CiviCRM - en to cs translation catalogue (4924 entries)

en:  (multiple participants)
cs: (více účastníků)

en:  - any status -
cs: - jakýkoliv status -

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
cs: Klikněte <a id = 'quickconfig' href='#'>sem</a> pro nastavení fixních možností příspěvků níže jako součásti cenového setu, čímž přidáte příspěvkům stabilitu a zároveň komplexnost.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
cs: Nebo můžete prohledat <a href='%1'>Archivované %2</a>

en:  Petition has been deleted.
cs: Petice byla smazána.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
cs: Nastavení ladění a hlášení chyb

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
cs: Na tuto událost je momentálně zaregistrováno %1 dalších účastníků přes tohoto účastníka.

en:  You can add another Campaign.
cs: Můžete vložit další kampaň

en:  You can add another Petition.
cs: Můžete přidat další petici.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
cs: Můžete zrušit pravidelnost tohoto příspěvku na <a href="%1">této stránce</a>.

en:  for %1 installments.
cs: pro %1 splátek

en:  is already registered for this event
cs: Je už zaregistrován na tuto událost.

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
cs: Vaša zostava "%1" bola úspešne vytvorená. Prezeráte si novú inštanciu zostavy.

en: "%1" report has been updated.
cs: zostava "%1"  bola aktualizovaná.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
cs: Nastavení "Počítat?" znamená, zda se má účastník s tímto statusem počítat jako účastník pro ověření maximálního počtu účastníků.

en: # Activities
cs: # Aktivíty

en: # Completed Contributions
cs: # Dokončené příspěvky

en: %1 %%StatusMessage%%
cs: %1 %%StavZprávy%%

en: %1 - Participants
cs: %1 - Účastníci

en: %1 - copy sent to %2
cs: %1 - kopie odeslána na %2

en: %1 Breakdown
cs: %1 rozpis

en: %1 Donation
cs: %1 dary

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
cs: %1 registrace události byla(y) zrušena(y).

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
cs: %1 z musí být číslo (s nebo bez desetinné čárky).

en: %1 From must be an integer (whole number).
cs: % 1 z musí být číslo (celé číslo).

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
cs: %1 z musí být ve správném formátu peněz. ( je povolena desetinná tečka / čárka / mezera).

en: %1 Integration Settings
cs: Nastavení integrace %1

en: %1 Options
cs: %1 Možnosti

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
cs: % 1 Chcete-li, musí být číslo (s nebo bez desetinné čárky).

en: %1 To must be an integer (whole number).
cs: %1 musí být celé číslo

en: %1 already exist.
cs: %1 již existuje.

en: %1 already used.
cs: %1 se již používá.

en: %1 available
cs: %1 dostupné

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
cs: %1 kontakty již byly přiřazeny k této události. Nebyly napodruhé přidány.

en: %1 created
cs: %1 vytvořeno

en: %1 for this country.
cs: %1 pre túto krajinu.

en: %1 for this county.
cs: %1 pre túto krajinu.

en: %1 for this state.
cs: %1 pre tento štát.

en: %1 is a required field.
cs: Pole "%1" musí být vyplněno.

en: %1 is already used for Discount Name.
cs: %1 je již použito jako název slevy.

en: %1 is no longer part of these group(s).
cs: %1 už nepatří do skupin(y)

en: %1 membership for %2 has been renewed.
cs: %1 členství pro %2 bylo obnoveno.

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
cs: %1 musí být číslo (s nebo bez desetinné čárky).

en: %1 must be an integer (whole number).
cs: %1 musí být celé číslo.

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
cs: %1 musí být ve správném formátu peněz. ( je povolena desetinná tečka / čárka / mezera).

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
cs: Poskytovatel %1 nepodporuje aktualizaci detailů předplaceného účtu.

en: %count month | %count months
cs[0]: měsíc(ů)
cs[1]: měsíc(ů)
cs[2]: měsíc(ů)
cs[3]: měsíc(ů)

en: %title month
cs: %title měsíc(ů)

en: '%1' directory does not exist
cs: '%1' adresář neexistuje

en: '%1' has been deleted.
cs: '%1' bylo smazáno.

en: '%1' have been saved.
cs: '%1' bylo uloženo.

en: '%1' information has been saved.
cs: '%1' informací bylo uloženo.

en: '%1' survey has been deleted.
cs: '%1' průzkum byl smazán

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
cs: (Přispějte minimálně X a poté se můžete těšit na tento dárek.)

en: (Copy)
cs: (Kopírovat)

en: (Filed on case %1)
cs: (Vyplněno pro případ %1)

en: (Last Month)
cs: (Minulý měsíc)

en: (Not Available)
cs: (Není dostupný)

en: (Recurring Contribution)
cs: (Opakovaný příspěvek)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
cs: (Součet všech vah by měl být větší nebo roven prahu: %1).

en: (bottom of page)
cs: (spodní část stránky)

en: (built-in)
cs: (výchozí)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
cs: (pro toto členství jsou vhodné příspěvky ve výši minimálně %1)

en: (deleted)
cs: (smazáno)

en: (display name not available)
cs: (jméno není dostupné pro zobrazení)

en: (including yourself)
cs: (včetně vás)

en: (n/a)
cs: (není dostupné)

en: (no fee)
cs: (bez poplatku)

en: (not available)
cs: (není dostupné)

en: (ongoing)
cs: (nadcházející)

en: (preferred)
cs: (upřednostněno)

en: (recipients)
cs: (příjemci)

en: (step %1 of %2)
cs: (krok %1 z %2)

en: (top of page)
cs: (horní část stránky)

en: (unknown)
cs: (neznámý)

en: , or Merge this contact with an existing contact
cs: , nebo sloučit tento kontakt s existujícím kontaktem

en: - Activity Fields -
cs: - Pole činnosti -

en: - All Contacts -
cs: - Všechny kontakty -

en: - Contact Fields -
cs: - Pole kontaktu -

en: - Contribution Fields -
cs: - Pole Příspěvky -

en: - None -
cs: - Žádný -

en: - Participant Fields -
cs: - Pole účastníka -

en: - all activity type(s) -
cs: - všechny typ(y) aktivit -

en: - all languages -
cs: - všechny jazyky -

en: - any -
cs: - jakýkoliv -

en: - any contact type -
cs: - libovolný typ kontaktu -

en: - any group -
cs: - libovolná skupina -

en: - any interviewer -
cs: - jakýkoliv tazatel -

en: - any state/province -
cs: - libovolný stát/region/kraj -

en: - any tag -
cs: - libovolný štítek -

en: - choose language -
cs: - vybrat jazyk -

en: - default input format -
cs: - výchozí vstupní formát -

en: - default view -
cs: - základní pohled -

en: - do not import -
cs: - neimportovat -

en: - none -
cs: - žádný -

en: - prefix -
cs: - titul -

en: - related contact info -
cs: - informace o propojeném kontaktů -

en: - same as for main contact -
cs: - stejné jako pro hlavní kontakt -

en: - select -
cs: - vyberte -

en: - select Parent -
cs: - zvolit si zdroj -

en: - select group -
cs: - vyberte skupinu -

en: - select label -
cs: - vyberte štítek -

en: - select profile -
cs: - vyberte profil -

en: - select record type -
cs: - vyberte typ záznamu -

en: - select role -
cs: - vyberte roli -

en: - suffix -
cs: - přídomek -

en: -operator-
cs: -operátor-

en: ...and $
cs: ...a $

en: ...through
cs: ...skrz

en: 1. Manage Roles
cs: 1. Spravovat role

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
cs: 2. Přiřadit uživatelům CiviCRM ACL role

en: 3. Manage ACLs
cs: 3. Spravujte ACL

en: << Remove
cs: << Odstranit

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
cs: <a href="%1">wkhtmltopdf je alternativní nástroj pro vytváření PDF souborů</a>, který může být užitečný především v případě vytváření většího množství dopisů nebo účtenek. Váš systémový administrátor bude muset stáhnout a nainstalovat tento doplněk a zadat cestu k jeho umístění.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
cs: <p>Můžete také prověřit složku rozšíření <a href="%2/%1" target="_blank">přirozené %1 moduly</a>, zda nejsou pro vás užitečná rozšíření tam (moduly pro specifická CMS se zde nezobrazují).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
cs: <strong>%1 (%2)</strong> byl úspěšně přidán k odběru do<strong>%3</strong> seznamu emailů.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
cs: <strong>%1  - vaše e-mailová adresa %2' byla úspešně ověřena.</strong>

en: <strong>Check Availability</strong>
cs: <strong>Zkontrolovat, jestli je volné &raquo;</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
cs: <strong>CiviKampaně</strong> - Umožňuje provázat události, korespondence, činnosti a příspěvky pod jednou hlavičkou, takže můžete sledovat proces vašich snah za dosažením určitého cíle nebo celou kampaň.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
cs: <strong>CiviPřípady</strong> - Komponenta s integrovanou správou případů zahrnující nástěnku "mé případy", automatickou časovou osu případu a nastavitelné reporty.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
cs: <strong>CiviPříspěvky</strong> - komponenta pro online fundraising a správu dárců, která vám umožňuje sledovat a spravovat příspěvky pro vaší organizaci. Navíc vám umožňuje snadno a rychle vytvářet vlastní webové stránky pro příjem online příspěvků.

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
cs: <strong>CiviUdálosti</strong> - Nabízí integrovaný systém online registrací na událost a správu poplatků za události. Umožňuje vám rychle a snadno vytvořit vlastní webové stránky pro registraci na událost a poté sledovat účastníky.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
cs: <strong>CiviGranty</strong> - Navržen pro použití organizacemi, které distribuují prostředky dalších, například nadační fondy a nadace.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
cs: <strong>CiviMail</strong> - Velká komponenta pro hromadnou korespondenci, která umožňuje zaujmout vaše příznivce personalizovanými emaily a newslettery.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
cs: <strong>CiviČlenové</strong> - Komponenta s flexibilní správou členství obsahující pohodlné online přihlašování a obnovu.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
cs: <strong>CiviZávazky</strong> - Zaznamenává a sleduje závazky od přispěvatelů. Odesílá potvrzení plateb a připomínky plateb. Umožňuje nastavit si stránky s online příspěvky pro podporu samoobslužných závazků a plateb ze závazků.

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
cs: <strong>Doručování této korespondence ještě nezačalo.</strong> Pokud naplánované datum a čas doručení už proběhlo, zeptejte se systémového administrátora nebo technické podpory, zda funguje automatické odesílání mailů ("cron job") a jak často.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
cs: <strong>PŘÍKLAD:</strong> 'Vedoucí oddělení' (<em>ACL Role</em>) mohou 'Upravovat' (<em>Operation</em>) všechny kontakty ve skupině 'Aktivní dobrovolníci' (<em>Data</em>).

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
cs: <strong>Vztah Zaměstnanec <-> Zaměstnavatel</strong> se vytvoří pokaždé, když je vyplněno pole "Současný zaměstnavatel", ať už ve formuláři Shrnutí kontaktu nebo v Profilu. Pokud je toto pole vyplněno, vytvoří se Organizace, pokud ještě Organizace tohoto jména neexistuje.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
cs: <strong>Vztahy uvnitř Domácnosti</strong> umožňují členům domácnosti, aby "sídlo domácnosti" byla zároveň jejich adresa. Opět i zde, pokud Domácnost existuje, Jednotlivci budou mít automaticky vytvoření vztah k ní, pokud neexistuje, bude vytvořena.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
cs: "Hodnota řetězce" nebo běžné vyjádření k opravě (nahrazení)

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
cs: Podrobný záznam průzkumu <a href='%1'>%2</a> byl vytvořen.

en: A cancellation email has been sent to %1.
cs: Storno email byl poslán na %1.

en: A confirmation email has been sent to %1
cs: Potvrzovací e-mail byl poslán %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
cs: Potvrzovací e-mail byl poslán %1.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
cs: Potvrzovací e-mail byl poslán VŠEM účastníkům

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
cs: Příspěvek / přihlášení členství bylo učiněno v zastoupení organizace uvedené níže.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
cs: Kopie aktivity byla také zaslána na kontakt(y) zmocněnce

en: A copy of the contribution page has been created
cs: Kopie stránky s příspěvky byla vytvořena

en: A followup activity has been scheduled.
cs: Byla naplánována následující aktivita

en: A group of contacts
cs: Skupina kontaktů

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
cs: Velikost úlohy menší než limit pro dávku zruší efekt limitu dávky.

en: A person is already registered for this event.
cs: Tato osoba je již na tuto událost zaregistrována.

en: A person with this email address is already registered for this event.
cs: Osoba s tímto e-mailem je již na tuto událost zaregistrována.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
cs: Produkt s tímto názvem již existuje. Prosím vyberte jiný název.

en: A profile
cs: Profil

en: A receipt has been emailed to the contributor.
cs: Potvrzení platby bylo přispěvateli odesláno emailem.

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
cs: Email s potvrzením registrace byl také poslán na %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
cs: Email s potvrzením registrace bude poslán na %1, jakmile bude transakce úspěšně zpracována.

en: A set of custom data fields
cs: Skupina uživatelských datových polí

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
cs: Musí být nastavena platná odchozí emailová adresa pro potvrzení, pokud je povoleno posílání potvrzení přispěvatelům.

en: A valid file must be uploaded.
cs: Je třeba nahrát platný soubor.

en: ACL Group/Role
cs: ACL Skupina/Rola

en: ACL ID
cs: ID ACL

en: ACL Name
cs: Název oprávnění

en: ACL Role
cs: Role ACL

en: ACL Type
cs: Druh oprávnění

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
cs: ACL seznamy (Access Control Lists) vám umožňují ovládat přístup k datům v CiviCRM. ACL seznam obsahuje <strong>Činnost</strong> (např. "Prohlížet" nebo "Upravovat"), <strong>soubor dat</strong>, se kterými může být činnost prováděna (např. skupina kontaktů) a <strong>Roli</strong>, která má povolení tuto činnost provádět. Podívejte se na %1 pro více informací.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
cs: ACL definuje oprávnění k výkonu činností v rámci určitých dat a zajišťuje povolení jednotlivým CiviCRM ACL rolím. Použijte tento odkaz k vytvoření nebo úpravě ACL vaší stránky.

en: AND
cs: A

en: About
cs: O aplikaci

en: About is a required field.
cs: O nás je povinné pole.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
cs: URL adresa, kam byl nainstalován civicrm modul nebo komponenta.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
cs: Přijmout a sledovat závazky (za opakující se dary).

en: Accepted Rate
cs: Úroveň akceptovania

en: Access
cs: Přístup

en: Access Control
cs: Řízení přístupu

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
cs: Zpřístupnit data za použití požadavku HTTP GET z konkrétní URL adresy. (Toto je reprezentováno ikonou "ICAL" na stránce Správa událostí).

en: Action
cs: Činnost

en: Actions
cs: Činnosti

en: Active On
cs: Aktivní od

en: Active Role?
cs: Aktivní role?

en: Active volunteers.
cs: Aktibní dobrovolníci.

en: Active?
cs: Aktivní?

en: Activities
cs: Činnosti

en: Activities %%StatusMessage%%
cs: Činnosti %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
cs: Činnosti jsou "interakce s kontakty", které chcete zaznamenávat a sledovat. CiviCRM má několik výchozích (tzv. vestavěných) typů činností (schůzky, telefonáty, poslané emaily). Můžete samozřejmě vytvořit další "typy činností", které budete chtít zaznamenávat. Například budete moci přidat účast na "Výběrové řízení" nebo "prohlídka stránek" atd.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
cs: Činnosti jsou "interakce s kontakty", které chcete zaznamenávat a sledovat. Tento seznam je seřazen podle vlastnosti a poté podle síly této vlastnosti.

en: Activity
cs: Činnost

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
cs: Byla uložena aktivita %1. %2 %3

en: Activity Assignee
cs: Vývoj aktivity

en: Activity Auto-generated?
cs: Automaticky generovaná činnost?

en: Activity Contact ID
cs: Identifikátor aktivity kontaktu

en: Activity Date
cs: Datum činnosti

en: Activity Date %1 %2
cs: Datum činnosti %1 %2

en: Activity Date From
cs: Datum činnosti od

en: Activity Details
cs: Detaily činnosti

en: Activity Details %1 '%2'
cs: Podrobnosti činnosti %1 %2

en: Activity Duration
cs: Délka činnosti

en: Activity Duration %1 %2
cs: Trvání činnosti %1 %2

en: Activity Filter
cs: Filtr aktivit

en: Activity ID
cs: Identifikátor činnosti

en: Activity Links
cs: Odkazy činností

en: Activity Medium
cs: Prostředek činnosti

en: Activity Medium %1 %2
cs: Prostředí aktivity %1 '%2'

en: Activity Profile
cs: Profil aktivit

en: Activity Record
cs: Záznam činnosti

en: Activity Reporter
cs: Ohlašovatel činnosti

en: Activity Reporter %1 '%2'
cs: Reportér činnosti %1 '%2'

en: Activity Result - %1
cs: Výsledek činnosti - %1

en: Activity Status
cs: Stav činnosti

en: Activity Status %1 %2
cs: Status činnosti %1 %2

en: Activity Subject
cs: Předmět činnosti

en: Activity Subject %1 '%2'
cs: Předmět činnosti %1 '%2'

en: Activity Tag %1
cs: Štítek aktivity %1

en: Activity Tag(s)
cs: Štítek(ky) činnosti

en: Activity Type
cs: Druh činnosti

en: Activity Type %1 %2
cs: ID druhu činnosti

en: Activity Type ID
cs: Identifikátor druhu činnosti

en: Activity Type Label
cs: Označení druhu činnosti

en: Activity Type is a required field
cs: Druh činnosti je vyžadované pole

en: Activity Types
cs: Typy aktivit

en: Activity assigned to
cs: Aktivita přiřazena:

en: Activity created by
cs: Aktivitu vytvořil:

en: Activity is a Test
cs: Činnost je testovací

en: Activity is a Test?
cs: Je činnosti testovací?

en: Activity is in the Trash
cs: Činnost je v koši

en: Activity targeted to
cs: Činnost zaměřena na

en: Activity type of the last completed activity
cs: Typ aktivity poslednej dokončenej činnosti

en: Actual Cost of Product
cs: Aktuální cena produktu

en: Actual Participant Count
cs: Aktuální počet účastníků

en: Add
cs: Přidat

en: Add >>
cs: Přidat >>

en: Add Campaign
cs: Přidat kampaň

en: Add Case
cs: Přidat případ

en: Add Client
cs: Přidat klienta

en: Add Client To Case
cs: Přidat klienta k případu

en: Add Contact To Existing Group
cs: Přidejte kontakt k existující skupině

en: Add Contact Type
cs: Přidat typ kontaktu

en: Add Contacts to %1
cs: Přidej kontakty k %1

en: Add Contacts to A Group
cs: Přidej kontakty do skupiny

en: Add Contacts to Group
cs: Přidat kontakty do skupiny

en: Add Contacts: %1
cs: Přidej kontakty: %1

en: Add Contribution
cs: Přidat příspěvek

en: Add Contribution Page
cs: Přidat stránku s příspěvky

en: Add Discount Set to Fee Table
cs: Přidat sadu slev do tabulky poplatků

en: Add Event
cs: Přidat událost

en: Add Event Registration
cs: Přidat registraci na událost

en: Add Event Template
cs: Přidat šablonu události

en: Add Grant
cs: přidat grant

en: Add Label Format
cs: Přidat formát pole

en: Add Language
cs: Přidat jazyk

en: Add Mail Account
cs: Přidat mailový účet

en: Add Mailing Component
cs: Přidat komponentu korespondence

en: Add Membership
cs: Přidat členství

en: Add Menu Item
cs: Přidat položku menu

en: Add Message Template
cs: Přidat šablonu zprávy

en: Add New
cs: Přidat nové

en: Add New Scheduled Job
cs: Přidat novou naplánovanou úlohu

en: Add Note
cs: Přidat poznámku

en: Add Option Group
cs: Přidat skupinu možností

en: Add PDF Page Format
cs: Přidat formát PDF stránky

en: Add Participant Status
cs: Přidat status účastníka

en: Add Payment Processor
cs: Přidat poskytovatele plateb

en: Add Petition
cs: Přidat petici

en: Add Pledge
cs: Přidat závazek

en: Add Premium
cs: Přidat prémii

en: Add Premium to Contribution Page
cs: Přidat Prémii na stránku příspěvku.

en: Add Products to This Page
cs: Přidat produkty na tuto stránku

en: Add Relationship
cs: Přidat vztah

en: Add Relationship Type
cs: Přidat typ vztahu

en: Add Survey
cs: Přidat průzkum

en: Add Tags
cs: Přidej štítky

en: Add a new language to this installation.
cs: Přidat nový jazyk do této instalace.

en: Add another website
cs: Přidat další web

en: Add client relationship
cs: Přidat vztah s klientem

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
cs: Přidat položky menu do libovolné úrovně pro podporu specifických úloh. Například pokud vaše organizace používá profily pro zápis dat, můžete do menu přidat položky odkazující na tyto profily. Nové položky menu mohou vést také k externím (ne v prostředí CiviCRM) webovým stránkám a webovým aplikacím. Klikněte na "Nová položka menu" k přidání položky libovolné úrovně.

en: Add respondent(s) to a new group
cs: Přidat respondenta(ty) do nové skupiny

en: Add row
cs: Přidat řádek

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
cs: Přidat mezery nebo interpunkci do vzhledu pomocí závorek.

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
cs: Přidejte tento widget na jakoukoli webovou stránku zkopírováním a vložením kódu níže.

en: Add to Group
cs: Přidej do skupiny

en: Add to Group: %1
cs: Přidat do skupiny: %1

en: Add to My Reports
cs: Přidat do mých reportů

en: Add to a group
cs: Přidej do skupiny

en: Added
cs: Přidán

en: Added (by %1)
cs: Přidán (%1)

en: Added Date
cs: Datum vložení

en: Added by
cs: Vložil

en: Additional Contribution is required.
cs: Další příspěvek je vyžadován.

en: Additional Details
cs: Další detaily

en: Additional Information
cs: Další informace

en: Additional Participant Email(s)
cs: Emaily dalších účastníků

en: Additional Text Color
cs: Barva dalšího textu

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
cs: Další zpráva nebo instrukce zahrnuté do potrvzovacího mailu.

en: Address
cs: Adresa

en: Address Display
cs: Zobrazení adresy

en: Address Editing
cs: Úprava adresy

en: Address Fields
cs: Adresa

en: Address Format
cs: Formát adresy

en: Address Name
cs: Název adresy

en: Address Settings
cs: Nastavení adresy

en: Address Standardization
cs: Standardizace adresy

en: Address Tokens
cs: Prvky sídel

en: Address belongs to %1
cs: Adresa patří k %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
cs: Hodnoty pole s adresou jsou převzaty z <strong>primárního</strong> sídla kontaktu.

en: Addressee
cs: Adresát

en: Addressee - Custom
cs: Adresát -  Vlastní/uživatelský

en: Addressee Custom
cs:  Adresát  vlastní/uživatelský

en: Addressee Type
cs: Typ adresáta

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
cs: Upravit plán úhrady závazku

en: Adjust Total Pledge Amount?
cs: Upravit celkovou částku příspěvku

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
cs: Upravit chování vyhledávání včetně divokých karet a dat zahrnovaných do výsledků rychlého vyhledávání. Úpravou nastavení vyhledávání zvýšíte výkon především při prohledávání velkých datových balíků.

en: Admin
cs: Správce

en: Administer CiviCRM
cs: Spravovat CiviCRM

en: Administration
cs: Administrace

en: Administration Documentation
cs: Dokumentace administrace

en: Administrator Only?
cs: Pouze správce?

en: Advanced Search
cs: Pokročilé hledání

en: After Premiums
cs: Po prémiích

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
cs: Po přidání této události vytvořte odkazy na stránku výpisu zkopírováním URL nabízeného v sekci "Výpisu účastníků" na stránce Nastavení události.

en: Age
cs: Věk

en: Aggregate Amount
cs: Agregované množství

en: Aggregate Amount Pledged
cs: Agregované množstvo záloh

en: Aggregate Total Between $
cs: Celkový objem mezi $

en: Agreement
cs: Dohoda

en: All
cs: Vše

en: All Cases With Upcoming Activities
cs: Všechny případy s nadcházející činností

en: All Cases with Upcoming Activities
cs: Všechny případy s nadcházející činností

en: All Contacts
cs: Všechny kontakty

en: All Custom Groups
cs: Všechny uživatelské skupiny

en: All Events
cs: Všechny události

en: All Grants
cs: Všetky granty

en: All Groups
cs: Všechny skupiny

en: All Profiles
cs: Všechny profily

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
cs: Všechny kontakty, které podepsaly petici CiviKampaně budou automaticky přidány do této skupiny. Pokud tato skupina neexistuje, bude vytvořena (toto je třeba pro ověření emailů).

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
cs: Všetky inštancie zostávy sú automaticky zaradené na stránku zoznamu zostáv. Zaškrtnite, ak chcete pridať túto zostavu aj do navigačného menu.

en: All tables
cs: Všechny tabulky

en: Allow Multiple Case Clients
cs: Přidat více klientů k případu

en: Allow Online Registration
cs: Povolit online registraci

en: Allow Shared Email
cs: Povolit sdílený email

en: Allow frequency intervals
cs: Povolit frekvenční intervaly

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
cs: Povolit jednotlivcům přispívat nebo přihlašovat se ke členství v zastoupení organizace?

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
cs: Povolit více registrací ze stejné emailové adresy vyžaduje profil typu Jednotlivec.

en: Allow other amounts
cs: Povolit jiné částky

en: Alphanumeric
cs: alfanumerický

en: Also Registered by this Participant
cs: Také zaregistrován přes tohoto účastníka

en: Altered Contact
cs: Změněný kontakt

en: Amount
cs: Částka

en: Amount (%1)
cs: Množství (%1)

en: Amount Before Tax:
cs: Částka před zdaněním:

en: Amount Between
cs: Množství mezi

en: Amount Granted
cs: Přidělená částka

en: Amount Label
cs: Označení částky

en: Amount Received
cs: Obdržaná suma

en: Amount Requested
cs: Vyžadovaná částka

en: Amount Statistics
cs: štatistika množství

en: Amount before Tax
cs: Částka před zdaněním

en: Amount is required field.
cs: Pole "částka" je povinné

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
cs: Požadovaná částka grantu v původní měně (je-li odlišná)

en: Amounts
cs: Částky

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
cs: Emailové potvrzení s následujícími pokyny k platbě bylo posláno na %1 a na %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
cs: Emailové potvrzení s následujícími pokyny k platbě bylo posláno na %1 .

en: An email receipt has also been sent to %1
cs: Emailové potvrzení bylo posláno také %1.

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
cs: Emailové potvrzení bylo posláno také %1 a %2.

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
cs: Emailové potvrzení bude posláno %1 a %2 jakmile bude transakce úspěšně dokončena.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
cs: Emailové potvrzení bude posláno %1, jakmile bude transakce úspěšně dokončena.

en: An email with event details has been sent to %1.
cs: E-mail s podrobnostmi o akci byl zaslán na %1.

en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Another search field
cs: Další vyhledávací pole

en: Any Role
cs: Libovolná role

en: Any governmental entity.
cs: Jakíkoliv úřady

en: Any not-for-profit organization.
cs: Jakékoliv neziskovky.

en: Applicant
cs: Žadatel

en: Application Received
cs: Žádost přijata

en: Application Received Date
cs: Datum přijetí v aplikaci

en: Approval
cs: Schválení

en: Approval Note
cs: Poznámka ke schválení

en: Approval Req Text
cs: Text požadavku na schválení

en: Approval Status
cs: Stav schválení

en: Approval Statuses
cs: Schválení statusů

en: Approval message
cs: Zpráva o schválení

en: Approve/Reject
cs: Schválení/Odmítnutí

en: Approve/Reject Mailing
cs: Schválené/Odmítnuté korespondence

en: Approve/Reject Note
cs: Poznámka ke schválení/odmítnutí

en: Approved
cs: Potvrzeno

en: Approved By
cs: Schváleno

en: Archive
cs: Archivovat

en: Archive Mailing
cs: Archivovat korespondenci

en: Are the access credentials correct?
cs: Jsou přihlašovací údaje správné?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
cs: Opravdu chcete provést upgrade nyní?

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
cs: Jste si jistí, že chcete tento report smazat? Tuto akci nelze vrátit.

en: Are you sure you want to add back into %1?
cs: Opravdu se chcete znovu připojit ke skupině %1?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
cs: Jste si jistí, že chcete archivovat tuto korespondenci?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
cs: Jste si jisti, že chcete být odstraněni ze seznamu(ů) korespondence zobrazených níže:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
cs: Jste si jistí, že chcete zrušit tuto korespondenci?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
cs: Jste si jistí, že chcete zrušit svou registraci na této události?

en: Are you sure you want to delete attached file.
cs: Opravdu chcete smazat přiložený soubor?

en: Are you sure you want to delete contact image.
cs: Potvrďte smazání obrázku

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
cs: Jste si jistí, že chcete vymazat %1 průzkumu?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
cs: Opravdu chcete smazat zvolené granty? Tuto operaci nelze vzít zpět a vymaže všechny transakce s těmito granty spojené.

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
cs: Opravdu chcete odstranit vybrané příspěvky? Tuto operaci nebude možno vzít zpět a smaže všechny transakce a činnosti spojené s těmito příspěvky.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
cs: Jste si jisti, že chcete smazat vybrané účasti? Tato operace odstranění nelze vrátit zpět a smaže všechny transakce a aktivity spojené s těmito účastmi.

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
cs: Opravdu chcete smazat tuto kampaň?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
cs: Opravdu chcete smazat tuto stránku s příspěvky?

en: Are you sure you want to delete this Event?
cs: Opravdu chcete smazat tuto událost?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
cs: Jste si jisti, že chcete smazat tuto petici?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
cs: Opravdu chcete smazat toto pravidlo?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat tuto korespondenci?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
cs: Opravdu chcete smazat toto mapování?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
cs: Opravdu chcete odstranit tuto položku menu:

en: Are you sure you want to delete this note?
cs: Opravdu chcete smazat tuto poznámku?

en: Are you sure you want to delete this premium?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto prémii?

en: Are you sure you want to delete this record?
cs: Opravdu chcete smazat tento záznam?

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
cs: Opravdu chcete zakázat  toto '%1' stanovení ceny?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
cs: Opravdu chcete skrýt možnost '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
cs: Opravdu chcete zablokovat toto přiřazení role?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
cs: Opravdu chcete zablokovat toto oprávnění?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
cs: Opravdu chcete zakázat toto pole Profilu CiviCRM?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
cs: Opravdu chcete zakázat tento typ Kontaktu?

en: Are you sure you want to disable this Event?
cs: Opravdu chcete zakázat tuto Událost?

en: Are you sure you want to disable this Group?
cs: Opravdu chcete zakázat / zablokovat tuto skupinu?

en: Are you sure you want to disable this Option?
cs: Opravdu chcete tuto volbu / možnost vypnout?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
cs: Opravdu chcete zakázat tento stav účastníka?

en: Are you sure you want to disable this component?
cs: Opravdu chcete zakázat tuto komponentu/složku?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
cs: Opravdu chcete zakázat toto vlastní pole dat?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
cs: Opravdu chcete zakázat vlastní skupinu dat? Všechna vlastní pole dat spojené s touto skupinou budou zakázána.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
cs: Opravdu chcete zakázat tento finanční účet?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
cs: Opravdu chcete zakázat tento finanční typ?

en: Are you sure you want to disable this location type?
cs: Opravdu chcete zakázat tento typ umístění?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
cs: Opravdu chcete zakázat toto pravidlo statusu členství?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
cs: Opravdu chcete zakázat tento typ členství?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
cs: Opravdu chcete zakázat tuto šablonu zprávy?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
cs: Opravdu chcete zablokovat tohoto zpracovatele plateb?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
cs: Opravdu chcete zablokovat tohoto zpracovatele plateb?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
cs: Opravdu chcete odstranit tuto prémii? Tato akce odstraní prémii ze všech stránek příspěvků, které ji momentálně nabízejí. Nicméně takto nesmažete záznamy o prémii - tudíž ji můžete později znovu povolit a přidat opět na stránky s příspěvky.

en: Are you sure you want to disable this price field?
cs: Opravdu chcete zakázat toto pole ceny?

en: Are you sure you want to disable this profile?
cs: Opravdu chcete zakázat tento profil?

en: Are you sure you want to disable this record?
cs: Opravdu chcete zakázat tento report?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
cs: Opravdu chcete zablokovat tento druh propojení?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
cs: Jste si jisti, že chcete zakázat toto propojení?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
cs: Opravdu chcete udělat kopii této stránky s příspěvky?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
cs: Opravdu chcete udělat kopii této události?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
cs: Opravdu chcete označit tuto opakovanou platbu jako zrušenou?

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
cs: Opravdu chcete odstranit tento prémiový produkt z této stránky s příspěvky?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
cs: Opravdu chcete odebrat tento produkt z této stránky?

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
cs: Jste si jistý, že chcete opětovně přihlásit k odběru: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
cs: Opravdu chcete vrátit tuto šablonu jako výchozí pro vaše pracovní prostředí? Ztratíte všechna individuální nastavení, která jste udělali.

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
cs: Jste si jisti, že chcete nastavit stav na zrušeno pro vybrané účastníky?

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Assign Users to Roles
cs: Přiřadit uživatele k rolím

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
cs: Přiřaďte unikátní jméno každé z vašich korespondencí. Zvolte si takový systém jmen, který vám pomůže zajistit vaši korespondenci přehlednou a snadnou pro následné vyhledávání a  analyzování výsledků reportů. Pokud například posíláte měsíční newsletter, možná se vám bude líbit styl pojmenování níže.

en: Assigned
cs: Přiřazeno

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
cs: Titul uváděný před jménem (např. 'Ing.', 'Mgr.', 'Dr.' atd.)

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
cs: Titul uváděný za jménem (např. 'DiS.', 'Ph.D.' atd.)

en: Assigned to
cs: Přiřazeno

en: Assigned to Contact
cs: Přiřazeno ke kontaktu

en: Assignee
cs: Postoupení

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
cs: Minimálně jedno pole příspěvku musí být namapováno pro aktualizaci v průběhu módu aktualizace.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
cs: Alespoň jeden poplatek by měl být zvolen pro vaši sadu slev. Jestliže nevidíte tabulku pro zadání slev, klikněte na "Přidat sadu slev do tabulky cen".

en: At least one payment option needs to be checked.
cs: Je třeba vybrat alespoň jeden způsob platby .

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
cs: Alespoň jedna možnost frekvence závazků musí být zaškrtnuta.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
cs: Je třeba vybrat alespoň jednu možnost pro opakující se frekvenci.

en: Atleast one Group must be present for search.
cs: Aspoň jedna skupina musí být k dispozici pro vyhledávání .

en: Attach File
cs: Přiložte soubor

en: Attachment(s)
cs: Přílohy

en: Attachment(s):
cs: Příloha(y):

en: Attachments
cs: Příloha

en: Attendee
cs: Účastník

en: Authenticated
cs: Atorizováno

en: Authentication?
cs: Ověřit pravost?

en: Author
cs: Autor

en: Auto
cs: Automatický

en: Auto Renew?
cs: Automatické obnovení?

en: Auto Responder
cs: Automatická odpověď

en: Auto-Respond
cs: Samo-Odpověď

en: Auto-renew Option
cs: Samo-obnovovací možnost

en: Auto-renewal membership cancelled
cs: Automatické obnovení členství zrušeno

en: Auto-respond to replies
cs: Automatická reakce na odpovědi

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
cs: Automatická obnova %1 členství byla zrušena.

en: Automatically Generated
cs: Generované automaticky

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
cs: Automaticky zaslat  potvrzení a účtenku na e-mailem %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
cs: Automaticky poslat emailem potvrzení %1?

en: Automatically email a receipt for this payment to
cs: Automatický email s potvrzením tohoto příspěvku pro

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
cs: Automatický email s potvrzením tohoto příspěvku %1?

en: Available Currencies
cs: Dostupné měny

en: Available Languages
cs: Dostupné jazyky

en: Available for Dashboard?
cs: Dostupný pro nástěnku?

en: Average
cs: Průměr

en: Avg Amount
cs: Průměrná částka

en: BCC Confirmation To
cs: BCC potvrzení

en: Back to "%1" event information
cs: Zpět na informace o události „%1“

en: Back to Activities
cs: Zpět k činnostem

en: Back to Activity
cs: Zpět k činnosti

en: Back to CiviMail
cs: Zpět na CiviMail

en: Back to Listings
cs: Zpět na výpis

en: Back to Mailing
cs: Zpět ke Korespondenci

en: Back to Profile Listings
cs: Zpět na výpis profilů

en: Back to Report
cs: Zpět k reportu

en: Back to Scheduled Jobs Listing
cs: Zpět k seznamu naplánovaných úloh

en: Back to Search
cs: Zpět na vyhledávání

en: Back up your database before continuing.
cs: Zazálohujte vaši databáze než budete pokračovat!

en: Backdrop Database Settings
cs: Nastavení databáze Backdropu

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Background Color Top Area
cs: Barva pozadí horní oblasti

en: Balance
cs: Zůstatek

en: Bar
cs: Pruh

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
cs: Základní URL adresa dat rozšíření (obrázky, styly, atd.)

en: Based On
cs: Založena na

en: Basic Contact Type
cs: Základní typ kontaktu

en: Basic Criteria
cs: Základní informace

en: Batch %1
cs: Dávka %1

en: Batch Created Date
cs: Dávka byla vytvořena dne

en: Batch Description
cs: Popis dávky

en: Batch Modified Date
cs: Dávka upravena dne

en: Batch Name
cs: Jméno dávky

en: Batch Name %1 %2
cs: Dávka jménem %1 %2

en: Batch Title
cs: Nadpis dávky

en: Bcc Confirm
cs: Bcc potvrdit

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
cs: Staňte se podporovateli vytvořením Vlastní stránky kampaně.

en: Before Premiums
cs: Před prémii

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
cs: Před tím než budeme moct přidat váš podpis, musíte si ověřit vaší e-mail adresu kliknutím na aktivační pole v potvrzovacím e-mailu. Někdy jsou naše potvrzovací e-maily označené jako spam a jsou přesunuty do kolonky spamu.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
cs: Před tím, než přidáme váš podpis, musíte potvrdit vaší e.mailovou adresu tím, že kliknete na aktivační odkaz v potvrzovacím e-mailu. Naše potvrzovací e-maily jsou občas označeny jako spam a jsou přesunuty do vašeho spam adresáře.

en: Beginning of current uninterrupted membership period.
cs: Počátek současné nepřerušené doby členství.

en: Beginning of initial membership period (member since...).
cs: Začátek počátečního členského období (členem od...).

en: Beginning site move process...
cs: Začátek procesu přesunu webu ...

en: Between %1 and %2
cs: Medzi %1 a %2

en: Billing
cs: Fakturace

en: Billing Address
cs: Fakturační adresa

en: Billing Address location
cs: Fakturační adresa

en: Billing First Name
cs: Jméno (fakturační adresa)

en: Billing Last Name
cs: Příjmení (fakturační adresa)

en: Billing Mode
cs: Způsob účtování

en: Billing Name and Address
cs: Jméno a adresa (fakturační adresa)

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
cs: Fakturační údaje pro pravidelný příspěvek od %1, každý %2 %3 byly aktualizovány.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
cs: Účetní detaily pro tento pravidelný příspěvek %1, každý %2 %3 byly aktulizovány.

en: Billing location for this contact
cs: Fakturační adresa pro tento kontakt

en: Birth Date
cs: Datum narození

en: Birthdate
cs: Datum narození

en: Blank column at the Begining
cs: Prázdny sloupec na začátku

en: Blank column at the End
cs: Prázdny sloupec na konci

en: Body
cs: Tělo

en: Body - HTML Format
cs: Tělo - HTML formát

en: Body - TEXT Format
cs: Tělo - TEXTOVÝ formát

en: Body HTML
cs: Tělo HTML

en: Border Color
cs: Barva rámečku

en: Both
cs: Oba

en: Bounce Count
cs: Počet odskočení

en: Bounce Processing
cs: Zpracování nedoručení emailu

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
cs: Zpracování nedoručení <strong>(Výchozí)</strong>

en: Bounce Rate
cs: Úroveň odskočení

en: Bounce Types
cs: Typy nedoručení

en: Bounce type(s)
cs: Typ(y) nedoručení

en: Bounced
cs: Nedoručené

en: Browse Sent Mailings
cs: Procházet odeslané korespondence

en: Browse more events
cs: Procházet další události

en: Browse/Upload Image
cs: Procházet / Nahrát obrázek

en: Button Background Color
cs: Barva pozadí tlačítka

en: Button Title
cs: Tlačítko Název

en: Button URL
cs: Tlačítko URL

en: By %1
cs: Podľa %1

en: By Contact Type
cs: Podľa typu kontaktu

en: By Country
cs: Podľa Štátu/krajiny

en: By Gender
cs: Podľa pohlavia

en: By Grant Type
cs: Podľa typu grantu

en: By Region
cs: Podľa regiónu

en: By World Region
cs: Podľa svetového regiónu

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
cs: Jako výchozí používá CiviCRM primární emailovou adresu přihlášeného uživatele jako odchozí adresu při posílání emailů kontaktům. Nicméně tuto stránku můžete použít pro nastavení jedné nebo více hlavních odchozích adres, které mohou být alternativně použity pro odesílání. PŘÍKLAD: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
cs: Při výchozím nastavení CiviCRM vytváří nové stránky za použití domácí stránky %1 jako základní. Pokud chcete vaše stránky vytvářet podle jiné šablony, zadejte zde její umístění.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
cs: Ve výchozím nastavení získají obě metody všechny události, jejichž datum začátku je pozdější než současné datum. Nicméně toto můžete upravit přidáním dalších parametrů na této URL adrese:

en: CC Confirmation To
cs: CC potvrzení

en: CMS User
cs: CMS uživatel

en: CMS User?
cs: CMS uživatel?

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
cs: Cache byla vyčištěna a menu bylo úspěšně přestavěno.

en: Campaign
cs: Kampaň

en: Campaign %1 %2
cs: Kampaň %1 %2

en: Campaign %1 has been saved.
cs: Kampaň %1 byla uložena

en: Campaign Created Date
cs: Kampaň vytvořena dne

en: Campaign Description
cs: Popis kampaně

en: Campaign End Date
cs: Datum ukončení kampaně

en: Campaign Ends
cs: Kampaň končí

en: Campaign External ID
cs: Externí ID kampaně

en: Campaign Goals
cs: Cíle kampaně

en: Campaign Group ID
cs: ID kampaňové skupiny

en: Campaign Group id.
cs: Skupinové id kampaně.

en: Campaign Modified Date
cs: Kampaň upravena dne

en: Campaign Name
cs: Název Kampaně

en: Campaign Start Date
cs: Datum začátku kampaně

en: Campaign Title
cs: Nadpis kampaně

en: Campaign ended on %1
cs: Kampaň skončila %1

en: Campaign ends on %1
cs: Kampaň končí %1

en: Campaign has been deleted.
cs: Kampaň byla smazána

en: Campaign is ongoing
cs: Kampaň probíhá

en: Campaign starts on %1
cs: Kampaň začíná %1

en: Can people share the event through social media?
cs: Mohou lidé sdílet událost na sociálních médiích?

en: Can people share the petition through social media?
cs: Mohou lidé sdílet petici na sociálních médiích?

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
cs: Mohou nastavit také interval (např. každé "3" měsíce)?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
cs: Mohou uživatelé nastavit také interval (např. "3" měsíce)?

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
cs: MySQL server „%1“ nelze nalézt.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Automatic Membership Renewal
cs: Zrušit automatickou obnovu členství

en: Cancel Mailing
cs: Zrušit korespondenci

en: Cancel Reason
cs: Důvod zrušení

en: Cancel Registration
cs: Zrušit přihlášení

en: Cancel Registration for Event Participation
cs: Zrušit registrace účasti události

en: Cancel Registrations
cs: Zrušit registrace

en: Cancel registration
cs: Zrušit registraci

en: Cancellation or Refund Information
cs: Informace o zrušení nebo vrácení

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Cancelled Date
cs: Datum zrušení

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
cs: Není možné změnit status příspěvku z %1 na %2.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
cs: Nelze povolit toto pole UF, protože používání vlastního pole je zakázáno.

en: Cannot find participant ID
cs: Nelze najít účastníkovo ID

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
cs: Nelze mít dvě ustanovení s různými typy: %1, %2

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
cs: Nelze odeslat zkušební e-mail, protože váš uživatelský záznam nemá platnou e-mailovou adresu.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
cs: Není možno odinstalovat toto rozšíření - je zde stále alespoň jeden poskytovatel plateb, který používá typ platby, které toto rozšíření zajišťuje.

en: Canvass
cs: Kampaň

en: Capacity
cs: Kapacita

en: Cart ID
cs: ID košíku

en: Case
cs: Případ

en: Case %1 All Cases
cs: Případ %1 Všechny případy

en: Case %1 My Cases
cs: Případ %1 Moje případy

en: Case Activities
cs: Činnosti případu

en: Case Activity
cs: Činnost v případu

en: Case Activity ID
cs: ID činnosti případu

en: Case Contact
cs: Kontakt případu

en: Case Contact ID
cs: ID kontaktu případu

en: Case Contacts
cs: Kontakty případu

en: Case End
cs: Konec případu

en: Case Id not found.
cs: Id případu nebylo nalezeno.

en: Case Manager
cs: Správce případu

en: Case Role(s)
cs: Role pro případ(y)

en: Case Start
cs: Začátek případu

en: Case Start Date changed successfully.
cs: Datum začátku případu změněno úspěšně.

en: Case Statuses
cs: Statusy případu

en: Case Tag(s)
cs: Štítek(ky) případu

en: Case Tags
cs: Štítky případu

en: Case Tags %1
cs: Štítky případu %1

en: Case Type Definition
cs: Definice druhu případu

en: Case Type Description
cs: Popis typu případu

en: Case Type ID
cs: ID druhu případu

en: Case Type Is Active
cs: Druh případu je aktivní

en: Case Type Is Reserved
cs: Druh případu je rezervován

en: Case Type Name
cs: Název druhu případu

en: Case Type Title
cs: Nadpis typu případu

en: Case Type changed successfully.
cs: Druh případu změněn úspěšně.

en: Case Types
cs: Druhy případu

en: Case opened successfully.
cs: Případ úspěšně otevřen.

en: Case status changed from %1 to %2
cs: Status případu změně z %1 na %2

en: Case type changed from %1 to %2
cs: Druh případu změněn z %1 na %2.

en: Cases
cs: Případy

en: Cases Only
cs: Pouze případy

en: Cases?
cs: Případy?

en: Cash
cs: Hotovost

en: Category
cs: Kategorie

en: Cc Confirm
cs: Cc potvrdit

en: Change All Statuses
cs: Změnit všechny stavy

en: Change Case Tags
cs: Změtit štítek případu

en: Change Log
cs: Záznam změn

en: Change Selections
cs: Změnit výběry

en: Change case status (creates activity record)
cs: Změnit status případu (vytvoří záznam činnosti)

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
cs: Změnit povolení pro položky menu. Klikněte pravým tlačítkem a vyberte "Upravit".

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
cs: Změňte tohle, pokud chcete použít jiný profil pro další účastníky.

en: Changes Not Saved.
cs: Změny nebyly uloženy.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
cs: Změna pole s hodnotou způsobí zrušení provázání záznamů, které byly spojené s touto možností. Tato změna nemůže být vzata zpět, pouze opětovným zadáním předchozích hodnot.

en: Chart
cs: Graf

en: Chart Layout
cs: Vzhled grafu

en: Chart Style
cs: Styl grafu

en: Check
cs: Šek

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
cs: Zaškrtněte "Vyžadované" pro přinucení VŠECH uživatelů přispívajících nebo se přihlašujících k odběru, činiti toto v zastoupení organizace.

en: Check for Matching Contact(s)
cs: Hledat odpovídající kontakt(y)

en: Check for Similar Contacts
cs: Hlídej podobné kontakty

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
cs: Zaškrtněte box "Povolit widget". Poté si prohlédněte a upravte hodnoty formuláře, jak je vám libo. Uložte vaše nastavení a prohlédněte si náhled současného vzhledu widgetu kliknutím na tlačítko "Uložit a Nahlédnout". Poté zvolte "Vybrat" a zkopírujte "Kód widgetu" do libovolné webové stránky.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
cs: Zaškrtněte tento box a klikněte na "Uložit" pro změnu instalace z vícejazyčné na jednojazyčnou.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
cs: Zaškrtněte tento box a klikněte na "Uložit" pro změnu instalace z jednojazyčné na vícejazyčnou, poté přidejte další jazyky.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
cs: Zaškrtněte tento box v případě, že chcete umožnit uživatelům zadat vlastní výši příspěvku. Vaše stránka bude poté obsahovat textové pole označené <strong>Jiná částka</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
cs: Zaškrtněte tento box, pokud chcete dát uživatelům možnost učinit závazek (přislíbení příspěvku fixní částkou nebo na opakující se bázi).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
cs: Zaškrtněte tento box, pokud chcete uživatelům umožnit opakované příspěvky. Tento doplněk vyžaduje použití poskytovatele plateb, který podporuje funkci opakovaných plateb / předplatného.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
cs: Zaškrtněte tento box, pokud chcete nabízet zvýhodněné poplatky na základě data registrace (např. zvýhodnění za brzkou registraci).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
cs: Zaškrtnutím tohoto pole přidáte oddělovač mezi tuto položku menu a položkou pod ní.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
cs: Zaškrtněte toto políčko, abyste umožnili uživateli registrovat více účastníků se stejnou e-mailovou adresou. Případně pokud chcete, aby byli další účastníci registrováni <strong>bez požadavku na zadání e-mailové adresy pro každého účastníka </strong>, zaškrtněte volbu "Registrovat více účastníků" A zahrňte profil v tomto registračním formuláři, který <strong>zahrnuje Křestní jméno a Příjmení</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
cs: Zaškrtnutím tohoto políčka umožníte uživatelům připojit se k pořadníku v případě, že je událost plná. Uvolní-li se místo, bude stav první účastníka v pořadníku na "Čekající na odpis z pořadníku", a bude mu zaslán email s odkazem pro dokončení registrace (včetně placení poplatků událostí - pokud existuje).

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
cs: Zaškrtnutím povolíte úlohu kontrola košíku Události.

en: CheckBox
cs: Zaškrtávací pole

en: Checking...
cs: Probíhá kontrola…

en: Cheque #
cs: Šek #

en: Child
cs: Dítě

en: Child of
cs: Potomek

en: Choose Date Range
cs: Zvolte časový rozsah

en: Choose Location
cs: Zvolit místo.

en: Choose state first
cs: Vyberte nejdříve stát/region

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
cs: Vyberte si poskytovatele mapování, který má nejlepší pokrytí pro většinu adres sídel vašich kontaktů.

en: City
cs: Obec

en: City (Home)
cs: Město bydliště

en: City.
cs: Město

en: CiviCRM Activity
cs: Činnost CiviCRM

en: CiviCRM Activity Search
cs: Hledání CiviCRM činností

en: CiviCRM Contact Search
cs: Hledání v kontaktech CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
cs: Engine CiviCRM Contribution

en: CiviCRM Database Settings
cs: Nastavení CiviCRM databáze

en: CiviCRM Event Engine
cs: CiviCRM Engine událostí

en: CiviCRM Event Search
cs: CiviCRM vyhledávání událostí

en: CiviCRM Extensions Directory
cs: Složka CiviCRM rozšíření

en: CiviCRM Grant Search
cs: Hledat grant v CiviCRM

en: CiviCRM Home
cs: Úvodní stránka CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Search
cs: CiviCRM hledání korespondencí

en: CiviCRM Profile Fields
cs: Pole profilu CiviCRM

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
cs: CiviCRM nabízí 3 základní (výchozí) typy kontaktů: Jednotlivec, Domácnost a Organizace. Můžete vytvořit další typy kontaktů navázané na tyto základní typy kontaktů, abyste tak rozlišili podskupiny těchto základních typů (např. Student, Rodič, Zaměstnanec nebo Dobrovolník pro podtypy Jednotlivce). Můžete také přejmenovat výchozí typy kontaktů. Podtypy kontaktů jsou obzvláště vhodné, když potřebujete sbírat a zobrazovat různé sady dat pro různé typy kontaktů.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
cs: CiviCRM nabízí 3 základní (výchozí) typy kontaktů: Jednotlivec, Domácnost a Organizace. Můžete vytvořit další typy kontaktů navázané na tyto základní typy kontaktů, abyste tak rozlišili podskupiny těchto základních typů (např. Student, Rodič, Zaměstnanec nebo Dobrovolník pro podtypy Jednotlivce).

en: CiviCRM data from previous installation exists in '%1'.
cs: Databáze „%1“ obsahuje data z předchozí instalace CiviCRM.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
cs: Rozšíření CiviCRM vám umožňují instalaci nových možností na vaše stránky. Tato stránka automaticky generuje seznam dostupných "přirozených" rozšíření ze <a href="%2" target="_blank">složky rozšíření na CiviCRM.org</a>, které jsou kompatibilní s vaší verzí CiviCRM. Pokud si nainstalujete rozšíření pro Vlastní hledání, Reporty nebo Poskytovatele plateb, budou tato automaticky dostupná na příslušných obrazovkách a menu.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
cs[0]: CiviCRM odhalilo jeden záznam, který je duplicitní s existujícím záznamem o příspěvku v CiviCRM.
cs[1]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o příspěvcích v CiviCRM.
cs[2]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o příspěvcích v CiviCRM.
cs[3]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o příspěvcích v CiviCRM.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
cs[0]: CiviCRM odhalilo jeden záznam, který je duplicitní s existujícím záznamem o účastníkovi v CiviCRM.
cs[1]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o účastnících v CiviCRM.
cs[2]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o účastnících v CiviCRM.
cs[3]: CiviCRM odhalilo %count záznamů, které jsou duplicitní s existujícími záznamy o účastnících v CiviCRM.

en: CiviCRM home page
cs: Hlavní stránka CiviCRM

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
cs: CiviCRM obsahuje několik volitelných komponent, které vám nabízí spoustu nástrojů, jak se spojit a zaujmout vaše příznivce.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
cs: CiviCRM vyžaduje nejméně %1 MB přidělených PHP, ale doporučuje %2 MB.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
cs: CiviCRM ukládá nastavitelné výběry různých rozbalovacích polí jako "skupiny možností". Můžete kliknout na <strong>Možnosti</strong> a podívat se na nastavitelné výběry.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
cs: CiviCRM vyhledá v každém uživatelském záznamu záznam kontaktu. Nový záznam kontaktu bude vytvořen pro každého uživatele, který doposud neexistuje.

en: CiviCase Dashboard
cs: Nástěnka případů

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
cs: Soubory s nastavením CiviPřípadů mohou být umístění také ve vlastní složce.

en: CiviContribute
cs: CiviPříspěvky

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
cs: Hlášení CiviPříspěvky: Možný duplikát záznamu kontaktu

en: CiviContribute Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviPříspěvků

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
cs: CiviPříspěvky umožňují nastavit libovolné množství <strong>Prémií</strong>, které můžete nabízet vašim přispěvatelům jako poděkování / odměny. Prémie mohou být hmotné věci (např. hrníček nebo tričko), nebo se může jednat o členství nebo předplatné s nastavenou dobou trvání.

en: CiviEvent Cart Checkout
cs: Potvrzení košíku události

en: CiviEvent Dashboard
cs: CiviEvent Nástěnka

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
cs: CiviUdálosti vám umožňují vytvořit vlastní stránku(y), na kterých se mohou vaši příznivci dozvědět o vašich událostech a případně se na ně také online zaregistrovat. Můžete vytvářet <a href='%1'><strong>nové události</strong></a> a <a href='%2'><strong>spravovat existující události</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
cs: CiviUdálosti také vytvářejí feed ve formátu RSS 2.0, ke kterému se mohou přihlásit uživatelé používající RSS čtečky a mohou takto být zobrazeny v nejmodernějších prohlížečích. URL adresa RSS feedu pro CiviUdálosti se nachází na této stránce:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
cs: CiviUdálosti poskytují stránku, na které máte vypsané všechny současné a budoucí veřejné události ve stylu tabulky pro zobrazení v prohlížeči. Můžete ostatní odkázat na tuto stránku za použití následující URL adresy:

en: CiviMail Mailings
cs: CiviMail Korespondence

en: CiviMail Report: %1
cs: Report CiviMail %1

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
cs: CiviMail nemůže poslat email s prázdným tělem, Přeskočení: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
cs: CiviMail nemůže odeslat email neexistujícímu kontaktu: %1

en: Class
cs: Třída

en: Class Name
cs: Jméno třídy

en: Class already exists in Database.
cs: Třída se už  v databázi nachází

en: Clear
cs: vyčistit

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
cs: Klikněte &quot;%2&quot; níže pro zaregistrování vašeho závazku. Později budete moci kdykoli upravit nebo zrušit vaše budoucí závazky po přihlášení na váš účet nebo nás můžete kontaktovat na %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
cs: Klikněte na 'Vymazat', pokud chcete pokračovat.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
cs: Klikněte na <a href='%1'>Nová stránka s příspěvky</a> pro vytvoření a nastavení nové online stránky s příspěvky za podpory pomocníka krok za krokem.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
cs: Klikněte <a id = 'quickconfig' href='#'>sem</a> pro nastavení běžných poplatků níže jako součástí cenového setu, čímž přidáte příspěvkům stabilitu a zároveň komplexnost.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
cs: Klikněte na <strong>Konfigurovat</strong> pro zobrazení a úpravy nastavení, částek a textů u vašich existujících stránek.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
cs: Klikněte na <strong>Uložit & Nahlédnout</strong> pro uložení jakýchkoli změn vašeho nastavení a opětovné nahlédnutí widgetu na této stránce.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
cs: Klikněte na <strong>Uložit & Nahlédnout</strong> pro uložení jakýchkoli změn vašeho nastavení a opětovné nahlédnutí widgetu na této stránce.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
cs: Klikněte na <strong>Testovací režim</strong> pro vyzkoušení této stránky v <strong>testovacím módu</strong>. Toto vám umožní projít si celý proces darování příspěvku za použití cvičné kreditní karty na testovacím serveru.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
cs: Klikněte níže na <strong>Aktualizovat účastníka(y)</strong> pro uložení všech vašich změn.

en: Click Count
cs: Kliknite na počet

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
cs: Klikněte na OK pro uložení záznamu o tomto příspěvku A pro poslání potvrzení příspěvku přispěvateli hned.

en: Click here for new profile
cs: Klikněte zde pro nový profil

en: Click here to register a different person for this event.
cs: Klikněte zde pro registraci jiné osoby na tuto událost.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
cs: Klikněte na každý jednotlivý odkaz pro ujištění, že skutečně vedou na chtěné webové stránky.

en: Click on the event name for more information.
cs: Klikněte na název události pro zobrazení podrobností.

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
cs: Klikněte na tlačítko "Potvrdit registraci", abyste dokončili registraci na %1 nebo klikněte na "Zrušit registraci", pokud se již této události nechcete zúčastnit.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
cs: Klikněte na tlačítko "Potvrdit registraci", abyste dokončili registraci na %1 nebo klikněte na "Zrušit registraci", pokud se již této události nechcete zúčastnit.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
cs: Kliknutím na tlačítko <strong>Pokračovat</strong>  budete přesměrováni na %1, kde budete moci zvolit způsob platby a dokončit registraci.

en: Click through Rate
cs: Kliknite na Úroveň

en: Click through URL
cs: Kliknitr na URL

en: Click to Open Rate
cs: Kliknite na otvorenie poradí

en: Click-through Summary
cs: Shrnuté prokliků

en: Clicked
cs: Prokliknuté

en: Clicks
cs: Kliky

en: Clicks: %1
cs: Kliknutí: %1

en: Client
cs: Klient

en: Client Name
cs: Jméno klienta

en: Client Name or Email
cs: Jméno klienta nebo e-mail

en: Client Relationship
cs: Vztah s klientem

en: Client contact does not exist: %1
cs: Kontakt klienta neexistuje: %1

en: Clients:
cs: Klienti:

en: Close Batch
cs: Zavřít dávku

en: Closed
cs: Uzavřený

en: Column
cs: Sloupec

en: Column No
cs: Číslo sloupce

en: Columns
cs: Sloupce

en: Command parameters
cs: Parametry příkazu

en: Command/Parameters
cs: Příkaz/Parametry

en: Comment
cs: Komentář

en: Committed Amount
cs: Pridelená suma

en: Commonly Used Specifiers
cs: Běžně používané specifikátory.

en: Communication Preferences
cs: Preferovaná komunikace

en: Communications
cs: Komunikace

en: Company
cs: Firma

en: Compatible with
cs: Kompatibilní s

en: Complete Description
cs: Úplný popis

en: Complete OR partial Contribution Page title.
cs: Konečný NEBO částečný nadpis stránky s příspěvky

en: Complete OR partial Event name.
cs: Úplné NEBO částečné jméno události.

en: Complete OR partial contact name.
cs: Jméno (stačí jen část) kontaktu

en: Complete OR partial group name.
cs: Název (stačí jen část) skupiny

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
cs: Kompletní URL adresa ikony dostupné z externího umístnění:

en: Complete?
cs: Dokončeno?

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Completed Date
cs: Datum dokončení

en: Component Name
cs: Jméno komponenty

en: Component Type
cs: Typ komponenty

en: Component name
cs: Jméno složky/komponenty

en: Compose
cs: Uspořádat

en: Conference
cs: Konference

en: Conference Slots
cs: Místa na konferenci

en: Configuration Checklist
cs: Konfigurační postup

en: Configure
cs: Konfigurovat

en: Configure Contact Search behavior.
cs: Nastavení chování vyhledávání kontaktu.

en: Configure Event
cs: Nastavení události

en: Configure Page - %1
cs: Konfigurovat stránku - %1

en: Configure Survey
cs: Nastavit průzkum

en: Configure Survey - %1
cs: Nastavit průzkum - %1

en: Configure Widget
cs: Nastavení widgetu

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
cs: Nastavení poskytovatele mapování (např. Google) a zobrazení map u kontaktní adresy a místa události.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
cs: Nastavit vlastní pole pro sběr a úschovu dat, která nejsou běžně obsahem standardních CiviCRM formulářů.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
cs: Nastavení složek ve vašem systému souborů pro dočasné nahrávání, obrázky, vlastní soubory a vlastní šablony.

en: Configure input and display formats for Date fields.
cs: Nastavení vstupních a zobrazovacích formulářů pro pole s daty.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
cs: Nastavení stránek a prvků formulářů pro Zobrazení Kontaktů, Úpravu kontaktů, Pokročilé vyhledávání, Nástěnka kontaktů a WYSIWYG editor.

en: Configure this event
cs: Nastavení této události

en: Configure this event.
cs: Nastavit tuto událost.

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm From Email
cs: Potvrdit podle emailu

en: Confirm From Name
cs: Potvrdit podle jména

en: Confirm Password
cs: Potvrdit heslo

en: Confirm Registration
cs: Potvrdit registraci

en: Confirm Text
cs: Potvrdit text

en: Confirm Your Registration
cs: Potvrďte vaši registraci

en: Confirm Your Registration Information
cs: Potvrďte své informace o registraci

en: Confirm your registration for %1
cs: Potvrďte vaši registraci pro %1

en: Confirm your registration for %1.
cs: Potvrďte registraci pro %1

en: Confirmation Email
cs: Potvrzovací email

en: Confirmation Email Text
cs: Text potvrzovacího emailu

en: Confirmation Message
cs: Potvrzovací zpráva

en: Confirmation Screen
cs: Obrazovka potvrzení

en: Confirmation Title
cs: Potvrzovací titulek

en: Conflict
cs: Konflikt

en: Const Id
cs: Identifikátor konstanty

en: Constituent Name
cs: Jméno zakladatele

en: Contact
cs: Kontakt

en: Contact %%StatusMessage%%
cs: Kontakt %%StatusMessage%%

en: Contact Activities
cs: Činnosti kontaktu

en: Contact Address Fields - Selection Values
cs: Pole s kontaktní adresou - hodnoty výběru

en: Contact Dashboard
cs: Ovládací panel pro kontakty

en: Contact ID
cs: Identifikátor kontaktu

en: Contact Info
cs: Kontaktní informace

en: Contact Information
cs: Kontaktní informace

en: Contact Name
cs: Název kontaktu

en: Contact Notes
cs: Poznámky ke kontaktu

en: Contact Phone
cs: Kontaktní telefon

en: Contact Profile
cs: Profil kontaktů

en: Contact Records for Contributors
cs: Kontaktní záznamy pro přispěvatele

en: Contact Records for Event Participants
cs: Záznamy kontaktů účastníků události

en: Contact Reference
cs: Odkaz na kontakt

en: Contact Relationships
cs: Vztahy kontaku

en: Contact Search
cs: Hledat kontakt

en: Contact Source
cs: Zdroj kontaktu

en: Contact Subtype
cs: Poddruh kontaktu

en: Contact Subtype A
cs: Poddruh kontaktu A

en: Contact Subtype B
cs: Poddruh kontaktu B

en: Contact Type
cs: Druh kontaktu

en: Contact Type A
cs: Typ kontaktu A

en: Contact Type B
cs: Typ kontaktu B

en: Contact Type Icon
cs: Ikona typu kontaktu

en: Contact Type(s)
cs: Typ(y) kontaktu

en: Contact does not exist.
cs: Kontakt neexistuje.

en: Contact image deleted successfully
cs: Obrázek kontaktu úspěšně smazán

en: Contact type names should not use reserved keywords.
cs: Název typu kontaktu nemůže obsahovat vyčleněná klíčová slova.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
cs: Kontaktujte nás pro získání informací o prioritách příspěvků zobrazených nahoře.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
cs: Obráťte sa na správcu webu pomôcť vytváranie zostáv.

en: Contact's Groups
cs: Skupiny kontaktu

en: Contact's first name.
cs: Křestní jméno kontaktu.

en: Contact's last name.
cs: Příjmení kontaktu.

en: Contact's middle name.
cs: Prostřední jméno kontaktu.

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Contacts AND Cases
cs: Kontakty A Případy

en: Contacts Added
cs: Kontakty byly přidány

en: Contacts in Group: %1
cs: Kontakty ve skupině: %1

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Content
cs: Obsah

en: Content / Components
cs: Obsah / Komponenty

en: Content and format for mailing labels.
cs: Pole obsahu a formátu pro korespondenci

en: Contents of the Return-Path header.
cs: Obsah záhlaví při cestě zpět.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Continue Mailing
cs: Pokračovat v korespondenci

en: Contribute
cs: Příspěvek

en: Contribute %1 Instead
cs: Přispějte místo toho %1

en: Contribute!
cs: Přispějte!

en: Contribution
cs: Příspěvek

en: Contribution #
cs: Příspěvek #

en: Contribution %%StatusMessage%%
cs: Příspěvek %%StatusMessage%%

en: Contribution Amounts
cs: Částky příspěvků

en: Contribution Amounts Label
cs: Pole částek příspěvku

en: Contribution Amounts section enabled
cs: Sekce částky příspěvků povolena

en: Contribution Dashboard
cs: Nástěnka příspěvku

en: Contribution Date From
cs: Datum příspěvku od

en: Contribution Information
cs: Informace o příspěvku

en: Contribution Label
cs: Pole příspěvku

en: Contribution Links
cs: Odkazy příspěvk

en: Contribution Note %1 %2
cs: Poznámka příspěvku  %1 %2

en: Contribution Ordinality
cs: Základní příspěvek

en: Contribution Page Configuration
cs: Nastavení stránky s příspěvky

en: Contribution Page Created Date
cs: Datum vytvoření stránky příspěvku

en: Contribution Page End Date
cs: Datum ukončení stránky příspěvku

en: Contribution Page Start Date
cs: Datum zahájení stránky příspěvku

en: Contribution Receipt
cs: Potvrzení příspěvku

en: Contribution Receipt Not Sent
cs: Potvrzení příspěvku neodesláno

en: Contribution Receipt Sent
cs: Potvrzení příspěvku odesláno

en: Contribution Reports
cs: Zostavy príspevkov

en: Contribution Status
cs: Status příspěvku

en: Contribution Summary
cs: Shrnutí příspěvku

en: Contribution Thank-you Not Sent
cs: Poděkování za příspěvek neodesláno

en: Contribution Thank-you Sent
cs: Poděkování za příspěvek odesláno

en: Contribution Total
cs: Celková částka

en: Contribution Type
cs: Druh příspěvku

en: Contribution Widget
cs: Widget Příspěvky

en: Contribution amount cannot be more than %1.
cs: Výše Příspěvku nesmí být větší než %1.

en: Contribution amount must be at least %1
cs: Výše Příspěvku musí být nejméně %1

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
cs: Příspěvek nemůže být menší než nula. Prosím, vyberte možnosti podle

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
cs: Soubory pro import příspěvků musí obsahovat data potřebná pro <strong>spárování příspěvků s přispěvatelem</strong>. Tohoto spárování můžete dosáhnout různými způsoby:

en: Contribution is Pay Later?
cs: Příspěvek typu zaplatit později?

en: Contribution is Recurring?
cs: Příspěvek je pravidelný?

en: Contribution is a Test?
cs: Příspěvek je testovací?

en: Contribution was made through this personal campaign page.
cs: Příspěvek byl vytvořen prostřednictvím speciální stránky kampaně.

en: Contributions
cs: Příspěvky

en: Contributions Charts
cs: Grafy příspěvků

en: Contributions made in your honor
cs: Příspěvky učiněné na vaši počest

en: Contributions received from %1 since inception.
cs: Příspěvky získané od %1 od založení.

en: Contributor
cs: Přispěvatel

en: Contributor Name
cs: Jméno přispěvatele

en: Contributor's Email
cs: E-mail přispěvatele

en: Contributor's Phone
cs: Telefon přispěvatele

en: Copy Event
cs: Kopírovat událost

en: Copy Label Format
cs: Kopírovat formát pole

en: Copy of Contribution Receipt
cs: Kopie potvrzení příspěvku

en: Cost
cs: Náklady

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
cs: Nepodařilo se určit, zda MySQL podporuje InnoDB. Předpoklad: nikoliv.

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
cs: Řetězec '%1' nebyl nalezen v SQL příkazu.

en: Could not find Interviewer.
cs: Tazatel nenalezen.

en: Could not find Survey Id.
cs: Id průzkumu nenalezeno.

en: Could not find Survey.
cs: Průzkum nenalezen

en: Could not find an email address.
cs: Emailová adresa nenalezena.

en: Could not find survey for %1 respondents.
cs: Dotazník pro %1 respondenty nenalezen.

en: Could not find template for the instance.
cs: Nemůžu najít šablonu pro instanci.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
cs: Nemůžu najít šablonu reportu. Ujistěte se, že šablona sestavy je registrovaná a / nebo že  je URL správně.

en: Could not get a contact id and/or contact type
cs: Nelze získat id kontaktu a / nebo typ kontaktů

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
cs: Nelze získat identifikátor kontaktu nebo druh kontaktu

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
cs: Nelze získat platný poddruh kontaktu na typu kontaktu '% 1'

en: Could not login to the database.
cs: Nelze se přihlásit do databáze.

en: Could not move custom file to custom upload directory
cs: Soubor nelze přesunout do adresáře pro nahrávání

en: Could not update the Recurring contribution details
cs: Není možno aktualizovat detaily tohoto opakovaného příspěvku

en: Counted
cs: Spočítáno

en: Counted?
cs: Počítáno?

en: Country
cs: Země

en: Country (Home)
cs: Země bydliště

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
cs: Země A Stát/Region/Kraj jsou požadování pro hledání podle vzdálenosti.

en: Country name (e.g. Canada).
cs: Jméno země (např. Kanada)

en: County
cs: Okres

en: County Abbreviation
cs: Zkratka okresu

en: County does not match the selected State/Province
cs: Okres/obvod neodpovídá vybranému Státu/Regionu/Kraji

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
cs: Název okresu. Chcete-li zobrazit okres na Vašich stránkách, volba <strong>Okres</strong> musí být povolena v <strong>Úprava adresy &raquo; Pole adresy</strong> na této stránce, a názvy okresů musí být přidány do tabulky civicrm_county ve Vaší databázi.

en: Cover Sheet for %1
cs: Košieľka  pre  %1

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create Membership
cs: Vytvořit členství

en: Create New Group
cs: Vytvořit novou skupinu

en: Create PDF Letter
cs: Vytvořit PDF dopis

en: Create Report
cs: Vytvořit report

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
cs: Vytvořte si vlastní stránky kampaně pro jinou kampaň:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
cs: Vytvořte si vlastní skupinu pole, která je "Používá se pro" <strong> účastníků </ strong>.

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
cs: Vytvoření profilu (např. "Informace o účastníkovi").

en: Create an account?
cs: Vytvořit účet?

en: Create and update memberships
cs: Vytvořit a aktualizovat členství

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
cs: Vytvořit odkazy na stránku výpisu zkopírováním následujícího odkazu a přidání odkazu do popisu Události pod nebo jako položku menu nebo odkaz kdekoli na vaší stránce:

en: Create new location
cs: Vytvořit nové místo.

en: Create new result set
cs: Vytvořit nový soubor výsledků

en: Create report from this template
cs: Vytvoriť zostavu z tejto šablóny

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
cs: Vytváranie zostáv pre užívateľov z niektorej z šablón uvedených nižšie. Kliknutím na názov šablóny, začnete. Kliknite na existujúcu zostavu a  uvidíte zostavy,  ktoré už boli vytvorené z tejto šablóny.

en: Created Date
cs: Vytvořeno

en: Created by
cs: Vytvořil

en: Created or Sent by
cs: Vytvořeno nebo odesláno

en: Credit Card
cs: Kreditní karta

en: Credit Card Contribution
cs: Příspěvek kreditní kartou

en: Credit Card Information
cs: Informace o kreditní kartě

en: Credit Card Pledge Payment
cs: Závazek platby kreditní kartou

en: Credit Card Type
cs: Typ kreditní karty

en: Credit to a Personal Campaign Page
cs: Započíst pro osobní stránku kampaně

en: Currency
cs: Měna

en: Currency Type
cs: Typ měny

en: Current Campaigns
cs: Aktuální kampaně

en: Current Cycle End Date
cs: Datum ukončení aktuálního cyklu

en: Current Cycle Start Date
cs: Datum začátku pro aktuální cyklus

en: Current Employee
cs: Aktuální zaměstnanec

en: Current Employer
cs: Současný zaměstnavatel

en: Current Employer ID
cs: Aktuální ID zamestnavatele

en: Current Fiscal Year-To-Date
cs: Od začátku účetního roku

en: Current Member?
cs: Současný Člen?

en: Current Membership?
cs: Současný člen?

en: Current Month-To-Date
cs: Od začátku měsíce

en: Current Status
cs: Aktuální stav

en: Current Total
cs: Aktuální součet

en: Current Year-to-Date
cs: Od začátku roku

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
cs: Jméno současného zaměstnavatele nastavené ve formuláři individuálního kontaktu. Pravděpodobně ho budete chtít na samostatném řádku, takže použijte klávesu Enter pro vytvoření volného řádku po poli se jménem.

en: Current membership period expire date.
cs: Datum vypršení současného členství.

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
cs: Pokud %1 je typ "přizpůsobený uživatelem",  je uživatelská položka %1 vyžadována.

en: Custom Addressee
cs: Uživatelský adresát

en: Custom Data
cs: Uživatelská data

en: Custom Data Fields
cs: Uživatelské datové položky

en: Custom Email Greeting
cs: Uživatelské/vlastní oslovení v e-mailu

en: Custom Fields
cs: Uživatelská pole

en: Custom Files
cs: Vlastní soubory

en: Custom Group
cs: Uživatelská skupina

en: Custom PHP Path Directory
cs: Vlastní umístění PHP

en: Custom Postal Greeting
cs: Uživatelské/vlastní poštovní oslovení/pozdrav

en: Custom Search
cs: Uživatelské hledání

en: Custom Search Path
cs: Vlastní cesta hledání

en: Custom Searches
cs: Uživatelské hledání

en: Custom Templates
cs: Vlastní šablony

en: Customize Data and Screens
cs: Vlastní data a obrazovky.

en: Customize Data, Forms and Screens
cs: Upravit data, formuláře a stránky

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
cs: Vlastní nastavení navigačního menu CiviCRM pro uživatele.

en: Cycle Day
cs: Den cyklu

en: Dashboard
cs: Nástěnka

en: Dashboard - %1
cs: Nástěnka - %1

en: Database Upgrades
cs: Aktualizace databáze

en: Database cache tables cleared.
cs:  Tabulky mezipaměti databáze byly vymazány.

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
cs: Databáze je označena v neplatném formátu verze. Možná budete chtít tuto záležitost prošetřit, než budete pokračovat dále.

en: Date
cs: Datum

en: Date Added
cs: Datum přidání

en: Date Class
cs: Třída dat

en: Date Created
cs: Dátum vytvorenia

en: Date Display
cs: Zobrazení data

en: Date Display Formats
cs: Formáty zobrazení data

en: Date Format
cs: Formát datumu

en: Date Formats
cs: Formáty dat

en: Date Input Fields
cs: Pole pro vložení data

en: Date Pending
cs: Datum, od kdy čeká

en: Date Range
cs: Datový rozsah

en: Date Removed
cs: Datum odebrání

en: Date Sent
cs: Datum odeslání

en: Date and Time
cs: Datum a čas

en: Date and time that Campaign ends.
cs: Datum a čas ukončení kampaně.

en: Date and time that Campaign starts.
cs: Datum a čas zahájení kampaně.

en: Date and time that Campaign was created.
cs: Datum a čas vytvoření kampaně

en: Date and time that Campaign was edited last time.
cs: Datum a čas poslední úpravy kampaně.

en: Date and time that Survey was created.
cs: Datum a čas vytvoření průzkumu.

en: Date and time that Survey was edited last time.
cs: Datum a čas poslední úpravy průzkumu.

en: Date and time that event starts.
cs: Datum a čas zahájení události.

en: Date and time that event was created.
cs: Datum a čas vytvoření události.

en: Date and time that online registration ends.
cs: Datum a čas ukončení online registrace.

en: Date and time that online registration starts.
cs: Datum a čas zahájení online registrace.

en: Date on which given case ends.
cs: Datum, kdy daná činnost končí.

en: Date on which given case starts.
cs: Datum, kdy daná činnost začíná.

en: Date on which the grant decision was finalized.
cs: Datum, kdy bylo o grantu rozhodnuto.

en: Date on which the grant money was transferred.
cs: Datum, kdy byly prostředky grantu vyplaceny.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
cs: Datum, kdy bylo posláno přispěvateli potvrzení příspěvku.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
cs: Datum, kdy byla přispěvateli poslána zpráva s poděkováním.

en: Date this membership modification action was logged.
cs: Datum záznamu akce modifikace tohoto členství.

en: Day, Week, Month, Year
cs: Den, Týden, Měsíc, Rok

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
cs: Počet dnů od odeslání posledního, až do výše maximálního počtu upozornění.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
cs: Počet dní do každé z naplánovaných plateb.

en: Debit Card
cs: Debetní karta

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
cs: Výstup odstranění chyb je spouštěn přidáním specifického páru hodnota-jméno do řetězce CiviCRM.

en: Debugging
cs: Odstraňování chyb

en: Deceased Date
cs: Datum úmrtí

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
cs: Desetinný oddělovač nemůže mít více než 1 znak.

en: Decision date
cs: Datum rozhodnutí

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Number Of Contacts
cs: Výchozí počet kontaktů

en: Default Option?
cs: Výchozí nastavení?

en: Default Role
cs: Výchozí role

en: Default State/Province
cs: Přednastavený Stát/Region/Kraj

en: Default Status?
cs: Výchozí stav?

en: Default Value
cs: Výchozí hodnota

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
cs: Výchozí měna přiřazená příspěvků a dalším peněžním transakcím.

en: Default number of contacts
cs: Výchozí počet kontaktů

en: Default?
cs: Výchozí?

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
cs: Nastavit hlavní emailovou adresu(y), která může být použita jako odchozí adresa při rozesílání emailu kontaktům prostřednictvím CiviCRM (např. info@iqrs.cz)

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
cs: Zde můžete nastavit role účastníků událostí (např. účastník, host, moderátor, ...). Poté můžete tyto role účastníkům přiřazovat a vyhledávat podle nich.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
cs: Zde můžete definovat statusy účastníků události (např. Zaregistrovaný, Přišel, Zrušil, ...). Poté můžete účastníkům přiřazovat statusy a hledat podle statusů.

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete %1 Type
cs: Smazat %1 typ

en: Delete (to trash)
cs: Zmazať (do koša)

en: Delete ACL
cs: Smazat oprávnění

en: Delete ACL Role Assignment
cs: Smazat přiřazení role

en: Delete Activities
cs: Smazat aktivity

en: Delete Activity
cs: Smazat činnost

en: Delete Attached File
cs: Smazat přiložený soubor

en: Delete Batch
cs: Smazat dávku

en: Delete Campaign
cs: Odstranit kampaň

en: Delete Campaign Page
cs: Odstranit stránku kampaně.

en: Delete Contact
cs: Smazat kontakt

en: Delete Contact Image
cs: Smazat obrázek kontaktu

en: Delete Contact Type
cs: Smazat Typ kontaktu

en: Delete Contact(s)
cs: Smazat kontakt (y)

en: Delete Contribution
cs: Smazat Příspěvek

en: Delete Contribution Page
cs: Smazat stránku příspěvku

en: Delete Contributions
cs: Smazat Příspěvky

en: Delete Credit Card
cs: Smazat kreditní kartu

en: Delete Custom Field
cs: Smazat uživatelské pole

en: Delete Email Block
cs: Smazat blok e-mailů

en: Delete Event
cs: Smazat událost

en: Delete Event Template
cs: Smazat šablou události

en: Delete Failed
cs: Odstranění Selhalo.

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Delete Grant
cs: Smazat grant

en: Delete Grants
cs: Smazat granty

en: Delete Group
cs: Smazat skupinu

en: Delete Label Format
cs: Smazat formát pole

en: Delete Location Type
cs: Smazat Typ umístění

en: Delete Mail Settings
cs: Smazat nastavení zpráv

en: Delete Mailing
cs: Smazat korespondenci

en: Delete Mapping
cs: Smazat mapování

en: Delete Membership
cs: Odstranit členství

en: Delete Membership Status
cs: Odstranit stav členství

en: Delete Memberships
cs: Odstranit členství

en: Delete Message Template
cs: Smazat šablonu zprávy

en: Delete Note
cs: Odstranit poznámku

en: Delete Option Group
cs: Smazat skupinu možností

en: Delete PDF Page Format
cs: Smazat formát PDF stránky

en: Delete Page - %1
cs: Smazat stránku - %1

en: Delete Participant
cs: Vymazat účastníka

en: Delete Participant Status
cs: Smazat status účastníka

en: Delete Participation
cs: Smazat účast

en: Delete Participations
cs: Smazat účasti

en: Delete Payment Procesor Type
cs: Smazat typ poskytovatele plateb

en: Delete Payment Processor
cs: Smazat zpracovatele plateb

en: Delete Payment ProcessorType
cs: Smazat druh zpracovatele plateb

en: Delete Permanently
cs: Navždy smazat

en: Delete Petition
cs: Smazat petici

en: Delete Premium
cs: Odstranit prémii

en: Delete Price Set
cs: Smazat nastavení cen

en: Delete Relationship
cs: Smazat vztahy

en: Delete Reletionship Type
cs: Smazat druh propojení

en: Delete Report Template
cs: Zmazať šablónu zostavy

en: Delete Schedule Reminders
cs: Smazat plán upozornění

en: Delete Scheduled Job
cs: Smazat naplánovanou úlohu

en: Delete Status
cs: Smazat stav

en: Delete Survey
cs: Smazat průzkum

en: Delete memberships
cs: Odstranit členství

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
cs: Smazání položky menu, kterou nepoužíváte. Klikněte pravým tlačítkem a vyberte "Smazat".

en: Delete only this participant record.
cs: Smazat pouze záznam o účastníkovi.

en: Delete participants from event
cs: Vymazat účastníky z události

en: Delete report
cs: Smazat report

en: Delete this message template
cs: Smazat tuto šablonu zprávy

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
cs: Smazat tento záznam o účastníkovi spolu s připojenými záznamy o účastenství.

en: Deleted?
cs: Smazané?

en: Delivery Summary
cs: Shrnutí doručení

en: Demographics
cs: Demografie

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
cs: V závislosti na to, jak chcete využít vaše iCalendar data, můžete:

en: Descending
cs: Sestupně

en: Description
cs: Popis

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
cs: Popis najdete nahoře u úpravy činnosti a stránek náhledu pro tento typ činnosti.

en: Description of the Case Type
cs: Popis typu případu

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
cs: Popis tohoto druhu členství pro interní účely. Může zahrnovat způsobilost, benefity, smluvní podmínky, atd.

en: Description:
cs: Popis:

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
cs: Popisné jméno přiřazené k adrese kontaktu nebo události. PŘÍKLAD: "Kolegova adresa" pro osobu nebo "Park Lužánky" pro událost.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
cs: Popisný nadpis zprávy - používaný pro výběr šablony.

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Details Updated
cs: Detaily aktualizovány

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
cs: Určete, zda je událost placené nebo bezplatná. U placených událostí nastavte zpracovatele plateb, úrovně poplatku(ů) a zvýhodněné poplatky. Umožněte registrujícím se online možnost "zaplatit později" (např. šekem, zavoláním na kreditní kartu, atd.).

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
cs: Určete, zda má událost možnost online registrace. Pokud ano, nastavte prvky stránek registrace, potvrzení a poděkování a potvrzovacího emailu.

en: Developer
cs: Vývojář

en: Development stage
cs: Fáze vývoje

en: Did not find a message template with id of %1.
cs: Nenašli jsme šablonu zprávy s id %1.

en: Directories
cs: Složky

en: Directory Cleanup
cs: Vyčištění složky

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable "%1"?
cs: Vypnout "%1"?

en: Disable ACL
cs: Zablokovat oprávnění

en: Disable ACL Role Assignment
cs: Zablokovat přiřazení role

en: Disable Campaign
cs: Zastavit kampaň

en: Disable Contact Type
cs: Zakázat Typ kontaktu

en: Disable Event
cs: Zakázat událost

en: Disable Group
cs: Zakázat skupinu

en: Disable Label Format
cs: Zakázat formát pole

en: Disable Location Type
cs: Zablokovat Typ místa

en: Disable Mailing Component
cs: Vypnout komponent korespondence

en: Disable Outbound Email
cs: Zakázat odchozí e-mail

en: Disable Payment Processor
cs: Zablokovat zpracovatele plateb

en: Disable Payment ProcessorType
cs: Zablokovat druh zpracovatele plateb

en: Disable Petition
cs: Zastavit petici

en: Disable Premium
cs: Zakázat prémie

en: Disable Relationship
cs: Zakázat propojení

en: Disable Relationship Type
cs: Zablokovat druh propojení

en: Disable Scheduled Job
cs: Zakázat naplánovanou úlohu

en: Disable Status
cs: Zakázat stav

en: Disable Survey
cs: Zastavit průzkum

en: Disable check for mandatory tokens
cs: Zakázání potvrzení povinných prvků

en: Disable this message template
cs: Zablokovat tuto šablonu zprávy

en: Disabled (Missing)
cs: Zakázáno (chybějící).

en: Disabled Statuses
cs: Zakázané statusy

en: Discount Amount
cs: Zvýhodněná částka

en: Discount Set
cs: Skupina slev

en: Discounted Fees
cs: Zvýhodněné/slevněné poplatky

en: Discounts by Signup Date?
cs: Slevy podle data přihlášení?

en: Display Minimum Contribution Amount?
cs: Zobrazit minimální částku příspěvku?

en: Display Name
cs: Zobrazované jméno

en: Display Options
cs: Možnosti zobrazení

en: Display Preferences
cs: Nastavení zobrazení

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
cs: Zobrazit obrázek a náhled tohoto umístění na webu:

en: Display in Honor Roll?
cs: Zobrazit v síni slávy?

en: Display label for this status.
cs: Zobraz informaci pro tento status.

en: Display name format for individual contact display names.
cs: Zobrazit formáty pro zobrazení jména individuálního kontaktu

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
cs: Zobrazit textu na odkazu ze stránku Informace o události na stránku Registrace na událost (např. "Zaregistrovat se!").

en: Distance
cs: Vzdálenost

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
cs: Přerozdělování zdrojů ostatním, například v případě nadačních fondů, poskytovatelů grantů atd.

en: Distribution
cs: Distribuce

en: Do Not Email
cs: Neposílat E-mail

en: Do Not Mail
cs: Nemailovat

en: Do Not Phone
cs: Netelefonovat

en: Do Not Sms
cs: NeSMSkovat

en: Do Not Trade
cs: Neprodávat

en: Do not display an image
cs: Nezobrazovat obrázek

en: Do not email
cs: Neposílat e-mail

en: Do not mail
cs: Neposílat poštu

en: Do not phone
cs: Nevolat

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
cs: Netisknout štítky pro kontakty, kteří nechtějí posílat poštu.

en: Do not select field %1 with Group by %2.
cs: Nevybírejte pole %1  se seskupením  2%.

en: Do not sms
cs: Neposílat SMS

en: Do not trade
cs: Nenabízet produkty/služby

en: Do you really want to remove this Smart Group?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto chytrou skupinu?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
cs: Chcete automaticky posílat mail potvrzující registraci účastníkům? Tento email obsahuje datum(a) události, místo a kontaktní informace. U placených událostí tento email obsahuje také potvrzení jejich platby.

en: Document Body
cs: Hlavní část dokumentu

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
cs: Umožňuje akce více přihlášení z jedné emailové adresy?

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Does the contact have a %1 Account?
cs: Je uživatel registrován v %1?

en: Does the database have data from a previous installation?
cs: Obsahuje databáze data z dřívější instalace?

en: Does the server exist?
cs: Existuje nastavený server vůbec?

en: Does the webserver know where files are stored?
cs: Ví webserver, kde jsou soubory uložené?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
cs: Podporuje tento druh zpracovatele plateb opakované příspěvky?

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
cs: Potřebuje váš SMTP server autentizaci (uživatelské jméno + heslo)?

en: Domain
cs: Doména

en: Domain Name
cs: Jméno domény

en: Domain information for '%1' has been saved.
cs: Doménové informace pro '%1' byly uloženy.

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
cs: Nezaškrtávejte při přítomnosti povinných prvků (adresa sídla; odhlásit odběr/blokovat) před odesláním korespondence. UPOZORNĚNÍ: Povinné prvky chrání bezpečné doručení vašich mailů např. před US CAN-SPAM Act. Měli by být zakázány pokud vaše organizace využívá jiné mechanismy proti označení za spam nebo pokud vaše organizace není členem CAN-SPAM.

en: Donations
cs: Dary

en: Done
cs: Hotovo

en: Done with Preview
cs: Ukončit náhled

en: Donor Email
cs: E-mail darcu

en: Donor Name
cs: Jméno dárce

en: Donor Phone
cs: Telefón darcu

en: Donors
cs: Dárci

en: Download
cs: Stáhnout

en: Download Batch
cs: Stáhnout dávku

en: Download Errors
cs: Chyby při stahování

en: Download Extension
cs: Stáhnout rozšířen

en: Download Mismatched Contributions
cs: Stáhnout neodpovídající příspěvky

en: Download Mismatched participants
cs: Stáhnout neodpovídající účastníky

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
cs: Stáhnout soubor iCalendar (přípona *. ics) do vašeho počítače.

en: Download and Install
cs: Stažení a instalace

en: Download and Install "%1"?
cs: Stáhnout a instalovat "%1"?

en: Download iCalendar File
cs: Stáhnout soubor iCalendar

en: Download iCalendar File:
cs: Stáhnout soubor iCalendar:

en: Download iCalendar entry for this event.
cs: Stáhnout jako položku do kalendáře iCalendar.

en: Download location
cs: Stáhnout sídlo

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
cs: Stažením tohoto rozšíření získáte novou funkci. Ujistěte se, že rozšíření, které chcete nainstalovat pochází z důvěryhodného zdroje.

en: Dropdown Options
cs: Možnosti rozrolování

en: Drupal Database Settings
cs: Nastavení databáze Drupalu

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
cs: Pouze pro Drupal. Modul pravidel musí být povolen (beta doplněk - používejte s rozmyslem).

en: Due Date
cs: Datum splatnosti

en: Duplicate Import Mapping Name
cs: Duplikovat název importního mapování

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
cs: Duplikovat jméno mapování importu účastníků

en: Duplicate Membership?
cs: Duplikovat Členství?

en: Duplicate Option label
cs: Označení možnosti již existuje

en: Duration
cs: Trvání

en: Duration (Days)
cs: Trvání (dny)

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
cs: Trvání předplatného nebo služby (např. 12měsíční předplatné).

en: ERROR: Title is not Set
cs: Chyba: Název není nastaven

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
cs: PŘÍKLAD: Při zadaných výchozích typech události, tato URL obnoví všechny události, jejichž datum začátku je 1 ledna 2007 nebo později a jejichž typ je "Fundraiser":

en: Each
cs: Každý

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
cs: Každé CiviCRM ACL roli je přiřazen soubor oprávnění. Použijte tento odkaz pro vytvoření nebo úpravu rolí, které potřebujete pro vaše stránky.

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit %1
cs: Upravit %1

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
cs: Upravte <strong>Nastavení prémií</strong>, kde si můžete navolit nadpis a úvodní zprávu (např. jako ocenění za vaši podporu si budete moci vybrat z množství exkluzivních děkovných dárků...). Dále můžete zadat kontaktní emailovou adresu nebo telefonní číslo pro  dotazy.

en: Edit ACL
cs: Upravit oprávnění

en: Edit ACL Role Assignment
cs: Upravit přiřazení role

en: Edit Campaign
cs: Editovat kampaň

en: Edit Contact
cs: Úprava kontaktu

en: Edit Contact Details
cs: Upravit detaily kontaktu

en: Edit Contact Type
cs: Úprava Typu kontaktu

en: Edit Contribution
cs: Upravit Příspěvek

en: Edit Credit Card
cs: Úprava kreditní karty

en: Edit Date Type
cs: Upravit druh data

en: Edit Event Template
cs: Upravit šablonu události

en: Edit Grant
cs: Upravit grant

en: Edit Group
cs: Upravit skupinu

en: Edit Label Format
cs: Upravit formát pole

en: Edit Location Type
cs: Upravit Typ umístění

en: Edit Mail Settings
cs: Upravit nastavení zpráv

en: Edit Mailing Component
cs: Upravit komponentu korespondence

en: Edit Mapping
cs: Upravit mapování

en: Edit Membership
cs: Upravit členství

en: Edit Membership Status
cs: Upravit stav členství

en: Edit Membership Type
cs: Upravit typ členství

en: Edit Message Template
cs: Upravit šablonu zprávy

en: Edit Note
cs: Upravit poznámku

en: Edit Option
cs: Upravit možnost

en: Edit Option Group
cs: Upravit skupinu možností

en: Edit PDF Page Format
cs: Upravit formát PDF stránky

en: Edit Participant Status
cs: Úprava statusu účastníka

en: Edit Participation
cs: Upravit účast

en: Edit Payment Procesor Type
cs: Úprava typu poskytovatele plateb

en: Edit Payment Processor
cs: Upravit zpracovatele plateb

en: Edit Payment ProcessorType
cs: Upravit druh zpracovatele plateb

en: Edit Petition
cs: Editovat petici

en: Edit Premium
cs: Upravit prémii

en: Edit Recurring Payment
cs: Upravit opakovanou platbu

en: Edit Relationship
cs: Upravit propojení

en: Edit Relationship Type
cs: Upravit druh propojení

en: Edit Report Template
cs: Upraviť šablónu zostavy

en: Edit Rule
cs: Upravit pravidlo

en: Edit Schedule Reminders
cs: Upravit plán upozornění

en: Edit Scheduled Job
cs: Upravit naplánované úlohy

en: Edit Search Criteria
cs: Upravit hledání

en: Edit Survey
cs: Editovat průzkum

en: Edit Widget Colors
cs: Upravit barvy widgetu

en: Edit activity
cs: Upravit činnost

en: Edit settings
cs: Upravit nastavení

en: Edit this message template
cs: Upravit tuto šablonu zprávy

en: Edit this relationship.
cs: Editovat tento vztah

en: Editing Contacts
cs: Úprava kontaktů

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
cs: Buď filtrovat na aspoň jednom typu vztahu, anebo odznačil pracovníka a vztah ze seznamu polí.

en: Email (Contact A)
cs: E-mail (Kontakt A)

en: Email (Contact B)
cs: E-mail (Kontakt B)

en: Email (Main)
cs: Email (hlavní)

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Email Delivery
cs: Doručení e-mailu

en: Email Delivery Settings
cs: Nastavení doručování e-mailu

en: Email Disabled
cs: Email zakázán

en: Email Domain
cs: Doména emailu

en: Email Error
cs: Chyba emailu

en: Email Format
cs: Formát emailu

en: Email Greeting
cs: Emailový pozdrav/oslovení

en: Email Greeting - Custom
cs: E-mailový pozdrav - vlastní, uživatelský

en: Email Greeting Custom
cs: Vlastní/uživatelský e-mailový pozdrav

en: Email Invoice
cs: Faktura E-mailem

en: Email On Hold
cs: Email pozdržen

en: Email Receipt to Contributor?
cs: Posílat přispěvatelům potvrzení emailem?

en: Email Receipts
cs: Emailové stvrzenky

en: Email Settings
cs: Nastavenia e-mailu

en: Email a Contact
cs: Odeslat kontakt

en: Email address domain (the part after @).
cs: Doména emailové adresy (část za @).

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
cs: Doména emailu musí být ve formátu platném pro internet (např. 'priklad.cz').

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
cs: Email NEBYL poslán %1 kontaktu(ům) - specifikace komunikace upravují NEPOSÍLAT MAIL nebo platný email není aktuální.

en: Email has been sent to : %1
cs: E-mail byl odeslán na adresu: %1

en: Email is not valid.
cs: Email není platný.

en: Email on hold - generally due to bouncing.
cs: E-mail pozastaven - typicky kvůli nedoručitelnosti

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
cs: Email NEBYL odeslán %1 kontaktům (v souboru není žádná emailová adresa, nebo komunikační specifika kontaktu obsahují NEPOSÍLAT EMAIL nebo kontakt umřel).

en: Email-to-Activity
cs: Email vůči činnosti

en: Email-to-Activity Processing
cs: Zpracování emailu vůči činnosti

en: Email:
cs: E-mail:

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
cs: Vztahy Zaměstnanec <-> Zaměstnavatel a uvnitř Domácnosti mají speciální vlastnosti.

en: Employee Name
cs: Jméno zaměstnance

en: Employee Since
cs: Zaměstnaný od

en: Employer
cs: Zaměstnavatel

en: Employer Name
cs: Jméno Zaměstnavatele

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
cs: Vyprázdní cache šablony nebo dočasně nahrané složky souborů.

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable "%1"?
cs: Zapnout "%1"?

en: Enable %1
cs: Povolit %1

en: Enable ACL
cs: Uvolnit oprávnění

en: Enable ACL Role Assignment
cs: Uvolnit přiřazení role

en: Enable Campaign
cs: Spustit kampaň

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
cs: Povolit komponentu CiviPříspěvky, CiviZávazky, CiviUdálosti, CiviČlenství, CiviMail, CiviPřípady, CiviReporty nebo CiviGranty

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
cs: Povolit CiviMailu vytvářet činnosti na dobírku

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
cs: Povolit CiviMailu generovat záhlaví Message -ID

en: Enable Components
cs: Povolit komponenty

en: Enable Contact Type
cs: Povolit Typ kontaktu

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
cs: Povolit dvojité přihlášení odběru pro pole profilu skupin(y)

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
cs: Povolit dvojité přihlášení odběru profilům, které používají nastavení "Přidat do skupiny".

en: Enable Event
cs: Povolit událost

en: Enable Group
cs: Povolit skupinu

en: Enable Label Format
cs: Povolit formát pole

en: Enable Location Type
cs: Povolit Typ umístění

en: Enable Mailing Component
cs: Povolit komponentu korespondence

en: Enable Multi Site Configuration
cs: Povolit nastavení vícestránkového použití

en: Enable Multiple Languages
cs: Povolit více jazyků

en: Enable Pay Later option?
cs: Umožnit pozdější platbu?

en: Enable Payment Processor
cs: Uvolnit zpracovatele plateb

en: Enable Payment ProcessorType
cs: Uvolnit druh zpracovatele plateb

en: Enable Petition
cs: Spustit petici

en: Enable Premium
cs: Povolit prémii

en: Enable Relationship
cs: Povolit vztah

en: Enable Relationship Type
cs: Uvolnit druh propojení

en: Enable Scheduled Job
cs: Povolit naplánovanou úlohu

en: Enable Status
cs: Povolit stav

en: Enable Survey
cs: Spustit průzkum

en: Enable Widget?
cs: Zapnout Widget?

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
cs: Povolit odstraňování chyb včetně zobrazení šablon

en: Enable global server wide lock for CiviMail
cs: Povolit hlavnímu serveru nastavit pevnou šířku pro CiviMail

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
cs: Povolit více emailových adres u kontaktu.

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
cs: Povolit sekci prémií na této online stránce s příspěvky, a nastavit nadpis a úvodní zprávu (např. jako ocenění za vaši podporu si budete moci vybrat z množství exkluzivních děkovných dárků...). Dále můžete zadat kontaktní emailovou adresu nebo telefonní číslo pro dotazy. Poté vyberte a prohlédněte si prémie, které chcete na této stránce s příspěvky nabízet.

en: Enable this message template
cs: Povolit tuto šablonu zprávy

en: Enable workflow support for CiviMail
cs: Povolit podporu úloh pro CiviMail.

en: Enabled (Missing)
cs: Povoleno (chybějící).

en: Enabled?
cs: Povoleno?

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
cs: Povolení čekacích seznamů a schvalování registrace

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
cs: Povolením widgetu pro stránky s příspěvky umožní vám a vašim podporovatelům snadněji propagovat fundraisingovou kampaň pomocí vložení špetky dynamického obsahu na jakoukoli stránku. Widgety komponenty CiviPříspěvky zobrazují v reálné čase pokrok vašich fundraisingových cílů a obsahují také tlačítko "Přispět", které odkazuje lidi přímo na příslušnou online stránku s příspěvky.

en: End
cs: konec

en: End Date
cs: Datum konce

en: End Date One
cs: Datum ukončení jedna

en: End Date Two
cs: Datum ukončení dva

en: Ends with
cs: Končí na

en: Engagement Index
cs: Index angažovanosti

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
cs: Anglické přípony používané pro řadové číslovky ('st', 'nd', 'rd', 'th')

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
cs: Zadejte seznam nastavitelných možností produktu (barva, velikost atd.) oddělený čárkami. Pokud si přispěvatelé vyberou tento produkt, tak se jim zobrazí rozbalovací menu s těmi možnostmi nastavení.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
cs: Napište zprávu, kterou chcete uvést na začátku potvrzovacího emailu. PŘÍKLAD: "Děkujeme Vám za registraci na tuto akci"

en: Enter a new organization
cs: Zadejte novou organizaci

en: Enter a positive integer
cs: Zadejte kladné celé číslo

en: Enter a valid URL
cs: Vložit platnou URL

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
cs: Zadejte volitelnou cílovou částku pro tuto stránku s příspěvky (např. na "kampaň"). Pokud povolíte na této stránce příspěvkový widget, widget sám bude zaznamenávat stav splnění tohoto cíle. V opačném případě se cíl bude zobrazovat jako "bez limitu".

en: Enter at least one result option.
cs: Zadejte alespoň jednu výslednou možnost.

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
cs: Zadejte odkaz(y) nebo text, který se má zobrazit naspodu poděkovací stránky. Můžete využít tento prostor k vyzvání přispěvatele, aby vás přišel navštívit, řekl o vás příteli nebo k nějaké jiné akci.

en: Enter name to save message template
cs: Aby bylo možné uložit šablonu, zadejte její název

en: Enter the "class path" for this custom search here.
cs: Zadejte "class path" pro vlastní hledání zde.

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
cs: Zadejte cestu k Sendmailu. PŘÍKLAD: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
cs: Zadejte datum zrušení nebo datum vrácení, nebo můžete přeskočit toto pole a datum zrušení bude automaticky nastaveno na dnešek.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
cs: Zadejte cílovou adresu URL. Obecně byste měli používat místní adresy URL pro CiviCRM (například odkazy na profily). Kompletní adresy URL používejte pro externí stránky. Nechte toto pole prázdné v případě, že tvoříte část menu bez klikatelného odkazu.

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
cs: Zadejte cestu třídu vlastní PHP funkce, která řeší chyby, pokud chcete přepsat vestavěnou funkci CiviCRM.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
cs: Zadejte váš email a zkontrolujte pole vedle každého seznamu emailů, do kterého se chcete přidat. Poté klikněte na tlačítko <strong>Odebírat</strong>. Během chvíle obdržíte do vaší schránky potvrzovací e-mail z každého seznamu emailů, do kterého se chcete přidat a každý zvlášť musíte potvrdit.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
cs: Zadejte vaši e-mailovou adresu a klikněte na <strong>Přihlásit se k odběru</strong>. Během chvíle obdržíte do vaší schránky potvrzovací e-mail, ve kterém váš odběr potvrdíte.

en: Entity
cs: Objekt

en: Entity Table
cs: Tabulka objektů

en: Error
cs: Chyba

en: Error Code:
cs: Kód chyby:

en: Event
cs: Událost

en: Event %%StatusMessage%%
cs: Událost %%StatusMessage%%

en: Event Availability : %1
cs: Místa na události: %1

en: Event Configuration
cs: Nastavení události

en: Event Confirmation
cs: Potvrzení události

en: Event Created Date
cs: Datum vytvoření akce

en: Event Dashboard
cs: Nástěnka události

en: Event Date
cs: Datum události

en: Event Date(s)
cs: Datum a čas událostí

en: Event Deleted
cs: Událost odstraněna

en: Event Fee(s)
cs: Poplatky za akci

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
cs: Poplatek (y) za událost nemůže být menší než nula.  Prosím, vyberte možnosti podle

en: Event Info
cs: Informace o události

en: Event Information
cs: Informace o akci

en: Event Information and Settings
cs: Nastavení a informace o akci

en: Event Level
cs: Úroveň události

en: Event Link
cs: Odkaz události

en: Event Links
cs: Odkazy události

en: Event Name
cs: Jméno akce

en: Event Registration Cancelled for %1
cs: Registrace na událost byla zrušena pro %1

en: Event Registration Link Text
cs: Text odkazu na přihlášení na akci

en: Event Registration for %1
cs: Registrace na událost pro %1

en: Event Source
cs: Zdroj události

en: Event Template
cs: Šablona události

en: Event Template Title
cs: Název šablony akce

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
cs: Nadpis události NEBO ID události (unikátní celé číslo přiřazené CiviUdálosti, zobrazované ve správě výpisů události)

en: Event Total
cs: Poplatky celkem za událost

en: Event Type
cs: Typ události

en: Event Type
cs: Typ události

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
cs: Událost je v současné době plná, ale můžete zaregistrovat a být součástí seznamu čekatelů.

en: Event registration for %1 has been added.
cs: Registrace na událost pro %1 byla přidána.

en: Event registration has expired for %1
cs: Registrace na událost %1 vypršela

en: Event registration information for %1 has been updated.
cs: Informace o registraci na akci pro %1 byla aktualitována.

en: Event when this status starts.
cs: Událost začátku tohoto stavu.

en: Event-Full Message
cs: Zpráva o naplnění události

en: Events
cs: Události

en: Events by Dates
cs: Události podle data

en: Every
cs: Každý(ch)

en: Every %1
cs: Každé %1

en: Everyone
cs: Kdokoli

en: Everyone (includes anonymous)
cs: Všetci (vrátane anonymných)

en: Example
cs: Příklad

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Exclude Group(s)
cs: Vyloučit skupiny

en: Exclude Pay Later Contributions
cs: Vyloučit příspěvky zaplatit později

en: Exclude Recurring Contributions
cs: Vyloučit pravidelné příspěvky

en: Exclude Tag(s)
cs: Vyloučit štítek(ky)

en: Exclude cases
cs: Nezahrnovat případy

en: Exclude non-case
cs: Vyloučit jiné než případy

en: Exclude:
cs: Vyřazuje:

en: Excluded
cs: Vyloučené

en: Exclusion End Date
cs: Vyloučení data ukončení

en: Exclusion Max Amount
cs: Vyloučení maximální částky

en: Exclusion Min Amount
cs: Vyloučení minimální částky

en: Exclusion Start Date
cs: Počáteční datum výjimky

en: Execute Now
cs: Spustit nyní

en: Execute Scheduled Job
cs: Spustit naplánovanou úlohu

en: Execute Scheduled Job Now
cs: Spustit naplánovanou úlohu nyní

en: Execute real-time monetary transactions
cs: Provézt peněžní transakci v reálném čase

en: Executed
cs: Spuštěn

en: Exhibition
cs: Výstava

en: Existing Report(s)
cs: Existující reporty

en: Existing report(s) from this template
cs: Existující report(y) pro tuto šablonu

en: Expected one case-type
cs: Očekává se jeden druh případu

en: Experimental
cs: Experimentální

en: Expiration Time
cs: Čas expirace

en: Expire On
cs: Vyprší

en: Expired Date
cs: Datum platnosti

en: Export Batch
cs: Exportovat dávku

en: Export as CSV
cs: Exportovat do CSV

en: Export grants
cs: Export grantů

en: Export members
cs: Exportovat členy

en: Export to csv
cs: Exportovat do CSV

en: Extension Disabled
cs: Rozšíření zakázáno

en: Extension Enabled
cs: Rozšíření povoleno

en: Extension Installed
cs: Rozšíření nainstalováno

en: Extension Uninstalled
cs: Rozšíření odinstalováno

en: Extension Upgrade Failed
cs: Aktualizace rozšíření selhala

en: Extension Upgraded
cs: Rozšíření aktualizováno

en: Extension name (key)
cs: Jméno rozšíření (klíč)

en: Extensions URL
cs: URL rozšíření

en: External ID
cs: Externí ID

en: External ID already exists in Database.
cs: Externí ID již v databázi existuje

en: External Identifier
cs: Externí identifikátor

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
cs: odchozí emailová adresa (musí se jednat o platný emailový účet zřízený u vašeho poskytovatele služby SMTP).

en: FROM name for email.
cs: jméno odesílatele emailu

en: Failed
cs: Nedopadlo to dobře

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
cs: Datum návratu chybného pravidelného příspěvku

en: Failure Count
cs: Počet selhání

en: Fee
cs: Poplatek

en: Fee Currency
cs: Měna poplatku

en: Fee Label
cs: Štítek poplatku

en: Fee Level is a required field.
cs: Výše poplatku je povinné pole.

en: Fee level
cs: Úroveň poplatku

en: Fees
cs: Poplatky

en: Female
cs: Žena

en: Field
cs: Pole

en: Field Label
cs: Označení pole

en: Field Mapping
cs: Mapování pole

en: Field Name
cs: Název pole

en: Field Type
cs: Typ pole

en: Fields about the petition.
cs: Okénka petice.

en: File
cs: Soubor

en: File On Case
cs: Soubor se připravuje

en: File on Case
cs: Soubor k Případu

en: File on case
cs: Soubor se připravuje

en: File permissions
cs: Oprávnění souborů

en: File size should be less than %1 MByte(s)
cs: Soubor by měl být menší než %1 MB

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
cs: Velikost souboru nesmí přesáhnout %1 MB (%2 B)

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
cs: Umístění systémových souborů, kam jsou nahrávány obrázky. Současně je toto umístění používáno pro obrázky spojené s prémiemy (CiviPříspěvky poděkování).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
cs: Umístění systémových souborů, kam jsou nahrávána dočasná data CiviCRM - jako např. importované datové soubory

en: Filed Activities
cs: Vyplněné aktivity

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
cs: Soubory k importu musí být ve formátu "čárkami oddělených hodnot" (CSV) a musí obsahovat data potřebná pro spárování příspěvků s existujícími kontakty nacházejícími se ve vaší CiviCRM databázi.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
cs: Soubory k importu musí být ve formátu "čárkami oddělených hodnot" (CSV) a musí obsahovat data potřebná pro spárování účastníků s existujícími kontakty nacházejícími se ve vaší CiviCRM databázi.

en: Fill
cs: Naplnit

en: Filter
cs: filtr

en: Filter by Case
cs: Filtrovat dle případu

en: Filter with Group only allow with group by Contact
cs: Filtr se skupinou povolit jen se skupinou kontaktů

en: Filters
cs: Filtry

en: Final
cs: Konečný

en: Financial Account
cs: Finanční účet

en: Financial Account Code - Credit
cs: Kód Finančného účtu - Kredit

en: Financial Account Code - Debit
cs: Kód Finančného účtu - Debet

en: Financial Account Name - Credit
cs: Kód Finančného účtu - Kredit

en: Financial Account Name - Debit
cs: Kód Finančného účtu - Debet

en: Financial Type is required for product having cost.
cs: Typ financí je třeba zadat pro to, aby mohl mít produkt cenu.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
cs: Finanční typy jsou používány pro kategorizaci příspěvků pro účely reportů a účetnictví. Proto se jim také říká <strong>zdroje</strong>. Můžete nastavit tolik typů, kolik jen potřebujete. Každý typ nese účetní kód, který může být použit pro značení příspěvků v podobě kódů ve vašem účetnictví. Běžně se užívají tyto typy příspěvků: Dary, Příspěvky na kampaně, Poplatky za členství, ...

en: Find
cs: Hledat

en: Find Activities
cs: Hledat aktivity

en: Find Campaign Pages
cs: Najít stránky kampaně.

en: Find Campaigns
cs: Najít kampaně

en: Find Cases
cs: Hledat případy

en: Find Contacts
cs: Hledat kontakty

en: Find Contribution Pages
cs: Hledat stránky s příspěvky

en: Find Contributions
cs: Hledat příspěvky

en: Find Deleted Cases
cs: Najít smazané případy

en: Find Events
cs: Hledat události

en: Find Grants
cs: Hledat granty

en: Find Mass SMS
cs: Hledat hromadnou SMS

en: Find Memberships
cs: Najít členství

en: Find My Cases
cs: Najít moje případy

en: Find Participants
cs: Hledat účastníky

en: Find Pay Later Contributions
cs: Hledat příspěvky zaplatit později

en: Find Petition
cs: Najít petici

en: Find Pledges
cs: Hledat závazky

en: Find Recurring Contributions
cs: Hledat pravidelné příspěvky

en: Find Respondents
cs: Najít respondenty

en: Find Respondents To %1
cs: Najít respondenty %1

en: Find Survey
cs: Najít průzkum

en: Find contacts within
cs: Nalézt kontakty z

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
cs: Hledat korespondenci dle jména korespondence. Můžete zadat část nebo celé jméno.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
cs: Hledat korespondenci podle jména osob, které je vytvořili nebo odeslali. Můžete zadat celé, nebo část jména (ve formátu: příjmení, křestní jméno).

en: Find more event participants
cs: Najít další účastníky události

en: Find...
cs: Najít...

en: First Contribution Amount
cs: Čiastka prvého príspevku

en: First Contribution Date
cs: Dátum prvého príspevku

en: First Donation?
cs: První příspěvek?

en: First Name
cs: Jméno

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
cs: U primárního místa by mělo být uložené celé jméno, nebo emailová adresa nebo OpenID.

en: First row contains column headers
cs: První řádek obsahuje názvy sloupců

en: Fiscal Year Starting
cs: Začiatok účtovného roku

en: Fiscal Year-To-Date
cs: Od začátku účetního roku

en: Fixed Contribution Options
cs: Pevná nastavení příspěvku

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
cs: Složka pro dotazování při použití IMAP (pokud není vyplněno bude směřovat do schránky/INBOX), cesta k dotazování při použití Maildir, atd.

en: Follow-up Activity type is a required field.
cs: Navazující typ aktivity je povinné pole.

en: Followup Activity
cs: Následná aktivita

en: Followup date is a required field.
cs: Nasledující datum je vyžadované pole

en: Font Name
cs: Název písma

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: Font Style
cs: Styl písma

en: Footer Content
cs: Obsah zápatí

en: Footer Text
cs: Text v zápatí

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
cs: Pre zobrazenie grafu, vyberte prosím aspoň jedno pole %1 alebo %2.

en: For existing pages
cs: Pro existující stránky

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
cs: Pro příspěvku učiněné offline můžete zaznamenat ID bankovního převodu nebo jiný identifikátor.

en: For-profit organization.
cs: Firma

en: Force SSL
cs: Vynutit SSL

en: Force Secure URLs (SSL)
cs: Vynutit Zabezpečené URL (SSL)

en: Foreign key to the Campaign.
cs: Cizí klíč ke Kampani.

en: Foreign key to the activity Campaign.
cs: Cizí klíč k aktivitě Kampaně.

en: Format
cs: Formát

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
cs: Formát adresy v označení emailu, formuláře pro vložení a zobrazení stránek.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
cs: Nastavení adres v polích korespondence, vstupních formulářích a zobrazení stránek. Nastavení možných poskytovatelů standardizací adres.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
cs: Formát zobrazení adres ve shrnutí kontaktu a v informacích o události.

en: Forward
cs: Přeposlat

en: Forward Mailing: %1
cs: Přeposlat korespondenci: %1

en: Forward replies
cs: Přeposlané odpovědi

en: Forwarded
cs: Preposlaný

en: Forwarded Email
cs: Přeposlaný e-mail

en: Forwarded to Email
cs: Preposielaný na E-mail

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
cs: V SQL příkazu nalezen ilegální řetězec '%1'.

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
cs: Do pole četnosti pravidelného příspěvku musíte zadat celé číslo (Příklad: "každý 1 měsíc").

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
cs: Četnost předplatného nebo služby (např. magazín vycházející každé dva měsíce).

en: Friend's Email
cs: Přítelovo e-mail

en: From
cs: Od

en: From (A)
cs: Od (A)

en: From (B)
cs: Od (B)

en: From Email
cs: Od emailu

en: From Email Addresses
cs: Odchozí emailová adresa

en: From Template
cs: Ze šablony

en: Fulfilled
cs: Splněno

en: Fulfilled Date
cs: Datum splnění

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
cs: Plná adresa s ulicí, bez Země, Státu/Regionu/Kraje nebo PSČ

en: Full description of Campaign.
cs: Celkový popis kampaně.

en: Full description of event. Text and html allowed. Displayed on built-in Event Information screens.
cs: Celý popis události. Text a html povoleny. Zobrazeno na built-in informačních obrazovkách pro událost.

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
cs: Úplná adresa ulice (např. Vranovská 45)

en: Full-text Search
cs: Fulltextové hledání

en: GOTV (Voter Tracking)
cs: Sledování voličů (GOTV)

en: GOTV campaign contacts
cs: GOTV kontakty kampaně

en: Gender
cs: Pohlaví

en: General Membership - $100.00
cs: Všeobecné členství - $100.00

en: General Monthly Newsletter: 200709
cs: Obecný měsíční newsletter 200709

en: General goals for Campaign.
cs: Obecné cíle kampaně.

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
cs: Získejte RSS 2.0 feed pro současné a budoucí veřejné události.

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
cs: Dát uživatelům možnost splátek (např. darovat každý měsíc po dobu 6 měsíců)? Pokud ne, pravidelné příspěvky budou pokračovat donekonečna.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
cs: Globální CSV oddělovací znak. Upravte toto nastavení pro umožnění importu a exportu různých druhů CSV souborů (například: ',' ';' ':' '|' ).

en: Go
cs: Najdi

en: Go Back
cs: Zpět

en: Go to contact summary
cs: Choďte na prehľad kontaktu

en: Goal Amount
cs: Cílová částka

en: Goal Revenue
cs: Přínos cílů

en: Government Entity
cs: Úřad

en: Grant
cs: Přidělit oprávnění

en: Grant Decision
cs: Rozhodnutí o grantu

en: Grant ID
cs: ID grantu

en: Grant Note
cs: Poznámka ke grantu

en: Grant Report Received
cs: Grant report doručený

en: Grant Reports Received
cs: Prijaté zostavy grantov

en: Grant Requests Received
cs: Požiadavka na Grant prijatá

en: Grant Status
cs: Stav grantu

en: Grant Status(s)
cs: Status grantu

en: Grant Type(s)
cs: Typ(y) kontaktu

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
cs: Hlavní přístup do CiviCRM komponent a další CiviCRM povolení.

en: Grants
cs: Granty

en: Grants Awarded
cs: Udelené granty

en: Group
cs: Skupina

en: Group '%1' already exists.
cs: Skupina '%1' již existuje.

en: Group Contacts
cs: Skupina kontaktů

en: Group Name
cs: Název skupiny

en: Group Name:
cs: Jméno skupiny:

en: Group Options
cs: Nastavení skupiny

en: Group Payment Deleted
cs: Skupina plateb smazána

en: Group Status
cs: Stav skupiny

en: Group Type
cs: Druh skupiny

en: Group by columns
cs: Seskupení podle sloupců

en: Group(s)
cs: Skupiny

en: Grouping(s)
cs: Seskupení()

en: Groups
cs: Skupiny

en: HTML Listing
cs: HTML výpis

en: HTML Message
cs: Zpráva v HTML

en: HTML listing of current and future public events.
cs: HTML výpis současných a budoucích veřejných událostí.

en: Headers
cs: Hlavičky/Záhlaví

en: Help Post
cs: Pomoc po

en: Help Pre
cs: Pomoc před

en: Help spread the word
cs: Dejte o tom vědět

en: High-value supporter of our organization.
cs: VIP

en: Home
cs: Doma

en: Home Mobile
cs: Mobil domů

en: Home Phone
cs: Telefon domů

en: Homepage Link Color
cs: Barva odkazu na domovskou stránku

en: Honor Roll Name
cs: Název síně slávy

en: Honoree
cs: Ocenění

en: Honoree Introductory Message
cs: Úvodní zpráva oslavenců

en: Honoree Section Enabled
cs: Sekce oslavenců povolena

en: Honoree Section Title
cs: Nadpis sekce oslavenců

en: Horizontal Spacing
cs: Horizontální řádkování

en: Household
cs: Domácnost

en: Household Name
cs: Jméno domácnosti

en: Household Name and State
cs: Jméno a Stát/Region domácnosti

en: How many people are you registering?
cs: Kolik lidí chcete registrovat?

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
cs: Jak tento emailový účet může být používán. Pouze jeden box může být použit pro zpracování nedoručení. Bude zároveň použit jako emailová schránka při odesílání hromadné korespondence.

en: Html Type
cs: Druh HTML

en: I am contributing on behalf of an organization.
cs: Přispívám v zastoupení organizace.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
cs: Nemohu vytvořit nové databáze a databáze „%1“ neexistuje.

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
cs: Zavazuji se přispívat touto částkou každých %1 %2 ve %3 splátkách.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
cs: Slibuji, že budu přispívat tuto částku každý %2 ve %3 splátkách.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
cs: Chci, aby toto členství bylo automaticky obnoveno každý(ch) %1 %2.

en: ICalendar Downloads and Feeds
cs: Stažení a feed iCalendaru

en: ID of case status.
cs: ID statusu případu

en: IM Provider
cs: Poskytovatel IM

en: IMPORTANT
cs: DŮLEŽITÉ

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
cs: DŮLEŽITÉ: Nahrazování rozlišuje malá a velká písmena, a to jak v případě Přesné shody, tak bez ní.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
cs: DŮLEŽITÉ: Tato stránka neumožňuje upravovat výběr metod placení/kreditních karet stránek nebo přispěvatelů používajících PayPal Express service.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
cs: Pokud je zaškrtnuto, CiviCRM zasílá PDF potvrzení jako přílohu v průběhu přihlášení na události nebo online příspěvku.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny aktivity a provedené změny záznamů se budou ukládat (později se lze k nim vrátit).

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
cs: Pokud importované soubory NEJSOU kódovány ve formátu UTF-8, specifikujte alternativní kódování těchto souborů. Výchozí nastavení <strong>Windows-1252</strong> bude fungovat pro .CSV soubory vytvořené v excelu na většině počítačů.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
cs: Ak vyhradená, iba používatelia s oprávnením "spravovať vyhradené zostavy" môžu zmeniť túto inštanciu zostavy.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
cs: Pokud je zaškrtnuto, tak kontakty, které podepíšou petici jsou automaticky označeny štítkem s názvem této petice.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
cs: Pokud se uvolní místo, obdržíte email s odkazem na webovou stránku, kde budete moci dokončit vaši registraci.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
cs: Pokud má tato kampaň specifické datum začátku a konce, vložené widgety budou zobrazovat odkaz na vaší domácí stránku místo toho, aby zobrazovaly tlačítko Přispět, jakmile je kampaň u konce.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
cs: Pokud to není to, co chcete dělat, můžete  znovu zkontrolovat "slevy podle data registrace".

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
cs: Pokud je událost placená a chcete, aby uživatelé mohli zaregistrovat a zaplatit on-line, musíte vybrat platební procesor, který má návštěvník použít.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
cs: Pokud toto není vaše e-mailová adresa, není třeba nic dělat.  Pokud je to vaše e-mailová adresa a přejete si <i><b>zrušit zasílání</b></i> všech hromadných e-mailů, napište prosím celou adresu adresu níže za účelem potvrzení:

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
cs: Pokud je tato možnost zaškrtnuta, "síň slávy" se zobrazí se jmény (nebo přezdívkami) lidí, kteří přispěli prostřednictvím fundraisingové stránky. (Dárci budou mít zachovanou možnost darovat anonymně. Tato jména se pak na seznamu samozřejmě neobjeví.)

en: If true, include registration link on Event Info page.
cs: Pokud ano, zahrňte registrační link na Info stránce události.

en: If true, show event location.
cs: Pokud ano, ukažte místo události.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
cs: Pokud povolíte uživatelům zvolit si status účastníka zahrnutím tohoto pole na jejich profilu, budou v seznamu jen ti se statusem s viditelností "Veřejný".

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
cs: Pokud již máte zaregistrovaný účet, <a href='%1'> přihlašte se prosím</a>.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
cs: Pokud jste obdrželi od tohoto účastníka platbu offline, zaškrtněte <strong>Zaznamenat platbu</strong>. Dále budete moci vyplnit informace o platbě s možností zaslat potvrzení platby.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
cs: Když měníte účastníkům status z "Na seznamu čekatelů" na status "Schválený čekatel", ujistěte se, že je na události dostatek místa. Emailový odkaz pro potvrzení registrace bude odeslán automaticky. Nicméně budou moci potvrdit svoji účast na události jen v případě, že tato není plně obsazená (např. musí být počet aktuálně registrovaných uživatelů nižší než je maximální počet účastníků nastavený pro tuto událost).

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
cs: Pokud používáte prvky spojování mailů, zkontrolujte si, že jste je nahradily očekávanými hodnotami.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
cs: Pokud zakážete tento profil - bude odstraněn z těchto formulářů a / nebo moduly. Chcete pokračovat?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
cs: Pokud toto zakážete, příspěvky budou zpracovány okamžitě po vyplnění formuláře příspěvku.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
cs: Pokud zadáte platbu, která se liší od naplánované částky, vyberte jednu z následujících možností:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
cs: Pokud zjistíte, že vytváříte několik událostí s podobným nastavením, můžete využít funkce <a href='%1'> Šablony událostí</ a> a tak zefektivnit vaši práci.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
cs: Pokud jste zapnuli možnost <strong>Povolit jiné částky</strong>, můžete použít pole výše pro nastavení minimální nebo maximální přijímané částky (např. nepovolovat příspěvky v hodnotě nižší než %1).

en: If you have questions please contact us at %1
cs: Pokud máte nějaké otázky, kontaktujte nás na %1

en: If you have questions please contact us at %1.
cs: Pokud máte otázky, kontaktujte nás prosím na %1.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
cs: Pokud jste ještě nenakonfigurovali vlastní pole a profi, můžete tuto obrazovku uložit bez výběru profilu, postupujte podle níže uvedených kroků a pak se vrátit do <strong> Správa Události </strong> a zvolte nový profil.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
cs: Pokud jste od nás neobdrželi e-mail, zkontrolujte svůj spam adresář, mohl být špatně zařazen.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
cs: Pokud jste během několika minut e-mail neobdrželi, zkontrolujte prosím složku spam.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
cs: Ak potrebujete, aby dashlet nebol k dispozícii a bol zrušený z existujúcich používateľských panelov - môžete to urobiť z "Konfiguračnej" obrazovky na prístrojovej doske. Kliknite na "x"  ikonu na pravej strane dashletu.

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
cs: Pokud zvolíte výchozí stránku pro online příspěvky pro samoobslužnou obnovu členství, odkaz "obnovení" odkazující na tuto stránku bude umístěn na nástěnce kontaktu pro členství, která byla zadána offline. Měli byste se ujistit, že blokování členství pro vybrané stránky online příspěvků zahrnuje všechna možná členství.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
cs: Pokud přeskočíte tohoto účastníka, bude dostatek míst pro vaši skupinu. (nebudete na seznamu náhradníků).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
cs: Pokud přeskočíte tohoto účastníka, bude dostatek míst pro vaši skupinu. (nebudete na seznamu náhradníků). Vraťte se prosím na hlavní stránku registrace a snižte počet účastníků. Budete také potřebovat vyplnit informace o platbě.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
cs: Pokud přeskočíte tohoto účastníka, bude dostatek míst pro vaši skupinu. (nebudete na seznamu náhradníků). Registrace na tuto událost vyžaduje schválení. Obdržíte e-mail jakmile bude vaše registrace přezkoumána.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
cs: Pokud zrušíte zaškrtnutí "slevy podle data registrace" a uložíte tento formulář, budou všechny existující soubory slev odstraněny.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
cs: Pokud chcete v průběhu registrace získat další informace, budete muset nejprve nastavit jeden nebo více CiviCRM profilů - profily jsou soubory standardních nebo vlastních polí. U registrací na události budete chtít pravděpodobně sbírat emailové adresy nebo jména a příjmení. Můžete také potřebovat sbírat další specifické informace týkající se <strong>zapojení</strong> osoby na události. Například týkající se preferencí ohledně jídla nebo dobrovolnictví.

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
cs: Pokud chcete mít obsah zobrazen dole na stránce s příspěvky, zadejte to zde.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
cs: Pokud chcete, aby členové vaší organizace dostávali skrytou kopii každé odeslané emailové stvrzenky, zadejte sem jednu nebo více emailových adres. Více adres oddělte čárkou (např. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
cs: Pokud chcete, aby členové vaší organizace dostávali věrnou kopii každé odeslané emailové stvrzenky, zadejte sem jednu nebo více emailových adres. Více adres oddělte čárkou (např. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
cs: Pokud chcete povolit přispěvatelům specifikovat osobu, které chtějí svým darem přispět, zaškrtněte toto pole. Volitelná sekce Oceněných může být přidána do tohoto formuláře. Informace o ocenění je automaticky uložena a svázána se záznamem o příspěvku.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
cs: Pokud chcete povolit "sekci Částek příspěvků", musíte nejprve "Povolit jiné částky" nebo zadat alespoň jeden řádek do tabulky "Fixní částky příespěvků".

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
cs: Pokud chcete do vašich polí korespondence použít okresy, pole <strong>Okres</strong> musí být zaškrtnuto v sekci Úprava adresy na této obrazovce. Jména okresů musí být přidány do tabulky civicrm_county ve vaší databázi.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
cs: Chcete-li poskytnout stránku pro online registraci pro tuto událost, zaškrtněte první políčko níže a poté vyplňte pole v tomto formuláři.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
cs: Pokud chcete u této stránky zřídit stránku s online registrací na událost, nejprve zaškrtněte box níže a poté vyplňte pole tohoto formuláře. Můžete využít online registraci jak u placených, tak u neplacených událostí. Placené události vyžadují, abyste na vašich stránkách nastavili <a href="%1">poskytovatele plateb</a>.

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
cs: Pokud chcete vytvořit na této stránce uživatelský účet, zobrazte formulář níže a vyplňte Uživatelské jméno

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
cs: Pokud si nejste jistí, kterého poskytovatele využít, doporučujeme vám pročíst si jejich podmínky, limity a další důležité oblasti, zpravidla zveřejněné na webových stránkách jednotlivých poskytovatelů.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
cs: Pokud jste si jisti, že tento záznam není duplicitní, klikněte na tlačítko " Uložte odpovídající kontakt'.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
cs: Pokud si ukládáte unikátní <strong>Externí Identifikátor</strong> pro každý kontakt v CiviCRM, můžete tuto hodnotu zahrnout jako sloupec ve vašem importovaném souboru. Příspěvky budou poté spárovány s přispěvateli za pomocí tohoto Externího ID.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
cs: Pokud si ukládáte unikátní <strong>Externí Identifikátor</strong> pro každý kontakt v CiviCRM, můžete tuto hodnotu zahrnout jako sloupec ve vašem importovaném souboru. Data o účastnících budou následně propojena se záznamy kontaktů za použití jejich externího ID. Nezapomeňte ale, že musíte mít nastavení "V případě duplicitních záznamů" zadáno na "Přeskočit" nebo "Nekontrolovat duplikáty". Pouze v těchto případech můžete nahrávat data za použití externího ID.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
cs: Pokud váš SMTP server potřebuje autentizaci, zadejte zde uživatelské jméno a heslo.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
cs: Pokud váš vybraný poskytovatel není na seznamu, zkontrolujte si <a href="%1">Složku rozšíření</a> pro více poskytovatelů plateb, které byste mohli stáhnout. Pokud ho nemůžete najít ani zde, zvažte kontaktování vývojářů a vytvoření nového rozšíření.

en: If your mysql server is running on other port than default 3306, provide server info as server:port (i.e. localhost:1234)
cs: Jestliže váš MySQL běží na jiném portu než výchozím 3306, uveďte „server:port“ (např. localhost:1234)

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
cs: Pokud je vaše stránka povolena, klikněte na <strong>Live Page</strong> pro zobrazení stránky v <strong>živém režimu</strong>.

en: Image Deleted
cs: Obrázek smazán

en: Image File Name
cs: Název souboru s obrázkem

en: Image URL is Required
cs: URL adresa obrázku je vyžadována

en: Image Url
cs: Url obrázku

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
cs: Obrázek nejde nahrát z důvodu neplatného typu přípony souboru.

en: Images
cs: Obrázky

en: Import Data File
cs: Importovat datový soubor

en: Import Options
cs: Možnosti importu

en: In Progress
cs: Rozpracováno

en: In Public Honor Roll?
cs: Do Veřejné síně slávy?

en: In Support of
cs: Za podpory

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
cs: Kromě nastavení na této stránce, existuje řada nastavení, která můžete přidat v souboru s nastavením vaší stránky (civicrm.settings.php), a získat tak další informace o odstraňování chyb.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
cs: V případě Drupalu to způsobí, že všechny chybová hlášení z CiviCRM se objeví v hlídacím psovi (samozřejmě pokud je povolen hlídací pes Drupal).

en: In the future
cs: V budoucnosti

en: In the past
cs: V minulosti

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
cs: V tomto kroku nastavíte nadpis stránky, typ příspěvku (dar, příspěvek na kampaň, atd.), cílovou částku a úvodní zprávu. Kdykoli se budete moci vrátit a nastavit všechny parametry této stránky poté co dokončíte průvodce nastavením.

en: Include
cs: Zahrnout

en: Include Both
cs: Zahrnout oba / obě

en: Include Group(s)
cs: Zahrnout skupiny

en: Include Map to Event Location
cs: Zahrnuje mapu na lokaci události

en: Include Profiles
cs: Zahrnout profily

en: Include Repeating Events
cs: Zahrnuje opakující se události.

en: Include Report in Navigation Menu?
cs: Zahrnout report do navigačního menu?

en: Include Tag(s)
cs: Zahrň štítek(ky).

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
cs: Zahrne dvojité uvozovky (&quot;) okolo jména a hranaté závorky (&lt; &gt;) okolo emailové adresy. <br />PŘÍKLAD: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
cs: Chcete zahrnout mapu místa události na Informační stránku události? ( Musí být nastaven poskytovatel map v <a href='%1'>Administrace > Systémová nastavení > Mapování a geokódování</a>)

en: Include my name and message
cs: Zahrnout mé jméno a zprávu

en: Include participants from all events in the %1 series
cs: Zahrnuje účastníky ze všech událostí v %1 sérii.

en: Include:
cs: Zahrnuje:

en: Included
cs: Zahrnuje

en: Includes %1 amount of %2
cs: Zahrnuje %1 množství %2

en: Income Statistics
cs: Statistika příjmů

en: Incomplete Transaction
cs: Nekompletní transakce

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
cs: Nesprávné id zvací hodnoty %1, nebo žádný výchozí pozdrav pro tento typ kontaktu a typu pozdravu.

en: Individual
cs: Osoba

en: Individual Display Name Format
cs: Formát individuálního zobrazení jména

en: Individual Prefix
cs: Tituly osob (pí., p.)

en: Individual Sort Name Format
cs: Formát individuálního řazení jména

en: Individual Suffix
cs: Přídomky osob (ml., st.)

en: Info &amp; Settings
cs: Nastavení &amp; informací

en: Info and Settings
cs: Informace a nastavení

en: Initial Date Range
cs: Počiatočný rozsah dátumov

en: Inline
cs: Vkládaný

en: Input file must be in CSV format
cs: Vstupní soubor musí být ve formátu CSV

en: Insert new Membership
cs: Vložit nové členství.

en: Insert new contributions
cs: Vložit nové příspěvky

en: Install
cs: Instalovat

en: Install "%1"?
cs: Instalovat "%1"?

en: Installation Error
cs: Chyba při instalaci

en: Installation Guide
cs: Průvodce instalací

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
cs: Instalování tohoto rozšíření vám přidá nové možnosti. Prosím ověřte si, že toto rozšíření pochází z důvěryhodného zdroje.

en: Instant Messenger
cs: Instatní messenger

en: Instructions
cs: Instrukce

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
cs: Instrukce přidané pro stránky Potvrzení a stránky Poděkování v případě, že uživatel zvolí možnost "zaplatit později" (Např. "Pošlete váš šek mailem na... do 4 pracovních dní.")

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
cs: Instrukce přidávané ke stránkám s potvrzením a poděkováním a také do potvrzovacího mailu, když uživatel zvolí možnost "Zaplatit později" (např. "Odešlete mailem vaše potvrzení na... do 3 pracovních dnů.").

en: Instructions for interviewers
cs: Instrukce pro tazatele

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Integrated case management for human service providers
cs: Integrovaná správa případu pro poskytovatele sociálních služeb

en: Internal Contact ID
cs: Interní ID kontaktu

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
cs: Interval předplatného %1 splátek

en: Interview Respondents
cs: Respondenti rozhovoru

en: Interviewed
cs: Dotazovaný

en: Interviewer
cs: Tazatel

en: Interviewer Name
cs: Jméno tazatele

en: Intro Content
cs: Obsah úvodu

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
cs: Představte kampaň a důvody pro její spuštění. Tento text se zobrazí navrchu vaší vlastní stránky A navrchu hlavní kampaňové stránky s příspěvky, pokud budou moci lidé dávat přes vaši stránku příspěvky.

en: Introduction
cs: Úvod

en: Introductory Text
cs: Úvodní text

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
cs: Úvodní zpráva / pokyny pro stránku on-line registrace na událost  (může obsahovat formátovací značky HTML).

en: Introductory message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the top of Event Registration form.
cs: Úvodní zpráva pro stránku registrace události. Text a html povoleny. Zobrazeno na vrchu pole registrace události.

en: Invalid Email address
cs: Neplatný e-mail

en: Invalid Message template
cs: Neplatná šablona zprávy

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
cs: Řádky s chybnými platbami závazků (přeskočeno)

en: Invalid default value for country.
cs: Neplatná výchozí hodnota pro zemi.

en: Invalid form parameters.
cs: Neplatné parametry formuláře.

en: Invalid relationship type
cs: Chybný Typ vztahu

en: Invalid value for Event ID
cs: Neplatná hodnota ID události

en: Invoice
cs: Faktura

en: Is
cs: je

en: Is Active?
cs: Je aktivní?

en: Is Calendar Year
cs: Je kalendárny rok

en: Is Campaign Active?
cs: Je kampaň aktivní?

en: Is Deceased
cs: Zemřel

en: Is Default Survey
cs: Výchozí průzkum

en: Is Default?
cs: Je výchozí?

en: Is Event Public
cs: Je akce veřejná

en: Is Interview Conducted?
cs: Probíhá interview?

en: Is Not
cs: Nie je

en: Is Online Registration
cs: Je online přihlášení

en: Is a current member
cs: Je současným členem

en: Is a non-current member
cs: Není současným členem

en: Is between
cs: je mezi

en: Is confirm email
cs: Potvrzovací e-mail

en: Is empty (Null)
cs: je prázdný (Null)

en: Is equal to
cs: je stejný jako

en: Is greater than
cs: je větší než

en: Is greater than or equal to
cs: je větší než nebo shodný s

en: Is less than
cs: je menší než

en: Is less than or equal to
cs: je menší než nebo shodný s

en: Is not between
cs: není mezi

en: Is not empty (Null)
cs: není prázdný (Null)

en: Is not equal to
cs: není stejný jako

en: Is not one of
cs: nie je jeden z

en: Is one of
cs: je jeden z

en: Is shared through social media
cs: Je sdíleno skrze sociální média

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
cs: Je sekce prémií povolena pro tuto online stránku s příspěvky?

en: Is this Campaign enabled or disabled/cancelled?
cs: Je tato Kampaň zpřístupněna nebo nezpřístupněna/zrušena?

en: Is this Event Active?
cs: Je tato akce aktivní?

en: Is this Field Searchable?
cs: Lze podle toho pole vyhledávat?

en: Is this Label Format the default?
cs: Je tento formát pole výchozí?

en: Is this Online Contribution Page Active?
cs: Je tato online stránka s příspěvky aktivní?

en: Is this PDF Page Format the default?
cs: Má být tento formát stránky PDF výchozí?

en: Is this Payment Processor Type active?
cs: Je tento druh zpracovatele plateb aktivní?

en: Is this Payment Processor Type the default?
cs: Je tento druh zpracovatele plateb výchozí?

en: Is this Payment Processor active?
cs: Je tento zpracovatel plateb aktivní?

en: Is this Payment Processor the default?
cs: Je tento zpracovatel plateb výchozí?

en: Is this Scheduled Job active?
cs: Je naplánovaná úloha aktivní?

en: Is this StateProvince active?
cs: Je tento státní region/kraj aktivní?

en: Is this a PAID event?
cs: Je tato událost PLACENÁ?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
cs: Je tato aktivita aktuální revizí v řetězci verzí?

en: Is this case type a predefined system type?
cs: Je tento druh případu předdefinovaný systémem?

en: Is this case type enabled?
cs: Je tento druh případu povolen?

en: Is this default survey?
cs: Je toto výchozí průzkum?

en: Is this petition active?
cs: Je tato petice aktivní?

en: Is this status enabled.
cs: Je tento stav povolen.

en: Is this survey active?
cs: Je tento průzkum aktivní?

en: Is this survey enabled or disabled/cancelled?
cs: Je tento průzkum aktivovaný nebo dezaktivovaný/zrušený?

en: Is this the default petition?
cs: Jedná se o výchozí petici?

en: Is this the default survey?
cs: Jedná se o výchozí průzkum?

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
cs: Zdá se, že na této události je pro vaši skupinu ještě místo (nebudete zařazeni na seznam náhradníků).

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
cs: Vypadá to, že tento účastník je již pro tuto událost zaregistrován. Pokud chcete vaší registraci změnit, nebo se domníváte, že jste tuto zprávu obdrželi jako error, kontaktujte prosím správce sítě.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
cs: Vypadá to, že na tuto událost jste již registrováni. Můžete pokračovat a vytvořit další registraci.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
cs: Vypadá to, že na tuto událost jste již registrováni. Pokud chcete změnit registraci, nebo si myslíte, že jste dostali tuto zprávu omylem, obraťte se na správce webu.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
cs: Vypadá to, že jste se již na tuto událost zaregistrovali. Pokud chcete vaší registraci změnit, nebo se domníváte, že jste tuto zprávu obdrželi jako error, kontaktujte prosím správce sítě.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
cs: Vypadá to, že registrujete skupinu %1 účastníků. Událost má %2 volných míst (nebudete na seznamu náhradníků).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
cs: Vypadá to, že registrujete skupinu %1 účastníků. Událost má %2 volných míst (nebudete na seznamu náhradníků). Vraťte se prosím na hlavní stránku registrace a snižte počet účastníků. Budete také potřebovat vyplnit informace o platbě.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
cs: Vypadá to, že registrujete skupinu %1 účastníků. Událost má %2 volných míst (nebudete na seznamu náhradníků). Registrace na tuto událost vyžaduje schválení. Obdržíte e-mail jakmile bude vaše registrace přezkoumána.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
cs: Zdá se, že se snažíte zaregistrovat více účastníků, než je momentální počet volných míst. Všichni účastníci budou zapsání na seznam náhradníků. Pokud se místo uvolní, budete informováni.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
cs: Zdá se, že jste zveřejnili nebo rozeslali flashovou verzi widgetu Příspěvků. V příštích verzích však nebudeme flashovou verzi podporovat. Měli byste se pokusit všechny stránky využívající flashový widget Příspěvky aktualizovat na widget s rozšířeným HTML kódem tak rychle, jak je to jen možné.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
cs: Zdá se, že na této události je pro vaši skupinu ještě místo (nebudete zařazeni na seznam náhradníků). Registrace na tuto událost však vyžaduje schválení. Obdržíte e-mail, jakmile bude vaše registrace přezkoumána.

en: Item
cs: Položka

en: Item Count
cs: Počet položek

en: Job Status
cs: Status úlohy

en: Job Title
cs: Pracovní pozice

en: Join Date
cs: Dátum spojenia

en: Join a Group
cs: Přidej se do skupiny

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
cs: Přihlášení do skupin(y) čeká, až přihlášku potvrdí přihlašovaný kontaktu.

en: Jr.
cs: ml.

en: Kilometers
cs: Km

en: Label
cs: Označení

en: Label Height
cs: Výška pole

en: Label Width
cs: Šířka pole

en: Label already exists in Database.
cs: Štítek / označení  již v databázi existuje.

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
cs: Označit vztah kontaktu A ke kontaktu B. PŘÍKLAD: Kontakt A "je rodič" kontaktu B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
cs: Označit vztah kontaktu B ke kontaktu A. PŘÍKLAD: Kontakt B "je dítě" kontaktu A. Toto pole můžete nechat volné, pokud je název vztahu stejný v obou směrech (např. manžel).

en: Labels Per Column
cs: Polí na sloupec

en: Labels Per Row
cs: Polí na řádek

en: Language
cs: Jazyk

en: Language and Currency
cs: Jazyk a měna

en: Languages available to users of this installation.
cs: Jazyky dostupné pro uživatele této instalace.

en: Last Action Date
cs: Datum poslední aktivity

en: Last Change by
cs: Naposledy upravil

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Last Name, First Name
cs: Příjmení, jméno

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Learn more.
cs: Dozvědět se více.

en: Left Message
cs: Zanechán vzkaz

en: Left Padding
cs: Levé odsazení

en: Legal Identifier
cs: IČO

en: Legal Name
cs: Oficiální název

en: Length
cs: Délka

en: License
cs: Licence

en: Limit To Current User
cs: Omezit na aktuálního uživatele

en: Line Number
cs: Číslo řádky

en: Link
cs: Odkaz

en: Link Cases
cs: Připojitt případ

en: Link To Case
cs: Propojení na případ

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
cs: Vzájemné provázání událostí, korespondencí, činností a příspěvků. Tvorba dotazníků a online petic.

en: Links
cs: Odkazy

en: List %1 participants
cs: Seznam %1 účastníků

en: List all contribution(s) for this date unit.
cs: Zoznam všetkých príspevkov pre tento deň.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
cs: Vypsat všechny přímé příspěvek(y) z tohoto kontaktu.

en: List more Grants
cs: Zobraz další granty

en: List my contribution anonymously
cs: Zapsat můj příspěvek anonymně

en: List of all dates of activities of Type
cs: Zoznam všetkých dátumov pre aktivitu daného typu

en: List of log entries for:
cs: Seznam záznamů:

en: List participants for this event (all statuses)
cs: Seznam účastníků této události (všechny stavy)

en: List the signatures
cs: Sepsat podpisy

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
cs: Uvedené kontakty() byly přidány do vybrané skupiny.

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
cs: Seznam všech členství pro tento den.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
cs: Podrobný  výpis příspěvku(ů) pro tento záznam.

en: Live
cs: Skutečné

en: Live API URL
cs: Produkční URL pro API

en: Live Button URL
cs: Produkční URL tlačítka

en: Live Recurring Payments URL
cs: Produkční URL pro opakované platby

en: Live Site URL
cs: Produkční URL stránek

en: Load Mapping
cs: Nahrát mapování

en: Loading
cs: Nahrávám

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
cs: Nahraje všechny varianty použitelné pro současnou šablonu stránky do pop-up okna. Ke spuštění přidejte <em>&chytré odstranění chyb=1</em> do libovolného řetězce CiviCRM URL. Ujistěte se, že váš prohlížeč nemá nastavené blokování pop-up oken.

en: Local path
cs: Místní cesta

en: Localization
cs: Lokalizace

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
cs: Nastavení lokalizace obsahující jazyk uživatele, výchozí měnu a dostupné země pro vložení adresy.

en: Location
cs: Lokalita

en: Location Type
cs: Druh umístění

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
cs: Hledání adresy používá ve výchozím nastavení HLAVNÍ adresu kontaktu.

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
cs: Typy míst nabízí praktické označení různých typů míst kontaktů. Administrátoři mohou přednastavit kolik typů jen uznají za praktické pro vaši organizaci (například Hlavní sídlo, Škola, Dovolená, Doma, ...).

en: Log Type
cs: Typ logovania

en: Logging
cs: Logování (záznam změn)

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Low
cs: Nízký

en: Mail Bounce: %1
cs: Email odskočenia:  %1

en: Mail Error
cs: E-mail Chyba

en: Mail Not Sent
cs: Mail NEodeslán

en: Mail Opened: %1
cs: Počet otvorených Emailov: %1

en: Mail Sent
cs: Mail odeslán

en: Mail Setting Deleted.
cs: Nastavení mailu smazáno.

en: Mail Summary
cs: Email Súhrn

en: Mailing Approved Date
cs: Schválené datum korespondence

en: Mailing Created Date
cs: Datum vytvoření korespondence

en: Mailing Date
cs: Datum korespondence

en: Mailing Delivery
cs: Doručení korespondence

en: Mailing HTML:
cs: HTML korespondence:

en: Mailing Job Status
cs: Stav práce na korespondenci

en: Mailing Label
cs: Pole korespondence

en: Mailing Label Tokens
cs: Prvky polí korespondence

en: Mailing List Subscription
cs: Seznam odebírajících e-mailů

en: Mailing Name
cs: Název mailingu

en: Mailing Name(s)
cs: Jméno korespondence(í)

en: Mailing Recipient
cs: Adresáti korespondence

en: Mailing Report
cs: Hlášení o korespondenci

en: Mailing Scheduled Date
cs: Naplánované datum korespondence

en: Mailing Sender
cs: Odesílatel korespondence

en: Mailing Settings
cs: Nastavení korespondence

en: Mailing Status
cs: Stav mailingu

en: Mailing Subject
cs: Předmět mailingu

en: Mailing Text:
cs: Text korespondence:

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
cs[0]: Pošta byla úspěšně přeposlána na %count emailovou adresu.
cs[1]: Pošta byla úspěšně přeposlána na %count emailové adresy.
cs[2]: Pošta byla úspěšně přeposlána na %count emailových adres.
cs[3]: Pošta byla úspěšně přeposlána na %count emailových adres.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
cs[0]: NA danou emailovou adresu není pošta přeposlána.
cs[1]: Na dané emailové adresy není pošta přeposlána.
cs[2]: Na dané emailové adresy nebyla pošta přeposlána.
cs[3]: Na dané emailové adresy nebyla pošta přeposlána.

en: Mailing:
cs: Korespondence:

en: Mailing: Trackable Opens
cs: Korespondence: Sledovatelná otevření

en: Mailing: Trackable Replies
cs: Korespondence: Sledovatelné odpovědi

en: Mailing: Trackable URL Clicks
cs: Korespondence: Sledovatelné URL kliky

en: Mailings %%StatusMessage%%
cs: Korespondence %%StavZprávy%%

en: Main
cs: Hlavní

en: Main Information
cs: Hlavní informace

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Main office location
cs: Umístění sídla

en: Major Donor
cs: Donátor

en: Make Contribution
cs: Přispět

en: Make Name Badges
cs: Udělat jmenovky

en: Make Thank-you Letters
cs: Vyrobit děkovné dopisy

en: Make a Copy
cs: Udělat kopii

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
cs: Vytvořit kopii CiviCRM Stránky příspěvku

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
cs: Usnadněte vašim účastníkům šířit informace o události mezi jejich přátele a kolegy.

en: Male
cs: Muž

en: Manage - Scheduled Jobs
cs: Spravovat naplánované úlohy

en: Manage ACL Roles
cs: Spravovat ACL role

en: Manage Contribution Page
cs: Správa stránek příspěvků

en: Manage Contribution Pages
cs: Správa stránek příspěvků

en: Manage Event Templates
cs: Spravovat šablony událostí

en: Manage Events
cs: Správa událostí

en: Manage Groups
cs: Správa skupin

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
cs: Níže můžete spravovat statusy účastníků událostí. Vybrané statusy můžete zmocnit k tomu, aby měli přístup k pořadníkům na událost nebo ke schvalování účasti.

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
cs: Povinné údaje (křestní jméno a příjmení NEBO e-mailová adresa) ve formuláři chybí.

en: Manual contribution amount
cs: Manuální zadání částky příspěvku

en: Manual membership and price
cs: Manuální členství a cena

en: Map
cs: Mapa

en: Map Contact
cs: Umístit kontakt na mapu

en: Map Enabled
cs: Mapa aktivována

en: Map Location(s)
cs: Mapa míst(a)

en: Map contacts
cs: Zobrazit na mapě

en: Map event location
cs: Mapa k místu události

en: Map this Address
cs: Mapa této adresy

en: Map this Location
cs: Zobrazit mapu místa

en: Mapper for Field %1
cs: Pole %1 mapoval

en: Mapping Option
cs: Možnosti mapování

en: Mapping Provider
cs: Poskytovatel mapování

en: Mapping and Geocoding
cs: Mapy a určování souřadnic

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
cs: Funkce map vyžadují PHP verze 5 nebo vyšší

en: Margin must be numeric
cs: Rozsah musí být číslo

en: Market Value
cs: Tržní hodnota

en: Mask
cs: Maska

en: Master Address Belongs To
cs: Hlavní adresa patří k

en: Match Fields
cs: Porovnat pole

en: Match Value or Expression
cs: Odpovídající hodnota nebo Vyjádření

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
cs: Odpovídající hodnoty jsou nahrazeny tímto prefixem a unikátním kódem. PŘÍKLAD: Pokud prefix pro &quot;Vancouver&quot; is <em>město_</em>, výskyty budou nahrazeny ve tvaru <em>město_39121</em>.

en: Matching Contributions to Contributors
cs: Příspěvky odpovídající přispěvatelům

en: Matching Participant Data to Contacts
cs: Přiřazení dat o účastnících ke kontaktům

en: Max Amount One
cs: Maximální částka jedna

en: Max Amount Two
cs: Maximální částka dva

en: Max Number Of Contacts
cs: Maximální počet kontaktů

en: Max Number of Participants
cs: Maximální počet účastníků

en: Max Participants
cs: Maximum účastníků

en: Max participants should be a positive number
cs: Maximální počet účastníků by mělo být kladné číslo

en: Maximum Amount
cs: Maximální částka

en: Maximum Exceeded
cs: Maximum překročeno

en: Maximum Participants
cs: Maximum účastníků

en: Maximum additional participants
cs: Maximální počet přidaných účastníků

en: Maximum number of contacts
cs: Maximální počet kontaktů

en: Maximum number of contacts to allow for survey.
cs: Maximální možný počet kontaktů pro průzkum.

en: Medium
cs: Prostředí

en: Meeting
cs: Schůzka

en: Member
cs: Člen

en: Member Count
cs: Počet členů

en: Member Name
cs: Jméno člena

en: Member Since %2 %1
cs: Členem od  %2 %1

en: Members
cs: Členové

en: Members of <a href="%1">%2</a>
cs: Členové <a href="%1">%2</a>

en: Membership
cs: Členství

en: Membership #
cs: Členství #

en: Membership Added
cs: Členství přidáno

en: Membership Change Date
cs: Datum změny členství

en: Membership Detail Report
cs: Detailní report o členech

en: Membership Invalid
cs: Členství je chybné

en: Membership Lapse Date
cs: Datum platnosti členství

en: Membership Organization
cs: Členská Organizace

en: Membership Settings
cs: Nastavení členství

en: Membership Source
cs: Zdroj Členstva

en: Membership Status Error
cs: Chyba stavu členství

en: Membership Status ID
cs: ID stavu členství

en: Membership Summary Report
cs: Členský souhrnný report

en: Membership Type
cs: Druh členství

en: Membership Type:
cs: Typ členství:

en: Membership Types
cs: Druhy členství

en: Membership for %1 has been updated.
cs: Členství pro %1 bylo aktualizováno.

en: Membership is a Test
cs: Členství je Test

en: Membership is a Test?
cs: Členství je Test?

en: Memberships
cs: Členství

en: Menu '%1' has been saved.
cs: Nabídka '%1' byla uložena.

en: Merge
cs: Sloučit

en: Merge Case
cs: Porovnat případ

en: Message Subject
cs: Předmět zprávy

en: Message Title
cs: Název zprávy

en: Message if Event Is Full
cs: Zpráva, pokud je akce plně obsazena

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
cs: Zprávy používané pro připomenutí obnovení členství, stejně jako připomenutí událostí a souvisejících činností obecně používají prvky specifické pro členství, účastníky nebo záznamy činností. Například  připomenutí obnovení členství může zahrnovat typ členství a prvek data konce členství. Stránka <a href="%1">Naplánovaná připomenutí</a> obsahuje tyto prvky v nástroji "Vložit prvek", tudíž je nejlepší vytvářet šablony připomenutí tam.

en: Middle Name
cs: Druhé jméno

en: Miles
cs: Mil

en: Min
cs: Minimum

en: Min Amount One
cs: Minimální částka jedna

en: Min Amount Two
cs: Minimální částka dva

en: Min Contribution
cs: Minimální příspěvek

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
cs: Minimální částka by měla být nižší než maximální částka

en: Minimum Contribution
cs: Minimální příspěvek

en: Minimum Contribution Amount
cs: Minimální částka přízpěvku

en: Minimum Fee
cs: Minimální poplatek

en: Minimum: %1
cs: Minimálně: %1

en: Miscellaneous Settings
cs: Ostatní nastavení

en: Missing Interviewer contact.
cs: Chybějící kontakt tazatele.

en: Missing required contact matching fields.
cs: Chybí pole vyžadovaná pro porovnávání kontaktů.

en: Missing required field: %1
cs: Chybí vyžadované pole: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
cs: Chybí vyžadované pole: Vyplňte %1 nebo %2

en: Missing required fields
cs: Chybí nutná pole

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
cs: Smíšený profil není povolen u registrace nebo přihlášení k odběru.

en: Mobile
cs: Mobil

en: Modified By
cs: Upravil

en: Modified Date
cs: Datum změny

en: Money
cs: Peníze

en: Money Transfer Date
cs: Datum přesunu peněz

en: Money Transferred
cs: Peníze přesunuty

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
cs: Měsíc a den (MMDD) určující začátek předplatného nebo služby. PŘÍKLAD: Pevně daný začátek předplatného nastavený na 0101 znamená, že období předplatného bude pro každého, kdo se zapíše v roce 2006, 1. 1. 2006 - 31. 12. 2006.

en: Month/Year
cs: Měsíc/rok

en: More information on tokens...
cs: Více informací o prvcích...

en: Mr.
cs: Pan

en: Mrs.
cs: Paní

en: Ms.
cs: Slečna

en: Multi-Select
cs: Vícenásobný výběr

en: Multiple Contact Merge
cs: Sloučit více kontaktů

en: Multiple Languages Support
cs: Vícejazyčná podpora

en: Multiple Participants
cs: Více účastníků

en: Multiple client per case
cs: Více klientů na případ

en: My Cases
cs: Moje případy

en: My Cases With Recently Performed Activities
cs: Moje případy s nedávno provedenými činnostmi

en: My Cases With Upcoming Activities
cs: Moje případy s nadcházející činností

en: My Cases with Upcoming Activities
cs: Moje případy s nadcházející činností

en: My Contacts / Organizations
cs: Moje Kontakty/Organizace

en: My Role
cs: Moje role

en: MySQL %1 Configuration
cs: Nastavení MySQL %1

en: MySQL database:
cs: MySQL databáze:

en: MySQL password:
cs: MySQL heslo:

en: MySQL server does have InnoDB support
cs: MySQL server nepodporuje InnoDB

en: MySQL support
cs: Podpora MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
cs: Vaše PHP konfigurace nezahrnuje podporu MySQL.

en: MySQL username:
cs: MySQL uživatelské jméno:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
cs: Minimální verze MySQL: %1; Vaše verze MySQL: %2.

en: MySQL version at least %1
cs: Minimální verze MySQL: %1

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
cs: Síň slávy BEZ stránek osobních kampaní

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
cs: POZNÁMKA: Alternativně můžete níže povolit možnost <strong>Zaplatit později</strong> bez zadávání poskytovatele platby. Všichni uživatelé budou poté požádáni o zadání platby offline (např. šekem, zavoláním na kreditní kartu atd.).

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
cs: POZNÁMKA: Pokud používáte tuto stránku s příspěvky pro přihlášení ke členství a jeho obnově, bude při zpracování platby za členství použit typ financí nastavený v nastavení typů členství. Typ financí nastavený zde bude použit pouze v případě získání dalších příspěvků nad rámec poplatku za členství (záleží na Nastavení členství).

en: Name
cs: Jméno

en: Name (Frequency)/Description
cs: Jméno (četnost)/Popis

en: Name (Status ID)
cs: Jméno (ID statusu)

en: Name (for Honor Roll)
cs: Jméno (pro síň slávy)

en: Name Badge
cs: Jmenovka

en: Name Only
cs: Pouze jméno

en: Name Tokens
cs: Prvky jmen

en: Name already exists in Database.
cs: Název již v databázi existuje.

en: Name and Email
cs: Jméno a email

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
cs: Jméno smí obsahovat pouze písmena a číslice.

en: Name for Membership Status
cs: Název pro stav členství

en: Name is required to save Import Mapping
cs: Pro uložení importního mapování je třeba zvolit název

en: Name of State/Province
cs: Název Státu/Regionu/Kraje

en: Name of the A/B test
cs: Název A/B testu

en: Name of the Campaign.
cs: Název kampaně.

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
cs: Název prémie (produktu, služby, předplatného, atd.), jak se bude zobrazovat přispěvatelům.

en: Name of the protocol to use for polling.
cs: Jméno protokolu při dotazování.

en: Name of the queue which includes this item
cs: Název fronty, která obsahuje tuto položku.

en: Name of this group of settings.
cs: Jméno této skupiny nastavení.

en: Name of this status type, for use in the code.
cs: Jméno typu statusu pro použití v kódu.

en: Name or Email
cs: Jméno nebo email

en: Name or IP address of mail server machine.
cs: Jméno nebo IP adresa mail serveru.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
cs: Jméno nebo přezdívka, kterou si přispěvatel přeje mít v síni slávy. Zadejte "Anonymní" pro anonymní příspěvky.

en: Name, Status and Register Date
cs: Jméno, status a datum registrace

en: Navigation
cs: navigace

en: Navigation Menu
cs: Navigační menu

en: Negative
cs: Negativní

en: Net Payment
cs: Čisté platby

en: New %1
cs: Nový %1

en: New %1 Report
cs: Nová zostava %1

en: New ACL
cs: Nové oprávnění

en: New Campaign
cs: Nová kampaň

en: New Contact
cs: Nový kontakt

en: New Contribution
cs: Nový příspěvek

en: New Credit Card
cs: Nová kreditní karta

en: New Donor
cs: Nový dárce

en: New Event
cs: Nová akce

en: New Event Template
cs: Nová šablona akce

en: New Individual
cs: Nová osoba

en: New Mailing Component
cs: Nová komponenta korespondence

en: New Membership Status
cs: Nový stav členství

en: New Message Template
cs: Nová šablona zprávy

en: New Option Group
cs: Nová skupina možností

en: New Participant Status
cs: Nový status účastníka

en: New Payment Procesor Type
cs: Nový typ poskytovatele plateb

en: New Payment Processor
cs: Nový poskytovatel plateb

en: New Report
cs: Nová zostava

en: New Report Template
cs: Nová šablóna zostavy

en: New Scheduled Job
cs: Nová naplánovaná úloha

en: New Start Date
cs: Nový datum začátku

en: New Status
cs: Nový status

en: Next Contribution
cs: Další příspěvek

en: Next Payment Amount
cs: Částka příští platby

en: Next Payment Due
cs: Další termín splatnosti

en: Next Scheduled Recurring Contribution
cs: Další naplánovaný pravidelný příspěvek

en: No
cs: Ne

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
cs: Žádný %1 neodpovídá vašim kritériím pro vyhledávání. Návrhy:

en: No %1 reports have been created.
cs: Bolo vytvorených  "%1" zostáv.

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
cs: Žiadne hromadné e-maily (nevyžiadané užívateľom)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
cs: Neposílat hromadné e-maily (uživatel se odhlásil - opt-out)

en: No Email Verification
cs: Žádný ověřovací e-mail

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
cs: U této události nejsou nastaveny žádné úrovně poplatků ani soubor cen. <br />Klikněte na <a href='%1'>CiviUdálosti >> Správa události >> Nastavení >> Poplatky za události</a> pro nakonfigurování úrovní poplatků nebo souboru cen této události.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
cs: Nebyl nastaven žádný platební procesor / nebo povolen pro vaše webové stránky. Pokud je to <strong> placená událost</ strong> a chcete, aby se uživatelé mohli <strong> zaregistrovat a zaplatit on-line </ strong>, budete nejprve muset <a href='%1'> nakonfigurovat platební procesor </ a>. Pak se vraťte na tuto obrazovku a přiřaďte procesor na tuto akci.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
cs: Nemáte nastaveného/povoleného na stránce žádného poskytovatele plateb. Pokud nepoužíváte CiviPříspěvky jen na nepeněžní příspěvky, budete muset <a href='%1'>nastavit poskytovatele plateb</a>. Poté se vraťte na tuto stránku a nastavte poskytovatele plateb této stránce příspěvků.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
cs: Na vaší stránce nebyl nastaven / povolen žádný soubor cen. Cenové soubory umožňují komplexní napojení na strukturu registrace na událost (např. "Zaplaťte $15 a více a dostanete oběd."). Klikněte <a href='%1'>zde</a> pro nastavení cenových souborů pro vaše stránky.

en: No Profile Configured
cs: Nenastaven žádný profil

en: No Reply
cs: Bez odpovědi

en: No Thank-you Label
cs: Pole nepoděkování

en: No Thank-you Label is a required field.
cs: Pole nepoděkování je povinné pole.

en: No Thank-you Option
cs: Možnosti nepoděkování

en: No Updates Saved
cs: Žádné uložené aktualizace

en: No active price fields found for this event!
cs: Žádná aktivní pole s cenou není dostupné u této události!

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
cs: Žádné stránky s příspěvky nesplňují vaše zadaná kritéria. Nechtěli jste hledat:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
cs: Žádné události nesplňují vaše zadaná kritéria. Nechtěli jste hledat:

en: No batches were selected.
cs: Žádné dávky nebyly vybrány.

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
cs: Doposud nebyly vytvořeny žádné stránky s příspěvky. Klikněte <a accesskey="N" href='%1'>zde</a> pro vytvoření nové stránky s příspěvky.

en: No contributions have been recorded from this contact.
cs: U toho kontaktu nejsou zaznamenány žádné příspěvky.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
cs: U toho kontaktu nejsou zaznamenány žádné registrace na události.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
cs: Žádné pole v tomto profilu nebylo nakonfigurováno pro zobrazení jako výsledný sloupec v tabulce výsledků vyhledávání. Požádejte správce webu o kontrolu nastavení profilu.

en: No matching contact found.
cs: Odpovídající kontakt nenalezen

en: No participants were added.
cs: Žádní účastníci nebyly přidáni.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Žádné prémiové produkty nebyly doposud vytvořeny. <a href='%1'>Zde</a> můžete vytvořit nový.

en: No processing status reported yet.
cs: Žádný stav zpracování nebyl ještě nahlášen.

en: Non-deductible portion of this contribution.
cs: Část příspěvku, která není odečitatelná od daňového základu

en: Non-profit
cs: Neziskovka

en: Normal
cs: Normální

en: Not %1, or want to register a different person
cs: Nejste %1, nebo chcete zaregistrovat jinou osobu

en: Not Approved
cs: Nepotvrzeno

en: Not Clicked
cs: Neprokliknuté

en: Not Now
cs: Nyní ne

en: Not Required
cs: Nepožadováno

en: Not a CMS User
cs: Není uživatel CMS

en: Not completed
cs: Nedokončeno

en: Not permitted to file activity %1 %2.
cs: Nedovoleno pro aktivitu k souboru %1 %2.

en: Not scheduled
cs: Není naplánováno

en: Not selected
cs: Neoznačený

en: Not set
cs: Nestanovit

en: Not&nbsp;Counted
cs: Ne&nbsp;započítáno

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
cs: Ne&nbsp;započítáno&nbsp;kvůli&nbsp;roli&nbsp;účastníka

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
cs: Ne&nbsp;započítáno&nbsp;kvůli&nbsp;statusu&nbsp;účastníka

en: Note
cs: Poznámka

en: Note Text
cs: Text poznámky

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
cs: Nezapomeňte že %1 oprávnění Správy přístupů má přednost před CiviCRM ACL. Pokud chcete používat CiviCRM ACL, nejprve zakažte příslušná oprávnění v %1 Správě přístupů pro roli uživatele, a poté postupně přidávejte ACL k nahrazení oprávnění pro konkrétní skupiny kontaktů.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
cs: Pozor na to, že CiviCRM ACL role není nijak spojena s Drupal rolí.

en: Note(s)
cs: Poznámky

en: Note: Body Only
cs: Poznámka: Pouze tělo

en: Note: Body and Subject
cs: Poznámka: Tělo a nadpis

en: Note: Subject Only
cs: Poznámka: Pouze nadpis

en: Notes
cs: Poznámky

en: Notice
cs: Oznámení

en: Notify Activity Assignees
cs: Upozornění na přiřazení činností

en: Notify Contributor?
cs: Připomínat přispěvateli?

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
cs: Nyní se můžete přesunout k prozkoumávání, nastavování a používání nejrůznějších volitelných komponent fundraisingu a oslovování příznivců. Odkazy níže vás odkazují na online dokumentaci každé komponenty.

en: Number
cs: Číslo

en: Number of Donors
cs: Počet darcov

en: Number of Grants
cs: Počet grantov

en: Number of Items
cs: Množství položek

en: Number of installments must be a whole number.
cs: Počet splátek musí být celé číslo.

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
cs: Počet zvolených adresátů korespondence: %1

en: Number of selected contributions: %1
cs: Počet zvolených příspěvků: %1

en: Number of selected participants: %1
cs: Počet vybraných účastníků: %1

en: Number of<br />Participant
cs: Počet <br /> účastníků

en: OR
cs: NEBO

en: Odd / Even Street Number
cs: Párne / nepárne Číslo ulice

en: Off
cs: Vypnuto

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
cs: Nabídnout na této stránce s příspěvky jinou prémii

en: Offer a Waitlist?
cs: Nabídnout seznam náhradníků?

en: Offer installments
cs: Nabídnout splátky

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
cs: Offline registrace na událost: %2 od: %1

en: On Behalf Of
cs: Jménem

en: On Duplicate Entries
cs: V případě duplicitních záznamů

en: On Hold
cs: Pozastaven

en: On Hold - Opt Out
cs: Zaparkováno

en: On Waiting List
cs: Na čekací listině

en: On behalf of Label
cs: Pole v zastoupení

en: On duplicate entries
cs: V případě duplicitních záznamů

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
cs: Jakmile jsou tyto statusy povoleny, informace o události a stránka s nastaveními bude mít umožněn přístup k pořadníkům a jejich úpravám.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
cs: Jakmile jsou tyto statusy povoleny, stránka online registrace na událost bude mít umožněn přístup k schvalování účasti a jejich úpravám.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
cs: Jakmile jste definovali CiviCRML ACL role a zajistili ACL těmto rolím, použijte tento odkaz pro přiřazení uživatelů rolím.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
cs: Jakmile máte váš certifikát nainstalovaný, otestujte si, že funguje. Zajděte si na některou z vašich stránek příspěvků a změňte její URL prefix z "http://" na "https://". Pokud váš prohlížeč načte stránku a rozpozná platný bezpečnostní certifikát, můžete změnit vaše nastavení na <strong>Ano</strong> a CiviCRM automaticky přesměruje požadavky na stránky online příspěvků / členů / událostí a CiviCRM administrace na zabezpečnou SSL URL.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
cs: Po uzavření registrací zašleme všem registrovaným podrobné informace e-mailem.

en: One
cs: Jeden

en: One %1 should be marked as primary.
cs: Jeden z %1 by měl být označen jako primární .

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
cs[0]: Byl nalezen jeden odpovídající kontakt.<br />
cs[1]: Bylo nalezeno %count odpovídajících kontaktů.<br />
cs[2]: Bylo nalezeno %count odpovídajících kontaktů.<br />
cs[3]: Bylo nalezeno %count odpovídajících kontaktů.<br />

en: Ongoing
cs: Nastávající

en: Online Contribution (Live)
cs: Online příspěvek (skutečný)

en: Online Contribution (Test-drive)
cs: Online příspěvek (testovací režim)

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
cs: Online příspěvky / Online přihlášení ke členství / Online registrace na událost

en: Online Registration
cs: Online přihlášení

en: Online Registration (Live)
cs: Online registrace (živě)

en: Online Registration (Test-drive)
cs: Online registrace (test-drive)

en: Online documentation.
cs: Online dokumentace.

en: Online event registration and participant tracking.
cs: Registrace online na událost a sledování účastníků.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
cs: Online fundraising a správa dárců včetně offline zpracovávaných příspěvků a sledování.

en: Online registration enabled?
cs: Je online registrace zpřístupněna?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
cs: Online registrace na tuto událost není v současné době k dispozici (obraťte se na správce webu).

en: Online signup and membership management.
cs: Online přihlášení a správa členství.

en: Only %1 Registrations available.
cs: K dispozici je pouze %1 registrace.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
cs: Jediné platné operace pro tento typ dat jsou "Zobrazit" a "Upravit".

en: Only Display Test Contributions
cs: Zobrazit pouze testovací příspěvky

en: Only My Cases
cs: Pouze mé případy

en: Only one %1 can be marked as primary.
cs: Pouze jeden %1 může být označen jako primární.

en: Only show Credit Card Payments
cs: Ukázat pouze platby kartou

en: Only this %1
cs: Pouze tento %1

en: Oops! CiviCRM is already installed
cs: Jejda! CiviCRM je již nainstalováno.

en: Oops! Incorrect Backdrop version
cs: Jejdanánku! Nesprávná verze Backdropu

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
cs: Ups! Neplatná verze CiviCRM

en: Oops! Incorrect Drupal version
cs: Jejdanánku! Nesprávná verze Drupalu

en: Oops! Please correct your install location
cs: Chybka! Opravte prosím místo instalace

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
cs: Jejda, vypadá to, že nejsou žádná volná místa pro událost %1.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
cs: Jejda, vypadá to, že Vaše registrace na %1 již byla zrušena.

en: Oops.
cs: Ouha.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
cs: Ups. Zdá se, že žádné průzkumy nebyly vytvořeny. <a href='%1'> Klikněte zde k vytvoření nového průzkumu.</a>

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
cs: Chybička se vloudila. Vypadá to, že se snažíte navýšit počet registrovaných. Můžete registrovat maximálně %1 dalších lidí.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
cs: Ouha. Zdá se, že máte nesprávný nebo neúplný odkaz  (URL). Ujistěte se, že jste zkopírovali celý odkaz a zkuste to znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte administrátora.

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
cs: Chybička se vloudila. K dispozici je dostatek míst. Nemůžete se sami přidávat na čekací listinu.

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
cs: Ups. Došlo k problému ve zpracování ověření vašeho e-mailu. Prosím kontaktujte správce stránek.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
cs: Ouha. Došlo k problému ve zpracování potvrzení vašeho odběru. Prosím kontaktujte administrátora stránek.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
cs: Chybička se vloudila. Nemůžete provést platbu pro tento závazek - stav závazku je % 1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
cs: Chybička se vloudila. Váše %1 nastavení není nesprávné. Žádný testovací e-mail nebyl odeslán.

en: Open
cs: Otevřený

en: Open tracking
cs: Otevřené sledování

en: OpenID is not a valid URL.
cs: OpenID nemá korektní URL.

en: Opened
cs: Otevřeno

en: Opened
cs: Otevřené

en: Opened Count
cs: Počet otvorení

en: Operation
cs: Akce

en: Operator
cs: operátor

en: Operator:
cs: Operátor:

en: Opt-Out
cs: Zablokování

en: Opt-out Requests
cs: Požadavky na zablokování

en: Option Grouping Name
cs: Název skupiny nastavení

en: Option Label
cs: Označení možnosti

en: Option Value
cs: Hodnota možnosti

en: Option label cannot be empty
cs: Označení možnosti nesmí být prázdné

en: Option value cannot be empty
cs: Hodnota možnosti nesmí být prázdná

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
cs: Volitelný vysvětlující text sekce oceněných (zobrazený nad poli s oceněnými).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
cs: Volitelný text zápatí u Poděkovací stránky (většinou používaný pro zahrnutí odkazů na jiné stránky/aktivity na vaší stránce).

en: Optional footer text for registration screen.
cs: Volitelné zápatí textu pro obrazovku registrace.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
cs: Volitelný identifikátor pro zdroj příspěvku (název kampaně, událost, mail, atd.).

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
cs: Volitelné pokyny / zpráva pro obrazovku potvrzení.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
cs: Volitelná část

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
cs: Volitelná zpráva pro obrazovku s poděkováním  (může obsahovat formátování HTML).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
cs:  Volitelné zápatí stránky text pro obrazovku potvrzení.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
cs: Volitelné SKU produktu nebo kód. Pokud je použito, tato hodnota bude vložena také do potvrzení o platbě pro přispěvatele.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
cs: Volitelně můžete nastavit maximální počet účastníků na této události.

en: Options
cs: Možnosti

en: Options Per Line
cs: Možnosti na řádku

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
cs: Nebo můžete <a href='%1'>procházet vše %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
cs: Nebo můžete <a href='%1'>procházet všechny dostupné stránky s příspěvky</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
cs: Nebo můžete <a href='%1'>procházet všechny dostupné současné události</a>.

en: Order
cs: Pořadí

en: Order By >>
cs: Objednáno  >>

en: Order by Column
cs: Seřazeno podle sloupce

en: Order by Order
cs: Seřazeno podle pořadí

en: Order by Section
cs: Zotriedenie podľa sekcie

en: Ordering of the case types
cs: Pořadí druhů případů

en: Organization
cs: Organizace

en: Organization Email
cs: Email organizace

en: Organization Name
cs: Název organizace

en: Organization Profile
cs: Profil organizace

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
cs: Jméno organizace, emailová adresa pro systémem generované emaily, adresa organizace

en: Organize your contacts
cs: Správa vašich kontaktů

en: Organizing Your Data
cs: Organizace vašich dat

en: Other
cs: Jiný

en: Other Amount
cs: Jiná částka

en: Other Panes
cs: Ostatní pole

en: Other Settings
cs: Ostatní nastavení

en: Other Years
cs: Ostatné roky

en: Other location
cs: Pobočky

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
cs: K dokončení vaší registrace klikněte na tlačítko <strong>Pokračovat</strong>.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
cs: Odkaz pro registrace je skrytý a &quot;Event Full Message&quot' se zobrazí, když je dosažen maximální počet registrací. Pouze účastníci s typy stavu označené jako "započítáni", jsou zahrnuti při kontrole, zda-li je událost plná.

en: Outbound Email
cs: Odchozí email

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
cs: Odchozí email (SMTP/Sendmail)

en: Outdated
cs: Přesluhující

en: Overdue
cs: Zpožděno

en: PDF Invoice
cs: Faktura v PDF

en: PDF Receipts
cs: PDF stvrzenky

en: PHP Configuration
cs: Nastavení PHP

en: PHP class name
cs: Jméno PHP třídy

en: PHP7 installed
cs: PHP7 nainstalováno.

en: Pad inside each label.
cs: Odsazení mezi každým polem.

en: Page Title
cs: Nadpis stránky

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
cs: Formát stránky použitý při tvorbě PDF souborů používajících tuto šablonu.

en: Page title for registration Thank-you screen.
cs: Název stránky pro obrazovku s poděkováním za registraci.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
cs: Název stránky pro obrazovku, kde uživatelé kontrolují a potvrzují své registrační údaje.

en: Paid By
cs: Zaplaceno (kým)

en: Paid Event
cs: Placená událost

en: Parent Campaign
cs: Mateřská kampaň

en: Parent Event
cs: Nadřazená událost

en: Parent Menu
cs: Nadřaděné menu

en: Parent Section
cs: Nadřazená sekce

en: Parent of
cs: Rodič

en: Parent/child relationship.
cs: Rodič/potomek vztah

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
cs: Částečné shody budou nahrazeny, pokud nekliknete na "Přesná shoda".

en: Participant
cs: Účastník

en: Participant %1
cs: Účastník %1

en: Participant 1
cs: Účastník 1

en: Participant Confirmation
cs: Potvrzení účastníka

en: Participant Count
cs: Počet účastníků

en: Participant E-mail
cs: E=mail účastníka

en: Participant Information
cs: Informace o účastníkovi

en: Participant Information - Participant %1
cs: Informace o účastníkovi - účastník %1

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
cs: Výpisy účastníků u této události nejsou povoleny. Můžete je vybrat na

en: Participant Name
cs: Jméno účastníka

en: Participant Name or Email
cs: Jméno nebo email účastníka

en: Participant Role
cs: Role účastníka

en: Participant Role (label)
cs: Role účastníka (štítek)

en: Participant Role Id
cs: ID role účastníka

en: Participant Source
cs: Zdroj účastníka

en: Participant Status
cs: Status účastníka

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
cs: Status účastníka (tzn. zaregistrovaný, účastnící se, zrušený, atd.)

en: Participant Status (label)
cs: Stav účastníka (štítek)

en: Participant Status Id
cs: ID statusu účastníka

en: Participant count can not be greater than max participants.
cs: Počet účastníků nemůže být větší než maximu účastníků

en: Participant import data MUST include the following columns:
cs: Import dat o účastníkovi musí obsahovat následující sloupce:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
cs: Soubory pro import účastníků musí obsahovat data potřebná pro <strong>spárování účastníků se záznamy kontaktů ve vaší CiviCRM databázi</strong>. Tohoto spárování můžete dosáhnout různými způsoby:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
cs: Import účastníků vyžaduje, aby každá osoba, domácnost nebo organizace již existovala jako kontakt ve vaší CiviCRM databázi. Pokud potřebujete importovat účastníky, kteří doposud nebyly přidáni do CiviCRM, budete muset udělat dva následující kroky. Zaprvé, použijte <strong>Import kontaktů</strong> pro přidání záznamů o kontaktech. Pokud je to možné, zahrňte unikátní "Externí ID" pro každý kontakt, který můžete následně používat pro spárování přispěvatelů s jejich příspěvky. Poté se vraťte na tuto stránku a importujte záznamy o účastnících.

en: Participant is %1
cs: Účastník je %1

en: Participant is Pay Later?
cs: Účastník je Zaplatit později?

en: Participant is a Test?
cs: Účastník je testovací?

en: Participant listing code file cannot be '%1'
cs: Kód souboru výpisu účastníků nemůže být '%1'

en: Participant listing links.
cs: Odkazy na výpis účastníků.

en: Participant status - change
cs: Stav účastníka - změnit

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
cs: Stav účastníka byl aktualizován na %1'. Email byl poslán na  %2.

en: Participants
cs: Účastníci

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
cs: Účast na této události vyžaduje schválení. Zde můžete o účast zažádat, jakmile bude schválena, obdržíte e-mail s odkazem na stránku, kde budete moci dokončit registraci.

en: Password
cs: Heslo

en: Password Label
cs: Název hesla

en: Password and Confirm Password values are not the same.
cs: Neodpovídá heslo a potvrzení hesla.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
cs: Heslo pro použití při dotazování (IMAP a POP3).

en: Past Campaigns
cs: Minulé kampaně

en: Past Groups
cs: Předchozí skupiny

en: Path
cs: Cesta

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
cs: Umístění pro CiviCRM rozšíření.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
cs: Umístění, kam se ukládají dokumenty a obrázky, které jsou přílohy záznamů kontaktů (např. fota kontaktu, zápisy ze schůzek, smlouvy, atd.). Tyto přílohy jsou specifikovány vyplněním vlastního pole "soubor".

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
cs: Umístění, kam se ukládají soubory se specifickými PHP kódy. Tato složka je prohledávána jako první, pokud je nastavena.

en: Pattern
cs: Vzor

en: Pause
cs: Pauza

en: Pay Later
cs: Zaplatit později

en: Pay Later Allowed
cs: Zaplatit později povoleno

en: Pay Later Instructions
cs: Instrukce pro pozdější platby

en: Pay Later Label
cs: Štítek pozdější platby

en: Pay Later?
cs: Zaplatit Později?

en: Pay later label
cs: Štítek pozdější platby

en: Pay later option
cs: Nastavení pozdější platby

en: Payment Amount (most recent)
cs: Suma platby (najaktuálnejšia)

en: Payment Details
cs: Detaily platby

en: Payment From
cs: Platba od

en: Payment ID
cs: ID platby

en: Payment Information
cs: Informace o platbě

en: Payment Options
cs: Možnosti platby

en: Payment Processor Deleted.
cs: Poskytovatel platby smazán.

en: Payment Processor is a required field.
cs: Zpracovatel plateb je povinné pole.

en: Payment Type
cs: Typ platby

en: Payment processor %1 has been saved.
cs: Poskytovatel platby %1 byl uložen.

en: Payment processor overview
cs: Přehled poskytovatele plateb

en: Payments Date From
cs: Platba od

en: Pending
cs: Čeká

en: Pending (by %1)
cs: Čeká (%1)

en: Pending participant expiration (hours)
cs: Zbývající čas účastníka do vypršení (hodiny)

en: Percentage Change
cs: Percentuálna zmena

en: Performance
cs: Výkon

en: Permanently Delete Contact
cs: Trvale odstranit kontakt

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Permission Operator
cs: Oprávnění provozovatele

en: Permissions for Anonymous Users
cs: Povolení pro anonymní uživatele

en: Personal Campaign Page Contribution Information
cs: Informace o příspěvcích ze stránky osobní kampaně

en: Personal Campaign Page Honor Roll
cs: Síň slávy stránky s osobní kampaní

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
cs: Síň slávy u stránky s osobní kampaní?

en: Personal Campaign Page?
cs: Vlastní stránka kampaně?

en: Personal Campaign Pages
cs: Osobní stránky kampaně

en: Personal Campaign Title
cs: Názov osobnej kampane

en: Personal Campaigns
cs: Osobní kampaně

en: Personal Note
cs: Osobní poznámka

en: Personal Note (for Honor Roll)
cs: Osobní poznámka (pro síň slávy)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
cs: Osobní zpráva navržená přispěvatelem pro zobrazení v hale slávy.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
cs: Vytvořte si vlastní vzhled a obsah vaší fundraisingové stránky. Kdykoli se budete moci vrátit na tuto stránku a udělat změny.

en: Personalized email blasts and newsletters.
cs: Osobní emaily a newslettery.

en: Petition Dashboard
cs: Ovládací panel petice

en: Petition ID
cs: ID Petice

en: Petition Signers Group
cs: Skupina signatářů petice

en: Petition Title
cs: Název petice

en: Petition Type
cs: Typ petice

en: Petition has been saved.
cs: Petice byla uložena.

en: Petitions
cs: Petice

en: Phone
cs: Telefon

en: Phone (Main)
cs: Telefon (hlavné)

en: Phone (called) Number
cs: Číslo Telefonu (zavoláno)

en: Phone 1:
cs: Telefon 1:

en: Phone 2:
cs: Telefon 2:

en: Phone Call
cs: Telefonní hovor

en: Phone Extension
cs: Linka

en: Phone No
cs: Telefonní číslo

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: Phone Type
cs: Typ telefonu

en: Phone and Email
cs: Telefon a e-mail

en: Phone number contains
cs: Telefonní číslo obsahuje

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
cs: Vyberte prémii, kterou vložíte na tuto stránku s příspěvky. Použijte <a href='%1'>Spravovat prémie</a> pro vytvoření nebo povolení dalších možností prémií na vaše stránky.

en: Pie
cs: Koláč

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
cs: Umístěte tlačítko nepoděkování před NEBO za seznam prémií nabízených na této stránce.

en: Please Enter the value for Original Word
cs: Vložte prosím hodnotu pro Originální slovo

en: Please Enter the value for Replacement Word
cs: Vložte prosím hodnotu pro Nahrazení slov

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
cs: Prosím přidejte profil s emailovou adresou, pokud je zvoleno "Poslat potvrzovací email?".

en: Please assign this permission to a Role.
cs: Přiřaďte prosím toto oprávnění k roli

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
cs: Zkontrolujte prosím vaší e-mailovou schránku kvůli potvrzovacímu e-mailu. Pokud ho nemůžete najít, ověřte jestli není ve složce spamu.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
cs: Prosím smažte hodnotu pokud chcete použít operátor %1.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
cs: Prosím kontaktujte nás na %1 nebo pošlete email na %2, pokud máte jakékoli otázky
    nebo se chcete zeptat na obnovení vaší registrace na tuto událost.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
cs: Prosím kontaktujte nás na %1 nebo pošlete email na %2, pokud máte jakékoli otázky.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
cs: Opravte prosím následující chyby ve formuláři:

en: Please define the custom translation function first.
cs: Nejprve prosím definujte funkci uživatelského překladu.

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
cs: Prosím nevyberte GroupBy "Datum Aktivity" spolu s GroupBy 'Kontakt'

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
cs: Prosím, nevyberte žádné pole kontaktu s GroupBy "Datum aktivity"

en: Please do not use '/' in Event Title.
cs: Nepoužívejte prosím " / " v názvu akce.

en: Please do not use '/' in Title
cs: Prosím nepoužívejte "/" v nadpisu

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
cs: Zadejte e-mailovou adresu OD KOHO pro potvrzovací e-mail.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
cs: Zadejte jméno OD KOHO pro potvrzovací e-mail

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
cs: Prosím zadejte fixní den začátku období předplatného služby.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
cs: Zadejte prosím titulek pro potvrzovací stránku registrace

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
cs: Zadejte prosím titulek pro stránku poděkování za registraci

en: Please enter a Username to create an account.
cs: Pro vytvoření účtu prosím zadejte přihlašovací jméno.

en: Please enter a duration interval.
cs: Zadejte prosím dobu trvání.

en: Please enter a label for at least one fee level.
cs: Prosím zadejte štítek pro alespoň jednu úroveň poplatku.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
cs: Prosím zadejte částku pro minimální částku příspěvku v penězích.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
cs: Prosím zadejte jméno nebo zvolte "přispět anonymně".

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
cs: Zadejte jak často chcete, aby se tento příspěvek opakoval (Příklad: každé 3 měsíce).

en: Please enter a password.
cs: Prosím vložte heslo.

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
cs: Prosím zadejte stav, který nereprezentuje současný stav členství.

en: Please enter a valid %1
cs: Zadejte prosím platný/ou %1

en: Please enter a valid Max Participants.
cs: Prosím zadejte platné maximum účastníků

en: Please enter a valid No. of reminders.
cs: Zadejte prosím platné číslo připomenutí.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
cs: Zadejte prosím platný Interval frekvence splátky.

en: Please enter a valid additional reminder day.
cs: Zadejte prosím další datum připomínky.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
cs: Vložte prosím korektní hodnotu (povolena jen čísla a desetinná tečka).

en: Please enter a valid amount.
cs: Prosím zadejte platné číslo

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
cs: Prosím zadejte platnou doménu pro tento emailový účet (část za @).

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
cs: Prosím zadejte platnou částku peněz pro částku za poplatek.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
cs: Prosím zadejte platnou hodnotu v penězích pro z daňového základu neodečitatelnou částku.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
cs: Zadejte prosím platnou částku (např. %1).

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
cs: Prosím, vložte platnou peněžní hodnotu do tohoto pole (např. %1).

en: Please enter a valid money value.
cs: Zadejte prosím platnou částku.

en: Please enter a valid phone number.
cs: Prosím zadejte platné telefonní číslo.

en: Please enter a valid reminder day.
cs: Zadejte prosím platné datum připomenutí.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
cs: Prosím, zadejte celé číslo pro počet dalších lidí.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
cs: Prosím zadeste částku pro alespoň jednu úroveň poplatku.

en: Please enter integer value for weight
cs: Prosím zadejte celé číslo

en: Please enter positive number
cs: Zadajte, prosím, kladné číslo.

en: Please enter the Actual Cost of Product.
cs: Prosím zadejte aktuální cenu produktu.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
cs: Prosím zadejte interval trvání předplacené služby.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
cs: Prosím zadejte jednotku trvání pro předplacenou službu.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
cs: Prosím zadejte interval frekvence pro předplacenou službu.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
cs: Prosím zadejte jednotku frekvence pro předplacenou službu.

en: Please enter the Market Value for this product.
cs: Prosím zadejte tržní hodnotu tohoto produktu.

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
cs: Prosím zadejte pokyny k pozdější platbě k zobrazení uživateli.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
cs: Prosím zadejte výzvu k pozdější platbě zobrazenou v přihlašovacím formuláři.

en: Please enter the associated Financial Type
cs: Prosím zadejte příslušný finanční typ

en: Please enter the contribution amount label.
cs: Prosím zadejte štítek pro výši přízpěvku.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
cs: Zadejte prosím trvání jako počet minut (jen celé číslo)

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
cs: Zadejte prosím index zavázání jako číslo (jen celé číslo)

en: Please enter the fee label for the paid event.
cs: Prosím zadejte štítek poplatku pro placenou akci.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
cs: Prosím zadejte pokyny k "pozdější platbě",  které budou odeslány dárci.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
cs: Zadejte prosím počet hodin (celé číslo)

en: Please enter the operator.
cs: Vložte prosím operátor.

en: Please enter the soft credit amount.
cs: Prosím zadejte částku soft kreditu

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
cs: Zadejte prosím text pro zaškrtávací políčko "Zaplatit později" zobrazené ve formuláři příspěvku.

en: Please enter the values correctly.
cs: Zadejte prosím hodnoty správně.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
cs: Prosím zadejte až 5 emailových adres, které mají obdržet tuto korespondenci.

en: Please follow the proper format for From Email Address
cs: Dodržujte prosím správný formát pro emailovou adresu odesílatele

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
cs: Prosím vraťte se na hlavní stránku registrace pro doplnění platebních informací.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
cs: Pomozte nám a dejte svým přátelům, kolegům a známým vědět o této stránce

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
cs: Prosím zadejte profil pro online registraci dalších účastníků, který obsahuje pole s emailovou adresou nebo pole křestního jména a příjmení.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
cs: Prosím zadejte profil pro online registraci, který obsahuje pole s emailovou adresou nebo pole křestního jména a příjmení.

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
cs: Prosím vyberte operátor "rovná se" nebo "menší nebo rovné"

en: Please select a Group (or ALL Groups).
cs: Zvolte prosím skupinu (nebo všechny skupiny).

en: Please select a Payment Method
cs: Vyberte prosím metodu placení

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
cs: Prosím vyberte stránku s osobní kampaní, NEBO odškrtněte Zobrazit v síni slávy a vymažte jak pole Jméno síně slávy, tak osobní poznámky.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
cs: Zvolte prosím profil (nebo všechny profily).

en: Please select a contact
cs: Vyberte prosím kontakt

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
cs: Prosím vyberte výchozí zemi, která je na seznamu dostupných zemí.

en: Please select a membership type.
cs: Vyberte prosím typ členství.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
cs: Prosím, vyberte jak dlouho (např. měsíce, roky...) chcete, aby se tento příspěvek opakoval (příklad: každé 3 měsíce).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
cs: Prosím vyberte profil pro sběr informací o organizaci na této stránce s příspěvky.

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
cs: Zvolte prosím uživatelská data (nebo všechna uživatelská data).

en: Please select an Event (or ALL Events).
cs: Zvolte prosím událost (nebo všechny události).

en: Please select an appropriate option as default.
cs: Prosím zvolte vhodnou možnost jako výchozí.

en: Please select an option for the premium image.
cs: Prosím vyberte možnost pro obrázek prémie.

en: Please select appropriate value
cs: Prosím zvolte odpovídající hodnotu

en: Please select at least one Group by field.
cs: Prosím zvolte aspoň jedenu skupinu.

en: Please select at least one membership option.
cs: Prosím vyberte alespoň jednu možnost členství.

en: Please select at least one tag.
cs: Vyberte alespoň jeden štítek.

en: Please select entity value
cs: Prosím zvolte odpovídající hodnotu

en: Please select financial type.
cs: Prosím vyberte finanční typ.

en: Please select one or more contact for this action
cs: Prosím, vyberte jeden nebo více kontaktů pro tuto akci

en: Please select only online contributions with Pending status.
cs: Prosím zvolte pouze online příspěvky se statusem váhající.

en: Please select some other case to link.
cs: Vyberte prosím nějaký jiný případ k propojení.

en: Please select the Amount Statistics
cs: Prosím vyberte Statistiky množství/částek

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
cs: Prosím zvolte typ období pro předplatné služby.

en: Please specify a username.
cs: Prosím vyplňte přihlašovací jméno.

en: Please specify a valid email address.
cs: Prosím vyplňte platnou emailovou adresu.

en: Please specify either start date or end date.
cs: Prosím zadejte buď datum zahájení nebo datum ukončení.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
cs: Dekomprimujte (untar) prosím svoji staženou kopii CiviCRM do <strong>%1</strong> složky v kořenovém adresáři Drupalu.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
cs: Prosím, používejte pouze alfanumerické znaky, mezery, pomlčky a čárky v názvech událostí.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
cs: Ověřte prosím pozorně následující informace. Klepněte na tlačítko <strong>Zpět,</strong> pokud potřebujete provést změny.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
cs: Zkontrolujte prosím níže uvedené informace. Stiskem tlačítka „Pokračovat“ odešlete registraci a budete zařazen do seznamu čekatelů. <span class="bold">Po schválení obdržíte e-mail s odkazem na webovou stránku, kde můžete dokončit proces registrace.</span>

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
cs: Zkontrolujte prosím zadané údaje. Pokud chcete provést změny, klikněte na tlačítko <strong>Zpět</strong>.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
cs: Zkontrolujte prosím níže uvedené informace. Odeslání registrace proběhne po stisku tlačítka „Pokračovat“. <span class="bold">Po schválení obdržíte e-mail s odkazem na webovou stránku, kde můžete dokončit proces registrace.</span>

en: Pledge
cs: Závazek

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
cs: Pole Frekvence intervalu závazku je povinné.

en: Pledge Installments field must be > 1.
cs: Pole Splátka závazku musí být> 1.

en: Pledge Installments is required field.
cs: Pole Splátka závazku je povinné.

en: Pledge Made Date
cs: Datum platby zálohy

en: Pledge Payments Applied
cs: Zaplacené platby závazků

en: Pledge frequency interval field must be > 0
cs: Pole Interval frekvence závazku musí být   > 0

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
cs: Status pro závazek platby musí být "Váhající" nebo "Zpožděný"

en: Pledged Amount
cs: Výška zálohy

en: Pledges
cs: Závazky

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
cs: Závazky se skládají z několika plánovaných plateb. Vyberte jednorázový příspěvek, pokud chcete, aby váš dar do jedné platby.

en: Positive
cs: Pozitivní

en: Post-form Help
cs: Nápověda za formulářem

en: Postal
cs: Poštovní

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Postal Code (Home)
cs: PSČ bydliště

en: Postal Code End
cs: Druhá část PSČ

en: Postal Code Start
cs: První část PSČ

en: Postal Code Suffix
cs: Dodatek k PSČ

en: Postal Greeting
cs: Poštovní oslovení/pozdrav

en: Postal Greeting - Custom
cs: Poštovní oslovení/pozdrav - vlastní, uživatelský

en: Postal Greeting Custom
cs: Vlastní poštovní oslovení/pozdrav

en: Postal Greeting Type
cs: Typ poštovního oslovení/pozdravu

en: Postal code
cs: PSČ

en: Postal code greater than or equal to '%1'
cs: PSČ větší nebo rovno '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
cs: PSČ menší nebo rovno '%1'

en: Postal code.
cs: Poštovní směrovací číslo.

en: Pre-form Help
cs: Nápověda před formulářem

en: Preferences Date Options can only be updated
cs: Lze aktualizovat pouze nastavení možností data.

en: Preferred Communication Method
cs: Preferovaný způsob komunikace

en: Preferred Language
cs: Upřednostňovaný jazyk

en: Preferred Mail Format
cs: Preferovaný formát Emailu

en: Preferred Method(s)
cs: Preferovaná metoda

en: Prefix
cs: Titul

en: Premium Image
cs: Obrázek prémie

en: Premium Option
cs: Prémiová možnosť

en: Premiums Contact Phone
cs: Kontaktní telefon prémií

en: Premiums Section Enabled?
cs: Povolit sekci prémií?

en: Premiums Settings
cs: Nastavení prémií

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview %1
cs: Náhled %1

en: Preview (A)
cs: Náhled (A)

en: Preview (B)
cs: Náhled (B)

en: Preview Custom Data
cs: Náhled na uživatelská data

en: Preview Mailing
cs: Náhled korespondence

en: Preview Page - %1
cs: Náhled stránky - %1

en: Preview Premium
cs: Náhled prémie

en: Preview Widget and Get Code
cs: Náhled Widgetu a získat kód

en: Preview your Personal Campaign Page
cs: Zobrazit vaši vlastní stránku kampaně

en: Previous
cs: Předchozí

en: Price
cs: Cena

en: Price Field Options
cs: Možnosti cenové položky

en: Price Fields
cs: Cenové položky

en: Price Set Fields
cs: Položky nastavení cen

en: Price Sets
cs: Nastavení cen

en: Primary
cs: Primární

en: Primary Contact(s) Listed
cs: Základné kontakty vylistované

en: Primary Email
cs: Primární E-mail

en: Primary Member?
cs: Primární člen?

en: Primary Members Only
cs: Pouze primární členové

en: Primary Phone
cs: Hlavní telefon

en: Primary location for this contact
cs: Primární místo pro tento kontakt

en: Primary?
cs: Primární?

en: Print
cs: Tisk

en: Print Activities
cs: Tisk činností

en: Print Contribution Receipts
cs: Tisk potvrzení příspěvků

en: Print Contributions
cs: Tisk příspěvků

en: Print Grant List
cs: Vytisknout seznam grantů

en: Print Mailing Recipients
cs: Tisk adresátů korespondence

en: Print Name Badge
cs: Tisknout jmenovky

en: Print Participant List
cs: Tisk seznamu účastníků

en: Print Report
cs: Vytisknout report

en: Print report
cs: Tisk reportu

en: Print to PDF
cs: Vytisknout do PDF

en: Printer-friendly view of this page.
cs: Tisková verze stránky.

en: Priority
cs: Priorita

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Process Receipt(s)
cs: Průběh potvrzení

en: Processing
cs: Zpracovávám

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
cs: Poplatek za zpracování této transakce (pokud je).

en: Processor Details for Live Payments
cs: Detaily poskytovatele pro aktuální platby

en: Processor Details for Test Payments
cs: Detaily poskytovatele pro testovací platby

en: Processor Type
cs: Typ poskytovatele

en: Processor comparison and setup guide
cs: Srovnání poskytovatelů a rady pro nastavení

en: Product Name
cs: Jméno produktu

en: Product Option
cs: Nastavení produktu

en: Profile
cs: Profil

en: Profile Field Is Searchable
cs: Lze vyhledávat podle pole profilu

en: Profile for Additional Participants
cs: Profil pro další účastníky

en: Profiles
cs: Profily

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
cs: Profily umožňují slučovat skupiny polí a začlenit je na vaše stránky jako vstupní formuláře, stránky se zobrazením kontaktu, pole hledání a seznamů.

en: Progress Bar Color
cs: Barva pruhu postupu

en: Protocol
cs: Protokol

en: Provide a password for the new account in both fields.
cs: Vyplňte do obou polí heslo pro nový účet.

en: Provides information about the status of recurring contributions
cs: Poskytuje informace o stavu opakovaných příspěvků

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
cs: Vyhledávání v blízkosti do vzdálenost %1 z %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
cs: Nastavení Vyhledávání v blízkosti vyžaduje platného poskytovatele geokódování

en: Public
cs: Veřejný

en: Public Event
cs: Veřejná událost

en: Public Events
cs: Veřejné události

en: Public Pages
cs: Veřejné uživatelské stránky

en: Public Participant Listing
cs: Veřejný seznam účastníků

en: Publication
cs: Publikace

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
cs: V uživatelském jménu nepoužívejte háčky a čárky, můžete použít tečky, pomlčky a podtržítka.

en: Qty
cs: Počet

en: Questions
cs: Otázky

en: Queue ID
cs: ID fronty

en: Queue Name
cs: Název fronty

en: Queue Runner
cs: Spouštěč fronty

en: Queue item data
cs: Údaje položky fronty

en: Radio
cs: Přepínač

en: Raised %1
cs: Získáno %1

en: Raised %1 of %2
cs: Získáno %1 z %2

en: Range One Amount
cs: Rozsah částky jedna

en: Range Two Amount
cs: Rozsah částky dva

en: Re-open
cs: Znovu otevřít

en: Re-open Batch
cs: Znovu otevřít dávku

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
cs: Uspořádat položky menu (včetně přesunutí položek z jedné větve menu do jiné). Jednoduše použijte vaši myš a metodou "drag and drop" přesuňte položku menu do nového umístění.

en: Reason
cs: Důvod

en: Reassigned Case
cs: Změnit přidělení případu

en: Receipt
cs: Potvrzení o platbě

en: Receipt From Email
cs: Doklad od Emailu

en: Receipt From Name
cs: Doklad od Jména

en: Receipt Sent
cs: Potvrzení platby odesláno

en: Receipt Text
cs: Text dokladu / účtenky

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
cs: Bylo změněno datum potvrzení u %1 příspěvků.

en: Receipt sent?
cs: Potvrzení odesláno?

en: Received Into
cs: Obdrženo v

en: Received date
cs: Datum obdržení

en: Recent Contributions
cs: Současné příspěvky

en: Recent Grants
cs: Aktuální granty

en: Recent Items
cs: Poslední položky

en: Recent Registrations
cs: Poslední registrace

en: Recently Viewed:
cs: Naposledy prohlížené:

en: Recipient Email
cs: Příjemce e-mailu

en: Recipients
cs: Příjemci

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
cs: Příjemci <a href="%1">%2</a>

en: Recognised webserver
cs: Rozpoznaný webserver

en: Record %1 Responses
cs: Zaznamenat %1 odpovědí

en: Record Activity
cs: Záznam aktivit

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
cs: Zaznamenat příspěvek (šek, hotovost, ...)

en: Record Deleted
cs: Záznam smazán

en: Record Payment
cs: Záznam platby

en: Record Payment?
cs: Zaznamenat platbu?

en: Records
cs: Záznam

en: Records %%StatusMessage%%
cs: Záznamy %%StatusMessage%%

en: Recurring Contribution Amount
cs: Částka opakovaného příspěvku

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
cs: Účetní detaily k opakovanému příspěvku byly aktualizovány

en: Recurring Contribution Billing Updates
cs: Aktualizace účetních informací pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution Cancel Date
cs: Datum zrušení pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
cs: Upozornění zrušení pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution End Date
cs: Datum ukončení pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution Id
cs: Id opakujúceho sa príspevku

en: Recurring Contribution Notification
cs: Připomenutí opakovaného příspěvku

en: Recurring Contribution Start Date
cs: Datum začátku pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution Update Notification
cs: Upozornění na aktualizaci pravidelného příspěvku

en: Recurring Contribution Updated
cs: Opakovaný příspěvek aktualizován

en: Recurring Contribution(s)
cs: Opakované příspěvky

en: Recurring Payments URL
cs: URL opakovaných plateb

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
cs: Částka pravidelného příspěvku byla změněna z %1 na %2.

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
cs: Opakovaný příspěvek nemůže být zrušen v databázi.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
cs: Pravidelný příspěvek byl aktualizován na: %1, každý(ch) %2 %3 v %4 splátkách.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
cs: Splátky pravidelného příspěvku byly aktualizovány z počtu %1 na %2.

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
cs: Opakovaný příspěvek byl zrušen poskytovatelem, ale nemůže být v databázi označen jako zrušený.

en: Recurring contribution, but no database id
cs: Opakovaný příspěvek, ale nemá databázový identifikátor

en: Redirect to Database
cs: Přesměrování do databáze

en: Refer to the following documentation:
cs: Odkazuje na následující dokumentaci:

en: Refresh Error
cs: Chyba obnovení

en: Refresh results
cs: Aktualizovat výsledky

en: Refreshing...
cs: Obnovuji...

en: Register
cs: Zaregistrovat

en: Register New %1
cs: Registrovať novú %1

en: Register Now
cs: Přihlásit se

en: Register Participant %1 of %2
cs: Registrovat účastníka %1 z celkem %2

en: Register date
cs: Datum přihlášení

en: Register for Event
cs: Přihlásit se na akci

en: Register for events online
cs: Zaregistrovat se na události online

en: Register multiple participants?
cs: Registrovat více účastníků?

en: Registered By
cs: Zaregistrován

en: Registered Email
cs: Zadaný e-mail

en: Registered Templates
cs: Registrované šablony

en: Registration
cs: registrace

en: Registration (Live)
cs: Registrace (skutečná)

en: Registration (Test-drive)
cs: Registrace (testovací mód)

en: Registration Confirmation
cs: Potvrzení registrace

en: Registration Confirmation and Receipt
cs: Potvrzení registrace a doklad

en: Registration Date
cs: Datum registrace

en: Registration Date and Time
cs: Datum  a čas registrace

en: Registration End Date
cs: Datum ukončení registrace

en: Registration Error
cs: Chyba registrace

en: Registration Link
cs: Odkaz na registraci

en: Registration Link Text
cs: Text odkazu na registraci

en: Registration Saved
cs: Registrace uložena

en: Registration Screen
cs: Obrazovka registrace

en: Registration Start Date
cs: Datum zahájení registrace

en: Registration Transferred
cs: Registrace převedena

en: Registration end date should be after Registration start date
cs: Datum ukončení registrace by mělo být po datu zahájení registrace.

en: Registration for this event begins on %1
cs: Registrace pro tuto událost začne %1

en: Registration for this event ended on %1
cs: Registrace pro tuto událost skončí %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
cs: Registrace pro tuto událost vyžaduje schválení. Jakmile bude vaše registrace přezkoumána, obdržíte e-mail s odkazem na webovou stránku, kde můžete dokončit proces registrace.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
cs: Registrace pro tuto událost vyžaduje schválení. Jakmile bude vaše registrace přezkoumána, obdržíte e-mail s odkazem na webovou stránku, kde můžete dokončit proces registrace.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
cs: Registrace účastníka č. %1 proběhla v pořádku.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
cs: Registrace prvního účastníka proběhla v pořádku.

en: Registration is closed for this event
cs: Registrace na tuto událost nejsou povolené.

en: Regular Expression?
cs: Ragulární výraz?

en: Regular Fees
cs: Řádný poplatek

en: Rejected
cs: Reklamováno

en: Rejoin Group
cs: Znovu se přihlásit

en: Relationship
cs: vztah

en: Relationship - Active and Current
cs: Vztah - aktivní a aktuální

en: Relationship - Inactive or not Current
cs: Vztah - neaktivní nebo neaktuální

en: Relationship A to B
cs: Vztah A k B

en: Relationship A-B
cs: Vztah A-B

en: Relationship A-B
cs: Vztah A a B

en: Relationship B to A
cs: Vztah B k A

en: Relationship B-A
cs: Vztah B a A

en: Relationship Ended on or After
cs: Vztah ukončen k nebo po

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
cs: Zaznamenané datum začátku vztahu nebo před

en: Relationship Status
cs: Stav vztahu

en: Relationship Type
cs: Druh propojení

en: Relationship With
cs: Vztah s

en: Relationship record has been updated.
cs: Informace o vztahu byly uloženy.

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Relative Date Range
cs: Relativní datové rozmezí

en: Relative URL for a default Drupal site:
cs: Místní URL pro výchozí Drupal stránku:

en: Release
cs: Zveřejnit

en: Release Time
cs: Čas zveřejnění

en: Released
cs: Zveřejněno

en: Released on
cs: Zveřejněno

en: Released.
cs: Zveřejněno.

en: Reminder For
cs: Upozornění pro

en: Reminders for each scheduled payment.
cs: Upozornění pro každou naplánovanou platbu.

en: Remove
cs: Odebrat

en: Remove Contacts from Group
cs: Odstranit kontakty ze skupiny

en: Remove Products from this Page
cs: Odstranit produkty z této stránky

en: Remove duplicate emails?
cs: Odstranit duplikované emaily?

en: Remove from Group
cs: Odstranit ze skupiny

en: Removed
cs: Odstraněn

en: Removed (by %1)
cs: Odstraněn (%1)

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
cs: Přejmenování položek menu. Najeďte kurzorem na položku menu a klikněte pravým tlačítkem myši. Poté zvolte "Přejmenovat".

en: Renew
cs: Obnovit

en: Renew Membership
cs: Obnovit členství

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeating Event
cs: Opakující se událost

en: Replacement
cs: Nahrazení

en: Replacement (prefix)
cs: Náhrada (prefix)

en: Replied
cs: Odpovedaný

en: Replied
cs: Odpovědi

en: Reply
cs: Odpověď

en: Reply-to email
cs: Odpověď na email

en: Replyto Email
cs: Zaslat odpověď na email

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
cs: Trieda zostavy musí byť k dispozícii pred pridaním zostavysem, napríklad "CRM_Report_Form_Contribute_Summary"

en: Report Description
cs: Popis reportu

en: Report Filters
cs: Filter zostáv

en: Report Footer
cs: Patička reportu

en: Report Header
cs: Hlavička reportu

en: Report Instance Title
cs: Nadpis reportu

en: Report Received
cs: Report přijat

en: Report Templates
cs: Šablony reportů

en: Report Title
cs: Nadpis reportu

en: Report URL
cs: URL Zostavy

en: Report Url must be like "contribute/summary"
cs: Url zostavy musí byť  "contribute/summary"

en: Report description appear in the display screen.
cs: Popis zostavi  sa bude zobrazovať.

en: Report mail could not be sent.
cs: Report mail nemohl být odeslaný.

en: Report mail has been sent.
cs: Report mail byl odeslaný.

en: Report title appear in the display screen.
cs: Názov zostavy sa bude zobrazovať.

en: Report(s) created from the template: %1
cs: Report(y) vytvořené ze šablony: %1

en: Reported By
cs: Reportováno kým

en: Reports
cs: Reporty

en: Require Approval
cs: Vyžadovat schválení

en: Require participant approval?
cs: Vyžadovat schválení účastníka?

en: Required Participant Data
cs: Povinné data o účastníkovi

en: Required?
cs: Nutné?

en: Requires Approval
cs: Vyžaduje schválení

en: Reserve Respondents
cs: Zajistit respondenty

en: Reserved Report?
cs: Vyhradená zostava

en: Reset Case Timeline?
cs: Resetovat časovou osu případu?

en: Reset Start Date
cs: Resetovat datum začátku

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
cs: Resetuje všechny hodnoty vaší klientské sekce. Pro spuštění přidejte <em>%1</em>

en: Resolved
cs: Vyřešeno

en: Resource URL
cs: Zdrojová URL

en: Resource URLs
cs: Zdrojové URL adresy

en: Respondent Name
cs: Jméno respondenta

en: Respondent Status
cs: Stav respondenta

en: Respondents
cs: Respondenti

en: Response Codes
cs: Kódy zodpovednosti

en: Response Saved.
cs: Odpověď uložena.

en: Restore
cs: Obnovit

en: Restore Cases
cs: Obnovit případy

en: Restore Contact
cs: Obnovit kontakt

en: Restore Contact(s)
cs: Obnovit kontakt (y)

en: Result
cs: Výsledek

en: Results
cs: Výsledky

en: Resume
cs: Zahájit

en: Return to CiviCRM home page.
cs: Návrat na hlavní stránku CiviCRM.

en: Return to Single Language
cs: Návrat k jednomu jazyku

en: Return to home page.
cs: Návrat na Hlavní stránku.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
cs: Vraťte se na tuto stránku (<strong>Administrace CiviCRM &raquo; CiviUdálosti &raquo; Spravovat události &raquo; Nastavení &raquo; Online registrace</strong>) a vyberte si váš profil.

en: Return-Path
cs: Zpáteční adresa

en: Return-Path must use a valid email address format.
cs: Zpáteční adresa musí být platná emailová adresa.

en: Revert this workflow message template to the system default
cs: Vrátit nastavení této šablony na výchozí.

en: Revert to Default
cs: Vrátit na výchozí

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
cs: Zobrazit vaši vlastní <strong>SKUTEČNOU</strong> stránku online registrace. Pro odkázání na tuto stránku použijte následující URL adresu pro libovolná tlačítka a widgety a odkazy na jakékoli webové stránce.

en: Role in Case
cs: Role v případu

en: Role in Case  %1 '%2'
cs: Role v případu %1 '%2'

en: Role is a required field
cs: Role je povinné pole

en: Row(s) Listed
cs: Řádek (y) jsou uvedené

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
cs: Řádky označené jako platby závazků, u kterých jejich přispěvatel nebo částka příspěvku nemohou být spojeny s očekávanou platbou závazku. Tyto řádky s příspěvky byly přeskočeny (neimportovány).

en: Rows per page:
cs: Řádků na stránku:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
cs: Řádky, kde byl úspěšně přiřazen soft kredit kontaktu.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
cs: Řádky, které jsou duplikáty existujících CiviCRM záznamů o příspěvcích.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
cs: Řádky, které jsou duplikáty existujících CiviCRM záznamů o účastnících.

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
cs: Řádky s úspěšně zaplacenými platbami závazků.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
cs: Řádky s požadovaným přiřazením soft kreditu, kde nebyl nalezen odpovídající kontakt. Tyto řádky s příspěvky byly přeskočeny (neimportováno).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
cs: Řádky s chybnými daty v jednom nebo více polích. Tyto řádky byly přeskočeny (neimportovány).

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
cs: Řádky s neodpovídajícími ID příspěvků... (nenahrány)

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
cs: Řádky s neodpovídajícími ID účastníků... (nenahrány)

en: Rule Name
cs: Jméno pravidla

en: Run
cs: Spustit

en: Run %1
cs: Spustit %1

en: Run this report
cs: Spustiť túto zostavu

en: SIC Code
cs: Oborový kod

en: SMS Date
cs: Datum SMS

en: SMS Message
cs: SMS zpráva

en: SMS Name
cs: Jméno SMS

en: SMS Status
cs: Stav SMS

en: SMTP Configuration
cs: Konfigurace SMTP

en: SMTP Password
cs: SMTP heslo

en: SMTP Username
cs: SMTP uživatelské jméno

en: STEP 2: Please Check Your Email
cs: KROK 2: Zkontrolujte Prosím Svůj E-mail

en: Same email address?
cs: Stejná emailová adresa?

en: Save
cs: Uložit

en: Save & Send Test Email
cs: Uložit a odeslat zkušební e-mail

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Save As New Template
cs: Uložit jako novou šablonu

en: Save Matching Contact
cs: Uložit odpovídající kontakt(y)

en: Save Relationship
cs: Ulož vztah

en: Save Report
cs: Uložit report

en: Save Smart Group
cs: Uložit chytrou skupinu

en: Save With Duplicate Household
cs: Uložte duplicitních domácnost

en: Save a copy...
cs: Uložit kopii...

en: Save and Done
cs: Uložit a ukončit

en: Save and New
cs: Uložit a Nový

en: Save and Next
cs: Uložit a Další

en: Save and Preview
cs: Uložit a zobrazit náhled

en: Save as a new field mapping
cs: Uložit mapování nového pole

en: Save as non voted.
cs: Uložit jako neodhlasované.

en: Save as voted.
cs: Uložit jako odhlasované.

en: Save as:
cs: Uložit jako:

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
cs: Uložit CSV soubor s vašimi daty o účastnících a daty pro "spárování kontaktu" na váš harddisk (nebo na připojený síťový disk). Nyní jste připraveni pro krok 1 (Nahrání dat).

en: Save this field mapping
cs: Uložit mapování pole

en: Saved
cs: Uloženo

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
cs: Uložená mapování vám umožňují snadno provést importní nebo exportní úlohu několikrát po sobě. Mapování jsou vytvářena a aktualizována jako součást úlohy Import nebo Export. Tato stránka vám umožňuje přejmenovat nebo smazat existující mapování.

en: Schedule Follow-up
cs: Plánovač následování

en: Schedule Follow-up Activity
cs: Plánovač následných aktivit

en: Schedule Reminders
cs: Naplánovat připomenutí

en: Scheduled
cs: Naplánováno

en: Scheduled By
cs: Naplánoval

en: Scheduled Date
cs: Datum naplánování

en: Scheduled Job Deleted.
cs: Naplánovaná úloha byla smazána.

en: Scheduled Jobs
cs: Naplánované úlohy

en: Scheduled Reminder
cs: Naplánované připomenutí

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
cs: Naplánovaná upozornění vám umožňují automaticky posílat zprávy kontaktům ohledně jejich členství, účasti na událostech nebo ohledně jiných činností.

en: Script instructions for volunteers to use for the survey.
cs: Intrukce pro dobrovolníky k použití pro průzkum.

en: Search
cs: Hledat

en: Search All Cases
cs: Hledat všechny případy

en: Search All or by Date Range
cs: Hledat všechno nebo podle časového období

en: Search Batches
cs: Hledat dávky

en: Search Builder
cs: Pomocník hledání

en: Search Campaigns
cs: Hledat kampaně

en: Search Cases with Upcoming Activities
cs: Hledat případy s nadcházející činností

en: Search Contribution
cs: Hledat příspěvek

en: Search Criteria
cs: Parametry hledání

en: Search Events
cs: Hledat události

en: Search Filters
cs: Filtry hledání

en: Search Mailings
cs: Hledat korespondenci

en: Search Petition
cs: Hledat petici

en: Search Petitions
cs: Hledat petice

en: Search Results
cs: Výsledky hledání

en: Search Survey
cs: Hledat průzkum

en: Search Surveys
cs: Hledat průzkumy

en: Search Title
cs: Jméno hledání

en: Search Views
cs: Prohledat pohledy

en: Search by Range?
cs: Hledat podle rozsahu

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
cs: Hledat osobní stránku kampaně podle příjmení fundraisera nebo emailové adresy.

en: Search in Trash
cs: Hledat v koši

en: Search:
cs: Hledat:

en: Searchable
cs: Vyhledávat

en: Searchable?
cs: Vyhledávat?

en: Second Date Range
cs: Druhý rozsah dátumov

en: See log entries for this Scheduled Job
cs: Zobrazit záznam vstupů pro Naplánované úlohy

en: Segment Size
cs: Velikost segmentu

en: Select
cs: Výběr

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
cs: Zvolte "Jednotlivec", pokud importujte příspěvky činěné jednotlivými osobami.

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
cs: Zvolte "Jednotlivec", pokud importujte data o účasti jednotlivců na události.

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
cs: Zvolte "Organizace" nebo "Domácnost", pokud importujete příspěvky činěné kontakty tohoto typu. (POZNÁMKA: výchozí typy kontaktů možná nebudou povoleny na vašich stránkách.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
cs: Zvolte "Organizace" nebo "Domácnost", pokud importujte data o účasti kontaktů tohoto typu. (POZNÁMKA: výchozí typy kontaktů možná nebudou povoleny na vašich stránkách.)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
cs: Nastavte "Běžící" pokud předplatné nebo služba začíná běžet dnes. Zvolte "Pevné datum", pokud datum (den, měsíc a rok) začátku máte jasně dáno. Toto datum můžete nastavit v dalším poli.

en: Select Campaign
cs: Zvolit Kampaň

en: Select Case
cs: Vybrat Případ

en: Select Columns
cs: Vybrat sloupce

en: Select Date
cs: Výběr data

en: Select Group
cs: Zvolte skupinu

en: Select Label
cs: Vyberte štítek

en: Select Location
cs: vyberte umístění

en: Select Mailer
cs: Vybrat Mailer

en: Select Profile
cs: Vyberte profil

en: Select Result Set
cs: Vybrat soubor výsledků

en: Select Year (for monthly breakdown)
cs: Vyberte rok (rozdělení po měsících)

en: Select a Membership Level
cs: Zvolte úroveň členství

en: Select a Membership Renewal Level
cs: Zvolte úroveň obnovení členství

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
cs: Vyberte přednastavený cenový set pro nabídnutí individuálních možností cen vašim přispěvatelům. Nebo vyberte  &quot;-none-&quot; a zadejte jedno nebo více pevných možností příspěvků z tabulky níže. Vytvořte nebo upravte cenové sety <a href='%1'>zde</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
cs: Vyberte přednastavený soubor cen pro nabídnutí několika individuálně oceněných možností pro účastníky registrující se na událost. Nebo vyberte &quot;-none-&quot; a zadejte jednu nebo více úrovní poplatků do tabulky níže. Vytvořit nebo upravit soubory cen <a href='%1'>here</a>.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
cs: Vyberte uložené mapování pole, pokud tento formát souboru odpovídá nějakému předchozímu importu.

en: Select an existing organization
cs: Vyberte existující organizaci

en: Select an option to reveal honoree information fields.
cs: Zvolte možnost zobrazení polí informací o oceněných.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
cs: Vyberte a nastavte jednoho nebo více poskytovatelů platebních služeb pro online příspěvky, události nebo poplatky za členství.

en: Select at least one membership option.
cs: Vyberte nejméně jednu možnost členství.

en: Select at least one option from Contribution(s).
cs: Musíte zadat alespoň jednu z možností příspěvku - buď jednorázový, nebo pravidelný.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
cs: Vyberte alespoň jednu možnost pro Typ(y) členství.

en: Select either EventID OR Event Title
cs: Vyberte buď ID události nebo název události

en: Select either of the dates.
cs: Vyberte jeden z termínů.

en: Select non-overlapping discount start date.
cs: Zvolte nepřekrývající se datum zahájení.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
cs: Vyberte jednotlivé platby použité pro splátky.

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
cs: Vyberte <strong>údaje</strong>
    které mají být vidět při prohlížení záznamu kontaktu. PŘÍKLAD: Pokud vaše organizace nezaznamenává "Vztahy", poté tuto možnost odškrtněte, ať tuto obrazovku zjednodušíte. Údaje o příspěvcích, závazcích, členství, událostech, grantech a případech jsou skryté, dokud není povolena příslušná komponenta. Jděte na <a href="%1">Administrace> Systémová nastavení > Povolit komponenty</a> pro nastavení aktivních komponent vašich stránek.

en: Select the Product
cs: Vyberte Produkt

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
cs: Vyberte příslušný finanční typ pro tuto transakci.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
cs: Zvolte odpovídající typ financí pro pro příspěvky učiněné prostřednictvím těchto stránek (např. dar, příspěvek na kampaň, atd.). Typy financí (a jim příslušné kódy) jsou zahrnuty do exportu příspěvků, tudíž mohou být prospěšné pro specifické účetní účely. Můžete přidávat nebo upravovat dostupné typy financí v Administracie &gt; CiviPříspěvky &gt; Typy financí.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
cs: Zvolte příslušný finanční typ pro příspěvky činěné prostřednictvím této stránky.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
cs: Zvolte měnu, která bude používána pro příspěvky získávané prostřednictvím této stránky.

en: Select the currency to be used for event registration.
cs: Zvolte měnu použitou pro registraci na událost.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
cs: Vyberte pole, která mají být zahrnuta do editace adresy kontaktu nebo události.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
cs: Vyberte položku menu odpovídající sekci, do které má být tato položka umístěna. Pokud je to menu nejvyšší úrovně, nechte toto pole prázdné.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
cs: Vyberte poskytovatele plateb, který bude nabízen pro zpracování příspěvků poskytnutých přes tuto stránku s příspěvky (pokud nepoužíváte tuto stránku pouze pro příjem nepeněžních příspěvků).

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
cs: Vyberte sekce, které mají být zahrnuty do formulářů základního a pokročilého hledání. PŘÍKLAD: Pokud nesledujete vztahy, pak nebudete potřebovat mít tuto možnost zahrnutou ve formuláři pokročilého vyhledávání. Zjednodušte formulář odebráním této možnosti.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
cs: Vyberte sekce, které mají být zahrnuty do nástěnky kontaktu. PŘÍKLAD: Pokud nechcete, aby vaši příznivci viděli vlastní historii příspěvků, odškrtněte tuto možnost.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
cs: Vyberte sekce, které mají být zahrnuty při přidávání nebo úpravách záznamu o kontaktu. PŘÍKLAD: Pokud vaše organizace nezaznamenává pohlaví nebo datum narození jednotlivců, můžete zjednodušit váš formulář odškrtnutím této možnosti. Prostředí s možným přetahováním položek vám umožní uspořádat si panely zobrazované na obrazovce pro přidání nebo úpravu kontaktu.

en: Select valid date range
cs: Vyberte správný rozsah dat

en: Selected %1 Report has been deleted.
cs: Zvolený report '%1' byl smazán.

en: Selected %1 type has been deleted.
cs: Zvolený druh %1 byl smazán.

en: Selected %1 type has not been deleted.
cs: Zvolený druh %1 nebyl smazán.

en: Selected ACL has been deleted.
cs: Vybrané oprávnění bylo smazáno.

en: Selected Entity Role has been deleted.
cs: Zvolená role byla smazána.

en: Selected Event is not Paid Event
cs: Zvolená událost není placená

en: Selected Label Format has been deleted.
cs: Zvolený formát pole byl odstraněn.

en: Selected Location type has been deleted.
cs: Zvolený druh umístění byl smazán.

en: Selected Option
cs: Vybraná možnost

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
cs: Zvolený formát PDF stránky byl smazán.

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
cs: Vybraný Prémiový produkt byl odstraněn ze Stránky příspěvků.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
cs: Vybraný prémiový produkt byl odstraněn.

en: Selected Relationship type has been deleted.
cs: Zvolený druh vztahu byl smazán.

en: Selected Survey type has been deleted.
cs: Zvolený typ průzkumu byl vymazán.

en: Selected case is already linked.
cs: Vybraný případ je již propojen.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
cs: Vybraný typ kontaktu nemůže být vymazán. nejprve se ujistěte, že typ kontaktu není propojen se žádnými zákaznickými daty.

en: Selected contact type has been deleted.
cs: Vybraný typ kontaktu byl vymazán.

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
cs: Vybraný kontakt (y) nemají platnou e-mailovou adresu, nebo komunikační preference jsou nastaveny na NEPOUŽÍVEJTE e-mail, nebo jsou zesnulí nebo primární e-mailová adresa je přidržena.

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
cs: Vybraná pole se budou zobrazovat v nabídce automatického doplňování jako rozbalovací seznam ve výsledku vyhledávání "napojení kontaktu". Jméno kontaktu je vždy zahrnuto. POZNÁMKA: Musíte nastavit "povolit pole napojení kontaktu" anonymní roli, pokud si přejete, aby se zobrazovala pole "napojení kontaktu" na veřejných webových stránkách. Ve většině případů se doporučuje při konfiguraci pole napojení kontaktu použít nastavení "omezit seznam na skupinu". Zabráníte tím prohledávání celého vašeho seznamu kontaktů na veřejných stránkách.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
cs: Vybraná pole se budou zobrazovat v nabídce automatického doplňování jako rozbalovací seznam ve výsledku vyhledávání (u rychlého vyhledávání atd.). Jméno kontaktu je vždy zahrnuto.

en: Selected mailing has been deleted.
cs: Zvolená korespondence byla smazána.

en: Selected option group has been deleted.
cs: Zvolená skupina možností byla smazána.

en: Selected option value has been deleted.
cs: Zvolená možnost byla smazána.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
cs: Zvolený status účastníka <strong>NEBYL</strong> odstraněn; stále jsou zde účastníci s tímto statusem.

en: Selected participant status has been deleted.
cs: Zvolený status účastníka byl odstraněn,

en: Selected participant was deleted successfully.
cs: Vybraný účastník byl úspěšně odstraněn.

en: Selected relationship has been deleted successfully.
cs: Vybraný vztah byl úspěšně smazán.

en: Selected report has been deleted.
cs: Zvolený report byl smazán

en: Selection required
cs: Vyžadován výběr

en: Selections
cs: Výběry

en: Send
cs: Odeslat

en: Send Confirmation
cs: Poslat potvrzení

en: Send Confirmation Email?
cs: Poslat potvrzovací e-mail?

en: Send Confirmation and Receipt
cs: Odeslat potvrzení a účtenku

en: Send Confirmation?
cs: Poslat potvrzení?

en: Send Email
cs: Poslat e-mail

en: Send Email to Contacts
cs: Poslat kontaktům e-mail

en: Send Initial Reminder
cs: Poslat první upozornění

en: Send Mailing
cs: Poslat poštu

en: Send Notification
cs: Poslat upozornění

en: Send Receipt?
cs: Odeslat potvrzení platby?

en: Send SMS
cs: Poslat SMS

en: Send Your Message
cs: Poslat Vaši zprávu

en: Send an Email
cs: Poslat E-mail

en: Send cancellation request to %1 ?
cs: Odeslat žádost o zrušení %1?

en: Send payment reminder
cs: Zaslat upomínku pro platbu

en: Send to these Friend(s)
cs: Pošlete těmto přátelům

en: Send up to
cs: Odeslat až

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
cs: Odesílání emailů (včetně potvrzení příspěvků a potvrzení událostí)

en: Sending...
cs: Odesílání...

en: Sendmail Argument
cs: Argument Sendmailu

en: Sendmail Configuration
cs: Konfigurace Sendmail

en: Sendmail Path
cs: Umístění Sendmailu

en: Sent
cs: Odesláno

en: Sent By
cs: Odesláno

en: Sent Email Message
cs: Odeslat e-mailovou zprávu

en: Separate Payment
cs: Oddělená Platba

en: Separators
cs: Oddělovače

en: Session Reset
cs: Resetování relace

en: Session has been reset.
cs: Zasedání /schůze bylo obnoveno.

en: Set Name
cs: Název setu

en: Set event location and event contact information (email and phone).
cs: Nastavte místo události a kontaktní informace na událost (email a telefon).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
cs: Nastavte nadpis události, typ (konference, vystoupení, atd.), popis, datum konce a začátku, maximální počet účastníků a zaktivování události. Povolte veřejné zobrazení seznamu účastníků.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
cs: Nastavte operátor na "NEBO", pokud chcete, aby v případě více nutných oprávnění stačilo uživateli k přístupu jedno z nich. PŘÍKLAD: Pokud položce menu přiřadíte <em>přístup CiviPříspěvky</em> a <em>administrace CiviCRM</em>, a operátor bude nastaven na "NEBO", bude uživateli, který bude chtít do těchto položek vstoupit, stačit libovolné z těchto dvou povolení.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
cs: Nastavte tuto hodnotu na <strong>Ano</strong>, pokud chcete, aby se zprávy CiviCRM odstraňování chyb objevovaly ve vašem CMS hlášení chyb.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
cs: Nastavte tuto hodnotu na <strong>Ano</strong>, pokud chcete používat některý z CiviCRM nástrojů pro odstraňování chyb.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings - %1 Integration
cs: Nastavení - %1 integrace

en: Settings - CiviMail
cs: Nastavení - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
cs: Nastavení - Vyčištění cache a aktualizace umístění

en: Settings - Date
cs: Nastavení - Datum

en: Settings - Date Preferences
cs: Nastavení - Možnosti data

en: Settings - Localization
cs: Nastavení - Lokalizace

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
cs: Nastavení - mapování a poskytovatelé geokódování

en: Settings - Outbound Mail
cs: Nastavení  - Odchozí pošta

en: Settings - Payment Processor
cs: Nastavení - Zpracovatel plateb

en: Settings - Resource URLs
cs: Nastavení - zdrojové URL

en: Settings - Scheduled Jobs
cs: Nastavení - Naplánované úlohy

en: Settings - Scheduled Jobs Log
cs: Nastavení - Záznam o naplánovaných úlohách

en: Settings - Search Preferences
cs: Nastavení - Možnosti hledání

en: Settings - Upload Directories
cs: Nastavení - Adresáře pro upload

en: Settings Saved
cs: Nastavení byla uložena

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
cs: Nastavení pro odchozí email - buď pomocí SMTP serveru, portu a autentizace nebo pomocí Sendmailu a argumentu.

en: Sex
cs: Pohlaví

en: Sheet Size
cs: Velikost listu

en: Sheet Size (w x h)
cs: Velikost listu (šířka x výška)

en: Short name of the case.
cs: Zkrácený název případu

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
cs: Má se osoba s tímto statusem počítat mezi účastníky pro účely kontroly maximálního počtu účastníků?

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
cs: Bude se minimální částka příspěvku automaticky zobrazovat po každém popisu prémie?

en: Should we enable the auto-responder?
cs: Měli bychom aktivovat tento samo-odpovídač?

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
cs: Ukaž všechny případy s nastávajícími aktivitami

en: Show Current and Upcoming Events
cs: Zobrazit Současné a nadcházející události

en: Show Location?
cs: Ukázat místo?

en: Show My Cases
cs: Ukaž moje případy

en: Show My Cases with Upcoming Activities
cs: Ukaž moje případy s nastávajícími aktivitami

en: Show large map
cs: Zvětšit mapu

en: Show my contribution in the public honor roll
cs: Zobrazit veřejně můj příspěvek

en: Show no. of Top Donors
cs: Zobrazí počet Top dárců

en: Show payees
cs: Zobrazit příjemce

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
cs: Zobrazuji pouze kontakty začínající: '%1'

en: Sic Code
cs: Oborový kod

en: Sign
cs: Podepsat

en: Sign Petition
cs: Podepsat petici

en: Sign the Petition
cs: Podepsat petici

en: Signature
cs: Podpis

en: Signature (HTML)
cs: Podpis (html)

en: Signature (Text)
cs: Podpis (txt)

en: Signature Label
cs: Název podpisu

en: Signatures
cs: Podpisy

en: Single client per case
cs: Jeden klient na případ

en: Site Preferences
cs: Nastavení stránky

en: Site URL
cs: URL stránky

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Skip Participant
cs: Přeskočit tohoto účastníka

en: Skipped Donation
cs: Vynechané dary

en: Smart
cs: Chytrý/á

en: Smart Group
cs: Chytrá skupina

en: Smarty Debug Window
cs: Okno chytrého odstranění chyb

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
cs: Odkazy na sociální sítě budou součástí stránky poděkování za příspěvek, stránky Řekněte o tom dál (pokud je tato povolena) a v emailech potvrzujících příspěvek.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
cs: Odkazy na sociální sítě budou součástí stránky události, poděkovací stránky, stránky Řekněte o tom dál (pokud je tato povolena) a v emailech potvrzujících účast na události.

en: Soft Credit Id
cs: Identifikátor Soft Kreditu

en: Soft Credit Types
cs: Typy Soft kreditů

en: Soft Credits
cs: Soft kredity

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
cs: Výše soft kreditu nesmí být vyšší než celková částka.

en: Soft credits
cs: Soft kredity

en: Sold out:
cs: Vyprodáno:

en: Some of the selected activities are not editable.
cs: Některé z vybraných aktivit nejsou upravitelné.

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
cs: Omlouváme se, současně je pouze %1 místa dostupných pro tuto možnost.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
cs: Omlouváme se, současně je pro tuto možnost dostupné pouze jediné místo.

en: Sort Name
cs: Třídící jméno

en: Sort name format for individual contact display names.
cs: Seřadit formáty pro zobrazení jména individuálního kontaktu

en: Sorting
cs: Řazení

en: Source
cs: Zdroj

en: Source Contact
cs: Zdrojový kontakt

en: Source Contact ID
cs: ID Zdrojového kontaktu

en: Source Record
cs: Zdrojový záznam

en: Source for this registration (if applicable).
cs: Zdroj pro tuto registraci (pokud existuje).

en: Source of this event registration.
cs: Zdroj registrace této události.

en: Source of this membership. This value is searchable.
cs: Zdroj tohoto členství. Podle této hodnoty lze vyhledávat.

en: Space between labels.
cs: Mezera mezi poli.

en: Speaker
cs: Řečník

en: Special Relationships
cs: Speciální vztahy

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
cs: Zadajte zostavu, ak patrí ku akejkoľvek zložke  "CiviPríspevky"

en: Sr.
cs: st.

en: Staff Member
cs: Pracovník

en: Staff Relationship
cs: Vztah pracovníků

en: Standalone
cs: Samostatný

en: Start
cs: start

en: Start Date
cs: Začátek

en: Start Date One
cs: První počáteční datum

en: Start Date Two
cs: Druhé počáteční datum

en: Start Offset
cs: Vyrovnání začátku

en: Started
cs: Zahájeno

en: Starts with
cs: Začíná na

en: State
cs: Stát/Kraj

en: State (Home)
cs: Stát bydliště

en: State / Province
cs: Stát/Region/Kraj

en: State Abbreviation
cs: Zkratka státu/regionu/kraje

en: State ID
cs: ID Státu/Regionu

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
cs: <strong>Zkratka</strong> státu nebo provincie.

en: State or province <strong>full name</strong>.
cs: <strong>Celé jméno</strong> státu nebo provincie.

en: State province
cs: Státní region/kraj

en: State/Prov
cs: Stát/Region/Kraj

en: State/Province
cs: Stát/Region/Kraj

en: State/Province %1 %2 %3
cs: Stát/Region/Kraj %1 %2 %3

en: State/Province ID
cs: ID Státu/Regionu/Kraje

en: State/Province does not match the selected Country
cs: Stát/Region/Kraj neodpovídá vybrané zemi

en: StateProvince Is Active
cs: Státní region/kraj je aktivní

en: States/Provinces
cs: Státy/Regiony/Kraje

en: Statistics
cs: Štatistika

en: Statistics Breakdown
cs: Rozpis štatistiky

en: Status Class
cs: Status třídy

en: Status class is a required field
cs: Pole Status třídy je povinné

en: Status of this membership.
cs: Stav tohoto členství.

en: Street
cs: Ulice

en: Street Address
cs: Ulice

en: Street Address (Home)
cs: Ulice bydliště

en: Street Name
cs: Ulice

en: Street Number
cs: Číslo popisné/orientační

en: Street Number Suffix
cs: Přípona čísla řadového

en: Street Number is even
cs: Číslo domu je sudé

en: Street Number is odd
cs: Číslo domu je liché

en: Street Type
cs: Typ ulice

en: Street Unit
cs: Jednotka ulice

en: SubTotal
cs: Mezisoučet

en: Subject
cs: Předmět

en: Subject (A)
cs: Předmět (A)

en: Subject (B)
cs: Předmět (B)

en: Subject Label
cs: Název předmětu

en: Subject of email
cs: Předmět e-mailu

en: Subject of the last completed activity in the case
cs: Predmet poslednej dokončenej činnosti v prípade

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
cs: Pole pro téma, místo, datum/čas a popis všech typů aktivit. Můžete přidat vlastní pole pro zaznamenávání dalších informací o aktivitách <a href='%1'>zde</a>.

en: Subject: %1
cs: Předmět: %1

en: Submit Credit Card Contribution
cs: Přidat příspěvek platební kartou

en: Submit Credit Card Event Registration
cs: Přidat registraci na událost platební kartou

en: Submit Credit Card Payment by: %1
cs: Zadejte platby platební kartou pro: %1

en: Submit Time
cs: Čas odeslání

en: Submitted Form Values
cs: Vyplněné hodnoty formuláře

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: Subscribe URL (Action)
cs: Sdílet URL (Úkon)

en: Subscribe to Mailing List - %1
cs: Přihlásit se k odběru - %1

en: Subscription or Service Settings
cs: Nastavení služby nebo předplatného

en: Success Rate
cs: Míra úspěšnosti

en: Successful
cs: Úspěšné

en: Successfully Copied
cs: Úspěšně zkopírováno

en: Suffix
cs: Přídomek

en: Suggested Message
cs: Navrhovaná zpráva

en: Summary
cs: Shrnutí

en: Summary Statistics
cs: Sumár štatistík

en: Summary of All Cases
cs: Souhrn všech případů

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
cs: Doplňující adresa 1 (pokud je prázdné, řádek je přeskočen).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
cs: Doplňující adresa 2 (pokud je prázdné, řádek je přeskočen).

en: Supplementary Address Field 1
cs: Doplňujúce adresné pole 1

en: Supplementary Address Field 2
cs: Doplňujúce adresné pole 2

en: Support recurring intervals
cs: Podpora opakujících se intervalů

en: Supported pledge frequencies
cs: Frekvence doloženého závazku

en: Supported recurring units
cs: Podporované opakující se jednotky

en: Supporter
cs: Podporovatel

en: Supporter Name
cs: Meno podporovateľa

en: Survey
cs: Přehled

en: Survey - %1
cs: Průzkum - %1

en: Survey / Petition
cs: Průzkum / Petice

en: Survey Dashboard
cs: Ovládací panel průzkumů

en: Survey ID
cs: ID Průzkumu

en: Survey Interviewer - %1
cs: Tazatel průzkumu - %1

en: Survey Is Active
cs: Průzkum je aktivní

en: Survey Modified On
cs: Průzkum upraven na

en: Survey Report
cs: Záznam Průzkumu

en: Survey Responses
cs: Odpovědi na průzkum

en: Survey Result
cs: Výsledky průzkumu

en: Survey Status - %1
cs: Stav průzkumu - %1

en: Survey Title = %1
cs:  Názov prieskumu = %1

en: Survey Type
cs: Typ Průzkumu

en: Survey id.
cs: ID Průzkumu

en: Survey(s)
cs: Průzkum(y)

en: Surveys
cs: Průzkumy

en: Synchronize %1 Users
cs: Synchronizace %1 uživatelů

en: Synchronize Users to Contacts:
cs: Synchronizovat kontakty s uživateli

en: System Settings
cs: Systémová nastavení

en: System Workflow Messages
cs: Zprávy systémových úloh

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
cs: Šablony zpráv systémových úloh jsou používány pro tvorbu emailů zasílaných příznivcům a administrátorům pro potvrzení příspěvků, potvrzení událostí a mnoho dalších úloh. Zde si můžete nastavit styl a obsah těchto zpráv.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
cs: Šablony zpráv systémových úloh se používají k vytváření emailů zasílaných příznivcům a administrátorům pro potvrzení příspěvků, potvrzení událostí a množství dalších úloh. Zde můžete nastavit styl a obsah těchto zpráv.

en: Tab
cs: Záložka

en: Table Layout
cs: Vzhled tabulky

en: Tables
cs: Tabulky

en: Tag
cs: Štítek

en: Tag %1 %2
cs: Štítek %1 %2

en: Tag Contacts
cs: Oštítkuj kontakty

en: Tag Name
cs: Název štítku

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
cs: Štítek pro nepotvrzené signatáře petice

en: Tag(s)
cs: Štítky

en: Tagged
cs: Opatřeno štítkem

en: Tagged %1
cs: Oštítkováno %1

en: Tags
cs: Štítky

en: Tags (Categories)
cs: Štítky (kategorie)

en: Tags and Groups
cs: Štítky a Skupiny

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
cs: Štítky mohou být přiřazeny jakémukoli kontaktu a jsou praktickým způsobem, jak hledat kontakty. Můžete si vytvořit tolik štítků, kolik potřebujete.

en: Target
cs: Cíl

en: Target Contact
cs: Cílový kontakt

en: Tell a Friend
cs: Řekněte příteli

en: Tell people why this campaign is important to you.
cs: Řekněte lidem, proč je tato kampaň pro Vás důležitá.

en: Tell-a-Friend
cs: Řekni příteli

en: Template Deleted
cs: Šablona odstraněna.

en: Template Not Found
cs: Sablóna neexistuje

en: Template Options (JSON)
cs: Možnosti šablony (JSON)

en: Template Title
cs: Nadpis šablony

en: Template Type
cs: Typ šablony

en: Template cache and upload directory have been cleared.
cs: Šablona vyrovnávací paměti a nahrávací adresáře byly vymazány.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
cs: Šablony vám umožňují ukládat a opakovaně používat vzhledy zpráv. Tyto vzhledy můžete využít při posílání emailů nebo dopisů pro jeden nebo více kontaktů. Pokud používáte CiviMail pro rozesílání newsletterů, šablony newsletterů sí více hlídají svůj vzhled a vy se tak můžete soustředit na jejich obsah.</p>

en: Temporary Files
cs: Dočasné soubory

en: Terms:
cs: Podmínky:

en: Test API URL
cs: Testovací URL pro API

en: Test Button URL
cs: Testovací URL tlačítka

en: Test Email
cs: Testovací email

en: Test Recurring Payments URL
cs: Testovací URL pro opakované platby

en: Test Site URL
cs: Testovací URL stránek

en: Test-drive Email / Receipt
cs: Email / Potvrzení platby v testovacím režimu

en: Test-drive Your Contribution Page
cs: Testovací režim vaší stránky s příspěvky

en: Test-drive Your Event Registration Page
cs: Testovací režim vaší stránky události

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
cs: Testovací režim umožňuje otestovat celý proces online registrace - včetně vlastních polí, potvrzení, poděkování a potvrzení platby. Transakce poplatků budou přesměrovány na testovací server vašeho poskytovatele plateb. <strong>Žádné skutečné finanční transakce neproběhnou. Nicméně záznam o kontaktu se vytvoří nebo se aktualizuje a záznam o testovacím příspěvku se uloží do databáze. Použijte evidentně testovací jména kontaktu, abyste je později snadno našli a smazali. </strong>

en: Testing
cs: Testování

en: Text Message
cs: Text zprávy

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
cs: Text, který se bude zobrazovat vedle zaškrtávacího pole ve formuláři příspěvku.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
cs: Text zobrazený na stránce Informace o události, když je dosaženo maximálního počtu registrací (pokud se nabízí pořadník). Pokud je povolena on-line registrace, bude tato zpráva také zobrazena, pokud se uživatel pokusí zaregistrovat.

en: Text formatted message.
cs: Zpráva v textovém formátu.

en: Text to display below title
cs: Text k zobrazení pod názvem

en: Thank You Page
cs: Stránka poděkování

en: Thank You for Registering
cs: Děkujeme za vaši registraci

en: Thank you for getting involved in our campaign!
cs: Děkujeme za váš příspěvek, díky Vám můžeme pomáhat těm, kteří to potřebují!

en: Thank you for signing the petition.
cs: Díky za podepsání petice.

en: Thank you for your registration.
cs: Děkujeme za vaší registraci.

en: Thank you for your support.
cs: Děkujeme za vaší podporu.

en: Thank-you Footer
cs: Zápatí poděkování

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
cs: Děkovné dopisy pro příspěvky (PDF)

en: Thank-you Page Footer
cs: Zápatí stránky poděkování

en: Thank-you Page Title
cs: Nadpis stránky s poděkováním

en: Thank-you Screen
cs: Obrazovka poděkování

en: Thank-you Sent
cs: Poděkování odesláno

en: Thank-you Text
cs: Text poděkování

en: Thank-you and Receipting
cs: Poděkování a potvrzení příspěvku

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
cs: Bylo změněno datum poděkování u %1 příspěvků.

en: Thank-you sent?
cs: Poděkování odesláno?

en: ThankYou Text
cs: ThankYou text

en: ThankYou Text.
cs: Děkovný text.

en: ThankYou Title
cs: ThankYou nadpis

en: Thanks
cs: Díky

en: Thanks and Receipt
cs: Díky a potvrzení

en: Thanks for Spreading the Word
cs: Děkujeme za šíření informace

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
cs: Děkujeme vám za vaše automatické obnovení členství.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
cs: Děkujeme vám za přihlášení se k pravidelnému příspěvku.

en: That username/password doesn't work
cs: Uživatelské jméno či heslo není správné.

en: The %1 '%2' has been saved.
cs: %1 '%2' byl uložen.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
cs: "%1" nemůže být smazáno! Musíte nejprve smazat všechny stránky osobních kampaní, které jsou napojené na tuto stránku s příspěvky.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
cs: CiviCRM modul uchovává informace o všech lidech spojených s komunitou a jejich činnosti jako jsou emaily, dary, petice, akce, atd. Může pracovat samostatně jako systém pro správu kontaktů nebo může být integrován se systémypro rozesílání emailů, řízení dobrovolníků, petic a správu akcí. CiviCRM umožňuje organizacím spravovat všechny tyto aktivity ve společné databázi a účinně podporovat komunikaci uvnitř komunity a posilovat vztahy mezi jednotlivými členy komunity.

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
cs: Podtyp kontaktu neodpovídá pro tento záznam typu kontatku.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
cs: Typ kontaktu '%1' byl uložen.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
cs: Pomocník importu příspěvků vám umožňuje snadno nahrát příspěvky z jiných aplikací do CiviCRM.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
cs: Pomocník importu události vám umožňuje snadno nahrát data o účasti na vašich událostech jako například registrace na události z jiných aplikací do CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
cs: Tabulka shrnutí události nabízí shrnutí až deseti naplánovaných a současných <strong>Událostí</strong>. Klikněte na <strong>Název události</strong> pro zobrazení události tak, jak se bude zobrazovat návštěvníkům stránek. Klikněte na  <strong>Počet účastníků</strong> pro zobrazení seznamu účastníků. Pro spuštění vašeho vlastního vyhledávání klikněte na <a href='%1'>Hledat účastníky</a>. Můžete je hledat podle jména účastníka, události, data a statusu.

en: The Group '%1' has been deleted.
cs: Skupina '%1' byla smazána.

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
cs: Typ umístění by měl být nastaven v případě, že je %1 informace.

en: The Message Template '%1' has been saved.
cs: Šablona zprávy '%1' byla uložena.

en: The Option Group '%1' has been saved.
cs: Skupina možností '%1' byla uložena.

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
cs: Zobrazení seznamu účastníků pro tuto akci není povoleno.

en: The Participant Status has been updated.
cs: Status účastníka byl aktualizován .

en: The Premium '%1' has been saved.
cs: Prémie "%1" byla uložena.

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
cs: URL adresa pro opakující se platby momentálně není používána.

en: The Relationship Type has been saved.
cs: Druh vztahu byl uložen.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
cs: Päta zostavy HTML kódú bude na konci tohto dokumentu. Môžete pridať ľubovoľný ďalší text päty, vymeňte logo, alebo vykonať ďalšie zmeny podľa potreby.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
cs: Hlavička zostavy obsahuje HTML kód, ktorý bude výstupom na začiatku dokumentu, kedykoľvek bude táto zostava v tlačenej forme, alebo vo formáte PDF. Predvolené hodnoty budú fungovať pre väčšinu situácií. Avšak, možno budete chcieť zadať iný titul v tagu &lt;title&gt; . Môžete vložiť logo pridaním tagu &lt;img&gt;. Môžete tiež zmeniť vzhľad a forrmu tlače zostavy, vrátane vlastného CSS súboru (namiesto print.css).

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
cs: Zde vybraná role je automaticky přiřazena k lidem, když se na tuto událost budou registrovat on-line (většinou je výchozí role nastavena na "účastník").

en: The State or Province of the Address
cs: Stát/Region/Kraj v adrese

en: The Survey type '%1' has been saved.
cs: Průzkum '%1' byl uložen.

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
cs: URL adresa pro platby PayPal's LIVE. Použijte výchozí hodnotu, pokud vám PayPal neříká něco jiného.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
cs: URL adresa pro zobrazení PayPal platby s tlačítkem platby PayPal. Použijte výchozí hodnotu, pokud po vás PayPal nechce něco jiného.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
cs: URL adresa pro opakující se platby. Použijte výchozí hodnotu, pokud poskytovatel plateb nepožaduje něco jiného.

en: The attached file has been deleted.
cs: Připojený soubor byl smazán.

en: The campaign for which this membership is attached.
cs: Kampaň, pro kterou je toto členství určeno.

en: The changes have not been saved.
cs: Změny nebyly uloženy.

en: The class name which implements this functionality.
cs: Název třídy, která zavádí tuto funkci.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
cs: Kód pro přidání tohoto widgetu na webové stránky se zobrazí poté, co kliknete na <strong>Uložit a Nahlédnout</strong>.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
cs: Kontakt propojený s aktuálně přihlášeným uživatelem - '%1' - nelze smazat.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
cs: Stránka příspěvku '%1' byla smazána.

en: The contribution record has been saved.
cs: Záznam o příspěvku byl uložen.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
cs: Datová pole v tomto importním souboru se zdají být odlišná od uloženého mapování. Před pokračováním prosím zkontrolujte, zda jste zvolili správné mapování.

en: The date this contribution was received.
cs: Datum, kdy byl obdržen příspěvek.

en: The date type '%1' has been saved.
cs: Druh data '%1' byl uložen.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
cs: Datum ukončení slevy nemůže být dříve než datum zahájení slevy.

en: The email address must be unique for each participant.
cs: E-mail musí být pro každého účastníka jedinečný.

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
cs: Událost není v současné době k dispozici (kontaktujte správce webu).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
cs: Výchozí role účastníka události (zpravidla Účastnící se) bude přiřazena automaticky, pokud nepřidělíte hodnotu pro roli. Platné hodnoty pro status a roli můžete najít v sekci CiviUdálosti na stránce Administrace CiviCRM. Můžete také importovat úrovně poplatků, data registrace a libovolná jiná standardní nebo vlastní pole účastníků.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
cs: Existující možnosti výběru pro %1 skupinu nastavení najdete níže. Můžete je sem přidávat, upravovat nebo je odsud odstraňovat.

en: The fee selection has been changed for this participant
cs: Výběr poplatku byl změněn pro tohoto účastníka.

en: The first name and last name must be unique for each participant.
cs: Jméno a příjmení musí být jedinečné pro každého účastníka.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
cs: Následující URL adresa zobrazuje seznam zaregistrovaných účastníků na tuto událost, jejichž role obsahuje oprávnění "zobrazit účastníky události": <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
cs: Následující URL adresa zobrazí seznam účastníků zaregistrovaných na tuto událost: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
cs: Následující kontakt(y) mají záznamy adres sdílené s adresou, kterou jste odstranili z tohoto kontaktu. Tyto záznamy adres nejsou nadále sdíleny, ale nebyly odstraněny ani změněny.

en: The following errors were detected in %1 message:
cs: Ve zprávě %1 byly zjištěny následující chyby :

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
cs: Následující účastníci nemají zaznamenán poplatek za událost. Můžete upravit jejich registraci a zaznamenat náhradní příspěvek kliknutím na odkazy níže:

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
cs: Následující prvky jsou použitelné pro úpravu formátu jména individuálních kontaktů, pokud jsou zahrnuta do <strong>označení korespondencí</strong>.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
cs: Následující prvky jsou použitelné pro formát zobrazení adresy na obrazovkách Kontaktu a Události.

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
cs: Nejvyšší třída tohoto statusu. Počty účastníků se seskupují na nástěnku CiviUdálosti podle tříd . Účastníci s třídním statusem "Váhající" dostanou status "Vypršelo", pokud čas váhajících účastníků vypršel (když vyprší čas procesu ParticipantProcessor.php běžící na pozadí).

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
cs: iCalender Feed URL pro CiviUdálosti na této stránce:

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
cs: Vaše osobní údaje se zpracovávají pouze za účelem daru a nebudou poskytnuty nikomu dalšímu.

en: The installer can only be run by a user with the permission to administer site configuration.
cs: Instalační program může být spuštěn pouze uživatelem s oprávněním spravovat nastavení webu.

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
cs: Velikost úlohy musí být nejméně 1000 nebo nastavena na 0 (neomezeno).

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
cs: Uvedené kontakty() nemohou být přidány do vybrané skupiny.

en: The location type '%1' has been saved.
cs: Druh umístění '%1' byl uložen.

en: The mailing component '%1' has been saved.
cs: Komponenta korespondence '%1' byla uložena.

en: The mailing has been canceled.
cs: Tato korespondence byla zrušena.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
cs: Tržní hodnota této prémie (např. maloobchodní cena). U příspěvků odečitatelných z daňového základu bude tato částka použita pro stanovení neodečitatelné částky pro účely záznamu a potvrzení o platbě.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
cs: Maximální počet aktivit, které můžete vybrat pro zaslání e-mailu je %1. Vy jste jich zvolili %2. Prosím zvolte méně Aktivit z výsledků vašeho vyhledávání a zkuste to znovu.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
cs: Maximální počet kontaktů je již zarezervován pro tohoto tazatele.

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
cs: Minimální částka příspěvku potřebná pro dosažení na prémii. Pokud tuto prémii chcete nabídnout všem přispěvatelům nezávisle na částce příspěvku, zadejte "0". Pokud je povoleno zobrazení minimálních částek příspěvků, je zobrazen také následující text:

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
cs: Název typu karty, jak se bude zobrazovat vašim přispěvatelům. Může to být stejné jméno jako uvedené výše, nebo jiné.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
cs: Název typu karty ve tvaru, v jakém bude předán Vašemu zpracovateli plateb.

en: The new Participant Status has been saved.
cs: Nový status účastníka byl uložen.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
cs: Následující sada úloh umožňuje zlepšit plánování a má několik kroků. Možná byste si měli nejprve zkontrolovat sekci %2 v Manuálu pro uživatele a administrátory. Nebudete sem automaticky vráceni po nastavení těchto úloh, ale vždy se sem můžete vrátit přes menu <a href="%1">Administrace CiviCRM</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
cs: Počet dní, za které vyprší platnost individuálního odkazu (hashlink).

en: The option label is displayed to users.
cs: Tato možnost se zobrazuje uživatelům.

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
cs: Data organizací získaná od uživatelů jsou kontrolována profilem Organizace zvoleným níže. Můžete použít výchozí profil "V zastoupení organizace" nebo jakýkoli jiný profil typu Kontakt nebo Organizace (<a href="%1">Administrace > Vlastní data a stránky> Profily</a>). Profil musí obsahovat Jméno organizace a Emailovou adresu.

en: The page you requested is currently unavailable.
cs: Zvolená stránka je v tuto chvíli nedostupná.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
cs: Prémie, kterou jste vybrali vyžaduje minimální příspěvek ve výši 1%

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
cs: Prémie zobrazené níže jsou momentálně nabízené na této stránce s příspěvky. Pokud máte další prémie, které nejsou na této stránce nabízeny, uvidíte pod seznamem odkaz k přidání dalších prémií. Použijte <a href='%1'>Příspěvky &raquo; Prémie</a> pro vytvoření nebo povolení dalších prémií, které můžete následně přidat na libovolnou stránku s příspěvky.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
cs: Opakovaný příspěvek byl zřejmě zrušen.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
cs: Pravidelný příspěvek ve výši %1, každý %2 %3 byl zrušen.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
cs: Koncové datum vztahu nemůže být dřívější než počáteční datum.

en: The report is attached as a CSV file.
cs: Zostava je priložená v csv súbore.

en: The report is attached as a PDF file.
cs: Zostava je priložená v PDF súbore.

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
cs: Požadovaná stránka online příspěvků postrádá potřebnou sekci Množství příspěvků nebo sekci Členství nebo sekci Sada cen. Požádejte administrátora o spolupráci.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
cs: Požadovaný záznam o účastníkovi neexistuje (mohl být vymazán)

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
cs: Zvolená možnost %1 <strong>nebyla odstraněna</strong> , protože je momentálně používána. Prosím aktualizujte vaše kontakty a použijte u nich nový formát, než budete chtít smazat tuto možnost. %2

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
cs: Zvolený finanční účet nemůže být zakázán, jelikož minimálně jeden z účtů s typem Účet přijímající pohledávky je vyžadován (k zajištění toho, aby účetní transakce byly v rovnováze).

en: The state of this job
cs: Stav tohoto úkolu

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
cs: Číslo popisné, které jste zadali pro blok adres (y)  %1 není v očekávaném formátu . Čísla popisné může zahrnovat numerické čísla (ice), následovány dalšími znaky. Stále můžete zadat úplnou poštovní adresu (neanalyzovanou) kliknutím na tlačítko " Upravit úplnou adresu"

en: The system administrator has disabled this feature.
cs: Administrátor tento doplněk zakázal.

en: The text for the contribute button.
cs: Text přispívacího tlačítka

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
cs: Aktualizace uvítací úlohy může být velmi citlivá na zdroj a typicky ji není nutné spouštět. Pokud se rozhodnete tento typ úlohy povolit, doporučujeme nespouštět ji s možností force=1, která by způsobila přenastavení uvítání ve všech záznamech. Vynecháním této možnosti nebo nastavení její hodnoty na 0, nastaví uvítání pouze u těch kontaktů, které ještě žádné nemají. %1

en: The updates have been saved.
cs: Aktualizace byly uloženy.

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
cs: Přihlašovací jméno %1 je už bohužel obsazené. Prosím zadejte jiné.

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
cs: Poté vytvořte předřazené odkazy na stránku výpisu účastníků za použití Menu Manageru. Vyberte <strong>Stránka výpisu účastníků</strong> a zadejte  <strong>%1</strong> jako ID události.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
cs: Poté vyberte a prohlédněte si prémie, které chcete nabízet na této stránce s příspěvky.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
cs: Současně je %2 lidí na čekací listině této události. Můžete si <a href='%1'>zobrazit čekající registrace zde </a>, nebo můžete pokračovat a zaregistrovat další účastníky v této tabulce.

en: There are currently no %1.
cs: Momentálně zde nejsou žádné %1.

en: There are currently no Report Templates.
cs: V současnosti neexistují žádné šablony reportu

en: There are currently no participants registered for this event.
cs: Na tuto událost nejsou momentálně zaregistrovaní žádní účastníci.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
cs: Momentálně zde nejsou žádné namapované importy nebo exporty. Mapování se tvoří jako součást úlohy Export nebo Import.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
cs: Nemáte žádné archivované %2. Můžete archivovat %2 z <a href='%1'>Naplánované a odeslané %2</a>.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Momentálně nemáte žádné šablony událostí. Můžete jednu <a href='%1'>přidat</a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
cs: Nemáte nastaveny žádné formáty polí. Můžete<a href='%1'>přidat nový</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Momentálně nemáte žádné šablony zpráv. Můžete jednu <a href='%1'>přidat</a>.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Nemáte zadány žádné skupiny možností. Můžete přidat novou <a href='%1'>zde</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
cs: Nemáte zadány žádné poskytovatele plateb.

en: There are no Scheduled or Sent %1.
cs: Nemáte žádné naplánované nebo odeslané %1.

en: There are no Unscheduled %1.
cs: Nemáte žádné nenaplánované %1.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Momentálně nemáte žádné uživatelské šablony zpráv. Můžete jednu <a href='%1'>přidat</a>.

en: There are no active Events to display.
cs: Momentálně nemáte žádné aktivní události.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
cs: Nemáte na vaší stránce žádné aktivní prémie. Můžete <a href='%1'>vytvořit nebo povolit prémie zde</a>.

en: There are no contributions on record for you.
cs: Nemáme žádné záznamy o příspěvcích od Vás.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Nemáte žádné naplánované události v zadaném časovém rozmezí. Můžete vytvořit <a href='%1'>novou</a>.

en: There are no events with Price Sets
cs: Nejsou vytvořeny žádné události s cenovou sadou

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
cs: Nemáte k dispozici žádná rozšíření. Klikněte na pole "Přidat nové" k prohlédnutí a instalaci rozšíření odeslaných do <a href="%1">veřejné složky CiviCRM rozšíření</a>. Pokud jste si rozšíření stáhli manuálně a nevidíte je tam, zkuste kliknout na tlačítko "Obnovit".

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
cs: Nemáte k dispozici žádná rozšíření. Prosím klikněte na "Obnovit" pro aktualizace informací o dostupných rozšířeních.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
cs: Nemáte žádné finanční účty nastavené jako typ finančního účtu "Aktiva".  <a href='%1'>Klikněte zde</a> pokud chcete nastavit finanční účty vašich stránek.

en: There are no jobs configured.
cs: Nemáte nastaveny žádné úlohy.

en: There are no live contribution records to display.
cs: Nemáme žádné aktuální záznamy o příspěvcích.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
cs: Nie sú žiadne voľby zadanej hodnoty. Môžete <a href="%1"> pridať novú</ a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Na této stránce s příspěvky nenabízíte žádnou prémii. <a href='%1'>Zde</a> můžete přidat novou.

en: There are no public mailing list groups to display.
cs: K zobrazení nejsou žádné skupiny veřejného odběru

en: There are no scheduled job log entries.
cs: Nejsou zde žádné záznamy o naplánovaných úlohách.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
cs: Zde nejsou potvrzeny žádné typy průzkumů. Můžete  <a href='%1'>  přidat nějaký</a>.

en: There are no tags currently assigned to this case.
cs: Případu nejsou aktuálně přiřazeny žádné štítky.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
cs: Není nakonfigurována žádná platná výchozí e-mailová adresa "OD" pro tuto doménu. Můžete ji zde konfigurovat <a href='%1'> Konfigurovat e-mailovou adresu "OD". </ a>

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
cs: Pro tento event je místo pouze pro %1 účastníka (y).

en: There was an error in your request
cs: Ve vašem požadavku se vyskytla chyba

en: There was some problem updating the billing details.
cs: Při aktualizace účetních detailů vznikl problém.

en: There were no contributions during the selected year.
cs: V průběhu tohoto roku neproběhly žádné příspěvky.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
cs: Tato volitelná komponenta vám nabízí více nástrojů, jak se spojit a zaujmout vaše podporovatele.

en: These records have been filled in with the imported data.
cs: Záznamy byly naplněny importovanými daty.

en: These records have been updated with the imported data.
cs: Záznamy byly aktualizovány importovanými daty.

en: These records have not been imported.
cs: Tyto záznamy nebyly importovány.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
cs: Tato nastavení jsou použita pro konfiguraci vlastností komponenty CiviUdálost. Přečtěte si dokumentaci %1 a ujistěte se, že jí rozumíte, před tím, než začnete měnit výchozí hodnoty.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
cs: Tato nastavení upravují CMS možnosti, které používá CiviCRM.

en: They have been added to %1.
cs: Byli přidáni k %1.

en: This Invoice ID already exists in the database.
cs: Toto ID faktury již v databázi existuje.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
cs: Tento název skupiny možností již pro zvolený typ kontaktu v databázi existuje.

en: This Option is already full for this event.
cs: Tato možnost je bohužel již zaplněna.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
cs: Tento účastník je spojen s příspěvkem. Musíte mít oprávnění "smazat v CiviPříspěvky", abyste mohli smazat tento záznam.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
cs: Toto ID Transakce již v databázi existuje. Uveďte číslo účtu pro účely kontroly.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
cs: Tato adresa neobsahuje zeměpisnou šířka / délka a proto nemůže být zmapována.

en: This contact does not currently belong to any groups.
cs: Tento kontakt není přihlášen do žádných skupin.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
cs: Tento kontakt má závazek k platbě %2 se statusem "očekávaný" nebo "zpožděný", který je naplánován na %3. <a href="%1">Klikněte zde pro zadání platby závazku</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
cs: Tento kontakt již byl přidělený pro tuto událost.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
cs: Tento kontakt má závazky k platbě se statusem "váhající" nebo "zpožděný". <a href="%1">Klikněte zde pro zobrazení tabulky závazků</a> a ověřte si, zda má být tento příspěvek označen jako závazek k platbě.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
cs: Tento typ kontaktu může již v databázi existovat. Jméno  typu kontaktu musí být jedinečné.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
cs: Tato stránka s příspěvky byla nastavena pro příspěvky v zastoupení organizace a zvolený profil zastoupení je buď zakázán nebo nenalezen.

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
cs: Tato emailová adresa je umístěna v automatickém potvrzení příspěvku, pokud si přispěvatel zvolí prémii. Mělo by se jednat o kontaktní mailovou schránku pro informace o splnění/dopravě prémie.

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
cs: Tato akce nemůže být smazána, protože jsou zde přihlášení účastníci. Pokud chcete akci smazat, musíte nejprve najít přihlášené účastníky a zrušit jejich přihlášení. Můžete použít <a href='%1'> CiviEvent>> Najít účastníky </a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
cs: Tato akce má nyní maximální počet přihlášených účastníků (%1). Stále však můžete navýšit tento limit registrací dalších účastníků použitím tohoto formuláře.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
cs: Tato událost má pouze %1 volné (á) místo (a). Pokud budete pokračovat a zaregistrovat více než 1% lidí (včetně sebe), bude celá skupina zapsána na čekací listinu. Nebo můžete snížit počet osob, které se registrujete na %1, aby se zabránilo uvedení na čekací listině.

en: This event is currently full.
cs: Tato akce je plně obsazena.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
cs: Tato akce je momentálně obsazena. Můžete se však přihlásit na seznam náhradníků. Pokud se místo uvolní, budete informováni.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
cs: Tato událost je momentálně obsazena. Můžete se však přihlásit na seznam náhradníků. Pokud se místo uvolní, budete informováni.

en: This event is full.
cs: Tato událost je plná.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
cs: Tato možnost nemůže být povolena pro produkční stránky.

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
cs: Tato funkce není povolena na vícejazyčných instalacích.

en: This installer can only be used for the Backdrop version of CiviCRM.
cs: Tento instalátor lze použít pouze pro Backdrop verzi CiviCRM

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
cs: Tento instalátor lze použít pouze pro Drupal verzi CiviCRM

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
cs: Tento instalátor lze použít pouze pro Wordpress verzi CiviCRM.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
cs: Toto je mnohojazyčná instalace. Obsahuje jisté rozdíly ve srovnání s běžnou CiviCRM instalací. Pro detaily prosím <a href="%1">nahlédněte do dokumentace</a>.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
cs: Toto je náhled produktu tak, jak se bude zobrazovat na vašich stránkách s příspěvky.

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
cs: Toto je testovací email. Žádná skutečná finanční transakce neproběhla.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
cs: Toto se zobrazuje pro události, které využívají pole cenových souborů pro zvýšení počtu účastníků započítaných vůči maximální úrovni účastníka události. Například někdo může navolit "Stůl pro 8" při registrování na fundrasingovou večeři. Tato registrace zvýší "aktuální počet účastníků" o 8, přestože ve výsledcích vyhledávání bude zobrazen pouze jeden záznam o účastnících.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
cs: Toto je TESTovací %1 používaná pouze pro testování.

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
cs: Toto je první krok ve vytváření nové online stránky s příspěvky. Můžete vytvořit jednu nebo více různých stránek s příspěvky pro různé účely, různá publika, kampaně atd. Každá stránka může mít vlastní úvodní zprávu, přednastavené částky příspěvků, vlastní pole pro sběr dat, atd.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
cs: Jedná se o název, který uživatelé uvidí, když budou vybírat šablonu při klonování pro nové události. <em>Nejedná</em> se o název akce samotné.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
cs: Toto pole se zobrazuje spolu se seznamem poplatků za událost. Pokud používáte soubor cen, toto pole bude nadpisem sekce obsahující pole s cenami.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
cs: To může znamenat ztrátu podstatného množství dat a tuto akci nebude možno vzít zpět. Prosím projděte si informace o rozšíření níže, než se konečně rozhodnete.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
cs: To může znamenat ztrátu podstatného množství dat a tuto akci nebude možno vzít zpět. Prosím projděte si informace o rozšíření níže, než se konečně rozhodnete.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
cs: Tento stav členství nemůže být vymazán, když členství existují s tímto stavem

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
cs: Tento typ členství nemůže být odstraněn kvůli následujícímu důvodu(ům):

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
cs: Toto členství bude automaticky obnoveno každý(ch) %1 %2.

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
cs: Toto členství bude automaticky obnoveno každý(ch) %1 %2.

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
cs: Toto členství bude automaticky obnoveno každý(ch) %1 %2.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
cs: Tato zpráva se zobrazí u informací o události a u stránky registrace na událost, když je událost plná a pořadník je povolen.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
cs: Tato zpráva obsahuje neplatný prvek - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
cs: Této zprávě chybí povinný prvek - {%1}: %2

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
cs: Tato stránka zahrnuje profil s poli členství - ale blok členství není povolen. Prosím upozorněte na toto administrátora.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
cs: Tato stránka momentálně běží v <strong>testovacím režimu</strong>. Pokud se jedná o placenou událost, budou platby poslány na testovací serve poskytovatele plateb. <strong>Žádné skutečné finanční transakce neproběhnou. Nicméně záznam o kontaktu se vytvoří nebo se aktualizuje a záznam o testovacím příspěvku se uloží do databáze. Použijte evidentně testovací jména kontaktu, abyste je později snadno našli a smazali.</strong> Prohlédněte si dokumentaci vašeho poskytovatele plateb pro informace o hodnotách použitých na testování kreditních karet, bezpečnostního módu, poštovního směrovacího čísla, atd.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
cs: Tato stránka momentálně běží v <strong>testovacím režimu</strong>. Transakce budou posílány na testovací server vašeho poskytovatele plateb. <strong>Žádné aktuální finanční transakce neproběhnou. Nicméně záznam o kontaktu se vytvoří nebo se aktualizuje a záznam o testovacím příspěvku se uloží do databáze. Použijte evidentně testovací jména kontaktu, abyste je později snadno našli a smazali. Testovací příspěvky se nezobrazují v tabulce příspěvků, můžete je najít jen při prohledávání "Testovacích příspěvků" pomocí hledacího formuláře CiviPříspěvky.</strong> Prohlédněte si dokumentaci vašeho poskytovatele plateb pro informace o hodnotách použitých na testování kreditních karet, bezpečnostního módu, poštovního směrovacího čísla, atd.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
cs: Tato stránka vypisuje všechny registrace na události %1 od založení.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
cs: Toto telefonní číslo je umístěno v automatickém potvrzení příspěvku, pokud si přispěvatel zvolí prémii. Mělo by se jednat o funkční telefonní číslo pro informace o splnění/dopravě prémie.

en: This profile is currently used for %1.
cs: Tento profil je v současné době používá pro 1%.

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
cs: Tato opakovaná platba odkazuje na automatické obnovení členství. Pokud ji zrušíte, připojené členství již se nebude automaticky obnovovat. Nicméně současný status členství tím nebude ovlivněn.

en: This scheduled job does not have any log entries.
cs: Tato naplánovaná úloha nemá žádné záznamy.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
cs: Tato stránka je částečně použitelná pro správu událostí s povolenou možností čekací seznam nebo schvalování registrace. Pro správné fungování těchto možností musíte nejprve povolit příslušné statusy účastníků (Administrace &raquo; CiviUdálosti &raquo; Statusy účastníků).

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
cs: Tato stránka zobrazuje momentální CiviCRM navigační menu pro vaší stránku - zobrazené stromovitě. Nejvyšší položky menu jsou umístěné vertikálně. Klikněte na trojúhelník nalevo od libovolné položky nejvyšší úrovně ("větev"), čímž rozvinete položky menu nacházející se pod ní. Nezapomeňte, že některé položky menu, které se vám zde zobrazují, nemusí být fakticky přítomné v každém navigačním CiviCRM menu. Uživatelé vidí vždy jen ty položky menu, ke kterým mají oprávnění.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
cs: Tohle nastavení zajišťuje přesměrování všech požadavků na stránky online příspěvků / členů / událostí a CiviCRM administrace na zabezpečnou SSL URL (https).

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
cs: Toto nastavení umožní ověřování SSL certifikátů obdržených při tvorbě HTTPS spojení s poskytovateli plateb.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
cs: Toto nastavení by mělo odpovídat <a href="%1">"Složce CiviCRM rozšíření"</a> ("%2").

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
cs: Tento názov a popis nižšie sa zobrazí používateľom v zozname zostáv, keď kliknú na "zosnam zostáv' v menu. Názov by mal odrážať predvolené kritériá zostavy . PRÍKLAD: Zostava o činnosti - Aktuálny mesiac

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
cs: Tento název je již spojován se zvoleným typem aktivity. Specifikujte ho prosím.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
cs: Tento název je již spojován se zvolenou kampaní a zvoleným typem aktivity. Specifikujte ho prosím.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
cs: Toto jméno se zobrazuje uživatelům v seznamu Vlastních hledání

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
cs: Tento nadpis bude zobrazen na vrchu stránky. <br />Prosím používejte pouze čísla a písmena, mezery, pomlčky a čárky.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
cs: Tento nadpis bude uveden navrchu stránky poděkování / potvrzení transakce.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
cs: Tento název bude zobrazen navrchu děkovné stránky.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
cs: Tento prvek může být použit pouze v odesílané korespondenci (tělo, záhlaví, zápatí)...

en: This username is currently available.
cs: Zvolené uživatelské jméno je v tuto chvíli dostupné.

en: This username is taken.
cs: Zvolené uživatelské jméno nelze použít!

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
cs: Tato hodnota je vybrána jako výchozí při přidání nové kontaktní adresy.

en: This version of CiviCRM can only be used with Backdrop 1.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Backdrop 1.0 and over.
cs: Tato verze CiviCRM je kompatibilní pouze s Backdropem verze 1.x. Pokud používáte Backdrop 1.0 a výše, ujistěte se, prosím, že „%1“ existuje.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
cs: Tato verze CiviCRM je kompatibilní pouze s Drupalem verze 6.x nebo 7.x. Pokud používáte Drupal 7.0 a výše, ujistěte se, prosím, že „%1“ existuje.

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
cs: Odstraníte tak tuto prémii také z každé stránky s příspěvky, kam je tato prémie zařazena.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
cs: Toto odstraní daný formát ze všech šablon zpráv, které používáte. Opravdu chcete pokračovat?

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
cs: Oddělovač tisíců a desetinný oddělovač nemůže být stejné.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
cs: Oddělovač tisíců nemůže být prázdný. Můžete použít mezerník místo znaku.

en: Three
cs: Tri

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Thumbnail URL
cs: Náhled URL

en: Thumbnail URL is Required
cs: Je potřeba zadat URL náhledu.

en: Time
cs: Čas

en: Time Format
cs: Formát času

en: Time Limit
cs: Časový limit

en: Time is required for this format.
cs: Čas je potřebný pro tento formát.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
cs: Časový limit <strong>v hodinách</strong> pro potvrzení/dokončení registrace u účastníků s jedním ze dvou schvalovacích statusů. Zadejte 0 (nebo nechte pole prázdné) pro zakázání této možnosti.

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Tip: Managing waitlisted participants
cs: Tip: Správa čekací listiny účastníků

en: Title
cs: Nadpis

en: Title - New Membership
cs: Název - nové členství

en: Title Text Color
cs: Barva textu nadpisu

en: Title and Format
cs: Nadpis a formát

en: Title and Settings
cs: Nadpis a nastavení

en: Title for Confirmation page.
cs: Název pro potvrzovací stránku.

en: Title for Premiums section
cs: Nadpis sekce prémií

en: Title for ThankYou page.
cs: Titulek pro děkovnou stránku.

en: Title for renewal
cs: Název k obnovení

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
cs: Nadpis sekce oceněných (např. &quot;Informace o oceněných&quot;).

en: Title of the Campaign.
cs: Název kampaně.

en: Title of the Survey.
cs: Název průzkumu.

en: Title of the survey.
cs: Název průzkumu.

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
cs: Nadpis, který se bude zobrazovat navrchu sekce prémií

en: To
cs: Do

en: To Email
cs: Na email

en: To First Name
cs: Ke křestnímu jménu

en: To Last Name
cs: K příjmení

en: To add reports to your dashboard:
cs: Přidat reporty na nástěnku:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
cs: Chcete-li umožnit uživatelům zobrazit seznam účastníků, nastavte toto pole na "Jméno" (zobrazí pouze seznam jmen), "Jméno a e-mail", nebo "Jméno, stav a registrovat datum".

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
cs: Pro změnu dat organizace použijte profil "V zastoupení organizace" (<a href="%1">Administrace > Vlastní data a stránky > Profily</a>).

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
cs: Pro vyčištění obojího přidejte <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
cs: K dokončení a potvrzení vašeho podpisu, prosím následujte aktivační instrukce, poslané na e-mailovou adresu, kterou jste zadali.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
cs: Pro zakázání sekce Částky příspěvků potřebujete nejprve zakázat možnost Oddělení plateb za členství, kterou najdete v nastavení členství.

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
cs: Pro vyprázdnění cache šablony (civicrm/templates_c folder) přidejte <em>%1</em>

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
cs: K povolení schvalování účasti na události musí být povoleny následující statusy:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
cs: Pro povolení správy pořadníku na událost musíte mít povoleny následující statusy:

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
cs: Pokud chcete filtrovat pracovníky nebo vztah, prosím vyberte pracovníka  a vztah ze seznamu polí.

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
cs: Pro odstranění dočasně nahraných složek (civicrm/upload folder) přidejte <em>%1</em>

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
cs: Pokud chcete zobrazit součty vyberte všecky id aktivit, datum a trvaní.

en: To:
cs: Pro:

en: Top Padding
cs: Odsazení shora

en: Total Amount
cs: Celková částka

en: Total Amount Paid
cs: Celková platba

en: Total Members
cs: Členov celkovo

en: Total No Pledges
cs: Ceľkový počet záloh

en: Total Number of Cases
cs: Celkový počet případů

en: Total Number of Countries
cs: Celkový počet zemí/států

en: Total Opens
cs: Celkem otevření

en: Total Paid
cs: Celkem zaplaceno

en: Total Participant(s) added to event: %1.
cs: Celková počet účastníků přidaných k události: %1.

en: Total Participants : %1
cs: Celkem účastníků: %1

en: Total Payment
cs: Celková platba

en: Total Payments Made
cs: Vykonané Platby celkem

en: Total Pledged
cs: Celkem závazků

en: Total Price
cs: Celková cena

en: Total Primary Contact(s)
cs: Ceľkom základných kontaktov

en: Total Recipients:
cs: Celkových odběratelů:

en: Total Row(s)
cs: Celkom řádku(ů)

en: Total Selected Activities: %1
cs: Označeno aktivit: %1

en: Total Soft Credit Amount
cs: Celková částka soft kreditu

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
cs: Celkový počet plateb, které mají být provedeny. Nastavte tuto hodnotu na 0, pokud se jedná o závazek na dobu neurčitou, respektive nenastavujte datum.

en: Total number of rows imported successfully.
cs: Celkový počet úspěšně importovaných řádků.

en: Total number of rows in the imported data.
cs: Celkový počet řádek v importovaných datech.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
cs: Celkem řádků (záznamů příspěvků) v nahrávaném souboru.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
cs: Celkem řádků (záznamů o účastnících) v nahrávaném souboru.

en: Totals
cs: Součty

en: Totals Only
cs: Jen součet

en: Touched Activity
cs: Dotknutá aktivita

en: Touched Contact
cs: Dotknutý kontakt

en: Track replies using VERP in Reply-To header
cs: Sledovat odpovědi za použití VERP Odpovědět hlavičky.

en: Trackable Opens
cs: Sledovatelná otevření

en: Trackable Replies
cs: Sledovatelné odpovědi

en: Trackable URLs
cs: Sledovatelné adresy URL

en: Transaction
cs: Transakce

en: Transaction #
cs: Transakce #

en: Transaction Date
cs: Datum transakce

en: Transaction ID already exists in Database.
cs: ID transakce už v databázi existuje.

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
cs: ID transakce musí být unikátní. Zadejte číslo účtu pro kontrolu.

en: Transactions
cs: Transakce

en: Transfer
cs: Převod

en: Transfer Registration
cs: Převést registraci

en: Transfer or Cancel
cs: Převést nebo vymazat

en: Try "Search All or by Date Range".
cs: Zkuste "Hledat vše" nebo "Datové rozmezí" výše.

en: Two
cs: Dva

en: Type
cs: Druh

en: Type of Data
cs: Druh dat

en: Type of Group.
cs: Typ skupiny.

en: URL Click-through tracking
cs: Sledování URL adresy prokliků

en: URL is not set for this payment processor
cs: URL pro zpracování plateb není nastaveno

en: URL of the location for uploaded image files.
cs: URL adresa umístění nahraných obrázkových souborů.

en: URL to Logo Image
cs: URL adresa obrázku loga

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
cs: URL adresy použité pro přístup do zdrojů CiviCRM (CCS soubory, Javascript soubory, obrázky, atd.). Povolení zabezpečení URL adres.

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
cs: Nelze zakázat '%1' stanovení ceny - je v současné době používán pro jeden nebo více aktivních událostí, stránky příspěvků nebo příspěvky.

en: Unable to extract the extension to %1.
cs: Rozšíření nelze extraovat do %1 .

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
cs: Rozšíření nelze extraovat: %1 nemůže být vyčistěno

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
cs: Rozšíření nelze extraovat: špatná struktura adresářů

en: Unassigned
cs: Nepriradený

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
cs: Odškrtněte toto pole, pokud používáte tuto stránku s příspěvky POUZE pro bezplatné přihlášení členství nebo pro naturální / nepeněžní příspěvky jako nábytek, vybavení atd.

en: Unhold Email
cs: Přijmout e-mail

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: Uninstall "%1"?
cs: Odinstalovat "%1"?

en: Uninstall Error
cs: Chyba v odinstalování

en: Uninstall Extension
cs: Odinstalovat rozšíření

en: Unique Campaign ID.
cs: Vyjímečná kampaň ID.

en: Unique Case ID
cs: Unikátní ID případu

en: Unique Click-throughs
cs: Unikátní prokliky

en: Unique Clicks
cs: Unikátní kliky

en: Unique ID (OpenID)
cs: Unikátní ID (OpenID)

en: Unique Replies
cs: Unikátní odpovědi

en: Unique Tracked Opens
cs: Unikátní sledované otevření

en: Unique internal reference ID for this contribution.
cs: Unikátní interní ID tohoto příspěvku.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
cs: Unikátní ID této transakce. ID transakce poskytovatelů plateb  se automaticky zde ukládá u online příspěvků.

en: Unit Price
cs: Cena za jednotku

en: Units
cs: Jednotky

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
cs: Neznámý typ nedoručení: Není možno zařadit nedoručení e-mailu

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
cs: Řádky s neodpovídajícím soft creditem (přeskočeno)

en: Unopened/Hidden
cs: Neotevřené/Skryté

en: Unreachable
cs: Nezastižitelný

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Unsubscribe Requests
cs: Žádosti o zrušení odběru

en: Unsubscribed
cs: Odhlásený

en: Unsubscribed Groups
cs: Odhlášené skupiny

en: Unsubscription Groups
cs: Skupiny odhlásivších se z odběru

en: Unsupported action
cs: Nepodporovaná činnost

en: Up To %1 Donation
cs: Dary do %1

en: Upcoming Events
cs: Očekávané události

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update Activities
cs: Aktualizovat aktivity

en: Update Activity
cs: Aktualizovat činnost

en: Update Campaign
cs: Aktualizovat kampaň

en: Update Contact(s)
cs: Uprav kontakt(y)

en: Update Contacts
cs: Uprav kontakty

en: Update Contribution(s)
cs: Aktualizace Příspěvku(ů)

en: Update Contributions
cs: Aktualizace příspěvků

en: Update Error
cs: Chyba aktualizace

en: Update Grants
cs: Aktualizovat granty

en: Update Greetings and Addressees
cs: Aktualizace Pozdravů a adresátů

en: Update Memberships
cs: Aktualizovat členství

en: Update Participant(s)
cs: Aktualizovat účastníka (y)

en: Update Petition
cs: Aktualizovat petici

en: Update Response
cs: Aktualizovat odpověď

en: Update Responses for All
cs: Aktualizovat odpověď pro všechny

en: Update Smart Group
cs: Upravit chytrou skupinu

en: Update Success
cs: Aktualizace úspěšná

en: Update Survey
cs: Aktualizovat průzkum

en: Update Template
cs: Aktualizovat šablonu

en: Update existing Membership
cs: Aktualizovat již existující členství

en: Update existing contributions
cs: Aktualizovat existující příspěvky

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
cs: Aktualizovat hodnoty polí pro každý příspěvek, kde je to třeba. Klikněte níže na <strong>Aktualizovat příspěvky</strong> pro uložení všech změn. Pro nastavení stejné hodnoty pro VŠECHNY řádky, zadejte tuto hodnotu do prvního příspěvku a poté klikněte na <strong>Ikonu zkopírovat</strong> (vedle nadpisu sloupce).

en: Update receipt dates for these contributions
cs: Změnit data potvrzení u těchto příspěvků

en: Update thank-you dates for these contributions
cs: Změnit data poděkování u těchto příspěvků

en: Update this field mapping
cs: Aktualizovat mapování pole

en: Updates Saved
cs: Uložené aktualizace

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
cs: Upgrade CiviCRM na verzi %1

en: Upgrade Now
cs: Upgradovat

en: Upload Data
cs: Nahrát data

en: Upload from my computer
cs: Nahrát z poičítače

en: Urgent
cs: Urgentní

en: Url Tracking
cs: Sledování adresy URL

en: Url already exists in Database.
cs: URL se už  v databázi nachází

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
cs: Použijte %1 pro zkratku státu/kraje nebo %2 pro jméno státu/kraje.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
cs: Použijte %1, pokud po vás eWAY nechce něco jiného.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
cs: Použijte "Přesná shoda", pokud nechcete, aby byly nahrazeny částečné shody, nebo pokud nahrazujete konkrétní frázi.

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
cs: Použijte typy Událostí pro kategorizaci vašich událostí. Události můžete poté filtrovat podle typů událostí a při hledání účastníků můžete použít typ události jako kritérium.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
cs: Skupiny se používají ke správě kontaktů (např. tyto kontakty jsou členy naší správní rady).

en: Use Location
cs: Použít místo.

en: Use Rule
cs: Použít pravidlo

en: Use Template
cs: Použít šablonu

en: Use a confirmation page?
cs: Použít stránku s potvrzením?

en: Use a confirmation screen?
cs: Požít potvrzovací obrazovku?

en: Use default image
cs: Použít výchozí obrázek

en: Use existing location
cs: Použít stávající místo.

en: Use existing result set
cs: Použít existující soubor výsledků

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
cs: Postupujte podle následujících kroků, pokud potřebujete nastavit povolení pro zobrazení a úpravy pro konkrétní skupiny kontaktů, konkrétní profily nebo konkrétní vlastní datová pole.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
cs: Použijte prvek %1 pro zkratku státu/kraje nebo %2 pro celé jméno státu/kraje.

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
cs: Použijte formulář níže k nastavení nadpisu widgetu (s volitelným logem), textu vašeho tlačítka příspěvku, krátký popis vaší fundraisingové kampaně a odkazy na domovské stránky vaší organizace (pro ty, kteří se chtějí dozvědět více). Můžete také upravit výchozí barevné schéma rozšířením sekce formuláře "Editovat barvy widgetu".

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
cs: Použijte odkaz dole pro nastavení nebo úpravu globálních nastavení CiviCRM stránek. Detaily týkající se nastavení najdete na %1 .

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
cs: Použijte tabulku níže pro zadání polí popisu a částek pro až 10 zvýhodněných poplatků u každého cenové souboru. <strong>Nezapomeňte kliknout na 'Uložit' až budete hotovi.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
cs: Použijte tabulku níže pro zadání polí popisů a částek až pro 10 úrovní poplatků. Tyto se poté zobrazí jako klikatelný seznam možností. Jak pole popisu, tak peněžní částka budou zobrazeny. Dále můžete nastavit jeden nebo více souborů zvýhodněných poplatků zaškrtnutím možnosti "Zvýhodnění od data registace" níže.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
cs: Použijte tabulku níže pro zadání fixních částek příspěvku. Tyto budou následně zobrazeny uživatelům jako seznam tlačítkových možností. Jak pole, tak výše částky se bude zobrazovat.

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
cs: Použijte toto pole pro nastavení ikony typu kontaktu. Obrázek ikony by měl být ideálně 16 x 16 pixelů veliký. Zadejte místní nebo kompletní URL adresu s umístěním souboru ikony. Použijte raději adresu mimo vaše CiviCRM, abyste zabránili náhodné ztrátě obrázku například během aktualizace. (Pro Drupal stránky možná budete chtít použít složku %1. Pro stránky Joomla doporučujeme použít složku %2.)

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
cs: Použijte tuto formu k Přidání nového Průzkumu. Můžete vytvořit nový Aktivační typ, specifický pro tento Průzkum nebo vybrat již existující aktivační typ pro tento Průzkum.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
cs: Použít tento formulář k přidání nebo úpravě opakovaně použitelných šablon zpráv.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
cs: Použijte tento formulář pro nastavení místa a kontaktních informací události. Tyto informace se zobrazí na stránce informací o události. Budou také zahrnuty do stránky s online registrací a potvrzovacích emailů, pokud jsou tyto funkce aktivní.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
cs: Použijte tento formulář pro úpravu nadpisu stránky, typu příspěvku (např. dar, příspěvek na kampaň atd.), cílové částky, úvodu a statusu (aktivní/neaktivní) - to vše pro jednu online stránku s příspěvky.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
cs: Použijte tento formulář k povolení a nastavení sekce Přihlášení členství a Obnova členství na této stránce s příspěvky. Pokud tuto stránku nepoužíváte pro přihlášení členství, nechte box nezaškrtnutý.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
cs: Tento formulář použijte pro nalezení grantů pomocí kontaktního jména, stavu grantu, druhu grantu, celkové částky atd.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
cs: Použijte tento formulář pro výběr prémie, kterou budete nabízet na této online stránce s příspěvky.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
cs: Použijte tento formulář k vytvoření registrace na událost v zastoupení %1. <strong>Transakce %2 bude zpracována</strong> za použití zvoleného poskytovatele plateb.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
cs: Použijte tento formulář pro aktualizaci kreditní karty a účetního jména a adresy použité pro potvrzení příspěvků.

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
cs: Použijte tuto sekci pro nastavení formátu zobrazení data a pole pro zadání data. Výchozí je nastavení typické pro standardní formáty USA. Nastavení používají standardní POSIX specifikátory. Dostupné specifikátory a produkované hodnoty se budou lišit v závislosti na operačním systému a lokalitě.

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
cs: Použijte tuto sekci k zadání a aktualizaci všech prémií, které chcete nabízet na kterékoli z vašich online stránek s příspěvky. Poté můžete přiřadit jednu nebo více prémií konkrétní stránce s příspěvky zde: <a href='%1'>Nastavení online stránek s příspěvky</a> <strong>&raquo; Nastavení &raquo; Prémií</strong>.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
cs: Použijte pro zaznamenání toho, že má kontakt vztah s aktuálním dárcem nebo byl nepřímo zodpovědný za tento příspěvek. Například, když člen rodiny udělá velký příspěvek - je většinou vhodné zaznamenat Soft kredit ostatním členům rodiny. Můžete zaznamenávat soft kredity při přidávání nebo editování záznamu o příspěvku na této záložce.

en: Used For
cs: Použito pro

en: Used For?
cs: Použito na?

en: Used for
cs: Použito pro

en: User ID
cs: Identifikátor uživatele

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: User Name Label
cs: Název uživatelského jména

en: User and User Admin Only
cs: Jen uživatel a správce uživatelů

en: User-driven Messages
cs: Uživatelské zprávy

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
cs: Uživatelské jméno použité při dotazování (IMAP a POP3).

en: Users and Permissions
cs: Uživatelé a oprávnění

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
cs: Uživatelé již nebudou mít možnost zvolit tuto hodnotu při přidávání nebo editování stavu účastníka.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
cs: Uživatelé již nebudou moci vybrat tuto hodnotu při přidávání nebo úpravě kontaktních míst.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
cs: Uživatelé nebudou moci vybrat tuto hodnotu při přidávání nebo úpravách propojení mezi kontakty.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
cs: Uživatelé již nebudou moci vybrat tuto hodnotu při přidávání nebo úpravě transakčních stránek.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
cs: Používatelia s príslušnými oprávneniami môžu pridať túto zostavu na svoju palubnú dosku.

en: Value
cs: Hodnota

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
cs: Hodnota pre filtre "Tento rok" a "Ďalšie roky", nemôže byť rovnaká.

en: Value must be an integer.
cs: Hodnota musí být celé číslo

en: Value should be a positive number
cs: Hodnota musí být kladné číslo

en: Verify SSL Certificates
cs: Ověřit SSL certifikáty

en: Verify SSL Certs
cs: Ověření SSL certifikátů

en: Verify email address to opt out:
cs: Potvrďte e-mailovou adresu pro zrušení zasílání:

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
cs: Ověřováním SSL certifikátu pomáháte zajistit CiviCRM bezpečnou komunikaci přímo s poskytovatelem plateb.

en: Vertical Spacing
cs: Vertikální řádkování

en: Via Email
cs: Přes email

en: Via Web
cs: Přes web

en: View
cs: Pohled

en: View Activity
cs: Zobrazit činnost

en: View Activity History URL
cs: Zobrazit URL historie činností

en: View Activity Record
cs: Zobrazit záznam aktivity

en: View All Reports
cs: zobraziť všetky zostavy

en: View Case
cs: Zobrazit případ

en: View Contact
cs: Zobrazit kontakt

en: View Contact Dashboard
cs: Zobrazit detail kontaktu

en: View Contact Details
cs: Zobrazit detaily kontaktu

en: View Contact Record
cs: Zobrazit záznam kontaktu

en: View Contact Summary for this Contact
cs: Zobrazit shrnutí pro tento kontakt

en: View Contact Summary for this Contact.
cs: Zobrazit přehledy tohoto kontaktu

en: View Contact details for this contact.
cs: Zobrazit detaily kontaktu pro tento kontakt

en: View Contribution
cs: Zobrazit příspěvek

en: View Contribution Details for this Contact.
cs: Zobrazit podrobnosti příspěvků pro tento kontakt.

en: View Contribution URL
cs: Zobrazit URL příspěvku

en: View Contribution details for this contact
cs: Zobrazit podrobnosti příspěvků pro tento kontakt.

en: View Contribution from
cs: Zobrazit Příspěvky od

en: View Default
cs: Zobrazit výchozí

en: View Details of Case.
cs: Zobrazit podrobnosti případu.

en: View Details of this Contribution.
cs: Zobrazit podrobnosti tohoto příspěvku.

en: View Event Income Details for this Event
cs: Zobrazit podrobnosti příjmů z události pro toto událost

en: View Event Income For this Event
cs: Zobrazit příjmy z této události

en: View Event Income details for this Event.
cs: Zobrazit podrobnosti příjmů z události pro tuto událost

en: View Event Participants For this Event
cs: Zobrazit seznam účastníkov tuto událost

en: View Event Registration for
cs: Zobrazit registraci na událost pro

en: View Grant
cs: Zobrazit grant

en: View Job Log
cs: Zobrazit záznam úloh

en: View Log (all jobs)
cs: Zobrazit záznam (všechny úlohy)

en: View Mailing
cs: Zobrazení korespondence

en: View Mailing Report
cs: Hlášení o korespondenci

en: View Membership
cs: Zobrazit členství

en: View Membership Detail for this Contact.
cs: Zobrazit členské podrobnosti pro tento kontakt.

en: View Membership URL
cs: Zobrazit URL členství

en: View Note
cs: Zobrazit poznámku

en: View Only?
cs: Jen zobrazení?

en: View Participant
cs: Zobrazit účastníka

en: View Participant Record
cs: Zobraziť záznam účastníka

en: View Participant Record for this Contact.
cs: Zobrazit  záznam účastí pro tento kontakt.

en: View Participant URL
cs: Zobrazit URL účastníka

en: View Participation
cs: Zobrazit účast

en: View Payment
cs: Zobrazit platbu

en: View Pledge Details for this contact
cs: Zobrazit podrobnosti záloh pro tento kontakt.

en: View Recurring Payment
cs: Zobrazit opakovanou platbu

en: View Relationship
cs: Zobrazit propojení

en: View Relationship Type
cs: Zobrazit druh propojení

en: View Selected Contacts
cs: Zobrazit zvolené kontakty

en: View Survey Report
cs: Zobrazit přehled průzkumu

en: View System Default Message Template
cs: Zobrazit  výchozí systémovou šablonu zprávy

en: View activity
cs: Zobrazit činnost

en: View all events for this contact
cs: Zobrazit všechny události pro tento kontakt

en: View and Edit Options
cs: Zobrazit a upravit možnosti

en: View as pdf
cs: Zobrazit jako PDF

en: View campaign page
cs: Zobrazit stránku kampaně

en: View complete event information.
cs: Zobrazit kompletní informace o události.

en: View complete message
cs: Prohlédnout celou zprávu

en: View contact
cs: Zobrazit kontakt

en: View contact summary for this househould
cs: Zobrazenie prehľadu pre túto domácnosť

en: View contact summary for this organization.
cs: Zobraziť prehľad kontaktov pre túto organizáciu.

en: View contribution details for this individual
cs: Zobraziť podrobnosti príspevkov pre túto osobu.

en: View contributions for this Country.
cs: Zobrazit příspěvky pro tuto zem/stát.

en: View details for this update
cs: Zobraziť podrobnostipre túto aktualizáciu.

en: View event info page
cs: Zobrazit info stránku události

en: View memberships
cs: Zobrazit členství

en: View related contribution
cs: Zobrazit napojené příspěvky

en: View repeatDetails for this state.
cs: Zobrazit repeatDetails pro tento status.

en: View results
cs: Zobrazit výsledky

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
cs: Zobrazit stránku informací o událostí tak, jak bude zobrazena návštěvníkům webu.

en: View the system default for this workflow message template
cs: Zobrazit výchozí nastavení této šablony zpráv.

en: View this Participant
cs: Zobrazit tohoto účastníka

en: View this contribution.
cs: Zobraziť  tento príspevok.

en: View/Add Transactions to Batch
cs: Zobrazit/Přidat transakci k dávce

en: Viewing Contacts
cs: Zobrazení kontaktů

en: Viewing Smart Groups
cs: Zobrazit Smart skupiny

en: Viewing and Editing Contacts
cs: Prohlížení a úpravy kontaktů.

en: Views integration settings
cs: Nastavení integrovaného zobrazení

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Visible
cs: Viditelný

en: Voicemail
cs: Záznamník

en: Volunteer
cs: Dobrovolník

en: Vote
cs: Hlasovat

en: Vote Cancelled.
cs: Hlas zrušen.

en: Vote Recorded.
cs: Hlas zaznamenán

en: Voted?
cs: Odhlasováno?

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
cs: POZOR - Skrytím možnosti, která byla přiřazena existujícím záznamům, povede k tomu, že tato možnost bude smazána při editování záznamu.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
cs: POZOR - Tato akce nastaví CiviCRM stav opakovaných příspěvků na Zrušené, ale nepošle požadavek o zrušení poskytovateli plateb. Musíte se ujistit, že tato opakovaná platba (přihlášení k ní) je zrušeno poskytovatelem plateb.

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
cs: POZOR: Opravdu chcete smazat mapování '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
cs: POZOR: Smazání tohoto statusu účastníka povede k odstranění jeho nastavení.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
cs: POZOR: Smazáním této naplánované úlohy způsobí, že některé důležité funkce stránky přestanou pracovat.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
cs: POZOR: Smazáním tohoto příspěvku povede ke ztrátě příslušné finanční transakce (pokud taková existuje).

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
cs: POZOR: Smazáním této skupiny možností povede ke ztrátě všech záznamů spojených s touto možností.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
cs: POZOR: Smazání této možnosti povede ke ztrátě všech záznamů %1 spojených s touto možností.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
cs: POZOR: Smazání této možnosti povede ke ztrátě všech záznamů o vztazích tohoto typu.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
cs: VAROVANIE: Odstránenie tejto možnosti bude mať za následok stratu všetkých záznamov súvisiacich so zostavou, ktoré používajú túto voľbu. To môže znamenať stratu značného množstvo dát a akciu nemožno vrátiť späť. Chcete pokračovať?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
cs: POZOR: Smazání této možnosti povede ke ztrátě všech záznamů o příspěvcích, které tuto možnost využívají.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
cs: POZOR: Smazání této možnosti povede ke ztrátě všech typů místa ve všech záznamech, které tento typ místa obsahují.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
cs: VAROVÁNÍ: Smazání této možnosti povede ke ztrátě všech členských nahrávek tohoto typu.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
cs: POZOR: Smazání této možnosti bude vést ke ztrátě dat nastavení emailu.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
cs: UPOZORNĚNÍ: Smazání této registrace povede ke ztrátě příslušných záznamů o platbách (pokud nějaké takové jsou).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
cs: POZOR: Nepoužívejte mezery ve jméně místa.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
cs: UPOZORNĚNÍ: Pokud smažete tuto možnost, přispěvatelé již nebudou moci využít tento typ kreditní karty na vašich online stránkách s příspěvky.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
cs: POZOR: Mnoho skupin možností je používáno cíleně a jejich hodnoty by měly být přidávány nebo měněny s velkou pozorností.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
cs: POZOR: Odinstalování tohoto rozšíření může vést ke ztrátě všech záznamů, které toto rozšíření používají.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
cs: POZOR: Snažíte se smazat formát pole jménem <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
cs: POZOR: Snažíte se odstranit formát stránky PDF jménem <strong>%1</strong>.

en: Wait List Confirmation
cs: Potvrzení seznamu čekatelů

en: Waiting
cs: Čeká

en: Waiting Review
cs: Čekání na kontrolu

en: Waitlist
cs: Seznam čekatelů

en: Waitlist Enabled
cs: Seznam čekatelů zpřístupněn

en: Waitlist Message
cs: Zpráva seznamu náhradníků

en: Waitlist Text
cs: Text seznamu náhradníků

en: Waitlisting Statuses
cs: Statuty pořadníků

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
cs: Upozornění: Odstraněním této šablony události bude také odstraněna související stránka registrace události a konfigurace poplatku.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
cs: Upozornění: Odstraněním této události bude také odstraněna související stránka registrace události a konfigurace poplatku.

en: Warning: Update Greeting job enabled
cs: Upozornění: Aktualizace uvítací úlohy povolena

en: We could not find a contact id.
cs: Nelze nalézt identifikátor kontaktu.

en: We could not geocode the destination address.
cs: Nelze vytvořit geokód pro určenou adresu.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
cs: Máme problém zpracovat váš požadavek na přihlášení odběru pro %1. Pokusili jste se přihlásit k odběru soukromé skupiny nebo došlo k chybě databáze. Prosím kontaktujte administrátora stránky.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
cs: Automaticky jsme povolili údaj Korespondence pro zobrazení na stránkách Shrnutí kontaktu,
    tudíž můžete vidět u každého kontaktu odeslané korespondence.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
cs: Doporučujeme, abyste si uložili kopii obsahu vaší vlastní Textové nebo HTML zprávy do textového souboru před tím, než nastavení vrátíte na původní. Můžete tak zkombinovat vaše změny s výchozími systémovými zprávami.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
cs: Zpracujeme vaši úvodní platbu závazku, jakmile ji od vás obdržíme. Poté budete moci kdykoli zrušit nebo upravit všechny budoucí závazky přihlášením do vašeho účtu nebo nás můžete kontaktovat zde: %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
cs: Zašleme Vám připomínku každé platby %1 dny před plánovaným datem splatnosti. Připomínka bude obsahovat odkaz na stránku, kde můžete provést platbu na internetu.

en: Web Service URL
cs: URL pro Web Service

en: Webserver config
cs: Nastavení webserveru

en: Website
cs: WWW stránky

en: Weight
cs: Váha

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
cs: Kontrola pořadí, ve kterém jsou zobrazovány formáty PDF stránek <br />na zvoleném seznamu. Zadejte kladné nebo záporné celé číslo. Nižší čísla <br /> jsou zobrazena nad vyššími čísly.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
cs: Nastavení pořadí, ve kterém jsou prémie nabízeny na stránkách s příspěvky.

en: Weight must be integer
cs: Šířka musí být celé číslo

en: When
cs: Datum a čas

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
cs: Pokud je CiviMail povolen a profil používá nastavení "Přidat do skupiny", uživatelé, kteří vyplnili přihlašovací formulář, dostanou potvrzovací email. Na tento email musí nejprve odpovědět, než jsou přidáni do skupiny.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
cs: Pokud je CiviMail povolen, uživatelé, kteří "se přihlásí k odběru", obdrží potvrzovací email. Na tento email musí odpovědět a potvrdit příjem. Teprve poté jsou přidáni do příslušné skupiny.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
cs: Když jsou povoleny osobní stránky kampaně, přispěvatelé uvidí odkaz nabádající je k vytvoření si vlastní fundraisingové stránky poté, co dají příspěvek.

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
cs: Pokud je příspěvek učiněn prostřednictvím vlastní stránky s kampaní, soft kredit pro tento příspěvek je automaticky přiřazen kontaktu, který vytvořil tuto osobní stránku s kampaní.

en: When did contact register for event?
cs: Kdy došlo k zaregistrování kontaktu pro událost?

en: When did this contact first become a member?
cs: Kdy se tento kontakt poprvé stal členem?

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
cs: Pokud je povoleno, kontakty, které jsou přiřazeny činnostem, automaticky obdrží emailové upozornění s kopií této činnosti.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
cs: Pokud je povoleno, tato událost bude zahrnuta do iCalendar feedu a zobrazena na vaší stránce v bloku "Budoucí události".

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
cs: Pokud je povoleno, umožní tento doplněk uživatelům identifikovat organizaci jako dárce nebo jako člena. Přihlášení uživatelé budou mít možnost vybrat si ze seznamu organizací ty, ke kterým mají nějaký vztah NEBO budou moci vytvořit organizace nové. Anonymní uživatelé jsou vybídnuti k zadání jména organizace. Pokud je odpovídající organizace nalezena za použití přísných pravidel pro předcházení duplikátů nastavených na vašich stránkách, příspěvek nebo členství bude propojeno s touto organizací. V opačném případě bude vytvořen nový záznam organizace.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
cs: Při záznamu čísla mobilního telefonu kontaktu může být užitečné zahrnout i informaci o mobilním operátorovi. CiviCRM má v základní instalaci základní poskytovatele mobilních služeb. Administrátoři mohou nastavit tolik operátorů, kolik jen chtějí.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
cs: Jakmile je tato událost aktivní, vytvořte předřazené odkazy na stránku informací o události za použití Menu Manageru. Vyberte <strong>Stránka informací o události</strong> a zadejte  <strong>%1</strong> jako ID události.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
cs: Je-li tato událost aktivní, vytvořte odkaz na stránku Informace o události zkopírováním a vložením následující adresy URL:

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
cs: Pokud je vaše stránka aktivní, vytvořte hlavní odkazy na stránku s příspěvky za použití Menu Manageru. Vyberte <strong>Administrace CiviCRM &raquo; CiviPříspěvky &raquo; Spravovat stránky příspěvků</strong> a vyberte <strong>%1</strong> pro stránku s příspěvky.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
cs: Pokud je vaše stránka aktivní, můžete na ni lidi odkazovat kopírováním a vkládáním tohoto URL:

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
cs: Použít SSL pro IMAP a POP3 nebo ne.

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
cs: Které země jsou dostupné v poli výběru zemí při přidávání nebo úpravě kontaktní adresy. Profil a vlastní pole "Země" také používají tato nastavení. Pro zahrnutí všech zemí, nechte pole napravo prázdné.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
cs: Ze kterých frekvencí si může uživatel vybírat (např. každý "týden", každý "měsíc", každý "rok)?

en: While
cs: Přitom

en: Widget Settings
cs: Nastavení widgetu

en: Widgets
cs: Widgety

en: Winner
cs: Vítěz

en: With
cs: s

en: With Contact
cs: s kontaktem

en: With client
cs: S klientem

en: With client(s)
cs: S klientem(ty)

en: With no personal note
cs: Bez osobní poznámky

en: With the personal note
cs: S osobní poznámkou

en: Wordpress Access Control Updated
cs: Ovládání přístupu přes Wordpress aktualizováno

en: Work
cs: Pracovní

en: Work location
cs: Umístění práce

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
cs: Zprávy o úlohách zahrnují text A nutně také logiku programu. Dejte si pozor při úpravách, abyste nezměnili logiku programu. Ujistěte se, že vaše úlohy fungují a otestujte je po každé úpravě nastavení. Pokud zjistíte, že vaše úpravy způsobili vznik problémů, chyb nebo chybějících informací - můžete se vždy &quot;Vrátit&quot; k původním výchozím nastavením úloh.

en: World Region
cs: Oblast

en: Yes
cs: Ano

en: Yes or No
cs: Ano/Ne

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
cs: Již máte doživotní členství, a proto nemůžete zvolit členství s kratším termínem.

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
cs: Momentálně jste přihlášen v %1, vaše přihlášení je %2.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
cs: Je možnost přeskočit posledního účastníka, vaše registrace na událost bude potvrzena. Prosím vraťte se zpět na hlavní stránku registrace pro doplnění platebních informací.

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
cs: Seznam odhlášených skupin, jestli se chcete opětovně přihlásit, klikněte na Znovu se přihlásit

en: You are not authorized to access this page.
cs: Pro přístup k této stránce nemáte oprávnění

en: You are not currently subscribed to any Groups.
cs: V této chvíli nejste členem žádné skupiny.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
cs: Nejste zaregistrováni na žádné ze současných nebo budoucích událostech.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
cs: Požadujete zrušit zasílání všech hromadných e-mailů na tuto adresu:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
cs: Požadujete odhlášení této e-mailové adresy:

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
cs: Prohlížíte si výchozí šablonu zprávy pro systémovou úlohu.

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
cs: Nyní můžete <a href="%1">Vytvořit novou událost</a>.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
cs: Můžete <a href='%1'>Stáhnout neodpovídající příspěvky</a>. Poté je můžete opravit a importovat nový soubor se správnými daty.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
cs: Můžete <a href='%1'>jeden vytvořit a poslat</a>.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
cs: Můžete <a href='%1'>jeden vytvořit a poslat</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
cs[0]: Můžete zobrazit nebo upravit existující kontakt
cs[1]: Můžete zobrazit nebo upravit existující kontakty
cs[2]: Můžete zobrazit nebo upravit existující kontakty
cs[3]: Můžete zobrazit nebo upravit existující kontakty

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
cs[0]: Můžete zobrazit existující kontakt
cs[1]: Můžete zobrazit existující kontakty
cs[2]: Můžete zobrazit existující kontakty
cs[3]: Můžete zobrazit existující kontakty

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
cs: Můžete přidat odkazy na tuto stránku ve vašich Drupal nebo Joomla menu nebo na libovolné přiřazené stránce. Můžete také použít další parametry nabízené výše pro filtr událostí zahrnutých na tuto stránku.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
cs: Můžete také <a href="%1">přihlásit jiného účastníka</a>.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
cs: Můžete také umožnit lidem vybrat si role vytvořením profilu s polem rolí účastníků. Tyto profily při konfiguraci přidejte, když budete upravovat stránku Online registrace pro tuto událost.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
cs: Můžete také vkládat a sledovat offline události. Pro manuální zadání událostí jednotlivého kontaktu použijte funkci <a href='%1'>Hledat kontakty</a> pro nalezení příslušného kontaktu. Poté klikněte na <strong>Zobrazit</strong> pro přesun na stránku shrnutí kontaktu a klikněte na odkaz <strong>Nová událost</strong>. Můžete také <a href='%2'><strong>importovat dávku účastníků</strong></a> z jiných zdrojů.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
cs: Můžete také použít další parametry nabízené výše pro filtr událostí zahrnutých do RSS feedu.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
cs: Můžete přiřadit jedno nebo více nutných oprávnění této položce menu. Při více oprávněních, je nutné mít každé z nich. PŘÍKLAD: Pokud položce menu přiřadíte <em>přístup CiviPříspěvky</em> a <em>administrace CiviCRM</em>, bude uživatel, který bude chtít do těchto položek vstoupit, muset být vybaven oběma odpovídajícími povoleními. Toto nastavení můžete změnit pomocí operátoru "oboje / nebo" dole.

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
cs: Můžete zrušit tento pravidelný příspěvek na <a href="%1">této stránce</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
cs: Můžete zrušit svou registraci pro %1 kliknutím na "Zrušit registraci"

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
cs: Můžete změnit text vašeho tlačítka nepoděkování.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
cs: Můžete nastavit jeden nebo více formátů pole vaší CiviCRM instalace. Formáty pole používáte především při vytváření polí korespondence.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
cs: Můžete nastavit jeden nebo více formátů PDF stránek pro vaši CiviCRM instalaci. Formáty PDF stránek mohou být přiřazeny <strong><a href="%1">Šablonám zpráv</a></strong> pro použití při vytváření PDF dopisů.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
cs: Můžete nastavit jednoho nebo více poskytovatelů plateb. Poté musíte nastavit aktivního poskytovatele plateb každé <strong>Stránce s online příspěvky</strong> a každé placené <strong>Události</strong>.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
cs: Můžete nastavit naplánované úlohy (cron tasks) pro vaší CiviCRM instalaci. Na většině stránkách bude muset váš systémový administrátor nastavit jeden nebo více cron tasků k rozběhnutí povolené úlohy. Nicméně můžete také <a href="%1">spustit všechny naplánované úlohy manuálně</a>, nebo spustit konkrétní úlohy pomocí této obrazovky (klikněte na "více" a poté na "Spustit nyní").

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
cs: Môžete riadiť prístup k tejto zostave výberom "oprávnení" zo zoznamu alebo výberom jednej alebo viacerých rolí. Napríklad vyberiete <em> prístup CiviPríspevky </em> pre príspevkové zostavy (napr. rovnakí ľudia, ktorí môžu vidieť príspevkové údaje by mali tiež prístup k tejto zostave). Môžete tiež zabrániť používateľom meniť predvolené kritériá zostavy a filtre pre zostavy, zakázaním <em>prístupu ku  kritériám zostavy</em>. Títo používatelia budú môcť spustiť zostavu - ale len s kritériami a filtrami, ktoré ste zriadili pre nich.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
cs: Môžete vytvárať zostavy výberom zo zoznamu <a href="%1"> šablón tu. </a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
cs: Zde můžete nastavit navigační menu CiviCRM, aby lépe odpovídalo potřebám jednotlivých uživatelů. Můžete:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
cs: Můžete nastavit tolik dalších typů vztahů, kolik jen potřebujete zaznamenávat. Jakmile je typ vztahu vytvořen, můžete nastavit vlastní pole pro rozšíření informací o tomto typu vztahu na stránce <a href='%1'>Administrace CiviCRM &raquo; Vlastní data</a>.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
cs: Můžete této prémii přiřadit obrázek, který se bude zobrazovat na stránce s příspěvky. Bude se zobrazovat jak náhledový obrázek o velikosti 50 x 50 bodů, tak větší obrázek ve velikosti 200 x 200 bodů. Obrázky musí být ve formátu GIF, JPEG nebo PNG.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
cs: Môžete túto inštanciu zostavy sprístupniť pre ostatných  používateľov, aby na svoje 'palubné dosky" a to zaškrtnutím tohto políčka. Používatelia s príslušnými oprávneniami uvidia zostavu kolónke "Dostupné Dashlets" pri konfigurácii ich palubných dosiek. Ak chcete, aby sa grafická verzia tejto zostavy bola k dispozícii, vyberte "Zobraziť" a kliknite na tlačidlo "Aktualizovať zostavu". Možno budete chcieť vytvoriť sadu zostáv inštancie špeciálne pre použitie ako dashlets (môžete aj zvoliť, že nechcete ich zahrnúť do navigačného menu, ak chcete odlíšiť tie zo zostáv, ktoré používatelia zvyčajne využívajú v celoobrazovkovom režime).

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
cs: Můžete upravovat jména výchozích typů kontaktů (Jednotlivec, Domácnost, Organizace) a můžete vytvářet a upravovat "podtypy kontaktů" pro větší specifikaci (např. student, rodiče, tým atd.).

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
cs: Nedá sa použiť iná skupina s finančným typom alebo zdrojom príspevkov .

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
cs: Můžete upozornit organizátory události na každou online registraci nastavením jedné nebo více emailových adres, na které bude chodit věrná kopie (cc). Více emailových adres oddělte čárkami (např. jane@example.org, paula@example.org).

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
cs: Volitelně můžete nastavit pro tuto stránku s příspěvky "aktivní rozsah dat". Tato data jsou v současnosti používána pouze "Contribution Widgetem" a pro "Stránky osobní kampaně". Widget oznamuje zprávu "Konec kampaně", pokud je dosaženo překročení stanoveného rozsahu dat. Tlačítko "Přispět" bude skryto na stránkách osobních kampaní, pokud bude překročen stanovený rozsah.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
cs: Můžete si vybrat přednastavenou šablonu události a zefektivnit tak nastavování nové události. Informační a konfigurační nastavení bude z vybrané šablony  automaticky zkopírován nové události. Pro tuto konkrétní událost pak můžete cokoli přidat a upravit podle potřeby.  Šablony událostí nuchovává datum a čas události - takže budou určitě potřebovat nastavit.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
cs: Můžete si vybrat existující šablonu události jako základ pro novou šablonu, kterou vytváříte, nebo můžete vytvořit úplně novou šablonu.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
cs: Můžete si nastavit počáteční datum pro opakované příspěvky a první platba bude provedena k tomuto datu. Pro jeden příspěvek k určitému datu musíte zvolit opakovaný příspěvek a nastavit počet splátek na 1.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
cs: Můžete aktualizovat účetní detaily tohoto opakujícího se příspěvku na:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
cs: Můžete aktualizovat účetní detaily pro tento pravidelný příspěvek <a href="%1">navštívením této webové stránky</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
cs: Můžete aktualizovat částku pravidelného příspěvku nebo změnit počet splátek, všechny detaily tohoto pravidelného příspěvku najdete na <a href="%1">této stránce</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
cs: Můžete aktualizovat částku pravidelného příspěvku nebo změnit počet splátek u tohoto pravidelného příspěvku na:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
cs: Můžete aktualizovat částku pravidelného příspěvku nebo změnit počet splátek u tohoto pravidelného příspěvku <a href="%1">na této webové stránce</a>.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
cs: Můžete použít jiné profily pro osobu, která registruje a pro "Další účastníky". Například vás bude zajímat emailová adresa osoby zadávající registraci, ale už nebudete potřebovat (a ani je tudíž nebudete chtít zadávat) emaily dalších účastníků (tzn. jejich "hostů").

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
cs: Můžete si prohlédnout nebo se vrátit k výchozí podobě libovolné šablony zprávy systémové úlohy, kterou jste upravili. Po těchto úpravách, nebo v případě problémů s upravenou verzí je vhodné porovnat vaši aktuálně používanou verzi s verzí výchozí, jejíž kód se zobrazuje na této stránce. Můžete kliknout na tlačítko "Vybrat" níže (pomocí příkazů zkopírovat a vložit) a zkopírovat původní kód do textového editoru a poté obě verze srovnat.

en: You can:
cs: Můžete:

en: You cannot combine profiles of multiple types.
cs: Nemůžet kombinovat profily různých typů

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
cs: Nemůžete odstranit tuto stránku s příspěvky, protože již byla použita pro získání příspěvku nebo platbu za členství. Doporučujeme tuto stránku spíše zakázat než odstranit, tím zachováte vaše záznamy o příspěvcích kompletní. Pokud chcete tuto stránku opravdu vymazat, nejprve bude muset v Civipříspěvcích hledat a smazat všechny transakce příspěvků napojených na tuto stránku.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
cs: Nemůžete povolit na jedné online stránce příspěvků ZÁROVEŇ Opakované platby A závazky.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
cs: Nemůžete povolit současně Sadu cen příspěvků a přihlášení se ke členství na stejné online stránce s příspěvky.

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
cs: Nemůžete zadat více soft kreditů pro stejný kontakt.

en: You cannot record scheduled email activity.
cs: Naplánovaný email nelze zaznamenat jako činnost.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
cs: Nemůžete nastavit opakovaný příspěvek, pokud neplatíte  kreditní kartou on-line.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
cs: Nemůžete použít sadu cen členství, když je povolena sekce částek příspěvků. Klikněte na záložku Členství nahoře a vyberte Sada cen členství. Sada cen členství může zahrnovat další pole pro možnosti nečlenství, které mohou obsahovat další poplatky (např. předplatné časopisu) nebo možnost dobrovolného příspěvku.

en: You do not have access to this note.
cs: Nemáte přístup k této poznámce.

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
cs: Momentálně nemáte žádné aktivní stránky kampaně.

en: You do not have permission to Delete Report.
cs: Nemáte oprávnění smazat tento report.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
cs: Nemáte oprávnění k přístupu k registraci na událost. Potřebujete-li pomoci, kontaktujte prosím správce.

en: You do not have permission to access this mailing report
cs: Nemáte oprávnění pro přístup k tomuto reportu korespondence

en: You do not have permission to access this page
cs: Pro přístup k této stránce nemáte oprávnění

en: You do not have permission to access this page.
cs: Pro přístup k této stránce nemáte oprávnění

en: You do not have permission to access this report.
cs: Nemáte oprávnění pro přístup k tomuto reportu.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
cs: Nemáte oprávnění ke zrušení tohoto opakovaného příspěvku.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
cs: Nemáte oprávnění smazat tento kontakt. Poznámka: můžete odstranit kontakty, pokud je můžete upravovat.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
cs: Nemáte oprávnění k úpravám tohoto kontaktu. Potřebujete-li pomoci, kontaktujte prosím správce.

en: You do not have permission to register for this event
cs: Nemáte oprávnění k registraci na tuto událost

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
cs: Nemáte oprávnění k úpravám tohoto kontaktu. Potřebujete-li pomoci, kontaktujte prosím správce.

en: You do not have permission to view this event
cs: Nemáte oprávnění k zobrazení této akci

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
cs: Nemáte patřičné povolení k převedení/vymazání tohoto účastníka.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
cs: Pro úpravu kontaktu nemáte dostatečná práva.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
cs: Nemáte potřebná oprávnění pro prohlížení tohoto kontaktu.

en: You don't have permission to access this page
cs: Nemáte oprávnění k přístupu k této stránce.

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
cs: Momentálně máte doživotní členství, které nepotřebuje být obnovováno.

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
cs: Tuto petici jste již podepsali ale <strong> potřebujeme ověřit vaší e-mailovou adresu</strong> .

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
cs: Tuto petici jste už podepsali ale stále <b> si potřebujete ověřit vaší e-mailovou adresu</b> .

en: You have already signed this petition.
cs: Tuto petici jste již podepsali.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
cs: Byl/a jste přidán/a do pořadníku pro tuto událost.

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
cs: Vybrali jste "Zakázat odchozí poštu". Testovací e-mail nelze odeslat.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
cs: Zvolili jste "Přesměrování do databáze". Testovací mail nemůže být odeslán.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
cs: Zvolili jste více členství pro stejnou organizaci nebo osobu. Prosím prohlédněte si znovu svůj výběr a vyberte pouze jedno členství na osobu. Kontaktujte administrátora, pokud potřebujete pomoci.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
cs: Přeskočili jste posledního účastníka a díky tomu máte dostatek míst, ale vaše registrace vyžaduje schválení. Jakmile bude vaše žádost schválena, obdržíte e-mail s odkazem na stránku, kde budete moci dokončit registraci.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
cs: Přeskočili jste posledního účastníka a díky tomu máte dostatek míst, proto je vaše skupina úspěšně zaregistrována, i přesto, že jste zvolili seznam náhradníků.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
cs: Můžete umožnit uživatelům připojit se do pořadníku (čekací listiny),  když je událost plná (zaškrtnutím políčka níže).

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
cs: Můžete si také nastavit, aby události vyžadovali před dokončením registrace na událost schválení administrátora. Chcete-li povolit tuto funkci, musíte nejprve povolit stav účastníka pro používání pořadníku (Spravovat »CiviEvent» Stav účastníka). Poté znovu vyplňte tento formulář a zaškrtněte "Nabídnout pořadník?".

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
cs: Můžete si vybrat odesílání potvrzení přispěvatelům NEBO stáhnout do vašeho počítače PDF soubor obsahující jedno potvrzení na každé stránce kliknutím na <strong>Získat potvrzení</strong>. Váš prohlížeč může zobrazovat tento soubor automaticky, nebo ho budete muset pro potřeby tisku otevřít v jiné aplikaci (např. Adobe Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
cs: Můžete se rozhodnout přidat přednastavený blok zápatí pod vaši zprávu. Je to dobré místo, kam umístit například možnost odhlášení se z odběru, blokování veškeré korespondence a prvek s poštovní adresou.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
cs: Můžete se rozhodnout přidat přednastavený blok záhlaví nad vaši zprávu.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
cs: Můžete si zaznamenávat platební metodu použitou pro každý příspěvek a poplatek. Vyhrazené platební metody jsou nedotknutelné - můžete upravit jejich pole, ale nemůžete je smazat (např. šek, kreditní karta, debetní karta). Pokud vaše stránka umožňuje více platebních metod, můžete je přidat zde. Každé platební metodě můžete přiřadit finanční účet, který specifikuje kam platba půjde (např. bankovní účet pro šeky a hotovost).

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
cs: Můžete zahrnout prvky nahrazující pole (např. "křestní jméno" kontaktu) do předmětu i těla zprávy. Tato budou v odchozí zprávě nahrazena aktuálními hodnotami pro příslušná pole. Klikněte na "Vložit prvek" a vyvoláte seznam dostupných prvků.

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
cs: Volitelně můžete zaznamenat aktuální cenu této prémie pro vaši organizaci. Toto může být užitečné při evaluaci návratnosti investice na pořízení této prémie.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
cs: Můžete nastavit jednu nebo více emailových adres, na které bude chodit skrytá kopie (bcc) potvrzovacího mailu. Více emailových adres oddělte čárkami (např. jane@example.org, paula@example.org).

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
cs: Možná budete chtít  o přispěvatelích sbírat více informací, než je potřebné pro obdržení příspěvku. Například se budete chtít zeptat na možnost dobrovolnictví a schopnosti. Přidejte libovolné množství polí do vašeho příspěvkového formuláře vybráním CiviCRM profilů (souborů nebo polí) pro jejich přidání na začátek stránky nebo na spodek.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
cs: Musíte nejprve <a href="%1">nastavit platný profil organizace</a> , abyste umožnili jednotlivcům přispívat v zastoupení organizace. Platné profily zahrnují Kontakt nebo pole Organizace a mohou obsahovat pole Příspěvek a Členství.

en: You must be logged in to view this page.
cs: Musíte být přihlášen/a k zobrazení této stránky.

en: You must contribute at least %1 to get this item
cs: Musíte přispět alespoň %1 pro získání tohoto předmětu

en: You must contribute more to get that item
cs: Musíte přispět víc pro získání tohoto předmětu

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
cs: Musíte povolit blok členství pro tuto stránku s příspěvky, pokud chcete zahrnout profil s polem členství.

en: You must have at least the test or live section filled
cs: Musíte vyplnit alespoň testovací nebo aktivní sekci.

en: You must have at least the user_name specified
cs: Musíte vyplnit alespoň uživatelské jméno

en: You must select at least one email recipient type.
cs: Musíte vybrat aspoň jeden typ příjemce e-mailů

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
cs: Než budete moci povolit CiviZávazky, je třeba povolit CiviPříspěvky

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
cs: Musíte nastavit bezpečný server, než budete moci použít možnost Force Secure URLs

en: You only have %1 allocated
cs: Máte přidělených pouze %1

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
cs: Zdá se, že jste odstranil/a typu vztahu "Zaměstnanec"

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
cs: Měli byste přesunout příslušná pole členství nastavená pro %1 do profilu "V zastoupení" této stránky s příspěvky

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
cs: Měli byste přesunout příslušná pole členství do profilu "V zastoupení" této stránky s příspěvky

en: You were registered by:
cs: Jste zaregistrán/a na:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
cs: Budete muset změnit také povolení v systému Drupal, aby anonymní uživatelé mohli přispívat, registrovat se na události nebo používat profily pro zadávání kontaktních informací.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
cs: Budete muset nově nastavit Access Control oprávnění pro všechny role, kterým chcete zpřístupnit  zápis "zobrazení účastníků události".

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
cs: Nebudete moci odeslat automatické potvrzení tohoto příspěvku mailem, protože u tohoto kontaktu nemáte zadanou žádnou emailovou adresu. Pokud chcete odeslat potvrzení, až bude tento příspěvek zaznamenán, klikněte na Zrušit a poté klikněte ne Upravit na stránce se Shrnutím kontaktu. Zde můžete přidat emailovou adresu kontaktu před tím, než se zaznamená příspěvek.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
cs: Emailem obdržíte potvrzení o platbě, které bude obsahovat také informace, jak aktualizovat nebo zrušit opakované příspěvky.

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
cs: Váše %1 nastavení je správné. Testovací e-mail byl odeslán na vaši e-mailovou adresu.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
cs: Vaše  <strong>%1</strong> členství ještě nevypršelo (nepotřebujete ho tudíž obnovovat).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
cs: Vaše <strong>%2</strong> členství vypršelo %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
cs: Vaše <strong>%2</strong> členství vyprší %1.

en: Your Contacts / Organizations
cs: Osoby a organizace, ke kterým máte přistup

en: Your Contribution(s)
cs: Vaše příspěvky

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
cs: Vaše transakce platební kartou nebyla úspěšná. Žádné peníze dosud vaší kartou nebyly převedeny.

en: Your Email
cs: Váš e-mail

en: Your Email Settings have been updated.
cs: Nastavení emailu bylo aktualizováno.

en: Your Event Registration has been cancelled.
cs: Vaše registrace na událost byla zrušena.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
cs: Vaše registrace na událost byla převedena na %1.

en: Your Event(s)
cs: Vaše události

en: Your Group(s)
cs: Členství ve skupinách

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
cs: Váš formát pole <strong>%1</strong> byl aktualizován.

en: Your Membership(s)
cs: Vaše členství

en: Your Message
cs: Vaše zpráva

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
cs: Váš formát PDF stránky <strong>%1</strong>  byl aktualizován.

en: Your Page
cs: Vaše stránka

en: Your Premium Selection
cs: Váš výběr prémií

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
cs: Vaše upozornění %1 bylo aktualizováno.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
cs: Data vašeho účtu budou použita pro zúčtování vašeho bankovního účtu skrz přímý debet. Vyplněním tohoto formuláře souhlasíte s účtováním na váš bankovní účet prostřednictvím přímého debetu.

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
cs: Vaše automatické obnovení členství vypršelo a vaše členství tak nebude automaticky obnoveno.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
cs: Zřejmě jste nechali darovací formulář v prohlížeči otevřený příliš dlouho, aniž byste ho odeslali. Jeho platnost tudíž vypršela a formulář musel být načten znovu. Pokud jste některá pole měli vyplněná, je nám líto, musíte je vyplnit znova. Pokud by se tato chyba opakovala, dejte nám prosím vědět.

en: Your changes have been saved.
cs: Vaše změny byly uloženy.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
cs: Váš příspěvek bude dokončen jakmile kliknete na tlačítko <strong>%1</strong>. Prosím klikněte na toto tlačítko pouze jednou.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
cs: Upgrade Vaší databáze na CiviCRM %1 již proběhl

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
cs: Vaše registrace na událost bude potvrzena. Prosím vraťte se zpět na hlavní stránku registrace pro doplěnní platebních informací.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
cs: Vaše rozšíření potřebují aktualizaci databáze. Prosím <a href="%1">spusťte aktualizaci</a>.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
cs: Váš příspěvek bude zpracován až poté, co ho v závěrečném kroku potvrdíte. I potom ale samozřejmě budete mít možnost zrušit pravidelný příspěvek. Po provedení platby obdržíte email o potvrzení platby, kde bude také odkaz na webovou stránku, kde budete moci pravidelný příspěvek změnit nebo zrušit.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
cs: Vaše první platby byla úspěšně zpracována. Pro změnu nebo zrušení svých budoucích plateb se přihlašte do svého účtu nebo nás kontaktujte na adrese %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
cs: Příslib Vaší první platby bude zpracován po klepnutí na tlačítko "%2" níže. Pro změnu nebo zrušení svého závazku se přihlašte do svého účtu nebo nás kontaktujte na adrese %1.

en: Your mail has been sent.
cs: Váš email byl odeslán.

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
cs: Váš nový formát pole <strong>%1</strong> byl uložen.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
cs: Váš nový formát PDF stránky <strong>%1</strong>  byl uložen.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
cs: Zdá se, že vaše platební informace nejsou kompletní. Prosím vraťte se zpět na hlavní stránku registrace pro doplnění platebních informací.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
cs: Vaše dočasná registrace na událost %1 vypršela,
    protože jste vaši registraci nepotvrdil.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
cs: Váš pravidelný příspěvek byl aktualizován podle požadavku:

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
cs: Váš pravidelný příspěvek %1, každý %2 %3 byl podle požadavku zrušen.

en: Your recurring contribution term has ended.
cs: Období vašeho pravidelného příspěvku skončilo.

en: Your registration has been processed successfully.
cs: Vaše registrace byla úspěšně zpracována.

en: Your registration has been submitted.
cs: Vaše registrace byla v pořádku odeslána.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
cs: Vaše registrace nebude dokončena dokud nekliknete na tlačítko <strong>Pokračovat</strong>. Klikněte prosím pouze jednou. Pokud potřebujete zadané údaje změnit, klikněte na tlačítko Zpět.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
cs: Vaša zostava bola úspešne skopírovaná ako "%1". Prezeráte si novú kópiu.

en: Your schedule:
cs: Váš plán:

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
cs: Váš správca webu bude musieť nastaviť inštanciu naplánovanej úlohy "Mail zostavy" na tvorbu a doručenie každej zostavy. Po vyvolaní sa táto zostava doručí e-mailom príjemcom uvedeným pre report. Report môže byť pripojený k e-mailu ako súbor PDF (predvolené), ako súbor CSV, alebo vo formáte HTML.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
cs: Váše chytrá skupina byla uložena jako "% 1".

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
cs: Vaše žádost o přihlášení k odběru %1 byla schválena. Zkontrolujte, zda do vaši e-mailové schránky přišel potvrzovací e-mailu. Pokud nevidíte potvrzovací e-mail, zkontrolujte prosím složku spam/nevyžádaná pošta .

en: Your transaction has been processed successfully.
cs: Vaše transakce byla úspěšně zpracována.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
cs: Vaše transakce bude odeslána až po klepnutí na tlačítko <strong>%1</strong>. Prosím, klikněte na tlačítko pouze jednou.

en: Your updates have been saved.
cs: Vaše aktualizace byly uloženy.

en: Your username contains invalid characters or is too short
cs: Vaše uživatelské jméno obsahuje neplatné znaky nebo je příliš krátké

en: ZIP Support Required
cs: Vyžaduje podporu ZIP

en: Zip
cs: PSČ

en: [your Backdrop root directory]
cs: [kořenový adresář vaší instalace Backdropu]

en: [your Drupal root directory]
cs: [kořenový adresář vaší instalace Drupalu]

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
cs: Zkratky pro názvy měsíců ("Led"..."Pro")

en: access CiviCRM
cs: přistoupit k CiviCRM

en: access CiviContribute
cs: přístup k CiviPříspěvky

en: access CiviEvent
cs: přístup CiviEvent

en: access CiviMember
cs: přístup CiviMember

en: access Contact Dashboard
cs: přistoupit k přehledu kontaktu

en: access all custom data
cs: zpřístupnit všechna zákaznická data

en: access deleted contacts
cs: Přístup ke smazaným kontaktům

en: access my cases and activities
cs: přístup k mým případům a činnostem

en: access uploaded files
cs: přistoupit k nahraným souborům

en: add contacts
cs: Přidat kontakty

en: add new
cs: přidat nový

en: administer CiviCRM
cs: spravovat CiviCRM

en: administer CiviCampaign
cs: Spravovat CiviKampaň

en: and
cs: a

en: and a password
cs: a heslo

en: and end date of %1
cs: a datum ukončení %1

en: anonymously
cs: anonymně

en: another column
cs: další sloupec

en: another discount set
cs: další sada  slev

en: change
cs: změna

en: change membership type
cs: změnit typ členství

en: click to add more
cs: klikněte pro přidální dalšího

en: confirmation
cs: potvrzení

en: contact does not exist: %1
cs: kontakt neexistuje: %1

en: contactId
cs: Identifikační číslo kontaktu

[ctx: country]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
cs: Západní, Východní, Střední a Jižní Afrika

[ctx: country]
en: Albania
cs: Albánie

[ctx: country]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
cs: Jižní, Střední, Severní Amerika a Karibik

[ctx: country]
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

[ctx: country]
en: Antarctica
cs: Antarktida

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

[ctx: country]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
cs: Asie-Pacifik

[ctx: country]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: country]
en: Austria
cs: Rakousko

[ctx: country]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: country]
en: Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: country]
en: Bahrain
cs: Bahrajn

[ctx: country]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: country]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: country]
en: Belgium
cs: Belgie

[ctx: country]
en: Bermuda
cs: Bermudské ostrovy

[ctx: country]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: country]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
cs: Bonaire, Svatý Eustach a Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

[ctx: country]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
cs: Brunej

[ctx: country]
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

[ctx: country]
en: Cambodia
cs: Kambodža

[ctx: country]
en: Cameroon
cs: Kamerun

[ctx: country]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: country]
en: Cape Verde
cs: Kapverdy

[ctx: country]
en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

[ctx: country]
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

[ctx: country]
en: Chad
cs: Čad

[ctx: country]
en: China
cs: Čína

[ctx: country]
en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

[ctx: country]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: country]
en: Comoros
cs: Komory

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
cs: Republika Kongo

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
cs: Demokratická republika Kongo

[ctx: country]
en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

[ctx: country]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: country]
en: Croatia
cs: Chorvatsko

[ctx: country]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: country]
en: Cyprus
cs: Kypr

[ctx: country]
en: Czech Republic
cs: Česká Republika

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

[ctx: country]
en: Denmark
cs: Dánsko

[ctx: country]
en: Djibouti
cs: Džibutsko

[ctx: country]
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: country]
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: country]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: country]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

[ctx: country]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: country]
en: Ethiopia
cs: Etiopie

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
cs: Evropa a Střední Asie

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandy (Malvíny)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

[ctx: country]
en: Fiji
cs: Fidži

[ctx: country]
en: Finland
cs: Finsko

[ctx: country]
en: France
cs: Francie

[ctx: country]
en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

[ctx: country]
en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

[ctx: country]
en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

[ctx: country]
en: Gambia
cs: Gambie

[ctx: country]
en: Georgia
cs: Georgie

[ctx: country]
en: Germany
cs: Německo

[ctx: country]
en: Greece
cs: Řecko

[ctx: country]
en: Greenland
cs: Grónsko

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
cs: Svatý stolec (Vatikán)

[ctx: country]
en: Hungary
cs: Maďarsko

[ctx: country]
en: Iceland
cs: Island

[ctx: country]
en: India
cs: Indie

[ctx: country]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
cs: Íránská islámská republika

[ctx: country]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: country]
en: Ireland
cs: Irsko

[ctx: country]
en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

[ctx: country]
en: Israel
cs: Izrael

[ctx: country]
en: Italy
cs: Itálie

[ctx: country]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: country]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: country]
en: Jordan
cs: Jordánsko

[ctx: country]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: country]
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
cs: Korejská lidově demokratická republika

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
cs: Korejská republika

[ctx: country]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laoská lidově demokratická republika

[ctx: country]
en: Latvia
cs: Lotyšsko

[ctx: country]
en: Lebanon
cs: Libanon

[ctx: country]
en: Lesotho
cs: Lesoto

[ctx: country]
en: Liberia
cs: Libérie

[ctx: country]
en: Libya
cs: Libye

[ctx: country]
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

[ctx: country]
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: country]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: country]
en: Madagascar
cs: Madagaskar

[ctx: country]
en: Malaysia
cs: Malajsie

[ctx: country]
en: Maldives
cs: Maledivy

[ctx: country]
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

[ctx: country]
en: Martinique
cs: Martinik

[ctx: country]
en: Mauritania
cs: Mauritánie

[ctx: country]
en: Mauritius
cs: Mauricius

[ctx: country]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
cs: Federativní státy Mikronésie

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
cs: Střední východ a Severní Afrika

[ctx: country]
en: Moldova
cs: Moldavsko

[ctx: country]
en: Monaco
cs: Monako

[ctx: country]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: country]
en: Montenegro
cs: Černá Hora

[ctx: country]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: country]
en: Mozambique
cs: Mosambik

[ctx: country]
en: Myanmar
cs: Barma

[ctx: country]
en: Namibia
cs: Namibie

[ctx: country]
en: Nepal
cs: Nepál

[ctx: country]
en: Netherlands
cs: Nizozemsko

[ctx: country]
en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

[ctx: country]
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

[ctx: country]
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

[ctx: country]
en: Nigeria
cs: Nigérie

[ctx: country]
en: Norfolk Island
cs: Norfolk

[ctx: country]
en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

[ctx: country]
en: Norway
cs: Norsko

[ctx: country]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: country]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: country]
en: Palestine, State of
cs: Palestýna, stát/kraj

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
cs: Papua-Nová Guinea

[ctx: country]
en: Philippines
cs: Filipíny

[ctx: country]
en: Pitcairn
cs: Pitcairnovy ostrovy

[ctx: country]
en: Poland
cs: Polsko

[ctx: country]
en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: country]
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

[ctx: country]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: country]
en: Romania
cs: Rumunsko

[ctx: country]
en: Russian Federation
cs: Ruská federace

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
cs: Svatý Bartoloměj

[ctx: country]
en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

[ctx: country]
en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
cs: Svatý Martin (francouzská část)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint-Pierre a Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

[ctx: country]
en: Serbia
cs: Srbsko

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
cs: Srbsko a Černá Hora

[ctx: country]
en: Seychelles
cs: Seychely

[ctx: country]
en: Singapore
cs: Singapur

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
cs: Svatý Martin (nizozemská část)

[ctx: country]
en: Slovakia
cs: Slovensko

[ctx: country]
en: Slovenia
cs: Slovinsko

[ctx: country]
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

[ctx: country]
en: Somalia
cs: Somálsko

[ctx: country]
en: South Africa
cs: Jihoafrická republika

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

[ctx: country]
en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

[ctx: country]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: country]
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: country]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: country]
en: Suriname
cs: Surinam

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Svalbard a Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
cs: Švédsko

[ctx: country]
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
cs: Syrská arabská republika

[ctx: country]
en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
cs: Tanzánie

[ctx: country]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: country]
en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
cs: Tunisko

[ctx: country]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: country]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

[ctx: country]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: country]
en: United Kingdom
cs: Spojené království

[ctx: country]
en: United States
cs: Spojené státy americké

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Spojené státy americké, Menší odlehlé ostrovy

[ctx: country]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: country]
en: Vanuatu
cs: Vuanuatu

[ctx: country]
en: Viet Nam
cs: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
cs: Panenské ostrovy, Britské

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
cs: Panenské ostrovy, U.S.

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

[ctx: country]
en: Yemen
cs: Jemen

[ctx: country]
en: Zambia
cs: Zambie

[ctx: country]
en: unassigned
cs: nepřiřazeno

[ctx: country]
en: Åland Islands
cs: Ålandy

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
cs: vytvoř nebo uprav skupiny na <a href="!1">Správa skupin</a>.

en: credit card
cs: kreditní karta

en: date on which this item was submitted to the queue
cs: Datum odeslání položky do fronty

en: date on which this job ended.
cs: datum ukončení této práce.

en: date on which this job was added.
cs: datum přidání této práce.

en: date on which this job was removed.
cs: datum odstranění práce

en: date on which this job was scheduled.
cs: datum naplánování této práce.

en: date on which this job was started.
cs: datum začátku této práce.

en: day
cs: den

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
cs: Den v měsíci jako dvojciferné číslo ("01".."31")

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
cs: Den v měsíci jako dvojciferné číslo, pokud je číslo jednociferné, bude před ním nula ("01".."31")

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
cs: Den v měsíci jako dvojciferné číslo, pokud je číslo jednociferné, bude před ním mezera (" 1".."31")

en: delete
cs: smazat

en: delete activities
cs: smazat činnosti

en: delete contacts
cs: Smazat kontakty

en: delete in CiviContribute
cs: smazat v CiviPříspěvky

en: delete in CiviEvent
cs: vymazat v CiviEvent

en: delete in CiviMail
cs: odstranit v CiviMailu

en: delete in CiviMember
cs: odstranit v CiviMember

en: details...
cs: podrobnosti...

en: do not import
cs: nevkládat

en: edit
cs: upravit

en: edit all contacts
cs: Upravit všechny kontakty

en: edit all events
cs: uspořádat všechny události

en: edit groups
cs: Upravit skupiny

en: edit memberships
cs: upravit členství

en: email
cs: E-mail

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
cs: Povolit CiviCRM bloky na <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.

en: end date
cs: konec

en: entityID needs to be set and of type Integer
cs: entityID musí být celé číslo

en: events
cs: události

en: every
cs: každý(ch)

en: for
cs: ve

en: full month name ('January'..'December')
cs: Plné názvy měsíců ("Leden".."Prosinec")

en: grants
cs: granty

en: has been successfully resubscribed.
cs: byl úspěšně opětovně přihlášen k odběru.

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
cs: Hodiny ve 12hodinovém formátu uvozené 0 ("01".."12")

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
cs: Hodiny ve 12hodinovém formátu, uvozené mezerou (" 1".."12")

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
cs: Hodiny ve 24hodinovém formátu, uvozené 0 ("00".."23")

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
cs: Hodiny ve 24hodinovém formátu, uvozené mezerou (" 0".."23")

en: iCalendar feed for this event.
cs: iCalendar výstup této události.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
cs: iCalendar je standardní formát pro reprezentativní informace o plánování a datech v kalendáři. CiviUdálosti vám umožňují umístit vaše současné a nadcházející "veřejné" události do formátu iCalendar - a tak může být tato informace sdíleny s jinými aplikacemi umožňujícími zapojení iCalendaru.

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
cs: pokud hledáte podle jména přispěvatele, zkontrolujte si, zda jste neudělali překlep

en: if you are searching by participant name, check your spelling
cs: pokud hledáte podle jména přispěvatele, zkontrolujte si, zda jste neudělali překlep

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
cs: Pokud vyhledáváte podle jména respondenta, zkontrolujte to, co jste napsali

en: import contacts
cs: Import kontaktů

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
cs: importovat kontakty z jiného zdroje na <a href="!1">Importovat kontakty</a>.

en: in
cs: v

en: installments
cs: splátky

en: installments.
cs: splátkách.

en: is a numeric field
cs: je numerické pole

en: is...
cs: je...

en: lifetime
cs: celý život

en: live
cs: živě

en: loading
cs: nahrávání

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
cs: angloamerické označení dopoledne/odpoledne malými písmeny ('am', 'pm')

en: mail()
cs: pošta()

en: manage campaign
cs: spravovat kampaň

en: manage event profiles
cs: spravovat profily události

en: member since
cs: člen od

en: membership periods
cs: období členství

[ctx: menu]
en: ACL Roles
cs: Role ACL

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
cs: O CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
cs: Akceptované platební karty

[ctx: menu]
en: Access Control
cs: Řízení přístupu

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
cs: Účetní dávka

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
cs: Export účetních dávek

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
cs: Účetní dávky

[ctx: menu]
en: Activities
cs: Činnosti

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
cs: Ovládací panel pro aktivity

[ctx: menu]
en: Activity Details
cs: Detaily o aktivitě

[ctx: menu]
en: Activity Summary
cs: Souhrn aktivit

[ctx: menu]
en: Activity Types
cs: Druhy aktivit

[ctx: menu]
en: Activity View
cs: Prohlížení činnosti

[ctx: menu]
en: Add Field
cs: Přidat pole

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
cs: Přidat produkty na tuto stránku

[ctx: menu]
en: Add User
cs: Přidat uživatele

[ctx: menu]
en: Additional Info
cs: Další informace

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
cs: Formulář pro další informace

[ctx: menu]
en: Address Settings
cs: Nastavení adresy

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
cs: Formáty adres

[ctx: menu]
en: Administer
cs: Administrace

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
cs: Spravovat CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
cs: Administrační konzole

[ctx: menu]
en: Advanced Search
cs: Pokročilé hledání

[ctx: menu]
en: All Cases
cs: Všechny případy

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
cs: Všechny případy

[ctx: menu]
en: All Reports
cs: Všechny reporty

[ctx: menu]
en: Api Explorer v3
cs: API průzkumník v3

[ctx: menu]
en: Api Explorer v4
cs: API průzkumník v4

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
cs: Schválit korespondenci

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
cs: Archiv korespondence

[ctx: menu]
en: Ask a question
cs: Položit otázku

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
cs: Přiřadit uživatele k rolím ACL

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
cs: Přiřadit jinému klientovi

[ctx: menu]
en: Attendee List
cs: Seznam účastníků

[ctx: menu]
en: Badge Layout
cs: Vzhled štítků

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
cs: Přístup k údajům dávky

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
cs: Hromadné sloučení duplicitních kontaktů

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
cs: Účetní transakce

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
cs: Report vrácené korespondence

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
cs: Prohlížet nahrané soubory

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
cs: Integrace CMS databáze

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
cs: Nástěnka kampaně

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
cs: Report kampaní

[ctx: menu]
en: Campaign Status
cs: Stav kampaně

[ctx: menu]
en: Campaign Types
cs: Druhy kampaní

[ctx: menu]
en: Campaigns
cs: Kampaně

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
cs: Zrušit předplatné

[ctx: menu]
en: Case
cs: Případ

[ctx: menu]
en: Case Activity
cs: Činnost v případu

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
cs: Kontrola činnosti v případu

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
cs: Uživatelská sada v případu

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
cs: Dashlet nástěnky případů

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
cs: Detaily případu

[ctx: menu]
en: Case Details
cs: Detaily případu

[ctx: menu]
en: Case Reports
cs: Report případů

[ctx: menu]
en: Case Statuses
cs: Stavy případů

[ctx: menu]
en: Case Types
cs: Druhy případů

[ctx: menu]
en: Cases
cs: Případy

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
cs: Změnit volby registrace

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
cs: Úvodní stránka CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
cs: Novinky CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
cs: Vytvořit profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
cs: Pole profilu CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
cs: CiviCRM reporty

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
cs: CiviCRM Zdroje

[ctx: menu]
en: CiviCampaign
cs: CiviKampaně

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviKampaně

[ctx: menu]
en: CiviCase
cs: CiviPřípady

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
cs: Nástěnka CiviPřípadů

[ctx: menu]
en: CiviCase Settings
cs: Nastavení CiviPřípadů

[ctx: menu]
en: CiviContribute
cs: CiviPříspěvky

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviPříspěvků

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
cs: Nástěnka CiviPříspěvky

[ctx: menu]
en: CiviEvent
cs: CiviUdálosti

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviUdálosti

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
cs: Nástěnka CiviUdálostí

[ctx: menu]
en: CiviGrant
cs: CiviGranty

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
cs: Nástěnka CiviGrantů

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviKorespondence

[ctx: menu]
en: CiviMember
cs: CiviČlenové

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
cs: Nastavení komponenty CiviČlenové

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
cs: Nástěnka CiviČlenů

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
cs: Nástěnka CiviZávazků

[ctx: menu]
en: CiviReport
cs: CiviReporty

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
cs: Vyčistit cache a aktualizovat cesty

[ctx: menu]
en: Closed Batches
cs: Uzavřené dávky

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
cs: Možnosti komunikačního stylu

[ctx: menu]
en: Communications
cs: Komunikace

[ctx: menu]
en: Components
cs: Komponenty

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
cs: Provést průzkum

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
cs: Jmenovky míst na konferenci

[ctx: menu]
en: Conference Slots
cs: Místa na konferenci

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
cs: Kontrolní seznam konfigurace

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
cs: Nastavit CKEditor

[ctx: menu]
en: Configure Survey
cs: Nastavit průzkum

[ctx: menu]
en: Configure Widget
cs: Nastavit widget

[ctx: menu]
en: Confirm
cs: Potvrdit

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
cs: Potvrdit registraci na událost

[ctx: menu]
en: Confirm dates
cs: Potvrdit data

[ctx: menu]
en: Connections
cs: Připojení

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
cs: Detaily příznivce

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
cs: Shrnutí příznivce

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
cs: Ovládací panel pro kontakty

[ctx: menu]
en: Contact Reports
cs: Report kontaktů

[ctx: menu]
en: Contact Summary
cs: Shrnutí kontaktu

[ctx: menu]
en: Contact Types
cs: Druhy kontaktů

[ctx: menu]
en: Contacts
cs: Kontakty

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
cs: Soubor příspěvků podle podle vztahů

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
cs: Množství příspěvků

[ctx: menu]
en: Contribution Details
cs: Podrobnosti příspěvku

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
cs: Report příspěvků

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
cs: Shrnutí příspěvků

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
cs: Shrnutí příspěvků - Graf

[ctx: menu]
en: Contribution Task
cs: Úkol z příspěvku

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
cs: Podrobnosti příspěvku a členství

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
cs: Podrobnosti  o příspěvku pro jakýkoli druh příspěvku, plus informace o přidruženém členství pro příspěvky, které jsou v platbě za členství.

[ctx: menu]
en: Contributions
cs: Příspěvky

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
cs: Příspěvky podle domácností

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
cs: Příspěvky podle organizace

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
cs: Vytvořit nový report ze šablony

[ctx: menu]
en: Current Employers
cs: Současní zaměstnavatelé

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
cs: Současné a nadcházející události

[ctx: menu]
en: Custom Data
cs: Uživatelská data

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
cs: Uživatelská datová pole

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
cs: Přidat uživatelské pole

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
cs: Upravit uživatelské pole

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
cs: Přesunout uživatelské pole

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
cs: Možnosti uživatelského pole

[ctx: menu]
en: Custom Fields
cs: Vlastní položky

[ctx: menu]
en: Custom Searches
cs: Uživatelská hledání

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
cs: Přizpůsobit data a obrazovky

[ctx: menu]
en: Dashboard
cs: Nástěnka

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
cs: Aktualizace databáze

[ctx: menu]
en: Date Formats
cs: Formáty data

[ctx: menu]
en: Date Preferences
cs: Nastavení data

[ctx: menu]
en: Debugging
cs: Ladění

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
cs: Ladění a řešení chyb

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
cs: Odhalit výjimky

[ctx: menu]
en: Delete Contact
cs: Smazat kontakt

[ctx: menu]
en: Delete File
cs: Smazat soubor

[ctx: menu]
en: Delete Survey
cs: Smazat průzkum

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
cs: Podrobný report získávání zákazníků, telefonního bankovnictví, seznamů "z ulic" nebo jiných průzkumů.

[ctx: menu]
en: Developer
cs: Vývojář

[ctx: menu]
en: Developer Docs
cs: Vývojářské dokumenty

[ctx: menu]
en: Directories
cs: Složky

[ctx: menu]
en: Display Preferences
cs: Zobrazit předvolby

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
cs: Zobrazit kliknutí z každé korespondence.

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
cs: Zobrazit kontakty, které otevřeli emaily z korespondence.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
cs: Zobrazí podrobný seznam příspěvků seskupených podle domácností, který obsahuje také příspěvky ze strany členů domácnosti.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
cs: Zobrazí podrobný seznam příspěvků seskupených podle organizace, který zahrnuje také příspěvky ze strany zaměstnanců pro organizaci.

[ctx: menu]
en: Documentation
cs: Dokumentace

[ctx: menu]
en: Download Errors
cs: Chyby při stahování

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
cs: Koncepty a nenaplánovaná korespondence

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
cs: Rozevírací seznam

[ctx: menu]
en: Edit Field
cs: Upravit pole

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
cs: Upravit přidružený kontakt

[ctx: menu]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
cs: Formáty pozdravu emailu

[ctx: menu]
en: Email Invoice
cs: Faktura E-mailem

[ctx: menu]
en: Email a Contact
cs: Odeslat kontakt emailem

[ctx: menu]
en: Email address verified
cs: E-mailová adresa ověřena

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
cs: Povolit CiviCRM komponenty

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
cs: Setkání s médii

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
cs: Média setkávání

[ctx: menu]
en: Engagement Index
cs: Index angažovanosti

[ctx: menu]
en: Event Fees
cs: Poplatky události

[ctx: menu]
en: Event Income Details
cs: Podrobnosti příjmů události

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
cs: Souhrn příjmů události

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
cs: Informace a nastavení události

[ctx: menu]
en: Event Information
cs: Informace o události

[ctx: menu]
en: Event Location
cs: Umístění události

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
cs: Vzhled štítků se jménem události

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
cs: Online registrace na událost

[ctx: menu]
en: Event Participants List
cs: Seznam účastníků událost

[ctx: menu]
en: Event Registration
cs: Registrace na událost

[ctx: menu]
en: Event Reports
cs: Report událostí

[ctx: menu]
en: Event Templates
cs: Šablony událostí

[ctx: menu]
en: Event Types
cs: Druhy událostí

[ctx: menu]
en: Events
cs: Události

[ctx: menu]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: menu]
en: Export Contacts
cs: Export kontaktů

[ctx: menu]
en: Exported Batches
cs: Exportované dávky

[ctx: menu]
en: Extensions
cs: Rozšíření

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
cs: Odchozí emailové adresy

[ctx: menu]
en: File on Case
cs: Soubor na případu

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
cs: Finanční účty

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
cs: Účty finančních druhů

[ctx: menu]
en: Financial Types
cs: Finanční druhy

[ctx: menu]
en: Find Activities
cs: Hledat činnosti

[ctx: menu]
en: Find Cases
cs: Hledat případy

[ctx: menu]
en: Find Contacts
cs: Hledat kontakty

[ctx: menu]
en: Find Contributions
cs: Hledat příspěvky

[ctx: menu]
en: Find Grants
cs: Hledat granty

[ctx: menu]
en: Find Mailings
cs: Hledej v korespondenci

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
cs: Hledat hromadnou SMS

[ctx: menu]
en: Find Memberships
cs: Najít členství

[ctx: menu]
en: Find Participants
cs: Hledat účastníky

[ctx: menu]
en: Find Pledges
cs: Hledat závazky

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
cs: Hledat a sloučit duplicitní kontakty

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
cs: Přeposlat korespondenci

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
cs: Z e-mailové adresy

[ctx: menu]
en: Full-text Search
cs: Fulltextové vyhledávání

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
cs: Začít sledovat voliče (GOTV)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
cs: Sledování voličů (GOTV)

[ctx: menu]
en: Gender Options
cs: Nastavení pohlaví

[ctx: menu]
en: Get Image File
cs: Stáhnout soubor s obrázkem

[ctx: menu]
en: Get expert help
cs: Získat pomoc experta

[ctx: menu]
en: Get started
cs: Začít

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
cs: Po zadání dvou časových rozsahů zobrazuje kontakty, které přispěli v obou časových úsecích. A to včetně výše příspěvků v každém z těchto období a procentuální nárůst/pokles.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
cs: Dává detaily vztahu mezi dvěma kontakty.

[ctx: menu]
en: Grant Details
cs: Podrobnosti grantu

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
cs: Report podrobností grantu

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
cs: Report statistik grantu

[ctx: menu]
en: Grant Reports
cs: Report grantů

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
cs: Statistiky grantu

[ctx: menu]
en: Grant Status
cs: Stav grantu

[ctx: menu]
en: Grant Types
cs: Druhy grantů

[ctx: menu]
en: Grants
cs: Granty

[ctx: menu]
en: Group Members
cs: Členové skupiny

[ctx: menu]
en: Groups
cs: Skupiny

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
cs: Skupiny a součty příspěvků podle kritérií včetně kontaktu, časového období, druhu příspěvku, místa přispěvatele, atd.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
cs: Záhlaví, zápatí a automatické zprávy

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
cs: Pomůže vám analyzovat příjmy vzniklé z události. Report může obsahovat podrobnosti podle druhu účastníka, stavu a způsobu platby.

[ctx: menu]
en: Home
cs: Domů

[ctx: menu]
en: Import
cs: Importovat

[ctx: menu]
en: Import Activities
cs: Importovat činnosti

[ctx: menu]
en: Import Contacts
cs: Importovat kontakty

[ctx: menu]
en: Import Contributions
cs: Importovat příspěvky

[ctx: menu]
en: Import Memberships
cs: Importovat členství

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
cs: Importovat více-hodnotová uživatelská data

[ctx: menu]
en: Import Participants
cs: Importovat účastníky

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
cs: Importovat/exportovat mapování

[ctx: menu]
en: Include Profiles
cs: Zahrnout profily

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
cs: Tituly osob (pí., p...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
cs: Přídomky osob (ml., st...)

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
cs: Vložit CiviCRM Obsah

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
cs: Služby IM

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
cs: Respondenti rozhovorů

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
cs: Připojit se k CiviCRM

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
cs: LYBUNT (minulý rok, ale ne letos)

[ctx: menu]
en: Label Formats
cs: Formáty štítků

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
cs: Jazyky, měna, místa

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
cs: Zrušené členství

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
cs: V loňském roce, ale ne letos. Poskytuje seznam  věrných členů, kteří darovali v loňském roce, nedarovali během časového období, které jste určili jako aktuální rok.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
cs: Seznam historie darů kontaktu, seskupený podle roku, včetně příspěvků přiřazených k některému z kontaktů připojených ke kontaktu.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
cs: Souhrn příslibů, včetně přislíbené částky, stavu příslibů, data příští platby, nedoplatku, celkové zaplacené částky atd.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
cs: Seznam zvláštních příspěvků podle kritérií, včetně kontaktu, časového období, druhu příspěvku, místa přispěvatele, atd. Report shrnutí příspěvků odkazuje na tento report kvůli podrobnosti příspěvků.

[ctx: menu]
en: Localization
cs: Lokalizace

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
cs: Druhy míst (domov, zaměstnání...)

[ctx: menu]
en: Log out
cs: Odhlásit se

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
cs: Emailové účty

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
cs: Vrácené e-maily

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
cs: Prokliky  emailů

[ctx: menu]
en: Mail Opened
cs: Přečtený e-mail

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
cs: Nastavení emailu

[ctx: menu]
en: Mailing Details
cs: Podrobnosti korespondence

[ctx: menu]
en: Mailing Event
cs: Korespondenční událost

[ctx: menu]
en: Mailing Report
cs: Report o korespondenci

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
cs: Report korespondence

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
cs: Shrnutí korespondence

[ctx: menu]
en: Mailings
cs: Korespondence

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
cs: Spravovat A/B testy

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
cs: Správa oprávnění

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
cs: Správa stránek příspěvků

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
cs: Správa uživatelských hledání

[ctx: menu]
en: Manage Events
cs: Správa událostí

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
cs: Spravovat rozšíření

[ctx: menu]
en: Manage Groups
cs: Správa skupin

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
cs: Správa prémií

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
cs: Správa cenových souborů

[ctx: menu]
en: Manage Tags
cs: Spravovat štítky

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
cs: Spravovat štítky (kategorie)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
cs: Spravovat šablony

[ctx: menu]
en: Map Event Location
cs: Mapa k místu události

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
cs: Mapa míst(a)

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
cs: Mapy a určování souřadnic

[ctx: menu]
en: Membership Details
cs: Detaily členství

[ctx: menu]
en: Membership Recurring Contributions
cs: Opakované příspěvky na členství

[ctx: menu]
en: Membership Reports
cs: Report členství

[ctx: menu]
en: Membership Section
cs: Sekce členství

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
cs: Pravidla členských stavů

[ctx: menu]
en: Membership Summary
cs:  Shrnutí členství

[ctx: menu]
en: Membership Types
cs: Druhy členství

[ctx: menu]
en: Memberships
cs: Členství

[ctx: menu]
en: Merge Contact
cs: Sloučit kontakt

[ctx: menu]
en: Merge Tags
cs: Sloučit štítky

[ctx: menu]
en: Message Templates
cs: Šablony zpráv

[ctx: menu]
en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, etc.)
cs: Různé (zrušit smazání, PDFs, omezení, logging, atd.)

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
cs: Mobilní operátoři

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
cs: Nastavení multi-site

[ctx: menu]
en: My Cases
cs: Mé případy

[ctx: menu]
en: My Reports
cs: Mé reporty

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
cs: Menu navigace

[ctx: menu]
en: New A/B Test
cs: Nový A/B test

[ctx: menu]
en: New Activity
cs: Nová činnost

[ctx: menu]
en: New Batch
cs: Nová dávka

[ctx: menu]
en: New Campaign
cs: Nová kampaň

[ctx: menu]
en: New Case
cs: Nový případ

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
cs: Nový CiviCRM profil

[ctx: menu]
en: New Contact
cs: Nový kontakt

[ctx: menu]
en: New Contribution
cs: Nový příspěvek

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
cs: Nová stránka příspěvku

[ctx: menu]
en: New Email
cs: Nový e-mail

[ctx: menu]
en: New Event
cs: Nová událost

[ctx: menu]
en: New Grant
cs: Nový grant

[ctx: menu]
en: New Group
cs: Nová skupina

[ctx: menu]
en: New Household
cs: Nová domácnost

[ctx: menu]
en: New Individual
cs: Nová osoba

[ctx: menu]
en: New Mailing
cs: Nová korespondence

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
cs: Nová hromadná SMS

[ctx: menu]
en: New Membership
cs: Nové členství

[ctx: menu]
en: New Organization
cs: Nová Organizace

[ctx: menu]
en: New Payment
cs: Nová platba

[ctx: menu]
en: New Petition
cs: Nová petice

[ctx: menu]
en: New Pledge
cs: Nový závazek

[ctx: menu]
en: New Price Set
cs: Nový cenový soubor

[ctx: menu]
en: New SMS
cs: Nová SMS

[ctx: menu]
en: New Survey
cs: Nový průzkum

[ctx: menu]
en: New Tag
cs: Nový štítek

[ctx: menu]
en: Notes
cs: Poznámky

[ctx: menu]
en: Open Batches
cs: Otevřené dávky

[ctx: menu]
en: Open Case
cs: Otevřený případ

[ctx: menu]
en: Opt-out
cs: Zablokování

[ctx: menu]
en: Option Groups
cs: Skupiny položek

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
cs: Adresa organizece a kontaktní údaje

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
cs: Odchozí e-mail (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
cs: Nastavení odchozích emailů

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
cs: Faktura v PDF

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
cs: Možnosti seznamu účastníků

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
cs: Šablony seznamu účastníků

[ctx: menu]
en: Participant Role
cs: Role účastníka

[ctx: menu]
en: Participant Roles
cs: Role účastníků

[ctx: menu]
en: Participant Status
cs: Status účastníka

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
cs: Statusy účastníků

[ctx: menu]
en: Payment Methods
cs: Metody platby

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
cs: Druh zpracovatele plateb

[ctx: menu]
en: Payment Processors
cs: Zpracovatelé plateb

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
cs: Přístupová práva

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
cs: Shrnutí osobní kampaně

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
cs: Stránky osobní kampaně

[ctx: menu]
en: Petitions
cs: Petice

[ctx: menu]
en: Phone Type
cs: Druh telefonu

[ctx: menu]
en: Phone Types
cs: Druhy telefonů

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
cs: Detail o příslibu

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
cs: Platby závazků

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
cs: Report závazků

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
cs: Nezaplacený závazek

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
cs: Report nezaplacených závazků

[ctx: menu]
en: Pledges
cs: Závazky

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
cs: Formáty pozdravu dopisu

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
cs: Upřednostňované komunikační metody

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
cs: Preferované nastavení jazyka

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
cs: Upřednostňovaný jazyk

[ctx: menu]
en: Premiums
cs: Prémie

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
cs: Prémie (poděkování)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
cs: Náhled korespondence

[ctx: menu]
en: Price Field Options
cs: Možnosti cenové položky

[ctx: menu]
en: Price Fields
cs: Cenové položky

[ctx: menu]
en: Price Sets
cs: Cenové soubory

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
cs: Vytisknout štítky se jménem události

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
cs: Tisk stránky do PDF

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
cs: Zpracovat nahrané obrázky

[ctx: menu]
en: Profile Settings
cs: Nastavení profilu

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
cs: Editor profilů

[ctx: menu]
en: Profiles
cs: Profily

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
cs: Poskytuje seznam adres a telefonních čísel pro záznamy o příznivcích do vašeho systému.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
cs: Poskytuje seznam aktivit příznivců včetně statistik aktivit pro jednoho/všechny kontakty v průběhu zadaného časového rozsahu (vyžadováno)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
cs: Poskytuje seznam členů spolu s jejich stavem členství a detaily členství (Datum registrace, Datum zahájení, datum ukončení). Můžete také zobrazit příspěvky (platby) spojené s každým členstvím.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
cs: Poskytuje seznam členství, která pozbyla platnosti nebo zaniknou k datu, které určíte.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
cs: Poskytuje seznam top dárců v časovém období, které definujete. Ty mohou obsahovat tolik dárců, kolik chcete (například 100 nejlepších z vašich dárců).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
cs: Poskytuje přehled o členství podle druhu a data zahájení členství.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
cs: Poskytuje přehled o příjmech události. Ty mohou obsahovat klíčové informace, jako například ID události, registrace, docházky, a generované příjmy, které vám pomohou rozhodnout o úspěchu akce.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
cs: Poskytuje informace o kontaktech v souvislosti s příspěvky, členstvím, událostmi a aktivitami.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
cs: Poskytuje detailní seznam zaměstnaneckých vztahů zaměstnavatelů spolu s detaily zaměstnanosti.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
cs: Poskytuje informace o stavu opakovaných příspěvků

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
cs: Poskytuje seznamy účastníků události.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
cs: Poskytuje seznamy účastníků na události.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
cs: Poskytuje reporty zamýšlených a úspěšných doručení, odhlášení, odpovědí a přeposlání.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
cs: Poskytuje podrobnosti transakce pro všechny příspěvky a platby, včetně transakcí #, ID faktury, platebního prostředku a zkontroluje #.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
cs: Zaznamenat rozhovor s respondenty

[ctx: menu]
en: Recurring Contribution's Payments
cs: Platby opakovaných příspěvků

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
cs: Opakované příspěvky

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
cs: Pravidla úprav

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
cs: Registrovat účastníka události

[ctx: menu]
en: Register New Participant
cs: Registrovat nového účastníka

[ctx: menu]
en: Register Report
cs: Registrovat report

[ctx: menu]
en: Register your site
cs: Registrovat vaše stránky (site)

[ctx: menu]
en: Relationship Types
cs: Druhy vztahů

[ctx: menu]
en: Relationships
cs: Vztahy

[ctx: menu]
en: Release Respondents
cs: Vpustit respondenty

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
cs: Opakuje příspěvky

[ctx: menu]
en: Repeat Event
cs: Opakovat událost

[ctx: menu]
en: Reports
cs: Reporty

[ctx: menu]
en: Reports Listing
cs: Přehled reportů

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
cs: Zajistit respondenty

[ctx: menu]
en: Resource URLs
cs: Zdrojové URL

[ctx: menu]
en: Resubscribe
cs: Opětovné přihlášení k odběru

[ctx: menu]
en: SMS Providers
cs: Poskytovatelé SMS

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
cs: SYBUNT (nějaký rok, ale ne letos)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
cs: Možnosti bezpečných přípon souborů

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
cs: Bezpečné přípony souborů

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
cs: Naplánovat připomenutí

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
cs: Naplánované úlohy

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
cs: Záznam naplánovaných úloh

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
cs: Plánovaná a odeslaná korespondence

[ctx: menu]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: menu]
en: Search Builder
cs: Pomocník hledání

[ctx: menu]
en: Search Preferences
cs: Předvolby hledání

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
cs: Samoobslužný převod za registraci

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
cs: Samoobslužná aktualizace registrace

[ctx: menu]
en: Sending Mail
cs: Odesílám zprávu

[ctx: menu]
en: Settings - Payment Processor
cs: Nastavení - Platební procesor

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
cs: Nastavit stránky osobní kampaně - informace o účtu

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
cs: Zobrazí statistiky aktivity podle druhu / data

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
cs: Zobrazuje příspěvky učiněné kontakty, které jsou ve vztahu "soft-credit" k jiným kontaktům.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
cs: Podepsat petici

[ctx: menu]
en: Smart Groups
cs: Chytré Skupiny

[ctx: menu]
en: Sms Providers
cs: Poskytovatelé SMS

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
cs: Druhy Soft kreditů

[ctx: menu]
en: Soft Credits
cs: Soft kredity

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
cs: Nějaký rok (y), ale ne v tomto roce. Poskytuje seznam věrných členů, kteří darovali v určité době v historii vaší organizace, ale nedarovali během časového období, které jste určili.

[ctx: menu]
en: Subscribe
cs: Přihlásit k odběru

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
cs: Sčítá množství získaných a počet příspěvků za každou stránku osobní kampaně.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
cs: Souhrnné statistiky pro korespondenci

[ctx: menu]
en: Support
cs: Podpora

[ctx: menu]
en: Survey Details
cs: Detaily průzkumu

[ctx: menu]
en: Survey Types
cs: Druhy průzkumů

[ctx: menu]
en: Surveys
cs: Průzkumy

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
cs: Synchronizovat kontakty s uživateli

[ctx: menu]
en: System Settings
cs: Systémová nastavení

[ctx: menu]
en: System Status
cs: Stav systému

[ctx: menu]
en: Tags
cs: Štítky

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
cs: Štítky (kategorie)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
cs: Řekněte příteli

[ctx: menu]
en: Thank You
cs: Díky

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
cs: Poděkování a potvrzení

[ctx: menu]
en: Title and Settings
cs: Nadpis a nastavení

[ctx: menu]
en: Top Donors
cs: Top dárci

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
cs: Odhlásit z odběru

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
cs: Aktualizovat fakturační údaje

[ctx: menu]
en: Update Subscription
cs: Aktualizovat předplatné

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
cs: Aktualizovat CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
cs: Uživatelé a přístupová práva

[ctx: menu]
en: View Activity
cs: Zobrazit činnost

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
cs: Zobrazit předvolby dat

[ctx: menu]
en: View Mailing
cs: Zobrazit korespondenci

[ctx: menu]
en: View Payment
cs: Zobrazit platbu

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
cs: Zobrazit podpisy petice

[ctx: menu]
en: Website Types
cs: Druhy webů

[ctx: menu]
en: Word Replacements
cs: Nahrazení slov

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
cs: Ovládání přístupu přes Wordpress

en: miles
cs: míle

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
cs: minuty, uvozené nulou ('00'..'60')

en: month
cs: měsíc(ů)

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
cs: Měsíc jako dvouciferné číslo, uvozené nulou ('01'..'12')

en: more
cs: více

en: must be a numeric value
cs: musí být číslo

en: none
cs: žádná

en: not available
cs: není dostupné

en: ongoing
cs: průběžný

en: or
cs: nebo

en: participants
cs: účastníci

en: profile create
cs: vytvoření profilu

en: profile edit
cs: úprava profilu

en: profile listings and forms
cs: formuláře a pohledy profilu

en: profile view
cs: náhled profilu

en: profiles
cs: profily

[ctx: province]
en: Alaska
cs: Aljaška

[ctx: province]
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

[ctx: province]
en: California
cs: Kalifornie

[ctx: province]
en: Colorado
cs: Kolorado

[ctx: province]
en: Djibouti
cs: Džibuti

[ctx: province]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: province]
en: Hong Kong
cs: Hongkong

[ctx: province]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: province]
en: Martinique
cs: Martinik

[ctx: province]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: province]
en: New Mexico
cs: Nové Mexiko

[ctx: province]
en: North Carolina
cs: Severní Karolína

[ctx: province]
en: North Dakota
cs: Severní Dakota

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

[ctx: province]
en: Pennsylvania
cs: Pensylvánie

[ctx: province]
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

[ctx: province]
en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

[ctx: province]
en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

[ctx: province]
en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

[ctx: province]
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Americké menší zámořské ostrovy

[ctx: province]
en: Virgin Islands
cs: Panenské ostrovy

[ctx: province]
en: Virginia
cs: Virginie

[ctx: province]
en: West Virginia
cs: Západní Virginie

en: read more
cs: čti více

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
cs: Číst <a href="!1">CiviCRM adminstrátorský manuál</a>. (anglicky)

en: register for events
cs: zaregistrovat se na události

en: release
cs: zveřejnit

en: remove profile
cs: odstranit profil

en: select
cs: zvolit

en: select activity
cs: Vybrat činnost

en: show location
cs: Ukázat lokaci

en: sign CiviCRM Petition
cs: podepsat CiviCRM Petici

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
cs:  Pro tento platební procesor není nastaven ssl_merchant_id

en: start date
cs: začátek

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
cs: začátek=RRRRMMDD - Specifikujte různé rozsahy dat začátků pro vypsané události.

en: submit credit card contribution
cs: přidat příspěvek platební kartou

en: test-drive
cs: testovací režim

en: through
cs: do

en: through %1
cs: skrze %1

en: translate CiviCRM
cs: přeložit CiviCRM

en: type
cs: typ

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
cs: napište=N - Nastavte částečný typ události za použití event_type_id value. (Tyto hodnoty můžete najít při prohledávání výpisů v  Administrace &raquo; CiviUdálosti &raquo; Typy událostí.)

en: under the name
cs: pod jménem

en: until
cs: až do

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
cs: angloamerické označení dopoledne/odpoledne velkými písmeny ('am', 'pm')

en: vCard Name
cs: Jméno vCard

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
cs: Hodnota: %1 není z pravého pole datového typu%2

en: view additional participant
cs: zobrazit další účastníky

en: view all activities
cs: zobrazit všechny činnosti

en: view all contacts
cs: Zobrazit všechny kontakty

en: view all notes
cs: zobrazit všechny poznámky

en: view details
cs: zobrazit detaily

en: view event info
cs: zobrazit info události

en: view event participants
cs: zobrazit účastníky události

en: view payments
cs: zobrazit platby

en: view primary participant
cs: zobrazit primárního účastníka

en: view result set
cs: zobrazit soubor výsledků

en: with
cs: s

en: xml definition of case type
cs: xml definice druhu případu

en: year
cs: rok

en: year as a decimal number including the century ('2015')
cs: rok jako čtyřciferné číslo ('2015')
