CiviCRM - en to fa_IR translation catalogue (15781 entries)

en:  (MTD)
fa_IR: (ماه تا به روز)

en:  (copy created by %1 on %2)
fa_IR: (کپی بر اسلس 1% بر 2% ساخته شده است)

en:  (multiple participants)
fa_IR: (شرکت کننده های گوناگون)

en:  - any reporter -
fa_IR: - گزارش دهنده رندوم -

en:  - any status -
fa_IR: - وضعیت رندوم -

en:  Amount Before Tax:
fa_IR: هزینه پیش از مالیات

en:  Amount before Tax :
fa_IR: مبلغ قبل از مالیات:

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fa_IR: اگر می خواهید که گزینه های مشارکت ثابت زیر را به عنوان قسمتی از تنظیمات قیمت، با انعطاف پذیری و پیچیدگی بیشتری که شامل می شود، پیکر بندی کنید، در<a id='quickconfig' href='#'>اینجا</a> کلیک کنید.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
fa_IR: شما قادر به جستجو و ارشیو بندی هستید1% 2%

en:  Petition has been deleted.
fa_IR: عریضه حذف گردید.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
fa_IR: لطفا توجه داشته باشید که پردازشگر پرداخت Authorize.net فقط مشارکت های مکرر و عضویت های با تازه سازی خودکاری که فاصله زمانی پرداخت هایشان از 7-365 روز یا 1-12 ماه باشد را مجاز می داند. ( که از یک سال بیشتر نباشد)

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
fa_IR: تمامي بيعانه در زمان تسويه پرداخت تغيير كرده است. مقدار اصلي بيعانه 1% بوده است

en:  Settings - Debugging and Error Handling
fa_IR: تنظیمات - اشکال زدایی و رفع خطا

en:  Store Name is not set for this payment processor
fa_IR: نام فروشگاه برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
fa_IR: به میزان 1% شرکت کنندگان بیشتری توسط این شرکت کننده ثبت نام شده اند.

en:  URL is not set for this payment processor
fa_IR: آدرس اینترنتی برای این پرداخت تنظیم نشده است

en:  You can add another Campaign.
fa_IR: شما می‌توانید کمپین دیگری را اضافه کنید.

en:  You can add another Financial Account Type.
fa_IR: شما می توانید یک حساب مالی دیگر را بیفزایید.

en:  You can add another Petition.
fa_IR: شما می‌توانید عریضه دیگری را اضافه کنید.

en:  You can add another price set field.
fa_IR: میتوانید یک فیلد قیمت گذاری دیگر اضافه کنید

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR: شما می توانید با <a href="%1">دیدن این صفحه وب</a> گزینه مشارکت مکرر را لغو کنید.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
fa_IR: شما دومین ایمیل  را به محض اینکه فرایند بازنگری کامل شود  دریافت میکنید.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
fa_IR: نمی تواند به عنوان یک ستون نتیجه برای جستجوهای نمایه استفاده شود.

en:  during the batch merge process with safe mode.
fa_IR: در زمان اجرای ادغام دسته ای در حالت امن

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
fa_IR: رشته.پروفیل ها با مخلوطی از انواع فیلد نمی توانند فیلدهای قابل جستجو یا Results Column را شامل شوند.

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
fa_IR: فیلدها نمیتوانند به عنوان قابل جستجو در یک نمایه مشخص شوند.

en:  for %1 installments
fa_IR: برای اقساط 1%

en:  for %1 installments.
fa_IR: برای اقساط 1%

en:  for a total of %1 installment(s)
fa_IR: برای مجموع قسط (اقساط) 1%

en:  is already registered for this event
fa_IR: قبلاً برای این رویداد ثبت شده است

en:  of the Assignee Contact
fa_IR: از مخاطب تخصیص یافته

en:  of the Source Contact
fa_IR: از منبع مخاطب

en:  of the Target Contact
fa_IR: از مخاطب هدف

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
fa_IR: "1%" گزارش با موفقیت ایجاد شده است. شما در حال مشاهده نمونه گزارش جدید هستید.

en: "%1" report has been updated.
fa_IR: %1 از گزارش بروزرسانی شده است

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
fa_IR: آیتم "شمرده شده؟" این مسئله را کنترل می کند که آیا یک فرد با این وضعیت به عنوان شرکت کننده در نظر گرفته شده است یا نه.  این کار به منظور کنترل حداکثر تعداد شرکت کنندگان انجام می شود.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
fa_IR: صفحات عمومی محتویات ایمیل را مانن صفحه ی وب برای همه ی کسانی که اجازه دیدن صفحه را دارند فراهم میکند. قابل ذکر است که حتی کسانی که ایمیل را در یافت نکرده اند توسط متورهای جستجو قابلیت یافتن ان را دارند

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
fa_IR: کاربر و کاربر ادمین به این معناست که کاربرانی که ایمیل را دریافت میکنند می توانند محتویات ای ایمیل را به عنوان صفحه ی وب ببینند.

en: # Activities
fa_IR: تعداد فعاليت ها

en: # Completed
fa_IR: شماره تکمیل شده

en: # Completed Contributions
fa_IR: تعداد مشارکت های انجام شده

en: # Completed Soft Credits
fa_IR: # تعداد مشارکت های غیرمستقیم انجام شده

en: % Change
fa_IR: درصد تغییر

en: % Downgraded Donors
fa_IR: اعطاكنندگان پايين مرتبه

en: % Lapsed Donors
fa_IR: اعطاكنندگان منقضى

en: % Maintained Donors
fa_IR: اعطاكنندگان پشتيبانى شده

en: % New Donors
fa_IR: اعطا كنندگان جديد

en: % Upgraded Donors
fa_IR: اعطاكنندگان بروزرسانى شده

en: % of Total
fa_IR: 1% کل

en: %1 %%StatusMessage%%
fa_IR: 1% وضعیت پیام

en: %1 %2 %3
fa_IR: 1درصد2درصد3درصد

en: %1 - %2 of %3
fa_IR: %1 - %2 از %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
fa_IR: 1% فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: %1 - Custom Fields
fa_IR: 1% - فیلد های سفارشی

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
fa_IR: 1%- دروازه برای اجرا نیازمن SSL است

en: %1 - HTML Form Snippet
fa_IR: 1%- قطعه فرمHTML

en: %1 - Multiple Choice Options
fa_IR: 1%- بخش های چند گزینه ای

en: %1 - Participants
fa_IR: 1% شرکت کنندگان

en: %1 - Price Fields
fa_IR: 1% فیلد قیمت

en: %1 - Price Options
fa_IR: 1% - تنظیمات  قیمت

en: %1 - Template
fa_IR: 1%- الگو

en: %1 - due on %2
fa_IR: موعد پرداخت در 1% 2%

en: %1 - due on %2 (overdue)
fa_IR: موعد پرداخت (سر رسيده) 1% 2%

en: %1 : Offline registration (by %2)
fa_IR: یک درصد: ثبت آفلاین(توسط دو درصد)

en: %1 Activity
fa_IR: 1درصد فعالیت

en: %1 Address
fa_IR: %1 آدرس

en: %1 Breakdown
fa_IR: 1% خرابی

en: %1 Contacts Updated
fa_IR: مخاطبین %1 بروزرسانی شد

en: %1 Created
fa_IR: 1% ایجاد شد

en: %1 Disabled
fa_IR: %1 غیرفعال

en: %1 Donation
fa_IR: 1% اهدا

en: %1 Enabled
fa_IR: %1 فعال

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
fa_IR: ثبت رویداد یک درصدی لغو شده است.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
fa_IR: %1 از کل باید عدد باشد(اعشار یا غیراعشاری)

en: %1 From must be an integer (whole number).
fa_IR: 1% باید عدد صحیح باشد( از کل اعداد)

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fa_IR: %1 از کل باید درقالب واحد پول درست باشد(علامت اعشار/کاما/فاصله مجاز است)

en: %1 Help
fa_IR: راهنما 1%

en: %1 Integration Settings
fa_IR: 1% تنظیمات ادغام/تلفیق

en: %1 Membership
fa_IR: عضویت 1درصد

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
fa_IR: 1درصد ثبت نام عضویت: کارت اعتباری یا پرداخت نقدی (توسط 2درصد )

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
fa_IR: 1درصد عضویت : ثبت نام برون خطی (توسط 2درصد )

en: %1 Option
fa_IR: گزینه 1%

en: %1 Options
fa_IR: گزینه 1%

en: %1 Questions
fa_IR: %1سوالها

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
fa_IR[0]: %1 موارد مرتبط
fa_IR[1]: %1 موارد مرتبط

en: %1 Reports
fa_IR: 1% گزارشات

en: %1 Rules
fa_IR: %1 نقشها

en: %1 Saved
fa_IR: %1 ذخیره شد

en: %1 Selected records only
fa_IR: ٪ 1 تنها سوابق انتخاب شده

en: %1 Smart Group Criteria
fa_IR: ضوابط گروه هوشمند%1

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
fa_IR: حداکثر تا %1 باید عدد باشد(اعشار یا غیراعشاری)

en: %1 To must be an integer (whole number).
fa_IR: تا %1 باید عدد صحیح باشد( از کل اعداد)

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fa_IR: تا %1  باید درقالب واحد پول درست باشد(علامت اعشار/کاما/فاصله مجاز است)

en: %1 Updated
fa_IR: %1 بروزرسانی شد

en: %1 User: %2; user id: %3
fa_IR: ٪ 1 کاربر: 2٪. شناسه کاربر: 3٪

en: %1 already exist.
fa_IR: %1 از قبل موجود بوده

en: %1 already used.
fa_IR: از %1 قبلا استفاده شده

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
fa_IR: %1 می تواند کمتر از صفر باشد.یکی از گزینه های قابل تطبیق را انتخاب کنید

en: %1 available
fa_IR: 1% موجودی

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
fa_IR: 1درصد مخاطب ها در حال حاضر برای جانشینی این رابطه ، واجد شرایط هستند

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
fa_IR: یک درصد از مخاطبین از قبل به این رویداد اختصاص داده شده اند.آنها بار دوم اضافه نشدند.

en: %1 could not be parsed
fa_IR: 1% نمی‌تواند تجزیه شود.

en: %1 created
fa_IR: 1درصد ایجاد شده است

en: %1 does not exists or is empty
fa_IR: 1% وجود ندارد و یا خالی است.

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
fa_IR: براي هر قسط بندي 1% 2% 3% 4%

en: %1 extension (%2) is installed but missing files.
fa_IR: %1 پسوند (%2) نصب شده اما پرونده ها گم شده است

en: %1 for this %2.
fa_IR: 1% براى اين 2%

en: %1 for this country.
fa_IR: 1% براى اين كشور

en: %1 for this county.
fa_IR: 1% براى اين شهرستان

en: %1 for this state.
fa_IR: 1%براى اين ايالت

en: %1 has been created.
fa_IR: %1 ایجاد شد

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
fa_IR: 1% به

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
fa_IR[0]: % مخاطبین به سطل زباله منتقل شد
fa_IR[1]: % مخاطبین به سطل زباله منتقل شد

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
fa_IR[0]: %مخاطبین به طور دایم حذف گردیدند
fa_IR[1]: %مخاطبین به طور دایم حذف گردیدند

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
fa_IR[0]: %مخاطبین از سطل زباله بازیابی شدند
fa_IR[1]: %مخاطبین از سطل زباله بازیابی شدند

en: %1 has been updated.
fa_IR: %1 باید بروزرسانی گردد

en: %1 has joined or been added to these group(s).
fa_IR: ٪ 1 پیوست یا به این گروه اضافه شده است.

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
fa_IR: یک درصد هیچ ارتباطی با زمینه ی تحقیقی شما ندارد.شما میتوانید ارتباطات را در این قسمت وارد کنید.

en: %1 has not been saved.
fa_IR: 1% ذخیره نشد

en: %1 is a required field.
fa_IR: فیلد به نام %1 اجباری است

en: %1 is already used for Discount Name.
fa_IR: یک درصد قبلاً برای نام تخفیف استفاده شده است

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
fa_IR: یک درصد این شامل گروه های هوشمند میشود

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
fa_IR: یک درصد شامل گروه های کلی میشود این گرو ها براساس این انتخاب شده اند که زیر دست انها هستند

en: %1 is no longer part of these group(s).
fa_IR: ٪ 1 دیگر از این گروه ها نیست.

en: %1 is not a valid operator
fa_IR: 1 درصد از اپراتور نامعتبر است

en: %1 membership for %2 has been added.
fa_IR: 1درصد عضویت برای 2 درصد اضافه شده است

en: %1 membership for %2 has been renewed.
fa_IR: 1درصد عضویت برای 2 درصد تمدید شده است

en: %1 more
fa_IR: 1درصد بیشتر

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
fa_IR: %1باید عدد باشد(اعشار یا غیراعشاری)

en: %1 must be an integer (whole number).
fa_IR: %1 باید عدد صحیح باشد(ازکل اعداد)

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fa_IR: %1 باید درقالب واحد پول درست باشد(علامت اعشار/کاما/فاصله مجاز است)

en: %1 must be valid Website.
fa_IR: %1 باید وب سایت معتبر باشد

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fa_IR: %1 درقالب واحد پول درست(علامت اعشار/کاما/فاصله مجاز است)

en: %1 not found.
fa_IR: 1%پیدا نشد

en: %1 of %2 records - %3 remaining
fa_IR: %1 از %2 ضبط شد -%3 باقی مانده

en: %1 option has been deleted.
fa_IR: گزینه '1%' حذف شده است

en: %1 or more
fa_IR: 1درصد یا بیشتر

en: %1 out of %2
fa_IR: 1درصد از 2 درصد

en: %1 pairs of duplicates were merged
fa_IR: %1جفت نسخه برداری شده ادغام شد

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
fa_IR: به 1% جفت های نسخه سازی شده  به عبلت وجود ناهماهنگی اعتنایی نشد

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
fa_IR: پردازشگر1% بروزرسانی جزئیات صدور صورتحساب اشتراک را پشتیبانی نمی کند.

en: %1 pt
fa_IR: %1نقطه

en: %1 status has been updated to %2.
fa_IR: حالت 1% به 2% بروز رسانی شد.

en: %1 user account registration option?
fa_IR:  1٪ گزینه ثبت حساب کاربری؟

en: %1 version and user table name.
fa_IR: ٪ 1 نام جدول کاربران و نسخه  .

en: %1 voters did not release.
fa_IR: 1%رای دهندگان منتشر نشده‌اند.

en: %1 voters has been released.
fa_IR: 1%رای دهندگان منتشر کرده اند

en: %1 wants you to know about %2
fa_IR: 1% میخواهد شما راجع به2% بدانید

en: %1: %2
fa_IR: 1%. 2%

en: %1: About
fa_IR: حدود: 1%

en: %1: Connect
fa_IR: ٪ 1: اتصال

en: %1: Disconnect
fa_IR: ٪ 1: قطع ارتباط

en: %1: Documentation (External)
fa_IR: ٪ 1: مستندات/اسناد (خارجی)

en: %1: Logs (External)
fa_IR: ٪ 1: ثبت وقایع/سیستم های (خارجی)

en: %1: Please check that your date range is in correct chronological order.
fa_IR: ٪ 1: لطفا بررسی کنید که محدوده تاریخ به ترتیب زمانی درست است

en: %1: Reconnect
fa_IR: ٪ 1:اتصال مجدد

en: %1: SMS Reply will not be sent.
fa_IR: پاسخ پیام 1% ارسال نشد

en: %1: Settings (External)
fa_IR: ٪ 1: تنظیمات (خارجی)

en: %1: Support (External)
fa_IR: ٪ 1: پشتیبانی (خارجی)

en: %1: Welcome (External)
fa_IR: 1%: خوش آمدید (خارجی)

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
fa_IR: 2درصد. این نوع عضویت<a href='1%'> در یک صفحه مشارکت درون خطی<a/> به کار رفته است.این نوع عضویت در جدول عضویت ها بررسی نشده است.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
fa_IR: 3%. مخاطبانی هستند که این نوع عضویت به آنها نسبت داده شده. این مخاطبان با این نوع عضویت را از طریق <a href='%1'>Find Members</a> جستجو کنید. اگر هنوز هم بعد از پاک کردن این عضویت این پیام را دریافت می کنید، ممکن است مخاطبانی با این نوع عضویت در Trash (پاک شده) باشند. <a href="%2">جستجوی پیشرفته</a> را امتحان کنید و "Search in Trash" را بررسی کنید.

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
fa_IR[0]: رابطه بین %2 و %3 ایجاد شد
fa_IR[1]: رابطه بین %2 و %3 ایجاد شد

en: %count Contact | %count Contacts
fa_IR[0]: ٪ تعداد مخاطبین
fa_IR[1]: ٪ تعداد مخاطبین

en: %count Result | %count Results
fa_IR[0]: نتایج مقدار%c
fa_IR[1]: نتایج مقدار%c

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
fa_IR[0]: فعالیت های % حذف شد
fa_IR[1]: فعالیت های % حذف شد

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
fa_IR[0]: % شمارش فعالیت ها بدون برچسب
fa_IR[1]: % شمارش فعالیت ها بدون برچسب

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
fa_IR[0]: % پرونده ها به سطل زباله منتقل شدند
fa_IR[1]: % پرونده ها به سطل زباله منتقل شدند

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
fa_IR[0]: %پرونده ها به طور دایم حذف گردیدند
fa_IR[1]: %پرونده ها به طور دایم حذف گردیدند

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
fa_IR[0]: %پرونده ها از سطل زباله بازیابی شدند
fa_IR[1]: %پرونده ها از سطل زباله بازیابی شدند

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
fa_IR[0]: مخاطبین % به گروه اضافه شده است
fa_IR[1]: مخاطبین % به گروه اضافه شده است

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
fa_IR[0]: مخاطبین % دارای این برچسب هستند
fa_IR[1]: مخاطبین % دارای این برچسب هستند

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
fa_IR[0]: ٪ شمارش تماس ها رزرو شده است
fa_IR[1]: ٪ شمارش تماس ها رزرو شده است

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
fa_IR[0]: مخاطبین% از %2 حذف شد
fa_IR[1]: مخاطبین% از %2 حذف شد

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
fa_IR[0]: مخاطبین % برچسب خوردند
fa_IR[1]: مخاطبین % برچسب خوردند

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
fa_IR[0]: مخاطبین% بدون برچسب
fa_IR[1]: مخاطبین% بدون برچسب

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
fa_IR[0]: مخاطبین % از قبل در گروه هستند
fa_IR[1]: مخاطبین % از قبل در گروه هستند

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
fa_IR[0]: % مشارکت ها حذف شدند.
fa_IR[1]: % مشارکت ها حذف شدند.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
fa_IR[0]: مخاطبین همانندسازی شده%1
fa_IR[1]: مخاطبین همانندسازی شده%1

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
fa_IR[0]: % تعداد ایمیل پیداشد که بروزرسانی شده و فعال هستند
fa_IR[1]: % تعداد ایمیل پیداشد که بروزرسانی شده و فعال هستند

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
fa_IR[0]: درصد شمار کمک های مالی حذف شد.
fa_IR[1]: درصد شمار کمک های مالی حذف شد.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
fa_IR[0]: % رابطه نا معتبر ضبط گردید
fa_IR[1]: % رابطه نا معتبر ضبط گردید

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
fa_IR[0]: درصد شمار عضویت ها حذف شدند
fa_IR[1]: درصد شمار عضویت ها حذف شدند

en: %count month | %count months
fa_IR[0]: %cماه ها
fa_IR[1]: %cماه ها

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
fa_IR[0]: شرکت کنندگان حذف شدند.
fa_IR[1]: شرکت کنندگان حذف شدند.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
fa_IR[0]: مقدار بيعانات حذف شده
fa_IR[1]: مقدار بيعانات حذف شده

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
fa_IR[0]: %تعداد سوابق رابطه  درصد به دلیل وجود مخاطبین  نامعتبر ایجاد نشده اند.
fa_IR[1]: %تعداد سوابق رابطه  درصد به دلیل وجود مخاطبین  نامعتبر ایجاد نشده اند.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
fa_IR[0]: روابط ایجاد نشد پون مخاطب مناسب این نوع رابطه نیست
fa_IR[1]: روابط ایجاد نشد پون مخاطب مناسب این نوع رابطه نیست

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
fa_IR[0]: % شمارش انجام نشد زیرا مخاطبین ازپیش 2%3% بودند
fa_IR[1]: % شمارش انجام نشد زیرا مخاطبین ازپیش 2%3% بودند

en: %count year | %count years
fa_IR[0]: %cسالها
fa_IR[1]: %cسالها

en: %name: found no valid post with that title.
fa_IR: %نام: هیچ پست معتبری با این عنوان یافت نشد

en: %title day
fa_IR: %عنوان روز

en: %title month
fa_IR: %عنوان ماه

en: %title week
fa_IR: %عنوان هفته

en: %title year
fa_IR: %عنوان سال

en: %title year + month
fa_IR: %عنوان سال+ ماه

en: &lt; Previous
fa_IR: قبلی

en: &lt;&lt; First
fa_IR: اولین

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
fa_IR: &نقل قول; تمامی اطلاعاتی که برای ما یا هریک از ارائه دهندگان خدمات ما تهیه کردید به دقت نگهداری میشود. این اطلاعات به غیر از کمک به شما و اهدافی که در متن ذکر کردید و یا قانون مشخص کرده باشد، برای هدف های دیگری استفاده نخواهد شد&نقل قول;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
fa_IR: &quot; میتوانم از شما چند پرسش ازمایشی بپرسم؟&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
fa_IR: &نقل قول; لطفا بحث مورد نظرتان را بگویید&نقل قول;

en: '%1' batch has been saved.
fa_IR: بسته/سفارش/محموله ی 1% ذخیره شده است.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
fa_IR: %1 را نمی توانید حذف کنید جون اطلاعات آن برای اهداف مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد

en: '%1' directory does not exist
fa_IR: 1% فهرست راهنما موجود نمی باشد.

en: '%1' has been deleted.
fa_IR: یک درصد حذف شده است.

en: '%1' have been saved.
fa_IR: 1% ذخیره شده است.

en: '%1' information has been saved.
fa_IR: '٪ 1' اطلاعات ذخیره شده است.

en: '%1' survey has been deleted.
fa_IR: 1% از نظرسنجی ها حذف شده است

en: 'Children' of that individual
fa_IR: فرزندان آن نفر

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
fa_IR: ساخت صفحه کمپین شخصی را به متن مرتبط کنید

en: 'Employees' of that organization
fa_IR: کارمندان آن سازمان

en: 'Household Members' of that household
fa_IR: اعضای خانه  آن خانواده

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
fa_IR: 'خروج از طریق ایمیل' - یک آدرس ایمیل برای گیرندگان را برای عدم دریافت ایمیل از سازمان شما نشان می دهد.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
fa_IR: 'خروج از طریق صفحه وب' - ایجاد یک لینک برای گیرندگان کلیک کنید اگر آنها می خواهند از دریافت ایمیل از سازمان شما خودداری کنند. به طور خلاصه، شما می توانید علامت "تکذیب از طریق ایمیل" را وارد کنید.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
fa_IR: حداکثرگیرندگان محدودشده برای تماس با دوستان

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
fa_IR: 'Unsubscribe via email' - یک آدرس ایمیل برای گیرندگان برای لغو اشتراک از لیست پستی خاص مورد استفاده برای ارسال این پیام نمایش می دهد.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
fa_IR: لغو اشتراک از طریق صفحه وب - ایجاد یک لینک برای گیرندگان برای لغو اشتراک از لیست پستی خاص مورد استفاده برای ارسال این پیام. به طور خلاصه، می توانید علامت "Unsubscribe via email" یا یکی از نشانه های خروج را وارد کنید.

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
fa_IR: }} نشانه را نشانه گذاری کنید و آن را به کلیپ بورد خود کپی کنید - به عنوان مثال

en: (%1 recipients)
fa_IR: (1 درصد دریافت کننده ها)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
fa_IR: ( مشارکت حداقل X مناسب برای این هدیه.)

en: (Copy)
fa_IR: (رونوشت)

en: (Copy)
fa_IR: (كپى)

en: (Filed on case %1)
fa_IR: فایل در پوشه قرار گرفت 1%

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
fa_IR: (پارامترهای برنامه و  فرمان مستندات نحوی ...)

en: (Last Month)
fa_IR: (آخرین ماه )

en: (Multilingual support currently cannot be enabled on installations with enabled logging.)
fa_IR: (پشتیبانی چند زبانه را در حال حاضر نمی توان در برنامه هایی نصب کرد که ورود به سیستم  آنها فعال است.)

en: (Not Available)
fa_IR: (غیر قابل دسترسی)

en: (OR Membership ID if update mode.)
fa_IR: (شناسه عضویت بنا به درخواست اگر در حالت به روزرسانی باشد)

en: (Preview Area)
fa_IR: (قسمت پیش نمایش)

en: (Recurring Contribution)
fa_IR: (مشارکت مکرر)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
fa_IR: (به بخش Mapping and Geocoding در فصل نصب و راه اندازی اولیه مراجعه کنید)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
fa_IR: (مجموع تمام وزن ها باید بیشتر از یا برابر با آستانه باشد:٪ 1).

en: (YTD)
fa_IR: (سال تا به روز)

en: (bottom of page)
fa_IR: (پایین صفحه)

en: (built-in)
fa_IR: (ساخته شده در)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
fa_IR: (مشارکت حداقل 1% مناسب این عضویت است)

en: (current month)
fa_IR: (ماه جاري)

en: (current year)
fa_IR: (سال جاري)

en: (deleted contacts)
fa_IR: (مخاطبین حذف شده)

en: (display name not available)
fa_IR: (نام اسمی که موجود نیست را وارد کنید)

en: (filtered from %1 total entries)
fa_IR: %1 از کل ورودیها فبلترشده

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fa_IR: (پالایش شده از داده های نهایی حدّاکثری)

en: (match to contact)
fa_IR: (مطابقت با مخاطب)

en: (max %1)
fa_IR: (حداکثر 1%)

en: (more)
fa_IR: (بیش)

en: (n/a)
fa_IR: نامشخص

en: (no fee)
fa_IR: (بدون قیمت)

en: (no subject)
fa_IR: (بدون موضوع)

en: (not assigned)
fa_IR: (ارجاع داده نشده)

en: (ongoing)
fa_IR: (درحال انجام)

en: (opened %1)
fa_IR: (%1 باز شده)

en: (original currency)
fa_IR: (واحد اصلی پول رایج)

en: (preferred)
fa_IR: (ارجح)

en: (recipients)
fa_IR: (دریافت کننده ها)

en: (s)
fa_IR: (ها)

en: (signature)
fa_IR: (امضا)

en: (since inception)
fa_IR: (از ابتدا)

en: (step %1 of %2)
fa_IR: ( گام %1 از %2)

en: (this is not the current revision)
fa_IR: (این بازبینی کنونی نیست)

en: (this is the current revision)
fa_IR: (این بازبینی کنونی ست)

en: (this will take a few minutes)
fa_IR: (ممکن است چند دقیقه زمان ببرد)

en: (top of page)
fa_IR: (بالای صفحه)

en: + Add New Field
fa_IR: افزودن فیلد جدید

en: , or Merge this contact with an existing contact
fa_IR: یا با مخاطب موجود ادغام کنید

en: - Activity Fields -
fa_IR: زمینه های فعالیت

en: - All Contacts -
fa_IR: همه مخاطبین

en: - Any -
fa_IR: هرکدام

en: - Contact Fields -
fa_IR: فیلدهای مخاطب

en: - Contribution Fields -
fa_IR:  - زمینه های مشارکت -

en: - N/A -
fa_IR: موجود نیست

en: - None -
fa_IR: -هیچ-

en: - Participant Fields -
fa_IR: فیلد های شرکت کننده

en: - Select Financial Account Relationship -
fa_IR: ارتباط حساب مالی را انتخاب/گزینش نمایید-

en: - Select Relationship Type-
fa_IR: نوع رابطه را انتخاب کن

en: - Status -
fa_IR: وضعیت

en: - Test Type -
fa_IR: نوع تست

en: - actions -
fa_IR: عملیّات ها/کارها/فعّالیّت ها

en: - all activity type(s) -
fa_IR: نوع(انواع)همه فعالیتها

en: - any -
fa_IR: هر یک

en: - any contact type -
fa_IR: هرنوع مخاطبی

en: - any group -
fa_IR: هر گروهی

en: - any interviewer -
fa_IR: -هر مصاحبه كننده اى-

en: - any state/province -
fa_IR: -- هر کشور / استان --

en: - any tag -
fa_IR: -- هر برچسب --

en: - any visibility -
fa_IR: هرگونه میدان دیدی

en: - default -
fa_IR: -پیش فرض-

en: - default input format -
fa_IR: تنظیم فرمت/قالب های ورودی به طور پیش فرض

en: - default view -
fa_IR: نمایش پیش فرض

en: - do not import -
fa_IR: وارد نکنید

en: - first select relationship type -
fa_IR: -ابتدا نوع رابطه را انتخاب کنید-

en: - no grouping -
fa_IR: - گروه بندی ای وجود ندارد -

en: - none -
fa_IR: -هیچ-

en: - prefix -
fa_IR: پیشوند

en: - related contact info -
fa_IR: -اطلاعات مخاطب مرتبط-

en: - same as for main contact -
fa_IR: همان مخاطب اصلی

en: - select %1 -
fa_IR: %1 را انتخاب کنید

en: - select -
fa_IR: - انتخاب -

en: - select Parent -
fa_IR: والدین را انتخاب کنید

en: - select contact -
fa_IR: مخاطب را برگزینید

en: - select contacts -
fa_IR: -مخاطب را برگزینید-

en: - select field -
fa_IR: فیلد را انتخابکنید

en: - select group -
fa_IR: - انتخاب گروه -

en: - select label -
fa_IR: -انتخاب برچسب-

en: - select profile -
fa_IR: - انتخاب پروفایل -

en: - select record type -
fa_IR: نوع رکورد را انتخاب کنید

en: - select role -
fa_IR: - انتخاب نقش -

en: - suffix -
fa_IR: پسوند

en: -- Select --
fa_IR: -- انتخاب کنید --

en: -day of week-
fa_IR: روز هفته

en: -day-
fa_IR: روز

en: -hour-
fa_IR: ساعت

en: -min-
fa_IR: دقیقه

en: -month-
fa_IR: ماه

en: -operator-
fa_IR: کاربر

en: -sec-
fa_IR: ثانیه

en: -select product-
fa_IR: -انتخاب محصول-

en: -select-
fa_IR: انتخاب

en: -year-
fa_IR: سال

en: ...and $
fa_IR: و دلار...

en: ...through
fa_IR: از طریق...

en: 1 Day | %count Days
fa_IR[0]: % شمارش روزها
fa_IR[1]: % شمارش روزها

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
fa_IR[0]: شمار فعالیتها قبلا این برچسب را نداشته است
fa_IR[1]: شمار فعالیتها قبلا این برچسب را نداشته است

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
fa_IR[0]: فعالیت های % شامل این برچسب هست
fa_IR[1]: فعالیت های % شامل این برچسب هست

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
fa_IR[0]: مخاطبین شامل این برچسب نیستند
fa_IR[1]: مخاطبین شامل این برچسب نیستند

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
fa_IR[0]: مخاطبین % در این گروه نیستند
fa_IR[1]: مخاطبین % در این گروه نیستند

en: 1 contribution could not be deleted. | %count contributions could not be deleted.
fa_IR[0]: % مشارکت ها امکان حذف شدن ندارند.
fa_IR[1]: % مشارکت ها امکان حذف شدن ندارند.

en: 1 contribution will not be deleted. | %count contributions will not be deleted.
fa_IR[0]: شمارش مشارکت ها حذف نمیشوند.
fa_IR[1]: شمارش مشارکت ها حذف نمیشوند.

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
fa_IR[0]: شمارش نمی تواند حذف گردد
fa_IR[1]: شمارش نمی تواند حذف گردد

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
fa_IR[0]: ٪شمارش نمی تواند بازیابی گردد
fa_IR[1]: ٪شمارش نمی تواند بازیابی گردد

en: 1 extension is up-to-date: | %count extensions are up-to-date:
fa_IR[0]: %cپسوندها به روز هستند
fa_IR[1]: %cپسوندها به روز هستند

en: 1 respondent did not release. | %count respondents did not release.
fa_IR[0]: % شمارش پاسخ دهندگان انتشار نیافته است.
fa_IR[1]: % شمارش پاسخ دهندگان انتشار نیافته است.

en: 1. Manage Roles
fa_IR: 1. مدیریت نقش ها

en: 12 Hours
fa_IR: 12 ساعت

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
fa_IR: 2.اختصاص  نقش های دسترسی به  کاربران

en: 24 Hours
fa_IR: 24 ساعت

en: 3. Manage ACLs
fa_IR: 3. مدیریت دسترسی ها

en: 3rd-party Service
fa_IR: سرویس شخص ثالث

en: 5395 with Logo
fa_IR: 5395 با آرم

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
fa_IR: <a href="%1">Wkhtmltopdf یک کارایی فرعی برای تولید pdf هایی</a> است که می توانند عملکرد بهتری داشته باشند به خصوص هنگامی که می خواهید تعداد زیادی از این pdf ها را تولید کنید. مدیریت سیستم شما این کارایی را دانلود و نصب خواهد کرد، و مسیر اجرایی را در این قسمت وارد کنید.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
fa_IR:  ٪ 1 فایل (ها) در پوشه٪ 2 قابل نوشتن نیست. فایل های لیست شده ممکن است در هنگام وارد کردن برای وارد کردن خطاهای رخ داده در فرآیند واردات مورد استفاده قرار گیرد. برای کمک با مدیر سایت خود تماس بگیرید.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
fa_IR:  همچنین می توانید برای یافتن ماژول های بومی ٪ 2٪ ٪ 1  که ممکن است برای شما مفید باشند، دایرکتوری را بررسی کنید (ماژولهای خاص CMS  در اینجا ذکر نشده).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
fa_IR: با موفقیت به لیست ایمیل ها ملحق شد1%(2%)3%

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
fa_IR: <strong>  %1 -ادرس ایمیل شما  '%2'  با موفقیت تایید شد. </strong>

en: <strong>Automated refunds for cancellations are NOT currently supported.</strong> Participants who have paid for an event will be notified that cancellations are not refundable.
fa_IR: استردادهای خودکار برای لغو در حال حاضر پشتیبانی نمی شوند.شرکت کنندگانی که برای یک رویداد مبلغ را پرداخت کرده اند،مطلع خواهند شد که لغوها بازگشت پذیر نیستند.

en: <strong>Check Availability</strong>
fa_IR: بررسی در دسترس بود

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
fa_IR: CiviCampaign به شما این امکان را  می دهد که رویدادها، نامه های پستی، فعالیت ها و مشارکت ها را با هم در یک مجموعه قرار داده تا بتوانید از میزان پیشرفت خود در راستای یک هدف برنامه ریزی شده و یا یک کمپین خاص مطلع شوید.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
fa_IR: CiviCase  بخش مدیریت پرونده می باشد، که  شامل داشبوردی با گزینه های "پرونده های من"، جدول زمانی خودکار برای پرونده و گزارش های حسابرسی قابل تنظیم است.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
fa_IR: همکاریcivi - یک بخش مدیریت اهدا کننده و گرد آوری اعانه بطور آنلاین که شما را قادر به پیگردی و مدیریت همکاری ها در سازمانتان میکند. همچنان شما را قادر خواهد ساخت تا خیلی سریع و راحت صفحات وب سفارشی شده برای پذیرش اهدایی ها بصورت آنلاین ایجاد کنید.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
fa_IR: اشتراک سی وی - هنگامی که میخواهید اطلاعاتی جمع اوری کنید از ارتباطات از طریق صفحه های انلاین میتوانید پروفایلی ایجاد کنید و به ان صفحه مرتبط کنید به عنوان نمونه صفحه ، میتوانید گزینه تایید اشتراک انلاین صفحه ها را بزنید

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
fa_IR: <strong>CiviEvent</strong> - ثبت آنلاین وقایع و مدیریت برای وقایع رایگان و پرداختی را فراهم می کند. امکان ایجاد سریع و آسان صفحات سفارشی وب را برای ثبت وقایع فراهم می کند، و بعد از آن بخش ها را نگهداری می کند.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
fa_IR: CiviGrant بخشی است برای سازمان هایی طراحی شده است که به دیگران سرمایه می دهند، برای مثال موسسات خیریه، حامیان مالی، و غیره استفاده می شود.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
fa_IR: CiviMailیکی از بخش های ارسال ایمیل های متعدد است که به شما این امکان را می دهد که ایمیل ها و خبرنامه های متعددی به اعضای خود ارسال نمایید.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
fa_IR: CiviMember یکی از بخش های مدیریت عضویت است که قابل تغییر بوده و به شما این امکان را می دهد که ب راحتی به صورت آنلاین ثبت نام کرده و یا عضویت خود را تمدید کنید.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
fa_IR: <strong>CiviPledge</strong> - ثبت و نگهداری وثیقه های دریافت شده از شرکت کننده ها. تاییدیه های ضمانت و یادآورهای پرداخت را بفرستید. صفحات آنلاین خیریه را پیکر بندی کنید تا ضمانت سلف سرویس و پرداخت های ضمانت را پشتیبانی کنید.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
fa_IR: فرم شمارگان را ویرایش کنید اجازه دهید که کاربران شماره هودشان را ویرایش کنند از طریق زیر یک درصد دو درصد این مثال از طریق لینک به ویرایش پروفایل میرس

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
fa_IR: فهرست تحقیق و شمارگان زمانی که میخواهید تحقیقی انجام دهید و فهرست نتایج تحقیقات برای بعضی یا تمام شمارگان شما میتوانید پروفایلی ایجاد کنید با زمینهدهای تحقیقاتی دلخواه و لینک کاربران که زاهی برای تحیق برای ان ها نیز هست.زمانی که لینکی درست کردید برای تحقیق و فهرست پروفایل ها پروفایل را به اخر شاخه اضافه کنیو مثال لینکی که نشان داده میشود برای تحقیق و فهرست صفحه برای پروفایل با ادرس سه کلمه هواهد بو

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
fa_IR: فرم ورود شمارگان لینک ایجاد کنید برای شماره ی جدید و ان را وارد کنید در پروفایل خود با استفاده از راه ذیل یک درصد دو درصد این مثال لینک میشود به مسیری برای پروفایل

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
fa_IR: تحویل پیام برای این ایمیل هنوز فعال نشده است. اگر تاریخ و زمان تحویل گذشته است از مدیر سیستم بخواهید تا به طور (خودکار) ان را فعال کند.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
fa_IR: <strong>مثال:</strong> 'راهنمایان تیم' (<em>بخش ACL</em>) امکان 'ویرایش'  (<em>عملیات</em>)  تمام مخاطبان در 'گروه داوطلبان فعال' (<em>اطلاعات</em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
fa_IR: مثال وقتی چندسن زمسنه ایجاد میکنید جمع اوری کنید تاریخ ان مشارکت را ممکن است شما زمینه هایی داشته باشید برای کار عنوان تاریخ شروع و پایان و دلیل ترک ان بررسی کنید ثبت های چندگانه را تا ان قسمت اجازه دهد اطلاعات جمف اوری کنید

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
fa_IR: <strong>رابطه کارمند<->کارفرما</strong> زمانی ایجاد می شود که فیلد 'کارفرمای فعلی' پر شده باشد، یا در فرم خلاصه ی مخاطب یا از طریق پروفایل. وقتی فیلد پر شد، یک سازمان ایجاد می کند در صورتیکه یکی با همان نام وجود نداشته باشد.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
fa_IR: قسمت زمینه اولیه را بزنید که شامل دیتا استفاده شده میشود.این شامل ادرس اولیه و اطلاعات ان و شماره و پیام پیشنهادی میشود

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
fa_IR: قسمت شماره اضافه شده به دیتا را پرکنید.دیتا همانطور که بوده است پر خواهد شد

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
fa_IR: عضویت ثابت- دوره 3 ماهه: شخصی در 15ام فوریه 2008 ثبت نام می کند.. تاریخ شروع عضویت آنها در 1 فوریه 2008 ثبت شده است - و تاریخ پایان در 30ام اپریل 2008است

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
fa_IR: دوره ثابت عضویت-1دوره یک ساله:تاریخ شروع دوره ثابت در 1 ژانویه ثبت شده است. یک شخص برای عضویت در 15ام سال 2008 ثبت نام کرده است. تاریخ شروع عضویت آنها در 1 ژانویه 2008 ثبت شده است- و تاریخ پایان در 31 دسامبر 2008 است.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
fa_IR: اچ تی ام ال از اسنیپت اگر شما میخواهید که فرم و دیواره ان را کنترل کنید یا میخواهید داده ها ی پروفایل را اضافه کنید به سی وی سی ا ام ها صفحه ها یا سایت ها روی اچ تی ام ال ضربه بزنید در زیر پروفاسل و ان را کپی و جایگزین کنید و ان کد را در صفحه جایگزین کنید

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
fa_IR: <strong>نسبت خانوادگی</strong> به اعضای خانواده این امکان را می دهد تا آدرس خانوادگی مورد نیاز اطلاعات شان را داشته باشند. مجددا، اگر یکی از اعضا از قبل ثبت شده بنابراین فرد نسبتی را با آن شخص ایجاد کرده، و اگر هیچ عضوی وجود ندارد یک نسبت حدید به وجود خواهد آمد.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
fa_IR: واردات با موفقیت انجام شد. اطلاعات زیر خلاصه نتایج را بیان می کند.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
fa_IR: انواع فرعی شماره های وارد شده- اگر فایل شما شمامل چندین نوع فرعی میباشد کهدمربوط به یک نوعند ساختن را وارد کنید و اینجا تایپ کنید.ان موقع شما قادر خواهید بود کهونقشه ای از شماره و نوعش از فایلی که انتخاب کردید برای هرکدام ببینیدمثال اگر شما مخلوطی از فردیات را مثل دانشجویان یا والیدن و کارکنان وارد میکنید فردی را انتخاب کنید و شامل یک ستون در فایل شما میشود که شامل هر نوع فرعی میباشد

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
fa_IR: توجه: سوپر مدیریت و مدیر تمام مجوزها در CiviCRM را دارا هستند..

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
fa_IR: تمام ثبتهای قابل دسترسی را وارد کنید بدون مقایسه شان با شماره های موحود و ثبتشان

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
fa_IR: دوره عضویت گردان-مدت 1 ساله : شخصی در 15ام فوریه 2008 ثبت نام می کند. تاریخ شروع عضویت آنها در 15ام فوریه 2008 است- و تاریخ پایان در 14ام فوریه 2009 می باشد

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
fa_IR: از قسمت اطلاع دادن و وارد کردن فایل ها رد شوید ثبت یکی شدن را رها کنید و دیتا را همانطور بگذارید

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
fa_IR: این ویژگی نباید برای سایت ها ی تولید/صنعتی فعال باشد. اگر  می خواهید  هنگام مواجهه با یک خطای مهلک از  لیست معکوس استفاده کنید.، این مقدار را  روی گزینه "بله" تنظیم نمایید.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
fa_IR: این ویژگی نباید برای سایت ها ی تولید/صنعتی فعال باشد. اگر  می خواهید از یکی از ابزارهای اشکال زدایی CiviCRM استفاده کنید، این مقدار را  روی گزینه "بله" تنظیم نمایید.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
fa_IR: یام برای این ایمیل هنوز فعال نشده است. اگر تاریخ و زمان تحویل گذشته است از مدیر سیستم بخواهید تا به طور (خودکار) ان را فعال کند.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
fa_IR: زمینه های دیتا را بروزرسانی کنید با دیتای وارد شده ی قابل دسترس.زمینه ها در دیتا که شامل انهایی که وارد شده نمیشود و همانطور میمانند

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
fa_IR: صفحه نمایش مشترکین یک یا چند پروفایل میتواند یه هر مشترک تازه وارد شده ای مرتبط شود و نشان دهد یا ویرایش شود روی صفحه نمایش برای مشترکین موجود

en: <tr><td> "%1" </td><td> "%2" </td></tr>
fa_IR: <tr><td>"%2"</td><td>"%1"</td></tr>

en: A "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) is a rich-text editor, like a mini word-processor, for editing HTML content in CiviCRM.
fa_IR: WYSIWYG (مخفف آنچه می بینید همان چیزی است که می فهمید) یک ویرایشگر متن غنی، مانند یک واژه پرداز کوچک است که برای ویرایش محتوای HTML در CiviCRM بکار می رود.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
fa_IR: یک رشته مقداری یا عبارت متعارف جایگزین میشود.

en: A Case Type describes a group of related tasks, interactions, or processes.
fa_IR: نوع پرونده گروهی از وظایف مرتبط، فعل و انفعالات یا پردازش ها را توصیف میکند

en: A Contact with that ID does not exist: %1
fa_IR: مخاطبی با این شناسه یافت نشد:%1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
fa_IR: گزارش جزییات یک نظر سنجی <a href='%1'>%2</a> ایجاد شد.

en: A View Only field cannot be required
fa_IR: مشاهده صرف فیلد لازم نیست.

en: A cancellation email has been sent to %1.
fa_IR: ایمیل لغو به 1% ارسال شده است.

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
fa_IR: لیست جدا کننده با ویرگول به طور خودکار تبدیل به یک آرایه برای عملیات چند مقداری خواهند شد، و یا  به صراحت می توانید فرمت آرایه جی اس بالا را استفاده کنید.

en: A confirmation email has been sent to %1
fa_IR: ایمیل تأیید به یک درصد فرستاده شده است

en: A confirmation email has been sent to %1.
fa_IR: ایمیل تأیید به یک درصد ارسال شده است.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
fa_IR: ایمیل تأیید به تمام شرکت کنندگان ارسال شده است

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
fa_IR: یک مشارکت/ثبت نام عضویت به جای سازمان لیست شده در زیر انجام شد.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
fa_IR: یک نسخه از فعالیت به مخاطب(ها)اختصاص یافته ارسال شده است

en: A copy of the contribution page has been created
fa_IR: یک کپی از صفحه مشارکت تهیه شده است

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
fa_IR: یک کپی از پسوند (٪ 1) در یک پوشه سیستمی (٪ 2) موجود است. کپی سیستمی حفظ می شود، اما نسخه جدید استفاده خواهد شد.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
fa_IR: یک نسخه از فعالیت دنبال کننده به مخاطب(ها) اختصاص یافته ی دنبال کننده ارسال شده است

en: A copy of the price set has been created
fa_IR: یک کپی از قیمت گذاری تهیه شد

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
fa_IR: یک نسخه از این فعالیت به هر نماینده ایمیل خواهد شد.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
fa_IR: یک نسخه از این گزارش را می توان به صورت خودکار تولید و به گیرندگان خاص از طریق ایمیل تحویل داد.ه شود .از  تنظیمات این بخش برای کنترل موضوع ایمیل حاوی این گزارش، همچنین لیست گیرندگان (برای و زمینه های CC).جداسازی چند "to" و ادرس های ایمیل با ویرگول استفاده کنید

en: A default mailbox must be configured for email bounce processing.
fa_IR: یک صندوق پستی به طور پیش فرض باید برای پردازش ایمیل پیکربندی گردد.

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
fa_IR: پرس و جو SQL مستقیم به صورت یک پرس و جو SELECT.

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
fa_IR: یک قانون تطبیق تکراری با این نام از قبل وجود دارد. لطفا نام دیگری را انتخاب کنید.

en: A field of the same label exists in the destination group
fa_IR: فیلدهای با برچسب یکسان در گروه مقصد وجود دارند

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
fa_IR: یک نوع/گونه  مالی با این نام، از پیش موجود است، لطفاً نام/عنوان دیگری انتخاب نمایید.

en: A followup activity has been scheduled.
fa_IR: فعالیت دنبال کننده جدول بندی شده است

en: A group of contacts
fa_IR: یک گروه از مخاطبین

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
fa_IR: اگر سایز کار/برنامه کوچکتر از حد دسته ای باشد ، تاثیر حد دسته ای را خنثی خواهد کرد.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
fa_IR: لینکی در این یک درصد بطور خودکار شامل ایمیل میشود که به دوستان ارسال میشود.اگر شما همچنیین میخواهید لینکی لا اطلاعات کلی درمورد سازمانتان قرار دهید لینک را در اینجا وارد کنید

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
fa_IR: کار CiviCRM طولانی مدت در حال انجام است. این پیام تا زمانی که کار تکمیل شود، دوباره تجدید می شود.

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
fa_IR: تایید و رسید عضویت برای 1 درصد ارسال شده است

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
fa_IR: یک وضعیت عضویت با این برچسب در حال حاضر موجود است. لطفا برچسب دیگری انتخاب کنید

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
fa_IR: انواع عضویت با این نام در حال حاضر موجود است. لطفا نام دیگری انتخاب کنید

en: A new permission has been added for editing message templates. Previously, users needed the "administer CiviCRM" permission. Now, users need the new permission called "edit message templates." Please check your CMS permissions to ensure that users who should be able to edit message templates are assigned this new permission.
fa_IR: احازه به ویرایش پیام داده شده قبلا کاربران نیاز داشتند که نماینده س سی وی سی ار ام اجازه بدهد حال کاربران اجازه ای را لازم دارند که ویرایش پیام نامیده میشود.سی ام اس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاربرانی که باید بتوانند پیام ویرایش کنند این اجازه را دارند

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
fa_IR: ایمیل اطلاع رسانی به سایت مدیریت فرستاده شد،و شما به محض اینکه فرایند بازنگری تکمیل شود پیام دیگری از طرف انها دریافت میکنید.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
fa_IR: ایمیل اطلاع رسانی به مدیر سایت فرستاده شد.

en: A notification email has been sent to the supporter.
fa_IR: ایمیل اطلاع رسانی به حمایت کننده فرستاده شد.

en: A payment processor configured for this page might be disabled (contact the site administrator for assistance).
fa_IR: یک پردازشگر پرداخت برای این صفحه پیکربندی شده ممکن است غیرفعال شود (با سرپرست سایت برای دریافت کمک تماس بگیرید).

en: A person is already registered for this event.
fa_IR: یک شخص قبلاً برای این رویداد ثبت شده است.

en: A person with this email address is already registered for this event.
fa_IR: شخصی با این آدرس ایمیل قبلاً برای این رویداد ثبت شده است.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
fa_IR: محصولی با ای نام از قبل وجود دارد. لطفا نام دگری را انتخاب کنید.

en: A profile
fa_IR: نمایه،مشخصات پرسنلی

en: A receipt has been emailed to the contributor.
fa_IR: یک رسید به مشارکت کننده ها ایمیل شد.

en: A record already exists with the same information.
fa_IR: رکوردی با همین اطلاعات وجود دارد

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
fa_IR: درخواست (حق اشتراک) پرداخت مکرر به پردازنده پرداخت انتخاب شده ارائه خواهد شد. اگر این درخواست موفق باشد، این عضویت به طور خودکار در آخرین روز دوره عضویت  تمدید خواهد شد تا زمانی که این پرداخت مکرر لغو گردد.پیغام های رسید پرداخت عضویت برای لغو تمدید خودکار برای عضوها شامل بخشی است

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
fa_IR: ایمیل تأیید ثبت به 1% ارسال شده است.

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
fa_IR: ایمیل تأیید ثبت به محض پردازش موفقیت آمیز وجه،به 1% ارسال خواهد شد.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
fa_IR: تایید و رسید تمدید برای 1 درصد ارسال شده است

en: A repeating set will be created with the following dates.
fa_IR: یک مجموعه تکرار با تاریخ های زیر ایجاد می شود.

en: A set of custom data fields
fa_IR:  مجموعه ای ازمیدان های داده های سفارشی

en: A short description of the activity..
fa_IR: شرح کوتاهی از فعالیت

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
fa_IR: فایلی گسترده با شماره در هر ردیف موجود است.دیتا و زمینه هایش با ویرگول جدا شده اند.میتدانید سی اس وی صادر کنید از بخشی که بیشترین گسترش را داشته است در سامانه ها.بیشتر مدیران دیتا مثل دیگر شماره ها هستند و ادرس های سامانه ها نیز همینطور.مستندات را برای سامانه تان ایجاد کنید اگر که مطمئن نیستید که چطور این کار را بکنید.این فایل را ذخیره کنید روی قسمت محلی خود یا قسمت قابل دسترس روی اینترنت.و بعد فایل را برای فرستادن اتتخاب کنید

en: A test message will be sent to %1 people:
fa_IR: پیام ازمایشی ارسال خواهد شد 1%

en: A valid Notify Email address must be specified
fa_IR: یک ادرس ایمیل معتبر باید مشخص باشد.

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
fa_IR: درصورتیکه ارسال رسید ایمیل به مشارکت کننده ها فعال شده،یک رسید مجاز از ادرس ایمل باید مشخص شود

en: A valid file must be uploaded.
fa_IR: پوشه موجودباید ارسال شود،یک کپی از فایل موجود انتقال یابد.

en: A/B Test Results
fa_IR: نتایج تست الف/ب

en: A/B testing allows you to send two test mailings to a random subset of your recipients. After collecting and comparing metrics, the more successful mailing will be sent to the remaining recipients.
fa_IR: تست الف/ب به شما این اجازه را می دهد که به صورت رندوم 2 ایمیل ازمایشی را به زیرمجموعه ی گیرندگان خود ارسال نمایید. پس از جمع اوری و مقایسه ی معیارها ایمیل موفق تر به گیرندگان باقی مانده ارسال خواهد شد.

en: A6 Badge Portrait 150x106
fa_IR: تصویر چهره 150*160 با نشانA6

en: AB Test Created Date
fa_IR: تست الف ب در تاریخ ... ایجاد شده است

en: ACL
fa_IR: لیست کنترل دستیابی

en: ACL Contact Cache ID
fa_IR: شناسه کش مخاطب ACL

en: ACL Entity
fa_IR: موجودیت لیست کنترل دستیابی

en: ACL Entity ID
fa_IR: شناسایی هویت لیست کنترل دستیابی

en: ACL Entity Role is Active
fa_IR: نقش امنیتی لیست کنترل دستیابی فعال است؟

en: ACL Group ID
fa_IR: هویت گروه لیست کنترل دستیابی

en: ACL Group/Role
fa_IR: گروه یا نقش  لیست کنترل دستیابی

en: ACL ID
fa_IR: هویت لیست کنترلی جریان ترافیک

en: ACL Is Active?
fa_IR: لیست کنترل دستیابی فعال است؟

en: ACL Name
fa_IR: نام لیست کنترل دستیابی

en: ACL Object
fa_IR: موضوع لیست کنترل دستیابی

en: ACL Object ID
fa_IR: هویت موضوع لیست کنترل دستیابی

en: ACL Operation
fa_IR: اجرای لیست کنترل دستیابی

en: ACL Role
fa_IR: نقش امنیتی

en: ACL Role ID
fa_IR: هویت نقش لیست کنترل دستیابی

en: ACL Table
fa_IR: جدول لیست کنترل دستیابی

en: ACL Type
fa_IR: نوع لیست کنترل دستیابی

en: ACL Type(s)
fa_IR: نوع( ها)  هویت لیست کنترل جریان ترافیک

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
fa_IR: ACL (لیست های کنترل دسترسی) ها امکان کنترل دسترسی به اطلاعات CiviCRM را برای شما فراهم می کند. یک ACL شامل یک <strong>عملیات</strong> (مثال: 'بررسی' یا 'ویرایش')، <strong>مجموعه ای از اطلاعات</strong> که عملیات می تواند روی آنها انجام شود (مثال: گروهی از مخاطبان)، و یک <strong>بخش</strong> که اجازه ی انجام عملیات را دارد. برای اطلاعات بیشتر به 1% مراجعه کنید.

en: ACLs allow you to control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
fa_IR: ای سی ال اجازه خواهد داد که دسترسی ها را کنترل کند

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
fa_IR: ACL ها مجوز انجام یک عملیات بر روی مجموعه ای از داده ها، و نیز دسترسی به نقشهای CiviCRM ACL را صادر می کنند. از این لینک برای ایجاد یا ویرایش نقش های ACL  سایت خود استفاده کنید.

en: ADC referral
fa_IR: ارجاع به مرکز حمایتی بزرگسالان

en: AMOUNT DUE:
fa_IR: میزان بدهی:

en: AND
fa_IR: و

en: AND/OR
fa_IR: و/یا

en: AOL Terms of Service complaint
fa_IR: قوانین و حقوق سایت جستجوگر AOL

en: API Action
fa_IR: فعالیت API

en: API Action:
fa_IR: فعالیت 
    API

en: API Call Action
fa_IR: عملکرد تماس ای پی آی

en: API Call Entity
fa_IR: تماس ای پی آی

en: API Entity
fa_IR: هویت API

en: API Entity:
fa_IR: نهاد 
    API

en: API Login
fa_IR: ورود API

en: API Parameters
fa_IR: پارامترهای API

en: API Params
fa_IR: پارامترهای 
    API

en: API Type
fa_IR: نوع 
    API

en: API Type:
fa_IR: نوع 
    API

en: API URL
fa_IR: آدرس API

en: API Url
fa_IR: آدرس اینترنتی 
    API

en: API Url:
fa_IR: آدرس اینترنتی 
    API

en: API call:
fa_IR: تماس ای پی آی

en: APILogin is not set for this payment processor
fa_IR: ورود API برای این فرآیند پرداخت تنظیم نشده است

en: Abbreviate Province?
fa_IR: اسم اختصاری ایالت؟

en: Abkhaz
fa_IR: منطقه آبخاز در آسیای میانه

en: Able to create a new database.
fa_IR: امکان ایجاد یک پایگاه داده جدید.

en: About
fa_IR: درباره

en: About Profiles
fa_IR: درباره نمایه ها

en: About is a required field.
fa_IR: درباره یک زمینه مورد نیاز است

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
fa_IR: URL /آدرس قطعی  لوکیشن/محلی که  که در آن ماژول یا اجزای civicrm   نصب شده اند

en: Absolute date cannot be earlier than the current time.
fa_IR: تاریخ مطلق نمی تواند زودتر از زمان فعلی باشد.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
fa_IR: پذیرش و پیگیری ضمانت ها (برای هدایای مکرر).

en: Accepted Credit Cards
fa_IR: کارت های اعتباری قابل قبول

en: Accepted Rate
fa_IR: نرخ پذیرفته شده

en: Access
fa_IR: دستیابی

en: Access Arguments
fa_IR: دسترسی به استدلال ها

en: Access Callback
fa_IR: دسترسی به بخش پاسخ به تماس ها

en: Access Control
fa_IR: کنترل دسترسی

en: Access Control Documentation
fa_IR: مستندات کنترل دسترسی

en: Access Control by Financial Type
fa_IR: کنترل دسترسی بر اساس نوع حساب مالی

en: Access Denied
fa_IR: دسترسی غیر ممکن

en: Access Keys
fa_IR: کلیدهای دستیابی

en: Access Keys:
fa_IR: کلیدهای دسترسی:

en: Access contacts in the trash
fa_IR: دسترسی به تماس های در سطل زباله

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
fa_IR: به داده ها با استفاده از سفارش HTTP GET از آدرس URL مشخص،دسترسی پیدا کنید.(این آیکن 'ICAL'،در قسمت "مدیریت رویدادها" می باشد.

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
fa_IR: منوهای کشویی را اینجا انتخاب کنید تا میزان٪ 1 شما را نشان دهد.

en: Account Creation
fa_IR: خلق حساب

en: Account Holder
fa_IR: صاحب حساب

en: Account Relationship
fa_IR: ارتباط حساب

en: Account Type
fa_IR: نوع حساب

en: Account Type (Code)
fa_IR: رمز/کد/گذرواژه نوع/گونه حساب

en: Account Type Code
fa_IR: کد نوع حساب

en: Account creation required
fa_IR: ایجاد حساب الزامی است

en: Accounting Batch
fa_IR: دسته حسابداری

en: Accounting Batch - %1
fa_IR: دسته ی حسابداری - 1%

en: Accounting Batch Processing
fa_IR: پردازش/فرآیند دسته/سفارش حسابداری

en: Accounting Batches
fa_IR: دسته‌های حسابداری

en: Accounting Code
fa_IR: کد حسابداری

en: Accounts
fa_IR: حساب ها

en: Accounts Payable
fa_IR: مقدار قابل پرداخت

en: Accounts Receivable
fa_IR: حسابهای دریافتنی

en: Accounts Receivable Account is
fa_IR: مقدار صورت حساب قابل دریافت....

en: Acctg Code
fa_IR: کد Acctg

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
fa_IR: دقت و پوشش، همچنین شرایط سرویس برای geocoding و نیز نقشه برداری ممکن است توسط فراهم آورنده و مکان متغیر باشد. برخی از فراهم آورنده ها ممکن است بر اساس حجم درخواست ها و نوع سازمان استفاده کننده از سرویس به ارائه و یا درخواست اعانه ی پرداخت شده بپردازند. باید در مورد هر فراهم آورنده تحقیق کنید و بهترین گزینه برای نیازها و ویژگیهای معمول تان انتخاب کنید.

en: Acknowledgement sent?
fa_IR: ايا اعلام وصول ارسال شده است؟

en: Acknowledgment Date
fa_IR: تاريخ اعلام وصول

en: Acknowledgment Sent
fa_IR: تصديق ارسال شد

en: Action
fa_IR: عمل

en: Action Condition
fa_IR: وضعیت عمل

en: Action Date And Time
fa_IR: تاریخ و ساعت فعالیت

en: Action Mapping Entity
fa_IR: هویت نقشه برداری فعالیت

en: Action Mapping Entity Value
fa_IR: مقدار هویت نقشه برداری فعالیت

en: Action Mapping ID
fa_IR: شناسه نقشه برداری فعالیت

en: Action Schedule ID
fa_IR: هویت جدول کنش

en: Action(s)
fa_IR: اقدامات/کنش ها

en: Action:
fa_IR: فعالیت

en: Actions
fa_IR: فعالیت ها

en: Activate the page (you can de-activate it later)
fa_IR: صفحه را فعال کنید( میتوانید بعدا ان را غیرفعال کنید)

en: Active
fa_IR: فعال

en: Active Memberships
fa_IR: عضویت های فعال

en: Active On
fa_IR: فعال بودن در

en: Active volunteers.
fa_IR: داوطلب های فعال

en: Active?
fa_IR: فعال است؟

en: Activities
fa_IR: فعالیت ها

en: Activities %%StatusMessage%%
fa_IR: فعالیت درصد وضعیت مسیج درصد

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
fa_IR: فعالیت ها 'فعل و انفعال هایی با مخاطبان' هستند که شما می خواهید ثبت و نگهداری کنید. CiviCRM شامل چندین نوع فعالیت (اصلی) ذخیره شده است(جلسات، تماس های تلفنی، ایمیل های ارسال شده). 'مدل های فعالیتی' اضافی را اگر نیاز به ثبت انواع دیگر فعالیت ها دارید اینجا بسازید. مثال، ممکن است بخواهید 'مصاحبه ی شغلی' یا 'حسابرسی سایت' ، غیره را اضافه کنید.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
fa_IR: فعالیت ها  شامل "تعامل با مخاطبینی" می شوند که می خواهید  ثبت و پیگیری کنید. این فهرست بر اساس جزء و سپس با مقداردر مولفه طبقه بندی شده اند.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
fa_IR: فعالیت های بیشتر از 1% به مورد اضافه شد

en: Activities which are Followup Activities
fa_IR: فعالیتهایی که دنبال کننده فعالیتها هستند

en: Activities which are not Followup Activities
fa_IR: فعالیتهایی که دنبال کننده فعالیتها نیستند

en: Activities which have Followup Activities
fa_IR: فعالیت هاییی که برخی فعایتهای دیگر را دنبال می کند

en: Activities without Followup Activities
fa_IR: فعالیتهایی بدون دنبال کننده ی فعالیتها

en: Activity
fa_IR: فعالیت

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
fa_IR: فعالیت 1درصد ذخیره شد2درصد 3درصد

en: Activity Assignee
fa_IR: فعالیت اختصاص دادن

en: Activity Assignees
fa_IR: وارد شدن فعالیتها

en: Activity Audit
fa_IR: حسابرسی فعالیت

en: Activity Auto-generated?
fa_IR: فعالیت خودکار ساخته شده؟

en: Activity Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب فعالیت

en: Activity Contacts
fa_IR: فعالیت مخاطبین

en: Activity Date
fa_IR: تاریخ فعالیت

en: Activity Date From
fa_IR: تاریخ فعالیت از

en: Activity Date Time
fa_IR: ساعت و تاریخ فعالیت

en: Activity Date-Time
fa_IR: ساعت و تاریخ فعالیت

en: Activity Dates - From
fa_IR: تاریخ فعالیت ها از-

en: Activity Details
fa_IR: جزئیات فعالیت

en: Activity Details %1 '%2'
fa_IR: جزئیات فعالیت%1 %2

en: Activity Details Report
fa_IR: گزارش جزئیات فعالیت

en: Activity Duration
fa_IR: مدت زمان فعال

en: Activity Duration %1 %2
fa_IR: مدت زمان فعال%1 %2

en: Activity Filter
fa_IR: پالایش فعالیت

en: Activity ID
fa_IR: شناسه فعالیت

en: Activity Import
fa_IR: فعالیت ها وارد شد

en: Activity Links
fa_IR: لینک های فعالیت

en: Activity Medium
fa_IR: فعالیت متوسط

en: Activity Medium %1 %2
fa_IR: فعالیت متوسط%1 %2

en: Activity Profile
fa_IR: فعالیت نمایه

en: Activity Record
fa_IR: ثبات فعالیت

en: Activity Reporter
fa_IR: گزارشگر فعالیت

en: Activity Reporter %1 '%2'
fa_IR: گزارش دهنده فعالیت%1 '%2'

en: Activity Result - %1
fa_IR: نتیجه فعالیت 1 درصد

en: Activity Revision History
fa_IR: تاریخچه بازنگری فعالیت ها

en: Activity Search
fa_IR: جستجوی فعالیت

en: Activity Source
fa_IR: منبع فعالیت

en: Activity Status
fa_IR: وضعیت فعالیت

en: Activity Subject
fa_IR: عنوان فعالیت

en: Activity Subject %1 '%2'
fa_IR: عنوان فعالیت%1 '%2'

en: Activity Summary
fa_IR: بازبینی فعالیت ها

en: Activity Summary Report
fa_IR: گزارش خلاصه فعالیت

en: Activity Tag %1
fa_IR: برچسب فعالیت 1درصد

en: Activity Tag(s)
fa_IR: برچسب(ها) فعالیت

en: Activity Targets
fa_IR: اهداف فعالیت

en: Activity Type
fa_IR: نوع فعالیت

en: Activity Type %1 %2
fa_IR: نوع فعالیت%1 %2

en: Activity Type ID
fa_IR: هویت نوع فعالیت

en: Activity Type Label
fa_IR: برچسب نوع فعالیت

en: Activity Type is a required field
fa_IR: نوع فعالیت یک گزینه مورد نیاز است

en: Activity Types
fa_IR: انواع فعالیت

en: Activity assigned to
fa_IR: فعالیت اختصاص یافته به

en: Activity created by
fa_IR: فعالیت ایجاد شده توسط

en: Activity has been filed to %1 case.
fa_IR: فعالیت در پرونده %1فایل بندی شد

en: Activity is a Test
fa_IR: فعالیت یک امتحان است

en: Activity is a Test?
fa_IR: این فعالیت یک امتحان است؟

en: Activity is in the Trash
fa_IR: فعالیت به سطل زباله منتقل شد

en: Activity listings.
fa_IR: لیست فعالیت ها

en: Activity tagged | %count activities tagged
fa_IR[0]: درصد فعالیتهای ضمیمه شده شمرده شد
fa_IR[1]: درصد فعالیتهای ضمیمه شده شمرده شد

en: Activity targeted to
fa_IR: فعالیت هدفمند شده است

en: Activity type
fa_IR: نوع فعالیت

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
fa_IR: نوع فعالیت %1، در فایل پیکربندی پرونده یافت شده درپایگاه داده ها%2موجود نیست.

en: Activity type of the last completed activity
fa_IR: نوع فعاليت آخرين فعاليت تكميل شده

en: Activity's Location in a text string.
fa_IR: موقعیت مکانی فعالیت در رشته متن

en: Actual Amount
fa_IR: مقدار واقعي

en: Actual Cost of Product
fa_IR: قیمت واقعی محصول

en: Actual Participant Count
fa_IR: شمار دقیق شرکت کنندگان

en: Actual date only
fa_IR: فقط روز حقیقی

en: Actual participant count
fa_IR: شمار دقیق شرکت کنندگان

en: Add
fa_IR: افزودن

en: Add %1 Record
fa_IR: رکورد%1 اضافه شد

en: Add %1 back into %2?
fa_IR: ٪ 1 را به٪ 2 اضافه کنید؟

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
fa_IR: اضافه کردن "آیا نه ..." تنظیمات تماس (ها)

en: Add ACL
fa_IR:  هویت لیست کنترل جریان ترافیک را اضافه کن

en: Add Activity
fa_IR: اضافه کردن فعالیت

en: Add Association Rule
fa_IR: افزودن قانون انجمن

en: Add BCC
fa_IR: اضافه کردن BCC

en: Add CC
fa_IR: اضافه کردن CC

en: Add Campaign
fa_IR: کمپین را اضافه کنید

en: Add Case
fa_IR: افزودن مورد

en: Add Client
fa_IR: افزودن مشتری

en: Add Client To Case
fa_IR: افزودن مشتری به پرونده

en: Add Comment
fa_IR: شرح و توضیح را اضافه کنید

en: Add Contact To Existing Group
fa_IR: مخاطب را به گروه موجود اضافه کنید

en: Add Contact To Group
fa_IR: اضافه مخاطب به گروه

en: Add Contact Type
fa_IR: افزودن نوع مخاطب

en: Add Contact to CiviCRM Group
fa_IR: افزودن مخاطب به سامانه CiviCRM

en: Add Contacts to %1
fa_IR: مخاطب را به %1 اضافه کنید

en: Add Contacts to A Group
fa_IR: مخاطبین را به گروه ش اضافه کنید

en: Add Contacts: %1
fa_IR: مخاطبین%1 اضافه کن

en: Add Contribution
fa_IR: افزودن سهم یا کمک

en: Add Contribution Page
fa_IR: افزودن صفحه مشارکت

en: Add Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی را اضافه کن

en: Add Discount Set to Fee Table
fa_IR: به جدول هزینه ها مجموع تخفیف ها را اضافه کنید

en: Add Event
fa_IR: اضافه کردن رویداد

en: Add Event Registration
fa_IR: اضافه کردن ثبت رویداد

en: Add Event Template
fa_IR: افزودن قالب/تمپلت رویداد

en: Add Field
fa_IR: فیلد را اضافه کنید

en: Add Financial Account
fa_IR: یک حساب مالی بیفزایید

en: Add Financial Type
fa_IR: افزودن نوع حساب مالی

en: Add Grant
fa_IR: افزودن امتیاز یا کمک

en: Add Group
fa_IR: گروه را اضافه کنید

en: Add IM
fa_IR: پیام رسان فوری را اضافه کنید

en: Add Label Format
fa_IR: افزودن قالب بندی برچسب

en: Add Language
fa_IR: افزودن زبان

en: Add Mail Account
fa_IR: افزودن حساب پست الکترونیکی

en: Add Mailing Component
fa_IR: مولفه های ایمیل را اضافه کنید.

en: Add Membership
fa_IR: افزودن عضویت

en: Add Membership Status
fa_IR: ضمیمه وضعیت عضویت

en: Add Membership Type
fa_IR: نوع عضویت را ضمیمه کنید

en: Add Menu Item
fa_IR: افزودن آیتم در منو

en: Add Message Template
fa_IR: افزودن قالب پیام

en: Add New
fa_IR: اضافه کردن جدید

en: Add New Record
fa_IR: رکورد جدید را اضافه کنید

en: Add New Scheduled Job
fa_IR: افزودن برنامه جدید از پیش تعیین شده

en: Add Note
fa_IR: افزودن یادداشت

en: Add OpenID
fa_IR: شناسه باز را اضافه کنید

en: Add Option
fa_IR: گزینه را اضافه کن

en: Add Option Group
fa_IR: افزودن گروه های انتخابی

en: Add PDF Page Format
fa_IR: افزودن فرمت/قالب صفحه PDF

en: Add Parameter
fa_IR: افزودن پارامتر

en: Add Parent
fa_IR: والدین را اضافه کنید

en: Add Participant Status
fa_IR: افزودن وضعیت شرکت کننده

en: Add Payment Processor
fa_IR: افزودن پردازشگر پرداخت

en: Add Petition
fa_IR: اضافه کردن دادخواست

en: Add Pledge
fa_IR: افزودن ضمانت یا تعهد

en: Add Premium
fa_IR: افزدون ارتقاء

en: Add Premium to Contribution Page
fa_IR: اضافه کردن مبلغ مازاد به صفحه مشارکت

en: Add Price Field
fa_IR: افزودن فیلد قیمت

en: Add Products to This Page
fa_IR: اضافه کردن محصول به این صفحه

en: Add Profile
fa_IR: افزودن پروفایل

en: Add Relationship
fa_IR: افزودن رابطه یا پیوند

en: Add Relationship Type
fa_IR: افزودن نوع رابطه

en: Add Relationship for %1
fa_IR: رابطه را برای %1 اضافه کنید

en: Add Reminder
fa_IR: افزودن یادآور

en: Add Respondent Reservation(s)
fa_IR: رزرواسیون (های) پاسخ دهندگان را اضافه کنید.

en: Add Role Assignment
fa_IR: اضافه کردن نقش تخصیص

en: Add Rule for %1s
fa_IR: نقش برای%1s را اضافه کنید

en: Add SMS Provider
fa_IR: افزودن سرویس‌دهنده پیام کوتاه

en: Add Selected Options
fa_IR: گزینه های انتخاب شده را بیافزایید

en: Add Set of Custom Fields
fa_IR: اضافه کردن مجموعه ای از زمینه های سفارشی

en: Add Set of Price Fields
fa_IR: فیلدهای تعیین قیمت را اضافه کنید

en: Add Survey
fa_IR: پرسشنامه اضافه کنید.

en: Add Tags
fa_IR: افزودن تگ

en: Add Timeline
fa_IR: اضافه کردن نوار زمان

en: Add User
fa_IR: افزودن کاربر

en: Add Voter Reservation
fa_IR: اضافه کردن رای دهندگان رزرو

en: Add a new language to this installation.
fa_IR: اضافه کردن یک زبان جدید برای این برنامه

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
fa_IR: در هر تب یک رکورد جدید یبافزایید (فعالیتها،برچسب ها..)

en: Add activity
fa_IR: اضفه کردن فعالیت

en: Add activity type
fa_IR: اضافه نمودن نوع فعالیت

en: Add address
fa_IR: آدرس را اضافه کنید

en: Add all contacts to %1 group?
fa_IR: اضافه کردن تمام مخاطبین به گروه 1%

en: Add another IM
fa_IR: پیام رسان فوری دیگری را اضافه کنید

en: Add another Open Id
fa_IR: شناسه باز دیگری را بیافزایید

en: Add another website
fa_IR: وبسایت دیگری را بیافزایید

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
fa_IR: زمینه های موجود موردنیاز را با کشیدن ان ها داخل سازنده ی فرم پروفایل، اضافه کنید.

en: Add association rule
fa_IR: افزودن قانون انجمن

en: Add client relationship
fa_IR: افزودن رابطه مشتری

en: Add email
fa_IR: ایمیل را بیافزایید

en: Add file:
fa_IR: اضافه کردن فایل

en: Add imported records to a new group
fa_IR: اضافه کردن سوابق وارد شده به یک گروه جدید

en: Add imported records to existing group(s)
fa_IR: ثبات های ارسال شده را به گروه(های) موجود اضافه کنید

en: Add members to %1
fa_IR: اعضا را به %1 اضافه کنید

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
fa_IR: فهرست موارد را در هر سطحی برای پشتیبانی گردش کارهای خاص اضافه کنید. برای مثال، اگر سازمان شما از پروفایل ها برای ثبت داده ها استفاده می کند، می توانید فهرست موارد مربوط به آن پروفایل (ها) را اضافه کنید.فهرست موارد جدید همچنین می توانند به صفحات وب (non-CiviCRM) خارجی و برنامه های کاربردی وب مرتبط شوند. روی 'New Menu Item' برای اضافه کردن یک مورد در هر سطحی کلیک کنید.

en: Add new role
fa_IR: اضافه نمودن نقش جدید

en: Add or edit IM
fa_IR: پیام رسان فوری را اضافه کنید یا ویرایش نمایید

en: Add or edit OpenID
fa_IR: شناسه باز را اضافه کنید ویا ویرایش نمایید

en: Add or edit email
fa_IR: ایمیل را حذف یا ویرایش کنید

en: Add or edit phone
fa_IR: تلفن را را اضافه کنید ویا ویرایش نمایید

en: Add or edit website
fa_IR: وبسایت را اضافه کنید ویا ویرایش نمایید

en: Add phone
fa_IR: تلفن را اضافه کنید

en: Add relationship - to %1
fa_IR: اضافه کردن رابطه - به 1%

en: Add respondent(s) to a new group
fa_IR: پاسخ دهند(گان) را به یک گروه جدید اضافه کنید

en: Add respondent(s) to existing group(s)
fa_IR: پاسخ دهند(گان) را به گروه (های) موجود اضافه کنید

en: Add role
fa_IR: اضافه نمودن نقش

en: Add row
fa_IR: افزودن ردیف

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
fa_IR: فاصله و یا علامت گذاری هایی که برای آرایش متن انجام میدهید، داخل {براکت} باشند.

en: Add status rules, before configuring membership
fa_IR: قوانین وضعیت را قبل از نمای بیرونی عضویت اضافه کنید

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
fa_IR: اضافه نمودن%1 فعالیت های برنامه ریزی شده به این پرونده؟

en: Add this contact to one or more groups...
fa_IR: این مخاطب را به یک یا چند گروه اضافه کنید ...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
fa_IR: با کپی و پیست کردن کد زیر، این ویدجت را به هر صفحه ای اضافه کنید.

en: Add to Group
fa_IR: افزودن به گروه

en: Add to Group: %1
fa_IR: مخاطبها را به %1 اضافه کنید

en: Add to My Reports
fa_IR: اضافه كردن به گزارشات من

en: Add to My Reports?
fa_IR: اضافه کردن به گزارش های من؟

en: Add to Smart Group
fa_IR: به گروه هوشمند بیافزایید

en: Add to a group
fa_IR: به گروه اضافه کنید

en: Add website
fa_IR: وبسایت را اضافه کنید

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
fa_IR: فیلدهای سفارشی خود را به این گزارش،بعنوان فیلدهای گزارش بیفزایید.

en: Add your field(s) this custom field group.
fa_IR: فیلد(های)خود را به این گروه فیلدهای سفارشی اضافه کنید.

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
fa_IR: اضافه، به روز رسانی یا غیر فعال سازی سرویس های پرداخت

en: Add, remove or change the order of columns by editing the corresponding <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.
fa_IR: اضافه کردن، پاک کردن و تغییر تعداد ستون ها با نوشتن کد زیر امکان پذیر است.
    <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.

en: Add...
fa_IR: افزودن

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
fa_IR: افزودن/حذف قانون انجمن و تنظیمات ایجاد پیکربندی.همچنین اجرا کردن همزمانسازی به صورت دستی

en: Added
fa_IR: اضافه شد

en: Added '%1'
fa_IR: %1 اضافه شد

en: Added (by %1)
fa_IR: اضافه شده (توسط٪ 1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
fa_IR[0]: مخاطبین اضافه شده به %1
fa_IR[1]: مخاطبین اضافه شده به %1

en: Added Date
fa_IR: تاریخ اضافه شدن

en: Added Tag <em>%1</em>
fa_IR: 1 درصد برچسب <em>و </em> اضافه شده است

en: Added by
fa_IR: اضافه شده توسط

en: Added to Group
fa_IR: به گروه افزوده شد

en: Additional Contribution
fa_IR: همکاری مضاعف

en: Additional Contribution is required.
fa_IR: مشارکت بیشتری مورد نیاز است.

en: Additional Details
fa_IR: جزئیات بیشتر

en: Additional Details:
fa_IR: جزئیات اضافی

en: Additional Fields
fa_IR: فیلدهای اضافی

en: Additional Group for Export
fa_IR: گروه اضافه برای خروج/صدور

en: Additional Information
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Additional Participant Email(s)
fa_IR: ایمیل(های)شرکت کنندگان افزوده شده

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
fa_IR: رسید پرداخت اضافی یا اعلان بازپرداخت

en: Additional Receipt Message
fa_IR: پیام رسید بیشتر

en: Additional Reminder Days
fa_IR: روز هاي ياداوري شده اضافي

en: Additional Text Color
fa_IR: رنگ متن بیشتر

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
fa_IR: پیغام و دستورالعمل های اضافی برای قرار گرفتن در ایمیل تأیید.

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
fa_IR: پرداخت اضافی برای هزینه رویداد یا عضویت ثبت می شود.

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Address Deleted
fa_IR: آدرس حذف شد

en: Address Display
fa_IR: نمایش ادرس

en: Address Editing
fa_IR: ویرایش ادرس

en: Address Fields
fa_IR: فیلد آدرس

en: Address Format
fa_IR: قالب آدرس

en: Address Format ID
fa_IR: شناسه قالب بندی آدرس

en: Address ID
fa_IR: آدرس

en: Address Location
fa_IR: آدرس موقعیت

en: Address Location Type
fa_IR: نوع موقعیت آدرس

en: Address Name
fa_IR: اسم آدرس

en: Address Settings
fa_IR: تنظیمات آدرس

en: Address Standardization
fa_IR: استاندارد سازی ادرس

en: Address Standardization Provider.
fa_IR: اپراتور استاندارد سازی آدرس ها

en: Address Tokens
fa_IR: توکن های آدرس

en: Address belongs to %1
fa_IR: آدرس متعلق است به 1%

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
fa_IR: مقادیر فیلد های آدرس از محل اصلی مخاطبین گرفته شده است.

en: Address not found in USPS database.
fa_IR: آدرس در پایگاه داده USPS یافت نشد.

en: Addressee
fa_IR: دریافت کننده

en: Addressee - Custom
fa_IR: آدرس-سفارشی

en: Addressee Custom
fa_IR: رویه گیرنده

en: Addressee ID
fa_IR: هویت گیرنده

en: Addressee Type
fa_IR: نوع مخاطب

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
fa_IR: آدرس گیرنده باید یکی از گزینه های قالب پیکربندی باشد. بررسی مدیریت >> تنظیمات سیستم >> گروه های اختیاری >> آدرس برای مقادیر معتبر

en: Addresses
fa_IR: مخاطب

en: Addresses Evaluated: %1
fa_IR: آدرس بررسی شده: 1%

en: Addresses Geocoded: %1
fa_IR: تعیین مختصات جغرافیایی آدرس : 1%

en: Addressing Options
fa_IR: خطاب به تنظیمات

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
fa_IR: کاربران را به یک گروه CiviCRM  مطابق در ایجاد، بروز رسانی، یا ورود به حساب برای هر یک از بخش های Drupal، اضافه کنید.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
fa_IR: تنظیم برنامه پرداخت ضمانت

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
fa_IR: آیا برنامه پرداخت ضمانت/تعهد تنظیم گردد؟

en: Adjust Recurring Start Date
fa_IR: تنظیم تاریخ شروع مشارکت مکرر

en: Adjust Total Pledge Amount
fa_IR: تنظیم مجموع مبلغ ضمانت

en: Adjust Total Pledge Amount?
fa_IR: آیا میزان کلی مبلغ ضمانت تنظیم گردد؟

en: Adjust scheduled amount
fa_IR: ميزان زمانبندي وثيقه

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
fa_IR: تنظیم جستجو ها از جمله  عام نویسه ها، و داده ها جهت جستجوی سریعتر. تغییر تنظیمات جستجو می تواند عملکردمجموعه داده های بزرگتر را بهبود بخشد.

en: Admin
fa_IR: مدیر

en: Administer CiviCRM
fa_IR: مدیر سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Administer access to Financial Types
fa_IR: دسترسی مدیریّت و سرپرستی به انواع مالی

en: Administration
fa_IR: اجرا

en: Administration Documentation
fa_IR: مستندات مدیریت

en: Administrator
fa_IR: مدیر

en: Administrator Only?
fa_IR: فقط مدیر؟

en: Administrators
fa_IR: مدیران

en: Adult Day Care Referral
fa_IR: بازفرست مرکز حمایت بزرگسالان

en: Advanced Filter
fa_IR: صافی پیشرفته

en: Advanced Search
fa_IR: جستجو پیشرفته شد

en: Advanced Search Options
fa_IR: تنظیمات جستجو پیشرفته

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
fa_IR: جستجوی پیشرفته نتایج خود را بصورت پیشفرض به عنوان مخاطب تماس ارسال می کند. با این حال، ممکن است بخواهید  نوع  دیگری از رکورد را دریافت کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید همه سوابق فعالیت را ببینید که با معیارهای جستجو شما مطابقت دارد.

en: Afar
fa_IR: از دور

en: Afrikaans
fa_IR: آفریقایی

en: After
fa_IR: بعد از

en: After Premiums
fa_IR: پس از پرداخت های مازاد

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
fa_IR: بعد از اضفه کردن رویدادتان،با کپی کردن آدرس وب در قسمت فهرست شرکت کنندگان در صفحۀ پیکربندی رویداد،لینک هایی برای صفحۀ فهرست بسازید.

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
fa_IR: پس از وارد کردن مخاطبین شما همچنین اگر مایل هستید واردات کمک ها، اطلاعات عضویت و یا حتی مشارکت را وارد  کنید داده ها برای این مخاطبین به شما داده میشود.
    
    پس  اگر مطمئن شوید که  متقاضی مولفه CIVICRM از مدیریت CIVICRM و تنظیم سیستم فعال است، CIVICRM componemts را فعال کنید. civicontributeو  civimember قادر میسازد که به گزینه واردات موجود در هر منوی اجزاء مراجعه کنید.
    
    واردات مشاغل

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
fa_IR: بعد از وارد شدن ،شما می توانید ازین فرم برای ارتقا صفحه جذب سرمایه تان استفاده کنید.

en: After selecting %1 as the winner, one must schedule the delivery for the final mailing.
fa_IR: پس از انتخاب 1% به عنوان برنده یک نفر باید ارسال ایمیل نهایی را برنامه ریزی کند.

en: After the application has a major failure or reset.
fa_IR: پس از اینکه برنامه با مشکلی جدی مواجه شده یا مجدداً راه اندازی (ریست) می شود

en: After the application has changed permission requirements.
fa_IR: پس از اینکه برنامه موردنظر الزامات مجوز را تغییر داده است

en: After the application has migrated to a new URL.
fa_IR: پس از تغییر آدرس نرم افزار/برنامه شما به یک URL جدید

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
fa_IR: بعد از کلیک کردن 1 تمام مخاطبین نمایش داده میشوند روی صفحه.از این یعنوان چک کردن واقعی استفاده کنید که به تایید کردن اینکه شما وارد شدید کمک کند

en: After your site has migrated to a new URL.
fa_IR: پس از تغییر آدرس سایت شما به یک URL جدید

en: Age
fa_IR: سن

en: Age at Event
fa_IR: سن در رویداد

en: Aggregate Amount
fa_IR: مقدار افزوده

en: Aggregate Amount Pledged
fa_IR: مبلغ متعهد شده کل

en: Aggregate Total Between $
fa_IR: مجموع کل در میان$

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
fa_IR: زمانهای جمعآوری شده در فعالیتهای مورد و / یا غیرقانونی با نوع فعالیت و تماس با آنها صرف میشوند.

en: Agreement
fa_IR: قرارداد

en: Akan
fa_IR: آکانی

en: Albanian
fa_IR: آلبانیایی

en: All
fa_IR: همه

en: All Activities
fa_IR: تمام فعاليت ها

en: All Cases With Recently Performed Activities
fa_IR: تمامی موارد فعال اخیر

en: All Cases With Upcoming Activities
fa_IR: تمامی پرونده ها با فعالیت های آتی

en: All Cases with Upcoming Activities
fa_IR: تمامی پرونده ها با فعالیت های آتی

en: All Contact Types
fa_IR: همه انواع مخاطبین

en: All Contacts
fa_IR: کلیه مخاطبین

en: All Custom Groups
fa_IR: همه گروه های دستی

en: All Events
fa_IR: همه رخدادها

en: All Grants
fa_IR: تمام مساعده ها

en: All Groups
fa_IR: همه گروه ها

en: All Prior to Previous
fa_IR: همگی پیش تراز قبلی

en: All Profiles
fa_IR: همه پروفایل ها

en: All Tags
fa_IR: همه برچسب ها

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
fa_IR: کلیه مخاطبانی که یک درخواست CiviCampaign  را امضا کرده اند به این گروه اضافه خواهند شد. در صورت عدم وجود،  چنین گروهی ایجاد خواهد شد (چنین گروهی برای تایید ایمیل مورد نیاز است).

en: All extensions are up-to-date:
fa_IR: همه پسوندها به روز هستند

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
fa_IR: تمام انواع عضویتها در این انتخاب بطور خودکار از این ویژگی فعال میشوند 
    نماینده/عضو سی وی /انواع عضویت

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
fa_IR: تمام انواع عضویت در تنظیم قیمت یکسان هستند (به عنوان مثال آنها عضو یک ساله هستند).

en: All others in the series will remain unchanged.
fa_IR: دیگران در این زنجیره بدون تغییر باقی می مانند.

en: All recurring contributions
fa_IR: همه ی مشارکت های مکرر

en: All recurring contributions regardless of payments
fa_IR: همه ی مشارکت های مکرر با صرف نظر از پرداخت ها

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
fa_IR: تمام نمونه هاى گزارش به طرز اتوماتيك داخل صفحه فهرست نويسى گزارش شدند.اين باكس را چك كنيد تا اين گزارش را به ليست راهبرى اضافه كنيد

en: All tables
fa_IR: تمامی جداول

en: All voters held by you are already released for this survey.
fa_IR: تمام رای دهندگان که توسط شما نگهداری شده بودند جهت این برآورد رها می شوند.

en: Allow 'Tell a friend' functionality
fa_IR: قابلیت اطلاع به دوستان مجاز شود

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
fa_IR: دسترسی به API حتی اگر سامانه مدیریت ارتباط با مشتری فعال نشده باشد

en: Allow Edits to Recurring Donation Start Date?
fa_IR: براي تاريخ شروع اهداي زماني معين، اجازه ي ويرايش دهيد ؟

en: Allow Edits to Recurring Donation Start date?
fa_IR: اجازه تغییر در تاریخ شروع کمک های مالی مکرر میدهید؟

en: Allow Multiple Records
fa_IR: اجازۀ وقایع گوناگون

en: Allow Multiple Registrations
fa_IR: اجازۀ ثبت های گوناگون

en: Allow Online Registration
fa_IR: امکان ثبت‌نام آنلاین

en: Allow Other Amounts
fa_IR: دیگر مقادیر مجاز شود

en: Allow Partial Payment
fa_IR: پرداخت قسمتی از مبلغ مجاز شود

en: Allow Searching on Field?
fa_IR: اجازه جستجو در فیلد هست؟

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
fa_IR: مجاز به لغو یا انتقال سلف سرویس

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
fa_IR: مجاز به لغو یا انتقال بصورت سلف سرویس باشد؟

en: Allow Shared Email
fa_IR: مجاز به اشتراک گذاری ایمیل

en: Allow User to enable multilingual
fa_IR: به کاربر اجازه فعال کردن چند زبان را بده

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
fa_IR: به اعضا این امکان داده شود که صفحات شخصی جمع آوری کمک های مالی وابسته به این صفحه مشارکت برای خود ایجاد کنند.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
fa_IR: به اعضا این امکان داده شود که صفحات شخصی جمع آوری کمک های مالی وابسته به این رویداد را برای خود ایجاد کنند.

en: Allow duplicate contact to be created
fa_IR: مجوز ایجاد مخاطبین تکراری

en: Allow entering data into contact reference fields
fa_IR: اجازه وارد کردن اطلاعات در فیلد های ارجاع مخاطبین

en: Allow frequency intervals
fa_IR: مجاز کردن فاصله زمانی های تکرار

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
fa_IR: ایا مشارکت کردن  و/یا عضو شدن افراد را بجای یک سازمان مجاز می دانید؟

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
fa_IR: مجاز بودن شرکت کننده های گوناگون از یک آدرس ایمیل یکسان نیاز به گزارشی از نوع"فردی" دارد

en: Allow other amounts
fa_IR: مقادیر دیگر را مجاز کن

en: Allow self-service cancellation or transfer?
fa_IR: مجاز به لغو یا انتقال سلف سرویس؟

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
fa_IR: به کاربران اجازه دهید فرم های گزارشات مربوط به رویدادها را که برای ثبت های آنلاین استفاده می شوند ایجاد،ویرایش و چاپ کنند.

en: Allow users to view/ download their own invoices
fa_IR: به کاربران اجازه بده صورت حساب ها خود را مشاهده/ بارگیری کنند

en: Allowed to login?
fa_IR: مجاز به ورود؟

en: Alphanumeric
fa_IR: عدد و حروف

en: Already selected
fa_IR: ازقبل انتخاب شده

en: Also Registered by this Participant
fa_IR: همچنین توسط این شرکت کننده ثبت نام شده است.

en: Also include
fa_IR: همچنین شامل.....

en: Also include contacts where
fa_IR: همچنین شامل مخاطبین کجا

en: Also look for a node and use the node author
fa_IR: همچنین گره را جستوجو کنید و از نویسنده گره استفاده کنید

en: Altered Contact
fa_IR: تماس تغییریافته

en: Alternatively, you can use a price set.
fa_IR: متناوبا، می توانید از مجموعه  قیمت ها استفاده کنید.

en: Alternatively, you may add new files using drag/drop.
fa_IR: متناوبا، شما می‌توانید فایل های جدید را با کشیدن یا انداختن آنها در این محل اضافه کنید.

en: Alternatively, you may select a header or footer which includes the required tokens.
fa_IR: پاورقی شامل رمزهای مورد نیاز انتخاب کنید

en: Always
fa_IR: همیشه

en: Always Show Smart Groups
fa_IR: در حالت نمایش گروه‌های هوشمند

en: Always use this Page Format with the new template?
fa_IR: این قالب صفحه را همیشه برای این الگو جدید استفاده کنیم؟

en: Always use this Page Format with the selected Template
fa_IR: همیشه این قالب را برای الگوهای انتخاب شده استفاده کنید

en: Amharic
fa_IR: امهری

en: Amount
fa_IR: موجودی

en: Amount %1
fa_IR: مقدار ۱%

en: Amount (%1)
fa_IR: مقدار(1%)

en: Amount Before Tax:
fa_IR: مبلغ قبل از مالیات

en: Amount Between
fa_IR: مقدار مابین

en: Amount Contributed to Date
fa_IR: مقدار مشارکت داده شده در زمان

en: Amount Due
fa_IR: مقدار بر حسب

en: Amount Due:
fa_IR: میزان بدهی:

en: Amount Granted
fa_IR: میزان کمک مالی

en: Amount Label
fa_IR: برچسب مقدار

en: Amount Level
fa_IR: میزان سطح

en: Amount One: Min/Max
fa_IR: مقدار یک:حداقل/حداکثر

en: Amount Received
fa_IR: مقدار دریافتی

en: Amount Requested
fa_IR: مبلغ درخواست شده

en: Amount Requested(orig. currency)
fa_IR: مبلغ درخواستی<br />(واحد اصلی پول)

en: Amount Requested<br />(original currency)
fa_IR: مقدار درخواستی<br />(واحد اصلی پول)

en: Amount Statistics
fa_IR: آمار مقداری

en: Amount Two: Min/Max
fa_IR: مقدار دو:حداقل/حداکثر

en: Amount before Tax
fa_IR: مبلغ قبل از مالیات

en: Amount cannot be empty.
fa_IR: موجودی نباید خالی باشد

en: Amount granted
fa_IR: مقدار مساعده

en: Amount is required field.
fa_IR: مقدار یک زمینه ی لازم است.

en: Amount must be positive
fa_IR: مقدار باید مثبت باشد

en: Amount of<br>Current Payment
fa_IR: مقدار 1پرداخت جاری

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
fa_IR: مقدار درخواستی برای مساعده در واحد اصلی پول(اگر متفاوت است).

en: Amounts
fa_IR: مقادیر

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
fa_IR: ورژن فرمت HTMLاین پیام به مخاطبینی که اولویت فرمت ایمیلشان HTMLیا هردوی انهاست فرستاده میشود.

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
fa_IR: ادرس ايميل معرف ارسال شد به 1%

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
fa_IR: یک توسعه خودکار_ ارزش توسعه بزرگتر از 1 به طور معمول پشتیبانی نشده است. لطفا برای کسب جزئیات بیشتر و راهکار بالقوه به موضوع CRM-7923 مراجعه شود.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
fa_IR: یک ایمیل تایید حاوی این ساختار های پرداختی به 1% و 2% ارسال شده است.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
fa_IR: یک ایمیل تایید حاوی این ساختار های پرداختی به 1% ارسال شده است.

en: An email receipt has also been sent to %1
fa_IR: همچنین یک رسید هم به 1% ایمیل شده است

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
fa_IR: همچنین یک رسید هم به 1% و 2% ایمیل شده است

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
fa_IR: وقتی که معامله با موفقیت پردازش شد، یک رسید برای 1% و 2% ایمیل خواهد شد.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
fa_IR: وقتی که معامله با موفقیت پردازش شد، یک رسید برای 1% ایمیل خواهد شد.

en: An email with event details has been sent to %1.
fa_IR: ایمیل با جزئیات رویداد به 1% ارسال شده است.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
fa_IR: هنگامی که CiviCRM تلاش برای ارسال یک ایمیل (از طریق٪ 1) داشت، خطایی رخ داد. اگر این خطا را پس از ارسال اعلان یا ثبت نام رویداد دریافت کردید، معامله تکمیل شده است،اما ما قادر به ارسال رسید ایمیل نبودیم.

en: An error occurred while processing your request.
fa_IR: بروز خطا/ایراد درهنگام پردازش درخواست شما.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
fa_IR: بخش شامل پسوندها/افزونه ها با آدرس/ URL خالی تعریف شده است.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
fa_IR: بخش شامل پسوندها/افزونه ها با  دایرکتوری/راهنمای خالی تعریف شده است.

en: Annual Options
fa_IR: تنظیمات سالانه

en: Anonymous
fa_IR: بی نام

en: Another %1 record
fa_IR: %1 دیگر ضبط شد

en: Another Address
fa_IR: آدرس دیگر

en: Another search field
fa_IR: فیلد جستجوی دیگر

en: Any
fa_IR: هر

en: Any Role
fa_IR: نقش دیگر

en: Any governmental entity.
fa_IR: هر نهاد دولتی

en: Any not-for-profit organization.
fa_IR: هر سازمان غیر انتفاعی

en: Api Chaining
fa_IR: زنجیره Api

en: Api Joins
fa_IR: پیوندهای API

en: Api Key
fa_IR: کلید Api

en: Api Type
fa_IR: نوع 
    API

en: Applicant
fa_IR: متقاضی

en: Application List Unavailable
fa_IR: لیست برنامه ها موجود نمی باشد.

en: Application Received
fa_IR: برنامه دریافت شد

en: Application Received Date
fa_IR: تاريخ دريافت درخواست نامه

en: Application received date
fa_IR: تاریخ دریافت درخواست نامه

en: Approval
fa_IR: تاییدیه

en: Approval Needed
fa_IR: نیازمند تایید است

en: Approval Note
fa_IR: توضیح تاییدیه

en: Approval Req Text
fa_IR: متن نیازمند به تأیید

en: Approval Required?
fa_IR: تآییدیه نیاز است؟

en: Approval Status
fa_IR: وضعیت تایید

en: Approval Statuses
fa_IR: وضعیت های تایید

en: Approval message
fa_IR: پیام تأیید

en: Approval required
fa_IR: تآییدیه نیاز است

en: Approve
fa_IR: موافقت

en: Approve Personal Campaign Page
fa_IR: تاییدیه صفحه کمپین شخصی

en: Approve/Reject
fa_IR: تایید / رد

en: Approve/Reject Mailing
fa_IR: تایید/ تکذیب پست

en: Approve/Reject Note
fa_IR: تایید یا رد پیام

en: Approved
fa_IR: موافقت کردن

en: Approved By
fa_IR: تایید شده توسط

en: Approved for Payment
fa_IR: تایید شده جهت پرداخت

en: Approved mailing
fa_IR: تایید پستی

en: Apt.
fa_IR: سیستم برنامه نویسی که کاربردهای کنترل عددی برای کنترل برنامه ریزی شده ی اعمال ماشین استفاده می شود.

en: Apt/Unit/Suite
fa_IR: آپارتمان/واحد/سوئیت

en: Arabic
fa_IR: عربی

en: Aragonese
fa_IR: آراگونی

en: Archive
fa_IR: آرشیو

en: Archive Mailing
fa_IR: آرشیو خبرنامه

en: Archived
fa_IR: ارشیو بندی شده است

en: Are contributions of this type tax-deductible?
fa_IR: آیا همکاری ها و مشارکت های این نوع/گونه، در شمول معافیّت مالیاتی قرار می گیرند؟

en: Are monies received into this account tax-deductible?
fa_IR: آیا پول هایی که در این حساب، واریز/دریافت شده اند، معاف از مالیات هستند؟

en: Are the access credentials correct?
fa_IR: آیا اطلاعات دسترسی درست است؟

en: Are users required to complete this field?
fa_IR: آیا کاربران نیاز به تکمیل این فیلد را دارند؟

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
fa_IR: آیا از ارتقا دادن مطمئنید؟

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
fa_IR: آيا از پاك كردن اين گزارش مطمئنيد؟اين عمل غيرقابل بازگشت ميباشد

en: Are you sure you want to add back into %1?
fa_IR: از برگشت به %1 اطمینان دارید

en: Are you sure you want to archive this mailing?
fa_IR: مطمئنید که میخواهید این ایمیل را در ارشیو قرار دهید؟

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
fa_IR: مطمئنید که میخواهید از لیست(های) پستی زیر حذف شوید:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
fa_IR: مطمئنید که میخواهید ارسال این پیام را کنسل کنید؟

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
fa_IR: مطمئنید می خواهید ثبت نام برای این رویداد را لغو کنید؟

en: Are you sure you want to close and export this batch?
fa_IR: یا مطمئن هستید که می خواهید این بسته/دسته/سفارش را بسته و صادر نمایید؟

en: Are you sure you want to close this batch?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این بسته/دسته/سفارش را ببندید/مسدود سازید؟

en: Are you sure you want to close:
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید ببندید/مسدود سازید:

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
fa_IR: آیا شما مطمئنید که تمایل دارید تائید %1 را انجام دهید

en: Are you sure you want to continue?
fa_IR: آیا میخواهید ادامه دهید؟

en: Are you sure you want to delete
fa_IR: از حذف اطمینان دارید؟

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
fa_IR: آیا نسبت به حذف صفحه کمپین '%1' مطمئنید؟

en: Are you sure you want to delete attached file.
fa_IR: از حذف فایل الحاقی مطمئنید

en: Are you sure you want to delete attached file?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید فایل الحاقی را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete contact image.
fa_IR: آیا از حذف تصویر تماس مطمئن هستید ؟

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
fa_IR: ایا مظمئن هستید که می خواهید 1% نظرسنجی را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
fa_IR: مطمین هستید که میخواهید این ثبت شماره دا و اطلاعات مربوط به ان را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to delete the group %1?
fa_IR: شما از حذف کردن گروه%1 مطمئنید؟

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که میخواهید یادداشت٪ 1 را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید تمام فعالیت های انتخاب شده را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
fa_IR: مطمينید که میخواهید مساعده انتخاب شده را حذف کنید؟عملیات حذف این برنامه لغو نمیشود و تمامی معاملات به کار رفته شده توسط این مساعدت ها حذف خواهد شد؟

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
fa_IR: مطمينید که میخواهید پرونده (های) انتخاب شده را حذف کنید؟ این عمل پرونده ها و فعالیت های وابسته را به سطل اشغال منتقل میکند

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید مخاطبین انتخاب شده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
fa_IR: ایا مطمئنید که می خواهید مشارکت ها انتخاب شده را حذف کنید؟ این عملیات حذف به طور کامل انجام خواهد شدو همه ی معامله ها و فعالیت های مرتبط با این مشارکت ها حذف خواهد شد.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
fa_IR: مطمئنید می خواهید عضویت های انتخاب شده را حذف کنید؟عمل حذف بازگشت پذیر نیست و تمام معامله ها و فعالیت های این عضویت ها را حذف می کند.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
fa_IR: مطمئنید می خواهید شرکت کنندگان انتخاب شده را حذف کنید؟عمل حذف بازگشت پذیر نیست و تمام معامله ها و فعالیت های این شرکت کنندگان را حذف می کند.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
fa_IR: ايا از حذف وثيقه هاي انتخاب شده اطمينان داريد؟ حذف اين برنامه لغو نميشود و تمامي معاملات بكار گرفته شده توسط اين وثيقه ها حذف خواهد شد

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
fa_IR: مطمينید میخواهید این صفحه کمپین حذف شود؟

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این کمپین را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
fa_IR: مطمئنید که میخواهید این صفحه مشارکت را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Event?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید این رویداد را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Grant?
fa_IR: مطمينید میخواهید این امتیاز را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
fa_IR: مطمینید می خواهید این صفحه کمپین شخصی را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Petition?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این دادخواست را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
fa_IR: از حذف این رابطه اطمینان دارید؟

en: Are you sure you want to delete this Rule?
fa_IR: مطمئن اید که این قانون- نشان راه-را می خواهید حذف کنید

en: Are you sure you want to delete this address?
fa_IR: از حذف این آدرس مطمئنید

en: Are you sure you want to delete this case?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید این پرونده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this mailing?
fa_IR: مطمئنید که میخواهید این ایمیل را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to delete this mapping?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نگاشت را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this menu item:
fa_IR:  آیا مطمئنید که می خواهید این آتم از منو را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this note?
fa_IR: شما از پاک کردن این یادداشت مطمئنید

en: Are you sure you want to delete this premium?
fa_IR: ایا مطمئنید که می خواهید این مبلغ مازاد را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this price set?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این مجموعه قیمت را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this record?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این رکورد/سابقه را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete this?
fa_IR: آیا از حذف کردن مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete:
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید پاک/حذف نمایید:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید   مجموعه قیمت "٪ 1" را غیرفعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید  گزینه 1% را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تعیین نقش  ACL را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this ACL?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این  ACL را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این فیلد نمایه  CiviCRM را غیرفعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید  این نوع مخاطب را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this Event?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید   این رویداد را غیرفعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this Group?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید  این گروه را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this Option?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید  این گزینه را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید وضعیت مشترکین را  غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this component?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این بخش/کامپوننت را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید   این فیلد داده های سفارشی را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این گروه داده های سفارشی را  غیر فعال کنید؟ کلیه فیلدهای نمایه/پروفایل که به فیلدهای سفارشی  این گروه مرتبطند غیرفعال خواهند شد.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید این حساب مالی را غیرفعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this financial type?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید این حساب مالی را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this location type?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این نوع محل/مکان یابی را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این قانون وضعیت عضویت را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this membership type?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این نوع عضویت را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید  این قالب پیام را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نوع پردازنده پرداخت را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پردازنده پرداخت غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این برنامه را غیرفعال کنید؟ این کار کلیه برنامه های ارائه شده توسط صفحات کمکی را حذف خواهد کرد. اما سوابق این برنامه حذف نخواهند شد.  بنابراین شما می توانید بعداً آن را دوباره فعال و  به صفحه (های) کمکی خود اضافه کنید.

en: Are you sure you want to disable this price field?
fa_IR: آیا  مطمئن هستید که می خواهید  این فیلد قیمت را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this profile?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پروفایل/نمایه را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this record?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این رکورد/سابقه را  غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید این رابطه را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disable this relationship?
fa_IR: مطمنید که این رابطه را می خواهید غیرفعال کنید

en: Are you sure you want to disable this?
fa_IR: آیا می خواهید این را فیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to disconnect "%1?". Doing so may permanently destroy data linkage.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهیداتصال ٪  خود را قطع کنید؟ انجام این کار ممکن است برای همیشه ارتباط بین داده ها را از بین ببرد.

en: Are you sure you want to end this relationship?
fa_IR: آیا مطمئن به قطع ارتباط هستید؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید یک کپی از این صفحه مشارکت تهیه کنید؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید از این رویداد کپی بگیرید؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
fa_IR: آیا مطمئننید که می خواهید از این پروفایل کپی بگیرید؟

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
fa_IR: آیا مطمئننید که می خواهید از این مجموعه قیمت کپی بگیرید؟

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نوع مخاطب را غیر فعال کنید؟

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این همکاری مکرر را لغو کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
fa_IR: مطمئنید که میخواهید به طور دائم این پیام را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to re-open:
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می هواهید بازگشایی/دوباره باز کنید:

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید دوباره  "٪ 1" را متصل کنید؟

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نگاشت را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
fa_IR: ایا مطمئنید که می خواهید محصول قیمت مازاد را از روی صفحه مشارکت پاک کنید؟

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
fa_IR: مطمئنید که می خواهید این محصول را از این صفحه پاک کنید؟

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
fa_IR: مطمينید که میخواهید پرونده (های) انتخاب شده را بازیابی کنید؟ این عمل پرونده ها و فعالیت های وابسته را از سطل اشغال بازگردانی میکند

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید مخاطبین انتخاب شده را بازیابی کنمخاطب (ها) و تمام اطلاعات مرتبط به طور کامل بازسازی خواهد شد.ید؟

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
fa_IR: ایا مطمئنید که میخواهی مشترک شوید؟1%(2%)

en: Are you sure you want to revert all changes?
fa_IR: تمام تغییرات ارجاع داده شوند؟

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
fa_IR: آیا مطمئنید که می خواهید  این قالب را برای برنامه به حالت پیش فرض درآورید؟در این صورت کلیه تغییراتی که انجام داده اید از بین خواهند رفت.

en: Are you sure you want to revert this?
fa_IR: آیا از بازگرداندن مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
fa_IR: مطمئنید می خواهید شرکت کنندگان انتخاب شده را لغو کنید؟

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
fa_IR: آیا مطمئن هستید که میخواهید ایمیل مخاطبان انتخاب شده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
fa_IR: آیا شما مطمئنید که تمایل دارید تائید %1 را انجام ندهید

en: Are you sure you would like to execute this job?
fa_IR: شما  از تمایل خود برای انجام این شغل اطمینان دارید؟

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
fa_IR: مطمئنید میخواهید کپی از عنوان فرمت برچسب بسازید. برای strong>%1</strong

en: Area Code
fa_IR: کد ناحیه

en: Arguments
fa_IR: بحث

en: Armenian
fa_IR: ارمنی

en: Arranging adult day care for senior individuals
fa_IR: هماهنگی مرکز حمایت بزرگسالان برای افراد بی بضاعت تر

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
fa_IR: آرایه ها در فرمت جی اس، به عنوان مثال، [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz']

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
fa_IR: به عنوان یک نتیجه، اقداماتی مانند بازیابی خبر CiviCRM شکست خواهد خورد.. برای اصلاح این مورد با سرپرست سرور یا شرکت میزبانی صحبت کنید.

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
fa_IR: همانطور که شما یک برچسب به ازای هر عضویت چاپ می کنید ، تنظیمات ادغام شدتان نادیدگرفته شده است.

en: Ascending
fa_IR: در حال افزایش

en: Assamese
fa_IR: آسمیس

en: Assess
fa_IR: ارزیابی

en: Assess A/B results on an on-going basis
fa_IR: ارزیابی نتایج الف/ب

en: Assess A/B test at:
fa_IR: ارزیابی تست الف/ب

en: Asset
fa_IR: سرمایه،دارایی شخص

en: Asset Account is
fa_IR: حساب سرمایه هست

en: Assign
fa_IR: تخصیص/واگذاری

en: Assign %1
fa_IR: اختصاص دادن 1 درصد

en: Assign ACL Role
fa_IR: قانون هویت لیست کنترل جریان ترافیک اختصاص یافت

en: Assign Account
fa_IR: تخصیص/واگذاری حساب بانکی

en: Assign Case Role
fa_IR: قانون هویت لیست کنترل جریان ترافیک اختصاص یافت

en: Assign To
fa_IR: تخصیص/واگذاری به

en: Assign Transaction
fa_IR: تخصیص/واگذاری تراکنش

en: Assign Users to Roles
fa_IR: اختصاص دادن کاربران به نقشها

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
fa_IR: یک نام منحصر ب فرد را برای هریک از ایمیل ها مشخص کنید. نامی را انتخاب کنید که طبقه بندی  و یافتن و مرور و مقایسه ی ایمیل هارا برای شما اسان کند. برای مثال اگر ماهانه علایقتان را مینویسید شاید بهتر باشد از شیوه ی نام گذاری زیر استفاده کنید.

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
fa_IR: یک نام منحصر به فرد برای هر یک از پیام های توزیع خود را اختصاص دهید.

en: Assign to Another Client
fa_IR: اختصاص به یک مشتری دیگر

en: Assign to Batch
fa_IR: واگذاری/اختصاص به بسته/محموله/سفارش

en: Assign to Creator
fa_IR: اختصاص یافته به سازنده

en: Assigned
fa_IR: ارجاع داده شده

en: Assigned Activities
fa_IR: فعالیت های واگذار شده

en: Assigned Financial Accounts
fa_IR: حساب های مالی واگذاری/ اختصاص یافته

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
fa_IR:  پیشوند نام، در صورت وجود (برای مثال: آقای...، دکتر....، و غیره)

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
fa_IR:  پسوند نام، در صورت وجود (برای مثال: ....)

en: Assigned to
fa_IR: اختصاص دادن

en: Assigned to Contact
fa_IR: اختصاص یافته به مخاطب

en: Assignee
fa_IR: اختصاص دادن

en: Assignee Contact ID
fa_IR: شناسه تماس مالک

en: Assignee Email
fa_IR: پست الكترونيك جايگزين

en: Assignee Name
fa_IR: نام جايگزين

en: Assignee Phone
fa_IR: شماره تلفن جايگزين

en: Associated Multi-Org Group
fa_IR: مربوط به گروه چندگانه

en: Associated Organization
fa_IR: سازمان اشتراکی

en: Association Rule
fa_IR: قانون انجمن

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
fa_IR: برای جستجوی گروه سفارشی/برچسب، دست کم یک گروه سفارشی  و برجسب باید موجود باشد.

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
fa_IR: حداقل یک زمینه مشارکت لازم است که در طی حالت بروزرسانی، برای بروزرسانی طرح ریزی شود

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
fa_IR: حداقل یک مبلغ باید برای مجموع تخفیف های شما وارد شود.اگر شما جدول مربوط به میزان تخفیف را نمی بینید،روی دکمۀ "اضافه کردن مجموع تخفیف ها به جدول قیمت" کلیک کنید.

en: At least one payment option needs to be checked.
fa_IR:  تیک زدن حداقل یک گزینه پرداخت الزامی است.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
fa_IR: تیک زدن حداقل یک گزینه برای تناوب تعهدات الزامی است.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
fa_IR: تیک زدن حداقل یک گزینه برای تناوب تکرار ها الزامی است.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
fa_IR: در صورتیکه صفحه افتخارات فعال است،حداقل یک مقدارباید انتخاب شود.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
fa_IR: برای جستجوی گروه سفارشی، دست کم یک گروه سفارشی باید حاضر باشد.

en: Atleast one Group must be present for search.
fa_IR: حداقل یک گروه  برای جستجو باید معرفی گردد

en: Attach File
fa_IR: ضمیمه فایل

en: Attached File
fa_IR: فایل الحاقی

en: Attached To
fa_IR: الحاق شده به

en: Attachment failed
fa_IR: الحاق موفقیت آمیز نبود

en: Attachment(s)
fa_IR: پیوست(ها)

en: Attachment(s):
fa_IR: (ضمیمه ها)

en: Attachments
fa_IR: پیوست ها

en: Attended
fa_IR: حضور یافتن

en: Attendee
fa_IR: شرکت کنندگان

en: Authenticated
fa_IR: تصدیق شده

en: Authentication?
fa_IR: احراز هویت؟

en: Author
fa_IR: مولف

en: Author Only
fa_IR: نویسنده فقط

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Auto Renew
fa_IR: تمدید خودکار

en: Auto Renew Options
fa_IR: امکان تمدید خودکار

en: Auto Renew?
fa_IR: تمدید خودکار؟

en: Auto Responder
fa_IR: پاسخ گوی خورکار

en: Auto-Respond
fa_IR: پاسخگویی خودکار

en: Auto-Respond Message
fa_IR: پاسخ گویی خودکار پیام

en: Auto-Respond to Replies
fa_IR: پاسخ گویی خودکار پاسخ ها

en: Auto-Select Current User
fa_IR:  انتخاب خودکار کاربر کنونی

en: Auto-renew
fa_IR: تمدید اتوماتیک

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
fa_IR: عضویت خودکار تمدید - شما می توانید گزینه ها را انتخاب کنید عضویت خود را به طور خودکار تمدید و با استفاده از ویژگی تنظیم عضویت اگر:

en: Auto-renew Memberships Only
fa_IR: فقط عضویت های که خودکار تازه سازی می شوند

en: Auto-renew Option
fa_IR: امکان تمدید خودکار

en: Auto-renew required
fa_IR: تازه سازی خودکار الزامی است

en: Auto-renew?
fa_IR: تمدید خودکار؟

en: Auto-renewal membership cancelled
fa_IR: تازه سازی خودکار عضویت لغو شد

en: Auto-respond to replies
fa_IR: پاسخ خودکار به پاسخ ها

en: Auto-responder
fa_IR: پاسخ گوی خورکار

en: Autocomplete Contact Search
fa_IR: تکمیل خودکار جستجوی مخاطب

en: Autocomplete text field
fa_IR: تکمیل خودکار متن فیلد

en: Autocomplete-Select
fa_IR: انتخاب تکمیل خودکار

en: Automatic
fa_IR: خودکار

en: Automatic Batch
fa_IR: بسته بندی خودکار

en: Automatic Receipting
fa_IR: وصول رسید اتوماتیک

en: Automatic Synchronization Method
fa_IR: شیوه همگام سازی خودکار

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
fa_IR: تازه سازی خودکار 1% از عضویت لغو شد.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
fa_IR: تمدیدات خودکار با پردازنده های پرداخت موجود فعلی پشتیبانی نمی شود زمانی که مدت عضویت بزرگتر از 1 سال/12ماه باشد.

en: Automatically Generated
fa_IR: به صورت خورکار ساخته شد

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
fa_IR: ایمیل تأیید و رسید بصورت خودکار به یک درصد ارسال شود؟

en: Automatically email a confirmation to %1?
fa_IR: ایمیل تأیید بصورت خودکار به یک درصد ارسال شود؟

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
fa_IR: ایمیل تأیید و رسید عضویت بصورت خودکار ارسال شود به

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
fa_IR: ایمیل تأیید و رسید عضویت بصورت خودکار به 1درصد ارسال شود؟

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1? OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
fa_IR: ایمیل تأیید و رسید عضویت بصورت خودکار به 1درصد ارسال شود؟یا اگر پرداخت از مخاطب دیگری باشد، این ایمیل تنها برای آن ها ارسال می گردد

en: Automatically email a receipt for this payment to
fa_IR: یک برای این پرداخت به صورت خودکار ارسال شود به

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
fa_IR: یک رسید برای این پرداخت بهطور خودکار به 1% ایمیل شود؟

en: Automatically email a receipt to %1?
fa_IR: به طور خودکار یک رسید به 1% ارسال شود؟

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
fa_IR: تصديق اين بيعانه را بصورت خودكار ايميل كنيد 1%

en: Automatically email invoice when user purchases online
fa_IR: زمانی که کاربری خرید الکترونیکی انجام می دهد، به صورت خودکار صورتحساب را برای وی ایمیل کن.

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
fa_IR: تازه سازی خودکار پرداخت های عضویت ( درصورتیکه برای این صفحه فعال شده است)

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
fa_IR: اعلان لغو تازه سازی خودکار

en: Available
fa_IR: در دسترس

en: Available Currencies
fa_IR: واحدهای پولی فعال

en: Available Languages
fa_IR: زبان های موجود

en: Available for Dashboard?
fa_IR: قابل دسترسی برای دشبورد

en: Avaric
fa_IR: آواری

en: Average
fa_IR: میانگین

en: Average (Soft Credits)
fa_IR: ميانگين (مشاركت غيرمستقيم)

en: Average Soft Credit
fa_IR: مشاركت غيرمستقيم متوسط

en: Avery 3475
fa_IR: الگوی اوری 3475

en: Avery 5160
fa_IR: الگوی اوری5160

en: Avery 5161
fa_IR: الگوی اوری 5161

en: Avery 5162
fa_IR: الگوی اوری5162

en: Avery 5163
fa_IR: الگوی اوری5163

en: Avery 5164
fa_IR: الگوی اوری5164

en: Avery 5395
fa_IR: الگوی اوری 5395

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
fa_IR: اوری 5395 برچسب سازگار با آرم (4 تا 2، 59.2mm 85.7mm X)

en: Avery 8600
fa_IR: الگوی اوری8600

en: Avery L7160
fa_IR: الگوی اوری L7160

en: Avery L7161
fa_IR: الگوی اوریL7161

en: Avery L7162
fa_IR: الگوی اوری L7162

en: Avery L7163
fa_IR: الگوی اوریL7163

en: Avestan
fa_IR: اوستایی

en: Avg
fa_IR: میانگین

en: Avg Amount
fa_IR: میانگین موجودی

en: Avg Soft Credit Amount
fa_IR: میانگین میزان مشارکت غیرمستقیم

en: Awaiting Information
fa_IR: اطلاعات در انتظار

en: Awaiting approval
fa_IR: درحال پذیرش

en: Aymara
fa_IR: آیمارایی

en: Azerbaijani
fa_IR: آذربایجانی

en: BCC
fa_IR: نام ارسال کننده ایمیل دیده شود

en: BCC Confirmation To
fa_IR: تأیید رونوشت پنهان به

en: BCC Receipt To
fa_IR: رسید رونوشتی که به طور کامل به همه ارسال نشده، ارسال شود به

en: BCC Receipts
fa_IR: رسید کپی که به طور کامل برای همه ارسال نشده

en: Back to "%1" event information
fa_IR: بازگشت به اطلاعات رویداد 1%

en: Back to Activities
fa_IR: بازگشت به فعالیت‌ها

en: Back to Activity
fa_IR: بازگشت به فعالیت

en: Back to CiviMail
fa_IR: برگشت به Civimail

en: Back to Listings
fa_IR: به لیست برگردید

en: Back to Logging Summary
fa_IR: برگشت به خلاصه ورود

en: Back to Mailing
fa_IR: بازگشت به ایمیل

en: Back to Profile Listings
fa_IR: به لیست مشخصات برگردید

en: Back to Report
fa_IR: بازگشت به گزارش

en: Back to Scheduled Jobs Listing
fa_IR: بازگشت به لیست برنامه های تعیین شده

en: Back to Search
fa_IR: به جستجو برگرد

en: Back up your database before continuing.
fa_IR: قبل از ادامه دادن از بانک داده یک نسخه ذخیره کنید

en: Backdrop Database Details
fa_IR: جزئیات پایگاه داده بک دراپ

en: Backdrop Database Settings
fa_IR: تنظیمات پایگاه داده بک دراپ

en: Backdrop user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fa_IR: مجوزهای کاربری بک دراپ -ارائه ی دسترسی کاربران بی نام یا تایید شده به فرم ها و اطلاعات CiviCRM عمومی-به طور خودکار مقرر شده اند. پیشنهاد می شود <a %1>این مجوزها</a> را به منظور اطمینان تناسب با نیازهایتان مورد بررسی قرار دهید. (<a %2> بیشتر بیاموزید...</a>)

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Background Color Top Area
fa_IR: رنگ قسمت بالایی پس زمینه

en: Bad menu record in database
fa_IR: ثبت منوی اشتباه در اطلاعات برنامه

en: Balance
fa_IR: موجودی

en: Balance Amount
fa_IR: ميزان تراز

en: Balance Due
fa_IR: میزان بدهی

en: Balance Owed
fa_IR: میزان بدهی

en: Bambara
fa_IR: بامبارا

en: Bank Account Number
fa_IR: شماره حساب بانک

en: Bank Identification Number
fa_IR: شماره شناسایی بانکی

en: Bank Name
fa_IR: نام بانک

en: Banking Fees
fa_IR: نرخ بانکی

en: Bar
fa_IR: نوار

en: Bar Chart
fa_IR: نمودار میله ای

en: Bar Color
fa_IR: رنگ خط

en: Base
fa_IR: پایه

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
fa_IR: URL پایه برای منابع پسوند توسعه (تصاویر، شیوه، و غیره).

en: Based On
fa_IR: بر اساس

en: Based on current data, approximately %1 contacts will receive a copy of the mailing.
fa_IR: طبق امار اخیر حدود 1% از مخاطبین کپی ایمیل خود را دریافت خواهند کرد.

en: Bashkir
fa_IR: بشکیر

en: Basic Contact Type
fa_IR: نوع تماس

en: Basic Criteria
fa_IR: ضوابط ابتدایی

en: Basque
fa_IR: بسغی

en: Batch %1
fa_IR: گروه 1، مقدار 1، محموله 1، دسته 1%

en: Batch Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد دسته

en: Batch Data
fa_IR: اطلاعات دسته

en: Batch Data Entry
fa_IR: ورود دسته ای داده

en: Batch Data Entry for Contributions
fa_IR: ورود اطلاعات دسته ای جهت مشارکت

en: Batch Data Entry for Memberships
fa_IR: ورود اطلاعات دسته ای جهت عضویت

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
fa_IR: ورود اطلاعات دسته ای جهت ضمانت پرداخت

en: Batch Deleted
fa_IR: دسته پاک شده است

en: Batch Description
fa_IR: توصیف دسته

en: Batch Exported Date
fa_IR: تاریخ صدور دسته

en: Batch ID
fa_IR: شناسه دسته

en: Batch Merge All Duplicates
fa_IR: ادغام دسته جمعی همه نسخه سازی ها

en: Batch Merge Duplicate Contacts
fa_IR: دسته ای ادغام چندگانه مخاطبین

en: Batch Merge Selected Duplicates
fa_IR: ادغام دسته جمعی نسخه سازی های همسان

en: Batch Merge Task in progress
fa_IR: عملیات ادغام در جریان است

en: Batch Mode
fa_IR: حالت دسته

en: Batch Modified Date
fa_IR: تاریخ اصلاح دسته

en: Batch Name
fa_IR: نام دسته

en: Batch Name %1 %2
fa_IR: نام گروه 1% 2%

en: Batch Number of Items
fa_IR: تعداد اجزای دسته

en: Batch Payment Method
fa_IR: روش پرداخت دسته ای

en: Batch Processed.
fa_IR: دسته پردازش گردید.

en: Batch Processing
fa_IR: پردازش دسته ای

en: Batch Status
fa_IR: موقعیت دسته

en: Batch Title
fa_IR: عنوان دسته

en: Batch Total
fa_IR: جمع کل دسته

en: Batch Type
fa_IR: نوع دسته

en: Bcc Confirm
fa_IR: تأیید رونوشت پنهان

en: Be sure addres name is enabled %link
fa_IR: مطمئن باشید اسم لینک نام آدرس فعال باش

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
fa_IR: به علت پایان دوره شما ما صفحه جستجوی شمارا مجدد مرتب می سازیم

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
fa_IR: با ایجاد یک صفحه ی کمپین شخصی، یک پشتیبان شوید

en: Before Premiums
fa_IR: پیش از پرداخت های مازاد

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
fa_IR: قبل از اینکه بتوانید امضایتان را اضافه کنید، باید با کلیک بر روی لینک فعالسازی ادرس ایمیلتان را تایید کنید. گاهی اوقات ایمیل های تایید ما وارد پوشه اسپم شما می شود.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
fa_IR: قبل از اینکه شما بتوانید امضایتان را اضافه کنید، باید با کلیک بر روی لینک فعالسازی ادرس ایمیلتان را تایید کنید. گاهی اوقات ایمیل های تایید ما وارد پوشه اسپم شما می شود.

en: Beginning Date
fa_IR: تاريخ شروع

en: Beginning site move process...
fa_IR: آغاز فرآیند انتقال سایت

en: Belarusian
fa_IR:  بلاروسی

en: Below is a sample of the first %1 recipients.
fa_IR: نمونه گیرندگان1%

en: Benefits Specialist
fa_IR: متخصص سود و زیان

en: Benefits Specialist is
fa_IR: متخصص سود و زیان

en: Bengali
fa_IR: بنگالی

en: Between %1 and %2
fa_IR: بين 1% و2%

en: Bihari
fa_IR: بیهاری

en: Billing
fa_IR: حواله، اسناد بازرگانی،صدور صورتحساب،دادخواست

en: Billing Address
fa_IR: ادرس صدور صورت حساب

en: Billing Address location
fa_IR: آدرس صدور صورت حساب

en: Billing First Name
fa_IR: نام کوچک پرداخت کننده

en: Billing Last Name
fa_IR: فامیل پرداخت کننده

en: Billing Middle Name
fa_IR: نام وسط پرداخت کننده

en: Billing Mode
fa_IR: نوع پرداخت

en: Billing Name and Address
fa_IR: نام و آدرس صورتحساب

en: Billing address required
fa_IR: آدرس صورتحساب ضروری است.

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
fa_IR: جزئیات صدور صورتحساب برای مشارکت مکرر 1%، هر 2% 3% بروز رسانی شده است.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
fa_IR: جزئیات صورت حساب برای  عضویت شما که به طور خودکار تمدید٪ 1 شده ، به روز شده است.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
fa_IR: جزئیات صدور صورتحساب برای مشارکت مکرر 1%، هر 2% 3% بروز رسانی شده است.

en: Billing location for this contact
fa_IR: پوستر مکان برای این مخاطب

en: Birth Date
fa_IR: تاریخ تولد

en: Birth Date (if present)
fa_IR: تاریخ تولد(اگر هست)

en: Birth and deceased dates. Only year, month and day fields are supported.
fa_IR: تاریخ تولد و وفات.فقط  فیلدهای سال ماه و روز قابل قبول هستند

en: Birth-Date
fa_IR: تاریخ تولد

en: Birthdate
fa_IR: تاريخ تولد

en: Bislama
fa_IR: بیسمالا

en: Blank column at the Begining
fa_IR: ستون خالی در ابتدا

en: Blank column at the End
fa_IR: ستون خالی در انتها

en: Body
fa_IR: بدنه

en: Body - HTML
fa_IR: بدنه HTML

en: Body - HTML Format
fa_IR: بدنه -نوع اچ تی ام ال

en: Body - TEXT Format
fa_IR: بدنه -نوع متن

en: Body - Text
fa_IR: بدنه متن

en: Body HTML
fa_IR: بدنه اچ تی ام ال

en: Body Html
fa_IR: بدنه اچ تی ام ال

en: Body Only
fa_IR: فقط متن

en: Body Text
fa_IR: متن بدنه

en: Body and Subject
fa_IR: متن و موضوع

en: Bold
fa_IR: توپُر

en: Bookkeeping Transactions Report
fa_IR: گزارش معاملات حسابداری

en: Boolfield is locked
fa_IR: بولفیلد قفل شده است.

en: Boolfield is unlocked
fa_IR: بولفید باز شده است.

en: Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Bosnian
fa_IR: بوسنیایی

en: Both
fa_IR: هردو

en: Bottom Margin
fa_IR: حاشیه پایین

en: Bounce Count
fa_IR: تعداد برگشت

en: Bounce Date
fa_IR: تاریخ برگشت

en: Bounce ID
fa_IR: شناسه غیر مستقل

en: Bounce Pattern ID
fa_IR: شناسه الگو غیر مستقل

en: Bounce Processing
fa_IR: پردازش جهش /bounce

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
fa_IR: پردازش بازگشت (پیش فرض)

en: Bounce Rate
fa_IR: درصد برگشت

en: Bounce Reason
fa_IR: علت برگشت

en: Bounce Report for mailings
fa_IR: گزارش برگشت ایمیل ها

en: Bounce Type
fa_IR: نوع برگشت

en: Bounce Type Description
fa_IR: توضیحات نوع غیر مستقل

en: Bounce Type ID
fa_IR: شناسه نوع غیرمستقل

en: Bounce Type Name
fa_IR: نام نوع غیر مستقل

en: Bounce Types
fa_IR: انواع گزافه گویی

en: Bounce type(s)
fa_IR: (انواع) گزافه گویی

en: Bounced
fa_IR: وابسته

en: Bounces
fa_IR: وابسته ها

en: Breadcrumb
fa_IR: نشانگر صفحات

en: Breton
fa_IR: بره تون

en: Browse Sent Mailings
fa_IR: نمایش ارسال پستی

en: Browse events of type '%1'
fa_IR: افزودن رویدادها1%

en: Browse more events
fa_IR: جستجوی رویدادهای بیشتر

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
fa_IR: ی را که برای این ایمیل اماده کرده اید مرور کنید.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
fa_IR: مرور به 1file1 که می خواهید آپلود کنید.

en: Browse/Upload Image
fa_IR: انتخاب/بارگذاری عکس

en: Browseable Directories
fa_IR: مسیریابی های قابل نمایش

en: Bulgarian
fa_IR: بلغاری

en: Bulk
fa_IR: اندازه زیاد

en: Bulk Email
fa_IR: ایمیل گروهی

en: Bulk Email Sent.
fa_IR: ایمیل گروهی فرستاده شد.

en: Bulk Mailings
fa_IR: نامه رسانی گروهی

en: Bulk Mailings?
fa_IR: نامه رسانی گروهی

en: Burmese
fa_IR: برمه ای

en: Button Background Color
fa_IR: دکمه رنگ پس زمینه

en: Button Text Color
fa_IR: دکمه رنگ متن

en: Button Text must be less than 64 characters.
fa_IR: متن دکمه باید کمتراز 64 کاراکتر باشد.

en: Button Title
fa_IR: عنوان دکمه

en: Button URL
fa_IR: آدرس دکمه

en: By %1
fa_IR: بوسيله 1%

en: By Contact Type
fa_IR: بوسيله  نوع  مخاطب

en: By Country
fa_IR: بوسيله كشور

en: By Distance from a Location
fa_IR: با فاصله از یک مکان

en: By Gender
fa_IR: با جنسيت

en: By Grant Type
fa_IR: با نوع مساعده

en: By Region
fa_IR: بوسيله منطقه

en: By Relationship
fa_IR: توسط رابطه ها

en: By World Region
fa_IR: بوسيله نقطه دنيا

en: By changing the relative URLs included in the snippet to absolute URLs (e.g. change "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" to "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") you will be able to use the snippet on any website.
fa_IR: با تغییر وابسته ها  میتوانید از سایت استفاده کنید

en: By default, CiviCRM now disables the ability to import directly from SQL. To use this feature, you must explicitly grant permission 'import SQL datasource'.
fa_IR: به طور پیش فرض، CiviCRM اکنون توانایی وارد کردن مستقیما از SQL را غیرفعال میکند. برای استفاده از این ویژگی، باید به صراحت اجازه "وارد کردن پایگاه داده SQL" را صادر کنید.

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
fa_IR: به طور پیش فرض، CiviCRM هنگام ارسال ایمیل به مخاطبین، از آدرس ایمیل اصلی وارد شده کاربر به عنوان آدرس FROM استفاده می کند. با این حال، کاربران با مجوز مدیریت CiviCRM می توانند یک یا چند آدرس ایمیل عمومی را که می توانند به عنوان یک جایگزین انتخاب شوند، پیکربندی کنند. مثال: "خدمات مشتری" & lt؛ clientservices@example.org & gt؛

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
fa_IR: بطور پیش فرض، CiviCRM آدرس ایمیل اولیه ورود به سیستم کاربر را به عنوان From Address هنگام ارسال پیام های الکترونیکی برای مخاطبان، به کار می برد. هرچند، می توانید از این صفحه برای معین کردن یک یا چند آدرس ایمیل کلی به عنوان جایگزین، استفاده کنید. مثال: <em>خدمات مشتری &It;clientservices@example.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
fa_IR: به صورت پیش فرض CIVICRM  از ارائه دهنده استفاده می کند که فعال شده اند و آن ارائه دهنده پیش فرض انتخاب شده است.با استفاده از مجوز مدیریت CIVICRM می توانید یک ارائه دهنده جدید اضافه کنید.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
fa_IR: به طور پیش فرض، CiviCRM صفحات جلو را با استفاده از صفحه اصلی در سطح 1٪ به عنوان پایگاه خود را تعریف می کند. اگر می خواهید برای صفحات CiviCRMاز قالب/تمپلت دیگری استفاده کنید، مسیر آن را در زیر تنظیم کنید.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
fa_IR: بطور پیش فرض،هر دو شیوه همۀ رویدادهای کسانی که تاریخ شروعشان طولانی تر یا مساوی تاریخ کنونی است بدست می آورد.شما می توانید این را با گذراندن پارامترهای افزوده در آدرس URL،اصلاح کنید.

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
fa_IR: بطور پیش فرض،رویداد شما از قانون تطابق دونسخه ای و نظارت نشده برای انطباق با شرکت کنندگان ناشناس توسط افراد موجود،استفاده می کند.شما ممکن است قانون دیگری بجای آن برای این رویداد انتخاب کنید.مطمئن شوید گزارش(های) شما حاوی فیلدهای موردنیاز قانون تطابق باشند.

en: Bypass email confirmation
fa_IR: تایید ایمیل بایپس

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
fa_IR: احتیاط: ویژگی های زیر برای زمینه های سفارشی در 'مجموعه چندگانه' سفارشی در دسترس نیستند:

en: CC
fa_IR: نام ارسال کننده ایمیل دیده نشود

en: CC Confirmation To
fa_IR: تأیید نسخۀ کاربنی به

en: CC Receipt To
fa_IR: رسید رونوشت ارسال شود به

en: CC Receipts
fa_IR: رسید کپی

en: CKEditor Saved
fa_IR: ویرایشگر 
    CKE ذخیره نشد.

en: CMS ID
fa_IR: شناسه سیستم مدیریت محتوا

en: CMS Unique Identifier
fa_IR: تعیین کننده ویژه سیستم مدیریت محتوا

en: CMS User
fa_IR: مخاطب cms

en: CMS User?
fa_IR: کاربر سایت خدمات رسانی درمانی هستید؟

en: CREDIT ADVICE
fa_IR: اعلامیه بستانکار

en: CREDIT NOTE
fa_IR: صورت وضعیت اعتباری

en: Cache ID
fa_IR: شناسه کش

en: Cache Key
fa_IR: کش های کلیدی

en: Cache Minutes
fa_IR: کش دقیقه

en: Cache Modified Date
fa_IR: تاریخ اصلاح کش

en: Cache dashlet for
fa_IR: نهانگاه داشلت برای

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
fa_IR: کش/حافظه پنهانی پاک شده و فهرست با موفقیت بازسازی شده است.

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
fa_IR: تاريخ پايانى محاسبه شده(تاريخ پايانى يا تاريخى كه تمام تاسيسات ساخته خواهند شد)

en: Calendar
fa_IR: تقویم

en: Campaign
fa_IR: کمپین

en: Campaign %1 %2
fa_IR: کمپین1%2%

en: Campaign %1 has been saved.
fa_IR: کمپین %1 ذخیره شد.

en: Campaign Contribution
fa_IR: مشارکت کمپین

en: Campaign Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد کمپین

en: Campaign Description
fa_IR: توضیحات کمپین

en: Campaign End Date
fa_IR: تاریخ پایان کمپین

en: Campaign Ends
fa_IR: کمپین به پایان می رسد

en: Campaign External ID
fa_IR: شناسه خارجی کمپین

en: Campaign Goals
fa_IR: اهداف کمپین

en: Campaign Group ID
fa_IR: شناسه گروه کمپین

en: Campaign Group Type
fa_IR: نوع گروه کمپین

en: Campaign ID
fa_IR: شناسه کمپین

en: Campaign Modified Date
fa_IR: تاریخ ویرایش کمپین

en: Campaign Start Date
fa_IR: تاریخ شروع کمپین

en: Campaign Status
fa_IR: وضعیت کمپین

en: Campaign Type
fa_IR: انواع کمپین

en: Campaign ended on %1
fa_IR: کمپین در 1% تمام شد

en: Campaign ends on %1
fa_IR: کمپین در 1% تمام می شود

en: Campaign has been deleted.
fa_IR: کمپین حذف گردید.

en: Campaign is ongoing
fa_IR: کمپین در حال پیشرفت است

en: Campaign starts on %1
fa_IR: کمپین در 1% شروع می شود

en: Campaigns
fa_IR: همراهان

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
fa_IR: آیا می توانم به جداول InnoDB در پایگاه داده دسترسی داشته یا جدول ایجاد کنم؟

en: Can I access/create the database?
fa_IR: آیا می‌توانم به دیتابیس دسترسی داشته باشم یا آنرا ایجاد کنم؟

en: Can I create lock tables in the database?
fa_IR: آیا می‌توانم جدول‌های قفل شده در پایگاه داده ایجاد کنم؟

en: Can I create temporary tables in the database?
fa_IR: آیا می‌توانم جدول‌های موقتی در پایگاه داده ایجاد کنم؟

en: Can I create triggers in the database?
fa_IR: آیا می توانم در پایگاه داده trigger هایی را ایجاد کنم؟

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
fa_IR: نمی توانید این فیلد را به طور همزمان در بخش های  "الزامی" و " فقط نمایش"  تنظیم کنید.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
fa_IR: ایا صاحب صفحه کمپین شخصی می تواند از شیوه "اطلاع به دوستان" برای فرستادن ایمیل به افراد برای دعوت به بازدید از صفحه و مشارکت استفاده کند؟ نکته: ایمیل های اطلاع به دوستان به صورت خودکار حاوی لینک صفحه کمپین فرستنده می باشد.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
fa_IR: ایا صاحب صفحه کمپین شخصی می تواند ازعملکرد اطلاع به دوستان برای فرستادن ایمیل به افراد مدعو بازدید کننده استفاده کنند و ثبت نام یا مشارکت داشته باشند؟یادداشت: ایمیل های اطلاع به دوستان به صورت خودکار حاوی لینک صفحه کمپین فرستنده می باشد.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
fa_IR: ایا ان ها می توانند فاصله زمانی را هم تعیین کنند؟ ( برای مثال: هر '3' ماه)

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
fa_IR: ایا کاربران می توانند یک فاصله زمانی ( مثلا هر'3' ماه ) تنظیم کنند؟

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
fa_IR: میتوانید بررسی کنید روی این زمینه برای پیشرفته ؟همچنین ببینید که ایا میتوانید این زمینه را شامل ستون نمایش و یا فیلتر در اطلاعات مربوطه کنید؟

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
fa_IR: امکان یافتن سرور MySQL در آدرس '%1' نیست.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
fa_IR: فرم شما پیدا نشد.از فعال بودن آن اطمینان حاصل کنید

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
fa_IR: نمی توان برای نوع عضویت بررسی نشده ، گزینه ی عدم پرداخت را قرارداد

en: Cancel
fa_IR: انصراف

en: Cancel Auto Renew Subscription
fa_IR: لغو تمدید خودکار اشتراک

en: Cancel Auto-renewal
fa_IR: لغو تمدید اتوماتیک

en: Cancel Automatic Membership Renewal
fa_IR: لغو تازه سازی خودکار عضویت

en: Cancel Date
fa_IR: تاریخ لغو

en: Cancel Mailing
fa_IR: کنسل کردن خبرنامه

en: Cancel Pledge
fa_IR: لغو وثيقه

en: Cancel Reason
fa_IR: کنسل کردن دلیل

en: Cancel Recurring Contribution
fa_IR: لغو مشارکت مکرر

en: Cancel Redirect
fa_IR: حذف غیر مستقیم

en: Cancel Redirect URL
fa_IR: حذف آدرس اینترنتی غیر مستقیم

en: Cancel Registration
fa_IR: ثبت را لغو کنید

en: Cancel Registration for Event Participation
fa_IR: ثبت را لغو کنید برای شرکت در رویداد

en: Cancel Related Membership
fa_IR: لغو عضویت مربوطه

en: Cancel registration
fa_IR: لغو ثبت نام

en: Canceled
fa_IR: لغو شده

en: Cancellation Date
fa_IR: تاریخ لغو

en: Cancellation Reason
fa_IR: دلیل لغو کردن

en: Cancellation or Refund Information
fa_IR: اطلاعات لغو یا استرداد

en: Cancellation or Transfer Time Limit
fa_IR: محدودیت زمانی لغو یا انتقال

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
fa_IR: محدودۀ زمانی لغو یا انتقال(برحسب ساعت)

en: Cancellations are not refundable.
fa_IR: لغو ها قابل بازگشت نیستند.

en: Cancelled
fa_IR: لغو شد

en: Cancelled Date
fa_IR: تاریخ کنسلی

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
fa_IR: لغو اين ضمانت منجر به لغو شدن تمامي برنامه زمان بندي پرداخت ها خواهد شد ( در صورت ناقص بودن)

en: Cannot
fa_IR: نمی توان/نمی تواند

en: Cannot add or update profile field "%1" with combination of Household or Organization or any subtypes of Household or Organization.
fa_IR: می توانید فیلد پروفایل "٪ 1" را با ترکیبی از خانوار یا سازمان یا هر نوع زیرمجموعه خانوار یا سازمان اضافه یا اضافه نکنید.

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
fa_IR: نمیتوانید فیلد پروفایل را اضافه یا به روزرسانی کنید. نوع زیر به عنوان نوع نمایه، فردی، خانوار یا سازمان نیست.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
fa_IR: نمیتوانید فیلد پروفایل «٪ 1» را با ترکیب «٪ 2» اضافه یا به روزرسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
fa_IR: نمیتوانید فیلد فیلد پروفایل «٪ 1» را با ترکیبی از زیرمجموعه به غیر از «٪ 1» اضافه یا به روزرسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
fa_IR: نمی توانید نوع فیلد نمایه فعال با شرکای ترکیبی یا عضویت یا مشارکت را اضافه یا بروزرسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
fa_IR:  نمیتوانید فیلد نمایه با مشارکت با ترکیب فعالیت یا عضو یا شرکت کننده یا خانوار یا سازمان را اضافه یا بروز رسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
fa_IR: نمیتوانید نوع فیلد پروفایل Household را با ترکیبی از فرد یا سازمان یا فعالیت اضافه یا بروز رسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
fa_IR: نمی توانم اضافه یا به روزرسانی نوع فیلد پروفایل فردی را با ترکیبی از خانوار یا سازمان اضافه کنم.

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
fa_IR: نمی توانید عضو انجمن را با ترکیبی از فعالیت یا شرکت کننده یا مشارکت یا خانوار یا سازمان اضافه یا به روزرسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
fa_IR: نمی توانید نوع فیلد پروفایل سازمان را با ترکیبی از خانوار یا فرد یا فعالیت اضافه یا بروز رسانی کنید.

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
fa_IR: نمیتوانید نوع کاربری شرکت را با ترکیبی از فعالیت یا عضویت یا مشارکت یا خانوار یا سازمان، به روز رسانی یا اضافه کنید.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
fa_IR: عدم توانایی تغییر وضعیت سهام از 1 به2

en: Cannot combine other option with 'Any'.
fa_IR: نمی توانید گزینه های دیگر را با هرکدام ادغام کنید

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
fa_IR: جدول سفارشی را نمی توان ایجادکرد چون %1 یک جدول هسته است

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
fa_IR: نمی توان نسخه ی MySQL نصب شده را تعیین کرد. لطفا مطمئن شوید که حداقل نسخه ی 1% نصب شده باشد.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
fa_IR: فیلد سفارشی مورد استفاده فیر فعال است. بنابراین نمی توانیم UF را فعال کنیم

en: Cannot find participant ID
fa_IR: شناسۀ شرکت کننده را نمی یابد

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
fa_IR: نمی توان  در  در گروه (های) دریافت کنندگان و مستثنی (ها) گروه های مشابه داشت.

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
fa_IR: نمی توان پیامی مشابه در پست( ها)ی مشمول یا پست (ها)ی محروم داشت.

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
fa_IR: نمی توانید دو عبارت در دو نوع مختلف داشته باشید:%1،%2

en: Cannot merge a contact with itself.
fa_IR: این مخاطب را با خودش نمی توانید ادغام کنید

en: Cannot open link. Unrecognized mode.
fa_IR:  نمی توانید این لینک را باز کنید. این مورد قابل شناسایی نیست.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
fa_IR:  از آنجایی که در سوابق کاربری شما ایمیل معتبری ثبت نشده است، نمی توانید ایمیل آزمایشی ارسال نمایید.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
fa_IR: این فیلد را نمی توان فعال کرد، زیرا فیلد سفارشی موردنظر فعال نمی باشد.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
fa_IR: امکان حذف این خط وجود ندارد. حداقل یک پردازشگر پرداختی در حال استفاده می باشد.

en: Canvass
fa_IR: پرده نقاشی

en: Capacity
fa_IR: ظرفیت

en: Card Number
fa_IR: شماره کارت

en: Card Type
fa_IR: نوع کارت

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
fa_IR: خطای اعتبار سنجی از بانک صادر کننده کارت. لطفا با کارت دیگری امتحان کنید

en: Card expiration date cannot be a past date.
fa_IR: تاریخ انقضا نمی تواند زمان گذشته باشد

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
fa_IR: کارت دارای گزارش مفقودی یا دزدی است. این رویداد ثبت خواهد شد

en: Cart ID
fa_IR: شناسۀ سبد خرید

en: Cascade Type
fa_IR: نوع حالت آبشاری

en: Case
fa_IR: مورد

en: Case %1 All Cases
fa_IR: مورد%1 تمامی موارد

en: Case %1 My Cases
fa_IR: مورد%1، موارد من

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
fa_IR: مورد %1 از طدیق ادغام از اطلاعات مخاطب %2  به مخاطب %3 کپی شد. اطلاعات مورد جدید%4.

en: Case %1 merged into case %2
fa_IR: مورد%1 با مورد%2 ادغام شد

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
fa_IR: مورد %1سرویس دهنده منصوب از%2 تا%3. اطلاعات مورد جدید%4.

en: Case Activities
fa_IR: فعالیت پرونده

en: Case Activity
fa_IR: فعالیت پرونده

en: Case Activity ID
fa_IR: شناسایی پیشینه قالب

en: Case Contact ID
fa_IR: شناسایی اطلاعات قالب

en: Case Deleted
fa_IR: مورد حذف شد

en: Case Detail Report
fa_IR: گزارش جزییات پرونده

en: Case Details
fa_IR: جزئیات پرونده

en: Case End
fa_IR: پایان مورد

en: Case ID
fa_IR: شناسه پرونده

en: Case Id not found.
fa_IR: اطلاعات پرونده یافت نشد

en: Case Manager
fa_IR: مدیر مورد

en: Case Resources
fa_IR: منابع پرونده

en: Case Role
fa_IR: نقش پرونده

en: Case Role has been deleted successfully.
fa_IR: نقش موردی با موفقیت حذف شد

en: Case Role(s)
fa_IR: وظیفه(وظایف) پروژه

en: Case Roles
fa_IR: نقش های  پرونده

en: Case Search
fa_IR: جستجو پرونده

en: Case Start
fa_IR: شروع مورد

en: Case Start Date changed successfully.
fa_IR: تاریخ شروع مورد نظر با موفقیت تغییر یافت

en: Case Status
fa_IR: وضعیت پرونده

en: Case Summary
fa_IR: خلاصه پرونده

en: Case Summary Report
fa_IR: گزارش خلاصه پرونده

en: Case Tag(s)
fa_IR: برچسب (های) پرونده

en: Case Tags
fa_IR: تگ پرونده

en: Case Tags %1
fa_IR: تگ مورد%1

en: Case Time Spent Report
fa_IR: گزارش زمان پرونده

en: Case Type
fa_IR: انواع پرونده

en: Case Type Definition
fa_IR: شرح نوع پرونده

en: Case Type Description
fa_IR: توصیف نوع پرونده

en: Case Type ID
fa_IR: اطلاعات نوع پرونده

en: Case Type Is Active
fa_IR: نوع مخاطب فعال است

en: Case Type Is Reserved
fa_IR: نوع مخاطب رزرو شده است

en: Case Type Name
fa_IR: نام نوع پرونده

en: Case Type Title
fa_IR: عنوان نوع پرونده

en: Case Type changed successfully.
fa_IR: نوع پرونده با موفقیت تغییر یافت

en: Case Types
fa_IR: نوع پرونده

en: Case listings.
fa_IR: لیست پرونده

en: Case opened successfully.
fa_IR: پرونده با موفقیت باز شد

en: Case status changed from %1 to %2
fa_IR: وضیعت مورد نظر از 1% به 2% تغییر یافت

en: Case type "%1" corresponds to XML file ("%2") The XML file should be named "%3".
fa_IR: نوع نمونه یک درصد نام گذاری خواهد شد

en: Case type "%1" has duplicate XML files ("%2" and "%3")
fa_IR: نوع مورد "٪ 1"  فایل های XML را تکرار می کند. ( "٪ 2" و "3٪")

en: Case type changed from %1 to %2
fa_IR: نوع مورد از 1% به 2% تغییر یافت

en: Cases
fa_IR: موارد

en: Cases - Send Copy of an Activity
fa_IR: نمونه ها - ارسال کپی از یک فعالیت

en: Cases Only
fa_IR: موارد تنها

en: Cases?
fa_IR: موارد

en: Cash
fa_IR: پول نقد

en: Catalan; Valencian
fa_IR: کاتالان نام منطقه ای در اسپانیا.والنسیایی

en: Category
fa_IR: رده بندی

en: Cc Confirm
fa_IR: تأیید نسخۀ کاربنی

en: Center
fa_IR: وسط

en: Centimeters
fa_IR: سانتی‌متر

en: Chain API Call
fa_IR: زنجیره  تماس API

en: Chains allow you to execute api calls on the results of this one.
fa_IR: زنجیر این امکان را به شما می دهد تا تماس های API  را  با نتایج حاصل از این گزینه، اجرا کنید.

en: Chamorro
fa_IR: چامورو

en: Change All Statuses
fa_IR: تمام وضعیت ها را تغییر  دهید

en: Change Billing Details
fa_IR: تغییر جزییات صورتحساب

en: Change Case Start Date
fa_IR:  تغییر تاریخ شروع پرونده

en: Change Case Status
fa_IR: تغییر موقعیت پرونده

en: Change Case Tags
fa_IR: تغییر برچسب پرونده

en: Change Case Type
fa_IR: تغییر نوع پرونده

en: Change Custom Data
fa_IR: تغییر داده های سفارشی

en: Change Date
fa_IR: تاریخ تعویض

en: Change Log
fa_IR: تاریخچه تغییرات

en: Change Log:
fa_IR: تغییر ورود:

en: Change Membership Status
fa_IR: تغییر وضعیت عضویت

en: Change Membership Status.
fa_IR: تغییر وضعیت عضویت

en: Change Membership Type
fa_IR: تغییر نوع عضویت

en: Change Membership Type.
fa_IR: تغییر نوع عضویت

en: Change Registration
fa_IR: تغییر ثبت نام

en: Change Selections
fa_IR: تغییر گزینه ها

en: Change To
fa_IR: تغییر یافت به

en: Change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
fa_IR: تغییر همه تکرارهای یک کلمه یا عبارت در صفحه نمایش CiviCRM (به عنوان مثال جایگزین کردن تمام موارد " مشارکت" "»با« اهدا" ').

en: Change applies to every %1 in the series.
fa_IR: درخواست ها برای هر یک درصد در این زنجیره را تغییر دهید.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
fa_IR: درخواست ها برای این یک درصد و هرچه که بعد از آن می آید را تغییر دهید.

en: Change case start date (creates activity record)
fa_IR: تغییر تاریخ شروع پرونده (رکورد فعالیت ایجاد میشود)

en: Change case status (creates activity record)
fa_IR: تغییر موقعیت پرونده (رکورد فعالیت ایجاد میشود)

en: Change case type (creates activity record)
fa_IR: تغییر نوع پرونده (رکورد فعالیت ایجاد میشود)

en: Change language
fa_IR: تغییر زبان

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
fa_IR: حذف تنظیم قیمت مورد استفاده برای این الگو رویداد.

en: Change or remove the price set used for this event template.
fa_IR: تغییر یا حذف تنظیم قیمت مورد استفاده برای این الگو رویداد.

en: Change or remove the price set used for this event.
fa_IR: تغییر یا حذف تنظیم قیمت مورد استفاده برای این رویداد.

en: Change report search criteria
fa_IR: تغيير دامنه جستجوى گزارش

en: Change selections for %1
fa_IR: تغییر گزینه ها برای یک درصد

en: Change the content and appearance of your page
fa_IR: محتوا و ظاهر صفحه تان را تغییر دهید.

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
fa_IR:  مجوز های آیتم های منو را تغییر دهید. راست کلیک کرده و 'ویرایش' را انتخاب کنید .

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
fa_IR: این را تغییر دهید اگر می خواهید از یک گزارش متفاوت برای شرکت کننده های افزوده شده استفاده کنید.

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
fa_IR: تغییر دهید به 2 درصد از چهر درصد به پنج درصد

en: Changed By
fa_IR: تغییر یافت بوسیله

en: Changed From
fa_IR: تغییریافته از

en: Changed To
fa_IR: تغییر یافت به

en: Changes Not Saved.
fa_IR: تغییرات اعمال شده ذخیره نشده اند.

en: Changes Saved
fa_IR: تغییرات ذخیره شد

en: Changes to an existing event registration.
fa_IR: لینک برای ثبت رویداد

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
fa_IR: تغییرات تاریخ یا زمان،شامل افراد دیگرِ زنجیره نمی شود.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
fa_IR: تغییر فیلد مقداری باعث جداسازی سوابقی که با این گزینه علامتگذاری شده اند میشود.این تغییر انجام نمیشود مگر با ذخیره مجدد مقادیر قبل.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
fa_IR: تغییر پارامترها در اینجا، بر روی ورودی و نمایش  انواع فیلدهای خاص تاثیر می گذارد. تنظیمات  فرمت تاریخ پیش فرض برای کل سایت، جزء تنظیمات بومی سازی محسوب می شوند. برای اطلاعات بیشتر 1% به Administer > Localization > Date Formats مراجعه کنید.

en: Chargeback
fa_IR: استرداد وجه

en: Chargeback Account is
fa_IR: حساب استرداد وجه

en: Chart
fa_IR: نمودار

en: Chart Layout
fa_IR: طرح چارت

en: Chart Style
fa_IR: سبک چارت

en: Chechen
fa_IR: چچنی

en: Check
fa_IR: چک بانک

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
fa_IR: قسمت بررسی کنترل را بررسی کنید اگر که میخواهید از این گروه برای عضو شدن و اجازه به انتخاب شماره ها استفاده کنید

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
fa_IR: فهرست پیام را بررسی کنید اگر از این گروه استفاده کنید به عنوان فهرست پیام در یک درصد

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
fa_IR: گزینه 'الزامی است' را تیک بزنید تا همه ی کاربران را به مشارکت/ثبت نام به جای یک سازمان وادار کنید.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
fa_IR: 1% این صفحه را را برای اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
fa_IR: چک کنید قسمت نتایج بررسی را برای استفاده این پروفایل که نتایجی را بصورت ستونی نمایش دهد برای سی وی سی ار ام پایه و پیشرفته

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
fa_IR: چک کنید 1 فرم مستقیم را 1 اگر میخواهید این فایل شخصی را استفاده کنید برای فرم های فرهنگی یا فهرست شماره ها و یا صفحه های نمایش از راه سی وی سی از ام

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
fa_IR: قسمت وارد شدن کاربر را بررسی کنید اگد که میخواهید این پروفایل در فرم ورود صفحه ی جدید وارد شود

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
fa_IR: چک کنید 1 نمایش/ویرایش شخص استفاده کننده 1 برای وارد شدن به نمایش و ویرایش برای دارندگان موجود

en: Check Custom Field
fa_IR: فیلد مشتری را چک کنید

en: Check Info
fa_IR: بررسی اطلاعات

en: Check Number
fa_IR: شماره چک

en: Check Requirements and Install CiviCRM
fa_IR: نیازمندی‌ها را بررسی کرده و CiviCRM را نصب کنید

en: Check boxes/radio buttons
fa_IR: دکمه های جعبه/رادیو را چک کنید

en: Check for Matching Contact(s)
fa_IR: تطابق مخاطب(ها)را چک کنید

en: Check for Similar Contacts
fa_IR: بررسی و یافتن مخاطبین مشابه

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
fa_IR: جعبه ی 'فعال سازی ویدجت ' را تیک بزنید. سپس فرم مبالغ را در صورت نیاز بررسی و اصلاح کنید. با کلیک کرد روی  'ذخیره و پیش نمایش'، تنظیماتتان را ذخیره و ظاهر ویدجت را تا الان  پیش نمایش کنید سپس 'انتخاب کنید ' و 'کد ویدجت' را در صفحات دیگر کپی کنید.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
fa_IR:  برای تغییر این برنامه از حالت چند  زبانه به تک زبانه این کادر را بررسی کرده و روی گزینه  'ذخیره' کلیک کنید.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
fa_IR:  برای تغییر این برنامه از حالت تک زبانه به  چند  زبانه و افزودن زبان های بیشتر، این کادر را بررسی کرده و روی گزینه  'ذخیره' کلیک کنید.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
fa_IR: این کادر را تیک بزنید اگر فردی جز اعضا خواستار پرداخت حق عضویت بود (به عنوان هدیه برای مثال)؛ و شما می‌خواهید پرداخت را به فردی که پرداخت کرده متصل کنید. شما قابلیت این را خواهید که یک مخاطب موجود یا جدید را انتخاب کنید. نتایج مشارکت به هرکدام از پرداخت کننده ها متصل خواهد بود و یک اعتبار نرم بابت مشارکت به مخاطب (عضو) متصل خواهد شد.

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
fa_IR: این قسمت را بررسی کنید اگر اولین قسمت از فایل شما شاما اسامی ای میشود

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
fa_IR: این کادر را علامت بزنید اگر ردیف اول فایل شما از نامهای فیلد تشکیل شده باشد (مثال: "شناسه تماس"، "نوع فعالیت"، "تاریخ فعالیت").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
fa_IR: اگر سطر اول فایل شما  شامل نامهای فیلد   (مانند: "شناسه مخاطب '،' مقدار/مبلغ ')می باشد این کادر بررسی کنید..

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
fa_IR: اگر این ردیف اول از فایل شما از نام فیلد (مثلا "نام"، "نام خانوادگی"، "ایمیل") باشد، این کادر را علامت بزنید

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
fa_IR: چنانچه این status فقط برای استفاده ی کارکنان مدیریت است، این جدول را بررسی کنید. اگر بررسی شد، این status هیچوقت توسط عضو Civi بطور خودکار مقرر نمیشود. این به عضویت یک مخاطب با بررسی <strong>status override</strong> هنگام اضافه یا ویرایش کردن رکورد عضویت، نسبت داده شده. شروع یا به پایان رساندن تنظیمات رویداد برای statusهای مدیریت مورد غفلت قرار گرفته. مثال: این تنظیمات می تواند برای statusهای خاص مانند non-expiring , barred , expelled و غیره مفید باشد.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
fa_IR: اگر عضویتتان شامل هم ثبت نام اولیه / تمدید و یک بخش میزان مشارکت است ، و تمایل دارید هزینه عضویت به صورت صورتجلسه های جدا از هر مقدار مشارکت اضافی پرداخت گردد ،این صفحه را بررسی کنید

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
fa_IR: اگر عضویتتان شامل هم ثبت نام اولیه / تمدید و یک بخش میزان مشارکت است ، و تمایل دارید هزینه عضویت به صورت صورتجلسه های جدا پرداخت گردد ،این صفحه را بررسی کنید

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
fa_IR: اگر می خواهید که یک رسید الکترونیکی به صورت خودکار به ادرس ایمیل مشارکت کننده ارسال شود، این جعبه را نیک بزنید.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
fa_IR: این کادر را علامت بزنید اگر فقط در صورتی که صفحه در ابتدای بارگذاری (زمینه ها پنهان) در جستجوی پیشرفته نمایش داده شود فقط عنوان مورد نظر برای این فیلد نمایش داده شود.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
fa_IR: این کادر را علامت بزنید اگر فقط زمانی که صفحه در ابتدا بارگذاری می شود (قسمت های پنهان شده) فقط عنوان مورد نظر برای این فیلد نمایش داده شود.

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
fa_IR: اگر می خواهید به شرکت کنندگان ثبت نام شده اجازۀ لغو ثبت هایشان یا انتقال آن به شرکت کنندۀ دیگر را بدهید،این باکس را بررسی کنید.اگر این ویژگی غیرفعال است،ایمیل های تأییدیۀ رویداد شامل لینک فرم لغو یا انتقال است.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
fa_IR: این کادر را علامت بزنید اگر میخواهید به طور دستی تعیین طول جغرافیایی   بکنید تا بتوانید تأمین کننده نقشه برداری آن را اختصاص دهید. این برای آدرس ها در مکان هایی است که ارائه دهنده نقشه برداری شما قادر به ارائه دقیق ژئوکدینگ نیست.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
fa_IR: درصورتیکه میخواهید به کاربرانتان امکان وارد کردن مقدار مشارکتشان را بدهید، این جعبه را تیک بزنید. در این صورت صفحه شما یک زمینه متن را شامل می شود که به صورت <strong>مقادیر دیگر</strong> برچسب شده است.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
fa_IR: درصورتیکه میخواهید به کاربرانتان امکان ایجاد پرداخت متعهد ( تعهدی برای مشارکت یک مبلغ ثابت به صورت مکرر) بدهید، این جعبه را تیک بزنید.

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
fa_IR: درصورتیکه میخواهید به کاربرانتان امکان ایجاد مشارکت مکرر را بدهید این جعبه را تیک بزنید. این نیازمند این است که شما از پردازشگر پرداختی ای استفاده کنید که صورتحساب دهی مکرر/عاملیت تعهد پرداخت را پشتیبانی کند.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fa_IR: اگر شما می خواهید به کاربران امکان پرداخت آفلاین را بدهید  (به عنوان مثال پست کردن چک،پرداخت تلفنی با کارت اعتباری، و غیره) این بخش را بررسی کنید.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
fa_IR: اگر می خواهید یک پیوند در لیست ها را به فیلدهای نمایه ویرایش اضافه کنید، این کادر را علامت بزنید. فقط کاربران با مجوز ویرایش مخاطب این پیوند را مشاهده خواهند کرد.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
fa_IR: این قسمت را بررسی کنید اگر که میخواهید لینکی در ان قرار دهید تا شماره ها را نمایش دهد . اطلاعات یک در صدی کاربر.مثال حساب کاربری انها در صفحه.این لینک فقط شامل شماره هایی میشود که دارای حسابی کاربری در سایت شما باشند

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
fa_IR: اگر می خواهید پیشنهاد تخفیف قیمت ها را براساس تاریخ ثبت بدهید،اینجا کلیک کنید.(برای مثال تخفیف ثبت نام آنی)

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
fa_IR: این کادر را علامت بزنید اگر میخواهید فعالیت یا موارد برچسبگذاری شده را جستجو کنید (علاوه بر سوابق تماس).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
fa_IR: این صندوق را چک کنید تاخطی تفکیک کننده بین این انتخاب و نمونه زیر ان اضافه کند.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
fa_IR: این باکس را بررسی کنید تا به کاربر امکان ثبت نام شرکت کننده های گوناگون با آدرس ایمیل یکسان را بدهید.متناوباً اگر می خواهید شرکت کنندگان بیشتری بدون وارد کردن آدرس ایمیل برای هر فرد ثبت نام شوند،گزینۀ "ثبت نام شرکت کنندگان گوناگون" را بررسی کنید و گزارشی در این فرم ثبت نام که شامل فیلدهای نام و نام خانوادگی می باشد،قرار دهید.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
fa_IR: این باکس را بررسی کنید برای اجازۀ ملحق شدن کاربران به لیست انتظار در صورت تکمیل رویداد.اگر فضا قابل استفاده شود،اولین شرکت کننده از لیست انتظار به حالت بلاتکلیف در لیست تبدیل می شود و ایمیلی به او ارسال خواهد شد با لینکی برای کامل کردن ثبت خود(شامل قیمت های رویداد-اگر موجود باشد).

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
fa_IR: این بسته را برای ورود یا به روزرسانی اطلاعات پرداخت بررسی کنید. شما نیز می توانید یک رسید سفارشی ایجاد کنید

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
fa_IR: این کادر را برای وارد کردن اطلاعات پرداخت بررسی کنید. همچنین می توانید یک رسید سفارشی ایجاد کنید.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Participant status - change' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
fa_IR: این باکس را جهت نیاز به تأیید اداری برای همۀ شرکت کنندگانی که خودشان ثبت نام کرده اند و اولویت دارند به آن دسته که قادرند فرآیند ثبت نام را تکمیل کنند.شرکت کنندگان در حالت"انتظار برای تأیید" قرار می گیرند.شما میتوانید شرکت کنندگان را از قسمت "پیدا کردن شرکت کنندگان" بررسی یا تغییر دهید.دکمۀ"تغییر وضعیت شرکت کننده" را انتخاب کنید.شرکت کنندگان تأیید شده،به حالت "در انتظار تأییدیه" تبدیل می شوند و به آنها یک ایمیل حاوی لینکی که می توانند ثبت خود را کامل کنند،ارسال می شود(از جمله هزینۀ رویدادهای پرداختی-اگر چیزی موجود باشد).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
fa_IR: این بخش را بررسی کنید تا بتوانید کاربرانی را که گزینه "پرداخت در آینده" را انتخاب کرده اند ملزم کنید که نام و آدرس صورتحساب خود را وارد نمایند.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
fa_IR: اگر می خواهید این آدرس را به آدرس دیگر مخاطب متصل کنید، این گزینه را بررسی کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک آدرس "کار" فرد را به آدرس کارفرما خود مرتبط کنید. یا ممکن است بخواهید آدرس "خانه" خود را به یک پرونده خانگی مرتبط کنید. تغییرات ساخته شده به آدرس مرتبط به طور خودکار به این آدرس اعمال می شود. به عنوان مثال، اگر از یک آدرس کارفرما (سازمان) برای یک آدرس کار فردی استفاده کنید - هرگونه به روز رسانی آدرس کارفرما نیز به آدرس کار فردی اعمال می شود.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
fa_IR: بررسی فعالسازی گردش کار پرداخت نهایی سبد خرید .

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
fa_IR: املای خود را بررسی کنید یا نامه های کمتر برای نام مخاطب مورد نظر را امتحان کنید.

en: Check your spelling.
fa_IR: املا خود را امتحان کنید

en: CheckBox
fa_IR: جعبه

en: Checkbox(es)
fa_IR: چک باکس (ها)

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
fa_IR: بررسی این جعبه اجازه می دهد تا شما را برای وارد کردن چندین مجموعه از مقادیر برای یک تماس داده شده.

en: Checking...
fa_IR: کنترل.....

en: Checkout securely. Pay without sharing your financial information.
fa_IR: با حفظ موارد امنیّتی، روند خروج و تسویه حساب را انجام دهید. بدون درمیان گذاشتن اطّلاعات مالی خود، پرداخت را انجام دهید.

en: Checks for CiviCRM version updates. Important for keeping the database secure. Also sends anonymous usage statistics to civicrm.org to to assist in prioritizing ongoing development efforts.
fa_IR: چک برای به روز رسانی نسخه CiviCRM. مهم برای حفظ پایگاه داده امن است. همچنین آمار استفاده ناشناس را به civicrm.org ارسال می کند تا به اولویت بندی تلاش های در حال توسعه کمک کند.

en: Checksum
fa_IR: چک کردن خلاصه وضعیت

en: Cheque #
fa_IR: # چک

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fa_IR: چیچوا، چوا، نیانجایی

en: Child
fa_IR: کودک

en: Child Group
fa_IR: گروه رکورد وابسته به محتوی سایر رکوردها

en: Child of
fa_IR: یک رکورد داده که تنها با توجه به محتوی رکوردهای موجود دیگر می تواند ایجاد شود

en: Chinese (China)
fa_IR: چینی(چین)

en: Chinese (Taiwan)
fa_IR: چینی(چین تایپه)

en: Choose
fa_IR: انتخاب

en: Choose Data Source
fa_IR: منبع داده را انتخاب کن

en: Choose Date Range
fa_IR: یک بازه تاریخی را انتخاب کنید

en: Choose Location
fa_IR: فضا را انتخاب کنید

en: Choose Recipient(s)
fa_IR: دریافت کننده(ها) را برگزینید

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
fa_IR: گروه سامانه CiviCRM و بخش دروپال زیر را انتخاب کنید

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
fa_IR: یک الگوی عضویت CiviMember و یک بخش Drupal در زیر انتخاب کنید. این عمل آن عضویت را با آن بخش مرتبط می کند. اگر می خواهید عضویتی داشته باشید که به چند بخش مرتبط باشد، باید برای اضافه کردن دومین ضابطه انجمن پس از تکمیل ضابطه فعلی، اقدام کنید.

en: Choose a field not in this list
fa_IR: فیلدی را انتخاب نمایید که در لیست موجود نباشد

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
fa_IR: یک پارامتر از لیست انتخاب کنید، و یا برای ورود دستی گزینه "دیگر" را انتخاب کنید.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
fa_IR: روز مشخصی را برای محدود کردن و پایان تکرار انتخاب کنید

en: Choose country first
fa_IR: لطفا ابتدا کشور را انتخاب کنید

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
fa_IR: شیوه ارتباط با این مخاطب را تعیین کنید، به عنوان مثال، استفاده از واژگان رسمی یا خودمانی

en: Choose price set
fa_IR: انتخاب مجموعه قیمت ها

en: Choose state first
fa_IR: لطفا ابتدا ایالت را انتخاب کنید

en: Choose the field to add to the profile.
fa_IR: فیلد انتخابی از پیش در پروفایل موجود است

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
fa_IR:  مسیریابی را انتخاب کنید  که بهترین پوشش دهی را برای اکثر آدرس های مخاطبین داشته باشد.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
fa_IR: روش پرداخت معامله را انتخاب کنید.

en: Choose where to link this field
fa_IR: انتخاب کنید این فیلد کجا متصل شود

en: Chuvash
fa_IR: چواش

en: City
fa_IR: شهر

en: City (Home)
fa_IR: شهر(خانه)

en: City / Suburb
fa_IR: شهر / روستا

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
fa_IR: شهر یا کد پستی بایستی با مسافت جستجو گردد

en: City.
fa_IR: شهر

en: CiviCRM
fa_IR:  سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM  Recurring Contributions
fa_IR: مشارکت  مکرر سامانه CiviCRM

en: CiviCRM  Soft Credits
fa_IR: اعتبارات نرم سامانه

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
fa_IR: سی وی سی ار ام خواستار اس کیو ال است

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
fa_IR: سی وی سی ار ام یک درصد هواستار مای اس کیو ال میباشد

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
fa_IR: سی وی سی ار لم سه درصد

en: CiviCRM Activities
fa_IR: فعالیت های سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Activity
fa_IR: یک منبع crmآزاد است که توسط سازمانها و ارگانها ساخته شده تا بتواند در بازار کارشان به آنها کمک کند .این نرم افزار به وسیله ی طیف وسیعی از سازمانها استفاده میشود

en: CiviCRM Activity Assignments
fa_IR: واگذاری فعالیت سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Activity Search
fa_IR: جستجوی فعالیتهای  مدیریت روابط مشتری درجهت ذخیره اطلاعات مشتری و مصرف کننده مانند راه های تماس ؛شانس فروش در یک منطقه خاص

en: CiviCRM Activity Targets
fa_IR: اهداف فعالیت سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Address
fa_IR: نشانی سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Assignee Contact ID
fa_IR: شناسه تماس واگذار کننده سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
fa_IR: جستجوی پرونده در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Contact
fa_IR: تماس سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contact A
fa_IR: شناسه مخاطب A سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contact B
fa_IR: شناسه مخاطب B سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contact Dashboard
fa_IR: داشبورد مخاطب سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Contact Display
fa_IR: نمایش مخاطب سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Contact Listing
fa_IR: لیست مخاطبین سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Contact Search
fa_IR: جستجوی مخاطب در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Contact Type %1
fa_IR: 1%نوع مخاطب  سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contact, with custom fields
fa_IR: تماس سامانه CiviCRM همراه فیلد سفارشی

en: CiviCRM Contacts
fa_IR: تماس های سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
fa_IR: موتور مشارکت CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Search
fa_IR: جستجوی مشارکت در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Contributions
fa_IR: مشارکت سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Create New Record
fa_IR: سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان رکورد جدیدی ایجاد می کند

en: CiviCRM Custom Search
fa_IR: یک منبع crmآزاد است که توسط سازمانها و ارگانها ساخته شده تا بتواند در بازار کارشان به آنها کمک کند .این نرم افزار به وسیله ی طیف وسیعی از سازمانها استفاده میشود
    جستجوی مشتری در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Custom:
fa_IR: مشتریان سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Database Details
fa_IR: جزئیات پایگاه داده CiviCRM

en: CiviCRM Database Settings
fa_IR: تنظیمات پایگاه داده CiviCRM

en: CiviCRM Email
fa_IR: ایمیل سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
fa_IR: محرک رویداد نرم افزار مدیریت ارتباط سی وی

en: CiviCRM Event Search
fa_IR: جستجوی نرم افزار مدیریت رویداد سی وی

en: CiviCRM Events
fa_IR: رویداد سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Extensions
fa_IR: افزونه های سیوی

en: CiviCRM Extensions Directory
fa_IR: راهنمای پسوندهای 
    CiviCRM

en: CiviCRM Full-text Search
fa_IR: جستجوی کامل متن در سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Grant Search
fa_IR: جستجوی اعطا در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Group
fa_IR: گروه سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Groups
fa_IR: گروه سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Home
fa_IR: صفحه اول سایت سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Installed
fa_IR: CiviCRM نصب شد

en: CiviCRM Installer
fa_IR: نصب کننده CiviCRM

en: CiviCRM Language Switcher
fa_IR: تغییر دهنده ناگهانی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Locations
fa_IR: محل سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Mailing  Delivered
fa_IR: پست سامانه  CiviCRM تحویل داده شد

en: CiviCRM Mailing Bounced
fa_IR: برگشتی پست سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
fa_IR: پست سامانه  CiviCRM از پیش کلیک شده

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
fa_IR: مسیر ازپیش تایین شده پست سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Forwards
fa_IR: ارسالی های پست سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Job
fa_IR: کار  پستی سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Opened
fa_IR: باز شدن پست سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Replied
fa_IR: پست سامانه  CiviCRM پاسخ داده شده

en: CiviCRM Mailing Search
fa_IR: تحقیقات پستی سی وی ار ام

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
fa_IR: لغو اشتراک پست سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Mailings
fa_IR: پست سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Member
fa_IR: عضو سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Member Search
fa_IR: جستجوی عضو در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Memberships
fa_IR: عضویت سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Participant Search
fa_IR: جستجوی مشارکت کننده  در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Participants
fa_IR: شرکت کنندگان سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Phone Details
fa_IR: جزئیات مخاطبین سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Engine
fa_IR: دستگاه CiviCRM بيعانه

en: CiviCRM Pledge Search
fa_IR: جستجوی تعهدات در سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Profile Field
fa_IR: فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Profile Fields
fa_IR: فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Profile Group
fa_IR: گروه پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Profile Group Preview
fa_IR: نمایش گروه پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Profile Listings
fa_IR: لیست پروفایل های 
    CiviCRM

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
fa_IR: سی وی سی ا ام اجازه میدهد که گروه ها و زمینه ها را شامل کنیم در سایتمان به عنوان داده شماره ها روی صفحه نمایش داده میشوند و تحقیقات و ویژگی ها بررسی میشوند انها شامل ایزاری قدرتمند برای جمع اوری اطلاعات از اطلاعات شماره میباشند

en: CiviCRM Quick Add
fa_IR: افزودن سریع در سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Recent Items
fa_IR: موارد اخیرسامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Relationships
fa_IR: روابط سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Respondent Search
fa_IR: جستجوی پاسخ دهندگان civiCRM

en: CiviCRM Source Contact
fa_IR: منبع تماس سامانه CiviCRM

en: CiviCRM Source Record Contact
fa_IR: تماس های ثبت شده از منبع سامانه CiviCRM

en: CiviCRM System Status
fa_IR: وضعیت سیستم 
    CiviCRM

en: CiviCRM Tags
fa_IR: برچسب سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Target Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب هدف سامانه  CiviCRM

en: CiviCRM Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای پیشرو

en: CiviCRM Update Check
fa_IR: سامانه مدیریت ارتباط با مشتری نیازمند به روز رسانی

en: CiviCRM Upgrade Tasks
fa_IR: وظایف بروزرسانی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM Version
fa_IR: نسخه سازمان مدیریت ارتباط با مشتری

en: CiviCRM Website
fa_IR: سایت سامانه CiviCRM

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
fa_IR: CiviCRM به شما اجازه می دهد تا مشخص کنید که کدام یک از مخاطبین مربوط به استفاده از کد شناسایی اختصاصی CiviCRM منحصر به فرد، شناسه خارجی منحصر به فرد است که شما اختصاص داده است،یا مجموعه قوانین تطبیق تکراری غیرقابل نگهدارنده پیکربندی شده (که به طور پیش فرض از آدرسهای ایمیل استفاده می کند).شما باید حداقل یکی از این مقادیر را به عنوان ستون در فایل واردات خود قرار دهید.اگر همگام سازی (یا مهاجرت) مخاطبین از یک برنامه دیگر به CiviCRM  است و آن برنامه یک شناسه منحصر به فرد برای هر مخاطب اختصاص داده است، می توانید این مقدار را به فیلد خارجی ID CiviCRM وارد کنید.سپس شما می توانید از آن کلید منحصر به فرد به عنوان مقدار 'match to contact' هنگام وارد کردن اطلاعات مربوطه مانند فعالیت ها استفاده کنید.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
fa_IR: CiviCRM شامل 3 نوع مخاطب پایه (اصلی) است : شخصی، خانواده، و سازمانی. می توانید انواع دیگر مخاطب را بر اساس این مدل های پایه تا مخاطبان متنوع بیشتر بسازید (مثال: ممکن است دانش آموز، پدر و مادر، کارکنان، و/یا "زیر مجموعه هایی" را از مدل شخصی پایه بسازید...). همچنین می توانید مدل های اصلی را تغییر نام دهید. زیرمجموعه های مخاطبان به خصوص هنگامیکه به جمع آوری و نمایش مجموعه داده های مختلف برای انواع مختلف مخاطبان نیاز دارید، مفید هستند.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
fa_IR: CiviCRM شامل 3 نوع مخاطب پایه (اصلی) است : شخصی، خانواده، و سازمانی. می توانید انواع دیگر مخاطب را بر اساس این مدل های پایه تا مخاطبان متنوع بیشتر بسازید (مثال: ممکن است دانش آموز، پدر و مادر، کارکنان، و/یا "زیر مجموعه هایی" را از مدل شخصی پایه بسازید...).

en: CiviCRM contact not found for %mail
fa_IR: مخاطبی برای پست کردن یافت نشد

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
fa_IR: CiviCRM اجازه می دهد که پرونده های چندین مخاطب همان آدرس ایمیل اصلی را داشته باشند.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
fa_IR: توسعه CiviCRM امکان نصب ویژگی های فرعی برای سایت شما فراهم می کند. این صفحه بطور خودکار توسعه های "اختصاصی" موجود را از <a href="%2" target="_blank">دایرکتوری توسعه های CiviCRM.org</a> که با این نسخه از CiviCRM سازگار است را لیست می کند. اگر جستجو کننده ی سفارشی ، پردازش گرهای گزارشات یا پرداخت را نصب کنید - این بطور خودکار در فهرست ها وصفحات منطبق در دسترس خواهد بود.

en: CiviCRM has been successfully installed
fa_IR: CiviCRM موفقیت آمیز نصب شد

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
fa_IR: CiviCRM به زبانهای زیادی ترجمه شده است, با سپاس از اجتماع مترجمان ان. با انتخاب یک زبان دیگر, ممکن است نصب کننده در ان زبان موجود باشد. پیکربندی ابتدایی اطلاعات پایه نیز به همان زبان قرار داده خواهد شد.( برای مثال پیشوندها, پسوندها و انواع فعالیت های اختصاصی و...). <a href="%1">  راجع به استفاده از CiviCRM در دیگر زبانها بیشتر بیاموزید.</a>

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
fa_IR: سی وی سی ار ام یک درصد از ثبت ها را با ادرس پیام ها در این فایل دیتا گرفته .اگر شما ادامه دهید این ثبتها رد خواهند شد.یا میتوانید فایل را با تنها این مشکلات ثبت دانلود کنید.مشکلات دانلود.بعد انهارا درست کنید در فایل اصلی وارد شده.این را حذف کنید

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
fa_IR: CiviCRM، یک درصد از گزارش هایی با شناسه های شرکت کنندگان مغایر در این فایل داده ها شناسایی کرده است.اگر ادامه دهید،این گزارش ها حذف خواهند شد.یا می توانید یک فایل با همین حالت مشکل دار دانلود کنید-سپس آنها را در فایل واردۀ اصلی تصحیح کنید،این متن وارد شده را لغو کنید و دوباره از مرحلۀ اول شروع کنید.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
fa_IR:  CiviCRM، یک درصد از گزارش هایی با شناسه های شرکت کنندگان مغایر در این فایل داده ها شناسایی کرده است.اگر ادامه دهید،این گزارش ها حذف خواهند شد.یا می توانید یک فایل با همین حالت مشکل دار دانلود کنید-سپس آنها را در فایل واردۀ اصلی تصحیح کنید،این متن وارد شده را لغو کنید و دوباره از مرحلۀ اول شروع کنید.

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
fa_IR[0]: CiviCRM شناسه های نامطابق شرکت کنندگان را شناسایی کرده است.این گزارشات،بروز رسانی نشده اند.
fa_IR[1]: CiviCRM شناسه های نامطابق شرکت کنندگان را شناسایی کرده است.این گزارشات،بروز رسانی نشده اند.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: سی وی سی ار ام دیتای غیر قابل دستیابی را پیدا کره و خطاها را فرمت کرده با یک درصد .این ثبت ها وارد نشده اند
fa_IR[1]: سی وی سی ار ام دیتای غیر قابل دستیابی را پیدا کره و خطاها را فرمت کرده با یک درصد .این ثبت ها وارد نشده اند

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: CiviCRM داده های نامعتبر و / یا اشتباهات قالب بندی را در پرونده های خالی شناسایی کرده است. این پرونده ها وارد نشده اند..
fa_IR[1]: CiviCRM داده های نامعتبر و / یا اشتباهات قالب بندی را در پرونده های خالی شناسایی کرده است. این پرونده ها وارد نشده اند..

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
fa_IR: CiviCRM داده های نامعتبر یا خطاهای قالب بندی را در٪ 1 پرونده شناسایی کرده است.اگر ادامه دهید، این پرونده ها پاک میشوند.، یا شما می توانید فایلی را با همین حالت مشکل دار دانلود کنید - دانلود خطاها. سپس آنها را در فایل واردات اصلی اصلاح کنید، این واردات را لغو کرده و دوباره از مرحله اول شروع کنید.

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
fa_IR[0]: CiviCRM شناسه های عملکرد نامناسب را شناسایی کرده است. این پرونده ها به روز نشده است.
fa_IR[1]: CiviCRM شناسه های عملکرد نامناسب را شناسایی کرده است. این پرونده ها به روز نشده است.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
fa_IR[0]: CiviCRM شناسه تماس های نامتجانس را شناسایاین پرونده ها به روز نشده اندی کرده است.
fa_IR[1]: CiviCRM شناسه تماس های نامتجانس را شناسایاین پرونده ها به روز نشده اندی کرده است.

en: CiviCRM has detected mismatched contribution ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contribution IDs. These records have not been Updated.
fa_IR[0]: CiviCRM شناسه مشارکت هایی که مطابقت ندارند را شناسایی کرده است. این سوابق بروزرسانی نشده اند.
fa_IR[1]: CiviCRM شناسه مشارکت هایی که مطابقت ندارند را شناسایی کرده است. این سوابق بروزرسانی نشده اند.

en: CiviCRM has detected mismatched membership ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched membership IDs. These records have not been Updated.
fa_IR[0]: CiviCRM شناسه های نامطابق عضویت ها را شناسایی کرده است.این گزارشات،بروز رسانی نشده اند.
fa_IR[1]: CiviCRM شناسه های نامطابق عضویت ها را شناسایی کرده است.این گزارشات،بروز رسانی نشده اند.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
fa_IR[0]:  CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های شرکت کنندگانCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.
fa_IR[1]:  CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های شرکت کنندگانCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
fa_IR[0]: CiViCRM %1 سوابقی را که تکرار سوابق مشارکت های موجود CiViCRM اند را شناسایی کرده است.
fa_IR[1]: CiViCRM %1 سوابقی را که تکرار سوابق مشارکت های موجود CiViCRM اند را شناسایی کرده است.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
fa_IR[0]: CiViCRM %سوابقی را که تکرار سوابق مشارکت های موجود CiViCRM اند را شناسایی کرده است.
fa_IR[1]: CiViCRM %سوابقی را که تکرار سوابق مشارکت های موجود CiViCRM اند را شناسایی کرده است.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
fa_IR[0]: CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های عضویت هایCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.
fa_IR[1]: CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های عضویت هایCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
fa_IR[0]: CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های شرکت کنندگانCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.
fa_IR[1]: CiviCRMگزارشاتی تکراری از گزارش های شرکت کنندگانCiviCRM موجود،شناسایی کرده است.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: سی وی سی ار ام یک درصد این ثبتها را با اینیا در تضاد گرفته است  و با این دیتا فایل یا ثبت شماره موجود را گرفته.این ثبتها وارد نشده اند
fa_IR[1]: سی وی سی ار ام یک درصد این ثبتها را با اینیا در تضاد گرفته است  و با این دیتا فایل یا ثبت شماره موجود را گرفته.این ثبتها وارد نشده اند

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: CiviCRM گزارشاتی با شناسۀ متناقض شرکت کنندگان در این پوشۀ داده ها یا مرتبط با گزارش های شرکت کنندگان موجود شناسایی کرده است.این گزارش ها تاکنون وارد نشده است.
fa_IR[1]: CiviCRM گزارشاتی با شناسۀ متناقض شرکت کنندگان در این پوشۀ داده ها یا مرتبط با گزارش های شرکت کنندگان موجود شناسایی کرده است.این گزارش ها تاکنون وارد نشده است.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
fa_IR[0]:  CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق مشارکت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.
fa_IR[1]:  CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق مشارکت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing contribution records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing contribution records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض  در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق مشارکت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.
fa_IR[1]: CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض  در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق مشارکت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing membership records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing membership records. These records have not been imported.
fa_IR[0]: CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض  در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق عضویت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.
fa_IR[1]: CiViCRM %سوابقی با شناسۀ معامله متناقض  در این فایل داده ها یا مرتبط با سوابق عضویت های موجود شناسایی کرده است.این سوابق تاکنون وارد نشده است.

en: CiviCRM home page
fa_IR: صفحه اصلی مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
fa_IR: سامانه مدیریت ارتباط با مشتری شامل افزایه ای برای ارتباط با نهاد سرویس های پستی ایالات متحده که کار استاندارد سازی آدرس ها را انجام می دهد،می باشد. برای استفاده از این امکان باید در تارنمای نهاد عضو باشید. اگر با درخواست عضویت شما موافقت شود، یک نام کاربری به همراه آدرس تارنمای آن برایتان ارسال خواهد شد.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
fa_IR: CiviCRM / مدیریت ارتباط با مشتریان، شامل اجزای مختلف اختیاری است که  ابزار بیشتری برای ارتباط و تعامل با اعضای خود در اختیار شما قرار می دهد.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
fa_IR: سی وی سی ار ام بطور قابل دسترس است

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
fa_IR: CiviCRM   با گزینه های استاندارد برای پسوندهای اسامی مخاطبین  (Jr., Sr., II غیره) از قبل پیکربندی شده است. این گزینه ها در راستای برنامه اصلاح کرده و گزینه های جدید به آن اضافه کنید.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
fa_IR: CiviCRM   با گزینه های استاندارد برای پیشوند های مخاطبین  (آقای، خانم، دکتر، غیره) از قبل پیکربندی شده است. این گزینه ها در راستای برنامه اصلاح کرده و گزینه های جدید به آن اضافه کنید.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
fa_IR:  CiviCRM نیازمند حداقل %1 MB  اختصاص داده شده به PHP  می باشد, ولی %2 MB پیشنهاد می گردد.

en: CiviCRM no longer integrates with the "%1 Default Editor." Your wysiwyg setting has been reset to the built-in CKEditor. <a %2>Learn more...</a>
fa_IR: CiviCRM دیگر با "٪ 1 ویرایشگر پیش فرض" ادغام نمی شود. تنظیم wysiwyg به CKEditor ساخته شده است. بیشتر بدانید...

en: CiviCRM now includes the easy-to-use CKEditor Configurator. To customize the features and display of your wysiwyg editor, visit the <a %1>Display Preferences</a> page. <a %2>Learn more...</a>
fa_IR: CiviCRM در حال حاضر شامل آسان برای استفاده Configurator CKEditor. برای سفارشی کردن ویژگی ها و نمایش ویرایشگر wysiwyg خود، از صفحه <a %1>تنظیمات صفحه نمایش</a> دیدن کنید. <a %2>بیشتر بدانید...</a>

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>رمز عبور API</strong> خود را همانطور که در صفحه حساب فعال شما <strong>پروفایل - مشاهده ی امضاء API</strong> نشان داده شدع وارد کنید.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>کلمه ی عبور API</strong> خود را همانطور که در صفحه حساب آزمایشی (sandbox) شما <strong>پروفایل - مشاهده امضاء API</strong> نشان داده شده وارد کنید.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>امضاء API</strong> خود را همانطور که در صفحه حساب فعال شما <strong>پروفایل - مشاهده ی امضاء API</strong> نشان داده شده وارد کنید.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>امضاء API</strong> خود را همانطور که در صفحه حساب آزمایشی شما (sandbox) <strong>پروفایل - مشاهده ی امضاء API</strong> نشان داده شده وارد کنید.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>نام کاربری</strong> خود را همانطور ک در صفحه حساب فعال شما <strong>پروفایل - مشاهده ی امضاء API</strong> نشان داده شده وارد کنید.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fa_IR: CiviCRM جهت مشارکت به <strong>مدارک مبتنی بر امضاء</strong> شما نیاز دارد. <strong>نام کاربری API</strong> خود را همانطور که در صفحه حساب آزمایشی (sandbox) شما <strong>پروفایل - مشاهده ی امضاء API</strong> نشان داده شده وارد کنید.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
fa_IR:  CiviCRM انتخابهای  قابل تنظیمی برای فیلدهای  کشویی مختلف با عنوان «گروه های انتخابی ' ذخیره می کند. برای مشاهده گزینه های موجود می توانید بر روی گزینه"انتخاب ها" کلیک کنید .

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
fa_IR: CiviCRM محتوایش را در یک پایگاه داده ی MySQL ذخیره می کند. لطفا نام کاربری و رمز ورود را به منظور اتصال به سرور اینجا وارد کنید. در صورتی که این حساب مجاز به ایجاد پایگاه داده باشد, پایگاه داده را برای شما ایجاد خواهیم کرد و در غیر اینصورت بایستی نام پایگاه داده ای که قبلا ایجاد شده است را ارائه دهید.

en: CiviCRM task in progress
fa_IR: وظیفه CiviCRM در حال پیشرفت

en: CiviCRM versions prior to %1 cannot be upgraded directly to %2. This upgrade will need to be done in stages. First download an intermediate version (the LTS may be a good choice) and upgrade to that before proceeding to this version.
fa_IR: نسخه CiviCRM قبل از٪ 1 نمی تواند مستقیما به٪ 2 ارتقا یابد. این ارتقاء باید در مراحل انجام شود. بتدا یک نسخه متوسط ​​را دانلود کنید (LTS ممکن است انتخاب خوبی باشد) و قبل از ادامه به این نسخه ارتقا دهید.

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
fa_IR: CiviCRM تلاش خواهد کرد که آدرس های خیابانی را به عناصر جداگانه (شماره خیابان، نام خیابان و واحد / apt) تقسیم کند تا به شما کمک کند لیست ها و گزارش هایی را که در آن شما باید بر اساس شماره خیابان مرتب کنید (و / یا آدرس های جداگانه ای با عدد عدد و حتی) را مرتب کنید.با این حال، با کلیک روی «ویرایش عناصر آدرس» میتوانید این عناصر را به صورت دستی ویرایش کنید و به طور بالقوه آدرسهایی را که در فرمت های غیر معمول هستند اداره کنید.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
fa_IR: CiviCRM سابقه هر  کاربر را با سابقه مخاطبین تطبیق می دهد. اگر سابقه مخاطب منطبق با آن کاربر از قبل موجود نباشد، سابقه ای جدید برای وی در لیست مخاطبین ساخته خواهد شد.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
fa_IR: CiviCRM.org - رشد و پایداری روابط

en: CiviCase
fa_IR: پرونده مدیریت ارتباط با مشتریان

en: CiviCase Dashboard
fa_IR: داشبورد نرم افزار مدیریت ارتباط سی وی

en: CiviCase Engine
fa_IR: محرک نرم افزار مدیریت ارتباط سی وی

en: CiviCase Setup documentation
fa_IR: اسناد نصب نرم افزار مدیریت سی وی

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
fa_IR: فایل های پیکربندی CiviCase را نیز می توان در این مسیر سفارشی ذخیره کرد.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
fa_IR: هشدار CiviContribute: سوابق مخاطب تکراری ممکن است

en: CiviContribute Component Settings
fa_IR:  تنظیمات کامپوننت/بخش CiviContribute

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
fa_IR: CiviContribute به شما این اجازه را می دهد که هر تعدادی <strong>مبلغ مازاد</strong> راکه می تواند به مشارکت کننده ها به عنوان انگیزه / هدیه سپاس گزاری داده شود را پیکربندی کنید. مبالغ مازاد می توانند ایتم های ملموس باشند ( مثل  : فنجان قهوه یا تی شرت)، یا ان ها ممکن است یک عضویت یا اشتراک با دوره ی از پیش تعیین شده داشته باشند.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
fa_IR: CiviContribute به شما این اجازه را می دهد تا صفحه (های) بهبود یافته ای را  برای جمع اوری مشارکت های انلاین بسازید. شما همچنین می توانید مشارکت های افلاین را وارد و پیگیری کنید. برای وارد کردن دستی مخاطبین ، از <a href='%1'> یافتن مخاطبین</a> استفاده کنید تا مخاطب را در جایش بگذارید.سپس روی <strong>ببینید</strong> تا به صفحه ی خلاصه شان برویم و روی لینک <strong>مشارکت جدید کلیک کنید. شما همچنین می توانید <a href='%2'>مشارکت های افلاین دسته ای را .ارد کنید</a> از منابع دیگر.

en: CiviEvent Cart Checkout
fa_IR: پرداخت نهایی سبد خرید 
    CiviEvent

en: CiviEvent Dashboard
fa_IR: داشبورد رویداد سی وی

en: CiviEvent Public Calendar
fa_IR: تقویم عمومی CiviEvent

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
fa_IR: CiviEvent به شما امکان می دهد تا برای اجزاء تشکیل دهنده صفحه های کارا بسازید تا رویدادها را بیاموزید و بصورت اختیاری ثبت نام آنلاین کنید.شما می توانید رویدادهای جدید بسازید و رویدادهای موجود را مدیریت کنید.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
fa_IR: CiviEvent همچنین تغذیۀ فرمتی ایجاد می کند که می تواند به افراد با استفاده از  خوانندگان RSS ارائه شود و نیز می تواند دربیشتر جستجوگر های پیشرفته نمایش داده شود.آدرس URL تغذیۀ RSS برای CiviEvent در این سایت:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
fa_IR: CiviEvent صفحه ای که رویدادهای عمومی کنونی و آیندۀ شما را در ترتیب جدولی برای نمایش در جستجوگر فهرست می کند،ایجاد می کند.با استفاده از این آدرس URL افراد را به سمت آن هدایت کنید.

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
fa_IR: مساعده

en: CiviGroup Roles Sync
fa_IR: همگام سازی بخش Civigroup

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
fa_IR: بخش Civigroup همگام سازی شده شما نیاز به تعیی همگام سازی قانون 1 دارید

en: CiviMail Approval Status
fa_IR: وضعیت تایید CiviMail

en: CiviMail Mailings
fa_IR: سی وی میل پستی

en: CiviMail Report: %1
fa_IR: گزارش سی وی میل1%

en: CiviMail component
fa_IR: کامپننت جاپار

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
fa_IR: تنظیمات  آدرسهای ایمیل CiviMail dedupes به طور پیش فرض می باشد.

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
fa_IR: پیام های الکترونیکی CiviMail باید شامل یک لینک <strong>opt-out ")  Opt-outاز طریق صفحه وب")، و یک <strong>آدرس پستی</strong> از سازمان شما باشد. تا احتمال دسته بندی ایمیل شما به عنوان پیام الکترونیکی ناخواسته کاهش یابد. آنها می توانند در متن اصلی پیام یا یک <strong>پاورقی پیام</strong> درج شوند. جهت جزئیات که چگونه لینک های مورد نیاز و اطلاعات مخاطب همچنین پیام های نمونه را درج کنید، به اسناد آنلاین مراجعه کنید.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Email - send now' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
fa_IR: نامه های CiviMail باید شامل آدرس سازمان دهنده ارسال شوند. این کار با قرار دادن کد٪ 1 در هر دو بدن یا پاورقی پست انجام می شود. این نشانه نیز ممکن است در پیام های "ارسال ایمیل در حال حاضر" و در سایر قالب های پیام استفاده شود. هنگام ارسال پیام، نشانگر با آدرس زیر وارد شده است.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
fa_IR: سی وی میل ایمیل بدون متن ارسال نمیکند1%

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
fa_IR: سی وی میل به مخاطبی که وجود ندارد ایمیل ارسال نمی کند: 1%

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
fa_IR: نوع عضویت CiviMember و مقادیر بخش Drupal عددی نبودند.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
fa_IR: انواع عضویت CiviMember یا ضوابط status پیکر بندی نشده اند. لطفا در صفحه "مدیریت CiviCRM" برای پیکر بندی آنها اقدام کنید.

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
fa_IR: عضویت های CiviMember و بخش های Drupal با استفاده از ضوابط موجود همگام سازی شده است. توجه: اگر هیچ یک از ضوابط انجمن وجود ندارند بنابراین همگام سازی کامل نشده است.

en: CiviMember Roles Sync
fa_IR: همگام سازی بخش عضو CIVI

en: CiviMember Status Rules
fa_IR: شرایط قوانین سامانه CiviCRM

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
fa_IR: CiviMember امکان ایجاد انواع عضویت سفارشی شده همچنین صفحه(هات) ثبت نام و تمدید عضویت را فراهم می کند. مدیریت ها می توانند انواع عضویت را <a href='%2'>اینجا</a> ایجاد یا اصلاح کنند، و صفحات آنلاین همکاری و کمک که شامل ثبت نام عضویت است را <a href='%1'>اینجا</a> پیکر بندی کنند.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
fa_IR: عضوهایcivi به طور خودکار وضعیت جاری عضویت هر مخاطب  بر اساس نام های وضعیت و قوانینی که اینجا ایجاد شده است ، را محاسبه می کند. قانون وضعیت بیان می کند که عضوcivi چه وضعیتی را  بر مبنای تاریخ شروع و پایان عضویت های داده شده تعیین می کند.برای مثال ، فقدان قانون وضعیت موقت بیان می کند: وضعیت موقت بعضی اوقات در ظرف ماه پیشین اگر دوره عضویت پایان یابد ، تعیین می شود

en: Class
fa_IR: کلاس/طبقه/دسته

en: Class Name
fa_IR: نام کلاس/طبقه

en: Class already exists in Database.
fa_IR: کلاس در حال حاضر در پایگاه داده وجود دارد.

en: Clean-up Temporary Data and Files
fa_IR: پاک کردن اطلاعات و فایل های موقتی

en: Cleanup Setting
fa_IR: تنظیمات پاک سازی

en: Cleanup reports menu
fa_IR: پاک کردن فهرست گزارشات

en: Clear
fa_IR: پاک کردن

en: Clear all search criteria
fa_IR: همه ی ضوابط جستجو را پاک کنید

en: Clear search
fa_IR: جستجو را پاک کنید

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
fa_IR: خالی کردن تمام حافظه سامانه ( اطلاعات، منو ها، الگو ها)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
fa_IR: برای افزودن٪ 1 پرونده دیگر، روی «ویرایش مخاطب» کلیک کنید.

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fa_IR: در زیر &quot;%2&quot; را در زیر کلیک کنید تا تعهد پرداخت خود را ثبت نام کنید. با وارد شدن به حسابتان یا تماس با ما در 1%، شما قادر خواهید بود تاپرداخت های متعهد اینده خود را در هر زمان اصلاح یا لغو کنید.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
fa_IR: کلید حذف را در صورت تمایل به ادامه فشار دهید

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
fa_IR: اگر شما آماده ادامه هستید، روی «وارد کردن اکنون» کلیک کنید.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
fa_IR: روی «Load Saved Field Mapping» کلیک کنید اگر داده قبلا از همان منبع وارد شده باشد.سپس می توانید تنظیم نقشه برداری وارد شده را انتخاب کرده و آن را به صورت خودکار بارگیری کنید.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
fa_IR: جهت اضافه کردن پیشینه قالب برای کاربر<a %1> و</a>

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
fa_IR: روی دکمۀ "اضافه کردن گزارش رویداد" کلیک کنید تا مخاطب را برای این رویداد ثبت نام کنید.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
fa_IR: جهت ثبت مساعده برای این کاربر روی دکمه اضافه کردن مساعده کلیک کنید

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
fa_IR: بر روي ...  كليك نماييد . بيعانه را اضافه كنيد  تا بيعانه جديدي كه از اين شماره دريافت كرديد را ثبت كنيد 1%

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
fa_IR: روی <a %1>ثبت مشارکت</a> تا یک مشارکت جدید که از این مخاطب دریافت شده راثبت کنید.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
fa_IR: روی دکمۀ " مشارکت بااستفاده از کارت اعتباری"کلیک کنید تا "مشارکت جدید" را از جانب شرکت کننده با استفاده از کارت اعتباری او،پردازش کنید.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
fa_IR: روی دکمۀ "ثبت رویداد بااستفاده از کارت اعتباری"کلیک کنید تا "ثبت جدید" را از جانب شرکت کننده با استفاده از کارت اعتباری او،پردازش کنید.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
fa_IR: روی <a href='%1'>صفحه مشارکت جدید</a> کلیک کنید تا یک صفحه ی مشارکت انلاین را  گام به گام ایجاد و پیکر بندی کنید.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fa_IR: اگر می خواهید انواع عضویت قسمت پایینی را بعنوان جزئی از مجموعه قیمت پیکربندی کنید،اینجا کلیک کنید.به همراه انعطاف پذیری و پیچیدگی که موردنیاز است.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fa_IR: اگر می خواهید هزینه های منظم قسمت پایینی را بعنوان جزئی از مجموعه قیمت پیکربندی کنید،اینجا کلیک کنید.به همراه انعطاف پذیری و پیچیدگی که موردنیاز است.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
fa_IR: قسمت بررسی پیشرفته را بزنید برای بررسی ادرس ها زمینه ها نوشته ها یا ارتباطات .اگر در حال استفاده از سی وی هستید میتوانید بر اساس اطلاعات ذخیره شدع نیز تحقیق کنید مثلا میتوانید تمام شماره ها که در شهر خاصی زندگی میکنند را که در شش ماه اخیر فعال بودند ان هم حتی یک درصد پیدا کنید

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
fa_IR: روی <strong>پیکربندی</strong> کلیک کنید تا تنظیمات، مقادیر، و متن صفحات موجود را ببینید و اصلاح کنید.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
fa_IR: کلیک کنید 1 بعدا ادامه دهید 1 اگر اماده برای برنامه ریزی یا ارسال این پیام نیستید

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
fa_IR: روی ادغام کلیک کنید تا داده ها را از مخاطب تکراری در سمت چپ به تماس اصلی انتقال دهید. علاوه بر اطلاعات تماس (آدرس، تلفن، ایمیل ...)، شما ممکن است بخواهید همه یا برخی از سوابق فعالیت مرتبط (گروه ها، مشاغل، عضویت و غیره) را منتقل کنید.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
fa_IR: روی ادغام کلیک کنید تا داده ها را از مخاطب تکراری در سمت چپ به تماس اصلی انتقال دهید. علاوه بر اطلاعات تماس (آدرس، تلفن، ایمیل ...)، شما ممکن است بخواهید همه یا برخی از سوابق مرتبط (گروه ها، فعالیت ها، برچسب ها و غیره) را منتقل کنید.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
fa_IR: روی <strong>ذخیره و پیش نمایش</strong> کلیک کنید تا هر تغییری را در تنظیمات ذخیره کنید، و و ویدجت را روی این صفحه دوباره پیش نمایش دهید.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
fa_IR: روی <strong>ذخیره و پیش نمایش</strong> برای ذخیرهی تنظیمات تان و پیش نمایش ویدجت روی صفحه.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
fa_IR: قسمت زمینه برای بیرون را بزنید و سپس ادامه تا انتخاب کنید یکی از زمینه ها را.این انتخاب به شما اجازه میدهد که مکان های چندگانه را انتخاب کنید.مثل خانه اداره و غیره.میتوانید انتخاب هایتان را بعنوان زمینه نگه دارید پس میتوانید بعد هم ان را استفاده کنید

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
fa_IR: زودن این ایمیل به صف ایمیل ها بر روی دکمه ی تایید ایمیل کلیک کنید. یک سیستم اتوماتیک که به طور مقطعی در صف پیام های سرور شما فعالیت دارد شروع به ارسال ایمیل شما می نماید.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
fa_IR: روی <strong>امتحانی</strong> کلیک کنید تا صفحه را در  <strong> حالت امتحانی</strong> تجربه کنید. این به شما این اجازه را می دهد که با استفاده از کارت اعتباری ساختگی روی سرور امتحانی، پردازش کامل مشارکت را تجربه کنید.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
fa_IR: روی گزینۀ"بروز رسانی شرکت کنندگان" کلیل کنید تا همۀ تغییرات ذخیره شوند.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
fa_IR: بر روی دکمه ثیت پاسخ ها </strong> کلیک کنید</strong> تا مقادیر هر پاسخ دهنده در صورت نیاز به روز رسانی شود.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
fa_IR: بر روی دکمه ثیت پاسخ ها </strong> کلیک کنید</strong> تا مقادیر هر پاسخ دهنده در صورت نیاز به روز رسانی شود. بر روی دکمه انتشار پاسخ دهندگان کلیک کنید تا هر پاسخ دهنده ای که شما برای او پاسخی ثبت نکرده اید، منتشر شود. اگر به پاسخ دهندگان بیشتری برای مصاحبه نیاز دارید، بر روی دکمه رزرو پاسخ دهندگان بیشتر کلیک کنید

en: Click Count
fa_IR: تعداد کلیک

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
fa_IR: برای انتقال این فعالیت به سطل اشغال حذف را کلیک &quot;%1&quot

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
fa_IR: برای انتقال این پرونده و تمامی فعالیت های وابسته به سطل اشغال کلیک کنید

en: Click OK to override and update expected values.
fa_IR: کلید/تاسه OK را برای الغاء و به روز رسانی مقدارها/ مبالغ مطلوب/مورد نظر، بفشارید.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
fa_IR: براي ذخيره ي بيعانه ي ثبت شده بر روي گزينه ok كليك نماييد و و به ... تصديق را ارسال كنيد 1%

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
fa_IR: روی OK کلیک کنید تا ثبت این مشارکت را ذخیره کنید و الان یک رسید به مشارکت کننده رسال شود.

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
fa_IR: روی OK کلیک کنید تا ثبت این پرداخت را ذخیره کنید و الان یک رسید به مشارکت کننده رسال شود

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
fa_IR: برای بازگردانی این فعالیت بازیابی&quot;%1&quot;را کلیک کنید

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
fa_IR: برای بازگردانی این پرونده و تمامی فعالیت های وابسته از سطل اشغال روی بازیابی کلیک کنید

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time.
fa_IR: زمانی که تمام آیتم های دسته را وارد کردید بر روی اعتبار بخشی و پردازش کلیک کنید.شما همچنین می توانید در هر زمانی کار را ذخیره نموده و بعدا ادامه دهید.

en: Click arrow to view pledge payments.
fa_IR: براي مشاهده ي بيعانات پرداخت شده بر روي گزينه ي arrow كليك نماييد

en: Click here for new profile
fa_IR: برای پروفایل جدید اینجا را کلیک کنید

en: Click here to configure the panes.
fa_IR: برای محدودکردن قاب ها اینجا کلیک کنید

en: Click here to do this for a different person.
fa_IR: در اینجا کلیک کنید تا بتوانید همین کار را برای شخص دیگری انجام دهید.

en: Click here to register a different person for this event.
fa_IR: برای ثبت نام یک فرد دیگر برای این رویداد اینجا کلیک کنید

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
fa_IR: برای بازگشت به ویرایش آدرس خیابان به عنوان یک میدان تک اینجا را کلیک کنید.

en: Click here to transfer or cancel your registration.
fa_IR: برای انتقال یا لغو ثبت خود،اینجا کلیک کنید.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
fa_IR:  جهت اطمینان خاطر برروی هر لینک در صفحه وب کلیک کنید

en: Click on the activity subject for more information.
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر روی نام رویدادها کلیک کنید..

en: Click on the event name for more information.
fa_IR: روی نام رویداد برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

en: Click or paste this link into your browser
fa_IR: این لینک را در مرورگرتان بچسبانید یا روی ان کلیک کنید

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
fa_IR: این لینک را در مرورگرتان بچسبانید یا روی ان کلیک کنید واعلانات را دنبال کنید

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
fa_IR: این لینک را در مرورگرتان بچسبانید یا روی ان کلیک کنید تا وارد صفحه تان شوید

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
fa_IR: برای شروع دکمۀ "تأیید ثبت" را کلیک کنید یا اگر تمایلی به پیگیری این رویداد ندارید "لغو ثبت" را کلیک کنید.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
fa_IR: دکمۀ "ثبت تأیید" برای تکمیل ثبت در یک درصد کلیک کنید یا اگر دیگر به این رویداد علاقه ای ندارید،دکمۀ "لغو ثبت" را کلیک کنید.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
fa_IR: روی دکمۀ "ادامه" کلیک کنید برای وارسی 1% جایی که روش پرداخت خود را انتخاب می کنید و ثبت نام را تکمیل می کنید.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
fa_IR: اگر می خواهید برای مشاهده و یا تغییر معیارهای جستجو مورد استفاده برای تعریف اعضای این گروه هوشمند، این دکمه را کلیک کنید.

en: Click this link
fa_IR: روی این لینک کلیک کنید

en: Click this link and follow the prompts
fa_IR: روی این لینک کلیک کنید واعلانات را دنبال کنید

en: Click through Rate
fa_IR: درصد کلیک

en: Click through URL
fa_IR: کلیک URL

en: Click to Open Rate
fa_IR: کلیک برای باز کردن نرخ

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
fa_IR: کلیک کنید تا %1 را از یک سطر در تمامی سطوح کپی کنید

en: Click to edit
fa_IR: برای ویرایش کلیک کنید

en: Click-Throughs
fa_IR: از طریق کلیک

en: Click-through Summary
fa_IR: خلاصه از طریق کلیک

en: Click-throughs
fa_IR: از طریق کلیک

en: Clicked
fa_IR: کلیک شده

en: Clicks
fa_IR: کلیک‌ها

en: Clicks: %1
fa_IR: کلیک ها:  1%

en: Client Name
fa_IR: نام مشتری

en: Client Name or Email
fa_IR: نام يا ايميل مشتری

en: Client Relationship
fa_IR: رابطه مشتری

en: Client contact does not exist: %1
fa_IR: سرویس دهنده مخاطب وجود ندارد%1

en: Clients:
fa_IR: مشتری

en: Close
fa_IR: بسته

en: Close All
fa_IR: همه را ببندید

en: Close Batch
fa_IR: بستن دسته

en: Closed
fa_IR: بسته

en: Code
fa_IR: کد

en: Code Docs
fa_IR: کدگذاری اسناد

en: Collapse Custom Group?
fa_IR: بستن گروه سفارشی

en: Collapse Group Display
fa_IR: از بین رفتن نمایش گروه سفارشی

en: Collapse all tabs
fa_IR: متلاشی شدن همه تب ها

en: Collapse this set in Advanced Search
fa_IR: این مجموعه را در جستجوی پیشرفته از بین ببر

en: Collapse this set on initial display
fa_IR: این مجموعه را در نمایش اولیه از بین ببر

en: Collapsed on Page
fa_IR: متلاشی شدن صفحه

en: Collapsed on Search
fa_IR: شکست در جستجو

en: Column
fa_IR: ستون

en: Column Headers
fa_IR: سرفصل های ستون

en: Column Names
fa_IR: اسامی ستون

en: Column No
fa_IR: شماره ستون

en: Columns
fa_IR: ستون ها

en: Comma-Separated Values (CSV)
fa_IR: با علامت کاما اعداداز هم جدا شده(csv)

en: Command
fa_IR: فرمان

en: Command parameters
fa_IR: پارامترهای دستوری

en: Command/Parameters
fa_IR: پارامترهای دستوری

en: Comment
fa_IR: شرح

en: Comments
fa_IR: نظرات

en: Committed Amount
fa_IR: مقدار تعهدشده

en: Commonly Used Specifiers
fa_IR: تصریح کننده های متداول

en: Communication Language
fa_IR: زبان ارتباط

en: Communication Preferences
fa_IR: تنظیمات ارتباط

en: Communication Style
fa_IR: سبک ارتباط

en: Communication language
fa_IR: زبان برقراری ارتباط

en: Communication preferences - alter
fa_IR: مزایای ارتباطی - تغییر

en: Communications
fa_IR: ارتباطات

en: Company
fa_IR: گروه

en: Compatible with
fa_IR: سازگار با

en: Complete
fa_IR: کامل شد

en: Complete Description
fa_IR: شرح کامل

en: Complete OR Partial Email
fa_IR: ایمیل کامل یا ناتمام

en: Complete OR Partial Name
fa_IR: نام کامل یا ناتمام

en: Complete OR partial Contribution Page title.
fa_IR: عنوان صفحه مشارکت کامل یا ناقص

en: Complete OR partial Event name.
fa_IR: نام رویداد کامل یا ناتمام.

en: Complete OR partial batch name.
fa_IR: نام کامل یا جزیی دسته

en: Complete OR partial contact name.
fa_IR: نام مخاطب کامل یا ناتمام

en: Complete OR partial creator name.
fa_IR: نام سازنده کامل یا ناتمام

en: Complete OR partial group name.
fa_IR: نام گروه کامل یا ناتمام

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
fa_IR: URL کامل برای آیکونی که  از یک مکان خارجی در دسترس است:

en: Complete all required fields first
fa_IR: ابتدا تمام فیلدهای ضروری را تکمیل کنید

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
fa_IR: آدرس کامل خیابان(ها) ذخیره شده‌است. با این حال با توجه به فرمت ناشناخته آدرس، ما در 1% بلوک‌(ها) قادر به تقسیم آدرس به عناصر آدرس (شماره خیابان، نام خیابان، واحد خیابان) نبودیم. شما می توانید عناصر آدرس را به صورت دستی با کلیک کردن روی گزینه «ویرایش عناصر آدرس» در کنار آدرس خیابان در حالی که در حالت ویرایش می‌باشد، تنظیم کنید.

en: Complete?
fa_IR: تکمیل است؟

en: Completed
fa_IR: تکمیل شده

en: Completed Date
fa_IR: تاریخ اتمام

en: Completed at
fa_IR: کامل شده در تاریخ

en: Completed mailing
fa_IR: ایمیل تکمیل شد

en: Component
fa_IR: جزء

en: Component Name
fa_IR: نام کامپوننت

en: Component Type
fa_IR: نوع کامپوننت

en: Component name
fa_IR: نام ترکیب کننده

en: Compose
fa_IR: نوشتن

en: Compose (A)
fa_IR: نوشتن(الف)

en: Compose (B)
fa_IR: نوشتن(ب)

en: Compose On-screen
fa_IR: نوشتن بر روی صفحه نمایش

en: Compose a message on-screen for general use in emails or document output, or upload a pre-composed document for mail-merge.
fa_IR:  یک پیام بر روی صفحه نمایش برای استفاده عمومی در ایمیل ها و یا سندهای خروجی بنویسید و یا یک سند از پیش نوشته شده برای ادغام پست الکترونیکی آپلود کنید.

en: Conference
fa_IR: کنفرانس

en: Conference Slot
fa_IR: محل گفتگو

en: Conference Slots
fa_IR: ترتیب گفتگوها

en: Configuration Checklist
fa_IR: فهرست پیکربندی

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
fa_IR: پیکر بندی پوشه از پرونده نوع= '%1' %2 بازیابی نشد

en: Configure
fa_IR: پیکربندی

en: Configure CKEditor
fa_IR: پیکربندی ویرایشگر CK

en: Configure CiviCRM for your country and language.
fa_IR: تنظیم  CiviCRM  برای زبان و کشور خود

en: Configure Contact Search behavior.
fa_IR: پیکربندی  بخش جستجو مخاطبین.

en: Configure Default Mailbox
fa_IR: پیکر بندی صندوق ایمیل پیش فرض

en: Configure Event
fa_IR: پیکربندی رویداد

en: Configure Page - %1
fa_IR: صفحه تایید- 1%

en: Configure Survey
fa_IR: پیکربندی بررسی

en: Configure Survey - %1
fa_IR: پیکربندی نظرسنجی -1%

en: Configure Widget
fa_IR: پیکربندی ویدجت

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
fa_IR: پیکربندی یک راهنمای نقشه (به عنوان مثال گوگل یا یاهو) برای نمایش نقشه  آدرس های مخاطبین  و مکان رویدادها.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
fa_IR: پیکربندی فیلدهای سفارشی برای جمع آوری و ذخیره داده های سفارشی که در فرم های  استاندارد  CiviCRMگنجانده نشده است.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
fa_IR: تنظیم دایرکتوری/راهنماها در فایل سیستم خود را برای ارسال موقت، تصاویر، فایل های سفارشی و قالب های سفارشی.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
fa_IR: تعداد رویدادهایی که  باید بر روی داشبورد نشان داده شوند را مشخص کنید . این  کار، مقدار پیشفرض را که روی 10 ورودی تنظیم شده است تغییر می دهد.

en: Configure input and display formats for Date fields.
fa_IR: پیکربندی فرمت های ورودی و نمایشی برای فیلدهای تاریخ.

en: Configure link to...
fa_IR: شکل دادن پیوند به

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
fa_IR: برچسب های پستی را با استفاده از توکن ها پیکر بندی کنید. توکن ها در زمان ایجاد برچسب با مقدار عددی فیلد مخاطبین جابجا می شوند. نشانه گر را درون جعبه برچسب های پستی، جایی که می خواهید توکن را وارد کنید، قرار دهید. حالا روی پیوند افزودن توکن کلیک کنید تا لیستی از توکن های موجود (شامل لیست شخصی) نمایش داده شود. توکن مورد نظر را  با کلیک بر روی نام آن انتخاب کنید.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
fa_IR: ایجاد یادآورهای تمدید عضویت با استفاده از برنامه یادآوری <1>

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
fa_IR: ِیادآورهای تمدید عضویت را با استفاده از برنامه یادآوری تعیین کنید. اگر شما قبلا الگو های یادآور تمدید را دارید ، می توانید از آن ها با یادآورهای جدبد برنامه ریزی شدتان دوباره استفاده کنید<1>

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
fa_IR: پیکربندی صفحه نمایش و به اجزا فرم برای مشاهده اطلاعات مخاطب، ویرایش اطلاعات مخاطب، جستجوی پیشرفته، تماس با داشبورد و ویرایشگر WYSIWYG.

en: Configure this event
fa_IR: پیکربندی این رویداد

en: Configure this event.
fa_IR: پیکربندی این رویداد

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
fa_IR: پیکربندی تا پنج فیلد برای ارزیابی هنگام جستجو برای سوابق تماس تکراری مشکوک.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
fa_IR: تا پنج زمینه را تایید کنید وقتی که در حال بررسی ثبتهای شماره ی مضنون هستید.برای هر زمینه شماره ای بزنید که نشان دهد اهمیت ان را

en: Confirm
fa_IR: تایید

en: Confirm %1
fa_IR: تأیید ٪ 1

en: Confirm Action
fa_IR: عملکرد را تائید کنید

en: Confirm Changes
fa_IR: تأیید تغییرات/ تغییرات ایجاد شده را تأیید کنید

en: Confirm Custom Group Delete
fa_IR: حذف گروه سفارشی را تایید کنید

en: Confirm From Email
fa_IR: تأیید از طریق ایمیل

en: Confirm From Name
fa_IR: تأیید از طریق نام

en: Confirm Group Delete
fa_IR: حذف این گروه را تائید کنید

en: Confirm Password
fa_IR: رمز عبئر را تائید کنید

en: Confirm Payment
fa_IR: تاییدیه ی پرداخت

en: Confirm Price Field Delete
fa_IR: حذف فیلد قیمت را تایید کنید

en: Confirm Registration
fa_IR: ثبت را تأیید کنید

en: Confirm Text
fa_IR: تأیید متن

en: Confirm Timestamp
fa_IR: اعلام زمان تایید

en: Confirm Your Registration
fa_IR: ثبت خود را تأیید کنید

en: Confirm Your Registration Information
fa_IR: اطلاعات ثبت خود را تأیید کنید

en: Confirm action
fa_IR: کنش را تائید کنید

en: Confirm your registration for %1
fa_IR: ثبت خود را برای 1% تأیید کنید

en: Confirm your registration for %1.
fa_IR: ثبت نام خود را برای یک درصد تأیید کنید.

en: Confirmation Email
fa_IR: ایمیل تأیید

en: Confirmation Email Text
fa_IR: متن ایمیل تأیید

en: Confirmation Message
fa_IR: پیام تأیید

en: Confirmation Page?
fa_IR: صفحه تایید؟

en: Confirmation Screen
fa_IR: صفحۀ تأیید

en: Confirmation Title
fa_IR: عنوان تأیید

en: Conflict
fa_IR: تناقض

en: Conflicting Rows
fa_IR: سطرهای قابل تضاد

en: Conflicting Rows (skipped)
fa_IR: سطرهای قابل تضاد(پرش شده)

en: Conflicts
fa_IR: مناقشه ها

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
fa_IR: تبریک!ارتقا با موفقیت انجام شد.

en: Connect
fa_IR: ارتباط/اتصال

en: Connected
fa_IR: ارتباط برقرار شد.

en: Connected Repeating Events
fa_IR: رویدادهای متصل تکراری

en: Connecting...
fa_IR: در حال اتصال...

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
fa_IR: ارتباطاتی که راهی ساده برای اتصال نصب و راه اندازی CiviCRM شما  به یک سرویس خارجی را فراهم می کند.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
fa_IR: چنانچه مايل به ادامه ي رد مميزي و جلوگيري از از بين رفتن داده ها هستيد، بجاي آن  به لغو بيعانه اشاره كنيد. براي لغو وضعيت پرداخت  ها و لغو بيعانات پرداخت نشده، اول بر روي گزينه ي لغو كليك نماييد. سپس بر روي گزينه ي بيشتر كليك كرده و لينك ليست شده بيعانه را دريافت كنيد و گزينه ي لغو را انتخاب و فعال كنيد

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
fa_IR: چنانچه مايل به ادامه ي رد مميزي و جلوگيري از از بين رفتن داده های پرداخت هستيد، بجاي آن اصلاح حالت عضویت را در نظر بگیرید. می توانید حالت را با ویرایش عضویت و کلیک روی جدول Status Override، کنسل شده تنظیم کنید.

en: Const Id
fa_IR: شناسه کاربری ثابت

en: Constituent Engagement
fa_IR: نامزدی مؤسسان

en: Constituent Name
fa_IR: نام موسسان

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fa_IR: مدیریت ارتباطی سازنده (CiviCRM !1). امکان مدیریت مخاطبان، روابط و گروه ها، و نگهداری فعالیت مخاطبان، اعانه ها و کمک ها، عضویت ها و وقایع را برای سایت ها فراهم می کند. برای اطلاعات بیشتر لطفا به <a href="!2">وب سایت CiviCRM که شامل اطلاعات پروژه، اسناد و منابع پشتیبانی و ... است مراجعه کنید.

en: Constituent Report (Detail)
fa_IR: گزارش موسسان (جزئیات)

en: Constituent Report (Summary)
fa_IR: گزارش موسسان (خلاصه)

en: Constituent Type
fa_IR: نوع سازه

en: Contact
fa_IR: مخاطب

en: Contact %%StatusMessage%%
fa_IR: مخاطب%%حالت مسیج%%

en: Contact 1
fa_IR: مخاطب 1

en: Contact 2
fa_IR: مخاطب2

en: Contact 2 (Duplicate)
fa_IR: مخاطب 2(نسخه سازی)

en: Contact A
fa_IR: مخاطب a

en: Contact A Full Name
fa_IR: نام کامل مخاطب A

en: Contact A has Permission Over Contact B
fa_IR: مخاطب a بر مخاطب bارجحیت دارد

en: Contact Activities
fa_IR: فعالیت های مخاطب

en: Contact Address Fields - Selection Values
fa_IR: فیلدهای ادرس مخاطبین - انتخاب اولویت

en: Contact B
fa_IR: مخاطب b

en: Contact B Full Name
fa_IR: نام کامل مخاطبB

en: Contact B has Permission Over Contact A
fa_IR: مخاطب bبر مخاطب aارجحیت دارد

en: Contact Dashboard
fa_IR: مخاطب داشبورد

en: Contact Date Reminder Options
fa_IR: گزینه های  یادآوری تاریخ به مخاطب

en: Contact Deleted by Merge
fa_IR: مخاطب بواسطه ادغام حذف شد

en: Contact Demographics Report
fa_IR: تماس با جمعیت گزارش

en: Contact Details
fa_IR: جزئیات مخاطب

en: Contact Edit Options
fa_IR: گزینه های ویرایش مخاطب

en: Contact Edit URL
fa_IR: آدرس اینترنتی ویرایش مخاطب

en: Contact Group Status
fa_IR: وضعیت گروه مخاطب

en: Contact Hash
fa_IR: پارازیت تصویر روی صفحه نمایش مخاطب

en: Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب

en: Contact ID %1 has been deleted.
fa_IR: هویت مخاطب 1% حذف شده است

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
fa_IR: هویت مخاطب%1 ادغام و حذف گردید

en: Contact ID %1 has been merged into Contact ID %2 and deleted.
fa_IR: مخاطب 1% با مخاطب 2% یکی شده و حذف گردید

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
fa_IR: شناسه مخاطب  ID٪ 1 با 2٪ کاربر 3 % منطبق  است ولی در حال حاضر با 4٪ همسان شده است.

en: Contact ID A
fa_IR: هویت مخاطبA

en: Contact ID B
fa_IR: هویت مخاطبB

en: Contact Image
fa_IR: عکس مخاطب

en: Contact Info
fa_IR: مشخصات تماس

en: Contact Information
fa_IR: اطلاعات مخاطب

en: Contact Job title
fa_IR: عنوان شغلى مخاطب

en: Contact Logging Report (Detail)
fa_IR: گزارش تماس ورود به سیستم (جزئیات)

en: Contact Logging Report (Summary)
fa_IR: گزارش ورود مخاطبین به سیستم (خلاصه)

en: Contact Merge
fa_IR: ادغام مخاطب

en: Contact Merged
fa_IR: مخاطب ادغام شده

en: Contact Modified
fa_IR: تماس اصلاح شده است

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
fa_IR: مخاطبین چند سابقه ای %پیام وضعیت%

en: Contact Name
fa_IR: نام تماس

en: Contact Notes
fa_IR: یادداشت های مخاطب

en: Contact Page
fa_IR: صفحه تماس

en: Contact Phone
fa_IR: دفتر تلفن

en: Contact Prefix
fa_IR: پيشوند تماس

en: Contact Profile
fa_IR: نمایه ارتباطی

en: Contact Records for Contributors
fa_IR: سوابق مخاطب برای مشارکت کننده ها

en: Contact Records for Event Participants
fa_IR: سوابق مخاطب برای شرکت کنندگان رویداد

en: Contact Records for Members
fa_IR: سوابق مخاطب برای عضویت ها

en: Contact Reference
fa_IR: مرجع مخاطب

en: Contact Reference Autocomplete Options
fa_IR: تکمیل خودکار گزینه های ارجاع به مخاطبین

en: Contact Relationships
fa_IR: روابط مخاطب

en: Contact Saved
fa_IR: مخاطب دخیره شد

en: Contact Search
fa_IR: جستجو مخاطب

en: Contact Smart Group View Options
fa_IR: گزینه های دیدن مخاطب

en: Contact Source
fa_IR: با ماخذ تماس بگیرید

en: Contact Status
fa_IR: وضعیت گروه مخاطب

en: Contact Sub Type
fa_IR: زیر گروه مخاطب

en: Contact Subtype
fa_IR: زیرنوع تماس

en: Contact Subtype %1
fa_IR: نوع وابسته ی مخاطب 1%

en: Contact Subtype (Contact A)
fa_IR: زیرگروه مخاطب(مخاطب A)

en: Contact Subtype (Contact B)
fa_IR: زیرگروه مخاطب(مخاطب B)

en: Contact Subtype A
fa_IR: نوع وابسته ی مخاطب a

en: Contact Subtype B
fa_IR: نوع وابسته مخاطب b

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
fa_IR[0]: نوع فیلد زیرشاخه نوع از% شمارش مخاطبین به روز رسانی نشد
fa_IR[1]: نوع فیلد زیرشاخه نوع از% شمارش مخاطبین به روز رسانی نشد

en: Contact Suffix
fa_IR: پسوند تماس

en: Contact Summary
fa_IR: خلاصه وضعیت مخاطب

en: Contact Summary:
fa_IR: خلاصه وضعیت مخاطب:

en: Contact Tags
fa_IR: برچسب های مخاطب

en: Contact Type
fa_IR: نوع تماس

en: Contact Type (Contact A)
fa_IR: نوع مخاطب( مخاطبA)

en: Contact Type (Contact B)
fa_IR: نوع مخاطب( مخاطبB)

en: Contact Type A
fa_IR: تماس نوع A

en: Contact Type B
fa_IR: تماس نوع B

en: Contact Type Description
fa_IR: توصیف نوع مخاطب

en: Contact Type ID
fa_IR: شناسایی نوع مخاطب

en: Contact Type Icon
fa_IR: ایکون تماس

en: Contact Type Image URL
fa_IR: تصویر نوع مخاطب

en: Contact Type Is Active?
fa_IR: نوع مخاطب فعال است؟

en: Contact Type Label
fa_IR: برچسب نوع مخاطب

en: Contact Type Mismatch
fa_IR: این نوع مخاطب تطابق ندارد

en: Contact Type for Contact A
fa_IR: نوع مخاطب برای مخاطب a

en: Contact Type for Contact B
fa_IR: نوع مخاطب برای مخاطب b

en: Contact Type is Reserved?
fa_IR: نوع مخاطب رزرو شده است؟

en: Contact Type(s)
fa_IR: نوع(انواع) مخاطب

en: Contact Type: %1
fa_IR: نوع تماس:٪ 1

en: Contact View Options
fa_IR: گزینه های دیدن مخاطب

en: Contact and Campaign
fa_IR: مخاطب و کمپین

en: Contact and Financial Type
fa_IR: مخاطب و نوع مالی

en: Contact and Payment Method
fa_IR: اتصال تماس و نحوه پرداخت

en: Contact and Recurring
fa_IR: مخاطب و مکرر

en: Contact has been added to '%1'.
fa_IR: مخاطب به %1افزوده شد

en: Contact has been created
fa_IR: مخاطب به روزرسانی شده است

en: Contact has been deleted
fa_IR: مخاطب حذف شد

en: Contact has been updated
fa_IR: تماس بارگذاری شد

en: Contact has been viewed
fa_IR: تماس دیده شده است

en: Contact identifier from external system
fa_IR: شناسنده مخاطب از سيستم خارجى

en: Contact image deleted successfully
fa_IR: تصویر مخاطب باموفقیت حذف گردید

en: Contact is Deceased
fa_IR: مخاطب فوت کرده است

en: Contact is in Trash
fa_IR: مخاطب به سطل زباله منقل شد

en: Contact listings.
fa_IR: لیست مخاطبین

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
fa_IR: اخبار شمارش برای وارد شدن

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
fa_IR: اخبار برای وارد شدن بصورت خلاصه

en: Contact type
fa_IR: نوع تماس

en: Contact type names should not use reserved keywords.
fa_IR: امکان استفاده از واژه های کلیدی رزرو شده در نام مخاطبان ندارد.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
fa_IR: برای دریافت اطلاعات درباره ی مشارکت هایی که پیش از ان دسته که در بالا لیست شده اند، اتفاق افتاده اند،با ما تماس بگیرید.

en: Contact was merged into another contact
fa_IR: مخاطب با مخاطب دیگری ادغام شد

en: Contact who should be added to the group
fa_IR: مخاطبی که باید به گروه اضافه شود

en: Contact who should be removed from the group
fa_IR: مخاطبی که باید از گروه حذف شود

en: Contact will be added to selected group.
fa_IR: مخاطب به گروه انتخاب شده اضافه خواهد شد

en: Contact will be removed from selected group.
fa_IR: مخاطب از گروه انتخاب شده حذف خواهد شد

en: Contact with no email must have a name.
fa_IR: مخاطب بدون ایمیل باید دارای اسم باشد

en: Contact with no name must have an email.
fa_IR: مخاطب بدون اسم باید آدرس ایمیل داشته باشد

en: Contact your site administrator for help creating reports.
fa_IR: با مدیر سایت خود برای کمک در امر ساختن گزارش تماس برقرار کنید

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
fa_IR: اگر نیاز به استفاده از FROM در فرستادن ایمیل دارید با مدیر وب‌سایت تماس بگیرید.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
fa_IR: ز به استفاده از FROM در فرستادن ایمیل دارید با مدیر وب‌سایت تماس بگیرید

en: Contact's Gender
fa_IR: جنسیت مخاطب

en: Contact's Groups
fa_IR: گروه های مخاطب

en: Contact's first name.
fa_IR: اسم مخاطبین

en: Contact's last name.
fa_IR: فامیلی مخاطبین

en: Contact's middle name.
fa_IR: اسم وسط مخاطبین

en: Contact(s)
fa_IR: مخاطب(ها)

en: Contacts
fa_IR: تماس با ما

en: Contacts %%StatusMessage%%
fa_IR: مخاطبین%%حالت مسیج%%

en: Contacts AND Cases
fa_IR: اطلاعات تماس و موارد

en: Contacts Added
fa_IR: مخاطب های اضافه شده

en: Contacts Merged
fa_IR: مخاطبین ادغام شده

en: Contacts created on this site are added to this group
fa_IR: اطلاعات مخاطبین ایجاد شده در این سایت به گروه اضافه می شوند.

en: Contacts in Group: %1
fa_IR: مخاطبها در گروه:%1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
fa_IR: مخاطبین در گروه<strong>%1</strong>در ذیل لیست شده اند

en: Contacts in this Group
fa_IR: مخاطبین موجود در این گروه

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
fa_IR: مخاطبین این گروه به مجوزهای نقش مدیریتی مرتبط شده اند

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
fa_IR: تماس با 'انجام اس ام اس' از دریافت پیام های فله SMS حذف خواهد شد و فعالیت ارسال پیامک غیر فعال خواهد شد.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
fa_IR: تماس با 'Do not email' از دریافت نامه های CiviMail حذف خواهد شدو فعالیت ارسال ایمیل برای آنها غیرفعال خواهد شد.با این وجود هنوز ایمیلهایی برای تأییدیه های دریافتی و تأیید ثبت نام دریافت خواهند کرد.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
fa_IR: تماس با 'ایمیل نکنید' زمانی که برچسب های پستی ایجاد می شوند، حذف می شوند.

en: Contacts with a Relationship Type of:
fa_IR: مخاطبین با نوع ارتباط:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
fa_IR: تماس با هر یک از گزینه های حریم خصوصی بررسی شده به طور پیش فرض از نتایج جستجوی شما حذف می شود. مثال: اگر "تلفن را انتخاب نکنید" را انتخاب کرده و مخاطبین را با یک آدرس در یک شهر خاص جستجو کنید، سپس مخاطبین آن شهر که "انتخاب نشده اند" انتخاب شده و به عنوان یک گزینه حفظ حریم خصوصی از نتایج جستجو حذف خواهند شد.

en: Contacts with no preferred language
fa_IR: مخاطبینی که زبان خاصی را انتخاب نکرده اند.

en: Contains
fa_IR: حاوى

en: Content / Components
fa_IR: متن/جزئ

en: Content and format for mailing labels.
fa_IR: محتوا و قالب بندی برچسب های پستی.

en: Contents of the Return-Path header.
fa_IR: مخاطبین سرصفحه مسیر برگشت

en: Continue
fa_IR: ادامه

en: Continue Later
fa_IR: بعدا ادامه بده

en: Continue Mailing
fa_IR: ادامه دادن به ارسال ایمیل

en: Contribute
fa_IR: مشارکت کردن

en: Contribute %1 Instead
fa_IR: به جای ان 1% مشارکت کنید

en: Contribute Now
fa_IR: الان مشارکت کنید

en: Contribute!
fa_IR: مشارکت کردید!

en: Contribution
fa_IR: همکاری و مشارکت

en: Contribution #
fa_IR: #سهمیه

en: Contribution %%StatusMessage%%
fa_IR: مشارکت %%پیام حالت%%

en: Contribution Aggregate
fa_IR: مجموع مشارکت ها

en: Contribution Aggregate by Relationship
fa_IR: مصالح سهم رابطه

en: Contribution Amount
fa_IR: مقدارسهم

en: Contribution Amount Stats
fa_IR: آمار مقدار مشارکت

en: Contribution Amounts
fa_IR: مقادیر مشارکت

en: Contribution Amounts Label
fa_IR: برچسب مقدار مشارکت

en: Contribution Amounts section enabled
fa_IR: قسمت مقادیر مشارکت به کار افتاد

en: Contribution Avg
fa_IR: میانگین مشارکت

en: Contribution Bulk Entry
fa_IR: ورود گروهی مشارکت

en: Contribution Campaign
fa_IR: کمپین همکاری

en: Contribution Cancel Date
fa_IR: تاریخ لغو همکاری

en: Contribution Cancel Reason
fa_IR: دلیل لغو همکاری

en: Contribution Count
fa_IR: شمار سهمیه

en: Contribution Currency
fa_IR: واحد پول مشاركت

en: Contribution Dashboard
fa_IR: صفحه ی مشارکت

en: Contribution Date From
fa_IR: تاریخ سهم از

en: Contribution Date Received
fa_IR: اطلاعات همکاری رسید

en: Contribution Detail Report
fa_IR: گزارش جزئیات سهام

en: Contribution Grouping
fa_IR: گروه بندی مشارکت ها

en: Contribution Honor Roll
fa_IR: دسته مشارکت افتخاری

en: Contribution ID
fa_IR: شناسه همکاری

en: Contribution Information
fa_IR: اطلاعات مشارکت

en: Contribution Invoice
fa_IR: فاکتور مشارکت

en: Contribution Invoice: %1
fa_IR: فاکتور مشارکت:1%

en: Contribution Label
fa_IR: برچسب مشاکت

en: Contribution Links
fa_IR: لینک های مشارکت

en: Contribution Logging Report (Detail)
fa_IR: گزارش ورود مشترکین به سیستم (جزئیات)

en: Contribution Logging Report (Summary)
fa_IR: گزارش ورود مشترکین به سیستم (خلاصه)

en: Contribution Note
fa_IR: یادداشت مشترک

en: Contribution Note %1 %2
fa_IR: نامه رسمی مشارکت 1%  2%

en: Contribution OR Soft Credit?
fa_IR: شراكت يا مشاركت غير مستقيم؟

en: Contribution Ordinality
fa_IR: ترتیب سهام

en: Contribution Page
fa_IR: صفحه مشارکت

en: Contribution Page / Event
fa_IR: صفحه/رویداد مشارکت

en: Contribution Page Configuration
fa_IR: پیکربندی صفحه مشارکت

en: Contribution Page Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد صفحه مشارکت

en: Contribution Page Currency
fa_IR: واحد پول صفحه مشارکت

en: Contribution Page End Date
fa_IR: تاریخ پایان صفحه مشارکت

en: Contribution Page Introduction Text
fa_IR: متن معرفی صفحه مشارکت

en: Contribution Page Start Date
fa_IR: تاریخ شروع صفحه مشارکت

en: Contribution Page Title
fa_IR: عنوان صفحه مشارکت

en: Contribution Pages
fa_IR: صفحات مشارکت

en: Contribution Product ID
fa_IR: شناسه محصول مشارکت

en: Contribution Receipt
fa_IR: رسید مشارکت

en: Contribution Receipt Not Sent
fa_IR: رسید مشارکت ارسال نشد.

en: Contribution Receipt Sent
fa_IR: رسید مشارکت ارسال شد.

en: Contribution Reports
fa_IR: گزارشات مشارکت ها

en: Contribution Soft Credit ID
fa_IR: شناسه اعتبار نرم مشارکت

en: Contribution Source
fa_IR: منبع همکاری

en: Contribution Status
fa_IR: حالت اشتراکی

en: Contribution Status ID
fa_IR: شناسه وضعیت سهام

en: Contribution Summary
fa_IR: خلاصه مشارکت

en: Contribution Summary Report
fa_IR: گزارش خلاصه سهام

en: Contribution Thank-you Not Sent
fa_IR: سپاسگزاری از مشارکت ها ارسال نشد.

en: Contribution Thank-you Sent
fa_IR: سپاسگزاری از مشارکت ها ارسال شد.

en: Contribution Total
fa_IR: مشارکت کلی

en: Contribution Transaction ID
fa_IR: شناسه مشارکت تراکنش

en: Contribution Type
fa_IR: نوع مشارکت

en: Contribution Widget
fa_IR: ویدجت مشارکت

en: Contribution amount cannot be more than %1.
fa_IR: مقدار مشارکت نمی تواند بیشتر از 1% باشد.

en: Contribution amount must be at least %1
fa_IR: مقدار مشارکت باید حداقل 1% باشد

en: Contribution and Membership Details
fa_IR: جزییات عضویت و مشارکت

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
fa_IR: مشارکت نمی تواند کمتر از صفر باشد. بنابراین لطفا گزینه ها را انتخاب کنید.

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
fa_IR: جزییات مشترک برای هر نوعی علاوه بر عضویت برای فعالیت برای عضویت ها

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
fa_IR: فایل وارد کردن کشارک  باید شامل داده های مورد نیاز برای <strong>انطباق مشارکت ها با مشارکت کننده ها</strong> باشد. این 'انطباق' می تواند به چندین روش مختلف کنترل شود:

en: Contribution is Pay Later?
fa_IR: ایا سهام با پرداخت در آینده است؟

en: Contribution is Recurring?
fa_IR: ایا مشارکت مکرر است؟

en: Contribution is a Test?
fa_IR: ایا مشارکت یک ازمون است؟

en: Contribution listings.
fa_IR: لیست مشارکت

en: Contribution submitted by a staff person using contributor's credit card
fa_IR: مشارکت ثبت شده توسط کارمند با استفاده از کارت اعتباری شرکت کننده

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for renewal
fa_IR: مشارکت ثبت شده توسط کارمند با استفاده از کارت اعتباری عضو برای تمدید

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for signup
fa_IR: مشارکت ثبت شده توسط کارمند با استفاده از کارت اعتباری عضو برای ثبت نام

en: Contribution was made through this personal campaign page.
fa_IR: مشارکت از طریق این صفحه کمپین شخصی انجام شده

en: Contributions
fa_IR: مشارکت

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
fa_IR: مشارکت - هشدار نسخه سازی شرکت

en: Contributions - Invoice
fa_IR: مشارکت - فاکتور

en: Contributions - Receipt (off-line)
fa_IR: مشارکت - رسید (آفلاین)

en: Contributions - Receipt (on-line)
fa_IR: مشارکت - رسید (آنلاین)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
fa_IR: مشارکت - به روز رسانی حواله  مکرر

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
fa_IR: مشارکت - اعلان ملغی سازی مکرر

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
fa_IR: مشارکت - اعلان آغاز و پایان مکرر

en: Contributions - Recurring Updates
fa_IR: مشارکت - به روز رسانی مکرر

en: Contributions Charts
fa_IR: چارت های مشارکت ها

en: Contributions OR Soft Credits?
fa_IR: مشارکت ها یا مشارکت غیرمستقیم؟

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
fa_IR: مشارکت یا مشارکت غیر مستقیم؟ - فقط مشارکت غیرمستقیم

en: Contributions Only
fa_IR:  فقط مشارکت ها

en: Contributions and Soft Credits
fa_IR: مشارکت و اعتبارات مشارکت غیرمستقیم

en: Contributions by Household Report
fa_IR: گزارش مشارکت توسط اعضای داخلی

en: Contributions by Organization Report
fa_IR: گزارش مشارکت توسط سازمان

en: Contributions made in Year X and not Year Y
fa_IR: مشارکت ها در سال x و نه در سال y اتفاق افتاد

en: Contributions made in honor of %1
fa_IR: مشاركت با ضمانت جناب  ... شكل گرفته است 1%

en: Contributions made in your honor
fa_IR: مشارکت ها در بخش افتخارات ایجاد شد

en: Contributions received from %1 since inception.
fa_IR: مشارکت از زمان شروع 1% دریافت کرده است.

en: Contributor
fa_IR: مشترک

en: Contributor Group(s)
fa_IR: گروه (های) مشترکین

en: Contributor Name
fa_IR: نام شرکت کننده

en: Contributor Profiles
fa_IR: نمایه شرکت کننده

en: Contributor Tag(s)
fa_IR: برچسب (های) مشترکین

en: Contributor's Email
fa_IR: پست الکترونیک شرکت کنندگان

en: Contributor's Name
fa_IR: نام مولف

en: Contributor's Phone
fa_IR: شماره تلفن شرکت کننده

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
fa_IR: این گزینه نمایش هریک از گروه های هوشمندی که یک یک مخاطب عضو آن است را در هریک از تب های "گروههای" مخاطبین  کنترل می کند.

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Copy %1
fa_IR: کپی 1%

en: Copy %1 of %2
fa_IR: 1% از 2% کپی شده است.

en: Copy Event
fa_IR: کپی کردن رویداد

en: Copy Label Format
fa_IR: کپی فرمت/قالب برچسب

en: Copy Price Set
fa_IR: کپی قیمت گذاری

en: Copy To Case
fa_IR: کپی به کیس

en: Copy of
fa_IR: رونوشت از

en: Copy of %1
fa_IR: کپی از 1%

en: Copy of Contribution Receipt
fa_IR: کپی از رسید مشارکت

en: Copy this link to share directly with your network!
fa_IR: این لینک را کپی کنید تا با شبکه تان سریعا به اشتراک بگذارید.

en: Copy to Case
fa_IR: کپی به پرونده

en: Cornish
fa_IR: کورنی

en: Corsican
fa_IR: کرسی

en: Cost
fa_IR: هزینه

en: Cost of Sales
fa_IR: سود فروش

en: Cost of Sales Account is
fa_IR: حساب سود فروش....هست

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
fa_IR: جزئیات فیلد سفارشی%1%2%3پیدا نشد

en: Could Not Remove
fa_IR: پاک نشد

en: Could not connect to MailStore for
fa_IR: نمی توان به  MailStore متصل شد.

en: Could not connect to the database server.
fa_IR: امکان اتصال به سرور پایگاه داده وجود ندارد.

en: Could not create a database trigger.
fa_IR: امکان ایجاد یک trigger پایگاه داده وجود ندارد.

en: Could not create a table in the database.
fa_IR: امکان ایجاد جدول در پایگاه‌داده وجود ندارد.

en: Could not create a temp table.
fa_IR: امکان ایجاد جدول موقتی وجود ندارد.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
fa_IR: بافرض نه. نمی‌توان تشخیص داد که آیا MySQL از InnoDB پشتیبانی می‌کند.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
fa_IR: بافرض نه. نمی‌توان تشخیص داد که آیا MySQL از InnoDB پشتیبانی می‌کند.

en: Could not find %1 in path tree
fa_IR: 1% در نمودار مسیر یافت نشد

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
fa_IR: %1 در جستجوی ساختاری پیدا نشد

en: Could not find Interviewer Id.
fa_IR: شناسه مصاحبه کننده یافت نمیشود

en: Could not find Interviewer.
fa_IR: نمتوانم مصاحبه کننده انتخاب کنم

en: Could not find Survey Id.
fa_IR: شناسه نظرسنجی پیدا نشد.

en: Could not find Survey.
fa_IR: نظرسنجی‌ای یافت نشد.

en: Could not find a mailing id
fa_IR: شناسه ایمیل یافت نمی شود.

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
fa_IR: شناسه نوع فعالیت معتبر برای ایمیل ورودی یافت نشد.

en: Could not find an email address.
fa_IR: آدرس ایمیل پیدا نمی شود

en: Could not find any records to process.
fa_IR: داده ای جهت انجام عملیات یافت نشد.

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
fa_IR: اطلاعات تماس برای نشر رزرو رای دهندگان پیدا نشد یا اطلاعات تماس مصاحبه از دست رفت.

en: Could not find contacts for reservation.
fa_IR: تماس ها برای رزرو پیدا نشد.

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
fa_IR: اطلاعات تماس برای رزرو رای دهندگان پیدا نشد یا اطلاعات تماس مصاحبه از دست رفت.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
fa_IR: فیلد سفارشی برای  %1, %2, %3
     یافت نشد.

en: Could not find respondents to release.
fa_IR: نمی تواند پاسخ دهندگان را برای  انتشار پیدا کند.

en: Could not find source page id.
fa_IR: شناسه صفحه منبع نمیتواند یافت شود

en: Could not find survey for %1 respondents.
fa_IR: پرسشنامه 1% از پاسخ دهندگان پیدا نشد.

en: Could not find template for the instance.
fa_IR: قادر به پیدا کردن الگو برای این نمونه نیست

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
fa_IR: نمیتواند الگوی گزارش را پیدا کند مطمئن شوید که الگوی گزارش ثبت شده است یا url  صحیح میباشد

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
fa_IR: می توان پارامتر شناسه مخاطب  مورد نیاز (شناسه =) را برای مشاهده سابقه مخاطب در یک پروفایل پیدا کرد.

en: Could not find valid value for %1
fa_IR: مقدار صحیح برای %1 یافت نشد.

en: Could not find valid value for %1 (%2)
fa_IR: مقدار صحیح برای  %1 (%2)
     یافت نشد.

en: Could not get a contact id and/or contact type
fa_IR: هویت مخاطب/یا نوع مخاطب قابل دستیابی نیست

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
fa_IR: نوع مخاطب و یا هویتش قابل دستیابی نیست

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
fa_IR: برای مخاطب نوع %1 مخاطب نوع وابسته معتبر قابل دستیابی نیست

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
fa_IR: نمی توان درمورد موضوع دسته ی پایگاه داده اطلاعات به دست آورد.

en: Could not get the contact ID
fa_IR: هویت مخاطب قابل دسترسی نیست

en: Could not initiate connection to payment gateway
fa_IR: عدم ارتباط برای آغاز عملیات پرداخت

en: Could not login to the database.
fa_IR: امکان ورود به پایگاه داده وجود ندارد.

en: Could not move custom file to custom upload directory
fa_IR: فایل خاص قابل انتقال به فهرست راهنما بارگذاری نمیباشد

en: Could not obtain a write lock for the database table.
fa_IR: نمی توان یک قفل/رمز نوشتاری را برای جدول پایگاه  داده ایجاد کرد.

en: Could not query database server variables.
fa_IR: نمی توان متغیرهای سرور پایگاه داده را استنطاق کرد.

en: Could not release the lock for the database table.
fa_IR: نمی توان قفل/رمز برای جدول پایگاه داده را ازاد کرد.

en: Could not select the database.
fa_IR: امکان انتخاب پایگاه داده وجود ندارد.

en: Could not update the Recurring contribution details
fa_IR: بروزرسانی جزئیات مشارکت مکرر مقدور نمی باشد

en: Count
fa_IR: شمار

en: Count data for smart groups is not currently calculated. You may click Update Smart Groups to generate it. Be aware this can cause significant server load
fa_IR: از دیتا برای کروههای هوشمند استفاده کنید

en: Counted
fa_IR: شمارش شده

en: Counted?
fa_IR: شمارش شده؟

en: Country
fa_IR: کشور

en: Country (Home)
fa_IR: کشور(خانه)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
fa_IR: کشورو ایالت/استان باید با مسافت جستجو گردد

en: Country ID
fa_IR: کد شناسه کشور

en: Country ISO Code
fa_IR: کد ISO کشور

en: Country Phone Prefix
fa_IR: پیش شماره تلفن کشور

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
fa_IR: مقدار ورودی کشور در جدول است اما "در دسترس نیست": "این کشور معتبر است، اما در فهرست کشورهای موجود در حال حاضر برای سایت شما پیکربندی نشده است.این را می توان مشاهده و تغییر داد از اداره> محلی سازی> زبان محل های ارز. "

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
fa_IR: مقدار ورودی کشور  در جدول کشور نیست: "به نظر میرسد ارزش کشور  نامعتبر است. در مقیاس CiviCRM کشورها هیچ ارزشی ندارد."

en: Country name (e.g. Canada).
fa_IR: نام کشور (برای مثال: کانادا)

en: County
fa_IR: قابل شمارش

en: County Abbreviation
fa_IR: اختصار نام دهکده

en: County ID
fa_IR: شناسه بخش

en: County does not match the selected State/Province
fa_IR: کشور انتخابی با ایالت/استان انتخاب شده هماهنگ نیست

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
fa_IR: مقدار ورودی شهرستان در جدول شهرستان: به نظر میرسد ارزش شهر نامعتبر است این با هیچ ارزشی در CiviCRM جدول شهرستانها مطابقت ندارد.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
fa_IR: اسم شهرستان. اگر قصد دارید اسم شهرستان را در صفحه های نمایشتان درج کنید، بخش شهرستان باید زیر قسمت ویرایش آدرس باشد؛ فیلد آدرس در این صفحه، و اسامی شهرستان باید به جدول شهرستان_civicRM در پایگاه داده هایتان اضافه شوند.

en: Courier
fa_IR: فونت کوریر

en: Cover Sheet for %1
fa_IR: پوشش کاغذی برای 1%

en: Create
fa_IR: ایجاد کردن

en: Create Batch
fa_IR: ایجاد دسته

en: Create CMS User?
fa_IR: آیا کاربر مدیریت محتوا ساخته شود؟

en: Create Date
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Create Membership
fa_IR: ایجاد عضویت

en: Create New
fa_IR: جدید را ایجاد کنید

en: Create New Group
fa_IR: گروه جدیدی بسازید

en: Create PDF Letter
fa_IR: ایجاد نامه PDF

en: Create Profile
fa_IR: ایجاد پروفایل

en: Create Related Membership
fa_IR: ایجاد عضویت مربوطه

en: Create Report
fa_IR: ایجاد گزارش

en: Create User Record
fa_IR: ثبات کاربررا بساز

en: Create User Record for %1
fa_IR: برای %1 یک ثبات ایجادکنید

en: Create a Personal Campaign Page
fa_IR: صفحه کمپین خصوصی بسازید.

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
fa_IR: ایجاد یک صفحه ی کمپین شخصی برای کمپین دیگر:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
fa_IR: یک گروه فیلد سفارشی که برای شرکت کنندگان استفاده می شود ایجاد کنید.

en: Create a new contact record in CiviCRM
fa_IR: رکورد جدید در  سامانه مدیریت ارتباط با مشتری را ایجاد کنید

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to 'Include Profile' field below. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
fa_IR: با کلیک کردن روی کلید 'ایجاد کردن' کنار زمینه ی 'شامل شدن پروفایل' در پایین، یک پروفایل جدید بسازید. پروفایل جدیدتان را نام گزاری کنید(برای مثال 'اطلاعات مشارکت').

en: Create a new set of options
fa_IR: ایجاد گزینه های جدید

en: Create a new tag and assign it to imported records
fa_IR: یک تگ جدید ایجاد کنید و آن را به سوابق وارد شده اختصاص دهید

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
fa_IR: یک گزارش ایجاد کنید(برای مثال اطلاعات شرکت کننده)

en: Create an account?
fa_IR: ساخت یک حساب؟

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
fa_IR: ایجاد یک دسته  حسابداری (با دسترسی به CiviContribute و View Own/All Manual Batches)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
fa_IR: گزینه ای را ایجاد کنید برای هر نوع عضویت برای نوعی که میخواهید انتخابی به او بدهید.نام انتخاب و مقدارش به طور خودکار با نوع عضویت پر میشود 
    بهرحال میتوانید از این گزینه ها در همگام لزوم استفاده کنید

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
fa_IR: ایجاد و ویرایش قوانین، تغییر قوانین تحت نظارت و قوانین بدون نظارت

en: Create and update grants
fa_IR: ساخت و به روز رسانی امتیازات

en: Create and update memberships
fa_IR: ایجاد و به روزرسانی عضویت ها

en: Create and update pledges
fa_IR: ساخت و به روز رساني وثيقه

en: Create date
fa_IR: تاريخ شكل گيري

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
fa_IR: ایجاد رویدادها،نمایش تمام رویدادها و ثبت های شرکت کنندگان(برای مخاطبین نمایان)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
fa_IR: ایجاد پیوند بین%1-%2 (CaseID: %3) و %4- % 5 (CaseID: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
fa_IR: لینک هایی برای صفحۀ فهرست با کپی کردن آدرس وب زیر،ایجاد کنید و آن را به شرح رویداد زیر/یا بعنوان آیتم های منو یا لینک ها در هر قسمتی از سایت خود،اضافه کنید.

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
fa_IR: کمپین های جدید، انواع نظرسنجی ها و دادخواست، و موقعیت های آن ها را ایجاد کنید

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
fa_IR: کمپین ها، نظرسنجی ها و دادخواست، و پاسخ دهندگان رزرو جدید ایجاد کنید

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
fa_IR: گروه های جدید ایجادکنید،تنظیمات گروه را ویرایش کنید(مانند نام گروه و نمایش)گروه ها را حذف کنید

en: Create new location
fa_IR: فضای جدیدی ایجاد کنید

en: Create new result set
fa_IR: مجموعه نتایج جدید ایجاد کنید

en: Create report from this template
fa_IR: ساختن گزارش جديد براى اين الگو

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
fa_IR: برای کاربران خود از هر کدام از الگوهای گزارش فهرست شده ی زیر گزارش بسازید.برای شروع روی عنوان الگو کلیک کنید .روی گزارش (ها) موجود کلیک کنید تا تا هر گزارشی که ز آن الگو ساخته شده را ببینید.

en: Create your own fundraising page
fa_IR: صفحه جمع اوری پول خودتان را بسازید

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
fa_IR: بررسی خود را با انتخاب مکانی از نظر نوع ثبت یا زمینه انتخاب کنید که اپراتور و ویژگی وارد شده چیزی باشد که شما میخواهید.میتوانید یک یا بسیاری زمینه را انتخاب کنید که شامل شماره شود

en: Created
fa_IR: ایجاد شده

en: Created By
fa_IR: ساخته شده توسط

en: Created By:
fa_IR: ايجاد شده توسط:

en: Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Created Date:
fa_IR: ايجاد شده در تاريخ:
    تاريخ ايجاد:

en: Created ID
fa_IR: شناسه ی ایجاد شده

en: Created On
fa_IR: ایجاد شده در

en: Created by
fa_IR: ایجاد شده توسط

en: Created contact
fa_IR: ایجاد تماس

en: Created date cannot be greater than current date
fa_IR: تاریخ/تاریخچه ی ایجاد شده، نباید از تاریخ کنونی بزرگ تر/جلوتر باشد

en: Created mailing
fa_IR: ایجاد ایمیل

en: Created or Sent by
fa_IR: ایجاد شده یا ارسال شده توسط

en: Creates a Text Link for various activity actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  اقدامات فعالیت

en: Creates a Text Link for various contact actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  عملکرد مخاطب

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  اقدامات مشارکت

en: Creates a Text Link for various event actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  اقدامات رویداد

en: Creates a Text Link for various participant actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  اقدامات شرکت کنندگان

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
fa_IR: ساخت لینک متن برای انواع  اقدامات رابطه

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
fa_IR: ساخت صفحه کمپین شخصی خودتان راحت است. قسمت اطلاعات پایه ای زیر را پر کنید، این قسمت به شما اجازه مدیریت صفحه ودعوت دوستان برای حمایت صفحه تان را می دهد. سپس روی "ادامه" کلیک کنید تاصفحه تان را منتشرو شخصی کند

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
fa_IR: ساخت صفحه کمپین شخصی خودتان راحت است. قسمت اطلاعات پایه‌ای زیر را پر کنید، این قسمت به شما اجازه مدیریت صفحه و دعوت دوستان برای حمایت صفحه‌تان را می‌دهد. سپس روی "ادامه" کلیک کنید تا صفحه‌تان را منتشر و شخصی کند.

en: Credit Amount:
fa_IR: میزان اعتبار:

en: Credit Card
fa_IR: کارت اعتباری

en: Credit Card Contribution
fa_IR: مشارکت کارت اعتباری

en: Credit Card Information
fa_IR: مشخصات کارت اعتباری

en: Credit Card Payment
fa_IR: پرداخت كارت اعتباري

en: Credit Card Pledge Payment
fa_IR: پرداخت های متعهد کارت اعتباری

en: Credit Liability Account is
fa_IR: حساب مسئولیت اعتباری است

en: Credit Note ID
fa_IR: شناسه یادداشت های اعتباری

en: Credit Note Number:
fa_IR: شماره صورت وضعیت اعتباری:

en: Credit Note#:
fa_IR: شماره صورت وضعیت اعتباری:

en: Credit card payment is not for Refund payments use
fa_IR: پرداخت کارت اعتباری را نمیتوان برای بازپرداخت استفاده کرد

en: Credit card type not supported by Realex:
fa_IR: نوع کارت اعتباری از سوی realex نا معتبر است

en: Credit to a Personal Campaign Page
fa_IR: به حساب بستانکاری یک صفحه کمپین شخصی زده شد

en: Credit/Contra Revenue Account is
fa_IR: حساب اعتباری/کنترا هست

en: Cree
fa_IR: کری

en: Criteria
fa_IR: ضوابط

en: Croatian
fa_IR: کروات

en: Cron Flush
fa_IR: کرن فلاش

en: Cron Not Running
fa_IR: cron در حال اجرا نیست

en: Cron Running OK
fa_IR: اجرای موفقیت آمیز cron

en: Cumulative
fa_IR: تصاعدی

en: Curl is not installed
fa_IR: curl نصب نشده است

en: Currencies Enabled
fa_IR: نماد و سمبل واحد پولی/ارزی

en: Currency
fa_IR: واحد پول

en: Currency ID
fa_IR: شناسه ی واحد پولی/ارزی

en: Currency Numeric Code
fa_IR: کد/رمز عددی واحد پولی/ارزی

en: Currency Symbol
fa_IR: نماد و سمبل واحد پولی/ارزی

en: Currency Type
fa_IR: نوع واحد پول

en: Currency used for the Contribution
fa_IR: واحد پول استفاده شده برای مشارکت

en: Current
fa_IR: فعلی

en: Current #
fa_IR: فعلی #

en: Current Attachment(s)
fa_IR: پیوست(های) فعلی

en: Current Campaigns
fa_IR: کمپین فعلی

en: Current Codes
fa_IR: کد فعلی

en: Current Cycle End Date
fa_IR: تاریخ پایان چرخه کنونی

en: Current Cycle Start Date
fa_IR: تاريخ شروع دوره كنونى

en: Current Employee
fa_IR: شغل فعلی

en: Current Employee?
fa_IR: شغل فعلی

en: Current Employer
fa_IR: کارمند کنونی

en: Current Employer ID
fa_IR: هویت صاحبکار اصلی

en: Current Employer Report
fa_IR: گزارش کارفرما جاری

en: Current Fiscal Year-To-Date
fa_IR: سال مالی جاری به روز

en: Current Membership?
fa_IR: عضویت فعلی؟

en: Current Month-To-Date
fa_IR: ماه جاری تا امروز

en: Current Relationships
fa_IR: روابط جاری

en: Current Selections
fa_IR: گزینه های کنونی

en: Current Start Date
fa_IR: تاريخ شروع كنونى

en: Current Status
fa_IR: وضعیت فعلی

en: Current Total
fa_IR: مجموع کنونی

en: Current Year-to-Date
fa_IR: سال جاری تا امروز

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
fa_IR: عضویت های غیرفعال و فعال برای 1درصد در فهرست زیر آمده اند

en: Current calendar month to-date
fa_IR: ماه جاری تا امروز

en: Current calendar year to-date
fa_IR: سال جاری تا امروز

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
fa_IR: نام کارفرمای فعلی به صورت تغییر یافته در فرم ویرایش مخاطبین، در این محل نمایش داده می شود. ممکن است بخواهید این اطلاعات را در خطی مجزا داشته باشید؛ برای این کار پس از ستون نام ها کلید Enter  را فشار دهید تا به خط بعد بروید.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
fa_IR: معیار فیلتر فعلی مخاطب مورد نظری  نداشته است که به گروه اضافه کند

en: Current quarter to-date
fa_IR: سه ماهاخیر تا امروز

en: Current week to-date
fa_IR: هفته جاری تا امروز

en: Current<br />Participant
fa_IR: شرکت کنندۀ کنونی

en: Custom
fa_IR: سفارشی

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fa_IR: سفارش٪ 1 یک فیلد ضروری است اگر٪ 1 از نوع سفارشی باشد.

en: Custom %1
fa_IR: سفارش%1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fa_IR: سفارش٪ 1 یک فیلد ضروری است اگر٪ 1 از نوع سفارشی باشد.

en: Custom Addressee
fa_IR: آدرس سفارشی

en: Custom Data
fa_IR: داده سفارشی

en: Custom Data Field
fa_IR: تاریخ فیلد سفارش

en: Custom Data Fields
fa_IR: فیلدهای داده های سفارشی

en: Custom Data Type
fa_IR: نوع داده سفارشی

en: Custom Email Greeting
fa_IR: ایمیل تبریک سفارشی

en: Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی

en: Custom Field Attributes
fa_IR: خصوصیات فیلد مشتری

en: Custom Field Default
fa_IR: پیش فرض فیلد مشتری

en: Custom Field Formatting
fa_IR: شکل گیری فیلد مشتری

en: Custom Field ID
fa_IR: هویت فیلد مشتری

en: Custom Field Is Active?
fa_IR: فیلد مشتری فعال است؟

en: Custom Field Is Required?
fa_IR: فیلد مشتری مورد نیاز است؟

en: Custom Field Javascript
fa_IR: فیلد مشتری جاوا اسکریپ

en: Custom Field Label
fa_IR: برچسب فیلد مشتری

en: Custom Field Move: %1
fa_IR: فیلد سفارشی جایجا شد: 1%

en: Custom Field Name
fa_IR: نام فیلد مشتری

en: Custom Field Post Text
fa_IR: فیلد مشتری بعد از متن

en: Custom Field Pre Text
fa_IR: فیلد مشتری قبل از متن

en: Custom Fields
fa_IR: فیلدهای سفارشی

en: Custom Fields for this Set
fa_IR: فیلدهای سفارشی برای این مجموعه

en: Custom Files
fa_IR: فایل های سفارشی

en: Custom Group
fa_IR: گروه سفارشی

en: Custom Group Created Date
fa_IR: فرمان ایجاد گروه سفارشی

en: Custom Group Extends
fa_IR: بسط های گروه سفارشی

en: Custom Group ID
fa_IR: شناسه گروه فیلد

en: Custom Group Is Active?
fa_IR: گروه سفارشی فعال است؟

en: Custom Group Multiple Values Listing
fa_IR: لیست زیر انواع گروه سفارشی

en: Custom Group Name
fa_IR: نام  گروه مشتری

en: Custom Group Post Text
fa_IR: پسا متن گروه سفارشی

en: Custom Group Pre Text
fa_IR: پیش متن گروه سفارشی

en: Custom Group Style
fa_IR: نوع گروه سفارشی

en: Custom Group Subtype
fa_IR: زیر انواع گروه سفارشی

en: Custom Group Subtype List
fa_IR: لیست زیر انواع گروه سفارشی

en: Custom Group Title
fa_IR: عنوان گروه سفارشی

en: Custom Group(s)
fa_IR: گروه های سفارشی

en: Custom Groups
fa_IR: گروه های سفارشی

en: Custom Link to a Drupal Node
fa_IR: آیا این مخاطب حذف شدن؟

en: Custom Option
fa_IR: گزینه سفارشی

en: Custom PHP Path Directory
fa_IR: راهنمای مسیر سفارشی PHP

en: Custom Postal Greeting
fa_IR: کارت پستال تبریک سفارشی

en: Custom Search
fa_IR: جستجو سفارشی

en: Custom Search Path
fa_IR: مسیر جستجوی سفارشی

en: Custom Searches
fa_IR: جستجوهای سفارشی

en: Custom Set
fa_IR: تنظیمات سفارشی

en: Custom Templates
fa_IR: قالب های سفارشی

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
fa_IR: دیتا ذخیره شده در زمینه ها.زمسنه ها سازماندهی شده و انها یی که مرابط بودند انتخاب شده اند از زمینهداستفاده کنید تا دیتا ذخیره کنید که شامل استانداردهای سی وی سی ار ام نمیشود میتوانید یک یا چند زمینه انتخاب کنید

en: Custom field '%1' already exists in Database.
fa_IR: فیلد سفارشی 1% از پیش در پایگاه داده وجود دارد

en: Custom field '%1' has been saved.
fa_IR: فیلد سفارشی 1% ذخیره شد

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
fa_IR: فیلد سفارشی و یا فیلد کمپین صفحه شخصی در صورت نیاز می تواند اضافه گردد.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
fa_IR: گروه سفارشی 1% از پیش در پایگاه داده وجود دارد

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
fa_IR: بررسی ها پیشرفته میشوند و مشترک میشونو با اعضا ی جامعه ی سی وی سی ار ام

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
fa_IR: توکن های سفارشی(بر اساس داده های سفارشی) می توانند برای سازمان ها نیز اضافه شوند. این توکن در لیست توکن های موجود نمایش داده نخواهند شد، اما می توان بطور دستی آن ها را اضافه کرد. هنگامیکه 12 , ID فیلد داده های سفارشی است – فرمت 12% است. برای یافتن ID فیلد داده های سفارشی از مسیر Administer > Customize Data and Screens > Custom Fields اقدام کنید و روی گزینه 'ویرایش'  در فیلدی که می خواهید استفاده کنید کلیک کنید. به URL نگاه کنید. آخرین قسمت URL یک علامت و عدد برابر خواهد بود (12=). عدد (12 در این مثال) ID آن فیلد سفارشی است.

en: Customer:
fa_IR: خریدار:

en: Customize Data and Screens
fa_IR: ارتقاء داده ها و صفحات نمایش

en: Customize Data, Forms and Screens
fa_IR: سفارشی کردن داده ها، فرم ها و صفحه نمایش

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
fa_IR: اینجا می توانید  نوار منو ناوبری CiviCRM را برای کاربران خود سفارشی کنید.

en: Customized
fa_IR: آراسته شده

en: Customizing CSS
fa_IR: CSS سفارشی

en: Cycle Day
fa_IR: چرخه روز

en: Czech
fa_IR: چک

en: DOB
fa_IR: تاریخ تولد

en: DUE DATE: %1
fa_IR: تاریخ تادیه: ۱%

en: Daily
fa_IR: روزانه

en: Danish
fa_IR: دانمارکی

en: Dashboard
fa_IR: صفحه ای شامل مجموعه ای از اطلاعات به هم مرتبط  در جهت آشنا کردن با مطلب است

en: Dashboard - %1
fa_IR: داشبورد-%1

en: Dashboard Caching
fa_IR: ذخيره گاه  دشبورد

en: Dashboard Contact
fa_IR: مخاطب صفحه ای شامل مجموعه ای از اطلاعات به هم مرتبط  در جهت آشنا کردن با مطلب است

en: Dashboard Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب درصفحه ای شامل مجموعه ای از اطلاعات به هم مرتبط  در جهت آشنا کردن با مطلب است

en: Dashboard entries
fa_IR: ورودی های داشبورد

en: Dashlet Name
fa_IR: نام دشلت

en: Dashlet Permission
fa_IR: امکان دسترسی به دشلت

en: Dashlet Permission Operator
fa_IR: کاربر مجاز دشلت

en: Dashlet Title
fa_IR: لقب یا تیتر دشلت

en: Dashlet URL
fa_IR: نشانی عمومی تمامی تکه تکه های کوچک متنوعی از اطلاعات که در داشبورد قراردارد بر روی وب جهانی

en: Dashlet is Active?
fa_IR: دشلت فعال است؟

en: DashletID
fa_IR: هویت دشلت

en: Data
fa_IR: داده

en: Data Entry
fa_IR: ورود داده

en: Data Entry Batches
fa_IR: ورود اطلاعات دسته ای

en: Data Source
fa_IR: منبع داده ها

en: Data Type
fa_IR: نوع داده

en: Data Type for this option group
fa_IR: نوع داده ها برای این گروه گزینه

en: Database Error Code:
fa_IR: کد خطای بانک داده

en: Database In Unexpected Version
fa_IR: بانک داده ها از نوع غیر قابل انتظار

en: Database Log Report
fa_IR: گزارش ورود پایگاه داده

en: Database Partially Upgraded
fa_IR: پایگاه داده به صورت بخش بخش ارتقا یافته است

en: Database Upgrade Required
fa_IR: بانک داده ها نیاز به ارتقا دارد

en: Database Upgrades
fa_IR: ارتقا پایگاه اطلاعاتی

en: Database Version Invalid
fa_IR: ورژن پایگاه داده موجود نیست

en: Database Version Missing
fa_IR: ورژن پایگاه داده موجود نیست

en: Database Version and Connection Settings
fa_IR: نسخه پایگاه‌داده و تنظیمات اتصال

en: Database cache tables cleared.
fa_IR: جداول حافظه نهانی بانک داده ها پاک شد

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
fa_IR: بررسی دیتا موفق نشد دیتا بنظر بروز می اید ممکن است این دیتا پیش فرضی داشته باشد  ان را امتحان کنید بعدا

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You must reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
fa_IR: بررسی پایگاه داده ناموفق بود - پایگاه داده به نظر می رسد تا حدودی ارتقا داده شده است. شما بایستی با نسخه پشتیبان تهیه نسخه پشتیبان را دوباره بارگذاری کنید و دوباره  ارتقا دهید.

en: Database field length
fa_IR: اندازه فیلد پایگاه داده

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
fa_IR: بانک اطلاعاتی با فرمت نسخه نامعتبر مشخص شده است. ممکن است بخواهید قبل از اینکه بیشتر ادامه دهید، این را بررسی کنید.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
fa_IR: نسخه ی پایگاه داده و تنظیمات اتصال بررسی و تایید شد!

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Date Added
fa_IR: تاریخ اضافه شد

en: Date Added to CiviCRM
fa_IR: تاریخ اضافه شده به سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: Date Class
fa_IR: دسته تاریخ

en: Date Created
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Date Deceased
fa_IR: تاریخ وفات

en: Date Display
fa_IR: نمایش تاریخ

en: Date Display Formats
fa_IR: فرمت های نمایش تاریخ

en: Date Field
fa_IR: فیلد تاریخ

en: Date Format
fa_IR: قالب تاریخ

en: Date Formats
fa_IR: فرمت های تاریخ

en: Date Input Fields
fa_IR: فیلدهای ورود تاریخ

en: Date Pending
fa_IR: تاریخ در انتظار

en: Date Preference ID
fa_IR: تاریخ اولویت ID

en: Date Preference Name
fa_IR: نام اولویت

en: Date Range
fa_IR: محدوده ی تاریخ

en: Date Received
fa_IR: اطلاعات دریافت شد

en: Date Removed
fa_IR: تاریخ حذف شد

en: Date Renewal Entered
fa_IR: تاریخ تمدید ثبت شده

en: Date Sent
fa_IR: روز ارسال

en: Date and Time
fa_IR: تاریخ و زمان

en: Date and time for activity: scheduled. participant: registered.
fa_IR: تاریخ و ساعت برای فعالیت:جدول بندی شده.مشارکت:ثبت شده

en: Date and time. Used for scheduling mailings.
fa_IR: تاریخ و ساعت.بکار رفته در جدول بندی پستی

en: Date e-mail opened
fa_IR: تاریخ باز شدن پست

en: Date for activities including contributions: receive, receipt, cancel. membership: join, start, renew. case: start, end.
fa_IR: تاریخ برای فعالیت ها از جمله مشارکت: دریافت، دریافت، لغو. عضویت: پیوستن، شروع، تمدید مورد: شروع، پایان

en: Date forwaded
fa_IR: تاریخ ارسال شده

en: Date is not set
fa_IR: تاریخ تنظیم نشده است

en: Date of Birth
fa_IR: تاریخ تولد

en: Date of bounce
fa_IR: تاریخ برگشت

en: Date of click through
fa_IR: تاریخ کلیک کردن

en: Date of delivery
fa_IR: تاریخ تحویل

en: Date of first pledge payment.
fa_IR: تاريخ اولين پرداخت وثيقه

en: Date of reply
fa_IR: تاریخ پاسخ

en: Date of unsubscribe
fa_IR: تاریخ لغو اشتراک

en: Date on which the grant decision was finalized.
fa_IR: تاریخی که موعد مساعده به اتمام میرسد.

en: Date on which the grant money was transferred.
fa_IR: تاریخی که پول هدیه فرستاده شده است.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
fa_IR: یک رسید به مشارکت کننده ارسال شد، تاریخ ان را یادداشت کنید

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
fa_IR: برای اینکه پیام سپاسگزاری ارسال شده به مشارکت کنندگان تاریخ گذاشته شود.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
fa_IR: تاریخ این زمینه موثر (اختیاری) می شود.برای فیلدهای تنظیم قیمت که از تاریخ خاصی ساخته شده است استفاده می شود.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
fa_IR: تاریخ این حوزه منقضی شده است (اختیاری).برای فیلدهای تنظیم قیمت که بعد از یک تاریخ خاص در دسترس نیستند (به عنوان مثال قیمت گذاری زودرس) استفاده می شود.

en: Date user clicked a link in the e-mail
fa_IR: تاریخ از پیش تایین شده

en: Date user e-mail bounced
fa_IR: تاریخ برگشت ایمیل کاربر

en: Date user e-mail delivered
fa_IR: تاریخ تحویل ایمیل کابر

en: Date user forwarded the e-mail
fa_IR: تاریخی که کاربر ایمیل فرستاده است

en: Date user replied
fa_IR: تاریخ پاسخ کاربر

en: Date user unsubscribed
fa_IR: تاریخ لغو اشتراک کاربر

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
fa_IR: تاريخ  معرفي اولين معرف وثيقه

en: Date when pledge was made by the contributor.
fa_IR: تاريخ تشكيل ضمانت توسط شركت كننده

en: Date(s)
fa_IR: داده(ها)

en: Date:
fa_IR: تاریخ:

en: Dates may be up to
fa_IR: تاریخ ها ممکن است برسند به

en: Day
fa_IR: روز

en: Day of Contribution
fa_IR: روز شروع مشارکت

en: Day of month installments paid
fa_IR: روز پرداخت اقساط

en: Day prior to yesterday
fa_IR: پریروز

en: Day, Week, Month, Year
fa_IR: روز ,هفته ,ماه, سال

en: Days
fa_IR: روزهای

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
fa_IR: روز ها قبل از اینکه اخرینشان ارسال کنند، تا حداکثر تعداد یاداوری ها.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
fa_IR:  چند روز مانده تا تاریخ بدهی پرداخت های برنامه ریزی شده.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
fa_IR: صفحه را غیرفعال کنید(میتوانید بعدا دوباره ان رافعال کنید)

en: Debit Card
fa_IR: کارت اعتباری

en: Debug (%1)
fa_IR: اشکال زدایی (1%)

en: Debug Mode Enabled
fa_IR: حالت اشکال رفع اشکال فعال شد

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
fa_IR: خروجی اشکال زدایی با افزودن نام- مقدار خاص به رشته/بخش جستجو CiviCRM  رها شد :

en: Debugging
fa_IR: اشکال زدایی

en: Deceased
fa_IR: متوفی

en: Deceased Date
fa_IR: زمان مرگ

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
fa_IR: وضعیت عضویت از بین رفته گم شده یا فعال نیستند. <1>برای بررسی اینجا را کلیک کنید

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
fa_IR: حائل اعشاری نمی تواند بیشتر از 1 کاراکتر داشته باشد.

en: Decision date
fa_IR: تاریخ تصمیم

en: Declaration Time
fa_IR: زمان اعلام

en: Deductible Financial Account?
fa_IR: حساب مالی معاف از مالیات/ با قابلیّت کسر مبلغ یا درصد

en: Deductible?
fa_IR: مالیات/کسری؟

en: Dedupe Exception ID
fa_IR: شناسه مستثنی سازی نسخه سازی ها

en: Dedupe Rule
fa_IR: قانون کاری

en: Dedupe Rule Group
fa_IR: قانون گروه های نسخه سازی

en: Dedupe Rule ID
fa_IR: شناسه قوانین نسخه سازی

en: Dedupe by email
fa_IR: اعلام توسط ایمیل

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Default API Site URL
fa_IR: پیش فرض API برای درگاه/سایت URL

en: Default Amount
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Default Discount Fee ID
fa_IR: شناسۀ تخفیف هزینۀ پیش فرض

en: Default Fee ID
fa_IR: شناسۀ رایگان پیش فرض

en: Default Financial Account
fa_IR: حساب مالی پرداخت نشده در موعد مقرّر/ حساب مالی نکول شده/ عدم پرداخت در سررسید حساب مالی

en: Default Financial Type
fa_IR: نوع حساب مالی پیش فرض

en: Default Language for users
fa_IR: زبان ‍‍‍‍‍‍پیش فرض برای کاربران

en: Default Live Button URL
fa_IR: کلید/تاسه زنده به صورت پیش فرض در سایت URL

en: Default Live Recurring Payments URL
fa_IR: پیش فرض پرداخت های تناوبی/تکراری زنده در سایت URL

en: Default Live Site URL
fa_IR: درگاه/سایت URL زنده به صورت پیش فرض

en: Default Location Type?
fa_IR: نوع پیش فرض مکان؟

en: Default Number Of Contacts
fa_IR: تعداد پیش فرض تماس ها

en: Default Option?
fa_IR: پیش فرض

en: Default Organization Address
fa_IR: قالب آدرس سازمان

en: Default Role
fa_IR: نقش پیش فرض

en: Default Status?
fa_IR: وضعیت پیش فرض؟

en: Default Test API URL
fa_IR: آزمایش/تست پیش فرض API URL

en: Default Test Button URL
fa_IR: کلید/تاسه آزمایش/تست پیش فرض URL

en: Default Test Recurring Payment URL
fa_IR: آزمایش/تست پیش فرض سایت/درگاه پرداخت تناوبی/تکراری URL

en: Default Test Site URL
fa_IR: آزمایش/تست پیش فرض سایت/درگاه URL

en: Default Value
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
fa_IR: واحد پول پیش فرض برای  مشارکت ها و سایر تراکنش های مال اختصاص یافت.

en: Default domain email address and from name.
fa_IR: دامنه آدرس ایمیل پیش فرض از نام

en: Default language (if any) for contact records.
fa_IR: استفاده از زبان پیش فرض (در صورت وجود) برای سوبق مخاطبین

en: Default number of contacts
fa_IR: تعداد پیش فرض تماس ها

en: Default version of the following System Workflow Message Templates have been modified: <ul><li>Personal Campaign Pages - Owner Notification</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
fa_IR: نسخه پیش فرض اگر از این استفاده کنید باید بازبینی کنید

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Recurring Start and End Notification</li><li>Contributions - Recurring Updates</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages). (<a href="%1">learn more...</a>)
fa_IR: نسخه پیش فرض این دستگاه پیامی پیش فرض دارد .شروع و پایان این عضویت شروع میشود.لطفا مرور کنید این پیش فرض را و نسخه و مهم ترین بروزرسانی را.نسخه برداری این تنظیمات

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
fa_IR: نسخه های پیش فرض از میام دستگاه پیش رو استفاده میکنند

en: Default?
fa_IR: پیش‌فرض؟

en: Deferred Financial Account
fa_IR: ديركرد حساب مالى

en: Deferred Revenue - Event Fee
fa_IR: دیر کرد درآمد - هزینه رویداد

en: Deferred Revenue - Member Dues
fa_IR: دیر کرد درآمد - موعد پرداخت مشترکین

en: Deferred Revenue Account is
fa_IR: حساب دیر کرد درآمد

en: Deferred Revenue Details
fa_IR: جزئیات دیرکرد درآمد

en: Deferred Revenue Details Report
fa_IR: گزارش جزئیات دیرکرد درآمد

en: Define Mailing
fa_IR: تعریف پستی

en: Define case types, access deleted cases
fa_IR: شرح قالب، دسترسی به موارد پاک شده

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
fa_IR: تعریف آدرس های ایمیل عمومی (ES) که می تواند به عنوان  آدرس مبدا در هنگام ارسال ایمیل به مخاطبین CiviCRM (به عنوان مثال info@example.org) استفاده شود.

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
fa_IR:  نقش شرکت کنندگان در رویدادها را اینجا تعریف کنید (به عنوان مثال شرکت کننده، میزبان، سخنگو ...). بعد از آن  می توانید به آنها نقش اختصاص داده و آنها را بر اساس نقششان جستجو کنید.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
fa_IR:  اینجا می توانید  وضعیت ها را برای شرکت کنندگان رویدادها تعریف کنید  (به عنوان مثال ثبت نام شده، حاضر، لغو شده...). سپس  می توانید به هریک از آنها وضعیت اختصاص داده و آنها را بر اساس وضعیت جستجو کنید .

en: Deja Vu Sans (UTF-8)
fa_IR: دریافت ترک بازدید (UTF-8)

en: Delete
fa_IR: حذف کردن

en: Delete %1
fa_IR: حذف 1%

en: Delete %1 Type
fa_IR: پاک کردن نوع 1%

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
fa_IR: حذف٪ 1 از٪ 2؟(حذف تماس و حذف رکورد خود را از داشتن در این گروه).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
fa_IR: یک درصد از دو درصد پاک شود؟این گروه زیر گروه های پیشین نخواهد بود

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
fa_IR: یک درصد و دو درصد پاک شود؟این گروه دیگر در زیرگروه ها نیست

en: Delete %1?
fa_IR: حذف 1%؟

en: Delete (to trash)
fa_IR: پاک کردن(به سطل زباله)

en: Delete ACL
fa_IR: حذف لیست کنترل دستیابی

en: Delete ACL Role Assignment
fa_IR: حذف ماموریت تخصیص داده شده به نقش لیست کنترل دستیابی

en: Delete Activities
fa_IR: جذف فعالیت ها

en: Delete Activity
fa_IR: حذف فعالیت

en: Delete Address Block
fa_IR: بلوک آدرس را حذف کنید

en: Delete All Attachment(s)
fa_IR: تمامی پیوست (ها) حذف گردد

en: Delete Attached File
fa_IR: فایل ضمیمه شده را حذف کنید

en: Delete Batch
fa_IR: حذف دسته ای

en: Delete Campaign
fa_IR: حذف کمپین

en: Delete Campaign Page
fa_IR: حذف صفحه کمپین

en: Delete Case
fa_IR: حذف پرونده

en: Delete CiviCRM Profile
fa_IR: پاک کردن پروفایل مدیریت ارتباط با مشتریان

en: Delete CiviCRM Profile Group
fa_IR: حذف گروه پروفایل های  CiviCRM

en: Delete Comment
fa_IR: شرح را حذف کنید

en: Delete Contact
fa_IR: حذف مخاطب

en: Delete Contact Image
fa_IR: حذف تصویر تماس

en: Delete Contact Type
fa_IR: حذف کردن مخاطب

en: Delete Contact(s)
fa_IR: مخاطب(ها) را حذف کنید

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
fa_IR: برای انجام این عمل، گزینه حذف مخاطب نیز باید فعال شده باشد

en: Delete Contribution
fa_IR: حذف مشارکت

en: Delete Contribution Page
fa_IR: حذف صفحه مشارکت

en: Delete Contributions
fa_IR: حذف کردن مشارکت ها

en: Delete Credit Card
fa_IR: حذف کارت اعتباری

en: Delete Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی را حذف کن

en: Delete Custom Group
fa_IR: حذف گروه سفارشی

en: Delete Custom Set
fa_IR: حذف تنظیمات سفارشی

en: Delete Data Entry Batch
fa_IR: حذف اطلاعات ورودی دسته ای

en: Delete DedupeRule
fa_IR: حذف DedupeRule

en: Delete Draft
fa_IR: حذف پیش‌نویس

en: Delete Email
fa_IR: ایمیل را حذف کنید

en: Delete Email Block
fa_IR: بلوک ایمیل را حذف کنید

en: Delete Event
fa_IR: حذف رویداد

en: Delete Event Template
fa_IR: پاک کردن قالب های رویداد

en: Delete Failed
fa_IR: حذف ناموفق بوده است

en: Delete File
fa_IR: پرونده را حذف کنید

en: Delete Financial Type
fa_IR: نوع/گونه مالی را پاک/حذف کنید/ پاک سازی/حذف گونه/نوع مالی

en: Delete Financial Type Account
fa_IR: نوع/گونه ی حساب مالی را حذف/پاک نمایید/ حذف/پاک کردن نوع/گونه حساب مالی

en: Delete Grant
fa_IR: حذف امتیاز

en: Delete Grants
fa_IR: حذف مساعده

en: Delete Group
fa_IR: حذف گروه

en: Delete IM
fa_IR: پیام بر فوری را حذف کنید

en: Delete IM Block
fa_IR: بلاک پبام رسان فوری را حذف کن

en: Delete Label Format
fa_IR: حذف فرمت/قالب برچسب

en: Delete Location Type
fa_IR: حذف محل سکونت

en: Delete Mail Settings
fa_IR: حذف تنظیمات ایمیل

en: Delete Mailing
fa_IR: حذف خبرنامه

en: Delete Mapping
fa_IR: حذف نگاشت/نقشه برداری

en: Delete Membership
fa_IR: حذف عضویت

en: Delete Membership Status
fa_IR: حذف وضعیت عضویت

en: Delete Membership Type
fa_IR: حذف نوع عضویت

en: Delete Memberships
fa_IR: حذف عضویت ها

en: Delete Message Template
fa_IR: حذف پیام جدید

en: Delete Note
fa_IR: یادداشت را حذف کنید

en: Delete OpenID
fa_IR: شناسه باز را حذف کنید

en: Delete OpenID Block
fa_IR: بلوک شناسه باز را حذف کنید

en: Delete Option "%1"
fa_IR: گزینه %1را حذف کن

en: Delete Option Group
fa_IR: گزینه حذف

en: Delete PDF Page Format
fa_IR:  حذف قالب صفحه PDF

en: Delete Page - %1
fa_IR: پاک کردن صفحه - 1%

en: Delete Participant Status
fa_IR: حذف وضعیت شرکت کنندگان

en: Delete Participation
fa_IR: حذف شرکت کننده

en: Delete Participations
fa_IR: شرکت کنندگان را حذف کنید

en: Delete Payment Method
fa_IR: حذف روش پرداخت

en: Delete Payment Procesor Type
fa_IR: حذف انواع پردازشگرتراکنش

en: Delete Payment Processor
fa_IR: حذف پردازنده پرداخت

en: Delete Payment ProcessorType
fa_IR: حذف نوع پردازنده پرداخت

en: Delete Permanently
fa_IR: دائمی حذف شد

en: Delete Personal Campaign Page
fa_IR: حذف صفحه کمپین شخصی

en: Delete Petition
fa_IR: حذف عریضه

en: Delete Phone Block
fa_IR: بلوک تلفن را حذف کنید

en: Delete Pledge
fa_IR: حذف وثيقه

en: Delete Pledges
fa_IR: ضمانت هاي حذف شده

en: Delete Premium
fa_IR: حذف مبلغ مازاد

en: Delete Price
fa_IR: حذف قیمت

en: Delete Price Field
fa_IR: فیلد قیمت را حذف کنید

en: Delete Price Set
fa_IR: مجموعه قیمت را حذف کنید

en: Delete Profile Field
fa_IR: حذف کردن فیلد پروفایل

en: Delete Provider
fa_IR: حذف ارسالگر

en: Delete Relationship
fa_IR: ارتباط را حذف کن

en: Delete Relationship for %1
fa_IR: رابطه برای %1 را حذف کنید

en: Delete Reletionship Type
fa_IR: حذف نوع رابطه

en: Delete Report Template
fa_IR: پاک کردن الگوی گزارش

en: Delete Schedule Reminders
fa_IR: حذف فرمت/قالب برچسب

en: Delete Scheduled Job
fa_IR: حذف برنامه تعریف شده

en: Delete Status
fa_IR: حذف وضعیت

en: Delete Survey
fa_IR: حذف نظرسنجی

en: Delete Website
fa_IR: وبسایت را حذف کنید

en: Delete Website Block
fa_IR: بلوک وبسایت را حذف کنید

en: Delete accounting batches created by user
fa_IR: حذف دسته های حسابداری ایجاد شده توسط کاربر

en: Delete action is missing expected survey ID.
fa_IR: حذف فعالیت یعنی حذف شناسه نظرسنجی مورد نظر

en: Delete activities
fa_IR: فعالیتها را حذف کنید

en: Delete all accounting batches
fa_IR: حذف کلیه دسته‌های حسابداری

en: Delete attachment
fa_IR: حزف الحاقیات

en: Delete cases
fa_IR: پاک کردن قالب ها

en: Delete contacts
fa_IR: حذف مخاطب

en: Delete contributions
fa_IR: حذف مشارکت ها

en: Delete grants
fa_IR: حذف مساعده ها

en: Delete memberships
fa_IR: حذف عضویت ها

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
fa_IR:  آیتم هایی از منو را که  استفاده نمی کنید حذف کنید.. راست کلیک  کنید و 'حذف' را انتخاب کنید .

en: Delete only this participant record.
fa_IR: تنها تاریخچۀ این شرکت کننده را حذف کنید.

en: Delete participants and events that you can edit
fa_IR: حذف شرکت کنندگان و رویدادهایی که قادر به ویرایش آنها هستید

en: Delete participants from event
fa_IR: حذف شرکت کنندگان از رویداد

en: Delete permanently
fa_IR: حذف دائمی

en: Delete phone
fa_IR: تلفن را حذف کنید

en: Delete pledges
fa_IR: وثيقه هاي حذف شده

en: Delete report
fa_IR: پاك كردن گزارش

en: Delete this address
fa_IR: این آدرس را حذف کنید

en: Delete this message template
fa_IR: حذف این قالب پیام

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
fa_IR: تاریخچۀ این شرکت کننده را به همراه تاریخچه (ها)ی شرکت کنندۀ وابسته حذف کنید.

en: Deleted
fa_IR: حذف شد

en: Deleted Activities
fa_IR: فعالیت های حذف شده

en: Deleted contact
fa_IR: حذف مخاطب

en: Deleted?
fa_IR: پاک شده

en: Deleting a financial type cannot be undone.
fa_IR: پاک کردن/حذف نوع/گونه  مالی، قابل بازیابی دوباره نیست.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
fa_IR: پاک کردن/حذف یک گونه/نوع مالی، قابل بازیابی دوباره نیست. احتمال ایجاد تراکنش/مبادله ی نامتوازن/نامتناسب، وجود دارد.

en: Deleting an attachment will completely remove it from server.
fa_IR: حذف یک پیوست به طور کامل آن را از سرور حذف می کند.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
fa_IR: پاک کردن این گروه اعضا وثبت شماره ها را پاک نخواهد کرد.بهرحال تمام شماره ها اطلاعات و تاریخشان برای این گروه پاک خواهد شد

en: Deleting...
fa_IR: در حال حذف

en: Deletion Error
fa_IR: خطای حذف

en: Deletion failed
fa_IR: حذف موفقیت آمیز نبود

en: Delivered ID
fa_IR: شناسه تحویل

en: Delivery
fa_IR: تحویل

en: Delivery Status
fa_IR: وضعیت تحویل

en: Delivery Summary
fa_IR: خلاصه تحویل

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
fa_IR: برای موارد شکست هورده و شمارگان در دیتایتان میتوانید زمینه ی شمارگان را وارد کنید

en: Demographics
fa_IR: وابسته به آمارگیری نفوس

en: Deny ACL?
fa_IR: لیست کنترل دستیابی قبول نگردد؟

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
fa_IR: بستگی به چگونگی استفاده شما از داده های iCalendar دارد.شما می توانید:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
fa_IR: بسته به نصب CiviCRM، نامه های الکترونیکی و سلامتی (به زیر مراجعه شود) ممکن است به طور خودکار مطابق با آن باشد؛ یا اطلاعات را می توان به روش های دیگر استفاده کرد.

en: Deposit Bank Account
fa_IR: حساب سپرده گذاری بانک

en: Descending
fa_IR: در حال کاهش

en: Description
fa_IR: تعریف

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
fa_IR: برای این نوع فعالیت،توضیحات در بالای ویرایش فعالیت وصفحه نمایش گذاشته شده است

en: Description of new group
fa_IR: توصیف گروه جدید

en: Description of the Group
fa_IR: شرح گروه

en: Description of the Tag
fa_IR: شرح برچسب

en: Description of the relationship
fa_IR: شرح رابطه

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
fa_IR: شرح این نوع عضویت برای استفاده داخلی. ممکن است شامل شایستگی ، مزیت ها ، شرایط و غیره باشد

en: Description:
fa_IR: توضیح:

en: Descriptive Title for this Footer.
fa_IR: یک نام توصیفی برای این قانون وارد کنید.

en: Descriptive Title for this Header
fa_IR: این رویداد تعریف نشده است

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
fa_IR: نام توصیفی اختصاص یافته به آدرس یک مخاطب یا رویداد. نمونه:"آدرس کالج" برای یک فرد. ". "غرفه جانسون" برای یک رویداد.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
fa_IR: توصیف عنوان پیام - برای بخش الگو استفاده کنید

en: Destination
fa_IR: مقصد

en: Destination Queue
fa_IR: صف مقصد

en: Detailed Log Data
fa_IR: جزئیات ورود به سیستم

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
fa_IR: اخبار با حزییات برای گوشی یا دیگر فهرستها

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Details Updated
fa_IR: جزئیات بروزرسانی شد.

en: Details and Notes regarding the activity.
fa_IR: جزئیات و یاداشت های مربوط به فعالیت

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fa_IR: تعیین کنید که رویداد رایگان می باشد یا پولی.برای رویدادهای پولی،پردازشگر پرداخت،بازه های قیمتی و تخفیف ها را قرار دهید.به ثبت نام کنندگان آنلاین این امکان را بدهید که بعداً پرداخت کنند(برای مثال فرستادن چک با پست،پرداخت با کارت اعتباری و...).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
fa_IR: شماره های موجود در محدوده دیتا خود را که باید این پیام را بگیرند پیدا کنید با اولین انتخاب یا بیشتر که شامل گروه ها هم میشود گروه ها باید در فهرست پیام حضور داشته باشند تا در صفحه دسترسی به انها باشد میتوانید این را به روز رسانی کنید برای گروهی که موجود است از قسمت تنظیمات گروه

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
fa_IR: تعیین کنید که آیا صفحۀ ثبت قابل دسترسی است یا خیر.اگر هست،مؤلفه های ثبت،تأیید و صفحۀ تشکر و همچنین جزئیات ایمیل تأیید را پیکربندی کنید.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
fa_IR: تعیین می کند که آیا معیارهای شما با عبارات AND ترکیب شده است یا همراه با اظهارات OR. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید همه افرادی که در گروه داوطلبان هستند و کسانی که فعالیت آموزشی داوطلبانه را برای آنها ثبت کرده اند، پیدا کنید. در این مورد از AND استفاده کنید.ا گر شما نیاز به پیدا کردن هر کسی که در گروه داوطلبان است دارید یا فعالیت ثبت نام داوطلبانه ثبت شده است، از اپراتور OR استفاده کنید.

en: Developer
fa_IR: پدیداورنده

en: Development stage
fa_IR: مرحله توسعه

en: Did not find a message template with id of %1.
fa_IR: قالب مسیج با شناسه %1 پیدا نمی شود

en: Did you mean to search by Name/Email instead?
fa_IR: شما می خواهید با اسم/ایمیل به جای آن جستجو کنید؟

en: Direct Mail
fa_IR: نامه مستقیم

en: Direct member is:
fa_IR: عضو راهنما عبارت است از :

en: Directories
fa_IR: راهنماها

en: Directory %1 is not writable.  Please change your file permissions.
fa_IR: دایرکتوری 1% قابل نوشتن نیست. لطفا سطح دسترسی فایل را تغییر دهید

en: Directory Cleanup
fa_IR: پاکسازی راهنما

en: Directory Unwritable
fa_IR: دایرکتوری غیر قابل نوشتن

en: Disable
fa_IR: غیرفعال

en: Disable "%1"?
fa_IR: غیرفعال سازی «%1»؟

en: Disable %1
fa_IR: %1 را غیرفعال کن

en: Disable %1?
fa_IR: غیر فعال کردن 1%

en: Disable ACL
fa_IR: غیرفعال سازی لیست کنترل دستیابی

en: Disable ACL Role Assignment
fa_IR: غیر فعال سازی ماموریت تخصیص داده شده به نقش لیست کنترل دستیابی

en: Disable Campaign
fa_IR: غیر فعال  کردن کمپین

en: Disable CiviCRM Profile Field
fa_IR: غیر فعال کردن فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Disable CiviCRM Profile Group
fa_IR: غیرفعالسازی گروه پروفایل های  CiviCRM

en: Disable Contact Type
fa_IR: غیر فعالسازی مخاطب

en: Disable Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی را غیر فعال کن

en: Disable Custom Set
fa_IR: غیر فعالسازی تنظیمات سفارشی

en: Disable Event
fa_IR: غیرفعال کردن رویداد

en: Disable Financial Type
fa_IR: نوع/گونه مالی را غیرفعّال کنید/ غیرفعّال سازی گونه/نوع مالی

en: Disable Group
fa_IR: غیرفعال سازی گروه

en: Disable Label Format
fa_IR: غیر فعالسازی فرمت/قالب برچسب

en: Disable Location Type
fa_IR: غیرفعالسازی  محل سکونت

en: Disable Mailing Component
fa_IR: غیر فعال سازی مولفه های پستی

en: Disable Membership Status
fa_IR: غیرفعال سازی وضعیت عضویت

en: Disable Membership Type
fa_IR: غیرفعال سازی نوع عضویت

en: Disable Multiple Choice Option
fa_IR: غیر فعالسازی بخش های چند گزینه ای

en: Disable Outbound Email
fa_IR: غیر فعال کردن ایمیل های خارج از محدوده

en: Disable Payment Processor
fa_IR: غیر فعالسازی پردازنده پرداخت

en: Disable Payment ProcessorType
fa_IR: غیرفعالسازی نوع پردازنده پرداخت

en: Disable Petition
fa_IR: غیر فعال  کردن دادخواست

en: Disable Premium
fa_IR: از کار انداختن مبلغ مازاد

en: Disable Price
fa_IR: غیر فعال سازی قیمت

en: Disable Price Option
fa_IR: تنظیمات غیر فعال سازی قیمت

en: Disable Price Set
fa_IR: غیر فعال سازی قیمت گذاری

en: Disable Provider
fa_IR: غیرفعال کردن ارسالگر

en: Disable Relationship
fa_IR: ارتباط غیر فعال است

en: Disable Relationship Type
fa_IR: غیرفعالسازی نوع رابطه

en: Disable Scheduled Job
fa_IR: غیر فعالسازی برنامه تعریف شده

en: Disable Status
fa_IR: غیرفعالسازی وضعیت

en: Disable Survey
fa_IR: غیر فعال  کردن نظرسنجی

en: Disable USPS address validation during import?
fa_IR:  اعتبار سنجی آدرس USPS در طول واردات غیر فعال گردد؟

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
fa_IR: غیرفعال کردن همگام سازی خودکار. شما باید از همگامسازی دستی برای همگام سازی عضویت وبخش مربوط به خود استفاده کنید

en: Disable check for mandatory tokens
fa_IR: غیر فعال کردن بررسی  نشانه های اجباری

en: Disable expired relationships
fa_IR: ارتباطهای منقضی شده غیرفعال شد

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
fa_IR: تایید ایمیل برای تماس تایید نشده غیر فعال شود؟

en: Disable this message template
fa_IR: غیر فعالسازی این قالب پیام

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
fa_IR: این گزینه را غیرفعال کنید تا فیلد را از نمایه حذف کنید بدون حذف آن.

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال شد

en: Disabled Statuses
fa_IR: لغو وضعیت ها

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
fa_IR: ارتباطات غیرفهال که خارج از تاریخ شده انهایی که ارتباطات انها تاریخ پایانش در گذشته بوده

en: Disambiguation: Joins are different from api chaining in that joins execute as a single SELECT query, and only work for api "get" operations.
fa_IR: ابهام زدایی: زنجیر/اتصال های API، با پیوندها تفاوت دارند و این تفاوت در این است که پیوندها یک جستجو انتخاب واحد را اجرا کرده و  در بخش عملکردهای "گرفتن" API فعال هستند.

en: Disambiguation: api chains are different from joins in that chaining executes a separate api call for every result returned from the main call.
fa_IR: ابهام زدایی: زنجیر/اتصال های API، با پیوندها تفاوت دارند و این تفاوت در این است  که در زنجیره  یک  تماس جداگانه APIبرای هر نتیجه بازگشت خورده از تماس اصلی اجرا می شود.

en: Disconnect
fa_IR: قطع ارتباط

en: Disconnected
fa_IR: ارتباط قطع شد.

en: Disconnecting...
fa_IR: در حال قطع ارتباط....

en: Discount Amount
fa_IR: میزان تخفیف

en: Discount End Date
fa_IR: تاریخ اتمام تخفیف

en: Discount ID
fa_IR: شناسه تخفیف

en: Discount Set
fa_IR: مجموعه تخفیف

en: Discount Start Date
fa_IR: تاریخ آغاز تخفیف

en: Discounted Fees
fa_IR: قیمت های تخفیف خورده

en: Discounts
fa_IR: تخفیف

en: Discounts Account is
fa_IR: مقدار تخفیف....هست

en: Discounts by Signup Date?
fa_IR: تخفیف با استفاده از تاریخ ثبت؟

en: Display Amount?
fa_IR: مقدار را نمایش دهد؟

en: Display Fee
fa_IR: هزینه نمایش

en: Display In Honor Roll
fa_IR: نمایش در بخش مشارکت های افتخاری

en: Display Membership Fee
fa_IR: نمایش هزینه عضویت

en: Display Minimum Contribution Amount?
fa_IR: حداقل مبلغ مشارکت نشان داده شود؟

en: Display Minimum Contribution?
fa_IR: مشارکت حداقلی نشان داده شود؟

en: Display Name
fa_IR: نام نمایشی

en: Display Options
fa_IR: نمایش گزینه ها

en: Display Preferences
fa_IR: نمایش تنظیمات

en: Display Results As
fa_IR: نتایج را بعنوان.... نمایش دهید

en: Display Results as Relationship
fa_IR: نتایج را به مثابه نوع رابطه نمایش دهید

en: Display Results have been Reset
fa_IR: نتایج نمایش دوباره مرتب شد

en: Display Settings For Results
fa_IR: تنظیمات را برای نتایج نشان دهید

en: Display Style
fa_IR: نوع نمایش

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
fa_IR: سبک نمایش "برچسب با جدول " را تنها در مجموعه فیلدهای سفارشی چند رکوردی می توان استفاده کرد.

en: Display Style should be Inline for this Class
fa_IR: سبک نمایش  برای این کلاس باید درون خطی  باشد.

en: Display Tag?
fa_IR: برچسب برای نمایش

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
fa_IR: نمایش مقدار در کنار هر گزینه؟اگر نه، مقدار باید در توضیحات گزینه باشد.

en: Display clicks from each mailing
fa_IR: نمایش کلیک ها از هر نامه نگاری

en: Display contacts who opened emails from a mailing
fa_IR: این گزینه مخاطبانی را نشان می دهد که ایمیل ها را باز کرده اند.

en: Display debug output with results.
fa_IR: نمایش اشکال زدایی خروجی ها با نتایج.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
fa_IR: نشان دادن تصویر و خلاصه مطلب این مکان ها روی وب:

en: Display in Honor Roll?
fa_IR: در لیست افتخار افرینان نمایش داده شود؟

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
fa_IR: نمایش در قسمت کنترل شامل فهرست ثبت میشود.اگر دیتا انتخاب شده برای شماره زیادی ان را بررسی نکنید تا زمینه های غیر مهم از لیست خارج شوند.تمام زمینه ها باید شامل شود وقتی که ثبت نشان داده میشود.ممکن است بخواهید یادداشتی وارد ان کنید

en: Display in Table?
fa_IR: در جدول نمایش داده شود؟

en: Display label for this status.
fa_IR: برچسب را برای این وضعیت نمایش دهید.

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
fa_IR: نمایش نام برای وضع این عضویت (به طور مثال ، جدید، موجود،مهلت، منقضی...)

en: Display name format for individual contact display names.
fa_IR: نمایش فرمت های اسامی هریک از مخاطبین.

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
fa_IR: از اطلاعات رویداد به صفحات ثبت رویداد،متن را برای لینک نمایش دهید(مثل اکنون ثبت نام کن!)

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
fa_IR: نمایش هزینه عضویت همراه با نام عضویت و توصیف برای گزینه ی عضویت؟

en: Displaying contacts where:
fa_IR: مخاطبینی را نمایش دهید که

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
fa_IR: نمایش نتایج به عنوان "٪ 1" بدون معیار جستجو از پنجره بسته شده است.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
fa_IR: نمایش لیستی کامل از مشارکت های گروه بندی شده توسط خانوارها، که شامل مشارکت اعضای خانوارها نیز می شود

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
fa_IR: نمایش لیستی کامل از مشارکت های گروه بندی شده توسط سازمان، که شامل مشارکت کارکنان برای سازمان نیز می شود.

en: Distance
fa_IR: فاصله

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
fa_IR: اهدا سرمایه به دیگران، برای مثال موسسات خیریه، حامیان مالی، و غیره

en: Distribution
fa_IR: تعمیم

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
fa_IR: مولداو

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
fa_IR: اگر فایل وارد شده شما شامل مخلوطی از زیرموها باشد، زیرمجموعه تماس را انتخاب نکنید.. در این صورت، نوع داخلی ("پدر و مادر") را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که شامل پرونده شامل یک ستون است که زیر متن را برای هر ردیف تعریف می کند.

en: Do Not E-mail
fa_IR: ایمیل نشد

en: Do Not Email
fa_IR: ایمیل نشد

en: Do Not Mail
fa_IR: پست نشد

en: Do Not Phone
fa_IR: تماس برقرار نشد

en: Do Not Sms
fa_IR: مسیج نشد

en: Do Not Trade
fa_IR: دادو ستد نشد

en: Do Not mail
fa_IR: پست نکن

en: Do not SMS
fa_IR: پیامک ندهید

en: Do not bulk email
fa_IR: به طور یکجا ایمیل نزنید

en: Do not display an image
fa_IR: نشان ندادن تصویر

en: Do not email
fa_IR: ایمیل نزن

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
fa_IR: این گزینه را فعال نکیند اگر که از این پروفایل بعنوان اچ تی ام ال از سایت سی وی سی ار ام استفاده میکنید.بازگیری این درخواست ها برا ساس صفحات است.وارد کردن فرمی با بازگیری شمامل نتایجی در ان و تشتباهاتی خواهد شد

en: Do not mail
fa_IR: پست نکن

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
fa_IR: زمینه ها را نسازید مگر اینکه بخواهید تمام کاربران زا مجبود کنید که ویژگی یا علامتی وارد یا ویرایش کنند شما همیشه میتوانیدد زمینه را بخواهید وقتی که از فرمی خاص استفاده میکنید

en: Do not merge
fa_IR: ادغام نکنید

en: Do not phone
fa_IR: تلفن نزن

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
fa_IR: اگر در تنظیمات شخصی گزینه "ارسال نکن" تیک داشت، برای آن مخاطب برچسب چاپ نکن

en: Do not run this job before this date / time. The run frequency selected above will apply thereafter.
fa_IR:  این برنامه را قبل از این تاریخ / ساعت اجرا نکنید. فرکانس اجرا که در  بالا انتخاب شده پس از آن اعمال خواهد شد.

en: Do not select field %1 with Group by %2.
fa_IR: لطفا فيلد1% را با گروه بندى 2% انتخاب نكنيد

en: Do not sms
fa_IR: مسیج نزن

en: Do not trade
fa_IR: مبادله نکن

en: Do you really want to remove this Smart Group?
fa_IR: شما از پاک کردن این گروه هوشمند مطمئنید

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
fa_IR: آیا شما می خواهید ایمیل تدیید ثبت بصورت خودکار به کاربر ارسال شود؟این ایمیل شامل اطلاعات تاریخ رویداد،مکان و مخاطب می باشد.این ایمیل همچنین رسید پرداخت انها برای رویدادهای تسویه شده می باشد.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
fa_IR: مایل به ذخیره</a>فعالیت فعلی هستید <a %1>

en: Do you want to continue?
fa_IR: می خواهید ادامه دهید؟

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
fa_IR: آیا می خواهید این فیلد را در فرم جستجوی نمایه وارد کنید؟

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
fa_IR: آیا می خواهید پاسخ دهندگان  1% را انتشار دهید؟

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
fa_IR: آیا می خواهید پاسخ دهندگان را برای 1% رزرو کنید؟

en: Docs
fa_IR: اسناد

en: Document Body
fa_IR: بدنه مدارک

en: Document Type
fa_IR: نوع سند

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
fa_IR: آیا رویداد،اجازۀ ثبت های گوناگون از یک آدرس ایمیل یکسان را می دهد؟

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
fa_IR: آیا موضوع دسته بندی MySQL تلاقی کننده ی حداقل (%1k) می باشد

en: Does not contain
fa_IR: شامل نيست

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
fa_IR: آیا مسیر CiviCRM شامل PATH_SEPARATOR می‌شود؟

en: Does the contact have a %1 Account?
fa_IR: این مخاطب  دارای مقدار %1 هست؟

en: Does the mailing track Open Rate?
fa_IR: آیا ارزیابی مسیر پست باز است؟

en: Does the mailing track click throughs?
fa_IR: آیا مسیر پستی از پیش کلیک شود

en: Does the server exist?
fa_IR: آیا سرور وجود دارد؟

en: Does the webserver know where files are stored?
fa_IR: آیا وب سرور می‌داند فایل‌ها کجا ذخیره می‌شوند؟

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
fa_IR: آیا این مجموعه فیلدها اجازه ثبت دسته جمعی می دهند؟

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
fa_IR: آیا این نوع پرداخت پردازنده دونیشن/ کمک های تکراری را پشتیبانی می کند؟

en: Does this account hold taxes collected?
fa_IR: آیا مالیات اخذ شده از این حساب، منظور/محاسبه شده است؟

en: Does this contact not want to be emailed?
fa_IR: آیا این مخاطب مایل است ایمیل برایش فرستاده شود؟

en: Does this contact not want to be mailed?
fa_IR: آیا این مخاطب مایل نست به او ایمیل فرستاده شود؟

en: Does this contact not want to be phoned?
fa_IR: آیا این مخاطب مایل نیست با او تماس گرفته شود؟

en: Does this contact not want to receive messages?
fa_IR: آیا  این مخاطب مایل به دریافت پیامک نیست؟

en: Does this contact not want trade?
fa_IR: آیا این مخاطب مایل به مبادله نیست؟

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
fa_IR: آیا سرور  SMTP شما  نیاز به تأیید (نام کاربری و رمز عبور)دارد؟

en: Domain
fa_IR: دامنه

en: Domain (organization) address
fa_IR: نام دامنه (شرکت)

en: Domain (organization) email
fa_IR: ایمیل دامنه (شرکت)

en: Domain (organization) phone
fa_IR: تلفن دامنه (شرکت)

en: Domain Description
fa_IR: توصیف دامنه

en: Domain ID
fa_IR: شناسه دامنه

en: Domain Name
fa_IR: نام دامنه

en: Domain address - displays your organization's postal address.
fa_IR: آدرس دامنه - آدرس پستی سازمان شما را نمایش می دهد.

en: Domain information for '%1' has been saved.
fa_IR: دامنه اطلاعات برای %1 دخیره شده است

en: Domain name
fa_IR: نام دامنه

en: Don't Link this Field
fa_IR: این فیلد را متصل نکنید

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
fa_IR: قبل از ارسال نامه های پستی؛ وجود نشانه های اجباری (آدرس قلمرو/حوزه؛ لغو عضویت / انتخاب اختیاری) را بررسی نکنید. هشدار: نشانه های اجباری نقش حفاظتی -امنیتی دارند و منطبق بر قانون CAN-SPAM امریکا هستند. این نشانه ها فقط در صورتی باید غیر فعال شوند که سازمان شما از نظام های دیگری پیروی کنند و یا تابع قانون CAN-SPAM آمریکا نباشند.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
fa_IR: مشارکت من را در لیست مشارکت های افتخاری نگذار.

en: Don't override
fa_IR: لغو نکنید

en: Donate Link Text
fa_IR: تقدیم کردن لینک متن

en: Donate Now
fa_IR: الان تقدیم کنید

en: Donation
fa_IR: اعطاکنندگان

en: Donation Button
fa_IR: دکمه کمک

en: Donations
fa_IR: اعطاکنندگان

en: Done
fa_IR: انجام شد

en: Done with Preview
fa_IR: پیش نمایش انجام شد

en: Donor Email
fa_IR: پست الکترونیک اهداکننده

en: Donor Name
fa_IR: نام اهدا کننده

en: Donor Phone
fa_IR: شماره تلفن اهداکننده

en: Donor-advised Fund
fa_IR: سرمایه پیشنهادی اعطا کننده

en: Donors
fa_IR: اعطا کننده

en: Download
fa_IR: دانلود

en: Download Batch
fa_IR: دانلود دسته ای

en: Download CiviCRM.
fa_IR: سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان را دانلود کنید

en: Download Conflicts
fa_IR: تضادها را دانلود کنید

en: Download Document
fa_IR: بارگیری سند

en: Download Duplicates
fa_IR: نسخه ها دانلود گردد

en: Download Errors
fa_IR: دانلود خطا داد

en: Download Extension
fa_IR: دانلود پسوند توسعه

en: Download Mismatched Activity records
fa_IR: رکوردهای فعالیت جفت نشده را دانلود کنید

en: Download Mismatched Contacts
fa_IR: دانلود مشارکت های ناموفق

en: Download Mismatched Contributions
fa_IR: دانلود مشارکت های نامطابق

en: Download Mismatched Memberships
fa_IR: انتقال اطلاعات نامطابق عضویت ها

en: Download Mismatched participants
fa_IR: دانلود شرکت کنندگان نامطابق

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
fa_IR: فایل iCalendar را دانلود کنید(همراه ics extension)برای رایانۀ محلی خود.

en: Download and Install
fa_IR: دریافت و نصب

en: Download and Install "%1"?
fa_IR: دریافت و نصب «%1»؟

en: Download iCalendar File
fa_IR: دانلود فایل iCalendar

en: Download iCalendar File:
fa_IR: دانلود فایل iCalendar:

en: Download iCalendar entry for this event.
fa_IR: اطلاعات iCalendar را برای این رویداد دانلود کنید.

en: Download location
fa_IR:  مکان/موقعیت دانلود

en: Downloaded Invoice
fa_IR: فاکتور دانلود شده

en: Downloaded Invoice.
fa_IR: فاکتور دانلود شده

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
fa_IR: دانلود این برنامه شما را با عملکردهای جدید اشنا میکند.لطفا اطمینان حاصل کنید که این برنامه ای که نصب یا تقویت کرده اید از منبع قابل اعتمادی است.

en: Downloading...
fa_IR: دریافت،بارگیری،فرآیند انتقال اطلاعات

en: Dr.
fa_IR: دکتر

en: Draft / Unscheduled
fa_IR: پیش نویس /برنامه ریزی نشده

en: Drilldown Report ID
fa_IR: شناسه كاربرى گزارش جا به جايى اطلاعات

en: Drop-down (select list)
fa_IR: لیست کشویی (لیست انتخاب)

en: Dropdown Options
fa_IR: گزینه های فهرست کشویی

en: Drupal Database Details
fa_IR: جزئیات پایگاه داده دروپال

en: Drupal Database Settings
fa_IR: تنظیمات پایگاه داده دروپال

en: Drupal ID
fa_IR: شناسه دروپال

en: Drupal Role
fa_IR: بخش دروپال

en: Drupal User
fa_IR: کاربر دروپال

en: Drupal User Registration
fa_IR: ثبت نام کاربر دروپال

en: Drupal session table cleared.
fa_IR: جدول جلسات دروپال پاک شد

en: Drupal user account registration option?
fa_IR: گزینه ثبت نام حساب کاربری دروپال؟

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fa_IR: مجوزهای کاربر دروپال  _امکان دسترسی کاربران بی نام یا تاییدشده به فرم ها و ویژگی های CiviCRM عمومی_ به طور خودکار مقرر شده اند. ما پیشنهاد می کنیم شما این مجوزها<a %1> را به منظور اطمینان </a>از تناسب برای نیازهایتان مورد بازبینی قرار دهید. بیشتر بیاموزید...(<a %2> ...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
fa_IR: فقط دروپال. ماژول قوانین باید فعال باشد (از ویژگی های بتا - با احتیاط استفاده کنید).

en: Due Date
fa_IR: تاریخ سررسید

en: Dummy Payment Processor
fa_IR: دامی نام یک سرویس پردازنده اینترنتی است

en: Duplicate
fa_IR: نسخه سازی

en: Duplicate Contacts
fa_IR: از روی مخاطبین نسخه بسازید

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
fa_IR: تکثیرنام طرح ریزی مشارکت های وارد شده

en: Duplicate Import Mapping Name
fa_IR: از اسم مسیردهی وارد شده یک نسخه بسازید

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
fa_IR: از اسم مسیردهی عضویت وارد شده یک نسخه بسازید

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
fa_IR: از نام نگاشت شرکت کنندۀ وارد شده کپی بگیرید

en: Duplicate Matching
fa_IR: تطبیق تکراری

en: Duplicate Matching Rule
fa_IR: کپی کردن قانون تطابق

en: Duplicate Membership?
fa_IR: تکثیر عضویت ؟

en: Duplicate Option label
fa_IR: برچسب تنظیمات نسخه سازی

en: Duplicate Option values
fa_IR: مقدار تنظیمات نسخه سازی

en: Duplicate Rows
fa_IR: سطرهای نسخه سازی شده

en: Duplicate Rules
fa_IR: قوانین تکراری

en: Duplicate Template Name.
fa_IR: تکرار نام تمپلت

en: Duplicate label value
fa_IR: دو برابر کردن مقدار برچسب ها

en: Duplicate matching rule
fa_IR: همسان کردن قانون تطابق؟

en: Duplicate value for External ID.
fa_IR: برای هویت خارجی یک نسخه همانند ایجاد کنید

en: Duplicate weight value
fa_IR: دو برابر کردن مقدار وزن

en: Duration
fa_IR: مدت

en: Duration (Days)
fa_IR: مدت زمان(روزها)

en: Duration (min)
fa_IR: مدت(دقیقه)

en: Duration Unit
fa_IR: واحد دوره

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
fa_IR: دوره سرویس یا اشتراک (مثلا، اشتراک 12 ماهه)

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
fa_IR: مدت زمان این عضویت (به طور مثال ، 30 روز ، 2ماه، 5سال،1عمر)

en: Dutch
fa_IR: هلندی

en: Dynamic
fa_IR: پویا

en: Dynamic Form Creator
fa_IR: سازنده فرم پویا

en: Dzongkha
fa_IR: دزونگخا

en: EFT
fa_IR: انتقال الکترونیکی پول، جابجایی پول به کمک رایانه

en: ERROR: Title is not Set
fa_IR: خطا: عنوان انتخاب نشده است

en: EXAMPLE:
fa_IR: مثال

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
fa_IR: مثال: قیمت با 3 زمینه قیمت تنظیم شده است.عضویت ملی (با 3 گزینه قیمت - سبک دکمه رادیو)، عضویت منطقه ای (جعبه) و اشتراک مجله اختیاری است.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
fa_IR: مثال: سازمانی اداره ای ملی دارد و پنج اداره که از هر شاخه ای در گروه خودش قرار میدهد بعد گروهی میسازند که کلی است برای تمام شاخه ها اداره ملی میتواند پیام هایی ارسال کند یه عنوان مثال که بداند تمام شماره ها  شاملش میشوند

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
fa_IR: مثال:دادن انواع رویدادهای پیش فرض،این آدرس URL می تواند تمام رویدادها با تاریخ شروعشان در ژانویه یا بعد از آن در سال 2007 را بازیابی کند.این بازیابی مربوط به کسی است که نوع رویداد او "جذب سرمایه" است:

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
fa_IR: مثال.اگر شما از سی وی واقع استفاده میکنید و میخواهید که اطلاعاتی جمع اوری کنید از کسانی که وارد شده اند قسمت مشترکین را انتخاب کنید .اگر اطلاعات خاص بود برای یک نوع مشترک مثلا داوطلبان قسمت مشترکین را انتخاب کنید و بعد قانونش را انتخاب کنید

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
fa_IR: مثال اگر شما ادرسی را تا هشت حرف ادامه دهید  خیابان صد و یک با خیابان 101 هماهنگ خواهد شد چون هشت حرف مثل هم است.اگر این خالی بماند بعد مقایسه انجام میشود روی همان زمینه

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
fa_IR: مثال: اگر می خواهید پیام خود را با "عزیز" شروع کنید و بعد از نام اولین گیرنده، می توانید از پیام٪ 1 خود استفاده کنید. عزیزم٪ 1

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
fa_IR: مثال:شما میتوانید 'روز مقدس ' را وارد کنید و نوشته ای مرتبط با آن باشد دریافت کنید.مثل:نزول روز مقدس

en: EXAMPLES
fa_IR: مثال ها

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
fa_IR: حذف دریافت کنندگان این پیامک(ها)

en: Each
fa_IR: هریک/هرکدام

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
fa_IR: به هر نقش CiviCRM ACL است  مجوزهای خاصی داده می شود. با استفاده از این لینک می توانید نقش های مختلف مورد نیاز  سایت خود را  ایجاد و یا ویرایش کنید.

en: Each anniversary
fa_IR: هرسالگرد

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
fa_IR: هر فایل باید کمتر از٪ 1M باشد.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
fa_IR: هر نوع/گونه ی مالی، با تعدادی از حساب های مالی مرتبط است تا درآمد، حساب های قابل وصول و هزینه ها را رهگیری و رصد نماید.

en: Edit
fa_IR: ویرایش کردن

en: Edit %1
fa_IR: %1 را ویرایش کنید

en: Edit %1 Smart Group Criteria
fa_IR: ضوابط گروه هوشمند %1 را ویرایش کنید

en: Edit '!1'
fa_IR: ویرایش '!1'

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
fa_IR: <strong>تنظیمات مبالغ مازاد</strong> را ویرایش کنید تا پیام معارفه ای و عنوان را تغییر دهید ( برای مثال ...برای تقدیر از حمایت شما، شما می توانید یکی از هدایای جالب مارا که به رسم سپاس گزاری است را انتخاب کنید...). شما به صورت اختیاری می توانید یک ادرس ایمیل از مخاطب و/ یا شماره تلفن برای مجموعه ی اطلاعات ارائه کنید.

en: Edit ACL
fa_IR: ویرایش لیست کنترل دستیابی

en: Edit ACL Role Assignment
fa_IR: ویرایش ماموریت تخصیص داده شده به نقش لیست کنترل دستیابی

en: Edit API keys
fa_IR: ویرایش کلید های API

en: Edit Address Elements
fa_IR: اجزا آدرس را ویرایش کید

en: Edit Batch
fa_IR: ویرایش دسته

en: Edit Campaign
fa_IR: ویرایش کمپین

en: Edit CiviCRM Profile Field
fa_IR: ویرایش فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Edit CiviCRM Profile Group
fa_IR: ویرایش گروه پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Edit Comment
fa_IR: شرح را ویرایش کنید

en: Edit Complete Street Address
fa_IR: آدرس کامل خیابان را ویرایش کنید

en: Edit Contact
fa_IR: ویرایش مخاطب

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
fa_IR: مخاطب را ویرایش کنید(خلاصه صفحه مخاطب را ببینید)

en: Edit Contact Details
fa_IR: جزئیات مخاطب را ویرایش کنید

en: Edit Contact Information
fa_IR: اطلاعات مخاطب را ویرایش کنید

en: Edit Contact Name
fa_IR: نام مخاطب را ویرایش کنید

en: Edit Contact Type
fa_IR: ویرایش مخاطب

en: Edit Contribution
fa_IR: ویرایش مشارکت

en: Edit Credit Card
fa_IR: ویرایش کارت اعتباری

en: Edit Custom Field
fa_IR: ویرایش فیلد سفارشی

en: Edit Custom Set
fa_IR: ویرایش تنظیمات سفارشی

en: Edit Data Entry Batch
fa_IR: ویرایش اطلاعات ورودی دسته ای

en: Edit Date Type
fa_IR: ویرایش نوع تاریخ

en: Edit DedupeRule
fa_IR: ویرایش DedupeRule

en: Edit Details
fa_IR: جزئیات را ویرایش کنید

en: Edit Domain Information
fa_IR: دامنه اطلاعات را ویرایش کنید

en: Edit Event Template
fa_IR: ویرایش قالب های رویداد

en: Edit Field
fa_IR: فیلد ویرایش

en: Edit Financial Type
fa_IR: نوع/گونه ی مالی را ویرایش نمایید/ ویراست نوع/گونه مالی

en: Edit Financial Type Account
fa_IR: نوع/گونه ی حساب مالی را ویرایش نمایید/ ویراست نوع/گونه حساب مالی

en: Edit Grant
fa_IR: ویرایش امتیازات

en: Edit Group
fa_IR: ویرایش گروه

en: Edit Label Format
fa_IR: ویرایش فرمت/قالب برچسب

en: Edit Link
fa_IR: ویرایش لینک

en: Edit Location Type
fa_IR: ویرایش محل سکونت

en: Edit Mail Settings
fa_IR: ویرایش تنظیمات ایمیل

en: Edit Mailing Component
fa_IR: ویرایش موفه های پستی

en: Edit Mapping
fa_IR: ویرایش نگاشت/نقشه برداری

en: Edit Membership
fa_IR: ویرایش عضویت

en: Edit Membership Status
fa_IR: ویرایش وضعیت عضویت

en: Edit Membership Type
fa_IR: ویرایش نوع عضویت

en: Edit Message Template
fa_IR: اصلاح اصلاح الگوی پیام

en: Edit Multiple Choice Option
fa_IR: ویرایش بخش چند گزینه ای

en: Edit Multiple Choice Options
fa_IR: ویرایش گزینه های انتخاب دسته جمعی

en: Edit Note
fa_IR: یادداشت را ویرایش کنید

en: Edit Option
fa_IR: ویرایش گزینه ها

en: Edit Option Group
fa_IR: گزینه ویرایش

en: Edit PDF Page Format
fa_IR: ویرایش قالب صفحه PDF

en: Edit Participant Status
fa_IR: ویرایش وضعیت شرکت کنندگان

en: Edit Participant Status Options
fa_IR: گزینه های وضعیت شرکت کننده را ویرایش کنید

en: Edit Participation
fa_IR: ویرایش شرکت کننده

en: Edit Payment Method
fa_IR: اصلاح روش پرداخت

en: Edit Payment Procesor Type
fa_IR: ویرایش انواع پردازشگر تراکنش

en: Edit Payment Processor
fa_IR: ویرایش پردازنده پرداخت

en: Edit Payment ProcessorType
fa_IR: ویرایش نوع پردازنده پرداخت

en: Edit Personal Campaign Page
fa_IR: ویرایش صفحه کمپین شخصی

en: Edit Petition
fa_IR: ویرایش عریضه

en: Edit Pledge
fa_IR: ويرايش وثيقه

en: Edit Premium
fa_IR: ویراست مبلغ مازاد

en: Edit Price
fa_IR: ویرایش قیمت

en: Edit Price Field
fa_IR: فیلد ویرایش قیمت

en: Edit Price Option
fa_IR: تنظیمات ویرایش قیمت

en: Edit Price Options
fa_IR: ویرایش گزینه های قیمت

en: Edit Price Set
fa_IR: ویرایش قیمت گذاری

en: Edit Profile
fa_IR: ویرایش پروفایل

en: Edit Provider
fa_IR: ویرایش ارسالگر

en: Edit Recipient Options
fa_IR: ویرایش گزینه های گیرندگان

en: Edit Recurring Payment
fa_IR: ویرایش پرداخت مکرر

en: Edit Relationship
fa_IR: ویرایش ارتباط

en: Edit Relationship Type
fa_IR: ویرایش نوع رابطه

en: Edit Relationship for %1
fa_IR: رابطه برای %1 را ویرایش کنید

en: Edit Report Template
fa_IR: ویرایش الگوی گزارش

en: Edit Rule
fa_IR: نشان راه را ویرایش کنید

en: Edit Schedule Reminders
fa_IR: ویرایش برنامه یادآوری

en: Edit Scheduled Job
fa_IR: ویرایش برنامه تعریف شده

en: Edit Scheduled Payment
fa_IR: ويرايش جدول زمان بندي پرداخت

en: Edit Scheduled Pledge Payment
fa_IR: ويرايش مقدار وثيقه تعيين شده

en: Edit Search Criteria
fa_IR: ضوابط جستجو را ویرایش کنید

en: Edit Settings
fa_IR: تنظیمات را ویرایش کنید

en: Edit Smart Group
fa_IR: گروه هوشمند را ویرایش کنید

en: Edit Smart Group Criteria
fa_IR: ضوابط گروه هوشمند را ویرایش کنید

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
fa_IR: ضوابط گروه هوشمند را ویرایش کنید

en: Edit Street Address
fa_IR: آدرس خیابان را ویرایش کنید

en: Edit Survey
fa_IR: ویرایش نظرسنجی

en: Edit Tags
fa_IR: برچسب ها را ویرایش کنید

en: Edit Widget Colors
fa_IR: ویرایش رنگ ویدجت ها

en: Edit Your Page
fa_IR: صفحه تان را ویرایش کنید

en: Edit Your Personal Campaign Page
fa_IR: ویرایش صفحه کمپین شخصیتان

en: Edit accounting batches created by user
fa_IR: ویرایش دسته های حسابداری ایجاد شده توسط کاربر

en: Edit activity
fa_IR: ویرایش فعالیت

en: Edit address
fa_IR: آدرس را ویرایش کنید

en: Edit all accounting batches
fa_IR: ویرایش کلیه دسته‌های حسابداری

en: Edit all private reports
fa_IR: ویرایش تمام گزلرش های خصوصی

en: Edit all reports that have been marked as reserved
fa_IR: ويرايش كل گزارشاتى كه به عنوان ذخيره شده علامت زده شدند

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
fa_IR: ویرایش و غیر فعال سازی گروه های رزرو شده (نیازمند ویرایش گروه)

en: Edit association rule
fa_IR: ویرایش قانون انجمن

en: Edit communication preferences
fa_IR: ارجحیت های ارتباط را ویرایش کنید

en: Edit demographics
fa_IR: اطلاعات وابسته به آمارگیری نفوس را ویرایش کنید

en: Edit events even without specific ACL granted
fa_IR: ویرایش رویدادها حتی بدون ای سی ال ویژه

en: Edit flag was not numeric.
fa_IR: ویرایش پرچم عددی نبود

en: Edit global settings for this custom field.
fa_IR: تنظیمات جهانی برای این فیلد سفارشی را ویرایش کنید.

en: Edit info
fa_IR: ویرایش اطلاعات

en: Edit name
fa_IR: نام را ویرایش کنید

en: Edit settings
fa_IR: ویرایش تنظیمات

en: Edit this message template
fa_IR: ویرایش این قالب پیام

en: Edit this relationship.
fa_IR: ویرایش این رابطه

en: Edit user's own API keys
fa_IR: ویرایش کلیدهای API  شخصی

en: Editing Contacts
fa_IR: ویرایش اطلاعات تماس/مخاطبین

en: Editing Master Address
fa_IR: آویرایش درس اصلی

en: Eg: if you choose '2' then the lead booker can bring 2 guests; there would be a limit of 3 participants in total per booking.
fa_IR: برای مثال:اگر شما 2 را انتخاب کنید،بوکر راهنما می تواند دو میهمان بیاورد.در اینجا محدودیت وجود دارد و در هر رزرو تا 3 شرکت کننده می تواند قرار گیرند.

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
fa_IR: فیلتر بر روی حداقل یک نوع رابطه یا پرسنل انتخاب شده از فهرست فیلدها

en: Elavon - recurring payments not implemented
fa_IR: الاون - پرداخت های تکرار شونده پیاده سازی نشده اند

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
fa_IR: خرید مجازی نووا/الااون

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
fa_IR: دروازه های تجاری الاون/ نوا برای اجرا نیازمند SSL است

en: Elavon Payment Processor
fa_IR: الاون نام یک سرویس پردازنده اینترنتی است

en: Eligible
fa_IR: واجد شرایط

en: Email
fa_IR: ایمیل

en: Email (Contact A)
fa_IR: پست الکترونیک(مخاطبA)

en: Email (Contact B)
fa_IR: پست الکترونیک(مخاطبB)

en: Email (Main)
fa_IR: ایمیل(اصلی)

en: Email (reserved)
fa_IR: ایمیل(ذخیره شده)

en: Email - schedule/send via CiviMail
fa_IR: ایمیل - برنامه ریزی/ارسال با سامانه ارسال ایمیل

en: Email - unhold addresses
fa_IR: ایمیل - آدرس های نا معتبر

en: Email 1
fa_IR: ایمیل 1

en: Email 2
fa_IR: ایمیل 2

en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email Address of Receipt Sender
fa_IR: ادرس ایمیل فرستنده ی رسید

en: Email Delivery
fa_IR: تحویل ایمیل

en: Email Delivery Settings
fa_IR: تنظیمات رسیدن ایمیل

en: Email Disabled
fa_IR: ایمیل غیرفعال شد.

en: Email Domain
fa_IR: نام اختصاصی ایمیل

en: Email Error
fa_IR: خطای ایمیل

en: Email Format
fa_IR: پیش فرض ایمیل

en: Email Greeting
fa_IR: ایمیل خوشآمدگویی

en: Email Greeting - Custom
fa_IR: ایمیل تبریک- سفارشی

en: Email Greeting Custom
fa_IR: روند ایمیل تبریک

en: Email Greeting ID
fa_IR: هویت شناسایی ایمیل تبریک

en: Email Greeting Type
fa_IR: ایمیل خوشآمدگویی

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
fa_IR:  ایمیل سلامتی باید یکی از گزینه های قالب پیکربندی باشد. بررسی مدیریت >> تنظیمات سیستم >> گروه های اختیاری >> ایمیل سلامتی برای مقادیر معتبر

en: Email Hold
fa_IR: ایمیل نگه دارید

en: Email ID
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email Invoice
fa_IR: ایمیل کردن فاکتور

en: Email Location Type
fa_IR: نوع موقعیت ایمیل

en: Email Notification
fa_IR: ایمیل اطلاع رسانی

en: Email On Hold
fa_IR: ایمیل درحال استفاده

en: Email Receipt to Contributor?
fa_IR: رسید به مشارکت کننده ایمیل شود؟

en: Email Receipts
fa_IR: رسید های ایمیل

en: Email Report Instance To
fa_IR: فرستادن نمونه گزارش بوسيله پست الكترونيك به

en: Email Screen
fa_IR: صفحه نمایش ایمیل

en: Email Selection Method
fa_IR: شیوه انتخاب ایمیل

en: Email Sent
fa_IR: ایمیل فرستاده شد

en: Email Settings
fa_IR: تنظیمات ایمیل

en: Email a Contact
fa_IR: مخاطب را ایمیل کنید

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
fa_IR: یک کپی کامل از رکورد فعالیت به افرادی که شامل پرونده میشوند ایمیل کنید، برای انتخاب همه لینک بالا سمت چپ را کلیک کنید

en: Email address domain (the part after @).
fa_IR: ایمیل آدرس دومین (آن بخش بعد از @ )

en: Email address is not valid
fa_IR: آدرس ایمیل نامعتبر است

en: Email address is required to opt out.
fa_IR: ادرس ایمیل شما جهت خروج نیاز است

en: Email address is required to unsubscribe.
fa_IR: ادرس ایمیل شما جهت لغو اشتراک نیاز است

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
fa_IR: در نام اختصاصی ایمیل باید از یک فرمت نام اختصاصی اینترنتی معتبر استفاده شود. (برای مثال، مثال.org)

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
fa_IR: اگر میخواهید از گروه (ها) استفاده کنید در صورتی که Profile Double-opt در فرآیند فعال باشد، باید فیلد ایمیل را در نمایه گنجانده شود.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
fa_IR: ایمیل به یک درصد از مخاطبین ارسال نشده است_اولویت های ارتباط تعیین می کند که ایمیلی نیست یا ایمیل معتبر ارائه نشده است.

en: Email has been sent to : %1
fa_IR: ایمیل به یک درصد ارسال شده است

en: Email is not valid.
fa_IR: آدرس ایمیل معتبر نیست

en: Email on hold
fa_IR: ايميل در حال استفاده

en: Email on hold - generally due to bouncing.
fa_IR: ایمیل در انتظار - به طور کلی به دلیل تندرست است.

en: Email only
fa_IR: فقط ایمیل

en: Email sent.
fa_IR: ایمیل فرستاده شد

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fa_IR: ایمیل به مخاطبین 1% ارسال نشد( هیچ ادرس ایمیلی روی فایل ذکر نشده، یا در ترجیح قسمت ارتباطی ایمیلی ارسال نشود مشخ شده است، یا مخاطب متوفی شده است).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fa_IR[0]: ایمیل به٪ تماس با مخاطبین ارسال نمی شود (بدون آدرس ایمیل در فایل، یا تنظیمات ارتباط مشخص نمی ایمیل، و یا تماس با مرحوم).
fa_IR[1]: ایمیل به٪ تماس با مخاطبین ارسال نمی شود (بدون آدرس ایمیل در فایل، یا تنظیمات ارتباط مشخص نمی ایمیل، و یا تماس با مرحوم).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
fa_IR[0]: ایمیل به٪ 1 تعداد مخاطبین ارسال نمی شود.
fa_IR[1]: ایمیل به٪ 1 تعداد مخاطبین ارسال نمی شود.

en: Email-to-Activity
fa_IR: ایمیل-به-فعالیت

en: Email-to-Activity Processing
fa_IR: پردازش ایمیل-به-فعالیت

en: Email:
fa_IR: پیام:

en: Emailed Invoice
fa_IR: فاکتور بصورت ایمیل

en: Emailed Invoice.
fa_IR: فاکتور بصورت ایمیل

en: Emails Restored
fa_IR: پیام ها دوباره ذخیره شد یا بازیابی شد

en: Emergency
fa_IR: فوری،اضطراری

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
fa_IR: روابط کارمند <-> کارفرما و خانوارها  هر دو دارای ویژگی های خاص هستند.

en: Employee Name
fa_IR: نام كارمند

en: Employee Since
fa_IR: كارمند از تاريخ

en: Employee of
fa_IR: کارگر

en: Employer
fa_IR: کارفرما

en: Employer Name
fa_IR: نام كارفرما

en: Employer of
fa_IR: کارفرما

en: Employment relationship.
fa_IR: ویرایش ارتباط

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
fa_IR: خالی کردن حافظه نهانی  تمپلت و / یا پوشه آپلود فایل های موقت.

en: Enable
fa_IR: فعال

en: Enable "%1"?
fa_IR: فعال سازی «%1»؟

en: Enable %1
fa_IR: فعال سازی %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
fa_IR: <a href='%1'> فعال کردن</a> مدل

en: Enable ACL
fa_IR: فعال سازی لیست کنترل دستیابی

en: Enable ACL Role Assignment
fa_IR: فعال سازی ماموریت تخصیص داده شده به نقش لیست کنترل دستیابی

en: Enable Campaign
fa_IR: فعال کردن کمپین

en: Enable CiviCRM Profile Field
fa_IR: فعال کردن فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Enable CiviCRM Profile Group
fa_IR: فعالسازی گروه پروفایل های  CiviCRM

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
fa_IR: فعال کردن CiviContribute، CiviPledge، CiviEvent، CiviMember، CiviMail، CiviCase، CiviReport و / یا اجزای CiviGrant.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
fa_IR: فعال کردن CiviMail به منظور ایجاد فعالیت در تحویل

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
fa_IR: فعال کردن CiviMail برای تولید سرپیام پیام-ID

en: Enable Components
fa_IR: فعالسازی اجزا

en: Enable Contact Type
fa_IR: فعالسازی مخاطب

en: Enable Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی را فعال کن

en: Enable Custom Set
fa_IR: فعالسازی تنظیمات سفارشی

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
fa_IR: فعال کردن گزینه اختیاری در فیلد گروه (های)  پروفایل

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
fa_IR: فعال کردن گزینه انتخاب اختیاری  برای پروفایل هایی که از تنظیمات " اضافه کردن به گروه" استفده می کنند.

en: Enable Event
fa_IR: فعال کردن رویداد

en: Enable Financial Type
fa_IR: نوع/گونه مالی را فعّال کنید/ فعّال سازی گونه/نوع مالی

en: Enable Group
fa_IR: فعال سازی گروه

en: Enable Label Format
fa_IR: فعالسازی فرمت/قالب برچسب

en: Enable Location Type
fa_IR: فعالسازی محل سکونت

en: Enable Mailing Component
fa_IR: فعال سازی مولفه های پستی

en: Enable Membership Status
fa_IR: فعال سازی وضعیت عضویت

en: Enable Membership Type
fa_IR: فعال سازی نوع عضویت

en: Enable Multi Site Configuration
fa_IR: فعالسازی پیکربندی چند سایتی

en: Enable Multiple Languages
fa_IR: فعالسازی چند زبان

en: Enable Pay Later option?
fa_IR: گزینۀبعداً پرداخت فعال شود؟

en: Enable Payment Processor
fa_IR:  فعالسازی پردازنده پرداخت

en: Enable Payment ProcessorType
fa_IR: فعالسازی نوع پردازنده پرداخت

en: Enable Personal Campaign Pages
fa_IR: فعال سازی صفحات کمپین شخصی

en: Enable Personal Campaign Pages?
fa_IR: فعال سازی صفحات کمپین شخصی؟

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
fa_IR: صفحات کمپین شخصی را فعال میکنید؟(برای صفحه مشارکت)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
fa_IR: صفحات کمپین شخصی فعال شود؟( برای این رویداد)

en: Enable Petition
fa_IR: فعال  کردن دادخواست

en: Enable Popup Forms
fa_IR: فعال کردن اشکال/فرم ها ی پنجره

en: Enable Premium
fa_IR: به کار اندازی مبلغ مازاد

en: Enable Price
fa_IR: فعال سازی قیمت

en: Enable Price Option
fa_IR: تنظیمات فعال سازی قیمت

en: Enable Price Set
fa_IR: فعال سازی قیمت گذاری

en: Enable Provider
fa_IR: فعالسازی ارسالگر

en: Enable Relationship
fa_IR: ارتباط فعال است

en: Enable Relationship Type
fa_IR: فعالسازی نوع رابطه

en: Enable Scheduled Job
fa_IR: فعالسازی برنامه تعریف شده

en: Enable Status
fa_IR: فعالسازی وضعیت

en: Enable Survey
fa_IR: فعال  کردن نظرسنجی

en: Enable Widget?
fa_IR: ویدجت فعال شود؟

en: Enable components
fa_IR: کامپوننت‌های فعال

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
fa_IR: فعال کردن ویژگی های اشکال زدایی از جمله صفحه نمایش متغیرهای الگو/تمپلت و روش پسگرد.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
fa_IR: فعال کردن قفل گسترده  سرور جهانی برای CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
fa_IR: مسیریابی برای این پروفایل فعال شود؟

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
fa_IR: فعال کردن امکان وارد کردن چند آدرس ایمیل  برای یک مخاطب

en: Enable repetition.
fa_IR: فعال سازی تکرار.

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
fa_IR: قسمت مبالغ مازاد را برای این صفحه مشارکت انلاین فعال کنید، و عنوان و پیامه معارفه ای را بالا ببرید ( برای مثال ... برای تقدیر از حمایت شما، شما می توانید یکی از هدایای جالب مارا که به رسم سپاس گزاری است را انتخاب کنید...). شما به صورت اختیاری می توانید یک ادرس ایمیل از مخاطب و/ یا شماره تلفن برای مجموعه ی اطلاعات ارائه کنید. سپس مبالغ مازادی که می خواهید روی این صفحه ی مشارکت پیشنهاد شوند، را بررسی و انتخاب کنید.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
fa_IR: فعال کردن اجزای ضروری CiviCRM   (CiviContribute، CiviEvent و غیره)

en: Enable this message template
fa_IR:  فعالسازی این قالب پیام

en: Enable workflow support for CiviMail
fa_IR: فعال کردن گزینه پشتیبانی از گردش کار برای CiviMail

en: Enabled
fa_IR: فعال شد

en: Enabled?
fa_IR: فعال است؟

en: Enabling Access Control by Financial Types is only required if you need users in one role to access some financial transactions but not ones with certain financial types.</p>
    <p>For example, Planned Giving bequests may be highly confidential and not appropriate for staff organizing events to see, even though they need to be able to administer the payments for ticket purchases.</p>
    <p>After enabling, you will be able to set create, view, edit, and delete permissions separately for each financial type by navigating to Administer > Users and Permissions > Permissions (Access Control), and clicking on the Access Control link for your CMS.
fa_IR: فعال سازی کنترل دسترسی توسط داده های مالی فقط درصورتی لازم است که شما بخواهید کاربران یک بخش به تبادلات مالی دسترسی داشته باشند ولی نه آن دسته با داده های مالی مشخص.</p>
    <p>مثال، تقسیم میراث برنامه ریزی شده ممکن است بسیار محرمانه باشد و کارکنانی که مسئول رسیدگی به کارها هستند نباید به این اطلاعات دسترسی داشته باشند، حتی اگر باید پرداخت ها را مدیریت کنند.
    <p>پس از فعال سازی، می توانید به ساختن، بررسی، ویرایش، و پاک کردن مجوزها بطور جداگانه برای هر داده ی مالی از مسیر زیر بپردازید: 
    Administer > Users and Permissions > Permissions (Access Control), و برای CMS تان روی لینک Access Control کلیک کنید.

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
fa_IR: فعال کردن فهرست انتظار و تأیید ثبت

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
fa_IR: فعال سازی ویدجت های CiviContribute با تعبیه قطعه ای محتوای پویا در هر صفحه ای، شما و پشتیبانان تان رابرای، به سادگی بالا بردن این کمپین جمع اوری پول مجاز می کند.ویدجت های CiviContributeپیشرفت با زمان زمان واقعی را به سمت اهداف جمع اوری پول نشان می دهد، و شامل یک کلید 'مشارکت' که افراد را به طور مستقیم به صفحه مشارکت انلاین مرتبط، وصل می کند.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
fa_IR: فعالسازی زبان های متعدد  طرح پایگاه اطلاعاتی شما  را تغییر می دهد؛ بنابراین قبل از فعالسازی این عملکرد از عواقب آن مطمئن شوید؛  حتماً یک برنامه پشتیبانی از پایگاه اطلاعاتی خود تهیه نمایید .

en: Encounter Medium
fa_IR: شیوه آشنایی

en: End
fa_IR: پایان

en: End Action
fa_IR: عملکرد پایان یافت

en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End Date One
fa_IR: یک تاریخ پایان

en: End Date Two
fa_IR: دوتاریخ پایان

en: End Event
fa_IR: پایان رویداد

en: End Event Adjust Interval
fa_IR: پایان رویداد مدت تنظیم

en: End Event Adjust Unit
fa_IR: پایان رویداد واحد تنظیم

en: End Event Adjustment
fa_IR: پایان رویداد تطبیقی

en: End Frequency Interval
fa_IR: تناوب فرکانس پایان

en: End Frequency Unit
fa_IR: پایان واحد فرکانس

en: End Offset
fa_IR: پایان افست

en: End date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End date for premium
fa_IR: تاریخ پایان برای مبلغ مازاد

en: End date must be the same or later than start date.
fa_IR: تاریخ پایان باید از بعد از تاریخ شروع و یا در زمان آن باشد

en: End date should be after Start date.
fa_IR: تاریخ پایان باید پس از تاریخ شروع باشد.

en: End date should be after current entity's start date
fa_IR: تاریخ پایان باید پس از تاریخ فعلی و آغازین باشد

en: Ends
fa_IR: در پایان

en: Ends with
fa_IR: پايان با

en: Engagement Index
fa_IR: شاخص‌های نامزدی

en: Engagement Level
fa_IR: سطح پیوند

en: English (Australia)
fa_IR: انگلیسی(استرالیا)

en: English (Canada)
fa_IR: انگلیسی(کانادا)

en: English (United Kingdom)
fa_IR: انگلیسی(برتانیای کبیر.پادشاهی متحد)

en: English (United States)
fa_IR: انگلیسی(ایالات متحده)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
fa_IR: استفاده از پسوند ترتیبی انگلیسی برای روز های ماه ( 'ST'، 'دوم'، 'RD'، 'امین')

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که هنوز به سیستم متصل هستید و مجوز دسترسی به این ویژگی را دارید.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
fa_IR: PJ-QL-01 را وارد کنید. این نام کاربری مرتبط با حساب آزمون PayJunction است.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
fa_IR: PJ-QL-01 را وارد کنید. این نام کاربری مرتبط با حساب آزمون PayJunction است.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
fa_IR: یک لیست از رنگ، اندازه، و غیره که با ویرگول از هم مجزا شد را وارد کنید. و اپشن های محصول در صورتی که قابل اجرا باشد. یک لیست از این اپشن ها برای مشارکت کننده ها وقتی که روی محصول کلیک می کنند ارائه خواهد شد.

en: Enter a contact name.
fa_IR: اسم مخاطب را وارد کنید

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
fa_IR: یک نام توصیفی برای این بلوک آدرس مانند «خانه تابستانی»، «آدرس مدرسه» و غیره وارد کنید.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
fa_IR: یک نام توصیفی برای این اجازه را وارد کنید (به عنوان مثال «ویرایش انجمن مشاوره»).

en: Enter a message to accompany this contribution.
fa_IR: یک پیام به همراه این مشارکت  وارد کنید.

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
fa_IR: پیامی را که می خواهید در ابتدای رسید ایمیل شده بیاید را وارد کنید. این پیام در بالای " مشارکت - رسید (انلاین) " پیام سیستم گردش کاری، خواهد امد.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
fa_IR: پیغامی که می خواهید ابتدای ایمیل تأیید قرار دهید،وارد کنید.مثال:"بخاطر ثبت برای این رویداد متشکریم."

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
fa_IR: پیغامی که می خواهید در ابتدای ایمیل تأیید قرار گیرد،وارد کنید.مثال: ما تغییراتی که شما برای ثبت خود درخواست کرده بودید را انجام داده ایم.

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
fa_IR: پیغامی که می خواهید ابتدای ایمیل رسید قرار دهید،وارد کنید.مثال:"بخاطرپشتیبانی از سازمان ما با عضویتتان متشکریم."

en: Enter a name and description for your Saved Search
fa_IR: نام و توضیحات برای جستجوی ذخیره شده خود را وارد کنید

en: Enter a new organization
fa_IR: یک سازمان جدید را وارد کنید

en: Enter a positive integer
fa_IR: یک عدد صحیح مثبت را وارد کنید.

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
fa_IR: نامی خاص و توضیحی برای گروه جدید اینجا وارد کنید.سپس روی ادامه کلیک کنید برای پیدا کردن شماره ها برای افزودن به گروه

en: Enter a valid URL
fa_IR: یک آدرس معتبر وارد کنید

en: Enter a valid web address beginning with 'http://' or 'https://'.
fa_IR: لطفا آدرس اینتزنتی معتبر که با HTTP یا HTTPS آغاز شود وارد کنید

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
fa_IR: اگر میخواهید تعداد شرکت کنندگان ثبت شده در هر واحد را نسبت به حداکثر تعداد شرکتکنندگان مجاز برای این رویداد افزایش دهید، اینجا را وارد کنید.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
fa_IR: اگر میخواهید تعداد شرکت کنندگان ثبت شده در هر واحد را نسبت به حداکثر تعداد شرکتکنندگان مجاز برای این رویداد افزایش دهید، اینجا را وارد کنید.به عنوان مثال، اگر این قیمت برای یک جدول در صندوق جمع آوری که شامل هشت نفر می شود، شما می توانید تعداد شرکت کنندگان را به 8

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
fa_IR: یک رمز حساب را برای این حساب بانکی، وارد نمایید. رمزها/گذرواژه های حساب برای الحاق/ادغام/یکپارچگی رزروهای سریع/دفاتر میانبر، مورد نیاز هستند و به همه ی بسته ها/سفارشات/محموله های صادراتی، افزوده خواهند گشت.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
fa_IR: یک مقدار اختیاری هدف را برای این صفحه مشارکت وارد کنید ( برای مثال: برای این 'کمپین '). اگر یک ویدجت مشارکت برای این صفحه فعال کنید، ویدجت پیشرفت هایی در مقابله با هدف دنبال خواهد کرد. در غیر این صورت، هدف به صورت 'بدون محدودیت ' نشان داده خواهد شد.

en: Enter at least one result option.
fa_IR: حداقل یک گزینه نتایج را وارد کنید

en: Enter descriptive name for this matching rule.
fa_IR: یک نام توصیفی برای این قانون وارد کنید.

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
fa_IR: ادرس ایمیل گیرنده را وارد کنید( از کاما برای جدا کردن چندین آدرس ایمیل استفاده کنید)

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
fa_IR: لینک(ها) و/یا متنی که می خواهید در پایین صفحه ی سپاسگزاری ظاهر شود را وارد کنید. شما می توانید محتوی را طوری تنظیم کنید که مشارکت کننده ها را برای دیدن صفحه ی اطلاع به دوستان یا انجام کار های دیگر ترغیب کند.

en: Enter name to save message template
fa_IR: نام را وارد کنید تا الگو پیغام ذخیره گردد

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
fa_IR: یادداشت یا پیام را برای  نمایش PDF صورتحساب یا یادداشت های اعتباری وارد کنید.

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
fa_IR: کد اختیاری «افزودنی» را بعد از خط تیره (کد 4 به علاوه برای آدرسهای U.S.) وارد کنید.

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
fa_IR: پیشوند را برای نمایش صورتحساب در PDF وارد کنید.

en: Enter records
fa_IR: ورود به پرونده

en: Enter subject for the email
fa_IR: موضوع  ایمیل انتخاب کنید

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
fa_IR: متن  پیام تشکر،  که در بالای صفحه تشکر ظاهر می شود را وارد کنید (بهتر است فرمت HTML fhan)،

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
fa_IR: متن ( و طرح HTML اختیاری ) را برای قطعه ی سپاسگزاری که در بالای صفحه ی سپاسگزاری ظاهر می شود، وارد کنید.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
fa_IR: طبقه بندی مسیر را برای جستجوی سفارشی اینجا وارد کنید

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
fa_IR: ادرس ایمیل فرستاننده را وارد کنید تا برای ایمیل های رسید استفاده شوند.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
fa_IR: نام فرستنده  را که در ایمیل رسید استفاده شده را وارد کنید.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
fa_IR:  آدرس ایمیل  مرچنت مربوط به حساب  فعال مرچنت پی پال خود را وارد کنید.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
fa_IR:  آدرس ایمیل حساب تجاری مربوط به حساب تجاری پی پال جعبه ایمنی خود را (نه ورودی مرکزی توسعه دهنده - مگر اینکه هردو یکی باشند) را وارد کنید.

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
fa_IR: رمز عبور  مرتبط با حساب های تجاری فعال خود را وارد کنید.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
fa_IR: نام (ماشین) سرور SMTP  را مانند  "smtp.example.com"  وارد نمایید.اگر سرور از  SSL استفاده می کند، از "ssl://" در ابتدای نام سرور مانند  "ssl://smtp.example.com" استفاده کنید.

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
fa_IR: مسیر ارسال ایمیل را وارد کنید. برای مثال:/usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
fa_IR: نام کاربری مرتبط با حساب های تجاری فعال خود را وارد کنید.

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
fa_IR: تاریخ لغو یا استرداد را وارد کنید، یا اینکه شما میتوانید از این زمینه بگذرید و تاریخ لغو و تاریخ استرداد به طور خودکار برای امروز ثبت شود.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
fa_IR: حرفی را وارد کنید که ستونهای دیتا را از هم حدا کند در فایل شما.با تنظیمات ان زمینه با جداکننده ای شناخته میشود در تنظیمات شما.ویژگی های معمول شامل ویرگول نقطه ویرگول میباشد.برای وار کردن قسمتی در فایل تب را بزنید تا وارد زمینه شوید

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
fa_IR: رمز حساب مشابه به کار رفته در سامانه حسابداری خود را وارد نمایید. این رمز/گذرواژه برای مشارکت/سهمیه ی صادرات، در دسترس خواهد بود و به حسابداری/حسابرسی بسته ها/سفارشات/محموله های صادراتی افزوده خواهد شد.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
fa_IR: ادرس وبسایت مقصد را وارد کنید..به طور کلی شما باید از ادرس وبسایت های نزدیک به هم برای صفحات ارتباط بامشتریان استفاده کنید( مثلا لینک های مرتبط با پروفایل ها).از ادرس های کامل برای صفحات خارجی استفاده کنید.اگر فهرستی میسازید که مقصد خاصی ندارد این فیلد را خالی بگذارید.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
fa_IR: نام سازمان یا نهاد که دارای این دامنه CiviCRM است را وارد کنید. با استفاده از نشان٪ 1 این مقدار را در محتوای پستی قرار دهید. این در پیش فرض خروج پیام استفاده می شود.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
fa_IR: نامی را که می خواهید ذکر کنید با این مشارکت وارد کنید. می توانید از اسامی مستعار مانند " خانواده جونز" یا "سارا و سام 'استفاده کنید.

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
fa_IR: اگر می خواهید بخش رفع خطای CiviCRM را برای سایت خود حف کنید .مسیر و دسته/ کلاسی برای عملکرد کنترل خطای یک پی اچ پی سفارشی  وارد کنید

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
fa_IR: تا پانزده انتخاب در این زمینه دارید روی انتخاب دیگر کلیک کنید برای هر انتخاب اضافی اگر بیشتر از ده انتخاب نیاز دارید از ویرایش استفاده کنید بعد از ذخیره کردن این زمینه.توضیحی وارد کنیددر این زمینه و در مقدار ان وارد کنید روی تنظیم کلیک کنید روی قسمت چپ گزینه اگر کهدمیخواهید ان را وارد کنید

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
fa_IR: تا ده انتخاب چنگانه داشته باشید اگر نیاز است بیشتر از ده انتخاب میتوانید شماره ای نامحدود بسازید برای انتخاب های اضافه شده با انتخاب ویرایش ان بعد از نگه داشتن این زمینه.اگر مایل بودید میتوانید یکی از انتخابهارا بعنوان تنظیمات قرار دهید.گزینه نام نمایش داده میشود روی فرم وقتی که گزینه ویژگی را ذخیره کنید در ثبت شماره.نام و ویژگی ممکن است مشابه باشند یا متفادت.گزینه های غیر فعال مخفی شده زمانی که زمسنه نشان داده میشود

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
fa_IR: در این جدول حداکثر تا (10) انتخاب را انجام دهید (بر روی "انتخاب دیگر" کلیک کنید). شما می توانیدبا انتخاب مجموعه نتایج یک پرسشنامه  از گزینه های مجموعه نتایج موجود استفاده کنید.

en: Enter valid email address.
fa_IR: آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
fa_IR: برای فیلدهایی که میخواهید ب روز اوری کنید قیمت ها راوارد کنید. فیلدها را خالی بگذارید تا قیمت های موجود حفظ شود.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
fa_IR: ادرس ایمیل خود را وارد کنید و باکس کنار هر لیست پستی را برای عضو شدن چک کنید. سپس بر روی اشتراک کلیک کنید.  تاییدیه ای همراه ایمیل برلی هر لیست انتخابی  دریافت میکنید .  با پاسخگویی به ایمیل اشتراکتان را برای هر لیست فعال کنید

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
fa_IR: ادرس ایمیل خود را وارد کرده و برروی دکمه اشتراک کلیک کنید. شما تایید درخواست را از طریق ایمیل دریافت میکنید. پس از پاسخگویی به ایمیل اشتراک شما فعال میشود.

en: Entity End Date
fa_IR: تاریخ اتمام هویت

en: Entity File ID
fa_IR: شناسه هویت فایل

en: Entity Financial Account ID
fa_IR: شناسه ی واحد مستقل/مؤسّسه ی حساب مالی

en: Entity Financial Transaction ID
fa_IR: شناسه ی واحد مستقلّ/مؤسّسه ی تراکنش مالی

en: Entity ID
fa_IR: هویت موجودیت و هستی

en: Entity ID
fa_IR: شناسه هویت

en: Entity IF
fa_IR: هویت IF

en: Entity Name
fa_IR: نام هویت

en: Entity Recipient
fa_IR: هویت دریافت کننده

en: Entity Role
fa_IR: نقش امنیتی

en: Entity Start Date
fa_IR: تاریخ آغاز هویت

en: Entity Status
fa_IR: حالت هویت یا نهاد

en: Entity Table
fa_IR: جدول موجودیت

en: Entity Tag ID
fa_IR: شناسه برچسب نهاد

en: Entity Type
fa_IR: نوع موجودیت

en: Entity Value
fa_IR: مقدار نهاد

en: Entity:
fa_IR: هویت

en: EntityBatch ID
fa_IR: شناسه هویت دسته ای

en: EntityBatch Table
fa_IR: جدول هویت دسته ای

en: Envelope #10
fa_IR: پاکت#10

en: Envelope #11
fa_IR: پاکت#11

en: Envelope #12
fa_IR: پاکت#12

en: Envelope #14
fa_IR: پاکت#14

en: Envelope #9
fa_IR: پاکت#9

en: Envelope ISO B4
fa_IR: پاکت ISO B4

en: Envelope ISO B5
fa_IR: پاکت سایز کاغذ b5

en: Envelope ISO B6
fa_IR: پاکت سایز کاغذ b6

en: Envelope ISO C3
fa_IR: پاکت سایز کاغذ c3

en: Envelope ISO C4
fa_IR: پاکت سایز کاغذ c4

en: Envelope ISO C5
fa_IR: پاکت سایز کاغذ c5

en: Envelope ISO C6
fa_IR: پاکت سایز کاغذc6

en: Envelope ISO DL
fa_IR: پاکت سایز کاغذ dl

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error Code:
fa_IR: کد خطا:

en: Error Details
fa_IR: جزئیات خطا

en: Error Field
fa_IR: فیلد خطا

en: Error Value
fa_IR: مقدار خطا

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
fa_IR: خطای کنترل نام کاربری.لطفا دوباره فرم را بارگذاری کرده و امتحان کنید

en: Error in SMTP transaction
fa_IR: خطا در تراکنش SMPT

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
fa_IR: خطا هنگام بارگیری پرونده ماژول (٪ 1) لطفا فایل را بازیابی یا ماژول را غیرفعال کنید.

en: Error message:
fa_IR: پیام خطا

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
fa_IR: خطا درنتایج  تفسیر XML  - کد خطا =٪ 1 در 3 خط٪ 2 کاراکتر٪

en: Error type: Could not find a valid session key.
fa_IR: نوع خطا: کلید جلسه معتبر یافت نشد

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
fa_IR: خطا: هر دو نقشه برداری Geocode و همچنین تجزیه و تحلیل آدرس خیابان Street Address Parsing غیر فعال هستند. شما باید یک یا هر دو گزینه را برای استفاده از این اسکریپت پیکربندی کنید.

en: Error: Unable to sync role %role
fa_IR: خطا: قادر به همگام سازی بخش نیست % بخش

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
fa_IR: خطا: شما باید تجزیه و تحلیل آدرس خیابان ( Street Address Parsing) را فعال کنید تحت مدیریت> محلی سازی> تنظیمات آدرس.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
fa_IR: خطا: شما باید قبل از استفاده از این ویژگی یک ارائه دهنده مسیر پیکربندی کنید (تنظیمات> تنظیمات سیستم>مسیردهی و ژئوکدینک/ مشخصات جغرافیایی).

en: Error?
fa_IR: خطا؟

en: Esperanto
fa_IR: اسپرانتو

en: Estonian
fa_IR: استونی

en: Evening Sessions
fa_IR: جلسه های عصر

en: Event
fa_IR: رخداد

en: Event %%StatusMessage%%
fa_IR: رویداد 1% پیغام وضعیت 1%

en: Event Aggregate
fa_IR: رویداد مشارکت غیرمستقیم

en: Event Availability : %1
fa_IR: دسترسی به رویداد:1%

en: Event Badge
fa_IR: نشان رویداد

en: Event Balance
fa_IR: بالانس رویداد

en: Event Cart ID
fa_IR: شناسۀ سبد خرید رویداد

en: Event Configuration
fa_IR: پیکربندی رویداد

en: Event Confirmation
fa_IR: تأیید رویداد

en: Event Contact (Email)
fa_IR: مخاطب رویداد(ایمیل)

en: Event Contact (Phone)
fa_IR: مخاطب رویداد(شماره تلفن)

en: Event Contact Email
fa_IR: ایمیل مخاطب رویداد

en: Event Contact Phone
fa_IR: تلفن مخاطب رویداد

en: Event Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد رویداد

en: Event Dashboard
fa_IR: داشبود رویداد

en: Event Date
fa_IR: تاریخ رویداد

en: Event Date(s)
fa_IR: تاریخ(های) رویداد

en: Event Deleted
fa_IR: رویداد حذف گردید

en: Event Description
fa_IR: تعریف رویداد

en: Event End Date
fa_IR: تاریخ پایان رویداد

en: Event Fee
fa_IR: هزینه رویداد

en: Event Fee(s)
fa_IR: قیمت رویدادها

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
fa_IR: هزینه(ها)ی رویدادنباید کمتر از صفر باشد.لطفاً با توجه به آن گزینه ها را انتخاب کنید

en: Event Fees
fa_IR: هزینه های رویداد

en: Event ID
fa_IR: شناسه رویداد

en: Event In Cart
fa_IR: رویداد موجود در سبد خرید

en: Event Income Report (Detail)
fa_IR: گزارش درآمد رخداد (جزئیات)

en: Event Income Report (Summary)
fa_IR: گزارش درآمد رخداد (خلاصه)

en: Event Info
fa_IR: اطلاعات رویداد

en: Event Info Page
fa_IR: اطلاعات رویداد صفحه

en: Event Info URL
fa_IR: آدرس اطلاعات رویداد

en: Event Information
fa_IR: اطلاعات رویداد

en: Event Information and Settings
fa_IR: تنظیمات و اطلاعات رویداد

en: Event Level
fa_IR: سطح رویداد

en: Event Link
fa_IR: لینک رویداد

en: Event Links
fa_IR: لینک های رویدادها

en: Event Location
fa_IR: محل رویداد

en: Event Name
fa_IR: نام رویداد

en: Event Name Badge
fa_IR: نشان نام رویداد

en: Event Page
fa_IR: صفحه رویداد

en: Event Participant Report (List)
fa_IR: گزارش شرکن کنندگان رویداد (List)

en: Event Participants
fa_IR: شرکت کننده ها در رویداد

en: Event Queue
fa_IR: صف رویداد

en: Event Recipients
fa_IR: دریافت کنندگان رویداد

en: Event Registration
fa_IR: ثبت رویداد

en: Event Registration Cancelled for %1
fa_IR: ثبت رویداد برای 1% لغو شد

en: Event Registration Invoice: %1
fa_IR: فاکتور ثبتنام اتفاقات:1%

en: Event Registration Link Text
fa_IR: متن لینک ثبت نام رویداد

en: Event Registration Page
fa_IR: صفحه ثبت وقایع

en: Event Registration Transferred for %1
fa_IR: ثبت رویداد شما برای 1% انتقال یافته است.

en: Event Registration URL
fa_IR: آدرس ثبت رویداد

en: Event Registration for %1
fa_IR: ثبت رویداد برای یک درصد

en: Event Source
fa_IR: منبع رویداد

en: Event Start Date
fa_IR: تاریخ شروع رویداد

en: Event Summary
fa_IR: خلاصه رویداد

en: Event Template Name
fa_IR: نام الگو رویداد

en: Event Template Title
fa_IR: عنوان الگوی رویداد

en: Event Title
fa_IR: عنوان رویداد

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
fa_IR: عنوان رویداد یا شناسۀ رویداد(یک عدد صحیح مخصوص ایجاد شده توسط CiviEvent،در فهرست مدیریت رویدادها نمایش داده می شود)

en: Event Total
fa_IR: مجموعه رویداد

en: Event Type
fa_IR: نوع رویداد

en: Event Type
fa_IR: نوع رویداد

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
fa_IR: رویداد در حال حاضر تکمیل است اما شما می توانید ثبت نام کرده و جزء لیست انتظار باشید.

en: Event registration for %1 has been added.
fa_IR: ثبت رویداد برای یک درصد اضافه شده است.

en: Event registration has expired for %1
fa_IR: ثبت رویداد برای 1% منقضی شده است

en: Event registration information for %1 has been updated.
fa_IR: اطلاعات ثبت رویداد برای یک درصد به روزرسانی شده است.

en: Event-Full Message
fa_IR: پیغام تکمیل رویداد

en: Events
fa_IR: رخدادها

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
fa_IR: رویدادها - در انتظار اخطار انقضای ثبت نام

en: Events - Receipt only
fa_IR: رویداد ها - فقط رسید

en: Events - Registration Cancellation Notice
fa_IR: رویداد ها - اعلان لغو ثبت

en: Events - Registration Confirmation Invite
fa_IR: رویداد ها - دعوت برای تایید اعتبار ثبت

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
fa_IR: رویداد ها - تایید اعتبار ثبت و رسید (آفلاین)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
fa_IR: رویداد ها - تایید اعتبار ثبت و رسید (آنلاین)

en: Events - Registration Transferred Notice
fa_IR: رویداد ها - هشدار انتقال ثبت

en: Events by Dates
fa_IR: رویدادها بر اساس تاریخ

en: Every
fa_IR: همه

en: Every %1
fa_IR: هر یک درصد

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
fa_IR: هر تماس در CiviCRM شماره شناسایی منحصر به فرد دارد. این شماره هرگز تغییر نخواهد کرد و دقیق ترین روش شناسایی مخاطب است.

en: Every time cron job is run
fa_IR: هر زمان corn اجرا می شود

en: Everyone
fa_IR: همه افراد

en: Everyone (includes anonymous)
fa_IR: همه افراد(شامل ناشناس)

en: Ewe
fa_IR: اوه‌ای

en: Exact Match
fa_IR: دقیقا همانند

en: Example
fa_IR: نمونه

en: Example: If the api entity is Email, you can also fetch the display name of the contact this email belongs to.
fa_IR: مثال: اگر نهاد API ایمیل است، شما همچنین می توانید از نام صفحه نمایش مخاطبی که این ایمیل متعلق به اوست، استفاده کنید.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
fa_IR: به عنوان مثال: اگر زمانی که مبلغ برنامه ریزی شده  50 است شما مبلغ  60 پرداخت کنید، پرداخت برنامه ریزی شده بعدی به 40 تنظیم می شود.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
fa_IR: اگر زمانی که مبلغ برنامه ریزی شده  50 است شما مبلغ  60 پرداخت کنید، مجموع مبلغ  ضمانت به میزان 10 افزایش خواهد یافت.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
fa_IR: اگر می خواهید %1 را 6 بار تکرارکنید پس 6 را به عنوان شماره این فیلد برگزینید

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
fa_IR: به عنوان مثال: اگر٪ 1 تکرار 8th از هر ماه و سپس شما 8 را انتخاب کنید.

en: Example: When creating a contact, you can chain the Email.create api to add email addresses for them.
fa_IR: به عنوان مثال: هنگام ایجاد یک مخاطب، شما می توانید ایمیل وی را زنجیر/ متصل کرده و برای اضافه کردن آدرس ایمیل برای آنها،  API  ایجاد کنید.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
fa_IR: به عنوان مثال: شما می توانید روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه خود را برای٪ 1 انتخاب کنید که در روزهای هفته های متناوب رخ می دهد

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
fa_IR: مثال شما میخواهید گزینه های 1 ماهه را بزنید اگر یک درصد شما هر ماه پدید اید

en: Examples
fa_IR: مثال

en: Exclude
fa_IR: مستثنی شدن

en: Exclude Completed Activities
fa_IR: به استثنا فعالیت های اتمام یافته

en: Exclude Date(s)
fa_IR: فاقد فرمان(ها)

en: Exclude Dates
fa_IR: در نظر گرفتن تاریخ های

en: Exclude Group(s)
fa_IR: فاقد گروه(ها)

en: Exclude Groups
fa_IR: فاقد گروه ها

en: Exclude Messages
fa_IR: فاقد پیام ها

en: Exclude Pay Later Contributions
fa_IR: مستثنی کردن سهم های پرداخت در اینده

en: Exclude Recurring Contributions
fa_IR: مستثنی کردن مشارکت های مکرر

en: Exclude Tag(s)
fa_IR: فاقد برچسب(ها)

en: Exclude cases
fa_IR: در نظر نگرفتن موارد

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
fa_IR: شماره های صادر شده با هیچ پیامی تنظیم شده اند هیچ ادرس ی نیز ندارند ویا نام کسی هم نیست

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
fa_IR: ایمیل های دارای آدرس خاص را از رده خارج کن

en: Exclude non-case
fa_IR: در نظر نگرفتن مواردی که شامل پروسه کار نیستند

en: Exclude:
fa_IR: به غیر از:

en: Excluded
fa_IR: غیرمشمول ها

en: Exclusion End Date
fa_IR: تاریخ پایان انحصاری

en: Exclusion Max Amount
fa_IR: مقدار حداکثری انحصاری

en: Exclusion Min Amount
fa_IR: مقدار انحصاری حداقل

en: Exclusion Start Date
fa_IR: تاریخ شروع انحصاری

en: Execute
fa_IR: اجرا

en: Execute API call and display results
fa_IR: اجرا تماس API و نمایش نتایج

en: Execute Now
fa_IR: اجرا کن

en: Execute Scheduled Job
fa_IR: اجرای کار برنامه ریزی شده

en: Execute Scheduled Job Now
fa_IR:  اجرای برنامه تعریف شده

en: Execute real-time monetary transactions
fa_IR: اجرا معامله های مالی سریع

en: Executed
fa_IR: اجرا شد.

en: Executive
fa_IR: اجرایی

en: Exhibition
fa_IR: نمایشگاه

en: Existing Connections
fa_IR: اتصالات موجود

en: Existing Report(s)
fa_IR: گزارش(هاى)موجود

en: Existing report(s) from this template
fa_IR: گزارش (ها) موجود از این الگو

en: Expand all tabs
fa_IR: همه تب ها را بسط کنید

en: Expected
fa_IR: مورد نظر/مطلوب/ خواسته/مورد انتظار

en: Expected Total
fa_IR: مجموع مورد نظر

en: Expected exactly one response
fa_IR: دقیقا یک پاسخ انتظار می رود

en: Expected one case-type
fa_IR: یک نوع پرونده مورد نظر

en: Expense Account is
fa_IR: ارزش حساب...هست

en: Expenses
fa_IR: بها

en: Experimental
fa_IR: آزمایشگاهی

en: Expiration Date
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Expiration Time
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Expire On
fa_IR: انقضا در تاریخ

en: Expired
fa_IR: منقضی شده

en: Expired / Inactive Memberships
fa_IR: عضویت های منقضی / غیرفعال

en: Expired Codes
fa_IR: کد انقضا

en: Expired Date
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Expired Status
fa_IR: وضعیت منقضی شده

en: Expires
fa_IR: منقضی می شود

en: Expiry Date
fa_IR: تاریخ انقضاء

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
fa_IR: متن توضیحی که در ابتدای فرم نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
fa_IR: متن توضیحی که در ابتدای این گروه از فیلدها نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
fa_IR: متن توضیحی که در ابتدای این مجموعه زمینه نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
fa_IR: متن توضیحی که در انتهای فرم نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
fa_IR: متن توضیحی زیر این گروه از فیلدها نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
fa_IR: متن توضیحی زیر این مجموعه ای از زمینه ها نمایش داده می شود.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
fa_IR: متن توضیحی روی فرم پایان نمایش داده میشود.پیش کمک روی خط نمایش داده میشود بالای زمینه .پس کمک روی تبلیغات نمایش داده میشود روی کمک کلیک کنید تا متن کمک نشان داده شود

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
fa_IR: متن توضیحی برای این فیلد برای کاربران نمایش داده می شود.

en: Explanatory text for profile.
fa_IR: متن توضیحی برای این فیلد برای کاربران نمایش داده می شود.

en: Explorer
fa_IR: مرورگر

en: Export Accounting Batch
fa_IR: صادرات دسته حسابداری

en: Export Activity
fa_IR: فعالیت را صادر کنید

en: Export Batch
fa_IR: صدور/خروج دسته ها

en: Export Case
fa_IR: گرفتن خروجی پرونده

en: Export Contact
fa_IR: خارج کردن مخاطب

en: Export Contribution
fa_IR: مشارکت صادراتیپ

en: Export Document
fa_IR: خروجی محتوا

en: Export Grant
fa_IR: مساعدت خارجی

en: Export Membership
fa_IR: خارج کردن عضویت

en: Export Options
fa_IR: تنظیمات صادر سازی

en: Export PRIMARY fields
fa_IR: فیلدهای اصلی را ارسال کنید

en: Export Participant
fa_IR: خارج کردن شرکت کننده

en: Export Pledge
fa_IR: صدور وثيقه

en: Export Price Set Info for an Event
fa_IR: صادر کردن قیمت گذاری یک رویداد

en: Export Type
fa_IR: نوع را ارسال نمایید

en: Export accounting batches created by user
fa_IR: صدور دسته های حسابداری ایجاد شده توسط کاربر

en: Export activities
fa_IR: فعالیت ها را صادر کن

en: Export all accounting batches
fa_IR: صدور کلیه دسته‌های حسابداری

en: Export as CSV
fa_IR: خروجى به عنوان csv

en: Export cases
fa_IR: گرفتن خروجی قالب ها

en: Export contacts
fa_IR: صادر کردن مخاطبین

en: Export contributions
fa_IR: مشارکت های صادراتی

en: Export grants
fa_IR: کمک های خارجی

en: Export letters and other printable documents.
fa_IR: نامه ها و سایر مدارک قاب چاپ را بفرستید

en: Export members
fa_IR: عضویت های خارجی

en: Export participants
fa_IR: صدور شرکت کنندگان

en: Export pledges
fa_IR: صدور بيعانات

en: Export to IIF
fa_IR: صدور/صادرات به IIF

en: Export to csv
fa_IR: صدور به csv

en: Export:
fa_IR: صدور/صادرات

en: Exported
fa_IR: صادر شد

en: Expose Frequency Interval?
fa_IR: نمايش وقفه تناوب ؟

en: Expose Publicly
fa_IR: نمایش عمومی

en: Expose Publicly and for Listings
fa_IR: نمایش عمومی و برای لیست کردن

en: Exposed?
fa_IR: نمایش عمومی؟

en: Ext.
fa_IR: اضافی.پسوند

en: Extend Membership by
fa_IR: تمدید عضویت توسط

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
fa_IR: تاریخ پایان عضوبت را با این دوره های زیاد عضویت افزایش دهید. اطمینان یابید که هزینه همخوان مناسب در زیر آمده باشد.

en: Extended Data
fa_IR: فرمان بسط

en: Extension Disabled
fa_IR: افزونه غیر فعال شد.

en: Extension Enabled
fa_IR: افزونه فعال شد.

en: Extension Error
fa_IR: خطا در پسوند

en: Extension ID
fa_IR: شناسه دنباله

en: Extension Installed
fa_IR: افزونه نصب گردید.

en: Extension Uninstalled
fa_IR: افزونه حذف شد.

en: Extension Update Available | %count Extension Updates Available
fa_IR[0]: %c پسوندهای به روز رسانی موجود است
fa_IR[1]: %c پسوندهای به روز رسانی موجود است

en: Extension Upgrade Failed
fa_IR: بروز رسانی افزونه ناموفق بود.

en: Extension Upgraded
fa_IR: افزونه بروز رسانی شد.

en: Extension download error
fa_IR: دانلود پسوند خطا می دهد

en: Extension is Active?
fa_IR: دنباله فعال هست؟

en: Extension name (key)
fa_IR: نام پسوند توسعه (کلیدی)

en: Extensions
fa_IR: پسوندها

en: Extensions URL
fa_IR: آدرس پسوندهای توسعه

en: Extensions check disabled
fa_IR: کنترل پسوندها غیرفعال شد

en: Extensions directory incorrect
fa_IR: دنباله های دایرکتوری اشتباه هستند

en: Extensions url missing
fa_IR: آدرس دنباله ها موجود نیست

en: External ID
fa_IR: هویت خارجی

en: External ID already exists in Database.
fa_IR: شناسه خارجی در بان داده ها موجود است

en: External ID conflicts with record %1
fa_IR: شناسه خارجی با ثبت شماره 1% هم خوانی ندارد

en: External Identifier
fa_IR: معین کننده حقوق خارجی

en: External Link
fa_IR: لینک خارجی

en: Extra information to control grouping
fa_IR: اطلاعات اضافه براى كنترل گروهبندى

en: FIXME
fa_IR: ثابت من

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
fa_IR: با استفاده از آدرس ایمیل(این ایمیل باید یک اکانت معتبر با پرووایدر سرویس ایمیل SMTP باشد.)

en: FROM name for email.
fa_IR: استفاده از نام برای ایمیل.

en: Failed
fa_IR: ناموفق

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
fa_IR: تاریخ تلاش مجدد مشارکت مکرر تمام شد

en: Failed reading data from %1 during installation
fa_IR: عدم موفقیت در خواندن داده ها از٪ 1 در هنگام نصب

en: Failed retry date
fa_IR: تاریخ امتحان مجدد انجام نشد

en: Failed to clean temp dir: %1
fa_IR: دایرکتوری پاک نشد: 1%

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
fa_IR:  تعیین URL برای پسوند/افزونه( 1%) ناموفق بود. لطفا آدرس ها/URL های مبدأ را 2% به روز رسانی کنید.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
fa_IR: عدم موفقیت در تعیین مسیر پرونده/فایل  برای پردازنده های پرداخت (٪ 1) در حال اجرا ٪ 2.

en: Failed to find or create queueing table
fa_IR: یافتن یا ایجاد جدول صف بندی ممکن نیست.

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
fa_IR: عدم موفقیت در بارگذاری فایل (3٪) برای پردازنده های پرداخت (٪ 1) در حال اجرا٪ 2.

en: Failed to make directory (%1) at "%2". Please update the settings or file permissions.
fa_IR: ایجاد دایرکتوری (٪ 1) در «٪ 2» انجام نشد لطفا تنظیمات یا مجوز فایل را به روز کنید.

en: Failed to read extension (%1). Please refresh the extension list.
fa_IR: خطا در خواندن پسوند(%1).لطفا لیست پسوندها را تازه کنید

en: Failed to retrieve schema
fa_IR: نمیتواند طرح را بازیابی کند

en: Failure
fa_IR: شکست

en: Failure Count
fa_IR: تعداد شکست ها

en: Failure Retry Date
fa_IR: تاریخ شکست تلاش مجدد

en: Familiar
fa_IR: آشنا

en: Family Support
fa_IR: حمایت از خانواده

en: Faroese
fa_IR: فاروئی

en: Fattorini Name Badge 100x65
fa_IR: فاتورینی نشانه نام 100x65

en: Fax
fa_IR: فکس

en: Fee
fa_IR: مبلغ

en: Fee Amount
fa_IR: میزان هزینه

en: Fee Currency
fa_IR: واحد پول پرداخت هزینه

en: Fee Label
fa_IR: برچسب هزینه

en: Fee Level
fa_IR: سطح هزینه

en: Fee Level is a required field.
fa_IR: سطح هزینه یک فیلد مورد نیاز است.

en: Fee level
fa_IR: سطح رایگان

en: Fees
fa_IR: هزینه ها

en: Female
fa_IR: زن

en: Fetch Bounces
fa_IR: واگشت واکشی

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
fa_IR: بازخوانی از ارسال نامه ها پرش می کند و آنها را به آمار پستی ارسال می کند.

en: Field
fa_IR: فیلد؛زمینه؛میدان

en: Field "%1" is required.
fa_IR: زمینه 1% مورد نیاز است

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
fa_IR: زمینه بدنه ی اچ تی ام ال یا بدنه ی متن نیاز است.

en: Field Column Name
fa_IR: نام ستون فیلد

en: Field Data Format
fa_IR: قالب فرمان فیلد

en: Field Display
fa_IR: نمایش فیلد

en: Field End Date
fa_IR: فرمان پایان فیلد

en: Field Filter
fa_IR: صافی فیلد

en: Field Label
fa_IR: برچسب فیلد

en: Field Length
fa_IR: طول فیلد

en: Field Mapping
fa_IR: مسیردهی به فیلد

en: Field Name
fa_IR: نام فیلد

en: Field Not Added
fa_IR: فیلد اضافه نشد

en: Field Note Columns
fa_IR: ستون های یادداشت فبلد

en: Field Note Rows
fa_IR: سطرهای یادداشت فیلد

en: Field Option Group
fa_IR: فیلد گروپ آپشن

en: Field Options Per Line
fa_IR: تنظیمات فیلد در هرخط

en: Field Post Help
fa_IR: پسا راهنمای فیلد

en: Field Pre Help
fa_IR: پیش راهنمای فیلد

en: Field Separator
fa_IR: جدا ساز میدان

en: Field Start Date
fa_IR: فرمان شروع فیلد

en: Field Time Format
fa_IR: قالب زمان بندی فیلد

en: Field Type
fa_IR: نوع فیلد

en: Field is Viewable
fa_IR: فیلد قابل قابل روئت است

en: Field(s)
fa_IR: فیلدها

en: Fields
fa_IR: فیلد ها

en: Fields about the contact you want to collect.
fa_IR: زمینه هایی در مورد تماس ها که می خواهید جمع اوری کنید.

en: Fields about the petition.
fa_IR: زمینه هایی در مورد دادخواست

en: Fields for this Set
fa_IR: زمینه برای این مجموعه

en: Fields to return
fa_IR: فیلدهای بازگشت

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
fa_IR: زمینه هایی که بخشی از یک مجموعه داده های سفارشی هستند که از پرونده های چندگانه حمایت می کنند، در زمینه های استاندارد تک ثبتی در هنگام مشاهده مشخصات نمایش داده می شوند.از این گزینه برای تعیین زمینه هایی که می خواهید در آن لیست نمایش داده شود استفاده کنید

en: Fijian
fa_IR: فیجی

en: File
fa_IR: پرونده

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
fa_IR: فایل '٪ 1' نشانگر یک خطر امنیتی بوده و باید حذف شود.

en: File Contents
fa_IR: مخاطبین پرونده

en: File Description
fa_IR: توصیفپرونده

en: File ID
fa_IR: شناسه پرونده

en: File Name
fa_IR: نام پرونده

en: File On Case
fa_IR: فایل های موجود در پرونده

en: File Type
fa_IR: نوع پرونده

en: File Upload Date
fa_IR: فرمان بارگذاری پرونده

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
fa_IR: فرمت فایل باید با کاما جدا شده (CSV) باشد.

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
fa_IR: فرمت فایل باید با کاما جدا شده (CSV) باشد.فایل باید UTF8 را رمزگذاری کند، اگر حاوی کاراکترهای خاص (به عنوان مثال، حروف چینی و غیره) باشد.

en: File listings.
fa_IR: لیست پرونده

en: File must be in UTF-8 encoding
fa_IR: فایل باید در کدگذاری UTF-8 باشد

en: File on Case
fa_IR: فایل های موجود در پرونده

en: File on case
fa_IR: فایل های موجود در پرونده

en: File permissions
fa_IR: مجوز دسترسی فایل‌ها

en: File size should be less than %1 MByte(s)
fa_IR: سایز پوشه باید از %1 مگا بایت( ها)کمتر باشد

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
fa_IR: سایز پوشه بایستی کمتر از 1درصد(2درصدبایت)باشد

en: File size should be less than 1 MByte
fa_IR: اندازه فایل باید کمتر از 1 مگابایت باشد.

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
fa_IR: مسیر سیستم فایل ها که در آن فایل های تصویری - آپلود می شوند. در حال حاضر این مسیر برای تصوار مربوط به حق بیمه استفاده می شود (هدایای CiviContribute).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
fa_IR: مسیر سیستم  فایل  ها که در آن فایل های موقت CiviCRM  - مانند فایل های داده های ورودی - آپلود می شوند.

en: Filed Activities
fa_IR: فعالیت انجام نشد

en: Files
fa_IR: پرونده ها

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
fa_IR: فایل هایی که میخواهیم وارد کنیم باید در قالب 'مبالغ جدا شده توسط ویرگول ' (CSV) باشند و باید شامل داده هایی مورد نیاز برای تطابق مشارکت ها با مخاطبین موجود در پایگاه داده CiviCRM تان، باشد.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
fa_IR: فایل هایی که وارد می شوند باید در فرمت CSV (جدا شده با کاما) (CSV) باشند و باید داده هایی مورد نیاز برای مطابقت داده های ورودی به یک رکورد تماس موجود در پایگاه داده CiviCRM داشته باشند.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
fa_IR: فایلل ها برای وارد شدن باید در فرمت comma-separated-values (csv) باشند و باید شامل داده های لازم برای منطبق کردن داده های عضویت ها با مخاطبین موجود در پایگاه دادۀ CiviCRM شما باشد.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
fa_IR: فایلل ها برای وارد شدن باید در فرمت comma-separated-values باشند و باید شامل داده های لازم برای منطبق کردن داده های شرکت کننده با مخاطبین موجود در پایگاه دادۀ CiviCRM شما باشد.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
fa_IR: فایل هایی که باید وارد شوند باید در فرمت "CSV" با علامت "جدا شده با کاما" باشند(CSV). اکثر برنامه ها به شما این امکان را می دهند که سوابق را در این فرمت صادر کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، از اسناد مربوط به برنامه خود استفاده کنید.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
fa_IR: فایل هایی که باید وارد شوند باید در فرمت "CSV" با علامت "جدا شده با کاما" باشند. اکثر برنامه ها به شما این امکان را می دهند که سوابق را در این فرمت صادر کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، با اسناد مربوط به درخواست خود مشورت کنید. این فایل را روی  هارد دیسک محلی خود (یا یک درایو در دسترس در شبکه خود) ذخیره کنید - و اکنون شما برای مرحله 1 (اپلود داده) آماده است.

en: Fill
fa_IR: پرکردن

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
fa_IR: یک ردیف را برای هر نوع عضویت که می خواهید به عنوان یک گزینه ارائه دهید، پر کنید (برای هر انتخاب اضافی روی گزینه دیگری کلیک کنید).برای اطلاعات بیشتر درباره مجموعه های عضویت عضو، روی نماد کمک کلیک کنید.

en: Filter
fa_IR: صافی

en: Filter Contact Language
fa_IR: صافی زبان مخاطب

en: Filter Contacts
fa_IR: مخاطبین را فیلتر گذاری کن

en: Filter Results
fa_IR: نتایج پالایش/اصلاح شده/ نتایج را پالایش/اصلاح کنید

en: Filter by Group
fa_IR: فیلتر کردن گروه

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
fa_IR: فیلتر نتایج جستجو را برای این فیلد با استفاده از Contact دریافت پارامترهای APIمثال: برای لیست دانشجویان در گروه 3:

en: Filter search by group type(s).
fa_IR: با نوع گروه جستجو کنید

en: Filter search by visibility.
fa_IR: جستجو فیلتر بر اساس دید

en: Filter with Group only allow with group by Contact
fa_IR: فيلتر گروه فقط گروهبندى بر اساس مخاطب را اجازه ميدهد

en: Filter(s)
fa_IR: فیلترها

en: Filters
fa_IR: فیلترها

en: Final
fa_IR: نهایی

en: Final (%1)
fa_IR: نهایی(1%)

en: Final Mailing
fa_IR: ایمیل نهایی

en: Financial Account
fa_IR: حساب مالی

en: Financial Account Code - Credit
fa_IR: کد حساب کاربری مالی-بستانکار

en: Financial Account Code - Debit
fa_IR: کد حساب کاربری مالی-بدهکار

en: Financial Account Description
fa_IR: شرح حساب مالی

en: Financial Account ID
fa_IR: شناسه حساب مالی

en: Financial Account Name
fa_IR: نام حساب مالی

en: Financial Account Name - Credit
fa_IR: نام حساب کاربری مالی-بستانکار

en: Financial Account Name - Debit
fa_IR: نام حساب کاربری مالی-بدهکار

en: Financial Account Owner
fa_IR: مالک/صاحب/دارنده ی حساب مالی

en: Financial Account Relationship
fa_IR: ارتباط حساب مالی

en: Financial Account Tax Rate
fa_IR: نرخ مالیات بر حساب مالی

en: Financial Account Type
fa_IR: حساب های نوع مالی

en: Financial Account Types
fa_IR: حساب های نوع مالی

en: Financial Account is Active
fa_IR: حساب مالی فعّال است

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
fa_IR: حساب مالی ارتباط حساب 'حساب هزینه ها است' پیکربندی نشده است برای انوع مالی:

en: Financial Accounts
fa_IR: حساب های مالی

en: Financial Batch
fa_IR: دسته/سفارش/محموله مالی

en: Financial Currency
fa_IR: پول در نظام مالی

en: Financial Fee Amount
fa_IR: مقدار/مبلغ/میزان کارمزد/اجرت/حقّ الزّحمه مالی

en: Financial Item Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد شده ی مورد/قلم مالی

en: Financial Item Currency
fa_IR: شناسه ی قلم/مورد واحد پولی/ارزی

en: Financial Item Description
fa_IR: شرح/توصیف قلم/مورد مالی

en: Financial Item Status
fa_IR: وضعیّت قلم/مورد مالی

en: Financial Item Status ID
fa_IR: شناسه ی وضعیّت قلم/مورد مالی

en: Financial Item Transaction Date
fa_IR: تاریخ تراکنش قلم/مورد مالی

en: Financial Net Amount
fa_IR: مقدار/مبلغ/میزان خالص مالی

en: Financial Page - %1
fa_IR: برگه مالي1%

en: Financial Total Amount
fa_IR: مقدار/مبلغ/میزان نهایی مالی

en: Financial Transaction Date
fa_IR: تاریخ تراکنش مالی

en: Financial Transaction ID
fa_IR: شناسه ی تراکنش مالی

en: Financial Type
fa_IR: الگو مالی

en: Financial Type - %1
fa_IR: رقم مالي 1٪‏

en: Financial Type Account
fa_IR: حساب مالی

en: Financial Type Accounts
fa_IR: حساب‌های مالی

en: Financial Type Is Active?
fa_IR: نوع/گونه مالی فعّال است

en: Financial Type is Reserved?
fa_IR: نوع/گونه مالی، ذخیره/اندوخته شده است

en: Financial Type is a Required field.
fa_IR: فیلد نوع حساب مالی الزامی است

en: Financial Type is a required field
fa_IR: فیلد نوع حساب مالی الزامی است

en: Financial Type is required for product having cost.
fa_IR: برای محصولات قیمت دار نوع مالی الزامی است.

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment methods</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
fa_IR: حساب های مالی با حساب های مالی موجود در سامانه ی حسابداری/حسابرسی شما، همخوانی/هماهنگی/تشابه دارند. انواع مالی، دستگاه های پرداخت و هزینه ها/منافع، همراه و همراستا با حساب های مالی هستند تا نتیجه ی مناسب را در تراکنش های ثبت دوگانه حاصل کرده و به سامانه ی حسابداری و حسابرسی شما فرستاده/ارسال شوند.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
fa_IR: از انوع مالی برای دسته بندی مشارکت ها به هدف تهیه گزارش و حسابرسی استفاده می شود. به ان ها همچنین <strong>دارائی</strong> می گویند. شما ممکن است هر تعداد از نوع ها را که موردنیاز است را راه اندازی کنید. هر نوع می تواند یک کد حساب را داشته باشد که برای طراحی مشارکت ها برای کد های سیستم حسابتان به کار می رود. انواع مالی ای که معمولا به کار می روند: اهدا و بخشش، مشارکت کمپین، پرداخت های عضویت ... هستند.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
fa_IR: نوع/ گونه های مالی برای طبقه بندی همکاری ها برای مقصود گزارش و حسابداری/حسابرسی مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید هر تعداد را که مورد نیاز است، تعیین و تبیین نمایید که شامل موارد متداولی ازقبیل هدیه ها و کمک ها، همکاری های کارزارهای اجتماعی یا حقّ عضویّت است. افزون بر این، نوع/گونه های مالی می توانند برای صورت/سیاهه ی کالاها و هزینه های پاداش ها/اضافه پرداخت ها/حقّ بیمه ها مدّ نظر قرار گیرند.

en: Find
fa_IR: مشاهده

en: Find Activities
fa_IR: یافتن فعالیت ها

en: Find Campaign Pages
fa_IR: یافتن صفحات کمپین

en: Find Campaigns
fa_IR: یافتن کمپین‌ها

en: Find Cases
fa_IR: یافتن پرونده ها

en: Find Contacts
fa_IR: مخاطبین را پیدا کنید

en: Find Contacts to Add to this Group
fa_IR: مخاطبین را بیابید و به این گروه بیافزایید

en: Find Contacts within this Group
fa_IR: مخاطبین در میان گروه را بیابید

en: Find Contribution Amounts by Tag
fa_IR: مقدارمشارکت را توسط برچسب بیابید

en: Find Contribution Pages
fa_IR: پیدا کردن صفحات مشارکت

en: Find Contributions
fa_IR: پیدا کردن مشارکت ها

en: Find Deleted Cases
fa_IR: جستجوی موارد حذف شده

en: Find Events
fa_IR: یافتن رویدادها

en: Find Grants
fa_IR: یافتن مساعده

en: Find Groups
fa_IR: گروه ها را پیدا کنید

en: Find Mass SMS
fa_IR: پیدایش حجم پیام

en: Find Memberships
fa_IR: یافتن عضویت ها

en: Find My Cases
fa_IR: جستجوی پرونده های من

en: Find Participants
fa_IR: یافتن شرکت کنندگان

en: Find Pay Later Contributions
fa_IR: پیدا کردن سهم های با پرداخت در اینده

en: Find Petition
fa_IR: یافتن عریضه

en: Find Pledges
fa_IR: ضامن معرفي كنيد

en: Find Recurring Contributions
fa_IR: پیدا کردن مشارکت های مکرر

en: Find Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان را پیدا کنید

en: Find Respondents To %1
fa_IR: پاسخ دهندگان را تا 1%پیدا کنید

en: Find Survey
fa_IR: یافتن نظرسنجی

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
fa_IR: یافتن مخاطبین با نام و یا نام کامل یا ایمیل کامل، نوع تماس، گروه و / یا برچسب. سپس می توانید اطلاعات تماس را مشاهده یا ویرایش کنید، یک لیست مخاطبین را چاپ کنید،و یا  با استفاده از اقدامات بیشتر - لیست کشویی برای تخصیص برچسب ها، اضافه کردن مخاطبین به گروه ها، ایجاد گروه های هوشمند، صادرات اطلاعات تماس به یک صفحه گسترده و غیره استفاده کنید.

en: Find contacts within
fa_IR: پیدا کنید مخاطب را

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
fa_IR: ایمیل ها را با نام ایمیل پیدا کنید. میتوتنید بخشی از نام . یا نام کامل را وارد کنید.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
fa_IR: ایمیل ها را با نام شخصی که ان را درست کرده است پیدا کنید. میتوانید نام کامل یا بخشی از نام را وارد کنید.( نام خانوادگی اسم کوچک)

en: Find more cases
fa_IR: پرونده هاي بيشتري بيابيد

en: Find more event participants
fa_IR: یافتن شرکت کنندگان رویداد بیشتر

en: Find more members
fa_IR: عضویت هاي بيشتري بيابيد

en: Find more pledges
fa_IR: وثيقه هاي بيشتري بيابيد

en: Find out more about this event
fa_IR: در مورد این رویداد بیشتر بدانید

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
fa_IR: رکوردها را با برچسب ها (برچسب های منظم یا تگت) که شامل یک کلمه یا عبارت کامل یا جزئی هستند پیدا کنید. مثال: اگر چندین تگ حاوی کلمه "اهدا کننده" داشته باشید، می توانید با وارد کردن "اهدا کننده" در این فیلد، مخاطبین با هر کدام از آنها را برچسب گذاری کنید.

en: Find...
fa_IR: مشاهده...

en: Finnish
fa_IR: فنلادی

en: Firewalls and Proxies
fa_IR: فایروال/دیوار آتش و پروکسی/نماینده

en: First
fa_IR: اولین

en: First Contribution Amount
fa_IR: مقدارمشارکت نخست

en: First Contribution Date
fa_IR: تاریخ مشارکت نخست

en: First Data - recurring payments not implemented
fa_IR: داده های اولیه-پرداخت های تکراری انجام نشده است.

en: First Donation?
fa_IR: اولین اهدا؟

en: First Dupe Contact ID
fa_IR: شناسه مخاطب تکراری اول

en: First Name
fa_IR: نام

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
fa_IR: نام و نام خانوادگی یا ایمیل یا ایجاد حساب کاربری در محل سکونت  اولیه، باید تنظیم شود.

en: First Name:
fa_IR: نام:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fa_IR: اولین روز از ادامه دوره عضویت موجود. تاریخ شروع به طور خودکار بر مبنای نوع عضویت تعییت خواهد شد اگر تاریخ شروعی مقرر نشود.

en: First installment payment
fa_IR: اولين پرداخت قسط

en: First row contains column headers
fa_IR: سطر اول شامل هدرها می‌شود

en: First time donor only?
fa_IR: اهدا کننده تنها برای اولین بار؟

en: FirstData (aka linkpoint)
fa_IR: نام یک درگاه پرداخت اینترنتی(لینک پوینت)

en: Fiscal Year Beginning
fa_IR: شروع سال مالی

en: Fiscal Year Starting
fa_IR: شروع سال مالی

en: Fiscal Year-To-Date
fa_IR: سال مالی تا به امروز

en: Fiscal Years
fa_IR: سالهای مالی

en: Fixed
fa_IR: ثابت شده

en: Fixed Contribution Options
fa_IR: گزینه های مشارکت ثابت

en: Fixed Date for Reminder
fa_IR: فرمان را برای یادآوری کننده ثابت شد

en: Fixed Period Rollover Day
fa_IR:  روز تعیین شده برای تمدید دوره

en: Fixed Period Start Day
fa_IR:  روز تعیین شده برای شروع دوره

en: Fixed Start
fa_IR: شروع ثابت

en: Flip Selected Duplicates
fa_IR: ارسال همه نسخه سازی های انتخاب شده

en: Flip between original and duplicate contacts.
fa_IR: فلیپ بین مخاطب اصلی و تکراری

en: Flip between the original and duplicate contacts.
fa_IR: فلیپ بین مخاطبین اصلی و تکراری

en: Folder '%1' exists?
fa_IR: آیا پوشه '%1' وجود دارد؟

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
fa_IR: پوشه به نظر سنجی از زمانیکه با استفاده از IMAP, (به صندوق پستی در هنگام خالی به طور پیش فرض)  مسیر به نظرسنجی از زمانیکه با استفاده از Maildir و غیره

en: Folio
fa_IR: برگ

en: Follow recipient preferred language
fa_IR: استفاده از زبان مورد نظر مخاطب

en: Follow up
fa_IR: پیگیری

en: Follow up Interval
fa_IR: پیگیری فاصله

en: Follow-up Activity type is a required field.
fa_IR: نوع فعالیت دنبال کننده گزینه اجباری است

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
fa_IR: آدرس های مخاطبین لیست زیر مشخص نشده است.

en: Followup Activity
fa_IR: پیگیری فعالیت

en: Followup date is a required field.
fa_IR: تاریخ پیگیری یک فیلد اجباری است.

en: Font Name
fa_IR: نام فونت

en: Font Size
fa_IR: سایز فونت

en: Font Style
fa_IR: استایل فونت

en: Footer
fa_IR: پای ورق

en: Footer Content
fa_IR: محتوای پانوشت

en: Footer Message
fa_IR: محتوای پانوشت

en: Footer Text
fa_IR: متن پانوشت

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
fa_IR: برای مجموعه های سفارشی نمایش 'inline'، این عنوان به عنوان legend fieldset ظاهر می شود.اگر سبک "نمایش" tab را انتخاب کنید (که برای فیلد های سفارشی ثبت نام در دسترس است)، عنوان برای زبانه ناوبری مورد استفاده قرار می گیرد.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
fa_IR: برای فعالیت ها، دریافت کنندگان باقیمانده ممکن است مخاطبانی باشند که با فعالیت نسبت دارند، مخاطبانی که این فعالیت را ایجاد کرده اند (منشاء فعالیت)، یا مخاطبانی که فعالیت با آنهاست (اهداف فعالیت). متناوبا می توانید یادآور را به مخاطبان ویژه (Choose Recipients), یا به گروهی از مخاطبان ارسال کنید.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
fa_IR: برای مشاهده نمودار، لطفاً حداقل یک فیلد از 1% یا 2% را انتخاب کنید.

en: For Duplicate Contacts
fa_IR: برای نسخه گرفتن از لیست مخاطبین

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
fa_IR: در رویدادها، شما می توانید  نقش شرکت کنندگان را محدود و یا بیشتر کنید  (به عنوان مثال داوطلب، سخنگو، و غیره)، مخاطبین خاص و یا یک گروه را انتخاب نمایید.

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
fa_IR: در یادآورهای مخاطبین و عضویت، شما می توانید با انتخاب مخاطبین خاص و یا یک گروه، نقش شرکت کنندگان را محدود و یا بیشتر کنید.

en: For a full list of options see the php <a %1>money_format documentation</a>.
fa_IR: برای مشاهده لیستی کامل از گزینه های موجود، اسناد1% پی اچ پی money_format را ببینید.

en: For auto-renewing memberships the emails are sent when each payment is received
fa_IR: برای عضویت های دارای تمدید خودکار ، در زمان دریافت هر پرداخت ، ایمیل ها فرستاده می شوند.

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
fa_IR: برای بهترین نتیجه قسمت کشور باید شامل ایالت یا استان باشد.میتوانید از این نشانه های بالا یا پایین کشیده شده استفاده کنید روی فهرست زمینه ها برای انس پروفیال تا ترتیبش را تغییر دهید

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fa_IR: برای هر ورودی، شما می توانید سوابق مشارکت جدیدی را وارد کنید، یا سوابق موجود را بروز رسانی کنید. انجام هر دو ان ها در یک جلسه وارد کردن مقدور نمی باشد.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fa_IR: برای هر وارد کردن،شما می توانید یک گزارش رویداد جدید(شرکت کننده)بیفزایید یا گزارش های موجود را کپی کنید.شما نمی توانید هر دو نوع عملیات را در یک بخش وارد شده انجام دهید.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fa_IR: برای هر ورود ، می توانید هم گزارش های عضویت جدید یا گزارش های به روزرسانی موجود درج کنید. نمی توانید هردو نوع عملکردهارا در یک دوره ورود مجزا انجام دهید.

en: For example, in order to process a payment through Authorize.net, CiviCRM must make a request to https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Using https to connect to secure2.authorize.net insures that the connection is encrypted, but it's possible that CiviCRM is actually connecting to an attacker and the attacker is connecting to secure2.authorize.net.
fa_IR: برای مثال، به منظور پردازش یک پرداخت از طریق Authorize.net سامانه CiviCRM باید به https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll دارخواست بفرستد. استفاده از https برای اتصال به secure2.authorize.net ضمانت می کند که اتصال رمز گذاری شده است، اما ممکن است که CiviCRM به یک مهاجم متصل شده باشد و مهاجم به secure2.authorize.net متصل باشد.

en: For existing pages
fa_IR: برای همه ی صفحات موجود

en: For export to QuickBooks, export your Chart of Accounts and open in low level text editor. You will be able to see the Account Type Code for each account. Generally, they will be from the following list: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (though there may be others in your version of QuickBooks).
fa_IR: برای صدور به QuickBooks, نمودار حسابهایتان را صادر کنید و ویرایشگر متن سطح پایین باز کنید. شما قادر خواهید بود رمز عبور داده ی مالی برای هر حساب را ببینید. بطور کلی، آنها از لیست زیر خواهند بود: BANK , AR , OCASSET , FIXASSET , OASSET , AP , OCLIAB , LTLIAB , AQUITY , INC , COGS , EXP , EXEXP ( گرچه ممکن است موارد دیگری هم در نسخه ی Quickbooks شما باشد).

en: For in-depth details about entities and actions, see the <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.
fa_IR: برای جزییات بیشتر در مورد اشخاص/موجودی ها و اقدامات/عملکردها به ..%1...2%..مراجعه کنید.

en: For information about this premium, contact:
fa_IR: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این حق بیمه، با شماره زیر تماس بگیرید:

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر لطفا به <a href="!1">وب سایت CiviCRM</a> که شامل اطلاعات پروژه، اسناد و منابع پشتیبانی و ... است مراجعه کنید.

en: For more information see %1.
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر %1 را ببینید

en: For more information, visit:
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر به: مراجعه کنید

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
fa_IR: برای مشارکت های افلاین، شما می توانید یک شناسه انتقال بانکی یا معین کننده هویت دیگر البته در صورتیکه اجرا شدنی باشد را ثبت کنید

en: For transmission
fa_IR: برای انتقال

en: For-profit organization.
fa_IR: هر سازمان غیر انتفاعی

en: Force Merge Selected Duplicates
fa_IR: ادغام نسخه های همسان را در ارجحیت قرار بده

en: Force SSL
fa_IR: استفاده از SSL

en: Force Secure URLs (SSL)
fa_IR: URLs (SSL) امنیت نیرو

en: Form Snippet
fa_IR: فرم قطعه

en: Formal
fa_IR: رسمی

en: Formal Title
fa_IR: لقب رسمی

en: Format
fa_IR: قالب، قالب سازی

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
fa_IR: آدرسهای فرمت در برچسب های پستی، فرم های ورودی و نمایش صفحه نمایش.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
fa_IR: آدرس فرمت در برچسب های پستی، فرم های ورودی و صفحه نمایش .می توانید ارائه دهنده آدرس استاندارد را به طور اختیاری تنظیم کنید.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
fa_IR: قالب بندی نمایش آدرس ها در بخش های خلاصه تماس و اطلاعات رویداد.

en: Format for displaying monetary amounts with currency symbol.
fa_IR: فرمت نمایش مقادیر پولی با نماد ارزی.

en: Format for displaying monetary values without the currency symbol.
fa_IR: فرمت نمایش مقادیر پولی بدون نماد ارزی.

en: Format:
fa_IR: قالب/چهارچوب/شاکله

en: Formatting
fa_IR: قالب بندی

en: Forward
fa_IR: ارسال

en: Forward Compatibility: Enable "mysqli"
fa_IR: سازگاری ارسال: mysqli را فعال کن

en: Forward ID
fa_IR: شناسه ارسال

en: Forward Mailing: %1
fa_IR: ارسال پست: 1%

en: Forward Replies
fa_IR: ارسال پاسخ ها

en: Forward replies
fa_IR: ارسال پاسخ ها

en: Forward this email (link)
fa_IR: (لینک) ارسال این ایمیل به دیگران

en: Forwarded
fa_IR: ارسال شده

en: Forwarded Email
fa_IR: ایمیل ارسال شده

en: Forwarded to Email
fa_IR: ارسال شده به پست الکترونیکی

en: Forwards
fa_IR: اارسالها

en: Found %1, %2, %3
fa_IR: %1, %2, %3 یافت شدند.

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
fa_IR: مقدار غیرمجاز%1 در جستجوی ساختاری یافت شد

en: Foundation Affiliate
fa_IR: بنیادی که کودکان بی سرپرست را به فرزند خواندگی می دهند

en: Fourth
fa_IR: چهارمین

en: Free HTML
fa_IR: HTML آزاد

en: French (Canada)
fa_IR: فرانسه(کانادا)

en: French (France)
fa_IR: فرانسه(فرانسه)

en: Frequency
fa_IR: تناوب

en: Frequency Interval
fa_IR: فاصله زمانی تکرارها

en: Frequency Unit
fa_IR: واحد تناوب

en: Frequency interval
fa_IR: فاصله تناوب

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
fa_IR: تکرار باید یک عدد صحیح باشد ( برای مثال: هر 3 ماه)

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
fa_IR: تکرار سرویس یا اشتراک ( مثلا، نشریه هر دو ماه تحویل داده شود).

en: Frequency unit
fa_IR: واحد تناوب

en: Friend ID
fa_IR: شناسه همگن

en: Friend's Email
fa_IR: ایمیل دوست

en: Friend's First Name
fa_IR: نام دوست

en: Friend's Last Name
fa_IR: نام خانوادگی دوست

en: From
fa_IR: از

en: From (A)
fa_IR: از(الف)

en: From (B)
fa_IR: از(ب)

en: From Address
fa_IR: از آدرس

en: From Email
fa_IR: از ایمیل

en: From Email Address
fa_IR: از آدرس ایمیل

en: From Email Address is required
fa_IR: ادرس ایمیل فرستاننده الزامی است

en: From Email Addresses
fa_IR:  از آدرس ایمیل

en: From Email of the mailing
fa_IR: از ایمیل پست شده

en: From End of Previous
fa_IR: از ابتدای قبلی

en: From Start Of Current
fa_IR: از آغاز جاری

en: From Template
fa_IR: از الگو

en: From end of previous calendar month
fa_IR: از انتهای ماه پیش

en: From end of previous calendar year
fa_IR: از پایان پارسال

en: From end of previous quarter
fa_IR: از پایان شش ماهه قبل

en: From end of previous week
fa_IR: از آخر هفته پیش

en: From start of current calendar month
fa_IR: از شروع ماه جاری

en: From start of current calendar year
fa_IR: از شروع سال جاری

en: From start of current day
fa_IR: از شروع امروز

en: From start of current quarter
fa_IR: از شروع 3 ماهه فعلی

en: From start of current week
fa_IR: از شروع هفته جاری

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
fa_IR: فولانی

en: Fulfilled
fa_IR: تکمیل شد

en: Fulfilled Date
fa_IR: تاریخ تکمیل و اتمام

en: Full Currency Name
fa_IR: نام کامل واحد پولی/ارزی

en: Full Name
fa_IR: نام و نام خانوادگی

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
fa_IR: اسم کامل مخاطبین همراه پیشوند و پسوند

en: Full Phone Number
fa_IR: شماره تلفن کامل

en: Full Street Address
fa_IR: آدرس کامل خیابان

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
fa_IR: نام کامل خیابان بدون اسم کشور استان یا کدپستی

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
fa_IR: آدرس کامل خیابان  (به عنوان مثال خیابان اصلی 110 ).

en: Full-text Search
fa_IR: جستجوی تمام متن

en: Fullscreen URL
fa_IR: نمایش کل صفحه نشانی عمومی تمامی تمامی اطلاعات بر روی وب جهانی

en: Fundraiser
fa_IR: جمع آوری کمک

en: Future versions of CiviCRM may require the PHP extension "%2". To ensure that your system will be compatible, please install it in advance. For more explanation, see <a href="%1">the announcement</a>.
fa_IR: نسخه های اینده ممکن است دو درصد بخواهند

en: GMT Name of Timezone
fa_IR: GMT نام منطقه زمانی

en: GMT Offset
fa_IR: GMT افست

en: GOTV (Voter Tracking)
fa_IR: GOTV (ردیابی رای دهندگان)

en: GOTV campaign contacts
fa_IR: GOTV تماس های کمپین

en: Galician
fa_IR: کومارکا

en: Gender
fa_IR: جنسیت

en: General
fa_IR: عمومی

en: General Link
fa_IR: لینک عمومی

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
fa_IR: عضویت معمولی (مشارکت حداقل 100.00دلار مناسب این عضویت است)

en: General Membership - $100.00
fa_IR: عضویت معمولی-100.00دلار

en: General Monthly Newsletter: 200709
fa_IR: خبرنامه عمومی ماهانه: 200709

en: General Protection
fa_IR: حفاظت عمومی

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
fa_IR: به طور کل شما قسمتی جداگانه درست خواهید کرد برای هر کلاس و یا عضویتی.مثال: عضویت ملی در مقابل عضویت محلی

en: Generate PDFs for printing (only)
fa_IR: ساخت PDF (فقط) برای پرینت گرفتن

en: Generate Report
fa_IR: ایجاد گزارش

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
fa_IR: شناسه ورود API و کلید تراکنش با ورود به حساب بازرگانی خود ایجاد کنید و به صفحه <strong>تنظیمات » تنظیمات عمومی امنیتی</strong> بروید.

en: Generates and sends out reports via email
fa_IR: گزارش ها را ایجاد و با ایمیل ارسال می کند

en: Geo code 1
fa_IR: کد جغرافیایی 1

en: Geo code 2
fa_IR: کدجغرافیایی 2

en: Geocode and Parse Addresses
fa_IR:  نام وآدرس

en: Geocoding
fa_IR: مختصات جغرافیایی

en: Georgian
fa_IR: گرجی

en: German
fa_IR: آلمانی

en: German (Swiss)
fa_IR: آلمانی(سوئیس)

en: Get Directions FROM:
fa_IR: مسیرها را از:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
fa_IR: بدست آوردن حق الزحمه RSS 2.0 برای رویدادهای کنونی و آینده.

en: Gift
fa_IR: هدیه

en: Give option
fa_IR: قرار دادن گزینه ها

en: Give option, but not required
fa_IR: دارای گزینه اما غیر الزامی

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
fa_IR: به کاربران امکان انتخاب اقساط داده شود  ( مثلا هر ماه برای 6 ماه داده شود) ؟ اگر نه، بخشش های مکرر به صورت نامعین انجام خواهد شد.

en: Given API command is not defined.
fa_IR: این دستور ای پی آی تعریف نشده است.

en: Given the importance of auditability, extension developers are strongly discouraged from writing code to add, update or delete entries in the civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn, and civicrm_financial_trxn tables. Before publishing an extension on civicrm.org that does any of this, please ask for a special bookkeeping code review for the extension.
fa_IR: به علت اهمیت قابلیت ا‌طمینان، توسعه دهندگان به شدت از نوشتن برنامه برای اضافه، بروز رسانی یا پاک کردن اطلاعات در civictm_financial_item , civicrm_entity_financial_trxn و جدول های civicrm_financial_trxn، اجتناب می کنند. پیش از نشر یه توسعه در civicrm.org ، لطفا برای یک برنامه ی ساماندهی ویژه برای توسعه درخواست دهید.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
fa_IR:  دو محدوده زمانی مشخص سده، مشارکت مخاطبان را در هر دو محدوده، میزان مشارکت آنها و  همچنین درصد افزایش / کاهش آن را نشام می دهد.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
fa_IR: کاراکتر جداکننده CSV جهانی. این تنظیمات برای قادر ساختن انواع فایل های CSV داخلی و خارجی تعربف شده اند.(برای مثال:: ',' ';' ':' '|')

en: Go
fa_IR: برو

en: Go Back
fa_IR: بازگشت

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
fa_IR: به <a href='%1'>مدیریت CiviCRM و آموزه ها؛ ارتباطات و آموزه ها از طریق آدرس های ایمیل ها</a> بروید تا آدرس های ایمیل ها را اضافه یا ویرایش کنید. مطمئن شوید که این آدرس های ایمیل حساب های ایمیل معتبری با فراهم کننده ی سرویس ایمیل شما هستند.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
fa_IR: به قسمت 1 ادمینیستر سی وی سی آر ام و راک بروید؛قسمت ارتباطات و راک؛ از طریق آدرسهای ایمیل آن هم برای اضافه کردن یا ویرایش آدرسهای کلی ایمیل.اطمینان حاصل کیند که آدرسهای ایمیل معتبر هستند همینطور سرویس ایمیل خود شما

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
fa_IR: بروید به 1 قسمت نماینده سی وی سی ار ام و راک ؛ تنظیمات سیستم و راک؛ قسمت پیام رسان 1برای اضافه یا ویرایش کردن پیام رسان

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
fa_IR: بروید به نماینده سی وی سی ار ام تنظیمات سیستم دارندگان پیام و یا اضافه و ویرایش کنید .مطمئن شوید که در دسترس هستند

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
fa_IR: به قسمت نماینده بروید ارتباطاات و انواع نام اضافه یا ویرایش کنید ان هارا یا تعیین کنید

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
fa_IR: به قسمت نماینده بروید ، ارتباطات و اضافه یا ویرایش کنید

en: Go to a web page where you can make your payment online
fa_IR: جهت پرداخت به سايت مراجعه كنيد

en: Go to contact summary
fa_IR: برو به خلاصه تماس

en: Go to your page
fa_IR: به صفحه یتان بروید

en: Goal
fa_IR: هدف

en: Goal Amount
fa_IR: مبلغ هدف

en: Goal Amount should be a numeric value
fa_IR: مبلغ هدف باید مقدار عددی داشته باشد

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
fa_IR: مبلغ هدف باید ارزش عددی بالاتر از صفر داشته باشد.

en: Goal Revenue
fa_IR: هدف عملکرد

en: Goal Total
fa_IR: مجموع هدف

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
fa_IR: از ثبت شماره وارد شوید و بروز رسانی کنید ادرس پیام و ادرسش را

en: Government Entity
fa_IR: نهاد دولتی

en: Grace
fa_IR: بخت و اقبال

en: Grand Total
fa_IR: مجموع اصلی

en: Grant
fa_IR: بخشش،اعطا

en: Grant Application Received Date is NULL
fa_IR: تاریخ دریافت درخواست مساعده معتبر نیست

en: Grant Currency
fa_IR: واحد پولی مساعده

en: Grant Decision
fa_IR: تصمیمات مربوط به کمک های مالی

en: Grant Decision Date is NULL
fa_IR: تاریخ قرار مساعده باطل است

en: Grant Due Date
fa_IR: موعد مقرر مساعده

en: Grant Due Date is NULL
fa_IR: موعد مقرر مساعده معتبر نیست

en: Grant ID
fa_IR: شناسه هدیه

en: Grant Money Transfer Date is NULL
fa_IR: تاریخ انتقال پول مساعده معتبر نیست

en: Grant Money transfer date
fa_IR: تاریخ انتقال پول مساعده

en: Grant Note
fa_IR: یادداشت مساعده

en: Grant Rationale
fa_IR: دلیل مساعده

en: Grant Report (Detail)
fa_IR: گزارش هدایا (جزئیات)

en: Grant Report (Statistics)
fa_IR: گزارش هدایا (آمار)

en: Grant Report Detail
fa_IR: جزییات گزارش کمک های مالی/هدایا

en: Grant Report Due
fa_IR: موعد گزارش کمک های مالی

en: Grant Report Received
fa_IR: دريافت گزارش مساعده

en: Grant Report Received?
fa_IR: گزارش کمک های مالی دریافت شد؟

en: Grant Reports Received
fa_IR: گزارشات مساعده دريافت شد

en: Grant Requests Received
fa_IR: درخواست مساعده دريافت شد

en: Grant Status
fa_IR: وضعیت کمک های مالی

en: Grant Status(s)
fa_IR: وضعیت(های) مساعده

en: Grant Type
fa_IR: انواع مساعده

en: Grant Type(s)
fa_IR: نوع(های)مساعده

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
fa_IR: امکان دسترسی به اجزای CiviCRM و دیگر مجوزهای CiviCRM.

en: Grant report received
fa_IR: دریافت گزارش مساعده

en: Grant status
fa_IR: وضعیت کمک های مالی

en: Granted
fa_IR: کمک های مالی

en: Grants
fa_IR: امتیازها یا مزایا

en: Grants Awarded
fa_IR: مساعده اعطا شد

en: Grants Summary
fa_IR: خلاصه مساعده ها

en: Greek, Modern
fa_IR: یونانی مدرن

en: Greeting
fa_IR: تبریک

en: Greeting %1 %2
fa_IR: خوش آمدید %1 %2

en: Group
fa_IR: گروه

en: Group '%1' already exists.
fa_IR: گروهی به نام %1 وجود دارد

en: Group - add contacts
fa_IR: گروه - اضفه کردن مخاطب

en: Group - create smart group
fa_IR: گروه - اضافه کردن گروه هوشمند

en: Group - remove contacts
fa_IR: گروه - حذف مخاطب

en: Group - update smart group
fa_IR: گروه - به روز رسانی گروه هوشمند

en: Group Cache Date
fa_IR: تاریخ  حافظه نهانی گروه

en: Group Children
fa_IR: گروه کودکان

en: Group Contact Cache ID
fa_IR: شناسه کد مخاطب گروه

en: Group Contact ID
fa_IR: هویت گروه مخاطب

en: Group Contact Status
fa_IR: حالت و وضعیت گروه مخاطب

en: Group Contacts
fa_IR: گروه مخاطبین

en: Group Deleted
fa_IR: گروه حذف شد

en: Group Description
fa_IR: توضیحات گروه

en: Group Enabled
fa_IR: گروه فعال شده است

en: Group ID
fa_IR: شناسه گروه

en: Group Listings
fa_IR: فهرستهای گروهی

en: Group Membership Action
fa_IR: فعالیت عضویت گروه

en: Group Membership Action Date
fa_IR: تاریخ فعالیت عضویت گروه

en: Group Membership History ID
fa_IR: شناسه تاریخچه عضویت گروه

en: Group Membership Status
fa_IR: وضعیت عضویت گروه

en: Group Membership Tracking
fa_IR: پیگیری عضویت گروه

en: Group Name
fa_IR: نام گروه

en: Group Name:
fa_IR: نام گروه:

en: Group Nesting
fa_IR:  گروهای تودرتویی

en: Group Nesting ID
fa_IR: هویت گروهای تودرتویی

en: Group Options
fa_IR: گزینه های گروه

en: Group Organization
fa_IR: سازماندهی گروه

en: Group Organization ID
fa_IR: هویت سازمانی گروه

en: Group Parents
fa_IR: گروه والدین

en: Group Payment Deleted
fa_IR: هزینۀ گروهی حذف شد

en: Group Percentage
fa_IR: در صد گروه

en: Group Saved
fa_IR: گروه ذخیره شد

en: Group Search
fa_IR: گروه جستجو

en: Group Settings: %1
fa_IR: تنظیمات گروه:%1

en: Group Source
fa_IR: گروه منبع

en: Group Status
fa_IR: وضعیت گروه

en: Group Status %1
fa_IR: وضعیت گروه 1%

en: Group Title
fa_IR: عنوان گروه

en: Group Type
fa_IR: نوع گروه

en: Group Type(s)
fa_IR: نوع ( ها) گروه

en: Group Types
fa_IR: انواع گروه

en: Group Visibility
fa_IR: قابل روئیت بودن گروه

en: Group Visibility Setting
fa_IR: تنظیمات قابل مشاهده گروه

en: Group Where Clause
fa_IR: امکانی است که تمامی سطرهایی که شامل داده در ستون های مشخص شده هست را جمع آوری کرده و اجازه می دهد که مجموعه ای از کنش ها در یک یا تعدادبیشتری ستون انجام شود

en: Group by
fa_IR: دسته بندی بر اساس

en: Group by columns
fa_IR: گروه بندی با ستون ها

en: Group contributions by
fa_IR: مشارکت های گروهی توسط

en: Group is Hidden
fa_IR: گروه پنهان است

en: Group is Reserved
fa_IR: گروه رزرو شده است

en: Group is empty.
fa_IR: گروه خالی است

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
fa_IR: گروهی که فیلتر شده اند از این قانون استفاده میکنند اگر شما هر دو قسمت فهرست پیام و بررسی دسترسی را مورد تحقیق قرار دهید فقط گروه هایی که هر دو دسته را عضو شدند بازگردانده میشوند

en: Group(s)
fa_IR: گروه (ها)

en: Group(s) %1 %2
fa_IR: گروه (ها )1درصد 2 درصد

en: Grouping(s)
fa_IR: گروهبندى (ها)

en: Groups
fa_IR: گروه ها

en: Groups Included in Mailing
fa_IR: گروه ها داخل  قسمت ایمیل داخل شد

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
fa_IR: گروه ها و مجموع اشتراک ها با معیارهایی از جمله مخاطب/تماس، مدت زمان، نوع مشارکت، محل زندگی مشترک، و ....

en: Groups and totals pledges by criteria including contact, time period, pledge status, location, etc.
fa_IR: گروه ها و کل اشتراک ها را براساس معیارها شامل مخاطب، دوره زمانی، وضعیت تعهد، محل سکونت و ...

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
fa_IR: گروه هایی که برای کنترل دسترسی استفاده میشوند باید در ان نوع عضو شوند

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
fa_IR: گروه هایی که به عنوان لیست های پستی مورد استفاده قرار می گیرند باید نوع "لیست پستی" را اختصاص دهند.

en: Guarani­
fa_IR: گوارانی

en: Guess client's feelings and needs.
fa_IR: نیازها و خواسته های مشتری را حدس بزنید

en: Gujarati
fa_IR: گجراتی

en: HONOR ROLL
fa_IR: لیست افتخارافرینان

en: HTML
fa_IR: اچتمل

en: HTML Form Snippet
fa_IR: قطعه فرمHTML

en: HTML Form Snippet for this Profile
fa_IR: قطعه فرمHTML برای این پروفایل

en: HTML Format
fa_IR: فرمت HTML

en: HTML Listing
fa_IR: فهرست HTML

en: HTML Message
fa_IR: پیام html

en: HTML listing of current and future public events.
fa_IR: فهرست رویدادهای عمومی کنونی و آیندۀ HTML.

en: HTML mailing message
fa_IR:  پیام های پستی HTML

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
fa_IR: پیام های اچ تی ام تاثیر بیشتری دارند و به شما اجازه می دهد تصاویر را وارد کنید اگر شما شامل پیوندهای به صفحات وب سایت هستید  بیشتر قابل خواندن باشد  هرچند برنامه های ایمیل متفاوت ممکن است تفاوت هایی را در قالب های HTML ایجاد کنند بنابراین از این گزینه  با احتیاط استفاده کنید مگر اینکه قالبهایی دارید که با برنامه های مختلف ایمیل و دسکتاپ مورد آزمایش قرار گرفته است.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
fa_IR: پیامهای اچ تی ام ال تاثیرات دیداری دارند و احازه میدهند که عکس ها را ببینید و بیشتر خوانا باشد اگر که لینک را وارد سایتی میکنید.یهرحال میتوانید به عنوان پیامی عادی قرار دهید

en: HTTPS is not set up on this machine
fa_IR: HTTPS در این دستگاه تنظیم نشده است

en: Haitian; Haitian Creole
fa_IR: هائیتی

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
fa_IR: نشان آویز3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
fa_IR: فعالیت دنباله ای دارد؟

en: Has this contact been deleted?
fa_IR: این مخاطب حذف شده است؟

en: Has this contact opted out of bulk mail?
fa_IR: آیا این مخاطب از ایمیل گزوهی صرق نظر کرده است؟

en: Has this event been made active?
fa_IR: این رویداد فعال شود؟

en: Has this event been made public?
fa_IR: این رویداد عمومی شود؟

en: Hashed Mailing URL's
fa_IR: URL پستی درهم/دارای پارازیت است.

en: Hausa
fa_IR: هواسا

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
fa_IR: آیا این سایت را در CiviCRM.org ثبت کرده اید؟ در صورت عدم ثبت نام, لطفا با صرف دقایقی به
      <a %1>و پرکردن فرم ثبت نام </a> به تقویت اکوسیستم CiviCRM کمک کنید. اطلاعات جمع اوری شده به ما در اولویت بندی به بهسازی ها, هدف دار کردن ارتباطات و ایجاد اشتراک کمک خواهد کرد. اگر شما یک نقش فنی در این سایت دارید, نسبت به دردسترس بودن به جهت دریافت به روزرسانی های(فنی  یک لیست پستی کم حجم) اطمینان حاصل نمایید.

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
fa_IR: آیا این سایت را در CiviCRM.org ثبت کرده اید؟ در صورتیکه ثبت نکردید، لطفا به تقویت اکوسیستم CiviCRM از طریق <a href="%1" target="_blank">پر کردن فرم ثبت نام سایت</a> بپدازید. اطلاعات جمع آوری شده به ما برای اولویت بندی اصلاحات، هدف قرار دادن روابط و ساخت انجمن، کمک خواهد کرد. اگر یک بخش فنی برای این سایت دارید، از بررسی 'keep in touch' اطمینان حاصل کنید تا بروز رسانی های فنی دریافت کنید ( یک لیست پستی کم حجم).

en: Head of Household for
fa_IR: سرپرست خانواده برای

en: Head of Household is
fa_IR: سرپرست خانواده هست

en: Head of household.
fa_IR: سرپرست خانواده

en: Header
fa_IR: سربرگ

en: Header Financial Account?
fa_IR: حساب مالی اصلی

en: Header and Footer
fa_IR: سر تیتر و پاورقی

en: Headers
fa_IR: سربرگها

en: Health Services Coordinator
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات بهداشتی

en: Health Services Coordinator is
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات بهداشتی

en: Hebrew (modern)
fa_IR: عبری(مدرن)

en: Height (rows)
fa_IR: بلندا (ردیف ها)

en: Hello
fa_IR: سلام

en: Help
fa_IR: راهنما

en: Help Description
fa_IR: در توصیف کمک کنید

en: Help Post
fa_IR: راهنما ارسال شد

en: Help Post-Form
fa_IR: راهنما ارسال فرم

en: Help Pre
fa_IR: پیش راهنما

en: Help Pre-Form
fa_IR: فرم پیش راهنما

en: Help Text
fa_IR: متن کمکی

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
fa_IR: بی خانمانان را در داشتن سرپناه موقت و دایم یاری کنید

en: Help spread the word
fa_IR: برای پخش این کلمه کمک کنید

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fa_IR: به ما در مورد این رویداد کمک کنید. از فضای زیر برای شخصی کردن پیام ایمیل خود استفاده کنید -  به دوستانتان بگویید چرا شما در حال بازدید هستید. سپس نام (ها) و آدرس ایمیل (ها) را پر کنید و روی 'ارسال پیام شما' کلیک کنید.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fa_IR: به ما بکمک کنید که کلمه را گسترش دهید و قدرت اشتراک سهم خود را با گفتن  به دوستان خود به دست بیاورید. از فضای زیر برای شخصی کردن پیام ایمیل خود استفاده کنید -  به دوستانتان بگویید چرا از ما حمایت می کنید.

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
fa_IR: این گزینه در تجزیه و تحلیل درآمد ایجاد شده توسط یک رویداد به شما کمک می کند  . این گزارش می تواند شامل جزئیاتی باشد که بر اساس نوع شرکت کنندگان، وضعیت و شیوه پرداخت دسته بندی شده اند.

en: Helvetica
fa_IR: هلوتیکا

en: Herero
fa_IR: هررو

en: Hidden
fa_IR: پنهان شده

en: Hidden permanently
fa_IR: پنهان به طور دائم

en: Hidden until %1
fa_IR: پنهان شده تا 1%

en: Hide
fa_IR: پنهامن کردن

en: Hide Breadcrumb?
fa_IR: خرده نان مخفی شود؟

en: Hide Smart Groups
fa_IR: مخفی کردن گروه‌های هوشمند

en: Hide comments for this note.
fa_IR: مخفی کردن نظرات برای این یادداشت

en: High-value supporter of our organization.
fa_IR: حامی ارزشمند سازمان ما.

en: Hindi
fa_IR: هندی

en: Hiri Motu
fa_IR: هیری موتو

en: Hold Date
fa_IR: فرمان نگه داشتن

en: Hold Threshold
fa_IR: استانه ی نگهداری

en: Hold date
fa_IR: تاریخ نگه داشتن

en: Hold reset date
fa_IR: نگه داشتن تاریخ تنظیم دوباره

en: Home
fa_IR: صفحه اصلی

en: Home Mobile
fa_IR: شماره همراه شخصی

en: Home Phone
fa_IR: تلفن خانه

en: Homeless Services Coordinator
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات بی خانمان ها

en: Homeless Services Coordinator is
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات بی خانمان ها

en: Homepage Link Color
fa_IR: رنگ لینک صفحه اصلی

en: Homepage Url
fa_IR: لینک صفحه ی اصلی

en: Honor Roll
fa_IR: لیست افتخار افرینان

en: Honor Roll Name
fa_IR: اسم لیست افتخار افرینان

en: Honor Types
fa_IR: انواع افتخار

en: Honoree
fa_IR: افتخار افرینان

en: Honoree Individual
fa_IR: مهمان افتخاری

en: Honoree Introductory Message
fa_IR: پیام معارفه ای افتخار افرینان

en: Honoree Profile
fa_IR: پروفایل افتخار افرینان

en: Honoree Section Enabled
fa_IR: قسمت مربوط به افتخار افرینان فعال شد

en: Honoree Section Title
fa_IR: عنوان قسمت افتخار افرینان

en: Horizontal Spacing
fa_IR: فاصله گذاری افقی

en: Host
fa_IR: میزبان

en: Hourly
fa_IR: ساعتی

en: Household
fa_IR: خانواده،خانگی

en: Household Member is
fa_IR: عضو خانواده هست

en: Household Member of
fa_IR: عضو خانواده ای از

en: Household Name
fa_IR: نام خانواده

en: Household Name and State
fa_IR: نام خانگی و استان

en: Household Primary Contact ID
fa_IR: هویت مخاطب اصلی خانه

en: Household membership.
fa_IR: عضویت خانواده

en: Housing Support
fa_IR: پشتیبانی محفظه

en: How many people are you registering?
fa_IR: چند نفر را ثبت نام می کنید؟

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
fa_IR: به چه تعداد از مخاطبین  می توان به طور همزمان ایمیل ارسال کرد؟ شما می توانید این تعداد را محدود نمایید  تا از   ارسال تعداد بیشماری ایمیل به طور همزمان جلوگیری کنید.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
fa_IR: چه تعداد پایانامه در دوره ی مشارکت شکست خورده؟

en: How often should the contents of this dashlet be automatically refreshed? Users can manually reload by clicking the refresh button on their dashboards.
fa_IR: هر چند وقت محتویات این داشلت نوسازی میشوند؟کاربران میتوانند به صورت دستی دوباره دانلود کنند بوسیله کلیک کردن دکمه نوسازی بر روی دشبورد خود

en: How should this change affect others in the series?
fa_IR: این تغییر چگونه باید دیگران را در این زنجیره تحت تأثیر قرار دهد؟

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
fa_IR: اینکه این حساب کاربری چه کاربردی دارد. فقط یک صندوق برای برگرداندن پست الکترونیکی ب فرستنده مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از ان به عنوان پاکت ایمیل زمانی که ایمیل های زیادی میفرستید استفاده میشود.

en: Html Type
fa_IR: فایلhtml

en: Hungarian
fa_IR: مجاری

en: I am contributing on behalf of an organization.
fa_IR: من درحال مشارکت کردن از طرف یک سازمان هستم.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
fa_IR: نمی توانم پایگاه داده جدید ایجاد کنم و پایگاه داده ی  '%1'  موجود نمی باشد.

en: I can't tell what webserver you are running
fa_IR: من نمی‌توانم بگویم کدام وب سرور در حال اجراست

en: I pledge to contribute this amount every
fa_IR: ضمانت ميكنم كه به اين مقدار هر ... اعانه بدهم

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
fa_IR: ضمانت می کنم که این مبلغ را هر 1% 2% برای اقساط 3% مشارکت می کتم.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
fa_IR: ضمانت می کنم که این مبلغ هر 2% برای اقساط 3% مشارکت کنم.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
fa_IR: من می خواهم این عضویت به صورت خودکار هر 1% 2% (ها) تازه سازی شود.

en: I want to
fa_IR: می خواهم

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
fa_IR: من می خواهم این مبلغ را هر 1% 2%ها برای اقساط 3% مشارکت کنم.

en: I want to contribute this amount every %1 %2s.
fa_IR: من می خواهم این مبلغ را هر 1% 2% ها مشارکت کنم.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
fa_IR: من می خواهم این مبلغ را هر 1% برای اقساط 2% مشارکت کنم.

en: I want to contribute this amount every %1.
fa_IR: من می خواهم این مبلغ را هر 1% مشارکت کنم.

en: I want to make a one-time contribution
fa_IR: مايلم سهم يك زمانه باز كنم

en: I will send payment by check
fa_IR: من از طریق چک پرداخت می کنم.

en: ICalendar Downloads and Feeds
fa_IR: دانلود ها و هزینه های ICalendar

en: ID
fa_IR: شناسه

en: ID:
fa_IR: شناسه

en: ID: %1
fa_IR: هویت شناسایی:%1

en: IM
fa_IR: پیام رسان فوری

en: IM Location
fa_IR: مکان پیام رسان فوری

en: IM Location Type
fa_IR: نوع مکان  پیام رسان فوری

en: IM Provider
fa_IR: سرویسی که امکان ارسال و دریافت درلحظه مسیج را فراهم می کند

en: IM Screen Name
fa_IR: نام صفحه نمایش  پیام رسان فوری

en: IM Type
fa_IR: نوع پیام رسان فوری

en: IM provider ID
fa_IR: شناسه سرویس دهنده IM

en: IMPORTANT
fa_IR: مهم

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
fa_IR: مهم: توجه داشته باشید که این پیام مشمول همه ی انواع رسید های مرتبط با این صفحه مشارکت انلاین که در ادامه امده اند

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
fa_IR: مهم: جایگزینی ها به این نکته که آیا   گزینه جایگزینی دقیق فعال شده است یا نه حساس هستند.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
fa_IR: مهم: مجوز دروپال برای "دسترسی به تمام داده های سفارشی" و "فهرست لیست ها و فرم ها" را غیرفعال کنید و تنظیمات خاص ACL را برای گروه ها و پروفایل های سفارشی غیر فعال کنید. اگر میخواهید از CiviCRM ACL برای کنترل دسترسی استفاده کنید، مجوزهای دروپال را برای نقش دروپال فعال نکنید.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
fa_IR: مهم: این صفحه اطلاعات کارت اعتباری/پرداختی انتخاب شده را بررسی نمی کند و/یا مشارکت کنندگانی که از پی‌پل اکسپرس استفاده می‌کنند. (برای مثال وقتی اطلاعات پرداخت در وبسایت پردازش می‌شود)

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
fa_IR: شما باید قبل از استفاده از این ویژگی یک ارائه دهنده مسیر پیکربندی کنید (تنظیمات> تنظیمات سیستم>مسیردهی و ژئوکدینک/ مشخصات جغرافیایی).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
fa_IR: شامل دریافت کنندگان این پیامک(ها)

en: INVOICE
fa_IR: فاکتور

en: IP Address
fa_IR: نشانی/آدرس شناسه

en: ISO A0
fa_IR: کاغذ سایز A0

en: ISO A1
fa_IR: کاغذ سایزA1

en: ISO A10
fa_IR: کاغذ سایز A10

en: ISO A2
fa_IR: کاغذ سایزA2

en: ISO A3
fa_IR: کاغذ سایز A3

en: ISO A4
fa_IR: کاغذ سایز A4

en: ISO A5
fa_IR: کاغذ سایز A5

en: ISO A6
fa_IR: کاغذ سایز A6

en: ISO A7
fa_IR: کاغذ سایز A7

en: ISO A8
fa_IR: کاغذ سایزA8

en: ISO A9
fa_IR: کاغذ سایز A9

en: ISO B0
fa_IR: کاغذ سایز B0

en: ISO B1
fa_IR: کاغذ سایز B1

en: ISO B10
fa_IR: کاغذ سایز B10

en: ISO B2
fa_IR: کاغذ سایزB2

en: ISO B3
fa_IR: کاغذ سایز B3

en: ISO B4
fa_IR: کاغذ سایز B4

en: ISO B5
fa_IR: کاغذ سایز B5

en: ISO B6
fa_IR: کاغذ سایز B6

en: ISO B7
fa_IR: کاغذ سایز B7

en: ISO B8
fa_IR: کاغذ سایز B8

en: ISO B9
fa_IR: کاغذ سایز B9

en: ISO C0
fa_IR: کاغذ سایز C0

en: ISO C1
fa_IR: کاغذ سایز C1

en: ISO C10
fa_IR: کاغذ سایز C10

en: ISO C2
fa_IR: کاغذ سایز C2

en: ISO C3
fa_IR: کاغذ سایز C3

en: ISO C4
fa_IR: کاغذ سایز C4

en: ISO C5
fa_IR: کاغذ سایز C5

en: ISO C6
fa_IR: کاغذ سایز C6

en: ISO C7
fa_IR: کاغذ سایز C7

en: ISO C8
fa_IR: کاغذ سایز C8

en: ISO C9
fa_IR: کاغذ سایز C9

en: ISO RA0
fa_IR: کاغذ سایز RA0

en: ISO RA1
fa_IR: کاغذ سایز RA1

en: ISO RA2
fa_IR: کاغذ سایز RA2

en: ISO RA3
fa_IR: کاغذ سایز RA3

en: ISO RA4
fa_IR: کاغذ سایز RA4

en: ISO SRA0
fa_IR: کاغذ سایز SRA0

en: ISO SRA1
fa_IR: کاغذ سایز SRA1

en: ISO SRA2
fa_IR: کاغذ سایز SRA2

en: ISO SRA3
fa_IR: کاغذ سایز SRA3

en: ISO SRA4
fa_IR: کاغذ سایز SRA4

en: Icelandic
fa_IR: ایسلندی

en: Ido
fa_IR: ایدو

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
fa_IR: اگر گزینه های "همچنین شامل" یا "محدود به" انتخاب شوند، شما باید حداقل یکی از آنها را مشخص کنید 1%.

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
fa_IR: اگر تاریخ پایان عضویت civiCRM متفاوت باشد از زمانی که پردازنده پرداخت باردیگر پرداخت را جمع آوری بکند، مشکلات متعددی می تواند رخ دهد. ممکن است عضو ها وقفه ای در عضویتشان تجربه کنند، و تاریخ تمدید ممکن است از آنچه به طور غیرخودکار وارد شده است تغییر کند. در تغییر ارزش تاریخ اتمام ، احتیاط کنید و پرداخت مکرر مرتبط را درسیستم پردازنده پرداخت خود بررسی کنید بنابراین آن ها همیشه برابر خواهد بود.

en: If Unused
fa_IR: در صورت استفاده نشدن

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
fa_IR: اگر شماره ای  در فایل وارد شده نشان داد که تکراریست

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
fa_IR: اگر یک نوع عضویت انتخاب شود، عضویت در زمانی که کاربران این گزینه را انتخاباگر نوع عضویت تایید شود، اگر این گزینه را برای گزینه های غیرمجاز (از قبیل اشتراک مجله) استفاده می کنید، این خالی است. می کنند، ایجاد یا تمدید می شوند.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
fa_IR: چنانچه زمان پرداخت  رسيده است، ميتوانيد وثيقه را با چك و يا بصورت نقد و يا با كارت بانكي پرداخت كنيد. 1% 2%

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
fa_IR: چنانچه زمان پرداخت رسيده است، ميتوانيد وثيقه را با چك و يا بصورت نقدي پرداخت كنيد 1%

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
fa_IR: اگر گیرنده ای این ایمیل را پاسخ میدهد از این طریق این کار را انجم دهد.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
fa_IR: اگر گیرنده ای این ایمیل را پاسخ دهد پاسخ اتوماتیکی را با استفاده از پیام انتخاب شده دریافت میکند.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
fa_IR: اگر تمام ثبتها در فایل مربوط به نوعی فرعی میشوند پس ان نوع فرعی از زمینه نوع فرعی را انتخاب کنید .تمام ثبتها بصورت خودکار در ان نوع فرعی وارد میشوند.در این مورد لازم نیست که نوع فرعی را در فایل وارد کنید

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
fa_IR: مدیریت نیاز به تایید صفحات مبارزه شخصی جدید دارد قبل از آنکه آنها در دسترس عموم قرار گیرند. توصیه می کنیم اگر نیاز به تایید برای اطمینان ازینکه کارمند دارای صلاحیت از 'انتظار بازبینی' یک صفحه مبارزه شخصی جدید با خبر شده، از ویژگی "پست الکترونیکی اخطار" استفاده کنید.

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
fa_IR: در صورت بررسی ، کاربر باید برای یکی از گزینه های عضویت نشان داده شده را قبل از ادامه دادن ثبت نام کند

en: If checked, users can view but not edit this field.
fa_IR: در صورت انتخاب، کاربران می توانند مشاهده کنند اما این فیلد را ویرایش نمی کنند

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
fa_IR: در صورت فعالسازی،CiviCRM رسدی را در حین مشارکت های آنلاین و یا ورود به یک رویداد، به صورت پیوست پی دی اف ارسال می کند.

en: If enabled, CiviCRM will allow users to submit profiles from external sites. This is disabled by default to limit abuse.
fa_IR: اگر این گزینه فعال باشد، CiviCRM به کاربران این امکان را می دهد که  از سایت های خارجی نیز پروفایل ثبت کنند این گزینه برای جلوگیری از سوء استفاده به طور پیش فرض غیر فعال است.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
fa_IR: اگر فعال باشد، پیوند نقشه در لیست ردیف های نمایه و صفحه نمایش جزئیات برای هر مخاطب که رکوردهای آنها شامل اطلاعات مکانی کافی برای ارائه دهنده نقشه برداری شماست، شامل می شود.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
fa_IR: اگر این گزینه فعال باشد، تمام فعالیت ها و تغییراتشان به طور کامل  در سایت ثبت خواهند شد.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
fa_IR: اگر فایلهای داخلی مثل  UTF-8رمزگذاری نیستند،یک کاراکتر دیگر برای رمزگذاری این فایل ها اختصاص دهید. پیش فرض <strong>Windows-1252</strong> برای ساختار اکسل کار میکند. فایل های CSV روی اکثر کامپیوترها وجود دارد.

en: If individual contacts are separately modified, added, or removed, then the final list may change.
fa_IR: لیست نهایی ممکن است تغییر کند
    چح

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
fa_IR: اگر اینطور شد فقط مشترکین با نماینده گروهها و اجازه انها میتوانند غیر فعال پاک و یا تغییر پیدا کنند البته برای تنظیمات این گروه.این ویژگی تاثیری روی استفاده کنندگان برای توانایی اضافه یا حذف شدن شماره ها از گروه نخواهد داشت

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
fa_IR: اگر ذخيره شده  فقط كاربران با اجازه گزارشات ذخيره شده مديريت ميتواننداين نمونه گزارش را تغيير بدهند

en: If set to Yes, this report will appear in the My Reports section of the reports listing page and will only be visible by you.
fa_IR: اگر روی گزینه بله تنظیم کنید این گزارش در قسمت "گزارشات من" در صفحه فهرست سازی گزارشات نمایان میشود.و فقط شما میتوانید آن را ببینید

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
fa_IR: در صورت تنظیم، به مخاطب ها/تماس های جدیدی که در زمان ثبت یک دادخواست ایجاد می شوند،  تگ/برچسبی از این نام اختصاص داده می شود.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
fa_IR: اگر فضایی قابل استفاده شود،شما یک ایمیل با لینک حاوی صفحۀ وبی که می توانید ثبت نام خود را در آنجا تکمیل کنید دریافت خواهید کرد.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
fa_IR: اگر گزینه تایید ایمیل فعال بود استفاده کنندگان پیام خوشامدی دریافت میکنند از دروپال با اطلاعاتی که درون ان است.از دیگر جهت ان ها رمزی را در ان قسمت انتخاب میکنند و اگر تایید نماینده در خواست نشد بصورت خودکار وارد میشوند البته به محض اینکه فعالیت کامل شده باشد

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
fa_IR: اگر این فرم با اخطار هایی مواجه شد که مثلا زمینه خالی مانده و کامل نشده تنظیم این است که نشان دهد میتوانید این رفتار را کنترل کنید صفحه ی اخطار خود را بیابید و پنهان کنید ان را

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
fa_IR: اگر صفحه پرداخت جداگانه عضویت در دسترس نباشد و مقدار مشارکت باشد پس آن کاربر می تواند برای پرداخت بیش از حداقل هزینه عضویت را برگزیند-سپس صفحه نمایش اینطور به نظر می رسد:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
fa_IR: اگر صفحه با توانایی پرداخت جداگانه عضویت شکل بگیرد-سپس مقدار هزینه به این صورت نشان داده می شود:

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
fa_IR: اگر صفحه وب را که در ان کد را جایگزین میکنید میزبان چیزی دیگر است از سایت سی وی سی ار امممکن است که شما نتوانید قسمت کشور یا ایالت را در فرم پر کنید این قسمت بطور ثابت ایالات را بر اساس کشور انتخاب شده میزند که ممکن است نتوانو شامل ان شود

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
fa_IR: اگر آنها در یک گزارش به عنوان یک ستون نمایش داده شوند، تنها مجموعه اول مقادیر نمایش داده می شود.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
fa_IR: اگر این کمپین تاریخ شروع وپایان مشخصی دارد، وقتی که کمپین به پایان برسد، ویدجت های تعبیه شده لینک صفحه اصلی شما را به جای کلید مشارکت نشان می دهد.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
fa_IR: اگر این گروه در پروفایل CiviCRM استفاده شود، این زمینه ها بازنشانی خواهند شد.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
fa_IR: اگر این همان کاری نیست که شما می خواهید انجام دهید،می توانید دوباره "تخفیف بر اساس تاریخ ثبت نام" را بررسی کنید.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
fa_IR: اگر این یک رویداد پرداخت شده است و شما می خواهید تمام کاربران قادر به ثبت نام و پرداخت آنلاین باشند،پردازشگر پرداخت را جهت استفاده انتخاب کنید.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
fa_IR: اگر این ادرس ایمیل شما نیست لازم نیست هیچ کاری انجام دهید. شما به هیچ لیست پستی اضافه نشده ایید. اگر این ادرس ایمیل شماست ان را حذف کنید. لطفا ادرس ایمیل خود را به منظور تایید در زیر وارد کنید:

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to unsubscribe</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
fa_IR: اگر این ادرس ایمیل شما نیست لازم نیست هیچ کاری انجام دهید. شما به هیچ لیست پستی اضافه نشده ایید. اگر این ادرس ایمیل شماست ان را حذف کنید. لطفا ادرس ایمیل خود را به منظور تایید در زیر وارد کنید:

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
fa_IR: اگر این گزینه بررسی نشود و شما بخش مقدار مشارکت را درج کنید ، سپس صورتجلسه مجزا پردازش می شود برای مقدار مشارکت آن ها که باید حداقل هزینه عضویت انتخاب شده را پوشش دهد

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
fa_IR: اگر این گزینه فعال باشد، یک درجه جهت نشان دادن میزان پیشرفت شما در راستای اهدافتان در صفحه گنجانده خواهد شد.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
fa_IR: اگر این گزینه تیک خورده است، یک " لیست افتخار افرینان" با اسامی ( یا اسامی مستعار) افرادی که از طریق صفحه جمع اوری چول شما هدیه داده اند، نشان داده خواهد شد. ( اهدا کننده ها این اختیار را دارند که بی نام بمانند. اسامی ان ها لیست نخواهد شد.)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
fa_IR: اگر این گزینه تیک خورده است، یک"لیست افتخار افرینان" با اسامی( یا اسامی مستعار)افرادی که از شما حمایت میکنند.( اهدا کننده ها این اختیار را دارند که بی نام بمانند.اسامی ان ها لیست نخواهد شد)

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
fa_IR: اگراین گزینه چک شده است،شما ایمیل اطلاع رسانی ای دریافت خواهید کرد زمانی که کسی در کمپین شما مشارکت کرده است.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
fa_IR: اگه این پرداخت مکرر از پردازنده ای استفاده کند که برای ابطال همگانی پشتیبانی شده است،در این صفحه "لغو"را کلیک کنید، و از عمل " لغو حق اشتراک تمدید خودکار" استفاده کنید(برای فهرست کردن ردیف عضویت "بیشتر"را کلیک کنید)

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
fa_IR: اگر این رابطه دارای داده های شروع/پایان هست .در اینجا مشخص شان کنید

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
fa_IR: اگر شما به کاربران اجازه انتخاب حالت شرکت کننده بااستفاده از فیلد روی پروفایلشان رابدهید.ان وقت فقط  حالت های عمومی قابل رویت فهرست میشوند.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
fa_IR: اگر شما دارای نام کاربری  <a href='%1'>هستید لطفا نام کاربری و رمز ورود خود را پیش از تکیل این فرم وارد کنید

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fa_IR: اگر شما مشارکت های جدیدی را درج می کنید، شما به داشتن یک ستون در فایل داده هایتان نیاز خواهید داشت، که این ستون شامل مقادیری است که برای متصل کردن مشارکت با یک مخاطب موجود به کار می رود.شما می توانید از'شناسه مخاطب داخلی'، یک 'شناسایی کننده خارجی'( اگر از ان ها در ثبت سوابق مخاطبانتان استفاده می کنید)، یا اموال تعریف شده در قانون تطبیق تکراری بدون نظارت، استفاده کنید ( که ادرس ایمیل پیش فرض است).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fa_IR: اگر شما گزارش های عضویت جدیدی درج می کنید،به یک ستون در فایل داده های خود نیاز دارید که شامل مقادیری برای اتصال عضویت به مخاطب موجود باشد.شما می توانید از 'شناسه داخلی مخاطب' استفاده کنید،'شناساگر خارجی'(اگر از آنها در گزارش های مخاطبین خود استفاده می کنید).یا ویژگی هایی که توسط قانون Unsupervised Duplicate Matching شرح داده شده اند(که بطور پیش فرض آدرس ایمیل است).

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fa_IR: اگر شما گزارش های شرکت کنندۀ جدیدی درج می کنید،به یک ستون در فایل داده های خود نیاز دارید که شامل مقادیری برای اتصال گزارش رویداد به مخاطب موجود باشد.شما می توانید از 'Internal Contact ID' استفاده کنید،'External Identifier'(اگر از آنها در گزارش های مخاطبین خود استفاده می کنید).یا ویژگی هایی که توسط قانون Unsupervised Duplicate Matching شرح داده شده اند(که بطور پیش فرض آدرس ایمیل است).

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifer to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
fa_IR: درصورتیکه مشارکت های موجود را بروز رسانی می کنید، لازم است که شما یک شناسایی کننده ی منحصر بفرد برای سوابق مشارکت های موجود قرار دهید. این میتواند شناسه مشارکتی که CiviCRM اختصاص می دهد ، یک شناسه فاکتور منحصربفرد، یا یک شناسه معامله منحصربفرد با شد.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
fa_IR: اگر شما عضویت های موجود را بروز رسانی می کنید،به ستونی شامل شناسۀ عضویت مربوط به CiviCRM منحصر بفرد نیاز دارید تا با گظارش های عضویت های موجود منطبق کنید.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
fa_IR: اگر شما شرکت کنندگان موجود را بروز رسانی می کنید،به ستونی شامل شناسۀ شرکت کننده مربوط به CiviCRM منحصر بفرد نیاز دارید تا با گظارش های شرکت کنندگان موجود منطبق کنید.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
fa_IR: اگر شما پرداخت آفلاین این شرکت کننده را می پذیرید،پرداخت ثبت را بررسی کنید.شما می توانید اطلاعات پرداخت را پر کنید و بصورت اختیاری یک رسید ارسال کنید.

en: If you are displaying the search results as contacts, you can modify the columns displayed by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
fa_IR: اگر نتایج جستجوی خود را به عنوان مخاطبین نمایش می دهید، می توانید ستون های نمایش داده شده با ایجاد یک پروفایل که شامل مجموعه های مختلفی از زمینه های تماس است را تغییر دهید و سپس آن پروفایل را انتخاب کنید. برای مثال شما ممکن است بخواهید ستونها را برای جنسیت و تاریخ تولد بخواهید، در حالی که حذف کشور، را شامل کنید.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
fa_IR: اگر شما شرکت کنندگان را از حالت "در لیست انتظار" به حالت "معلق در لیست انتظار" درمیاورید،مظمئن شوید که برای رویداد فضای قابل استفاده وجود دارد.یک ایمیل با لینکی برای تأیید ثبت آنها بصورت خودکار ارسال می شود.با این حال،آنها فقط اجازه دارند ثبت خود را کامل کنند اگر رویداد تکمیل نیست.(برای مثال تعداد شرکت کنندگان ثبت نام شده کمتر از حداکثر تعداد شرکت کنندگان ایجاد شده برای هر رویداد است).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
fa_IR: اگد برنامه دارید که از این زمینه برای پروفایل استفاده کنید باید قسمت محدود به گروه را تایید کنید برای فیلتر پیشرفته که شماره ها را نااگاهانه از بین نبرید.کاربران باید دسترسی به شماره ها داشته باشندیا دسترسی به سی وی سی ار ام که اجازه دهد  شماره ها به زمینه برگردند.اگر که میخواهید مشاهده کنندگان این زمینه را ببیند.از بررسی منبع و گزینه ان استفاده کنید تا کنترل کنید زمینه ها ی مشمول این بررسی و نتایج

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
fa_IR: اگر شما در جستجو ضامن می کنید، املای خود را بررسی کنید یا از حروف کمتر استفاده کنید.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
fa_IR: چنانچه به دنبال نام ضامن ميگرديد، املاي كلمات را به درستي انجام دهيد يا حروف كمتري را وارد نماييد

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
fa_IR: اگر در یک محدوده زمانی جستجو می کنید، طیف گسترده تری از مقادیر را امتحان کنید.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
fa_IR: اگر در طول تاريخ يا مقدار وسيعي در جست و جو هستيد،  محدوده ي گسترده تري از قيمت ها را امتحان كنيد

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
fa_IR: اگر از رمز ایمیل استفاده میکنید ...

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
fa_IR: اگر شما از کامپوننت CiviMail برای ارسال نامه به مخاطبین استفاده می کنید، این فیلد کنترل بیشتری بر آن آدرس ایمیل دارد. به طور پیش فرض، CiviMail ایمیل ها را به آدرس ایمیل مورد نظر هر مخاطب ارسال می کند.. اگر مخاطب مکان های مختلفی داشته باشد، سپس ایمیل مورد نظر از مکان اصلی استفاده می شود. با این حال، اگر مخاطب ترجیح می دهد نامه های CiviMail ('فله') را به یک آدرس ایمیل متناوب تنظیم کند، کادر "استفاده برای صندوق های پستی" کنار آن آدرس ایمیل را بررسی کنید.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
fa_IR: اگر از پروفایل یعنوان عضوشدن ان شماره و یا فرم ویرایش استفاده میکنید این گزینه چیزی را که اتفاق می افتد کنترل میکند اگر دیتا با شماره ای موجود وصل شود .با استفاده از این گزینه مشترک میتواند ظبط به روز شده را یه روز رسانی کند یا اخطاری برای ضبط بگیرد.وصل شدن شماره بر استس قوانین برای شناسایی شماره صورت میگیرد

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
fa_IR: اگر از این پروفایل بعنوان فرمی برای عضو شدن استفاده میکنید در حال انلاین یودن صفحه یا در حال عضویت صفحه از ان استفاده کنید استفاده کنندگان  ویژه حق انتخابی برای ایجاد یک درصدی حساب کاربری یه عنوان قسمتی از فرم کامل شده خواهند داشت

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
fa_IR: اگر از این نمایه به عنوان ثبت نام تماس یا فرم ویرایش استفاده می کنید، پس از ارسال فرم ،فرم، کاربر را به یک URL استاتیک هدایت می کنند شما همچنین می توانید با استفاده از نشانه های تماس در URL - URL کامل را در اینجا وارد کنید..اگر این فیلد خالی باقی بماند، فرم ورودی ساخته شده در یک پیام وضعیت عمومی نمایش داده می شود - 'اطلاعات تماس شما ذخیره شده است.'

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
fa_IR: اگر از این نمایه به عنوان ثبت نام تماس یا فرم ویرایش استفاده می کنید و اگر کاربر بر روی دکمه Cancel کلیک کنید، کاربر را به یک URL استاتیک هدایت می کند. - URL کامل را اینجا وارد کنید. اگر این فیلد خالی باقی بماند، فرم ساخته شده در فرم مشخصات نمایش داده خواهد شد.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
fa_IR: اگر از این صفحه بعنوان تحقیق استفاده میکنید میتوانید قسمت بررسی کردن را انتخاب کنید وقتی فعال شد این قسمت به قسمت تحقیق اضافه خواهد شد.این قسمت شامل چندین زمینه میشود تا ادرس ها شروع شوند و این زمینه فاصله تا ان ادرس را فعال کند

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
fa_IR: اگر شما گزینه" جابه جایی به پایگاه داده" را انتخاب کنید، تمام ایمیل های به جای ارسال شدن در آرشیو ذخیره خواهند شد. آنها را می توان در جدول civicrm_mailing_spool در پایگاه داده  CiviCRM یافت.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
fa_IR: در صورتیکه فقط یک نسخه ی <strong>HTML</strong> ایجاد کنید، CiviMail بطور خودکار یک نسخه <strong>متن</strong> برای دریافت کنندگانتان که دریافت نکردن ایمیل HTML را انتخاب کردند، ایجاد می شود.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
fa_IR: اگر این پروفایل را غیرفعال کنید-ممکن است فرم ها و بخش هارا حذف کند.میخواهید ادامه دهید؟

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
fa_IR: در صورتیکه این مشارکت ها را غیر فعال کنید، ان ها فورا پس از ارائه ی فرم مشارکت پردازش خواهند شد.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
fa_IR: اگر این گزینه را غیر فعال کنید، رابط CiviCRM فقط به طور سنتی باز/مرور خواهد شد. باز کردن یک فرم فقط صفحه را نوسازی/ به روز می کند و  پنجره جدیدی باز نمی کند.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
fa_IR: اگر اقدام "لغو خودکار تمدید اشتراک" را نمی بینید، باید سند مشارکت مربوطه را از نمایه مشارکت ها لغو کنید. <strong>در این صورت همچنین باید بطور دستی پرداخت متناوب را از وبسایت پردازشگر پرداخت لغو کنید</strong>.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
fa_IR: اگر این گزینه را نمیخواهید که مشارکت را بسنجدهنوز میتوانید حساب کنید که جگونه چندین بار این گزینه را انتخاب کنید.این زمینه را خالی بگذارید و قسمتی را در باکس ان وارد کنید که مساوی با بیست است و فقط بیست نفر که وارد شده اند میتوانند این گزینه را انتخاب کنند قبل از اینکه غیر قابل دسترس برای افراد انلاین بشود

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
fa_IR: اگر نمی خواهید کاربران پیام ورودی از civicRM بفرستند، "غیر فعال سازی پیام ورودی" را انتخاب کنید. توجه: اگر پیام ورودی را غیر فعال کنید، و در عین حال از صفحات کمک و اهداء آنلاین یا ثبت نام حوادث آنلاین استفاده می کنید- باید دریافت های بطور خودکار و تایید ثبت را غیر فعال کنید.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
fa_IR: اگر شما پرداختی را انتخاب کرده اید که با مبلغ برنامه ریزی شده متفاوت استف یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
fa_IR: چنانچه مقدار وارد كرده مغاير با مقدار برنامه ي فعلي است، يكي از گزينه هاي دير را انتخاب نماييد

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
fa_IR: اگر شما دریابید که رویدادهای گوناگون را با تنظیمات مشابه می سازید،ممکن است بخواهید از ویژگی الگوی رویداد برای ساده کردن گردش کار خود استفاده کنید.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
fa_IR: اگر شما<strong>مجاز کردن مقادیر دیگر</strong> را انتخاب کرده اید، شما می توانید زمینه های موجود در بالا را استفاده کنید تا حداقل و/یا حداکثر مبلغ قابل قبول را کنترل کنید.( مثلا مقادیر مشارکت کمتر از 1% را مجاز نکن)

en: If you have questions please contact us at %1
fa_IR: اگر سوالی دارید با ما در %1 تماس بگیرید

en: If you have questions please contact us at %1.
fa_IR: اگر سوالی دارید با ما در 1% تماس بگیرید.

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
fa_IR: اگر شما یکی از ان گزینه ها را انتخاب کردید هیچ بررسی ای برای ان نخواهد بود.کاربر سی وی سی ار ام قانونی استفاده خواهد کرد که مشابهت های ممکن را ایجاد کند برای ثبتوهای وارد شده.قانونهای موجود ممکن است بازبینی شوند و قانونهای حدید ایجاد شوند با مشاهده شماره ها

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
fa_IR: اگر شما پیامی دیگر را ارسال کردید میتوانید مخاطبین را اضافه کنید که پیام را گرفته اند.سی وی سی ار ان اقداماتی را بر این اساس انجام میدهد که ان مخاطبین که در گروه ها اضافه شده اند و مخاطبینی که شامل ارسال پیام هستند فقط کپی ای از این پیام برایشان ارسال میشود

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
fa_IR:  های دیگری ارسال کرده اید میتوانید مخازبینی که ان را دریافت کرده اند (کم یا زیاد )کنید. سی وی سی ار ام از تکرار جلوگیری می کند مخاطبینی که شامل گروهی می شوند و گیرنده ی ایمیل هستند تنها یک کپی از ایمیل را دریافت میکنند.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
fa_IR: اگر شما تاکنون فیلدهای سفارشی و یک گزارش برای آن پیکربندی نکرده اید،می توانید این صفحه را بدون انتخاب یک گزارش ذخیره کنید.مراحل زیر را کامل کنید و سپس به مدیریت رویدادها بازگردید و گزارش جدید خود را انتخاب کنید.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
fa_IR: اگر تا حالا زمینه های گمرک و یک پروفایل برای جمع اوری داده های مورد نیاز برای این فرم پیکر بندی نکرده اید، شما می توانید ان ها را با استفاده از گام های زیر بسازید.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
fa_IR: اگر شما ایمیلی از طرف ما دریافت نکردید، پوشه اسپمتان را چک کنید. ممکن است طبقه بندی اشتباه انجام شده باشد.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
fa_IR: اگر شما در عرض چند دقیقه ایمیلی دریافت نکردید، لطفا پوشه اسپم خود را چک کنید.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
fa_IR: اگر تعداد تراکنش های این دسته/بسته/سفارش/محموله را از پیش بدانید، ممکن است اکنون بتوانید آن را مشخّص و معیّن نمایید.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
fa_IR: اگر تعداد/مقدار/مبلغ نهایی این دسته/بسته/سفارش/محموله را از پیش بدانید، ممکن است اکنون بتوانید آن را مشخّص و معیّن نمایید.

en: If you modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
fa_IR: اگر پیش فرض ها را تغییر می دهید، مطمئن شوید که وب سرور شما دسترسی نوشتن در دایرکتوری ها را دارد.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
fa_IR: اگر شما به گزینه های دیگری نیاز دارید ورودیهای فعلی خود را ذخیره کنید و بعد آنها را اضافه کنید

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
fa_IR: اگ نیاز به ساخت زمینه های گمرک جدید دارید، شما می توانید، شما می توانید این کار را در حدود ویراستار پروفایل هم انجام دهید. سپس زمینه(های) جدیدی را به این پروفایل با کشیدن ان ها در فرم سازنده  اضافه کنید.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
fa_IR: اگر نیاز دارید که دیتا ای چندگانه وارد کنید برای شماره هیی مثل کارمندی یا تحصیلی نیاز خواهید داشت که این کار را بکنید که فرمی حداگانه بردارید

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
fa_IR: اگر برای این عضو نیاز به درج پیغام ویژه ایی دارید ، آن را اینجا وارد نمایید. در غیر این صورت ، ایمیل تایید شامل پیغام رسید معتبر خواهد بود که زیر نظرالگوهای سیستم پیغام ها ایجاد شده است.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
fa_IR: اگر لازم است که یک دشلت را از دسترس خارج نمایید، و آنها را از داشبوردهای کاربری موجود خارج کنید – می­توانید این کار را از صفحه  'Configure' بر روی داشبورتان انجام دهید. بر روی  'x'در سمت راست آیکون دشلت کلیک کنید.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
fa_IR: اگر دیگر نمی خواهید از این تنظیم قیمت استفاده کنید، روی عنوان صفحه مشارکت کلیک کنید و پیکربندی تبها یا عضویت را تغییر دهید.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
fa_IR: اگر دیگر نمی خواهید از این مجموعه قیمت استفاده کنید، روی عنوان الگوی رویداد زیر کلیک کنید و هزینه های آن رویداد را تغییر دهید.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
fa_IR: ر نمی خواهید از این مجموعه قیمت استفاده کنید، روی عنوان الگوی رویداد زیر کلیک کنید و هزینه های آن رویداد را تغییر دهید.

en: If you only insert one shortcode, you can choose to override all page content with the content of the shortcode.
fa_IR: اگر فقط یک کد کوتاه را وارد کنید، می توانید تمام محتوای صفحه با محتوای کد کوتاه را لغو کنید.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
fa_IR: اگر شما در مورد استفاده از این قیمت برای ثبت نام عضویت و تجدید نظر برنامه ریزی می کنید، نمی توانید از آن برای رویدادها یا مشارکت ها استفاده کنید. با این وجود، ممکن است یک تنظیم عضویت درمورد زمینه های اضافی برای گزینه های غیر عضویت که نیاز به هزینه اضافی دارند (مانند اشتراک مجله) باشد.

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
fa_IR: اگر شما صفحه همکاری آنلاینی که به طور پیش فرض تنظیم شده است را برای  تمدید عضویت توسط خود مخاطبین انتخاب کنید، یک لینک تمدید عضویت که آن صفحه را باز می کند برای اعضایی که به صورت آفلاین وارد شده اند در قسمت داشبورد مخاطبین نمایش داده می شود.شما باید اطمینان حاصل کنید که بلوک عضویت برای صفحه همکاری آنلاین انتخاب شده، شامل کلیه اعضایی که در آن لحظه آنلاین هستند می شود.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
fa_IR: نوع عضویت انتخاب شود، عضویت در زمانی که کاربران این گزینه را انتخاباگر نوع عضویت تایید شود، اگر این گزینه را برای گزینه های غیرمجاز (از قبیل اشتراک مجله) استفاده می کنید، این خالی است. می کنند، ایجاد یا تمدید می شوند

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
fa_IR: اگر گزینه های چندگانه حفظ حریم خصوصی را انتخاب کنید،گزینه های شما با پیش فرض یا اظهارات ترکیب می شوند. مثال: اگر "تلفن نکنید" و "ایمیل نکنید" را انتخاب کنید، نتایج شامل مخاطبینی است که هر یک از آنها یا هر دو را انتخاب کرده اند. اگر میخواهید با هر دو تنظیمات ارتباط برقرار کنید،اپراتور AND را انتخاب کنید.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
fa_IR: اگر شما این شرکت کننده را حذف کنید،فضاهای کافی در رویداد برای گروه شما ایجاد خواهد شد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
fa_IR: اگر شما این شرکت کننده را حذف کنید،فضای کافی در رویداد برای گروه شما ایجاد خواهد شد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).لطفاً به صفحۀ اصلی ثبت بازگردید و تعداد افراد اضافه شده را کاهش دهید.همچنین لازم است اطلاعات پرداخت خود را تکمیل کنید.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fa_IR: اگر شما این شرکت کننده را حذف کنید،فضاهای کافی در رویداد برای گروه شما ایجاد خواهد شد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).ثبت در این رویداد نیازمند تأییدیه است.به محض بررسی ثبت شما،یک ایمیل دریافت خواهید کرد.

en: If you specify a payment method then this batch will be limited to exporting only transactions paid with that method.
fa_IR: اگر یک شیوه/روش پرداخت را مشخّص و تعیین نمایید، در این صورت این بسته/دسته/سفارش/محموله محدود و منحصر به صدور و ارسال تنها به تراکنش هایی خواهد بود که به آن شیوه پرداخت می شوند.

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
fa_IR: اگر فکر می کنید که ممکن است این یک مخاطب تکراری است که باید با سوابقی که از قبل وجود داشته باید ادغام شود - به "مخاطبین >> پیدا کردن و ادغام کردن مخاطب تکراری" بروید. قانون سخت را برای سازمان خود بکار بگیرید تا ان دسته که بخشی تکراری اند را پیدا و درصورت تناسب با هم ادغام کنید.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
fa_IR: اگر فکر می کنید ممکن است داده های اضافی را از همان منبع داده وارد کنید. قبل از ادامه، "پایین این صفحه را" ذخیره کنید. " پس از آن نقشه های ذخیره شده می توانند به راحتی داده های بارگذاری شده بعدی وارد شوند.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
fa_IR: اگر شما تخفیف بر اساس تاریخ ثبت نام را بررسی نکنید و این فرم را ذخیره کنید،همۀ مجموعه های تخفیف موجود حذف خواهند شد.

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
fa_IR: اگر از CiviMail برای خبرنامه یا ارتباطات دیگر استفاده می کنید،نمونه CiviMail نمونه جدید را که از طراحی پاسخگو برای بهینه سازی صفحه نمایش در دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنید، بررسی کنید (مدیریت> ارتباطات> قالب های پیام).

en: If you use a payment processor service where credit card and billing information is collected <strong>on your site</strong> it is strongly recommended that you create or obtain an <strong>SSL certificate</strong> and configure your webserver to support SSL connections. Consult your hosting provider or web-server documentation for more information on obtaining and installing SSL certificates.
fa_IR: اگر از یک سیستم پردازشگر پرداخت استفاده می کنید که اطلاعات کارت اعتباری و صدور صورتحساب<strong>در سایت تان جمع آوری می شود به شدت توصیه می شود ک یک <strong>تاییدیه SSL</strong> ایجاد یا فراهم کنید و سرور وب تان را برای پشتیبانی اتصالات SSL پیکربندی کنید. برای اطلاعات بیشتر جهت فراهم کردن و نصب تاییدیه های SSL به فراهم آورنده اصلی یا دفترچه راهنمای سرور وب مراجعه کنید.

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
fa_IR: اگر شما از این گزینه استفاده کنید، ممکن است یک طرح جدول بخواهید تا بازده ی نشانه(های) مشارکت ها را قالب بندی کنندو. در این مورد جدا کننده ی 'خانه های جدول' را انتخاب کنید ، و هر نمونه ی مشارکت در خانه ی جدول خودش جای داده خواهد شد. متناوبا، شما می توانید به سادگی از 'ویرگول'  به عنوان جدا کننده استفاده کنید و به راحتی مقادیر مشارکت و/یا تاریخ ها را با ویرگول جدا کنید (مثلا: 'با تشکر از مشارکت بخشنده ی $150.00, $200.00, $450.00 در این سال')

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
fa_IR: اگر می خواهید مدیر سازمان شما رسیدهای اخطار PCP را دریافت کند، یک یا چند آدرس ایمیل اینجا وارد کنید. آدرس های ایمیل چندتایی باید با علامت ویرگول جدا شوند (مثال: jane@example.org, paula@example.org)  اولین پست الکترونکی برای کاربر PCP جهت پشتیبانی ارسال خواهد شد.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
fa_IR: اگر شما می خواهید هنگام ثبت رویداد اطلاعات اضافی جمع آوری کنید،به پیکربندی یک یا چند گزارش CiviCRM احتیاج دارید که مجموعه هایی از فیلدهای استاندارد یا سفارشی هستند.برای ثبت رویداد،شما اغلب می خواهید آدرس ایمیل و یا نام و نام خانوادگی شرکت کنندگان را جمع آوری کنید.شما ممکن است به جمع آوری اطلاعات اضافی مخصوص هر فرد شرکت کننده در یک رویداد نیاز داشته باشید.مثال ها شامل وعده غذایی و/یا ترجیح های داوطلبانه هستند.

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
fa_IR: اگر می خواهید محتوا در زیر صفحه مشارکت نشان داده شود، در اینجا متن را وارد کنید.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fa_IR: اگر می خواهید عضو (اعضا) سازمان تان یک کپی از ایمیل هر رسید دریافت کنند یک یا چند ادرس ایمیل را دراینجا وارد کنید. چندین ادرس ایمیل باید با ویرگول از هم مجزا شوند ( برای مثال: jane@example.org، paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fa_IR: اگر مایلید که عضو (اعضا) سازمان شما یک رونوشت از هر رسیدی که ایمیل می شود، دریافت کنند، یک یا چند ادرس ایمیل را در اینجا وارد کنید. چندین ادرس ایمیل باید با ویرگول از هم جدا شوند (برای مثال jane@example.org، paula@example.org )

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
fa_IR: اگر میخواهید عضو (های) سازمان شما یک ایمیل اعلان دریافت کنند هر زمان که از فرم پروفایل برای ورود یا به روزرسانی اطلاعات تماس استفاده شود، یک یا چند آدرس ایمیل را وارد کنید. آدرس های ایمیل چندگانه باید با کاما جدا شوند (به عنوان مثال jane@example.org، paula@example.org). اولین آدرس ایمیل ذکر شده به عنوان آدرس FROM در اعلانها استفاده می شود.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
fa_IR: اگر میخواهید مخاطبین خود را پیدا کنید (شامل) با یک گزینه حریم خصوصی خاص تنظیم شده، سپس روی دکمه رادیویی «Include» کلیک کنید.

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
fa_IR: اگر تمایل دارید که به مشارکت کننده ها  اجازه ی مشخص کردن کسی را که به او افتخار می کنند را، برهید، این جعبه را تیک بزنید.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
fa_IR: در صورتیکه می خواهید ' قسمت مقادیر مشارکت ' را به کار بیاندازید، لازم است که ' مقادیر دیگر را فعال کنید ' و/یا حداقل یک ردیف به جدول ' مقادیر ثابت مشارکت ' اضافه کنید.

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
fa_IR: اگر قصد دارید اسم شهرستان را در برچسب پستی ذکر کنید، باید در قسمت ویرایش آدرس در این صفحه قسمت شهرستان را علامت گذاری کنید، و اسامی شهرستان باید به جدول شهرستان_civicRM در پایگاه داده هایتان اضافه شوند.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
fa_IR: اگر میخواهید که شماره مخاطبین را محدود کنید که از این امکان استفاده کنند در این قسمت شماره را وارد کنید.این محدوده جدا از حداکثر شماره مخاطبین اجازه داده شده برای ورود به این واقع است.میتوانید این شماره را از تایید واقعه اطلاعات و تنظیمات ایجاد کنید.

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
fa_IR: اگر میخواهید یک مقدار پیشفرض برای این فیلد تهیه کنید، اینجا را وارد کنید. برای زمینه های تاریخ، فرمت YYYY-MM-DD است.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
fa_IR: اگر می خواهید برای این رویداد یک صفحۀ ثبت آنلاین تهیه کنید،اولین باکس زیر را بررسی کنید و سپس فیلدها را در این فرم کامل کنید.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
fa_IR: اگر می خواهید صفحۀ ثبت آنلاین برای این رویداد ایجاد کنید،اولین باکس زیر را بررسی کنید و سپس فیلدهای این فرم را کامل کنید.شما می توانید پیشنهاد ثبتت آنلاین هم برای رویدادهای پرداخت شده و هم رویدادهای رایگان بدهید.رویدادهای پرداخت شده نیاز به پیکربندی یک پردازشگر پرداخت در سایت شما دارد.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
fa_IR: اگر می خواهید محدودیت خاصی را برای حداکثر تعداد سوابق تنظیم کنید، آن شماره را وارد کنید. در غیر این صورت این فیلد را خالی بگذارید.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
fa_IR: اگر می خواهید از بازنمایی زمینه وارد شده که قبلا ذخیره شده است استفاده کنید- این گزینه را انتخاب کنید

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
fa_IR: اگر تمایل دارید متن شخصی ای را به ایمیل اضافه کنید در اینجا کلیک کنید.( در صورتیکه قرار است بیشتر از یک دریافت کننده ارسال شود، همین پیام به هر مخاطب ارسال خواهد شد.)

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
fa_IR: اگر تمایل دارید در این سایت حساب کاربری داشته باشید، در پنجره زیر یک نام کاربری وارد کنید.

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
fa_IR: اگر  مطمئن نیستید که پکدام ردازنده را باید استفاده کنید - ما توصیه میکنیم شرایط، محدودیت ها و مناطق تحت پوشش در  وب سایت هر پردازنده را قبل ازپردازش بررسی کنید.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
fa_IR: اگر مطمئن هستید که این رکورد/سابقه  تکراری نیست، روی دکمه 'ذخیره مخاطب مشابه "را  در زیر کلیک کنید.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Group - update smart group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu
fa_IR: اگر معیارهای جستجو را برای این گروه هوشمند تغییر دادید و می خواهید تغییرات خود را ذخیره کنید،گروه را انتخاب کنید - گروه هوشمند را از منوی کشویی "- اقدامات بیشتر" انتخاب کنید.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
fa_IR: اگر شما یک <strong>شناسایی کننده ی خارجی</strong> منحصر بفرد را برای هر مخاطب در CiviCRM ذخیره کرده باشید، شما می توانید ان مبلغ را به عنوان یک ستون در فایل ورودی تان داشته باشید. بدین صورت مشارکت ها با مشارکت کننده ها با استفاده از شناسه ی خارجی شان با هم منطبق می شوند.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
fa_IR: اگر شما یک <strong>شناسایی کننده ی خارجی</strong> منحصر بفرد را برای هر مخاطب در CiviCRM ذخیره کرده باشید، شما می توانید ان مبلغ را به عنوان یک ستون در فایل ورودی تان داشته باشید. بدین صورت عضویت ها با ثبت مخاطبین با استفاده از شناسه ی خارجی شان با هم منطبق می شوند.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
fa_IR: اگر شما یک External Identifier منحصر بفرد برای هر مخاطب در CiviCRM ذخیره کرده اید،می توانید آن مقادیر را بعنوان یک ستون در فایل واردۀ خود قرار دهید.داده های شرکت کننده با گزارش های مخاطب از طریق استفاده از شناسۀ خارجی آنها،منطبق خواهد شد.لطفاً دقت کنید که شما باید از تنظیمات "On Duplicate Entries" از قسمت "Skip" یا  "No Duplicate Checking" برای قابلیت آپلود شدن با استفاده از فیلد "شناسۀ خارجی" استفاده کنید.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
fa_IR:  اگر سرور  SMTP شما  نیاز به تأیید دارد، نام کاربری و رمز عبور خود را اینجا وارد کنید.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
fa_IR: در صورتیکه پردازشگر مورد نظر شما در لیست موجود نیست، <a href="%1">Extention Directory</a> را برای دانلود پردازشگرهای پرداخت بیشتر بررسی کنید. اگر همچنان قادر به پیدا کردن آن نیستید، شریک شدن با یک توسعه دهنده و مشارکت در یک برنامه جدید را در نظر بگیرید.

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
fa_IR: اگر سازمان شما نگارش های پیش فرض الگوهای پیام System Workflow را اصلاح کرده، بنابراین تغییرات و اصلاحات درج شده در یک بروز رسانی باید با نگارش های اصلاح شده ی شما ادغام شوند.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
fa_IR: اگر صفحه ی شما به کار افتاده است، روی <strong>صفحه ی زنده</strong> کلیک کنید تا صفحه را در<strong>حالت زنده</strong> ببینید.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
fa_IR: اگر سایت شما از شماره ی فرعی استفاده میکند میتوانید زمینه ای را انتخاب کنید مثلا دانشجو یا میتوانید هر چیزی را که این زمینه را فعال کند برای شماره ها از عر نوعی انتخاب کنید مثلا فردی درست مثل همان انواع فرعی

en: Igbo
fa_IR: ایگبو

en: Ignore
fa_IR: رد کردن

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
fa_IR: عدم تطابق نادیده گرفته شده و پردازش دسته ای ادامه یابد؟

en: Ignore Severity
fa_IR: نادیده گرفتن شدت

en: Illegal stack size. Use values between 1 and %1.
fa_IR: اندازه پشته غیر قانونی است.  از مقادیر بین 1 و 1٪ استفاده کنید.

en: Image Deleted
fa_IR: تصویر حذف شد

en: Image File Name
fa_IR: نام فایل تصویری

en: Image URL is Required
fa_IR: تصویر URL لازم است

en: Image Url
fa_IR: آدرس تصویر

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
fa_IR: عکس به علت  نوع پسوند نامعتبر بارگذاری نمیشود

en: Images
fa_IR: تصاویر

en: Import Activity
fa_IR: ورود فعالیت

en: Import Contact
fa_IR: وارد کردن مخاطبین

en: Import Contribution
fa_IR: ورود مشارکت

en: Import Data (row %1)
fa_IR: داده(سطر%1) را وارد کنید

en: Import Data File
fa_IR: پوشه داده را وارد کنید

en: Import Field Separator
fa_IR: جداکننده ی فیلدها را ارسال کن

en: Import File Format
fa_IR: وارد کردن فرمت/قالب بندی پوشه

en: Import Membership
fa_IR: وارد کردن عضویت

en: Import Now
fa_IR: اکنون واردکنید

en: Import Options
fa_IR: گزینه های واردات

en: Import Participant
fa_IR: وارد کردن شرکت کننده

en: Import Wizard
fa_IR: نرم افزار وارد کردن

en: Import contacts and activities
fa_IR: مخاطبین و فعالیت ها را وارد کنید

en: Import has completed successfully.
fa_IR: ورود داده‌ها موفقیت آمیز انجام شد.

en: Import mode
fa_IR: حالت ورود

en: Import to Groups
fa_IR: وارد کردن به گروهها

en: Important Notes
fa_IR: نکات مهم

en: Importing Multi-value Custom Data
fa_IR: وارد کردن داده های سفارشی چند منظوره

en: Impunity
fa_IR: معافیت

en: In
fa_IR: داخل

en: In Date
fa_IR: در تاریخ

en: In Global Settings
fa_IR: در تنظیمات کلی

en: In Honor of
fa_IR: به افتخار

en: In Memory of
fa_IR: دریادبود

en: In Person
fa_IR: هر نفر

en: In Progress
fa_IR: در حال پیشرفت

en: In Public Honor Roll?
fa_IR: لیست افتخار افرینان عمومی شود؟

en: In Support of
fa_IR: تحت پشتیبانی

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
fa_IR: علاوه بر تنظیمات روی این صفحه، تعداد  از تنظیمات ریگر را نیز  می توانید به فایل تنظیمات سایت  اضافه کنید خود(civicrm.settings.php) تا بتوانید  اطلاعات اشکال زدایی  بیشتری  وارد نمایید.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
fa_IR: علاوه بر این، شما باید یک فیلد آدرس ایمیل اولیه در پروفایل خود داشته باشید.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
fa_IR: در تمام موارد بررسی کردن اینکه شماره ای موجود است و وصل شده ، تنظیم فردی قانون وصل شدن را استفاده میکند.به نشانی ایمیل متصل میشود.اگر درگیر این هستید  که آیا شماره ی موجود متصل به مشاهده کنندگان بسیاری شده است میتوانید از این قانون استفاده کنید تا این اتصالات را کمتر کنید.یا حتی غیر ممکن.به عنوان مثال اگر هیچ گاه نمیخواهید که داده ای برا متصل شدن داشته باشید یعنی همیشه شماره ای جدید ایجاد کنید برای ثبت و ضبط ، ان قانون را ویرایش کنید و گزینه ای را که بالاتر است فعال کنید.ان موقع نیاز دارید که گزینه ای پیدا کنید تا از قانونی دیگر استفاده کند. و هر ضبطی را با اعضا مرتبط است یا مشترک است گسترش دهد

en: In order for reminders to be sent:
fa_IR: به ترتيب تذكرات ارسالي

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
fa_IR: جهت استفاده از این قابلیت، پایگاه داده های نصب کاربر باید دارای امتیازاتی جهت راه اندازی باشد (در MySQL 5.0 - و در MySQL 5.1 در صورتیکه برقراری ارتباط به صورت دوتایی فعال است - این به معنای امتیاز SUPER می باشد). این نصب کردن نیز به نظر نمی رسد امتیاز لازمه را فراهم کرده باشد.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
fa_IR: در مورد دروپال، این کار باعث می شود تمام پیام های خطا CiviCRM  در بخش مراقبت ظاهر قرار گیرند (در صورتی که شما بخش مراقبت دروپال را فعال کرده باشید).

en: In the form of CCYYMMDD.
fa_IR: در فرم CCYYMMDD

en: In the form of DD (01 - 31).
fa_IR: در فرم .(DD (01 -31

en: In the form of MM (01 - 12).
fa_IR: در فرم  (MM (01 - 12

en: In the form of WW (01 - 53).
fa_IR: در فرم  ( ww (01 -53

en: In the form of YYYY.
fa_IR: در فرم YYYY

en: In the form of YYYYMM.
fa_IR: در فرم YYYYMMDD

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
fa_IR: در فرآیند تنظیم اجزای CiviCRM یا پیکربندی صفحات و نمایه ها، شما ممکن است مشاغل آزمایشی، فعالیت ها، شرکت کنندگان، وعده ها و غیره ایجاد کنید.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
fa_IR: در این گام شما عنوان صفحه، نوع مالی ( بخشش، مشارکت کمپین و غیره)، مبلغ مورد هدف، و پیام معارفه ای را پیک بندی خواهید کرد. بعد از برپایی کامل، شما می توانید برگردید و این صفحه را از همه نظر در هر زمان اصلاح کنید.

en: Inactive
fa_IR: غیرفعال

en: Inactive Relationships
fa_IR: روابط غیر فعال

en: Inbound Email
fa_IR: ایمیل به درون

en: Inbound Email.
fa_IR: ایمیل به درون

en: Inbound SMS
fa_IR: ارسال پیامک

en: Inches
fa_IR: اینچ

en: Include
fa_IR: شامل

en: Include %1 user account information links in search results?
fa_IR: افزودن ٪ 1  لینک های اطلاعات حساب کاربری  در نتایج جستجو؟

en: Include / Exclude Search
fa_IR: شامل/فاقد جستجو

en: Include Both
fa_IR: در نظر گرفتن هر دو

en: Include Case Activities
fa_IR: حاوى فعاليت هاى شخص

en: Include Drupal user account information links in search results?
fa_IR: آیا پیوندهای اطلاعات حساب کاربری دروپال در نتایج جستجو را وارد کردید؟

en: Include Event templates?
fa_IR: شامل الگو رویداد است؟

en: Include Group(s)
fa_IR: شامل گروه(ها)

en: Include Groups
fa_IR: شامل گروه ها

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
fa_IR: درج گزینه ارسال دعوت الکترونیکی/iCal  به عوامل  فعالیت

en: Include Map to Event Location
fa_IR: شامل نقشه ای برای مکان رویداد

en: Include Messages
fa_IR: شمال پیام ها

en: Include Profile
fa_IR: شامل نمایه

en: Include Profiles
fa_IR: افزودن پروفایل

en: Include Proximity Search?
fa_IR: جستجوی نزدیک به عبارت شامل شود؟

en: Include Repeating Events
fa_IR: شامل رویدادهای تکراری می شود

en: Include Report in Navigation Menu?
fa_IR: داخل كردن گزارش در منو هدايت كننده

en: Include Tag(s)
fa_IR: شامل برچسب(ها)

en: Include Tags on Other Types of Records
fa_IR: شامل برچسب ها در سایر انواع ثبات ها

en: Include Template
fa_IR: شامل الگو

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
fa_IR: آیا بخش ثبت نام عضویت در این صفحه مشارکت درون خطی مندرج شده است ؟

en: Include a Picture or an Image
fa_IR: شامل تصویر یا عکس می باشد

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
fa_IR: در فرم ثبت،فیلدهای اضافی را با انتخاب و پیکربندی یک گزارش CiviCRM ایجاد کنید تا در پایین صفحه قرار گیرد.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
fa_IR: قرار دادن فیلدهای اضافی در این فرم ثبت با انتخاب و پیکربندی یک گزارش CiviCRM برای جا دادن آن در بالای صفحه(بلافاصله بعد از پیغام مقدماتی)

en: Include by Privacy Option(s)
fa_IR: شامل گزینه(های) خصوصی

en: Include contacts where
fa_IR: مخاطبینی را شامل شود که

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
fa_IR: شامل نقل قول های دوتایی اطراف نام و کروشه اطراف ادرس ایمیل

en: Include in multi-record listing?
fa_IR: شامل چند ثبتی شود؟

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
fa_IR: شامل نقشه ای که مکان رویداد را در صفحۀ اطلاعات رویداد نشان می دهد؟(map provider باید در قسمت ادمین>>تنظیمات سیستم>>نقشه کشی و مختصات جغرافیایی پیکربندی شود)

en: Include my name and message
fa_IR: نام و پیام من را اضافه کن

en: Include participants from all events in the %1 series
fa_IR: شامل شرکت کننده هایی از تمام رویداد ها در یک درصد از مجموعه ها

en: Include profile edit links in search results?
fa_IR: افزودن  لینک های ویرایش پروفایل در نتایج جستجو؟

en: Include reCAPTCHA?
fa_IR: افزودن  reCAPTCHA

en: Include tags used for %1
fa_IR: شامل برچسب استفاده شده برای %1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
fa_IR: فیلدهای اطلاعات که برای 'تطبیق' مخاطبان یر اساس ضوابط <strong>تطبیق تکراری حفاظت نشده</strong> پیکر بندی شده است را درج کنید. برای ضوابط تطبیقی تکراری پیش فرض، ستونی که در هر ردیفش آدرس ایمیل مشارکت کنندگان است را درج کنید.

en: Include these membership types
fa_IR: انواع این عضویت ها را دربردارد

en: Include this link to your fundraising page in your emails
fa_IR: حاوی این لینک برای صفحه جذب سرمایه درایمیلتان

en: Include:
fa_IR: شامل:

en: Included
fa_IR: مشمول

en: Includes %1 amount of %2
fa_IR: 1درصد از میزان 2درصد را شامل می شود

en: Income
fa_IR:  درآمد

en: Income Account is
fa_IR: مقدار درآمد ....هست

en: Income Count Summary Report
fa_IR: تعداد درآمد خلاصه گزارش

en: Income Statistics
fa_IR: آمار درآمد

en: Income and benefits stabilization
fa_IR: متعادل سازی سود و زیان

en: Incomplete Transaction
fa_IR: معامله ی نا تمام

en: Incomplete. Click to configure result set.
fa_IR: ناقص. برای پیکر بندی مجموعه نتایج کلیک کنید

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
fa_IR: شناسه خوش آمدگویی اشتباه 1%، یا خوش آمد گویی پیش فرض برای این مخاطب وجود ندارد.

en: Individual
fa_IR: فردی

en: Individual Display Name Format
fa_IR: فرمت/قالب نمایش اسامی افراد

en: Individual Name Fields
fa_IR: فیلد های اسامی افراد

en: Individual Prefix
fa_IR: پیشوند خصوصی

en: Individual Sort Name Format
fa_IR:  فرمت/قالب مرتب سازی/دسته بندی نام افراد

en: Individual Suffix
fa_IR: پسوند خصوصی

en: Individual contact prefixes
fa_IR: پیشوند خصوصی مخاطب

en: Individual contact suffixes
fa_IR: پسوند خصوصی مخاطب

en: Indonesian
fa_IR: اندونزیایی

en: Ineligible
fa_IR: فاقد شرایط لازم

en: Info &amp; Settings
fa_IR: اطلاعات و واحد اندازه گیری،تنظیمات

en: Info Page Link
fa_IR: لینک صفحه حاوی اطلاعات

en: Info and Settings
fa_IR: اطلاعات و تنظیمات

en: Inform Mailing
fa_IR: اطلاع پستی

en: Inform scheduler about the mailing
fa_IR: اطلاع جدول زمان بندی پست

en: Initial Amount Help Text
fa_IR: متن راهنمای مقدار اولیه

en: Initial Amount Label
fa_IR: برچسب مقدار اولیه

en: Initial Date Range
fa_IR: نخستين محدوده تاريخ

en: Initial Date Range:
fa_IR: نخستين  بازه زمانى

en: Initial Reminder Day
fa_IR: اولين روز تذكر

en: Initializing...
fa_IR: مقدار دهی اولیه

en: Inline
fa_IR: درون خط

en: Input Field Type
fa_IR: نوع  فیلد ورودی

en: Input file must be in CSV format
fa_IR: فایل وارد شده باید در قالب csv باشد

en: Insert
fa_IR: جای دادن.گذاشتن

en: Insert new Membership
fa_IR: ایجاد عضویت جدید

en: Insert new contributions
fa_IR: درج مشارکت های جدید

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
fa_IR: فعالیت های مربوط به یک مخاطب یا یک مورد را با بازیابی ایمیل های ورودی از یک دایرکتوری پستی وارد کنید

en: Install
fa_IR: نصب

en: Install "%1"?
fa_IR: نصب «%1»؟

en: Installation Error
fa_IR: خط در راه اندازی

en: Installation Guide
fa_IR: راهنمای نصب

en: Installing CiviCRM...
fa_IR: در حال نصب CiviCRM...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
fa_IR: نصب این پسوند شما را برای عملکردهای جدید اماده میکند. لطفا مطمئن شوید که این برنامه ای که نصب کرده اید از منبع قابل اعتمادی است.

en: Installment Amount
fa_IR: مبلغ اقساط

en: Installments
fa_IR: اقساط/ راه اندازی ها

en: Installments should be greater than zero.
fa_IR: اقساط بايد بيشتر از صفر باشد

en: Instance is Reserved
fa_IR: نمونه ذخيره شد

en: Instant Messenger
fa_IR: پیغام بر فوری

en: Instant Messenger (IM) screen-names
fa_IR: شناسه پیام رسان فوری

en: Instant Messenger 2
fa_IR: پیامبر فوری 2

en: Instant Messenger ID
fa_IR: شناسه پیام رسان فوری

en: Instructions
fa_IR: دستورالعمل

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
fa_IR: دستورالعمل هایی به صفحۀ تأیید و تشکر اضافه شده است،هنگامی که کاربر گزینۀ "بعداً پرداخت" را انتخاب می کند.(برای مثال ارسال چک با پست طی سه روز کاری).

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
fa_IR: دستورالعمل هایی به صفحۀ تأیید و تشکر اضافه شده است، وقتی که کاربر گزینه ی ' پرداخت در اینده 'را انتخاب می کند ( ' مثلا در طی 3 روز کاری چکتان ارسال شود به...'  ) همانند ایمیل تایید است.

en: Instructions for interviewers
fa_IR: دستورالعمل برای مصاحبه کنندگان

en: Insufficient access rights - cannot merge
fa_IR: دسترسی اکنون مقدور نیست.نمی توان ادغام کرد

en: Integer
fa_IR: عدد صحیح

en: Integrated case management for human service providers
fa_IR: مدیریت پرونده یکپارچه برای ارائه دهندگان خدمات انسانی

en: Intended Recipients
fa_IR: مخاطبین مورد نظر

en: Interlingua
fa_IR: زبان میانجی

en: Interlingue
fa_IR: زبان غربی

en: Internal Contact ID
fa_IR: هویت شناسایی مخاطب داخلی

en: Internet Access Required
fa_IR: باید به اینترنت متصل شوید.

en: Interval
fa_IR: فاصله های زمانی

en: Interval (number of units)
fa_IR: فاصله های زمانی ( تعداد واحد ها )

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
fa_IR: فاصله زمانی پرداخت اشتراک ها برای قسط (اقساط) 1%

en: Interview Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان مصاحبه

en: Interviewed
fa_IR: مصاحبه شده

en: Interviewer
fa_IR: مصاحبه کننده

en: Interviewer Name
fa_IR: نام مصاحبه كننده

en: Intro
fa_IR: مقدمه

en: Intro Content
fa_IR: محتوای ابتدا

en: Intro Text
fa_IR: مقدمه متن

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
fa_IR: کمپین را معرفی کنید و توضیح دهید که چرا دارید از ان حمایت می کند. این متن در بالای صفحه ی شخصی تان و در بالای صفحه ی مشارکت کمپین اصلی ، وقتی که افراد بخواهند از طریق صفحه شما مشارکت کنند ظاهر خواهد شد .

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
fa_IR: کمپین را معرفی کنید وتوضیح دهید که چرا دارید از ان حمایت می کنید.این متن دربالای صفحه ی شخصی تان ودر بالای صفحه ی مشارکت کمپین اصلی یا ثبت رویداد ظاهر خواهد شد

en: Introduce yourself and your role within our organization.
fa_IR: خودتان و نقشتان را در سازمان ما معرفی کنید

en: Introduction
fa_IR: مقدمه

en: Introductory Message
fa_IR: پیام معرفی

en: Introductory Message - New Memberships
fa_IR: پیام معرفی -عضویت های جدید

en: Introductory Message - Renewals
fa_IR: پیام معرفی- تمدیدها

en: Introductory Text
fa_IR: متن مقدمه

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
fa_IR: پیغام مقدماتی/دستورالعمل هایی برای صفحۀ ثبت آنلاین رویداد(ممکن است شامل برچسب های آرایش HTML).

en: Inuktitut
fa_IR: اینوکتیتوت

en: Inupiaq
fa_IR: اینوپیات

en: Invalid Base Directory
fa_IR: راهنما پایه نامعتبر

en: Invalid Base URL
fa_IR: آدرس پایه ناشناخته

en: Invalid Email address
fa_IR: آدرس ایمیل نامعتبر

en: Invalid Membership
fa_IR: عضویت نامعتبر

en: Invalid Message template
fa_IR: قالب مسیج نامعتبراست

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
fa_IR: ردیف های پرداخت متعهد نامعتبر ( از ان ها پرش زده می شود)

en: Invalid Rows (skipped)
fa_IR: سطرهای غیر معتبر(پرش شده)

en: Invalid Subtype
fa_IR: زیرشاخه نا معتبر

en: Invalid action specified in URL
fa_IR: عملکرد ناشناخته مشخص شده در دستوردهی

en: Invalid className: %1
fa_IR: نام اشتباه: 1%

en: Invalid component ID (%1)
fa_IR: شناسه مولفه نا معتبر است (1%)

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
fa_IR: تاریخ ورودی اشتباه است (میبایست به شکل yyyy-mm-dd باشد)

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
fa_IR: نشان تاریخ در1درصد در ادرس اینترنتی اشتباه است (میبایست به شکل yyyy-mm-dd باشد)

en: Invalid day name
fa_IR: چنین روزی وجود ندارد

en: Invalid day of the month
fa_IR: روز ماه اشتباه انتخاب شده است

en: Invalid default value for country.
fa_IR: مقدار وارد شده پیش فرض برای کشور اشتباه است

en: Invalid document file format
fa_IR: نوع قالب بندی سند اشتباه است

en: Invalid entity type
fa_IR: این نوع ماهیت معتبر نیست

en: Invalid form parameters.
fa_IR: فرم پارامتر ها غیر مجاز است

en: Invalid hook invocation
fa_IR: تماس نامعتبر

en: Invalid option
fa_IR: گزینه نادرست

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
fa_IR: پارامتر نامعتبر به_civicrm_member_roles_get_data() داده شده بود.
    Param: !1

en: Invalid relationship type
fa_IR: نوع ارتباط نامعتبر است

en: Invalid string passed as severity level.
fa_IR: رشته نامعتبر به عنوان سطح شدت منتقل می شود.

en: Invalid token code
fa_IR: کد توکن نامعتبر

en: Invalid value for Event ID
fa_IR: مقدار نامعتبر برای شناسۀ رویداد

en: Invalid value passed to delete function.
fa_IR: مقدار نامعتبر باعث حذف کنش میشود

en: Invoice
fa_IR: فاکتور

en: Invoice Date:
fa_IR: تاریخ فاکتور:

en: Invoice ID
fa_IR: شناسه صورت حساب

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
fa_IR: شناسه فاکتور یا شناسه معامله یا شناسه مشارکت برای همتا کردن با صورتحساب های مشارکت موجود در حالت بروزرسانی، الزامی است.

en: Invoice Number:
fa_IR: شماره فاکتور:

en: Invoice Prefix
fa_IR:  پیشوند صورتحساب

en: Invoices - print or email
fa_IR: فاکتور ها - چاپ و یا ایمیل

en: Invoices / Credit Notes
fa_IR: فاکتورها / یادداشت های اعتباری

en: Irish
fa_IR: ایرلندی

en: Is
fa_IR: است

en: Is Active
fa_IR: فعال است

en: Is Active?
fa_IR: آیا فعال است؟

en: Is Amount Block Active?
fa_IR: ایا مسدود کردن مقادیر فعال است؟

en: Is Automaticaly created
fa_IR: بطور خودکار ساخته شده

en: Is Billing Address
fa_IR: این آدرس صدور صورتحساب است؟

en: Is Billing Email
fa_IR: ایمیل صورت حساب است

en: Is Billing Email?
fa_IR: این ایمیل مالی است؟

en: Is Billing Phone
fa_IR: تلفن کاری است؟

en: Is Calendar Year
fa_IR: سال تقویمی

en: Is Campaign Active?
fa_IR: آیا کمپین فعال است؟

en: Is Contribution Page Shared?
fa_IR: ایا صفحه مشارکت به اشتراک گذاشته شده است؟

en: Is Credit Card Only?
fa_IR: ایا فقط کارت اعتباری؟

en: Is Dashlet Active?
fa_IR: نشانی عمومی تمامی تکه تکه های کوچک متنوعی از اطلاعات که در داشبورد قراردارد فعال است؟

en: Is Dashlet Reserved?
fa_IR: نشانی عمومی تمامی تکه تکه های کوچک متنوعی از اطلاعات که در داشبورد قراردارد ذخیره شده است؟

en: Is Deceased
fa_IR: فوت شد

en: Is Default Mail Settings?
fa_IR: این پیش فرض تنضیمات پست است؟

en: Is Default Price Field Option?
fa_IR: این گزینه قیمت پیش فرض است؟

en: Is Default Survey
fa_IR: نظرسنجی پیش فرض

en: Is Default?
fa_IR: پیش فرض است؟

en: Is Deleted
fa_IR: حذف شده است

en: Is Domain Setting?
fa_IR: آیا دامنه در حال تنظیم است؟

en: Is Empty
fa_IR: خالی است

en: Is Event Public
fa_IR: آیا رویداد عمومی است

en: Is Held
fa_IR: برگزار شده

en: Is IM Billing?
fa_IR: این پیام رسان فوری مالی است؟

en: Is Interview Conducted?
fa_IR: امضای دادخواست CiviCRM

en: Is Label Reserved?
fa_IR: آیا برچسب رزرو شده است؟

en: Is Mailing Archived?
fa_IR: پست طبقه بندی شده است؟

en: Is Manager
fa_IR: مدیر

en: Is Monetary
fa_IR: مالی است

en: Is Not
fa_IR: نيست

en: Is Null
fa_IR: صفر است

en: Is Online Registration
fa_IR: آیا ثبت‌نام آنلاین است

en: Is Online Registration On
fa_IR: آیا ثبت‌نام آنلاین است؟

en: Is Online Registration enabled for the event?
fa_IR: آیا ثبت نام آنلاین رویداد فعال است؟

en: Is Page Active?
fa_IR: ایا صفحه فعال است؟

en: Is Pay Later
fa_IR: بعداً پرداخت می شود

en: Is Payment?
fa_IR: آیا پرداخت است؟

en: Is Premium Active?
fa_IR: ایا مبلغ مازاد فعال است؟

en: Is Price Set Quick Config?
fa_IR: آیا قیمت گذاری سریع پیکر بندی می شود؟

en: Is Primary Address
fa_IR: نشانی اصلی است

en: Is Primary Email
fa_IR: ایمیل اصلی است

en: Is Primary Phone
fa_IR: تلفن اصلی

en: Is Public
fa_IR: آیا عمومی است؟

en: Is Recurring
fa_IR: مکرر است

en: Is Relationship Active
fa_IR:  رابطه فعال است

en: Is Required
fa_IR: اجباری است

en: Is Reserved
fa_IR: رزرو شده

en: Is Reserved?
fa_IR: رزرو شده است؟

en: Is Selected
fa_IR: انتخاب شده است

en: Is Tax Deductible?
fa_IR: آیا مالیات در شمول معافیّت قرار دارد؟/ آیا مالیات، قابل کسر شدن/ معافیّت هست؟

en: Is Tax?
fa_IR: مالیات است؟

en: Is Tax? must be set for respective financial account
fa_IR: آیا مالیات است؟ باید برای حساب مالی مربوط به خود، تنظیم و تعیین گردد

en: Is Tax? must be set for this financial account
fa_IR: آیا مالیات است؟ باید برای این حساب مالی، تنظیم و تعیین شود.

en: Is Test
fa_IR: آزمایش شده

en: Is Test Processor?
fa_IR: آیا فرآیند/ پردازنده/ پردازشگر، مورد آزمون قرار گرفته است؟!

en: Is Test?
fa_IR: آزمایش شده؟

en: Is a Followup Activity?
fa_IR: این یک فعالیت دنباله دار است؟

en: Is an Event Template
fa_IR: یک الگوی رویداد است

en: Is auto_increment_increment set to 1
fa_IR: پیشرفت خودکار _ پیشرفت به سمت1

en: Is between
fa_IR: مابين

en: Is billing block required
fa_IR: آیا  بلوک صورتحساب مورد نیاز است؟

en: Is confirm email
fa_IR: آیا ایمیل مورد تأیید است

en: Is empty (Null)
fa_IR: خالى است(تهى)

en: Is equal to
fa_IR: برابر است با

en: Is greater than
fa_IR: بزرگتر است از

en: Is greater than or equal to
fa_IR: بزرگتر از یا برابر است با ...

en: Is less than
fa_IR: كمتر است از

en: Is less than or equal to
fa_IR: کمتر از یا مساوی است با ...

en: Is not between
fa_IR: بين.... نيست

en: Is not empty (Null)
fa_IR: خالى نيست(تهى)

en: Is not equal to
fa_IR: برابر نيست با

en: Is not one of
fa_IR: يكى از.... نيست

en: Is one of
fa_IR: یکی از

en: Is shared through social media
fa_IR: از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

en: Is the %1 folder writeable?
fa_IR: آیا پوشه '%1' قابل نوشتن است؟

en: Is the Group Active
fa_IR:  آیاگروه فعال است؟

en: Is the Membership pay later?
fa_IR: آیا عضو بعدا پرداخت میکند؟

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
fa_IR: ایا قسمت مبالغ مازاد برای این صفحه ی مشارکت انلاین فعال شده است؟

en: Is the Relationship active?
fa_IR:  آیا رابطه فعال است؟

en: Is the activity a test entry?
fa_IR: آیا فعالیت آزمون ورودی دارد؟

en: Is the activity created by the system?
fa_IR: آیا فعالیت توسط سیستم ایجاد شده است؟

en: Is the booking confirmation screen enabled?
fa_IR: آیا صفحه نمایش تأییدیۀ رزرو فعال شد؟

en: Is the contact deceased?
fa_IR: آیا مخاطب فوت شده؟

en: Is the contribution a test entry?
fa_IR: آیا مشارکت آزمون ورودی دارد؟

en: Is the mailing completely sent?
fa_IR: آیا پست کاملا ارسال شده ؟

en: Is the membership status overridden?
fa_IR: آیا وضعیت اعضا باطل شده؟

en: Is the provided database name valid?
fa_IR: آیا نام پایگاه داده وارد شده صحیح است؟

en: Is the recurring contribution a test entry?
fa_IR: آیا مشارکت مکرر آزمون ورودی دارد؟

en: Is this CiviCRM Profile active?
fa_IR: آیا این پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری فعال است؟

en: Is this Custom Data Set active?
fa_IR: آیا اطلاعات سفارشی فعال شده اند؟

en: Is this Event Active?
fa_IR: آیا این رویداد فعال است؟

en: Is this Field Searchable?
fa_IR: آیا این فیلد قابل جستجوست؟

en: Is this Label Format the default?
fa_IR: آیا فرمت مطلب برروی پیش فرض تنظیم شده است؟

en: Is this Online Contribution Page Active?
fa_IR: ایا این صفحه ی مشارکت انلاین، فعال است؟

en: Is this PDF Page Format the default?
fa_IR: آیا تنظیمات این قالب/فرمت  PDF به طور پیش فرض است؟

en: Is this Payment Processor Type active?
fa_IR: آیا این نوع  پردازشگر پرداخت فعال است؟

en: Is this Payment Processor Type the default?
fa_IR: آیا تنظیمات این نوع پردازنده پرداخت به طور پیش فرض است؟

en: Is this Payment Processor active?
fa_IR: آیا این پردازنده پرداخت فعال است؟

en: Is this Payment Processor the default?
fa_IR: آیا تنظیمات این پردازنده پرداخت به طور پیش فرض است؟

en: Is this Scheduled Job active?
fa_IR: آیا این برنامه برنامه ریزی شده فعال می باشد؟

en: Is this a PAID event?
fa_IR: آیا این یک رویداد پرداخت شده است؟

en: Is this a default provider?
fa_IR: آیا این ارائه دهنده پیش فرض است؟

en: Is this a test membership?
fa_IR: آیا این عضو آزمون است؟

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
fa_IR: آیا هنگام همکاری/مشارکت حساب های مالی با نوع/گونه مالی، این حساب به عنوان حساب اوّلیه و پیش فرض برای حساب مالی خودش مورد استفاده قرار می گیرد؟

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
fa_IR: آیا این فعالیت یک نسخه فعلی در نسخه های زنجیره ای دارد؟

en: Is this address the contact's billing address?
fa_IR: آیا این آدرس, نشانی صورتحساب مخاطب است؟

en: Is this address the contact's billing email?
fa_IR: آیا این آدرس ایمیل صورت حساب مخاطب است؟

en: Is this address the contact's primary address?
fa_IR: آیا این آدرس, نشانی اصلی مخاطب است؟

en: Is this address the contact's primary email?
fa_IR: آیا این آدرس ایمیل اصلیه مخاطب است؟

en: Is this field hidden from public search ('User and User Admin Only'), or is it visible to the public and potentially searchable in the Profile Search form ('Expose Publicly' or 'Expose Publicly and for Listings')?  ('User and User Admin Only') fields can still be used for Edit and Create mode.
fa_IR:  یا این فیلد از سایر کاربران پنهان است («کاربر و کاربر تنها مدیر»)، یا برای دیگران قابل مشاهده است و به طور بالقوه در فرم جستجوی پروفایل («صفحات عمومی» یا «صفحات عمومی و لیست») قابل جستجو است؟

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
fa_IR: آیا این فیلد به عنوان یک ستون در جدول نتایج جستجو قرار دارد؟این تنظیم تنها به فیلدهای با «صفحات عمومی» یا «عمومی صفحات و فهرستها» اعمال میشود.

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
fa_IR: در این زمینه پی اچ پی را انتخاب کنید این زمینه با سی وی سی ا ام بروزرسانی نمیشود

en: Is this petition active?
fa_IR: آیا این دادخواست فعال است؟

en: Is this provider active?
fa_IR: آیا سرور فعال است

en: Is this status enabled.
fa_IR: آیا این وضعیت ممکن است

en: Is this survey active?
fa_IR: آیا این نظر سنجی فعال است؟

en: Is this the contact's billing phone?
fa_IR: آیا این تلفن صورت حساب مخاطب است؟

en: Is this the contact's primary phone?
fa_IR: آیا این شماره اصلی مخاطب است؟

en: Is this the default petition?
fa_IR: آیا این دادخواست پیش فرض است؟

en: Is this the default survey?
fa_IR: آیا این نظرسنجی پیش فرض است؟

en: Is this the test mailing?
fa_IR: این پست آزمون است؟

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
fa_IR: آیا صفحه شخصی کمپین شما  فعال است؟ شما می توانید در طول دوره فعالیت آن، هر زمان که بخواهید آن را فعال / غیر فعال کنید.

en: Issue warning and do not save
fa_IR: ارسال هشدار و عدم ذخیره سازی

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
fa_IR: به نظر می رسد که این معامله تکراری است. آیا قبلا فرم را قبلا ارسال کرده اید؟ در صورت وجود چنین مشکل ممکن است یک اتصال وجود داشته باشد. ایمیل خود را برای یک رسید از Authorize.net بررسی کنید. اگر در عرض 2 ساعت یک رسید دریافت نکنید، می توانید معامله خود را دوباره امتحان کنید. گر همچنان مشکل دارید لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
fa_IR: به نظر می رسد که این معامله تکراری است. آیا قبلا فرم را  ارسال کرده اید؟ در صورت وجود چنین مشکل ممکن است یک مشکل اتصال وجود داشته باشد. ایمیل خود را برای یک رسید برای این معامله بررسی کنید. اگر در عرض 2 ساعت یک رسید دریافت نکنید، می توانید معامله خود را دوباره امتحان کنید. اگر همچنان مشکل دارید لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: It appears you have no contacts with email addresses from the selected recipients.
fa_IR: بنظر میرسد هیچ شماره یا پسام یا ادرسی ندارید

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
fa_IR: ظاهراً فضای کافی در این رویداد برای گروه شما وجود دارد(شما در لیست انتظار نخواهید بود)

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
fa_IR: ظاهراً این شرکت کننده قبلاً برای این رویداد ثبت نام کرده است.اگر می خواهید ثبت خود را تغییر دهید یا حس می کنید پیغام را با خطا دریافت کرده اید،لطفاً با ادمین سایت در ارتباط باشید.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
fa_IR: ظاهراً شما قبلاً برای این رویداد ثبت نام کره اید.اگر بخواهید یک ثبت اضافی بسازید ممکن است ادامه دهید.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
fa_IR: ظاهراً شما قبلاً در این رویداد ثبت نام کرده اید.اگر می خواهید ثبت خود را تغییر دهید،یا حس می کنید این پیام را با خطا دریافت کرده اید،با مدیر سایت در ارتباط باشید.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
fa_IR: ظاهراً شما قبلاً برای این رویداد ثبت نام کرده اید.اگر می خواهید ثبت خود را تغییر دهید یا حس می کنید پیغام را با خطا دریافت کرده اید،لطفاً با ادمین سایت در ارتباط باشید.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
fa_IR: ظاهراً شما گروهی متشکل از یک درصد شرکت کننده ها را ثبت می کنید.رویداد دو درصد فضای قابل استفاده دارد(شما در لیست انتظار نخواهید بود)

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
fa_IR: ظاهراً شما گروهی متشکل از یک درصد شرکت کننده ها را ثبت می کنید.رویداد دو درصد فضای قابل استفاده دارد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).لطفاً به صفحۀ اصلی ثبت بازگردید و تعداد افراد اضافه شده را کاهش دهید.شما همچنین لازم است اطلاعات پرداخت خود را تکمیل کنید.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fa_IR: ظاهراً شما گروهی شامل یک درصد از شرکت کننده ها را ثبت می کنید.رویداد دو درصد فضای قابل استفاده دارد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).ثبت در این رویداد نیازمند تأییدیه می باشد.به محض بررسی ثبت شما،یک ایمیل دریافت خواهید کرد

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
fa_IR: ظاهراً شما شرکت کننده های بیشتری نسبت به فضای در دسترس ثبت می کنید.تمام شرکت کنندگان به لیست انتظار اضافه خواهند شد.اگر فضایی قابل استفاده شود،به شما اطلاع داده خواهد شد.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
fa_IR: ظاهرا شما ممکن است ورژن سریع ویدجت مشارکت را پست و/یا پخش کرده باشید. ما ورژن سریع را در نشر بعدی پشتیبانی نخواهیم کرد. شما باید سعی کنید تا همه ی سایت هایی که از ویدجت سریع استفاده می کنند را بگیرید تا ان را در اسرع وقت، به کد ویدجت HTML زیر ارتقا دهید.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fa_IR: ظاهراً فضای کافی در این رویداد برای گروه شما وجود دارد(شما در لیست انتظار نخواهید بود).ثبت در این رویداد نیاز به تأییدیه دارد.به محض بررسی ثبت شما،یک ایمیل دریافت خواهید کرد.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
fa_IR: ایده ی خوبی است که ایمیل خود را با ارسال پیامی به خودتان  و یا گروهی منتخب از مردم تست کنید.

en: Italian
fa_IR: ایتالیایی

en: Italic
fa_IR: کج

en: Item
fa_IR: مورد

en: Item Count
fa_IR: تعداد آیتم‌ها

en: JSON support
fa_IR: پشتیبانی از JSON

en: JSON support not included in PHP.
fa_IR: پشتیبانی از JSON در PHP وجود ندارد.

en: Japanese
fa_IR: ژاپنی

en: Javanese
fa_IR: جاوه ای

en: Job Description
fa_IR: توصیف شغل

en: Job Frequency
fa_IR: فراوانی کار

en: Job ID
fa_IR: مشخصه شغل

en: Job Is Active?
fa_IR: گزینه ی شغل فعال است؟

en: Job Log ID
fa_IR: شناسه ورود شغل

en: Job Name
fa_IR: نام شغل

en: Job Status
fa_IR: وضعیت برنامه

en: Job Title
fa_IR: عنوان کار

en: Join Date
fa_IR: تاریخ پیوستن

en: Join Us
fa_IR: به ما بپیوندید

en: Join a Group
fa_IR: به گروه بپیوندید

en: Join on:
fa_IR: اضافه کردن در/پیوستن در:

en: Join this api call to return values from or filter on a related entity.
fa_IR: پیوستن به این تماس API برای بازگشت به ارزش  و یا فیلتر یک نهاد مرتبط.

en: Join your local chapter
fa_IR: به بخش های محلی خود متصل شوید.

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
fa_IR: پیوستن به این گروه (ها) در انتظار تأیید این تماس است

en: Jr.
fa_IR: جونیور

en: Kalaallisut, Greenlandic
fa_IR: کالالی سوت، گرینلندی

en: Kannada
fa_IR: کانادایی بومی

en: Kanuri
fa_IR: کنوری

en: Kashmiri
fa_IR: کشمیری

en: Kazakh
fa_IR: قزاق

en: Key
fa_IR: کلید

en: Key is not set for this payment processor
fa_IR: کلید برای این فرآیند پرداخت تنظیم نشده است

en: Khmer
fa_IR: خمر

en: Kikuyu, Gikuyu
fa_IR: کیکویو

en: Kilometers
fa_IR: کیلو متر

en: Kinyarwanda
fa_IR: رواندایی

en: Kirghiz, Kyrgyz
fa_IR: قرقیز

en: Kirundi
fa_IR: کیروندی

en: Komi
fa_IR: کومی

en: Kongo
fa_IR: کنگویی

en: Korean
fa_IR: کره ای

en: Kurdish
fa_IR: کردی

en: Kwanyama, Kuanyama
fa_IR: کوانیاما

en: LESS Credit to invoice(s)
fa_IR: اعتبار فاکتور(های) کمتر

en: LYBUNT Report
fa_IR: گزارش

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
fa_IR: لیبانت/LYBUNT (سال گذشته اما نه سال فعلی). این گزینه اعضایی را مشخص می کند که در سال گذشته مشارکت داشته اند ولی در طول مدت زمان خاصی که شما مشخص کرده اید مشارکتی نداشته اند.

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Label Format
fa_IR: قالب بندی برچسب

en: Label Format Option Group not found in database.
fa_IR: تنظیمات قالب بندی برچسب گروه در پایگاه داده یافت نشد

en: Label Format does not fit in database.
fa_IR: قالب برچسب با بانک داده ها تطبیق نمی پذیرد

en: Label Formats
fa_IR: فرمت های برچسب

en: Label Height
fa_IR: ارتفاع مطلب

en: Label Is Active?
fa_IR: آیا برچسب فعال است؟

en: Label Type
fa_IR: نوع برچسب

en: Label Width
fa_IR: عرض مطلب

en: Label already exists in Database.
fa_IR: این برچسب در حال حاضر در پایگاه اطلاعاتی وجود دارد.

en: Label and value cannot be empty.
fa_IR: مقدار و برچسب نباید خالی باشند

en: Label cannot be empty.
fa_IR: برچسب نباید خالی باشد

en: Label for Signature
fa_IR: برچسب و عنوان برای امضاء

en: Label for Subject
fa_IR: برچسب و عنوان برای موضوع و محتوا

en: Label for User Name if used
fa_IR: برای نام کاربری، برچسب و عنوان، استفاده شده است

en: Label for password
fa_IR: عنوان و برچسب، برای گذرواژه/رمز عبور

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
fa_IR: برچسب برای نشان دادن ارتباط مخاطب A با مخاطب B. مثال: مخاطب A 'پدر / مادر مخاطب B است.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
fa_IR: برچسب برای نشان دادن ارتباط مخاطب A با مخاطب B. مثال: مخاطب A فرزند مخاطب B است. در صورتی نوع رابطه دو طرفه است (همسر) این بخش را خالی بگذارید.

en: Label is Default?
fa_IR: آیا برچسب پیش فرض است؟

en: Labels Per Column
fa_IR: تعداد مطالب در هر ستون

en: Labels Per Row
fa_IR: تعداد مطالب در هر ردیف

en: Landscape
fa_IR: منظر

en: Language
fa_IR: زبان

en: Language Customizations
fa_IR: تنظیمهای زبانی

en: Language and Currency
fa_IR: زبان و واحد پول

en: Language and Region Settings
fa_IR: تنظیمات زبان و منطقه

en: Language of basic data:
fa_IR: زبان داده‌های پایه:

en: Languages
fa_IR: زبان ها

en: Languages available to users of this installation.
fa_IR: زبان های موجود برای کاربران این نصب و راه اندازی.

en: Lao
fa_IR: لائوس

en: Lapsed Memberships
fa_IR: عضویت های به اتمام رسیده/منقضی

en: Last
fa_IR: آخرین

en: Last &gt;&gt;
fa_IR: آخرین

en: Last 12 months including today
fa_IR: 12 ماه قبل شامل امروز

en: Last 2
fa_IR: آخرین 2

en: Last 2 years including today
fa_IR: 2 سال قبل شامل امروز

en: Last 3
fa_IR: آخرین 3

en: Last 3 years including today
fa_IR: 3 سال قبل شامل امروز

en: Last 30 days including today
fa_IR: 30 روز قبل شامل امروز

en: Last 60 days including today
fa_IR: 60 روز قبل شامل امروز

en: Last 7 days including today
fa_IR: 7 روز قبل شامل امروز

en: Last 90 days including today
fa_IR: 90 روز قبل شامل امروز

en: Last Action Date
fa_IR: تاريخ آخرين فعاليت

en: Last Change by
fa_IR: آخرین تغییر با

en: Last Contribution Processed
fa_IR: مشاركت آخر انجام شده

en: Last Modified By:
fa_IR: آخرين ويرايش توسط:

en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Last Name, First Name
fa_IR: نام خانوادگى،نام

en: Last Name:
fa_IR: نام خانوادگی:

en: Last Reminder
fa_IR: اخرين تذكر

en: Last Run
fa_IR: آخرین انجام

en: Last Year Total
fa_IR: مجموع سال آخر

en: Last cron run at %1.
fa_IR: آخرین cron در 1% اجرا می شود

en: Last name, First name
fa_IR: نام خانوادگى ،نام

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fa_IR: آخرین تاریخ انقضا دوره عضویت. تاریخ پایان به طور خودکار بر مبنای نوع عضویت تعیین خواهد شد اگر تاریخی مشخص نشود

en: Latin
fa_IR: لاتین

en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
fa_IR: طول و عرض جغرافیایی ممکن است به طور خودکار با قادر ساختن یک ارائه دهنده نقشه برداری جمعیت صورت گیرد.

en: Latitude of the Address for mapping
fa_IR: عرض جغرافی آدرس برای نقشه برداری کردن

en: Latvian
fa_IR: لیتوانی

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
fa_IR: درباره فایل آغازگر که می تواند به طور خودکار گزینه های آغازین و اطلاعات مخاطب را به روز رسانی کند، بیشتر بدانید.

en: Learn more.
fa_IR: بیشتر یادبگیرید.

en: Learn more...
fa_IR: بیشتر

en: Leave blank for default
fa_IR:  به طور پیش فرض خالی بگذارید.

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
fa_IR: برای نامحدود خالی بگذاریداین محدودیت توسط همه مرورگرها و ویراستاران متن پیشرفته اجرا نشده است.

en: Leave blank to run as soon as possible.
fa_IR: این بخش را خالی بگذارید تا در اسرع وقت اجرا شود.

en: Leave blank to run at next run frequency.
fa_IR: این بخش را خالی بگذارید تا در فرکانس بعدی اجرا شود.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
fa_IR: نوع عضویت را برای گزینه های اضافی غیر عضو (از قبیل اشتراک مجله) خالی کنید.

en: Leave undefined
fa_IR: تعریف نشده باقی بماند

en: Ledger
fa_IR: دفتر کل

en: Left
fa_IR: چپ

en: Left Margin
fa_IR: حاشیه چپ

en: Left Message
fa_IR: پیام بگذارید

en: Left Padding
fa_IR: پدینگ چپ

en: Legal
fa_IR: قانونی

en: Legal Identifier
fa_IR: معین کننده هویت حقوقی

en: Legal Name
fa_IR: نام قانونی

en: Length
fa_IR: طول

en: Letter
fa_IR: حروف

en: Letter Mail
fa_IR: نامه ایمیل

en: Liability
fa_IR: بدهی

en: License
fa_IR: مجوز

en: LifeTime
fa_IR: طول عمر

en: Lifetime Total
fa_IR: مجموع عمر مفيد

en: Lifetime total
fa_IR: مجموع عمر مفيد

en: Like
fa_IR: مانند

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
fa_IR: هلندی

en: Limit Dashboard Results
fa_IR: محدود كردن نتايج دشبورد

en: Limit Group
fa_IR: گروه محدود

en: Limit List to Group
fa_IR: لیست محدودیت برای گروه ها

en: Limit Options
fa_IR: گزینه های محدودیت/محدودسازی

en: Limit Rows per Page in Dashboard
fa_IR: محدود کردن ردیف ها به ازای هر صفحه در دشبورد

en: Limit To
fa_IR: محدود به

en: Limit To Current User
fa_IR: محدود به كاربر فعلى

en: Limit listings to a specific Group?
fa_IR: محدود کردن لیست به گروهی خاص؟

en: Limit or Add Recipients
fa_IR: محدود کردن و یا اضافه کردن گیرنده

en: Limit the number of additional participants that can be registered in a single booking.
fa_IR: محدود کردن تعداد شرکت کنندگان افزوده شده که می توانند در یک رزرو ثبت نام شوند.

en: Limit to
fa_IR: محدودیتی برای....

en: Line Item Entity
fa_IR: نهاد واحد خط/رشته

en: Line Item Entity Type
fa_IR: نوع شناسه واحد خط/رشته

en: Line Item ID
fa_IR: شناسه واحد خط/رشته

en: Line Item Label
fa_IR: برچسب خطی

en: Line Item Participant Count
fa_IR: تعداد شرکت کننده های خطی

en: Line Item Quantity
fa_IR: کمیت خطی

en: Line Item Total
fa_IR: جمع واحد های خطی

en: Line Number
fa_IR: شماره خط

en: Linear (1D)
fa_IR: خطی (1d)

en: Lingala
fa_IR: لینگالا

en: Link
fa_IR: پیوند

en: Link Cases
fa_IR: پیوند پرونده

en: Link Text
fa_IR: متن مرتبط

en: Link To Case
fa_IR: پیوند پرونده

en: Link this field
fa_IR: اتصال این فیلد

en: Link this field to its CiviCRM Contact
fa_IR: متصل کنید این فیلد را  به مخاطب سامانه CiviCRM

en: Link this field to its event page
fa_IR: متصل کنید این فیلد را  به صفحه رویداد

en: Link this field to its user
fa_IR: پیوند این فیلد به کاریر

en: Link to
fa_IR: مرتبط به

en: Link to Delete Activity
fa_IR: لینک برای حذف فعالیت

en: Link to Delete Contact
fa_IR: لینک برای حذف تماس

en: Link to Delete Contribution
fa_IR: لینک برای حذف مشارکت

en: Link to Delete Event
fa_IR: لینک برای حذف رویداد

en: Link to Delete Participant
fa_IR: لینک برای حذف شرکت کنندگان

en: Link to Delete Relationship
fa_IR: لینک برای حذف ارتباط

en: Link to Edit Activity
fa_IR: لینک برای ویرایش فعالیت

en: Link to Edit Contact
fa_IR: لینک برای ویرایش تماس

en: Link to Edit Contribution
fa_IR: لینک برای ویرایش مشارکت

en: Link to Edit Event Participants
fa_IR: لینک برای شرکت کنندگان رویداد

en: Link to Edit Participant
fa_IR: لینک برای ویرایش شرکت کنندگان

en: Link to Edit Relationship A-B
fa_IR: لینک برای ویرایش ارتباط  A-B

en: Link to Edit Relationship B-A
fa_IR: لینک برای ویرایش ارتباط  B-A

en: Link to Event Configuration
fa_IR: اتصال به پیکربندی رویداد

en: Link to Event Page
fa_IR: اتصال به صفحه رویداد

en: Link to Event Participants
fa_IR: لینک برای شرکت کنندگان رویداد

en: Link to Event Registration
fa_IR: لینک برای ثبت رویداد

en: Link to Participant Listing
fa_IR: لینک برای فهرست شرکت کنندگان

en: Link to Registration Page
fa_IR: لینک برای صفحه ثبت نام

en: Link to View Activity
fa_IR: لینک برای مشاهده فعالیت

en: Link to View Contact
fa_IR: لینک برای مشاهده تماس

en: Link to View Contribution
fa_IR: لینک برای مشاهده مشارکت

en: Link to View Participant
fa_IR: لینک برای مشاهده شرکت کننده

en: Link to View Relationship A-B
fa_IR: لینک برای مشاهده ارتباط A-B

en: Link to View Relationship B-A
fa_IR: لینک برای مشاهده ارتباط B-A

en: Link to a Custom Node
fa_IR: اتصال به گره سفارشی

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاده آن از مسیر پایه.شناسه فعالیت در انتهای لینک افزوده میشود

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاده آن از مسیر پایه.شناسه مخاطب در انتهای لینک افزوده میشود

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاده, از مسیر پایه.شناسه مشارکت در انتهای لینک افزوده میشود

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاده آن از مسیر پایه.شناسه رویداد در انتهای لینک افزوده میشود

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاهده, از مسیر پایه. شناسه شرکت کنندگان در پایان لینک افزوده میشود

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
fa_IR: لینک برای گره دروپال و مشاهده, از مسیر پایه. شناسه ارتباط در پایان لینک افزوده میشود

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
fa_IR: ارتباط رویدادها، نامه های پستی، فعالیت ها، و مشارکت ها. ایجاد نظر سنجی و دادخواست آنلاین.

en: Linked to Contribution Page
fa_IR: به صفحه مشارکت متصل شوید

en: Links
fa_IR: لینک ها

en: Links Text
fa_IR: اتصال متن

en: List %1 participants
fa_IR: فهرست 1% شرکت کنندگان

en: List All Duplicates
fa_IR: همه نسخه سازی ها را لیست کن

en: List Association Rule(s)
fa_IR: لیست قانون (ها) انجمن

en: List Custom Options
fa_IR: لیست کردن گزینه های سفارشی

en: List all activity(s) for this row.
fa_IR: فهرست كردن تمام فعاليت (ها ) براى اين رديف

en: List all contribution(s) for this date unit.
fa_IR: لیست کردن همه سهام (ها )برای این واحد تاریخ

en: List all direct contribution(s) from this contact.
fa_IR: لیست کردن همه سهام (های )مستقیم از این مخاطب

en: List all revisions
fa_IR: لیست تمامی بازبینی ها

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
fa_IR: فهرست شماره ها و تاریخ گروه بندی شده هر سال با ارتباطات

en: List counted participants
fa_IR: فهرست کردن شرکت کنندگان حساب شده

en: List more Grants
fa_IR: مساعده های بیشتر را فهرست کنید.

en: List my contribution
fa_IR: لیست مشارکت های من

en: List my contribution anonymously
fa_IR: مشارکت های من را بدون نام ثبت کن

en: List my support anonymously
fa_IR: حمایت های من را بدون نام ثبت کن

en: List of Languages
fa_IR: لیست زبان ها

en: List of all dates of activities of Type
fa_IR: فهرست تاريخ همه نوع فعاليت ها

en: List of log entries for:
fa_IR: فهرست ورودی برای:

en: List of names
fa_IR: فهرست اسامی

en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
fa_IR: لیست تعهدات شامل مبلغ وعده داده شده، وضعیت تعهد، تاریخ پرداخت بعدی، تعرفه، مبلغ کلی و غیره

en: List participants for this event (all statuses)
fa_IR: فهرست شرکت کنندگان برای این رویداد(همۀ حالت ها)

en: List the signatures
fa_IR: امضاها را لیست کنید

en: List uncounted participants
fa_IR: فهرست کردن شرکت کنندگان حساب نشده

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
fa_IR: مخاطب (ِیا مخاطب های )فهرست شده به گروه انتخاب شده اضافه شدند

en: Listing of current and upcoming public events.
fa_IR: لیستی از رویدادهای عمومی جاری و در پیش رو

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
fa_IR: خلاصه لیست¬های عضویت برای این واحد تاریخ

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
fa_IR: لیست کردن مشارکت (ها)دقیق برای این گزارش

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
fa_IR: لیست اشتراک های خاص با معیارهایی از جمله مخاطب/تماس، مدت زمان، نوع مشارکت، محل زندگی مشترک و غیره. خلاصه گزارش مشارکت ها برای جزئیات بیشتر به این گزارش ارجاع می دهد.

en: Lithuanian
fa_IR: لتونی

en: Live
fa_IR: زنده

en: Live API URL
fa_IR: URL API زنده

en: Live Button URL
fa_IR: URL دکمه زنده

en: Live Mode
fa_IR: حالت زنده

en: Live Page
fa_IR: صفحه ی زنده

en: Live Recurring Payments URL
fa_IR: URL  پرداخت های زنده مکرر

en: Live Site URL
fa_IR: URL سایت زنده

en: Load Mapping
fa_IR: بروزرسانی طرح ریزی

en: Load Saved Field Mapping
fa_IR: بارگذاری رشته ذخیره شده

en: Loading
fa_IR: در حال بارگیری

en: Loading...
fa_IR: در حال بارگیری

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
fa_IR: تمام متغیرهای موجود برای الگوی صفحه ی فعلی را در پنجره ی pop-up بارگذاری کنید. جهت راه اندازی, smartyDebug=1& را به هر رشته ی جستجوی CiviCRM URL اضافه کنید. مطمئن شوید که pop-up blocking را در مرور گرتان برای URL سایت CiviCRM غیر فعال کردید.

en: Local path
fa_IR: مسیر بومی

en: Localization
fa_IR: بومی سازی

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
fa_IR: تنظیمات بومی سازی شامل زبان کاربر، ارز  پیش فرض و کشورهای موجود برای ورود آدرس.

en: Localpart
fa_IR: بخش موضعی/ محلی

en: Location
fa_IR: موقعیت مکانی

en: Location Block ID
fa_IR: شناسه مکان شمار

en: Location Type
fa_IR: نوع مکان

en: Location Type ID
fa_IR: شناسه نوع مکان

en: Location Type is Active?
fa_IR: نوع مکان فعال است

en: Location Type is Reserved?
fa_IR: نوع مکان ذخیره شد؟

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
fa_IR: جستجوی مکان از مکان اولیه برای هر مخاطب به عنوان پیش فرض بکار میرود

en: Location type
fa_IR: نوع مکان

en: Location type ID
fa_IR: شناسه نوع محل

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
fa_IR: داده های مکان برچسب هایی را جهت تشخیص دادن مکان مخاطبان فراهم می کند. (مثال: دفتر اصلی، مدرسه، خانه ی تعطیلات ...)

en: Locked
fa_IR: قفل شده

en: Log Contact ID
fa_IR: شناسه وارد شونده

en: Log Host
fa_IR: میزبان

en: Log ID
fa_IR: شناسه ورود

en: Log Timestamp
fa_IR: زمان ورود به سیستم

en: Log Type
fa_IR: نوع لگاریتم

en: Log Type Table
fa_IR: جدول نوع لگاریتم

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
fa_IR: فعالیت ثبت شده ی شمارگان درست یا بروزرسانی شده در دیتا

en: Logging
fa_IR: ثبت وقایع

en: Logging Details
fa_IR: جزئیات وارد شدن به

en: Login to your account
fa_IR: وارد حساب کاربریتان شوید

en: Login to your account at
fa_IR: وارد حسابتان شوید در

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: Long-term housing plan
fa_IR: برنامه بلند مدت ایجاد سرپناه

en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Longitude of the Address for mapping
fa_IR: طول جغرافی آدرس برای نقشه برداری کردن

en: Low
fa_IR: کم

en: Luba-Katanga
fa_IR: لوبا کاتانگی

en: Luganda
fa_IR: لوگاندا

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
fa_IR: لوکزامبورگی

en: Lybunt Report
fa_IR: گزارش لیبانت

en: MD5 Hash
fa_IR: پارازیت تصویر روی صفحه نمایش مخاطب md5

en: MS Word (.docx)
fa_IR: مایکروسافت ورد (.docx)

en: Macedonian
fa_IR: مقدونیه

en: Mail Account
fa_IR: حساب پست الکترونیکی

en: Mail Account Password
fa_IR: رمز ورود ایمیل

en: Mail Account Username
fa_IR: نام کاربری ایمیل

en: Mail Account Uses SSL
fa_IR: حساب پست الکترونیکی از پروتکل SSL استفاده می کند.

en: Mail Bounce Report
fa_IR: گزارش برگشت ای میل

en: Mail Bounce: %1
fa_IR: برگشت ایمیل: 1%

en: Mail Click-Through Report
fa_IR: گزارش  ارسال ها از طریق کلیک

en: Mail Detail Report
fa_IR: گزارش جزییات پیام

en: Mail Error
fa_IR: خطاى ايميل

en: Mail Folder
fa_IR: پوشه پستی

en: Mail Not Sent
fa_IR: ایمیل ارسال نشد.

en: Mail Opened Report
fa_IR: گزارش باز شدن ایمیل

en: Mail Opened: %1
fa_IR: ایمیل باز شده: 1%

en: Mail Port
fa_IR: دروازه پست

en: Mail Protocol
fa_IR: الحاقیه ای میل

en: Mail Reports
fa_IR: گزارش ایمیل

en: Mail Sent
fa_IR: ایمیل ارسال شد.

en: Mail Server
fa_IR: خدمتگذار پستی

en: Mail Setting Deleted.
fa_IR: تنظیمات پستی/میل حذف شده اند.

en: Mail Settings ID
fa_IR: شناسه تنضیمات پست

en: Mail Settings Name
fa_IR: نام تنضیمات پست

en: Mail Summary
fa_IR: خلاصه نامه الکترونیکی

en: Mail Summary Report
fa_IR: گزارش خلاصه میل

en: Mail routing error
fa_IR: مسیر ایمیل خطا داد

en: Mailing
fa_IR: پستی

en: Mailing A
fa_IR: ایمیل الف

en: Mailing Approved Date
fa_IR: تاریخ تایید پست

en: Mailing B
fa_IR: ایمیل ب

en: Mailing Completed
fa_IR: پست کردن انجام شد

en: Mailing Component Body HTML
fa_IR: بدنه اچ دی ام ال مولفه ی پستی

en: Mailing Component ID
fa_IR: شناسه مولفه پستی

en: Mailing Component Is Active?
fa_IR: مولفه ی پستی فعال است؟

en: Mailing Component Type
fa_IR: نوع مولفه پستی

en: Mailing Component is Default?
fa_IR: مولفه ی پستی پیش فرض است؟

en: Mailing Confirmation ID
fa_IR: شناسه تایید پستی

en: Mailing Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد پیام

en: Mailing Date
fa_IR: تاریخ ایمیل

en: Mailing Delivery
fa_IR: تحویل پستی

en: Mailing Error
fa_IR: خطای ارسال

en: Mailing Event Queue ID
fa_IR: شناسه ترتیب رویداد پستی

en: Mailing Footer
fa_IR: پاورقی پست

en: Mailing Footer - HTML
fa_IR: پاورقی پست-HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
fa_IR: پاورقی پست- متن ساده

en: Mailing From Email
fa_IR: پست کردن از طریق ایمیل

en: Mailing From Name
fa_IR: پست کردن از طریق نام

en: Mailing Group Entity
fa_IR: ماهیت گروه پستی

en: Mailing Group Entity Table
fa_IR: جدول نهاد گروه پستی

en: Mailing Group ID
fa_IR: شناسه گروه پستی

en: Mailing Group Search
fa_IR: بازرسی گروه پستی

en: Mailing Group Search Arguments
fa_IR: استدلال های جستجو گروه پستی

en: Mailing Group Type
fa_IR: نوع گروه پستی

en: Mailing HTML:
fa_IR: اچ تی ام ال پستی

en: Mailing Hash
fa_IR: پست مخلوط

en: Mailing Header
fa_IR: سرفصل پستی

en: Mailing Header - HTML
fa_IR: سرفصل پستی HTML

en: Mailing Header - Plaintext
fa_IR: سرفصل پستی. متن ساده

en: Mailing ID
fa_IR: شناسه پستی

en: Mailing ID (A)
fa_IR: شناسه پستی(الف)

en: Mailing ID (B)
fa_IR: شناسه پستی (ب)

en: Mailing ID (C)
fa_IR: شناسه پستی(پ)

en: Mailing Job
fa_IR: کار ایمیل

en: Mailing Job End Date
fa_IR: تاریخ پایان کار پستی

en: Mailing Job ID
fa_IR: شناسه شغلی پستی

en: Mailing Job Is Test?
fa_IR: کار پستی ازمایشی است؟

en: Mailing Job Limit
fa_IR: محدودیت های کار پستی

en: Mailing Job Offset
fa_IR: جا به جایی کار پستی

en: Mailing Job Start Date
fa_IR: تاریخ شروع کار پستی

en: Mailing Job Status
fa_IR: وضعیت شغلی پستی

en: Mailing Job Type
fa_IR: نوع کار پستی

en: Mailing Label
fa_IR: برچسب های پستی

en: Mailing Label Format
fa_IR: قالب برچسب های پستی

en: Mailing Label Tokens
fa_IR: توکن های برچسب پستی

en: Mailing List
fa_IR: لیست پستی

en: Mailing List Subscription
fa_IR: اشتراک لیست پستی

en: Mailing Name
fa_IR: نام پستی

en: Mailing Name(s)
fa_IR: نام (های) پستی

en: Mailing Opened ID
fa_IR: شناسه بازگشایی ایمیل

en: Mailing Recipient
fa_IR: گیرنده پستی

en: Mailing Recipients
fa_IR: دریافت کننده های پستی

en: Mailing Recipients ID
fa_IR: شناسه گیرنده پستی

en: Mailing Report
fa_IR: ایمیل گزارش

en: Mailing Resubscribe
fa_IR: تمدید اشتراک پستی

en: Mailing Scheduled Date
fa_IR: تاریخ برنامه ریزی پستی

en: Mailing Sender
fa_IR: ارسال کنندگان ایمیل

en: Mailing Settings
fa_IR: تنضیمات ایمیل

en: Mailing Status
fa_IR: وضعیت پست الکترونیکی

en: Mailing Subscribe Hash
fa_IR: امیزش مشترک پستی

en: Mailing Subscribe ID
fa_IR: شناسه مشترک پستی

en: Mailing Subscribe Timestamp
fa_IR: برپسب زمانی مشترک پستی

en: Mailing Text:
fa_IR: متن ایمیل

en: Mailing Type
fa_IR: نوع پستی

en: Mailing Visibility
fa_IR: میدان دید پستی

en: Mailing bounced ID
fa_IR: شناسه برگشت پست

en: Mailing click through ID
fa_IR: شناسه تاریخ از پیش تایین شده پست

en: Mailing content has been uploaded
fa_IR: محتوای پست بارگذاری شده است

en: Mailing content uploaded
fa_IR: محتوای پست بارگذاری شد

en: Mailing delivered ID
fa_IR: شناسه تحویل پست

en: Mailing group
fa_IR: گروه پستی

en: Mailing has been approved/rejected
fa_IR: ایمیل تایید شده /رد شده

en: Mailing has been completed
fa_IR: ایمیل تکمیل شده است

en: Mailing has been created
fa_IR: ایمیل ایجاد شده است

en: Mailing has been queued
fa_IR: پست صف شده

en: Mailing has been scheduled
fa_IR: پست برنامه ریزی شده است

en: Mailing has been updated
fa_IR: پست به روز رسانی شد

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
fa_IR[0]: پست با موفقیت به ادرس ای ایمیل داده شده ارسال شده است.
fa_IR[1]: پست با موفقیت به ادرس ای ایمیل داده شده ارسال شده است.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
fa_IR[0]: پست به ادرس های ایمیل داده شده ارسال نشده است.
fa_IR[1]: پست به ادرس های ایمیل داده شده ارسال نشده است.

en: Mailing labels - print
fa_IR: برچسب های ارسال - چاپ

en: Mailing name
fa_IR: نام پستی

en: Mailing opened ID
fa_IR: شناسه باز شدن پست

en: Mailing permalink
fa_IR: ارسال لینک ثابت

en: Mailing reply ID
fa_IR: شناسه پاسخ پست

en: Mailing unsubscribeded ID
fa_IR: شناسه اشتراک لغو شده پست

en: Mailing:
fa_IR: پست کردن

en: Mailing: Trackable Opens
fa_IR: پست کردن: ردیابی اغاز میشود

en: Mailing: Trackable Replies
fa_IR: پست کردن: پاسخ قابل ردیابی

en: Mailing: Trackable URL Clicks
fa_IR: پست کردن: کلیک ادرس قابل ردیابی

en: MailingAB ID
fa_IR: شناسه ا ب پستی

en: Mailings
fa_IR: پستی

en: Mailings %%StatusMessage%%
fa_IR: %%StatusMessage%% خبرنامه ها

en: Mailings sent to %1
fa_IR: ارسال ایمیل به 1%

en: Main
fa_IR: اصلی

en: Main Information
fa_IR: اطلاعات اصلی

en: Main Menu
fa_IR: منوی اصلی

en: Main Text Color
fa_IR: رنگ عنوان اصلی

en: Main office location
fa_IR: آدرس دفترکار اصلی

en: Major Donor
fa_IR: اهداکننده اصلی

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
fa_IR:  CiviCRM را از حوزه های مختلف آگاه سازید. در صورت فعالسازی، باید  یک گروه در حوزه ایجاد کنید.

en: Make Contribution
fa_IR: ساخت مشارکت

en: Make Mailing Labels
fa_IR: برچسب پستی ایجاد کن

en: Make Name Badges
fa_IR: علامت های اسم را بسازید

en: Make Payment
fa_IR: پرداخت

en: Make Pledge Payment(s):
fa_IR: پرداخت وثيقه(ها)

en: Make Thank-you Letters
fa_IR: تهیه نامه های سپاسگزاری

en: Make a Copy
fa_IR: تهیه کپی

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
fa_IR: تهیه کپی از صفحه مشارکت

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
fa_IR: کپی گرفتن از  گروه پروفایل های CiviCRM

en: Make a Copy of Price Set
fa_IR: تهیه کپی از قیمت گذاری

en: Make a contribution
fa_IR: مشارکت کردن

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
fa_IR: انتشار کلمه ای در رابطه با این رویداد را بهدوستان و همکاران را برای شرکت کنندگان تسهیل کنید

en: Make sure at least one parent group is set.
fa_IR: مطمئن شوید حداقل یکی از والدین با گروه هماهنگ است

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
fa_IR: مطمئن شوید که مخافظت و این ویژگی ففال نشده برای این پروفایل وقتی که کد را وارد میکنید.محافظت ایستایی ای میطلبد برای صفحه اچ تی ام ال انتخاب کردن شامل این میشود که همیشه نتیجه ای در محافظت داشته باشد و ان اخطار که به این معنی است که اطلاعات به وسیله کاربری ایجاد شده و حفظ نشده است

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
fa_IR:  اطمینان حاصل کنید که امتیازهای لازم برای دسترسی به کنترل سیستم را در اختیار دارید.

en: Make this option value 'selected' by default?
fa_IR: این گزینه را به صورت پیش فرض انتخاب می کنید؟

en: Malagasy
fa_IR: ماداگاسکار

en: Malay
fa_IR: مالایی

en: Malayalam
fa_IR: مالایالم

en: Male
fa_IR: مرد

en: Maltese
fa_IR: مالتی

en: Manage
fa_IR: مدیریت

en: Manage - Scheduled Jobs
fa_IR: مدیریت - کارهای برنامه ریزی شده

en: Manage ACL Roles
fa_IR: مدیریت نقشهای ACL

en: Manage Case
fa_IR: وضعیت و مورد را مدیریت کنید

en: Manage Case #%1
fa_IR: مورد #%1 مدیریت شد

en: Manage Contribution Page
fa_IR: مدیریت صفحه مشارکت

en: Manage Contribution Pages
fa_IR: مدیریت صفحات مشارکت

en: Manage Event Templates
fa_IR: مدیریت الگوهای رویداد

en: Manage Events
fa_IR: مدیریت رویدادها

en: Manage Groups
fa_IR: گروه ها را ادغام کنید

en: Manage Personal Campaign Pages
fa_IR: مدیریت صفحه شخصی کمپین

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
fa_IR:  وضعیت های شرکت کنندگان رویداد را در زیر مدیریت کنید.  وضعیت های انتخاب شده را فعال کنید تا بتوانید لیست انتظار رویداد و / یا تأییدیه شرکت کنندگان را مدیریت کنید.

en: Manage report templates
fa_IR: مديريت قالب گزارش

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
fa_IR: قانونها را مدیریت کنید تا تشخیص دهید شماره هایی را که ثبت شده اند.اسکن کنیده4

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
fa_IR: قانون ها را مدیریت کنید تا ثبتهای شماره ها را تشخیص دهد.اسکن کنید تا قانونی انتخاب کنید و ان را گسترش دهید زمانی که لازم باشد روی ویرایش کلیک کنید تا بازبینی شود ان قانون برای ه نوع شماره ای.شما ممکن است بطور کل بخواهید هر دو محافظت شده و نشده را برای هر شماره استفاده کنید

en: Managed ID
fa_IR: شناسه مدیریت شده

en: Manager
fa_IR: مدیریت

en: Managing Your Page
fa_IR: مدیریت صفحه تان

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
fa_IR: این فرم فاقد فیلدهای اجباری (نام و نام خانوادگی یا آدرس ایمیل) است.

en: Manual Assignment of Related Membership
fa_IR: تعیین غیرخودکار عضویت های مربوطه

en: Manual Batch
fa_IR: بسته بندی دستی

en: Manual Recipients
fa_IR: دریافت کنندگان دستی

en: Manual Synchronization:
fa_IR: همگام سازی دستی

en: Manual contribution amount
fa_IR: مقدار مشاکت دستی

en: Manual membership and price
fa_IR: عضویت غیرخودکار و قیمت

en: Manually Synchronize
fa_IR: همگام سازی دستی

en: Manx
fa_IR: منکس

en: Map
fa_IR: نقشه

en: Map %1 Address
fa_IR: نقشه آدرس%1

en: Map Contact
fa_IR: مخاطب در مسیر

en: Map Enabled
fa_IR: نقشه فعال گردید

en: Map Link
fa_IR: پیوند نقشه

en: Map Location(s)
fa_IR: موقعیت (ها)را مکان یابی کنید

en: Map Primary Address
fa_IR: آدرس اصلی را روی نقشه نشان دهید

en: Map Profile
fa_IR: پروفایل نقشه

en: Map contacts
fa_IR: نقشه مخاطبین

en: Map event location
fa_IR: کشیدن مکان رویداد

en: Map these contacts
fa_IR: این مخاطبین را در نقشه نمایش دهید

en: Map this Address
fa_IR: نقشه کشی برای این آدرس

en: Map this Location
fa_IR: نقشه کشی برای این مکان

en: Mapper for Field %1
fa_IR: نقشه بردار برای گزینه ی1 درصد

en: Mapping Field ID
fa_IR: شناسه فیلد نقشه برداری

en: Mapping ID
fa_IR: شناسه نقشه برداری

en: Mapping Option
fa_IR: گزینه طرح

en: Mapping Provider
fa_IR:  ارائه دهنده مسیردهی/نقشه برداری

en: Mapping Type
fa_IR: نوع نقشه برداری

en: Mapping and Geocoding
fa_IR: نقشه برداری و مختصات جغرافیایی

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
fa_IR: ویژگی های نقشه برداری نیاز به PHP نسخه 5 یا بالاتر داردو

en: Marathi
fa_IR: ماراتی

en: Margin must be numeric
fa_IR: حاشیه باید عددی باشد.

en: Mark All
fa_IR: همه را علامت بگذارید

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
fa_IR: علامت گذاری به عنوان هدف تماس (ها) برای این رابطه

en: Mark as Dedupe Exception
fa_IR: شناسه مستثنی سازی نسخه سازی ها

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
fa_IR: اگر در زیر نشان داده شود مخاطب هدف (ها) را برای این رابطه نشان می دهد.در غیر این صورت شما می توانید نام جستجو را در بالا تغییر دهید و دوباره جستجو را کلیک کنید.

en: Mark this pair as not a duplicate.
fa_IR: این جفت را علامت گذاری کنید که نسخه هم نیستند

en: Marked as duplicates.
fa_IR: این جفت را علامت گذاری کنید که نسخه هم نیستند

en: Marked as non duplicates.
fa_IR: این جفت را علامت گذاری کنید که نسخه هم نیستند

en: Market Value
fa_IR: قیمت بازار

en: Markup
fa_IR: نشانه گذاری

en: Marshallese
fa_IR: مارشالی

en: Mask
fa_IR: ماسک

en: Masked Account Number
fa_IR: شماره ی حساب پنهان/مخفی

en: Mass SMS
fa_IR: انبوه پیامک

en: Master Address Belongs To
fa_IR: آدرس اصلی متعلق است به

en: Match Fields
fa_IR: انطباق فیلدها

en: Match Value or Expression
fa_IR: تطبیق دادن مقدار یا عبارت

en: Matched Gift
fa_IR: هدیه همسان

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
fa_IR: مقادیر تطبیق یافته با این پیشوند ها به علاوه ی یک کد جدید جایگزین خواهند شد. مثال : اگر پیشوند جایگزینی برای &quot;Vancouver&quot; <em>شهر_</em> باشد، موارد با <em>شهر_39121</em> جایگزین خواهند شد.

en: Matching CiviCRM Field
fa_IR: انطباق فیلدهای CiviCRM

en: Matching Contributions to Contributors
fa_IR: انطباق مشارکت ها با مشارکت کننده ها

en: Matching Memberships to Contacts
fa_IR: انطباق عضویت ها با مخاطبین

en: Matching Participant Data to Contacts
fa_IR: انطباق داده های شرکت کننده با مخاطبین

en: Matching Rule for %1 Contacts
fa_IR: تطبیق قانون برای٪ 1 اطلاعات تماس

en: Matching this contact based on the de-dupe rule would cause an external ID conflict
fa_IR: مطابقت این مخاطب با توجه به قانون دیوپه منجر به یک درگیری شناسه خارجی می شود.

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
fa_IR: تطبیق  ملحقات و به روز رسانی ها با مخاطبین

en: Max
fa_IR: بیشترین

en: Max Age
fa_IR: حداکثر سن

en: Max Amount One
fa_IR: یک مقدار حداکثری

en: Max Amount Two
fa_IR: دو مقدار حداکثری

en: Max Instances
fa_IR: بالاترین موارد

en: Max Number Of Contacts
fa_IR: حداکثر تعداد تماس ها

en: Max Number of Participants
fa_IR: حداکثر تعداد شرکت کنندگان

en: Max Participant
fa_IR: حداکثر شرکت کننده ها

en: Max Participants
fa_IR: حداکثر شرکت کننده ها

en: Max Related
fa_IR: بیشترین مربوطه ها

en: Max Related Members for Type
fa_IR: بیشترین کاربران مرتبط برای انواع

en: Max Value
fa_IR: حداکثر ارزش

en: Max participants should be a positive number
fa_IR: بیشترین تعداد شرکت کننده ها باید عددی مثبت باشد

en: Max related
fa_IR: بیشترین مربوطه ها

en: Maximum
fa_IR: حداکثر

en: Maximum Additional Participants
fa_IR: حداکثر شرکت کنندگان افزوده شده

en: Maximum Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ

en: Maximum Exceeded
fa_IR: از حداکثر مجاز گذشته

en: Maximum Multiple Records
fa_IR: حداکثر رکوردهای چندگانه

en: Maximum Number of Reminders
fa_IR: حداكثر دفعات تذكر

en: Maximum Participants
fa_IR: حداکثر تعداد شرکت کنندگان

en: Maximum Records
fa_IR: حداکثر رکوردها

en: Maximum Related Memberships
fa_IR: بیشترین عضویت های مربوطه

en: Maximum Reminders Send
fa_IR: حداكثر تذكرات ارسال شده

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
fa_IR: حداکثر اندازه فایل آپلود:٪ 1 مگابایت

en: Maximum additional participants
fa_IR: حداکثر شرکت کنندگان افزوده شده

en: Maximum length
fa_IR: حد اکثر اندازه

en: Maximum number of additional participants per registration
fa_IR: حداکثر تعداد شرکت کنندگان افزوده شده برای هر ثبت

en: Maximum number of contacts
fa_IR: حداکثر تعداد تماس ها

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
fa_IR: بیشترین تعداد تماس هایی که می تواند برای یک مصاحبه کننده در یک زمان رزرو شود

en: Maximum number of multiple records
fa_IR: حداکثر میزان ثبت دسته جمعی

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
fa_IR: بیشترین تعداد عضویت های مرتبط ( جای خالی برای نامحدودها قرار دهید)

en: Maximum reserved at one time
fa_IR: بیشترین رزرو در یک زمان

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
fa_IR: بیشترین رزرو در یک زمان باید یک عدد مثبت باشد؟

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
fa_IR: بیشترین تعداد تماس هایی که می تواند برای یک مصاحبه کننده رزرو شود.

en: Medical evaluation
fa_IR: ارزیابی پزشکی

en: Medium
fa_IR: شیوه

en: Meeting
fa_IR: ملاقات

en: Member
fa_IR: عضو

en: Member Count
fa_IR: تعداد عضو

en: Member Dashboard
fa_IR: داشبورد اعضا

en: Member Dues
fa_IR: وظایف اعضا

en: Member Name
fa_IR: نام عضو

en: Member Name or Email
fa_IR: نام یا ایمیل عضو

en: Member Since
fa_IR: عضویت از

en: Member Since %2 %1
fa_IR: عضو از تاریخ %2 %1

en: Member's Name
fa_IR: نام عضو

en: Members
fa_IR: اعضا

en: Members as of %1 %2
fa_IR: اعضا در 1درصد2درصد

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
fa_IR: عضویت ها این نوع عضویت را متعلق به این سازمان تعیین می کنند (به طور مثال، این برای عضویت درفصل  نجات والز-شمال غربی است) توضیحات : این سازمان/گروه/فصل باید به عنوان civiCRM نوع سازمان مخاطب باید وجود داشته باشد

en: Members by Type
fa_IR: ترتیب عضویت با انواع

en: Members of <a href="%1">%2</a>
fa_IR: اعضای 1%2%

en: Membership
fa_IR: عضویت

en: Membership #
fa_IR: عضویت

en: Membership Added
fa_IR: عضویت اضافه شد

en: Membership Autorenewal Billing Updates
fa_IR: بروزرسانی صدور صورتحساب تمدید خودکار عضویت

en: Membership Block Display Minimum Fee
fa_IR: نمایش کمترین هزینه انسداد عضویت

en: Membership Block Entity Table
fa_IR: جدول نهاد انسداد عضویت

en: Membership Block ID
fa_IR: شناسه انسداد عضویت

en: Membership Block Is Separate Payment
fa_IR: انسداد عضویت ،پرداخت جداگانه است

en: Membership Block Membership Types
fa_IR: انواع عضویت انسداد عضویت

en: Membership Block New Text
fa_IR: متن جدید انسداد عضویت

en: Membership Block New Title
fa_IR: سرصفحه جدید انسداد عضویت

en: Membership Block Renewal Text
fa_IR: متن مجدد انسداد عضویت

en: Membership Block Renewal Title
fa_IR: سرصفحه مجددانسداد عضویت

en: Membership Bulk Entry
fa_IR: ورود گروهی عضویت

en: Membership Change Date
fa_IR: تاریخ تغییر عضویت

en: Membership Confirmation and Receipt
fa_IR: تایید و رسید عضویت

en: Membership Deleted
fa_IR: عضویت حذف شد

en: Membership Detail Report
fa_IR: گزارش جزئیات عضویت

en: Membership End Date
fa_IR: تاریخ پایان عضویت

en: Membership Fee
fa_IR: هزینه عضویت

en: Membership Fee Total
fa_IR: هزینه کلی عضویت

en: Membership Fields
fa_IR: زمینه های عضویت

en: Membership ID
fa_IR: شناسه عضویت

en: Membership Information
fa_IR: اطلاعات عضویت

en: Membership Invalid
fa_IR: عضویت غیر مجاز است

en: Membership Join Date
fa_IR: تاریخ پیوستن به عضویت

en: Membership Lapse Date
fa_IR: تاریخ منقضی شدن عضویت

en: Membership Letter (PDF)
fa_IR: نامه عضویت (نسخه پی دی اف )

en: Membership Log End Date
fa_IR: تاریخ اتمام ورود عضویت

en: Membership Log ID
fa_IR: شناسه ورود عضویت

en: Membership Log Start Date
fa_IR: تاریخ شروع ورود عضویت

en: Membership Num Terms
fa_IR: شماره ی عضویت

en: Membership Options
fa_IR: تنظیمات عضویت

en: Membership Organization
fa_IR: سازماندهی عضویت

en: Membership Organization and Type
fa_IR: سازماندهی و انواع عضویت

en: Membership Owner ID
fa_IR: شناسه مالک عضویت

en: Membership Payment ID
fa_IR: شناسه پرداخت عضویت

en: Membership Payment and Receipt
fa_IR: قیمت و رسید عضویت

en: Membership Period
fa_IR: دوره عضویت

en: Membership Renewal
fa_IR: تمدید عضویت

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
fa_IR: تجدید تایید و رسید عضویت

en: Membership Renewal Reminder
fa_IR: یادآوری تمدید عضویت

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
fa_IR: تمدید عضویت با استفاده کارت اعتباری نیازمند هزینه عضویت است. از زمانی که هیچ هزینه مرتبطی با نوع عضویت انتخاب شده نیست ، شما می توانید از حالت تمدید معمولی استفاده کنید.

en: Membership Report (Detail)
fa_IR: گزارش عضویت (جزئیات)

en: Membership Report (Lapsed)
fa_IR: گزارش عضویت (سپری شده)

en: Membership Report (Summary)
fa_IR: گزارش عضویت (خلاصه)

en: Membership Section Enabled?
fa_IR: بخش عضویت فعال است ؟

en: Membership Settings
fa_IR: تنظیمات عضویت

en: Membership Signup
fa_IR: ثبت نام عضویت

en: Membership Source
fa_IR: منبع عضویت

en: Membership Start Date
fa_IR: تاریخ شروع عضویت

en: Membership Status
fa_IR: وضعیت عضویت

en: Membership Status Error
fa_IR: خطا در وضعیت عضویت

en: Membership Status ID
fa_IR: شناسه موقعیت عضویت

en: Membership Status Is NOT Overriden
fa_IR: وضعیت عضویت باطل نشده است

en: Membership Status Is Override?
fa_IR: آیا وضعیت عضویت باطل است؟

en: Membership Status Is Overriden
fa_IR: وضعیت عضویت باطل شده است

en: Membership Status Is Overriden?
fa_IR: آیا وضعیت عضویت باطل شده است؟

en: Membership Summary Report
fa_IR: گزارش خلاصه عضویت

en: Membership Transaction #
fa_IR: تراکنش عضویت

en: Membership Type
fa_IR: نوع عضویت

en: Membership Type Duration Interval
fa_IR: فواصل زمانی مدت انواع عضویت

en: Membership Type Duration Unit
fa_IR: مدت انواع عضویت

en: Membership Type Not Deleted
fa_IR: نوع عضویت حذف نشده است

en: Membership Type Plan
fa_IR: طرح انواع عضویت

en: Membership Type Receipt Text
fa_IR: متن رسید انواع عضویت

en: Membership Type Relationship
fa_IR: رابطه انواع عضویت

en: Membership Type Renewal Text
fa_IR: متن مجدد انواع عضویت

en: Membership Type:
fa_IR: نوع عضویت:

en: Membership Types
fa_IR: نوع عضویت

en: Membership Types Default
fa_IR: پیش فرض انواع عضویت

en: Membership Types Label
fa_IR: برچسب انواع عضویت

en: Membership for %1 has been updated.
fa_IR: عضویت برای 1 درصد به روزرسانی شده است.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
fa_IR: فایل ورودی عضویت باید شامل داده های مورد نیاز برای <strong>انطباق عضویت ها با شرح مخاطبها</strong> باشد. این 'انطباق' می تواند به چندین روش مختلف کنترل شود:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
fa_IR: وارد کردن عضویت نیازمند وجود داشتن او چه خانگی چه سازمانی،بعنوان مخاطب در پایگاه داده های CiviCRM شماست.اگر شما نیاز به وارد کردن عضویت ها برای گزارش های مخاطبینی که هنوز به CiviCRM اضافه نشده اند دارید،شما در 2 مرحله این کار را انجام می دهید.ابتدا،"وارد کردن مخاطبین" را انتخاب می کنید برای اضافه کردن به گزارش های مخاطب.درصورت امکان،از یک "شناسۀ خارجی" جدید برای هر مخاطب ایجاد کنید که بعداً می توانید از آن برای تطبیق با عضویت استفاده کنید .سپس،به این صفحه بازگشته و گزارش های عضویت را وارد کنید.

en: Membership is Auto-Renew
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار است

en: Membership is Auto-Renew and Cancelled
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار است و لغو شده است

en: Membership is Auto-Renew and Ended
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار است و پایان یافته است

en: Membership is Auto-Renew and Failed
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار است و موفق نشده است

en: Membership is Auto-Renew and In Progress
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار است و در حال انجام است

en: Membership is NOT Auto-Renew
fa_IR: عضویت در حالت تمدید خودکار نیست

en: Membership is NOT Pay Later
fa_IR: هزینه عضویت فورا پرداخت می گردد

en: Membership is Pay Later
fa_IR: هزینه عضویت بعدا پرداخت می گردد

en: Membership is a Test
fa_IR: عضویت یک تست است

en: Membership is a Test?
fa_IR: عضویت یک آزمایش است ؟

en: Membership is automatically granted to:
fa_IR: عضویت به طور خودکار واگذار شده است به :

en: Membership listings.
fa_IR: لیست عضویت

en: Membership payment amount.
fa_IR: مبلغ پرداخت عضویت

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
fa_IR: مقدار پرداخت عضویت. ثبت مشارکت برای این مقدار ایجاد خواهد شد.

en: Membership renewed automatically
fa_IR: عضویت به طور خودکار تازه سازی می شود

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
fa_IR: متن بخش معرفی عضویت-برای تجدید عضویت ها نمایش داده شده است

en: Membership section introductory text - for new member signups.
fa_IR: متن بخش معرفی عضویت-برای ثبت نام عضو های جدید

en: Membership section title - displayed to renewing members.
fa_IR: عنوان بخش عضویت-برای تجدید عضویت ها نمایش داده شده است

en: Membership section title - for new member signups.
fa_IR: عنوان بخش عضویت-برای ثبت نام عضو های جدید

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
fa_IR: ثبت نام های عضویت ها در یا پس از این تاریخ ، همیچنین تقویم سالیانه را پوشش می دهد. مثال: اگر روز تجدید قرارداد 30 نوامبر باشد، دوره عضویت برای ثبت نام ها در طول دسامبر باقی سال جاری را پوشش خواهد داد

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
fa_IR: ثبت نام عضویت ها در یا پس از این روز در ماه باقی روزهای ماه  علاوه بر تعداد ماه های مشخص شده را پوشش می دهد

en: Membership type is a required field.
fa_IR: انتخاب نوع عضویت ضروری است.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
fa_IR: مدل های عضویت برای دسته بندی عضویت هاست. می توانی تعداد نامحدودی از مدل ها را تعیین کنید. هر مدل یک نام (عضو طلایی، عضو افتخار جامعه...)، یک توضیح، حداقل دستمزد ( ممکن است 0$  باشد)، و یک طول مدت (ممکن است طول عمر باشد)، را ثبت می کند. هر عضو مخصوصا به نهاد عضویت (سازمان) متصل است - مثال:Bay Area Chapter

en: Memberships
fa_IR: عضویت

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
fa_IR: عضویت - به روز رسانی حواله ها به صورت خودکار

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
fa_IR: عضویت - اعلان ملغی سازی به صورت خودکار

en: Memberships - Receipt (on-line)
fa_IR: عضویت - رسید (آنلاین)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
fa_IR: عضویت - ثبت نام و تازه سازی رسید ها (آفلاین)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
fa_IR: عضویت ها می تواند به طور خودکار به مخاطبین مربوطه با انتخاب نوع رابطه واگذار گردند

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
fa_IR: حافظه اختصاص داده شده (تنظیم PHP با 'memory_limit')

en: Mental health evaluation
fa_IR: ارزیابی سلامت روان

en: Menu '%1' has been saved.
fa_IR: فهرست انتخاب 1% ذخیره شده است.

en: Menu ID
fa_IR: شناسه منو

en: Menu Item
fa_IR: آیتم منو

en: Menu Title
fa_IR: عنوان منو

en: Menu has been rebuilt
fa_IR: منو دوباره ساخته شده است

en: Merchant Account Email
fa_IR: حساب ایمیل تجاری

en: Merchant ID is not set for this payment processor
fa_IR: شناسه تجاری برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en: Merge
fa_IR: ادغام

en: Merge %1 contacts
fa_IR: مخاطبین %1 را ادغام کنید

en: Merge All Contacts with the Same Address
fa_IR: تمامی مخاطبین با آدرس مشترک را ادغام کنید

en: Merge Case
fa_IR: ادغام پرونده

en: Merge Complete
fa_IR: ادغام تکمیل شد

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
fa_IR: شماره ها را گسترش دهید با همان ادرس مشابه که با هر ثبتی که ادرس مشابه داشته باشد یکی میشود ادرس خیابان شهر کد پستی کشور در ثبت تنها اگر ثبت خانگی وجود داشته باشد در اتخاب های چندگانه ی فردی خانگط بیرون برده میشود اگر هیچ ثبت خانگی نشده باشد ادرس فقط شامل میشود و ادرس زمینه فهرست میکند نام شماره ها را با ویرگول جدا میکن

en: Merge Household Members into their Households
fa_IR: اعضای خانه را به خانواده شان یکی کنید

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
fa_IR: کاربران خانگی را گسترش دهید به ضبط برای هر شماره ای که ادرس خانگی را به اشتراک میگذارد

en: Merge Options
fa_IR: گزینه ها را ادغام کنید

en: Merge and View Result
fa_IR: ادغام کنید و نتیجه را ببینید

en: Merge and go to Listing
fa_IR: ادغام کن و به لیست سازی برو

en: Merge and go to Next Pair
fa_IR: ادغم کن و به جفت بعدی برو

en: Merge contacts
fa_IR: ادغام مخاطبین

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
fa_IR: برچسب های مخاطبینی که متعلقبه یک خانواده هستند را ادغام کنید

en: Merge labels for contacts with the same address
fa_IR: برچسب های مخاطبین با آدرس یکسان را ادغام کنید

en: Merge operation requires selecting two contacts.
fa_IR: ادغام عملکرد نیاز به انتخاب دو مخاطب دارد

en: Merging Duplicates..
fa_IR: ادغام نسخه های همسان

en: Message
fa_IR: پیام

en: Message Formats
fa_IR: قالبهای پیام

en: Message Mode
fa_IR: حالت پیام

en: Message Name
fa_IR: نام پیام

en: Message Sent | Messages Sent
fa_IR[0]: پیغام ارسال شد
fa_IR[1]: پیغام ارسال شد

en: Message Subject
fa_IR: موضوع پیام

en: Message Template Format
fa_IR: قالب بندی الگوی پیام

en: Message Template HTML
fa_IR: کد HTML الگوی پیام

en: Message Template ID
fa_IR: شناسه الگوی پیام

en: Message Template Is Default?
fa_IR: آیا تنضیمات الگوی پیام پیش فرض است؟

en: Message Template Is Reserved?
fa_IR: آیا الگوی پیام رزرو شده است؟

en: Message Template Subject
fa_IR: موضوع الگوی پیام

en: Message Template Text
fa_IR: متن الگوی پیام

en: Message Template Title
fa_IR: عنوان الگوی پیام

en: Message Template Workflow for Cases
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای نمونه ها

en: Message Template Workflow for Contributions
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای مشارکت

en: Message Template Workflow for Events
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای وقایع

en: Message Template Workflow for Memberships
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای عضویت

en: Message Template Workflow for Meta Templates
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای متا قالب

en: Message Template Workflow for Petition
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای دادخواست

en: Message Template Workflow for Pledges
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای وعده

en: Message Template Workflow for Profiles
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای پروفایل ها

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
fa_IR: نمونه پیام گردش کار برای به دوستت بگو

en: Message Template is used for SMS?
fa_IR: آیا از الگوی پیام برای ارسال پیام کوتاه استفاده می شود؟

en: Message Text
fa_IR: عنوان پیام

en: Message Title
fa_IR: عنوان پیام

en: Message Tokens
fa_IR: زنگ پیام

en: Message caught by a content filter
fa_IR: پیام گرفتار شده توسط فیلتر محتوا

en: Message if Event Is Full
fa_IR: اگر رویداد تکمیل است پیغام دهید

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
fa_IR: قالب مسیج با شناسه %1 پیش فرضی برای بازگرداندن ندارد

en: Message templates allow you to easily create similar emails or letters on a recurring basis. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
fa_IR: الگوهای پیام برای شما این امکان را فراهم می کنند تا به راحتی پست های الکترونیکی و نامه های مشابه را بطور متناوب ایجاد کنید. پیام های استفاده شده جهت یادآوری تمدید عضویت، همچنین یادآورهای مربوط به کار یا رویداد باید توسط <a href="%1">Schedule Reminders</a> ایجاد شوند.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
fa_IR: پیام های مورد استفاده برای یادآورهای تمدید عضویت، و یا یادآورهای مربوط به فعالیت یا وقایع بطور کلی از توکن های مخصوص به مدارک عضویت، شرکت کنندگی یا فعالیت استفا‌ده می شود. برای مثال، یادآور تمدید عضویت ممکن است شامل توکن های نوع عضویت و پایان تاریخ می باشند. صفحه ی <a href="%1">Schedualed Reminders</a> شامل این توکن ها در بخش 'Insert Tokens' می باشد، بنابراین بهترین کار ایجاد الگوهای یادآور در آنجاست.

en: Middle Name
fa_IR: نام پدر

en: Middle Name (if present)
fa_IR: اسم مستعار(اگر هست)

en: Migrate Settings to %1
fa_IR: تغییر تنظیمات به 1%

en: Miles
fa_IR: مقیاس سنجش مسافت؛مایل

en: Millimeters
fa_IR: میلی‌متر

en: Mime Type
fa_IR: نوع نمایش بی صدا

en: Min
fa_IR: حداقل

en: Min Age
fa_IR: حداقل سن

en: Min Amount One
fa_IR: یک مقدار حداقلی

en: Min Amount Two
fa_IR: دو مقدار حداقلی

en: Min Contribution
fa_IR: حداقل مشارکت

en: Min Initial Amount
fa_IR: حداقل مقدار اولیه

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
fa_IR: حداقل مقدار باید از حداکثر مقدار کمتر باشد

en: Minimum Contribution
fa_IR: مشارکت حداقلی

en: Minimum Contribution Amount
fa_IR: مقدار مشارکت حداقلی

en: Minimum Fee
fa_IR: حداقل هزینه

en: Minimum Initial Amount
fa_IR: حداقل مبلغ اولیه

en: Minimum Multiple Records
fa_IR: حداقل رکوردهای چندگانه

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
fa_IR: حداقل هزینه لازم برای این نوع عضویت. برای عضویت های آزاد/رایگان- حداقل هزینه تا صفر(0) را قرار دهید.
    توضیحات: در زمان استفاده civiCRM برای روند حراج مالیات ها بهتر است میزان مالیات ویژه باشد

en: Minimum: %1
fa_IR: حداقل: 1%

en: Miscellaneous Settings
fa_IR: تنظیمات متفرقه

en: Mismatched Rows (skipped)
fa_IR: سطرها جفت نشده(پرش شده)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
fa_IR: زیرشاخه مخاطب نا معتبر یا غیر همخوان در مورد این مخاطب یافت شد

en: Missing Group/Tag
fa_IR: گروه/برچسب از دست رفته

en: Missing Interviewer contact.
fa_IR: اطلاعات تماس مصاحبه کننده وجود ندارد.

en: Missing Parameters
fa_IR: پارامترهای فقدان

en: Missing input parameters
fa_IR: پارامترهای ورودی از دست رفته

en: Missing required contact matching fields.
fa_IR: فیلد های منطبق سازی مخاطب در دسترس نیستند

en: Missing required field(s) :
fa_IR: فیلد (های) الزامی که در دسترس نیستند

en: Missing required field:
fa_IR: فیلد مورد نیاز حذف شده

en: Missing required field: %1
fa_IR: فیلد موردنظر گم شده:%1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
fa_IR: فیلد موردنظر گم شده:%1 یا %2 را فراهم می کند

en: Missing required field: Provide Participant ID
fa_IR: فیلد موردنیاز گم شده است:شناسۀ شرکت کننده را آماده کنید

en: Missing required fields
fa_IR: فیلدهای موردنیاز جا انداخته شده

en: Missing required fields:
fa_IR: فیلدهای موردنیاز از دست رفته:

en: Missing required fields: Soft Credit
fa_IR: زمینه های موردنیاز از دست رفته: مشارکت غیر مستقیم

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
fa_IR: استفاده از پروفایل ترکیبی به جای ثبتنام/نام نویسی مجاز نیست.

en: Mobile
fa_IR: تلفن همراه

en: Mobile Phone Providers
fa_IR: اپراتور تلفن همراه

en: Mobile Provider
fa_IR: سرویس دهنده شبکه موبایل

en: Mode could not be updated, save only this %1?
fa_IR: وضعیت بروز رسانی نمی شود،فقط این یک درصد ذخیره شود؟

en: Modified By
fa_IR: ویرایش شده توسط

en: Modified Date
fa_IR: تاریخ ویرایش شد

en: Module
fa_IR: طرح، نمونه

en: Money
fa_IR: پول

en: Money Transfer Date
fa_IR: تاريخ انتقال پول

en: Money Transferred
fa_IR: پول جابجا شد

en: Mongolian
fa_IR: مغولی

en: Month
fa_IR: ماه

en: Month Beginning
fa_IR: شروع ماه

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
fa_IR: ماه و روز (م م ر ر) که دوره ی ثابت اشتراک یا سرویس شروع خواهد شد. مثال: یک دوره ی ثابت اشتراک با روز شروع 0101 یعنی که دوره اشتراک برای کسی که در سال 2006 ثبت نام کرده باشد 1/1/06 - 12/31/06 خواهد بود.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
fa_IR: ماه و روزی که در آن  دوره عضویت ثابت یا اشتراک شروع می شود. مثال: دوره عضویت ثابت با تاریخ شروع مشخص شده در 01 ژانویه  به معنی این است که  دوره های عضویت می تواند 1/1/06-12/31/06 برای هر فردی که در طول 2006 ثبت نام کند

en: Month and year only for credit card expiration.
fa_IR: ماه و سال تاریخ انقضا کارت اعتباری

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
fa_IR: ماه روز، سال (دسامبر 12، 1998)

en: Month prior to previous calendar month
fa_IR: ماه پیش از ماه قبل

en: Month/Year
fa_IR: ماه يا سال

en: Monthly
fa_IR: ماهانه

en: Months
fa_IR: ماه های

en: More information
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: More information on tokens...
fa_IR: اطلاعات بیشتر با اضافه کردن رمز ها

en: Morning Sessions
fa_IR: جلسه های صبح

en: Most Recent Activity
fa_IR: آخرین فعالیت اخیر

en: Most Recent Contribution
fa_IR: آخرین سهم

en: Move
fa_IR: جابجایی

en: Move Custom Field
fa_IR: جابجا کردن فیلد سفارشی

en: Move To Case
fa_IR: انتقال به مورد

en: Move down one row
fa_IR: یک ردیف پایین برو

en: Move related...
fa_IR: رابط را جابه جا کنید

en: Move to Case
fa_IR: انتقال به پرونده

en: Move to bottom
fa_IR: به پایین برو

en: Move to top
fa_IR: به بالا برو

en: Move up one row
fa_IR: یک ردیف به بالا برو

en: Mr.
fa_IR: آقا

en: Mrs.
fa_IR: خانوم

en: Ms.
fa_IR: خانوم

en: Multi-Select
fa_IR: چند انتخاب

en: Multi-line text box (textarea)
fa_IR: جعبه متن چند خطی (محل متن)

en: Multi-record listing
fa_IR: لیست چند ثبتی

en: Multi-value Custom Data
fa_IR: اطلاعات سفارشی چند مقداری

en: Multiple Choice Option Sets
fa_IR: انتخاب دسته جمعی گزینه ها

en: Multiple Choice Options
fa_IR: گزینه های انتخاب چندگانه

en: Multiple Contact Merge
fa_IR: ادغام چند مخاطب/تماس

en: Multiple Languages Support
fa_IR: پشتیبانی زبان های مختلف

en: Multiple Participants
fa_IR: شرکت کننده های گوناگون

en: Multiple Privacy Options
fa_IR: گزینه های شخصی  چندگانه

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
fa_IR: افراد مختلف از جمله والدین و بچه ها گاها ادرس ایمیل خود را به اشتراک میگذارند

en: Must Wait on List
fa_IR: باید در لیست منتظر بمانید

en: My Cases With Recently Performed Activities
fa_IR: موارد فعال اخیر من

en: My Cases With Upcoming Activities
fa_IR: پرونده های من  با فعالیت های آتی

en: My Cases with Upcoming Activities
fa_IR: پرونده های من  با فعالیت های آتی

en: My Contact Dashboard
fa_IR: داشبورد مخاطب من

en: My Contacts / Organizations
fa_IR: مخاطبین/سازمان های من

en: My Field
fa_IR: فیلد من

en: My Role
fa_IR: نقش من

en: My Search Title
fa_IR: عنوان جستجوی من

en: My Title
fa_IR: عنوان من

en: My billing address is the same as above
fa_IR: آدرس صورت حساب من همانند بالا است

en: MyISAM Database Engine
fa_IR: موتور پایگاه داده myisam

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
fa_IR: موضوع دستهMySQL ی  , %1 kb می باشد.

en: MySQL %1 Configuration
fa_IR: تنظیمات %1 پایگاه داده MySQL

en: MySQL database:
fa_IR: نام پایگاه داده MySQL:

en: MySQL password:
fa_IR: رمزعبور MySQL:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
fa_IR: پیشرفت خودکار سرور MySQL. پیشرفت 1 است.

en: MySQL server does have InnoDB support
fa_IR: سرور MySQL از InnoDB پشتیبانی نمی‌کند

en: MySQL server:
fa_IR: سرور MySQL:

en: MySQL support
fa_IR: پشتیبانی از MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
fa_IR: پشتیبانی از MySQL در PHP وجود ندارد.

en: MySQL username:
fa_IR: نام کاربری MySQL:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
fa_IR: حداقل نسخه MySQL باید %1 یا بالاتر باشد. برای شما %2 است.

en: MySQL version at least %1
fa_IR: حداقل نسخه MySQL باید %1 باشد

en: Māori
fa_IR: مائوری

en: N/A
fa_IR: نامشخص

en: NO
fa_IR: نه

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
fa_IR: امکان ارسال ایمیل به صورت یکجا وجود ندارد (انتخاب کاربر)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
fa_IR: صفحه غیر شخصی کمپین بهترین دانشجویان

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fa_IR: توجه کنید:شما می توانید متناوباً ویژگی "بعداً پرداخت" را بدون راه اندازی یک پردازشگر پرداخت فعال کنید.از تمامی کاربران تقاضا خواهد شد که هزینه را بصورت آفلاین بپردازند(برای مثال چک را با پست بفرستند،با کارت اعتباری بپردازند و...).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fa_IR: توجه: متناوبا، می توانید گزینه "بعداً پرداخت می کنم" را   بدون راه اندازی  پردازنده پرداخت فعال کنید. پس از این از کلیه کاربران خواسته می شود  که به به صورت آفلاین پرداخت های خود را انجام دهند.  (به عنوان مثال پست کردن چک،پرداخت تلفنی با کارت اعتباری، و غیره).

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
fa_IR: هشدار:مخاطبینی که هنگام جستجو انتخاب شده اند،مربوط به اینجا نیستند.تمام مخاطبینی که این معیارها را مشاهده می کنند،در گروه قرار خواهند گرفت.

en: NOTE: Even if only a few contacts have been selected from the search results, all contacts that meet the following criteria will be in the group.
fa_IR: توجه: حتی اگر فقط چند مخاطب از نتایج جستجو انتخاب شده باشند، تمام مخاطبین که معیارهای زیر را دارند، در گروه قرار می گیرند

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
fa_IR: توجه: برای ACL های داده سفارشی،عملیات 'مشاهده' و 'ویرایش' در حال حاضر همان کار را انجام می دهند. هر یک از گزینه ها حق مشاهده و / یا ویرایش زمینه های داده های سفارشی (در همه گروه ها،یا در یک گروه داده سفارشی خاص). هیچ یک از این گزینه ها دسترسی به مدیریت فیلدهای داده سفارشی را فراهم نمی کند.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
fa_IR: توجه: برای ACL رویداد، عملیات «مشاهده» اجازه دسترسی به صفحه اطلاعات رویداد را می دهد. کاربران برای ثبت نام برای این رویداد اجازه ویرایش دارند اگر ثبت نام آنلاین فعال باشد.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
fa_IR: نکته: اگر مخاطبین تطبیق چندگانه وجود دارد، اولین تطابق مورد استفاده قرار می گیرد.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
fa_IR: توجه داشته باشید اگر شما در حال تشکیل پیام های قالب HTML می باشید، ممکن است بخواهید یک ویرایشگر متن غنی را فعال کنید (wysiwig) ویرایشگر،
    
    مدیریت و  شکل دادن داده ها و صفحه نمایش

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
fa_IR: توجه: اگر از این صفحه مشارکت برای ثبت نام عضویت و تازه سازی استفاده می کنید، از نوع مالی پیکربندی شده در تنظیمات نوع عضویت، در زمانی که پرداخت عضویت درحال ثبت باشد ، استفاده خواهد شد. نوع مالی انتخاب شده در اینجا، فقط در صورتیکه شما هم مشارکت های بیشتری را جمع می کنید، استفاده خواهد شد ( همانطور که در صفحهی تنظیمات عضویت پیکربندی شده است).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
fa_IR: توجه: عملیات پروفایل ACL بر روی هر  حالت می تواند یک نمایه را در آن استفاده کند (به عنوان مثال ایجاد یک مخاطب جدید، ویرایش سوابق تماس خودتان، نمایش سوابق تماس، و غیره). عملیات ایجاد برای نمایه های تعبیه شده در فرم های عضویت یا مشارکت آنلاین ضروری است. هیچ یک از عملیات های ACL Profile اجازه دسترسی به مدیریت پروفایل ها را نمی دهد.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
fa_IR: توجه: در صورتیکه شما ' به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی' را برای این صفحه فعال کرده اید، لینک های رسانه های اجتماعی به طور خودکار قرار داده می شوند (نوار 'عنوان' را ببینید)

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
fa_IR: یادداشت: بعضی از این بررسی ها ممکن است وابسته به سایت خاصی باشند و ممکن است کار نکنند ان طوری که انتظار دارید

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
fa_IR: توجه: متن وارد شده در اینجا هم برای متن و هم برای ورژن های HTML ایمیل رسید ها استفاده خواهد شد،پس ما قالب بندی/برچسب ها HTML را در اینجا به شما پیشنهاد نمی کنیم.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
fa_IR: دقت کنید که این تنظیمات فقط برای ضبط شماره تنظیم میشود.مثال فردی .خانگی.سازمانی یا تمام انواع شماره ها

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
fa_IR: مشاهده صرف فیلد لازم نیست.

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body (including mailtos) will be automatically re-written to route through your CiviCRM website prior to redirecting to the target page.
fa_IR: نکته: وقتی این ویژگی غیرفعال است تمام لینک های این پیام به طور خودکار مجددا نوشته میشود.()

en: Name
fa_IR: نام

en: Name (Frequency)/Description
fa_IR: نام (فرکانس) / توضیحات

en: Name (Status ID)
fa_IR: نام(شناسه وضعیت)

en: Name (for Honor Roll)
fa_IR: نام (برایافتخار افرینان)

en: Name Badge
fa_IR: نام و نشان/امضا

en: Name Badge Format
fa_IR: فرمت نام و نشان/امضا

en: Name Only
fa_IR: فقط نام

en: Name Tent
fa_IR: نام چادر

en: Name The SMS
fa_IR: اسم پیام

en: Name Tokens
fa_IR: توکن های نام

en: Name Your SMS
fa_IR: نام پیام کوتاه شما

en: Name already exists in Database.
fa_IR: این اسم از قبل در پایگاه داده ها تعریف شده است

en: Name and Address
fa_IR: نام وآدرس

en: Name and Address (reserved)
fa_IR: نام وآدرس(ذخیره شده)

en: Name and Email
fa_IR: نام و ایمیل

en: Name and Email (reserved)
fa_IR: نام و ایمیل (ذخیره شده)

en: Name badges - print
fa_IR: علامت های نام(چاپ کردن)

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
fa_IR: در نوشتن اسامی فقط می توان از کاراکترهای الفبایی استفاده کرد.

en: Name cannot not start with a digit
fa_IR: نام نمی تواند با عدد آغاز شود

en: Name for new group
fa_IR: گروه جدید را نام گذاری کن

en: Name is required to save Import Mapping
fa_IR: نام برای ذخیره مسیرهای وارد شده الزامی است

en: Name like: %1
fa_IR: نام مانند:٪ 1

en: Name of Receipt Sender
fa_IR: نام فرستنده ی رسید

en: Name of Tag
fa_IR: برچسب نام

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
fa_IR: نام مبلغ مازاد ( محصول، خدمات،اشتراک، و غیره.) همانطور که به مشارکت کننده ها نشان داده خواهد شد.

en: Name of the protocol to use for polling.
fa_IR: نام پروتکل برای استفاده در نظرسنجی .

en: Name of this group of settings.
fa_IR: نام مجموعه تنظیمات

en: Name of this status type, for use in the code.
fa_IR: اسم این نوع وضعیت،برای استفاده کردن در کد

en: Name or Email
fa_IR: نام یا ایمیل

en: Name or IP address of mail server machine.
fa_IR: نام یا آدرس آی پی دستگاه سرور مرسوله پستی

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
fa_IR: نام یا اسم مستعار بهتر است در لیست برتران نشان داده شود." بی نام" را برای مشارکت های بی نام وارد کنی..

en: Name, Status and Register Date
fa_IR: نام، وضعیت و تاریخ  ثبت نام

en: Name/Email
fa_IR: نام/ایمیل

en: Namespace reserved for component.
fa_IR: نام المان برای مولفه رزرو شد

en: National Membership
fa_IR: عضویت بین المللی

en: Nauru
fa_IR: نائورویی

en: Navajo, Navaho
fa_IR: ناواهو و ناواجو

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
fa_IR: بروید به اخبار و فیلتر اخبار ها را تایید کنید و نشان دهید نوعش را یا خبری جدید ایجاد کنید بجای اخبار از طریق فهرست اخبار و خبری درست کنید

en: Navigation
fa_IR: جهت یاب

en: Navigation ID
fa_IR: شناسه ناوبری

en: Navigation Item Label
fa_IR: برچسب مورد ناوبری

en: Navigation Item Machine Name
fa_IR: نام ماشین مورد ناوبری

en: Navigation Menu
fa_IR: منو ناوبری/جهت یابی

en: Ndonga
fa_IR: اندونگا

en: Negative
fa_IR: مردود

en: Negative Amounts
fa_IR: مقدار منفی

en: Negative Options
fa_IR: گزینه های منفی

en: Nepali
fa_IR: نپالی

en: Net
fa_IR: شبكه

en: Net Amount
fa_IR: میزان شبکه

en: Net Payment
fa_IR: پرداخت اینترنتی

en: Network Error
fa_IR: خطای شبکه

en: Never
fa_IR: هرگز

en: Never remind me again
fa_IR: دیگر به من یادآوری نکن.

en: New
fa_IR: جدید

en: New %1
fa_IR: 1% جدید است

en: New %1 Report
fa_IR: گزارش 1درصدی جدید

en: New A/B Test
fa_IR: تست جدید الف/ ب

en: New ACL
fa_IR: هویت لیست کنترل جریان ترافیک جدید

en: New Accounting Batch
fa_IR: بسته/سفارش/دسته حسابداری/حسابرسی تازه و جدید

en: New Activity
fa_IR: فعالیت جدید

en: New Case
fa_IR: مورد جدید

en: New Case Type
fa_IR: ایجاد نوع پرونده

en: New CiviCRM Profile
fa_IR: پروفایل جدید سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: New Connections
fa_IR: ارتباطات جدید

en: New Contact
fa_IR: مخاطب جدید

en: New Contribution
fa_IR: مشارکت جدید

en: New Credit Card
fa_IR: کارت اعتباری جدید

en: New Custom Field Set
fa_IR: مجموعه فیلد های سفارشی جدید

en: New Data Entry Batch
fa_IR: ورود اطلاعات دسته ای جدید

en: New Donor
fa_IR: اعطا كننده جديد

en: New Email
fa_IR: ایمیل جدید

en: New Event
fa_IR: رویداد جدید

en: New Event Template
fa_IR: الگوی رویداد جدید

en: New Field
fa_IR: فیلد جدید

en: New Household
fa_IR: خانوار جدید

en: New Individual
fa_IR: شخص جدید

en: New Mailing Component
fa_IR: مولفه های جدید پستی

en: New Membership Status
fa_IR: وضعیت عضویت جدید

en: New Message Template
fa_IR: الگوی پیام جدید

en: New Option Group
fa_IR: گزینه جدید

en: New Option for '%1'
fa_IR: تنظیم جدید برای 1%

en: New Organization
fa_IR: سازمان جدید

en: New Participant Status
fa_IR: وضعیت شرکت کننده جدید

en: New Payment Method
fa_IR: روش پرداخت جدید

en: New Payment Procesor Type
fa_IR: نوع جدید پردازشگر تراکنش

en: New Payment Processor
fa_IR: پردازشگر پرداختی جدید

en: New Price Set
fa_IR: قیمت گذاری جدید

en: New Report
fa_IR: گزارش جدید

en: New Report Template
fa_IR: الگوی گزارش جدید

en: New Scheduled Job
fa_IR: کار جدید برنامه ریزی شده .

en: New Start Date
fa_IR: تاریخ شروع جدید

en: New codebase version detected. You must visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
fa_IR: نسخه کدباز جدید شناسایی شده است. شما باید از صفحه ارتقاء برای ارتقاء پایگاه داده بازدید کنید.

en: New personal campaign page
fa_IR: صفحه کمپین شخصی جدید

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Next &gt;
fa_IR: بعدی

en: Next 12 months including today
fa_IR: 12 ماه آینده شامل امروز

en: Next 30 days including today
fa_IR: 30روز آینده شامل امروز

en: Next 60 days including today
fa_IR: 60روز آینده شامل امروز

en: Next 7 days including today
fa_IR: 7 روز آینده شامل امروز

en: Next 90 days including today
fa_IR: 90روز آینده شامل امروز

en: Next Amount
fa_IR: مقدار بعدي

en: Next Contribution
fa_IR: مشارکت بعدی

en: Next Contribution Date
fa_IR: تاریخ مشارکت بعدی

en: Next Group Refresh Time
fa_IR: زمان بروزرسانی گروه بعدی

en: Next Pay Date
fa_IR: تاريخ بعدي وثيقه

en: Next Payment Amount
fa_IR: مبلغ پرداخت بعدی

en: Next Payment Date
fa_IR: تاريخ پرداخت بعدي

en: Next Payment Due
fa_IR: موعد پرداخت بعدی

en: Next Sched.
fa_IR: برنامه ریزی شده بعدی

en: Next Scheduled Activity
fa_IR: فعالیت برنامه ریزی شده بعدی

en: Next Scheduled Contribution Date
fa_IR: تاریخ مشارکت برنامه ریزی شده بعدی

en: Next Scheduled Recurring Contribution
fa_IR: مشارکت مکرر برنامه ریزی شده بعدی

en: Next calendar month
fa_IR: ماه تقویمی آینده

en: Next calendar year
fa_IR: سال تقویمی بعد

en: Next fiscal year
fa_IR: سال مالیاتی بعدی

en: Next quarter
fa_IR: 3 ماه بعدی

en: Next step
fa_IR: گام بعدی

en: Next week
fa_IR: هفته آینده

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
fa_IR: دکمه های بعدی / قبلی برای جستجوهایی که توسط فیلدهای ایمیل، تلفن یا آدرس مرتب شده اند در دسترس نیستند.

en: Nickname
fa_IR: نام دوستانه

en: No
fa_IR: خیر

en: No %1
fa_IR: شماره 1%

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
fa_IR: معیارهای جستجو شما پیدا نشده است 1%

en: No %1 reports have been created.
fa_IR: هیچ گزارش 1 درصدی بوجود نیامده است

en: No Accounting Batches match your search criteria.
fa_IR: هیچ دسته/بسته ی حسابداری/حسابرسی با معیارهای جست و جوی شما هماهنگ و همسو نیست.

en: No Action Selected
fa_IR: هیچ فعّالیّت/عملی انتخاب نشده است

en: No Batches Selected
fa_IR: هیچ بسته/دسته/سفارش/محموله ای انتخاب نشده است

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
fa_IR: بدون نامه الکترونیکی انبوه (انتخاب شده است)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
fa_IR: امکان ارسال ایمیل به صورت یکجا وجود ندارد (انتخاب کاربر)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
fa_IR: هیچ محصول با مبلغ مازادی برای سایت شما ایجاد نشده است.شما می توانید <a href='%1'>یکی از ان ها را اضافه کنید</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
fa_IR: هیچ جزء برای سایت شما فعال نشده است که می تواند با مجموعه های قیمت پیکربندی شود. اگر می خواهید CiviEvent / CiviContribute را برای سایت خود فعال کنید، اینجا <a href='%1'>کلیک</a> کنید.

en: No Contacts Selected
fa_IR: هیچ مخاطبی انتخاب نشد

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
fa_IR: هیچ تنظیمات قیمت مشارکتی برای سایت شما پیکربندی یا فعال نشده است. تنظیمات قیمت به شما اجازه می دهد تا گزینه های مشارکت پیچیده بیشتری  را پیکربندی کنید( برای مثال؛ " 25 دلار بیشتر مشارکت شود برای دریافت نشریه ماهانه ما"). اگر مایلید که تنظیمات قیمت را برای سایتتان پیکربندی کنید <a href='%1'>در اینجا</a> کلیک کنید.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
fa_IR: هیچ اطلاعات ورودی دسته ای برای این سایت ایجاد نشده است.

en: No Duplicate Checking
fa_IR: دوباره چک نگردد

en: No Duplicate emails?
fa_IR: هیچ ایمیلی دوبار تکرار نشود؟

en: No Email Verification
fa_IR: ایمیل تایید نشده است

en: No Emails to Restore
fa_IR: پیامی برای بازیابی نیست

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
fa_IR: هیچ بازۀ قیمتی یا ثبت قیمت برای این رویداد پیکربندی نشده است.روی رویداد سی وی کلیک کنید سپس مدیریت رویداد و سپس پیکربندی و در نهایت هزینه های رویداد برای پیکربندی بازه های قیمتی یا تنظیم قیمت برای این رویداد.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
fa_IR: هیچ تنظیمات قیمت عضویت برای سایت شما پیکربندی یا فعال نشده است. تنظیمات قیمت به شما اجازه می دهد تا گزینه های ثبت نام و تمدید عضویت پیچیده بیشتری را پیکربندی کنید مانند امکان ثبت نام برای سازندگان برای عضویت های چندگانه بطور همزمان.  اگر مایلید که تنظیمات قیمت را برای سایتتان پیکربندی کنید <a href='%1'>در اینجا</a> کلیک کنید.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
fa_IR: هیچ فیلد چند سابقه ای برای این پروفایل پیکربندی نشده است(GID =٪ 1)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
fa_IR: هیچ پردازشگر پرداختی برای سایت شما پیکربندی یا فعال نشده است.اگر این رویداد پرداخت شده است و شما می خواهید کاربران فعال بتوانند آنلاین ثبت نام و پرداخت کنند،ابتدا نیاز به پیکربندی یک پردازشگر پرداخت دارید.سپس به این صفحه بازگردید و پردازشگر را برای این رویداد تعیین کنید.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
fa_IR: هیچ پردازشگر پرداختی برای سایت شما پیکربندی/کاراندازی نشده است. در صورتی که برای تقاضای مشارکت های غیر مالی/مشارکت های کالایی فقط از CiviContribute استفاده نمی کنید، لازم است که <a href='%1'>پردازشگر پرداخت پیکربندی شود</a>. سپس به همین صفحه نمایش بازگردید و پردازشگر را در این صفحه مشارکت وارد کنید.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
fa_IR: هیچ مجموعه قیمتی برای سایت شما پیکربندی یا فعال نشده است.مجموعه قیمت به شما امکان برآورده کردن نیازهای پیچیدۀ ساختار ثبت رویدادتان را می دهد(برای مثال 15 دلار بیشتر برای ناهار بپردازید).اگر می خواهید مجموعه قیمت ها را برای سایت خود پیکربندی کنید،اینجا کلیک کنید:

en: No Profile Available
fa_IR: این نمایه موجود نیست

en: No Profile Configured
fa_IR: هیچ نمایه ای پیکربندی نشده است

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
fa_IR: هیچ پروفایلی با گزینه ثبت نام حساب کاربری  برای سایت شما تنظیم/فعال نشده است.شما در ابتدا نیاز به <a href='%1'> تنظیم پروفایل حامی</a> دارید. این،اطلاعات پایه ای رااز کاربرانی که  یک صفحه کمپین شخصی را می سازند بروز رسانی یا جمع اوری میکند.

en: No Reply
fa_IR: بی پاسخ

en: No Scheduled Reminders have been created.
fa_IR: هیچ یادآوری از پیش تعیین نشده است.

en: No Thank-you Label
fa_IR: هیچ برچسب سپاسگزاری وجود ندارد.

en: No Thank-you Label is a required field.
fa_IR: برچسب های سپاسگزاری یک زمینه الزامی نیستند.

en: No Thank-you Option
fa_IR: بدون گزینه سپاسگزاری

en: No Thank-you Position
fa_IR: بدون موقعیت سپاسگزاری

en: No Thank-you Text
fa_IR: بدون متن سپاسگزاری

en: No Updates Saved
fa_IR: هیچ تغییری ذخیره نشد

en: No account create option
fa_IR: گزینه ای یرای ایجاد حساب وجود ندارد

en: No active instances of payment processor %1 were found.
fa_IR: پرداخت فعالی یافت نشد 1%

en: No active instances of payment processor '%1' were found.
fa_IR: پرداخت فعالی یافت نشد 1%

en: No active price fields found for this event!
fa_IR: هیچ فیلد قیمت فعالی برای این رویداد یافت نشد!

en: No auto-renew option
fa_IR: گزینه تازه سازی خودکار را غیر فعال کن

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
fa_IR: هیچ کدام از صفحات مشارکت در دسترس با معیارهای جستجوی شما مطابقت ندارد. پیشنهادات:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
fa_IR: هیچ کدام از رویدادهای موجود با معیارهای جستجوی شما مطابقت ندارد.پیشنهادات:

en: No available applications
fa_IR: هیچ برنامه ای موجود نمی باشد.

en: No batches were selected.
fa_IR: دسته ای انتخاب نگردیده است.

en: No bulk emails (User Opt Out)
fa_IR: ایمیل یکجا وجود ندارد (انتخاب کاربر)

en: No contact found for this related contact ID: %1
fa_IR: هیچ مخاطبی برای مخاطب مرتبط با شناسایی %1 پیدا نشد

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
fa_IR: هیچ مخاطبی در حال حاضر برای جانشینی این رابطه ، واجد شرایط نیست

en: No content to preview
fa_IR: هیچ محتوایی برای نمایش وجود ندارد

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
fa_IR: هنوز هیچ صفحه ی مشارکتی ایجاد نشده است. <a accesskey="N" href='%1'>اینجا</a> کلیک کنید تا یک صفحه ی مشارکت جدید را بسازید.

en: No contributions have been recorded from this contact.
fa_IR: هیچ مشارکتی از سمت این مخاطب ثبت نشده است.

en: No cron runs have been recorded.
fa_IR: اجرای هیچ cron ای ثبت نشده است

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ گروهی با دیتا ایجاد نشده شما میتوانید یکی بسازید

en: No event registrations have been recorded for this contact.
fa_IR: هیچ ثبت نام رویدادی برای این مخاطب ثبت نشده است.

en: No export format selected.
fa_IR: فرمت خروجی انتخاب نگردیده است.

en: No extensions installed. <a %1>Browse available extensions</a>.
fa_IR: هیچ پسوندی نصب نشده است.<a %1>پسوندهای  موجود را نشان میدهد</a>

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
fa_IR: هیچ فیلدی در این نمایه به عنوان قابل جستجو پیکربندی نشده استاز سرپرست سایت بخواهید که تنظیمات نمایه را بررسی کند.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
fa_IR: ی در این نمایه به عنوان قابل جستجو پیکربندی نشده استاز سرپرست سایت بخواهید که تنظیمات نمایه را بررسی کند.

en: No grants have been recorded for this contact.
fa_IR: هیچ کمکی برای این مخاطب ثبت نشده است.

en: No link
fa_IR: فاقد لینک

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
fa_IR: هیچ صندوق پستی برای پردازش Email به Activity پیکربندی نشده است.

en: No matches found for:
fa_IR: هیچ مطابقی پیدا نشد

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
fa_IR: اطلاعات ورودی دسته ای برای جستجوی شما یافت نشد.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
fa_IR: اطلاعات ورودی دسته ای برای جستجوی شما یافت نشد.

en: No matching contact found.
fa_IR: هیچ مخاطب یکسانی پیدا نشد

en: No matching results for
fa_IR: نتایج تطبیقی ​​برای

en: No memberships have been recorded for this contact.
fa_IR: هیچ عضویتی برای این مخاطب ثبت نشده است

en: No of contacts to find matches for
fa_IR: هیچ موردی منطبق با مخاطب یافت نشد

en: No participants were added.
fa_IR: هیچ شرکت کننده ای اضافه نشد

en: No payments found for this %1 record
fa_IR: هیچ اطلاعات پرداختی برای این صورتحساب ۱% پیدا نشد.

en: No pledges have been recorded from this contact.
fa_IR: از اين مخاطب بيعانه اي ثبت نشده است

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
fa_IR: هیچ نسخه ی ممکنی برای قانون %1 پیدا نشد

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ محصول با مبلغ مازادی برای سایت شما ایجاد نشده است.شما می توانید <a href='%1'>یکی از ان ها را اضافه کنید</a>.

en: No price sets have been added yet.
fa_IR: هیچ قیمتی هنوز اضافه نشده است

en: No processing status reported yet.
fa_IR: هنوز هیچ حالت فرآیندی گزارش نشده است

en: No recipients
fa_IR: بدون گیرنده

en: No records of type '%1' found.
fa_IR: هیچ رکوردی از نوع %1 پیدا نشد

en: No records of type \'%1\' found.
fa_IR: رکوردهایی از نوع  \'%1\' پیدا نشد

en: No records to export
fa_IR: ثبتی برای خارج سازی وجود ندارد

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
fa_IR: در حال حاضر هیچ پاسخ دهنده ای برای مصاحبه توسط شما رزرو نشده است.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
fa_IR: پاسخی از سرور/کارگزار دریافت نشد. اتّصال به اینترنت خود را بررسی نموده و بارگزاری صفحه را دوباره انجام دهید.

en: No such message template: id=%1.
fa_IR: شناسه قالب مسیج:%1 نیست

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
fa_IR: بدون پارامتر سید نظرسنجی. نمی توان امضا را پردازش کرد.

en: No thank you
fa_IR: نه ممنونم

en: No user/contact ID was specified, so the Profile cannot be used in edit mode.
fa_IR: هیچ کاربر یا شناسه مخاطبی تعریف نشده است. بنابر این پروفایل نمی تواند در در بخش ویرایش باز شود.

en: No-show
fa_IR: بدون نشان دادن

en: Non Deductible Amount
fa_IR: مقدار فاقد مالیات

en: Non-deductible Amount
fa_IR: میزان بدون کسری

en: Non-deductible portion of this contribution.
fa_IR: مبلغ قابل کسر از این مشارکت.

en: Non-profit
fa_IR: غیر انتفاعی

en: None
fa_IR: هیچکدام

en: None Found
fa_IR: یافت نشد

en: None available
fa_IR: غیر قابل دسترسی

en: None found.
fa_IR: بدون تطبیق

en: None of the contacts in this group have an email address.
fa_IR: هیچ یک از مخاطبین این گروه ادرس ایمیل ندارند

en: Normal
fa_IR: عادی

en: North Ndebele
fa_IR: اندونگای شمالی

en: Northern Sami
fa_IR: سامی شمالی

en: Norwegian
fa_IR: نروژی

en: Norwegian BokmÃ¥l
fa_IR: نروژی بوکم

en: Norwegian Nynorsk
fa_IR: نروژی ناینورسک

en: Not %1, or want to do this for a different person
fa_IR: نه 1%، یا می خواهید این کار را برای فرد دیگری انجام دهید

en: Not %1, or want to register a different person
fa_IR: نه یک درصد،یا می خواهید فرد دیگری را ثبت نام کنید

en: Not Approved
fa_IR: مورد تایید نیست

en: Not Clicked
fa_IR: کلیک نشده

en: Not Empty
fa_IR: خالی نیست

en: Not In
fa_IR: خارج

en: Not Like
fa_IR: شبیه نیست

en: Not Now
fa_IR: حالا نه

en: Not Null
fa_IR: صفر نیست

en: Not Required
fa_IR: الزامی نیست

en: Not a CMS User
fa_IR: مراکزخدمات رسانی درمانی: cms
    کاربر سی ام اس نیست

en: Not checking remote URL for extensions since ext_repo_url is set to false.
fa_IR: نشانی های اینترنی از راه دور برای پسوند ها را بررسی نکنید زیرا ext_repo_url (نشانه اینترنتی خارجی رپو) به اشتباه تنظیم شده است.

en: Not completed
fa_IR: تکمیل نشده است

en: Not expired
fa_IR: منقضی نشده

en: Not offered
fa_IR: پیشنهاد نمی‌شود

en: Not permitted to file activity %1 %2.
fa_IR: پوشه %1%2 اجازه فعال شدن ندارد

en: Not scheduled
fa_IR: فاقد زمانبندی

en: Not selected
fa_IR: انتخاب نشده

en: Not started
fa_IR: شروع نشده است

en: Not&nbsp;Counted
fa_IR: Not&nbsp: حساب شده

en: Note
fa_IR: یادداشت

en: Note Entity
fa_IR: هویت یادداشت

en: Note Entity ID
fa_IR: شناسه هویت یادداشت

en: Note ID
fa_IR: شناسه یادداشت

en: Note Modified By
fa_IR: یادداشت ویرایش شده توسط

en: Note Text
fa_IR: متن را یادداشت کن

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
fa_IR: در نظر داشته باشید که مجوزهای کنترل دسترسی 1% بر CiviCRM ACL ها مقدم است. اگر می خواهید از CiviCRM ACL ها استفاده کنید، ابتدا باید مجوز مربوطه در کنترل دسترسی 1% را برای کاربر غیر فعال کنید، سپس به تدریج ACL ها را برای جایگزین کردن آن مجوز برای گروه مشخصی از مخاطبان، اضافه کنید

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
fa_IR: توجه داشته باشید که نقش CiviCRM ACL ربطی به نقش دروپال ندارد.

en: Note that not all transactions are necessarily associated with a payment method.
fa_IR: توجّه داشته باشید که همه ی تراکنش ها الزاماً با یک شیوه/روش پرداخت همراه و همراستا  نیستند.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
fa_IR: توجه داشته باشید که این متن راهنما فقط در پروفایل ایجاد / ویرایش نمایش داده می شود.

en: Note(s)
fa_IR: یادداشت(ها)

en: Note:
fa_IR: یادداشت:

en: Note: Body Only
fa_IR: توجه:فقط متن

en: Note: Body and Subject
fa_IR: توجه: متن و سوژه

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
fa_IR: توجه: لطفا تنظیمات خود را برای حداکثر اندازه فایل (در MB) تأیید کنید >> تنظیمات سیستم >> متفرقه. این باید 'upload_max_size' را در PHP.ini تعریف کند. لطفا با مدیر سیستم خود بررسی کنید.

en: Note: Subject Only
fa_IR: توجه:سوژه فقط

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
fa_IR: توجه: سابقه 1% وجود ندارد. پس از ذخیره یک سابقه جدید ایجاد خواهد شد.

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
fa_IR: نکته: این باعث می شود سیستم فیلد در سراسر سیستم، نه فقط در این فرم نمایه تغییر کند.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
fa_IR: توجه: حداکثر اندازه فایل آپلود ('upload_max_filesize') نباید حداکثر اندازه ارسال ('post_max_size') را در PHP.ini تعریف کند، لطفا با مدیر سیستم خود را بررسی کنید.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
fa_IR: توجه: شما نمی توانید فیلدها را ویرایش کنید تا نقشی را رزرو کنید

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
fa_IR: توجه: اگر ابزار پرداختی صحیح در این لیست وجود ندارد ( برای مثال: عین اهدا کردن)  از مدیر خود درخواست کنید تا یک گزینه جدید به این لیست اضافه کند.

en: Note: if the correct payment method is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
fa_IR: یادداشت: در صورتیکه نحوه ی صحیح پرداخت موجود نیست (برای مثال عین کمک مالی) تقاضا افزودن این گزینه را به مدیریت ارجاء دهید.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
fa_IR: توجه کنید: این مخاطب ممکن است یک کپی از رکوردی موجود باشد

en: Notes
fa_IR: یادداشت ها

en: Notes for
fa_IR: یادآوری کردن برای

en: Notes or Standard Terms
fa_IR: یادداشت ها یا شرایط استاندارد

en: Nothing to merge.
fa_IR: چیزی برای ادغام وجود ندارد

en: Notice
fa_IR: اعلان

en: Notification Email
fa_IR: ایمیل اطلاع رسانی

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
fa_IR: هرزمان که یک صفحه کمپین شخصی به این رویداد همکاری درحال ساخت یا بروز شده متصل شود، پیام اطلاع رسانی به این ادرس ایمیل فرستاده می شود. این پیام حاوی لینک هایی برای بازدید صفحه کمپین و سوابق تماس سازنده صفحه خواهد بود.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
fa_IR: هرزمانی که به صفحه کمپین شخصی این رویداد درحال ساخت یا بروز شده متصل شوید پیام اطلاع رسانی به این ادرس ایمیل فرستاده می شود .این پیام حاوی لینک هایی برای بازدید صفحه کمپین

en: Notifications are NOT available
fa_IR: هشدارها در دسترس نیستند

en: Notifications are sent to ALL owners
fa_IR: هشدارها به تمام مالکین فرستاده شد.

en: Notify Activity Assignees
fa_IR: اعلام کردن عوامل فعالت

en: Notify Contributor?
fa_IR: به مشارکت کننده ها اعلام شود؟

en: Notify Email
fa_IR: ایمیل هشدار

en: Notify Owner?
fa_IR: به صاحبین اعلام شود؟

en: Notify me via email when someone donates to my page
fa_IR: اگر کسی به صفحه من کمکی کرد با ایمیل به من اطلاع دهید.

en: Notify on Profile Submit
fa_IR: در صورت ایجاد پروفایل اطلاع رسانی شود

en: Notify when profile form is submitted?
fa_IR: اطلاع رسانی پس از ثبت فرم پروفایل

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
fa_IR: اکنون می توانید به جستجو، پیکربندی و استفاده از بخش های انتخابی مختلف جهت جمع آوری پول و اشتغال بپردازید. لینک های زیر شما را به توضیحات آنلاین برای هر بخش میبرند.

en: Number
fa_IR: عدد

en: Number of Donors
fa_IR: تعداد اهداکنندگان

en: Number of Failures
fa_IR: تعداد شکست ها

en: Number of Grants
fa_IR: تعداد مساعده ها

en: Number of Installments
fa_IR: تعداد اقساط

en: Number of Items
fa_IR: تعدادی از آیتم‌ها

en: Number of Terms
fa_IR: تعداد شرایط

en: Number of Transactions
fa_IR: تعداد تراکنش ها

en: Number of Transactions should a positive number
fa_IR: تعداد/رقم تراکنش ها باید یک عدد مثبت باشد

en: Number of grants
fa_IR: تعداد مساعده ها

en: Number of installments must be a whole number.
fa_IR: تعداد اقساط باید یک عدد صحیح باشد.

en: Number of selected Activities: %1
fa_IR: تعداد  فعالیت های انتخابی:%1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
fa_IR: تعداد دریافت کنندگان منتخب: 1%

en: Number of selected cases: %1
fa_IR: تعداد پرونده های انتخاب شده:1%

en: Number of selected contacts: %1
fa_IR: تعداد مخاطب های انتخاب شده:1%

en: Number of selected contributions: %1
fa_IR: تعداد مشارکت ها انتخابی: 1%

en: Number of selected grants: %1
fa_IR: شماره مساعدت های انتخاب شده:1%

en: Number of selected memberships: %1
fa_IR: تعداد عضویت های انتخاب شده : 1درصد

en: Number of selected participants: %1
fa_IR: تعداد شرکت کنندگان انتخاب شده:1%

en: Number of selected pledges: %1
fa_IR: تعداد وثيقه هاي انتخاب شده 1%

en: Number of<br />Participant
fa_IR: تعداد <br /> مشارکت

en: Nuosu
fa_IR: نوسو

en: OK
fa_IR: باشه

en: OR
fa_IR: یا

en: OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
fa_IR: یا اگر پرداخت از مخاطب دیگری باشد، این ایمیل تنها برای آن ها ارسال می گردد

en: Objects a custom group extends to
fa_IR: بسط های گروه سفارشی

en: Occitan (after 1500)
fa_IR: اکسیتان (بعد از 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
fa_IR: رویدادها باید کمتر یا مساوی 30 باشند

en: Odd / Even Street Number
fa_IR: شماره فرد يا زوج خيابان

en: Off
fa_IR: خاموش

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
fa_IR: پیشنهاد مبلغ مازاد دیگری روی این صفحه ی مشارکت

en: Offer a Waitlist?
fa_IR: پیشنهاد یک لیست انتظار؟

en: Offer installments
fa_IR: پیشنهاد اقساط

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
fa_IR: خدمات مناسب را از لیست معرفی کنید، اگر نیاز به هم پایگی داشت با مدیر تماس بگیرید

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
fa_IR: ثبت آفلاین برای رویداد: دو درصد توسط: یک درصد

en: Ojibwa
fa_IR: اجیبوا

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
fa_IR: اسلاوی کلیسایی باستان، اسلاوی کلیسایی، بلغاری باستانی

en: On
fa_IR: در

en: On Behalf Of
fa_IR: به نفع

en: On Behalf Of Organization
fa_IR: از طرف شرکت

en: On Duplicate Entries
fa_IR: در مدخل های تکراری

en: On Hold
fa_IR: درتماس

en: On Hold - Opt Out
fa_IR: تصمیم گرفتن و شانسی را انتخاب کردن-منتظر ماندن در پای تلفن

en: On Hold Bounce
fa_IR: بازگشت ایمیل های ارسال نشده

en: On Hold Opt Out
fa_IR: انتخاب از لیست انتظار

en: On Hold?
fa_IR: وصل شد

en: On behalf of Label
fa_IR: به جای برچسب

en: On duplicate entries
fa_IR: در داده‌های تکراری

en: On hold
fa_IR: در جریان

en: On waitlist
fa_IR: در لیست انتظار

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
fa_IR: هنگامی که این وضعیت را فعال کنید،  صفحه نمایش اطلاعات و تنظیمات رویداد می تواند لیست انتظار را فعال (و پیکربندی) کند.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
fa_IR: هنگامی که این وضعیت را فعال کنید، صفحه نمایش ثبت آنلاین رویداد ، می تواند تایید مشارکت را فعال (و پیکربندی)  کند.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
fa_IR: هنگامی که نقشهای CiviCRM ACL شما تعریف کرده و ACL به آن نقشها اختصاص دادید، از این لینک برای اختصاص نقش (ها)  کاربران استفاده کنید.

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
fa_IR: هنگامی که تست خود را به پایان رساندید،فکر خوبیست که سوابق تست های خود را پیدا کرده و انها را حذف کنید.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
fa_IR: هنگامیکه تاییدیه تان را نصب کردید، از کارکرد آن با رفتن به از صفحات آنلاین مشارکت و تغییر پیشوند URL از 'http://' به 'https://' مطمئن شوید. اگر مرورگرتان صفحه را بارگذاری کند و یک تاییدیه امنیتی معتبر نشان دهد - بنابراین می توانید این تنظیمات را به <strong>بله</strong> تغییر دهید و CiviCRM بطور خودکار درخواست ها را برای تمام صفحات مشارکت / عضویت / وقایع / مدیر سایت به URL های امن SSL مطابق، هدایت می کند.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
fa_IR: هنگامی که ازیک لیست قیمت استفاده می کنید نمی توانید مجددا به تنظیمات قبلی خود که در زیر آمده است برگردید، مگر اینکه دوباره آنها را وارد نمایید. آیا مطمئن هستید که می خواهید از لیست قیمت استفاده کنید؟

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
fa_IR: یکبار که ایمیل خوش امدگویی حساب جدیدتان را دریافت کنید، با کلیک دراینجا <a href=%1>میتوانید داخل شوید و صفحه کمپین تان را ارتقا دهید

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fa_IR: به محض بررسی ثبت شما،یک ایمیل حاوی لینک صفحۀ وبی که می توانید فرآیند ثبت نام خود را آنجا تکمیل کنید،دریافت خواهید کرد.

en: One
fa_IR: یک

en: One %1 should be marked as primary.
fa_IR: یک %1 بایستی به عنوان اولیه علامت گذاری گردد

en: One IM should be marked as primary.
fa_IR: یک imمی تواند به عنوان im اصلی علامت زده شود

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
fa_IR[0]: پیغام % ارسال نشد
fa_IR[1]: پیغام % ارسال نشد

en: One OpenID should be marked as primary.
fa_IR: یک هویت باز اصلی بایستی انتخاب شود

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
fa_IR[0]: 1٪ شمار تماس ها اضافه نشده است (در حال حاضر در این گروه).
fa_IR[1]: 1٪ شمار تماس ها اضافه نشده است (در حال حاضر در این گروه).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
fa_IR[0]: تماس با 1٪ تماس NOT tagged (قبلا به این برچسب برچسب زده شده).
fa_IR[1]: تماس با 1٪ تماس NOT tagged (قبلا به این برچسب برچسب زده شده).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
fa_IR[0]: 1٪ تعداد مخاطبین اضافه شده به این گروه موجود
fa_IR[1]: 1٪ تعداد مخاطبین اضافه شده به این گروه موجود

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
fa_IR[0]: تماس با 1٪ تماس با این گروه جدید اضافه شده است.
fa_IR[1]: تماس با 1٪ تماس با این گروه جدید اضافه شده است.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
fa_IR: یک مخاطب در حال حاضر برای جانشینی این رابطه ، واجد شرایط است

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
fa_IR[0]: 1٪ شمارش مخاطبین با این برچسب برچسب گذاری شده اند.
fa_IR[1]: 1٪ شمارش مخاطبین با این برچسب برچسب گذاری شده اند.

en: One email should be marked as primary.
fa_IR: یک ایمیل بایستی به عنوان آدرس ایمیل اصلی انتخاب گردد

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
fa_IR[0]: ٪ تعداد مخاطبین مشابهیافت شد.
fa_IR[1]: ٪ تعداد مخاطبین مشابهیافت شد.

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
fa_IR[0]: پیغام % با موفقیت ارسال شد
fa_IR[1]: پیغام % با موفقیت ارسال شد

en: One message was sent successfully.  | %count messages were sent successfully.
fa_IR[0]: %شمارش پیام ها با موفقیت ارسال شد
fa_IR[1]: %شمارش پیام ها با موفقیت ارسال شد

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
fa_IR[0]: مخاطبین دیگری دارای اطلاهات مشابه با این مخاطب هستند.%
fa_IR[1]: مخاطبین دیگری دارای اطلاهات مشابه با این مخاطب هستند.%

en: One or more contact subtypes have been de-selected from the list for this contact. Any custom data associated with de-selected subtype will be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected. Click OK to proceed, or Cancel to review your changes before saving.
fa_IR: یک یا چند زیر نوع تماس از لیست برای این مخاطب انتخاب شده است. هر گونه داده های سفارشی مرتبط با زیر نوع انتخاب شده حذف خواهد شد تا زمانی که مخاطب زیرمجموعه تماس را انتخاب نکند.برای ادامه، برای تأیید روی اوکی کلیک کنید، یا برای لغو تغییرات خود قبل از ذخیره، روی لغو کلیک کنید.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
fa_IR: یک یا تعداد بیشتری صورتحساب از نظر نوع مالی با مشارکت متفاوت هستند. ویرایش نوع مالی هنوز در این وضعیت پشتیبانی نمی شود.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
fa_IR: يك يا چند ياداوري پرداختي به اين بيعانه دهنده بر اساس ارزش وارده در اين بخش ايميل ميشود. چنانچه صفحه ي خود پرداز را انتخاب كرديد، براي بيعانه دهنده لينكي خواهد آمد تا پرداخت هاي خود را بصورت اينترنتي انجام دهد

en: One phone should be marked as primary.
fa_IR: یک شماره تلفن اصلی بایستی انتخاب شود

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
fa_IR[0]: 1٪ پرونده های شمارش شده برای صادرات انتخاب شده است.
fa_IR[1]: 1٪ پرونده های شمارش شده برای صادرات انتخاب شده است.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
fa_IR[0]: ارتباط ها ایجاد نشد چون از قبل وجودداشت
fa_IR[1]: ارتباط ها ایجاد نشد چون از قبل وجودداشت

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
fa_IR[0]: فعالیت های انتخاب شده% شامل بیشتر از 1 مخاطب هدف است
fa_IR[1]: فعالیت های انتخاب شده% شامل بیشتر از 1 مخاطب هدف است

en: One-time online contributions
fa_IR: مشارکت انلاین سابق

en: Ongoing
fa_IR: در حال پردازش

en: Online Contribution (Live)
fa_IR: مشارکت انلاین (زنده)

en: Online Contribution (Test-drive)
fa_IR: مشارکت انلاین ( امتحانی)

en: Online Contribution Page
fa_IR: صفحه مشارکت های آنلاین

en: Online Contribution:
fa_IR: مشارکت آنلاین:

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
fa_IR: مشارکت آنلاین /ثبت عضویت اینترنتی  /  ثبت آنلاین رویداد

en: Online Registration
fa_IR: ثبت نام آنلاین

en: Online Registration (Live)
fa_IR: ثبت آنلاین(زنده)

en: Online Registration (Test-drive)
fa_IR: ثبت آنلاین(درایو آزمون)

en: Online documentation.
fa_IR: ارائه اسناد و مدارک به صورت آنلاین

en: Online event registration and participant tracking.
fa_IR: ثبت انلاین وقایع و پیگیری

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
fa_IR: جمع آوری مشارکت های آنلاین و مدیریت مشترکین، و همچنین پردازش و ردیابی مشارکت های آفلاین .

en: Online or offline contribution.
fa_IR: مشارکت آنلاین یا آفلاین

en: Online or offline event registration.
fa_IR: ثبت رویداد آنلاین یا آفلاین

en: Online or offline membership renewal.
fa_IR: تمدید عضویت آنلاین یا آفلاین

en: Online or offline membership signup.
fa_IR: ثبت نام عضویت آنلاین یا آفلاین

en: Online registration enabled?
fa_IR: ثبت های آنلاین غیرفعال شدند؟

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
fa_IR: ثبت آنلاین در حال حاضر برای این رویداد قابل استفاده نیست(برای درخواست کمک با مدیر سایت در ارتباط باشید).

en: Online signup and membership management.
fa_IR: ثبت نام انلاین ومدیریت اعضا

en: Only %1 Registrations available.
fa_IR: فقط یک درصد ثبت ها قابل استفاده است.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
fa_IR: فقط گزینه ی نمایش  و ویرایش برای اینگونه از داده ها موجود است

en: Only 'get' action is supported.
fa_IR: تنها دستور گرفتن حمایت می شود

en: Only Display Test Contributions
fa_IR: فقط سهام ازمون نشان داده شوند.

en: Only My Cases
fa_IR: فقط موارد من

en: Only one %1 can be marked as primary.
fa_IR: فقط %1 بایستی به عنوان اولیه علامت گذاری گردد

en: Only one IM can be marked as primary.
fa_IR: فقط یک imمی تواند به عنوان im اصلی علامت زده شود

en: Only one OpenID can be marked as primary.
fa_IR: فقط یک هویت باز اصلی بایستی انتخاب شود

en: Only one email can be marked as primary.
fa_IR:  فقط یک ایمیل بایستی به عنوان آدرس ایمیل اصلی انتخاب گردد

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
fa_IR: فقط یک فیلد از هر نوع ارتباط (EG. phone) می تواند از نوع مکان اولیه استفاده کند.

en: Only one phone can be marked as primary.
fa_IR: فقط یک شماره تلفن اصلی بایستی انتخاب شود

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
fa_IR: فقط به ایمیل هایی ارسال کن که دارای آدرس خاصی هستند

en: Only show Credit Card Payments
fa_IR: فقط پرداخت های از طریق کارت اعتباری را نمایش دهید

en: Only this %1
fa_IR: فقط همین یک درصد

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
fa_IR:  متاسفانه فایل تنظیمات (CiviCRM (civicrm.settings.php در مکان مورد نظر یافت نشد

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
fa_IR:  مسیر برای درج کد CiviCRM درست تنظیم نشده است. به احتمال زیاد یک خطا در تنظیم <em>civicrm-root</em> در فایل تنظیمات CiviCRM تان وجود دارد (!1).

en: Oops! CiviCRM is already installed
fa_IR: اوه! CiviCRM قبلا نصب شده است!

en: Oops! Could not create database %1
fa_IR: اوه! شما نمی‌توانید یک پایگاه داده ایجاد کنید %1

en: Oops! Incorrect Backdrop version
fa_IR: اوه! نسخه بک دراپ اشتباه است

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
fa_IR: اوه! نسخه CiviCRM اشتباه است

en: Oops! Incorrect Drupal version
fa_IR: اوه! نسخه دروپال اشتباه است

en: Oops! Please correct your install location
fa_IR: خطا! لطفا محل نصب را تصحیح کنید.

en: Oops, It looks like there are no active case types.
fa_IR: اوه، به نظر میرسد موارد فعال وجود ندارد

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
fa_IR: اوه!ظاهراً در حال حاضرفضای قابل استفاده برای رویداد یک درصدی وجود ندارد.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
fa_IR: اوه، به نظر می رسد برای تاریخ عضویت های داده شده ، هیچ وضعیت عضویت معتبری در دسترس نیست.<1>

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
fa_IR: اوه، به نظر می رسد هیچ وضعیت عضویت با تاریخ های شروع و پایان عضویتی برای این عضویت مطابقت ندارد. برای کمک با ناظر سایت ارتباط برقرار کنید

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
fa_IR: اوه!ظاهراً ثبت شما برای یک درصد قبلاً لغو شده است.

en: Oops.
fa_IR: اوه!

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
fa_IR: به نظر می رسد هیچ نظرسنجی ای ایجاد نشده است. بر روی <a href='%1'> کلیک کنید تا یک نظرسنجی جدید ایجاد شود. </a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
fa_IR: به نظر می رسدهیچ گزینه پاسخی شکل نگرفته باشد.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
fa_IR: وضعيت پرداخت معتبربراي پرداخت اينترنتي موجود نمي باشد

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
fa_IR: اوه ، به نظر می رسد شما در تلاش در حین تمدید عضویت برای تغییر نوع عضویت هستید. لطفا گزینه تغییر نوع عضویت را انتخاب کنید و از فهرست نوع عضویت را انتخاب کنید

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
fa_IR: اوه ، به نظر می رسد شما در تلاش در حین تمدید عضویت برای تغییر نوع عضویت هستید. لطفا گزینه تغییر نوع عضویت را انتخاب کنید و سازماندهی عضویت را انتخاب کنید

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
fa_IR: اوه!ظاهراً شما سعی می کنید تعداد افراد اضافی که ثبت نام می کنید را افزایش دهید.شما می توانید تأیید ثبت کنید برای حداکثر جمعیت اضافه شدۀ یک درصدی.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
fa_IR: وااای. ظاهرا شما یک لینک (URL) اشتباه یا ناقص را دارید. لطفا مطمئن شوید که لینک را کامل کپی کرده اید، و دوباره تلاش کنید. اگر دوباره این خطا اتفاق افتاد با مدیریت سایت تماس بگیرید.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
fa_IR: اوهیک یا چند فیلد در این پروفایل پیکربندی شده اند که قابل جستجو و / یا در یک ستون نتایج نمایش داده می شوند و شما سعی می کنید یک

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
fa_IR: اوه!فضای کافی در این رویداد وجود دارد.شما نمی توانید خود را به لیست انتظار اضافه کنید

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
fa_IR: ما در تایید ایمیل شما با مشکل مواجه شدیم. لطفا با ادمین سایت تماس بگیرید.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
fa_IR: در تایید اشتراک شما با مشکل رو به رو شده ایم. لطفا با مدیر سایت ارتباط برقرار کنید

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
fa_IR: وااای. شما نمیتوانید این پرداخت متعهد را بپردازید- وضعیت پداخت متعهد 1% است.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
fa_IR: متاسفانه  تنظیمات٪ 1 شما نادرست هستند. ایمیل آزمایشی برای شما ارسال نشده است.

en: Open
fa_IR: باز

en: Open All
fa_IR: همه را باز کنید

en: Open Case
fa_IR: باز کردن پرونده

en: Open ID
fa_IR: شناسه را باز کنید

en: Open ID Location
fa_IR: مکان شناسه را باز کنید

en: Open ID identifier
fa_IR: شناسه ID گسترش

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
fa_IR: وعده گسترش (موعد مقرر- مقدار)

en: Open a new case
fa_IR: ایجاد قالب جدید

en: Open tracking
fa_IR: ردیابی ازاد است

en: OpenID
fa_IR: هویت باز

en: OpenID Location Type
fa_IR: نحوه آدرس دهی OpenID

en: OpenID is not a valid URL.
fa_IR: شناسه باز یک یو ار ال معتبر نیست

en: Opened
fa_IR: باز شده

en: Opened
fa_IR: باز شده

en: Opened Count
fa_IR: تعداد باز شده

en: Opened Date
fa_IR: تاریخ بازگشایی

en: Opening...
fa_IR: در حال باز کردن

en: Opens
fa_IR: بازگشایی

en: Opens (WIP)
fa_IR: بازگشایی( وی ای پی)

en: Opens documentation in a new window.
fa_IR: بازکردن فایل در پنجره ای دیگر

en: Opens/ Clicks
fa_IR: بازگشایی/کلیک ها

en: Operation
fa_IR: عملیات

en: Operator
fa_IR: اپراتور

en: Operator:
fa_IR: عملگر

en: Opportunistic Flush
fa_IR: در هم شکستن

en: Opt Out
fa_IR: رد کردن

en: Opt out via email
fa_IR: انتخاب با ایمیل

en: Opt out via web page
fa_IR: انتخاب در وبسایت

en: Opt-Out
fa_IR: انتخاب کردن

en: Opt-Outs
fa_IR: خروجی ها

en: Opt-out
fa_IR: صرفنظر کردن

en: Opt-out Confirmation
fa_IR: تاییدیه

en: Opt-out Message
fa_IR: پیام انتخاب

en: Opt-out Requests
fa_IR: انتخاب درخواست ها

en: Opt-outs
fa_IR: انتخاب شده ها

en: Opted Out of Bulk Mail
fa_IR: صرف نظر از  ایمیل گروهی

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
fa_IR: صرف نظر از پرداخت بعد از مشارکت و در انتظار پرداخت

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
fa_IR: صرف نظر از پرداخت بعد از ثبت نام و در انتظار پرداخت

en: Opted-out
fa_IR: انتخاب شده

en: Option "%1" has been deleted.
fa_IR: گزینه 1% حذف شد

en: Option Amount
fa_IR: مقدار تنظیمات

en: Option Description
fa_IR: تعریف تنظیمات

en: Option Group Description
fa_IR: تنظیمات تعریف گروه

en: Option Group ID
fa_IR: تنظیمات شناسه گروهی

en: Option Group Is Active?
fa_IR: آیا تنظیمات گروه فعال است؟

en: Option Group Is Locked
fa_IR: تنظیمات گروه قفل شده است

en: Option Group Is Reserved?
fa_IR: آیا تنظیمات گروه رزرو شده است؟

en: Option Group Name
fa_IR: تنظیمات نام گروهی

en: Option Group title
fa_IR: تنظیمات الگوی گروهی

en: Option Grouping Name
fa_IR: تنظیمات گروه بندی نام ها

en: Option Is Active
fa_IR: گزینه تنظیمات فعال است

en: Option Is Reserved?
fa_IR: آیا تنظیمات رزرو شده اند؟

en: Option Label
fa_IR: برچسب تنظیمات

en: Option Name
fa_IR: نام تنظیمات

en: Option Type
fa_IR: نوع گزینه ها

en: Option Value
fa_IR: تنظیمات مقدار دهی

en: Option Value ID
fa_IR: تنظیمات شناسه مقدار

en: Option Values with problematic Values
fa_IR: داده های تنظیمات به مقدار اشتباه ارزش گذاری شده اند

en: Option Visibility
fa_IR: میزان رویت پذیری تنظیمات

en: Option is Default?
fa_IR: آیا تنظیمات پیش فرض است؟

en: Option is Header?
fa_IR: آیا تنظیمات سربرگ شده اند؟

en: Option label cannot be empty
fa_IR: برچسب تنظیمات نمی تواند خالی باشد

en: Option value cannot be empty
fa_IR: مقدار تنظیمات نمی تواند خالی باشد

en: Optional
fa_IR: دلخواه

en: Optional Constraints
fa_IR: محدودیّت ها/الزامات اختیاری

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
fa_IR: دوره تسویه اختیاری از رویداد آخر، ضمیمه یا کسر شده است. مثال : وضعیت موقتی ممکن است 1 ماه اضافه تر از تاریخ پایان تمام شود.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
fa_IR: دوره تسویه اختیاری از شروع رویداد ، ضمیمه یا کسر شده است. مثال : (وضعیت موقتی ممکن است 3 ماه اضافه تر از تاریخ الحاق شروع شود.)

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
fa_IR: توصیف اختیاری این دامنه (مفید برای سایت های دارای دامنه های چندگانه).

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
fa_IR: متن توضیحی که اختیاری است برای قسمت افتخارافرینان (بالای زمینه های افتخار افرینان نشان داده می شود).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
fa_IR: متن پانویس اختیاری برای صفحۀ تشکر(اغلب برای لینک هایی به صفحات بعد/فعالیت ها در سایت شما استفاده می شود).

en: Optional footer text for registration screen.
fa_IR: متن پانویس اختیاری برای صفحۀ ثبت.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
fa_IR: شناسایی کننده ی اختیاری برای منبع مشارکت ( کمپین، نام، رویداد، نامه رسانی و غیره)

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
fa_IR: دستورالعمل های اختیاری/پیغام برای صفحۀ تأیید

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
fa_IR: بخش محلی گزینشی مثلا،'civimail+' برای ادرس هایی مانندcivimail+s.1.2@example.com

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
fa_IR: پیغام اختیاری برای صفحۀ تشکر(ممکن است شامل آرایش HTML نیز شود).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
fa_IR: متن پانویس اختیاری برای صفحۀ تأیید.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
fa_IR: کد یا SKU انتخابی محصول. این مبلغ در رسید های مشارکت کننده ها شامل شده است.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
fa_IR: پنهان کردن صفحۀ تأیید بصورت اختیاری برای رویدادهای رایگان.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
fa_IR: به طور اختیاری،حداکثر تعداد شرکت کنندگان را برای این رویداد قرار دهید.

en: Options
fa_IR: گزینه ها

en: Options Per Line
fa_IR: گزینه های هر خط

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
fa_IR: گزینه های داده شده در اینجا روزهای ماه از 1-31 هستند

en: Or Provide Contact ID or External ID.
fa_IR: یا شناسۀ مخاطب و یا شناسۀ خارجی را تهیه کنید.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
fa_IR: 1%2%3%

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
fa_IR: یا اینکه می توانید <a href='%1'>تمام صفحات مشارکت در دسترس را بررسی کنید</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
fa_IR: یا می توانید تمام رویدادهای کنونی موجود را بگردید.

en: Order
fa_IR: سفارش

en: Order By >>
fa_IR: از طریق >> سفارش دهید

en: Order by Column
fa_IR: مرتب سازی بر اساس ستون

en: Order by Order
fa_IR: مرتب سازی بر اساس سفارش

en: Order by Section
fa_IR: مرتب سازی با بخش

en: Organization
fa_IR: سازمان

en: Organization Address and Contact Info
fa_IR: سازماندهی آدرس ها و اطلاعات مخاطب

en: Organization Contact ID
fa_IR: شناسه مخاطب سازمان

en: Organization Contact Information
fa_IR: اطلاعات مخاطب سازمان

en: Organization Email
fa_IR: ایمیل سازمان

en: Organization Name
fa_IR: نام سازمان

en: Organization Profile
fa_IR: پروفایل سازمان

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
fa_IR: نام سازمان، آدرس ایمیل برای ایمیل های سیستمی، آدرس سازمان

en: Organize your contacts
fa_IR: سازماندهی مخاطبین

en: Organizing Your Data
fa_IR: سازماندهی اطلاعات شما

en: Orientation
fa_IR: جهت یابی

en: Original
fa_IR: اصلی

en: Original Installment Amount
fa_IR: مقدار قسط اصلي

en: Oriya
fa_IR: اوریه

en: Oromo
fa_IR: اورومو

en: Ossetian, Ossetic
fa_IR: کاسکی

en: Other
fa_IR: دیگر

en: Other Amount
fa_IR: سایر مقادیر

en: Other Name
fa_IR: سایر اسم ها

en: Other Panes
fa_IR: چهارگوش های دیگر

en: Other Relationships
fa_IR: دیگر رابطه ها

en: Other Settings
fa_IR: سایر تنظیمات

en: Other WYSIWYG editors are available for download from the <a %1>CiviCRM Extension Directory</a>.
fa_IR: دیگر ویرایشگرهای WYSIWYG برای دانلود از راهنمای پسوند توسعه1% CiviCRM در دسترس هستند.

en: Other Years
fa_IR: سال های دیگر

en: Other location
fa_IR: سایر مکان ها

en: Other operators not available for this action.
fa_IR: سایر اپراتورها برای این عمل فعال نیستند.

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
fa_IR: در غیر این صورت،برای تکمیل ثبت روی دکمۀ ادامه کلیک کنید.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
fa_IR: در غیر این صورت لینک ثبت مخفی می شود و پیام کامل رویداد و نقل قول هنگامی که به بیشترین تعداد ثبت ها رسید پدیدار می شود.تنها شرکت کنندگانی با وضعیت دارای علامت "counted" هنگام تکمیل رویداد درج می شوند.

en: Out Date
fa_IR: تاریخ خروج

en: Outbound Email
fa_IR: ایمیل های خارج از محدوده

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
fa_IR: ایمیل خارج از محدوده (SMTP / ارسال ایمیل)

en: Outbound Email Disabled
fa_IR: ارسال ایمیل خارجی غیر فعال شد

en: Outbound SMS
fa_IR: پیامک خارج از محدوده

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fa_IR: ایمیل های خارج از محدوده غیر فعال شده اند. برای تنظیم آن این بخش را کلیک کنید1%: Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server

en: Outdated
fa_IR: : منسوخ، قدیمی

en: Outgoing Phone Prefix
fa_IR: پیش شماره تلفن های خروجی

en: Overdue
fa_IR: دارای دیرکرد، گذشته از موعد

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
fa_IR: ابطال تاریخ پایان تمدید خودکار عضویت ها

en: Override Geocoding
fa_IR: لغو گزینه انتخاب مختصات جغرافیایی

en: Override Status
fa_IR: وضعیت لغو

en: Override Verp
fa_IR: نا دیده گرفتن ورپ

en: Override automatic geocoding
fa_IR: لغو گزینه انتخاب مختصات جغرافیایی به صورت خودکار

en: Override page content
fa_IR:  نادیده گرفتن محتوای صفحه

en: Override privacy setting? (Do not email / Do not mail)
fa_IR: لغو تنظیمات شخصی؟ ( ایمیلی ارسال نشود/نامه ای ارسال نشود)

en: Owing
fa_IR: قرض دادن

en: Owner
fa_IR: مالک/دارنده/صاحب

en: Owner Email Notification
fa_IR: صاحبین ایمیل اطلاع رسانی

en: Owner Notification
fa_IR: اطلاع رسانی صاحبین

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: پیام صاحبین برای این صفحه کمپین شخصی تنظیم نشده است. اگر به کمک احتیاج داشتید لطفا با مدیر سایت تماس حاصل نمایید.

en: Owner chooses whether to receive notifications
fa_IR: مالکین انتخاب کردند که هشدارها را دریافت کنند یا خیر.

en: PAYMENT ADVICE
fa_IR: اعلامیه پرداخت

en: PCP Block
fa_IR: pcp بسته شده

en: PCP Block ID
fa_IR: شناسه بسته شده PCP

en: PCP Page Type
fa_IR: نوع صفحه PCP

en: PCP Status
fa_IR: وضعیت PCP

en: PCP owner notifications
fa_IR: اطلاع رسانی صاحبین PCP

en: PCPs
fa_IR: PCP ها

en: PDF Format Option Group not found in database.
fa_IR: قالب قابل چاپ در بانک داده های آپشن گروپ پیدا نشد

en: PDF Invoice
fa_IR: PDF فاکتور

en: PDF Page Format
fa_IR: فرمت/قالب صفحه PDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
fa_IR: قالب قابل چاپ در بانک داده ها پیدا نشد

en: PDF Receipts
fa_IR: رسید به صورت PDF

en: PDF letter - print for participants
fa_IR: نویسۀ pdf-چاپ برای شرکت کنندگان

en: PHP Configuration
fa_IR: تنظیمات PHP

en: PHP Out-of-Date
fa_IR: PHP به روز نیست

en: PHP Up-to-Date
fa_IR: PHP به روز است

en: PHP class name
fa_IR: نام کلاس پی اچ پی

en: Pad inside each label.
fa_IR: پر کردن فضاهای خالی داخل هر برچسب

en: Page %1 of %2
fa_IR: صفحه  %1 از %2

en: Page Arguments
fa_IR: استدلال ها در صفحه

en: Page Break
fa_IR: تفکیک صفحه

en: Page Callback
fa_IR: پاسخ به تماس در صفحه

en: Page Deleted
fa_IR: صفحه حذف شد

en: Page Disabled
fa_IR: صفحه غیرفعال شد

en: Page Enabled
fa_IR: صفحه فعال شد

en: Page Format
fa_IR: قالب صفحه

en: Page Text
fa_IR: صفحه متن

en: Page Type
fa_IR: نوع صفحه

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
fa_IR: شکل صفحه برای استفاده زمانیکه فایل پی دی اف درست میکنیداز این الگو اسنفاده کنید

en: Page title for registration Thank-you screen.
fa_IR: عنوان صفحه برای صفحۀ تشکر هنگام ثبت.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
fa_IR: عنوان صفحه برای صفحه نمایش که بررسی ها و تأیید اطلاعات ثبت در آنجا قرار می گیرد.

en: Pager
fa_IR: پیجر

en: Paid
fa_IR: پرداختی

en: Paid Amount
fa_IR: مقدار پرداخت شده

en: Paid Date
fa_IR: تاريخ پرداخت شده

en: Paid Event
fa_IR: رویداد پرداخت شده

en: Pali
fa_IR: پالی

en: Panjabi, Punjabi
fa_IR: پنجابی

en: Paper Size
fa_IR: سایز کاغذ

en: Paper Size Option Group not found in database.
fa_IR: سایز کاغذ در بانک داده های آپشن گروپ پیدا نشد

en: Paper Size does not fit in database.
fa_IR: سایز کاغذ با بانک داده ها سازگار نیست

en: Parameter
fa_IR: پارامتر

en: Parameter Name
fa_IR: نام پارامتر

en: Parameter Value
fa_IR: مقدار پارامتر

en: Parent Activity ID
fa_IR: منبع شناسه فعالیت

en: Parent Campaign
fa_IR: کمپین والد

en: Parent Event
fa_IR: رویداد منبع

en: Parent Event ID
fa_IR: شناسۀ رویداد منبع

en: Parent Group
fa_IR: گروه والد

en: Parent Groups
fa_IR: گروه های والدین

en: Parent ID
fa_IR: شناسه والد

en: Parent Menu
fa_IR: گروه منشآ

en: Parent Section
fa_IR: بخش والدین

en: Parent Tag
fa_IR: برچسب سرشاخه

en: Parent of
fa_IR: والدین

en: Parent/child relationship.
fa_IR: رابطه والدین/فرزند

en: Parse error in extension: %1
fa_IR: خطای تجزیه در پسوند توسعه :٪ 1

en: Partial Payments Enabled
fa_IR: پرداخت های جزئی فعال گردید

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
fa_IR: همخوانی جزئی کلمات در صورتی که روی گزینه "جایگزینی دقیق" کلیک نکنید ، تغییر خواهد کرد. مثال: جایگزینی مشارکت » با" کمک های مالی" در صورتی امکان پذیر است که گزینه "جایگزینی دقیق"  فعال شده باشد.

en: Partially paid
fa_IR: نیمه پرداخت

en: Participant
fa_IR: شرکت کننده

en: Participant %1
fa_IR: شرکت کننده 1%

en: Participant 1
fa_IR: شرکت کنندۀ1

en: Participant Confirmation
fa_IR: تأیید شرکت کننده

en: Participant Count
fa_IR: تعداد شرکت کننده ها

en: Participant Count must be greater than zero.
fa_IR: تعداد شرکت کننده ها باید از صفر بیشتر باشد

en: Participant Count should be a positive number
fa_IR: تعداد شرکت کننده ها باید عدد مثبتی باشد

en: Participant E-mail
fa_IR: ایمیل شرکت کنندگان

en: Participant Fee
fa_IR: دست مزد شرکت کننده

en: Participant ID
fa_IR: هویت شرکت کننده

en: Participant Information
fa_IR: اطلاعات شرکت کننده

en: Participant Information - Participant %1
fa_IR: اطلاعات شرکت کننده-شرکت کننده 1%

en: Participant Limit
fa_IR: محدودیت شرکت کننده

en: Participant Listing
fa_IR: لیست شرکت کننده ها

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
fa_IR: لیست شزکت کننده برای این رویداد فعال نشده است.شما می توانید آن را فعال کنید از

en: Participant Name
fa_IR: نام شرکت کننده

en: Participant Name or Email
fa_IR: نام یا ایمیل شرکت کننده

en: Participant Role
fa_IR: وظیفه شرکت کنندگان

en: Participant Role Id
fa_IR: شناسۀ نقش شرکت کننده

en: Participant Source
fa_IR: منبع شرکت کننده

en: Participant Status
fa_IR: وضعیت دریافت کننده

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
fa_IR: وضعیت شرکت کننده(مثال:ثبت شده،رسیدگی شده،لغو شده و...)

en: Participant Status Class
fa_IR: طبقه بندی وضعیت شرکت کننده

en: Participant Status Counts?
fa_IR: شمارش وضعیت شرکت کنندگان؟

en: Participant Status Id
fa_IR: شناسۀ وضعیت شرکت کننده

en: Participant Status Is Reserved?>
fa_IR: وضعیت شرکت کننده حفظ شده است؟

en: Participant Status Label
fa_IR: برچسب وضعیت شرکت کننده

en: Participant Status Type ID
fa_IR: شناسۀ نوع وضعیت شرکت کننده

en: Participant Status Visibility
fa_IR: دیدن وضعیت شرکت کننده

en: Participant Status is Active
fa_IR: وضعیت شرکت کننده فعال است

en: Participant Total
fa_IR: جمع شرکت کنندگان

en: Participant count can not be greater than max participants.
fa_IR: تعداد شرکت کننده نباید از حد اکثر آن بیشتر باشد

en: Participant import data MUST include the following columns:
fa_IR: داده های وارد شدۀ شرکت کننده باید شامل این ستون ها شوند:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
fa_IR: فایل های وارد شدۀ شرکت کننده باید شامل داده هایی باشد که شرکت کننده را با گزارش های مخاطب در پایگاه داده های CiviCRM شما منطبق می کند.این "انطباق" می تواند به راه های گوناگونی راه اندازی شود:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
fa_IR: وارد کردن شرکت کننده نیازمند وجود داشتن او چه خانگی چه سازمانی،بعنوان مخاطب در پایگاه داده های CiviCRM شماست.اگر شما نیاز به وارد کردن اطلاعات شرکت کننده برای گزارش های مخاطبینی که هنوز به CiviCRM اضافه نشده اند دارید،شما در دو مرحله این کار را انجام می دهید.ابتدا،"وارد کردن مخاطبین" را انتخاب می کنید برای اضافه کردن به گزارش های مخاطب.درصورت امکان،از یک "شناسۀ خارجی" جدید برای هر مخاطب ایجاد کنید که بعداً می توانید از آن برای تطبیق با اطلاعات شرکت کننده استفاده کنید مثل گزارش رویداد به گزارش مخاطب مشابه.سپس،به این صفحه بازگشته و گزارش های شرکت کننده را وارد کنید.

en: Participant is %1
fa_IR: شرکت کننده 1% می باشد

en: Participant is Pay Later?
fa_IR: شرکت کننده بعداً پرداخت است؟

en: Participant is a Test?
fa_IR: شرکت کننده معیار است؟

en: Participant list Count Report
fa_IR: گزارش لیست تعداد شرکت کنندگان

en: Participant listing code file cannot be '%1'
fa_IR: فایل کد شرکت کننده در لیست نمی تواند یک درصد باشد

en: Participant listing links.
fa_IR: لینک های فهرست شرکت کنندگان

en: Participant listings.
fa_IR: لیست شرکت کننده ها

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
fa_IR: وضعیت شرکت کننده یک درصد به روزرسانی شده است.ایمیل به دو درصد ارسال شده است

en: Participant's Contact ID
fa_IR: شناسه تماس شرکت کنندگان

en: Participant's Name
fa_IR: نام شرکت کننده ها

en: Participants
fa_IR: شرکت کنندگان

en: Participants (Event Name)
fa_IR: مشارکت کنندگان (نام رویداد)

en: Participants (Event Type)
fa_IR: مشارکت کنندگان (نوع رویداد)

en: Participants (Role)
fa_IR: مشارکت کنندگان (نقش)

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fa_IR: شرکت در این رویداد به تأیید نیاز دارد.تقاضای ثبت نام خود را اینجا قرار دهید.به محض تأیید،شما ایمیلی دریافت خواهید کرد با لینک صفحه وبی که فرآیند ثبت نام را در آنجا تکمیل کردید.

en: Partner of
fa_IR: یار و شریک

en: Partner relationship.
fa_IR: رابطه ی شراکتی

en: Party Reg
fa_IR: حزب شماره ثبت

en: Pashto, Pushto
fa_IR: پشتو

en: Password
fa_IR: گذرواژه

en: Password Label
fa_IR: برچسب رمز عبور

en: Password and Confirm Password values are not the same.
fa_IR: تکرار رمزعبور یکسان نیست.

en: Password is not set for this payment processor
fa_IR: گذرواژه برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fa_IR: رمز عبور در بخش تنظیمات CiviCRM؛ تنظیمات سیستم، پردازنده های پرداخت تنظیم نشده است.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
fa_IR: رمز عبور برای استفاده هنگام نظر سنجی برای (آی ام ای پی و پی او پی3)

en: Past Campaigns
fa_IR: کمپین قبلی

en: Past Due
fa_IR: گذشته از موعد مقرر

en: Past Groups
fa_IR: گروه های گذشته

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
fa_IR: دکمه عمل را در قسمت URL قرار دهید و Insert (یا Update) را کلیک کنید.

en: Path
fa_IR: مسیر

en: Path Variables
fa_IR: متغیرهای مسیر

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
fa_IR: مسیری که در آن  پسوندهای توسعه  CiviCRM ذخیره می شوند.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
fa_IR: مسیری که در آن اسناد و تصاویر که ضمیمه سوابق مخاطب هستند، ذخیره می شود (به عنوان مثال عکس های مخاطبین، رزومه ها، قراردادها، و غیره). این ضمایم با استفاده از  فیلدهای سفارشی نوع 'فایل'  تعریف شده اند.

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
fa_IR: مسیری که در آن  کد پی اچ پی فایل های سایت  در صورت وجود  ذخیره می شود. .در صورت تنظیم، این دایرکتوری اول جستجو می شود .

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
fa_IR: مسیری که در آن قالب/ تمپلت های خاص سایت در صورت وجود ذخیره می شوند.در صورت تنظیم، این دایرکتوری اول جستجو می شود . کد سفارشی جاوا اسکریپت را می توان با ایجاد فایل هایی با نام templateFile.extra.tpl به قالب/تمپلت اضافه کرد.

en: Pattern
fa_IR: طرح

en: Paused
fa_IR: متوقف

en: Pay Later
fa_IR: پرداخت در اینده

en: Pay Later Allowed
fa_IR: مجاز به بعداً پرداخت

en: Pay Later Instructions
fa_IR: دستور العمل پرداخت در آینده

en: Pay Later Label
fa_IR: برچسب بعداً پرداخت

en: Pay Later Receipt
fa_IR: رسید پرداخت در آینده

en: Pay Later Receipt Text
fa_IR: متن رسید بعداً پرداخت

en: Pay Later Text
fa_IR: متن پرداخت در آینده

en: Pay Later?
fa_IR: بعدا پرداخت شود؟

en: Pay Method
fa_IR: روش پرداخت

en: Pay Now
fa_IR: هم اکنون پرداخت کنید

en: Pay later label
fa_IR: برچسب پرداخت در اینده

en: Pay later option
fa_IR: گزینه پرداخت در اینده

en: Pay with Credit Card
fa_IR: پرداخت با کارت اعتباری

en: PayJunction
fa_IR: سرویس تجاری payjunction

en: PayPal - Express
fa_IR: پرداخت_سفارشی

en: PayPal - Website Payments Pro
fa_IR: نام یک کارت اعتباری است.سایت پرداخت پیشرفته

en: PayPal - Website Payments Standard
fa_IR: نام یک کارت اعتباری است.سایت پرداخت استاندارد

en: Payment
fa_IR: پرداخت

en: Payment %1
fa_IR: پرداخت 1%

en: Payment Amount
fa_IR: مبلغ قابل پرداخت

en: Payment Amount (most recent)
fa_IR: میزان پرداخت (آخرین)

en: Payment Date
fa_IR: تاريخ پرداخت

en: Payment Details
fa_IR: جزئیات پرداخت

en: Payment Due
fa_IR: بدهي پرداخت

en: Payment From
fa_IR: فرم پرداخت

en: Payment ID
fa_IR: شناسه پرداخت

en: Payment Information
fa_IR: اطلاعات پرداخت

en: Payment Instrument
fa_IR: ابزارهای پرداخت

en: Payment Key
fa_IR: کلید پرداخت

en: Payment Method
fa_IR: شیوه پرداخت

en: Payment Method is a required field.
fa_IR: روش پرداخت یک فیلد اجباری است.

en: Payment Method should be Check when a check number is entered for a contribution.
fa_IR:  وقتی که یک شما ره چک برای مشارکت وارد شد، نحوه پرداخت باید بررسی شود.

en: Payment Method:
fa_IR: شیوه/روش پرداخت:

en: Payment Methods
fa_IR: روش های پرداخت

en: Payment Options
fa_IR: روش‌های پرداخت

en: Payment Processor
fa_IR: پردازشگر پرداخت

en: Payment Processor Account
fa_IR: حساب پردازش پرداخت

en: Payment Processor Deleted.
fa_IR: پردازنده پرداخت حذف شده است.

en: Payment Processor Error
fa_IR: خطای پردازشگر پرداخت

en: Payment Processor Error message
fa_IR: پیام خطای فرآیند پرداخت

en: Payment Processor Error message :
fa_IR: پیغام خطا در پرداخت :

en: Payment Processor Title
fa_IR: عنوان فرآیند پرداخت

en: Payment Processor Type ID
fa_IR: شناسه ی نوع/گونه فرآیند پرداخت

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
fa_IR: تنظیمات پردازنده پرداخت برای همه پردازنده های پرداختی که می توانند در نصب و راه اندازی CiviCRM استفاده شوند.

en: Payment Processor is a required field.
fa_IR: پردازشگر پرداخت یک زمینه لازم است.

en: Payment Reminders
fa_IR: تذكرات پرداخت

en: Payment Schedule
fa_IR: برنامه ي زمان بندي پرداختي

en: Payment Start
fa_IR: اغاز پرداخت

en: Payment Status
fa_IR: وضعیت پرداخت

en: Payment Token ID
fa_IR: شناسه توکن پرداخت

en: Payment Type
fa_IR: نوع پرداخت

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
fa_IR: میزان پرداخت از میزان بدهی کمتر است.وضعیت شرکت کنندۀ موردنظر "نیمه پرداخت" است.مطمئنید می خواهید وضعیت شرکت کننده را به 1% تغییر دهید؟برای ادامه OK و برای تغییر اطلاعات Cancel را بزنید.

en: Payment approval failed with message :
fa_IR: تایید پرداخت با پیام زیر با شکست مواجه شد:

en: Payment failed at payment processor
fa_IR: پرداخت در پردازشگر پرداخت با موفقیت انجام نشد

en: Payment processor %1 has been saved.
fa_IR: پردازنده پرداخت٪ 1 ذخیره شده است.

en: Payment processor is not set for this page
fa_IR: عملیات پرداخت برای این صفحه تنظیم نشده است

en: Payment processor overview
fa_IR: مروری بر پردازشگر پرداخت

en: Payments
fa_IR: پرداخت ها

en: Payments Date From
fa_IR: تاریخ شروع پرداخت از

en: Payments Received
fa_IR: پرداخت هاي دريافت شده

en: Payments Start
fa_IR: شروع پرداخت

en: Payments are due on day %1 of the %2.
fa_IR: مهلت پرداخت ها از روز ... ميباشد 1% 2%

en: Payments are due on the
fa_IR: پرداخت ها بر اساس

en: Pending
fa_IR: معطل

en: Pending (by %1)
fa_IR: انتظار (توسط٪ 1)

en: Pending (incomplete transaction)
fa_IR: معلق(انتقال کامل نیست)

en: Pending (pay later)
fa_IR: معلق(بعدا پرداخت می گردد)

en: Pending Subscriptions
fa_IR: معلق بودن توافق ها

en: Pending and Inactive Memberships
fa_IR: عضویت های غیرفعال و معلق

en: Pending from approval
fa_IR: در انتظار تایید از

en: Pending from waitlist
fa_IR: در انتظار از لیست انتظار

en: Pending in cart
fa_IR: در انتظار در سبد

en: Pending participant expiration (hours)
fa_IR: تاریخ انقضاء شرکت کنندۀ معلق

en: Pending refund
fa_IR: در انتظار بازپرداخت

en: People can register for this event starting on
fa_IR: مردم میتوانند شروع به ثبت برای این رویداد کنند

en: Percentage Change
fa_IR: تغيير درصد

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
fa_IR: تمام موارد را در مرکز مدیریت سامانه مدیریت ارتباط با مشتری مدیریت کن و مخاطبین را وارد کن

en: Performance
fa_IR: نمایش، اجرا

en: Period
fa_IR: دوره

en: Period Type
fa_IR: نوع دوره

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
fa_IR: نوع دوره باید زمانی که مدت واحد یک روز است ، به کار گرفته شود.

en: Permanently Delete Contact
fa_IR: مخاطب را دائم حذف کنید

en: Permission Denied
fa_IR: اجازه صادر نشد

en: Permission Error
fa_IR: خطای دسترسی

en: Permission Operator
fa_IR: اپراتور جواز ورود

en: Permissions
fa_IR: جواز

en: Permissions for Anonymous Users
fa_IR: مجوز برای کاربر مهمان

en: Permissions: Details
fa_IR: مجوزها:جزییات

en: Permissions: Summary
fa_IR: مجوزها: خلاصه

en: Persian (Iran)
fa_IR: پارسی(ایران)

en: Personal Campaign Page
fa_IR: صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Contribution Information
fa_IR: اطلاعات مشارکت صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Honor Roll
fa_IR: صفحه کمپین شخصی بهترین دانشجویان

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
fa_IR: صفحه کمپین شخصی دانشجویان ؟

en: Personal Campaign Page ID
fa_IR: شناسه صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Nickname
fa_IR: نام مستعار صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Notification
fa_IR: اعلان صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Owner Notification
fa_IR: اعلان صاحب صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page Personal Note
fa_IR: صفحات کمپین خصوصی یاداشت شخصی

en: Personal Campaign Page Report
fa_IR: کمپین شخصی صفحه گزارش

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
fa_IR: تنظیمات صفحه کمپین شخصی(1%)

en: Personal Campaign Page Status
fa_IR: وضعیت صفحه کمپین شخصی

en: Personal Campaign Page?
fa_IR: صفحه ستاد شخصی؟

en: Personal Campaign Pages
fa_IR: صفحات کمپین شخصی

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
fa_IR: صفحات کمپین شخصی(PCPs) به اعضا اجازه ساخت صفحه جمع اوری کمک های مالی برای سازمانتان را می دهد. به این معنی که یک اعطا کننده، بعد از کمک به سازمانتان، می تواند برای ساخت صفحه ای با عکس ها، متن، واطلاعات شخصی خودش انتخاب شود.سپس می تواند لینکی به صفحه دوستانش بفرستد وتقاضای پشتیبانی برای سازمانتان کند. این یکی از قوی ترین راه ها برای سریع وگسترده پخش کردن پیام درمورد کمپین تان است.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
fa_IR: صفحه کمپین شخصی-هشدار مدیر

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
fa_IR: صفحه شخصی کمپین - هشدار از طریق مالک

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
fa_IR: صفحه کمپین شخصی - هشدار تغییر حالت پشتیبان

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
fa_IR: صفحه کمپین شخصی - خوش آمد گویی پشتیبان

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحات کمپین شخصی درحال حاضر برای این صفحه مشارکت غیرفعال شده است. هرچند که هنوز میتوانید کمپین را اینجا حمایت کنید.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
fa_IR: صفحات کمپین شخصی موسسانی که قدرت ارتقااین رویداد یا تلاش جمع اوری پول را داند برایتان فراهم میکند.وقتی که صفحات کمپین شخصی فعال شود، اعضا بعد از ثبت نام برای این رویداد لینکی  را خواهند دید که ان ها را دعوت به ساخت صفحه خودشان برای ارتقا این رویداد میکنند.( یا ارتقا صفحه مشارکت انلاین). هزینه های ثبت رویداد(یا مشارکت) افرادی که وارد صفحه کمپین شخصی شده اند ب عنوان "اعتبارات نرم" برای حامیانی که ان صفحه کمپین را ساخته اند ثبت می شود.

en: Personal Campaign Preview
fa_IR: پیش نمایش کمپین شخصی

en: Personal Campaign Title
fa_IR: عنوان کمپین شخصی

en: Personal Campaigns
fa_IR: کمپین های شخصی

en: Personal Contribution Link
fa_IR: لینک مشارکت  شخصی

en: Personal Note
fa_IR: توضیح شخصی

en: Personal Note (for Honor Roll)
fa_IR: یادداشت شخصی ( برای لیست افتخار افرینان)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
fa_IR: مشارکت کننده پیام شخصی ای را برای نشان دادن در لیست برتران ارائه داده است.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
fa_IR: محتوا و ظاهر صفحه جمع اوری پول را در اینجا شخصی سازی کنید. شما می توانید در هر زمانی به این صفحه باز گردید و تغییراتی را ایجاد کنید.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
fa_IR: محتوا و ظاهر صفحه کمپین خصوصیتان را در اینجا شخصی سازی کنید. شما میتوانید در هرزمانی به این صفحه بازگردید و تغییراتی را ایجاد کنید.

en: Personalized email blasts and newsletters.
fa_IR: ارسال تعداد زیادی  ایمیل  شخصی و خبرنامه.

en: Petition
fa_IR: دادخواست

en: Petition - need verification
fa_IR: درخواست - نازمند تایید اعتبار

en: Petition - signature added
fa_IR: درخواست - امضا اضافه شد

en: Petition Dashboard
fa_IR: داشبورد عریضه

en: Petition ID
fa_IR: شناسه دادخواست

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
fa_IR: شناسه دادخواست و/یا شناسه فعالیت از نوع مثبت نیست.

en: Petition Signature
fa_IR:  امضاهای دادخواست

en: Petition Signers Group
fa_IR:  گروه  امضا کنندگان درخواست

en: Petition Title
fa_IR: عنوان عریضه

en: Petition Type
fa_IR: نوع دادخواست

en: Petition Type ID
fa_IR: شناسه نوع دادخواست

en: Petition has been saved.
fa_IR: عریضه ذخیره شد.

en: Petitions
fa_IR: دادخواست ها

en: Phone
fa_IR: تلفن

en: Phone (Contact A)
fa_IR: شماره تلفن(مخاطب A)

en: Phone (Contact B)
fa_IR: شماره تلفن(مخاطب B)

en: Phone (Main)
fa_IR: تلفن(اصلی)

en: Phone (called) Number
fa_IR: شماره (تماس گیرنده)تلفن

en: Phone 2
fa_IR: شماره تلفن 2

en: Phone Call
fa_IR: تماس تلفنی

en: Phone Ext (Contact A)
fa_IR: شماره تلفن اضافی(مخاطبA)

en: Phone Ext (Contact B)
fa_IR: شماره تلفن اضافی(مخاطبB)

en: Phone Extension
fa_IR: داخلی های خط

en: Phone ID
fa_IR: شناسه تلفن

en: Phone Location
fa_IR: موقعیت مکانی تلفن

en: Phone No
fa_IR: شماره تلفن

en: Phone Number
fa_IR: شماره تلفن

en: Phone Numeric
fa_IR: تلفن عددی

en: Phone Type
fa_IR: نوع تلفن

en: Phone and Email
fa_IR: تلفن و ایمیل

en: Phone and Extension
fa_IR: شماره تلفن و سایر اطلاعات

en: Phone number contains
fa_IR: شماره تلفن شامل

en: Phone type
fa_IR: نوع تلفن

en: PhoneBank
fa_IR: تلفن بانک

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
fa_IR: یک مبلغ مازاد را انتخاب کنید تا به این صفحه مشارکت ان را شامل شود. از <a href='%1'>مدیریت مبالغ مازاد</a> استفاده کنید تا گزینه های مبلغ مازاد بیشتری را روی سایتتان ایجاد یا فعال کنید.

en: Pie
fa_IR: گرد

en: Pie Chart
fa_IR: نمودار مدور

en: Place of residence
fa_IR: محل اقامت

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
fa_IR: کلید بیسیم 'بدون سپاسگزاری' را قبل یا بعد لیست مبالغ مازاد پیشنهاد شده در این صفحه قرار دهید.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
fa_IR: نشانگر خود را در جعبه پیام قرار دهید، جایی که می خواهید علامت را وارد کنید.سپس روی & quot؛ افزودن توالی ها & quot؛ کلیک کنید; در گوشه سمت راست بالای کادر  لینک پیام برای مشاهده لیستی از نشانه های موجود است. با کلیک کردن بر روی نام دلخواه دلخواه در لیست، علامت را وارد کنید (برای مثال، کلیک کنید & quot؛ نام و نام خانوادگی & quot؛).

en: Plain Text
fa_IR: متن خالص

en: Plain-Text Format
fa_IR: فرمت متن ساده

en: Plaintext mailing message
fa_IR: متن پیام های پستی

en: Planned
fa_IR: برنامه ریزی شده

en: Please Enter the value for Original Word
fa_IR: لطفا مقدار را  برای کلمه اصلی وارد کنید.

en: Please Enter the value for Replacement Word
fa_IR: لطفا مقدار/ارزش مورد نظر را برای جایگزینی کلمه وارد کنید.

en: Please Select a Soft Credit Type
fa_IR: لطفا نوع اعتبار بانکی را انتخاب نمایید

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
fa_IR: لطفا آدرس ایمیل دوست خود را وارد کنید

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
fa_IR: لطفاً گزارشی به آدرس ایمیل اضافه کنید اگر "ارسال ایمیل تأیید؟" انتخاب شده است

en: Please assign this permission to a Role.
fa_IR: لطفا این نقش را فعال سازید

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
fa_IR: لطفا صندوق دریافت ایمیل های خود را برای تایید ایمیل چک کنید. اگر پیدا نکردیدبررسی کنید که ایا در چوشه اسپم شما هست یا خیر.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
fa_IR: لطفا آدرس دیگری را  به عنوان آدرس اولیه پیش از تغییر این یکی انتخاب کنید

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
fa_IR: لطفا امتیاز خود را پاک کنید اگر از اپراتور 1% می خواهید استفاده کنید

en: Please configure a <a href="%1">default mailbox</a> for CiviMail.
fa_IR:  لطفا یک صندوق پستی پیش فرض را برای CiviMail پیکربندی کنید.

en: Please contact our site administrator for more information
fa_IR: لطفا بامدیر سایتمان برای اطلاعات بیشتر تماس برقرار کنید

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
fa_IR: لطفا در ... با ما ارتباط برقرار كنيد. سوالات خود و يا اصلاحات برنامه ي پرداختي خود را به ادرس ... ايميل كنيد. 1% 2%

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
fa_IR: لطفاً با ما،در 1% در تماس باشید یا اگر سؤالی دارید یا می خواهید در مورد تثبیت ثبت نام خود برای این رویداد بدانیدبه 2% ایمیل ارسال کنید.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
fa_IR: لطفاً با ما در 1% در ارتباط باشید یا در صورت سؤال به 2% ایمیل دهید.

en: Please correct errors before previewing.
fa_IR: لطفا قبل از پیش نمایش خطاها را اصلاح کنید.

en: Please correct errors before saving.
fa_IR: لطفا پیش از ذخیره، خطاها را اصلاح نمایید.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
fa_IR: لطفا خطاهای موجود در فیلد زیرین را اصلاح کنید

en: Please define the custom translation function first.
fa_IR: لطفا ابتدا عملکرد ترجمه سفارشی را تعریف کنید.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
fa_IR: لطفا پارامتر هویت را شامل نکنید (هویت همیشه مخاطب است)

en: Please do not pay on this advice. Deduct the amount of this Credit Note from your next payment to us
fa_IR: خواهشمندیم که با توجه به این حواله پیش پرداخت، پرداختی انجام ندهید. میزان این برگ بدهی را از پرداخت بعدی خود به ما کسر نمایید.

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
fa_IR: لطفا گزینه «گروه­بندی بر اساس» ‘تاریخ فعالیت’ را با «گروه­بندی بر اساس» ‘مخاطب’ انتخاب نکنید

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
fa_IR: لطفا هیچ کدام از پوشه های مخاطبین را با گروهبندی بر اساس تاریخ فعالیت انتخاب نکنید

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
fa_IR: لطفا بیشتر از یک عضویت مرتبط با این سازمان را انتخاب نکنید

en: Please do not use '/' in Event Title.
fa_IR: لطفاً از '/' در عنوان رویداد استفاده نکنید.

en: Please do not use '/' in Title
fa_IR: لطفا از '/' در عنوان استفاده نکنید

en: Please enable 'Include Case Activities' to filter with Case Activity types.
fa_IR: لطفا گزینه "در نظر گرفتن فعالیت های پرونده "را برای فیلتر کردن با انواع فعالیت پرونده فعال کنید

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
fa_IR: لطفا مقدار مشارکت بخش مورداستفاده این گزینه را ممکن سازید.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
fa_IR: لطفا اطمینان حاصل کنید که دست کم یک گروه مخاطب پشتیبانی شده است

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
fa_IR: لطفا از وجود تماس سامانه CiviCRM مطمئن شوید

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
fa_IR: لطفا اگر  می خواهید  یک مقدار پیش فرضتنظیم کنید، 1 را (برای بله) یا 0 را  (برای خیر) وارد کنید .

en: Please enter 1 or 0 as value.
fa_IR: لطفا 1 یا 0 را به عنوان مقدار وارد کنید

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
fa_IR: لطفاً ایمیل تأیید را مطابق آدرس ایمیل وارد کنید.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
fa_IR: لطفاً ایمیل تأیید را مطابق نام وارد کنید.

en: Please enter a <a href="%1">default FROM Email Address</a> (for system-generated emails).
fa_IR: لطفا از پیام پیش فرضی وارد کنید

en: Please enter a Contribution Amount.
fa_IR: لطفا مقدار مشارکت را وارد کنید.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
fa_IR: لطفا یک یک روز ثابت را برای شروع دوره ی

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
fa_IR: لطفاً یک عنوان برای صفحۀ تأیید ثبت نام وارد کنید

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
fa_IR: لطفاً یک عنوان برای صفحۀ سپاسگزاری ثبت،وارد کنید

en: Please enter a Username to create an account.
fa_IR: لطفا نام کاربری خود را وارد کنید و یک حساب کاربری بسازید

en: Please enter a duration interval.
fa_IR: لطفا مدت وقفه را وارد کنید.

en: Please enter a label for at least one fee level.
fa_IR: لطفاً یک برچسب برای حداقل یک سطح پرداخت وارد کنید.

en: Please enter a membership type name.
fa_IR: لطفا نام یک نوع عضویت را انتخاب کنید.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
fa_IR: لطفا یک مبلغ را برای حداقل مقدار مشارکت وارد کنید.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
fa_IR: لطفا یک مبلغ را برای حداقل هزینه وارد کنید.

en: Please enter a monetary value for this field.
fa_IR: لطفا یک ارزش مالی برای این فیلد انتخاب کنید

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
fa_IR: لطفا یک نام را به لیست افتخارافرینان وارد کنید، یا 'مشارکت بی نام ' را انتخاب کنید

en: Please enter a number
fa_IR: لطفا يك شماره وارد كنيد

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
fa_IR: لطفا دفعات تكرار را در (هر 3 ماه) وارد نماييد

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
fa_IR: لطفا یک عدد را وارد کنید برای نشان دادن این که مایلید هر چند وقت یک بار مشارکت شما تکرار شود ( برای مثال: هر 3 ماه ) .

en: Please enter a password.
fa_IR: لطفا یک رمزعبور وارد کنید.

en: Please enter a positive integer
fa_IR: لطفا یک مقدار مثبت وارد کنید

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
fa_IR: لطفا وضعیتی که که در وضعیت عضویت فعال موجود نیست را وارد کنید

en: Please enter a time.
fa_IR: لطفا یک زمان را انتخاب کنید

en: Please enter a valid %1
fa_IR: لطفا مقدار%1 را وارد کنید

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
fa_IR: لطفا یک شماره شناسایی معتبر بانک (مقدار آن نباید شامل کاراکتر های نقطه گذاری باشد) را وارد کنید.

en: Please enter a valid Card Number
fa_IR: لطفا شماره کارت معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid Card Verification Number
fa_IR: لطفا شماره تایید اعتبار معتبر وارد نمایید

en: Please enter a valid Max Participants.
fa_IR: لطفا تعداد حداکثری شرکت کننده ها را وارد کنید

en: Please enter a valid No. of reminders.
fa_IR: لطفا یک عدد مجاز را برای تعداد یاداوری ها وارد کنید.

en: Please enter a valid Participants Count.
fa_IR: لطفا تعداد شرکت کننده ها را درست وارد کنید

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
fa_IR: لطفا یک فاصله زمانی مجاز را برای تعهدات پرداخت وارد کنید.

en: Please enter a valid URL.
fa_IR: یک آدرس معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid additional reminder day.
fa_IR: لطفا یک روز مجاز دیگر را هم برای یاداوری وارد کنید.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
fa_IR: لطفا مقدار معتبر را وارد کنید(اعداد و نشانه های مرتبط)

en: Please enter a valid amount for this field.
fa_IR: لطفا مقدار معتبری را برای فیلد واردکنید

en: Please enter a valid amount.
fa_IR: لطفا مقدار صحیح را وارد کنید

en: Please enter a valid credit card number.
fa_IR: لطفا شماره کارت اعتباری معتبری را وارد کنید

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
fa_IR: لطفا یک تاریخ معتبر وارد کنید(روز-ماه-سال)

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fa_IR: لطفا یک تاریخ معتبر به عنوان مقدار پیش فرض با استفاده از فرمت YYYY-MM-DD وارد کنید. مانند:  2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fa_IR: لطفا از یک تاریخ معتبر با استفاده از فرمت YYYY-MM-DDاستفاده کنید . مانند: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date.
fa_IR: لطفا یک تاریخ معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
fa_IR: لطفا یک نام اختصاصی معتبر برای این اکانت/حساب میل باکس/صندوق پست وارد نمایید (پس از علامت @)

en: Please enter a valid email address.
fa_IR: لطفا آدرس ایمیل معتبر را وارد کنید

en: Please enter a valid fixed period rollover day
fa_IR: لطفا روز تعیین شده برای تمدید دوره معتبر را وارد نمایید

en: Please enter a valid fixed period start day
fa_IR: لطفا روز تعیین شده برای شروع دوره معتبر را وارد نمایید

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
fa_IR: لطفا روز تكرار داراي اعتبار را وارد كنيد. از 1 تا 31

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
fa_IR: لطفا روز داراي اعتبار را وارد كنيد. از1 تا 7

en: Please enter a valid integer value.
fa_IR: لطفا عدد صحیح معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid integer.
fa_IR: لطفا عدد صحیح معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid limit.
fa_IR: لطفا محدودیت معتبری وارد کنید.

en: Please enter a valid link.
fa_IR: لطفا لینک معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
fa_IR: لطفا یک لیست معتبر از  آدرسهای ایمیلی که با ویرگول جدا شده اند را وارد نمایید.

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
fa_IR: لطفا یک مبلغ مجاز را برای مقدار هزینه وارد کنید.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
fa_IR: لطفا یک  مبلغ مجاز را برای مقدار غیرقابل کسر وارد کنید.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
fa_IR: لطفا مقدار پول معتبر/قابل قبول (به عنوان مثال٪ 1) را وارد کنید.

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
fa_IR: لطفاً در این فیلد،مقدار پول معتبر وارد کنید(برای مثال 1%)

en: Please enter a valid money value.
fa_IR: لطفا  ارزش معتبری برای مقدار پول وارد کنید

en: Please enter a valid number of installments.
fa_IR: لطفا تعداد صحيح اقساط را وارد نماييد

en: Please enter a valid number of pledge installments.
fa_IR: لطفا یک عدد مجاز را برای پرداخت های متعهد وارد کنید.

en: Please enter a valid number.
fa_IR: لطفا عدد معتبر وارد کنید

en: Please enter a valid payment due day.
fa_IR: لطفا روز معتبر زمان پرداخت را وارد نماييد

en: Please enter a valid phone number.
fa_IR: لطفا یک شماره تلفن مجاز را وارد کنید.

en: Please enter a valid reminder day.
fa_IR: لطفا یک روز مجاز برای یاداوری را وارد کنید.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
fa_IR: لطفا مقدار معتبری برای کد امنیتی کارت خود استفاده کنید. معمولا 3-4 رقم آخر امضای کارت است

en: Please enter a valid value.
fa_IR: لطفا یک مقدار معتبر وارد کنید

en: Please enter a value with a valid extension.
fa_IR: مقدار درست را با پسوند معتبر وارد کنید

en: Please enter a value.
fa_IR: لطفا یک مقدار وارد کنید.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
fa_IR: لطفاً برای تعداد افراد اضافی عدد کامل را وارد کنید.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
fa_IR: لطفاً برای تعداد دوره های تمدید عدد کامل را وارد کنید.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
fa_IR: لطفاً مبلغ را برای حداقل یک سطح پرداخت وارد کنید.

en: Please enter an integer for the number of terms.
fa_IR: لطفا یک عدد را به عنوان شماره قوانین وارد کنید.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
fa_IR: لطفا اطلاعات حداقل یک دوست خودرا وارد نماییدیا اگر در این زمان نمی خواهید پیام بفرستید گزینه کنسل را انتخاب کنید

en: Please enter correct Data (in valid format).
fa_IR: لطفا داده درست را وارد کنید(فرمت معتبر)

en: Please enter integer value for weight
fa_IR: لطفا یک عدد صحیح را برای مقدار وزن وارد کنید

en: Please enter number.
fa_IR: لطفا شماره را وارد كنيد

en: Please enter only digits.
fa_IR: لطفا فقط عدد وارد کنید

en: Please enter positive number
fa_IR: لطفا عدد مثبت وارد کنید

en: Please enter positive number as a distance
fa_IR: لطفا عدد مثبت را برای مسافت ارد کنید

en: Please enter the Actual Cost of Product.
fa_IR: لطفا قیمت واقعی محصول را وارد کنید.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
fa_IR: لطفا قاصله زمانی دوره های تعهد پرداخت اشتراک یا خدمات وارد کنید.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
fa_IR: لطفا واحد دوره را برای تعهد پرداخت اشتراک یا خدمات وارد کنید.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
fa_IR: لطفا فاصله زمانی های تکرار را برای تعهد پرداخت اشتراک یا خدمات وارد کنید.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
fa_IR: لطفا واحد تکرار را برای تعهد پرداخت اشتراک یا خدمات وارد کنید.

en: Please enter the Market Value for this product.
fa_IR: لطفا قیمت بازاری این محصول را وارد کنید.

en: Please enter the Member Since.
fa_IR: لطفا زمان عضویت را وارد کنید

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
fa_IR: لطفاً دستوالعمل های بعداً پرداخت را وارد کنید تا برای کاربران شما نمایش داده شود.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
fa_IR: لطفاً گزینۀ بعداً پرداخت را سریعاً وارد کنید تا روی فرم ثبت نام نمایش داده شود.

en: Please enter the associated Financial Type
fa_IR: لطفاً نوع مالی وابسته را وارد کنید

en: Please enter the contribution amount label.
fa_IR: لطفا برچسب مقدار مشارکت را وارد کنید.

en: Please enter the contribution.
fa_IR: لطفا مشارکت را وارد کنید.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
fa_IR: لطفا مدت زمان را بر اساس دقیقه و به صورت عددی وارد کنید.(عدد)

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
fa_IR: لطفا شاخصه های نامزدی را به صورت عدد (فقط اعداد صحیح) وارد کنید

en: Please enter the fee label for the paid event.
fa_IR: لطفاً برچسب قیمت را برای رویداد پرداخت شده وارد کنید.

en: Please enter the financial Type.
fa_IR: لطفا یک نوع مالی را مشخص کنید.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
fa_IR: لطفا ساختاری را که قرار است وقتی مشارکت کننده گزینه 'پرداخت در اینده، را انتخاب میکند به او ارسال شود  را وارد کنید

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
fa_IR: لطفا نام سازمان یا موجودیتی که مالک این سامانه مدیریت ارتباط با مشتری هستند را واردکنید

en: Please enter the number of hours (as an integer).
fa_IR: لطفاً مدت زمان را وارد کنید(با عدد صحیح)

en: Please enter the operator.
fa_IR: لطفا کاربر را واردکنید

en: Please enter the same value again.
fa_IR: مقدار یکسان را دوباره وارد کنید

en: Please enter the soft credit amount.
fa_IR: لطفا میزان مبلغ دریافت شده از مشارکت های غیر مستقیم را وارد کنید.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
fa_IR: لطفا متنی را برای گزینه های'پرداخت در اینده' که روی فرم مشارکت نشان داده می شود ،وارد کنید.

en: Please enter the values correctly.
fa_IR: لطفا شمارها را دقیق واردکنید

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
fa_IR: لطفا 5 ادرس ایمیل را جهت دریافت پست وارد کنید.

en: Please enter valid Contact ID
fa_IR: لطفا شناسایی معتبر را وارد کنید

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
fa_IR: لطفا روز تعیین شده برای تمدید دوره معتبر را وارد نمایید

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
fa_IR: لطفا روز تعیین شده برای شروع دوره معتبر را وارد نمایید

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
fa_IR: لطفا مدت تكرار تعهد ضمانت را وارد كنيد

en: Please enter value for tax rate
fa_IR: لطفاً برای نرخ مالیاتی، مقدار/مبلغ را وارد نمایید

en: Please enter your friend's email address.
fa_IR: لطفا آدرس ایمیل دوست خود را وارد کنید

en: Please enter your friend's first name.
fa_IR: لطفا نام دوست خود را وارد نمائید

en: Please enter your friend's last name.
fa_IR: لطفا فامیل دوست خود را وارد نمائید

en: Please enter your organization's <a href="%1">name and primary address</a>.
fa_IR: لطفا

en: Please fix this field.
fa_IR: لطفا این فیلد را درست کنید

en: Please follow the proper format for From Email Address
fa_IR: لطفا قالب مناسب برای  آدرس ایمیل را دنبال کنید.

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fa_IR: لطفاً به صفحۀ اصلی ثبت بازگردید تا اطلاعات پرداخت را کامل کنید

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
fa_IR: لطفا مارا کمک کنید تا دوستان،همکاران و دنبال کنندگان شما با صفحه ما آشنا شوند

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
fa_IR: لطفاً گزارشی برای ثبت نام های آنلاین شرکت کننده های افزوده شده قرار دهیدکه شامل فیلد آدرس ایمیل و یا فیلد های نام و نام خانوادگی باشد.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
fa_IR: لطفاً گزارشی برای ثبت نام های آنلاین که شامل فیلد آدرس ایمیل هستند یا فیلدهای نام و نام خانوادگی قرار دهید.

en: Please login if you have an account on this site with the link
fa_IR: اگر شما از قبل حساب کاربری

en: Please mail your payment to
fa_IR: خواهشمند است پرداخت هاي خود به ... پست كنيد

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
fa_IR: لطفا با وارد کردن نام کامل مخاطب هدف، جستجوی خود را محدود کنید

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
fa_IR: لطفاً دقت کنید که گزینه های علامت دار یا انتخاب شده به شرکت کنندگانی که مشاهده شده اند فروخته شده است.

en: Please provide Text message.
fa_IR: لطفا متن پیام را تهیه کنید

en: Please provide a Template Name.
fa_IR: لطفا یک نام برای تمپلت وارد کنید.

en: Please provide a Text
fa_IR: لطفا یک متن ارائه کنید.

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
fa_IR: لطفا فرمت متن بدنه یا اچ دی ام ال را فراهم کنید

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
fa_IR: لطفا توجه داشته باشید که مجوز دروپال برای ثبت رویدادها کنترل CiviCRM را برای دسترسی به اطلاعات رویداد  لغو می کند.

en: Please renew my membership automatically.
fa_IR: لطفا عضویت من را به صورت خودکار تمدید کنید.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
fa_IR: لطفا <a href='!1'>راهنمای نصب Drupal</a> و <a href='!2'>صفحه Trouble-shooting</a>  را برای کمک بررسی کنید. اگر هنوز برای نصب به کمک نیاز دارید، اغلب می توانید با جستجوی پیام خطا در <a href='!3'>بخش پشتیبانی نصب انجمن راه حل هایی بیابید</a>.</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
fa_IR: برای درخواست این عمل لطفا با فیلترهای 'Is Held' و 'Survey Id' جستجو کنید.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
fa_IR: برای اعمال کردن این عمل، لطفا با "نظرسنجی"جستجو کنید.

en: Please see attached
fa_IR: لطفا پیوست ها را ببینید

en: Please select %1
fa_IR: لطفا 1% را انتخاب کنید

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
fa_IR: لطفا عملگر "برابر است با" یا " کوچکتر مساوی است با" را انتخاب کنید

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
fa_IR: لطفا گروه CiviCRM و بخش دروپال را نتخاب کنید

en: Please select Transfer OR Cancel action.
fa_IR: لطفاً عمل انتقال یا لغو را انتخاب کنید.

en: Please select a Financial Type.
fa_IR: لطفا یک نوع مالی را انتخاب کنید.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
fa_IR: لطفا یک گروه(یا تمام گروه ها) را برگزینید

en: Please select a Payment Method
fa_IR: لطفاً روش پرداخت را انتخاب کنید

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
fa_IR: لطفا یک صفحه کمپین شخصی را انتخاب کنید، یا تیک نمایش در لیست برتران را بردارید و نام لیست برتران و زمینه یادداشت شخصی را پاک کنید.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
fa_IR: لطفا یک نمایه(یا تمام نمایه ها)را برگزینید

en: Please select a Survey Result Set.
fa_IR: لطفا یک مجموعه نتایج نظرسنجی راانتخاب کنید

en: Please select a case from the list
fa_IR: لطفا یک پرونده از لیست اننخاب کنید

en: Please select a contact
fa_IR: لطفا مخاطب را برگزینید

en: Please select a date format.
fa_IR: لطفا قالب بندی تاریخ را انتخاب کنید

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
fa_IR: لطفا یک کشور را از بین کشورهای موجود به عنوان پیش فرض انتخاب کنید.

en: Please select a different contact.
fa_IR: لطفا مخاطب دیگری انتخاب کنید

en: Please select a field name
fa_IR: لطفا برای فیلد نام انتخاب کنید

en: Please select a membership type.
fa_IR: لطفا یک نوع عضویت را مشخص کنید.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
fa_IR: لطفا یک دوره ( ماه، سال،و...) را انتخاب کنید برای نشان دادن اینکه مایلید هر چند وقت یکبار این همکاری را تکرار کنید ( برای مثال: هر 3 ماه) .

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
fa_IR: لطفا ،در این صفحه مشارکت، یک پروفایل برای جمع اوری اطلاعات سازمان ها انتخاب کنید

en: Please select a profile used for honoree
fa_IR: لطفا یک پروفایل از پروفایل های افتخارافرینان انتخاب کنید

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
fa_IR: لطفا یک مجموعه ازداده های سفارشی(یا تمام داده های سفارشی) را انتخاب کنید

en: Please select a specific date field.
fa_IR: لطفا یک تاریخ مشخص را انتخاب کنید

en: Please select a valid contact.
fa_IR: لطفاً یک تماس معتبر را انتخاب نمایید.

en: Please select a value
fa_IR: لطفا مقدار را انتخاب کنید .

en: Please select an Event (or ALL Events).
fa_IR: لطفا یک رویداد(یا تمام رویدادها) را برگزینید

en: Please select an action from the drop-down menu.
fa_IR: لطفاً یک عمل/فعّالیّت را از فهرست کاهشی/رو به پایین را انتخاب نمایید.

en: Please select an action from the menu.
fa_IR: لطفاً یک عمل را از فهرست انتخاب نمایید/برگزینید.

en: Please select an appropriate option as default.
fa_IR: لطفاً گزینۀ مناسب را بعنوان بدهی انتخاب کنید.

en: Please select an option for the premium image.
fa_IR: لطفا یک گزینه را برای تصویر مبلغ مازاد انتخاب کنید.

en: Please select appropriate value
fa_IR: لطفا مقدار مناسب را انتخاب کنید.

en: Please select at least one Group by field.
fa_IR: لطفا حداقل يك گروه  دسته بندى شده بر اساس فيلد را انتخاب كنيد

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
fa_IR: لطفا حداقل یک نوع عضویت برای درج در بخش عضویت این صفحه را انتخاب کنید

en: Please select at least one field.
fa_IR: لطفا حداقا یک فیلد را انتخاب کنید

en: Please select at least one membership option.
fa_IR: لطفا حداقل یک گزینه عضویت را انتخاب کنید.

en: Please select at least one option from price set.
fa_IR: لطفا یک گزینه را از میان مجموعه قیمت ها انتخاب کنید

en: Please select at least one privacy option.
fa_IR: لطفا حداقل یک گزینه شخصی را انتخاب نمایید

en: Please select at least one tag.
fa_IR: حداقل یک برچسب را برگزینید

en: Please select entity value
fa_IR: لطفا مقدار موجودی را انتخاب کنید .

en: Please select financial type.
fa_IR: لطفاً نوع پرداخت مالی را انتخاب کنید.

en: Please select one of the memberships.
fa_IR: لطفا یکی از عضویت ها را انتخاب کنید.

en: Please select one or more batches for this action.
fa_IR: لطفا یک یا بسته/دسته/سفارش/محموله را برای این عمل انتخاب کنید.

en: Please select one or more contact for this action
fa_IR: لطفا یک مخاطب یا بیشتر ازآن را برای این عمل انتخاب کنید

en: Please select one or more contributions for this action.
fa_IR: لطفاً یک یا چند سهم/همکاری/مشارکت را برای این عمل، انتخاب نمایید.

en: Please select only online contributions with Pending status.
fa_IR: لطفا فقط یکی از مشارکت های انلاین با وضعیت معوق را انتخاب کنید.

en: Please select some other case to link.
fa_IR: لطفا مورد دیگری برای پیوند انتخاب کنید.

en: Please select the Amount Statistics
fa_IR: لطفا آمار مقدار را انتخاب کنید

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
fa_IR: لطفا نوع دوره را برای این تعهد پرداخت اشتراک یا خدمات وارد کنید.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
fa_IR: لطفا یک مخاطب مشترک معتبر یا یک مخاطب  با آدرس معتبر انتخاب کنید.

en: Please select whether the reminder is sent each year.
fa_IR: لطفا انتخاب کنید آیا یادآوری هر سال ارسال شده است.

en: Please set a location type of %1
fa_IR: لطفا نوع محل 1% را تنظیم کنید

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
fa_IR: لطفا آدرس API را تنظیم کنید. برای مشاهده جزئیات به اسناد مراجعه کنید

en: Please specify a username.
fa_IR: لطفا یک نام کاربر برگزینید.

en: Please specify a valid email address.
fa_IR: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر برگزینید.

en: Please specify either start date or end date.
fa_IR: لطفاً یا تاریخ شروع یا اتمام را تأیین کنید.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
fa_IR: لطفا دانلودهای کپی شده از CiviCRM در  , از فهرست <strong>%1</strong> زیر راهنمای روت دروپال خود از حالت فشرده خارج کنید.(uncompress)

en: Please upload document
fa_IR: لطفا سند / نوشته مورد نظر را آپلود کنید

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
fa_IR: لطفاً فقط از الفبا عددی،دکمۀ اسپیس،خط فاصله و خط تیره برای نام رویدادها استفاده کنید.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
fa_IR:  در صورتیکه پرداخت مضافی را برای این مشارکت که بخشی از ان پرداخت شده ، دریافت کرده اید، لطفا از <"1%"=a href> فرم اطلاعات بایگانی شده پرداخت<a> استفاده کنید.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
fa_IR: لطفا اطلاعات زیر را با دقت بررسی کنید. و در صورتیکه نیاز به ایجاد تغییرات دارید، روی <strong>Go Back</strong> کلیک کنید.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
fa_IR: لطفاً اطلاعات زیر را بازبینی کنید.سپس روی "ادامه" برای اضافه شدن به لیست انتظار در این رویداد کلیک کنید.اگر فضایی قابل دسترسی شود،شما یک ایمیل با لینک صفحه وبی دریافت خواهید کرد که می توانید فرآیند ثبت نام خود را در آن کامل کنید.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
fa_IR: لطفاً اطلاعات زیر را بازبینی کنید.کلید "بازگشت به عقب" را برای ایجاد تغییرات کلیک کنید.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
fa_IR: لطفاً اطلاعات زیر را بازبینی کنید.سپس روی "ادامه" برای خرید ثبت خود کلیک کنید.به محض تأیید،شما یک ایمیل با لینک صفحه وبی دریافت خواهید کرد که می توانید فرآیند ثبت نام خود را در آن کامل کنید.

en: Pledge
fa_IR: گرو

en: Pledge Acknowledged
fa_IR: تعهد اذعان

en: Pledge Acknowledgement  Not Sent
fa_IR: اعلام وصول بيعانه ارسال نشد

en: Pledge Acknowledgement Sent
fa_IR: اعلام وصول بيعانه ارسال شد

en: Pledge Acknowledgment
fa_IR: تعهدات اعلام وصول

en: Pledge Amount
fa_IR: مبلغ ضمانت/تعهد

en: Pledge Amounts
fa_IR: مقدار وثيقه

en: Pledge Block ID
fa_IR: شناسه بيعانه ي بسته شده

en: Pledge By
fa_IR: ضمانت توسط

en: Pledge Cancelled Date
fa_IR: تاريخ لغو وثيقه

en: Pledge Currency
fa_IR: ارز تعهد

en: Pledge Detail Report
fa_IR: گزارش مفصل تعهدات

en: Pledge End Date
fa_IR: تاریخ پایان ضمانت

en: Pledge Frequency
fa_IR: تكرار ضمانت

en: Pledge Frequency Interval
fa_IR: مدت تكرار ضمانت

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
fa_IR: فاصله زمانی تکرار تعهدات پرداخت. نیازمند زمینه است.

en: Pledge Frequency Unit
fa_IR: واحد تناوب وثيقه

en: Pledge ID
fa_IR: شناسه ضمانت/تعهد

en: Pledge Information
fa_IR: اطلاعات وثيغه

en: Pledge Installments field must be > 1.
fa_IR: زمینه ی پرداخت های متعهد باید > 1.

en: Pledge Installments is required field.
fa_IR: پرداخت های متعهد نیازمند زمینه است.

en: Pledge Made
fa_IR: ضمانت انجام شد

en: Pledge Made Date
fa_IR: تاریخ تعهد صورت گرفته

en: Pledge Modified Date
fa_IR: تاريخ تغيير وثيقه

en: Pledge Number of Installments
fa_IR: تعداد اقساط وثيقه

en: Pledge Payment
fa_IR: پرداخت ضمانت

en: Pledge Payment Reminder
fa_IR: تذكرات پرداخت وثيغه

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
fa_IR: برنامه ي پرداخت وثيقه به روز شد

en: Pledge Payment Status
fa_IR: وضعيت پرداخت ضمانت

en: Pledge Payments Applied
fa_IR: پرداخت های کاربردی تعهد

en: Pledge Received
fa_IR: بيعانه ي دريافت شده

en: Pledge Reminder
fa_IR: یادآوری تعهد

en: Pledge Search
fa_IR: جست و جوي وثيقه

en: Pledge Start Date
fa_IR: تاریخ شروع ضمانت

en: Pledge Summary
fa_IR: مختصر بيعانات

en: Pledge Summary Report
fa_IR:  خلاصه گزارش تعهد

en: Pledge by
fa_IR: ضمانت توسط

en: Pledge day
fa_IR: زمان تعهد

en: Pledge frequency interval field must be > 0
fa_IR: زمینه فاصله زمانی تکرار تعهدات پرداخت می بایست > 0

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
fa_IR: ضمانت لغو شده و تمامي زمان بندي پرداخت ها (نه بطور كامل) لغو شده است

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
fa_IR: وثيقه ثبت و برنامه زمان بندي پرداخت ساخته شد

en: Pledge has been updated.<br />
fa_IR: ضمانت به روز رساني شد

en: Pledge is a Test
fa_IR: ضمانت يك محك است

en: Pledge is a Test?
fa_IR: ضمانت يك ازمايش است؟

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
fa_IR: وضعیت پرداخت متعهد باید ' معوق' یا 'دیرکرد'. است.

en: Pledged
fa_IR: ضمانت

en: Pledged Amount
fa_IR: مبلغ تعهد شده

en: Pledged For
fa_IR: وثيقه بمنظور

en: Pledged but not Paid Report
fa_IR: گزارش بیعانه های مشخص شده اما پرداخت نشده

en: Pledger
fa_IR: ضامن

en: Pledger Name
fa_IR: نام ضامن

en: Pledger Name or Email
fa_IR: نام يا ايميل ضامن

en: Pledges
fa_IR: تعهد و التزام

en: Pledges - Acknowledgement
fa_IR: تعهدات - اعلام وصول

en: Pledges - Payment Reminder
fa_IR: تعهدات - یادآوری پرداخت

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
fa_IR: تا زمانيكه اولين پرداخت دريافت شود وضعيت بيعانات" بلاتكليف "است. زمانيكه اولين پرداخت دريافت شود، در وضعيت " در حال بررسي"  قرار ميگيرد تا زمانيكه برنامه پرداخت ها كامل شود. بيعانات سررسيده انهايي هستند كه از زمان پرداخت (هاي) انها گذشته است.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
fa_IR: تعهدات پرداخت شامل پرداخت برنامه ریزی شده متعددی است. در صورتیکه شما می خواهید هدیه خود را در تنها یک پرداخت تهیه کنید، مشارکت سابق را انتخاب کنید.

en: Pledges made in your honor.
fa_IR: بيعانات بر اساس اعتماد شكل گرفته است

en: Pledges received from %1 since inception.
fa_IR: بيعانات از روز اول دريافت شده است 1%

en: Plugins
fa_IR: برنامه های جانبی

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
fa_IR: ممکن است افزایه های دیگری برای استاندارد سازی آدرس ها از طرف افراد مستقل در دسترس باشد. اگر آنها را نصب کنید، افزایه ها به منوی باز شونده  اضافه خواهند شد.

en: Points
fa_IR: نقاط

en: Polish
fa_IR: لهستانی

en: Populate counties
fa_IR: مسکون کردن شهرستان

en: Port
fa_IR: پورت

en: Portable Document Format (.pdf)
fa_IR: قالب بندی قابل حمل (.PDF)

en: Portrait
fa_IR: عکس چهره

en: Portuguese (Brazil)
fa_IR: پرتغالی(برزیل)

en: Portuguese (Portugal)
fa_IR: پرتغالی(پرتغال)

en: Positive
fa_IR: درست

en: Possible Duplicate Detected
fa_IR: امکان کپی بودن میرود

en: Post Code
fa_IR: کدپستی

en: Post Help
fa_IR: پسا راهنما

en: Post Option Help
fa_IR: پسا راهنمای تنظیمات

en: Post Url
fa_IR: آدرس ارسال

en: Post-form Help
fa_IR: راهنمای پسا فرم

en: Postal
fa_IR: پستی

en: Postal Code
fa_IR: کد پستی

en: Postal Code (Home)
fa_IR: کدپستی(خانه)

en: Postal Code End
fa_IR: پایان کدپستی

en: Postal Code Start
fa_IR: شروع کدپستی

en: Postal Code Suffix
fa_IR: پسوند کدپستی

en: Postal Greeting
fa_IR: کارت پستال خوشآمدگویی

en: Postal Greeting - Custom
fa_IR: کارت پستال تبریک-سفارشی

en: Postal Greeting Custom
fa_IR: روند کارت پستال تبریک

en: Postal Greeting ID
fa_IR: هویت کارت پستال تبریک

en: Postal Greeting Type
fa_IR: کارت پستال خوشآمدگویی

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
fa_IR: سلامتی پستی باید یکی از گزینه های قالب پیکربندی باشد. بررسی مدیریت >> تنظیمات سیستم >> گروه های اختیاری >> سلامتی پستی برای مقادیر معتبر

en: Postal Mail
fa_IR: نامه پستی

en: Postal Mailing
fa_IR: نامه پستی

en: Postal Mailing Export
fa_IR: صدور نامه های پستی

en: Postal code
fa_IR: کد پستی

en: Postal code greater than or equal to '%1'
fa_IR: کدپستی بزرگتر یا برابر با 1% می باشد

en: Postal code less than or equal to '%1'
fa_IR: کدپستی کوچکتر یا برابر با 1% می باشد

en: Postal code.
fa_IR: کد پستی

en: Postcode
fa_IR: کدهای پستی

en: Postcode 1
fa_IR: کدپستی 1

en: Postcode 2
fa_IR: کدپستی 2

en: Pre Help
fa_IR: پیش راهنما

en: Pre Option Help
fa_IR: پیش راهنمای تنظیمات

en: Pre-form Help
fa_IR: راهنمای پیش فرم

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
fa_IR: ایمیل های دارای آدرس خاص را ارجح بدان

en: Preferences Date Options can only be updated
fa_IR: تنها گزینه های تنظیمات تاریخ  می توانند به روز شوند.

en: Preferred Communication
fa_IR: ارتباط ارجح

en: Preferred Communication Method
fa_IR: نوع ارتباط مورد علاقه

en: Preferred Communication Method %1 %2
fa_IR:  روش ارتباط ترجیحی٪ 1٪ 2

en: Preferred Language
fa_IR: زبان مورد علاقه

en: Preferred Mail Format
fa_IR: پیش فرض ترجیحی پست

en: Preferred Method(s)
fa_IR: روش(های) ترجیحی

en: Prefix
fa_IR: پیشوند

en: Premium
fa_IR: حق بیمه

en: Premium Contact Email
fa_IR: ایمیل ارتباط با بخش

en: Premium Entity
fa_IR: موجودیت مبلغ مازاد

en: Premium Fulfilled Date
fa_IR: تاریخ برآوردشده حق بیمه

en: Premium ID
fa_IR: شناسه مبلغ مازاد

en: Premium Image
fa_IR: تصویر مبلغ مازاد

en: Premium Information
fa_IR: اطلاعات مربوط به ارتقا/حق بیمه

en: Premium Introductory Text
fa_IR: متن معارفه ای

en: Premium Option
fa_IR: گزینه حق بیمه

en: Premium Product
fa_IR: هزینه مازاد محصول

en: Premium Product ID
fa_IR: شناسه هزینه مازاد محصول

en: Premium comment
fa_IR: توضیح مبلغ مازاد

en: Premium entity ID
fa_IR: شناسه موجودیت مبلغ مازاد

en: Premiums
fa_IR: مزایا،حق بیمه

en: Premiums Contact Phone
fa_IR: شماره تماس با بخش مبلغ مازاد

en: Premiums Inventory Account is
fa_IR: حساب اختصاصی پرسشنامه است

en: Premiums Section Enabled?
fa_IR: قسمت مبالغ مازاد فعال شود؟

en: Premiums Settings
fa_IR: تنظیمات مبالغ مازاد

en: Premiums inventory
fa_IR: داشته های پرمیوم

en: Prev Next Cache ID
fa_IR: قبلی بعدی کش ID

en: Prev Next Data
fa_IR: اطلاعات قبلی-بعدی

en: Prev Next Entity ID 1
fa_IR: ID قبلی بعدی نهاد 1

en: Prev Next Entity ID 2
fa_IR: ID قبلی بعدی نهاد 2

en: Prev Next Entity Table
fa_IR:  قبلی بعدی جدول نهاد

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Preview %1
fa_IR: پیش نمایش 1%

en: Preview (%1)
fa_IR: پیش نمایش (1%)

en: Preview (A)
fa_IR: پیش نمایش(الف)

en: Preview (B)
fa_IR: پیش نمایش(اب)

en: Preview (all fields)
fa_IR: بازنگری(همه فیلدها)

en: Preview CiviCRM Profile Field
fa_IR: پیش نمایش فیلد پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری

en: Preview Custom Data
fa_IR: پیش نمایش اطلاعات سفارشی

en: Preview Custom Data Set
fa_IR: پیش نمایش مجموعه اطلاعات سفارشی

en: Preview Custom Field
fa_IR: پیش نمایش فیلد سفارشی

en: Preview Document
fa_IR: مدارک را پیش نمایش بده

en: Preview Field
fa_IR: فیلد پیش نمایش

en: Preview Field Display
fa_IR: نوع رویت فیلد پیش نمایش

en: Preview Form Field
fa_IR: پیش نمایش از فیلد

en: Preview Mailing
fa_IR: پیش نمایش پستی

en: Preview Mode
fa_IR: حالت پیش نمایش

en: Preview Page - %1
fa_IR: صفحه پیش نمایش - 1%

en: Preview Premium
fa_IR: پیش نمایش مبلغ مازاد

en: Preview Price
fa_IR: پیش نمایش قیمت

en: Preview Price Set
fa_IR: پیش نمایش قیمت گذاری

en: Preview SMS
fa_IR: پیش نماش مسیج

en: Preview Widget and Get Code
fa_IR: پیش نمایش ویدجت و دریافت کد

en: Preview a List of Recipients
fa_IR: نمایش لیست گیرندگان

en: Preview as HTML
fa_IR: پیش‌نمایش HTML

en: Preview as Plain Text
fa_IR: پیش‌نمایش متنی

en: Preview only supports HTTP POST
fa_IR: پیش نمایش تنها پست HTTP را حمایت می کند

en: Preview your Personal Campaign Page
fa_IR: پیش نمایش صفحه کمپین شخصی شما

en: Previewing...
fa_IR: پیش نمایش

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Previous 2
fa_IR: قبلی 2

en: Previous 2 calendar months
fa_IR: 2 ماه قبل

en: Previous 2 calendar years
fa_IR: 2سال قبل

en: Previous 2 days
fa_IR: 2 روز قبل

en: Previous 2 quarters
fa_IR: 2 تا دوره سه ماهه پیش

en: Previous 2 weeks
fa_IR: 2هفته پیش

en: Previous calendar month
fa_IR: ماه تقوینی پیش

en: Previous calendar year
fa_IR: سال تقویمی قبل

en: Previous fiscal year
fa_IR: سال مالی قبل

en: Previous quarter
fa_IR: سه ماه قبل

en: Previous week
fa_IR: هفته پیش

en: Price
fa_IR: قیمت

en: Price Field
fa_IR: فیلد قیمت

en: Price Field '%1' has been saved.
fa_IR: فیلد قیمت'1%' ذخیره شد

en: Price Field End Date
fa_IR: فرمان پایان فیلد قیمت

en: Price Field ID
fa_IR: شناسه فیلد قیمت

en: Price Field Is Active?
fa_IR: فیلد قیمت فعال است؟

en: Price Field Javascript
fa_IR: جاوا اسکریپت فیلد قیمت

en: Price Field Option
fa_IR: تنظیمات فیلد قیمت

en: Price Field Options
fa_IR: گزینه های فیلد قیمت

en: Price Field Options per Row
fa_IR: گزینه های فیلد قیمت در هر ردیف

en: Price Field Post Text
fa_IR: پس متن فیلد قیمت

en: Price Field Pre Text
fa_IR:  پیش متن فیلد قیمت

en: Price Field Quantity Required?
fa_IR:  مقدارفیلد قیمت مورد نیاز است؟

en: Price Field Show Amounts?
fa_IR: مقادیر نمایش داده شده در فیلد قیمت ؟

en: Price Field Start Date
fa_IR: فرمان شروع فیلد قیمت

en: Price Field Value ID
fa_IR: شناسه مقدار فيلد قيمت

en: Price Field Value is Active
fa_IR: فیلد قیمت فعال است؟

en: Price Field Visibility
fa_IR: رویت پذیری فیلد قیمت

en: Price Field is Required?
fa_IR: فیلد قیمت مورد نیاز است؟

en: Price Fields
fa_IR: فیلد قیمت

en: Price Option
fa_IR: تنظیمات قیمت

en: Price Options
fa_IR: تنظیمات قیمت

en: Price Set
fa_IR: مجموعه از قیمت ها

en: Price Set Details for Event Participants
fa_IR: بروز رسانی برنامه ها برای شرکت در رویدادها

en: Price Set Entity ID
fa_IR: شناسه هویت قیمت گذاری

en: Price Set Extends
fa_IR: تمدید قیمت گذاری

en: Price Set Fields
fa_IR: فیلدهای قیمت گذاری

en: Price Set Is Active?
fa_IR: قیمت گذاری فعال شد؟

en: Price Set Is Reserved
fa_IR: قیمت گذاری رزرو شده است

en: Price Set Javascript
fa_IR: جاوا اسکریپت قیمت گداری

en: Price Set Post Help
fa_IR: پیش راهنمای قیمت گذاری

en: Price Set Pre Help
fa_IR: پسا راهنمای قیمت گذاری

en: Price Set Title
fa_IR: عنوان قیمت گذاری

en: Price Sets
fa_IR: قیمت گذاری ها

en: Price is a required field
fa_IR: قیمت یک فیلد الزامی است

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
fa_IR: مجموعه قیمت ها به شما امکان می دهد طرح های قیمت گذاری چند گزینه ای انعطاف پذیر برای صفحات سهم، رویداد و عضویت خود را تنظیم کنید.اگر قیمت گزینه های استاندارد برای نیازهای شما کافی نباشد، از یک قیمت استفاده کنید.

en: Primary
fa_IR: اولیه

en: Primary Address
fa_IR: آدرس اصلی

en: Primary Contact(s) Listed
fa_IR: تماس (تماس های) اولیه فهرست شده

en: Primary Email
fa_IR: ایمیل اصلی

en: Primary Member ID
fa_IR: شناسه عضویت اصلی

en: Primary Member?
fa_IR: عضو اولیه؟

en: Primary Members
fa_IR: عضویت های اصلی

en: Primary Members Only
fa_IR: فقط کاربران اصلی

en: Primary Phone
fa_IR: تلفن اصلی

en: Primary location for this contact
fa_IR: مکان اولیه این مخاطب

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
fa_IR: محاسبات عضویت اصلی ( که به جای دریافت توسط رابطه ، مالک حق عضویت هستند) در [کروشه] آمده است.

en: Primary?
fa_IR: اصلی

en: Print
fa_IR: چاپ

en: Print Activities
fa_IR: چاپ فعالیت ها

en: Print Case List
fa_IR: لیست پرونده را چاپ کن

en: Print Contact List
fa_IR: لیست مخاطبین را چاپ کن

en: Print Contribution Invoice
fa_IR: پرینت فاکتور مشارکت

en: Print Contribution Receipts
fa_IR: پرینت رسید های مشارکت

en: Print Contributions
fa_IR: پرینت مشارکت ها

en: Print Grant List
fa_IR: چاپ فهرست کمک های مالی

en: Print Invoice
fa_IR: پرینت فاکتور

en: Print Invoice and Credit Note
fa_IR: پرینت فاکتور و قبض اعتباری

en: Print Label ID
fa_IR: چاپ شناسه برچسب

en: Print Mailing Recipients
fa_IR: چاپ گیرنده های پستی

en: Print Members
fa_IR: چاپ اعضا

en: Print Name Badge
fa_IR: علامت چاپ نام

en: Print Participant List
fa_IR: فهرست شرکت کنندگان را چاپ کنید

en: Print Pledge List
fa_IR: ليست چاپ شده ي ضمانت

en: Print Report
fa_IR: چاپ گزارش

en: Print Respondents
fa_IR: پرینت پاسخ دهنده ها

en: Print Summary
fa_IR: خلاصه را چاپ کنید

en: Print and Email Options
fa_IR: گزینه های ایمیل و پرینت

en: Print and email options
fa_IR: پرینت و ایمیل گزینه ها

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
fa_IR: یک برچسب به ازای هر عضویت چاپ شود (به جای هر مخاطب)

en: Print report
fa_IR: چاپ گزارش

en: Print selected rows
fa_IR: ردیف های منتخب را چاپ کن

en: Print to PDF
fa_IR: شناسه نمونه گزارش

en: Print window
fa_IR: صفحه چاپ

en: Print/Merge Document
fa_IR: چاپ یا ادغام مدرک

en: Print/Merge Document for %1
fa_IR: چاپ/ادغام سند برای 1%

en: Print/merge document
fa_IR: چاپ/ادغام اسناد

en: Print/merge document for memberships
fa_IR: پرینت\ادغام متن برای عضویت ها

en: Printer-Friendly View
fa_IR: نمایش نسخه قابل چاپ از این صفحه.

en: Printer-friendly view of this page.
fa_IR: نمایش نسخه قابل چاپ از این صفحه.

en: Prior to Previous
fa_IR: پیش تر از قبلی

en: Priority
fa_IR: الویت

en: Privacy
fa_IR: حریم خصوصی

en: Privacy Options
fa_IR: گزینه های شخصی

en: Privacy levels for notes
fa_IR: سطوح حریم خصوصی برای یادداشت ها

en: Privacy:
fa_IR: شخصی:

en: Private Files Readable
fa_IR: پوشه های خصوصی فقط خواندنی

en: Process Inbound Emails
fa_IR: پردازش ایمیل های داخلی

en: Process Invoice(s)
fa_IR: پردازش کردن فاکتور(ها)

en: Process Pledges
fa_IR: ضمانت های فرآیند

en: Process Receipt(s)
fa_IR: پردازش رسید (ها)

en: Process Survey Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان به بررسی پردازش

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
fa_IR: ثبت 1درصد عضویت ها پردازش شده است. 2درصد ثبت ها به روز رسانی شده است

en: Processing
fa_IR: در حال پردازش

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
fa_IR: پردازش مبلغ برای این معامله ( درصورتیکه قابل اجرا باشد ).

en: Processing...
fa_IR: فرآیند در جریان....

en: Processor Billing Mode
fa_IR: حالت/وضعیّت صورت حساب فاکتور توسّط پردازنده/پردازشگر

en: Processor Description
fa_IR: تعریف/توضیح/توصیف فرآیند

en: Processor Details for Live Payments
fa_IR: جزییات پردازشگربرای تراکنش های زنده

en: Processor Details for Test Payments
fa_IR: جزییات پردازشگر برای ازمودن تراکنش ها

en: Processor Is Default?
fa_IR: فرآیند/ پردازنده/ پردازشگر، نکول شده است/ در سررسی مقرّر پرداخت نشده است

en: Processor Supports Recurring?
fa_IR: پشتیبانی فرآیند/پردازنده/پردازشگر متناوب و تکراری

en: Processor Type
fa_IR: نوع پردازنده

en: Processor Type Description
fa_IR: توضیح/توصیف/تعریف نوع و گونه ی فرآیند/پردازشگر/پردازنده

en: Processor Type Is Active?
fa_IR: نوع/گونه فرآیند/پردازشگر/پردازنده فعّال است؟

en: Processor Type Payment Type
fa_IR: نوع/گونه فرآیند/پردازنده/پردازشگر، نوع/گونه پرداخت

en: Processor Type Supports Recurring?
fa_IR: پشتیبانی فرآیند/پردازنده/پردازشگر متناوب و تکراری

en: Processor Type is Default?
fa_IR: نوع و گونه ی فرآیند/پردازنده/پردازشگر نکول شده است؟ در سررسید مقّرر پرداخت نشده است؟

en: Processor comparison and setup guide
fa_IR: راهنمای  مقایسه و راه اندازی  پردازنده

en: Processor is Active?
fa_IR: فرآیند/پردازنده/پردازشگر فعّال است

en: Product
fa_IR: کالا

en: Product ID
fa_IR: شناسه کالا

en: Product Name
fa_IR: نام کالا

en: Product Option
fa_IR: گزینه های کالا

en: Profile
fa_IR: پروفایل

en: Profile '%1' already exists in Database.
fa_IR: پروفایل 1% از پیش در پایگاه داده موجود است

en: Profile Added
fa_IR: پروفایل اضافه شد

en: Profile Cancel URL
fa_IR: آدرس لغو پروفایل

en: Profile Deleted
fa_IR: پروفایل حذف شد

en: Profile Description
fa_IR: تعریف پروفایل

en: Profile Entity ID
fa_IR: شناسه هویت پروفایل

en: Profile Entity Table
fa_IR: جدول هویت پروفایل

en: Profile Error
fa_IR: خطای پروفایل

en: Profile Field
fa_IR: فیلد پروفایل

en: Profile Field Deleted
fa_IR: فیلد پروفایل حذف شده است

en: Profile Field ID
fa_IR: شناسه فیلد پروفایل

en: Profile Field Is Active
fa_IR: فیلد پروفایل فعال است

en: Profile Field Is Required
fa_IR: درخواست ایجاد فیلد پروفایل

en: Profile Field Is Reserved
fa_IR: فیلد پروفایل رزرو شده است

en: Profile Field Is Searchable
fa_IR: فیلد پروفایل قابلیت جستجو دارد

en: Profile Field Is a Filter
fa_IR: فیلد پروفایل یک صافی است

en: Profile Field Label
fa_IR: برچسب فیلد پروفایل

en: Profile Field Name
fa_IR: نام فیلد پروفایل

en: Profile Field Phone Type
fa_IR: نوع خط فیلد پروفایل

en: Profile Field Post Help
fa_IR: پسا راهنمای  فیلد پروفایل

en: Profile Field Pre Help
fa_IR: پیش راهنمای فیلد پروفایل

en: Profile Field Preview
fa_IR: پیش نمایش فیلد پروفایل

en: Profile Field Saved
fa_IR: فیلد پروفایل ذخیره شد

en: Profile Field Supports Multiple
fa_IR: فیلد پروفایل از چندین گزینه حمایت می کند

en: Profile Field Type
fa_IR: نوع فیلد پروفایل

en: Profile Field Visibility
fa_IR: رویت پذیری فیلد پروفایل

en: Profile Field Website Type
fa_IR: نوع وبسایت فیلد پروفایل

en: Profile Group Type
fa_IR: نوع گروه پروفایل

en: Profile ID
fa_IR: شناسه پروفایل

en: Profile Is Active
fa_IR: پروفایل فعال است

en: Profile Is Reserved
fa_IR: پروفایل رزرو شده است

en: Profile Is View Only
fa_IR: پروفایل در حالت فقط خواندن است

en: Profile Module
fa_IR: ماژول پروفایل

en: Profile Name
fa_IR: نام پروفایل

en: Profile Post Text
fa_IR: پسا متن پروفایل

en: Profile Preview
fa_IR: پیش نمایش پروفایل

en: Profile Required
fa_IR: پروفایل الزامی است

en: Profile Saved
fa_IR: پروفایل ذخیره شد

en: Profile Settings
fa_IR: تنظیمات پروفایل

en: Profile Title
fa_IR: عنوان پروفایل

en: Profile Use Data
fa_IR: اطلاعات استفاده از پروفایل

en: Profile Use is active
fa_IR: استفاده از پروفایل فعال است

en: Profile View - Permission Denied
fa_IR: مشاهده پروفایل - اجازه صادر نشد

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
fa_IR: پروفایل حداقل، زمینه های موردنیاز برای جایگزین سازمان را ندارد

en: Profile for Additional Participants
fa_IR: شرح حال مختصری برای شرکت کنندگان افزوده شده بدهید

en: Profile for bulk data entry is missing.
fa_IR: مشخصات برای ورود داده ها به صورت انبوه از دست رفته است

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
fa_IR: نمایه در حال حاضر دارای زمینههای سفارشی است که انواع مختلف گروه‌ها را گسترش می دهد، شما قادر به اضافه کردن یا به روزرسانی این زمینه سفارشی نمی‌باشید.

en: Profile is not configured for the selected action.
fa_IR: پروفایل برای چنین کاری پیکر بندی نشده است

en: Profile is not configured with Email address.
fa_IR: پروفایل با آدرس ایمیل همراستا نشده است.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
fa_IR: جستجوی ، مشاهده و ویرایش پروفایل برای پروفایل هایی که شامل فیلد برایبیش از یک نوع سابقه هستند،پشتیبانی نمی شود.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
fa_IR: پروفایل در بالای اطلاعات صدور صورتحساب قرار داده می شود (اما بعد از پیام معارفه ای،مقدار، و قسمت افتخار افرینان)

en: Profile to be included at the bottom of the page.
fa_IR: پروفایل در زیر صفحه قرار داده می شود.

en: Profile to be included in the honoree section
fa_IR: پروفایلی که در قسمت افتخارافرینان قرار می گیرد

en: Profiles
fa_IR: پروفایل ها

en: Profiles - Admin Notification
fa_IR: پروفایل - اعلان مدیر

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
fa_IR: پروفایل به شمااین  اجازه می دهد که گروه های فیلدها را جمع آوری کرده و آنها را در سایت خود به عنوان فرم های ورودی، صفحات نمایش مخاطب، و جستجو و ویژگی های لیست ها قرار دهید .

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
fa_IR: پروفیل ها را می توان از طریق روش های مختلف (و یک نمایه تنها در زمینه های مختلف استفاده می شود)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
fa_IR: نمایه ها ممکن است به ماژول های خاصی که از طریق ساخته شده در CiviCRM URL ها دسترسی پیدا کرده و یا در هر صفحه وب با استفاده از ویژگی Snippet HTML پیوند داده شوند، مرتبط هستند.

en: Progress Bar
fa_IR: نوار پیشروی

en: Progress Bar Color
fa_IR: پیشروی رنگ خط

en: Promote this event with a personal campaign page
fa_IR: این رویداد را با صفحه کمپین شخصی ای ارتقا دهید

en: Promoting Your Page
fa_IR: صفحه تان را ارتقا دهید

en: Prompted by
fa_IR: فعال شده توسط

en: Proper action not specified for this custom value record profile
fa_IR: اقدام مناسبی برای این پروفایل سابقه مقدارسفارشی  صورت نگرفته است

en: Property
fa_IR: مشخصه/ ویژگی خاص

en: Protocol
fa_IR: الحاقیه

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
fa_IR: یک خط خلاصه برای ماهیت این پرونده ایجاد کنید

en: Provide a password for the new account in both fields.
fa_IR: رمز ورود را برای حساب کاربری جدید در هر دو فیلد بسازید

en: Provider
fa_IR:  بدست اورنده، مهیا کننده

en: Provider Details
fa_IR: جزئیات خطا

en: Provides a detailed report for your walk/phonelist for targeted contacts
fa_IR: گزارش دقیق برای پیاده روی / تماس تلفنی شما را برای مخاطبین هدفمند فراهم می کند.

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
fa_IR: تهیه فهرستی از اطلاعات آدرس و تلفن مووسسان برای ثبت در سوابق آنها در سیستم

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
fa_IR: تهیه فهرستی از فعالیت های مووسسان از جمله آمار فعالیت ها مربوط به یک/کلیه مخاطبین در طول یک محدوده زمانی مشخص (اجباری)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
fa_IR: این گزینه لیستی از اعضای را به همراه وضعیت عضویت و جزئیات عضویت آنها  (تاریخ عضویت، تاریخ شروع، تاریخ پایان) ارائه می دهد.این گزینه  میزان مشارکت (پرداخت های) هر عضو را نیز نمایش می دهد.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
fa_IR: این گزینه لیستی از عضویت هایی را ارائه می دهد که تا قبل از تاریخ مشخص شده توسط شما به پایان خواهند رسید/منقضی خواهند شد.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
fa_IR: این گزینه لیستی از اهداکنندگان/مشترکان  برتر را در طول یک دوره زمانی مشخص ارائه می کند.شما می توانید  تعداد این اهدا کنندگان/مشترکان را  تعیین کنید (به عنوام مثال، 100 نفر اول از میان کلیه اهداکنندگان).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
fa_IR: خلاصه ای از موارد و مدت زمان آنها را با محدوده تاریخ، وضعیت، کارمند و / یا نقش پرونده ارائه می دهد.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
fa_IR: خلاصه ای از وضعیت عضویت بر اساس نوع و تاریخ عضویت

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
fa_IR: این گزینه گزارشی کلی از میزان درآمد رویدادها را ارائه می دهد. همچنین می توانید اطلاعات کلیدی مانند شناسه رویداد، ثبت، حضور و مشارکت، و نیز درآمد حاصله را برای تعیین میزان موفقیت یک رویداد  به این گزینه اضافه کنید.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
fa_IR: اطلاعات مربوط به مخاطبین را در رابطه با اشتراک ها، عضویت ها، رویدادها و فعالیت ها فراهم می کند.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
fa_IR: تهیه لیستی دقیق از روابط کارکنان و کارفرما همراه با جزئیات اشتغال و تاریخ استخدام

en: Provides information about the status of recurring contributions
fa_IR: اطلاعات را شامل میشود

en: Provides lists of participants for an event.
fa_IR: ارائه لیستی از شرکت کنندگان در یک رویداد

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
fa_IR: اخبار شامل اتفاقات رسیده شده

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
fa_IR: ٪ 1 با متن پیشنهاد شده برای پیام شخصی خود را به دوستان خود ارائه می دهد.

en: Proximity Search
fa_IR: جستجوی نزدیک به عبارت

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
fa_IR: به طور تقریبی 1درصد از 2 درصد جستجو شده است

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
fa_IR: برای جستجو در بخش های همجوار  شما باید رایک ارائه دهنده مختصات جغرافیایی معتبر تنظیم کنید.

en: Public
fa_IR: عمومی

en: Public Event
fa_IR: رویداد عمومی

en: Public Events
fa_IR: رویدادهای عمومی

en: Public Pages
fa_IR: صفحات عمومی

en: Public Participant Listing
fa_IR: فهرست شرکت کنندگان عمومی

en: Public View
fa_IR: نمایش عمومی

en: Public url
fa_IR: یو ار ال عمومی

en: Public?
fa_IR: عمومی باشد؟

en: Publication
fa_IR: انتشار مجدد

en: Punctuation and spaces are ignored.
fa_IR: نقطه گذاری و فواصل چشم پوشی می شود

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
fa_IR: نقطه گذاری در نام کاربری مجاز نیست به جز خط کشیده شده تاکید زیر کلمه ،آخر سطر برای کلمه هایی می گذاریم که بخش ی از آن در خط بعد نوشته شمی شود

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
fa_IR: نام روش api را وارد نمایید. لازم است تا نام قطعات  عملکرد ای پی آی را همانگونه که در مدارک توصیف شده ,وارد کنید

en: QR code
fa_IR: کد QR

en: Qty
fa_IR: کیو تی وای

en: Quarter prior to previous quarter
fa_IR: شش ماهه قبل از شش ماه پیشین

en: Quarterly
fa_IR: هر سه ماه

en: Quarters
fa_IR: سه ماهه های

en: Quechua
fa_IR: کچوایی

en: Questions
fa_IR: سوالات

en: Questions? Send email to
fa_IR: سوال دارید؟ ایمیل بفرستید به...

en: Queue ID
fa_IR: شناسه صف

en: Queue Name
fa_IR: نام صف

en: Queue Runner
fa_IR: مجری صف

en: Queued mailing
fa_IR: پست صف شده

en: REMAINING CREDIT
fa_IR:  اعتبار باقی مانده

en: RSS 2.0 Feeds
fa_IR: تغذیۀ RSS 2.0

en: Radio
fa_IR: رادیو

en: Radio buttons
fa_IR: کلید های رادیویی

en: Raised %1
fa_IR: %1 بالا رفته است

en: Raised %1 of %2
fa_IR: %1 از 2% بالا رفته است

en: Range
fa_IR: برد،محدوده

en: Range One Amount
fa_IR: مقدار رده اول

en: Range One Stat
fa_IR: آمار رده اول

en: Range Two Amount
fa_IR: مقدار رده دوم

en: Range Two Stat
fa_IR: آمار رده دوم

en: Rationale
fa_IR: اساس/بنیاد/پایه

en: Re-check requirements
fa_IR: بررسی دوباره الزامات

en: Re-open
fa_IR: بازگشایی

en: Re-open Batch
fa_IR: باز کردن مجدد دسته ای

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
fa_IR:  آیتم های منو را مجدداً مرتب کنید (از جمله حرکت آنها را از یک شاخه  «درخت» منو به دیگری. برای این کار به راحتی با موس خود  آتم منو را ببکشید و در محل جدید رها کنید.

en: Re-subscribe Confirmation
fa_IR: تایید مجدد

en: Read more about this warning
fa_IR: در این این هشدار بیشتر بخوانید

en: Ready to add another.
fa_IR: آماده اضافه دیگری

en: RealAuth requires curl with SSL support
fa_IR: پروتکل RealAuth برای اجرا نیازمند SSL است

en: Realex Payment
fa_IR: پرداخت با Realex

en: Reason
fa_IR: دلیل

en: Reason the e-mail bounced
fa_IR: علت بازگشت ایمیل

en: Reassign %1
fa_IR: دوباره اختصاص دادن 1درصد

en: Reassign Case
fa_IR: انتساب مجدد مورد

en: Reassigned Case
fa_IR: انتساب مجدد مورد

en: Rebuild Smart Group Cache
fa_IR: ساخت مجدد کش گروه های هوشمند

en: Rebuilds the smart group cache.
fa_IR:  کش گروه های هوشمند را بازسازی می کند

en: Receipt
fa_IR: گیرنده

en: Receipt Date
fa_IR: تاریخ رسید

en: Receipt From
fa_IR: رسید از

en: Receipt From Email
fa_IR: رسید از ایمیل

en: Receipt From Name
fa_IR: رسید از نام

en: Receipt From email
fa_IR: رسید از ایمیل

en: Receipt Message
fa_IR: پیام گیرنده

en: Receipt Sent
fa_IR: رسید ارسال شد

en: Receipt Text
fa_IR: متن رسید

en: Receipt bcc
fa_IR: رسید رو نوشتی که به همه افراد به طور کامل ارسال نشده

en: Receipt cc
fa_IR: رسید رو نوشت

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
fa_IR: تاریخ رسید ها برای مشارکت ها 1% بروزرسانی شد.

en: Receipt sent?
fa_IR: ایا رسید ارسال شد؟

en: Receipts - print or email
fa_IR: رسید ها - چاپ یا ایمیل

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
fa_IR: رسید ها به مشارکت ها 1% ایمیل شد.

en: Receive Date
fa_IR: تاریخ دریافت

en: Received
fa_IR: دریافت شد

en: Received Into
fa_IR: دریافت شد در

en: Received date
fa_IR: تاریخ دریافت

en: Recent Contributions
fa_IR: مشارکت های اخیر

en: Recent Grants
fa_IR: کمک های اخیر

en: Recent Items
fa_IR: موارد اخیر

en: Recent Memberships
fa_IR: عضویت های جدید

en: Recent Pledges
fa_IR: بيعانه هاي اخير

en: Recent Registrations
fa_IR: ثبت نام های اخیر

en: Recently Viewed:
fa_IR: اخیرا دیده شده

en: Recipient
fa_IR: دریافت کننده

en: Recipient Email
fa_IR: ایمیل گیرنده

en: Recipient Listing
fa_IR: لیست کننده دریافت کننده

en: Recipient Manual
fa_IR: دریافت کننده دستی

en: Recipient Roles
fa_IR: نقش گیرنده

en: Recipient is on vacation
fa_IR: دریافت کننده در تعطیلات هست

en: Recipient(s)
fa_IR: گیرنده (ها)

en: Recipients
fa_IR: دریافت کنندگان

en: Recipients language
fa_IR: زبان مخاطبین

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
fa_IR: گیرندگان 1%2%

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
fa_IR: پاسخ گیرندگان به ادرس شخصی سی وی میل ارسال می شود.

en: Recognised webserver
fa_IR: وب‌سرور شناخته شده

en: Reconnect
fa_IR: اتصال مجدد

en: Reconnected
fa_IR: ارتباط مجدداً برقرار شد.

en: Reconnecting will change the connection details (such as callback URLs and permissions). This can be useful in a few cases, such as:
fa_IR: اتصال مجدد جزئیات اتصال (مانند آدرس های پاسخ به تماس و مجوزها) را تغییر خواهد داد. این کار می تواند در چند مورد، مانند..... مفید باشد.

en: Reconnecting...
fa_IR: اتصال مجدد

en: Recontact Interval
fa_IR: فاصله تماس مجدد

en: Record
fa_IR: ضبط

en: Record %1 Responses
fa_IR: 1& از پاسخ ها را ثبت کن

en: Record Activity
fa_IR: ثبت فعالیت

en: Record Activity for Reminder?
fa_IR: اقدام یادآوری کننده ذخیره گردد

en: Record Activity:
fa_IR: فعالیت ضبط شد:

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
fa_IR: گزارش مشارکت (چک، نقد، سایر)

en: Record Deleted
fa_IR: اطلاعات ذخیره شده حذف گردید

en: Record Membership Payment is required when you use a price set.
fa_IR: ثبت پرداخت عضویت ، زمانی که از قیمت مشخص استفاده می کنید ، نیازمند است

en: Record Membership Payment?
fa_IR: پرداخت حق عضویت ثبت شود؟

en: Record Payment
fa_IR: ثبت پرداخت

en: Record Payment from a Different Contact?
fa_IR: پرداخت ثبت شده از مخاطب دیگر ؟

en: Record Payment?
fa_IR: ثبت پرداخت؟

en: Record Renewal Payment?
fa_IR: ثبت تمدید پرداخت

en: Record Respondents Interview
fa_IR: مصاحبه پاسخ دهنگان را ضبط کن

en: Record Responses for All
fa_IR: پاسخ ها را برای همه ثبت کنید

en: Record Updated
fa_IR: سند به روز رسانی شد

en: Record activity for automated email
fa_IR:  ثبت فعالیت ایمیل های خودکار

en: Record activity for automated email or SMS
fa_IR:  ثبت فعالیت SMS یا ایمیل های خودکار

en: Record and update backend event registrations
fa_IR: ثبت و بروز رسانی ثبت نام های قبلی رویداد

en: Record and update contributions
fa_IR: ثبت و بروزرسانی مشارکت ها

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
fa_IR: ثبت مشارکت های خام ( با ویرایش مشارکت ها) و نشان دادن همه ی مشارکت ها ( برای مخاطب های قابل رویت)

en: Record details about this activity here.
fa_IR: رکورد جزییات این فعالیت در اینجا

en: Record doesnot exist
fa_IR: چیزی ثبت نشده است

en: Record doesnot exists
fa_IR: رکورد وجود ندارد

en: Record duplicates multiple contacts
fa_IR: مخاطب های چندگانه ی نسخه برداری شده را ضبط کنید

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
fa_IR: ثبات با موفقیت وارد شداما قادر نیست جزئیات آدرس خیابان را تجزیه و تحلیل کند

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
fa_IR: یک یا چند آدرس وب (URL) مرتبط با این مخاطب را ضبط کنید. نمونه هایی از جمله آدرس های  شخصی مانند یک صفحه فیس بوک یا توییتر، و همچنین پیوندهایی به وب سایت یا صفحه ی سازمان است.

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
fa_IR: پاسخ های نظر سنجی و دادخواست را برای تماس های رزرو شده آن ها ثبت کنید.

en: Record that contacts voted
fa_IR: تماس هایی که رای داده اند را ثبت کنید.

en: Record:
fa_IR: ضبط، ثبت

en: Records
fa_IR: ركوردها

en: Records %%StatusMessage%%
fa_IR: رکوردها 1% پیام وضعیت 1%

en: Records Imported
fa_IR: رکوردها واردشد

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
fa_IR: ثبات ها با موفقیت ارسال شد اما قادر نیست جزئیات آدرس خیابان را تجزیه و تحلیل کند

en: Recurring Contribution Amount
fa_IR: مقدار مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
fa_IR: جزئیات صدور صورتحساب مشارکت مکرر بروزرسانی شد

en: Recurring Contribution Billing Updates
fa_IR: بروزرسانی صدور صورتحساب مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Cancel Date
fa_IR: تاریخ لغو مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
fa_IR: اعلان لغو مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution End Date
fa_IR: تاریخ پایان مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution ID
fa_IR: شناسه مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Id
fa_IR: شناسه  مشارکت تکرارشونده

en: Recurring Contribution Modified Date
fa_IR: تاریخ اصلاح شده ی مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Notification
fa_IR: اعلان مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Start Date
fa_IR: تاریخ شروع مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Start Date Default
fa_IR: تاریخ پیش فرض شروع مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Update Notification
fa_IR: اعلان بروزرسانی مشارکت مکرر

en: Recurring Contribution Updated
fa_IR: مشارکت مکرر بروزرسانی شد

en: Recurring Contribution Updated - decreased installment amount
fa_IR: مشارکت مکرر بروزرسانی شد - کاهش میزان اقساط

en: Recurring Contribution Updated - increased installment amount
fa_IR: مشارکت مکرر بروزرسانی شد- افزایش میزان اقساط

en: Recurring Contribution(s)
fa_IR: مشارکت(های)مکرر

en: Recurring Contributions
fa_IR: مشارکت مکرر

en: Recurring Contributions Report
fa_IR: گزارش مشارکت مکرر

en: Recurring Contributions Summary
fa_IR: خلاصه مشارکت های مکرر

en: Recurring Frequency
fa_IR: تناوب تکرار ها

en: Recurring Frequency Units
fa_IR: واحدهای تناوب تکرار

en: Recurring Installments?
fa_IR: اقصاد مکرر؟

en: Recurring Payments URL
fa_IR: آدرس پرداخت های تکراری

en: Recurring contribution
fa_IR: مشارکت مکرر

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
fa_IR: مقدار مشارکت مکرر از 1% به2% برای این اشتراک بروز رسانی شد.

en: Recurring contribution appears to have been re-assigned from id %1 to %2, continuing with %2.
fa_IR: اشتراک تکراری از شناسه 1% به 2% انتقال یافت.

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
fa_IR: امکان لغو مشارکت مکرر در پایگاه داده ها وجود ندارد.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
fa_IR: مشارکت مکرر به: اقساط 1%، هر 2% 3% (ها) برای 4% بروزرسانی شد.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
fa_IR: اقساط مشارکت مکرر از 1% به2% برای این اشتراک بروز رسانی شد.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
fa_IR: مشارکت مکرر هر 2% 3%(ها) برای 1% است

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
fa_IR: مشارکت مکرر توسط پردازشگر با موفقیت لغو شد، اما نمی توان با عنوان لغو شده در پایگاه داده ها نشان داد.

en: Recurring contribution, but no database id
fa_IR: مشارکت مکرر، اما بدون شناسه پایگاه داده

en: Recurring contributions with at least one payment
fa_IR: مشارکت های مکرر با حداقل یک پرداخت

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
fa_IR: مشارکت های انلاین مکرر ( درصورتیکه برای این صفحه فعال شده است)

en: Recurring payment will be processed this day of the month following submission of this contribution page.
fa_IR: پرداخت های مکرر در ایک روز از ماه پس از تائید این صفحه مشارکت، انجام خواهند‌گشت.

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
fa_IR: تحریر (پنهان کردن) اطلاعات تأمین کننده ی خدمات و مشتری

en: Redaction Rule
fa_IR: ویرایش قانون

en: Redirect
fa_IR: غیر مستقیم

en: Redirect URL
fa_IR: آدرس اینترنتی غیر مستقیم

en: Redirect to Database
fa_IR: تغییر مسیر به پایگاه اطلاعاتی

en: Refer to the %1 to learn about this process.
fa_IR: برای آگاهی از این رویه به%1  رجوع شود

en: Refer to the following documentation:
fa_IR: ارجاع به مستندات زیر:

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
fa_IR: ارجاع به اسناد آنلاین برای جزئیات بیشتر دررابطه با ایجاد  1٪ و 2٪.

en: Refer to the online user guide for more information.
fa_IR: روی اسم رویداد برای اطلاعات بیشتر فشار دهید

en: Reference
fa_IR: مرجع

en: Reference Date
fa_IR: فرمان مرجع

en: Reference a CiviCRM contact.
fa_IR: مراجعه به تماس سامانه CiviCRM

en: Reference:
fa_IR: مرجع:

en: Referral Program
fa_IR: برنامه ارجاع

en: Refine search...
fa_IR: جستجوی ...

en: Reflect client's story back to them.
fa_IR: نمایش پیشینه برای مشتری

en: Refresh Duplicates
fa_IR:  نسخه های ساخته شده را بروزرسانی کنید

en: Refresh Error
fa_IR: خطا در نوسازی

en: Refresh List of Duplicates
fa_IR: لیست نسخه های ساخته شده را بروزرسانی کنید

en: Refresh results
fa_IR: نوسازی نتایج

en: Refreshing...
fa_IR: در حال نوسازی

en: Refund
fa_IR: مسترد

en: Refund Amount
fa_IR: مقدار بازپرداخت

en: Refund Date
fa_IR: تاریخ بازپرداخت

en: Refund Details
fa_IR: جزئیات بازپرداخت

en: Refund Transaction ID
fa_IR: شناسه تراکنش بازپرداخت

en: Refund recorded for event or membership fee.
fa_IR: پرداخت اضافی برای هزینه رویداد یا عضویت ثبت می شود.

en: Refunded
fa_IR: مسترد

en: Regex
fa_IR: عبارت الگو

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Register Date
fa_IR: تاریخ ثبت نام

en: Register New %1
fa_IR: ثبت جدید 1%

en: Register Now
fa_IR: اکنون ثبت نام کنید

en: Register Participant
fa_IR: ثبت شرکت کننده

en: Register Participant %1 of %2
fa_IR: ثبت شرکت کننده ها: یک درصد از دو درصد

en: Register date
fa_IR: تاریخ ثبت‌نام

en: Register for Event
fa_IR: ثبات برای رویداد

en: Register for events online
fa_IR: ثبت نام برای رویدادهای آنلاین

en: Register multiple participants?
fa_IR: ثبت نام شرکت کننده های گوناگون؟

en: Register participants for event
fa_IR: ثبت نام شرکت کنندگان برای رویداد

en: Register your site
fa_IR: ثبت سایت خود

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
fa_IR: ثبت  سایت خود را در CiviCRM.org.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
fa_IR: ثبت نام سایت خود، پیوستن به جامعه/گروه، و کمک به CiviCRM هموارهیک CRM پیشرو برای سازمان ها در سراسر جهان خواهد بود.

en: Registered
fa_IR: ثبت شده

en: Registered By
fa_IR: ثبت نام شده توسط

en: Registered Email
fa_IR: ایمیل ثبت شده

en: Registered Templates
fa_IR: الگو های ثبت شده

en: Registered by ID
fa_IR: ثبت شده توسط شناسه

en: Registered by Participant ID
fa_IR: ذخیره شده با شناسه شرکت کننده

en: Registration
fa_IR: ثبت نام

en: Registration (Live)
fa_IR: ثبت نام(زنده)

en: Registration (Test-drive)
fa_IR: ثبت(درایو آزمون)

en: Registration Confirmation
fa_IR: تأیید ثبت

en: Registration Confirmation and Receipt
fa_IR: تأیید ثبت و رسید

en: Registration Date
fa_IR: تاریخ ثبت نام

en: Registration Date and Time
fa_IR: زمان و تاریخ ثبت نام

en: Registration End Date
fa_IR: تاریخ اتمام ثبت‌نام

en: Registration Error
fa_IR: خطا در ثبت

en: Registration Link
fa_IR: لینک ثبت نام

en: Registration Link Text
fa_IR: متن لینک ثبت نام

en: Registration Saved
fa_IR: ثبت،ذخیره شد

en: Registration Screen
fa_IR: صفحۀ ثبت

en: Registration Start Date
fa_IR: تاریخ شروع ثبت‌نام

en: Registration Transferred
fa_IR: ثبت منتقل شد

en: Registration end date should be after Registration start date
fa_IR: تاریخ اتمام ثبت باید بعد از تاریخ شروع ثبت قرار گیرد.

en: Registration for this event begins on %1
fa_IR: ثبت برای این رویداد با یک درصد آغاز می شود

en: Registration for this event ended on %1
fa_IR: ثبت برای این رویداد با یک درصد تمام می شود

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fa_IR: ثبت در این رویداد نیاز به تأییدیه دارد.به محض بررسی ثبت شما،ایمیلی دریافت خواهید کرد با لینک صفحۀ وبی که می توانید فرآیند ثبت را در آنجا تکمیل کنید.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fa_IR: ثبت در این رویداد نیاز به تأییدیه دارد.به محض بررسی ثبت شما،یک ایمیل با لینک صفحۀ وبی که می توانید فرآیند ثبت را در آنجا تکمیل کنید،دریافت خواهید کرد.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
fa_IR: اطلاعات ثبت برای یک درصد از شرکت کننده ها ذخیره شده است.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
fa_IR: اطلاعات ثبت برای شرکت کنندۀ 1 ذخیره شده است.

en: Registration is closed for this event
fa_IR: ثبت برای این رویداد مسدود شده است

en: Regular Expression?
fa_IR: عبارت منظم

en: Regular Fees
fa_IR: هزینه های منظم

en: Regular Groups
fa_IR: گروه های منظم

en: Reject
fa_IR: رد کردن

en: Reject Personal Campaign Page
fa_IR: رد کردن صفحه کمپین شخصی

en: Rejected
fa_IR: رد شده

en: Rejoin Group
fa_IR: بازگشت دوباره گروه

en: Rel ID
fa_IR: شناسه رابطه

en: Related
fa_IR: مربوطه

en: Related Cases
fa_IR: موارد مرتبط

en: Related Contacts
fa_IR: مخاطبین مرتبط

en: Related Contacts/Memberships
fa_IR: مخاطبین مرتبط / عضویت ها

en: Related Members Only
fa_IR: فقط کاربران مرتبط

en: Related Soft Contributions
fa_IR: مشارکت های نرم مرتبط

en: Related contact required fields are missing.
fa_IR: فیلدهای مورد نیازمخاطب مرتبط گم شده است

en: Related membership for %1 has been created.
fa_IR: عضویت مربوطه برای 1 درصد ایجاد شده است

en: Related membership for %1 has been deleted.
fa_IR: عضویت مربوطه برای 1 درصد  حذف شده است

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
fa_IR: ثبت گزارشات تماس سامانه CiviCRM با دروپال کاربر

en: Relationship
fa_IR: ارتباط

en: Relationship - Active and Current
fa_IR: رابطه-فعال و در حال حاضر

en: Relationship - Inactive or not Current
fa_IR: رابطه-غیرفعال وگذشته یا آینده

en: Relationship A to B
fa_IR: رابطه A باB

en: Relationship A-B
fa_IR: رابطه A باB

en: Relationship B to A
fa_IR: رابطهBباA

en: Relationship B-A
fa_IR: رابطهBباA

en: Relationship Dates Validity
fa_IR: تاریخ اعتبار رابطه

en: Relationship Description
fa_IR: توصیف رابطه

en: Relationship Direction
fa_IR: مسیر ارتباطی

en: Relationship End
fa_IR: پایان رابطه

en: Relationship End Date
fa_IR: تاریخ پایان رابطه

en: Relationship Ended on or After
fa_IR: اتمام رابطه یا بعد آن

en: Relationship Ended on or Before
fa_IR: اتمام رابطه یا قبل آن

en: Relationship ID
fa_IR: هویت رابطه

en: Relationship Is Active
fa_IR: رابطه فعال است

en: Relationship Recorded Start Date On or After
fa_IR: تاریخ شروع و بعد از رابطه ی ثبت شده

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
fa_IR: تاریخ شروع و قبل از رابطه ی ثبت شده

en: Relationship Report
fa_IR: گزارش ارتباطات

en: Relationship Start
fa_IR: شروع رابطه

en: Relationship Start Date
fa_IR: تاریخ شروع رابطه

en: Relationship Status
fa_IR: وضعیت رابطه

en: Relationship Type
fa_IR: نوع رابطه

en: Relationship Type A-to-B
fa_IR: نوع رابطه از a تا b

en: Relationship Type ID
fa_IR: هویت نوع رابطه

en: Relationship Type Label A to B
fa_IR: برچسب نوع رابطه از a تا b

en: Relationship Type Label B to A
fa_IR: برچسب نوع رابطه ازb تا a

en: Relationship Type Name A to B
fa_IR: اسم نوع رابطه از a تا b

en: Relationship Type Name B to A
fa_IR: اسم نوع رابطه ازb تا a

en: Relationship Type is Active
fa_IR: نوع رابطه فعال شد

en: Relationship Type is Reserved
fa_IR: نوع رابطه ذخیره شد

en: Relationship With
fa_IR: رابطه با

en: Relationship created. | %count relationships created.
fa_IR[0]: % رابطه ایجاد شد
fa_IR[1]: % رابطه ایجاد شد

en: Relationship record has been updated.
fa_IR: ثبات رابطه بروزرسانی شد

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
fa_IR: نوع ارتباط %1، در فایل پیکربندی پرونده یافت شده درپایگاه داده ها%2موجود نیست.

en: Relationship type ID
fa_IR: شناسه نوع رابطه

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
fa_IR: انواع رابطه، ارتباط میان مردم، خاونواده ها و سازمان ها را توصیف می کنند. عنوان های مدل های ارتباطی رابطه را از نقطه نظر هر کدام از دو هویت تعریف می کنند (مثال: Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&It Employee). برای بعضی مدل های روابط، عنوان ها ممکن است در هر دو سوی یکسان باشند(e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).

en: Relationships
fa_IR: روابط

en: Relative Date Filters
fa_IR: صافی های فرمان مربوط

en: Relative Date Range
fa_IR: بازه نسبی تاریخ

en: Relative URL for a default Drupal site:
fa_IR: آدرس نسبی برای یک سایت دروپال پیش فرض :

en: Relative month values are calculated based on the length of month(s) that they pass through.
                  The result will land on the same day of the month except for days 29-31 when the target month contains fewer days than the previous month.
                  For example, if a job is scheduled to run on August 31st, the following invocation will occur on October 1st, and then the 1st of every month thereafter.
                  To avoid this issue, please schedule Monthly and Quarterly jobs to run within the first 28 days of the month.
fa_IR: مقادیر ماهیانه ی مربوط بر اساس طول مدت ماه(ها) که میگذرد تعیین می شوند.
     نتیجه همان روزی از ماه بجز روزهای 29-31 وقتیکه ماه مورد نظر روزهای کمتری نسبت به ماه قبلی دارد، است.
    مثال: اگر یک برنامه اینگونه تنظیم شده تا در روز 31 ماه آگوست اجراء شود، درخواست بعدی روز 1 ماه اکتبر انجام می شود، و پس از روز 1ام اول هر ماه.
    برای جلوگیری از این مشکل، برنامه های ماهانه و سه ماه یکبار برای اجراء در 28 روز از ماه، برنامه ریزی کنید.

en: Release
fa_IR: آزاد

en: Release Frequency
fa_IR: فرکانس انتشار

en: Release Frequency interval should be a positive number.
fa_IR: فواصل فرکانس انتشار باید یک عدد مثبت باشد.

en: Release Respondents
fa_IR: رها سازی پاسخ دهندگان

en: Release Respondents >>
fa_IR: ازادسازی پاسخ دهندگان

en: Release Time
fa_IR: زمان انتشار

en: Release Voters
fa_IR: رای دهندگان منتشر کردند

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
fa_IR: تماس های رزرو شده کمپین را برای نظرسنجی ها و دادخواست ها انتشار دهید.

en: Released
fa_IR: آزاد شده

en: Released on
fa_IR: منتشر شده در تاریخ

en: Released.
fa_IR: انتشار یافته.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
fa_IR: پاسخ گویی ها به این پرسش ازاد میشود وقتی که برای زمان بیشتری باشد

en: Reload Page
fa_IR: صفحه دوباره بارگذاری شود

en: Remind me again in a month
fa_IR: پس از یک ماه مجدداً به من یادآوری کن.

en: Remind me again in a week
fa_IR: پس از یک هفته مجدداً به من یادآوری کن.

en: Reminder Date
fa_IR: تاریخ یادآوری

en: Reminder For
fa_IR: یادآور برای

en: Reminder From Email
fa_IR: یادآوری کننده ایمیل

en: Reminder HTML
fa_IR: یادآوری کننده html

en: Reminder Mapping
fa_IR: مسیر یابی یادآوری کننده

en: Reminder Sent
fa_IR: تذكر ارسال شده

en: Reminder Subject
fa_IR: موضوع یادآوری کننده

en: Reminder Text
fa_IR: متن یادآوری کننده

en: Reminder for Both
fa_IR: یادآوری هردو

en: Reminder from Name
fa_IR: یادآوری کننده اسم

en: Reminders Sent
fa_IR: تذكرات ارسال شده

en: Reminders for each scheduled payment.
fa_IR: یاداوری برای هر پرداخت برنامه ریزی شده.

en: Remote Profiles Enabled
fa_IR: نمایه های فعال را جابه جا کن

en: Remove
fa_IR: پاک کردن

en: Remove %1
fa_IR: حذف %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
fa_IR: حذف٪ 1 از٪ 2؟

en: Remove Case Role
fa_IR: پاک کردن نقش پرونده

en: Remove Contact from CiviCRM Group
fa_IR: مخاطبین را از گروه سامانه CiviCRM حذف کنید

en: Remove Contacts from Group
fa_IR: مخاطبین را از گروه حذف کنید

en: Remove Dedupe Exception
fa_IR: استثنا ها را پاک کنید

en: Remove Exception
fa_IR: استثنا ها را پاک کنید

en: Remove Parent?
fa_IR: منشا پاک گردد؟

en: Remove Products from this Page
fa_IR: محصولات از این صفحه پاک شود

en: Remove Tags from Contacts
fa_IR: برچسب ها را از مخاطبین حذف کنید

en: Remove Tags from activities
fa_IR: برچسب ها را از فعالیتها را حذف کنید

en: Remove Transaction
fa_IR: حذف/پاک کردن تراکنش/ تراکنش را حذف/پاک نمایید

en: Remove from Batch
fa_IR: حذف/ پاک کردن از بسته/محموله/سفارش

en: Remove from Group
fa_IR: از گروه حذف کنید

en: Remove from search criteria
fa_IR: از ضوابط جستجو پاک گردد

en: Remove selected options
fa_IR: گزینه های انتخاب شده را حذف کنید

en: Remove the page (this cannot be undone!)
fa_IR: صفحه را حذف کنید(این کار قابل بازگشت نیست)

en: Remove this row
fa_IR: این ردیف پاک شود.

en: Remove unsaved attachment
fa_IR: حذف پیوست ذخیره نشده

en: Removed
fa_IR: حذف شد

en: Removed '%1'
fa_IR: %1 حذف شد

en: Removed (by %1)
fa_IR: حذف شده (توسط٪ 1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
fa_IR[0]: مخاطبین از گروه حذف شد
fa_IR[1]: مخاطبین از گروه حذف شد

en: Removed Tag <em>%1</em>
fa_IR: 1 درصد برچسب <em>و </em> را حذف کنید

en: Removed directory %1
fa_IR: دایرکتوری 1% حذف شد

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
fa_IR: دیتا ی موقت را حذف کنید و دیتا قدیمی را حذف کنید از قسمت حافظه.این روش پیشنهاد میشود برای هر ساعت برای کمک به جلوگیری از این فایل

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
fa_IR:  نام آیتم های منو را تغییر دهید.. نشانگر را روی آیتم  منو بردهو با موس خود  راست کلیک کنید. سپس گزینه "تغییر نام" را انتخاب کنید.

en: Renew
fa_IR: تمدید

en: Renew Membership
fa_IR: تمدید عضویت

en: Renew Membership Using Credit Card
fa_IR: تمدید عضویت از کارت اعتباری استفاده می کند

en: Renew Now
fa_IR: اکنون تمدید کنید

en: Renew the existing membership instead
fa_IR: تجدید به جای عضویت موجود

en: Renew-Credit Card
fa_IR: کارت اعتباری مجدد

en: Renewal Membership Organization and Type
fa_IR: تمدید سازماندهی و انواع عضویت

en: Renewal Message
fa_IR: پیام تمدید

en: Renewal Payment and Receipt
fa_IR: قیمت و رسید مجدد

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
fa_IR: یادآور تمدید (فقط تمدید عضویت غیر خودکار )

en: Renewal Reminders
fa_IR: یادآوری تمدید

en: Renewal extends membership end date by one membership period
fa_IR: تمدید ، تاریخ پایان عضویت را با یک دوره عضویت افزایش می دهد.

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
fa_IR: تمدید، دوره ی عضویت معمولی را به انتهای تاریخ پایان دوره ی قبلی برای اعضایی که وضعیت آنها جاری یا منقضی شده است، اضافه می کند. برای عضویت های منقضی شده، تمدید یک دوره ی عضویت که از 'Date Renewal Entered' شروع می شود، ایجاد خواهد کرد. این تاریخ را می توان با روز بعد از تاریخ پایان قبلی تطبیق داد - اگر عضویت مدام مورد نیاز باشد.

en: Reopened
fa_IR: بازگشایی شد

en: Repeat
fa_IR: تکرار

en: Repeat %1
fa_IR: تکرار%1

en: Repeat Configuration has been saved
fa_IR: پیکر بندی تکرار ذخیره شد

en: Repeat Contributions Report
fa_IR: تکرار گزارش سهم

en: Repeat Entity
fa_IR: هویت تکرار

en: Repeat?
fa_IR: تکرار؟

en: Repeating (%1 of %2)
fa_IR: تکرار(1درصد از 2درصد)

en: Repeating Event
fa_IR: تکرار رویدادها

en: Repeats
fa_IR: تکرارها

en: Repeats by day of the month
fa_IR: با روزهای ماه تکرارکنید

en: Repeats by day of the week
fa_IR: با روزهای هفته تکرارکنید

en: Repeats every
fa_IR: هر چند وقت یکبار تکرار شود

en: Repeats on
fa_IR: تکرار در

en: Repetition Condition
fa_IR: وضعیت تکرار

en: Repetition Frequency Interval
fa_IR: تناوب فرکانس تکرار

en: Repetition Frequency Unit
fa_IR: واحد تعدد تکرار

en: Repetition Number
fa_IR: عدد تکراری

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
fa_IR: رمز را در پیام خود با متن مورد نظر برای پیوند جایگزین کنید - به عنوان مثالبرای لغو اشتراک اینجا را کلیک کنید

en: Replaced Word
fa_IR: کلمات جایگزین شده

en: Replacement
fa_IR: جایگزینی

en: Replacement (prefix)
fa_IR: جایگزینی

en: Replacement Word
fa_IR: کلمه جایگزینی

en: Replied
fa_IR: پاسخ داده شده

en: Replied
fa_IR: پاسخ داده شده

en: Replies
fa_IR: پاسخ ها

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Reply Auto-responder
fa_IR: پاسخگوی خودکار

en: Reply Email of the mailing
fa_IR: پاسخ به ایمیل پست شده

en: Reply ID
fa_IR: شناسه پاسخ

en: Reply Timestamp
fa_IR: زمان بندی پاسخ

en: Reply to Email
fa_IR: پاسخ به ایمیل

en: Reply to this email (link)
fa_IR: (لینک) پاسخ به ایمیل

en: Reply-To
fa_IR: پاسخ داده شود به

en: Reply-To (A)
fa_IR: پاسخ داده شود به(الف)

en: Reply-To (B)
fa_IR: پاسخ داده شود به (ب)

en: Reply-to email
fa_IR: پاسخ به ایمیل

en: Replyto Email
fa_IR: پاسخ گویی به ایمیل

en: Report
fa_IR: گزارش

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
fa_IR: کلاس گزارش باید قبل از اضافه کردن گزارش یا غیره این جا باشد.

en: Report Description
fa_IR: توضيح گزارش

en: Report Filters
fa_IR: فیلترهای گزارش

en: Report Footer
fa_IR: پاورقى گزارش

en: Report Header
fa_IR: سربرگ گزارش

en: Report Instance Arguments
fa_IR: چكيده هاى نمونه گزارش

en: Report Instance Assigned to Roles
fa_IR: نمونه گزارش به وظايف تخصيص داده شد

en: Report Instance Footer
fa_IR: پاورقى نمونه گزارش

en: Report Instance Header
fa_IR: سرآيند نمونه گزارش

en: Report Instance ID
fa_IR: گزارش نمونه شناسه كاربرى

en: Report Instance Permissions
fa_IR: دستورات نمونه گزارش

en: Report Instance Title
fa_IR: عنوان نمونه گزارش

en: Report Instance description
fa_IR: شرح نمونه گزارش

en: Report Instance email Subject
fa_IR: موضوع پست الكترونيك نمونه گزارش

en: Report Instance is Active
fa_IR: نمونه گزارش فعال است

en: Report Parameters
fa_IR: گزارش پارامتر ها

en: Report Received
fa_IR: گزارش دریافت شد

en: Report Template
fa_IR: قالب گزارش

en: Report Templates
fa_IR: قالب گزارش

en: Report Title
fa_IR: نام گزارش

en: Report URL
fa_IR: گزارشURL

en: Report Url must be like "contribute/summary"
fa_IR: URL گزارش باید شبیه به "سهام/خلاصه" باشد

en: Report description appear in the display screen.
fa_IR: توضیح گزارش در صفحه نمایش نمایان میشود

en: Report instance Name
fa_IR: نام نمونه گزارش

en: Report mail could not be sent.
fa_IR: ايميل گزارش نميتواند ارسال شود

en: Report mail has been sent.
fa_IR: ايميل گزارش ارسال شده است

en: Report template ID
fa_IR: شناسه كاربرى الگوى گزارش

en: Report title appear in the display screen.
fa_IR: عنوان گزارش در صفحه نمایش نشان داده میشود

en: Report(s) created from the template: %1
fa_IR: گزارش (ها) بوجود آمده از الگو:1%

en: Reported By
fa_IR: گزارش شده توسط

en: Reporter
fa_IR: گزارش دهنده

en: Reporter/Role
fa_IR: محدوده فعالیت گزارش دهنده

en: Reports for '%1'
fa_IR: گزارش ها برای 1%

en: Req?
fa_IR: درخواست؟

en: Requested
fa_IR: درخواست ها

en: Require Approval
fa_IR: نیاز به تأییدیه

en: Require Membership Signup
fa_IR: نیازمند ثبت نام عضویت

en: Require participant approval?
fa_IR: به تأییدیۀ شرکت کننده نیاز دارد؟

en: Required
fa_IR: الزامی

en: Required Elements
fa_IR: المان‌های اجباری

en: Required Participant Data
fa_IR: داده های مورد نیاز شرکت کننده

en: Required Permission
fa_IR: نیازمند اجازه دسترسی

en: Required tokens
fa_IR: رمزهای مورد نیاز

en: Required tokens are missing.
fa_IR: فاقد رمز های مورد نیاز

en: Required?
fa_IR: الزامی است؟

en: Requirements
fa_IR: الزامات

en: Requires Approval
fa_IR: نیاز به تأیید دارد

en: Reservation Added
fa_IR: رزرواسیون اضافه شد.

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
fa_IR[0]: رزرواسیون برای % شمارش تماس ها اضافه نشد
fa_IR[1]: رزرواسیون برای % شمارش تماس ها اضافه نشد

en: Reserve
fa_IR: رزرو

en: Reserve Each Time
fa_IR: هر بار رزرو کنید

en: Reserve More Respondents >>
fa_IR: پاسخ دهندگان بیشتری رارزرو کنید.

en: Reserve Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان ذخیره

en: Reserve and Interview
fa_IR: رزرو و مصاحبه

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
fa_IR: تماس های کمپین را برای نظرسنجی ها و دادخواست ها رزرو کنید

en: Reserved
fa_IR: رزرو شد

en: Reserved Financial Account?
fa_IR: حساب سپرده/اندوخته/ذخیره مالی

en: Reserved Group?
fa_IR: گروه ذخیره شد؟

en: Reserved Profiles
fa_IR: پروفایل ذخیره شده

en: Reserved Report?
fa_IR: گزارش ذخیره شده؟

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
fa_IR: پاسخ دهندگان رزرو اگر در طی چند روز نظرسنجی نشوند، منتشر می شوند. اسکریپت پردازنده مخاطب باید به صورت متناوب پاسخ دهندگان را منتشر کند.

en: Reserved.
fa_IR: رزرو شده

en: Reserved?
fa_IR: رزرو شد؟

en: Reset Case Timeline?
fa_IR: بازنشاندن مجدد نوار زمان پرونده

en: Reset Date
fa_IR: فرمان دوباره مرتب کردن

en: Reset Form
fa_IR: دوباره مرتب کنید از

en: Reset Start Date
fa_IR: بازنشاندن تاریخ شروع

en: Reset all selections
fa_IR: تمام انتخابات را بازنشانی کنید

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
fa_IR: تنظیم مجدد کلیه مقادیر جلسه مشتری شما. برای آغاز 1% را اضافه کنید.

en: Resolved
fa_IR: حل شده

en: Resource URL
fa_IR: URL / آدرس اینترنتی منابع

en: Resource URLs
fa_IR: URL های منابع

en: Respondent Interview
fa_IR: مصاحبه با پاسخ دهنده

en: Respondent Name
fa_IR: نام پاسخ دهنده

en: Respondent Reservation
fa_IR: رزرو مخاطب

en: Respondent Reserved.
fa_IR: پاسخ دهنده رزرو شد.

en: Respondent Status
fa_IR: مرتبه پاسخ دهنده

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
fa_IR[0]: % شمارش پاسخ دهندگان انتشار یافته است.
fa_IR[1]: % شمارش پاسخ دهندگان انتشار یافته است.

en: Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان

en: Responding
fa_IR: پاسخگویی

en: Response Codes
fa_IR: کدهای پاسخ

en: Response Saved.
fa_IR: پاسخ ذخیره شد

en: Responses
fa_IR: پاسخ ها

en: Restore
fa_IR: بازیابی

en: Restore Case
fa_IR: بازیابی قالب

en: Restore Cases
fa_IR: بازیابی قالب ها

en: Restore CiviCRM Menu
fa_IR: منوی سی وی را دوباره ذخیره کنید

en: Restore Contact
fa_IR: تماس با بازگرداندن

en: Restore Contact(s)
fa_IR: مخاطب(ها) دوباره ذخیره کنید

en: Restore cases
fa_IR: بازیابی قالب ها

en: Restore contacts from trash
fa_IR: بازیابی مخاطبین از سطل آشغال

en: Restore from Trash
fa_IR: از سطل زباله بازیابی کنید

en: Restored
fa_IR: دوباره ذخیره شد

en: Restrictions:
fa_IR: محدودیتها:

en: Resubscribe
fa_IR: اشتراک مجدد

en: Resubscribe Message
fa_IR: پیام ثبت نام مجدد

en: Resubscribe via email
fa_IR: ثبت نام مجدد با ایمیل

en: Resubscribe via web page
fa_IR: ثبت نام مجدد در وبسایت

en: Result
fa_IR: نتیجه

en: Result Options
fa_IR: گزینه های نتایج

en: Result Set
fa_IR: مجموع نتایج

en: Result Set for
fa_IR: مجموعه نتایج برای

en: Results
fa_IR: نتایج

en: Results Column
fa_IR: ستون نتایج

en: Results Column?
fa_IR: ستون نتیجه ها

en: Results Columns?
fa_IR: ستون نتایج؟

en: Results Display
fa_IR: نتایج نشان می دهد

en: Results are displayed here.
fa_IR: نتایج اینجا نمایش داده خواهد شد.

en: Results may contain any of the selected options
fa_IR: نتایج ممکن است شامل هریک از گزینه های انتخابی باشد

en: Results must have all of the selected options
fa_IR: نتایج بایستی شامل همه ی گزینه های انتخابی باشد

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
fa_IR: ادرس خیابانها و شماره ها و نامش

en: Retry Failed Attempt Date
fa_IR: تلاش مجدد برای تاریخ تلاش های شکست خورده

en: Return Path
fa_IR: مسیر برگشت

en: Return Url
fa_IR: آدرس بازگشت

en: Return Url Args
fa_IR: آدرس بازگشت Args

en: Return Value
fa_IR: مقدار /ارزش بازگشت

en: Return to CiviCRM home page.
fa_IR: بازگشته به صفحه اصلی مدیریت ارتباط با مشتریان

en: Return to Single Language
fa_IR: بازگشت به پیش فرض تک زبانه

en: Return to home page.
fa_IR: بازگشت به صفحه اصلی

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
fa_IR: به این صفحه بازگردید(ادمین،CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo،مدیریت رویداد&raquo;پیکربندی&raquo،ثبت آنلاین)و سپس گزارش خود را انتخاب کنید.

en: Return-Path
fa_IR: راه بازگشت

en: Return-Path must use a valid email address format.
fa_IR: برای Return path / راه بازگشت باید از یک آدرس ایمیل معتبر استفاده کرد.

en: Returning since contribution has already been handled.
fa_IR: بازگشت به صفحه قبل
    مشارکت از پیش انجام شده

en: Reuse an existing set
fa_IR: استفاده مجدد از گزینه های موجود

en: Revenue
fa_IR: درآمد

en: Revenue Goal
fa_IR: هدف عملکرد

en: Revert
fa_IR: ارجاع

en: Revert %1?
fa_IR: ارجاع 1%

en: Revert These Changes
fa_IR: برگرداندن این تغییرات

en: Revert this workflow message template to the system default
fa_IR: برگرداندن این قالب پیام به جالت پیش فرض سیستم

en: Revert to Default
fa_IR: بازگشت به حالت پیش فرض

en: Reverted
fa_IR: ارجاع یا برگشت دادن

en: Review
fa_IR: بازنگری

en: Review and Schedule
fa_IR: بازنگری و برنامه ریزی

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
fa_IR: مقادیر نشان داده شده در زیر از 2 ردیف اول فایل وارد شده خود را بررسی کنید و زمینه های پایگاه داده CiviCRM مشابه را از لیست های کشویی در ستون سمت راست انتخاب کنید.برای هر ستونی در پرونده وارداتی که میخواهید نادیده بگیرید را انتخاب کنید «- وارد نکنید.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
fa_IR: صفحه مشارکت انلاین <strong>LIVE</strong> بهبود یافته ی خود را در اینجا بررسی کنید. URL که در ادامه امده را در لینک های زیر استفاده کنید و روی هر وبسایتی کلیک کنید تا تماشاچیان را به این صفحه زنده دعوت کنید:

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
fa_IR: صفحۀ ثبت رویداد آنلاین سفارشی در این صفحه را بصورت زنده بررسی کنید.از این آدرس URL برای لینک ها و دکمه ها در هر وب سایتی جهت ارسال بازدیدکنندگان به این صفحۀ زنده استفاده کنید.

en: Revisions
fa_IR: بازنگری

en: Rich Text
fa_IR: متن غنی

en: Rich Text Editor
fa_IR: ویرایشگر متن

en: Right
fa_IR: راست

en: Right Margin
fa_IR: حاشیه راست

en: Role
fa_IR: نقش

en: Role in Case
fa_IR: وظیفه مورد

en: Role in Case  %1 '%2'
fa_IR: وظیفه مورد%1 %2

en: Role is a required field
fa_IR: نقش یکی از زمینه های مورد نیاز و ضروری است

en: Roles
fa_IR: نقش ها

en: Rolling
fa_IR: گردش

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
fa_IR: رومن،مولداو

en: Romansh
fa_IR: رومن

en: Row(s) Listed
fa_IR: ردیف (ها) فهرست شده

en: Rows imported successfully.
fa_IR: سطرها با موفقیت وارد شد

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی که با عنوان پرداخت های متعهد نشانه گذاری شده اند، که در ان ها مشارکت کننده و/یا مقدار مشارکت نمی تواند بایک پرداخت متعهد معوق منطبق شود. از این ردیف های مشارکت پرش زده شده است ( وارد نشده اند).

en: Rows per page:
fa_IR: سطرها برطبق هر صفحه

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
fa_IR: ردیف هایی که در ان ها، یک مشارکت غیرمستقیم با موفقیت به یک مخاطب تخصیص یافته است.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
fa_IR: ردیف هایی که نسخه های تکراری از گزارش های شرکت کنندگان CiviCRM هستند.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
fa_IR: ردیف هایی که تکثیر اسناد تماس CiviCRM موجود هستند.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
fa_IR: ردیف هایی که تکرار سوابق مشارکت های موجود CiviCRM هستند.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
fa_IR: ردیف هایی که نسخه های تکراری از گزارش های عضویت ها CiviCRM هستند.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
fa_IR: ردیف هایی که نسخه های تکراری از گزارش های شرکت کنندگان CiviCRM هستند.

en: Rows with Errors
fa_IR: سطرهای با خطا

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
fa_IR: ردیف های با پرداخت متعهد با موفقیت اعمال شدند.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با یک واگذاری مشارکت غیرمستقیم درخواست شده، که در ان هیچ مخاطب منطبقی یافت نشده است ( بر اساس داده مخاطب مشارکت غیرمستقیم ذخیره شده). از این ردیف های مشارکت پرش زده شده است ( وارد نشده اند).

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
fa_IR: ردیف با آدرس های ایمیل متضاد (NOT imported).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
fa_IR: ردیف های آدرس ایمیل متناقض در این فایل. این ردیف ها پرش می کنند (وارد نمی شوند).

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
fa_IR: ردیف هایی با شناسۀ متناقض شرکت کنندگان(بروز رسانی نشده)

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با شناسۀ مغایر شرکت کنندگان در این پوشه.این ردیف ها حذف می شوند(وارد نمی شوند)

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
fa_IR: ردیف هایی با شناسه های تراکنش متضاد (بروز رسانی نشده)

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با شناسه های تراکنش متناقض در این فایل. این ردیف ها پرش می کنند (وارد نمی شوند).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با داده های نامعتبر در یک یا چند فیلد (برای مثال، قالب بندی آدرس ایمیل نامعتبر). این ردیف ها پرش می کنند (وارد نمی شوند).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با داده های نامعتبر در یک یا چند زمینه. از این ردیف ها پرش زده شده است ( وارد نشده اند).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
fa_IR: ردیف هایی با داده های نامعتبر در یک یا چند فیلد. این ردیف ها پرش می کنند (وارد نمی شوند).

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
fa_IR: ردیف هایی با شناسه های عملکرد نامتقارن (به روز نشده).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
fa_IR: ردیف ها با شناسه تماس های متناقض ... (به روز نشده)

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
fa_IR:  ردیف هایی با شناسه های مشارکت نامطابق... ( بروزرسانی نشدند).

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
fa_IR: ردیف هایی با شناسه های نامطابق عضویت ها(بروز رسانی نشده).

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
fa_IR: ردیف هایی با شناسه های نامطابق شرکت کنندگان(بروز رسانی نشده).

en: Rule Field
fa_IR: فیلد خط کش

en: Rule Group ID
fa_IR: شناسه گروه های نسخه سازی

en: Rule ID
fa_IR: شناسه قانون

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
fa_IR: شناسه قانون 1 با موفقیت حذف شد

en: Rule Length
fa_IR: طول خط کش

en: Rule Name
fa_IR: اسم قانونی

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
fa_IR: نام بخش("نوع عضویت عضوCIVI"--> " بخش دروپال")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
fa_IR: اسم قانون( گروه سامانه CiviCRM. بخش دروپال)

en: Rule Table
fa_IR: جدول خط کش

en: Rule Usage
fa_IR: نقش کاربردی

en: Run
fa_IR: اجرا

en: Run %1
fa_IR: ٪ 1 را اجرا کنید.

en: Run and refine the search criteria as necessary
fa_IR: در صورت لزوم جستجوی وابط را بهیته سازی کرده و به جریان بیاندازید

en: Run frequency
fa_IR: فرکانس اجرا

en: Run this report
fa_IR: راه اندازی این گزارش

en: Running
fa_IR: در حال اجرا

en: Russian
fa_IR: روسی

en: SIC Code
fa_IR: طبقه بندی استاندارد صنعتی

en: SMS
fa_IR: پیامک

en: SMS - schedule/send
fa_IR: پیامک - برنامه ریزی/ارسال

en: SMS - send reply
fa_IR: پیامک - هم اکنون پاسخ دهید

en: SMS Content
fa_IR: محتوای پیامک

en: SMS Date
fa_IR: روز پیام کوتاه

en: SMS HTML:
fa_IR: مسیج html

en: SMS Message
fa_IR: پیام کوتاه

en: SMS Name
fa_IR: نام پیام کوتاه

en: SMS Provider
fa_IR: سرویس‌دهنده پیام کوتاه

en: SMS Provider API
fa_IR: API فرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider API Params
fa_IR: پارامترهای APIفرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider API URL
fa_IR: آدرس APIفرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider ID
fa_IR: شناسه ارسال 
    SMS

en: SMS Provider Name
fa_IR: نام ارسال کننده 
    SMS

en: SMS Provider Password
fa_IR: رمز عبور فرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider Title
fa_IR: عنوان فرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider Username
fa_IR: نام کاربری فرستنده پیام کوتاه

en: SMS Provider is Active?
fa_IR: آیا فرستنده پیام کوتاه فعال است؟

en: SMS Provider is Default?
fa_IR: آیا فرستنده پیام کوتاه به طور پیش فرض تنظیم شده است؟

en: SMS Reminder Text
fa_IR: متن یادآوری کننده پیام

en: SMS Screen
fa_IR: صفحه نمایش پیامک

en: SMS Status
fa_IR: آمار پیام کوتاه

en: SMS Text:
fa_IR: متن مسیج

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
fa_IR: SMS بدن بیش از حد 160 کاراکتر

en: SMS delivery
fa_IR: تحویل پیامک

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
fa_IR[0]: %cاس ام اس به٪ تماس با مخاطبین فرستاده نمی شود (بدون شماره تلفن در فایل، یا تنظیمات ارتباط مشخص، پیامک را ارسال نمی کند، یا تماس تلف شده است).
fa_IR[1]: %cاس ام اس به٪ تماس با مخاطبین فرستاده نمی شود (بدون شماره تلفن در فایل، یا تنظیمات ارتباط مشخص، پیامک را ارسال نمی کند، یا تماس تلف شده است).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
fa_IR[0]: اس ام اس به٪ تماس با مخاطبین ارسال نمی شود
fa_IR[1]: اس ام اس به٪ تماس با مخاطبین ارسال نمی شود

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
fa_IR[0]: اس ام اس به مخاطبین ارسال نمی شود فعالیت ها - (بیش از یک مخاطب هدف) وجود دارد.
fa_IR[1]: اس ام اس به مخاطبین ارسال نمی شود فعالیت ها - (بیش از یک مخاطب هدف) وجود دارد.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
fa_IR[0]: اس ام اس به مخاطبین٪ از فعالیت های انتخاب شده ارسال نمی شود زیرا آنها برای این کار وظیفه نامعتبر است.
fa_IR[1]: اس ام اس به مخاطبین٪ از فعالیت های انتخاب شده ارسال نمی شود زیرا آنها برای این کار وظیفه نامعتبر است.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
fa_IR[0]: اس ام اس به مخاطبین 1٪ تعداد فعالیت های انتخاب شده ارسال نمی شود.
fa_IR[1]: اس ام اس به مخاطبین 1٪ تعداد فعالیت های انتخاب شده ارسال نمی شود.

en: SMTP Configuration
fa_IR: پیکربندی SMTP

en: SMTP Password
fa_IR: رمز عبور 
    SMTP

en: SMTP Port
fa_IR: پورت SMTP

en: SMTP Server
fa_IR: سرور SMTP

en: SMTP Username
fa_IR: نام کاربری 
    SMTP

en: SQL Import
fa_IR: واردات SQL

en: SQL Query
fa_IR: جستجوی 
    SQL

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
fa_IR: اس کیو ال کوئری باید انتخاب شود که برگردد به یک یا چند ستون دیتا تا وارد شود. نام دیتاها را پیدا کند و نام ردیف هایشان را در کوئری مثلا ار دیتا ی من انتخاب کند

en: SSL Merchant ID
fa_IR: هویت کالا لایه ی سوکت های امن

en: SSL PIN
fa_IR: لایهٔ سوکت‌های امن -Secure Sockets Layer-که به اختصار SSL نامیده می شود؛ یک پروتکل ارتباطی است که می تواند میان مجموعه TCP/IP و HTTP جای داده شود. در عمل، این پروتکل ترافیک وب سایت شما را دریافت کرده و امنیتی میان مرورگر و سرویس دهنده برقرار می کند. رمز گذاری یا رمز نگاری به کار رفته در SSL ارتباطات امن را در یک محیط ناامن تضمین می کند.
    از همه مهم تر، تمام عملیات امنیتی در هر دو انتها غیر قابل مشاهده است.
    پسورد لایه سوکت های امن

en: SSL User ID
fa_IR: هویت کاربر لایه ی سوکت های امن

en: STEP 2: Please Check Your Email
fa_IR: مرحله2: لظفا ایمیل خود را چک کنید.

en: SYBUNT Report
fa_IR: گزارش دقیق برای پیاده روی / تماس تلفنی شما را برای مخاطبین هدفمند فراهم می کند.

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
fa_IR: SYBUNT/سیبانت (برخی  سال ها اما  نه سال فعلی). این گزینه اعضایی را مشخص می کند که در گذشته مشارکت داشته اند ولی در طول مدت زمان خاصی که شما مشخص کرده اید مشارکتی نداشته اند.

en: Safe File Extension
fa_IR: پسوند فایل ایمن

en: Safe Merge Selected Duplicates
fa_IR: ادغام امن نسخه سازی های یکسان

en: Sales Tax Account is
fa_IR: مالیات فروش....هست

en: Same email address?
fa_IR: آدرس ایمیل یکسان؟

en: Samoan
fa_IR: ساموآیی

en: Sample Header for HTML formatted content.
fa_IR: سربرگ نمونه برای محتوای فرمت شده HTML.

en: Sample Header for TEXT formatted content.
fa_IR: سربرگ نمونه برای محتوای فرمت TEXT.

en: Sango
fa_IR: سانگو

en: Sanskrit
fa_IR: سانسکریت

en: Sardinian
fa_IR: ساردینی

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Save & Send Test Email
fa_IR: ذخیره و ارسال  ایمیل آزمایشی

en: Save Anyway
fa_IR: در هر صورت ذخیره شود

en: Save As
fa_IR: ذخیره شود به عنوان

en: Save As New Template
fa_IR: ذخیره به عنوان تمپلیت جدید

en: Save Button
fa_IR: برای ذخیره کردن کلیک کنید

en: Save Draft
fa_IR: ذخیره پیش‌نویس

en: Save Failed
fa_IR: ذخیره انجام نشد

en: Save Matching Contact
fa_IR: مخاطبین مطابق هم را ذخیره کنید

en: Save Relationship
fa_IR: رابطه را ذخیره کنید

en: Save Report
fa_IR: ذخیره کردن گزارش

en: Save Smart Group
fa_IR: گروه هوشمند را دخیره کنید

en: Save Template
fa_IR: الگو ذخیره شود

en: Save With Duplicate Household
fa_IR: ذخیره با خوانوارهای تکراری

en: Save a Copy
fa_IR: یک نسخه کپی ایجاد کنید

en: Save a copy...
fa_IR: ذخيره يك كپى

en: Save and Done
fa_IR: ذخیره و تمام

en: Save and New
fa_IR: ذخیره و جدید

en: Save and Next
fa_IR: ذخیره و بعدی

en: Save and Preview
fa_IR: ذخیره و پیش‌نمایش

en: Save and Record Payment
fa_IR: هزینه را ذخیره و ثبت کنید

en: Save as a new field mapping
fa_IR: به عنوان یک طرح فیلد جدید دخیره گردد

en: Save as non voted.
fa_IR: به عنوان رای نداده ذخیره کنید

en: Save as voted.
fa_IR: به عنوان رای داده ذخیره کنید

en: Save as:
fa_IR: ذخیره به شکل:

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
fa_IR: فایل CSV را همراه با داده های عضویت و داده های "انطباق مخاطب" در هارددیسک محلی خود ذخیره کنید(یا درایو قابل دسترسی در شبکه تان)و شما اکنون برای گام 1 آماده هستید(آپلود داده ها).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
fa_IR: فایل CSV را همراه با داده های شرکت کننده و داده های "انطباق مخاطب" در هارددیسک محلی خود ذخیره کنید(یا درایو قابل دسترسی در شبکه تان)و شما اکنون برای گام اول آماده هستید(آپلود داده ها).

en: Save the current mailing as a template.
fa_IR: ایمیل اخیر را به عنوان الگو ذخیره کنید.

en: Save this field mapping
fa_IR: طرح پوشه ذخیره گردد

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview (microsope) button.
fa_IR: پروفایل خود را ذخیره کنید تا به این صفحه بازگردید. شما می توانید با کلیک کردیم روی دکمه پیش نمایش(microsope) ان را پیش نمایش کنید.

en: Saved
fa_IR: ذخیره شد

en: Saved Field Mapping: %1
fa_IR: مسیردهی فیلد ذخیره شده است: 1%

en: Saved Search
fa_IR: جستجو را ذخیره کنید

en: Saved Search ID
fa_IR: جستجوی هویت ذخیره گشت

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
fa_IR: نقشه برداری های ذخیره شده به راحتی به شما امکان اداره ی همان برنامه ی وارد و صادر کردن را چندین بار می دهد. نقشه برداری ها ایجاد و به روز رسانی شده به عنوان بخشی از کار وارد و صادر کردن. این صفحه به شما امکان تغییر نام یا پاک کردن نقشه برداری های موجود را می دهد.

en: Saving...
fa_IR: در حال ذخیره سازی

en: Schedule
fa_IR: برنامه

en: Schedule Follow-up
fa_IR: پیگیری برنامه

en: Schedule Follow-up Activity
fa_IR: برنامه پیگیری فعالیت

en: Schedule Reminders
fa_IR: یادآوری برنامه ها

en: Schedule is Active?
fa_IR: جدول فعال است؟

en: Schedule or Send
fa_IR: زمان بندی یا ارسال

en: Scheduled
fa_IR: زمان بندی شده

en: Scheduled Activity Date
fa_IR: تاریخ برنامه ریزی فعالیت

en: Scheduled Amount
fa_IR: مقدار برنامه ريزي شده

en: Scheduled By
fa_IR: جدول بندی شده

en: Scheduled Date
fa_IR: زمان جدول بندی شده

en: Scheduled Job Deleted.
fa_IR: کار برنامه ریزی شده خذف گردید.

en: Scheduled Jobs
fa_IR: برنامه های تعریف شده

en: Scheduled Reminder
fa_IR: یاد آور برنامه ریزی شده

en: Scheduled Run Date
fa_IR: تاریخ اجرای برنامه ریزی

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
fa_IR: شغل برنامه ریزی شده بر اساس تنظیمات زمان بندی فردی اجرا شده است. لطفا پیام های ورودی را چک کنید.

en: Scheduled mailing
fa_IR: برنامه زمان بندی پستی

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
fa_IR: یادآوری  های تعیین شده  به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار به مخاطبین خود در مورد وضعیت عضویتشان، شرکت در رویدادها، و یا فعالیت های دیگر ایمیل ارسال کنید.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
fa_IR: زمان بندی و ارسال مجموع ی پستی

en: Schema Version
fa_IR: نسخه مدل

en: Scottish Gaelic; Gaelic
fa_IR: اسکاتلندی

en: Search
fa_IR: جستجو کردن

en: Search All Cases
fa_IR: جستجوی همه موارد

en: Search All or by Date Range
fa_IR: یا همه یا با محدودۀ زمانی را جستجو کنید

en: Search Batches
fa_IR: جستجوی دسته ها

en: Search Builder
fa_IR: جستجو ساز

en: Search Campaign Pages
fa_IR: جستجوی صفحات کمپین

en: Search Campaigns
fa_IR: کمپین ها را جستجو کنید

en: Search Contribution
fa_IR: جستجوی مشارکت

en: Search Criteria
fa_IR: ضوابط را جستجو کنید

en: Search Events
fa_IR: جستجوی رویدادها

en: Search Fields
fa_IR: فیلدها را جستجو کنید

en: Search Filters
fa_IR: فیلتر جستجو

en: Search Groups
fa_IR: گروه ها را جستجو کنید

en: Search Mailings
fa_IR: جستجو ایمیل ها

en: Search Operator
fa_IR: کاربر را جستجو کن

en: Search Petition
fa_IR: دادخواست را جستجو کنید

en: Search Petitions
fa_IR: دادخواست ها را جستجو کنید

en: Search Profile
fa_IR: جستجوی پروفایل

en: Search Results
fa_IR: نتیجه های جستجو

en: Search Settings
fa_IR: تنظیمات را جستجو کن

en: Search Survey
fa_IR: نظرسنجی ها را جستجو کنید

en: Search Surveys
fa_IR: پرسشنامه ها را جستجو کنید

en: Search Title
fa_IR: عنوان جست و جو

en: Search Views
fa_IR: دیدگاه ها را جستجو کنید

en: Search as a Range
fa_IR: به عنوان مبنا جستجو کن

en: Search by Range?
fa_IR: جستجو با محدوده انجام شود؟

en: Search documentation in the User Guide
fa_IR: اسناد و مدارک را در راهنمای کاربر جستجو کنید

en: Search for contacts using '%1'
fa_IR: جستجو برای مخاطب1%

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی را به وسیله نام و ادرس ایمیلشان جستوجو کن.

en: Search in Trash
fa_IR: جستجو در زباله دان

en: Search results listings.
fa_IR: لیستهای نتایج را جستجو کنید

en: Search/Public Directory
fa_IR: جستجو / کتاب راهنمای عمومی

en: Searchable
fa_IR:  قابل جستجو

en: Searchable?
fa_IR: آیا قابل جستجو است؟

en: Searching...
fa_IR: جستجو.....

en: Second
fa_IR: دومین

en: Second Date Range
fa_IR: دومين محدوده تاريخ

en: Second Date Range:
fa_IR: دومين محدوده تاريخ

en: Second Dupe Contact ID
fa_IR: شناسه مخاطب تکراری دوم

en: Secret is not set for this payment processor
fa_IR: مقدار secret برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en: Section Header / Group By
fa_IR: سربرگ بخش یا گروهبندی بر اساس

en: Secure temporary housing
fa_IR: امنیت سرپناه موقت

en: Security Code
fa_IR: کد امنیتی

en: Security Hash
fa_IR: امیزش امنیتی

en: Security Warning
fa_IR: هشدار امنیتی

en: See also:
fa_IR: این بخش را نیز ببینید:

en: See log entries for this Scheduled Job
fa_IR: مشاهده ورودی های سیستم برای این برنامه تعریف شده

en: Segment Size
fa_IR: سایز هر بخش

en: Select
fa_IR: انتخاب

en: Select "Any" to display memberships with auto-renew subscription irrespective of their status.
fa_IR: برای نمایش عضویت ها با اشتراک تمدید خودکار مستقل از وضعیتشان ، "هرکدام" را انتخاب کنید

en: Select "Cancelled" to display memberships with cancelled auto-renew subscriptions.
fa_IR: برای نمایش عضویت های با حق اشتراک تمدید خودکارحذف شده ، "حذف شده" را انتخاب کنید

en: Select "Ended" to display memberships with an ended auto-renew subscription.
fa_IR: برای نمایش عضویت های با حق اشتراک تمدید خودکارپایان یافته ، "پایان یافته" را انتخاب کنید

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
fa_IR: اگر می خواهید پشتیبان های شما افراد را در شبکه شان تشویق کنند و آنها را برای این رویداد ثبت کنند گزینه رویداد را انتخاب کنید.اگر می خواهید پشتیبان ها کمپین جذب سرمایه آنلاین را ارتقا دهند گزینه مشارکت را انتخاب کنید (با اتصال به صفحه مشارکت آنلاین).

en: Select "Failed" to display memberships with failed subscription payment.
fa_IR: برای نمایش عضویت ها با پرداخت اشتراک ناموفق ، "ناموفق" را انتخاب کنید

en: Select "In Progress" to display memberships with current auto-renew subscriptions.
fa_IR: برای نمایش عضویت های فعال با حق اشتراک تمدید خودکار ، "در دست اقدام" را انتخاب کنید

en: Select "No" to display only memberships without Status Override set (membership is subject to the normal status rules)
fa_IR: برای نمایش تنها عضویت ها با ارجحیت ثبت وضعیت(عضویت منوط به قوانین وضعیت معمولی) ، "نه" را انتخاب کنید

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
fa_IR: برای نمایش تنها ثبت های مربوطه ( آن ها که عضویت خود را از طریق رابطه به دست آورده اند به عنوان نمای بیرونی نوع عضویت تعریف شده اند) کلمه "نه" را انتخاب کنید

en: Select "None" to display memberships that have never had an auto-renew subscription.
fa_IR: برای نمایش عضویت هایی که هیچوقت حق اشتراک تمدید خودکار نداشته اند ، "هیچ کدام" را انتخاب کنید

en: Select "Yes" to display only membership with Status Override set (membership is manually forced to a specific status)
fa_IR: برای نمایش تنها عضویت ها با ارجحیت ثبت وضعیت(عضویت به طور غیرخودکار به وضعیت مشخص قابلیت اجرا دارد) ، "بله" را انتخاب کنید

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
fa_IR: برای نمایش تنها عضویت های اصلی ( مخاطبینی که عضویت مستقیما متصل به گزارش هایشان دارند ) "بله" را انتخاب کنید

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
fa_IR: در صورتیکه می خواهید یادآورها برای مخاطبانی که با این ضابطه مطابقت دارند نیز ارسال شود گزینه ی 'Also include' را انتخاب کنید. اگر گزینه ی 'Choose Recipients' را انتخاب کنید - مخاطبان انتخاب شده نیز یادآور را دریافت خواهند کرد (علاوه بر مخاطبانی که با ضابطه ی بالا مطابقت دارند).

en: Select 'CKEditor' for the built-in WYSIWYG option. You can customize the toolbar buttons and other settings by clicking "Configure CKEditor."
fa_IR: ، CKEditor "را برای گزینه  WYSIWYG انتخاب کنید . می توانید دکمه های نوار ابزار و تنظیمات دیگر را با کلیک کردن روی گزینه " پیکربندی CKEditor "  تنظیم کنید.

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
fa_IR: 'فردی' را انتخاب کنید، درصورتی که مشارکت های ایجاد شده توسط یک فرد را وارد می کنید.

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
fa_IR: فردی را انتخاب کنید اگر شما داده های سفارشی را برای افراد فردی وارد می کنید

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
fa_IR: اگر داده های شرکت کنندۀ رویداد را برای افراد مشخصی وارد می کنید 'Individual' را انتخاب کنید.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
fa_IR: اگر داده های عضویت های ورودی را برای افراد مشخصی وارد می کنید 'Individual' را انتخاب کنید.

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
fa_IR: قسمت روی خط را انتخاب کنید که شامل زمینه های میشود در قسمت اصلی شماره از این طریق میتوان اضافه و یا ویرایش کرد و صفحه نمایش خلاصه ای از شماره ها را نشان خواهد داد.قسمت ضریه زدن یا ضربه زدن با کادر را انتخاب کنید تا قسمتی جداگانه ایجاد شود برای نمایش و ویرایش دیگر ویژگی ها.بطور کل برای کمتر دسترسی پیدا کردن یا زمینه های بزرگتر داشتن.ضربه زدن با کادر برای دیتا پیشنهاد میشود که احازه میدهد ضبط های چند گانه داشته باشید

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
fa_IR: در صورتیکه می خواهید یادآورها فقط برای مخاطبانی با ضوابط تعیین شده در بالا و همچنین آن هایی که با این ضابطه مطابقت دارند ارسال شود، گزینه ی 'Limit to' را انتخاب کنید. اگر گزینه 'Choose Recipients' را انتخاب کنید - فقط مخاطبان انتخاب شده یادآور را دریافت خواهند کرد ( و فقط در صورتیکه آنها هم با ضابطه بالا مطابقت داشته باشند).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
fa_IR: "جستجوی جدید ذخیره شده" را از منوی کشویی "- اقدامات بیشتر" انتخاب کنید و روی "برو" کلیک کنید.

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
fa_IR: 'سازمان' یا 'خانه داری' را انتخاب کنید، در صورتیکه مشارکت های ایجاد شده توسط این نوع مخاطب را وارد می کنید. ( توجه: چند نوع مخاطب ممکن است برای سایت شما فعال نشده باشد )

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
fa_IR: در صورت وارد کردن داده های سفارشی، «سازمان» یا «خانه» را انتخاب کنید.(توجه: بعضی از انواع ساخته شده در تماس ممکن است برای سایت شما فعال نباشد.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
fa_IR: اگر داده های شرکت کنندۀ رویداد را برای همان نوع مخاطب وارد می کنید،"سازمان" یا "خانگی" را انتخاب کنید.(دقت کنید بعضی از انواع مخاطب built-in ممکن است برای سایت شما فعال نباشند.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
fa_IR: 'سازمان' یا 'خانه داری' را انتخاب کنید، در صورتیکه عضویت های ایجاد شده توسط این نوع مخاطب را وارد می کنید. ( توجه: چند نوع مخاطب ممکن است برای سایت شما فعال نشده باشد )

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
fa_IR: درصورتیکه اشتراک یا سرویس از روز جاری شروع می شود، 'تهیه لیست' را انتخاب کنید. اگر تاریخ شروع یک روز و ماه ثابت در سال جاری ( این ارزش را در زمینه بعدی تنظیم کنید) است 'ثابت شده' را انتخاب کنید.

en: Select 'Textarea' if you want users to type text and/or HTML code into plain text fields.
fa_IR: اگر می خواهید کاربران متن و / یا کد HTML را در فیلدهای متنی ساده تایپ کنند، گزینه  'متنی' را انتخاب کنید .

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
fa_IR: قسمت مشترک و نماینده را انتخاب کنید در صورتی که پیوستن به این گروه با مشترکین سی وی سی ار ام کنترل میشود.اکر میخواهید که اجازه دهید که شماره ها بپیوندند و بتوانند خودشان را حذف کنند از گروه از طریق گزینه وارد شدن و فرم های فایل شخصی ؛ گزینه صفحه ی عمومی را بزنید

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
fa_IR: اگر دوره های عضویت در تاریخ ثبت نام آغاز شود "چرخش  " را انتخاب کنید. اگر دوره های عضویت در تاریخ تقویم مشخص شده شروع شود "ثابت" را انتخاب کنید

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
fa_IR: اگر دوره های عضویت در تاریخ ثبت نام آغاز شود "برگردنده "را انتخاب کنید. اگر دوره های عضویت در تاریخ تقویم دوره ای شروع شود "ثابت" را انتخاب کنید. اگر مدت زمان عضویت در سال مشخص شود ، قادر به تعیین ماه و روز دقیق برای شروع عضویت ها خواهید بود. اگر مدت زمان عضویت در ماه مشخص شود ، عضویت ها در 1 ماه جاری شروع خواهد شد و برای تعداد ماه های مشخص شده ، جاری خواهد بود.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
fa_IR: فردی را برای نوع تماس انتخاب کنید اگر هر رکورد در فایل شما نماینده فردی است- حتی اگر فایل حاوی اطلاعات سازمان مربوطه باشد (به عنوان مثال نام کارفرما، آدرس کارفرما و غیره).

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
fa_IR: قسمت سازمان را انتخاب کنید یا خانگی برای هرکدام ثبتی در فایل خواهد بود برای شماره ای از ان نوع .دقت داشته بشید که بعضی شماره ها ممکن است فعال نشوند برای این سایت

en: Select Campaign
fa_IR: انتخاب کمپین

en: Select Case
fa_IR: یک مورد را برگزینید

en: Select Case for Merge
fa_IR: موردی را برای ادغام برگزینید

en: Select Columns
fa_IR: انتخاب ستونها

en: Select Date
fa_IR: انتخاب تاریخ

en: Select Fields to Export
fa_IR: فیلدهارا برای ارسال انتخاب کنید

en: Select Final Mailing (Test %1)
fa_IR: ایمیل نهایی را انتخاب کنبد.(ازمون 1%)

en: Select Format
fa_IR: قالب را انتخاب کنید

en: Select Group
fa_IR: انتخاب گروه

en: Select Label
fa_IR: برچسب را انتخاب کن

en: Select Location
fa_IR: موقعیت را انتخاب کن

en: Select Mailer
fa_IR: انتخاب فرستنده

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
fa_IR: ابتدا سازماندهی عضویت و سپس نوع عضویت را انتخاب کنید

en: Select Profile
fa_IR: انتخاب پروفایل

en: Select Recipients
fa_IR: انتخاب دریافت کنندگان

en: Select Records
fa_IR: رکوردها را انتخاب کنید

en: Select Result Set
fa_IR: مجموعه نتایج را انتخاب کنید

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
fa_IR: انتخاب یک نقشه جدید ذخیره شده را انتخاب کنید یا خالی بگذارید.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
fa_IR: نقشه های ذخیره شده را انتخاب کنید یا برای ایجاد یک نقشه جدید خالی بگذارید.

en: Select Tag(s)
fa_IR: برچسب(ها) را برگزینید

en: Select Year (for monthly breakdown)
fa_IR: سال را انتخاب کنید (برای تفکیک ماهیانه)

en: Select a CiviMember Membership Type
fa_IR: انتخاب نوع عضویت سامانه CiviCRM

en: Select a Different Field Mapping
fa_IR: یک فیلد مسیردهی متفاوت را انتخاب کنید

en: Select a Drupal Role
fa_IR: انتخاب یک نقش دروپال

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
fa_IR: در صورتیکه می خواهید معاملات حساب برای پیگیری قیمت مبالغ مازاد استفاده شده را داشته باشید، یک نوع مالی را انتخاب کنید که شامل 'قیمت حساب مبلغ مازاد فروشی' و 'حساب صورت اموال مبلغ مازاد' باشد.

en: Select a Membership Level
fa_IR: یک سطح عضویت را انتخاب کنید

en: Select a Membership Renewal Level
fa_IR: یک سطح تازه سازی عضویترا انتخاب کنید

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
fa_IR: یک نقش را برای اختصاص دادن  این اجازه انتخاب کنید. اگر میخواهید این مجوز را به تمام کاربران اعطا کنید، نقش ویژه ای برای «هر کس»  انتخاب کنید. "هر کس" شامل ناشناس (به عنوان مثال وارد نشده است) کاربران.

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
fa_IR: یک نقش را برای اختصاص دادن این اجازه انتخاب کنید. اگر میخواهید این مجوز را به تمام کاربران اعطا کنید، نقش ویژه ای برای «هر کس» انتخاب کنید. 'هر کس' شامل کاربران ناشناس است.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
fa_IR: مجموعه داده سفارشی دیگری را برای این فیلد انتخاب کنید.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
fa_IR: در صورتیکه می خواهید معاملات حساب برای پیگیری قیمت مبالغ مازاد استفاده شده را داشته باشید، یک نوع مالی که هم به 'قیمت حساب مبلغ مازاد فروشی' و هم به ' حساب معارفه ای مبالغ مازاد ' لینک شده باشد را انتخاب کنید.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
fa_IR: یک گروه را انتخاب کنید اگر از این مشخصات برای جستجوی و لیست استفاده می کنید، و شما می خواهید لیست را به اعضای یک گروه خاص محدود کنید.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
fa_IR: گروهی از مخاطبین را انتخاب کنید که هنگام ورود به سایت شما باید این نقش را داشته باشند. گروه ها باید نوع کنترل دسترسی (Contacts & raquo؛ مدیریت گروه ها & raquo؛ تنظیمات) را در لیست قرار داده شوند.

en: Select a label format from the dropdown list.
fa_IR: فرمت برچسب را از لیست کشویی انتخاب کنید

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
fa_IR: فرمت صفحه برای فایل های PDF ایجاد شده با استفاده از این الگو را انتخاب کنید اگر می خواهید فرمت پیش فرض را لغو کنید.فرمت صفحات اندازه کاغذ و حاشیه را تعیین می کند.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
fa_IR: فرمت صفحه را از لیست انتخاب کنید یا قالب خود را در تنظیمات زیر تنظیم کنید.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
fa_IR: یک فرمت صفحه برای استفاده برای فایل PDF انتخاب کنید.فرمت صفحات اندازه کاغذ و حاشیه را تعیین می کند.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
fa_IR: یک تنظیمات قیمت از پیش پیکربندی شده را انتخاب کنید تا گزینه های قیمت به طور فردی چندگانه را برای مشارکت ها پشنهاد کنید. مگر که، انتخاب اینکه &quot;-none-&quot; انتخاب کنید و یک یا گزینه مشارکت های بیشتری را در جدول زیر وارد کنید . ایجاد و ویرایش تنظیمات قیمت در <a href='%1'>اینجا</a> است.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
fa_IR: مجموعه قیمت های از قبل تنظیم شده را انتخاب کنید جهت پیشنهاد گزینه های قیمت جداگانه و متعدد برای ثبت نام های رویداد.در غیر این صورت،&quot;-none-&quot را انتخاب کنید و یک یا چند بازۀ قیمتی در جدول پایین وارد کنید.اینجا مجموعه قیمت ها را ویرایش کنید یا ایجاد کنید.

en: Select a pre-existing template, or upload a document for mail merge.
fa_IR: یک الگوی از پیش موجود را انتخاب کنید و یا برای ادغام پست یک سند را بارگزاری نمایید

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
fa_IR: در صورتیکه این قالب فایل با ورودی قبلی منطبق است، یک طرح ریزی زمینه ی ذخیره شده را انتخاب کنید.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
fa_IR: شماره ای فرعی را انتخاب کنید که فقط اگر میخواهید تمام ثبتها در این نوع وارد شود.مثال اگر تمام ثبت ها در مورد دانشجو هستند نوع فرعی را انتخاب کنید و وارد خوهد شد بر تمام ثبتهای واردی

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
fa_IR: یک گروه خاص از مخاطبین را انتخاب کنید، یا این اجازه را به گروه ALL اعمال کنید.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
fa_IR: یک گروه خاص از زمینه های سفارشی را انتخاب کنید یا این مجوز را برای همه زمینه های سفارشی اعمال کنید.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
fa_IR: یک نمایه خاص را انتخاب کنید، یا این اجازه را به ALL پروفایل اعمال کنید.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fa_IR: نام کاربری را انتخاب کنیدنشانه گذاری مجاز به جز برای دوره ها، خطوط قرمز و حروف الفبا نیست.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
fa_IR: اتخاب همه ی شرایط قوانینی که نشان دهنده ی وضعیت فعلی است

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
fa_IR: اتخاب همه ی شرایط قانون ( ها ) که نشان دهنده ی وضعیت منقضی شده است

en: Select an ACL Role to assign.
fa_IR: قانون هویت لیست کنترل جریان ترافیک را انتخاب کنید تا اختصاص یابد

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
fa_IR: صفحه ي اشتراك انلاين  را بمنظور دسترسي كاربر به خودپرداز بيعانات انتخاب نماييد. ( تنها صفحات اشتراكي انلاين در ليست بيعانات قرار گرفته است)

en: Select an entity.
fa_IR: یک نهاد را انتخاب کنید.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
fa_IR: یک رویداد را انتخاب کنید، یا این مجوز را برای  همه حوادث اعمال کنید.

en: Select an existing organization
fa_IR: یک سازمان موجود را انتخاب کنید

en: Select an option to reveal honoree information fields.
fa_IR: یک گزینه را برای نشان دادن زمینه های اطلاعات افتخار افرینان انتخاب کنید.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
fa_IR: انتخاب و پیکربندی یک یا چند سرویس پردازش پرداخت آنلاین، برای مشارکت های آنلاین، رویدادها و یا هزینه عضویت.

en: Select as Final
fa_IR: انتخاب نهایی

en: Select at least one membership option.
fa_IR: حداقل یک گزینه عضویت را انتخاب کنید.

en: Select at least one option from Contribution(s).
fa_IR: حداقل یکی از گزینه گزینه های مشارکت(ها) را انتخاب کنید.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
fa_IR: حداقل یک گزینه از نوع (انواع) عضویت را انتخاب کنید.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
fa_IR: حداکثر یک گزینه با نوع عضویت مشابه را انتخاب کنید

en: Select either EventID OR Event Title
fa_IR: شناسۀ رویداد یا عنوان رویداد را انتخاب کنید

en: Select either of the dates.
fa_IR: یکی از تاریخ ها را انتخاب کنید

en: Select field
fa_IR: انتخاب فیلد

en: Select fields for export
fa_IR: فیلدهارا برای ارسال انتخاب کنید

en: Select list
fa_IR: فهرست را انتخاب کنید

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
fa_IR: برای نمایش تمام عضویت ها هیچ کدام را انتخاب نکنید، علیرغم آنکه آیا آنها عضو مستقیم هستند یا با رابطه جانشین شده اند،

en: Select neither to show all memberships
fa_IR: برای نمایش تمام عضویت ها ، هیچ کدام را انتخاب نکنید

en: Select non-overlapping discount start date.
fa_IR: تاریخ شروع تخفیف غیر همزمان را انتخاب کنید.

en: Select optional extra features
fa_IR:  از ویژگی های اضافی اختیاری انتخاب کنید.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
fa_IR: واحد های مکرری که برای پرداخت های مکرر پشتیبانی شده را انتخاب کنید.

en: Select saved mapping
fa_IR: انتخاب مسیردهی ذخیره شده

en: Select someone else ...
fa_IR: لطفا شخص دیگری را انتخاب کنید

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
fa_IR: آدرس ایمیل From را برای این پست الکترونیکی از لیست انتخاب کنید. آدرس ایمیل های موجود توسط کاربران با مجوز مدیریت CiviVRM قابل پیکر بندی هستند. مثال: خدمات مشتری &It;clientservices@example.org&gt;

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
fa_IR: 1 کلیدهایی 1 را انتخاب کنید ک هنگام بررسی پیشینه ی مخاطب باید نشان داده شود. مثال: اگر سازمان شما نسخه ای از روابط را نگهداری نمیکند، بنابراین برای مختصر کردن این صفحه این بخش را علامت گذاری نکنید. کلیدهایی مانند  سهام،  ضمانت ها، عضویت ها، رویدادها، امتیازات و مسائل نیز در صورت فعال نبودن اجزای مشابه باید مخفی باشند. بروید به بخش
    نظارت ومدیریت > تنظیمات سیستم > فعال کردن اجزاء
    تا بخش هایی را که برای سایت شما در دسترس هستند تغییر دهید.

en: Select the Activity Type.
fa_IR: نوع فعالیت را انتخاب کنید

en: Select the Product
fa_IR: محصول را انتخاب کنید

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
fa_IR: فرمت برچسب را از لیست کشویی انتخاب کنید

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
fa_IR: کوکی عمل را از لیست  وارد شده انتخاب کنید.برای مثال نمونه قرارداد را از طریق صفحه وب لغو کنید و در پیام خود قرار دهید.

en: Select the appropriate Privacy Options.
fa_IR: گزینه های حریم شخصی را انتخاب کنید.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
fa_IR: نوع حساب مالی مناسب برای این پرداخت را انتخاب کنید.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
fa_IR: نوع مالی مناسب را برای این معامله انتخاب کنید.

en: Select the campaign for which survey is created.
fa_IR: انتخاب کنید که کمپین برای کدام نظرسنجی ایجاد شده است؟

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
fa_IR: نوع مال مشابه را برای مشارکت های این صفحه انتخاب کنید ( برای مثال بخشش، کمپین سرمایه، و غیره). انواع مالی ( و کد های حساب مرتبط) وقتی که مشارکت ها خارج می شوند،شامل می شوند،پس می تواند به ایجاد انوع خاصی برای اهداف حساب کمک کند. شما می توانید انواع مشارکت های در دسترس را از طریق مدیریت&gt; CiviContribute &gt; انواع مالی، اصلاح یا اضافه کنید.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
fa_IR: نوع مالی مشابه را برای مشارکت های ایجاد شده ای که از این صفحه استفاده می کنند، انتخاب کنید.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
fa_IR: واحد پول برای مشارکت هایی که از این صفحه مشارکت ارائه شده است.

en: Select the currency to be used for event registration.
fa_IR: واحد پولی که برای ثبت رویداد استفاده می کنید،انتخاب کنید.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
fa_IR: فرمت ایمیل که توسط این مخاطب ترجیح داده شده را انتخاب کنید. "هر دو" را انتخاب کنید تا فرمت های HTML و متن را ارسال کنید.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
fa_IR: فیلد راانتخاب کنید زمانی که درحال ویرایش مخاطب یا ادرس رویداد هستید

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
fa_IR: نوع مالی مرتبط با هزینه ها برای این نوع عضویت (به طور مثال هزینه های عضویت ) را انتخاب کنید. این برای تمام انواع عضویت ها به کار می رود- شامل عضویت های آزاد یا رایگان

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
fa_IR: فرمت مورد استفاده برای زمینه های تاریخ در داده های واردات را انتخاب کنید.

en: Select the group
fa_IR: گروه را انتخاب کنید

en: Select the html type used to offer options for this field
fa_IR: نوع HTML مورد استفاده برای پیشنهاد گزینه های این فیلد را انتخاب کنید

en: Select the interval for due date.
fa_IR: فاصله زمانی را برای تاریخ مقرر انتخاب کنید.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
fa_IR:  فهرست انتخاب مرتبط به  بخش همان انتخاب که باید جایگزین شود را برگزینید. اگریک فهرست عالیرتبه بود،فیلد را خالی بگذارید.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
fa_IR: پردازشگر پرداختی ای را انتخاب کنید که برای مشارکت های ارائه شده در این صفحه مشارکت به کار رود (مگر اینکه شما فقط تقاضای مشارکت های غیر پولی/کالایی را دارید).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
fa_IR: روش (های) ترجیحی ارتباط با این مخاطب را انتخاب کنید.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
fa_IR: صفحه مشارکت آنلاینی که پشتیبان های این رویداد در حال ارتقا هستند را انتخاب کنید.بازدید کنندگان صفحات کمپین شخصی به صفحه مشارکت آنلاین انتخاب شده هدایت می شوند تا پول اهدا کنند.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
fa_IR: بخش هایی که باید در جستجوی بیسیک و پیشرفته درج شوند را انتخاب کنید. مثال: اگر روابط را پیگردی نمیکنید بنابراین به ثبت این بخش در جستجوی پیشرفته نیازی نیست. فرم را با پاک کردن علامت این گزینه مختصر کنید.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
fa_IR: بخشی را که باید در  داشبورد مخاطب قرار گیرد انتخاب کنید.برای مثال: اگر نمی خواهید مشترکین پیشینه مشارکت های خود را ببینند این گزینه را لغو کنید.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
fa_IR: بخش هایی را انتخاب کنید ک هنگام اضافه یا ویرایش کردن پیشینه مخاطب باید درج شوند. مثال: اگر سازمان شما جنسیت و تاریخ تولد را برای اشخاص ثبت نمیکند، بنابراین این قسمت را علامت گذاری گذاری نکنید تا فرمتان مختصر شود. با کشیدن mouse میتوانید ترتیب چهارگوش های نشان داده شده روی صفحه ی اضافه/ویرایش کردن مخاطب را تغییر دهید.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
fa_IR: منبع داده های وارد شده را انتخاب کنید. به طور پیش فرض گزینه های زیر امکان پذیر هستند:

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
fa_IR: نوع رکورد CiviCRM را انتخاب کنید و فیلمی که می خواهید در این پروفایل وارد شوید

en: Select the type of data this ACL operates on.
fa_IR: نوع داده هایی که این ACL در آن فعال است را انتخاب کنید.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
fa_IR: نوع ضبط که این مجموعه از زمینه های سفارشی برای آن قابل استفاده است را انتخاب کنید. شما می توانید داده های سفارشی را برای نوع خاصی از مخاطبین (مثلا افراد، اما نه سازمان ها)، پیکربندی کنید. هر نوع تماس یا سایر انواع رکوردها مانند فعالیت ها، مشاغل، عضویت و شرکت کنندگان در رویداد.

en: Select valid date range
fa_IR: محدوده زمانى معتبر را انتخاب كنيد

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
fa_IR: انتخاب کنید که کدام ضوابط status عضوCivi برای "فعلی" و "منقضی شده" استفاده خواهند شد. یک ضابطه ی status "فعلی" بخش بالا را به حساب کاربر اضافه می کند. یک ضابطه status  "منقضی شده" بخش بالا را از حساب کاربر حذف می کند.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
fa_IR: انتخاب کنید که کدام روش همگام سازی بخش های CiviMember استفاده شود تا بطور خودکار عضویت ها و بخش ها را را همگام سازی کند. اگر ورود/خروج کاربر به سیستم را انتخاب می کنید، باید یک "همگام سازی دستی" ابتدایی راه اندازی کنید پس از آنکه یک ضابطه جدید برای آن ایجاد کردید که در مورد همه ی کاربران و مخاطبان کاربرد دارد. اگر مطمئن نیستید کدام روش را استفاده کنید تنظیم پیش فرض را تغییر ندهید.

en: Selected %1 Report has been deleted.
fa_IR: 1% گزارش انتخابی، حذف شده است.

en: Selected %1 type has been deleted.
fa_IR: نوع انتخابی ٪ 1 حذف شده است.

en: Selected %1 type has not been deleted.
fa_IR: نوع انتخابی ٪ 1 حذف شده است.

en: Selected ACL has been deleted.
fa_IR: لیست کنترل دستیابی برگزیده حذف گردید

en: Selected Activity cannot be deleted.
fa_IR: فعالیت انتخاب شده قابل حذف نمی باشد

en: Selected Comment has been deleted successfully.
fa_IR: شرح انتخاب شده با موفقیت حذف شد

en: Selected Contacts
fa_IR: مخاطب ها انتخاب شده

en: Selected Entity Role has been deleted.
fa_IR: نقش امنیتی برگزیده حذف گردید

en: Selected Event is not Paid Event
fa_IR: رویداد انتخاب شده،رویداد پرداخت شده نیست

en: Selected Financial Account has been deleted.
fa_IR: حساب مالی انتخاب شده، پاک/بسته شده است.

en: Selected Label Format has been deleted.
fa_IR: فرمت مطلب انتخاب شده حذف شده است.

en: Selected Location type has been deleted.
fa_IR: نوع مکان انتخاب شده حذف گردید.

en: Selected Note has been deleted successfully.
fa_IR: یادداشت انتخاب شده با موفقیت حذف شد

en: Selected Option
fa_IR: گزینه انتخاب شده

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
fa_IR:  قالب  صفحه PDF انتخاب شده،  حذف شده است.

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
fa_IR: نوع منتخب پرداخت توسّط پردازشگر، پاک/مسدود شده است.

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
fa_IR: کالای دارای  مبلغ مازاد انتخاب شده از این صفحه مشارکت پاک شد.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
fa_IR: نوع محصول با هرینه مازاد انتخاب شده حذف شد.

en: Selected Profile Field has been deleted.
fa_IR: پروفایل انتخاب شده حذف شده است

en: Selected Provider has been deleted.
fa_IR: ارائه دهنده مورد نظر حذف شده است.

en: Selected Relationship type has been deleted.
fa_IR:   رابطه مورد نظر، حذف شده است.

en: Selected Reminder has been deleted.
fa_IR: یادآور انتخاب شده حذف شده است.

en: Selected Survey type has been deleted.
fa_IR: نوع نظرسنجی انتخاب شده حذف شده است.

en: Selected case is already linked.
fa_IR: مورد انتخاب شده قبلا پیوند داده شده

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
fa_IR: مخاطب انتخاب شده را نمی توان حذف کرد. مطمئن شوید که این مخاطب هیچ گونه ارتباطی با اطلاعات مخاطبان یا گروه های دیگر ندارد.

en: Selected contact type has been deleted.
fa_IR: ارتباط انتخاب شده حذف شد.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
fa_IR: مخاطب(های) انتخاب شده دارای شماره تماس معتبر نیست و یا برقراری تماس با پیام را فعال نکرده یا فوت کرده اند

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
fa_IR: مخاطب (های) انتخاب شده  آدرس ایمیل معتبر ندارند، و یا در تنظیمات گزینه "عدم ارسال ایمیل" انتخاب شده، و یا حذف شده اند و یا آدرس ایمیل اولیه  دیگر معتبر نمی باشد.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
fa_IR: مخاطبین انتخاب شده که ازآنها نسخه ای ساخته نشده علامت گذاری شده است

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
fa_IR: فیلدهای انتخاب شده در نتایج جستجوی تکمیل خودکار، برای فیلد های Contact Refernces custom نمایش داده می شود. اسم مخاطب همواره درج می شود. توجه: اگر قصد استفاده از فیلدهای custom contact reference در صفحات عمومی را دارید، باید اجازه ی 'دسترسی به فیلدهای contact reference' را به بخش ناشناس دهید. در بیشتر موارد، باید از مجموعه 'لیست محدود به گروه' هنگام پیکر بندی فیلد contact reference که در فیلد های عمومی برای جلوگیری از در معرض گذاشتن لیست کامل مخاطبان تان به کار می رود، استفاده کنید.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
fa_IR: فیلدهای انتخاب شده  در فهرست کشویی  نتایج جستجو که به صورت خودکار تکمیل می شود (جستجوی سریع، و غیره) نمایش داده می شوند. نام مخطبین نیز در این فهرست گنجانده می شوند.

en: Selected financial type account has been deleted.
fa_IR: نوع/گونه مالی منتخب، پاک/بسته/حذف شده است.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
fa_IR: حساب نوع مالی انتخاب شده/منتخب با مطالبات وصول نشده، ارتباط حسابی است که قابل پاک شدن/حذف/ بسته شدن نیست.

en: Selected financial type has been deleted.
fa_IR: نوع/گونه مالی منتخب، پاک/بسته شده است.

en: Selected mailing has been deleted.
fa_IR: خبرنامه های انتخاب شده حذف گردید.

en: Selected membership status has been deleted.
fa_IR: وضعیت عضویت انتخاب شده، حذف شده است.

en: Selected membership type has been deleted.
fa_IR: نوع عضویت انتخاب شده ، حذف شده است.

en: Selected message template has been deleted.
fa_IR: الگو مسیج انتخاب شده حذف شده است

en: Selected option group has been deleted.
fa_IR: گروه انتخاب شده از لیست کشویی حذف شده است.

en: Selected option value has been deleted.
fa_IR: مقدار گزینه انتخاب شده، حذف شده است.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
fa_IR: وضعیت مشترکین انتخاب شده، حذف شده است. هنوز هم مشترکینی با این وضعیت وجود دارند.

en: Selected participant status has been deleted.
fa_IR: وضعیت مشترکین انتخاب شده، حذف شده است.

en: Selected participant was deleted successfully.
fa_IR: شرکت کنندۀ انتخاب شده با موفقیت حذف شد

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
fa_IR: ثبات های انتخاب شده همگی باید از نوع مخاطب باشند(همه به صورت جداگانه)

en: Selected relationship has been deleted successfully.
fa_IR: ارتباط انتخاب شده با موفقیت حذف شد

en: Selected report has been deleted.
fa_IR: گزارش انتخاب شده پاک شده است

en: Selecting Yes will set the report to be visible only to the user
      that clicked this option and saved the report settings form. If this is
      enabled, the permissions configuration for this report will be disabled.
fa_IR: انتخاب گزینه بله گزبرش را تنظیم میکند تا فقط بربی کاربری که این گزینه را کلیک کرده و فرم تنظیمات گزبرش را ذخیره کرده  نمایان باشد.اگر این فعال شد پیکربندی مجوزها برای این گزارش غیرفعال میگردد

en: Selection Method
fa_IR: شیوه انتخاب

en: Selection required
fa_IR: انتخاب کردن الزامی است

en: Selections
fa_IR: گزینه ها

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
fa_IR: لغو سلف سرویس یا مدت انتقال

en: Self-service Payments Page
fa_IR: صفحه خود پرداخت

en: Send
fa_IR: ارسال

en: Send A/B test at:
fa_IR: ارسال تست الف/ب

en: Send A/B test immediately
fa_IR: ارسال فوری تست الف/ب

en: Send Acknowledgment?
fa_IR: ايا معرف داريد؟

en: Send Confirmation
fa_IR: ارسال تأیید

en: Send Confirmation Email?
fa_IR: ارسال ایمیل تأیید؟

en: Send Confirmation and Receipt
fa_IR: ارسال تأیید و رسید

en: Send Confirmation and Receipt?
fa_IR: ارسال تایید و رسید؟

en: Send Confirmation?
fa_IR: ارسال پیام تأیید؟

en: Send Email
fa_IR: ایمیل را ارسال کنید

en: Send Email to Contacts
fa_IR: ارسال ایمیل به تماس ها

en: Send Initial Reminder
fa_IR: یاداوری اولیه را ارسال کن.

en: Send Mailing
fa_IR: ارسال پستی

en: Send Notification
fa_IR: پیام هشدار را ارسال کنید

en: Send Pledge Acknowledgment.
fa_IR: ارسال تعهدات اعلام وصول

en: Send Pledge Reminder.
fa_IR: یاداوری اولیه را ارسال کن.

en: Send Receipt
fa_IR: رسید را ارسال کنید

en: Send Receipt?
fa_IR: ارسال رسید؟

en: Send SMS
fa_IR: ارسال پیامک

en: Send Scheduled Mailings
fa_IR: ارسال ایمیل های برنامه ریزی شده

en: Send Scheduled Reminders
fa_IR: یاداورهای برنامه ریزی شده ارسال کنید

en: Send Scheduled SMS
fa_IR: پیام های فهرست بندی شده ارسال شد

en: Send Your Message
fa_IR: پیام خود را ارسال نمایید

en: Send a Copy
fa_IR: ارسال نسخه کپی

en: Send additional reminders
fa_IR: ارسال یادآورهای بیشتر

en: Send an Email
fa_IR: ارسال یک ایمیل

en: Send an SMS
fa_IR: مسیج را ارسال کن

en: Send as
fa_IR: ارسال با عنوان...

en: Send cancellation request to %1 ?
fa_IR: ارسال درخواست لغو برای 1%؟

en: Send email Receipt
fa_IR: رسید ایمیل را ارسال کنید

en: Send email Receipt?
fa_IR: رسید ایمیل ارسال شد؟

en: Send email to %1
fa_IR: ایمیل را %1 بفرستید

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
fa_IR: به خانواده،دوستان و همکلاسی هایتان،پیامی خصوصی درباره این کمپین از طریق ایمیل بفرستید

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
fa_IR: به دوستانتان ایمیل های دعوت بفرستید تا از کمپین تان حمایت کنند

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
fa_IR: در جاهایی که مقدور است ایمی ارسال کنید. PDF های قابل پرینت ساخته شده برای همه مخطبان است.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
fa_IR: در جاهایی که مقدور است ایمی ارسال کنید. PDF های قابل پرینت ساخته شده برای مخاطبانیست که قادر به دریافت ایمیل نیستند.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
fa_IR: در جاهایی که مقدور است ایمیل حاوی یکPDF پیوست شده را، ارسال کنید.. PDF های قابل پرینت ساخته شده برای همه مخاطبان است.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
fa_IR: در جاهایی که مقدور است ایمیل حاوی یکPDF پیوست شده را، ارسال کنید. PDF های قابل پرینت ساخته شده برای مخاطبانیست که قادر به درایفت ایمیل نیستند.

en: Send final mailing at:
fa_IR: ایمیل نهایی را در تاریخ.... ارسال نمایید.

en: Send final mailing immediately
fa_IR: ایمیل نهایی را سریعا ارسال نمایید.

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
fa_IR: ارسال اطلاعات در مورد یک کمپین یا رویداد کمک به یک دوست.

en: Send payment reminder
fa_IR: ارسال یاداوری پرداخت

en: Send test
fa_IR: ارسال آزمایشی

en: Send test email to group:
fa_IR: ارسال پیام ازمایشی به گروه

en: Send test email to:
fa_IR: ارسال ایمیل آزمایشی به:

en: Send test message to %1
fa_IR: ارسال پیام آزمایشی به %1

en: Send test message to group
fa_IR: ارسال پیام ازمایشی به گروه

en: Send to %1
fa_IR: ارسال به %1

en: Send to these Friend(s)
fa_IR: به این دوست(ها) ارسال شود

en: Send up to
fa_IR: فرستادن تا

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
fa_IR: ارسال ایمیل (شامل رسید مشارکت و تأیید رویداد)

en: Sending...
fa_IR: درحال ارسال...

en: Sendmail
fa_IR: ارسال ایمیل

en: Sendmail Argument
fa_IR: شناسه ارسال ایمیل

en: Sendmail Configuration
fa_IR: پیکربندی ارسال ایمیل

en: Sendmail Path
fa_IR: راه/مسیر ارسال ایمیل

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
fa_IR: خارج کردن برنامه پیام ها

en: Sends out scheduled SMS
fa_IR: پیامک های برنامه ریزی شده را ارسال می کند

en: Sends out scheduled reminders via email
fa_IR: این برنامه ریزی اا و یاداوری ها را با پیام ارسال کنید

en: Senior
fa_IR: ارشد،بالا رتبه

en: Senior Services Coordinator
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات ارشد

en: Senior Services Coordinator is
fa_IR: هماهنگ کننده خدمات ارشد

en: Sent
fa_IR: ارسال شد

en: Sent By
fa_IR: ارسال با

en: Sent Email Message
fa_IR: مسیج ارسال شد

en: Sent SMS Message
fa_IR: پیام را ارسال کنید

en: Separate Membership Payment
fa_IR: پرداخت جداگانه عضویت

en: Separate Payment
fa_IR: پرداخت جداگانه

en: Separator (grouped contributions)
fa_IR: جدا کننده ( مشارکت های گروه بندی شده)

en: Separators
fa_IR: جداکننده ها

en: Sequence
fa_IR: ترتیبی

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
fa_IR: چیدمان متوالی فرمت فشرده تری است،و  مناسب برای json و هوشمند است.

en: Serbian
fa_IR: صربی

en: Server
fa_IR: سرور

en: Session Reset
fa_IR: تنظیم مجدد جلسه

en: Session has been reset.
fa_IR: نشست کاربری بازنویسی شد.

en: Set
fa_IR: مجموعه

en: Set Name
fa_IR: نام مجموعه

en: Set Privacy Options
fa_IR: گزینه های شخصی را بیافزایید

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
fa_IR: اگر بخواهید تمام جستجوها با استفاده از این نمایه، کاربر را مجبور کنید که یک آدرس شروع و شعاع را وارد کنید، جستجوی مجاورت را انتخاب کنید.

en: Set Title
fa_IR: تیتر بنویسید

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
fa_IR:  زمان ارسال ایمیل را وقتی که می خواهید سی وی سی اقدام به ارسال ایمیل نماید مشخص کنید.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
fa_IR: مکان رویداد و اطلاعات مخاطب رویداد را قرار دهید(ایمیل و شماره تلفن)

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
fa_IR: عنوان رویداد،نوع(مذاکره،کارایی و...)شرح،تاریخ های شروع و پایان،حداکثر تعداد شرکت کنندگان را قرار دهید و سپس رویداد را فعال کنید،فهرست شرکت کنندگان عمومی را نیز فعال نمایید.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
fa_IR: اگر شما دستورهای متعددی را اختصاص داده اید و دسترسی به ان را به عنوان پیش فرض در نظر گرفته اید انوقت اپراتور را روی «یا» تنظیم کنید.مثال: اگر شما<em> را به دستیابی مشارکت <|em> و<em> رامدیریت سامانه ارتباط با مشتریان<em|>به انتخابی در فهرست اختصاص داده اید،و اپراتور روی «یا» تنظیم شده است،کاربرانی  که این اجازه را دارند به ان دسترسی خواهندداشت.

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
fa_IR: تاریخ پایان عضویت این دوره های زیاد عضویت را از اکنون مشخص کنید.. اطمینان یابید که هزینه همخوان مناسب در زیر آمده باشد.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
fa_IR: اگر شما می خواهید   پیام های خطا / اشکال زدایی CiviCRM در بخش گزارش خطای سیستم مدیریت محتوا قرار گیرد،این مقدار را روی "بله" تنظیم کنید.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
fa_IR:  اگر می خواهید پیام های خطا / اشکال زدایی CiviCRM  در بخش گزارش خطای دروپال قرار گیرند،این مقدار را روی "بله" تنظیم کنید.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
fa_IR:  اگر می خواهید از یکی از ابزارهای اشکال زدایی CiviCRM استفاده کنید این بخش را روی  "بله" تنظیم کنید.

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
fa_IR: در صورتیکه قصد آزمایش کردن صفحات آنلاین خیریه یا صفحات ثبت وقایع را دارید قبل از انتخاب و پیکر بندی یک پردازشگر پرداخت واقعی یک پردازشگر 'ساختگی' نصب کنید. می توانید هر مقداری را برای اسم کاربر و URL سایت وارد کنید.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
fa_IR: نوع  بدهي مالي پرداختي اين بيعانه را مشخص كنيد

en: Setting Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد تنظیمات

en: Setting ID
fa_IR: شناسه تنظیمات

en: Setting Name
fa_IR: نام تنظیمات

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Settings - %1 Integration
fa_IR: تنظیمات- 1% مجتمع سازی

en: Settings - CiviMail
fa_IR: تنظیمات - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
fa_IR: تنظیمات -  پاکسازی حافظه های پنهان و به روز رسانی مسیرها

en: Settings - Date
fa_IR: تنظیمات -  تاریخ

en: Settings - Date Preferences
fa_IR: تنظیمات - تنظیمات تاریخ

en: Settings - Localization
fa_IR: تنظیمات - بومی سازی

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
fa_IR: تنظیمات -  مسیردهی/نقشه برداری و ارائه دهنده مختصات جغرافیایی

en: Settings - Outbound Mail
fa_IR: تنظیمات - ایمیل های خارج از محدوده

en: Settings - Payment Processor
fa_IR: تنظیمات- پردازشگر پرداخت

en: Settings - Resource URLs
fa_IR: تنظیمات - URL های منابع

en: Settings - SMS Provider
fa_IR: تنظیمات ارائه دهنده ی اس ام اس

en: Settings - Scheduled Jobs
fa_IR: تنظیمات - برنامه های تعریف شده

en: Settings - Scheduled Jobs Log
fa_IR: تنظیمات - سیستم برنامه های تعریف شده

en: Settings - Search Preferences
fa_IR: تنظیمات - تنظیمات جستجو

en: Settings - Upload Directories
fa_IR: تنظیمات - آپلود راهنما

en: Settings Saved
fa_IR: اگر  پروفایل/نمایه را غیر فعال کنید - از این فرم ها  یا ماژول ها حذف خواهد شد.آیا می خواهید ادامه دهید؟

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
fa_IR: تنظیمات ایمیل های خروجی - یا سرور پورت و تأیید SMTP ،  یا مسیر ارسال ایمیل و استدلال

en: Setup
fa_IR: راه‌اندازی

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
fa_IR: تنظیم صفحه کمپین شخصی_ بخش 2

en: Sex
fa_IR: جنسیت

en: Share With
fa_IR: به اشتراک بگذارید

en: Shared Address
fa_IR: آدرس به اشتراک گذاشتن

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
fa_IR: آدرس های به اشتراک گذاشته قابل حذف نیستند اما دیگر نمی توان آنها را به اشتراک گذاشت

en: Sheet Size
fa_IR: اندازه ورق

en: Sheet Size (w x h)
fa_IR: اندازه ورق (طول در ارتفاع)

en: Shona
fa_IR: شونا

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
fa_IR: ایا شخصی با این وضعیت به عنوان شرکت کننده برای کنترل حداکثری شرکت کنندگان ب حساب می اید؟

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
fa_IR: ایا باید مقدار حداقلی مشارکت بعد از هر توضیح مبلغ مازاد به صورت خودکار نشان داده شود؟

en: Should the new template always use the selected Page Format?
fa_IR: این الگو جدید بایستی همیشه از قالب جدید انتخاب شده استفاده کند؟

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
fa_IR: بهتر است این وضعیت به عنوان یک عضو موجود در یک حالت خوب در نظر گرفته شود.مثال: جدید،موجود و موقت ها همگی به عنوان موجود در نظر گرفته شوند

en: Show %1 entries
fa_IR: ورودی های%1 را نمایش بده

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
fa_IR: نمایش تمام پرونده ها با فعالیت های آتی

en: Show Captcha On Profile
fa_IR: نمایش تصویر امنیتی در پروفایل

en: Show Criteria
fa_IR: نمایش معیار

en: Show Current and Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای کنونی و آینده را نشان دهید

en: Show Edit Link?
fa_IR: آیا پیوند ویرایش نمایش داده شود؟

en: Show Honor Roll?
fa_IR: لیست افتخار افرینان نشان داده شود؟

en: Show Link to CMS User
fa_IR: نمایش پیوند به کاربر مدیریت محتوا

en: Show Location?
fa_IR: فضا را نشان دهید؟

en: Show My Cases
fa_IR: گزینه های من را نشان دهید

en: Show My Cases with Upcoming Activities
fa_IR: نمایش پرونده های من با فعالیت های آتی

en: Show Recurring Donation Start Date?
fa_IR:  تاریخ شروع هدایای تکراری نمایش داده شود؟

en: Show Smart Groups on Demand
fa_IR: نمایش گروه‌های هوشمند متقاضی

en: Show _MENU_ entries
fa_IR: نمایش_منو_ورودیها

en: Show comments for this note.
fa_IR: نمایش نظرات برای این یادداشت

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
fa_IR: نمایش مخاطبینی که با معیار های گروه و معیار های برچسب مطابقت دارند

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
fa_IR: نمایش مخاطبینی که با معیار های گروه و معیار های برچسب مطابقت دارند

en: Show large map
fa_IR: نمایش نقشۀ بزرگ

en: Show my contribution in the public honor roll
fa_IR: مشارکت هایم را در بین افتخار افرینان عمومی

en: Show my support in the public honor roll
fa_IR: حمایت خود را درلیست عمومی افتخارافرینان نشان می دهم

en: Show no. of Top Donors
fa_IR: نمایش اهداکنندگان برتر

en: Show payees
fa_IR: وجه پرداختی را نمایش دهید

en: Show/hide rows with the same data on each contact record.
fa_IR: ستون ها با اطلاعات یکسان در هر کانتکت ذخیره شده را نشان بده/مخفی کن.

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
fa_IR: نمایش %1 تا %2 از %3 ورودی

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fa_IR: نمایش 0 تا 0 از 0 ورودی ها

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fa_IR: نمایش_شروع_تا_پایان_مجموع_ورودیها

en: Showing field as it will be displayed in a form.
fa_IR: نمایش زمینه به عنوان آن را در یک فرم نمایش داده می شود.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
fa_IR: فقط مخاطبینی را نمایش بده که با 1%شروع میشود

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
fa_IR: نمایش قیمت تعیین شده به عنوان آن را در یک فرم نمایش داده می شود.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
fa_IR: نمایش گروه داده های سفارشی (fieldset) همانطور که در فرم ویرایش نمایش داده می شود.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
fa_IR: مجموعه داده سفارشی دیگری را برای این فیلد انتخاب کنید.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
fa_IR: نمایش گزارش معاملات حسابداری

en: Shows activity statistics by type / date
fa_IR: این گزینه آمار فعالیت ها را بر اساس نوع/تاریخ آنها ارائه می دهد.

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
fa_IR: این گزینه مشارکت هایی را نشان می دهد که مخاطبین به طور غیر مستقیم از سایر مخاطبین دریافت کرده اند.

en: Shows statistics for Grants.
fa_IR: آمار برای کمک های مالی نشان می دهد.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
fa_IR: نشان دهنده ی وارو شدن خلاصه وقایع با شمارش

en: Shows the Participant list with Participant Count.
fa_IR: لیست شرکت کنندگان با تعداد شرکت کننده را نشان می دهد.

en: Sibling of
fa_IR: برادر و خواهر

en: Sibling relationship.
fa_IR: رابطه برادر و خواهری

en: Sic Code
fa_IR: کدهای طبقه بندی استاندارد صنعتی

en: Sign
fa_IR: امضا

en: Sign Petition
fa_IR: امضاء دادخواست

en: Sign the Petition
fa_IR: این عریضه را امضا کنید

en: Sign up Button
fa_IR: دکمه ثبت نام

en: Signature
fa_IR: امضا

en: Signature (HTML)
fa_IR: امضا (HTML)

en: Signature (Text)
fa_IR: امضا (متن)

en: Signature HTML
fa_IR: امضا html

en: Signature Html
fa_IR: امضا فایل html

en: Signature Label
fa_IR:  برچسب امضا

en: Signature Text
fa_IR: شکل امضا

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fa_IR: امضا در بخش تنظیمات CiviCRM؛ تنظیمات سیستم، پردازنده های پرداخت تنظیم نشده است.

en: Signatures
fa_IR: امضا

en: Similar Contact Found
fa_IR: مخاطب مشابه پیدا شد

en: Similar Contacts Found
fa_IR: مخاطب های مشابه پیدا شد

en: Simple Event Name Badge
fa_IR: پرینت نشان نام رویداد ساده

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
fa_IR: مقادیر ساده مانند اعداد، درست، غلط، و تهی

en: Sindhi
fa_IR: سندی

en: Single-line input field (text or numeric)
fa_IR: فیلد ورودی یک خطی (متن یا شماره)

en: Sinhala, Sinhalese
fa_IR: سینهالایی

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
fa_IR: مدیران سایت: این خطا ممکن است نشان دهد که کاربران با استفاده از یک دامنه یا URL غیر از URL پایه پیکربندی، به این صفحه دسترسی دارند. مثال: آدرس پایه http://example.org است، اما برخی از کاربران از طریق http://www.example.org یا یک نام دامنه مانند http://myotherexample.org به صفحه دسترسی دارند.

en: Site Configuration and Registration
fa_IR: تنظیمات و ثبت سایت

en: Site Preferences
fa_IR: تنظیمات سایت

en: Site URL
fa_IR: آدرس سایت

en: Site URL is not set for this payment processor
fa_IR: آدرس اینترنتی برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en: Skin
fa_IR: جلد

en: Skip
fa_IR: پرش

en: Skip Participant
fa_IR: شرکت کننده را حذف کنید

en: Skipped Donation
fa_IR: اهداى رد شده

en: Slovak
fa_IR: اسلواک

en: Slovene
fa_IR: اسلوونیایی

en: Smart
fa_IR: هوشمند

en: Smart Group
fa_IR: گروه هوشمند

en: Smart Groups
fa_IR: گروه های هوشمند

en: Smarty Debug Window
fa_IR: پنجره اشکال زدایی هوشند

en: Sms Provider Internal Name
fa_IR: نام داخلی اپراتور سامانه پیام کوتاه

en: Snippet type %1 is unrecognized
fa_IR: نوع قطعه٪ 1 شناسایی  نشده است

en: Snooze Status Notifications Until
fa_IR: تعویق اعلانها وضعیت تا

en: Social Sharing
fa_IR: اشتراک گذاری شبکه‌های اجتماعی

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
fa_IR: لینک های رسانه های اجتماعی در روی صفحه سپاسگزاری مشارکت، صفحه اطلاع به دوستان ( در صورتیکه فعال شده باشد)، و در ایمیل های رسید مشارکت خواهند بود.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
fa_IR: لینک های رسانه های اجتماعی در صفحۀ اطلاعات رویداد،صفحۀ تشکر،صفحۀ ارساال به دوست(اگر فعال باشد)و در ایمیل های تأیید رویداد قرار می گیرد.

en: Soft Contribution Currency
fa_IR: واحد پول مشارکت نرم

en: Soft Contribution Display on PCP
fa_IR: نشان دادن مشارکت نرم روی

en: Soft Contribution PCP Nickname
fa_IR: اسم مستعار PCP مشارکت نرم

en: Soft Contribution PCP Note
fa_IR: یادداشت PCP مشارکت نرم

en: Soft Credit
fa_IR: یک نوع اعتبار بانکی

en: Soft Credit Aggregate
fa_IR: تراکم اعتبار مشارکت غیرمستقیم

en: Soft Credit Amount
fa_IR: میزان شمارکت غیر مستقیم

en: Soft Credit Amount Stats
fa_IR: آمار مقدار اعتبار مشارکت غیرمستقیم

en: Soft Credit Avg
fa_IR: میانگین اعتبار مشارکت غیرمستقیم

en: Soft Credit For
fa_IR: مشارکت غیر مستقیم برای

en: Soft Credit Id
fa_IR: شناسه اعتبار مشارکت غیرمستقیم

en: Soft Credit Report
fa_IR: شمار اعتبار مشارکات غیرمستقیم

en: Soft Credit Role
fa_IR: لیست مشارکت های غیرمستقیم

en: Soft Credit To
fa_IR: اعتبار دادن به

en: Soft Credit Type
fa_IR: نوع اعتبار بانکی

en: Soft Credit Types
fa_IR: انواع اعتباری نرم

en: Soft Credits
fa_IR: مشارکت ها نرم/غیر مستقیم

en: Soft Credits Count
fa_IR: شمار اعتبار مشارکات غیرمستقیم

en: Soft Credits Only
fa_IR: فقط مشارکت های غیر مستقیم/ اعتبارهای نرم

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
fa_IR: مقدار مشارکت غیر مستقیم نمی تواند بیشتر از مبلغ کل باشد.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
fa_IR: مقدار اعتبار نرم نباید از اعتبار کل بیشتر باشد.

en: Soft credits
fa_IR: مشارکت های غیرمستقیم

en: Sold out
fa_IR: تمامی فروخته شد

en: Sold out:
fa_IR: فروخته شده:

en: Solicited
fa_IR: درخواست شده

en: Somali
fa_IR: سومالی

en: Some Fields Excluded
fa_IR: برخی از گزینه ها مستثنی شده

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
fa_IR: برخی api ها از یک گرامر ویژه پشتیبانی می کنند تا به دیگر اپراتورها امکان کار با عملکرد های تایپ دهند. انتخاب یک اپراتور دیگر به طور خودکار باعث استفاده از این گرامر می شود، اگرچه ممکن است با هر نوع api کار نکند.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
fa_IR: برخی از ماژول ها مجوز تعریف می کنند، اما CMS نمی تواند آنها را ذخیره کند:٪ 1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
fa_IR: برخی از زمینه/فیلدهای پروفایل را نمی توان برای این صفحه  پیکربندی کرد.

en: Some of the selected activities are not editable.
fa_IR: برخی از فعالیتهای برگزیده قابل ویرایش نیستند

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
fa_IR: بعضط از سازمان ها این را مفید میدانند که سازمان به شماره های گروه وصل شود ارتباط یک به یک برای معرفی چند گانه.و گروه به گروه هایی فرعی شکل میگیرد که یه ان گروه مربوط است کارکنان فعالان انلاین اعضا و غیره

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
fa_IR: بعضی از سازمان ها برای ایجاد سلسله مراتبی از گروه ها مفید هستند. در CiviCRM این کار با ایجاد یک یا چند گروه "والدین" انجام می شود و سپس گروه های دیگر را به آنها اختصاص می دهد. و یا جستجو برای مخاطبین در "پدر و مادر" - تمام مخاطبین در گروه های کودک مرتبط به طور خودکار گنجانده شده است.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
fa_IR: شخصی هم اکنون به صفحه کمپین شخصی تان کمک کرد

en: Sorry
fa_IR: متاسفیم

en: Sorry an error occurred
fa_IR: با عرض پوزش خطایی رخ داده است

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
fa_IR: با عرض پوزش خطایی رخ داده و اطلاعات شما ذخیره نشده است.

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
fa_IR: متاسفانه در حال حاضر قادر به ارائه این سرویس نیستیم

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
fa_IR: پوزش،در حال حاضر 1% فضا برای این گزینه قابل استفاده است.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
fa_IR: پوزش،در حال حاضر تنها یک فضا برای این گزینه قابل استفاده است.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
fa_IR: پوزش،ظاهراً این رویداد فقط 2% فضای قابل استفاده دارد و شما در حال ثبت نام 1% شرکت کنندگان هستید.لطفاً گزینۀ مناسب را انتخاب کنید.

en: Sorry, this option is currently sold out.
fa_IR: ببخشید،این گزینه فروخته شده است

en: Sort Name
fa_IR: نام ها را طبقه بندی کنید

en: Sort name format for individual contact display names.
fa_IR: مرتب سازی فرمت های اسامی هریک از مخاطبین.

en: Sorting
fa_IR: مرتب¬سازی

en: Source
fa_IR: منبع

en: Source Code
fa_IR: سورس کد

en: Source Contact
fa_IR: منبع مخاطب

en: Source Contact ID
fa_IR: هویت منبع مخاطب

en: Source Email
fa_IR: پست الكترونيك منبع

en: Source Name
fa_IR: نام منبع

en: Source Phone
fa_IR: شماره تلفن منبع

en: Source Record
fa_IR: منبع ذخیره

en: Source Record ID
fa_IR: منبع شناسه ثبت شده

en: Source Type
fa_IR: طبقه بندی منبع

en: Source for this registration (if applicable).
fa_IR: منبع این ثبت نام(اگر مربوط است)

en: Source of the relationship
fa_IR: منبع  رابطه

en: Source of this membership. This value is searchable.
fa_IR: منبع این عضویت : این کمیت قابل جستجواست

en: South Ndebele
fa_IR: سوتوی شمالی

en: Southern Sotho
fa_IR: سوتوی جنوبی

en: Space between labels.
fa_IR: فاصله بین برچسب ها .

en: Spanish; Castilian (Mexico)
fa_IR: اسپانیایی(مکزیک)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
fa_IR: اسپانیایی، کاستیلی (پرتوریکو)

en: Spanish; Castilian (Spain)
fa_IR: اسپانیایی(اسپانیا)

en: Speaker
fa_IR: سخنران

en: Special Relationships
fa_IR: ارتباطات خاص

en: Special symbols include:
fa_IR: علامت های خاص عبارتند از:

en: Specific Calendar Date
fa_IR: تاریخ دقیق

en: Specific day of Month
fa_IR: روز

en: Specify FROM Name and Email
fa_IR: تعیین نام فرم و ایمیل

en: Specify SQL Query
fa_IR: تعیین جستجوی 
    SQL

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
fa_IR:  گزارش را مشخص کنید اگر به هر مولفه ای مانند مشارکت civi تعلق دارد

en: Spool ID
fa_IR: شناسه اسپول

en: Spousal relationship.
fa_IR: رابطه زناشوئی

en: Spouse of
fa_IR: همسر

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
fa_IR: کلمه را وارد کنید در مورد این صفحه پیام شخصی تان را وارد کنید در این زیر لینکی به این پیج بطور خودکار در ایمیل ایجاد میشود

en: Sr.
fa_IR: آقا

en: Stack Trace
fa_IR: مسر/ردیابی پشته

en: Staff Member
fa_IR: عضو پرسنل

en: Staff Relationship
fa_IR: روابط پرسنل

en: Standalone
fa_IR: مستقل

en: Standalone Form or Directory
fa_IR: فرم یا دایرکتوری مستقل

en: Start
fa_IR: شروع

en: Start Action Condition
fa_IR: شروع به اقدام مشروط

en: Start Action Date
fa_IR: شروع به اجرای فرمان

en: Start Action Offset
fa_IR: شروع عمل آفست

en: Start Action Unit
fa_IR: شروع عمل واحد

en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Start Date One
fa_IR: یک تاریخ شروع

en: Start Date Two
fa_IR: دو تاریخ شروع

en: Start Event
fa_IR: شروع رویداد

en: Start Event Adjust Interval
fa_IR: شروع رویداد مدت تنظیم

en: Start Event Adjust Unit
fa_IR: شروع رویداد واحد تنظیم

en: Start Event Adjustment
fa_IR: شروع رویداد تطبیقی

en: Start Offset
fa_IR: آغاز آفست/فاصله از مبدا

en: Start date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Start date cannot be earlier than the current time.
fa_IR: تاریخ شروع نمی تواند زودتر از زمان فعلی باشد.

en: Start date for premium
fa_IR: تاریخ شروع برای مبلغ مازاد

en: Start date must be set if end date is set.
fa_IR: تاریخ شروع در صورت تعیین تاریخ پایان ،باید معین شود.

en: Start date must be the same or later than Member since.
fa_IR: تاریخ شروع باید از بعد از زمان عضویت و یا در زمان آن باشد

en: Start scrolling
fa_IR: شروع ب پیمایش کنید

en: Started
fa_IR: شروع شد.

en: Started at
fa_IR: شروع شده در تاریخ

en: Starts
fa_IR: شروع

en: Starts with
fa_IR: شروع با

en: State
fa_IR: استان

en: State (Home)
fa_IR: ایالت(خانه)

en: State / Province
fa_IR: استان

en: State Abbreviation
fa_IR: نام اختصاری ایالت

en: State ID
fa_IR: ID دولتی

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
fa_IR: نام اختصاری استان یا ایالت

en: State or province <strong>full name</strong>.
fa_IR: نام کامل استان/ایالت

en: State province
fa_IR: استان ایالت

en: State/Prov
fa_IR: ایالت/استان

en: State/Province
fa_IR: استان / ایالت

en: State/Province %1 %2 %3
fa_IR: ایلت/استان 1% 2% 3%

en: State/Province does not match the selected Country
fa_IR: ایالت/ استان انتخاب شده با کشور انتخابی هماهنگ نیست

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
fa_IR: لیست گیری های استان/شهرستان به صورت پویا بر اساس کشور انتخاب شده برای تمام فرم های استاندارد ویرایش آدرس مخاطب، همچنین برای فرم های Profile که شامل هر دو فیلد کشور و استان/شهرستان هستند، جمعیت دار می باشند. این تنظیمات اینکه کدام استان ها و/یا شهرستان های کشورها در فیلد انتخاب استان/شهرستان برای Custom Fields موجودند یا برای فرم های Profile که دارای فیلد کشور نمی باشند را کنترل می کنند.

en: Static
fa_IR: آمار

en: Statistics
fa_IR: آمار

en: Statistics Breakdown
fa_IR: اختلال آماری

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Status Check Name
fa_IR: وضعیت چک کردن نام

en: Status Class
fa_IR: کلاس وضعیت

en: Status Label
fa_IR: وضعیت برچسب

en: Status Override
fa_IR: وضعیت باطل شده

en: Status Override?
fa_IR: وضعیت باطل شده؟

en: Status Preference ID
fa_IR: وضعیت ID اولویت

en: Status Preferences
fa_IR: تنظیمات وضعیت

en: Status Rules values were not numeric.
fa_IR: وضعیت ارزش قوانین قابل شمارش نبودند.

en: Status class is a required field
fa_IR: 	
    کلاس وضعیت فیلدی ضروری است

en: Status of this membership.
fa_IR: وضعیت این عضویت

en: Status overridden?
fa_IR: وضعیت باطل شده؟

en: Step 1
fa_IR: گام 1

en: Step 2
fa_IR: گام 2

en: Stop
fa_IR: توقف

en: Stop scrolling
fa_IR: پیمایش را متوقف کنید

en: Street
fa_IR: خیابان

en: Street Address
fa_IR: آدرس خیابان

en: Street Address (Home)
fa_IR: آدرس خیابان(خانه)

en: Street Address (if present)
fa_IR: آدرس خیابان (اگر هست)

en: Street Address 1
fa_IR: آدرس خیابان 1

en: Street Address 2
fa_IR: آدرس خیابان 2

en: Street Address Parsing
fa_IR: آدرس خیابان 2

en: Street Addresses Parsed: %1
fa_IR: آدرس های خیابان ها : 1%

en: Street Direction Prefix
fa_IR: پیشوند شماره خیابان

en: Street Direction Suffix
fa_IR: پسوند مسیر خیابان

en: Street Editing
fa_IR:  ویرایش خیابانی

en: Street Name
fa_IR: نام خیابان

en: Street Number
fa_IR: شماره خیابان

en: Street Number Suffix
fa_IR: پسوند شماره خیابان

en: Street Number is even
fa_IR: شماره خیابان فرد است

en: Street Number is odd
fa_IR: شماره خیابان زوج است

en: Street Type
fa_IR: نوع خیابان

en: Street Unit
fa_IR: واحد خیابان

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
fa_IR: شماره خیابان،نام خیابان،آپارتمان/واحد/سوئیت-کدپستی

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
fa_IR: شماره خیابان،نام خیابان،آپارتمان/واحد/سوئیت-کدپستی

en: Street#
fa_IR: خیابان

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
fa_IR: رشته ها/دسته ها. شما می توانید در اطراف رشته ها/ دسته ها اطلاعاتی بنویسید  تا مطمئن شوید اشتباه تفسیر نمی کند، مثلا: غلط".

en: Student
fa_IR: دانش آموز

en: Style
fa_IR: سبک

en: Sub Total
fa_IR: تابع مجموع

en: Sub Type
fa_IR: زیرنوع

en: Sub-Type
fa_IR: زیرگروه

en: SubTotal
fa_IR: بخشی از جمع کل، جمع جزء، زیر جمع

en: Subevent Slot Label ID
fa_IR: شناسۀ برچسب ترتیب زیر رویدادها

en: Subject
fa_IR: عنوان

en: Subject (A)
fa_IR: فرستنده(الف)

en: Subject (B)
fa_IR: فرستنده(ب)

en: Subject Label
fa_IR: برچسب موضوع

en: Subject Line
fa_IR: نوار عنوان

en: Subject Line of the mailing
fa_IR: نوار عنوان پست

en: Subject Only
fa_IR: فقط فاعل یا سوژه

en: Subject Tokens
fa_IR: زوجهای موضوع٪ 1 تنها سوابق انتخاب شده

en: Subject is a required field.
fa_IR: موضوع یک فیلد ضروری است.

en: Subject of the last completed activity in the case
fa_IR: موضوع اخرین فعالیت تکمیل شده در پروژه

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
fa_IR:  فیلد های موضوع، محل وقوع، تاریخ / زمان و شرح برای  انواع فعالیت ها ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت ها می توانید فیلدهای سفارشی ٪ 1 را اضافه کنید.

en: Subject: %1
fa_IR: عنوان: %1

en: Submit Credit Card Contribution
fa_IR: ارائه مشارکت کارت اعتباری

en: Submit Credit Card Event Registration
fa_IR: ارائۀ ثبت نام رویداد کارت اعتباری

en: Submit Credit Card Membership
fa_IR: ارائه کارت اعتباری عضویت

en: Submit Credit Card Payment by: %1
fa_IR: ارائه کارت اعتباری پرداخت توسط: 1%

en: Submit Mailing
fa_IR: ارسال پستی

en: Submit Mass SMS
fa_IR: ثبت پیامک گروهی

en: Submit Time
fa_IR: زمان ثبت

en: Submit and Approve Mailing
fa_IR: ارسال و تایید پست

en: Submit final mailing
fa_IR: ایمیل نهایی را تایید کنید

en: Submitted
fa_IR: ارسال شده

en: Submitted For
fa_IR: ارائه برای

en: Submitted For:
fa_IR: ارائه برای:

en: Submitted Form Values
fa_IR: فرمهای ارزشی پذیرفته شد

en: Submitted by %1
fa_IR: ارئه توسط 1%

en: Submitting...
fa_IR: ارسال

en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

en: Subscribe Message
fa_IR: اشتراک \dhl

en: Subscribe to Green Times
fa_IR: ثبت نام از طریق صفحه وب

en: Subscribe to Mailing List - %1
fa_IR: عضویت در لیست پستی-1%

en: Subscribe via web page
fa_IR: ثبت نام از طریق صفحه وب

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
fa_IR: تایید یا لغو استراک از لیست گروه پستی

en: Subscription Confirmation Request
fa_IR: درخواست مجوز ثبت نام

en: Subscription or Service Settings
fa_IR: تنظیمات خدمات یا اشتراک

en: Subscription payment failed - %1
fa_IR: پرداخت عضویت نا موفق بود - 1%

en: Subtotal
fa_IR: زیرمجموعه

en: Subtype
fa_IR: زیرگروه

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Success Rate
fa_IR: نرخ موفقیت

en: Successful
fa_IR: موفقیت آمیز

en: Successful Deliveries
fa_IR: تحویل موفق

en: Successfully Copied
fa_IR: با موفقیت کپی شد

en: Suffix
fa_IR: پسوند

en: Suffix (if present)
fa_IR: پسوند (اگر هست)

en: Suffix for PHP class name implementation
fa_IR: اجراء و پیاده سازی پسوند رتبه ی PHP برای نام/اسم

en: Suggested Message
fa_IR: پیام پیشنهادی

en: Suggestions:
fa_IR: پیشنهادها

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
fa_IR: خلاصه برداری از شماره و ارتباط برای هر صفحه شخصی ای

en: Summary
fa_IR: خلاصه

en: Summary Overlay
fa_IR: به جا گذاشتن خلاصه

en: Summary Statistics
fa_IR: آمار چكيده

en: Summary of All Cases
fa_IR: خلاصه همه پرونده ها

en: Summary of Involvement
fa_IR: خلاصه درگیری ها

en: Summary statistics for mailings
fa_IR: خلاصه آمار ایمیل ها

en: Sundanese
fa_IR: سودانی

en: Supervised
fa_IR: با نظارت

en: Supplemental Address
fa_IR: آدرس تکمیلی

en: Supplemental Address 1
fa_IR: آدرس اضافی 1

en: Supplemental Address 2
fa_IR: آدرس اضافی 2

en: Supplemental Address 3
fa_IR: آدرس تکمیلی 3

en: Supplemental Street Address
fa_IR: آدرس خیابان ب صورت تکمیل

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
fa_IR: آدرس خیابان به صورت تکمیل مثل آپارتمان یا تعداد اتاق یا حوزه

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
fa_IR: آدرس مکمل 1 (در صورت خالی بودن این خط در نظر گرفته نمی شود).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
fa_IR: آدرس مکمل 2 (در صورت خالی بودن این خط در نظر گرفته نمی شود).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
fa_IR: اطلاعات آدرس مکمل، به عنوان مثال c / o، نام بخش، نام ساختمان، و غیره

en: Supplementary Address Field 1
fa_IR: فيلد1 آدرس تكميلى

en: Supplementary Address Field 2
fa_IR: فيلد2آدرس تكميلى

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Support Recurring Intervals
fa_IR: حمایت فاصله زمان بین هر تکرار

en: Support recurring intervals
fa_IR: حمایت فاصله های تکرار

en: Supported Languages
fa_IR: زبانهای پشتیبان

en: Supported file formats: %1
fa_IR: اشکال پرونده پشتیبان شده :%1

en: Supported pledge frequencies
fa_IR: تناوب های تعهدات پرداخت حمایت شده

en: Supported recurring units
fa_IR: واحد های مکرر حمایت شده

en: Supporter
fa_IR: حامی

en: Supporter Contact Subtype
fa_IR: زیرگروه تماس پشتیبان

en: Supporter Contact Type
fa_IR: نوع تماس پشتیبان

en: Supporter Name
fa_IR: نام پشتیبان

en: Supporter Profile
fa_IR: حامی نمایه

en: Supporter profile is a required field.
fa_IR: پروفایل حامی یک فیلد اجباری است

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: پروفایل حامی برای این صفحه کمپین شخصی تنظیم نشده است یا پروفایل غیر فعال است. اگربه کمک نیاز داشتید بامدیریت سایت تماس بگیرید.

en: Supports Multiple Records
fa_IR: پشتیبان های رکوردهای چندگانه

en: Survey
fa_IR: نظرشنجی

en: Survey - %1
fa_IR: نظرسنجی - %1

en: Survey / Petition
fa_IR: تحقیق/موقعیت

en: Survey Dashboard
fa_IR: داشبورد نظرسنجی

en: Survey Hold Duration
fa_IR: مدت زمان نگهداری نظرسنجی

en: Survey ID
fa_IR: شناسه نظرسنجی

en: Survey Interviewer - %1
fa_IR: مصاحبه کننده نظرسنجی - %1

en: Survey Is Active
fa_IR: نظرسنجی فعال است

en: Survey Modified On
fa_IR: نظرسنجی ویرایش شده در

en: Survey Report
fa_IR: بررسی گزارش

en: Survey Report (Detail)
fa_IR: گزارش بررسی (جزئیات)

en: Survey Responses
fa_IR: پاسخ‌های نظرسنجی

en: Survey Result
fa_IR: نتیجه نظرسنجی

en: Survey Status - %1
fa_IR: وضعیت نظرسنجی - %1

en: Survey Title
fa_IR: تیتر جستجو

en: Survey Title = %1
fa_IR: عنوان تحقیق =1%

en: Survey Type
fa_IR: نوع پرسشنامه

en: Survey Type ID
fa_IR: شناسه نوع پرسشنامه

en: Survey(s)
fa_IR: نظرسنجی(ها)

en: Surveys
fa_IR: نظرسنجی ها

en: Swahili
fa_IR: سواحلی

en: Swap Target and Assignee Contacts
fa_IR: تعویض هدف و مخاطب‌های تخصیص یافته

en: Swati
fa_IR: سواتی

en: Swedish
fa_IR: سوئدی

en: Symbolic name which referenced in the fields
fa_IR: نام نماد که در زمینه ها اشاره شده است.

en: Synchronize %1 Users
fa_IR: همگام سازی/هماهنگ کردن ٪ 1 کاربران

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
fa_IR: همگام سازی نوع اعضایCiviCRM با بخش دروپال

en: Synchronize Complete
fa_IR: همگام سازی کامل

en: Synchronize Users to Contacts:
fa_IR: همگام سازی/هماهنگ سازی  کاربران با مخاطبین

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
fa_IR: همگام سازی دروپال هنگامی که سیستم درحال اجراست این عملیات برای کاربران و مخاطبین قابل اجراست

en: Synchronize when membership is updated.
fa_IR: همگام سازی عضوی که به روز رسانی شده

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
fa_IR: همگامسازی کردن کاربران هرزمان که وارد یا خارج میشوند این عمل تنها برای کاربرانی که وارد یا خارج میشوند اجرا میشود

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
fa_IR: خطای ساختاری: ورودی باید یک JSON معتبر و یا یک رشته تعریف شده باشد.

en: System Log ID
fa_IR: شناسه ورود به سیستم

en: System Log Message
fa_IR: پیام ورود به سیستم

en: System Settings
fa_IR: تنظیمات سیستم

en: System Status: Alert
fa_IR: وضعیت سیستم: هشدار

en: System Status: Critical
fa_IR: وضعیت سیستم: انتقادی

en: System Status: Emergency
fa_IR: وضعیت سیستم: اضطراری

en: System Status: Error
fa_IR: وضعیت سیستم: خطا

en: System Status: Notice
fa_IR: وضعیت سیستم: توجه

en: System Status: Ok
fa_IR: وضعیت سیستم: مناسب

en: System Status: Warning
fa_IR: وضعیت سیستم: احتیاط

en: System Workflow Message Templates
fa_IR: سیستم قالب/تمپلت های پیام گردش کار

en: System Workflow Messages
fa_IR: پیام های سیستم گردش کار

en: System default language
fa_IR: زبان پیش فرض سیستم

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
fa_IR: الگوهای پیام سیستم گردش کار جهت تولید پست ها الکترونیکی که به سازنده ها و مدیرها برای پرداخت های خیریه، تصدیق وقایع و گردش کارهای دیگر ارسال می شوند، استفاده می شوند. می توانید سبک و کلمه بندد این پیام ها را از این قسمت تغییر دهید.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
fa_IR: الگوهای پیام سیستم گردش گر برای تولید پست های الکترونیکی ارسال شده به سازنده ها و مدیریت ها برای رسیدهای خیریه، تاییدهای وقایع و خیلی گردش گرهای دیگر، استفاده می شوند. می توانید سبک و کلمه بندی این پیام ها را از این قسمت تغییر بدهید.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
fa_IR: انطباق داده های شرکت کننده با مخاطبین

en: TOTAL
fa_IR: مجموع

en: TOTAL %1
fa_IR: مجموع ۱%

en: TOTAL %1 %2%
fa_IR: مجموع ۱% %۲%

en: TOTAL NO %1
fa_IR: شماره مجموع ۱%

en: Tab
fa_IR: کلید تب در صفحه کلید

en: Tab with table
fa_IR: تب های جدول

en: Table Layout
fa_IR: طرح جدول

en: Table Name
fa_IR: نام جدول

en: Tables
fa_IR: جداول

en: Tables For Select Clause
fa_IR: جداول برای انتخاب عبارت

en: Tables For Where Clause
fa_IR: جداول مربوط به مکان عبارت

en: Tabloid
fa_IR: خلاصه

en: Tag
fa_IR: برچسب

en: Tag %1 %2
fa_IR: برچسب 1درصد 2درصد

en: Tag '%1' already exists.
fa_IR: برچسب %1 موجود است

en: Tag - add to activities
fa_IR: برچسب - اضافه به فعالیت ها

en: Tag - add to contacts
fa_IR: برچسب - اضافه به مخاطبین

en: Tag - remove from activities
fa_IR: برچسب - حذف از فعالیت ها

en: Tag - remove from contacts
fa_IR: برچسب - حذف از مخاطبین

en: Tag Activities
fa_IR: برجسب زدن فعالیت ها

en: Tag Activities (Remove)
fa_IR: فعالیت های برچسب(پاک کنید)

en: Tag Contact
fa_IR: برچسب زدن مخاطب

en: Tag Contact(s)
fa_IR:  مخاطبین را برچسب بزنید

en: Tag Contact(s) (Remove)
fa_IR: تماس با برچسب (ها) (حذف)

en: Tag Contacts
fa_IR: مخاطبین را برچسب بزنید

en: Tag Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد سازی برچسب

en: Tag ID
fa_IR: شناسه برچسب

en: Tag Name
fa_IR: اسم را برچسب کنید

en: Tag Used For
fa_IR: بکاررفته برای

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
fa_IR: برچسب زدن/مشخص کردن امضا کنندگان درخواست های تأیید نشده

en: Tag imported records
fa_IR: ضبط واردات برچسب

en: Tag(s)
fa_IR: برچسب (ها)

en: Tagalog
fa_IR: تاگالوگ

en: Tagged
fa_IR: برچسب گذاشته شده توسط

en: Tagged %1
fa_IR: 1 درصد برچسب خورده

en: Tagged %1 %2
fa_IR: 1% 2% تگ شد

en: Tagged Imported Contacts
fa_IR: برچسب وارد شده مخاطبین

en: Tags
fa_IR: برچسب ها

en: Tags (Categories)
fa_IR: برچسب ها (دسته بندی ها)

en: Tags and Groups
fa_IR: برچسب‌ها و گروه‌ها

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
fa_IR: برچسب ها را می توان به هر رکورد / سابقه مخاطب اختصاص داد و این راه یمناسب برای پیدا کردن مخاطب است. شما می توانید هر تعداد برچسب که برای سازماندهی و دسته بندی سوابق خود نیاز دارید ایجاد کنید.

en: Tagset
fa_IR: برچسب ها

en: Tahitian
fa_IR: تاهیتی

en: Tajik
fa_IR: تاجیک

en: Tamil
fa_IR: تامیلی

en: Target
fa_IR: هدف

en: Target Contact
fa_IR: مخاطب هدف

en: Target Contact Group
fa_IR: گروه مخاطب هدف

en: Target Contact ID
fa_IR: شناسه تماس هدف

en: Target Contact(s) in Group
fa_IR: مخاطب(های) هدف در گروه

en: Target Email
fa_IR: پست الكترونيك هدف

en: Target Entity
fa_IR: هویت هدف

en: Target Entity ID
fa_IR: شناسه هویت هدف

en: Target Name
fa_IR: نام هدف

en: Target Phone
fa_IR: شماره تلفن هدف

en: Task
fa_IR: کار/وظیفه/ مسئولیّت محوّله

en: Tatar
fa_IR: تاتار

en: Tax Amount
fa_IR: مقدار مالیات

en: Tax Display Settings
fa_IR: تنظیمات نمایش مالیات

en: Tax Financial Account?
fa_IR: مالیات بر حساب مالی/حساب مالی مالیاتی

en: Tax Label
fa_IR: برچسب مالیاتی

en: Tax Rate
fa_IR: نرخ مالیات

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
fa_IR: نرخ/میزان مالیاتی باید درمحدوده ی 100 تا 0 باشد

en: Tax Term
fa_IR: شرایط مالیاتی

en: Tax Total
fa_IR: جمع مالیات

en: Tax-Deductible?
fa_IR: معافیّت مالیاتی/کسر از مالیات/معاف از پرداخت مالیات

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
fa_IR: حساب های مالیات پذیر بایستی برای دیون/بدهی ها/الزام به بازپرداخت، دارای چهارچوب مشخّص نوع/گونه حساب مالی باشند.

en: Tell A Friend Limit
fa_IR: محدودیت اطلاع به دوستان

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
fa_IR: بخشاطلاع رسانی به دوستان در این صفحه کمپین شخصی فعال نیست.

en: Tell Friends
fa_IR: به دوستان بگویید

en: Tell a Friend
fa_IR: با دوست تماس بگیرید

en: Tell a Friend Enabled?
fa_IR: تماس با دوست فعال شود؟

en: Tell a Friend enabled?
fa_IR: تماس با دوست فعال شد؟

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fa_IR: به دوستی بگویید که وارد یه مشارکت شوید و این راهی اسان در این موقع میباشد.وارد شدن به پیج تشکر کردن شامل لینکی مشود که بتوانید ادرس میل دوستان خود را در ان وارد کنید البته با پیامی شخصی.سی وی سی ار ام این فعالیت ها را ثبت خواهد کرد و به داده دوستان شما اضافه خواهد کرد

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fa_IR: به دوستی بگویید که ورود افراد را بدهد که راهی ست اسان برای گسترش این کلمه.این ورود پیام تشکر شامل لینکی میشود که بدانند کجا دوستی را وارد کنند با ادرس ایمیلشان با پیامی شخصی.سی وی سی ار ام این فعالیت هارا ثبت میکند و دوستان را به دیتا اضافه میکند

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fa_IR: به دوستی بگویید که مشارکت های شما را بدهد تا این راهی اسان برای انتشار این کلمه در مورد این پویش باشد.مشارکت تشکر کردن که صفحه ای دارد لینکی را شامل مشود که بتوانند ادرس ایمیل دوستان را در ان وارد کنند ان هم با پیامی شخصی.سی وی سی از ام این فعالیت ها را ضبط خواهد کرد و به دیتا دوستان شما اضافه خواهد کرد.

en: Tell people why this campaign is important to you.
fa_IR: به دیگران بگویید که چرا این کمپین برای شما مهم است.

en: Tell-a-Friend
fa_IR: به دوست خود بگویید

en: Tell-a-Friend Email
fa_IR: با ایمیل به دوستان خود بگویید

en: Tell-a-Friend Limit
fa_IR: محدودیت اطلاع به دوستان

en: Telugu
fa_IR: تلوگو

en: Template (A)
fa_IR: الگو(الف)

en: Template (B)
fa_IR: الگو(ب)

en: Template Deleted
fa_IR: الگو حذف شد

en: Template Not Found
fa_IR: الگو پیدا نشد

en: Template Title
fa_IR: عنوان الگو/تمپلت

en: Template cache and upload directory have been cleared.
fa_IR: حافظه نهانی الگو و مسیر بارگذاری پاک شده است

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
fa_IR: الگوها امکان ذخیره و استفاده مجدد از پیام های طرح بندی شده را فراهم می کنند. می توانید هنگام ارسال ایمیل یا نامه به یک یا چند مخاطب از آنها استفاده کنید. اگر از CiviMail برای خبرنامه ها استفاده می کنید ، الگوهای خبرنامه طرح بندی را انجام می دهند بنابراین نویسنده می تواند روی محتوا تمرکز کند.</p>

en: Temporary Files
fa_IR: فایل های موقت

en: Terms:
fa_IR: دوره های زمانی:

en: Test
fa_IR: آزمایش

en: Test A (%1)
fa_IR: تست الف(1%)

en: Test API URL
fa_IR: URL API آزمایشی / تست   URL  API

en: Test B (%1)
fa_IR: تست ب (1%)

en: Test Button URL
fa_IR: تست URL دکمه/  URLدکمه آزمایشی

en: Test Drive
fa_IR: تست درایو

en: Test Email
fa_IR: ایمیل آزمایشی

en: Test Mailing A
fa_IR: ازمون پستی الف

en: Test Mailing B
fa_IR: ازمون پستی ب

en: Test Membership?
fa_IR: عضویت آزمون

en: Test Records
fa_IR: ثبات ها را تست کنید

en: Test Recurring Payments URL
fa_IR: تست URL پرداخت های تکراری

en: Test Site URL
fa_IR: URL سایت آزمایشی / تست URL سایت

en: Test Type
fa_IR: نوع ازمایشی

en: Test different "From" lines
fa_IR: ازمایش خطوط مختلف فرستنده

en: Test different "Subject" lines
fa_IR: ازمایش خطوط مختلف مبحث

en: Test entirely different emails
fa_IR: ازمایش کلی ایمیل ها

en: Test-drive - Receipt Header
fa_IR: تست درایو - سربرگ دریافت

en: Test-drive Email / Receipt
fa_IR: رسید/ایمیل امتحانی

en: Test-drive Your Contribution Page
fa_IR: صفحه مشارکت خود را امتحان کنید

en: Test-drive Your Event Registration Page
fa_IR: برای صفحۀ ثبت رویداد خود،Test-drive کنید

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
fa_IR: بقیۀ فرآیند ثبت آنلاین را آزمایش کنیدکه شامل فیلدهای سفارشی،تأیید،صفحۀ تشکر و رسید می باشد.معاملات قیمتی، به سرور پردازشگر پرداخت شما هدایت می شود.هیچ معاملۀ زندۀ مالی درج نخواهد شد.با این حال،گزارش مخاطب ایجاد یا بروز رسانی خواهد شد و گزارش های شرکت کننده و مالیات در پایگاه داده ها ذخیره خواهند شد.از اسامی معمول آزمایشی برای مخاطبین استفاده کنید.پس می توانید در صورت نیاز این گزارش ها را بررسی و حذف کنید.

en: Testing
fa_IR: ازمون سازی

en: Testing Criteria
fa_IR: معیار ازمایش

en: Text
fa_IR: متن

en: Text / Numeric Quantity
fa_IR: مقدارمتن/عدد

en: Text Link
fa_IR: لینک متن

en: Text Message
fa_IR: متن پیام

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
fa_IR: این متن در کنار کادر مربوط به گزینه "پرداخت در آینده "  در فرم مشارکت نمایش داده می شود. شما می توانید تگ های قالب بندی HTML را نیز اضافه نمایید.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
fa_IR: متن در کنار جعبه ی تیک روی فرم مشارکت نشان داده شده است.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
fa_IR: متن در صفحۀ اطلاعات ثبت نمایش هنگامی که به حداکثر تعداد ثبت ها برسد نمایش داده می شود(مگر اینکه شما پیشنهاد یک لیست انتظار دهید).اگر ثبت آنلاین فعال شود این پیغام در صورت ثبت نام کاربران باز هم نمایش داده می شود.

en: Text for the Registration Link
fa_IR: متن برای لینک ثبت نام

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
fa_IR: متن لینک دعوت موسسان برای ساخت صفحه کمپین شخصی. این لینک روی صفحه تشکر ثبت رویداد همانند تمام صفحات کمپین شخصی ظاهر می شود .اگر نمی خواهید موسسان برای ساخت صفحات کمپین شخصی خودشان فعال شوند این قسمت را خالی بگذارید.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
fa_IR: متن لینک دعوت موسسان برای ساخت صفحه کمپین شخصی. این لینک روی صفحه تشکر همکاری و کمک همانند تمام صفحات کمپین شخصی ظاهر می شود .اگر نمی خواهید موسسان برای ساخت صفحات کمپین شخصی خودشان فعال شوند این قسمت را خالی بگذارید.

en: Text formatted message.
fa_IR: فورمت متن پیام.

en: Text message (SMS) sent.
fa_IR: پیامک ارسال گردید.

en: Text to display
fa_IR: بعدی برای نمایش

en: Textarea
fa_IR: محل متن

en: Thai
fa_IR: تای

en: Thank You Date
fa_IR: تاریخ تشکر

en: Thank You Page
fa_IR: صفحۀ تشکر

en: Thank You Text
fa_IR: متن تشکر

en: Thank You Title
fa_IR: عنوان تشکر

en: Thank You for Registering
fa_IR: بخاطر ثبت نام سپاسگزاریم

en: Thank you for getting involved in our campaign!
fa_IR: از پیوستن به کمپین ما سپاسگزاریم

en: Thank you for signing the petition.
fa_IR: برای امضای دادخواست از شما متشکریم.

en: Thank you for your Pledge
fa_IR: با تشكر از ضمانت شما

en: Thank you for your contribution/s
fa_IR: با تشکر از مشارکت/مشارکت های شما

en: Thank you for your support
fa_IR: از حمایت شما سپاسگزاریم

en: Thank you.
fa_IR: با تشکر

en: Thank your for your generous support.
fa_IR: از حمايت صادقانه ي شما سپاسگذاريم

en: Thank-you Footer
fa_IR: پاورقی سپاسگزاری

en: Thank-you Letter Options
fa_IR: گزینه های نامه سپاسگزاری

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
fa_IR: نامه سپاسگزاری از مشارکت ها(PDF)

en: Thank-you Message
fa_IR: پیام تشکر

en: Thank-you Page Footer
fa_IR: پاورقی صفحه سپاسگزاری

en: Thank-you Page Title
fa_IR: عنوان صفحه تشکر

en: Thank-you Screen
fa_IR: صفحۀ تشکر

en: Thank-you Sent
fa_IR: سپاسگزاری ارسال شد

en: Thank-you Text
fa_IR: متن تشکر

en: Thank-you Title
fa_IR: عبارت متشکرم

en: Thank-you and Receipting
fa_IR: سپاسگزاری و رسید دادن

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
fa_IR: تایخ سپاسگزاری ها برای مشارکت ها1% بروزرسانی شده است.

en: Thank-you letters - print or email
fa_IR: نامه های سپاس گزاری - چاپ و یا ایمیل

en: Thank-you sent?
fa_IR: ایا سپاسگزاری ارسال شد؟

en: ThankYou Text
fa_IR: متن تشکر

en: ThankYou Title
fa_IR: عنوان تشکر

en: Thanks
fa_IR: سپاس ها

en: Thanks and Receipt
fa_IR: سپاس و رسید

en: Thanks for Spreading the Word
fa_IR: با تشکر برای گسترش این کلمه

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
fa_IR: از انتخاب CiviCRM متشکریم! لطفا راهنمای زیر را برای نصب و راه اندازی CiviCRM مطالعه کنید.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
fa_IR: تشکر برای ساخت صفحه کمپین شخصی برای حمایت از 1 درصد.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
fa_IR: از انتشار این خبر درباره ی این رویداد در میان دوستان خود متشکرم

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
fa_IR: از حمایت شما از این کمپین بوسیله ی انتشار خبر این رویداد در میان دوستان خود متشکرم

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
fa_IR:  از شما برای آشنا کردن دوستانتان باد ما و حمایت از تلاش های ما متشکریم. ما با هم می توانیم تغییری پدید آوریم.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
fa_IR: سپاس از اینکه در تازه سازی خودکار عضویت ثبتنام کردید.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
fa_IR: سپاس از اینکه در مشارکت مکرر ثبتنام کردید.

en: That username/password doesn't work
fa_IR: آن نام کاربری یا رمزعبور کار نکرد.

en: The "%1" option conflicts with the "%2" option. The "%2" option has been disabled.
fa_IR: 1% 2%

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
fa_IR: الگوی پیام سیستم گردش کار " رسید ( انلاین) - مشارکت"، محتوا و قالب برای رسید را ارائه می دهد.
    شما می توانید از طریق <a href="%1">مدیریت > ارتباطات > الگوی پیام > پیام سیستم گردش کار</a> اصلاحش کنید. با استفاده از زمینه "پیام رسید" در زیر، 
    شما هم می توانید پیام رسانی مخصوص برای مشارکت های دریافت شده از این صفحه را ارائه دهید.

en: The %1 '%2' has been saved.
fa_IR: 1% "2%" ذخیره شد.

en: The %1 payment processor is no longer bundled with CiviCRM. After upgrading you will need to install the extension to continue using it.
fa_IR: پردازنده پرداخت٪ 1 دیگر با CiviCRM همراه نیست. پس از ارتقاء، باید پسوند را نصب کنید تا از آن استفاده کنید.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
fa_IR: به نقش٪ 1 یک یا چند مجوز داده شده است که ممکن است برای کاربرانی 2% که آن نقش را دارند خطرناک باشد.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
fa_IR: '%1' نمیتواند حذف شود! قبل از حذف کردن صفحه، شما باید همه ی صفحه (ها) کمپین شخصی که مرتبط با این صفحه مشارکت است را حذف کنید.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
fa_IR: محافظت شده برای هر شماره ی جدید بطور خودکار شروع بکار میکند و بررسی میکند برای مشکلات احتمالی وقتی که شماره ها اضافه یا ویرایش میشوند قانونهای محافظت شده باید تایید شوند با توضیحی

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
fa_IR: قانون محافظت نشده برای هر شماره بطور خودکار استفاده میشود وقتی که شماره های حدید در خال ایجاد شدن هستند در حالت انلاین وضعیت های عضویت یا وقایع یا اشتراک و صفحه های پروفایل.انها همچنین به وسیله ی تنظیمات انتخاب میشوند وقتی که شماره ها را وارد میکنید

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
fa_IR:  فرستنده پیام کوتاه 1% پیکربندی نشده و یا فعال نمی باشد.

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
fa_IR: جدول <strong>خلاصه مشارکت</strong> یک خلاصه از مجموع مشارکت های ماه و سال تا به امروز را می دهد و شامل shortcut هایی برای نمایش جزئیات برای این دوره های جست و جو که معمولا استفاده می شوند است. برای این جست و جو - روی <a href='%1'>پیدا کردن مشارکت ها</a> کلیک کنید. شما می توانید با استفاده از نام مشارکت کننده، محدوده ی مقدار، و بسیاری از معیار های دیگر جست و جو کنید.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
fa_IR: نشانی اینترنتی فعال برای ورودی eWAY

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای برای ورودی آزمایشی eWAY

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
fa_IR: وارد کردن مشارکت wizard به شما امکان می دهد تا فعالیت CIVICR را از برنامه های کاربردی دیگر به راحتی آپلود کنید.. تماس ها باید قبل از وارد کردن فعالیت در پایگاه داده CiviCRM شما وجود داشته باشد. برای ایجاد سوابق تماس ابتدا در صورت لزوم از وارد کردن مخاطبین استفاده کنید. سپس می توانید فعالیت ها را به مخاطبین از طریق آدرس ایمیل، شناسه تماس CiviCRM یا یک شناسه خارجی مطابقت دهید. (راهنمای زیر را ببینید)

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
fa_IR: وارد کردن مشارکت wizard به شما این اجازه را می دهد که شما به راحتی مشارکت هارا ازبرنامه های کاربردی دیگر در CiviCRM اپلود کنید. تماس ها باید قبل از وارد کردن فعالیت در پایگاه داده CiviCRM شما وجود داشته باشد.

en: The Activity's Duration in Minutes
fa_IR: مدت زمان فعالیت در دقیقه

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
fa_IR: صفحه کمپین 1% حذف شده است.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
fa_IR: صفحه کمپین 1%غیرفعال شد

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
fa_IR: صفحه کمپین 1% فعال شد

en: The City or Suburb the address is at
fa_IR: آدرس شهر یا حومه هست در

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
fa_IR: واحد CiviCRM امکان ایجاد مخاطبان یا وارد کردن آنها از منابع دیگر را فراهم می کند. می توانید رابطه میان مخاطبان را ثبت کنید مثلا نشان دهید آنها عضو یم خانواده هستند. دو نوع گروه مخاطب وجود دارد. می توانید گروه های ایستا که لیستی از مخاطبان را دارند ایجاد کنید. همچنین می توانید گروه های پویا(هوشمند) بر اساس ویژگی های مشترک مخاطبان ایجاد کنید. مثلا، می توانید گروهی از تمام مخاطبانی که در کالیفرنیا زندگی می کنند و سال گذشته برای سازمان شما داوطلب شده اند، بسازید. واحد CiviCRM همچنین امکان علامت گذاری مخاطبان و گروه هایی که از رسمیت کمتری برخوردارند را فراهم می کند. می توانید به راحتی CiviCRM را برای ثبت اطلاعات اعضای انجمن که برای انجمن یا سازمان شما ویژه هستند، با استفاده از فیلدهای سفارشی توسعه دهید. مثلا می توانید مجموعه ای فیلد ها برای پیگیری مهارتهای داوطلبانه و اولویت ها، ایجاد کنید. پروفایل CiviCRM برای اعضاء ('کاربران') امکان بروز رسانی اطلاعاتشان، همچنین مبادله ی مقداری از آن اطلاعات را با دیگران فراهم می کند. سرانجام‌ می توانید داده های فعالیت سفارشی مانند داوطلب شدت یا حضور در رویداد ها را پیکر بندی کنید.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
fa_IR: واحد CiviCRM اطلاعات را در ایمیل ها، هدایا، درخواست ها، رویدادها و غیره که با افراد مرتبط است ذخیره می کند. می تواند به عنوان یک سیستم مدیریت مخاطب به تنهایی عمل کند یا می تواند با پیام رسان همگانی، مدیریت داوطلبی، یافتن درخواست و رویداد، تلفیق شود. CiviCRM امکان حفظ تمام این فعالیت ها را در یک پایگاه داده برای سازمان ها فراهم کند، و برای انجمن ها بازده و فرصت های جدید ایجاد کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و از رابطه با اعضای انجمن شان سود ببرند.

en: The CiviCRM public extensions directory at %1 could not be contacted - please check your webserver can make external HTTP requests or contact CiviCRM team on <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM forum</a>.
fa_IR: دایرکتوری های توسعه ی عمومی CiviCRM در 1% نمی توانند متصل شوند - لطفا درخواست های HTTP خارجی سرور وب تان یا تیم CiviCRM مخاطب در <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM forum</a> را بررسی کنید.

en: The CiviCase XML file for this case-type prohibits editing the definition.
fa_IR: ویرایش تعاریف برای فایل XML نرم افزار مدیریت  سی وی نوع پرونده قابل دسترس نیست

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
fa_IR: اسم مخاطب برای مرتب سازی. نام خانوادگی و نام

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
fa_IR: در این سند زیرشاخه نوع مخاطب با نوع مخاطب هماهنگ نیست.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
fa_IR: این مخاطب 1% ذخیره شده است.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
fa_IR: وارد کردن مشارکت wizard به شما این اجازه را می دهد که شما به راحتی مشارکت هارا ازبرنامه های کاربردی دیگر در CiviCRM اپلود کنید.

en: The Contribution's Status
fa_IR: وضعیت مشارکت

en: The Country of the Address
fa_IR: کشور مربوط به آدرس

en: The County of the Address
fa_IR: کشور مربوط به آدرس

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
fa_IR: تاریخ ارسال رسید برای مشارکت کننده

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
fa_IR: تاریخ ارسال تشکر برای اهدا کننده ی سهم

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
fa_IR: تاریخ و زمانی که فعالیت قرار است به وقوع بپیوندد.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
fa_IR: تاریخ مشارکت (اگر) کنسل شد

en: The Date the Contribution was received / paid
fa_IR: تاریخ مشارکت دریافت شد/ انجام شد

en: The Date the participant Registered for the Event
fa_IR: تاریخ ثبت نام شرکت کنندگان برای رویداد

en: The Date the recurring contribution ended.
fa_IR: تاریخ مشارکت در محدوده زمانی معین پایان یافت

en: The Date the recurring contribution started.
fa_IR: تاریخ مشارکت در محدوده زمانی معین شروع شده

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
fa_IR: تاریخ مشارکت در محدوده زمانی معین لغو شد

en: The Date the recurring contribution was created.
fa_IR: تاریخ مشارکت در محدوده زمانی معین تعیین شده

en: The Date the recurring contribution was modified.
fa_IR: تاریخ مشارکت در محدوده زمانی معین ویرایش شده

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
fa_IR: مخاطب پیش فرض سازمان را نمیتوان به یک سابقه تماس متصل کرد. این کار با نصب CiviCRM برای این دامنه همراه است و شامل اطلاعاتی است که برای توابع این سیستم استفاده میشود. اگر میخواهید این پرونده را ادغام کنید 1% میتوانید.

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
fa_IR: پس از تکمیل ادغام، پرونده تماس تکراری و تمام اطلاعات مرتبط حذف خواهد شد.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
fa_IR: The Event Import Wizard به شما امکان می دهد تا داده های شرکت کننده در رویداد را به راحتی آپلود کنید از جمله گزارش های رویداد از برنامه های دیگر به CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
fa_IR: جدول خلاصۀ رویداد،خلاصه ای از ده رویداد اخیر جدول بندی شده ارائه می دهد.روی "نام رویداد" کلیک کنید تا رویداد را همانطور که برای سایت های بازدیدکنندگان نشان داده می شود،نمایان شود.روی "شمار شرکت کنندگان" کلیک کنید برای دیدن فهرست شرکت کنندگان.برای اجرای جستجوهای سفارشی خود،روی "یافتن شرکت کنندگان" کلیک کنید.شما همچنین می توانید با استفاده از نام شرکت کننده،رویداد،گسترۀ تاریخی و وضعیت جستجو کنید.

en: The Event Type
fa_IR: نوع رویداد

en: The Event's End Date
fa_IR: تاریخ اتمام رویداد

en: The Event's Full Description
fa_IR: شرح کامل رویداد

en: The Event's Online Registration End Date
fa_IR: تاریخ اتمام ثبت نام آنلاین رویداد

en: The Event's Online Registration Start Date
fa_IR: تاریخ شروع ثبت نام آنلاین رویداد

en: The Event's Start Date
fa_IR: تاریخ شروع رویداد

en: The Event's Summary
fa_IR: خلاصه رویداد

en: The Event's Title
fa_IR: عنوان رویداد

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
fa_IR: آدرس ایمیل برای این ویژگی پیکربندی شده است ممکن است فرستنده معتبر بر اساس قوانین ارائه دهنده خدمات ایمیل شما باشد.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
fa_IR: سطح رضایت شرکت کنندگان برای ثبت نام

en: The Financial Account '%1' has been saved.
fa_IR: حساب مالی 1% ذخیره شده است.

en: The Following Option Values contain value fields that do not match the Data Type of the Option Group</p>
            <p><table><tbody><th>Option Group</th><th>Option Value</th></tbody><tbody>
fa_IR: گزینه های زیر گزینه هایی حاوی مقادیری هستند که با نوع داده گروه گزینه ها مطابقت ندارد. گزینه گروه،مقدار گزینه.</p> 
    <th><tbody><table><p>(گزینه گروه)</th><th>،(مقدار گزینه).</th></tbody>

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
fa_IR: سهم کامل هزینه های منفی  پردازنده پرداخت

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
fa_IR: گروه '٪ 1' نمی تواند حذف شود! باید تمام فیلد های سفارشی  این گروه را قبل از حذف گروه حذف کنید.

en: The Group '%1' has been deleted.
fa_IR: گروه 1% حذف شد

en: The Group '%1' has been saved.
fa_IR: گروه %1 ذخیره شده است

en: The HTML Form Snippet code will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
fa_IR: کد اسکریپت فرم HTML یک فرم متشکل از زمینه های فعال در این نمایه را نمایش می دهد.شما می توانید این کد HTML را کپی کنید و آن را به هر بلوک یا صفحه ای که در آن وب سایت خود را می خواهید جمع آوری کنید، کپی کنید.

en: The HTML code below will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
fa_IR: کد HTML زیر یک فرم از قسمت های فعال در این نمایه را نمایش می دهد. شما می توانید این کد HTML را کپی کنید و آن را به هر بلوک یا صفحه ای که در آن وب سایت خود را می خواهید جمع آوری کنید، کپی کنید.

en: The HTML footer for this mailing.
fa_IR: پاورقی HTML برای این پست

en: The HTML header for this mailing.
fa_IR: سر فصل HTML برای این پست

en: The HTML message is a required field.
fa_IR: پیام HTML ، فیلدی ضروری است.

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
fa_IR: ویزارد وارد شده احازه میدهد که براحتی ثبت شماره را وارد کنید از سامانه های دیگر در سی وی سی ار ام.مثلا اگر سازمان شما شماره ای ای ام اس دارد یا اکسل و شما میخواهید از سی وی سی ار ام استفاده کنید برای ذخیره این شماره ها میتوانی اینجا واردشان کنید

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
fa_IR: ایمپورت ویزارد این اجازه را به شما میدهد که به راحتی بتوانید داده های مخاطبین را ایجاد کنید حتی از سامانه های دیگر آن هم در سی وی سی آر ام.اگر سازمان شما مخاطبینی در ام اس دستیابی و کپی کردن دارد به عنوان مثال اکسل و کپی و شما میخواهید که از سی وی سی ار ام برای ذخیره این مخاطبین استفاده کنید میتوانید آن ها را در این قسمت ایجاد کنید.

en: The Interval of the Frequency Unit
fa_IR: فاصله واحد تناوب

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
fa_IR: نوع موقعیت مکانی اش باید تعریف شود اگر%1 اطلاعات وجود دارد

en: The Location of the Address for the Contact
fa_IR: مکان یابی آدرس برای مخاطب

en: The Location of the Phone for the Contact
fa_IR: مکان یابی تماس  برای مخاطب

en: The Mailing's End Date
fa_IR: تاریخ اتمام پست

en: The Mailing's Scheduled Date
fa_IR: تاریخ نامه  پستی جدول بندی شده

en: The Mailing's Start Date
fa_IR: تاریخ شروع پست

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
fa_IR: شیوه این فعالیت ( یعنی تلفن, ایمیل, و غیره....

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
fa_IR: وارد کردن عضویت wizard به شما این اجازه را می دهد که شما به راحتی عضویت هارا ازبرنامه های کاربردی دیگر در CiviCRM اپلود کنید.

en: The Membership's End Date
fa_IR: تاریخ اتمام عضویت

en: The Membership's Reminder Date
fa_IR: تاریخ یادآوری عضویت

en: The Membership's Start Date
fa_IR: تاریخ شروع عضویت

en: The Message Template '%1' has been saved.
fa_IR: تمپلت/ قالب پیام 1% ذخیره شده است.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
fa_IR: جادوگر وارد کردن داده های سفارشی چند منظوره به شما امکان می دهد تا به راحتی داده ها را برای ذخیره سازی داده های داده های سفارشی چند ارزش (مانند اشتغال یا سابقه آموزش) برای مخاطبین موجود آپلود کنید.

en: The Next Contribution Date.
fa_IR: تاریخ مشارکت بعدی

en: The Non Deductible Part of the Contribution
fa_IR: بخش فاقد مالیات مشارکت

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
fa_IR: فعالیت مورد فعلی یافت نشده یا متوقف گردید، لطفا با بررسی سطح دسترسی ادمین مولفه CiviCase را چک کنید. Administer > Option Lists > Activity

en: The Option Group '%1' has been saved.
fa_IR: گروه انتخابی 1% ذخیره شده است.

en: The Page this Contribution came from
fa_IR: این صفحه مشارکت میاد از

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
fa_IR: ویژگی نام نویسی شرکت کننده در حال حاضر برای این رویداد غیرفعال است.

en: The Participant Status has been updated.
fa_IR: وضعیت مشترکین به روز شده است.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
fa_IR: ابزار پرداختی که برای مشارکت استفاده میشود

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending (pay later). Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
fa_IR: وضعیت پرداخت برای این شرکت کننده تکمیل شده است.وضعیت او به حالت معلق درآمده است(بعداً پرداخت).اگر می خواهید این مقادیر را قبل ازذخیرۀ ثبت بررسی یا اصلاح کنید،روی لغو کلیک کنید.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که هم اکنون درحال بازدید از ان هستید  فقط 1%می باشد.هرچند که میتوانید هنوز اینجا کمپین را حمایت کنید

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده اید غیرفعال است. هرچند که هنوز میتوانید کمپین را اینجا حمایت کنید.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده اید مدتی است که غیرفعال است(از همان 1%). هرچند که هنوز میتوانید کمپین را از اینجا حمایت کنید.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده ایدفقط از 1%تا2% فعال است.هرچند که هنوز میتوانید کمپین را ازاینجا حمایت کنید.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده اید از1% شروع ب فعالیت میکند.هرچند که هنوز میتوانید کمپین را از اینجا حمایت کنید.

en: The Personal note form PCP
fa_IR: توضیح شخصی از pcp

en: The Premium '%1' has been saved.
fa_IR: هزینه مازاد '%1' ذخیره شده است.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
fa_IR: فیلد قیمت '1%' حذف شد

en: The Price Set '%1' has been deleted.
fa_IR: مجموعه قیمت%1 حذف شد

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
fa_IR: مجموعه قیمت %1 حذف نشده است.شما باید تمامی فیلدهای قیمت را حذف کنید تا مجموعه ای اولیه قیمت ها حذف گردد

en: The Priority of this Activity
fa_IR: اولویت این فعالیت

en: The Reason for the Contribution Cancellation
fa_IR: دلیل لغو مشارکت

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
fa_IR: نشانی اینترنتی پرداخت های دوره ای که در حال حاضر استفاده نمی شوند.

en: The Relationship Type has been saved.
fa_IR: این رابطه ذخیره شده است.

en: The Relationship's End Date
fa_IR: تاریخ اتمام رابطه

en: The Relationship's Start Date
fa_IR: تاریخ شروع رابطه

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
fa_IR: پاسخ پیام برای موضوعات %1 نمی تواند ارسال شود

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
fa_IR: کد پاورقی گزارشHTML در انتهای سند، خروجی خواهد بود. شما می¬توانید هرگونه متن پانویس دیگری را اضافه نمایید، لوگوی CiviCRM را تعویض کنید، یا در صورت لزوم تغییرات بیشتری را به اجرا در بیاورید.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
fa_IR: سرآیند گزارش دربرگیرنده کد HTML ی است که در ابتدای سند خروجی، هرگاه که این گزارش در فرمت PDF چاپ یا دانلود شود، داده خواهد شد. مقادیر پیشفرض برای بیشتر شرایط مفید واقع خواهند شد. با این حال، ممکن است لازم باشد که شما عنوان گزارش واقعی را در تگ &lt;title&gt; وارد نمایید (جایگزینی 'CiviCRM Report'). شما می¬توانید یک لوگو را با افزودن یک برچسب &lt;img&gt; بگنجانید. شما همچنین می¬توانید ظاهر و حس گزارش چاپ شده را با گنجاندن یک فایل CSS اختصاصی تغییر دهید (به جای print.css).

en: The Role the Participant is registered for.
fa_IR: بخش شرکت کنندگان ثبت شد برای

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
fa_IR: نقشی که در اینجا انتخاب می کنید،بطور خودکار به افراد اختصاص داده می شود هنگامی که آنها آنلاین برای این رویداد ثبت نام می کنند(معمولاً نقش پیش فرض"حاضر").

en: The Set '%1' has been saved.
fa_IR: قیمت گذاری '1%' ذخیره شد

en: The State or Province of the Address
fa_IR: ایالت یا استان آدرس

en: The Status of the Membership
fa_IR: وضعیت عضویت

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
fa_IR: وضعیت نام نویسی و حضور شرکت کنندگان

en: The Status of this Activity
fa_IR: وضعیت این فعالیت

en: The Status of this Contribution
fa_IR: وضعیت مشارکت

en: The Sub-type for the Contact
fa_IR: زیر گروه برای مخاطب

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
fa_IR: پروفایل حامی اطلاعات پایه ای از کاربران در حالیکه ان ها یک صفحه کمپین شخصی را می سازند بروز رسانی یا جمع اوری میکند (برای مثال نام و ادرس ایمیل ).پروفایلی که انتخاب می کنید باید با ' ساخت حساب لازم '  پیکربندی شده باشد ( تحت تنظیمات پروفایل &raquo; تنظیمات پیشرفته) . شما باید یک فیلد ادرس ایمیل داشته باشید - ممکن است تعدادی از فیلدهای دیگر را در پروفایلتان داشته باشید. اگر هنوز یک پروفایل مناسب پیکربندی شده ندارید، شما به <a href='%1'>ساختن یکی از ان ها در ابتدا</a> نیاز خواهید داشت، و سپس به این فرم بازگردید تا انتخابش کنید.

en: The Survey type '%1' has been saved.
fa_IR: نظرسنجی 1% ذخیره شده است.

en: The Total Contribution made by the Contact
fa_IR: تعداد تمام مشارکت های ایجاد شده توسط مخاطب

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
fa_IR: شناسه تراکنش مشارکت مکرر

en: The Type of Activity
fa_IR: نوع فعالیت

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
fa_IR: نوع مشارکت انجام شده مثل عضو رویداد و غیره

en: The Type of Membership
fa_IR: نوع عضویت

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
fa_IR: نوع رابطه از جمله کارمند سرپرست خانوار برای..

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
fa_IR: هر یک از انواع تلفن ,تلفن همراه,فکس یا پیجر

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت زنده  Authorize.net . از مقدار پیش فرض  استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت آزمایشی  Authorize.net . از مقدار پیش فرض  استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت اولین حساب  داده فعال . از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.)

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت اولین حساب داده آزمایشی . از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.)

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت PayJunction. این آدرس هم برای  تراکنش های آزمایشی و هم تراکنش های  فعال است. از مقدار پیش فرض استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای پرداخت های تکراری پی پال.از مقدار پیش فرض استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای  سرور ورودی  زنده API پی پال .  از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند).

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای  سرور ورودی  زنده  پی پال .  از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.)

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای سرور پرداخت پی پال.از مقدار پیش فرض استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای نمایش سرور ورودی  پی پال.از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند).

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fa_IR: نشانی اینترنتی برای نمایش  آزمایشی پی پال.از مقدار پیش فرض استفاده کنید (مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.)

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fa_IR: نشانی اینترنتی  سرور پرداخت آزمایشی پی پال.از مقدار پیش فرض استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای نمایش پی پال، تصویر دکمه پرداخت پرداخت با پی پال. از مقدار پیش فرض استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fa_IR: نشانی اینترنتی برای پرداخت های تکراری. از مقدار پیش فرض  استفاده کنید مگر اینکه پردازنده توصیه دیگری کند.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
fa_IR: شناسه فاکتور یکتای ایجاد شده توسط CiviCRM

en: The amount of the soft credit
fa_IR: مقدار اغتبار نرم

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
fa_IR: میزان شرکت کنندگانی که پرداخت کرده اند یا پرداخت میکنند

en: The amunt of the recurring contribution
fa_IR: تعداد مشارکت مکرر

en: The application, \"%1\", requests permission to access your system.
fa_IR: این برنامه، "٪ 1"،نیازمند اجازه دسترسی به سیستم شما می باشد.

en: The attached file has been deleted.
fa_IR: فایل الحاقی حذف شده است

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
fa_IR: بنا به درخواست شما تجدید خودکار  عضویت٪ 1 شما لغو شده است. این کار تأثیری در وضعیت عضویت شما ندارد -  زمانی که عضویت شما نیاز به تمدید داشته باشد پیام  جداگانه ای دربافت می کنید.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
fa_IR: عملیات ادغام  هنوز در جریان است.صفحه به طور خودکار بروزرسانی میشود

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
fa_IR: محتوای پیامک نمی تواند بیشتر از 1% کاراکتر داشته باشد.

en: The changes have been reverted.
fa_IR: تغییرات برگشت داده شد

en: The changes have not been saved.
fa_IR: تغییرات ذخیره نشده اند.

en: The check for new versions of CiviCRM has been disabled. <a %1>Re-enable the scheduled job</a> to receive important security update notifications.
fa_IR: چک برای نسخه های جدید CiviCRM غیر فعال شده است. فعال کردن کار برنامه ریزی شده برای دریافت اطلاعیه های به روز رسانی مهم امنیتی.

en: The class name which implements this functionality.
fa_IR: نام کلاسی که  این قابلیت را اجرا می کند.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
fa_IR: کد اضافه کردن ویدجت به صفحات در اینجا بعد از کلیک روی <strong>ذخیره و پیش نمایش</strong> نشان داده خواهد شد.

en: The contact A
fa_IR: هویت مخاطبA

en: The contact B
fa_IR: هویت مخاطبB

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
fa_IR: این تماس ممکن است از طرف سازمان مخاطب از یکی از انواع مخاطبین باشد. قبل از این که بتوانید این مخاطب را حذف کنید، باید مخاطب و سازمان مخاطب را تغییر دهید.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
fa_IR: ثبات مخاطب که با حساب کاربری%1 لینک شده است قابل حدف کردن نیست

en: The contact type selected for Update multiple contacts does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
fa_IR:  نوع مخاطب انتخاب شده برای به روز رسانی دسته ای پروفایل لازم را ندارد. لطفا یک پروفایل برای 1% ایجاد کرده و دوباره امتحان کنید.

en: The contact who is assigned the activity.
fa_IR: شناسه مخاطبی که این فعالیت را واگذار کرده

en: The contact who is the activity's target.
fa_IR: مخاطبی که هدف فعالیت است.

en: The contact who made this activity
fa_IR: مخاطبی که این فعالیت را انجام داده

en: The contact who scheduled this activity
fa_IR: مخاطبینی که این فعالیت را برنامه ریزی کردند

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
fa_IR: مخاطب (ها) و تمام اطلاعات مرتبط به زباله منتقل خواهند شد و فقط کاربران با مجوز مربوطه قادر به بازگرداندن آن خواهند بود.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
fa_IR: تماس (ها) و تمام داده های مرتبط به طور دائم حذف خواهد شد.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
fa_IR: مقدار اعانه که کارمزد عضویت را پوشش می دهد از داده های مالی پیکر بندی شده با داده های عضویت انتخاب شده، استفاده خواهد کرد (ابزار پیکر بندی داده های عضویت را بررسی کنید تا آن تنظیمات را بازبینی کنید). هر مشارکت دیگری از داده های مالی پیکر بندی شده برای این صفحه خیریه آنلاین استفاده خواهد کرد.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
fa_IR: صفحه مشارکت'1%'حذف شده ات.

en: The contribution record has been saved.
fa_IR: صورتحساب این مشارکت ذخیره شده است

en: The cost of the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its amount.
fa_IR: هزینه انواع عضویت های قدیمی و جدید متفاوت است. شما ممکن است بخواهید مشارکت های مربوطه را با این عضویت برای تطبیق اندازه اش اصلاح کنید

en: The current status of your page is
fa_IR: وضعیت فعلی صفحه شما ..است

en: The custom fatal error template setting has been removed.
fa_IR: الگوی تنظیمات سفارشی خطای کشنده حذف شده است.

en: The custom fatal error template setting will be removed during the upgrade. You are currently using this custom template: %1 . Following the upgrade you will need to use the standard approach to overriding template files, as described in the documentation.
fa_IR: تنظیمات خطای سفارشی خطا در طول ارتقا حذف خواهد شد. شما در حال حاضر از این قالب سفارشی استفاده میکنید:٪ 1. پس از ارتقاء، شما باید از روش استاندارد برای لغو پرونده های قالب استفاده کنید، همانطور که در مستندات شرح داده شده است.

en: The custom field '%1' has been deleted.
fa_IR: فیلد سفارشی 1% حذف شد

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
fa_IR: ستون داده ها در این فایل ورودی  متفاوت از مسیردهی  ذخیره شده به نظر می رسد. لطفا قبل از ادامه دادن مطمئن شوید مسیر دهی ذخیره شده را به درستی انتخاب کرده اید.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
fa_IR: نوع داده ای  که از بخش چند گزینه ای انتخاب کردید با نوع داده اختصاص داده شده به این فیلد مطابقت ندارد.

en: The database will be upgraded from %1 to %2.
fa_IR: پایگاه داده ها از %1 به %2ارتقا یافت

en: The database: '%1' does not exist.
fa_IR: پایگاه داده '%1' وجود ندارد.

en: The date this contribution was received.
fa_IR: تاریخی که این مشارکت دریافت شد.

en: The date this payment was received.
fa_IR: تاریخ مشارکت دریافت شد.

en: The date type '%1' has been saved.
fa_IR:  تاریخ "٪ 1" ذخیره شده است.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
fa_IR: نسخه پیش فرض این پیام در زیر فهرست میشود تا بروز رسانی شود تا این ویژگی ها یا درست کردن مشکل نصب این نوع ها پیام هایی پیش فرض وجود دارد.و شما نیاز خواهید داشت تا این بروزرسانی هارا گزارش دهد

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
fa_IR: - تعداد پیشفرض ردیفها در هر صفحه برای بیشتر گزارشها 50 است. با این حال، این ممکن است برای گزارشی که در "داشبورد خانگی" گنجانده شده بیش از حد زیاد باشد. شما می­توانید در زمانی که گزارش بخشی از داشبورد است با وارد کردن شمارش ردیف مطلوب در اینجا کاهش دهید. کاربران همچنان قادر به یافتن مسیر از طریق گزارش کامل با استفاده از یک کاغذ تعداد ردیفهای گنجانده شده در هر صفحه را کاهش دهید.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
fa_IR: اپراتور به طور پیش فرض برابر است (=)، و تنها اپراتور موجود برای گزینه های "ایجاد" و یا "حذف" اقدامات می باشد..

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
fa_IR: نرخ اوّلیه/پیش فرض مورد استفاده برای محاسبه ی مالیات ها در این حساب، گردآوری شده است (به عنوان مثال، برای نرخ مالیاتی 8.27%، عدد/رقم 8.27 را وارد نمایید).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
fa_IR: وضعیت عدم پرداخت زمانی که هیچ قانون همانند وضعیت برای عضویت وجود ندارد ، تعیین شده است.

en: The destination group extends a different entity type.
fa_IR: گروه مقصد موجودیت های مختلفی دارد

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
fa_IR: تاریخ اتمام تخفیف بر تاریخ شروع آن مقدم نیست.

en: The display name of the contact's organizations.
fa_IR: نمایش نام اطلاعات مخاطب

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
fa_IR: اطلاعات اهدا کنندگان درزیر فهرست شده اند.شما میتوانید با ان ها درارتباط باشید واگر دوست ذاشتید نظر لطفتان را برسانید

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
fa_IR: نام اهدا کننده به لیست افتخارافرینانتان اضافه شده درحالیکه خواسته بودند که نباشند

en: The e-mail address %1 is not valid.
fa_IR: آدرس ایمیل %1 معتبر نیست

en: The email address %1 already has an account associated with it. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
fa_IR: آدرس ایمیل٪ 1 قبلا دارای یک حساب کاربری مرتبط با آن است.<a href="%2">آیا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟</a>

en: The email address must be unique for each participant.
fa_IR: آدرس ایمیل هر شرکت کننده باید مخصوص خودش باشد.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
fa_IR: رویداد متصل به صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده اید به اتمام رسیده است.( از همان 1%)

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
fa_IR: رویدادی که شما درخواست کرده بودید در حال حاضر غیر قابل دسترسی است(جهت درخواست کمک با مدیر سایت در ارتباط باشید).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
fa_IR: اگر شما کمیتی برای نقش قائل نشوید،،نقش پیش فرض شرکت کننده در رویداد(معمولاً حاضر)تعیین خواهد شد.کمیت معتبر برای وضعیت و نقش در بخش CiviEventاز صفحۀ Administer CiviCRM پدیدار خواهد شد.شما همچنین می توانید بازه های قیمتی،تاریخ ثبت نام و هر فیلد استاندارد یا سفارشی شرکت کننده را وارد کنید.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
fa_IR:  گزینه های موجود برای٪ 1 گروه به شرح زیر است.شما  می توانید به این گزینه ها اضافه کرده، آنها را ویرایش و یا  از این صفحه نمایش حذف کنید.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.
fa_IR: نشانه های اینترنتی برنامه افزودنی به درستی تنظیم نشده است. لطفا به تنظیمات نشانه های اینترنتی بروید و آن را اصلاح کنید.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
fa_IR: URL/ آدرس پسوند توسعه به درستی تنظیم نشده است. لطفا به صفحه تنظیم آدرس 1% رفته وآن را تصحیح نمایید.

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
fa_IR: دایرکتوری/راهنمای پسوند توسعه به درستی تنظیم نشده است. لطفا به صفحه تنظیم مسیر1% رفته وآن را تصحیح نمایید.

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
fa_IR: هزینه توسط پردازشگر پرداخت برای تراکنش تامین شد.

en: The fee selection has been changed for this participant
fa_IR: گزینۀ پرداخت برای این شرکت کننده تغییر داده شده است

en: The field "%1" is already included.
fa_IR: زمینه "٪ 1" در حال حاضر گنجانده شده است.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
fa_IR: برچسب فیلد نمایش داده شده در فرم (در صورت لزوم در فیلد پیش فرض پیش فرض درج می شود).

en: The financial type "%1" has been updated.
fa_IR: نوع/گونه مالی 1% به روز رسانی/روزآمد شده است.

en: The financial type Account has been saved.
fa_IR: حساب مالی ذخیره شده است.

en: The financial types associated with the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its financial type.
fa_IR: انواع هزینه مربوطه با عضویت های قدیمی و جدید متفاوت است. شما ممکن است بخواهید مشارکت های مربوطه را با این عضویت برای تطبیق انواع مالی اصلاح کنید

en: The first name and last name must be unique for each participant.
fa_IR: نام و نام خانوادگی هر شرکت کننده باید مخصوص خودش باشد

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
fa_IR: انواع عضویت های زیردر رابطه با این سازماندهی هستند. کلمه<محکم> </محکم> عضویت هارا برای فهرست تمام مخاطبینی که از آن نوع عضویت دارند را فشاردهید. اصلاح <محکم> </محکم>رابرای تغییر تنظیمات آن نوع فشار دهید .

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
fa_IR: آدرس URL بعدی،فهرست شرکت کنندگان ثبت نام شده در این رویداد را برای کاربرانی که دارای مجوز "نمایش شرکت کنندگان رویداد" می باشند،نمایش می دهد.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
fa_IR: آدرس URL بعدی،لیست شرکت کنندگان ثبت شده برای این رویداد را نمایش خواهد داد.

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
fa_IR: آدرس مخاطب زیر با آدرس مخاطبی که شما حذف کردید یکسان است. آدرس آنها دیگر یکسان نیست، اما حذف شده و یا تغییر کرده است.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
fa_IR: مخاطبین زیر دارای سوابق آدرس هستند که با آدرسی که از این مخاطب برداشته شد به اشتراک گذاشته شد. این پرونده های آدرس دیگر به اشتراک گذاشته نمی شوند - اما آنها برداشته نشده یا تغییر یافته اند.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
fa_IR: آدرس مخاطبین زیر با آدرس مخاطبینی که شما حذف کردید یکسان اهستند. آدرس های آنها دیگر یکسان نیستند، اما حذف شده و یا تغییر کرده اند.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
fa_IR: گزینه های پیشنهادی زیر برای کارت اعتباری جهت ارائه به مشارکت کنندگانی که از صفحات خیریه آنلاین استفاده می کنند می باشد. باید تحقیق کنید که کدام کارت ها توسط پردازشگر پرداخت مورد نظر شما پذیرفته می شود و بنابراین این اطلاعات را بروز رسانی کنید.

en: The following errors were detected in %1 message:
fa_IR: خطاها در این پیام مشخص شده است.1%

en: The following errors were detected in %1:
fa_IR: خطاهای زیر در 1% تشخیص داده شدند.

en: The following formats are accepted:
fa_IR: فرمت های زیر قابل قبول هستند:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
fa_IR: شرکت کننده های بعدی دیگر لازم نیست هزینۀ ثبت رویداد را بپردازند.شما می توانید ثبت آنها را ویرایش کنید و یک سهم جایگزینی با کلیک روی لینک های زیری ایجاد کنید

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
fa_IR: مشکل ذیل شده از نصب CiviCRM جلوگیری می‌کند:

en: The following records already have the status
fa_IR: موارد ثبت/ضبط شده ی در پی آمده، از پیش موجود/معتبر است

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
fa_IR: خبر های پیش رو در مورد عضویت رسیده است

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
fa_IR: جدول های درپی آمده، دارای یک مدخل/ورودی/ثبت در دفتر/قلم وارده به یک حساب برای این نوع/گونه مالی: 1% هستند.

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
fa_IR: توکن های های زیر برای کنترل فرمت نام هریک از مخاطبین هنگامی که در برچسب های پستی گنجانده شوند موجود می باشد.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
fa_IR: نشانه های زیر  جهت نمایش آدرس فرمت در صفحه نمایش بخش مخاطبین و رویدادها در دسترس می باشد.

en: The format of this email address is not valid.
fa_IR: قالب این آدرس ایمیل معتبر نیست

en: The found record | All %count records
fa_IR[0]: همه 1٪ شمارنده سوابق
fa_IR[1]: همه 1٪ شمارنده سوابق

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
fa_IR: طبقه بندی کلی این وضعیت.شمار شرکت کنندگان با جایگاه ان ها درداشبورد رویداد گروهبندی میشود.اگر زمان شرکت کنندگان معطل ب پایان رسیده باشد شرکت کنندگان با وضعیت معلق جایگاه به حالت انتقضاانتقال پیدا میکنند.( زمانیکه نسخه فرایند پس زمینه شرکت کنندگان درحال اجراست.)

en: The group status of the contact
fa_IR: وضعیت تماس گروه

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
fa_IR: آدرس URL تغذیۀ  iCalendar در این سایت:

en: The import file should contain a row for each set of custom data fields. For example, if you are importing employment history for a group of contacts, each row might contain columns for Employer, Start Date, End Date, and Position. You will also need a column containing the CiviCRM Contact ID which is used to match each row to the corresponding (existing) CiviCRM contact record. NOTE: Contact IDs are included by default when exporting contacts from CiviCRM.
fa_IR: این دا ه شامل قسمتی از زمینه دا ه ها خواهدش د

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
fa_IR: اطلاعات زیر نتایج حاصل از وارد کردن اطلاعات شما را در CiviCRM پیش نمایش می دهد. نتایج کل را برای اطمینان از اینکه نتایج مورد انتظار خود را نشان می دهند، مرور کنید.

en: The information below summarizes the results.
fa_IR: اطلاعات زیرخلاصه  نتایج را بیان می کند.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
fa_IR: اطلاعات راجع به سوابق پایگاه های داده موجود و چندگانه ی منطبق اند که بر اساس قوانین پیکربندی شده ی تطبیق تکراری سایت شما، ارائه می شوند.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
fa_IR: اطلاعات گردآوری شده با هیچ یک از سه حزب سازمانی به اشتراک گذاشته نمی شود

en: The invalid default value for State/Province data type
fa_IR: ورودی اشتباه  برای نوع اطلاهات ایالت/استان

en: The invalid value for State/Province data type
fa_IR: ورودی اشتباه برای ایالت/ استان

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
fa_IR: سایز برنامه/ کار باید حداقل 1000 بوده و یا  روی 0 (نامحدود) تنظیم شود.

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
fa_IR: گزارش (یا گزارشات )فهرست شده نمى توانند به گروه اضافه بشوند

en: The location type '%1' has been saved.
fa_IR: نوع مکان انتخاب شده 1% ذخیره شده است.

en: The mail library returned the following error message:
fa_IR: کتابخانه الکترونیکی پیغام خطای زیر را برگشت داد :

en: The mailing component '%1' has been saved.
fa_IR: 1% از مولفه های چستی زخیره شد.

en: The mailing has been canceled.
fa_IR: خبرنامه کنسل شد.

en: The mailing must allow recipients to (a) unsubscribe from the mailing-list or (b) completely opt-out from all mailings. Please insert an unsubscribe or opt-out token.
fa_IR: ایمیل باید به گیرندگان این امکان را بدهد که (الف)از لیست ایمیل لغو اشتراک کنند (ب)به طور کامل از همه ی ایمیل ها خارج شوند. لطفا رمز لغو اشتراک و یا خروج را وارد کنید.

en: The mailing must include the street address of the organization. Please insert the %1 token.
fa_IR: ایمیل باید شامل  ادرس خیابان موسسه باشد. لطفا رمز 1% را وارد نمایید.

en: The mailing's ID in the database.
fa_IR: شناسه پست در پایگاه داده

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
fa_IR: مبلغ بازاری این مبلغ مازاد ( برای مثال: قیمت خرده فروشی). برای مشارکت های مالیات پذیر، این مبلغ برای تنظیم مبلغ غیر قابل کسر در سوابق مشارکت و رسید ها کاربردی خواهد بود.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fa_IR: حداکثر تعداد فعالیت هایی که می توانید برای ارسال ایمیل انتخاب کنید، ٪ 1 است. شما٪ 2 انتخاب کرده اید. لطفا فعالیت های کمتری از نتایج جستجوی خود انتخاب کرده و دوباره امتحان کنید.

en: The maximum number of activities you can select for Update multiple activities is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fa_IR: حداکثر تعداد فعالیتها یک درصد است

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
fa_IR: بیشترین تعداد تماس ها برای این مصاحبه کننده رزرو شده است.

en: The maximum number of contacts you can select for Update multiple contacts is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
fa_IR: حداکثر شماره وارد شده یک درصد

en: The maximum number of contributions you can select for Update multiple contributions is %1. You have selected %2. Please select fewer contributions from your search results and try again.
fa_IR: حداکثر تعداد مشارکت هایی که شما می توانید برای بروز رسانی مشارکت های چندگانه انتخاب کنید 1% است. شما 2% را انتخاب کرده اید. لطفا مشارکت های کمتری را از نتیجه جستوجو خود انتخاب کرده و دوباره تلاش کنید.

en: The maximum number of members you can select for Update multiple memberships is %1. You have selected %2. Please select fewer members from your search results and try again.
fa_IR: حداکثر تعداد عضویت هایی که شما می توانید برای بروز رسانی عضویت های چندگانه انتخاب کنید 1% است. شما 2% را انتخاب کرده اید. لطفا عضویت های کمتری را از نتیجه جستوجو خود انتخاب کرده و دوباره تلاش کنید.

en: The maximum record limit is reached
fa_IR: حداکثر ذخیره انجام شده است

en: The membership End Date is %1.
fa_IR: تاریخ اتمام عضویت ، 1درصد است

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
fa_IR: لیست قیمت عضویت که با این مشارکت درونخطی مربوط می شود به یک کاربر اجازه می دهد تا هم عضویت تمدید خودکار و هم تمدید غیرخودکار را انتخاب کند. که این نیازمند ارائه متعدد صورت جلسه های پردازنده است ، و برای یک یا بیشتر پردازنده های پرداخت تحت جمع  صورتحساب ها فراهم شده است ، پشتیبانی نمی شود

en: The membership status '%1' has been saved.
fa_IR: وضعیت عضویت '%1' ذخیره شده است.

en: The membership type '%1' has been saved.
fa_IR: نوع عضویت '%1' ذخیره شده است.

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
fa_IR: مقدار حداقلی مشارکت لازمه ی واجد شرایط بودن برای انتخاب این مبلغ مازاد است. درصورتیکه می خواهید ان را با درنظر نگرفتن مقدار مشارکت، به همه ی مشارکت کننده ها پیشنهاد دهید، '0' را وارد کنید. در صورتی که نمایش حداقل مقدار مشارکت فعال باشد، این متن نمایش داده خواهد شد:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
fa_IR: رایج ترین احتمالات/امکانات پورت SMTP، اعداد   25، 465 و 587 هستند . برای  انتخاب مورد مناسب، ایمیل خود را بررسی کنید.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
fa_IR: نام این کارت اعتباری همانطور که به مشارکت کننده نشان داده شد.. این ممکن است ارزشی برابر نام بالا، یا عنوان محلی داشته باشد.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
fa_IR: نام کارت اعتباری شما همانطور که باید به پردازشگر پرداخت تان عرضه شود.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
fa_IR: نام سازمان یا نهاد که مالک این سایت یا دامنه CiviCRM است را وارد کنید. این ضبط تماس پیش فرض سازمان است.

en: The name of this Price Set
fa_IR: نام این مجموعه قیمت

en: The new Participant Status has been saved.
fa_IR: وضعیت مشترکین جدید ذخیره شده است.

en: The new fields will be selectable from the "Params" and "Fields to return" lists.
fa_IR: فیلد های جدید را می توان از لیست "پارامترها" و " فیلدهای بازگشت" انتخاب کرد.

en: The new membership End Date is %1.
fa_IR: تاریخ اتمام عضویت جدید ، 1درصد است

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
fa_IR: بالا یا پایین بودن میزان پرداخت های برنامه ریزی شده بعدی  تنظیم خواهد شد تا تفاوت آن پرداخت گردد.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
fa_IR: مجموعه اقدامات بعدی شامل برنامه ریزی است و چندین مرحله دارد. ممکن است بخواهید قبل از شروع بخش 2% را در راهنمای کاربر و مدیر بررسی کنید. پس از تکمیل این کاراها به این صفحه بازگردانده نمی شوید، اما همیشه می توانید از منوی <a href="%1">Administer CiviCRM</a> به این قسمت برگردید.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
fa_IR: زمان انقضا لینک شخصی (دارای پارازیت)

en: The numeric ID Contact that owns the membership
fa_IR: شناسه عددی تماس مالک عضویت

en: The numeric ID click through record
fa_IR: شناسه عددی  ثبت از پیش تایین شده

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
fa_IR: شناسه عددی مشارکت مکرر

en: The numeric ID of the Activity Instance
fa_IR: شناسه عددی نمونه فعالیت

en: The numeric ID of the Contact
fa_IR: شناسه عددی مخاطبین

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
fa_IR: شناسه عددی  تماس شرکت کنندگان

en: The numeric ID of the Contribution
fa_IR: شناسه عددی مشارکت

en: The numeric ID of the Event
fa_IR: شناسه عددی رویداد

en: The numeric ID of the Group
fa_IR: شناسه عددی گروه

en: The numeric ID of the Membership
fa_IR: شناسه عددی عضویت

en: The numeric ID of the Parent Activity
fa_IR: شناسه عددی منبع فعالیت

en: The numeric ID of the Participant
fa_IR: شناسه عددی شرکت کنندگان

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
fa_IR: شناسه عددی شرکت کنندگانی که ثبت نام کردند

en: The numeric ID of the Relationship
fa_IR: شناسه عددی ارتباط

en: The numeric ID of the Soft Credit
fa_IR: شناسه عددی اعتبار نرم

en: The numeric ID of the bounce record
fa_IR: شناسه عددی ثبت برگشت

en: The numeric ID of the delivery record
fa_IR: شناسه عددی ثبت شده تحویل

en: The numeric ID of the opened record
fa_IR: شناسه عددی ثبت باز شده ها

en: The numeric ID of the reply record
fa_IR: شناسه عددی ثبت شده پاسخ

en: The numeric ID of the unsubscribe record
fa_IR: شناسه عددی ثبت شده لغو اشتراک

en: The old paths and URLs may be retained in some database records. Use this form to clear caches or to reset paths to their defaults. If you need further customizations, then update the <a href="%1">Directories</a> and <a href="%2">Resource URLs</a>.
fa_IR: مسیرهای قدیمی و URL ها ممکن است در بعضی مدارک پایگاه داده ها حفظ شود. از این فرم برای پاک کردن حافظه یا تنظیم مجدد مسیرها به پیش فرض هایشان استفاده کنید. اگر به سفارشی سازیهای بیشتر نیاز است، بنابراین <a href="%1">دایرکتوریرها</a> و <a href="%2">URL های منبع</a> را بروز رسانی کنید.

en: The option '%1' has been saved.
fa_IR: گزینه '1%' ذخیره شد

en: The option label is displayed to users.
fa_IR: برچسب گزینه برای کاربران نمایش داده میشود.

en: The options for mailing visibility are:
fa_IR: انتخاب ها برای قابلیت دید ایمیل عبارتند از:

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
fa_IR: داده های سارمان که از کاربران جمع اوری شده است تحت کنترل پروفایل سازمان انتخاب شده در زیر است.شما می توانید از پروفایل پیش فرض " جایگزین سازمان" یا هر پروفایل دیگری با نوع 'مخاطب ' و/یا 'سازمان ' استفاده کنید(<a href="%1">مدیریت> بالا بردن داده و صفحه> پروفایل ها </a>). پروفایل باید نام سازمان و ادرس ایمیل را دارا باشد.

en: The page "%1" will open in a popup. If it does not appear automatically, check your browser for notifications.
fa_IR: صفحه٪ 1  در یک پنجره باز خواهد شد.اگر این کار به طور خودکار انجام نشد، بخش اطلاعیه های مرورگر خود را بررسی کنید.

en: The page you requested is currently unavailable.
fa_IR: صفحه مورد نظر شما در حال حاضر در دسترس نیست.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
fa_IR: مسیر 1% دربردارنده ی جداکننده ی مسیر ( the %2 character) می باشد.

en: The payment record has been processed.
fa_IR: صورتحساب پرداخت پردازش شده است.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
fa_IR: پس از تایید  صفحه شخصی کمپین،  برای کسی که آن را ایجاد کرده است به طور خودکار ایمیلی ارسال خواهد شد تا بتوانند فعالیت خود را برای ارتقاء کمپین آغاز کنند.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی  مورد تقاضای شما درحال حاضر دردسترس نیست

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی که درخواست داده اید هم اکنون غیرقابل دسترس است.هرچند که هنوز میتوانید کمپین را با شراکت در اینجا حمایت کنید.

en: The plaintext footer for this mailing.
fa_IR: پاورقی متن ساده برای این پست

en: The plaintext header for this mailing.
fa_IR: سرفصل متن ساده برای این پست

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
fa_IR: مبلغ مازاد ای که شما انتخاب کرده اید نیازمند یک مشارکت حداقل 1% می باشد

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
fa_IR: مبالغ مازادی که در زیر لیست شده اند، اخیرا در این صفحه مشارکت پیشنهاد شده اند. اگر شما  مبالغ مازاد دیگری دارید که در این صفحه پیشنهاد نشده، شما لینکی را در زیر برای پیشنهاد یک مبلغ مازاد دیگر خواهید دید. از <a href='%1'>مبالغ مازاد &raquo; مشارکت ها</a> استفاده کنید تا انتخاب های بیشتری برای مبالغ مازادی که در صفحات مشارکت دیگر بتوانند به کار روند، ایجاد یا فعال کنید.

en: The query contains the forbidden %1 command.
fa_IR: این جستجو شامل  فرمان ممنوع٪ 1 می باشد .

en: The record %1 doesnot exists
fa_IR: رکورد '1%' وجود ندارد

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
fa_IR: ثبات فوری حذف خواهد شد. این کنش فابل حذف نیست

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
fa_IR: به نظر می رسد که این مشارکت مکرر از قبل لغو شده است.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
fa_IR: مشارکت مکرر 1% ،هر 2%  3% لغو شده است.

en: The recurring start date cannot be prior to the current date.
fa_IR: تاریت شروع مجدد نمیتواند پیش از تاریخ روز باشد.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
fa_IR: روز پایان رابطه با روز شروع آن جفت نمی شوند

en: The report is attached as a CSV file.
fa_IR: گزارش به عنوان فايل csv. ضميمه شده است

en: The report is attached as a PDF file.
fa_IR: گزارش به عنوان فايل PDF ضميمه شده است

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: نمایه درخواست شده (gid =٪ 1) غیر فعال است یا این پیکربندی برای استفاده در «فهرست» در تنظیمات آن پیکربندی نشده است یا هیچ نمایه ای با آن شناسه وجود ندارد یا شما اجازه دسترسی به این پروفایل ندارید. اگر به کمک نیاز دارید، لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: پروفایل درخواست شده (gid =٪ 1) پیکربندی نشده است که برای «نمایه» ویرایش شود و فرمها را در تنظیمات آن مشاهده کند. اگر به کمک نیاز دارید، با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
fa_IR: پروفایل مورد نظر(1%) هنگام انجام این فعالیت نیاز به شناسه سابقه دارد.

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
fa_IR: صفحه ی مشارکت انلاین درخواست شده، یا قسمت مقدار مشارکت یا قسمت عضویت یا تنظیمات بها را ندارد. لطفا برای کمک با مدیریت سایت بررسی شود.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
fa_IR: ثبت شرکت کنندۀ درخواستی وجود ندارد(احتمالاً ثبت حذف شده است).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
fa_IR: پروفایل موردنظر( 1%)موجود نبوده و یا فعال نیست.

en: The rule '%1' has been saved.
fa_IR: قانون %1 ذخیره شد

en: The scheduled date and time is in the past
fa_IR: زمان بندی تاریخ و زمان گذشته است

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
fa_IR: گزینه انتخاب شده  1%  همچنان در حال استفاده می باشد و حذف نشده است. لطفاً اطلاعات این مخاطبین را به روز رسانی کنید تا قبل از حذف شدن این گزینه از فرمت دیگری استفاده کنند. 2%

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
fa_IR: فعالیت انتخاب شده جابجا یا حذف گردیده است . شما می توانید برای مشاهده یا بازگردانی فعالیت های حذف گردیده بررسی "فعالیتهای پاک شده" از بخش فعالیت فیلتر جستجو استفاده کنید(زیر بخش مدیریت)

en: The selected activity has been restored.<br />
fa_IR: فعالیت انتخاب شده بازیابی شد

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
fa_IR[0]: فعالیت های انتخاب شده% معتبر نیستند
fa_IR[1]: فعالیت های انتخاب شده% معتبر نیستند

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
fa_IR[0]: هیچکدام از مخاطبین انتخابی پیام در حال ارسال ندارد
fa_IR[1]: هیچکدام از مخاطبین انتخابی پیام در حال ارسال ندارد

en: The selected field already exists in this profile.
fa_IR: فیلد انتخابی از پیش در پروفایل موجود است

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
fa_IR: حساب های مالی انتخاب شده غیر فعال نمی شوند زیرا حداقل یکی از حساب های قابل دریافت (برای اطمینان از تعادل تراکنش های مالی ) مورد نیاز است.

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
fa_IR: حساب های مالی انتخاب شده غیر فعال نمی شوند زیرا حداقل یکی از حسابهای قابل دریافت  (برای اطمینان از تعادل  تراکنش های مالی ) مورد نیاز است.

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
fa_IR: این جفت مخاطب انتخاب شده به عنوان مخاطبین غیر تکراری مشخص شده اند. اگر این سوابق باید با هم ادغام شوند،  می توانید این استثنا را در صفحه "استثنا Dedupe "1% حذف کنید.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
fa_IR: نمایه انتخاب شده از یک فیلد سفارشی استفاده می کند که به پیکربندی "٪ 1" اختصاص ندارد..

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
fa_IR: گزارش های انتخاب شده می توانند اطلاعات کافی برای تطبیق شرکت کننده های افزوده شده با مخاطبین موجود جمع آوری کنند.اما تمام فیلدهای مرتبط موردنیاز نیستند.این اتفاق سبب ایجاد مخاطبین تکراری می شود.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
fa_IR: گزارش های انتخاب شده می توانند اطلاعات کافی جمع آوری کنند برای مطابقت ثبت ها با مخاطبین موجود.اما همۀ فیلدهای مرتبط موردنیاز نیستند.ثبت های ناشناس ممکن است سبب ایجاد مخاطبین تکراری شوند.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
fa_IR: گزارش های انتخاب شده شامل فیلدهای ضروری برای مطابقت شرکت کننده های افزوده شده با مخاطبین موجود می باشند.این بدان معناست که تمام شرکت کننده های افزوده شده به ایجاد یک مخاطب جدید منجر خواهد شد.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
fa_IR: گزارش های انتخاب شده،شامل فیلدهای ضروری برای تطبیق تأییدیه ها با مخاطبینِ موجود نمی باشد.این بدان معناست که تمام ثبت نام های ناشناس سبب ایجاد یک مخاطب جدید می گردد.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
fa_IR: مدیر سایت باید وارد یکی از ایمیل های متبر در مدیریت CiviCRM & raquo؛ ارتباطات & raquo؛ از آدرسهای ایمیل بشود. آدرس ایمیل مورد استفاده ممکن است نیاز به یک حساب ایمیل معتبر با ارائه دهنده سرویس ایمیل شما داشته باشد.

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
fa_IR: قوانین وضعیت با کمبودی که سازمان شما مواجه است ، به وجود می آید. اگرچه ، به راحتی می توانید اسامی وضعیت هارا/یا تغییر دهید یا با کلیک کردن لینک های اصلاح زیر تنظیم کنید. یا شما می توانید <1> یک وضعیت و قانون جدید اضافه کنید

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
fa_IR: شماره خیابانی که در 1% بلوک‌(ها) آدرس وارد کرده‌اید، در فرمت مورد نظر نمی‌باشند. ممکن است شماره خیابان شامل رقم(ها) پس از سایر کارکترها باشد. شما می‌توانید با کلیک روی گزینه «ویرایش کامل آدرس» آدرس کامل خیابان (تجزیه نشده) را وارد کنید.

en: The system administrator has disabled security settings (%1). Connections to remote applications are insecure.
fa_IR: مدیر سیستم تنظیمات امنیتی را غیر فعال کرده است (٪ 1). اتصالات به برنامه های کاربردی از راه دور ناامن هستند.

en: The system administrator has disabled this feature.
fa_IR: این ویژگی توسط مدیر سیستم غیر فعال شده است.

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
fa_IR: شماره کارت اعتباری آزمایشی ٪ 1 است - این تنها شماره کارت اعتباری قابل استفاده در ورودی آزمایشی است.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
fa_IR: برای موفقیت تراکنش،  مبلغ کل آزمون باید در٪ 1 یا 2٪ تمام شود(به عنوان مثال 10. $٪ 1 $ یا $ 10. 2٪) - تمام مبالغ دیگر ناموفق بوده و بازگشت می خورند.

en: The text for the contribute button.
fa_IR: متن برای کلید مشارکت

en: The text for the contribute or register button.
fa_IR: این متن برای دکمه شراکت یا ثبت است

en: The text that will display in the field with the link.
fa_IR: متن همراه لینک در فیلد نشان داده میشود

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
fa_IR: بالا یا پایین بودن مبلغ کل این ضمانت  تنظیم  خواهد شد تا  تفاوت آن  پرداخت شود. برنامه پرداخت (مبلغ / تاریخ برای  پرداخت معوقه مبلغ ضمانت در آینده) تغییر نمی کند.

en: The type of website for the contact
fa_IR: انواع سایت برای مخاطبین

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
fa_IR: این برنامه آغازین به روز رسانی شده  نیازمند منابع  و زمان زیاد می باشد و معمولا لازم نیست آن را به طور منظم اجرا کرد. اگر تصمیم به اجرای برنامه دارید، بهتر است که آن را به گزینه فورس 1 (اجبار 1) که سبب بازسازی برنامه آغازین در کلیه سوابق پیشین می شود اجرا نکنید. اگر آن گزینه را حذف کرده و یا تنظیمات آن را به فورس 0 (اجبار 0) تغییر دهید ، تنها برنامه های آغازین مخاطبینی که در آن لحظه دارای مقدار ذخیره شده 1 % هستند بازسازی می شوند.

en: The updates have been saved.
fa_IR: بروز رسانی ها ذخیره شده اند.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
fa_IR: حساب کاربری مورد استفاده ی سرور وب 1% شما نیازمند دسترسی نوشتار داده به فهرست راهنما به منظور پیکربندی فایل تنظیمات CiviCRM می باشد.

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
fa_IR: این نام کاربری 1% قبلاً انتخاب شده است. لطفا نام دیگری انتخاب کنید.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
fa_IR: ارزش/مبلغ این حق بیمه٪ 1 است. این مبلغ می تواند  میزان کسر مالیات شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاور مالیاتی خود مشورت کنید .

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
fa_IR: وب سرور اجازه شناسایی محل ذخیره سازی فایل‌ها را نمی‌دهد.

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
fa_IR: مسیر wkhtmltodf وجود ندارد  یا معتبر نیست.

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
fa_IR: سپس لینک های پیشرو برای صفحۀ فهرست شرکت کنندگان با استفاده از مدیریت منو بسازید.صفحۀ فهرست شرکت کنندگان را انتخاب و عدد 1% را بعنوان شناسۀ رویداد وارد کنید.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
fa_IR: سپس مبالغ مازادی را که می خواهید روی این صفحه مشارکت پیشنهاد شود را بررسی و انتخاب کنید.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
fa_IR: اکنون دو درصد مردم برای این رویداد در لیست انتظار هستند.شما می توانید نام نویسی ها در لیست انتظار را اینجا مشاهده کنید یا می توانید به ثبت نام شرکت کننده های بیشتر با استفاده از این فرم ادامه دهید.

en: There are currently no %1.
fa_IR: اخیرا هیچ 1% وجود ندارد

en: There are currently no Custom Searches
fa_IR: در حال حاضر هیچ جستجوی سفارشی وجود ندارد

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
fa_IR: در حال حاضر هیچ صفحه کمپین شخصی ای وجود ندارد

en: There are currently no Report Templates.
fa_IR: در حال حاضر هيچ الگوى گزارشى وجود ندارد

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
fa_IR: در حال حاضر آنها هیچ جستجوی ذخیره شده ای ندارند..برای ایجاد جستجوی دخیره شده:

en: There are currently no participants registered for this event.
fa_IR: در حال حاضر هیچ شرکت کننده ای برای این رویداد ثبت نام نکرده است.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
fa_IR: در حال حاضر هیچ  نگاشت ورودی یا خروجی ذخیره نشده است.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: فایل های ACL وارد نشده اند. شما می توانید یکی را اضافه کنید

en: There are no Activities attached to this case record.
fa_IR: فعالیت های وجود ندارد که به این مورد رکورد پیوسته باشد

en: There are no Activities to display.
fa_IR: فعالیت هایی برای نمایش وجود ندارد

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
fa_IR: 1%2%2%

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
fa_IR: هیچ مورد فعالی طی دو هفته گذشته وجود ندارد، %1 برای جستجوی دقیق تر

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ قالب رویداد  در حال حاضر وجود ندارد. شما می توانید٪ 1 را اضافه کنید.

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ حساب مالی، وارد/ثبت نشده است. شما می توانید یک حساب اضافه نمایید.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ فرمت برچسبی پیکربندی نشده است. شما می توانید٪ 1 را اضافه کنید.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ قالب پیامی وارد نشده است. می توانید 1% را اضافه کنید.

en: There are no Notes for this contact.
fa_IR: یادداشت برای این مخاطب وجود ندارد.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ گروه انتخابی وجود ندارد. می توانید 1% را اضافه کنید.

en: There are no Payment Processors entered.
fa_IR: هیچ پردازنده پرداختی وارد نشده است.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
fa_IR: هیچ صفحه کمپین شخصی با معیارهای جست و جوی شما هماهنگ نیست

en: There are no Pledges for your record.
fa_IR: بيعانه اي براي شما ثبت نشده است

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
fa_IR: هیچ تخصیص نقش وجود ندارد. شما می توانید یکی را هم اکنون اضافه کنید.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
fa_IR: تامین کننده  شبکه پیام شناسایی نشد،ویا تامین کننده فعال نشده است

en: There are no Scheduled or Sent %1.
fa_IR: هیچ پیام برنامه ریزی نشده  و یا ارسال نشده ای وجود ندارد11%

en: There are no Unscheduled %1.
fa_IR: هیچ پیام برنامه ریزی نشده ای وجود ندارد 1%

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ قالب پیام کاربر محوری وارد نشده است. می توانید 1% را اضافه کنید.

en: There are no active Events to display.
fa_IR: هیچ رویداد فعالی برای نمایش وجود ندارد.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
fa_IR: هیچ مبلغ مازادی برای سایت شما فعال نیست. شما می توانید <a href='%1'>مبالغ مازاد را در اینجا ایجاد و/یا فعال کنید</a>.

en: There are no case records for this contact.
fa_IR: هیچ پیشینه قالبی برای مخاطب وجود ندارد

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
fa_IR: هیچ مورد فعالی طی دو هفته گذشته وجود ندارد، %1 برای جستجوی دقیق تر

en: There are no comments for this note
fa_IR: هیچ نظری برای این یادداشت وجود ندارد

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
fa_IR: هیچ وضعیت عضویت ایجاد شده ای نیست. شما نمی توانید این عضویت را تا زمانی که وضعیت های عضویت به درستی ایجاد شده اند ، اضافه کنید

en: There are no contributions on record for you.
fa_IR: هیچ مشارکتی برای شما ثبت نشده است.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
fa_IR: هیچ مجموعه داده ای برای نوع فعالیت 1% وجود ندارد. برای ایجاد آن، <a href="%2" target="%3"> روی </a> کلیک کنید.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ نوع وضعیت عضویت سفارشی وارد نشده است. شما می توانید <a href='%1'> یکی اضافه کنید</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ رویدادی براساس تاریخ برنامه ریزی نشده است.شما می توانید یک رویداد اضافه کنید.

en: There are no events with Price Sets
fa_IR: برای قیمت گذاری ها رویدادی ثبت نشده است

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
fa_IR: هیچ نوع پسوندی برای نمایش دادن موجود نیست. روی "Add New" جهت جستجو و نصب پسوند های پست شده در <a href="%1">دایرکتوری عمومی پسوندهای CiviCRM</a> کلیک کنید . اگر پسوندها را بصورت دستی دانلود کردید و به نظر در این قسمت موجود نیستند، روی "Refresh" را کلیک کنید.

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
fa_IR: هیچ پسوند برای نمایش وجود ندارد. لطفا برای به روز رسانی اطلاعات در مورد پسوند های  موجود برروی گزینه Refresh کلیک کنید .

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
fa_IR: هیچ حساب مالی، به این نوع/گونه مالی اختصاص داده نشده است. شما می توانید یک حساب اضافه نمایید.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
fa_IR: هیچ حساب بانکی ای با انواع حساب های اقتصادی و دارایی تنظیم نشده است.اگر میخواهید حساب برای سایتتان ایجاد کنید اینجا کلیک کنید.< href='%1<a

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
fa_IR: هیچ نوع مالیاتی با حساب "درآمد حساب" پیوند داده نشده است.1 اینجا کلیک کنید اگر میخواهید انواع مالی سایت خود را پیکربندی کنید.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
fa_IR: انواع مالی ای در ارتباط با حساب های 'قیمت حساب مبلغ مازاد فروشی' و 'حساب صورت اموال مبلغ مازاد' وجود ندارد. اگر مایلید معاملات حسابی که پیگیر قیمت مبالغ مازاد مصرفی باشد را ایجاد کنید <a href='%1'>روی اینجا کلیک کنید</a> تا انواع مالی و حساب ها را پیکربندی کنید.

en: There are no jobs configured.
fa_IR: هیچ برنامه پیکربندی شده ای  وجود ندارد.

en: There are no live contribution records to display.
fa_IR: هیچ ثبت مشارکت زنده ای برای نشلن دادن، وچود ندارد.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ نوع عضویتی وارد نشده است. شما می توانید <a href='%1'> یکی اضافه کنید</a>.

en: There are no memberships on record for you.
fa_IR: هیچ عضویتی برای شما ثبت نشده است.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
fa_IR: هیچ مورد فعال ناتمام طی دو هفته گذشته وجود ندارد، %1 برای جستجوی دقیق تر

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
fa_IR: هیچی موردی با فعالیت های برنامه ریزی شده نیست در دو هفته ی دیگر.از پیداکردن موارد استفاده کنید تا بررسی را گسترش دهید

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
fa_IR: هيچ كميت انتخابى وارد نشده است شما ميتوانيد1 اضافه كنيد

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هنوز هیچ مبالغ مازادی در این صفحه ی مشارکت وجود ندارد. شما می توانید <a href='%1'>یکی از ان ها را اضافه کنید</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
fa_IR: هیچ گروه لیست پستی جهت نمایش دادن وجود ندارد.

en: There are no records selected for Print.
fa_IR: رکوردهای انتخاب نشده برای چاپ کردن وجود ندارد

en: There are no records selected.
fa_IR: رکوردهای انتخابی وجود ندارد

en: There are no rules currently set.
fa_IR: در  حال حاضر هیچ قانونی تنظیم نشده است

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
fa_IR: در حال حضر هیچ  قانونی تنظیم نشده. از فرم "افزودن قانون انجمن" برای اضافه کردن استفاده کنید

en: There are no scheduled activities assigned to you.
fa_IR: فعالیت های جدول بندی شده تخصیص داده به شما وجود ندارد

en: There are no scheduled job log entries.
fa_IR: هیپ مدخل ورودی رای برنامه های تعیین شده وجود ندارد.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fa_IR: هیچ نوع نطرسنجی وارد نشده است. شما می توانید <a href='%1'> یکی اضافه کنید</a>.

en: There are no tags currently assigned to this case.
fa_IR: در حال حاضر هیچ تگی برای این پرونده ایجاد نشده

en: There are no upcoming events.
fa_IR: رویدادهای پیشرو وجود ندارد

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
fa_IR: شرکت کنندگان برای تکرار وقایع حذف شده از مجموعه ثبت نام شده اند.کسانی که با شرکت کنندگان شرکت می کنند به حوادث مستقل تبدیل می شوند و افراد بدون ثبت نام حذف خواهند شد

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
fa_IR: موضوعاتی وجود دارد که پیشنهاد می شود قبل از نصب در نظر گرفته شود, اگرچه هنوز هم امکان نصب نرم افزار را دارا هستید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مطالب زیر را ببینید.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
fa_IR: یک نظام پرداخت توسّط پردازشگر به همراه نوع منتخب نظام پرداخت توسّط پردازشگر وجود دارد، از این روی، نمی توان آن را پاک/مسدود کرد.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
fa_IR: خطای تایید اعتبار کد HTML ورودی. فعالیت شما به علت مشکوک بودن خاتمه می یابد

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
fa_IR: درحال حاضر کاربری وابسته به این ادرس ایمیل وجود دارد.لطفا ادرس ایمیل متفاوتی را وارد کنید.

en: There is an entry with the same label.
fa_IR: ورودی دیگری با همین برچسب وجود دارد

en: There is an entry with the same value.
fa_IR: ورودی دیگری با همین مقدار وجود دارد

en: There is no '%1' folder.
fa_IR: پوشه '%1' وجود ندارد.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
fa_IR: نوع مالی نوعی درآمد مربوط به حسابداری وجود ندارد.1 اینجا کلیک کنید اگر میخواهید نوع مالی سایت خود را پیکربندی کنید.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
fa_IR: هیچ وضعیت عضویت معتیری برای تاریخ های عضویت انتخاب شده وجود ندارد

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fa_IR: هیچ تنظیمات مسیر ارسال ایمیل یا تنظیمات سرور  SMTPمعتبری وجود ندارد. برای تنظیم آن این بخش را کلیک کنید1%: Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fa_IR: هیچ تنظیمات مسیر ارسال ایمیل یا تنظیمات سرور SMTPمعتبری وجود ندارد. برای تنظیم آن این بخش را کلیک کنید1%: Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
fa_IR:  پیش فرض  معتبری از آدرس ایمیل پیکربندی شده برای دامنه وجود ندارد. می توانید آن را در اینجا پیکربندی کنید.  از آدرس ایمیل پیکربندی کنید 1%.

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
fa_IR: هیچ تنظیم مسیر ارسال ایمیل معتبری وجود ندارد. برای تنظیم آن این بخش را کلیک کنید1%: Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
fa_IR: هیچ تنظیم  سرور SMTPمعتبری وجود ندارد. برای تنظیم آن این بخش را کلیک کنید1%: Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
fa_IR: فقط برای یک درصد از شرکت کنندگان فضای کافی وجود دارد.

en: There was a problem verifying that this site is available on the public Internet.
fa_IR:  در تأیید اینکه این سایت بر روی اینترنت در دسترس عموم قرار دارد،  مشکلی رخ داده است.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش افزودن قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش اضافه کردن قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش حذف قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش حذف قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش ویرایش قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش ویرایش قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش اخذ قانون انجمن وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک کنید ودوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضوCIVI را مجددا نصب کنید

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
fa_IR: خطایی در بخش اخذ قانون انجمن برای ویرایش وجود داشت. لطفا تنظیمات پایگاه داده را چک و دوباره امتحان کنید. اگر همچنان این خطا را دریافت کردید سپس همگام سازی بخش عضو CIVI را مجددا نصب کنید.

en: There was an error in your request
fa_IR: درخواست شما با مشکلی رو به رو شده است

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
fa_IR: خطایی در همگامسازی اعضای CiviCRM با بخش دروپال وجود دارد

en: There was some problem updating the billing details.
fa_IR: مشکلاتی برای بروزرسانی جزئیات صدور صورتحساب بوجود امده است.

en: There were no contributions during the selected year.
fa_IR: هیچ مشارکتی در سال انتخاب شده، اتفاق نیوفتاده است.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
fa_IR: این انتخابهای چندگانه با زمینه های یک درصد به اشتراک گذاشته شده اند

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
fa_IR: این ها اعضای پیشرفته و مشترک در سی وی سی ار ام هستند و جامعه ی سی وی سی ار ام.هر بررسی ای را اضافه کنید که اغلب ان  ا استفاده میکنید از فهرست بررسی از نماینده دیتا و صفحه نمایشها و فهرست.بعنوان بررسی ای جدید قابل دسترسی هستند و میتوانند نشان داده بشوند و نصب شوند اگر مفید باشند از نماینده تنظیمات دستگاه و مدیریت

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
fa_IR: این محدودیت ها ناشی از این واقعیت است که وقتی یک عضو تشکیل دهنده برای اعمال چندگانه با استفاده از یک مجموعه قیمت تعیین می کند، یک رکورد پرداخت تک مرحله ای ایجاد می شود که مجموع هزینه های مربوط به تمام اعضای انتخاب شده را پوشش می دهد.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
fa_IR: این اجزای اختیاری ابزار بیشتری برای ارتباط با و تعامل با حامیانتان را در اختیار شما قرار می دهد..

en: These records have been filled in with the imported data.
fa_IR: این ثبات ها با داده های انتقالی پرشده است

en: These records have been replaced with the imported data.
fa_IR: این ثبات ها با داده های ارسال جایگزین شده بودند

en: These records have been updated with the imported data.
fa_IR: این ثبات ها با داده های انتقالی بروزرسانی شده است

en: These records have not been imported.
fa_IR: این ثبات ها انتقال داده نشده اند

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
fa_IR: این روابط غیرفعال هستند یا تاریخ پایان گذشته دارند.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
fa_IR: این تنظیمات برای پیکربندی /آراستن ویژگی های بخش  CiviEvent است. لطفا مستندات٪ 1 را بخوانید، و قبل از اصلاح مقادیر پیش فرض مطمئن شوید که آن را کاملا متوجه شده اید. .

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
fa_IR: این تنظیمات متغیرهای سیستم مدیریت محتوا را که در CiviCRM استفاده می شوند تعریف می کنند.

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.).
fa_IR: این تنظیمات URL های دسترسی به منابع CiviCRM (فایل های CSS، فایل های جاوا اسکریپت، تصاویر، و غیره) را تعریف می کند.

en: These variables are computed automatically using <tt>civicrm.settings.php</tt> and its options, such as <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.
fa_IR: این متغیرها به طور خودکار با استفاده از civicrm.settings.php و گزینه های آن، مانند CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR محاسبه می شوند.

en: They can not be Exported
fa_IR: آنها نمی توانند ارسال شوند.

en: They have been added to %1.
fa_IR: ان ها به 1% اضافه شده اند

en: Things to check in a test mailing:
fa_IR: مواردی که باید در ایمیل ازمایشی رعایت شود:

en: Third
fa_IR: سومین

en: This
fa_IR: همین

en: This %1 onwards
fa_IR: بعد از این یک درصد

en: This CiviCRM profile field is view only.
fa_IR: این فیلد پروفایل مدیریت ارتباط با مشتریان تنها قابل مشاهده است

en: This Credit Note ID already exists in the database.
fa_IR: این شناسه سند اعتباری در پایگاه های داده از قبل وجود دارد.

en: This Invoice ID already exists in the database.
fa_IR: این شناسه فاکتور در پایگاه داده ها از قبل وجود دارد.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
fa_IR: این برچسب/مطلب برای مخاطب انتخابی در حال حاضر در پایگاه داده وجود دارد .

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
fa_IR: این عضویت به یک سهم پیوند شده است.شما بایدمجوز "حذف کردن در سی وی کانتریبیوت" را برای حذف این تاریخچه داشته باشید.

en: This Option is already full for this event.
fa_IR: این گزینه از قبل برای این رویداد تکمیل شده است.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
fa_IR: این شرکت کننده به یک سهم پیوند شده است.شما بایدمجوز "حذف کردن در سی وی کانتریبیوت" را برای حذف این تاریخچه داشته باشید.

en: This Title already exists in Database.
fa_IR: این عنوان از قبل در پایگاه داده ها وجود دارد.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
fa_IR: این شناسه معامله از قبل در پایگاه داده ها وجود دارد. شماره حساب برای چک ها در بر داشته باشد.

en: This account relationship already exits
fa_IR: این ارتباط حساب، از پیش موجود است.

en: This action cannot be undone.
fa_IR: این عملیات قابل بازگشت نیست.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
fa_IR: آدرس دارای طول/عرض جغرافیایی نیست و نمی توان مکان یابی کرد

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
fa_IR: این آدرس با٪ 1 رکورد تماس (ها) به اشتراک گذاشته شده است. اصلاح این آدرس به طور خودکار آدرس مشترک برای این مخاطبین را به روز رسانی خواهد کرد.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
fa_IR: درخواست پرداخت ها هفتگي، ماهانه و ساليانه ميباشد

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
fa_IR: این بسته/محموله/سفارش، تنها برای افزودن به تراکنش هایی که از شیوه پرداخت 1% استفاده می کنند، شکل و ترکیب گرفته است. اگر قصد افزودن تراکنش های دیگر را دارید، لطفاً نخست بسته/سفارش/محموله را ویرایش کرده و شیوه ی پرداخت را جرح و تعدیل/ اصلاح نمایید.

en: This calendar month
fa_IR: این ماه

en: This calendar year
fa_IR: امسال

en: This campaign is active from
fa_IR: این کمپین فعال است از

en: This contact does not belong to any groups.
fa_IR: این مخاطب در حال حاضر به هیچ گروه هوشمند تعلق ندارد.

en: This contact does not currently belong to any groups.
fa_IR: این مخاطب در حال حاضر به هیچ گروهی تعلق ندارد

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
fa_IR: این شماره به هیچ گروه هوشمندی در حال حاضر مرتبط نمیشود

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
fa_IR: این مخاطب یک تعهد پرداخت 2% معوق یا دیرکرد دارد که باید 3% می بوده. <"1%"=a href> این جا را کلیک کنید تا تعهد پرداخت را وارد کنید<a/>.

en: This contact has already been assigned to this event.
fa_IR: این مخاطب از قبل به این رویداد اختصاص داده شده است.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
fa_IR[0]: این مخاطبین دارای ثبات آدرس هستند که با مخاطبین % به اشتراک گذاشته شده اند
fa_IR[1]: این مخاطبین دارای ثبات آدرس هستند که با مخاطبین % به اشتراک گذاشته شده اند

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
fa_IR: این مخاطب 1درصد عضویت موجود از 2درصد با 3درصد وضعیت از 4درصد دارد

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
fa_IR: این مخاطب تعهد پرداخت اش در شرایط معوق یا دیرکرد است. <"1%"=a href> برای دیدن صورتحساب تعهدات پرداخت اینجا را کلیک کنید<a/> و بررسی کنید که این مشارکت باید به عنوان تعهدات پرداخت به کار رود یا خیر.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
fa_IR: این تماس یک نمونه ویژه برای کسب اطلاعات تماس مرتبط با نصب و راه اندازی CiviCRM برای این دامنه است. این اطلاعات برای مقاصد خاص سیستم استفاده می‌شود، بنابراین کسی مجاز به حذف آن نمی‌باشد.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
fa_IR: این نوع تماس در حال حاضر وجود دارد. نوع تماس باید منحصر بفرد باشد.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
fa_IR: این تماس(ها) نمی توانند به صورت دائمی پاک شوند، زیرا ثبت/ضبط تماس با یک یا چند تراکنش مالی زنده/فعّال مرتبط است. پاک کردن این تماس، ممکن است به ازدست دادن اطّلاعات مالی، منجر شود.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
fa_IR: این مشارکت به وجود امده است با لطف و تلاش های  <strong>%1</strong> که کمپین مارا حمایت میکند.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
fa_IR: این صفحه مشارکت برای مشارکت از طرف یک سازمان پیکربندی شده است و پروفایل جایگزینی که انتخاب شده ممکن است از کار افتاده یا پیدا نشده باشد.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
fa_IR: این صفحه مشارکتی پیکربندی شده است تا از اشتراک جداگانه و پرداختهای عضویت پشتیبانی کند. این پلاگین٪ 1 در حال حاضر چندین پرداخت همزمان را پشتیبانی نمی کند یا گزینه ای برای «انجام معاملات پولی در زمان واقعی» غیرفعال است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید و از این خطا مطلع شوید.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
fa_IR: شركت كننده ميبايست داري ادرس ايميل معتبر باشد. ( و بخش ايميل نبايد خالي بماند)

en: This email %1 already has an account associated with it. Please select another email.
fa_IR: این ایمیل٪ 1 قبلا دارای یک حساب کاربری مرتبط با آن است. لطفا یک ایمیل دیگر انتخاب کنید.

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
fa_IR: در صورتیکه مشارکت کننده یک مبلغ مازاد را انتخاب کرده باشد، این ادرس ایمیل مشمول رسید های مشارکت خودکار  می باشد. باید یک صندوق پست مناسب مخاطب برای اطلاعات درباره ی تکمیل/کشتیرانی مبلغ مازاد داشته باشد.

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
fa_IR: این رویداد قابل حذف شدن نیست.زیراسوابق شرکت کنندگان به آن متصل است.اگر می خواهید این رویداد را حذف کنید باید ابتدا شرکت کنندگان مربوط به این رویداد را یافته و آنها را حذف کنید.شما می توانید از رویداد سی وی استفاده کنید و صفحۀ شرکت کنندگان را بیابید.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
fa_IR: در حال حاضر این رویداد،حداکثر تعداد شرکت کنندگان ثبت نام شده را دارد(1%).با این حال،شما می توانید این محدودیت را لغو کرده و با استفاده از این فرم،شرکت کنندگان بیشتری را ثبت نام نمائید.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
fa_IR: این رویداد فقط یک درصد فضا دارد.اگر ادامه دهید و بیشتر از یک درصد افراد(از جمله خودتان)را  ثبت کنید،تمام گروه به لیست انتظار خواهد رفت.یا شما می توانید تعداد افرادی که برای فضای یک درصدی ثبت می کنید برای جلوگیری از قرار گرفتن در لیست انتظار کاهش دهید.

en: This event is currently full.
fa_IR: این رویداد در حال حاضر تکمیل است

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
fa_IR: این رویداد در حال حاضر تکمیل است.به هرحال،شما می توانید اکنون ثبت نام کنید و به لیست انتظار اضافه شوید.اگر فضایی قابل دسترسی باشد،به شما اطلاع داده خواهد شد.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
fa_IR: این رویداد در حال حاضر تکمیل است.شما برای لیست انتظار ثبت نام می کنید.اگر فضایی قابل استفاده شود،به شما اطلاع داده خواهد شد.

en: This event is full.
fa_IR: این رویداد تکمیل است

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
fa_IR: این ثبت رویداد بالطف و تلاش های<strong>%1</strong> ساخته شده که کمپین ما را حمایت کند

en: This feature is not currently available.
fa_IR: این ویژگی در حال حاضر در دسترس نیست

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
fa_IR: این ویژگی نیازمند نسخه  PHP  1% یا بالاتر است.

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
fa_IR: این ویژگی نیاز به تنظیم «اجازه ثبت نام کاربری» به «بله» در پیکربندی جوملا >> تنظیمات سیستم دارد.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
fa_IR: این ویژگی نیازمند استفاده کننده دروپال در قسمت تنظیمات میباشد که یه کسانی که آن را مشاهده میکنند اجازه میدهد که حساب هایی جدید بستزند یا اجازه یا بی اجازه از نماینده . گزینه تایید ایمیل فعال یا غیرفعال میگردد

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
fa_IR: این ویژگی نباید در سایت های تولیدی/صنعتی فعال باشد.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
fa_IR: این فیلد به شما امکان می دهد برخی از جلسات را تغییر دهید، تعطیلات را پرش کنید، یا به دلایل دیگر ایجاد شکاف در دنباله ای کنید.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
fa_IR: این بخش در جستجو برای پیش نویس یا ایمیل های برنامه ریزی نشده غیر فعال است.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
fa_IR: این فیلد فعال نبوده و روی فرم پروفایل نمایش داده نخواهد شد.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
fa_IR: این فیلد فعال نیست و در بخش فرم ویرایش، نمایش داده نخواهد شد.

en: This field is required.
fa_IR: این فیلد اجباری است

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
fa_IR: این فیلد را فقط میتوان مشاهده کرد بنابراین در فرم مشخصات نمایش داده نخواهد شد.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
fa_IR: این فیلد را فقط می توان مشاهده کرد پس در بخش ویرایش فرم  نمایش داده نمی شود.

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
fa_IR: این حساب مالی به دلیل آن که به عنوان حساب اصلی مورد استفاده است، قابل مسدود/پاک شدن نیست. لطفاً پیش از تلاش دوباره برای انسداد/پاک کردن، این حساب را از موقعیّت حساب اصلی بودن، حذف نمایید.

en: This financial account cannot have '%1' relationship.
fa_IR: این حساب مالی نمی تواند ارتباط 1% داشته باشد.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
fa_IR: این نوع مالی به شرکت کنندگانی اختصاص می یابد که این پرداخت ها توسط آنان هنگام ثبت آنلاین ایجاد شده است.اگر از مجموعه قیمت استفاده می کنید،دقت کنید ثبت مالیات،این نوع مالی را دربر خواهد داشت.به هرحال،آیتم های خطی با استفاده از نوع مالی حقیقی برای آیتم مجموعه قیمت پردازش خواهد شد.

en: This fiscal year
fa_IR: سال مالی فعلی

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
fa_IR: این پرچم معمولا برای علامت گذاری یک آدرس ایمیل است که درست است.اگر از کامپوننت CiviMail استفاده می کنید، ایمیل هایی که بیش از حد گزاف گویی می شوند به طور خودکار در حالت تعلیق قرار می گیرند و ارسال نامه ها به این آدرس تا زمانی که مشخص نشده است، نگه داشته می شوند. شما همچنین می توانید این گزینه را به صورت دستی تنظیم کنید (یا لغو کنید) - اما به یاد داشته باشید که ایمیل ها به این آدرس ارسال نمی شود تا زمانی که آن را 'On Hold' نشانه گذاری شده باشد.

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
fa_IR: این قابلیت را نمی توان بر روی برنامه های  چند زبانه فعال کرد.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
fa_IR[0]: در حال حاضر 1% در این گروه عضو هستند.
fa_IR[1]: در حال حاضر 1% در این گروه عضو هستند.

en: This installer can only be used for the Backdrop version of CiviCRM.
fa_IR: نصب کننده تنها می تواند برای نسخه ی بک دراپ  CiviCRM استفاده شود.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
fa_IR: این نصب کننده فقط برای نسخه دروپال CiviCRM استفاده می‌شود

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
fa_IR: این نصب کننده فقط برای نسخه وردپرس CiviCRM استفاده می‌شود

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
fa_IR: این برنامه چند زبانه است و  طرح خاص آن با  برنامه های متداول CiviCRM تفاوت هایی دارد.لطفا٪ 1 برای جزئیات بیشتر به بخش مستندسازی مراجعه کنید.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
fa_IR: این یک پیش نمایش از این کالاست که چطور روی صفحه(های) مشارکت شما ظاهر خواهد شد.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
fa_IR: این پیش نمایشی از صفحه کمپین شخصی شما در حمایت از... است

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
fa_IR: تذكر بمنظور پرداخت بعدي بيعانه در زمان ... 1%

en: This is a required field
fa_IR: این فیلد حتما باید پر شود

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
fa_IR: این یک ایمیل امتحانی است. هیچ معامله ی مالی زنده ای اتفاق نیافتاده است.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
fa_IR: این یک پاسخ خودکار از یک صندوق پستی بدون حضور است.لطفا هرگونه سؤال را به آدرس ایمیل تماس ذکر شده در وب سایت ما ارسال کنید.

en: This is case is currently assigned to %1.
fa_IR: درحال حاضر ازاین پرونده در  1٪ نسبت داده شده

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
fa_IR: این برای رویدادهایی که از مجموع قیمت ها برای افزایش تعداد شرکت کنندگان برخلاف حداکثر میزان شرکت کنندگان رویداد استفاده می کنند،نمایش داده می شود.برای مثال یک نفر ممکن است "جدولی برای 8 نفر" را انتخاب کند هنگامی که برای یک برنامۀ جذب سرمایه ثبت نام می کند.این ثبت،"شمار واقعی شرکت کنندگان" را افزایش می دهد حتی اگر فقط ثبت یک شرکت کننده هنگام جستجو نمایش داده شود.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
fa_IR: ین احتمالا مربوط به یک مشکل در تنظیمات ایمیل خروجی شما است (مدیریت CiviCRM & raquo؛ تنظیمات سیستم & raquo؛ ایمیل خارج از کشور)، یا از آدرس ایمیل به طور خاص برای صفحه یا رویداد مشارکت شما پیکربندی شده است. علل احتمالی عبارتند از:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
fa_IR: این مسیر تأییدیه فعال مرتبط با اولین حساب داده شما است.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این شناسه حساب تجاری  فعال Elavon  مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این شماره شناسایی  SSLحساب  فعال Elavon مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این نام کاربری حساب  فعال Elavon مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
fa_IR: این نام اولین منبع اطلاعاتی فعال مرتبط با اولین حساب داده شما  است (این شماره پرونده تأییدیه، بدون پسوند است).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
fa_IR: این شناسه فعال eWAYCustomer   مرتبط با حساب eWay شما است.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
fa_IR: این آزمون٪ 1 صرفا به صورت آزمایشی استفاده می شود.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
fa_IR: این مسیر تأییدیه آزمایشی مرتبط با اولین حساب داده شما است.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این شناسه حساب تجاری آزمایشی  Elavon مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این شماره شناسایی SSLحساب آزمایشی Elavon مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
fa_IR: این نام کاربری حساب آزمایشی Elavon مرتبط با حساب Elavon شما است.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
fa_IR: این نام اولین منبع اطلاعاتی آزمایشی مرتبط با اولین حساب داده شما است (این شماره پرونده تأییدیه، بدون پسوند است).

en: This is the communication language. If there are template translation or tokens, they will be localized accordingly. By default, the system default language will be used.
fa_IR: این زبان ارتباطات است.اگر ترجمه تمپلت و یا توکنی وجود دارد، آنها را بر این اساس بومی سازی می شوند. به طور پیش فرض، زبان پیش فرض سیستم استفاده خواهد شد.

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
fa_IR: این اولین گام برای ایجاد یک صفحه مشارکت جدید است. شما می توانید یک یا چند صفحه مشارکت برای اهداف، مخاطبان، کمپین های مختلف وغیره ایجاد کنید. هر صفحه می تواند پیام معارفه، مقادیر مشارکت از قبل پیکربندی شده، زمینه های مجموعه داده های عادی خودش و غیره را داشته باشد.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
fa_IR: این عنوانی است که کاربران مشاهده خواهند کرد هنگامی که یک الگوی رویداد را برای همانندسازی با رویداد جدید انتخاب می کنند.آن،عنوان خود رویداد نیست.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
fa_IR: این برچسب به همراه فهرست قیمت های رویداد نمایش داده شده است.هنگامی که از مجموعه قیمت ها استفاده می کنید،این برچسب عنوانی است برای قسمتی که شامل فیلدهای قیمت است.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
fa_IR: این موقعیت توسط یک درصد رویدادهای دیگر استفاده می شود.تغییر اطلاعات مکانی قیمت ها را برای همۀ رویدادها عوض خواهد داد.

en: This mailing has been submitted.
fa_IR: این ایمیل ارسال شده است.

en: This mailing was generated based on search results. The search results cannot be removed.
fa_IR: ایمیل طبق نتایج جستجو تولید شده است. نتایج جستجو از بین نخواهند رفت.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
fa_IR: این می تواند به معنای  از دست دادن مقدار قابل توجهی از داده هاباشد ، و این داده ها غیر قابل بازگشت هستند.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
fa_IR: منظور اتلاف حجم قابل توجه داده هاست،و این فعالیت قابل انجام نیست.لطفا اطلاعات پسوند فایل را بازخوانی کنید قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
fa_IR: این وضعیت عضویت نمی تواند در حالی که عضویت ها با این حالت وجود دارند ، حذف شود.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
fa_IR: این نوع عضویت نمی تواند حذف شود بنا بر دلیل (های ) زیر :

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
fa_IR: این عضویت به صورت خودکار هر 1% 2% (ها) تازه سازی خواهد شد.

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
fa_IR: این عضویت به طور خودکار هر 1% 2%(ها) تازه سازی خواهد شد.

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
fa_IR: این عضویت به طور خودکار هر 1% 2%(ها) تازه سازی می شود.

en: This membership will be renewed automatically every %1.
fa_IR: این عضویت به طور خودکار هر 1% تازه سازی می شود.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
fa_IR: این پیغام در صفحه های اطلاعات و ثبت رویداد هنگامی که رویداد تکمیل است نمایش داده می شود و ویژگی لیست انتظار فعال شده است.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
fa_IR: این پیام فقط به یک درصد نشان داده میشود در ان بالا فرمی برای دوستی پر کنید.شما ممکن است نشانهایی یا لینکعایی وارد کنید

en: This message is having a invalid token - %1: %2
fa_IR: رمز پیام نا معتبر است.1%2%

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
fa_IR: این پیام فاقد یک رمز مورد نیاز میباشد.{1%} 2%

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
fa_IR: این نام/عنوان از پیش در پایگاه اطّلاعاتی/داده ها وجود دارد/تعریف شده است. اسامی سفارشات/بسته ها/ محموله ها بایستی منحصر به فرد باشند.

en: This operation cannot be undone.
fa_IR: این عملیات قابل بازگشت نیست.

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
fa_IR: این انتخاب ها کنترل میکنند که چه کسی محتویات ایمیل شما را در (وب سایتتان) ببیند.

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
fa_IR: این گروه انتخابی برای استفاده درسیستم می باشد. شما نمی توانید به این لیست گزینه ای اضافه و یا حذف کنید.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
fa_IR: این گزینه طراحی شده است که توسط خود مخاطبین تعیین می شود زمانی که آنها نمی خواهند ایمیل های گروهبندی خود را از سازمان خود دریافت کنند (آنها با استفاده از عمل لغو نامه از طریق نامه CiviMail تنظیم می کنند). لطفا قبل از تغییر آن فکر کنید، چرا که ترجیحاتی را که تنظیم کرده اید را لغو می کند.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
fa_IR: این گزینه برای واردات بزرگ توصیه نمی شود.به جای آن از اسکریپت geocoding خط فرمان استفاده کنید.

en: This page does not have any price fields configured or you may not have permission for them. Please contact the site administrator for more details.
fa_IR: این صفحه فاقد هرگونه قسمت ایجاد پیکربندی قیمت است و یا شما مجوز دسترسی به آن را ندارید. لطفا با مدیر سایت برای جزئیات در ارتباط باشید.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
fa_IR: این صفحه شامل پروفایل با زمینه های عضویت است - اما شما قادر به بلاک کردن عضویت نیستید. لطفا به مدیر سایت اطلاع دهید.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
fa_IR: این صفحه در حال حاضر به حالت درایو آزمون اجرا می شود.اگر این یک رویداد پولی است،معاملۀ انجام شده،به پردازشگر پرداخت سرور آزمون شما ارسال می شود.هیچ معاملۀ مالی آنلاینی ارائه نخواهد شد.با این حال،ثبت مخاطب ایجاد و بروز رسانی می شود وثبت رویداد آزمون و ثبت مالیات در پایگاه داده ها ذخیره خواهد شد.در صورت لزوم به بررسی و حذف این ثبت ها،از اسامی ساده برای مخاطبین آزمون استفاده کنید..به مدارک موجود در پردازشگر پرداخت برای اطلاعاتی در مورد قیمت ها و استفاده از آن برای شمارۀ کارت اعتباری آزمون،کد امنیتی،کد پستی و... مراجعه کنید.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
fa_IR: این صفحه جاری در <strong>حات امتحانی<strong> کار می کند.این معامله به سرور های امتحانی پردازشگر پرداخت ارسال خواهد شد. <strong> هیچ معامله مالی زنده ای ارائه نخواهد شد. با این حال یک ثبت مخاطب ایجاد و بروزرسانی خواهد شد و ثبت مشارکت امتحانی در پایگاه داده ذخیره خواهد شد. اسامی مخاطبین امتحانی واضح خود را استفاده کنید تا بتوانید ان ها را مرور هر وقت لازم بود این ثبت ها را حذف کنید.مشارکت های امتحانی روی نوار مشارکت ها قابل رویت نیستند، اما  می توانید ان را با جست و جوی  'مشارکت های امتحانی' در قسمت فرم جست و جو  CiviContribute، ببینید. </strong> به سند پردازشگر پرداخت تان  اشاره دارد. این سند اطلاعاتی دارد درباره ی ارزش ها و مبلغ هاییست که برای شماره کارت اعتباری، کد امنیتی، کد پستی و غیره استفاده می شود.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
fa_IR: این صفحه به صفحه کمپین شخصی که هم اکنون بازدید کرده اید ربطی ندارد.هر چند که که میتوانید اینجا مشارکت داشته باشید.

en: This page lists all case records for %1.
fa_IR: این صفحه تمامی پیشینه قالب ها را ردیف میکند %1

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
fa_IR: این صفحه تمام ثبت های رویداد را از آغاز برای 1% فهرست می کند.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
fa_IR: این صفحه تمام مساعده ها را از اغاز برای1% فهرست میکند.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
fa_IR: در صورتیکه مشارکت کننده یک مبلغ مازاد را انتخاب کرده باشد، این شماره تلفن مشمول رسید های مشارکت خودکار می باشد. باید یک شماره تلفن مناسب برای اطلاعات درباره ی تکمیل/کشتیرانی مبلغ مازاد داشته باشد.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
fa_IR: این مجموعه قیمت توسط صفحه کمک (ها) ذکر شده در زیر استفاده می شود. برای تغییر یا حذف مجموعه قیمت، روی عنوان صفحه مشارکت کلیک کنید.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
fa_IR: این مجموعه قیمت توسط قالب رویداد (ها) ذکر شده در زیر استفاده می شود. برای تغییر یا حذف مجموعه قیمت، روی عنوان الگوی رویداد کلیک کنید.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
fa_IR: 92%matchاین مجموعه قیمت توسط قالب رویداد (ها) ذکر شده در زیر استفاده می شود. برای تغییر یا حذف مجموعه قیمت، روی عنوان الگوی رویداد کلیک کنید.

en: This profile does not have the map feature turned on.
fa_IR: ویژگی نقشه در این پروفایل  فعال نشده است.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
fa_IR: این پروفایل  برای نوع مخاطب  '٪ 1' پیکربندی شده است.

en: This profile is currently used for %1.
fa_IR: درحال حاضر ازاین پروفایل 1درصداستفاده میشود

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
fa_IR: این نمایه دیگر فیلد "٪ 1" نیست! تمام منابع به این فیلد حذف شده اند.

en: This quarter
fa_IR: این سه ماه

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
fa_IR: این میتواند بر خلاف دیتا ی مختلف باشد اما ان دیتا روی سرور خاصی است و سی وی سی ار ام و مشترکش باید انتخابی کنند که خواسته شده

en: This record already has the status
fa_IR: این ثبت/ضبط از پیش در وضعیّت/ مکان خود موجود است

en: This record was modified by another user!
fa_IR: این ثبات توسط کاربر دیگری تعریف شده اشت

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
fa_IR: این همکاری مکرر مرتبط با عضویت با قابلیت تمدید خودکار می باشد. اگر آن را لغو کنید، عضویت های مرتبط  دیگر نمی توانند به طور خودکار تمدید شوند.با این حال، وضعیت اعضای فعلی تغییری نخواهد کرد.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
fa_IR: این مشارکت مکرر به صورت خودکار هر 1% 2%(ها) پردازش خواهد شد

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
fa_IR: این مشارکت مکرر به صورت خودکار هر 1%2%ها برای مجموع اقساط 3% ( دارای مشارکت اولیه ) پردازش خواهد شد.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s.
fa_IR: این مشارکت مکرر به صورت خودکار هر 1% 2%ها پردازش خواهد شد.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
fa_IR: این مشارکت مکرر به صورت خودکار هر 1% برای مجموع اقساط 2% ( دارای مشارکت اولیه ) پردازش خواهد شد.

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
fa_IR: این نسخه به شما امکان می دهد مجموعه های فیلد های سفارشی چندگانه را در یک فرمت جدول مشاهده و ویرایش کنید که در بعضی موارد بیشتر قابل استفاده است. شما می توانید فرمت را با مرور به مدیریت> سفارشی داده ها و نمایش ها> زمینه های سفارشی امتحان کنید. برای تنظیم یک فیلد سفارشی روی تنظیمات کلیک کنید و Style Display را به "Tab with Tabels" تغییر دهید.

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
fa_IR: این نسخه تغییر شیوه ثبت نام رویداد ناشناس را با مشارکت کنندگان موجود در همگرایی با شرکت کنندگان مقایسه می کند. به طور پیشفرض، همه شرکت کنندگان در رویداد با افرادی که از قانون محافظت شده استفاده می کنند، با افرادی که دارای مجوزهای متعدد با یک آدرس ایمیل مجاز هستند مجاز می باشند. با این حال، اکنون میتوانید یک قانون تطبیق متفاوت برای استفاده برای هر رویداد انتخاب کنید. لطفا حوادث خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قوانین مربوطه مطابق با آن انتخاب کرده اید و اطلاعات کافی برای آن برای مطابقت با مخاطبین جمع آوری می کنید.

en: This report can not be displayed because there are no relevant entries in the logging tables.
fa_IR: این گزارش نمیتواند نمایش داده شود چرا که در جداول ثبتنام هیچ ورودی مربوطه وجود ندارد.

en: This report displays the current results for your A/B test. You can return to this page to view the latest statistics by navigating to "Manage A/B Tests" and clicking "Results".
fa_IR: این گزارش نتایج اخیر تست الف/ب را مشخص می سازد. برای مشاهده ی امار اخیر به این صفحه مراجعه کنید.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
fa_IR: این قانون متعلق به قبل از پیکربندی با زمینه تطبیق برای بهینه سازی عملکرد اسکن دائمی است. این مسابقات در:

en: This rule set is already exist in data base.
fa_IR: این قانون تنظیم شده قبلا در پایگاه داده وجود داشته

en: This scheduled job does not have any log entries.
fa_IR: این برنامه تعیین شده هیچ مدخل ورودی ندارد.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
fa_IR: این صفحه به خصوص برای مدیریت رویدادها و فعال کردن فهرست انتظار و/یا تأیید ثبت کارا است.برای استفاده از این ویژگی ها شما ابتدا باید وضعیت شرکت کنندگان مرتبط را فعال کنید.(Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
fa_IR: این صفحه نمایش  لیستی از ورود به سیستم 1000 عدد از جدیدترین برنامه های از پیش تعیین شده ارائع می دهد

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
fa_IR: این صفحه نمایش همه صفحات کمپین شخصی ساخته شده دراین سیستم رانشان می دهد و به مدیریت اجازه مرور وتغییر وضعیت ان هارا می دهد.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
fa_IR: این صفحه فهرست راهبری فعلی CiviCRM را برای سایت شما نشان می دهد - بررسی شده با 'ساختار درختی'. موارد مهمتر فهرست بصورت عمودی لیست شده اند. روی مثلث سمت چپ هر یک از موارد مهم ('branch') برای گسترش آن و دیدن فهرست موارد زیر آن، کلیک کنید. به یاد داشته باشید که بعضی موارد فهرست نشان داده شده در این قسمت، در فهرست فعال که بالای هر صفحه ی CiviCRM است، نشان داده نمی شود. کاربران فقط فهرست مواردی که مجوز آن را دارند می توانند ببینند، و فهرست موارد مربوط به بخش های غیر فعال نیز مخفی خواهد بود.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
fa_IR: این تنظیم سبب تغییر مسیر کلیه  بخش های مشارکت های آنلاین/ اعضا/ رویدادها  و درخواست های صفحه مدیر CiviCRM  به آدرس  امن SSL می شود.

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
fa_IR: این تنظیمات اگر پروفایل در حال انلاین بودن باشد هیچ توجهی به ان نمیکند و یا عضویت یا ورود به ان.در این مورد وصل شدن شماره همیشه نتیجه ای در لینک وارد شده به شماره خواهد داشت

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
fa_IR: این تنظیمات، گواهینامه های SSL  را که هنگام  ایجاد ارتباطات امن HTTPS با  پردازنده های پرداخت دریافت شده اند، تأیید می کنند.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
fa_IR: این بایدبا ٪ 1  دایرکتوری پسوند توسعه CiviCRM ٪ 2 مطابقت داشته باشد.

en: This smart group will stay up-to-date with all contacts who meet the search criteria.
fa_IR: این گروه هوشمند با تمام مخاطبین که با معیارهای جستجو مطابقت دارند، به روز می شود

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
fa_IR: این دستگاه شامل تاریخی میشود که این فایل بطور خودکار پاک میشود

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
fa_IR: این دستگاه شامل امنیت میشود

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
fa_IR: این جدول خلاصه ای از مجموع مساعده ها را ارايه می دهد.و شامل کلیدهای میانبری است تا جزییات مساعده ها را برای جستجوهای مورد استفاده رایج نمایش دهد. وضعیت مساعده ها راچک کنید تا لیستی از مخاطبین برای ان را ببینید. برای راه اندازی جستجوهای سفارشی خودتان روی دکمه<a href='%1'>« پیدا کردن مساعده»</a>کلیک کنید. شما میتوانید با اسم مخاطب، مبلغ، نوع مساعده ومعیارهای مختلف دیگر به جستجو بپردازید.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
fa_IR: این جدول خلاصه ای از <strong>ثبت نام عضو و فعالیت تمدید</strong> را ارائه می دهد.و شامل کلیدهای میانبری است تا جزییات این ضوابط جستجوی معمولا رایج را نمایش دهد. برای راه اندازی جستجوهای سفارشی خودتان روی دکمه<a href='%1'>پیدا کردن اعضاء</a>کلیک کنید. شما میتوانید با اسم مخاطب، عضویت، وضعیت، و حدود تاریخ ثبت نام به جستجو بپردازید.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
fa_IR: عنوان و توضیحات زیر به کاربران وقتی که بر روی منو فهرست سازی گزارشات کلیک کنند نشان داده خواهد شد.عنوان باید معیار پیش فرض گزارش را نمایان کند.مثال:گزارش فعالیت-ماه کنونی

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
fa_IR: این عنوان کاملا در ارتباط با نوع فعالیت است. لطفا یک عنوان یکتا انتخاب کنید.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
fa_IR: این عنوان کاملا در ارتباط با کمپین و نوع فعالیت است. لطفا یک عنوان یکتا انتخاب کنید.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
fa_IR: این عنوان در لیست جستجوی سفارشی برای کابران نمایش داده میشود.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
fa_IR: این عنوان در بالای صفحه نشان داده خواهد شد. <br />لطفا فقط از الفبا عددی، فاصله، خط ربط و خط تیره برای عنوان استفاده کنید.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
fa_IR: این عنوان  در بالای صفحه ی سپاسگزاری/تایید معامله نشان داده خواهد شد.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
fa_IR: این عنوان در بالای صفحه از شما متشکریم نمایش داده خواهد شد.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
fa_IR: این رمز فقظ برای ارسال مفاد پستی مورد استفاده واقع می شود.(بدنه تیتر و پاورقی)

en: This username is currently available.
fa_IR: این نام کاربری از قبل وجود دارد

en: This username is taken.
fa_IR: این نام کاربری انتخاب شده است

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
fa_IR: این ارزش بصورت پیش فرض انتخاب شده زمانی که ادرس مخاطب جدیدی اضافه شده است.

en: This version of CiviCRM can only be used with Backdrop 1.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Backdrop 1.0 and over.
fa_IR: نسخه ی CiviCRM تنها می تواند توسط بک دراپ1.x استفاده شود. لطفا از وجود  '%1' مطمئن شوید در صورتی که از بک دراپ 1.0  و بالاتر استفاده می کنید.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
fa_IR: نسخه ی CiviCRM تنها می تواند توسط Drupal 6.x or 7.x. مورد استفاده قرار گیرد. لطفا درصورت استفاده ازDrupal 7.0 و بالاتر, از وجود'%1' مطمئن شوید.

en: This week
fa_IR: این هفته

en: This will add links for all currently active reports to the "Reports" menu under the relevant component. If you have added report instances to other menus, they will be moved to "Reports".  Are you sure?
fa_IR: این کار برای همه گزارش هایی که در حال حاضر فعال هستند در منوی" گزارش" درباره جزء مربوطه لینک اضافه می کند.

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
fa_IR: این، همچنین مبلغ مازاد را که در حا حاضر دارند، از هر صفحه ی مشارکت حذف می کند.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
fa_IR: این کار داده ها را از CiviCRM را حذف می کند. آیا از انتخاب خود مطمئن هستید؟

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
fa_IR: اینکار پرونده %1 را حذف خواهد کرد .این عمل قابل برگشت نیست

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
fa_IR: این کار نصب و راه اندازی CiviCRM شما را دوباره تک زبانه می کند.  با این کار تمام اطلاعات مربوط به زبان های دیگر به جز پیش فرض تعریف شده در بالا حذف (و تنها آن زبان حفظ) خواهد شد.

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
fa_IR: این فهرست لیست تکراری را بازخوانی می کند. برای ادامه به OK کلیک کنید.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
fa_IR: این فرمت همه الگوهای پیام که از ان استفاده کرده اند را از بین میبرد.میخواهید ادامه دهید؟

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fa_IR: این فرآیند ادغام دسته ای را در تکرارهای لیست شده اجرا خواهد کرد. این عملیات در حالت ایمن اجرا می شود - تنها پرونده هایی که بدون تضاد مستقیم داده شده اند ادغام خواهند شد. اگر می خواهید این عملیات را انجام دهید، روی OK کلیک کنید.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in force merge mode - all selected duplicates will be merged into main contacts even in case of any conflicts. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fa_IR:  این فرآیند ادغام دسته ای را بر روی تکراری انتخاب می کند. این عملیات در حالت ایمن اجرا می شود - فقط پرونده هایی بدون تضاد اطلاعات مستقیم ادغام خواهند شد. اگر بخواهید این عملیات را انجام دهید، روی اوکی کلیک کنید.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fa_IR: این فرآیند ادغام دسته ای را بر روی تکراری انتخاب می کند. این عملیات در حالت ایمن اجرا می شود - فقط پرونده هایی بدون تضاد اطلاعات مستقیم ادغام خواهند شد. اگر بخواهید این عملیات را انجام دهید، روی OK کلیک کنید.

en: This will write to the database. Continue?
fa_IR: این به پایگاه داده ارسال خواهد شد. ادامه می دهید؟

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
fa_IR: احتمالاً شما هم علاقه مند به  دانستن اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد هستید. من قصد دارم در آن شرکت کنم.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
fa_IR: احتمالاً شما هم علاقه مند به دانستن اطلاعات بیشتر در مورد  این سازمان و کمک به آن هستید. من فکر می کنم آنها کار مهمی  انجام می دهند.

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
fa_IR: جدا کننده ارقام هزارگان و حائل اعشاری نمی توانند یکسان باشند.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
fa_IR: جدا کننده ارقام هزارگان نمی تواند تهی باشد. می توانید از کاراکتر فاصله استفاده کنید.

en: Three
fa_IR: سه

en: Threshold
fa_IR: آستانه

en: Thumbnail
fa_IR: تصویر کوچک فایل

en: Thumbnail URL
fa_IR: خلاصه مطلب URL

en: Thumbnail URL is Required
fa_IR: خلاصه URL الزامی است

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
fa_IR: تبتی استاندارد، تبتی، مرکزی

en: Tigrinya
fa_IR: تیگرینیا

en: Time
fa_IR: زمان

en: Time Format
fa_IR: فرمت زمان

en: Time Limit
fa_IR: محدودیت زمانی

en: Time is required for this format.
fa_IR: زمان برای این قالب مورد نیاز است.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
fa_IR: محدودیت زمانی بر اساس ساعت،برای تأیید/تکمیل ثبت توسط شرکت کنندگان با وضعیت معلق.0 را وارد کنید(یا خالی بگذارید)برای غیرفعال کردن این ویژگی.

en: Timeline
fa_IR:  نوار زمان

en: Times New Roman
fa_IR: فونت تایمز نیو رومن

en: Timestamp
fa_IR: برنامه ساعت کاری

en: Timestamp Mismatch
fa_IR: تداخل ساعت کاری

en: Timezone
fa_IR: منطقه زمانی

en: Timezone Abbreviation
fa_IR: مخفف منطقه زمانی

en: Timezone ID
fa_IR: شناسه منطقه زمانی

en: Timezone Name
fa_IR: نام منطقه زمانی

en: Tip
fa_IR: نکته

en: Tip: Managing waitlisted participants
fa_IR: نوع:مدیریت شرکت کنندگان در لیست انتظار

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Title (link)
fa_IR: عنوان (لینک)

en: Title (plain)
fa_IR: عنوان (عادی)

en: Title - New Membership
fa_IR: عنوان-عضویت جدید

en: Title - Renewals
fa_IR: عنوان-تمدیدها

en: Title Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Title Text Color
fa_IR: رنگ متن عنوان

en: Title and Format
fa_IR: عنوان و قالب

en: Title and Settings
fa_IR: عنوان و تنظیمات

en: Title for Premiums section
fa_IR: عنوان برای قسمت مبلغ مازاد

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
fa_IR: عنوان برای قسمت افتخار افرینان ( برای مثال &quot;اطلاعات افتخار افرینان&quot;).

en: Title is a required field.
fa_IR: عنوان یک فیلد اجباری است

en: Title not Set
fa_IR: عنوان ندارد

en: Title of the mailing
fa_IR: عنوان پست

en: Title of the survey.
fa_IR: عنوان پرسشنامه

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
fa_IR: عنوان برای ظاهر شدن در بالای قسمت مربوط به مبالغ مازاد.

en: To
fa_IR: به

en: To Be Paid
fa_IR: در اينده پرداخت خواهد شد

en: To Email
fa_IR: به ایمیل

en: To End of
fa_IR: تا پایان

en: To End of Previous
fa_IR: تا انتهای قبلی

en: To First Name
fa_IR: به نام

en: To Last Name
fa_IR: به نام خانوادگی

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
fa_IR: برای افزودن فیلد به این فرم، یک آیتم را از لیست به سمت راست بکشید یا دوبار کلیک کنید.

en: To add reports to your dashboard:
fa_IR: گزارش ها را به داشبورد خود اضافه کنید

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
fa_IR: برای اینکه به کاربران اجازه دهید تا فهرست شرکت کنندگان را ببینند،در این فیلد "نام" را قرار دهید(فقط نام فهرست ها)."نام و ایمیل"،یا "نام،وضعیت و تاریخ ثبت".

en: To be paid in
fa_IR: پرداخت شود در

en: To cancel automatic renewal:
fa_IR: برای لغو تازه سازی خودکار:

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
fa_IR: برای تغییر داده های جمع اوری شده ی سازمان ازپروفایل " جایگزین سازمان" استفاده کنید.(<a href="%1">مدیریت>بالابردن داده و صفحات>پروفایل ها</a>)

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
fa_IR: برای حذف هر دو مورد، 1% را اضافه کنید.

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
fa_IR: برای تکمیل و تایید امضای خود، لطفا دستو العمل فعال سازی که به ایمیل شما ارسال شده است را پیگیری کنید.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
fa_IR: برای از کار انداختن قسمت مقادیر مشارکت لازم است ابتدا گزینه ی پرداخت های مجزای عضویت را از قسمت تنظیمات عضویت از کار بیاندازید.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
fa_IR: برای نمایش لیست مسیر پشته در بالای صفحه، 1% را اضافه کنید.

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
fa_IR: برای خالی کردن حافظه موقت تمپلت از طریق  (civicrm/templates_c folder)، 1% را اضافه کنید.

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
fa_IR: برای فعال کردن تایید مشارکت در رویداد، وضعیت زیر باید فعال باشد:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
fa_IR: برای فعال کردن مدیریت لیست انتظار رویداد ، وضعیت های زیر باید فعال باشند:

en: To end of current calendar month
fa_IR: تا پایان این ماه

en: To end of current calendar year
fa_IR: تا پایان سال جاری

en: To end of current quarter
fa_IR: تا پایان 3 ماهه جاری

en: To end of current week
fa_IR: تا پایان هفته جاری

en: To end of previous calendar month
fa_IR: تا پایان ماه قبل

en: To end of previous calendar year
fa_IR: تا پایان سال قبل

en: To end of previous quarter
fa_IR: تا پایان سه ماهه قبل

en: To end of previous week
fa_IR: تا پایان هفته گذشته

en: To end of yesterday
fa_IR: تا پایان دیروز

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
fa_IR: برای اطمینان از این که تمام گروههای داده سفارشی شما برای نمایش ها در دسترس هستند، ممکن است لازم باشد کلیدی (های) زیر را در آرایه db_prefix در فایل settings.php خود اضافه کنید: '٪ 1'.

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
fa_IR: برای فیلتر کردن پرسنل یا رابطه لطفا گزینه عضو پرسنل و رابطه را از فهرست فیلدها انتخاب کنید

en: To find out more about this event, go to:
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد به: مراجعه کنید

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
fa_IR: برای مشمول کردن خبر از قابل دسترسی بروید به یکی از ان دو ستون برای استفاده بهتر به ستون سمت راست بروید

en: To make a contribution, go to:
fa_IR: برای مشارکت به: بروید

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
fa_IR: برای حذف فایل های آپلود موقت (civicrm / پوشه آپلود)، 1% را اضافه کنید.

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
fa_IR: از بابت انواع مکان خاص(خانه،کار)جستجو گردد،یک یا بیشتر گزینه انتخاب گردد

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
fa_IR: برای ارسال پیام کوتاه، شما باید یک گروه معتبر از گیرندگان داشته باشید - حداقل یک گروه که لیست پستی است

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
fa_IR: برای ارسال یک پیام به ادرس مشترک این انتخاب را غیر فعال کنید.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
fa_IR: برای ارسال پیام های مختلف برای هر شخص این انتخاب را غیر فعال کنید.

en: To the user
fa_IR: به کاربر

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
fa_IR: براى نشان دادن مجموع لطفا شناسه ، تاريخ و مدت زمان تمام فعاليت ها را انتخاب كنيد

en: To:
fa_IR: به

en: Today
fa_IR: امروز

en: Toggle fullscreen
fa_IR: به تمام صفحه برو

en: Token
fa_IR: توکن

en: Tokens
fa_IR: توکن

en: Tomorrow
fa_IR: فردا

en: Tonga (Tonga Islands)
fa_IR: تونگا (جزایر تونگا)

en: Too many matching results
fa_IR: بیش از حد بسیاری از نتایج تطبیق

en: Top Donors Report
fa_IR: گزارش برترین اهدا کنندگان

en: Top Margin
fa_IR: حاشیه بالا

en: Top Padding
fa_IR: پدینگ بالایی

en: Top level
fa_IR: سطح بالا

en: Total Activities
fa_IR: مجموع فعاليت ها

en: Total Amount
fa_IR: مجموع موجودی

en: Total Amount (Contributions)
fa_IR: مقدار کل (سهمیه)

en: Total Amount (Soft Credits)
fa_IR: مقدار كل(مشاركت غيرمستقيم)

en: Total Amount Contributed
fa_IR: مجموع مقدار سهيم شده

en: Total Amount Paid
fa_IR: کل مبلغ پرداختی

en: Total Amount should be a positive number
fa_IR: مقدار/مبلغ نهایی باید یک عدد مثبت باشد

en: Total Clicks (WIP)
fa_IR: (کلیک نهایی)

en: Total Clicks on a particular link
fa_IR: برروی یک لینک مشخص کلیک کنید

en: Total Committed
fa_IR: مجموع تعهدشده

en: Total Contacts
fa_IR: مجموع تماس ها

en: Total Contributions
fa_IR: مجموع سهام

en: Total Donations
fa_IR: مجموع اعطايى ها

en: Total Donors
fa_IR: مجموع اهداكنندگان

en: Total Duration (in Minutes)
fa_IR: مجموع مدت زمان (به دقيقه)

en: Total Income
fa_IR: مجموع درآمد

en: Total LifeTime
fa_IR: مجموع عمر مفيد

en: Total Members
fa_IR: مجموع اعضا

en: Total No Pledges
fa_IR: مجموع تعداد وثیقه

en: Total Number of Activities
fa_IR: مجموع تعداد فعاليت ها

en: Total Number of Cases
fa_IR: مجموع تعداد موارد

en: Total Number of Countries
fa_IR: مجموع تعداد كشورها

en: Total Open Rate
fa_IR: مجموع رکورد گشایش

en: Total Opens
fa_IR: مجموع گشایش ها

en: Total Paid
fa_IR: جمع پرداختی

en: Total Participant(s) added to event: %1.
fa_IR: جمع شرکت کنندگان به رویداد اضافه شد: یک درصد.

en: Total Participants
fa_IR: مجموع شرکت کننده ها

en: Total Participants : %1
fa_IR: کل شرکت کنندگان:1%

en: Total Payment
fa_IR: مجموع پرداخت

en: Total Payments Made
fa_IR: مجموع پرداخت­های انجام شده

en: Total Pledge Amount
fa_IR: مقدار كلي وثيقه

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
fa_IR: مقدار كلي وثيقه ميبايست از صفر بيشتر باشد

en: Total Pledged
fa_IR: مبلغ کل ضمانت

en: Total Pledges
fa_IR: مجموع وثيقه

en: Total Price
fa_IR: مجموع بها

en: Total Primary Contact(s)
fa_IR: مجموع تماس (تماس های) اولیه

en: Total Received
fa_IR: مجموع دريافتى

en: Total Recipients:
fa_IR: گیرندگان نهایی

en: Total Reserve
fa_IR: مجموع رزروها

en: Total Row(s)
fa_IR: مجموع رده(ها)

en: Total Rows
fa_IR: مجموع سطرها

en: Total Selected Activities: %1
fa_IR: مجموع فعالیت های انتخاب شده 1درصد

en: Total Soft Credit Amount
fa_IR: مبلغ مشارکت غیر مستقیم/اعتبار نرم

en: Total Tax
fa_IR: مالیات کل

en: Total Tracked Opens
fa_IR: ردیاب نهایی فعال است

en: Total Types
fa_IR: مجموع گونه ها

en: Total Unique Clicks
fa_IR: واحد کلی را کلیک کنید

en: Total amount entered
fa_IR: مجموع مقدار وارد شده

en: Total amount expected
fa_IR: مجموع مقدار مورد انتظار

en: Total amount last year
fa_IR: مجموع مقدار سال قبل

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
fa_IR: مبلغ کلی که می خواهید  در این کمپین جمع آوری کنید.

en: Total for
fa_IR: مجموع براى

en: Total for Fiscal Year
fa_IR: مجموع براى سال مالى

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
fa_IR: مجموع برای مقادیر وارد شده در زیر با جمع کل دسته مورد انتظار مطابقت ندارد.

en: Total number of contact records created or modified during the import.
fa_IR: تعداد کل سوابق تماس ایجاد شده یا اصلاح شده در طول واردات

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
fa_IR: تعداد کل پرداخت ها انجام شد. درصورتیکه این یک تعهد نهایی یعنی بدون تاریخ پایان استف ان را 0 کنید.

en: Total number of rows imported successfully.
fa_IR: همهی ردیف ها با موفقیت وارد شدند.

en: Total number of rows in the imported data.
fa_IR: تعداد ردیف ها در داده های وارد شده.

en: Total reserved contacts should be a positive number
fa_IR: تعداد کل تماس های رزرو شده باید یک عدد مثبت باشد.

en: Total reserved per interviewer
fa_IR: رزرو کلی به ازای هر مصاحبه کننده

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
fa_IR: مجموع سطرها( رکورد های فعالیت)در پرونده های بارگذاری شده

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
fa_IR: همه ی ردیف ها ( سوابق مشارکت ) در فایل های اپلود شده

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
fa_IR: ردیف کل (ثبت عضویت )در پوشه انتقال یافته

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
fa_IR: ردیف کل(ثبت شرکت کنندگان)در پوشۀ آپلود شده

en: Total rows to be imported.
fa_IR: مجموع سطرهای وارد شده

en: Totals
fa_IR: در مجموع

en: Totals (all types)
fa_IR: کلیات ( تمام انواع )

en: Totals Only
fa_IR: فقط مجموع

en: Touched Activity
fa_IR: فعاليت تحت تاثير

en: Touched Contact
fa_IR: تماس تحت تاثير

en: Track Click-Throughs
fa_IR: ردیابی از طریق کلیک

en: Track Mailing?
fa_IR: پیگیری پستی؟

en: Track Opens
fa_IR: ردیابی فعال است

en: Track Opens?
fa_IR: مسیر باز است؟

en: Track Replies
fa_IR: ردیابی پاسخ ها

en: Track URLs?
fa_IR: مسیر URLها

en: Track replies using VERP in Reply-To header
fa_IR: دنبا کردن پاسخ ها  با استفاده از VERP در  سرپیام پاسخ

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
fa_IR: تعداد دفعاتی را که هر گیرنده بر روی لینک کلیک کرده اند قابل دریابی اند.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
fa_IR: تعداد دفعاتی که هر گیرنده ایمیل خود را باز کرده است قابل پیگیری است.

en: Trackable Opens
fa_IR: رد یابی باز می شود

en: Trackable Replies
fa_IR: پاسخ های قابل پیگیری

en: Trackable URL ID
fa_IR: شناسه ردیاب

en: Trackable URL Open ID
fa_IR: شناسه باز ردیاب یو ار ال

en: Trackable URLs
fa_IR: ادرس های قابل پی گیری

en: Trackable Url
fa_IR: ردیاب یو ار ال

en: Tracked Opens
fa_IR: ردیابی فعال است

en: Trans #
fa_IR: #تراکنش

en: Transaction #
fa_IR: تراکنش #

en: Transaction Date
fa_IR: تاریخ تراکنش

en: Transaction Fee
fa_IR: مبلغ تراكنش

en: Transaction ID
fa_IR: شناسه تراکنش

en: Transaction ID already exists in Database.
fa_IR: این شناسه تراکنش در حال حاضر در پایگاه داده موجود می باشد.

en: Transaction ID must be unique within the database
fa_IR: شناسه تبادل باید در پایگاه داده منحصر به فرد باشد.

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
fa_IR: شناسه معامله باید منحصر به فرد باشد. شماره حساب برای چک شامل شود.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
fa_IR: شناسه معامله باید منحصر به فرد باشد. معامله '%1' از قبل در پایگاه داده وجود دارد.

en: Transaction Result Code
fa_IR: قوانین و ضوابط نهایی تراکنش

en: Transactions
fa_IR: تراکنش، تبادل، داد و ستد، معامله

en: Transfer
fa_IR: انتقال

en: Transfer Registration
fa_IR: انتقال ثبت

en: Transfer or Cancel Registration
fa_IR: انتقال یا لغو ثبت

en: Transfer or cancel your registration:
fa_IR: انتقال یا لغو ثبت شما

en: Transferred
fa_IR: انتقال یافته

en: Transferred to Contact ID
fa_IR: به شناسۀ مخاطب منتقل شد

en: Trxn ID
fa_IR: شناسه ی Trxn

en: Try "Search All or by Date Range".
fa_IR: این روش را امتحان کنید(همه را جستجو کنید یا براساس تاریخ جستجو کنید).

en: Try a different spelling or use fewer letters.
fa_IR: استفاده از املا دیگر یا تعدادکمتر حروف را امتحان کنید

en: Tsonga
fa_IR: سانگا

en: Tswana
fa_IR: اسوانا

en: Turkish
fa_IR: ترکی

en: Turkmen
fa_IR: ترکمن

en: Twi
fa_IR: تویی

en: Two
fa_IR: دو

en: Type
fa_IR: نوع

en: Type of Data
fa_IR: نوع داده

en: UF Group Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد سازی گروه UF

en: UF Join ID
fa_IR: شناسه عضویت UF

en: UF Match ID
fa_IR: شناسه تطابق UF

en: URL
fa_IR: آدرس اینترنتی

en: URL Click-through tracking
fa_IR: ردیابی از طریق کلیک

en: URL Variables
fa_IR: متغیرهای URL

en: URL for Winner Criteria
fa_IR: ادرس برای معیار ها برنده

en: URL for this Page
fa_IR: ادرس وبسایت این صفحه

en: URL is not set for this payment processor
fa_IR: آدرس اینترنتی برای این پرداخت تنظیم نشده است

en: URL of the location for uploaded image files.
fa_IR: آدرس محل فایل های تصویری آپلود شده

en: URL to Logo Image
fa_IR: URL به تصویر لوگو

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
fa_IR: آدرس های اینترنتی برای دسترسی به منابع CiviCRM (فایل های CSS، فایل های جاوا اسکریپت، تصاویر، و غیره).

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
fa_IR: USPS Address Lookup با کد وضعیت HTTP خراب شد:٪ 1

en: USPS Code
fa_IR: کد USPS

en: Uighur, Uyghur
fa_IR: اویگور

en: Ukrainian
fa_IR: اکراینی

en: Un-subscribe Confirmation
fa_IR: تایید مجدد

en: Unable to Delete
fa_IR: حذف مقدور نیست

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
fa_IR: امکان ایجاد جداول InnoDB وجود ندارد.  پشتیبانی از MySQL InnoDB برای CiviCRM نیاز است ولی در سرور پایگاه داده ی MySQL در دسترس یا فراهم نمی باشد.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
fa_IR: امکان ایجاد جداول موقتی نیست. این کاربر MySQL امتیاز ساخت جداول موقتی را از دست داده است.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
fa_IR: امکان ایجاد trigger وجود ندارد. این کاربر MySQL امتیاز ایجاد trigger  را از دست داده است.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
fa_IR: ن مجموعه قیمت "٪ 1" را غیرفعال کرد - این مجموعه در حال حاضر توسط یک یا چند رویداد یا صفحات کمکی فعال در حال استفاده می باشد.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
fa_IR: نمی توان  مجموعه  قیمت "٪ 1" را غیرفعال کرد - این مجموعه در حال حاضر توسط یک یا چند رویداد یا صفحات کمکی فعال در حال استفاده می باشد.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
fa_IR: عه قیمت "٪ 1" را غیرفعال کرد - این مجموعه در حال حاضر توسط یک یا چند رویداد یا صفحات کمکی فعال در حال استفاده می باشد.

en: Unable to deliver to destintation mail server
fa_IR: امکان رساندن پیام به سرور مقصد وجود ندارد

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
fa_IR: نمی توان  مجموعه  قیمت "٪ 1" را غیرفعال کرد - این مجموعه در حال حاضر توسط یک یا چند رویداد یا صفحات کمکی فعال در حال استفاده می باشد.

en: Unable to extract the extension to %1.
fa_IR: قادر به استخراج پسوند توسعه نمی باشد1%.

en: Unable to extract the extension.
fa_IR: قادر به استخراج پسوند توسعه نمی باشد.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
fa_IR: قادر به استخراج پسوند توسعه نمی باشد: 1% قابل پاک شدن نمی باشد.

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
fa_IR: قادر به استخراج پسوند توسعه نمی باشد: ساختار دایرکتوری/راهنما نامناسب می باشد.

en: Unable to file on case.
fa_IR: پوشه بندی پرونده مقدور نیست

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
fa_IR: قادر به بارگذاری پیکربندی فایل برای پرونده ارجاع داده شده '%1' %2 نیست

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
fa_IR: امکان قفل کردن جداول وجود ندارد. این کاربر MySQL دسترسی به قفل جداول ندارد.

en: Unable to reach destination mail server
fa_IR: دسترسی به سرور مقصد مقدور نیست

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
fa_IR: امکان دسترسی به سرور وجود ندارد. لطفا این صفحه را در مرورگر خود بازنشانی کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Unable to remove directory %1
fa_IR: نمی توان راهنمای 1% را حذف کرد.

en: Unable to remove file %1
fa_IR: نمی توانیم فایل 1% را حذف کنیم

en: Unable to resolve recipient domain
fa_IR: عدم امکان حل دامنه گیرنده

en: Unassigned
fa_IR: اختصاص داده نشده

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
fa_IR: اگر حساب نوع 1% را پاک/ مسدود نمایید، احتمال ایجاد تراکنش/مبادله ی نامتوازن/نامتناسب، وجود دارد.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
fa_IR: در صورتیکه از این صفحه مشارکت فقط برای ثبت نام عضویت رایگان ، یا تقاضای بخشش غیر پولی/کالایی مانند مبلمان، تجهیزات و غیره استفاده می کنید، این جعبه را بدون تیک کنید.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
fa_IR: متأسفانه بعضی از گزینه های شما به یک یا چند شرکت کننده فروخته شده است.

en: Unhide
fa_IR: آشکار کردن

en: Unhold Email
fa_IR: پیام نگه داشته نشده

en: Uninstall
fa_IR: حذف

en: Uninstall "%1"?
fa_IR: حذف «%1»؟

en: Uninstall Error
fa_IR: خطا در حذف

en: Uninstall Extension
fa_IR: حذف افزونه

en: Unique Click-throughs
fa_IR: کلیک از طریق

en: Unique ID (OpenID)
fa_IR: شناسه یکتا(هویت باز)

en: Unique Invoice ID from system
fa_IR: شناسه فاکتور منحصربه فرد از سیستم

en: Unique Open Rate
fa_IR: رکورد گشایش منحصر به فرد

en: Unique Opens
fa_IR: گشایش منحصر به فرد

en: Unique Replies
fa_IR: پاسخ های واحد

en: Unique Tracked Opens
fa_IR: ردیابی منحصر به فرد باز میشود

en: Unique Transaction ID
fa_IR: شناسه منحصر به فرد تراکنش

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
fa_IR: شناسه منحصر به فرد از پردازشگر پرداخت/بانک یا غیره

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
fa_IR: شناسه برگ بستانکاری داخلی خاص این مشارکت.

en: Unique internal reference ID for this contribution.
fa_IR: شناسه مرجع داخلی خاص برای این مشارکت.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
fa_IR: شناسه پرداخت خاص برای این معامله. شناسه معامله ی پردازنده ی پرداخت، به صورت خودکار، در اینجا روی مشارکت های انلاین ذخیره می شود.

en: Unit Price
fa_IR: قیمت پایه

en: Unit of Measure
fa_IR: واحد اندازه گیری

en: Unit price.
fa_IR: واحد قیمت

en: Units
fa_IR: واحد

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
fa_IR: نوع جستجو ناشناخته:قایلیت تجزیه ایمیل های ناشناخته را ندارد

en: Unknown error
fa_IR: خطای نامشخص

en: Unknown path
fa_IR: مسیر ناشناخته

en: Unlimited
fa_IR: نامحدود

en: Unlocked
fa_IR: باز شده

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
fa_IR: ردیف های مشارکت غیرمستقیم بدون انطباق (از ان ها پرش زده شود)

en: Unnamed Profile
fa_IR: نمایه بدون نام

en: Unopened/Hidden
fa_IR: باز نشده/ مخفی

en: Unpaid
fa_IR: پرداخت نشده

en: Unreachable
fa_IR: غیر قابل دسترسی

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
fa_IR: قلاب پرداخت ناشناخته (٪ 1) در٪ 2٪ 3 ::

en: Unrecognized upgrade action
fa_IR: سازماندهی عملیات ارتقا

en: Unrestricted
fa_IR: فاقد محدودیت

en: Unreviewed
fa_IR: بازبینی نشده

en: Unsafe Files
fa_IR: پوشه های ناامن

en: Unsafe Permission Settings
fa_IR: اجازه تنظیمات نا امن

en: Unsaved Changes
fa_IR: تغییرات ذخیره نشده‌

en: Unsubscribe
fa_IR: تصدیق نکردن

en: Unsubscribe Group
fa_IR: گروه لغو اشتراک

en: Unsubscribe ID
fa_IR: شناسه لغو اشتراک

en: Unsubscribe Message
fa_IR: پیام لغو ثبت نام

en: Unsubscribe Requests
fa_IR: درخواست های لغو اشتراک

en: Unsubscribe Timestamp
fa_IR: زمان اعلام لغو اشتراک

en: Unsubscribe is for Organization?
fa_IR: برای موسسه لغو اشتراک میکنید

en: Unsubscribe via email
fa_IR: لغو ثبت نام با ایمیل

en: Unsubscribe via web page
fa_IR: لغو ثبت نام در وبسایت

en: Unsubscribed
fa_IR: اشتراک لغو شده

en: Unsubscribed Groups
fa_IR: گروههای لغو شده

en: Unsubscribes
fa_IR: لغو اشتراک ها

en: Unsubscription Groups
fa_IR: گروه های لغو اشتراک شده

en: Unsupervised
fa_IR: بدون نظارت

en: Unsupported action
fa_IR: اقدام پشتبانی نشده

en: Up To %1
fa_IR: تا سقف 1 درصد

en: Up To %1 Donation
fa_IR: تا 1% اهدا

en: Upcoming
fa_IR: پیش رو

en: Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای پیشرو

en: Update
fa_IR: بروزرسانی

en: Update "%1"
fa_IR: بروزرسانی "%1"

en: Update Activities
fa_IR: فعالیت ها را به روزرسانی کنید

en: Update Activity
fa_IR: بروزرسانی فعالیت

en: Update Campaign
fa_IR: به روز رسانی کمپین

en: Update Check Disabled
fa_IR: چک کردن به روز رسانی غیر فعال شد

en: Update Contact Information
fa_IR: بروز رسانی اطلاعات مخاطبین

en: Update Contact(s)
fa_IR: مخاطب(ها) بروزرسانی شد

en: Update Contacts
fa_IR: مخاطبین را بروزرسانی کنید

en: Update Contribution(s)
fa_IR: بروزرسانی مشارکت(ها)

en: Update Contributions
fa_IR: بروز رسانی مشارکت ها

en: Update Error
fa_IR: خطای بروز رسانی

en: Update Grants
fa_IR: ب روز رسانی امتیازات

en: Update Greetings and Addressees
fa_IR: به روز رسانی خوش آمد گویی و آدرس ها

en: Update Members(s)
fa_IR: بروزرسانی اعضا

en: Update Membership Statuses
fa_IR: به روز رسانی وضعیت عضویت

en: Update Memberships
fa_IR: بروزرسانی عضویت ها

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
fa_IR: قالب صفحه را بروزرسانی کنید(اینکار بر روی تمامی الگوهای این قالب تاثیر دارد)

en: Update Participant Statuses
fa_IR: حالت های دریافت کننده را ویرایش کنید

en: Update Participant(s)
fa_IR: بروز رسانی شرکت کننده ها

en: Update Petition
fa_IR: به روز رسانی دادخواست

en: Update Recurring Contribution
fa_IR: به روز رسانی مشارکت مکرر

en: Update Recurring Contribution Billing Details
fa_IR: جزئیات صدور صورتحساب مشارکت مکرر بروزرسانی شد

en: Update Response
fa_IR: به روز رسانی پاسخ

en: Update Responses for All
fa_IR: پاسخ ها را برای همه به روز رسانی کنید

en: Update Smart Group
fa_IR: گروه هوشمند را بروزرسانی کنید

en: Update Smart Group Counts
fa_IR: به روز رسانی گروه های هوشمند

en: Update Success
fa_IR: موفقیت در بروزرسانی

en: Update Survey
fa_IR: به روز رسانی نظرسنجی

en: Update Template
fa_IR: بروز رسانی تمپلیت

en: Update existing Membership
fa_IR: بروزرسانی عضویت موجود

en: Update existing contributions
fa_IR: بروزرسانی مشارکت های موجود

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fa_IR: همنطور که لازم است مبالغ زمینه را برای هر مشارکت بروز رسانی کنید. روی بروز رسانی مشاکت ها در زیر کلیک کنید تا همه ی تغییراتتان ذخیره شود. برای تنظیم یک زمینه با مبلغ مشابه برای همه ی ردیف ها، ان مبلغ را برای اولین مشارکت وارد کنید و سپس روی ایکون کپی کلیک کنید ( کنار عنوان ستون).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fa_IR: زمینه ها را بروز رسانی کنید در هنگام نیاز.قسمت بروزرسانی شماره ها را بزنید و زیر ان تمام تغییرات را حفظ کنید.برای اینکه ان زمینه با همان ویژگی انتخاب شود ان ویژگی را وارد کنید برای اولین شماره و سپس روی کپی کلیک کنید

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fa_IR: همنطور که لازم است مبالغ زمینه را برای هر مشارکت بروز رسانی کنید. روی <strong>بروز رسانی مشاکت ها</strong> در زیر کلیک کنید تا همه ی تغییراتتان ذخیره شود. برای تنظیم یک زمینه با مبلغ مشابه برای همه ی ردیف ها، ان مبلغ را برای اولین مشارکت وارد کنید و سپس روی <strong>ایکون کپی</strong> کلیک کنید ( کنار عنوان ستون).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fa_IR: همنطور که لازم است مبالغ زمینه را برای هر عضویتی بروز رسانی کنید. روی <strong>بروز رسانی عضویت ها</strong> در زیر کلیک کنید تا همه ی تغییراتتان ذخیره شود. برای تنظیم یک زمینه با مبلغ مشابه برای همه ی ردیف ها، ان مبلغ را برای اولین مشارکت وارد کنید و سپس روی <strong>ایکون کپی</strong> کلیک کنید ( کنار عنوان ستون).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the
            <strong>Copy icon</strong>
            (next to the column title).
fa_IR: مقادیر فیلدها را برای هر شرکت کننده در حد لزوم بروز رسانی کنید.برای ایجاد فیلد در مقادیر یکسان برای همۀ ردیف ها،مقدار را برای اولین شرکت کننده وارد کنید و سپس روی آیکن "کپی" کلیک کنی(کنار عنوان عمودی).

en: Update grants
fa_IR: بروز اوری امتیازها

en: Update multiple activities
fa_IR: بروز رسانی فعالیت های گوناگون

en: Update multiple contacts
fa_IR: به روز رسانی چند مخاطب

en: Update multiple contacts requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
fa_IR: شماره ها را بروز رسانی کنید

en: Update multiple contributions
fa_IR: بروزرسانی چندین مشارکت

en: Update multiple memberships
fa_IR: بروزرسانی عضویت های گوناگون

en: Update multiple participants
fa_IR: بروز رسانی شرکت کنندگان گوناگون

en: Update on Duplicate
fa_IR: پس از نسخه سازی به روز شو

en: Update receipt dates for these contributions
fa_IR: تاریخ رسید های این مشارکت ها را بروز رسانی کن

en: Update repeating %1
fa_IR: تکرا بروز رسانی یک درصدی

en: Update thank-you dates for these contributions
fa_IR: بروز رسانی تاریخ سپاسگزاری های این مشارکت ها

en: Update the matching contact
fa_IR: مخاطبین مطابق هم را بروزرسانی کنید

en: Update this field mapping
fa_IR: طرح این فیلد را بروزرسانی کنید

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
fa_IR: به روز رسانی این صفحه با آمار فعلی تعداد مخاطبین در هر گروه هوشمند.

en: Update your personal contact information
fa_IR: اطلاعات مخاطبین شخصیتان را بروز اوری کنید

en: Updated
fa_IR: به روز رسانی شده/روزآمد شده

en: Updated Fee(s)
fa_IR: قیمت های بروز رسانی شده

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
fa_IR: بروز رسانی امتیاز(ها): 1%(همه انتخاب شده ها:2%)

en: Updated Mailing
fa_IR: ایمیل بروزرسانی شد

en: Updated contact
fa_IR: مخاطب به روزرسانی شده

en: Updated personal campaign page
fa_IR: صفحه کمپین شخصی را بروزرسانی کنید

en: Updates Saved
fa_IR: تغییرات ذخیره شدند

en: Updates made using this form will change the recurring contribution information stored in your CiviCRM database, but will NOT be sent to the payment processor. You must enter the same changes using the payment processor web site.
fa_IR: بروز رسانی ها با استفاده از این فرم تغییر خواهند کرد

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
fa_IR: بروزرسانی عضویت ها اخطار عضویت یاداور این برنامه ریزی هاست که یاداور های چند گانه را محافظت میکنند

en: Updates pending event participant statuses based on time
fa_IR: به روز رسانی در انتظار وضعیت وضعیت شرکت کننده بر اساس زمان

en: Updates pledge records and sends out reminders
fa_IR: به روز رسانی تعهد سوابق و می فرستادن یادآوری

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
fa_IR: بازیابی این بروزرسانی ها تاریخش در پیام و ادرسش شامل دریافتی درست بهداین ادرس پیام است

en: Updating
fa_IR: در حال بروزرسانی

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
fa_IR: بروز رسانی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان از v %1 تا %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
fa_IR: بروز رسانی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان به ورژن 1%

en: Upgrade DB to %1: SQL
fa_IR: بروزرسانی دیتابیس به 1% : زبان پرس و جو ساختاری

en: Upgrade Now
fa_IR: ارتقا دهید

en: Upgrade failed to redirect
fa_IR: عملیات ارتقا تغییر مسیر داده نشد.

en: Upload CSV File
fa_IR: آپلود فایل CSV

en: Upload Content
fa_IR: آپلود محتوا

en: Upload Data
fa_IR: بارگزاری داده‌ها

en: Upload Data File
fa_IR: پرونده داده را بارگذاری کنید

en: Upload Document
fa_IR: آپلود سند

en: Upload TEXT Message
fa_IR: آپلود پیام متنی

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
fa_IR: بارگذاری یک عکس یا نماد که می خواهید در هنگام مشاهده این مخاطب نمایش داده شود.

en: Upload from my computer
fa_IR: از رایانه من اپلود شود

en: Upload or Compose On-screen
fa_IR: بارگزاری یا نوشتن بر روی صفحه نمایش

en: Upload the document in .docx or .odt format.
fa_IR: سند/متن را در فرمت های  .docx  یا .odt آپلود کنید.

en: Urdu
fa_IR: اردو

en: Urgent
fa_IR: فوری

en: Url
fa_IR: لینک آدرس

en: Url Tracking
fa_IR: رد یابی ادرس

en: Url already exists in Database.
fa_IR: آدرس Url در حال حاضر در پایگاه داده وجود دارد.

en: Usage
fa_IR: مصرف

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
fa_IR: از 1درصد برای اختصارات استان و ایالت یا 2 درصد برای نام استان و ایالت استفاده کنید

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
fa_IR:  از٪ 1 استفاده کنید مگر اینکه eWAY توصیه دیگری کند.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
fa_IR: اگر  نمی خواهید همخوانی های  جزئی جایگزین شوند یا می خواهید یک عبارت کامل را جایگزین کنید (به عنوان مثال جایگزینی 'ایجاد نامه قابل چاپ (PDF)' با 'نوشتن نامه') از گزینه" همخوانی دقیق' استفاده کنید.

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
fa_IR: برای جستجوی مخاطبین خاص از «یافتن مخاطبین در این گروه» استفاده کنید.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
fa_IR: از آدرس 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do'  استفاده کنید مگر اینکه Elavon پیشنهاد دیگری دهد.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
fa_IR: از آدرس  'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' استفاده کنید مگر اینکه Elavon پیشنهاد دیگری دهد.

en: Use (create mode)
fa_IR: استفاده از حالت ایجاد سازی

en: Use - Create Mode
fa_IR: استفاده از حالت ایجاد سازی

en: Use - Edit Mode
fa_IR: استفاده از حالت ویرایش

en: Use - Listings Mode
fa_IR: استفاده از حالت لیست سازی

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
fa_IR: <a href='%1'>را استفاده کرده</a>را پیدا کنید یا<a href='%2'>جستجوی پیشرفته</a>برای ورود ضوابط جستجوشکل می گیرد

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
fa_IR: از ۸#۳۷  استفاده کنید.کارتهای معروف برای بازی های جزئی.مثال:داوطلب ۸#۳۷ ؛ به عنوان نوع فعالیت خود مطابق با هر نوع فعالیتی داوطلب است + هر کلمه ی دیگر.مثال:داوطلب برای خانه ی باز<strong>

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
fa_IR: از گزینه پیدا کردن گروه ها استفاده کنید تا تحقیق کنید با نام گروه نوعش و نوع نمایشش

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
fa_IR: استفاده از  جایگزینی کلمات برای تغییر همه تکرارهای یک کلمه یا عبارت در صفحه نمایش CiviCRM (به عنوان مثال جایگزینی تمام مواردمشارکت »با« اهدا ').

en: Use Address Elements
fa_IR: جزهای آدرس را استفاده کنید

en: Use Complete Address
fa_IR: آدرس کامل را  را استفاده کنید

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
fa_IR: از زمسنه استفاده کنید که اضافه کنید بر زمینه ی مربوط برای نوعی خاص

en: Use DedupeRule
fa_IR: از قانون Dedupe استفاده کن

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
fa_IR: برای دسته بندی رویدادهای خود از انواع رویداد  استفاده کنید. رویداد ها را می توان بر اساس نوع رویداد فیلتر کرد و  شرکت کنندگان  می توانند نوع رویداد به عنوان یک معیار در جستجو خود استفاده کنند.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
fa_IR: استفاده از گروهها برای سازماندهی اطلاعات مخاطبین (به عنوان مثال این مخاطبین بخشی از کمیته راهبری 'ما هستند).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
fa_IR: از گروه هایی برای نظم دادن به شماره ها استفاده کنید به عنوان مثال این شماره ها قسمتی از کمیته ای هستند میتوانید همچنین گروه هایی هوشمند ایجاد کنید بر پایه ی شخصیت ان شماره ها به عنوان مثال این گروه شامل تمام افراد در محدوده دیتا ما که در مکان خاص زندگی میکنند میشود

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
fa_IR: از گروهها استفاده کنید تا شماره ها را سازماندهی کنید مثال این شماره فسمتی از جامعه هستند همچنین میتواینید گروههای هوشمند ایجاد کنید روی برا اساس شماره ها مثال این گروه شامل تمام افراد در دیتا ما که در ان زندگی میکنیم میشود

en: Use Location
fa_IR: از فضا استفاده کنید

en: Use Rule
fa_IR: این نشان راه را بکاربگیرید

en: Use SSL?
fa_IR: از SSL استفاده شود؟

en: Use Saved Field Mapping
fa_IR: استفاده از مسیردهی فیلد ذخیره شده

en: Use Street Address
fa_IR: آدرس خیابان را استفاده کنید

en: Use Template
fa_IR: استفاده از تمپلیت

en: Use Thermometer?
fa_IR: از دماسنج استفاده شود؟

en: Use a confirmation page?
fa_IR: استفاده از یک صفحه ی تایید؟

en: Use a confirmation screen?
fa_IR: استفاده از صفحه نمایش تأیید؟

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
fa_IR: از نشانی استفاده کنید در زمینه ی انتخابی تان که در هنگام ارسال پیام برای تعدادی مخاطب و در صورت خواست استفاده از نام و یا ویژگی های دیگر از مخاطبین ان ها به صورت خودکار در قسمت انتخابی شما شامل شود.

en: Use another contact's address
fa_IR: آدرس دیگری از مخاطب را بکار گیرید

en: Use default image
fa_IR: استفاده از تصویر پیش فرض

en: Use default site language
fa_IR: اززبان پیش فرض سایت استفاده کنید

en: Use existing location
fa_IR: از فضای موجود استفاده کنید

en: Use existing result set
fa_IR: از مجموعه نتایج موجود استفاده کنید

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
fa_IR:  اگر نیاز به کنترل ظاهر / یا ویرایش مجوزهای گروه های مخاطبین خاص، پروفیل های خاص و یا فیلدهای داده های سفارشی خاص دارید، از مراحل زیر  استفاده کنید.

en: Use for Bulk Mail
fa_IR: برای بالک ایمیل استفاده کن

en: Use language in use at the time
fa_IR: زمانی که در حال حاضر استفاده می شود در نظر گرفته شود.

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
fa_IR: هنگام ارسال مجدد سوابق برای استفاده از یکی از گزینه های تماس ادغام، با ارسال یک قطعه پست الکترونیکی به هر آدرس، اندازه ایمیل خود را کاهش دهید.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
fa_IR: از توکن 1 درصد برای نوشتن اختصاری ایالت/استان و از توکن 2 درصد برای نوشتن نام کامل آنها استفاده کنید.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
fa_IR: برای اضافه کرد قانون جدید از روش"افزودن قانون انجمن" استفاده کنید

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
fa_IR: از فرم "افزودن قانون انجمن" برای اضافه کردن استفاده کنید

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
fa_IR: کادرهای «وضعیت گروه ...» را برای مشاهده مخاطبین با وضعیت «در حال انتظار» و / یا مخاطبین که از این گروه حذف شده اند استفاده کنید.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
fa_IR: برای مرور و پیکربندی سایت جدید از <a %1>فهرست پیکربندی</a> استفاده کنید

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
fa_IR: از ابزار 1Multi Import Custom Data Import استفاده کنید تا داده ها را به فیلدهای سفارشی چندگانه وارد کنید (سوابق تماس باید قبلا وجود داشته باشد).

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
fa_IR: از فرم زیر برای پیکر بندی عنوان ویدجت ( با لوگوی اختیاری)،  متن کلید مشارکت، یک توضیح کوتاه از کمپین جمع اوری پول، و یک لینک برای صفحه اصلی سازمانتان ( برای افرای که اطلاعات بیشتری می خواهند) استفاده کنید.شما همچنین می توانید با گسترش دادن قسمت 'ویرایش رنگ های ویدجت' در فرم، رنگ پیش فرض را تغییر دهید.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
fa_IR: از گزینه های تبریک / آدرس برای تعیین چگونگی خواندن و نمایش نام مخاطب برای روش های مختلف ارتباط استفاده کنید. هنگام ارسال یک ایمیل یا صادرات یک لیست از سوابق به یک فایل CSV برای ادغام نامه، زمینه های تبریک و مخاطب، تنظیمات شما را نشان می دهد.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
fa_IR: با استفاده از لینک های زیرتنظیمات جهانی  CiviCRM را در این سایت  پیکربندی کرده و یا تغییر دهید. برای جزئیات بیشتر در مورد تنظیمات و گزینه های موجود  به٪ 1 مراجعه کنید.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
fa_IR: از جدول زیر برای وارد کردن برچسب های توصیفی و همچنین هزینۀ رویدادها تا 10 بازۀ قیمت برای برای هر مجموعه، استفاده کنید.کلیک بر روی دکمۀ "ذخیره" را هنگام اتمام کار فراموش نکنید.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
fa_IR: از جدول زیر برای وارد کردن برچسب های توصیفی و هزینۀ رویدادها تا ده بازۀ قیمت استفاده کنید.اینها بعنوان لیستی از پزینه های دکمه رادیویی ایجاد می شوند.هم برچسب و هم میزان دلار نمایش داده خواهد شد.شما همچنین می توانید یک یا چند مجموعه از قیمت های تخفیف خورده را با بررسی "تخفیف از طریق ثبت نام" پیکربندی کنید.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
fa_IR:  برای وارد کردن تا ده تا مقدار مشارکت ثابت از جدول زیر استفاده کنید. این به صورت یک لیست از گزینه های دکمه بیسیم نشان داده می شود. هم برچسب و هم مقدار دلار نشان داده خواهد شد.

en: Use these steps to insert clickable action links:
fa_IR: از این مراحل برای وارد کردن لینک های قابل  کلیک  استفاده کنید:

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
fa_IR: برای پیدا کردن مخاطبین از این فرم جستجو استفاده کنید. علامت گذاری مخاطبین را که می خواهید به این گروه اضافه کنید. سپس روی «افزودن مخاطبین به٪ 1» کلیک کنید.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
fa_IR: از این فهرست بازبینی جهت بررسی و تکمیل اقدامات پیکر بندی سایت تان استفاده کنید. پس از ذخیره هر یک از تنظیمات مجددا به این فهرست بازبینی هدایت می شوید. تنظیماتی که هنوز بررسی نکردید <span class="status-overdue">با رنگ قرمز نشان داده خواهند شد</span>. بعد از اینکه از یک صفحه بازدید کردید، لینک ها <span class="status-pending">با رنگ سبز نشان داده خواهند شد</span> (اگر چه هنوز نیاز به بازبینی صفحه برای تکمیل یا بروز رسانی تنظیمات داشته باشید). می توانید مجددا هر زمان که بخواهید از منوی <a href="%1">Administer CiviCRM</a> به این صفحه دسترسی داشته باشید.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
fa_IR: از این زمینه استفاده کنید اگر نیاز به اشغال کردن راه بازگشت ،عنصر هِدِر پست با مقدار ثابت به عنوان مثال myuser@example.org ، دارید.ادرس پست الکترونیکی را کامل وارد کنید که متعلق به SMPT معتبری باشد و در حسابی در دامنه ی شما باشد.این ادرس توسط مشتریان ایمیل معمولی دیده نخواهد شد.با ارائه دهنده SMPT خود مشورت کنید که ادرس را در این جا وارد کنید به طوری که سرور SMPT دریافت نامه های خروجی اگر این زمینه خالی بماند ادرس ایمیل به عنوان مسیر برگشتی استفاده میشود .

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
fa_IR: از این بخش برای آراستن انواع عضویت ها جایی که عضویت ها به طور خودکار به مخاطبین مربوطه واگذار شده است.مثال ها:

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
fa_IR: از این قسمت/فضا برای نمایش/نشان دادن سازمانی که مالک و دارنده ی این حساب است، استفاده نمایید.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
fa_IR: این فیلد را برای برای محدود کردن و پایان تکرار %1بکار برید

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
fa_IR: از این فیلد برای تنظیم icon خود برای این نوع مخاطب استفاده کنید. تصاویر icon باید برای تطبیق بهتر 16 × 16  پیکسل باشند. URL مربوطه یا کامل در مکان فایل تصویر وارد کنید. از یک مکان خارج از دایرکتوری برنامه CiviCRM استفاده کنید تا احتمال از بین رفتن فایل های تصویری تان را به علت بروز رسانی، کاهش دهید. (برای سایت های Drupal, ممکن است بخواهید از دایرکتوری 1% استفاده کنید. برای سایت های Joomla، استفاده از دایرکتوری 2% را در نظر بگیرید.)

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
fa_IR: از این فیلد برای ذخیره توضیح چگونگی / چرایی این مخاطب به پایگاه داده اضافه شد. این فیلد معمولا هنگامی که یک مخاطب از یک فرم عمومی ایجاد می شود، به صورت خودکار پر شده است.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
fa_IR: برای ذخیره یک شناسه منحصر به فرد از این فیلد استفاده کنید. این به طور کلی برای برقراری ارتباط با سوابق در یک برنامه مرتبط یا قدیمی استفاده می شود. هنگام انتقال داده ها از یک سیستم دیگر، شناسه تماس منحصر به فرد را از سیستم قدیمی به این فیلد وارد کنید. پس از آن می توانید آن را برای مطابقت با واردات و سایر اطلاعات انجام شده به سوابق تماس مربوطه استفاده کنید.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
fa_IR: از این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو به روابط استفاده کنید که در آن مخاطبین مرتبط بخشی از یک گروه یا گروه خاص هستند. به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید همه افرادی که کارمند هستند ("نوع کارمند" نوع رابطه) سازمان هایی که در گروه حمایت کننده شرکت شما هستند پیدا کنید.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
fa_IR: از این فرم برای ایجاد یک نظزسنجی جدید استفاده کنید. شما می توانید یک نوع فعالیت جدید ویژه برای این نظرسنجی ایجاد کنیدو یا از میان انواع فعالیت های موجود برای این نظرسنجی یکی را انتخاب کنید.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
fa_IR: از این فرم برای دسترسی به اجزای CiviCRM و سایر مجوز CiviCRM برای نقش وردپرس استفاده کنید.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
fa_IR: از این گزینه برای حذف یا ویرایش پیام استفاده کنید.

en: Use this form to change the amount or number of installments for this recurring contribution. Changes will be automatically sent to the payment processor. You can not change the contribution frequency.
fa_IR: از این فرم برای تغییر استفاده کنید

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
fa_IR: از این فرم برای پیکربندی مکان و اطلاعاتی در مورد مخاطب اختیاری برای این رویداد استفاده کنید.این اطلاعات در صفحۀ اطلاعات رویداد نمایش داده خواهد شد.همچنین در صفحه های ثبت آنلاین و ایمیل های تأیید،اگر این ویژگی ها فعال شده باشند،درج می شود.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
fa_IR: از این فرم برای پیکربندی پیام سپاسگزاری و گزینه های صدور رسید استفاده کنید.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
fa_IR: از این فرم برای ویرایش عنوان صفحه، نوع مالی ( بخشش، مشارکت کمپین و غیره)، مبلغ مورد هدف، معرفی نامه، و وضعیت ( فعال/غیرفعال) برای این صفحه مشارکت انلاین استفاده کنید.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
fa_IR: از این فرم برای ویرایش عنوان و سطح گروه برای یک مجموعه از زمینه های قیمت استفاده کنید

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
fa_IR: از این فرم برای فعال سازی و پیکربندی ثبتنام عضویت وتازه سازی در این صفحه انلاین مشارکت استفاده کنید. اگر از این صفحه برای ثبتنام عضویت استفاده نمی کنید<محکم>، جعبه فعال شده را <محکم>بدون تیک کنید.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
fa_IR: از این فرم برای فعال سازی و پیکربندی ثبتنام عضویت وتازه سازی در این صفحه انلاین مشارکت استفاده کنید. اگر از این صفحه برای ثبتنام عضویت استفاده نمی کنید، جعبه فعال شده را بدون تیک کنید.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
fa_IR: از این فرم برای یافتن مساعده (ها)از طریق نام مخاطب،وضعیت کمک های مالی،نوع مساعده،جمع مقادیروغیره استفاده کنید

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
fa_IR: از این فرم برای انتخاب مبلغ مازادی که روی این صفحه مشارکت انلاین پیشنهاد شده، استفاده کنید.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
fa_IR: از این فرم برای تعیین عنوان، نوع رکورد فیلدها برای استفاده و کمک در سطح تنظیم استفاده کنید. بعد از آن شما قادر خواهید بود هر تعداد از فیلدها را به مجموعه اضافه کنید.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fa_IR: از این فرم برای ارائه ی یک شرح عضویت به جای 1% استفاده کنید. <strong> یک معامله 2% ارائه خواهد شد </strong> با استفاده از پردازشگر پرداخت انتخاب شده.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fa_IR: از این فرم برای خرید ثبت رویداد بابت 1% استفاده کنید.رویداد 2% با استفاده از پردازشگر پرداخت منتخب،خریداری خواهد شد.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
fa_IR: از این فرم برای بروزرسانی  نام و ادرس صدور صورتحساب و کارت اعتباری استفاده شده در این مشارکت مکرر استفاده کنید.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
fa_IR: از این صفحه جهت پیکر بندی فرمت های پیش فرض برای نمایش فرمان و فیلد های ورودی فرمان استفاده کنید. تنظیمات از مشخص گرهای POSIX استاندارد بهره میبرند. تاسیسات جدید با فرمت های استاندارد ایالات متحده از پیش تنظیم شده اند. می توانید این تنظیمات پیش فرض را باطل کنید و دامنه ی فرمان های مجاز برای انواع ویژه ی فیلد را از طریق مسیر زیر تعیین کنید. 
    <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
fa_IR: از این صفحه جهت پیکر بندی فرمت ها برای نمایش فرمان و فیلدهای ورودی فرمان استفاده کنید. پیش فرض ها برای فرمت های استاندارد ایالات متحده در اختیار هستند. تنظیمات از مشخص گرهای استاندارد POSIX بهره می برند. مشخص گرهای موجود و مقادیر ایجاد شده بر اساس سیستم عامل و محل شما متغیر خواهد بود.

en: Use this screen to define or update the Case Roles, Activity Types, and Timelines for a case type.
fa_IR: از این صفحه برای تعریف یا بروزرسانی نقش پرونده، نوع فعالیت،و نوار زمان پرونده استفاده کنید.

en: Use this search
fa_IR: از این جستجو استفاده کنید

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
fa_IR: از این قسمت برای وارد کردن و بروز رسانی همه ی مبالغ مازادی که می خواهید روی همه ی صفحات مشارکت انلانتان پیشنهاد شود، استفاده کنید. سپس می توانید یک مبلغ مازاد یا بیشتر را از طریق<a href='%1'> پیکربندی صفحات مشارکت انلاین</a> <strong>&raquo; پیکربندی &raquo; مبالغ مازاد</strong> به یک صفحه ی مشارکت خاص، تخصیص دهید .

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
fa_IR: از این قسمت استفاده کنید تا نشان دهید که مشارکت وارده از طریق یکی از اعضای صفحه ی کمپین شخصی (PCP) بوده است، یا باید به حساب فاکتور پستی ان PCP زده شود.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
fa_IR: از ان برای نشان دادن اینکه یک مخاطب با اهدا کننده ی واقعی در ارتباط است و/یا به صورت غیر مستقیم مسئولیتی برای مشارکت به عهده دارد. برای مثال،اگر عضوی از یک خانواده یک مشارکت بزرگ را ایجاد کند - اغلب می توان از ان استفاده کرد و برای عضو(اعضای) دیگر خانواده یک مشارکت غیرمستقیم را ثبت کرد. شما می توانید در حالیکه یک مشارکت را در این نوار اضافه یا ویرایش می کنید، می توانید یک مشارکت غیرمستقیم را ثبت کنید.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fa_IR: از نشانهدها هنگامی استفاده کنید که پیامی را نثل پی دی اف میخواهید بفرستید برای تعدادی مشارک و میخواهید نام یا دیگر ویژگی ها را وارد کنید و این بطور خودکار در پیام شمادایجاد میشود

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fa_IR: از نشانه ها زمانی استفاده کنید که پیامی را برای تعدادی مشترک دارید میفرستید و میخواهید که نام یا ویژگی های دیگر را وارد کنید و این پیام بطور خودکار وارد میشود

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fa_IR: از نشان در هنگام ارسال پیام به تعدادی مخاطب  استفاده کنید و در صورت تمایل نام و یا ویژگی های دیگر را در شماره ی ان ها ایجاد کنید و این بصورت خودکار در پیام شما قرار میگیرد

en: Used For
fa_IR: بکاررفته برای

en: Used For?
fa_IR: استفاده شده برای؟

en: Used for
fa_IR: بکاررفته برای

en: Used in search forms and for relationships.
fa_IR: بکار رفته در فرم های جستجو و رابطه

en: User Added
fa_IR: کاربر اضافه شد

en: User Dashboard
fa_IR: داشبورد کاربر

en: User Dashboard Options
fa_IR: گزینه های داشبورد کاربر

en: User ID
fa_IR: شناسه کاربر

en: User Link
fa_IR: لینک کاربر

en: User Name
fa_IR: نام کاربر

en: User Name Label
fa_IR: برچسب نام کاربری

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fa_IR: نام کاربری در بخش تنظیمات CiviCRM؛ تنظیمات سیستم، پردازنده های پرداخت تنظیم نشده است.

en: User Preference
fa_IR: کاربر ارجح

en: User Record
fa_IR: رکورد کاربر

en: User account is no longer active
fa_IR: حساب کاربری دیگر فعال نیست

en: User and User Admin Only
fa_IR: کاربر و فقط ادمین

en: User inbox is full
fa_IR: صندوق کاربر پر است

en: User-defined Profile
fa_IR: مشخصات تعریف شده توسط کاربر

en: User-defined Profiles
fa_IR: مشخصات تعریف شده توسط کاربر

en: User-driven Messages
fa_IR: پیام های کاربر محور

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Username is not set for this payment processor
fa_IR: نام کاربری برای انجام این تراکنش تنظیم نشده است

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
fa_IR: نام کاربری برای استفاده هنگام نظر سنجی( آی ام ای پی  و پی او پی3)

en: Users and Permissions
fa_IR: کاربران و مجوزها

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
fa_IR: کاربران دیگر قادر به انتخاب این مقدار در هنگام اضافه یا ویرایش کردن وضعیت مشترکین نخواهند بود.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
fa_IR: کاربران دیگر قادر به انتخاب این مقدار در هنگام اضافه و یا ویرایش کردن مکان مخاطبین  نخواهد بود.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
fa_IR: کاربران دیگر قادر به انتخاب این مقدار در هنگام اضافه کردن و یا  ویرایش روابط بین مخاطبین نخواهد بود.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
fa_IR: کاربران دیگر قادر به انتخاب این مقدار در هنگام اضافه کردن یا ویرایش صفحات تراکنش/معامله نخواهند بود.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
fa_IR: کاربران دارای مجوز "گزارشهای رزرو شده مدیر" می­توانند یک نمونه گزارش را به عنوان رزرو شده علامت بزنند، که مانع از آن می­شود که کاربران به معیارهای گزارش و تنظیمات گزارش دسترسی یافته یا آنها را دستکاری کنند. این به طور خاص برای نمونه­های گزارشی مفید است که معیارهایشان بر داده­های قابل دسترسی بر روی صفحه­های عدم گزارش تاثیر می­گذارد. به عنوان مثال، ستونهای نمایش پیکربندی شده برای خلاصه لاگینگ تماس Contact Logging Summaryبر ستونهای نشان داده شده تحت هر برگه تغییر لاگ Change Logتماس تاثیر می­گذارند.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
fa_IR: كاربران با اجازه مناسب ميتوانند اين گزارش را به دشبورد خود اضافه كنند

en: Uses date range passed in by form field. Can pass in a posix date part parameter. Start and end offsets defined here are ignored.
fa_IR: از محدوده زمانی استفاده شده توسط فیلد فرم استفاده می شود. می توانید یک پارامتر بخشی از زمان ارسال را ارسال کنید. شروع و پایان تعرفه های تعریف شده در اینجا نادیده گرفته می شوند.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
fa_IR: معمولا 3-4 رقم آخر در ناحیه امضا در پشت کارت.

en: Uzbek
fa_IR: ازبک

en: VH
fa_IR: واحد VH مخفف "VMAX" برابر یک صدم ارتفاع مرورگر است

en: Valid Rows
fa_IR: سطرهای موجود

en: Validate & Process the Batch
fa_IR: تایید اعتبار و پردازش دسته

en: Validate Email Address from Mailings.
fa_IR: اعتبارسنجی آدرس ایمیل از نامه های پستی.

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Value Label
fa_IR: مقدار برچسب

en: Value Saved
fa_IR: مقدار ذخیره شد

en: Value field Data Type mismatch
fa_IR: مقدار/ارزش گذاری عدم تطابق فیلد های نوع داده

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
fa_IR: مقداری فیلترهای «این سال» و «سالهای دیگر» نمیتواند یکی باشد

en: Value must be an integer.
fa_IR: مقدار باید یک عدد صحیح باشد.

en: Value should be a positive number
fa_IR: مقدار باید عددی مثبت باشد

en: Venda
fa_IR: وندا

en: Verify SSL Certificates
fa_IR: بررسی گواهینامه های SSL

en: Verify SSL Certs
fa_IR: بررسی مخفف های SSL

en: Verify email address to opt out:
fa_IR: ادرس ایمیل خود را جهت خروج تغییر دهید

en: Verify email address to unsubscribe:
fa_IR: ادرس ایمیل خود را جهت لغو اشتراک تغییر دهید

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
fa_IR: محتوا و فرمت مشترکین ایمیل تغییر کند.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
fa_IR: تأیید  گواهی اس اس ال به تأیید ارتباط مستقیم و ایمن  CiviCRM با پردازنده های پرداخت کمک می کند.

en: Version
fa_IR: نسخه

en: Version %1
fa_IR: نسخه %1

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
fa_IR: اطلاعات نسخه یافت شده در پایگاه داده گم شده است. شما باید نسخه صحیح مربوط به وضعیت فعلی پایگاه داده خود را تعیین کنید.

en: Version information missing in civicrm codebase.
fa_IR: اطلاعات نسخه در پایگاه کدهای سامانه مدیریت ارتباط با مشتری وجود ندارد

en: Version information missing in civicrm database.
fa_IR: اطلاعات نسخه در پایگاه داده سامانه مدیریت ارتباط با مشتری وجود ندارد

en: Vertical Spacing
fa_IR: فاصله گذاری عمودی

en: Via Email
fa_IR: از طریق ایمیل

en: Via Web
fa_IR: از طریق وب

en: Vietnamese
fa_IR: ویتنامی

en: View
fa_IR: نمایش

en: View %1
fa_IR: نمایش 1%

en: View %1 Record
fa_IR: ثبات %1  را نشان بده

en: View / Edit Multiple Choice Options
fa_IR: دیدن/ویرایش گزینه های انتخاب دسته جمعی

en: View / download files including images and photos
fa_IR: نمایش/ دانلود پرونده ها شامل تصاویر و عکس ها

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
fa_IR: مشاهده بخش "هر مخاطبی" در پایگاه داده  CiviCRM، خروج اطلاعات مخاطب و یا اجرای فعالیت هایی مانند ارسال ایمیل، تماس تلفنی، و غیره.

en: View Activity
fa_IR: مشاهده فعالیت

en: View Activity History URL
fa_IR: URL مخفف عبارت Uniform Resource Locator است كه نشانى عمومى تمامى صفحات و منابع دیگر بر روى وب جهانى است. این عبارت در اصل IP، عبارت انتخابى و دامنه سایت را مشخص مى كند. 
    تاریخچه فعالیت یو ار ال را نشان بده

en: View Activity Record
fa_IR: نشان دادن گزارش فعالیت

en: View All Reports
fa_IR: نشان دادن تمام گزارشات

en: View Case
fa_IR: نمایش رویداد

en: View Change Log
fa_IR: تغییر صورت عملیات را ببین

en: View Comment
fa_IR: شرح را نمایش دهید

en: View Contact
fa_IR: نمایش تماس

en: View Contact Dashboard
fa_IR: نمایش داشبورد تماس

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
fa_IR: داشبورد مخاطب را نشان دهید(برای خود آنها و مخاطبین قابل روئت)

en: View Contact Details
fa_IR: جزئیات تماس را نشان دهید

en: View Contact Record
fa_IR: نمایش سابقه تماس

en: View Contact Summary for this Contact
fa_IR: نشان دادن  خلاصه  اطلاعات تماس برای این مخاطب

en: View Contact Summary for this Contact.
fa_IR: نشان دادن جزییات تماس برای این مخاطب

en: View Contact URL
fa_IR: مخاطب یو آر ال را ببینید

en: View Contact details for this contact.
fa_IR: نشان دادن جزئیات تماس برای این مخاطب

en: View Contribution
fa_IR: مشاهده مشارکت

en: View Contribution Details
fa_IR: نمايش جزييات مشاركت

en: View Contribution Details for this Contact.
fa_IR: مشاهده جزئیات سهمیه برای این مخاطب

en: View Contribution URL
fa_IR: نشان دادن URL مشارکت

en: View Contribution details for this contact
fa_IR: نشان دادن جزییات مشارکت برای این مخاطب

en: View Contribution from
fa_IR: نشان داده مشارکت از

en: View Default
fa_IR: مشاهده حالت پیش فرض

en: View Details of Case.
fa_IR: نشان دادن جزييات اين مورد

en: View Details of this Contribution.
fa_IR: نشان دادن جزییات این سهمیه

en: View Event Income Details for this Event
fa_IR: مشاهده جزئیات درآمد برای این رویداد

en: View Event Income For this Event
fa_IR: نمايش درآمد براى اين رويداد

en: View Event Income details for this Event.
fa_IR: نشان دادن جزييات نتيجه رويداد براى اين  رويداد

en: View Event Participants For this Event
fa_IR: مشاهده شرکت کنندگان در این رویداد

en: View Event Registration for
fa_IR: ثبت رویداد را مشاهده کنید

en: View Grant
fa_IR: بازدید امتیازها

en: View Job Log
fa_IR: نمایش ثبت وقایع/ورودی های برنامه

en: View Log (all jobs)
fa_IR: نمایش ورود (تمام برنامه ها)

en: View Mailing
fa_IR: مشاهده پستی

en: View Mailing Report
fa_IR: نمایش ایمیل گزارش

en: View Mailing details for this mailing
fa_IR: نشان دادن جزییات برسال برای این پست

en: View Membership
fa_IR: مشاهده عضویت

en: View Membership Detail for this Contact.
fa_IR: نمایش جزئیات عضویت برای این مخاطب

en: View Membership URL
fa_IR: مشاهده آدرس عضویت

en: View Membership for
fa_IR: مشاهده عضویت برای

en: View Multiple Choice Option
fa_IR:  مشاهده بخش چند گزینه ای

en: View Note
fa_IR: یادداشت را نمایش دهید

en: View Only
fa_IR: فقط دیدن

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
fa_IR: گزینه "فقط نمایش داده شود" را نمی توان انتخاب کرد اگر این فیلد در فرم ثبت نام قرار گیرد.

en: View Only?
fa_IR: فقط قابل مشاهده باشد؟

en: View Option
fa_IR: گزینه را نشان بده

en: View Page
fa_IR: بازدید صفحه

en: View Participant
fa_IR: نمایش شرکت کننده

en: View Participant Record
fa_IR: نمايش ركورد شركت كننده

en: View Participant Record for this Contact.
fa_IR: نمایش رکورد شرکت کننده ی این تماس

en: View Participant URL
fa_IR: نمایش نشانی وب شرکت کننده

en: View Participation
fa_IR: نمایش شرکت کننده

en: View Payment
fa_IR: مشاهده پرداخت

en: View Pledge
fa_IR: مشاهده وثيقه

en: View Pledge Details for this contact
fa_IR: نمایش جزئیات بیعانه برای این مخاطب

en: View Pledge by
fa_IR: مشاهده ي وثيقه با

en: View Price Option
fa_IR: تنظیمات مشاهده قیمت

en: View Price Options
fa_IR: نمایش گزینه های قیمت

en: View Primary
fa_IR: مشاهده اصلی

en: View Primary member record
fa_IR: نمایش ثبت عضویت اصلی

en: View Profile Details
fa_IR: مشاهده اطلاعات پروفایل

en: View Recurring Payment
fa_IR: نمایش پرداخت مکرر

en: View Relationship
fa_IR: مشاهده ارتباط

en: View Relationship Type
fa_IR: نمایش نوع رابطه

en: View Relationship for
fa_IR: ارتباط را برای ..... نشان دهید

en: View Relationship for %1
fa_IR: رابطه%1 را ببینید

en: View Results
fa_IR: نمايش نتايج

en: View Revisions
fa_IR: مشخصات تجدید نظر

en: View Selected Contacts
fa_IR: ملاحظه مخاطب های انتخاب شده

en: View Survey Report
fa_IR: نمایش گزارش نظرسنجی

en: View System Default Message Template
fa_IR: مشاهده تمپلت/قالب پیش فرض سیستم برای پیام

en: View Website Profile
fa_IR: مشاهده پروفایل وبسایت

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
fa_IR: مشاهده دسته های حسابداری ایجاد شده توسط کاربر(با دسترسی به CiviContribute)

en: View activity
fa_IR: مشاهده فعالیت

en: View activity details
fa_IR: جزئیات فعالیت را ببینید

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
fa_IR: مشاهده کلیه دسته های حسابداری (با دسترسی به CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
fa_IR: نمایش تمام فعالیتها(برای مخاطبین قابل روئت)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
fa_IR: نمایش همه فیلد های سفارشی بدون توجه به لیست کنترل محدودیت

en: View all events for this contact
fa_IR: نمایش تمام رویدادها برای این مخاطب

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
fa_IR: نمایش تمام عضویت های موجود و / یا باطل شده برای این مخاطب

en: View all grants
fa_IR: بازدید از همه کمک های مالی

en: View all memberships for this contact
fa_IR: نمایش تمام عضویت ها برای این مخاطب

en: View all results for activities
fa_IR: تمام نتایج فعالیتها را ببینید

en: View all results for cases
fa_IR: تمام نتایج پرونده ها را ببینید

en: View all results for contacts
fa_IR: تمام نتایج مخاطب ها را ببینید

en: View all results for contributions
fa_IR: تمام نتایج مشارکت ها را ببینید

en: View all results for files
fa_IR: نمایش نتایج تمام پرونده ها

en: View all results for memberships
fa_IR: مشاهده تمام نتایج پرونده ها برای اعضا

en: View all results for participants
fa_IR: مشاهده تمام نتایج  فعالیت ها برای شرکت کنندگان

en: View and Edit Custom Fields
fa_IR: مشاهده و ویرایش فیلد های سفارشی

en: View and Edit Fields
fa_IR: مشاهده و ویرایش فیلد ها

en: View and Edit Options
fa_IR: مشاهده و ویرایش گزینه ها

en: View and Edit Price Fields
fa_IR: مشاهده و ویرایش فیلدهای قیمت

en: View and edit all cases (for visible contacts)
fa_IR: مشاهده و ویرایش تمامی قالب ها (برای مخاطبین قابل مشاده)

en: View and edit only those cases managed by this user
fa_IR: نمایش و ویرایش قالبهایی که توسط کاربر فعلی مدیریت شده

en: View as pdf
fa_IR: نمایش به عنوان pdf

en: View campaign page
fa_IR: نشان دادن صفحه ی کمپین

en: View complete event information.
fa_IR: نمایش کامل اطلاعات رویداد

en: View complete message
fa_IR: پیام کامل را نشان دهید

en: View contact
fa_IR: مخاطب را نمایش بده

en: View contact record
fa_IR: نمایش سابقه/پیشینه مخاطب

en: View contact summary for this househould
fa_IR: مشاهده خلاصه تماس برای این خانواده

en: View contact summary for this organization.
fa_IR: مشاهده خلاصه تماس برای این سازمان

en: View contribution details for this individual
fa_IR: مشاهده خلاصه تماس برای این فرد

en: View contributions for this Country.
fa_IR: نشان دادن مشارکت ها برای این کشور

en: View current revision
fa_IR: نمایش بازبینی کنونی

en: View details and manage alerts
fa_IR: جزئیات را نمایش بده و هشدار را مدیریت کن

en: View details for this update
fa_IR: نشان دادن جزییات برای این بروزرسانی

en: View displays CiviCRM Activities
fa_IR: نمایش فعالیت های سامانه CiviCRM

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
fa_IR: مشاهده تماس های سامانه CiviCRM از مردم و سازمانه و غیره

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
fa_IR: مشاهده مشارکت سانانه CiviCRM در ارتباط با مخاطب

en: View displays CiviCRM Events
fa_IR: نمایش رویداد سامانه CiviCRM

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
fa_IR: مشاهده نتایج پست سامانه CiviCRM

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
fa_IR: مشاهده  اعضا سامانه CiviCRM همراه با ارتباط با مخاطبین

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
fa_IR: دیدن شرکت کنندگان سامانه CiciCRM در ارتباط با فیلتر رویداد

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
fa_IR: مشاده روابط سامانه CiviCRM همراه با ارتباط با مخاطبین

en: View event info page
fa_IR: نمایش صفحۀ اطلاعات رویداد

en: View issues and report bugs.
fa_IR: مشاهده موارد و گزارشات خطا

en: View memberships
fa_IR: مشاهده اعضا

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
fa_IR: نمایش یادداشت ها (برای مخاطبین آشکار) حتی اگر دارای تیک فقط مدیر باشند

en: View online event information pages
fa_IR: نمایش صفحه های اطلاعات رویداد آنلاین

en: View or Edit Fields for this Profile
fa_IR: مشاهده و ویرایش فیلد های این پروفایل

en: View or Edit Financial Accounts
fa_IR: حساب های مالی را مورد توجّه یا ویرایش و اصلاح، قرار دهید

en: View page
fa_IR: بازدید صفحه

en: View pledges
fa_IR: مشاهده ي ضمانت

en: View primary member contact summary
fa_IR: نمایش خلاصه تماس عضویت اصلی

en: View related contribution
fa_IR: نمایش مشارکت های مرتبط

en: View repeatDetails for this state.
fa_IR: نشان دادن جزییات تکرار برای این ایالت

en: View reports
fa_IR: نمايش گزارشات

en: View results
fa_IR: نمايش نتايج

en: View results of debug and backtrace
fa_IR: نمایش نتایج اشکال زدایی و ردگیری

en: View sql used in CiviReports
fa_IR: نمایش زبان پرس و جوی ساختاری استفاده شده در گزارشاتcivi

en: View the Dedupe Exceptions
fa_IR: مشاهده موارد استثناء Dedupe

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
fa_IR: صفحۀ اطلاعات رویداد را همانطور که برای بازدیدکنندگان سایت نشان داده می شود،نمایش دهید.

en: View the system default for this workflow message template
fa_IR: مشاهده حالت پیش فرض سیستم برای این  قالب پیام

en: View this Participant
fa_IR: نمایش این شرکت کننده

en: View this contribution.
fa_IR: نشان دادن این سهمیه

en: View this revision of the activity record.
fa_IR: نمایش بازبینی ركورد فعالیت

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
fa_IR: مشاهده، ویرایش و حذف هر گونه مخاطب در پایگاه داده CiviCRM؛ ایجاد و ویرایش روابط، برچسب ها و اطلاعات دیگر در مورد مخاطب

en: View/Add Transactions to Batch
fa_IR: مشاهده / افزودن تراکنش ها به دسته

en: View/Edit Drupal User Account
fa_IR: مشاهده/ ویرایش حساب کاربری دروپال

en: Viewed contact
fa_IR: تماس دیده شده

en: Viewing Contacts
fa_IR: مشاهده اطلاعات تماس/مخاطبین

en: Viewing Smart Groups
fa_IR: مشاهده گروه های هوشمند

en: Viewing and Editing Contacts
fa_IR: نمایش و ویرایش اطلاعات تمخاطبین

en: Views For Display Contacts
fa_IR: گزینه های نمایش مخاطب

en: Views integration settings
fa_IR: نمایش تنظیمات ادغام/تلفیق

en: Visibility
fa_IR: قابل روئت

en: Visible
fa_IR: نمایان

en: Voicemail
fa_IR: صندوق پیام صوتی

en: Volapük
fa_IR: ولاپوک

en: Volunteer
fa_IR: داوطلب

en: Volunteer for
fa_IR: داوطلب برای

en: Volunteer is
fa_IR: داوطلب است

en: Volunteer relationship.
fa_IR: رابطه داوطلب.

en: Vote
fa_IR: رای

en: Vote Cancelled.
fa_IR: رای کنسل شد

en: Vote Recorded.
fa_IR: رای ثبت شد.

en: Voted?
fa_IR: رای داده است؟

en: Voter Reservation
fa_IR: رزرو رای دهندگان

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
fa_IR: رزرو رای دهندگان برای ٪ 1 تماس (بازدید کنندگان) افزوده نشده‌است.

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
fa_IR: رزرو رای دهندگان برای ٪ 1 تماس (بازدید کنندگان) افزوده شد.

en: Voter Reservation is full for this survey.
fa_IR: رزرو رای دهندگان برای این رویداد تکمیل شده است.

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
fa_IR: هشدار - غیر فعال کردن گزینه ای که به سوابق موجود اختصاص داده شده است منجر به حذف شدن آن گزینه در هنگام ویرایش آن سابقه خواهد شد.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
fa_IR: هشدار - این عمل سبب لغو وضعیت همکاری تکراری CiviCRM می شود؛ اما یدرخواست لغوی به پردازنده پرداخت  ارسال نمی کند.باید اطمینان حاصل کنید که این پرداخت مکرر (اشتراک) توسط پردازشگر پرداخت لغو شده است.

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
fa_IR: آیا مطمینی هستید ک نگاشت را حذف کنید ؟1

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
fa_IR: اخطار:شما از حذف پرونده الحاقی مطمئنید؟

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
fa_IR: مطمئن هستید که میخواهید تمام تغییرات را ذخیره کنید؟

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
fa_IR: هشدار: حذف این مجوز را از ACL مشخص شده حذف می کند.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
fa_IR: هشدار:حذف وضعیت شرکت کنندگان همه تنظیمات مربوط به ان را ازبین میبرد.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
fa_IR: هشدار: حذف کار برنامه ریزی شده باعث متوقف کردن عملکرد برخی از سایت های مهم میشود.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
fa_IR: هشدار: حذف این دسته منجر به از دست دادن تمام اطلاعات وارد شده برای دسته خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
fa_IR: هشدار:حذف این مشارکت سبب ک از دست دادن معامله های مالی مرتبط (درصورت وجود) می شود.

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
fa_IR: اخطار: حذف این گزینه فیلد سفارشی منجر به از بین رفتن تمام داده های مربوطه خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
fa_IR: اخطار پاک کردن این روی یک درصد از دیتا شما تاثیر میکذارد

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
fa_IR: اخطار پاک کردن این نتجیه ای در از دست دادن تمام یک درصد دیتا میباشد.هر پروفایلی و فهرستی که به این یک درصد مرتبط شده باشد پاک خواهد شد

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
fa_IR: هشدار : حذف این گزینه منجر به حذف سوابق آن می شود.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
fa_IR: هشدار: حذف این گزینه موجب حذف تمام اطلاعات ACL میشود.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
fa_IR: هشدار : حذف این گزینه منجر به حذف 1% از سوابق مربوطه به این گزینه می شود.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
fa_IR: هشدار: حذف این گزینه سبب از بین رفتن کلیه سوابق رابطه های از این نوع خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
fa_IR: اخطار:پاک کردن این گزینه موجب از دست دادن تمام  رکوردهای مربط به گزارش که این گزینه را استفاده میکنند میشود.این ممکن است به معنای از دست دادن مقدار قابل توجهی از اطلاعات باشد وقابل بازگشت نیست آیا تمایل به ادامه دارید؟

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
fa_IR: هشدار: حذف این گزینه منجر به از دست دادن همه ی مشارکت های ثبت شده که از این گزینه استفاده می کند می شود.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
fa_IR: هشدار:پاک کردن این گرینه باعث از بین رفتن تمام اطلاعات خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
fa_IR: هشدار: حذف این گزینه منجر به از دست دادن  سوابق محل میشود که از این گزینه استفاده کرده اند.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
fa_IR: اخطار: حذف این گزینه منجر به از دست دادن همه عضویت های ثبت شده از این نوع است

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
fa_IR: حذف این گزینه ها منجر به از. دست دادن تنظیمات اطلاعات مرسوله پستی میشود.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
fa_IR: اخطار: حذف اين ضمانت منجر به حذف تمامي پرداخت هاي مرتبط با ضمانت خواهد شد

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
fa_IR: اخطار: حذف این فیلد قیمت منجر به از دست دادن تمام داده های٪ 1 خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
fa_IR: اخطار: حذف این تنظیم قیمت منجر به از دست دادن تمام داده های "٪ 1" خواهد شد.

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
fa_IR: هشدار: حذف این فیلد نمایه از فرمها و لیستهای نمایه حذف خواهد شد.اگر این فیلد در هر نوع فرم مستقل «مستقل» استفاده شود، باید این فرمها را برای حذف این فیلد به روز رسانی کنید.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
fa_IR: هشدار:حذف این ثبت،سبب گم شدن ثبت های پرداخت مرتبط(اگر موردی باشد)خواهد شد.

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
fa_IR: هشدار:از فاصله در. جایگاه اسم ها استفاده نکنید.

en: WARNING: If any external files or programs reference the old "Name", then they must be updated manually.
fa_IR: هشدار: اگر هرکدام از فایل های  خروجی یا برنامه ها با اسم قبلی خود ازجاع داده شد، باید به صورت دستی به روز رسانی شوند

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
fa_IR: اخطار: اگر این همکاری مکرر مرتبط با این عضویت را لغو کنید، عضویت به طور خودکار دیگر تمدید نخواهد شد. اگرچه ،وضعیت عضویت موجود تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
fa_IR: هشدار: اگر این گزینه را حذف کنید، مشارکت کنندگان قادر نخواهند بود که از این نوع کارت اعتباری روی صفحه مشارکت انلاین شما استفاده کنند.

en: WARNING: If you use CiviCase with v4.5.alpha*, v4.5.beta*, or v4.5.0, it is possible that previous upgrades corrupted some CiviCase metadata. If you have not already done so, please identify any custom field sets, smart groups, or reports which refer to CiviCase and ensure that they are properly configured.
fa_IR: اخطار اگر شما از سی وی استفاده میکنیو اگر ممکن است بروزرسانی را انتخاب کنید.اگر تابحال این کار را نکردید لطفا هر گروهی را بررسی کنید یا خبر دهید به سی وی

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
fa_IR: هشدار: بسیاری از گروههای انتخابی توسط برنامه استفاده می شوند و مقادیر آنها باید با احتیاط. اضافه  و یا اصلاح شوند.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
fa_IR: اخطار: هنگامی که یک قاعده به عنوان رزرو شده مشخص شده است، نمی توان آن را حذف کرد و زمینه ها و وزن ها را نمی توان تغییر داد.

en: WARNING: The case type name includes deprecated characters.
fa_IR: هشدار: نام نوع پرونده حاوی حروفن امتعارف است.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
fa_IR: هشدار: سابقه تماس تکراری پس از ادغام کامل حذف خواهد شد.

en: WARNING: The setting (%1) has been reverted.
fa_IR: هشدار: تنظیم (٪ 1) واگردانی شد.

en: WARNING: The setting (%1) is overridden and could not be reverted.
fa_IR: هشدار: تنظیم (٪ 1) لغو شده است و نمی تواند بازگردانده شوند.

en: WARNING: There are %1 user accounts associated with both the original and duplicate contacts. Ensure that the %1 user you want to retain is on the right - if necessary use the 'Flip between original and duplicate contacts.' option at top to swap the positions of the two records before doing the merge.
      The user record associated with the duplicate contact will not be deleted, but will be unlinked from the associated contact record (which will be deleted).
      You will need to manually delete that user (click on the link to open the %1 user account in new screen). You may need to give thought to how you handle any content or contents associated with that user.
fa_IR: اخطار کاربر مرتبط با این دیتا حذف خواهد شد

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
fa_IR: هشدار:حذف نصب این پسوند ممکن است منجر به از دست دادن همه سوابقی که ازین پسوند استفاده میکنند شود.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
fa_IR: هشدار: شما درحال حذف عنوان فرمت برچسب هستید.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
fa_IR: هشدار:شما درحال حذف عنوان فرمت صفحه PDF هستیید. <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the Reminder titled <strong>%1</strong>.
fa_IR: هشدار: شما در حال حذف یادآوری با عنوان٪ 1 می باشید.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
fa_IR: هشدار: شما در حال تغییر وضعیت آزمایشی (Redirect to Database) به وضعیت فعال هستید. Mailings > Archived Mailings را بررسی کنید، و پست های آزمایشی که در وضعیت Completed مقدم بر اداره ی mailing cron job برای اولین بار نیستند را پاک کنید. این موجب اطمینان از فرستاده نشدن پیام های آزمایشی می شود.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
fa_IR: هشدار: اگر یک نوع/گونه مالی درحال حاضر توسّط هر شریک/همکار، اسناد و برگه های همکاری یا عضویّت مورد استفاده قرار می گیرد، شما نمی توانید آن را پاک/حذف نمایید. درعوض می توانید این گزینه را غیر فعّال کنید.

en: WYSIWYG Editor
fa_IR: ویرایشگر WYSIWYG

en: Wait List Confirmation
fa_IR: تأیید لیست انتظار

en: Waiting
fa_IR: انتظار

en: Waiting Review
fa_IR: در انتظار بررسی

en: Waitlist
fa_IR: لیست انتظار

en: Waitlist Enabled
fa_IR: لیست انتظار فعال شد

en: Waitlist Message
fa_IR: پیام لیست انتظار

en: Waitlist Text
fa_IR: متن لیست انتظار

en: Waitlisting Statuses
fa_IR: وضعیت لیست انتظار

en: Walk / Phone List Report
fa_IR: پیاده روی /گزارش فهرست تلفن

en: WalkList
fa_IR: لیست مقدم

en: Walloon
fa_IR: والون

en: Warning
fa_IR: اخطار

en: Warning:
fa_IR: اخطار:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
fa_IR: هشدار: اشکال زدایی در تنظیمات سیستم فعال است. این نباید در سرورهای تولید فعال شود.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
fa_IR: هشدار:حذف این الگوی رویداد،صفحۀ ثبت رویداد وابسته و تأیید قیمت آن را نیز حذف خواهد کرد.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
fa_IR: هشدار:حذف این رویداد سبب حذف صفحۀ ثبت رویداد وابسته و نیز تأیید قیمت آن می شود.

en: Warning: External profile support (aka "HTML Snippet" support) is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This setting may be prone to abuse. If you must retain it, consider HTTP throttling or other protections.
fa_IR: هشدار: پشتیبانی از نمایه های خارجی (با نام مستعار "پشتیبانی از HTML Snippet") در<a href="%1"> تنظیمات سیستم </a>فعال است. این تنظیم ممکن است مستعد سوء استفاده باشد. اگر شما باید آن را حفظ کنید، هدر دادن HTTP یا محافظت های دیگر را در نظر بگیرید.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
fa_IR: هشدار: ایمیل های خروجی در تنظیمات سیستم غیر فعال است. تنظیمات مناسب باید در سرورهای تولید فعال شود.

en: Warning: Update Greeting job enabled
fa_IR: هشدار: به روز رسانی برنامه آغازین فعال شد.

en: Warning: You have chosen to remove one or more subtypes. This will cause any custom data records associated with those subtypes to be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected.
fa_IR: هشدار: شما انتخاب کرده اید که یک یا چند نوع زیر را حذف کنید. این باعث می شود که هر سوابق داده های سفارشی مرتبط با آن زیرموها حذف شود تا زمانی که مخاطب زیرمجموعه تماس را انتخاب نکند.

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
fa_IR: اخطار: پس از صدور یک بسته، سفارش/ محموله، دیگر قادر به باز کردن دوباره یا تغییر آن نخواهید بود. آیا مطمئن هستید که می خواهید آن را صادر کنید؟

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
fa_IR: ما قادر به نصب نرم‌افزار نیستیم. لطفا <a href="#requirements">موارد زیر</a> را برای جزئیات بخوانید.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
fa_IR: شما نمی توانید میزان حافظه ی اختصاص داده شده را مشخص کنید. لطفا در صورتی که اطمینان دارید حداقل %1 MB فضا دارید نصب را انجام دهید.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
fa_IR: مابخاطر لینک ناقص صفحه وب درخواستی را نمیتوانیم بارگذاری کنیم. علتش می تواند استفاده ازکلید برگشت مرورگر یا استفاده از لینک نامعتبریا ناقص باشد.

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site administrator for assistance.
fa_IR: نمیتوانید این پیام و صفحه را باز کنید

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
fa_IR: این پیام پرش دارد ما نمیتوانیم از آن ایمیل دریافت کنیم.

en: We could not find a contact id.
fa_IR: ما نمی توانیم شناسه مخاطب را پیداکنیم

en: We could not found respondent for this survey to release.
fa_IR: ما نتوانستیم پاسخ دهندگان به این نظر سنجی را برای  انتشار پیدا کنیم.

en: We could not geocode the destination address.
fa_IR: ما نمی توانیم ادرس مقصد را کدگذاری کنیم

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
fa_IR: ما نمی توانیم فایل آپلود٪ 1 را به پوشه آپلود٪ 2 منتقل کنیم. لطفا تأیید کنید که تنظیمات «موقت فایلها» به یک مسیر معتبر اشاره دارد که توسط سرور وب قابل نوشتن است.

en: We detected a cycle which we can't handle. aborting
fa_IR: یک چرخه که ما نمی توانیم اداره کنیم شناسایی شده است. در حال نادیده گرفتن

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
fa_IR: ما با یک خطا در هنگام تلاش برای ایجاد پایگاه داده مواجه شدیم. لطفا مجوزهای سرور MySQL و نام پایگاه داده را بررسی کرده و مجدد سعی نمایید.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
fa_IR: شما در ایجاد لغو اشتراک خود با مشکل روبه رو شده اید. 1% شما تقاضای لغو اشتراک از یک گروه خصوصی و با یک مشکل اطلاعاتی مواجه شده ایم. لطفا با مدیر سایت ارتباط برقرار کنید.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
fa_IR: ما به صورت خودکار کلیدها/ تب های پستی را برای صفحه نمایش های مخاطبین  فعال می کنیم؛ به طوری که شما می توانید نامه های پستی ارسال شده به هر مخاطب را مشاهده کنید.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
fa_IR: ما KCFinder را توسط CKEditor و TinyMCE تکمیل کرده ایم. این امر به یک کاربر اجازه می دهد تصاویر را بارگزاری کند. تمام تصاویر بارگزاری شده عمومی هستند.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
fa_IR: بهتر است قبل از اجرای تغییرات، یک کپی از متن ارتقاء یافته خود و محتوای پیام HTML را در یک فایل متنی ذخیره نمایید تا بتوانید در صورت نیاز تغییرات خود را با پیام های پیش فرض سیستم ادغام کنید.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
fa_IR: در حال حاضر قادر به انجام تراکنش مورد نظر شما نیستیم. لطفا مجددا تلاش کنید

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fa_IR: ما پرداخت متعهد اولیه شما را وقتی که از شما دریافتش کنیم ثبت خواهیم کرد. شما با وارد شدن به حسابتان یا ارتباط با ما در 1% می توانید پرداخت های متعهد اینده خود را لغو یا اصلاح کنید.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
fa_IR: ما یک یاداوری پرداخت 1% روز قبل ازتاریخ پرداخت های برنامه ریزی شده برایتان ارسال خواهیم کرد. یاداوری دارای یک لینک است که وارد صفحه میشود و می توانید در ان جا بصورت انلاین پرداخت کنید.

en: Web
fa_IR: وب

en: Web Service URL
fa_IR: URL  سرویس وب

en: Web service user ID.
fa_IR: نام کاربری سرویس وب

en: Webpage (.html)
fa_IR: صفحه وب (.html)

en: Webserver config
fa_IR: تنظیمات وب‌سرور

en: Website
fa_IR: وب سایت

en: Website ID
fa_IR: شناسه وبسایت

en: Website Profile
fa_IR: پروفایل وبسایت

en: Website Type
fa_IR: نوع وبسایت

en: Website URL
fa_IR: آدرس سایت

en: Website type
fa_IR: نوع وب سایت

en: Website type ID
fa_IR: شناسه نوع وبسایت

en: Week
fa_IR: هفته

en: Week %week
fa_IR: هفته %هفته

en: Week Beginning
fa_IR: شروع هفته

en: Week prior to previous week
fa_IR: دو هفته قبل

en: Weekly
fa_IR: هفتگی

en: Weeks
fa_IR: هفته های

en: Weight
fa_IR: وزن

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
fa_IR: آستانه وزن برای بررسی تطبیق مخاطبین:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fa_IR: فونت،ترتیب را در فرمت برچسب های در حال نمایش در لیستهای انتخاب شده کنترل میکند. یک عدد صحیح مثبت یا منفی وارد کنید. عددهای کوچکتر زودترنمایش داده میشوند.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
fa_IR: میزان، نوع قالب بندی صفحه pdf که در لیست انتخابی نمایش داده می شود را کنترل می کند. عددی صحیح مثبت یا منفی انتخاب کنید. اعداد کوچکتر پیش از اعداد بزرگ نمایش داده می شوند.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fa_IR: وزن کنترل نظم را در مجموعه های فیلد سفارشی ارائه می دهد زمانی که بیش از یک وجود دارد.یک عدد صحیح مثبت یا منفی وارد کنید - تعداد کمتری نسبت به اعداد بالاتر نمایش داده می شود.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fa_IR: بر اساس اینکه کدام زمینه ها در گروه نشان داده میشوند کنترل میشود.مثبت یا منفی وارد کنید شمارهدهای پایین تر بالای شماره های بالاتر نشان داده میشوند

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
fa_IR: فونت،ترتیب را در فرمت برچسب های در حال نمایش در لیستهای انتخاب شده کنترل میکند. یک عدد صحیح مثبت یا منفی وارد کنید. عددهای کوچکتر زودترنمایش داده

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fa_IR: فونت،ترتیب را در فرمت برچسب های در حال نمایش در لیستهای انتخاب شده  زمانی که بیش از یک نمایه در ثبت کاربر ثبت شده است یا صفحه نمایش حساب من، کنترل میکند. یک عدد صحیح مثبت یا منفی وارد کنید -. عددهای کوچکتر زودتر از اعداد بزرگتر نمایش داده میشوند.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
fa_IR: ویدجت ترتیب نشان دادن مبالغ مازاد را روی مشارکت کنترل می کند.

en: Weight must be integer
fa_IR: وزن/میزان باید عدد صحیح باشد.

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
fa_IR: وزن اولویت ها را برای انتقال خودکار status برای یک عضویت، تنظیم میکند. همچنین ترتیب نمایش status  را تنظیم می کند. مثال: status های پیش فرض فعلی و جدید محدوده های اشتراکی دارند.  عضویت هایی که هر دو محدوده status را بازدید می کنند status را با وزن کمتر تعیین می کنند.

en: Welcome
fa_IR: خوش امدید

en: Welcome %1
fa_IR: خوش آمدید %1

en: Welcome Message
fa_IR: پیام خوش آمد گویی

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
fa_IR: خوش آمدی.اشتراک شما در لیست پستی٪ 1 فعال شده است.

en: Welsh
fa_IR: ولزی

en: Western Frisian
fa_IR: فریسی غربی

en: What URL was clicked
fa_IR: چه مسیری انتخاب شده

en: What day in the contribution will the debit occur
fa_IR: چه تاریخی در مشارکت بدهی رخ میدهد

en: What to do upon duplicate match
fa_IR: در انطباق های تکرار چه کاری باید انجام داد؟

en: What type of operation (action) is being permitted?
fa_IR: چه نوع عملیاتی (عملی) مجاز است؟

en: When
fa_IR: کی

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
fa_IR: هنگامی که CiviMail فعال است و یک پروفایل از  تنظیمات اضافه کردن به گروه استفاده می کند، کاربرانی که فرم مشخصات/پروفایل را کامل کرده اند یک ایمیل تاییدیه دریافت خواهند کرد. آنها باید  به  این ایمیل (اختیاری) قبل از عضو شدن به گروه پاسخ دهند.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
fa_IR: هنگامی که CiviMail فعال است، کاربرانی که  از چک باکس گروه (های) پروفایل عضو یک گروه مشترک می شوند یک ایمیل تایید دریافت خواهند کرد. آنها باید  به  این ایمیل (اختیاری) قبل از عضو شدن به گروه پاسخ دهند.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
fa_IR: وقتی که صفحات کمپین شخصی فعال شود، اعضا یک لینک را خواهند دید که ان ها را بعد از یک مشارکت به ساخت صفحه خودشان برای جمع اوری پول دعوت می کند.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
fa_IR: وقتی که صفحات کمپین شخصی فعال شود، اعضا یک لینک را خواهند دید که ان ها را بعد از یک مشارکت به ساخت صفحه خودشان برای جمع اوری پول دعوت می کند.مشارکت افرادی که وارد صفحه کمپین شخصی شده اند ب عنوان "اعتبارات نرم" برای حامیانی که ان صفحه کمپین را ساخته اند ثبت می شود.

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
fa_IR: وقتی که مشارکتی از طریق صفحه ی کمپین شخصی انجام می شود، یک مشارکت غیرمستقیم به صورت خودکار برای ان مشارکت، به مخاطبی که ان صفحه ی کمپین شخصی را ایجاد کرده اختصاص داده می شود.

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
fa_IR: وقتی که مشارکت توسط یک صفحه کمپین شخصی انجام شد، یک مشارکت غیرمستقیم ( از نوع 'صفحه کمپین شخصی') به صورت خودکار ایجاد می شود و و به 'صاحب ' صفحه کمپین شخصی تخصیص داده می شود.

en: When did this contact first become a member?
fa_IR: چه زمانی این مخاطب برای نخستین بار تبدیل به یک عضو شد ؟

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
fa_IR: چه زمانی این وضعیت آغاز شده است ؟ مثال: <محکم> وضعیت <محکم>جدید در تاریخ پیوستن عضویت ها آغاز شده است.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
fa_IR: چه زمانی این وضعیت پایان یافته است ؟ مثال: <محکم> وضعیت <محکم>موجود در تاریخ پایان عضویت ها پایان یافته است.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
fa_IR: این گزینه در صورت فعال بودن، به طور خودکار به مخاطبینی که فعالیتی به آنها واگذار شده باشد ایمیلی شامل یک کپی از آن فعالیت ارسال می کند.

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
fa_IR:  در صورت فعال بودن این گزینه،ایمیلی که در بالا به مخاطب ارسال خواهد شد شامل  دعوت نامه ای جهت شرکت در یک جلسه نیز خواهد بود.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
fa_IR: وقتی فعال شد،این رویداد در لینک iCalendar feeds ایجاد می شود و در بلوک رویدادهای آیندۀ سایت شما نمایش داده می شود.

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
fa_IR: وارد شده این انتخاب داده می شود که از بین لیست سازمان هایی که متعهد به برقراری ارتباط انتخاب کنند یا یک سازمان جدید را وارد کنند. کاربران بی نام باید نام سازمان را وراد کنند. اگر سازمان منطبقی که از قانون انطباق تکراری نظارت نشده تبعیت کند پیدا شد، مشارکت یا عضویت به ان سازمان لینک خواهد شد. در غیر این صورت، یک مخاطب سازمان جدید ثبت خواهد شد.

en: When importing, consume data directly from a SQL datasource
fa_IR: هنگام وارد سازی، مستقیما از انبار دیتای SQL استفاده کن

en: When migrating a site to a new server, the paths and URLs of your CiviCRM installation may change.
fa_IR: هنگام جایه جایی سایت به سرور جدید، مسیرها و آدرس های نصب و راه اندازی CiviCRM شما ممکن است تغییر کنند.

en: When multiple options are selected within a search field the selections are combined using <strong>OR</strong> criteria (e.g. selecting both 'Group A' and 'Group B' will find contacts who are either in 'Group A' OR 'Group B' or in both).</p>
      <p>By default the different search fields are combined using the <strong>AND</strong> Search Operator (e.g. selecting Tag is 'Age' AND Country is 'Canada' returns only those contacts who meet both criteria). You can override the Search Operator default for combining different fields in the Search Settings.
fa_IR: وقتی چندین انتخاب باشد مخلوط میشوند

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
fa_IR: وقتی گزینه پس گرفتن برای پروفایل فعال شد مشترکین باید تصویر با حروف  و شماره ها را بخوانند و در زمینه ای قرار دهند این کمک میکند که از خودکار مورد اسیب قرار گرفتن جلوگیری شود

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fa_IR: هنگام ثبت پیام رسان اضطراری (IM) 'اسامی صفحات' برای مخاطبان، بهتر است فراهم آورنده ی سرویس IM را نیز درج کرد (مثال: AOL, Yahoo و غیره). CiviCRM توسط فراهم آورنده های سرویس که بطور معمول بیشتر از بقیه مواجه شده، نصب می شود. مدیریت ها ممکن است فراهم آورنده های فرعی بیشتری را تا جاییکه نیاز است معین کنند.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fa_IR: هنگام ثبت شماره های تلفن همراه برای مخاطبان، بهتر است فراهم آورنده ی سرویس تلفن همراه را نیز درج کرد (مثال: سینگلار، اسپرینت و غیره). CiviCRM توسط فراهم آورنده های سرویس که بطور معمول بیشتر از بقیه مواجه شده، نصب می شود. مدیریت ها ممکن است فراهم آورنده های فرعی بیشتری را تا جاییکه نیاز است معین کنند.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
fa_IR: وقتی قانونی را انتخاب میکنید مطمئن شوید که انی را انتخاب کرده اید که شامل زمینه هایی در فایل شما باشد.همچنین اگاه باشید که بروزرسانی و پر کردن گزینه ها میتواند تاثیری روی دیتای موجود داشته باشد.باید بفهمید و انتخاب کنید قانونی را که  به اندازه ی کافی جدی باشد و مطمئن کند که هیچ تاثیر بدی نخواهد بود

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
fa_IR: وقتی کسی به صفحه کمپین شخصی  کمکی می کند،اعتباری نرم به صاحب صفحه داده می شود که نقش شخص را در مشارکت تشخیص دهد. مشارکت بخشی دارد که به شما اجازه مدیریت همه PCP هارا برای سازمانتان می دهد. شما می توانید تاییدیه را قبل از اجرای زندهPCP الزامی کنید، و همه صفحات کمپینی که باان موافقت ندارید غیرفعال یا حذف کنید.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
fa_IR: هنگامی که این رویداد فعال است،برای صفحۀ اطلاعات رویداد،لینک های پیشرو بسازید با استفاده از مدیریت منو.صفحۀ اطلاعات رویداد را انتخاب کنید و برای شناسۀ رویداد عدد 1% را وارد کنید.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
fa_IR: هنگامی که این رویداد فعال است،لینک هایی برای صفحۀ اطلاعات رویداد بسازید به وسیلۀ کپی و پیست کردن آدرس وب زیر:

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
fa_IR: زمانی که این کامپیوتر بررسی گردد ، هزینه عضویت در فهرست هرگزینه عضویت در صفحه ثبت نام و تمدید قرار داده می شود . برای بیشتر وضعیت ها پیشنهاد می گردد.

en: When visibility is 'Expose Publicly and for Listings', users can also click the field value when viewing a contact in order to locate other contacts with the same value(s) (i.e. other contacts who live in Poland).
fa_IR: هنگامی که دید عمومی است "به طور عمومی و برای لیست ها"، کاربران همچنین می توانند بر روی مقدار فیلد هنگام مشاهده یک مخاطب برای یافتن سایر مخاطبین با همان ارزش (ها) (به عنوان مثال مخاطبین دیگر که در لهستان زندگی می کنند) را کلیک کنند.

en: When will the failed contribution be retried?
fa_IR: چه زمانی مشارکت شکست خورده دوباره برقرار میشود؟

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
fa_IR: وقتی قسمت مکان اولیه را انتخاب میکنید دیتا مکان انتخاب شده را استفاده میکند از قسمت انواع مکان

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
fa_IR: هنگامی که بسته/دسته/سفارش/محموله ی خود را می بندید، CiviCRM تشخیص خواهد داد که شما عدد/رقم درستی را وارد/ثبت کرده اید

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
fa_IR: هنگامی که بسته/دسته/سفارش/محموله ی خود را می بندید، CiviCRM تشخیص خواهد داد که مقادیر نهایی، با این عدد/رقم، هماهنگی و همخوانی دارند

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
fa_IR: زمانی که شما با ورود به صفحه کمپینتان  از آن بازدید می کنید این صفحه شامل لینک هایی برای ویرایش صفحه،اطلاع به دوستان و به روز آوری اطلاعات مخاطبینتان میباشد.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
fa_IR: وقتی که صفحه شما فعال است، با استفاده از منوی مدیریت لینک های نهایی برای صفحه مشارکت ایجاد کنید.  <strong>مدیریت CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo;صفحات مدیریت مشارکت </strong> را انتخاب و <strong>%1</strong> را برای صفحه مشارکت انتخاب کنید.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
fa_IR: وقتی که صفحه شما فعال است، شما می توانید افراد را با صفحه در ارتباط قرار دهید به وسیله ی کپی و پیست کردن URL زیر:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
fa_IR: هر وقت می خواهید پیش نمایشی داشته باشید،صفحه تان را به روز رسانی کنید یا ارتقا دهید.

en: Where
fa_IR: کجا

en: Where did this registration come from?
fa_IR: این ثبت نام در کجا انجام شده؟

en: Where the Contribution came through.
fa_IR: جایی که مشارکت اجام شده

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
fa_IR: ایا اس اس ال برای آی ام ای پی و پی او پی بکار3 میبرید. یا نه .

en: Which Data
fa_IR: کدام فرمان

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
fa_IR:  زمان اضافه یا ویرایش ادرس های مخاطب در فیلد انتخاب کشورمشخص میشود کدام کشورها قابل دسترسی هستند. فیلد پروفایل و کشور سفارشی نیز از این تنظیمات استفاده میکند. برای داشتن همه کشورها، صندوق سمت راست را خالی بگذارید.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
fa_IR: کدام دوره تکرار را کاربر می تواند انتخاب کند؟ ( برای مثال: هر 'هفته'، هر'ماه'، هر 'سال')

en: While
fa_IR: در طول/ در حین

en: Widget
fa_IR: ویدجت

en: Widget ID
fa_IR: شناسه ویدجت

en: Widget Image Url
fa_IR: Url تصویر ویدجت

en: Widget Settings
fa_IR: تنظیمات ویدجت

en: Widget Title
fa_IR: عنوان ویدجت

en: Widgets
fa_IR: ویدجت

en: Width (columns)
fa_IR: عرض (ستون ها)

en: Width x Height
fa_IR: پهنا*ارتفاع

en: Wildcard Match
fa_IR: کاراکتر نماینده همانند است

en: Will this recurring contribution automayically renew?
fa_IR: آیا این مشارکت در محدوده زمانی معین به طور خودکار تمدید میشود؟

en: Winner
fa_IR: برنده

en: Winner Criteria
fa_IR: برنده معیار

en: With
fa_IR: با

en: With Contact
fa_IR: با مخاطب

en: With Contact(s)
fa_IR: با مخاطب (ها)

en: With Logo
fa_IR: با لوگو

en: With a mailto:
fa_IR: با رایانامه

en: With client
fa_IR: با مشتری

en: With client(s)
fa_IR: با مشتری (ها)

en: With no personal note
fa_IR: بدون توضیح شخصی

en: With other contact(s)
fa_IR: با مخاطب (ها) ی دیگر

en: With the personal note
fa_IR: با توضیح شخصی

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
fa_IR: با متن برجسته، روی نماد Insert / Edit Link در نوار ابزار ویرایشگر کلیک کنید.

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
fa_IR: هزینه عضویت با این ترتیب به طور خودکار حساب می شود و کاربران گزینه ایی دارند برای ایجاد مشارکت اضافی ( دو صورتحساب مجزا پرداخت که ایجاد شده است)

en: Withdrawn
fa_IR: خارج

en: Within Selections
fa_IR: بواسطه ی برگزیده ها

en: Wolof
fa_IR: ولوف

en: Word Replacement ID
fa_IR: شناسه جایگزینی کلمات

en: Word Replacement Match Type
fa_IR: نوع منطبق سازی کلمات

en: Word Replacement is Active
fa_IR: جایگزینی کلمات فعال است

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fa_IR: مجوزهای کاربران وردپرس _ارائه ی دسترسی بی نام و امضا کننده ها به فرم ها و بخش هایCiviCRM عمومی_  به طور خودکار مقرر شده اند. پیشنهاد می کنیم<a %1> به منظور اطمینان</a>  از تناسب برای نیازهایتان مورد بازبینی قرار دهید. بیشتر بیاموزید...(<a %2>...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
fa_IR: کنترل دسترسی وردپرس بروز شد

en: Work
fa_IR: کار

en: Work location
fa_IR: محل کار

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
fa_IR: پیام های گردش کار شامل متن و اصول برنامه ی لازم است هنگام ویرایش احتیاط کنید تا اصول برنامه را تغییر ندهید. مطمئن شوید گردش کار را آزمایش کردید و ایمیل های ارسال شده را پس ایجاد هر تغییری بازبینی کنید. اگر متوجه شدید تغییراتی که ایجاد کردید منجر به بروز مشکلات، خطاها یا از بین رفتن اطلاعات شده - می توانید همیشه &quot; بازگردید&quot; به سیستم پیش فرض برای گردش کار.

en: Workplace Giving
fa_IR: دادن محل کار

en: Workshop
fa_IR: کارگاه

en: World Region
fa_IR: منطقه دنیا

en: World Region ID
fa_IR: شناسه منطقه جهانی

en: XCache compatibility
fa_IR: سازگاری با XCache

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
fa_IR:  XCacheنصب شده و موضوعات مطابق شناخته شده بین XCache و CiviCRM موجود می باشد. استفاده از یک مکانیزم ذخیره ساز PHP متناوب یا ذخیره ساز PHP ناقص را مدنظر قرار دهید.

en: Xhosa
fa_IR: توسا

en: Year
fa_IR: سال

en: Year Beginning
fa_IR: شروع سال

en: Year prior to previous calendar year
fa_IR: سال پیش از پارسال

en: Yearly
fa_IR: سالانه

en: Yearly (Fiscal)
fa_IR: سالانه(مالیاتی)

en: Years
fa_IR: سالهای

en: Yes
fa_IR: بله

en: Yes or No
fa_IR: بلی یا خیر

en: Yesterday
fa_IR: روز گذشته

en: Yiddish
fa_IR: ییدیش

en: Yoruba
fa_IR: یوروبا

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
fa_IR: در حال حضر شما یک عضویت دائمی دارید و نمی توانید عضویت با طول مدت کمتری را انتخاب کنید.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
fa_IR: همچنین گزینه ی خارج کردن چند شماره از گروه هایتان را دارید
    شماره هایی که در گروه هستند در هردوگروه پیام را دریافت نمیکنند

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
fa_IR: همچنین این انتخاب را دارید که بعضط مخاطبین خود را در گروه ها اضافه کنید افرادی که در هر دو گروه باشند پیام را دریافت نمیکنند

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
fa_IR: شما قبلا لغو اشتراک شده اید.1% 2%

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
fa_IR: شما این فرم را از طرف  کس دیگری پر می کنید.لطفا مشخصات آنها را وارد کنید</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
fa_IR: شما به نام مخاطب %1 وارد شده اید نمی توانید خودتان را حذف کنید

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fa_IR: شما می خواهید شرکت کنندۀ آخر را حذف کنید،ثبت رویداد شما تأیید خواهد شد.لطفاً برای کامل کردن اطلاعات پرداخت به صفحۀ اصلی ثبت بازگردید.

en: You are logged-in user
fa_IR: شما وارد حساب کاربری شدید

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
fa_IR: شما دیگر از این گروه (ها) مشترک نیستید.اگر میخواهید مجددا عضو شوید، روی Rejoin Group کلیک کنید.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
fa_IR: شما اجازه دسترسی به تمامی پرونده ها و فعالیت ها را ندارید

en: You are not authorized to access this page.
fa_IR: شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید

en: You are not currently subscribed to any Groups.
fa_IR: شما در حال حاضر به هیچ گروهی عضو نیستید.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
fa_IR: شما برای هیچ کدام از رویدادهای کنونی و آینده ثبت نشده اید.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
fa_IR: شما درخواست حذف این ادرس ایمیل از همه ی لیست های پستی را دارید:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
fa_IR: شما درخواست لغو اشتراک این ادرس ایمیل را داده اید

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
fa_IR: شما از یک پردازنده پرداخت استفاده می کنید که از تمدید خودکار پشتیبانی می کند.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
fa_IR: شما در حال مشاهده  قالب پیام  پیش فرض برای این گردش کار سیستم هستید.

en: You can
fa_IR: میتوانید

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
fa_IR: شما اکنون می توانید یک رویداد جدید ایجاد کنید.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید تناقضات را دانلود کنید.سپس این گزارش ها را بررسی کنید برای تعیین اینکه آیا واقعا تناقض دارند و سپس شناسۀ شرکت کنندگانی که اینگونه نیستند را تصحیح کنید.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید ٪ 1 تضادها/تناقض ها را دانلود کنید. سپس می توانید این پیشینه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا واقعاً تناقض هستند و  شناسه های تراکنش هایی که جزء تناقض ها نیستد را اصلاح نمایید.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید کپی ها را دانلود کنید.سپس این گزارش ها را بررسی کنید برای تعیین اینکه آیا واقعا تناقض دارند و سپس شناسۀ شرکت کنندگانی که اینگونه نیستند را تصحیح کنید.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید ٪ 1 نسخه های تکراری را دانلود کنید. شما می توانید این پیشینه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا واقعاً تکراری هستند و سپس شناسه های تراکنش هایی که تکراری نیستد را اصلاح نمایید.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: شما می توانید ٪ 1 خطاها را دانلود کنید. سپس می توانید آنها را اصلاح کرده، و  فایل جدیدرا با داده های اصلاح وارد کنید.

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: شما می توانید شرکت کنندگان نامطابق را دانلود کنید.سپس آنها را تصحیح کنید و داده های تصحیح شده را وارد پوشۀ جدید نمایید.

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
fa_IR: میتوانید اینجا ضربه بزنید تا بروز رسانی انجام شود

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
fa_IR: میتوانید خطاها را دانلود کنید .میتوانید بعد انهرا بازبینی کنید تا متوجه بشوید که تضادهای انها چیست و درست کنید ادرس پیامها را برای انهایی که درست نیستند

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید ٪ 1 تضادها/تناقض ها را دانلود کنید. پس از آن میتوانید این پرونده ها را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا واقعا درگیر هستند یا نه، و شناسه های تراکنش را برای کسانی که اصلا ندارند، تصحیح کنید.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
fa_IR: میتوانید قسمت دانلود را بزنید .میتوانید بعد ان را بازبینی کنید تا ببینید که اگر خودشان هستند ادرس پیامشان را درست کنید برای انهایی که درست نیستند

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
fa_IR: شما می توانید ٪ 1 نسخه های تکراری را دانلود کنید.. پس از آن میتوانید این پرونده ها را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا آنها واقعا تکراری هستند و شناسه های تراکنش هایی که تکراری نیستند را اصلاح کننید.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: شما می توانید خطاها را دانلود کنید. پس از آن شما می توانید آنها را اصلاح کنید و فایل جدید را با اطلاعات تصحیح شده وارد کنید.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: شما می توانید سوابق فعالیت های ممتد  که مطابقت ندارند را دانلود کنید. پس از آن شما می توانید آنها را اصلاح کنید و فایل جدید را با اطلاعات تصحیح شده وارد کنید.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: میتوانید شماره های جفت نشده را پیدا کنید .بعدا میتوانید درستشان کنید و وارد فایلی جدیو با داده درست کنید

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: شما می توانید <a href='%1'> مشارکت هایی که مطابقت ندارند را دانلود کنید</a>. شما می توانید ان ها را تصحیح، و فایل جدید را با داده های صحیح وارد کنید.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fa_IR: می توانید عضویت های نابرابر را انتقال دهید<1>.سپس احتمال دارد آن ها را تصحیح کنید و پرونده های جدید با اطلاعات تصحیح شده وارد کنید

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
fa_IR: میتوانید ادرسهای ثبتهارا دانلود کنید.میتوانید بعد ان را ویرایش کنید شماره هایی که ثبت شده و برزورسانی شده اند و ادرسهایشان نیز

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
fa_IR: شما قادر به ایجاد و ارسال هستید 1%

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
fa_IR: شما قادر به ایجاد و ارسال هستید 1%

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
fa_IR: شما قادر به ایجاد و ارسال هستید 1%

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
fa_IR[0]: شما می توانید مخاطبین موجود را نمایش یا ویرایش دهید
fa_IR[1]: شما می توانید مخاطبین موجود را نمایش یا ویرایش دهید

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
fa_IR[0]: می توانید مخاطبین موجود را مشاهده و یا ویرایش کنید
fa_IR[1]: می توانید مخاطبین موجود را مشاهده و یا ویرایش کنید

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
fa_IR[0]: شما می توانید مخاطبین موجود را نمایش دهید
fa_IR[1]: شما می توانید مخاطبین موجود را نمایش دهید

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
fa_IR[0]: می توانید مخاطبین موجود را ببینید
fa_IR[1]: می توانید مخاطبین موجود را ببینید

en: You can add another option.
fa_IR: می توانید گزینه دیگری اضافه کنید

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
fa_IR: میتوانید شماره هایی را در گروهی اضافه کنید لا هر تحقیقی برای زمانی که شماره ای را فردی نمایش دهد.همچنین میتوانید اجازه دهید که خودشان در گروه ها خود را اضافه کنند با تغییر به صفحه ی عمومی
    از تنظیمات استفاده کنید و گرو ها را در ان اضافه کنید

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
fa_IR: شما می توانید لینک هایی به این صفحه در منوهای Drupal یا Joomla اضافه کنید و یا در صفحۀ مخاطب.شما همچنین می توانید از پارامترهای اضافی نمایش داده شده در بالا استفاده کنید تا رویدادهایی که در این صفحه هستند را فیلتر کنید.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
fa_IR: شما همچنین می توانید شرکت کنندۀ دیگری را ثبت کنید

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
fa_IR:  می توانید محتویات ایمیل خود را از کامپیوتر خود اپلود کنید و یا محتویات را بر روی صفحه وارد کنید

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
fa_IR: شما همچنین می توانید مستقیما تماس های خود را با یک گروه هوشمند اضافه کنید - صرف نظر از این که آیا آنها با معیارهای جستجوی هوشمند گروه مطابقت دارند. برای مثال، شما ممکن است یک گروه هوشمند برای مؤسساتی داشته باشید که در یک مکان خاص زندگی می کنند و ممکن است چند عضو داشته باشند که می خواهند در مورد رویدادهای این محل آگاهی داشته باشند، گرچه دیگر در آنجا زندگی نمی کنند. برای افزودن مخاطبین به این گروه هوشمند، این دکمه را کلیک کنید.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
fa_IR: شما همچنین قادرید به افراد این امکان را دهید تا با ایجاد گزارشی به همراه فیلد نقش شرکت کننده،یک نقش را انتخاب کنند.سپس گزارش را هنگامی که صفحۀ ثبت آنلاین را برای این رویداد پیکربندی می کنید،درج کنید.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
fa_IR: همچنین میتوانید روی حرفی از ای تا زی کلیک کنید تا سریع تمام گروه ها با ان حرف شروع کنند

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
fa_IR: شما همچنین می توانید مجموعه ای از معیارهای ایجاد کنید:<em>همچنین شامل اطلاعاتی است که در آن ... State IS California و شهر IS Los Angeles و تاریخ تولد بعد از (>) ژانویه 1، 1985 است</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
fa_IR: شما میتوانید لینک های نهایی( یا فهرست انتخاب) را ایجاد کنید و به اعضا اجازه ساخت صفحات شخصی جمع اوری کمک های مالی با استفاده از مدیریت منو را بدهید. صفحه مشارکت ها&raquo; صفحات کمپین شخصی را انتخاب و سپس این رویداد را انتخاب کنید

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
fa_IR: شما همچنین می توانید با وارد کردن فیلدهای زیر، و سپس با استفاده از٪ 2 و٪ 3 نشانه ها در ایمیل های خود، ایمیل های کلی و / یا اطلاعات تماس تلفنی را در ایمیل ارسال کنید. اینها مخصوصا برای ورود به پست الکترونیکی از قبل تنظیم شده مفید هستند.<a href='%1'>سرصفحه یا پاورقی</a>

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
fa_IR: شما می توانید در پست  ایمیل عمومی و/یا اطلاعات تماس تلفن را داشته باشید

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
fa_IR: شما همچنین می توانید ثبت نام های عضویت آفلاین را پیگیری و وارد کنید.برای وارد کردن دستی مخاطبین شخصی،<a href="%1">یافتن مخاطبین</a> را برای یافتن مکان مخاطب بزنید.سپس برای رفتن به صفحۀ خلاصه <strong>نمایش</strong> را کلیک کنید و روی لینک <strong>عضوبت جدید</strong> کلیک کنید.شما می توانید <a href="%2">دسته هایی از شرک کنندگان</a> از سایر منابع را وارد کنید.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
fa_IR: شما همچنین می توانید رویدادهای آفلاین را پیگیری و وارد کنید.برای وارد کردن دستی مخاطبین ویژه،"یافتن مخاطبین" را برای یافتن مکان مخاطب بزنید.سپس برای رفتن به صفحۀ خلاصه "نمایش" را کلیک کنید و روی لینک "رویداد جدید" کلیک کنید.شما می توانید دسته هایی از شرک کنندگان از سایر منابع را وارد کنید.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
fa_IR: شما همچنین می توانید لینک های اضافه( یا فهرست انتخاب) قراردهید تا اعضا اجازه ساخت صفحات شخصی جمع اوری کمک های مالی با استفاده از ادرس وب سایت زیر راداشته باشند.

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
fa_IR: همچنین میتوانید ویژگی ای برای ان در نظر بگیرید که نشان دهد چطور چندین حرف د زمینه باید مقایسه شود

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
fa_IR: شما همچنین می توانید حداکثر تعداد سوابق را که می توان برای هر تماس ثبت نام کرد تنظیم کنید.با استفاده از مثال قبلی، شما فقط می توانید داده های مربوط به سه شغل اخیر را بخواهید.

en: You can also use message templates for CiviMail (bulk email) content. However, subscribe, unsubscribe and opt-out messages are configured at <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>.
fa_IR:  همچنین می توانید برای محتوای CiviMail (همزمان برای همه پست الکترونیکی ارسال شود) از الگوهای پیام استفاده کنید. هر چند، پذیرش، نپذیرفتن پیام ها از این مسیر پیکربندی می شوند. 
    <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
fa_IR: شما همچنین می توانید از پارامترهای اضافی در بالا نمایان شده استفاده کنید برای فیلتر کردن رویدادهایی که در RSS feed قرار می گیرند.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
fa_IR: شما میتوانید یک یا چند دستوربه فهرست انتخابتان اختصاص دهید. دستورهای مختلف به صورت پیش فرض اضافه شده اند.مثال: اگر شما<em> اختصاص دهید به دستیابی به مشارکت<|em> و<em> مدیریت سامانه ارتباط با مشتریان <|em> به انتخابی در فهرست،انوقت یک کاربر هردو دستور را برای دسترسی به ان نیاز خواهد داشت.شما این وضعیت رابا تغییر در اپراتورزیر میتوانید ب صورت «هم...یا» تغییر دهید.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
fa_IR: شما میتوانید با استفاده از فرم تماس با دوستان تلاش های جذب سرمایه تان را شروع کنید

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR: شما می توانید گزینه مشارکت مکرر را با <a href="%1">دیدن این صفحه وب</a> لغو کنید.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
fa_IR: شما می توانید ثبت خود را برای یک درصد،با کلیک روی "لغو ثبت" لغو کنید.

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
fa_IR: شما می توانید متن کلید بیسیم 'بدون سپاسگزاری' را تغییر دهید.

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
fa_IR: شما می توانید انتخاب کنید که٪ 1 را در هر سه ماهه سوم، آخرین دوشنبه، چهارم چهارشنبه ماه و سایر ترکیب های دیگر داده شده در dropdow انتخاب کنید

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
fa_IR: شما می توانید انتخاب کنید٪ 1 خود را برای تکرار در روزهای هفته، تعطیلات آخر هفته و یا هر ترکیبی از روز هفته انتخاب کنید.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
fa_IR: می توانید هم  یک نسخه <strong>HTML</strong> و هم یکـ <strong>متن</strong> ساده از پست الکترونیکی تان بفرستید، یا اینکه می توانید فقط یک نسخه <strong>متن</strong> بفرستید.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
fa_IR: شما می توانید نامه های سپاسگزاری را مانند ایمیل به مخاطبانی که دریافت ایمیل برایشان مقدور است ، بفرستید. اگر شما این کار را انتخاب کردید، شما همچنین می توانید تصمیم بگیرید که پرینت PDF فقط برای مخاطبان دیگر یا برای همه تهیه کنید.

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
fa_IR: شما می توانید انتخاب کنید که داده مشارکت برای مشارکت های چندگانه از یک مخاطب در یک لوکیشن در متن نامه تان نشان داده شود. این گزینه می تواند برای نامه های سپاسگزاری پایان سال یا در موقعیت های دیگر که شما می خواهید چندین هدیه را وصول کنید کاربردی باشد.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
fa_IR: میتوایند اطلاعات اضافی در مورد مخاطبین یا ورود ،جمع اوری کنید بصورت ارتباط مستقیم با فایل های شخصی در صفحه های مشارکتی و فرم های ورود.زمانی که از فایل شخصی ای استفاده میکنید هیچ لزومی نیست که قسمت های گزینشی را امتحان کنید

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
fa_IR: شما می توانید هر تعداد از قوانین اضافی "عمومی" را پیکربندی کنید تا معیارهای دیگری را برای تکراری بودن اسکن کنید.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
fa_IR: میتوانید هر شماره ی اضافی را تایید کنید از قسمت کلی تا مکانهای دیگر را شامل شود تا اسکن کند برای مشکلات احتمالی روی قانون کلیک کنید تا اسکن شروع شود

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
fa_IR: شما می توانید یک یا چند فرمت برچسب برای نصب و راه اندازی CiviCRM خود پیکربندی کنید.فرمت های برچسب در هنگام ایجاد برچسب های پستی استفاده می شوند.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
fa_IR: شما می توانید یک یا چند فرمت PDF برچسب برای نصب و راه اندازی CiviCRM خود پیکربندی کنید.فرمت های PDF را می توان در بخش تمپلت های پیام 1% قرار داده و در هنگام ایجاد نامه های PDFاستفاده کرد.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
fa_IR: شما می توانید یک یا چند پردازنده پرداخت را برای نصب و راه اندازی CiviCRM خود پیکربندی کنید. بعد از آن باید  یک پردازنده پرداخت فعال به هر صفحه مشارکت اینترنتی و هر رویداد اختصاص دهید.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
fa_IR: می توانید برنامه های تنظیم شده (cron tasks) را برای نصب CiviCRM پیکر بندی کنید. برای اغلب سایت ها، مدیریت سیستم شما باید یک یا چند 'cron tasks' برای مدیریت برنامه های فعال تنظیم کند. هر چند ، همچنین می توانید <a href="%1">تمام برنامه های تنظیم شده را بطور دستی مدیریت کنید</a>، یا برنامه های خاص را از این صفحه مدیریت کنید (روی گزینه ی 'more' و سپس 'Execute Now' کلیک کنید).

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
fa_IR: شما می توانید متن پیام را تا حداکثر %1 کاراکتر تعریف کنید

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
fa_IR: شما می¬توانید با انتخاب یک "مجوز" از این لیست، یا انتخاب یک یا چند نقش، به این گزارش دسترسی بیابید. به عنوان مثال، شما می¬توانید 1access CiviContribute1 را برای گزارشهای همکاری انتخاب نمایید (مثلا همان افرادی که می¬توانند داده¬های همکاری را ببینند نیز ممکن است به گزارش دسترسی داشته باشند). شما همچنین می¬توانید با ندادن مجوز 2access Report Criteria2 به کاربران مانع از دستکاری فیلترهای گزارش و معیارهای گزارش پیشفرض توسط آنها شوید. این کاربران قادر به اجرای گزارش خواهند بود – ولی فقط با معیارها و فیلترهایی که برایشان تعیین نموده¬اید.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
fa_IR: شما میتوانید صفحه را کنترل کنید که کسی مستقیما یا بعد از کامل شدن فرم مشترکین مخفی از ان استفاده کرده.این تنظیم را با ویژگی دیگیری تعویض کنید که درست باشد و حفظ کند کد رد از صفحه ها

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
fa_IR: شما می توانید گزینه های چند گزینه ای جدید برای این زمینه ایجاد کنید، یا یک مجموعه موجود از گزینه هایی که قبلا برای یک فیلد سفارشی ایجاد کرده اید را انتخاب کنید.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
fa_IR: شما می توانید برای این پرسشنامه گزینه نتایج جدیدی ایجاد کنید و یا از بین گزینه های نتایجی که قبلا ایجاد کرده اید یکی را انتخاب نمایید.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
fa_IR: شما میتوانید بوسیله انتخاب  1 از فهرست الگوی گزارش گزارشات را بسازید

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
fa_IR:  می توانید نوار منو ناوبری رادر  CiviCRM تعریف کنید تا بتوانید بهتر پاسخگوی نیازهای کاربران خود  باشید. شما می توانید:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
fa_IR: می توانید به هر اندازه که لازم است داده های نسبت ها و روابط را برای پوشش دادن انواع نسبت هایی که می خواهید ذخیره کنید، معین کنید. زمانیکه یک داده ی ارتباطی ایجاد شد، همچنین ممکن است فیلد های سفارشی برای گسترش اطلاعات ارتباطی برای آن داده از مسیر <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>معین کنید.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
fa_IR: میتوانید نام و توضیح را ویرایش کنید برای این گروه اینجا کلیک کنید شماره ها در این گروه برای نمایش اضافه یا ویرایش کنید یا حذف کنید این شماره ها را در گروه

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
fa_IR:  می توانید محتویات ایمیل خود را از کامپیوتر خود اپلود کنید و یا محتویات را بر روی صفحه وارد کنید

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
fa_IR: شما می توانید به این مبلغ مازاد یک تصویر اضافه کنید که روی صفحه مشارکت نشان داده خواهد شد. یک تصویر کوچک 50 x 50 پیکسل و یک تصویر بزرگتر 200 x 200 پیکسل نشان داده خواهد شد. تصاویر باید در فرمت های GIF، JPEG، یا PNG باشد.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
fa_IR: شما می توانید به برگه فعالیت ها بروید تا سوابق فعالیت را ایجاد یا ضمیمه کنید..

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
fa_IR: شما حداکثر %1 پیوست(ها) می توانید اضافه کنید

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
fa_IR: شما می توانید اسناد را از یک فرمت مقادیر جدا شده و یا با استفاده از پرس و جو SQL وارد کنید.
    
    برای کسب اطلاعات بیشتر، اطلاعات منبع را انتخاب کنید

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
fa_IR: شما می توانید یک ستون شامل شناسه های مخاطبین داخلی  ایجاد کنید. این شناسه که توسط CiviCRM/مدیریت ارتباط با مشتریان به افراد اختصاص داده می شود منحصر به فرد بوده و  در پایین صفحه نمایش خلاصه اطلاعات مخاطبین نمایش داده می شود.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
fa_IR: شما می توانید گزینه های عضویت خودکار را فقط برای یک فیلد قیمت در یک مجموعه قیمت تنظیم کنید. فیلد دیگری در این مجموعه قبلا شامل یک یا چند گزینه مجوز خودکار است.

en: You can limit the recipient of the reminder to contacts with the specified preferred language. You can also choose to add contacts that have no preferred language defined.
fa_IR: شما می توانید  یادآورها را به تنها مخاطبین خاصی با زبان مورد نظر بفرستید. شما همچنین می توانید مخاطبینی که هیچ زبان خاصی برای آنها تعریف نشده را نیز اضافه نمایید.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
fa_IR: شما می­توانید با کلیک کردن روی این باکس این نمونه گزارش را برای کاربران قابل دسترسی نمایید تا در "داشبورد خانگی (Home Dashboard)" CiviCRMشان گنجانده شود. کاربرانی که مجوزهای مناسب داشته باشند، وقتی داشبوردشان را "پیکربندی" می­کنند این گزارش را در باکس "دشلتهای در دسترس (Available Dashlets)" خواهند دید. اگر شما بخواهید یک ویرایش گرافیکی از این گزارش را در دسترس قرار دهید، "دیدن (View)" مورد نظر را انتخاب نموده و روی  "آپدیت گزارش (Update Report)" کلیک کنید. ممکن است لازم شود که مجموعه­ای از نمونه­های گزارش را به طور خاص برای دشلتها ایجاد نمایید (اگر می­خواهید اینها را از گزارشهایی که کاربران معمولا در حالت صفحه کامل (full screen) مورد استفاده قرار می­دهند متمایز نمایید،( می­توانید تصمیم بگیرید که آنها را در منوی ناوبری نگنجانید).

en: You can manually send out the reminders to these recipients.
fa_IR: شما می توانید به طور دستی به این مخطبین یادآور ارسال کنید.

en: You can modify the activity subject before filing.
fa_IR: میتوانید عامل فعالیت را قبل از اعمال اصلاح کنید

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
fa_IR: با اضافه کردن ورق تعاریف خود می توانید ظاهر CiviCRM را اصلاح کنید. برای اصلاحات اندازه ی کوچک تا متوسط، از فایل css برای باطل کردن بعضی عبارات در  civicrm.css استفاده کنید. یا اگر به ایجاد تغییرات جدی نیاز است، می توانید civicrm.css را به طور کامل غیر فعال کنید.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
fa_IR: می توانید اسامی مخاطبان را اصلاح کنید (شخصی، خانواده، سازمان ها)، و می توانید "زیر مجموعه های مخاطب" را برای کاربردهای ویژه تر، ایجاد یا اصلاح کنید (برای مثال: دانش آموز، پدر و مادر، تیم، غیره).

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
fa_IR: '%1' شما قارد به افزودن فعالیت به این مورد  %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
fa_IR: شما قادر به حذف این نوع رویداد نیستید.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
fa_IR: نمی توانید همان ضابطه status ثبت شده را هم به عنوان "فعلی" و هم "منقضی شده" داشته باشید.

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
fa_IR: وانید فیلدهای را به عنوان قابل جستجو در یک نمایه حاوی فیلدهای برای انواع مختلف ثبت نام کنید.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
fa_IR: شما نمیتوانید فیلدهای را به عنوان قابل جستجو در یک نمایه حاوی فیلدهای برای انواع مختلف ثبت نام کنید.

en: You can not pass a severity level higher than 7.
fa_IR: شما نی‌توانید از سطحی با شدت بالاتر از 7 عبور کنید.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
fa_IR: شما نمی توانید دو پرداخت برای ضمانت های یکسان در یک دسته انجام دهید.

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
fa_IR: شما نميتوانيد گروهبندى ديگر را با نوع مالى يا منبع سهميه استفاده كنيد

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fa_IR: شما می توانید با تعیین یک یا چند آدرس ایمیل برای دریافت نسخۀ کاربنی،سازمان دهندگان هرکدام از ثبت نام های آنلاین رویداد را مطلع سازید.آدرس ایمیل های گوناگون،باید با کاما از یکدیگر مجزا باشند(برای مثالjane@example.org, paula@example.org).

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
fa_IR: شما فقط می توانید یک قانون «عدم نظارت» و یک «نظارت» را برای هر نوع مخاطب پیکربندی کنید، اما میتوانید هر تعداد از قوانین اضافی «عمومی» را پیکربندی کنید تا معیارهای دیگری برای تکراری بودن اسکن شود.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
fa_IR: شما به صورت اختیاری می توانید این فعالیت را به کسی اختصاص دهید. فعالیت های اختصاص یافته، در لیست فعالیت ها در صفحه اصلی CiviCRM ظاهر می شوند.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
fa_IR: درصودت تمایل می توانید "فعال کردن محدوده ی تارخ"برای این صفحه مشارکت، تنظیم کنید. این تاریخ ها توسط "ویدجت مشارکت" و " صفحات کمپین شخصی" استفاده شوند. در صورتی که به بیرون از محدوده ی تاریخ برسیم، ویدجت پیام می دهد که "کمپین به پان رسیده است". دکمه " بخشش" ناپیدا می شود وقتی که به خارج از محدوده ی تارخ برسی.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
fa_IR[0]: شما می توانید بیشترین تعداد % شمارش تماس ها را برای این نظر سنجی رزرو کنید
fa_IR[1]: شما می توانید بیشترین تعداد % شمارش تماس ها را برای این نظر سنجی رزرو کنید

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
fa_IR: شروع ارسال پیام ها را طبق زمان مشخص برنامه ریزی کرده و یا میتوانید درخواست کنید که در اسرع وقت ارسال شوند:

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
fa_IR: ارسال پیام ها را طبق زمان مشخص برنامه ریزی کرده و یا میتوانید درخواست کنید که در اسرع وقت ارسال شوند:

en: You can search all contacts for duplicates or limit the results for better performance.
          If you limit by group then it will look for matches with that group both inside and outside of the group.
          You can also limit the contacts in the group to be matched by specifying the number of contacts to match. This can be done in conjunction with a group or separately and is recommended for performance reasons.
fa_IR: شما می توانید تمام مخاطبین را برای تکراری جستجو کنید یا نتایج را برای عملکرد بهتر محدود کنید.
    اگر با گروه محدود شوید، آن را برای بازیابی با آن گروه در داخل و خارج از گروه خواهید یافت.
    شما همچنین می توانید مخاطبین را در گروه محدود کنید با تعیین تعداد مخاطبین برای مطابقت.این را می توان در ارتباط با یک گروه یا جداگانه انجام داد و به دلایل عملکرد توصیه می شود.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
fa_IR: شما می توانید برای پرونده هایی حاوی یک کلمه یا عبارت در هر فیلدی جستجو کنید- از جمله نام و فیلدهای ایمیل، یادداشت ها، موضوع فعالیت و شرح، و همچنین هر متن جستجو و متن یادداشت. جستجوی خود را با انتخاب یک جدول / نوع رکورد خاص محدود کنید. Wildcards به صورت خودکار به عبارت جستجو اضافه می شود. جستجوها  به حروف حساس نیستند.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
fa_IR: شما می توانید یک الگوی رویداد از قبل تنظیم شده برای تسهیل راه اندازی رویداد جدید انتخاب کنید.اطلاعات و تنظیمات تأیید از الگوی انتخاب شده بطور خودکار در این رویداد جدید کپی می شود.شما سپس می توانید چیزهای موردنیاز برای این نمونه رویداد را اضافه و یا اصلاح کنید.الگوهای رویدادی تاریخ و زمان رویداد را ذخیره نمی کنند.بنابراین شما قطعاً باید آنها را در این صفحه قرار دهید.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
fa_IR: شما می توانید الگوی رویداد موجود را بعنوان اساس الگوی جدیدی که در حال ساخت آن هستید،انتخاب کنید،یا می توانید از فایل موقتی یک الگو ایجاد کنید.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
fa_IR: میتوانید داده های سازمان موجود را در این قسمت انتخاب کنید یا در صورتی که کارفرما ی این شخص در پایگاه دادهدهای شما نیست بنام سازمان جدید در این قسمت تایپ کنید.با این حال اگر شما میخواهید این شخص ادرس کاری خوو را با کارفرمایش به اشتراک بگذارد و آن سازمان هنوز موجود نیست این زمینه را خالی بگذارید و از قسمت ادرسهای به اشتراک گذاشته شده از پنجره ادرس که زیر آن قسمت است استفاده کنید تا دا ه های کارفرما را ایجاد کنید و آدرس کارفرما را وارد کنید.روابط کارفرمای فعلی یه صورت خودکار برای شما ایجاد میشود.

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
fa_IR: شما می توانید حداکثر ٪ 1 تماس (بازدید کنندگان) در یک زمان را برای این نظر سنجی رزرو کنید.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
fa_IR: میتوانید پیامی 1 با استفاده از 1 متن قابل دسترس استفده کنید

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
fa_IR: میتوانید پیامی را به عنوان متنی عادی بفرستید مثل اچ تی ام ال یا عردو.فقط متن پیام ها برای بیشتر ارتباطات ایمیلی هستند و بعضی ترجیح میدعند که ان را دریافت نکنند

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
fa_IR: شما می توانید یک تاریخ برای مشارکت های مکرر انتخاب کنید و اولین پرداخت در ان تاریخ خواهد بود. برای یک مشارکت زود تر از تاریخ، باید مکرر را انتخاب و یکی از اقساط را انتخاب کنید.

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
fa_IR:  می توانید From Name و آدرس ایمیل را برای این یادآور در این فیلدها بنویسید. اگر این فیلد ها را خالی بگذراید، From name و آدرس ایمیل پیش فرض برای سایت شما تعیین می شود.
                   (Administer > Communications > FROM Email Addresses)

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
fa_IR: شما می توانید این را به عدد دیگری غیر از یک تنظیم کنید تا عبارات عضویت متعددی را اعطا کنید.

en: You can set your own background image
fa_IR: شما می توانید عکس پس زمینه خودتان را ارسال کنید.

en: You can still preview your page prior to approval
fa_IR: شما هنوز میتوانید صفحه قبلتان برای تایید پیش نمایش کنید

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR:  می توانید جزئیات صورت حساب  این عضویت که به طور خودکار تمدید شده است را ٪ 1 در این صفحه وب مشاهده کنید.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
fa_IR: شما می توانید جزئیات صدور صورتحساب را برای این مشارکت مکرر در:... بروزرسانی کنید

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR: شما می توانید جزئیات صدور صورتحساب رابرای این مشارکت مکرر با <a href="%1">دیدن این صفحه ی وب</a> بروزرسانی کنید.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR: شما می توانید مقدار مشارکت مکرر را بروزرسانی کنید یا جزئیات تعداد اقساط را برای این مشارکت مکرر با <a href="%1">دیدن وب page</a> تغییر دهید.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
fa_IR: شما می توانید مبلغ مشارکت مکرر را بروزرسانی کنید یا تعداد اقساط برای این مشارکت مکرر را در:.. تغییر دهید

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fa_IR: شما می توانید مقدار مشارکت مکرر را بروزرسانی کنید یا تعداد اقساط را برای این مشارکت مکرر با <a href="%1">دیدن این صفحه ی وب </a> تغییر دهید.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
fa_IR: شما میتوانید فکسی از خود در صفحه تان ثرار دهید.فایل های شما باید با فرمت جی پی جی ؛ جی آی اف؛یا پی ان جی باشد.اندازه پیشنهادی برای عکس 250 در 250 پیکسل میباشد.عکس بالای 360 پیکسل عریض میباشد و به صورت خودکار از نظر اندازه عوض میشود.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
fa_IR: شما می توانید یک آدرس متعلق به یک مخاطب موجود  را استفاده کنید و یا  یک تماس جدید با انتخاب نوع تماس مورد نظر از فیلد انتخاب ایجاد کنید.ا گر آدرس فردی را به یک سازمان پیوند دهید، رابطه کارفرما-کارفرما به صورت خودکار ایجاد می شود. اگر آدرس فردی را به یک خانوار پیوند دهید، یک رابطه اعضای خانواده ایجاد می شود.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
fa_IR: شما می توانید از گزارش متفاوت تری برای شخصی که  ثبت نام می کند نسبت به شرکت کننده های اضافی استفاده کنید.برای مثال،ممکن است شما آدرس ایمیل از شخصی که ثبت نام میکند بخواهید اما از شرکت کننده های اضافی نخواهید(حتی تقاضا ندهید).

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
fa_IR: شما می تواید از لینک های بالا برای جدول یا ثبت فعالیت استفاده کنید

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
fa_IR: می توانید بررسی کنید یا برگردید به نسخه ی پیش فرض هر الگوی پیام سیستم گردش کار که اصلاح کرده اید. پس از بروز رسانی ها و یا اگر با نسخه ی اصلاح شده تان مشکل دارید، بهتر است نسخه ی فعال را با برنامه ی پیش فرض نشان داده شده روی این صفحه مقایسه کنید. می توانید از گزینه های انتخابی زیر (فرمان های کپی و انتقال) برای کپی برنامه ی پیش فرض به ویرایشگر متن و سپس مقایسه ی آن با نسخه ی اصلاح شده تان مقایسه کنید.

en: You can:
fa_IR: شما می‌توانید:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
fa_IR: نمی توانید رکوردی بیشتر از حد اکثر تعداد رکورد ها ثبت کنید

en: You cannot change the account type since this financial account refers to a financial item having an account type of Revenue/Liability.
fa_IR: از آن جا که حساب مالی اشاره به یک مورد مالی دارد که دارای یک نوع/گونه از عایدات/درآمد و بدهی/تعهّد است، شما نمی توانید این حساب را تغییر دهید/عوض کنید.

en: You cannot combine profiles of multiple types.
fa_IR: شما نمی توانید پروفایل  های مختلف را باهم ترکیب کنید.

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
fa_IR: شما نمیتوانید زمینه های سفارشی چندگانه را که در مجموعه های مختلف سفارشی در یک پروفایل تنظیم شدهاند، پیکربندی کنید.

en: You cannot create an email account for a contact with no email
fa_IR: نمی توانی برای مخاطبی که ایمیل ندارد اکانت ایمیل بسازید.

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
fa_IR: شما نمی توانید این صفحه مشارکت را حذف کنید زیرا تا به حال یک مشارکت یا پرداخت عضویت را ارائه داده است. به شما پیشنهاد می کنیم که به جای حذف صفحه ان را غیر فعال کنید تا یکپارچگی مشارکت های ثبت شده تان را حفظ کنید. در صورتیکه واقعا می خواهید این صفحه مشارکت را به طور کامل حذف کنید، ابتدا لازم است جست و جو کنید و همه ی معاملات مشارکتی مرتبط با این صفحه درCiviContribute را حذف کنید.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
fa_IR: به کار اندازی ثبت نام عضویت و همچنین تنظیمات قیمت مشارکت در یک صفحه مشارکت انلاین مقدور نیست.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
fa_IR: به کار اندازی مشارکت های مکرر و همچنین تعهدات در یک صفحه مشارکت انلاین مقدور نیست.

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page
fa_IR: شما نمی توانید مشارکت های مکرر را و همچنین تازی سازی خودکار عضویت را روی یک صفحه انلاین مشارکت داشته باشید و

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page.
fa_IR: شما نمی توانید مشارکت های مکرر را و همچنین تازی سازی خودکار عضویت را روی یک صفحه انلاین مشارکت داشته باشید و

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
fa_IR: به کار اندازی تنظیمات قیمت مشارکت و ثبتنام عضویت روی یک صفحه مشارکت انلاین مشترک مقدور نیست.

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.</span>
fa_IR: در حالیکه تنظیمات قیمت عضویت در دست استفاده است، شما نمی توانید مقادیر مشارکت را فعال کنید. ( نوار عضویت ها را در بالا ببینید.) تنظیمات قیمت عضویت ممکن است شامل زمینه های بیشتر برای گزینه های غیر عضویت که نیازمند یک قیمت بیشتر ( برای مثال هزینه اشتراک مجله) یا مشارکت داوطلبانه بیشتراست، شود.</span>

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
fa_IR: وارد کردن چند مشارکت غیر مستقیم برای یک مخاطب مقدور نیست.

en: You cannot have auto-renewal on if you are paying later.
fa_IR: در صورتیکه تصمیم به پرداخت دارید، نمیتوانید از گزینه تجدید خودکار استفاده کنید.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
fa_IR: شما نمی توانید نوع رابطه را تغییر دهید زیرا مدارک عضویتی مربوط با این نوع عضویت وجود دارد

en: You cannot record scheduled email activity.
fa_IR: شما قادر نیستید فعالیت ایمیل های جدول بندی شده را ذخیره کنید

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
fa_IR: شما نمی توانید یک حساب همراه با ارتباط 1% را حذف نمایید، چراکه این حساب، مرجع یک یا چند نوع از ثبت و ضبط درپی آمده است: تأییدیه های سهام/اصلاحات بیمه، برگه های تأییدیه ی سهام/اصلاحات بیمه یا انواع عضویّت هستند. درعوض، اگر دیگر نمی خواهید از آن ها استفاده کنید، می توانید غیر فعّال کردن آن ها را نیز مدّ نظر قرار دهید/لحاظ کنید.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
fa_IR: شما نمی توانید یک حساب همراه با ارتباط 1% را درحینی که برای یک حقّ بیمه/هزینه ی بیمه/ترقّی قیمت، مورد استفاده است، حذف نمایید.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
fa_IR: شما نمی توانید بیش از 1درصد گزینه ها انتخاب کنید.برای عملکردهای پیچیده تر لطفا از لیست قیمت ها استفاده کنید.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
fa_IR: در صورتیکه قرار نیست به صورت انلاین توسط کارت اعتباری پرداخت کنید، شما قادر نخواهید بود که یک مشارکت مکرر را شروع کنید.

en: You cannot use "Add Contacts to Group" action unless contacts fields are selected.
fa_IR: شما نميتوانيد گزينه اضافه كردن مخاطبين به گروه را استفاده كنيد تا زمانى كه فيلدهاى مخاطبين انتخاب نشده باشند

en: You cannot use 'id' as a field label.
fa_IR: نمس توانید از عبارت ID به عنوان برچسب فیلد استفاده کنید

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
fa_IR: درصورتیکه قسمت مقدار مشارکت به کار اندازی شده است، شما نمی توانید از تنطیمات قیمت عضویت استفاده کنید. روی نوار عضویت را در بالا کلیک کنید، و فرم تنظیمات قیمت عضویت را انتخاب کنید. تنظیمات قیمت عضویت احتمالا شامل زمینه های بیشتر برای گزینه های غیر عضویتی که بهای بیشتری ( برای مثال اشتراک مجله ) یا مشارکت های داوطلبانه بیشتری را می طلبد.

en: You do not have access to this note.
fa_IR: شما به این یادداشت دسترسی ندارید

en: You do not have all the permissions needed for this page.
fa_IR: شما تمام مجوزهای لازم را برای استفاده از این صفحه را ندارید.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
fa_IR: شما هیچ داده های باز ورودی دسته ای ندارید.

en: You do not have any active %1
fa_IR: شما هیچ بخش فعالی ندارید%1

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
fa_IR: شما هیچ صفحه کمپین شخصی فعالی ندارید.

en: You do not have any private reports. To add a report to this section, edit the Report Settings for a report and set 'Add to My Reports' to Yes.
fa_IR: شما هيچ گزارش خصوصى نداريد براى اضافه كردن گزارش به اين قسمت تنظيمات قسمت گزارش را براى ساختن گزارش ويرايش كنيدوقسمت اضافه كردن به گزارش هاى من را روى گزينه بله تنظيم كنيد

en: You do not have permission to Delete Report.
fa_IR: شما اجازه پاک کردن گزارش را ندارید

en: You do not have permission to access this contact.
fa_IR: شما اجازه دسترسی به این مخاطب را ندارید

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: شما مجاز به اتصال به این ثبت رویداد نمی باشید.جهت درخواست کمک،با مدیر سایت در ارتباط باشید.

en: You do not have permission to access this mailing report
fa_IR: شما اجازه دسترسی به گزارش این خبرنامه را ندارید

en: You do not have permission to access this page
fa_IR: شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید

en: You do not have permission to access this page.
fa_IR: شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید

en: You do not have permission to access this report.
fa_IR: شما اجازه دسترسى به اين گزارش را نداريد

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
fa_IR: شما برای لغو کردن مشارکت های مکرر مجاز نیستید.

en: You do not have permission to delete this contact.
fa_IR: شما اجازه حذف این مخاطب را ندارید

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
fa_IR: شما اجازه حذف این مخاطب را ندارید.توجه کنید :اگر مخاطبین را ویرایش کرده اید اجازه حذف آنها را ندارید

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: شما اجازه ندارید این مخاطب را ویرایش کنید. در صورت نیاز به مدیر سایت مراجعه فرمایید.

en: You do not have permission to force merge duplicate contact records
fa_IR: شما اجازه ورود ه احباری به رکورد تکراری تماس ندارید

en: You do not have permission to make changes to the record
fa_IR: شما اجازه تغییر سند را ندارید

en: You do not have permission to register for this event
fa_IR: شما مجوز ثبت برای این رویداد را ندارید.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: شما مجاز نیستید اطلاعات این مخاطب را مشاهده کنید. در صورت نیاز به کمک با مدیر سایت تماس بگیرید

en: You do not have permission to view this event
fa_IR: شما مجاز به نمایش این رویداد نمی باشید

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
fa_IR: شما اجازه لازم برای ویرایش تنظیمات گروه رزرو شده را ندارید

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
fa_IR: شما اجازه لازم برای حذف گروه رزرو شده را ندارید

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
fa_IR: شما مجوز کافی برای انتقال یا لغو این شرکت کننده ندارید.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
fa_IR: شما دسترسی لازم جهت ویرایش این تماس را ندارید

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
fa_IR: شما اجازه نمایش اطلاعات این مخاطب را ندارید

en: You dont have permission to %1 this batch
fa_IR: شما مجاز به 1% این بسته/سفارش/محموله نیستید

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
fa_IR: شما یک عضویت دایمی جاری داریدکه نیازی به تازه سازی ندارد.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
fa_IR: شما توضیحی عقب افتاده دارید در فهرست پیام یک درصدی تان برای تایید این توضیح پیامی بزنید یا کلیک کنید

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
fa_IR: شما یک توضیح عقب افتاده دارید در فهرست پیام برای تایید این پیامی بزنید یا کلیکی کنید روی این لینک دو درصدی

en: You have already added a primary location field of this type: %1
fa_IR: شما قبلاً  یک فیلد  اصلی مکان  از این نوع:٪1  را اضافه کرده اید.

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
fa_IR: شما این دادخواست را امضا کرده اید اما </strong> باید ادرس ایمیلتان را نیز تایید کنید </strong>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
fa_IR: شما این دادخواست را امضا کرده اید ولی شما هنوز <b> نیاز دارید که ادرس ایمیل خود </b> را تایید کنید.

en: You have already signed this petition.
fa_IR: شما این دادخواست را امضا کرده اید

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
fa_IR: شما برای این رویداد به لیست انتظار اضافه شده اید.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
fa_IR: شما میتوانید یکی از گروه ها را انتخاب کنید میتوانید از راه پیام دادن این را تنجام دهید

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
fa_IR: شما اشتراک خود را در گروه های زیر از دست داده اید میتوانید بازگردی با پیام یا کلیک

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
fa_IR: شما به ابتدای فرآیند ثبت بازگردانده شده اید و تمام رویدادهای فروخته شده از گزینه های انتخابی شما حذف شده است.شما تا زمانی که رزرو خود را بررسی نکرده و یا در صورت تمایل رویدادهای مختلفی را انتخاب نکنید،قادر به ادامه دادن نیستید.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
fa_IR: شما اشتراک خود از این گروه ها را از دست داده اید برای بازگشت پیامی بدهید یا کلطک کنید

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
fa_IR: شما از این گروه اشتراکتان تمام شده میتوانید دوباره اشتراک بگیرید با ارسال پیام یا کلیک

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
fa_IR:  می توانید گزینه "بخش/شهرستان" را فعال کنید.. لطفا اطمینان حاصل کنید که جدول شهرستان را در پایگاه اطلاعاتی CiviCRM 1%خود ذخیره کرده اید. می توانید پسوندی را برای اضافه کردن شهرستان در راهنمای CiviCRM پیدا کنید.

en: You have no A/B mailings
fa_IR: شما هیچ ایمیل ال/ ب ای ندارید.

en: You have no Grants registered in your database.
fa_IR: شما هیچ ثبت مساعده ای در پایگاه داده ها ندارید.

en: You have received a donation at your personal page
fa_IR: شما در صفحه شخصیتان یک اهدایی دریافت کرده اید

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
fa_IR: شما ایمیل های خارج از محدوده را غیرفعال کرده اید. نمی توانید ایمیل آزمایشی ارسال نمایید.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
fa_IR: شما گزینه تغییر مسیر به پایگاه اطلاعاتی را انتخاب کرده اید.  نمی توانید ایمیل آزمایشی ارسال نمایید.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
fa_IR: شما برای یک شرکت یا ارگان، چندین عضویت انتخاب کرده اید. لطفا مجددا انتخاب ها را مرور کنید و برای هر هویت، تنها یک عضویت انتخاب کنید.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
fa_IR: شما چندین عضوین را برای یک سازمان یا نهاد انتخاب کرده اید. لطفا انتخاب های خود را بررسی کنید و برای هر نهاد تنها یک عضویت را انتخاب کنید.. اگر به کمک احتیاج داشتید با مدیریت سایت تماس بگیرید.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
fa_IR: شما جدا کننده خانه های جدول را انتخاب کرده اید، اما یک یا زمینه های نشانهی بیشتر در یک خانهجدول جا نمی گیرند. این باعث HTML نامعتبر مشود، پس از جدا کننده ویرگول به جای ان استفاده می شود.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fa_IR: شما آخرین شرکت کننده را حذف کرده اید که منجر شده رویداد فضای کافی داشته باشد اما ثبت شما نیاز به تأییدیه دارد.همین که ثبت شما بررسی شد،یک ایمیل با لینک صفحۀ وبی که شما می توانید فرآیند ثبت را در آنجا کامل کنید،دریافت خواهید کرد.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
fa_IR: شما آخرین شرکت کننده را حذف کرده اید که سبب شده است رویداد فضای کافی داشته باشد.با این حال،گروه شما بعنوان شرکت کنندگان ثبت شده معرفی می شود اگرچه شما در لیست انتظار بودید.

en: You have unsaved changes.
fa_IR: تغییرات ذخیره نشده‌ای دارید.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
fa_IR: ممکن است شما به کاربران اجازه دهید هنگامی که رویداد تکمیل است،به لیست انتظار بپیوندند(با بررسی باکس زیر).

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
fa_IR: شما همچنین ممکن است رویدادها را پیکربندی کنید که مستلزم اولویت تأییدیۀ ثبت نسبت به تکمیل فرآیند ثبت شرکت کنندگان است.برای فعال کردن این ویژگی،شما ابتدا باید وضعیت شرکت کنندگان را که توسط گردش کار تأیید استفاده می شود،فعال کنید(ادمین>>رویداد سی وی>>وضعیت شرکت کنندگان).سپس این فرم را بارگذاری کنید و "تأییدیۀ شرکت کنندگان را می خواهید؟" را بررسی کنید.

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
fa_IR: شما همچنین می توانید یک جعبه متن خوش آمدید و استفاده کنید تا زمینه های مورد نظر خود را وارد کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نشانه های موجود، مستندات آنلاین٪ 1 را ببینید.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
fa_IR: شاید بطور اختیاری یک رمز عبور MD5 درهم برای تایید پیام هایی که بطور مستقیم از Authorize.Net می آید، تنظیم کنید. وارد حساب تجاری تان شوید و به <strong>تنظیمات حساب</strong> بروید. MD5-Hash را انتخاب کنید و یک مقدار درهم جدید را وارد کنید. این ممکن است فقط در مورد هر رشته ای از کاراکترها یا کلمات باشد. سپس مقدار دقیق یکسان را اینجا وارد کنید.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
fa_IR: ممکن است شما ممکن است انتخاب کنید که فاکتور ایمیل شود یا یک فایل PDF که شامل یک فاکتور در هر صفحه است را در رایانه تان با کلیک کردن روی <strong>پردازش فاکتور(ها)</strong>دانلود کنید. مرورگر شما ممکن است فایل را به صورت خودکار برای شما نشان دهد، یا شما ممکن است با استفاده ازهر  PDF reader (مثل Adobe&reg; Reader)  فایل را باز و در صورت نیاز پرینت بگیرید.

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
fa_IR: ممکن است شما ممکن است انتخاب کنید که رسید ایمیل شود یا یک فایل PDF که شامل یک رسید در هر صفحه است را در رایانه تان با کلیک کردن روی <strong>پردازش رسید ها(ها)</strong>دانلود کنید. مرورگر شما ممکن است فایل را به صورت خودکار برای شما نشان دهد، یا شما ممکن است با استفاده ازهر PDF reader (مثل Adobe&reg; Reader) فایل را باز و در صورت نیاز پرینت بگیرید.

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
fa_IR: برای ارسال پیام های مختلف برای هر شخص این انتخاب را غیر فعال کنید.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
fa_IR: برای ارسال پیام های مختلف برای هر شخص این انتخاب را غیر فعال کنید.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
fa_IR: شاید بخواهید روش پرداخت استفاده شده برای اعانه و کارمزد را ثبت کنید. روش های پرداختی ذخیره شده مورد نیاز هستند - ممکن است برچسب های آنها را اصلاح کنید اما نمی توانید آن ها را پاک کنید ( مثال: کارت اعتباری و کارت بدهی را بررسی کنید). اگر سایت شما له روش های پرداختی فرعی نیاز دارد، می توانید آن ها را در این قسمت اضافه کنید. می توانید هر روش پرداختی را با یک حساب مالی که مشخص می کند پرداخت برای کجا انجام می شود، ربط دهید. (مثال: حساب بانکی برای چک ها و پول نقد)

en: You may configure these settings using absolute URLs or URL variables.
fa_IR: شما می توانید این تنظیمات را با استفاده از URL های مطلق یا متغیرهای URL پیکربندی کنید.

en: You may configure these upload directories using absolute paths or path variables.
fa_IR: شما می توانید این دایرکتوری/راهنمای آپلود را با استفاده از مسیرهای مطلق یا متغیرهای مسیر پیکربندی کنید.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
fa_IR: شما می توانید مقدار ارزش منفی را وارد کنید اگر از فیلد یا گزینه برای تخفیف کل قیمت استفاده شود.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
fa_IR: شما می توانید مقدار ارزش منفی را وارد کنید اگر از فیلد یا گزینه برای تخفیف کل قیمت استفاده شود.از یک قیمت از 1 و مبلغ Display Off (بدون علامت) استفاده کنید تا کاربر بتواند مقدار سهم را در یک فیلد متن / عددی وارد کند.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
fa_IR: ممکن است برای نمایش فیلدها (مثل اسم کوچک مخاطب) در موضوع و متن پیام از توکن ها استفاده کنید. این توکن ها با مقدار حقیقی فیلد متناظر در پیام در حال ارسال ارسال جایگزین می شوند. روی "Insert Tokens" برای لیستی از توکن های قابل جستجو کلیک کنید.

en: You may need to clear your browser's cache to see the changes in CiviCRM.
fa_IR: شما ممکن است نیاز به پاک کردن حافظه نهانی مرورگر خود داشته باشید تا بتوانید تغییرات ایجاد شده در CiviCRM را ببینید.

en: You may only select one contact field per reminder
fa_IR: شما ممکن است تنها یک میدان تماس در یادآوری را انتخاب کنید

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
fa_IR: شما ممکن است انتخاب کنید که قیمت واقعی مبلغ مازاد را در سازمانتان ثبت کنید.این ممکن است در زمان امتیاز دهی عودت اینترنتی این محرک مفید باشد.

en: You may override the ts() function in CiviCRM by defining your own translation function.
fa_IR: شما می توانید با تعریف عملکرد ترجمه ای  خود()، عملکرد ترجمه  CiviCRM را لغو کنید .

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fa_IR: شما ممکن است یک یا چند آدرس ایمیل را برای دریافت یک رونوشت مخفی از ایمیل تأیید،تعیین کنید.آدرس ایمیل های گوناگون،باید با کاما از یکدیگر مجزا باشند(برای مثالjane@example.org, paula@example.org).

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
fa_IR: شما ممکن است اطلاعات بیشتری درباره ی مشارکت کنندگان نسبت به انچه برای مشارکت لازم است بخواهید. برای مثال، ممکن است بخواهید درباره قابلیت و حرفه های داوطلبانه جویا شوید. با انتخاب پروفایل های CiviCRM ( مجموعه هایی از زمینه ها) هر تعداد زمینه ای را به فرم مشارکت خود اضافه کنید. تا در ابتدا یا پایین صفحه قرار داده شوند.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
fa_IR: شما باید <a href="%1">یک پروفایل معتبر سازمان را پیکربندی کنید</a> تا افراد را برای مشارکت به جای سازمان مجاز کنید. پروفایل معتبر شامل زمینه های مخاطب و/ یا سازمان می شود، و ممکن است زمینه های عضویت و مشارکت را در برداشته باشد.

en: You must be logged in to view this page.
fa_IR: شما برای دیدن صفحه باید به آن دارد شوید

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
fa_IR: شما باید وارد حسابتان شوید تا به گزینه ویرایش بالا دسترسی پیدا کنید.( اگر بدون وارد شدن، این صفحه را بازدید کنید؛صفحه درحالت زنده به شما نمایش داده می شود- همانطور که دوستان و بازدیدکنندگانتان ان رامشاهده می کنند.)

en: You must contribute at least %1 to get this item
fa_IR: برای دریافت این ایتم ،شما باید حداقل 1% مشارکت کنید

en: You must contribute more to get that item
fa_IR: برای دریافت ان ایتم، شما باید بیشتر مشارکت کنید

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
fa_IR: درصورتیکه می خواهید که یک پروفایل با زمینه های عضویت داشته باشید، باید مسدود کردن عضویته را به کار اندازی کنید

en: You must have at least the test or live section filled
fa_IR: شما باید حداقل بخش آزمون  یا اطلاعات زنده را پر کنید.

en: You must have at least the user_name specified
fa_IR: شما حداقل باید اطلاعات کاربری را مشخص کنید.

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
fa_IR:  اگر  می خواهید از مجموعه ای موجود استفاده کنید، باید بخش چند گزینه ای را انتخاب کنید.

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
fa_IR: باید دست کم یک معیار جستجو برای جستجوی گروه انتخاب کنید

en: You must select at least one email recipient type.
fa_IR: شما بایستی حداقل یک نوع  آدرس مخاطب را برگزینید

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
fa_IR: شما باید هردو گروه CiviCRM و گره دروپال را از بخش "قانون انجمن" انتخاب کنید

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
fa_IR: شما باید هردو مورد، نوع عضویت CiviMember و نقش Drupal را از بخش "قانون انجمن" انتخاب کنید.

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
fa_IR: شما به PHP حداقل نسخه %1 یا بالاتر نیاز دارید. در حال حاضر شما نسخه %2 را دارید. لطفا آن را بروز کنید.

en: You need more than one custom group to move fields
fa_IR: برای جابجایی فیلد ها به بیش از یک گروه سفارشی نیاز دارید

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
fa_IR: شما باید  قبل از استفاده از این ویژگی یک ارائه دهنده مسیر پیکربندی کنید (تنظیمات> تنظیمات سیستم>مسیردهی و ژئوکدینک/ مشخصات جغرافیایی).

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
fa_IR:  باید CiviContribute را قبل از CiviPledge فعال سازید.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution
fa_IR:  وقتی که صفحه انلاین مشارکت برای عضویت و مشارکت مکرر پیکربندی شد، شما باید پرداخت عضویت مجزا را به کار بیاندازید.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution.
fa_IR:  وقتی که صفحه انلاین مشارکت برای عضویت و مشارکت مکرر پیکربندی شد، شما باید پرداخت عضویت مجزا را به کار بیاندازید.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
fa_IR: شما نیازمند حداقل یک نوع عضویت با نمای عمومی به منظور ایجاد ثبت نام و تمدید خودکار عضویت هستید <1>

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
fa_IR: باید نوع ثبتی که برای این مجموعه فیلد های سفارشی مناسب هستند را انتخاب کنید

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
fa_IR: شما پیش از استفاده از گزینه URLهای امنیتی نیرو ،باید سروری مطمئن و محفوظ راه اندازی کنید.

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
fa_IR: برای استفاده از مولفه سی وی فایل ابتدا باید پرونده و فایل های پیکربندی را بارگزاری کنید

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
fa_IR: شما باید از یک پورت به غیر از پورت پیش فرض 25 در محیط خود استفاده کنید.

en: You only have %1 allocated
fa_IR: شما فقط از  1% اختصاص داده شده  برخوردار هستید.

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
fa_IR: به نظر می رسد شما درحال استفاده از یک سرور وب پشتیبانی نشده هستید. متغیرهای سرور SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME  نیازمند نصب می باشد.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
fa_IR: به نظر می رسد که نوع رابطه ی "استخدامی" را پاک کردید

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
fa_IR: نوع ارتباط اعضای خانه را حذف کردید

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
fa_IR: باید عضویت های مرتبط با زمینه هایی که در 1% پیکربندی شده اند را به پروفایل 'جایگزینی' برای این صفحه مشارکت انتقال دهید.

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
fa_IR: برای این صفحه مشارکت شما باید زمینه های مرتبط با عضویت که در پروفایل "جایگزینی" هستند را انتقال کنید.

en: You were registered by:
fa_IR: شما ثبت نام شدید توسط:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
fa_IR: شما باید مجوز دروپال را نیز تغییر دهید  تا کاربران مهمان نیز بتوانند مشارکت کنند، رویدادهای خود را ثبت کنند و/ یا  از پروفایلها برای  وارد کردن اطلاعات مخاطب استفاده کند.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
fa_IR: شما همچنین از نشانه ها برای وارد کردن پیغام  لغو اشتراک، قطع ارتباط و حمل و نقل در پیام خود استفاده خواهید کرد.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
fa_IR: شما باید پیکربندی تنظیمات 1% برای پردازشگر پرداخت ها را پیش از ارائه معامله های یک کارت اعتباری انجام دهید.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple activities. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fa_IR: لازم است صفحه ای شخصی بسازید

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple contributions. Navigate to Administer CiviCRM > Customize Data and Screens > CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fa_IR: پیش از استفاده از پروفایل برای بروزرسانی مشارکت های چندگانه، لازم است که پروفایلی با زمینه های 1% که می خواهید ویراست کنید را بسازید.در مسیر مدیریت CiViRM > بالابردن تاریخ و صفحه نمایش >پروفایل CiviCRM به پیکر بندی بروید. برای اطلاعات بیشتر، از اسناد آنلاین مدیریت استفاده کنید.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple memberships. Navigate to Administer CiviCRM >> CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fa_IR: پیش از استفاده از پروفایل برای بروزرسانی عضویت های چندگانه، لازم است که پروفایلی با زمینه های 1% که می خواهید ویراست کنید را بسازید.در مسیر مدیریت CiViRM > بالابردن تاریخ و صفحه نمایش >پروفایل CiviCRM به پیکر بندی بروید. برای اطلاعات بیشتر، از اسناد آنلاین مدیریت استفاده کنید.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
fa_IR: شما به منظور پیشنهاد خودکار تمدید عضویت های نیاز به انتخاب و ایجاد پردازنده پرداخت پشتیبان دارید(جواز فعلی.نت،پی پال پرو و یا استاندارد وب سایت پی پال)

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
fa_IR: شما نیاز به قرار دادن مجوز کنترل دستیابی دارید تا "نمایش شرکت کنندگان رویداد" برای هر نقشی که شما می خواهید برای دسترسی به این فهرست،درج شود.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
fa_IR: در حال حاظر نمی توانید برنامه توسعه را نصب کنید زیرا نصب PHP شما فایل های ZIP را پشتیبانی نمی کند. لطفا به مدیریت سیستم تان درخواست دهید تا برنامه توسعه PHP-ZIP استاندارد را نصب کند.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
fa_IR: شما به دليل نداشته ادرس ايميل ثبت شده از اين شماره قادر به ارسال تصديق براي اين وثيقه نميباشيد.  چنانچه براي وثيقه ي ثبت شده تصديق ميخواهيد، بر روي  گزينه ي لغو و سپس ويرايش بر روي صفحه ي سامري كليك نماييد و قبل از ثبت وثيقه ادرس ايميل خود را وارد كنيد

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
fa_IR: شما قادر به ایمیل کردن خودکار رسید برای این عضویت نیستید زیرا هیچ ادرس ایمیلی برای این مخاطب ثبت نشده است. اگر میخواهید که وقتی عضویت ثبت شد یک رسید ارسال شود، روی لغو کلیک کنید و سپس ویرایش را از نوار خلاصه انتخاب کنید و یک ادرس ایمیل را قبل از ثبت عضویت وارد کنید.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
fa_IR: شما قادر به ایمیل کردن خودکار رسید برای تمدید این عضویت نیستید زیرا هیچ ادرس ایمیلی برای این مخاطب ثبت نشده است. اگر میخواهید که وقتی عضویت ثبت شد یک رسید ارسال شود، روی لغو کلیک کنید و سپس ویرایش را از نوار خلاصه انتخاب کنید و یک ادرس ایمیل را قبل از ثبت تمدید عضویت وارد کنید.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
fa_IR: شما قادر به ایمیل کردن خودکار رسید برای این مشارکت نیستید زیرا هیچ ادرس ایمیلی برای این مخاطب ثبت نشده است. اگر میخواهید که وقتی مشارکت ثبت شد یک رسید ارسال شود، روی لغو کلیک کنید و سپس ویرایش را از نوار خلاصه انتخاب کنید و یک ادرس ایمیل را قبل از ثبت مشارکت وارد کنید.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
fa_IR: شما قادر به ایمیل کردن خودکار رسید برای این پرداخت نیستید زیرا هیچ ادرس ایمیلی برای این مخاطب ثبت نشده است. اگر می‌خواهید که وقتی پرداخت ثبت شد یک رسید ارسال شود، روی لغو کلیک کنید و سپس ویرایش را از نوار اختصاری انتخاب کنید و یک ادرس ایمیل را قبل از ثبت پرداخت وارد کنید.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
fa_IR: زمانی که صفحه تان تایید شد ایمیل اطلاع رسانی ای دریافت خواهید کرد و می توانید شروع به ارتقا کمپین تان کنید.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
fa_IR: ایمیلی حاوی اطلاعاتی درباره ی چگونگی لغو گزینه تازه سازی خودکا دریافت خواهید کرد.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
fa_IR: ایمیلی حاوی اطلاعاتی درباره ی چگونگی لغو گزینه تازه سازی خودکا دریافت خواهید کرد.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
fa_IR: شما یک ردیف و یک کادر را مشاهده خواهید کرد.برای هرنوع اطلاعاتی که در حال حاضر به تماس تکراری مرتبط است.مثلا اگر مخاطب تکراری سوابق فعالیت دارد شما یک ردیف و یک کادر برای علامت گذاری دارید.اگر میخواهید این سوابق مهم سوابق تماس را به بیش از حد نرساند.اگر میخواهید همه چیز های مرتبط را تغییر دهید میتوانید قسمت علامت زدن همه را انتخاب کنید.

en: You're ready to install!
fa_IR: شما آماده نصب هستید!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
fa_IR: تنظیمات 1% شما صحیح هستند. یک ایمیل آزمایشی به آدرس ایمیل شما فرستاده  شده است.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
fa_IR: عضویت <strong>%1</strong> شما منقضی نمی شود ( شما نیازی به تازه سازی ان عضویت ندارید).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
fa_IR: عضویت <strong>%2</strong> شما روی 1% منقضی خواهد شد.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
fa_IR: عضویت <strong>%2</strong> شما روی 1% منقضی می شود.

en: Your Assigned Activities
fa_IR: فعالیت های اختصاص یافته ی شما

en: Your Case Role(s)
fa_IR: نقش قالب(های) شما

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
fa_IR: نمای CiviCRM شما '٪ 1' اضافه شده است اکنون می توانید زمینه های این نمایه را اضافه کنید.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
fa_IR: پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری 1% ذخیره شد

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
fa_IR: پروفایل سامانه مدیریت ارتباط با مشتری 1% ذخیره شد

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
fa_IR: پروفایل CiviCRMشما  "٪ 1" به 2٪ ذخیره شده است.

en: Your Contacts / Organizations
fa_IR: مخاطبین/سازمان های شما

en: Your Contribution(s)
fa_IR: مشارکت (های) شما

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
fa_IR: برداشت از کارت اعتباری شما با موفقیت انجام نشد.هیچ پولی تا کنون به حساب شما واریز نشده است.

en: Your Email
fa_IR: آدرس ایمیل شما

en: Your Email Settings have been updated.
fa_IR: تنظیمات ایمیل شما به روز رسانی شده اند.

en: Your Event Registration has been Transferred to %1.
fa_IR: ثبت رویداد شما به 1% انتقال یافته است.

en: Your Event Registration has been cancelled.
fa_IR: ثبت رویداد شما لغو شده است.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
fa_IR: ثبت رویداد شما به 1% انتقال یافته است.

en: Your Event(s)
fa_IR: رویدادهای شما

en: Your Financial "%1" Type has been created and assigned to an existing financial account with the same title. You should review the assigned account and determine whether additional account relationships are needed.
fa_IR: نوع/گونه مالی 1% برای حساب مالی کنونی/فعلی با عنوان/سرفصل یکسان/مشابه، ایجاد شده و تخصیص یافته است. شما بایستی حساب اختصاص یافته را بازنگری کرده و درباره ی ضرورت و نیاز به ارتباطات مضاعف حساب ها تصمیم گیری نمایید.

en: Your Goal
fa_IR: هدفتان

en: Your Group(s)
fa_IR: گروه (های)شما

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
fa_IR: فرمت مطلب جدید شما به نام ...... 1% به روز رسانی شده است.

en: Your Mass SMS has been saved.
fa_IR: پیام های گروهی شما ذخیره شده اند.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
fa_IR: پیامک گروهی شما ذخیره شد.  به منظور ادامه کار بر روی "ادامه" کلیک نمایید

en: Your Membership(s)
fa_IR: عضویت(های) شما

en: Your Message
fa_IR: پیام شما

en: Your Note has been saved.
fa_IR: یادداشت شما ذخیره شده است

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
fa_IR: قالب جدید  صفحه پی دی اف شما با عنوان..... ٪ 1 به روزرسانی شده است.

en: Your Page
fa_IR: صفحه شما

en: Your Personal Campaign Page
fa_IR: صفحه کمپین شخصی شما

en: Your Personal Campaign Page for %1
fa_IR: صفحه کمپین شخصیتان برای 1%

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
fa_IR: صفحه کمپین شخصی تان 1% 2% 3% شد

en: Your Pledge(s)
fa_IR: وثيقه (هاي)شما

en: Your Premium Selection
fa_IR: انتخاب مبلغ مازاد شما

en: Your Registration Info
fa_IR: اطلاعات ثبت نام شما

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
fa_IR: یادآور جدید شما با عنوان.... ٪ 1 به روزرسانی شده است.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
fa_IR: نام (ماشین) سرور  SMTP شما صحیح نیست.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
fa_IR: نام کاربری یا رمز عبور  SMTP نامعتبر است.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
fa_IR: سرور SMTP شما فقط در حال حاضر پاسخ نمی دهد (به دلایلی).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
fa_IR: استدلال ارسال ایمیل صحیح نیست.

en: Your Sendmail path is incorrect.
fa_IR: مسیر ارسال ایمیل صحیح نیست.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
fa_IR: مجموعه شما '٪ 1' اضافه شده است اکنون می توانید زمینه های این مجموعه را اضافه کنید.

en: Your Subscription has been Activated
fa_IR: قانون انجمن شما ویرایش شده است

en: Your USPS API Authorization has Failed.
fa_IR:  API USPS شما تأیید نشده است.

en: Your USPS API Lookup has Failed.
fa_IR: جستجو برای USPS API شما با شکست مواجه شده است.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
fa_IR: داده حساب شما تمایل دارد برای شارژ حساب بانکی تان از طریق برداشت مستقیم از حساب استفاده کند. با ارائه ی این فرم شما با شارژ حساب بانکی تان از طریق برداشت مستقیم از حساب موافقت کرده اید.

en: Your association rule has been added.
fa_IR: قانون انجمن شما اضافه شده است

en: Your association rule has been edited.
fa_IR: قانون انجمن شما ویرایش شده است

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
fa_IR: ثبت نام عضویت تازه سازی خودکار به پایان رسیده است و عضویت شما به طور خودکار  تازه سازی نخواهد شد.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
fa_IR: جلسه مرورگر شما منقضی شده است و ما نمیتوانیم فرم ارسال شما را تکمیل کنیم. ما شما را به گام اولیه بازگرداندیم تا بتوانید فرم را تکمیل و دوباره ارسال کنید. اگر مشکالت ادامه پیدا کردید، لطفا با ما تماس بگیرید.

en: Your changes have been saved.
fa_IR: تغییرات اعمال شده توسط شما ذخیره شد.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
fa_IR: تغییرات شما در<em>%1</em>ذخیره نشده است

en: Your configured editor "TinyMCE" is no longer part of the main CiviCRM download. To continue using it, visit the <a %1>Manage Extensions</a> page to download and install the TinyMCE extension.
fa_IR: ویرایشگر پیکربندی شده شما "TinyMCE" دیگر بخشی از دانلود اصلی CiviCRM نیست. برای ادامه استفاده از آن، از صفحه <a %1>مدیریت صفحات گسترش</a> برای دانلود و نصب افزونه TinyMCE بازدید کنید.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
fa_IR: مشارکت شما کامل نخاوهد شد مگر اینکه روی <strong>%1</strong> کلیک کنید. لطفا فقط یک بار روی ان کلیک کنید.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
fa_IR: مجموعه فیلد های سفارشی 1% ذخیره شدند

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
fa_IR: مجموعه فیلد سفارشی 1% ذخیره شد

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
fa_IR: دیتای شما در خال حاضر بروز شده

en: Your database is configured to use the MyISAM database engine. CiviCRM requires InnoDB. You will need to convert any MyISAM tables in your database to InnoDB. Using MyISAM tables will result in data integrity issues.
fa_IR: دیتا ی شما استفاده میشود سی وی میخواهد اینو را شما نیاز خواهید داشت که وصل شوید به دستا ی خود

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
fa_IR: این بروز شدن از این نوع نمیتواند بالا بیاید و دو درصد از این کد ممکن است با دیتا نخواند ممکن است نیاز داشته باشید که نوع درست را پیدا کنید برای دیتای اکنونی تان.ممکن است بخواهید برای شروع بروزش کنید

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state.
                You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase
                you were using until you resolve this problem.<br/>OR if this is a manual install from git, you might want to fix civicrm-version.php file.
fa_IR: دیتا شما نسخه غیر قابل قبولی است

en: Your database is not configured for version %1
fa_IR: پایگاه داده شما برای ورژن 1% برنامه ریزی نشده است

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
fa_IR: تنظیمات پایگاه داده شما صحیح نمی باشد. لطفا <a href='%1'> جزئیات پایگاه داده</a>زیر را برای خطاهای خاص بررسی کنید.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
fa_IR: آدرس ایمیل شما از لیست٪ 1 حذف شده است.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fa_IR: ثبت رویداد شما تأیید خواهد شد.لطفاً برای کامل کردن اطلاعات پرداخت،به صفحۀ اصلی ثبت برگردید

en: Your extensions cache directory (%1) is not web server writable. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.<br/>
fa_IR: راهنمای پسوند توسعه (1%) به درستی تنظیم نشده‌است. لطفا به <"a href="%2> صفحه تنظیم مسیر <a/> رفته و آن را تصحیح نمایید. </br>

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
fa_IR: راهنمای پسوند توسعه به درستی تنظیم نشده و یا قابل نوشتن نیست. برای تنظیم راهنمای پسوند اینجا را 1% کلیک کنید.

en: Your extensions directory is not set.  Click <a href="%1">here</a> to set the extensions directory.
fa_IR: دایرکتوری افزونه های شما تنظیم نشده است. برای تنظیم پسوردهای دایرکتوری <a href="%1">اینجا </a>را کلیک کنید.

en: Your extensions directory path points to %1, which is not a directory.  Please check your file system.
fa_IR: مسیرهای مسیریابی پسوند شما به٪ 1 اشاره می کند که یک پوشه نیست. لطفا فایل سیستم خود را بررسی کنید.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
fa_IR: پسوندهای شما نیاز به نوسازی پایگاه داده دارند. لطفا٪ 1 را برای به روز رسانی  اجرا کنید.

en: Your fundraising total has been updated.
fa_IR: مجموع جذب سرمایه تان بروز رسانی شده است

en: Your information has been saved.
fa_IR: اطلاعات شما ذخیره شد

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
fa_IR: بهای عضویت اولیه شما، وقتی که گام تایید را کامل کنید، پردازش انجام خواهد شد. شما قادر خواهید بود که مشارکت مکرر را

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
fa_IR: بهای عضویت اولیه شما، وقتی که گام تایید را کامل کنید، پردازش انجام خواهد شد. شما قادر خواهید بود که گزینه تازه سازی خودکار را با دیدن لینک وب که در رسیدتان است، لغو کنید.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
fa_IR: پرداخت متعهد اولیه شما پردازش شده است. شما بوسیله ارتباط با ما در 1% می توانید پرداخت های متعهد اینده خود را لغو یا اصلاح کنید.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fa_IR: وقتی که روی &quot;%2&quot; کلیک کنید، پرداخت متعهد اولیه شما پردازش خواهد شد. شما با وارد شدن به حسابتان یا ارتباط با ما در 1% می توانید پرداخت های متعهد اینده خود را لغو یا اصلاح کنید.

en: Your mail has been sent.
fa_IR: ایمیل شما ارسال شده است.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
fa_IR: پیام تشکر شما یک درصد کمک میکند که این کلمه گسترش یابد.شما ممکن است اچ تی ام ال را وارد کنید تا لینک ها را وارد کنید

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
fa_IR: گزینه انتخاب دسته جمعی 1% شما ذخیره شد

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
fa_IR: فرمت مطلب جدید شما به نام ...... 1% ذخیره شده است.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
fa_IR:  قالب جدید  صفحه پی دی اف شما با عنوان..... ٪ 1 ذخیره شده است.

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
fa_IR: یادآور جدید شما با عنوان.... ٪ 1 ذخیره شده است.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
fa_IR: سازمان شما می تواند از کمپین ها برای پیگیری همه فعل و انفعالات تشکیل دهنده مربوط به جمع آوری کمک مالی خاص و یا تلاش برای اشتغال استفاده کند. شما می توانید فعالیت ها، کمک، مشارکت رویداد، نامه های پستی، ثبت نام و عضویت و تعهد به یک کمپین خاص را لینک کنید.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
fa_IR: صفحه تان قبل از اینکه شروع به تلاش برای جذب سرمایه تان کنید نیاز به بازبینی مدیریت دارد.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fa_IR: اطلاعات پرداخت شما ناقص به نظر می رسد.لطفاً برای کامل کردن اطلاعات پرداخت،به صفحۀ اصلی ثبت بازگردید.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
fa_IR: ثبت معلق رویداد شما برای 1% منقضی شده است زیرا ثبت خود را تأیید نکردید.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی تایید شده است واکنون قابل استفاده است.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
fa_IR: صفحه کمپین شخصی تان بازنگری شد.. محتوایتان ایراداتی داشت که مانع از تایید صفحه تان شد. برای همه زحماتتان از شما پوزش میطلبیم.

en: Your profile has not been saved.
fa_IR: نمایه شما ذخیره نشده‌است.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
fa_IR: پروفایل شما ذخیره و حساب کاربری ایجاد نشده است

en: Your record has been deleted.
fa_IR: رکورد شما حذف شد

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
fa_IR: مشارکت مکرر شما بعد از درخواست، بروزرسانی شد.

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
fa_IR: مشارکت مکرر شما از 1% ، هر 2% 3% بعد از درخواست ،کنسل شدند.

en: Your recurring contribution term has ended.
fa_IR: زمان مشارکت مکرر شما به پایان رسیده است.

en: Your registration has been submitted.
fa_IR: ثبت شما ارائه شده است.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
fa_IR: ثبت شما تا زمانی که روی دکمۀ ادامه کلیک نکنید،رسیدگی نخواهد شد.لطفاً دکمه را تنها یک بار کلیک کنید.اگر می خواهید جزئیات را تغییر دهید،روی دکمۀ بازگشت به عقب برای برگشت به صفحۀ قبلی کلیک کنید.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
fa_IR: گزارش شما با موفقیت به عنوان "1%" کپی شده است. شما در حال مشاهده نسخه جدید هستید.

en: Your schedule:
fa_IR: جدول زمانی شما:

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
fa_IR: همچنين سرپرست سايت ميبايت يك "برنامه ي cron" را براي جاري شدن اين سند شكل دهد.  ( كار برنامه ي سرور)

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
fa_IR: سرپرست سايت ميبايست برنامه ي كاري شكل دهد كه وضعيت پرداخت بيعانه را بروز و تذكرات را ارسال نمايد. ( نظارت، سيستم تنظيمات، برنامه كاري)

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
fa_IR: مدیر سایت شما به تنظیم یک نمونه ازکار برنامه ریزی شده "گزارشات ایمیل"برای راه اندازی ساخت و ارسال هر گزارش نیاز دارد.پس فعال سازی این عمل ایمیل را برای شرکت کنندگان اختصاصی این گزارش ارسال میکند.گزارش میتواند به عنوان فایل pdf (پیش فرض)  یا فایل csv ضمیمهء ایمیل شود یا وارد فرمت HTMLشود.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
fa_IR: سایت شما در حال حاضر پیکربندی شده است که در هنگام عضویت در گروه (ها) از طریق یک فرم پروفایل، دوبار انتخاب شود. در این حالت، شما باید یک فیلد ایمیل در یک پروفایل قرار دهید قبل از اینکه شما   گروه (ها) را اضافه کنید. این تضمین می کند که ایمیل تأیید انتخاب شده را می توان ارسال کرد. سرپرست سایت شما می تواند در تنظیمات مدیریت civimail دوبار انتخاب شود:٪ 1

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
fa_IR: سایت شما ممکن است از قبل پروفایل(هایی) را داشته باشد که برای این هدف ساخته شده اند، و ان ها می توانند برای هر تعداد از صفحات مشارکت انلاین دوباره به کار رود.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
fa_IR: گروه هوشمند به نام %1 ذخیره شده است

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
fa_IR: درخواست لغو اشتراک شما پذیرفته شده است.1%صندق دریافت خود را برای دریافت ایمیل(ها)چک کنید اگر پیام تایید را دریافت نکرده اید صندوق پیش نویس را چک کنید.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
fa_IR: اشتراک شما در این گروه (ها) تایید در انتظار است

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
fa_IR: معامله شما تا وقتی که روی دکمه <strong>%1</strong> کلیک نکرده اید فعال نخواهد شد. لطفا فقط یک بار روی ان کلیک کنید.

en: Your update(s) have been saved.
fa_IR: بروزرسانی (ها) ذخیره شد.

en: Your updates have been saved.
fa_IR: بروزرسانی ها ذخیره شد.

en: Your username contains invalid characters
fa_IR: نام کاربری شامل کاراکتر های نامعتبر می باشد.

en: Your username contains invalid characters or is too short
fa_IR: نام کاربری شامل کاراکتر های نامعتبر می باشد و یا خیلی کوتاه است.

en: Your username is too short
fa_IR: نام کاربری بسیار کوتاه است

en: ZIP / Postal Code
fa_IR: کد پستی

en: ZIP / Postal Code of the Address
fa_IR: کدپستی آدرس

en: ZIP Support Required
fa_IR: نیازمند پشتیبانی فایل های ZIP

en: Zhuang, Chuang
fa_IR: ژوانگ، چوآنگ

en: Zip
fa_IR: کدپستی

en: Zip Code Range
fa_IR: محدوده کد پستی

en: Zulu
fa_IR: زولو

en: [CiviMail Draft]
fa_IR: (پیش نویس سی وی میل)

en: [Copy id %1]
fa_IR: [ کپی شناسایی %1]

en: [your Backdrop root directory]
fa_IR: [دایرکتوری روت بک دراپ]

en: [your Drupal root directory]
fa_IR: [دایرکتوری روت دروپال]

en: a household
fa_IR: یک عضو داخلی

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
fa_IR: نام اختصاری ماه ها ('Jan'..'Dec')

en: access AJAX API
fa_IR: دسترسی به AJAX API

en: access CiviCRM
fa_IR: دسترسی به سامانه CiviCRM

en: access CiviContribute
fa_IR: دسترسی CiviContribute

en: access CiviEvent
fa_IR: دسترسی به رویداد سی وی

en: access CiviGrant
fa_IR: دسترسی به مساعده

en: access CiviMail
fa_IR: دسترسی به سی وی میل

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
fa_IR: دسترسی به صفحات اشتراک و لغو اشتراک

en: access CiviMember
fa_IR: دسترسی به عضویت civi

en: access CiviPledge
fa_IR: دسترسي به civipledge

en: access CiviReport
fa_IR: دسترسى به گزارش civi

en: access Contact Dashboard
fa_IR: به داشبورد مخاطب دسترسی یابید

en: access Report Criteria
fa_IR: دسترسى به دامنه گزارش

en: access all cases and activities
fa_IR: دسترسی به تمامی پرونده ها و فعالیت ها

en: access all custom data
fa_IR: دسترسی به تمامی داده های مشتری

en: access contact reference fields
fa_IR: دسترسی به فیلد ارجاع مخاطبین

en: access deleted contacts
fa_IR:  دسترسی به تماس های حذف شده

en: access my cases and activities
fa_IR: دسترسی به پرونده ها و فعالیت ها

en: access uploaded files
fa_IR: دسترسی به پرونده های بارگذاری شده

en: actionTypeOption
fa_IR: تنظیمات نوع فعالیت

en: add
fa_IR: افزودن

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
fa_IR: 'فرد جدید' ؛ 'سازمان' ؛ 'خانگی' را اضافه کنید.

en: add another choice
fa_IR: انتخاب دیگری را بیافزایید

en: add another profile (bottom of page)
fa_IR: اضافه کردن گزارش دیگر(پایین صفحه)

en: add cases
fa_IR: افزودن پرونده ها

en: add contacts
fa_IR: مخاطبین را اضافه کنید

en: add new
fa_IR: اضافه کردن جدید

en: administer CiviCRM
fa_IR: اداره کننده سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

en: administer CiviCampaign
fa_IR: اداره کمپین CiVi

en: administer CiviCase
fa_IR: اداره کننده نرم افزار مدیریت ارتباط سی وی

en: administer Multiple Organizations
fa_IR: مدیریت چند سازمان

en: administer Reports
fa_IR: نظارت گزارشات

en: administer Tagsets
fa_IR: اهداف مدیر

en: administer dedupe rules
fa_IR: مدیریت قوانین نظارت

en: administer payment processors
fa_IR: مدیریت سرویس های پرداخت

en: administer private reports
fa_IR: مدیریت گزارش های خصوصی

en: administer reserved groups
fa_IR: مدیریت گروه های رزرو شده

en: administer reserved reports
fa_IR: رسيدگى به گزارش هاى ذخيره شده

en: administer reserved tags
fa_IR: برچسب های رزرو شده مدیر

en: after
fa_IR: پس از، بعد از

en: an individual
fa_IR: یک فرد

en: an organization
fa_IR: یک سازمان

en: and
fa_IR: و

en: and a password
fa_IR: و رمز ورود

en: and end date of %1
fa_IR: و تاریخ پایان 1درصد

en: and is ready to use.
fa_IR: و اماده استفاده است

en: anonymously
fa_IR: مخفیانه

en: another column
fa_IR: ستون دیگر

en: another discount set
fa_IR: مجموع دیگر تخفیف ها

en: another soft credit
fa_IR: یک مشارکت غیرمستقیم دیگر

en: approve mailings
fa_IR: تایید ایمیل ها

en: as of
fa_IR: از

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
fa_IR: زیرا آدرس ایمیلی در پرونده موجود نمی باشد و یا  در تنظیمات ارتباطی گزینه "عدم ارسال ایمیل" انتخاب شده، و یا مخاطب حذف شده و یا آدرس ایمیل اولیه دیگر معتبر نمی باشد.

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
fa_IR: شماره تماس در پوشه نیست یا تماس از طری پیام تعریف نشده ویا مخاطب فوت شده است

en: before
fa_IR: سابق، پیشتر،قبل از، پیش از

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
fa_IR: اما بازنگری مدیریت قبل از ارتقا دادن کمپین تان الزامیست. شما ایمیل تاییدی کوتاهی دریافت میکنید که حاوی لینک بازگشت به این صفحه است

en: by relationship
fa_IR: توسط رابطه ها

en: cc Email Report Instance To
fa_IR: فرستادن كپى نمونه گزارش به

en: change
fa_IR: تغییرات

en: change membership type
fa_IR: تغییر نوع عضویت

en: check your spelling
fa_IR: املا خود را چک کنید

en: civicrm_contribution_page
fa_IR: صفحه_مشارکت_civicrm

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
fa_IR: civicrm_root در حال حاضر در <em>!1</em> تنظیم شده‌است.

en: click to add more
fa_IR: برای اضافه کردن بیشتر کلیک

en: close
fa_IR: بسته

en: confirmation
fa_IR: تاییدیه

en: contact does not exist: %1
fa_IR: تماس وجود ندارد %1

en: contactId
fa_IR: تماس گرفته شده

[ctx: country]
en: Afghanistan
fa_IR: افغانستان

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
fa_IR: آفریقای غربی، شرقی، مرکزی و جنوبی

[ctx: country]
en: Albania
fa_IR: آلبانی

[ctx: country]
en: Algeria
fa_IR: الجزیره

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
fa_IR: امریکای جنوبی، مرکزی و شمالی و جزایر کاریب

[ctx: country]
en: American Samoa
fa_IR: ساموآ

[ctx: country]
en: Andorra
fa_IR: آندورا

[ctx: country]
en: Angola
fa_IR: آنگولا

[ctx: country]
en: Anguilla
fa_IR: آنگویلا

[ctx: country]
en: Antarctica
fa_IR: قطب جنوب

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
fa_IR: آنتیگوا و باربودا

[ctx: country]
en: Argentina
fa_IR: آرژانتین

[ctx: country]
en: Armenia
fa_IR: ارمنستان

[ctx: country]
en: Aruba
fa_IR: آروبا

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
fa_IR: قاره آسیا

[ctx: country]
en: Australia
fa_IR: استرالیا

[ctx: country]
en: Austria
fa_IR: اتریش

[ctx: country]
en: Azerbaijan
fa_IR: آذربایجان

[ctx: country]
en: Bahamas
fa_IR: باهاماس

[ctx: country]
en: Bahrain
fa_IR: بحرین

[ctx: country]
en: Bangladesh
fa_IR: بنگلادش

[ctx: country]
en: Barbados
fa_IR: باربادوس

[ctx: country]
en: Belarus
fa_IR: بلاروس

[ctx: country]
en: Belgium
fa_IR: بلژیک

[ctx: country]
en: Belize
fa_IR: بلیر

[ctx: country]
en: Benin
fa_IR: بنین

[ctx: country]
en: Bermuda
fa_IR: برمودا

[ctx: country]
en: Bhutan
fa_IR: بوتان

[ctx: country]
en: Bolivia
fa_IR: بلیوی

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fa_IR: بونیر، سنت یوستیشس و سابا

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
fa_IR: بوسنی و هرزگوین

[ctx: country]
en: Botswana
fa_IR: بوتسوانا

[ctx: country]
en: Bouvet Island
fa_IR: جزیره بووت

[ctx: country]
en: Brazil
fa_IR: برزیل

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
fa_IR: مستملکات انگلستان در اقیانوس هند

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
fa_IR: برونئی دارالسلام

[ctx: country]
en: Bulgaria
fa_IR: بلغارستان

[ctx: country]
en: Burkina Faso
fa_IR: بورکینافاسو

[ctx: country]
en: Burundi
fa_IR: بروندی

[ctx: country]
en: Cambodia
fa_IR: کامبوج

[ctx: country]
en: Cameroon
fa_IR: کامرون

[ctx: country]
en: Canada
fa_IR: کانادا

[ctx: country]
en: Cape Verde
fa_IR: کیپ ورد

[ctx: country]
en: Cayman Islands
fa_IR: جزایر کیمن

[ctx: country]
en: Central African Republic
fa_IR: جمهوری آفریقای مرکزی

[ctx: country]
en: Chad
fa_IR: چال

[ctx: country]
en: Chile
fa_IR: شیلی

[ctx: country]
en: China
fa_IR: چین

[ctx: country]
en: Christmas Island
fa_IR: جزیره کریسمس

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
fa_IR: جزایر کوکوس (کیلینگ)

[ctx: country]
en: Colombia
fa_IR: کلمبیا

[ctx: country]
en: Comoros
fa_IR: کومور

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
fa_IR: جمهوری کنگو

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
fa_IR: جمهوری دموکراتیک کنگو

[ctx: country]
en: Cook Islands
fa_IR: جزایر کوک

[ctx: country]
en: Costa Rica
fa_IR: کاستاریکا

[ctx: country]
en: Croatia
fa_IR: کرواسی

[ctx: country]
en: Cuba
fa_IR: کوبا

[ctx: country]
en: Curaçao
fa_IR: کوراسائو

[ctx: country]
en: Cyprus
fa_IR: قبرس

[ctx: country]
en: Czech Republic
fa_IR: جمهوری چک

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
fa_IR: ساحل عاج

[ctx: country]
en: Denmark
fa_IR: دانمارک

[ctx: country]
en: Djibouti
fa_IR: جیبوتی

[ctx: country]
en: Dominica
fa_IR: دومنیکن

[ctx: country]
en: Dominican Republic
fa_IR: جمهوری دومنیکن

[ctx: country]
en: Ecuador
fa_IR: اکوادر

[ctx: country]
en: Egypt
fa_IR: مصر

[ctx: country]
en: El Salvador
fa_IR: السالوادر

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
fa_IR: گینه استوایی

[ctx: country]
en: Eritrea
fa_IR: اریتره

[ctx: country]
en: Estonia
fa_IR: استونی

[ctx: country]
en: Ethiopia
fa_IR: اتیوپی

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
fa_IR: اروپا و آسیای میانه

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
fa_IR: جزایر فالکلند (مالویناس)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
fa_IR: جزایر فارو

[ctx: country]
en: Fiji
fa_IR: فیجی

[ctx: country]
en: Finland
fa_IR: فنلاند

[ctx: country]
en: France
fa_IR: فرانسه

[ctx: country]
en: French Guiana
fa_IR: گویان فرانسه

[ctx: country]
en: French Polynesia
fa_IR: پلینزی فرانسه

[ctx: country]
en: French Southern Territories
fa_IR: مستملکات فرانسه در مناطق جنوبی قاره اسیا و اقیانوس هند

[ctx: country]
en: Gabon
fa_IR: گابن

[ctx: country]
en: Gambia
fa_IR: گامبیا

[ctx: country]
en: Georgia
fa_IR: گرجستان

[ctx: country]
en: Germany
fa_IR: آلمان

[ctx: country]
en: Ghana
fa_IR: غنا

[ctx: country]
en: Gibraltar
fa_IR: جبل الطارق

[ctx: country]
en: Greece
fa_IR: یونان

[ctx: country]
en: Greenland
fa_IR: گرین لند

[ctx: country]
en: Grenada
fa_IR: گرانادا

[ctx: country]
en: Guadeloupe
fa_IR: گوادلوپ

[ctx: country]
en: Guam
fa_IR: گوآم

[ctx: country]
en: Guatemala
fa_IR: گواتمالا

[ctx: country]
en: Guernsey
fa_IR: جزیره گرنزی

[ctx: country]
en: Guinea
fa_IR: گینه

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
fa_IR: گینه بیسا ئو

[ctx: country]
en: Guyana
fa_IR: گویان

[ctx: country]
en: Haiti
fa_IR: هائیتی

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
fa_IR: جزیره هرد و جزایر مک دونالد

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
fa_IR: هالی سی (دولت شهر واتیکان در رم)

[ctx: country]
en: Honduras
fa_IR: هندوراس

[ctx: country]
en: Hong Kong
fa_IR: هنگ کنگ

[ctx: country]
en: Hungary
fa_IR: مجارستان

[ctx: country]
en: Iceland
fa_IR: ایسلند

[ctx: country]
en: India
fa_IR: هند

[ctx: country]
en: Indonesia
fa_IR: اندونزی

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
fa_IR: جمهوری اسلامی ایران

[ctx: country]
en: Iraq
fa_IR: عراق

[ctx: country]
en: Ireland
fa_IR: ایرلند

[ctx: country]
en: Isle of Man
fa_IR: جزیره مان

[ctx: country]
en: Israel
fa_IR: اسرائیل

[ctx: country]
en: Italy
fa_IR: ایتالیا

[ctx: country]
en: Jamaica
fa_IR: جامائیکا

[ctx: country]
en: Japan
fa_IR: ژاپن

[ctx: country]
en: Jersey
fa_IR: جزیره جرسی

[ctx: country]
en: Jordan
fa_IR: اردن

[ctx: country]
en: Kazakhstan
fa_IR: قزاقستان

[ctx: country]
en: Kenya
fa_IR: کنیا

[ctx: country]
en: Kiribati
fa_IR: کیریباتی

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
fa_IR: جمهوری دموکراتیک مردم کره

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
fa_IR: جمهوری کره

[ctx: country]
en: Kosovo
fa_IR: کوزوو

[ctx: country]
en: Kuwait
fa_IR: کویت

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
fa_IR: قرقیزستان

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
fa_IR: جمهوری دموکراتیک خلق لائوس

[ctx: country]
en: Latvia
fa_IR: لتونی

[ctx: country]
en: Lebanon
fa_IR: لبنان

[ctx: country]
en: Lesotho
fa_IR: لسوتو

[ctx: country]
en: Liberia
fa_IR: لیبریا

[ctx: country]
en: Libya
fa_IR: لیبی

[ctx: country]
en: Liechtenstein
fa_IR: لیختن اشتاین

[ctx: country]
en: Lithuania
fa_IR: لیتوانی

[ctx: country]
en: Luxembourg
fa_IR: لوکزامبورگ

[ctx: country]
en: Macao
fa_IR: ماکائو

[ctx: country]
en: Madagascar
fa_IR: ماداگاسکار

[ctx: country]
en: Malawi
fa_IR: مالاوی

[ctx: country]
en: Malaysia
fa_IR: مالزی

[ctx: country]
en: Maldives
fa_IR: مالدیو

[ctx: country]
en: Mali
fa_IR: مالی

[ctx: country]
en: Malta
fa_IR: مالت

[ctx: country]
en: Marshall Islands
fa_IR: جزایر مارشال

[ctx: country]
en: Martinique
fa_IR: مارتینیک

[ctx: country]
en: Mauritania
fa_IR: موریتانی

[ctx: country]
en: Mauritius
fa_IR: موریس

[ctx: country]
en: Mayotte
fa_IR: مایوت

[ctx: country]
en: Mexico
fa_IR: مکزیک

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
fa_IR: ایالات فدرال میکرونزی

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
fa_IR: خاورمیانه و شمال آفریقا

[ctx: country]
en: Moldova
fa_IR: مولدووا

[ctx: country]
en: Monaco
fa_IR: موناکو

[ctx: country]
en: Mongolia
fa_IR: مغولستان

[ctx: country]
en: Montenegro
fa_IR: مونتنگرو

[ctx: country]
en: Montserrat
fa_IR: مونتسرات

[ctx: country]
en: Morocco
fa_IR: مراکش

[ctx: country]
en: Mozambique
fa_IR: موزامبیک

[ctx: country]
en: Myanmar
fa_IR: میانمار

[ctx: country]
en: Namibia
fa_IR: نامبیا

[ctx: country]
en: Nauru
fa_IR: نائورو

[ctx: country]
en: Nepal
fa_IR: نپال

[ctx: country]
en: Netherlands
fa_IR: هلند

[ctx: country]
en: New Caledonia
fa_IR: کالدونیای جدید

[ctx: country]
en: New Zealand
fa_IR: نیوزلند

[ctx: country]
en: Nicaragua
fa_IR: نیکاراگوئه

[ctx: country]
en: Niger
fa_IR: نیجر

[ctx: country]
en: Nigeria
fa_IR: نیجریه

[ctx: country]
en: Niue
fa_IR: نیووی

[ctx: country]
en: Norfolk Island
fa_IR: جزیره نورفولک

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
fa_IR: جزایر ماریانای شمالی

[ctx: country]
en: Norway
fa_IR: هند

[ctx: country]
en: Oman
fa_IR: عمان

[ctx: country]
en: Pakistan
fa_IR: پاکستان

[ctx: country]
en: Palau
fa_IR: پالائو

[ctx: country]
en: Panama
fa_IR: پاناما

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
fa_IR: گینه نو

[ctx: country]
en: Paraguay
fa_IR: پاراگوئه

[ctx: country]
en: Peru
fa_IR: پرو

[ctx: country]
en: Philippines
fa_IR: فیلیپین

[ctx: country]
en: Pitcairn
fa_IR: جزایر پیتکارین

[ctx: country]
en: Poland
fa_IR: لهستان

[ctx: country]
en: Portugal
fa_IR: پرتغال

[ctx: country]
en: Puerto Rico
fa_IR: پرتو ریکو

[ctx: country]
en: Qatar
fa_IR: قطر

[ctx: country]
en: Reunion
fa_IR: جزایررئونیون

[ctx: country]
en: Romania
fa_IR: رمانی

[ctx: country]
en: Russian Federation
fa_IR: روسیه

[ctx: country]
en: Rwanda
fa_IR: رواندا

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
fa_IR: سنت بارثلمی

[ctx: country]
en: Saint Helena
fa_IR: سنت هلن

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
fa_IR: سنت کیتس و نویس

[ctx: country]
en: Saint Lucia
fa_IR: سنت لوسیا

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
fa_IR: سنت مارتین (بخش فرانسوی)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
fa_IR: سنت پیر و ماژلان

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
fa_IR: سنت وینسنت و گرنادین ها

[ctx: country]
en: Samoa
fa_IR: ساموآ

[ctx: country]
en: San Marino
fa_IR: سان مارینو

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
fa_IR: سائوتوم و پرنسیپ

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
fa_IR: عربستان سعودی

[ctx: country]
en: Senegal
fa_IR: سنگال

[ctx: country]
en: Serbia
fa_IR: صربستان

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
fa_IR: صربستان و مونته نگرو

[ctx: country]
en: Seychelles
fa_IR: سیشل

[ctx: country]
en: Sierra Leone
fa_IR: سیرا لئون

[ctx: country]
en: Singapore
fa_IR: سنگاپور

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
fa_IR: سنت مارتن (بخش هلند)

[ctx: country]
en: Slovakia
fa_IR: اسلوواکی

[ctx: country]
en: Slovenia
fa_IR: اسلوونی

[ctx: country]
en: Solomon Islands
fa_IR: جزایر سلیمان

[ctx: country]
en: Somalia
fa_IR: سومالی

[ctx: country]
en: South Africa
fa_IR: آفریقای جنوبی

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa_IR: جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

[ctx: country]
en: South Sudan
fa_IR: سودان جنوبی

[ctx: country]
en: Spain
fa_IR: اسپانیا

[ctx: country]
en: Sri Lanka
fa_IR: سریلانکا

[ctx: country]
en: Sudan
fa_IR: سودان

[ctx: country]
en: Suriname
fa_IR: سورینام

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
fa_IR: سوالبارد و یان ماین

[ctx: country]
en: Sweden
fa_IR: سوئد

[ctx: country]
en: Switzerland
fa_IR: سوئیس

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
fa_IR: سوریه

[ctx: country]
en: Taiwan
fa_IR: تایوان

[ctx: country]
en: Tajikistan
fa_IR: تاجیکستان

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
fa_IR: تانزانیا

[ctx: country]
en: Thailand
fa_IR: تایلند

[ctx: country]
en: Timor-Leste
fa_IR: تیمور-لسته

[ctx: country]
en: Togo
fa_IR: توگو

[ctx: country]
en: Tokelau
fa_IR: توکلائو

[ctx: country]
en: Tonga
fa_IR: تونگا

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
fa_IR: ترنیداد و توباگو

[ctx: country]
en: Tunisia
fa_IR: تونس

[ctx: country]
en: Turkey
fa_IR: ترکیه

[ctx: country]
en: Turkmenistan
fa_IR: ترکمنستان

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
fa_IR: جزایر تورکس و کایکوس

[ctx: country]
en: Tuvalu
fa_IR: تووالو

[ctx: country]
en: Uganda
fa_IR: اوگاندا

[ctx: country]
en: Ukraine
fa_IR: اوکراین

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
fa_IR: امارات متحده عربی

[ctx: country]
en: United Kingdom
fa_IR: انگلستان

[ctx: country]
en: United States
fa_IR: ایالات متحده آمریکا

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
fa_IR: جزایر کوچک دورافتاده ایالات متحده

[ctx: country]
en: Uruguay
fa_IR: اوروگوئه

[ctx: country]
en: Uzbekistan
fa_IR: ازبکستان

[ctx: country]
en: Vanuatu
fa_IR: وانواتو

[ctx: country]
en: Venezuela
fa_IR: ونزوئلا

[ctx: country]
en: Viet Nam
fa_IR: ویتنام

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
fa_IR: جزایر ویرجین بریتانیا

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
fa_IR: جزایر ویرجین آمریکا

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
fa_IR: والیس و فوتونا

[ctx: country]
en: Western Sahara
fa_IR: صحرای غربی

[ctx: country]
en: Yemen
fa_IR: یمن

[ctx: country]
en: Zambia
fa_IR: زامبیا

[ctx: country]
en: Zimbabwe
fa_IR: زیمبابوه

[ctx: country]
en: unassigned
fa_IR: مشخص نشده

[ctx: country]
en: Åland Islands
fa_IR: جزایر آلند

en: create mailings
fa_IR: ایجاد ایمیل ها

en: create manual batch
fa_IR: ایجاد دسته بندی به صورت دستی

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت نوع فعالیت ( مثال: کدام داده های مخاطب حین ثبت نام کابر جمع آوری شده و در حساب من ثبت شده است) در سامانه <a href="!1">CiviCRM و آموزه ها, مدیریت و آموزه ها, پروفایل های CiviCRM</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت نوع فعالیت ( مثل جلسه خانگی, مصاحبه کردن و....) سامانه CiviCRM 1و آموزه ها, مدیریت و آموزه ها, نوع فعالیت

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت فیلد داده های مشتری ( مثل  مهارت داوطلب تماس اضطراری ...) سامانه CiviCRM 1و آموزه ها, مدیریت و آموزه ها, نوع موقعیت زمانی

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت نوع موقعیت مکانی ( مثل خانه, محال کار مدرسه....) سامانه CiviCRM 1و آموزه ها, مدیریت و آموزه ها, نوع موقعیت زمانی

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت نوع ارتباط (مثل عضو عادی, عضو هیئت مدیره ,شریک..)1 سامانه CiviCRM و آموزه ها و مدیریت و آموزه ها

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
fa_IR: ایجاد یا مدیریت برچسب ها( مثل سازمندهی, تاسیس, محیط...)در سامانه CiviCRM 1و آموزه ها. مدیریت و آموزه ها. برچسب ها

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
fa_IR: ایجاد کنید یا مدیریت کنید گروه را در مدیریت گروه1

en: created
fa_IR: ساخته شده است

en: credit card
fa_IR: کارت اعتباری

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
fa_IR: فردی یا خانگی یا سازمانی خواستار ادرس پیام هستند گاهی اوقات اختیاری هستند برای بعضی شماره ها

en: currency ISO code (e.g. 'USD')
fa_IR:  کد ISO واحد پول (به عنوان مثال USD)

en: currency symbol (e.g. '$')
fa_IR: علامت واحد پول (برای مثال USD برای دلار امریکا)

en: custom fields
fa_IR: فیلدهای سفارشی

en: day
fa_IR: روز

en: day of the month
fa_IR: روز ماه

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
fa_IR: نمایش روز های ماه به صورت اعشاری ( '1' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
fa_IR: نمایش روز های ماه به صورت اعشاری با 0 ( '01' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
fa_IR: نمایش روز های ماه به صورت اعشاری بدون 0 ( '1' .. '31')

en: day of the period
fa_IR: روز پايان

en: day of the week
fa_IR: روز هفته

en: dd-mm (31-12)
fa_IR: روز-ماه  (31-12)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
fa_IR: روز-ماه-سال یا روز/ماه/سال (25-Dec-98 یا 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
fa_IR: روز/ماه/سال  (25/12/1998) یا (1/9/2008)

en: default organization
fa_IR: سازمان دهی پیش فرض

en: delete
fa_IR: حذف کنید

en: delete activities
fa_IR: حذف فعالیت ها

en: delete all manual batches
fa_IR: حذف کلیه  دسته های ایجاد شده به صورت دستی

en: delete contacts
fa_IR: تماس ها را حذف کن

en: delete in CiviCase
fa_IR: حذف کردن در نرم افزار مدیریت ارتباط سی وی

en: delete in CiviContribute
fa_IR: حذف از CiviContribute

en: delete in CiviEvent
fa_IR: حذف کردن در رویداد سی وی

en: delete in CiviGrant
fa_IR: حذف درمساعده ها

en: delete in CiviMail
fa_IR: حذف سی وی میل

en: delete in CiviMember
fa_IR: حذف عضویت سی وی

en: delete in CiviPledge
fa_IR: حذف در تعهد مدني

en: delete own manual batches
fa_IR: حذف دسته های شخصی ایجاد شده به صورت دستی

en: details...
fa_IR: جزئیات

en: disabled
fa_IR: غیرفعال

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
fa_IR: جستوجوی چندگانه را براساسه علامت, عضویت گروه, فعالیت ها و زمینه های سفارشی در جستوجوی پیشرفته1 انجام دهید

en: do not import
fa_IR: وارد نکن

en: due
fa_IR: موعد پرداخت

en: duplicate
fa_IR: نسخه سازی

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
fa_IR: مثال : دانش آموز ، آقا ، جامعه شریف

en: each
fa_IR: هر

en: edit
fa_IR: ویرایش

en: edit all contacts
fa_IR: تمام مخاطبین را ویرایش کنید

en: edit all events
fa_IR: ویرایش تمام رویدادها

en: edit all manual batches
fa_IR: ویرایش کلیه دسته بندی های  ایجاد شده به صورت دستی

en: edit api keys
fa_IR: ویرایش کلید های API

en: edit contributions
fa_IR: ویراست مشارکت ها

en: edit event participants
fa_IR: ویرایش شرکت کنندگان رویدادها

en: edit grants
fa_IR: ویرایش امتیازات

en: edit groups
fa_IR: گروه ها را ویرایش کنید

en: edit memberships
fa_IR: ویرایش عضویت ها

en: edit message templates
fa_IR: ویرایش الگوهای پیام رسانی

en: edit my contact
fa_IR: تماس من را ویرایش کن

en: edit own api keys
fa_IR: ویرایش کلیدهای API شخصی

en: edit own manual batches
fa_IR: ویرایش کلیه دسته های دستی خود

en: edit pledges
fa_IR: ويرايش وثيقه

en: edit profile
fa_IR: نمایه را ویرایش کنید

en: email
fa_IR: پست الکترونیک

en: email Domain
fa_IR: دامنه ایمیل

en: email Local Part
fa_IR: بخش محلی ایمیل

en: empowered by %1
fa_IR: حذف شده (توسط٪ 1)

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
fa_IR: بلوک سامانه CiviCRM را در مدیریت و آموزه ها 1و  ساختمان سایت و آموزه ها فعال کنید

en: end date
fa_IR: تاریخ پایان

en: entityID needs to be set and of type Integer
fa_IR: شناسه اصلی باید از نوع عدد صحیح تعریف گردد

en: events
fa_IR: رویدادها

en: every
fa_IR: همه

en: export all manual batches
fa_IR: صدور/خروج کلیه دسته های ایجاد شده به صورت دستی

en: export own manual batches
fa_IR: صدور/خروج کلیه دسته های  ایجاد شده به صورت دستی

en: ext.
fa_IR: دنباله

en: false
fa_IR: اشتباه

en: field ID
fa_IR: هویت شناسایی فیلد

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
fa_IR: شناسه فیلد برای فهرست %1باید از نوع عدد صحیح باشد

en: file '%1' found
fa_IR: فایل '%1' یافت شد

en: file '%1' not found
fa_IR: فایل '%1' یافت نشد

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
fa_IR: مخاطبین را توسط نام,آدرس ایمیل, عضویت گروه و یا علامت را در جستوجوی مخاطین1 پیدا کنید

en: flip
fa_IR: ارسال

en: for
fa_IR: برای

en: force merge duplicate contacts
fa_IR: ادغام مخاطبین را در اولویت قرار بده

en: full month name ('January'..'December')
fa_IR: نام کامل ماه ها (ژانویه، دسامبر)

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
fa_IR: کد گزاری از یک به صفر خواسته شده شروع با شماره و ادرس ان اختیاری است پایانش نیز

en: grants
fa_IR: امتیازها

en: greater than
fa_IR: بیشتر از

en: greater than or equal to
fa_IR: بزرگتر از یا برابربا

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
fa_IR: در حال حاضر به ادرسی دیگر واگذار شده است.لطفا مکانی دیگر را برای این ادرس انتخاب کنید.

en: has been successfully resubscribed.
fa_IR: با موفقیت مشترک شده اید

en: here
fa_IR: اینجا

en: hide child groups
fa_IR: گروههای رکورد وابسته به محتوی سایر رکوردها را پنهان کن

en: hide field or section
fa_IR: قیلد یا بخش را نمایش نده

en: hour | hours
fa_IR[0]: ساعتها
fa_IR[1]: ساعتها

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
fa_IR: نمایش ساعت با فرمت 12 ساعته، با 0 ( '01' .. '12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
fa_IR: نمایش ساعت  با فرمت  24 ساعته، بدون 0 ( '1' .. '12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
fa_IR: نمایش ساعت  با فرمت 24 ساعته، با 0 ( '00' .. '23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
fa_IR: نمایش ساعت  با فرمت  24 ساعته، بدون 0 ( '0' .. '23')

en: iCalendar feed for this event.
fa_IR: لینک iCalendar برای این رویداد.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
fa_IR: iCalendar یک قالب استاندارد برای نمایش اطلاعات درمورد تاریخ نگاری و برنامه نویسی.رویداد سی وی به شما امکان می دهد رویدادهای عمومی کنونی و آینده را در فرمت iCalendar تولید کنید.بنابراین این اطلاعات می توانند با دیگر برنامه های iCalendar-enabled،اشتراک گذاری شوند.

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
fa_IR: اگر تماس با دوستان فعال است،حداکثر گیرندگان ممکن باید از صفر بیشتر باشد.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
fa_IR: اگر تماس با دوستان فعال است،حداکثر گیرندگان ممکن باید از صفر بیشترباشد.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
fa_IR: اگر براساس نام مخاطبین جستجو میکنید، املایتان را چک کنید

en: if you are searching by client name, check your spelling
fa_IR: اگر شما از طریق نام مشتری جستجو می کنید،املاء خود را بررسی کنید.

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
fa_IR: درصورتی که با استفاده از نام مشارکت کنندگان جست و جو می کنید،املای صحیح نام را چک کنید.

en: if you are searching by member name, check your spelling
fa_IR: اگر در حال جستجو بر اساس اسم عضویت هستید، لطفا املای آن را بررسی کنید

en: if you are searching by participant name, check your spelling
fa_IR: اگر شما از طریق نام شرکت کننده جستجو می کنید،املاء خود را بررسی کنید.

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
fa_IR: اگر در حال جستجو بر اساس اسم پاسخ دهنده هستید، لطفا املای آن را بررسی کنید

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
fa_IR: اگر شما در گروه یا مخاطبین برچسب گذاری شده در حال بررسی هستید 'هر گروه' یا 'هربر چسبی ' را امتحان کنید.

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
fa_IR: اگردربازه زمانی/تاریخ و یا مقدار مشخصی جستجو می کنید، سعی کنید ازطیف وسیع تری از ارزش ها/مقادیر استفاده نمایید.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
fa_IR: اگردر بازه زمانی/تاریخ مشخصی جستجو می کنید، سعی کنید ازطیف وسیع تری از ارزش ها/مقادیر استفاده نمایید.

en: import SQL datasource
fa_IR: وارد کردن دستور SQL

en: import contacts
fa_IR: مخاطبین را وارد کنید

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
fa_IR: تماس های مهم از منابع دیگر در تماس های مهم1

en: in
fa_IR: در

en: in...
fa_IR: در

en: installments
fa_IR: قسط

en: installments of
fa_IR: اقساطِ

en: installments.
fa_IR: اقساط..

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
fa_IR: اخبار خواسته شده فرمت انها سی اس وی اختیاری هستند

en: interview campaign contacts
fa_IR: با تماس های کمپین مصاحبه کنید.

en: is a numeric field
fa_IR: یک فیلد عددی است

en: is...
fa_IR: ....هست

en: km
fa_IR: کیلومتر

en: less than
fa_IR: کمتر از

en: less than or equal to
fa_IR: کوچکتر از یا برابر با

en: lifetime
fa_IR: طول زندگی

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
fa_IR: حد=شماره اختیاری است-محدود کنید شماره ی گروه های هوشمند را

en: live
fa_IR: زنده

en: loading
fa_IR: درحال بارگزاری

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
fa_IR: استفاده از حروف کوچک /  ('am', 'pm')

en: mail()
fa_IR: میل (پست الکترونیکی)

en: make online contributions
fa_IR: ساخت یک مشارکت انلاین

en: make sure you have enough privileges in the access control system
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که امتیازهای لازم برای دسترسی به کنترل سیستم را در اختیار دارید

en: manage campaign
fa_IR: مدیریت کمپین

en: manage event profiles
fa_IR: مدیریت گزارشات رویدادها

en: match
fa_IR: تطابق داشتن

en: member since
fa_IR: عضویت از تاریخ

en: membership periods
fa_IR: دوره های عضویت

[ctx: menu]
en: ACL
fa_IR: کنترل دسترسی

[ctx: menu]
en: ACL Roles
fa_IR: نقش های دسترسی

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
fa_IR: درباره CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
fa_IR: کارت های اعتباری قابل قبول

[ctx: menu]
en: Access Control
fa_IR: کنترل دسترسی

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
fa_IR: دسته حسابداری

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
fa_IR: صادر کردن دسته حسابداری

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
fa_IR: دسته‌های حسابداری

[ctx: menu]
en: Activities
fa_IR: فعالیت ها

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
fa_IR: داشلت فعالیت

[ctx: menu]
en: Activity Details
fa_IR: جزئیات فعالیت

[ctx: menu]
en: Activity Summary
fa_IR: خلاصه فعالیت

[ctx: menu]
en: Activity Types
fa_IR: انواع فعالیت

[ctx: menu]
en: Activity View
fa_IR: مشاهده فعالیت

[ctx: menu]
en: Add Field
fa_IR: افزودن فیلد

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
fa_IR: افزودن محصولات به این صفحه

[ctx: menu]
en: Add User
fa_IR: افزودن کاربر

[ctx: menu]
en: Additional Info
fa_IR: اطلاعات اضافه

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
fa_IR: فرم اطلاعات اضافه

[ctx: menu]
en: Address Settings
fa_IR: تنظیمات آدرس

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
fa_IR: فرمت های آدرس

[ctx: menu]
en: Administer
fa_IR: مدیریت

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
fa_IR: مدیریت سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: Administration Console
fa_IR: کنسول مدیریت

[ctx: menu]
en: Advanced Search
fa_IR: جستجو پیشرفته

[ctx: menu]
en: All Cases
fa_IR: تمامی پرونده ها

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
fa_IR: داشلت همه موارد

[ctx: menu]
en: All Reports
fa_IR: گزارش همه موارد

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
fa_IR: موافقت پستی

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
fa_IR: پستی های آرشیو شده

[ctx: menu]
en: Ask a question
fa_IR: پرسیدن یک سوال

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
fa_IR: اختصاص کاربر به نقش های دسترسی

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
fa_IR: اختصاص به یک مشتری دیگر

[ctx: menu]
en: Attendee List
fa_IR: لیست حضار

[ctx: menu]
en: Badge Layout
fa_IR: چیدمان نشان

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
fa_IR: ورود داده های دسته ای

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
fa_IR: تلفیق دسته ای مخاطبین تکراری

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
fa_IR: ساماندهی تراکنش ها

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
fa_IR: گزارش برگشت ایمیل ها

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
fa_IR: مرور فایل های آپلود شده

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
fa_IR: یکپارچه سازی پایگاه داده سیستم مدیریت محتوا

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
fa_IR: داشبورد کمپین

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
fa_IR: گزارش کمپین ها

[ctx: menu]
en: Campaign Status
fa_IR: وضعیت کمپین

[ctx: menu]
en: Campaign Types
fa_IR: انواع کمپین

[ctx: menu]
en: Campaigns
fa_IR: کمپین ها

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
fa_IR: لغو عضویت

[ctx: menu]
en: Case
fa_IR: پرونده

[ctx: menu]
en: Case Activity
fa_IR: فعالیت پرونده

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
fa_IR: حسابرسی فعالیت پرونده

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
fa_IR: تنظیم سفارشی پرونده

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
fa_IR: داشلت داشبورد موردی

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
fa_IR: داشلت مورد

[ctx: menu]
en: Case Details
fa_IR: جزئیات پرونده

[ctx: menu]
en: Case Reports
fa_IR: گزارشات رویداد

[ctx: menu]
en: Case Statuses
fa_IR: وضعیت پرونده

[ctx: menu]
en: Case Types
fa_IR: انواع پرونده

[ctx: menu]
en: Cases
fa_IR: رویدادها

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
fa_IR: تغییر انتخاب های ثبت نام

[ctx: menu]
en: CiviCRM
fa_IR: مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
fa_IR: وبلاگ CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
fa_IR: صفحه اصلی مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
fa_IR: اخبار CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
fa_IR: ایجاد پروفایل مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
fa_IR: فیلدهای پروفایل مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
fa_IR: گزارشات سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
fa_IR: منابع CiviCRM/ مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: CiviCampaign
fa_IR: کمپین

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
fa_IR: تنظیمات کامپوننت کمپین

[ctx: menu]
en: CiviCase
fa_IR: پرونده

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
fa_IR: داشبورد پرونده

[ctx: menu]
en: CiviContribute
fa_IR: مشارکت

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
fa_IR: تنظیمات مولفه های مشارکت

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
fa_IR: داشبورد مشارکت

[ctx: menu]
en: CiviEvent
fa_IR: رویداد

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
fa_IR: تنظیمات کامپننت رویداد

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
fa_IR: داشبورد رویداد

[ctx: menu]
en: CiviGrant
fa_IR: مساعده

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
fa_IR: داشبورد مساعده

[ctx: menu]
en: CiviMail
fa_IR: چاپار

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
fa_IR: تنظیمات کامپننت جاپار

[ctx: menu]
en: CiviMember
fa_IR: عضو سیوی

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
fa_IR: تنظیمات کامپننت اعضا

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
fa_IR: داشبورد اعضا

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
fa_IR: داشبورد تعهدات

[ctx: menu]
en: CiviReport
fa_IR: گزارش

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
fa_IR: پاکسازی کش ها و بروز رسانی مسیرها

[ctx: menu]
en: Closed Batches
fa_IR: بستن دسته ها

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
fa_IR: گزینه های سبک ارتباطی

[ctx: menu]
en: Communications
fa_IR: ارتباطات

[ctx: menu]
en: Components
fa_IR: کامپوننت ها/ مولفه ها/ اجزا

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
fa_IR: اجرای نظر سنجی

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
fa_IR: برچسب های محل گفتگو

[ctx: menu]
en: Conference Slots
fa_IR: محل گفتگو

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
fa_IR: چک لیست پیکربندی

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
fa_IR: پیکربندی ویرایشگر CK

[ctx: menu]
en: Configure Survey
fa_IR: پیکربندی نظر سنجی

[ctx: menu]
en: Configure Widget
fa_IR: پیکربندی ویجت

[ctx: menu]
en: Confirm
fa_IR: تایید

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
fa_IR: تایید ثبت نام در رویداد

[ctx: menu]
en: Confirm dates
fa_IR: تایید اطلاعات

[ctx: menu]
en: Connections
fa_IR: ارتباطات

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
fa_IR: جزئیات مربوط به مؤسسان

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
fa_IR: خلاصه اطلاعات مربوط به مووسسان

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
fa_IR: داشبورد تماس ه ا

[ctx: menu]
en: Contact Reports
fa_IR: گزارش تماس

[ctx: menu]
en: Contact Summary
fa_IR: خلاصه تماس

[ctx: menu]
en: Contact Types
fa_IR: انواع تماس

[ctx: menu]
en: Contacts
fa_IR: تماس ها

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
fa_IR: مجموع مشارکت های مرتبط

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
fa_IR: قدر سهم

[ctx: menu]
en: Contribution Details
fa_IR: جزییات مشارکت

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
fa_IR: گزارشات مشارکت ها

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
fa_IR: خلاصه مشارکت

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
fa_IR: نمایه چارت - خلاصه مشارکت

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
fa_IR: جزئیات مشارکت و عضویت

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
fa_IR: جزئیات انواع مشارکت، به علاوه اطلاعات عضویت مشترک ها  مرتبط برای اشتراک هایی که در مرحله  پرداخت برای عضویت می باشند.

[ctx: menu]
en: Contributions
fa_IR: مشارکت ها

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
fa_IR: مشارکت های خانوارها

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
fa_IR: مشارکت های سازمانی

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
fa_IR: ساخت گزارش جدید از قالب

[ctx: menu]
en: Current Employers
fa_IR: کارفرمایان کنونی

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای کنونی و آینده

[ctx: menu]
en: Custom Data
fa_IR: داده های سفارشی

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
fa_IR: فیلدهای داده های سفارشی

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
fa_IR: فیلد های سفارشی - افزودن

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
fa_IR: فیلد های سفارشی - ویرایش

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
fa_IR: فیلد های سفارشی - جابه جایی

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
fa_IR: فیلد های سفارشی - گزینه ها

[ctx: menu]
en: Custom Fields
fa_IR: فیلد های سفارشی

[ctx: menu]
en: Custom Searches
fa_IR: جستجوهای سفارشی

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
fa_IR: سفارشی کردن داده ها و صفحه نمایش

[ctx: menu]
en: Dashboard
fa_IR: داشبورد

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
fa_IR: ارتقا پایگاه داده

[ctx: menu]
en: Date Formats
fa_IR: فرمت های تاریخ

[ctx: menu]
en: Date Preferences
fa_IR: تنظیمات تاریخ

[ctx: menu]
en: Debugging
fa_IR: اشکال زدایی

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
fa_IR: اشکال زدایی و رفع خطا

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
fa_IR: استثنا Dedupe

[ctx: menu]
en: Delete Contact
fa_IR: حذف تماس

[ctx: menu]
en: Delete File
fa_IR: حذف فایل

[ctx: menu]
en: Delete Survey
fa_IR: حذف نظرسنجی

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
fa_IR: این گزینه، گزارشی دقیق از  رأی گیریها، بانکداری تلفنی، معاشرت ها  و یا مطالعات دیگر  ارائه می دهد.

[ctx: menu]
en: Developer
fa_IR: برنامه نویس

[ctx: menu]
en: Developer Docs
fa_IR: مدارک برنامه نویس

[ctx: menu]
en: Directories
fa_IR: راهنما ها

[ctx: menu]
en: Display Preferences
fa_IR: تنظیمات نمایش

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
fa_IR: این گزینه کلیک هایی که در هر ایمیل صورت گرفته اند را نشان می دهد.

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
fa_IR: این گزینه مخاطبانی را نشان می دهد که ایمیل ها را باز کرده اند.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
fa_IR: نمایش لیستی کامل از مشارکت های گروه بندی شده توسط خانوارها، که شامل مشارکت اعضای خانوارها نیز می شود

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
fa_IR: نمایش لیستی کامل از مشارکت های گروه بندی شده توسط سازمان، که شامل مشارکت کارکنان برای سازمان نیز می شود.

[ctx: menu]
en: Documentation
fa_IR: مستندات

[ctx: menu]
en: Download Errors
fa_IR: دانلود خطاها

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
fa_IR: پیش نویس و پستی های بدون برنامه

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
fa_IR: کزینه های Dropdown

[ctx: menu]
en: Edit Field
fa_IR: ویرایش فیلد

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
fa_IR: ویرایش تماس های مرتبط

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
fa_IR: فرمت های پست الکترونیک تبریک

[ctx: menu]
en: Email Invoice
fa_IR: فاکتور بصورت ایمیل

[ctx: menu]
en: Email a Contact
fa_IR: ارسال یک تماس

[ctx: menu]
en: Email address verified
fa_IR: آدرس ایمیل تایید شد

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
fa_IR: فعالسازی کامپننت های مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
fa_IR: شیوه آشنایی

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
fa_IR: کانال‌های ارتباط

[ctx: menu]
en: Engagement Index
fa_IR: شاخص‌های نامزدی

[ctx: menu]
en: Event Fees
fa_IR: هزینه رویداد

[ctx: menu]
en: Event Income Details
fa_IR:  جزئیات درآمد رویداد

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
fa_IR: خلاصه میزان درآمد رویداد

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
fa_IR: اطلاعات و تنظیمات رویداد

[ctx: menu]
en: Event Information
fa_IR: اطلاعات رویداد

[ctx: menu]
en: Event Location
fa_IR: مکان رویداد

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
fa_IR: آرایش/صفحه آرایی نام و نشان رویداد

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
fa_IR: ثبت نام آنلاین رویداد

[ctx: menu]
en: Event Participants List
fa_IR: فهرست شرکت کنندگان رویداد

[ctx: menu]
en: Event Registration
fa_IR: ثبت رویداد

[ctx: menu]
en: Event Reports
fa_IR: گزارش رویدادها

[ctx: menu]
en: Event Templates
fa_IR: قالب های رویداد

[ctx: menu]
en: Event Types
fa_IR: انواع رویداد

[ctx: menu]
en: Events
fa_IR: رویدادها

[ctx: menu]
en: Export Contacts
fa_IR: Export تماس ها

[ctx: menu]
en: Exported Batches
fa_IR: خروجی گرفتن از دسته ها

[ctx: menu]
en: Extensions
fa_IR: افزونه ها/ ضمیمه ها/ پسوند ها

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
fa_IR: از آدرس پست الکترونیک

[ctx: menu]
en: File on Case
fa_IR: فایل های موجود در پرونده

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
fa_IR: حساب های مالی

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
fa_IR: حساب‌های مالی

[ctx: menu]
en: Financial Types
fa_IR: انواع حساب مالی

[ctx: menu]
en: Find Activities
fa_IR: یافتن فعالیت ها

[ctx: menu]
en: Find Cases
fa_IR: یافتن پرونده ها

[ctx: menu]
en: Find Contacts
fa_IR: یافتن تماس ها

[ctx: menu]
en: Find Contributions
fa_IR: یافتن مشارکت ها

[ctx: menu]
en: Find Grants
fa_IR: یافتن مساعده

[ctx: menu]
en: Find Mailings
fa_IR: یافتن پستی ها

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
fa_IR: یاقتن ارسال انبوه پیام کوتاه

[ctx: menu]
en: Find Memberships
fa_IR: یافتن عضویت

[ctx: menu]
en: Find Participants
fa_IR: یافتن شرکت کنندگان

[ctx: menu]
en: Find Pledges
fa_IR: یافتن تعهد

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
fa_IR: یافتن و ادغام تماس های تکراری

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
fa_IR: فرستادن ایمیل به

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
fa_IR: از آدرس پست الکترونیک

[ctx: menu]
en: Full-text Search
fa_IR: جستجوی تمام متن

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
fa_IR: دنبال نمودن رای دهندگان

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
fa_IR: GOTV (ردیابی رای دهندگان )

[ctx: menu]
en: Gender Options
fa_IR: گزینه های جنسیت

[ctx: menu]
en: Get Image File
fa_IR: دریافت عکس

[ctx: menu]
en: Get expert help
fa_IR: گرفتن کمک تخصصی

[ctx: menu]
en: Get started
fa_IR: شروع کنید

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
fa_IR:  دو محدوده زمانی مشخص سده، مشارکت مخاطبان را در هر دو محدوده، میزان مشارکت آنها و  همچنین درصد افزایش / کاهش آن را نشام می دهد.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
fa_IR: بیان جزئیات رابطه بین دو مخاطب

[ctx: menu]
en: Grant Details
fa_IR: تأیید جزئیات

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
fa_IR: جزییات گزارش کمک های مالی/هدایا

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
fa_IR: گزارش آمار اهدایی ها/کمک های مالی

[ctx: menu]
en: Grant Reports
fa_IR: گزارش کمک های مالی

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
fa_IR: آمار کمک های مالی/هدایا

[ctx: menu]
en: Grant Status
fa_IR: وضعیت کمک های مالی

[ctx: menu]
en: Grant Types
fa_IR: انواع مساعده

[ctx: menu]
en: Grants
fa_IR: کمک های مالی

[ctx: menu]
en: Group Members
fa_IR: اعضای گروه

[ctx: menu]
en: Groups
fa_IR: گروه ها

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
fa_IR: گروه ها و مجموع اشتراک ها با معیارهایی از جمله مخاطب/تماس، مدت زمان، نوع مشارکت، محل زندگی مشترک، و ....

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
fa_IR: سربرگ، پاورقی و پیام های خودکار

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
fa_IR: این گزینه در تجزیه و تحلیل درآمد ایجاد شده توسط یک رویداد به شما کمک می کند  . این گزارش می تواند شامل جزئیاتی باشد که بر اساس نوع شرکت کنندگان، وضعیت و شیوه پرداخت دسته بندی شده اند.

[ctx: menu]
en: Home
fa_IR: صفحه اصلی

[ctx: menu]
en: Import Activities
fa_IR: Import فعالیت ها

[ctx: menu]
en: Import Contacts
fa_IR: Import تماس ها

[ctx: menu]
en: Import Contributions
fa_IR: ورودی مشارکت ها

[ctx: menu]
en: Import Memberships
fa_IR: Import عضویت

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
fa_IR: واردات داده های سفارشی  چند مقداری

[ctx: menu]
en: Import Participants
fa_IR: Import شرکت کنندگان

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
fa_IR: Import/Export نقشه برداری ها

[ctx: menu]
en: Include Profiles
fa_IR: افزودن پروفایل

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
fa_IR: پیشوندهای فردی (آقا، خانم، ...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
fa_IR: القاب

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
fa_IR: درج محتوای  مدیریت ارتباط مشتریان/ CiviCRM

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
fa_IR: خدمات از طریق سرویس مسنجر

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان به مصاحبه

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
fa_IR: عضو CiviCRM شوید

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
fa_IR: لیبانت/LYBUNT (سال گذشته اما نه سال فعلی)

[ctx: menu]
en: Label Formats
fa_IR: فرمت های برچسب

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
fa_IR: زبان، واحد پول، موقعیت

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
fa_IR: عضویت های به اتمام رسیده/منقضی

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
fa_IR: لیبانت/LYBUNT (سال گذشته اما نه سال فعلی).  این گزینه اعضایی را مشخص می کند که در سال گذشته مشارکت داشته اند ولی در طول مدت زمان خاصی که شما مشخص کرده اید مشارکتی نداشته اند.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
fa_IR: این گزینه، پیشینه مشارکت های مخاطبین را که بر اساس سال دسته بندی شده اند، به همراه کلیه مشارکت هایی که توسط سایر مخاطبین مرتبط با آنها انجام شده است، ارائه می دهد.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
fa_IR: فهرست تعهدات/ ضمانت ها شامل مقدارضامن، وضعیت ضمانت، تاریخ پرداخت بعدی، میزان بدهی، کل مبلغ پرداخت شده و غیره

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
fa_IR: لیست اشتراک های خاص با معیارهایی از جمله مخاطب/تماس، مدت زمان، نوع مشارکت، محل زندگی مشترک و غیره. خلاصه گزارش مشارکت ها برای جزئیات بیشتر به این گزارش ارجاع می دهد.

[ctx: menu]
en: Localization
fa_IR: بومی سازی

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
fa_IR: انواع مکان ها (خانه، محل کار، ...)

[ctx: menu]
en: Log out
fa_IR: خروچ از سامانه

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
fa_IR: حساب های میل

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
fa_IR: برگشت ایمیل

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
fa_IR: ایمیل های کلیک شده

[ctx: menu]
en: Mail Opened
fa_IR: ایمیل فعال شد

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
fa_IR: تتظیمات نامه

[ctx: menu]
en: Mailing Details
fa_IR: مشخصات پستی

[ctx: menu]
en: Mailing Event
fa_IR: رویداد پستی

[ctx: menu]
en: Mailing Report
fa_IR: گزارش جاپار

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
fa_IR: گزارش ایمیل ها

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
fa_IR: خلاصه پستی

[ctx: menu]
en: Mailings
fa_IR: پستی

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
fa_IR: مدیریت تست های A/B

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
fa_IR: مدیریت دسترسی ها

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
fa_IR: مدیریت صفحات مشارکت

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
fa_IR: مدیریت جستجوهای سفارشی

[ctx: menu]
en: Manage Events
fa_IR: مدیریت رویدادها

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
fa_IR: مدیریت اکستنشن ها

[ctx: menu]
en: Manage Groups
fa_IR: مدیریت گروه ها

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
fa_IR: مدیریت حق بیمه

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
fa_IR: مدیریت لیست قیمت

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
fa_IR: مدیریت تگ ها (دسته بندی)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
fa_IR: مدیریت قالب ها

[ctx: menu]
en: Map Event Location
fa_IR: موقعیت رویداد بر روی نقشه

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
fa_IR: موقعیت (های) من

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
fa_IR: نقشه برداری و مختصات جغرافیایی

[ctx: menu]
en: Membership Details
fa_IR: جزییات عضویت

[ctx: menu]
en: Membership Reports
fa_IR: گزارش عضویت ها

[ctx: menu]
en: Membership Section
fa_IR: بخش عضویت

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
fa_IR: قوانین وضعیت عضویت

[ctx: menu]
en: Membership Summary
fa_IR: خلاصه عضویت

[ctx: menu]
en: Membership Types
fa_IR: انواع عضویت

[ctx: menu]
en: Memberships
fa_IR: عضویت

[ctx: menu]
en: Merge Contact
fa_IR: ادغام تماس ها

[ctx: menu]
en: Message Templates
fa_IR: قالب پیام

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
fa_IR: اپراتور تلفن همراه

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
fa_IR: تنظیمات چند سایتی

[ctx: menu]
en: My Cases
fa_IR: پرونده های من

[ctx: menu]
en: My Reports
fa_IR: گزارش های من

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
fa_IR: منو ناوبری

[ctx: menu]
en: New A/B Test
fa_IR: تست A/B جدید

[ctx: menu]
en: New Activity
fa_IR: فعالبت جدید

[ctx: menu]
en: New Batch
fa_IR: دسته جدید

[ctx: menu]
en: New Campaign
fa_IR: کمپین جدید

[ctx: menu]
en: New Case
fa_IR: ایجاد رویداد

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
fa_IR: پروفایل جدید مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: New Contact
fa_IR: تماس جدید

[ctx: menu]
en: New Contribution
fa_IR: مشارکت جدید

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
fa_IR: صفحه مشارکت جدید

[ctx: menu]
en: New Email
fa_IR: پست الکترونیک جدید

[ctx: menu]
en: New Event
fa_IR: رویداد جدید

[ctx: menu]
en: New Grant
fa_IR: ایجاد مساعده

[ctx: menu]
en: New Group
fa_IR: گروه جدید

[ctx: menu]
en: New Household
fa_IR: عضو داخلی جدید

[ctx: menu]
en: New Individual
fa_IR: فرد جدید

[ctx: menu]
en: New Mailing
fa_IR: پستی جدید

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
fa_IR: ارسال انبوه پیامک جدید

[ctx: menu]
en: New Membership
fa_IR: عضویت جدید

[ctx: menu]
en: New Organization
fa_IR: سازمان جدید

[ctx: menu]
en: New Payment
fa_IR: پرداخت جدید

[ctx: menu]
en: New Petition
fa_IR: دادخواست جدید

[ctx: menu]
en: New Pledge
fa_IR: ایجاد تعهد

[ctx: menu]
en: New Price Set
fa_IR: لیست قیمت جدید

[ctx: menu]
en: New SMS
fa_IR: پیامک جدید

[ctx: menu]
en: New Survey
fa_IR: نظر سنجی جدید

[ctx: menu]
en: New Tag
fa_IR: برجسب جدید

[ctx: menu]
en: Notes
fa_IR: یادداشت ها

[ctx: menu]
en: Open Batches
fa_IR: باز کردن دسته ها

[ctx: menu]
en: Open Case
fa_IR: باز کردن پرونده

[ctx: menu]
en: Opt-out
fa_IR: صرفنظر کردن

[ctx: menu]
en: Option Groups
fa_IR: گروه های گزینه

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
fa_IR: آدرس سازمان و اطلاعات تماس

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
fa_IR: تنظیمات ارسال پست الکترونیک

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
fa_IR: فاکتور بصورت PDF

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
fa_IR: قالب لیست شرکت کنندگان

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
fa_IR: قالب لیست شرکت کنندگان

[ctx: menu]
en: Participant Role
fa_IR: نقش شرکت کننده

[ctx: menu]
en: Participant Roles
fa_IR: نقش شرکت کننده

[ctx: menu]
en: Participant Status
fa_IR: وضعیت شرکت کننده

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
fa_IR: وضعیت شرکت کننده

[ctx: menu]
en: Payment Methods
fa_IR: شیوه های پرداخت

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
fa_IR: انواع فرآیند پرداخت

[ctx: menu]
en: Payment Processors
fa_IR: فرآیند پرداخت

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
fa_IR: دسترسی ها (کنترل دسترسی)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
fa_IR: خلاصه صفحه کمپین شخصی

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
fa_IR: صفحات کمپین شخصی

[ctx: menu]
en: Petitions
fa_IR: دادخواست ها

[ctx: menu]
en: Phone Type
fa_IR: نوع تلفن

[ctx: menu]
en: Phone Types
fa_IR: انواع تلفن

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
fa_IR: جزییات تعهدات/ضمانت ها

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
fa_IR: پرداخت های تعهد

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
fa_IR: گزارشات تعهدات

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
fa_IR: بیعانه مشخص شده اما پرداخت نشده است.

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
fa_IR: گزارش بیعانه های مشخص شده اما پرداخت نشده

[ctx: menu]
en: Pledges
fa_IR: تعهدات

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
fa_IR: فرمت پستی تبریک

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
fa_IR: روش ارتباطی پیش فرض

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
fa_IR: گزینه های زبان پیش فرض

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
fa_IR: زبان پیش فرض

[ctx: menu]
en: Premiums
fa_IR: حق بیمه

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
fa_IR: حق بیمه (هدیه جهت تشکر)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
fa_IR: پیش نمایش پستی

[ctx: menu]
en: Price Field Options
fa_IR: کزینه های فیلد های قیمت

[ctx: menu]
en: Price Fields
fa_IR: فیلد های قیمت

[ctx: menu]
en: Price Sets
fa_IR: لیست قیمت

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
fa_IR: پرینت نشان نام رویداد

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
fa_IR: فرمت چاپ صفحه (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
fa_IR: پردازش تصاویر بارگذاری شده

[ctx: menu]
en: Profile Settings
fa_IR: تنظیمات پروفایل

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
fa_IR: ویرایش مشخصات

[ctx: menu]
en: Profiles
fa_IR: پروفایل ها

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
fa_IR: تهیه فهرستی از اطلاعات آدرس و تلفن مووسسان برای ثبت در سوابق آنها در سیستم

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
fa_IR: تهیه فهرستی از فعالیت های مووسسان از جمله آمار فعالیت ها مربوط به  یک/کلیه مخاطبین در طول یک محدوده زمانی مشخص (اجباری)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
fa_IR: این گزینه لیستی از اعضای را به همراه وضعیت عضویت و جزئیات عضویت آنها  (تاریخ عضویت، تاریخ شروع، تاریخ پایان) ارائه می دهد.این گزینه  میزان مشارکت (پرداخت های) هر عضو را نیز نمایش می دهد.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
fa_IR: این گزینه لیستی از عضویت هایی  را ارائه می دهد که تا قبل از تاریخ مشخص شده توسط شما به پایان خواهند رسید/منقضی خواهند شد.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
fa_IR: این گزینه لیستی از اهداکنندگان/مشترکان  برتر را در طول یک دوره زمانی مشخص ارائه می کند.شما می توانید  تعداد این اهدا کنندگان/مشترکان را  تعیین کنید (به عنوام مثال، 100 نفر اول از میان کلیه اهداکنندگان).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
fa_IR: خلاصه ای از وضعیت عضویت بر اساس نوع و تاریخ عضویت

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
fa_IR: این گزینه گزارشی کلی از میزان درآمد رویدادها را ارائه می دهد. همچنین می توانید اطلاعات کلیدی مانند شناسه رویداد، ثبت، حضور و مشارکت، و نیز درآمد حاصله را برای تعیین میزان موفقیت یک رویداد  به این گزینه اضافه کنید.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
fa_IR: اطلاعات مربوط به مخاطبین را در رابطه با اشتراک ها، عضویت ها، رویدادها و فعالیت ها فراهم می کند.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
fa_IR: تهیه لیستی دقیق از روابط کارکنان و کارفرما همراه با جزئیات اشتغال

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
fa_IR: اطلاعات در مورد وضعیت سهم در محدوده زمانی معین

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
fa_IR: این گزینه  لیستی از شرکت کنندگان حاضر در رویداد را ارائه می دهد.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
fa_IR: ارائه لیستی از شرکت کنندگان در یک رویداد

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
fa_IR: این گزینه، گزارشی از ایمیل های تحویل داده شده ، لغو اشتراک ها و انصراف ها، پاسخ ها و ارسال ها ارائه می دهد .

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
fa_IR: این گزینه جزئیات تراکنش های کلیه مشارکت ها و پرداخت ها را که شامل تراکنش ها، شناسه فاکتور،، ابزار پرداخت و بررسی آنها می باشد را ارائه می دهد.

[ctx: menu]
en: QUnit
fa_IR: واحدQ

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
fa_IR: مصاحبه پاسخ دهنگان را ضبط کن

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
fa_IR: مشارکت مکرر

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
fa_IR: ویرایش قوانین

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
fa_IR: ثبت نام شرکت کننده در رویداد

[ctx: menu]
en: Register New Participant
fa_IR: ثبت نام شرکت کننده جدید

[ctx: menu]
en: Register Report
fa_IR: گزارش ثبت نام

[ctx: menu]
en: Register your site
fa_IR: وب‌سایت خود را ثبت کنید

[ctx: menu]
en: Relationship Types
fa_IR: انواع ارتباط

[ctx: menu]
en: Relationships
fa_IR: رابطه ها

[ctx: menu]
en: Release Respondents
fa_IR: رها سازی پاسخ دهندگان

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
fa_IR: تمدید اشتراک

[ctx: menu]
en: Repeat Event
fa_IR: تکرار رویداد

[ctx: menu]
en: Report
fa_IR: گزارش

[ctx: menu]
en: Reports
fa_IR: گزارشات

[ctx: menu]
en: Reports Listing
fa_IR: لیست گزارشات

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
fa_IR: پاسخ دهندگان ذخیره

[ctx: menu]
en: Resource URLs
fa_IR: URL های منابع

[ctx: menu]
en: Resubscribe
fa_IR: عضویت مجدد

[ctx: menu]
en: SMS Providers
fa_IR: اپراتور سرویس پیام کوتاه

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
fa_IR: سیبانت/SYBUNT (برخی  سال ها اما  نه سال فعلی)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
fa_IR: گزینه های ایمن برای پسون فایل

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
fa_IR: پسوندهای فایل ایمن

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
fa_IR: یادآوری زمان بندی شده

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
fa_IR: کارهای زمانبندی شده

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
fa_IR: صورت عملیات کارهای زمانبندی شده

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
fa_IR: برنامه ریزی و ارسال نامه های پستی

[ctx: menu]
en: Search
fa_IR: جستجو

[ctx: menu]
en: Search Builder
fa_IR: جستجو ساز

[ctx: menu]
en: Search Preferences
fa_IR: تنظیمات جستجو

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
fa_IR: انتقال ثبت نام توسط خود مخاطبین

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
fa_IR: تمدید ثبت نام توسط خود مخاطبین

[ctx: menu]
en: Sending Mail
fa_IR: ارسال پستی

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
fa_IR: راه اندازی صفحه کمین شخصی - اطلاعات حساب

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
fa_IR: این گزینه آمار فعالیت ها را بر اساس نوع/تاریخ آنها ارائه می دهد.

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
fa_IR: این گزینه مشارکت هایی را نشان می دهد که مخاطبین به طور غیر مستقیم از سایر مخاطبین دریافت کرده اند.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
fa_IR: امضاء دادخواست

[ctx: menu]
en: Smart Groups
fa_IR: گروه های هوشمند

[ctx: menu]
en: Sms Providers
fa_IR: اپراتور سامانه پیام کوتاه

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
fa_IR: انواع اعتباری نرم

[ctx: menu]
en: Soft Credits
fa_IR: مشارکت/ اهدای غیر مستقیم

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
fa_IR: SYBUNT/سیبانت (برخی  سال ها اما  نه سال فعلی). این گزینه اعضایی را مشخص می کند که در گذشته مشارکت داشته اند ولی در طول مدت زمان خاصی که شما مشخص کرده اید مشارکتی نداشته اند.

[ctx: menu]
en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
fa_IR: خلاصه تعداد همکاران مشترکین و میزان افزایش آنها در هر صفحه کمپین شخصی

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
fa_IR: خلاصه آمار ایمیل ها

[ctx: menu]
en: Support
fa_IR: پشتیبانی

[ctx: menu]
en: Survey Details
fa_IR: بررسی جزئیات

[ctx: menu]
en: Survey Types
fa_IR: انواع نظر سنجی

[ctx: menu]
en: Surveys
fa_IR: بررسی ها

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
fa_IR: همسان سازی کاربران با تماس ها

[ctx: menu]
en: System Settings
fa_IR: تنظیمات سیستم

[ctx: menu]
en: System Status
fa_IR: وضعیت سیستم

[ctx: menu]
en: Tags
fa_IR: تگ ها

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
fa_IR: برچسب ها (دسته بندی ها)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
fa_IR: خبرکردن دوستان

[ctx: menu]
en: Thank You
fa_IR: با تشکر از شما

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
fa_IR: تشکر و اعلام وصول

[ctx: menu]
en: Title and Settings
fa_IR: عنوان و تنظیمات

[ctx: menu]
en: Top Donors
fa_IR: برترین اهدا کنندگان

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
fa_IR: لغو عضویت

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
fa_IR: بروز رسانی اطلاعات صورت حساب

[ctx: menu]
en: Update Subscription
fa_IR: بروز رسانی عضویت

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
fa_IR: بروز رسانی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
fa_IR: کاربران و دسترسی ها

[ctx: menu]
en: View Activity
fa_IR: نمایه فعالیت ها

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
fa_IR: نمایش تنظیمات تاریخ

[ctx: menu]
en: View Mailing
fa_IR: نمایه پستی

[ctx: menu]
en: View Payment
fa_IR: مشاهده پرداخت

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
fa_IR: نشان دادن امضاهای دادخواست

[ctx: menu]
en: Website Types
fa_IR: انواع وب سایت

[ctx: menu]
en: Word Replacements
fa_IR: تعویض کلمات

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
fa_IR: دسترسی وردپرس

en: merge
fa_IR: ادغام کردن

en: merge duplicate contacts
fa_IR: یکی کردن مخاطبین همسان

en: migrate
fa_IR: کوچ کردن

en: miles
fa_IR: مایل

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
fa_IR: بیشترین زمان،کمترین زمان = در نظر گرفتن نامه هایی که بین کمترین زمان و بیشترین زمان تکمیل شده اند.

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
fa_IR: نمایش دقیقه، با 0 ('00'..'60')

en: minutes
fa_IR: دقیقه

en: mismatch.
fa_IR: ناهمگنی/ناهماهنگی/عدم تطابق

en: mm/dd (12/31)
fa_IR: ماه/روز  (12/31)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
fa_IR: ماه/روز/سال یا ماه-روز-سال (12/25/98  12-25-98) یا (9/1/08 OR 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
fa_IR: ماه/ روز/سال یا ماه-روز-سال  (12/25/1998  12-25-1998) یا (9/1/2008 OR 9-1-2008)

en: monetary amount, formatted according to selected Monetary Locale
fa_IR: مقدار پول،که  با توجه به  مکان استفاده از آن فرمت شده است.

en: month
fa_IR: ماه

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
fa_IR: نمایش ماه به صورت عدد اعشاری، با 0  ('01'..'12')

en: more
fa_IR: بیشتر

en: must be a monetary value
fa_IR: باید ارزش پولی داشته باشد

en: must be a numeric value
fa_IR: باید یک مقدار عددی باشد

en: n/a
fa_IR: نامشخص

en: new tag
fa_IR: تگ جدید

en: no parameters
fa_IR: بدون پارامتر

en: none
fa_IR: هیچ کدام

en: not a duplicate
fa_IR: نسخه جدید نسازید

en: not available
fa_IR: در دسترس نیست

en: occurrences
fa_IR: رویدادها

en: offline membership renewal reminder.
fa_IR: یادآوری تمدید عضویت آفلاین

en: on
fa_IR: روشن

en: on hold
fa_IR: در جریان

en: ongoing
fa_IR: در حال انجام

en: options
fa_IR: گزینه ها

en: or
fa_IR: یا

en: or ODD / EVEN
fa_IR: یا زوج/یا فرد

en: or the contact is not part of the activity '%1'
fa_IR: مخاطب بخشی از فعالیت %1 نمی باشد

en: overwrite
fa_IR: برروی چیزی دوباره نوشتن

en: page argument missing or invalid
fa_IR: استدلال صفحه گم شده یا نامعتبر است.

en: paid
fa_IR: پرداخت شد

en: participants
fa_IR: شرکت کنندگان

en: profile create
fa_IR: ایجاد نمایه

en: profile edit
fa_IR: ویرایش نمایه

en: profile listings
fa_IR: لیست های نمایه

en: profile listings and forms
fa_IR: اشکال ولیست های نمایه

en: profile view
fa_IR: نمایش نمایه

en: profiles
fa_IR: پروفایل ها

[ctx: province]
en: 'Ajman
fa_IR: عجمان

[ctx: province]
en: 18 Montagnes
fa_IR: 18 مونتانس

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
fa_IR: علیالنیل

[ctx: province]
en: A'ana
fa_IR: آنا

[ctx: province]
en: Aargau
fa_IR: ایالت

[ctx: province]
en: Abaco Islands
fa_IR: جزایر آباکو

[ctx: province]
en: Aberdeen City
fa_IR: ابردین شهر

[ctx: province]
en: Aberdeenshire
fa_IR: آبردینشایر

[ctx: province]
en: Abia
fa_IR: ابیا

[ctx: province]
en: Abkhazia
fa_IR: آبخازیا

[ctx: province]
en: Abra
fa_IR: ابرا

[ctx: province]
en: Abseron
fa_IR: آبشوران

[ctx: province]
en: Abu Zaby
fa_IR: امیرنشین ابوظبی

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
fa_IR: قلمرو آبوجا پایتخت فدرال

[ctx: province]
en: Abyan
fa_IR: ابین

[ctx: province]
en: Aceh
fa_IR: آچه

[ctx: province]
en: Achaïa
fa_IR: اچیا

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
fa_IR: جزایر آکلینز و کروکد

[ctx: province]
en: Acre
fa_IR: عکا

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
fa_IR: دخیلیا

[ctx: province]
en: Ad Dali
fa_IR: ضالع

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
fa_IR: اد دقالیه

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
fa_IR: دوحه

[ctx: province]
en: Ad yaman
fa_IR: یمن

[ctx: province]
en: Adamaoua
fa_IR: آداماو

[ctx: province]
en: Adamawa
fa_IR: آداماوا

[ctx: province]
en: Adan
fa_IR: عدن

[ctx: province]
en: Adana
fa_IR: آدانا

[ctx: province]
en: Addis Ababa
fa_IR: آدیس آبابا

[ctx: province]
en: Adjara
fa_IR: آجارستان

[ctx: province]
en: Adjumani
fa_IR: اجومانانی

[ctx: province]
en: Adrar
fa_IR: ادرار

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
fa_IR: آدیگیا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Afar
fa_IR: افار

[ctx: province]
en: Afyon
fa_IR: افیون

[ctx: province]
en: Ag r
fa_IR: آگ

[ctx: province]
en: Agadez
fa_IR: اگدز

[ctx: province]
en: Agadir
fa_IR: اگادیر

[ctx: province]
en: Agalega Islands
fa_IR: جزایر آگالگا

[ctx: province]
en: Agcabadi
fa_IR:  آقجهبدی

[ctx: province]
en: Agdam
fa_IR: آغدام

[ctx: province]
en: Agdas
fa_IR: آقداش

[ctx: province]
en: Agio Oros
fa_IR: آگیو اوروس

[ctx: province]
en: Aglonas novads
fa_IR: آگلوناس نواس

[ctx: province]
en: Agnebi
fa_IR: آگنبی

[ctx: province]
en: Agrigento
fa_IR: آگریجنتو

[ctx: province]
en: Agstafa
fa_IR: آقاستفا

[ctx: province]
en: Agsu
fa_IR: آقسو

[ctx: province]
en: Aguascalientes
fa_IR: آگوئاسکالینتس

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
fa_IR: آگوسان دل نورته

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
fa_IR: آگوسان دل سور

[ctx: province]
en: Ahal
fa_IR: آخال

[ctx: province]
en: Ahuachapan
fa_IR: آهوچاپان

[ctx: province]
en: Aichi
fa_IR: آیچی

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
fa_IR: ایگا-ای-لو-تای

[ctx: province]
en: Aileu
fa_IR: آیلئو

[ctx: province]
en: Ailinglapalap
fa_IR: ایلینگلاپالاپ

[ctx: province]
en: Ailuk
fa_IR: آیلوک

[ctx: province]
en: Ain
fa_IR: العین

[ctx: province]
en: Ain Defla
fa_IR: عین دفلا

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
fa_IR: عین تموشنت

[ctx: province]
en: Ainaro
fa_IR: بخش اینارو

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
fa_IR: آیسن دلم دل جنرال کارلوس گیتار دل کامپو

[ctx: province]
en: Aisne
fa_IR: آیسنه

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
fa_IR: آیتولیا آکارنانیا

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
fa_IR: نودس آیزکرائوکلز

[ctx: province]
en: Aizputes novads
fa_IR: آیزپوتس نواس

[ctx: province]
en: Ajdovščina
fa_IR: آیدوشچینا

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
fa_IR: اجدابیا

[ctx: province]
en: Ajln
fa_IR: آجن

[ctx: province]
en: Akershus
fa_IR: اکرشو

[ctx: province]
en: Akita
fa_IR: آکیتا

[ctx: province]
en: Aklan
fa_IR: آکلان

[ctx: province]
en: Aknīstes novads
fa_IR: آکنیستس نواس

[ctx: province]
en: Aksaray
fa_IR: آکسارای

[ctx: province]
en: Akwa Ibom
fa_IR: ایبم

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
fa_IR: آل عقبه

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
fa_IR: احمدی

[ctx: province]
en: Al Anbar
fa_IR: الانبار

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
fa_IR: البراه

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
fa_IR: آل والا مقام الاحمر

[ctx: province]
en: Al Bahah
fa_IR: ابها

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
fa_IR: بحرالاحمر

[ctx: province]
en: Al Balqa'
fa_IR: بلقاء

[ctx: province]
en: Al Batinah
fa_IR: باطنه

[ctx: province]
en: Al Bayda'
fa_IR: بیضا

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
fa_IR: بحیره

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
fa_IR: بوهیرات

[ctx: province]
en: Al Buţnān
fa_IR: استان بطنان

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
fa_IR: ال فروانلیاه

[ctx: province]
en: Al Fayym
fa_IR: الفیم

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
fa_IR: الفجیره

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
fa_IR: الغربیه

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
fa_IR: قواریه

[ctx: province]
en: Al Hadd
fa_IR: آل حد

[ctx: province]
en: Al Haouz
fa_IR: حوز

[ctx: province]
en: Al Hasakah
fa_IR: حسکه

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
fa_IR: حزامالخضر

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
fa_IR: حسیمه

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
fa_IR: حدیده

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
fa_IR: حدود الشمالیه

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
fa_IR: الاسکندریه

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
fa_IR: الاسماعیلیه

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
fa_IR: جبل الخضر

[ctx: province]
en: Al Jahrah
fa_IR: الجهرا

[ctx: province]
en: Al Janblyah
fa_IR: ال جنبیه

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
fa_IR: جنوبیه

[ctx: province]
en: Al Jawf
fa_IR: جوف

[ctx: province]
en: Al Jazirah
fa_IR: الجزیره

[ctx: province]
en: Al Jifārah
fa_IR: جیفراح

[ctx: province]
en: Al Jizah
fa_IR: جیزه

[ctx: province]
en: Al Jufrah
fa_IR: استان جفره

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
fa_IR: جمیلیه

[ctx: province]
en: Al Karak
fa_IR: کراک

[ctx: province]
en: Al Khartum
fa_IR: آل خارطوم

[ctx: province]
en: Al Khawr
fa_IR: خور

[ctx: province]
en: Al Kufrah
fa_IR: کفره

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
fa_IR: کویت

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
fa_IR: لاذقیه

[ctx: province]
en: Al Madinah
fa_IR: مدینه

[ctx: province]
en: Al Mafraq
fa_IR: مفرق

[ctx: province]
en: Al Mahrah
fa_IR: محراه

[ctx: province]
en: Al Mahwit
fa_IR: محویط

[ctx: province]
en: Al Manamah
fa_IR: منامه

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
fa_IR: منامه (آل استان عاصمه)

[ctx: province]
en: Al Marj
fa_IR: المرج

[ctx: province]
en: Al Marqab
fa_IR: مرقب

[ctx: province]
en: Al Mintagah al Wusta
fa_IR: منطقه میانی

[ctx: province]
en: Al Mintaqah al Gharbiyah
fa_IR: منطقه غربی

[ctx: province]
en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
fa_IR: منطقه شمالی

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
fa_IR: المینوفلیه

[ctx: province]
en: Al Minya
fa_IR: منیا

[ctx: province]
en: Al Muharraq
fa_IR: المحرق

[ctx: province]
en: Al Muthanna
fa_IR: استان مثنی

[ctx: province]
en: Al Qadarif
fa_IR: قضارف

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
fa_IR: استان قادسیه

[ctx: province]
en: Al Qahirah
fa_IR: قاهره

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
fa_IR: ال قلیوبلیه

[ctx: province]
en: Al Qasim
fa_IR: قاسم

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
fa_IR: قطران

[ctx: province]
en: Al Qubbah
fa_IR: قوباح

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
fa_IR: قنیطره

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
fa_IR: وادی الجدید

[ctx: province]
en: Al Wahdah
fa_IR: وحده

[ctx: province]
en: Al Wakrah
fa_IR: الوکره

[ctx: province]
en: Al Wusta
fa_IR: وسطی

[ctx: province]
en: Al Wusţá
fa_IR: وسطی

[ctx: province]
en: Al Wāhah
fa_IR: وحاح قات

[ctx: province]
en: Alabama
fa_IR: ایالت آلاباما در جنوب شرقی ایالات متحده

[ctx: province]
en: Alagoas
fa_IR: آلاگواس

[ctx: province]
en: Alajuela
fa_IR: الجولا

[ctx: province]
en: Alaska
fa_IR: آلاسکا

[ctx: province]
en: Alba
fa_IR: آلبا

[ctx: province]
en: Albacete
fa_IR: آلباسته

[ctx: province]
en: Albay
fa_IR: آلبای

[ctx: province]
en: Alberta
fa_IR: البرتیت

[ctx: province]
en: Alessandria
fa_IR: الساندریا

[ctx: province]
en: Alger
fa_IR: الجر

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
fa_IR: علیبایراملی

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
fa_IR: علی صبیحه

[ctx: province]
en: Alibori
fa_IR: آلیبوری

[ctx: province]
en: Alicante
fa_IR: آلیکانته

[ctx: province]
en: Alif
fa_IR: الف

[ctx: province]
en: Allier
fa_IR: آلیر

[ctx: province]
en: Almaty
fa_IR: الماتی

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
fa_IR: آلماتی اوبلیسی

[ctx: province]
en: Almería
fa_IR: آلمریا

[ctx: province]
en: Alojas novads
fa_IR: آلوجاس نواس

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
fa_IR: آلپ-ماریتیم

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
fa_IR: آلپ-دو-اوت-پرووانس

[ctx: province]
en: Alsungas novads
fa_IR: آلسونگاس نواس

[ctx: province]
en: Alta Verapaz
fa_IR: آلتاوراپاز

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
fa_IR: آلتای، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
fa_IR: آلتایکسی کرای

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
fa_IR: آلتو پاراگوئه

[ctx: province]
en: Alto Parana
fa_IR: آلتو پارانا

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
fa_IR: آلیتائوس اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
fa_IR: الوکسنس نودس

[ctx: province]
en: Amambay
fa_IR: آمامبای

[ctx: province]
en: Amapa
fa_IR: آماپا

[ctx: province]
en: Amara
fa_IR: عماره

[ctx: province]
en: Amasya
fa_IR: آماسیه

[ctx: province]
en: Amatas novads
fa_IR: آماتاس نودس

[ctx: province]
en: Amazonas
fa_IR: آمازوناس

[ctx: province]
en: Amazonea
fa_IR: آمازون

[ctx: province]
en: American Samoa
fa_IR: جزایر ساموآ

[ctx: province]
en: Amman
fa_IR: امان

[ctx: province]
en: Ammochostos Magusa
fa_IR: شیرین آموچوستوس

[ctx: province]
en: Amnat Charoen
fa_IR: آمنات چاروئن

[ctx: province]
en: Ampara
fa_IR: آمپارا

[ctx: province]
en: Amran
fa_IR: عمران

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
fa_IR: استان آمور،

[ctx: province]
en: An Giang
fa_IR: آن جیانگ

[ctx: province]
en: An Najef
fa_IR: نجف

[ctx: province]
en: An Nil
fa_IR: نیل

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
fa_IR: نیل ال ابیاق

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
fa_IR: نیلالارزق

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
fa_IR: استان نقاط الخمس

[ctx: province]
en: Anambra
fa_IR: آنامبرا

[ctx: province]
en: Ancash
fa_IR: آناکاش

[ctx: province]
en: Ancona
fa_IR: آنکونا

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
fa_IR: جزایر آندامان و نیکوبار

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
fa_IR: ایالت آندرا پرادش

[ctx: province]
en: Andijon
fa_IR: اندیجان

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
fa_IR: آندورا لاولا

[ctx: province]
en: Andros Island
fa_IR: آندروس جزیره

[ctx: province]
en: Ang Thong
fa_IR: آنگ تونگ

[ctx: province]
en: Angus
fa_IR: آنگوس

[ctx: province]
en: Anhui
fa_IR: آنهویی

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
fa_IR: آنجوان زوانی

[ctx: province]
en: Ankara
fa_IR: آنکارا

[ctx: province]
en: Ankaran
fa_IR: آنکاران

[ctx: province]
en: Annaba
fa_IR: عنابه

[ctx: province]
en: Annobon
fa_IR: آنوبون

[ctx: province]
en: Anseba
fa_IR: آنسبا

[ctx: province]
en: Antalya
fa_IR: آنتالیا

[ctx: province]
en: Antananarivo
fa_IR: آنتاناناریوو

[ctx: province]
en: Antioquia
fa_IR: آنتیوکویا

[ctx: province]
en: Antique
fa_IR: آنتیک

[ctx: province]
en: Antofagasta
fa_IR: آنتوفاگاستا

[ctx: province]
en: Antsiranana
fa_IR: آنتسیرانا

[ctx: province]
en: Antwerpen
fa_IR:  آنتورپ

[ctx: province]
en: Anuradhapura
fa_IR: آنورازاپورا

[ctx: province]
en: Anzoategui
fa_IR: آنزواتگویی

[ctx: province]
en: Aomori
fa_IR: آئوموری

[ctx: province]
en: Aosta
fa_IR: سالینی

[ctx: province]
en: Apac
fa_IR: آپاک

[ctx: province]
en: Apayao
fa_IR: آپایائو

[ctx: province]
en: Apače
fa_IR: آپاچ

[ctx: province]
en: Apes novads
fa_IR: اپس نودس

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
fa_IR: آپنزیلآوسرهودن

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
fa_IR: آپینزیلاینرهودن

[ctx: province]
en: Apure
fa_IR: آپوره

[ctx: province]
en: Apurimac
fa_IR: اپوریمک

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
fa_IR: اوبلیسی آقمولا

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
fa_IR: اوبلیسی آکتوب

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
fa_IR: رقه

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
fa_IR: اریان

[ctx: province]
en: Ar Rifa
fa_IR: الرفاع

[ctx: province]
en: Ar Riyad
fa_IR: ریاض

[ctx: province]
en: Arad
fa_IR: آراد

[ctx: province]
en: Aragacotn
fa_IR: آرگاتسوتن

[ctx: province]
en: Aragua
fa_IR: آراگوا

[ctx: province]
en: Ararat
fa_IR: آرارات

[ctx: province]
en: Arauca
fa_IR: آراوکا

[ctx: province]
en: Araucania
fa_IR: ز

[ctx: province]
en: Arbil
fa_IR: اربیل

[ctx: province]
en: Ardabil
fa_IR: اردبیل

[ctx: province]
en: Ardahan
fa_IR: اردهان

[ctx: province]
en: Ardennes
fa_IR: آردن

[ctx: province]
en: Ardèche
fa_IR: آردش

[ctx: province]
en: Arequipa
fa_IR: آرکیپا

[ctx: province]
en: Arezzo
fa_IR: آرتزو

[ctx: province]
en: Argolis
fa_IR: آرگولیس

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
fa_IR: آرگیل و بوته

[ctx: province]
en: Arhangay
fa_IR: آرهانگای

[ctx: province]
en: Arica y Parinacota
fa_IR: مترو مانیل

[ctx: province]
en: Arima
fa_IR: آریما

[ctx: province]
en: Arizona
fa_IR: ایالت آریزونا

[ctx: province]
en: Ariège
fa_IR: آربیژ

[ctx: province]
en: Arkadia
fa_IR: آرکادیا

[ctx: province]
en: Arkansas
fa_IR: ایالت آرکانزاس

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
fa_IR: استان آرخانگلسک،

[ctx: province]
en: Armavir
fa_IR: آرماویر

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
fa_IR: نیروهای مسلح آمریکا

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
fa_IR: نیروهای مسلح اروپا

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
fa_IR: نیروهای مسلح اقیانوس آرام

[ctx: province]
en: Arno
fa_IR: آرنو

[ctx: province]
en: Arta
fa_IR: آرتا

[ctx: province]
en: Artibonite
fa_IR: ارتیبنیت

[ctx: province]
en: Artigsa
fa_IR: آرتیگسا

[ctx: province]
en: Artvin
fa_IR: آرتوین

[ctx: province]
en: Arua
fa_IR: اروا

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
fa_IR: آروناچال پرادش

[ctx: province]
en: Arusha
fa_IR: آروشا

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
fa_IR: استان سلیمانیه

[ctx: province]
en: As Suwayda'
fa_IR: سویدا

[ctx: province]
en: As Suways
fa_IR: سوئز

[ctx: province]
en: Ascension
fa_IR: معراج

[ctx: province]
en: Ascoli Piceno
fa_IR: آسکولی پیکنو

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
fa_IR: شملیاه

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
fa_IR: شمالیه

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
fa_IR: الشارقه

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
fa_IR: شرقیه

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
fa_IR: شرقیه

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
fa_IR:  شاطی

[ctx: province]
en: Ashanti
fa_IR: آشانتی

[ctx: province]
en: Asir
fa_IR: اسیر

[ctx: province]
en: Assa-Zag
fa_IR: آسا-زاگ

[ctx: province]
en: Assaba
fa_IR: اسابا

[ctx: province]
en: Assam
fa_IR: ایالت آسام

[ctx: province]
en: Astana
fa_IR: آستانه

[ctx: province]
en: Astara
fa_IR: آستارا

[ctx: province]
en: Asti
fa_IR: آسته

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
fa_IR: استان آستراخان،

[ctx: province]
en: Asturias
fa_IR: آستوریاس

[ctx: province]
en: Asuncion
fa_IR: آسونچین

[ctx: province]
en: Aswan
fa_IR: اسوان

[ctx: province]
en: Asyut
fa_IR: اسیوط

[ctx: province]
en: At Ta'mim
fa_IR: تعمیم

[ctx: province]
en: At Tafilah
fa_IR: تفیلاح

[ctx: province]
en: Atacama
fa_IR: رآتاکاما

[ctx: province]
en: Atakora
fa_IR: اتکرا

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
fa_IR: آتلانتیک شمالی

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
fa_IR: آتلانتیک جنوبی

[ctx: province]
en: Atlantida
fa_IR: اتلنتیدا

[ctx: province]
en: Atlantique
fa_IR: آتلانتیک

[ctx: province]
en: Atlántico
fa_IR: آتلانتیکو

[ctx: province]
en: Attapu
fa_IR: آتاپو

[ctx: province]
en: Attiki
fa_IR: آتیک

[ctx: province]
en: Atua
fa_IR: آتوا

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
fa_IR: آتراو اوبلیفی

[ctx: province]
en: Aube
fa_IR: اوب

[ctx: province]
en: Auces novads
fa_IR: اوکس نواس

[ctx: province]
en: Auckland
fa_IR: اوکلند

[ctx: province]
en: Aude
fa_IR: اودی

[ctx: province]
en: Aur
fa_IR: اور

[ctx: province]
en: Aurora
fa_IR: شفق قطبی

[ctx: province]
en: Aust-Agder
fa_IR: -آدر

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
fa_IR: منطقه قطب جنوب استرالیا

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
fa_IR: قلمرو پایتختی استرالیا

[ctx: province]
en: Austurland
fa_IR: اوشتورلند

[ctx: province]
en: Aveiro
fa_IR: آویرو

[ctx: province]
en: Avellino
fa_IR: آولینو

[ctx: province]
en: Aveyron
fa_IR: آویرون

[ctx: province]
en: Awdal
fa_IR: اودل

[ctx: province]
en: Ayacucho
fa_IR: ایکوچو

[ctx: province]
en: Aydin
fa_IR: آیدین

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
fa_IR: اییرودی

[ctx: province]
en: Az Zahirah
fa_IR: ظهیرا

[ctx: province]
en: Az Zarga
fa_IR: زارگا

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
fa_IR: زاویه

[ctx: province]
en: Azad Kashmir
fa_IR: کشمیر آزاد

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
fa_IR: آذربایجان غربی

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
fa_IR: آذربایجان شرقی

[ctx: province]
en: Azilal
fa_IR: آزیلال

[ctx: province]
en: Azua
fa_IR: ازوا

[ctx: province]
en: Azuay
fa_IR: آزوای

[ctx: province]
en: Aït Baha
fa_IR: آیت باها

[ctx: province]
en: Aït Melloul
fa_IR: ایت ملول

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
fa_IR: باریا وونگ تاوو

[ctx: province]
en: Baa
fa_IR: با

[ctx: province]
en: Baat Dambang
fa_IR: بات دامبنگ

[ctx: province]
en: Babak
fa_IR: بابک

[ctx: province]
en: Babil
fa_IR: بابل

[ctx: province]
en: Babītes novads
fa_IR: بابیت نواس

[ctx: province]
en: Bac Can
fa_IR: باک کان

[ctx: province]
en: Bac Giang
fa_IR: باک جیانگ

[ctx: province]
en: Bac Lieu
fa_IR: باک لیو

[ctx: province]
en: Bac Ninh
fa_IR: باک نین

[ctx: province]
en: Bacucau
fa_IR: باکوکا

[ctx: province]
en: Badajoz
fa_IR: باداخوس

[ctx: province]
en: Badakhshan
fa_IR: بدخشان

[ctx: province]
en: Badghis
fa_IR: بادغیس

[ctx: province]
en: Badulla
fa_IR: بادولا

[ctx: province]
en: Bafata
fa_IR: بافاتا

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
fa_IR: باگریهات

[ctx: province]
en: Baghdad
fa_IR: بغداد

[ctx: province]
en: Baghlan
fa_IR: بغلان

[ctx: province]
en: Bago
fa_IR: جدید

[ctx: province]
en: Bahia
fa_IR: باهیا

[ctx: province]
en: Bahoruco
fa_IR: باهوروکو

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
fa_IR: بحرالجبل

[ctx: province]
en: Baja California
fa_IR: باخا کالیفرنیا

[ctx: province]
en: Baja California Sur
fa_IR: باخا کالیفرنیا سور

[ctx: province]
en: Baja Verapaz
fa_IR: باخاوراپاژ

[ctx: province]
en: Baker Island
fa_IR: جزیره بیکر

[ctx: province]
en: Baki
fa_IR: باکو

[ctx: province]
en: Bakool
fa_IR: بکول

[ctx: province]
en: Bal kesir
fa_IR: بالیکسیر

[ctx: province]
en: Balaka
fa_IR: بالاکا

[ctx: province]
en: Balakan
fa_IR: بالاکان

[ctx: province]
en: Baldones novads
fa_IR: بالدونز نواس

[ctx: province]
en: Bale
fa_IR: بیل

[ctx: province]
en: Baleares
fa_IR: بلاروس

[ctx: province]
en: Bali
fa_IR: بالی

[ctx: province]
en: Balkan
fa_IR: بالکان

[ctx: province]
en: Balkh
fa_IR: شهر بلخ

[ctx: province]
en: Balti
fa_IR: بالتی

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
fa_IR: نودس بالتیناواس

[ctx: province]
en: Baluchistan
fa_IR: بلوچستان

[ctx: province]
en: Balvu novads
fa_IR: نودس بالوو

[ctx: province]
en: Bam
fa_IR: بم

[ctx: province]
en: Bamako
fa_IR: باماکو

[ctx: province]
en: Bamian
fa_IR: بامیان

[ctx: province]
en: Bamingui-Bangoran
fa_IR: بامینگوی-بانگوران

[ctx: province]
en: Banaadir
fa_IR: بنادیر

[ctx: province]
en: Bandarban zila
fa_IR: بانداربان

[ctx: province]
en: Banghāzī
fa_IR: بنغازی

[ctx: province]
en: Bangui
fa_IR: بانگوئی

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
fa_IR: بنی سویف

[ctx: province]
en: Banjul
fa_IR: بانجول

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
fa_IR: بانسکوبیستریکی کراج

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
fa_IR: بانتی مین چی

[ctx: province]
en: Banten
fa_IR: بانتن

[ctx: province]
en: Banwa
fa_IR: بانوا

[ctx: province]
en: Banī Walīd
fa_IR: بنی ولید

[ctx: province]
en: Barahona
fa_IR: باراهونا

[ctx: province]
en: Baranya
fa_IR: برنیا

[ctx: province]
en: Barcelona
fa_IR: بارسلونا

[ctx: province]
en: Barda
fa_IR: بردا

[ctx: province]
en: Barguna zila
fa_IR: بارگونا

[ctx: province]
en: Bari
fa_IR: باری

[ctx: province]
en: Barima-Waini
fa_IR: باریما-واینی

[ctx: province]
en: Barinas
fa_IR: باریناس

[ctx: province]
en: Barisal zila
fa_IR: استان باریسال

[ctx: province]
en: Barletta-Andria-Trani
fa_IR: بارلتا-آندریا-ترانی

[ctx: province]
en: Bartin
fa_IR: برتین

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
fa_IR: رن

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
fa_IR: ساساندرای سفلی

[ctx: province]
en: Bas-Uele
fa_IR: باس ول

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
fa_IR: بازل-لاندشافت

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
fa_IR: بازل اشتاد

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
fa_IR: باشقیرستان، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Basilan
fa_IR: باسیلان

[ctx: province]
en: Basse-Kotto
fa_IR: کوتوی سفلی

[ctx: province]
en: Bataan
fa_IR: باتان

[ctx: province]
en: Batanes
fa_IR: باتانز

[ctx: province]
en: Batangas
fa_IR: باتانگاس

[ctx: province]
en: Batha
fa_IR: بطحاء

[ctx: province]
en: Batken
fa_IR: باتکن

[ctx: province]
en: Batman
fa_IR: خدمتکار

[ctx: province]
en: Batna
fa_IR: باتنه

[ctx: province]
en: Batticaloa
fa_IR: باتیکالوا

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
fa_IR: باتیس قزاقستان اوبلیسی

[ctx: province]
en: Bauchi
fa_IR: بوچی

[ctx: province]
en: Bauskas novads
fa_IR: نودس بائوسکاس

[ctx: province]
en: Bay
fa_IR: بی

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
fa_IR: خلیج پلنتی

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
fa_IR: بایان-اولگای

[ctx: province]
en: Bayanhongor
fa_IR: بایانهونگور

[ctx: province]
en: Bayburt
fa_IR: بایبورت

[ctx: province]
en: Bayelsa
fa_IR: بایلسا

[ctx: province]
en: Bayern
fa_IR: بایرن

[ctx: province]
en: Bazega
fa_IR: بازگا

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
fa_IR: تپه بوو-باسین رز

[ctx: province]
en: Bechar
fa_IR: بشار

[ctx: province]
en: Bedfordshire
fa_IR: بدفوردشایر

[ctx: province]
en: Beijing
fa_IR: پکن

[ctx: province]
en: Beirut
fa_IR: بیروت

[ctx: province]
en: Beja
fa_IR: بژا

[ctx: province]
en: Bejaia
fa_IR: بجایه

[ctx: province]
en: Belait
fa_IR: بلایت

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
fa_IR: استان بلگورود،

[ctx: province]
en: Belize
fa_IR: بلیز

[ctx: province]
en: Belluno
fa_IR: بلونو

[ctx: province]
en: Beltinci
fa_IR: بلتینچی

[ctx: province]
en: Ben Arous
fa_IR: بن عروس

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
fa_IR: بن سلمان

[ctx: province]
en: Ben Tre
fa_IR: بن تره

[ctx: province]
en: Benedikt
fa_IR: بندیکت

[ctx: province]
en: Benevento
fa_IR: بنونتو

[ctx: province]
en: Bengkulu
fa_IR: بنگکولو

[ctx: province]
en: Bengo
fa_IR: بنگو

[ctx: province]
en: Benguela
fa_IR: بنگولا

[ctx: province]
en: Benguet
fa_IR: بنگوئه

[ctx: province]
en: Beni Mellal
fa_IR: بنی ملل

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
fa_IR: بنشانگول-گوموز

[ctx: province]
en: Benue
fa_IR: بنه

[ctx: province]
en: Beqaa
fa_IR: استان بقاع

[ctx: province]
en: Berat
fa_IR:  برات

[ctx: province]
en: Berea
fa_IR: بریا

[ctx: province]
en: Bergamo
fa_IR: برگامو

[ctx: province]
en: Berkane
fa_IR: برکان

[ctx: province]
en: Berkshire
fa_IR: برکشایر

[ctx: province]
en: Berlin
fa_IR: برلین

[ctx: province]
en: Bern
fa_IR: برن

[ctx: province]
en: Berry Islands
fa_IR: جزیره بری

[ctx: province]
en: Bethlehem
fa_IR: بیت لحم

[ctx: province]
en: Beverīnas novads
fa_IR: بوریناس نواس

[ctx: province]
en: Beyla
fa_IR: بیلا

[ctx: province]
en: Beylagan
fa_IR: شهر بیلقان

[ctx: province]
en: Bhola zila
fa_IR: بولا

[ctx: province]
en: Bie
fa_IR: بیه

[ctx: province]
en: Biella
fa_IR: بیلا

[ctx: province]
en: Bihar
fa_IR: ایالت بیهار

[ctx: province]
en: Bihor
fa_IR: بیهور

[ctx: province]
en: Bilasuvar
fa_IR: بیله سوار

[ctx: province]
en: Bilecik
fa_IR: پیلخهجک

[ctx: province]
en: Biliran
fa_IR: بیلیران

[ctx: province]
en: Biltine
fa_IR: بیلتین

[ctx: province]
en: Bimini
fa_IR: بیمینی

[ctx: province]
en: Bingol
fa_IR: بینگول

[ctx: province]
en: Binh Dinh
fa_IR: بین دین

[ctx: province]
en: Binh Duong
fa_IR: بین دونگ

[ctx: province]
en: Binh Phuoc
fa_IR: بینه فوک

[ctx: province]
en: Binh Thuan
fa_IR: بین توان

[ctx: province]
en: Bio-Bio
fa_IR: Atacama

[ctx: province]
en: Bioko Norte
fa_IR: بیوکونورته

[ctx: province]
en: Bioko Sur
fa_IR: بیوکوسور

[ctx: province]
en: Biombo
fa_IR: بیومبو

[ctx: province]
en: Bishkek
fa_IR: بیشکک

[ctx: province]
en: Biskra
fa_IR: بیسکرا

[ctx: province]
en: Bissau
fa_IR: بیسائو

[ctx: province]
en: Bistrica ob Sotli
fa_IR: بیستریکا سوتلی

[ctx: province]
en: Bitlis
fa_IR: بتلیس

[ctx: province]
en: Bizerte
fa_IR: بنزرت

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
fa_IR: بژلووارسکو-بیلوگورسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Black River
fa_IR: بلک ریور

[ctx: province]
en: Blagoevgrad
fa_IR: بلاگووگراد

[ctx: province]
en: Blantyre
fa_IR: بلانتایر

[ctx: province]
en: Bled
fa_IR: بلید

[ctx: province]
en: Blekinge län
fa_IR: گوتلاند بلکینگه

[ctx: province]
en: Blida
fa_IR: البلیده

[ctx: province]
en: Bloke
fa_IR: بلوک

[ctx: province]
en: Boa Vista
fa_IR: بوا ویستا

[ctx: province]
en: Boaco
fa_IR: بکو

[ctx: province]
en: Bobonaro
fa_IR: بومبونارو

[ctx: province]
en: Bocas del Toro
fa_IR: بکس دل تورو

[ctx: province]
en: Boffa
fa_IR: بوفا

[ctx: province]
en: Bogra zila
fa_IR: بوگرا

[ctx: province]
en: Bohinj
fa_IR: بهینج

[ctx: province]
en: Bohol
fa_IR: بهل

[ctx: province]
en: Boke
fa_IR: بوکه

[ctx: province]
en: Bokeo
fa_IR: باکئو

[ctx: province]
en: Bolama
fa_IR: بلما

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
fa_IR: بولیخامژای

[ctx: province]
en: Bolivar
fa_IR: بولیوار

[ctx: province]
en: Bologna
fa_IR: بولوگنا

[ctx: province]
en: Bolu
fa_IR: بلو

[ctx: province]
en: Bolzano
fa_IR: بولزانو

[ctx: province]
en: Bolívar
fa_IR: بولیوار

[ctx: province]
en: Bomi
fa_IR: بومی

[ctx: province]
en: Bong
fa_IR: بانگ

[ctx: province]
en: Boqueron
fa_IR: باکوئرون

[ctx: province]
en: Bordj Bou Arreridj
fa_IR: استان برج بوعریریج

[ctx: province]
en: Borgou
fa_IR: برگو

[ctx: province]
en: Borkou-Ennedi-Tibesti
fa_IR: بورکو-اندی-تیبستی

[ctx: province]
en: Bornholm
fa_IR: بورنهولم

[ctx: province]
en: Borno
fa_IR: برنو

[ctx: province]
en: Borovnica
fa_IR: بوروونیکا

[ctx: province]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
fa_IR: بورسود-آبائوج-زامپلن

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
fa_IR: بوش-دو-رون

[ctx: province]
en: Bouenza
fa_IR: بوئنزا

[ctx: province]
en: Bougouriba
fa_IR: بوگوریبا

[ctx: province]
en: Bouira
fa_IR: استان بویره

[ctx: province]
en: Boujdour
fa_IR: بوجدور

[ctx: province]
en: Boulemane
fa_IR: بولمانه

[ctx: province]
en: Boulgou
fa_IR: بولگو

[ctx: province]
en: Boulkiemde
fa_IR: بولکیمده

[ctx: province]
en: Boumerdes
fa_IR: استان بومرداس

[ctx: province]
en: Bovec
fa_IR: بوک

[ctx: province]
en: Boyacá
fa_IR: بیکا

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
fa_IR: برابانت

[ctx: province]
en: Braga
fa_IR: براگا

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
fa_IR: براهمانباریا

[ctx: province]
en: Brakna
fa_IR: براکنا

[ctx: province]
en: Brandenburg
fa_IR: براندنبورگ

[ctx: province]
en: Braslovče
fa_IR: براسلوو

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
fa_IR: کرج براتیسلاوسکی

[ctx: province]
en: Brava
fa_IR: براوا

[ctx: province]
en: Brazzaville
fa_IR: برازاویل

[ctx: province]
en: Brda
fa_IR: بردا

[ctx: province]
en: Bremen
fa_IR: برمن

[ctx: province]
en: Brescia
fa_IR: برشا

[ctx: province]
en: Brezovica
fa_IR: برزوویکا

[ctx: province]
en: Brežice
fa_IR: برژیتسه

[ctx: province]
en: Brindisi
fa_IR: بریندیسی

[ctx: province]
en: Bristol, City of
fa_IR: بریستول سیتی

[ctx: province]
en: British Columbia
fa_IR: ایالت بریتیش کلمبیا

[ctx: province]
en: Brocēnu novads
fa_IR: بروکینو نواس

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
fa_IR: برودسکو-پوساوسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Brokopondo
fa_IR: بروکوپوندو

[ctx: province]
en: Brong-Ahafo
fa_IR: برونگ-هافو

[ctx: province]
en: Brunei-Muara
fa_IR: برونئی-موارا

[ctx: province]
en: Brussels
fa_IR: بروکسل

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
fa_IR: استان بریانسک،

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
fa_IR: برشکا وبلاس

[ctx: province]
en: Bubanza
fa_IR: بوبانزا

[ctx: province]
en: Buckinghamshire
fa_IR: باکینگهامشر

[ctx: province]
en: Bucuresti
fa_IR: بخارست

[ctx: province]
en: Budapest
fa_IR: بوداپست

[ctx: province]
en: Buenos Aires
fa_IR: بوینس آیرس

[ctx: province]
en: Bugiri
fa_IR: بوگیری

[ctx: province]
en: Bujumbura
fa_IR: بوجومبورا

[ctx: province]
en: Bukidnon
fa_IR: بوکیدنون

[ctx: province]
en: Bulacan
fa_IR: بولاکان

[ctx: province]
en: Bulawayo
fa_IR: بولاوایو

[ctx: province]
en: Bulgan
fa_IR: بولگان

[ctx: province]
en: Bulqizë
fa_IR: بولکیز

[ctx: province]
en: Bumthang
fa_IR: بومتانگ

[ctx: province]
en: Bundibugyo
fa_IR: بوندیبوگیو

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
fa_IR: فرز سعید

[ctx: province]
en: Burdur
fa_IR: بوردور

[ctx: province]
en: Burgas
fa_IR: بورگاس

[ctx: province]
en: Burgenland
fa_IR: بورگن لاند

[ctx: province]
en: Burgos
fa_IR: بورگوس

[ctx: province]
en: Buri Ram
fa_IR: بوری رام

[ctx: province]
en: Bursa
fa_IR: بورسا

[ctx: province]
en: Burtnieku novads
fa_IR: برتنیکو نواس

[ctx: province]
en: Bururi
fa_IR: بوروری

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
fa_IR: بوریاتیا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
fa_IR: بوسان گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Bushehr
fa_IR: بوشهر

[ctx: province]
en: Bushenyi
fa_IR: بوشینی

[ctx: province]
en: Busia
fa_IR: بوسیا

[ctx: province]
en: Buskerud
fa_IR: بوسکرود

[ctx: province]
en: Butare
fa_IR: بوتر

[ctx: province]
en: Butha-Buthe
fa_IR: بوتا-بوتی

[ctx: province]
en: Buxoro
fa_IR: بوکسورو

[ctx: province]
en: Byumba
fa_IR: بیومبا

[ctx: province]
en: Bács-Kiskun
fa_IR: باکسکیسکون

[ctx: province]
en: Béja
fa_IR: بیجا

[ctx: province]
en: Békés
fa_IR: بکش

[ctx: province]
en: Békéscsaba
fa_IR: بکسابا

[ctx: province]
en: Ca Mau
fa_IR: کا مائو

[ctx: province]
en: Caazapl
fa_IR: کازاپل

[ctx: province]
en: Cabanas
fa_IR: کاباناس

[ctx: province]
en: Cabinda
fa_IR: کبیندا

[ctx: province]
en: Cabo Delgado
fa_IR: کابو دلگادو

[ctx: province]
en: Cabrayll
fa_IR: کابرال

[ctx: province]
en: Cacheu
fa_IR: کچو

[ctx: province]
en: Caeguazu
fa_IR: کاگوازو

[ctx: province]
en: Cagayan
fa_IR: کاگایان

[ctx: province]
en: Cagliari
fa_IR: کالیاری

[ctx: province]
en: Cahul
fa_IR: کهول

[ctx: province]
en: Cajamarca
fa_IR: کجمرکا

[ctx: province]
en: Caldea
fa_IR: کلدیا

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
fa_IR: کالهتا دی سائو میگوئل

[ctx: province]
en: California
fa_IR: ایالت کالیفرنیا

[ctx: province]
en: Calilabad
fa_IR: شهرستان جلیل‌آباد

[ctx: province]
en: Caltanissetta
fa_IR: کالتانیستا

[ctx: province]
en: Calvados
fa_IR: کالودوس

[ctx: province]
en: Camagey
fa_IR: کاماگوی

[ctx: province]
en: Camagoey
fa_IR: کاماگوی

[ctx: province]
en: Camarines Norte
fa_IR: کامارینه شمالی

[ctx: province]
en: Camarines Sur
fa_IR: کامارینه

[ctx: province]
en: Cambridgeshire
fa_IR: کمبریج

[ctx: province]
en: Camiguin
fa_IR: کامیگوئین

[ctx: province]
en: Campeche
fa_IR: کامپچه

[ctx: province]
en: Campobasso
fa_IR: کامپوباسو

[ctx: province]
en: Can Tho
fa_IR: کن تو

[ctx: province]
en: Canakkale
fa_IR: چاناققلعه

[ctx: province]
en: Canar
fa_IR: کنر

[ctx: province]
en: Canelones
fa_IR: کانلونس

[ctx: province]
en: Canillo
fa_IR: کانیلو

[ctx: province]
en: Canindeyu
fa_IR: کانیندیو

[ctx: province]
en: Cankir
fa_IR: کنکیر

[ctx: province]
en: Cankova
fa_IR: کانکووا

[ctx: province]
en: Cankuzo
fa_IR: کانکوزو

[ctx: province]
en: Cantabria
fa_IR: کانتابریا

[ctx: province]
en: Cantal
fa_IR: کانتال

[ctx: province]
en: Canterbury
fa_IR: کانتربری

[ctx: province]
en: Cao Bang
fa_IR: کائو بنگ

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
fa_IR: قلمرو پایتخت (هونیارا)

[ctx: province]
en: Capital federal
fa_IR: پایتخت فدرال

[ctx: province]
en: Capiz
fa_IR: کاپیز

[ctx: province]
en: Caprivi
fa_IR: کپریوی

[ctx: province]
en: Caquetá
fa_IR: کقوتا

[ctx: province]
en: Carabobo
fa_IR: کارابوبو

[ctx: province]
en: Carazo
fa_IR: کرزو

[ctx: province]
en: Carbonia-Iglesias
fa_IR: کاربونیا ایگلسیاس

[ctx: province]
en: Carchi
fa_IR: کرچی

[ctx: province]
en: Cargados Carajos Shoals
fa_IR: کارگادوس کاراخوز شوالز

[ctx: province]
en: Carlow
fa_IR: کارلو

[ctx: province]
en: Carnikavas novads
fa_IR: کارنیکاواس نواس

[ctx: province]
en: Cartago
fa_IR: کارتاگو

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
fa_IR: کازابلانکا

[ctx: province]
en: Casanare
fa_IR: کاساناره

[ctx: province]
en: Caserta
fa_IR: کسرتا

[ctx: province]
en: Castellón
fa_IR: کاستلیون

[ctx: province]
en: Castelo Branco
fa_IR: کاستلو برانکو

[ctx: province]
en: Cat Island
fa_IR: جزیره کت/گربه

[ctx: province]
en: Catamarca
fa_IR: کاتامارکا

[ctx: province]
en: Catanduanes
fa_IR: کاتاندوانه

[ctx: province]
en: Catania
fa_IR: کاتانیا

[ctx: province]
en: Catanzaro
fa_IR: کاتانزارو

[ctx: province]
en: Cauca
fa_IR: کوکا

[ctx: province]
en: Cavan
fa_IR: کاوان

[ctx: province]
en: Cavite
fa_IR: کاویت

[ctx: province]
en: Cayo
fa_IR: کایو

[ctx: province]
en: Ceara
fa_IR: سئارا

[ctx: province]
en: Cebu
fa_IR: سبو

[ctx: province]
en: Celje
fa_IR: سلج

[ctx: province]
en: Central
fa_IR: سنترال

[ctx: province]
en: Central Finland
fa_IR: مرکز فنلاند

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
fa_IR: مرکزی اوستروبوتنیا

[ctx: province]
en: Central and Western
fa_IR: مرکزی و غربی

[ctx: province]
en: Centre
fa_IR: مرکز

[ctx: province]
en: Centro Sur
fa_IR: سنترو سور

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
fa_IR: کرک گورنسکیم

[ctx: province]
en: Cerknica
fa_IR: تسرکنیتسا

[ctx: province]
en: Cerkno
fa_IR: کرکنو

[ctx: province]
en: Cerkvenjak
fa_IR: کرکونجاک

[ctx: province]
en: Cerro Largo
fa_IR: کرو لارگو

[ctx: province]
en: Cesar
fa_IR: سزار

[ctx: province]
en: Cesvaines novads
fa_IR: سزواین نواس

[ctx: province]
en: Ceuta
fa_IR: سئوتا

[ctx: province]
en: Chachoengsao
fa_IR: چاچوئنگسائو

[ctx: province]
en: Chaco
fa_IR: چاکو

[ctx: province]
en: Chagang-do
fa_IR: چاگانگ

[ctx: province]
en: Chaguanas
fa_IR: چاگواناس

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
fa_IR: چهار محال بختیاری

[ctx: province]
en: Chai Nat
fa_IR: چاینات

[ctx: province]
en: Chaiyaphum
fa_IR: چاافوم

[ctx: province]
en: Chalatenango
fa_IR: چلتننگو

[ctx: province]
en: Chalkidiki
fa_IR: چالدیکیدی

[ctx: province]
en: Chandpur zila
fa_IR: چندپور

[ctx: province]
en: Changhua County
fa_IR: چانگوا شهرستان

[ctx: province]
en: Chania
fa_IR: هانیا

[ctx: province]
en: Chanthaburi
fa_IR: چانتابوری

[ctx: province]
en: Charente
fa_IR: شارانت

[ctx: province]
en: Charente-Maritime
fa_IR: شارانت-ماریتیم

[ctx: province]
en: Chari-Baguirmi
fa_IR: چریبگویرمی

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
fa_IR: چچنسک رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Chefchaouene
fa_IR: شفشاون

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
fa_IR: استان چلیابینسک،

[ctx: province]
en: Cher
fa_IR: شر

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
fa_IR: استان چرکاسی،

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
fa_IR: استان چرنیهیو،

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
fa_IR: استان چرنیوتسی،

[ctx: province]
en: Cheshire
fa_IR: چشایر

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
fa_IR: چتیسگر

[ctx: province]
en: Chhukha
fa_IR: چوخا

[ctx: province]
en: Chiang Mai
fa_IR: چیانگ مای

[ctx: province]
en: Chiang Rai
fa_IR: چیانگ رای

[ctx: province]
en: Chiapas
fa_IR: چیاپاس

[ctx: province]
en: Chiayi City
fa_IR: شهر چیایی

[ctx: province]
en: Chiayi County
fa_IR: چیایی کانتی

[ctx: province]
en: Chiba
fa_IR: چیبا

[ctx: province]
en: Chichaoua
fa_IR: چیچائوا

[ctx: province]
en: Chieti
fa_IR: کیتی

[ctx: province]
en: Chihuahua
fa_IR: شیهواهوا

[ctx: province]
en: Chikwawa
fa_IR: چیکواوا

[ctx: province]
en: Chimaltenango
fa_IR: چیمالتناگو

[ctx: province]
en: Chimborazo
fa_IR: چیمبورازو

[ctx: province]
en: Chimbu
fa_IR: چیمبو

[ctx: province]
en: Chin
fa_IR: چین

[ctx: province]
en: Chinandega
fa_IR: چینندگا

[ctx: province]
en: Chios
fa_IR: خیوس

[ctx: province]
en: Chiquimula
fa_IR: چیقویمولا

[ctx: province]
en: Chiradzulu
fa_IR: چیرادزولو

[ctx: province]
en: Chiriqui
fa_IR: چیریقوی

[ctx: province]
en: Chisinau
fa_IR: کیشینف

[ctx: province]
en: Chitipa
fa_IR: چیتپا

[ctx: province]
en: Chittagong zila
fa_IR: چیتاگونگ

[ctx: province]
en: Chlef
fa_IR: الشلف

[ctx: province]
en: Chocó
fa_IR: چکو

[ctx: province]
en: Choluteca
fa_IR: کولوتسا

[ctx: province]
en: Chon Buri
fa_IR: چونبوری

[ctx: province]
en: Chongqing
fa_IR: چونگ کینگ

[ctx: province]
en: Chontales
fa_IR: چونتالز

[ctx: province]
en: Chu
fa_IR: چو

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
fa_IR: چوادانگا

[ctx: province]
en: Chubut
fa_IR: چوبوت

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
fa_IR: چوکونسکی آوتومی اوکرو

[ctx: province]
en: Chumphon
fa_IR: چومپون

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
fa_IR: چونگچیونبوکدو

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
fa_IR: چونگچیونگنامدو

[ctx: province]
en: Chuquisaca
fa_IR: چوکوییسکا

[ctx: province]
en: Chuuk
fa_IR: چوک

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
fa_IR: چووشسکیا رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Cibitoke
fa_IR: سیبیتوکه

[ctx: province]
en: Ciblas novads
fa_IR: کیبلاس نواس

[ctx: province]
en: Ciego de Avila
fa_IR: سیه‌گو د آویلا

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
fa_IR: کیگو دی `ویلا

[ctx: province]
en: Cienfuegos
fa_IR: کینفوگس

[ctx: province]
en: Cirkulane
fa_IR: کیرکولان

[ctx: province]
en: Ciudad Real
fa_IR: سیوداد رئال

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
fa_IR: سیوداد دلاهابانا

[ctx: province]
en: Clackmannanshire
fa_IR: کلاکماننشایر

[ctx: province]
en: Clare
fa_IR: کلر

[ctx: province]
en: Clarendon
fa_IR: کلارندون

[ctx: province]
en: Cluj
fa_IR: کلوژ

[ctx: province]
en: Clwyd
fa_IR: کلاید

[ctx: province]
en: Co Antrim
fa_IR: کو آنتریم

[ctx: province]
en: Co Armagh
fa_IR: کو آرما

[ctx: province]
en: Co Down
fa_IR: کو داون

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
fa_IR: شرکت فرمانا

[ctx: province]
en: Co Londonderry
fa_IR: کو لندنری

[ctx: province]
en: Co Tyrone
fa_IR: تایرون

[ctx: province]
en: Coahuila
fa_IR: کواویلا

[ctx: province]
en: Cochabamba
fa_IR: کوچابامبا

[ctx: province]
en: Cocle
fa_IR: کوکله

[ctx: province]
en: Cojedes
fa_IR: کوخدس

[ctx: province]
en: Colima
fa_IR: کلیما

[ctx: province]
en: Collines
fa_IR: کولینز

[ctx: province]
en: Colombo
fa_IR: کلمبو

[ctx: province]
en: Colon
fa_IR: کولون

[ctx: province]
en: Colonia
fa_IR: کلنیا

[ctx: province]
en: Colorado
fa_IR:  ایالت کلرادو

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
fa_IR: کومارکا دی سان بلاس

[ctx: province]
en: Comayagua
fa_IR: کمیگوا

[ctx: province]
en: Comilla zila
fa_IR: کومیلا

[ctx: province]
en: Commewijne
fa_IR: کامویژنه

[ctx: province]
en: Como
fa_IR: کومو

[ctx: province]
en: Comoe
fa_IR: کومه

[ctx: province]
en: Compostela Valley
fa_IR: کمپوستلا ولی

[ctx: province]
en: Concepcion
fa_IR: کانسپسیون

[ctx: province]
en: Connecticut
fa_IR: ایالت کنکتیکوت

[ctx: province]
en: Constantine
fa_IR: کنستانتین

[ctx: province]
en: Copan
fa_IR: کوپن

[ctx: province]
en: Copenhagen
fa_IR: کپنهاگ

[ctx: province]
en: Copenhagen City
fa_IR: شهر کپنهاگ

[ctx: province]
en: Copperbelt
fa_IR: کوپربلت

[ctx: province]
en: Coquimbo
fa_IR: کوکیمبو

[ctx: province]
en: Cordillera
fa_IR: کوردیلرا

[ctx: province]
en: Cordoba
fa_IR: کوردوبا

[ctx: province]
en: Cork
fa_IR: کورک

[ctx: province]
en: Cornwall
fa_IR: کرن

[ctx: province]
en: Coronie
fa_IR: کورونیئه

[ctx: province]
en: Corozal
fa_IR: کرزل

[ctx: province]
en: Corrientes
fa_IR: کورینتس

[ctx: province]
en: Corrèze
fa_IR: کورز

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
fa_IR: کرس جنوبی

[ctx: province]
en: Cortes
fa_IR: کورتس

[ctx: province]
en: Corum
fa_IR: کروم

[ctx: province]
en: Cosenza
fa_IR: کزنتزا

[ctx: province]
en: Cotopaxi
fa_IR: کتپخی

[ctx: province]
en: County Durham
fa_IR: کانتی دورهام

[ctx: province]
en: Couva-Tabaquite-Talparo
fa_IR: کووا-تاباکیت-تالپارو

[ctx: province]
en: Cova Lima
fa_IR: کاوا لیما

[ctx: province]
en: Covasna
fa_IR: کوواسنا

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
fa_IR: کوکس بازار

[ctx: province]
en: Coyah
fa_IR: کویا

[ctx: province]
en: Cremona
fa_IR: کرمونا

[ctx: province]
en: Creuse
fa_IR: کروز

[ctx: province]
en: Crna Gora
fa_IR: کرنا گورا

[ctx: province]
en: Cross River
fa_IR: کراس ریوور

[ctx: province]
en: Crotone
fa_IR: کروتون

[ctx: province]
en: Csongrád
fa_IR: کسنگرد

[ctx: province]
en: Cuando-Cubango
fa_IR: کواندو کوبانگو

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
fa_IR: کوانزا نرت

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
fa_IR: کوانزا سول

[ctx: province]
en: Cuenca
fa_IR: کوئنکا

[ctx: province]
en: Culfa
fa_IR: جلفا

[ctx: province]
en: Cumbria
fa_IR: کامبریا

[ctx: province]
en: Cundinamarca
fa_IR: کوندینمرکا

[ctx: province]
en: Cunene
fa_IR: کونهنه

[ctx: province]
en: Cuneo
fa_IR: کونیو

[ctx: province]
en: Curepipe
fa_IR: کورپیپ

[ctx: province]
en: Cuscatlan
fa_IR: کوسکتلن

[ctx: province]
en: Cuvette
fa_IR: کووت

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
fa_IR: کووت شرقی

[ctx: province]
en: Cuyuni-Mazaruni
fa_IR: کویونی-مازارونی

[ctx: province]
en: Cuzco
fa_IR: کوسکو

[ctx: province]
en: Cyangugu
fa_IR: جکینگوگو

[ctx: province]
en: Cáceres
fa_IR: کاسرس

[ctx: province]
en: Cádiz
fa_IR: کادیز

[ctx: province]
en: Córdoba
fa_IR: کوردوبا

[ctx: province]
en: Côte-d'Or
fa_IR: کوت دور

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
fa_IR: کوت دارمور

[ctx: province]
en: Cēsu novads
fa_IR: نودس کیسو

[ctx: province]
en: DI Yogyakarta
fa_IR: یوگیاکارتا

[ctx: province]
en: DKI Jakarta
fa_IR: جاکارتا

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
fa_IR: دا ننگ،  تان فو

[ctx: province]
en: Dabola
fa_IR: دابولا

[ctx: province]
en: Dac Lac
fa_IR:  داک لاک

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
fa_IR: دادرا و ناگار هاولی

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
fa_IR: دائگو گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
fa_IR: دائجیون گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Dagana
fa_IR: داگانا

[ctx: province]
en: Dagdas novads
fa_IR: داگداس نواس

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
fa_IR: داغستان، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Dahuk
fa_IR: دهوک

[ctx: province]
en: Dajabón
fa_IR: دجبن

[ctx: province]
en: Dakar
fa_IR: داکار

[ctx: province]
en: Dakhlet Nouadhibou
fa_IR: دخل نوادهیبو

[ctx: province]
en: Dalaba
fa_IR: دالابا

[ctx: province]
en: Dalarnas län
fa_IR: دالارناس لان

[ctx: province]
en: Daman and Diu
fa_IR: دامان و دیو

[ctx: province]
en: Dar'a
fa_IR: درعا

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
fa_IR: دار-ال-سلام

[ctx: province]
en: Darhan uul
fa_IR: دارهان

[ctx: province]
en: Darien
fa_IR: دارین

[ctx: province]
en: Darnah
fa_IR: دارنه

[ctx: province]
en: Daskasan
fa_IR: داشکسن

[ctx: province]
en: Dasoguz
fa_IR: دشگوز

[ctx: province]
en: Daugavpils
fa_IR: داگاوپیل

[ctx: province]
en: Daugavpils novads
fa_IR: دوگاپیلس نواس

[ctx: province]
en: Davaci
fa_IR: دوهچی

[ctx: province]
en: Davao
fa_IR: داوائو

[ctx: province]
en: Davao Oriental
fa_IR: داوائو شرقی

[ctx: province]
en: Davao del Sur
fa_IR: داوائو

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
fa_IR: دیر الزور

[ctx: province]
en: Debrecen
fa_IR: دبرسن

[ctx: province]
en: Debub
fa_IR: دبوب

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
fa_IR: دبوباوی کیه بحری [دبوب-کی بحری]

[ctx: province]
en: Dedza
fa_IR: دیزا

[ctx: province]
en: Deir el-Balah
fa_IR: دیر بالا

[ctx: province]
en: Delaware
fa_IR: ایالت دلاور

[ctx: province]
en: Delhi
fa_IR: شهر دهلی

[ctx: province]
en: Delta
fa_IR: دلتا

[ctx: province]
en: Delta Amacuro
fa_IR: دلتا آماکورا

[ctx: province]
en: Delvinë
fa_IR: دلواین

[ctx: province]
en: Demerara-Mahaica
fa_IR: دمرارا-ماهایسا

[ctx: province]
en: Denguele
fa_IR: دنگوئله

[ctx: province]
en: Denizli
fa_IR: دنیزلی

[ctx: province]
en: Dependencias Federales
fa_IR: دپیندنسیاس فدرالز

[ctx: province]
en: Derbyshire
fa_IR: داربیشر

[ctx: province]
en: Destrnik
fa_IR: دسترنیک

[ctx: province]
en: Deux-Sèvres
fa_IR: دو-سور

[ctx: province]
en: Devoll
fa_IR: دوول

[ctx: province]
en: Devon
fa_IR: دوون

[ctx: province]
en: Dhaalu
fa_IR: دالو

[ctx: province]
en: Dhaka zila
fa_IR: داکا

[ctx: province]
en: Dhamar
fa_IR: ذمار

[ctx: province]
en: Dhi Qar
fa_IR: ذی قار

[ctx: province]
en: Dibër
fa_IR: دیبر

[ctx: province]
en: Diego Martin
fa_IR: دیگو مارتین

[ctx: province]
en: Diekirch
fa_IR: دیکیرش

[ctx: province]
en: Diffa
fa_IR: دیففا

[ctx: province]
en: Dikhil
fa_IR: دخیل

[ctx: province]
en: Dili
fa_IR: دیلی

[ctx: province]
en: Dimashq
fa_IR: دمشق

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
fa_IR: دیناجپور

[ctx: province]
en: Dinguiraye
fa_IR: دینگوایرای

[ctx: province]
en: Diourbel
fa_IR: دیوربل

[ctx: province]
en: Dire Dawa
fa_IR: دیرداوه

[ctx: province]
en: District of Columbia
fa_IR:  منطقه ی کلمبیا

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
fa_IR: دیستریتو کاپیتال دی بوگوتا

[ctx: province]
en: Distrito Federal
fa_IR: منطقه فدرال

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
fa_IR: دیستریتونشنال (سانتو دمینگو)

[ctx: province]
en: Divača
fa_IR: دیواچا

[ctx: province]
en: Diyala
fa_IR: دیاله

[ctx: province]
en: Diyarbakir
fa_IR: دیاربکر

[ctx: province]
en: Djelfa
fa_IR: استان جلفه

[ctx: province]
en: Djibouti
fa_IR: جیبوتی

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
fa_IR: استان دنیپروپتروفسک

[ctx: province]
en: Dobeles novads
fa_IR: دوبلز نواس

[ctx: province]
en: Dobje
fa_IR: دوبج

[ctx: province]
en: Dobrepolje
fa_IR: دوبرپولج

[ctx: province]
en: Dobrich
fa_IR: دوبریچ

[ctx: province]
en: Dobrna
fa_IR: دوبرنا

[ctx: province]
en: Dobrova-Polhov Gradec
fa_IR: دوبرووا پل گرادک

[ctx: province]
en: Dobrovnik
fa_IR: دوبروونیک

[ctx: province]
en: Dodekanisos
fa_IR: دودکانینوس

[ctx: province]
en: Dodoma
fa_IR: دودوما

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
fa_IR: دل پری جوبجانی

[ctx: province]
en: Dolenjske Toplice
fa_IR: دولنک توپلیس

[ctx: province]
en: Dolj
fa_IR: دلج

[ctx: province]
en: Domžale
fa_IR: دومزال

[ctx: province]
en: Donegal
fa_IR: دونگال

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
fa_IR: استان دونتسک

[ctx: province]
en: Dong Nai
fa_IR: دونگ نائینی

[ctx: province]
en: Dong Thap
fa_IR: دونگ تاپ

[ctx: province]
en: Donga
fa_IR: دونگا

[ctx: province]
en: Dordogne
fa_IR: دوردون

[ctx: province]
en: Dornava
fa_IR: دورناوا

[ctx: province]
en: Dornod
fa_IR: درند

[ctx: province]
en: Dornogov,
fa_IR: دورنوگو

[ctx: province]
en: Dorset
fa_IR: دورست

[ctx: province]
en: Dosso
fa_IR: دسو

[ctx: province]
en: Doubs
fa_IR: دوبس

[ctx: province]
en: Dowa
fa_IR: دووا

[ctx: province]
en: Drama
fa_IR: درام

[ctx: province]
en: Dravograd
fa_IR: دراووگراد

[ctx: province]
en: Drente
fa_IR: درنته

[ctx: province]
en: Drôme
fa_IR: دروم

[ctx: province]
en: Duarte
fa_IR: دوآرته

[ctx: province]
en: Dubayy
fa_IR: دبی

[ctx: province]
en: Dublin
fa_IR: دوبلین

[ctx: province]
en: Dubreka
fa_IR: دوبرکا

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
fa_IR: دوبروواکو-نریتوانسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
fa_IR: دامفری و گالوی

[ctx: province]
en: Dumyat
fa_IR: دومیات

[ctx: province]
en: Dunaújváros
fa_IR: دوناجواروس

[ctx: province]
en: Dundagas novads
fa_IR: دانداگاس نواس

[ctx: province]
en: Dundee City
fa_IR: داندی شهر

[ctx: province]
en: DundgovL
fa_IR: دانگ وول

[ctx: province]
en: Duplek
fa_IR: دوپلک

[ctx: province]
en: Durango
fa_IR: شهر دورانگو

[ctx: province]
en: Durazno
fa_IR: دورزنو

[ctx: province]
en: Durbes novads
fa_IR: دوربس نواس

[ctx: province]
en: Durrës
fa_IR: دورس

[ctx: province]
en: Duzce
fa_IR: دوزجه

[ctx: province]
en: Dzavhan
fa_IR: دزاوهان

[ctx: province]
en: East
fa_IR: شرق

[ctx: province]
en: East Ayrshire
fa_IR: آیرشایر شرقی

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
fa_IR: بربایس کورنتین شرقی

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
fa_IR: دانبارتونشایر شرقی

[ctx: province]
en: East Lothian
fa_IR: لوتان شرقی

[ctx: province]
en: East New Britain
fa_IR: انگلستان جدید شرق

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
fa_IR: شرق رنفروشایر شرقی

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
fa_IR: شرق یورکشایر شرقی

[ctx: province]
en: East Sepik
fa_IR: شرق اسپیک

[ctx: province]
en: East Sussex
fa_IR: ساسکس شرقی

[ctx: province]
en: Eastern
fa_IR: جنوبی

[ctx: province]
en: Eastern Cape
fa_IR: کیپ شرقی

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
fa_IR: ارتفاعات شرق

[ctx: province]
en: Eastern Samar
fa_IR: سامار شرقی

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
fa_IR: شرق توباگو

[ctx: province]
en: Ebon
fa_IR: ایبون

[ctx: province]
en: Ebonyi
fa_IR: ایبونی

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
fa_IR: ادینبورگ، شهر

[ctx: province]
en: Edinet
fa_IR: ادینت

[ctx: province]
en: Edirne
fa_IR: ادیرنه

[ctx: province]
en: Edo
fa_IR: ادو

[ctx: province]
en: Eger
fa_IR: اگر

[ctx: province]
en: Ehime
fa_IR: اهیمه

[ctx: province]
en: Ekiti
fa_IR: اکیتی

[ctx: province]
en: El Bayadh
fa_IR: البیاض

[ctx: province]
en: El Beni
fa_IR: بنی

[ctx: province]
en: El Callao
fa_IR: الکالائو

[ctx: province]
en: El Hajeb
fa_IR: الحجاب

[ctx: province]
en: El Jadida
fa_IR: الجدیده

[ctx: province]
en: El Oro
fa_IR: ال اورو

[ctx: province]
en: El Oued
fa_IR: استان الوادی

[ctx: province]
en: El Paraiso
fa_IR: الپارایسو

[ctx: province]
en: El Progreso
fa_IR: الپروگرسو

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
fa_IR:  السیبو [ السیبو ]

[ctx: province]
en: El Tarf
fa_IR: الطرف

[ctx: province]
en: Elazig
fa_IR: الازیغ

[ctx: province]
en: Elbasan
fa_IR:  الباسان

[ctx: province]
en: Eleuthera
fa_IR: الوترا

[ctx: province]
en: Encamp
fa_IR: چادر زدن

[ctx: province]
en: Enga
fa_IR: انگا

[ctx: province]
en: Engures novads
fa_IR: انگورس نواس

[ctx: province]
en: Eniwetok
fa_IR: اینیوتاک

[ctx: province]
en: Enna
fa_IR: انا

[ctx: province]
en: Entre Rios
fa_IR: انتره ریوز

[ctx: province]
en: Enugu
fa_IR: انوگو

[ctx: province]
en: Equateur
fa_IR: اکوادور

[ctx: province]
en: Erevan
fa_IR: ایروان

[ctx: province]
en: Ermera
fa_IR: ارمرا

[ctx: province]
en: Erongo
fa_IR: ارنگو

[ctx: province]
en: Errachidia
fa_IR: اراچیدیا

[ctx: province]
en: Erzincan
fa_IR: ارزنجان

[ctx: province]
en: Erzurum
fa_IR: ارزروم

[ctx: province]
en: Es Smara
fa_IR: سمرا

[ctx: province]
en: Escaldes-Engordany
fa_IR: لس اسکالدس

[ctx: province]
en: Escuintla
fa_IR: اسکوینتلا

[ctx: province]
en: Esfahan
fa_IR: اصفهان

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
fa_IR: اسکی شهیر

[ctx: province]
en: Esmeraldas
fa_IR: اسمرالداس

[ctx: province]
en: Espaillat
fa_IR: اسپیللت

[ctx: province]
en: Espirito Santo
fa_IR: اسپیریتوسانتو

[ctx: province]
en: Essaouira
fa_IR: صویره

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
fa_IR: جزایر و غرب اسکیبو (Essequibo) دمرارا

[ctx: province]
en: Essex
fa_IR: اسکس

[ctx: province]
en: Essonne
fa_IR: اسون

[ctx: province]
en: Esteli
fa_IR: استلی

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
fa_IR: اتلا-ساوو

[ctx: province]
en: Eure
fa_IR: اور

[ctx: province]
en: Eure-et-Loir
fa_IR: اور-ا-لوآر

[ctx: province]
en: Evros
fa_IR: اوروس

[ctx: province]
en: Evrytania
fa_IR: اوریتانیا

[ctx: province]
en: Evvoia
fa_IR: اوونیا

[ctx: province]
en: Exuma
fa_IR: اکسوما

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
fa_IR: فاله لاگ

[ctx: province]
en: Faafu
fa_IR: فافو

[ctx: province]
en: Falcon
fa_IR: فالکن

[ctx: province]
en: Falkirk
fa_IR: فالکرک

[ctx: province]
en: Far North
fa_IR: منطقه ای دور دست در شمال

[ctx: province]
en: Farah
fa_IR: فرح

[ctx: province]
en: Faranah
fa_IR: فرانا

[ctx: province]
en: Farg'ona
fa_IR: فارگ وونا

[ctx: province]
en: Faridpur zila
fa_IR: فریدپور

[ctx: province]
en: Faro
fa_IR: فارو

[ctx: province]
en: Fars
fa_IR: فارس

[ctx: province]
en: Faryab
fa_IR: فاریاب

[ctx: province]
en: Fatick
fa_IR: فتیکک

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
fa_IR: فدراسیون بوسنی و هرزگوین

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
fa_IR: مناطق قبیله ای فدرال

[ctx: province]
en: Fejér
fa_IR: فجر

[ctx: province]
en: Feni zila
fa_IR: فنی

[ctx: province]
en: Fermo
fa_IR: فرمو

[ctx: province]
en: Ferrara
fa_IR: فرارا

[ctx: province]
en: Fianarantsoa
fa_IR: فیانارانسوا

[ctx: province]
en: Fier
fa_IR: فیر

[ctx: province]
en: Fife
fa_IR: فیف

[ctx: province]
en: Figuig
fa_IR: فکیک

[ctx: province]
en: Finistère
fa_IR: فینیستر

[ctx: province]
en: Finnmark
fa_IR: فیننمرک

[ctx: province]
en: Firenze
fa_IR: فلورانس

[ctx: province]
en: Flacq
fa_IR: فلکق

[ctx: province]
en: Flevoland
fa_IR: فلفولانت

[ctx: province]
en: Flores
fa_IR: فلورس

[ctx: province]
en: Florida
fa_IR: ایالت فلوریدا

[ctx: province]
en: Florina
fa_IR: فلورینا

[ctx: province]
en: Foggia
fa_IR: فوجیا

[ctx: province]
en: Fogo
fa_IR: فوگو

[ctx: province]
en: Fokis
fa_IR: فوکیس

[ctx: province]
en: Forecariah
fa_IR: فورکاریا

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
fa_IR: فورلی-چزنا

[ctx: province]
en: Formosa
fa_IR: فورموسا

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
fa_IR: فرانسیسکو مرزن

[ctx: province]
en: Frederiksberg
fa_IR: فردیریکسبرگ

[ctx: province]
en: Frederiksborg
fa_IR: فردریکسبورگ

[ctx: province]
en: Free State
fa_IR: ایالت آزاد

[ctx: province]
en: Fria
fa_IR: فریا

[ctx: province]
en: Fribourg
fa_IR: فریبورگ

[ctx: province]
en: Friesland
fa_IR: فریسلاند

[ctx: province]
en: Frosinone
fa_IR: فروزینونه

[ctx: province]
en: Fthiotis
fa_IR: فتیوتیس

[ctx: province]
en: Fujian
fa_IR: فوجیان

[ctx: province]
en: Fukui
fa_IR: فوکویی

[ctx: province]
en: Fukuoka
fa_IR: فوکوئوکا

[ctx: province]
en: Fukusima
fa_IR: فوکوشیما

[ctx: province]
en: Fuzuli
fa_IR: فضولی

[ctx: province]
en: Fyn
fa_IR: فیون

[ctx: province]
en: Fès
fa_IR: فاس

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
fa_IR: گاف آلیف

[ctx: province]
en: Gabrovo
fa_IR: گابرووو

[ctx: province]
en: Gabu
fa_IR: گابو

[ctx: province]
en: Gabès
fa_IR: قابس

[ctx: province]
en: Gadabay
fa_IR: گدبی

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
fa_IR: گافو دالو

[ctx: province]
en: Gafsa
fa_IR: قفصه

[ctx: province]
en: Gaga'emauga
fa_IR: گانا امائوگا

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
fa_IR: گاناایفومائوگا

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
fa_IR: گاگاوزیا، اتونوما

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
fa_IR: جایبانذا

[ctx: province]
en: Galapagos
fa_IR: گالاپاگوس

[ctx: province]
en: Galguduud
fa_IR: گلگودوود

[ctx: province]
en: Galle
fa_IR: گاله

[ctx: province]
en: Galway
fa_IR: گالوی

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
fa_IR: مردم گامبلا

[ctx: province]
en: Gampaha
fa_IR: گامپاها

[ctx: province]
en: Ganca
fa_IR: گنجه

[ctx: province]
en: Gang'weondo
fa_IR: گانگوندو

[ctx: province]
en: Gansu
fa_IR: گانسو

[ctx: province]
en: Ganzourgou
fa_IR: گانزورگو

[ctx: province]
en: Gao
fa_IR: گائو

[ctx: province]
en: Gaoual
fa_IR: گائوال

[ctx: province]
en: Gard
fa_IR: گرد

[ctx: province]
en: Garkalnes novads
fa_IR: گارکالنز نواس

[ctx: province]
en: Gasa
fa_IR: گاسا

[ctx: province]
en: Gash-Barka
fa_IR: گاش-بارکا

[ctx: province]
en: Gauteng
fa_IR: گائوتنگ

[ctx: province]
en: Gaza
fa_IR: غزه

[ctx: province]
en: Gaziantep
fa_IR: غازی عینتاب

[ctx: province]
en: Gazipur zila
fa_IR: قاضیپور

[ctx: province]
en: Gedo
fa_IR: گدو

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
fa_IR: استان کوتایک

[ctx: province]
en: Gelderland
fa_IR: خلدرلاند

[ctx: province]
en: Geneva
fa_IR: ژنو

[ctx: province]
en: Genova
fa_IR: جنوا

[ctx: province]
en: Georgia
fa_IR:  ایالت جورجیا

[ctx: province]
en: Gers
fa_IR: ژر

[ctx: province]
en: Ghadāmis
fa_IR: غدامس

[ctx: province]
en: Ghanzi
fa_IR: قنزی

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
fa_IR: غرب الغزال

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
fa_IR: دارفور غربی

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
fa_IR: غرب کوردوفن

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
fa_IR: استوائیه غربی

[ctx: province]
en: Ghardaia
fa_IR: قردیه

[ctx: province]
en: Gharyān
fa_IR: غریان

[ctx: province]
en: Ghazni
fa_IR: غزنی

[ctx: province]
en: Ghowr
fa_IR: غور

[ctx: province]
en: Ghāt
fa_IR: گردنه

[ctx: province]
en: Gia Lai
fa_IR: جیا لای

[ctx: province]
en: Gifu
fa_IR: گیفو

[ctx: province]
en: Gikongoro
fa_IR: گیکونگور

[ctx: province]
en: Gilan
fa_IR: گیلان

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
fa_IR: جزایر گیلبرت

[ctx: province]
en: Gilgit-Baltistan
fa_IR: گلگت-بلتستان

[ctx: province]
en: Giresun
fa_IR: گیرسون

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
fa_IR: گیرونا [گرنا]

[ctx: province]
en: Gironde
fa_IR: ژیروند

[ctx: province]
en: Gisborne
fa_IR: گیسبورن

[ctx: province]
en: Gisenyi
fa_IR: گیزنی

[ctx: province]
en: Gitarama
fa_IR: گیترما

[ctx: province]
en: Gitega
fa_IR: گیتگا

[ctx: province]
en: Giurgiu
fa_IR: جورجی

[ctx: province]
en: Gjirokastër
fa_IR: جیروکاستر

[ctx: province]
en: Glarus
fa_IR: گلاروس

[ctx: province]
en: Glasgow City
fa_IR: شهر گلاسکو

[ctx: province]
en: Gloucestershire
fa_IR: گلاسترشر

[ctx: province]
en: Gms'hane
fa_IR: گوموش خانه

[ctx: province]
en: Gnagna
fa_IR: گناگنا

[ctx: province]
en: Gnaviyani
fa_IR: گناویانی

[ctx: province]
en: Goa
fa_IR: شهر گوا

[ctx: province]
en: Goias
fa_IR: گوییاس

[ctx: province]
en: Golestan
fa_IR: گلستان

[ctx: province]
en: Gombe
fa_IR: گمب

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
fa_IR: گوپالپانی

[ctx: province]
en: Goranboy
fa_IR: گورانبوی

[ctx: province]
en: Gorenja vas-Poljane
fa_IR: گورنجا پلجان

[ctx: province]
en: Gorgol
fa_IR: گورگل

[ctx: province]
en: Gorizia
fa_IR: گوریزیا

[ctx: province]
en: Gorišnica
fa_IR: گوریشنیکا

[ctx: province]
en: Gorj
fa_IR: گوری

[ctx: province]
en: Gorje
fa_IR: گرجه

[ctx: province]
en: Gornja Radgona
fa_IR: گرونجا رادونا

[ctx: province]
en: Gornji Grad
fa_IR: گورنی گراد

[ctx: province]
en: Gornji Petrovci
fa_IR: گورنی پتروویچ

[ctx: province]
en: Gorno-Badakhshan
fa_IR: بدخشان

[ctx: province]
en: Gorontalo
fa_IR: گورونتالو

[ctx: province]
en: Gotlands län
fa_IR: گوتلندز گوتلاند

[ctx: province]
en: Gourma
fa_IR: گورما

[ctx: province]
en: Govi-Altay
fa_IR: گوی-آلتای

[ctx: province]
en: Govi-Smber
fa_IR: گوی-سمبر

[ctx: province]
en: Goycay
fa_IR: گویچوی

[ctx: province]
en: Gracias a Dios
fa_IR: گراسیا آدیوس

[ctx: province]
en: Grad
fa_IR: گراد

[ctx: province]
en: Gramsh
fa_IR: گرامش

[ctx: province]
en: Granada
fa_IR: گرانادا

[ctx: province]
en: Grand Bahama
fa_IR: گرند باهاما

[ctx: province]
en: Grand Basaa
fa_IR: گرند بسا

[ctx: province]
en: Grand Cape Mount
fa_IR: گراند کیپ مونت

[ctx: province]
en: Grand Gedeh
fa_IR: گراند گده

[ctx: province]
en: Grand Kru
fa_IR: گراند کرو

[ctx: province]
en: Grand Port
fa_IR: گرند پورت

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
fa_IR: گراند کومور نگزیدجا

[ctx: province]
en: Grande-Anse
fa_IR: گراند-آنسه

[ctx: province]
en: Granma
fa_IR: گرانما

[ctx: province]
en: Graubunden
fa_IR: گراوبوندان

[ctx: province]
en: Greater Accra
fa_IR: آکرا

[ctx: province]
en: Greater Manchester
fa_IR: منچستر بزرگ

[ctx: province]
en: GreveNmacher
fa_IR: گرونماچر

[ctx: province]
en: Grevena
fa_IR: گرونا

[ctx: province]
en: Grobiņas novads
fa_IR: گروبیناس نواس

[ctx: province]
en: Groningen
fa_IR: گرونینگن

[ctx: province]
en: Grosseto
fa_IR: گروستو

[ctx: province]
en: Grosuplje
fa_IR: گرسوپلیه

[ctx: province]
en: Guadalajara
fa_IR: گوادالاخارا

[ctx: province]
en: Guadalcanal
fa_IR: گوادال کانال

[ctx: province]
en: Guadeloupe
fa_IR: جزیره گوادلوپ

[ctx: province]
en: Guainía
fa_IR: گواینیا

[ctx: province]
en: Guaira
fa_IR: گوایرا

[ctx: province]
en: Guam
fa_IR: جزیره ی گوام

[ctx: province]
en: Guanacaste
fa_IR: گوانکست

[ctx: province]
en: Guanajuato
fa_IR: گوآناخوآتو

[ctx: province]
en: Guangdong
fa_IR: گوانگدونگ

[ctx: province]
en: Guangxi
fa_IR: گوانگسی

[ctx: province]
en: Guantanamo
fa_IR: گوانتانامو

[ctx: province]
en: Guarda
fa_IR: گواردا

[ctx: province]
en: Guarico
fa_IR: گواریسو

[ctx: province]
en: Guatemala
fa_IR: گواتمالا

[ctx: province]
en: Guaviare
fa_IR: گواویاره

[ctx: province]
en: Guayas
fa_IR: گوایس

[ctx: province]
en: Guekedou
fa_IR: گوکیدو

[ctx: province]
en: Guelma
fa_IR: قالمه

[ctx: province]
en: Guelmim
fa_IR: گولمیم

[ctx: province]
en: Guera
fa_IR: گورا

[ctx: province]
en: Guerrero
fa_IR: گوئررو

[ctx: province]
en: Guidimaka
fa_IR: گویدیماکا

[ctx: province]
en: Guimaras
fa_IR: گویماراس

[ctx: province]
en: Guipúzcoa
fa_IR: گویپوزکوا

[ctx: province]
en: Guizhou
fa_IR: گوئیژو

[ctx: province]
en: Gujarat
fa_IR: استان گوجرات

[ctx: province]
en: Gulbenes novads
fa_IR: گولبنز نواس

[ctx: province]
en: Gulf
fa_IR: خلیج

[ctx: province]
en: Gulu
fa_IR: گولو

[ctx: province]
en: Gunma
fa_IR: گونما

[ctx: province]
en: Guria
fa_IR: گوریا

[ctx: province]
en: Guyane
fa_IR: گویان

[ctx: province]
en: Guyuan
fa_IR: گویان

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
fa_IR: گوانجی گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Gwynedd
fa_IR: گیند

[ctx: province]
en: Gyeonggido
fa_IR: گیونگیدو

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
fa_IR: جئونسانگبوگدو

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
fa_IR: جئونسانگنام آیا

[ctx: province]
en: Győr
fa_IR: گیور

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
fa_IR: گیور-موسون-سوپرون

[ctx: province]
en: Gävleborgs län
fa_IR: گاولبورگز گوتلاند

[ctx: province]
en: Ha
fa_IR: ها

[ctx: province]
en: Ha Giang
fa_IR: ها جیانگ

[ctx: province]
en: Ha Nam
fa_IR: ها نام

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
fa_IR: هانوی، تودو

[ctx: province]
en: Ha Tay
fa_IR: ولز تی

[ctx: province]
en: Ha Tinh
fa_IR: هاتین

[ctx: province]
en: Ha'il
fa_IR: حائل

[ctx: province]
en: HaDarom
fa_IR: هاداروم

[ctx: province]
en: HaMerkaz
fa_IR: هامرکاز

[ctx: province]
en: HaZafon
fa_IR: هازافون

[ctx: province]
en: Haa Alif
fa_IR: آلیف

[ctx: province]
en: Haa Dhaalu
fa_IR: دالو

[ctx: province]
en: Habiganj zila
fa_IR: هابیگانی

[ctx: province]
en: Haciqabul
fa_IR: حاجیقبول

[ctx: province]
en: Hadramawt
fa_IR: هضرموت

[ctx: province]
en: Hai Duong
fa_IR: های دونگ

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
fa_IR: فونگ چینگ های، تان فو

[ctx: province]
en: Haifa
fa_IR: حیفا

[ctx: province]
en: Hainan
fa_IR: هاینان

[ctx: province]
en: Hainaut
fa_IR: انو

[ctx: province]
en: Hajdina
fa_IR: هاجدینا

[ctx: province]
en: Hajdu-Bihar
fa_IR: هاجو-بیهار

[ctx: province]
en: Hajjah
fa_IR: حجه

[ctx: province]
en: Hakkari
fa_IR: حکاری

[ctx: province]
en: Halab
fa_IR: حلب

[ctx: province]
en: Hallands län
fa_IR: هالندز گوتلاند

[ctx: province]
en: Hamadan
fa_IR: همدان

[ctx: province]
en: Hamah
fa_IR: حماه

[ctx: province]
en: Hambantota
fa_IR: هامبانتوتا

[ctx: province]
en: Hamburg
fa_IR: هامبورگ

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
fa_IR: هامگیونگبوک

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
fa_IR: هامگیونگنام

[ctx: province]
en: Hampshire
fa_IR: نیوهمشایر

[ctx: province]
en: Hanover
fa_IR: هانوفر

[ctx: province]
en: Harare
fa_IR: حراره

[ctx: province]
en: Harari People
fa_IR: مردم حراری

[ctx: province]
en: Hardap
fa_IR: هارداپ

[ctx: province]
en: Harghita
fa_IR: هارگیتا

[ctx: province]
en: Harjumaa
fa_IR: هارجوما

[ctx: province]
en: Haryana
fa_IR: هاریانا

[ctx: province]
en: Has
fa_IR: حس

[ctx: province]
en: Haskovo
fa_IR: خاسکوو

[ctx: province]
en: Hatay
fa_IR: هاتای

[ctx: province]
en: Hato Mayor
fa_IR: هاتو مایور

[ctx: province]
en: Haut-Katanga
fa_IR: هاووت کاتانگا

[ctx: province]
en: Haut-Lomami
fa_IR: هاووت لومامی

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
fa_IR: امبوموی علیا

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
fa_IR: رن شمالی

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
fa_IR: ساساندرا-علیا

[ctx: province]
en: Haut-Uele
fa_IR: هاووت یل

[ctx: province]
en: Haute-Corse
fa_IR: کرس شمالی

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
fa_IR: گارون شمالی

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
fa_IR: کوتوی علیا

[ctx: province]
en: Haute-Loire
fa_IR: لوار شمالی

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
fa_IR: اوت-ساوا

[ctx: province]
en: Haute-Saône
fa_IR: سون شمالی

[ctx: province]
en: Haute-Vienne
fa_IR: اوت-وین

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
fa_IR: اوت-آلپ

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
fa_IR: اوت_پیرنه

[ctx: province]
en: Hauts-de-Seine
fa_IR: او-دو-سن

[ctx: province]
en: Hawaii
fa_IR: ایالت هاوایی

[ctx: province]
en: Hawalli
fa_IR: حوالی

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
fa_IR: هاوکس خلیج

[ctx: province]
en: Hebei
fa_IR: هبی

[ctx: province]
en: Hebron
fa_IR: هبرون

[ctx: province]
en: Hedmark
fa_IR: هدمرک

[ctx: province]
en: Heilongjiang
fa_IR: هیلونگجیانگ

[ctx: province]
en: Helmand
fa_IR: هلمند

[ctx: province]
en: Henan
fa_IR: هنان

[ctx: province]
en: Hentiy
fa_IR: هنتای

[ctx: province]
en: Herat
fa_IR: شهر هرات

[ctx: province]
en: Heredia
fa_IR: هردیا

[ctx: province]
en: Herefordshire
fa_IR: هرفوردشایر

[ctx: province]
en: Herrera
fa_IR: هررا

[ctx: province]
en: Hertfordshire
fa_IR: هرتفوردشایر

[ctx: province]
en: Hessen
fa_IR: هسن

[ctx: province]
en: Heves
fa_IR: هویس

[ctx: province]
en: Hhohho
fa_IR: ههههو

[ctx: province]
en: Hidalgo
fa_IR: هیدالگو

[ctx: province]
en: Highland
fa_IR: هایلند

[ctx: province]
en: Hiirsan
fa_IR: حیران

[ctx: province]
en: Hiiumaa
fa_IR: هییوما

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
fa_IR: استان هیماچال پرادش

[ctx: province]
en: Hiroshima
fa_IR: هیروشیما

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
fa_IR: هوشی مین، تان فو [سای گون]

[ctx: province]
en: Hoa Binh
fa_IR: هائوبین

[ctx: province]
en: Hodh ech Chargui
fa_IR: هوز اچ چارگوای

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
fa_IR: هوز ال چارگوو

[ctx: province]
en: Hodoš
fa_IR: هودوش

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
fa_IR: هوفبورگاسا ریجاویکور

[ctx: province]
en: Hoima
fa_IR: هویما

[ctx: province]
en: Hokkaido
fa_IR: هوکایدو

[ctx: province]
en: Holgun
fa_IR: هولگر

[ctx: province]
en: Holquin
fa_IR: اولگین

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
fa_IR: هومکا وبلاس

[ctx: province]
en: Hong Kong
fa_IR: هنگ کنگ

[ctx: province]
en: Hordaland
fa_IR: هردلند

[ctx: province]
en: Horjul
fa_IR: هورجل

[ctx: province]
en: Hormozgan
fa_IR: هرمزگان

[ctx: province]
en: Houaphan
fa_IR: هوافان

[ctx: province]
en: Houet
fa_IR: هوئت

[ctx: province]
en: Hovd
fa_IR: هود

[ctx: province]
en: Hovsgol
fa_IR: هووسگول

[ctx: province]
en: Howland Island
fa_IR: جزیره هاولند

[ctx: province]
en: Hoče-Slivnica
fa_IR: هورچ اسلینیکا

[ctx: province]
en: Hrastnik
fa_IR: هراستنیک

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
fa_IR: هودزنسکا وبلاس

[ctx: province]
en: Hrpelje-Kozina
fa_IR: هرپل کوزینا

[ctx: province]
en: Hsinchu City
fa_IR: هسینچو شهر

[ctx: province]
en: Hsinchu County
fa_IR: هسینچو کانتی

[ctx: province]
en: Hualien County
fa_IR: هوالاین

[ctx: province]
en: Huambo
fa_IR: استان هوامبو

[ctx: province]
en: Huancavelica
fa_IR: هوانکاویلیکا

[ctx: province]
en: Huanuco
fa_IR: هوانوکو

[ctx: province]
en: Hubei
fa_IR: هوبئی

[ctx: province]
en: Huehuetenango
fa_IR: هوهوتننگو

[ctx: province]
en: Huelva
fa_IR: هوئلوا

[ctx: province]
en: Huesca
fa_IR: هوئسکا

[ctx: province]
en: Huila
fa_IR: هویلا

[ctx: province]
en: Hunan
fa_IR: هونان

[ctx: province]
en: Hunedoara
fa_IR: هوندرا

[ctx: province]
en: Hung Yen
fa_IR: هونگ ین

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
fa_IR: هوانگهابوک

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
fa_IR: هوانگائنام

[ctx: province]
en: Hyogo
fa_IR: هیوگو

[ctx: province]
en: Häme
fa_IR: هامه

[ctx: province]
en: Hérault
fa_IR: ارو

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
fa_IR: هودمزوواسارهیلی

[ctx: province]
en: Ibaraki
fa_IR: ایباراکی

[ctx: province]
en: Ibb
fa_IR: اب

[ctx: province]
en: Ica
fa_IR: آیسیای

[ctx: province]
en: Icel
fa_IR: ایسل

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
fa_IR: ایدا-ویروما

[ctx: province]
en: Idaho
fa_IR: ایالت آیداهو

[ctx: province]
en: Idlib
fa_IR: ادلب

[ctx: province]
en: Idrija
fa_IR: ایدریجا

[ctx: province]
en: Iecavas novads
fa_IR: نودس لکاواس

[ctx: province]
en: Ifrane
fa_IR: ایفرن

[ctx: province]
en: Ifugao
fa_IR: ایفوگائو

[ctx: province]
en: Ig
fa_IR: ایگ

[ctx: province]
en: Iganga
fa_IR: ایگانگا

[ctx: province]
en: Igidir
fa_IR: ایگیدیر

[ctx: province]
en: Iiam
fa_IR: ایلام

[ctx: province]
en: Ikšķiles novads
fa_IR: ایسکیل نواس

[ctx: province]
en: Ilan County
fa_IR: یایلان

[ctx: province]
en: Ileia
fa_IR: لیا

[ctx: province]
en: Ilfov
fa_IR: ایلفو

[ctx: province]
en: Ilirska Bistrica
fa_IR: ایلیرسکا بیستریکا

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
fa_IR: ایل-ا-ویلن

[ctx: province]
en: Illinois
fa_IR: ایالت ایلینوی

[ctx: province]
en: Illizi
fa_IR: ایلیزی

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
fa_IR: ایلوکوس شمالی

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
fa_IR: ایلوکوس

[ctx: province]
en: Iloilo
fa_IR: ایلویلو

[ctx: province]
en: Ilūkstes novads
fa_IR: لوکستس نواس

[ctx: province]
en: Imathia
fa_IR: ایماسیا

[ctx: province]
en: Imbabura
fa_IR: ایمببورا

[ctx: province]
en: Imereti
fa_IR: ایمرتی

[ctx: province]
en: Imisli
fa_IR: امیشلی

[ctx: province]
en: Imo
fa_IR: ایمو

[ctx: province]
en: Imperia
fa_IR: ایمپریا

[ctx: province]
en: Inagua
fa_IR: ایناگوا

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
fa_IR: ایچیون گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Inchiri
fa_IR: اینچیری

[ctx: province]
en: Independencia
fa_IR: ایندیپندنس (استقلال)

[ctx: province]
en: Indiana
fa_IR: ایالت ایندیانا

[ctx: province]
en: Indre
fa_IR: اندر

[ctx: province]
en: Indre-et-Loire
fa_IR: اندر-ا-لوآر

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
fa_IR: اینگوش رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Inhambane
fa_IR: اینهمبان

[ctx: province]
en: Intibuca
fa_IR: اینتیبوکا

[ctx: province]
en: Inverclyde
fa_IR: اینورکلاید

[ctx: province]
en: Inčukalna novads
fa_IR: اینچوکالنا نواس

[ctx: province]
en: Ioannina
fa_IR: جوانینا

[ctx: province]
en: Ioba
fa_IR: یوبا

[ctx: province]
en: Iowa
fa_IR: ایالت آیوا

[ctx: province]
en: Irakleion
fa_IR: یارکلیون

[ctx: province]
en: Irbid
fa_IR: اربد

[ctx: province]
en: Iringa
fa_IR: ایرینگا

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
fa_IR: استان ایرکوتسک،

[ctx: province]
en: Isabel
fa_IR: ایزابل

[ctx: province]
en: Isabela
fa_IR: ایزابلا

[ctx: province]
en: Isernia
fa_IR: ایسرنیا

[ctx: province]
en: Ishikawa
fa_IR: ایشیکاوا

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
fa_IR: جزیره یوونتود

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
fa_IR: اسلام آباد منطقه فدرال پایتخت

[ctx: province]
en: Islands
fa_IR: جزایر

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
fa_IR: ایسلاس باهیا

[ctx: province]
en: Isle of Wight
fa_IR: جزیره وایت

[ctx: province]
en: Ismayilli
fa_IR: اسماعیلی

[ctx: province]
en: Isparta
fa_IR: اسپارتا

[ctx: province]
en: Istanbul
fa_IR: استانبول

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
fa_IR: ژوپنیجا ایستارسکا

[ctx: province]
en: Isère
fa_IR: ایزر

[ctx: province]
en: Itapua
fa_IR: ایتاپوا

[ctx: province]
en: Ituri
fa_IR: ایتوری

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
fa_IR: ایتا-اوسیما

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
fa_IR: استان ایوانو فرانکیسوک

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
fa_IR: ایوانوف استان:

[ctx: province]
en: Ivančna Gorica
fa_IR: ایوانکا گورجیا

[ctx: province]
en: Iwate
fa_IR: ایواته

[ctx: province]
en: Izabal
fa_IR: ایزابل

[ctx: province]
en: Izmir
fa_IR: ازمیر

[ctx: province]
en: Izola
fa_IR: زولا

[ctx: province]
en: Jaffna
fa_IR: جافنا

[ctx: province]
en: Jaghbūb
fa_IR: یقوبوب

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
fa_IR: جایپورهات

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
fa_IR: جلال آباد

[ctx: province]
en: Jalapa
fa_IR: جلپا

[ctx: province]
en: Jalisco
fa_IR: جالیسکو

[ctx: province]
en: Jaluit
fa_IR: جلویت

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
fa_IR: جمالپور

[ctx: province]
en: Jambi
fa_IR: جامبی

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
fa_IR: جامو و کشمیر

[ctx: province]
en: Jan Mayen
fa_IR: یان ماین

[ctx: province]
en: Janub Darfur
fa_IR: دارفور جنوبی

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
fa_IR: روردوفان جنوبی

[ctx: province]
en: Janub Sina'
fa_IR: سینای جنوبی

[ctx: province]
en: Jarash
fa_IR: جرش

[ctx: province]
en: Jariyan al Batnah
fa_IR: جریان البتینه

[ctx: province]
en: Jarvis Island
fa_IR: جزیره جارویس

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
fa_IR: نودس جانجلگاواس

[ctx: province]
en: Jaunpiebalgas novads
fa_IR: جانپیبالگاس نودس

[ctx: province]
en: Jaunpils novads
fa_IR: جانپیل نواس

[ctx: province]
en: Jawa Barat
fa_IR: جاوا برات

[ctx: province]
en: Jawa Tengah
fa_IR: جاوه مرکزی

[ctx: province]
en: Jawa Timur
fa_IR: جاوا تیمور

[ctx: province]
en: Jaén
fa_IR: خائن

[ctx: province]
en: Jejudo
fa_IR: جیجودو

[ctx: province]
en: Jelgava
fa_IR: جلگوا

[ctx: province]
en: Jelgavas novads
fa_IR: جلگاواس نواس

[ctx: province]
en: Jendouba
fa_IR: جندوبه

[ctx: province]
en: Jenin
fa_IR: جنین

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
fa_IR: جئونرابوگدو

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
fa_IR: جئونرانامدو

[ctx: province]
en: Jerada
fa_IR: جرادا

[ctx: province]
en: Jericho
fa_IR: جریکو

[ctx: province]
en: Jerusalem
fa_IR: اورشلیم

[ctx: province]
en: Jesenice
fa_IR: جسنیچ

[ctx: province]
en: Jessore zila
fa_IR: جسر

[ctx: province]
en: Jezersko
fa_IR: جزرسکو

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
fa_IR: یهالاکاتی

[ctx: province]
en: Jharkhand
fa_IR: جارکند

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
fa_IR: ینایداه

[ctx: province]
en: Jiangsu
fa_IR: جیانگ سو

[ctx: province]
en: Jiangxi
fa_IR: جیانگشی

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
fa_IR: جید حفص

[ctx: province]
en: Jigawa
fa_IR: جیگاوا

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
fa_IR:  منطقه موراویای جنوبی

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
fa_IR:  منطقه جنوبی بوهمیا

[ctx: province]
en: Jijel
fa_IR: جیجل

[ctx: province]
en: Jilin
fa_IR: جیلین

[ctx: province]
en: Jim'
fa_IR: جیم

[ctx: province]
en: Jinja
fa_IR: معبد شینتویی

[ctx: province]
en: Jinotega
fa_IR: خینوتگا

[ctx: province]
en: Jizzax
fa_IR: جیزاکس

[ctx: province]
en: Jlzan
fa_IR: جیزان

[ctx: province]
en: Jnqall
fa_IR: انقال

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
fa_IR: جانستون

[ctx: province]
en: Johor
fa_IR: جوهور

[ctx: province]
en: Jowzjan
fa_IR: جوزجان

[ctx: province]
en: Jubbada Dhexe
fa_IR: جوببدا دهخ

[ctx: province]
en: Jubbada Hoose
fa_IR: جوببدا هوس

[ctx: province]
en: Jujuy
fa_IR: خوخوئی

[ctx: province]
en: Junin
fa_IR: جونین

[ctx: province]
en: Jura
fa_IR: جورا

[ctx: province]
en: Juršinci
fa_IR: جورشینیک

[ctx: province]
en: Jutiapa
fa_IR: جوتیپا

[ctx: province]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
fa_IR: جاز-ناگیکن-سولنوک

[ctx: province]
en: Jämtlands län
fa_IR: یاماتلندز گوتلاند

[ctx: province]
en: Järvamaa
fa_IR: یارواما

[ctx: province]
en: Jõgevamaa
fa_IR: یوگواما

[ctx: province]
en: Jönkopings län
fa_IR: استان یونشوپینگ

[ctx: province]
en: Jēkabpils
fa_IR: جکابپیلز

[ctx: province]
en: Jēkabpils novads
fa_IR: جکاپیلز نواس

[ctx: province]
en: Jūrmala
fa_IR: جورملا

[ctx: province]
en: Kaafu
fa_IR: کافو

[ctx: province]
en: Kabale
fa_IR: کاباله

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
fa_IR: کاباردینو-بالکاریا

[ctx: province]
en: Kabarole
fa_IR: کاباروله

[ctx: province]
en: Kaberamaido
fa_IR: کابرامایدو

[ctx: province]
en: Kabul
fa_IR: کابل

[ctx: province]
en: Kach Kong
fa_IR: کاچ کنگ

[ctx: province]
en: Kachin
fa_IR: کاچین

[ctx: province]
en: Kadiogo
fa_IR: کادیوگو

[ctx: province]
en: Kaduna
fa_IR: کادونا

[ctx: province]
en: Kaesong-si
fa_IR: کائسونگ سی

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
fa_IR: کفرالشیخ

[ctx: province]
en: Kagawa
fa_IR: کاگاوا

[ctx: province]
en: Kagera
fa_IR: کاگرا

[ctx: province]
en: Kagoshima
fa_IR: کاگوشیما

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
fa_IR: قهرمان مرعش

[ctx: province]
en: Kainuu
fa_IR: کیانوو

[ctx: province]
en: Kairouan
fa_IR: قیروان

[ctx: province]
en: Kakheti
fa_IR: کاختی

[ctx: province]
en: Kalangala
fa_IR: کالانگالا

[ctx: province]
en: Kalasin
fa_IR: کالاسین

[ctx: province]
en: Kalbacar
fa_IR: کلبجر

[ctx: province]
en: Kalimantan Barat
fa_IR: کالیمانتان غربی

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
fa_IR: کالیمانتان جنوبی

[ctx: province]
en: Kalimantan Tengah
fa_IR: کالیمانتان مرکزی

[ctx: province]
en: Kalimantan Timur
fa_IR: کالیمانتان شرقی

[ctx: province]
en: Kalimantan Utara
fa_IR: کالیمانتان اوتارا

[ctx: province]
en: Kalinga-Apayso
fa_IR: کالینگا-آپایسو

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
fa_IR: استان کالینینگراد،

[ctx: province]
en: Kalmar län
fa_IR: گوتلاند کالمار

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
fa_IR: کالمیکیرا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Kalutara
fa_IR: کالوتارا

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
fa_IR: کالوژسک استان:

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
fa_IR: کامچاتکا،

[ctx: province]
en: Kamnik
fa_IR: کامنیک

[ctx: province]
en: Kampala
fa_IR: کامپالا

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
fa_IR: کامفائنگ فت

[ctx: province]
en: Kampong Chhnang
fa_IR: کمپونگ چهنانگ

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
fa_IR: کامپونگ اسپو

[ctx: province]
en: Kampong Thum
fa_IR: کمپونگ توم

[ctx: province]
en: Kampot
fa_IR: کامپوت

[ctx: province]
en: Kamuli
fa_IR: کامولی

[ctx: province]
en: Kamwenge
fa_IR: کامونگه

[ctx: province]
en: Kanagawa
fa_IR: کاناگاوا

[ctx: province]
en: Kanal
fa_IR: کانال

[ctx: province]
en: Kanchanaburi
fa_IR: کانچانابوری

[ctx: province]
en: Kandaal
fa_IR: کاندال

[ctx: province]
en: Kandahar
fa_IR:  شهر قندهار

[ctx: province]
en: Kandavas novads
fa_IR: کانداواس نواس

[ctx: province]
en: Kandy
fa_IR: کندی

[ctx: province]
en: Kanem
fa_IR: کانم

[ctx: province]
en: Kangwon-do
fa_IR: گانکون

[ctx: province]
en: Kankan
fa_IR: کانکان

[ctx: province]
en: Kano
fa_IR: کانو

[ctx: province]
en: Kansas
fa_IR: ایالت کانزاس

[ctx: province]
en: Kanungu
fa_IR: کانونگو

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
fa_IR: شهر کائوسیونگ

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
fa_IR: کاوسیانگ

[ctx: province]
en: Kaolack
fa_IR: کائولاک

[ctx: province]
en: Kapchorwa
fa_IR: کاپچوروا

[ctx: province]
en: Kapisa
fa_IR: کاپیسا

[ctx: province]
en: Kaposvár
fa_IR: کاپشوار

[ctx: province]
en: Kara
fa_IR: کارا

[ctx: province]
en: Karabk
fa_IR: کراب

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
fa_IR: کراچای-چرکسیا رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Karaman
fa_IR: کارامان

[ctx: province]
en: Karas
fa_IR: کاراس

[ctx: province]
en: Karbala'
fa_IR: کربلا

[ctx: province]
en: Karditsa
fa_IR: کاردیستا

[ctx: province]
en: Kardzhali
fa_IR: کاردژالی

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
fa_IR: کاریلیا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
fa_IR: ژوپنیجا کارلوواک

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
fa_IR: منطقه کارلووی واری

[ctx: province]
en: Karnataka
fa_IR: ایالت کارناتاکا

[ctx: province]
en: Karonga
fa_IR: کارونگا

[ctx: province]
en: Kars
fa_IR: قارص

[ctx: province]
en: Karuzi
fa_IR: کاروزی

[ctx: province]
en: Kasai
fa_IR: کسایی

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
fa_IR: کاسای شرقی

[ctx: province]
en: Kasese
fa_IR: کسس

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
fa_IR: کاسکازینا پمبا

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
fa_IR: کاسکازینا اونگوجا

[ctx: province]
en: Kassala
fa_IR: کاسالا

[ctx: province]
en: Kastamonu
fa_IR: قسطمونی

[ctx: province]
en: Kastoria
fa_IR: کاستوریا

[ctx: province]
en: Kasungu
fa_IR: کاسونگو

[ctx: province]
en: Katakwi
fa_IR: کاتاکوی

[ctx: province]
en: Katsina
fa_IR: کاتسینا

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
fa_IR: کائونو اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Kavajë
fa_IR: کاوایه

[ctx: province]
en: Kavalla
fa_IR: کاوالا

[ctx: province]
en: Kayah
fa_IR: کایا

[ctx: province]
en: Kayanza
fa_IR: کایانزا

[ctx: province]
en: Kayes
fa_IR: کایس

[ctx: province]
en: Kayin
fa_IR: کایین

[ctx: province]
en: Kayseri
fa_IR: کایسری

[ctx: province]
en: Kayunga
fa_IR: کایونگا

[ctx: province]
en: Kebbi
fa_IR: کبی

[ctx: province]
en: Kebili
fa_IR: کبیلی

[ctx: province]
en: Kecskemét
fa_IR: کسکمت

[ctx: province]
en: Kedah
fa_IR: کداه

[ctx: province]
en: Keelung City
fa_IR: کیلونگ شهر

[ctx: province]
en: Kefallinia
fa_IR: کفالینیا

[ctx: province]
en: Kegalla
fa_IR: کگال

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
fa_IR: کلات سراقنا

[ctx: province]
en: Kelantan
fa_IR: کلانتان

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
fa_IR: استان کمروو،

[ctx: province]
en: Kemo
fa_IR: کیمو

[ctx: province]
en: Kenedougou
fa_IR: کندوگو

[ctx: province]
en: Kent
fa_IR: کنت

[ctx: province]
en: Kentucky
fa_IR: ایالت کنتاکی

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
fa_IR: کپولوان بانگکا بلیتونگ

[ctx: province]
en: Kepulauan Riau
fa_IR: جزایر ریائو

[ctx: province]
en: Kerala
fa_IR: استان کرالا

[ctx: province]
en: Kerkyra
fa_IR: کورفو

[ctx: province]
en: Kerman
fa_IR: کرمان

[ctx: province]
en: Kermanshah
fa_IR: کرمانشاه

[ctx: province]
en: Kerouane
fa_IR: کرووان

[ctx: province]
en: Kerry
fa_IR: کری

[ctx: province]
en: Keryneia
fa_IR: کیرینیا

[ctx: province]
en: Kgalagadi
fa_IR: کگالاگادی

[ctx: province]
en: Kgatleng
fa_IR: کگاتلنگ

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
fa_IR: خاباروفسک

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
fa_IR: خاگراچاری

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
fa_IR: خاکاسیا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Khammouan
fa_IR: خاموان

[ctx: province]
en: Khan Yunis
fa_IR: خان یونس

[ctx: province]
en: Khanh Hoa
fa_IR: خان هائو

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
fa_IR: خانتی-مانسی آوتومی اوکرو

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
fa_IR: استان خارکوفسکا

[ctx: province]
en: Khatlon
fa_IR: ختلان

[ctx: province]
en: Khemisaet
fa_IR: خمیسات

[ctx: province]
en: Khenchela
fa_IR: خنشله

[ctx: province]
en: Khenifra
fa_IR: خنیفره

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
fa_IR: استان خرسون

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
fa_IR: خملنیتسکی

[ctx: province]
en: Khomas
fa_IR: خوماس

[ctx: province]
en: Khon Kaen
fa_IR: خن کائن

[ctx: province]
en: Khorasan
fa_IR: خراسان

[ctx: province]
en: Khorazm
fa_IR: خورزم

[ctx: province]
en: Khouribga
fa_IR: خوریبگا

[ctx: province]
en: Khowst
fa_IR: خوست

[ctx: province]
en: Khulna zila
fa_IR: خولنا

[ctx: province]
en: Khuzestan
fa_IR: خوزستان

[ctx: province]
en: Khyber Pakhtun Khawa
fa_IR: خیبر پختونخوا

[ctx: province]
en: Kibaale
fa_IR: کیباله

[ctx: province]
en: Kiboga
fa_IR: کیبوگا

[ctx: province]
en: Kibungo
fa_IR: کیبونگو

[ctx: province]
en: Kibuye
fa_IR: کیبویه

[ctx: province]
en: Kidal
fa_IR: کیدال

[ctx: province]
en: Kidričevo
fa_IR: کیدریچوو

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
fa_IR: کیهنتم

[ctx: province]
en: Kien Giang
fa_IR: کین جیانگ

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
fa_IR: کیگالی-کیگالی روستایی y "راایکارو

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
fa_IR: کیگالی-وایل در کیگالی انگاری

[ctx: province]
en: Kildare
fa_IR: کیلدار

[ctx: province]
en: Kili
fa_IR: کیلی

[ctx: province]
en: Kilimanjaro
fa_IR: کلیمانجارو

[ctx: province]
en: Kilinochchi
fa_IR: کیلینوچچی

[ctx: province]
en: Kilis
fa_IR: کیلیس

[ctx: province]
en: Kilkenny
fa_IR: کیلکنی

[ctx: province]
en: Kilkis
fa_IR: کیلکیس

[ctx: province]
en: Kindia
fa_IR: کیندیا

[ctx: province]
en: Kingman Reef
fa_IR: کینگمن

[ctx: province]
en: Kingston
fa_IR: کینگستون

[ctx: province]
en: Kinshasa
fa_IR: کینشاسا

[ctx: province]
en: Kirikkale
fa_IR: قیریقلعه

[ctx: province]
en: Kirklareli
fa_IR: قرقلرایلی

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
fa_IR: استان کیرووهراد

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
fa_IR: استان کیروف،

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
fa_IR: قرشهر

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
fa_IR: کیشورگنج

[ctx: province]
en: Kisoro
fa_IR: کیوسورو

[ctx: province]
en: Kissidougou
fa_IR: کیسدوگو

[ctx: province]
en: Kitgum
fa_IR: کیتگوم

[ctx: province]
en: Klaipėdos Apskritis
fa_IR: کالایپدوس اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Kobarid
fa_IR: کوبارید

[ctx: province]
en: Kobilje
fa_IR: کوبیلج

[ctx: province]
en: Kocaeli
fa_IR: کوکالی

[ctx: province]
en: Kochi
fa_IR: کوچی

[ctx: province]
en: Kocēnu novads
fa_IR: کوچنو نواس

[ctx: province]
en: Kogi
fa_IR: کوگی

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
fa_IR: کهکیلویه و بویر احمد

[ctx: province]
en: Kokneses novads
fa_IR: نودس کوکنیس

[ctx: province]
en: Kolda
fa_IR: کولدا

[ctx: province]
en: Kolonjë
fa_IR: کولونیه

[ctx: province]
en: Komen
fa_IR: کومن

[ctx: province]
en: Komenda
fa_IR: کومندا

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
fa_IR: کومی، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Komondjari
fa_IR: کوموندجاری

[ctx: province]
en: Kompienga
fa_IR: کومپینگا

[ctx: province]
en: Komárom-Esztergom
fa_IR: کمرماسزترگم

[ctx: province]
en: Kon Tum
fa_IR: کانتوم

[ctx: province]
en: Konar
fa_IR: کنر

[ctx: province]
en: Kondoz
fa_IR: قندوز

[ctx: province]
en: Kongo central
fa_IR: کنگو مرکزی

[ctx: province]
en: Konya
fa_IR: قونیه

[ctx: province]
en: Koper
fa_IR: کوپر

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
fa_IR: کوپرینکو-کریزیواکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Kordestan
fa_IR: کردستان

[ctx: province]
en: Korinthia
fa_IR: کورینسیا

[ctx: province]
en: Korçë
fa_IR: کورچه

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
fa_IR: کوزوو متوهیجا

[ctx: province]
en: Kosrae
fa_IR: کوسرای

[ctx: province]
en: Kossi
fa_IR: کوسی

[ctx: province]
en: Kostanjevica na Krki
fa_IR: کستانیویتسا نا کرکی

[ctx: province]
en: Kostel
fa_IR: کاستل

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
fa_IR: کوستروما استان:

[ctx: province]
en: Kotayk'
fa_IR: استان کوتایک

[ctx: province]
en: Kotido
fa_IR: کوتیدو

[ctx: province]
en: Koubia
fa_IR: کوبیا

[ctx: province]
en: Kouffo
fa_IR: کوفو

[ctx: province]
en: Kouilou
fa_IR: کوئیلو

[ctx: province]
en: Koulpulogo
fa_IR: کولپولوگو

[ctx: province]
en: Koundara
fa_IR: کوندارا

[ctx: province]
en: Kouritenga
fa_IR: کوریتنگا

[ctx: province]
en: Kouroussa
fa_IR: کوروسا

[ctx: province]
en: Kourweogo
fa_IR: کوروگو

[ctx: province]
en: Kowloon City
fa_IR: شهر کولون

[ctx: province]
en: Kozani
fa_IR: کوزانی

[ctx: province]
en: Kozje
fa_IR: کوزج

[ctx: province]
en: Kočevje
fa_IR: کوشوج

[ctx: province]
en: Košický kraj
fa_IR: کرج کوسیکی

[ctx: province]
en: Krabi
fa_IR: کرابی

[ctx: province]
en: Krachoh
fa_IR: راچو

[ctx: province]
en: Kranj
fa_IR: کرنج

[ctx: province]
en: Kranjska Gora
fa_IR: کرنجسکا گورا

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
fa_IR: کرپینسکوزگرسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
fa_IR: کراسنودار

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
fa_IR: کراسنویارسک

[ctx: province]
en: Krimuldas novads
fa_IR: کریمولداز نواس

[ctx: province]
en: Križevci
fa_IR: کریزویچ

[ctx: province]
en: Krong Kaeb
fa_IR: کرنگ کایب

[ctx: province]
en: Krong Pailin
fa_IR: کرنگ پایلین

[ctx: province]
en: Kronobergs län
fa_IR: کرنبرگ

[ctx: province]
en: Krujë
fa_IR: کرویه

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
fa_IR: کرونگ تیپ ماها ناخن بانکوک

[ctx: province]
en: Krustpils novads
fa_IR: کراستپیلز نواس

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
fa_IR: منطقه هرادتس کرالووه

[ctx: province]
en: Krāslavas novads
fa_IR: راسلاواس نواس

[ctx: province]
en: Krško
fa_IR: کرشکو

[ctx: province]
en: Ktahya
fa_IR: کتاهیا

[ctx: province]
en: Kukës
fa_IR: کوکس

[ctx: province]
en: Kuldīgas novads
fa_IR: کولدیگاس نواس

[ctx: province]
en: Kumamoto
fa_IR: کوماموتو

[ctx: province]
en: Kumi
fa_IR: کومی

[ctx: province]
en: Kunene
fa_IR: کونه

[ctx: province]
en: Kungota
fa_IR: کونگوتا

[ctx: province]
en: Kurbin
fa_IR: کوربین

[ctx: province]
en: Kurdamir
fa_IR: کوردمیر

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
fa_IR: استان کورگان،

[ctx: province]
en: Kurigram zila
fa_IR: کوریگرام

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
fa_IR: کورسک استان:

[ctx: province]
en: Kurunegala
fa_IR: کورونگالا

[ctx: province]
en: Kushtia zila
fa_IR: کوشتیا

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
fa_IR: کوسینی اونگویجا

[ctx: province]
en: Kuzma
fa_IR: کوزما

[ctx: province]
en: Kuçovë
fa_IR: کوچووه

[ctx: province]
en: Kvemo Kartli
fa_IR: کومو کرتلی

[ctx: province]
en: Kwai Tsing
fa_IR: کوتی تسینگ

[ctx: province]
en: Kwajalein
fa_IR: کواجالین

[ctx: province]
en: Kwango
fa_IR: وانگو

[ctx: province]
en: Kwara
fa_IR: کوارا

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
fa_IR: کوازولو ناتال

[ctx: province]
en: Kweneng
fa_IR: کاوننگ

[ctx: province]
en: Kwilu
fa_IR: ویلوو

[ctx: province]
en: Kwun Tong
fa_IR: کوون تانگ

[ctx: province]
en: Kyenjojo
fa_IR: کیونجوجو

[ctx: province]
en: Kyiv
fa_IR: کیف

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
fa_IR: استان کیف

[ctx: province]
en: Kyklades
fa_IR: کیکلادز

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
fa_IR: کیمنلاکسو

[ctx: province]
en: Kyoto
fa_IR: کیوتو

[ctx: province]
en: Kyustendil
fa_IR: کیوستندیل

[ctx: province]
en: Kärnten
fa_IR: کرنتن

[ctx: province]
en: Kénitra
fa_IR: قنیطره

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
fa_IR: کارساواس نواس

[ctx: province]
en: L'Aquila
fa_IR: لاکویلا

[ctx: province]
en: L'Ariana
fa_IR: آریانه

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
fa_IR: استان لیوفسکا

[ctx: province]
en: La Altagracia
fa_IR: لاآلتاگراسیا

[ctx: province]
en: La Coruña
fa_IR: لاکرونیا

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
fa_IR: لا استرلیتا [الیاس پینا]

[ctx: province]
en: La Guajira
fa_IR: لاگواخیرا

[ctx: province]
en: La Habana
fa_IR: هاوانا

[ctx: province]
en: La Libertad
fa_IR: لیبرتاد

[ctx: province]
en: La Manouba
fa_IR: لا مانوبا

[ctx: province]
en: La Massana
fa_IR: لاماسانا

[ctx: province]
en: La Pampa
fa_IR: لا پامپا

[ctx: province]
en: La Paz
fa_IR: پاز

[ctx: province]
en: La Rioja
fa_IR: لاریوخا

[ctx: province]
en: La Romana
fa_IR: رومانا

[ctx: province]
en: La Réunion
fa_IR: لا رئونیون

[ctx: province]
en: La Spezia
fa_IR: لاسپتسیا

[ctx: province]
en: La Union
fa_IR: اتحادیه

[ctx: province]
en: La Vega
fa_IR: لا وگا

[ctx: province]
en: Laamu
fa_IR: لامو

[ctx: province]
en: Labe
fa_IR: الب

[ctx: province]
en: Lac
fa_IR: لاک

[ctx: province]
en: Lacin
fa_IR: لاچین

[ctx: province]
en: Lacs
fa_IR: لاکز

[ctx: province]
en: Lae
fa_IR: لایی

[ctx: province]
en: Laghman
fa_IR: لغمان

[ctx: province]
en: Laghouat
fa_IR: الاغواط

[ctx: province]
en: Lagos
fa_IR: لاگوس

[ctx: province]
en: Laguna
fa_IR: لاگونا

[ctx: province]
en: Lagunes
fa_IR: لاگونز

[ctx: province]
en: Lahij
fa_IR: لحج

[ctx: province]
en: Lai Chau
fa_IR: لان چااو

[ctx: province]
en: Lakonia
fa_IR: لاکونیا

[ctx: province]
en: Lakshadweep
fa_IR: لکشادویپ

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
fa_IR: لاکشمیپور

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
fa_IR: لالمونیرهات

[ctx: province]
en: Lam Dong
fa_IR: لام دونگ

[ctx: province]
en: Lambayeque
fa_IR: لمبیقو

[ctx: province]
en: Lampang
fa_IR: لامپانگ

[ctx: province]
en: Lamphun
fa_IR: لامفون

[ctx: province]
en: Lampung
fa_IR: لامپونگ

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
fa_IR: لانائوی شمالی

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
fa_IR: لانائوی جنوبی

[ctx: province]
en: Lancashire
fa_IR: لنکشایر

[ctx: province]
en: Landes
fa_IR: لاند

[ctx: province]
en: Lang Son
fa_IR: لنگ سان

[ctx: province]
en: Lankaran
fa_IR: لنکران

[ctx: province]
en: Lao Cai
fa_IR: لائوس

[ctx: province]
en: Laois
fa_IR: لائویس

[ctx: province]
en: Lapland
fa_IR: لاپلند

[ctx: province]
en: Lapusna
fa_IR: لاپوسنا

[ctx: province]
en: Lara
fa_IR: لارا

[ctx: province]
en: Larache
fa_IR: عرائش

[ctx: province]
en: Larisa
fa_IR: لاریسا

[ctx: province]
en: Larnaka
fa_IR: لارناکا

[ctx: province]
en: Las Palmas
fa_IR: لاس پالماس

[ctx: province]
en: Las Tunas
fa_IR:  لاس تونس

[ctx: province]
en: Lasithion
fa_IR: لاسیتیون

[ctx: province]
en: Latina
fa_IR: لاتین

[ctx: province]
en: Laulem
fa_IR: لاولم

[ctx: province]
en: Lavalleja
fa_IR: لوللجا

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
fa_IR: لایوون

[ctx: province]
en: Laško
fa_IR: لاشکو

[ctx: province]
en: Le Ref
fa_IR: رف

[ctx: province]
en: Lebap
fa_IR: لباب

[ctx: province]
en: Lecce
fa_IR: لچه

[ctx: province]
en: Lecco
fa_IR: لکو

[ctx: province]
en: Lefkas
fa_IR: لفاکس

[ctx: province]
en: Lefkosia
fa_IR: لفکوسیا

[ctx: province]
en: Leicestershire
fa_IR: لستر

[ctx: province]
en: Leiria
fa_IR: لیریا

[ctx: province]
en: Leitrim
fa_IR: لیتریم

[ctx: province]
en: Lekoumou
fa_IR: لکومو

[ctx: province]
en: Lelouma
fa_IR: لیلوما

[ctx: province]
en: Lemesos
fa_IR: لمسوز

[ctx: province]
en: Lempira
fa_IR: لامپیرا

[ctx: province]
en: Lenart
fa_IR: لنارت

[ctx: province]
en: Lendava
fa_IR: لنداوا

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
fa_IR: استان لنینگراد،

[ctx: province]
en: Leon
fa_IR: لئون

[ctx: province]
en: Leraba
fa_IR: لیرابا

[ctx: province]
en: Leribe
fa_IR: لریب

[ctx: province]
en: Lerik
fa_IR: لریک

[ctx: province]
en: Lesvos
fa_IR: لسووس

[ctx: province]
en: Leyte
fa_IR: لیته دانشگاه

[ctx: province]
en: Lezhë
fa_IR: لژه

[ctx: province]
en: León
fa_IR: لئون

[ctx: province]
en: Lhaviyani
fa_IR: لاویانی

[ctx: province]
en: Lhuentse
fa_IR: هونتسی

[ctx: province]
en: Liaoning
fa_IR: لیائونینگ

[ctx: province]
en: Lib
fa_IR: لیب

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
fa_IR: لیبرتس

[ctx: province]
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
fa_IR: لیبرتادور عمومی برناردو اهیگگینس

[ctx: province]
en: Librazhd
fa_IR: لیبراژد

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
fa_IR: لیکو-سنجاسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Liege
fa_IR: ارباب

[ctx: province]
en: Lielvārdes novads
fa_IR: لیلوارد نواس

[ctx: province]
en: Liepāja
fa_IR: لیپایا

[ctx: province]
en: Likiep
fa_IR: لیکیئپ

[ctx: province]
en: Likoma Island
fa_IR: جزیره لیکوما

[ctx: province]
en: Likouala
fa_IR: لیکوالا

[ctx: province]
en: Lilongwe
fa_IR: لیلونگوه

[ctx: province]
en: Lima
fa_IR: لیما

[ctx: province]
en: Limbažu novads
fa_IR: لیمبازو نواس

[ctx: province]
en: Limburg
fa_IR: لیمبورگ

[ctx: province]
en: Limerick
fa_IR: لیمریک

[ctx: province]
en: Limon
fa_IR: لیمون

[ctx: province]
en: Limpopo
fa_IR: لیمپوپو

[ctx: province]
en: Lincolnshire
fa_IR: لینکلن

[ctx: province]
en: Lindi
fa_IR: لیندی

[ctx: province]
en: Line Islands
fa_IR: جزایر لاین

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
fa_IR: استان لیپتسک،

[ctx: province]
en: Liquica
fa_IR: لیکوکا

[ctx: province]
en: Lira
fa_IR: لیره

[ctx: province]
en: Lisboa
fa_IR: لیسبون

[ctx: province]
en: Litija
fa_IR: لیتیجا

[ctx: province]
en: Litoral
fa_IR: لیتورال

[ctx: province]
en: Littoral
fa_IR: لیتورال

[ctx: province]
en: Livorno
fa_IR: لیورنو

[ctx: province]
en: Ljubljana
fa_IR: جوبل جانا

[ctx: province]
en: Ljubno
fa_IR: جوبنو

[ctx: province]
en: Ljutomer
fa_IR: جوتومر

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
fa_IR: لیدا [لیدا ]

[ctx: province]
en: Loa Santoa
fa_IR: لس سانتوس

[ctx: province]
en: Lobaye
fa_IR: لوبایه

[ctx: province]
en: Lodi
fa_IR: لودی

[ctx: province]
en: Loei
fa_IR: لوئی

[ctx: province]
en: Lofa
fa_IR: لفا

[ctx: province]
en: Log-Dragomer
fa_IR: لوگ دراگومر

[ctx: province]
en: Logatec
fa_IR: لوگاتک

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
fa_IR: لوگون-اوسیدنتال

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
fa_IR: لوگون-اورینتال

[ctx: province]
en: Loir-et-Cher
fa_IR: لوآر-ا-شر

[ctx: province]
en: Loire
fa_IR: لوآر

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
fa_IR: لواره-آتلانتیک

[ctx: province]
en: Loiret
fa_IR: لواره

[ctx: province]
en: Loja
fa_IR: لجا

[ctx: province]
en: Lola
fa_IR: لولا

[ctx: province]
en: Lomami
fa_IR: لومامی

[ctx: province]
en: London
fa_IR: لندن

[ctx: province]
en: Long An
fa_IR: لانگ آن

[ctx: province]
en: Long Island
fa_IR: جزیره لانگ

[ctx: province]
en: Longford
fa_IR: لانگ فورد

[ctx: province]
en: Lop Buri
fa_IR: لوپ بوری

[ctx: province]
en: Lorestan
fa_IR: لرستان

[ctx: province]
en: Loreto
fa_IR: لورتو

[ctx: province]
en: Loroum
fa_IR: لوروم

[ctx: province]
en: Lory
fa_IR:  لوری

[ctx: province]
en: Los Lagos
fa_IR: لوس لاگوس

[ctx: province]
en: Los Rios
fa_IR: لوس ریوس

[ctx: province]
en: Lot
fa_IR: لات

[ctx: province]
en: Lot-et-Garonne
fa_IR: لو-ا-گرون

[ctx: province]
en: Louang Namtha
fa_IR: لوانگ لامتا

[ctx: province]
en: Louangphabang
fa_IR: لوانگفابانگ

[ctx: province]
en: Louga
fa_IR: لوگا

[ctx: province]
en: Louisiana
fa_IR: ایالت لوئیز یانا

[ctx: province]
en: Louth
fa_IR: لووس

[ctx: province]
en: Lovech
fa_IR: لووچ

[ctx: province]
en: Lovrenc na Pohorju
fa_IR: لوورنیک پوهورج

[ctx: province]
en: Lower River
fa_IR: پایین رودخانه

[ctx: province]
en: Lowgar
fa_IR: لوگر

[ctx: province]
en: Lozère
fa_IR: لوزر

[ctx: province]
en: Loška dolina
fa_IR: لوشکا دولینا

[ctx: province]
en: Loški Potok
fa_IR: لوشکی پوتوک

[ctx: province]
en: Lualaba
fa_IR: لوالابا

[ctx: province]
en: Luanda
fa_IR: لوآندا

[ctx: province]
en: Luapula
fa_IR: لواپولا

[ctx: province]
en: Lubombo
fa_IR: لوبومبا

[ctx: province]
en: Lubānas novads
fa_IR: لوباناس نواس

[ctx: province]
en: Lucca
fa_IR: لوکا

[ctx: province]
en: Ludzas novads
fa_IR: لودزاس نواس

[ctx: province]
en: Lugo
fa_IR: لوگو

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
fa_IR: استان لوهانسک

[ctx: province]
en: Lukovica
fa_IR: لوکوویکا

[ctx: province]
en: Lulua
fa_IR: لولوا

[ctx: province]
en: Lunda Norte
fa_IR: لوندا شمال

[ctx: province]
en: Lunda Sul
fa_IR: لوندا سول

[ctx: province]
en: Lusaka
fa_IR: لوزاکا

[ctx: province]
en: Lushnjë
fa_IR: لوشینه

[ctx: province]
en: Luwero
fa_IR: لوورو

[ctx: province]
en: Luxembourg
fa_IR: لوکزامبورگ

[ctx: province]
en: Luzern
fa_IR: لوزرن

[ctx: province]
en: Luče
fa_IR: لوچ

[ctx: province]
en: Lääne-Virumaa
fa_IR: لانی-ویروما

[ctx: province]
en: Läänemaa
fa_IR: لانیما

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
fa_IR: لیگاتنس نودس

[ctx: province]
en: Līvānu novads
fa_IR: لیوانو نواس

[ctx: province]
en: Ma'an
fa_IR: معان

[ctx: province]
en: Ma'rib
fa_IR: مأرب

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
fa_IR: معاکل [معاکل ]

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
fa_IR: جزیره مک کارتی

[ctx: province]
en: Macau
fa_IR: ماکائو

[ctx: province]
en: Macenta
fa_IR: ماسنتا

[ctx: province]
en: Macerata
fa_IR: مکرتا

[ctx: province]
en: Machinga
fa_IR: ماچینگا

[ctx: province]
en: Madaba
fa_IR: مادبا

[ctx: province]
en: Madang
fa_IR: مادانگ

[ctx: province]
en: Madaripur zila
fa_IR: ماداریپور

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
fa_IR: استان مادیه پرادش

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
fa_IR: مدینه الشمال

[ctx: province]
en: Madluat Isa
fa_IR: مدلوات عیسی

[ctx: province]
en: Madluat Jamad
fa_IR: مدلوات جمد

[ctx: province]
en: Madonas novads
fa_IR: مدوناس نواس

[ctx: province]
en: Madre de Dios
fa_IR: مادر دی دیوس

[ctx: province]
en: Madrid
fa_IR: مادرید

[ctx: province]
en: Madriz
fa_IR: مادریز

[ctx: province]
en: Mae Hong Son
fa_IR: مای هونگ سون

[ctx: province]
en: Mafeteng
fa_IR: مافتنگ

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
fa_IR: استان ماگادان،

[ctx: province]
en: Magdalena
fa_IR: ماگدالنا

[ctx: province]
en: Magnisia
fa_IR: ماگنیزیا

[ctx: province]
en: Maguindanao
fa_IR: ماگوئیندانائو

[ctx: province]
en: Magura zila
fa_IR: ماگورا

[ctx: province]
en: Magway
fa_IR: مگوی

[ctx: province]
en: Maha Sarakham
fa_IR: ماها ساراخام

[ctx: province]
en: Mahaica-Berbice
fa_IR: ماهایسا-بربایس

[ctx: province]
en: Mahajanga
fa_IR: ماهاجانگا

[ctx: province]
en: Maharashtra
fa_IR: استان مهاراشترا

[ctx: province]
en: Mahdia
fa_IR: مهدیا

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
fa_IR: مایلیوسکا وبلاس

[ctx: province]
en: Mai-Ndombe
fa_IR: مای-اندومب

[ctx: province]
en: Maine
fa_IR: ایالت مین

[ctx: province]
en: Maine-et-Loire
fa_IR: من-ا-لوآر

[ctx: province]
en: Maio
fa_IR: میو

[ctx: province]
en: Majuro
fa_IR: ماجورو

[ctx: province]
en: Majšperk
fa_IR: ماشپرک

[ctx: province]
en: Makamba
fa_IR: ماکامبا

[ctx: province]
en: Makira
fa_IR: ماکرا

[ctx: province]
en: Makkah
fa_IR: مکه

[ctx: province]
en: Makole
fa_IR: ماکول

[ctx: province]
en: Malaita
fa_IR: مالایتا

[ctx: province]
en: Malampa
fa_IR: مالامپا

[ctx: province]
en: Malange
fa_IR: مالانژه

[ctx: province]
en: Malatya
fa_IR: مالاتیا

[ctx: province]
en: Maldonado
fa_IR: مالدونادو

[ctx: province]
en: Male
fa_IR: مال

[ctx: province]
en: Mali
fa_IR: مالی

[ctx: province]
en: Mallakastër
fa_IR: مالاکاستر

[ctx: province]
en: Maloelap
fa_IR: مالوئلاپ

[ctx: province]
en: Maluku
fa_IR: ملوک

[ctx: province]
en: Maluku Utara
fa_IR: ملوک شمالی

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
fa_IR: استان مالسی

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
fa_IR: مامبر-کادی

[ctx: province]
en: Mamou
fa_IR: مامو

[ctx: province]
en: Manabi
fa_IR: منابی

[ctx: province]
en: Manafahi
fa_IR: مانافاهی

[ctx: province]
en: Managua
fa_IR: ماناگوا

[ctx: province]
en: Manatuto
fa_IR: ماناتوتو

[ctx: province]
en: Manawatu-Wanganui
fa_IR: ماناوتو وانگانو

[ctx: province]
en: Manche
fa_IR: مانش

[ctx: province]
en: Manchester
fa_IR: منچستر

[ctx: province]
en: Mandalay
fa_IR: ماندالای

[ctx: province]
en: Mandiana
fa_IR: ماندیانا

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
fa_IR: منگغیستاو اوبلیسی

[ctx: province]
en: Mangochi
fa_IR: مانگوچی

[ctx: province]
en: Manica
fa_IR: مانیکا

[ctx: province]
en: Manicaland
fa_IR: مانیکالند

[ctx: province]
en: Maniema
fa_IR: منیما

[ctx: province]
en: Manikganj zila
fa_IR: مانیکگانی

[ctx: province]
en: Manipur
fa_IR: مانیپور

[ctx: province]
en: Manisa
fa_IR: مانیسا

[ctx: province]
en: Manitoba
fa_IR: ایالت مانی توبا

[ctx: province]
en: Mannar
fa_IR: منار

[ctx: province]
en: Mantova
fa_IR: مانتوا

[ctx: province]
en: Manus
fa_IR: قسمت انتهایی

[ctx: province]
en: Manyara
fa_IR: مانیارا

[ctx: province]
en: Manzini
fa_IR: مانزینی

[ctx: province]
en: Mara
fa_IR: مارا

[ctx: province]
en: Maradi
fa_IR: مارادی

[ctx: province]
en: Marahoue
fa_IR: ماراهوئه

[ctx: province]
en: Maranhao
fa_IR: مارانیائو

[ctx: province]
en: Mardin
fa_IR: ماردین

[ctx: province]
en: Margibi
fa_IR: مارگیبی

[ctx: province]
en: Maribor
fa_IR: ماریبور

[ctx: province]
en: Marijampolės Apskritis
fa_IR: مریجامپولز اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Marinduque
fa_IR: ماریندوک

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
fa_IR: دریایی (منطقه)

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
fa_IR: ماری ال، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Markazi
fa_IR: مرکزی

[ctx: province]
en: Markovci
fa_IR: مارکوچی

[ctx: province]
en: Marlborough
fa_IR: مارلبرو

[ctx: province]
en: Marne
fa_IR: مرن

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
fa_IR:  مارویا ترینیداد سانچز

[ctx: province]
en: Marowijne
fa_IR: ماروویژنه

[ctx: province]
en: Marrakech
fa_IR: مراکش

[ctx: province]
en: Martinique
fa_IR: مارتینیک

[ctx: province]
en: Mary
fa_IR: ماری

[ctx: province]
en: Maryland
fa_IR: ایالت مریلند

[ctx: province]
en: Masaka
fa_IR: ماساکا

[ctx: province]
en: Masalli
fa_IR: ماسالی

[ctx: province]
en: Masaya
fa_IR: مزایا

[ctx: province]
en: Masbate
fa_IR: ماسباته

[ctx: province]
en: Mascara
fa_IR: ماسکارا

[ctx: province]
en: Maseru
fa_IR: ماسرو

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
fa_IR: ماشونالند مرکزی

[ctx: province]
en: Mashonaland East
fa_IR: مشنلند شرق

[ctx: province]
en: Mashonaland West
fa_IR: مشنلند غرب

[ctx: province]
en: Masindi
fa_IR: ماسیندی

[ctx: province]
en: Masqat
fa_IR: مسقط

[ctx: province]
en: Massa-Carrara
fa_IR: ماسا-کارارا

[ctx: province]
en: Massachusetts
fa_IR: ایالت ماساچوست

[ctx: province]
en: Masvingo
fa_IR: مسوینگو

[ctx: province]
en: Mat
fa_IR: مت

[ctx: province]
en: Matabeleland North
fa_IR: ماتابلند شمالی

[ctx: province]
en: Matabeleland South
fa_IR: متبللند جنوبی

[ctx: province]
en: Matagalpa
fa_IR: ماتاگالپا

[ctx: province]
en: Matale
fa_IR: ماتال

[ctx: province]
en: Matam
fa_IR: ماتم

[ctx: province]
en: Matanzas
fa_IR: متنزس

[ctx: province]
en: Matara
fa_IR: ماتارا

[ctx: province]
en: Matera
fa_IR: ماترا

[ctx: province]
en: Mato Grosso
fa_IR: ماتو گروسو

[ctx: province]
en: Mato Grosso do Sul
fa_IR: ماتو گروسو دو سول

[ctx: province]
en: Matruh
fa_IR: مطروح

[ctx: province]
en: Maule
fa_IR: مول

[ctx: province]
en: Mayaguana
fa_IR: مایاگوانا

[ctx: province]
en: Mayenne
fa_IR: ر

[ctx: province]
en: Mayo
fa_IR: مایو

[ctx: province]
en: Mayo-Kebbi
fa_IR: مایو-کبی

[ctx: province]
en: Mayotte
fa_IR: مایوت

[ctx: province]
en: Maysan
fa_IR: میسان

[ctx: province]
en: Mayuge
fa_IR: مایوگی

[ctx: province]
en: Mazandaran
fa_IR: مازندران

[ctx: province]
en: Mazsalacas novads
fa_IR: ماسالاکاس نواس

[ctx: province]
en: Mbale
fa_IR: مبل

[ctx: province]
en: Mbarara
fa_IR: مبررا

[ctx: province]
en: Mbeya
fa_IR: امبیا

[ctx: province]
en: Mbomou
fa_IR: امبومو

[ctx: province]
en: Mchinji
fa_IR: امچینجی

[ctx: province]
en: Meath
fa_IR: میث

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
fa_IR: مکلنبورگ-فورپومرن

[ctx: province]
en: Medea
fa_IR: مده آ

[ctx: province]
en: Medenine
fa_IR: مدنین

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
fa_IR: ژوپنیجا مدیمورسکا

[ctx: province]
en: Medio Campidano
fa_IR: مدیو کامپیدانو

[ctx: province]
en: Medvode
fa_IR: مدود

[ctx: province]
en: Meemu
fa_IR: میمو

[ctx: province]
en: Meghalaya
fa_IR: مگالایا

[ctx: province]
en: Meherpur zila
fa_IR: مهرپور

[ctx: province]
en: Mejit
fa_IR: مجیت

[ctx: province]
en: Meknsès
fa_IR: مکنس

[ctx: province]
en: Melaka
fa_IR: ملاکا

[ctx: province]
en: Melilla
fa_IR: ملیلیه

[ctx: province]
en: Mendoza
fa_IR: مندوزا

[ctx: province]
en: Mengeš
fa_IR: منگش

[ctx: province]
en: Merida
fa_IR: مریدا

[ctx: province]
en: Merseyside
fa_IR: مرسی ساید

[ctx: province]
en: Messina
fa_IR: مسینا

[ctx: province]
en: Messinia
fa_IR: مسینیا

[ctx: province]
en: Meta
fa_IR: متا

[ctx: province]
en: Metlika
fa_IR: متلیکا

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
fa_IR: متروپولیتن مانیل

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
fa_IR: مورت موزل

[ctx: province]
en: Meuse
fa_IR: میوس

[ctx: province]
en: Mexico
fa_IR: مکزیک

[ctx: province]
en: Mežica
fa_IR: مزیکا

[ctx: province]
en: Miaiones
fa_IR: میسیونز

[ctx: province]
en: Miaoli County
fa_IR: میااولی

[ctx: province]
en: Michigan
fa_IR: ایالت میشیگان

[ctx: province]
en: Michoacin
fa_IR: میچواسین

[ctx: province]
en: Midlands
fa_IR: میدلندز

[ctx: province]
en: Midlothian
fa_IR: میدلوتیان

[ctx: province]
en: Midway Islands
fa_IR: جزایر میدوی

[ctx: province]
en: Mie
fa_IR: میه

[ctx: province]
en: Miklavž na Dravskem polju
fa_IR: میکلاو دراوکم پولج

[ctx: province]
en: Mila
fa_IR: میلا

[ctx: province]
en: Milano
fa_IR: میلان

[ctx: province]
en: Mili
fa_IR: میلی

[ctx: province]
en: Milne Bay
fa_IR: ماین بی

[ctx: province]
en: Minas Gerais
fa_IR: میناس گرایس

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
fa_IR: میندورو غربی

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
fa_IR: میندورو شرقی

[ctx: province]
en: Mingacevir
fa_IR: مینگهچئویر

[ctx: province]
en: Minnesota
fa_IR: ایالت مینه سوتا

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
fa_IR: مینسکا وبلاس

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
fa_IR: منطقه جوزور توار

[ctx: province]
en: Miranda
fa_IR: میراندا

[ctx: province]
en: Mirditë
fa_IR: میردیته

[ctx: province]
en: Miren-Kostanjevica
fa_IR: میرن کوستانجویکا

[ctx: province]
en: Mirna
fa_IR: میرنا

[ctx: province]
en: Mirna Peč
fa_IR: میرنا پک

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
fa_IR: میسامی غربی

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
fa_IR: میسامیس شرقی

[ctx: province]
en: Misiones
fa_IR: میسیونز

[ctx: province]
en: Miskolc
fa_IR: میشکولتس

[ctx: province]
en: Mislinja
fa_IR: میسلیجا

[ctx: province]
en: Mississippi
fa_IR: ایالت می سی سی پی

[ctx: province]
en: Missouri
fa_IR: ایالت میسوری

[ctx: province]
en: Miyagi
fa_IR: میاگی

[ctx: province]
en: Miyazaki
fa_IR: میازاکی

[ctx: province]
en: Mizdah
fa_IR: مزدة

[ctx: province]
en: Mizoram
fa_IR: سرزمین میزورام

[ctx: province]
en: Mişrātah
fa_IR: مصراته

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
fa_IR: مجینی ماگاریبی

[ctx: province]
en: Modena
fa_IR: مودنا

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
fa_IR: ماهالس هوک

[ctx: province]
en: Moheli Moili
fa_IR: موهلی مویلی

[ctx: province]
en: Moka
fa_IR: مکا

[ctx: province]
en: Mokhotlong
fa_IR: موخوتلونگ

[ctx: province]
en: Mokronog-Trebelno
fa_IR: موکرونو تریبینو

[ctx: province]
en: Mon
fa_IR: مون

[ctx: province]
en: Monagas
fa_IR: موناگاس

[ctx: province]
en: Monaghan
fa_IR: موناگان

[ctx: province]
en: Monaragala
fa_IR: موناراگالا

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
fa_IR: مندول کری

[ctx: province]
en: Moneatir
fa_IR: موناتیر

[ctx: province]
en: Mongala
fa_IR: مونگالا

[ctx: province]
en: Monggar
fa_IR: مونگار

[ctx: province]
en: Mono
fa_IR: مونو

[ctx: province]
en: Monseñor Nouel
fa_IR: مونسنورنوئل

[ctx: province]
en: Montana
fa_IR: ایالت مونتانا

[ctx: province]
en: Monte Cristi
fa_IR: مونته کریستی

[ctx: province]
en: Monte Plata
fa_IR: مونته پلتا

[ctx: province]
en: Montevideo
fa_IR: مونته ویدئو

[ctx: province]
en: Montserrado
fa_IR: مونتسرادو

[ctx: province]
en: Monza e Brianza
fa_IR: مونزا بریانتزا

[ctx: province]
en: Mopti
fa_IR: استان موپتی

[ctx: province]
en: Moquegua
fa_IR: مقوگوا

[ctx: province]
en: Moravske Toplice
fa_IR: موراوک توپلیچ

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
fa_IR: مروینسیلسین رگین

[ctx: province]
en: Moravče
fa_IR: موراویچ

[ctx: province]
en: Moray
fa_IR: موری

[ctx: province]
en: Morazan
fa_IR: مرزن

[ctx: province]
en: Morbihan
fa_IR: موربیان

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
fa_IR: موردوویا، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Morelos
fa_IR: مرلس

[ctx: province]
en: Morobe
fa_IR: موروبه

[ctx: province]
en: Morogoro
fa_IR: مرگرو

[ctx: province]
en: Morona-Santiago
fa_IR: مورونا-سانتیاگو

[ctx: province]
en: Moroto
fa_IR: موروتو

[ctx: province]
en: Moselle
fa_IR: موزل

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
fa_IR: موسکوف استان:

[ctx: province]
en: Moskva
fa_IR: موسکوا

[ctx: province]
en: Mostaganem
fa_IR: مستغانم

[ctx: province]
en: Mosteiros
fa_IR: موستئیروس

[ctx: province]
en: Mouhoun
fa_IR: موهون

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
fa_IR: مولویبزر

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
fa_IR: جبل لبنان

[ctx: province]
en: Mountain Province
fa_IR: Province

[ctx: province]
en: Moxico
fa_IR: مخیکو

[ctx: province]
en: Moyen-Chari
fa_IR: مایوین-چاری

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
fa_IR: کوموئه شمالی

[ctx: province]
en: Moyo
fa_IR: مویو

[ctx: province]
en: Mozirje
fa_IR: موزیرج

[ctx: province]
en: Mpigi
fa_IR: امپیگی

[ctx: province]
en: Mpumalanga
fa_IR: مپومالانگا

[ctx: province]
en: Msila
fa_IR: مسیله

[ctx: province]
en: Mtskheta-Mtianeti
fa_IR: متسختا-متیانتی

[ctx: province]
en: Mtwara
fa_IR: امتوارا

[ctx: province]
en: Mubende
fa_IR: موبنده

[ctx: province]
en: Mudug
fa_IR: مودوگ

[ctx: province]
en: Mugila
fa_IR: موگیلا

[ctx: province]
en: Mukdahan
fa_IR: موکداهان

[ctx: province]
en: Mukono
fa_IR: موکونو

[ctx: province]
en: Mulanje
fa_IR: مولانجی

[ctx: province]
en: Mullaittivu
fa_IR: مولایتیوو

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
fa_IR: شهر خاص جزیره یوونتود

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
fa_IR: مونشیگانی

[ctx: province]
en: Muramvya
fa_IR: مورامویا

[ctx: province]
en: Murcia
fa_IR: مورسیا

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
fa_IR: استان مورمانسک،

[ctx: province]
en: Murska Sobota
fa_IR: مورسکا سوبوتا

[ctx: province]
en: Murzuq
fa_IR: مرزق

[ctx: province]
en: Mus
fa_IR: ماس

[ctx: province]
en: Musandam
fa_IR: مسندم

[ctx: province]
en: Muta
fa_IR: موتا

[ctx: province]
en: Mutara
fa_IR: موتارا

[ctx: province]
en: Mwanza
fa_IR: موانزا

[ctx: province]
en: Mwaro
fa_IR: موارو

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
fa_IR: استان میکولائیف

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
fa_IR: میمنسینگ

[ctx: province]
en: Mzimba
fa_IR: امزیمبا

[ctx: province]
en: Málaga
fa_IR: مالاگا

[ctx: province]
en: Møre og Romsdal
fa_IR: مر اوز رمسدل

[ctx: province]
en: Mālpils novads
fa_IR: مالپیل نواس

[ctx: province]
en: Mārupes novads
fa_IR: ماروپس نواس

[ctx: province]
en: Mērsraga novads
fa_IR: مرسراجا نواس

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
fa_IR: ایلنان سیار

[ctx: province]
en: Naama
fa_IR: ناما

[ctx: province]
en: Nabatieh
fa_IR: استان نبطیه

[ctx: province]
en: Nablus
fa_IR: نابلس

[ctx: province]
en: Naboul
fa_IR: نابول

[ctx: province]
en: Nador
fa_IR: ناظور

[ctx: province]
en: Naftalan
fa_IR: نفتالان

[ctx: province]
en: Nagaland
fa_IR: ناگالند

[ctx: province]
en: Nagano
fa_IR: ناگانو

[ctx: province]
en: Nagasaki
fa_IR: ناکازاکی

[ctx: province]
en: Nagykanizsa
fa_IR: ناگیکانیسا

[ctx: province]
en: Nahouri
fa_IR: ناهوری

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
fa_IR: ناجین سانبونگ-سی

[ctx: province]
en: Najran
fa_IR: نجران

[ctx: province]
en: Nakapiripirit
fa_IR: ناکاپیریپیریت

[ctx: province]
en: Nakasongola
fa_IR: ناکاسونگولا

[ctx: province]
en: Nakhon Nayok
fa_IR: ناخن نایوک

[ctx: province]
en: Nakhon Pathom
fa_IR: ناخون پاتوم

[ctx: province]
en: Nakhon Phanom
fa_IR: ناخون فانوم

[ctx: province]
en: Nakhon Ratchasima
fa_IR: ناخن راتچاسیما

[ctx: province]
en: Nakhon Sawan
fa_IR: ناخن ساوان

[ctx: province]
en: Nakhon Si Thammarat
fa_IR: ناخون سی تاممارات

[ctx: province]
en: Naklo
fa_IR: ناکلو

[ctx: province]
en: Nam Dinh
fa_IR: نم دین

[ctx: province]
en: Namangan
fa_IR: نمنگان

[ctx: province]
en: Namentenga
fa_IR: نامنتنگا

[ctx: province]
en: Namibe
fa_IR: نامبیه

[ctx: province]
en: Namorik
fa_IR: ناموریک

[ctx: province]
en: Nampo-si
fa_IR: نامپو-سی

[ctx: province]
en: Namu
fa_IR: نامو

[ctx: province]
en: Namur
fa_IR: نامور

[ctx: province]
en: Nan
fa_IR: نان

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
fa_IR: نانا-گریبیزی

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
fa_IR: نانا مامبره

[ctx: province]
en: Nangrahar
fa_IR: ننگرهار

[ctx: province]
en: Nantou County
fa_IR: نانتو

[ctx: province]
en: Naogaon zila
fa_IR: نائوگائون

[ctx: province]
en: Napo
fa_IR: ناپو

[ctx: province]
en: Napoli
fa_IR: ناپولی

[ctx: province]
en: Nara
fa_IR: نارا

[ctx: province]
en: Narail zila
fa_IR: نارایل

[ctx: province]
en: Narathiwat
fa_IR: ناراتیوات

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
fa_IR: نارایانگانی

[ctx: province]
en: Nariño
fa_IR: نرینو

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
fa_IR: نارسینگدی

[ctx: province]
en: Naryn
fa_IR: نارین

[ctx: province]
en: Nassarawa
fa_IR: ناساراوا

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
fa_IR: منطقه پایتخت ملی (پورت مورسبی)

[ctx: province]
en: Natore zila
fa_IR: ناتوره

[ctx: province]
en: Naukšēnu novads
fa_IR: نوکسنو نواس

[ctx: province]
en: Navarra
fa_IR: ناوارا

[ctx: province]
en: Navassa Island
fa_IR: جزیره ناواسا

[ctx: province]
en: Navoiy
fa_IR: نوایی

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
fa_IR: ناوابگانی

[ctx: province]
en: Naxcivan
fa_IR: نخجوان

[ctx: province]
en: Nayala
fa_IR: نایالا

[ctx: province]
en: Nayarit
fa_IR: نایاریت

[ctx: province]
en: Nazarje
fa_IR: نازارج

[ctx: province]
en: Nebbi
fa_IR: نبی

[ctx: province]
en: Nebraska
fa_IR: ایالت نبراسک

[ctx: province]
en: Neembucu
fa_IR: نیمبوکو

[ctx: province]
en: Neftcala
fa_IR: نفتچاله

[ctx: province]
en: Negeri Sembilan
fa_IR: نگری سمبیلان

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
fa_IR: نگروس غربی

[ctx: province]
en: Negros Oriental
fa_IR: نگرو شرقی

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
fa_IR:  نیا مغول(mn)

[ctx: province]
en: Nelson
fa_IR: نلسن

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
fa_IR: نینتسک آوتومی اوکرو

[ctx: province]
en: Neretas novads
fa_IR: نرتاس نودس

[ctx: province]
en: Netrakona zila
fa_IR: نتراکونا

[ctx: province]
en: Neuchatel
fa_IR: نوشاتل

[ctx: province]
en: Neuquen
fa_IR: ایالت  نئوکن

[ctx: province]
en: Nevada
fa_IR: ایالت نوادا

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
fa_IR: نوشهیر

[ctx: province]
en: New Brunswick
fa_IR: استان نیوبرونزویک

[ctx: province]
en: New Hampshire
fa_IR: ایالت نیوهامشایر

[ctx: province]
en: New Ireland
fa_IR: جدید ایرلند

[ctx: province]
en: New Jersey
fa_IR: ایالت نیوجرسی

[ctx: province]
en: New Mexico
fa_IR: ایالت نیومکزیکو

[ctx: province]
en: New Providence
fa_IR: نیو پراویدنس

[ctx: province]
en: New South Wales
fa_IR: نیو ساوت ولز

[ctx: province]
en: New York
fa_IR: شهر نیویورک

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
fa_IR: نیوفاندلند و لابرادور

[ctx: province]
en: Ngamiland
fa_IR: نامیلند

[ctx: province]
en: Nghe An
fa_IR: نگآن

[ctx: province]
en: Ngozi
fa_IR: نگزی

[ctx: province]
en: Niaaea
fa_IR: نیایی

[ctx: province]
en: Niamey
fa_IR: نیامی

[ctx: province]
en: Niari
fa_IR: نیاری

[ctx: province]
en: Nickerie
fa_IR: نیکری

[ctx: province]
en: Nidwalden
fa_IR: نیدوالدن

[ctx: province]
en: Niedersachsen
fa_IR: درزاکسن

[ctx: province]
en: Niger
fa_IR: نیجر

[ctx: province]
en: Nigide
fa_IR: نیگید

[ctx: province]
en: Niigata
fa_IR: نیگاتا

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
fa_IR: نیلفامانری

[ctx: province]
en: Nimba
fa_IR: نیمبا

[ctx: province]
en: Nimruz
fa_IR: نیمروز

[ctx: province]
en: Ninawa
fa_IR: نینوا

[ctx: province]
en: Ninh Binh
fa_IR: نینبین

[ctx: province]
en: Ninh Thuan
fa_IR: نین توان

[ctx: province]
en: Nippes
fa_IR: نیپس

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
fa_IR: کرج نیتریانسکی

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
fa_IR: استان نیژنی نووگورود،

[ctx: province]
en: Nièvre
fa_IR: نییور

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
fa_IR: انخاتا بی

[ctx: province]
en: Nkhotakota
fa_IR: انخوتاکوتا

[ctx: province]
en: Noakhali zila
fa_IR: نواخالی

[ctx: province]
en: Nográd
fa_IR: نوگراد

[ctx: province]
en: Nong Bua Lam Phu
fa_IR: نانگ بوا لام فو

[ctx: province]
en: Nong Khai
fa_IR: نونگ خای

[ctx: province]
en: Nonthaburi
fa_IR: نونتابوری

[ctx: province]
en: Noonu
fa_IR: میمو

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
fa_IR: نورد-برابانت

[ctx: province]
en: Noord-Holland
fa_IR: نورد-هلند

[ctx: province]
en: Nord
fa_IR: نورد

[ctx: province]
en: Nord-Est
fa_IR: نورد-است

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
fa_IR: نورد-کیوو

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
fa_IR: نورد-اوست

[ctx: province]
en: Nord-Trøndelag
fa_IR: نوردترندلگ

[ctx: province]
en: Nord-Ubangi
fa_IR: نورد اوبانگی

[ctx: province]
en: Nordland
fa_IR: نردلند

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
fa_IR:  نوردراین-وستفالن

[ctx: province]
en: Norfolk
fa_IR: نورفولک

[ctx: province]
en: Norourland eystra
fa_IR: آیستارا نورولند

[ctx: province]
en: Norourland vestra
fa_IR: وسترا نورولند

[ctx: province]
en: Norrbottens län
fa_IR: نوربوتن

[ctx: province]
en: Norte de Santander
fa_IR: نورته دی سانتاندر

[ctx: province]
en: North
fa_IR: شمال

[ctx: province]
en: North Ayrshire
fa_IR: آیرشایر شمالی

[ctx: province]
en: North Bank
fa_IR: بانک شمالی

[ctx: province]
en: North Carolina
fa_IR: ایالت کارولینای شمالی

[ctx: province]
en: North Cotabato
fa_IR: کوتاباتوی شمالی

[ctx: province]
en: North Dakota
fa_IR: ایالت داکوتای شمالی

[ctx: province]
en: North Gaza
fa_IR: شمالی غزه

[ctx: province]
en: North Jutland
fa_IR: یولند شمالی

[ctx: province]
en: North Karelia
fa_IR: شمال کارلیا

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
fa_IR: لانارکشایر شمالی

[ctx: province]
en: North Lebanon
fa_IR: شمال لبنان

[ctx: province]
en: North Solomons
fa_IR: سولومنس شمالی

[ctx: province]
en: North West
fa_IR: شمال غرب

[ctx: province]
en: North Yorkshire
fa_IR: یورکشایر شمالی

[ctx: province]
en: North-East
fa_IR: شمال شرق

[ctx: province]
en: North-West
fa_IR: شمال غربی

[ctx: province]
en: North-Western
fa_IR: نورث وسترن

[ctx: province]
en: Northamptonshire
fa_IR: نورتهمپتونشر

[ctx: province]
en: Northern
fa_IR: شمالی

[ctx: province]
en: Northern Cape
fa_IR: کیپ شمالی

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
fa_IR: جزایر ماریانای شمالی

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
fa_IR: اوستروبوتنیای شمالی

[ctx: province]
en: Northern Samar
fa_IR: سامار

[ctx: province]
en: Northern Savo
fa_IR: شمالی ساوو

[ctx: province]
en: Northern Territory
fa_IR: قلمرو شمالی

[ctx: province]
en: Northland
fa_IR: نورث لند

[ctx: province]
en: Northumberland
fa_IR: نورتامبرلند

[ctx: province]
en: Northwest Territories
fa_IR: سرزمین های شمال غرب

[ctx: province]
en: Nottinghamshire
fa_IR: ناتینگهام

[ctx: province]
en: Nouakchott
fa_IR: نواکشوت

[ctx: province]
en: Noumbiel
fa_IR: نامبیل

[ctx: province]
en: Nova Gorica
fa_IR: نووا گوریکا

[ctx: province]
en: Nova Scotia
fa_IR: استان نووسکوشیا

[ctx: province]
en: Novara
fa_IR: نوارا

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
fa_IR: نووگورود استان:

[ctx: province]
en: Novo mesto
fa_IR: نوو مستو

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
fa_IR: استان نووسیبیرسک،

[ctx: province]
en: Nsanje
fa_IR: انسانجی

[ctx: province]
en: Ntcheu
fa_IR: انچیو

[ctx: province]
en: Ntchisi
fa_IR: انچیسی

[ctx: province]
en: Ntungamo
fa_IR: نیتونگامو

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
fa_IR: نوئهوا اکیجا

[ctx: province]
en: Nueva Esparta
fa_IR: نووا اسپارتا

[ctx: province]
en: Nueva Segovia
fa_IR: نووا سگویا

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
fa_IR: نوئهوا ویزکابا

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
fa_IR: نوئوو لئون

[ctx: province]
en: Nugaal
fa_IR: نوگال

[ctx: province]
en: Numpula
fa_IR: نامپولا

[ctx: province]
en: Nunavut
fa_IR: نوناووت

[ctx: province]
en: Nuoro
fa_IR: نورو

[ctx: province]
en: Nurestan
fa_IR: نورستان

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Barat
fa_IR: سوماترای غربی

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Timur
fa_IR: سوماترای شرقی

[ctx: province]
en: Nuwara Eliya
fa_IR: نووارا الییا

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
fa_IR: نیرقیهازا

[ctx: province]
en: Nzerekore
fa_IR: نزرکر

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
fa_IR: کوموئهانزی

[ctx: province]
en: Nālūt
fa_IR: نالوت

[ctx: province]
en: Nīcas novads
fa_IR: نیکاس نواس

[ctx: province]
en: Oaxaca
fa_IR: اوآخاکا

[ctx: province]
en: Obock
fa_IR: اوبوک

[ctx: province]
en: Obwalden
fa_IR: اوبوالدن

[ctx: province]
en: Ocotepeque
fa_IR: اکتپقو

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
fa_IR: اودس اوبلاس

[ctx: province]
en: Odranci
fa_IR: اودرانچی

[ctx: province]
en: Oecussi
fa_IR: اوئسوسی

[ctx: province]
en: Offaly
fa_IR: اوفالی

[ctx: province]
en: Ogliastra
fa_IR: اوگلیاسترا

[ctx: province]
en: Ogres novads
fa_IR: اوگرز نواس

[ctx: province]
en: Ogun
fa_IR: اوگون

[ctx: province]
en: Oguz
fa_IR: اوگوز

[ctx: province]
en: Ohangwena
fa_IR: اوهانگونا

[ctx: province]
en: Ohio
fa_IR: ایالت اوهایو

[ctx: province]
en: Oio
fa_IR: اویو

[ctx: province]
en: Oise
fa_IR: اویس

[ctx: province]
en: Oita
fa_IR: اوئیتا

[ctx: province]
en: Okavango
fa_IR: اوکاوانگو

[ctx: province]
en: Okayama
fa_IR: اوکایاما

[ctx: province]
en: Okinawa
fa_IR: اوکیناوا

[ctx: province]
en: Oklahoma
fa_IR: ایالت اوکلاهوما

[ctx: province]
en: Olaines novads
fa_IR: اولاینز نواس

[ctx: province]
en: Olancho
fa_IR: النچو

[ctx: province]
en: Olbia-Tempio
fa_IR: البیا تمپیو

[ctx: province]
en: Oldham
fa_IR: اولدهام

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
fa_IR: منطقه اولوموتس

[ctx: province]
en: Olt
fa_IR: الت

[ctx: province]
en: Omagh
fa_IR: اوما

[ctx: province]
en: Omaheke
fa_IR: اوماهکه

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
fa_IR: اومبلا-امپوکو

[ctx: province]
en: Omnogovi
fa_IR: اومنوگای

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
fa_IR: استان اومسک

[ctx: province]
en: Omusati
fa_IR: اوموساتی

[ctx: province]
en: Ondo
fa_IR: اوندو

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
fa_IR: اونتوستیک قزاقستان اوبلیسی

[ctx: province]
en: Ontario
fa_IR: استان انتاریو

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
fa_IR: فلاندری شرقی

[ctx: province]
en: Oplotnica
fa_IR: اوپلوتنیکا

[ctx: province]
en: Oppland
fa_IR: اپپلند

[ctx: province]
en: Oran
fa_IR: وهران

[ctx: province]
en: Orange Walk
fa_IR: اورنج واک

[ctx: province]
en: Ordino
fa_IR: اوردینو

[ctx: province]
en: Ordu
fa_IR: اردو

[ctx: province]
en: Ordubad
fa_IR: اردوباد

[ctx: province]
en: Oregon
fa_IR: ایالت ارگان

[ctx: province]
en: Orellana
fa_IR: ارلنا

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
fa_IR: استان ارنبورگ،

[ctx: province]
en: Orhei
fa_IR: اورهی

[ctx: province]
en: Orhon
fa_IR: اورهون

[ctx: province]
en: Orissa
fa_IR: ایالت اریسا

[ctx: province]
en: Oristano
fa_IR: اوریستانو

[ctx: province]
en: Orkney Islands
fa_IR: جزایر اورکنی

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
fa_IR: استان اریول،

[ctx: province]
en: Ormož
fa_IR: ارمژ

[ctx: province]
en: Orne
fa_IR: اورن

[ctx: province]
en: Oromia
fa_IR: ارمیا

[ctx: province]
en: Oruro
fa_IR: اورورو

[ctx: province]
en: Oruzgan
fa_IR: ارزگان

[ctx: province]
en: Osaka
fa_IR: اوزاکا

[ctx: province]
en: Osh
fa_IR: اوش

[ctx: province]
en: Oshana
fa_IR: اوشانا

[ctx: province]
en: Oshikoto
fa_IR: اوشیکوتو

[ctx: province]
en: Osilnica
fa_IR: اوسیلنیکا

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
fa_IR: اوسیبکو-بارانجاسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Oslo
fa_IR: اسلو

[ctx: province]
en: Osmaniye
fa_IR: عثمانیه

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
fa_IR: اوستروبوتنیا

[ctx: province]
en: Osun
fa_IR: اوسون

[ctx: province]
en: Otago
fa_IR: اوتاگو

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
fa_IR: اوتدار مین چی

[ctx: province]
en: Otjozondjupa
fa_IR: اوتجوزونجوپا

[ctx: province]
en: Ouaddai
fa_IR: اواددی

[ctx: province]
en: Ouaka
fa_IR: اواکا

[ctx: province]
en: Ouargla
fa_IR: استان ورقله

[ctx: province]
en: Ouarzazate
fa_IR: ورزازات

[ctx: province]
en: Oubritenga
fa_IR: اوبریتنگا

[ctx: province]
en: Oudalan
fa_IR: اودالان

[ctx: province]
en: Oudomxai
fa_IR: اودومخای

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
fa_IR: وادی الذهب (EH)

[ctx: province]
en: Oueme
fa_IR: اوئمه

[ctx: province]
en: Ouest
fa_IR: اوست

[ctx: province]
en: Ouham
fa_IR: اوهام

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
fa_IR: اوهام پنده

[ctx: province]
en: Oujda
fa_IR: وجده

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
fa_IR: اوم البواقی

[ctx: province]
en: Ourense
fa_IR: اورنسه

[ctx: province]
en: Overijssel
fa_IR: افریسل

[ctx: province]
en: Ovorhangay
fa_IR: اوورهانگای

[ctx: province]
en: Oxfordshire
fa_IR: آکسفوردشایر

[ctx: province]
en: Oyo
fa_IR: اویو

[ctx: province]
en: Ozolnieku novads
fa_IR: اوزولنیک نواس

[ctx: province]
en: Pabna zila
fa_IR: پابنا

[ctx: province]
en: Pader
fa_IR: پادر

[ctx: province]
en: Padova
fa_IR: پادووا

[ctx: province]
en: Pafos
fa_IR: پافوس

[ctx: province]
en: Pahang
fa_IR: پاهانگ

[ctx: province]
en: Paktia
fa_IR: پکتیا

[ctx: province]
en: Paktika
fa_IR: پکتیکا

[ctx: province]
en: Palauli
fa_IR: پالایولی

[ctx: province]
en: Palawan
fa_IR: پالاوان

[ctx: province]
en: Palencia
fa_IR: پالنسیا

[ctx: province]
en: Palermo
fa_IR: پالرمو

[ctx: province]
en: Pallisa
fa_IR: پالیسا

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
fa_IR: پالمیرا

[ctx: province]
en: Pampanga
fa_IR: کاپامپانگان

[ctx: province]
en: Pamplemousses
fa_IR: پمپلموسس

[ctx: province]
en: Panama
fa_IR: پاناما

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
fa_IR: پانچاگار

[ctx: province]
en: Pando
fa_IR: پاندو

[ctx: province]
en: Panevėžio Apskritis
fa_IR: پانوزیو اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Pangasinan
fa_IR: پانگاسینان

[ctx: province]
en: Papua
fa_IR: پاپوآ

[ctx: province]
en: Papua Barat
fa_IR: پاپوآ برات

[ctx: province]
en: Para
fa_IR: پارا

[ctx: province]
en: Paraguari
fa_IR: پاراگواری

[ctx: province]
en: Paraiba
fa_IR: پارائیبا

[ctx: province]
en: Paramaribo
fa_IR: پاراماریبو

[ctx: province]
en: Parana
fa_IR: پارانا

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
fa_IR: منطقه  پاردوبیتسه

[ctx: province]
en: Paris
fa_IR: پاریس

[ctx: province]
en: Parma
fa_IR: پارما

[ctx: province]
en: Paro
fa_IR: پارو

[ctx: province]
en: Parwan
fa_IR: پروان

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
fa_IR: پاس-د-کالاس

[ctx: province]
en: Pasco
fa_IR: پاسکو

[ctx: province]
en: Passore
fa_IR: پاسوره

[ctx: province]
en: Pastaza
fa_IR: پاستازا

[ctx: province]
en: Pathum Thani
fa_IR: پاتوم تانی

[ctx: province]
en: Pattani
fa_IR: پاتانی

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
fa_IR: پاتواخالی

[ctx: province]
en: Paul
fa_IR: پل

[ctx: province]
en: Pavia
fa_IR: پاویا

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
fa_IR: پاولودار اوبلیسی

[ctx: province]
en: Paysandu
fa_IR: پیسندو

[ctx: province]
en: Pedernales
fa_IR: پدرنلس

[ctx: province]
en: Pella
fa_IR: پلا

[ctx: province]
en: Pemagatshel
fa_IR: پماگاتشل

[ctx: province]
en: Penal-Debe
fa_IR: پنال-دبی

[ctx: province]
en: Penama
fa_IR: پناما

[ctx: province]
en: Penghu County
fa_IR: پیئنگ هو

[ctx: province]
en: Pennsylvania
fa_IR:  ایالت پنسیلوانیا

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
fa_IR: استان پنزا،

[ctx: province]
en: Peqin
fa_IR: پچین

[ctx: province]
en: Perak
fa_IR: پراک

[ctx: province]
en: Peravia
fa_IR: پرویا

[ctx: province]
en: Perlis
fa_IR: پرلیس

[ctx: province]
en: Perm krai'
fa_IR: سرزمین پرم،

[ctx: province]
en: Pernambuco
fa_IR: پرنامبوکو

[ctx: province]
en: Pernik
fa_IR: پرنیک

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
fa_IR: پرث و کینروس

[ctx: province]
en: Perugia
fa_IR: پروجا

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
fa_IR: پسارو اوربینو

[ctx: province]
en: Pescara
fa_IR: پسکارا

[ctx: province]
en: Pesnica
fa_IR: پسنیکا

[ctx: province]
en: Pest
fa_IR: افت

[ctx: province]
en: Peten
fa_IR: پتن

[ctx: province]
en: Phalomba
fa_IR: فالومبا

[ctx: province]
en: Phangnga
fa_IR: فانگنگا

[ctx: province]
en: Phatthalung
fa_IR: فاتالونگ

[ctx: province]
en: Phatthaya
fa_IR: فاتایا

[ctx: province]
en: Phayao
fa_IR: فایائو

[ctx: province]
en: Phetchabun
fa_IR: پتچابون

[ctx: province]
en: Phetchaburi
fa_IR: پتچابوری

[ctx: province]
en: Phichit
fa_IR: فیچیت

[ctx: province]
en: Phitsanulok
fa_IR: فیتسانولوک

[ctx: province]
en: Phnom Penh
fa_IR: پنوم پن

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
fa_IR: جزایر فونیکس

[ctx: province]
en: Phongsali
fa_IR: فونگسالی

[ctx: province]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
fa_IR: فرا ناخن از سی آیوتایا

[ctx: province]
en: Phrae
fa_IR: فاره

[ctx: province]
en: Phu Tho
fa_IR: فو تو

[ctx: province]
en: Phu Yen
fa_IR: فوین

[ctx: province]
en: Phuket
fa_IR: پوکت

[ctx: province]
en: Piacenza
fa_IR: پیاچنزا

[ctx: province]
en: Piaui
fa_IR: پیاوی

[ctx: province]
en: Pichincha
fa_IR: پیچینچا

[ctx: province]
en: Pieria
fa_IR: پی یرا

[ctx: province]
en: Pinar del Rio
fa_IR: پیناردلریو

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
fa_IR:  پینار دل رو

[ctx: province]
en: Pingtung County
fa_IR: پینگتانگ

[ctx: province]
en: Piran
fa_IR: پیران

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
fa_IR: پیروجپور

[ctx: province]
en: Pisa
fa_IR: پیزا

[ctx: province]
en: Pistoia
fa_IR: پیستویا

[ctx: province]
en: Pita
fa_IR: پیتا

[ctx: province]
en: Piura
fa_IR: پیورا

[ctx: province]
en: Pivka
fa_IR: پیوکا

[ctx: province]
en: Plaines Wilhems
fa_IR: پلینز ویلهمز

[ctx: province]
en: Plateau
fa_IR: پلاتو

[ctx: province]
en: Plateaux
fa_IR: پلتیوکس

[ctx: province]
en: Pleven
fa_IR: پلون

[ctx: province]
en: Plovdiv
fa_IR: پلوودیو

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
fa_IR: منطقه  پیلسن

[ctx: province]
en: Podlehnik
fa_IR: پودلنیک

[ctx: province]
en: Podvelka
fa_IR: پودولکا

[ctx: province]
en: Podčetrtek
fa_IR: پودچترک

[ctx: province]
en: Pogradec
fa_IR: پوگرادتس

[ctx: province]
en: Pohnpei
fa_IR: پانپی

[ctx: province]
en: Point Fortin
fa_IR: پوینت فورتین

[ctx: province]
en: Poljčane
fa_IR: پولچان

[ctx: province]
en: Polonnaruwa
fa_IR: پلننرووا

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
fa_IR: استان پولتاوا

[ctx: province]
en: Polzela
fa_IR: پولزلا

[ctx: province]
en: Pomeroon-Supenaam
fa_IR: پومرون-سوپنام

[ctx: province]
en: Pondicherry
fa_IR: سرزمین پاندچری

[ctx: province]
en: Poni
fa_IR: پونی

[ctx: province]
en: Pontevedra
fa_IR: پنتودرا

[ctx: province]
en: Pool
fa_IR: پول

[ctx: province]
en: Pordenone
fa_IR: پوردنونه

[ctx: province]
en: Port Louis
fa_IR: پورت لوئیس

[ctx: province]
en: Port of Spain
fa_IR: بندر اسپانیا

[ctx: province]
en: Portalegre
fa_IR: پورتآلگره

[ctx: province]
en: Portland
fa_IR: پورتلند

[ctx: province]
en: Porto
fa_IR: پورتو

[ctx: province]
en: Porto Novo
fa_IR: پورتو نووو

[ctx: province]
en: Portuguesa
fa_IR: پرتغال

[ctx: province]
en: Postojna
fa_IR: پوستوجنا

[ctx: province]
en: Potaro-Siparuni
fa_IR: پوتارو-سیپارونی

[ctx: province]
en: Potenza
fa_IR: پوتنزا

[ctx: province]
en: Potosi
fa_IR: پوتوسی

[ctx: province]
en: Pousaat
fa_IR: پووسات

[ctx: province]
en: Powys
fa_IR: پاویس

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
fa_IR: پوزسکو-اسلاونسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Prachin Buri
fa_IR: پراچین بوری

[ctx: province]
en: Prachuap Khiri Khan
fa_IR: پراچواپ خیری خان

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
fa_IR:  پراگ

[ctx: province]
en: Prahova
fa_IR: پرهوا

[ctx: province]
en: Praia
fa_IR: پرایا

[ctx: province]
en: Prato
fa_IR: پراتو

[ctx: province]
en: Preah Vihear
fa_IR: پریه ویهر

[ctx: province]
en: Prebold
fa_IR: پریبولد

[ctx: province]
en: Preddvor
fa_IR: پریدوور

[ctx: province]
en: Preiļu novads
fa_IR: پریلو نواس

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
fa_IR: پرزیدنت هایس

[ctx: province]
en: Prevalje
fa_IR: پریوالج

[ctx: province]
en: Preveza
fa_IR: پروزا

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
fa_IR: پری وینگ

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
fa_IR: کرج پرشوسکی

[ctx: province]
en: Priekules novads
fa_IR: پریکولز نواس

[ctx: province]
en: Priekuļu novads
fa_IR: پریکولو نواس

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
fa_IR: پریمورسکی

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
fa_IR: پریمورسکو-گورانسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
fa_IR: جزیره پرنس ادوارد

[ctx: province]
en: Princes Town
fa_IR: پرینسس تاون

[ctx: province]
en: Principe
fa_IR: پرنسیپ

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
fa_IR: استان پسکوف،

[ctx: province]
en: Ptuj
fa_IR: پتوج

[ctx: province]
en: Puconci
fa_IR: پوکونسی

[ctx: province]
en: Puebla
fa_IR: پوئبلا

[ctx: province]
en: Puerto Plata
fa_IR: پورتو پلاتا

[ctx: province]
en: Puerto Rico
fa_IR: پورتوریکو

[ctx: province]
en: Pukë
fa_IR: پوکه

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
fa_IR: پولائو پینانگ

[ctx: province]
en: Punakha
fa_IR: پوناخا

[ctx: province]
en: Punjab
fa_IR:  پنجاب

[ctx: province]
en: Puno
fa_IR: پونو

[ctx: province]
en: Puntarenas
fa_IR: پونتارناس

[ctx: province]
en: Puttalum
fa_IR: پوتالام

[ctx: province]
en: Putumayo
fa_IR: پوتومایو

[ctx: province]
en: Puy-de-Dôme
fa_IR: پوی-دو-دم

[ctx: province]
en: Pwani
fa_IR: پوانی

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
fa_IR: پیونگانبوک

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
fa_IR: پیونگانام

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
fa_IR: پیونگ یانگ

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
fa_IR: پیرنه-آتلانتیک

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
fa_IR: پیرنه-اورینتال

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
fa_IR: پایجات هامه

[ctx: province]
en: Pärnumaa
fa_IR: پارنوما

[ctx: province]
en: Pécs
fa_IR: پچ

[ctx: province]
en: Përmet
fa_IR: پرمت

[ctx: province]
en: Põlvamaa
fa_IR: پولواما

[ctx: province]
en: Pārgaujas novads
fa_IR: پارگوحاس نواس

[ctx: province]
en: Pāvilostas novads
fa_IR: پاویلوستاس نواس

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
fa_IR: نودس پلاوین

[ctx: province]
en: Qabala
fa_IR: قبله

[ctx: province]
en: Qacha's Nek
fa_IR: کواچازنک

[ctx: province]
en: Qalqilya
fa_IR: قلقیلیا

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
fa_IR: اوبلیسی قراغاندی

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
fa_IR: قشقهدریا

[ctx: province]
en: Qax
fa_IR: قاخ

[ctx: province]
en: Qazax
fa_IR: شهرستان قازاخ

[ctx: province]
en: Qazvin
fa_IR: قزوین

[ctx: province]
en: Qina
fa_IR: قنا

[ctx: province]
en: Qinghai
fa_IR: چینگهای

[ctx: province]
en: Qobustan
fa_IR: قبوستان

[ctx: province]
en: Qom
fa_IR: قم

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
fa_IR: کوراپوگیستون رسپوبلیکاسی

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
fa_IR: اوبلیسی قستنای

[ctx: province]
en: Quang Binh
fa_IR: کوانگبین

[ctx: province]
en: Quang Nam
fa_IR: کوانگ نم

[ctx: province]
en: Quang Ngai
fa_IR: کوانگ نگ

[ctx: province]
en: Quang Ninh
fa_IR: کوانگ نیه

[ctx: province]
en: Quang Tri
fa_IR: کوانگ تری

[ctx: province]
en: Quatre Bornes
fa_IR: قواتر برنس

[ctx: province]
en: Quba
fa_IR: قبا

[ctx: province]
en: Qubadli
fa_IR: قبادلی

[ctx: province]
en: Quebec
fa_IR: ایالت کبک

[ctx: province]
en: Queensland
fa_IR: کوئینزلند

[ctx: province]
en: Queretaro
fa_IR: اورتارو

[ctx: province]
en: Quetzaltenango
fa_IR: قوتزلتننگو

[ctx: province]
en: Quezon
fa_IR: کزون

[ctx: province]
en: Quiche
fa_IR: قویچ

[ctx: province]
en: Quindio
fa_IR: قویندیو

[ctx: province]
en: Quintana Roo
fa_IR: کینتانا رو

[ctx: province]
en: Quirino
fa_IR: کوبرینو

[ctx: province]
en: Quloara
fa_IR: کولورا

[ctx: province]
en: Qusar
fa_IR: قوسار

[ctx: province]
en: Quthing
fa_IR: کوتینگ

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
fa_IR: اوبلیسی قزلاوردا

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
fa_IR: رأس الخیمه

[ctx: province]
en: Raa
fa_IR: رآ

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
fa_IR: رباط سال

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
fa_IR: رچالچخومی کومو سونتی

[ctx: province]
en: Radenci
fa_IR: رادنچی

[ctx: province]
en: Radeče
fa_IR: رادچ

[ctx: province]
en: Radlje ob Dravi
fa_IR: رادج اب دراوی

[ctx: province]
en: Radovljica
fa_IR: رادوولیکا

[ctx: province]
en: Rafah
fa_IR: رفح

[ctx: province]
en: Ragged Island
fa_IR: جزیره رگد

[ctx: province]
en: Ragusa
fa_IR: راگوسا

[ctx: province]
en: Rajasthan
fa_IR: راجستان

[ctx: province]
en: Rajbari zila
fa_IR: رجباری

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
fa_IR: راج شاهی

[ctx: province]
en: Rakai
fa_IR: راکای

[ctx: province]
en: Rakhine
fa_IR: راخین

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
fa_IR: رام الله و البیره

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
fa_IR: رامپانگ چام

[ctx: province]
en: Rangamati zila
fa_IR: رنگاماتی

[ctx: province]
en: Rangpur zila
fa_IR: رنگپور

[ctx: province]
en: Ranong
fa_IR: رانونگ

[ctx: province]
en: Raplamaa
fa_IR: راپلما

[ctx: province]
en: Rasserine
fa_IR: راسرین

[ctx: province]
en: Ratchaburi
fa_IR: راتچابوری

[ctx: province]
en: Ratnapura
fa_IR: راتناپورا

[ctx: province]
en: Raunas novads
fa_IR: راوناس نواس

[ctx: province]
en: Ravenna
fa_IR: راونا

[ctx: province]
en: Ravne na Koroškem
fa_IR: راونه ناد کرشکم

[ctx: province]
en: Rayong
fa_IR: رایونگ

[ctx: province]
en: Razgrad
fa_IR: رازگراد

[ctx: province]
en: Razkrižje
fa_IR: رازکریج

[ctx: province]
en: Rače-Fram
fa_IR: راچ فرام

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
fa_IR: رجیو کالبریا

[ctx: province]
en: Reggio Emilia
fa_IR: رجیو امیلیا

[ctx: province]
en: Region Continental
fa_IR: منطقه قارهای

[ctx: province]
en: Region Insular
fa_IR: منطقه جزیره ای

[ctx: province]
en: Relizane
fa_IR: رلیزن

[ctx: province]
en: Renfrewshire
fa_IR: رنفروشایر

[ctx: province]
en: Renče-Vogrsko
fa_IR: رنچ ورسکو

[ctx: province]
en: Republika Srpska
fa_IR: جمهوری صرب بوسنی

[ctx: province]
en: Respublika Krym
fa_IR: رسپابلیکا کریم

[ctx: province]
en: Retalhuleu
fa_IR: راتلهولئو

[ctx: province]
en: Rethymnon
fa_IR: رتیمون

[ctx: province]
en: Reykjavik
fa_IR: ریکیاویک

[ctx: province]
en: Rečica ob Savinji
fa_IR: رچیکا اوب سوینجی

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
fa_IR: راینلاند فالتس

[ctx: province]
en: Rhode Island
fa_IR: جزیره رود

[ctx: province]
en: Rhône
fa_IR: رون

[ctx: province]
en: Riau
fa_IR: ریائو

[ctx: province]
en: Ribe
fa_IR: ریبه

[ctx: province]
en: Ribeira Grande
fa_IR: ریبیرا گراند

[ctx: province]
en: Ribnica
fa_IR: ریبنیکا

[ctx: province]
en: Ribnica na Pohorju
fa_IR: ریبنیکا پوهورجو

[ctx: province]
en: Riebiņu novads
fa_IR: ریبینو نواس

[ctx: province]
en: Rieti
fa_IR: ریتی

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
fa_IR: ریف دمشق

[ctx: province]
en: Rimini
fa_IR: ریمینی

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
fa_IR: رینگکوبینگ

[ctx: province]
en: Rio Claro-Mayaro
fa_IR: ریو کلارو-مایارو

[ctx: province]
en: Rio Grande do Norte
fa_IR: ریوگرانده دو نورتی

[ctx: province]
en: Rio Grande do Sul
fa_IR: ریو گرانده دو سول

[ctx: province]
en: Rio Negro
fa_IR: ریو نگرو

[ctx: province]
en: Rio San Juan
fa_IR: San

[ctx: province]
en: Rio de Janeiro
fa_IR: ریودوژانیرو

[ctx: province]
en: Risaralda
fa_IR: ریسرلدا

[ctx: province]
en: Rivas
fa_IR: ریواس

[ctx: province]
en: Rivera
fa_IR: ریورا

[ctx: province]
en: Rivercess
fa_IR: ریورسس

[ctx: province]
en: Rivers
fa_IR: ریورز

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
fa_IR: ریور دو رمپارت

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
fa_IR: استان ریونه

[ctx: province]
en: Rizal
fa_IR: ریزال

[ctx: province]
en: Rize
fa_IR: ریزه

[ctx: province]
en: Rocha
fa_IR: روشا

[ctx: province]
en: Rodopi
fa_IR: رودوپی

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
fa_IR: جزایر رودریگز

[ctx: province]
en: Rogaland
fa_IR: رگلند

[ctx: province]
en: Rogatec
fa_IR: روگاتک

[ctx: province]
en: Rogaška Slatina
fa_IR: رگاشکا سلاتینا

[ctx: province]
en: Rogašovci
fa_IR: روگاشوچی

[ctx: province]
en: Roi Et
fa_IR: ات

[ctx: province]
en: Rojas novads
fa_IR: روجاس نواس

[ctx: province]
en: Roma
fa_IR: رم

[ctx: province]
en: Romblon
fa_IR: رومبلون

[ctx: province]
en: Rondonia
fa_IR: روندونیا

[ctx: province]
en: Rongelap
fa_IR: رانگلاپ

[ctx: province]
en: Ropažu novads
fa_IR: روپازو نواس

[ctx: province]
en: Roraima
fa_IR: رورایما

[ctx: province]
en: Roscommon
fa_IR: روسکومون

[ctx: province]
en: Roskilde
fa_IR: راسکیله

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
fa_IR: روتوفس استان:

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
fa_IR: روتاناک کری

[ctx: province]
en: Rotuma
fa_IR: روتوما

[ctx: province]
en: Rovigo
fa_IR: روویجو

[ctx: province]
en: Rucavas novads
fa_IR: روکاواس نواس

[ctx: province]
en: Rugāju novads
fa_IR: نودس رووگاجو

[ctx: province]
en: Ruhengeri
fa_IR: روحنگری

[ctx: province]
en: Rukungiri
fa_IR: روکونگیری

[ctx: province]
en: Rukwa
fa_IR: روکوا

[ctx: province]
en: Rum Cay
fa_IR: رامکای

[ctx: province]
en: Rumphi
fa_IR: دشت ارچی

[ctx: province]
en: Rundāles novads
fa_IR: نودس راندال

[ctx: province]
en: Ruse
fa_IR: روسه

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
fa_IR: راسینی پمبا

[ctx: province]
en: Rutana
fa_IR: روتانا

[ctx: province]
en: Rutland
fa_IR: راتلند

[ctx: province]
en: Ruvuma
fa_IR: روووما

[ctx: province]
en: Ruyigi
fa_IR: روییگی

[ctx: province]
en: Ruše
fa_IR: روش

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
fa_IR: ریازان استان:

[ctx: province]
en: Rēzekne
fa_IR: رزکنه

[ctx: province]
en: Rēzeknes novads
fa_IR: رزکنس نواس

[ctx: province]
en: Rīga
fa_IR: ریگا

[ctx: province]
en: Rūjienas novads
fa_IR: روجیناس نواس

[ctx: province]
en: S'anliurfa
fa_IR: شانلی اورفه

[ctx: province]
en: S'rnak
fa_IR: سیرناک

[ctx: province]
en: S69ou
fa_IR: اوو 69

[ctx: province]
en: Sa Kaeo
fa_IR: سا کایو

[ctx: province]
en: Sa'dah
fa_IR: صعده

[ctx: province]
en: Saaremaa
fa_IR: سارما

[ctx: province]
en: Saarland
fa_IR: سارلند

[ctx: province]
en: Saatli
fa_IR: ساعتلی

[ctx: province]
en: Sabah
fa_IR: صباح

[ctx: province]
en: Sabhā
fa_IR: سبها

[ctx: province]
en: Sabirabad
fa_IR: سبیربد

[ctx: province]
en: Sacatepequez
fa_IR: ساکاتپهکوئز

[ctx: province]
en: Sachsen
fa_IR: زاکسن

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
fa_IR: زاکسن-آنهالت

[ctx: province]
en: Sadarak
fa_IR: سدرک

[ctx: province]
en: Safi
fa_IR: صافی

[ctx: province]
en: Saga
fa_IR: ساگا

[ctx: province]
en: Sagaing
fa_IR: سگینگ

[ctx: province]
en: Sahbuz
fa_IR: شاهبوز

[ctx: province]
en: Sai Kung
fa_IR: سای کونگ

[ctx: province]
en: Saida
fa_IR: سعیده

[ctx: province]
en: Saint Andrew
fa_IR: سنت اندرو

[ctx: province]
en: Saint Ann
fa_IR: سنت آن

[ctx: province]
en: Saint Catherine
fa_IR: سنت کاترین

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
fa_IR: سنت الیزابت

[ctx: province]
en: Saint Helena
fa_IR: سنت هلن

[ctx: province]
en: Saint James
fa_IR: سنت جیمز

[ctx: province]
en: Saint Mary
fa_IR: سنت ماری

[ctx: province]
en: Saint Thomas
fa_IR: سنت توماس

[ctx: province]
en: Saint-Louis
fa_IR: سنت لوئی

[ctx: province]
en: Saitama
fa_IR: سایتاما

[ctx: province]
en: Sakarya
fa_IR: سقاریه

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
fa_IR: سخا، رسپوبلیکا [یاکوتیا]

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
fa_IR: استان ساخالین،

[ctx: province]
en: Saki
fa_IR: ساکی

[ctx: province]
en: Sakon Nakhon
fa_IR: ساکون ناخون

[ctx: province]
en: Sal
fa_IR: سال

[ctx: province]
en: Salacgrīvas novads
fa_IR: سالاگریواس نواس

[ctx: province]
en: Salah ad Din
fa_IR: صلاحالدین

[ctx: province]
en: Salamanca
fa_IR: سالامانکا

[ctx: province]
en: Salamat
fa_IR: سلامت

[ctx: province]
en: Salas novads
fa_IR: سالاس نواس

[ctx: province]
en: Salaspils novads
fa_IR: سالاسپیل نواس

[ctx: province]
en: Salavan
fa_IR: سالاوان

[ctx: province]
en: Salcedo
fa_IR: سالسدو

[ctx: province]
en: Saldus novads
fa_IR: سالدوس نواس

[ctx: province]
en: Salerno
fa_IR: سالرنو

[ctx: province]
en: Salfit
fa_IR: سلفیت

[ctx: province]
en: Salgótarján
fa_IR: شالگوتاریان

[ctx: province]
en: Salima
fa_IR: سلیمه

[ctx: province]
en: Salta
fa_IR: سالتا

[ctx: province]
en: Salto
fa_IR: سالتو

[ctx: province]
en: Salyan
fa_IR: سالیان

[ctx: province]
en: Salzburg
fa_IR: سالزبورگ

[ctx: province]
en: Samangan
fa_IR: سمنگان

[ctx: province]
en: Samaná
fa_IR: سامانا

[ctx: province]
en: Samarqand
fa_IR: سمرقند

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
fa_IR: استان سامارا،

[ctx: province]
en: Samaxi
fa_IR: شماخی

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
fa_IR: سامدرو جونخا

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
fa_IR: سمگرلوزمو سونتی

[ctx: province]
en: Samkir
fa_IR: شمکیر

[ctx: province]
en: Samos
fa_IR: ساموس

[ctx: province]
en: Samsun
fa_IR: سامسون

[ctx: province]
en: Samtee
fa_IR: سامتی

[ctx: province]
en: Samtskhe-Javakheti
fa_IR: سامسخه- جاواختی

[ctx: province]
en: Samut Prakan
fa_IR: سموت پرکن

[ctx: province]
en: Samut Sakhon
fa_IR: ساموت ساخن

[ctx: province]
en: Samut Songkhram
fa_IR: سموت سنگخرم

[ctx: province]
en: Samux
fa_IR: شاموخ

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
fa_IR:  سان آندرس، استانی در  سانتا کاتالینا

[ctx: province]
en: San Cristóbal
fa_IR: سن کریستوبال

[ctx: province]
en: San Fernando
fa_IR: سان فرناندو

[ctx: province]
en: San Jose
fa_IR: سن خوزه

[ctx: province]
en: San Juan
fa_IR: سان خوان

[ctx: province]
en: San Juan-Laventille
fa_IR: سان خوان-لاونتیله

[ctx: province]
en: San Luis
fa_IR: سن لوئیس

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
fa_IR: سن لوئیس پوتوسی

[ctx: province]
en: San Marcos
fa_IR: سن مارکوس

[ctx: province]
en: San Martin
fa_IR: سان مارتین

[ctx: province]
en: San Miguel
fa_IR: سان میگل

[ctx: province]
en: San Pedro
fa_IR: سان پدرو

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
fa_IR: سن پدرو دی مکریس

[ctx: province]
en: San Salvador
fa_IR: سان سالوادور

[ctx: province]
en: San Salvador Island
fa_IR: جزیره سن سالوادور

[ctx: province]
en: San Vicente
fa_IR: سن ویسنت

[ctx: province]
en: San'a'
fa_IR: صنعا

[ctx: province]
en: Sancti Spiritus
fa_IR: سنکتی سپیریتوس

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
fa_IR: سنکتی سپیریتوس

[ctx: province]
en: Saneag
fa_IR: سانیج

[ctx: province]
en: Sangha
fa_IR: سنگه

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
fa_IR: سانگا امبائره

[ctx: province]
en: Sangre Grande
fa_IR: سانگره گرانده

[ctx: province]
en: Sanguie
fa_IR:  سانگویی

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
fa_IR: سان گالن

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
fa_IR: سنکت پنرز بووک

[ctx: province]
en: Sankuru
fa_IR: سنکورو

[ctx: province]
en: Sanma
fa_IR: سانما

[ctx: province]
en: Sanmatenga
fa_IR: سانماتنگا

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
fa_IR: سنت حولیا ده لوریا

[ctx: province]
en: Santa Ana
fa_IR: سانتا آنا

[ctx: province]
en: Santa Barbara
fa_IR: سانتا باربارا

[ctx: province]
en: Santa Catarina
fa_IR: سانتا کاتارینا

[ctx: province]
en: Santa Cruz
fa_IR: سانتا کروز

[ctx: province]
en: Santa Cruz de Tenerife
fa_IR: سانتا کروس د تنریفه

[ctx: province]
en: Santa Fe
fa_IR: سانتافه

[ctx: province]
en: Santa Rosa
fa_IR: سانتا رزا

[ctx: province]
en: Santander
fa_IR: سانتاندر

[ctx: province]
en: Santaun
fa_IR: سانتوان

[ctx: province]
en: Santiago
fa_IR: سانتیاگو

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
fa_IR: سانتیاگو

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
fa_IR: سانتیاگو رودریگز

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
fa_IR: شهر سانتیاگوی کوبا

[ctx: province]
en: Santiago del Estero
fa_IR: سانتیاگو دل استرو

[ctx: province]
en: Sao Domingos
fa_IR: سائو دومینگوس

[ctx: province]
en: Sao Filipe
fa_IR: سائو فیلیپه

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
fa_IR: سائو نیکولائو

[ctx: province]
en: Sao Paulo
fa_IR: سائو پائولو

[ctx: province]
en: Sao Tome
fa_IR: سائو تومه

[ctx: province]
en: Sao Vicente
fa_IR: سائو ویسنت

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
fa_IR: سرپل

[ctx: province]
en: Saraburi
fa_IR: سارابوری

[ctx: province]
en: Saramacca
fa_IR: ساراماکا

[ctx: province]
en: Sarandë
fa_IR: سارانده

[ctx: province]
en: Sarangani
fa_IR: سارانگانی

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
fa_IR: استان ساراتوف،

[ctx: province]
en: Sarawak
fa_IR: ساراواک

[ctx: province]
en: Sarpang
fa_IR: سارپانگ

[ctx: province]
en: Sarthe
fa_IR: سارت

[ctx: province]
en: Sarur
fa_IR: شرور

[ctx: province]
en: Saskatchewan
fa_IR: استان ساسکاچوان

[ctx: province]
en: Sassari
fa_IR: ساساری

[ctx: province]
en: Satakunta
fa_IR: ساتاکونتا

[ctx: province]
en: Satkhira zila
fa_IR: ساتخیرا

[ctx: province]
en: Satu Mare
fa_IR: ستو ماره

[ctx: province]
en: Satun
fa_IR: ساتون

[ctx: province]
en: Satupa'itea
fa_IR: ساتوپایاتا

[ctx: province]
en: Saulkrastu novads
fa_IR: سولکراستو نواس

[ctx: province]
en: Savanes
fa_IR: سونس

[ctx: province]
en: Savannakhet
fa_IR: ساواناخت

[ctx: province]
en: Savanne
fa_IR: سونن

[ctx: province]
en: Savannes
fa_IR: ساوانز

[ctx: province]
en: Savoie
fa_IR: ساوا

[ctx: province]
en: Savona
fa_IR: ساونا

[ctx: province]
en: Saône-et-Loire
fa_IR: سون-ا-لوآر

[ctx: province]
en: Schaffhausen
fa_IR: شاف هاوزن

[ctx: province]
en: Schleswig-Holstein
fa_IR: اشلسویگ-هولشتاین

[ctx: province]
en: Schwyz
fa_IR: شویتز

[ctx: province]
en: Scottish Borders
fa_IR: مرزهای اسکاتلند

[ctx: province]
en: Seenu
fa_IR: سینو

[ctx: province]
en: Sefrou
fa_IR: صفرو

[ctx: province]
en: Segovia
fa_IR: سگوویا

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
fa_IR: سن مریتیم

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
fa_IR: سن-سن-دونی

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
fa_IR: سن-ا-مرن

[ctx: province]
en: Selangor
fa_IR: سلانگور

[ctx: province]
en: Selenge
fa_IR: سلنگه

[ctx: province]
en: Selnica ob Dravi
fa_IR: سلنیکا اوب دراوی

[ctx: province]
en: Sembabule
fa_IR: سمبابوله

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
fa_IR: سمناوی کیه بحری [سمناوی کیه بحری]

[ctx: province]
en: Semič
fa_IR: سمیچ

[ctx: province]
en: Semnan
fa_IR: سمنان

[ctx: province]
en: Seno
fa_IR: سنو

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
fa_IR: سئول تئوگبیولسی

[ctx: province]
en: Sergipe
fa_IR: سرژیپه

[ctx: province]
en: Serrai
fa_IR: سرس

[ctx: province]
en: Setif
fa_IR: ستیف

[ctx: province]
en: Settat
fa_IR: ستات

[ctx: province]
en: Sevastopol
fa_IR: سواستوپول

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
fa_IR: اوستیای شمالی، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Sevilla
fa_IR: سویا

[ctx: province]
en: Sevnica
fa_IR: سونیکا

[ctx: province]
en: Sežana
fa_IR: سژانا

[ctx: province]
en: Sfax
fa_IR: صفاقس

[ctx: province]
en: Sha Tin
fa_IR: شا تین

[ctx: province]
en: Shaanxi
fa_IR: استان شان شی

[ctx: province]
en: Shabeellaha Dhexe
fa_IR: شبیللها دهخ

[ctx: province]
en: Shabeellaha Hoose
fa_IR: شبیللها هوس

[ctx: province]
en: Shabwah
fa_IR: شبوه

[ctx: province]
en: Sham Shui Po
fa_IR: شام شویی پو

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
fa_IR: شمل بتر الغزال

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
fa_IR: شمال دارفور

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
fa_IR: کوردوفان شمالی

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
fa_IR: سینای شمالی

[ctx: province]
en: Shan
fa_IR: شان

[ctx: province]
en: Shandong
fa_IR: شاندونگ

[ctx: province]
en: Shanghai
fa_IR: بندر شانگهای

[ctx: province]
en: Shanxi
fa_IR: شانشی

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
fa_IR: شریعتپور

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
fa_IR: استوائیه غربی

[ctx: province]
en: Shaviyani
fa_IR: شاویانی

[ctx: province]
en: Shbaatar
fa_IR: شباتار

[ctx: province]
en: Shefa
fa_IR: شفا

[ctx: province]
en: Sherpur zila
fa_IR: شرپور

[ctx: province]
en: Shetland Islands
fa_IR: جزایر شتلند

[ctx: province]
en: Shida Kartli
fa_IR: شیدا کارتلی

[ctx: province]
en: Shiga
fa_IR: شیگا

[ctx: province]
en: Shimane
fa_IR: شیمانه

[ctx: province]
en: Shinyanga
fa_IR: شینیانگا

[ctx: province]
en: Shiselweni
fa_IR: شسلونی

[ctx: province]
en: Shizuishan
fa_IR: شیزویشان

[ctx: province]
en: Shizuoka
fa_IR: شیزوئوکا

[ctx: province]
en: Shkodër
fa_IR: اشکودر

[ctx: province]
en: Shropshire
fa_IR: شراپشایر

[ctx: province]
en: Shumen
fa_IR: شومن

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
fa_IR: شیقیس قزاقستان اوبلیسی

[ctx: province]
en: Si Sa Ket
fa_IR: سی سا کت

[ctx: province]
en: Siasili
fa_IR: سیاسیلی

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
fa_IR: سیبناکو-کنینسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Sibiu
fa_IR: سیبیو

[ctx: province]
en: Sichuan
fa_IR: سیچوان

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
fa_IR: سیدی بالعباس

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
fa_IR: سیدی بوکسید

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
fa_IR: سیدی قاسیم

[ctx: province]
en: Siem Reab
fa_IR: سیم ریپ

[ctx: province]
en: Siena
fa_IR: سیهنا

[ctx: province]
en: Siguiri
fa_IR: سیگویری

[ctx: province]
en: Siguldas novads
fa_IR: سیگولاداس نواس

[ctx: province]
en: Siirt
fa_IR: سیرت

[ctx: province]
en: Sikasso
fa_IR: سیکاسو

[ctx: province]
en: Sikkim
fa_IR: ایالت سیکیم

[ctx: province]
en: Siliana
fa_IR: سیلیانا

[ctx: province]
en: Silistra
fa_IR: سیلیسترا

[ctx: province]
en: Sinaloa
fa_IR: سینالوآ

[ctx: province]
en: Sindh
fa_IR: سند

[ctx: province]
en: Sing Buri
fa_IR: سینگ بوری

[ctx: province]
en: Singida
fa_IR: سینگیدا

[ctx: province]
en: Sinnar
fa_IR: سنار

[ctx: province]
en: Sinoe
fa_IR: سینوئه

[ctx: province]
en: Sinop
fa_IR: سینوپ

[ctx: province]
en: Sipaliwini
fa_IR: سیپالیوینی

[ctx: province]
en: Siparia
fa_IR: سیپاریا

[ctx: province]
en: Siquijor
fa_IR: سیکیخور

[ctx: province]
en: Siracusa
fa_IR: سیراکوسا

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
fa_IR: سیراجگانی

[ctx: province]
en: Sirak
fa_IR: سیراک

[ctx: province]
en: Sirdaryo
fa_IR: سیردریا

[ctx: province]
en: Sironko
fa_IR: سیرونکو

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
fa_IR: سیساکو مولواکا لوپانجا

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
fa_IR: سیستان و بلوچستان

[ctx: province]
en: Sitrah
fa_IR: سیترا

[ctx: province]
en: Sivas
fa_IR: سیواس

[ctx: province]
en: Siyazan
fa_IR: سیاهزن

[ctx: province]
en: Skikda
fa_IR: سکیکده

[ctx: province]
en: Skrapar
fa_IR: اسکراپار

[ctx: province]
en: Skrundas novads
fa_IR: اسکرونداس نواس

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
fa_IR: اسکریورو نودس

[ctx: province]
en: Skåne län
fa_IR: استان اسکونه

[ctx: province]
en: Sligo
fa_IR: اسلایگو

[ctx: province]
en: Sliven
fa_IR: اسلیون

[ctx: province]
en: Slovenj Gradec
fa_IR: اسلونی گراد

[ctx: province]
en: Slovenska Bistrica
fa_IR: سلونسکا بیستریتسا

[ctx: province]
en: Slovenske Konjice
fa_IR: سلوونی کونجیک

[ctx: province]
en: Smiltenes novads
fa_IR: اسمیلتنز نواس

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
fa_IR: استان اسمولنسک، استان،

[ctx: province]
en: Smolyan
fa_IR: اسمولیان

[ctx: province]
en: Soc Trang
fa_IR: سوک ترانگ

[ctx: province]
en: Sodražica
fa_IR: سودرازیکا

[ctx: province]
en: Sofala
fa_IR: سوفالا

[ctx: province]
en: Sofia
fa_IR: صوفیه

[ctx: province]
en: Sogn og Fjordane
fa_IR: سگن اوز فجردن

[ctx: province]
en: Sokoto
fa_IR: سوکوتو

[ctx: province]
en: Sololá
fa_IR: سللا

[ctx: province]
en: Solothurn
fa_IR: سولوتهورن

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
fa_IR: سولتوستیک قزاقستان اوبلیسی

[ctx: province]
en: Solčava
fa_IR: سولچاوا

[ctx: province]
en: Somali
fa_IR: سومالی

[ctx: province]
en: Somerset
fa_IR: پشتک زدن

[ctx: province]
en: Somme
fa_IR: سم

[ctx: province]
en: Somogy
fa_IR: سمگی

[ctx: province]
en: Son La
fa_IR: سان لا

[ctx: province]
en: Sondrio
fa_IR: سوندریو

[ctx: province]
en: Songkhla
fa_IR: سونگخلا

[ctx: province]
en: Sonora
fa_IR: سونورا

[ctx: province]
en: Sonsonate
fa_IR: سونسوتانه

[ctx: province]
en: Sool
fa_IR: سول

[ctx: province]
en: Sopron
fa_IR: سوپرون

[ctx: province]
en: Soria
fa_IR: سوریا

[ctx: province]
en: Soriano
fa_IR: سوریانو

[ctx: province]
en: Soroca
fa_IR: سوروکا

[ctx: province]
en: Soroti
fa_IR: سوروتی

[ctx: province]
en: Sorsogon
fa_IR: سورسوگون

[ctx: province]
en: Souk Ahras
fa_IR: اهرس

[ctx: province]
en: Soum
fa_IR: سووم

[ctx: province]
en: Sourou
fa_IR: سورو

[ctx: province]
en: Sousse
fa_IR: سوسه

[ctx: province]
en: South
fa_IR: جنوب

[ctx: province]
en: South Australia
fa_IR: استرالیای جنوبی

[ctx: province]
en: South Ayrshire
fa_IR: آیرشایر جنوبی

[ctx: province]
en: South Carolina
fa_IR: ایالت کارولینای جنوبی

[ctx: province]
en: South Cotabato
fa_IR: کوتاباتو جنوبی

[ctx: province]
en: South Dakota
fa_IR: ایالت داکوتای جنوبی

[ctx: province]
en: South Glamorgan
fa_IR: گلامورگان جنوبی

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
fa_IR: گلاسترشر جنوبی

[ctx: province]
en: South Jutland
fa_IR:  یولند جنوبی

[ctx: province]
en: South Karelia
fa_IR: جنوبی کارلیا

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
fa_IR: لانارکشایر جنوبی

[ctx: province]
en: South Lebanon
fa_IR: جنوب لبنان

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
fa_IR: جنوبی اوستروبوتنیا

[ctx: province]
en: South Yorkshire
fa_IR: یورکشایر جنوبی

[ctx: province]
en: South-East
fa_IR: جنوب شرق

[ctx: province]
en: South-West
fa_IR: جنوب غربی

[ctx: province]
en: South-West Finland
fa_IR: جنوب غرب فنلاند

[ctx: province]
en: Southern
fa_IR: جنوبی

[ctx: province]
en: Southern Highlands
fa_IR: ارتفاعات جنوبی

[ctx: province]
en: Southern Leyte
fa_IR: لیته جنوبی

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
fa_IR: ملت ها، ملیت ها و مردم جنوب

[ctx: province]
en: Southland
fa_IR: سرزمین جنوب

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
fa_IR: اسپلیتسکو-دالماتینسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Srbija
fa_IR: سربیجا

[ctx: province]
en: Središče ob Dravi
fa_IR: سریدیش اوب دراوی

[ctx: province]
en: Staffordshire
fa_IR: استنفورد شایر

[ctx: province]
en: Stann Creek
fa_IR: استن کریک

[ctx: province]
en: Stara Zagora
fa_IR: استارا زاگورا

[ctx: province]
en: Starše
fa_IR: استراش

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
fa_IR: استاوروپول

[ctx: province]
en: Steiermark
fa_IR: ایالت اشتایرمارک

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
fa_IR: استینگا نیسترولو

[ctx: province]
en: Stirling
fa_IR: استرلینگ

[ctx: province]
en: Stockholms län
fa_IR: گوتلاند استکهلم

[ctx: province]
en: Stopiņu novads
fa_IR: استوپینو نواس

[ctx: province]
en: Storstrøm
fa_IR: استورستروم

[ctx: province]
en: Straža
fa_IR: استرازا

[ctx: province]
en: Strenču novads
fa_IR: استرنچو نواس

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
fa_IR: استونگ ترنگ

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
fa_IR:  منطقه مرکزی  بوهمیا

[ctx: province]
en: Suceava
fa_IR: سوکیوا

[ctx: province]
en: Suchitepequez
fa_IR: سوچیتپهکوئز

[ctx: province]
en: Sucre
fa_IR: سوکره

[ctx: province]
en: Sucumbios
fa_IR: ساکومبیوس

[ctx: province]
en: Sud
fa_IR: ساد

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
fa_IR: باندامای جنوبی

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
fa_IR: سودکم

[ctx: province]
en: Sud-Est
fa_IR: سود-است

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
fa_IR: سود-کیوو

[ctx: province]
en: Sud-Ubangi
fa_IR: سود اوبنگی

[ctx: province]
en: Suffolk
fa_IR: سافولک

[ctx: province]
en: Sughd
fa_IR: سغد

[ctx: province]
en: Suhaj
fa_IR: سوهاج

[ctx: province]
en: Sukhothai
fa_IR: سوختهی

[ctx: province]
en: Sulawesi Barat
fa_IR: سولاوسی غربی

[ctx: province]
en: Sulawesi Selatan
fa_IR: سولاوسی جنوبی

[ctx: province]
en: Sulawesi Tengah
fa_IR: سولاوسی مرکزی

[ctx: province]
en: Sulawesi Tenggara
fa_IR: سولاوسی جنوب شرقی

[ctx: province]
en: Sulawesi Utara
fa_IR: سولاوسی شمالی

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
fa_IR: سلطان کودرت

[ctx: province]
en: Sulu
fa_IR: سولو

[ctx: province]
en: Sumatera Utara
fa_IR: سوماترای شمالی

[ctx: province]
en: Sumatra Barat
fa_IR: سوماترای غربی

[ctx: province]
en: Sumatra Selatan
fa_IR: سوماترای جنوبی

[ctx: province]
en: Sumqayit
fa_IR: شهر سومقاییت

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
fa_IR: استان سام

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
fa_IR: سونامگانی

[ctx: province]
en: Suourland
fa_IR: سویورلند

[ctx: province]
en: Suournes
fa_IR: سویورن

[ctx: province]
en: Suphan Buri
fa_IR: سوفان بوری

[ctx: province]
en: Surat Thani
fa_IR: سورات تانی

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
fa_IR: سوریگائوی شمالی

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
fa_IR: سوریگائوی جنوبی

[ctx: province]
en: Surin
fa_IR: سورین

[ctx: province]
en: Surrey
fa_IR: سوری

[ctx: province]
en: Surt
fa_IR: سرت

[ctx: province]
en: Surxondaryo
fa_IR: سرخاندریا

[ctx: province]
en: Susa
fa_IR: شوش

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
fa_IR: اسوای رینگ

[ctx: province]
en: Svalbard
fa_IR: سوالبارد

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
fa_IR: استان سوردلوفسک،

[ctx: province]
en: Sveta Ana
fa_IR: سوتا آنا

[ctx: province]
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
fa_IR: سوتا تروجیکا اسلوونیک گوریچا

[ctx: province]
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
fa_IR: سوتی آندراز اسلونکی گوریچا

[ctx: province]
en: Sveti Jurij
fa_IR: سوتی جوری

[ctx: province]
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
fa_IR: سوتا جوری اسلوونیک گوریجا

[ctx: province]
en: Sveti Tomaž
fa_IR: سوتی توماز

[ctx: province]
en: Sylhet zila
fa_IR: سیلهت

[ctx: province]
en: Syunik'
fa_IR: سیونیک

[ctx: province]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
fa_IR: زابولک ساتمار برگ

[ctx: province]
en: Szeged
fa_IR: سگد

[ctx: province]
en: Szekszárd
fa_IR: سکسارد

[ctx: province]
en: Szolnok
fa_IR: سولنوک

[ctx: province]
en: Szombathely
fa_IR: سمباتهی

[ctx: province]
en: Székesfehérvár
fa_IR: سیکشفهروار

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
fa_IR: سانچز رامیرز

[ctx: province]
en: Södermanlands län
fa_IR: استان سودرمانلاند

[ctx: province]
en: Sør-Trøndelag
fa_IR: سرعتترندلگ

[ctx: province]
en: Sējas novads
fa_IR: سجاس نواس

[ctx: province]
en: Ta'izz
fa_IR: تعز

[ctx: province]
en: Taakaev
fa_IR: تاکیو

[ctx: province]
en: Tabasco
fa_IR: تاباسکو

[ctx: province]
en: Tabor
fa_IR: تابور

[ctx: province]
en: Tabora
fa_IR: تابورا

[ctx: province]
en: Tabuk
fa_IR: تبوک

[ctx: province]
en: Tachira
fa_IR: تاچیرا

[ctx: province]
en: Tacna
fa_IR: تکنا

[ctx: province]
en: Tacuarembo
fa_IR: تکوارمبو

[ctx: province]
en: Tadjoura
fa_IR: تاجوره

[ctx: province]
en: Tafea
fa_IR: تافیا

[ctx: province]
en: Tagant
fa_IR: تاگانت

[ctx: province]
en: Tahoua
fa_IR: تهوا

[ctx: province]
en: Tai Po
fa_IR: تای پو

[ctx: province]
en: Taichung City
fa_IR: شهر تایچونگ

[ctx: province]
en: Taichung County
fa_IR: تایچونگ

[ctx: province]
en: Tainan City
fa_IR: شهر تاینان

[ctx: province]
en: Tainan County
fa_IR: تاینان

[ctx: province]
en: Taipei City
fa_IR: شهر تایپه

[ctx: province]
en: Taipei County
fa_IR: شهرستان تایپه

[ctx: province]
en: Taitung County
fa_IR: تایوان

[ctx: province]
en: Taiwan
fa_IR: تایوان

[ctx: province]
en: Tak
fa_IR: تک

[ctx: province]
en: Takhar
fa_IR: تخار

[ctx: province]
en: Talas
fa_IR: تالاس

[ctx: province]
en: Talsu novads
fa_IR: تالسو نواس

[ctx: province]
en: Tamanghasset
fa_IR: تمنغاست

[ctx: province]
en: Tamaulipas
fa_IR: تامائولیپاس

[ctx: province]
en: Tambacounda
fa_IR: تامباکوندا

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
fa_IR: تامبوف،

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
fa_IR: استان تامیل نادو

[ctx: province]
en: Tampere Region
fa_IR: تامپره منطقه

[ctx: province]
en: Tan-Tan
fa_IR: تان-تان

[ctx: province]
en: Tandjile
fa_IR: تانجیله

[ctx: province]
en: Tanga
fa_IR: تانگا

[ctx: province]
en: Tangail zila
fa_IR: تنگیل

[ctx: province]
en: Tanganyika
fa_IR: تانگانیکا

[ctx: province]
en: Tanger
fa_IR: طنجه

[ctx: province]
en: Tanintharyi
fa_IR: تانینتاریا

[ctx: province]
en: Taounate
fa_IR: تائونات

[ctx: province]
en: Taoyuan County
fa_IR: تایوآن

[ctx: province]
en: Tapoa
fa_IR: تاپوآ

[ctx: province]
en: Taraba
fa_IR: تاراربا

[ctx: province]
en: Taraclia
fa_IR: تاراکلیا

[ctx: province]
en: Taranaki
fa_IR: تاراناکی

[ctx: province]
en: Taranto
fa_IR: تارانتو

[ctx: province]
en: Tarapaca
fa_IR: تاراپاکا

[ctx: province]
en: Targovishte
fa_IR: ترگوویشته

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
fa_IR: ترهونه و مسلاته

[ctx: province]
en: Tarija
fa_IR: تریجا

[ctx: province]
en: Tarlac
fa_IR: تارلاک

[ctx: province]
en: Tarn
fa_IR: تارن

[ctx: province]
en: Tarn-et-Garonne
fa_IR: تارن-ا-گارون

[ctx: province]
en: Taroudannt
fa_IR: تارودانت

[ctx: province]
en: Tarrafal
fa_IR: تررفل

[ctx: province]
en: Tarragona
fa_IR: تاراگونا

[ctx: province]
en: Tartar
fa_IR: تاتار

[ctx: province]
en: Tarts
fa_IR: تارت

[ctx: province]
en: Tartumaa
fa_IR: تارتوما

[ctx: province]
en: Tasman
fa_IR: تاسمان

[ctx: province]
en: Tasmania
fa_IR: تاسمانی

[ctx: province]
en: Tata
fa_IR: تاتا

[ctx: province]
en: Tatabánya
fa_IR: تاتابانیا

[ctx: province]
en: Tataouine
fa_IR: تتوین

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
fa_IR: تاتارستان، رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Tauragės Apskritis
fa_IR: تائوراگس اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Tavus
fa_IR: طاووس

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
fa_IR: تاوی-تاوی

[ctx: province]
en: Tay Ninh
fa_IR: تای نین

[ctx: province]
en: Taza
fa_IR: تازه

[ctx: province]
en: Tbilisi
fa_IR: تفلیس

[ctx: province]
en: Tebessa
fa_IR: تبسه

[ctx: province]
en: Tehran
fa_IR: تهران

[ctx: province]
en: Tekirdag
fa_IR: تکیرداغ

[ctx: province]
en: Tel-Aviv
fa_IR: تلآویو

[ctx: province]
en: Telangana
fa_IR: تلنگانا

[ctx: province]
en: Telemark
fa_IR: تلمارک

[ctx: province]
en: Teleorman
fa_IR: تلئورمان

[ctx: province]
en: Telimele
fa_IR: تلیمله

[ctx: province]
en: Telšių Apskritis
fa_IR: تلسی اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Temburong
fa_IR: تمبورونگ

[ctx: province]
en: Temotu
fa_IR: تموتو

[ctx: province]
en: Tennessee
fa_IR: ایالت تنسی

[ctx: province]
en: Tepelenë
fa_IR: تپلینه

[ctx: province]
en: Teramo
fa_IR: ترامو

[ctx: province]
en: Terengganu
fa_IR: ترنگانو

[ctx: province]
en: Terni
fa_IR: ترنی

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
fa_IR: استان ترنوپیل

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
fa_IR: تریتوار دوبلفور

[ctx: province]
en: Teruel
fa_IR: تروئل

[ctx: province]
en: Tete
fa_IR: بدو

[ctx: province]
en: Texas
fa_IR:  ایالت تگزاس

[ctx: province]
en: Thaa
fa_IR: تآ

[ctx: province]
en: Thaba-Tseka
fa_IR: تابا-تسکا

[ctx: province]
en: Thai Binh
fa_IR: تایبین

[ctx: province]
en: Thai Nguyen
fa_IR: تایلندی نگوین

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
fa_IR: تکورگائون

[ctx: province]
en: Thanh Hoa
fa_IR: تانهائو

[ctx: province]
en: Thesprotia
fa_IR: دسپروشیا

[ctx: province]
en: Thessaloniki
fa_IR: تسالونیکی

[ctx: province]
en: Thies
fa_IR: تهیس

[ctx: province]
en: Thimphu
fa_IR: تیمپو

[ctx: province]
en: Thua Thien-Hue
fa_IR: تائو تین-هو

[ctx: province]
en: Thurgau
fa_IR: تورگائو

[ctx: province]
en: Thyolo
fa_IR: تیولو

[ctx: province]
en: Tianjin
fa_IR: تیانجین

[ctx: province]
en: Tiaret
fa_IR: تیارت

[ctx: province]
en: Ticino
fa_IR: تیسینس

[ctx: province]
en: Tien Giang
fa_IR: تین جیانگ

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
fa_IR: تیرا دل فوئگو

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
fa_IR: تیگنیا [بندر]

[ctx: province]
en: Tigrai
fa_IR: تیگرای

[ctx: province]
en: Tillaberi
fa_IR: تیلابری

[ctx: province]
en: Tindouf
fa_IR: تندوف

[ctx: province]
en: Tipaza
fa_IR: تیپزه

[ctx: province]
en: Tipperary
fa_IR: تیپراری

[ctx: province]
en: Tiranë
fa_IR: تیرانا

[ctx: province]
en: Tiris Zemmour
fa_IR: تیریس زمور

[ctx: province]
en: Tirol
fa_IR: تیرول

[ctx: province]
en: Tissemsilt
fa_IR: تسمسیلت

[ctx: province]
en: Tizi Ouzou
fa_IR: استان تیزی وزو

[ctx: province]
en: Tiznit
fa_IR: تزنیت

[ctx: province]
en: Tišina
fa_IR: تیشینا

[ctx: province]
en: Tlaxcala
fa_IR: تلاسکالا

[ctx: province]
en: Tlemcen
fa_IR: تلمسان

[ctx: province]
en: Toamasina
fa_IR: تواماسینا

[ctx: province]
en: Tocantins
fa_IR: گویانیا

[ctx: province]
en: Tochigi
fa_IR: توچیگی

[ctx: province]
en: Togdheer
fa_IR: توگزیر

[ctx: province]
en: Tokat
fa_IR: توکات

[ctx: province]
en: Tokushima
fa_IR: توکوشیما

[ctx: province]
en: Tokyo
fa_IR: توکیو

[ctx: province]
en: Toledo
fa_IR: شهر تولدو

[ctx: province]
en: Toliara
fa_IR: تولیارا

[ctx: province]
en: Tolima
fa_IR: تلیما

[ctx: province]
en: Tolmin
fa_IR: تولمین

[ctx: province]
en: Tolna
fa_IR: تولنا

[ctx: province]
en: Tombali S
fa_IR: تمبلی

[ctx: province]
en: Tombouctou
fa_IR: تومبوکتو

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
fa_IR: استان تومسک،

[ctx: province]
en: Torba
fa_IR: توربا

[ctx: province]
en: Torino
fa_IR: تورینو

[ctx: province]
en: Tororo
fa_IR: تورورو

[ctx: province]
en: Toshkent
fa_IR: تاشکند

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
fa_IR: تاشکند (شهرستان)

[ctx: province]
en: Totonicapan
fa_IR: توتونیکاپان

[ctx: province]
en: Tottori
fa_IR: توتوری

[ctx: province]
en: Tougue
fa_IR: تانگ

[ctx: province]
en: Tov
fa_IR: توو

[ctx: province]
en: Tovuz
fa_IR: تووز

[ctx: province]
en: Toyama
fa_IR: تویاما

[ctx: province]
en: Tozeur
fa_IR: توزر

[ctx: province]
en: Tra Vinh
fa_IR: تراوین

[ctx: province]
en: Trabzon
fa_IR: ترابزون

[ctx: province]
en: Trang
fa_IR: ترانگ

[ctx: province]
en: Trapani
fa_IR: تراپانی

[ctx: province]
en: Trarza
fa_IR: ترارزا

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
fa_IR: تراشی یانگتسه

[ctx: province]
en: Trashigang
fa_IR: تراشیگانگ

[ctx: province]
en: Trat
fa_IR: ترات

[ctx: province]
en: Trbovlje
fa_IR: تربولج

[ctx: province]
en: Trebnje
fa_IR: ترنج

[ctx: province]
en: Treinta y Tres
fa_IR: ترینتا ی ترس

[ctx: province]
en: Trelawny
fa_IR: ترلاونیهتل

[ctx: province]
en: Trento
fa_IR: ترنتو

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
fa_IR: کرج ترینسیانسکی

[ctx: province]
en: Treviso
fa_IR: ترویزو

[ctx: province]
en: Trieste
fa_IR: تریست

[ctx: province]
en: Trikala
fa_IR: تریکالا

[ctx: province]
en: Trincomalee
fa_IR: ترینکومالی

[ctx: province]
en: Tripura
fa_IR: استان تریپورا

[ctx: province]
en: Tristan da Cunha
fa_IR: تریستان

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
fa_IR: کرج ترناوسکی

[ctx: province]
en: Trnovska vas
fa_IR: ترنووسکاواس

[ctx: province]
en: Troms
fa_IR: ترومس

[ctx: province]
en: Trongsa
fa_IR: ترونگسا

[ctx: province]
en: Tropojë
fa_IR: تروپویه

[ctx: province]
en: Trujillo
fa_IR: تروجیلو

[ctx: province]
en: Trzin
fa_IR: ترزین

[ctx: province]
en: Tržič
fa_IR: تریزیچ

[ctx: province]
en: Tshopo
fa_IR: تی شوپو

[ctx: province]
en: Tshuapa
fa_IR: تی شواپا

[ctx: province]
en: Tsirang
fa_IR: تسیرانگ

[ctx: province]
en: Tsuen Wan
fa_IR: تسون وان

[ctx: province]
en: Tuamasaga
fa_IR: توآماساگا

[ctx: province]
en: Tubas
fa_IR: توباس

[ctx: province]
en: Tucuman
fa_IR: توکومان

[ctx: province]
en: Tuen Mun
fa_IR: توئن مون

[ctx: province]
en: Tui
fa_IR: توی

[ctx: province]
en: Tukuma novads
fa_IR: توکوما نواس

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
fa_IR: استان تولا،

[ctx: province]
en: Tulcea
fa_IR: تولچه

[ctx: province]
en: Tulkarm
fa_IR: طولکرم

[ctx: province]
en: Tumbes
fa_IR: تکنا

[ctx: province]
en: Tunapuna-Piarco
fa_IR: توناپونا-پیارگو

[ctx: province]
en: Tunceli
fa_IR: تونجلی

[ctx: province]
en: Tungurahua
fa_IR: تونگورهوا

[ctx: province]
en: Tunis
fa_IR: تونس

[ctx: province]
en: Turnišče
fa_IR: تورنیشچ

[ctx: province]
en: Tutong
fa_IR: توتانگ

[ctx: province]
en: Tuyen Quang
fa_IR: توینکوانگ

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
fa_IR: تورسکایا استان:

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
fa_IR: تاین اند ویر

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
fa_IR: استان تیومن،

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
fa_IR: تیوا، رسپوبلیکا [تووا]

[ctx: province]
en: Tétouan
fa_IR: تطوان

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
fa_IR: تاجورا نواحی العربی

[ctx: province]
en: Tērvetes novads
fa_IR: تروت نواس

[ctx: province]
en: Ubon Ratchathani
fa_IR: اوبون راتچاتانی

[ctx: province]
en: Ucar
fa_IR: اوجار

[ctx: province]
en: Ucayali
fa_IR: یوکیلی

[ctx: province]
en: Udine
fa_IR: اودین

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
fa_IR: اودمورتیا رسپوبلیکا

[ctx: province]
en: Udon Thani
fa_IR: اودون تانی

[ctx: province]
en: Uige
fa_IR: شهرستان اوییگه

[ctx: province]
en: Ujae
fa_IR: یوجائه

[ctx: province]
en: Ujelang
fa_IR: یوجلاتگ

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
fa_IR: اولیانوف استان:

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
fa_IR: اولان باتور

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
fa_IR: اولسان گوانگیوگسی

[ctx: province]
en: Umm Salal
fa_IR: ام صلال

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
fa_IR: ام القوین

[ctx: province]
en: Ungheni
fa_IR: یونقنی

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
fa_IR: جزایر کوچک حاشیه های ایالات متحده

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
fa_IR: آپردمرارا-بربایس

[ctx: province]
en: Upper East
fa_IR: شرق بالا

[ctx: province]
en: Upper River
fa_IR: رودخانه بالا

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
fa_IR: تاکوتو بالا- اسیکوییبو بالا

[ctx: province]
en: Upper West
fa_IR: غرب بالا

[ctx: province]
en: Uppsala län
fa_IR: گوتلاند اوپسالا

[ctx: province]
en: Uri
fa_IR: یوری

[ctx: province]
en: Us'ak
fa_IR: اوساک

[ctx: province]
en: Usulutan
fa_IR: یوسولوتان

[ctx: province]
en: Utah
fa_IR: ایالت یوتا

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
fa_IR: یوتنس اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Uthai Thani
fa_IR: یوتای تانی

[ctx: province]
en: Utirik
fa_IR: یوتیریک

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
fa_IR: استان اوتارپرادش

[ctx: province]
en: Uttaradit
fa_IR: اوتارادیت

[ctx: province]
en: Uusimaa
fa_IR: اوسیما

[ctx: province]
en: Uvs
fa_IR: اوس

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
fa_IR: وآئو فونوتی

[ctx: province]
en: Vaavu
fa_IR: واوو

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
fa_IR: ووکا فونیکس

[ctx: province]
en: Vaisigano
fa_IR: وایسیگانو

[ctx: province]
en: Vaiņodes novads
fa_IR: واینودز نواس

[ctx: province]
en: Vakaga
fa_IR: واکاگا

[ctx: province]
en: Val d'Oise
fa_IR: والدواز

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
fa_IR: وال-دو-مارن

[ctx: province]
en: Valais
fa_IR: ایالت وله

[ctx: province]
en: Valencia
fa_IR: والنسیا

[ctx: province]
en: Valgamaa
fa_IR: والگاما

[ctx: province]
en: Valkas novads
fa_IR: والکاس نواس

[ctx: province]
en: Valladolid
fa_IR: وایادولید

[ctx: province]
en: Valle
fa_IR: واله

[ctx: province]
en: Valle del Cauca
fa_IR: واله دلم کوکا

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
fa_IR: بندما

[ctx: province]
en: Valmiera
fa_IR: والمیرا

[ctx: province]
en: Valparaiso
fa_IR: ولپریسو

[ctx: province]
en: Valverde
fa_IR: والورده

[ctx: province]
en: Van
fa_IR: وان

[ctx: province]
en: Var
fa_IR: ور

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
fa_IR: وارادینسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Varakļānu novads
fa_IR: واراکلان نواس

[ctx: province]
en: Varese
fa_IR: وارز

[ctx: province]
en: Vargas
fa_IR: وارگاس

[ctx: province]
en: Varna
fa_IR: وارنا

[ctx: province]
en: Vas
fa_IR: واس

[ctx: province]
en: Vaslui
fa_IR: واسلیویی

[ctx: province]
en: Vaucluse
fa_IR: ووکلوز

[ctx: province]
en: Vaud
fa_IR: ایالت وو

[ctx: province]
en: Vaupés
fa_IR: وائوپس

[ctx: province]
en: VavunLya
fa_IR: واوونیا

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
fa_IR: وایوتس جور

[ctx: province]
en: Vecpiebalgas novads
fa_IR: وکپیبالگاس نواس

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
fa_IR: نودس وکامنکو

[ctx: province]
en: Vejle
fa_IR: وایله

[ctx: province]
en: Velenje
fa_IR: ولونج

[ctx: province]
en: Velika Polana
fa_IR: ولیکا پولانا

[ctx: province]
en: Velike Lašče
fa_IR: ولیک لاشچ

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
fa_IR: ولیکوتارنوو

[ctx: province]
en: Vendée
fa_IR: وندی

[ctx: province]
en: Venezia
fa_IR: ونیز

[ctx: province]
en: Ventspils
fa_IR: ونتسپیلس

[ctx: province]
en: Ventspils novads
fa_IR: ونتسپیل نواس

[ctx: province]
en: Veracruz
fa_IR: وراکروز

[ctx: province]
en: Veraguas
fa_IR: وراگواس

[ctx: province]
en: Verbano-Cusio-Ossola
fa_IR: وربانو-کوشیو-اوسولا

[ctx: province]
en: Vercelli
fa_IR: ورسلی

[ctx: province]
en: Vermont
fa_IR: ایالت ورمانت

[ctx: province]
en: Verona
fa_IR: ورونا

[ctx: province]
en: Veržej
fa_IR: ورزج

[ctx: province]
en: Vest-Agder
fa_IR: وستآگدر

[ctx: province]
en: Vestfirolr
fa_IR: وستفیرول

[ctx: province]
en: Vestfold
fa_IR: وستفولد

[ctx: province]
en: Vestsjælland
fa_IR: وستسیائلند

[ctx: province]
en: Vesturland
fa_IR: وشتورلند

[ctx: province]
en: Veszprém
fa_IR: وزپریم

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
fa_IR: ویانادوکاستلو

[ctx: province]
en: Vibo Valentia
fa_IR: ویبو ولنتیا

[ctx: province]
en: Viborg
fa_IR: ویبورگ

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
fa_IR: ویسبسکا وبلاس

[ctx: province]
en: Vicenza
fa_IR: ویچنزا

[ctx: province]
en: Vichada
fa_IR: ویچادا

[ctx: province]
en: Victoria
fa_IR: ویکتوریا

[ctx: province]
en: Videm
fa_IR: ویدم

[ctx: province]
en: Vidin
fa_IR: ویدین

[ctx: province]
en: Vienne
fa_IR: وین

[ctx: province]
en: Vientiane
fa_IR: وینتیان

[ctx: province]
en: Viesītes novads
fa_IR: ویسیتز نواس

[ctx: province]
en: Vila Real
fa_IR: ویلا رئال

[ctx: province]
en: Viljandimaa
fa_IR: ویلیاندیما

[ctx: province]
en: Villa Clara
fa_IR: ویلا کلارا

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
fa_IR: ویلنیائوس اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Vinh Long
fa_IR: وین لونگ

[ctx: province]
en: Vinh Phuc
fa_IR: وین فوک

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
fa_IR: استان وینیتسیا

[ctx: province]
en: Vipava
fa_IR: ویپاوا

[ctx: province]
en: Viqueque
fa_IR: ویکیوکیو

[ctx: province]
en: Virgin Islands
fa_IR: جزایر ویرجین

[ctx: province]
en: Virginia
fa_IR: ایالت ویرجینیا

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
fa_IR: ویروتیکو پودراوسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Viseu
fa_IR: ویزئو

[ctx: province]
en: Vitanje
fa_IR: ویتانج

[ctx: province]
en: Viterbo
fa_IR: ویتربو

[ctx: province]
en: Vizcaya
fa_IR: ویزکابا

[ctx: province]
en: Viļakas novads
fa_IR: نودس ویلاکاس

[ctx: province]
en: Viļānu novads
fa_IR: ویلانو نواس

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
fa_IR: ولامز-برابانت

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
fa_IR: استان ولادیمیر،

[ctx: province]
en: Vlorë
fa_IR: ولوره

[ctx: province]
en: Vodice
fa_IR: وودیک

[ctx: province]
en: Voiotia
fa_IR: ویوتیا

[ctx: province]
en: Vojnik
fa_IR: ووجنیک

[ctx: province]
en: Vojvodina
fa_IR: وجودینا

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
fa_IR: استان ولگوگراد،

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
fa_IR: استان ولوگدا،

[ctx: province]
en: Volta
fa_IR: ولتا

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
fa_IR: استان ولیوس

[ctx: province]
en: Vorarlberg
fa_IR: فورآرلبرگ

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
fa_IR: استان ورونژ،

[ctx: province]
en: Vosges
fa_IR: ووگ

[ctx: province]
en: Vrancea
fa_IR: ورانسیا

[ctx: province]
en: Vransko
fa_IR: ورانسکو

[ctx: province]
en: Vratsa
fa_IR: وراتسا

[ctx: province]
en: Vrhnika
fa_IR: ونیکا

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
fa_IR: وکووارسکو-سریجمسکا ژوپنیجا

[ctx: province]
en: Vuzenica
fa_IR: ووزنیکا

[ctx: province]
en: Vysočina
fa_IR: ویسوسینا

[ctx: province]
en: Värmlands län
fa_IR: استان ورملاند

[ctx: province]
en: Västerbottens län
fa_IR: گوتلاند وستربوتن

[ctx: province]
en: Västernorrlands län
fa_IR: واشترنورلندز گوتلاند

[ctx: province]
en: Västmanlands län
fa_IR: استان وستمانلاند

[ctx: province]
en: Västra Götalands län
fa_IR: گوتلاند استان وسترا

[ctx: province]
en: Võrumaa
fa_IR: وروما

[ctx: province]
en: Vārkavas novads
fa_IR: وارکاواس نواس

[ctx: province]
en: Waikato
fa_IR: وایکاتو

[ctx: province]
en: Wakayama
fa_IR: واکایاما

[ctx: province]
en: Wake Island
fa_IR: جزیره ویک

[ctx: province]
en: Wakiso
fa_IR: واکیسو

[ctx: province]
en: Wan Chai
fa_IR: وان چای

[ctx: province]
en: Wangdue Phodrang
fa_IR: وانگدوئه فودرانگ

[ctx: province]
en: Wanica
fa_IR: وانیکا

[ctx: province]
en: Warab
fa_IR: واراب

[ctx: province]
en: Wardak
fa_IR: وردک

[ctx: province]
en: Warwickshire
fa_IR: وارویکشر

[ctx: province]
en: Washington
fa_IR: شهر واشنگتن

[ctx: province]
en: Wasit
fa_IR: واسط

[ctx: province]
en: Waterford
fa_IR: واترفورد

[ctx: province]
en: Wele-Nzas
fa_IR: ولهانزاس

[ctx: province]
en: Wellington
fa_IR: شهر ولینگتون

[ctx: province]
en: West
fa_IR: غرب

[ctx: province]
en: West Bengal
fa_IR: ایالت بنگال غربی

[ctx: province]
en: West Coast
fa_IR: ساحل غربی

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
fa_IR: دانبارتونشایر غربی

[ctx: province]
en: West Glamorgan
fa_IR: غرب گلامورگان

[ctx: province]
en: West Lothian
fa_IR: لوتان غربی

[ctx: province]
en: West Midlands
fa_IR: غرب میدلندز

[ctx: province]
en: West New Britain
fa_IR: غرب انگلستان جدید

[ctx: province]
en: West Sussex
fa_IR: ساسکس غربی

[ctx: province]
en: West Virginia
fa_IR: ایالت ویرجینیای غربی

[ctx: province]
en: West Yorkshire
fa_IR: غرب یورکشایر

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
fa_IR: ولاندرن غربی

[ctx: province]
en: Western
fa_IR: غربی

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
fa_IR: منطقه غربی (فریتاون)

[ctx: province]
en: Western Australia
fa_IR: استرالیای غربی

[ctx: province]
en: Western Cape
fa_IR: کیپ غربی

[ctx: province]
en: Western Highlands
fa_IR: ارتفاعات غربی

[ctx: province]
en: Western Samar
fa_IR: سامار غربی

[ctx: province]
en: Western Tobago
fa_IR: غربی توباگو

[ctx: province]
en: Westmeath
fa_IR: وستمیت

[ctx: province]
en: Westmoreland
fa_IR: وستمورلند

[ctx: province]
en: Wexford
fa_IR: وکسفورد

[ctx: province]
en: Wicklow
fa_IR: ویکلو

[ctx: province]
en: Wien
fa_IR: وین

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
fa_IR: ویلایاه پرسکوتوان کوالالامپور

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
fa_IR: ویلایاه پرسکوتوان لابوان

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
fa_IR: ویلایاه پرسکوتوان پوتراجایا

[ctx: province]
en: Wiltshire
fa_IR: ویلت شایر

[ctx: province]
en: Wisconsin
fa_IR: ایالت ویسکانسین

[ctx: province]
en: Wong Tai Sin
fa_IR: وانگ تای گناه

[ctx: province]
en: Woqooyi Galbeed
fa_IR: وقویی گلبید

[ctx: province]
en: Worcestershire
fa_IR: ووسترشر

[ctx: province]
en: Worodouqou
fa_IR: وروودگو

[ctx: province]
en: Wotho
fa_IR: ووتو

[ctx: province]
en: Wotje
fa_IR: ووتجه

[ctx: province]
en: Wuzhong
fa_IR: ووژونگ

[ctx: province]
en: Wyoming
fa_IR: ایالت وایومینگ

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
fa_IR: وادی الحیات

[ctx: province]
en: Xacmaz
fa_IR: خاچماز

[ctx: province]
en: Xaignabouli
fa_IR: ژاینابولی

[ctx: province]
en: Xankandi
fa_IR: خانکندی

[ctx: province]
en: Xanlar
fa_IR: خانلار

[ctx: province]
en: Xanthi
fa_IR: زانتی

[ctx: province]
en: Xekong
fa_IR: ژسلاخخگ

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
fa_IR: ژیانگخوانگ

[ctx: province]
en: Xiasomboun
fa_IR: خیاسومبون

[ctx: province]
en: Xigoma
fa_IR: خیگوما

[ctx: province]
en: Xinjiang
fa_IR: سین کیانگ

[ctx: province]
en: Xizang
fa_IR: تبت

[ctx: province]
en: Xizi
fa_IR: خیزی

[ctx: province]
en: Xocali
fa_IR: خکلی

[ctx: province]
en: Xocavand
fa_IR: خوجاوند

[ctx: province]
en: Xorazm
fa_IR: خوارزم

[ctx: province]
en: Xoulikoro
fa_IR: خولیکورو

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
fa_IR: کرونگ پریه سیهانوک

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
fa_IR: یفرن-یادو

[ctx: province]
en: Yagha
fa_IR: یاقا

[ctx: province]
en: Yala
fa_IR: یالا

[ctx: province]
en: Yalova
fa_IR: یالووا

[ctx: province]
en: Yamagata
fa_IR: یاماگاتا

[ctx: province]
en: Yamaguchi
fa_IR: یاماگوچی

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
fa_IR: یامالو-ننتسکی  آوتومی اوکرو

[ctx: province]
en: Yamanashi
fa_IR: یاماناشی

[ctx: province]
en: Yambol
fa_IR: یمبل

[ctx: province]
en: Yanggang-do
fa_IR: یانگگانگ

[ctx: province]
en: Yangon
fa_IR: یانگون

[ctx: province]
en: Yap
fa_IR: یاپ

[ctx: province]
en: Yaracuy
fa_IR: یاراکوی

[ctx: province]
en: Yardimli
fa_IR: یاردیملی

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
fa_IR: یاروسلاو استان:

[ctx: province]
en: Yasothon
fa_IR: یاسوتون

[ctx: province]
en: Yatenga
fa_IR: یاتنگا

[ctx: province]
en: Yau Tsim Mong
fa_IR: یاو تسیم مونگ

[ctx: province]
en: Yazd
fa_IR: یزد

[ctx: province]
en: Yen Bai
fa_IR: ین بای

[ctx: province]
en: Yevlax
fa_IR: یولاخ

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
fa_IR: یوریسکایا آووننای استان:

[ctx: province]
en: Yinchuan
fa_IR: اینچوان

[ctx: province]
en: Yobe
fa_IR: یوب

[ctx: province]
en: Yomou
fa_IR: یومو

[ctx: province]
en: Yonne
fa_IR: یون

[ctx: province]
en: Yoro
fa_IR: یورو

[ctx: province]
en: Yozgat
fa_IR: یوزگات

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
fa_IR: ایسیک-کول

[ctx: province]
en: Yucatan
fa_IR: یوکاتان

[ctx: province]
en: Yuen Long
fa_IR: یوئن لانگ

[ctx: province]
en: Yukon Territory
fa_IR: سرزمین یوکان

[ctx: province]
en: Yumbe
fa_IR: یومبه

[ctx: province]
en: Yunnan
fa_IR: یونان

[ctx: province]
en: Yvelines
fa_IR: ایولین

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
fa_IR: سرزمین زابایکالسکی،

[ctx: province]
en: Zabol
fa_IR: زابل

[ctx: province]
en: Zacapa
fa_IR: زاکاپا

[ctx: province]
en: Zacatecas
fa_IR: زاکاتیاس

[ctx: province]
en: Zadaraka
fa_IR: زاداراکا

[ctx: province]
en: Zaghouan
fa_IR: زغوان

[ctx: province]
en: Zagorje ob Savi
fa_IR: زاگورج اوب ساوی

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
fa_IR: ژوپنیجا زاگرباکا

[ctx: province]
en: Zaire
fa_IR: زئیر

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
fa_IR: استان زکرپتسکا

[ctx: province]
en: Zakynthos
fa_IR: زاکینتوس

[ctx: province]
en: Zala
fa_IR: زالا

[ctx: province]
en: Zalaegerszeg
fa_IR: زالائگرسگ

[ctx: province]
en: Zambales
fa_IR: زامباله

[ctx: province]
en: Zambezia
fa_IR: زامبزیا

[ctx: province]
en: Zamboanga Sibiguey
fa_IR: زامبوانگای سیبوگای

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
fa_IR: زامبوانجای شمالی

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
fa_IR: زامبوانجای جنوبی

[ctx: province]
en: Zamfara
fa_IR: زامفارا

[ctx: province]
en: Zamora
fa_IR: زامورا

[ctx: province]
en: Zamora-Chinchipe
fa_IR: زامورا-چینچیپ

[ctx: province]
en: Zangilan
fa_IR: زنگلان

[ctx: province]
en: Zanjan
fa_IR: زنجان

[ctx: province]
en: Zanzan
fa_IR: زانزان

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
fa_IR: استان زپریزکا

[ctx: province]
en: Zaqatala
fa_IR: زقتلا

[ctx: province]
en: Zaragoza
fa_IR: ساراگوسا

[ctx: province]
en: Zardab
fa_IR: زردآب

[ctx: province]
en: Zavrč
fa_IR: زاوریک

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
fa_IR: زمبیل اوبلیسی زمبیلکایا

[ctx: province]
en: Zhejiang
fa_IR: ژجیانگ

[ctx: province]
en: Zhemgang
fa_IR: ژمگانگ

[ctx: province]
en: Zhongwei
fa_IR: ژونگوی

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
fa_IR: استان ژیتمیرسکا

[ctx: province]
en: Ziguinchor
fa_IR: زیگوینچر

[ctx: province]
en: Zilupes novads
fa_IR: زیلوپس نواس

[ctx: province]
en: Zinder
fa_IR: زیندر

[ctx: province]
en: Ziro
fa_IR: زیرو

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
fa_IR:  استان زلین

[ctx: province]
en: Zomba
fa_IR: زومبا

[ctx: province]
en: Zondoma
fa_IR: زوندوما

[ctx: province]
en: Zonguldak
fa_IR: زنگولدک

[ctx: province]
en: Zou
fa_IR: زو

[ctx: province]
en: Zoundweogo
fa_IR: زوندوئوگو

[ctx: province]
en: Zreče
fa_IR: زرچ

[ctx: province]
en: Zug
fa_IR: زوگ

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
fa_IR: زوید-هلند

[ctx: province]
en: Zulia
fa_IR: زولیا

[ctx: province]
en: Zurich
fa_IR: زوریخ

[ctx: province]
en: dolnośląskie
fa_IR: دولوسلاسکی

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
fa_IR: کویوینپمرنین

[ctx: province]
en: lubelskie
fa_IR: لوبوسکی

[ctx: province]
en: lubuskie
fa_IR: مالوپولسکی

[ctx: province]
en: mazowieckie
fa_IR: مازووایسکی

[ctx: province]
en: małopolskie
fa_IR: مالوپولسکی

[ctx: province]
en: opolskie
fa_IR: اوپولسکی

[ctx: province]
en: podkarpackie
fa_IR: پودکاروپاسکی

[ctx: province]
en: podlaskie
fa_IR: پودکاروپاسکی

[ctx: province]
en: pomorskie
fa_IR: پومورسکی

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
fa_IR: وارمینسکو-مازورسکی

[ctx: province]
en: wielkopolskie
fa_IR:  ویلکوپولسکی

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
fa_IR:  زاچودنیوپومورسکی

[ctx: province]
en: Álava
fa_IR: آلابا

[ctx: province]
en: Ávila
fa_IR: آویلا

[ctx: province]
en: Åland
fa_IR: آلند

[ctx: province]
en: Århus
fa_IR: آرهوس

[ctx: province]
en: Örebro län
fa_IR: گوتلاند استان اوربرو

[ctx: province]
en: Östergötlands län
fa_IR: استان اوسترگوتلاند نورکوپینگ

[ctx: province]
en: Østfold
fa_IR: اوستفولد

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
fa_IR:   منطقه استک

[ctx: province]
en: Ādažu novads
fa_IR: آدازو نواس

[ctx: province]
en: Črenšovci
fa_IR: کرنشوو

[ctx: province]
en: Črna na Koroškem
fa_IR: کرنا کروکیم

[ctx: province]
en: Črnomelj
fa_IR: کرنومل

[ctx: province]
en: Ērgļu novads
fa_IR: ارگلو نواس

[ctx: province]
en: Ķeguma novads
fa_IR: کگوما نواس

[ctx: province]
en: Ķekavas novads
fa_IR: ککاواس نواس

[ctx: province]
en: łódzkie
fa_IR: لودزکی

[ctx: province]
en: śląskie
fa_IR:  اسلاسکی

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
fa_IR:  اسویتوکرزیسکی

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
fa_IR: سبراته سورمان

[ctx: province]
en: Šalovci
fa_IR: شالوچی

[ctx: province]
en: Šempeter-Vrtojba
fa_IR: شمپت توچبا

[ctx: province]
en: Šentilj
fa_IR: شنتلیج

[ctx: province]
en: Šentjernej
fa_IR: شنتجرن

[ctx: province]
en: Šentjur
fa_IR: شنتجور

[ctx: province]
en: Šentrupert
fa_IR: شنتروپر

[ctx: province]
en: Šenčur
fa_IR: شنچور

[ctx: province]
en: Šiaulių Apskritis
fa_IR: سیولی اپسکریتیس

[ctx: province]
en: Škocjan
fa_IR: شکوجان

[ctx: province]
en: Škofja Loka
fa_IR: شکوفجا لوکا

[ctx: province]
en: Škofljica
fa_IR: شکوفجیکا

[ctx: province]
en: Šmarje pri Jelšah
fa_IR: شمارج جلشا

[ctx: province]
en: Šmarješke Toplice
fa_IR: اسمارجش توپلیس

[ctx: province]
en: Šmartno ob Paki
fa_IR: شمارتنو پاکی

[ctx: province]
en: Šmartno pri Litiji
fa_IR: شمارتنو پری لیتیج

[ctx: province]
en: Šoštanj
fa_IR: ششتانج

[ctx: province]
en: Štore
fa_IR: ستون

[ctx: province]
en: Ţarābulus
fa_IR: ترابلس

[ctx: province]
en: Žalec
fa_IR: زالک

[ctx: province]
en: Železniki
fa_IR: زلنیکی

[ctx: province]
en: Žetale
fa_IR: زتا

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
fa_IR: کرج ژیلینسکی

[ctx: province]
en: Žiri
fa_IR: زیری

[ctx: province]
en: Žirovnica
fa_IR: زیروونیکا

[ctx: province]
en: Žužemberk
fa_IR: زوزمبرک

en: raised
fa_IR: رشد

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
fa_IR: بازگیری همچنین در هنگام استفاده پروفایل در قسمت ورود کاربر و نمایش حساب من فعال نخواهد بود

en: reCaptcha
fa_IR: پس گرفتن

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
fa_IR: اجازه دسترسی سامانه CiviCRM 1را بخوانید و اجازه دسترسی را در مدیریت سامانه CiviCRM2 و آموزه ها تنظیم کنید

en: read more
fa_IR: بیشتر بخوانید

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
fa_IR: راهنمای مدیریت سامانه CiviCRM 1 را بخوانید

en: receipt
fa_IR: رسید

en: record response
fa_IR: ثبت پاسخ

en: register for events
fa_IR: ثبت نام برای رویدادها

en: release
fa_IR: آزاد

en: release campaign contacts
fa_IR: تماس های کمپین را انتشار دهید

en: remove profile
fa_IR: حذف گزارش

en: reserve
fa_IR: رزرو

en: reserve campaign contacts
fa_IR: تماس های کمپین را رزرو کنید

en: rows
fa_IR: رديف

en: schedule mailings
fa_IR: طبقه بندی ایمیل ها

en: search by group
fa_IR: از بابت گروه جستجو کنید

en: search by group type
fa_IR: با نوع گروه جستجو کنید

en: seconds
fa_IR: ثانیه

en: select
fa_IR: گزینش

en: select activity
fa_IR: فعالیت را برگزینید

en: selected contact(s)
fa_IR: مخاطب(ها ) انتخاب شده

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
fa_IR: ارسال_ یادآوری ها= [1 یا 0] اختیاری - 1 برای ارسال یادآوری های پرداخت

en: show child groups
fa_IR: گروههای رکورد وابسته به محتوی سایر رکوردها را نشان بده

en: show location
fa_IR: نمایش موقعیت

en: sign CiviCRM Petition
fa_IR: پیگیری فاصله

en: site root
fa_IR: اصل سایت

en: skip IDS check
fa_IR: شناسه وبسایت را چک نکن

en: smart group
fa_IR: گروه هوشمند

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
fa_IR: شناسه تجاری SSL برای این تراکنش تنظیم نشده است

en: start date
fa_IR: تاریخ شروع

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
fa_IR: شروع=YYYYMMDD-گسترۀ تاریخ شروع متفاوتی برای فهرست کردن رویدادها تعیین کنید.

en: status
fa_IR: حالت

en: submit credit card contribution
fa_IR: ارائه مشارکت کارت اعتباری

en: submit credit card payment
fa_IR: ارائه پرداخت کارت اعتباری

en: test
fa_IR: تست/آزمایش/ آزمون

en: test-drive
fa_IR: درایو آزمون

en: the following PHP variables are missing: %1
fa_IR: متغییر پی اچ پی وجود ندارد: %1

en: the record
fa_IR: ثبت

en: this is just an interface and should not be called directly
fa_IR: این فقط یک رابط است و نمی توان به طور مستقیم نمی شود با آن تماس گرفت.

en: through
fa_IR: بواسطه ی

en: through %1
fa_IR: به واسطه 1 درصد

en: translate CiviCRM
fa_IR: سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان را ترجمه کن

en: true
fa_IR: درست

en: try a different spelling or use fewer letters
fa_IR: املا دیگر یا استفاده از حروف کمتر را امتحان کنید

en: type
fa_IR: نوع

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
fa_IR: نوع=N - نوع رویداد مخصوصی با استفاده از رویداد-نوع-شناسه تعیین کنید.(شما می توانید این مقادیر را با جستجو در فهرست واقع در  Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types بیابید.)

en: under the name
fa_IR: تحت نام

en: until
fa_IR: تا

en: updated
fa_IR: بروز رسانی شده است

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
fa_IR: استفاده از حروف بزرگ / ('AM', 'PM')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
fa_IR: کاربر '%1' اجازه ساخت پایگاه داده ندارد.

en: vCard
fa_IR: وی کارت

en: vCard Location Type
fa_IR: نوع محل کارت مجازی

en: vCard Name
fa_IR: نام وی کارت

en: vCard record for this contact.
fa_IR: رکورد vCard برای این تماس.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
fa_IR: مقدار%1 فیلد مناسب برای داده :%2 نیست

en: view
fa_IR: مشاهده

en: view additional participant
fa_IR: نمایش شرکت کنندگان افزوده شده

en: view all activities
fa_IR: نمایش تمام فعالیتها

en: view all contacts
fa_IR: تمامی مخاطبین را نمایش دهید

en: view all manual batches
fa_IR: مشاهده کلیه دسته های تنظیم شده به صورت دستی

en: view all notes
fa_IR: تمام یادداشت ها را نمایش بده

en: view current employer
fa_IR: کارفرمای فعلی را ببینید

en: view debug output
fa_IR: نمایش خروجی اشکال زدایی

en: view details
fa_IR: نشان دادن جزئیات

en: view event info
fa_IR: نمایش اطلاعات رویداد

en: view event participants
fa_IR: نمایش شرکت کنندگان رویداد

en: view my contact
fa_IR: تماس من را نشان بده

en: view my invoices
fa_IR: نمایش صورت حساب های من

en: view own manual batches
fa_IR: مشاهده دسته های دستی خود

en: view payments
fa_IR: نمایش پرداخت ها

en: view primary participant
fa_IR: نمایش شرکت کننده اولیه

en: view public CiviMail content
fa_IR: نمایش همگانی محتوی سی وی میل

en: view report sql
fa_IR: نمایش  زبان پرس و جوی ساختاری گزارش

en: view result set
fa_IR: مجموعه نتایج را ببینید

en: week | weeks
fa_IR[0]: هفته ها
fa_IR[1]: هفته ها

en: with
fa_IR: با

en: year
fa_IR: سال

en: year as a decimal number including the century ('2015')
fa_IR: نمایش سال کامل به صورت اعشاری (2015)

en: years after the current date.
fa_IR: سالهای بعد از امروز

en: years prior to current date.
fa_IR: سالهای پیش از امروز

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
fa_IR: اگر هشدارها همخوانی نداشته باشند، شما فرصت الغاء/ خنثی کردن آن ها را خواهید داشت

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
fa_IR: سال-ماه-روز یا ماه یا سال ماه روز (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
fa_IR: سال-ماه-روز (1998-12-25  19981225) یا  (2008-9-1 OR 20080901)

en: ~%1 recipients
fa_IR: 1% گیرنده ها
