CiviCRM - en to da translation catalogue (10934 entries)

en:  (multiple participants)
da:  (adskillige deltagere)

en:  - any reporter -
da:  - enhver indberetter -

en:  - any status -
da:  - enhver status -

en:  Amount Before Tax:
da: Beløb før moms:

en:  Amount before Tax :
da: Beløb før moms:

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
da: <a id = 'quickconfig' href='#'>Klik her</a>, hvis du vil konfigurere tilvalg for fastsat bidrag nedenfor, som en del af et prissæt, med den øgede fleksibilitet og kompleksibitet som det indebærer.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
da: ELLER du kan søge i <a href='%1'>arkiverede %2</a>.

en:  Petition has been deleted.
da: Anmodningen er blevet slettet.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
da:  Bemærk venligst at betalingshåndteringen fra Authorize.net kun tillader gentagne bidrag og automatisk fornyelse af medlemskab med betalingsintervaller fra 7-365 dage eller 1-12 måneder (dvs. ikke højere end et år).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
da:  Samlet løfte er ændret som følge af tilpasning af betalinger. Det oprindelige tilsagn var %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
da: Indstillinger - Debugging og håndtering af fejl

en:  Store Name is not set for this payment processor
da:  Butiksnavn er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
da:  Der er %1 andre deltager(e) tilmeldt af denne deltager.

en:  URL is not set for this payment processor
da:  URL er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en:  You can add another Campaign.
da: Du kan tilføje endnu en kampagne.

en:  You can add another Financial Account Type.
da: Du kan tilføje endnu en finanskontotype.

en:  You can add another Petition.
da: Du kan tilføje endnu en anmodning.

en:  You can add another price set field.
da: Du kan tilføje endnu et prisstruktur-felt.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan annullere tilvalget gentagne bidrdag ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
da:  Du vil modtage endnu en e-mail, så snart gennemgangen er fuldført.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
da:  kan ikke anvendes som en Resultat-kolonne for profilsøgninger.

en:  during the batch merge process with safe mode.
da: under flette-proces for bunke i sikker tilstand.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
da:  felt. Profiler med en blading af felttyper, kan ikke inkludere søgbare eller resultatkolonne-felter. Hvis du gemmer dette felt nu, så vil indstillinger for Søgbare og Resultatkolonner, blive fjernet for alle felter i denne profil. Vil du fortsætte?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
da:  felter kan ikke markeres som søgbare i en profil.

en:  for %1 installments
da: fpr %1 betalingsrater

en:  for %1 installments.
da: for %1 rater.

en:  for a total of %1 installment(s)
da: for en total på %1 betalingsrate(r)

en:  of the Assignee Contact
da: af ansvarlig kontakt

en:  of the Source Contact
da: af oprindelseskontakten

en:  of the Target Contact
da: af målkontakten

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
da: "%1" rapport er blevet oprettet. Du ser i øjeblikket den nye rapportinstans.

en: "%1" report has been updated.
da: Rapporten "%1" er blevet opdateret.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
da: "Talt?" kontrollerer om en person med denne status, tælles som deltager, med det formål at kontrollere det maksimale antal deltagere.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
da: "Offentlige sider" vil gøre indholdet af denne postudsendelse synlig for alle, der har rettigheden "vis offentligt CiviMail-indhold". Bemærk at selv personer, der ikke modtog postudsendelsen ville være i stand til at finde den via søgemaskiner.

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
da: "Kun brugere og admin-brugere" betyder, at det kun er brugere som modtog postudsendelsen eller adminstratorer, der kan se denne e-mail på dit websted; brugere skal være logget ind for at se beskeden.

en: # Activities
da: # Aktiviteter

en: # Completed Contributions
da: # Fuldførte bidrag

en: # Completed Soft Credits
da: # Gennemførte bløde kreditter

en: % of Total
da: % af i alt

en: %1 - %2 of %3
da: %1 - %2 af %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
da: %1 - CiviCRM profilfelter

en: %1 - Custom Fields
da: %1 - Tilpassede felter

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
da: %1 - Gateway kræver curl med SSL-understøttelse

en: %1 - HTML Form Snippet
da: %1 - HTML-formular-stump

en: %1 - Multiple Choice Options
da: %1 - Tilvalg med flere svarmuligheder

en: %1 - Participants
da: %1 - Deltagere

en: %1 - Price Fields
da: %1 - prisfelter

en: %1 - Price Options
da: %1 - pris-tilvalg

en: %1 - copy sent to %2
da: %1 - kopi sendt til %2

en: %1 - due on %2
da: %1 - sat til %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
da: %1 - sat til %2 (overskredet)

en: %1 : Offline registration (by %2)
da: %1: Offline-tilmelding (af %2)

en: %1 Activity
da: %1 aktivitet

en: %1 Address
da: %1 adresse

en: %1 Breakdown
da: Opdeling af %1

en: %1 Contacts Updated
da: %1 kontakter blev opdateret

en: %1 Created
da: %1 oprettet

en: %1 Disabled
da: %1 Slået fra

en: %1 Donation
da: %1 donation

en: %1 Enabled
da: %1 Slået til

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
da: %1 arrangementsregistrering(er) er blevet annulleret.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
da: %1 fra skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 From must be an integer (whole number).
da: %1 Fra skal være et heltal.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 Fra skal være i et gyldigt penge-format. (komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 Help
da: %1 hjælp

en: %1 Integration Settings
da: %1-integrationsindstillinger

en: %1 Membership
da: %1 Medlemskab

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
da: %1 Tilmelding til medlemskab: kreditkort eller debetkort (af %2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
da: %1 Medlemskab: Offline-tilmelding (af %2)

en: %1 Option
da: %1-tilvalg

en: %1 Options
da: %1 muligheder

en: %1 Questions
da: %1 spørgsmål

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
da[0]: %1 relateret sag
da[1]: %1 relaterede sager

en: %1 Reports
da: %1 rapporter

en: %1 Rules
da: %1 regler

en: %1 Saved
da: %1 gemt

en: %1 Selected records only
da: Kun %1 valgte poster

en: %1 Smart Group Criteria
da: %1 smart-gruppe-kriterie

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
da: %1 til skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 To must be an integer (whole number).
da: %1 Til skal være et heltal.

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 Til skal være i et gyldigt penge-format. (komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 Updated
da: %1 blev opdateret

en: %1 User: %2; user id: %3
da: %1 Bruger: %2; bruger-ID: %3

en: %1 already exist.
da: '%1' eksisterer allerede.

en: %1 already used.
da: '%1' er allerede i brug.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
da: %1-beløb kan ikke være mindre end nul. Vælg venligst tilvalgene derefter.

en: %1 available
da: %1 tilgængelig

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
da: Der er i øjeblikket %1 kontakter, der kvalificerer sig til denne relation.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
da: %1 kontakter er allerede blev knyttet til dette arrangement. De blev ikke tilføjet endnu en gang.

en: %1 could not be parsed
da: %1 kunne ikke fortolkes

en: %1 created
da: %1 oprettet

en: %1 does not exists or is empty
da: %1 eksisterer ikke eller er tom

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
da: %1 for hver %2 %3 for %4 rater.

en: %1 for this country.
da: %1 for dette land.

en: %1 for this county.
da: %1 for dette amt.

en: %1 for this state.
da: %1 for denne tilstand.

en: %1 has been created.
da: %1 er blevet oprettet.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
da: %1 er blevet flyttet til det brugerdefinerede sæt <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
da[0]: %1 er blevet flyttet til papirkurven.
da[1]: %count kontakter er blevet flyttet til papirkurven.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
da[0]: %1 er blevet slettet permanent.
da[1]: %count kontakter er blevet slettet permanent.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
da[0]: %1 er blevet gendannet fra papirkurven.
da[1]: %count kontakter er blevet gendannet fra papirkurven.

en: %1 has been updated.
da: %1 er blevet opdateret.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
da: %1 meldte sig til eller blev tilføjet til denne el. disse gruppe(r).

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
da: %1 har ingen kontakter, der matcher dit søgekriterie. Du kan <a href='%2'>tilføje kontakter her.</a>

en: %1 has not been saved.
da: %1 er ikke blevet gemt.

en: %1 is a required field.
da: %1 er et påkrævet felt

en: %1 is already used for Discount Name.
da: %1 er allerede brugt til rabatnavn.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
da: %1 er i øjeblikket inkluderet i disse smarte grupper (dvs. gemte søgninger).

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
da: %1 er inkluderet i disse overordnede gruppe(r) baseret på tilhørsforhold til gruppe(r), der er deres
    underordnede.

en: %1 is no longer part of these group(s).
da: %1 er ikke længere en del af disse grupper.

en: %1 membership for %2 has been added.
da: %1 medlemskab for %2 er blevet tilføjet.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
da: %1 medlemskab for %2 er blevet fornyet

en: %1 more
da: %1 flere

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
da: %1 skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 must be an integer (whole number).
da: %1 skal være et heltal

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 skal være i korrekt pengeformat. (decimalpunkt/komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 must be valid Website.
da: %1 skal være et gyldigt websted.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 skal være i et passende pengeformat. (decimalpunkt/komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
da: %1 af %2 poster - %3 tilbage

en: %1 option has been deleted.
da: Mulighed %1 er blevet slettet.

en: %1 or more
da: %1 eller flere

en: %1 out of %2
da: %1 ud af %2

en: %1 pairs of duplicates were merged
da: %1 par dubletter blev sammenflettet

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
da: %1 par dubletter blev sprunget over på grund af konflikt

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
da: %1-håndteringen understøtter ikke opdatering af faktureringsdetaljer for abonnement.

en: %1 status has been updated to %2.
da: %1-statussen er blevet ændret til %2.

en: %1 user account registration option?
da: %1 - mulighed for registrering af brugerkonto?

en: %1 version and user table name.
da: %1 version og navn på brugertabel.

en: %1 voters did not release.
da: %1 vælgere blev ikke frigivet.

en: %1 voters has been released.
da: %1 vælgere er blevet frigivet.

en: %1 wants you to know about %2
da: %1 ønsker at vide mere om %2

en: %1(s)
da: %1(ere)

en: %1: SMS Reply will not be sent.
da: %1: SMS-svar vil ikke blive sendt.

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
da: %2. Denne type medlemskab er kædet til en <a href='%1'>online-bidragside</a>. Fravælg venligst denne medlemstype i fanen Medlemskab.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
da: %3. Der er kontakter som har denne type medlemskab knyttet til sig. Søg efter kontakter med denne type medlemskab på siden <a href='%1'>Find medlemmer</a>. Hvis du stadig får vist denne besked efter at have slettet disse medlemmer, så kan der være kontakter i Papirkurven (slettede) med denne medlemstype. Forsøg at anvende <a href="%2">Avanceret søgning</a> og foretage markering i "Søg i Papirkurv".

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
da[0]: %count %2 %3 relation blev oprettet
da[1]: %count %2 %3 relationer blev oprettet

en: %count Contact | %count Contacts
da[0]: %count kontakt
da[1]: %count kontakter

en: %count Result | %count Results
da[0]: %count resultat
da[1]: %count resultater

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
da[0]: %count aktivitet blev slettet.
da[1]: %count aktiviteter blev slettet.

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
da[0]: %count sag flyttet til papirkurven.
da[1]: %count sager flyttet til papirkurven.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
da[0]: %count sag blev slettet permanent.
da[1]: %count sager blev slettet permanent.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
da[0]: %count sag blev genskabt fra papirkurven.
da[1]: %count sager blev genskabt fra papirkurven.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
da[0]: %count kontakt blev tilføjet til gruppen
da[1]: %count kontakter blev tilføjet til gruppen

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
da[0]: %count kontakt havde allerede dette mærke
da[1]: %count kontakter havde allerede dette mærke

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
da[0]: %count kontakt er blevet reserveret.
da[1]: %count kontakter er blevet reserveret.

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
da[0]: %count kontakt blev fjernet fra '%2'
da[1]: %count kontakter blev fjernet fra '%2'

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
da[0]: %count kontakt blev opmærket
da[1]: %count kontakter blev opmærket

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
da[0]: Mærker fjernet for %count kontakt
da[1]: Mærker fjernet for %count kontakter

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
da[0]: %count kontakt var allerede i gruppen
da[1]: %count kontakter var allerede i gruppen

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
da[0]: %count bidrag blev slettet.
da[1]: %count bidrag blev slettet.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
da[0]: %count duplikeret relation
da[1]: %count duplikerede relationer

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
da[0]: %count stk. e-post blev fundet på hold og opdateret.
da[1]: %count stk. e-post blev fundet på hold og opdateret.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
da[0]: %count bevilling blev slettet.
da[1]: %count bevillinger blev slettet.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
da[0]: %count ugyldig relationspost
da[1]: %count ugyldige relationsposter

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
da[0]: %count medlemskab blev slettet
da[1]: %count medlemskaber blev slettet

en: %count month | %count months
da[0]: %count måned
da[1]: %count måneder

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
da[0]: %count deltager blev slettet.
da[1]: %count deltagere blev slettet.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
da[0]: %count løfte om bidrag blev slettet.
da[1]: %count løfter om bidrag blev slettet.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
da[0]: %count relationspost blev ikke oprettet pga. ugyldige kontakttype.
da[1]: %count relationsposter blev ikke oprettet pga. ugyldige kontakttyper.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
da[0]: %count relation blev ikke oprettet, fordi kontakten ikke har rette type til denne relation
da[1]: %count relationer blev ikke oprettet, fordi kontakten ikke har rette type til denne relation

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
da[0]: %count blev sprunget over, fordi kontakten allerede er %2 %3
da[1]: %count blev sprunget over, fordi kontakterne allerede er %2 %3

en: %count year | %count years
da[0]: %count år
da[1]: %count år

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: %title day
da: %title dag

en: %title month
da: %title måned

en: %title week
da: %title uge

en: %title year
da: %title år

en: %title year + month
da: %title år + måned

en: &lt; Previous
da: &lt; Forrige

en: &lt;&lt; First
da: &lt;&lt; Første

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
da: &quot; Alle informationer du giver til os eller vores repræsentanter, vil blive behandlet strengt fortroligt. De vil ikke blive anvendt til andre formål end til at hjælpe dig, eller til formål som du tillader på skrift eller som loven kræver.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
da: &quot;Kan jeg stille dig nogle indledende spørgsmål nu?&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
da: &quot;Fortæl mig hvad du gerne vil diskutere.&quot;

en: '%1' batch has been saved.
da: "%1"-massekørslen er blevet gemt.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
da: "%1" kan ikke slettes, fordi informationen bruges til specielle systemformål.

en: '%1' directory does not exist
da: '%1'-biblioteket eksisterer ikke

en: '%1' has been deleted.
da: '%1' er blevet slettet.

en: '%1' have been saved.
da: "%1" er blevet gemt.

en: '%1' information has been saved.
da: '%1' informationen er blevet gemt.

en: '%1' survey has been deleted.
da: "%1"-undersøgelsen er blevet slettet.

en: 'Children' of that individual
da: 'Børn' af dette individ

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
da: Henvisningstekst for 'Opret personlig kampagneside'

en: 'Employees' of that organization
da: 'Ansatte' i den organisation

en: 'Household Members' of that household
da: 'Medlemmer af husstand' for denne husstand

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
da: 'Frameld via e-mail' - Viser en e-mailadresse for modtagere, så de kan afmelde fra modtagelse af e-mails fra din organisation.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
da: 'Frameld via webside' - opretter en henvisning som modtagere kan klikke på, hvis de ønsker at framelde sig modtagelse af e-mails fra din organisation. Som alternativ kan du inkluere 'Frameld via e-mail'-symbolet.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
da: Maksimalt grænse for modtagere af 'Fortæl en ven'

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
da: "Afmeld via e-mail" - viser en e-mailadresse hvor modtagerne kan afmelde sig den specifikke postliste brugt til at sende denne besked.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
da: 'Afmeld via webside' - skaber et link hvor modtagerne kan afmelde sig den specifikke postliste brugt til at sende denne besked. Alternativt kan du inkludere 'Afmeld via e-mail' token eller en af ​​Opt-out tokens.

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
da: '}Fremhæv symboludtrykket og kopiér det til din udklipsholder - eks. %1.

en: (%1 recipients)
da: (%1 modtagere)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
da: (Bidrag med mindst X for at opfylde betingelserne for denne gave.)

en: (Filed on case %1)
da: (Arkiveret i sagen %1)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
da: (Dokumentation over job-parametre og kommandolinje-syntaks ...)

en: (Last Month)
da: (Sidste måned)

en: (Not Available)
da: (Ikke mulig)

en: (OR Membership ID if update mode.)
da: (ELLER medlemskab-id, hvis opdateringstilstand.)

en: (Preview Area)
da: (Område til forhåndsvisning)

en: (Recurring Contribution)
da: (Gentagne bidrag)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
da: (Konsultér Kortlægning og geokodning i kapitlet Installation og grundlæggende opsætning)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
da: (Summen af alle vægtene skal være større end eller lig med grænseværdien: %1).

en: (YTD)
da: (ÅTD)

en: (bottom of page)
da: (bunden af siden)

en: (built-in)
da: (indbygget)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
da: (bidrag mindst %1 gang for at få dette medlemskab)

en: (current month)
da: (nuværende måned)

en: (current year)
da: (nuværende år)

en: (deleted contacts)
da: (slettede kontakter)

en: (display name not available)
da: (visning af navn ikke tilgængelig)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da: (filtreret fra _MAX_ total poster)

en: (match to contact)
da: (match med kontakt)

en: (more)
da: (mere)

en: (n/a)
da: (utilg.)

en: (no fee)
da: (gratis)

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: (not assigned)
da: (ikke tildelt)

en: (ongoing)
da: (igangværende)

en: (original currency)
da: (original valuta)

en: (preferred)
da: (foretrukne)

en: (recipients)
da: (modtagere)

en: (signature)
da: (signatur)

en: (since inception)
da: (siden start)

en: (step %1 of %2)
da: (trin %1 af %2)

en: (this is not the current revision)
da: (dette er ikke den aktuelle revision)

en: (this is the current revision)
da: (dette er den aktuelle revision)

en: (this will take a few minutes)
da: (dette vil tage nogle få minutter)

en: (top of page)
da: (toppen af siden)

en: + Add New Field
da: + Tilføj nyt felt

en: , or Merge this contact with an existing contact
da: , eller flet denne kontakt med en eksisterende kontakt

en: - Activity Fields -
da: - Aktivitetsfelter -

en: - All Contacts -
da: - Alle kontakter -

en: - Any -
da: - Alle -

en: - Contact Fields -
da: - Kontaktfelter -

en: - Contribution Fields -
da: - Bidragsfelter-

en: - N/A -
da: - Utilgængelig -

en: - Participant Fields -
da: - Deltagerfelter -

en: - Select Financial Account Relationship -
da: - Vælg relation for finanskonto -

en: - Select Relationship Type-
da: - Vælg relationstype -

en: - all activity type(s) -
da: - alle aktivitets-typer -

en: - any -
da: - alle -

en: - any contact type -
da: - enhver kontakt-type -

en: - any group -
da:  - enhver gruppe -

en: - any interviewer -
da: - alle interviewere -

en: - any state/province -
da: - enhver stat/provins -

en: - any tag -
da:  - ethvert mærke -

en: - any visibility -
da: - enhver synlighed -

en: - default -
da: - standard -

en: - default input format -
da: - Standard input-format -

en: - default view -
da: - standard visning -

en: - do not import -
da: - importér ikke -

en: - first select relationship type -
da: - vælg først relationstypen -

en: - no grouping -
da: - ingen gruppering -

en: - none -
da: - ingen -

en: - prefix -
da: - preference -.

en: - related contact info -
da: - relateret kontakt info -

en: - same as for main contact -
da: - Samme som for de hovedkontakt -

en: - select %1 -
da: - vælg %1 -

en: - select -
da: - vælg -

en: - select Parent -
da: - vælg overordnede -

en: - select contact -
da: - vælg kontakt -

en: - select contacts -
da: - vælg kontakter -

en: - select field -
da: - vælg felt -

en: - select group -
da: - vælg gruppe -

en: - select label -
da: - vælg label -

en: - select profile -
da: - vælg profil -

en: - select record type -
da: - vælg post type -

en: - select role -
da: - vælg rolle -

en: - suffix -
da: - suffiks -

en: -- Select --
da: -- Vælg --

en: -day of week-
da: -ugedag-

en: -day-
da: -dag-

en: -hour-
da: -time-

en: -month-
da: -måned-

en: -sec-
da: -sek-

en: -year-
da: -år-

en: ...and $
da: ...og kr

en: ...through
da: ... gennem

en: 1 Day | %count Days
da[0]: 1 dag
da[1]: %count dage

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
da[0]: 1 aktivitet havde ikke dette mærke i forvejen
da[1]: %count aktiviteter havde ikke dette mærke i forvejen

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
da[0]: 1 aktivitet har allerede dette mærke.
da[1]: %count aktiviteter har allerede dette mærke.

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
da[0]: 1 kontakt havde i forvejen ikke dette mærke
da[1]: %count kontakter havde i forvejen ikke dette mærke

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
da[0]: 1 kontakt var i forvejen ikke i denne gruppe
da[1]: %count kontakter var i forvejen ikke i denne gruppe

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
da[0]: 1 kunne ikke genskabes.
da[1]: %count kunne ikke genskabes.

en: 1. Manage Roles
da: 1. Administrér roller

en: 12 Hours
da: 12-timer

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
da: 2. Tildel brugere til CiviCRM AKL-roller

en: 24 Hours
da: 24-timer

en: 3. Manage ACLs
da: 3. Administrér AKL'er

en: 3rd-party Service
da: Tjeneste fra 3. part

en: 5395 with Logo
da: 5395 med logo

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
da: <a href="%1">wkhtmltopdf er et alternativt redskab til at oprette PDF'er</a>, der kan give bedre ydelse, særligt når du opretter et stort antal PDF-breve eller -kvitteringer. Din systemadministrator vil skulle hente og installere dette redskab, og angive stien til den eksekverbare fil her.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
da: <b>%1</b> fil(er) i mappen %2 er skrivebeskyttet. Angivet fil(er) kan anvendes under importen for at logge de fejl, som opstod under importprocessen. Kontakt administratoren for at få hjælp.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
da: <p>Du kan evt. også tjekke mappen med <a href="%2/%1" target="_blank">originale %1-moduler</a>, der kan være en hjælp for dig (CMS-specifikke moduler vises ikke her).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
da: <strong>%1 (%2)</strong> er nu tilmeldt <strong>%3</strong> postlisten.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
da: <strong>%1 - verificeringen af din e-mailadresse '%2' er blevet fuldført.</strong>

en: <strong>Check Availability</strong>
da: <strong>Tjek tilgængelighed</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
da: <strong>CiviKampagne</strong> - Tillader dig at sammenkæde arrangementer, postudsendelser, aktiviteter og bidrag under én "paraply", således at du kan følge udviklingen af alle dine indsatser mod én programmatisk målsætning eller kampange.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
da: <strong>CiviSag</strong> - Integreret sagsstyringskomponent, herunder et instrumentbræt med "mine sager ", automatiseret sagstidslinjer og konfigurerbar revisionsrapporter.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
da: <strong>CiviBidrag</strong> - En online fundraising og donor forvaltningskomponent, der giver dig mulighed for at spore og administrere bidrag til din organisation. Det giver dig også mulighed for hurtigt og nemt at oprette tilpassede websider til at acceptere online donationer.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
da: <strong>CiviBidrag</strong> - Når du ønsker at indsamle information fra bidragydere via online-bidragsider, så kan du oprette en profil og henvise til din bidragsside som et 'brugerdefineret side-element' (<a href='%1'>Konfigurér bidragsider</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
da: <strong>CiviArrangement</ strong> - Giver integreret online-tilmelding til arrangmenter og håndtering af betalings- og gratis-arrangementer. Det giver dig mulighed for hurtigt og nemt at oprette tilpassede websider til tilmelding til et arrangement og derefter spore deltagerne.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
da: <strong>CiviBevilling</strong> - Designet til at blive brugt af organisationer, der distribuerer fondsmidler til andre, eksempelvis fonde, uddelere af bevillinger, osv.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
da: <strong> CiviMail </ strong> - Et robust komponent til massepostudsendelse, der giver dig mulighed for at engagere dine interessenter med personaliserede overraskelser og nyhedsbreve per e-mail.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
da: <strong>CiviMedlem</ strong> - En fleksibel komponent til medlemsadministration, der omfatter praktisk online tilmelding og fornyelse.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
da: <strong>CiviLøfte</strong> - Registrér og følg med i tilsagn fra bidragyderne. Send anerkendelser og rykkere for afgivne løfter. Konfigurér online-bidragsider for at understøtte selvbetjente afgivelser af løfter og betalinger for indfrielse af løfte.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
da: <strong>Kontakt-redigerings Formularer</strong> - Tillad <strong>godkendte brugere</strong> at redigere deres egen kontakt-info ved hjælp af en Profil via følgende sti: <em>%1/%2</em>. (Dette eksempel linker til en redigerings-formular for Profil ID 3.)

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
da: <strong>Kontaktsøgning og Listegenerering</strong> - Når du ønsker at tilbyde en søgeformular og søgeresultatlister over nogle eller alle dine kontakter, kan du oprette en profil med de ønskede søgefelter og give brugere stien til søgeformularen. Når du opretter et link til profiler til søgning- og listegenerering, skal du tilføje det tilsvarende profil ID til slutningen af ​​din søgestreng ved et 'gid' parameter. For eksempel ville linket til at vise en søgnings- og listeside for en Profil med ID = 3 være:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
da: <strong>Kontakt-tilmelding Formularer</strong> - Opret link(s) til 'ny kontakt' input-formular(er) for dine Profiler ved hjælp af følgende sti: <em>%1 /%2</em>. (Dette eksempel linker til en input-formular for Profil ID 3.)

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
da: <strong>Udsendelse er endnu ikke begyndt for denne mail</strong>. Hvis den planlagte leveringsdato og tid er passeret, så spørg systemadministratoren eller teknisk support for at kontrollere, at den automatiserede udsendelse ('cron job') kører - og hvor ofte.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
da: <strong> EKSEMPEL: </strong> 'Team Leaders' (<em>AKL-rolle</em>) kan 'Redigere' (<em>Handling</ em>) alle kontakter i den "aktive frivillige gruppe« (<em >Data</ em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
da: <strong> EKSEMPEL: </strong> Når du opretter et sæt af brugerdefinerede felter, som bruges til at indsamle <strong>Beskæftigelseshistorik</strong> -kan du have felter for Jobtitel, Startdato, Slutdato, og grunden til at personen har forladt jobbet. Afkryds feltet "flere poster" for at få mulighed for at indsamle oplysninger om flere jobs.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
da: <strong>Ansat <-> Arbejdsgiver-relation</strong> oprettes hver gang feltet 'Nuværende arbejdsgiver' udfyldes, enten i formularen kontaktoversigt eller via en profil. Når den udfyldes, vil den oprette en organisation, hvis der ikke allerede findes én i forvejen med samme navn.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
da: <strong>Eksporter PRIMÆRE felter</strong> fremkommer med de mest almindeligt brugte dataværdier. Dette omfatter primær adresseinformation, foretrukket telefon og e-mail.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
da: <strong>Udfyld:</strong> Udfylder yderligere/manglende kontakt-data. Databasefelter, som allerede indeholder værdier bliver ikke rørt.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
da: <strong>Fast medlemsperiode - 3 måneders varighed:</strong> En person opskriver sig som medlem d. 15. februar 2008. Vedkommedes startdato for medlemskab er sat til 1. februar 2008 - og slutdatoen er 30. april 2008.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
da: <strong>Fast medlemsperiode - 1 års varighed:</strong> Startdato på fast medlemsperiode er angivet til 1. januar. En person opskriver sig som medlem d. 15. februar 2008. Vedkommedes startdato for medlemskab er sat til 1. januar 2008 - og slutdatoen er 31. december 2008.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
da: <strong>HTML-formular-stump</strong> - Hvis du vil have mere kontrol over formular layout, eller ønsker at tilføje Profil-input former til ikke-CiviCRM blokke, sider og/eller websteder... Klik på handlingslink for HTML-formular-stumpen til en Profil nedenfor - og kopier og indsæt HTML-formular-stumpen i hvilken som helst webside.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
da: <strong>Relationer for husstand</strong> giver medlemmer af husstande mulighed for at få "husstandsadresse" tilføjet til deres post. Igen, hvis en husstand allerede findes, så vil individet få en relation oprettet med den - hvis der ikke findes nogen, så vil en ny husstand blive oprettet.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
da: <strong>Import er blev fuldført med succes.</strong> Oplysningerne nedenfor sammenfatter resultaterne.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
da: <strong>Importer Kontakt Undertyper</strong> - Hvis din fil indeholder en blanding af "undertyper", som tilhører en indbygget type, vælg den indbyggede ("over-") type her. Du vil derefter være i stand til at kortlægge et felt for Kontakt Undertype fra din fil, som definerer hver rækkes undertype. EKSEMPEL: Hvis du importerer en blanding af enkeltpersoner, der er "Studerende" og "Forældre" og "Personale" undertyper, så vælg "Enkeltperson" her OG inkluder en kolonne i din import fil, som indeholder hver rækkes undertype.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
da: <strong>BEMÆRK: Rollerne Super-admin</strong> og <strong>Administrator</strong> vil have alle rettigheder i CiviCRM.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
da: <strong>Ingen Duplikat-tjek:</strong> Indsætter alle gyldige poster uden at sammenligne dem med eksisterende kontaktpersonsposter for at finde dubletter.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
da: <strong>Rullende Medlemskabs Periode - 1 års varighed: </ strong> En person tilmelder sig den 15. februar 2008. Deres medlemskab startdato er 15. februar 2008 - og slutdatoen er 14. februar 2009.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
da: <strong>Spring Over:</strong> Rapporterer og springer derefter duplikerede rækker i importfilen over - den matchende post i databasen bliver ikke rørt (standard).

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
da: <strong>Denne egenskab bør IKKE være slået til i produktionsmiljøer.</strong><br />Angiv denne værdi til <strong>Ja</strong>, hvis du ønsker at få vist en oversigt med tilbagesporing når der stødes på en fatal fejl.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
da: <strong>Denne egenskab bør IKKE være slået til i produktionsmiljøer.</strong><br />Angiv denne værdi til <strong>Ja</strong>, hvis du vil gøre brug af ét af CiviCRMs fejlsøgningsværktøjer.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
da: <strong>Tip til fejludbedring</strong> - Hvis du oplever at din SMS ikke afsendes, så spørg systemadministratoren eller kontakt i teknisk support for dit sted, for at verificere at den automatiserede opgave (&quot; cron-job&quot;) kører - og med hvilket interval.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
da: <strong>Opdatering:</strong> Opdaterer databasefelter med import-data, som er til rådighed. Felter i databasen som IKKE indgår i import-rækken bliver ikke rørt.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
da: <strong>Bruger-sider</strong> - Én eller flere profiler kan henvise til enten <strong>tilmelding af ny bruger</strong> og/eller vis og redigér sider for <strong>eksisterende brugerkonti</strong>.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
da: En "streng værdi" eller regulære udtryk, der skal ændres (erstattes).

en: A Contact with that ID does not exist: %1
da: En kontakt med dette ID findes ikke: %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
da: En detaljeret undersøgelsesrapport, <a href="%1">%2</a> er blevet oprettet.

en: A View Only field cannot be required
da: Der kan ikke kræves et felt af typen Vis kun

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
da: En kommasepareret liste vil automatisk blive omdannet til en række med handlinger som kan have flere værdier, eller du kan eksplicit benytte js-formatet for rækker ovenfor.

en: A confirmation email has been sent to %1
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til %1

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til ALLE deltagere

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
da: Et bidrag/en medlemstilmelding blev foretaget på vegne af organisationen vist nedenfor.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
da: En kopi af aktiviteten er også blevet sendt til de(n) valgte kontakt(er).

en: A copy of the contribution page has been created
da: Der er blevet oprettet en kopi af bidragssiden.

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
da: En kopi af udvidelsen (%1) er placeret i en systemmappe (%2). Systemkopien vil blive bevaret, men den nye kopi vil blive anvendt.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
da: En kopi af opfølgningsaktiviteten er blevet sendt til den eller de kontakter som har varetager opfølgningen.

en: A copy of the price set has been created
da: En kopi af prisstrukturen er blevet oprettet

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
da: En kopi af denne aktivitet bliver sendt med e-mail til hver af indehaverne.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
da: En kopi af denne rapport kan oprettes og leveres via e-mail automatisk til angivne modtagere. Brug disse indstillinger i denne sektion til at kontrollere emnet for e-mailen, indholdende rapporten såvel som modtagerlisten (Til- og Cc-felter). Adskil flere "Til" eller "CC"-e-mailadresser med kommaer.

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
da: En direkte SQL-forespørgsel i form af en SELECT-forespørgsel. Eksempelvis:

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
da: En regel til match af dubletter med dette navn eksisterer allerede. Angiv venligst et andet navn.

en: A field of the same label exists in the destination group
da: Et felt med samme etikette findes i målgruppen

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
da: En finanstype med dette navn findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: A followup activity has been scheduled.
da: En opfølgningsaktivitet er blevet planlagt.

en: A group of contacts
da: En gruppe af kontakter

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
da: En jobstørrelse mindre end grænsen for bundter vil ophæve effekten af massekørselsgrænsen.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
da: Et link til dette %1 er automatisk inkluderet i e-mailen sendt til venner. Hvis du også ønsker at inkludere et link med generelle oplysninger om din organisation, skal du indtaste linket her (f.eks <em>http://www.eksempel.org/</em>)

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
da: En CiviCRM-opgave som var varet i lang tid er i gang. Denne besked vil blive genopfrisket indtil opgaven er fuldført.

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
da: Bekræftelse af medlemskab og kvittering er blevet sendt til %1.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
da: En status for medlemskab med denne etikette eksisterer allerede. Vælg venligst en anden etikette.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
da: En medlemstype med dette navn eksisterer allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
da: En e-mailbesked er blevet sendt til stedets administrator, og du vil modtage endnu en besked fra dem, så snart gennemgangen er foretaget.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
da: En e-mail med påmindelse er blevet sendt til stedets administrator.

en: A notification email has been sent to the supporter.
da: Der er sendt en besked med e-post til supporteren.

en: A person is already registered for this event.
da: Der er allerede tilmeldt en person til dette arrangement.

en: A person with this email address is already registered for this event.
da: En person med denne mail har allerede tilmeldt sig denne event.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
da: Et produkt med dette navn findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: A profile
da: En profil

en: A receipt has been emailed to the contributor.
da: En kvittering er blevet sendt med e-mail til bidragyderen.

en: A record already exists with the same information.
da: Der eksisterer allerede en post med den samme information.

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
da: En forespørgsel om gentagen betaling (abonnement) vil blive sendt til den valgte betalingshåndering. Hvis forespørgslen lykkedes, så vil medlemskabets automatisk blive fornyet, den sidste dag i medlemsperioden, indtil den gentagne betaling annulleres. E-mailkvitteringenfor betaling af medlemskabet, vil indeholde en henvisning, som medlemmet kan anvende til at annullere automatisk fornyelse.

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
da: En e-mail der bekræfter tilmeldingen er blevet sendt til %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
da: En e-mail med bekræftelse på tilmelding vil blive sendt til %1, når transaktionen er gået igennem.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
da: Bekræftelse af fornyelse samt kvittering er blevet sendt til %1.

en: A set of custom data fields
da: Et sæt af tilrettede datafelter

en: A short description of the activity..
da: En kort beskrivelse af aktiviteten.

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
da: En regneark-lignende fil med kontaktdata i hver række. Datafelter er adskilt af kommaer. Du kan eksportere til en "CSV" fil fra de fleste regnearksprogrammer, mange database programmer, samt andre adressebogsprogrammer. Se brugervejledningen til dit program, hvis du ikke er sikker på, hvordan du gør. Gem filen på din lokale harddisk (eller et tilgængeligt drev på dit netværk) - og vælg derefter filen som din Import Upload Fil.

en: A valid Notify Email address must be specified
da: En gyldig e-mailadresse for påmindelse skal angives

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
da: En gyldig e-mailafsender for kvitteringer skal angives, hvis e-mailkvittering til bidragyder er aktivt

en: A valid file must be uploaded.
da: Det skal være en gyldig fil, der skal uploades

en: A6 Badge Portrait 150x106
da: A6-skilt i portræt 150x106

en: AB Test Created Date
da: Oprettelsesdato for AB-test

en: ACL
da: AKL

en: ACL Entity
da: AKL-enhed

en: ACL Entity ID
da: ID for AKL-enhed

en: ACL Entity Role is Active
da: Rollen for AKL-enhed er aktiv

en: ACL Group ID
da: ID for AKL-gruppe

en: ACL Group/Role
da: ACL-gruppe/rolle

en: ACL ID
da: ACL-ID

en: ACL Is Active?
da: Er AKL aktiv?

en: ACL Name
da: AKL-navn

en: ACL Object
da: AKL-objekt

en: ACL Object ID
da: ID for AKL-objekt

en: ACL Operation
da: AKL-handling

en: ACL Role
da: AKL-rolle

en: ACL Role ID
da: ID for AKL-rolle

en: ACL Table
da: AKL-tabel

en: ACL Type
da: AKL-type

en: ACL Type(s)
da: AKL-type(r)

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
da: AKL'er (AdgangsKontrol-Lister) lader dig kontrollere adgangen til CiviCRM-data. En AKL består af en <strong>Handling</strong> (f.eks. 'Vis' eller 'Redigér'), et <strong>sæt af data</strong> som handlingen kan udføres på (f.eks. en gruppe af kontakter), og en <strong>Rolle</strong> som har rettighed til at foretage denne handling. Konsultér %1 for mere info.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
da: AKL'er definerer tilladelse til at udføre en handling på et sæt data, og give denne tilladelse til en CiviCRM AKL-rolle. Brug dette link til at oprette eller redigere AKL'er til dit websted.

en: ADC referral
da: Henvisning til dagtilbud for voksne

en: AND
da: OG

en: AND/OR
da: OG/ELLER

en: AOL Terms of Service complaint
da: AOL Servicevilkår klage

en: API Action
da: API-handling

en: API Action:
da: API Handling:

en: API Call Action
da: Handling for API-kald

en: API Call Entity
da: Enhed for API-kald

en: API Entity
da: API-enhed

en: API Entity:
da: API Enhed:

en: API Login
da: API-login

en: API Parameters
da: API-parametre

en: API Params
da: API-parametre

en: API Type
da: API-type

en: API Type:
da: API-type:

en: API URL
da: API-adresse

en: API Url
da: API-URL

en: API Url:
da: API-URL:

en: API call:
da: API-kald:

en: APILogin is not set for this payment processor
da: APILogin er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Abbreviate Province?
da: Forkortelse af provins?

en: Abkhaz
da: Abkhasisk

en: Able to create a new database.
da: Kan oprette en ny database.

en: About Profiles
da: Om profiler

en: About is a required field.
da: Om er et nødvendigt felt.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
da: Absolut URL på det sted, hvor civicrm modulet eller komponenten er blevet installeret.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
da: Acceptér og følg afgivne løfter (for tilbagevendende gaver).

en: Accepted Credit Cards
da: Accepterede kreditkort

en: Accepted Rate
da: Frekvens for accept

en: Access
da: Adgang

en: Access Arguments
da: Adgangs-argumenter

en: Access Callback
da: Adgangs-tilbagekald

en: Access Control
da: Adgangskontrol

en: Access Control Documentation
da: Dokumentation af adgangskontrol

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Access Keys
da: Genvejstaster

en: Access Keys:
da: Genvejstaster:

en: Access contacts in the trash
da: Tilgå kontakter i papirkurven

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
da: Tilgå dataene med brug af en HTTP GET-forespørgsel fra en specifik URL. (Dette er 'ICAL'-ikonet på siden Administrér arrangementer.)

en: Account Creation
da: Oprettelse af konto

en: Account Holder
da: Kontoejer

en: Account Relationship
da: Kontorelation

en: Account Type
da: Kontotype

en: Account Type (Code)
da: Kontotype (kode)

en: Account Type Code
da: Kode for kontotype

en: Account creation required
da: Der kræves oprettelse af konto

en: Accounting Batch
da: Massekørsel for regnskab

en: Accounting Batch - %1
da: Massekørsel for regnskab - %1

en: Accounting Batch Processing
da: Behandling af massekørsel for regnskab

en: Accounting Batches
da: Massekørsler for regnskab

en: Accounting Code
da: Konteringskode

en: Accounts
da: Konti

en: Accounts Payable
da: Udbetalingskonti

en: Accounts Receivable
da: Konti for indgående betalinger

en: Accounts Receivable Account is
da: Konti for indgående betalinger er

en: Acctg Code
da: Acctg-kode

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
da: Nøjagtighed og dækning, samt hvad angår service for både geokodning og kortlægning kan variere afhængigt af udbyder og hvor du befinder dig. Nogle udbydere kan tilbyde eller kræve betalte abonnementer, afhængigt af mængden af ​​ansøgninger og type organisation, der anvender tjenesten. Du bør undersøge hver enkelt udbyder, og vælge den bedste løsning til dine krav og brugsmønstre.

en: Acknowledgment Date
da: Dato for kvittering

en: Acknowledgment Sent
da: Bekræftelse er sendt

en: Action
da: Handling

en: Action Schedule ID
da: ID for handlingsplan

en: Action:
da: Handling:

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate the page (you can de-activate it later)
da: Aktivér siden (du kan deaktivere den senere)

en: Active
da: Aktiv

en: Active Memberships
da: Aktive Medlemskaber

en: Active On
da: Aktive - Tilsluttet

en: Active volunteers.
da: Aktive frivillige.

en: Active?
da: Aktiv?

en: Activities
da: Historik

en: Activities %%StatusMessage%%
da: Aktivitets %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
da: Aktiviteter er 'interaktioner med kontakter' som du ønsker at registrere og følge. CiviCRM har adskillige reserverede (f.eks. indbyggede) aktivitetstyper (møder, telefonsamtaler, sendt e-post). Opret yderligere 'aktivitetstyper' her, hvis du har brug for at registrere andre typer af aktiviteter. For eksempel kan du ønske at inkludere 'jobsamtaler', eller 'revision af stedet', osv.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
da: Aktiviteterne er 'interaktioner med kontakter', som du ønsker at registrere og spore. Denne liste er sorteret efter komponent og derefter efter vægt inden for komponenten.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
da: Aktiviteter fra aktivitetssættet %1 er blevet tilføjet til denne sag.

en: Activities which are Followup Activities
da: Aktiviteter som er opfølgningsaktiviteter

en: Activities which are not Followup Activities
da: Aktiviteter som ikke er opfølgningsaktiviteter

en: Activities which have Followup Activities
da: Aktiviteter som har opfølgningsaktiviteter

en: Activities without Followup Activities
da: Aktiviteter uden opfølgningsaktiviteter

en: Activity
da: Aktivitet

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
da: Aktiviteten %1 er blevet gemt. %2 %3

en: Activity Assignee
da: Aktivitet tildelt til

en: Activity Assignees
da: Indehavere af aktivetet

en: Activity Audit
da: Revision af akitivitet

en: Activity Auto-generated?
da: Auto-genereret aktivitet?

en: Activity Contact ID
da: Kontakt-ID for aktivitet

en: Activity Contacts
da: Kontakter for aktivitet

en: Activity Date
da: Dato for Aktivitet

en: Activity Date From
da: Aktivitet fra dato

en: Activity Date Time
da: Dato og tid for aktivitet

en: Activity Dates - From
da: Aktivitetsdatoer - fra

en: Activity Details
da: Aktivitets detaljer

en: Activity Details %1 '%2'
da: Detaljer for aktiviteten %1 "%2"

en: Activity Duration
da: Aktivitetens varighed

en: Activity Duration %1 %2
da: Varighed for aktivitet %1 %2

en: Activity Filter
da: Aktivitetsfilter

en: Activity ID
da: Aktivitets ID

en: Activity Import
da: Import af aktivitet

en: Activity Links
da: Link til aktiviteter

en: Activity Medium
da: Anvendt medie til aktiviteter

en: Activity Medium %1 %2
da: Aktivitetsmedie %1 %2

en: Activity Profile
da: Profil for aktivtet

en: Activity Record
da: Aktivitets-post

en: Activity Reporter
da: Aktivitets-rapporter

en: Activity Reporter %1 '%2'
da: Indberetter af aktivitet %1 "%2

en: Activity Result - %1
da: Aktivitetsresultat - %1

en: Activity Revision History
da: Revisionshistorik for aktivitet

en: Activity Search
da: Aktivitetssøgning

en: Activity Source
da: Aktivitetskilde

en: Activity Status
da: Aktivitetsstatus

en: Activity Subject
da: Aktivitetsemne

en: Activity Subject %1 '%2'
da: Emne for aktivitet %1 "%2"

en: Activity Summary
da: Oversigt over aktivitet

en: Activity Tag %1
da: Aktivitetsmærket %1

en: Activity Tag(s)
da: Aktivitetsmærke(r)

en: Activity Targets
da: Aktivitetsmål

en: Activity Type
da: Aktivitetstype

en: Activity Type %1 %2
da: Aktivitetstype %1 %2

en: Activity Type ID
da: Aktivitets type ID

en: Activity Type Label
da: Aktivitets-type label

en: Activity Type is a required field
da: Aktivitets-type er et påkrævet felt

en: Activity assigned to
da: Aktivitets tildelt til

en: Activity created by
da: Aktivitet oprettet af

en: Activity has been filed to %1 case.
da: Aktiviteten er blevet føjet til %1 sag.

en: Activity is a Test
da: Aktiviteten er en test

en: Activity is a Test?
da: Er aktiviteten en test?

en: Activity is in the Trash
da: Aktiviteten er i skraldespanden

en: Activity listings.
da: Aktivitetsvisninger.

en: Activity tagged | %count activities tagged
da[0]: Aktiviteten blev opmærket
da[1]: %count aktiviteter blev opmærket

en: Activity targeted to
da: Aktivitet er rettet mod

en: Activity type
da: Aktivitetstype

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
da: Aktivitetstypen %1, der findes i sagens konfigurationsfil, optræder ikke i databasen %2

en: Activity type of the last completed activity
da: Aktivitetstype for seneste færdiggjorte aktivitet.

en: Activity's Location in a text string.
da: Aktivitetens sted som en tekststreng.

en: Actual Amount
da: Aktuelt beløb

en: Actual Cost of Product
da: Faktisk omkostning for produktet

en: Actual Participant Count
da: Aktuelt deltagertal

en: Actual date only
da: Kun aktuel dato

en: Actual participant count
da: Faktisk deltagerantal

en: Add
da: Tilføj

en: Add %1 Record
da: Tilføj %1-post

en: Add %1 back into %2?
da: Før %1 tilbage igen til %2?

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
da: Tilføj 'Tag ikke ... indstillinger for kontakt(er).

en: Add ACL
da: Tilføj AKL

en: Add Activity
da: Tilføj aktivitet

en: Add Association Rule
da: Tilføj tilknytningsregel

en: Add BCC
da: Tilføj BCC

en: Add CC
da: Tilføj CC

en: Add Campaign
da: Tilføj kampagne

en: Add Case
da: Tilføj sag

en: Add Client
da: Tilføj klient

en: Add Client To Case
da: Tilføj klient til sag

en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

en: Add Contact To Existing Group
da: Tilføj Kontakter Til eksisterende gruppe

en: Add Contact To Group
da: Tilføj kontakt til gruppe

en: Add Contact Type
da: Tilføj kontakttype

en: Add Contact to CiviCRM Group
da: Tilføj kontakt til CiviCRM-gruppe

en: Add Contacts to %1
da: Tilføj kontakter til %1

en: Add Contacts to A Group
da: Tilføj kontakter til en gruppe

en: Add Contacts: %1
da: Tilføj kontakter: %1

en: Add Contribution
da: Tilføj bidrag

en: Add Contribution Page
da: Tilføj bidragsside

en: Add Custom Field
da: Tilføj brugerdefineret felt

en: Add Discount Set to Fee Table
da: Tilføj rabat indstil til betalingstabel

en: Add Event
da: Tilføj arrangement

en: Add Event Registration
da: Tilføj tilmelding til arrangement

en: Add Event Template
da: Tilføj arrangementsskabelon

en: Add Field
da: Tilføj felt

en: Add Financial Account
da: Tilføj finanskonto

en: Add Financial Type
da: Tilføj finanstype

en: Add Grant
da: Tilføj bevilling

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Add IM
da: Tilføj IM

en: Add Label Format
da: Tilføj etikette-format

en: Add Language
da: Tilføj sprog

en: Add Mail Account
da: Tilføj postkonto

en: Add Mailing Component
da: Tilføj komponent til postudsendelse

en: Add Membership
da: Tilføj medlemskab

en: Add Membership Status
da: Tilføj status for medlemskab

en: Add Membership Type
da: Tilføj Medlemskabstype

en: Add Menu Item
da: Tilføj menupunkt

en: Add Message Template
da: Tilføj beskedskabelon

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New Record
da: Tilføj ny post

en: Add New Scheduled Job
da: Tilføj nyt planlagt job

en: Add Note
da: Tilføj note

en: Add OpenID
da: Tilføj OpenID

en: Add Option
da: Valgmulighed for tilføjelse

en: Add Option Group
da: Tilføj Valgmulighedsgruppe

en: Add PDF Page Format
da: Tilføj sideformat for PDF.

en: Add Parameter
da: Tilføj parameter

en: Add Parent
da: Tilføj overordnet

en: Add Participant Status
da: Tilføj deltager-status

en: Add Payment Processor
da: Tilføj betalingshåndtering

en: Add Petition
da: Tilføj anmodning

en: Add Pledge
da: Tilføj pledge

en: Add Premium
da: Tilføj præmie

en: Add Premium to Contribution Page
da: Tilføj præmie til bidragsside

en: Add Price Field
da: Tilføj prisfelt

en: Add Products to This Page
da: Tilføj produkter til denne side.

en: Add Profile
da: Tilføj profil

en: Add Relationship
da: Tilføj relation

en: Add Relationship Type
da: Tilføj relationstype

en: Add Relationship for %1
da: Tilføj relation for %1

en: Add Respondent Reservation(s)
da: Tilføj respondent-reserversation(er)

en: Add Role Assignment
da: Tilføj rolle-tildeling

en: Add Rule for %1s
da: Tilføj regel for %1s

en: Add SMS Provider
da: Tilføj SMS-udbyder

en: Add Selected Options
da: Tilføj markerede valgmuligheder

en: Add Set of Custom Fields
da: Tilføj et sæt af brugerdefinerede felter

en: Add Set of Price Fields
da: Tilføj sæt af prisfelter

en: Add Survey
da: Tilføj undersøgelse

en: Add Tags
da: Tilføj mærker

en: Add Timeline
da: Tilføj tidslinje

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Add Voter Reservation
da: Tilføj vælgerreservation

en: Add a new language to this installation.
da: Tilføj et nyt sprog til denne installation.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
da: En ny post i hver fane (Aktiviteter, Mærker, ... etc.)

en: Add address
da: Tilføj adresse

en: Add all contacts to %1 group?
da: Tilføj alle kontakter til %1-gruppen?

en: Add another IM
da: Tilføj endnu en IM

en: Add another Open Id
da: Tilføj endnu et Open ID

en: Add another website
da: Tilføj endnu et websted

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
da: Tilføj ethvert eksisterende felt som kræves, ved at trække dem ind i profilens formularbygger.

en: Add association rule
da: Tilføj tilknytningsregel

en: Add client relationship
da: Tilføj klient-relation

en: Add email
da: Tilføj e-post

en: Add imported records to a new group
da: Tilføj importerede poster til en ny gruppe

en: Add imported records to existing group(s)
da: Tilføj importerede poster til eksisterende gruppe(r)

en: Add members to %1
da: Tilføj medlemmer til %1

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
da: Tilføj menupunkter på ethvert niveu to at understøtte specifikke arbejdsgange. Hvis din organisation, eksempelvis bruger profiler til dataindtastninger, så kan du tilføje menupunkter som henviser til disse profiler. Nye menupunkter kan også henvise til eksterne (ikke-CiviCRM) websider og webapplikationer. Klik 'Nyt menupunkt' for at tilføje et punkt på hvilket som helst niveau.

en: Add new role
da: Tilføj ny rolle

en: Add or edit IM
da: Tilføj eller rediger IM

en: Add or edit OpenID
da: Tilføj eller rediger OpenID

en: Add or edit email
da: Tilføj eller rediger e-post

en: Add or edit phone
da: Tilføj eller rediger telefon

en: Add or edit website
da: Tilføj eller rediger hjemmeside

en: Add phone
da: Tilføj telefon

en: Add respondent(s) to a new group
da: Tilføj respondent(er) til en ny gruppe

en: Add respondent(s) to existing group(s)
da: Tilføj respondent(er) til eksisterende gruppe(r)

en: Add row
da: Tilføj række

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
da: Tilføj mellemrum eller tegnsætning til layoutet ved at sætte dem i kantede paranteser.

en: Add status rules, before configuring membership
da: Tilføj status-regler før medlemskab konfigureres

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
da: Tilføj de %1 sæt med planlagte aktiviteter til denne sag?

en: Add this contact to one or more groups...
da: Tilføj denne kontakt til én eller flere grupper ...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
da: Tilføj denne kontrol til en webside ved at kopiere og indsætte koden nedenfor.

en: Add to Group
da: Tilføj til gruppe

en: Add to Group: %1
da: Tilføj til gruppe: %1

en: Add to Smart Group
da: Tilføj til smartgruppe

en: Add to a group
da: Tilføj til en gruppe

en: Add website
da: Tilføj hjemmeside

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
da: Tilføj/fjern tilknytningsregler og konfigurér indstillinger. Udfør også manuel synkronisering.

en: Added
da: Tilføjet

en: Added '%1'
da: Tilføjede "%1"

en: Added (by %1)
da: Tilføjet (af %1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
da[0]: Tilføjede kontakt til %1
da[1]: Tilføjede kontakter til %1

en: Added Date
da: Tilføjelsesdato

en: Added Tag <em>%1</em>
da: Tilføjede mærket <em>%1</em>

en: Added by
da: Tilføjet af

en: Added to Group
da: Tilføjet til gruppen

en: Additional Contribution
da: Yderligere bidrag

en: Additional Contribution is required.
da: Et yderligere bidrag er påkrævet.

en: Additional Details
da: Yderligere detaljer

en: Additional Details:
da: Yderligere detaljer:

en: Additional Fields
da: Tillægsfelter

en: Additional Group for Export
da: Yderligere gruppe til eksport

en: Additional Information
da: Yderligere information

en: Additional Participant Email(s)
da: Yderligere deltager e-mailadresser

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
da: Yderligere kvittering for betaling eller notifikation om refundering

en: Additional Receipt Message
da: Ekstra kvitteringsbesked

en: Additional Reminder Days
da: Yderligere påmindelsesdage

en: Additional Text Color
da: Yderligere tekstfarve

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
da: Yderligere besked eller instruktioner som skal indgå i e-mailen med bekræftelsen.

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
da: Yderligere registreret betaling for arrangement eller medlemsgebyr.

en: Address
da: Adresse

en: Address Deleted
da: Adresse blev slettet

en: Address Display
da: Adressevisning

en: Address Editing
da: Adresseredigering

en: Address Fields
da: Adressefelt

en: Address Format
da: Adresseformat

en: Address ID
da: Adresse-ID

en: Address Location
da: Adresseplacering

en: Address Location Type
da: Adresse-placeringstype

en: Address Name
da: Adresse

en: Address Settings
da: Adresse-indstillinger

en: Address Standardization
da: Standardisering af adresse

en: Address Standardization Provider.
da: Adressestandardiserings Udbyder

en: Address Tokens
da: Symboludtryk for adresse

en: Address belongs to %1
da: Adressen tilhører %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
da: Værdier for adressefelter tages fra kontaktens <strong>primære</strong> placering.

en: Address not found in USPS database.
da: Adresse ikke fundet i USPS-database.

en: Addressee
da: Adressat

en: Addressee - Custom
da: Adressat - brugerdefineret

en: Addressee Custom
da: Tilret adressant

en: Addressee ID
da: ID på adressat

en: Addressee Type
da: Adressat-type

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
da: Adressat skal være én af de konfigureret format-valgmuligheder. Se Administrér >> Systemindstillinger >> Tilvalgslister >> Adressat for gyldige værdier

en: Addresses
da: Adresser

en: Addresses Evaluated: %1
da: Adresser er blevet evalueret: %1

en: Addresses Geocoded: %1
da: Adresser er blevet gekodet: %1

en: Addressing Options
da: Tilvalg for adressering

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
da: Tilføjer brugere til en matchende CiviCRM-gruppe ved konto-oprettelse, -opdatering eller login for hver af deres Drupal-roller.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
da: Tilpas betalingsforløb for løfte

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
da: Tilpas betalingsforløb for løfte?

en: Adjust Total Pledge Amount
da: Tilpas samlet beløb for løfte

en: Adjust Total Pledge Amount?
da: Tilpas samlet beløb for løfte?

en: Adjust scheduled amount
da: Tilret planlagt beløb

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
da: Tilpas søgningsadfærd, herunder wildcards, og data der skal medtages i hurtige søgeresultater. Justering søgeindstillinger kan forbedre søgning i større datasæt.

en: Admin
da: Administrator

en: Administer CiviCRM
da: Administrer CiviCrm

en: Administration Documentation
da: Dokumentation for administration

en: Administrator Only?
da: Kun administrator?

en: Administrators
da: Administratorer

en: Adult Day Care Referral
da: Henvisning til dagtilbud for voksne

en: Advanced Filter
da: Avanceret filter

en: Advanced Search
da: Avanceret Søgning

en: Advanced Search Options
da: Avancerede søgemuligheder

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
da: Avanceret Søgning angiver som standard dine resultater som Kontakt-poster. Men du ønsker måke en anden post-type i stedet. For eksempel ønsker du måske at se alle de Aktivitets-poster, som matcher dine søgekriterier.

en: After
da: Efter

en: After Premiums
da: Efter præmier

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
da: Efter at have tilføjet dit arrangement, skal du oprette links til listesiden ved at kopiere URL-adressen fra 'Deltagerlisten' i siden, Konfigurér arrangement.

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
da: Efter import af kontakter, så ønsker du eventuelt også importere data for <strong>bidrag, medlemsinfo og/eller deltagelse i arrangement<strong>, for disse kontakter. Hvis dette er tilfældet, så sørg først for at den tilsvarende CiviCRM-komponent er aktiveret i Administrér CiviCRM &raquo; System-indstillinger &raquo; Aktivér CiviCRM-komponenter. Aktivér CiviBidrag, CiviMedlem og/eller CiviArrangement. Navigér dernæst til import-tilvalget, der findes i hvert komponents menu (dvs. CiviBidrag &raquo; Importér bidrag).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
da: Når der er logget ind, så kan du bruge denne formular til at markedsføre din indsamlingsside.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
da: Når du har klikket <strong>Næste</strong> - vi det samlede antal modtagere blive vist på næste side. Brug dette som et 'virkelighedstjek', der hjælper dig med at bekræfte at du har indkredset (og ekskluderet) de ønskede modtagere.

en: Age
da: Alder

en: Age at Event
da: Alder ved arrangementet

en: Aggregate Amount
da: Samlet beløb

en: Aggregate Amount Pledged
da: Aggregerede beløb for løfter

en: Aggregate Total Between $
da: Aggregér total mellem kr

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
da: Aggregat af tid brugt på sags- og/eller ikke-sagsrelaterede aktiviteter, organiseret efter aktivitetstype og kontakt.

en: Agreement
da: Aftale

en: Albanian
da: Albansk

en: All
da: Alle

en: All Activities
da: Alle aktiviteter

en: All Cases With Recently Performed Activities
da: Alle sager med senest udførte aktiviteter

en: All Cases With Upcoming Activities
da: Alle sager med fremtidige aktiviteter

en: All Cases with Upcoming Activities
da: Alle sager med fremtidige aktiviteter

en: All Contact Types
da: Alle kontakttyper

en: All Contacts
da: Alle kontakter

en: All Custom Groups
da: Alle brugerdefinerede grupper

en: All Events
da: Alle arrangementer

en: All Grants
da: Alle bevillinger

en: All Groups
da: Alle grupper

en: All Profiles
da: Alle profiler

en: All Tags
da: Alle mærker

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
da: Alle kontakter som har underskrevet en CiviKampagne-anmodning, vil blive føjet til denne gruppe. Gruppen vil blive oprettet, hvis den ikke eksisterer (dette er påkrævet til verifikation af e-mail).

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
da: Alle medlemstyper i denne prisstruktur har samme varighed (f.eks. er de et-årige medlemskaber).

en: All others in the series will remain unchanged.
da: Alle andre i serierne vil forblive uændrede.

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
da: Alle rapport-instanser inkluderes automatisk i rapport-visningssiden. Afkryds denne boks for at tilføje denne rapport i navigationsmenuen i tillæg.

en: All tables
da: Alle tabeller

en: All voters held by you are already released for this survey.
da: Alle de vælgere som varetages af dig, der allerede er frigivet til denne undersøgelse.

en: Allow 'Tell a friend' functionality
da: Tillad 'Fortæl en ven'-funktionalitet

en: Allow Multiple Records
da: Tillad flere poster

en: Allow Multiple Registrations
da: Tillad flere tilmeldinger

en: Allow Online Registration
da: Tlllad online-tilmelding

en: Allow Other Amounts
da: Tillad andre beløb

en: Allow Partial Payment
da: Tillad delvise betalinger

en: Allow Searching on Field?
da: Tillad søgning i felt?

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
da: Tillad selv-betjening for afbestilling eller overflytning

en: Allow Shared Email
da: Tillad delt e-postadresse

en: Allow User to enable multilingual
da: Tillad bruger af slå flere sprog til

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
da: Tillad at interesser kan oprette deres egne, personlige indsamlingssider som henviser til denne bidragsside.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
da: Giv interessenter lov til at oprette deres egen, personlige indsamlingssider, som der henvises til fra dette arrangement.

en: Allow duplicate contact to be created
da: Tillad at dublet-kontakt oprettes

en: Allow frequency intervals
da: Tillad frekvens intervaller

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
da: Tillad personer til at bidrage og / eller tilmelde sig medlemskab på vegne af organisationer?

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
da: Tilladelse til at flere tilmeldinger sker fra samme e-mailadresse, kræver en profil af typen 'Individuel'

en: Allow other amounts
da: Tillad andre beløb

en: Allow self-service cancellation or transfer?
da: Tillad selv-betjening for afbestilling eller overflytning?

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
da: Giver brugere mulighed for at oprette, redigere og kopiere profilformularer som knytter sig til arrangementer, til brug for onlinetilmelding til arrangementer.

en: Alphanumeric
da: Bogstaver eller tal

en: Already selected
da: Er allerede valgt

en: Also Registered by this Participant
da: Også tilmeldt af denne deltager

en: Also include
da: Inkludér også

en: Also include contacts where
da: Inkluder også kontakter hvor

en: Also look for a node and use the node author
da: Kig også efter indholdselementer og brug elementets forfatter

en: Altered Contact
da: Ændrede kontakt

en: Alternatively, you can use a price set.
da: Alternativt kan du anvende et prissæt.

en: Always
da: Altid

en: Always Show Smart Groups
da: Vis altid smart-grupper

en: Always use this Page Format with the new template?
da: Brug altid dette sideformat med den nye skabelon?

en: Always use this Page Format with the selected Template
da: Anvend altid dette sideformat med den valgte skabelon

en: Amharic
da: Amharisk

en: Amount
da: Beløb

en: Amount (%1)
da: Beløb (%1)

en: Amount Before Tax:
da: Beløb før moms:

en: Amount Between
da: Beløb mellem

en: Amount Contributed to Date
da: Bidragsbeløb til dags dato

en: Amount Due
da: Skyldigt beløb

en: Amount Granted
da: Bevilliget beløb

en: Amount Label
da: Beløbs teksttitel

en: Amount Level
da: Beløbsniveau

en: Amount One: Min/Max
da: Første beløb: min./max.

en: Amount Received
da: Beløb modtaget

en: Amount Requested
da: Anmodet Beløb

en: Amount Requested(orig. currency)
da: Ansøgt sum (original valuta)

en: Amount Requested<br />(original currency)
da: Ansøgt sum<br/>(original valuta)

en: Amount Statistics
da: Beløb Statistik

en: Amount Two: Min/Max
da: Andet beløb: min./max.

en: Amount before Tax
da: Beløb for moms

en: Amount cannot be empty.
da: Beløb kan ikke være tomt.

en: Amount granted
da: Bevilliget beløb

en: Amount is required field.
da: Beløb er et obligatorisk felt.

en: Amount must be positive
da: Beløbet skal være positivt

en: Amount of<br>Current Payment
da: Beløb for<br>Nuværende betaling

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
da: Anmodede beløb for bevilling i oprindelig valuta (hvis anden).

en: Amounts
da: Beløb

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
da: En HTML-formateret version af denne besked vil blive sendt til kontakter, hvis foretrukne format for e-mail er "HTML" eller "Begge".

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
da: Kvitterings-e-mail er blevet sendt til %1.<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
da: En værdi for auto_increment_increment som er større end 1 understøttes ikke på nuværende tidspunkt. Se venligst sagsnummer CRM-7923 for flere oplysninger og en mulig håndtering af dette.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
da: En e-mail er sendt med bekræftelse og betalingsvejledning til %1 og til %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
da: En e-mail er sendt med bekræftelse og betalingsvejledning til %1.

en: An email receipt has also been sent to %1
da: En e-mail kvittering er også blevet sendt til %1

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
da: En e-mail-kvittering er også sendt til %1 og til %2.

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
da: En e-mail-kvittering vil blive sendt til %1 og til %2 når behandling af transaktionen er fuldført.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
da: En e-mail-kvittering vil blive sendt til %1 når behandling af transaktionen er fuldført.

en: An email with event details has been sent to %1.
da: En e-mail med detaljer om arrangementet er blevet sendt til %1.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
da: En fejl opstod da CiviCRM forsøgte at sende en e-mail (via %1). Hvis du modtog denne fejlmelding efter indsendelse af et online-bidrag eller en tilmelding til et arrangement - så er transaktionen fuldført, men vi var ikke i stand til at sende en e-mail-kvittering.

en: An error occurred while processing your request.
da: Der opstod en fejl under behandlingen af din forespørgsel.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
da: Der er angivet en tom URL for udvidelsesbeholder.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
da: Der er angivet en tom mappe for udvidelsesbeholder.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Another %1 record
da: Endnu en %1-post

en: Another Address
da: Endnu en adresse

en: Another search field
da: Et søgefelt mere

en: Any
da: Alle

en: Any Role
da: Enhver rolle

en: Any governmental entity.
da: Enhver offentlig myndighed.

en: Any not-for-profit organization.
da: Enhver velgørende organisation

en: Api Key
da: API nøgle

en: Api Type
da: API-type

en: Applicant
da: Ansøger

en: Application Received
da: Ansøgning modtaget

en: Application Received Date
da: Modtagelsesdato for ansøgning

en: Application received date
da: Ansøgning modtaget dato

en: Approval Needed
da: Godkendelse påkrævet

en: Approval Note
da: Bemærkning til godkendelse

en: Approval Req Text
da: Godkendelse tekst

en: Approval Status
da: Status på godkendelse

en: Approval Statuses
da: Statusser for godkendelse

en: Approval message
da: Godkendelsesbesked

en: Approval required
da: Der kræves godkendelse

en: Approve
da: Godkend

en: Approve Personal Campaign Page
da: Godkend personlig kampagneside

en: Approve/Reject
da: Godkend/Afvis

en: Approve/Reject Mailing
da: Godkend/afvis postudsendelse

en: Approve/Reject Note
da: Besked til godkendelse/afvisning

en: Approved
da: Godkendt

en: Approved By
da: Godkendt af

en: Approved for Payment
da: Godkendt til betaling

en: Approved mailing
da: Godkendte postudsendelse

en: Apt.
da: Lejl.

en: Apt/Unit/Suite
da: Lejl./Enhed/Suite

en: Arabic
da: Arabisk

en: Aragonese
da: Aragonesisk

en: Archive
da: Arkiver

en: Archive Mailing
da: Arkivér postudsendelse

en: Archived
da: Arkiveret

en: Are contributions of this type tax-deductible?
da: Er bidrag af denne type berettigede som skattefradrag?

en: Are monies received into this account tax-deductible?
da: Er penge som modtages på denne konto berettigede som skattefradrag?

en: Are the access credentials correct?
da: Er adgangsakkreditiverne korrekte?

en: Are users required to complete this field?
da: Kræves det at brugerne udfylder dette felt?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
da: Er du sikker på at du er klar til at opgradere nu?

en: Are you sure you want to add back into %1?
da: Er du sikker på at du vil føjes ind i %1 igen?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil arkivere denne mail?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
da: Er du sikker på at du vil fjernes fra postudsendelseslisterne som vises nedenfor:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil annullere denne mail?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
da: Er du sikker på du vil annullere din tilmelding til dette arrangement?

en: Are you sure you want to close:
da: Er du sikker på at du vil lukke:

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
da: Er du sikker på at du vil bekræfte tilmelding til %1?

en: Are you sure you want to continue?
da: Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
da: Er du sikker på at du vil slette kampagne-siden '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
da: Er du sikker på at du vil slette den vedhæftede fil.

en: Are you sure you want to delete attached file?
da: Er du sikker på at du vil slette den vehæftede fil?

en: Are you sure you want to delete contact image.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette kontaktbilledet

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
da: Er du sikker på at du vil slette undersøgelsen %1?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
da: Er du sikker på at du vil slette kontaktposten og al relateret information for  <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
da: Er du sikker på at du vil slette gruppen %1?

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette noten '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte aktiviteter?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette de valgte bevillinger? Denne operation er endelig og vil slette alle transaktioner forbundet med de aktuelle bevillinger.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte sager? Dette vil flytte sag(erne) og alle tilknyttede aktiviteter til papirkurven.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
da: Er du sikker på at du vil slette valgte kontakt(er)?

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte bidrag? Denne slette-handling kan ikke omgøres og vil slette alle transaktioner og aktiviteter knyttet til disse bidrag.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
da: Er du sikker på du vil slette de valgte medlemskaber? Denne slettehandling kan ikke fortrydes, og vil slette alle transaktioner og aktiviteter forbundet med disse medlemmer.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte deltagelser? Denne slette-handling kan ikke omgøres og vil slette alle transaktioner samt aktiviteter som er knyttet til disse deltagelser.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte Løfter? Denne handling kan ikke fortrydes og slette alle transaktioner forbundet med dette Løfte.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
da: Er du sikker på at du vil slette denne kampagneside?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
da: Er du sikker på at du vil slette denne kampagne?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
da: Er di sikker på at du vil slette denne bidragsside?

en: Are you sure you want to delete this Event?
da: Er du sikker på at du vil slette denne event?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne bevilling?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
da: Er du sikker på at du vil slette denne personlige kampagneside?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
da: Er du sikker på at du vil slette denne anmodning?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
da: Sikker på at du vil slette denne relation?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
da: Er du sikker på at du vil slette denne regel?

en: Are you sure you want to delete this address?
da: Er du sikker på at du vil slette denne adresse?

en: Are you sure you want to delete this case?
da: Er du sikker på at du vil slette denne sag?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne mail?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
da: Er du sikker på at du vil slette denne kortlægning?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
da: Er du sikker på at du vil slette dette menupunkt:

en: Are you sure you want to delete this note?
da: Er du sikker på du vil slette denne note?

en: Are you sure you want to delete this premium?
da: Er du sikker på at du vil slette denne præmie?

en: Are you sure you want to delete this price set?
da: Er du sikker på at du vil slette denne prisstruktur?

en: Are you sure you want to delete this record?
da: Er du sikker på at du vil slette denne post?

en: Are you sure you want to delete:
da: Er du sikker på at du vil slette:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere prisstrukturen '%1'?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere tilvaget '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne tildeling af AKL-roller?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
da: Er du sikker på at du vil slå AKL fra?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere dette CiviCRM-profilfelt?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne kontakttype?

en: Are you sure you want to disable this Event?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere dette arrangement?

en: Are you sure you want to disable this Group?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne gruppe?

en: Are you sure you want to disable this Option?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne mulighed?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne status for deltagere?

en: Are you sure you want to disable this component?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne komponent?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere dette brugerdefinerede datafelt?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
da: Er du sikker på, du vil deaktivere denne brugerdefinerede gruppe? Ethvert profilfelt der er linket til dette tilrettet felt i denne gruppe vil blive deaktiveret.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne finanskonto?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne finanstype?

en: Are you sure you want to disable this location type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne lokationstype?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne status rolle for medlemskab?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne type medlemskab?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne meddelelses-skabelon?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne type af betalingshåndtering?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne betalingshåndtering?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne præmie? Denne handling vil fjerne præmien fra enhver bidragsside, der tilbyder denne. Den vil dog ikke slette præmie-posten - så du kan genaktivere den og tilføje den på bidragssiderne igen senere.

en: Are you sure you want to disable this price field?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere dette prisfelt?

en: Are you sure you want to disable this profile?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne gruppe?

en: Are you sure you want to disable this record?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne post?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne relationstype?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
da: Er du sikker på, du vil deaktivere denne realtion?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
da: Er di sikker på at du vil kopiere denne bidragsside?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
da: Er du sikker på at du vil kopiere denne event?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
da: Er du sikker på at du vil lave en kopi af denne profil?

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
da: Er du sikker på at du vil lave en kopi af denne prisstruktur?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
da: Er du sikker på at du vil markere dette par af kontakter som IKKE-dubletter?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
da: Er du sikker på at du vil markere dette gentagne bidrag som annulleret?

en: Are you sure you want to re-open:
da: Er du sikker på at du vil genåbne:

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
da: Er du sikker på at du vil fjerne deduplikerings-undtagelse.

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
da: Er du sikker på du vil fjerne dette præmieprodukt fra denne bidragsside?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette produkt fra denne side?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
da: Er du sikker på at du vil gendanne de valgte sager? Denne handling vil hente sag(er) og alle tilknyttede aktiviteter fra papirkurven.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
da: Er du sikker på at du vil gendanne de valgte kontakter? Kontakt(erne) og alle relaterede data vil blive fuldt gendannet.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
da: Er du sikker på du vil gentilmelde dig: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
da: Er du sikker på du vil rulle denne skabelon tilbage til standardversionen for denne arbejdsgang? Du vil miste enhver tilpasning, du har foretaget.

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
da: Er du sikker på at du vil sætte status til Annulleret for de valgte deltagere?

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
da: Er du sikker på at du vil frigive e-mail til valgte kontakt(er)?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
da: Er du sikker på at du vil afmelde dig fra %1?

en: Are you sure you would like to execute this job?
da: Er du sikker på at du vil udføre denne opgave?

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
da: Er du sikker på at du vil lave en kopi af etikette-formatet med titlen <strong>%1</strong>?

en: Area Code
da: Områdekode

en: Armenian
da: Armensk

en: Arranging adult day care for senior individuals
da: Arrangering af dagtilbud for voksne til ældre personer

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
da: Rækker i js-format, eks. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
da: Som følge af dette, vil handlinger som indhentning af nyhedskilden for CiviCRM fejle. Tal med din serveradministrator eller hostingfirma for afhjælpning af dette.

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
da: Da du udskriver én etikette per medlemskab, bliver dine indstillinger for fletning ignoreret

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Asset
da: Aktiver

en: Asset Account is
da: Konto for aktiver er

en: Assign
da: Tildel

en: Assign %1
da: Tildel %1

en: Assign ACL Role
da: Tildel AKL-rolle

en: Assign Account
da: Tildel konto

en: Assign Case Role
da: Tildel sagsrolle

en: Assign To
da: Tildel til

en: Assign Transaction
da: Tildel transaktion

en: Assign Users to Roles
da: Tilknyt brugere til roller

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
da: Tildel et unikt navn til hver af dine mails. Vælg en navngivningskonvention, som vil hjælpe med at holde dine forsendelser organiseret og nemme at finde, når du ønsker at gennemgå og sammenligne mail resultater. For eksempel, hvis du laver en månedligt alment nyhedsbrev - du kan måske bruge følgende navnekonvention:

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
da: Tildel et unikt navn til hver af dine masseudsendelser. Vælg en navnekonvention, der vil hjælpe med at holde dine beskeder organiseret.

en: Assign to Another Client
da: Tildel til en anden klient

en: Assign to Batch
da: Tildel til massekørsel

en: Assigned
da: Tildelt

en: Assigned Activities
da: Tildelte aktiviteter

en: Assigned Financial Accounts
da: Tildelte finanskonti

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
da: Tildelt navnepræfiks, hvis nogen (fx 'Hr.', 'Fru', 'Frk.' Osv.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
da: Tildelt navnesuffiks, hvis nogen.

en: Assigned to
da: Tildelt til

en: Assigned to Contact
da: Tildelt til kontakt

en: Assignee
da: Ansvarlig

en: Assignee Contact ID
da: Kontakt-ID for ansvarlig

en: Associated Multi-Org Group
da: Tilknyttet Multi-Org. Gruppe

en: Associated Organization
da: Tilknyttet organisation

en: Association Rule
da: Tilknytningsregel

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
da: Mindst én gruppe eller et mærke skal være tilgængelig for søgning efter brugerdefineret gruppe/mærke.

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
da: Mindst et bidragsfelt skal tilknyttes (mapped) for opdateringer i opdateringstilstand.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
da: Mindst et gebyr bør være angivet for dit rabatsæt. Hvis du ikke kan se i tabellen for at indtaste rabat gebyrer, skal du klikke på \ "Tilføj rabatsæt til betalingstabel "-knappen.

en: At least one payment option needs to be checked.
da: Mindst en valgmulighed for betaling mangler at blive valgt.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
da: Mindst et Løfte betalingsfrekvensmulighed skal være valgt.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
da: Mindst en gentaget frekvens valgmulighed skal være valgt.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
da: Mindst én værdi skal være valgt, før Hæders-sektionen er aktiv

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
da: Det skal eksistere mindst en brugerdefineret gruppe for at kunne foretage en brugerdefineret gruppe-søgning.

en: Atleast one Group must be present for search.
da: Mindst en gruppe skal være til stede for søgning.

en: Attach File
da: Vedhæft fil

en: Attached File
da: Vedhæftet fil

en: Attached To
da: Vedhæftet til

en: Attachment(s)
da: Vedhæftning(er)

en: Attachment(s):
da: Vedhæftninger:

en: Attachments
da: Vedhæftninger

en: Attended
da: Deltog

en: Attendee
da: Deltager

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Authentication?
da: Godkendelse?

en: Author
da: Forfatter

en: Author Only
da: Kun forfatter

en: Auto Renew
da: Forny automatisk

en: Auto Renew Options
da: Tilvalg for auto-fornyelse

en: Auto Renew?
da: Auto-forny?

en: Auto Responder
da: Auto-svarer

en: Auto-Select Current User
da: Vælg automatisk nuværende bruger

en: Auto-renew
da: Forny automatisk

en: Auto-renew Memberships Only
da: Auto-forny kun medlemskaber

en: Auto-renew Option
da: Tilvalg til automatisk fornyelse

en: Auto-renew?
da: Automatisk fornyelse?

en: Auto-renewal membership cancelled
da: Automatisk fornyelse af medlemskab blev annulleret

en: Auto-respond to replies
da: Auto-svar på svar

en: Auto-responder
da: Auto-besvarer

en: Autocomplete Contact Search
da: Kontaktsøgning med auto-fuldførelse

en: Autocomplete text field
da: Autocomplete tekstfelt

en: Autocomplete-Select
da: Autofuldførelse-markering

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic Batch
da: Automatisk bundt

en: Automatic Receipting
da: Automatiske kvitteringer

en: Automatic Synchronization Method
da: Automatisk synkroniserings metode

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
da: Automatisk fornyelse af %1-medlemskab blev annulleret.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
da: Automatisk fornyeles understøttes ikke i øjeblikket af den tilgængelige betalingshåndtering, når medlemskabernes varighed er større end 1 år / 12 måneder.

en: Automatically Generated
da: Automatisk udført

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
da: Automatisk e-mail en bekræftelse og kvittering til %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
da: Automatisk e-mail en bekræftelse til %1?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
da: Send automatiske en e-mail med bekræftelse af medlemskab og kvittering til

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
da: Send automatisk bekræftelses-e-mail og kvittering til %1?

en: Automatically email a receipt for this payment to
da: Send kvittering automatisk med e-post for denne betaling til

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
da: Send kvittering automatisk med e-post for denne betaling til %1?

en: Automatically email a receipt to %1?
da: Send automatisk e-mailkvittering til %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
da: E-mail automatisk en kvittering for dette løfte til %1?

en: Automatically email invoice when user purchases online
da: Send automatisk faktura per e-mail når bruger foretager køb online

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
da: Automatisk fornyelse af betaling for medlemskab (hvis aktiveret for denne side)

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
da: Besked om annullering af auto-fornyelse af medlemskab

en: Available
da: Tilgængelig

en: Available Currencies
da: Tilgængelige valutaer

en: Available Languages
da: Tilgængelige sprog

en: Available for Dashboard?
da: Tilgængelig på instrumentbræt?

en: Avaric
da: Avarisk

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average (Soft Credits)
da: Gennemsnit (bløde kreditter)

en: Average Soft Credit
da: Gennemsnit for bløde kreditter

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
da: Avery 5395-kompatible etiketter med logo (4 opefter på 2, 59.2mm x 85.7mm)

en: Avestan
da: Avestisk

en: Avg Amount
da: Gns. beløb

en: Avg Soft Credit Amount
da: Gns. beløb for bløde kreditter

en: Awaiting Information
da: Afventer information

en: Awaiting approval
da: Afventer godkendelse

en: Azerbaijani
da: Aserbadjansk

en: BCC Confirmation To
da: Bcc bekræftelse til

en: BCC Receipt To
da: Bcc kvittering til

en: BCC Receipts
da: BCC-kvitteringer

en: Back to "%1" event information
da: Tilbage til "%1" information om arrangement

en: Back to Activities
da: Tilbage til aktiviteter

en: Back to Activity
da: Tilbage til aktivitet

en: Back to CiviMail
da: Tilbage til CiviMail

en: Back to Listings
da: Tilbage til visningerne

en: Back to Logging Summary
da: Tilbage til oversigt over logregistrering

en: Back to Mailing
da: Tilbage til postudsendelse

en: Back to Profile Listings
da: Tilbage til visning af profiler

en: Back to Report
da: Tilbage til rapporten

en: Back to Scheduled Jobs Listing
da: Tilbage til Planlagt Jobs Oversigt

en: Back to Search
da: Retur til søgning

en: Back up your database before continuing.
da: Sikkerhedskopiér din database før du fortsætter.

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Color Top Area
da: Baggrundsfarve for øverste område

en: Bad menu record in database
da: Forkert menupost i database

en: Balance Amount
da: Balancebeløb

en: Balance Due
da: Forfalden saldo

en: Balance Owed
da: Skyldig balance

en: Bank Account Number
da: Bankens kontonummer

en: Bank Identification Number
da: Bankens identifikationsnummer

en: Bank Name
da: Navn på bank

en: Banking Fees
da: Bankgebyrer

en: Bar Chart
da: Bjælke-diagram

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
da: Base-URL for udvidelsesressourcer (billeder, stilark, osv.).

en: Based On
da: Baseret på

en: Bashkir
da: Basjkirsk

en: Basic Contact Type
da: Grundlæggende kontakttype

en: Basic Criteria
da: Grundlæggende kriterie

en: Basque
da: Baskisk

en: Batch %1
da: Massekørsel %1

en: Batch Created Date
da: Oprettelsesdato for massekørsel

en: Batch Data
da: Massekørselsdata

en: Batch Data Entry
da: Datapost i massekørsel

en: Batch Data Entry for Contributions
da: Datapost for massekørsel til bidrag

en: Batch Data Entry for Memberships
da: Datapost til massekørsel for medlemskaber

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
da: Datapost til massekørsel for betalinger af afgivne løfter

en: Batch Deleted
da: Massekørsel blev slettet

en: Batch Description
da: Beskrivelse af massekørsel

en: Batch Exported Date
da: Eksportdato for massekørsel

en: Batch ID
da: ID for massekørsel

en: Batch Merge Duplicate Contacts
da: Masse-sammenflet duplikerede kontakter

en: Batch Merge Task in progress
da: Flette-opgave for bunke er i gang

en: Batch Mode
da: Tilstand for massekørsel

en: Batch Modified Date
da: Ændringsdato for massekørsel

en: Batch Name
da: Bunkenavn

en: Batch Name %1 %2
da: Bunke-navn %1 %2

en: Batch Number of Items
da: Antal element for massekørsel

en: Batch Payment Method
da: Massekørsel for betaling

en: Batch Processed.
da: Massekørsel blev behandlet.

en: Batch Processing
da: Bunke-behandling

en: Batch Status
da: Bunke-status

en: Batch Total
da: Massekørsel i alt

en: Batch Type
da: Bunke-type

en: Bcc Confirm
da: Bcc-bekræftelse

en: Be sure addres name is enabled %link
da: Sørg for at sikre, at adressenavnet er aktiveret %link

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
da: Da din session udløb, har vi nulstillet søgesiden.

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
da: Bliv en støtte ved at oprette en personlige kampagneside:

en: Before Premiums
da: Før præmier

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
da: Før vi kan tilføje din underskrift, så skal du validere din e-mailadresse. Dette gøres ved at klikke på aktiverings-henvisningen i bekræftelses-e-mailen. Somme tider markeres vores bekræftelses-e-mail som spam, og flyttes tli din bulk-mappe.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
da: Før vi kan tilføje din signatur, så skal du validere din e-mailadresse. Dette gøres ved at klikke på aktiverings-henvisningen i bekræftelses-e-mailen. Somme tider markeres vores bekræftelses-e-mail som spam, og flyttes tli din spam-mappe.

en: Beginning site move process...
da: Starter processen med at flytte stedet...

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Between %1 and %2
da: Mellem %1 og %2

en: Billing
da: Fakturering

en: Billing Address
da: Faktureringsadresse

en: Billing Address location
da: Faktureringsadresse

en: Billing First Name
da: Faktuering Fornavn

en: Billing Last Name
da: Faktuering Efternavn

en: Billing Middle Name
da: Faktuering Mellemnavn

en: Billing Mode
da: Fakturatilstand

en: Billing Name and Address
da: Navn og adresse for fakturering

en: Billing address required
da: Faktureringsadresse er påkrævet

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
da: Faktureringsdetaljer for dit gentagne bidrag på %1, hver %2 %3 er blevet opdateret.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
da: Faktureringsdetaljer for dit %1-medlemskab, med automatisk fornyelse er blevet opdateret.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
da: Faktureringsdetaljer for dit gentagne bidrag på %1, hver %2 %3 er blevet opdateret.

en: Billing location for this contact
da: Faktureringsadresse for denne kontakt

en: Birth Date
da: Fødselsdato

en: Birth Date (if present)
da: Fødselsdato (hvis tilgængelig)

en: Birth-Date
da: Fødselsdato

en: Birthdate
da: Fødselsdato

en: Blank column at the Begining
da: Tom kolonne i starten

en: Blank column at the End
da: Tom kolonne i slutningen

en: Body
da: Brødtekst

en: Body - HTML
da: Brødtekst - HTML

en: Body - HTML Format
da: Test-postudsendelse:

en: Body - TEXT Format
da: Brødtekst - tekst-format

en: Body - Text
da: Brødtekst - Tekst

en: Body HTML
da: Brødtekst HTML

en: Body Only
da: Kun indhold

en: Body and Subject
da: Indhold og emnefelt

en: Bold
da: Fed

en: Bookkeeping Transactions Report
da: Bogførings Transaktions-rapport

en: Border Color
da: Ramme farve

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Both
da: Begge

en: Bottom Margin
da: Nederste margin

en: Bounce Count
da: Antal afvisninger

en: Bounce Processing
da: Behandling af returpost

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
da: Håndtering af afvist post <strong>(Standard)</strong>

en: Bounce Rate
da: Afvisningsfrekvens

en: Bounce Reason
da: Afvisningsårsag

en: Bounce Report for mailings
da: Rapport over returpost for postudsendelser

en: Bounce Type
da: Bouncetype

en: Bounce Types
da: Afvisningstyper

en: Bounce type(s)
da: Afvisningstype(r)

en: Bounced
da: Returneret

en: Bounces
da: Returpost

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Breton
da: Bretonsk

en: Browse Sent Mailings
da: Gennemse sendt post

en: Browse more events
da: Se flere events

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
da: Gå til <strong>TEKST</strong>-beskedfilen du har forberedt for denne SMS.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
da: Gennemse for den <strong>fil</strong> du vil overføre.

en: Browse/Upload Image
da: Gennemse/overfør billede

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bulk Email
da: Masse-e-mail

en: Bulk Email Sent.
da: Masse-e-mail afsendt.

en: Bulk Mailings
da: Masseudsendelse af post

en: Bulk Mailings?
da: Masse-postudsendelser?

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Button Background Color
da: Baggrundsfarve for knap

en: Button Text must be less than 64 characters.
da: Tekst til knap skal være mindre end 64 tegn.

en: Button Title
da: Titel på knap

en: Button URL
da: Adresse for knap

en: By %1
da: Efter %1

en: By Contact Type
da: Efter kontakttype

en: By Country
da: Efter land

en: By Distance from a Location
da: Efter afstand fra stedet

en: By Gender
da: Efter køn

en: By Grant Type
da: Efter bevillingstype

en: By Region
da: Efter region

en: By Relationship
da: Efter relation

en: By World Region
da: Efter verdensregion

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
da: Som standard bruger CiviCRM den primære e-mailadresse på den indloggede bruger som FRA-adresse, når du sender e-mails til kontaktpersoner. Dog kan brugere med Administrer CiviCRM tilladelse konfigurere en eller flere generelle e-mailaadresser, der kan vælges som et alternativ. EKSEMPEL: "Kundeservice" &lt;kundeservice@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
da: Som standard, anvender CiviCRM den primære e-mail-adresse fra brugeren som er logget ind, som FRA-adresse, når der sendes e-mail til kontakter. Du kan dog benytte denne side, til at definere én eller flere generelle e-mailadresser, der kan vælges som et alternativ. EKSEMPEL: <em>"Klienttjenester" &lt;klienttjenester@example.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
da: CiviCRM vil som standard benytte udbyderen, der er angivet som aktiv og den standardudbyder som er valgt. Brugere med rettigheder til at administrere CiviCRM kan tilføje en ny udbyder

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
da: CiviCRM vil som standard oprette frontvendte sider, med brug af hjemmesiden på %1 som sin base. Hvis du ønsker at bruge en anden skabelon til CiviCRM-sider, så angiv stien her.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
da: Begge metoder vil som standard hente alle arrangementer, hvis startdato er større end eller lig med den nuværende dato. Du kan dog ændre dette ved at tilføje yderligere parametre i URL'en:

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
da: Som udgangspunkt vil dit arrangement gøre brug af matchreglen, Usuperviserede dubletmatching, for at matche deltagere i anonyme tilmeldinger med eksisterende individer. Du kan vælge at bruge en anden regel til brug for dette arrangement i stedet for. Sørg for at din inkluderede profil(er) indeholder de felter, der kræves af din matchregel.

en: Bypass email confirmation
da: Spring over bekræftelse via e-mail

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
da: ADVARSEL: Følgende funktioner er ikke tilgængelige for brugerdefinerede felter i 'flerdobbelt post' brugerdefinerede sæt:

en: CC Confirmation To
da: Cc bekræftelse til

en: CC Receipt To
da: Cc kvittering til

en: CC Receipts
da: CC-kvitteringer

en: CMS ID
da: CMS-ID

en: CMS Unique Identifier
da: Unik identifikator for CMS

en: CMS User
da: CMS bruger

en: CMS User?
da: CMS bruger?

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
da: Cache er blevet ryddet, og menuen er blevet genopbygget med succes

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
da: Beregnet slutdato (enten slutdato eller dato for hvornår alle rater er betalt)

en: Campaign
da: Kampagne

en: Campaign %1 has been saved.
da: Kampagnen %1 er blevet gemt.

en: Campaign Contribution
da: Kampagnebidrag

en: Campaign Created Date
da: Oprettelsesdato for kampagne

en: Campaign Description
da: Beskrivelse af kampagne

en: Campaign End Date
da: Slutdato for kampagne

en: Campaign Ends
da: Kampagne slutter

en: Campaign External ID
da: Eksternt ID for kampagne

en: Campaign Goals
da: Mål for kampagnen

en: Campaign ID
da: Kampagne-ID

en: Campaign Modified Date
da: Ændringsdato for kampagne

en: Campaign Start Date
da: Startdato for kampagne

en: Campaign Status
da: Kampagnestatus

en: Campaign Type
da: Kampagnetype

en: Campaign ended on %1
da: Kampagne sluttede den %1

en: Campaign ends on %1
da: Kampagne slutter den %1

en: Campaign has been deleted.
da: Kampagnen er blevet slettet.

en: Campaign is ongoing
da: Kampagne er igang

en: Campaign starts on %1
da: Kampagne starter den %1

en: Campaigns
da: Kampagner

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
da: Kan jeg tilgå/oprette InnoDB-tabeller i databasen?

en: Can I access/create the database?
da: Kan jeg tilgå/oprette databasen?

en: Can I create lock tables in the database?
da: Kan jeg oprette låsetabeller i databasen?

en: Can I create temporary tables in the database?
da: Kan jeg oprette midlertidige tabeller i databasen?

en: Can I create triggers in the database?
da: Kan jeg oprette udløsere i databasen?

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
da: Kan ikke angive dette felt til Påkrævet og Vis kun på samme tid.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
da: Kan 'ejeren' af en personlig kampagneside bruge funktionen Fortæl-en-ven til at sende e-mail til folk, samt invitere dem til at besøge deres side og yde bidrag? BEMÆRK: Fortæl-en-ven per e-mail vil automatisk inkludere en henvisning til afsenderens kampagneside.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
da: Kan 'ejeren' af en personlig kampagneside bruge funktionen Fortæl-en-ven til at sende e-mail til personer, som inviterer dem til at besøge deres side og tilmelde sig eller bidrage? BEMÆRK: Fortæl en ven per e-mail vil automatisk inkludere en henvisning til afsenderens kampagneside.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
da: Kan bidragyderne også angive et betalingsinterval (fx hver '3 'måned)?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
da: Kan brugerne også indstille et interval (fx hver '3 'måned)?

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
da: Kan du søge på dette felt i Avanceret og komponent-søgeformularer? Afgør også om du kan inkludere dette felt som et visningskolonne og/eller filtrere det relaterede detaljerapporter.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
da: Kan ikke finde en MySQL-server på "%1".

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
da: Kan ikke angive forudvalgt tilvalg for en medlemstype som ikke er afkrydset.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Auto Renew Subscription
da: Afmeld automatisk fornyelse

en: Cancel Auto-renewal
da: Annullér auto-fornyelse

en: Cancel Automatic Membership Renewal
da: Annullér automatisk fornyelse af medlemskab

en: Cancel Date
da: Annulleringsdato

en: Cancel Mailing
da: Annullér postudsendelse

en: Cancel Pledge
da: Fortyd løfte

en: Cancel Reason
da: Begrundelse for annullering

en: Cancel Recurring Contribution
da: Annullér gentagent bidrag

en: Cancel Redirect
da: Annullér viderestilling

en: Cancel Redirect URL
da: Annullér URL til videredirigering

en: Cancel Registration
da: Annullér tilmelding

en: Cancel Registration for Event Participation
da: Annuller tilmelding

en: Cancel Related Membership
da: Annullér relateret medlemskab

en: Canceled
da: Anulleret

en: Cancellation Date
da: Dato for fortrydelse

en: Cancellation Reason
da: Årsag til annulering

en: Cancellation or Refund Information
da: Information om annullering eller refundering

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
da: Afbestilling eller overflytning tidsbegrænsning (timer)

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cancelled Date
da: Annulleret dato

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
da: Annullering af dette løfte vil også annullere alle planlagte (og ikke gennemførte) betalinger.

en: Cannot
da: Kan ikke

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profilfeltet for undertypen af Kontakt, da profiltypen ikke er Individuel, Husstand eller Organisation.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profil-feltypen "%1" med kombinationen af "%2".

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
da: Kan ikke tilføje eller opdatere felttypen "%1" for profilen med kombinationen af andre undertyper end "%1".

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profilfelt af typen Aktivitet med kombinationen Deltager, Medlemskab eller Bidrag

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profil-feltypen Bidrag med kombinationen af Aktivitet eller Medlemskab eller Deltager eller Husstand eller Organisation

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
da: Kan ikke tilføje eller opdatere felttypen for profilen Husstand med kombinationen af Individuel eller Organisation eller Aktivitet

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profilfelt af typen individuel med kombinationen af husstand eller organisation

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
da: Kan ikke tilføje eller opdatere profil-feltypen Medlemskab med kombinationen af Aktivitet eller Deltager eller Bidrag eller Husstand eller Organisation

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
da: Kan ikke tilføje eller opdatere felttypen for profilen Organisation med kombinationen af Husstand eller Individuel eller Aktivitet

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
da: Kan ikke tilføje eller opdatere Deltager-feltypen for profil med kombinationen af Aktivitet eller Medlemskab, Bidrag, Husstand eller Organisation.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
da: Kan ikke ændre bidragsstatus fra %1 til %2.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
da: Kan ikke kombinere andet tilvalg med 'Alle'.

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
da: Kan ikke fastslå hvilken version af MySQL, der er installeret. Sørg venligst for at sikre, at der som minimum er installeret version %1.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
da: Kan ikke aktivere dette UF-felt, da det anvendte, tilpassede felt er deaktiveret.

en: Cannot find participant ID
da: Kan ikke finde deltager-ID

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
da: Kan ikke have samme gruppe i Inkludér gruppe(r) og Ekskludér gruppe(r).

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
da: Kan ikke have samme sms i Inkludér udsendelse(r) og Ekskludér udsendelse(r).

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
da: Kan ikke have to klausuler med forskellige typer: %1, %2

en: Cannot merge a contact with itself.
da: Kan ikke flette en kontakt med sig selv.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
da: Kan ikke sende en test e-mail, fordi din brugerkonto ikke har en gyldig e-mailadresse.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
da: Kan ikke angive dette felt som "Aktivt", da det valgte, tilpassede felt er deaktiveret.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
da: Kan ikke afinstallere udvidelsen - der er mindst én betalingshåndtering, der gør brug af betalingshåndteringstypen som udbydes gennem den.

en: Canvass
da: Kanvassalg - Husagitation

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Card Number
da: Kort nummer

en: Card Type
da: Kort Type

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
da: Kortet afvises af banken. Prøv venligst med et andet kort.

en: Card expiration date cannot be a past date.
da: Kortets udløbsdato kan ikke ligge før end i dag.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
da: Kortet er rapporteret tabt eller stjålet. Denne hændelse vil blive rapporteret.

en: Cart ID
da: Kurv ID

en: Cascade Type
da: Kaskadetype

en: Case
da: Sag

en: Case %1 All Cases
da: Sag %1 Alle sager

en: Case %1 My Cases
da: Sag %1 Mine sager

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
da: Sag %1 kopieret fra kontakt-ID %2 til kontakt-ID %3 via sammenfletning. Nyt ID på sag er %4.

en: Case %1 merged into case %2
da: Sagen %1 blev flettet ind i sagen %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
da: Sag %1 omplacerede klient fra %2 til %3.  Nyt ID på sag er %4.

en: Case Activities
da: Sagsaktiviteter

en: Case Activity
da: Sags-aktivitet

en: Case Activity ID
da: ID for sagsaktivitet

en: Case Deleted
da: Sagen blev slettet

en: Case Detail Report
da: Rapport over sagsdetaljer

en: Case Details
da: Sagsdetaljer

en: Case End
da: Slut for sag

en: Case ID
da: Sags-ID

en: Case Id not found.
da: Sags-ID ikke fundet.

en: Case Manager
da: Sagsadminstration

en: Case Resources
da: Sagsressourcer

en: Case Role
da: Sagsrolle

en: Case Role has been deleted successfully.
da: Sagsrolle er blevet slettet med succes.

en: Case Role(s)
da: Sagsrolle(r)

en: Case Roles
da: Sagsroller

en: Case Search
da: Sagssøgning

en: Case Start
da: Start for sag

en: Case Start Date changed successfully.
da: Sagens startdato blev ændret.

en: Case Status
da: Status på sag

en: Case Summary
da: Sagsresumé

en: Case Summary Report
da: Oversigtsrapport over sager

en: Case Tag(s)
da: Sagsmærke(r)

en: Case Tags
da: Sagsmærker

en: Case Tags %1
da: Sagsmærker %1

en: Case Time Spent Report
da: Rapport over tidsforbrug på sager

en: Case Type
da: Sagstype

en: Case Type Definition
da: Definition af sagstype

en: Case Type Description
da: Beskrivelse af sagstype

en: Case Type ID
da: Id på sagstype

en: Case Type Is Active
da: Sagstypen er aktiv

en: Case Type Is Reserved
da: Sagstypen er reserveret

en: Case Type Name
da: Navn på sagstype

en: Case Type Title
da: Titel på sagstype

en: Case Type changed successfully.
da: Sagstype blev ændret.

en: Case listings.
da: Sagsvisninger.

en: Case opened successfully.
da: Sag åbnet.

en: Case status changed from %1 to %2
da: Status på sag er ændret fra %1 til %2

en: Case type changed from %1 to %2
da: Sagstypen er ændret fra %1 til %2

en: Cases
da: Sager

en: Cases - Send Copy of an Activity
da: Sager - Send en kopi af en aktivitet

en: Cases Only
da: Kun sager

en: Cases?
da: Sager?

en: Cash
da: Kontanter

en: Catalan; Valencian
da: Katalansk; Valensisk

en: Category
da: Kategori

en: Cc Confirm
da: Cc-bekræftelse

en: Center
da: Midten

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Chain API Call
da: Kæde-API-kald

en: Change All Statuses
da: Erstat alle statusser

en: Change Billing Details
da: Tilpas faktureringsdetaljer

en: Change Case Start Date
da: Skift startdato for sag

en: Change Case Status
da: Skift sagsstatus

en: Change Case Tags
da: Skift sagsmærker

en: Change Case Type
da: Skift sagstype

en: Change Custom Data
da: Tilpas brugerdefinerede data

en: Change Date
da: Ændringsdato

en: Change Log
da: Ændringslog

en: Change Log:
da: Ændringslog:

en: Change Membership Status
da: Tilret meldemsstatus

en: Change Membership Status.
da: Tilret meldemsstatus.

en: Change Membership Type
da: Tilret meldemstype

en: Change Membership Type.
da: Tilret meldemstype.

en: Change Registration
da: Tilpas tilmelding

en: Change Selections
da: Tilpas foretagne valg

en: Change To
da: Skift til

en: Change applies to every %1 in the series.
da: Ændringen berører hver %1 i serierne.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
da: Ændringen gælder denne %1 og alle som følger efter den.

en: Change case start date (creates activity record)
da: Skift startdato for sag (opretter aktivitetspost)

en: Change case status (creates activity record)
da: Skift sagsstatus (opretter aktivitetspost)

en: Change case type (creates activity record)
da: Skift sagstype (opretter aktivitetspost)

en: Change language
da: Skift sprog

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
da: Tilpas eller fjern prisstrukturen som anvendes til denne bidragsside.

en: Change or remove the price set used for this event template.
da: Tilpas eller fjern prissættet som bruges for denne arrangementskabelon.

en: Change or remove the price set used for this event.
da: Tilpas eller fjern denne prisstruktur som anvendes for dette arrangement.

en: Change report search criteria
da: Tilpas søgekriterie for rapporten

en: Change selections for %1
da: Skift markeringerne for %1

en: Change the content and appearance of your page
da: Tilpas indholdet og udseendet på din side.

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
da: Tilpas tilladelser for et menupunkt. Højreklik og vælg 'Redigér'.

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
da: Skift denne hvis du ønsker at bruge en anden profil for uderligere tilmeldte.

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
da: Tilpas til <a href='%1'>%2</a> foretaget af <a href='%3'>%4</a> d. %5:

en: Changed By
da: Ændret af

en: Changed From
da: Ændret fra

en: Changed To
da: Ændret til

en: Changes Not Saved.
da: Dine ændringer blev ikke gemt.

en: Changes Saved
da: Ændringer blev gemt

en: Changes to an existing event registration.
da: Ændringer til en eksisterende arrangementstilmelding.

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
da: Ændringer i dato eller tidspunkt vil <em>ikke</em> berøre andre i serierne.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
da: Ændring af værdifeltet vil fjerne tilknytningen, der er blevet markeret med dette tilvalg. Dette kan ikke fortrydes, undtagen gennem genskabelse af den forrige værdi.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
da: Ændring af disse parametre vil påvirke inputtene og visningen af specifikke felttyper. Angivelse af  standarden for datoformatet, for hele stedet, er en lokaliseringsindstilling. Se <a href="%1">Administrér > Lokalisering > Datoformater</a>

en: Chart
da: Diagram

en: Chart Layout
da: Diagram-layout

en: Chart Style
da: Graf stil

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
da: Afkryds 'Adgangskontrol', hvis du vil bruge denne gruppe til at tildele adgangstilladelser til et sæt kontaktpersoner. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
da: Afkryds 'Postliste', hvis du bruger denne gruppe som en postliste i %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
da: Markér 'Påkrævet' for at gennemtvinge at ALLE brugere bidrager/tilmelder sig på vegne af en organisation.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
da: Tjek <a href="%1"> denne side</a> for yderligere information.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
da: Markér <strong>Søgeresultater</strong> for at benytte denne profil til at vise alternativt sæt af resultatkolonner for CiviCRMs grundlæggende og avancerede søgning.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
da: Afkryds <strong>Stand-alone Form eller Register</strong>, hvis du ønsker at bruge denne profil til brugerdefinerede formularer, eller listervisning af kontaker og vis-skærme (fra CiviCRM/profil sti).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
da: Markér <strong>Brugertilmelding</strong>, hvis du vil have at denne profil tages med i formularen for tilmelding af ny konto.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
da: Markér <strong>Vis/redigér brugerkonto</strong> for at inkludere den i siderne til visning og redigering for eksisterende brugerkonti.

en: Check Custom Field
da: Tjek brugerdefineret felt

en: Check Number
da: Check-nummer

en: Check Requirements and Install CiviCRM
da: Tjek systemkrav og installér CiviCRM

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningsfelter/radioknapper

en: Check for Matching Contact(s)
da: Tjek for matchende kontakter

en: Check for Similar Contacts
da: Tjek for lignende kontakter

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
da: Markér boksen 'Aktivér kontrol'. Gennemgå og tilpas dernæst værdierne i formularen efter behov. Gem dine indstillinger og lav en forhåndsvisning af det nuværende udseende for kontrollen ved at klikke knappen 'Gem og forhåndsvis'. Vælg dernæst 'Vælg' og kopiér 'Kontrolkode' ind i hvilken som helst webside.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
da: Markér denne boks og klik 'Gem' for at ændre denne installation fra flersproget til enkeltsproget.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
da: Markér denne boks og klik 'Gem' for at ændre denne installation fra enkeltsproget til flersproget, tilføj dernæst flere sprog.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
da: Markér denne kasse, hvis det er en anden end medlemmet, der betaler for dette medlemskab (f.eks. et gavemedlemskab eller gaveabonnement), og du ønsker at kæde betalingen til personen, der faktisk står for betalingen. Du vil få mulighed for at vælge en eksisterende kontakt eller angive en ny én. Den fremkomne bidragspost vil blive kædet til betaleren, og en blød kredit for dette bidrag vil blive kædet til denne kontakt (medlemmet).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
da: Sæt markering i denne boks, hvis første række i din fil består af feltnavne (eksempelvis: "Kontakt-ID", "Delterrolle").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
da: Afkryds denne boks, hvis den første række i din fil består af feltnavne (Eksempel: 'Kontakt-ID', Aktivitets-ID', Aktivitetsdato').

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
da: Afkryds dette felt hvis den første række af filen består af feltnavne (Eksempel: »Kontakt ID ',' Beløb ').

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
da: Afkryds dette felt, hvis den første række af filen består af feltnavne (Eksempel: 'Fornavn', 'Efternavn', 'E-mail')

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
da: Afkryds denne boks, hvis denne status er beregnet til den administrative stab alene. Hvis afkrydset, så tildeles denne status aldrig automatisk af CiviMedlem. Den tildeles til en kontakts medlemskab ved at afkrydse <strong>Tilsidesættelse af status</strong>-flaget når du tilføjer eller redigerer medlemskab-posten. Indstillinger for start og slut af arrangement ignoreres for administrator-statusser. EKSEMPEL: Denne indstilling kan være nyttigt for specielle sagsstatusser som 'Udløber ikke', 'Spærret' eller 'Udvist', osv.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
da: Afkryds denne boks, hvis du både inkluderer medlemskabs-tilmelding/fornyelse OG en sektion til bidragsbeløb, OG du ønsker at medlemskontingentet opkræves særskilt fra alle andre bidragsbeløb.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
da: Afkryds denne boks, hvis du både inkluderer tilmelding/fornyelse af medlemskab OG en sektion til bidragsbeløb, OG du ønsker at medlemskontingentet skal håndteres som en særskilt transaktion.

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
da: Sæt kryds i dette felt, hvis du ønsker at elektroniske kvitteringer automatisk sendes til bidragyderens e-mailadresse.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at kun titlen på dette feltsæt vises, når siden  indledningsvis indlæses (felter er skjult) ved avanceret søgning.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at kun titlen på dette feltsæt vises, når siden  indledningsvis indlæses (felter er skjult).

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
da: Markér denne afkrydsningsboks, hvis du vil tildele bredde- og højdegrader manuelt, frem for at lade din kortudbyder tildele denne. Dette er en hjælp for adresser på placeringer, hvor din kortudbyder ikke er i stand til at tilbyde præcis geokodning.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne mulighed for at indtaste deres eget bidragsbeløb. Din side vil indeholde tekstfeltet <strong>andet beløb.</strong>

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne mulighed for at lave et Løfte (en forpligtelse til at bidrage med et fast beløb på en tilbagevendende basis).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
da: Markér denne boks, hvis du ønsker at give brugere mulighed for at foretage gentagne bidrag. Denne funktion kræver at du anvender en betalingshåndtering, der understøtter gentagne opkrævninger / abonnements-funktionalitet.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne muligheden for at indsende betalinger senere/offline (f.eks bankoverførelsel, check osv.).

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
da: Markér denne boks, hvis du vil inkludere en henvisning i visningerne til felter til redigering af profil. Det er kun brugere med redigerings-rettigheder, der vil se denne henvisning.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
da: Sæt kryds i dette felt hvis du ønsker at inkludere et link i listerne til at se kontakters %1 brugerkonti oplysninger (f.eks deres 'Min konto' side). Dette link vil kun medtages for kontakter, der har en brugerkonto på din hjemmeside.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
da: Afkryds denne boks, hvis du ønsker rabatter på gebyrer, der re baseret på registreringsdato (eks. 'rabatter ved tidlig tilmelding').

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
da: Markér dette afkrydsningsfel, hvis du vil søge efter mærkede aktiviteter eller sager (i tillæg til kontaktposter).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
da: Afkryds dette felt for at tilføje en separatorlinje mellem dette menupunkt og det nedenunder.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
da: Afkryds denne boks for at tillade en bruger at tilmelde flere deltagere med brug af samme e-mailadresse. Hvis du eventuelt ønsker, at yderligere deltagere tilmeldes <strong>uden at der kræves indtastning af en e-mailadresse for hver person</strong> - så sæt kryds i  feltet "Tilmeld flere deltagere", OG inkludér en profil for denne tilmeldingsblanket, der <strong>indeholder felterne Fornavn og  Efternavn</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
da: Afkryds dette felt for at give brugerne mulighed for at deltage på en venteliste, når arrangementet er fyldt op. Hvis en plads bliver tilgængelig, vil den første deltager fra ventelisten blive flyttet til statussen 'Afventer fra venteliste', og der vil blive sendt en e-mail med et link for at fuldføre deres tilmelding (herunder betalingsgebyrer - hvis de benyttes).

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
da: Afkryds denne boks for at indtaste eller opdatere betalingsinformation. Du vil også være i stand til at generere en tilpasset kvittering.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
da: Afkryds dette felt for at indtaste betalingsinformation. Du vil også få muligheden for at lave en brugerdefineret kvittering.

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
da: Markér denne boks for at afkræve, at brugere som vælger muligheden for at betale senere, giver oplysninger om navn og adresse ifm. fakturering.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
da: Markér dette tilvalg, hvis du vil kæde denne adressetil en anden kontakts adresse. Du ønsker eksempelvis at kæde en persons adresse for "Arbejde" til deres arbejdsgivers adresse. Eller du vil eventuelt kæde deres adresse for "Hjem" til en post for husstand. Ændringer som foretages i den sammenkædede adresse vil automatisk blive anvendt for denne adresse. Hvis du eksempelvis bruger en adresse for en arbejdsgiver (organisation) for et individs arbejds-adresse - så vil alle opdateringer i arbejdsgiver-adressen også blive anvendt for individets arbejds-adresse.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
da: Afkryds for at aktivere "gå til kasse"-arbejdsgangen for arrangementer.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
da: Tjek din stavemåde, eller forsøg med færre bogstaver for kontaktnavnet.

en: Check your spelling.
da: Tjek din stavemåde.

en: CheckBox
da: Afkrydsningsfelt (CheckBox)

en: Checkbox(es)
da: Afkrydsningsfelt(er)

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
da: Afkrydsning af dette felt giver dig mulighed for at indtaste flere værdisæt for en given kontaktperson.

en: Checking...
da: Tjekker...

en: Checksum
da: Tjeksum

en: Cheque #
da: Check #

en: Child
da: Underordnet

en: Child Group
da: Underordnet gruppe

en: Child of
da: Barn af

en: Chinese (China)
da: Kinesisk (Kina)

en: Chinese (Taiwan)
da: Kinesisk (Taiwan)

en: Choose
da: Vælg

en: Choose Data Source
da: Vælg datakilde

en: Choose Date Range
da: Vælg dato-interval

en: Choose Location
da: Vælg sted

en: Choose Recipient(s)
da: Vælg modtagere

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
da: Vælg en CiviCRM-gruppe og en Drupal-rolle nedenfor.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
da: Vælg en CiviMedlem-medlemstype og en Drupal-rolle nedenfor. Dette vil tilknytte dette medlemskab med denne rolle. Hvis du ønsker at samme medlemskab skal tilknyttes til mere end én rolle, så skal du tilføje endnu en tilknytningsregel, efter at du er færdig med denne.

en: Choose a field not in this list
da: Vælg et felt som ikke er i denne liste

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
da: Vælg et parameter fra listen, eller vælg "andet" for en manuel angivelse.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
da: Vælg en specifik dato for at begrænse/afslutte gentagelsen.

en: Choose country first
da: Vælg et land først

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
da: Vælg hvordan du kommunikerer med denne kontakt, eks. på formel eller familiær vis.

en: Choose price set
da: Vælg prissæt

en: Choose state first
da: Vælg en stat først

en: Choose the field to add to the profile.
da: Vælg dét felt som skal føjes til profilen.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
da: Vælg den kortlægningsudbyder, der har den bedste dækning af de fleste af dine kontaktadresser.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
da: Vælg den betalingsmetode som blev brugt til denne transaktion.

en: Choose where to link this field
da: Vælg hvor dette felt skal henvise til

en: Chuvash
da: Tjuvansk

en: City
da: By

en: City (Home)
da: By (hjem)

en: City / Suburb
da: By / forstad

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
da: By eller postnummer kræves for at søge efter afstand.

en: City.
da: By

en: CiviCRM  Recurring Contributions
da: CiviCRM Gentagene bidragsydere

en: CiviCRM  Soft Credits
da: CiviCRM kredit

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
da: CiviCRM %1 kræver en stak med  MySQL-tråde >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
da: CiviCRM %1 kræver MySQL-udløserprivilegier.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
da: CiviCRM %3 kræver PHP i version %1 (eller nyere), men det nuværende system bruger %2

en: CiviCRM Activities
da: CiviCRM Aktiviteter

en: CiviCRM Activity
da: CiviCRM aktivitet

en: CiviCRM Activity Assignments
da: Tildelinger af CiviCRM-aktiviteter

en: CiviCRM Activity Search
da: CiviCRM aktivitets-søgning

en: CiviCRM Activity Targets
da: CiviCRM-aktivitetsmål

en: CiviCRM Address
da: CiviCRM-adresse

en: CiviCRM Assignee Contact ID
da: Kontakt-ID for CiviCRM-ansvarlig

en: CiviCRM Case Search
da: CiviCRM sagssøgning

en: CiviCRM Contact
da: CiviCRM Kontakt

en: CiviCRM Contact A
da: CiviCRM kontakt A

en: CiviCRM Contact B
da: CiviCRM kontakt B

en: CiviCRM Contact Dashboard
da: CiviCRM-instrumentbræt for kontakter

en: CiviCRM Contact Display
da: CiviCRM - Kontaktvisning

en: CiviCRM Contact ID
da: CiviCRM - Kontakt-ID

en: CiviCRM Contact Listing
da: CiviCRM konktakt liste

en: CiviCRM Contact Search
da: CiviCRM Kontakt Søgning

en: CiviCRM Contact Type %1
da: CiviCRM-kontakttype %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
da: CiviCRM-kontakt med brugerdefinerede felter

en: CiviCRM Contacts
da: CiviCRM-kontakter

en: CiviCRM Contribution Engine
da: CiviCRM Bidragsprogram

en: CiviCRM Contribution Search
da: CiviCRM-søgning i bidrag

en: CiviCRM Contributions
da: CiviCRM Bidrag

en: CiviCRM Create New Record
da: CiviCRM Opret ny post

en: CiviCRM Custom Search
da: CiviCRM brugerdefineret søgning

en: CiviCRM Custom:
da: CiviCRM - Brugerdefineret:

en: CiviCRM Database Details
da: Detaljer om CiviCRM-databasen

en: CiviCRM Database Settings
da: Databaseindstillinger for CiviCRM

en: CiviCRM Email
da: CiviCRM e-mail

en: CiviCRM Event Engine
da: CiviCRM event engine

en: CiviCRM Event Search
da: CiviCRM event søgning

en: CiviCRM Events
da: CiviCRM Arrangementer

en: CiviCRM Extensions
da: CiviCRM-udvidelsesmoduler

en: CiviCRM Extensions Directory
da: Katalog for CiviCRM-udvidelsesmoduler

en: CiviCRM Full-text Search
da: CiviCRM fuldtekstsøgning

en: CiviCRM Grant Search
da: CiviCRM - søg efter bevilligner

en: CiviCRM Group
da: CiviCRM-gruppe

en: CiviCRM Groups
da: CiviCRM Grupper

en: CiviCRM Home
da: CiviCRM Forside

en: CiviCRM Installed
da: CiviCRM er installeret

en: CiviCRM Installer
da: CiviCRM-installeringsfunktion

en: CiviCRM Language Switcher
da: CiviCRM Sprogskifter

en: CiviCRM Locations
da: CiviCRM-placeringer

en: CiviCRM Mailing  Delivered
da: CiviCRM udsendelse leveret

en: CiviCRM Mailing Bounced
da: CiviCRM returmail fra udsendelse

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
da: CiviCRM udsendelsesklik

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
da: CiviCRM udsendelsesklik-URL

en: CiviCRM Mailing Forwards
da: CiviCRM mailvideresendelser

en: CiviCRM Mailing Job
da: CiviCRM udsendelsesjob

en: CiviCRM Mailing Opened
da: CiviCRM udsendelse åbnet

en: CiviCRM Mailing Replied
da: CiviCRM udsendelsessvar

en: CiviCRM Mailing Search
da: Søgning for CiviCRM-postudsendelse

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
da: CiviCRM udsendelseafmelding

en: CiviCRM Mailings
da: CiviCRM mailudsendelser

en: CiviCRM Member
da: CiviCRM Medlem

en: CiviCRM Member Search
da: Søgning af CiviCRM-medlem

en: CiviCRM Memberships
da: CiviCRM Medlemskaber

en: CiviCRM Participant Search
da: CiviCRM deltagersøgning

en: CiviCRM Participants
da: CiviCRM-deltagere

en: CiviCRM Phone Details
da: CiviCRM telefondetaljer

en: CiviCRM Pledge Engine
da: CiviCRM-løfte-motor

en: CiviCRM Pledge Search
da: CiviCRM løfte Søgning

en: CiviCRM Profile Field
da: CiviCRM profilfelt

en: CiviCRM Profile Fields
da: CiviCRM Profilfelter

en: CiviCRM Profile Group
da: CiviCRM profilgruppe

en: CiviCRM Profile Group Preview
da: Gennemse CiviCRM profilgruppe

en: CiviCRM Profile Listings
da: CiviCRM profilliste

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
da: CiviCRM Profile(r) giver dig mulighed for at sammenlægge grupper af felter og inkludere dem i dit websted som input formularer, kontakt visningssider, og søgnings og listerfunktioner. De giver et effektivt sæt værktøjer til at indsamle oplysninger fra interessenter og til selektivt at dele oplysninger om kontaktpersoner.

en: CiviCRM Quick Add
da: CiviCRM Hurtig-tilføj

en: CiviCRM Recent Items
da: CiviCRM seneste bevægelser

en: CiviCRM Relationships
da: CiviCRM-relationer

en: CiviCRM Respondent Search
da: Søgning af CiviCRM-respondenter

en: CiviCRM Source Contact
da: CiviCRM-kildekontakt

en: CiviCRM Source Record Contact
da: CiviCRM kildekontakt

en: CiviCRM Tags
da: CiviCRM-mærker

en: CiviCRM Target Contact ID
da: Kontakt-ID for CiviCRM-målet

en: CiviCRM Upcoming Events
da: CiviCRM Kommende begivenheder

en: CiviCRM Upgrade Tasks
da: Opgaver for CiviCRM-opgradering

en: CiviCRM Version
da: CiviCRM-version

en: CiviCRM Website
da: Hjemmeside for CiviCRM

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
da: CiviCRM giver dig mulighed for at angive, hvilken kontakt som tilhører hver aktivitetspost ved hjælp af enten det unikke CiviCRM-tildelte Kontact-ID, et unikt eksternt ID, som du tildeler, ELLER dit konfigurerede "Ikkeovervågede strikte dubletregelsæt" (som bruger e-mailadresser som standard). Du skal medtage mindst én af disse værdier som en kolonne i din importfil. Hvis du synkroniserer (eller migrerer) kontakter fra et andet program til CiviCRM, og dette program har tildelt et unik ID til hver kontaktperson, kan du importere denne værdi til CiviCRMs felt, Eksternt ID. Derefter kan du bruge denne unikke nøgle som "match til kontakt"-værdien, når du importerer data såsom Aktiviteter.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
da: CiviCRM leveres med 3 grundlæggende (indbyggede) kontakttyper: Individ, Husholding og Organisation. Du kan oprette andre kontakttyper baseret på disse grundlæggende typer for at kunne differentiere kontakter yderligere (f.eks du kan oprette Studerende, Forældre, Personale og/eller Frivillig 'undertyper' udfra den grundlæggende Individ-type...). Du kan også omdøbe de indbyggede typer. Kontaktundertyper er især nyttige, når du har brug for at indsamle og vise forskellige sæt af brugerdefinerede data af forskellige typer af kontakter.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
da: CiviCRM leveres med 3 grundlæggende (indbyggede) kontakttyper: Individ, Huholding og Organisation. Du kan oprette andre kontakttyper baseret på disse grundlæggende typer for at kunne differentiere kontakter yderligere (f.eks du kan oprette Studerende, Forældre, Personale og/eller Frivillig 'undertyper' udfra den grundlæggende Individ type...).

en: CiviCRM contact not found for %mail
da: CiviCRM-kontakt ikke fundet for %mail

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
da: CiviCRM tillader ikke at flere kontaktpersonposter har den samme primære e-mailadresse.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
da: Udvidelsesmoduler for CiviCRM giver dig mulighed for at tilføje yderligere egenskaber til dit sted. Denne side vil automatisk vise de tilgængelige, "originale" udvidelsesmoduler fra <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org's udvidelseskatalog</a>, der er kompatible med denne version af CiviCRM. Hvis du installere udvidelserne Brugerdefinerede søgninger, Rapporter eller Betalingshåndtering - så vil disse automatisk være tilgængelige i de tilsvarende menuer og sider.

en: CiviCRM has been successfully installed
da: Installationen af CiviCRM blev gennemført

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
da: CiviCRM er oversat til mange sprog - tak til fællesskabet af oversættere. Ved valg af et andet sprog, er det muligt at installeringsfunktionen fås på dette sprog. Den oprindelige konfiguration for de grundlæggende data, vil også være angivet i dette sprog (eks.: individuelle præfikser, suffikser, aktivitetstyper, osv.). <a href="%1">Lær mere om brug af CiviCRM på andre sprog.</a>

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
da: CiviCRM har opdaget %1 poster med modstridende e-mailadresser i denne datafil. Hvis du fortsætter, vil disse poster blive sprunget over. ALTERNATIVT kan du downloade en fil med de poster som giver problemer - <a href='%2'>Download konflikter</a>. Ret dem derefter i den oprindelige importfil, annullér denne import og begynd med trin 1 påny.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
da: CiviCRM har fundet %1 poster med modstridende transaktions-ID'er i denne datafil. Hvis du fortsætter, vil disse poster blive sprunget over. ELLER du kan downloade en fil, som indeholder de poster, der er problemer med - <a href='%2'>Download konflikter</a>. Ret dernæst fejlene i den oprindelige importfil, annullér denne import og start forfra ved trin 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
da: CiviCRM har fundet %1 optegnelser med modstridende transaktions-ID'er i denne datafil. Hvis du fortsætter, vil disse data blive sprunget over. ELLER du kan downloade en fil, som indeholder de optegnelser, som der er problemer med - <a href='%2'>Download konflikter</a>. Ret fejlene i den oprindelige importfil, annullere denne import og start forfra med trin 1.

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
da[0]: CiviCRM har fundet et deltager-ID, der ikke matchede. Denne post er ikke blevet opdateret.
da[1]: CiviCRM har fundet deltager-ID'er, der ikke matchede. Disse poster er ikke blevet opdateret.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
da[0]: CiviCRM har registreret ugyldige data og/eller formateringsfejl i én post. Denne post er ikke blevet importeret.
da[1]: CiviCRM har registreret ugyldige data og/eller formateringsfejl i %count poster. Disse poster er ikke blevet importeret.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
da: CiviCRM har fundet ugyldige data eller formatering fejl i %1 poster. Hvis du fortsætter, vil disse data blive sprunget over. ELLER du kan downloade en fil, som indeholder de optegnelser, som der er problemer med - <a href='%2'>Download fejl</a>. Ret fejlene i den oprindelige importfil, annullere denne import og start forfra med trin 1.

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
da[0]: CiviCRM har registreret aktivitets-ID som ikke stemmer overens. Denne post vil ikke blive opdateret.
da[1]: CiviCRM har registreret aktivitets-ID'er som ikke stemmer overens. Disse poster vil ikke blive opdateret.

en: CiviCRM has detected mismatched contribution ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contribution IDs. These records have not been Updated.
da[0]: CiviCRM har registreret bidrag-ID som ikke stemmer. Denne post er ikke blevet opdateret.
da[1]: CiviCRM har registreret bidrag-ID'er som ikke stemmer overens. Disse poster er ikke blevet opdateret.

en: CiviCRM has detected mismatched membership ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched membership IDs. These records have not been Updated.
da[0]: CiviCRM har registreret et medlems-ID, der ikke stemmer. Denne post er ikke blevet opdateret.
da[1]: CiviCRM har registreret medlems-ID der ikke stemmer overens. Disse poster er ikke blevet opdateret.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
da[0]: CiviCRM har fundet en optegnelse, som er en dublet af en eksisterende CiviCRM aktivitetsoptegnelse.
da[1]: CiviCRM har fundet %count optegnelser, som er dubletter af eksisterende CiviCRM aktivitetsoptegnelser.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
da[0]: CiviCRM har registreret én post, der er en dublet af eksisterende CiviCRM-kontaktpost.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster, der er en dubletter af eksisterende CiviCRM-kontaktposter.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
da[0]: CiviCRM har registreret én post, der er en dublet af en eksisterende CiviCRM-bidragspost.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster, der er dubletter af en eksisterende CiviCRM-bidragsposter.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
da[0]: CiviCRM har registreret en post, der er en dublet af en eksisterende medlemspost.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster, der er dubletter af eksisterende medlemsposter.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
da[0]: CiviCRM har registreret én post som er en duplikering af eksisterende CiviCRM deltager-post.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster som er duplikeringer af eksisterende CiviCRM deltager-poster.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
da[0]: CiviCRM har registreret én post med et deltager-ID i konflikt, inde i denne datafil, eller i forhold til eksisterende deltagerposter. Denne post er ikke blevet importeret.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster med deltager-ID'er i konflikt, inde i denne datafil, eller i forhold til eksisterende deltagerposter. Disse poster er ikke blevet importeret.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
da[0]: CiviCRM har registreret én post som har et transaktions-ID med konflikt i denne datafil eller i forhold til eksisterende aktivitetsposter. Denne post er ikke blevet importeret.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster som har transaktions-ID'er med konflikter i denne datafil eller i forhold til eksisterende aktivitetsposter. Disse poster er ikke blevet importeret.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing contribution records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing contribution records. These records have not been imported.
da[0]: CiviCRM har registreret én post som har et transaktions-ID, der er i konflikt i denne datafil eller i forhold til eksisterende aktivitetsposter. Denne post er ikke blevet importeret.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster med transaktions-id'er i konflikt inden for denne datafil eller i forhold til eksisterende bidragsposter. Disse poster er ikke blevet importerede.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing membership records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing membership records. These records have not been imported.
da[0]: CiviCRM har registreret én post med konfliktholdig transaktions-ID inden i denne datafil eller i forhold til eksisterende medlemsposter. Denne post er ikke blevet importeret.
da[1]: CiviCRM har registreret %count poster med konfliktholdige transaktions-ID'er inden i denne datafil eller i forhold til eksisterende medlemsposter. Disse poster er ikke blevet importeret.

en: CiviCRM home page
da: CiviCRM-hjemmeside

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
da: CiviCRM omfatter en plugin til interfacing med United States Postal Service (USPS) Adresse Standardization webservice. Du kan blive registreret til at bruge USPS service på <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. Hvis du bliver godkendt, får du tilsendt et brugernavn og URL-adressen til tjenesten.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
da: CiviCRM indeholder flere valgfrie komponenter, som giver dig flere værktøjer i forbindelse med at engagere dine interessenter.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
da: CiviCRM er frit tilgængelig under <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
da: CiviCRM er i som udgangspunkt konfigureret med standardtilvalg for individuelle suffikser til kontakter (Jr., Sr., II osv.). Tilpas disse tilvalg og tilføj nye efter behovene i din installation.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
da: CiviCRM er i som udgangspunkt konfigureret med standardtilvalg for individuelle præfikser til kontakter (frk., hr., Dr. osv.). Tilpas disse tilvalg og tilføj nye efter behovene i din installation.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
da: CiviCRM kræver at mindst %1 MB er allokeret til PHP, men der anbefales %2 MB.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-adgangskode</strong> som vist i din LIVE-kontos skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-adgangskode</strong> som vist i din TEST-kontos (sandkasses) skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-signatur</strong> som vist i din LIVE-kontos skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-signatur</strong> som vist i din TEST-kontos (sandkasses) skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-brugernavn</strong> som vist i din LIVE-kontos skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
da: CiviCRM kræver at du bruger <strong>Signatur-baseret API-godkendelse</strong> til PayPal Pro og Express. Angiv dit <strong>API-brugernavn</strong> som vist i din TEST-kontos skærm, <strong>Profil - Vis API-signatur</strong>.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
da: CiviCRM gemmer konfigurerbare valg til forskellige drop-down-felter som 'valgmulighedsgrupper'. Du kan klikke <strong> Valgmuligheder </ strong> for at se de tilgængelige valg.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
da: CiviCRM lagrer sit indhold i en MySQL-database. Angiv venligst brugernavn og adgangskode, for at tilsluttte til serveren her. Hvis denne konto har tilladelse til at oprette databaser, så vil vi oprette databasen for dig; hvis ikke, skal du angive navnet på en database som findes i forvejen.

en: CiviCRM task in progress
da: CiviCRM-opgave er i gang

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
da: CiviCRM vil forsøge at dele adresser op i individuelle elementer (vejnummer, vejnavn og blok/lejlighed) for at gøre det nemmere for dig at lave lister og rapporter, hvor du har brug for at sortere efter gadenummer (og/eller adskille adresser med lige og ulige numre). For de fleste adresser gøres det automatisk for dig. Men, du kan manuelt redigere disse elementer, og potentielt håndtere adresser, der er i usædvanlige formater, ved at klikke på 'Rediger Adresse-elementer'.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
da: CiviCRM vil tjekke hver brugerregistrering for en kontaktregistrering. En ny kontaktregistrering vil blive oprettet for hver bruger, hvor en sådan ikke allerede eksisterer.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
da: CiviCRM.org - Skaber og bevarer relationer

en: CiviCase
da: CiviSag

en: CiviCase Dashboard
da: Instrumentbræt for CiviSag

en: CiviCase Engine
da: CiviSag-motor

en: CiviCase Setup documentation
da: Dokumentation af CiviSag-opsætning

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
da: Konfigurationsfiler for CiviSag kan også lagres via denne brugerdefineret sti.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
da: CiviBidrag-alarm: Mulig dublet af kontaktpost

en: CiviContribute Component Settings
da: Indstillinger for komponenten CiviBidrag

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
da: CiviBidrag lader dig konfigurere et ubegrænset antal <strong>præmier</strong>, der kan tilbydes til bidragydere som incitatement/takke-gaver. Præmier kan være fysiske genstande (dvs. kaffekrus eller t-shirts), eller det kan være et medlemskab eller abonnement med en forhåndsvalgt varighed.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
da: CiviBidrag lader dig oprette tilpassede sider til indsamling af online-bidrag. Du kan også indsætte og følge offline-bidrag. For at indsætte bidrag manuelt for individuelle kontakter, så brug <a href='%1'>Find kontakter</a> til at finde kontakten. Klik dernæst <strong>Vis</strong> for at få til deres oversigtsside og klik på henvisningen <strong>Nyt bidrag</strong>. Du kan også <a href='%2'>importere bundter af offline-bidrag</a> fra andre kilder.

en: CiviEvent Cart Checkout
da: CiviEvent Indkøbskurv kasse

en: CiviEvent Dashboard
da: Instrumentbræt for CiviArrangement

en: CiviEvent Public Calendar
da: Offentlig CiviArrangement-kalender

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
da: CiviArrangement lader dig oprette tilpassede side(er), så interessenter kan lære om arrangementer og eventuelt tilmelde sig online. Du kan oprette <a href='%1'><strong>nye arrangementer</strong></a> og <a href='%2'><strong>administrere eksisterende arrangementer</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
da: CiviArrangement opretter også en RSS 2.0-formateret kilde, som det er muligt at abonnere på for personer som benytter RSS-læsere. De kan også vises i det fleste moderne browsere. URL'en for RSS-kilden til CiviArrangement på dette sted er:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
da: CiviArrangement tilbyder en side, der viser dine nuværende og fremtidige offentlige arrangementer i et tabel-layout som vises i en browser. Henvis personer til denne side med følgende URL:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
da: CiviBevilling gør det muligt at holde styr på bevillinger til organisationer, personer og jusholdninger. Ansøger af bevillingen skal først lægges ind som kontakt i CiviCRM. Brug <a href='%1'>Find kontakter</a> for at undersøge, om bevillingsansøgeren allerede er lagt ind. Når ansøgeren er fundet eller oprettet i systemet, så tryk på <strong>Vis</strong> for at gå til dennes side, vælg fanebladet <strong>Bevillinger</strong> og tryk på <strong>Ny bevilling</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
da: CiviGroup rolle-synkronisering

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
da: CiviGroup Rolle-synkronisering installeret. Du mangler at specificere synkroniseringsregler !1.

en: CiviMail Approval Status
da: Status på godkendelse for CiviMail

en: CiviMail Mailings
da: CiviMail mailudsendelser

en: CiviMail Report: %1
da: CiviMail-rapport: %1

en: CiviMail component
da: CiviMail-komponent

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
da: CiviMail deduplikerer som standard e-mailadresser

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
da: E-mailbeskeder fra CiviMail skal indeholde et link med <strong>framelding</strong> ("Fravælg via webside"), samt <strong>postadressen</strong> for din organisation. Disse elementer vil hjælpe med at begrænse chancerne for at din e-mail bliver kategoriseret som SPAM. De kan indsættes i den primære brødtekst ELLER i en genbrugelig <strong>tekstfod</strong>. Konsultér onlinedokumentationen for oplysninger som hvordan man inkluderer de påkrævede henvisninger og kontaktinformationer, såvel som at få vist et eksempel på en besked.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
da: CiviMail kan ikke sende en tom indholdstekst - springer over: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
da: CiviMail vil ikke sende e-mail til en ikke-eksisterende kontakt: %1

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
da: Medlemtype for CiviCRM og rolleværdier for Drupal var ikke numeriske.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
da: Medlemstyper for CiviMedlem eller statusregler, er ikke blevet konfigureret. Gør venligst dette på siden "Administrér CiviCRM".

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
da: CiviMedlem-medlemskaber og Drupal-roller er blevet synkroniseret ved hjælp af de tilgængelige regler. Bemærk: hvis der ikke findes nogen tilknytningsregler, så er synkroniseringen ikke blevet gennemført.

en: CiviMember Roles Sync
da: CiviMember Roller Sync

en: CiviMember Status Rules
da: CiviMedlem-statusregler

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
da: CiviMedlem lader dig oprette tilpassede typer medlemskab, såvel som online-sider til at skrive sig op til og fornye medlemskab. Administratorer kan oprette eller ændret medlemskabstyper <a href='%2'>her</a>, samt konifgurere online-bidragside som inkluderer medlemstilmelding <a href='%1'>her</a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
da: CiviMedlem beregner automatisk den nuværende status af hver kontakts medlemskab, baseret på de status-betegnelser og regler der er konfigureret her. Status-"reglen" fortæller CiviMedlem, hvilken status der skal tildeles, baseret på start og slutdatoerne for et givent medlemskab. For eksempel, standard <strong>Henstand</strong> status-reglen siger: "tildel henstands-status, hvis medlemskabet er udløbet i løbet af den seneste måned."

en: Class
da: Klasse

en: Class Name
da: Klassenavn

en: Class already exists in Database.
da: Klasse findes allerede i databasen

en: Clean-up Temporary Data and Files
da: Ryd op i midlertidige data og filer

en: Clear
da: Ryd

en: Clear all search criteria
da: Ryd alle søgekriterier

en: Clear search
da: Ryd søgning

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
da: Ryddede alle CiviCRM-mellemlagre (database, menu, skabeloner)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
da: Klik "Redigér kontakt" for at tilføje yderligere %2 poster

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
da: Klik på &quot;%2&quot; nedenfor for at registrere dit løfte. Du kan ændre eller annullere fremtidige betalinger til enhver tid ved at logge ind på din konto eller kontakte os på %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
da: Klik 'Slet', hvis du ønsker at fortsætte.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
da: Klik 'Importér nu', hvis du er klar til at fortsætte.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
da: Klik på 'Indlæs gemte kortlagte felter', hvis data tidligere er blevet importeret fra samme kilde. Du kan derefter vælge det gemte import-kortlægningssetup, og indlæse det automatisk.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
da: Klik <a %1>Tilføj sag</a> for at tilføje en sagspost til denne kontakt.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
da: Klik <a %1>Tilføj tilmelding til arrangement</a> for at tilmelde denne kontakt til et arrangement.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
da: Tryk <a %1>Tilføj bevilling</a> for at registrere en bevilling for denne kontakt.

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
da: Klik på <a %1>Tilføj Løfte</a> for at gemme et nyt Løfte, modtaget fra denne kontakt.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
da: Klik <a %1>Registrér bidrag</a> for at registrere en nyt bidrag, der er modtaget fra denne kontakt.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
da: Klik <a %1>Indsend bidrag med kreditkort</a> for at behandle et nyt bidrag på vegne af bidragyderen med brug af deres kreditkort.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
da: Klik på <a %1>Indsend tilmelding til begivenhed med kreditkort</a> for at behandle en ny tilmelding på vegne af deltageren med brug af deres kreditkort.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
da: Klik <a href='%1'>Ny bidragsside</a> for at oprette og konfigurere en ny online-bidragsside med brug af trin-for-trin-guiden.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
da: <a id='memQuickconfig' href='#'>Klik her</a>, hvis du vil opsætte medlemstyperne nedenfor som en del af et prissæt, med den ekstra fleksibilitet og kompleksitet som det indebærer.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
da: Klik <a id = 'quickconfig' href='#'>her</a> hvis du vil konfigurere de Regulære gebyrer nedenfor, som en en prisstruktur med den ekstra fleksibilitet og kompleksitet som det indebærer.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
da: Klik på <strong>Avanceret Søgning</strong> for at søge efter adresse, demografi, brugerdefinerede felter, noter og/eller relationer. Hvis du bruger CiviBidrag, CiviArrangement eller CiviMedlem - du kan også søge baseret på oplysninger lagret af disse komponenter. For eksempel kan du finde alle kontakter, der bor i en bestemt by og har bidraget med mindst %1 inden for de seneste 6 måneder.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
da: Klik <strong>Konfigurér</strong> for at se og ændre indstillinger, beløb og tekst for eksisterende sider.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
da: Klik <strong>Fortsæt senere</strong>, hvis du ikke er klar til at skemalægge eller afsende denne masse-SMS.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
da: Klik <strong>Flet</strong> for at flytte data fra den duplikerede kontakt på venstre side, ind i den primære kontakt. I tillæg kontaktdataene (adresse, telefon, e-mail ...), så kan du også flytte alle, eller nogle af de relaterede aktivitetsposter (grupper, bidrag, medlemskaber, osv.).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
da: Klik <strong>Flet</strong> for at flytte data fra Dubletten til venstre til den Primære kontaktpost. Ud over kontaktdataerne (adresse, telefon, e-mail ...), kan du vælge at flytte alle eller nogle af de relaterede poster (grupper, aktiviteter, mærker osv.).

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
da: Klik <strong>Gem & forhåndsvis</strong> for at gemme alle ændringer til dine indstillinger, og forhåndvis kontrollen igen på denne side.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
da: Klik <strong>Gem & forhåndsvis</strong> for at gemme dine indstillinger og forhåndvise kontrollen på denne side.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
da: Klik <strong>Vælg felter til eksport</strong> og derefter <strong>Fortsæt</strong> for at vælge en undersæt af felter til eksport. Denne indstilling giver dig mulighed for at eksportere mere end et sted (hjem, arbejde osv.) samt brugerdefinerede data. Du kan også gemme dine valg som en 'feltkortlægning', så du kan bruge den igen senere.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
da: Klik <strong>Afsend masse-SMS</strong> for at føje denne til postkøen for masse-SMS'er. Et automatiseret job, der kører periodisk på din server, behandler post i køen, og starter egentlig afsendelse af din masse-SMS.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
da: Klik <strong>Testkørsel</strong> for at afprøve siden i <strong>test-tilstand</strong>. Dette lader dig gennemgå den fulde bidragsproces med brug af et attrap-kreditkort på en testserver.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
da: Klik <strong>Opdater deltager(e)</strong> herunder for at gemme dine ændringer.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
da: Klik <strong>registrér svar</strong>-knappen for at opdatere værdier for hver respondent efter behov.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
da: Klik <strong>registrér svar</strong>-knappen for at opdatere værdier for hver respondent efter behov.<br />Klik<strong>Frigiv respondenter >></strong>-knappen nedenfor for at frigive alle respondenter, for hvem du ikke har registrereret svar.<br />Klik <strong>Reservér flere respondenter >></strong>-knappen, hvis du har brug for at interviewe flere respondenter.

en: Click Count
da: Antal klik

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
da: Klik Slet for at flytte denne &quot;%1&quot;-aktivitet til papirkurven.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
da: Klik Slet for at flytte denne sag og alle tilknyttede aktiviteter til papirkurven.

en: Click OK to override and update expected values.
da: Klik OK for at tilsidesætte og opdatere forventede værdier.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
da: Klik OK for at gemme denne post om løfte OG sende en kvittering til %1 nu.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
da: Klik O.K. for at gemme denne bidragspost OG sende en kvitttering til bidragyderen nu

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
da: Klik OK for at gemme denne betalingspost OG sende en kvittering til bidragyder nu

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
da: Klik Gendan for at hente denne &quot;%1&quot;-aktivitet fra papirkurven.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
da: Klik Gendan for at hente denne sag og alle tilknyttede aktiviteter fra papirkurven.

en: Click arrow to view pledge payments.
da: Klik pilen for at vise Løfte-betalinger.

en: Click here to configure the panes.
da: Klik her for at konfigurere panelerne.

en: Click here to do this for a different person.
da: Klik her for at foretage dette for en anden person.

en: Click here to register a different person for this event.
da: Klik her for at tilmelde en anden person til dette arrangement.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
da: Klik her for at vende tilbage til redigering af adressen som et enkelt felt. Adresser som ikke passer til det forventede format for adresse-elementer kan stadig reddes ved at indtaste dem i det enkle 'Gade' felt.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
da: Klik på hver enkelt link for at sikre, at de går til de forventede sider.

en: Click on the activity subject for more information.
da: Klik på aktivitetsemnet for mere information.

en: Click on the event name for more information.
da: Klik på et arrangementsnavn for mere information.

en: Click or paste this link into your browser
da: Klik eller indsæt denne henvisning i din browser

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
da: Klik eller indsæt denne henvising i din browser og følg prompterne

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
da: Klik eller indsæt denne henvisning i din browser for at gå til din side

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
da: Klik på knappen "Bekræft tilmelding" for at starte, eller klik på "Annullér tilmelding", hvis du ikke længere er interesseret i at deltage i arrangementet.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
da: Klik på \ "Bekræft Registrering "-knappen for at fuldføre din registrering i %1, eller klik på \ "annullere registreringen " hvis du ikke længere er interesseret i at deltage i dette arrangement.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
da: Klik på <strong>Fortsæt</strong>-knappen for at gå til betaling via %1, hvor du vælger din betalingsmetode og færdiggør tilmeldingen.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
da: Klik denne knap, hvis du vil se og/eller tilpasse dette søgekriterie, der anvendes til at definere medlemmer af denne smarte gruppe.

en: Click this link
da: Klik denne henvisning

en: Click this link and follow the prompts
da: Klik denne henvisning og følg prompterne

en: Click through Rate
da: Klikken sig igennem-frekvens

en: Click through URL
da: Klikke sig igennem-URL

en: Click to Open Rate
da: Klik til åbning-frekvens

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
da: Klik for at kopiere %1 fra række en til alle rækker.

en: Click to edit
da: Klik for at redigere

en: Click-through Summary
da: Klik på links opgørelse

en: Click-throughs
da: Antal klik på links

en: Clicked
da: Kilkket

en: Clicks
da: Klik

en: Clicks: %1
da: Klik: %1

en: Client Name
da: Klientnavn

en: Client Name or Email
da: Navn eller e-mail på klient

en: Client Relationship
da: Relation til klient

en: Client contact does not exist: %1
da: Klientkontakten eksisterer ikke: %1

en: Clients:
da: Klienter:

en: Close
da: Luk

en: Close All
da: Luk alle

en: Close Batch
da: Luk massekørsel

en: Closed
da: Lukket

en: Code
da: Kode

en: Code Docs
da: Kodedokumentation

en: Collapse Custom Group?
da: Fold brugerdefineret gruppe sammen?

en: Collapse Group Display
da: Fold gruppevisning sammen

en: Collapse all tabs
da: Fold alle faner sammen

en: Collapse this set in Advanced Search
da: Fold dette sæt sammen i avanceret søgning

en: Collapse this set on initial display
da: Fold dette sæt sammen i indledende visning

en: Collapsed on Page
da: Foldet sammen på siden

en: Collapsed on Search
da: Foldet sammen ved søgning

en: Column
da: Kolonne

en: Column Headers
da: Kolonne-overskrift

en: Column Names
da: Kolonne navn

en: Column No
da: Kolonnenummer

en: Columns
da: Kolonner

en: Comma-Separated Values (CSV)
da: Kommaseparerede værdier (CSV)

en: Command
da: Kommando

en: Command parameters
da: Kommando-parametre

en: Command/Parameters
da: Kommando/parametre

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Committed Amount
da: Indsendt beløb

en: Commonly Used Specifiers
da: Almindeligt brugte beregnere

en: Communication Preferences
da: Præferencer for kommunikation

en: Communication Style
da: Kommunikationsform

en: Communications
da: Kommunikation

en: Company
da: Virksomhed

en: Compatible with
da: Kompatibel med

en: Complete
da: Fuldført

en: Complete Description
da: Komplet beskrivelse

en: Complete OR Partial Email
da: Komplet eller delvis e-mail

en: Complete OR Partial Name
da: Komplet eller delvist navn

en: Complete OR partial Contribution Page title.
da: Komplet eller delvist titel på bidragsside.

en: Complete OR partial Event name.
da: Fuldt eller delvist navn på arrangement.

en: Complete OR partial batch name.
da: Fuldt eller delvist navn på bunke.

en: Complete OR partial contact name.
da: Komplet ELLER delvist kontaktnavn.

en: Complete OR partial creator name.
da: Komplet eller delvist navn på opretteren.

en: Complete OR partial group name.
da: Helt ELLER del af gruppenavn.

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
da: Komplet URL for ikon som er tilgængeligt fra en ekstern placering:

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
da: Komplet vejadresse(e) er blevet gemt. Vi kunne dog ikke opdele adressen for adresseblokken(e) %1 i adresse-elementer (gadenummer, gadenavn, gadeenhed) grundet et ukendt adresseformat. Du kan angive adresse-elementerne manuelt ved at klikke på 'Redigér adresse-elementer' ved siden af feltet vejadresse, mens du er i redigeringstilstand.

en: Complete?
da: Færdig?

en: Completed
da: Fuldført

en: Completed Date
da: Dato for gennemførsel

en: Completed mailing
da: Afsluttet postudsendelse

en: Component Name
da: Komponentnavn

en: Component Type
da: Komponenttype

en: Component name
da: Komponent navn

en: Compose On-screen
da: Redigér på skærmen

en: Conference
da: Konference

en: Conference Slot
da: Konference Tidsslot

en: Conference Slots
da: Konference-boder

en: Configuration Checklist
da: Tjekliste for konfiguration

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
da: Konfigurationsfilen for sagstype = "%1" %2 kunne ikke findes.

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure Contact Search behavior.
da: Konfigurér opførsel for søgning i kontakter.

en: Configure Event
da: Konfigurér arrangement

en: Configure Page - %1
da: Indstil side - %1

en: Configure Survey
da: Konfigurér undersøgelse

en: Configure Survey - %1
da: Konfigurér undersøgelse - %1

en: Configure Widget
da: Konfigurér kontrol

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
da: Konfigurér kort-udbyder (f.eks. Google eller Yahoo) til at vise kort for kontaktadresser og placering af arrangementer.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
da: Konfigurer brugerdefinerede felter til at indsamle og gemme brugerdefinerede data, som ikke indgår i de almindelige CiviCRM formularer.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
da: Konfigurér mapper i dit filsystem til midlertidige overførsler, billeder, brugerdefinerede filer og brugerdefinerede skabeloner.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
da: Tilpas hvor mange arrangementer, der skal vises i instrumentbrættet. Dette tilsidesætter standardværdien på 10 poster.

en: Configure input and display formats for Date fields.
da: Konfigurér input- og visningsformater for datofelter.

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
da: Konfigurér etiketter for postudsendelser for dit sted med symboludtryk, der erstattes af værdier fra kontaktfelter når etiketterne genereres. Placér din markør inde i boksen Postudsendelses-etiketter, der hvor du ønsker at symboludtrykket indsættes. Klik dernæst linket "Indsæt symboludtryk for at se en liste med tilgængelige symboludtryk (inklusive brugerdefinerede felter). Indsæt symboludtrykket ved at klikke på navnet for det ønskede symboludtryk.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
da: Opsæt påmindelser om fornyelse af medlemskaber med <a href="%1">Planlæg påmindelser</a>.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
da: Konfigurér påmindelser om fornyelse af medlemskab med brug af <a href="%1">Planlæg påmindelser</a>. Hvis du tidligere har konfigureret skabeloner til påmindelse om fornyelse, så kan du genbruge disse med dine nye planlagte påmindelser.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
da: Konfigurér skærmbilledet og dan elementer til Visning af Kontakter, Redigering af Kontakter, Avanceret Søgning, Kontakt-instrumentbræt og WYSIWYG-redigering.

en: Configure this event
da: Rediger instillinger for dette arrangement

en: Configure this event.
da: Rediger denne arrangement.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
da: Konfigurér op til fem felter, der skal evalueres, når der søges efter 'mistænkte' dubletter af kontaktposter.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
da: Konfigurer op til fem felter der skal evalueres når der søges efter mulige dublerede kontaktposter. For hvert felt, sæt en numerisk <strong>Vægt</strong> der afgør den relative betydning af matchende felter.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm %1
da: Bekræft %1

en: Confirm Action
da: Bekræft handling

en: Confirm Changes
da: Bekræft ændringerne

en: Confirm Custom Group Delete
da: Bekræft slet af brugerdefineret gruppe

en: Confirm From Email
da: Bekræft Fra-e-mail

en: Confirm From Name
da: Bekræft Fra-navn

en: Confirm Group Delete
da: Bekræft sletning af gruppe

en: Confirm Password
da: Gentag adgangskode

en: Confirm Price Field Delete
da: Bekræft sletning af prisfelt

en: Confirm Registration
da: Bekræft Registrering

en: Confirm Text
da: Bekræft tekst

en: Confirm Timestamp
da: Bekræft tidsstempel

en: Confirm Your Registration
da: Bekræft din tilmelding

en: Confirm Your Registration Information
da: Bekræft dine tilmeldinginformationer

en: Confirm your registration for %1
da: Bekræft din tilmelding til %1

en: Confirm your registration for %1.
da: Bekræft din tilmelding til %1.

en: Confirmation Email
da: Bekræftelses e-mail

en: Confirmation Email Text
da: Tekst til e-mailbekræftelse

en: Confirmation Message
da: Bekræftelsesbesked

en: Confirmation Page?
da: Bekræftelsesside?

en: Confirmation Screen
da: Bekræftelses side.

en: Confirmation Title
da: Titel på bekræftelse

en: Conflicting Rows
da: Rækker med konflikt

en: Conflicting Rows (skipped)
da: Rækker med konflikter (sprunget over)

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
da: Tillykke! Din opgradering blev gennemført!

en: Connected Repeating Events
da: Sammenkoblede gentagne arrangementer

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
da: Overvej at annullere løftet i stedet, hvis du ønsker at bevare en revisionsforløb og undgå at miste betalingsdata. For at angive løfte-status til Annulleret og annullere endnu ikke betalte betalingstilsagn, så klik Annullér i denne formular. Klik dernæst henvisningen mere &gt; fra løfte-listen, og vælg Annullér-handlingen.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
da: Overvej at ændre medlemskabsstatus i stedet, hvis du ønsker at bevare et revisionsspor og undgå at miste betalingsdata. Du kan indstille status til Annulleret ved at redigere medlemskabet og afkrydse feltet for Status Override.

en: Const Id
da: Konst. ID

en: Constituent Engagement
da: Interessenters engagement

en: Constituent Name
da: Interessentens navn

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
da: Relationsstyring for interessenter (CiviCRM !1). Tillader organisationer at styre kontakter, relationer og grupper, samt at holde styr på kontaktaktiviteter, bidrag, medlemskaber og arrangementer. For mere information, se <a href="!2">CiviCRMs website</a> som inkluderer projektinformation, dokumentation, supportressourcer mv.

en: Constituent Report (Detail)
da: Interessentrapport (detaljer)

en: Constituent Report (Summary)
da: Rapport over interessenter (oversigt)

en: Constituent Type
da: Interessenttype

en: Contact
da: Kontakt

en: Contact %%StatusMessage%%
da: Kontakt %%StatusMessage%%

en: Contact 1
da: Kontakt 1

en: Contact 2 (Duplicate)
da: Kontakt 2 (dublet)

en: Contact A
da: Kontakt A

en: Contact A has Permission Over Contact B
da: Kontakt A har flere rettigheder end kontakt B

en: Contact Activities
da: Kontakt på aktivitet

en: Contact Address Fields - Selection Values
da: Kontaktadresse-felter - værdier for valg

en: Contact B
da: Kontakt B

en: Contact B has Permission Over Contact A
da: Kontakt B har flere rettigheder end kontakt A

en: Contact Dashboard
da: Kontakt-instrumentbræt

en: Contact Date Reminder Options
da: Tilvalg for påmindelse om kontaktdato

en: Contact Demographics Report
da: Rapport over demografien for kontakter

en: Contact Details
da: Kontakt-detaljer

en: Contact Edit Options
da: Tilvalg for redigering af kontakt

en: Contact Edit URL
da: URL for kontakt-redigering

en: Contact Group Status
da: Kontaktens gruppestatus

en: Contact Hash
da: Kontakt-hash

en: Contact ID
da: Kontakt ID

en: Contact ID %1 has been deleted.
da: Kontakt-ID'et %1 er blevet slettet.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
da: Kontakt-ID'et %1 er blevet flettet og slettet.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
da: Kontakt-ID %1 er et match for %2 bruger %3 men er allerede blevet matched med %4

en: Contact ID A
da: Kontakt-ID A

en: Contact ID B
da: Kontakt-ID B

en: Contact Image
da: Kontaktbillede

en: Contact Info
da: Kontaktinfo

en: Contact Information
da: Kontaktoplysninger

en: Contact Logging Report (Detail)
da: Rapport for logregistrering af kontakt (Detaljer)

en: Contact Logging Report (Summary)
da: Rapport for logregistrering af kontakt (Oversigt)

en: Contact Merged
da: Kontakt blev flettet

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
da: Kontakt med flere poster %%StatusMessage%%

en: Contact Name
da: Kontaktnavn

en: Contact Notes
da: Kontakt noter

en: Contact Page
da: Kontakt side

en: Contact Phone
da: Kontakt telefon

en: Contact Profile
da: Kontakt-profil

en: Contact Records for Contributors
da: Kontaktposter for bidragydere

en: Contact Records for Event Participants
da: Kontaktposter for deltagere til arrangement

en: Contact Records for Members
da: Kontaktposter for medlemmer

en: Contact Reference
da: Kontakt-reference

en: Contact Reference Autocomplete Options
da: Kontakt-reference Autoudfyld Indstillinger

en: Contact Relationships
da: Kontakt relationer

en: Contact Saved
da: Kontakt blev gemt

en: Contact Search
da: Søg kontakt

en: Contact Smart Group View Options
da: Tilvalg for visning af smartgruppe for kontakt

en: Contact Source
da: Kontakt kilde

en: Contact Status
da: Kontaktstatus

en: Contact Sub Type
da: Kontakt-undertype

en: Contact Subtype
da: Kontaktundertype

en: Contact Subtype (Contact A)
da: Kontakt undertype (kontakt A)

en: Contact Subtype (Contact B)
da: Kontakt undertype (kontakt B)

en: Contact Subtype A
da: Kontakt deltype A

en: Contact Subtype B
da: Kontakt deltype B

en: Contact Summary
da: Kontaktoversigt

en: Contact Summary:
da: Konaktoversigt:

en: Contact Tags
da: Kontaktmærker

en: Contact Type
da: Kontakttype

en: Contact Type (Contact A)
da: Kontakttype  (kontakt A)

en: Contact Type (Contact B)
da: Kontakttype  (kontakt B)

en: Contact Type A
da: Kontakttype A

en: Contact Type B
da: Kontakttype B

en: Contact Type Description
da: Beskrivelse af kontakttype

en: Contact Type ID
da: ID for kontakttype

en: Contact Type Icon
da: Ikon for kontakttype

en: Contact Type Image URL
da: Adresse for billede til kontakttype

en: Contact Type Is Active?
da: Kontakttypen er aktiv?

en: Contact Type Label
da: Etikette for kontakttype

en: Contact Type Mismatch
da: Uoversstemmelse ift. kontakttype

en: Contact Type for Contact A
da: Kontakttype for kontakt A

en: Contact Type for Contact B
da: Kontakttype for kontakt B

en: Contact Type is Reserved?
da: Kontakttypen er reserveret?

en: Contact Type(s)
da: Kontakttype(r)

en: Contact Type: %1
da: Kontakttype: %1

en: Contact View Options
da: Tilvalg for kontaktvisning

en: Contact and Campaign
da: Kontakt og kampagne

en: Contact and Financial Type
da: Kontakt og finanstype

en: Contact and Recurring
da: Kontakt og gentagelse

en: Contact has been added to '%1'.
da: Kontakt er blevet føjet til "%1".

en: Contact has been created
da: Kontakten er blevet oprettet

en: Contact has been deleted
da: Kontakt er blevet slettet

en: Contact has been updated
da: Kontakten er blevet opdateret

en: Contact has been viewed
da: Kontakt er blevet vist

en: Contact image deleted successfully
da: Sletning af kontaktbillede blev gennemført

en: Contact is Deceased
da: Kontakt er død

en: Contact is in Trash
da: Kontakten er i papirkurven

en: Contact listings.
da: Kontaktvisninger.

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
da: Rapport over ændring af kontakter for infrastrukturen til logregistrering (detaljer).

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
da: Rapport over ændring af kontakter for infrastrukturen til logregistrering (oversigt).

en: Contact type
da: Kontakttype

en: Contact type names should not use reserved keywords.
da: Navne på kontakttyper bør ikke anvende reserverede nøgleord.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
da: Kontakt os for information om bidrag forud for de som vises ovenfor.

en: Contact who should be added to the group
da: Kontaktperson, der skal tilføjes til gruppen

en: Contact who should be removed from the group
da: Kontaktperson, der skal fjernes fra gruppen

en: Contact will be added to selected group.
da: Kontakt vil blive tilføjet til valgte gruppe.

en: Contact will be removed from selected group.
da: Kontakt vil blive fjernet fra valgte gruppe.

en: Contact with no email must have a name.
da: Kontakt som ikke har e-mail, skal have et navn.

en: Contact with no name must have an email.
da: Kontakt som ikke har et navn, skal have en e-mail.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
da: Kontakt din administrator af stedet for hjælp med oprettelse af rapporter.

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
da: Kontakt dit steds administrator, hvis du har brug for en "FRA"-e-mailadresse, som ikke er i listen.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
da: Kontakt dit steds administrator, hvis du har brug for at anvende en SMS-udbyder som ikke er i rullegardin-listen.

en: Contact's Gender
da: Kontaktens køn

en: Contact's Groups
da: Grupper af kontakter

en: Contact's first name.
da: Kontaktens fornavn

en: Contact's last name.
da: Kontaktens efternavn

en: Contact's middle name.
da: Kontaktens mellemnavn

en: Contact(s)
da: Kontakt(er)

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contacts %%StatusMessage%%
da: Kontakter %%StatusMessage%%

en: Contacts AND Cases
da: Kontakter OG sager

en: Contacts Added
da: Tilføjede kontakter

en: Contacts Merged
da: Kontakter blev sammenflettet

en: Contacts created on this site are added to this group
da: Kontakter oprettet på dette sted tilføjes til denne gruppe

en: Contacts in Group: %1
da: Kontakter i gruppen: %1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
da: Kontakter i <strong>%1</strong>-gruppen vises nedenfor.

en: Contacts in this Group
da: Kontakter i denne gruppe

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
da: Kontakter i denne gruppe tildeles administrator-rollens rettigheder.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
da: Kontakter med "Send ikke SMS" vil være fritaget fra at modtage masse-sms-beskeder, og aktiviteten Send SMS vil være slået fra.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
da: Kontakter med "Send ikke e-post" vil blive ekskluderet, og ikke modtaget postudsendelser fra CiviMail, og aktiviteten Send e-post vil være slået fra hos dem. Dog vil de stadig modtage e-post med bidragskvitteringer og bekræftelser på tilmelding til arrangementer.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
da: Kontakter med "Send ikke post" vil være ekskluderet, når etiketter for postudsendelser oprettes.

en: Contacts with a Relationship Type of:
da: Kontakter med relationstypen:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
da: Kontakter hvor nogle af privatlivpolitik-indstillingerne er afkrydset bliver som standard UDELUKKET fra dine søgeresultater. EKSEMPEL: Hvis du vælger 'Ring ikke', og søger efter kontaktpersoner med adresse i en bestemt by - så vil kontakter i denne by, der har 'Ring ikke', angivet under privatlivspolitik blive udelukket fra søgeresultaterne.

en: Contains
da: Indeholder

en: Content / Components
da: Indhold/komponenter

en: Content and format for mailing labels.
da: Indhold og format på etiketter til masseudsendelser.

en: Contents of the Return-Path header.
da: Indholdet af sidehovedet på retur-stien.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue Later
da: Fortsæt senere

en: Continue Mailing
da: Fortsæt mailudsendelse

en: Contribute
da: Bidrag

en: Contribute %1 Instead
da: Giv bidrag på %1 i stedet

en: Contribute Now
da: Giv bidrag nu

en: Contribute!
da: Bidrag!

en: Contribution
da: Bidrag

en: Contribution #
da: Bidrag #

en: Contribution %%StatusMessage%%
da: Bidrag %%StatusMessage%%

en: Contribution Aggregate
da: Bidragsaggregat

en: Contribution Aggregate by Relationship
da: Bidragsaggregat efter relation

en: Contribution Amount
da: Bidragsbeløb

en: Contribution Amount Stats
da: Statistik for bidragsbeløb

en: Contribution Amounts
da: Bidragsbeløb

en: Contribution Amounts Label
da: Etikette for bidragsbeløb

en: Contribution Amounts section enabled
da: Bidragsbeløb sektion er aktiveret

en: Contribution Avg
da: Gns. for bidrag

en: Contribution Bulk Entry
da: Bundtet bidragspost

en: Contribution Campaign
da: Bidragskampagne

en: Contribution Cancel Date
da: Annulleringsdato for bidrag

en: Contribution Cancel Reason
da: Begrundelse for annullering af bidrag

en: Contribution Count
da: Bidrags-antal

en: Contribution Currency
da: Valuta for bidrag

en: Contribution Dashboard
da: Panelbræt for bidrag

en: Contribution Date From
da: Doneringsdato fra

en: Contribution Detail Report
da: Detaljeret rapport for bidrag

en: Contribution Grouping
da: Gruppering af bidrag

en: Contribution Honor Roll
da: Liste med bidragydere

en: Contribution ID
da: Bidrags-ID

en: Contribution Information
da: Bidragsinformation

en: Contribution Invoice
da: Faktura for bidrag

en: Contribution Invoice: %1
da: Faktura for bidrag: %1

en: Contribution Label
da: Bidragslabel

en: Contribution Links
da: Bidrags-henvisninger

en: Contribution Logging Report (Detail)
da: Rapport over logregistrering af bidrag (detaljer)

en: Contribution Logging Report (Summary)
da: Rapport over logregistrering af bidrag (oversigt)

en: Contribution Note
da: Note til bidrag

en: Contribution Note %1 %2
da: Bemærkning til bidrag %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
da: Bidrag ELLER blød kredit?

en: Contribution Ordinality
da: Bidragsordinalitet

en: Contribution Page
da: Bidrag Siden

en: Contribution Page / Event
da: Bidragsside / arrangement

en: Contribution Page Configuration
da: Konfiguration af bidragsside

en: Contribution Page Created Date
da: Bidragsside oprettet dato

en: Contribution Page Currency
da: Bidragsside - valuta

en: Contribution Page End Date
da: Slutdato for bidragsside

en: Contribution Page Introduction Text
da: Introduktionstekst til bidragsside

en: Contribution Page Start Date
da: Startdato for bidragsside

en: Contribution Page Title
da: Sidetitel for bidrag

en: Contribution Pages
da: Bidragssider

en: Contribution Receipt
da: Kvittering for bidrag

en: Contribution Receipt Not Sent
da: Kvittering for bidrag er ikke afsendt

en: Contribution Receipt Sent
da: Kvittering for bidrag er afsendt

en: Contribution Reports
da: Bidrags-rapporter

en: Contribution Soft Credit ID
da: Bidragskredit ID

en: Contribution Source
da: Bidragskilde

en: Contribution Status
da: Bidragsstatus

en: Contribution Status ID
da: ID for bidragsstatus

en: Contribution Summary
da: Bidragsresume

en: Contribution Summary Report
da: Oversigtsrapport for bidrag

en: Contribution Thank-you Not Sent
da: Tak for bidrag er ikke afsendt

en: Contribution Thank-you Sent
da: Tak for bidrag er afsendt

en: Contribution Total
da: Bidrag i alt

en: Contribution Type
da: Bidragstype

en: Contribution Widget
da: Bidrags-kontrol

en: Contribution amount cannot be more than %1.
da: Bidraget kan ikke være mere end %1.

en: Contribution amount must be at least %1
da: Bidraget skal være mindst %1

en: Contribution and Membership Details
da: Detaljer om bidrag og medlemskab

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
da: Bidrag kan ikke være mindre end nul. Vælg venligst valgmuligheder derefter

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
da: Bidragdetaljer for enhver type bidrag, samt tilknyttet information om medlemskab for bidrag, der er betaling for medlemskaber.

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
da: Filer til import af bidrag skal indeholde data som kræves for at <strong>matche bidraget til bidragyderen</strong>. Dette 'match' kan håndteres på flere forskellige måder:

en: Contribution is Pay Later?
da: Betales bidrag senere?

en: Contribution is Recurring?
da: Gentages bidraget?

en: Contribution is a Test?
da: Er bidraget en test?

en: Contribution listings.
da: Bidragsvisninger.

en: Contribution was made through this personal campaign page.
da: Bidrag blev foretaget gennem denne personlige kampagneside.

en: Contributions
da: Bidrag

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
da: Bidrag - Advarsel om duplikeret organisation

en: Contributions - Invoice
da: Bidrag - faktura

en: Contributions - Receipt (off-line)
da: Bidrag - kvittering (offline)

en: Contributions - Receipt (on-line)
da: Bidrag - kvittering (online)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
da: Faktureringopdateringer, bidrag - gentagne

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
da: Besked om annullering, bidrag - gentagne

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
da: Bidrag - Regelmæssig start og slut notification

en: Contributions - Recurring Updates
da: Bidrag - Gentagne opdateringer

en: Contributions Charts
da: Bidragsgrafer

en: Contributions OR Soft Credits?
da: Bidrag ELLER bløde kreditter?

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
da: Bidrag ELLER bløde kreditter? - Kun bløde kreditter

en: Contributions Only
da: Kun bidrag

en: Contributions and Soft Credits
da: Bidrag og bløde kreditter

en: Contributions by Household Report
da: Rapport over bidrag per husstand

en: Contributions by Organization Report
da: Rapport over bidrag per organisation

en: Contributions made in Year X and not Year Y
da: Bidrag ydet i år X og ikke i år Y

en: Contributions made in your honor
da: Bidrag lavet på vegne af dig

en: Contributions received from %1 since inception.
da: Bidrag modtaget fra %1 siden start.

en: Contributor
da: Bidragsyder

en: Contributor Group(s)
da: Bidragsgruppe(r)

en: Contributor Tag(s)
da: Bidragsmærke(r)

en: Contributor's Email
da: Bidragyders e-mail

en: Contributor's Name
da: Bidragyders navn

en: Contributor's Phone
da: Bidragyders telefon

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
da: Kontrollerer visning af smartgrupperne, som en kontakt er en del af, i hver af kontakternes "Gruppe"-fane.
    "Vis efter anmodning" leverer den bedste ydelse, og anbefales til de fleste steder.

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy %1
da: Kopiér %1

en: Copy %1 of %2
da: Kopi %1 af %2

en: Copy Event
da: Kopier event

en: Copy Label Format
da: Kopiér format på etikette

en: Copy Price Set
da: Kopiér prisstruktur

en: Copy To Case
da: Kopiér til sag

en: Copy of
da: Kopi af

en: Copy of %1
da: Kopi af %1

en: Copy of Contribution Receipt
da: Kopi af bidragskvittering

en: Copy this link to share directly with your network!
da: Kopiér denne henvisning, så du kan dele din direkte med dit netværk!

en: Copy to Case
da: Kopiér til sag

en: Cornish
da: Kornisk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Cost
da: Omkostninger

en: Cost of Sales
da: Salgsomkostninger

en: Cost of Sales Account is
da: Kontoen for salgsomkostninger er

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
da: Kunne ikke finde brugerdefinerede feltdetaljer for %1, %2, %3

en: Could Not Remove
da: Kunne ikke fjerne

en: Could not connect to MailStore for
da: Kunne ikke oprette forbindelse til MailStore for

en: Could not connect to the database server.
da: Kunne ikke tilslutte til databaseserveren.

en: Could not create a database trigger.
da: Kunne ikke oprette en database-udløser.

en: Could not create a table in the database.
da: Kunne ikke oprette en tabel i databasen.

en: Could not create a temp table.
da: Kunne ikke oprette en midlertidig tabel.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
da: Kunne ikke fastslå om MySQL har understøttelse af InnoDB. Der antages at den ikke har det

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
da: Kunne ikke fastslå om MySQL har understøttelse af InnoDB. Der antages at den ikke har det.

en: Could not find %1 in path tree
da: Kunne ikke finde %1 i sti-træ

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
da: Kunne ikke finde '%1' streng i SQL-udtryk

en: Could not find Interviewer Id.
da: Kunne ikke finde Interviewer-ID.

en: Could not find Interviewer.
da: Fandt ikke interviewer.

en: Could not find Survey Id.
da: Fandt ikke Undersøgelses-ID.

en: Could not find Survey.
da: Kunne ikke finde undersøgelse.

en: Could not find a mailing id
da: Kunne ikke finde et postudsendelses-id

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
da: Kunne ikke finde et gyldigt Aktivitets-type ID for indgående e-mail

en: Could not find an email address.
da: Kunne ikke finde en e-mailadresse.

en: Could not find any records to process.
da: Fandt ingen poster som kunne behandles.

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
da: Kunne ikke finde kontakter til reservation af frigivne vælgere, ELLER kontakt for manglende interviewere.

en: Could not find contacts for reservation.
da: Fandt ikke kontakter for reservation.

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
da: Kunne ikke finde kontakter til vælgerreservation ELLER kontakt for manglende interviewer.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
da: Kunne ikke finde brugerdefinerede felt  %1, %2, %3

en: Could not find respondents to release.
da: Fandt ikke respondenter der kunne frigives.

en: Could not find source page id.
da: Kunne ikke finde side-id for kilde.

en: Could not find survey for %1 respondents.
da: Kunne ikke finde undersøgelsesbesvarelser for %1 respondenter.

en: Could not find template for the instance.
da: Kunne ikke finde skabelon for instansen.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
da: Kunne ikke finde rapportskabelonen. Kontroller at skabelonen er registreret og/eller URL'en er korrekt.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
da: Kunne ikke finde det krævede parameter for kontakt-id (id=) til visning af kontaktpost som har en profil.

en: Could not find valid value for %1
da: Kunne ikke finde gyldig værdi for %1

en: Could not find valid value for %1 (%2)
da: Kunne ikke finde gyldig værdi for %1 (%2)

en: Could not get a contact id and/or contact type
da: Kunne ikke hente kontakt-id og/eller kontakt-type

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
da: Kunne ikke finde contact_id og/eller contact_type

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
da: Kunne ikke hente en gyldig kontakt-deltype for kontakt-type '%1'

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
da: Kunne ikke hente information om thread_stack for databasen.

en: Could not get the contact ID
da: Kunne ikke hente kontakt-ID

en: Could not initiate connection to payment gateway
da: Der kunne ikke etableres forbindelse til betalingshåndtering

en: Could not login to the database.
da: Kunne ikke logge ind til databasen.

en: Could not move custom file to custom upload directory
da: Kunne ikke flytte tilrettet fil til brugervalgt upload bibliotek

en: Could not obtain a write lock for the database table.
da: Kunne ikke indhente en skrivelås til databasetabellen.

en: Could not query database server variables.
da: Kunne ikke forespørge variabler i databaseserveren.

en: Could not release the lock for the database table.
da: Kunne ikke frigive låsen til databasetabellen.

en: Could not select the database.
da: Kunne ikke vælge databasen.

en: Could not update the Recurring contribution details
da: Kunne ikke opdatere detaljerne for gentagne bidrag

en: Count
da: Tæl

en: Counted
da: Optalt

en: Counted?
da: Optalt?

en: Country
da: Land

en: Country (Home)
da: Land (hjem)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
da: Land OG delstat/område kræves for at søge efter afstand.

en: Country ID
da: Lande-ID

en: Country ISO Code
da: ISO-kode for land

en: Country Phone Prefix
da: Telefonforvalg for land

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
da: Værdi for valgt land i tabellen, men er ikke "tilgængelig": "Dette land er gyldigt, men er IKKE i listen over tilgængelige lande, der i øjeblikket er konfigureret for dit sted. Dette kan ses og ændres fra Administrér > Lokalisering > Sprog, valuta, steder."

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
da: Input-værdi for land er ikke i lande-tabellen: "Lande-værdien ser ud til at være ugyldig. Den matcher ikke nogen værdi i CiviCRM-tabellen over lande."

en: Country name (e.g. Canada).
da: Landenavn (fx. Canada)

en: County
da: Region

en: County Abbreviation
da: Landeforkortelse

en: County does not match the selected State/Province
da: Regin matcher ikke den valgte stat/provins

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
da: Værdi for amt-input er ikke i tabellen over amter. Værdien for amt ser ud til at være ugyldig. Den matcher ikke nogen af værdierne i CiviCRM-tabellen for amter.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
da: Lande navn. Hvis du ønsker at inkludere landet på dine side visninger, skal afkrydsningsfeltet <strong>Land</strong> hakkes af under <strong>Adresse-redigering &raquo; Adressefelter</strong> på denne side, og landenavne tilføjes til civicrm_country tabellen i din database.

en: Cover Sheet for %1
da: Omslag for %1

en: Create
da: Opret

en: Create Batch
da: Opret massekørsel

en: Create CMS User?
da: Opret CMS-bruger?

en: Create Date
da: Oprettet

en: Create Membership
da: Opret medlemskab

en: Create New
da: Opret ny

en: Create New Group
da: Lav ny gruppe

en: Create PDF Letter
da: Opret PDF-brev

en: Create Profile
da: Opret profil

en: Create Related Membership
da: Opret relateret medlemskab

en: Create Report
da: Opret rapport

en: Create User Record
da: Opret brugerpost

en: Create User Record for %1
da: Opret brugerpost for %1

en: Create a Personal Campaign Page
da: Opret en personlig kampagneside

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
da: Opret en personlige kampagneside for en anden kampagne:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
da: Opret et brugerdefineret felt-gruppe, der 'bruges til' <strong>Deltagere</strong>.

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to 'Include Profile' field below. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
da: Opret en ny profil ved at klikke knappen "Opret", der er ved siden af feltet "Inkludér profil nedenfor. Navngiv din nye profil (eks. "Informationer om bidrag").

en: Create a new set of options
da: Opret et nyt sæt tilvalg

en: Create a new tag and assign it to imported records
da: Opret et nyt mærke og tildel det til importerede poster

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
da: Opret en profil (ex. 'Deltager Information').

en: Create an account?
da: Opret en konto?

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
da: Opret en række for hver type medlemskab du ønsker at tilbyde. Etikette og Beløb kolonnerne vil automatisk blive udfyldt med den valgte type medlemskabs navn og tilknyttede gebyr. Du kan dog over-ride disse værdier efter behov. For eksempel kan du oprette en mulighed for en særlig rabat på et bestemt medlemskab.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
da: Opret og redigér regler, tilpas de overvågede og ikkeovervågede regler

en: Create and update grants
da: Opret og opdatér bevillinger

en: Create and update memberships
da: Opret og opdatér medlemskaber

en: Create and update pledges
da: Opret og opdatér løfter om bidrag

en: Create date
da: Oprettelsesdato

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
da: Opret arrangementer, vis alle arrangementer og få vist deltagerposter (for synlige kontakter)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
da: Opret kædning mellem %1 - %2 (SagsID: %3) og %4 - %5 (SagsID: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
da: Opret links til listesiden ved at kopiere følgende webadresse, og tilføje den til arangementsbeskrivelsen nedenfor og eller som et menupunkt eller link andetsteds på dit websted:

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
da: Opret ny kampagne, undersøgelse og anmodningstyper, samt deres statusser

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
da: Opret nye kampagner, undersøgelser, anmodninger og reservér respondenter

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
da: Opret nye grupper, redigér gruppeindstillinger (f.eks. gruppenavn, synlighed...), slet grupper

en: Create new location
da: Opret ny lokation

en: Create new result set
da: Opret nyt resultatsæt

en: Create report from this template
da: Opret rapport fra denne skabelon.

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
da: Opret rapporter for dine brugere fra enhver af rapportskabelonerne som vises nedenfor. Klik på en skabelontitel for at starte. Klik Eksisterende rapport(er) for at se alle rapporter, der allerede er oprettet fra skabelonen.

en: Create your own fundraising page
da: Opret din egen indsamlingsside

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
da: Lav din søgning ved at vælge kriteriet (typen af post og felt), operatoren til sammenligning, samt angivelse af den værdi du vil søge efter. Du kan definere én eller flere kriterier som et sæt: <em>Inkludér kontakter hvor ... delstaten ER Washington OG byen ER Seattle OG fødselsdato er senere end (>) 1. jan., 1985</em>

en: Created
da: Oprettet

en: Created By
da: Oprettet af

en: Created By:
da: Oprettet af:

en: Created Date
da: Oprettet dato

en: Created Date:
da: Oprettelsesdato:

en: Created On
da: Oprettet den

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created contact
da: Oprettede kontakten

en: Created date cannot be greater than current date
da: Oprettelsesdato kan ikke være senere end nuværende dato

en: Created mailing
da: Oprettede postudsendelse

en: Created or Sent by
da: Oprettet eller sendt af

en: Creates a Text Link for various activity actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse aktivitetshandlinger.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse kontakthandlinger.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse bidragshandlinger.

en: Creates a Text Link for various event actions.
da: Opretter et tekstlink for forskellige arrangementetshandlinger.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse deltagerhandlinger.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse relationshandlinger.

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
da: Oprettelsen af din egen, personlige kampagneside er let. Udfyld grundlæggende oplysninger nedenfor, der tillader dig at håndtere din side og invitere venner til at støtte dig. Klik dernæst 'Fortsæt' for at personalisere og annoncere din side.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
da: Oprettelse af din egen indsamlingsside er nemt. Udfyld stamdata nedenfor, der tillader dig at håndtere din side og invitere venner til at yde et bidrag. Klik dernæst 'Fortsæt' for at give personligt præg og annoncere din side.

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Credit Card Contribution
da: Bidrag med kreditkort

en: Credit Card Payment
da: Betaling med kreditkort

en: Credit Card Pledge Payment
da: Løftebetaling med kreditkort

en: Credit Liability Account is
da: Kreditkonto for passiver er

en: Credit Note ID
da: Kreditnota-ID

en: Credit card payment is not for Refund payments use
da: Betaling med kreditkort bliver ikke brugt til refusionsbetalinger

en: Credit card type not supported by Realex:
da: Kreditkort-typen understøttes ikke af Realex:

en: Credit to a Personal Campaign Page
da: Kredit til en personlig kampagneside

en: Criteria
da: Kriterie

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Cumulative
da: Total

en: Curl is not installed
da: Curl er ikke installeret

en: Currencies Enabled
da: Aktiverede valutaer

en: Currency
da: Valuta

en: Currency Type
da: Valutatype

en: Currency used for the Contribution
da: Valutaen brugt til bidraget

en: Current
da: Aktuel

en: Current #
da: Aktuelt #

en: Current Attachment(s)
da: Nuværende vedhæftning(er)

en: Current Campaigns
da: Nuværende kampagner

en: Current Codes
da: Aktuelle koder

en: Current Cycle End Date
da: Slutdato for aktuel periode

en: Current Cycle Start Date
da: Nuværende cyklus Startdato

en: Current Employee
da: Nuværende medarbejder

en: Current Employee?
da: Nuværende medarbejder?

en: Current Employer
da: Nuværende arbejdsgiver

en: Current Employer ID
da: ID på nuværende organisationstilknytning

en: Current Employer Report
da: Rapport over nuværende arbejdsgivere

en: Current Fiscal Year-To-Date
da: Aktuelt regnskabsår-til-dato

en: Current Membership?
da: Nuværende medlemskab?

en: Current Month-To-Date
da: Aktuel måned-til-dato.

en: Current Relationships
da: Nuværende relation

en: Current Selections
da: Nuværende tilvalg

en: Current Start Date
da: Aktuel startdato

en: Current Status
da: Nuværende status

en: Current Total
da: Nuværende total

en: Current Year-to-Date
da: Aktuelt år-til-dato

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
da: Nuværende og inaktive medlemskab for %1 er angivet herunder.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
da: Nuværende arbejdsgiver navn som konfigureret i individuel kontakt redigeringen. Du vil sandsynligvis vil have dette på en separat linje, så brug Enter-tasten til at skabe et linjeskift efter navnet felter.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
da: Nuværende filterkriterie havde ikke nogen målkontakt, der kunne føjes til gruppen

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
da: Tilrettet %1 er et påkrævet felt hvis %1 er af typen Tilrettet.

en: Custom %1
da: Brugerdefineret %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
da: Tilrettet %1 er et påkrævet felt hvis %1 er af typen Tilrettet.

en: Custom Addressee
da: Tilrettet adresse

en: Custom Data
da: Brugerdefinerede data

en: Custom Data Field
da: Brugerdefineret datafelt

en: Custom Data Fields
da: Brugerdefinerede datafelter

en: Custom Data Type
da: Brugerdefineret datatype

en: Custom Email Greeting
da: Tilrettet e-mail postkort

en: Custom Field
da: Tilpasset felt

en: Custom Field Attributes
da: Brugerdefineret felt - attributter

en: Custom Field Default
da: Standard for brugerdefineret felt

en: Custom Field Formatting
da: Brugerdefineret felt - formatering

en: Custom Field ID
da: Brugerdefineret felt-ID

en: Custom Field Is Active?
da: Brugerdefineret felt er aktivt?

en: Custom Field Is Required?
da: Brugerdefineret felt er påkrævet?

en: Custom Field Javascript
da: Brugerdefineret felt - JavaScript

en: Custom Field Label
da: Brugerdefineret etikette for felt

en: Custom Field Move: %1
da: Flytning af tilpasset felt: %1

en: Custom Field Name
da: Brugerdefineret feltnavn

en: Custom Field Post Text
da: Brugerdefineret felt - post-tekst

en: Custom Field Pre Text
da: Brugerdefineret felt - præ-tekst

en: Custom Fields
da: Tilrettet felter

en: Custom Fields for this Set
da: Brugerdefinerede felter for dette sæt.

en: Custom Files
da: Brugerdefinerede filer

en: Custom Group
da: Redigér gruppe

en: Custom Group Created Date
da: Oprettelsesdato for tilpasset gruppe

en: Custom Group Extends
da: Brugerdefineret gruppe udvider

en: Custom Group ID
da: Brugerdefineret gruppe-ID

en: Custom Group Is Active?
da: Er brugerdefineret gruppe aktiv?

en: Custom Group Multiple Values Listing
da: Brugerdefineret Gruppe Multipelle Værdier Oversigt

en: Custom Group Name
da: Brugerdefineret gruppenavn

en: Custom Group Post Text
da: Brugerdefineret gruppe - efter tekst

en: Custom Group Pre Text
da: Brugerdefineret gruppe - før tekst

en: Custom Group Style
da: Brugerdefineret gruppe - stil

en: Custom Group Subtype
da: Brugerdefineret gruppe - undertype

en: Custom Group Subtype List
da: Brugerdefineret gruppe - undertype-liste

en: Custom Group Title
da: Brugerdefineret gruppetitel

en: Custom Group(s)
da: Tilpasset gruppe(r)

en: Custom Groups
da: Tilpassede grupper

en: Custom Link to a Drupal Node
da: Tilpasset link til et Drupal-node

en: Custom Option
da: Brugerdefineret tilvalg

en: Custom PHP Path Directory
da: Mappe for brugerdefineret PHP-sti

en: Custom Postal Greeting
da: Tilrettet postkort

en: Custom Search
da: Brugerdefineret søgning

en: Custom Search Path
da: Brugerdefineret søgesti

en: Custom Searches
da: Rediger søgninger

en: Custom Set
da: Tilpasset sæt

en: Custom Templates
da: Brugerdefinerede skabeloner

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
da: Brugerdefineret data gemmes i brugerdefinerede felter. Brugerdefinerede felter er organiseret i logisk-relaterede brugerdefinerede datasæt (f.eks Frivillig Info). Brug brugerdefinerede felter til at indsamle og gemme brugerdefinerede data, som ikke indgår i de almindelige CiviCRM formularer. Du kan oprette ét eller flere sæt af brugerdefinerede felter.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
da: Det tilpassede felt '%1' findes allerede i databasen.

en: Custom field '%1' has been saved.
da: Det brugerdefinerede felt '%1' er blevet gemt.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
da: Den tilpassede gruppe '%1' findes allerede i databasen.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
da: Brugerdefinerede søgninger udvikles og gives som bidrag fra medlemmer af CiviCRM-fællesskabet.

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
da: Brugerdefinerede symboludtryk (baserede på brugerdefinerede data) kan også tilføjes til organisationer. Disse symboludtryk vil ikke blive vist i listen med tilgængelige symboludtryk, men kan tilføjes manuelt. Formatet er %1 - hver 12 er ID'et på feltet med brugerdefinerede data. For at finde ID'et for det brugerdefinerede datafelt, så gå til Administrér > Tilpas data og sider > Brugerdefinerede felter og klik "Redigér" på feltet du ønsker at anvende. Tag et kig på adressen. Den sidste del af adressen wil være et lighedstegn og et tal (=12). Tallet (12 i dette eksempel) er id'et på dette brugerdefinerede felt.

en: Customize Data and Screens
da: Tilpas data og sider.

en: Customize Data, Forms and Screens
da: Tilpas data, formularer og sider

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
da: Tilpas CiviCRMs menulinje til navigation, for dine brugere her.

en: Customized
da: Tilpasset

en: Customizing CSS
da: Tilpasser CSS

en: Cycle Day
da: Cyklusdag

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DOB
da: Født

en: Daily
da: Hver dag

en: Danish
da: Dansk

en: Dashboard
da: Instrumentbræt

en: Dashboard - %1
da: Instrumentbræt - %1

en: Dashboard Contact
da: Kontakt for instrumentbræt

en: Dashboard Contact ID
da: Kontakt-ID for instrumentbræt

en: Dashboard entries
da: Poster for instrumentbræt

en: Dashlet Name
da: Navn på instrumentbrik

en: Dashlet Permission
da: Instrumentbrik-tilladelse

en: Dashlet Permission Operator
da: Instrumentbrik - rettighedsoperator

en: Dashlet Title
da: Titel på instrumentbrik

en: Dashlet URL
da: URL for instrumentbrik

en: Dashlet is Active?
da: Instrumentbrik er aktiv?

en: DashletID
da: InstrumentbrikID

en: Data Entry
da: Datapost

en: Data Entry Batches
da: Datapost-massekørsler

en: Data Source
da: Datakilde

en: Data Type
da: Data type

en: Database Error Code:
da: Database-fejlkode:

en: Database Log Report
da: Rapport over database-log

en: Database Upgrades
da: Database-opgraderinger

en: Database Version and Connection Settings
da: Databaseversion og forbindelsesindstillinger

en: Database cache tables cleared.
da: Databasens mellemlager-tabeller er ryddet.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
da: Tjek af database mislykkedes - databasen ser ud til at være delvist opdateret. Du vil eventuelt foretrække at genindlæse databasen med sikkerhedskopien, og forsøge opgraderingsprocessen igen.

en: Database field length
da: Database feltlængde

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
da: Database er markeret med ugyldig versionsformat. Du bør nok undersøge dette før du fortsætter.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
da: Databaseversion og forbindelsesindstillinger er blevet verificeret og ser ud til at være korrekte!

en: Date
da: Dato

en: Date Added
da: Dato tilføjet

en: Date Added to CiviCRM
da: Dato for tilføjelse til CiviCRM

en: Date Class
da: Dato-klasse

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Date Deceased
da: Dato for bortgang

en: Date Display
da: Datovisning

en: Date Display Formats
da: Visningsformater for dato

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Formats
da: Dato-formater

en: Date Input Fields
da: Dato indtastningsfelter

en: Date Pending
da: Afventende siden -dato

en: Date Range
da: Datointerval

en: Date Removed
da: Dato for fjernelse

en: Date Renewal Entered
da: Dato fornyelse tilføjet

en: Date Sent
da: Afsendelsesdato

en: Date and Time
da: Dato og Tid

en: Date e-mail opened
da: Dato e-mailen blev åbnet

en: Date forwaded
da: Dato videresendt

en: Date is not set
da: Dato er ikke fastsat

en: Date of Birth
da: Fødselsdato

en: Date of bounce
da: Dato for returnering

en: Date of click through
da: Dato for klik

en: Date of delivery
da: Dato for levering

en: Date of first pledge payment.
da: Dato for den første betaling.

en: Date of reply
da: Dato for svar

en: Date of unsubscribe
da: Dato for afmelding

en: Date on which given case ends.
da: Dato hvorpå den givne sag slutter.

en: Date on which given case starts.
da: Dato hvorpå den givne sag starter.

en: Date on which the grant decision was finalized.
da: Dato for hvornår endelig afgørelse om bevillingen blev foretaget.

en: Date on which the grant money was transferred.
da: Dato hvorpå det bevilligede beløb blev overført.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
da: Datoen for afsendelsen af kvittering til bidragyderen.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
da: Dato for den takke-besked, som blev sendt til bidragyder.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
da: Datoen dette felt bliver aktivt (valgfrit).  Bruges til prisstrukturer, der er gjort tilgængelige startende på en specifik dato.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
da: Datoen dette felt udløber (valgfrit).  Bruges til prisstruktur-felter, der ikke længere er tilgængelige efter en specifik dato (eks. priser for hurtige købere).

en: Date user clicked a link in the e-mail
da: Dato brugeren klikke på et link i e-mailen

en: Date user e-mail bounced
da: Dato brugerens e-mail blev returneret

en: Date user e-mail delivered
da: Dato brugerens e-mail blev leveret

en: Date user forwarded the e-mail
da: Dato brugeren videresendte e-mailen

en: Date user replied
da: Dato bruger svarede

en: Date user unsubscribed
da: Dato bruger afmeldte sig

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
da: En kvittering for dette løfte blev sendt på denne dato.

en: Date when pledge was made by the contributor.
da: Dato, hvor Løftet blev givet af bidragyder.

en: Date(s)
da: Dato(er)

en: Date:
da: Dato:

en: Dates may be up to
da: Datoer kan være op til

en: Day
da: Dag

en: Day, Week, Month, Year
da: Dag, Uge, Måned, År

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
da: Antal dage efter den forrige er sendt, op til max antal påmindelser.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
da: Antal dage før hver planlagt betalingsdato.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
da: Deaktivér siden (du kan aktivere den påny senere)

en: Debit Card
da: Betalingskort

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
da: Fejlsøgning af output udløses ved at tilføje særlige navneværdipar til CiviCRM-søgestrengen:

en: Deceased
da: Afdød

en: Deceased Date
da: Afgået ved døden

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
da: Afdød medlem-statussen mangler eller er ikke aktiv. <a href='%1'>Klik her for at tjekke</a>.

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
da: Decimaltegn kan ikke have mere end 1 tegn.

en: Decision date
da: Beslutningsdato

en: Declaration Time
da: Tidspunkt for deklaration

en: Deductible Financial Account?
da: Fradragsberettiget finanskonto?

en: Deductible?
da: Fradragsberettiget?

en: Dedupe Rule
da: Regel til fjernelse af dubletter

en: Default
da: Standard

en: Default API Site URL
da: Standard-URL for API-sted

en: Default Amount
da: Standardbeløb

en: Default Discount Fee ID
da: Standard gebyr-ID for rabatter

en: Default Fee ID
da: Standard gebyr-ID

en: Default Financial Account
da: Standardvalg for finanskonto

en: Default Financial Type
da: Standard finanstype

en: Default Live Button URL
da: Standard-URL for live-knap

en: Default Live Recurring Payments URL
da: Standard-URL for gentagne live-betalinger

en: Default Live Site URL
da: Standard-URL for live-stedet

en: Default Location Type?
da: Standard for placeringstype?

en: Default Number Of Contacts
da: Standard-antal af kontakter

en: Default Option?
da: Standard valgmulighed?

en: Default Organization Address
da: Standardadresse for organisation

en: Default Role
da: Standard rolle

en: Default Status?
da: Standard status?

en: Default Test API URL
da: Standard-URL for test-API

en: Default Test Button URL
da: Standard-URL for test-knap

en: Default Test Recurring Payment URL
da: Standardadresse for gentagne testbetalinger

en: Default Test Site URL
da: Standard-URL for test-sted

en: Default Value
da: Standard-værdi

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
da: Standardvaluta tildelt bidrag og andre monetære transaktioner.

en: Default domain email address and from name.
da: Standard e-mailadresse for domæne og afsendernavn.

en: Default number of contacts
da: Standard-antal af kontakter

en: Default?
da: Standard?

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
da: Definer generelle e-mailadresse(r), som kan anvendes som FRA-adresse, når du sender e-mail til kontakter fra CiviCRM (f.eks info@example.org)

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
da: Definér deltagerroller for arrangementer her (f.eks. Deltager, Vært, Foredragsholder ...). Du kan tildele roller og søge efter deltagere per rolle.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
da: Definér statusser for deltagere til arrangementer her (f.eks. Tilmeldt, Deltog, Annulleret ...). Du kan tildele statusser og søge efter deltagere per status.

en: Delete
da: Slet

en: Delete %1
da: Slet %1

en: Delete %1 Type
da: Slet %1 Type

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
da: Slet %1 fra %2? (Fjern kontakt OG slet registrering om tidligere medlemskab i denne gruppe).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
da: Slet %1 fra %2? (Denne gruppe vil ikke længere blive vist under tidligere grupper).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
da: Slet %1 fra %2? (Denne gruppe vil ikke længere blive vist under Afventende grupper).

en: Delete (to trash)
da: Slet (til papirkurv)

en: Delete ACL
da: Slet AKL

en: Delete ACL Role Assignment
da: Slet tildeling af AKL-rolle

en: Delete Activities
da: Slet aktiviteter

en: Delete Activity
da: Slet aktivitet

en: Delete Address Block
da: Slet adresse-blok

en: Delete All Attachment(s)
da: Slet alle vedhæftninger

en: Delete Attached File
da: Slet vedhæftet fil.

en: Delete Batch
da: Slet massekørsel

en: Delete Campaign
da: Slet kampagne

en: Delete Campaign Page
da: Slet kampagne-side

en: Delete Case
da: Slet sag

en: Delete CiviCRM Profile
da: Slet CiviCRM-profil

en: Delete CiviCRM Profile Group
da: Slet CiviCRM profilgruppe

en: Delete Comment
da: Slet kommentar

en: Delete Contact
da: Slet Kontakt

en: Delete Contact Image
da: Slet kontaktbillede

en: Delete Contact Type
da: Slet kontakttype

en: Delete Contact(s)
da: Slet kontakt(er)

en: Delete Contribution
da: Slet bidrag

en: Delete Contribution Page
da: Slet bidragsside

en: Delete Contributions
da: Slet bidrag

en: Delete Credit Card
da: Slet kreditkort

en: Delete Custom Field
da: Slet brugerdefineret felt

en: Delete Custom Group
da: Slet brugerdefineret gruppe

en: Delete Custom Set
da: Slet tilpasset sæt

en: Delete Data Entry Batch
da: Slet datapost for massekørsel

en: Delete DedupeRule
da: Slet deduplikeringsregel

en: Delete Email
da: Slet e-mail

en: Delete Email Block
da: Slet e-mail-blok?

en: Delete Event
da: Slet arrangement

en: Delete Event Template
da: Slet arrangements-skabelon

en: Delete Failed
da: Sletning mislykkedes

en: Delete File
da: Slet fil

en: Delete Financial Type
da: Slet finanstypen

en: Delete Financial Type Account
da: Slet konto for finanstypen

en: Delete Grant
da: Slet bevilling

en: Delete Grants
da: Slet bevilling

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Delete IM
da: Slet IM

en: Delete IM Block
da: Slet IM-blok

en: Delete Label Format
da: Slet format på etikette

en: Delete Location Type
da: Slet lokationstype

en: Delete Mail Settings
da: Slet e-mail-indstillinger

en: Delete Mailing
da: Slet postudsendelse

en: Delete Mapping
da: Slet kortlægning

en: Delete Membership
da: Slet medlemskab

en: Delete Membership Status
da: Slet status for medlemskab

en: Delete Membership Type
da: Slet medlemstype

en: Delete Memberships
da: Slet medlemskaber

en: Delete Message Template
da: Slet beskedskabeloner

en: Delete Note
da: Slet note

en: Delete OpenID
da: Slet OpenID

en: Delete OpenID Block
da: Slet OpenID-blok?

en: Delete Option "%1"
da: Slet tilvalget "%1"

en: Delete Option Group
da: Slet tilvalgsgruppe

en: Delete PDF Page Format
da: Slet sideformat for PDF

en: Delete Page - %1
da: Slet side - %1

en: Delete Participant Status
da: Slet deltagerstatus

en: Delete Participation
da: Slet deltagelse

en: Delete Participations
da: Slet deltagere

en: Delete Payment Procesor Type
da: Slet betalingshåndteringstype

en: Delete Payment Processor
da: Slet betalingshåndtering

en: Delete Payment ProcessorType
da: Slet betalingshåndteringstype

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

en: Delete Personal Campaign Page
da: Slet personlig kampagneside

en: Delete Petition
da: Slet anmodning

en: Delete Phone Block
da: Slet telefon-blok

en: Delete Pledge
da: Slet løfte

en: Delete Pledges
da: Slettede løfter

en: Delete Premium
da: Slet præmie

en: Delete Price
da: Slet pris

en: Delete Price Field
da: Slet prisfelt

en: Delete Price Set
da: Slet prisstruktur

en: Delete Profile Field
da: Slet profilfelt

en: Delete Provider
da: Slet udbyder

en: Delete Relationship
da: Slet relation

en: Delete Relationship for %1
da: Slet relation for %1

en: Delete Reletionship Type
da: Slet relationstype

en: Delete Report Template
da: Slet rapport-skabelon

en: Delete Schedule Reminders
da: Slet planlagte påmindelser

en: Delete Scheduled Job
da: Slet planlagte job

en: Delete Status
da: Slet status

en: Delete Survey
da: Slet undersøgelse

en: Delete Website
da: Slet websted

en: Delete Website Block
da: Slet webside-blok

en: Delete action is missing expected survey ID.
da: Sletning af handling mangler et forventet undersøgelses-ID.

en: Delete activities
da: Slet aktiviteter

en: Delete contributions
da: Slet bidrag

en: Delete grants
da: Slet bevillinger

en: Delete memberships
da: Slet medlemskaber

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
da: Slet menupunkter som du ikke benytter. Højreklik og vælg 'Slet'.

en: Delete only this participant record.
da: Slet kun denne deltager-post.

en: Delete participants and events that you can edit
da: Slet deltagere og arrangementer som du kan redigere

en: Delete phone
da: Slet telefon

en: Delete pledges
da: Slet løfter om bidrag

en: Delete this address
da: Slet denne adresse

en: Delete this message template
da: Slet denne beskedskabelon

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
da: Slet denne deltager-post sammen med tilknyttede deltager-poster.

en: Deleted
da: Slettet

en: Deleted contact
da: Slettede kontaktperson

en: Deleted?
da: Slettet?

en: Deleting a financial type cannot be undone.
da: En sletning af en finanstype kan ikke omgøres.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
da: Sletning af en finanstype kan ikke omgøres. Derkan blive oprettet transaktioner som ikke balancerer, hvis du sletter denne konto.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
da: Sletning af denne gruppe vil ikke slette medlemsoplysninger. Men al information om kontakters abonnementer og historik for denne gruppe vil blive slettet.

en: Deletion Error
da: Fejl under sletning

en: Delivery Status
da: Leveringsstatus

en: Delivery Summary
da: Leveringsrapport

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
da: Demografisk nedbrydning af sagsklienter (og/eller ikke-sagsklienter) i din database. Inkluderer brugerdefinerede kontaktfelter.

en: Demographics
da: Demografi

en: Deny ACL?
da: Afvis AKL?

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
da: Afhængigt af hvordan du vil bruge iCalendar-dataene - så kan du:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
da: Afhængigt af CiviCRM-opsætningen, kan e-mail- og posthilsener (se nedenfor) tilpasses automatisk; eller informationen kan benyttes på andre måder.

en: Deposit Bank Account
da: Bankonto for deponeringer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
da: Beskrivelse er inkluderet i toppen af aktivere, redigere og se sider for denne type aktivitet.

en: Description of new group
da: Beskrivelse af ny gruppe

en: Description of the Group
da: Beskrivelse af gruppen

en: Description of the Tag
da: Beskrivelse af tagget

en: Description of the relationship
da: Beskrivelse af relationen

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
da: Beskrivelse af denne medlemstype til intern brug. Kan inkludere valgbarhed, fordele, betalingsterminer, osv.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Descriptive Title for this Footer.
da: Beskrivende titel for denne sidefod.

en: Descriptive Title for this Header
da: Beskrivende titel for dette hoved

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
da: Deskriptive navne tildelt en kontakt eller event adresse. EXEMPLER: 'kollegie adresse' for en person 'Rådhuspladsen' for en event.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
da: Beskrivende titel af besked - bruges til valg af skabelon.

en: Detailed Log Data
da: Detaljeret logdata

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
da: Detaljeret rapport for kanvassalg, telefonnummer-indsamling, besøgsruter eller andre undersøgelser.

en: Details
da: Detaljer

en: Details Updated
da: Detaljer er opdateret

en: Details and Notes regarding the activity.
da: Detaljer og noter om denne aktivitet.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: Afgør om arrangementet er gratis eller koster penge. For arrangementer med betaling, så angiv betalingshåndtering, niveau for gebyr og rabatter. Giv personer som tilmelder sig online muligheden 'betal senere' (dvs. overføre gebyret, betale fysisk, osv.).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
da: Fastslå hvilke kontakter i din database, der skal modtage denne masse-SMS ved først at vælge én eller flere <strong>Inkluderede grupper</strong>. (Grupper skal være tildelt <strong>postliste</strong>-typen, for at være tilgængelig på denne side - du kan opdatere dette for en eksisterende gruppe fra <strong>Administrér grupper &raquo; Indstillinger</strong>.)

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
da: Afgør om en side med online-tilmelding skal være tilgængelig. Hvis den skal, så konfigurér elementer for tilmelding, bekræftelse og takke-side samt detaljer om e-mailbekræftelse.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
da: Afgør om dine kriterier kombineres med OG-erklæringer, eller kombineres med ELLER-erklæringer. For eksempel ønsker du måske at finde alle personer, der er i Frivillig-gruppe, OG som har en Frivillig kursusaktivitet registreret. I dette tilfælde bruges OG-operatøren. Hvis du har brug for at finde alle, som er i Frivillig-gruppe, ELLER som har en Frivilligt kursusaktivitet registreret, skal du bruge ELLER-operatøren.

en: Development stage
da: Udviklingsstadie

en: Did not find a message template with id of %1.
da: Fandt ikke en beskedskabelon med id'et %1.

en: Direct Mail
da: Adresserede Reklameforsendelser -Direct Mail-

en: Direct member is:
da: Direkte medlem er:

en: Directories
da: Kataloger

en: Directory Cleanup
da: Mappeoprydning

en: Directory Unwritable
da: Der kan ikke skrives til mappe

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable "%1"?
da: Deaktiver "%1"?

en: Disable %1
da: Slå %1 fra

en: Disable ACL
da: Deaktivér AKL

en: Disable ACL Role Assignment
da: Deaktivér tildeling af AKL-rolle

en: Disable Campaign
da: Deaktivér kampagne

en: Disable CiviCRM Profile Field
da: Deaktivér CiviCRM-profilfelt

en: Disable CiviCRM Profile Group
da: Deaktivér CiviCRM-profilgruppe

en: Disable Contact Type
da: Deaktiver kontakttype

en: Disable Custom Field
da: Deaktivér tilpasset felt

en: Disable Custom Set
da: Deaktivér tilpasset sæt

en: Disable Event
da: Deaktivér arrangement

en: Disable Financial Type
da: Slå finanstypen fra

en: Disable Group
da: Deaktivér gruppe

en: Disable Label Format
da: Deaktivér etikette-format

en: Disable Location Type
da: Deaktivér lokationstype

en: Disable Mailing Component
da: Deaktiver mail-komponent

en: Disable Membership Status
da: Deaktivér status på  medlemskab

en: Disable Membership Type
da: Deaktivér medlemstype

en: Disable Multiple Choice Option
da: Deaktivér tilvalget med flere svarmuligheder

en: Disable Outbound Email
da: Deaktivér udgående e-mails

en: Disable Payment Processor
da: Deaktivér betalingsformidler

en: Disable Payment ProcessorType
da: Deaktivér betalingshåndteringstype

en: Disable Petition
da: Deaktivér anmodning

en: Disable Premium
da: Deaktivér præmie

en: Disable Price
da: Slå pris fra

en: Disable Price Option
da: Slå pris-tilvalg fra

en: Disable Price Set
da: Slå prisstruktur fra

en: Disable Provider
da: Deaktivér udbyder

en: Disable Relationship
da: De-aktiver relationer

en: Disable Relationship Type
da: Deaktivér relationstype

en: Disable Scheduled Job
da: Deaktivér planlagte job

en: Disable Status
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne meddelelsesskabelon?

en: Disable Survey
da: Deaktivér undersøgelse

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
da: Fravælg automatisk synkronisering. Du bliver så nødt til selv at bruge "Manuel synkronisering"-formularen for at synkronisere medlemskaber og roller.

en: Disable check for mandatory tokens
da: Slå tjek fra for obligatoriske symboludtryk

en: Disable expired relationships
da: Deaktivér udløbne relationer

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
da: Deaktivér bekræftelse via e-mail for ubekræftede kontakter?

en: Disable this message template
da: Slå denne beskedskabelon fra

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
da: Slå dette tilvalg fra for at fjerne feltet profilen, uden at slette det.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disabled Statuses
da: Deaktiverede statusser

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
da: Deaktiverer relationer som er udløbet (dvs. de relationer, hvis slutdato er tilbage i tid).

en: Discount Amount
da: Rabat beløb

en: Discount Set
da: Rabat sæt

en: Discounted Fees
da: Gebyrer med rabat

en: Discounts
da: Rabatter

en: Discounts Account is
da: Rabatkonti er

en: Discounts by Signup Date?
da: Rabatter ved Oprettelses-dato?

en: Display Amount?
da: Vis beløb?

en: Display Fee
da: Vis gebyr

en: Display In Honor Roll
da: Vis i hædersliste

en: Display Membership Fee
da: Vis kontingent

en: Display Minimum Contribution Amount?
da: Vis minimum bidragsbeløb?

en: Display Minimum Contribution?
da: Vis minimum for bidrag?

en: Display Name
da: Vis navn

en: Display Options
da: Muligheder for visning

en: Display Preferences
da: Præferencer for visning

en: Display Results As
da: Vis resultater som

en: Display Results as Relationship
da: Vis resultater som relation

en: Display Results have been Reset
da: Resultater for visning er blevet nulstillet

en: Display Style
da: Visningsstil

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
da: Visningsstilen "Fane med tabel" understøttes kun brugerdefinerede feltsæt med flere poster.

en: Display Style should be Inline for this Class
da: Visningsstil bør være integreret for denne klasse

en: Display Tag?
da: Vis mærke?

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
da: Vis beløb ved siden af hver valgmulighed. Hvis ikke, så bør beløbet indgå i beskrivelse af valgmuligheden.

en: Display clicks from each mailing
da: Viser klik fra hver postudsendelse

en: Display contacts who opened emails from a mailing
da: Viser kontakter som åbnede e-mail fra en postudsendelse

en: Display debug output with results.
da: Vis uddata for fejlsøgning med resultater.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
da: Vis billede og miniature fra disse lokationer på nettet:

en: Display in Honor Roll?
da: Vis i hædersliste?

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
da: Funktionen Vis i tabel, kontrollerer hvilke kolonner, der medtages i visningen af brugerdefinerede dataposter. Hvis dine brugerdefinerede datasæt har et stort antal felter, så fravælg denne boks for at ekskludere mindre vigtige felter fra denne visning. Alle felter vil stadig blive inkluderet når en enkelt post vises. Du vil eventuelt også foretrække at ekskludere felter af typen Note fra tabelvisningen.

en: Display in Table?
da: Vis i tabel?

en: Display label for this status.
da: Vis etikette for denne status.

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
da: Vis navn for denne medlemsstatus (f.eks. Ny, Aktuel, Henstand, Udløbet ...).

en: Display name format for individual contact display names.
da: Visningsnavn format for visning af individuel kontaktpersoner.

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
da: Vis teksten som henviser fra Information om arrangement til tilmelding til arrangement (dvs. 'Tilmeld nu!').

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
da: Vis medlemskontingent sammen med navnet og beskrivelsen på medlemskabet for hvert medlemskabstilvalg?

en: Displaying contacts where:
da: Vis kontakter hvor:

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
da: Visning af resultater som "%1", er ikke mulig uden søgekriterie fra det panel, du netop lukkede.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
da: Viser en detaljeret liste over bidrag grupperet efter husstand, som omfatter bidrag fra medlemmer af husstanden.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
da: Viser en detaljeret liste over bidrag grupperet efter organisation, som omfatter bidrag fra medarbejdere for organisationen.

en: Distance
da: Afstand

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
da: Distribuér fondsmidler til andre, eksempelvis fonde, uddelere af bevillinger, osv.

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
da: Divehi; Dhivehi; Maldivisk;

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
da: Vælg IKKE en Kontakt Undertype hvis din import-fil indeholder en blanding af undertyper. Hvis det er tilfældet, så vælg den indbyggede ("over")-type, og sørg for at din fil indeholder en kolonne, der specificerer undertypen for hver række.

en: Do Not E-mail
da: Send ingen mails

en: Do Not Email
da: Send ikke e-mail

en: Do Not Mail
da: Send ikke post

en: Do Not Phone
da: Ring ikke

en: Do Not Sms
da: Send ikke SMS

en: Do Not Trade
da: Vil ikke handle

en: Do not display an image
da: Vis ikke et billede

en: Do not email
da: Mail ikke

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
da: Undlad at aktivere denne egenskab, hvis du bruger denne profil som en HTML-formular-stump indlejret i en ikke-CivicRM-webside. reCAPTCHA kræver dynamisk sidegenerering. Indsendelse af en enkeltstående formular med reCAPTCHA inkluderet, vil altid føre til en reCAPTCHA-valideringsfejl.

en: Do not mail
da: Send ikke post

en: Do not merge
da: Flet ikke

en: Do not phone
da: Ring ikke

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
da: Udskriv ikke etiketter til kontakter, der har valgt "send ikke post"

en: Do not select field %1 with Group by %2.
da: Vælg ikke feltet %1 med Gruppér efter %2.

en: Do not sms
da: Send ikke sms

en: Do not trade
da: Udfør ikke handel

en: Do you really want to remove this Smart Group?
da: Vil du virkelig fjerne denne Smart-gruppe

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
da: Ønsker du at bekræftelse på tilmelding tilsendes automatisk per e-mail til brugeren? Denne e-mail inkluderer dato(er) for arrangement og kontaktinformation. For arrangementer med betaling, så er denne e-mail også en kvittering for deres betaling.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
da: Ønsker du at <a %1>redigere den aktuelle aktivitet</a>?

en: Do you want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
da: Vil du inkludere dette felt i formularen til Profil-søgning?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
da: Vil du frigive respondenter til '%1'?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
da: Vil du reservere respondenter for '%1'?

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
da: Tillader arrangementet flere tilmeldinger fra samme mailadresse?

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
da: Imødekommer MySQLs thread_stack mindstekravet (%1k)

en: Does not contain
da: Indeholder ikke

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
da: Indeholder CiviCRM-stien PATH_SEPARATOR?

en: Does the contact have a %1 Account?
da: Har kontakten en %1-konto?

en: Does the mailing track Open Rate?
da: Sporer udsendelsen åbningsrate?

en: Does the mailing track click throughs?
da: Sporer udsendelsen antal klik?

en: Does the server exist?
da: Eksisterer serveren?

en: Does the webserver know where files are stored?
da: Véd webserveren hvor filerne opbevares?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
da: Tillader dette Tilpasset feltsæt flere poster?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
da: Understøtter denne type betalingshåndtering gentagne donationer?

en: Does this account hold taxes collected?
da: Indeholder denne konto opsamlede skatter?

en: Does this contact not want to be emailed?
da: Vil denne kontakt ikke modtage e-mails?

en: Does this contact not want to be mailed?
da: Vil denne kontakt ikke modtage post?

en: Does this contact not want to be phoned?
da: Vil denne kontakt ikke ringes op?

en: Does this contact not want to receive messages?
da: Vil denne kontakt ikke modtage beskeder?

en: Does this contact not want trade?
da: Vil denne kontakt ikke handle?

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
da: Kræver din SMTP-server godkendelse (brugernavn + adgangskode)?

en: Domain
da: Domæne

en: Domain (organization) address
da: Adresse for domæne (organisation)

en: Domain (organization) email
da: E-mail for domæne (organisation)

en: Domain (organization) phone
da: Telefon for domæne (organisation)

en: Domain Description
da: Domænebeskrivelse

en: Domain ID
da: Domæne-ID

en: Domain Name
da: Domæne navn

en: Domain address - displays your organization's postal address.
da: Domæne-adresse - viser din organisations postadresse.

en: Domain information for '%1' has been saved.
da: Domaæne information for %1 er blevet gemt.

en: Domain name
da: Domæne-navn

en: Don't Link this Field
da: Link ikke dette felt

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
da: Tjek ikke om obligatoriske symboludtryk er tilstede (domæneadresse; afmeld/fravælg) før postudsendelserne afsendes. ADVARSEL: Obligatoriske symboludtryk er en sikkerhedsforanstaltning, der faciliterer efterlevelse af kravene i den amerikanske US CAN-SPAM Act. De bør kun slås fra, hvis din organisation gør brug af andre mekanismer til efterlevelse, eller hvis din organisation ikke er underlagt kravene i CAN-SPAM.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
da: Vis ikke mit bidrag i listen over bidragsydere

en: Donate Link Text
da: Donér-henvisningstekst

en: Donate Now
da: Donér nu

en: Donation Button
da: Donationsknap

en: Donations
da: Donationer

en: Done
da: Færdig

en: Done with Preview
da: Færdig med at forhåndsvisning

en: Donor Email
da: E-mail på donor

en: Donor Name
da: Donor navn

en: Donor Phone
da: Donor-telefon

en: Donor-advised Fund
da: Donor-adviseret fond

en: Donors
da: Donorer

en: Download
da: Hent

en: Download Batch
da: Hent massekørsel

en: Download CiviCRM.
da: Hent CiviCRM.

en: Download Conflicts
da: Hent konflikterne

en: Download Duplicates
da: Hent dubletter

en: Download Errors
da: Download Fejl

en: Download Extension
da: Hent udvidelsesmodul

en: Download Mismatched Activity records
da: Hent aktivitetsposter som ikke stemmer overens

en: Download Mismatched Contacts
da: Hent kontakter som ikke stemmer overens

en: Download Mismatched Contributions
da: Hent bidrag som ikke stemmer overens

en: Download Mismatched Memberships
da: Download forkerte medlemskabsoptegnelser

en: Download Mismatched participants
da: Hent deltagere som ikke stemmer

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
da: Hente en iCalendar-fil (med en *.ics-filtype) til din lokale computer.

en: Download and Install
da: Hent og installér

en: Download and Install "%1"?
da: Download og Installer "%1"?

en: Download iCalendar File
da: Hent iCalendar-fil

en: Download iCalendar File:
da: Hent iCalendar-fil:

en: Download iCalendar entry for this event.
da: Hent iCalendar-post for dette arrangement.

en: Download location
da: Hent placeringen

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
da: Hentning af dette udvidelsesmodul vil give dig ny funktionalitet. Sørg venligst for at sikre, at udvidelsesmoduler, du installerer eller opgradere kommer fra en pålidelig kilde.

en: Draft / Unscheduled
da: Udkast / ikke skemalagt

en: Drilldown Report ID
da: ID for drilldown-rapport

en: Drop-down (select list)
da: Rullegardin (listevalg)

en: Dropdown Options
da: Rulleliste-tilvalg

en: Drupal Database Details
da: Detaljer om Drupal-databasen

en: Drupal Database Settings
da: Indstillinger for Drupal-database

en: Drupal ID
da: Drupal-ID

en: Drupal Role
da: Drupal roller

en: Drupal User
da: Drupalbruger

en: Drupal User Registration
da: Registration for Drupal-bruger

en: Drupal session table cleared.
da: Drupals sessionstabel er ryddet.

en: Drupal user account registration option?
da: Tilvalg for tilmelding via Drupal-brugerkonto?

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
da: Rettighederne for Drupal-brugeren er blevet angivet automatisk - hvilket giver anonyme og godkendte brugere adgang til offentlige CiviCRM-formularer og egenskaber. Vi anbefaler at du <a %1>gennemgår disse rettigheder</a>, for at sikre at de stemmer overens med dine krav (<a %2>få mere information...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
da: Kun Drupal. Regelmodul skal være aktiveret (beta-funktion - anvend med varsomhed).

en: Due Date
da: Forfalds dato

en: Dummy Payment Processor
da: Attrap-betalingshåndtering

en: Duplicate
da: Dublet

en: Duplicate Contacts
da: Dubletkontakter

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
da: Duplikér navn på afbildning for import af bidrag (Duplicate Import Contribution Mapping Name)

en: Duplicate Import Mapping Name
da: Kopier navn på import-afbildning

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
da: Duplikere Import Medlemskab Kortlægnings Navn

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
da: Kopier import deltager kortlægningsnavn

en: Duplicate Matching
da: Matching af dubletter

en: Duplicate Matching Rule
da: Duplikér matchregel

en: Duplicate Membership?
da: Duplikér medlemskab?

en: Duplicate Option label
da: Duplikér tilvalgsetikette

en: Duplicate Option values
da: Duplikér tilvalgsværdier

en: Duplicate Rows
da: Duplikerede rækker

en: Duplicate Rules
da: Duplikerede regler

en: Duplicate Template Name.
da: Dublerende skabelonnavn:

en: Duplicate label value
da: Duplikeret etikette-værdi

en: Duplicate matching rule
da: Duplikér matchregel

en: Duplicate value for External ID.
da: Duplikér værdi for Eksternt ID.

en: Duplicate weight value
da: Duplikeret vægt-værdi

en: Duration
da: Varighed

en: Duration (Days)
da: Varighed (dage)

en: Duration (min)
da: Varighed (minutter)

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
da: Varighed på abonnement eller tjeneste (f.eks. abonnement i 12 måneder).

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
da: Varighed af dette medlemskab (eks. 30 dage, 2 måneder, 5 år, 1 livstid)

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Dynamic Form Creator
da: Oprettelsesværktøj til dynamiske formularer

en: ERROR: Title is not Set
da: FEJL: Titel er ikke angivet

en: EXAMPLE:
da: EKSEMPEL:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
da: EKSEMPEL: En prisstruktur med 3 prisfelter. Nationalt medlemskab (med 3 pris-valgmuligheder - radioknap-stli), Regionalt medlemskab (afkrydsningsboks), og et valgfrit abonnement på tidsskrift.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
da: EKSEMPEL: En organisation, der har en centraladministration og 5 regionale kontorer sætter interessenter fra hver region ind i deres egen gruppe. Herefter opretter de en "Centraladministrations-gruppe", som tildeles som "overgruppe" for alle regionale grupper. Centraladministrationen kan nu sende e-mails (for eksempel) til "Centraladministrations-gruppen" - vel vidende, at alle kontakter i de regionale grupper vil blive inkluderet.

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
da: EKSEMPEL: Med den forudvalgte arrangementstype, så vil denne URL hente alle arrangementer med startdatoer på eller efter 1. januar 2007, hvor arrangementstypen er 'Fundraiser':

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
da: EKSEMPEL: Hvis du bruger CiviArrangement, og du ønsker at indsamle oplysninger fra folk, som tilmelder sig et arrangementer, skal du vælge "Deltagere". Hvis oplysningerne er specifikke for én type deltagere (f.eks arrangementsfrivillige), så vælg "Deltagere(rolle)" og vælg derefter rollen (f.eks 'frivillig').

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
da: EKSEMPEL: Hvis du sætter en længde på 7 på 'adresse' vil 'Ørstedsparken' matche 'Ørstedsvej 69' fordi de første 7 tegn er de samme. Hvis længde efterlades tom, sammenlignes hele feltets værdi.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
da: EKSEMPEL: Hvis du ønsker at din beskeder starter med "Kære ", efterfulgt af modtageren fornavn, kan du bruge %1-symboludtrykket i din besked. <em>Kære %1</em>

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
da: EKSEMPEL: Du kan indtaste <em>fest</em>, og få et match på en kontakt med en note som indeholder ordet <em>Efterårsfest</ em>

en: EXAMPLES
da: EKSEMPLER

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
da: EKSKLUDÉR modtagere af denne besked(er)

en: Each
da: Hver

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
da: Hver CiviCRM AKL-rolle er tildelt et sæt tilladelser. Brug dette link til at oprette eller redigere de forskellige roller, der er nødvendige for dit websted.

en: Each anniversary
da: Hvert jubilæum

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
da: Hver fil skal have en størrelse som er mindre ind %1M. Du kan også tilføje en kort beskrivelse.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
da: Hver finanstype relaterer sig til et antal <a href="%1">finanskonti</a>, der holder styr på indkomst, konti for indgående betalinger og gebyrer.</p>

en: Edit
da: Redigér

en: Edit %1
da: Redigér %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
da: Redigér %1 smart-gruppe-kriterie

en: Edit '!1'
da: Redigér '!1'

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
da: Redigér <strong>Præmie-indstillinger</strong> for at tilpasse titlen og introduktionsbeskeden (f.eks. ... som tak for din støtte, får du muligheden for at vælge en række spændende takke-gaver ...). Du kan valgfrit tilbyde en e-mail-kontaktadresse og/eller telefonnummer til forespørgsler.

en: Edit ACL
da: Redigér AKL

en: Edit ACL Role Assignment
da: Redigér tildeling af AKL-rolle

en: Edit Address Elements
da: Redigér adresse-elementer

en: Edit Batch
da: Redigér bunke

en: Edit Campaign
da: Redigér kampagne

en: Edit CiviCRM Profile Field
da: Rediger CiviCRM profilfelt

en: Edit CiviCRM Profile Group
da: Rediger CiviCRM profilgruppe

en: Edit Comment
da: Redigér kommentar

en: Edit Complete Street Address
da: Redigér komplet gadeadresse

en: Edit Contact
da: Rediger kontakter

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
da: Redigér kontakt (vis side med kontaktoversigt)

en: Edit Contact Details
da: Rediger kontakt-detaljer

en: Edit Contact Information
da: Rediger kontaktinformation

en: Edit Contact Name
da: Redigér kontaktnavn

en: Edit Contact Type
da: Redigér kontakttype

en: Edit Contribution
da: Rediger bidrag

en: Edit Credit Card
da: Rediger kreditkort

en: Edit Custom Field
da: Redigér tilpasset felt

en: Edit Custom Set
da: Redigér tilpasset sæt

en: Edit Data Entry Batch
da: Redigér datapost for massekørsel

en: Edit Date Type
da: Redigér datotype

en: Edit DedupeRule
da: Rediger deduplikeringsregel

en: Edit Details
da: Redigér detaljer

en: Edit Domain Information
da: Redigér domæne-information

en: Edit Event Template
da: Redigér arrangements-skabeloner

en: Edit Field
da: Rediger felt

en: Edit Financial Type
da: Redigér finanstypen

en: Edit Financial Type Account
da: Redigér konto for finanstypen

en: Edit Grant
da: Redigér bevilling

en: Edit Group
da: Rediger Gruppe

en: Edit Label Format
da: Redigér format på etikette

en: Edit Link
da: Redigér henvisning

en: Edit Location Type
da: Rediger lokationstype

en: Edit Mail Settings
da: Rediger indstillinger for e-mail

en: Edit Mailing Component
da: Rediger mail-komponent

en: Edit Mapping
da: Rediger kortlægning

en: Edit Membership
da: Rediger medlemskab

en: Edit Membership Status
da: Redigér status på medlemskab

en: Edit Membership Type
da: Redigér typen af medlemskab

en: Edit Message Template
da: Redigér beskedskabeloner

en: Edit Multiple Choice Option
da: Redigér indstilling for flere svarmuligheder

en: Edit Multiple Choice Options
da: Redigér indstillinger for spørgsmål med flere svarmuligheder

en: Edit Note
da: Rediger note

en: Edit Option
da: Redigér tilvalg

en: Edit Option Group
da: Redigér tilvalgsgruppe

en: Edit PDF Page Format
da: Redigér sideformat for PDF

en: Edit Participant Status
da: Redigér deltagerstatus

en: Edit Participant Status Options
da: Redigér tilvalg for deltagerstatusser

en: Edit Participation
da: Rediger deltagelse

en: Edit Payment Procesor Type
da: Rediger betalingshåndteringstype

en: Edit Payment Processor
da: Redigér betalingsformidler

en: Edit Payment ProcessorType
da: Rediger betalingshåndteringstype

en: Edit Personal Campaign Page
da: Redigér personlig kampagneside

en: Edit Petition
da: Redigér anmodning

en: Edit Pledge
da: Rediger løfte

en: Edit Premium
da: Rediger præmie

en: Edit Price
da: Rediger pris

en: Edit Price Field
da: Rediger prisfelt

en: Edit Price Option
da: Redigér pris-tilvalg

en: Edit Price Options
da: Redigér pris-tilvalg

en: Edit Price Set
da: Redigér prisstruktur

en: Edit Profile
da: Redigér profil

en: Edit Provider
da: Redigér udbyder

en: Edit Recurring Payment
da: Redigér gentagen betaling

en: Edit Relationship
da: Rediger relationer

en: Edit Relationship Type
da: Rediger relationstype

en: Edit Relationship for %1
da: Redigér relation for %1

en: Edit Report Template
da: Redigér rapport-skabelon

en: Edit Rule
da: Rediger regel

en: Edit Schedule Reminders
da: Redigér planlagte påmindelser

en: Edit Scheduled Job
da: Redigér planlagte job

en: Edit Scheduled Payment
da: Redigér planlagt betaling

en: Edit Scheduled Pledge Payment
da: Redigér planlagte betalingstilsagn

en: Edit Search Criteria
da: Redigér søgekriterie

en: Edit Settings
da: Redigér indstillinger

en: Edit Smart Group
da: Redigér smartgruppe

en: Edit Smart Group Criteria
da: Rediger Smart-gruppe Kriterier

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
da: Redigér søgekriteriet til smart-gruppe for %1

en: Edit Street Address
da: Redigér gadeadresse

en: Edit Survey
da: Redigér undersøgelse

en: Edit Tags
da: Redigér mærker

en: Edit Widget Colors
da: Redigér farver for kontrol

en: Edit Your Page
da: Redigér din side

en: Edit Your Personal Campaign Page
da: Redigér din personlige kampagneside

en: Edit activity
da: Redigér aktivitet

en: Edit address
da: Redigér adresse

en: Edit all reports that have been marked as reserved
da: Redigér alle rapporter, der er blevet markeret som reserverede

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
da: Redigér og deaktiver reserverede grupper (kræver Redigér grupper)

en: Edit association rule
da: Redigér tilknytningsregel

en: Edit communication preferences
da: Redigér præferencer for kommunikation

en: Edit demographics
da: Redigér demografier

en: Edit events even without specific ACL granted
da: Redigér arrangementer - også uden at der er tildelt en specifik AKL

en: Edit flag was not numeric.
da: Redigeringsindstillingen var ikke nummerisk

en: Edit global settings for this custom field.
da: Redigér globale indstilinger for dette brugerdefinerede felt.

en: Edit info
da: Redigér info

en: Edit name
da: Redigér navn

en: Edit settings
da: Redigér indstillinger

en: Edit this message template
da: Redigér denne beskedskabelon

en: Edit this relationship.
da: Redigér denne relation.

en: Editing Contacts
da: Redigering af kontakter

en: Editing Master Address
da: Redigering af hovedadresse

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
da: Filtrér enten mindst én relationstype, eller fravælg stabsmedlem og relation fra denne liste med felter.

en: Elavon - recurring payments not implemented
da: Elavon - gentagne betalinger er ikke implementeret

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
da: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway kræver curl med SSL-understøttelse

en: Elavon Payment Processor
da: Elavon betalingshåndtering

en: Eligible
da: Kan vælge til

en: Email
da: E-mail

en: Email (Contact A)
da: E-mail (kontakt A)

en: Email (Contact B)
da: E-mail (kontakt B)

en: Email (Main)
da: E-mail (primær)

en: Email (reserved)
da: E-mail (reserveret)

en: Email 2
da: E-mail 2

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Email Address of Receipt Sender
da: E-mailadresse på afsender af kvittering

en: Email Delivery
da: E-maillevering

en: Email Delivery Settings
da: Indstillinger for levering af e-mail

en: Email Disabled
da: E-post slået fra

en: Email Domain
da: E-mail-domæne

en: Email Error
da: E-postfejl

en: Email Format
da: E-mailformat

en: Email Greeting
da: E-mail-postkort

en: Email Greeting - Custom
da: E-mailhilsen - brugerdefineret

en: Email Greeting Custom
da: Tilret e-mail postkort

en: Email Greeting ID
da: ID for e-mailhilsen

en: Email Greeting Type
da: Type af e-posthilsen

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
da: E-mail-hilsen skal være en af ​​de konfigurerede formatvalgmuligheder. Se Administrér >> Tilvalgsgrupper >> E-posthilsener for gyldige værdier

en: Email Hold
da: E-post på hold

en: Email ID
da: E-mail-ID

en: Email Invoice
da: E-mailfaktura

en: Email Location Type
da: E-mail-placeringstype

en: Email Notification
da: E-post-besked

en: Email On Hold
da: E-mail på hold

en: Email Receipt to Contributor?
da: E-mail kvittering til bidragyder?

en: Email Receipts
da: E-mail-kvitteringer

en: Email Report Instance To
da: E-mail rapportinstans til

en: Email Screen
da: Side til e-mail

en: Email Selection Method
da: Metode til valg af e-mail

en: Email Sent
da: E-mail er afsendt

en: Email Settings
da: Indstillinger for e-post

en: Email a Contact
da: E-mail en kontakt

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
da: E-mail en komplet kopi af denne aktivitetspost til andre personer, der er involveret i sagen. Klik på boksen øverst til venstre for at vælge alle.

en: Email address domain (the part after @).
da: Domæne for e-mailadresse (delen efter @).

en: Email address is not valid
da: E-mailadressen er ikke gyldig

en: Email address is required to opt out.
da: E-mailadressen er påkrævet for udmelding.

en: Email address is required to unsubscribe.
da: E-mailadressen kræves for afmelding:

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
da: E-mail-domænet skal indeholde et gyldigt internet-domæne format (f.eks. 'example.org').

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
da: E-mail feltet bør indgå i profil, hvis du ønsker at bruge Gruppe(r), når profilen med bekræftelse af tilmeldingsproces er aktiveret.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
da: E-mail er IKKE blevet sendt til %1 kontakter - præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE E-MAIL eller gyldig e-mail er IKKE tilstede.

en: Email has been sent to : %1
da: En mail er blevet sendt til %1

en: Email is not valid.
da: E-mail er ikke gyldig

en: Email on hold - generally due to bouncing.
da: E-mail er sat i bero - skyldes som regel returnering

en: Email only
da: Kun e-post

en: Email sent.
da: E-mail er afsendt.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
da: E-mail blev IKKE sendt til %1 kontakter (ingen e-mailadresse på fil, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE E-MAIL, eller kontakt er afdød).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
da[0]: E-mail vil IKKE blive sendt til %count kontakt - (ingen e-mail-adresse i fil, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE E-MAIL, eller kontakt er afdød).
da[1]: E-mail vil IKKE blive sendt til %count kontakter - (ingen e-mailadresse i fil, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE E-MAIL, eller kontakt er afdød).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
da[0]: E-mail vil IKKE blive sendt til %count kontakt.
da[1]: E-mail vil IKKE blive sendt til %count kontakter.

en: Email-to-Activity
da: E-mail-til-aktivitet

en: Email-to-Activity Processing
da: Behandling af e-mail-til-aktivitet

en: Email:
da: E-mail:

en: Emailed Invoice
da: E-mailede faktura

en: Emailed Invoice.
da: E-mailede faktura.

en: Emails Restored
da: E-mails blev gendannet

en: Emergency
da: Nødstilfælde

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
da: Relationer for ansatte <-> arbejdsgiver og husstand har begge specielle karakteristika.

en: Employee Name
da: Ansat navn

en: Employee Since
da: Ansat siden

en: Employee of
da: Ansat af

en: Employer
da: Arbejdsgiver

en: Employer Name
da: Arbejdsgiver navn

en: Employer of
da: Arbejdsgiver for

en: Employment relationship.
da: Ansættelses-relation.

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
da: Tømmer skabelon cache og / eller midlertidig upload filmapper.

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable "%1"?
da: Aktiver "%1"?

en: Enable %1
da: Aktiver %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
da: Aktivér <a href='%1'>sagstyper</a>.

en: Enable ACL
da: Aktivér AKL

en: Enable ACL Role Assignment
da: Aktivér tildeling af AKL-rolle

en: Enable Campaign
da: Aktivér kampagne

en: Enable CiviCRM Profile Field
da: Aktiver CiviCRM profilfelt

en: Enable CiviCRM Profile Group
da: Aktiver CiviCRM profilgruppe

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
da: Aktivér komponenterne CiviBidrag, CiviLøfte, CiviArrangement, CiviMedlem, CiviMail, CiviSag, CiviRapport og/eller CiviBevilling.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
da: Gør CiviMail i stand til at oprette aktiviteter ved levering

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
da: Giv CiviMail mulighed for at generere hoved på besked-ID

en: Enable Components
da: Aktivér komponenter

en: Enable Contact Type
da: Aktiver kontakttype

en: Enable Custom Field
da: Aktivér tilpasset felt

en: Enable Custom Set
da: Aktivér tilpasset sæt

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
da: Aktiver Dobbelt Opt​​-in i Profilgruppe(r) felt

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
da: Aktiver Dobbelt Opt​​-in for Profiler, som bruger indstillingen "Tilføj til gruppe"

en: Enable Event
da: Aktiver event

en: Enable Financial Type
da: Slå finanstypen til

en: Enable Group
da: Aktiver gruppe

en: Enable Label Format
da: Aktivér etikette-format

en: Enable Location Type
da: Aktiver lokationstype

en: Enable Mailing Component
da: Aktiver mail-komponent

en: Enable Membership Status
da: Aktivér status på medlemskab

en: Enable Membership Type
da: Aktivér medlemstype

en: Enable Multi Site Configuration
da: Aktivér konfiguration for flere steder

en: Enable Multiple Languages
da: Aktiver flere sprog

en: Enable Pay Later option?
da: Aktiver Betal Senere mulighed?

en: Enable Payment Processor
da: Aktivér betalingshåndtering

en: Enable Payment ProcessorType
da: Aktiver betalingshåndteringstype

en: Enable Personal Campaign Pages
da: Aktivér personlige kampagnesider

en: Enable Personal Campaign Pages?
da: Aktivér personlige kampagnesider?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
da: Aktivér personlige kampagnesider? (for denne bidragsside)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
da: Aktivér personlige kampagnesider? (for dette arrangement)

en: Enable Petition
da: Aktivér anmodning

en: Enable Popup Forms
da: Aktivér pop-op-formularer

en: Enable Premium
da: Aktivér præmie

en: Enable Price
da: Aktiver pris

en: Enable Price Option
da: Slå pris-tilvalg til

en: Enable Price Set
da: Slå prisstruktur til

en: Enable Provider
da: Aktivér udbyder

en: Enable Relationship
da: Aktiver relation

en: Enable Relationship Type
da: Aktiver relationstype

en: Enable Scheduled Job
da: Aktivér planlagte job

en: Enable Status
da: Aktivér status

en: Enable Survey
da: Aktivér undersøgelse

en: Enable Widget?
da: Aktivér kontrol?

en: Enable components
da: Aktivér komponenter

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
da: Aktivér fejlsøgningsegenskaber inklusive visning af skabelon-variabler og tilbagesporing.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
da: Aktivér global lås for hele serveren for CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
da: Aktiver kortlægning for denne profil?

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
da: Aktivér flere masse-e-mailadresser for en kontakt.

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
da: Aktivér præmiesektionen for denne online-bidragsside, og tilpas titlen og introduktionsbeskeden (f.eks. ... som tak for din støtte, får du muligheden for at vælge en række spændende takke-gaver ...). Du kan valgfrit tilbyde en e-mailkontaktadresse og/eller telefonnummer til forespørgsler. Vælg dernæst og gennemse de præmier som du ønsker at tilbyde på denne bidragsside.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
da: Aktivér de krævede CiviCRM-komponenter. (CiviContribute, CiviEvent etc.)

en: Enable this message template
da: Redigér denne beskedskabelon

en: Enable workflow support for CiviMail
da: Aktivér understøttelse af arbejdsgange for CiviMail

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled?
da: Aktiveret?

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
da: Tillad venteliste og tilmeldings godkendelse

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
da: Aktivering af en kontrol for denne bidragside tillader dig og dine supportere at promovere en indsamlingskampagne nemt. Dette sker ved at indlejre et stykke dynamisk indhold på enhver side. CiviBidrag-kontroller viser fremskridt mod dit indsamlingsmål i realtid. De inkluderer også en "Bidrag"-knap, der henviser personer direkte til den tilknyttede online-bidragsside.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
da: Hvis flere sprog slås til, så ændres skemaet i din database - så sørg for at sikre, at du véd hvad du foretager dig når denne funktion slås til; det anbefales kraftigt, at du opretter en sikkerhedskopi af databasen.

en: Encounter Medium
da: Medium for mødet/kontakt

en: End
da: Slut

en: End Action
da: Afslut handling

en: End Date
da: Slutdato

en: End Date One
da: Slutdato 1

en: End Date Two
da: Slutdato 2

en: End Event
da: Afslut arrangement

en: End Event Adjust Interval
da: Afslut arrangement - tilpas interval

en: End Event Adjust Unit
da: Enhed til tlipasning af slutdato

en: End Event Adjustment
da: Tilpasning af arrangementets afslutning

en: End Frequency Interval
da: Sluttidspunkt for Frekvens Interval

en: End Frequency Unit
da: Sluttidspunkt for Frekvens Enhed

en: End date
da: Slutdato

en: End date must be the same or later than start date.
da: Slutdato skal være den samme eller falde senere end startdato.

en: End date should be after Start date.
da: Slutdato bør være efter startdato.

en: End date should be after current entity's start date
da: Slutdato bør være senere den nuværende enheds startdato

en: Ends
da: Slutter

en: Ends with
da: Slutter med

en: Engagement Index
da: Indeks for engagement

en: Engagement Level
da: Niveau af engagement

en: English (Australia)
da: Engelsk (Australien)

en: English (Canada)
da: Engelsk (Canada)

en: English (United Kingdom)
da: Engelsk (Storbritannien)

en: English (United States)
da: Engelsk (USA)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
da: Engelsk endelse til ordenstal for dagen i måneden ('st', 'nd', 'rd' og 'th')

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
da: Angiv <strong>pj-ql-01</strong>. Dette er brugernavnet som er knyttet til den delte test-konto hos PayJunction.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
da: Angiv <strong>pj-ql-01</strong>. Dette er adgangskoden som er knyttet til den delte test-konto hos PayJunction.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
da: Indtast en komma-separeret liste med farve, størrelse, o.a. tilvalg for produktet, hvis disse er tilgængelige. Bidragydere vil få vist en rullemenu med disse tilvalg, når de vælger dette produkt.

en: Enter a contact name.
da: Indtast et kontaktnavn

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
da: Angiv et beskrivende navn for denne adresseblok, såsom "Sommer-hjem", "Skole-adresse", osv.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
da: Angiv et beskrivende navn for denne rettighed (f.eks. 'Redigér kontakter for rådgivende udvalg').

en: Enter a message to accompany this contribution.
da: Indtast en besked som skal ledsage dette bidrag.

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
da: Angiv en besked, som du ønsker skal indgå i begyndelsen af kvitteringer som sendes per e-mail. Denne besked vil blive indsat i toppen af "Bidrag - Kvittering (online)" under Beskeder for systemets arbejdsgange

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
da: Indtast en besked, du vil medtage i starten af e-mail-bekræftelse. EKSEMPEL: »Tak for tilmelding til dette arrangement."

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
da: Skriv en besked som skal indgå i begyndelsen af e-mail med bekræftelse. EKSEMPEL: "Vi har foretaget de ændringer du forespurgte i din tilmelding."

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
da: Tilføj tekst som du vil have inkluderet i øverst i e-mailkvitteringen.
    Fx: 'Tak for dit medlemskab og din støtte til vores organisation.'

en: Enter a name and description for your Saved Search
da: Angiv et navn og en beskrivelse for din gemte søgning

en: Enter a new organization
da: Angiv en ny organisation

en: Enter a positive integer
da: Angiv et positivt heltal

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
da: Indtast et unikt navn og en beskrivelse af din nye gruppe her. Klik derefter på 'Fortsæt' for at finde kontaktpersoner til at tilføje til din nye gruppe.

en: Enter a valid URL
da: Indtast en gyldig URL

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
da: Angiv en værdi her, hvis du vil forøge antallet af tilmeldte deltagere per enhed, i forhold til det maksimale antal deltagere, der er tilladt for dette arrangement.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
da: Indtast en værdi her, hvis du ønsker at inkrementere antallet af tilmeldte deltagere per enhed mod det maksimale antal deltagere tilladt for dette arrangement. For eksempel, hvis dette prisfelt er for et bord med plads til otte mennesker ved en fundraiser, ville du skulle sætte Deltager Antal til 8.

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
da: Angiv en kode for kontotypen til denne konto. Koder for kontotype er påkrævede for integration med QuickBooks og vil blive inkluderet i alle bogføringsmæssige massekørselseksporter.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
da: Angiv et valgfrit målbeløb for denne bidragsside (f.eks. for denne 'kampagne'). Hvis du aktiverer en bidragskontrol for denne side, så vil kontrollen overvåge fremgangen mod dette mål. Alternativt vil målet blev vist som 'ubegrænset'.

en: Enter at least one result option.
da: Angiv mindst ét resultattilvalg.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
da: Angiv et beskrivende navn for denne regel for match.

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
da: Indtast modtagerens e-mailadresse. (Brug et komma til at adskille flere e-mailadresser.)

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
da: Indtast henvisninger og/eller den tekst, som du ønsker vist i bunden af takke-siden. Du kan anvende dette indholdsområde til at opfordre bidragydere til at besøge en fortæl-en-ven-side eller gøre noget andet.

en: Enter name to save message template
da: Indtast et navn for at gemme beskedskabelonen

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
da: Angiv notits eller besked som skal vises på PDF-faktura eller kreditnotaer

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
da: Angiv valgfri 'tillægs'-kode efter efter bindestregen ('plus 4'-kode for amerikanske adresser).

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
da: Angiv præfikset som skal vises på PDF-kvittering

en: Enter records
da: Angiv poster

en: Enter subject for the email
da: Indtast emne for e-mail

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
da: Angiv tekst (og valgfrie HTML-layoutmærker) til beskeden på takke-sidenn, der vil fremgå i toppen af takke-siden.

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
da: Angiv tekst (og eventuelt HTML-layout) til beskeden på takkesiden, der vises øverst på takkesiden.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
da: Indtast  "klasse stien" for denne brugerdefineret søgning her.

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
da: Angiv e-mailadresen for AFSENDER, der bruges i kvitteringer som sendes per e-mail.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
da: Angiv navnet på AFSENDER, der bruges i kvitteringer som sendes per e-mail.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
da: Angiv e-mailadresse for Merchant-kontoen som er kædet til din LIVE PayPal Merchant-konto.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
da: Angiv Merchant-kontoens e-mailadresse som er sammenkædet med din PayPal Sandbox merchant-konto (IKKE dit login til Developer Central - medmindre det er den samme).

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
da: Angiv adgangskoden knyttet til din LIVE merchant-konto.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
da: Angiv navnet på SMTP-serveren (maskinen), såsom "smtp.example.com". Hvis serveren bruger SSL, så tilføj "ssl://" til begyndelsen af servernavnet, såsom "ssl://smtp.example.com".

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
da: Angiv stien for Sendmail. EKSEMPEL: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
da: Angiv brugernavnet knyttet til din LIVE merchant-konto.

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
da: Angiv dato for annullering eller fundering, eller du kan springe dette felt over og datoen for annullering eller refundering vil automatisk blive angivet til I DAG.

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
da: Angiv den kontokode som tilsvarer den, du anvendte i dit bogføringssystem. Denne kode vil blive tilgængelig for eksport af bidrag, og indgå i bogføringsmæssige massekørselseksporter.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
da: Indtast destinations-URL'en. Generelt bør du bruge relative URL'er for CiviCRM sider (f.eks links til profiler). Brug komplette webadresser for eksterne sider. Lad dette felt være tomt, hvis du opretter en menu sektion, der ikke har en klikbar destination.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
da: Indtast navnet på den organisation eller enhed, som ejer dette CiviCRM domæne. Brug %1 token for at medtage denne værdi i postudsendelsers indhold. Det anvendes i den Frameld besked som er standard.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
da: Indtast navnet du ønsker vist sammen med dette bidrag. Du kan bruge et kaldenavn som 'Familien Hansen' eller 'Susanne og Peter'.

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
da: Indtast stien til og klasse for en brugerdefineret PHP fejl-håndtering funktion, hvis du ønsker at tilsidesætte indbyggede CiviCRM-fejlhåndtering for dit websted.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
da: Indtast op til ti (15) valgmuligheder i denne tabel (klik på 'nyt valg' for hver ny valgmulighed). Hvis du har brug for mere end ti indstillinger, kan du oprette et ubegrænset antal ekstra valgmuligheder ved hjælp af linket Rediger Pris-indstillinger, når du har gemt dette nye felt. Indtast en beskrivelse af valgmuligheden i 'Etikette'-kolonnen, og den forbundne pris i kolonnen 'Beløb'. Klik på radioknappen 'Standard' til venstre for en valgmulighed, hvis du ønsker den valgmulighed som standardvalget.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
da: Indtast op til ti (10) valgmuligheder i denne tabel (klik 'ny valgmulighed' for hver ekstra valgmulighed). Hvis du har brug for mere end ti indstillinger, kan du oprette et ubegrænset antal ekstra valgmuligheder ved hjælp af Rediger Indstillinger for Valgmuligheder linket når du har gemt dette nye felt. Hvis ønsket, kan du markere en af valgmulighederne som standard. Indstillingen 'etikette' vises på formularen, mens indstillingen 'værdi' er gemt i kontaktoptegnelsen. Etiketten og værdien kan være ens eller forskellige. Inaktive muligheder er skjult, når feltet præsenteres.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
da: Angiv op til ti (10) tilvalg med flere svarmuligheder i denne tabel (klik 'endnu en valgmulighed' for hver ekstra valgmulighed). Du kan benytte eksisterende tilvalg for resultatsæt ved at vælge resultatsæt for undersøgelse.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
da: Indtast værdier for felterne du ønsker at opdatere. Lad felter stå tomme for at bevare nuværende værdier.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
da: Indtast din e-mailadresse og marker feltet ud for hver postliste du ønsker at deltage i. Klik derefter på <strong>Abonnér</ strong>-knappen. Du vil modtage en anmodning om bekræftelse via e-mail for hver valgte liste. Aktivér dit abonnement til hver liste ved at svare på den tilsvarende bekræftelses-e-mail.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
da: Indtast din e-mailadresse og klik på <strong>Abonnér</ strong>. Du vil modtage en anmodning om bekræftelse via e-mail i løbet af kort tid. Din tilmelding vil blive aktiveret, efter at du besvare denne e-mail.

en: Entity ID
da: Enheds-ID

en: Entity Name
da: Enhedsnavn

en: Entity Recipient
da: Enhedsmodtager

en: Entity Role
da: Enhedsrolle

en: Entity Status
da: Enhedsstatus

en: Entity Table
da: Enhedstabel

en: Entity Tag ID
da: ID for enhedsmærke

en: Entity Type
da: Enhedstype

en: Entity Value
da: Enhedsværdi

en: Entity:
da: Enhed:

en: Envelope #10
da: Kuvert #10

en: Envelope #11
da: Kuvert #11

en: Envelope #12
da: Kuvert #12

en: Envelope #14
da: Kuvert #14

en: Envelope #9
da: Kuvert #9

en: Envelope ISO B4
da: Kuvert ISO B4

en: Envelope ISO B5
da: Kuvert ISO B5

en: Envelope ISO B6
da: Kuvert ISO B6

en: Envelope ISO C3
da: Kuvert ISO C3

en: Envelope ISO C4
da: Kuvert ISO C4

en: Envelope ISO C5
da: Kuvert ISO C5

en: Envelope ISO C6
da: Kuvert ISO C6

en: Envelope ISO DL
da: Kuvert ISO DL

en: Error
da: Fejl

en: Error Code:
da: Fejlkode:

en: Error Details
da: Fejl-detaljer

en: Error Field
da: Fejlfelt

en: Error Value
da: Fejlværdi

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
da: Fejl under tjek af brugernavn. Genindlæs venligst formularen og forsøg igen.

en: Error in SMTP transaction
da: Fejl i SMTP-transaktion

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
da: Fejl under indlæsning af modulfilen (%1). Gendan venligst filen eller deaktivér modulet.

en: Error message:
da: Fejlbesked:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
da: Fejl ved fortolkning af XML-resultat - fejlkode = %1 ved linje %2 tegn %3

en: Error type: Could not find a valid session key.
da: Fejltype: Kunne ikke finde en gyldig sessionsnøgle.

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
da: Fejl: Både kortlægning af geokodning samt Adresseanalyse er deaktiveret. Du skal konfigurere en eller begge indstillinger for at bruge dette skript.

en: Error: Unable to sync role %role
da: Fejl: Kunne ikke synkronisere rollen %role

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
da: Fejl: Du skal aktivere Vejnavnsfortokning under Administrér > Lokalisering > Adresseindstillinger.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
da: Fejl: Du skal angive en kortleverandør under Administrér > Systemindstillinger > Kortlægning og geokodning

en: Estonian
da: Estisk

en: Evening Sessions
da: Aftenmøde

en: Event
da: Arrangement

en: Event Aggregate
da: Aggregat for arrangement

en: Event Availability : %1
da: Tilgængelighed for arrangement: %1

en: Event Badge
da: Skilt for arrangement

en: Event Balance
da: Balance for arrangement

en: Event Cart ID
da: Kort-ID for arrangement

en: Event Configuration
da: Konfiguration af arrangementer

en: Event Confirmation
da: Bekræftelse til arrangement

en: Event Contact Email
da: Kontakt-e-mali for arrangement

en: Event Contact Phone
da: Kontakttelefon for arrangement

en: Event Created Date
da: Oprettet dato

en: Event Dashboard
da: Instrumentbræt for arrangement

en: Event Date
da: Dato for arrangement

en: Event Date(s)
da: Event dato(er)

en: Event Deleted
da: Arrangement er blevet slettet.

en: Event Description
da: Beskrivelse af arrangement

en: Event End Date
da: Slutdato for arrangement

en: Event Fee
da: Arrangementsgebyr

en: Event Fee(s)
da: Gebyrer for arrangement

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
da: Arrangementsgebyret kan ikke være mindre end nul. Vælg venligst indstillingerne i overensstemmelse hermed

en: Event Fees
da: Arrangementgebyrer

en: Event ID
da: Arrangement-ID

en: Event In Cart
da: Arrangement i kurv

en: Event Income Report (Detail)
da: Indtægtsrapport for arrangement (detaljer)

en: Event Income Report (Summary)
da: Indtægtsrapport for arrangement (oversigt)

en: Event Info
da: Event info

en: Event Info URL
da: URL for info om arrangement

en: Event Information
da: Information om arrangement

en: Event Information and Settings
da: Arrangementsinformation og indstillinger

en: Event Level
da: Arrangementsniveau

en: Event Link
da: Link for arrangement

en: Event Links
da: Arrangements-henvisninger

en: Event Location
da: Arrangementets placering

en: Event Name
da: Eventnavn

en: Event Name Badge
da: Arrangements-Navneskilt

en: Event Participant Report (List)
da: Arrangementsdeltager Rapport (Liste)

en: Event Participants
da: Deltagere til begivenhed

en: Event Recipients
da: Arrangements-modtagere

en: Event Registration
da: Tilmelding til arrangement

en: Event Registration Cancelled for %1
da: Tilmelding til arrangement er annulleret for %1

en: Event Registration Invoice: %1
da: Faktura for tilmelding til arrangement: %1

en: Event Registration Link Text
da: Henvisningstekst for tilmelding til arrangement

en: Event Registration URL
da: URL for arrangementstilmelding

en: Event Registration for %1
da: Tilmelding til arrangement for %1

en: Event Source
da: Arrangements kilde

en: Event Start Date
da: Startdato for arrangement

en: Event Summary
da: Arrangementsoversigt

en: Event Template
da: Arrangement skabelon

en: Event Template Name
da: Navn på skabelon for arrangement

en: Event Template Title
da: Titel på arrangementskabelon

en: Event Title
da: Titel på arrangement

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
da: Titel på arrangement ELLER arrangements-id (et unikt heltal tildelt af CiviArrangement, ses på visningen Administrér arrangementer)

en: Event Total
da: Arrangment i alt

en: Event Type
da: Arrangementstype

en: Event Type
da: Eventtype

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
da: Arrangementet er i øjeblikket fuldt booket, men du kan registrere og komme på venteliste.

en: Event registration for %1 has been added.
da: Arrangementregistrering for %1 er blevet tilføjet.

en: Event registration has expired for %1
da: Tilmelding til arrangement er udløbet for %1

en: Event registration information for %1 has been updated.
da: Arrangementsregistreringsoplysninger for %1 er blevet opdateret.

en: Event-Full Message
da: Besked ved fyldt arrangement

en: Events
da: Arrangementer

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
da: Arrangementer - Afventer Meddelelse om Tilmeldingsudløb

en: Events - Receipt only
da: Arrangementer - kun kvittering

en: Events - Registration Cancellation Notice
da: Arrangementer - Annulering af tilmelding meddelelse

en: Events - Registration Confirmation Invite
da: Arrangementer - Bekræftelse af registrering invitation

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
da: Arrangementer - Bekræftelse af tilmelding og kvittering (off-line)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
da: Arrangementer - Bekræftelse af tilmelding og kvittering (on-line)

en: Events by Dates
da: Arrangementer sorteret efter dato

en: Every
da: Hver

en: Every %1
da: Hver %1

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
da: Hver kontakt i CiviCRM har et unikt ID-nummer. Dette nummer vil aldrig ændre sig, og er den mest præcise måde at identificere en kontakt på.

en: Every time cron job is run
da: Hver gang cron-jobbet køres

en: Everyone
da: Alle

en: Everyone (includes anonymous)
da: Alle (inklusive anonyme)

en: Exact Match
da: Eksakt match

en: Example
da: Eksempel

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
da: Eksempel: Hvis du indtaster en betaling på 60 når det planlagte beløb er 50, så vil næste planlagte betaling blive justeret til 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
da: Eksempel: Hvis du indtaster en betaling på 60 når det planlagte beløb er 50, så vil det samlede tilsagnsbeløb blive højet med 10.

en: Examples
da: Eksempler

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Exclude Completed Activities
da: Ekskludér afsluttede aktiviteter

en: Exclude Date(s)
da: Ekskludér dato(er)

en: Exclude Dates
da: Udelad datoer

en: Exclude Group(s)
da: Ekskluderede gruppe(r)

en: Exclude Groups
da: Ekskludér grupper

en: Exclude Messages
da: Ekskludér beskeder

en: Exclude Pay Later Contributions
da: Ekskludér bidrag som betales senere

en: Exclude Recurring Contributions
da: Ekskludér gentagne bidrag

en: Exclude Tag(s)
da: Ekskludér mærke(r)

en: Exclude cases
da: Udeluk sager

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
da: Ekskludér kontakter med "send ikke e-mail" vedr. privatliv, eller personer som er afdøde.

en: Exclude non-case
da: Udeluk ikke-sager

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Exclusion End Date
da: Eksklusions slutdato

en: Exclusion Max Amount
da: Eksklusions max-beløb

en: Exclusion Min Amount
da: Eksklusions min-beløb

en: Exclusion Start Date
da: Eksklusions start-dato

en: Execute
da: Udfør

en: Execute API call and display results
da: Udfør API-kald og vis resultaterne

en: Execute Now
da: Udfør nu

en: Execute Scheduled Job
da: Udfør planlagt job

en: Execute Scheduled Job Now
da: Udfør planlagte job nu

en: Execute real-time monetary transactions
da: Udfør real-time monetære transaktioner

en: Executed
da: Udført

en: Exhibition
da: Udstilling

en: Existing Report(s)
da: Eksisterende rapporter

en: Existing report(s) from this template
da: Eksisterende rapport(er) fra denne skabelon

en: Expand all tabs
da: Udvid alle faner

en: Expected
da: Forventet

en: Expected Total
da: Forventet totalbeløb

en: Expected exactly one response
da: Forventet præcis ét svar

en: Expected one case-type
da: Forventede én sagstype

en: Expense Account is
da: Udgiftskonto er

en: Expenses
da: Udgifter

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Expiration Time
da: Udløbsdato

en: Expire On
da: Udløb - Aktiveret

en: Expired
da: Udløbet

en: Expired / Inactive Memberships
da: Udløbne / Inaktive medlemskaber

en: Expired Codes
da: Udløbne koder

en: Expired Date
da: Udløbsdato

en: Expired Status
da: Udløbet status

en: Expires
da: Udløber

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
da: Forklarende tekst som vises i begyndelsen af formularen.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
da: Forklarende tekst som vises i starten af denne gruppe af felter.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
da: Forklarende tekst som vises i starten af dette sæt af felter.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
da: Forklarende tekst som vises i slutningen af formularen.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
da: Forklarende tekst som vises nedenfor denne gruppe af felter.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
da: Forklarende tekst som vises nedenfor dette sæt af felter.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
da: Forklarende tekst som vises på bagende-formularer. Foregående hjælpetekst vises integreret på formularen (over feltet). Efterfølgende hjælpetekst vises i en pop-op - brugere klikker hjælpe-ballonen for at se hjælpeteksten.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
da: Forklarende tekst som vises til brugere for dette felt (kan indeholde HTML-formatteringsmærker).

en: Explanatory text for profile.
da: Tekst som forklarer profilen.

en: Explorer
da: Udforsker

en: Export Accounting Batch
da: Eksportér massekørsel for regnskab

en: Export Activity
da: Eksportér aktivitet

en: Export Batch
da: Eksportér massekørsel

en: Export Case
da: Eksportér sag

en: Export Contact
da: Eksportér kontakt

en: Export Contribution
da: Eksportér bidrag

en: Export Grant
da: Eksportér bevilling

en: Export Membership
da: Eksportér medlemskab

en: Export PRIMARY fields
da: Eksporter PRIMÆRE felter

en: Export Participant
da: Eksportér deltager

en: Export Pledge
da: Eksportér løfter

en: Export Price Set Info for an Event
da: Eksporter prisstruktur-info for en begivenhed

en: Export Type
da: Eksporttype

en: Export to IIF
da: Eksportér til IIF

en: Export:
da: Eksport:

en: Exported
da: Eksporteret

en: Ext.
da: Ekst.

en: Extend Membership by
da: Forlæng medlemskab med

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
da: Forlæng medlemskabets slutdato med dette medlemskab med flere perioder. Sørg for at korrekte respektive gebyr er angivet nedenfor.

en: Extension Disabled
da: Udvidelsesmodulet er slået fra

en: Extension Enabled
da: Udvidelsesmodulet er slået til

en: Extension ID
da: ID for udvidelse

en: Extension Installed
da: Udvidelsen blev installeret

en: Extension Uninstalled
da: Udvidelsesmodulet er blevet afinstalleret

en: Extension Upgrade Failed
da: Opgraderingen af udvidelsesmodulet mislykkedes

en: Extension Upgraded
da: Udvidelsesmodulet blev opgraderet

en: Extension is Active?
da: Udvidelsen er aktiv?

en: Extension name (key)
da: Navn på udvidelsesmodul (nøgle)

en: Extensions URL
da: URL for udvidelsesmoduler

en: External ID
da: Ekstern ID

en: External ID already exists in Database.
da: Det eksterne ID eksisterer allerede i databasen.

en: External ID conflicts with record %1
da: Ekstern ID er i konflikt med posten %1

en: External Identifier
da: Eksternt ID

en: FIXME
da: FIKSMIG

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
da: Afsenders e-mailadresse (dette skal være en gyldig e-mailadresse med din SMTP-tjenesteudbyder for e-mail).

en: FROM name for email.
da: FRA navn i e-mail.

en: Failed
da: Mislykket

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
da: Dato for mislykket forsøg på gentagent bidrag

en: Failed reading data from %1 during installation
da: Mislykkedes med læsning af data fra %1 under installation

en: Failed retry date
da: Mislykket prøv igen dato

en: Failed to clean temp dir: %1
da: Mislykkedes med at rydde midlertidigt katalog: %1

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
da: Kunne ikke fastslå adressen for udvidelsen (%1). Opdatér venligst <a href="%2">Ressourceadresserne</a>.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
da: Kunne ikke fastslå sti for fil til betalingshåndteringen (%1) under afvikling af "%2"

en: Failed to find or create queueing table
da: Mislykkedes med at finde eller oprette kø-tabel

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
da: Kunne ikke indlæse filen (%3) til betalingshåndteringen (%1) under afvikling af "%2"

en: Failed to retrieve schema
da: Kunne ikke hente skema

en: Failure
da: Fejl

en: Failure Count
da: Optælling af fejl

en: Failure Retry Date
da: Dato for gentagent forsøg som fejlede

en: Familiar
da: Familiær

en: Family Support
da: Familie-support

en: Faroese
da: Færøsk

en: Fattorini Name Badge 100x65
da: Fattorini-navneskilt 100x65

en: Fee
da: Gebyr

en: Fee Amount
da: Gebyr Beløb

en: Fee Currency
da: Valuta for gebyr

en: Fee Label
da: Gebyr etiket

en: Fee Level
da: Betalingsniveau

en: Fee Level is a required field.
da: Gebyrniveau er et obligatorisk felt.

en: Fee level
da: Gebyr-niveau

en: Female
da: Kvinde

en: Fetch Bounces
da: Hent Afviste E-mails

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
da: Henter returpost-forekomster fra postudsendelser og skriver dem til statistik over postudsendelser

en: Field
da: Felt

en: Field "%1" is required.
da: Feltet "%1" er påkrævet.

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
da: Feltet "body_html" eller "body_text" er påkrævet.

en: Field Column Name
da: Kolonnenavn for felt

en: Field Data Format
da: Dataformat for felt

en: Field Display
da: Feltvisning

en: Field End Date
da: Slutdato for felt

en: Field Filter
da: Filter for felt

en: Field Label
da: Felt-etikette

en: Field Length
da: Længde på felt

en: Field Mapping
da: Felt-afbildning

en: Field Name
da: Feltnavn

en: Field Not Added
da: Felt blev ikke tilføjet

en: Field Note Columns
da: Kolonner for feltnoter

en: Field Note Rows
da: Rækker for feltnoter

en: Field Option Group
da: Tilvalgsgruppe for felt

en: Field Options Per Line
da: Felttilvalg per linje

en: Field Post Help
da: Hjælp efter felt

en: Field Pre Help
da: Hjælp før felt

en: Field Separator
da: Feltseparator

en: Field Start Date
da: Startdato for felt

en: Field Time Format
da: Tidsformat for felt

en: Field Type
da: Felttype

en: Field is Viewable
da: Felt er synligt

en: Fields
da: Felter

en: Fields about the contact you want to collect.
da: Felter vedrørende kontakten som du ønsker at indsamle.

en: Fields about the petition.
da: Felter vedrørende anmodning.

en: Fields for this Set
da: Felter for denne struktur.

en: Fields to return
da: Felter som skal returneres

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
da: Felter som er en del af et brugerdefineret datasæt, der understøtter flere poster, vil blive vist under standardfelterne med enkeltstående poster, når man er i visningen for redigering af profil. Brug dette tilvalg til at bestemme, hvilke felter du ønsker vist i denne oversigt

en: Fijian
da: Fijisk

en: File
da: Fil

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
da: Filen "%1" udgør en sikkerhedsrisiko og bør slettes.

en: File Contents
da: Filindhold

en: File Description
da: Filbeskrivelse

en: File ID
da: Fil-ID

en: File Name
da: Filnavn

en: File On Case
da: Arkivér i sag

en: File Type
da: Filtype

en: File Upload Date
da: Dato for upload af fil

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
da: Filformatet skal være komma-separerede værdier (CSV).

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
da: Filformat skal være kommaseparerede-værdier (CSV​​). Filen skal være UTF8 indkodet hvis den indeholder specialtegn (f.eks bogstaver med accent osv.).

en: File listings.
da: Filvisninger.

en: File must be in UTF-8 encoding
da: Fil skal være indkodet i UTF-8

en: File on Case
da: Arkiver i sag

en: File on case
da: Fil vedrørende sag

en: File permissions
da: Filrettigheder

en: File size should be less than %1 MByte(s)
da: Filstørrelse skal være mindre end %1 MByte(s)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
da: Filen skal være mindre end %1 MB (%2 bytes)

en: File size should be less than 1 MByte
da: Filstørrelse bør være mindre end 1 MByte

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
da: Filsystemsti hvor billedfiler overføres til. I øjeblikket bruges denne sti til billeder forbundet med præmietillæg (CiviBidrag-takkegaver).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
da: Filsystemsti hvor midlertidige CiviCRM filer - såsom import datafiler - overføres til.

en: Filed Activities
da: Arkiverede aktiviteter

en: Files
da: Filer

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
da: Filer som skal importeres skal være i 'komma-separerede-værdi'-formatet (CSV) og skal indeholde data som kræves for at matche bidraget til en eksisterende kontakt i din CiviCRM-database.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
da: Filer som skal importeres, skal være have formatet "komma-separerede værdier" (CSV) og skal indeholde de data, der kræves for at matche de indkommende data til en eksisterende kontaktpost i din CiviCRM-database.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
da: Filer, der skal importeres skal være i formatet 'komma-separerede værdier' (CSV), og skal indeholde data som kræves for at matche medlemsdataene i en eksisterende kontakt i din CiviCRM-database.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
da: Filer som skal importeres skal være i 'komma-separerede-værdier'-formatet (CSV) og skal indeholde de data som kræves for at matche deltagerdataene med en eksisterende kontakt i din CiviCRM-database.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
da: Filerne, der skal importeres, skal være i et semikomma-separeret format (CSV). De fleste programmer kan gemme i dette format. Indstil evt. i CiviCRM, at CiviCRM bruger semikomma frem for komma til import af filer.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
da: Filer der skal importeres, skal være i "komma-adskilt-værdier" format (CSV). De fleste programmer giver dig mulighed for at eksportere poster i dette format. Rådfør dig med dokumentationen for din program, hvis du ikke er sikker på, hvordan du gør dette. Gem filen på din lokale harddisk (eller et tilgængeligt drev på dit netværk) - og du er nu klar til trin 1 (Importer data).

en: Fill
da: Udfyld

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
da: Udfyld en række for hver type medlemskabs-type, du ønsker at tilbyde (klik på 'nyt valg' for hver ekstra valg). Klik på ikonet Hjælp for mere info om medlemskabs prissæt.

en: Filter Results
da: Filtrér resultater

en: Filter by Group
da: Filtrér per gruppe

en: Filter search by group type(s).
da: Filtrer søgning efter gruppetype(r).

en: Filter search by visibility.
da: Filtrer søgningen efter synlighed.

en: Filter with Group only allow with group by Contact
da: Filtrér med Tillad kun gruppe med gruppering efter Kontakt

en: Filters
da: Filtre

en: Final
da: Endelig version

en: Financial Account
da: Finanskonto

en: Financial Account Code - Credit
da: Kode for finanskonto - kredit

en: Financial Account Code - Debit
da: Kode for finanskonto - debit

en: Financial Account Description
da: Beskrivelse af finanskonto

en: Financial Account ID
da: ID for finanskonto

en: Financial Account Name
da: Navn på finanskonto

en: Financial Account Name - Credit
da: Navn for finanskonto - kredit

en: Financial Account Name - Debit
da: Navn for finanskonto - debit

en: Financial Account Relationship
da: Relation for finanskonto

en: Financial Account Tax Rate
da: Finanskonto - skattesats

en: Financial Account Type
da: Finanskontotype

en: Financial Account Types
da: Finanskontotyper

en: Financial Account is Active
da: Finanskonto er aktiv

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
da: Finanskonto med kontorelationen "Udgiftskonto er" er ikke blevet konfigureret for finanstypen:

en: Financial Accounts
da: Finanskonti

en: Financial Batch
da: Finansiel massekørsel

en: Financial Item Status
da: Status på finansielt element

en: Financial Page - %1
da: Finansiel side - %1

en: Financial Type
da: Finanstype

en: Financial Type - %1
da: Finanstype - %1

en: Financial Type Account
da: Konto for finanstype

en: Financial Type Accounts
da: Konti for finanstyper

en: Financial Type Is Active?
da: Er finanstypen aktiv?

en: Financial Type is Reserved?
da: Er finanstypen reserveret?

en: Financial Type is a Required field.
da: Finanstype er et påkrævet felt.

en: Financial Type is a required field
da: Finanstype er et påkrævet felt

en: Financial Type is required for product having cost.
da: Finanstype er påkrævet, førend et produkt kan få tildelt en pris.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
da: Finanstyper bruger til at kategorisere bidrag, til brug for rapportering og bogføringsformål. Der refereres også til dem som <strong>Fondsmidler</strong>. Du kan etablere så mange typer som der er brug for. Hver type kan bære en bogføringskode, der kan bruges til kortlægge bidrag til koder i dit bogføringssystem. Finanstyper som anvendes ofte: donation, kampagnebidrag, skyldige medlemskaber ...

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
da: Finanstyper bruges til kategorisering af bidrag, med henblik på rapportering og bogføringsformål. Du kan oprette dem efter behov, herunder typer som ofte anvendes, såsom bidrag, kampagnebidrag eller forfaldne medlemskaber. I tillæg kan finanstyper stå inde for beholdninger af, og udgifter til <a href=%1">præmier</a>.

en: Find
da: Søg

en: Find Activities
da: Find aktiviteter

en: Find Campaign Pages
da: Find kampagnesider

en: Find Campaigns
da: Find kampagner

en: Find Cases
da: Find sager

en: Find Contacts
da: Find kontakter

en: Find Contacts to Add to this Group
da: Find kontakter som skal tilføjes til denne gruppe

en: Find Contacts within this Group
da: Find kontakter inden for denne gruppe

en: Find Contribution Amounts by Tag
da: Find bidragsbeløb efter mærke

en: Find Contribution Pages
da: Find bidragssider

en: Find Contributions
da: Find bidrag

en: Find Deleted Cases
da: Find slettede sager

en: Find Events
da: Find arrangementer

en: Find Grants
da: Find bevillinger

en: Find Groups
da: Find grupper

en: Find Mass SMS
da: Find masse-SMS

en: Find Memberships
da: Find medlemskaber

en: Find My Cases
da: Find mine sager

en: Find Participants
da: Find deltagere

en: Find Pay Later Contributions
da: Find bidrag som betales senere

en: Find Petition
da: Find anmodning

en: Find Pledges
da: Find løfter

en: Find Recurring Contributions
da: Find gentagne bidrag

en: Find Respondents
da: Find respondenter

en: Find Respondents To %1
da: Find respondenter til %1

en: Find Survey
da: Find undersøgelse

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
da: Find kontaktpersoner efter delvis eller fuldt navn eller e-mail, kontakttype, gruppe og/eller mærke. Du kan derefter se eller redigere kontaktoplysninger, udskrive en liste over kontaktpersoner, eller bruge <strong>- flere handlinger -</strong> dropdown-listen til at tildele mærker, tilføje kontakter til grupper, oprette dynamiske grupper, eksportere kontaktdata til et regneark, og andet.

en: Find contacts within
da: Find kontakter indenfor

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
da: Find mails med mailens navn. Du kan indtaste et helt eller delvist navn.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
da: Find mails med navnet på den person, der har oprettet eller sendt dem. Du kan indtaste et helt eller delvist navn (efternavn, fornavn rækkefølge).

en: Find more cases
da: Find flere sager

en: Find more event participants
da: Find flere arrangementsdeltagere

en: Find more members
da: Find flere medlemmer

en: Find more pledges
da: Find flere Løfter

en: Find out more about this event
da: Få mere information om dette arrangement

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
da: Find poster med mærker (almindelig eller mærkesæt-mærke), som indeholder et helt eller en del af et ord eller en sætning. Eksempel: Hvis du har flere mærker, der indeholder ordet "Donor", kan du finde kontaktpersoner som er afmærket med enhver forekomst af ordet 'Donor' ved at taste 'donor' i dette felt.

en: Finnish
da: Finsk

en: First
da: Første

en: First Contribution Amount
da: Beløb på første bidrag

en: First Contribution Date
da: Dato for første bidrag

en: First Donation?
da: Første donation?

en: First Dupe Contact ID
da: Første duplikerede kontakt-ID

en: First Name
da: Fornavn

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
da: Fornavn og efternavn ELLER e-mail ELLER OpenID skal angives i primær lokation.

en: First Name:
da: Fornavn:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
da: Første dag af nuværende kontinuerlige medlemsperiode. Startdato vil automatisk blive angivet, baseret på medlemstype, hvis du ikke vælger en dato.

en: First row contains column headers
da: Den første række indeholder kolonne-overskrifter

en: First time donor only?
da: Kun førstegangs-donerer?

en: FirstData (aka linkpoint)
da: FirstData (også kendt som linkpoint)

en: Fiscal Year Starting
da: Skatteår starter

en: Fiscal Year-To-Date
da: Regnskabsår-til-dato

en: Fixed
da: Fastsat

en: Fixed Contribution Options
da: Fast Bidragsvalg

en: Fixed Date for Reminder
da: Bestemt dato for påmindelse

en: Fixed Period Rollover Day
da: Fast overgangsdag for periode

en: Fixed Period Start Day
da: Startdag for fast periode

en: Fixed Start
da: Fastsat start

en: Flip between original and duplicate contacts.
da: Vend mellem originale og duplikerede kontakter.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
da: Skift mellem de originale og duplikerede kontakter.

en: Folder '%1' exists?
da: Findes mappen "%1"?

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
da: Mappe til at afstemme fra, ved brug af IMAP (som standard INBOX i tom tilstand), sti til afstemning fra, når du bruger Maildir mv.

en: Follow up
da: Foretag opfølgning

en: Follow up Interval
da: Interval for opfølgning

en: Follow-up Activity type is a required field.
da: Opfølgnings aktivitets type er et påkrævet felt

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
da: Følgende er i listen med kontakter, hvor adresserne ikke kunne fortolkes:

en: Followup Activity
da: Følg op - aktivitet

en: Followup date is a required field.
da: Opfølgningsdato er et påkrævet felt.

en: Font Name
da: Navn på skrifttype

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Font Style
da: Typografi

en: Footer
da: Sidefod

en: Footer Content
da: Indhold i sidefod

en: Footer Message
da: Bund Besked

en: Footer Text
da: Sidefod-tekst

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
da: For brugerdefinerede sæt som vises integreret, så vil titlen fremgå som feltsættets forklaring. Hvis du vælger visningsstilen 'fane' (der er tilgængelig for brugerdefinerede felter for kontaktposter), så vil titlen blive brugt til navigationsfanen.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
da: Til brug for aktiviteter kan modtagere af påmindelser være kontakter, der er tildelt til aktiviteten, kontakter som oprettede aktiviteten (aktivitetskilde), ELLER kontakter til hvem aktiviteteten tilhører (aktivitetsmål). Alternativt kan du rette påmindelsen mod specifikke kontakter (vælg modtagere), eller til en gruppe af kontakter.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
da: For diagramvisning, så vælg venligst mindst ét felt fra %1 ELLER %2.

en: For Duplicate Contacts
da: For duplikerede kontakter

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
da: Til brug for arrangementer, kan du begrænse eller i tillæg inkludere modtagere efter deltagerrolle (eks. frivillig, foredragsholder, osv.), vælge specifikke kontakter, eller vælge en gruppe.

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
da: For medlemskab- og kontaktpåmindelser - du kan begrænse eller i tillæg inkludere modtagere ved at vælge specifikke kontakter eller vælge en gruppe.

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
da: For bedste resultat, bør feltet Land stå før for Stat/Provins-feltet i din Profil formular. Du kan bruge op og ned pilene på felt listesiden for denne profil til at ændre rækkefølgen af ​​disse felter, eller manuelt redigere vægt for Land/Stat/Provins Feltet.

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
da: For hver import kan du enten INDSÆTTE nye bidragsposter, eller OPDATERE eksisterende poster. Du kan ikke foretage begge typer af handlinger i en enkelt importsession.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
da: For hver import kan du enten INDSÆTTE nye poster til arrangementtilmelding (deltager), eller OPDATERE eksisterende poster. Du kan ikke foretage begge typer af handlinger i en enkelt importsession.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
da: For hver import kan du enten INDSÆTTE ny medlemsposter, eller OPDATERE eksisterende poster. Du kan ikke foretage begge typer af handlinger i en enkelt importsession.

en: For existing pages
da: For eksisterende sider

en: For information about this premium, contact:
da: For information om denne præmie, så kontakt:

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
da: For mere information, se <a href="!1">CiviCRMs web-site</a> som indeholder projektinformation, dokumentation, supportressourcer mv.

en: For more information see %1.
da: For mere information, se %1.

en: For more information, visit:
da: For mere information, besøg:

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
da: For offline-bidrag kan du registrere et bankoverførsels-ID eller anden identifikator, hvis tilgængelig.

en: For transmission
da: Til transmission

en: For-profit organization.
da: Kommerciel virksomhed

en: Force SSL
da: Gennemtving SSL

en: Force Secure URLs (SSL)
da: Gennemtving sikre URL'er (SSL)

en: Form Snippet
da: Formular-stump

en: Formal
da: Formel

en: Formal Title
da: Formel titel

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
da: Formatér adresser i post-etiketter, input-formularer og skærmvisning.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
da: Formatér adresser i post-etiketter, input-formularer og skærmvisning. Konfigurér valgfri udbyder af adresse-standardisering.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
da: Format til visning af adresser i kontaktresumé og Event Informationsskærme.

en: Forward
da: Videresend

en: Forward Mailing: %1
da: Videresend mail: %1

en: Forward Replies
da: Videresend svar

en: Forward replies
da: Videresend svar

en: Forward this email (link)
da: Videresend denne e-mail (henvisning)

en: Forwarded
da: Videresendt

en: Forwarded Email
da: Videresendt e-mail

en: Forwarded to Email
da: Videresendt til e-mail

en: Forwards
da: Videresendelser

en: Found %1, %2, %3
da: Fandt %1, %2, %3

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
da: Fandt ugyldig '%1' streng i SQL-udtryk.

en: Foundation Affiliate
da: Partner til organisation

en: Fourth
da: Fjerde

en: French (Canada)
da: Fransk (Canada)

en: French (France)
da: Fransk (Frankrig)

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency Interval
da: Hyppigheds-interval

en: Frequency Unit
da: Hyppigheds-enhed

en: Frequency interval
da: Frekvensinterval

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
da: Frekvensen skal være et helt tal (f.eks. hver 3 måned).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
da: Frekvens for abonnement eller tjeneste (f.eks. tidsskrift leveres hver anden måned).

en: Frequency unit
da: Frekvensenhed

en: Friend's Email
da: Vens e-mail

en: Friend's First Name
da: Vens fornavn

en: Friend's Last Name
da: Vens efternavn

en: From
da: Fra

en: From Address
da: Adresse på afsender

en: From Email
da: Afsender-e-mail

en: From Email Address
da: Afsenders e-mailadresse

en: From Email Address is required
da: Der kræves e-mailadresse for afsender

en: From Email Addresses
da: Afsenders e-mailadresse

en: From Email of the mailing
da: Afsender-e-mail for udsendelsen

en: From Template
da: Fra skabelon

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
da: Fulani; Fulfulde; Pulaar; Pular

en: Fulfilled
da: Gennemført

en: Fulfilled Date
da: Fuldført dato

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
da: Kontaktens fulde navn med præfikser og suffikser

en: Full Phone Number
da: Telefonnummer

en: Full Street Address
da: Fuldt gadenavn

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
da: Fuld adresse uden land, delstat eller postnr

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
da: Gadenavn og nummer (fx Nørre Alle 49)

en: Full-text Search
da: Fuld-tekst søgning

en: Fullscreen URL
da: Adresse for fuldskærm

en: GOTV (Voter Tracking)
da: Øg valgdeltagelsen (registrering af stemmeafgivelse)

en: GOTV campaign contacts
da: Kampagnekontakter for øget valgdeltagelse

en: Galician
da: Galicisk

en: Gender
da: Køn

en: General
da: Generelt

en: General Link
da: Generel henvisning

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
da: Generelt medlemskab (bidrag med mindst kr. 500,- for at opnå dette medlemskab)

en: General Membership - $100.00
da: Generelt medlemskab - kr. 500,00

en: General Monthly Newsletter: 200709
da: Generelt Månedlig Nyhedsbrev: 200709

en: General Protection
da: Generel beskyttelse

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
da: Generelt vil du skulle oprette et særskilt prisfelt for hver ikke-overlappende "klasse" af medlemskab (f.eks Regionsmedlemskab vs Lokalt medlemskab).

en: Generate PDFs for printing (only)
da: Opret PDF'er til udskrift (udelukkende)

en: Generate Report
da: Generér rapport

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
da: Skab dit API-login og din transaktionsnøgle ved at logge ind på din Merchant-konto, og navigér til <strong>Indstillinger &raquo; Generelle sikkerhedsindstillinger</strong>.

en: Generates and sends out reports via email
da: Opretter og udsender rapporter via e-mail

en: Geo code 1
da: Geo-kode 1

en: Geo code 2
da: Geo-kode 2

en: Geocode and Parse Addresses
da: Foretag geokodning og fortolkning af adresser

en: Geocoding
da: Geokodning

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: German (Swiss)
da: Tysk (Schweiz)

en: Get Directions FROM:
da: Hent retningsangivelser FRA:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
da: Hent RSS 2.0 feed med nuværende og kommende offentlige arrangementer.

en: Gift
da: Gave

en: Give option
da: Tilbyd tilvalg

en: Give option, but not required
da: Tilbyd valgmuligheden, men ikke påkrævet

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
da: Giv brugeren mulighed for at betalingsrater (eks. donere hver måned i 6 måneder)? Hvis ikke, så vil gentagne donationer fortsætte på ubestemt tid.

en: Given API command is not defined.
da: Givne API-kommando er ikke defineret.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
da: Når der er to tidsperioder vises kontaktpersoner, som har ydet bidrag i begge perioder, og det beløb de bidrog med i hver periode og den procentvise stigning/fald.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
da: Globalt tegn for CSV-separator. Tilpas denne indstilling for at aktivere import og eksport af forskellige slags CSV-filer (for eksempel: ',' ';' ':' '|' ).

en: Go
da: Gå

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
da: Gå til <a href='%1'>Administrér CiviCRM &raquo; Kommunikation &raquo; FRA e-mailadresser</a>, for at tilføje eller redigere e-mailadresser. Sørg for at sikre, at disse e-mailadresser er gyldige e-mailkonti hos din udbyder af e-mail.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
da: Gå til <a href="%1">Administrér CiviCRM &raquo; Kommunikation &raquo; Afsenders e-mailadresse</a> for at tilføje eller redigere almene e-mailadresser. Sørg for at disse e-mailadresser er gyldige e-mailkonti hos din tjenesteudbyder for e-mail.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
da: Gå til <a href='%1'>Administrér CiviCRM &raquo; System-indstillinger &raquo; SMS-udbydere</a> for at tilføje eller redigere SMS-udbyder.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
da: Gå til <a href='%1'>Administrér CiviCRM &raquo; System-indstillinger &raquo; SMS-udbydere</a> for at tilføje eller redigere SMS-udbyder. Sørg for at disse udbydere er gyldige.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
da: Gå til <strong><a href="%1">Administrér CiviCRM &raquo; Kommunikation &raquo; Etikette-formater</a></strong>, for at tilføje eller redigere etiketter eller angive standardformatet for etikette.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
da: Gå til <strong><a href="%1">Administrér CiviCRM &raquo; Kommunikation &raquo; Udskriv side (PDF)</a></strong>, for at tilføje eller redigere formater eller angive standardformatet.

en: Go to a web page where you can make your payment online
da: Gå til en webside, hvor du kan foretage din betaling online.

en: Go to contact summary
da: Gå til kontakt-oversigt

en: Go to your page
da: Gå til din side

en: Goal
da: Målsætning

en: Goal Amount
da: Målsætning for indsamlingsbeløb

en: Goal Amount should be a numeric value
da: Målsætning for beløb bør være en talværdi

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
da: Målsætning for beløb bør være en talværdi større end nul.

en: Goal Revenue
da: Mål for omsætning

en: Goal Total
da: Mål i alt

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
da: Gennemgår kontaktposter og opdaterer e-post og posthilsener, eller adressatværdi

en: Government Entity
da: Offentlig myndighed

en: Grace
da: Henstand

en: Grant
da: Bevilling

en: Grant Application Received Date is NULL
da: Bevillingens modtagelsesdato er NULL

en: Grant Currency
da: Valuta på bevilling

en: Grant Decision
da: Beslutning om bevilling

en: Grant Decision Date is NULL
da: Bevillingens beslutningsdato er NULL

en: Grant Due Date
da: Udbetalingsfrist for bevilling

en: Grant Due Date is NULL
da: Bevillingens udbetalingsfrist er NULL

en: Grant ID
da: Bevillings-ID

en: Grant Money Transfer Date is NULL
da: Bevillingens overførselsdato er NULL

en: Grant Money transfer date
da: Dato for overførsel af bevillingssum

en: Grant Note
da: Note til bevilling

en: Grant Rationale
da: Rationale for bevilling

en: Grant Report (Detail)
da: Bevillingsrapport (detaljer)

en: Grant Report (Statistics)
da: Bevillingsrapport (statistik)

en: Grant Report Detail
da: Bevillingsrapport i detaljer

en: Grant Report Due
da: Tidsfrist for rapport om bevilling

en: Grant Report Received
da: Bevillingsrapport modtaget

en: Grant Report Received?
da: Er bevillingsrapport blevet modtaget?

en: Grant Reports Received
da: Bevillingsrapport modtaget

en: Grant Requests Received
da: Bevillingsansøgninger modtaget

en: Grant Status
da: Status for bevilling

en: Grant Status(s)
da: Bevillingsstatus(ser)

en: Grant Type
da: Bevillingstype

en: Grant Type(s)
da: Bevillingstype(r)

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
da: Tildel adgang til CiviCRM-komponenter og andre CiviCRM-tilladelser.

en: Grant report received
da: Rapport om modtagne bevillinger

en: Grant status
da: Bevilingsstatus

en: Granted
da: Bevilliget

en: Grants
da: Bevillinger

en: Grants Awarded
da: Tildelte bevillinger

en: Grants Summary
da: Bevillingsoversigt

en: Greek, Modern
da: Græsk, moderne

en: Greeting
da: Hilsen

en: Group
da: Gruppe

en: Group '%1' already exists.
da: Gruppen '%1' eksisterer allerede.

en: Group Cache Date
da: Cachedato for gruppe

en: Group Children
da: Gruppes underordnede

en: Group Contact ID
da: Kontakt-ID for gruppe

en: Group Contact Status
da: Status for gruppekontakt

en: Group Contacts
da: Gruppekontakter

en: Group Deleted
da: Gruppe blev slettet

en: Group Description
da: Gruppebeskrivelse

en: Group Enabled
da: Gruppe er aktiveret

en: Group ID
da: Gruppe-ID

en: Group Listings
da: Gruppevisninger

en: Group Name
da: Gruppe navn

en: Group Name:
da: Gruppenavn:

en: Group Nesting
da: Gruppeindlejring

en: Group Nesting ID
da: ID for gruppeindlejring

en: Group Options
da: Gruppeindstillinger

en: Group Organization
da: Gruppeorganisation

en: Group Organization ID
da: ID for gruppeorganisation

en: Group Parents
da: Overordnede over gruppe

en: Group Payment Deleted
da: Gruppebetaling blev slettet

en: Group Percentage
da: Procentdel af gruppe

en: Group Saved
da: Gruppe blev gemt

en: Group Search
da: Gruppesøgning

en: Group Settings: %1
da: Gruppeindstillinger: %1

en: Group Source
da: Kilde for gruppe

en: Group Status
da: Gruppestatus

en: Group Title
da: Gruppetitel

en: Group Type
da: Gruppe-type

en: Group Type(s)
da: Gruppetype(r)

en: Group Types
da: Gruppetyper

en: Group Visibility
da: Synlighed for gruppe

en: Group Visibility Setting
da: Indstilling for gruppes synlighed

en: Group Where Clause
da: Hvor-klausul for gruppe

en: Group by
da: Gruppér efter

en: Group by columns
da: Gruppér efter kolonner

en: Group contributions by
da: Gruppér bidrag efter

en: Group is Hidden
da: Gruppen er skjult

en: Group is Reserved
da: Gruppen er reserveret

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
da: Gruppe-type filtreringsbrug <strong>OG</strong> logik. Hvis du afkrydser både 'Postlist' og 'Adgangskontrol' typer - vil kun grupper, som er blevet tildelt begge typer blive fundet.

en: Group(s)
da: Gruppe(r)

en: Grouping(s)
da: Gruppering(er)

en: Groups
da: Grupper

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
da: Grupperer og sammenlægger bidrag efter kriterier, herunder kontakt, tidsperiode, finanstype, bidragstype, bidragyders placering osv.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
da: Grupper af kontaktpersoner, der anvendes til <strong>adgangskontrol</strong> skal tildeles denne type.

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
da: Grupper som anvendes til postlister bør tildeles typen 'Postliste'.

en: Guarani­
da: Guarani

en: Guess client's feelings and needs.
da: Gæt klientens følelser og behov.

en: HONOR ROLL
da: LISTE MED ANERKENDELSER

en: HTML Form Snippet
da: HTML-formular-stump

en: HTML Form Snippet for this Profile
da: HTML-formular-stump for denne profil

en: HTML Format
da: HTML-format

en: HTML Listing
da: HTML-visning

en: HTML Message
da: HTML-meddelelse

en: HTML listing of current and future public events.
da: HTML-visning af nuværende og fremtidige offentlige arrangementer.

en: HTML mailing message
da: HTML-besked i mailudsendelse

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
da: HTML-beskeder kan virke bedre visuelt, da de giver dig mulighed for at inkludere billeder, og kan være mere læsbare hvis du sætter links til websites ind. På den anden side, kan forskellige mailprogrammer fortolke HTML-formater forskelligt. Så brug denne mulighed med forsigtighed, med mindre du har en skabelon der er blevet testet på forskellige mailprogrammer.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
da: HTML-beskeder giver et mere synligt indtryk, tillader dig at inkludere billeder, og kan være mere læselig, hvis du inkluderer henviser til sider på websteder. Du kan dog også konfigurere en simpel sms.

en: HTTPS is not set up on this machine
da: Der er ikke opsat HTTPS på denne maskine.

en: Haitian; Haitian Creole
da: Haitisk; Haitisk kreol

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
da: Hængende skilt 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
da: Har en opfølgende aktivitet?

en: Has this contact been deleted?
da: Er denne kontakt blevet slettet?

en: Has this contact opted out of bulk mail?
da: Har denne kontakt fravalgt masse-postudsendelse?

en: Has this event been made active?
da: Er dette arrangement aktiveret?

en: Has this event been made public?
da: Er dette arrangement markeret som offentligt?

en: Hashed Mailing URL's
da: Fordelte URL'er for postudsendelse

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
da: Har du tilmeldt dette websted på CiviCRM.org? Hvis ikke, kan du hjælpe med at styrke CiviCRM-økosystemet ved at bruge et par minutter til at <a %1>udfylde registreringsformularen for websteder</a>. De indsamlede oplysninger vil hjælpe os med at prioritere forbedringer, målrette vores kommunikation og opbygge samfundet. Hvis du har en teknisk rolle for dette websted, skal du sørge for at afkrydse "Keep in Touch" for at modtage tekniske opdateringer (en lav-volume postliste).

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
da: Har du tilmeldt dette websted på CiviCRM.org? Hvis ikke, kan du hjælpe med at styrke CiviCRM-økosystemet ved at bruge et par minutter på at <a href="%1" target="_blank">udfylde registreringsformularen for websteder</a>. De indsamlede oplysninger vil hjælpe os med at prioritere forbedringerne, målrette vores kommunikation og styrke fællesskabet. Hvis du har en teknisk rolle for dette websted, skal du sørge for at afkrydse "Oprethold kontakten" for at modtage tekniske opdateringer (en postliste med lavt volume).

en: Head of Household for
da: Husstandsansvarlig for

en: Head of Household is
da: Ansvarlig for husstand er

en: Head of household.
da: Ansvarlig for husstand.

en: Header
da: Sidehoved

en: Header Financial Account?
da: Overskrift for finanskonto?

en: Headers
da: Sidehoveder

en: Hebrew (modern)
da: Hebraisk (moderne)

en: Height (rows)
da: Højde (rækker)

en: Help Description
da: Hjælpebeskrivelse

en: Help Post
da: Hjælp efter..

en: Help Post-Form
da: Hjælp efter formular

en: Help Pre
da: Hjælp før..

en: Help Pre-Form
da: Hjælp før formular

en: Help Text
da: Hjælpetekst

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
da: Hjælp hjemløse med midlertidig eller længerevarende bolig

en: Help spread the word
da: Hjælp med at sprede budskabet

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
da: Hjælp os med at sprede budskabet om denne begivenhed. Brug pladsen nedenfor til at give din e-mailbesked et personligt præg - lad dine venner vide hvorfor du deltager. Udfyld dernæst navne og e-mailadresser, og klik "Send din besked".

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
da: Hjælp os med at sprede budskabet ved at fortælle dine venner om os. Brug pladsen nedenfor til at personliggøre din e-mail - lad dine venner vide, hvorfor du støtte os. Udfylder derefter navn(e) og e-mailadresse(r) og klik "Send besked".

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
da: Hjælper dig med at analysere indtægterne fra et arrangement. Rapporten kan indeholde oplysninger af deltager-type, status og betalingsform.

en: Hide Smart Groups
da: Skjult smart-grupper

en: Hide comments for this note.
da: Skjul kommentarer til denne note.

en: High-value supporter of our organization.
da: Supporter med høj værdi for vores organisation.

en: Hold Date
da: Hold dato

en: Hold Threshold
da: Hold tærskel

en: Home
da: Hjem

en: Home Mobile
da: Privat mobilnummer

en: Home Phone
da: Privat telefonnummer

en: Homepage Link Color
da: Hjemmeside link farve

en: Honor Roll
da: Rulleliste med anerkendelser

en: Honor Roll Name
da: På vegne af navn

en: Honor Types
da: Typer af hædringer

en: Honoree
da: Æresmedlem

en: Honoree Individual
da: Individuelt æresmedlem

en: Honoree Introductory Message
da: Introduktionsbesked til hædersbevis

en: Honoree Profile
da: Hæders-profil

en: Honoree Section Enabled
da: 'Hæders'-sektion aktiv

en: Honoree Section Title
da: Overskrift på 'Hæders'-sektion

en: Horizontal Spacing
da: Vandret afstand

en: Host
da: Vært

en: Hourly
da: Hver time

en: Household
da: Gem med duplikeret husstand

en: Household Member is
da: Medlemmet af husstanden er

en: Household Member of
da: Medlem af husstanden for

en: Household Name
da: Husstandens navn

en: Household Name and State
da: Husstandens navn og delstat

en: Household Primary Contact ID
da: ID på husstandens primære kontakt

en: Household membership.
da: Medlemskab for husstand.

en: Housing Support
da: Boligstøtte

en: How many people are you registering?
da: Hvor mange mennesker vil du registrere?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
da: Hvor mange modtagere kan de sende e-mails til på én gang? Du vil muligvis gerne begrænse dette for at forhindre store beskedbomber i at blive sendt.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
da: Hvor mange gange har denne gentagede donation mislykkedes?

en: How should this change affect others in the series?
da: Hvordan skal denne ændring påvirke andre i serierne?

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
da: Hvorledes denne postkonto vil blive anvendt. Det er kun muligt at bruge én til håndtering af returpost. Den vil også blive brugt som e-mail-kuvert, når der masse-udsendes post.

en: Html Type
da: HTML-type

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: I am contributing on behalf of an organization.
da: Jeg bidrager på vegne af en organisation.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
da: Jeg kan ikke oprette nye databaser og databasen "%1" findes ikke.

en: I can't tell what webserver you are running
da: Jeg kan ikke afgøre hvilken webserver du kører

en: I pledge to contribute this amount every
da: Jeg lover at bidrage med dette beløb hver

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
da: Jeg afgiver et Løfte på at bidrage dette beløb hver %1 %2 med %3 betalinger.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
da: Jeg afgiver et Løfte på at bidrage dette beløb hver %2 med %3 betalinger.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
da: Jeg ønsker medlemskabet fornyet automatisk hver %1 %2.

en: I want to
da: Jeg vil gerne

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
da: Jeg vil gerne bidrage med dette beløb hver %1 %2 med %3 betalinger.

en: I want to contribute this amount every %1 %2s.
da: Jeg vil gerne bidrage dette beløb hver %1 %2.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
da: Jeg vil gerne bidrage med dette beløb hver %1 %2 med %3 betalinger.

en: I want to contribute this amount every %1.
da: Jeg vil gerne bidrag med dette beløb hver %1.

en: I want to make a one-time contribution
da: Jeg ønsker at give et engangsbidrag

en: I will send payment by check
da: Jeg sender betaling via check

en: ICalendar Downloads and Feeds
da: iCalendar-hentninger og kilder

en: IM Location
da: IM-placering

en: IM Location Type
da: IM-placeringstype

en: IM Provider
da: IM leverandør

en: IM Screen Name
da: IM-skærmnavn

en: IM Type
da: IM-type

en: IMPORTANT
da: VIGTIGT

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
da: VIGTIGT: Vær opmærksom på, at denne besked vil indgå i ALLE følgende typer af modtagere, der knytter sig til denne online-bidragsside

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
da: VIGTIGT: Erstatninger er versalfølsomme uanset om 'Eksakt match' er valgt eller ej.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
da: VIGTIGT: Drupal-tilladelserne for 'access all custom data' og 'profillister og formularer' tilsidesætter eller deaktiverer specifikke AKL-indstillinger for felter for hhv. brugerdefinerede grupper og profiler. Aktivér ikke disse Drupal-tilladelser for en Drupal-rolle, hvis du ønsker at bruge CiviCRMs AKL'er til at kontrollere adgang.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
da: VIGTIGT: Denne side styrer IKKE valg af kort/betalingsmetoder for steder og/eller bidragydere som bruger tjenesten PayPal Express (f.eks. hvor information om fakturering indsamles på betalingshåndteringens hjemmeside).

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
da: VIGTIGT: Du skal aktivere en kortudbyder for at bruge funktionen til nærtliggende søgning (Administrér > Systemindstillinger > Kort og geokodning).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
da: INKLUDÉR modtagere af denne besked(er)

en: Icelandic
da: Islandsk

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
da: Hvis "Inkludér også" eller "Begræns til" er valgt, så skal du som minimum angive én %1

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
da: Hvis CiviCRMs slutdato for medlemskab adskiller sig fra tidspunktet hvor betalingshåndteringen indsamler næste betaling, så opstår der en række problemer. Medlemmer kan opleve et afbræk i deres medlemskab, og fornyelsesdatoen kan blive ændret fra den manuelt angivne. Vær varsom ved ændringer af værdien Slutdato, og tjek den tilknyttede gentagne betaling i dit betalingshåndteringssystem, så de altid stemmer overens.

en: If Unused
da: Hvis den ikke bruges

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
da: Hvis en kontaktperson i importfilen ser ud til at være en kopi af en eksisterende CiviCRM kontaktperson...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
da: Hvis en type medlemskab er valgt, vil et medlemskab blive oprettet eller fornyet, når brugerne vælger denne indstilling. Lad dette tomt, hvis du bruger denne til ikke-medlemskab indstillinger (f.eks avisabonnement).

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
da: Hvis en betaling er sat til betaling nu, kan du angive <a href='%1'>en check, kontant eller anden form for betaling</a> for dette løfte. ELLER <a href='%2'>betale med kreditkort</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
da: Hvis en betaling er sat til betaling nu, kan du angive <a href='%1'>en check, kontant eller anden form for betaling</a> for dette løfte.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
da: Hvis en modtager svarer på denne mail, så videresend svaret til e-mailadressens afsender, der er specificeret for postudsendelsen.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
da: Hvis en modtager svarer på denne postudsendelse, så send et automatisk svar med den valgte besked.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
da: Hvis alle poster i filen tilhører den samme undertype, vælg undertypen fra "Undertype" feltet. Alle poster vil automatisk blive tildelt denne undertype. I så tilfælde behøver du IKKE at inkludere en undertype-kolonne i filen.

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
da: Hvis afkrydset, så kræves der at en administrator godkender nye, personlige kampagnesider før de bliver tilgængelige for offentligheden. Vi anbefaler brug af funktionen "Påmind per e-mail", hvis du kræver godkendelse, for at sikre at den rette person i staben får information når en ny, personlig kampagneside 'Afventer gennemgang'.

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
da: Hvis afkrydset, skal brugeren tilmelde sig et af de viste medlemskabsmuligheder, før de kan fortsætte.

en: If checked, users can view but not edit this field.
da: Hvis markeret, så kan brugere se, men ikke redigere dette felt.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
da: Hvis aktiveret, så vil CiviCRM sende PDF-kvittering som en vedhæftet fil under tilmelding til arrangement eller ved online-bidrag.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
da: Hvis aktiveret, så vil en kort-henvisning blive medtaget i rækker med profil-visninger og sider med detaljer, for enhver kontakt hvis poster inkluderer tilstrækkelige data om placering for din kortmateriale-udbyder.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
da: Hvis aktiveret, så logregistreres alle handlinger med en komplet registrering af ændringerne.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
da: Hvis import filerne ikke er kodet som UTF-8, skal du angive en alternativ tegnsæt for disse filer. Misligholdelse af <strong>Windows-1252</strong> vil virke for Excel-skabt. CSV-filer på mange computere.

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
da: Hvis reserveret, så er det kun brugere med 'administrér reserverede grupper', der kan deaktivere, slette eller ændre indstillinger for denne gruppe. Statusflag for reservation påvirker IKKE brugeres mulighed for at tliføje eller fjerne kontakter fra en gruppe.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
da: Hvis reserveret, så er det kun brugere med rettigheden 'administrér reserverede rapporter', der kan ændret denne rapport-instans.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
da: Hvis angivet, så vil nye kontakter få tildelt et mærkat med dette navn, når de underskriver en anmodning.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
da: Hvis der kommer en ledig plads vil du modtage en e-mail med et link til en web-side hvor du kan gennemføre tilmeldingen.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
da: Hvis funktionen 'E-mailverifikation' er aktiveret, vil brugerne modtage en velkomst e-mail fra Drupal med login-oplysninger. Ellers skal de vælge en integreret adgangskode, og hvis administrator godkendelse ikke er krævet, vil de automatisk blive logget ind, så snart transaktionen er gennemført.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
da: Hvis formularen er indsendt med fejl (f.eks obligatoriske felter ikke er udfyldt...) - er standard-respons at vise fejlene, inden i den 'indbyggede' profil-formular. Du kan override denne respons - og angive din egen fejlside - ved at tilføje et skjult <strong>fejlURL</strong> input felt.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
da: Hvis siden 'Særskilt betaling for medlemskab' IKKE er aktiveret OG bidragsbeløb er aktiveret, således at brugeren kan vælge at betale mere end minimummet for medlemskontingent - så vil visningen se således ud:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
da: Hvis siden er konfigureret med 'Særskilt betaling for medlemskab' slået til - så er det blot beløbet for kontingent som vises:

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
da: Hvis den webside, du indsætter kodestumpenn i, er hostet i et andet domæne end dit CiviCRM websted, vil du måske IKKE være i stand til at inkludere Land og Stat felterne i formularen (skriptet der dynamisk indlæser staterne baseret på valgt land, kan muligvis ikke udføres på tværs af domæner).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
da: Hvis de inkluderes i en rapport som en vist kolonne, så er det kun det første sæt af værdier som vises.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
da: Hvis denne kampagne har specifikke start- og slutdatoer, så vil indlejrede kontroller vises henvisningen til din hjemmeside i stedet for knappen Bidrag, når kampagnen er slut.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
da: Hvis denne gruppe bruges i CiviCRM profiler, vil disse felter nulstilles.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
da: Hvis dette IKKE er hvad du ønsker, så kan du sætte kryds ved "Rabatter ved tilmeldingsdato" igen.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
da: Hvis dette er et betalt arrangement, og du ønsker, at brugerne skal kunne tilmelde og betale online, skal du vælge en betalingshåndtering.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
da: Hvis dette ikke er din e-mailadresse, så er der ikke behov for at foretage sig noget. Du er <i><b>ikke</b></i> bliver tilføjet til nogen postlister. Hvis dette er din e-mailadresse, og du <i><b>ønsker at framelde dig</b></i>, så angiv venligst din e-mailadresse nedenfor af hensyn til verifikation:

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to unsubscribe</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
da: Hvis dette ikke er din e-mailadresse, så er der ikke behov for at foretage sig noget. Du er <i><b>ikke</b></i> bliver tilføjet til nogen postlister. Hvis dette er din e-mailadresse, og du <i><b>ønsker at afmelde dig</b></i>, så angiv venligst din e-mailadresse nedenfor af hensyn til verifikation:

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
da: Hvis denne valgmulighed IKKE er afkrydset, og du inkluderer en sektion til bidragsbeløb, så gennemføres der en enkelt transaktion for deres bidragsbeløb, der mindst skal dække det valgte medlemskontingent.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
da: Hvis denne valgmulighed afkrydses, så vil siden indeholde et "termometer", der viser hvor langt du er fra målet.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
da: Hvis denne valgmulighed er markeret, så vil en "hædersliste" blive vist med navnene (eller kaldenavnene) på de personer som donerede gennem din indsamlingsside. (Donorer vil få mulighed for at forblive anonyme. Deres navne vil IKKE blive vist.)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
da: Hvis denne valgmulighed er afkrydset, så vil en "rulleliste med anerkendelser" blive vist med navnene (eller kaldenavnene) på de personer som har støttet din kampagne. (De som donerer har mulighed for at forblive anonyme. Deres navne vil IKKE blive vist.)

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
da: Hvis dette tilvalg er markeret, så vil du modtaget e-mailnotifikationer når personer bidrager til din kampagne.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
da: Hvis den gentagne betaling bruger en betalinghåndtering, der understøtter integreret annullering, så klik "Annullér" i denne formular, og anvend handlingen "Afmeld automatisk fornyelse" (klik "mere" i rækken som viser medlemskabet).

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
da: Hvis relationen har en start- og/eller slutdato, så angiv dem her.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
da: Hvis du giver brugerne mulighed for at vælge en deltager status ved at inkludere dette område på en profil - vil kun status med 'Offentlig' synlighed blive opført.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
da: Hvis du allerede har en brugerkonto, skal du <a href='%1'>logge ind</a> før du færdiggør denne formular.

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
da: Hvis du INDSÆTTER nye bidrag, så er det nødvendigt at inkludere en kolonne i din datafil, der indeholder værdierne som bruges til at sammenkæde bidraget til en eksisterende kontakt. Du kan bruge den "Intern kontakt-ID", en "Ekstern identifikator" (hvis du bruger disse i dine kontaktposter), ELLER den egenskab, der er defineret i din regel, Usuperviserede dubletmatching (der som standard er en e-mailadresse).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
da: Hvis du INDSÆTTER nye medlemsposter, så er det nødvendigt at inkludere en kolonne i din datafil, der indeholder værdierne som bruges til at sammenkæde medlemskabet til en eksisterende kontakt. Du kan bruge den "Intern kontakt-ID", en "Ekstern identifikator" (hvis du bruger disse i dine kontaktposter), ELLER egenskaben som er defineret i din regel, Usuperviserede dubletmatching (der som standard er en e-mailadresse).

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
da: Hvis du INDSÆTTER nye medlemsposter, så er det nødvendigt at inkludere en kolonne i din datafil, der indeholder værdierne som bruges til at sammenkæde tilmeldingen til arrangement med en eksisterende kontakt. Du kan bruge den "Intern kontakt-ID", en "Ekstern identifikator" (hvis du bruger disse i dine kontaktposter), ELLER den egenskab, der er defineret i din regel, Usuperviserede dubletmatching (der som standard er en e-mailadresse).

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifer to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
da: Hvis du OPDATERER eksisterende bidrag, så skal du inkludere en unik identifikator, der matcher den eksisterende biragspost. Denne kan enten være det CiviCRM-tildelte bidrags-ID, et unikt fakturerings-ID eller det unikke transaktions-ID.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
da: Hvis du OPDATERER eksisterende medlemskaber, så skal du inkludere en kolonne indeholdende det unikke, CiviCRM-tildelte ID for medlemskab til at matche til eksisterende medlemsposter.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
da: Hvis du OPDATERER eksisterende deltagere, så skal du inkludere en kolonne indeholdende det unikke, CiviCRM-tildelte ID'er for deltager-ID til at matche til eksisterende deltagerposter.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
da: Hvis du tager imod betalinger uden om online-betaling, så afkryds <strong>Registrér betaling</strong>. Du vil få mulighed for at udfylde betalingsinformationen, og valgfrit sende en kvittering.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
da: Hvis du flytter deltagere fra statussen "På venteliste" til "Afventer fra venteliste", så sørg for at sikre at der er tilstrækkeligt med pladser til arrangementet. En e-mail med en henvisning til bekræftelse af deres tilmelding udsendes automatisk. Dog får de kun mulighed for at fuldføre tilmeldingen, hvis arrangementet har ledige pladser (dvs. antallet af tilmeldte deltagere er lavere en det maksimale antal deltagere, der er konfigureret for arrangementet).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
da: Hvis du planlægger at bruge dette felt i front-end profil, tilmeldinger til arrangementer eller bidragsformularer, bør du 'Begræns Liste til Gruppe' eller konfigurere et 'Avanceret Filter' (så du ikke utilsigtet blotlægger hele dit kontaktsæt). Brugere skal enten have adgangsrettighederne 'adgang til kontakt-referencefelter' ELLER 'adgang til CiviCRM' for at bruge kontakt reference autofuldførelses-felter. Du kan tildele adgangsrettigheden 'adgang til kontakt-referencefelter' til den anonyme rolle, hvis du vil give ikke-godkendte besøgende lov til at bruge dette felt. Brug <a href='%1'>Søge-indstillinger - Kontakt Reference Indstilling</a> til at kontrollere de felter, der medtages i søgeresultaterne.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
da: Hvis du søger efter aktivitetsnavn, så tjek din stavemåde eller brug færre bogstaver.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
da: Hvis du søger efter en løftegiver ved navn, så kontroller din stavning eller angiv færre bogstaver.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
da: Hvis du søger inden for et dato-interval, så forsøg et bredere interval af værdier.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
da: Hvis du søger inden for dato- eller beløbsinterval, så forsøg et større interval af værdier.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
da: Hvis du bruger brevfletningsfelter/tokens, så kontroller at de er blevet erstattet med de forventede værdier.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
da: Hvis du anvender komponenten CiviMail til at udsende post til kontakter, så tilbyder dette felt yderligere kontrol, over hvilke e-mailadresser som anvendes. Som standard sender CiviMail til hver kontakts foretrukne e-mailadresse. Hvis kontakten har flere steder, så anvendes den foretrukne e-mail på det primære sted. Dog, hvis kontakten foretrækker at modtage CiviMail-postudsendelser ('masseudsendelser') på en alternativt angivet e-mailadresse - så afkryds boksen 'Anvend til masse-postudsendelser' ved siden af denne e-mailadresse.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
da: Hvis du bruger profilen som en kontakt tilmeldings- og redigeringsformular - denne indstilling styrer, hvad der sker, hvis dataene matcher en eksisterende kontakt-post. Med denne funktion kan brugeren opdatere den matchende post eller oprette en dublet, ellers modtager brugeren en 'duplikeret post' advarsel, og deres input bliver ikke gemt. Kontakt-matching er baseret på din konfigurerede 'Strikt' regel brugt til at identificere dublerede kontakter.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
da: Hvis du bruger denne profil til en kontakt tilmeldingsformular, bruger den i en online-bidragside ELLER i en arrangements tilmeldingsside, vil anonyme brugere få mulighed for at oprette en %1-brugerkonto, som en del af det at udfylde formularen.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
da: Hvis du bruger denne profil som en kontakttilmeldings- eller redigeringsformular, og ønsker at omdirigere brugeren til en statisk URL efter at de har indsendt formularen, kan du også bruge kontakt-tokens i URL - indtast hele URL'en her. Hvis dette felt stå tomt, vil den indbyggede Profil formular vises igen med en generisk statusmeddelelse - 'Din kontaktinformation er blevet gemt.'

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
da: Hvis du anvender denne profil til tilmelding af kontakter eller redigeringsformular, samt ønsker at viderestille brugeren til en statisk URL, hvis de klikker Annullér-knappen - så angiv den komplette URL her. Hvis dette felt er tomt, så vises den indbyggede profil-formular påny.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
da: Hvis du bruger denne profil som en søgeformular, kan du vælge at medtage nær-mig søgning. Når aktiveret, vil en nær-mig søgningsblok føjes til søgekriterierne. Denne blok indeholder felter for at indstille startadressen som nær-mig skal beregnes fra, og et felt til at indstille en 'Radius' (afstand fra adressen).

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
da: Hvis du vælger Videredirigér til database, så vil al e-mail blive registreret som arkiverede postudsendelser i stedet for at blive sendt ud. Du findes dem i tabellen civicrm_mailing_spool, i CiviCRM-databasen.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
da: Hvis du alene opretter en <strong>HTML</strong>-udgave, så vil CiviMail automatisk oprette en <strong>TEKST</strong>-udgave til dine modtagere, der har valgt IKKE at modtage HTML-e-mail.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
da: Hvis deaktiverer denne profil, vil den blive fjernet fra disse formularer og/eller moduler. Vil du fortsætte?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
da: Hvis du deaktiverer dette, så vil bidrag blive behandles straks efter afsendelse af bidragsformularen.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
da: Hvis du slå dette tilvalg fra, så vil CiviCRM-grænsefladen blive begrænset til traditionel browsing. Når en formular bliver åbnet, så vil siden blive genopfrisket - i stedet for at et popop-vindue bliver vist.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
da: Hvis du ikke ser handlingen ""Afmeld automatisk fornyelse", så kræves der at du annullerer den tilknyttede post Gentagne bidrag, fra fanen Bidrag. <strong>I dette tilfælde skal du også manuelt annullere den gentagne betaling fra betalingshåndteringens hjemmeside</strong>.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
da: Hvis du ikke ønsker denne mulighed for at forøge deltagerantallet for arrangementet kan du stadig begrænse hvor mange gange denne specifikke mulighed kan vælges. Lad dette felt stå tomt og indtast en værdi i boksen Max Deltagerantal ved siden af. Hvis du for eksempel lader det stå tomt og indstiller feltet Max deltagerantal til 20, kan kun 20 registranter vælger denne mulighed, før den bliver utilgængelig for online registranter.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
da: Hvis du ikker ønsker, at brugere sender udgående post fra CiviCRM, så vælg "Deaktivér udgående e-mails". BEMÆRK: Hvis du deaktiverer udgående e-mail, og du benytter sider til Online-bidrag eller online-tilmelding til arrangementer - så skal du deaktivere automatiserede kvitteringer og bekræftelser af tilmelding.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
da: Hvis du angiver en betaling, der er forskellig fra det planlagte beløb, så vælg én af disse valgmuligheder:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
da: Du kan indtaste et beløb, der er forskelligt fra det aktuelle planlagte beløb, vælg én af disse valgmuligheder:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
da: Hvis du opdager at du opretter flere arrangementer med enslydende indstillinger, så kan du evt. anvende egenskaben <a href="%1">Skabeloner for arrangementer</a>, til at strømline din arbejdsgang.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
da: Hvis du har valgt at <strong>tillade andre beløb,</strong> kan du bruge felterne ovenfor til at kontrollere minimums-og / eller højeste tilladte værdier (fx tillad ikke bidrag udgør mindre end %1).

en: If you have questions please contact us at %1
da: Har du spørgsmål, så kontakt os venligst på %1

en: If you have questions please contact us at %1.
da: Har du spørgsmål, så kontakt os venligst på %1.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
da: Hvis du har sendt andre masse-SMS'er - så kan du i tillæg inkludere (eller ekskludere) kontakter, der modtog disse masse-SMS'er. CiviCRM vil fjerne enhver duplikering, så kontakter som er i en inkluderet gruppe OG modtog en inkluderet postudsendelse, blot vil modtage én kopi af denne SMS.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
da: Hvis du har sendt andre masse-SMS'er - så kan du i tillæg inkludere (eller ekskludere) kontakter, der modtog disse SMS'er. CiviCRM vil fjerne enhver duplikering, så kontakter som er i en inkluderet gruppe OG modtog en inkluderet postudsendelse, blot vil modtage én kopi af denne SMS.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
da: Hvis du ikke allerede har konfigureret brugerdefinerede felter og en profil til dette, så kan du gemme denne skærm uden at vælge en profil, fuldfør trinnene nedenfor og gå dernæst tilbage til <strong>Administrér arrangementer</strong> og vælg din nye profil.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
da: Hvis du ikke i forvejen har konfigureret brugerdefinerede felter, samt en profil til indsamling af data, som du har brug til denne formular, så kan du oprette dem her ved at følge trinnene nedenfor.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
da: Hvis du ikke har modtaget en e-mail fra os, så bedes du tjekke din spam-mappe, da den kan være blevet klassificeret forkert.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
da: Hvis du ikke modtager en e-mail inden for få minutter, så bedes du venligst tjekke din spam-mappe.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
da: Hvis du i forvejen kender antallet af transaktioner i denne massekørsel, så kan du angive den nu.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
da: Hvis du i forvejen kender det samlede beløb i denne massekørsel, så kan du angive det nu.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
da: Hvis du har brug for yderligere tilvalg - så kan du tilføje dem efter du har gemt dine nuværende poster.

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
da: Hvis du har behov for at oprette nye, brugerdefinerede felter, så kan du også gøre dette inden fra profilredigeringen. Tilføj dernæst det nye brugerdefinerede felt(er) til denne profil ved at trække dem in i formularbyggeren.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
da: Hvis du har brug for at importere <strong>Brugerdefinerede data med flere værdier</strong> for kontakter (såsom historik for ansættelse eller uddannelse), så kræves det at du gør dette i et særskilt trin gennem <a href="%1">dette sted</a>.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
da: Hvis du har behov for at inkludere en speciel besked til dette medlem, så indtast den her. Hvis ikke, så vil bekræftelses-e-mailen inkludere standardbeskeden for kvitteringen, der er konfigureret under Skabeloner for systembeskeder.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
da: Hvis du ønsker at gøre en instrumentbrik UTILGÆNGELIG, OG fjerne den fra eksisterende bruger-instrumentbræt - så kan du gøre dette fra skærmen 'Konfigurér' på dit instrumentbræt. Klik på 'x' ved højre side af instrumentbrikkens ikon.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
da: Hvis du ikke længere ønsker at anvende denne prisstruktur, så klik på bidragssidens titel nedenfor, og tilpas beløbene eller fane-konfiguration for medlemskab.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
da: Hvis du ikke længere ønsker at benytte dette prissæt, så klik på arrangementetskabelonens titel nedenfor, og tilpas gebyret for dette arrangement.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
da: Hvis du ikke længere ønsker at benytte dette prissæt, så klik på arrangementets titel nedenfor, og tilpas gebyret for dette arrangement.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
da: Hvis du planlægger at anvende denne prisstruktur til medlemstilmeldinger og -fornyelser, så kan du ikke samtidig bruge den til arrangementer og bidrag. En prisstruktur for medlemskab kan dog inkludere yderligere felter til ikke-medlems-tilvalg, der kræver et ekstra gebyr (f.eks. abonnement på tidsskrift).

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
da: Hvis du vælger en standarden for online-bidragside til selvbetjening af medlemskabsfornyelser, vil et "forny"-link, der peger på den side blive vist på Kontakt-instrumentbrættet for medlemskaber, som blev tegnet offline. Det er nødvendigt at sikre, at medlemskabsblokken for den valgte online-bidragside omfatter alle aktuelle medlemskaber.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
da: Hvis du vælger en medlemskabs-type, vil et medlemskab blive oprettet eller fornyet, når brugere vælger denne indstilling. Lad denne kolonne stå tom for ikke-medlemskab indstillinger (f.eks avisabonnement).

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
da: Hvis du vælger flere privatlivspolitik-indstillinger, bliver dine valg kombineret med ELLER-erklæringer som standard. EKSEMPEL: Hvis du vælger 'Ring ikke' og 'E-mail ikke', vil søgeresultaterne omfatte kontakter, der har anført den ene eller begge præferencer. Hvis du ønsker at kun finde kontakt med begge indstillinger, skal du vælge OG operatøren.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Gå venligst tilbage til hovedsiden for registrering  og reducer antallet af ekstrapersoner. Du vil også være nødt til at fuldføre betalingsoplysninger.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Du vil modtage en e-mail, når din tilmelding er blevet gennemgået.

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
da: Hvis du mener dette kan være en duplikeret kontakt, der bør flettes med en eksisterende post -
    så gå til "Kontakter >> Find og flet duplikerede kontakter." Brug den strikse regel for organisationer, for at finde potentielle dubletter og flette dem, hvis det er aktuelt.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
da: Hvis du tror, at du kommer til at importere yderligere data fra samme datakilde, så sæt kryds i 'Gem kortlægningen af felter' nederst på siden, før du fortsætter. Den gemte kortlægningen kan derefter nemt genbruges næste gang data importeres.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
da: Hvis du afmarkerer "Rabatter ved tilmeldingsdato" og gemmer denne formular, så vil enhvert eksisterende rabatsæt blive slettet.

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
da: Hvis du bruger CiviMail til nyhedsbreve eller anden kommunikation, så tjek vores nye eksempler på skabeloner til CiviMail, der bruger responsivt design til at optimere visningen på mobile enheder (Administrér > Kommunikation > Beskedskabeloner).

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
da: Hvis du bruger denne valgmulighed, så ønsker du evt. at anvende et tabellayout til formattering af uddata for symboludtryk(kene) af bidrag. I sådanne tilfælde vælges "Tabelcelle"-separator, og hvert bidraginstans vil blive placeret i sin egen tabelcelle. Alternativt kan du bruge muligheden, simpel "komma"-separeret, der blot adskiller bidragbeløbene og/eller datoer med kommaer (eks. "Tak for din generøse bidrag på kr. 1.000, kr. 1.500, kr. 2.500 i år.").

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
da: Hvis du vil have at din organisations administrator modtager hver påmindelse om personlig kampagneside, så indtast én eller flere e-mailadresser her. Flere adresser skal adskilles af et komma (eks. jane@example.org, paula@example.org) Første e-mail vil blive til brugeren for personlig kampagneside for support.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
da: Hvis du vil indsamle yderligere information under tilmelding til arrangementet, så skal du konfigurere én eller flere CiviCRM-profiler - hvilket er samlinger af standard- eller brugerdefinerede felter. For tilmeldinger til arrangementer, så ønsker man normalt at indsamle en e-mailadresse og/eller deltagernes for- og efternavne. Du har måske også brug for at indsamle yderligere information, specifik for en persons <strong>deltagelse</strong> til et arrangement. Eksempler på dette er måltider og/eller præferencer som frivillig.

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
da: Hvis du vil have indhold vist nederst på bidragssiden, så tilføj det her

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
da: Hvis du vil have at medlemmer af din organisation skal modtage en BLIND karbonkopi (bcc) af kvittering, så indtast én eller flere e-mailadresser her. Flere e-mailadresser skal adskilles af kommaer (f.eks. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
da: Hvis du vil have at medlemmer af din organisation skal modtage en karbonkopi (cc) af kvittering, så indtast én eller flere e-mailadresser her. Flere e-mailadresser skal adskilles af kommaer (f.eks. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
da: Hvis du vil have at medlemmer af din organisation modtager en e-mail notifikation, når denne Profil-formular bruges til at indtaste eller opdatere kontaktoplysninger, skal du indtaste en eller flere e-mailadresser her. E-mail-adresser skal adskilles med et komma (f.eks jane@eksempel.org, paula@eksempel.org). Den første e-mail anført vil blive brugt som afsenderadressen i notifikationerne.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
da: Hvis du ønsker at finde (inkluderer) kontakter med en bestemt privatlivspolitik-indstilling, så klik på "Medtag" radio-knappen.

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
da: Hvis du vil tillade bidragydere at angive en person, som de hædrer med deres gave, så markér denne boks. En valgfri hæderssektion vil blive inkluderer i formularen. Information om hæder gemmes automatisk og kædes med bidragsposten.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
da: Hvis du vil aktivere 'Bidragsbeløb sektionen', så skal du enten aktivere 'Tillad andre beløb' og/eller indskriv mindst en række i 'Faste bidragsbeløb' tabellen.

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
da: Hvis du vil inkludere amtet i din etiketter til postudsendelse, så skal boksen <strong>Amt</strong> være afkrydset i sektionen Adresse-redigering på denne side, og navne på amter skal være tilføjet til tabellen civicrm_county i din database.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
da: Hvis du ønsker at begrænse antallet af deltagere, der kan vælge denne mulighed, skal du indtaste nummeret her. Denne grænse er forskellig fra grænsen for det maksimale antal deltagere som kan tilmelde sig arrangementet (det tal kan du angive fra Konfigurer Arrangement > Info og Indstillinger).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
da: Hvis du ønsker at tilbyde en standardværdi for dette felt, så angiv det her. For datofelter er formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
da: Hvis du vil tilbyde en side til online-tilmelding for dette arrangement, så afkryds først boksen nedenfor og færdiggør dernæst felterne i denne formular.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
da: Hvis du ønsker at tilbyde en side til online-tilmelding for dette arrangement, så markér først boksen nedenfor og udfyld dernæst felterne i denne formular. Du kan tilbyde online-tilmelding for arrangementer med eller uden deltagergebyr. Arrangementer med deltagergebyr kræver at du har konfigureret en <a href="%1">betatlingshåndtering</a> for dit sted.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
da: Hvis du ønsker at angive en specifik grænse for det maksimale antal viste poster, så angiv tallet. Hvis ikke, så lad feltet stå blankt.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
da: Hvis du ønsker at anvende en tidligere gemt afbildning af import-felter - vælg den her.

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
da: Hvis du til tilføje en personlig besked i e-mailen, så tilføj den her. (Hvis der sendes til mere end én modtager, så vil samme besked blive sendt til hver enkelt kontakt.)

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
da: Hvis du vil oprette en konto på dette sted, så sæt et kryds i boksen nedenfor og angiv et brugernavn

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
da: Hvis du ikke er sikker på hvilken håndtering du ønsker at anvende - så anbefaler vi at gennemgå betingelser, begrænsninger og dækningsområder på hver håndterings websted før der fortsættes.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
da: Hvis du er sikker på at denne post ikke er duplikeret, så klik knappen 'Gem matchende kontakt' nedenfor.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
da: Hvis du har lagret en unik <strong>Ekstern identifikator</strong> for hver kontakt i CiviCRM. Du kan inkludere denne værdi som en kolonne i din import-fil. Bidrag vil dernæst blive matchet til bidrag med brug af deres eksterne id.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
da: Hvis du har gemt en unik, <strong>Ekstern identifikator</strong> for hver kontakt i CiviCRM, så kan du inkludere denne værdi som en kolonne i din importfil. Medlemskaber vli da blive matchet til kontaktposter med brug af deres Eksterne ID.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
da: Hvis du har lagret en unik <strong>Ekstern identifikator</strong> for hver kontakt i CiviCRM, kan du inkludere denne værdi som en kolonne i din import-fil. Deltager-data vil da blive matchet til kontaktposter med deres Eksterne ID. Bemærk venligst at du skal bruge en "På kopierede registreringer"-indstilling eller "Ingen tjek af dubletter" for at være i stand til at overføre med brug af feltet Ekstern ID.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
da: Hvis din SMTP-server kræver godkendelse, så indtast dit brugernavn og din adgangskode her.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
da: Hvis din foretrukne håndtering ikke er i listen, så tjek <a href="%1">Udvidelsesmodulkataloget</a> for flere betalingshåndteringer, som du kan hente. Hvis du stadig ikke finder den, så overvej at indgå partnerskab med en udvikler og give en ny udvidelse som et bidrag.

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
da: Hvis din organisation har ændret standardversionerne af "Beskedskabeloner for systemets arbejdsgange", så vil ændringerne og fejlrettelserne som indgår i en opdatering skulle indflettes med dine ændrede versioner.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
da: Hvis din side er aktiveret, så klik <strong>Live-side</strong> for at se siden i <strong>live-tilstand</strong>.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
da: Hvis dit websted bruger Kontakt Undertyper, kan du tildele dette sæt af brugerdefinerede felter til en specifik undertype (f.eks 'Studerende'), ELLER du kan vælge '- Alle -', hvilket gør felterne tilgængelige for kontakter i den overordnede type (f.eks 'Enkeltperson') såvel som for eventuelle undertyper.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
da: Ignorer uoverensstemmelse og foretag behandling af bunken?

en: Image Deleted
da: Billede blev slettet

en: Image File Name
da: Billede filnavn

en: Image URL is Required
da: Billed-URL er påkrævet

en: Image Url
da: Billed URL

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
da: Billede kunne ikke overføres på grund af ugyldig filtype.

en: Images
da: Billeder

en: Import Activity
da: Importér aktivitet

en: Import Contact
da: Importér kontakt

en: Import Contribution
da: Importér bidrag

en: Import Data (row %1)
da: Importér data (række %1)

en: Import Data File
da: Importer data-fil

en: Import Field Separator
da: Importér felt-seperator

en: Import File Format
da: Import filformat

en: Import Membership
da: Importér medlemskab

en: Import Now
da: Importér nu

en: Import Options
da: Import-tilvalg

en: Import Participant
da: Importér deltager

en: Import Wizard
da: Importguide

en: Import contacts and activities
da: Importér kontakter og aktiviteter

en: Import has completed successfully.
da: Import fuldført korrekt.

en: Import mode
da: Importmode

en: Import to Groups
da: Importér til grupper

en: Important Notes
da: Vigtige bemærkninger

en: Importing Multi-value Custom Data
da: Importerer brugerdefinerede data med flere værdier

en: Impunity
da: Straffrihed

en: In
da: i

en: In Date
da: Indgående dato

en: In Global Settings
da: I globale indstillinger

en: In Honor of
da: Til ære for

en: In Memory of
da: Til minde om

en: In Person
da: Personligt

en: In Progress
da: Igangværende

en: In Public Honor Roll?
da: I offentlig hædersliste?

en: In Support of
da: Til støtte for

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
da: I tillæg til indstillingerne på denne skærm, så er der en række indstillinger du kan tilføje til dit steds indstillingsfil (civicrm.settings.php), for at tilbyde yderligere fejlsøgningsinformation.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
da: Du skal i tillæg inkludere et primært felt for e-mailadresse i profilen.

en: In order for reminders to be sent:
da: For at påmindelser kan sendes:

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
da: For at benytte denne funktionalitet, så skal installationens database-bruger have rettigheder til at oprette udløsere/»triggere« (i MySQL 5.0 - og i MySQL 5.1, hvis binær logregistrering er aktiveret - dette betyder SUPER-privilegier). Denne installation ser ikke ud til at have tildelt de påkrævede rettigheder.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
da: I tilfælde af Drupal, vil dette medføre alle CiviCRM fejlmeddelelser vises i watchdog (forudsat du har Drupal's watchdog aktiveret)

en: In the form of CCYYMMDD.
da: I formen CCÅÅMMDD.

en: In the form of DD (01 - 31).
da: I formen DD (01-31).

en: In the form of MM (01 - 12).
da: I formen MM (01-12).

en: In the form of WW (01 - 53).
da: I formen UU (01-53).

en: In the form of YYYY.
da: I formen ÅÅÅÅ.

en: In the form of YYYYMM.
da: I formen ÅÅÅÅMM.

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
da: Undervejs i opsætningen af CiviCRM-komponenter, eller konfigurationen af sider og profiler, har du evt. oprette testbidrag, aktiviteter, deltagere, løfter, osv.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
da: I dettte trin konfigurerer du sidetitel, finanstype (donation, kampagnebidrag, osv.), mål for beløb og introduktionsbesked. Du vil kunne gå tilbage og tilpasse alle aspekter af denne side til enhver tid, efter fuldførelse af opsætningsguiden.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive Relationships
da: Inaktive relationer

en: Inbound Email
da: Indgående e-mail

en: Inbound Email.
da: Indgående e-mail.

en: Inbound SMS
da: Indgående SMS

en: Inches
da: Tommer

en: Include
da: Inkludér

en: Include %1 user account information links in search results?
da: Inkludér henvisninger til information om %1-brugerkonto i søgeresultater?

en: Include / Exclude Search
da: Inkludér / Ekskludér søgning

en: Include Both
da: Inkluder begge

en: Include Drupal user account information links in search results?
da: Skal henvisningsinformation vedr. Drupal-brugerkonto indgå i søgeresultaterne?

en: Include Event templates?
da: Inkludér arrangements-skabeloner?

en: Include Group(s)
da: Inkluderede gruppe(r)

en: Include Groups
da: Inkludér grupper

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
da: Medtag ICal-invitation til de som får tildelt aktivitet

en: Include Map to Event Location
da: Inkludér kort til arrangementets placering

en: Include Messages
da: Inkludér beskeder

en: Include Profile
da: Inkluder profil

en: Include Profiles
da: Inkluder profiler

en: Include Proximity Search?
da: Inkludér beslægtet søgning?

en: Include Repeating Events
da: Inkludér arrangementer som gentages

en: Include Report in Navigation Menu?
da: Inkludér rapport i navigationsmenu?

en: Include Tag(s)
da: Inkludér mærke(r)

en: Include Tags on Other Types of Records
da: Medtag mærker i andre typer af poster

en: Include Template
da: Inkludér skabelon

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
da: Inkludér en sektion til medlemstilmelding på denne online-bidragside?

en: Include a Picture or an Image
da: Medtag et fotografi eller et billede

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
da: Inkludér yderligere felter på denne tilmeldingsformular ved at vælge og konfigurere en CiviCRM-profil som skal inkluderes i bunden af siden.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
da: Inkludér yderligere felter på denne tilmeldingsformular ved at vælge og konfigurere en CiviCRM-profil som skal inkluderes i toppen af siden (umiddelbart efter introduktionsbeskeden).

en: Include by Privacy Option(s)
da: Inkludér efter tilvalg for privatliv

en: Include contacts where
da: Inkludér kontakter hvor

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
da: Inkludér dobbelte anførselstegn (") omkring navn og firkantede paranteser [ ]) omkring e-mailadresser. <br /> <em>EKSEMPEL: "Klienttjenester" [clientservices@example.org]</em>

en: Include in multi-record listing?
da: Medtag i visning af multiposter?

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
da: Skal der indgå et kort, der viser stedet for begivenhden, på siden med informationer om begivenhed? (Der skal være konfigureret en kortudbyder under <a href='%1'>Administrér > Systemindstillinger > Kortlægning og geokodning</a>)

en: Include my name and message
da: Medtag mit navn og min besked

en: Include participants from all events in the %1 series
da: Inkludér deltagere fra alle arrangementer i %1-serierne

en: Include profile edit links in search results?
da: Inkludér henvisninger til profil-redigering i søgeresultater?

en: Include reCAPTCHA?
da: Inkluder reCAPTCHA?

en: Include tags used for %1
da: Inkludér mærker som anvendes på %1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
da: Medtag datafelterne som bruges til kontaktmatch, baseret på din konfigurerede regler for <strong>Usuperviserede dubletmatching</strong>. For standardregler af dubletmatching, så skal du inkludere en kolonne i hver række med bidragsydernes e-postadresser.

en: Include these membership types
da: Inkludér disse medlemstyper

en: Include this link to your fundraising page in your emails
da: Medtag denne henvisning til din indsamlingsside i dine e-mail

en: Included
da: Inkluderet

en: Income
da: Indtægt

en: Income Account is
da: Indtægtskontoen er

en: Income Count Summary Report
da: Oversigtrapport over optælling af indkomst

en: Income Statistics
da: Indkost-statistik

en: Income and benefits stabilization
da: Stabilisering af indkomst og ydelser

en: Incomplete Transaction
da: Ikke afsluttet transaktion

en: Incomplete. Click to configure result set.
da: Ikke komplet. Klik for at konfigurere resultatsæt.

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
da: Forkert hilsen værdi id%1, eller ingen standard hilsen for denne kontakt-type og hilsen-type.

en: Individual
da: Individuel

en: Individual Display Name Format
da: Format for Individuel visning af navn

en: Individual Name Fields
da: Individuelle navnefelter

en: Individual Prefix
da: Persontitler

en: Individual Sort Name Format
da: Sorteringsformat for navn

en: Individual Suffix
da: Persontitel-suffiks

en: Individual contact prefixes
da: Individuelle kontakt-præfikser

en: Individual contact suffixes
da: Individuelle kontakt-suffikser

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Ineligible
da: Kan ikke vælges

en: Info &amp; Settings
da: Info &amp; Indstillinger

en: Info Page Link
da: Henvisning for info-side

en: Info and Settings
da: Info og indstillinger

en: Inform Mailing
da: Informér postudsendelse

en: Inform scheduler about the mailing
da: Informér planlægger om postudsendelsen

en: Initial Amount Help Text
da: Hjælpetekst for førstegangsbeløb

en: Initial Amount Label
da: Etikette for førstegangsbeløb

en: Initial Date Range
da: Indledende datointerval

en: Initial Reminder Day
da: Første påmindelsesdag

en: Inline
da: Integreret

en: Input Field Type
da: Input-felttype

en: Input file must be in CSV format
da: Input-filen skal være i CSV-format

en: Insert new Membership
da: Indsæt nyt medlemskab

en: Insert new contributions
da: Insæt nye bidrag

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
da: indsætter aktivitet for en kontakt eller en sag ved at hente indgående e-post fra en e-postmappe

en: Install
da: Installér

en: Install "%1"?
da: Installer "%1"?

en: Installation Error
da: Installationsfejl

en: Installation Guide
da: Installationsvejledning

en: Installing CiviCRM...
da: Installerer CiviCRM ...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
da: Installation af denne udvidelse vil give dig ny funktionalitet. Sørg venligst for at sikre at udvidelsen du installerer, kommer fra en pålidelig kilde.

en: Installments
da: Rater

en: Installments should be greater than zero.
da: Antal rater bør være større end nul.

en: Instance is Reserved
da: Instans er reserveret

en: Instant Messenger (IM) screen-names
da: Skærmnavne for Instant Messenger (IM)

en: Instant Messenger ID
da: Instant Messenger-ID

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
da: Instruktioner tilføjet til bekræftelses- og takke-siderne når brugeren foretager valget 'betal senere' (eks. 'Overfør din betaling til ... inden for 3 hverdage.').

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
da: Instruktioner tilføjet til Bekræftelse og Takke-sider, samt e-mail med bekræftelse, når brugeren vælger "betal senere" (f. eks. »Mail din check til ... inden for 3 hverdage. ').

en: Instructions for interviewers
da: Instruktioner for interviewere

en: Insufficient access rights - cannot merge
da: Utilstrækkelig adgangsrettigheder - kan ikke flette

en: Integer
da: Heltal

en: Integrated case management for human service providers
da: Integreret sagshåndtering for socialeforvaltninger

en: Intended Recipients
da: Tilsigtede modtagere

en: Internal Contact ID
da: Intern kontakt-ID

en: Interval (number of units)
da: Interval (antallet af enheder)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
da: Interval af abonnement for %1 rater.

en: Interview Respondents
da: Interview respondenter

en: Interviewed
da: Er interviewet

en: Interviewer Name
da: Navn på interviewr

en: Intro Content
da: Introduktionsindhold

en: Intro Text
da: Introduktionstekst

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
da: Introducér kampagnen og forklar hvorfor du støtter den. Denne tekst vil fremgå i toppen af din personlige side OG i toppen af den primære bidragsside for kampagnen, når personer foretager et bidrag gennem din side.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
da: Introducér kampagnen og fortæl hvorfor du støtter den. Denne tekst vil fremgå øverst på din personlige side OG i toppen af den primære bidragsside eller tilmeldingsside.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
da: Introducér dig selv og din rolle i vores organisation.

en: Introduction
da: Introduktion

en: Introductory Message
da: Introduktionsbesked

en: Introductory Message - New Memberships
da: Introduktionsbesked - nye medlemskaber

en: Introductory Message - Renewals
da: Introduktionsbesked - fornyelser

en: Introductory Text
da: Introduktionstekst

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
da: Introduktionsbesked / instruktioner til side med online-tilmelding til arrangement (kan indeholde HTML-formatteringsmærker).

en: Inupiaq
da: Inupiak

en: Invalid Base Directory
da: Ugyldig grundmappe

en: Invalid Base URL
da: Ugyldig grund-URL

en: Invalid Email address
da: Ugyldig e-mailadresse

en: Invalid Message template
da: Ugyldig beskedskabelon

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
da: Ugyldige rækker med løfte-betaling (sprunget over)

en: Invalid Rows (skipped)
da: Ugyldige rækker (oversprunget)

en: Invalid Subtype
da: Ugyldig undertype

en: Invalid action specified in URL
da: Ugyldig handling angivet i URL

en: Invalid className: %1
da: Ugyldigt className: %1

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
da: Ugyldig dato "%1" (skal have formen åååå-mm-dd).

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
da: Ugyldig dato-forespørgsel "%1" i URL (gyldig syntaks er ååååmm).

en: Invalid day name
da: Ugyldigt navn på dag

en: Invalid day of the month
da: Ugyldig dag i måneden

en: Invalid default value for country.
da: Ugyldig standardværdi for land.

en: Invalid entity type
da: Ugyldig enhedstype

en: Invalid form parameters.
da: Forkerte formular parametre.

en: Invalid hook invocation
da: Ugyldigt kald af krog

en: Invalid option
da: Ugyldigt tilvalg

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
da: Ugyldig parameter givet til _civicrm_member_roles_get_data(). Parameter: "!1".

en: Invalid relationship type
da: Ugyldig relationstype

en: Invalid token code
da: Ugyldig kode for symboltekst

en: Invalid value for Event ID
da: Ugyldig værdi for event ID

en: Invalid value passed to delete function.
da: Der blev sendt en ugyldig værdi til slette-funktionen.

en: Invoice
da: Faktura

en: Invoice ID
da: Faktura-ID

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
da: Kvitterings-ID, transaktions-ID eller Bidrags-ID skal matche den eksisterende bidragsposter i Opdateringstilstand.

en: Invoice Prefix
da: Præfiks for faktura

en: Invoices / Credit Notes
da: Fakturaer / kreditnotaer

en: Irish
da: Irsk

en: Is
da: Er

en: Is Active
da: Er Aktiv

en: Is Active?
da: Er Aktiv?

en: Is Amount Block Active?
da: Er beløbsblokken aktiv?

en: Is Automaticaly created
da: Er automatisk oprettet

en: Is Billing Address
da: Er faktureringsadresse

en: Is Billing Email
da: Er fakturerings-e-mail

en: Is Billing Email?
da: Er fakturerings-e-mail?

en: Is Billing Phone
da: Er betalingstelefon

en: Is Calendar Year
da: Er kalenderår

en: Is Campaign Active?
da: Er kampagne aktiv?

en: Is Contribution Page Shared?
da: Er bidragssiden delt?

en: Is Credit Card Only?
da: Er kun med kreditkort?

en: Is Dashlet Active?
da: Er instrumentbrik aktiv?

en: Is Dashlet Reserved?
da: Er instrumentbrik reserveret?

en: Is Deceased
da: Er død

en: Is Default Mail Settings?
da: Er standard for postindstillinger?

en: Is Default Price Field Option?
da: Er valgmuligheden standardprisfelt?

en: Is Default Survey
da: Er standard for undersøgelse

en: Is Default?
da: Er standard?

en: Is Deleted
da: Er slettet

en: Is Domain Setting?
da: Er domæneindstilling?

en: Is Empty
da: er tom

en: Is Event Public
da: Er arrangementet offentligt

en: Is Held
da: Afholdes

en: Is IM Billing?
da: Er IM-fakturering?

en: Is Interview Conducted?
da: Er interviewet foretaget?

en: Is Label Reserved?
da: Er etikette reserveret?

en: Is Mailing Archived?
da: Er postudsendelsen blevet arkiveret?

en: Is Monetary
da: Er monetært

en: Is Not
da: Er ikke

en: Is Null
da: er nul

en: Is Online Registration
da: Online-tilmelding?

en: Is Online Registration On
da: Er Online-tilmelding slået til

en: Is Online Registration enabled for the event?
da: Er online-tilmelding aktiveret for dette arrangement?

en: Is Page Active?
da: Er siden aktiv?

en: Is Pay Later
da: Er Betal Senere

en: Is Premium Active?
da: Er præmien aktiv?

en: Is Price Set Quick Config?
da: Er hurtigkonfig. for prisstruktur?

en: Is Primary Address
da: Er den primære adresse

en: Is Primary Email
da: Er primær e-mailadresse

en: Is Primary Phone
da: Er primær telefon

en: Is Public
da: Er offentlig

en: Is Recurring
da: Bliver gentaget

en: Is Relationship Active
da: Er relation aktiv

en: Is Required
da: er påkrævet

en: Is Reserved
da: Er reserveret

en: Is Reserved?
da: Er reserveret?

en: Is Tax Deductible?
da: Fradragsberettiget?

en: Is Tax?
da: Er afgift?

en: Is Tax? must be set for respective financial account
da: Værdien Er dette en skat? bør være angivet for respektive finanskonto

en: Is Tax? must be set for this financial account
da: Værdien for Er dette en skat? bør være angivet for denne finanskonto

en: Is Test
da: Er en test

en: Is Test Processor?
da: Er testbetalingshåndtering?

en: Is Test?
da: Er test?

en: Is a Followup Activity?
da: Er en opfølgende aktivitet?

en: Is an Event Template
da: Er en skabelon for arrangement

en: Is auto_increment_increment set to 1
da: Er auto_increment_increment angivet til 1

en: Is between
da: Er mellem

en: Is billing block required
da: Er blokken med fakturering påkrævet

en: Is confirm email
da: Er bekræftelse-e-mail

en: Is empty (Null)
da: Er tom (nul)

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: Is not empty (Null)
da: Er ikke tom (nul)

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Is one of
da: Er en af

en: Is shared through social media
da: Er delt gennem socialt medie

en: Is the %1 folder writeable?
da: Kan der skrives i mappen %1?

en: Is the Group Active
da: Er gruppen aktiv

en: Is the Membership pay later?
da: Har medlemskabet udskudt betaling?

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
da: Er præmie-sektionen aktiveret for denne side til online-bidrag?

en: Is the Relationship active?
da: Er relationen aktiv?

en: Is the activity a test entry?
da: Er aktiviteten en testindtastning?

en: Is the activity created by the system?
da: Er aktiviteten oprettet af systemet?

en: Is the booking confirmation screen enabled?
da: Er siden med bekræftelse af booking slået til?

en: Is the contact deceased?
da: Er kontakten afgået ved døden?

en: Is the contribution a test entry?
da: Er dette bidrag en test?

en: Is the mailing completely sent?
da: Er udsendelsen færdigafsendt?

en: Is the membership status overridden?
da: Er medlemskabsstatus overskrevet?

en: Is the recurring contribution a test entry?
da: Er det gentagne bidrag en test?

en: Is this CiviCRM Profile active?
da: Er denne CiviCRM profil aktiv?

en: Is this Custom Data Set active?
da: Er dette tilpassede datasæt aktivt?

en: Is this Event Active?
da: Er denne event aktiv?

en: Is this Field Searchable?
da: Er dette felt søgbart?

en: Is this Label Format the default?
da: Er dette etikettte-format det forvalgte?

en: Is this Online Contribution Page Active?
da: Er denne online-bidragsside aktiv?

en: Is this PDF Page Format the default?
da: Er dette PDF-format det forvalgte?

en: Is this Payment Processor Type active?
da: Er denne type betalingshåndtering aktiv?

en: Is this Payment Processor Type the default?
da: Er denne type betalingshåndtering standardvalget?

en: Is this Payment Processor active?
da: Er denne betalingshåndtering aktiv?

en: Is this Payment Processor the default?
da: Er denne betalingshåndtering standard?

en: Is this Scheduled Job active?
da: Er dette planlagt job aktivt?

en: Is this a PAID event?
da: Er dette et betalingsarrangement?

en: Is this a default provider?
da: Er dette en standardudbyder?

en: Is this a test membership?
da: Er dette et testmedlemskab?

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
da: Skal denne konto benyttes som standardkonto for dens finanskontotype, når finanskonti tilknyttes til finanstyper?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
da: Er denne aktivitet en igangværende revision i versionskontrol kæde?

en: Is this address the contact's billing address?
da: Er denne adresse kontaktens faktureringsadresse?

en: Is this address the contact's billing email?
da: Er denne adresse kontaktens fakturerings-e-mail?

en: Is this address the contact's primary address?
da: Er denne adresse kontaktens primære adresse?

en: Is this address the contact's primary email?
da: Er denne adresse kontaktens primære e-mail?

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
da: Skal dette felt tages med som en kolonne i tabellen med søgeresultater? Denne indstilling kan kun anvendes for felter som har synligshedsvalget 'Offentlige sider' eller 'Offentlige sider og visninger'.

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
da: Er dette felt placeret med PHP-kode (via en brugerdefineret krog). Dette felt vil ikke blive opdateret af CiviCRM.

en: Is this petition active?
da: Er denne anmodning aktiv?

en: Is this provider active?
da: Er denne udbyder aktiv?

en: Is this status enabled.
da: Er denne status aktiveret.

en: Is this survey active?
da: Er denne undersøgelse aktiv?

en: Is this the contact's billing phone?
da: Er dette kontaktens faktureringstelefon?

en: Is this the contact's primary phone?
da: Er dette kontakts primære telefon?

en: Is this the default petition?
da: Er dette den forvalgte anmodning?

en: Is this the default survey?
da: Er dette standard-undersøgelsen?

en: Is this the test mailing?
da: Er dette en testudsendelse?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
da: Er din personlige kampagne-side aktiv? Du kan aktivere/deaktivere den til enhver tid under dens livscyklus.

en: Issue warning and do not save
da: Udsted advarsel og undlad at gemme

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
da: Det lader til at denne transaktion er en dublet. Har du allerede indsendt formularen tidligere? Hvis dette er tilfældet, så kan der have været et problem med forbindelsen. Tjek din e-post for en kvittering fra Authorize.net. Hvis du ikke modtager en kvittering inden for 2 timer, så kan du forsøge transaktionen igen. Hvis du fortsat oplever problemer, kontakt da venligst stedets administrator.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
da: Det lader til at denne transaktion er en dublet. Har du allerede indsendt formularen tidligere? Hvis dette er tilfældet, så kan der have været et problem med forbindelsen. Tjek din e-post for en kvittering fra Authorize.net. Hvis du ikke modtager en kvittering inden for 2 timer, så kan du forsøge transaktionen igen. Hvis du fortsat oplever problemer, kontakt da venligst stedets administrator.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
da: Det ser ud til at der nok pladser i arrangementet til din gruppe (du vil ikke blive sat på venteliste).

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
da: Det ser ud til at du allerede er tilmeldt til dette arrangement.  Du kan fortsætte hvis du ønsker at foretage endnu en tilmelding.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
da: Det ser ud til at du allerede er tilmeldt dette arrangement. Hvis du ønsker at ændre din tilmelding, eller du mener denne besked er fremkommet ved en fejl, så kontakt venligst administratoren for stedet.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
da: Det ser ud som om, du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
da: Det ser ud som om, du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Gå venligst tilbage til hovedsiden for registrering og reducer antallet af ekstra personer. Du vil også blive nødt til at fuldføre betalingsoplysninger.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
da: Det ser ud som du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Du vil modtage en e-mail, når din tilmelding er blevet gennemgået.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
da: Det ser ud til at du tilmelder flere deltagere end der er pladser til. Alle deltagere vil blive føjet til ventelisten. Du får besked, hvis der bliver ledige pladser.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
da: Det ser ud til at du har udsendt og/eller distribueret flash-versionen af bidragskontrollen. Vi vil ikke understøtte flash-versionen i næste udgivelse. Du bør forsøget at få alle steder som anvender flash-kontrollen til at opdatere til den forbedrede HTML-kontrolkode nedenfor, så snart som mulig.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
da: Det ser ud til at der nok pladser i arrangementet til din gruppe (du vil ikke blive sat på venteliste). Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Du vil modtage en e-mail når din tilmelding er blevet gennemgået.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
da: Det er en god idé at teste din postudsendelsen, ved at sende den til dig selv og/eller en valgt grupper personer i din organisation.

en: Italian
da: Italiensk

en: Italic
da: Kursiv

en: Item
da: Element

en: Item Count
da: Optælling af elementer

en: JSON support
da: JSON-understøttelse

en: JSON support not included in PHP.
da: JSON-understøttelse er ikke inkluderet i PHP.

en: Japanese
da: Japansk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Job Description
da: Jobbeskrivelse

en: Job Frequency
da: Jobfrekvens

en: Job ID
da: Job-ID

en: Job Is Active?
da: Job er aktivt?

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Job Status
da: Status for job

en: Job Title
da: Jobtitel

en: Join Date
da: Tilmeldingsdato

en: Join Us
da: Deltag

en: Join a Group
da: Tilmeld dig en gruppe

en: Join your local chapter
da: Meld dig ind i din lokale afdeling

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
da: Optagelsen i denne/disse gruppe(r) afventer ​​bekræftelse fra denne kontakt.

en: Kalaallisut, Greenlandic
da: Kalaallisut, Grønlandsk

en: Kashmiri
da: Kashmirisk

en: Kazakh
da: Kasakhisk

en: Key
da: Nøgle

en: Key is not set for this payment processor
da: Nøgle er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Kilometers
da: kilometer

en: Kirundi
da: Rundi

en: Kongo
da: Congolesisk

en: Korean
da: Koreansk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: LYBUNT Report
da: Rapport - sidste, men ikke dette år

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
da: Sidste år, men ikke dette år. Tilbyder en liste over interessenter, der donerede i denne periode sidste år, men ikke donerede i den tidsperiode du angiver for nuværende år.

en: Label
da: Etikette

en: Label Format
da: Etiketteformat

en: Label Format Option Group not found in database.
da: Tilvalgsgruppe for etikette-format blev ikke fundet i databasen.

en: Label Format does not fit in database.
da: Etikette-format passer ikke ind i databasen.

en: Label Formats
da: Etiketteformater

en: Label Height
da: Etiket-højde

en: Label Is Active?
da: Er etikette aktiv?

en: Label Type
da: Etikettetype

en: Label Width
da: Etiket-bredde

en: Label already exists in Database.
da: Etiketten findes allerede i databasen

en: Label and value cannot be empty.
da: Etikette og værdi kan ikke være tomme.

en: Label cannot be empty.
da: Etikette kan ikke være tom.

en: Label for Signature
da: Etikette for signatur

en: Label for Subject
da: Etikette for emne

en: Label for User Name if used
da: Etikette for brugernavn, hvis anvendt

en: Label for password
da: Etikette for adgangskode

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
da: Etiket for relation fra Kontakt A til Kontakt B. EKSEMPEL: Kontakt A 'Forældre af' kontakt B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
da: Etiket for relation fra Kontakt B til Kontakt A. EKSEMPEL: Kontakt B er "Barn af" Kontakt A. Du kan efterlade dette blankt for relationer, hvor navnet er det samme i begge retninger (f.eks ægtefælle).

en: Label is Default?
da: Er etikette standardvalg?

en: Labels Per Column
da: Etiketter per kolonne

en: Labels Per Row
da: Etiketter per række

en: Landscape
da: Landskab

en: Language
da: Sprog

en: Language Customizations
da: Tilpasninger af sprog

en: Language and Currency
da: Sprog og valuta

en: Language and Region Settings
da: Indstillinger for sprog og region

en: Language of basic data:
da: Sprog for grundlæggende data:

en: Languages
da: Sprog

en: Languages available to users of this installation.
da: Sprog til rådighed for brugere af denne installation.

en: Last
da: Sidste

en: Last &gt;&gt;
da: Sidste &gt;&gt;

en: Last Action Date
da: Seneste hændelsesdato

en: Last Change by
da: Senest ændret af

en: Last Modified By:
da: Senest ændret af:

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last Name, First Name
da: Efternavn, fornavn

en: Last Name:
da: Efternavn:

en: Last Reminder
da: Sidste påmindelse

en: Last Run
da: Seneste kørsel

en: Last name, First name
da: Efternavn, fornavn

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
da: Seneste udløbsdato for medlemsperiode. Slutdato vil automatisk blive angivet, baseret på medlemstype, hvis du ikke vælger en dato.

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
da: Bredde- og længdegrad kan udfyldes automatisk gennem aktivering af en kortudbyder.

en: Latitude of the Address for mapping
da: Breddegrad for adressen til kort

en: Latvian
da: Latvisk

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
da: Lær mere om et skript, der automatisk kan opdatere tilvalg for kontaktadresser og hilsener.

en: Learn more.
da: Få mere at vide.

en: Leave blank for default
da: Lad stå tom for standardforvalg

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
da: Lad stå tomt for ubegrænset. Denne grænse er ikke implementeret af alle browsere og værktøjer til tekstredigering.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
da: Lad medlemstypen stå tom, for yderligere tilvalg som ikke-medlem (f.eks. abonnement på tidsskrift).

en: Left
da: Venstre

en: Left Margin
da: Venstre margin

en: Left Message
da: Efterlod besked

en: Left Padding
da: Venstre udfyldning

en: Legal Identifier
da: Juridisk ID

en: Legal Name
da: Juridisk navn

en: Length
da: Længde

en: Letter Mail
da: Skriftligt post

en: Liability
da: Ansvar

en: License
da: Licens

en: Like
da: som

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
da: Limburgisk

en: Limit Dashboard Results
da: Begræns instrumentbræt-resultater

en: Limit Group
da: Sæt begrænsninger for gruppe

en: Limit List to Group
da: Begræns liste til gruppe

en: Limit Rows per Page in Dashboard
da: Begræns rækker per side i instrumentbræt

en: Limit To
da: Begræns til

en: Limit To Current User
da: Begræns til nuværende bruger

en: Limit listings to a specific Group?
da: Begræns visninger til en specifik gruppe?

en: Limit or Add Recipients
da: Reducér eller tilføj modtagere

en: Line Item Entity
da: Linjeelement - enhed

en: Line Item Entity Type
da: Linjeelement - enhedstype

en: Line Item ID
da: Linjeelement - ID

en: Line Item Label
da: Linjeelement - etikette

en: Line Item Participant Count
da: Linjeelement - deltagerantal

en: Line Item Quantity
da: Linjeelement - kvantitet

en: Line Item Total
da: Linjeelement - total

en: Line Number
da: Linjenummer

en: Linear (1D)
da: Lineær (1D)

en: Link Cases
da: Sammenkæd sager

en: Link Text
da: Henvisningstekst

en: Link To Case
da: Henvis til sag

en: Link this field
da: Link dette felt

en: Link this field to its CiviCRM Contact
da: Link dette felt til dets CiviCRM-kontakt

en: Link this field to its event page
da: Link dette felt til siden for arrangementet

en: Link this field to its user
da: Link dette felt til dets bruger

en: Link to Delete Activity
da: Link til sletning af aktivitet

en: Link to Delete Contact
da: Link til Slet Kontakt

en: Link to Delete Contribution
da: Link til sletning af bidrag

en: Link to Delete Event
da: Link til sletning af arrangementet

en: Link to Delete Participant
da: Link til sletning af deltager

en: Link to Delete Relationship
da: Link til sletning af relation

en: Link to Edit Activity
da: Link til redigering af aktivitet

en: Link to Edit Contact
da: Link til Ret Kontakt

en: Link to Edit Contribution
da: Link til rettelse af bidrag

en: Link to Edit Event Participants
da: Link til redigering af arrangementets deltagere

en: Link to Edit Participant
da: Link til rettelse af deltager

en: Link to Edit Relationship A-B
da: Link til Ret Relation A-B

en: Link to Edit Relationship B-A
da: Link til Ret Relation B-A

en: Link to Event Configuration
da: Link til konfiguration af arrangementet

en: Link to Event Page
da: Link til side for arrangementet

en: Link to Event Participants
da: Link til arrangements-deltagere

en: Link to Event Registration
da: Link til arrangementstilmelding

en: Link to Participant Listing
da: Link til deltagerliste

en: Link to Registration Page
da: Link til registreringsside

en: Link to View Activity
da: Link til visning af aktivitet

en: Link to View Contact
da: Link til Vis Kontakt

en: Link to View Contribution
da: Link til visning af bidrag

en: Link to View Participant
da: Link til visning af deltager

en: Link to View Relationship A-B
da: Link til Vis Relation A-B

en: Link to View Relationship B-A
da: Link til Vis Relation B-A

en: Link to a Custom Node
da: Henvis til et bestemt knudepunkt

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
da: Link til en Drupal-node eller oversigt, fra basestien. Et ID for aktiviteten vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Kontakt-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Bidrags-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupal-indlæg (node) eller Visning (View), fra "base-sti". Arrangementets ID vil blive føjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Deltager-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupal-node eller oversigt, fra basestien. ID for relationen vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
da: Sammenkæd arrangementer, masseudsendelser, aktiviteter og bidrag. Opret undersøgelser og online-anmodninger.

en: Linked to Contribution Page
da: Henviser til bidragsside

en: Links
da: Henvisninger

en: Links Text
da: Linktekst

en: List %1 participants
da: List %1 deltagere

en: List Association Rule(s)
da: Vis tilknytningsregler

en: List Custom Options
da: Vis tilpassede tilvalg

en: List all contribution(s) for this date unit.
da: Vis alle bidrag for denne datoenhed.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
da: Vis alle direkte bidrag fra denne kontakt.

en: List all revisions
da: Vis alle revisioner

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
da: Opfør liste med en kontaktpersons donationshistorik, grupperet efter år, sammen med bidrag tilskrevet kontaktpersonens relaterede kontakter.

en: List counted participants
da: Vis deltagere som er medregnet

en: List more Grants
da: Vis flere bevillinger

en: List my contribution
da: Vis mit bidrag

en: List my contribution anonymously
da: Vis mit bidrag anonymt

en: List my support anonymously
da: Vis min support anonymt

en: List of Languages
da: Liste over sprog

en: List of all dates of activities of Type
da: Vis alle datoer fra aktiviteter af typen

en: List of log entries for:
da: Liste over logposter for:

en: List of names
da: Liste over navne

en: List participants for this event (all statuses)
da: List deltagere for dette arrangement (Alle statusser)

en: List the signatures
da: Liste med underskrifter

en: List uncounted participants
da: Vis deltagere som ikke er medregnet

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
da: Viste kontakt(er) er blevet føjet tli den valgte gruppe.

en: Listing of current and upcoming public events.
da: Visning af nuværende og kommende offentlige arrangementer

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
da: Viser oversigt over medlemskaber for denne datoenhed.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
da: List detaljerede bidrag for denne record

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
da: Viser specifikke bidrag efter kriterier, herunder kontakt, tidsperiode, finanstype, bidragstype, bidragsyders placering osv. Rapport for bidragsoversigt peger på denne rapport for detaljer om bidrag.

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Live API URL
da: Live API-URL

en: Live Button URL
da: Aktiv URL-knap

en: Live Page
da: Live side

en: Live Recurring Payments URL
da: URL til aktive gentagne betalinger

en: Live Site URL
da: URL til live-sted

en: Load Mapping
da: Indlæs relationer

en: Load Saved Field Mapping
da: Indlæs gemt felt-afbildning

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
da: Indlæser alle variabler til rådighed for den aktuelle side skabelon til en pop-op vindue. For at vise dem, tilføj <em>&smartyDebug=1</ em> til enhver CiviCRM URL-søgestreng. Sørg for at du har pop-op-blokering deaktiveret i din browser for CiviCRM.

en: Local path
da: Lokal sti

en: Localization
da: Lokalisering

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
da: Indstillinger for oversættelse inkluderer bruger-sprog, standard-valuta og lande som er tilgængelige for adresse-input.

en: Location
da: Sted

en: Location Block ID
da: Placeringsblok for ID

en: Location Type
da: Lokationstype

en: Location Type ID
da: ID for placeringstype

en: Location Type is Active?
da: Placeringstypen er aktiv?

en: Location Type is Reserved?
da: Placeringstypen er reserveret?

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
da: Søgningen efter placering anvender den PRIMÆRE placering for hver kontakt som standard.

en: Location type
da: Placeringstype

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
da: Sted typer udgør praktiske etiketter, som gør det muligt at differentiere mellem kontakters sted(er). Administratorer kan frit oprette flere typer, der passer til dine interessenterne  (eksempler kunne være Hovedkontor, Skole, Sommerhus...).

en: Log Contact ID
da: Kontakt-ID for log

en: Log Host
da: Vært for log

en: Log Timestamp
da: Tidsstempel for log

en: Log Type
da: Logtype

en: Log Type Table
da: Logtype-tabel

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
da: Log over kontakt- og aktivitetsposter oprettet eller opdateret inden for en given datorække.

en: Logging
da: Log-registrering

en: Logging Details
da: Logregistreringsdetaljer

en: Login to your account
da: Log ind på din konto

en: Login to your account at
da: Log ind på din konto via

en: Long-term housing plan
da: Plan for længerevarende boligstøtte

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Longitude of the Address for mapping
da: Længdegrad for adressen til kort

en: Low
da: Lav

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
da: Luxembourgsk

en: Lybunt Report
da: Lybunt-rapport

en: MD5 Hash
da: MD5-hash

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mail Account
da: Postkonto

en: Mail Account Password
da: Kodeord for postkonto

en: Mail Account Username
da: Brugernavn for postkonto

en: Mail Account Uses SSL
da: Postkontoen bruger SSL

en: Mail Bounce Report
da: Rapport over returpost

en: Mail Bounce: %1
da: Post-afvisning: %1

en: Mail Detail Report
da: Detaljeret rapport for post

en: Mail Error
da: Postfejl

en: Mail Folder
da: Postmappe

en: Mail Not Sent
da: Post er ikke afsendt

en: Mail Opened Report
da: Rapport over åbnet post

en: Mail Opened: %1
da: Post åbnet: %1

en: Mail Port
da: Mailport

en: Mail Protocol
da: Postprotokol

en: Mail Reports
da: Postrapporter

en: Mail Sent
da: Post er afsendt

en: Mail Server
da: Postserver

en: Mail Setting Deleted.
da: Postindstilling blev slettet.

en: Mail Settings ID
da: ID for postindstillinger

en: Mail Settings Name
da: Navn for postindstillinger

en: Mail Summary
da: Post-oversigt

en: Mail Summary Report
da: Oversigtsrapport over post

en: Mail routing error
da: Mail routing fejl

en: Mailing
da: Postudsendelse

en: Mailing Approved Date
da: Dato for godkendelse af mailudsendelse

en: Mailing Completed
da: Udsendelse af post blev gennemført

en: Mailing Component Body HTML
da: Komponent til postudsendelse - Brødtekst-HTML

en: Mailing Component ID
da: Komponent-ID for postudsendelse

en: Mailing Component Is Active?
da: Komponent til postudsendelse er aktiv?

en: Mailing Component Type
da: Komponenttype for postudsendelse

en: Mailing Component is Default?
da: Komponent til postudsendelse er standardvalget?

en: Mailing Confirmation ID
da: Postudsendelse - bekræftelses-ID

en: Mailing Created Date
da: Oprettelsesdato for postudsendelse

en: Mailing Date
da: Afsendelsesdato

en: Mailing Delivery
da: Postlevering

en: Mailing Error
da: Postudsendelsesfejl

en: Mailing Event Queue ID
da: ID på postudsendelsens event-kø

en: Mailing Footer
da: Brevets sidefod

en: Mailing Footer - HTML
da: Sidefod på mailudsendelse - HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
da: Sidefod på mailudsendelse - Klartekst

en: Mailing From Email
da: Postudsendelse - Afsenders e-mail

en: Mailing From Name
da: Postudsendelse - afsendernavn

en: Mailing Group Entity
da: Postudsendelse - enhed for gruppe

en: Mailing Group Entity Table
da: Postudsendelse - enhedstabel for gruppe

en: Mailing Group ID
da: Postudsendelse - gruppe-ID

en: Mailing Group Search
da: Postudsendelse - gruppesøgning

en: Mailing Group Search Arguments
da: Postudsendelse - argumenter for gruppesøgning

en: Mailing Group Type
da: Postudsendelse - gruppetype

en: Mailing HTML:
da: Mail HTML:

en: Mailing Hash
da: Postudsendelse - hash

en: Mailing Header
da: Postudsendelse Sidehoved

en: Mailing Header - HTML
da: Hoved på mailudsendelse - HTML

en: Mailing Header - Plaintext
da: Hoved på mailudsendelse - Klartekst

en: Mailing ID (A)
da: ID på postudsendelse (A)

en: Mailing ID (B)
da: ID på postudsendelse (B)

en: Mailing ID (C)
da: ID på postudsendelse (C)

en: Mailing Job End Date
da: Postudsendelse - slutdato for job

en: Mailing Job ID
da: ID for postudsendelsesjob

en: Mailing Job Is Test?
da: Postudsendelsesjobbet er en test?

en: Mailing Job Limit
da: Postudsendelse - grænse for job

en: Mailing Job Offset
da: Postudsendelse - forskydning for job

en: Mailing Job Start Date
da: Postudsendelse - startdato for job

en: Mailing Job Status
da: Status for postudsendelsesjob

en: Mailing Job Type
da: Type af postudsendelsesjob

en: Mailing Label
da: Etikette for postudsendelse

en: Mailing Label Format
da: Etiketteformat for postudsendelse

en: Mailing Label Tokens
da: Symboludtryk for etiketter til postudsendelse

en: Mailing List
da: Postliste

en: Mailing List Subscription
da: Postliste tilmelding

en: Mailing Name
da: Navn på postudsendelse

en: Mailing Name(s)
da: Navn(e) på postudsendelse

en: Mailing Recipient
da: Modtager af postudsendelse

en: Mailing Recipients
da: Modtagere af postudsendelse

en: Mailing Recipients ID
da: Postudsendelse - ID for modtagere

en: Mailing Report
da: e-mail rapport

en: Mailing Resubscribe
da: Postudsendelse - genabonnér

en: Mailing Scheduled Date
da: Dato for planlagt mailudsendelse

en: Mailing Sender
da: Afsender af postudsendelse

en: Mailing Settings
da: Mail indstillinger

en: Mailing Status
da: Status for post

en: Mailing Subscribe Hash
da: Postudsendelse - hashværdi for abonnement

en: Mailing Subscribe ID
da: Postudsendelse - abonnement-ID

en: Mailing Subscribe Timestamp
da: Postudsendelse - tidsstempel for abonnement

en: Mailing Text:
da: Mail tekst:

en: Mailing Type
da: Postudsendelsestype

en: Mailing Visibility
da: Synlighed for postudsendelse

en: Mailing bounced ID
da: Udsendelsens returnerings-ID

en: Mailing click through ID
da: Udsendelsesklik-ID

en: Mailing content has been uploaded
da: Indhold på postudsendelse er blevet overført

en: Mailing content uploaded
da: Indhold for postudsendelse er blevet uploadet

en: Mailing delivered ID
da: Udsendelsesleverings-ID

en: Mailing group
da: Postudsendelsesgruppe

en: Mailing has been approved/rejected
da: Postudsendelse er blevet godkendt/afvist

en: Mailing has been completed
da: Postudsendelse er gennemført

en: Mailing has been created
da: Postudsendelse er blevet oprettet

en: Mailing has been queued
da: Postudsendelsen er blevet sat i kø

en: Mailing has been scheduled
da: Postudsendelse er blevet planlagt

en: Mailing has been updated
da: Postudsendelse er blevet opdateret

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
da[0]: Postudsendelse succesfuldt videresendt til %count e-mailadresse.
da[1]: Postudsendelse succesfuldt videresendt til %count e-mailadresser.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
da[0]: Mail er ikke sendt til den angivne e-mailadresse.
da[1]: Mail er ikke sendt til de angivne e-mailadresser.

en: Mailing name
da: Navn på postudsendelse

en: Mailing opened ID
da: Udsendelse åbnings-ID

en: Mailing permalink
da: Permanent link for postudsendelse

en: Mailing reply ID
da: Udsendelses svar-ID

en: Mailing unsubscribeded ID
da: Udsendelsesafmeldings-ID

en: Mailing:
da: Postudsendelse:

en: Mailing: Trackable Opens
da: Udsendelse: Sporede åbninger

en: Mailing: Trackable Replies
da: Udsendelse: Sporede svar

en: Mailing: Trackable URL Clicks
da: Udsendelse: Sporede web-klik

en: MailingAB ID
da: ID på AB-postudsendelse

en: Mailings
da: Postudsendelser

en: Mailings %%StatusMessage%%
da: Mails %%StatusMessage%%

en: Mailings sent to %1
da: Postudsendelser sendt til %1

en: Main
da: Primær

en: Main Information
da: Generel information

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main office location
da: Primær placering af kontor

en: Major Donor
da: Stor bidragyder

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
da: Gør CiviCRM i stand til at registrere flere domæner. Du bør konfigurere en domænegruppe, hvis aktiv

en: Make Contribution
da: Giv bidrag

en: Make Mailing Labels
da: Lav adresselabels

en: Make Name Badges
da: Opret navneskilte

en: Make Pledge Payment(s):
da: Afgiv løfte om donation:

en: Make Thank-you Letters
da: Lav takke-breve

en: Make a Copy
da: Lav en kopi

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
da: Lav en kopi af en CiviCRM bidragsside

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
da: Lav en kopi af CiviCRM profilgruppen

en: Make a Copy of Price Set
da: Lav en kopi af prisstruktur

en: Make a contribution
da: Yd et bidrag

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
da: Gør det nemt for deltagerne at sprede budskabet om dette arrangement til venner og kolleger.

en: Make sure at least one parent group is set.
da: Sørg for at mindst én overordnet gruppe er angivet

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
da: Sørg for, at CAPTCHA funktionen IKKE er aktiveret for denne profil, når du kopierer HTML-koden. CAPTCHA kræver dynamisk side-generation. Indsendelse af en HTML-stump profil formular med CAPTCHA inkluderet, vil altid resultere i en CAPTCHA valideringsfejl - hvilket betyder at oplysninger indtastet af brugeren ikke kan gemmes.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
da: Sørg for at sikre at du har tilstrækkelige privilegier til at tilgå adgangskontrolsystemet.

en: Make this option value 'selected' by default?
da: Skal denne værdi for valgmulighed være 'valgt' som standard?

en: Malagasy
da: Malagassisk

en: Male
da: Mand

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Manage
da: Administrer

en: Manage - Scheduled Jobs
da: Administrér - Planlagte job

en: Manage ACL Roles
da: Administrér AKL-roller

en: Manage Case
da: Administrér sag

en: Manage Case #%1
da: Administrér sag #%1

en: Manage Contribution Page
da: Administrér bidragsside

en: Manage Contribution Pages
da: Administrér bidragssider

en: Manage Event Templates
da: Administrer skabeloner

en: Manage Events
da: Administrér arrangementer

en: Manage Groups
da: Administrer grupper

en: Manage Personal Campaign Pages
da: Administrér personlige kampagnesider

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
da: Administrér statusser for deltagelse til arrangement nedenfor. Aktivér valgte statusser for at tillade ventelister til arrangementer og/eller godkendelse af deltagelse.

en: Manage report templates
da: Administration af rapportskabeloner

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
da: Administrer de regler, der anvendes til at identificere mulige dubletter af kontaktpersoner. Scan for dubletter ved at vælge en regel og derefter flette duplikeret kontaktdata.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
da: Administrér reglerne der anvendes til at identificere mulige dupletter af kontakter. Søg efter dupletter med den valgte regel, og flet kontaktoplysninger efter behov. Klik <strong>Redigér regel</strong> for at se eller ændre reglerne for hver type af kontakt. Du vil generelt have behov for at vedligeholde både 'overvågede' og 'ikkeovervågede' regler for hver kontakt type.

en: Managing Your Page
da: Håndtering af din side

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
da: Obligatoriske felter (fornavn og efternavn, ELLER e-mailadresser) mangler i denne formular.

en: Manual Assignment of Related Membership
da: Manuel tilknytning af relateret medlemskab

en: Manual Batch
da: Manuelt bundt

en: Manual Synchronization:
da: Manuel synkronisering:

en: Manual contribution amount
da: Beløb for manuelt bidrag

en: Manual membership and price
da: Manuelt medlemskab og pris

en: Manually Synchronize
da: Manuel synkronisering

en: Map
da: Kort

en: Map %1 Address
da: Kortlæg %1 adresse

en: Map Contact
da: Kortlæg kontakt

en: Map Enabled
da: Kort aktiveret

en: Map Link
da: Korthenvisning

en: Map Location(s)
da: Kortlæg lokationer

en: Map Primary Address
da: Kortlæg primær adresse

en: Map Profile
da: Kortprofil

en: Map event location
da: Vis arrangementet på et kort

en: Map these contacts
da: Afbildning for disse kontakter

en: Map this Address
da: Vis sted på kort

en: Map this Location
da: Vis sted på kort

en: Mapper for Field %1
da: Afbildning for felt %1

en: Mapping Option
da: Afbildning-tilvalg

en: Mapping Provider
da: Leverandør af kortmateriale

en: Mapping Type
da: Kortlægningstype

en: Mapping and Geocoding
da: Mapping og Geocoding

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
da: Kort-funktioner kræver PHP version 5 eller højere

en: Margin must be numeric
da: Margin skal være numerisk

en: Mark All
da: Markér alt

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
da: Markér målgruppe-kontakter for denne relation.

en: Mark as Dedupe Exception
da: Markér som deduplikerings-undtagelse

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
da: Markér målgruppe-kontakten for denne relation, hvis den vises nedenfor. Alternativt kan du ændre søgenavnet ovenfor og klikke Søg igen.

en: Mark this pair as not a duplicate.
da: Angiv at dette par ikke duplikering.

en: Marked as duplicates.
da: Markeret som dubletter.

en: Marked as non duplicates.
da: Markeret som ikke-dubletter.

en: Market Value
da: Vejl. pris

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Mask
da: Maske

en: Mass SMS
da: Masse-SMS

en: Master Address Belongs To
da: Overordnet adresse tilhører

en: Match Fields
da: Match felter

en: Match Value or Expression
da: Match værdi eller udtryk

en: Matched Gift
da: Gave som matcher

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
da: Matchede værdier er erstattet med dette præfiks plus en unik kode. EKS.: Hvis udskiftningspræfiks for "Vancouver" er <em>city_,</em> vil hændelser blive erstattet med <em>city_39121.</em>

en: Matching CiviCRM Field
da: Matchende CiviCRM-felt

en: Matching Contributions to Contributors
da: Matcher bidrag med bidragydere

en: Matching Memberships to Contacts
da: Matcher medlemskaber til kontakter

en: Matching Participant Data to Contacts
da: Matchende deltager-data til kontakter

en: Matching Rule for %1 Contacts
da: Matchende regel for %1 kontakter

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
da: Matcher til kontakter for indsættelser og opdateringer

en: Max
da: Maks.

en: Max Amount One
da: Max-beløb et

en: Max Amount Two
da: Max-beløb to

en: Max Number Of Contacts
da: Maks. antal kontakter

en: Max Number of Participants
da: Maksimalt antal deltagere

en: Max Participant
da: Maks. deltagere

en: Max Participants
da: Maksimalt antal deltagere

en: Max Related
da: Maks. relaterede

en: Max Related Members for Type
da: Øvre grænse for relaterede medlemskaber

en: Max Value
da: Maks. værdi

en: Max participants should be a positive number
da: Maks. deltagere skal være et positivt tal

en: Max related
da: Maks. relaterede

en: Maximum Amount
da: Maximum beløb

en: Maximum Exceeded
da: Maksimum blev overskredet

en: Maximum Multiple Records
da: Maksimum for flere poster

en: Maximum Number of Reminders
da: Maksimalt antal påmindelser

en: Maximum Participants
da: Maksimum antal deltagere

en: Maximum Records
da: Maksimum for poster

en: Maximum Reminders Send
da: Send max antal påmindelser

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
da: Maksimal filstørrelse på upload: %1 MB

en: Maximum additional participants
da: Maksimum antal yderligere deltagere

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of additional participants per registration
da: Maksimale antal af yderligere deltagere pr. tilmelding, registrering

en: Maximum number of contacts
da: Maksimalt antal kontakter

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
da: Maksimalt antal af kontakter som kan reserveres for en interviewer ad gangen.

en: Maximum number of multiple records
da: Det maksimale antal af fler-poster

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
da: Maksimalt antal for relaterede medlemskaber (lad stå tom for ubegrænset).

en: Maximum reserved at one time
da: Maksimum for reservationer på én gang

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
da: Maksimum for reservationer på én gang bør være et positivt tal

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
da: Maksimalt, samlet antal af kontakter som kan været i tilstanden reserveret for en interviewer.

en: Medical evaluation
da: Medicinsk undersøgelse

en: Medium
da: Medie

en: Meeting
da: Møde

en: Member
da: Medlem

en: Member Count
da: Medlemstal

en: Member Dashboard
da: Instrumentbræt for medlemmer

en: Member Dues
da: Medlems Betaling(er)

en: Member Name or Email
da: Medlems navn eller e-mail

en: Member Since
da: Medlem siden

en: Member Since %2 %1
da: Medlem siden %2 %1

en: Member's Name
da: Medlems navn

en: Members
da: Medlemmer

en: Members as of %1 %2
da: Medlem per %1 %2

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
da: Hvilken organisation tilhører medlemmer som tildeles denne type medlemskab (f.eks. dette er for medlemskab i 'Red hvalerne - Nord-vest afdelingen'). BEMÆRK: Denne organisation/gruppe/afdeling skal eksistere som en CiviCRM-organisationstype-kontakt.

en: Members by Type
da: Medlemmer efter type

en: Members of <a href="%1">%2</a>
da: Medlemmer af <a href="%1">%2</a>

en: Membership
da: Medlemskab

en: Membership #
da: Medlemskab #

en: Membership Added
da: Medlemskabet blev tilføjet

en: Membership Autorenewal Billing Updates
da: Faktureringsopdateringer for automatisk fornyelse af medlemskab

en: Membership Block Display Minimum Fee
da: Vis mindstegebyr for medlemsblok

en: Membership Block Entity Table
da: Enhedstabel for medlemsblok

en: Membership Block ID
da: ID for medlemsblok

en: Membership Block Is Separate Payment
da: Medlemsblok er en separat betaling

en: Membership Block Membership Types
da: Medlemstyper for for medlemsblok

en: Membership Block New Text
da: Ny tekst for medlemsblok

en: Membership Block New Title
da: Ny titel for medlemsblok

en: Membership Block Renewal Text
da: Fornyelsestekst for medlemsblok

en: Membership Block Renewal Title
da: Fornyelsestitel for medlemsblok

en: Membership Bulk Entry
da: Bundtet medlemspost

en: Membership Change Date
da: Dato for ændring af medlemskab

en: Membership Confirmation and Receipt
da: Bekræftelse og kvittering for medlemskab

en: Membership Deleted
da: Medlemskabet blev slettet

en: Membership Detail Report
da: Rapport med detaljer om medlemskab

en: Membership End Date
da: Slutdato for medlemskab

en: Membership Fee
da: Medlemskontingent

en: Membership Fee Total
da: Samlet medlemsgebyr

en: Membership Fields
da: Medlemskabsfelter

en: Membership ID
da: Medlems-ID

en: Membership Information
da: Medlemskabsinformation

en: Membership Invalid
da: Ugyldigt medlemskab

en: Membership Join Date
da: Tilmeldingsdato for medlemskab

en: Membership Lapse Date
da: Tidfrist for medlemskab

en: Membership Letter (PDF)
da: Medlemsbrev (PDF)

en: Membership Num Terms
da: Medlemskab - antal terminer

en: Membership Options
da: Tilvalg for medlemskab

en: Membership Organization
da: Organisation for medlemskab

en: Membership Organization and Type
da: Organisation og type for medlemskab

en: Membership Owner ID
da: Medlemskabs ejer-ID

en: Membership Payment ID
da: Medlemskab - ID for betaling

en: Membership Payment and Receipt
da: Betaling og kvittering for medlemskab

en: Membership Period
da: Medlemsperiode

en: Membership Renewal
da: Fornyelse af medlemskab

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
da: Bekræftelse og kvittering for fornyelse af medlemskab

en: Membership Renewal Reminder
da: Påmindelse om fornyelse af medlemskab

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
da: Fornyelse af medlemskab med brug af kreditkort kræver et medlemsgebyr. Da der ikke er et gebyr knyttet med den valgte type medlemskab, så kan du anvende normale fremgangsmåde til fornyelse.

en: Membership Report (Detail)
da: Medlemsrapport (detaljer)

en: Membership Report (Lapsed)
da: Medlemskab Rapport (Frafaldet)

en: Membership Report (Summary)
da: Medlemsrapport (oversigt)

en: Membership Section Enabled?
da: Er sektion til medlemskab aktiveret?

en: Membership Settings
da: Medlems-indstillinger

en: Membership Signup
da: Medlemstilmelding

en: Membership Source
da: Medlemskilde

en: Membership Start Date
da: Startdato for medlemskab

en: Membership Status
da: Medlemsstatus

en: Membership Status Error
da: Fejl for medlemsstatus

en: Membership Status ID
da: Medlemskab - ID for status

en: Membership Summary Report
da: Status på medlemskab

en: Membership Transaction #
da: Medlemsskabstransaktion #

en: Membership Type
da: Type af medlemskab

en: Membership Type Duration Interval
da: Medlemstype - intervallets varighed

en: Membership Type Duration Unit
da: Medlemstype - længdeenhed

en: Membership Type Not Deleted
da: Medlemstype er ikke slettet

en: Membership Type Plan
da: Medlemstype - periode

en: Membership Type Receipt Text
da: Medlemstype - kvitteringstekst

en: Membership Type Relationship
da: Medlemstype - relation

en: Membership Type Renewal Text
da: Medlemstype - tekst ved fornyelse

en: Membership Type:
da: Type af medlemskab:

en: Membership Types
da: Typer medlemskaber

en: Membership Types Default
da: Forudvalgt type medlemskab

en: Membership Types Label
da: Etikette for medlemstyper

en: Membership for %1 has been updated.
da: Medlemskabet for %1 er blevet opdateret.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
da: Filer til import af medlemskaber skal indeholde data som kræves for at <strong>matche medlemskabet til kontaktposten</strong>. Dette 'match' kan håndteres på flere forskellige måder:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
da: Import af medlemskaber kræver at hver person, husstand eller organisation allerede eksisterer som en kontaktpost i din CiviCRM-database. Hvis du har behov for at importere medlemskaber for kontaktposter, der endnu ikke er føjet til CiviCRM - så gøres dette i 2 trin. Brug først <strong>Importér kontakter</strong> for at tilføje kontaktposterne. Hvis muligt, så inkludér et unik 'Ekstern ID' for hver ny kontakt, som du kan anvende til at matche medlemskaber til kontakter med. Gå dernæst tilbage til denne skærm, og importér medlemsposterne.

en: Membership is Auto-Renew
da: Medlemskab fornyes automatisk

en: Membership is NOT Auto-Renew
da: Medlemskab fornyes IKKE automatisk

en: Membership is NOT Pay Later
da: Medlemskab betales IKKE senere

en: Membership is Pay Later
da: Medlemskab betales senere

en: Membership is a Test
da: Medlemskab er en test

en: Membership is a Test?
da: Er medlemskab en test?

en: Membership is automatically granted to:
da: Medlemskab tildeles automatisk til:

en: Membership listings.
da: Medlemsvisninger.

en: Membership payment amount.
da: Medlemskabs betalingsbeløb

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
da: Betalingsbeløb for medlemskab. En bidragspost vil blive oprettet for dette beløb.

en: Membership renewed automatically
da: Medlemskab automatisk fornyet

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
da: Introduktionstekst på medlemskabssektion - vises for medlemmer som fornyer.

en: Membership section introductory text - for new member signups.
da: Introduktionstekst på medlemskabssektion - for nye medlemstilmeldinger.

en: Membership section title - displayed to renewing members.
da: Titel på medlemskabssektion - vises for medlemmer som fornyer.

en: Membership section title - for new member signups.
da: Titel på medlemskabssektion - for nye medlemstilmeldinger.

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
da: Medlemstilmeldinger efter denne dato dækker det følgende kalenderår i tillæg. F.eks.: Hvis overgangsdagen er 30. november, vil medlemsperiode for tilmeldinger i løbet af december dække det følgende år.

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
da: Medlemstilmeldinger på denne dag, eller efter denne dag i måneden, dækker resten af måneden samt det angivne antal måneder.

en: Membership type is a required field.
da: Medlemstype er et påkrævet felt.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
da: Medlemskabstyper benyttes til at kategorisere medlemskaber. Du kan definere et ubegrænset antal af typer. Hver type har et 'navn' (Guld-medlem, Æresmedlem, ...), en beskrivelse, et minimumsgebyr (kan være kr. 0), og en varighed (kan være 'livstid'). Hver medlemtype sammenkædes specifikt til medlemsenheden (organisationen) - f.eks. Fyn-kredsen.

en: Memberships
da: Medlemskaber

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
da: Faktureringopdateringer, medlemskaber - auto-fornyelse,

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
da: Besked om annullering, medlemskaber - auto-fornyelse

en: Memberships - Receipt (on-line)
da: Medlemskaber - Kvitteringer (online)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
da: Medlemskaber - Kvitteringer for tilmelding og fornyelse (offline)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
da: Medlemskaber kan tildeles automatisk til relaterede kontakter ved at vælge en relationstype.

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
da: Hukommelse allokeret (PHP-konfigurationstilvalget "memory_limit")

en: Mental health evaluation
da: Undersøgelse af mental helse

en: Menu '%1' has been saved.
da: Menuen '%1' er blevet gemt.

en: Menu has been rebuilt
da: Menu er blevet genopbygget

en: Merchant Account Email
da: E-mail for merchant-konto

en: Merchant ID is not set for this payment processor
da: Merchant ID er ikke angivet for denne betalingshåntering

en: Merge
da: Flet

en: Merge %1 contacts
da: Flet %1 kontakter

en: Merge All Contacts with the Same Address
da: Flet alle kontakter med den samme adresse

en: Merge Case
da: Flet sag

en: Merge Complete
da: Sammenfletning er gennemført

en: Merge Household Members into their Households
da: Flet medlemmer af husstand ind i deres husstande

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
da: Flet Medlemmer af Husstande til deres husstande vil eksportere husstandsposten for hver kontakt, som deler en husstandsadresse.

en: Merge Options
da: Flet tilvalg

en: Merge and View Result
da: Sammenflet og vis resultatet

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
da: Flet etiketter for kontakter, der tilhører den samme husstand

en: Merge labels for contacts with the same address
da: Flet labels til kontakter med samme adresse

en: Merge operation requires selecting two contacts.
da: Flette-handling kræver valg af to kontakter.

en: Message
da: Besked

en: Message Formats
da: Beskedformater

en: Message Mode
da: Beskedtilstand

en: Message Name
da: Beskednavn

en: Message Sent | Messages Sent
da[0]: Besked blev afsendt
da[1]: Beskeder blev afsendt

en: Message Subject
da: Emne for besked

en: Message Template Format
da: Beskedskabelon - format

en: Message Template HTML
da: Beskedskabelon - HTML

en: Message Template ID
da: Beskedskabelon - ID

en: Message Template Is Default?
da: Beskedskabelon er standardvalg?

en: Message Template Is Reserved?
da: Beskedskabelon er reserveret?

en: Message Template Subject
da: Beskedskabelon - emne

en: Message Template Text
da: Beskedskabelon - tekst

en: Message Template Title
da: Beskedskabelon - titel

en: Message Template Workflow for Cases
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for sager

en: Message Template Workflow for Contributions
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for bidrag

en: Message Template Workflow for Events
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for arrangementer

en: Message Template Workflow for Memberships
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for medlemskaber

en: Message Template Workflow for Meta Templates
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for meta-skabeloner

en: Message Template Workflow for Petition
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for anmodning

en: Message Template Workflow for Pledges
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for afgivelse af løfter

en: Message Template Workflow for Profiles
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for profiler

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
da: Arbejdsgangens beskedskabelon for Fortæl-en-ven

en: Message Template is used for SMS?
da: Beskedskabelonen bruges til SMS?

en: Message Text
da: Beskedtekst

en: Message Title
da: Titel på besked

en: Message Tokens
da: Besked-symboludtryk

en: Message caught by a content filter
da: Besked fanget af indholdsfilter

en: Message if Event Is Full
da: Besked hvis arrangementet er fuldt booket

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
da: Beskedskabelon med id'et %1 har ikke en oprindelig version som der kan rulles tilbage til.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
da: Beskeder som benyttes til påmindelse om fornyelse af medlemskab, såvel som påmindelser relateret til arrangementer og aktiviteter, bruger generelt symboludtryk, der er specifikke for medlemskab, deltager eller aktivitetspost. Eksempelvis kan en påmindelse om fornyelse af medlemskab rummer symboludtryk for medlemstypen og slutdato. Siden <a href="%1">Planlagte påmindelser</a> rummer disse symboludtryk i værktøjet "Indsæt symboludtryk", så det bedste er at oprette påmindelsesskabelonerne der.

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Middle Name (if present)
da: Mellemnavn (hvis det haves)

en: Miles
da: mil

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Mime Type
da: Mime-type

en: Min Amount One
da: Min-beløb et

en: Min Amount Two
da: Min-beløb to

en: Min Contribution
da: Min. bidrag

en: Min Initial Amount
da: Min. førstegangsbeløb

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
da: Minimumsbeløbet skal være mindre end maksimumbeløbet

en: Minimum Contribution
da: Minimum bidragsbeløb

en: Minimum Contribution Amount
da: Minimum bidragsbeløb

en: Minimum Fee
da: Minimumsgebyr

en: Minimum Initial Amount
da: Mindste førstegangsbeløb

en: Minimum Multiple Records
da: Minimum for flere poster

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
da: Minimumsgebyret som kræves for denne medlemstype. For frie/gratis medlemskaber - angiv minimumsgebyret til nul (0). BEMÆRK: Når CiviCRM bruges til at behandle salgsafgifter, så bør denne være afgiftseksklusive beløb.

en: Miscellaneous Settings
da: Diverse indstillinger

en: Mismatched Rows (skipped)
da: Rækker som ikke stemmer overens (oversprunget)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
da: Der er fundet en kontakt-undertype, der ikke stemmer overens eller er ugyldig, for denne relaterede kontakt.

en: Missing Group/Tag
da: Manglende gruppe/mærke.

en: Missing Interviewer contact.
da: Mangler interviewer-kontakt.

en: Missing Parameters
da: Manglende parametre

en: Missing input parameters
da: Manglende input parametre

en: Missing required contact matching fields.
da: Mangler påkrævede matchende kontakt felter

en: Missing required field(s) :
da: Mangler påkrævet felt(er):

en: Missing required field:
da: Mangler påkrævet felt:

en: Missing required field: %1
da: Mangler påkrævede felt: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
da: Mangler påkrævede felt: Angiv %1 eller %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
da: Mangler påkrævet felt: Angiv deltager-ID

en: Missing required fields
da: Mangler påkrævede felter

en: Missing required fields:
da: Manglende påkrævede felter:

en: Missing required fields: Soft Credit
da: Mangler påkrævede felter: Blød kredit

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
da: Flertydig profil er ikke tilladt i "på vegne af" registrering/tilmelding.

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile Phone Providers
da: Mobiltelefoni-udbydere

en: Mobile Provider
da: Mobiludbyder

en: Mode could not be updated, save only this %1?
da: Tilstanden kunne ikke opdateres - gem kun denne %1?

en: Modified By
da: Ændret af

en: Modified Date
da: Ændringsdato

en: Module
da: Modul

en: Money
da: Penge

en: Money Transfer Date
da: Dato for pengeoverførsel

en: Money Transferred
da: Penge overført

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Month
da: Måned

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
da: Måned og dag (MMDD) hvor et abonnement eller tjeneste med en fast angivet periode vil starte. EKSEMPEL: Et abonnement i en fast periode starter med Startdag angivet til 0101, hvilket betyder at abonnementsperioden ville være 1/1/06 - 12/31/06 for enhver som tilmelder sig i løbet af 2006.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
da: Måneden og dagen hvor en <strong>fastsat</strong> periode for medlemskab eller abonnement begynder. Eksempel: En fastsat periode for et medlemskab, med startdag angivet til Jan 01, betyder at medlemsperioden ville være 1/1/06 - 31/12/06 for alle som tilmelder sig i løbet af 2006.

en: Month/Year
da: Måned/år

en: Monthly
da: Månedligt

en: More information
da: Mere information

en: More information on tokens...
da: Mere information om felter/tokens...

en: Morning Sessions
da: Morgensamling

en: Most Recent Activity
da: Seneste aktivitet

en: Most Recent Contribution
da: Seneste bidrag

en: Move
da: Flyt

en: Move Custom Field
da: Flyt tilpasset felt

en: Move To Case
da: Flyt til sag

en: Move down one row
da: Flyt én række ned

en: Move related...
da: Flyt relateret ...

en: Move to Case
da: Flyt til sag

en: Move to bottom
da: Flyt til bund

en: Move to top
da: Flyt til top

en: Move up one row
da: Flyt én række op

en: Mr.
da: Hr.

en: Mrs.
da: Fru

en: Ms.
da: Fr.

en: Multi-Select
da: Fler-valg

en: Multi-line text box (textarea)
da: Tekstboks med flere linjer (tekstområde)

en: Multi-record listing
da: Visning af multi-poster

en: Multi-value Custom Data
da: Brugerdefinerede data med flere værdier

en: Multiple Choice Option Sets
da: Sæt af tilvalg for spørgsmål med flere svarmuligheder

en: Multiple Choice Options
da: Flere valg muligheder

en: Multiple Contact Merge
da: Fletning af flere kontakter

en: Multiple Languages Support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Multiple Participants
da: Flere deltagere

en: Multiple Privacy Options
da: Forskellige valgmuligheder for beskyttelse af privatlivet

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
da: Adskillige personer - såsom ægtefæller, forældre eller børn - kan sommetider dele den samme e-mailadresse.

en: Must Wait on List
da: Skal vente på listen

en: My Cases With Recently Performed Activities
da: Mine sager med senest udførte aktiviteter

en: My Cases With Upcoming Activities
da: Mine sager med fremtidige aktiviteter

en: My Cases with Upcoming Activities
da: Mine sager med fremtidige aktiviteter

en: My Contact Dashboard
da: Mit kontakt-instrumentbræt

en: My Contacts / Organizations
da: Mine kontakter / organisationer

en: My Role
da: Min rolle

en: My billing address is the same as above
da: Min faktureringsadresse er den samme som ovenfor

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
da: MySQLs "thread_stack" er %1 kb

en: MySQL %1 Configuration
da: MySQL %1-konfiguration

en: MySQL database:
da: MySQL-database:

en: MySQL password:
da: MySQL-adgangskode:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
da: MySQL-serverens auto_increment_increment er 1

en: MySQL server does have InnoDB support
da: MySQL-serveren har ikke InnoDB-understøttelse

en: MySQL server:
da: MySQL-server:

en: MySQL support
da: MySQL-understøttelse

en: MySQL support not included in PHP.
da: MySQL-understøttelse er ikke inkluderet i PHP.

en: MySQL username:
da: MySQL-brugernavn:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
da: Der kræves MySQL-version %1 eller højere - du kører MySQL %2.

en: MySQL version at least %1
da: MySQL-version på mindst %1

en: Māori
da: Maori

en: N/A
da: Utilgængelig

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
da: INGEN MASSE-E-MAILS (fravalg fra bruger)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
da: IKKE Hædersliste for personlig kampagneside

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: BEMÆRK: Alternativt kan du aktivere <strong>Betal Senere</strong> funktionen nedenfor uden at oprette en betaling processor. Alle brugere vil derefter blive bedt om at indsende betaling offline (fx sende en check, foretage en bankoverførsel, osv.).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: BEMÆRK: Alternativt kan du aktivere <strong>Betal senere</strong> valgmulighed nedenfor uden at oprette en betaling processor. Alle brugere vil herefter blive bedt om at indsende betaling offline (f.eks post i en check, call i et kreditkort, osv.).

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
da: BEMÆRK: Kontakter som vælges i søgeresultaterne er ikke relevante her; alle kontakter som opfylder det følgende kriterie vil være i gruppen.

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
da: BEMÆRK: For Brugerdefinerede data-AKL'er, udfører handlinger for 'Vis' og 'Redigér' i øjeblikket samme ting. Tildel enten rettigheder til at vise OG / ELLER redigere brugerdefinerede datafelter (i alle grupper, eller i en specifik brugerdefineret datagruppe). Ingen af tilvalgene giver adgang til at administrere brugerdefinerede datafelter.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
da: BEMÆRK: For Arrangement-AKL'er, giver handlingen 'Vis' adgang til siden med information om arrangement. "Redigér" tillader brugere at tilmelde sig til arrangementet, hvis online-tilmelding er aktiveret.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
da: BEMÆRK: Hvis der er flere matchende kontakter, så anvendes første matchende post.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
da: BEMÆRK: Hvis du komponerer HTML-formaterede beskeder, så kan du evt. aktivere en redigering med Rich Text (WYSIWYG) (Administrér &raquo; Tilpas data & sider &raquo; Vis præferencer).

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
da: BEMÆRK: Hvis du anvender denne bidragsside til tilmelding og fornyelse af medlemskab, så vil finanstypen der er konfigureret i indstillingerne for medlemstype, blive brugt når medlemsbetalingen registreres. Den finanstype der vælges her, vil kun blive brugt, hvis du også indsamler yderligere bidrag (som konfigureret på siden Medlemsindstillinger).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
da: BEMÆRK: AKL-handlinger for profil påvirker hvilke tilstande en profil kan anvendes i (f.eks. Opret ny kontakt, Redigér dine kontaktdata, Vis en kontakt, osv.). Opret-handlingen er påkrævet for profiler indlejret i onlinebidrag eller arrangements tilmeldingsformularer. Ingen af handlingerne for AKL for profil giver adgang til administration af profiler.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
da: BEMÆRK: Henvisninger til sociale medier vil automatisk blive inkluderet, hvis du har slået "Deling gennem sociale medier" til for denne side (se fanen "Overskrift").

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
da: BEMÆRK: Nogle af disse søgninger kan afhænge af specifikke konfigurationer af stedet - og virker muligvis ikke som forventet på dit sted.

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
da: BEMÆRK: Denne tekst vil både blive inkluderet i tekst- og HTML-versionenerne af kvitterings-e-mail, så vi fraråder at inkludere HTML-mærker/formatering her.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
da: BEMÆRK: Denne indstilling gælder kun for brugerdefinerede sæt, som bliver anvendt til Kontaktpersoner (f.eks enkeltpersoner, husstande, organisationer eller ALLE kontakttyper).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
da: BEMÆRK: Vis kun-felter kan ikke inkluderes i formularer med Profil-søgning.

en: Name
da: Navn

en: Name (Frequency)/Description
da: Navn (frekvens)/beskrivelse

en: Name (Status ID)
da: Navn (Status ID)

en: Name (for Honor Roll)
da: Navn (til hædersliste)

en: Name Badge
da: Navneskilt

en: Name Badge Format
da: Format for navneskilt

en: Name Only
da: Kun navn

en: Name Tent
da: Navn på telt

en: Name The SMS
da: Navngiv SMS'en

en: Name Tokens
da: Symboludtryk for navn

en: Name Your SMS
da: Navngiv din SMS

en: Name already exists in Database.
da: Navnet findes allerede i databasen

en: Name and Address
da: Navn og adresse

en: Name and Address (reserved)
da: Navn og adresse (reserveret)

en: Name and Email
da: Navn og e-mail

en: Name and Email (reserved)
da: Navn og e-mail (reserveret)

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
da: Navnet kan kun bestå af alfanumeriske tegn

en: Name cannot not start with a digit
da: Navnet må ikke starte med et tal

en: Name for new group
da: Ny gruppes navn

en: Name is required to save Import Mapping
da: du skal angive et navn for at kunne gemme import-afbildning

en: Name like: %1
da: Navne lig: %1

en: Name of Receipt Sender
da: Navn på afsender af kvittering

en: Name of Tag
da: Taggets navn

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
da: Navnet på præmien (produkt, tjeneste, abonnement, osv.) som den vises for bidragydere.

en: Name of the protocol to use for polling.
da: Navn på protokollen der skal bruges ved afstemning.

en: Name of this group of settings.
da: Navn på denne gruppe af indstillinger.

en: Name of this status type, for use in the code.
da: Navn på denne statustype, til brug i koden.

en: Name or Email
da: Navn eller e-mail

en: Name or IP address of mail server machine.
da: Navn eller IP-adressen på mail-server maskine.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
da: Navn eller kaldenavn som bidragyder ønsker vist i hæderslisten. Angiv "Anonym" for anonyme bidrag.

en: Name, Status and Register Date
da: Navn, status og tilmeldingsdato

en: Name/Email
da: Navn/e-postadresse

en: Namespace reserved for component.
da: Navnerum reserveret for komponent.

en: National Membership
da: Nationalt medlemskab

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
da: Naviger til en rapport-instans og kontroller rapportfiltrene og visnings-type (Tabel, Bar eller Cirkeldiagram). ELLER opret en ny rapport-instans fra menuen Rapporter &raquo; Opret rapporter fra skabeloner.

en: Navigation Menu
da: Navigationsmenu

en: Negative Amounts
da: Negative beløb

en: Negative Options
da: Negative tilvalg

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Net Amount
da: Netto Beløb

en: Net Payment
da: Nettobetaling

en: Network Error
da: Netværksfejl

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New %1
da: Ny %1

en: New %1 Report
da: Ny %1-rapport

en: New ACL
da: Ny AKL

en: New Accounting Batch
da: Ny massekørsel for regnskab

en: New Activity
da: Ny aktivitet

en: New Case
da: Ny sag

en: New Case Type
da: Ny sagstype

en: New CiviCRM Profile
da: Ny CiviCRM profil

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: New Contribution
da: Nyt bidrag

en: New Credit Card
da: Nyt kreditkort

en: New Custom Field Set
da: Nyt brugerdefineret feltsæt

en: New Data Entry Batch
da: Ny datapost for massekørsel

en: New Donor
da: Ny donor

en: New Email
da: Ny e-mail

en: New Event
da: Ny event

en: New Event Template
da: Ny arrangementskabelon

en: New Field
da: Nyt felt

en: New Household
da: Ny husstand

en: New Individual
da: Ny individ

en: New Mailing Component
da: Ny mail-komponent

en: New Membership Status
da: Ny medlemskabs status

en: New Message Template
da: Ny beskedskabelon

en: New Option Group
da: Ny tilvalgsgruppe

en: New Option for '%1'
da: Nyt tilvalg for '%1'

en: New Organization
da: Ny organisation

en: New Participant Status
da: Ny deltagerstatus

en: New Payment Procesor Type
da: Ny type betalingshåndtering

en: New Payment Processor
da: Ny betalingshåndtering

en: New Price Set
da: Ny prisstruktur

en: New Report
da: Ny rapport

en: New Report Template
da: Ny rapport-skabelon

en: New Scheduled Job
da: Nyt planlagt job

en: New Start Date
da: Ny startdato

en: New personal campaign page
da: Ny personlig kampagneside

en: Next
da: Næste

en: Next &gt;
da: Næste &gt;

en: Next Amount
da: Næste beløb

en: Next Contribution
da: Næste bidrag

en: Next Contribution Date
da: Næste bidragsdato

en: Next Group Refresh Time
da: Næste tidspunkt for opfriskning af gruppe

en: Next Pay Date
da: Næste betalingsdato

en: Next Payment Date
da: Næste betalingsdato

en: Next Payment Due
da: Forfald for næste betaling

en: Next Sched.
da: Næste planl.

en: Next Scheduled Activity
da: Næste planlagte aktivitet

en: Next Scheduled Contribution Date
da: Dato for næste planlagte bidrag

en: Next Scheduled Recurring Contribution
da: Næste planlagte, gentagne bidrag

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
da: Næste/Forrige-knapper er ikke tilgængelige for søgninger, der sorteres efter e-post, telefon eller adressefelter.

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: No
da: Nej

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
da: Ingen %1 matcher dit søgekriterie. Forslag:

en: No %1 reports have been created.
da: Der er ikke opretter nogen %1-rapporter.

en: No Accounting Batches match your search criteria.
da: Ingen massekørsler for regnskab matcher dit søgekriterie.

en: No Action Selected
da: Der er ikke valgt en handling

en: No Batches Selected
da: Ingen massekørsler blev valgt

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
da: Ingen bunke-e-mail (er frameldt)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
da: Ingen masse-e-mail (bruger fravalg)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet CiviCRM-profiler. Du kan <a href='%1'>tliføje én nu</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
da: Ingen komponenter er blevet aktiveret for dit sted, der kan konfigureres med prisstrukturerne. <a href='%1'>Klik her</a>, hvis du ønsker at aktivere CiviArrangement/CiviBidrag for dit sted.

en: No Contacts Selected
da: Der var ikke valgt kontakter

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
da: Der er ikke konfigureret/aktiveret prisstrukturer for bidrag på dit sted. Prisstrukturer giver dig mulighed for at konfigurere mere komplekse bidrags-tlivalg (f.eks. "Giv kr. 150 eller mere i bidrag for at modtage vores månedlige tidsskrift.") <a href='%1'>Klik her</a>, hvis du vil konfigurere prisstrukturer for dit sted.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
da: Der er ikke oprettet datapost-massekørsler for dette sted.

en: No Duplicate Checking
da: Ingen kontrol af dubletter

en: No Duplicate emails?
da: Ingen duplikerede e-mails?

en: No Email Verification
da: Ingen e-mailbekræftelse

en: No Emails to Restore
da: Ingen e-mail til gendannelse

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
da: Der er ingen gebyrniveaur eller priser konfigureret til dette arrangement. <br /> Klik <a href='%1'>CiviArrangement >> Administrér arrangement >> Opsætning >> Gebyr for arrangement</a> til at konfigurere gebyrniveau(er) eller prisstruktur for dette arrangement.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
da: Der er ikke konfigureret/aktiveret medlemskaber med prisstrukturer på dit sted. Prisstrukturer lader dig konfigurere komplekse tilvalg for tilmelding og fornyelse af medlemskab, inklusive at give interessenter mulighed for at tilmelde sig flere medlemskaber på samme tid. <a href='%1'>Klik her</a> hvis du ønsker at konfigurere prisstrukturer for dit sted.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
da: Der er ikke konfigureret poster med flere felter for denne profil (gid=%1)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
da: Ingen betalingshåndtering er konfigureret / aktiveret for dit websted. Hvis dette er et <strong>betalt arrangement,</strong> og du ønsker, at brugerne skal kunne <strong>tilmelde og betale online,</strong> skal du <a href='%1'>konfigurere en betalinghåndtering</a> først. Vend dernæst tilbage til denne skærm og tildel håndteringen til dette arrangement.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
da: Ingen betalingsløsning er konfigureret / aktiveret for din hjemmeside. Medmindre du kun bruger CiviContribute til at hverve ikke-monetære / bidrag i naturalier, skal du <a href='%1'>konfigurere en betalingsløsning</a> . Derefter vende tilbage til dette skærmbillede og tildele betalingsløsning til denne Bidragsside.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
da: Der er ikke konfigureret / aktiveret en prisstruktur for dit websted. Prisstrukturer lader dig imødekomme komplekse krav til tilmeldingsstrukturen for dine  arrangmenter. (Eksempelvis "Betal 75 kr. ekstra for frokost." Klik <a href='%1'>her</a>, hvis du vil konfigurere prisstrukturer til dit websted.

en: No Profile Available
da: Der er ingen tilgængelig profil

en: No Profile Configured
da: Der er ingen konfigureret profil

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
da: Der er ikke konfigureret/aktiveret en profil for en brugerkonto med mulighed for tilmeldming til det sted. Du skal først <a href='%1'>konfigurere en Supporter-profil</a>. Den vil blive brugt til at indsamle eller opdatere grundlægene oplysninger fra brugere, mens de opretter en personlig kampagneside.

en: No Reply
da: Intet svar

en: No Scheduled Reminders have been created.
da: Der er ikke oprettet planlagte påmindelser.

en: No Thank-you Label
da: Nej tak-etikette

en: No Thank-you Label is a required field.
da: Nej tak-etiketten er et påkrævet felt.

en: No Thank-you Option
da: Tilvalg for nej-tak

en: No Thank-you Position
da: Placering af nej-tak

en: No Thank-you Text
da: Nej tak-tekst

en: No Updates Saved
da: Ingen opdateringer blev gemt

en: No account create option
da: Intet tilvalg til oprettelse af konto

en: No active price fields found for this event!
da: Der blev ikke fundet aktive prisfelter til denne begivenhed!

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
da: Ingen tilgængelige bidragssider, der matcher dit søgekriterie. Forslag:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
da: Ingen tilgængelige arrangementer matcher din søgning. Forslag:

en: No batches were selected.
da: Ingen massekørsler blev valgt.

en: No bulk emails (User Opt Out)
da: Ingen masse-e-mails (fravalg fra bruger)

en: No contact found for this related contact ID: %1
da: Ingen kontakt fundet for dette relaterede kontakt-ID: %1

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
da: Der er i øjeblikket ingen kontakter, der kvalificerer sig til denne relation.

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
da: Der er ikke oprettet nogen bidragssider endnu. Klik <a accesskey="N" href='%1'>her</a> for at oprette en ny bidragsside.

en: No contributions have been recorded from this contact.
da: Ingen bidrag er registreret fra denne kontakt.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
da: Ingen brugerdefinerede datagrupper er blevet oprettet endnu. Du kan <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>tilføje en</a>.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
da: Ingen tilmeldinger til arrangement er registreret for denne kontakt.

en: No export format selected.
da: Ingen eksportformater blev valgt.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
da: Ingen felter i denne profil er konfigureret som søgbare. Spørg stedets administrator om at tjekke opsætningen af profilen.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
da: Ingen felter i denne profil er konfigureret til at vise en resultatkolonne i tabellen med søgeresultater. Spørg stedets administrator om at tjekke opsætningen af profilen.

en: No grants have been recorded for this contact.
da: Der er ingen bevillinger knyttet til denne kontaktperson.

en: No link
da: Ingen link

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
da: Ingen postkasser er blevet konfigureret til E-mail til Aktivitets-bearbejdning

en: No matches found for:
da: Ingen forekomster fundet for:

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
da: Ingen matchende datapost-massekørsler blev fundet for dit søgekriterie.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
da: Ingen matchende Grupper fundet ud fra dine søgekriterier. Forslag:

en: No matching contact found.
da: Ingen matchende kontakt fundet.

en: No matching results for
da: Ingen matchende resultater for

en: No memberships have been recorded for this contact.
da: Ingen medlemskaber er registreret for denne kontakt.

en: No participants were added.
da: Ingen deltaget blev føjet til.

en: No pledges have been recorded from this contact.
da: Ingen løfter er blevet gemt fra denne kontakt.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
da: Ingen mulige dubletter blev fundet med %1-reglen.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke oprettet præmieprodukter til dit sted. Du kan <a href='%1'>tilføje ét</a>.

en: No price sets have been added yet.
da: Der er ikke blevet tilføjet prissæt endnu.

en: No processing status reported yet.
da: Ingen status på arbejdsproces endnu

en: No records of type '%1' found.
da: Der blev ikke fundet poster af typen '%1'.

en: No records to export
da: Ingen poster som kan eksporteres

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
da: Du har ingen reserverede respondenter som du kan interviewe.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
da: Intet svar fra serveren. Tjek din internetforbindelse og forsøg at genindlæse siden.

en: No such message template: id=%1.
da: Såden en beskedskabelon findes ikke: id=%1.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
da: Intet sid-parameter for undersøgelse. Kan ikke behandle underskrift.

en: No thank you
da: Nej tak

en: No-show
da: Vis ikke

en: Non Deductible Amount
da: Ikke fradragsberettiget beløb

en: Non-deductible portion of this contribution.
da: Ikke fradragsberettiget andel af dette bidrag.

en: Non-profit
da: Velgørende

en: None
da: Ingen

en: None Found
da: Ingen fundne

en: None available
da: Ikke tilgængelig

en: None found.
da: Ingen fundne.

en: North Ndebele
da: Nord Ndebele

en: Northern Sami
da: Nordsamisk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian BokmÃ¥l
da: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk nynorsk

en: Not %1, or want to do this for a different person
da: Er du ikke %1, eller vil du foretage dette for en anden person

en: Not %1, or want to register a different person
da: Er du ikke %1, eller vil du registrere en anden person

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Not Clicked
da: Ikke klikket

en: Not Empty
da: er ikke tom

en: Not In
da: Ikke i

en: Not Like
da: Ikke lig med

en: Not Now
da: Ikke nu

en: Not Null
da: er ikke nul

en: Not Required
da: Kræves ikke

en: Not a CMS User
da: Ikke CMS bruger

en: Not offered
da: Tilbydes ikke

en: Not permitted to file activity %1 %2.
da: Der er ikke tilladelse til at arkivere aktiviteten %1 %2.

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Not&nbsp;Counted
da: Ikke talt

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
da: Ikke talt pga. rolle

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
da: Ikke talt pga. status

en: Note Entity
da: Note-enhed

en: Note Entity ID
da: ID for note-enhed

en: Note ID
da: ID for note

en: Note Modified By
da: Note ændret af

en: Note Text
da: Note tekst

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
da: Bemærk at %1-tilladelser for adgangskontrol automatisk har forrang frem for CiviCRM-AKL'er Hvis du vil bruge CiviCRM-AKL'er, så slå først den relaterede tilladelse i %1-adgangskontrol fra, for en brugerrolle, og tilføj dernæst gradvist AKL'er som erstatter tilladelsen for visse grupper af kontakter.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
da: Bemærk at en AKL-rolle fra CiviCRM ikke knyttes til Drupal-rollen.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
da: Bemærk at denne hjælpetekst kun vises på sider til oprettelse/redigering af profiler.

en: Note(s)
da: Note(r)

en: Note: Body Only
da: Bemærk: Kun indhold

en: Note: Body and Subject
da: Bemærk: Indhold og emne

en: Note: Subject Only
da: Bemærk: Kun emne

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
da: Bemærk: Posten %1 eksisterer ikke. Når der gemmes, så bliver der oprettet en ny post

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
da: Bemærk: Dette vil ændre feltet på tværs af systemet, ikke blot i denne profilformular.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
da: Bemærk: Maksimal filstørrelse for upload ('upload_max_filesize') bør ikke overskrive maksimal størrelse på afsendelse ('post_max_size'), som defineres i PHP.ini - tjek venligst med din systemadministrator.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
da: Bemærk: Du kan ikke redigere felter for en reserveret regel.

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
da: Bemærk: hvis det korrekte betalingsinstrument ikke vises her (f.eks. gaver eller tjenesteydelser), så anmod din administrator om at tilføje en ny valgmulighed til denne liste.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
da: Bemærk: denne kontakt kan være en dublet af en eksisterende post.

en: Notes
da: Noter

en: Notes for
da: Noter for

en: Notes or Standard Terms
da: Notitser eller standardbetingelser

en: Notice
da: Bemærk

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
da: Påmindelse vil blive sendt til denne e-mailadresse når en Personlig kampagneside som er kædet til denne bidragsside enten oprettes eller opdateres. Påmindelsen vil inkludere henvisninger til visning af kampagnesiden, så vel som kontaktpost for opretter af siden.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
da: Besked vil blive sendt til denne e-mailadresse, hvor som helst en personlig kampagneside, der henviser til dette arrangement, enten oprettes eller opdateres. Beskeden vil indeholde henvisninger til visning af kampagnesiden, samt kontaktpost på personen som oprettede siden.

en: Notifications are NOT available
da: Notifikationer er IKKE tilgængelige

en: Notifications are sent to ALL owners
da: Notifikationer sendes til ALLE ejere

en: Notify Activity Assignees
da: Giv besked til de som har fået tildelt aktiviteten

en: Notify Contributor?
da: Giv besked til bidragyder?

en: Notify Email
da: E-post med notifikation

en: Notify me via email when someone donates to my page
da: Notificér mig via e-mail når nogen donerer til min side

en: Notify on Profile Submit
da: Giv besked ved indsendelse af profil

en: Notify when profile form is submitted?
da: Giv besked når en profil-formular afsendes?

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
da: Du kan nu gå i gang med at udforske, konfigurere og benytte forskellige valgfrie komponenter til indsamling af midler og engagering af interessenter. Henvisningerne nedenfor vil tage dig til online-dokumentationen for hvert komponent.

en: Number
da: Tal

en: Number of Donors
da: Antal donorer

en: Number of Failures
da: Antal fejl

en: Number of Grants
da: Antal bevillinger

en: Number of Installments
da: Antallet af betalinger

en: Number of Items
da: Antallet af elementer

en: Number of Terms
da: Antal terminer

en: Number of Transactions
da: Antallet af transaktioner

en: Number of Transactions should a positive number
da: Antallet af transaktioner skal være et positivt tal

en: Number of grants
da: Antal bevillinger

en: Number of installments must be a whole number.
da: Antal rater skal være et helt tal.

en: Number of selected Activities: %1
da: Antal valgte aktiviteter: %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
da: Antallet af valgte modtagere for postudsendelse: %1

en: Number of selected cases: %1
da: Antal valgte sager: %1

en: Number of selected contacts: %1
da: Antal valgte kontakter: %1

en: Number of selected contributions: %1
da: Antal valgte bidrag: %1

en: Number of selected grants: %1
da: Antal valgte bevillinger: %1

en: Number of selected memberships: %1
da: Antallet af valgte medlemskaber: %1

en: Number of selected participants: %1
da: Antal valgte deltagere: %1

en: Number of selected pledges: %1
da: Antal valgte Løfter: %1

en: Number of<br />Participant
da: Antal<br />deltagere

en: OR
da: ELLER

en: Objects a custom group extends to
da: Objekter en brugerdefineret gruppe omfatter

en: Occitan (after 1500)
da: Occitansk (efter 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
da: Forekomsterne bør være mindre end eller lig med 30

en: Odd / Even Street Number
da: Ulige/lige gadenumre

en: Off
da: Slukket

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
da: Tilbyd endnu en præmie på denne bidragsside

en: Offer a Waitlist?
da: Tilbyd en venteliste?

en: Offer installments
da: Tilbyd ratebetalinger

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
da: Tilbyd den rette tjeneste fra listen. Hvis tjenesten kræver koordinering, så kontakt den øverst ansvarlige.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
da: Offline-tilmelding til arrangement: %2 af: %1

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
da: Gammelt kirkeslavisk, Old-bulgarsk

en: On
da: Til

en: On Behalf Of
da: På vegne af

en: On Behalf Of Organization
da: På vegne af organisation

en: On Duplicate Entries
da: På kopierede registreringer

en: On Hold
da: På hold

en: On Hold - Opt Out
da: På hold - Afmeld

en: On Hold Bounce
da: På hold - Afvist

en: On Hold Opt Out
da: På hold - Frameld

en: On Hold?
da: På hold?

en: On behalf of Label
da: På vegne af tesktlabel

en: On duplicate entries
da: Ved dobbelte poster/indtastninger

en: On waitlist
da: På venteliste

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
da: Når disse statusser er aktiverede, så vil info om arrangement og indstillings-skærm have kontroller som kan aktivere (og konfigurere) ventelister.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
da: Når disse statusser er aktive, så vil skærmen til online-tilmelding til arrangementer indeholde kontroller til at aktivere (og konfigurere) godkendelse af deltagelse.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
da: Når du har defineret CiviCRM AKL-roller og tildelt AKL'er til disse roller, skal du bruge dette link til at tildele brugere til en rolle(r).

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
da: Når du har afsluttet dine tests, så er det en god idé at rydde op ved at finde dine testposter og slette dem.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
da: Når du har  installeret dit certifikat, så afprøv om det virker, ved at navigere til en af dine online-bidragsider og ændre URL-præfikset fra "http://" til "https://". Hvis din browser indlæser siden og angiver et gyldig sikkerhedscertifikat - så kan du ændre denne indstilling til <strong>Ja</ strong> og CiviCRM vil automatisk omdirigere alle anmodninger om sider med online-bidrag / medlemmer / arrangementer / administration, til de tilsvarende SSL-sikrede URL'er.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
da: Når du skifter til at bruge en prisstruktur, så vil du ikke være i stand til at skifte tilbage til dine eksisterende indstillinger nedenfor, bortset fra ved at genindtaste dem. Er du sikker på at du vil skifte til en prisstruktur?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
da: Når du har modtaget en velkomst-e-mail om ny konto, så kan du <a href=%1>klikke her</a>for at logge ind og markedsføre din kampagneside.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Når din tilmelding er blevet gennemgået, så vil du modtage en e-mail med en henvisning til en webside, hvor du kan færdiggøre tilmeldingsprocessen.

en: One
da: En

en: One %1 should be marked as primary.
da: En %1 skal være angivet som primær.

en: One IM should be marked as primary.
da: Én IM bør markeres som primær.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
da[0]: Én besked blev ikke afsendt
da[1]: %count beskeder blev ikke afsendt

en: One OpenID should be marked as primary.
da: Én OpenID bør markeres som primær.

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
da[0]: Én kontakt blev IKKE tilføjet (er allerede i denne gruppe).
da[1]: %count kontakter blev IKKE tilføjet (er allerede i denne gruppe).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
da[0]: Én kontakt blev IKKE mærket (er allerede mærket med dette mærke).
da[1]: %count kontakter blev IKKE mærket (er allerede mærket med dette mærke).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
da[0]: Én kontakt blev føjet til denne eksisterende gruppe.
da[1]: %count kontakter blev føjet til denne eksisterende gruppe.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
da[0]: Én kontakt blev føjet til denne nye gruppe.
da[1]: %count kontakter blev føjet til denne nye gruppe.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
da: Der er i øjeblikket én kontakt, der kvalificerer sig til denne relation.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
da[0]: Én kontakt er mærket med dette mærke.
da[1]: %count kontakter er mærket med dette mærke.

en: One email should be marked as primary.
da: Én e-mail bør markeres som primær.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
da[0]: En matchende kontakt fundet
da[1]: %count matchende kontakter blev fundet

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
da[0]: Én besked blev afsendt.
da[1]: %count beskeder blev afsendt.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
da[0]: Én af de valgte kontakter har en adressepost, der deles med 1 anden kontakt.
da[1]: Én eller flere valgte kontakter har adresseposter, der deles med %count andre kontakter.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
da: Én eller flere linjeelementer har en anden finanstype end bidraget. Redigering af den finanstype understøttes endnu ikke i denne situation.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
da: En eller flere betalingspåmindelser kan sendes med e-mail til denne bidragyder, basseret på valgene i denne sektion. Hvis en betalingsside er valgt, vil påmindelsen indeholde et link dertil.

en: One phone should be marked as primary.
da: Én telefon bør markeres som primær.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
da[0]: Én post valg til eksport.
da[1]: %count poster valgt til eksport.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
da[0]: En relation blev ikke oprettet, fordi den allerede findes.
da[1]: %count relationer blev ikke oprettet, fordi de allerede findes.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
da[0]: Én valgt aktivitet består af mere end én målkontakt.
da[1]: %count valgte aktiviteter består af mere end én målkontakt.

en: One-time online contributions
da: Engangsbidrag foretaget online

en: Ongoing
da: Igangværende

en: Online Contribution (Live)
da: Online-bidrag (Live)

en: Online Contribution (Test-drive)
da: Online-bidrag (testkørsel)

en: Online Contribution Page
da: Online-bidragside

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
da: Online-bidrag / Online-medlemstilmelding / Online-tilmelding til arrangementer

en: Online Registration
da: Online-tilmelding

en: Online Registration (Live)
da: Online-tilmelding (Live)

en: Online Registration (Test-drive)
da: Online-tilmelding (Test-kørsel)

en: Online documentation.
da: Online-dokumentation.

en: Online event registration and participant tracking.
da: Tilmelding til online-arrangementer og overvågning af deltagelse.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
da: Online-indsamling og donor-håndtering, såvel som frakoblet håndtering og overvågning af bidrag.

en: Online or offline contribution.
da: Online- eller offline-bidrag.

en: Online or offline event registration.
da: Online- eller offline-tilmelding til arrangementer.

en: Online or offline membership renewal.
da: Online- eller offline-fornyelse af medlemskab.

en: Online or offline membership signup.
da: Online- eller offline-tilmelding for medlemskab.

en: Online registration enabled?
da: Er onlinetilmelding slået til?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
da: Online-tilmelding er i øjeblikket ikke tilgængelig for dette arrangement (kontakt stedets administrator for at få hjælp).

en: Online signup and membership management.
da: Online-tilmelding og håndtering af medlemskaber.

en: Only %1 Registrations available.
da: Kun %1 registreringer til rådighed.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
da: Kun 'Vis' og 'Rediger' operationer er tilladt for denne type af data

en: Only 'get' action is supported.
da: Der er kun understøttelse af handlingen 'get'.

en: Only Display Test Contributions
da: Vis kun testbidrag

en: Only My Cases
da: Kun mine sager

en: Only one %1 can be marked as primary.
da: Kun en %1 kan markeres som primær.

en: Only one IM can be marked as primary.
da: Kun én IM kan markeres som primær.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
da: Kun én OpenID kan markeres som primær.

en: Only one email can be marked as primary.
da: Kun én e-mail kan markeres som primær.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
da: Kun ét felt for hver kommunikationstype (eks. telefon) kan anvende den primære lokationstype.

en: Only one phone can be marked as primary.
da: Kun én telefon kan markeres som primær.

en: Only show Credit Card Payments
da: Vis kun kreditkortbetalinger

en: Only this %1
da: Kun denne %1

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
da: Hov! - CiviCRMs indstillingsfil (civicrm.settingsphp) blev ikke fundet på det forventede sted

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
da: Ups! -Stien til at inkludere CiviCRM kodefiler er ikke sat korrekt. Der er højst sandsynligt en fejl i <em>civicrm_root</em>-indstillingen i din CiviCRM indstillingsfil (!1).

en: Oops! CiviCRM is already installed
da: Ups! CiviCRM er allerede blevet installeret

en: Oops! Could not create database %1
da: Ups! Kunne ikke oprette databasen %1

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
da: Ups! Forkert CiviCRM-version

en: Oops! Incorrect Drupal version
da: Ups! Forkert Drupal-version

en: Oops! Please correct your install location
da: Ups! Skift venligst placeringen for din installation

en: Oops, It looks like there are no active case types.
da: Ups, det ser ikke ud til, at der er aktive sagstyper.

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
da: Ups, det ser ud som om der er i øjeblikket ingen tilgængelige pladser er på %1 arrangementet.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
da: Ups, det ser ud til at der ikke er en gyldig medlemsstatus tilgængelig for de givne medlemskabsdatoer. Du kan <a href="%1">Konfigurere regler for medlemskabsstatus</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
da: Ups, der ser ikke ud til at være en gyldig status for medlemskab, der svarer til medlemskabets start- og slutdato for dette medlemskab. Kontakt sidens administrator for assistance.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
da: Ups, det ser ud som din registrering for %1 er allerede blevet aflyst.

en: Oops.
da: Uups.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
da: Uups. Der lader ikke til at være oprettet undersøgelser. <a href="%1">Klik her for at oprette en ny undersøgelse.

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
da: Ups, det ser ikke ud til at der konfigureret en svarmulighed.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
da: Ups. Det ser ud som om, der ikke er nogen gyldig betalingsstatus for online betaling.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
da: Ups. Det ser ud til at du forsøger at ændre typen af medlemskab, mens du fornyer medlemskabet. Klik i stedet på "skift medlemskabstype" linket og vælge en type medlemskab fra listen.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
da: Ups. Det ser ud som du forsøger at ændre typen af medlemskab, mens du er ved at forny medlemskabet. Klik på "skift medlemskabstype" linket, og vælg en Medlemsorganisation.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
da: Ups. Det ser ud som du forsøger at øge antallet af ekstra personer, du tilmelder. Du kan registrere højst %1 ekstra personer.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
da: Ups. Det lader til, at du har et ukorrekt eller manglefuldt link (URL). Check venligst at du har kopieret hele linket og forsøg igen. Kontakt hjemmesidens administrator, hvis denne fejl gentager sig.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
da: Uups. Ét eller flere felter i denne profil er konfigureret til at være søgbare og/eller vist i en resultatkolonne, OG du forsøger at tilføje en

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
da: Ups. Der er nok tilgængelige pladser på dette arrangement. Du kan ikke tilføje dig selv til venteliste.

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
da: Ups. Vi stødte på et problem under processen med at verificere din e-mail. Kontakt venligst stedets administrator.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
da: Ups. Vi stødte på et problem, da vi behandlede din bekræftelse på tilmeldingen til postlisten. Kontakt venligst hjemmesidens administrator.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
da: Ups. Du kan ikke udføre en betaling for dette Løfte - Løfte status er %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
da: Ups! Dine %1 indstillinger er ikke korrekte. Der er ikke afsendt en testmail.

en: Open
da: Åben

en: Open All
da: Åbn alle

en: Open Case
da: Åbn sag

en: Open ID Location
da: Open ID-placering

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
da: Åbn afgivede løfter (forfaldsdato - beløb)

en: Open tracking
da: Sporing af visninger

en: OpenID Location Type
da: OpenID-placeringstype

en: OpenID is not a valid URL.
da: OpenID er ikke en gyldig adresse.

en: Opened
da: Åbnet

en: Opened
da: Åbnet

en: Opened Count
da: Antal gange åbnet

en: Opened Date
da: Dato for åbning

en: Opens
da: Åbner

en: Opens documentation in a new window.
da: Åbner dokumentation i et nyt vindue.

en: Opens/ Clicks
da: Åbninger / klik

en: Operation
da: Handling

en: Operator
da: Operatør

en: Opt Out
da: Frameld

en: Opt out via email
da: Fravælg via e-mail

en: Opt out via web page
da: Fravælg via webside

en: Opt-Out
da: Afmeld

en: Opt-out Confirmation
da: Bekræftelse af afmelding.

en: Opt-out Message
da: Fravælg-besked

en: Opt-out Requests
da: Forespørgsler om afmelding

en: Opted Out of Bulk Mail
da: Frameldt masse-postudsendelse

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
da: Har valgt at betale for bidraget senere, og mangler stadig at betale.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
da: Har ved registrering valgt at betale senere, og mangler stadig at betale.

en: Opted-out
da: Frameldte sig

en: Option "%1" has been deleted.
da: Tilvalget "%1" er blevet slettet.

en: Option Amount
da: Beløb for tilvalg

en: Option Description
da: Beskrivelse af tilvalg

en: Option Group Description
da: Tilvalgsgruppe - beskrivelse

en: Option Group ID
da: Tilvalgsgruppe - ID

en: Option Group Is Active?
da: Tilvalgsgruppe er aktiv?

en: Option Group Is Locked
da: Tilvalgsgruppe er låst

en: Option Group Is Reserved?
da: Tilvalgsgruppe er reserveret?

en: Option Group Name
da: Navn på tilvalgsgruppe

en: Option Group title
da: Tilvalgsgruppe - titel

en: Option Grouping Name
da: Navn for tilvalgsgruppering

en: Option Is Active
da: Tilvalget er aktivt

en: Option Is Reserved?
da: Tilvalg er reserveret?

en: Option Label
da: Tilvalg-etikette

en: Option Name
da: Navn for tilvalg

en: Option Type
da: Tilvalgstype

en: Option Value
da: Tilvalgsværdi

en: Option Value ID
da: Tilvalgsværdi - ID

en: Option Visibility
da: Synlighed for tilvalg

en: Option is Default?
da: Tilvalgsværdi er standardvalg?

en: Option is Header?
da: Tilvalg er en overskrift?

en: Option label cannot be empty
da: Tilvalgsetiket-feltet må ikke stå tomt

en: Option value cannot be empty
da: Felt for tilvalgsværdi må ikke stå tomt

en: Optional
da: Valgfri

en: Optional Constraints
da: Valgfrie restriktioner

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
da: Valgfrie tilpasningsperioder som tilføjes eller fratrækkes fra arrangementets slutning. EKSEMPEL: Statussen <strong>Henstand</strong> kan evt. slutte på 'slutdato' PLUS én måned.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
da: Valgfri tilpasningsperiode tilføjet eller fratrukket fra startarrangement. EKSEMPEL: <strong>Aktuel</strong> status begynder måske ved 'tilmeldingsdato' PLUS 3 måneder (for at adskille Aktuelle fra Nye medlemmer).

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
da: Valgfri beskrivelse af dette domæne (nyttigt til steder med flere domæner).

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
da: Valgfri, forklarende tekst til hæderssektionen (vises ovenfor hædersfelterne).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
da: Valgfri tekst til sidefod for takke-skærm (bruges ofte til at inkludere henvisninger til andre sider/aktiviteter på dit sted).

en: Optional footer text for registration screen.
da: Valgfri tekst nederst på tilmeldingssiden.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
da: Valgfri identifikator for bidragskilden (kampagnenavn, arrangement, afsender, osv.).

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
da: Valgfri instruktion / besked på bekræftelses side.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
da: Valgfri lokal del (f.eks »civimail + 'for adresser, f.eks civimail + s.1.2 @ example.com).

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
da: Valgfri besked til takke-skærm (HTML-formattering kan inkluderes).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
da: Valgfri side-fod tekst på bekræftelses side.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
da: Valgfri produkt-SKU eller kode. Anvendes denne, så vil værdien blive medtaget i bidragskvitteringer.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
da: Skjul eventuelt siden med bekræftelse for frie arrangementer.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
da: Valgfrit fastsæt et maksimalt antal deltagere til dette arrangement.

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Options Per Line
da: Tilvalg pr. linje

en: Or Provide Contact ID or External ID.
da: Eller angiv kontakt-ID eller eksternt ID.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
da: Eller du kan <a href='%1'>gennemse alle %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
da: Eller du kan <a href='%1'>gennemse alle tilgængelig bidragssider</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
da: Eller du kan <a href='%1'>gennemse alle tilgængelige nuværende arrangementer</a>.

en: Order
da: Ordre

en: Order By >>
da: Sortér efter >>

en: Order by Column
da: Sortér efter kolonne

en: Order by Order
da: Sortér efter rækkefølge

en: Order by Section
da: Sortér efter sektion

en: Organization
da: Organisation

en: Organization Address and Contact Info
da: Adresse på organisation og kontaktinformation

en: Organization Contact ID
da: Kontakt-id for organisation

en: Organization Contact Information
da: Kontaktinformation for organisation

en: Organization Email
da: E-mail for organisation

en: Organization Name
da: Organisationens navn

en: Organization Profile
da: Organisationsprofil

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
da: Organisationsnavn, e-mailadresse for e-mail fremstillet af systemet, adresse for organisation

en: Organize your contacts
da: Organisér dine kontakter

en: Organizing Your Data
da: Organisering af dine data

en: Orientation
da: Retning

en: Original Installment Amount
da: Oprindelig beløbsrate

en: Oriya
da: Orija

en: Ossetian, Ossetic
da: Ossetisk

en: Other
da: Anden

en: Other Amount
da: Andet beløb

en: Other Name
da: Andet navn

en: Other Panes
da: Andre paneler

en: Other Relationships
da: Andre relationer

en: Other Settings
da: Andre indstillinger

en: Other Years
da: Andre år

en: Other location
da: Anden placering

en: Other operators not available for this action.
da: Andre operatorer er ikke tilgængelige for denne handling.

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
da: Eller klik på <strong>Fortsæt</strong>-knappen nedenfor for at fuldføre din tilmelding.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
da: Hvis ikke, så er henvisning til tilmelding skjult og beskeden &quot;Arrangementet fuldt booket&quot; vises, når det maksimale antal tilmeldinger er nået. Kun deltagere med status typer markeret som 'optælles' er inkluderet, når der kontrolleres om arrangementet er fyldt op.

en: Out Date
da: Udgående dato

en: Outbound Email
da: Udgående e-mail

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
da: Udgående e-mail (SMTP/Sendmail)

en: Outbound SMS
da: Udgående SMS

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
da: Der er lukket for udgående post. Klik <a href='%1'>Administrér >> Systemindstillinger >> Udgående e-post</a> for at opsætte udgående e-post.

en: Outdated
da: Forældet

en: Outgoing Phone Prefix
da: Udgående telefonforvalg

en: Overdue
da: Forfalden

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
da: Tilsidesæt slutdato for automatisk fornyelse af medlemskaber

en: Override Geocoding
da: Tilsidesæt geokodning

en: Override Status
da: Status for tilsidesættelse

en: Override Verp
da: Tilsidesæt Verp

en: Override automatic geocoding
da: Tilsidesæt automatisk geokodning

en: Owing
da: Skylder

en: Owner
da: Ejer

en: Owner Email Notification
da: E-mailnotifikation til ejer

en: Owner Notification
da: Notifikation til ejer

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
da: Notifikation til ejer er ikke angivet for denne personlige kampagneside. Kontakt venligst stedets administrator, hvis du har brug for assistance.

en: Owner chooses whether to receive notifications
da: Ejeren vælger om der skal modtages notifikationer

en: PCP Page Type
da: PK-sidetype

en: PCP Status
da: PK-status

en: PCPs
da: PK'er

en: PDF Format Option Group not found in database.
da: Tilvalgsgruppe for PDF-format blev ikke fundet i databasen.

en: PDF Invoice
da: PDF-faktura

en: PDF Page Format
da: PDF-sideformat

en: PDF Page Format does not fit in database.
da: PDF-sideformat passer ikke ind i databasen.

en: PDF Receipts
da: PDF kvitteringer

en: PHP Configuration
da: PHP-konfiguration

en: PHP class name
da: PHP klassenavn

en: Pad inside each label.
da: Udfyldning inde i hver etikette.

en: Page %1 of %2
da: Side %1 af %2

en: Page Arguments
da: Side-argumenter

en: Page Break
da: Sideombrydning

en: Page Callback
da: Side-tilbagekald

en: Page Deleted
da: Siden blev slettet

en: Page Disabled
da: Siden blev deaktiveret

en: Page Enabled
da: Siden blev aktiveret

en: Page Format
da: Sideformat

en: Page Text
da: Sidetekst

en: Page Type
da: Sidetype

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
da: Sideformat som skal bruges, når der oprettes PDF-filer, med brug af denne skabelon.

en: Page title for registration Thank-you screen.
da: Side titel for "Tak"-side for tilmelding.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
da: Sidetitel for skærm, hvor brugere gennemgår og bekræfter deres tilmeldingsinformationer.

en: Pager
da: Personsøger

en: Paid
da: Betalt

en: Paid Amount
da: Betalt beløb

en: Paid By
da: Betalt af

en: Paid Date
da: Betalt dato

en: Paid Event
da: Betalt arrangement

en: Panjabi, Punjabi
da: Panjabi

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: Paper Size Option Group not found in database.
da: Tilvalgsgruppe for papirstørrelse blev ikke fundet i databasen.

en: Paper Size does not fit in database.
da: Papirstørrelse passer ikke ind i databasen.

en: Parameter Name
da: Navn på parameter

en: Parameter Value
da: Parameterværdi

en: Parent Activity ID
da: Overordnet Aktivitet-ID

en: Parent Campaign
da: Overordnet for kampagne

en: Parent Event
da: Overordnet arrangement

en: Parent Event ID
da: Overordnet ID for arrangement

en: Parent Group
da: Overordnet gruppe

en: Parent Groups
da: Overordnede grupper

en: Parent ID
da: Overordnet ID

en: Parent Menu
da: Overordnet menu

en: Parent Section
da: Overordnet sektion

en: Parent Tag
da: Overordnet mærke

en: Parent of
da: Forælder til

en: Parent/child relationship.
da: Forælder/barn-relation.

en: Partial Payments Enabled
da: Delvise betalinger er aktiveret

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
da: Delvise match vil blive erstattet, medmindre du klikker "Eksakt Match". EKSEMPEL: hvis du erstatter 'Arrangement' med 'Arrangement' vil det også også erstatte 'Arrangement' med 'Arrangementer' medmindre 'Eksakt Match' er markeret.

en: Partially paid
da: Delvist betalt

en: Participant
da: Deltager

en: Participant %1
da: Deltager %1

en: Participant 1
da: Deltager 1

en: Participant Confirmation
da: Deltagers bekræftelse

en: Participant Count
da: Deltagertal

en: Participant Count must be greater than zero.
da: Deltagerantal skal være større end nul.

en: Participant Count should be a positive number
da: Deltagerantal skal være et positivt tal

en: Participant E-mail
da: Deltagerens e-mail

en: Participant ID
da: Deltager-ID

en: Participant Information
da: Information om deltager

en: Participant Information - Participant %1
da: Deltager information - Deltager %1

en: Participant Limit
da: Deltagergrænse

en: Participant Listing
da: Visning af deltagere

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
da: Liste med deltagere er ikke aktiveret for dette arrangement. Du kan aktivere den fra

en: Participant Name
da: Deltagers navn

en: Participant Name or Email
da: Deltager navn eller e-mail

en: Participant Role
da: Deltagerrolle

en: Participant Role (label)
da: Deltager Rolle (Etikette)

en: Participant Role Id
da: Deltager rolle ID

en: Participant Source
da: Deltager-kilde

en: Participant Status
da: Deltager-status

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
da: Deltager-status (dvs. tilmeldt, deltog, annulleret, etc.)

en: Participant Status (label)
da: Deltager Status (Etikette)

en: Participant Status Class
da: Klasse for deltagerstatus

en: Participant Status Counts?
da: Tælles deltagerstatus?

en: Participant Status Id
da: Deltager status ID

en: Participant Status Is Reserved?>
da: Er deltagerstatus reserveret?>

en: Participant Status Label
da: Etikette for deltagerstatus

en: Participant Status Type ID
da: ID for deltagers statustype

en: Participant Status Visibility
da: Synlighed for deltagerstatus

en: Participant Status is Active
da: Deltagerstatus er aktiv

en: Participant Total
da: Samlet antal deltagere

en: Participant count can not be greater than max participants.
da: Deltagerantal kan ikke være større end deltagermaksimum.

en: Participant import data MUST include the following columns:
da: Import-data for deltagere SKAL inkludere følgende kolonner:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
da: Import-filer med deltagere skal indeholde data som kræves for at <strong>matche deltageren med en kontaktpost i din CiviCRM-database</strong>. Dette 'match' kan håndteres på forskellige måder:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
da: Import af deltagere kræver at hver person, husholdning eller organisation allerede eksisterer som en kontaktpost i din CiviCRM-database. Hvis du har brug for at importere deltagerinformation for kontaktposter, der ikke er blevet føjet til CiviCRM endnu - så sker dette i 2 trin. Først, brug <strong>Importér kontakter</strong> for at tilføje kontaktposterne. Hvis muligt, så inkludér en unik 'Ekstern ID' for hver ny kontakt, som du dernæst kan bruge til at matche med deltager-info, såsom tilmelding til arrangement for tilsvarende kontaktpost. Gå dernæst tilbage til denne skærm og foretag import af deltager-poster.

en: Participant is %1
da: Deltager er %1

en: Participant is Pay Later?
da: Betaler deltager senere?

en: Participant is a Test?
da: Er deltager en testperson?

en: Participant list Count Report
da: Deltagerliste optællings-rapport

en: Participant listing code file cannot be '%1'
da: Deltagers listing code file kan ikke være '%1'

en: Participant listing links.
da: Deltager list links

en: Participant listings.
da: Deltager lister.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
da: Deltagerstatus er blevet opdateret til '%1'. En e-mail er blevet sendt til %2.

en: Participant's Contact ID
da: Arrangementets kontakt-ID

en: Participant's Name
da: Deltagers navn

en: Participants
da: Deltagere

en: Participants (Event Name)
da: Deltagere (Event navn)

en: Participants (Event Type)
da: Deltagere (begivenhedstype)

en: Participants (Role)
da: Deltagerere (rolle)

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Deltagelse i dette arrangement kræver godkendelse. Indsend din registreringsanmodning her. Når du er godkendt, vil du modtage en e-mail med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Partner of
da: Partnerskab for

en: Partner relationship.
da: Partnerskabsrelation.

en: Party Reg
da: Parti reg.

en: Pashto, Pushto
da: Pashto

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Label
da: Adgangskode-etikette

en: Password and Confirm Password values are not the same.
da: Password og gentaget password er ikke ens.

en: Password is not set for this payment processor
da: Adgangskode er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
da: Der er ikke angivet en adgangskode i Administrér &raquo; Systemindstillinger &raquo; Betalingshåndteringer.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
da: Password som bruges ved afstemninger (for IMAP og POP3).

en: Past Campaigns
da: Tidligere kampagner

en: Past Due
da: Restance

en: Past Groups
da: Historiske grupper

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
da: Indsæt handlings-symboludtrykket i URL-feltet og klik Indsæt (eller Opdatér).

en: Path
da: Sti

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
da: Sti hvor CiviCRM-udvidelsesmoduler lagres.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
da: Sti hvor dokumenter og billeder, som er forbundet til kontakter gemmes (f.eks. kontaktperson fotos, cv'er, kontrakter osv.). Disse filer er defineret ved hjælp af brugerdefinerede felter for 'fil'-type.

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
da: Sti hvor stedspecifikke PHP-kode filer gemmes, hvis der er nogen. Hvis indstillet bliver denne mappe gennemset først ved søgninger.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
da: Sti hvor eventuelle skabeloner, som er unikke for din webside gemmes. Hvis indstillet søges denne mappe først. Brugerdefineret JavaScript-kode kan tilføjes til skabeloner ved at oprette filer navngivet <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Pattern
da: Mønster

en: Paused
da: På pause

en: Pay Later
da: Betal senere

en: Pay Later Allowed
da: Senere betaling er tilladt

en: Pay Later Instructions
da: Instruktioner for senere betaling

en: Pay Later Label
da: Betal Senere Label

en: Pay Later Receipt
da: Betal senere-kvittering

en: Pay Later Receipt Text
da: Kvitteringstekst for senere betaling

en: Pay Later Text
da: Betal senere-beskrivelse

en: Pay Later?
da: Betal senere?

en: Pay Method
da: Betalingsmetode

en: Pay later label
da: Betal senere tekstlabel

en: Pay later option
da: Betal senere valgmulighed

en: PayPal - Website Payments Pro
da: PayPal - hjemmeside-betalinger, Pro

en: PayPal - Website Payments Standard
da: PayPal - hjemmeside-betalinger, standard

en: Payment
da: Betaling

en: Payment %1
da: Betaling %1

en: Payment Amount
da: Betalingsbeløb

en: Payment Amount (most recent)
da: Betalingsbeløb (seneste)

en: Payment Date
da: Betalingsdato

en: Payment Details
da: Betalingsdetaljer

en: Payment Due
da: Forfald for betaling

en: Payment From
da: Betaling fra

en: Payment ID
da: Betalings ID

en: Payment Information
da: Information om betaling

en: Payment Instrument
da: Betalingsinstrument

en: Payment Key
da: Betalingsnøgle

en: Payment Options
da: Betalingsmåder

en: Payment Processor
da: Betalingshåndtering

en: Payment Processor Account
da: Konto for betalingshåndtering

en: Payment Processor Deleted.
da: Betalingshåndteringen blev slettet.

en: Payment Processor Error
da: Betalingshåndteringsfejl

en: Payment Processor Error message
da: Fejlbesked for betalingshåndtering

en: Payment Processor Title
da: Titel på betalingshåndtering

en: Payment Processor Type ID
da: ID på betalingshåndteringstype

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
da: Konfigurationer for betalingshåndtering for alle betalingshåndteringer, der kan anvendes i denne installation af CiviCRM.

en: Payment Processor is a required field.
da: Betalingsløsning er et påkrævet felt

en: Payment Reminders
da: Betalingspåmindelser

en: Payment Schedule
da: Planlagte betalinger

en: Payment Start
da: Betalings starter

en: Payment Status
da: Betalingsstatus

en: Payment Type
da: Betalingstype

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
da: Det betalte beløb er lavere end det skyldte beløb. Den forventede status for deltagelse er "Delvist betalt". Er du sikker på at du vil angive deltagerstatus til %1? Klik OK for at fortsætte, Annullér for at ændre dine angivelser.

en: Payment processor %1 has been saved.
da: Betalingshåndteringen %1 er blevet gemt.

en: Payment processor is not set for this page
da: Betalingshåndtering er ikke aktivet for denne side.

en: Payment processor overview
da: Oversigt for betalingshåndtering

en: Payments
da: Betalinger

en: Payments Date From
da: Betalingsdato fra

en: Payments Received
da: Betaling modtaget

en: Payments Start
da: Betalinger begynder

en: Payments are due on day %1 of the %2.
da: Betalinger forfalder den %1. dag i %2.

en: Payments are due on the
da: Betaling forfalder den

en: Pending
da: Afventende

en: Pending (by %1)
da: Afventende (fra %1)

en: Pending Subscriptions
da: Afventende abonnementer

en: Pending and Inactive Memberships
da: Afventende og Inaktive medlemskaber

en: Pending from approval
da: Afventer godkendelse

en: Pending from waitlist
da: Afventerende fra venteliste

en: Pending in cart
da: Afventer i kurv

en: Pending participant expiration (hours)
da: afventer deltagelsesudløb (timer)

en: Pending refund
da: Afventende refusion

en: People can register for this event starting on
da: Personer kan tilmelde sig til arrangementet startende fra den

en: Percentage Change
da: Procentvis ændring

en: Performance
da: Ydelse

en: Period
da: Periode

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
da: Periode-type bør være rullende, når enheden for varighed er Dag

en: Permanently Delete Contact
da: Slet kontakt permanent

en: Permission Denied
da: Tilladelse nægtet

en: Permission Error
da: Fejl vedr. tilladelser

en: Permission Operator
da: Tildeler af tilladelser

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Permissions for Anonymous Users
da: Tilladelser for anonyme brugere

en: Persian (Iran)
da: Persisk (Iran)

en: Personal Campaign Page
da: Personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page Contribution Information
da: Personlig kampagneside bidragsinformation

en: Personal Campaign Page Honor Roll
da: Hædersliste for personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
da: Hædersliste for personlige kampagneside?

en: Personal Campaign Page ID
da: ID for personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page Nickname
da: Navn på personlig bidragsside

en: Personal Campaign Page Notification
da: Besked om personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page Owner Notification
da: Notifikation til ejer af personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page Personal Note
da: Personlig besked til personlig bidragsside

en: Personal Campaign Page Report
da: Rapport over personlige kampagnesider

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
da: Personlig kampagneside - indstillinger (%1)

en: Personal Campaign Page Status
da: Status for person kampagneside

en: Personal Campaign Page?
da: Personlig kampagneside?

en: Personal Campaign Pages
da: Personlige kampagnesider

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
da: Personlige kampagnesider (PK) lader dine interessenter oprette deres egen indsamlingsside for din organisation. Dette betyder at en donor, efter at have doneret til din organisation, kan vælge at oprette en side med hendes eget billede, tekst og personlige oplysninger. Hun kan dernæst sende en sidehenvisning til hendes venner, og bidrage til at støtte din organisation. Dette er en effektiv og hurtig måde at få spredt dit kampagnebudskab.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
da: Personlige kampagnesider - Admin-notifikation

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
da: Personlig kampagneside - notifikation til ejer

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
da: Personlige Kampagnesider - Supporters statusændring notifikation

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
da: Personlige kampagnesider - Velkomst for supportere

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
da: Personlige kampagnesider er på nuværende tidspunkt ikke aktiv for denne bidragside. Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
da: Personlige kampagnesider tilbyder dine interessenter muligheden for at markedsføre dette arrangement eller en relateret indsamlingsindsats. Når personlige kampagnesider er aktiverede, så vil interessenter se en henvisning efter tilmelding til dettte arrangement, der inviterer dem til at oprette deres egen side til markedsføring af arrangementet (eller markedsføre en relateret online-bidragside). Tilmeldingsgebyr til arrangementer (eller bidrag) fra personer, der kommer ind gennem en personlig kampagneside, registreres som "bløde kreditter" for supporteren som oprettede denne kampagneside.

en: Personal Campaign Preview
da: Forhåndsvisning af personlig kampagne

en: Personal Campaign Title
da: Titel på personlig kampagne

en: Personal Campaigns
da: Personlige kampagner

en: Personal Contribution Link
da: Personlig bidragshenvisning

en: Personal Note
da: Personlig besked

en: Personal Note (for Honor Roll)
da: Personlig besked (til hædersliste)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
da: Personlig besked indsedt af bidragyder til visning i hæderslisten.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
da: Personalisér indholdet og udseendet af din indsamlingsside her. Du vil have mulighed for at gå tilbage til denne side og foretage ændringer til enhver tid.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
da: Personalisér indholdet og udseendet på din personlige kampagneside her. Du vil have mulighed for at gå tilbage til denne side og foretage ændringer til enhver tid.

en: Personalized email blasts and newsletters.
da: Personliggjorte e-mail-blastere og nyhedsbreve.

en: Petition - need verification
da: Anmodning - kræver bekræftelse

en: Petition - signature added
da: Anmodning - underskrift tilføjet

en: Petition Dashboard
da: Instrumentbræt for anmodninger

en: Petition ID
da: ID for anmodning

en: Petition Signature
da: Signatur for anmodning

en: Petition Signers Group
da: Gruppe for underskrivere af anmodning

en: Petition Title
da: Titel på anmodning

en: Petition Type
da: Anmodningstype

en: Petition Type ID
da: ID for anmodningstype

en: Petition has been saved.
da: Anmodningen er blevet gemt.

en: Petitions
da: Anmodninger

en: Phone
da: Telefon

en: Phone (Contact A)
da: Telefon (kontakt A)

en: Phone (Contact B)
da: Telefon (kontakt B)

en: Phone (Main)
da: Telefon (primær)

en: Phone (called) Number
da: Telefonnummer (som der er ringet til)

en: Phone 2
da: Telefon 2

en: Phone Call
da: Telefonopkald

en: Phone Ext (Contact A)
da: Telefon ekst. (kontakt A)

en: Phone Ext (Contact B)
da: Telefon ekst. (kontakt B)

en: Phone Extension
da: Telefon-udvidelse

en: Phone ID
da: Telefon-ID

en: Phone Location
da: Telefon-placering

en: Phone No
da: Telefon

en: Phone Number
da: Telefon nummer

en: Phone Numeric
da: Numerisk telefonnummer

en: Phone Type
da: Telefontype

en: Phone and Email
da: Telefon og e-mail

en: Phone and Extension
da: Telefonnummer og tilvalg

en: Phone number contains
da: Telefonnummer indeholder

en: Phone type
da: Telefontype

en: PhoneBank
da: PhoneBank - Telefonbank

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
da: Vælg en præmie, der skal indgå på denne bidragsside. Brug <a href='%1'>Administrér præmier</a> til at oprette eller aktivere yderligere præmier.

en: Pie
da: Lagkage

en: Pie Chart
da: Cirkel-diagram

en: Place of residence
da: Bopæl

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
da: Placér radioknappen med 'Nej tak' før ELLER efter oversigten med præmier, der tilbydes på denne side.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
da: Placér din markør dét sted  i beskedboksen, du ønsker at symboludtrykket skal indsættes. Klik dernæst &quot;Indsæt symboludtryk&quot;-henvisningen i øvre, højre hjørne af beskedboksen, for at se en liste med tilgængelige symboludtryk. Indsæt udtrykket ved at klikke på det valgte udtryksnavn i listen (eksempelvis, klik &quot;Fornavn&quot;).

en: Plain-Text Format
da: Klartekst-format

en: Plaintext mailing message
da: Klartekst-besked i mailudsendelse

en: Planned
da: Planlagt

en: Please Enter the value for Original Word
da: Angiv venligst det originale ord

en: Please Enter the value for Replacement Word
da: Venligst angiv et erstatningsord

en: Please Select a Soft Credit Type
da: Vælg venligst en type af blød kredit

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
da: Send venligst forespørgsler til vores kontaktadresse

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
da: Tilføj venligst en profil med en e-mailadresse, hvis 'Send bekræftelses-e-mail?' er valgt

en: Please assign this permission to a Role.
da: Vælg venligst en tilladelse til en rolle

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
da: Tjek venligst din indbakke for e-mail, for e-mail med anmodning om bekræftelse. Hvis du ikke finder den, så sørg for at sikre at den ikke er havnet i din mappe med spam.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
da: Vælg venligst en anden adresse som primær før ændring af denne.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
da: Ryd værdien hvis du vil bruge %1 operatoren.

en: Please contact our site administrator for more information
da: Kontakt venligst vores administrator af stedet for yderligere information

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
da: Kontakt os venligst på %1 eller send e-mail til %2, hvis du har spørgsmål
    eller brug for at ændre dine planlagte betalinger.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
da: Kontakt os på %1 eller send e-mail til %2, hvis du har spørgsmål eller ønsker
    at forespørge om genaktivering af din tilmelding til dette arrangement.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
da: Kontakt os venligst på %1 eller send e-mail til %2, hvis du har spørgsmål.

en: Please correct errors before previewing.
da: Ret venligst fejlene før forhåndsvisningen.

en: Please correct errors before saving.
da: Ret venligst fejlene før du gemmer.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
da: Ret venligst nedenstående fejl i felterne nedenfor:

en: Please define the custom translation function first.
da: Angiv den brugerdefinerede oversættelsesfunktion først.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
da: Undlad venligst at inkludere enhedsparameter (enhed er altid 'kontakt')

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
da: Undlad venligst at vælge GruppérEfter 'Aktivitetsdato' sammen med GruppérEfter 'Kontakt'

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
da: Undlad venligst at vælge kontaktfelter sammen med GruppérEfter 'Aktivitetsdato'

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
da: Vælg venligst ikke mere end ét medlemskab knyttet med samme organisation.

en: Please do not use '/' in Event Title.
da: Du må ikke bruge '/' i arrangementstitlen

en: Please do not use '/' in Title
da: Undlad venligst at bruge '/' i titlen

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
da: Aktivér venligst sektion om bidragsbeløb for at benytte dette tilvalg.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
da: Sørg venligst for at der mindst opretholdes én tilknyttet kontaktgruppe.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
da: Sørg for at sikre, at CiviCRM-kontakten eksisterer

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
da: Angiv 1 (for Ja) eller 0 (for Nej) hvis du vil sætte en standardværdi.

en: Please enter 1 or 0 as value.
da: Angiv 1 eller 0 som værdi.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
da: Angiv venligst e-mailbekræftelse for "Afsenders e-mailadresse".

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
da: Angiv venligst bekræftelses e-mail fra Navn.

en: Please enter a Contribution Amount.
da: Tilføj et bidragsbeløb

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
da: Angiv venligst en fast periode start dag for dette abonnement eller service.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
da: Angiv en titel for bekræftelse af registrering -siden

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
da: Indtast venligst en titel for tak for registrering -siden

en: Please enter a Username to create an account.
da: Angiv venligst et brugernavn for at oprette en konto

en: Please enter a duration interval.
da: Indtast venligst et varighed-interval.

en: Please enter a label for at least one fee level.
da: Indtast venligst en etiket til mindst én gebyr niveau.

en: Please enter a membership type name.
da: Indtast venligst et navn på medlemstype.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
da: Skriv venligst en monetær værdi for minimale bidragsbeløb.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
da: Tilføj et beløb for Minimumsgebyr

en: Please enter a monetary value for this field.
da: Angiv venligst en monetær værdi for dette felt.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
da: Skriv venligst et navn, som vises i listen over bidragsyere, eller vælg 'Bidrag anonymt'.

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
da: Indtast et nummer for frekvens (fx hver \ "3 " måned).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
da: Skriv venligst, hvor mange gange du ønsker at give dette gentagne bidrag (f.eks. hver 3 måned).

en: Please enter a password.
da: Venligst angiv et password.

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
da: Angiv venligst en status, der IKKE repræsenterer en nuværende medlemsstatus.

en: Please enter a time.
da: Angiv venligst et tidspunkt

en: Please enter a valid %1
da: Venligst angiv et gyldigt %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
da: Indtast venligst et gyldigt identifikationsnummer på bank (værdi må ikke indeholde punkttegn).

en: Please enter a valid Card Number
da: Angiv venligst et gyldigt kreditkortnummer

en: Please enter a valid Card Verification Number
da: Angiv venligst et gyldig bekræftelsesnummer for kreditkort

en: Please enter a valid Max Participants.
da: Indtast venligst et gyldigt maksimum for deltagere.

en: Please enter a valid No. of reminders.
da: Angiv venligst et gyldigt antal påmindelser.

en: Please enter a valid Participants Count.
da: Angiv venligst et gyldigt deltagerantal.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
da: Angiv venligst en gyldig Løfte frekvens interval.

en: Please enter a valid URL.
da: Angiv venligst en gyldig URL.

en: Please enter a valid additional reminder day.
da: Angiv venligst en anden gyldig påmindelsesdato

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
da: Angiv et gyldigt beløb (kun tal og komma).

en: Please enter a valid amount for this field.
da: Angiv venligst et gyldigt beløb for dette felt.

en: Please enter a valid amount.
da: Indtast venligst et gyldigt beløb.

en: Please enter a valid credit card number.
da: Angiv venligst et gyldigt kreditkortnummer.

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
da: Angiv venligst en gyldig dato (ÅÅÅÅ-MM-DD).

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
da: Angiv venligst en gyldig dato som standardværdi med brug af ÅÅÅÅ-MM-DD-formatet. Eksempel: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
da: Angiv en gyldig dato i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD. Eksempel: 2009-12-31.

en: Please enter a valid date.
da: Angiv venligst en gyldig dato.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
da: Angiv venligst et gyldigt domæne for denne postkasse-konto (den del som kommer efter @).

en: Please enter a valid email address.
da: Angiv venligst en gyldig e-postadresse.

en: Please enter a valid fixed period rollover day
da: Indtast venligst en gyldig, fast overgangsdag for periode

en: Please enter a valid fixed period start day
da: Indtast venligst en gyldig, fast startdag for periode

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
da: Angiv en gyldig dag for gentagne betalinger dvs. 1 til 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
da: Angiv en gyldig dag for gentagne betalinger dvs. 1 til 7.

en: Please enter a valid integer value.
da: Angiv et gyldigt heltal.

en: Please enter a valid integer.
da: Vælg et gyldigt heltal.

en: Please enter a valid limit.
da: Indtast venligst en gyldig grænse.

en: Please enter a valid link.
da: Indtast venligst en gyldig henvisning.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
da: Venligst indtast en valid, kommasepareret liste over e-mailadresser

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
da: Angiv venligst en gyldig monetær værdi for gebyr-beløb.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
da: Angiv venligst en gyldig monetær værdi for beløb som ikke er fradragsberettiget.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
da: Angiv venligst et gyldig penge beløb (eks. %1)

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
da: Angiv venligst et gyldigt værdi beløb i dette felt (eks. %1).

en: Please enter a valid money value.
da: Angiv en gyldig penge værdi.

en: Please enter a valid number of installments.
da: Angiv et gyldigt antal rater.

en: Please enter a valid number of pledge installments.
da: Angiv et gyldigt antal rater for løfte om betaling.

en: Please enter a valid number.
da: Vælg et gyldigt tal.

en: Please enter a valid payment due day.
da: Angiv en gyldig betalingsdag.

en: Please enter a valid phone number.
da: Angiv venligst et gyldigt telefonnummer.

en: Please enter a valid reminder day.
da: Angiv venligst en gyldig påmindelsesdato

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
da: Venligst angive en gyldig værdi fra dit kontokorts sikkerheds kode. Det er normalt 3-4 cifre bag på kortet.

en: Please enter a valid value.
da: Angiv en gyldig værdi.

en: Please enter a value with a valid extension.
da: Angiv venligst en værdi med en gyldig ekstension.

en: Please enter a value.
da: Angiv venligst en værdi.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
da: Angiv et helt tal for antallet af ekstra personer.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
da: Indtast et helt tal for hvor mange perioder der skal fornyes

en: Please enter an amount for at least one fee level.
da: Indtast venligst et beløb til mindst et gebyr niveau.

en: Please enter an integer for the number of terms.
da: Angiv venligst et heltal for antallet af terminer.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
da: Angiv venligst oplysninger for mindst én ven, eller klik Annullér hvis du ikke vil sende e-mail på nuværende tidspunkt.

en: Please enter correct Data (in valid format).
da: Angiv venligst korrekte data (i gyldigt format).

en: Please enter integer value for weight
da: Skriv et heltal for vægt

en: Please enter only digits.
da: Angiv venligst kun tal.

en: Please enter positive number
da: Indtast venligst et positivt tal

en: Please enter positive number as a distance
da: Indtast venligst et positivt tal som distance

en: Please enter the Actual Cost of Product.
da: Skriv venligst den faktiske omkostning for produktet

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
da: Angiv venligst varighedens interval for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
da: Angiv venligst varighedens enhed for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
da: Angiv venligst frekvens intervallet for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
da: Angiv venligst frekvens enheden for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Market Value for this product.
da: Skriv venligst den vejledende pris for dette produkt.

en: Please enter the Member Since.
da: Tilføj Medlem Siden

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
da: Indtast venligst Betal Senere instrukser, der skulle vises til dine brugere.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
da: Indtast venligst Betal Senere teksten som skal vises på tilmeldingsblanketten.

en: Please enter the associated Financial Type
da: Angiv venligst den tilknyttede finanstype.

en: Please enter the contribution amount label.
da: Angiv venligst etiketten for bidragsbeløb

en: Please enter the contribution.
da: Venligst indtast bidraget.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
da: Angiv venligst varigheden som antal af minutter (kun tal)

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
da: Angiv venligst indeks for engagement som et tal (kun heltal).

en: Please enter the fee label for the paid event.
da: Indtast venligst gebyretiket for det betalte arrangement.

en: Please enter the financial Type.
da: Angiv venligst finanstypen.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
da: Skriv instruktionerne, som sendes til bidragyderen, når denne vælger 'Betal senere'.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
da: Indtast venligst navnet på organisationen eller enheden, der ejer dette CiviCRM-sted.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
da: Angiv venligst varigheden som antal af minutter (kun tal)

en: Please enter the operator.
da: Indtast operatoren.

en: Please enter the same value again.
da: Angiv venligst den samme værdi igen.

en: Please enter the soft credit amount.
da: Angiv venligst beløbet for den bløde kredit.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
da: Skriv venligst teksten til 'Betal senere' afkrydsningsfelt vist på bidragssiden.

en: Please enter the values correctly.
da: Indtast værdierne korrekt.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
da: Skriv op til 5 modtagere

en: Please enter valid Contact ID
da: Angiv venligst et gyldigt kontakt-ID

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
da: Indtast venligst en gyldig, fast overgangsdag for periode

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
da: Indtast venligst en gyldig, fast startdag for periode

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
da: Angiv venligst et gyldigt interval for frekvensen af løfter

en: Please enter value for tax rate
da: Angiv venlgist værdien for skattesatsen

en: Please enter your friend's email address.
da: Angiv venligst din vens mailadresse.

en: Please enter your friend's first name.
da: Angiv venligst din vens fornavn.

en: Please enter your friend's last name.
da: Angiv venligst din vens efternavn.

en: Please fix this field.
da: Ret venligst dette felt.

en: Please follow the proper format for From Email Address
da: Følg venligst det gyldige format for "Afsenders e-mailadresse"

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
da: Gå venligst tilbage til den primære tilmeldingsside for at færdiggøre oplysninger om betaling.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
da: Hjælp os venligst og giv dine venner, kolleger og de som følger dig, besked om vores side

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
da: Inkludér venligst en profil til onlinetilmelding af yderligere deltagere, der indeholder et adressefelt for e-mail og/eller felter med fornavn + efternavn.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
da: Inkludér venligst en profil til onlinetilmelding, der indeholder et felt med e-mailadresse og/eller felter med fornavn + efternavn.

en: Please login if you have an account on this site with the link
da: Hvis du allerede har en konto bedes du logge ind med følgende link

en: Please mail your payment to
da: Send venligst din betaling til

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
da: Indskrænk venligst din søgning ved at angive et mere komplet navn på din målkontakt.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
da: Bemærk venligst at valgene, der er markerede eller valgt, er udsolgt for deltageren som vises.

en: Please provide Text message.
da: Angiv venligst tekstbesked.

en: Please provide a Template Name.
da: Angiv venligst et navn på skabelon.

en: Please provide a Text
da: Angiv venligst en tekst

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
da: Husk venligst at Drupals rettigheder for "tilmelding til arrangementer" tilsidesætter CiviCRMs kontrol over tilgang til information om arrangement.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
da: Gennemgå venligst <a href="!1">Drupals installationsguide</a> og <a href="!2">Problemløsningssiden</a> for hjælp. Hvis du stadig har brug for hjælp til installationen, kan du ofte finde løsninger til dine problemer ved at søge på fejlmeddelelserne i <a href="!3">Installationssupportsektionen af forum'et</a>.</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
da: Søg venligst med filtrene "Afholdes" og "Undersøgelses-ID" slået til, for at anvende denne handling.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
da: Søg venligst med 'Undersøgelse' for at anvende denne handling.

en: Please see attached
da: Se venligst vedhæftede

en: Please select %1
da: Vælg venligst %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
da: Vælg venligst operatoren 'Er lig med' ELLER 'Er mindre end eller lig med'

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
da: Vælg en CiviCRM-gruppe og Drupal-rolle.

en: Please select a Financial Type.
da: Vælg venligst en finanstype.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
da: Vælg venligst en gruppe (eller Alle grupper).

en: Please select a Payment Method
da: Vælg venligst en betalingsmetode

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
da: Vælg venligst en personlig kampagneside, ELLER afmarkér visning i hædersliste og ryd både hædersliste-navnet og feltet med personlig besked.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
da: Vælg venligst en profil (eller alle profiler)

en: Please select a Survey Result Set.
da: Vælg venligst et resultatsæt for undersøgelse.

en: Please select a case from the list
da: Vælg venligst en sag fra listen

en: Please select a contact
da: Vælg venligst en kontakt

en: Please select a date format.
da: Vælg venligst et datoformat.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
da: Vælg venligst en forudvalgt lande, der er i listen over tilgængelige lande.

en: Please select a different contact.
da: Vælg venligst en anden kontakt.

en: Please select a field name
da: Angiv venligst et feltnavn

en: Please select a membership type.
da: Vælg venligst type medlemskab

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
da: Vælg venligst en periode ( f.eks. måned, år...) for hvor ofte Du øsker at give dette gentagne bidrag (f.eks. hver 3 måned).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
da: Vælg venligst en profil til indsamling af organisationsinformation på denne bidragsside.

en: Please select a profile used for honoree
da: Vælg venligst en profil, der skal bruges til æresmedlem

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
da: Vælg venligst et sæt brugerdefinerede data (eller alle brugerdefinerede data)

en: Please select a value
da: Vælg venligst en værdi

en: Please select an Event (or ALL Events).
da: Vælg venligst et arrangment (eller alle arrangementer)

en: Please select an action from the drop-down menu.
da: Vælg venligst en handling fra menuen i rullelisten.

en: Please select an action from the menu.
da: Vælg venligst en handling fra menuen.

en: Please select an appropriate option as default.
da: Vælg venligst en passende indstilling som standard.

en: Please select an option for the premium image.
da: Vælg venligst et tilvalg for præmiebilledet.

en: Please select appropriate value
da: Vælg venligst en passende værdi

en: Please select at least one Group by field.
da: Vælg venligst mindst ét Gruppér efter-felt.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
da: Vær venlig at vælge mindst én type af medlemskab, for at inkludere sektion om medlemskab på denne side.

en: Please select at least one field.
da: Vælg venligst ét felt som minimum.

en: Please select at least one membership option.
da: Vælg mindst ét medlemskabs-tilvalg.

en: Please select at least one option from price set.
da: Vælg venligst mindst ét tilvalg fra prissæt.

en: Please select at least one privacy option.
da: Vælg mindst ét tilvalg for privatliv.

en: Please select at least one tag.
da: Venligst vælg mindst ét mærke.

en: Please select entity value
da: Vælg venligst en enhedsværdi

en: Please select financial type.
da: Vælg venligst finanstype.

en: Please select one or more batches for this action.
da: Vælg venligst én eller flere massekørsler for denne handling.

en: Please select one or more contact for this action
da: Vælg venligst én eller flere kontakter for denne handling.

en: Please select one or more contributions for this action.
da: Vælg venligst én eller flere bidrag for denne handling.

en: Please select only online contributions with Pending status.
da: Vælg venligst kun online bidrag med status 'Afventer'.

en: Please select some other case to link.
da: Vælg venligst en anden sag til henvisningen.

en: Please select the Amount Statistics
da: Vælg venligst beløbsstatistik

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
da: Vælg venligst periodetypen for denne abonnement eller service.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
da: Vælg venligst en gyldig, delt kontakt eller en kontakt med gyldig adresse.

en: Please set a location type of %1
da: Angiv venligst en stedtype for %1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
da: Angiv venligst URL for API'et. Rådfør dig venligst med dokumentationen for flere detaljer.

en: Please specify a username.
da: Venligst angiv et brugernavn.

en: Please specify a valid email address.
da: Venligst angiv en gyldig e-mailadresse.

en: Please specify either start date or end date.
da: Angiv venligst enten start- eller slutdato.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
da: Foretag venligst en untar (udpakning) af din hentede kopi af CiviCRM i <strong>%1</strong>-mappen under din Drupal-rodmappe.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
da: Brug kun alfanumeriske, mellemrum, bindestreger og tankestreger for arrangementsnavne.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
da: Benyt venligst formularen <a href="%1">Registrér betaling</a>, hvis du har modtaget yderligere betalinger for denne delvist betalte bidragspost.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
da: Kontroller venligst nedenstående oplysninger omhyggeligt. <strong>Klik tilbage</strong> hvis du har brug for at foretage ændringer.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
da: Verificér venligst informationerne nedenfor. <span class="bold">Klik dernæst 'Fortsæt' for at blive føjet til ventelisten til dette arrangement</span>. Hvis der bliver plads, så vil du modtage en e-mail med en henvisning til en webside, hvor du kan fuldføre din tilmelding.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
da: Bekræft venligst informationerne her under. Klik på <strong>Tilbage</strong> kanppen herunder hvis du skal ændre noget.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
da: Verificér venligst informationerne nedenfor. Klik dernæst 'Fortsæt' for at sende til tilmelding. <span class="bold">Når den er godkendt vil du modtage en e-mail med en henvisning til en webside, hvor du kan fuldføre tilmeldingsprocessen.</span>

en: Pledge
da: Løfte

en: Pledge Acknowledged
da: Tilsagn er registreret

en: Pledge Acknowledgment
da: Kvittering for afgivet løfte

en: Pledge Amount
da: Løfte beløb

en: Pledge Amounts
da: Løfte beløb

en: Pledge By
da: Løfte givet af

en: Pledge Cancelled Date
da: Annulleringsdato for tilsagn

en: Pledge Currency
da: Valuta for løfte/støttetilsagn

en: Pledge End Date
da: Slutdato for løfte

en: Pledge Frequency
da: Frekvens over løfter

en: Pledge Frequency Interval
da: Frekvensinterval for løfte

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
da: Løfte gentaginterval er et påkrævet felt.

en: Pledge Frequency Unit
da: Gentaget løfte enhed

en: Pledge ID
da: Tilkendegivelses-ID

en: Pledge Information
da: Information om bidrag

en: Pledge Installments field must be > 1.
da: Løfte om bidrag skal være større end 1.

en: Pledge Installments is required field.
da: Afgiv Løfte om betalinger er et påkrævet felt.

en: Pledge Made
da: Afgivede løfter

en: Pledge Made Date
da: Dato for afgivelse af løfte

en: Pledge Modified Date
da: Ændringsdato for tilsagn

en: Pledge Number of Installments
da: Giv tilsagn om antal betalinger

en: Pledge Payment Reminder
da: Påmindelse om betaling af bidrag.

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
da: Betalingsplan for tilsagn er blevet opdateret.

en: Pledge Payment Status
da: Status for løftebetalinger

en: Pledge Payments Applied
da: Løfte betalinger anvendt

en: Pledge Received
da: Modtaget bidrag

en: Pledge Reminder
da: Påmindelse om afgivet løfte

en: Pledge Search
da: Søg løfter

en: Pledge Start Date
da: Startdato for løfte

en: Pledge Summary
da: Løfte resumé

en: Pledge Summary Report
da: Oversigtsrapport over afgivne løfter

en: Pledge by
da: Løfte med

en: Pledge day
da: Dato for løfte

en: Pledge frequency interval field must be > 0
da: Løfte gentaginterval skal være større end nul

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
da: Løfte er blevet annulleret og alle planlagte (ikke gennemførte) betalinger er blevet annulleret.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
da: Løfte er gemt og betalinger er planlagt.<br /

en: Pledge has been updated.<br />
da: Løftet er blevet opdateret.<br />

en: Pledge is a Test
da: Løftet er en test

en: Pledge is a Test?
da: Er løfte en test?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
da: Løfte betalingsstatus bør være 'Afventer' eller 'Overskredet'.

en: Pledged
da: Afgivet løfte

en: Pledged Amount
da: Beløb for løfte

en: Pledged For
da: Tilsagn om

en: Pledged but not Paid Report
da: Rapport over afgivne løfter der ikke er indfriet

en: Pledger
da: Løfte afgiver

en: Pledger Name or Email
da: Løftegivers navn eller e-mail

en: Pledges
da: Løfter

en: Pledges - Acknowledgement
da: Løfter - Tak

en: Pledges - Payment Reminder
da: Løfter - Påmindelse om betaling

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
da: Løfter "afventer" indtil den første betaling er modtaget. Når en betaling er modtaget ændres status til "igangværende" indtil alle betalinger er gennemført. Manglende betalinger er dem med betalingsdatoen er overskredet.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
da: Løfter er flere gentagne bidrag. Vælg engangsbidrag, hvis du kun ønsker at bidrage en gang.

en: Pledges made in your honor.
da: Løfter på vegne af dig.

en: Pledges received from %1 since inception.
da: Løfter modtaget fra %1 siden begyndelsen.

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
da: Plugins til andre adressestandardiseringstjenester findes fra 3. parts udviklere. Hvis installeret, vil de indgå i drop-down under.

en: Points
da: Punkter

en: Polish
da: Polsk

en: Populate counties
da: Indsættelse af amter

en: Portrait
da: Portræt

en: Portuguese (Brazil)
da: Portugisisk (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
da: Portugisisk (Portugal)

en: Possible Duplicate Detected
da: En dublet er muligvis fundet

en: Post Help
da: Efterfølgende hjælp

en: Post Url
da: Send-URL

en: Post-form Help
da: Hjælp efter formular

en: Postal
da: Postadresse

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Postal Code (Home)
da: Postnummer (hjem)

en: Postal Code End
da: Postnummer slut

en: Postal Code Start
da: Postnummer start

en: Postal Code Suffix
da: Postnr.-suffiks

en: Postal Greeting
da: Postkort

en: Postal Greeting - Custom
da: Post-hilsen - Brugerdefineret

en: Postal Greeting Custom
da: Tilret postkort

en: Postal Greeting ID
da: ID for brevhilsen

en: Postal Greeting Type
da: Type af posthilsen

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
da: Brevhilsen skal være en af de konfigurerede formatvalgmuligheder. Se Administrer >> Systemindstillinger >> Tilvalgsgrupper >> Brevhilsener for gyldige værdier

en: Postal Mail
da: Almindelig post

en: Postal Mailing
da: Almindelig postforsendelse

en: Postal Mailing Export
da: Eksport af postforsendelser

en: Postal code
da: Postnummer

en: Postal code greater than or equal to '%1'
da: Postnummer større end eller lig med '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
da: Postnummer mindre end eller lig med '%1'

en: Postal code.
da: Postnummer

en: Pre Help
da: Forudgående hjælp

en: Pre-form Help
da: Hjælp før formular

en: Preferences Date Options can only be updated
da: Præferencer for datotilvalg kan kun opdateres

en: Preferred Communication
da: Foretrukne kommunikation

en: Preferred Communication Method
da: Foretrukne kommunikationsmetode

en: Preferred Language
da: Foretrukkent sprog

en: Preferred Mail Format
da: Foretrukkent mail-format

en: Preferred Method(s)
da: Foretrukken metode:

en: Prefix
da: Præfiks

en: Premium
da: Præmie

en: Premium Contact Email
da: Kontakt-e-mail for præmie

en: Premium Entity
da: Præmieenhed

en: Premium ID
da: Præmie-ID

en: Premium Image
da: Billede af præmie

en: Premium Information
da: Præmie-information

en: Premium Introductory Text
da: Introduktionstekst til præmie

en: Premium Option
da: Præmie-tilvalg

en: Premium Product
da: Præmieprodukt

en: Premium entity ID
da: ID for præmieenhed

en: Premiums
da: Præmier

en: Premiums Contact Phone
da: Telefonisk kontaktnummer for præmier

en: Premiums Inventory Account is
da: Konto for præmiebeholdning er

en: Premiums Section Enabled?
da: Er præmiesektion aktiveret?

en: Premiums Settings
da: Præmie-indstillinger

en: Premiums inventory
da: Præmiebeholdning

en: Preview
da: Forhåndvisning

en: Preview %1
da: Forhåndsvis %1

en: Preview (all fields)
da: Forhåndsvis (alle felter)

en: Preview CiviCRM Profile Field
da: Gennemse CiviCRM profilfelt

en: Preview Custom Data
da: Gennemse brugerdefineret data

en: Preview Custom Data Set
da: Forhåndvis tilpasset datasæt

en: Preview Custom Field
da: Forhåndsvis tilpasset felt

en: Preview Field
da: Forhåndsvis felt

en: Preview Field Display
da: Forhåndsvis feltvisning

en: Preview Form Field
da: Forhåndsvis formular-felt

en: Preview Mailing
da: Forhåndsvis postudsendelse

en: Preview Mode
da: Tilstand for forhåndsvisning

en: Preview Page - %1
da: Vis prøveside - %1

en: Preview Premium
da: Vis præmie

en: Preview Price
da: Forhåndsvis pris

en: Preview Price Set
da: Forhåndsvis prisstruktur

en: Preview SMS
da: Forhåndsvis SMS

en: Preview Widget and Get Code
da: Forhåndsvis kontrol og 'Hent kode'

en: Preview only supports HTTP POST
da: Forhåndvisningen understøtter kun HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
da: Forhåndsvis din personlige kampagneside

en: Previous
da: Forrige

en: Price
da: Pris

en: Price Field
da: Prisfelt

en: Price Field '%1' has been saved.
da: Prisfeltet '%1' er blevet gemt.

en: Price Field End Date
da: Prisfelt - slutdato

en: Price Field ID
da: Prisfelt - ID

en: Price Field Is Active?
da: Prisfelt - er aktiv?

en: Price Field Javascript
da: Prisfelt - JavaScript

en: Price Field Option
da: Pris-felt-tilvalg

en: Price Field Options
da: Muligheder for pris felter

en: Price Field Options per Row
da: Prisfelt - tilvalg per række

en: Price Field Pre Text
da: Prisfelt - før tekst

en: Price Field Quantity Required?
da: Prisfelt - er kvantitet påkrævet?

en: Price Field Show Amounts?
da: Prisfelt - vis beløb?

en: Price Field Start Date
da: Prisfelt - startdato

en: Price Field Value ID
da: Prisfelt - værdi-ID

en: Price Field Value is Active
da: Værdi for prisfelt er aktivt

en: Price Field Visibility
da: Prisfelt - synlighed

en: Price Field is Required?
da: Prisfelt - er påkrævet?

en: Price Fields
da: Pris felter

en: Price Option
da: Pris-tilvalg

en: Price Options
da: Pristilvalg

en: Price Set
da: Prisstruktur

en: Price Set Details for Event Participants
da: Detaljer om prisstruktur for deltagere til arrangement

en: Price Set Extends
da: Prisstruktur udvider

en: Price Set Fields
da: Felter til prisstruktur

en: Price Set Is Active?
da: Er prisstruktur aktiv?

en: Price Set Is Reserved
da: Prisstruktur er reserveret

en: Price Set Javascript
da: Prisstruktur - JavaScript

en: Price Set Post Help
da: Prisstruktur - efter hjælp

en: Price Set Pre Help
da: Prisstruktur - før hjælp

en: Price Set Title
da: Prisstruktur - titel

en: Price Sets
da: Prisstrukturer

en: Price is a required field
da: Pris er et nødvendigt felt

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
da: Prisstrukturer lader sig opsætte fleksible prisskemaer med flere valgmuligheder, til dine sider for bidrag, arrangementer og medlemskaber. Brug en prisstruktur hvis de prædefinerede valgmuligheder for priser er utilstrækkelige i forhold til dine behov.

en: Primary
da: Primær

en: Primary Address
da: Primær adresse

en: Primary Contact(s) Listed
da: Primære kontakter vises

en: Primary Email
da: Primær e-mail

en: Primary Member ID
da: Primært medlems-ID

en: Primary Member?
da: Primært medlem?

en: Primary Members
da: Primære medlemmer

en: Primary Members Only
da: Kun primære medlemmer

en: Primary Phone
da: Primær telefon

en: Primary location for this contact
da: Primær lokation for denne kontakt

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
da: Det primære medlemsantal (de som "ejer" medlemskabet snarere end modtager det gennem relationer) vises i [kantede parenteser].

en: Primary?
da: Primær?

en: Print
da: Udskriv

en: Print Activities
da: Udskriv aktiviteter

en: Print Case List
da: Udskriv sagsliste

en: Print Contact List
da: Print kontaktliste

en: Print Contribution Invoice
da: Udskriv bidragsfaktura

en: Print Contribution Receipts
da: Udskriv bidragskvitteringer

en: Print Contributions
da: Udskriv bidrag

en: Print Grant List
da: Udskriv bevillingsoversigt

en: Print Invoice
da: Udskriv faktura

en: Print Invoice and Credit Note
da: Udskriv faktura og kreditnota

en: Print Label ID
da: Udskriv etikette-ID

en: Print Mailing Recipients
da: Udskriv modtagere af postudsendelse

en: Print Members
da: Print medlemmer

en: Print Name Badge
da: Print navne skilt

en: Print Participant List
da: Print deltagerliste

en: Print Pledge List
da: Udskriv liste over løfter

en: Print Report
da: Udskriv rapport

en: Print Respondents
da: Udskriv respondenter

en: Print Summary
da: Udskriv oversigt

en: Print and Email Options
da: Tilvalg for udskrift og e-mail

en: Print and email options
da: Tilvalg for udskrivning og e-mail

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
da: Udskriv én etikette per medlemskab (frem for per kontakt)

en: Printer-Friendly View
da: Printervenlig visning

en: Printer-friendly view of this page.
da: Printervenlig visning af denne side.

en: Priority
da: Prioritet

en: Privacy
da: Privatliv

en: Privacy Options
da: Indstillinger for privatliv

en: Privacy levels for notes
da: Niveauer af privatliv for noter

en: Privacy:
da: Privatliv:

en: Process Inbound Emails
da: Håndtér indgående e-mail

en: Process Invoice(s)
da: Udsted faktura(er)

en: Process Pledges
da: Håndtér afgive løfter

en: Process Receipt(s)
da: Udsted kvittering(er)

en: Process Survey Respondents
da: Bearbejd Undersøgelsesrespondenter

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
da: Behandlede %1 medlemsposter. Opdaterede %2 poster.

en: Processing
da: Behandler

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
da: Ekspeditionsgebyr for denne transaktion (hvis relevant).

en: Processing...
da: Behandler...

en: Processor Billing Mode
da: Faktureringstilstand for håndteringen

en: Processor Description
da: Beskrivelse af håndteringen

en: Processor Details for Live Payments
da: Detaljer for håndtering for rigtige betalinger

en: Processor Details for Test Payments
da: Detaljer for håndtering for testbetalinger

en: Processor Is Default?
da: Håndteringen er standardvalget?

en: Processor Supports Recurring?
da: Understøtter håndteringen gentagelser?

en: Processor Type
da: Håndteringstype

en: Processor Type Description
da: Håndteringstype - beskrivelse

en: Processor Type Is Active?
da: Er håndteringstypen aktiv?

en: Processor Type Payment Type
da: Håndteringstype - betalingstype

en: Processor Type Supports Recurring?
da: Understøtter håndteringstypen gentagelser?

en: Processor Type is Default?
da: Er håndteringstypen standardvalget?

en: Processor comparison and setup guide
da: Sammenligning af håndteringer og guide til opsætning

en: Processor is Active?
da: Håndteringen er aktiv?

en: Product ID
da: Produkt-ID

en: Product Name
da: Produktnavn

en: Product Option
da: Produktvalg

en: Profile
da: Profil

en: Profile '%1' already exists in Database.
da: Profilen '%1' eksisterer allerede i database.

en: Profile Added
da: Profil blev tilføjet

en: Profile Cancel URL
da: Profil - URL til annullering

en: Profile Deleted
da: Profil blev slettet

en: Profile Description
da: Profilbeskrivelse

en: Profile Entity ID
da: Enheds-ID for profil

en: Profile Entity Table
da: Enhedstabel for profil

en: Profile Error
da: Fejl i profil

en: Profile Field
da: Profilfelt

en: Profile Field Deleted
da: Profilfelt blev slettet

en: Profile Field ID
da: Felt-ID for profil

en: Profile Field Is Active
da: Profilfelt er aktivt

en: Profile Field Is Required
da: Profilfeltet er påkrævet

en: Profile Field Is Reserved
da: Profilfeltet er reserveret

en: Profile Field Is Searchable
da: Profilfelt er søgbart

en: Profile Field Is a Filter
da: Profilfelt er et filter

en: Profile Field Label
da: Profilfelt - etikette

en: Profile Field Name
da: Navn på profilfelt

en: Profile Field Phone Type
da: Profilfelt - telefontype

en: Profile Field Post Help
da: Profilfelt - efter hjælp

en: Profile Field Pre Help
da: Profilfelt - før hjælp

en: Profile Field Preview
da: Forhåndvisning af profil-felt

en: Profile Field Saved
da: Profilfelt blev gemt

en: Profile Field Supports Multiple
da: Profilfeltet understøtte adskillige

en: Profile Field Type
da: Profilfelt - type

en: Profile Field Visibility
da: Synlighed for profilfelt

en: Profile Field Website Type
da: Profilfelt - type af websted

en: Profile Group Type
da: Profil - gruppetype

en: Profile ID
da: Profil-ID

en: Profile Is Active
da: Profilen er aktiv

en: Profile Is Reserved
da: Profilen er reserveret

en: Profile Is View Only
da: Profil kan kun vises

en: Profile Module
da: Profilmodul

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Profile Post Text
da: Profil - efter tekst

en: Profile Preview
da: Forhåndvisning af profil

en: Profile Required
da: Profil er påkrævet

en: Profile Saved
da: Profil blev gemt

en: Profile Settings
da: Profilindstillinger

en: Profile Title
da: Titel på profil

en: Profile View - Permission Denied
da: Profil-visning - Tilladelse nægtet

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
da: Profilen indeholder ikke de felter, der kræves som minimum for typen, På vegne af organisation.

en: Profile for Additional Participants
da: Profil for yderligere deltagere

en: Profile for bulk data entry is missing.
da: Profilen for bundtet datapost mangler.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
da: Profil har allerede brugerdefinerede felter som udvider forskellige gruppetyper. Du kan ikke tilføje eller opdatere dette brugerdefinerede felt.

en: Profile is not configured for the selected action.
da: Profil er ikke konfigureret for den valgte handling.

en: Profile is not configured with Email address.
da: Profil er ikke konfigureret med en e-mailadresse.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
da: Søgning, visning og redigering af profil understøttes ikke for profiler, der inkluderer felter for mere end én type af poster.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
da: Profil som skal medtages over faktureringsoplysninger (men efter introduktionsbeskeden, beløb og hæderssektion).

en: Profile to be included at the bottom of the page.
da: Profilen som skal medtages i bunden af siden.

en: Profile to be included in the honoree section
da: Profilen som skal medtages i hæderssektionen

en: Profiles
da: Profiler

en: Profiles - Admin Notification
da: Profiler - Admin-notifikation

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
da: Profiler lader dig aggregere grupper af felter og inkludere dem på dit sted som input-formularer, sider til visning af kontakter, samt egenskaber til søgning og visninger.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
da: Profiler kan anvendes på mange forskellige måder (og en enkelt profil kan anvendes i flere sammenhænge)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
da: Profiler kan henvises til specifikke moduler, der tilgås via indebyggede CiviCRM URL'er eller indlejres i enhver webside, med brug af egenskaben, HTML-formular-stump. Eksempler inkluderer:

en: Progress Bar
da: Statuslinje

en: Progress Bar Color
da: Statusbar farve

en: Promote this event with a personal campaign page
da: Markedsfør dette arrangement med en personlig kampagneside

en: Promoting Your Page
da: Markedsføring af din side

en: Prompted by
da: Forespurgt af

en: Proper action not specified for this custom value record profile
da: Der er ikke angivet en egnet handling til denne profilpost, der har en brugerdefineret værdi

en: Protocol
da: Protokol

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
da: Giv med én linje et resumé af hvad sagen drejer sig om.

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Indtast en adgangskode i begge felter

en: Provider
da: Udbyder

en: Provider Details
da: Detaljer om udbyder

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
da: Fremkommer med en liste med adresse- og telefonoplysninger for interessenter i dit system.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
da: Fremkommer med en liste over interessent-aktivitet, herunder aktivitets-statistik for en/alle kontaktpersoner over en given periode (påkrævet)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
da: Tilbyder en liste af medlemmer sammen med deres medlemsstatus og medlemsdetaljer (tilmeldingsdato, startdato, slutdato). Kan også vise bidrag (betalinger) som er knyttet til hvert medlemskab.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
da: Fremkommer med en liste over medlemskaber som frafaldet eller udløber inden din angivne dato.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
da: Fremkommer med en liste over de største donorer i en given periode, som du definerer. Du kan inkludere så mange donorer som du ønsker (f.eks, top 100 af dine donorer).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
da: Giver en oversigt over sager og deres varighed organiseret efter datorække, status, medarbejder og/eller sags-rolle.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
da: Tilbyder en oversigt over medlemskaber efter type og tilmeldingsdato.

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
da: Giver et overblik over arrangementets indtjening. Du kan medtage nøgle-oplysninger som f.eks arrangements-id, registrering, deltagelse, samt indtægter for at hjælpe dig med at vurdere arrangementets suces.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
da: Giver kontakt-relaterede information om bidrag, medlemskaber, arrangementer og aktiviteter.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
da: Giver detaljeret liste over arbejdsgiver/medarbejder relationer sammen med beskæftigelsesdetaljer F.eks Tilmeldingsdato

en: Provides lists of participants for an event.
da: Tilbyder lister med arrangementsdeltagere.

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
da: Leverer rapportering om intenderet og fuldførte leverancer, afmeldinger og frameldinger, besvarelser og videresendelser.

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
da: Giver %1 en foreslået tekst til den personlige hilsen til deres venner.

en: Proximity Search
da: Søgning indenfor nært beliggende

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
da: Afstandssøgning for en afstand på %1 fra %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
da: Afstandssøgning kræver at du har angivet gyldig geokode-udbyder

en: Public
da: Offentlig

en: Public Event
da: Offentligt arrangement

en: Public Events
da: Offentlige arrangementer

en: Public Pages
da: Offentlige sider

en: Public Participant Listing
da: Offentlig deltager liste

en: Punctuation and spaces are ignored.
da: Punkttegn og mellemrum ignoreres.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
da: Skilletegn er ikke tilladt i et brugernavn, bortset fra punktum, bindestreg og underscore.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
da: Indsæt API metodenavnet. Du skal indtaste stykker af hele API-funktionsnavn som beskrevet i dokumentationen.

en: QR code
da: QR-kode

en: Qty
da: Antal

en: Quarterly
da: Kvartalsvist

en: Quechua
da: Kechua

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Questions? Send email to
da: Spørgsmål? Send e-mail til

en: Queue ID
da: Kø-navn ID

en: Queue Name
da: Kø-navn

en: Queue Runner
da: Kø-afvikler

en: Queued mailing
da: Satte postudsendelse i kø

en: RSS 2.0 Feeds
da: RSS 2.0-kilder

en: Radio
da: Enten eller knap (Radio)

en: Radio buttons
da: Radio-knapper

en: Raised %1
da: Hævede %1

en: Raised %1 of %2
da: Hævede %1 af %2

en: Range
da: Interval

en: Range One Amount
da: Beløb for første interval

en: Range One Stat
da: Stat. for første interval

en: Range Two Amount
da: Beløb for andet interval

en: Range Two Stat
da: Stat. for andet interval

en: Rationale
da: Bevæggrund

en: Re-check requirements
da: Tjek systemkrav påny

en: Re-open
da: Genåbn

en: Re-open Batch
da: Genåbn massekørsel

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
da: Tilpas rækkefølge på menupunkterne (inklusive flytning af dem fra én gren af menu-'træet' til en anden. Anvend ganske enkelt din mus til at 'trække og slippe' menupunktet til den nye placering.

en: Re-subscribe Confirmation
da: Bekræftelse af fornyelse af abonnement

en: Ready to add another.
da: Er klar til at tilføje endnu én.

en: RealAuth requires curl with SSL support
da: RealAuth kræver curl med SSL-understøttelse

en: Realex Payment
da: Realex-betaling

en: Reason
da: Årsag

en: Reason the e-mail bounced
da: Grund til at e-mailen blev returneret

en: Reassign %1
da: Tildel %1 påny

en: Reassign Case
da: Tildel sag påny

en: Reassigned Case
da: Gentildelt sag

en: Rebuild Smart Group Cache
da: Etablér mellemlagring af smartgruppe påny

en: Rebuilds the smart group cache.
da: Genopbygger mellemlagringen for smartgruppe.

en: Receipt
da: Kvittering

en: Receipt Date
da: Kvitteringsdato

en: Receipt From
da: Kvittering fra

en: Receipt From Email
da: Kvittering fra e-mail

en: Receipt From Name
da: Kvitteringens navn på afsender

en: Receipt From email
da: Kvittering fra e-mail

en: Receipt Message
da: Kvitterings besked

en: Receipt Sent
da: Kvittering er afsendt

en: Receipt Text
da: Kvittering tekst

en: Receipt bcc
da: Kvittering - bcc

en: Receipt cc
da: Kvittering - cc

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
da: Dato på kvittering er blevet opdateret på %1 bidrag.

en: Receipt sent?
da: Er der sendt kvittering?

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
da: Kvitteringer er blevet sendt med e-mail til %1-bidrag.

en: Receive Date
da: Modtaget dato

en: Received
da: Modtaget

en: Received Into
da: Modtaget ind i

en: Received date
da: Dato for modtagelse

en: Recent Contributions
da: Seneste bidrag

en: Recent Grants
da: Seneste bevillinger

en: Recent Items
da: Seneste bevægelser

en: Recent Memberships
da: Seneste medlemskaber

en: Recent Pledges
da: Nylige løfter

en: Recent Registrations
da: Seneste registreringer

en: Recently Viewed:
da: Seneste visninger:

en: Recipient
da: Modtager

en: Recipient Email
da: E-mail på modtager

en: Recipient Listing
da: Modtager Oversigt

en: Recipient Manual
da: Modtager Brugervejledning

en: Recipient is on vacation
da: Modtager er på ferie

en: Recipient(s)
da: Modtager(e)

en: Recipients
da: Modtagere

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
da: Modtagere af <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
da: Modtagernes svar sendes til en specifik adresse for CiviMail, i stedet for afsenderadressen, så de kan blive lagret inde i CiviCRM.

en: Recognised webserver
da: Genkendte webserveren

en: Recontact Interval
da: Interval for fornyet kontakt

en: Record
da: Post

en: Record %1 Responses
da: Registrér %1-svar

en: Record Activity
da: Tilføj aktivitet

en: Record Activity for Reminder?
da: Registrér aktivitet for påmindelsen?

en: Record Activity:
da: Registrér aktivitet:

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
da: Registrér bidrag (check, kontant, elektronisk pengeoverførsel ...)

en: Record Deleted
da: Posten blev slettet

en: Record Membership Payment?
da: Registrér betaling for medlemskab?

en: Record Payment
da: Registrér betaling

en: Record Payment from a Different Contact?
da: Registrér betaling fra en anden kontakt?

en: Record Payment?
da: Optag betaling?

en: Record Renewal Payment?
da: Registrér betaling af fornyelse?

en: Record Respondents Interview
da: Registrér interview af respondenter

en: Record Responses for All
da: Registrér besvarelse for alle

en: Record activity for automated email or SMS
da: Registrér aktivitet for automatiserede e-mail eller SMS

en: Record and update backend event registrations
da: Registrér og opdatér arrangementstilmeldinger knyttet til backenden

en: Record and update contributions
da: Registrér og opdatér bidrag

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
da: Registrér backendbidrag (med redigerede bidrag) og vil alle bidrag (for synlige kontakter)

en: Record details about this activity here.
da: Registrér detaljer om denne aktivitet her.

en: Record doesnot exist
da: Posten findes ikke

en: Record doesnot exists
da: Posten findes ikke

en: Record duplicates multiple contacts
da: Posten duplikerer flere kontakter

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
da: Import af post gennemført, men vejadressen kunne ikke tolkes:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
da: Registrér én eller flere webadresser (URL'er) tilknyttet til denne kontakt. Eksempler inkluderer personlige webadresser som en Facebook- eller Twitter-side, såvel som henvisninger til en virksomheds eller organisations websted eller -side.

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
da: Registŕer svarene på undersøgelser og anmodning fra deres reserverede kontakter.

en: Record that contacts voted
da: Registrér at kontakter har afgivet stemme

en: Record:
da: Post:

en: Records
da: Poster

en: Records %%StatusMessage%%
da: Poster %%StatusMessage%%

en: Records Imported
da: Poster er importeret

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
da: Import af poster blev gennemført, men enkelte vejadresser kunne ikke tolkes

en: Recurring Contribution Amount
da: Beløb for gentagent bidrag

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
da: Faktureringsdetaljer for gentagent bidrag er opdateret

en: Recurring Contribution Billing Updates
da: Faktureringsopdateringer for gentagne bidrag

en: Recurring Contribution Cancel Date
da: Annulleringsdato for gentagne bidrag

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
da: Besked om annullering af gentagent bidrag

en: Recurring Contribution End Date
da: Slutdato for gentagne bidrag

en: Recurring Contribution ID
da: Gentaget bidrags ID

en: Recurring Contribution Id
da: Id på gentagent bidrag

en: Recurring Contribution Modified Date
da: Ændringsdato for gentagent bidrag

en: Recurring Contribution Notification
da: Notifikation om gentagne bidrag

en: Recurring Contribution Start Date
da: Startdato for gentagne bidrag

en: Recurring Contribution Update Notification
da: Besked om opdatering for gentagne bidrag

en: Recurring Contribution Updated
da: Gentagent bidrag blev opdateret

en: Recurring Contribution(s)
da: Gentagne bidrag

en: Recurring Frequency
da: Frekvens for gentagelse

en: Recurring Frequency Units
da: Regelmæssigheds Frekvens Enheder

en: Recurring Installments?
da: Gentagne betalingsrater?

en: Recurring Payments URL
da: Adresse for betalinger som gentages

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
da: Gentagne bidrag er blevet opdateret fra %1 til %2 %3 for dette abonnement.

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
da: Gentage bidrag kunne ikke annulleret i databasen.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
da: Gentagne bidrag er blevet opdateret til: %1, hver %2 %3(s) for %4 rater.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
da: Gentagne bidragsrater er blevet opdateret fra %1 til %2 %3 for dette abonnement.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
da: Gentagent bidrag er for %1, hver %2 %3(s)

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
da: Gentagne bidrag blev succesfuldt annulleret af håndteringen, men kunne ikke markeres som annullerede i databasen.

en: Recurring contribution, but no database id
da: Tilbagevendende bidrag, men ingen database id

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
da: Gentagne online-bidrag (hvis slået til på denne side)

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
da: Skjul klient- og serviceudbyder-data

en: Redaction Rule
da: Korrektur-regel

en: Redirect
da: Viderestilling

en: Redirect URL
da: URL til videredirigering

en: Redirect to Database
da: Videredirigér til database

en: Refer to the %1 to learn about this process.
da: Gå til %1 for at lære om denne proces.

en: Refer to the following documentation:
da: Konsultér følgende dokumentation:

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
da: Læs online dokumentationer for yderligere oplysninger om oprettelse %1 og %2.

en: Refer to the online user guide for more information.
da: Konsultér online-brugerguiden for mere information.

en: Reference Date
da: Referencedato

en: Reference a CiviCRM contact.
da: Hinvisser til en CiviCRM Kontakt

en: Referral Program
da: Videresendelses-program

en: Refine search...
da: Raffinér søgning...

en: Reflect client's story back to them.
da: Afspejl klientens historie tilbage til dem.

en: Refresh Duplicates
da: Genopfrisk dubletter

en: Refresh Error
da: Fejl under genopfriskning

en: Refresh List of Duplicates
da: Genopfrisk liste med dubletter

en: Refreshing...
da: Genopfrisker ...

en: Refund
da: Refundering

en: Refund Amount
da: Refunderingsbeløb

en: Refund Date
da: Refunderingsdato

en: Refund Details
da: Detaljer om refusion

en: Refund recorded for event or membership fee.
da: Refundering registreret for begivenheds- eller medlemsgebyr.

en: Refunded
da: Refunderet

en: Regex
da: Regulært udtryk

en: Register
da: Tilmeld

en: Register Date
da: Registreringsdato

en: Register New %1
da: Registrér ny %1

en: Register Now
da: Tilmeld nu

en: Register Participant
da: Registrer deltager

en: Register Participant %1 of %2
da: Registrer deltager %1 af %2

en: Register date
da: Registreringsdato

en: Register for Event
da: Registrer til event

en: Register for events online
da: Tilmeld til arrangementer online

en: Register multiple participants?
da: Registrer flere deltagere?

en: Register your site
da: Registrér dit sted

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
da: Registrér dit sted på CiviCRM.org. Åbner i et nyt vindue.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
da: Registrér dit sted, deltag i fællesskabet og hjælp CiviCRM med at forblive det ledende CRM for organisationer over hele verden.

en: Registered
da: Tilmeldt

en: Registered By
da: Tilmeldt af

en: Registered Email
da: Registreret e-mail

en: Registered Templates
da: Registrerede skabeloner

en: Registered by ID
da: Registreret med ID

en: Registration
da: Tilmelding

en: Registration (Live)
da: Tilmelding (Live)

en: Registration (Test-drive)
da: Tilmelding (Test)

en: Registration Confirmation
da: Bekræftelse af registrering

en: Registration Confirmation and Receipt
da: Bekræftelse af registrering og kvittering

en: Registration Date
da: Registrerings dato

en: Registration Date and Time
da: Tilmeldingssdato og tid

en: Registration End Date
da: Slutdato for tilmelding

en: Registration Error
da: Tilmeldingsfejl

en: Registration Link
da: Henvisning til tilmelding

en: Registration Link Text
da: Link-tekst for tilmelding

en: Registration Saved
da: Tilmelding er gemt

en: Registration Screen
da: Tilmeldingsskærm

en: Registration Start Date
da: Startdato for tilmelding

en: Registration end date should be after Registration start date
da: Slutdato til tilmelding bør være senere end startdato for tilmelding.

en: Registration for this event begins on %1
da: Tilmelding til dette arrangement begynder %1

en: Registration for this event ended on %1
da: Tilmelding til dette arrangement slutter %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Når din registrering er blevet gennemgået, vil du modtage en e-mail med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Når din registreringe(r) er blevet gennemgået, vil du modtage en e-mail med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
da: Registreringsoplysninger for deltageren %1 er blevet gemt.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
da: Registreringsoplysninger for deltager 1 er blevet gemt.

en: Registration is closed for this event
da: Registeringen for dette event er lukket

en: Regular Expression?
da: Regulært udtryk?

en: Regular Fees
da: Normale gebyrer

en: Regular Groups
da: Regulære grupper

en: Reject
da: Afvis

en: Reject Personal Campaign Page
da: Afvis personlig kampagneside

en: Rejected
da: Afvist

en: Rejoin Group
da: Gentilmeld gruppe

en: Rel ID
da: Rel-ID

en: Related
da: Relateret

en: Related Cases
da: Relaterede sager

en: Related Contacts
da: Relaterede kontakter

en: Related Contacts/Memberships
da: Relaterede kontakter/medlemskaber

en: Related Members Only
da: Kun forbundne medlemmer

en: Related Soft Contributions
da: Relaterede bløde bidrag

en: Related contact required fields are missing.
da: Relaterede påkrævede felter for kontakt mangler.

en: Related membership for %1 has been created.
da: Det relaterede medlemskab for %1 er blevet oprettet.

en: Related membership for %1 has been deleted.
da: Det relaterede medlemskab for %1 er blevet slettet.

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
da: Relaterer en CiviCRM-kontakt til Drupal-brugerposten

en: Relationship
da: Relation

en: Relationship - Active and Current
da: Relation - Aktiv og aktuel

en: Relationship - Inactive or not Current
da: Relation - Inaktiv og ikke aktuel

en: Relationship A to B
da: Relation A til B

en: Relationship A-B
da: Relation mellem A-B

en: Relationship B to A
da: Relation B til A

en: Relationship B-A
da: Relation mellem B-A

en: Relationship Description
da: Beskrivelse af relation

en: Relationship Direction
da: Retning for relation

en: Relationship End
da: Slut for relation

en: Relationship End Date
da: Slutdato for relation

en: Relationship Ended on or After
da: Relation sluttede per, eller efter

en: Relationship Ended on or Before
da: Relatinoen sluttede per, eller før

en: Relationship ID
da: Relations-ID

en: Relationship Is Active
da: Relationen er aktiv

en: Relationship Recorded Start Date On or After
da: Relationens registrerede startdato per, eller efter

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
da: Relationens registrerede startdato per, eller før

en: Relationship Report
da: Rapport over relationer

en: Relationship Start
da: Start for relation

en: Relationship Start Date
da: Startdato for relation

en: Relationship Status
da: Relationsstatus

en: Relationship Type
da: Relationstype

en: Relationship Type A-to-B
da: Relationstype A-til-B

en: Relationship Type ID
da: ID for relationstype

en: Relationship Type Label A to B
da: Relationstype - etikette A til B

en: Relationship Type Label B to A
da: Relationstype - etikette B til A

en: Relationship Type Name A to B
da: Relationstype - navn A til B

en: Relationship Type Name B to A
da: Relationstype - navn B til A

en: Relationship Type is Active
da: Relationstypen er aktiv

en: Relationship Type is Reserved
da: Relationstype er reserveret

en: Relationship With
da: Relation med

en: Relationship created. | %count relationships created.
da[0]: Relation blev oprettet.
da[1]: %count relationer blev oprettet.

en: Relationship record has been updated.
da: Relation er opdateret

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
da: Relationstypen %1, der findes i sagens konfigurationsfil, optræder ikke i databasen %2

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
da: Relationstyper beskriver relationer melem personer, husstande og organisationer. Relationstype-etiketter beskriver relationen fra hver af de to enheders perspektiv (f.eks. Forælder &gt;-&lt; Barn, Arbejdsgiver &gt;-&lt; Ansat). For nogle typer af relationer, så kan etiketterne være de samme i begge retninger (f.eks. Ægtefælle &gt;-&lt; Ægtefælle).

en: Relationships
da: Relationer

en: Relative Date Range
da: Relativt dato-interval

en: Relative URL for a default Drupal site:
da: Relativ URL for et standard Drupal-sted:

en: Release
da: Frigiv

en: Release Frequency
da: Frekvens for udgivelse

en: Release Frequency interval should be a positive number.
da: Frekvens for udgivelser bør være et positivt tal.

en: Release Respondents
da: Frigiv respondenter

en: Release Respondents >>
da: Frigiv respondenter >>

en: Release Time
da: Frigivelsestidspunkt

en: Release Voters
da: Frigiv vælgere

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
da: Frigiv reserverede kampagnekontakter for undersøgelser og anmodninger

en: Released
da: Frigivet

en: Released on
da: Udgivet den

en: Released.
da: Frigivet.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
da: Frigiver reserverede undersøgelsesrespondenter, når de har været reserverede længere end de -for denne undersøgelse- angivne dage for Udgivelses-frekvens.

en: Reload Page
da: Genindlæs side

en: Reminder Date
da: Påmindelsesdato

en: Reminder For
da: Påmindelse om

en: Reminder From Email
da: E-mail for afsender af påmindelse

en: Reminder HTML
da: Påmindelse - HTML

en: Reminder Mapping
da: Kortlægning for påmindelse

en: Reminder Sent
da: Påmindelse afsendt

en: Reminder Subject
da: Emne for påmindelse

en: Reminder Text
da: Påmindelsestekst

en: Reminder for Both
da: Påmindelser for begge

en: Reminder from Name
da: Navn på afsender af påmindelse

en: Reminders Sent
da: Påmindelser sendt

en: Reminders for each scheduled payment.
da: Påmindelser for hver planlagt betaling.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove %1
da: Fjern %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
da: Fjern %1 fra %2? (status i denne gruppe vil blive ændret til 'Fjernet').

en: Remove Case Role
da: Fjern sagsrolle

en: Remove Contact from CiviCRM Group
da: Fjern kontakt fra CiviCRM-gruppe

en: Remove Contacts from Group
da: Fjern kontakter fra gruppe

en: Remove Dedupe Exception
da: Fjern deduplikerings-undtagelse

en: Remove Exception
da: Fjern undtagelse

en: Remove Parent?
da: Fjern den overordnede?

en: Remove Products from this Page
da: Fjern produkter til denne side.

en: Remove Tags from Contacts
da: Fjern mærke fra kontakter

en: Remove Tags from activities
da: Fjern mærke fra aktiviteter

en: Remove Transaction
da: Fjern transaktion

en: Remove from Batch
da: Fjern fra massekørsel

en: Remove from Group
da: Fjern fra gruppe

en: Remove from search criteria
da: Fjern fra søgekriterie

en: Remove selected options
da: Fjern markerede valgmuligheder

en: Remove the page (this cannot be undone!)
da: Fjern siden (dette kan ikke omgøres!)

en: Remove this row
da: Fjern denne række

en: Removed
da: Slettet

en: Removed '%1'
da: Fjernede "%1"

en: Removed (by %1)
da: Fjernet (af %1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
da[0]: Kontakten blev fjernet fra gruppen
da[1]: Kontakterne blev fjernet fra gruppen

en: Removed Tag <em>%1</em>
da: Fjernede mærket <em>%1</em>

en: Removed directory %1
da: Fjernede mappen %1

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
da: Fjerner midlertidige data og filer, og rydder gamle data fra cache-tabeller. Det anbefales at køre dette job hver time for at hjælpe med at forhindre spild i database og filsystemet.

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
da: Omdøb menupunkter. Flyt din markør over menupunktet og højreklik med din mus. Vælg dernæst 'Omdøb'.

en: Renew
da: Forny

en: Renew Membership
da: Forny medlemskab

en: Renew Membership Using Credit Card
da: Forny medlemskab med kreditkort

en: Renew Now
da: Forny Nu

en: Renew the existing membership instead
da: Forny de eksisterende medlemskaber i stedet

en: Renew-Credit Card
da: Forny - kreditkort

en: Renewal Membership Organization and Type
da: Fornyelse af Medlemskabsorganisation og Type

en: Renewal Message
da: Besked om fornyelse

en: Renewal Payment and Receipt
da: Fornyelses Betaling og Kvittering

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
da: Påminder om fornyelser (kun for medlemskaber som ikke fornyes automatisk)

en: Renewal Reminders
da: Fornyelses Påmindelser

en: Renewal extends membership end date by one membership period
da: Fornyelse forlænger medlemskabets slutdato med én medlemskabsperiode

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
da: Fornyelse vil lægge den normale periode af medlemskab oven i forrige slutdato for medlemmer, hvis status er aktuel eller henstand. For udløbne medlemskaber, så vil fornyelse oprette en medlemsperiode som begynder 'Indtastet fornyelsesdato'. Denne dato kan justeres, inklusive at blive sat til dagen efter forrige slutdato - hvis der kræves et kontinuerligt medlemskab.

en: Reopened
da: Genåbnet

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat %1
da: Gentag %1

en: Repeat Contributions Report
da: Gentag bidragsrapport

en: Repeat Entity
da: Gentag enhed

en: Repeat?
da: Gentag?

en: Repeating Event
da: Arrangementet gentages

en: Repeats
da: Gentagelser

en: Repeats every
da: Gentag hver

en: Repeats on
da: Gentages per

en: Repetition Frequency Interval
da: Interval for gentagelsesfrekvens

en: Repetition Frequency Unit
da: Enhed for gentagelsesfrekvens

en: Repetition Number
da: Antal gentagelser

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
da: Erstat symboludtrykket i din besked med teksten du ønsker for henvisningen - eks. Klik her for at afmelde.

en: Replaced Word
da: Erstattet ord

en: Replacement
da: Erstatning

en: Replacement (prefix)
da: Udskiftning (præfiks)

en: Replacement Word
da: Erstattelsesord

en: Replied
da: Besvaret

en: Replied
da: Besvaret

en: Replies
da: Svar

en: Reply
da: Besvar

en: Reply Auto-responder
da: Besvar auto-besvarer

en: Reply Email of the mailing
da: Udsendelsens "svar"-e-mailadresse

en: Reply to Email
da: "Svar"-e-mailadresse

en: Reply to this email (link)
da: Besvarelse til denne e-mail (henvisning)

en: Reply-To
da: Svar-til

en: Reply-to email
da: Reply-to mail-adresse

en: Replyto Email
da: E-mailadresse til besvarelser

en: Report
da: Rapport

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
da: Rapportklasse skal være tilstede før rapporten tilføjes her, f.eks. 'CRM_Rapport_Formular_Bidrag_Oversigt'

en: Report Description
da: Rapport beskrivelse

en: Report Filters
da: Rapport-filtre

en: Report Footer
da: Rapport bundtekst

en: Report Header
da: Rapport header

en: Report Instance Arguments
da: Rapportinstans - argumenter

en: Report Instance Assigned to Roles
da: Rapportinstans - tildeling til roller

en: Report Instance Footer
da: Rapportinstans - sidefod

en: Report Instance Header
da: Rapportinstans - hoved

en: Report Instance ID
da: Rapportinstans - ID

en: Report Instance Permissions
da: Rapportinstans - tilladelser

en: Report Instance Title
da: Titel på rapport-instans

en: Report Instance description
da: Rapportinstans - beskrivelse

en: Report Instance email Subject
da: Rapportinstans - e-mailemne

en: Report Instance is Active
da: Rapportinstans er aktiv

en: Report Parameters
da: Parametre for indberetning

en: Report Received
da: Rapport modtaget

en: Report Template
da: Rapportskabelon

en: Report Templates
da: Rapport skabeloner

en: Report Title
da: Rapporttitel

en: Report URL
da: Rapport-URL

en: Report Url must be like "contribute/summary"
da: Rapport-URL skal være i stil med "giv bidrag/oversigt"

en: Report description appear in the display screen.
da: Rapport-beskrivelse fremgår i denne visningsskærm.

en: Report instance Name
da: Rapportinstans - navn

en: Report mail could not be sent.
da: Rapportmail kunne ikke sendes.

en: Report mail has been sent.
da: Rapportmail er blevet sendt.

en: Report template ID
da: ID for rapportskabelon

en: Report title appear in the display screen.
da: Rapporttitlen fremgår i denne visningsskærm.

en: Report(s) created from the template: %1
da: Rapport(er) oprettet fra skabelonen: %1

en: Reported By
da: Rapporteret af

en: Reporter/Role
da: Indberetter/rolle

en: Req?
da: Påkrævet?

en: Requested
da: Ansøgt

en: Require Approval
da: Kræv godkendelse

en: Require Membership Signup
da: Kræv opskrivning til medlemskab

en: Require participant approval?
da: Registrer flere deltagere?

en: Required
da: Påkrævet

en: Required Elements
da: Påkrævede elementer

en: Required Participant Data
da: Påkrævede deltager data

en: Required?
da: Påkrævet?

en: Requirements
da: Systemkrav

en: Requires Approval
da: Kræver godkendelse

en: Reservation Added
da: Reservation blev tilføjet

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
da[0]: Reservation blev ikke tilføjet for %count kontakt.
da[1]: Reservation blev ikke tilføjet for %count kontakter.

en: Reserve
da: Reservér

en: Reserve Each Time
da: Reservér hver gang

en: Reserve More Respondents >>
da: Reservér flere respondenter >>

en: Reserve Respondents
da: Reservér respondenter

en: Reserve and Interview
da: Reservér og interview

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
da: Reservér kampagnekontakter for undersøgelser og anmodninger

en: Reserved
da: Reserveret

en: Reserved Financial Account?
da: Reserveret finanskonto?

en: Reserved Group?
da: Reserveret gruppe?

en: Reserved Profiles
da: Reserverede profiler

en: Reserved Report?
da: Reserveret rapport?

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
da: Reserverede respondenter frigives, hvis de ikke er blevet adspurgt inden for dette antal dage. Skriptet til håndtering af respondenter skal køres periodisk, for at frigive respondenter.

en: Reserved.
da: Reserveret.

en: Reserved?
da: Reserveret?

en: Reset Case Timeline?
da: Nulstil sagens tidslinje?

en: Reset Date
da: Nulstil dato

en: Reset Form
da: Nulstil formular

en: Reset Start Date
da: Nulstil startdato

en: Reset all selections
da: Nulstil alle markeringer

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
da: Nulstiller alle værdier i din klient session. For at udløse, <em>tilføj %1</em>

en: Resolved
da: Løst

en: Resource URL
da: Ressource-URL

en: Resource URLs
da: Ressource-URL'er

en: Respondent Interview
da: Interview af respondent

en: Respondent Name
da: Navn på respondent

en: Respondent Reservation
da: Reservation af respondent

en: Respondent Reserved.
da: Respondent er reserveret.

en: Respondent Status
da: Status for respondent

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
da[0]: Respondent er blevet frigivet.
da[1]: %count respondenter er blevet frigivet.

en: Respondents
da: Respondenter

en: Responding
da: Besvarelse

en: Response Codes
da: Svarkoder

en: Response Saved.
da: Svar er gemt.

en: Restore
da: Gendan

en: Restore Case
da: Gendan sag

en: Restore Cases
da: Gendan sager

en: Restore CiviCRM Menu
da: Genskab CiviCRM-menu

en: Restore Contact
da: Gendan kontakt

en: Restore Contact(s)
da: Gendan kontakt(er)

en: Restore from Trash
da: Gendan fra papirkurv

en: Restored
da: Gendannet

en: Restrictions:
da: Restriktioner:

en: Resubscribe
da: Genabonnér

en: Resubscribe Message
da: Gentilmeldingsbesked

en: Resubscribe via email
da: Gentilmeld via e-mail

en: Resubscribe via web page
da: Gentilmeld via webside

en: Result
da: Resultat

en: Result Options
da: Tilvalg for resultat

en: Result Set
da: Resultat angivet

en: Result Set for
da: Resultatsæt for

en: Results Column
da: Kolonne med resultater

en: Results Column?
da: Resultat-kolonne?

en: Results Columns?
da: Resultatkolonne?

en: Results Display
da: Visning af resultater

en: Results are displayed here.
da: Resultaterne vises her.

en: Results may contain any of the selected options
da: Resultaterne må indeholde enhver af de valgte tilvalg

en: Results must have all of the selected options
da: Resultaterne skal have alle de valgte tilvalg

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
da: Henter geokoder (længde og bredde) og/eller analyserer gadeadresser (udfylder vejnummer, vejnavn, osv.)

en: Retry Failed Attempt Date
da: Dato for gentagent forsøg, der mislykkedes

en: Return Path
da: Retur-sti

en: Return Url
da: Retur-url

en: Return Url Args
da: Arg. for retur-url

en: Return Value
da: Returværdi

en: Return to CiviCRM home page.
da: Gå tilbage til CiviCRM-hjemmeside.

en: Return to Single Language
da: Gå tilbage til enkel-sprog

en: Return to home page.
da: Gå tilbage til hjemmeside.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
da: Gå tilbage til denne side (<strong>Administrér CiviCRM &raquo; CiviArrangement &raquo; Administrér arrangementer &raquo; Konfigurér &raquo; Online-tilmelding</strong>) og vælg din profil.

en: Return-Path
da: Retur-sti

en: Return-Path must use a valid email address format.
da: Returstien skal være en gyldig e-mailadresse

en: Reuse an existing set
da: Genbrug et eksisterende sæt

en: Revenue
da: Omsætning

en: Revenue Goal
da: Omsætningsmål

en: Revert These Changes
da: Tilbagerul disse ændringer

en: Revert this workflow message template to the system default
da: Rul denne beskedskabelon for arbejdsgang tilbage til  systemets oprindelige standard

en: Revert to Default
da: Vend tilbage til standard

en: Reverted
da: Rullet tilbage

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
da: Gennemse nedenstående værdier fra de første 2 rækker af din importfil, og vælg de CiviCRM databasefelter fra drop-down listerne i den højre kolonne, som passer til dine værdier. Vælg '- importerer ikke -' for de kolonner i importfilen, som du vil ignorere.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
da: Gennemse din tilpassede <strong>LIVE-side<strong> med online-bidrag her. Brug følgende URL i henvisninger og knapper i enhver hjemmeside for at sende besøgende til denne live-side:

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
da: Gennemgå din brugerdefinerede <strong>LIVE</strong>-side med online-tilmelding til arrangement her. Brug den følgende URL i henvisninger og knapper på ethvert websted, for at sende besøgende til denne live-side

en: Revisions
da: Revisioner

en: Rich Text
da: Formatteret tekst

en: Rich Text Editor
da: Rich text-redigering

en: Right
da: Højre

en: Right Margin
da: Højre margin

en: Role
da: Rolle

en: Role in Case
da: Rolle i sag

en: Role in Case  %1 '%2'
da: Rolle i sag  %1 "%2"

en: Role is a required field
da: Rolle er et påkrævet felt

en: Roles
da: Roller

en: Rolling
da: Rullende

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
da: Rumænsk, Moldovisk

en: Romansh
da: Rætoromansk

en: Row(s) Listed
da: Række(r) listet

en: Rows imported successfully.
da: Import af rækker gennemført.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
da: Rækker markeret som lovede betalinger, hvor bidragyder og/eller bidragsbeløb ikke kunne matches til en afventende løfte-betaling. Disse bidragsrækker er blevet sprunget over (ikke importeret).

en: Rows per page:
da: Rækker per side:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
da: Rækker hvor en blød kredit blev tildelt til en kontakt succesfuldt.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
da: Rækker som er dubletter af eksisterende CiviCRM-aktivitetsposter.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
da: Rækker som er dubletter af eksisterende kontaktposter i CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
da: Rækker som er dubletter af eksisterende bidragsposter for CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
da: Rækker som er dubletter af eksisterende CiviCRM-medlemsposter.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
da: Rækker som er duplikationer af eksisterende CiviCRM-deltagerposter.

en: Rows with Errors
da: Rækker med fejl

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
da: Rækker med en løfte-betaling anvendes nu med succes.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
da: Rækker med en forespurgt tildeling af blød kredit, hvor der ikke blev fundet matchende kontakt (baseret på medfølgende data for blød kredit). Disse bidragsrækker er blevet sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
da: Rækker med e-mailadresser med konflikt (IKKE opdateret).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
da: Rækker med modstridende e-mailadresser inden for denne fil. Disse rækker bliver sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
da: Rækker med deltager-ID'er som rummer konflikter (IKKE importeret)

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
da: Rækker med deltager-id'er som har konflikt i denne fil. Disse rækker vil blive sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
da: Rækker med transaktions-ID'er med konflikter (IKKE importeret)

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
da: Rækker med transaktions-id'er som har konflikt i denne fil. Disse rækker vil blive sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
da: Rækker med ugyldige data i et eller flere felter (f.eks ugyldig e-mailadresse formatering). Disse rækker bliver sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
da: Rækker med ugyldige data i én eller flere felter. Disse rækker er blevet sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
da: Rækker med ugyldige data i ét eller flere felter. Disse rækker vil blive sprunget over (ikke importeret).

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
da: Rækker med aktivitets-ID'er som ikke stemmer overens (IKKE opdateret).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
da: Rækker med kontakt-ID'er som ikke stemmer overens ... (IKKE opdateret).

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
da: Rækker med bidrags-id'er som ikker stemmer overens... (IKKE opdaterede).

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
da: Rækker med forkerte medlemskab ID'er ... (IKKE opdateret).

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
da: Rækker med deltager-ID'er som ikke matcher ... (IKKE opdateret).

en: Rule Field
da: Regel felt

en: Rule ID
da: Regel-ID

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
da: Sletning af regel-ID !1 blev gennemført!

en: Rule Length
da: Regel længde

en: Rule Name
da: Navn på regel

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
da: Rolle navn ("CiviMedlem-medlemstype" --> "Drupal-rolle")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
da: Regelnavn ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')

en: Rule Table
da: Regeltabel

en: Rule Usage
da: Anvendelse af regel

en: Run
da: Kør

en: Run %1
da: Kør %1

en: Run and refine the search criteria as necessary
da: Kør og raffinér søgekriteriet efter behov

en: Run frequency
da: Kørsels-frekvens

en: Run this report
da: Kør denn rapport

en: Running
da: Kører

en: Russian
da: Russisk

en: SIC Code
da: Sic Code

en: SKU
da: Produktkode

en: SMS Content
da: SMS-indhold

en: SMS Date
da: SMS-dato

en: SMS HTML:
da: SMS-HTML:

en: SMS Message
da: SMS-besked

en: SMS Name
da: SMS-navn

en: SMS Provider
da: SMS-udbyder

en: SMS Provider API
da: API for SMS-udbyder

en: SMS Provider API Params
da: API-parametre for SMS-udbyder

en: SMS Provider API URL
da: API-URL for for SMS-udbyder

en: SMS Provider ID
da: ID på SMS-udbyder

en: SMS Provider Name
da: Navn på SMS-udbyder

en: SMS Provider Password
da: Adgangskode for SMS-udbyder

en: SMS Provider Title
da: Titel på SMS-udbyder

en: SMS Provider Username
da: Brugernavn for SMS-udbyder

en: SMS Provider is Active?
da: SMS-udbyder er aktiv?

en: SMS Provider is Default?
da: SMS-udbyder er standardvalg?

en: SMS Reminder Text
da: SMS - påmindelsestekst

en: SMS Screen
da: Side til SMS

en: SMS Status
da: SMS-status

en: SMS Text:
da: SMS-tekst:

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
da: SMS-indhold overskriver grænsen på 160 tegn

en: SMS delivery
da: SMS-levering

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
da[0]: SMS vil IKKE blive sendt til %count kontakt - (ingen telefonnummer på fil, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE SMS, eller kontakt er afdød).
da[1]: SMS vil IKKE blive sendt til %count kontakter - (ingen telefonnummer på fil, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE SMS, eller kontakt er afdød).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
da[0]: SMS vil IKKE blive sendt til %count kontakt.
da[1]: SMS vil IKKE blive sendt til %count kontakter.

en: SMTP Configuration
da: SMTP-konfiguration

en: SMTP Password
da: SMTP-adgangskode

en: SMTP Port
da: SMTP-port

en: SMTP Server
da: SMTP-server

en: SMTP Username
da: SMTP-brugernavn

en: SQL Import
da: SQL-import

en: SQL Query
da: SQL søgning

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
da: SQL-forespørgsel skal være en SELECT-forespørgsel, der returnerer én eller flere rækker data, der skal importeres. Angiv databasenavn(ene) OG tabelnavn(ene) i forespørgslen (f.eks. "SELECT * FROM min_database.min_tabel WHERE dato_indtastet BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: SSL Merchant ID
da: SSL Merchant-ID

en: SSL User ID
da: SSL bruger-ID

en: STEP 2: Please Check Your Email
da: TRIN 2: Tjek venligst din e-mail

en: SYBUNT Report
da: Rapport - nogle, men ikke dette år

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
da: Nogle år, men ikke dette år. Tilbyder en liste over interessenter, der donerede tid i din organisations historie, men ikke donerede i den tidsperiode du angiver.

en: Safe File Extension
da: Sikre fil-endelser

en: Sales Tax Account is
da: Konto for moms er

en: Same email address?
da: Samme e-mailadresse?

en: Samoan
da: Samoansk

en: Sample Header for HTML formatted content.
da: Eksempel på Sidehoved til HTML-formateret indhold.

en: Sample Header for TEXT formatted content.
da: Eksempel på Sidehoved til TEKST-formateret indhold.

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Save
da: Gem

en: Save & Send Test Email
da: Gem & send test-e-mail

en: Save Anyway
da: Gem alligevel

en: Save As New Template
da: Gem som ny skabelon

en: Save Button
da: Gemmeknap

en: Save Matching Contact
da: Gem matchende kontakt

en: Save Relationship
da: Gem relation

en: Save Report
da: Gem rapport

en: Save Smart Group
da: Gem smart gruppe

en: Save With Duplicate Household
da: Tilføj medlemmer til husstand

en: Save a Copy
da: Gem en kopi

en: Save and Done
da: Gem og afslut

en: Save and New
da: Gem og opret ny

en: Save and Next
da: Gem og næste

en: Save and Preview
da: Gem og gennemse

en: Save and Record Payment
da: Gem og registrér betaling

en: Save as a new field mapping
da: Gem som ny felt-afbildning

en: Save as non voted.
da: Gem som 'har ikke stemt'.

en: Save as voted.
da: Gem som 'har stemt'.

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
da: Gem CSV-filen med dine medlemsdata og 'kontakt-match'-data til dit lokale drev (eller et tilgængeligt drev på dit netværk) - og du er nu klar til trin 1 (overførsel af data).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
da: Gem CSV-filen med dine deltager-data og data for  'match af kontakter' på dit lokale drev (eller et tilgængelig drev på dit netværk) - og du vil være klar til trin 1 (læg data op).

en: Save this field mapping
da: Gem denne felt-afbildning

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview (microsope) button.
da: Gem din profil for at vende tilbage til denne side. Du kan få den forhåndsvist herfra ved at klikke knappen Forhåndvisning (mikroskopet).

en: Saved
da: Gemt

en: Saved Field Mapping: %1
da: Gemte felt-afbilning: %1

en: Saved Search
da: Gemt søgning

en: Saved Search ID
da: ID for gemt søgning

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
da: Gemte kortlægninger giver dig mulighed for nemt at køre den samme import eller eksport job flere gange. Kortlægninger er oprettet og opdateret som en del af en Importer eller Eksporter opgave. Denne side giver dig mulighed for at omdøbe eller slette eksisterende kortlægninger.

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Schedule Follow-up
da: Planlagt opfølgning

en: Schedule Follow-up Activity
da: Planlagt opfølgnings-aktivitet

en: Schedule Reminders
da: Planlagte påmindelser

en: Schedule is Active?
da: Planlægning er aktiv?

en: Schedule or Send
da: Planlæg eller send

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Scheduled Activity Date
da: Planlagt dato for aktivitet

en: Scheduled Amount
da: Planlagt beløb

en: Scheduled By
da: Planlagt af

en: Scheduled Date
da: Planlagt dato

en: Scheduled Job Deleted.
da: Det planlagte job blev slettet.

en: Scheduled Jobs
da: Planlagte job

en: Scheduled Reminder
da: Planlagte påmindelser

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
da: Planlagte jobs er udført i henhold til individuelle timing indstillinger. Tjek venligst loggen for beskeder.

en: Scheduled mailing
da: Planlagt postudsendelse

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
da: Planlagte påmindelser lader dig sende beskeder automatisk til kontakter, vedrørende deres medlemskab, deltagelse til arrangementer, eller andre aktiviteter.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
da: Skemalægning og afsendelse af masse-SMS

en: Schema Version
da: Schema-version

en: Scottish Gaelic; Gaelic
da: Gælisk (skotsk)

en: Search
da: Søgning

en: Search All Cases
da: Søg alle sager

en: Search All or by Date Range
da: Søg 'Alle' eller 'efter dato'

en: Search Batches
da: Søg massekørsler

en: Search Builder
da: Søgningskonstruktør

en: Search Campaign Pages
da: Søg kampagnesider

en: Search Campaigns
da: Søg kampagner

en: Search Cases with Upcoming Activities
da: Søg i sager med fremtidige aktiviteter

en: Search Contribution
da: Søg bidrag

en: Search Criteria
da: Søgekriterie

en: Search Events
da: Søg events

en: Search Fields
da: Søgefelter

en: Search Filters
da: Søgefiltre

en: Search Groups
da: Søg grupper

en: Search Mailings
da: Søg mails

en: Search Operator
da: Søgeoperator

en: Search Petition
da: Søg anmodning

en: Search Petitions
da: Søg efter anmodninger

en: Search Profile
da: Søg profil

en: Search Results
da: Søge resultater

en: Search Settings
da: Søgeindstillinger

en: Search Survey
da: Søg undersøgelse

en: Search Surveys
da: Søg undersøgelser

en: Search Title
da: Søgetitel

en: Search Views
da: Søgevisninger

en: Search as a Range
da: Søg som et interval

en: Search by Range?
da: Søg efter interval?

en: Search documentation in the User Guide
da: Søg dokumentationen i brugerguiden

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
da: Søg efter den personlige kampagneside gennem indsamlerens efternavn eller e-mailadresse.

en: Search in Trash
da: Søg i Papirkurv

en: Search results listings.
da: Visning af søgeresultater.

en: Searchable
da: Søgbar

en: Searchable?
da: Søgbart?

en: Searching...
da: Søger...

en: Second
da: Sekund

en: Second Date Range
da: Næste datointerval

en: Second Dupe Contact ID
da: Andet duplikerede kontakt-ID

en: Secret is not set for this payment processor
da: Secret er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Section Header / Group By
da: Sektionsoverskrift / gruppér efter

en: Secure temporary housing
da: Sikring af midlertidig bolig

en: Security Code
da: Sikkerheds Kode

en: Security Hash
da: Sikkerhedshash

en: Security Warning
da: Sikkerhedsadvarsel

en: See log entries for this Scheduled Job
da: Se logposter for det Planlagte Job

en: Segment Size
da: Segmentstørrelse

en: Select
da: Vælg

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
da: Vælg "Arrangement", hvis du ønsker at dine supportere skal opfordre folk i deres netværk, også skal tilmelde sig til dette arrangement. Vælg "Bidrag", hvis du ønske rat supportere skal markedsføre en relateret online indsamlingskampagne (ved at henvise til en online-bidragside).

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
da: Vælg "Nej" for kun at vise relaterede poster (de som arver medlemskab gennem en relation, der er defineret i konfiguration af medlemstypen).

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
da: Vælg "Ja" for kun at vise primære medlemmer (de kontakter som har et medlemskab knyttet direkte til deres registrering)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
da: Vælg "Inkludér også", hvis du også ønsker at sende påmindelse til kontakter, der matcher dette kriterie. Hvis du vælger "Vælg modtagere" - så vil de valgte kontakter også modtage påmindelsen (i TILLÆG TIL kontakterne som matcher kriteriet ovenfor).

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
da: Vælg 'Individuel', hvis du importerer bidrag foretaget af enkeltpersoner.

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
da: Vælg "Individuel", hvis du importerer brugerdefinerede data for individuelle personer.

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
da: Vælg 'Individuel' hvis du importerer data for deltagelse i arrangement for individuelle personer.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
da: Vælg 'Individuel', hvis du importerer medlemskaber for individuelle personer.

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
da: Vælg "Indlejret" for at medtage dette sæt af felter i hovedformularen for tilføjelse/redigering af kontakter og sider med kontaktoversigter. Vælg "Fane" eller "Fane med tabel" for at oprette adskilte navigationsfaner fil visning og redigering af disse værdier (generelt for mindre hyppigt tilgåede og/elelr større sæt af felter). "Fane med tabeller" anbefales til brugerdefinerede datasæt, der tillader flere poster.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
da: Vælg "Begræns til", hvis du blot ønsker at sende påmindelse til kontakter med det ovenfor valgte kriterie OG som OGSÅ matcher dette kriterie. Hvis du vælger "Vælg modtagere" - så vil det alene være de valgte kontakter, der modtager påmindelsen (OG kun hvis de OGSÅ matcher kriteriet ovenfor).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
da: Vælg 'Ny gemt søgning' fra rullemenuen '- flere handlinger -' og klik 'Start'

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
da: Vælg 'Organisation' eller 'Husstand', hvis du importerer bidrag foretaget af kontakter af denne type. (BEMÆRK: Nogle indbyggede typer er muligvis ikke aktiveret for dit sted.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
da: Vælg "Organisation" eller "Husstand", hvis du importerer brugerdefinerede data. (BEMÆRK: Enkelte indbyggede kontakttyper er muligvis ikke slået til for dit sted.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
da: Vælg 'Organisation' eller 'Husholdning', hvis du importerer data om deltagelse til arrangement for kontakter af denne type. (BEMÆRK: Enkelte indbyggede kontankttyper kan være deaktiveret for dit sted.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
da: Vælg 'Organisation' eller 'Husstand', hvis du importerer medlemskaber som er dannet med kontakter af den type. (BEMÆRK: Nogle indebyggede kontakttyper kan være deaktiveret for dit sted.)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
da: Vælg 'Rullende', hvis abonnementet eller tjenesten starter den aktuelle dag. Vælg 'Fastsat', hvis startdato er en fastsat måned og dag inden for det aktuelle år (angiv denne værdi i det næste felt).

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
da: Vælg 'Kun Bruger og Bruger-Admin', hvis tilmelding til denne gruppe er kontrolleret af godkendte CiviCRM brugere. Hvis du vil tillade at kontakter selv kan tilmelde og afmelde sig gruppen via Tilmeldings- og Kontoprofil formularer, så vælg 'Offentlige sider'.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
da: Vælg 'rullende', hvis medlemskabsperioder begynder på datoen for tilmelding. Vælg 'fast', hvis medlemskab begynder på et fast dato i kalenderen.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
da: Vælg 'løbende', hvis medlemsperioderne begynder på dato for opskrivning. Vælg 'fastsat', hvis medlemsperioderne starter på en dato angivet i kalenderen. Hvis varigheden af medlemskabet angives i år, så vil du være i stand til at angive den eksakte måned og dag for start af medlemskab. Hvis varighed på medlemskab angives i måneder, så vli medlemskaber starte den første i aktuel måned og køre i det angive antal måneder.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
da: Vælg <strong>Enkelperson</strong> som Kontakt-type, hvis hver post i din fil repræsenterer en enkeltperson - selvom filen også indeholder beslægtet organisations-data (f.eks Arbejdsgivers Navn, Arbejdsgiver-adresse, osv.).

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
da: Vælg <strong>Organisation</strong> eller <strong>Husstand</strong>, hvis hver post i din fil repræsenterer en kontakt af denne type. (BEMÆRK: Nogle indbyggede kontakt-typer er muligvis ikke aktiveret for dit websted)

en: Select Case
da: Vælg sag

en: Select Case for Merge
da: Vælg sag til sammenfletning

en: Select Columns
da: Vælg kolonner

en: Select Date
da: Vælg Dato

en: Select Fields to Export
da: Vælg felter til eksport

en: Select Format
da: Vælg format

en: Select Group
da: Vælg Gruppe

en: Select Label
da: Vælg label

en: Select Location
da: Vælg lokation

en: Select Mailer
da: Vælg afsender

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
da: Vælg medlemsorganisation og dernæst medlemstype.

en: Select Profile
da: Vælg profil

en: Select Recipients
da: Vælg modtagere

en: Select Records
da: Vælg poster

en: Select Result Set
da: Vælg regelsæt

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
da: Vælg gemt afbilning eller lad stå tom, for at oprette en ny én.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
da: Vælg Gemt kortlægning, eller lad stå tom, for at oprette en ny kortlægning.

en: Select Tag(s)
da: Vælg mærke(r)

en: Select Year (for monthly breakdown)
da: Vælg år (for månedsoversigt)

en: Select a CiviMember Membership Type
da: Vælg en medlemstype for CiviMedlem

en: Select a Different Field Mapping
da: Vælg en anden felt-afbildning

en: Select a Drupal Role
da: Vælg en Drupal-rolle

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
da: Vælg en finanstype, der både har "Konto for salgsomkostning af præmier" og en "Konto for præmiebeholdning", hvis du vil generere bogføringstransaktioner, som holder styr på omkostningen af præmier som anvendes.

en: Select a Membership Level
da: Vælg et niveau for medlemskab

en: Select a Membership Renewal Level
da: Vælg et medlemskab fornyelsesniveau

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
da: Vælg den Rolle, som du vil tildele denne tilladelse. Vælg den særlige rolle, 'Alle', hvis du ønsker at give denne tilladelse til ALLE brugere. 'Enhver' omfatter anonyme brugere (dvs. brugere som ikke er logget ind).

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
da: Vælg den Rolle, som du vil tildele denne tilladelse. Vælg den særlige rolle, 'Alle', hvis du ønsker at give denne tilladelse til ALLE brugere. 'Enhver' omfatter anonyme brugere (dvs. brugere som ikke er logget ind). Vælg den særlige rolle 'Godkendt' hvis du ønsker at give tilladelse til brugere som er logget ind.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
da: Vælg et andet Brugerdefineret datasæt for dette felt.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
da: Vælg en finanstype, der er koblet til både har "Konto for salgsomkostning af præmier" og en "Konto for præmiebeholdning", hvis du vil generere bogføringstransaktioner som holder styr på omkostningen af præmier som anvendes.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
da: Vælg en gruppe, hvis du bruger denne profil til søgning og visninger, OG du vil begrænse visningerne til medlemmer af en specifik gruppe.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
da: Vælg en gruppe med kontakter, der skal have denne rolle, når der logges ind på dit sted. Grupper skal tildeles 'Adgangskontrol'-typen (Kontakter &raquo; Administrér grupper &raquo; Indstillinger) for at indgå i denne liste.

en: Select a label format from the dropdown list.
da: Vælg et etikette-format fra nedrulningslisten.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
da: Vælg et sideformat for PDF-filer med brug af denne skabelon, hvis du ønsker at tilsidesætte standard-formatet. Sideformater definerer papirstørrelsen og marginerne.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
da: Vælg et sideformat fra listen eller konfigurér dit eget format i indstilingerne nedenfor.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
da: Vælg et sideformat som skal bruges for PDF-filen. Sideformater definerer papirstørrelsen og marginerne.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
da: Vælg en præ-konfigureret prisstruktur for at tilbyde flere individuelt prissatte tilvalg for bidrag. Alternativ, så vælg &quot;-ingen-&quot; og angiv én eller flere fastsatte bidragstilvalg i tabellen nedenfor. Opret eller redigér Prisstrukturer <a href='%1'>her</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
da: Vælg en prækonfigureret prisstruktur for at tilbyde flere individuelle prisvalg for tilmeldinger til arrangementet. Alternativt, vælg &quot;-ingen-&quot; og indtast ét eller flere niveauer af gebyrer i tabellen nedenfor. Opret eller redigér prisstrukturer <a href='%1'>her</a>.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
da: Vælg en gemt feltafbildning, hvis dette filformat mathcer en tidligere import.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
da: Vælg en bestemt Kontakt Undertype her, KUN hvis du ønsker, at alle poster i denne import får tildelt den undertype. EKSEMPEL: Hvis alle poster er af <strong>Studerende</strong>, skal du vælge den undertype her, og så vil alle import-poster få tildelt den undertype.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
da: Vælg en specifik gruppe af kontakter, ELLER tildel denne rettighed til ALLE grupper.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
da: Vælg en specifik gruppe af brugerdefinerede felter, ELLER anvend denne rettighed for ALLE brugerdefinerede felter.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
da: Vælg en specifik profil, ELLER tildel denne rettighed til ALLE grupper.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
da: Vælg et brugernavn: mellemrum er ikke tilladt, dog må du gerne bruge punktum, bindestreg og underscore.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
da: Vælg alle CiviMedlem-statusregler, der repræsenterer den aktuelle status.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
da: Vælg alle CiviMedlem-statusregler, der repræsenterer udløbet status.

en: Select an ACL Role to assign.
da: Vælg en AKL-rolle som skal tildeles.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
da: Vælg en online donationsside, som løftegiveren kan tilgå for at lave en betaling (Kun online-bidragsider med mulighed for løfter er vist).

en: Select an entity.
da: Vælg en enhed.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
da: Vælg et arrangement, ELLER anvend denne rettighed på ALLE arrangementer.

en: Select an existing organization
da: Vælg en eksisterende organisation

en: Select an option to reveal honoree information fields.
da: Vælg et tilvalg for at vise felter med hædersinformation.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
da: Vælg og konfigurér én eller flere tjenester til betalingshåndtering for online-bidrag, arrangementer og/eller medlemsgebyrer.

en: Select at least one membership option.
da: Vælg mindst ét medlemskab

en: Select at least one option from Contribution(s).
da: Vælg mindst en valgmulighed fra Bidrag.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
da: Vælg mindst én valgmulighed fra medlemskabstyper.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
da: Vælg højest ét tilvalg knyttet med samme medlemskabstype.

en: Select either EventID OR Event Title
da: Vælg enten EventID ELLER Eventtitel

en: Select either of the dates.
da: Vælg en af datoerne.

en: Select field
da: Vælg felt

en: Select fields for export
da: Vælg felter til eksport

en: Select list
da: Vælg liste

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
da: Vælg undladt visning af alle medlemmer, uanset om de er direkte medlemmer eller nedarver det gennem en relation,

en: Select non-overlapping discount start date.
da: Vælg ikke-overlappende rabat startdato.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
da: Vælg hvilke tilbagevendende tidsenheder, der er understøttet for tilbagevendende betalinger.

en: Select saved mapping
da: Vælg gemt kortlægning

en: Select someone else ...
da: Vælg en anden én ...

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
da: Vælg e-mailadresse for "afsender" til denne postudsendelse fra rullelisten. Tilgængelige e-mailadresser kan indstilles af brugerne gennem Administrér CiviCRM-tilladelse. EKSEMPEL: "Klienttjenester" &lt;clientservices@example.org&gt;

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
da: Vælg <strong>fanerne</strong>
    der skal fremgå når en kontakt vises. EKSEMPEL: Dersom din organisation ikke holder styr på
    'Relationer', så afmarkér dette tilvalg for at forenkle siden. Faner for Bidrag, Støtteanmodninger,
    Medlemskaber, Arrangementer, Bevillinger og Sager skjules også, hvis det tilhørende komponent ikke er aktiveret. Gå til
    <a href="%1">Administrér > System-indstillinger > Aktivér komponenter</a>,
    for at tilpasse hvilke komponenter, der skal være tilgængelige på dit sted.

en: Select the Activity Type.
da: Vælg aktivitetstypen.

en: Select the Product
da: Vælg produktet

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
da: Vælg SMS-udbyderen for denne masse-SMS fra rullegardin-listen.

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
da: Vælg symboludtryk for handling fra pop op-listen Indsæt symboludryk - eks. Afmeld via webside - og indsæt i din besked.

en: Select the appropriate Privacy Options.
da: Vælg de rette indstillinger for privatliv.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
da: Vælg den finanstype som egner sig til denne betaling.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
da: Vælg den finanstype som passer til denne transaktion.

en: Select the campaign for which survey is created.
da: Vælg den kampagne som undersøgelsen er oprettet for.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
da: Vælg den tilsvarende bidragstype for bidrag foretaget med brug af denne side (eks. donation, indsamlingskampagne, osv.). Finanstyper (og tilknyttede bogføringskoder) inkluderes når bidrag bliver eksporteret, så det kan være nyttigt at opsætte specifikke typer til bogføringsformål. Du kan tilføje eller ændre tilgængelige bidragstyper fra Administrér &gt; CiviBidrag &gt; Finanstyper.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
da: Vælg den tilsvarende finanstype for bidrag foretaget med brug af denne side.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
da: Vælg valutaen som skal anvendes for bidrag indsendt fra denne bidragsside.

en: Select the currency to be used for event registration.
da: Vælg den valuta, der skal anvendes for tilmelding til arrangement.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
da: Vælg e-mailformatet som kontakten foretrækker. Vælg 'begge' for at sende HTML- og tekstformater.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
da: Vælg de områder, der skal medtages, når du redigerer en kontaktperson eller eventadresse.

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
da: Vælg den finanstype som tildeles gebyrer for denne type medlemskab (for eksempel "Medlemsgebyrer"). Dette er påkrævet for alle typer af medlemskab - inklusive gratis eller tildelte medlemskaber.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
da: Vælg det format, som bruges i datofelter i dit importdata.

en: Select the group
da: Vælg gruppen

en: Select the html type used to offer options for this field
da: Vælg html-typen som bruges til at tilbyde valgmuligheder for dette felt.

en: Select the interval for due date.
da: Vælg intervallet for forfaldsdato.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
da: Vælg menupunktet, der svarer til afsnittet, denne konto skal placeres i. Hvis det er en menu på topniveau, skal du lade dette felt stå tomt.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
da: Vælg betalingsløsning, der skal anvendes for bidrag indgivet fra denne bidragsside (medmindre du ønsker ikke-monetære / bidrag i naturalier alene).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
da: Vælg den kommunikationsform, der foretrækkes i forhold til denne kontakt.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
da: Vælg den relaterede online-bidragside som supportere af dette arrangement markedsfører. Besøgende på deres personlige kampagnesider vil blive dirigeret til den valgte online-bidragside, så de kan donere et beløb.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
da: Vælg de afsnit, der bør indgå i grundlæggende og avancerede søgning formularer. EKSEMPEL: Hvis du ikke spore relationer - så behøver du ikke, at denne sektion indgår i den avancerede søgeformular. Forenkl formularen ved at fravælge denne mulighed.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
da: Vælg de afsnit, der bør indgå i instrumentbrættet for kontakter. EKSEMPEL: Hvis du ikke ønsker at interessenterne ser deres egen bidragshistorik, så afmarkér denne mulighed.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
da: Vælg sektionerne som bør indgå når der tilføjes eller redigeres en kontaktpost. EKSEMPEL: Hvis din organisation ikke registrerer Køn og Fødselsdato for individer, så kan formularen gøres simplere ved at afmarkere dette tilvalg. Grænseflade med trække-funktion lader dig ændre rækkefølgen af panelerne som vises på skærmen til tliføjelse/redigering af kontakter.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
da: Vælg kilden til de importerede data. Som standard findes følgende valgmuligheder:

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
da: Vælg typen af CiviCRM-opst efter feltet, du ønsker at inkludere i denne profil.

en: Select the type of data this ACL operates on.
da: Vælg typen af data som denne AKL bearbejder.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
da: Vælg den type post, som dette sæt af brugerdefinerede felter er gældende for. Du kan konfigurere brugerdefinerede data for en bestemt type kontakt (f.eks enkeltpersoner, men IKKE organisationer), ENHVER form for kontakt, eller andre posttyper såsom aktiviteter, bidrag, medlemskaber og arrangementsdeltagere.

en: Select valid date range
da: Vælg et gyldigt datointerval

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
da: Vælg hvilke statusregler for CiviMedlem, der vil blive benyttet til statusserne "Aktuel" og "Udløbet". En "Aktuel" statusregel vil tilføje ovenstående rolle til en brugerkonto. En "Udløbet" statusregel vil fjerne ovenstående rolle fra en brugerkonto.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
da: Vælg hvilken metode, som rollesynkroniseringen for CiviMedlem skal benyttes, automatisk skal benytte til at synkronisere medlemskaber og roller. Hvis du vælger brugerlogin/logout, bliver du nødt til at køre en "Manuel synkronisering" efter du har oprettet en ny regel, for at få den til at gælde for alle brugere og kontakter. Vælg standardindstillingen, hvis du er usikker på hvilken metode du vil bruge.

en: Selected %1 Report has been deleted.
da: Valgte %1 rapport er blevet slettet.

en: Selected %1 type has been deleted.
da: Den valgte %1 type, er blevet slettet.

en: Selected %1 type has not been deleted.
da: Valgte %1-type er ikke blevet slettet.

en: Selected ACL has been deleted.
da: Den valgte AKL er blevet slettet.

en: Selected Activity cannot be deleted.
da: Den valgte aktivitet kan ikke slettes.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
da: Sletning af valgte kommentar er blevet gennemført.

en: Selected Contacts
da: Valgte kontakter

en: Selected Entity Role has been deleted.
da: Den valgte enhedsrolle er blevet slettet

en: Selected Event is not Paid Event
da: Valgte arrangement er ikke et betalingsarrangement

en: Selected Financial Account has been deleted.
da: Den valgte finanskonto blev slettet.

en: Selected Label Format has been deleted.
da: Valgte etikette-format er blevet slettet.

en: Selected Location type has been deleted.
da: Den valgte lokationstype er blevet slettet

en: Selected Note has been deleted successfully.
da: Sletning af valgte besked er blevet gennemført.

en: Selected Option
da: Valgt mulighed

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
da: Valgte PDF-sideformat er blevet slettet.

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
da: Den valgte type betalingshåndtering er blevet slettet.<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
da: De valgte præmieprodukter er blevet fjernet fra denne bidragsside.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
da: Det valgte præmieprodukt er blevet slettet.

en: Selected Profile Field has been deleted.
da: Valgte profilfelt er blevet slettet.

en: Selected Provider has been deleted.
da: Den valgte udbyder er blevet slettet.

en: Selected Relationship type has been deleted.
da: Den valgte relationstype er blevet slettet

en: Selected Survey type has been deleted.
da: Valgte undersøgelsestype er blevet slettet.

en: Selected case is already linked.
da: Der henvises allerede til valgte sag.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
da: Den valgte kontakttype kan ikke slettes. Tjek at kontakttypen ikke har tilknyttet nogen brugerdefineret data eller gruppe.

en: Selected contact type has been deleted.
da: Den valgte kontakttype er blevet slettet

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
da: Valgte kontakt(er) har ikke en gyldig telefon, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE SMS, eller de er afdøde

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
da: Valgt kontakt(er) har ikke en gyldig e-mailadresse, eller præferencer for kommunikation angiver SEND IKKE E-MAIL, eller de er udgået eller primær e-mailadresse er på hold.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
da: Valgte kontakter er blevet markeret som ikke-dubletter.

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
da: Udvalgte felter vil blive vist i autofuldførte dropdown søgeresultaterne for "Kontakt reference« brugerdefinerede felter. Navn på kontaktperson er altid inkluderet. BEMÆRK: Du skal tildele 'adgang til kontakt referencepunkter felterne' tilladelse til den anonyme rolle, hvis du vil bruge brugerdefinerede kontakt referencefelter i profiler på offentlige sider. I de fleste situationer, skal du bruge 'Begræns Liste til Gruppe' indstillingen, når du konfigurerer et kontakt referencefelt, som vil blive brugt i offentlige formularer for at undgå at vise hele din kontaktliste.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
da: Udvalgte felter vil blive vist i back-office autofuldførte dropdown søgeresultater (Hurtig søgning, osv.). Navn på kontaktperson er altid inkluderet.

en: Selected financial type account has been deleted.
da: Den valgte konto for finanstypen er blevet slettet.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
da: Den valgte konto for finanstype med kontorelationen "Konti for indgående betalinger er", kan ikke slettes.

en: Selected financial type has been deleted.
da: Den valgte finanstype blev slettet.

en: Selected mailing has been deleted.
da: Den valgte postudsendelse er blevet slettet.

en: Selected membership status has been deleted.
da: Valgt medlemsstatus er blevet slettet.

en: Selected membership type has been deleted.
da: Valgt medlemstype er blevet slettet.

en: Selected message template has been deleted.
da: Den valgte beskedskabelon er blevet slettet.

en: Selected option group has been deleted.
da: Den valgte tilvalgsgruppe er blevet slettet.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
da: Den valgte deltagerstatus er <strong>IKKE</strong> blevet slettet, der er stadigvæk deltagere med denne status.

en: Selected participant status has been deleted.
da: Den valgte deltagerstatus er blevet slettet.

en: Selected participant was deleted successfully.
da: Sletning af den valgte deltager er gennemført.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
da: Valgte poster skal alle være af samme kontakttype (dvs. alle individer).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
da: Valgte relation er blevet slettet med succes.

en: Selected report has been deleted.
da: Den valgte rapport er blevet slettet.

en: Selection required
da: Markering kræves

en: Selections
da: Foretagne valg

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
da: Selv-betjening for afbestilling eller overflytning tid

en: Self-service Payments Page
da: Betalingsside

en: Send Acknowledgment?
da: Send kvittering

en: Send Confirmation
da: Send bekræftelse

en: Send Confirmation Email?
da: Send bekræftelsesmail?

en: Send Confirmation and Receipt
da: Send bekræftelse og kvittering

en: Send Confirmation and Receipt?
da: Send bekræftelse og kvittering?

en: Send Confirmation?
da: Send bekræftelse?

en: Send Email
da: Send e-mail

en: Send Email to Contacts
da: Send e-mail til kontakter

en: Send Initial Reminder
da: Send første påmindelse

en: Send Mailing
da: Afsend postudsendelse

en: Send Notification
da: Send notifikation

en: Send Pledge Acknowledgment.
da: Send kvittering om afgivet løfte.

en: Send Pledge Reminder.
da: Send påmindelse om afgivent løfte.

en: Send Receipt
da: Send kvittering

en: Send Receipt?
da: Send kvittering?

en: Send Scheduled Mailings
da: Send planlagte postudsendelser

en: Send Scheduled Reminders
da: Send planlagte påmindelser

en: Send Scheduled SMS
da: Send planlagt SMS

en: Send Your Message
da: Send din besked

en: Send a Copy
da: Send en kopi

en: Send additional reminders
da: Send flere påmindelser

en: Send an Email
da: Send en e-mail

en: Send an SMS
da: Send en SMS

en: Send as
da: Send som

en: Send cancellation request to %1 ?
da: Afsend forespørgsel om annullering til %1?

en: Send email Receipt
da: Send e-mailkvittering

en: Send email Receipt?
da: Send kvittering per e-mail?

en: Send email to %1
da: Send e-mail til %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
da: Send e-mail til familie, venner og kolleger med en personlig besked vedrørende denne kampagne.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
da: Send e-mail som inviterer dine venner til at støtte din kampagne!

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
da: Send e-mail når det er muligt. Opret PDF'er som kan udskrives for alle kontakter.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
da: Sender e-mails når det er muligt. Opretter PDF'er som kan udskrives for kontakter, der ikke kan modtage e-mail.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
da: Sender e-mails med en vedhæftet PDF når det er muligt. Opret PDF'er som kan udskrives for alle kontakter.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
da: Sender e-mails med en vedhæftet PDF når det er muligt. Opretter PDF'er som kan udskrives for kontakter, der ikke kan modtage e-mail.

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
da: Send information om en bidragskampagne eller -arrangement til en ven.

en: Send payment reminder
da: Send betalingspåmindelse

en: Send to these Friend(s)
da: Send til disse venner

en: Send up to
da: Send op til

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
da: Afsendelse af e-mail (inkluderer bidragskvitteringer og bekræftelse af arrangementer)

en: Sendmail Argument
da: Argument for Sendmail

en: Sendmail Configuration
da: Sendmail-konfiguration

en: Sendmail Path
da: Sti til Sendmail

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
da: Udsender planlagte CiviMail-postudsendelser

en: Sends out scheduled SMS
da: Udsender planlagt SMS

en: Sends out scheduled reminders via email
da: Udsend planlagte påmindelser via e-mail

en: Sent
da: Afsendt

en: Sent By
da: Sendt af

en: Sent Email Message
da: Afsendt e-mail-besked

en: Sent SMS Message
da: SMS-besked er afsendt

en: Separate Membership Payment
da: Seperat betaling for medlemskab

en: Separate Payment
da: Separat betaling

en: Separator (grouped contributions)
da: Separator (grupperede bidrag)

en: Separators
da: Separatorer

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
da: Sekventiel er et mere kompakt format, der er velegnet til json og smarty.

en: Serbian
da: Serbisk

en: Session Reset
da: Reset session

en: Session has been reset.
da: Session er blevet nulstillet

en: Set
da: Angiv

en: Set Name
da: Navn på sæt

en: Set Privacy Options
da: Angiv indstillinger for beskyttelse af privatliv

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
da: Angiv nærtliggende søgning som påkrævet, hvis du ønsker at samtlige søgninger anvender denne profil, således at brugeren afkræves at angive startadresse og en radius.

en: Set Title
da: Angiv titel

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
da: Angiv en dato og et tidspunkt, hvor du ønsker CiviSMS skal starte med at sende denne masse-SMS.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
da: Angiv placering for arrangementet og kontakinfomation for arrangementet (e-mail og telefon).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
da: Angiv titel på arrangement, type (konference, optræden, etc.), beskrivelse, start- og slutdatoer, maksimalt deltagerantal, og aktivér arrangementet. Aktivér funktionen til offentlig visning af deltagere.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
da: Sæt operatoren til  "ELLER", hvis du har tilknyttet flere tilladelser og ønsker adgang, der skal gives for en af dem. EKSEMPEL: Hvis du tildeler <em>tilgå CiviBidrag</em> og <em>administrér CiviCRM</em> til et menupunkt, og sætter operatoren til "ELLER ", vil brugere, der har en af disse tilladelser, have adgang.

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
da: Forlæng medlemskabets slutdato dette antal medlemsperioder fra nu af. Sørg for at de korrekte, tilsvarende gebyrer er angivet nedenfor.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja,</strong> hvis du ønsker CiviCRM fejl / fejlretningsbeskeder vises på din CMS-fejl log.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
da: Angiv denne værdi til <strong>Ja</strong>, hvis du ønsker at CiviCRM-fejl/fejlsøgningsbeskeder skal vises i loggene over Drupal-fejl

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja</strong>, hvis du vil bruge et af CiviCRMs fejlsøgningsværktøjer.

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
da: Opsæt en 'dummy'-håndtering, hvis du vil teste sider til online-bidrag eller sider med tilmelding til arrangementer, forud for valg og konfiguration af en rigtig betalingshåndtering. Du kan angive enhver værdi for brugernavn og stedets URL.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
da: Angiver standardfinanstypen for betalinger i forhold til dette løftetilsagn.

en: Setting Created Date
da: Oprettelsesdato for indstilling

en: Setting ID
da: Indstilling - ID

en: Setting Name
da: Indstilling - navn

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings - %1 Integration
da: Indstillinger - %1 integration

en: Settings - CiviMail
da: Indstillinger - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
da: Indstillinger - Oprydnings Caches og Opdateringsstier

en: Settings - Date
da: Indstillinger - Dato

en: Settings - Date Preferences
da: Indstillinger - datopræferencer

en: Settings - Localization
da: Indstillinger - Lokation

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
da: Indstillinger - Kortlægning og Geocoding Udbydere

en: Settings - Outbound Mail
da: Indstillinger - Udgående mail

en: Settings - Payment Processor
da: Indstillinger - Betalingshåndtering

en: Settings - Resource URLs
da: Indstillinger - Ressource-URL'er

en: Settings - SMS Provider
da: Indstillinger - SMS-udbyder

en: Settings - Scheduled Jobs
da: Indstillinger - planlagte job

en: Settings - Scheduled Jobs Log
da: Indstillinger - Planlagte Jobs Log

en: Settings - Search Preferences
da: Indstillinger - præferencer for søgning

en: Settings - Upload Directories
da: Indstillinger - Upload mapper

en: Settings Saved
da: Gemte indstillinger

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
da: Indstillinger for udgående e-mail - enten SMTP-server, port og godkendelse eller Sendmail-sti og -argument.

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
da: Opsæt en personlig kampagneside - trin 2

en: Sex
da: Køn

en: Share With
da: Del med

en: Shared Address
da: Delt adresse

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
da: De delte adresser vil ikke blive fjerne eller ændret, men vil ikke længere være delte.

en: Sheet Size
da: Ark-størrelse

en: Sheet Size (w x h)
da: Ark-størrelse (b x h)

en: Short name of the case.
da: Forkortet navn på sagen.

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
da: Skal en person med denne status blive betragtet som en deltager med henblik på at kontrollere det maksimale antal deltagere?

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
da: Skal minimumsbeløbet for bidrag vises automatisk efter hver beskrivelse af præmie?

en: Should the new template always use the selected Page Format?
da: Skal den nye skabelon altid bruge det valgte sideformat?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
da: Skal denne status betragtes som et aktuelt medlemskab i god stand. EKSEMPEL: Ny, Aktuelt and Henstand kan betragtes som 'aktuelt'.

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
da: Vis ALLE sager med kommende aktiviteter

en: Show Captcha On Profile
da: Vis captcha på profil

en: Show Current and Upcoming Events
da: Vis nuværende og kommende arrangementer

en: Show Edit Link?
da: Vis redigeringslink?

en: Show Link to CMS User
da: Vis link til CMS-bruger

en: Show Location?
da: Vis sted?

en: Show My Cases
da: Vis mine sager

en: Show My Cases with Upcoming Activities
da: Vis mine sager med kommende aktiviteter

en: Show Smart Groups on Demand
da: Vis smart-grupper efter anmodning

en: Show _MENU_ entries
da: Vis _MENU_ poster

en: Show comments for this note.
da: Vis kommentarer til denne note

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
da: Vis kontakter som dækker gruppe-kriteriet OG mærke-kriteriet

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
da: Vis kontakter som dækker gruppe-kriteriet ELLER mærke-kriteriet

en: Show large map
da: Vis stort kort

en: Show my contribution in the public honor roll
da: Vis mit bidrag i den offentlige liste over bidragydere

en: Show my support in the public honor roll
da: Vis min support i den offentlige rulleliste med anderkendelser

en: Show no. of Top Donors
da: Vis antal af top-donorer

en: Show payees
da: Vis betalere

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da: Viser 0 til 0 af 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ poster

en: Showing field as it will be displayed in a form.
da: Viser felt som det vil blive vist i en formular.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
da: Viser kun kontakter startende med: '%1'

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
da: Viser prissæt som de vises fra en formular.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
da: Viser den brugerdefinerede datagruppe (fieldset), som den vil blive vist i en redigeringsformular.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
da: Viser felt som det vil blive vist i en redigeringsformular.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
da: Viser bogførings transaktions-rapport

en: Shows activity statistics by type / date
da: Viser aktivitetsstatistikker efter type/dato

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
da: Viser bidrag fra kontakter, som er blevet blødt krediteret til andre kontakter.

en: Shows statistics for Grants.
da: Viser statistik for bevillinger.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
da: Viser indkomstoversigt for arrangementer med optælling.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
da: Viser deltagerlisten med deltager-tælling

en: Sibling of
da: Søskende til

en: Sibling relationship.
da: Søskende-relation.

en: Sign
da: Underskriv

en: Sign Petition
da: Underskriv anmodning

en: Sign the Petition
da: Underskriv anmodningen.

en: Sign up Button
da: Tilmeldingsknap

en: Signature
da: Signatur

en: Signature (HTML)
da: Signatur (HTML)

en: Signature (Text)
da: Signatur (tekst)

en: Signature HTML
da: HTML-signatur

en: Signature Html
da: Signatur-html

en: Signature Label
da: Signatur-etikette

en: Signature Text
da: Tekst til signatur

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
da: Signatur er ikke angivet i Administrér &raquo; Systemindstillinger &raquo; Betalingshåndteringer.

en: Signatures
da: Underskrifter

en: Similar Contact Found
da: Der blev fundet en lignende kontakt

en: Similar Contacts Found
da: Der blev fundet lignende kontakter

en: Simple Event Name Badge
da: Enkelt Navneskilt til Arrangement

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
da: Simple værdier, såsom tal, true, false og null.

en: Single-line input field (text or numeric)
da: Indtastningsfelt i en enkelt linje (tekst eller numerisk)

en: Sinhala, Sinhalese
da: Singalesisk

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
da: Administratorer af webstedet: Denne fejl kan indikere, at brugerne får adgang til denne side ved hjælp af andet domæne eller anden URL-adresse end den konfigurerede grundlæggende URL. EKSEMPEL: Grundlæggende URL er http://eksempel.dk, men nogle brugere tilgår siden via http://www.eksempel.dk eller et domæne-alias som http://mitandeteksempel.dk.

en: Site Configuration and Registration
da: Konfiguration af sted og tilmelding

en: Site Preferences
da: Præferencer for sted

en: Site URL
da: Stedets adresse

en: Site URL is not set for this payment processor
da: Stedets URL er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Skip
da: Spring over

en: Skip Participant
da: Spring deltager over

en: Skipped Donation
da: Oversprungen donation

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovene
da: Slovensk

en: Smart Group
da: Smart gruppe

en: Smart Groups
da: Smarte grupper

en: Sms Provider Internal Name
da: Internt navn på SMS-udbyder

en: Snippet type %1 is unrecognized
da: Stump-typen %1 er ukendt.

en: Social Sharing
da: Social deling

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
da: Henvisninger til sociale medier vil fremgå på takke-siden for bidrag, fortæl-en-ven-siden (hvis aktiv), samt i e-post med bekræftelse vedrørende bidrag.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
da: Sociale medie-henvisninger vil blive inkluderet påarrangementets info-side, takke-siden, fortæl-en-ven-siden (hvis aktiv), samt i e-post med bekræftelse vedrørende arrangement.

en: Soft Contribution Currency
da: Valuta for blødt bidrag

en: Soft Contribution Display on PCP
da: Blødt bidrag - Vis på PK

en: Soft Contribution PCP Nickname
da: Blødt bidrag - PK-kaldenavn

en: Soft Contribution PCP Note
da: Blødt bidrag - PK-note

en: Soft Credit
da: Blød kredit

en: Soft Credit Aggregate
da: Aggregat for bløde kreditter

en: Soft Credit Amount
da: Beløb for blød kredit

en: Soft Credit Amount Stats
da: Statistik for bløde kreditbeløb

en: Soft Credit Avg
da: Gns. for bløde kreditter

en: Soft Credit For
da: Blød kredit for

en: Soft Credit Id
da: ID på blød kredit

en: Soft Credit Report
da: Rapport over blød kredit

en: Soft Credit To
da: Blød kredit til

en: Soft Credit Type
da: Type af blød kredit

en: Soft Credit Types
da: Typer af blød kredit

en: Soft Credits
da: Bløde kreditter

en: Soft Credits Count
da: Antal bløde kreditter

en: Soft Credits Only
da: Kun bløde kreditter

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
da: Beløbet for blød kredit kan ikker være højere end det samlede beløb.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
da: Beløbet for den bløde kredit bør ikke være større end det samlede beløb

en: Soft credits
da: Blød kredit

en: Sold out
da: Udsolgt

en: Sold out:
da: Udsolgt:

en: Solicited
da: Er anmodet

en: Some Fields Excluded
da: Der er felter som er blevet ekskluderet

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
da: Enkelte API'er understøtter specialsyntaks, der tillader opdaterer for hente-handlinger af typen "get". Valg af en anden operator vli automatisk benytte denne syntaks, selv om den muligvis ikke vil fungerer med ethvert API.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
da: Nogle moduler angiver tilladelser, men CMS'et kan ikke lagre dem: %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
da: Enkelte af profil-felterne på denne side kan ikke konfigureres.

en: Some of the selected activities are not editable.
da: Nogle af de valgte aktiviteter kan ikke redigeres.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
da: Nogle organisationer finder det nyttigt at være i stand til at forbinde Organisationskontakter til grupper (en-til-en forhold) for at repræsentere et multi-org hierarki. Organisationsoptegnelsen indeholder information om selve organisationen (navn, adresse, osv.), og gruppen indeholder andre undergrupper/kontakter relateret til denne gruppe (ansatte, alumni, online aktivister, medlemmer osv.).

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
da: Nogle organisationer finder det nyttigt at skabe et hierarki af grupper. I CiviCRM, gøres dette ved at skabe en eller flere 'Overgrupper' og derefter anvise andre grupper til overgrupperne. Når en bruger sender en e-mail til en overgruppe, eller søger efter kontakter i en overgruppe - medtages alle kontakter i de tilknyttede undergrupper automatisk.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
da: En person har netop doneret til din personlige kampagneside

en: Sorry
da: Beklager

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
da: Beklager, der opstod en fejl og dine informationer blev ikke gemt

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
da: Beklager, men vi kan ikke tilbyde dette i øjeblikket.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
da: Desværre, det ser ud til at arrangementet kun har %2 pladser tilbage og at du forsøger at tilmelde %1 deltagere, så vælg venligst indstillinger som passer.

en: Sorry, this option is currently sold out.
da: Beklager, denne variant er i øjeblikket udsolgt.

en: Sort Name
da: Sorterings navn

en: Sort name format for individual contact display names.
da: Sortér navn format for visning af individuel kontaktpersoner.

en: Sorting
da: Sortering

en: Source
da: Kilde

en: Source Code
da: Kildekode

en: Source Contact
da: Oprindelses kontakt

en: Source Contact ID
da: Kontakt-ID for kilde

en: Source Record
da: Kildepost

en: Source Record ID
da: Kildepost-ID

en: Source Type
da: Kildetype

en: Source for this registration (if applicable).
da: Kilde til denne tilmelding (hvis relevant).

en: Source of the relationship
da: Relationens kilde

en: Source of this membership. This value is searchable.
da: Kilde til dette medlemskab. Denne værdi kan udsøges.

en: South Ndebele
da: Syd Ndebele

en: Southern Sotho
da: Syd Sotho

en: Space between labels.
da: Afstand mellem etiketter.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
da: Spansk; Castiliansk (Mexico)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
da: Spansk; Castiliansk (Puerto Rico)

en: Spanish; Castilian (Spain)
da: Spansk; Castiliansk (Spanien)

en: Speaker
da: Foredragsholder

en: Special Relationships
da: Speciel relation

en: Specify FROM Name and Email
da: Angiv AFSENDER-navn og -e-mail

en: Specify SQL Query
da: Angiv SQL søgning

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
da: Angiv rapporten, hvis den hører til et komponent som "CiviBidrag"

en: Spousal relationship.
da: Ægtefælle-relation.

en: Spouse of
da: Ægtefælle til

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
da: Spred budskabet om denne indsamlingsside (%1). Tilføj din personlige hilsen nedenfor. Et link til indsamlingssiden vil automatisk blive inkluderet i e-mailen.

en: Stack Trace
da: Stak sporing

en: Staff Member
da: Stabsmedlem

en: Staff Relationship
da: Stabsrelation

en: Standalone
da: Enkeltstående

en: Standalone Form or Directory
da: Selvstændig formular eller mappe

en: Start Action Condition
da: Betingelse for start-handling

en: Start Action Date
da: Dato for start-handling

en: Start Action Offset
da: Forskydning på start af handling

en: Start Action Unit
da: Enhed for start-handling

en: Start Date
da: Startdato

en: Start Date One
da: Startdato 1

en: Start Date Two
da: Startdato 2

en: Start Event
da: Start arrangement

en: Start Event Adjust Interval
da: Start arrangement - tilpas interval

en: Start Event Adjust Unit
da: Enhed til tilpasning af startdato

en: Start Event Adjustment
da: Tilpasning af arrangementets start

en: Start Offset
da: Start offset

en: Start date
da: Startdato

en: Start date cannot be earlier than the current time.
da: Startdato kan ikke være forud for nuværende tidspunkt.

en: Start date must be set if end date is set.
da: Startdato skal være angivet, hvis slutdato er angivet.

en: Start date must be the same or later than Member since.
da: Startdato skal være den samme eller senere end Medlem Siden

en: Start scrolling
da: Start rullende visning

en: Starts
da: Begynder

en: Starts with
da: Begynder med

en: State
da: Stat

en: State (Home)
da: Delstat (hjem)

en: State / Province
da: Stat / provins

en: State Abbreviation
da: Forkortelse af stater

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
da: Delstat eller provins <strong>forkortelse</strong>

en: State or province <strong>full name</strong>.
da: Delstat eller provins <strong>fulde navn</strong>

en: State province
da: Stat / provins

en: State/Prov
da: Delstat/prov.

en: State/Province
da: Stat/provins

en: State/Province does not match the selected Country
da: Stat/provins matcher ikke det valgte land

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
da: Visninger af stat/provins fyldes dynamisk, baseret på det valgte land for alle standard-redigeringsformularer for kontakt-adresser, såvel som for <strong>Profil-formularer som både inkluderer et land og et stat/provins-felt</strong>.  Denne indstillinger kontrollerer hvilke landes stater og/eller provinser, der er tilgængelige i valgfeltet stat/provins <strong>for brugerdefinerede felter</strong> eller for Profil-formularer, der IKKE inkluderer et lande-felt.

en: Static
da: Statisk

en: Statistics
da: Statistikker

en: Statistics Breakdown
da: Opdeling af statistik

en: Status Class
da: Status-klasse

en: Status Override
da: Tilsidesættelse af status

en: Status Override?
da: Tilsættelse af status?

en: Status Rules values were not numeric.
da: Værdierne for statusreglerne var ikke numeriske.

en: Status class is a required field
da: Statusklasse er et obligatorisk felt

en: Status of this membership.
da: Status af dette medlemskab.

en: Status overridden?
da: Status overskrevet?

en: Stop scrolling
da: Stop rullende visning

en: Street
da: Gade

en: Street Address
da: Gadenavn

en: Street Address (Home)
da: Vejadresse (hjem)

en: Street Address (if present)
da: Gadeadresse (hvis tilgængelig)

en: Street Address Parsing
da: Adresseanalyse

en: Street Addresses Parsed: %1
da: Gadeadresser er blevet fortolket: %1

en: Street Direction Prefix
da: Præfiks for vejretning

en: Street Direction Suffix
da: Suffiks for vejretning

en: Street Editing
da: Rediger af gadeadresse

en: Street Name
da: Gadenavn

en: Street Number
da: Vejnummer

en: Street Number Suffix
da: Gade nummer endelse

en: Street Number is even
da: Vejnummer er lige

en: Street Number is odd
da: Vejnummer er ulige

en: Street Type
da: Garde type

en: Street Unit
da: Gade enhed

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
da: Gadenummer, gadenavn, lejlighed/enhed/suite - ELLER postboks

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
da: Gadenummer, gadenavn, lejlighed/enhed/suite - ELLER postboks.

en: Street#
da: Gadenavn

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
da: Tekststrenge. Du kan godt medtage citationstegn omkring tekststrengene for at sikre at de ikke fortolkes anderledes, eks. "false".

en: Student
da: Studerende

en: Style
da: Stil

en: Sub Type
da: Undertype

en: Sub-Type
da: Undertype

en: SubTotal
da: Subtotal

en: Subevent Slot Label ID
da: Etikette-ID for bod til del-arrangementer

en: Subject
da: Emne

en: Subject Label
da: Emne-etikette

en: Subject Line
da: Emnelinje

en: Subject Line of the mailing
da: Udsendelsens emnelinje

en: Subject Only
da: Kun emnefelt

en: Subject Tokens
da: Emne-symboludtryk

en: Subject of the last completed activity in the case
da: Emne på sidste færdiggjorte aktivitet i sagen

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
da: Emne, placering, dato/tid og beskrivelsersfelter tlibydes for alle aktivitetstyper. Du kan tilføje tilpassede felter til at give yderligere information om <a href='%1'>om aktiviteterne her</a>.

en: Submit Credit Card Contribution
da: Indsend bidrag med kreditkort

en: Submit Credit Card Event Registration
da: Indsend tilmelding til arrangement med kreditkort

en: Submit Credit Card Membership
da: Indsend kreditkort-medlemskab

en: Submit Credit Card Payment by: %1
da: Indsend kreditkort betaling fra: %1

en: Submit Mailing
da: Send postudsendelse

en: Submit Mass SMS
da: Afsend masse-SMS

en: Submit Time
da: Indsendelsestidspunkt

en: Submitted
da: Indsendt

en: Submitted For
da: Indsendt Til

en: Submitted For:
da: Indsent til:

en: Submitted Form Values
da: Indtastede form værdier

en: Submitted by %1
da: Indsendt af %1

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribe Message
da: Besked vedr. abonnement

en: Subscribe to Green Times
da: Abonnér på Green Times

en: Subscribe to Mailing List - %1
da: Tilmeld postliste - %1

en: Subscribe via web page
da: Tilmeld via webside

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
da: Abonnér/ophæv abonnement på gruppe for postliste

en: Subscription Confirmation Request
da: Forespørgsel med tilmeldingsbekræftelse

en: Subscription or Service Settings
da: Indstillinger for abonnement eller tjeneste

en: Subtype
da: Deltype

en: Success
da: Fuldført

en: Success Rate
da: Succesrate

en: Successful
da: Sucessfuld

en: Successful Deliveries
da: Successfulde leveringer

en: Successfully Copied
da: Kopiering er gennemført

en: Suffix
da: Suffiks

en: Suffix (if present)
da: Suffiks (hvis det haves)

en: Suggested Message
da: Foreslået meddelelse

en: Suggestions:
da: Forslag:

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
da: Opsummerer indsamlet beløb og antallet af bidragydere til hver Personlig Kampagne-side.

en: Summary
da: Opsummering

en: Summary Overlay
da: Oversigtsoverlejring

en: Summary Statistics
da: Oversigtsstatistik

en: Summary of All Cases
da: Opsummering af alle sager

en: Summary of Involvement
da: Oversigt over engagement

en: Summary statistics for mailings
da: Statistikoversigt for postudsendelser

en: Sundanese
da: Sundanesisk

en: Supervised
da: Overvåget

en: Supplemental Address
da: Tillægsadresse

en: Supplemental Address 1
da: Yderligere adresse 1

en: Supplemental Address 2
da: Yderligere adresse 2

en: Supplemental Address 3
da: Yderligere adresse 3

en: Supplemental Street Address
da: Supplerende gadenavn

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
da: Yderligere adresse såsom lejlighed, rumnr eller afdeling

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
da: Supplerende adresse 1 (linjen udelades hvis tom).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
da: Supplerende adresse 2 (linjen udelades hvis tom).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
da: Supplerende adresse-info, f.eks. c/o, afdelingsnavn, navn på bygning, osv.

en: Supplementary Address Field 1
da: Supplerende adressefelt 1

en: Supplementary Address Field 2
da: Supplerende adressefelt 2

en: Support Recurring Intervals
da: Understøt gentagne intervaller

en: Support recurring intervals
da: Understøt gentagne intervaller

en: Supported Languages
da: Understøttede sprog

en: Supported pledge frequencies
da: Understøttede Løfte frekvenser

en: Supported recurring units
da: Understøttede gentagne enheder

en: Supporter
da: Støtte

en: Supporter Contact Subtype
da: Supporter-kontaktundertype

en: Supporter Contact Type
da: Supporter-kontakttype

en: Supporter Name
da: Navn på supporter

en: Supporter Profile
da: Supporter-profil

en: Supporter profile is a required field.
da: Supporter-profil er et påkrævet felt

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
da: Supporter-profil er ikke angivet for denne personlige kampagneside eller profilen er deaktiveret. Kontakt venligst stedets administrator, hvis du har brug for assistance.

en: Supports Multiple Records
da: Understøtter flere poster

en: Survey
da: Undersøgelse

en: Survey - %1
da: Undersøgelse - %1

en: Survey / Petition
da: Undersøgelse / anmodning

en: Survey Dashboard
da: Instrumentbræt for undersøgelse

en: Survey Hold Duration
da: Varighed for berostilling af undersøgelse

en: Survey ID
da: Undersøgelses-ID

en: Survey Interviewer - %1
da: Interviewer i undersøgelse - %1

en: Survey Is Active
da: Undersøgelsen er aktiv

en: Survey Modified On
da: Undersøgelsen blev ændret per

en: Survey Report
da: Undersøgelsesrapport

en: Survey Report (Detail)
da: Undersøgelsesrapport (detaljer)

en: Survey Responses
da: Svar fra undersøgelse

en: Survey Result
da: Resultat af undersøgelse

en: Survey Status - %1
da: Status for undersøgelse - %1

en: Survey Title
da: Titel på undersøgelse

en: Survey Title = %1
da: Titel på undersøgelse = %1

en: Survey Type
da: Undersøgelsestype

en: Survey Type ID
da: ID for undersøgelsestype

en: Survey(s)
da: Undersøgelse(r)

en: Surveys
da: Undersøgelser

en: Swap Target and Assignee Contacts
da: Byt rundt på mål og ansvarlig kontakter

en: Swedish
da: Svensk

en: Symbolic name which referenced in the fields
da: Symbolsk navn som der refereres til i felterne

en: Synchronize %1 Users
da: Synkronisér %1 brugere

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
da: Synkronisér medlemstyper for CiviMedlem til Drupal-roller nu

en: Synchronize Users to Contacts:
da: Synkronisér brugere til kontakter:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
da: Synkroniser når Drupal cron køres. Denne handling foretages på alle brugere og kontakter.

en: Synchronize when membership is updated.
da: Synkronisér når medlemskab er opdateret.

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
da: Synkroniser når en bruger logger ind eller ud. Denne handling foretages kun når brugeren logger ind eller ud.

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
da: Syntaksfejl: Input skal være gyldig JSON-tekststreng eller en tekststreng med citationstegn.

en: System Log ID
da: ID for systemlog

en: System Log Message
da: Besked for systemlog

en: System Settings
da: System-indstillinger

en: System Workflow Message Templates
da: Beskedskabeloner for systemets arbejdsgange

en: System Workflow Messages
da: Beskeder for systemets arbejdsgange

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
da: Beskedskabeloner for systemets arbejdsgange bruges til at generere e-mails, der sendes til interessenter og administratorer for bidragskvitteringer, arrangementsbekræftelser og mange andre arbejdsgange. Du kan tilpasse udformningen og ordlyden af ​​disse beskeder her.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
da: Beskedskabeloner for systemets arbejdsgange bruges til at generere den e-mail, der sendes til interessenter og administratorer for bidragskvitteringer, arrangementsbekræftelser og mange andre arbejdsgange. Du kan tilpasse udformningen og ordlyden af ​​disse beskeder her.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
da: TIP - Match Aktiviteter til Kontaktpersoner

en: Tab
da: Fane ('tab')

en: Tab with table
da: Fane med tabel

en: Table Layout
da: Tabel-layout

en: Table Name
da: Tabelnavn

en: Tables
da: Tabeller

en: Tables For Select Clause
da: Tabeller for markeringsklausul

en: Tables For Where Clause
da: Tabeller for hvor-klausul

en: Tag
da: Mærke

en: Tag %1 %2
da: Mærke %1 %2

en: Tag '%1' already exists.
da: Mærket '%1' findes allerede.

en: Tag Activities
da: Opmærk aktiviteter

en: Tag Activities (Remove)
da: Afmærk aktiviteter (Fjern)

en: Tag Contact
da: Afmærk kontakt

en: Tag Contact(s)
da: Afmærk kontakt(er)

en: Tag Contact(s) (Remove)
da: Afmærk kontakt(er) (Fjern)

en: Tag Contacts
da: Afmærk kontakter

en: Tag Created Date
da: Oprettelsesdato for mærke

en: Tag ID
da: ID for mærket

en: Tag Name
da: Navn på mærke

en: Tag Used For
da: Mærke brugt til

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
da: Mærkat for ubekræftigede underskrivere af anmodninger

en: Tag imported records
da: Afmærk importerede poster

en: Tag(s)
da: Mærk(er)

en: Tagged
da: Afmærket

en: Tagged %1
da: Afmærkede %1

en: Tagged Imported Contacts
da: Importerede kontakter med mærker

en: Tags
da: Mærker

en: Tags (Categories)
da: Tags (kategorier)

en: Tags and Groups
da: Mærker og grupper

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
da: Tags kan tildelses enhver kontakt, og gør det nemt at finde kontakter. Du kan oprette lige så mange tags, som er nødvendig for at organisere og segmentere dine optegnelser.

en: Tagset
da: Mærkesæt

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Target Contact
da: Målgruppe-kontakt

en: Target Contact Group
da: Adressér kontaktgruppe

en: Target Contact ID
da: Kontakt-ID for mål

en: Target Contact(s) in Group
da: Udvælg Kontakt(er) i Gruppe som Målgruppe

en: Task
da: Opgave

en: Tatar
da: Tatarisk

en: Tax Amount
da: Momsbeløb

en: Tax Display Settings
da: Indstillinger for visning af afgifter

en: Tax Financial Account?
da: Skattemæssig finanskonto?

en: Tax Label
da: Etikette for afgift

en: Tax Rate
da: Afgiftssats

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
da: Satsen på afgiften bør være mellem 0 - 100

en: Tax Term
da: Afgiftstermin

en: Tax Total
da: Moms i alt

en: Tax-Deductible?
da: Fradragsberettiget?

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
da: Skattepligtige konti bør have typen for finanskonto angivet som passiver.

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
da: "Fortæl en ven" er slået fra på denne personlige kampagneside

en: Tell Friends
da: Fortæl dine venner

en: Tell a Friend
da: Fortæl en ven

en: Tell a Friend enabled?
da: Er Fortæl en ven slået til?

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
da: Tip En Ven giver folk der tilmelder sig et arrangement en nem måde at sprede budskabet om arrangementet. Tak For Din Tilmelding-siden vil indeholde et link til en formular, hvor de kan indtaste deres venners e-mailadresser, og en personlig hilsen. CiviCRM registrerer disse hverve-aktiviteter, og tilføjer vennerne til din database.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
da: Tip En Ven giver folk der underskriver et Løfte en nem måde at sprede budskabet om Løftet. Tak For Din Støtte-siden vil indeholde et link til en formular, hvor de kan indtaste deres venners e-mailadresser, og en personlig hilsen. CiviCRM registrerer disse hverve-aktiviteter, og tilføjer vennerne til din database.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
da: Tip En Ven giver dine bidragydere en nem måde at sprede budskabet om denne indsamlingskampagne. Tak For Bidraget-siden vil indeholde et link til en formular, hvor de kan indtaste deres venners e-mailadresser, og en hilsen besked. CiviCRM registrerer disse hverve-aktiviteter, og tilføjer vennerne til din database.

en: Tell people why this campaign is important to you.
da: Fortæl folk hvorfor denne kampagne er vigtig for dig.

en: Tell-a-Friend
da: Fortæl en ven

en: Tell-a-Friend Email
da: 'Fortæl en ven'-e-mail

en: Tell-a-Friend Limit
da: Grænse for fortæl en ven

en: Template Deleted
da: Skabelon er blevet slettet.

en: Template Not Found
da: Skabelon blev ikke fundet

en: Template Title
da: Titel på skabelon

en: Template cache and upload directory have been cleared.
da: Mellemlager for skabelon og overførselsmappe er blevet ryddet.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
da: Skabeloner giver dig mulighed for at gemme og genbruge beskeder med layout. Du kan bruge dem, når du sender e-mail til en eller flere kontaktpersoner. Hvis du bruger CiviMail til elektroniske nyhedsbreve, så kan skabeloner for nyhedsbreve sørge for layoutet, så redaktørerne kan fokusere på indholdet.</p>

en: Temporary Files
da: Midlertidige filer

en: Terms:
da: Betingelser:

en: Test API URL
da: URL for test-API

en: Test Button URL
da: URL-knap til test-site

en: Test Membership?
da: Testmedlemskab?

en: Test Records
da: Testposter

en: Test Recurring Payments URL
da: Test URL for gentagne betalinger

en: Test Site URL
da: URL for test-sted

en: Test different "From" lines
da: Test forskellige "Fra"-linjer

en: Test different "Subject" lines
da: Test forskellige "emne"-linjer

en: Test entirely different emails
da: Test komplet forskellige e-mails

en: Test-drive - Receipt Header
da: Testkørsel - Kvittering Sidehoved

en: Test-drive Email / Receipt
da: E-mail/kvittering for test-kørsel

en: Test-drive Your Contribution Page
da: Test-kør din bidragsside.

en: Test-drive Your Event Registration Page
da: Test-kør din side for tilmelding til arrangement

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
da: Testkør hele processen for online-tilmelding - inklusive brugerdefinerede felter, bekræftelse, takke-side og modtagelse af kvittering. Transaktioner med betaling af gebyrer vil blive sendt til din betalingshåndterings testserver. <strong>Der vil ikke blive udført rigtige finansielle transaktioner. Dog vil en kontaktpost bliver oprettet eller opdateret, samtidig som deltager- og bidragsposter vil blive gemt i databasen. Brug indlysende navne på testkontakter, så du kan gennemgå og slette disse poster efter behov.</strong>

en: Testing
da: Test

en: Testing Criteria
da: Kriterie for test

en: Text
da: Tekst

en: Text / Numeric Quantity
da: Tekst / numerisk kvantitet

en: Text Link
da: Tekstlink

en: Text Message
da: Tekst-meddelelse

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
da: Tekst vist ved afkrydsningsfeltet for "Betal senere" valgmuligheden på bidragsformularen. Du kan inkludere mærker til HTML-formatering.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
da: Tekst vist ved siden af afkrydsningsfeltet på bidragsformularen

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
da: Tekst, der vises på siden Information om arrangement, når det maksimale antal tilmeldinger er nået (medmindre du tilbyder en venteliste). Hvis online-tilmelding er aktiveret, vil denne besked også blive vist, hvis brugerne forsøger at tilmelde sig.

en: Text for the Registration Link
da: Tekst for link til tilmelding

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
da: Tekst til henvisningen som inviterer interessenter til at oprette en personlig kampagneside. Denne henvisning vil fremgå på takke-siden for tilmelding til arrangement, såvel som på hver personlige kampagneside. Undlad at skrive noget, hvis du ikke ønsker at interessenter skal spørges om de vil oprette deres egne personlige kampagnesider.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
da: Tekst til henvisningen som inviterer interessenter til at oprette en personlig kampagneside. Denne henvisning vil fremgå på siden som takker for bidraget, såvel som på hver personlige kampagneside. Undlad at skrive noget, hvis du ikke ønsker at interessenterne skal spørges om de vil oprette deres egne personlige kampagnesider.

en: Text formatted message.
da: Tekst-formateret besked.

en: Text message (SMS) sent.
da: Tekstbesked (SMS) er afsendt.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Thank You Date
da: Takke-dato

en: Thank You Page
da: Takke side

en: Thank You for Registering
da: Tak fordi du registrerede

en: Thank you for getting involved in our campaign!
da: Tak fordi du deltager i vores kampagne!

en: Thank you for signing the petition.
da: Tak fordi du underskrev anmodningen.

en: Thank you for your Pledge
da: Tak for dit bidrag

en: Thank you for your contribution/s
da: Tak for dit bidrag

en: Thank you for your support
da: Tak for din støtte

en: Thank you.
da: Mange tak.

en: Thank your for your generous support.
da: Tak for din generøse støtte.

en: Thank-you Footer
da: Takke-sidefod

en: Thank-you Letter Options
da: Tilvalg for takke-brev

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
da: Takke-breve for bidrag (PDF)

en: Thank-you Message
da: Takke-besked

en: Thank-you Page Footer
da: Tak-sidefod

en: Thank-you Page Title
da: Overskrift på takke-side

en: Thank-you Screen
da: "Tak" side.

en: Thank-you Sent
da: Tak er sendt

en: Thank-you Text
da: Takke-tekst

en: Thank-you Title
da: Takke-titel

en: Thank-you and Receipting
da: Tak og kvittering

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
da: Dato for taksigelse er blevet opdateret på %1 bidrag.

en: Thank-you sent?
da: Er der sendt takkebesked?

en: ThankYou Text
da: Takke-tekst

en: ThankYou Title
da: MangeTak-titel

en: Thanks
da: Tak

en: Thanks and Receipt
da: Tak og kvittering

en: Thanks for Spreading the Word
da: Tak, fordi du spreder budskabet

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
da: Tak fordi du valgte CiviCRM! Følg venligst følgende instrukserne, for at installere CiviCRM.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
da: Tak fordi du oprettede en personlig kampagneside til støtte for %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
da: Tak fordi du spreder budskabet om denne begivenhed til dine venner.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
da: Tak fordi du støtter denne kampagne med at sprede ordet til dine venner.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
da: Tak fordi du fortæller dine venner om os og støtter vores sag. Sammen gør vi en forskel.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
da: Tak for din tilmelding til automatisk fornyelse af medlemskab.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
da: Tak for din tilmelding til gentagne bidrag.

en: That username/password doesn't work
da: Dette brugernavn/adgangkode fungerer ikke

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
da: "Bidrag - Kvittering (online)" som befinder sig under Beskedskabeloner for systemets arbejdsgange, tilbyder indhold og formatering til kvitteringen.
    Du kan ændre den fra <a href="%1">Administrér > Kommunikation > Beskedskabeloner > Beskeder for systemets arbejdsgange</a>. Du kan ogås tilbyde specifikke beskeder for bidrag modtaget via denne bidragssdie med brug af feltet "Kvitteringsbesked" nedenfor.

en: The %1 '%2' has been saved.
da: %1 '%2' er blevet gemt.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
da: Rollen %1 blev tildelt til én eller flere rettigheder, der kan vise sig at være farlige at have for denne rolle. Genovervej venligst om %2 skal tildeles til dem.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
da: '%1' kan ikke slettes. Du skal slette alle personlige kampagnesider relateret til denne bidragsside forud for sletning af siden.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
da: Den 'overvågede'-regel for hver kontakttype, anvendes automatisk til at tjekke efter mulige dubletter, når kontakter tilføjes eller redigeres, gennem brugerfladen. Overvågede regler bør konfigureres en bredere definition af, hvad der konstituerer en dublet.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
da: Den 'ikkeovervågede'-regel for hver kontakttype anvendes automatisk, når nye kontakter oprettes gennem onlinetilmelding, inklusive arrangementer, medlemskab, bidrag og profilsider. De vælges også som standard, når du importerer kontakter. De konfigureres som regel med en smal definition af, hvad der konstituerer en dublet.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
da: <a href="%1">SMS-udbyderen</a> er ikke blevet konfigureret eller er ikke aktiv.

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
da: Tabellen <strong>Bidragsoversigt</strong> giver en oversigt over det samlede bidrag for måned og år-til-dato, og inkluderer genveje til at se bidragsdetaljerne for disse ofte anvendte søgeperioder. For at foretage dine egne tilpassede søgninger - klik <a href='%1'>Find bidrag</a>. Du kan søge efter bidragyders navn, beløbsinterval, og en række andre kriterier.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
da: <strong>URL'en</strong> til eWAY's LIVE-gateway.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
da: <strong>URL'en</strong> til eWAYs TEST-gateway.

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
da: Aktivitets-Importhjælperen gør det nemt at uploade aktiviteter fra andre programmer til CiviCRM. Kontaktpersoner skal være oprettet i din CiviCRM database, før du kan importere aktiviteterne tilhørende kontaktpersonerne. Brug funktionen Importer Kontaktpersoner til at oprette kontaktpersoner først. Derefter kan du matche aktiviteter til kontaktpersoner efter e-mailadresse, CiviCRM Kontakt ID, eller en Ekstern Identifikator (se TIP nedenfor).

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
da: Guiden til import af aktiviteter gør det nemt at overføre aktivitet fra andre programmer ind i CiviCRM. Kontakter skal eksistere i forvejen i din CiviCRM-database, forud for import af aktivitet.

en: The Activity's Duration in Minutes
da: Aktivitetens varighed i minutter

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
da: Kampagnesiden '%1' er blevet slettet.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
da: Kampagnesiden '%1' er blevet deaktiveret.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
da: Kampagnesiden '%1' er blevet aktiveret.

en: The City or Suburb the address is at
da: Byen eller forstaden adressen befinder sig

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
da: Dette CiviCRM-modul tillader dig at tilføje kontakter, eller importere dem fra andre kilder. Du kan registrere relationer mellem kontakter, såsom at indikere de bor i samme husholdning. Der er to typer af kontaktgrupper. Du kan oprette statiske grupper som indeholder en fastsat liste af kontakter. Du kan også lave dynamiske (smarte) grupper baseret på de karakteristika som kontakterne har til fælles. Du kunne fx oprette en gruppe af alle kontakter, som bor på Sjælland OG som har lavet frivilligt arbejde for din organisation inden for det sidste år. Dette CiviCRM-modul tillader også opmærkning og mindre formel kategorisering af kontakter eller grupper. Du kan nemt udvide CiviCRM til at registrere medlemskabsinformation som er specifik for din organisation vha brugerdefinerede felter. Fx kan du oprette et sæt af felter som registrerer frivilliges kompetencer og præferencer. CiviCRM-profiler giver dig mulighed for at tillade, at brugere både kan opdatere deres egen information, samt dele noget af denne information med andre. Endelig kan du konfigurere brugerdefinerede aktivitetstyper, såsom at tilmelde sig som frivillig eller deltage i arrangementer.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
da: CiviCRM-modulet opbevarer information på baggrund af personer, der er tilknyttet organisationer og deres interaktion så som e-mails, donationer, anmodninger, arrangementer osv. Det kan fungere for sig selv, som et administrationssystem for kontakter, eller det kan integreres med systemer til masseudsendelse af post, administration af frivillige, anmodninger og til søgning efter arrangementer. CiviCRM giver organisationer mulighed for at vedligeholde alle disse aktiviteter i én enkelt database, hvilket effektiviserer og skaber nye muligheder for fælleskaber til optimering af kommunikationen og udbytte af samarbejdet med fællesskabets medlemmer.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
da: Konktaktnavnet til sortering, efternavn derefter fornavn

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
da: Kontakt Undertypen svarer ikke til Kontakt-typen for denne post

en: The Contact Type '%1' has been saved.
da: Kontakttypen '%1' er blevet gemt.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
da: Guiden til import af bidrag lader dig nemt overføre bidrag fra andre programer ind i CiviCRM.

en: The Contribution's Status
da: Bidragsstatus

en: The Country of the Address
da: Adressens land

en: The County of the Address
da: Adressens amt

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
da: Datoen for afsendelse af kvitering for bidraget

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
da: Dato en tak blev sendt til bidragsyderen.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
da: Dato og tidspunkt aktiviteten er planlagt til.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
da: Dato for annullering af bidraget (hvis det er annulleret)

en: The Date the Contribution was received / paid
da: Dato bidraget blev modtaget / betalt

en: The Date the participant Registered for the Event
da: Dato som deltageren tlmeldte sig til arrangementet

en: The Date the recurring contribution ended.
da: Slutdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution started.
da: Startdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
da: Annulleringsdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was created.
da: Oprettelsesdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was modified.
da: Ændringsdato for det gentagne bidrag

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
da: Standardkontakt for organisationen kan ikke flette ind i en anden kontaktpost. Den er knyttet med CiviCRM-installationen for dette domæne, og indeholder information som bruges af systemfunktioner. Hvis du vil flette disse poster, så kan du: %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
da: Duplikaten og alle informationer tilknyttet til den vil blive SLETTET når fletningen er gennemført.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
da: Guiden til import af arrangementer lader dig overføre data om deltagelse til arrangementer nemt, så som at trække arrangementstilmeldinger fra andre programmer ind i CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
da: Tabellen med oversigt over arrangementer tilbyder en oversigt over op tli ti planlagte og nyligt afholdte <strong>arrangementer</strong>. Klik på <strong>Navnet på arrangementet</strong> for at se arrangementet som det vil blive vist for stedets besøgende. Klik på <strong>Deltagerantal</strong> for at se en liste med deltagere. For at foretage dine egne, tilpassede søgninger - klik <a href='%1'>Find deltagere</a>. Du kan søge efter navn på deltager, arrangement, datointerval og status.

en: The Event Type
da: Arrangements-typen

en: The Event's End Date
da: Arrangementets slutdato

en: The Event's Full Description
da: Arrangementets komplette beskrivelse

en: The Event's Online Registration End Date
da: Slutdato for arrangementets online-tilmelding

en: The Event's Online Registration Start Date
da: Startdato for arrangementets online-tilmelding

en: The Event's Start Date
da: Arrangementets startdato

en: The Event's Summary
da: Arrangementets resumé

en: The Event's Title
da: Arrangementets titel

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
da: "Afsenders e-mailadresse" som er konfigureret for denne funktion, kan være en ugyldig afsender, baseret på din tjenesteudbyders regler for e-mail.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
da: Betalingsniveau som denne deltager er registeret til

en: The Financial Account '%1' has been saved.
da: Finanskontoen "%1" er blevet gemt.

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
da: Det fulde bidrag fratruket gebyrer til betalingsfirmaet

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
da: Gruppen '%1' kan ikke slettes! Du skal slette alle brugerdefinerede felter i denne gruppe før denne gruppe slettes.

en: The Group '%1' has been deleted.
da: Gruppen '%1' er blevet slettet.

en: The Group '%1' has been saved.
da: Gruppen '%1' er blevet gemt.

en: The HTML footer for this mailing.
da: HTML-sidefoden for denne mailudsendelse.

en: The HTML header for this mailing.
da: HTML-hovedet for denne mailudsendelse.

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
da: Importhjælperen giver dig mulighed for nemt at importere kontaktpersoner fra andre programmer til CiviCRM. For eksempel, hvis din organisation har kontakter i MS Access® eller Excel®, og du vil til at bruge CiviCRM til at administrere disse kontakter kan du 'importere' dem her.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
da: Import-guiden gør det nemt for dig, at overføre kontaktposter fra andre programmer ind i CiviCRM. Hvis din organisation eksempelvis har kontakter i MS Access&copy; eller Excel&copy;, og du vil begynde at bruge CiviCRM til at lagre disse kontakter, så kan du 'importere' dem her.

en: The Interval of the Frequency Unit
da: Intervallet af frekvensenheden

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
da: Lokationstypen skal angives hvis der er %1 information

en: The Location of the Address for the Contact
da: Den geografiske placering af kontaktens adresse

en: The Location of the Phone for the Contact
da: Kontaktens telefons placering

en: The Mailing's End Date
da: Udsendelsens slutdato

en: The Mailing's Scheduled Date
da: Udsendelsens planlagte dato

en: The Mailing's Start Date
da: Udsendelsens startdato

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
da: Kommunikationsmediet for denne aktivitet (fx. telefon, mail m.m.)

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
da: Guiden til import af medlemskaber giver dig mulighed for nemt at overføre medlemskaber fra andre programmer over til CiviCRM.

en: The Membership's End Date
da: Medlemskabets slutdato

en: The Membership's Reminder Date
da: Medlemskabets påmindelsesdato

en: The Membership's Start Date
da: Medlemskabets startdato

en: The Message Template '%1' has been saved.
da: Beskedskabelonen "%1" er blevet gemt.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
da: Importguiden til brugerdefinerede data med flere værdier, lader dig populere brugerdefinerede dataposter med flere værdier på en nem måde (såsom historik over ansættelse eller uddannelse) for eksisterende kontakter.

en: The Next Contribution Date.
da: Den næste bidragsdato

en: The Non Deductible Part of the Contribution
da: Ikke fradragsberettiget del af beløbet

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
da: Aktiviteten Åben sag mangler eller er deaktiveret. Få venligst din sideadministrator til at tjekke Administrér > Liste med valgmuligheder > Aktivitetstyper for CiviSag-komponenten.

en: The Option Group '%1' has been saved.
da: Den valgte tilvalgsgruppe '%1' er gemt.

en: The Page this Contribution came from
da: Siden bidraget blev afgivet fra

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
da: Deltagerliste-funktionen er lige nu ikke slået til for dette arrangement.

en: The Participant Status has been updated.
da: Deltagerstatus er blevet opdateret.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
da: Betalingsinstrumentet som bruges til dette bidrag

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
da: Den personlige kampagneside du netop har besøgt er i øjeblikket %1. Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
da: Den personlige kampagneside du netop har besøgt er i øjeblikket inaktiv. Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
da: Den personlige kampagneside du netop har besøgt, er ikke længere aktiv (per %1). Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
da: Den personlige kampagneside du netop har besøgt er kun aktiv fra %1 til %2. Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
da: Den personlige kampagneside du netop har besøgt, vil være aktiv startende fra %1. Du kan dog stadig støtte kampagnen her.

en: The Personal note form PCP
da: Den personlige beskeds fra PK

en: The Premium '%1' has been saved.
da: Præmien '%1' er blevet gemt.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
da: Prisfeltet '%1' er blevet slettet.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
da: Prisstrukturen '%1' er blevet slettet.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
da: Prisstrukturen '%1' er ikke blevet slettet! Du skal slette alle prisfelter i denne struktur før strukturen slettes.

en: The Priority of this Activity
da: Prioriteringen af denne aktivitet

en: The Reason for the Contribution Cancellation
da: Begrundelsen for at fortryde bidraget

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
da: URL'en til gentagne betalinger anvendes ikke i øjeblikket.

en: The Relationship Type has been saved.
da: Relationstypen er blevet slettet

en: The Relationship's End Date
da: Relationens slutdato

en: The Relationship's Start Date
da: Relationens startdato

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
da: SMS-svaret kunne ikke sendes for aktiviteter med emnet '%1'.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
da: HTML-koden for rapportens sidefod vil blive vist i slutningen af dokumentet. Du kan tilføje yderligere tekst i sidefoden, erstatte CiviCRM-logoet, eller foretage andre ændringer efter behov.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
da: Hovedet på rapporten indeholder HTML-kode, der vil blive vist i begyndelsen af dokumentet når som helst denne rapport udskrives eller entes i PDF-format. Standard-værdierne vil fungere i de fleste situationer. Du kan også få brug for at indtaste den aktuelle rapporttitel i &lt;titel&gt;-mærket (som erstatter 'CiviCRM-rapport'). Du kan inkludere et logo ved at føje et &lt;img&gt;-mærke. Du kan også ændre udseendet og oplevelsen af den udskrevne rapport ved at inkludere en tilpasset CSS-fil (i stedet for print.css).

en: The Role the Participant is registered for.
da: Rollen som deltageren er registreret som.

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
da: Den rolle, du vælger her vil automatisk blive tildelt personer, når de tilmelder sig online til dette arrangement (som regel standard-rollen 'Deltager').

en: The Set '%1' has been saved.
da: Strukturen '%1' er blevet gemt.

en: The State or Province of the Address
da: Adressens delstat eller provins

en: The Status of the Membership
da: Status for dette medlemskab

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
da: Status for deltagerens booking og deltagelse

en: The Status of this Activity
da: Statussen for denne aktivitet

en: The Status of this Contribution
da: Bidragets status

en: The Sub-type for the Contact
da: Kontaktens undertype

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
da: Denne Supporter-profil bruges til at indsamle eller opdatere grundlæggende informationer (eks. navn og e-mailadresse) fra brugere, mens de opretter en Personlig kampagneside. Profilen du vælger skal konfigureres med 'Oprettelse af konto kræves' (under Profilindstillinger &raquo; Avancerede indstillinger). Du skal inkludere et e-mailadressefelt - og du kan inkludere et frit antal af andre felter i profilen. Hvis du endnu ikke har konfigureret en korret profil, så skal du <a href='%1'>oprette én  først</a>, og dernæst gå tilbage til denne formular og vælge den.

en: The Survey type '%1' has been saved.
da: Undersøgelsestypen '%1' er blevet gemt.

en: The Total Contribution made by the Contact
da: Det samlede bidrag afgivet af denne kontakt

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
da: TransaktionsID for det gentagne bidrag

en: The Type of Activity
da: Aktivitetstypen

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
da: Typen af ydet bidrag, dvs. medlemsbetaling, betaling for arrangement, etc.

en: The Type of Membership
da: Type af medlemskab

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
da: Typen af relation, dvs. Ansat hos, Overhoved for husholdning i...

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
da: Typen, såsom tlf, mobil, fax eller personsøger

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
da: URL'en til LIVE-betalingsserver for Authorize.net. Brug standardværdien medmindre håndteringen råder dig til andet.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
da: URL'en til Authorize.net's TEST-betalingsserver. Brug standardværdien medmindre håndteringen råder dig til andet.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
da: URL'en til First Data's live betalings-server. Brug standardværdien (medmindre du rådes til andet af First Data):

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
da: URL'en for First Data's TEST-betalingsserver. Brug standard-værdien (medmindre du rådes til andet af First Data):

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
da: URL'en til PayJunctions's betalingsserver. Dette er den samme for TEST- og LIVE-transaktioner. Brug standardværdien medmindre PayJunction råder dig til andet.

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
da: URL'en for gentagne betalinger hos PayPal Standard. Brug standardværdien medmindre PayPal råder dig til andet.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
da: URL'en til PayPal's LIVE API gateway-server. Brug standardværdien (medmindre håndteringen råder dig til andet):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
da: URL'en til PayPal's LIVE betalingsserver. Brug standardværdien (medmindre håndteringen råder dig til andet):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
da: URL'en til PayPal's LIVE-betalingsserver. Brug standardværdien medmindre PayPal råder dig til andet.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
da: URL'en til PayPal's TEST API gateway-server. Brug standardværdien (medmindre håndteringen råder dig til andet):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
da: URL'en til PayPal's TEST betalingsserver. Brug standardværdien (medmindre håndteringen råder dig til andet):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
da: URL'en til PayPal's TEST-betalingsserver. Brug standardværdien medmindre PayPal råder dig til andet.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
da: URL'en til visning af PayPal's billede for 'Pay with PayPal'-betalingsknap. Brug standardværdien medmindre PayPal råder dig til andet.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
da: URL'en for gentagne betalinger. Benyt standardværdien medmindre du rådes til andet af håndteringen.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
da: Unikt faktura-ID genereret af CiviCRM

en: The amount of the soft credit
da: Beløbet af kreditten

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
da: Beløbet som deltageren har betalt eller skal betale

en: The amunt of the recurring contribution
da: Beløbet for det gentagne bidrag

en: The attached file has been deleted.
da: Den vedhæftede fil er slettet

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
da: Den automatiske fornyelse af dit %1-medlemskab er blevet annulleret som forespurgt. Dette vil ikke påvirke statussen for dit medlemskab - du vil modtage en særskilt meddelelse når dit medlemskab skal fornyes.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
da: Flette-opgaven for bunke er stadig i gang. Denne side vil blive opfrisket automatisk.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
da: Indholdet i SMS'en kan ikke overskride %1 tegn.

en: The changes have been reverted.
da: Ændringerne er blevet rullet tilbage.

en: The changes have not been saved.
da: Ændringerne er ikke blevet gemt.

en: The class name which implements this functionality.
da: Klassenavn, som implementerer denne funktionalitet.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
da: Koden som bruges til at tilføje denne kontrol til websider vises her når du klikker <strong>Gem og forhåndsvis</strong>.

en: The contact A
da: Kontakt A

en: The contact B
da: Kontakt B

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
da: Denne kontakt kan være en Medlemskabsorganisation på en Medlemskabstype. Du bliver nødt til at rette medlemskabstypen og ændre medlemskabsorganisationen før du kan slette denne kontakt.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
da: Kontakten der er logget ind og linket til brugerkontoen - '%1' - Kan ikke slettes

en: The contact who is assigned the activity.
da: Den kontaktperson, der har ansvaret for aktiviteten.

en: The contact who is the activity's target.
da: Den kontaktperson, der er målet for aktiviteten.

en: The contact who made this activity
da: Kontakten som oprettede denne aktivitet

en: The contact who scheduled this activity
da: Kontakten der planlagde denne aktivitet

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
da: Kontakt(erne) og alle relaterede data vil blive flyttet til papirkurven, og det er kun brugere med relevante rettigheder som vil være i stand til at gendanne dem.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
da: Kontakten/-erne og alle relaterede data vil blive slettet permanent.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
da: Bidragsbeløbet som dækker medlemsgebyret vil benytte den finanstype, der er konfigureret med den valgte medlemstype (se værktøjet til konfiguration af medlemstyper, for at gennemgå disse indstillinger). Ethvert yderligere bidrag vil anvende den finanstype, der er konfigureret for denne online-bidragside.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
da: Bidragssiden '%1' er blevet slettet.

en: The contribution record has been saved.
da: Bidragsposten er blevet gemt.

en: The current status of your page is
da: Den nuværende status for din side er

en: The custom field '%1' has been deleted.
da: Det brugerdefinerede felt '%1' er blevet slettet.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
da: Data kolonnerne i denne importfil ser ud til at være forskellig fra den gemte afbildning.Verificer venligst, at du har vælgt den korrekte gemte afbildning.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
da: Datatypen for sættet af tilvalg med flere svarmuligheder, som du har valgt, matcher ikke datatypen som er tildelt til dette felt.

en: The database: '%1' does not exist.
da: Databasen: "%1" findes ikke.

en: The date this contribution was received.
da: Datoen dette bidrag blev modtaget.

en: The date this payment was received.
da: Datoen for modtagelse af betalingen.

en: The date type '%1' has been saved.
da: Dato-typen '%1' er blevet gemt.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
da: Standardkopierne af meddelelseskabelonerne nedenfor vil blive opdateret til at håndtere nye funktioner eller rette en fejl. Din installation har brugertilpassede versioner af disse meddelelseskabeloner, og du bliver nødt til at gennemføre opdateringerne manuelt efter at have gennemført denne opgradering. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Klik her</a> for detaljerede instruktioner. %2

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
da: Antallet rækker per side er som standard 50 for de fleste rapporter. Dette kan dog være for mange for en rapport, der indgår i "Hjemme-instrumentbrættet". Du kan begrænse antallet af rækker som indgår i hver side, når rapporten er en del af instrumentbrættet, ved at angive det ønskede antal rækker her. Brugere vil stadig kunne navigere gennem den fulde rapport med en bladrefunktion.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
da: Standardoperatoren er lighedstegnet (=), og er den eneste operator som understøttes til handlingerne "opret" eller "slet".

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
da: Standardsatsen som anvendes til at beregne indsamlede skatter i denne konto (eks. for skattesats på 8.27%, angiv 8.27).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
da: Standard-statussen tildeles når der ikke er matchende status-regler for et medlemskab.

en: The destination group extends a different entity type.
da: Målgruppen udvider en anden enhedstype.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
da: Rabat slutdatoen kan ikke ligge forud for startdato.

en: The display name of the contact's organizations.
da: Visningsnavnet for kontaktens organisationer.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
da: Informationer om donatoren vises nedenfor. Du kan vælge at kontakte dem og overbringe din tak, hvis du ønsker.

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
da: Donatorens navn er blevet tilføjet til din hædersliste, medmindre de har anmodet om ikke at blive inkluderet.

en: The email address must be unique for each participant.
da: E-mailadressen skal være unik for hver deltager.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
da: Arrangementet som er kædet til den personlige kampagneside, du netop har besøgt, er slut (per %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
da: Det arrangement, som du anmodede om, er ikke tilgængelig i øjeblikket (kontakt stedets administrator for at få hjælp).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
da: Arrangementets forudvalgte deltagerrolle (som regel deltager) vil blive tilknyttet, hvis du ikke inkluderer en værdi for rolle. Gyldige værdier for status og rolle kan findes i CiviArrangement-sektionen på Administrér CiviCRM-skærmen. Du kan også importere gebyrniveauer, tilmeldingsdato og hvilke som helst andre standard eller tilpassede deltagerfelter.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
da: De tilføjede valgmuligheder for %1 gruppen er vist nedenfor. Du kan tilføje, redigere eller slette dem fra denne visning.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
da: Adressen til udvidelserne er ikke angivet korrekt. Gå venligst til <a href="%1">siden til indstilling af adressen</a> og korrigér denne.<br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
da: Kataloget med udvidelser er ikke angivet korrekt. Gå venligst til <a href="%1">siden for indstilling af sti</a> og korrigér denne.<br/>

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
da: Gebyr opkrævet af betalingsudbyderen for transaktionen.

en: The fee selection has been changed for this participant
da: Valget af gebyr er blevet ændret for denne deltager

en: The field "%1" is already included.
da: Feltet "%1" indgår allerede.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
da: Felt-etiketten som vises på formularen (tilsidesæt standard-feltetiketten her, hvis det ønskes).

en: The financial type "%1" has been updated.
da: Finanstypen "%1" er blevet opdateret.

en: The financial type Account has been saved.
da: Den valgte konto for finanstypen er blevet gemt.

en: The first name and last name must be unique for each participant.
da: Fornavnet og efternavnet skal være unikt for hver deltager.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
da: De følgende medlemskabstyper er knyttet til denne organisation. Klik <strong>Medlemmer</strong> for en visning af alle kontakter, der har medlemskaber af denne type. Klik <strong>Redigér</strong> for at ændre indstillingerne for denne type.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
da: Den følgende URL vil vise en liste med deltagere som er tilmeldt dette arrangement overfor brugere, hvis rolle inkluderer "vis deltagere til arrangement": <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
da: Den følgende URL vil vise en liste med deltagere som er tilmeldt til dette arrangement: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
da: Den følgende kontakt delte en adresse med en kontakt du netop slettede. Deres adresse vil ikke længere blive delt, men er ikke blevet fjernet eller ændret.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
da: De følgende kontakter har adresseposter, der var delt med adressen du fjernede fra denne kontakt. Disse adresseposter bliver ikke længere delt - men de er ikke blevet fjernet eller ændret.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
da: De følgende kontakter delte adresse med en kontakt du netop slettede. Deres adresser vil ikke længere blive delt, men er ikke blevet fjernet eller ændret.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
da: De følgende valgmuligheder for kreditkort, vil blive tilbud for bidragydere, der bruger dine sider til online-bidrag. Du vil skulle tjekke, hvilke kort som accepteres af din valgte betalingshåndtering, og opdatere disse poster i henhold til dette.

en: The following errors were detected in %1 message:
da: Følgende fejl er fundet i %1 beskeden:

en: The following errors were detected in %1:
da: Følgende fejl blev registreret i %1:

en: The following formats are accepted:
da: De følgende formater accepteres:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
da: De følgende deltagere har ikke længere et registreret arrangementsgebyr. Du kan redigere deres tilmelding og registrere et erstatningsbidrag ved at klikke på henvisningerne nedenfor:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
da: De nedenstående problemer forhindrer mig i at installere CiviCRM:

en: The following records already have the status
da: De følgende poster har allerede statussen

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
da: De følgende poster er blevet behandlet. Medlemsposter med handling = Frakædet er blevet afkoblet fra den viste bidragspost:

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
da: Følgende symboler er tilgængelige for kontrol af formatet for den enkeltes kontakt navne, når de indgår i <strong>adresse-etiketter.</strong>

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
da: Følgende symboler er tilgængelige i forbindelse med formatering af adresse, der vises på Kontakt og Event skærme.

en: The format of this email address is not valid.
da: Formatet på denne e-mailadresse er ikke gyldigt

en: The found record | All %count records
da[0]: Den fundne post
da[1]: Alle %count poster

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
da: Den generelle klasse af denne status. Deltager-optælling er grupperet efter klasse på CiviArrangement-instrumentbrættet. Deltagere med klassestatussen 'Afventer', vil blive flyttet til statussen 'Udløbet', hvis tiden for 'Afventer' er gået (når skriptet til behandling i baggrunden, ParticipantProcessor.php er udført).

en: The group status of the contact
da: Gruppestatus for kontakten

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
da: Dette steds URL for iCalendar-kilden til CiviArrangement er:

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
da: Herunder vises resultaterne af importen af dine data i CiviCRM. Gennemse facit/antal for at være sikker på at det stemmer overens med dine forventninger.

en: The information below summarizes the results.
da: Nedenstående oplysninger opsummerer resultaterne.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
da: Informationen som blev leveret matchede flere eksisterende database-poster baseret på den konfigurerede Duplikér matchregel for dit sted.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
da: De informationer du giver vil IKKE blive delt med nogen tredjeparts-organisationer.

en: The invalid default value for State/Province data type
da: Den ugyldige standardværdi for Stat/provins-datatype

en: The invalid value for State/Province data type
da: Den ugyldig værdi for stat/provins-datatypen

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
da: Jobstørrelsen skal mindst være 1000 eller angivet til 0 (ubegrænset).

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
da: Viste post(er) kan ikke tilføjes til gruppen.

en: The location type '%1' has been saved.
da: Lokationstypen '%1' er blevet gemt.

en: The mail library returned the following error message:
da: Postbiblioteket returnerede følgende fejlbesked:

en: The mailing component '%1' has been saved.
da: Komponenten til postudsendelse, '%1' er blevet gemt.

en: The mailing has been canceled.
da: Denne postudsendelse er blevet annulleret.

en: The mailing's ID in the database.
da: ID på mailudsendelse i databasen.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
da: Markedsværdien for denne præmie (dvs. udsalgspris). For fradragsberettigede bidrag, så vil dette beløb blive brugt til at angive den andel som ikke kan trækkes fra, i bidragsposten og kvitteringen.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
da: Det maksimale antal Aktiviteter, som du kan vælge at sende en e-post er %1. Du har valgt %2. Vælg venligst færre Aktiviteter fra dine søgeresultater og prøv igen.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
da: Det maksimale antal af kontakter er allerede reserveret for denne interviewer.

en: The maximum record limit is reached
da: Det maksimale antal poster er nået

en: The membership End Date is %1.
da: Slutdatoen for medlemskabet er %1.

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
da: Medlemskabets prisstruktur, der er knyttet til dette onlinebidrag, giver brugeren mulighed for at vælge et medlemskab med BÅDE automatisk fornyelse og ikke-automatisk fornyelse. Dette kræver at der foretages flere håndteringstransaktioner, og understøttes ikke at én eller flere af betalingshåndteringerne som er slået til under fanen Beløb.

en: The membership status '%1' has been saved.
da: Medlemstatus for '%1' er blevet gemt

en: The membership type '%1' has been saved.
da: Medlemstypen '%1' er blevet gemt.

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
da: Det mindste beløb som kræves, for at kunne vælge denne præmie. Hvis du ønsker at tilbyde den til alle bidragydere uanset bidragsbeløb, så angiv '0'. Hvis visning af mindste bidragsbeløb er aktiveret, så vises denne tekst:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
da: De hyppigste, mulige SMTP-porte er 25, 465 og 587. Tjek med din postudbyder for den rette af dem.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
da: Navnet for denne kreditkorttype, som det vises til bidragydere. Dette kan være en anden værdi som ovenfor, eller en lokal titel.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
da: Navnet for denne kreditkorttype, som det skal gives til din betalingsløsning.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
da: Navnet på organisationen eller enheden, der ejer CiviCRM-stedet eller domænet. Dette er den standardvalgte kontaktpost for organisationen.

en: The name of this Price Set
da: Navnet på denne prisstruktur

en: The new Participant Status has been saved.
da: Den nye deltagerstatus er blevet gemt.

en: The new membership End Date is %1.
da: Den nye medlemskabs slutdato er %1.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
da: Den næste planlagte betaling vil blive justeret op eller ned for at udligne differencen.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
da: Det næste sæt af opgaver involverer planlægning, og består at flere trin. Du bør eventuelt tjekke %2-sektionen i guiden User and Administrator Guide, før du starter. Du vil ikke blev sendt tilbage til denne side efter fuldførelsen af disse opgaver, men du kan altid nå tilbage hertil fra menuen <a href="%1">Administrér CiviCRM</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
da: Antallet af dage før et personligt (hashed) link udløber.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
da: Nummerisk ID for kontakten der ejer medlemskabet

en: The numeric ID click through record
da: Nummerisk ID På klik-registrering

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
da: Det nummeriske ID for det gentagede bidrag

en: The numeric ID of the Activity Instance
da: Nummerisk ID for aktiviteten

en: The numeric ID of the Contact
da: Kontaktens numeriske ID

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
da: Deltagerens nummeriske kontakt-ID

en: The numeric ID of the Contribution
da: Det nummeriske ID for bidraget

en: The numeric ID of the Event
da: Arrangementets numeriske ID

en: The numeric ID of the Group
da: Gruppens nummeriske ID

en: The numeric ID of the Membership
da: Medlemskabets nummeriske ID

en: The numeric ID of the Parent Activity
da: Det nummeriske ID af den overordnede aktivitet

en: The numeric ID of the Participant
da: Det nummeriske ID for deltageren

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
da: Den nummeriske ID af den deltager der registrerede denne deltager

en: The numeric ID of the Relationship
da: Nummerisk ID for relationen

en: The numeric ID of the Soft Credit
da: Det nummeriske ID til kreditten

en: The numeric ID of the bounce record
da: Nummerisk ID på returneringsregistreringen

en: The numeric ID of the delivery record
da: Nummerisk ID på leveringsregistreringen

en: The numeric ID of the opened record
da: Nummerisk ID på åbningsregistreringen

en: The numeric ID of the reply record
da: Nummerisk ID for svarregistreringen

en: The numeric ID of the unsubscribe record
da: Nummerisk ID for afmeldingsregistrering

en: The option '%1' has been saved.
da: Muligheden '%1' er blevet gemt.

en: The option label is displayed to users.
da: Tilvalgsetiketten vises til brugerne.

en: The options for mailing visibility are:
da: Tilvalgene for postudsendelsens synlighed er:

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
da: Data som indsamles fra organisationens brugere, kontrolleres af organisationsprofilen som er valgt nedenfor. Du kan anvende standardprofilen "På vegne af organisationen", eller enhver anden profil med typen 'Kontakt' og/eller 'Organisation' (<a href="%1">Administrér > Tilpas data og sider > Profiler</a>). Profilen skal inkludere organisationsnavn og e-postadresse.

en: The page you requested is currently unavailable.
da: Den side du forespørger på er desværre ikke til rådighed.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
da: Stien %1 indeholder PATH_SEPARATOR (det %2. tegn).

en: The payment record has been processed.
da: Betalingsposten er blevet behandlet.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
da: Personen som oprettede den personlige kampagneside vil automatisk blive påmindet via e-mail, når deres side er godkendt, så de kan begynde at promovere deres kampagne.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
da: Den personlige kampagneside, som du forespurgte er ikke tilgængelig i øjeblikket.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den personlige kampageside, som du forespurgte er ikke ikke tilgængelig i øjeblikket. Du kan stadig støtte kampagnen ved at yde et bidrag her.

en: The plaintext footer for this mailing.
da: Klartekst-sidefoden for denne mailudsendelse.

en: The plaintext header for this mailing.
da: Klartekst-hoved for denne mailudsendelse.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
da: Præmien som du har valgt, kræver et mindstebidrag på %1

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
da: Præmierne som vises nedenfor, tilbydes i øjeblikket på bidragssiden. Hvis du har andre præmier, der ikke allerede tilbydes på siden, så vil du se en henvisning nedenfor til at tilføje endnu en præmie. Brug <a href='%1'>Bidrag &raquo; Præmier</a> til at oprette eller aktivere yderligere præmievalg, der kan benyttes på enhver bidragsside.

en: The query contains the forbidden %1 command.
da: Denne søgning indeholder den forbudte %1 kommando.

en: The record %1 doesnot exists
da: Posten %1 findes ikke.

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
da: Denne post vil blive slettet omgående. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
da: Det gentagne bidrag ser du til allerede at være annulleret.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
da: Det gentagne bidrag på %1, hver %2 %3 er blevet annulleret.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
da: Slutdatoen for relationen må ikke være før startdatoen.

en: The report is attached as a CSV file.
da: Denne rapport er vedhæftet som en CSV-fil.

en: The report is attached as a PDF file.
da: Rapporten er vedhæftet som en PDF-fil.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
da: Den efterspurgte profil (gid=%1) er ugyldig ELLER den er ikke konfigureret til at blive brugt til "Profil"-visninger i dens indstillinger ELLER der findes ingen profil med dette ID ELLER du har ikke rettigheder til at tilgå denne profile. Kontakt venligst sidens adminstrator hvis du har brug for hjælp.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Den forespurgte profil (gid=%1) er ikke konfigureret som 'Profil'-formularer, der kan redigeres og vises i dens indstillinger. Kontakt stedets administrator, hvis du har brug for assistance.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
da: Den forespurgte profil (gid=%1) kræver post-id, mens denne handling udføres

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
da: Den anmodede online-bidragsside mangler et påkrævet sektion med bidragsbeløb, en medlemskabssektion eller et prissæt. Kontakt venligst hjemmesidens administrator for hjælp.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
da: Den ønskede deltager eksisterer ikke (eventuelt blevet slettet).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
da: Den forespurgte profil (gid=%1) er inaktiv eller også findes den ikke.

en: The rule '%1' has been saved.
da: Reglen '%1' er blevet gemt.

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
da: Den valgte %1 mulighed er <strong>ikke blevet slettet</strong>, fordi den er  i brug. Opdater disse kontakter til at bruge et andet format, før du sletter denne mulighed. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
da: Den valgte aktivitet er blevet flyttet til papirkurven. Du kan se og/eller gendanne slettede aktiviteter ved at krydse af i "Slettede aktiviteter" i sagsaktivitet-søgefilteret (under Administrér sag).<br/>

en: The selected activity has been restored.<br />
da: Den valgte aktivitet er blevet gendannet.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
da[0]: Den valgte aktivitet er ugyldig.
da[1]: %count valgte aktiviteter er ugyldige.

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
da[0]: Den valgte kontakt havde ingen e-post på hold.
da[1]: Ingen af de valgte kontakter havde e-post på hold.

en: The selected field already exists in this profile.
da: Det valgte felt findes allerede i denne profil.

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
da: Den valgte finanskonto kan ikke slettes, da mindst én konto af typen "Konto for indgående betalinger" er påkrævet (for at sikre at bogføringstransaktioner holdes i balance).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
da: Den valgte finanskonto kan ikke deaktiveres, da mindst én konto af typen "Konto for indgående betalinger" er påkrævet (for at sikre at bogføringstransaktioner holdes i balance).

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
da: De valgte kontaktpar er markeret som ikke værende dubletter. Hvis disse poster skal flettes, kan du fjerne denne undtagelse på siden<a href="%1">Undtagelser for deduplikering</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
da: Den valgte profil er anvender et brugerdefineret felt, der ikke er tildelt til "%1" som bliver konfigureret.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
da: De valgte profiler kan indsamle tilstrækkelig information til at matche yderligere deltagere med eksisterende kontakter, men ikke alle af de relevante felter er påkrævede. Dette kan føre til duplikerede kontakter.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
da: De valgte profiler kan indsamle tilstrækkelig information til at matche tilmeldinger med eksisterende kontakter, men ikke alle af de relevante felter er påkrævede. Anonyme tilmeldinger kan føre til duplikerede kontakter.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
da: De valgte profiler indeholder ikke de påkrævede felter, der matcher tilmeldinger med eksisterende kontakter. Dette betyder at alle yderligere deltagere vil føre til oprettelse af en ny kontakt.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
da: De valgte profiler indeholder ikke de påkrævede felter, der matcher tilmeldinger med eksisterende kontakter. Dette betyder at alle anonyme tilmeldinger vil medføre oprettelse af en ny kontakt.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
da: Stedets administrator skal angive en gyldig "Afsenders e-mailadresse" i <a href="%1">Administrér CiviCRM &raquo; Kommunikation &raquo; Afsenders e-mailadresse</a>. E-mailadressen som anvendes skal være en gyldig e-mailkonto hos din e-mail-tjenesteudbyder.

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
da: Status-reglerne der tilbydes som standard, kan være tilstrækkelige for din organisation. Dog kan du nemt ændre statusnavne og/eller tilpasse reglerne ved at klikke Redigér-henvisningerne nedenfor. Eller du kan <a href='%1'>tilføje en ny status og regel</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
da: Gadenummeret du indtastede for den %1. adresse-blokke er ikke i det forventede format. Gadenumre kan inkludere numerisk(e) tal efterfulgt af andre tegn. Du kan stadig indtaste den komplette adresse (ufortolket) ved at klikke "Redigér komplet adresse".

en: The system administrator has disabled this feature.
da: Systemadministratoren har slået denne funktion fra.

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
da: Nummeret på test-kreditkortet er %1 - det er det eneste kreditkort-nummer som vil fungere på denne test-gateway.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
da: Det samlede test-beløb bør slutte med <strong>%1</strong> eller <strong>%2</strong>, for at få et succesfuldt svar (f.eks. kr. 100.%1 eller kr. 100.%2 - andre beløb vil returnere et mislykket svar.

en: The text for the contribute button.
da: Teksten for bidragsknappen.

en: The text for the contribute or register button.
da: Teksten til bidrags- eller tilmeldingsknappen.

en: The text that will display in the field with the link.
da: Teksten der bliver vist i feltet med linket

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
da: Det samlede løftetilsagn vil blive justeret op eller ned, så differencen lukkes. Betalingsforløbet (beløb / datoer for fremtidige afventende løftetilsagnsbetalinger) er ikke ændret.

en: The type of website for the contact
da: Kontaktens hjemmesidetype.

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
da: Opdateringskørslen for hilsener kan være meget ressourcekrævende, og det er oftest ikke nødvendigt at køre denne på jævnlig basis. Hvis du vil aktivere kørslen, så fraråder vi at køre den med tilvalget force=1, der vil genopbygge hilsener for alle poster. Ved at udelade dette tilvalg, eller angive det til force=0, så vil der kun blive genopbygget hilsener for kontakter, der ikke aktuelt har en lagret værdi. %1

en: The updates have been saved.
da: Din opdatering er blevet gemt.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
da: Brugerkontoen som bruges af din webserver %1, kræver at få tildelt skriveadgang til følgende katalog, før det er muligt at konfigurere filen med CiviCRM-indstillinger:

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
da: Brugernavnet %1 er optaget. Vælg venligst et andet brugernavn.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
da: Værdien af denne præmie er %1. Dette kan påvirke mængden af skattefradrag som du kan gøre krav på. Rådfør dig med din skatterådgiver for mere information.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
da: Webserveren oplyser mig ikke om, hvor filerne er opbevaret.

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
da: Stien wkhtmltodfPath findes ikke eller er ugyldig

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
da: Opret dernæst front-end links til siden Deltagerliste ved hjælp af Menuhåndteringen. Vælg <strong>Deltagerliste-side</strong> og <strong>indtast %1</strong> for Arrangement-id.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
da: Vælg dernæst og gennemgå de præmier som du ønsker at tilbyde på denne bidragsside.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
da: Der er i øjeblikket %2 personer på ventelisten til dette arrangement. Du kan <a href='%1'>se tilmeldinger som er på ventelisten her</a> , eller du kan fortsætte og tilmelde flere deltagere via denne formular.

en: There are currently no %1.
da: Der er i øjeblikket ingen %1.

en: There are currently no Custom Searches
da: Der er i øjeblikket ingen brugerdefinerede søgninger

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
da: Der er i øjeblikket ingen personlige kampagnesider.

en: There are currently no Report Templates.
da: Der er i øjeblikket ingen rapport-skabeloner.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
da: Der er i øjeblikket ingen gemte søgninger. For at oprette en Gemt søgning:

en: There are currently no participants registered for this event.
da: Der er ikke tilmeldt deltagere til dette arrangement.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
da: Der er i øjeblikket ingen gemte import eller eksport kortlægninger. Du kan gemme kortlægninger som en del af en Importer eller Eksporter opgave.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke angivet AKL'er. Du kan <a href="%1">tilføje én</a>.

en: There are no Activities attached to this case record.
da: Der er ingen aktiviteter knyttet til denne sagspost.

en: There are no Activities to display.
da: Der er ingen aktiviteter at vise.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
da: Der er ingen arkiverede %2. Du kan arkivere %2 fra <a href='%1'>Planlagte eller sendte %2</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
da: Der er ingen sager. Anved <a href="%1">Find sager</a> for at udvide din søgning.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ingen arrangements-skabeloner tilstede. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke angivet nogen finanstype. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke konfigureret etikette-formater. Du kan <a href='%1'>tilføje ét</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke angivet beskedskabeloner. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ingen valgmulighedsgrupper indtastet. Du kan <a href='%1'> tilføje en</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
da: Der er ikke indtastet nogen betalingshåndtering.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
da: Der er ingen personlige kampagnesider, der stemmer med dit søgekriterie

en: There are no Pledges for your record.
da: Der er ingen Løfter for din post.

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
da: Der er ingen rolle-tildelinger. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a> nu.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
da: Der er ikke konfigureret en SMS-udbyder, og også er der ikke angivet aktiv SMS-udbyder.

en: There are no Scheduled or Sent %1.
da: Der er ingen planlagte eller sendte %1.

en: There are no Unscheduled %1.
da: Der er ingen ikke-planlagte %1.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke angivet brugerdrevne beskedskabeloner. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no active Events to display.
da: Der er ingen aktive Events at vise

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
da: Der er ingen aktive præmier for dit sted. Du kan <a href='%1'>oprette og/eller aktivere præmier her</a>.

en: There are no case records for this contact.
da: Der er ingen sagsposter for denne kontakt.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
da: Der er ingen sager med planlagte aktiviteter i de to foregående uger. Brug %1 for at udvide din søgning.

en: There are no comments for this note
da: Der er ingen kommentarer til denne note

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
da: Der er ingen konfigurerede medlemsstatusser. Du kan ikke tilføje dette medlemskab for dine medlemsstatusser er konfigureret korrekt.

en: There are no contributions on record for you.
da: Der er ikke registreret bidrag fra dig.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
da: Der er ingen brugerdefinerede datasæt for aktivitetstypen "%1". <a href="%2" target="%3">Klik her</a> for at oprette én.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke indtastet brugerdefinerede statusser for medlemskab. Du kan <a href='%1'> tilføje ét</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke planlagt arrangementer i det angivne dato-interval. Du kan <a href='%1'>tilføje ét</a>.

en: There are no events with Price Sets
da: Der findes ingen begivenheder med prisstrukturer

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
da: Der er ingen udvidelsesmoduler at vise. Klik fanen "Tilføj ny" for at gennemse og installere udvidelser, der er overført til det <a href="%1">offentlige katalog over CiviCRM-udvidelsesmoduler</a>. Hvis du har hentet udvidelsesmoduler manuelt, og ikke ser dem her, så prøv at klikke knappen "Genopfrisk".

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
da: Der er ingen udvidelsesmoduler som kan vises. Klik venligst "Opdatér" for at opdatere informationer om tilgængelige udvidelsesmoduler.

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
da: Der er ikke tildelt nogen finanskonti til denne finanstype. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
da: Der er ikke konfigureret finanskonti med den finansielle kontotype "Aktiver". <a href='%1'>Klik her</a>, hvis du vil opsætte finanskonti for dit sted.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
da: Der er ikke konfigureret finanstyper for den refererede konto "Indtægtskonto for". <a href='%1'>Klik her</a>, hvis du vil opsætte finanstyper for dit sted.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
da: Der er ingen finanstyper, der er konfigureret med kobling til kontiene "Konto for salgsomkostning af præmier" og "Konto for præmiebeholdning". Hvis du vil generere bogføringstransaktioner som holder styr på omkostningen af præmier som anvendes, så <a href='%1'>klik her</a> for at konfigurere finanstyper og konti.

en: There are no jobs configured.
da: Der er ikke konfigureret job.

en: There are no live contribution records to display.
da: Der er ingen 'live' bidrag poster at vise.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der er ikke indtastet noget medlemskab. Du kan <a href='%1'>tilføje ét</a>.

en: There are no memberships on record for you.
da: Vi har ingen medlemsoptegnelser over dig.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
da: Der er ingen åbne sager med planlagte aktiviteter i de næste to uger. Brug %1 for at udvide din søgning.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
da: Der er ingen åbne sager med aktiviteter, der er planlagt i de næste to uger. Benyt <a href="%1">Find sager</a> for at udvide din søgning.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
da: Der er ikke indtastet tilvalgsværdier. Du kan <a href=%1">tilføje én</a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
da: Der tilbydes ingen præmier på denne bidragsside endnu. Du kan <a href='%1'>tilføje én</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
da: Der er ingen offentlig postliste-grupper at vise.

en: There are no records selected for Print.
da: Der er ikke valgt poster til udskrivning.

en: There are no records selected.
da: Der er ikke valgt poster.

en: There are no rules currently set.
da: Der er aktuelt ikke angivet nogen regler.

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
da: Der er i øjeblikket ikke angivet regler. Brug formularen 'Tilføj tilknytningsregel' for at tilføje en.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
da: Du har ikke fået tildelt planlagte aktiver.

en: There are no scheduled job log entries.
da: Der er ingen planlagte job logposter.

en: There are no tags currently assigned to this case.
da: Der er i øjeblikket ikke knyttet mærker til denne sag.

en: There are no upcoming events.
da: Der er ingen kommende arrangementer

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
da: Der er nogle sager, som vi anbefaler du kigger på forud for installationen. Dog vil du stadig være i stand til at installere softwaren. Gennemgå venligst detaljerne nedenfor.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
da: Der er en betalingshåndtering tilknyttet med valgte type af betalingshåndtering, og derfor kan den ikke slettes.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
da: Der er en valideringsfejl i dit HTML input. Din aktivitet er en smule mistænkelig, så der afbrydes.

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
da: Der er allerede en bruger med denne e-mailadresse. Indtast venligst en anden e-mailadresse.

en: There is an entry with the same label.
da: Der er en post med samme etikette.

en: There is an entry with the same value.
da: Der er en post med samme værdi.

en: There is no '%1' folder.
da: Der er ingen "%1"-mappe.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
da: Der er ikke konfigureret en finanstype for den konto, der relaterer sig til indtægt. <a href='%1'>Klik her</a>, hvis du vil opsætte finanstyper for dit sted.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
da: Der er ingen gyldig medlemsstatus tilgængelig for valgte medlemskabsdatoer.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
da: Der er ingen gyldig indstilling for SMTP-server eller sti for SendMail. Klik <a href='%1'>Administrér >> Systemindstillinger >> Udgående e-post</a> for opsætte den udgående e-post.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
da: Der er ingen gyldig indstilling for SMTP-server eller sti for SendMail. Klik <a href='%1'>Administrér >> Systemindstillinger >> Udgående e-post</a> for opsætte den udgående e-post.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
da: Der er ingen gyldig e-mailadresse for afsender konfigureret for domænet. Du kan konfigurere her <a href='%1'>Konfigurér "Afsenders e-mailadresse".</a>

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
da: Indstillingen for stien til sendmail er ikke gyldig. Klik <a href='%1'>Administrér >> Systemindstillinger >> Udgående e-post</a> for at sætte sendmail-serveren op.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
da: Indstillingen for SMTP-serveren er ikke gyldig. Klik <a href='%1'>Administrér >> Systemindstillinger >> Udgående e-post</a> for at sætte SMTP-serveren op.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
da: Der er kun plads tilbage på dette arrangement for %1 deltager(e).

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af tilknytningsreglen. Kontrollér venligst dine databaseindstillinger, og prøv igen. Hvis du fortsat får denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at tilføje tilknytningsreglen. Kontrollér dine databaseindstillinger, og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviMember Roles Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at slette tilknytningsregel. Kontrollér databaseindstillingerne og prøv igen. Hvis fejlen fortsætter, så prøv at geninstallere modulet CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under sletning af tilknytningsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsat får denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviMember Roles Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under redigering af tilknytningsreglen. Kontrollér venligst dine databaseindstillinger, og prøv igen. Hvis du fortsat får denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under redigering af tilknytningsreglen. Kontrollér venligst dine databaseindstillinger, og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviMember Roller Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl ved hentning af tilknytningsreglen for at redigere. Kontroller dine database indstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at hente tilknytningsreglen. Kontrollér dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsat får denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere modulet CiviMember Roles Sync.

en: There was an error in your request
da: Der var en fejl i din anmodning

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
da: Der opstod en fejl. Medlemskaber i CiviMedlem og Drupal-rollerne kunne ikke synkroniseres.

en: There was some problem updating the billing details.
da: Der opstod et problem under opdatering af faktureringsdetaljerne.

en: There were no contributions during the selected year.
da: Der var ingen bidrag i det valgte år.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
da: Disse tilvalg for valg med flere svarmuligheder, deles af de følgende brugerdefinerede felter: %1

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
da: Disse udvikles og doneres fra medlemmer af CiviCRM-brugergruppen. Overvej at tilføje brugerdefinerede søgninger, som du anvender ofte til din Søgnings-menu (fra Administrér > Tilpas data og sider > Navigationsmenu). I takt med at nye brugerdefinerede søgninger bliver tilgængelige, kan de ses (og installeres hvis de er brugbare) fra Administrér > Systemindstillinger > Administrér udvidelser.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
da: Disse valgfrie komponenter give dig flere værktøjer til at oprette forbindelse til og engagere dine tilhængere.

en: These records have been filled in with the imported data.
da: Disse kontakter/begivenheder er udfyldt med de importerede data.

en: These records have been replaced with the imported data.
da: Disse poster er blevet erstattet med de importerede data.

en: These records have been updated with the imported data.
da: Disse kontakter/begivenheder er blevet opdateret med de importerede data.

en: These records have not been imported.
da: Disse kontakter/begivenheder er ikke blevet importeret.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
da: Disse relationer er deaktiveret ELLER har Slutdato, som er overskredet.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
da: Disse indstillinger bruges til at konfigurere egenskaber for CiviEvent komponenten. Læs venligst %1 dokumentationen, og sørg for at du forstå dem, før du ændre standardværdier.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
da: Disse indstillinger definerer CMS-variablerne som anvendes sammen med CiviCRM.

en: They can not be Exported
da: De kan ikke eksporteres

en: They have been added to %1.
da: De er blevet føjet til %1.

en: Things to check in a test mailing:
da: Ting som bør tjekkes i en test af postudsendelse:

en: Third
da: Tredje

en: This %1 onwards
da: Denne %1 fremadrettet

en: This CiviCRM profile field is view only.
da: Dette CiviCRM-profilfelt kan kun vises.

en: This Credit Note ID already exists in the database.
da: Dette kreditnota-ID findes allerede i databasen.

en: This Invoice ID already exists in the database.
da: Faktura-ID findes allerede i databasen.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
da: Denne etikette findes allerede i databasen for den valgte kontakttype.

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
da: Dette medlemskab er kædet sammen med et bidrag. Du skal have tilladelsen 'slet i CiviBidrag' på plads for at slette denne post.

en: This Option is already full for this event.
da: Denne valgmulighed er allerede udtømt for dette arrangement.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
da: Denne deltager er sammenkædet med et bidrag. Du skal have tilladelsen 'slet i CiviBidrag' på plads for at slette denne post.

en: This Title already exists in Database.
da: Overskriften eksisterer allerede i databasen.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
da: Dette transaktions ID findes allerede i databasen. Inkluder konto nummeret for checks.

en: This account relationship already exits
da: Denne kontorelation findes allerede

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke omgøres.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
da: Denne adresse indeholder ikke oplysninger om længde/breddegrader, og kan derfor ikke kortlægges.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
da: Denne adresse er delt med %1 kontaktpost(er). Ændringer af denne adresse vil automatisk opdatere den delte adresse for disse kontakter.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
da: Dette gælder for ugentlige, månedlige og årlige betalinger.

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
da: Massekørslen er konfigureret til kun at inkludere transaktioner, der bruger betalingsmetoden %1. Hvis du vil inkludere andre transaktioner, så redigér venligst massekørslen først, og tilpas betalingsmetoden.

en: This campaign is active from
da: Denne kampagne er aktiv fra

en: This contact does not belong to any groups.
da: Denne kontakt hører ikke til nogen grupper.

en: This contact does not currently belong to any groups.
da: Denne kontakt tilhører i øjeblikket ingen grupper.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
da: Denne kontakt hører i øjeblikket ikke til nogen smartgruppe.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
da: Denne kontakt har en afventende eller forfalden lovet betaling på %2, der er planlagt til %3. <a href="%1">Klik her for at angive en lovet betaling</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
da: Denne kontakt er allerede blevet knyttet til dette arrangement.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
da[0]: Denne kontakt har en adressepost som deles med 1 anden kontakter.
da[1]: Denne kontakt har en adressepost som deles med %count andre kontakter.

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
da: Denne kontakt har et eksisterende %1-medlemskab i %2 med %3status%4.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
da: Denne kontakt har afventende eller overskredende Løfte betalinger. <a href="%1">Klik her for at vise deres Løfte faneblad</a> og afgør om dette bidrag skal gemmes som en Løfte betaling.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
da: Denne kontakt er specielt beregnet til kontaktinformation, der er knyttet til CiviCRM-installationen for dette domæne. Der er ingen som har rettigheder til at slette den, da denne information anvendes til specielle systemformål.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
da: Dette navn for kontakttype findes allerede i databasen. Navne på kontakttyper skal være unikke.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
da: Denne kontakt(er) kan ikke slettes permanent, da kontaktposten er kædet til én eller flere finansielle live-transaktioner. Sletning af denne kontakt ville føre til tab af finansielle data.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
da: Dette bidrag bliver givet med tak for indsatsen fra <strong>%1</strong>, der støtter vores kampagne.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
da: Denne bidragsside er blevet konfigureret til bidrag på vegne af en organisation, og den valgte profil som repræsenteres er enten deaktiveret eller findes ikke.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
da: Denne bidragside er sat op til at understøtte separate bidrag og medlemsbetalinger. Dette %1-udvidelsesmodul understøtter på nuværende tidspunkt ikke flere samtidige betalinger, eller også er valgmuligheden "Udfør monetær realtidstransaktion" slået fra. Kontakt venligst stedets administrator og underret dem om denne fejl

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
da: Denne bidragyder skal have en gyldig e-mailadresse (og må ikke have "Send ikke e-mails" afkrydset).

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
da: E-postadressen medtages i en automatiserede bidragskvitteringer, hvis bidragyder har valgt en præmie. Det bør være en passende kontakt-postkasse for forespørgsler om betingelser/levering af præmie.

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
da: Dette arrangement kan ikke slettes, fordi der er deltager knyttet til den. Hvis du ønsker at slette dete arrangement, skal du først finde deltagerne i forbindelse med dette arrangement og slette dem. Du kan bruge bruge <a href='%1'>CiviArrangement&gt;&gt; Find deltagere side</a> .

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
da: Dette arrangement har i øjeblikket det maksimale antal af tilmeldte deltagere (%1). Du kan dog stadig tilsidesætte denne grænse og tilmelde flere deltagere via denne formular.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
da: Dette arrangement har kun %1 plads(er) tilbage. Hvis du fortsætter og tilmelder mere end %1 personer (inklusive dig selv), vil hele gruppen komme på ventelisten. Eller du kan reducere antallet af personer, du tilmelder til %1 for at undgå at blive sat på venteliste.

en: This event is currently full.
da: Dette arrangement er i øjeblikket fuldtegnet.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
da: Dette arrangement er i øjeblikket fuldtegnet. Men du kan registrere dig nu og blive tilføjet til en venteliste. Du vil få besked, hvis der bliver pladser ledige.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
da: Dette arrangement er i øjeblikket fyldt op. Du tilmelder til ventelisten. Du får besked, hvis der bliver ledige pladser.

en: This event is full.
da: Dette arrangement er fuldtegnet.

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
da: Denne tilmelding til arrangement sker med tak for indsatsen fra <strong>%1</strong>, der støtter vores kampagne.

en: This feature is not currently available.
da: Denne feature er ikke tilgængelig.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
da: Denne funktion kræver PHP i version %1 eller højere

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
da: Denne funktion kræver at indstillingen 'Tillad brugertilmelding', er 'Ja' i Joomla Global konfiguration >> System-indstillinger.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
da: Denne funktion kræver, at dine Drupal-brugerindstillinger tillader 'vistors to create accounts' (med eller uden administrator-godkendelse). Funktionen 'E-mail Verifications' kan være aktiveret eller deaktiveret.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
da: Denne funktion bør ikke være aktiveret for produktionssites.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
da: Dette felt er slået fra når der søges efter Kladder/Ikke-planlagte postudsendelser.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
da: Dette felt er inaktivt, så det vil ikke blive vist i profil-formularen.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
da: Dette felt er inaktivt, så det vil ikke blive vist i redigeringsformularen.

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
da: Dette felt kan kun vises, så det vil ikke blive vist i profil-formularen.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
da: Dette vis-kun-felt, så det vil ikke blive vist i redigeringsformularen.

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
da: Denne finanskonto kan ikke slettes, da den bruges som en hovedkonto. Fjern venligst betegnelsen som hovedkonto, før du forsøger at slette den påny.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
da: Denne finanstype vil blive tildelt til betalinger, der foretages af deltagere når de tilmelder sig online. Hvis der med anvendelse af en prisstruktur nedenfor bemærkes, at bidragsposten vil have denne finanstype, så vil linjeelementer dog blive behandlet med brug af den aktuelle, finanstype som er valgt for prisstruktur-elementet.

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
da: Dette statusflag er almindeligvis anvendt til at markere en e-mailadresse, der bliver tilbagesendt. Hvis du bruger CiviMail komponenten, blive e-mail der ofte bliver tilbagesendt automatisk sat på hold, og postudssendelser bliver ikke sendt til denne adresse, så længe den er sat på hold. Du kan også indstille (slå til eller frakoble) denne mulighed manuelt - men husk at e-mails ikke vil blive sendt til denne adresse, så længe den er mærket "Sat på hold '.

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
da: Denne funktionalitet kan ikke aktiveres på flersprogede installationer.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
da[0]: Denne gruppe har i øjeblikket et medlem.
da[1]: Denne gruppe har i øjeblikket %count medlemmer.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
da: Denne installationsfunktion kan kun bruges til Drupal-versionen af CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
da: Denne installationsfunktion kan kun bruges med WordPress-versionen af CiviCRM.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
da: Dette er en flersproget installation. Den indeholder visse skema-forskelle sammenlignet med en regulær CiviCRM-installation. Konsultér venligst <a href="%1">dokumentationen</a> for detaljer.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
da: Dette er en smagsprøve af produktet, som det vil blive vist på din Bidragsside(r).

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
da: Dette er en forhåndsvisning af din personlige kampagneside, der støtter

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
da: Dette er en påmindelse om at den næste betalingsbidrag forfalder den %1.

en: This is a required field
da: Dette er et påkrævet felt

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
da: Dette er en e-mail for test-kørsel. Ingen reelle finansielle transaktioner er foretaget.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
da: Dette er et automatisk svare fra en postadresse som ikke tjekkes. Send venligst alle forespørgsler til den e-mail-kontaktadresse som vises på vores websted.

en: This is case is currently assigned to %1.
da: Denne sag er i øjeblikket tildelt til %1.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
da: Dette vises for arrangementer, der bruger felt(er) for prisstrukturer til at forøge antallet af deltagere, talt op i mod arrangementets maksimale deltagerantal. Eksempelvis, hvis én vælger et "Bord til 8" når de tilmelder sig til en indsamlingsmiddag. Denne tilmelding vil forøge det "faktiske deltagerantal" med 8, selv om der kun én deltagerpost vises i søgeresultaterne.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
da: Dette er sandsynligvis relateret til et problem i dine instillinger for udgående e-mail (Administrér CiviCRM &raquo; Systemindstillinger &raquo; Udgående e-mail), ELLER "Afsenders e-mailadresse", der er specifikt konfigureret for din side til bidrag eller arrangementer. Mulige årsager er:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
da: Dette er LIVE-<strong>Certifikat-stien</strong> som er knyttet til din konto hos First Data.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er det LIVE-<strong>Elavon Merchant ID</strong> som er knyttet til din Elavon-konto.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er det LIVE-<strong>Elavon SSL PIN</strong> som er knyttet til din Elavon-konto.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er det LIVE-<strong>Elavon User ID</strong> som er knyttet til din Elavon-konto.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
da: Google Checkout-knap:

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
da: Dette er det LIVE-<strong>eWAYCustomerID</strong> som er knytte til din eWAY-konto.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
da: Dette er TESTEN %1 som kun bruges til at teste.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
da: Dette er TEST-<strong>certifikat-stien</strong> som er knyttet til din First Data-konto.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er det TEST-<strong>Elavon Merchant ID</strong> som er knyttet til din Elavon-konto.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er TEST-<strong>Elavon SSL PIN</strong> som er knyttet til din konto hos First Data.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
da: Dette er det TEST-<strong>Elavon User ID</strong> som er knyttet til din Elavon-konto.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
da: Dette er TEST-navnet på <strong>First Data-butikken</strong>, der er knyttet til din First Data-konto. (Dette er certifikat-filnummeret uden udvidelsensmodulet).

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
da: Dette er første trin i oprettelsen af en ny online-bidragsside. Du kan oprette én eller flere forskellige bidragssider til forskellige formål, målgrupper, kampagner, etc. Hver side kan få sin egen introduktionsbesked, forvalgte bidragsbeløb, tilpassede felter til dataindsamling, osv.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
da: Dette er den titel, som brugerne ser, når de vælger en arrangementsskabelon til at klone et nyt arrangement. Det er <em>ikke</em> titlen på selve arrangementet.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
da: Denne etikette vises med listen af arrangementsgebyrer. Når der anvendes en prisstruktur, så er denne etikette titlen på sektionen som indeholder prisfelterne.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
da: Denne placering benyttes af %1 andre arrangementer. Ændring af information om placering vil ændre værdier for alle arrangementer.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
da: Dette kan betyde tab af en betydelig mængde data, og handlingen kan ikke fortrydes.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
da: Dette kan betyde tab af en betydelig mængde data, og handlingen kan ikke omgøres. Gennemgå venligst information om udvidelsen nedenfor før du træffer en endelig beslutning.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
da: Denne status for medlemskab kan ikke slettes, da der er medlemmer med denne status

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
da: Denne type af medlemskab kan ikke slettes af følgende grund(e):

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
da: Dette medlemskab vil blive fornyet automatisk hver %1 %2.

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
da: Dette medlemskab vil automatisk blive fornyet hver %1 %2(s).

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
da: Dette medlemskab vil blive fornyet automatisk hver %1 %2.

en: This membership will be renewed automatically every %1.
da: Dette medlemskab vil blive fornyet automatisk hver %1.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
da: Denne meddelelse vises på sider med information og tilmelding til arrangementet, når der er fuldt booket OG venteliste-funktionen er aktiveret.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
da: Denne meddelelse vises til %1 øverst på Tip En Ven formularen. Du kan inkludere HTML-opmærkninger for at tilføje formatering eller links.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
da: Denne besked indeholder et forkert felt/token - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
da: Denne besked mangler et påkrævet felt/token - (%1): %2

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
da: Dette navn findes allerede i databasen. Navne på massekørsler skal være unikke.

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
da: Dette tilvalg kontrollerer hvem der se indholdet af denne e-mail på dit websted. Linket kan inkluderes ved at indsætte symboludtrykket for "Permanent link for postudsendelse" (placér det i et link når der redigeres i HTML-tilstand).

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
da: Denne tilvalgsgruppe er reserveret til systembrug. Du kan ikke tilføje eller slette tilvalg i denne liste.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
da: Denne mulighed er designet til at blive valgt når kontakterne selv ønsker at fravælge masse udsendelser af mails fra din organisation (de valgte den ved at bruge fravalgs muligheden i en CiviMail udsendelse). Overvej nøje om du vil ændre den, da det vil overrule det valg de selv har truffet.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
da: Denne indstilling anbefales ikke til store import. Brug i stedet kommandolinjen geocoding skript.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
da: Denne side indeholder en profil med medlemskabsfelter - men medlemskabsblokken er ikke aktiv. Kontakt venligst hjemmesideadministratoren.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
da: Denne side kører i øjeblikket i <strong>test-tilstand</strong>. Hvis dette er et arrangement med betaling, så bliver dine transaktioner sendt til din betalingshåndterings testserver. <strong>Der foretages ingen reelle finansielle transaktioner. Dog vil en kontaktpost blive oprettet eller opdateret, og test-arrangementers tilmeldings- og bidragsposter vil blive gemt i databasen. Benyt indlysende kontaktnavne, så du kan gennemgå og slette disse poster efter behov.</strong> Henvis til din betalingshåndterings dokumentation til information om værdier som skal anvendes til numre på test-betalingskort, sikkerhedskode, postnumre, etc.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
da: Denne side kører i øjeblikket i <strong>testkørsel-tilstand</strong>. Transaktioner bliver sendt til din betalingshåndterings testserver. <strong>Der sendes ikke rigtige finansielle transaktioner. Dog bliver en kontaktpost oprettet eller opdateret, og en test-bidragspost vil blive gemt i databasen. Brug indlysende test-kontaktnavne, så du kan gennemgå og slette disse poster efter behov. Testbidrag er ikke synlige i fanen Bidrag, men kan ses ved at søge efter 'Testbidrag' i søgeformularen for CiviBidrag.</strong> Konsultér din betalingshåndterings dokumentation for information om de værdier som skal bruges for numre på testkreditkort, sikkerhedskode, postnummer, osv..

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
da: Denne side er ikke relateret til den personlig kampagneside du netop har besøgt. Du kan dog stadig give et bidrag her.

en: This page lists all case records for %1.
da: Denne side viser alle sagsposter for %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
da: Denne side viser alle arrangementer som %1 er tilmeldt siden start.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
da: Denne side viser alle bevillinger for %1 siden opstarten.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
da: Dette telefonnummer inkluderes i automatiserede kvitteringer for bidrag, hvis bidragyderen har valgt en præmie. Det bør være et passende telefonnummer for forespørgsler om betingelser/levering af præmier.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
da: Denne prisstruktur anvendes af arrangementet(erne) som vises nedenfor. Klik bidragssidens titel for at ændre eller fjerne prisstrukturen.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
da: Dette prissæt bruges af arrangementskabelon(er) som vises nedenfor. Klik på arrangementskabelonens titel for at ændre eller fjerne prissættet.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
da: Denne prisstruktur anvendes af arrangementet(erne) som vises nedenfor. Klik arrangementets titel for at ændre eller fjerne prisstrukturen.

en: This profile does not have the map feature turned on.
da: Denne profil har ikke kortfunktionen slået til.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
da: Denne profil er konfigureret til kontakttypen '%1'. Den ka nikke anvendes til at redigere kontakter af andre typer.

en: This profile is currently used for %1.
da: Denne profil anvendes i øjblikket for %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
da: Denne profil har ikke længere feltet "%1"! Alle referencer til feltet er blevet fjernet.

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
da: Denne forespørgsel kan ske mod en anden database, men denne database skal være på samme database-server og CiviCRM-databasebrugeren skal have SELECT-privilegier (og ethvert andet privilegie krævet for at udføre forespørgslen).

en: This record already has the status
da: Denne post har allerede statussen

en: This record was modified by another user!
da: Denne post blev ændret af en anden bruger!

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
da: Dette gentagne bidrag er kædet sammen med et medlemskab som fornyes automatisk. Hvis du annullerer det, så vil det tilknyttede medlemskab ikke længere blive fornyet automatisk. Status for nuværende medlemskab vil dog ikke blive påvirket.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
da: Dette gentagne bidrag vil blive behandlet automatisk hver %1 %2(s)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
da: Dette gentagne bidrag vil automatisk blive behandlet hver %1 %2 for samlet %3 betalinger (inklusive dette første bidrag).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s.
da: Dette gentagne ydelsesbidrag vil automatisk blive behandlet hver %1 %2.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
da: Dette gentagne bidrag vil automatisk blive behandlet hver %1 for samlet %2 betalinger (inklusive dette første bidrag).

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
da: Denne udgivelse lader dig se og redigere brugerdefinerede feltsæt for flere poster i et tabelformat, der vil egne sig bedre i nogle tilfælde. Du kan afprøve formatet ved at navigere til Administrér > Brugerdefinerede data & sider > Brugerdefinerede felter. Klik Indstililnger for et brugerdefineret feltsæt og tilpas visningsformatet til "Fane med tabeller".

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
da: Denne udgivelse ændrer dén måde, som anonyme tilmeldinger matcher deltagere med eksisterende kontakter. Som standard vil alle deltagere til et arrangement blive matchet med eksisterende individer, med brug af reglen, Ikkeovervåget, endda selv om flere tilmeldinger på  samme e-mailadresse er tilladt. Dog kan du nu vælge en anderledes matchregel for hvert arrangement. Gennemgå venligst dine arrangementer for at sikre, at du vælger den rette matchregel og indsamler tilstrækkelig information til at matche den med kontakterne.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
da: Denne reserverede regel er prækonfigureret med matchende felter, der optimerer ydelsen ved skanning for deduplikering. Den matcher på:

en: This rule set is already exist in data base.
da: Dette regelsæt findes allerede i databasen.

en: This scheduled job does not have any log entries.
da: Det planlagte job ikke har nogen logposter.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
da: Dette skærmbillede er særdeles nyttigt til håndtering af arrangementer når der  aktiveret funktioner som ventelister og/eller godkendelse af tilmelding. For at gøre brug af disse funktioner, skal du først aktivere de relaterede Deltager-statusser (Administrér &raquo; CiviArrangement &raquo; Deltager-statusser).

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
da: Denne side viser listen med de seneste 1.000 logregistreringer for planlagte jobs.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
da: Denne skærm viser alle personlige kampagnesider, der er oprettet i systemet og tillader administratorer at gennemgå dem og ændre deres status.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
da: Denne skærm viser den nuværende menu til navigation i CiviCRM for dit sted - set som et 'træ'. Menu-elementerne i øverste niveau vises lodret. Klik på trekanten til venstre for ethvert element på øverste niveau ('gren'), for at udvide det og se menu-elementer under det. Husk at nogle af de menu-elementer, der vises her, ikke vil blive vist i live-menulinjen, der fremtræder i toppen af hver CiviCRM-skærm. Brugere vil kun se menu-elementer som du har rettigheder til at se. Menu-elementer som er knyttet til deaktiverede komponenter, vil også blive skjult.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
da: Denne indstilling gennemtvinger en videredirigering af alle forespørgsler på sider for online-bidrag / medlem / arrangementer og CiviCRM-administration, til SSL-sikrede URL'er (https).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
da: Denne indstilling ignoreres, hvis profilen er indlejret i en online-bidrag, medlemskabstilmelding eller tilmeldingsformular til arrangement. I dette tilfælde vil en kontakt-match altid resulterer i, at transaktionen bliver tilknyttet den matchende kontakt.</p>

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
da: Denne indstilling vil verificere de SSL-certifikater der modtages, når der foretages sikre HTTPS-forbindelser til betalingshåndteringer.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
da: Denne bør stemme overens med <a href="%1">"CiviCRMs katalog for CiviCRM-udvidelsesmoduler"</a> ("%2").

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
da: Dette system havde et forældet, usikkert skript (%1). Filen blev automatisk slettet.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
da: Dette system havde et forældet, usikkert skript (%1). Slet den venligst.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
da: Denne tabel giver et overblik over <strong>Samlede bevillinger</strong> og indeholder genveje til at se detaljer om bevillinger for søgeperioder som ofte anvendes. Tryk på Status for bevilling, for at se en liste med kontaktpersoner for denne status over bevillinger. Ønsker du at lave dine egne tilpassede søgninger, så tryk <a href='%1'>Find bevillinger</a>. Du kan søge på kontaktpersons navn, bevillingssum, bevillingstype og en række andre kriterier.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
da: Denne tabel giver et overblik over <strong>aktiviteten af opskrivning til og fornyelse af medlemskab</strong>, og inkluderer genveje til visning af detaljerne for disse ofte anvendte søgekriterier. For at afvikle dine egne, tilpassede søgninger - klik <a href='%1'>Find medlemmer</a>. Du kan søge efter medlemsnavn, medlemskabstype eller dato-intervaller for tilmelding.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
da: Titlen og beskrivelsen nedenfor vil blive vist til brugere i rapportlisten når de klikker menuen 'Visning af rapport'. Overskriften bør afspejle raportens standard-kriterie. EKSEMPEL: Aktivitetsrapport - nuværende måned

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
da: Denne titel er allerede knyttet til den valgte aktivitetstype. Angiv venligst en unik titel.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
da: Denne titel er allerede knyttet til den valgte kampagne og aktivitetstype. Angiv venligst en unik titel.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
da: Denne titel vises til brugere i brugerdefinerede søgninger og lister.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
da: Denne titel vil blive vist øverst på siden. <br/>Brug kun bogstaver, tal, mellemrum og bindestreger i Titel

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
da: Denne titel vises i toppen af siden med tak/bekræftelse af transaktion.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
da: Denne titel vil blive  vist i toppen af takke-siden.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
da: Denne token kan kun bruges i sende mailing sammenhæng (brødtekst, sidehoved, sidefod) ..

en: This username is currently available.
da: Dette brugernavn er ledigt

en: This username is taken.
da: Dette brugernavn er allerede i brug

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
da: Denne værdi er valgt som standard når en ny kontaktadresse tilføjes.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
da: Denne version af CiviCRM kan kun bruges sammen med Drupal 6.x eller 7.x. Sørg venligst for at sikre, at "%1" eksisterer hvis du kører Drupal 7.0 eller højere.

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
da: Dette vil også fjerne præmien fra enhver bidragsside, der aktuelt inkluderer den.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
da: Dette vil slette data fra CiviCRM. Er du sikker?

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
da: Dette vil slette filen %1 øjeblikkeligt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
da: Dette vil gøre din CiviCRM-installation til en enkeltsproget én igen. DETTE VIL SLETTE ALLE DATA RELATERET TIL SPROG ANDRE END DET FORVALGTE ANGIVET OVENFOR (og kun dette sprog vil blive bevaret).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
da: Dette vil genopfriske listen med dubletter. Klik O.K. for at fortsætte.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
da: Dette vil fjerne formatet fra alle beskedskabeloner, der gør brug af den. Vil du fortsætte?

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
da: Dette vil køre processen til masse-sammenfletning på viste dubletter. Handlingen vil køre i sikker tilstand - kun poster uden direkte data-konflikter sammenflettes. Klik O.K. for at fortsætte, hvis du er sikker på at du vil udføre denne handling.

en: This will write to the database. Continue?
da: Der vil blive skrevet til databasen. Fortsæt?

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
da: Jeg tænkte du ville være interesseret i denne begivenhed. Jeg regner med at deltage.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
da: Jeg tænkte du ville være interesseret i at høre mere om, og hjælpe denne organisation. Jeg synes de udfører et vigtigt arbejde.

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
da: Tusindseparator og decimalseparator kan ikke være den samme.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
da: Tusindtalseparator kan ikke være tom. Du kan anvende et mellemrumstegn i stedet.

en: Three
da: Tre

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Thumbnail URL
da: Miniature URL

en: Thumbnail URL is Required
da: URL for miniaturebillede er påkrævet

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
da: Tibetansk

en: Tigrinya
da: Tigrinja

en: Time
da: Tid

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Time Limit
da: Tidsbegrænsning

en: Time is required for this format.
da: Tidspunkt er påkrævet for dette format.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
da: Tidsgrænse <strong>i timer</strong> for deltagernes bekræftelse/afslutning af tilmelding med enhver afventende status. Indtast 0 (eller lad stå tom) for at deaktivere denne funktion.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Tip: Managing waitlisted participants
da: Tip: Håndtering af deltagere som er på venteliste

en: Title
da: Titel

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (plain)
da: Titel (enkel)

en: Title - New Membership
da: Titel - nyt medlemskab

en: Title - Renewals
da: Titel - fornyelser

en: Title Text Color
da: Tekstfarve for titel

en: Title and Format
da: Titel og format

en: Title and Settings
da: Titel og indstillinger

en: Title for Premiums section
da: Titel for præmiesektionen

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
da: Overskrft på hædersektionen (f.eks. &quot;Information om æresmedlemmer&quot;).

en: Title is a required field.
da: Titel er et påkrævet felt.

en: Title not Set
da: Overskrift er ikke angivet

en: Title of the mailing
da: Mailudsendelsens titel

en: Title of the survey.
da: Titel på undersøgelsen

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
da: Titel som fremgår i toppen af præmie-sektionen.

en: To
da: Til

en: To Be Paid
da: Er forfalden til

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
da: For at tilføje et felt til denne formular, så træk eller dobbeltklik et element fra listen til højre.

en: To add reports to your dashboard:
da: For at føje rapporter til dit instrumentbræt:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
da: For at give brugerne mulighed for at se en liste over deltagere, sæt dette felt til 'Navn' (kun for navnelisten), 'Navn og e-mail', eller 'Navn, Status og Tilmeldingsdato'.

en: To be paid in
da: Betales i

en: To cancel automatic renewal:
da: For at annullere automatisk fornyelse:

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
da: For at ændre data om organisation som indsamles, så brug profilen "På vegne af organisation" (<a href="%1">Administrér > Tilpas data og sider > Profiler</a>).

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
da: For at rydde i begge, <em>tilføj %1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
da: For at afslutte og bekræfte underskrift, så følg venligst instruktionerne til aktivering, der er sendt til den e-mailadresse du angav.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
da: For at deaktivere Bidragsbeløb sektionen skal du først deaktivere Separat Medlemskabsbetaling valgmuligheden fra Medlemskabsopsætningen.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
da: For at vise en stak sporingsliste på toppen af en side, <em>tilføj %1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
da: Du kan tømme skabelon cache (CiviCRM / templates_c mappe), ved at <em>tilføje %1</em>

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
da: For at aktivere godkendelse af deltagelse til arrangement, skal følgende statusser være aktive:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
da: For at aktivere venteliste-håndtering for arrangementer, så skal følgende statusser aktiveres:

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
da: For at sikre at alle dine grupper med tilpassede data er tilgængelig for visninger, så skal du eventuelt tilføje følgende nøgle(r) til rækken db_prefix i din fil settings.php: "%1".

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
da: For at filtrere på stabsmedlem eller relation, så vælg venligst også stabsmedlem og relation fra denne liste med felter.

en: To find out more about this event, go to:
da: For at få mere at vide om dette arrangement, gå til:

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
da: For at medtage en instrumentbrik-rapport, så træk den fra blokken "Tilgængelige instrumentbrikker", til én af de to kolonner (brug den højre kolonne for en bedre indpasning).

en: To make a contribution, go to:
da: For at yde et bidrag, gå til:

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
da: For at fjerne midlertidige uploade filer (CiviCRM / upload mappe), <em>tilføj %1</em>

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
da: For at søge efter en specifik type placering (eks. hjem, arbejde, ...), så vælg én eller flere tilvalg.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
da: For at sende en masse-SMS, så skal du have en gyldig gruppe af modtagere - i alle fald mindst én gruppe som er en postliste

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
da: For at sende blot én besked til den delte adresse, så slå dette tilvalg til. Symboludtryk for postfletning vil kun blive udfyldt for én person.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
da: For at sende særskilte beskeder til hver person, så slå dette tilvalg fra. Symboludtryk til brevfletning vil blive udfyldt separat for hver person.

en: To the user
da: Til brugeren

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
da: For at vise totaler, så vælg venligst alle fra aktivitets-id, dato og varighed.

en: To:
da: Til:

en: Today
da: I dag

en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Tokens
da: Symboludtryk

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Tonga (Tonga Islands)
da: Tonga (Tongaøerne)

en: Too many matching results
da: Der er for mange matchende resultater

en: Top Donors Report
da: Rapport over største bidragsydere

en: Top Margin
da: Øverste margin

en: Top Padding
da: Udfyldning i top

en: Total Amount
da: Totalt beløb

en: Total Amount (Contributions)
da: Samlet beløb (bidrag)

en: Total Amount (Soft Credits)
da: Samlede beløb (bløde kreditter)

en: Total Amount Contributed
da: Bidragsbeløb i alt

en: Total Amount Paid
da: Samlet betalt beløb

en: Total Amount should be a positive number
da: Samlet beløb skal være et positivt tal

en: Total Clicks on a particular link
da: Samlede antal klik på et partikulært link

en: Total Committed
da: Tilsluttede i alt

en: Total Contacts
da: Samlet antal kontakter

en: Total Contributions
da: Bidrag i alt

en: Total Donors
da: Bidragsydere i alt

en: Total Members
da: Samlet medlemstal

en: Total No Pledges
da: Nej til løfter i alt

en: Total Number of Cases
da: Samlet antal sager

en: Total Number of Countries
da: Samlet af lande

en: Total Paid
da: Betalt i alt

en: Total Participant(s) added to event: %1.
da: Total antal deltager(er) tilføjet til arrangement: %1.

en: Total Participants
da: Samlet deltagertal

en: Total Participants : %1
da: Total antal deltagere: %1

en: Total Payment
da: Total betaling

en: Total Payments Made
da: Betalinger foretaget i alt

en: Total Pledge Amount
da: Samlet lovet beløb

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
da: Samlet lovet beløb bør være højere end nul.

en: Total Pledged
da: Sum for afgivne løfter

en: Total Pledges
da: Samlet antal Løfter

en: Total Price
da: Samlet pris

en: Total Primary Contact(s)
da: Samlet antal primære kontakter

en: Total Received
da: Modtaget i alt

en: Total Recipients:
da: Samlet antal modtagere:

en: Total Reserve
da: Reserveret i alt

en: Total Row(s)
da: Rækker i alt

en: Total Rows
da: Rækker i alt

en: Total Selected Activities: %1
da: Total for valgte aktiviteter: %1

en: Total Soft Credit Amount
da: Samlet beløb for bløde kreditter

en: Total Tax
da: Moms i alt

en: Total Unique Clicks
da: Samlet antal unikke klik

en: Total amount entered
da: Samlet angivne sum

en: Total amount expected
da: Samlet forventet sum

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
da: Samlet beløb som du ønsker at indsamle til denne kampagne.

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
da: Det samlede beløb angivet nedenfor matcher ikke den forventede bunke-total.

en: Total number of contact records created or modified during the import.
da: Det samlede antal kontaktposter, der blev oprettet eller ændret under importen.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
da: Det samlede antal betalinger som skal foretages. Angiv dette til 0, hvis dette er tidsubestemt forpligtigelse, dvs. uden angivelse af slutdato.

en: Total number of rows imported successfully.
da: Import af det fulde antal rækker er fuldført.

en: Total number of rows in the imported data.
da: Samlet antal rækker i de importerede data.

en: Total reserved contacts should be a positive number
da: Reserverede kontakter i alt bør være et positivt tal

en: Total reserved per interviewer
da: Reserveret i alt per interviewer

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
da: Rækker i alt (aktivitetsposter) i overførte fil.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
da: Samlet antal rækker (bidragsposter) i overførte fil.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
da: Antal rækker (medlemskabssoptegnelser) i overført fil.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
da: Antal rækker (deltagere) i uploade fil.

en: Total rows to be imported.
da: Rækker som importeres i alt.

en: Totals
da: Totaler

en: Totals (all types)
da: I alt (alle typer)

en: Totals Only
da: Totaler alene

en: Touched Activity
da: Berørt aktivitet

en: Touched Contact
da: Berørt kontakt

en: Track Mailing?
da: Sporing af postudsendelse?

en: Track Opens?
da: Skal åbninger spores?

en: Track URLs?
da: Skal URL'er spores?

en: Track replies using VERP in Reply-To header
da: Overvåg besvarelser med brug af VERP i Svar-til-hoved

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
da: Registrér antallet af gange, som en modtager klikker på hvert link i denne postudsendelse.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
da: Spor det antal gange modtagere åbner denne postudsendelse i deres e-mailsoftware.

en: Trackable Opens
da: Sporede åbninger af mail

en: Trackable Replies
da: Sporbare svar

en: Trackable URLs
da: Sporbare URL'er

en: Tracked Opens
da: Registrerede åbninger

en: Transaction #
da: Transaktion #

en: Transaction Date
da: Transaktionsdato

en: Transaction Fee
da: Transaktionsgebyr

en: Transaction ID
da: Transaktion ID

en: Transaction ID already exists in Database.
da: Transaktionen findes allerede i databasen

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
da: Transaktions ID skal være unikke. Inkluder kontonummeret for checks.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
da: Transaktions-ID'er skal være unikke. Transaktionen '%1' findes allerede i databasen.

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Transferred to Contact ID
da: Overflyttet til Kontaktperson

en: Trxn ID
da: Trxn-ID

en: Try "Search All or by Date Range".
da: Forsøg "Søg alle eller efter datointerval".

en: Try a different spelling or use fewer letters.
da: Forsøg en anden stavemåde eller brug færre bogstaver.

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkmen
da: Turkmensk

en: Two
da: To

en: Type of Data
da: Datatyper

en: UF Group Created Date
da: Dato for oprettelse af UF-gruppe

en: URL Click-through tracking
da: Sporing af klik på links

en: URL for Winner Criteria
da: URL for vinderkriterie

en: URL for this Page
da: URL til denne side

en: URL is not set for this payment processor
da: URL er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: URL of the location for uploaded image files.
da: Webadressen på placeringen for uploadede billedfiler.

en: URL to Logo Image
da: URL til logografik

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
da: URL'er som anvendes til tilgå CiviCRM-ressourcer (CSS-filer, JavaScript-filer, billeder, osv.). Aktivér sikre URL'er.

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
da: Adresseopslag for USPS mislykkedes med HTTP-statuskoden: %1

en: USPS Code
da: USPS-kode

en: Uighur, Uyghur
da: Uigurisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Un-subscribe Confirmation
da: Bekræftelse af afmelding

en: Unable to Delete
da: Der kunne ikke slettes

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
da: Kan ikke oprette InnoDB-tabeller. MySQL InnoDB-understøttelse er påkrævet for CiviCRM, men er enten ikke tilgængelig eller ikke aktiveret i denne MySQL-databaseserver.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
da: Kan ikke oprette midlertidig tabeller. Denne MySQL-bruger mangler priviligiet CREATE TEMPORARY TABLES.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
da: Kan ikke oprette udløsere. Denne MySQL-bruger mangler privilegiet CREATE TRIGGERS.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
da: Kan ikke slette prisfeltet '%1' - det bruges i øjeblikket af ét eller flere aktive arrangementer eller bidragssider, eller bidrag, eller arrangmentskabeloner.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
da: Kan ikke slette prisfeltet-tilvalget '%1' - det bruges i øjeblikket af ét eller flere aktive arrangementer eller bidragssider eller bidrag.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
da: Kan ikke slette '%1'-prisstrukturen - den er i øjebliket i brug af én eller flere aktive arrangementer eller bidragssider, eller bidrag, eller arrangementskabeloner.

en: Unable to deliver to destintation mail server
da: Kan ikke levere til endelig mailserver

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
da: Er ikke i stand til at deaktivere prisstrukturen '%1' - den anvendes i øjeblikket i en eller flere arrangementer. Hvis du ikke ønsker denne prisstruktur mere, klik på titlen for arrangement nedenfor, for at ændre prisen for arrangementet.

en: Unable to extract the extension to %1.
da: Kan ikke udpakke udvidelsen til %1.

en: Unable to extract the extension.
da: Ikke i stand til at udpakke udvidelsen.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
da: Kan ikke udpakke udvidelsen: %1 kan ikke ryddes

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
da: Kan ikke udpakke udvidelsen: forkert katalogstruktur

en: Unable to file on case.
da: Kan ikke føje til sag.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfilen for den angivne sagstype: "%1" %2.

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
da: Kan ikke låse tabeller. Denne MySQL-bruger mangler privilegiet LOCK TABLES.

en: Unable to reach destination mail server
da: Kunne ikke nå postserver-destination

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
da: Kan ikke tilslutte til serveren. Genopfrisk venligst denne side i den browser, og forsøg igen.

en: Unable to remove directory %1
da: Kan ikke fjerne mappen %1

en: Unable to remove file %1
da: Kan ikke fjerne filen %1

en: Unable to resolve recipient domain
da: Ude af stand til at løse modtagerens domæne

en: Unassigned
da: Ikke-tildelt

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
da: Der er risiko for at ubalancerede transaktioner oprettes, hvis du sletter kontoen af typen: %1.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
da: Afmarkér dette felt, hvis du KUN bruger denne bidragsside til  tilmelding af gratis medlemskab, eller at udbyde i naturalier / ikke-monetære donationer, såsom møbler, udstyr .. etc.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
da: Desværre er nogle af dine foretagne valg blevet udsolgt for én eller flere deltagere.

en: Unhold Email
da: Frigiv e-mail

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Uninstall "%1"?
da: Afinstaller "%1"?

en: Uninstall Error
da: Afinstalleringsfejl

en: Uninstall Extension
da: Afinstallér udvidelsesmodul

en: Unique Case ID
da: Unikt sags-ID

en: Unique Click-throughs
da: Antal unikke klik på links

en: Unique ID (OpenID)
da: Unik ID (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
da: Unikt faktura-ID fra systemet

en: Unique Replies
da: Unikke svar

en: Unique Tracked Opens
da: Antal unikke visninger

en: Unique Transaction ID
da: Unikt transaktion ID

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
da: Unik transaktions-ID fra betalingsudbyder / bank etc

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
da: Unikt, internt kreditnota-ID for dette bidrag.

en: Unique internal reference ID for this contribution.
da: Unikke interne reference-id for dette bidrag.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
da: Unik betalings-id for denne transaktion. Betalingshåndterings transaktions-ID vil automatisk blive lagret her ved online-bidrag.

en: Unit Price
da: Enhedspris

en: Unit of Measure
da: Måleenhed

en: Unit price.
da: Enhedspris.

en: Units
da: Enheder

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
da: Ukendt returpost-type: Kunne ikke bearbejde retur-e-mail

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
da: Rækker med blød kredit som ikke stemmer overens (er sprunget over)

en: Unnamed Profile
da: Unavngivet profil

en: Unopened/Hidden
da: Uåbnet/skjult

en: Unpaid
da: Ubetalt

en: Unreachable
da: Kan ikke nås

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
da: Ukendt krog til betaling (%1) i %2::%3

en: Unrecognized upgrade action
da: Ikke genkendt opgraderingshandling

en: Unsafe Permission Settings
da: Usikker indstilling af rettighed

en: Unsaved Changes
da: Ændringer som ikke er gemt

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Unsubscribe ID
da: ID for ophævelse af abonnement

en: Unsubscribe Message
da: Afmeldingsbesked

en: Unsubscribe Requests
da: Afmeld anmodninger

en: Unsubscribe Timestamp
da: Tidsstempel for afmelding

en: Unsubscribe is for Organization?
da: Er afmeldingen for organisationen?

en: Unsubscribe via email
da: Afmeld via e-mail

en: Unsubscribe via web page
da: Afmeld via webside

en: Unsubscribed
da: Frameldt abonnement

en: Unsubscribed Groups
da: Afmeldte grupper

en: Unsubscription Groups
da: Grupper for afmelding af abonnement

en: Unsupervised
da: Ikkeovervåget

en: Unsupported action
da: Handlingen understøttes ikke

en: Up To %1 Donation
da: Op til %1 donation

en: Upcoming
da: Kommende

en: Upcoming Events
da: Kommende events

en: Update
da: Opdatér

en: Update Activities
da: Opdatér aktiviteter

en: Update Activity
da: Opdater aktivitet

en: Update Campaign
da: Opdatér kampagne

en: Update Contact Information
da: Opdatér kontaktinformation

en: Update Contact(s)
da: Opdater kontakt(er)

en: Update Contacts
da: Opdater kontakter

en: Update Contribution(s)
da: Opdater bidrag

en: Update Contributions
da: Opdater bidrag

en: Update Error
da: Opdateringsfejl

en: Update Grants
da: Opdatér bevillinger

en: Update Greetings and Addressees
da: Opdatér hilsener og modtageradresser

en: Update Members(s)
da: Updater medlem(mer)

en: Update Membership Statuses
da: Opdatér medlemsstatusser

en: Update Memberships
da: Opdatér medlemskaber

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
da: Opdatér sideformat (dette vil påvirke alle skabeloner som gør brug af dette format)

en: Update Participant Statuses
da: Opdatér deltagerstatusser

en: Update Participant(s)
da: Opdater deltag(ere)

en: Update Petition
da: Opdatér anmodning

en: Update Recurring Contribution
da: Opdatér gentagne bidrag

en: Update Recurring Contribution Billing Details
da: Opdatér faktureringsdetaljer for gentagne bidrag

en: Update Response
da: Opdatér svar

en: Update Responses for All
da: Opdatér besvarelser for alle

en: Update Smart Group
da: Opdater Smart-gruppe

en: Update Smart Group Counts
da: Opdater antallet af Smart-gruppe

en: Update Success
da: Opdatering er gennemført

en: Update Survey
da: Opdatér undersøgelse

en: Update Template
da: Opdatér skabelon

en: Update existing Membership
da: Opdatér eksisterende medlemskab

en: Update existing contributions
da: Opdater eksisterende bidrag

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
da: Opdater feltværdier for hver Aktivitet efter behov. Klik <strong>Opdater Aktiviteter</strong> nedenfor for at gemme alle dine ændringer. Hvis du vil indstille den samme værdi i ALLE rækker i et felt, skal du indtaste værdien for den første aktivitet, og derefter klikke<strong> Kopier ikon</strong> (ved siden af ​​kolonneoverskriften).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
da: Opdater feltværdier for hver kontakt efter behov. Klik <strong>Opdater Kontaktpersoner</strong> nedenfor for at gemme alle dine ændringer. Hvis du vil indstille et felt til samme værdi i alle rækker, skal du indtaste værdien for den første kontakt, og derefter klikke <strong> Kopier ikon </strong> (ved siden af ​​kolonneoverskriften).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
da: Opdatér feltværdier for hvert bidrag efter behov. Klik <strong>Opdatér bidrag</strong> nedenfor for at gemme alle dine ændringer. For at give et felt samme værdi i ALLE rækker, så angive denne værdi for det første bidrag og klik dernæst <strong>Kopi-ikonet</strong> (ved siden af kolonne-titlen).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
da: Opdatér feltværdier for hvert medlem efter behov. Klik <strong>Opdatér medlemskaber</strong> nedenfor for at gemme alle dine ændringer. For at angive et felt med samme værdi for ALLE rækker, så indtast værdien for det første medlem og klik dernæst <strong>Kopiér-ikonet</strong> (ved siden af kolonnetitlen).

en: Update on Duplicate
da: Opdatér ved duplikering

en: Update receipt dates for these contributions
da: Opdatér kvitteringsdatoer på disse bidrag

en: Update repeating %1
da: Opdatér gentagende %1

en: Update thank-you dates for these contributions
da: Opdatér dato for taksigelse på disse bidrag

en: Update the matching contact
da: Opdatér den matchende kontakt

en: Update this field mapping
da: Opdater denne felt-afbildning

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
da: Opdatér denne side med nuværende statistikker over antallet af kontakter i hver smartgruppe.

en: Update your personal contact information
da: Opdatér din personlige kontaktinformation

en: Updated
da: Opdateret

en: Updated Fee(s)
da: Opdateret gebyr(er)

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
da: Opdaterede bevilling(er): %1 (valgt i alt: %2)

en: Updated Mailing
da: Opdaterede postudsendelse

en: Updated contact
da: Opdaterede kontakt

en: Updated personal campaign page
da: Opdaterede personlig kampagneside

en: Updates Saved
da: Opdateringer blev gemt

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
da: Opdaterer medlemsstatusser. ADVARSEL: Påmindelse om fornyelse af medlemskab bliver flyttet til funktionen Planlæg påmindelser, der understøtter adskillige påmindelser om fornyelse.

en: Updates pending event participant statuses based on time
da: Opdateringer afventende arrangements-deltager status baseret på tid

en: Updates pledge records and sends out reminders
da: Opdaterer løfte-poster og sender rykkere

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
da: Opdaterer nulstillingsdatoen, reset_date på en e-postadresse for at indikere, at der var en gyldig levering til denne e-postadresse.

en: Updating
da: Opdaterer

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
da: Opgrader CiviCRM fra v %1 til v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
da: Opdatér CiviCRM til version %1

en: Upgrade DB to %1: SQL
da: Opgradér DB til %1: SQL

en: Upgrade Now
da: Opgradér nu

en: Upgrade failed to redirect
da: Opgradering mislykkedes med at videredirigere

en: Upload CSV File
da: Overfør CSV-fil

en: Upload Content
da: Overfør indhold

en: Upload Data File
da: Overfør datafil

en: Upload TEXT Message
da: Overfør TEKST-besked

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
da: Overfør et billede eller ikon som du ønsker vist, når denne kontakt vises.

en: Upload from my computer
da: Upload fra min computer

en: Upload or Compose On-screen
da: Overfør eller redigér på skærmen

en: Urgent
da: Haster

en: Url Tracking
da: Url tracking

en: Url already exists in Database.
da: URL findes allerede i databasen.

en: Usage
da: Anvendelse

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
da: Brug %1 for stat/provins forkortelse eller %2 for hele stats provins navne.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
da: Brug %1 medmindre der anføres andet af eWAY.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
da: Brug 'Eksakt match', hvis du ikke ønsker, at delvise match erstattes ELLER hvis du vil erstatte en hel sætning med en anden (fx erstat 'Opret Brevudskrift (PDF) «med» Skriv Breve').

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
da: Benyt 'Find kontakter inden for denne gruppe' for at søge efter specifikke kontakter.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
da: Brug 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' medmindre du rådes til andet af Elavon.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
da: Anvend 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' medmindre du rådes til andet af Elavon.

en: Use (create mode)
da: Anvend (oprettelsestilstand)

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
da: Brug <a href='%1'>Find</a> eller formularen <a href='%2'>Avanceret søgning</a> til at angive søgekriterie

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
da: Brug <strong>&#37;</strong> jokere for partielle match. EKSEMPEL: Indtast 'Frivillig&#37;' i din aktivitetstype for at matche alle aktiviteter af typen 'Frivillig' + andre ord (fx. Frivillig bartender).

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
da: Brug <strong>Find Grupper</strong> til at søge efter gruppenavn, type og synlighed.

en: Use Address Elements
da: Anvend adresse-elementer

en: Use Complete Address
da: Anvend komplet adresse

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
da: Brug Brugerdefinerede Felt Sæt til at tilføje logisk beslægtede felter til en bestemt type CiviCRM post (f.eks kontaktpersoner, bidragsposter osv.).

en: Use DedupeRule
da: Brug deduplikeringsregel

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
da: Brug arrangementstyper til at kategorisere dine arrangementer. Arrangement-kilder kan filtreres efter arrangementstype, og søgning af deltager kan anvende arrangementstyper som et kriterie.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
da: Brug grupper til at organisere kontakter (f.eks disse kontakter er en del af vores 'Bestyrelse').

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
da: Brug grupper til at organisere kontakter (f.eks 'disse kontakter er en del af vores bestyrelse'). Du kan også oprette smart-grupper baseret på kontakt karakteristika (f.eks 'denne gruppe består af alle mennesker i vores database, der bor i en bestemt by').

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
da: Brug grupper til at organisere kontakter (f.eks 'disse kontakter er en del af vores bestyrelse'). Du kan også oprette <strong>smartgrupper</strong> baseret på kontakt-karakteristika (f.eks 'denne gruppe består af alle mennesker i vores database, der bor i en bestemt by').

en: Use Location
da: Brug sted

en: Use Rule
da: Brug regel

en: Use Saved Field Mapping
da: Anvend gemt felt-afbildning

en: Use Street Address
da: Anvend gadeadresse

en: Use Template
da: Brug skabelon

en: Use a confirmation page?
da: Anvend bekræftelsesside?

en: Use a confirmation screen?
da: Brug en bekræftelsesside?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
da: Brug et symboludtryk i emnefeltet når du sender post til en række modtagere, og ønsker at inkludere deres navn og/eller andre værdier fra deres kontaktpost, automatisk i emnelinjen.

en: Use another contact's address
da: Benyt en anden kontakts adresse

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Use existing location
da: Brug eksisterende sted

en: Use existing result set
da: Brug eksisterende resultatsæt

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
da: Følg nedenstående trin, hvis du har brug for at kontrollere Vis og/eller Rediger tilladelser for bestemte kontaktgrupper, specifikke profiler eller specifikke brugerdefinerede datafelter.

en: Use for Bulk Mail
da: Anvendes til massepost

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
da: Benyt symboludtrykket %1 for forkortelse af delstat/provins eller %2 for det fulde navn på delstat/provins.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
da: Brug formularen 'Tilføj tilknytningsregel' for at tilføje nye regler.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
da: Brug formularen 'Tilføj tilknytningsregel' for at tilføje en.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
da: Brug afkrydsningsboksene for 'Gruppestatus...' til at se kontakter med statussen 'Afventer', og/eller kontakter som er blevet 'Fjernet' fra denne gruppe.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
da: Benyt <a %1>Tjekliste for konfiguration</a> til at gennemse og konfigurere indstillingerne for dit nye sted

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
da: Benyt formularen til konfiguration af kontrollens titel (med valgfrit logo), tekst til din bidragsknap, en kort beskrivelse af denne indsamlingskampagne, og en henvisning til din organisations hjemmeside (for personer som ønsker at mere information). Du kan også tilpasse standard-farveskemaet ved at udvide sektionen 'Redigér kontrol-farver' på formularen.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
da: Brug hilsen/adresse-indstillingerne til at indstille, hvordan du gerne vil have at en kontaktpersons hilsen og navn vises i de forskellige kommunikationsmetoder. Når du sender e-post eller eksporterer en liste med optegnelser til en .csv-fil til brevfletning, vil hilsner og modtagerfelter afspejle dine indstillinger.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
da: Brug henvisningerne nedenfor til at konfigurere og tilpasse de globale indstillinger i CiviCRM for dit sted. Konsultér %1 for detaljer om indstillinger og valgmuligheder.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
da: Brug tabellen nedenfor til at indtaste beskrivende etiketter og beløb for op til ti arrangementsgebyrer med rabatter for hvert rabatsæt. <strong>Glem ikke at klikke 'Gem' når du er færdig.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
da: Brug tabellen nedenfor til at indtaste beskrivende etiketter og beløb på op til ti niveauer af gebyrer for arrangementer. Disse vil blive vist som en listevalg med radioknapper. Både etiketten og beløbet vil blive vist. Du kan også konfigurere én eller flere sæt af gebyr-rabatter ved at klikke "Rabatter ved tilmeldingsdato" nedenfor.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
da: Brug tabellen nedenfor til at indtaste op til ti faste bidragsbeløb. Disse vil blive præsenteret som en valgliste. Både label og beløb vil blive vist.

en: Use these steps to insert clickable action links:
da: Anvend disse trin til at indsætte handlings-link, man kan klikke på:

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
da: Benyt denne søgeformular til at finde kontakter. Markér kontakterne du ønsker at tilføje til denne gruppe. Klik dernæst 'Tilføj kontakter til %1'.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
da: Brug denne tjekliste til at gennemgå og udføre konfigurationsopgaver for dit websted. Du vil blive omdirigeret tilbage til denne tjekliste, efter du har gemt hver indstilling. Indstillinger som du endnu ikke har gennemgået <span class="status-overdue">vises i rødt</span>. Når du har besøgt en side, vil de links <span class="status-pending"> vises i grønt </span> (selvom det stadig kan være nødvendigt at besøge siden igen for at færdiggøre eller opdatere indstillingerne). Du kan få adgang til denne side igen fra <a href="%1">Administrér CiviCRM</a>-menuen til enhver tid.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
da: Brug dette felt, hvis du skal udfylde <code>Retur-Path</code>-elementet i posthovedet med en fast værdi (f.eks. <code>myuser@example.org </code>). Indtast en fuldt kvalificeret e-postadresse, som tilhører en gyldig SMTP-konto i dit domæne. Denne adresse vil ikke blive set af 'typiske' e-postklienter. Rådfør dig med din SMTP-udbyder om hvilken adresse, der skal indsættes her, således at SMTP-serveren accepterer udgående post fra CiviMail. Hvis dette felt stå tomt, vil <code>Fra</code> for e-postadressen blive brugt som <code>Retur-Path</code>.

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
da: Brug dette felt til at konfigurere medlemstyper, hvor medlemskabet automatisk tildeles til relaterede kontakter. Eksempelvis:

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
da: Brug dette felt til at indikere hvilken organisation, der ejer denne konto.

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
da: Brug dette felt til at angive dit eget ikon for denne Kontakttype. Ikonbilleder skal være 16 x 16 pixels for bedst at passe. Indtast en relativ eller en hel URL som angiver billedfilens placering. Brug en placering udenfor dit CiviCRM kodebibliotek for at mindske risikoen for at miste dine billedfiler under en opgradering. (For Drupal sites, kan du overveje at bruge %1 directory. For Joomla sites, overvej at bruge %2 directory.)

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
da: Brug dette felt til at lagre en beskrivelse om hvordan/hvorfor denne kontakt blev føjet til databasen. Dette felt udfyldes som regel når en kontakt oprettes fra en offentlig formular, dvs. tilmelding til arrangement.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
da: Brug dette felt til at gemme en unik identifikator. Dette bruges normalt til at forbinde kontakter med poster i et relateret eller ældre program. Når du overfører data fra et andet system, så importer den unikke kontakt-identifikator fra det gamle system til dette område. Du kan derefter bruge den til at matche importerede bidrag og andre transaktionelle data til den tilsvarende kontakt-post.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
da: Brug denne formular til at tilføje en ny undersøgelse. Du kan oprette en ny aktivitetstype, specifikt for denne undersøgelse eller vælge en eksisterende aktivitetstype til denne undersøgelse.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
da: Anvend denne formular til at tildele adgang for CiviCRM-komponenter og andre CiviCRM-rettigheder til WordPress-roller.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
da: Brug denne formular til at tilføje eller redigere genbrugelige beskedskabeloner.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
da: Brug denne formular til at konfigurere placeringen og eventuelt kontaktinformation for dette arrangement. Denne information vil blive vist på siden, Information om arrangement. Den vil også blive medtaget på sider tli online-tilmelding og e-mail med bekræftelser, hvis disse funktioner er aktive.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
da: Brug denne formular tli at konfigurere takke-beskeder og tilvalg for kvitteringer.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
da: Brug denne formular til at redigere sidetitel, finanstype (donation, kampagnebidrag, osv.), mål for beløb, introduktion og status (aktiv/inaktiv) for denne side til online-bidrag.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
da: Brug denne formular til at redigere titlen og hjælpeteksten for sæt af prisfelter.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
da: Brug denne formular for at aktivere og konfigurere en sektion til tilmelding og fornyelse af medlemskab på denne online-bidragside. Hvis du ikke bruger denne side til medlemstilmelding, så lad boksen <strong>Aktiveret</strong> stå tom.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
da: Brug denne formular til at aktivere og konfigurere en sektion til medlemstilmelding og fornyelse for denne online-bidragsside. Hvis du ikke anvender denne side til medlemstilmeldinger, så lad boksen "Aktiveret" stå umarkeret.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
da: Anvend denne formular til at finde legater efter kontaktnavn, bevillingsstatus, bevillingstype, samlede sum etc.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
da: Brug denne formular til at vælge en præmie, der skal tilbydes på denne online-bidragsside.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
da: Brug denne formular til at indstille titel, type af post som felterne vil blive brugt til, og sæt-niveau hjælp. Du vil derefter kunne tilføje et ubegrænset antal felter til sættet.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
da: Brug denne formular til at sende en medlemspost på vegne af %1. <strong>En %2-transaktion vil blive sendt</strong> med brug af den valgte betalingshåndtering.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
da: Brug denne formular og indsend en tilmelding til arrangement på vegne af %1. <strong>En %2-transaktion vil blive indsendt</strong> med brug af den valgte betalingshåndtering.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
da: Brug denne formular til at opdatere kreditkort, samt navn og adresse på fakturering, der anvendes for dette gentagne bidrag.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
da: Brug denne side til at konfigurere standardformater for visning af dato og felter til datoinput på tværs af dit sted. Indstillingerne bruger standarderne for POSIX-angivelser. Nye installationer er konfigurerede på forhånd med amerikanske standardformater. Du kan tilsidesætte denne standardindstilling og angive intervallet for tilladte datoer for specifikke felttyper gennem <a href="%1">Administrér > Tilpas data og sider > Datopræferencer</a>

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
da: Brug dette skærmbillede til at konfigurere formater for datovisning og dato inputfelter. Standard er standard USA formater. Indstillinger bruger standard POSIX specifiers. Ledige specifiers og de værdier, der produceres, vil variere baseret på dit operativsystem og locale.

en: Use this search
da: Benyt denne søgning

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
da: Brug denne sektion til at indsætte og opdatere alle præmier, du ønsker at tilbyde på enhver af dine online-bidragssider. Du kan derefter tildele én eller flere præmier til en specifik bidragsside fra <a href='%1'>Konfigurér online-bidragssider</a> <strong>&raquo; Konfigurér &raquo; Præmier</strong>.

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
da: Benyt denne sektion til at indikere, at bidraget blev modtaget gennem en interessents personlige kampagneside (PK), ELLER bør krediteres til denne PK post facto.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
da: Anvend til at indikere, at en kontakt har en relation med den faktiske donor og/eller var indirekte ansvarlig for bidraget. Eksempelvis, hvis et familiemedlem foretager et større bidrag - så er det ofte nyttigt at registrere en blød kredit for et andet familiemedlem(mer). Du kan registrere en blød kredit, mens der tilføjes eller redigeres en bidragspost fra denne fane.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
da: Brug symboludtryk når du sender post eller opretter PDF-breve for et antal modtagere, og ønsker at inkludere deres navn og/eller andre værdier fra deres kontaktpost automatisk i din besked.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
da: Brug fletfelter når du sender mails til flere modtagere, og ønsker at inkludere deres navne og/eller andre kontaktoplysninger automatisk i din mail.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
da: Brug symboludtryk når du sender sms til et antal modtagere, og ønsker at inkludere deres navn og/eller andre værdier fra deres kontaktpost automatisk i din besked.

en: Used For
da: Brugt til

en: Used For?
da: Anvendes til?

en: Used for
da: Bruges til

en: User Added
da: Bruger blev tilføjet

en: User Dashboard Options
da: Brugerindstillinger for instrumentbræt

en: User ID
da: Bruger ID

en: User Link
da: Brugerhenvisning

en: User Name
da: Bruger Navn

en: User Name Label
da: Brugernavn-etikette

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
da: Brugernavn er ikke angivet i Administrér CiviCRM &raquo; Systemindstillinger &raquo; Betalingshåndteringer.

en: User Preference
da: Bruger-præferencer

en: User Record
da: Bruger-post

en: User account is no longer active
da: Brugerkonto er ikke aktiv længere

en: User and User Admin Only
da: Kun brugere og admin-brugere

en: User inbox is full
da: Bruger-indbakke er fuld

en: User-defined Profile
da: Brugerdefineret profil

en: User-defined Profiles
da: Brugerdefinerede profiler

en: User-driven Messages
da: Brugerdrevede beskeder

en: Username
da: Brugernavn

en: Username is not set for this payment processor
da: Brugernavn er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
da: Brugernavn som bruges ved afstemninger (for IMAP og POP3).

en: Users and Permissions
da: Brugere og rettigheder

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller redigerer oplysysninger på deltagerstatus.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller redigerer oplysninger om kontakters lokation.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi, når de tilføjer eller redigerer relationer mellem kontakter.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller retter transaktionssider.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
da: Brugere med rettigheden 'administrér reserverede rapporter' kan angive en rapportinstans som reserveret, hvilket forhindrer andre brugere fra at tilgå eller ændre Rapport-kriterie og Rapport-indstillinger. Dette er især nyttigt til rapportinstanser, hvis kriterie påvirker de data som er tilgængelige i ikkerapport-sider. Eksempelvis vil visningen af kolonner, der er konfigureret til 
    Oversigt over logregistrering af kontakter, påvirke kolonnerne som vises under hver kontakts Ændringslog-faneblad.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
da: Brugere med de passende rettigheder kan tilføje denne rapport til deres instrumentbræt.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
da: Som regel de sidste 3-4 tal i området med din underskrift på bagsiden af kortet.

en: Uzbek
da: Usbekisk

en: Valid Rows
da: Gyldige rækker

en: Validate & Process the Batch
da: Validér og foretag behandling af bunken

en: Validate Email Address from Mailings.
da: Validér e-postadresser fra postudsendelser.

en: Value
da: Værdi

en: Value Saved
da: Værdi blev gemt

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
da: Værdi for filtrene 'Dette år'  og 'Andre år' kan ikke være den samme.

en: Value must be an integer.
da: Værdi skal være et heltal.

en: Value should be a positive number
da: Værdi skal være et positivt tal

en: Verify SSL Certificates
da: Verificér SSL-certifikater

en: Verify SSL Certs
da: Verificér SSL-cert.

en: Verify email address to opt out:
da: Bekræft din e-mailadresse for at melde dig ud:

en: Verify email address to unsubscribe:
da: Bekræft e-mailadressen for at afmelde dig:

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
da: Bekræft at indholdet og formateringen ser ensartet ud på tværs af forskellige e-mailprogrammer.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
da: Verificering af SSL-certifikatet hjælper med at bekræfte at CiviCRM foretager sikker kommunikation direkte til betalingshåndteringerne.

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
da: Versionsinformation kunne ikke findes i databasen. Du er nødt til at fastslå den korrekte version, der svarer til din nuværende database-tilstand.

en: Version information missing in civicrm codebase.
da: Versionsinformation mangler i civicrm-kodebase.

en: Version information missing in civicrm database.
da: Versionsinformation mangler i civicrm-database.

en: Vertical Spacing
da: Lodret afstand

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View
da: Vis

en: View %1
da: Vis %1

en: View %1 Record
da: Vis %1 post

en: View / Edit Multiple Choice Options
da: Vis/redigér tilvalg med flere svarmuligheder

en: View / download files including images and photos
da: Vis / hent filer inklusive billeder og fotos

en: View Activity
da: Se aktivitet

en: View Activity History URL
da: Vis URL på aktivitets historik

en: View Activity Record
da: Vis aktivitetspost

en: View All Reports
da: Vis alle rapporter

en: View Case
da: Se sag

en: View Change Log
da: Vis ændringslog

en: View Comment
da: Vis kommentar

en: View Contact
da: Vis kontakt

en: View Contact Dashboard
da: Vis kontakt-instrumentbræt

en: View Contact Details
da: Se detaljer om kontakt

en: View Contact Record
da: Vis kontaktpost

en: View Contact Summary for this Contact
da: Vis kontakt-opsummering for denne kontakt

en: View Contact Summary for this Contact.
da: Vis oplysninger om denne kontakt.

en: View Contact URL
da: Vis kontakt URL

en: View Contact details for this contact.
da: Vis kontakt detaljer for denne kontakt

en: View Contribution
da: Vis bidrag

en: View Contribution Details for this Contact.
da: Vis Bidragsdetaljer for denne kontakt.

en: View Contribution URL
da: Vis bidrags URL

en: View Contribution details for this contact
da: Vis bidragsdetaljer for denne kontakt

en: View Contribution from
da: Vis bidrag fra

en: View Default
da: Vis standard

en: View Details of Case.
da: Vis detaljer for sag.

en: View Details of this Contribution.
da: Vis detaljer for dette bidrag

en: View Event Income Details for this Event
da: Vis indtægter for dette arrangement

en: View Event Income For this Event
da: Vis indtægter fra dette arrangement

en: View Event Income details for this Event.
da: Vis detaljer om arrangement-indtægter fra dette arrangement.

en: View Event Participants For this Event
da: Vis antal deltagere til dette arrangement

en: View Event Registration for
da: Vis tilmeldinger til arrangement for

en: View Grant
da: Vis bevilling

en: View Job Log
da: Vis job-log

en: View Log (all jobs)
da: Vis log (alle job)

en: View Mailing
da: Vis postudsendelse

en: View Mailing Report
da: Vis rapport for post

en: View Membership
da: Vis medlemskab

en: View Membership Detail for this Contact.
da: Se detaljer om medlemskab for denne kontakt

en: View Membership URL
da: Vis URL for medlemskab

en: View Membership for
da: Vis medlemskab for

en: View Multiple Choice Option
da: Vis indstilling for flere svarmuligheder

en: View Note
da: Vis note

en: View Only
da: Vis kun

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
da: Vis kun, kan ikke vælges, hvis dette felt skal indgå i tilmeldingsformularen.

en: View Only?
da: Kun visning?

en: View Option
da: Valgmulighed for visning

en: View Page
da: Vis side

en: View Participant
da: Vis deltager

en: View Participant Record
da: Vis deltagerpost

en: View Participant Record for this Contact.
da: Vis deltagerpost for denne kontakt

en: View Participant URL
da: Vis deltager URL

en: View Participation
da: Vis deltagelse

en: View Payment
da: Vis betaling

en: View Pledge
da: Vis løfte

en: View Pledge Details for this contact
da: Vis detaljer om løfte for denne kontakt

en: View Pledge by
da: Vis tilsagn efter

en: View Price Option
da: Vis pris-tilvalg

en: View Price Options
da: Vis pristilvalg

en: View Primary
da: Vis primær

en: View Primary member record
da: Vis primær medlemspost

en: View Profile Details
da: Vis profildetaljer

en: View Recurring Payment
da: Vis gentagen betaling

en: View Relationship
da: Vis relationer

en: View Relationship Type
da: Vis relationstype

en: View Relationship for
da: Vis relation for

en: View Relationship for %1
da: Vis relation for %1

en: View Revisions
da: Vis revisioner

en: View Selected Contacts
da: Vis valgte kontakter

en: View Survey Report
da: Vis undersøgelsesrapport

en: View System Default Message Template
da: Vis systemstandardens beskedskabelon

en: View Website Profile
da: Vis websted-profil

en: View activity
da: Vis aktivitet

en: View activity details
da: Vis aktivitets-detaljer

en: View all activities (for visible contacts)
da: Vis alle aktiviteter (for synlige kontakter)

en: View all events for this contact
da: Vis alle arrangementer for denne kontakt

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
da: Vis alle eksisterende og/eller udløbe medlemskaber for denne kontakt

en: View all grants
da: Vis alle bevillinger

en: View all memberships for this contact
da: Se alle medlemskaber for denne kontakt

en: View all results for activities
da: Vis alle resultater for aktiviteter

en: View all results for cases
da: Vis alle resultater for sager

en: View all results for contacts
da: Vis alle resultater for kontakter

en: View all results for contributions
da: Vis alle resultater for bidrag

en: View all results for files
da: Vis alle resultater for filer

en: View all results for memberships
da: Vis alle resultater for medlemskaber

en: View all results for participants
da: Vis alle resultater for deltagere

en: View and Edit Custom Fields
da: Vis og redigér tilpassede felter

en: View and Edit Fields
da: Vis og rediger felter

en: View and Edit Options
da: Vis og redigér tilvalg

en: View and Edit Price Fields
da: Vis og redigér pris-felter

en: View campaign page
da: Vis kampagneside

en: View complete event information.
da: Vis al information om arrangement

en: View complete message
da: Vis komplet meddelelse

en: View contact
da: Se kontakt

en: View contact record
da: Se kontakten

en: View contact summary for this househould
da: Vis kontaktoversigt for denne husstand

en: View contact summary for this organization.
da: Vis kontaktoversigt for denne organisation

en: View contribution details for this individual
da: Vis detaljer om bidrag for dette individ

en: View contributions for this Country.
da: Vis bidrag fra dette land

en: View current revision
da: Vis aktuelle revision

en: View details for this update
da: Vis detaljer for denne opdatering

en: View displays CiviCRM Activities
da: Oversigt viser CiviCRM-aktiviteter

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
da: Oversigt viser CiviCRM-kontakter, af personer, organisationer, etc.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
da: Oversigen viser CiviCRM-bidrag, med relationer til kontakter.

en: View displays CiviCRM Events
da: Oversigt viser CiviCRM-arrangementer

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
da: Oversigt viser CiviCRM resultater fra mailudsendelse.

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
da: Oversigt viser CiviCRM-medlemskaber, med forbindelse til kontakter.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
da: Oversigt viser CiviCRM-deltagere, ofte sammen med filtre for arrangementer

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
da: Oversigt som viser CiviCRM-relationer som har forbindelse til kontakter.

en: View event info page
da: Vis info-side for arrangementet

en: View issues and report bugs.
da: Vis sager og rapportér fejl.

en: View memberships
da: Vis medlemskaber

en: View online event information pages
da: Vis informationssider for onlinearrangementer

en: View or Edit Fields for this Profile
da: Vis eller redigér felter for denne profil.

en: View or Edit Financial Accounts
da: Vis eller redigér finanskonti

en: View page
da: Vis side

en: View pledges
da: Vis løfter om bidrag

en: View primary member contact summary
da: Vis primær oversigt over medlemskontakt

en: View related contribution
da: Vis relaterede bidrag

en: View repeatDetails for this state.
da: Vis gentagDetaljer for denne tilstand.

en: View reports
da: Vis rapporter

en: View the Dedupe Exceptions
da: Vis undtagelser for deduplikering

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
da: Vis siden Information for arrangement, som den vil blive vist for stedets besøgende.

en: View the system default for this workflow message template
da: Vis systemstandarden af denne beskedskabelon for arbejdsgange

en: View this contribution.
da: Vis dette bidrag.

en: View this revision of the activity record.
da: Vis denne revision af aktivitetsposten.

en: View/Add Transactions to Batch
da: Se/tilføj transaktioner til massekørsel

en: View/Edit Drupal User Account
da: Vis/rediger Drupal-brugerkonto

en: Viewed contact
da: Set kontakt

en: Viewing Contacts
da: Visning af kontakter

en: Viewing Smart Groups
da: Viser smartgrupper

en: Viewing and Editing Contacts
da: Visning og redigering af kontakter

en: Views integration settings
da: Vis indstillinger for integration

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: Voicemail
da: Telefonsvar

en: Volapük
da: Volapyk

en: Volunteer
da: Frivillig

en: Volunteer for
da: Frivillig for

en: Volunteer is
da: Frivillig er

en: Volunteer relationship.
da: Frivillig-relation.

en: Vote
da: Stem

en: Vote Cancelled.
da: Stemme er annulleret.

en: Vote Recorded.
da: Stemme er registreret.

en: Voted?
da: Har stemt?

en: Voter Reservation
da: Vælgerreservation

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
da: Vælgerreservation blev ikke tilføjet for %1 kontakt(er).

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
da: Vælgerreservation er blevet tilføjet for %1 kontakt(er).

en: Voter Reservation is full for this survey.
da: Vælgerreservation er fyldt op for denne undersøgelse.

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
da: ADVARSEL - Deaktivering af en valgmulighed, som er blevet tildelt til eksisterende poster vil resultere i, at den valgmulighed vil blive ryddet når posten bliver redigeret.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
da: ADVARSEL - Denne handling stiller status for CiviCRM tilbagevendende bidrag til 'Annulleret', men sender ikke en anmodning om annullering til betalingsprocessoren. Du skal sikre, at denne tilbagevendende betaling (abonnement) er annulleret af betalingsprocessoren.

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
da: Er du sikker på at du vil slette kortlægning '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
da: ADVARSEL: Er du sikker på at du vil slette den vedhæftede fil?

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
da: ADVARSEL: Er du sikker på at du vil tilbagerulle nedenstående ændringer?

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
da: ADVARSEL: Sletning vil fjerne denne tilladelse fra den angivne AKL-rolle.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
da: ADVARSEL: Sletning denne deltagerstatus vil fjerne alle dens indstillinger.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
da: ADVARSEL: Sletning af dette planlagte job vil føre til at nogle vigtige funktioner for stedet vil ophøre med at fungere.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
da: ADVARSEL: Sletning af denne bunke vil føre til tab af alle data angivet for denne bunke.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
da: ADVARSEL: Sletning af dette bidrag vil føre til tab af de tilknyttede finansielle transaktioner (hvis der er nogen).

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
da: ADVARSEL: Sletning af dette tilpassede felt vil føre til tab af alle relaterede data.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
da: ADVARSEL: Sletning af dette brugerdefinerede felt vil føre til tab af alle '%1'-data.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
da: ADVARSEL: Sletning af dette brugerdefinerede felt vil føre til tab af alle '%1'-data. Enhver profil-formular og visning af felter som er kædet til '%1' vil også blive slettet.

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighedsgruppe vil resultere i tab af alle registreringer, der bruger den mulighed.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
da: ADVARSEL: Sletning af dette tilvalg vil fjerne denne AKL-rolle-tildeling.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighed vil resultere i tab af alle %1 relaterede poster, der benytter muligheden.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
da: ADVARSEL: Sletning af denne mulighed vil medføre tab af alle forhold relationer af denne type.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
da: ADVARSEL: Slettes denne valgmulighed vil det betyde tab af alle rapport-relaterede poster, der benytter denne valgmulighed. Det kan betyde tab af en betydelig mængde data, og handlingen kan ikke fortrydes. Vil du fortsætte?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
da: ADVARSEL: Sletning af dette tilvalg vil føre til tab af alle bidragsposter, der anvender dette tilvalg.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
da: ADVARSEL: Sletning af dette tilvalg vli føre til tab af alle data.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning af denne valgmulighed vil resultere i tab af alle beliggenhed type poster, der benytter denne valgmuligheden.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
da: ADVARSEL: Slettes dette tilvalg, så vil det betyde tab af alle medlemsposter af denne type.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighed vil resultere i tab af e-mail-indstillingerne data.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
da: ADVARSEL: Sletning af dette løfte vil også slette alle relaterede betalingstilsagn.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
da: ADVARSEL: Sletning af dette prisfelt vil føre til tab af alle '%1'-data.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
da: ADVARSEL: Sletning af denne prisstruktur vil føre til tab af alle '%1'-data.

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
da: ADVARSEL: Sletning af denne profil vil fjerne den fra Profil-formularer og visninger. Hvis dette felt bruges i en 'selvstændig' profil-formular, så vil du skulle opdatere disse formularer for at fjerne dette felt.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
da: ADVARSEL: Sletning af denne tilmelding vil føre til tab af relaterede betalingsposter (hvis der er nogen).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
da: ADVARSEL: Brug ikke mellemrum i stednavnet.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
da: ADVARSEL: Hvis du annullerer gentagne bidrag som er knyttet til dette medlemskab, så vil medlemskabet ikke længere blive fornyet automatisk. Den nuværende medlemsstatus vil dog ikke blive påvirket.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
da: ADVARSEL: Hvis du sletter denne valgmulighed, vil bidragydere ikke være i stand til at bruge denne kreditkorttype på dine online-bidragssider.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
da: ADVARSEL: Mange valgmulighedsgrupper bruges i programmeringen og værdier bør tilføjes eller ændres med forsigtighed.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
da: ADVARSEL: Når først en regel er blevet markeret som reserveret, så kan den ikke slettes, og felterne og vægtningerne kan ikke længere ændres.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
da: ADVARSEL: Den duplikerede kontaktpost VIL BLIVE SLETTET efter sammenfletningen er fuldført.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
da: ADVARSEL: Afinstallation af dette udvidelsesmodul kan føre til tab af alle poster, der benytter dette udvidelsesmodul.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
da: ADVARSEL: Du er i gang med at slette etikette-formatet med titlen <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
da: ADVARSEL: Du er i gang med at slette PDF-sideformatet med titlen <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
da: ADVARSEL: Du skifter fra en testtilstand (Videredirigér til database) til en live-tilstand. Tjek Postudsendelser > Arkiverede postudsendelser, og slet enhver test-postudsendelse, der ikke har statussen Fuldført, forud for den første kørsel af cron-jobbet til postudsendelse.  Dette vil sikre at test-postudsedelser faktisk ikke bliver sendt ud.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
da: ADVARSEL: Du kan ikke slette en finanstype, hvis den på nuværende tidspunkt anvendes af bidrag, bidragssider eller medlemstyper. Overvej i stedet at deaktivere dette tilvalg.

en: WYSIWYG Editor
da: WYSIWYG-redigeringsværktøj

en: Wait List Confirmation
da: Venteliste-bekræftelse

en: Waiting
da: Venter

en: Waiting Review
da: Afventer gennemgang

en: Waitlist
da: Venteliste

en: Waitlist Enabled
da: Venteliste er slået til

en: Waitlist Message
da: Venteliste besked

en: Waitlist Text
da: Venteliste tekst

en: Waitlisting Statuses
da: Statusser for venteliste

en: Walk / Phone List Report
da: Besøgsrute/Telefonliste Rapport

en: WalkList
da: Besøgsrute

en: Walloon
da: Vallonsk

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
da: Advarsel: Fejlsøgningen er aktiveret i <a href="%1">systemindstillinger</a>. Denne bør ikke være slået til på produktionsservere.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
da: Advarsel: Sletning af denne arrangementsskabelon vil også slette den forbundne arrangementsregistreringsside og arrangementsgebyr konfigurationer.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
da: Advarsel: Sletning af dette arrangements vil også slette den forbundne arrangementsregistreringsside og arrangementsgebyr konfigurationer.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
da: Advarsel: Udgående e-mail er slået fra i <a href="%1">systemindstillingerne</a>. De rette indstillinger bør slås til på produktionsservere.

en: Warning: Update Greeting job enabled
da: Advarsel: Opdateringskørsel for hilsener er slået til

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
da: Advarsel: Du vil ikke kunne genåbne eller ændre massekørslen, efter den er blevet eksporteret. Er du sikker på at du vil eksportere?

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
da: Vi kan ikke installere softwaren. Se venligst <a href="#requirements">nedenfor</a> for detaljerne.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
da: Vi kan ikke fastslå hvor meget hukommelse, du har allokeret. Installér kun, hvis du er sikker på at du som minimum har allokeret %1 MB.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
da: Vi kan ikke vises siden, da linket ikke er korrekt. Dette kan skyldes, at du har brugt din browsers tilbageknap eller du har klikket på et ukorrekt link.

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
da: Vi kunne ikke udtrække beskedindholdet fra denne tilbagevendte besked.

en: We could not find a contact id.
da: Vi kunne ikke finde et kontakt id

en: We could not found respondent for this survey to release.
da: Vi fandt ikke respondenter til denne undersøgelse, der kunne frigives.

en: We could not geocode the destination address.
da: Vi kunne ikke geoindkode destinationsadressen.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
da: Vi kunne ikke flytte den uploadede fil %1 til uploadkataloget %2. Kontroller at indstillingerne for 'midlertidige filer' peger på en gyldig sti, din webserver har skriverettigheder til.

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
da: Vi stødte på en fejl under forsøg på at oprette databasen. Tjek venligst dine rettigheder på MySQL-serveren og databasenavnet, og forsøg påny.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
da: Vi havde et problem under behandling af din anmodning om medlemskab i %1. Du har forsøgt at tilmelde dig til en privat gruppe og/eller vi stødte på en databasefejl. Kontakt venligst sidens administrator.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
da: Vi har automatisk slået fanen for postudsendelser til for sider med kontaktoversigter, så du kan se postudsendelser afsendt til hver kontakt.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
da: Vi har integreret KCFinder med CKEditor og TinyMCE. Dette giver brugeren mulighed for at uploade billeder. Alle billeder som uploades vil være offentligt tilgængelige.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
da: Vi anbefaler at du gemmer en kopi af din tilpassede tekst og HTML-besked indholdet til en tekstfil, før man vender tilbage, så du kan kombinere dine ændringer med systemets standard-beskeder efter behov.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
da: Vi var ikke i stand til at behandle din betaling på nuværende tidspunkt. Prøv venligst igen senere.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
da: Vi vil registrere din første lovede betaling når vi modtager det fra dig. Du vil få mulighed for at ændre eller annullere fremtidige lovede betalinger til enhver tid ved at logge ind på din konto eller kontakte os via %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
da: Vi sender dig en betalingspåmindelse %1 dage forud for hver planlagte betalingsdato. Påmindelsen vil indeholde en henvisning til en side, hvor du kan foretage din betaling online.

en: Web Service URL
da: URL for webtjeneste

en: Web service user ID.
da: Web service bruger ID.

en: Webserver config
da: Webserver-konfiguration

en: Website
da: Hjemmeside

en: Website ID
da: Websted-ID

en: Website Profile
da: Websted-profil

en: Website Type
da: Type af websted

en: Website URL
da: Hjemmeside-URL

en: Website type
da: Websitetype

en: Week
da: Uge

en: Week %week
da: Uge %week

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Weight
da: Vægt

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
da: Grænseværdi for at overveje matchende kontaktpersoner:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
da: Vægt kontroller den rækkefølge etikette-formater vises i listevalg. Angiv et positiv eller negativt heltal. Lavere tal vises før højere tal.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
da: Vægt kontroller den rækkefølge PDF-sideformater vises <br />i listevalg. Angiv et positiv eller negativt heltal. Lavere tal <br />vises før højere tal.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
da: Vægt styrer den rækkefølge, som brugerdefinerede feltsæt bliver vist i, når der er mere end et felt. Indtaste et positivt eller negativt heltal - lavere tal vises før højere tal.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
da: Vægt styrer den rækkefølge, som felter vises i i en gruppe. Indtast et positivt eller negativt helt tal - lavere tal vises før højere tal.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
da: Vægt kontrollerer den rækkefølge felter vises i, i en profil. Angiv et positivt eller negativt heltal - lavere tal vises før højere tal. Bemærk: Rækkefølgen for felterne vil ikke tage hensyn til non-multifelter som er blandet med poster med flere felter i redigeringstilstanden.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
da: Vægt kontrollerer den rækkefølge profiler vises i, når mere end én profil er inkluderet i sider til brugertilmelding eller Min konto. Angiv et positivt eller negativt heltal - lavere tal vises før højere tal.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
da: Vægten styrer rækkefølgen for visning af præmier på bidragssiden.

en: Weight must be integer
da: Vægt skal være et heltal

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
da: Vægt angiver rækkefølgen for automatisk tildeling af status til et medlemskab. Det angiver også rækkefølgen for status-visninger. EKSEMPEL: Standard-statusserne 'Ny' og 'Aktuel' har overlappende intervaller. Medlemskaber som omfatter af begge status-kriterier bliver tildelt den status som har lavest vægt.

en: Welcome %1
da: Velkommen %1

en: Welcome Message
da: Velkomstbesked

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
da: Velkommen. Dit abonnement på %1-postlisten er blevet aktiveret.

en: Welsh
da: Walisisk

en: Western Frisian
da: Westerlauwersfrisisk, Vestfrisisk

en: What URL was clicked
da: Hvilken URL der blev klikket på

en: What day in the contribution will the debit occur
da: Hvilken dag i bidraget vil debitationen finde sted

en: What to do upon duplicate match
da: Tiltag ved dublet-match

en: What type of operation (action) is being permitted?
da: Hvilken type handling operation (handling) tillades?

en: When
da: Tidspunkt

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
da: Når CiviMail er aktiveret, og en profil benytter "Tilføj til gruppe" indstilling, vil brugere, der udfylder profilformularen modtage en bekræftelses e-mail. De skal svare (opt-in), før de tilføjes til gruppen.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
da: Når CiviMail er aktiveret, vil brugere, der "abonnerer" på en gruppe fra et profilgruppe(r) afkrydsningsfelt modtage en bekræftelses e-mail. De skal svare (opt-in), før de tilføjes til gruppen.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
da: Når personlige kampagnesider er aktiveret, så vil interessenter se en henvisning som inviterer dem til at oprette deres egen indsamlingsside efter at have foretaget et bidrag.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
da: Når personlige kampagnesider er aktiveret, så vil interessenter se en henvisning som inviterer dem til at oprette deres egen indsamlingsside efter at have ydet bidrag.  Bidrag fra personer, der er kommet gennem en personlig kampagneside, registreres som "bløde kreditter" for supporteren som oprette kampagnesiden.

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
da: Når et bidrag sker gennem en personlig kampagneside, så tildeles en blød kredit for bidraget automatisk til kontakten, der oprettede den personlige kampagneside.

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
da: Når bidrag foretages gennem en personlig kampagneside, så oprettes der automatisk en blød kredit (af typen "Personlig kampagneside") og den tildeles til "ejeren" af den personlige kampagneside.

en: When did this contact first become a member?
da: Hvornår blev denne kontakt medlem første gang?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
da: Hvornår træder status i kraft? EKSEMPEL: <strong>Ny</strong> status begynder ved medlemskabets 'tilmeldingsdato'.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
da: Hvornår slutter denne status? EKSEMPEL: <strong>Aktuel</strong> status slutter ved medlemskabets 'slutdato'.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
da: Når funktionen er aktiveret, vil kontaktpersoner, der er tildelt aktiviteter automatisk modtage en e-mail med en kopi af aktiviteten.

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
da: Når slået til, så vil notifikation til den anviste modtager, som udsendes ovenfor inkludere en ical-mødeinvitation.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
da: Ved aktivering vil dette arrangement blive medtaget i iCalendar-kilder og vist på dit steds blok, "Kommende arrangementer".

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
da: Når aktiveret, vil denne funktion give brugere mulighed for at angive en organisation som værende doneren eller medlem. Brugere som er logget ind vil få valg mellem en liste af organisationer som du har en rettighedsbaseret relation til, ELLER at angive en ny organisation. Anonyme brugere bliver anmodet om at angive navn på organisationen. Hvis en matchende organisation bliver fundet, med brug dit steds konfiguration af strikse regler for dublet-match for organisationer, så vil bidraget eller medlemskabet blive kædet til denne organisation. Alternativt vil en ny kontaktpost for organisation blive oprettet.

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
da: Når reCAPTCHA er slået til i en profilformular, så afkræves der fra anonyme brugere, at de aflæser et billede med bogstaver og tal samt indtaster værdien i et felt. Dette hjælper mod misbrug fra automatiserede skripter.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
da: Når der registreres skærmnavne til Instant Messaging fra kontakter, så kan det være nyttigt at inkludere IM-tjenesteudbyder (f.eks. AOL, Yahoo, osv.). CiviCRM er installeret med de hyppigst forekommende tjenesteudbydere. Administratorer kan tilføje yderligere leverandører efter behov.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
da: Når der registreres numre for mobiltelefoner fra kontakter, så kan det være nyttigt at inkludere mobil-tjenesteudbyder (f.eks. TDC, Telia, osv.). CiviCRM er installeret med de hyppigst forekommende tjenesteudbydere. Administratorer kan tilføje yderligere leverandører efter behov.

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
da: Når en person donerer gennem en personlig kampagneside, så gives der en blød kredit til ejeren af siden, for at yde anerkendelse af den rolle hun har spillet i forhold til bidraget. CiviBidrag har en sektion, der lader dig administrere alle PK'er for din organisation. Du kan kræve godkendelse før en PK går 'i luften', og deaktivere eller slette enhver kampagneside som du ikke godkender.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
da: Når dette arrangement er aktivt, skal du oprette front-end links til oplysninger om arrangementet siden ved hjælp af Menuhåndteringen. Vælg <strong>Arrangement-info-side</strong> og indtast <strong>%1</strong> som arrangements-id'et.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
da: Når dette arrangement er aktivt, skal du oprette links til siden, Information om arrangement ved at kopiere og indsætte følgende URL:

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
da: Når dette felt er markeret, er medlemsgebyret inkluderet i listen over hver medlemsmulighed på tilmeldingssiden og fornyelse side. Dette anbefales til de fleste opsætninger.

en: When was the case (or closely related entity) was created or modified or deleted.
da: Hvornår sagen (eller tæt forbundne elementer) blev oprettet, ændret eller slettet.

en: When was the case was created.
da: Hvornår sagen blev oprettet.

en: When will the failed contribution be retried?
da: Hvornår vil det fejlbehæftede bidrag blive forsøgt igen?

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
da: Når du vælger den primære placeringstype, så vil de indsamlede data benytte den forvalgte lokationstype fra opsætningen af <a href="%1">Lokationstyper</a>.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
da: Når du lukker din massekørsel, så vil CiviCRM verificere om du har angivet det korrekt antal

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
da: Når du lukker din massekørsel, så vil CiviCRM verificere om summen som er angivet matcher dette tal

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
da: Når du ser deres kampagneside MENS DU ER LOGGET IND, så rummer siden henvisninger
    til at redigere din side, fortæl videre venner, samt opdatere af dine kontaktinfo.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
da: Når din side er aktiv, så opret frontende-henvisninger til bidragssiden med brug af Menu-håndteringen. Vælg <strong>Administrér CiviCRM &raquo; CiviBidrag &raquo; Administrér bidragssider</strong> og vælg <strong>%1</strong> for bidragssiden.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
da: Når din side er aktiv kan du henvise personer til siden. Dette gøres ved at kopiere og indsætte følgende URL:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
da: Når som helst du ønsker at forhåndvise, opdatere eller markedsføre din side

en: Where
da: Hvor

en: Where did this registration come from?
da: Hvor er denne registrering kommet fra?

en: Where the Contribution came through.
da: Hvornår gik bidraget igennem

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
da: Om du vil bruge SSL til IMAP og POP3 eller ej.

en: Which Data
da: Hvilke data

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
da: Hvilke lande som er tilgængelige i felt-valget Lande, når der tilføjes eller redigeres kontaktadresser. Profiler og tilpassede 'Lande'-felter bruger også denne indstilling. For at inkludere ALLE lande, så lad boksen til højre stå umarkeret.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
da: Hvilke betalingsfrekvenser kan brugeren vælge fra (f.eks hver »uge«, hver 'måned', hvert 'år')?

en: While
da: Imedens

en: Widget
da: Kontrol

en: Widget Settings
da: Indstillinger for kontrol

en: Widgets
da: Kontroller

en: Width (columns)
da: Bredde (kolonner)

en: Width x Height
da: Bredde x højde

en: Wildcard Match
da: Match med jokertegn

en: Will this recurring contribution automayically renew?
da: Vil dette gentagede bidrag automatisk blive fornyet?

en: Winner
da: Vinder

en: Winner Criteria
da: Vinderkriterie

en: With
da: Med

en: With Contact
da: Med-kontakt

en: With Logo
da: Med logo

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: With client
da: Med klient

en: With client(s)
da: Med klient(er)

en: With no personal note
da: Uden personlig besked

en: With other contact(s)
da: Med anden kontakt(er)

en: With the personal note
da: Med den personlige besked

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
da: Med fremhævet tekst, klikkes link-ikonet Indsæt/Redigér i redigeringsværktøjets værktøjslinje.

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
da: Med denne opsætning bliver medlemskabetsgebyret automatisk opkrævet, og brugere har en mulighed for at foretage et yderligere bidrag (to særskilte betalingstransaktioner vil blive genereret).

en: Withdrawn
da: Tilbagetrukket

en: Word Replacement ID
da: ID for orderstatning

en: Word Replacement Match Type
da: Orderstatning - matchtype

en: Word Replacement is Active
da: Orderstatning er aktiv

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
da: Rettighederne for Drupal-brugeren er blevet angivet automatisk - hvilket giver anonyme og godkendte brugere adgang til offentlige CiviCRM-formularer og egenskaber. Vi anbefaler at du <a %1>gennemgår disse rettigheder</a>, for at sikre at de stemmer overens med dine krav (<a %2>få mere information...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
da: Wordpress-adgangskontrol blev opdateret

en: Work
da: Arbejde

en: Work location
da: Placering af arbejdsplads

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
da: Beskeder for arbejdsgange inkluderer tekst OG nødvendig logik til programmet. Udvis forsigtighed når der redigeres, således at programmets logik ikke ændres. Sørg for at teste arbejdsgangen og gennemse de e-mails som sendes efter at der er foretaget ændringer. Hvis du opdager at dine ændringer har forårsaget problemer, fejl eller manglende information - så kan du altid &quot;Tilbagerulle&quot; til systemets standard for denne arbejdsgang.

en: Workplace Giving
da: Gave fra arbejdsplads

en: World Region
da: Verdensdel

en: XCache compatibility
da: XCache-kompabilitet

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
da: XCache er installeret og der er kendte problemer med kompabiliteten mellem XCache og CiviCRM. Overvej at benytte en alternativ mekanisme til PHP-mellemlagring, eller slå mellemlagring af PHP fra, i det hele taget.

en: Year
da: År

en: Yearly
da: Årligt

en: Yes
da: Ja

en: Yes or No
da: Ja eller nej

en: Yesterday
da: I går

en: Yiddish
da: Jiddisch

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
da: Du har allerede et medlemskab på livstid og kan ikke vælge et medlemskab med kortere varighed.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
da: Du har også mulighed for at <strong>Ekskludere</strong> nogle kontakter fra dine inkluderede grupper, ved at vælge en eller flere <strong>Ekskluderede grupper</strong>. Kontakter som er i begge grupper vil IKKE modtage SMS'en (de 'ekskluderes').

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
da: Du har også mulighed for at <strong>Ekskludere</strong> nogle kontakter fra dine inkluderede grupper, ved at vælge en eller flere <strong>Ekskluderede grupper</strong>. Kontakter som er i begge grupper vil IKKE modtage SMS'en (de 'ekskluderes').

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
da: Du er allerede tilmeldt i %1 - din tilmelding er %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
da: Du udfylder denne formular på vegne af en anden person. Angiv venligst deres detaljer.</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
da: Du er nu logget ind som "%1". Du kan ikke slette dig selv.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
da: Du vil springe den sidste deltager over, din tilmelding til arrangement vil blive bekræftet. Gå venligst tilbage til hovedsiden for tilmelding, for at færdiggøre betalingsinformationen.

en: You are logged-in user
da: Du er allerede logget ind

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
da: Du abonnerer ikke længere på disse grupper. Klik på Tilmeld til gruppe påny, hvis du ønsker at gentilmelde dig.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
da: Du er endnu ikke autoriseret tli at tilgå alle sager og aktiviteter.

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til denne side

en: You are not currently subscribed to any Groups.
da: Der er ikke tilmeldt en gruppe i øjeblikket.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
da: Du er ikke registreret til nuværende eller kommende arrangementer.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
da: Du anmoder om at udmelde denne e-mailadresse fra alle postlister:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
da: Du anmoder om at framelde denne e-mailadresse:

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
da: Du ser standard-beskedskabelonen for denne systemarbejdsgang.

en: You can
da: Du kan

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
da: Du kan <a href="%1">Oprette et arrangement</a> nu.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">hente konflikter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er i konflikt, og rette deltager-ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">gemme konflikter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er konflikter, og rette transaktionen ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">Hente dubletter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er dubletter, og rette deltager-ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">gemme dubletter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er dubletter, og rette transaktionen ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href="%1">gemme fejl</a> . Du kan så rette dem, og importere den nye fil med de korrigerede data.

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href="%1">Hente deltager-ID'er der ikke matchede</a>. Du kan dernæst rette filen og importere den nye fil, der har de rettede data.

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
da: Du kan <a href="%1">klikke her</a> for at forsøge at køre skriptet til 4.2-opgradering igen. <a href="%2" target="_blank">(Gennemse dokumentation for opgradering)</a>

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
da: Du kan <a href='%1'>Hente konflikter</a>. Du kan gennemgå disse poster for at afgøre om de faktisk er i konflikt, og korrigere e-mailadresserne for de som ikke er.

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href='%1'>Downloade konflikter</a>. Du kan derefter gennemgå optegnelserne og afgøre, om der rent faktisk er uoverenstemmelser, og rette de transaktions-ID'er for dem, der ikke er.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
da: Du kan <a href='%1'>Hente dubletter</a>. Du kan dernæst gennemgå disse poster, for at afgøre om de faktisk er dubletter, og korrigere e-mailadresserne for de som ikke er.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href='%1'>Downloade dubletter</a>. Du kan derefter gennemgå optegnelserne og afgøre, om de rent faktisk er dubletter, og rette de transaktions-ID'er for dem, der ikke er.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href='%1'>Hente fejl</a>. Du har mulighed for at rette dem, og importere den nye fil med de korrigerede data.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href='%1'>Hente aktivitetsposter som ikke stemmer overens</a>. Du har mulighed for at rette dem, og importere den nye fil med de korrigerede data.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href='%1'>Download Umage Kontakter/ a>. Du kan derefter rette dem, og importere den nye fil med de rettede data.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href='%1'>Hente bidrag som ikke stemmer overens</a>. Du kan rette dem og importere den nye fil med de korrigerede data.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href='%1'>Hente medlemskaber som ikke stemte</a>. Du kan dernæst rette dem til, og importere den nye fil med de korrekte data.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
da: Du kan <a href='%1'>Hente vejadresse-poster</a>. Du kan dernæst redigere disse kontaktposter og opdatere vejadressen i overensstemmelse hermed.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
da: Du kan <a href='%1'>oprette og sende en</a>

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
da: Du kan <a href='%1'>oprette og sende en</a>

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
da: Du kan <a href='%1'>oprette én her</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
da[0]: Du kan vise eller redigere den eksisterende kontakt
da[1]: Du kan vise eller redigere de eksisterende kontakter

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
da[0]: Du kan vise eller redigere den eksisterende kontakt.
da[1]: Du kan vise eller redigere de eksisterende kontakter.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
da[0]: Du kan se den eksisterende kontakt
da[1]: Du kan se de eksisterende kontakter

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
da[0]: Du kan vise den eksisterende kontakt.
da[1]: Du kan vise de eksisterende kontakter.

en: You can add another option.
da:  Du kan tilføje endnu en valgmulighed

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
da: Du kan tilføje kontakter til en gruppe fra et hvert sæt søgeresultater (eller ved visning af en individuel kontakt). Du kan også tillade kontakter selv at tilmelde sig visse grupper ved at indstille gruppens synlighed til 'Offentlige Sider' (brug <strong>Indstillinger</strong> linket), og inkludere <strong>Gruppe</strong> elementet i din CiviCRM profil.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
da: Du kan tilføje henvisninger til denne side i din Drupal- eller Joomla-menuer, og enhver indholdsside. Du kan også anvende yderligere parametre som vises ovenfor, til at filtrere arrangementerne som inkluderes på siden.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
da: Du kan også <a href="%1">tilmelde en anden deltager</a> .

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
da: Du kan også <strong>overføre</strong> indhold lagret i filerne ELLER <strong>redigere</strong> indholdet direkte på denne side.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
da: Du kan også tilføje kontakter til en smart gruppe direkte - uanset om de imødekommer søgekriteriet for smart-gruppen. Som eksempel har du eventuelt en smart-gruppe for interessenter, der bor et udvalgt sted, OG har eventuelt nogle få interessenter, der ønsker at blive orienteret om arrangementer som afholdes på stedet, selv om de ikke længere bor der. Klik på denne knap for at tilføje kontakter direkte til denne smarte gruppe.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
da: Du kan også give folk mulighed for at vælge en rolle ved at skabe en profil med feltet Deltager-rolle. Inkludér derefter denne profil, når du konfigurerer online-tilmelding til dette arrangement.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
da: Du kan også klikke på et bogstav på <strong>A-til-Z baren</strong> for hurtigt at finde alle grupper, der begynder med det bogstav.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
da: Du kan også oprette flere sæt med kriterier: <em>Inkludér også kontakter hvor ... delstaten ER Californien OG byen ER Los Angeles OG fødselsdatoen er senere end (>) 1. jan, 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
da: Du kan også oprette henvisninger til frontenden (eller menu-elementer), der tillader interessenter at oprette deres egen indsamlingssider med brug af Menu-håndteringen. Vælg <strong>Bidrag &raquo; Personlige kampagnesider</strong> og vælg dernæst dette arrangement.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
da: Du kan også inkludere generel kontaktinformation som e-mail og/eller telefon i postudsendelser ved at udfylde nedenstående felter, og derefter benytte symboludtrykkende %2 og %3 i din postudsendelse. Dette er særligt nyttigt i prækonfigurerede postudsendelser <a href='%1'>Sidehoved eller Sidefod</a>.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
da: Du kan også inkludere generel e-mail og/eller kontaktinformation i postudsendelser.

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
da: Du kan også indsætte og følge medlemstilmeldinger offline. For at registrere medlemskaber manuelt for individuelle kontakter, så brug <a href="%1">Find kontakter</a> for at finde kontakten. Klik dernæst <strong>Vis</a> for at gå til oversigtssiden og klik på henvisningen <strong>Nye medlemskaber</a>. Du kan også <a href="%2">importere bundter af medlemsposter</a> fra andre kilder.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
da: Du kan også indsætte og følge offline-arrangementer. For at indsætte arrangementer manuelt for individuelle kontakter, så brug <a href='%1'>Find kontakter</a> for at lokalisere kontakten. Klik dernæst <strong>Vis</strong>-henvisningen. Du kan også <a href='%2'><strong>importere bundter af deltagere</strong></a> fra andre kilder.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
da: Du kan også tilføje flere henvisninger (eller menu-elementer), der tillader konstituerede at oprette deres egne indsamlingssider med brug af følgende URL:

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
da: Du kan også sætte en <strong>længde</strong> værdi der afgør hvor mange tegn i feltet der skal sammenlignes.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
da: Du kan også indstille det maksimale antal af poster, der kan tegnes per kontakt. I det foregående eksempel vil du måske kun have data for de tre seneste job.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
da: Du kan også anvende yderligere parametre, som vises ovenfor til at filtrere arrangementerne som inkluderes i RSS-kilden.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
da: Du kan tildele en eller flere tilladelser til dette menupunkt. Flere tilladelser er additiv som standard. EKSEMPEL: Hvis du tildeler <em>adgang CiviBidrag</em> og <em>administrere CiviCRM</em> til et menupunkt, skal en bruger skal have 'Begge' tilladelser for at få adgang til den. Du kan ændre denne tilstand til \ "enten / eller " ved at ændre operatoren nedenfor.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
da: Du kan starte din indsamlingsindsats ved at bruge vores formular "Fortæl en ven"

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan annullere tilvalget gentagne bidrag ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
da: Du kan annullere din tilmelding for %1 ved at klikke på \ "Annullere registreringen ".

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
da: Du kan ændre teksten for radioknappen med 'Nej tak'.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
da: Du kan vælge at sende en udgave af din postudsendelse i både <strong>HTML</strong> og i <strong>ren tekst</strong>, ELLER du kan nøjes med at sende en udgave <strong>ren tekst</strong>.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
da: Du kan vælge at sende takkebrevene som e-mails til kontakter, der er i stand til at modtage e-mail. Hvis du vælger at gøre dette, så kan du også afgøre om der alene skal udskrives PDF'er til de resterende kontakter ELLER oprette PDF'er for alle.

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
da: Du kan vælge at vise data om bidrag, når der er flere bidrag fra den samme kontakt, på ét sted, i dit brevs brødtekst. Dette tilvalg kan være nyttigt til årlige takkebreve, eller i andre situationer, hvor du ønsker at tilkendegive flere gaver.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
da: Du kan indsamle yderligere oplysninger om en donor eller en arrangements-deltager ved at inkludere profiler direkte på Online Bidrags-sider og Arrangementstilmeldings-formulare. Når du bruger en profil på denne måde behøver du ikke at afkrydse nogen af  "Bruges til" felterne.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
da: Du kan konfigurere et frit antal "Generelle" tillægsregler, der giver andre kriterier til skanning efter mulige dubletter.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
da: Du kan konfigurere et frit antal "Generelle" tillægsregler, der giver andre kriterier til skanning efter mulige dubletter. Klik <strong>Brug regel</strong> for at starte en skanning.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
da: Du kan konfigurere én eller flere etikette-formater for din CiviCRM-installation. Etikette-formater bruges når der oprettes etiketter til postudsendelser.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
da: Du kan konfigurere én eller flere PDF-sideformater for din CiviCRM-installation. PDF-sideformater kan tildeles til <strong><a href="%1">beskedskabeloner</a></strong>, der bruges når der oprettes PDF-breve.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
da: Du kan konfigurere én eller flere betalingshåndteringer til din CiviCRM-installation. Du skal dernæst tildele en aktiv betalingshåndtering til hver <strong>online-bidragside</strong> og hvert betalt <strong>arrangement</strong>.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
da: Du kan konfigurere planlagte job (cron-opgaver) til din CiviCRM-installation. For de fleste hjemmesider, skal systemadministratoren oprette en eller flere 'cron'-opgaver for at køre de aktiverede job. Men du kan også <a href="%1">køre alle planlagte job manuelt</a>, eller køre bestemte job fra dette side (klik på 'mere' og derefter 'Udfør nu').

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
da: Du kan konfigurere beskedindholdet for SMS'en med op til %1 tegn.

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
da: Du kan kontrollere adgang til denne rapport ved at vælge en 'Rettighed' fra listen, eller ved at vælge én eller flere Roller. Som eksempel kan du <em>tilgå CiviBidrag</em> for bidragsrapporter (f.eks. vil de samme personer som kan se bidragsdata vil også have adgang til rapporten). Du kan også forhindre at brugere tilpasser rapportens standard-kriterier og -filtre for rapporterne ved IKKE at give dem adgang til at <em>tilgå rapport-kriterier</em> via rettighederne. Disse brugere vil være i stand til at køre rapporten - men kun med de kriterier og filtre som du har etableret for dem.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
da: Du kan styre hvilken webside, som en besøgende bliver omdirigeret til EFTER de har udfyldt formularen, ved at ændre indholdet af det skjulte <strong>postURL</strong> input felt. Udskift standardværdien med en hvilken som helst gyldig, komplet URL før du gemmer formular-koden for den/de ønskede side(r).

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
da: Du kan oprette ny tilvalg med flere svarmuligheder for dette felt, eller vælge et eksisterende sæt af tilvalg, som du allerede har oprettet til et andet brugerdefineret felt.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
da: Du kan oprette nye resultat-tilvalg til denne undersøgelse, eller vælge et eksisterende resultatsæt til en undersøgelse, som du allerede har oprettet til en anden undersøgelse.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
da: Du kan oprette rapporter ved at vælge dem fra <a href="%1">listen med rapport-skabeloner her.</a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
da: Du kan tilpasse menulinjen til navigation, for at imødegå dine brugeres behov bedre. Du kan:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
da: Du kan definere som mange, ekstra relationstyper som der kræves, til at dække de typer af relationer, du ønsker at registrere. Når et relationstype er oprettet, så kan du også definere tilpassede felter, for at udvide informationen om relation for denne type fra <a href='%1'>Administrér CiviCRM &raquo; Brugerdefinerede data</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
da: Du kan redigere navnet og beskrivelsen af denne gruppe her. Klik <a %1>Kontakter i denne gruppe</a> for at se, tilføje eller fjerne kontakter i denne gruppe.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
da: Du kan enten <strong>overføre</strong> sms'ens indhold fra din computer ELLER <strong>redigere</strong> indholdet på denne side.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
da: Du kan tildele denne præmie et billede, der vil blive vist på bidragssiden. Der vil blive vist billeder på både 50 x 50 og 200 x 200 billedpunkter. Billeder skal være i formatet GIF, JPEG eller PNG.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
da: Du kan gå til fanen Aktiviteter, for at oprette eller tilknytte aktivitetsposter.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
da: Du kan højest have %1 vedhæftning(er).

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
da: Du kan importere poster fra en <strong>komma-separerede-værdier formateret (CSV​​)</strong> fil, eller ved hjælp af en <strong>SQL forespørgsel</strong>. Se 'Vælg datakilde' hjælp nedenfor for mere information.

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
da: Du kan medtage en kolonne med hver kontakts <strong>interne kontakt ID</strong>. Dette er det unikke ID tildelt af CiviCRM, og vises nederst i kontaktvisningen - og kan eksporteres.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
da: Du kan kun inkludere valgmuligheder for automatisk fornyelse af medlemskab, i ét prisfelt i en prisstruktur. Et andet felt i dette sæt indeholder allerede én eller flere valgmuligheder for automatisk fornyelse af medlemskab.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
da: Du kan gøre en rapport-instans tilgængelig, så brugere kan inkludere den i deres CiviCRM 'Hjemme-instrumentbræt' ved at afkrydse denne boks. Brugere som har fået tildelt rettigheder vil se rapporten i boksen 'Tilgængelige instrumentbrikker', når de foretager 'Konfiguering' af deres instrumentbræt. Hvis du ønsker at en grafisk version af rapporten skal være tilgængelig, så vælg den ønskede visning i 'Vis' og klik 'Opdáter rapport'. Du kan også oprette et sæt af rapport-instanser som bruges specifikt som instrumentbrikker (og du kan vælge IKKE at inkludere dem i navigationsmenuen, hvis du ønsker at adskille disse fra de rapporter som brugere typisk anvender i fuldskærm-tilstand).

en: You can modify the activity subject before filing.
da: Du kan ændre emnet for aktiviteten før indsendelse.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
da: Du kan ændre udseendet og oplevelsen af CiviCRM ved at tilføje dit eget stilark. For ændringer i mindre til medium størrelse, så brug din css-fil til at tilsidesætte nogle af stilene i civicrm.css. Hvis du har brug for at foretage drastiske ændringer, så kan du vælge af deaktivere civicrm.css fuldstændig.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
da: Du kan ændre navnene på de indbyggede kontakttyper (Individ, Husholdning, Organisation), og du kan oprette eller ændre "kontakt undertyper" til mere specificeret brug (f.eks Studerende, Forældre, Team, osv.).

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
da: Du kan ikke tilføje endnu en "%1"-aktivitet til denne sag. %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
da: Du kan ikke slette denne sagstype -- den er tildelt til %1 eksisterende sagspost(er). Hvis hvis ikke ønsker, at denne sagstype anvendes fremover, så overvej at deaktivere den i stedet.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
da: Du kan ikke have samme statusregel registreret som både "Aktuel" og "Udløbet".

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
da: Du kan ikke markere et felt som en Resultatkolonne i en profil, der indeholder felter fra flere typer af poster.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
da: Du kan ikke markere felter som søgbare i en profil, der indholder felter for flere typer af poster.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
da: Du kan ikke registrere to betalinger til samme afgivne løfte i en enkelt massekørsel.

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
da: Du kan ikke anvende andre former for gruppering sammen med finanstype eller bidragskilde.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
da: Du kan give afholdere af arrangementer besked om hver online-tilmelding ved at angive én eller flere e-mailadresser, der skal modtage en kopiorientering (cc). Flere e-mailadresser skal adskilles af et komma (f.eks. hans@eksempel.dk, grethe@eksempel.dk).

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
da: Du kan kun konfigurere én 'ikkeovervåget' og én 'overvåget' regel for hver kontakttype, men du kan konfigurere et frit antal yderligere 'generelle' regler, der giver andre kriterier til skanning efter mulige dubletter.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
da: Du kan eventuelt tildele denne aktivitet til én eller anden. Tildelte aktiviteter vil fremgå i deres visning af aktiviteter i CiviCRM-hjem.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
da: Du kan valgfrit angive et "aktivt dato-interval" for denne biddragsside. Disse datoer bruges i øjeblikket kun af "Bidragskontrollen" og "Personlige kampagnesider". Kontrollen vil vise beskeden "Kampagnen er slut", hvis den tilgås uden for det angivne interval. Knappen "Donér" vil blive skjult på personlige kampagnesider, hvis de tilgås uden for det angivne tidsinterval.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
da[0]: Du kan højest reservere %count kontakt ad gangen i denne undersøgelse.
da[1]: Du kan højest reservere %count kontakter ad gangen i denne undersøgelse.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
da: Du kan planlægge afsendelse af en masse-SMS på specifik dato og tidspunkt, ELLER du kan anmode om at de sendes snarest mulig ved at afkrydse &quot;Send straks&quot;.

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
da: Du kan planlægge at denne masse-SMS skal afsendes, begynde på en dato og et tidspunkt som er specifikt, ELLER du kan anmode om at den sendes snarest mulig ved at markere &quot;Send straks&quot;.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
da: Du kan søge efter poster, der indeholder et ord eller en frase i ethvert tekstfelt - inklusive navne- og e-mail-felter, noter, aktivitetsemner og -beskrivelser, såvel som ethvert søgbart, brugerdefineret tekst- og notefelt. Begræns din søgning ved at vælge en specifik tabel / type af post. Jokertegn tilføjes automatisk til din søgeterm. Søgninger i IKKE versalfølsomme.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
da: Du kan vælge en præ-konfigureret arrangementsskabelon, der strømliner oprettelsen af dit nyt arrangement. De oplysninger og konfigurationsindstillinger fra den valgte skabelon vil automatisk blive kopieret til dette nye arrangement. Du kan derefter tilføje og ændre efter behov for dette særlige arrangement med det samme. Arrangementsskabeloner gemmer IKKE arrangementets dato og tidspunkt - så vil du helt sikkert nødt til at sætte dem på denne side.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
da: Du kan vælge en eksisterende arrangementsskabelon som grundlag for den nye skabelon, du opretter, eller du kan oprette skabelonen fra bunden.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
da: Du kan vælge en eksisterende organisations her, ELLER indtaste navnet på en ny organisation, hvis denne persons arbejdsgiver ikke allerede eksisterer i din database. Hvis du ønsker, at denne person dele arbejdsadresse med deres arbejdsgiver, men organisationen ikke eksisterer endnu - så lad dette felt stå tomt, og bruge Fælles Adresse funktionen i Adresse-ruden nedenfor for at oprette arbejdsgiveren OG indtaste arbejdsgiverens adressen. Det 'nuværende arbejdsgiver' forhold vil automatisk blive oprettet for dig.

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
da: Du kan højest vælge %1 kontakt(er) af gangen til vælgerreservation fra denne undersøgelse.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
da: Du kan sende en <strong>TEKST</strong>-besked med brug af den tilgængelige tekstrude.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
da: Du kan sende e-mailen som en simpel tekstbesked, som en HTML/formatteret besked, eller både-og. Tekstbeskeder er nok til den meste e-mailkommunikation - og nogle modtagere foretrækker ikke at modtage HTML-formatterede beskeder.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
da: Du kan angive en startdato for gentagne bidrag, og den første betaling vil være denne dato. For et enkelt efter-dateret bidrag skal du vælge gentagen og vælge en rate

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
da: Du kan angive navn og e-mailadresse for "FRA"-afsenderen for denne påmindelsen i disse felter. Hvis du lader disse felter stå tomme, så vil standardnavn og e-mailadresse for "FRA"-afsender fra dit sted blive anvendt (Administrér > Kommunikation > Afsenders e-mailadresse).

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
da: Du kan angive dette til et tal, andet end ét, for at give mulighed for flere terminer i medlemskabet.

en: You can set your own background image
da: Du kan angive dit eget baggrundsbillede

en: You can still preview your page prior to approval
da: Du kan stadig forhåndsvise din side forud for godkendelse

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan opdatere detaljer for fakturering for dette automatisk fornyede medlemskab ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
da: Du kan opdatere faktureringsdetaljer for dette gentagne bidrag på:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan opdatere faktureringsdetaljer for dette gentagne bidrag ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan opdatere beløb for gentagent bidrag eller ændre detaljer for antallet af rater for dette gentagne bidrag ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
da: Du kan opdatere beløb for rgentagne bidrag eller ændre antallet af rater for dette gentagne bidrag på:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
da: Du kan opdatere beløbet for dette gentagne bidrag eller ændre antallet af rater for dette gentagne bidrag ved at <a href="%1">besøge denne webside</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
da: Du kan overføre et foto eller billede som skal indgå på din side. Din fil bør være i formatet .jpg, .gif eller .png. Anbefalede billedstørrelse er 250 x 250 billedpunkter. Billeder større end 360 billedpunkter vil automatisk blive tilpasset, så størrelsen passer.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
da: Du kan anvende en adresse tilhørende en eksisterende kontakt, eller oprette en ny kontakt ved at vælge den ønskede kontakttype fra feltvælgeren. Hvis du kæder et individs adresse til en organisation, så oprettes der automatisk en ansat-arbejdsgiver-relation. Hvis du kæder et individs adresse til en husstand, så oprettes relationen husstandsmedlem automatisk.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
da: Du kan vælge en anden profil for den person, der foretager tilmelding, end for  "Yderligere deltagere". Eksempelvis kan du kræve en e-mailadresse fra personen som udfylder tilmeldingen, mens der ikke kræves (eller end forespørges) e-mail for yderligere deltagere (dvs. deres "gæster).

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
da: Du kan anvende henvisningerne ovenfor, til at planlægge eller registrere en aktivitet.

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
da: Du kan se eller tlibagerulle til standardversionen for enhver beskedskabelon for systemet arbejdsgange, som du har ændret. Efter opgraderinger - ELLER hvis du har problemer med din ændret version, så er det nyttigt at sammenligne din aktive version med standardkoden, der vises på denne side. Du kan anvende "Vælg"-knapperne nedenfor (med kommandoerne kopiér og indsæt) til at kopiere standardkoden ind i en tekstredigering og dernæst sammenligne den med din tilpassede version.

en: You can:
da: Du kan:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
da: Du kan ikke tilføje en ny post, da den maksimale grænse er nået

en: You cannot combine profiles of multiple types.
da: Du kan ikke kombinere profiler af forskellige typer.

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
da: Du kan ikke konfigurere brugerdefinerede felter for multiposter, der tilhører andre brugerdefinerede sæt i én profil

en: You cannot create an email account for a contact with no email
da: Du kan ikke oprette en e-mailkonto for en kontakt uden e-mail

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
da: Du kan ikke slette denne bidragsside, da den allerede er anvendt til indsendelse af bidrag eller medlemsbetaling. Det anbefales at du deaktiverer siden i stedet for at slette den, for at bevare integriteten af dine bidragsposter. Hvis du vil slette denne bidragsside helt, så skal du først søge efter og slette alle bidragstransaktioner knyttet til denne side i CiviBidrag.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
da: Du kan ikke aktivere både medlemstilmelding og bidrags-prisstruktur på samme online-bidragside.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
da: Du kan ikke aktivere både Gentaget bidrag OG Løfter på den samme online-bidragsside.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
da: Du kan ikke både aktivere en prisstruktur for bidrag og medlemstilmelding på samme online-bidragsside.

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.</span>
da: Du kan ikke aktivere sektionen med bidragsbeløb når prisstrukturer for medlemskab er i brug. (Se fanen medlemskaber ovenfor.) Prisstrukturer for medlemskab kan indeholde yderligere felter for tilvalg til personer som ikke er medlem, der kræver et ekstragebyr (eks. abonnement på magasiner) eller yderligere, frivillige bidrag.</span>

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
da: Du kan ikke angive flere bløde kreditter for den samme kontakt.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
da: Du kan ikke ændre relationstype, fordi der er medlemsposter med denne medlemskabstype tilknyttet.

en: You cannot record scheduled email activity.
da: Du kan ikke gemme planlagt e-mail aktivitet.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
da: Du kan ikke fjerne en konto med en %1-relation, da der refereres til den af en eller flere af følgende typer poster: Bidrag, Bidragssider eller Medlemskabstyper. Overvej at slå denne type fra, hvis du ikke længere ønsker at anvende den.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
da: Du kan ikke fjerne en konto med en %1-relation, mens finanstypen bruges til en præmie.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
da: Du kan ikke foretage mere end %1 valg. Benyt prissæt for at opnå en mere kompleks funktionalitet.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
da: Du kan ikke vælge et gentaget bidrag, fordi du ikke betaler med kreditkort.

en: You cannot use 'id' as a field label.
da: Du kan ikke bruge 'id' som en feltbetegnelse.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
da: Du kan ikke anvende en prisstruktur for medlemskab når sektionen for bidragsbeløb er aktiveret. Klik fanen Medlemskab ovenfor, og vælg din prisstruktur for medlemskabet på formularen. Prisstrukturer for medlemskab kan indeholde yderligere felter til tilvalg for ikke-medlemmer, der kræver et ekstra gebyr (f.eks. abonnement på tidsskrift) eller et ekstra frivilligt bidrag.

en: You do not have access to this note.
da: Du har ikke adgang til denne besked.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
da: Du har ingen åbne datapost-massekørsler.

en: You do not have any active %1
da: Du har ikke nogen aktive %1

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
da: Du har ingen aktive personlige kampagnesider.

en: You do not have permission to Delete Report.
da: Du har ikke rettigheder til at slette rapport.

en: You do not have permission to access this contact.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå denne kontakt.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå tilmelding til dette arrangement. Kontakt stedets administrator, hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to access this mailing report
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå rapporten for denne postudsendelse

en: You do not have permission to access this page
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå denne side

en: You do not have permission to access this page.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå denne side

en: You do not have permission to access this report.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå denne rapport.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
da: Du har ikke rettigheder til at annullere dette gentagne bidrag.

en: You do not have permission to delete this contact.
da: Du har ikke rettigheder til at slette denne kontakt.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
da: Du har ikke rettigheder til at slette denne kontakt. Bemærk: du kan slette kontakter hvis du kan redigere dem.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere denne kontaktpost. Kontakt websitets administrator hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to make changes to the record
da: Du har ikke tilladelse til at ændre i posten

en: You do not have permission to register for this event
da: Du har ikke tilladelse til at tilmelde sig dette arrangement

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at se denne kontaktoplysning. Kontakt sidens administrator hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to view this event
da: Du har ikke tilladelse til at se denne event

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at ændringer indstillingerne for denne reserverede gruppe.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at slette denne reserverede gruppe.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
da: Du har ikke den nødvendige tilladelse til at redigere denne kontakt.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
da: Du har ikke den nødvendige tilladelse til at se denne kontakt.

en: You dont have permission to %1 this batch
da: Du har ikke rettigheder til at %1 denne massekørsel

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
da: Du har på nuværende tidspunkt et livsvarigt medlemskab, der ikke kræver fornyelse.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
da: Dit abonnement på %1 postlisten afventer din bekræftelse. Besvar denne e-mail for at bekræfte abonnementet eller klik <a href="%2">her</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
da: Dit abonnement på %1 postlisten afventer din bekræftelse. Besvar denne e-mail for at bekræfte abonnementet eller klik på dette link: %2.

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
da: Du har allerede underskrevet denne anmodning, men vi <strong>har brug for at du bekræfter din e-mailadresse</strong>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
da: Du har allerede underskrevet denne anmodning, men du <b>skal stadig bekræfte din e-mailadresse</b>.

en: You have already signed this petition.
da: Du har allerede underskrevet denne anmodning.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
da: Du er blevet tilføjet VENTELISTEN for dette arrangement.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
da: Du abonnerer nu igen på følgende grupper: %1. Du kan afmelde ved at skrive til %2 eller klikke %3

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
da: Du abonnerer nu igen på følgende grupper: %1. Du kan afmelde ved at skrive til %2 eller <a href="%3">klikke her</a>.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
da: Du er blevet sendt tilbage til den indledende del af tilmeldingsprocessen, og alle udsolgte arrangementer er blevet fjernet fra dine valg. Du vil ikke få mulighed for at fortsætte før du har gennemgået din reservation og vælger andre arrangement, hvis du ønsker.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
da: Du er blevet afmeldt følgende grupper: %1. Du kan tilmelde dig igen ved e-maile %2 eller klikke %3.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
da: Du er blevet afmeldt følgende grupper: %1. Du kan tilmelde dig igen ved e-maile %2 eller klikke <a href="%3">her</a>.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
da: Du har aktiveret tilvalget amter. Sørg venligst for at sikre, at udfylde tabellen med amter i din CiviCRM-database. Du har mulighed for at få udvidelser, der indsætter amter i <a %1>mappen med CiviCRM-udvidelser</a>.

en: You have indicated that this is a paid event, but no payment option has been selected. If this is not a paid event, please select the "No" option at the top of the page. If this is a paid event, please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
da: Du har indikeret at dette er et betalt arrangement, men der er ikke valgt nogen betalings metode. Hvis dette ikke er et betalt arrangement, vælg venligst "Nej" øverst på siden. Hvis det er et betalt arrangement, venligst vælg mindst en betalingshåndtering og/eller slå til, aktivér betal senere muligheden.

en: You have no Grants registered in your database.
da: Du har ikke registreret nogen bevillinger i din database.

en: You have received a donation at your personal page
da: Du har modtaget en donation gennem din personlige side

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
da: Du har valgt "Deaktivér udgående e-mail". Test-e-mailen kan derfor ikke afsendes.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
da: Du har valgt "Videredirigér til database". Der kan ikke sendes test-e-post.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
da: Du har valgt flere medlemskaber for samme organisation eller enhed. Gennemgå venligst dine valg og vælg kun ét medlemskab per enhed.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har valgt flere medlemskaber for samme organisation eller enhed. Gennemgå venligst dine valg og vælg kun ét medlemskab per enhed. Kontakt stedets administrator, hvis du har brug for assistance.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
da: Du har valgt en separator for tabelceller, men én eller flere felter med symboludtryk er ikke placeret inde i en tabelcelle. Dette vil føre til ugyldig HTML, så kommaadskilte separatorer er blevet brugt i stedet.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Du har sprunget sidste deltager over, og som resultat er der nu nok plads, men din tilmelding kræver godkendelse, Når din registrering er blevet gennemgået, vil du modtage en e-mail med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
da: Du har sprunget sidste deltager over, og som resultat er der nok plads til dig og din gruppe. I bliver oprettet som deltagere selvom du har valgt at sætte dig på venteliste.

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer som ikke er gemt.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
da: Du kan tillade brugerne at blive oprettet på en venteliste, når arrangementet er fuldt booket (ved at markere boksen nedenfor).

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
da: Du kan også konfigurere arrangementer, så der kræves en administrativ godkendelse før deltagere kan fuldføre tilmeldingsprocessen. For at aktivere denne funktion, så skal du først aktivere Deltager-statusser, der bruges af arbejdsgangen til godkendelse (Administration » CiviArrangement »  Deltager-statusser). Genindlæs dernæst denne formular og vælg 'Kræver godkendelse af deltager?'.

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
da: Du kan også oprette en brugerdefineret hilsen og bruge felt-symboludtryk til at indsætte felter efter eget valg. For mere information om tilgængelige symboludtryk, se onlinedokumentationen %1.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
da: Du kan, valgfrit angive en MD5 hash-nøgle, der verificerer at svar kommer direkte fra Authorize.Net. Log ind på din merchant-konto og gå til <strong>Account Settings</strong>. Vælg MD5-Hash og angiv en ny hash-værdi. Dette være omtrent være hvilken som helt streng af tegn eller ord. Angiv dernæst den eksakt samme værdi her.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
da: Du kan vælge at sende fakturaer per e-mail til bidragydere, ELLER hente en PDF-fil indeholdende én faktura per side til din lokale computer ved at klikke <strong>Udsted faktura(er)</a>. Din browser viser dig eventuelt filen automatisk, eller også skal du åbne din til udskrift med brug af enhver PDF-læser (såsom Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
da: Du kan vælge at sende kvitteringer per e-mail ELLER hente en PDF-fil indeholdende én kvittering per side til din lokale computer ved at klikke <strong>Behandl kvitteringer</a>. Din browser viser dig eventuelt filen automatisk, eller også skal du åbne din til udskrift med brug af enhver PDF-læser (såsom Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
da: Du kan vælge at medtage en præ-konfigureret sidefod til slut i din besked. Sidefoden er et godt sted at medtage de krævede afmeld, opt-out og postadresse felter/tokens.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
da: Du kan vælge at medtage en præ-konfigureret sidehoved over din besked.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
da: Du kan vælge at registrere det Betalingsværktøj, der andvendes ved hvert bidrag. Reserverede betalingsmetoder er påkrævede - du kan ændre etiketterne, men de kan ikke slettes (f.eks Check, Kreditkort, Debitkort). Hvis dit websted kræver yderligere betalingsmetoder, kan du tilføje dem her. Du kan associere hver betalingsmetode med en finanskonto, der angiver hvor betalingen går til (f.eks. en bankkonto for checks og kontanter).

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
da: Du kan angive en negativ beløbsværdi, hvis feltet eller tilvalget anvendes til nedslag på den samlede pris.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
da: Du kan angive en negativ beløbsværdi, hvis feltet eller tilvalget anvendes til nedslag på den samlede pris. Brug en pris på 1 og slå Vis beløb fra (umarkeret), for at tillade at en bruger angiver et bidragsbeløb i tekst-/talfelt for beløb.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
da: Du kan inkludere symboludtryk, der repræsenterer felter (eks. en kontakts "fornavn") i beskedens emne og brødtekst. Disse vil blive erstattet med den aktuelle værdi for det tilsvarende felt i den udgående besked. Klik "Indsæt symboludtryk" for en søgbar liste over tilgængelige symboludtryk.

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
da: Du kan valgfrit registrere den faktiske pris på denne præmie til din organisation. Dette kan være nyttigt ved evaluering af netto-resultatet for dette incitatement.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
da: Du kan angive én eller flere e-mailadresser som skal modtage blind kopiorientering (bbc) af e-mail med bekræftelse. Flere e-mailadresser skal adskilles af et komma (f.eks. hans@eksempel.dk, grethe@eksempel.dk).

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
da: Du ønsker måske at indsamle oplysninger fra bidragydere om, hvad der er nødvendigt for at yde et bidrag. For eksempel kan du ønske at høre, om frivillighed og færdigheder. Tilføj en række områder til dit bidragsformularen ved at vælge CiviCRM Profiler (samlinger af felter) i begyndelsen af siden, og / eller i bunden.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
da: Du skal <a href="%1">konfigurere en gyldig organisations-profil</a> for at give individer mulighed for at bidrage på vegne af en organisation. Gyldige profiler inkluderer Kontakt- og/eller Organisations-felter, og kan inkludere Bidrags- og Medlemskabs-felter.

en: You must be logged in to view this page.
da: Du skal være logget ind for at se denne side.

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
da: Du skal være logget ind på din konto for at tilgå redigeringsmulighederne ovenfor. (Hvis du besøger denne side uden at logge ind, så vil du se siden i "live"-tilstand - som dine besøgende og venner vil se den.)

en: You must contribute at least %1 to get this item
da: Du skal yde et bidrag på mindst %1 for at få denne genstand

en: You must contribute more to get that item
da: Du skal yde et større bidrag for at få denne genstand

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
da: Du skal aktivere Medlemskabsblocken for denne Bidragsside, hvis du vil inkludere en Profil med Medlemskabsfelter.

en: You must have at least the test or live section filled
da: Du skal have udfyldt mindst en test- eller live-sektion.

en: You must have at least the user_name specified
da: Du skal mindst angive user_name

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
da: Du skal vælge et tilvalg med flere svarmuligheder, hvis du vælger Genbrug et eksisterende sæt.

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
da: Du skal vælge mindst en brugerdefineret gruppe som søgekriterie.

en: You must select at least one email recipient type.
da: Du skal mindst vælge én type modtager af e-post.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
da: Du skal både vælge en CiviCRM-gruppe og en Drupal-rolle fra sektionen "Tilknytningsregel".

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
da: Du skal både vælge en medlemstype for CiviCRM og en Drupal-rolle, fra sektionen "Tilknytningsregel".

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
da: Du har brug for PHP i version %1 eller senere, men der er kun installeret %2 . Opgradér venligst din server, eller spørg din hostingvært om at gøre det.

en: You need more than one custom group to move fields
da: Du skal have mere end én tilpasset gruppe for at flytte felter

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
da: Du skal aktivere CiviContribute før aktivering af CiviLøfte.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
da: Du skal mindst have én <a href="%1">medlemskabstype</a> med 'Offentlig' synlighed, for at aktivere selvbetjent tilmelding til og fornyelse af medlemskab.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
da: Du skal vælge typen for posten, som dette sæt af tilpassede felter kan anvendes på.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
da: Du er nødt til at sætte en sikker server op, før du kan bruge "Gennemtving sikre URL'er"-muligheden

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
da: Du skal opsætte og indlæse filkonfiguration for sag og aktivitet før du begynder at anvende CiviSag-komponenten.

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
da: Du skal bruge en anden port end standard-porten 25 i dit miljø.

en: You only have %1 allocated
da: Du har kun %1 allokeret

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
da: Det lader til at du bruger en webserver som ikke understøttes. Servervariablerne SCRIPT_NAME, HTTP_HOST og SCRIPT_FILENAME skal være angivet.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
da: Du ser ud til at have slettet relationstypen 'Ansæt i'

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
da: Du bør flytte medlemsrelaterede felter, der er konfigureret i %1 til profilen "På vegne af" for denne bidragsside

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
da: Du bør flytte medlemsrelaterede felter i profilen "På vegne af" for denne bidragsside

en: You were registered by:
da: Du blev tilmeldt af:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
da: Det er også nødvendigt at ændre Drupal tilladelser, så anonyme brugere kan indbetale bidrag, tilmelde sig et arrangementer og/eller bruge profiler til at indsætte kontaktoplysninger.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
da: Du vil også anvende symboludtryk til at indsætte henvisning til afmelding, framelding og videresendelse i din besked.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
da: Du skal opsætte %1-indstillingerne i din betalingshåndtering, før du kan sende transaktioner fra et kreditkort.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
da: Du skal vælge og konfigurere en understøttet betalingshåndtering (i øjeblikket Authorize.Net, PayPal Pro eller PayPal Website Standard) for at kunne tilbyde automatisk fornyelse af medlemskaber.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
da: Du skal indstille tilladelser for adgangskontrol til at omfatte 'vis deltagere til arrangement' for alle roller, du vil have adgang til i denne liste.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
da: Du vil på nuværende tidspunkt ikke kunne installere udvidelser, da din installation af PHP ikke understøtter ZIP-arkiver. Bed venligst din systemadministrator om at installere standardudvidelsen PHP-ZIP.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
da: Du vil ikke være i stand til at sende en kvittering for dette løfte, fordi der ikke er nogen e-mailadresse for denne kontakt. Hvis du ønsker at sende en kvittering, når dette løfte er registreret, skal du klikke på Annullér og derefter klikke på Redigér i fanen for at tilføje en e-mailadresse, før du gemmer løftet.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
da: Du vil ikke være i stand til at sende en automatisk e-mailkvittering for dette medlemskab, da der ikke er en e-mailadresse registreret for denne kontakt. Hvis du ønsker at der sendes en kvittering, når dette medlemskab registreres, så klik Annullér og klik dernæst Redigér fra fanen Oversigt, for at føje en e-mailadresse før registrering af medlemskabet.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
da: Du vil ikke være i stand til at sende en automatisk e-mailkvittering for denne medlemskabsfornyelse, da der ikke er en e-mailadresse registreret for denne kontakt. Hvis du ønsker at sende en kvittering når medlemskabet registreres, så klik Annullér og klik dernæst Redigér fra fanen Oversigt, for at tilføje en e-mailadresse forud for fornyelse af medlemskabet.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
da: Du får ikke mulighed til at sende automatiske kvitteringer per e-mail for dette bidrag, da der ikke er registreret en e-mailadresse for denne kontakt. Hvis du ønsker at der sendes en kvittering når dette bidrag registreres, så klik Annullér og dernæst Redigér fra fanen Oversigt, for at tilføje en e-mailadresse forud for registrering af bidraget.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
da: Du vil ikke være i stand til at sende en automatisk e-mailkvittering for dette medlemskab, da der ikke er en e-mailadresse registreret for denne kontakt. Hvis du ønsker at der sendes en kvittering, når dette medlemskab er blevet registreret, så klik Annullér og klik dernæst Redigér fra fanen Oversigt, for at føje en e-mailadresse før registrering af medlemskabet.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
da: Du vil modtage en e-mailbesked når din side er godkendt, og du kan da begynde at markedsføre din kampagne.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
da: Du vil modtage en e-mailkvittering, hvor der er information om hvordan tilvalget med automatisk fornyelse kan annulleres.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
da: Du vil modtage en e-mail-kvittering med information om hvordan dette gentagne bidrag kan opdateres eller annulleres.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
da: Du vil se en række og et afkrydsningsfelt for hver type af relateret data, der i øjeblikket er tilknyttet den dublerede kontakt. For eksempel, hvis dubletten indeholder aktivitetsposter - vil du se en række og et felt, som du skal afkrydse HVIS du ønsker disse poster flyttet over til den primære kontaktpersons-post. Hvis du ønsker at flytte alle relaterede poster, kan du afkrydse <strong>Marker Alle</strong> feltet.

en: You're ready to install!
da: Du er klar til at installere!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
da: Dine %1 indstillinger er korrekte. Der er afsendt en test-e-mail til din e-mailadresse.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
da: Dit <strong>%1</strong>-medlemskab udløber ikke (du behøver ikke at fornye dette medlemskab).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
da: Dit <strong>%2</strong> medlemskab udløb den %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
da: Dit <strong>%2</strong> medlemskab udløber den %1.

en: Your Assigned Activities
da: Dine tildelte aktiviteter

en: Your Case Role(s)
da: Dine sagsroller

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet tilføjet. Du kan nu tilføje felter til denne profil.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet slettet.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet gemt.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
da: Det CiviCRM-profil-felt '%1' er blevet gemt til '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
da: Dine kontakter/organisationer

en: Your Contribution(s)
da: Dine bidrag

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
da: Dine kreditkort transaktion lykkedes ikke. Ingen penge er endnu ikke debiteret dit kort.

en: Your Email
da: Din e-mail

en: Your Email Settings have been updated.
da: Din e-mail-indstillinger er blevet opdateret.

en: Your Event Registration has been cancelled.
da: Din tilmelding til arrangementet er blevet annulleret.

en: Your Event(s)
da: Dine events

en: Your Goal
da: Din målsætning

en: Your Group(s)
da: Dine grupper

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
da: Dit etikette-format med navnet <strong>%1</strong> er blevet opdateret.

en: Your Mass SMS has been saved.
da: Din masse-SMS er blevet gemt.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
da: Din masse-SMS er blevet gemt. Klik handlingen 'Fortsæt' for at genoptage redigeringen af den.

en: Your Membership(s)
da: Dine medlemskab(er)

en: Your Message
da: Din besked

en: Your Note has been saved.
da: Din note er blevet gemt.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
da: Dit PDF-format med navnet <strong>%1</strong> er blevet opdateret.

en: Your Page
da: Din side

en: Your Personal Campaign Page
da: Din personlige kampagneside

en: Your Personal Campaign Page for %1
da: Din personlige kampagne for %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
da: Din personlige kampagneside er blevet %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
da: Dine Løfter

en: Your Premium Selection
da: Dit præmievalg

en: Your Registration Info
da: Dine tilmeldingsinfo

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
da: Din påmindelse med titlen %1 er blevet opdateret.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
da: Din SMTP-servers (maskines) navn er forkert.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
da: Dit SMTP-brugernavn eller din adgangskode er forkert.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
da: Din SMTP-server svarer i det hele taget ikke i øjeblikket (den er nede af én eller anden grund).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
da: Dit Sendmail-argument er forkert.

en: Your Sendmail path is incorrect.
da: Din sti til Sendmail er forkert.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
da: Din struktur "%1" er blevet tilføjet. Du kan nu tilføje felter til den.

en: Your Subscription has been Activated
da: Dit abonnement er blevet aktiveret.

en: Your USPS API Authorization has Failed.
da: Den USPS API-godkendelse mislykkedes.

en: Your USPS API Lookup has Failed.
da: Dit opslag i USPS API'et mislykkedes.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
da: Dine konto-data vil blive anvendt til at opkræve penge som trækkes direkte fra din bankkonto. Når du afsender denne formular, så accepterer du at der opkræves og trækkes direkte fra din bankkonto.

en: Your association rule has been added.
da: Din tilknytningsregel er blevet tilføjet.

en: Your association rule has been edited.
da: Din tilknytningsregel er blevet rettet.

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
da: Dit tilmeldming til automatisk fornyelse af medlemskab er ophørt, og dit medlemskab vil ikke blive fornyet automatisk.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
da: Din browsersession er udløbet og vi kan ikke fuldføre din formularindsendelse. Vi har sendt dig tilbage til det indledende trin, så du kan færdiggøre og genindsende formularen. Hvis du oplever vedvarende problemer, så tag venligst kontakt for at få assistance.

en: Your changes have been saved.
da: Dine ændringer er blevet gemt

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
da: Dine ændringer i <em>%1</em>-fanen er ikke blevet gemt.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
da: Dit bidrag vil først blive gennemført, når du klikker på knappen <strong>%1</strong>. Klik venligst kun på knappen en gang.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
da: Dit brugerdefinerede feltsæt '%1' er blevet gemt.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
da: Dit brugerdefinerede feltset '%1' er blevet tilføjet. Du kan nu tilføje brugerdefinerede felter.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
da: Din database er allerede opdateret til CiviCRM %1

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
da: Din database er markeret med et uventet versionsnummer: %1. Den automatiserede opgradering til version %2 kan ikke køres - og %2-kodebasen er muligvis inkompatibel med din database-tilstand. Du vil skulle fastslå den korrekte version i henhold til din nuværende database-tilstand. Du vil eventuelt foretrække, at rulle tilbage til den kodebase du benyttede forud for start af denne opgradering, indtil du har løst dette problem.

en: Your database is not configured for version %1
da: Din database er ikke konfigureret til version %1

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
da: Dine databaseindstillinger lader ikke til at være korrekte. Tjek venligst <a href='%1'>Database-detaljerDetails</a> nedenfor for specifikke fejl.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
da: Din e-mailadresse er blevet fjernet fra %1 postlister.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
da: Din tilmelding til arrangementet skal bekræftes. Gå venligst tilbage til hovedtilmeldingssiden for at tilvejebringe betalingsinformation.

en: Your extensions cache directory (%1) is not web server writable. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.<br/>
da: Din cachemappe for udvidelser (%1) giver ikke webserveren skriveadgang. Gå venligst til <a href="%2">siden med sti-indstillinger</a> og ret dette.<br/>

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
da: Dine udvidelsesmoduler kræver databaseopgraderinger. <a href="%1">Kør venligst opdateringerne</a>.

en: Your fundraising total has been updated.
da: Summen af din indsamling er blevet opdateret.

en: Your information has been saved.
da: Din information er blevet gemt.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
da: Dit indledende bidrag vil blive behandlet når du har fuldført dette bekræftelsestrin. Du vil få mulighed for at annullere tilvalg med gentagne bidrag ved at besøge webside-henvisningen, der vil fremgå i din kvittering.

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
da: Dit indledende medlemsgebyr vil blive behandlet når du har fuldført dette bekræftelsestrin. Du har mulighed for at annullere tilvalget med auto-fornyelse, hvis du besøger websidehenvisningen, der indgår i din kvittering.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
da: Din indledende løfte-beløb er blevet behandlet. Du får mulighed for at ændre eller annullere fremtidige løfte-betalinger til enhver tid ved at kontakte os på %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
da: Dit oprindelige bidrag til blive gennemført, når du klikker &quot;%2&quot; nedenfor. Du kan ændre eller annullere fremtidige betalinger til enhver tid ved at logge ind på din konto eller kontakte os på %1.

en: Your mail has been sent.
da: Din mail er sendt.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
da: Din takketekst til %1 for hjælpe med at sprede budskabet. Du kan inkludere HTML-opmærkninger til at tilføje formatering eller links.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
da: Dit tilvalg '%1' som har flere svarmuligheder er blevet gemt

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
da: Dit nye etikette-format med titlen <strong>%1</strong> er blevet gemt.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
da: Dit nye PDF-format med titlen <strong>%1</strong> er blevet gemt.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
da: Din organisation kan benytte kampagner til at følge alle konstitueredes interaktioner, der knytter sig til en særlig indsamling eller indsats. Du kan sammenkæde aktiviteter, bidrag, deltagelse ved begivenheder, postudsendelser, medlemstilmelding og afgivne løfter til en bestemt kampagne.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
da: Din side kræver en administrator-gennemgang før du kan starte indsamlingsindsats.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
da: Din betalingsinformation ser ikke ud til at være komplet. Gå venligst tilbage til hovedsiden for tilmelding, for at færdiggøre betalingsinformationerne.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
da: Din afventende tilmelding til %1-arrangementet er udløbet,
    fordi du ikke bekræftede din tilmelding.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
da: Din personlige kampagneside er blevet godkendt og er nu i luften.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
da: Din personlige kampagneside er blevet gennemgået. Der er enkelte ting i indholdet,
    der forhindrer os i at godkende siden. Vi beklager ulejligheden.

en: Your profile has not been saved.
da: Din profil er ikke blevet gemt.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
da: Din profil er ikke gemt, og kontoen er ikke oprettet.

en: Your record has been deleted.
da: Din post er blevet slettet.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
da: Dit gentagne bidrag er blevet opdateret som forespurgt:

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
da: Dit gentagne bidrag på %1, hver %2 %3 er blevet annulleret som forespurgt.

en: Your recurring contribution term has ended.
da: Din termin for gentagne bidag er ophørt.

en: Your registration has been submitted.
da: Din tilmelding er blevet gemt.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
da: Din tilmelding vil ikke blive indsendt før du klikker på <strong>Fortsæt</strong>-knappen. Klik venligst kun én gang på knappen. Hvis du har brug for at ændre detaljer, så klik på knappen Gå tilbage nedenfor, for at gå tilbage til forrige skærm.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
da: Kopiering af din rapport "%1" er blevet fuldført. Du ser i øjeblikket den nye kopi.

en: Your schedule:
da: Din tidsplan:

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
da: Din hjemmesideadministrator skal også opsætte et cron-job til at køre dette script.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
da: Din hjemmesideadministrator skal konfigurere den planlagte jobkørsel (Administrér > Systemindstillinger > Planlagte job), der opdaterede statussser for lovede betalinger og udsender påmindelserne.

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
da: Din side administrator skal først opsætte en instans af "Post-rapporter" fra Planlagte opgaver, for at udløse oprettelse og levering af hver rapport. Når den kaldes, så vil den levere e-mail til modtagere som er angivet for rapporten. Rapporten kan vedhæftet til e-mailen som en PDF-fil (standard), en CSV-fil eller inkluderes i HTML-format.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
da: Dit sted er i øjeblikket konfigureret til at kræve dobbelt tilmelding, når brugere melder sig (abonnerer) på grupper via en profil-formular. I denne tilstand skal du inkludere et e-mail-felt i en profil FØR du kan tilføje gruppe-feltet. Dette sikrer at en e-mail med bekræftelse af tilmelding kan afsendes. Dit steds administrator kan deaktivere dobbelt tilmelding i indstillingerne for administration af civimail: <em>%1</em>

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
da: Dit sted har muligvis allerede en profil(er), der tidligere blev oprettet til dette formål - i så fald kan du genbruge disse til hvilken som helst af siderne til onlinebidrag.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
da: Din smarte gruppe er blevet gemt som '%1'.

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
da: Din forespørgsel om tilmelding er blevet sendt for %1. Tjek din indbakke om lidt for e-mail med bekræftelse(r). Hvis du ikke ser en bekræftelses-e-mail, så tjek venligst din postmappe med spam/junk.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
da: Din tilmelding til disse grupper afventer bekræftelse.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
da: Din transaktion vil først blive gennemført, når du klikker på knappen <strong>%1</strong>. Klik venligst kun på knappen en gang.

en: Your update(s) have been saved.
da: Din opdatering er blevet gemt.

en: Your updates have been saved.
da: Dine opdateringer er blevet gemt.

en: Your username contains invalid characters
da: Dit brugernavn indeholder ugyldige tegn

en: Your username contains invalid characters or is too short
da: Dit brugernavn indeholder ugyldige tegn eller er for kort.

en: Your username is too short
da: Dit brugernavn er for kort

en: ZIP / Postal Code
da: Postnummer

en: ZIP / Postal Code of the Address
da: Postnummer

en: ZIP Support Required
da: Understøttelse af ZIP er påkrævet

en: Zhuang, Chuang
da: Zhuang

en: Zip
da: Postnummer

en: Zip Code Range
da: Postnummer-interval

en: [CiviMail Draft]
da: [CiviMail - udkast]

en: [Copy id %1]
da: [Kopiér id %1]

en: [your Drupal root directory]
da: [din Drupal-rodmappe]

en: a household
da: en husstand

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
da: forkortet månedsnavn ('Jan'..'Dec')

en: access AJAX API
da: tilgå AJAX API

en: access CiviCRM
da: tilgå CiviCRM

en: access CiviContribute
da: tilgå CiviBidrag

en: access CiviEvent
da: tilgå CiviArrangement

en: access CiviGrant
da: gå til CiviBevilling

en: access CiviMail
da: gå til CiviMail

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
da: gå til CiviMails sider med tilmelding/afmelding

en: access CiviMember
da: gå til CiviMedlem

en: access CiviPledge
da: tilgå CiviLøfte

en: access CiviReport
da: tilgå CiviRapport

en: access Contact Dashboard
da: tilgå kontakt-instrumentbræt

en: access Report Criteria
da: tilgå rapportkriterie

en: access all cases and activities
da: gå til alle sager og aktiviteter

en: access all custom data
da: tilgå egne datafelter

en: access contact reference fields
da: adgang til kontakt referencefelter

en: access deleted contacts
da: tilgå slettede kontakter

en: access my cases and activities
da: gå til mine sager og aktiviteter

en: access uploaded files
da: tilgå uploadede filer

en: add
da: tilføj

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
da: tilføj et <a href='%1'>Nyt individ</a>, <a href='%2'>Organisation</a> eller <a href='%3'>Husstand</a>

en: add another profile (bottom of page)
da: tilføj endnu en profil (i bunden af siden)

en: add cases
da: tilføj sager

en: add contacts
da: tilføj kontakter

en: add new
da: Tilføj ny

en: administer CiviCRM
da: administrer CiviCRM

en: administer CiviCampaign
da: administrér CiviKampagne

en: administer CiviCase
da: administrér CiviSag

en: administer Multiple Organizations
da: administrer flere organisationer

en: administer Reports
da: administrér rapporter

en: administer Tagsets
da: administrér reserverede mærkesæt

en: administer dedupe rules
da: administrer regler til fjernelse af dubletter

en: administer payment processors
da: administrér betalingshåndteringer

en: administer reserved groups
da: administrér reserverede grupper

en: administer reserved reports
da: administrér reserverede rapporter

en: administer reserved tags
da: administrér reserverede mærker

en: an individual
da: et individ

en: an organization
da: en organisation

en: and
da: Og

en: and a password
da: og en adgangskode

en: and end date of %1
da: og slutdato d. %1

en: and is ready to use.
da: og er klar til brug.

en: anonymously
da: anonymt

en: another column
da: endnu en kolonne

en: another discount set
da: andet rabatsæt

en: another soft credit
da: endnu en blød kredit

en: approve mailings
da: godkend postudsendelser

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
da: da der ikke e-postadresse i fil eller angivet SEND IKKE E-POST i kommunikationspræferencer, eller kontakt er afdød, eller primær e-postadresse er på hold

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
da: fordi der ikke er telefonnummer i fil eller kommunikationspræferencer, angives SEND IKKE SMS eller at kontakt er afdød

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
da: men kræver gennemgang fra administrator før du kan begynde at markedsføre din kampagne. Du vil modtage en bekræftelse per e-mail inden for kort tid, der inkluderer en henvisning tilbage til denne side.

en: by relationship
da: efter relation

en: cc Email Report Instance To
da: cc e-mail rapportinstans til

en: change
da: ændr

en: change membership type
da: Skift type på medlemskab

en: check your spelling
da: tjek din stavemåde

en: civicrm_contribution_page
da: Bidragssiden

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
da: civicrm_root er sat til: <em>!1</em>.

en: click to add more
da: klik for at tilføje mere

en: close
da: luk

en: confirmation
da: bekræftelse

en: contact does not exist: %1
da: kontakten eksisterer ikke: %1

en: contactId
da: Kontakt ID

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
da: Afrika Vest, Øst, Central og Syd

[ctx: country]
en: Albania
da: Albanien

[ctx: country]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
da: Amerika Syd, Central, Nord og Caribien

[ctx: country]
en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

[ctx: country]
en: Antarctica
da: Antarktis

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

[ctx: country]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
da: Asien og Stillehavsområdet

[ctx: country]
en: Australia
da: Australien

[ctx: country]
en: Austria
da: Østrig

[ctx: country]
en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

[ctx: country]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: country]
en: Belgium
da: Belgien

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
da: Bonaire, Sint Eustatius og Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Herzegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
da: Bouvet-øen

[ctx: country]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
da: Brunei

[ctx: country]
en: Bulgaria
da: Bulgarien

[ctx: country]
en: Cambodia
da: Cambodja

[ctx: country]
en: Cameroon
da: Cameroun

[ctx: country]
en: Cape Verde
da: Kap Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

[ctx: country]
en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

[ctx: country]
en: Chad
da: Tchad

[ctx: country]
en: China
da: Kina

[ctx: country]
en: Christmas Island
da: Juleøerne

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

[ctx: country]
en: Colombia
da: Columbia

[ctx: country]
en: Comoros
da: Comorerne

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
da: Republikken Congo

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Den Demokratiske Republik Congo

[ctx: country]
en: Cook Islands
da: Cooks øer

[ctx: country]
en: Croatia
da: Kroatien

[ctx: country]
en: Cyprus
da: Cypern

[ctx: country]
en: Czech Republic
da: Tjekkiet

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
da: Elfenbenskysten

[ctx: country]
en: Denmark
da: Danmark

[ctx: country]
en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

[ctx: country]
en: Egypt
da: Egypten

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

[ctx: country]
en: Estonia
da: Estland

[ctx: country]
en: Ethiopia
da: Etiopien

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
da: Europa og Centralasien

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
da: Færøerne

[ctx: country]
en: France
da: Frankrig

[ctx: country]
en: French Guiana
da: Fransk Guyana

[ctx: country]
en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

[ctx: country]
en: French Southern Territories
da: Franske Sydlige Territorier

[ctx: country]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: country]
en: Germany
da: Tyskland

[ctx: country]
en: Greece
da: Grækenland

[ctx: country]
en: Greenland
da: Grønland

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonald-øerne

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
da: Vatikanstaten

[ctx: country]
en: Hungary
da: Ungarn

[ctx: country]
en: Iceland
da: Island

[ctx: country]
en: India
da: Indien

[ctx: country]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
da: Den islamiske republik Iran

[ctx: country]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
da: Irland

[ctx: country]
en: Italy
da: Italien

[ctx: country]
en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Nordkorea

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
da: Sydkorea

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
da: Den Demokratiske Folkerepublik Laos

[ctx: country]
en: Latvia
da: Letland

[ctx: country]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: country]
en: Libya
da: Libien

[ctx: country]
en: Lithuania
da: Litauen

[ctx: country]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: country]
en: Madagascar
da: Madagaskar

[ctx: country]
en: Maldives
da: Republikken Maldiverne

[ctx: country]
en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

[ctx: country]
en: Mauritania
da: Mauretanien

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesien

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
da: Mellemøsten og Nordafrika

[ctx: country]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: country]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: country]
en: Mozambique
da: Mocambique

[ctx: country]
en: Netherlands
da: Holland

[ctx: country]
en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

[ctx: country]
en: Norfolk Island
da: Norfolk Øen

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

[ctx: country]
en: Norway
da: Norge

[ctx: country]
en: Palestine, State of
da: Palæstina

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

[ctx: country]
en: Philippines
da: Filippinerne

[ctx: country]
en: Poland
da: Polen

[ctx: country]
en: Reunion
da: Réunion

[ctx: country]
en: Romania
da: Rumænien

[ctx: country]
en: Russian Federation
da: Russiske føderation

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
da: Saint-Barthélemy

[ctx: country]
en: Saint Helena
da: Sankt Helena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
da: Saint Martin (den franske del)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint-Pierre og Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

[ctx: country]
en: Serbia
da: Serbien

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

[ctx: country]
en: Seychelles
da: Seychellerne

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
da: Sint Maarten

[ctx: country]
en: Slovakia
da: Slovakiet

[ctx: country]
en: Slovenia
da: Slovenien

[ctx: country]
en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

[ctx: country]
en: South Africa
da: Sydafrika

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Sydgeorgien og Sydsandwichøerne

[ctx: country]
en: South Sudan
da: Sydsudan

[ctx: country]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: country]
en: Suriname
da: Surinam

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
da: Sverige

[ctx: country]
en: Switzerland
da: Schweiz

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

[ctx: country]
en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania

[ctx: country]
en: Timor-Leste
da: Timor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
da: Tunesien

[ctx: country]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
da: Turks og Caicos øerne

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

[ctx: country]
en: United Kingdom
da: Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland

[ctx: country]
en: United States
da: USA

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
da: Fjerne, mindre øer, USA

[ctx: country]
en: Viet Nam
da: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
da: Britiske Jomfruøer

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
da: Amerikanske Jomfruøer

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
da: Vestlig Sahara

[ctx: country]
en: unassigned
da: ikke angivet

[ctx: country]
en: Åland Islands
da: Ålandsøerne

en: create mailings
da: opret postudsendelser

en: create manual batch
da: opret manuelt bundt

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
da: opret eller administrér CiviCRM-profiler (dvs. hvilke kontaktdata der indsamles under brugerregistreringen og som inkluderes under Min Konto) i <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; CiviCRM-profiler</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
da: opret eller redigér aktivitetstyper (f.eks. husmøde, indsamling af interviews osv.) under <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Aktivitetstyper</a>.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
da: opret eller redigér brugerdefinerede datafelter (f.eks. frivilliges kompetencer, kontaktinformation ved nødstilfælde osv.) under <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Brugerdefinerede data</a>.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
da: opret eller redigér placeringstyper (f.eks. hjem, arbejde, skole osv.) under <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Placeringstyper</a>.

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
da: opret eller redigér relationstyper (f.eks. medlem af husholdningen, bestyrelsesmedlem, ægtefælle osv.) under <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Relationstyper</a>.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
da: opret eller administrér mærker (f.eks. arrangør, fond, miljø...) på <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administrér &raquo; Mærker</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
da: oprette eller administrere grupper under <a href="!1">Gruppeadministration</a>.

en: created
da: oprettet

en: credit card
da: kreditkort

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
da: ct=[Individ eller husstand eller organisation] påkrævet
    gt=[email_greeting eller postal_greeting eller addressee] påkrævet
    force=[0 eller 1] valgfri -0 opdatér kontakter med nulværdi, 1 opdatér alle
    limit=Antal valgfrit - Begræns antallet af kontakter som opdateres

en: custom fields
da: brugerdefinerede felter

en: day
da: dag

en: day of the month
da: dag af måneden

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
da: dagen i en måned som et decimaltal ('01'..'31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
da: dagen i en måned som et decimaltal, 0-indrykket ('01'..'31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
da: dagen i en måned som et decimaltal, uden 0-indrykning ('1'..'31')

en: day of the period
da: dag i perioden

en: day of the week
da: dag i ugen

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
da: dd-mon-yy ELLER dd/mm/yy (25-Dec-98 ELLER 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
da: dd/mm/yyyy (25/12/1998) ELLER (1/9/2008)

en: default organization
da: standardorganisation

en: delete
da: slet

en: delete activities
da: slet aktiviteter

en: delete all manual batches
da: slet alle manuelle bundter

en: delete contacts
da: Slet Kontakter

en: delete in CiviCase
da: slet i CiviSag

en: delete in CiviContribute
da: slet i CiviBidrag

en: delete in CiviEvent
da: slet i CiviArrangement

en: delete in CiviGrant
da: slet i CiviBevilling

en: delete in CiviMail
da: slet i CiviMail

en: delete in CiviMember
da: slet i CiviMedlem

en: delete in CiviPledge
da: slet i CiviLøfte

en: delete own manual batches
da: slet egne manuelle bundter

en: details...
da: detaljer...

en: disabled
da: deaktiveret

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
da: foretage komplekse søgninger baseret på mærker, gruppemedlemskab, lokation, aktiviteter og egne datafelter under <a href="!1">Avanceret søgning</a>.

en: do not import
da: importer ikke

en: due
da: forfald

en: duplicate
da: dublet

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
da: f.eks. 'Studerende', 'Pensionist', 'Æresmedlem' ...

en: each
da: hver

en: edit
da: redigér

en: edit all contacts
da: rediger alle kontakter

en: edit all events
da: redigér alle arrangementer

en: edit all manual batches
da: redigér alle manuelle bundter

en: edit contributions
da: redigér bidrag

en: edit event participants
da: redigér arrangementets deltagere

en: edit grants
da: redigér bevillinger

en: edit groups
da: importer grupper

en: edit memberships
da: redigér medlemskaber

en: edit message templates
da: redigér beskedskabeloner

en: edit my contact
da: redigér min kontakt

en: edit own manual batches
da: redigér egne, manuelle bundter

en: edit pledges
da: redigér løfter om bidrag

en: edit profile
da: redigér profil

en: email
da: e-mail

en: email Domain
da: Domæne for e-mail

en: email Local Part
da: Lokal del for e-mail

en: empowered by %1
da: drevet af %1

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
da: slå CiviCRM-blokke til under <a href="!1">Administration » Opbygning af sted » Blokke</a>.

en: end date
da: slut dato

en: entityID needs to be set and of type Integer
da: enhed-id skal være angivet og være af typen heltal

en: every
da: hver

en: export all manual batches
da: eksportér alle manuelle bundter

en: export own manual batches
da: eksportér egne, manuelle bundter

en: ext.
da: ekst.

en: false
da: falsk

en: field ID
da: felt-ID

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
da: felt-id skal være af typen heltal for indeks %1

en: file '%1' found
da: filen "%1" blev fundet

en: file '%1' not found
da: filen "%1" blev ikke fundet

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
da: finde kontaktpersoner efter navn, e-mailadresse, gruppemedlemskab eller mærker under <a href="!1">Find kontaktpersoner</a>.

en: full month name ('January'..'December')
da: fuldt månedsnavn ('Januar'..'December')

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
da: geocoding=[1 eller 0] påkrævet
    parse=[1 eller 0] påkrævet
    start=[kontakt-ID] valgfri - start med dette kontakt-ID
    end=[kontakt-ID] valgfri - behandl kontakter med ID'er mindre end dette
    throttle=[1 eller 0] valgfri - 1 tilføjer en pause på fem sekunder

en: grants
da: bevillinger

en: greater than
da: større end

en: greater than or equal to
da: større end eller lig med

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
da: er allerede blevet tildelt til en anden adresse. Vælg venligst en anden placering for denne adresse.

en: has been successfully resubscribed.
da: er blevet gentilmeldt.

en: here
da: her

en: hide child groups
da: skjul undergrupper

en: hide field or section
da: skjul felt eller section

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
da: timeangivelse i 12-timers format, 0-indrykket ('01'..'12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
da: timeangivelse i 12-timers format, uden 0-indrykning ('1'..'12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
da: timeangivelse i 24-timers format, 0-indrykket ('00'..'23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
da: timeangivelse i 24-timers format, uden 0-indrykning ('0'..'23')

en: iCalendar feed for this event.
da: iCalendar-kilde for dette arrangement.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
da: iCalendar er et standardiseret format til repræsentation af information om kalendere og planlægning. CiviArrangement giver dig mulighed for at få vist dine nuværende og kommende 'offentlige' arrangementer i iCalendar-formatet - så denne information kan deles med andre programmer som har iCalendar aktiveret.

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
da: hvis Fortæl ven er aktiveret, så bør grænse for modtager-maksimum være større end nul.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
da: hvis fortæl-en-ven er aktiveret, bør det maksimale antal modtagere være større end nul.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
da: Hvis du søger efter et kontaktnavn, så gennemse stavningen

en: if you are searching by client name, check your spelling
da: hvis du søger via klientnavn, så tjek stavemåden

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
da: hvis du søger efter navn på bidragyder, så tjek din stavemåde

en: if you are searching by member name, check your spelling
da: hvis du søger på medlemsnavn, så tjek om stavningen er korrekt

en: if you are searching by participant name, check your spelling
da: hvis du søger efter en deltagers navn, tjek at du staver korrekt

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
da: hvis du søger efter navn på respondent, så tjek stavemåden

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
da: Hvis du søger i en gruppe eller efter kontakter med mærkater, så forsøg 'enhver gruppe' eller 'ethvert mærke'

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
da: hvis du søger inden for et dato- eller beløbsinterval, så prøv med et bredere værdiinterval

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
da: hvis du søger inden for et datointerval, kan du prøve en bredere interval

en: import contacts
da: importér kontakter

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
da: importere kontaktpersoner fra andre kilder under <a href="!1">Importer kontaktpersoner</a>.

en: in
da: i

en: in...
da: i ...

en: installments
da: rater

en: installments of
da: rater af

en: installments.
da: rater.

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
da: instanceId=[ID for rapportinstans] påkrævet
    format=[csv eller print] valgfri - uddata i CSV eller printvenlig HTML, ellers PDF

en: interview campaign contacts
da: interview kampagnekontakter

en: is a numeric field
da: er et numerisk felt

en: is...
da: er...

en: less than
da: mindre end

en: less than or equal to
da: mindre end eller lig med

en: lifetime
da: livstid

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
da: limit=Valgfrit tal - Begræns antallet af smartgrupper som genopbygges

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
da: små bogstaver for ante/post meridiem ('am', 'pm')

en: make online contributions
da: foretag onlinebidrag

en: make sure you have enough privileges in the access control system
da: sørg for sikre at du har tilstrækkelige privilegier i adgangskontrol-systemet

en: manage campaign
da: administrér kampagne

en: manage event profiles
da: håndtér arrangementprofiler

en: member since
da: medlem siden

en: membership periods
da: medlemskabsperioder

[ctx: menu]
en: ACL
da: AKL

[ctx: menu]
en: ACL Roles
da: AKL-roller

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
da: Godkendte kreditkort

[ctx: menu]
en: Access Control
da: Adgangskontrol

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
da: Massekørsel for regnskab

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
da: Eksport af massekørsel for regnskab

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
da: Massekørsler for regnskab

[ctx: menu]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
da: Instrumentbrik for aktiviteter

[ctx: menu]
en: Activity Types
da: Aktivitetstyper

[ctx: menu]
en: Activity View
da: Aktivitetsvisning

[ctx: menu]
en: Add Field
da: Tilføj felt

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
da: Tilføj produkter til denne side

[ctx: menu]
en: Add User
da: Tilføj bruger

[ctx: menu]
en: Additional Info
da: Yderligere info

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
da: Yderligere info-formular

[ctx: menu]
en: Address Settings
da: Adresse-indstillinger

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
da: Adressat-formater

[ctx: menu]
en: Administer
da: Administrér

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
da: Administér CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
da: Administrationskonsol

[ctx: menu]
en: Advanced Search
da: Avanceret Søgning

[ctx: menu]
en: All Cases
da: Alle sager

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
da: Instrumentbrik for alle sager

[ctx: menu]
en: All Reports
da: Alle rapporter

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
da: Godkend postudsendelse

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
da: Arkiverede postudsendelser

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
da: Tildel brugere til AKL-roller

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
da: Tildel til en anden klient

[ctx: menu]
en: Attendee List
da: Deltagerliste

[ctx: menu]
en: Badge Layout
da: Layout for emblem

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
da: Datapost for massekørsel

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
da: Bogføringstransaktioner

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
da: Rapport over returpost for postudsendelser

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
da: Gennemse uploadede filer

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
da: Integration for CMS-database

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
da: Instrumentbræt for kampagne

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
da: Rapporter for kampagner

[ctx: menu]
en: Campaign Status
da: Status for kampagne

[ctx: menu]
en: Campaign Types
da: Kampagnetyper

[ctx: menu]
en: Campaigns
da: Kampagner

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
da: Annullér abonnement

[ctx: menu]
en: Case
da: Sag

[ctx: menu]
en: Case Activity
da: Sagsaktivitet

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
da: Revision af sagsaktivitet

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
da: Brugerdefineret sagsangivelse

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
da: Instrumentbrik til instrumentbræt for sager

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
da: Instrumentbrik for sager

[ctx: menu]
en: Case Details
da: Sagsdetaljer

[ctx: menu]
en: Case Reports
da: Rapporter for sager

[ctx: menu]
en: Case Statuses
da: Sagsstatusser

[ctx: menu]
en: Case Types
da: Sagstyper

[ctx: menu]
en: Cases
da: Sager

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
da: Tilpas valg for tilmelding

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
da: CiviCRM-blog

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
da: Forside for CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
da: CiviCRM-nyheder

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
da: Oprettelse af CiviCRM-profil

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
da: CiviCRM-profilfelter

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
da: CiviCRM-rapporter

[ctx: menu]
en: CiviCampaign
da: CiviKampagne

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
da: Komponentindstillinger for CiviKampagne

[ctx: menu]
en: CiviCase
da: CiviSag

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
da: CiviSag-instrumentbræt

[ctx: menu]
en: CiviContribute
da: CiviBidrag

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
da: Indstillinger for komponenten CiviBidrag

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
da: CiviBidrag-instrumentbræt

[ctx: menu]
en: CiviEvent
da: CiviArrangement

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
da: Indstillinger for CiviArrangement-komponent

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
da: Instrumentbræt for CiviArrangement

[ctx: menu]
en: CiviGrant
da: CiviBevilling

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
da: Instrumentbræt for CiviBevilling

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
da: Indstillinger for CiviMail-komponent

[ctx: menu]
en: CiviMember
da: CiviMedlem

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
da: Indstillinger for CiviMedlem-komponent

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
da: CiviMedlem-instrumentbræt

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
da: CiviLøfte-instrumentbræt

[ctx: menu]
en: CiviReport
da: CiviRapport

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
da: Ryd op i cache'er og opdatér stier

[ctx: menu]
en: Closed Batches
da: Lukkede massekørsler

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
da: Tilvalg for kommunikationsform

[ctx: menu]
en: Communications
da: Kommunikation

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
da: Foretag undersøgelse

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
da: Etiketter for konferencerum

[ctx: menu]
en: Conference Slots
da: Konferencerum

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
da: Tjekliste for konfigurationen

[ctx: menu]
en: Configure Survey
da: Konfigurér undersøgelse

[ctx: menu]
en: Configure Widget
da: Konfigurér kontrol

[ctx: menu]
en: Confirm
da: Bekræft

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
da: Bekræft tilmelding til arrangement

[ctx: menu]
en: Confirm dates
da: Bekræft datoer

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
da: Detaljer om interessenter

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
da: Opsummering af interessenter

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
da: Instrumentbræt for kontakter

[ctx: menu]
en: Contact Reports
da: Kontaktrapporter

[ctx: menu]
en: Contact Summary
da: Kontaktoversigt

[ctx: menu]
en: Contact Types
da: Kontakttyper

[ctx: menu]
en: Contacts
da: Kontakter

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
da: Aggregat af bidrag efter relation

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
da: Beløb for bidrag

[ctx: menu]
en: Contribution Details
da: Bidragsdetaljer

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
da: Bidragsrapporter

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
da: Bidragsresume

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
da: Bidragsoversigt - graf

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
da: Detaljer om bidrag og medlemskab

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
da: Bidragdetaljer for enhver type bidrag, samt tilknyttet information om medlemskab for bidrag, der er betaling for medlemskaber.

[ctx: menu]
en: Contributions
da: Bidrag

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
da: Bidrag fordelt på husstand

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
da: Bidrag fordelt på organisation

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
da: Opret ny rapport fra skabelon

[ctx: menu]
en: Current Employers
da: Nuværende arbejdsgivere

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
da: Vis nuværende og kommende arrangementer

[ctx: menu]
en: Custom Data
da: Brugerdefinerede data

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
da: Brugerdefinerede datafelter

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
da: Brugerdefineret felt - tilføj

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
da: Brugerdefineret felt - redigér

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
da: Brugerdefinerede felt - flyt

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
da: Brugerdefineret felt - tilvalg

[ctx: menu]
en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede felter

[ctx: menu]
en: Custom Searches
da: Redigér søgninger

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
da: Tilpas data og sider

[ctx: menu]
en: Dashboard
da: Instrumentbræt

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
da: Database-opgraderinger

[ctx: menu]
en: Date Formats
da: Datoformater

[ctx: menu]
en: Date Preferences
da: Datopræferencer

[ctx: menu]
en: Debugging
da: Fejlsøgning

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
da: Fejlsøgning og fejlhåndtering

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
da: Undtagelser for deduplikering

[ctx: menu]
en: Delete Contact
da: Slet kontakt

[ctx: menu]
en: Delete File
da: Slet fil

[ctx: menu]
en: Delete Survey
da: Slet undersøgelse

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
da: Detaljeret rapport for kanvassalg, telefonindsamling, besøgsruter eller andre undersøgelser.

[ctx: menu]
en: Developer
da: Udvikler

[ctx: menu]
en: Developer Docs
da: Dokumentation for udviklere

[ctx: menu]
en: Directories
da: Kataloger

[ctx: menu]
en: Display Preferences
da: Vis præferencer

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
da: Viser klik fra hver postudsendelse

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
da: Viser kontakter som åbnede e-post fra en postudsendelse

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
da: Viser en detaljeret liste over bidrag grupperet efter husstand, som omfatter bidrag fra medlemmer af husstanden.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
da: Viser en detaljeret liste over bidrag grupperet efter organisation, som omfatter bidrag foretaget af medarbejdere fra organisationen.

[ctx: menu]
en: Documentation
da: Dokumentation

[ctx: menu]
en: Download Errors
da: Download fejl

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
da: Udkast og uplanlagte postudsendelser

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
da: Valgmuligheder for nedrulningsmenu

[ctx: menu]
en: Edit Field
da: Redigér felt

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
da: Redigér relateret kontakt

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
da: Formater på e-mailhilsener

[ctx: menu]
en: Email Invoice
da: E-mailfaktura

[ctx: menu]
en: Email a Contact
da: E-mail en kontakt

[ctx: menu]
en: Email address verified
da: E-mailadresse er verificeret

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
da: Aktivér CiviCRM-komponenter

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
da: Opstår i mediet

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
da: Medium for mødet/kontakt

[ctx: menu]
en: Engagement Index
da: Indeks for engagement

[ctx: menu]
en: Event Fees
da: Gebyrer for arrangement

[ctx: menu]
en: Event Income Details
da: Detaljer for arrangementsindtægter

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
da: Indtægtsoversigt for arrangement

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
da: Oplysninger og indstillinger for arrangement

[ctx: menu]
en: Event Information
da: Information om arrangement

[ctx: menu]
en: Event Location
da: Placering af arrangement

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
da: Layout for navneskilte til arrangement

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
da: Onlinetilmelding til arrangement

[ctx: menu]
en: Event Participants List
da: Deltagerliste for arrangement

[ctx: menu]
en: Event Registration
da: Tilmelding til arrangement

[ctx: menu]
en: Event Reports
da: Rapporter for arrangementer

[ctx: menu]
en: Event Templates
da: Arrangement-skabeloner

[ctx: menu]
en: Event Types
da: Arrangementstyper

[ctx: menu]
en: Events
da: Arrangementer

[ctx: menu]
en: Export Contacts
da: Eksportér kontakter

[ctx: menu]
en: Exported Batches
da: Eksporterede massekørsler

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
da: Afsenders e-mailadresse

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
da: Finanskonti

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
da: Konti for finanstyper

[ctx: menu]
en: Financial Types
da: Finanstyper

[ctx: menu]
en: Find Activities
da: Find aktiviteter

[ctx: menu]
en: Find Cases
da: Find sager

[ctx: menu]
en: Find Contacts
da: Find kontakter

[ctx: menu]
en: Find Contributions
da: Find bidrag

[ctx: menu]
en: Find Grants
da: Find bevillinger

[ctx: menu]
en: Find Mailings
da: Find postudsendelser

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
da: Find masse-SMS

[ctx: menu]
en: Find Memberships
da: Find medlemskaber

[ctx: menu]
en: Find Participants
da: Find deltagere

[ctx: menu]
en: Find Pledges
da: Find løfter

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
da: Find og sammenflet duplikerede kontakter

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
da: Videresend postudsendelse

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
da: Afsenders e-mailadresse

[ctx: menu]
en: Full-text Search
da: Fuldtekst-søgning

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
da: Øg valgdeltagelsen (registrering af stemmeafgivelse)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
da: Øg valgdeltagelsen (registrering af stemmeafgivelse)

[ctx: menu]
en: Gender Options
da: Valgmuligheder for køn

[ctx: menu]
en: Get Image File
da: Hent billedfil

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
da: Når der er to tidsintervaller vises kontaktpersoner, som har ydet bidrag i begge perioder, og dét beløb de bidrog med i hver periode og den procentvise stigning/fald.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
da: Giver detaljer om relation mellem to kontakter

[ctx: menu]
en: Grant Details
da: Detaljer for bevilling

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
da: Bevillingsrapport i detaljer

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
da: Statistik for bevillingsrapport

[ctx: menu]
en: Grant Reports
da: Bevillingsrapporter

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
da: Statistikker over bevillinger

[ctx: menu]
en: Grant Status
da: Status på bevilling

[ctx: menu]
en: Grant Types
da: Bevillingstyper

[ctx: menu]
en: Grants
da: Bevillinger

[ctx: menu]
en: Group Members
da: Gruppemedlemmer

[ctx: menu]
en: Groups
da: Grupper

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
da: Grupperer og opsamler bidrag efter kriterier, herunder kontakt, tidsperiode, bidragstype, bidragssted, osv.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
da: Sidehoveder, sidefødder, og Automatiske beskeder

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
da: Hjælper dig med at analysere de frembragte indtægter for et arrangement. Rapporten kan indeholde detaljer om deltagertype, status og betalingsmetode.

[ctx: menu]
en: Home
da: Hjem

[ctx: menu]
en: Import
da: Importér

[ctx: menu]
en: Import Activities
da: Importér aktiviteter

[ctx: menu]
en: Import Contacts
da: Importér kontakter

[ctx: menu]
en: Import Contributions
da: Importér bidrag

[ctx: menu]
en: Import Memberships
da: Importér medlemskaber

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
da: Importér brugerdefinerede data med flere værdier

[ctx: menu]
en: Import Participants
da: Importér deltagere

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
da: Importér/eksportér kortlægninger

[ctx: menu]
en: Include Profiles
da: Inkludér profiler

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
da: Individuelle præfikser (Ms, Mr...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
da: Individuelle suffikser (Jr, Sr...)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
da: Instant Messenger-tjenester

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
da: Interview af respondenter

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
da: Sidste år, men ikke dette år (LYBUNT)

[ctx: menu]
en: Label Formats
da: Etikette-formater

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
da: Sprog, valuta, steder

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
da: Udløbne medlemskaber

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
da: Sidste år, men ikke dette år. Tilbyder en liste over interessenter, der donerede i denne periode sidste år, men ikke donerede i den tidsperiode du angiver for nuværende år.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
da: Vis liste med en kontaktpersons donationshistorik, grupperet efter år, sammen med bidrag tilskrevet kontaktpersonens relaterede kontakter.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
da: Viser specifikke bidrag efter kriterier, herunder kontakt, tidsperiode, bidragstype, bidragsyders adresse, osv. Oversigtsrapporten for bidrag henviser til denne rapport for yderligere detaljer.

[ctx: menu]
en: Localization
da: Lokalisering

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
da: Lokationstyper (hjem, arbejde...)

[ctx: menu]
en: Log out
da: Log af

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
da: E-mailkonti

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
da: Returpost

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
da: Post med registrerede klik

[ctx: menu]
en: Mail Opened
da: Postbesked åbnet

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
da: Mail-indstillinger

[ctx: menu]
en: Mailing Details
da: Detaljer for postudsendelse

[ctx: menu]
en: Mailing Event
da: Afsender arrangement

[ctx: menu]
en: Mailing Report
da: Rapport for postudsendelse

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
da: Rapporter for postudsendelse

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
da: Oversigt for postudsendelse

[ctx: menu]
en: Mailings
da: Postudsendelser

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
da: Administrér A/B-test

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
da: Administrér AKL'er

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
da: Administrér bidragssider

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
da: Administrér brugerdefinerede søgninger

[ctx: menu]
en: Manage Events
da: Administrér arrangementer

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
da: Administrér udvidelser

[ctx: menu]
en: Manage Groups
da: Administrér grupper

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
da: Administrér præmier

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
da: Administrér prisstrukturer

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
da: Administrér mærker (kategorier)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
da: Administrér skabeloner

[ctx: menu]
en: Map Event Location
da: Angiv placering af arrangement

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
da: Kortlæg lokationer

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
da: Kortlægning og geokodning

[ctx: menu]
en: Membership Details
da: Detaljer for medlemskab

[ctx: menu]
en: Membership Reports
da: Rapporter for medlemskaber

[ctx: menu]
en: Membership Section
da: Sektion for medlemskab

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
da: Regler for medlemsstatus

[ctx: menu]
en: Membership Summary
da: Medlemsoversigt

[ctx: menu]
en: Membership Types
da: Medlemskabstyper

[ctx: menu]
en: Memberships
da: Medlemskaber

[ctx: menu]
en: Merge Contact
da: Flet kontakt

[ctx: menu]
en: Message Templates
da: Beskedskabeloner

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
da: Leverandør af mobiltelefoner

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
da: Indstillinger for flere hjemmesider

[ctx: menu]
en: My Cases
da: Mine sager

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
da: Navigationsmenu

[ctx: menu]
en: New A/B Test
da: Ny A/B-test

[ctx: menu]
en: New Activity
da: Ny aktivitet

[ctx: menu]
en: New Batch
da: Ny massekørsel

[ctx: menu]
en: New Campaign
da: Ny kampagne

[ctx: menu]
en: New Case
da: Ny sag

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
da: Ny CiviCRM-profil

[ctx: menu]
en: New Contact
da: Ny kontakt

[ctx: menu]
en: New Contribution
da: Nyt bidrag

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
da: Ny bidragsside

[ctx: menu]
en: New Email
da: Ny e-mail

[ctx: menu]
en: New Event
da: Nyt arrangement

[ctx: menu]
en: New Grant
da: Ny bevilling

[ctx: menu]
en: New Group
da: Ny gruppe

[ctx: menu]
en: New Household
da: Ny husholdning

[ctx: menu]
en: New Individual
da: Nyt individ

[ctx: menu]
en: New Mailing
da: Ny postudsendelse

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
da: Ny masse-sms

[ctx: menu]
en: New Membership
da: Nyt medlemskab

[ctx: menu]
en: New Organization
da: Ny organisation

[ctx: menu]
en: New Payment
da: Ny betaling

[ctx: menu]
en: New Petition
da: Ny anmodning

[ctx: menu]
en: New Pledge
da: Nyt løfte

[ctx: menu]
en: New Price Set
da: Ny prisstruktur

[ctx: menu]
en: New SMS
da: Ny sms

[ctx: menu]
en: New Survey
da: Ny undersøgelse

[ctx: menu]
en: New Tag
da: Nyt mærke

[ctx: menu]
en: Notes
da: Noter

[ctx: menu]
en: Open Batches
da: Åbne massekørsler

[ctx: menu]
en: Open Case
da: Åbn sag

[ctx: menu]
en: Opt-out
da: Frameld

[ctx: menu]
en: Option Groups
da: Tilvalgsgrupper

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
da: Organisationens adresse og kontaktinfo.

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
da: Udgående e-mail (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
da: Indstillinger for udgående e-mail

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
da: PDF-faktura

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
da: Visningsmuligheder for deltagere

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
da: Skabeloner til deltagerlister

[ctx: menu]
en: Participant Role
da: Deltagerrolle

[ctx: menu]
en: Participant Roles
da: Roller for deltagere

[ctx: menu]
en: Participant Status
da: Deltagerstatus

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
da: Status for deltagere

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
da: Betalingshåndteringstype

[ctx: menu]
en: Payment Processors
da: Betalingshåndteringer

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
da: Tilladelser (adgangskontrol)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
da: Opsummering af side for personlig kampagne

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
da: Personlige kampagnesider

[ctx: menu]
en: Petitions
da: Anmodninger

[ctx: menu]
en: Phone Type
da: Telefontype

[ctx: menu]
en: Phone Types
da: Telefontyper

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
da: Løfte-betalinger

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
da: Rapporter om afgivne tilsagn

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
da: Løfte afgivet, men ikke betalt

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
da: Rapport over afgivne løfter, der ikke er betalt

[ctx: menu]
en: Pledges
da: Løfter

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
da: Formater på post-hilsener

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
da: Foretrukne kommunikationsmetoder

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
da: Foretrukne sprogindstillinger

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
da: Foretrukne sprog

[ctx: menu]
en: Premiums
da: Præmier

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
da: Præmier (Takke-gaver)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
da: Forrige postudsendelse

[ctx: menu]
en: Price Field Options
da: Muligheder for prisfelter

[ctx: menu]
en: Price Fields
da: Prisfelter

[ctx: menu]
en: Price Sets
da: Prisstrukturer

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
da: Udskriv navneskilt til arrangement

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
da: Formater for sideudskrift (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
da: Bearbejd uploadet grafik

[ctx: menu]
en: Profile Settings
da: Profil-indstillinger

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
da: Profilredigering

[ctx: menu]
en: Profiles
da: Profiler

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
da: Tilbyder en liste med information om adresser og telefonnumre for poster med interessenter i dit system.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
da: Giver en liste med aktivitet fra interessenter, herunder statistikker over aktivitet for én/alle kontakter for et givent datointerval (påkrævet)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
da: Tilbyder en liste af medlemmer sammen med deres medlemsstatus og medlemsdetaljer (tilmeldingsdato, startdato, slutdato). Kan også vise bidrag (betalinger) som er knyttet til hvert medlemskab.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
da: Fremkommer med en liste over medlemskaber som frafaldet eller udløber inden din angivne dato.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
da: Fremkommer med en liste over de største donorer i en given periode, som du definerer. Du kan inkludere så mange donorer som du ønsker (f.eks. top 100 blandt dine bidragsydere).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
da: Tilbyder en medlemsoversigt efter type og tilmeldingsdato.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
da: Tilbyder en oversigt over indtægter for arrangement. Du kan inkludere nøgleinformationer såsom begivends-ID, tilmelding, deltagelse og frembragte indtægter, hvilket kan hjælpe dig med at vurdere om et arrangement var succesfuld.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
da: Giver kontaktrelaterede informationer om bidrag, medlemskaber, arrangementer og aktiviteter.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
da: Giver en detaljeret liste med relationer mellem arbejdsgivere og ansatte, sammen med detaljer om ansættelse.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
da: Tilbyder information om statussen på gentagne bidrag

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
da: Tilbyder en liste med personer som deltog i arrangementet.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
da: Tilbyder lister med arrangementsdeltagere.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
da: Leverer rapportering om intenderet og fuldførte leverancer, afmeldinger og frameldinger, besvarelser og videresendelser.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
da: Tilbyder detaljer om transaktioner for alle bidrag og betalinger, herunder transaktionsnummer, ID på faktura, betalingsinstrumenter og nummer på check.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
da: Registrér interview af respondenter

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
da: Gentagne bidrag

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
da: Regler for sammenlægning

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
da: Tilmeld deltager til arrangement

[ctx: menu]
en: Register New Participant
da: Tilmeld ny deltager

[ctx: menu]
en: Register Report
da: Registrér rapport

[ctx: menu]
en: Relationship Types
da: Relationstyper

[ctx: menu]
en: Relationships
da: Relationer

[ctx: menu]
en: Release Respondents
da: Frigiv respondenter

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
da: Gentag bidrag

[ctx: menu]
en: Repeat Event
da: Gentag arrangement

[ctx: menu]
en: Report
da: Rapport

[ctx: menu]
en: Reports
da: Rapporter

[ctx: menu]
en: Reports Listing
da: Visning af rapporter

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
da: Reservér respondenter

[ctx: menu]
en: Resource URLs
da: Ressource-URL'er

[ctx: menu]
en: Resubscribe
da: Abonnér påny

[ctx: menu]
en: SMS Providers
da: Sms-udbydere

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
da: Nogle år, men ikke dette år (SYBUNT)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
da: Muligheder for sikre filtyper

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
da: Sikre filtyper

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
da: Planlæg påmindelser

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
da: Planlagte job

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
da: Log for planlagte job

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
da: Planlagte og sendte postudsendelser

[ctx: menu]
en: Search
da: Søgning

[ctx: menu]
en: Search Builder
da: Søgningskonstruktør

[ctx: menu]
en: Search Preferences
da: Præferencer for søgning

[ctx: menu]
en: Sending Mail
da: Afsender postudsendelse

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
da: Opsæt en personlig kampagneside - kontoinformationer

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
da: Viser bidrag foretaget af kontakter, der er blevet blødt kreditteret til andre kontakter.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
da: Underskriv anmodning

[ctx: menu]
en: Smart Groups
da: Smarte grupper

[ctx: menu]
en: Sms Providers
da: Sms-udbydere

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
da: Bløde kredittyper

[ctx: menu]
en: Soft Credits
da: Bløde kreditter

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
da: Et år (eller flere), men ikke dette år. Tilbyder en liste over interessenter, der donerede noget af sin tid i din organisations historie, men ikke donerede i den tidsperiode du angiver.

[ctx: menu]
en: Subscribe
da: Abonnér

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
da: Opsummerer indsamlet beløb og antallet af bidragydere til hver Personlig Kampagne-side.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
da: Oversigtsstatistik for postudsendelser

[ctx: menu]
en: Survey Details
da: Detaljer for undersøgelse

[ctx: menu]
en: Survey Types
da: Undersøgelsestyper

[ctx: menu]
en: Surveys
da: Undersøgelser

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
da: Synkronisér brugere til kontakter

[ctx: menu]
en: System Settings
da: Systemindstillinger

[ctx: menu]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
da: Mærker (Kategorier)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
da: Fortæl en ven

[ctx: menu]
en: Thank You
da: Mange tak

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
da: Takke-beskeder og kvitteringer

[ctx: menu]
en: Title and Settings
da: Titel og indstillinger

[ctx: menu]
en: Top Donors
da: Største bidragsydere

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
da: Afmeld

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
da: Opdatér faktureringsoplysninger

[ctx: menu]
en: Update Subscription
da: Opdatér abonnement

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
da: Opgradér CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
da: Brugere og tilladelser

[ctx: menu]
en: View Activity
da: Vis aktivitet

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
da: Vis præferencer for dato

[ctx: menu]
en: View Mailing
da: Vis postudsendelse

[ctx: menu]
en: View Payment
da: Vis betaling

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
da: Vis underskrifter for anmodningen

[ctx: menu]
en: Website Types
da: Hjemmeside-typer

[ctx: menu]
en: Word Replacements
da: Ord-erstatninger

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
da: Adgangskontrol for WordPress

en: merge
da: flet

en: merge duplicate contacts
da: Find og sammenflet dubletkontakter

en: miles
da: mil

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
da: minDays, maxDays=Tag postudsender som er færdiggjort mellem minDays  maxDays i betragtning

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
da: minut, 0-indrykket ('00'..'60')

en: minutes
da: minutter

en: mismatch.
da: uoverensstemmelse.

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
da: mm/dd/yy ELLER mm-dd-yy (12/25/98 ELLER 12-25-98) OR (9/1/08 ELLER 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
da: mm/dd/yyyy ELLER mm-dd-yyyy (12/25/1998 ELLER 12-25-1998) ELLER (9/1/2008 ELLER 9-1-2008)

en: month
da: måned

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
da: måneden som et decimaltal, 0-indrykket ('01'..'12')

en: more
da: mere

en: must be a monetary value
da: skal være en monetær værdi

en: must be a numeric value
da: skal være en numerisk værdi

en: new tag
da: nyt mærke

en: no parameters
da: ingen parametre

en: none
da: ingen

en: not a duplicate
da: ikke en dublet

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: occurrences
da: forekomster

en: offline membership renewal reminder.
da: offline-påmindelse om fornyelse af medlemskab.

en: on
da: til

en: on hold
da: på hold

en: ongoing
da: igangværende

en: options
da: tilvalg

en: or
da: eller

en: or ODD / EVEN
da: eller ULIGE / LIGE

en: or the contact is not part of the activity '%1'
da: eller kontakten er ikke en del af aktiviteten "%1"

en: page argument missing or invalid
da: side-argument mangler eller er ugyldigt

en: paid
da: betalt

en: participants
da: deltagere

en: profile create
da: Opret profil

en: profile edit
da: Rediger profil

en: profile listings
da: Liste over profiller

en: profile listings and forms
da: profil-lister og formularer

en: profile view
da: Vis profil

en: profiles
da: profiler

[ctx: province]
en: Abaco Islands
da: Abaco

[ctx: province]
en: Abkhazia
da: Abkhasien

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
da: Ad Dakhiliyah

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
da: Doha

[ctx: province]
en: Ad yaman
da: Adıyaman

[ctx: province]
en: Addis Ababa
da: Addis Abeba

[ctx: province]
en: Adjara
da: Adsjarien

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
da: Adygejien

[ctx: province]
en: Ag r
da: Agri

[ctx: province]
en: Agnebi
da: Agnébi

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
da: Agusan Del Norte

[ctx: province]
en: Ahuachapan
da: Ahuachapán

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
da: Aïn Témouchent

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
da: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo

[ctx: province]
en: Ajln
da: Ajlun

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
da: Akaba

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
da: al-Ahmadi

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
da: Basra

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
da: Al-Bahr al-Ahmar

[ctx: province]
en: Al Balqa'
da: Balqa

[ctx: province]
en: Al Batinah
da: al-Batinah

[ctx: province]
en: Al Bayda'
da: Al Bayda

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
da: Al-Buhayrat

[ctx: province]
en: Al Buţnān
da: Al Butnan

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
da: al-Farwaniyah

[ctx: province]
en: Al Hasakah
da: al-Hasakah

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
da: Al Hizam Al Akhdar

[ctx: province]
en: Al Jahrah
da: al-Jahrah

[ctx: province]
en: Al Janblyah
da: al-Janblyah

[ctx: province]
en: Al Jazirah
da: Al-Jazirah

[ctx: province]
en: Al Jifārah
da: Al Jfara

[ctx: province]
en: Al Karak
da: Kerak

[ctx: province]
en: Al Khartum
da: Khartoum

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
da: Kuwait City

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
da: Latakia

[ctx: province]
en: Al Madinah
da: Medina

[ctx: province]
en: Al Mafraq
da: Mafraq

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
da: Manama

[ctx: province]
en: Al Marqab
da: Al Murgub

[ctx: province]
en: Al Qadarif
da: Al-Qadarif

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
da: Al Qattara

[ctx: province]
en: Al Qubbah
da: Al Qubah

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
da: al-Qunaytirah

[ctx: province]
en: Al Wahdah
da: Al-Wahdah

[ctx: province]
en: Al Wusta
da: al-Wusta

[ctx: province]
en: Al Wusţá
da: al-Wusta

[ctx: province]
en: Al Wāhah
da: Al Wahat

[ctx: province]
en: Alger
da: Algier

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
da: Almaty

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
da: Altay

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
da: Altaj kraj

[ctx: province]
en: Alto Parana
da: Alto Paraná

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
da: Alytus amt

[ctx: province]
en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
da: Amur oblast

[ctx: province]
en: An Najef
da: Najaf

[ctx: province]
en: An Nil
da: An-Nil

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
da: An Nil al Abyaq - Den Hvide Nil stat

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
da: An-nil al Azraq - Den Blå Nil stat

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
da: An Nuqat al Khams

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
da: Andaman- og Nicobar-øerne

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
da: Anjouan (Ndzuani)

[ctx: province]
en: Annobon
da: Annobón

[ctx: province]
en: Apurimac
da: Apurímac

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
da: Aqmola

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
da: Aqtöbe

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
da: ar-Raqqah

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
da: Al Rayyan

[ctx: province]
en: Ar Riyad
da: Riyadh

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
da: Argyll og Bute

[ctx: province]
en: Arhangay
da: Archangaj

[ctx: province]
en: Arkadia
da: Arkadien

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
da: Arkhangelsk oblast

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
da: Sulaymaniyya

[ctx: province]
en: As Suwayda'
da: as-Suwayda´

[ctx: province]
en: Ascension
da: Ascensión

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
da: Ash-Shamaliyyah

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
da: Ash-Shamaliyah

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
da: Wadi Al Shatii

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
da: Astrakhan oblast

[ctx: province]
en: Asuncion
da: Asunción

[ctx: province]
en: At Tafilah
da: Tafilah

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
da: Atlántico Norte

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
da: Atlántico Sur

[ctx: province]
en: Atlantida
da: Atlántida

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
da: Atyrau

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
da: Australske Antarktiske Territorium

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
da: Australiens hovedstadsterritorium

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
da: Irrawaddy

[ctx: province]
en: Az Zahirah
da: al-Jazirah

[ctx: province]
en: Az Zarga
da: Zarga

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
da: Az Zawiyah

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
da: Vest-Aserbajdsjan

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
da: Øst-Aserbajdsjan

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
da: Ba Ria-Vung Tau

[ctx: province]
en: Baat Dambang
da: Battambang

[ctx: province]
en: Bacucau
da: Baucau

[ctx: province]
en: Bafata
da: Bafatá

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
da: Central Equatoria - Bahr al-Jabal

[ctx: province]
en: Bal kesir
da: Balıkesir

[ctx: province]
en: Banghāzī
da: Benghazi

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
da: Banská Bystrica

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
da: Banteay Meanchey

[ctx: province]
en: Banī Walīd
da: Bani Walid

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
da: Basjkortostan

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
da: Vestlige Kasakhstan

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
da: Bayan Ölgii

[ctx: province]
en: Bayanhongor
da: Bajanchongor

[ctx: province]
en: Bechar
da: Béchar

[ctx: province]
en: Bejaia
da: Béjaïa

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
da: Belgorod oblast

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
da: Ben Slimane

[ctx: province]
en: Beni Mellal
da: Béni Mellal

[ctx: province]
en: Bethlehem
da: Betlehem

[ctx: province]
en: Bio-Bio
da: Bío-Bío

[ctx: province]
en: Bishkek
da: Bisjkek

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
da: Bjelovarsko-bilogorska županija

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
da: Borikhamxay

[ctx: province]
en: Boqueron
da: Boquerón

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
da: Bratislava

[ctx: province]
en: Bristol, City of
da: Bristol, Byen

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
da: Brodsko-posavska županija

[ctx: province]
en: Brussels
da: Bruxelles

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
da: Brjansk oblast

[ctx: province]
en: Bucuresti
da: Bukarest

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
da: Burjatien

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
da: Busan

[ctx: province]
en: Buxoro
da: Buchara

[ctx: province]
en: Caazapl
da: Caazapá

[ctx: province]
en: Caeguazu
da: Caaguazú

[ctx: province]
en: California
da: Californien

[ctx: province]
en: Camarines Sur
da: Camarines sur

[ctx: province]
en: Canindeyu
da: Canindeyú

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
da: Honiara

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
da: Casablanca (Dar al-Baida)

[ctx: province]
en: Central Finland
da: Centrale Finland

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
da: Centrala Österbotten

[ctx: province]
en: Central and Western
da: Centrale og vestlige

[ctx: province]
en: Centre
da: Central

[ctx: province]
en: Chagang-do
da: Chagang

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
da: Chahar Mahaal og Bakhtiari

[ctx: province]
en: Champasak
da: Champassack

[ctx: province]
en: Changhua County
da: Changhua-provinsen

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
da: Tjetjenien

[ctx: province]
en: Chefchaouene
da: Chefchaouen

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
da: Tjeljabinsk oblast

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
da: Tjerkasy oblast

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
da: Tjernihiv oblast

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
da: Tjernivtsi oblast

[ctx: province]
en: Chiayi County
da: Chiayi-provinsen

[ctx: province]
en: Chimbu
da: Simbu

[ctx: province]
en: Chiriqui
da: Chiriquí

[ctx: province]
en: Chu
da: Tju

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
da: Tsjukotka

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
da: Nordlige Chungcheong

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
da: Sydlige Chungcheong

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
da: Tjuvasjien

[ctx: province]
en: Co Armagh
da: County Armagh

[ctx: province]
en: Co Down
da: County Down

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
da: County Fermanagh

[ctx: province]
en: Co Londonderry
da: County Londonderry

[ctx: province]
en: Cocle
da: Coclé

[ctx: province]
en: Colon
da: Colón

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
da: San Blas

[ctx: province]
en: Concepcion
da: Concepción

[ctx: province]
en: Copan
da: Copán

[ctx: province]
en: Copenhagen
da: København

[ctx: province]
en: Copenhagen City
da: København by

[ctx: province]
en: Cortes
da: Cortés

[ctx: province]
en: Crna Gora
da: Montenegro

[ctx: province]
en: Cuzco
da: Cusco

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
da: Da Nang

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
da: Dadra og Nagar Haveli

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
da: Daegu

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
da: Daejeon

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
da: Dagestan

[ctx: province]
en: Daman and Diu
da: Daman og Diu

[ctx: province]
en: Darhan uul
da: Darkhan-Uul

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
da: Dayr az-Zawr

[ctx: province]
en: Denguele
da: Denguélé

[ctx: province]
en: Dimashq
da: Damaskus

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
da: Dnipropetrovsk oblast

[ctx: province]
en: Dobrich
da: Dobritj

[ctx: province]
en: Dobrovnik
da: Dubrovnik

[ctx: province]
en: Dodekanisos
da: Dodekaneserne

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
da: Ljubljana

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
da: Donetsk oblast

[ctx: province]
en: Dornogov,
da: Dornogov'

[ctx: province]
en: Drente
da: Drenthe

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
da: Dubrovačko-neretvanska županija

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
da: Dumfries og Galloway

[ctx: province]
en: Dundee City
da: Dundee by

[ctx: province]
en: DundgovL
da: Dundgov'

[ctx: province]
en: Duzce
da: Düzce

[ctx: province]
en: Dzavhan
da: Zavkhan

[ctx: province]
en: East
da: Øst

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
da: Øst Berbice-Corentyne

[ctx: province]
en: Eastern
da: Østlige

[ctx: province]
en: Eastern Cape
da: Øst-Kapprovinsen

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
da: Østlige Tobago

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
da: Edinburgh, Byen

[ctx: province]
en: El Callao
da: Callao

[ctx: province]
en: El Jadida
da: El-Jadida

[ctx: province]
en: El Paraiso
da: El Paraíso

[ctx: province]
en: Elazig
da: Elazığ

[ctx: province]
en: Eniwetok
da: Enewetok

[ctx: province]
en: Es Smara
da: Es-Smara

[ctx: province]
en: Esfahan
da: Isfahan

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
da: Eskisehir

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
da: Essequiboøerne-Vestdemerara

[ctx: province]
en: Esteli
da: Estelí

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
da: Södra Savolax

[ctx: province]
en: Evvoia
da: Euboia

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
da: Fa'asaleleaga

[ctx: province]
en: Far North
da: Nordligste

[ctx: province]
en: Farg'ona
da: Fergana

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
da: Føderationen af Bosnien og Hercegovina

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
da: Forli-Cesena

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
da: Francisco Morazán

[ctx: province]
en: Free State
da: Fristatsprovinsen

[ctx: province]
en: Fukusima
da: Fukushima

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
da: Gaaf Aliff

[ctx: province]
en: Gabu
da: Gabú

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
da: Gaafu Dhaalu

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
da: Gagaifomauaga

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
da: Gagauzien

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
da: Gambelaregionen

[ctx: province]
en: Gang'weondo
da: Gangwon

[ctx: province]
en: Geneva
da: Geneve

[ctx: province]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: province]
en: Ghadāmis
da: Ghadamis

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
da: Vest Bahr el Ghazal

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
da: Vest Darfur

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
da: Vest Kurdufan

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
da: Vest Equatoria

[ctx: province]
en: Gharyān
da: Gharyan

[ctx: province]
en: Ghāt
da: Ghat

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
da: Gilbertøerne

[ctx: province]
en: Gms'hane
da: Gümüşhane

[ctx: province]
en: Govi-Smber
da: Gobi-Sümber

[ctx: province]
en: Grand Bahama
da: Bahamas

[ctx: province]
en: Grand Basaa
da: Grand Bassa

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
da: Grande Comore (Ngazidja)

[ctx: province]
en: Graubunden
da: Graubünden

[ctx: province]
en: GreveNmacher
da: Grevenmacher

[ctx: province]
en: Grosuplje
da: Gorsuplje

[ctx: province]
en: Guaira
da: Guairá

[ctx: province]
en: Guera
da: Guéra

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
da: Gwangju

[ctx: province]
en: Gyeonggido
da: Gyeonggi

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
da: Nordlige Gyeongsang

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
da: Sydlige Gyeongsang

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
da: Hanoi

[ctx: province]
en: Hadramawt
da: Hadramaut

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
da: Hai Phong

[ctx: province]
en: Hamburg
da: Hamborg

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
da: Nord-Hamgqyong

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
da: Syd-Hamgqyong

[ctx: province]
en: Harari People
da: Harariregionen

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
da: Hawke's Bay

[ctx: province]
en: Hentiy
da: Hentii

[ctx: province]
en: Hiirsan
da: Hiiraan

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
da: Ho Chi Minh

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
da: Hodh el Gharbi

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
da: Höfuðborgarsvæðið

[ctx: province]
en: Hovsgol
da: Hövsgöl

[ctx: province]
en: Hsinchu County
da: Hsinchu-provinsen

[ctx: province]
en: Hualien County
da: Hualien-provinsen

[ctx: province]
en: Huanuco
da: Huánuco

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
da: Nord-Hwanghae

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
da: Syd-Hwanghae

[ctx: province]
en: Icel
da: Mersin

[ctx: province]
en: Igidir
da: Iğdır

[ctx: province]
en: Ilan County
da: Yilan-provinsen

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
da: Incheon/Inchon

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
da: Ingusjetien

[ctx: province]
en: Intibuca
da: Intibucá

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
da: Irkutsk oblast

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
da: Islamabad-hovedstadsområdet

[ctx: province]
en: Islands
da: Øerne

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
da: Islas de la Bahía

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
da: Istarska županija

[ctx: province]
en: Itapua
da: Itapúa

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
da: Östra Nyland

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
da: Ivano-Frankivsk oblast

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
da: Ivanovo oblast

[ctx: province]
en: Jaghbūb
da: Jaghbub

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
da: Jalalabad

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
da: Jammu og Kashmir

[ctx: province]
en: Janub Darfur
da: Syd Darfur

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
da: Syd Rurdufan

[ctx: province]
en: Jarash
da: Jerash

[ctx: province]
en: Jejudo
da: Jeju-do

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
da: Nord-Jeolla

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
da: Syd-Jeolla

[ctx: province]
en: Jericho
da: Jeriko

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
da: Sydmähren

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
da: Sydbøhmen

[ctx: province]
en: Jizzax
da: Jizzakh

[ctx: province]
en: Jlzan
da: Jizan

[ctx: province]
en: Junin
da: Junín

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
da: Kabardino-Balkarien

[ctx: province]
en: Kach Kong
da: Koh Kong

[ctx: province]
en: Kaesong-si
da: Kaesŏng

[ctx: province]
en: Kainuu
da: Kainuu / Kajanaland

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
da: Kaliningrad oblast

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
da: Kalmykien

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
da: Kaluga oblast

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
da: Kamphaeng Phet

[ctx: province]
en: Kandaal
da: Kandal

[ctx: province]
en: Kangwon-do
da: Kangwon

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
da: Kaohsiung-provinsen

[ctx: province]
en: Karabk
da: Karabük

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
da: Karatjajevo-Tjerkessien

[ctx: province]
en: Karbala'
da: Karbala

[ctx: province]
en: Kardzhali
da: Kardzjali

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
da: Karelen

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
da: Karlovačka županija

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
da: Pemba - Nord

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
da: Zanzibar - Nord

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
da: Kaunas amt

[ctx: province]
en: Keelung City
da: Keelung

[ctx: province]
en: Kegalla
da: Kegalle

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
da: El Kelaâ des Sraghna

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
da: Kemerovo oblast

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
da: Bangka-Belitung

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
da: Khabarovsk kraj

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
da: Khakasien

[ctx: province]
en: Khammouan
da: Khammouane

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
da: Khanty-Mansiisk

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
da: Charkiv oblast

[ctx: province]
en: Khemisaet
da: Khemisset

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
da: Cherson oblast

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
da: Chmelnytskyj oblast

[ctx: province]
en: Khorazm
da: Khwarezm

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
da: Kigali-Rural provinsen

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
da: Kigali

[ctx: province]
en: Kilis
da: Kilic

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
da: Kirovohrad oblast

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
da: Kirov oblast

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
da: Kirsehir

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
da: Kohkiluyeh og Buyer Ahmah

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
da: Komi

[ctx: province]
en: Kongo central
da: Kongo Central

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
da: Koprivničko-križevačka županija

[ctx: province]
en: Kordestan
da: Kurdistan

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
da: Kostroma oblast

[ctx: province]
en: Košický kraj
da: Košice

[ctx: province]
en: Krachoh
da: Kratie

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
da: Krapinsko-zagorska županija

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
da: Krasnodar kraj

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
da: Krasnojarsk kraj

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
da: Bangkok

[ctx: province]
en: Ktahya
da: Kütahya

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
da: Kurgan oblast

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
da: Kursk oblast

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
da: Zanzibar - Syd

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
da: KwaZulu-Natal

[ctx: province]
en: Kyiv
da: Kiev

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
da: Kiev oblast

[ctx: province]
en: Kyklades
da: Kykladerne

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
da: Kymmenedalen

[ctx: province]
en: Kyustendil
da: Kjustendil

[ctx: province]
en: L'Ariana
da: Ariana

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
da: Lviv oblast

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
da: La Estrelleta [Elías Piña]

[ctx: province]
en: La Manouba
da: Manouba

[ctx: province]
en: Lasithion
da: Lasithi

[ctx: province]
en: Laulem
da: Lautem

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
da: Laâyoune

[ctx: province]
en: Le Ref
da: Le Kef

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
da: Leningrad oblast

[ctx: province]
en: Leon
da: León

[ctx: province]
en: Lesvos
da: Lesbos

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
da: Ličko-senjska županija

[ctx: province]
en: Likoma Island
da: Likoma

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
da: Lipetsk oblast

[ctx: province]
en: Liquica
da: Liquicá

[ctx: province]
en: Loa Santoa
da: Los Santos

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
da: Logone Occidental

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
da: Logone Oriental

[ctx: province]
en: Lorestan
da: Luristan

[ctx: province]
en: Lovech
da: Lovetj

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
da: Luhansk oblast

[ctx: province]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: province]
en: Ma'rib
da: Marib

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
da: Madinat Ash Shamal

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
da: Magadan oblast

[ctx: province]
en: Makkah
da: Mekka

[ctx: province]
en: Male
da: Malé

[ctx: province]
en: Manafahi
da: Manufahi

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
da: Manggystau

[ctx: province]
en: Marahoue
da: Marahoué

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
da: Maritime (region)

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
da: Mari El

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
da: María Trinidad Sánchez

[ctx: province]
en: Masqat
da: Muskat

[ctx: province]
en: Medenine
da: Médenine

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
da: Međimurska županija

[ctx: province]
en: Meknsès
da: Meknès

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
da: Metro Manila

[ctx: province]
en: Miaiones
da: Misiones

[ctx: province]
en: Miaoli County
da: Miaoli-provinsen

[ctx: province]
en: Michoacin
da: Michoacan

[ctx: province]
en: Midway Islands
da: Midwayøerne

[ctx: province]
en: Mişrātah
da: Misratah

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
da: Zanzibar - Vest / Mjini Magharibi

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
da: Mohales Hoek

[ctx: province]
en: Moheli Moili
da: Mohéli (Mwali)

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
da: Mondolkiri

[ctx: province]
en: Moneatir
da: Monastir

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
da: Mordovien

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
da: Moskva oblast

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
da: Libanonbjerget

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
da: Moyen-Comoé

[ctx: province]
en: Mugila
da: Muğla

[ctx: province]
en: Mullaittivu
da: Mullaitivu

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
da: Murmansk oblast

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
da: Mykolajiv oblast

[ctx: province]
en: Naboul
da: Nabeul

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
da: Rajin Sonbong

[ctx: province]
en: Nampo-si
da: Nampo

[ctx: province]
en: Nantou County
da: Nantou-provinsen

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
da: Port Moresby

[ctx: province]
en: Navassa Island
da: Navassa

[ctx: province]
en: Navoiy
da: Navoi

[ctx: province]
en: Neembucu
da: Ñeembucú

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
da: Nenets autonome okrug

[ctx: province]
en: Neuchatel
da: Neuchâtel

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
da: Nevşehir

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
da: Newfoundland og Labrador

[ctx: province]
en: Niaaea
da: Niassa

[ctx: province]
en: Nigide
da: Niğde

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
da: Nitra

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
da: Nizjnij Novgorod oblast

[ctx: province]
en: Norourland eystra
da: Norðurland eystra

[ctx: province]
en: Norourland vestra
da: Norðurland vestra

[ctx: province]
en: North
da: Nord

[ctx: province]
en: North Gaza
da: Nord-Gaza

[ctx: province]
en: North Jutland
da: Nordjylland

[ctx: province]
en: North Karelia
da: Norra Karelen

[ctx: province]
en: North Lebanon
da: Nordlibanon

[ctx: province]
en: North Solomons
da: Bougainville

[ctx: province]
en: North West
da: Nord-vest

[ctx: province]
en: North-East
da: Nordøst

[ctx: province]
en: North-West
da: Nordvest

[ctx: province]
en: North-Western
da: Nordvestprovinsen

[ctx: province]
en: Northern
da: Nordlige

[ctx: province]
en: Northern Cape
da: Nord-Kapprovinsen

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

[ctx: province]
en: Northern Savo
da: Norra Savolax

[ctx: province]
en: Northern Territory
da: Nordterritoriet

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
da: Novgorod oblast

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
da: Novosibirsk oblast

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
da: Nuevo León

[ctx: province]
en: Numpula
da: Nampula

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
da: Nzi-Comoé

[ctx: province]
en: Nālūt
da: Nalut

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
da: Odessa oblast

[ctx: province]
en: Oecussi
da: Oecusse

[ctx: province]
en: Omnogovi
da: Ömnögov

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
da: Omsk oblast

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
da: Sydlige Kasakhstan

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
da: Østflandern

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
da: Orenburg oblast

[ctx: province]
en: Orkney Islands
da: Orkney-øerne

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
da: Orjol oblast

[ctx: province]
en: Osh
da: Osj

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
da: Osječko-baranjska županija

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
da: Österbotten

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
da: Oddar Meanchey

[ctx: province]
en: Ouaddai
da: Ouaddaï

[ctx: province]
en: Oudomxai
da: Oudomxay

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
da: Oued Eddahab

[ctx: province]
en: Ovorhangay
da: Övörhangai

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
da: Palmyra-atollen

[ctx: province]
en: Paraguari
da: Paraguarí

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
da: Pavlodar

[ctx: province]
en: Paysandu
da: Paysandú

[ctx: province]
en: Penghu County
da: Penghu-provinsen

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
da: Penza oblast

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
da: Perth og Kinross

[ctx: province]
en: Phangnga
da: Phang Nga

[ctx: province]
en: Phatthaya
da: Pattaya

[ctx: province]
en: Phnom Penh
da: Phnom-Penh

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
da: Phoenixøerne

[ctx: province]
en: Pingtung County
da: Pingtung-provinsen

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
da: Poltava oblast

[ctx: province]
en: Pousaat
da: Pursat

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
da: Požeško-slavonska županija

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
da: Prey Veng

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
da: Presov

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
da: Primorskij kraj

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
da: Primorsko-goranska županija

[ctx: province]
en: Principe
da: Príncipe

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
da: Pskov oblast

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
da: Penang

[ctx: province]
en: Puttalum
da: Puttalam

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
da: Nord-Pyongan

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
da: Syd-Pyongan

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
da: Pyongyang

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
da: Qaraghandy

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
da: Karakalpakstan

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
da: Qostanay

[ctx: province]
en: Quebec
da: Québec

[ctx: province]
en: Queretaro
da: Querétaro

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
da: Qyzylorda

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
da: Ramallah og Al-Bireh

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
da: Kampong Cham

[ctx: province]
en: Rasserine
da: Kasserine

[ctx: province]
en: Region Continental
da: Region Kontinental

[ctx: province]
en: Respublika Krym
da: Krim

[ctx: province]
en: Rio San Juan
da: Río San Juan

[ctx: province]
en: Rivercess
da: River Cess

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
da: Rivière du Rempart

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
da: Rivne oblast

[ctx: province]
en: Roma
da: Rom

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
da: Rostov oblast

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
da: Ratanakiri

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
da: Pemba - Syd

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
da: Rjazan oblast

[ctx: province]
en: Rīga
da: Riga

[ctx: province]
en: S'anliurfa
da: Sanliurfa

[ctx: province]
en: S'rnak
da: Sirnak

[ctx: province]
en: S69ou
da: Ségou

[ctx: province]
en: Sa'dah
da: Sadah

[ctx: province]
en: Sabhā
da: Sabha

[ctx: province]
en: Saint Andrew
da: Sankt Andrew

[ctx: province]
en: Saint Ann
da: Sankt Ann

[ctx: province]
en: Saint Catherine
da: Sankt Catherine

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
da: Sankt Elizabeth

[ctx: province]
en: Saint Helena
da: Sankt Helena

[ctx: province]
en: Saint James
da: Sankt James

[ctx: province]
en: Saint Mary
da: Sankt Mary

[ctx: province]
en: Saint Thomas
da: Sankt Thomas

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
da: Sakha

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
da: Sakhalin oblast

[ctx: province]
en: Salavan
da: Saravane

[ctx: province]
en: Samarqand
da: Samarkand

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
da: Samara oblast

[ctx: province]
en: San Martin
da: San Martín

[ctx: province]
en: San Salvador Island
da: San Salvador

[ctx: province]
en: San'a'
da: Sana

[ctx: province]
en: Saneag
da: Sanaag

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
da: Sankt Petersborg

[ctx: province]
en: Santa Barbara
da: Santa Bárbara

[ctx: province]
en: Santaun
da: Sandaun

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
da: Saratov obla

[ctx: province]
en: Satakunta
da: Satakunda

[ctx: province]
en: Selenge
da: Selenga

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
da: Seoul

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
da: Nordossetien

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
da: Nord Bahr el Ghazal

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
da: Nord-Darfur

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
da: Nord-Kurdufan

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
da: Øst Equatoria

[ctx: province]
en: Shbaatar
da: Sühbaatar

[ctx: province]
en: Shetland Islands
da: Shetlandsøerne

[ctx: province]
en: Shumen
da: Sjumen

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
da: Østlige Kasakhstan

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
da: Šibensko-kninska županija

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
da: Sidi-Bouzid

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
da: Sidi Kacem

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
da: Sisačko-moslavačka županija

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
da: Sistan og Baluchestan

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
da: Smolensk oblast

[ctx: province]
en: Smolyan
da: Smoljan

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
da: Nordlige Kasakhstan

[ctx: province]
en: South
da: Syd

[ctx: province]
en: South Australia
da: Sydaustralien

[ctx: province]
en: South Jutland
da: Sønderjylland

[ctx: province]
en: South Karelia
da: Sydkarelen

[ctx: province]
en: South Lebanon
da: Sydlibanon

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
da: Södra Österbotten

[ctx: province]
en: South-East
da: Sydøst

[ctx: province]
en: South-West
da: Sydvest

[ctx: province]
en: South-West Finland
da: Sydvestlige Finland

[ctx: province]
en: Southern
da: Sydlige

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
da: Sydlige nationer, nationaliteter og folk

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
da: Splitsko-dalmatinska županija

[ctx: province]
en: Srbija
da: Serbien

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
da: Stavropol kraj

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
da: Transnistrien

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
da: Stung Treng

[ctx: province]
en: Suchitepequez
da: Suchitepéquez

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
da: Sud-Comoé

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
da: Sumy oblast

[ctx: province]
en: Suourland
da: Suðurland

[ctx: province]
en: Suournes
da: Suðurnes

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
da: Svay Rieng

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
da: Sverdlovsk oblast

[ctx: province]
en: Ta'izz
da: Taizz

[ctx: province]
en: Taakaev
da: Takeo

[ctx: province]
en: Tacuarembo
da: Tacuarembó

[ctx: province]
en: Taichung County
da: Taichun-provinsen

[ctx: province]
en: Tainan County
da: Tainan-provinsen

[ctx: province]
en: Taipei County
da: Taipei-provinsen

[ctx: province]
en: Taitung County
da: Taitung-provinsen

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
da: Tambov oblast

[ctx: province]
en: Tampere Region
da: Tammerfors-regionen

[ctx: province]
en: Tandjile
da: Tandjilé

[ctx: province]
en: Tanintharyi
da: Tanintharayi

[ctx: province]
en: Taoyuan County
da: Taoyuan-provinsen

[ctx: province]
en: Tarapaca
da: Tarapacá

[ctx: province]
en: Targovishte
da: Targovisjte

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
da: Tarhuna Wa Msalata

[ctx: province]
en: Tarts
da: Tartus

[ctx: province]
en: Tasmania
da: Tasmanien

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
da: Tatarstan

[ctx: province]
en: Tehran
da: Teheran

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
da: Ternopil oblast

[ctx: province]
en: Thies
da: Thiès

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
da: Bender (Tighina)

[ctx: province]
en: Tigrai
da: Tigray

[ctx: province]
en: Tirol
da: Tyrol

[ctx: province]
en: Tombouctou
da: Timbuktu

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
da: Tomsk oblast

[ctx: province]
en: Toshkent
da: Tashkent

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
da: Tasjkent

[ctx: province]
en: Totonicapan
da: Totonicapán

[ctx: province]
en: Tov
da: Töv

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
da: Trencin

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
da: Trnava

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
da: Tula oblast

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
da: Tver oblast

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
da: Tiumen oblast

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
da: Tuva

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
da: Tajura Wa Al Nawahi AlArba'

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
da: Udmurtien

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
da: Ulyanovsk oblast

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
da: Ulan Bator

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
da: Ulsan

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
da: Fjerne, mindre øer, USA

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
da: Øvre Dememara-Berbice

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
da: Øvre Takutu-Upper Essequibo

[ctx: province]
en: Us'ak
da: Usak

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
da: Utena amt

[ctx: province]
en: Uusimaa
da: Nyland

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
da: Vacoas-Phoenix

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
da: Vallée du Bandama

[ctx: province]
en: Valparaiso
da: Valparaíso

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
da: Varaždinska županija

[ctx: province]
en: VavunLya
da: Vavuniya

[ctx: province]
en: Vestfirolr
da: Vestfirðir

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
da: Vilnius amt

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
da: Vinnytsja oblast

[ctx: province]
en: Virgin Islands
da: Jomfruøerne

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
da: Virovitičko-podravska županija

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
da: Vlåms-Brabant

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
da: Vladimir oblast

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
da: Volgograd oblast

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
da: Vologda oblast

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
da: Volyn oblast

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
da: Voronezj oblast

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
da: Vukovarsko-srijemska županija

[ctx: province]
en: Warab
da: Warrab

[ctx: province]
en: West
da: Vest

[ctx: province]
en: West Bengal
da: Vestbengal

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
da: Vestflandern

[ctx: province]
en: Western
da: Vestlige

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
da: Freetown (Vest)

[ctx: province]
en: Western Australia
da: Vestlige Australien

[ctx: province]
en: Western Cape
da: Vest-Kapprovinsen

[ctx: province]
en: Western Tobago
da: Vestlige Tobago

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
da: Kuala Lumpur

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
da: Labuan

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
da: Putrajaya

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
da: Wadi al Hayaa

[ctx: province]
en: Xaignabouli
da: Sainyabuli

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
da: Xieng Khouang

[ctx: province]
en: Xiasomboun
da: Saysomboun

[ctx: province]
en: Xigoma
da: Kigoma

[ctx: province]
en: Xorazm
da: Khwarezm

[ctx: province]
en: Xoulikoro
da: Koulikoro

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
da: Krong Preah Sihanouk

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
da: Yafran

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
da: Jamalo-Nenetsk

[ctx: province]
en: Yambol
da: Jambol

[ctx: province]
en: Yanggang-do
da: Ryanggang

[ctx: province]
en: Yangon
da: Rangoon

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
da: Jaroslavl oblast

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
da: Jødiske autonome oblast

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
da: Issyk-Kul

[ctx: province]
en: Yucatan
da: Yucatán

[ctx: province]
en: Yukon Territory
da: Yukon territorierne

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
da: Zagrebačka županija

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
da: Zakarpattia oblast

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
da: Zaporizjzja

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
da: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
da: Zjytomyr oblast

[ctx: province]
en: Zurich
da: Zürich

[ctx: province]
en: Århus
da: Aarhus

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
da: Sabratha Wa Surman

[ctx: province]
en: Ţarābulus
da: Tarabulus (Tripoli)

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
da: Žilina

en: raised
da: indsamlet

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
da: reCAPTCHA er heller ikke tilgængelig når en profil bruges inde i siderne til brugertilmelding og Min side.

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
da: læs om <a href="!1"> CiviCRMs adgangstilladelser</a> og angiv adgangstilladelserne på <a href="!2"> Administrér CiviCRM &raquo; Adgangskontrol</a>.

en: read more
da: læs mere

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
da: læse <a href="!1">Guiden til CiviCRM-administratorer</a>.

en: receipt
da: kvittering

en: record response
da: registrér svar

en: register for events
da: tilmeld til arrangementer

en: release
da: frigiv

en: release campaign contacts
da: frigiv kampagnekontakter

en: remove profile
da: fjern profil

en: reserve
da: reservér

en: reserve campaign contacts
da: reservér kampagnekontakter

en: schedule mailings
da: planlæg postudsendelser

en: search by group
da: søg per gruppe

en: search by group type
da: søg efter gruppetype

en: seconds
da: sekunder

en: select
da: Vælg

en: select activity
da: vælg aktivitet

en: selected contact(s)
da: valgt kontakt(er)

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
da: send_reminders=[1 eller 0] valgfri - 1 for at sende betalingspåmindelser

en: show child groups
da: vis undergrupper

en: show location
da: vis sted

en: sign CiviCRM Petition
da: underskriv CiviCRM-anmodningen

en: site root
da: stedets rod

en: skip IDS check
da: spring over IDS-tjek

en: smart group
da: smart gruppe

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
da: ssl_merchant_id er ikke angivet for denne betalingshåndtering

en: start date
da: Start dato

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
da: start=YYYYMMDD - Specificer en anden start dato for arrangementet.

en: submit credit card contribution
da: Indsend bidrag med kreditkort

en: submit credit card payment
da: Indsend kreditkort-betaling

en: test-drive
da: test-kørsel

en: the following PHP variables are missing: %1
da: de følgende PHP-variabler mangler: %1

en: this is just an interface and should not be called directly
da: dette er blot en grænseflade og bør ikke kaldes direkte

en: through
da: indtil

en: through %1
da: gennem %1

en: translate CiviCRM
da: oversæt CiviCrm

en: true
da: sand

en: try a different spelling or use fewer letters
da: forsøg en anden stavemåde eller brug færre bogstaver

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
da: type=N - Angiv en særlig arrangmentstype ved brug af værdien event_type_id. (Du kan finde disse værdier ved at gennemse listen på Administrér &raquo; CiviArrangement &raquo; Arrangementstyper.)

en: under the name
da: under navnet

en: until
da: indtil

en: updated
da: opdateret

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
da: store bogstaver for ante/post meridiem ('AM', 'PM')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
da: brugeren "%1" har ikke rettigheden CREATE DATABASE.

en: vCard Location Type
da: vCard-placeringstype

en: vCard Name
da: vCard-navn

en: vCard record for this contact.
da: vCard-post for denne kontakt.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
da: værdi: %1 er ikke af den rette felt-datatype: %2

en: view
da: vis

en: view additional participant
da: vis yderligere deltagere

en: view all activities
da: Se alle aktiviteter

en: view all contacts
da: vis alle kontakter

en: view all manual batches
da: vis alle manuelle bundter

en: view all notes
da: vis alle beskeder

en: view current employer
da: vis nuværende arbejdsgiver

en: view debug output
da: vis uddata for fejlsøgning

en: view details
da: vis detaljer

en: view event info
da: vis info om arrangement

en: view event participants
da: vis arrangementsdeltagere

en: view my contact
da: vis min kontakt

en: view own manual batches
da: vis egne, manuelle bundter

en: view payments
da: vis betalinger

en: view primary participant
da: vis primær deltager

en: view public CiviMail content
da: vis offentligt CiviMail-indhold

en: view result set
da: vis resultatsæt

en: with
da: med

en: year
da: år

en: year as a decimal number including the century ('2015')
da: år som et decimaltal inklusive århundredet ('2015')

en: years after the current date.
da: år efter nuværende dato.

en: years prior to current date.
da: år forud for nuværende dato.

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
da: du vil få mulighed for at tilsidesætte advarslen, hvis de ikke stemmer overens

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
da: yyyy-mm-dd ELLER yyyy-mm-dd HH:mm ELLER yyyymmdd ELLER yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 ELLER 1998-12-25 15:33 ELLER 19981225 ELLER 19981225 10:30 ELLER ( 2008-9-1 ELLER 2008-9-1 15:33 ELLER 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
da: yyyy-mm-dd ELLER yyyymmdd (1998-12-25 ELLER 19981225) ELLER (2008-9-1 OR 20080901)
