CiviCRM - en to it translation catalogue (15570 entries)

en:  (MTD)
it: (Mese corrente)

en:  (copy created by %1 on %2)
it: (copia creata da %1 su %2)

en:  (multiple participants)
it: (partecipanti multipli)

en:  - any reporter -
it: - qualsiasi reporter -

en:  - any status -
it: - qualsiasi status -

en:  AM or PM
it: AM o PM

en:  Amount Before Tax:
it: Importo prima delle tasse:

en:  Amount before Tax :
it: Importo prima delle Tasse:

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
it: Fare Click <a id='quickconfig' href='#'>qui</a>  se si desidera configurare le Opzioni Contributo Fisso come parte di un set di prezzi, con l'aggiunta di flessibilità e complessità che ciò comporta.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
it: Oppure potete ricercare gli <a href='%1'>Archiviati %2</a>

en:  Petition has been deleted.
it: La Petizione è stata cancellata.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
it: Nota che il processore di pagamento Authorize.net permette solo contributi ricorrenti ed iscrizioni con rinnovo automatico con intervalli di pagamento da 7-365 giorni o 1-12 mesi (es. non superiori ad un anno).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
it: Il totale dell'offerta è cambiato in seguito a modifiche di pagamento. L'importo dell'offerta originale era %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
it: Impostazioni - Debug e gestione degli errori

en:  Store Name is not set for this payment processor
it: Nome Negozio non è impostato per questo processore di pagamento

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
it: Ci sono altri %1 partecipante/i registrati da questo partecipante.

en:  URL is not set for this payment processor
it: URL non è impostato per questo processore di pagamento

en:  You can add another Campaign.
it: Puoi aggiungere un'altra Campagna.

en:  You can add another Financial Account Type.
it: È possibile aggiungere un altro tipo di conto finanziario.

en:  You can add another Petition.
it: Puoi aggiungere un'altra Petizione.

en:  You can add another price set field.
it: È possibile aggiungere un altro campo prezzo stabilito.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi cancellare l'opzione di contributo ricorrente <a href="%1">visitando questa pagina web</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
it: Riceverai una seconda email non appena il processo di revisione sarà stato completato.

en:  am or pm
it: AM o PM

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
it: non può essere utilizzato come una colonna di risultati per le ricerche di profilo.

en:  day
it: giorno

en:  day of week
it: giorno della settimana

en:  during the batch merge process with safe mode.
it: durante il processo di unione in modalità sicura.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
it: campo. I Profili con un mix di tipi di campo non possono includere campi colonna Ricercabile o campi colonne dei Risultati. Se si salva questo campo adesso, le impostazioni di colonna verranno rimosse per tutti i campi in questo profilo. Vuoi continuare?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
it: I campi non possono essere contrassegnati come ricercabili in un profilo.

en:  for %1 installments
it: per %1 rate

en:  for %1 installments.
it: per %1 quote.

en:  for a total of %1 installment(s)
it: per un totale di %1 rata(e)

en:  hour
it: ora

en:  is already registered for this event
it: E' già registrato per questo evento.

en:  minute
it: minuti

en:  month
it: mese

en:  of the Assignee Contact
it: del Contatto Assegnatario

en:  of the Source Contact
it: del Contatto Fonte

en:  of the Target Contact
it: del Target Contact

en:  second
it: secondi

en:  year
it: anno

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
it: Il report "%1" è stato creato con successo. Stai attualmente visualizzando la nuova istanza del report.

en: "%1" report has been updated.
it: Il report "%1" è stato aggiornato.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
it: "Counted?" Controlla se una persona con tale status è considerato come partecipante ai fini del controllo del numero massimo di partecipanti.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
it: Le "pagine pubbliche" renderanno visibile il contenuto di questo mailing come pagina web da chiunque abbia il permesso di "visualizzare contenuto pubblico CiviMail". Si noti che anche le persone che non hanno ricevuto il mailing potrebbero trovarlo tramite i motori di ricerca.

en: "Router" - In the newer style, each callback URL is defined like a normal CiviCRM page. You may wish to use this style for greater consistency or portability.
it: "Router" - Nello stile nuovo, ogni URL di richiamo è definito come una normale pagina CiviCRM. Potresti desiderare di usare questo stile per una maggiore consistenza o portabilità.

en: "Standalone Scripts" - In the traditional style, each callback URL is a standalone PHP script. You may wish to use this style if you need to maximize performance or if you need continuity.
it: "Script Indipendenti" - Nello stile tradizionale, ogni URL di richiamo è uno script PHP indipendente. Potresti desiderare di usare questo stile se necessiti di massimizzare le prestazioni o se necessiti di continuità.

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
it: "Utente e Amministratore Utente" significa che solo gli utenti che hanno ricevuto il mailing o gli amministratori possono visualizzare il contenuto di questa email come una pagina Web; i destinatari dovranno loggarsi per poter visualizzare il messaggio.

en: # Activities
it: # Attività

en: # Completed
it: # completate

en: # Completed Contributions
it: # Contributi Completati

en: # Completed Soft Credits
it: # Crediti in Favore Completati

en: % Change
it: % Cambiamento

en: % Downgraded Donors
it: % Donatori Declassati

en: % Lapsed Donors
it: % Donatori scaduti

en: % Maintained Donors
it: % Donatori Mantenuti

en: % New Donors
it: % Nuovi donatori

en: % Upgraded Donors
it: % Donatori Aggiornati

en: % of Total
it: % Del totale

en: %1 %%StatusMessage%%
it: %%StatusMessage%% %1

en: %1 (includes [tax term] of %2)
it: %1 (include [termine fiscale] di %2)

en: %1 (when merging contacts)
it: %1 (quando si uniscono i contatti)

en: %1 + %2 [tax term]
it: %1 + %2 [termine fiscale]

en: %1 - %2 of %3
it: %1 - %2 di %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
it: %1 - campi del profilo di CiviCRM

en: %1 - Custom Fields
it: %1 - Campi Personalizzati

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
it: % 1 - Gateway richiede curl con il supporto SSL

en: %1 - HTML Form Snippet
it: % 1 - Modulo HTML Snippet

en: %1 - Multiple Choice Options
it: %1 - Opzioni di Scelta Multipla

en: %1 - Participants
it: %1 - Partecipanti

en: %1 - Price Fields
it: %1 - campi prezzo

en: %1 - Price Options
it: %1 - Opzioni prezzi

en: %1 - Template
it: %1 - Modelli

en: %1 - copy sent to %2
it: %1 - copia inviata a %2

en: %1 - due on %2
it: %1 - dovuta %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
it: $%1 - dovuta %2

en: %1 : Offline registration (by %2)
it: %1 : Registrazione Offline (di %2)

en: %1 Access Control
it: %1 Controllo Accesso

en: %1 Activity
it: %1 Attività

en: %1 Address
it: %1 indirizzo

en: %1 Available Dashlets
it: 1% Prospetti Disponibili

en: %1 Breakdown
it: %1 Ripartizione

en: %1 Contacts Updated
it: %1 Contatti Aggiornati

en: %1 Created
it: %1 creato

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
it: Il %1 degli Iscritti Correnti per questo contatto sono stati impostati nello Stato 'Deceduto'.

en: %1 Disabled
it: %1 disabilitato

en: %1 Donation
it: %1 Donazione

en: %1 Enabled
it: %1 abilitato

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
it: %1 le registrazione all' evento sono state annullate.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
it: %1 Da deve essere un numero (con o senza punto decimale).

en: %1 From must be an integer (whole number).
it: %1 Da deve essere un numero intero.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
it: %1 Da deve essere in formato valuta corretto (anche con punto/virgola/spazio per i decimali).

en: %1 Help
it: %1 Aiuto

en: %1 Integration Settings
it: %1 impostazioni di integrazione

en: %1 Membership
it: %1 Iscrizione

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
it: %1 Iscrizione soci: carta di credito o addebito diretto (da %2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
it: %1 Iscrizione: Registrazione Offline (di %2)

en: %1 Option
it: Opzione %1

en: %1 Options
it: %1 Opzioni

en: %1 Questions
it: %1 Domande

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
it[0]: Casi Connessi
it[1]: %1 Casi Connessi

en: %1 Reports
it: %1 Report

en: %1 Rules
it: %1 Regole

en: %1 Saved
it: %1 Salvato

en: %1 Scheduled Job has been executed. See the log for details.
it: Il Job Programmato %1 è stato eseguito. Controlla il log per i dettagli.

en: %1 Selected records only
it: Solo %1 voci selezionate

en: %1 Smart Group Criteria
it: %1 criteri per i gruppi smart

en: %1 Tags Merged
it: %1 Tag Fusi

en: %1 Tags Selected
it: %1 Tag Selezionati

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
it: %1 A deve essere un numero (con o senza punto decimale).

en: %1 To must be an integer (whole number).
it: %1 A deve essere un numero intero.

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
it: %1 A deve essere in formato valuta corretto (anche con punto/virgola/spazio per i decimali).

en: %1 Updated
it: %1 Aggiornato

en: %1 User: %2; user id: %3
it: %1 Utente: %2; ID Utente: %3

en: %1 already exist.
it: %1 esiste già.

en: %1 already used.
it: %1 è già usato.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
it: %1 importo non può essere inferiore a zero. Si prega di selezionare le opzioni di conseguenza.

en: %1 available
it: %1 disponibile

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
it: %1 contatti sono idonei ad ereditare questa relazione.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
it: %1 contatti erano già stati assegnati a questo evento. Non sono stati aggiunti una seconda volta.

en: %1 contributions of type %2
it: %1 contributi di tipo %2

en: %1 could not be parsed
it: %1 non è stato possibile analizzare

en: %1 created
it: %1 creato

en: %1 does not exists or is empty
it: %1 non esiste o è vuoto

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
it: %1 ogni %2 %3 per %4 rate.

en: %1 extension (%2) is installed but missing files.
it: %1 estensione (%2) è installata ma mancano dei file.

en: %1 for this %2.
it: %1 per questo %2

en: %1 for this country.
it: %1 per questa nazione.

en: %1 for this county.
it: %1 per questa provincia.

en: %1 for this state.
it: %1 per questa regione.

en: %1 has been created.
it: %1 è stato creato.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
it: %1 è stato spostato al set personalizzato <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
it[0]: %1 è stato spostato nel cestino.
it[1]: %count contatti spostati nel cestino.
it[2]: %count contatti spostati nel cestino.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
it[0]: %1 è stato cancellato definitivamente.
it[1]: %count contatti cancellati definitivamente.
it[2]: %count contatti cancellati definitivamente.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
it[0]: %1 è stato ripristinato dal cestino
it[1]: %count contatti ripristinati dal cestino.
it[2]: %count contatti ripristinati dal cestino.

en: %1 has been unsubscribed.
it: %1 ha annullato l'iscrizione.

en: %1 has been updated.
it: %1 è stato aggiornato.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
it: %1 è stato unito o aggiunto a questi gruppi.

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
it: %1 che non ha contatti con i tuoi criteri di ricerca. È possibile <ahref='%2'>aggiungere i contatti qui.</a>

en: %1 has not been saved.
it: %1 è stato salvato.

en: %1 is
it: %1 è

en: %1 is a required field.
it: %1 è un campo obbligatorio.

en: %1 is already used for Discount Name.
it: % 1 è già utilizzato per il nome Sconto.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
it: %1 è attualmente incluso in questi Gruppi Smart (ad esempio ricerche salvate).

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
it: %1 è incluso in questi gruppi di genitori in base all'appartenenza ai gruppi dei loro
             bambini.

en: %1 is no longer part of these group(s).
it: %1 non fa più parte di questo/i gruppo/i

en: %1 is not a valid operator
it: %1 non è un operatore valido

en: %1 is not associated with this opt out request.
it: %1 non è associato con questa richiesta di rinuncia.

en: %1 is not associated with this unsubscribe request.
it: %1 non è associato con questa richiesta di annullamento dell'iscrizione.

en: %1 is unsubscribed.
it: %1 ha annullato l'iscrizione.

en: %1 membership for %2 has been added.
it: L'iscrizione %1 per %2 è stata aggiunta.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
it: L'iscrizione %1 per %2 è stata rinnovata.

en: %1 more
it: %1 in più

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
it: %1 deve essere un numero (con o senza punto decimale).

en: %1 must be an integer (whole number).
it: %1 deve essere un numero intero.

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
it: %1 deve essere in formato valuta corretto (anche con punto/virgola/spazio per i decimali).

en: %1 must be valid Website.
it: %1 dev'essere un Sito Web valido

en: %1 must contain a color value e.g. #ffffff.
it: %1 deve contenere un valore colore, per esempio #ffffff.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
it: %1 dev'essere in un formato corretto. (sono consentiti punti, virgole e spazi)

en: %1 not found.
it: %1 non trovato.

en: %1 of %2 records - %3 remaining
it: %1 di %2 record - restanti %3

en: %1 opt out confirmed.
it: %1 rinunce confermate.

en: %1 option has been deleted.
it: L'opzione %1 è stata eliminata.

en: %1 or more
it: %1 o più

en: %1 out of %2
it: %1 su %2

en: %1 pairs of duplicates were merged
it: %1 coppie di duplicati sono state unite.

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
it: %1 coppie di duplicati sono state saltate a causa di problemi.

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
it: %1 processore non supporta l'aggiornamento dei dettagli di fatturazione dell'abbonamento.

en: %1 pt
it: %1 punti

en: %1 reserved.
it: %1 riservati.

en: %1 status has been updated to %2.
it: lo stato %1 è stato aggiornato a %2.

en: %1 sub-menu items will also be deleted.
it: Anche elementi di sottomenu %1 saranno eliminati.

en: %1 user account registration option?
it: Opzione di registrazione dell'account utente %1?

en: %1 version and user table name.
it: %1 versione e nome della tabella utenti.

en: %1 voters did not release.
it: Non rilasciati %1 dei votanti.

en: %1 voters has been released.
it: Rilasciati %1 dei votanti.

en: %1 wants you to know about %2
it: %1 vuole che tu sappia su %2

en: %1: About
it: %1: Di

en: %1: Connect
it: %1: Collegare

en: %1: Disconnect
it: %1: Scollegare

en: %1: Documentation (External)
it: %1: Documentazione (Externo)

en: %1: Logs (External)
it: % 1: Registri (Esterni)

en: %1: Please check that your date range is in correct chronological order.
it: %1: Per favore controlla che l'intervallo di date sia in ordine cronologico.

en: %1: Reconnect
it: %1: Ricollegare

en: %1: SMS Reply will not be sent.
it: %1: l'SMS di risposta non verrà inviato.

en: %1: Settings (External)
it: %1: Impostazioni (Esterno)

en: %1: Support (External)
it: %1: Supporto (Externo)

en: %1: Version %2
it: %1: Versione %2

en: %1: Welcome (External)
it: %1: Benvenuto (Esterno)

en: %2 can be edited by %1.
it: %2 può essere modificato da %1.

en: %2 can be viewed by %1.
it: %2 può essere visualizzato da %1.

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
it: %2. Questo tipo di iscrizione è usata nella<a href='%1'>pagina Contributi Online</a>. 
    Deselezionare, nella apposita finestra, questo tipo di iscrizione.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
it: %3. Ci sono alcuni contatti a cui è stato assegnato questo tipo di iscrizione. Ricercali usando la pagina <a href="%1">Trova iscritti</a>. Se ricevi ancora questo messaggio dopo averli cancellati, potrebbero esserci contatti con questo tipo di iscrizione nel Cestino (cancellati). Prova ad utilizzare la <a href="%2">Ricerca Avanzata</a> selezionando "Cerca nel cestino".

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
it[0]: %count %2 %3 relazione creata
it[1]: %count %2 %3 relazioni create
it[2]: %count %2 %3 relazioni create

en: %count Contact | %count Contacts
it[0]: %count Contatto
it[1]: %count Contatti
it[2]: %count Contatti

en: %count Result | %count Results
it[0]: %count Risultato
it[1]: %count Risultati
it[2]: %count Risultati

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
it[0]: %count attività cancellata.
it[1]: %count attività cancellate.
it[2]: %count attività cancellate.

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
it[0]: %count attività un-tagged
it[1]: %count attività un-tagged
it[2]: %count attività un-tagged

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
it[0]: %count spostato nel cestino.
it[1]: %count spostati nel cestino.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
it[0]: %count caso cancellato definitivamente.
it[1]: %count casi cancellati definitivamente.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
it[0]: %count caso ripristinato dal cestino.
it[1]: %count casi ripristinati dal cestino.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
it[0]: %count contatto aggiunto al gruppo
it[1]: %count contatti aggiunti al gruppo
it[2]: %count contatti aggiunti al gruppo

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
it[0]: %count contatto aveva già questo tag
it[1]: %count contatti avevano già questo tag
it[2]: %count contatti avevano già questo tag

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
it[0]: %count contatto è stato prenotato.
it[1]: %count contatti sono stati prenotati.

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
it[0]: %count contatto rimosso da '%2'
it[1]: %count contatti rimossi da '%2'
it[2]: %count contatti rimossi da '%2'

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
it[0]: %count contatto taggato
it[1]: %count contatti taggati
it[2]: %count contatti taggati

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
it[0]: %count contatto un-tagged
it[1]: %count contatti un-tagged
it[2]: %count contatti un-tagged

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
it[0]: %count contatto era già nel gruppo
it[1]: %count contatti erano già nel gruppo
it[2]: %count contatti erano già nel gruppo

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
it[0]: %count contributo cancellato.
it[1]: %count contributi cancellati.
it[2]: %count contributi cancellati.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
it[0]: %count relazione duplicata
it[1]: %count relazioni duplicate
it[2]: %count relazioni duplicate

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
it[0]: %count email è stata trovata in attesa e aggiornata.
it[1]: %count email sono state trovate in attesa e aggiornate.
it[2]: %count email sono state trovate in attesa e aggiornate.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
it[0]: %numero contributo eliminato.
it[1]:  %counts sovvenzioni cancellate.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
it[0]: Relazione non corretta
it[1]: %count relazioni non corrette
it[2]: %count relazioni non corrette

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
it[0]: %count iscrizione cancellata.
it[1]: %count iscrizioni cancellate.

en: %count month | %count months
it[0]: %count mese
it[1]: %count mesi
it[2]: %count mesi

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
it[0]: %count partecipante cancellato.
it[1]: %count partecipanti cancellati.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
it[0]: %count promessa pagamento eliminata.
it[1]: %c numero promesse pagamento eliminate.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
it[0]: Una relazione non creata a causa di contatto target non valido.
it[1]: %count nuove relazioni non create a causa di tipo di contatto target non valido.
it[2]: %count nuove relazioni non create a causa di tipo di contatto target non valido.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
it[0]: 1% numero relazione non è stata creata perchè il contatto non è del tipo giusto per la relazione
it[1]: %count relazioni non sono state create perché il contatto non è del tipo giusto per questa relazione
it[2]: %count relazioni non sono state create perché il contatto non è del tipo giusto per questa relazione

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
it[0]: %count è stato saltato perché il contatto è già %2 %3
it[1]: %count sono stati saltati perché i contatti sono già %2 %3
it[2]: %count sono stati saltati perché i contatti sono già %2 %3

en: %count year | %count years
it[0]: %count anno
it[1]: %count anni
it[2]: %count anni

en: %name: found no valid post with that title.
it: %name: nessun posto valido trovato con quel titolo.

en: %title day
it: %Titolo del giorno

en: %title month
it: %Titolo del mese

en: %title week
it: %title settimana

en: %title year
it: %Titolo anno

en: %title year + month
it: % titolo anno + mese

en: &lt; Previous
it: &lt; Precedente

en: &lt;&lt; First
it: &lt;&lt; Primo

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
it: &quot; Tutte le informazioni che fornirai a noi o a qualsiasi nostro collaboratore o fornitore di servizi, saranno mantenute nel più assoluto riserbo e confidenzialità. Saranno utilizzate solo a tuo vantaggio, e per qualsiasi altro scopo che autotizzerai in forma scritta, o che è richiesto per legge.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
it: &quot; Potrei farti qualche domanda conoscitiva? &quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
it: &quot; Scegli un argomento di discussione. &quot;

en: '%1' batch has been saved.
it: '%1' batch sono stati salvati.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
it: '% 1' non può essere eliminato perché le informazioni vengono utilizzate per il sistema.

en: '%1' directory does not exist
it: la directory '%1' non esiste

en: '%1' has been deleted.
it: '%1' è stato cancellato.

en: '%1' have been saved.
it: '%1' è stato salvato.

en: '%1' information has been saved.
it: '%1' Le informazioni sono state salvate.

en: '%1' survey has been deleted.
it: '%1' sondaggio è stato cancellato.

en: 'Admin' field should only have 'Admin' visibility options.
it: Un campo Admin deve avere solo opzioni admin.

en: 'Children' of that individual
it: I figli di quell'individuo

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
it: Testo del collegamento "Crea Pagina Personale della Campagna"

en: 'Employees' of that organization
it: Gli impiegati di quella organizzazione

en: 'Household Members' of that household
it: I membri di quel nucleo familiare

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
it: 'Opt out per e-mail' - visualizza un indirizzo di posta elettronica per i destinatari allo scopo di non ricevere più email dalla tua organizzazione.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
it: 'Opt out per pagina web' - crea un collegamento su cui cliccare per i destinatari che non vogliono ricevere più email dalla tua organizzazione. In alternativa, è possibile includere l' 'Opt out per e-mail'.

en: 'Results Column' cannot be checked for %1 fields.
it: 'Colonna dei risultati' non può essere controllata per i campi %1.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
it: Limite massimo caratteri "Dillo a un amico"

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
it: "Annulla iscrizione via e-mail": visualizza un indirizzo e-mail che consente ai destinatari di disiscriversi dalla mailing list specifica utilizzata per inviare questo messaggio.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
it: 'Annulla l'iscrizione tramite pagina web' - crea un collegamento su cui cliccare per i destinatari che vogliono annullare l'iscrizione alla mailing list specifica usata per spedire questo messaggio. In alternativa, è possibile includere il segnaposto 'Annulla l'iscrizione tramite pagina web' o uno dei segnaposto di opt-out.

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
it: '}Sottolinea la parola chiave e copiala nei tuoi Appunti - es.: %1.

en: (%1 recipients)
it: (%1 destinatari)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
it: (il contributo deve essere almeno X per poter ricevere questo regalo)

en: (Copy)
it: (copia)

en: (Copy)
it: (Copia)

en: (EXPERIMENTAL) If the MySQL user does not have permission to administer triggers, then you must create the triggers outside CiviCRM. No support is provided for this configuration.
it: (Sperimentale) Se l'utente MySQL non ha il permesso di amministrare i trigger, allora devi creare i trigger all'infuori di CiviCRM. Non è fornito supporto per questa configurazione.

en: (EXPERIMENTAL) MySQL user does not have trigger permissions
it: (Sperimentale) Utente MySQL non ha i permessi trigger

en: (Filed on case %1)
it: (Archiviato su caso %1)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
it: (Parametri di job e documentazione della sintassi di riga di comando...)

en: (Last Month)
it: (Ultimo mese)

en: (Learn more...)
it: (Per saperne di più...)

en: (Multilingual support currently cannot be enabled on installations with enabled logging.)
it: (Il supporto multilingua non può essere abilitato attualmente su installazioni con creazione di log abilitato.)

en: (Not Available)
it: (Non Disponibile)

en: (Note: Although files should be readable, it is best if they are not listable or browseable.)
it: (Nota: sebbene i file dovrebbero essere leggibili, è preferibile che non siano consultabili).

en: (OR Membership ID if update mode.)
it: ( OPPURE l'iscrizione %1, se in modalità 'aggiornamento'.)

en: (Preview Area)
it: (area di anteprima)

en: (Recurring Contribution)
it: (Contributo ricorrente)

en: (Recurring)
it: (Ricorrente)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
it: (Fare riferimento alla sezione Mappatura e Geocodifica nel capitolo Installazione e impostazione di base)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
it: (La somma di tutti i pesi deve essere maggiore o uguale della soglia: %1)

en: (This contact has been merged to <a href="%1">%2</a>)
it: (Questo contatto è stato fuso a <a href="%1">%2</a>)

en: (YTD)
it: (Anno corrente)

en: (bottom of page)
it: (fine pagina)

en: (built-in)
it: (incorporato)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
it: (contributo minimo di iscrizione - %1)

en: (current month)
it: (mese corrente)

en: (current year)
it: (anno corrente)

en: (deleted contacts)
it: (contatti cancellati)

en: (deleted)
it: (cancellato)

en: (display name not available)
it: (nome visualizzato non disponibile)

en: (filtered from %1 total entries)
it: (filtrato da %1 voci totali)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato from _MAX_ total entries)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: (includes %1 of %2)
it: (include %1 di %2)

en: (including yourself)
it: (incluso chi sta compilando)

en: (learn more...)
it: (scopri di più...)

en: (match to contact)
it: (corrisponde al contatto)

en: (more)
it: (ancora)

en: (n/a)
it: (n/d)

en: (no fee)
it: (gratuito)

en: (no subject)
it: (Senza oggetto)

en: (not assigned)
it: (non assegnato)

en: (not available)
it: (non disponibile)

en: (ongoing)
it: in corso

en: (opened %1)
it: (aperti %1)

en: (original currency)
it: (valuta originale)

en: (preferred)
it: (preferito)

en: (recipients)
it: (destinatari)

en: (s)
it: (plurale)

en: (signature)
it: (Firma)

en: (since inception)
it: (dall'inizio)

en: (step %1 of %2)
it: (passo %1 di %2)

en: (this is not the current revision)
it: (questa non è la revisione corrente)

en: (this is the current revision)
it: (questa è la revisione corrente)

en: (this will take a few minutes)
it: (questo durerà alcuni minuti)

en: (top of page)
it: (inizio pagina)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: + Add New Field
it: + Aggiungi Nuovo Campo

en: , or Merge this contact with an existing contact
it: O unire questo contatto con un contatto esistente

en: - Activity Fields -
it: - Campi Attività -

en: - All Contacts -
it: - Tutti i Contatti -

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: - Contact Fields -
it: - Campi Contatto -

en: - Contribution Fields -
it: - Campi Contributo -

en: - N/A -
it: - N/D -

en: - None -
it: - Nessuno -

en: - Participant Fields -
it: - Campi Partecipante -

en: - Select Financial Account Relationship -
it: - Seleziona Relazione Conto Finanziario -

en: - Select Relationship Type-
it: - Seleziona Tipo di Relazione -

en: - Test Type -
it: - Tipo Test -

en: - actions -
it: - azioni -

en: - all activity type(s) -
it: - tutti i tipi di attività -

en: - all languages -
it: - tutte le lingue -

en: - any %1 -
it: - qualunque %1 -

en: - any -
it: - qualsiasi -

en: - any contact type -
it: - tutti i tipi di contatto -

en: - any group -
it: - qualsiasi gruppo -

en: - any interviewer -
it: - qualunque intervistatore -

en: - any state/province -
it: - qualsiasi provincia/stato -

en: - any tag -
it: - qualsiasi tag -

en: - any visibility -
it: - qualsiasi visibilità -

en: - choose language -
it: - Seleziona la lingua -

en: - default -
it: - predefinito -

en: - default input format -
it: - formato di inserimento predefinito -

en: - default view -
it: - visualizzazione predefinita -

en: - do not import -
it: - non importare -

en: - first select relationship type -
it: - prima seleziona il tipo di relazione -

en: - no grouping -
it: - no raggruppamento -

en: - no types excluded -
it: - no tipi esclusi -

en: - none -
it: - nessuno -

en: - prefix -
it: - prefisso -

en: - related contact info -
it: - informazioni relative al contatto -

en: - same as for main contact -
it: - Come per il contatto principale -

en: - select %1 -
it: - seleziona %1 -

en: - select -
it: - seleziona -

en: - select Parent -
it: - seleziona Genitore -

en: - select activity type -
it: - seleziona tipo attività -

en: - select case -
it: - seleziona caso -

en: - select contact -
it: - seleziona contatto -

en: - select contacts -
it: - seleziona contatti -

en: - select event -
it: - seleziona evento -

en: - select field -
it: - seleziona campo -

en: - select group -
it: - seleziona gruppo -

en: - select label -
it: - seleziona etichetta -

en: - select membership type -
it: - seleziona tipo iscrizione -

en: - select period -
it: - seleziona periodo -

en: - select profile -
it: - seleziona profilo -

en: - select record type -
it: - seleziona tipo di contatto -

en: - select role -
it: - seleziona ruolo -

en: - select set of custom fields -
it: - seleziona set di campi personalizzati -

en: - select status -
it: - seleziona status -

en: - select tags -
it: - seleziona i tag -

en: - select type -
it: - seleziona tipo -

en: - suffix -
it: - suffisso -

en: -- Select --
it: -- Seleziona --

en: -day of week-
it: -giorno della settimana-

en: -day-
it: -giorno-

en: -hour-
it: -ora-

en: -month-
it: -mese-

en: -operator-
it: -Operatore-

en: -select product-
it: -seleziona prodotto-

en: -select-
it: - seleziona -

en: -year-
it: -anno-

en: ...and $
it: ...e $

en: ...through
it: ...a

en: 0 = No auto-renew option; 1 = Give option, but not required; 2 = Auto-renew required;
it: 0 = No opzione auto-rinnovo; 1 = Dai un'opzione, ma non richiesto; 2 = Richiesto auto-rinnovo;

en: 1 Available Dashlet
it: 1 Prospetto Disponibile

en: 1 Day | %count Days
it[0]: 1 Giorno
it[1]: %count giorni

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
it[0]: 1 attività non aveva già questo tag
it[1]: %count attività non avevano già questo tag
it[2]: %count attività non avevano già questo tag

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
it[0]: 1 attività aveva già questo tag
it[1]: %count attività avevano già questo tag
it[2]: %count attività avevano già questo tag

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
it[0]: 1 contatto non aveva già questo tag
it[1]: %count contatti non avevano già questo tag
it[2]: %count contatti non avevano già questo tag

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
it[0]: 1 contatto non era già in questo gruppo
it[1]: %count contatti non erano già in questo gruppo
it[2]: %count contatti non erano già in questo gruppo

en: 1 contribution could not be deleted. | %count contributions could not be deleted.
it[0]: 1 contributo non può essere cancellato.
it[1]: %count contributi non possono essere cancellati.
it[2]: %count contributi non possono essere cancellati.

en: 1 contribution will not be deleted. | %count contributions will not be deleted.
it[0]: 1 contributo non sarà cancellato.
it[1]: %count contributi non saranno cancellati.
it[2]: %count contributi non saranno cancellati.

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
it[0]: 1 non può essere cancellato.
it[1]: %count non possono essere cancellati.
it[2]: %count non possono essere cancellati.

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
it[0]: 1 non può essere ripristinato.
it[1]: %count non possono essere ripristinati.

en: 1 extension is up-to-date: | %count extensions are up-to-date:
it[0]: 1 estensione è aggiornata:
it[1]: %count estensioni aggiornate:
it[2]: %count estensioni aggiornate:

en: 1 respondent did not release. | %count respondents did not release.
it[0]: 1 intervistato non rilasciato.
it[1]: %count intervistati non rilasciati.

en: 1-this entity, 2-this and the following entities, 3-all the entities
it: 1-questa entità, 2-questa e le entità di seguito, 3-tutte le entità

en: 1. Manage Roles
it: 1. Gestione ruoli

en: 12 Hours
it: 12 Ore

en: 2-4 Character Abbreviation of County
it: 2-4 Caratteri di Abbreviazione della Contea

en: 2-4 Character Abbreviation of State/Province
it: 2-4 Caratteri di Abbreviazione dello Stato/Provincia

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
it: 2. Assegnazione degli Utenti di CiviCRM ai Ruoli

en: 24 Hours
it: 24 Ore

en: 3 character string, value derived from config setting.
it: Stringa di 3 caratteri, valore derivato dall'impostazione di configurazione.

en: 3 character string, value from config setting or input via user.
it: Stringa di 3 caratteri, valore dall'impostazione di configurazione o tramite utente.

en: 3. Manage ACLs
it: 3. Gestire le ACL

en: 3rd-party Service
it: Servizio di terze parti

en: 5.28 Default value:
it: 5.28 Valore di Default:

en: 5.29 Default value:
it: 5.29 Valore di Default:

en: 5395 with Logo
it: 5395 con Logo

en: << Remove
it: << Rimuovi

en: <a class='action-item crm-hover-button' onclick='adjustPayment();'>adjust payment amount</a>
it: <a class='action-item crm-hover-button' onclick='adjustPayment();'>correggi importo pagamento</a>

en: <a href="%1">Directories</a> may use absolute paths, relative paths, or variables. Absolute paths are more difficult to maintain. To maximize portability, consider using a variable in each directory (eg "<tt>[cms.root]</tt>" or "<tt>[civicrm.files]</tt>").
it: <a href="%1"> Directories </a> possono utilizzare path fissi, path relativi o variabili. I path fissi sono più difficili da mantenere. Per massimizzare la portabilità, considera l'utilizzo di una variabile in ogni directory(ad esempio "<tt> [cms.root] </tt>" o "<tt> [civicrm.files] </tt>").

en: <a href="%1">Resource URLs</a> may use absolute paths, relative paths, or variables. Absolute paths are more difficult to maintain. To maximize portability, consider using a variable in each URL (eg "<tt>[cms.root]</tt>" or "<tt>[civicrm.files]</tt>").
it: <a href="%1"> URL delle risorse </a> possono utilizzare path fissi, path relativi o variabili. I path fissi sono più difficili da mantenere. Per massimizzare la portabilità, considera l'utilizzo di una variabile in ogni URL (ad esempio "<tt> [cms.root] </tt>" o "<tt> [civicrm.files] </tt>").

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
it: <a href="%1"> wkhtmltopdf è un servizio alternativo per la generazione di PDF </a> che può fornire prestazioni migliori, soprattutto se si genera un gran numero di lettere o ricevute PDF. L'amministratore di sistema dovrà scaricare e installare questo servizio ed inserire qui il percorso eseguibile.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
it: I file <b>%1</b> nella directory %2 non sono scrivibili. I file elencati potrebbero essere usati durante l'importazione per il log degli errori verificati durante il processo di importazione. Contattare l'amministratore per avere assistenza.

en: <b>[civicrm.files]</b> Path
it: Percorso <b>[civicrm.files]</b>

en: <b>[civicrm.files]</b> URL
it: URL <b>[civicrm.files]</b>

en: <div class="status messages">None found.
it: <div class="status messages">Nessuno trovato.

en: <em>Pre-announcement for upcoming version 5.30</em>: If your composer configuration or composer.json does not enable patching, you MUST do that BEFORE running composer to update your files to version 5.30. Either by using `composer config 'extra.enable-patching' true`, or updating the top level composer.json's extra section with `"enable-patching": true`. See %1 for details.
it: <em>Preannuncio per la prossima versione 5.30</em>: se la configurazione del composer o composer.json non abilita le patch, DEVI farlo PRIMA di eseguire composer per aggiornare i tuoi file alla versione 5.30. O usando `composer config 'extra.enable-patching' true`, o aggiornando la sezione extra di composer.json di primo livello con `"enable-patching": true`. Vedi %1 per i dettagli.

en: <p>The Monetary Value Display format is a deprecated setting, and this site has a non-standard format. Please report your configuration on <a href="%1">this Gitlab issue</a>.
it: <p>Il formato di Visualizzazione del Valore Monetario è un'impostazione obsoleta, e questo sito ha un formato non standard. Segnala la tua configurazione su <a href="%1">questo problema Gitlab</a>.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
it: <p>Potresti anche voler controllare la directory per <a href="%2/%1" target="_blank">moduli %1 nativi</a> che potrebbero essere utili per te (moduli specifici CMR non sono elencati qua).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
it: <strong>%1 (%2)</strong> è stato iscritto con successo alla mailing list <strong>%3</strong>.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
it: <strong>%1: il tuo indirizzo email '%2' è stato verificato con successo. </strong>

en: <strong>%1</strong> can view and update information about <strong>%2</strong>.
it: <strong>%1</strong> può visualizzare e aggiornare informazioni riguardo <strong>%2</strong>.

en: <strong>%1</strong> can view information about <strong>%2</strong>.
it: <strong>%1</strong> può visualizzare informazioni riguardo <strong>%2</strong>.

en: <strong>A LIVE transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
it: <strong>Una transazione DIRETTA verrà inviata</strong> usando il processore di pagamento selezionato.

en: <strong>A TEST transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
it: <strong>Una transazione di PROVA verrà inviata</strong> usando il processore di pagamento selezionato.

en: <strong>Automated refunds for cancellations are NOT currently supported.</strong> Participants who have paid for an event will be notified that cancellations are not refundable.
it: <strong> I rimborsi automatici per le cancellazioni NON sono attualmente supportati. </strong> I partecipanti che hanno pagato per un evento saranno informati che le cancellazioni non sono rimborsabili.

en: <strong>Check Availability</strong>
it: <strong>Disponibilità</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
it: <strong>CiviCampaign</strong> - Ti consente di collegare insieme eventi, mailing, attività, e contributi sotto un "ombrello" in modo che tu possa tracciare il progresso di tutti i tuoi sforzi verso un obiettivo programmatico o campagna.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
it: <strong>CiviCase</strong> - Component integrato di gestione dei Casi, include una bacheca con "I miei Casi", cronologie dei Casi automatiche e report di verifica configurabili.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
it: <strong>CiviContribute</strong> - Un componente per la gestione delle raccolte fondi e delle donazioni che permette di tracciare e gestire i contributi fatti alla vostra organizzazione. Permette inoltre di creare velocemente e facilmente pagine web personalizzate per accettare donazioni online.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
it: <strong>CiviContribute</strong> - Quando volete raccogliere informazioni dai contribuenti attraverso delle pagine di contributo online, potete creare un profilo e collegarlo alle pagine di contributo come 'elemento personalizzato di pagina' (<a href='%1'>Configura le pagine di contributo online</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
it: <strong>CiviEvent</strong> - Fornisce un integrato caso di registrazioni on-line e gestione di eventi a pagatento e liberi. Ti permette di creare rapidamente e facilmente pagine web personalizzate per la registrazione di eventi, e quindi di monitorare i partecipanti.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
it: <strong>CiviGrant</strong> - Progettato per essere usato da organizzazioni che distribuiscono fondi ad altri, ad esempio fondazioni, sovvenzionatori, ecc.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
it: <strong>CiviMail</strong> - Un poderoso componente che permette di coinvolgere i tuoi conoscenti con l'invio di email in massa personalizzate e newsletter.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
it: <strong>CiviMember</strong> - Una gestione flessibile dei componenti di adesione che comprende iscrizione online e di rinnovamento.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
it: <strong>CiviPledge</strong> - Memorizza gli impegni di pagamento ricevuti dai contribuenti. Riconosce i pegni e Invia solleciti di pagamento.Configura le pagine di contributo online per permettere di prendere impegni di pagamento.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
it: <strong>Moduli di modifica contatto</strong> - Permettete agli <strong>utenti autenticati</strong> di modificare le proprie informazioni di contatto usando il seguente percorso: <em>%1/%2</em> (questo esempio si collega al modulo di modifica del profilo con ID 3).

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
it: <strong>Ricerca ed elenco contatti</strong> - Quando volete fornire un modulo di ricerca e degli elenchi di risultati per alcuni contatti o tutti, potete creare un profilo con i campi di ricerca desiderati e collegare gli utenti al percorso per questo modulo. Quando create un collegamento ai profili di ricerca ed elenco, aggiungete l'ID del profilo corrispondente alla fine della stringa di query usando il parametro 'gid'. Ad esempio, il link per mostrare una pagina di ricerca ed elenco per il profilo con ID=3 sarebbe:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
it: <strong>Moduli di iscrizione contatto</strong> - Create uno o più collegamenti a moduli di 'nuovo contatto' per i vostri profili usando il seguente percorso: <em>%1/%2</em> (questo esempio fa un collegamento ad un modulo di input per il profilo con ID 3).

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
it: <strong>Questa mailing non è ancora partita</strong> Se la data di invio pianificata è passata, chiedi all'amministratore di sistema o al supporto tecnico di verificare che stia funzionando l'invio automatizzato della posta (il 'cron job'), e quanto di frequente viene eseguito. (<a href='%1' title='%2' target='_blank'>clicca qui per ulteriori informazioni...</a>)

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
it: <strong>ESEMPIO:</strong> i 'capiprogetto' (<em>Ruolo ACL</em>) possono 'Modificare' (<em>Operazione</em>) tutti i contatti del gruppo 'Volontari attivi' (<em>Dati</em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
it: <strong>ESEMPIO:</strong> Quando crei un insieme di campi personalizzati usato per raccogliere lo <strong>Storico Impieghi</strong> - avrai bisogno di campi quali il Nome del Lavoro, la Data di Inizio, la Data di Fine e il Motivo di Fine Rapporto. Selezionare "Record multipli", ti permette di raccogliere informazioni per lavori multipli.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
it: <strong>Impiegato <->relazione con Datore di Lavoro</strong> è creato ogni volta che il campo 'Datore di Lavoro' viene compilato, sia nel modulo Riepilogo Contatto o tramite un Profilo. Quando compilato, creerà un'Organizzazione se non esiste già una con quel nome.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
it: <strong>Esporta campi di contatto PRINCIPALI</strong> fornisce i dati più comuni, tra cui le informazioni sull'indirizzo principale, il telefono e l'email.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
it: <strong>Compila:</strong> Compila solo i dati in aggiunta; i campi nel database che hanno già dei valori all'interno vengono lasciati invariati.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
it: <strong>Iscrizione di durata fissa - 3 mesi</strong> Se ci si iscrive il 15 febbraio 2008, la data di inizio iscrizione è il 15 febbraio 2008 e la data di termine è il 30 aprile 2008.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
it: <strong>Iscrizione di durata fissa - 1 anno</strong> Il periodo fisso inizia il 1 Gennaio. Se ci si iscrive il 15 febbraio 2008, la data di inizio iscrizione è il 1 gennaio 2008 e la data di termine è il 31 dicembre 2008.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
it: <strong>Snippet di Codice HTML</strong> - Se volete un ulteriore controllo sulla struttura del modulo, o volete aggiungere dei moduli di inserimento profilo a blocchi che non siano di CiviCRM, o a pagine o siti diversi, cliccate sul collegamento di azione 'Snippet di Codice HTML' per un profilo qui sotto - e copiate e incollate il codice del modulo HTML in qualsiasi pagina Web.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
it: <strong>Relazione Nucleo Familiare</strong> permette ai membri del nucleo familiare di avere un 'indirizzo del nucleo familiare' applicato al loro record. Anche in questo caso, se un Nucleo familiare esiste di già allora l'individuo avrà una relazione creata con esso, se non esiste alcuna allora un nuovo nucleo familiare sarà creato.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
it: <strong>L'importazione è stata completata con successo.</strong> Le informazioni qui sotto sono un riassunto del risultato.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
it: <strong>Importare Sottotipi di Contatti</strong> - se il tuo file contiene un mix di "sottotipi" appartenenti a tipi di sistema, seleziona da qui il tipo di sistema ("genitore"). Quindi sarà possibile mappare un campo di un sottotipo di contatto dal tuo file che imposta il sottotipo per ogni riga. ESEMPIO: se stai importando un mix di Individui che sono "Studenti" e di sottotipo "Genitori" e "Staff", seleziona qui "Individuo" E includi una colonna nel tuo file di import che contenga il sottotipo per ogni riga.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
it: <strong> NOTA: i ruoli Super Admin</strong> e <strong> Amministratore </strong> avranno tutte le autorizzazioni in CiviCRM.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
it: <strong>Nessun controllo duplicati:</strong> Inserisce tutti i record validi senza paragonarli ai contatti esistenti alla ricerca di duplicati.

en: <strong>Resolving "Pay Later" registrations for online registrations:</strong> Participants who registered online whose status is changed from <em>Pending Pay Later</em> to <em>Registered</em> or <em>Attended</em> will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
it: Risoluzione delle registrazioni "Paga dopo" per le registrazioni online: i partecipanti che si sono registrati online il cui stato è cambiato da Paga in sospeso a Registrato o Partecipante riceveranno un'email di conferma e il loro stato di pagamento verrà impostato su Completato. Se non è ciò che si desidera, è possibile modificare lo stato dei partecipanti modificando direttamente il record di registrazione dell'evento.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
it: <strong>Iscrizione di durata periodica - 1 anno</strong> Se ci si iscrive il 15 febbraio 2008, la data di inizio iscrizione è il 15 febbraio 2008 e la data di termine è il 14 febbraio 2009.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
it: <strong>Salta:</strong> Segnala il problema e salta le righe duplicate, lasciando i dati nel database così come sono (scelta predefinita).

en: <strong>Special statuses:</strong> Participants whose status is changed to any of the following will be automatically notified via email: %1
it: Status speciali: I partecipanti il cui status è cambiato in uno qualsiasi dei seguenti verrà automaticamente notificato via email: %1.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
it: <strong>Questa caratteristica NON dovrebbe essere abilitata per siti di produzione.</strong><br />Impostare questo valore a <strong>Si</strong> se si vuole mostrare un backtrace listing quando si verifica un errore fatale.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
it: <strong>Questa caratteristica NON dovrebbe essere abilitata per siti di produzione.</strong><br />Impostare questo valore a <strong>Si</strong> se si vuole usare uno dei tool di debug di CiviCRM.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
it: <strong>Se qualcosa va storto</strong> - Se ti accordi che i tuoi SMS non vengono inviati, chiedi all'amministratore di sistema o al supporto tecnico di verificare che il programma periodico di invio (il &quot;cron job&quot;) sia in esecuzione, e con quale frequenza.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
it: <strong>Aggiorna:</strong> Aggiorna i campi nel database con i dati importati disponibili. I campi nel database che non sono inclusi nell'importazione vengono lasciati invariati.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
it: <strong>Schermate utente</strong> - Uno o più profili possono essere collegati alla <strong>nuova registrazione utente</strong> oppure anche alle schermate di visualizzazione e modifica per gli <strong>account utente esitenti</strong>.

en: A "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) is a rich-text editor, like a mini word-processor, for editing HTML content in CiviCRM.
it: Un "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) è un editor di testo RTF, come un mini word processor, per modificare il contenuto HTML su CiviCRM.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
it: A "string value"  o espressioni regolari per essere redatte (sostituito).

en: A Case Type describes a group of related tasks, interactions, or processes.
it: Un Tipo di Caso rappresenta un insieme di attività, interazioni e processi.

en: A Contact with that ID does not exist: %1
it: Un Contatto con questo ID non esiste: %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
it: Un Report Dettaglio Sondaggio <a href='%1'>%2</a> è stato creato.

en: A View Only field cannot be required
it: Un Campo di Sola Visualizzazione non può essere richiesto

en: A cancellation email has been sent to %1.
it: Un'email di cancellazione è stata inviata a %1.

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
it: Un elenco separato da virgole verrà automaticamente trasformato in un array per operazioni multivalore oppure è possibile utilizzare in modo esplicito il formato di matrice js sopra riportato.

en: A confirmation email has been sent to %1
it: Una email di conferma è stata inviata a %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
it: Una email di conferma è stata inviata a %1

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
it: Una email di conferma è stata inviata a TUTTI i partecipanti

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
it: Una registrazione di contributo / iscrizione è stata effettuata per conto dell'organizzazione elencata di seguito.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contact(s).
it: Una copia dell'attività è stata anche inviata al contatto/i assegnatario/ari

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
it: Una copia dell'attività è stata anche inviata al contatto/i assegnatario/ari

en: A copy of the activity has also been sent to selected contact(s).
it: Una copia dell'attività è stata inviata ai contatti selezionati.

en: A copy of the contribution page has been created
it: Una copia della pagina contributo è stata creata

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
it: Una copia dell'estensione (%1) è in una cartella di sistema (%2). La copia di sistema verrà conservata, ma verrà usata la copia nuova.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
it: Una copia dell'attività di follow-up è stata inviata ai contatti coinvolti.

en: A copy of the price set has been created
it: Una copia dell'insieme di prezzi è stata creata.

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
it: Una copia di questa attività sarà inviata a ciascun assegnatario.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
it: Una copia di questo report può essere automaticamente generata e inviata via email ai destinatari specificati. Utilizza le impostazioni in questa sezione per controllare l'Oggetto della mail contenente il report, così come la lista dei destinatari (campi A e Cc). Separa con virgole gli indirizzi multipli 'A' e 'Cc',

en: A cron job is required to execute scheduled jobs automatically.
it: Un job di cron è richiesto che esegua job pianificati automaticamente.

en: A default mailbox must be configured for email bounce processing.
it: Una mailbox di default deve essere configurata per l'elaborazione dei bounce della posta elettronica.

en: A description of this bounce type
it: Una descrizione di questo tipo di bounce

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
it: Una query SQL diretto sotto forma di una query SELECT. Per esempio:

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
it: Una duplicate matching rule con questo nome esiste già. Per favore seleziona un altro nome

en: A field of the same label exists in the destination group
it: Un campo della stessa etichetta esiste nel gruppo di destinazione

en: A file must be selected
it: Un file deve essere selezionato

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
it: Un tipo Finanziario con questo nome già esiste. Si prega di selezionare un altro nome.

en: A flag indicating whether this system has run a post-installation routine
it: Un flag che indica se questo sistema ha eseguito una routine di post-installazione

en: A followup activity has been scheduled.
it: E' stata schedulata un'Attività di Follow-Up.

en: A group of contacts
it: Un gruppo di contatti

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
it: Una dimensione di job inferiore al limite di batch negherà l'effetto del limite di batch.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
it: Un link a questo %1 viene incluso automaticamente nelle mail inviate agli amici. Se volete ANCHE includere un link con delle informazioni generali sulla vostra organizzazione, inseritelo qui (es. <em>http://www.esempio.it/</a>)

en: A lock to remove the ability to add new options via the UI.
it: Un blocco per rimuovere l'abilità di aggiungere nuove opzioni attraverso l'UI.

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
it: Un task CiviCRM di lunga durata è attualmente in esecuzione. Questo messaggio verrà aggiornato fino al completamento del task

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
it: A %1 è stata inviata una conferma per l'aggiornamento dell'iscrizione, insieme alla ricevuta.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
it: Già esiste uno stato di iscrizione con questo nome. Si prega di selezionarne un altro.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
it: Un tipo di iscrizione con quel nome già esiste. Si prega di sceglierne un altro.

en: A minimum amount of %1 should be selected from Contribution(s).
it: Un importo minino di %1 dovrebbe essere selezionato dal Contributo(i).

en: A minimum amount of %1 should be selected from Event Fee(s).
it: Un importo minino di %1 dovrebbe essere selezionato dalla Quota Evento(i).

en: A new %1 permission has been added. It is not granted by default. If you use SMS, you may wish to review your permissions.
it: È stata aggiunta una nuova autorizzazione, "% 1". Non è concesso per default. Se usi gli SMS, potresti voler rivedere le autorizzazioni.

en: A new permission has been added for editing message templates. Previously, users needed the "administer CiviCRM" permission. Now, users need the new permission called "edit message templates." Please check your CMS permissions to ensure that users who should be able to edit message templates are assigned this new permission.
it: È stata aggiunta una nuova autorizzazione per la modifica dei modelli di messaggi. In precedenza, gli utenti necessitavano dell'autorizzazione "amministra CiviCRM". Ora, gli utenti hanno bisogno della nuova autorizzazione chiamata "modifica modelli di messaggio". Controlla le tue autorizzazioni CMS per assicurarti che agli utenti che dovrebbero essere in grado di modificare i modelli di messaggi sia assegnata questa nuova autorizzazione.

en: A new permission, "%1", has been added. It is not granted by default. If your users create reports, you may wish to review their permissions.
it: È stata aggiunta una nuova autorizzazione, "% 1". Non è concesso per default. Se i tuoi utenti creano rapporti, potresti voler rivedere le loro autorizzazioni.

en: A new set of batch permissions has been added called "%1", "%2", "%3" and "%4". These permissions are now used to control access to the Accounting Batches tasks. If your users need to be able to Reopen or Close batches you may need to give them additional permissions. <a href=%5>Read more</a>
it: È stato aggiunto un nuovo set di autorizzazioni batch chiamato "%1", "%2", "%3" e "%4". Queste autorizzazioni ora vengono utilizzate per controllare l'accesso ai Batch di contabilità. Se gli utenti devono essere in grado di riaprire o chiudere i batch, potrebbe essere necessario fornire loro ulteriori autorizzazioni.  <a href=%5>Leggi di più</a>

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
it: Un'email di notifica è stata inviata all'amministratore del sito, riceverai una notifica appena il processo di revisione sarà completato.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
it: Una email di notifica è stata inviata all'amministratore del sito.

en: A notification email has been sent to the supporter.
it: Una mail di notifica è stata inviata al sostenitore.

en: A payment processor configured for this page might be disabled (contact the site administrator for assistance).
it: Un processore di pagamento configurato per questa pagina potrebbe essere disabilitato (contattare l'amministratore del sito per l'assistenza).

en: A person is already registered for this event.
it: Una persona è già registrata per questo evento.

en: A person with this email address is already registered for this event.
it: Una persona con questo indirizzo email è già registrata per questo evento.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
it: Esiste già un prodotto con questo nome. Cambiare il nome.

en: A profile
it: Un profilo

en: A receipt has been emailed to the contributor.
it: Al contribuente è stata inviata una ricevuta tramite e-mail.

en: A record already exists with the same information.
it: Una registrazione già esiste con le stesse informazioni.

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
it: Una richiesta di pagamento (abbonamento) ricorrente verrà inviata al processore di pagamento selezionato. Se la richiesta ha esito positivo, questa iscrizione verrà automaticamente rinnovata nell'ultimo giorno del periodo di iscrizione fino a quando il pagamento ricorrente non sarà annullato. Le e-mail di ricevuta di pagamento includeranno un link per annullare il rinnovo automatico.

en: A refund has been issued based on changes in your registration selections.
it: Un rimborso è stato emesso basato sulle modifiche nelle tue selezioni di registrazione.

en: A regexp to match a message to a bounce type
it: Una regexp per abbinare un messaggio a un tipo di bounce

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
it: Una email di conferma di registrazione è stata inviata anche a %1.

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
it: Una email di conferma di registrazione verrà inviata a %1 una volta che la transazione sia stata elaborata con successo.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
it: A %1 è stata inviata una conferma di rinnovo, insieme alla ricevuta.

en: A repeating set will be created with the following dates.
it: Un set ripetuto verrà creato con le seguenti date.

en: A set of custom data fields
it: Un set di campi dati personalizzati

en: A short description of the activity..
it: Una breve descrizione dell'attività ..

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
it: Un file stile foglio di calcolo con i dati contatti in ogni riga. I campi dati sono separati dalle virgole. Puoi esportare un file "CSV" da molte applicazioni per fogli di calcolo, software di gestione database, così pure software di gestione contatti e rubriche. Consulta la documentazione della tua applicazione se non sei sicuro di come procedere. Salva questo file nel tuo Hard Disk locale (o qualsiasi altro drive accessibile sulla tua rete) - quindi scegli il file in questione come tuo File di Importazione/Upload.

en: A test message will be sent to %1 people:
it: Un messaggio di prova verrà mandato a %1 persone:

en: A to B
it: da A a B

en: A valid Notify Email address must be specified
it: Specificare un indirizzo Email di Notifica valido

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
it: Deve essere indicato un indirizzo e-mail del mittente valido per la ricevuta, se Invia la ricevuta al contribuente è abilitato

en: A valid file must be uploaded.
it: Deve essere inviato al sistema un file valido.

en: A/B Test Results
it: Risultati Test A/B

en: A/B testing allows you to send two test mailings to a random subset of your recipients. After collecting and comparing metrics, the more successful mailing will be sent to the remaining recipients.
it: Il test A/B consente di inviare due mail di prova a un sottoinsieme casuale dei destinatari. Dopo aver raccolto e confrontato le metriche, l'invio più efficace verrà inviato ai restanti destinatari.

en: AB Test Created Date
it: Test AB Data di creazione

en: ACL Contact Cache ID
it: ID Cache Contatto ACL

en: ACL Entity
it: Entità ACL

en: ACL Entity ID
it: ID Entità ACL

en: ACL Entity Role is Active
it: Il ruolo dell'entità ACL è attivo

en: ACL Group ID
it: ID Gruppo ACL

en: ACL Group/Role
it: ACL Gruppo/Ruolo

en: ACL ID
it: ID ACL

en: ACL Is Active?
it: L'ACL è attiva?

en: ACL Name
it: Nome ACL

en: ACL Name.
it: Nome ACL.

en: ACL Object
it: Oggetto ACL

en: ACL Object ID
it: ID Oggetto ACL

en: ACL Operation
it: Operazione ACL

en: ACL Role
it: Ruolo ACL

en: ACL Role ID
it: ID Ruolo ACL

en: ACL Table
it: Tabella ACL

en: ACL Type
it: Tipo ACL

en: ACL Type(s)
it: Tipo/i di ACL

en: ACLContact Cache
it: Cache Contatti ACL

en: ACLContact Caches
it: Cache Contatto ACL

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
it: Le ACL permettono di controllare gli accessi ai dati di CiviCRM. Una ACL consiste di una <strong>Operazione</strong> (es. "Visualizza" o "Modifica"), un <strong>insieme di dati</strong> su cui si possa fare l'operazione (es. un gruppo di contatti), e un <strong>ruolo</strong> che ha il permesso di eseguire questa operazione. Fai riferimento a %1 per più informazioni.

en: ACLs allow you to control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
it: Le ACL permettono di controllare gli accessi ai dati di CiviCRM. Una ACL consiste di una <strong>Operazione</strong> (es. "Visualizza" o "Modifica"), un <strong>insieme di dati</strong> su cui si possa fare l'operazione (es. un gruppo di contatti, un profilo o un insieme di campi personalizzati), e un <strong>ruolo</strong> che ha il permesso di eseguire questa operazione. Per avere maggiori informazioni si faccia riferimento alla <a href="%1" target="_blank" title="%2">Documentazione sul controllo degli accessi</a>.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
it: Le ACL definiscono i permessi per fare un'operazione su un insieme di dati, e assegnano questi permessi ad un Ruolo delle ACL di CiviCRM. Usate questo link per creare o modificare le ACL per il vostro sito.

en: ADC referral
it: Consulto CDA

en: AM
it: Mattina

en: AMOUNT DUE:
it: IMPORTO DOVUTO:

en: AND
it: E

en: AND/OR
it: E/O

en: AOL Terms of Service complaint
it: Reclamo sui Termini di Servizio di AOL

en: API Action
it: Azione API

en: API Action:
it: Azione API:

en: API Call Action
it: Azione chiamata API

en: API Call Entity
it: Entità chiamata API

en: API Entity
it: Entità API

en: API Entity:
it: Entità API:

en: API Key for validating requests related to this contact.
it: Chiave API per la convalida delle richieste correlate a questo contatto.

en: API Login
it: Login API

en: API Parameters
it: Parametri API

en: API Params
it: Parametri API

en: API Type
it: Tipologia API

en: API Type:
it: Tipologia API:

en: API URL
it: API indirizzo

en: API Url
it: Url API

en: API Url:
it: Url API:

en: API call:
it: Chiamata API:

en: API entity type
it: Tipo entità API

en: APILogin is not set for this payment processor
it: APILogin non è impostata per questo processore di pagamento

en: Abbreviate Province?
it: Abbreviare Provincia?

en: Abkhaz
it: Abcaso

en: Able to create a new database.
it: Abile a creare un nuovo database

en: About
it: Relativo a

en: About Link Color
it: Colore del Link About

en: About Profiles
it: In relazione ai Profili

en: About description.
it: Sulla descrizione.

en: About is a required field.
it: Chi è un campo obbligatorio.

en: Above content area
it: Sopra l'area dei contenuti

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
it: L'URL assoluto in cui è stato installato il modulo o il componente civicrm.

en: Absolute date cannot be earlier than the current time.
it: La data assoluta non può essere precedente all'ora corrente.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
it: Accetta e traccia contributi (per donazioni ricorrenti).

en: Accept profile submissions from external sites
it: Accetta le presentazioni del profilo da siti esterni

en: Acceptable Mime Types that can be used as part of file urls
it: Tipi di Mime Accettabili che possono essere usati come parte di file url

en: Accepted Credit Card Type(s)
it: Tipi di Carte di Credito Accettate

en: Accepted Credit Cards
it: Carte di Credito Accettate

en: Accepted Rate
it: Percentuale di Accettazione

en: Access
it: Accesso

en: Access Arguments
it: Accesso Argomenti

en: Access Callback
it: Accesso richiamata

en: Access Control
it: Controllo Accesso

en: Access Control Documentation
it: Controllo Accesso Documentazione

en: Access Control by Financial Type
it: Controllo Accesso per Tipo Finanziario

en: Access Denied
it: Accesso Negato

en: Access Keys
it: Tasti di Accesso

en: Access Keys:
it: Tasti di Accesso:

en: Access contacts in the trash
it: Accedi ai contatti nel cestino

en: Access prefix to call within a country to a different area
it: Prefisso di accesso per chiamare dentro ad un paese in una area differente.

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
it: Accedete ai dati usando una richiesta HTTP GET da un indirizzo specifico (l'icona 'ICAL' sulla pagina di gestione eventi).

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
it: Accedi ai menu a cascata per selezionare la frequenza con cui si verifica %1.

en: Account Creation
it: Creazione Account

en: Account Holder
it: Titolare del conto

en: Account Relationship
it: Relazione Account

en: Account Type
it: Tipo Conto

en: Account Type (Code)
it: Tipologia Account (Codice)

en: Account Type Code
it: Tipo Codice Contabilità

en: Account creation required
it: creazione di un account richiesto

en: Accounting Batch
it: Batch Contabile

en: Accounting Batch - %1
it: Batch Contabile - %1

en: Accounting Batch Processing
it: Elaborazione Batch Contabile

en: Accounting Batches
it: Batch Contabili

en: Accounting Code
it: Codice Contabilità

en: Accounts
it: Conti

en: Accounts Payable
it: Fatture Passive

en: Accounts Receivable
it: Fatture Attive

en: Accounts Receivable Account is
it: Conto contabilità clienti è

en: Acctg Code
it: Codice contab.

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
it: L'accuratezza e la copertura, nonché i termini di servizio per la geocodifica e la mappatura possono variare a seconda del provider e della posizione. Alcuni provider possono offrire o richiedere abbonamenti a pagamento a seconda del volume delle richieste e del tipo di organizzazione che utilizza il servizio. Dovresti esaminare ogni provider e selezionare l'opzione migliore per i tuoi requisiti ed i modelli di utilizzo.

en: Acknowledgement sent?
it: Ricevuta inviata?

en: Acknowledgment Date
it: Riconoscimento Data

en: Acknowledgment Sent
it: Ricevuta Inviata

en: Action
it: Azione

en: Action Condition
it: Condizione Azione

en: Action Date And Time
it: Data E Ora Azione

en: Action Log
it: Log Azione

en: Action Logs
it: Log Azioni

en: Action Mapping
it: Azione Mappatura

en: Action Mapping Entity
it: Entità Azione Mappatura

en: Action Mapping Entity Value
it: Valore Entità Azione Mappatura

en: Action Mapping ID
it: ID Azione Mappatura

en: Action Mappings
it: Azioni Mappature

en: Action Schedule
it: Programma Azione

en: Action Schedule ID
it: ID Programma Azione

en: Action Schedules
it: Programmi Azione

en: Action of the job api call
it: Azione della chiamata api del job

en: Action(s)
it: Azione(i)

en: Action:
it: Azione:

en: Actions
it: Azioni

en: Activate the page (you can de-activate it later)
it: Attiva la pagina (potrai disattivarla il seguito)

en: Active
it: Attivo

en: Active Memberships
it: Iscrizioni attive

en: Active On
it: Attivo su

en: Active Period
it: Periodo attivo

en: Active Recurring Contributions
it: Contributi ricorrenti attivi

en: Active Relationship?
it: Relazione attiva?

en: Active Role?
it: Ruolo attivo?

en: Active Value:
it: Valore Attivo:

en: Active volunteers.
it: Volontari attivi.

en: Active?
it: Attivo?

en: Activities
it: Attività

en: Activities %%StatusMessage%%
it: Attività %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
it: Le attività sono 'le interazioni con i contatti' che si desidera registrare e tracciare. CiviCRM ha diversi tipi di attività riservate (ad esempio 'incorporate')  (incontri, telefonate, email inviate). Puoi creare altri 'tipi di attività' qui, se hai bisogno di registrare altri tipi di attività. Ad esempio, potresti voler includere 'Intervista di Lavoro', o 'Sito di Audit', etc.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
it: Le attività sono 'le interazioni con i contatti' che si desidera registrare e tracciare. Questo elenco è ordinato per componente e poi per peso all'interno del componente.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
it: Le Attività dall'insieme delle Attività %1 sono state aggiunte a questo Caso.

en: Activities which are Followup Activities
it: Attività che sono attività di follow-up

en: Activities which are not Followup Activities
it: Attività che non sono attività di follow-up

en: Activities which have Followup Activities
it: Attività che hanno attività di follow-up

en: Activities without Followup Activities
it: Attività senza attività di follow-up

en: Activity
it: Attività

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
it: L'attività %1 è stata salvata. %2 %3

en: Activity Assignee
it: Attività Assegnatario

en: Activity Assignees
it: Attività Assegnatari

en: Activity Audit
it: Controllo Attività

en: Activity Auto Generated %1 '%2'
it: Attività Auto Generata %1 '%2'

en: Activity Auto-generated?
it: Attività auto-generata?

en: Activity Campaign
it: Attività Campagna

en: Activity Campaign ID
it: ID Attività Campagna

en: Activity Case ID
it: ID Attività Caso

en: Activity Contact
it: Attività Contatto

en: Activity Contact ID
it: ID Attività Contatto

en: Activity Contacts
it: Attività Contatti

en: Activity Created Date
it: Attività Creata in Data

en: Activity Date
it: Data Attività

en: Activity Date %1 %2
it: Data Attività %1 %2

en: Activity Date From
it: Data di attività - Da

en: Activity Date Time
it: Data e Ora Attività

en: Activity Date-Time
it: Attività Data-Ora

en: Activity Dates - From
it: Dati attività - Da

en: Activity Details
it: Dettagli Attività

en: Activity Details %1 '%2'
it: Dettagli Attività %1 '%2'

en: Activity Details Report
it: Report Dettagli Attività

en: Activity Duration
it: Durata Attività

en: Activity Duration %1 %2
it: Durata Attività %1 %2

en: Activity Filter
it: Filtro Attività

en: Activity ID
it: ID Attività

en: Activity ID of case-activity association.
it: ID Attività dell'associazione caso-attività.

en: Activity ID of the first activity record in versioning chain.
it: ID Attività della prima attività registrata nella catena di controllo delle versioni.

en: Activity Import
it: Importo Attività

en: Activity Links
it: Link Attività

en: Activity Location
it: Posizione Attività

en: Activity Medium
it: Mezzo Attività

en: Activity Medium %1 %2
it: Mezzo Attività %1 %2

en: Activity Medium, Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = encounter_medium.
it: Medium Attività, FK Implicita a civicrm_option_value dove option_group = encounter_medium.

en: Activity Modified Date
it: Attività Modificata in Data

en: Activity Priority
it: Priorità Attività

en: Activity Profile
it: Profilo Attività

en: Activity Record
it: Record attività

en: Activity Reporter
it: Record attività

en: Activity Reporter %1 '%2'
it: Reporter Attività %1 '%2'

en: Activity Result - %1
it: Risultato Attività - %1

en: Activity Revision History
it: Riepilogo Attività di Revisione

en: Activity Search
it: Cerca Attività

en: Activity Separation
it: Divisione Attività

en: Activity Separation is a required field.
it: Divisione attività è un campo obbligatorio

en: Activity Source
it: Fonte Attività

en: Activity Status
it: Status Attività

en: Activity Status %1 %2
it: Status Attività %1 %2

en: Activity Status ID
it: ID Status Attività

en: Activity Subject
it: Oggetto attività

en: Activity Subject %1 '%2'
it: Oggetto Attività %1 '%2'

en: Activity Summary
it: Riepilogo Attività

en: Activity Summary Report
it: Report Riepilogo Attività

en: Activity Tag %1
it: Categoria Attività %1

en: Activity Tag(s)
it: Serie di Attività

en: Activity Targets
it: Target Attività

en: Activity Text
it: Testo Attività

en: Activity Text (%1)
it: Attività (%1)

en: Activity Type
it: Tipo Attività

en: Activity Type %1 %2
it: Tipo Attività %2 '%1'

en: Activity Type ID
it: ID Tipo Attività

en: Activity Type Label
it: Etichetta tipo di attività

en: Activity Type Sorting
it: Ordinamento Tipo Attività

en: Activity Type is a required field
it: Il tipo di attività è un campo obbligatorio

en: Activity Types
it: Tipi Attività

en: Activity assigned to
it: Attività assegnata a

en: Activity assignment settings
it: Impostazioni assegnazione attività

en: Activity contact id
it: ID contatto attività

en: Activity created by
it: Attività creata da

en: Activity default assignee
it: Assegnatario di default Attività

en: Activity has been filed to %1 case.
it: L'attività è stata archiviata su %1 caso.

en: Activity is a Test
it: Attività Test

en: Activity is a Test?
it: L'attività è un test?

en: Activity is in the Trash
it: L'attività è nel cestino

en: Activity listings.
it: Liste di Attività.

en: Activity marked as favorite.
it: Attività contrassegnata come preferita.

en: Activity tagged | %count activities tagged
it[0]: Attività taggata
it[1]: %count attività taggate
it[2]: %count attività taggate

en: Activity targeted to
it: Attività mirata a

en: Activity type
it: Tipo di attività

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
it: La tipologia di Attività %1, trovata nel file di configurazione del caso, non è presente nel database %2

en: Activity type of the last activity
it: Tipo di attività dell'ultima attività

en: Activity type of the last completed activity
it: Tipo di attività dell'ultima attività completata

en: Activity's Location in a text string.
it: Posizione dell'Attività in una stringa di testo.

en: Actual Amount
it: Importo Effettivo

en: Actual Cost
it: Costo effettivo

en: Actual Cost of Product
it: Costo reale del prodotto

en: Actual Number of Items
it: Numero di voci effettive

en: Actual Participant Count
it: Numero partecipanti attuali

en: Actual Total Amount
it: importo totale effettivo

en: Actual amount that is paid as the Pledged installment amount.
it: Importo effettivo che viene pagato come la rata dell'importo Impegnato.

en: Actual cost of this product. Useful to determine net return from sale or using this as an incentive.
it: Costo effettivo del prodotto. Utile per determinare il rendimento netto dalle vendite o usando questo come un incentivo.

en: Actual date only
it: Solo alla data effettiva

en: Actual end date for a time-delimited premium (subscription, service or membership)
it: Data fine reale per un premium delimitato nel tempo (sottoscrizione, servizio o iscrizione)

en: Actual participant count
it: Numero partecipanti effettivi

en: Actual start date for a time-delimited premium (subscription, service or membership)
it: Data inizio reale per un premium delimitato nel tempo (sottoscrizione, servizio o iscrizione)

en: Actual street name, excluding St, Dr, Rd, Ave, e.g. For 112 Main St, the street_name = Main.
it: Nome stradale effettivo, escludendo St, Dr, Rd, Ave, per esempio Per 112 Main Sr, lo street_name = Main.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %1
it: Aggiungi %1

en: Add %1 Record
it: Aggiungi %1 Record

en: Add %1 back into %2?
it: Aggiungi %1 di nuovo in %2?

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
it: Aggiungi 'Non ...' Preferenze Contatto(i)

en: Add >>
it: Aggiungi >>

en: Add ACL
it: Aggiungi ACL

en: Add Activity
it: Aggiungi Attività

en: Add Association Rule
it: Aggiungi Regola di Associazione

en: Add BCC
it: Aggiungi CCN

en: Add CC
it: Aggiungi CC

en: Add Campaign
it: Aggiungi Campagna

en: Add Cancel Button
it: Aggiungi Pulsante Cancellazione

en: Add Case
it: Aggiungi un Caso

en: Add Child
it: Aggiungi Figlio

en: Add Client
it: Aggiungi Cliente

en: Add Client To Case
it: Aggiungi Cliente al Caso

en: Add Comment
it: Aggiungi Commento

en: Add Contact To Existing Group
it: Aggiungi Contatto a Gruppo Esistente

en: Add Contact To Group
it: Aggiungi Contatto al Gruppo

en: Add Contact Type
it: Aggiungi Tipo Contatto

en: Add Contact to CiviCRM Group
it: Aggiungi contatto ad un Gruppo CiviCRM

en: Add Contacts to %1
it: Aggiungi Contatti a %1

en: Add Contacts to A Group
it: Aggiungi Contatti al Gruppo A

en: Add Contacts to Group
it: Aggiungi Contatti al Gruppo

en: Add Contacts: %1
it: Aggiungi Contatti: %1

en: Add Contribution
it: Aggiungi un Contributo

en: Add Contribution Page
it: Aggiungi pagina Contributo

en: Add Contributor Name to Offline Contribution receipts; fix bad event self-service URL
it: Aggiungi il Nome Contributore alle ricevute dei Contributi Offline; correggi l'URL di self-service degli eventi negativi

en: Add Custom Field
it: Aggiungi campo personalizzato

en: Add Discount Set to Fee Table
it: Aggiungi sconto alla tabella compenso

en: Add Event
it: Aggiungi Evento

en: Add Event Registration
it: Aggiungi Registrazione evento

en: Add Event Template
it: Aggiugi il template dell'evento

en: Add Field
it: Aggiungi campo

en: Add Financial Account
it: Aggiungi Conto Finanziario

en: Add Financial Type
it: Aggiungi Tipo Finanziario

en: Add Grant
it: Aggiungi Sovvenzione

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Add IM
it: Aggiungi IM

en: Add Label Format
it: Aggiungi Formato Etichetta

en: Add Language
it: Aggiungi Lingua

en: Add Mail Account
it: Aggiungi Account Email

en: Add Mailing Component
it: Aggiungi Componente Mailing

en: Add Membership
it: Aggiungi una Iscrizione

en: Add Membership Status
it: Aggiungi status di iscrizione

en: Add Membership Type
it: Aggiungi tipo di iscrizione

en: Add Menu Item
it: Aggiungi Voce di Menu

en: Add Message Template
it: Aggiungi Modelli di Messaggio

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Record
it: Aggiungi Nuovo Record

en: Add New Scheduled Job
it: Aggiungi Nuovo Job Programmato

en: Add Note
it: Aggiungi Nota

en: Add OpenID
it: Aggiungi OpenID

en: Add Option
it: Aggiungi Opzioni

en: Add Option Group
it: Aggiungi gruppo di opzioni

en: Add PDF Page Format
it: Aggiungi Pagina in formato PDF

en: Add Parameter
it: Aggiungi parametro

en: Add Parent
it: Aggiungi Genitore

en: Add Participant Status
it: Aggiungi Stato del Partecipante

en: Add Payment Processor
it: Aggiungi Processore di Pagamento

en: Add Petition
it: Aggiungi Petizione

en: Add Pledge
it: aggiungi impegno

en: Add Premium
it: Aggiungi Premio

en: Add Premium to Contribution Page
it: Aggiungi Premio alla Pagina di Contributo

en: Add Price Field
it: Aggiungi Prezzo di campo

en: Add Products to This Page
it: Aggiungi prodotti a questa pagina

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: Add Relationship
it: Aggiungi Relazione

en: Add Relationship Type
it: Aggiungi Tipo di Relazione

en: Add Relationship for %1
it: Aggiungi Relazione per %1

en: Add Reminder
it: Aggiungi Promemoria

en: Add Respondent Reservation(s)
it: Aggiungi Prenotazione Intervistato(i)

en: Add Role Assignment
it: Aggiungi assegnazione ruolo

en: Add Rule for %1s
it: Aggiungi Regola per %1s

en: Add SMS Provider
it: Aggiungi Gestore SMS

en: Add Selected Options
it: Aggiungi le opzioni selezionate

en: Add Set of Custom Fields
it: Aggiungi Set di Campi Personalizzati

en: Add Set of Price Fields
it: Aggiungi insieme di campi Prezzo

en: Add Survey
it: Aggiungi Sondaggio

en: Add Tag
it: Aggiungi Tag

en: Add Tag Set
it: Aggiungi insieme di Tag

en: Add Tags
it: Aggiungi Tags

en: Add Timeline
it: Aggiungi Cronologia

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Add Voter Reservation
it: Aggiungi Prenotazione Votante

en: Add a new language to this installation.
it: Aggiungere una nuova lingua per questa installazione.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
it: Aggiungi un nuovo elemento in ogni scheda (Attività, Tag,..ecc)

en: Add activity
it: Aggiungi Attività

en: Add activity type
it: Aggiungi tipo attività

en: Add address
it: Aggiungi indirizzo

en: Add all contacts to %1 group?
it: Aggiungere tutti i contatti al gruppo %1 ?

en: Add another IM
it: Aggiungi un altro IM

en: Add another Open Id
it: Aggiungi un altro Open ID

en: Add another phone number
it: Aggiungi un altro numero di telefono

en: Add another website
it: Aggiungi un altro sito web

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
it: Aggiungi eventuali campi esistenti necessari trascinandoli nel generatore di moduli profilo.

en: Add association rule
it: Aggiungi regola di associazione

en: Add client relationship
it: Aggiungi una relazione utente

en: Add contacts to a group?
it: Aggiungi contatti a un gruppo?

en: Add data in a profile form.
it: Aggiungi dati in un modulo profilo.

en: Add email
it: Aggiungi email

en: Add file:
it: Aggiungi file:

en: Add footer region with Twitter, Facebook and LinkedIn share buttons and scripts?
it: Aggiungere una sezione a piè di pagina con i pulsanti e gli script di condivisione di Twitter, Faceboon e LinkedIn?

en: Add imported records to a new group
it: Aggiungi record importati ad un nuovo gruppo

en: Add imported records to existing group(s)
it: Aggiungi i record importati a gruppo(i) esistente(i)

en: Add members to %1
it: Aggiungi membri a %1

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
it: Aggiungere le voci di menu ad ogni livello per sostenere specifici flussi di lavoro. Ad esempio, se l'organizzazione utilizza profilo per l'immissione di dati, è possibile aggiungere voci di menu con link a tali profili. Nuove voci di menu possono anche essere collegate dall' esterno (non-CiviCRM) da pagine web e applicazioni web. Fare clic su 'Nuova voce di menu' per aggiungere un elemento a qualsiasi livello.

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new role
it: Aggiungi nuovo ruolo

en: Add or edit IM
it: Aggiungi o modifica IM

en: Add or edit OpenID
it: Aggiungi o modifica OpenID

en: Add or edit email
it: Aggiungi o modifica email

en: Add or edit phone
it: Aggiungi o modifica telefono

en: Add or edit website
it: Aggiungi o modifica sito web

en: Add phone
it: Aggiungi telefono

en: Add pptx to accepted attachment file types
it: Aggiungi pptx ai tipi di file allegati accettati

en: Add relationship - to %1
it: Aggiungi Relazione per %1

en: Add respondent(s) to a new group
it: Aggiungi intervistato(i) ad un nuovo gruppo

en: Add respondent(s) to existing group(s)
it: Aggiungi intervistati ad un gruppo(i) esistente

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Add row
it: Aggiungi fila

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
it: Aggiungi spazi o punteggiatura al layout circondandoli con parentesi graffe.

en: Add status rules, before configuring membership
it: Aggiungi regole di stato prima di configurare l'iscrizione

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
it: Aggiungere il set di attività schedulate %1 a questo caso?

en: Add this contact to one or more groups...
it: Aggiungi contatto a uno o più gruppi...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
it: Aggiungete il widget a qualsiasi pagina copiando e incollando il codice riportato qui sotto.

en: Add to %1
it: Aggiungi a %1

en: Add to Group
it: Aggiungi al Gruppo

en: Add to Group: %1
it: Aggiungi al Gruppo: %1

en: Add to My Reports
it: Aggiungi ai Miei Report

en: Add to My Reports?
it: Aggiungi ai miei report?

en: Add to Smart Group
it: Aggiungi a Gruppo Smart

en: Add to a group
it: Aggiungi ad un gruppo

en: Add to case as role
it: Aggiungi al caso come ruolo

en: Add website
it: Aggiungi sito web

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
it: Agigungete il campo(i) personalizzati a questo profilo come campi di profilo.

en: Add your field(s) this custom field group.
it: Aggiungete il vostro campo(i) a questo gruppo di campi personalizzati.

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
it: Aggiungi, Modifica o Disabilita Processori di Pagamento

en: Add, remove or change the order of columns by editing the corresponding <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.
it: Aggiungi, rimuovi o modifica l'ordine delle colonne editando il corrispondente <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
it: Aggiungi/Rimuovi regole di associazione e configura le impostazioni. Effettua, anche, la sincronizzazione manuale.

en: Added
it: Aggiunto

en: Added '%1'
it: Aggiunto '%1'

en: Added (by %1)
it: Inserito (da %1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
it[0]: Contatto aggiunto a %1
it[1]: Contatti aggiunti a %1
it[2]: Contatti aggiunti a %1

en: Added Date
it: Data aggiunta

en: Added Tag <em>%1</em>
it: Aggiunto etichetta %1

en: Added by
it: Aggiunto da

en: Added to Group
it: Aggiunto al Gruppo

en: Additional Contribution
it: Contributo aggiuntivo

en: Additional Contribution is required.
it: È richiesto un contributo addizionale.

en: Additional Details
it: Dettagli Aggiuntivi

en: Additional Details:
it: Ulteriori dettagli:

en: Additional Fields
it: Campi Aggiuntivi

en: Additional Group for Export
it: Gruppo Addizionale per Export

en: Additional Information
it: Informazioni Aggiuntive

en: Additional Participant Email(s)
it: Email partecipanti aggiuntivi

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
it: Ricevuta Pagamento Addizionale o Notifica di Rimborso

en: Additional Receipt Message
it: Messaggio di ricevuta aggiuntivo

en: Additional Reminder Days
it: Ulteriore sollecito

en: Additional Text Color
it: Colore del testo aggiuntivo

en: Additional descriptive text regarding this attachment (optional).
it: Testo descrittivo aggiuntivo relativo a questo allegato (facoltativo).

en: Additional folder where DOMPDF will look for fonts.
it: Cartella aggiuntiva dove DOMPDF cercherà i font.

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
it: Messaggio aggiuntivo o istruzioni da includere nella email di conferma.

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
it: Pagamento addizionale registrato per evento o quota associativa.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 2 ID
it: ID Indirizzo 2

en: Address Deleted
it: Indirizzo cancellato

en: Address Display
it: Visualizzazione indirizzo

en: Address Display Format
it: Formato Visualizzazione Indirizzo

en: Address Editing
it: Modifica indirizzo

en: Address Fields
it: Campi indirizzo

en: Address Format
it: Formato Indirizzo

en: Address Format ID
it: ID Formato Indirizzo

en: Address Formats
it: Formati Indirizzi

en: Address ID
it: ID Indirizzo

en: Address Location
it: Indirizzo

en: Address Location Type
it: Tipo Indirizzo Recapito

en: Address Name
it: Nome Indirizzo

en: Address Settings
it: Impostazioni Indirizzi

en: Address Standardization
it: Standardizzazione indirizzi

en: Address Standardization Provider.
it: Provider di Standardizzazione indirizzi.

en: Address Tokens
it: Segnaposto indirizzo

en: Address belongs to %1
it: L'indirizzo appartiene a %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
it: I campi indirizzo sono presi dal recapito <strong>principale</strong> del contatto.

en: Address not found in USPS database.
it: Indirizzo non trovato nel database USPS.

en: Addressee
it: Destinatario

en: Addressee - Custom
it: Destinatario - Personalizzato

en: Addressee Custom
it: Destinatario Personalizzato

en: Addressee ID
it: ID Destinatario

en: Addressee Type
it: Tipo Destinatario

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
it: Addressee (destinatario) deve essere una delle opzioni configurate. Controlla i valori validi in 'Amministrazione>>Impostazioni di Sistema>>Gruppi di opzioni>>Addressee'.

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Addresses Evaluated: %1
it: Indirizzi Valutati: %1

en: Addresses Geocoded: %1
it: Indirizzi Geocodificati: %1

en: Addressing Options
it: Opzioni di indirizzamento

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
it: Consente di aggiungere utenti a un gruppo di corrispondenza CiviCRM sulla creazione, aggiornamento o login di account, per ciascuno dei loro ruoli Drupal.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
it: Regola il Programma di Pagamento dell'Impegno

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
it: Modificare Programma Impegni di Pagamento?

en: Adjust Recurring Start Date
it: Correggi Data di Inizio Ricorrenza

en: Adjust Total Pledge Amount
it: Regola il Totale dell'Importo Impegnato

en: Adjust Total Pledge Amount?
it: Modificare Importo Totale Impegni di Pagamento?

en: Adjust menu position
it: Sistemare posizione menù

en: Adjust scheduled amount
it: Correggi l'importo pianificato

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
it: Rifinire i comportamenti delle ricerche, compresi i caratteri jolly ed i dati da includere nei risultati di ricerca rapida. Rifinendo le impostazioni di ricerca si possono migliorare le prestazioni per grandi insiemi di dati.

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin users may set a manual status which overrides the calculated status. When this flag is true, automated status update scripts should NOT modify status for the record.
it: Gli utenti amministratori potrebbero impostare uno stato manuale che sostituisce lo stato calcolato. Quando questo flag è vero, gli script di aggiornamento automatico dello stato NON dovrebbero modificare lo stato del record.

en: Administer CiviCRM
it: Amministra CiviCRM

en: Administer access to Financial Types
it: Amministra l'accesso ai Tipi Finanziari

en: Administer user accounts
it: Amministra i conti utente

en: Administer user accounts. (Synthetic permission - adapts to local CMS)
it: Amministra conti utente. (Permesso sintetico - adatta a CMS locale)

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration Documentation
it: Documentazione di amministrazione

en: Administrative label for search
it: Etichetta amministrativa per la ricerca

en: Administrator
it: Amministratore

en: Administrator Only?
it: Solo amministratore?

en: Administrators
it: Amministratori

en: Adult Day Care Referral
it: Consulto Centro Diurno per Adulti

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Filter
it: Filtro avanzato

en: Advanced Options
it: Opzioni Avanzate

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Advanced Search Options
it: Opzioni Ricerca Avanzata

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
it: Ricerca avanzata restituisce i tuoi risultati come record di contatto. Puoi comunque ottenere altri tipi di dato. Ad esempio, puoi voler visualizzare i record di attività che rispondono ai tuoi criteri di ricerca.

en: Advanced options used by the email templating system. (JSON encoded)
it: Opzioni avanzate usate dal sistema di modellazione dell'email. (Codifica JSON)

en: Afar
it: Etiopia - Afar

en: After
it: Dopo

en: After Premiums
it: Dopo i Premi

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
it: Dopo aver aggiunto il vostro evento, creare dei link alla pagina di annuncio copiando l'URL fornito nella sezione 'partecipante Sommario' della pagina di Configura eventi  .

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
it: Dopo aver importato i contatti, potete anche importare i corrispondenti <strong>contributi, informazioni sulle iscrizioni e/o partecipazioni agli eventi</strong>. Se è così, per prima cosa assicuratevi che siano abilitati i corrispondenti componenti di CiviCRM da Amministra CiviCRM &raquo; Impostazioni Sistema &raquo; Abilita componenti. Abilitate quindi CiviContribute, CiviMember e/o CiviEvent, poi andate alla corrispondente opzione di importazione che trovate nel menu dei componenti (es. CiviContribute &raquo; Importa contributi).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
it: Dopo la registrazione, puoi usare questo modulo per promuovere la tua pagina di raccolta fondi

en: After menu element
it: Voce dopo menù

en: After selecting %1 as the winner, one must schedule the delivery for the final mailing.
it: Dopo aver selezionato %1 come vincitore, è necessario pianificare la consegna per l'invio finale.

en: After the application has a major failure or reset.
it: Dopo che l'applicazione ha un errore o un reset importante.

en: After the application has changed permission requirements.
it: Dopo che l'applicazione ha modificato i requisiti di autorizzazione.

en: After the application has migrated to a new URL.
it: Dopo che l'applicazione è stata migrata ad un nuovo URL.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
it: Dopo aver cliccato su <strong>Succ.</strong>, comparirà una schermata con riportato il numero totale dei destinatari. Usate questo numero come controllo di validità, per capire se avete inserito ed escluso i destinatari desiderati.

en: After your site has migrated to a new URL.
it: Dopo che il tuo sito è stato migrato ad un nuovo URL.

en: Age
it: Età

en: Age at Event
it: Età al momento dell'avvenimento

en: Aggregate Amount
it: Importo Totale Contributi

en: Aggregate Amount Pledged
it: Importo Aggregato Impegni di Pagamento

en: Aggregate Total Between $
it: Totale aggregato tra $

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
it: Aggrega il tempo speso per attività (su casi o no) per  tipo di attività e contatto.

en: Agreement
it: Accordo

en: Albanian
it: Albanese

en: All
it: Tutti

en: All Activities
it: Tutte le attività

en: All Cases With Recently Performed Activities
it: Attività effettuate di recente in tutti i Casi.

en: All Cases With Upcoming Activities
it: Attività future di tutti i Casi.

en: All Cases with Upcoming Activities
it: Attività future di tutti i Casi.

en: All Contact Types
it: Tutte le tipologie di contatto

en: All Contacts
it: Tutti i Contatti

en: All Custom Groups
it: Tutti i Gruppi Personalizzati

en: All Events
it: Tutti gli Eventi

en: All Grants
it: Tutti i contributi

en: All Groups
it: Tutti i Gruppi

en: All Prior to Previous
it: Tutto Prima del Precedente

en: All Profiles
it: Tutti i Profili

en: All Tags
it: Tutti i Tag

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
it: Tutti i contatti che hanno sottoscritto una petizione CiviCampagna verranno inseriti in questo gruppo. Il gruppo verrà creato nel caso non dovesse esistere (è richiesto per verificare le email).

en: All extensions are up-to-date:
it: Tutte le estensioni sono aggiornate:

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
it: Tutti i tipi di iscrizione nel set di prezzi hanno la funzione di rinnovo automatico abilitata (Amministra> CiviMember> Tipi di iscrizione)

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
it: Tutti i tipi di iscrizione nel set di prezzi hanno la stessa durata (ad esempio sono iscrizioni per un anno).

en: All other menu metadata not stored in other fields
it: Tutti gli altri metadati del menù non sono memorizzati in altri campi

en: All other options for this 'Public' field have 'Admin' visibility. There should at least be one 'Public' option, or make the field 'Admin' only.
it: Tutte le altre opzioni per questo campo "Pubblico" hanno visibilità "Amministratore". Dovrebbe esserci almeno un'opzione "Pubblico" o rendere il campo solo "amministratore".

en: All others in the series will remain unchanged.
it: Tutti gli altri nella serie rimarranno invariati.

en: All records previously tagged %1 are now tagged %2.
it: Tutti i record precedentemente taggati con %1 sono ora taggati %2.

en: All recurring contributions
it: Tutti i contributi ricorrenti

en: All recurring contributions regardless of payments
it: Tutti i contributi ricorrenti, indipendentemente dai pagamenti

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
it: Tutte le istanze di report sono automaticamente incluse nella pagina Report Listing. Seleziona questa casella per aggiungere anche questo rapporto nel menu di navigazione.

en: All tables
it: Tutte le tavole

en: All tables use Unique Connection ID
it: Tutte le tabelle usano ID Univoco di Connessione

en: All voters held by you are already released for this survey.
it: Tutti i votanti messi in attesa sono già liberi per questo sondaggio.

en: Allow 'Tell a friend' functionality
it: Abilita la funzione "Dillo a un amico"

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
it: Permetti accesso API anche se Accesso CiviCRM non è garantito

en: Allow CiviMail users to send mailings with a custom Reply-To header.
it: Permetti a utenti CiviMail ti mandare mailing con un'intestazione Reply-To personalizzata.

en: Allow Edits to Recurring Donation Start Date?
it: E' permessa la modifica della data inizio del contributo ricorrente?

en: Allow Edits to Recurring Donation Start date?
it: È permessa la modifica della data inizio del contributo ricorrente?

en: Allow Multiple Case Clients
it: Permetti Clienti di Casi Multipli

en: Allow Multiple Records
it: Permette Record Multipli

en: Allow Multiple Registrations
it: Permetti Registrazioni Multiple

en: Allow Online Registration
it: Consenti la registrazione on-line

en: Allow Other Amounts
it: Consente Altri Importi

en: Allow Partial Payment
it: Consente Pagamento Parziale

en: Allow Permanent Delete for contacts who are linked to live financial transactions
it: Permetti Elimina Permanente per contatti che sono collegati a transazioni finanziarie dirette

en: Allow Searching on Field?
it: Permettere la ricerca sul campo?

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
it: Permetti Self-service Cancellation or Transfer

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
it: Permetti Self-service Cancellazione o Trasferimento

en: Allow Shared Email
it: Consenti Email Condivisa

en: Allow User to enable multilingual
it: Permetti allo User di abilitare multilingua

en: Allow alerts to auto-dismiss?
it: Permetti l'eliminazione automatica degli avvisi?

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
it: Permette ai contatti di creare le proprie pagine personali di raccolta fondi legata a questa pagina contributo.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
it: Consente ai conoscenti di creare delle proprie pagine di raccolta fondi personali collegate a questo evento.

en: Allow duplicate contact to be created
it: Consenti duplicati contatto da creare

en: Allow entering data into contact reference fields
it: Consenti l'inserimento dei dati nei campi di riferimento del contatto

en: Allow frequency intervals
it: Consenti intervalli di frequenza

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
it: Permetti alle persone di contribuire e/o di registrarsi per aderire per conto di un'organizzazione?

en: Allow mail from logged in contact
it: Permetti email da contatto connesso

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
it: Consentire registrazioni multiple dallo stesso indirizzo email richiede un profilo di tipo "Individuale"

en: Allow other amounts
it: Permetti altro importo

en: Allow second-degree relationship permissions
it: Consenti autorizzazioni per relazioni di secondo grado

en: Allow self service cancellation or transfer for event?
it: Permetti self-service cancellazione o trasferimento?

en: Allow self-service cancellation or transfer?
it: Permetti self-service cancellazione o trasferimento?

en: Allow sending email from the logged in contact's email address.
it: Permetti di inviare email dall'indirizzo email del contatto connesso.

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
it: Consenti agli utenti di creare, modificare e copiare i moduli profilo-eventi utilizzati per la registrazione degli eventi online.

en: Allow users to view/ download their own invoices
it: Consenti agli utenti di visualizzare / scaricare le proprie fatture

en: Allowed to login?
it: Autorizzato ad accedere?

en: Alphabetical order
it: Ordine alfabetico

en: Alphabetize Options
it: Opzioni Alfabetiche

en: Alphanumeric
it: Alfanumerico

en: Already selected
it: Già selezionato/i

en: Also Registered by this Participant
it: Anche registrato da questo partecipante

en: Also include
it: Includi anche

en: Also include contacts where
it: Includere anche in contatti in cui

en: Also look for a node and use the node author
it: Cerca anche un nodo e utilizza l'autore del nodo

en: Altered By
it: Modificato Da

en: Altered Contact
it: Contatto Modificato

en: Altered by
it: Modificato da

en: Alternative public description of the group.
it: Descrizione pubblica alternativa per questo Gruppo.

en: Alternative public title for this Group.
it: Titolo pubblico alternativo per questo Gruppo.

en: Alternatively, you can use a price set.
it: In alternativa, puoi utilizzare un set di prezzi.

en: Alternatively, you may add new files using drag/drop.
it: In alternativa, puoi aggiungere file usando il trascina e rilascia.

en: Alternatively, you may select a header or footer which includes the required tokens.
it: In alternativa puoi selezionare un header o footer che includa il segnaposto desiderato

en: Always
it: Sempre

en: Always Show Smart Groups
it: Mostra Sempre Gruppi Smart

en: Always post to Accounts Receivable?
it: Pubblica sempre sulle Fatture Attive?

en: Always use this Page Format with the new template?
it: Utilizzare sempre questo Formato Pagina con il nuovo modello?

en: Always use this Page Format with the selected Template
it: Usa sempre questo Formato Pagina con il Modello selezionato

en: Amharic
it: Amarico

en: Amount
it: Importo

en: Amount %1
it: Importo %1

en: Amount (%1)
it: Importo (%1)

en: Amount Before Tax:
it: Importo prima delle tasse:

en: Amount Between
it: Importo compreso tra

en: Amount Contributed to Date
it: Contribuzione alla data

en: Amount Credited
it: Importo Accreditato

en: Amount Due
it: Importo dovuto

en: Amount Due:
it: Importo Dovuto:

en: Amount Granted
it: Importo fornito

en: Amount Label
it: Etichetta Importo

en: Amount Level
it: Livello di importo

en: Amount One: Min/Max
it: Importo Uno: Min / Max

en: Amount Paid
it: Importo pagato

en: Amount Received
it: Importo Ricevuto

en: Amount Requested
it: Importo richiesto

en: Amount Requested(orig. currency)
it: Importo richiesto (valuta originale)

en: Amount Requested<br />(original currency)
it: Importo richiesto<br />(valuta originale)

en: Amount Statistics
it: Statistiche versamenti

en: Amount Two: Min/Max
it: Importo Due: Min / Max

en: Amount before Tax
it: Importo prima delle Tasse

en: Amount cannot be empty.
it: L'Importo non può essere vuoto.

en: Amount granted
it: Importo concesso

en: Amount is required field.
it: Importo è un campo obbligatorio.

en: Amount must be positive
it: L'importo deve essere positivo

en: Amount of this soft credit.
it: Importo di questo credito in favore.

en: Amount of<br>Current Payment
it: Importo del<br>Pagamento Attuale

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
it: Importo richiesto per la Sovvenzione nella valuta originale (se diverso).

en: Amount to be collected (including any sales tax) by payment processor each recurrence.
it: Importo da riscuotere (inclusa qualunque imposta sulla vendita) dal processore di pagamento ad ogni ricorrenza.

en: Amount with %1 :
it: Importo con %1 :

en: Amounts
it: Importi

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
it: Una versione formattata in HTML di questo messaggio verrà inviata ai contatti il cui formato di email preferito è "HTML" o "entrambi".

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
it: Un email di confema è stata inviata a %1.<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
it: Un valore di auto_increment maggiore di 1 non è al momento supportato. Guarda la issue CRM-7923 per maggiori dettagli e possibili soluzioni.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
it: Una email di conferma con le istruzioni di pagamento è stato inviato a %1 e a %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
it: Una email di conferma con le istruzioni di pagamento è stato inviato a %1.

en: An email receipt has also been sent to %1
it: E' stata inviata una email di ricevuta a %1

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
it: Un'email di notifica è stata inviata anche a %1 e a %2

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
it: Un'email di notifica sarà inviata a %1 e a %2 una volta che la transazione viene elaborata con successo.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
it: Una volta terminata correttamente la transazione, verrà inviata una email di ricevuta a %1.

en: An email with event details has been sent to %1.
it: E' stata inviata una email con i dettagli dell'evento a %1

en: An enabled extension is missing from the extensions directory
it: Un'estensione abilitata manca dalla directory delle estensioni

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
it: E' avvenuto un errore nel tentativo di invio di un email (per mezzo di %1). Se hai riscontrato questo errore dopo aver inviato un contributo online o esserti registrato ad un evento - la transazione è avvenuta correttamente ma il sistema non è stato in grado di mandare la ricevuta via email.

en: An error occurred while processing your request.
it: Errore nell'elaborazione della richiesta.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
it: E' stata definita un'estensione contenitore con un'URL vuoto.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
it: E' stata definita un'estensione contenitore con una directory vuota.

en: Angular directive
it: Direttiva Angolare

en: Annual Options
it: Opzioni Annuali

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Another %1 record
it: Altri %1 record

en: Another Address
it: Un altro indirizzo

en: Another search field
it: Altro campo di ricerca

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any Role
it: Ogni Ruolo

en: Any emails that are not processed will be moved to the ignored folder.
it: Qualunque email non processata sarà spostata alla cartella ignorata.

en: Any governmental entity.
it: Ogni ente governativo.

en: Any not-for-profit organization.
it: Qualsiasi organizzazione non profit

en: Api Joins
it: Join Api

en: Api Key
it: Chiave API

en: Api Type
it: Tipologia API

en: Appear in Top section of select list
it: Appare nella sezione Superiore della lista di selezione

en: Applicant
it: Richiedente

en: Application List Unavailable
it: Elenco applicazioni non disponibile

en: Application Received
it: Richiesta ricevuta

en: Application Received Date
it: Data ricezione richiesta

en: Application received date
it: Data ricezione domanda

en: Approval
it: Approvazione

en: Approval Needed
it: Approvazione richiesta

en: Approval Note
it: Nota Approvazione

en: Approval Req Text
it: Approvazione ddi richiesta el testo

en: Approval Required?
it: E' richiesta approvazione

en: Approval Status
it: Status Approvazione

en: Approval Statuses
it: Approvazione Stati

en: Approval message
it: Approvazione messaggio

en: Approval required
it: Approvazione richiesta

en: Approve
it: Approva

en: Approve Personal Campaign Page
it: Approva la Pagina di Campagna Personale

en: Approve/Reject
it: Approva / Respingi

en: Approve/Reject Mailing
it: Approva/Respingi Mailing

en: Approve/Reject Note
it: Approva/Respingi Nota

en: Approved
it: Approvato

en: Approved By
it: Approvato da

en: Approved for Payment
it: Approvato per il pagamento

en: Approved mailing
it: Mailing approvato

en: April
it: aprile

en: Apt.
it: App.

en: Apt/Unit/Suite
it: Apt/Unità/Suite

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive
it: Archivia

en: Archive Mailing
it: Archivia Mailing

en: Archived
it: Archiviato

en: Are contributions of this type tax-deductible?
it: I contributi di questo tipo sono deducibili dalle tasse?

en: Are monies received into this account tax-deductible?
it: I fondi ricevuti in questo conto sono deducibili dalle tasse?

en: Are the access credentials correct?
it: Le credenziali di accesso sono corrette?

en: Are the members of the group included or excluded?.
it: Sono i membri del gruppo inclusi o esclusi?

en: Are users required to complete this field?
it: Gli utenti devono completare questo campo?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
it: Sei sicuro di voler fare l'aggiornamento adesso?

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo report? Quest'azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to add back into %1?
it: Vuoi davvero aggiungere di nuovo a %1??

en: Are you sure you want to archive this mailing?
it: Vuoi davvero archiviare questo mailing?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
it: Sei sicuro di voler essere cancellato dalle mailing list elencate:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
it: Vuoi davvero annullare questo mailing?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
it: Sei sicuro di voler cancellare la registrazione a questo evento?

en: Are you sure you want to close and export this batch?
it: Sei sicuro di voler chiudere ed esportare questo batch?

en: Are you sure you want to close this batch?
it: Sei sicuro di voler chiudere questo batch?

en: Are you sure you want to close:
it: Sei sicuro di voler chiudere:

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
it: Vuoi davvero confermare l'iscrizione a %1??

en: Are you sure you want to continue?
it: Se sicuro di voler continuare?

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler cancellare

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b>?
it: Siete sicuri di voler cancellare <b>%1</b>?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
it: Sei sicuro di voler cancellare la pagina della Campagna '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
it: Vuoi davvero rimuovere il file allegato.

en: Are you sure you want to delete attached file?
it: Sei sicuro di voler cancellare il file allegato?

en: Are you sure you want to delete contact image.
it: Sei sicuro di voler cancellare l'Immagine del Contatto?

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
it: Sei sicuro di voler eliminare il sondaggio %1?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
it: Siete sicuri di voler cancellare i record del contatto e tutte le informazioni relative a <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
it: Sei sicuro di voler eliminare il gruppo %1?

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
it: Vuoi davvero rimuovere la nota '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
it: Sei sicuro di voler eliminare le attività selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
it: Sei sicuro di voler cancellare le Sovvenzioni selezionate? Questa operazione non può essere annullata e cancellerà tutte le transazioni associate con queste sovvenzioni.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
it: Vuoi davvero rimuovere i Casi selezionati? L'operazione non può più essere annullata e sposterà nel Cestino tutti i casi e tutte le attività relative.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
it: Sei sicuro di voler cancellare il contatto selezionato?

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
it: Sei sicuro di voler cancellare i contributi selezionati? Questa operazione di cancellazione non può essere annullata e cancellerà tutte le operazioni e attività associate a questi contributi.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
it: Siete sicuri di voler cancellare le iscrizioni selezionate? Questa operazione non può essere annullata e cancellerà tutte le transazioni e le attività associate a questi membri.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
it: Sei sicuro di voler eliminare gli interventi selezionati? Questa operazione di cancellazione non può essere annullata e cancellerà tutte le transazioni e le attività associate a queste partecipazioni.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
it: Vuoi davvero rimuovere gli impegni di pagamento selezionati? L'operazione non può più essere annullata e cancellerà tutte le transazioni associate con i detti impegni.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa pagina di campagna?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa campagna?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
it: Siete sicuri di voler cancellare questa pagina di contributo?

en: Are you sure you want to delete this Event?
it: Vuoi davvero rimuovere questo evento?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa Sovvenzione?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa Pagina Personale della Campagna?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
it: Vuoi davvero eliminare questa Petizione?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa Relazione?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa regola?

en: Are you sure you want to delete this address?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo indirizzo?

en: Are you sure you want to delete this case?
it: Sei certo di voler cancellare questo caso?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
it: Vuoi davvero eliminare questo mailing?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa mappatura?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
it: Sei sicuro di voler eliminare questa voce di menu:

en: Are you sure you want to delete this note?
it: Siete sicuri di voler cancellare questa nota?

en: Are you sure you want to delete this premium?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo premio?

en: Are you sure you want to delete this price set?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo insieme di prezzi?

en: Are you sure you want to delete this record?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: Are you sure you want to delete this?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo?

en: Are you sure you want to delete:
it: Sei sicuro di voler eliminare:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
it: Sei sicuro di voler disattivare '%1' il set dei prezzi?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
it: Vuoi davvero disabilitare l'opzione '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
it: Vuoi davvero disabilitare questa Assegnazione Ruolo ACL?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
it: Vuoi davvero disabilitare questa ACL?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
it: Siete sicuri di voler disabilitare il campo del Profilo di CiviCRM?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo tipo di contatto?

en: Are you sure you want to disable this Event?
it: Vuoi davvero disabilitare questo evento?

en: Are you sure you want to disable this Group?
it: Siete sicuri di voler disabilitare questo Gruppo?

en: Are you sure you want to disable this Option?
it: Vuoi davvero disabilitare questa Opzione?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo Stato del Partecipante?

en: Are you sure you want to disable this component?
it: Siete sicuri di voler disabilitare questo componente?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
it: Sicuri di voler disabilitare questo campo di dati personalizzati?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
it: Siete sicuri di voler disabilitare il gruppo di dati personalizzati? Verranno disabilitati tutti i campi di profilo collegati ai campi personalizzati di questo gruppo.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo acconto?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questa tipologia finanziaria?

en: Are you sure you want to disable this location type?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo tipo di recapito?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questa regola di stato di iscrizione?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
it: Vuoi davvero disabilitare questo tipo di iscrizione?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo modello di messaggi?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo tipo processore di pagamento?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo processore di pagamento?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
it: Siete sicuri di voler disabilitare questo premio? Questa azione rimuoverà il premio da qualsiasi pagina di contributo che lo offre, ma non cancellerà il record del premio, in modo che possa essere abilitato di nuovo e aggiunto a pagine di contributo in un secondo momento.

en: Are you sure you want to disable this price field?
it: Vuoi davvero disabilitare questo campo di prezzi?

en: Are you sure you want to disable this profile?
it: Vuoi davvero disabilitare questo profilo?

en: Are you sure you want to disable this record?
it: Siete sicuri di voler disabilitare questa registrazione?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
it: Sei sicuro di voler disabilitare questo tipo di relazione?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
it: Siete sicuri di voler disabilitare questa relazione?

en: Are you sure you want to disable this?
it: Sei sicuro di volerlo disabilitare?

en: Are you sure you want to disconnect "%1?". Doing so may permanently destroy data linkage.
it: Sei sicuro di voler scollegare "% 1?". Ciò può distruggere definitivamente il collegamento dei dati.

en: Are you sure you want to end this relationship?
it: Sei sicuro di voler annullare questa relazione?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
it: Siete sicuri di voler fare una copia di questa pagina di contributo?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
it: Vuoi davvero fare una copia di questo evento?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
it: Vuoi davvero fare una copia di questo Profilo?

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
it: Sei sicuro di voler fare una copia di questa serie di prezzi?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
it: Sei sicuro di voler segnare questa coppia di contatti come NON duplicati?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
it: Vuoi davvero impostare questo contributo ricorrente come cancellato?

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
it: Sei sicuro di voler cancellare definitivamente questo mailing?

en: Are you sure you want to re-open:
it: Sei sicuro di voler ri-aprire:

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
it: Sei sicuro di voler riconnettere \"%1\"?

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa eccezione di deduplica.

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo prodotto premio da questa Pagina di Contributo?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
it: Vuoi davvero rimuovere questo prodotto dalla pagina?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
it: Vuoi davvero recuperare i Casi selezionati? L'operazione recupererà dal Cestino tutti i casi e tutte le attività relative.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
it: Sei sicuro di voler ripristinare il contatto selezionato? Il contatto e tutti i dati relativi saranno pienamente ripristinati.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
it: Vuoi davvero reiscriverti: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert all changes?
it: Sei sicuro di voler annullare tutte le modifiche?

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
it: Sei sicuro di voler ripristinare questo modello come impostazione predefinita del flusso di lavoro? Si perderanno tutte le personalizzazioni fatte.

en: Are you sure you want to revert this?
it: Sei sicuro di voler annullare questo?

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
it: Volete davvero impostare lo stato a Annullato per i partecipanti selezionati?

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
it: Sei sicuro di voler sbloccare l'e-mail dei contatti selezionati?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
it: Vuoi davvero disiscriverti da  %1??

en: Are you sure you would like to execute %1 job?
it: Sei sicuro di voler eseguire %1 job?

en: Are you sure you would like to execute this job?
it: Sei sicuro di voler eseguire questo job?

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
it: Sei sicuro di voler fare una copia del formato di etichetta titolato 1% 11?

en: Area Code
it: Prefisso

en: Arguments
it: Argomenti

en: Arguments to pass to access callback
it: Argomenti da passare per accedere al callback

en: Arguments to pass to page callback
it: Argomenti da passare per il richiamo della pagina

en: Arguments to pass to return_url
it: Argomenti da passare a return_url

en: Arguments to pass to the url
it: Argomenti da passare all'url

en: Armenian
it: Armeno

en: Arranging adult day care for senior individuals
it: Sistemazione Centro Diurno per Adulti per individui anziani

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
it: Array in formato js, ad es. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: Artificial FK to original transaction (e.g. contribution) IF it is not an Activity. Table can be figured out through activity_type_id, and further through component registry.
it: FK artificiale alla transazione originale (per esempio contributo) SE non è una Attività. La tabella può essere capita tramite activity_type_id, e ulteriormente attraverso il registro dei componenti.

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
it: Di conseguenza, le azioni come recuperare il feed di notizie CiviCRM avranno esito negativo. Parlate con il vostro amministratore del server o società di hosting per rettificare questo.

en: As of
it: per quanto riguarda

en: As this system does not include the PHP intl extension, CiviCRM has fallen back onto a slightly less accurate and deprecated method to format money
it: Poiché questo sistema non include l'estensione PHP intl, CiviCRM è tornato a utilizzare un metodo leggermente meno accurato e deprecato per formattare i soldi

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
it: Stai stampando un'etichetta per iscrizione; le tue impostazioni di unione sono ignorate

en: Ascending
it: Ascendente

en: Assess
it: Stima

en: Assess A/B results on an on-going basis
it: Valutare i risultati A/B su base continuativa

en: Assess A/B test at:
it: Valuta il test A/B a:

en: Asset
it: Assetto

en: Asset Account is
it: Conto Asset è

en: Asset Caching
it: Caching delle Risorse

en: Assign
it: Assegna

en: Assign %1
it: Assegna %1

en: Assign ACL Role
it: Assegna ruolo ACL

en: Assign Account
it: Assegna Account

en: Assign Case Role
it: Assegna Ruolo Caso

en: Assign To
it: Assegna a

en: Assign Transaction
it: Assegna Transazione

en: Assign Users to Roles
it: Assegna gli Utenti ai Ruoli

en: Assign a specific level of engagement to this activity. Used for tracking constituents in ladder of engagement.
it: Assegna uno specifico livello di impegno per questa attività. Utilizzato per monitorare i componenti nella scala di impegno.

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
it: Assegna un nome univoco a ciascun mailing. Scegli una regola di denominazione che ti aiuti a mantenere i tuoi invii organizzati e facili da trovare quando desideri rivedere e confrontare dei risultati di mailing. Ad esempio, se fai una newsletter mensile di interesse generale, potresti utilizzare la seguente regola di denominazione:

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
it: Assegna un nome univoco a ciascuno dei tuoi messaggi massivi. Scegli una naming convention che ti aiuti a mantenere i tuoi messaggi organizzati.

en: Assign this status to a membership record if no other status match is found.
it: Assegna questo stato ad un record di iscrizione se nessun'altra corrispondenza di stato viene trovata.

en: Assign to
it: Assegna a

en: Assign to Another Client
it: Assegna ad un altro Utente

en: Assign to Batch
it: Assegna ad un Batch

en: Assign to Creator
it: Assegna al Creatore

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assigned Activities
it: Attività assegnate

en: Assigned Financial Accounts
it: Conto Finanziario Assegnato

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
it: Prefisso assegnato al nome (per es., Sig., Dr., On., ecc.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
it: Suffisso assegnato al nome (per es., 'II', 'Jr.', 'Sr.', ecc.).

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Assigned to Contact
it: Assegnato al Contatto

en: Assignee
it: Assegnatario

en: Assignee Contact ID
it: ID Contatto Assegnatario

en: Assignee Email
it: Email Assegnatario

en: Assignee Name
it: Nome Assegnatario

en: Assignee Phone
it: Telefono Assegnatario

en: Associated Multi-Org Group
it: Gruppo Multi-Org associato

en: Associated Organization
it: Organizzazione collegata

en: Associated contribution is updated on membership type change.
it: Il contributo ricorrente è aggiornato con la modifica del tipo di iscrizione

en: Associated recurring contribution cannot be updated on membership type change.
it: Il contributo ricorrente associato non può essere aggiornato con la modifica del tipo di iscrizione.

en: Association Rule
it: Regola di Associazione

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
it: Nella ricerca per gruppo o tag devono essere presenti almeno un gruppo / tag

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
it: Almeno un campo di contributo deve essere mappato per l'aggiornamento durante la modalità di aggiornamento.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
it: Almeno una quota deve essere registrati per l'Insieme Sconto Set. Se non vedi la tabella per inserire le quote di sconto, fai clic sul "Aggiungi Insieme Sconto alla tabella delle quote".

en: At least one payment option needs to be checked.
it: Almeno un opzione di pagamento deve essere controllata.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
it: Deve essere spuntata almeno un'opzione sulla frequenza degli impegni di pagamento.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
it: Almeno una opzione di frequenza che ricorre ha bisogno di essere controllato.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
it: Almeno un valore deve essere selezionato se la sezione Onorificenza è attiva

en: At time of writing, this is not a problem. However, future extensions and improvements could rely on these fields, so it may be useful to back-fill them.
it: Al momento della scrittura, questo non è un problema. Tuttavia, le estensioni e i miglioramenti futuri potrebbero fare affidamento su questi campi, quindi potrebbe essere utile eseguirne il back-fill.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
it: Almeno un Gruppo Personalizzato deve essere presente, per la ricerca di Gruppi Personalizzati.

en: Atleast one Group must be present for search.
it: Almeno un Gruppo deve essere presente per la ricerca.

en: Attach File
it: Allega file

en: Attach PDF copy to receipts
it: Allega copia PDF alle ricevute

en: Attached
it: Allegato

en: Attached File
it: File Allegato

en: Attached To
it: Allegato a

en: Attachment failed
it: Allegato non riuscito

en: Attachment(s)
it: Allegato/i

en: Attachment(s):
it: Allegato/i:

en: Attachments
it: Allegati

en: Attended
it: Partecipato

en: Attendee
it: Partecipante

en: August
it: agosto

en: Authenticated
it: Autenticato

en: Authentication?
it: Autenticazione?

en: Author
it: Autore

en: Author Only
it: Solo Autore

en: Authorization token
it: Token di autorizzazione

en: Auto Renew
it: Rinnovo Automatico

en: Auto Renew Options
it: Opzioni Auto Rinnovo

en: Auto Renew?
it: Rinnovo Automatico?

en: Auto Responder
it: Risponditore Automatico

en: Auto-Renew
it: Rinnovo Automatico

en: Auto-Renew Subscription Status
it: Status di Auto-rinnovo dell'Abbonamento

en: Auto-Renew Subscription Status?
it: Status di Auto-rinnovo dell'Abbonamento?

en: Auto-Respond
it: Risposte Automatiche

en: Auto-Respond Message
it: Messaggio di Auto-Respond

en: Auto-Respond to Replies
it: Invia un Auto-Respond alle risposte

en: Auto-Select Current User
it: Auto-Seleziona Utente Attuale

en: Auto-renew
it: Rinnovo automatico

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
it: Rinnovo automatico degli abbonamenti - È possibile offrire agli iscritti l'opzione di rinnovare automaticamente la propria iscrizione e utilizzare le funzioni set di prezzi per l'adesione se:

en: Auto-renew Memberships Only
it: Solo Rinnovo automatico iscritti

en: Auto-renew Option
it: Auto rinnovo

en: Auto-renew active
it: Auto-Rinnovo Attivo

en: Auto-renew error
it: Errore Auto-Rinnovo

en: Auto-renew required
it: Auto rinnovo richiesto

en: Auto-renew?
it: Rinnovo Automatico?

en: Auto-renewal membership cancelled
it: Rinnovo automatico dell'iscrizione cancellato

en: Auto-respond to replies
it: Risposta automatica alle risposte

en: Auto-responder
it: Risponditore automatico

en: Autocomplete Contact Search
it: Autocompleta ricerca contatto

en: Autocomplete Results
it: Risultati Completamento Automatico

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo autocompletante

en: Autocomplete-Select
it: Completamento automatico

en: Autoincremented type id
it: Tipo id autoincrementato

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Batch
it: Batch Automatico

en: Automatic Receipting
it: Ricevimento automatico

en: Automatic Synchronization Method
it: Metodo di Sincronizzazione automatica

en: Automatic Wildcard
it: Wildcard Automatica

en: Automatic cancellation is not supported for this payment processor. You or the contributor will need to manually cancel this recurring contribution using the payment processor website.
it: La cancellazione automatica non è supportata da questo processore di pagamento. Tu o il donatore dovranno cancellare manualmente questo contributo ricorrente, utilizzando il sito web del processore di pagamento.

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
it: Rinnovo automatico dell'iscrizione %1 cancellato.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
it: I rinnovi automatici non sono supportati dai processori di pagamento attualmente disponibili quando la durata dell'iscrizione è superiore a 1 anno / 12 mesi.

en: Automatically Generated
it: Generato Automaticamente

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
it: Automaticamente invia una e-mail di conferma di ricezione a %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
it: Automaticamente una email di conferma a %1?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
it: E' stata inviata un' email di conferma per l' iscrizione e la ricevuta.

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
it: Invio automaticamente una email per la conferma iscrizione e ricevuta a %1 ?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1? OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
it: Invia automaticamente un email con la conferma di iscrizione e la ricevuta a %1 ? O se il pagamento è da un contatto diverso, questa email andrà solo a loro.

en: Automatically email a receipt for this payment to
it: Invia automaticamente una ricevuta via email per questo pagamento a

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
it: Inviare automaticamente una ricevuta via email per questo pagamento a %1?

en: Automatically email a receipt to %1?
it: Automaticamente una ricevuta per email %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
it: Automaticamente un' e-mail una conferma di questo impegno a %1?

en: Automatically email invoice when user purchases online
it: Invia automaticamente fattura via email quando l'utente acquista online

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
it: Rinnovo automatico pagamento iscrizione (se abilitato in questa pagina)

en: Automatically update related contributions when Membership Type is changed
it: Aggiorna automaticamente i contributi correlati quando il Tipo di Iscrizione viene cambiato

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
it: Notifica cancellazione Rinnovo automatico dell'iscrizione

en: Available
it: Disponibile

en: Available Countries
it: Paesi Disponibili

en: Available Country setting is incorrect
it: Impostazione Paese Disponibile è incorretto

en: Available Currencies
it: Valute Disponibili

en: Available Languages
it: Lingue Disponibili

en: Available Languages (Multi-lingual)
it: Lingue Disponibili (multilingue)

en: Available States and Provinces (by Country)
it: Stati e Province Disponibile (per Paese)

en: Available for Dashboard?
it: Disponibile per la Bacheca?

en: Avaric
it: Avaro

en: Average
it: Media

en: Average (Soft Credits)
it: Media (Crediti in favore)

en: Average Soft Credit
it: Media Credito in Favore

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
it: Etichette compatibili Avery 5395 con logo (4 up per 2, 59.2mm x 85.7mm)

en: Avestan
it: Avestico

en: Avg
it: media

en: Avg Amount
it: Importo medio

en: Avg Soft Credit Amount
it: Importo Medio Credito in Favore

en: Awaiting Information
it: in attesa di informazioni

en: Awaiting approval
it: In attesa di approvazione

en: Azerbaijani
it: Azero

en: B to A
it: da B ad A

en: BCC
it: CCN

en: BCC Confirmation To
it: Conferma CCN a

en: BCC Receipt To
it: Invia in CCN la ricevuta a

en: BCC Receipts
it: Ricevuta Ccn

en: Back to "%1" event information
it: Torna alle informazioni dell'evento "%1"

en: Back to Activities
it: Torna alle Attività.

en: Back to Activity
it: Torna all'Attività.

en: Back to CiviMail
it: Torna a CiviMail.

en: Back to Listings
it: Torna agli elenchi

en: Back to Logging Summary
it: Torna al sommario del log

en: Back to Mailing
it: Torna al Mailing

en: Back to Profile Listings
it: Indietro all'Elenco Profili

en: Back to Report
it: Torna al Report

en: Back to Scheduled Jobs Listing
it: Torna alla Lista dei Job Programmati

en: Back to Search
it: Torna alla ricerca

en: Back up your database before continuing.
it: Eseguire il backup del database prima di continuare.

en: Backdrop Database Details
it: Dettagli archivio Backdrop

en: Backdrop Database Settings
it: Impostazioni archivio Backdrop

en: Backdrop user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
it: Le autorizzazioni per gli utenti Backdrop sono state impostate automaticamente - dando a Utenti Anonimi e Iscritti l'accesso ai moduli e alle caratteristiche pubbliche di CiviCRM. Ti raccomandiamo di <a %1>rivedere queste autorizzazioni</a> per assicurarti che siano appropriate alle tue richieste (<a %2>scopri di più...</a>)

en: Backend Theme
it: Tema Backend

en: Background Color
it: Colore Sfondo

en: Background Color Top Area
it: Colore di Sfondo Area Superiore

en: Backing up your database before importing is recommended, as there is no Undo for this. Are you sure you want to import now?
it: Si consiglia di eseguire il backup del database prima  di eseguire l'import, poiché non sarà possibile annullare l'operazione. Sei sicuro di voler importare ora?

en: Bad menu record in database
it: Errore registrazione Menu nel database

en: Balance
it: Saldo

en: Balance Amount
it: Saldo

en: Balance Due
it: Saldo

en: Balance Owed
it: Saldo dovuto

en: Bank Account Number
it: Numero di Conto Bancario

en: Bank Identification Number
it: Numero di identificazione della banca

en: Bank Name
it: Nome Banca

en: Banking Fees
it: Commissioni bancarie

en: Bar
it: Barra

en: Bar Chart
it: Diagramma a barre

en: Bar Color
it: Colore Barra

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
it: URL di Base per risorse di estensione (immagini, fogli di stile, etc).

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc). This should match extensionsDir.
it: URL di Base per risorse di estensione (immagini, fogli di stile, etc). Questo dovrebbe corrispondere a extensionsDir.

en: Based On
it: Basato su

en: Based on current data, approximately %1 contacts will receive a copy of the mailing.
it: Sulla base dei dati attuali, circa %1 contatti riceveranno una copia del mailing.

en: Bashkir
it: Baschiro

en: Basic Contact Type
it: Tipo contatto base

en: Basic Criteria
it: Criteri di base

en: Basque
it: Basco

en: Batch Complete
it: Batch Completo

en: Batch Created Date
it: Data Creazione Batch

en: Batch Data
it: Dati del Batch

en: Batch Data Entry
it: Batch di Inserimento Dati

en: Batch Data Entry for Contributions
it: Batch di Inserimento Dati per Contributi

en: Batch Data Entry for Memberships
it: Batch di inserimento dati per sottoscrizione

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
it: Batch di inserimento dati per impegno di pagamento

en: Batch Deleted
it: Batch Cancellato

en: Batch Description
it: Descrizione Batch

en: Batch Exported Date
it: Data di esportazione del Batch

en: Batch ID
it: ID Batch

en: Batch Merge All Duplicates
it: Batch Unione Tutti i Duplicati

en: Batch Merge Duplicate Contacts
it: Batch Unione Contatti duplicati

en: Batch Merge Selected Duplicates
it: Batch Unione Duplicati Selezionati

en: Batch Merge Task in progress
it: Processo di unione in corso

en: Batch Mode
it: Modo Batch

en: Batch Modified Date
it: Data Modificati in Data

en: Batch Name
it: Nome del Batch

en: Batch Name %1 %2
it: Nome Batch %1 %2

en: Batch Number of Items
it: Numero di Elementi del Batch

en: Batch Payment Method
it: Batch Metodo di Pagamento

en: Batch Processed.
it: Batch Processato.

en: Batch Processing
it: Processamento Batch

en: Batch Status
it: Status Batch

en: Batch Title
it: Titolo del Batch

en: Batch Total
it: Totale Batch

en: Batch Type
it: Tipo Batch

en: Batches
it: Batch

en: Bcc Confirm
it: Conferma ccn

en: Be sure addres name is enabled %link
it: Assicurati che il nome indirizzo sia abilitato %link

en: Because you set an End Date for a lifetime membership, This must be set to "Override Permanently"
it: Poiché imposti una data di fine per un'iscrizione a vita, questa deve essere impostata su "Sostituisci definitivamente"

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
it: Poiché la sessione è andata in time out, abbiamo resettato la pagina di ricerca.

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
it: Diventa un sostenitore creando una personale pagina della campagna:

en: Before Premiums
it: Prima dei Premi

en: Before menu element
it: Voce prima menù

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
it: Prima di poter aggiungere la tua firma, devi convalidare il tuo indirizzo email facendo clic sul link di attivazione nell'e-mail di conferma. NOTA: A volte le nostre e-mail di conferma vengono contrassegnate come spam.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
it: Prima di poter aggiungere la tua firma, devi convalidare il tuo indirizzo email facendo clic sul link di attivazione nell'e-mail di conferma. NOTA: A volte le nostre e-mail di conferma vengono contrassegnate come spam.

en: Beginning Date
it: Data Inizio

en: Beginning of current uninterrupted membership period.
it: Inizio del corrente periodo di iscrizione ininterrotto.

en: Beginning of initial membership period (member since...).
it: Inizio del periodo di iscrizione iniziale (membro dal...).

en: Beginning site move process...
it: A partire dal processo di spostamento del sito ...

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Below is a sample of the first %1 recipients.
it: In basso un esempio dei primi %1 destinatari

en: Below website menu
it: Sotto al menù del sito web

en: Below you will find a receipt for this contribution.
it: DI seguito puoi trovare la ricevuta per questo contributo.

en: Below you will find a receipt for this payment.
it: Di seguito puoi trovare la ricevuta per questo pagamento.

en: Benefits Specialist
it: Specialista Benefit

en: Benefits Specialist is
it: Lo specialista Benefit è

en: Between %1 and %2
it: Tra %1 e %2

en: Billing
it: Fatturazione

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing Address location
it: Recapito indirizzo di fatturazione

en: Billing First Name
it: Nome di Fatturazione

en: Billing Last Name
it: Cognome di Fatturazione

en: Billing Middle Name
it: Secondo Nome di Fatturazione

en: Billing Mode
it: Modalità di fatturazione

en: Billing Mode (deprecated)
it: Modalità fatturazione (deprecato)

en: Billing Name and Address
it: Nome e indirizzo di fatturazione

en: Billing address required
it: Indirizzo di fatturazione richiesto

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
it: Le informazioni di pagamento per il contributo ricorrente di %1 ogni %2 %3 sono state aggiornate.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
it: I dettagli di fatturazione per l'iscrizione %1 rinnovata automaticamente sono stati aggiornati.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
it: Le informazioni di pagamento per il tuo contributo ricorrente di %1 ogni %2 %3 sono state modificate.

en: Billing first name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
it: Nome di fatturazione al momento della creazione del token. Utile per indagini forensi di frode

en: Billing last name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
it: Cognome di fatturazione al momento della creazione del token. Utile per indagini forensi di frode

en: Billing location for this contact
it: Recapito di fatturazione di questo contatto

en: Billing middle name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
it: Secondo nome di fatturazione al momento della creazione del token. Utile per indagini forensi di frode

en: Billing mode in info file has wrong value.
it: Il modo di fatturazione nel file info ha un valore errato.

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Birth Date (if present)
it: Data di nascita (se esiste)

en: Birth and deceased dates. Only year, month and day fields are supported.
it: Date di nascita e decesso. Solo campi anno, mese e giorno sono supportati.

en: Birth-Date
it: Data di nascita

en: Birthdate
it: Data di nascita

en: Bitwise logic can be used to create subsets of options within an option_group for different uses.
it: La logica bitwise può essere utilizzata per creare sottoinsiemi di opzioni all'interno di un option_group per usi diversi.

en: Blank column at the Begining
it: colonna vuoto all'inizio

en: Blank column at the End
it: colonna vuota alla fine

en: Blog Feed URL
it: URL del Feed del Blog

en: Blog feed URL used by the blog dashlet
it: URL del Feed del Blog usato dal prospetto del blog

en: Body
it: Corpo messaggio

en: Body - HTML
it: Corpo - HTML

en: Body - HTML Format
it: Corpo - formato HTML

en: Body - TEXT Format
it: Corpo - formato TESTO

en: Body - Text
it: Corpo - Solo testo

en: Body HTML
it: Corpo HTML

en: Body Html
it: Body HTML

en: Body Only
it: Solo corpo

en: Body Text
it: Corpo del Testo

en: Body and Subject
it: Corpo e oggetto

en: Body of the component in html format.
it: Corpo del componente nel formato html.

en: Body of the component in text format.
it: Corpo del componente nel formato testo.

en: Body of the mailing in html format.
it: Corpo del mailing in formato html.

en: Body of the mailing in text format.
it: Corpo del mailing in formato testo.

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookkeeping Transactions Report
it: Report Transazioni Contabili

en: Boolean. Should we automatically display minimum contribution amount text after the premium descriptions.
it: Booleano. Dovremmo mostrare automaticamente il testo dell'importo di contributo minimo dopo le descrizioni del premium.

en: Boolfield is locked
it: Boolfield è bloccato

en: Boolfield is unlocked
it: Boolfield è sbloccato

en: Bootstrap theme not found.
it: Tema Bootstrap non trovato.

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom Margin
it: Margine Inferiore

en: Bounce Count
it: Conta Email Rimbalzate

en: Bounce Date
it: Data Rimbalzo

en: Bounce ID
it: ID Bounce

en: Bounce Pattern
it: Schema Bounce

en: Bounce Pattern ID
it: ID Schema Bounce

en: Bounce Patterns
it: Schemi Bounce

en: Bounce Processing
it: Elaborazione Rimbalzo

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
it: Processo Bounce <strong>(Predefinito)</strong>

en: Bounce Rate
it: Percentuale di Rimbalzi

en: Bounce Reason
it: Ragione del Rimbalzo

en: Bounce Report for mailings
it: Bounce Report per Mailings

en: Bounce Type
it: Tipo di rimbalzo

en: Bounce Type Description
it: Descrizione Tipo Bounce

en: Bounce Type ID
it: ID Tipo Bounce

en: Bounce Type Name
it: Nome Tipo Bounce

en: Bounce Types
it: Tipi di Bounce

en: Bounce type(s)
it: Tipo(i) di Bounce

en: Bounced
it: Rimbalzato

en: Bounces
it: Bounce

en: Breadcrumb for the path.
it: Breadcrumb per il percorso.

en: Breton
it: Bretone

en: Brief summary of event. Text and html allowed. Displayed on Event Registration form and can be used on other CMS pages which need an event summary.
it: Breve riepilogo dell'evento. Testo e html permessi. Mostrato nel modulo Registrazione Evento e può essere usato su altre pagine CSM che hanno bisogno di un riepilogo evento.

en: Browse Sent Mailings
it: Sfoglia Mailing Inviati

en: Browse events of type '%1'
it: Sfoglia gli eventi di tipo '%1'

en: Browse more events
it: Sfoglia altri eventi

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
it: Richiamate il file del messaggio <strong>TESTO</strong> che avete preparato per questo SMS.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
it: Individuare il <strong>file</strong> che si desidera caricare.

en: Browse/Upload Image
it: Sfoglia / caricamento delle immagini

en: Browseable Directories
it: Directory consultabili

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk
it: Massa

en: Bulk Email
it: Email Massiva

en: Bulk Email Sent.
it: Email massiva inviata.

en: Bulk Mailing for Email %1?
it: Bulk Mailing per Email %1?

en: Bulk Mailings
it: Email in serie

en: Bulk Mailings?
it: Mailings di massa?

en: Button Background Color
it: Colore di Background del Pulsante

en: Button Color
it: Colore Pulsante

en: Button Text Color
it: Colore Testo Pulsante

en: Button Text must be less than 64 characters.
it: Il testo del bottone non può superare i 64 caratteri.

en: Button Title
it: Titolo Pulsante

en: Button URL
it: URL Bottone

en: Button title.
it: Titolo Pulsante.

en: By %1
it: Per %1

en: By Contact Type
it: per Tipo di contatto

en: By Country
it: per Paese

en: By Distance from a Location
it: Per Distanza da una posizione

en: By Gender
it: per Genere

en: By Grant Type
it: Per Tipo di Finanziamento

en: By Region
it: Per Regione

en: By Relationship
it: Per relazione

en: By World Region
it: Per Regione del Mondo

en: By changing the relative URLs included in the snippet to absolute URLs (e.g. change "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" to "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") you will be able to use the snippet on any website.
it: Modificando gli URL relativi inclusi nello snippet in URL assoluti (ad es. cambiando "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" in "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") potrai utilizzare lo snippet in qualsiasi website.

en: By default, CiviCRM now disables the ability to import directly from SQL. To use this feature, you must explicitly grant permission 'import SQL datasource'.
it: Per default, CiviCRM ora disabilita la possibilità di importare direttamente da SQL. Per utilizzare questa funzione, è necessario concedere esplicitamente l'autorizzazione "importa dati SQL".

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
it: In modalità standard, CiviCRM utilizza l'indirizzo email primario dell'utente loggato come indirizzo del mittente quando si inviano email ai contatti. Comunque, gli utenti con permessi di Amministrazione di CiviCRM possono configurare uno o più indirizzi email generici che possono essere selezionati come alternativi. ESEMPIO: "Servizi Clienti" &lt;serviziclienti@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
it: Per impostazione predefinita, CiviCRM utilizza l'indirizzo email principale dell'utente connesso, come l'indirizzo da cui si inviano email ai contatti. Tuttavia, è possibile utilizzare questa pagina per definire uno o più indirizzi e-mail generali che possono essere selezionato come alternativa. ESEMPIO: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
it: Per impostazione predefinita, CiviCRM utilizza il provider che è impostato come attivo e il provider predefinito è selezionato. L'amministratore di CiviCRM può aggiungere un nuovo Provider

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
it: Per impostazione predefinita, CiviCRM genererà pagine di frontali usando l'home page di %1 come sua base. Se vuoi usare un modello differente per le pagine CiviCRM, imposta il percorso qui.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at http://wp/ as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
it: Per impostazione predefinita, CiviCRM genererà pagine di frontali usando l'home page di http://wp/ come sua base. Se vuoi usare un modello differente per le pagine CiviCRM, imposta il percorso qui.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
it: Per default, entrambi i metodi prendono tutti gli eventi che iniziano oggi o più tardi. Potete però modificare questa impostazione passando dei parametri aggiuntivi all'URL:

en: By default, your CiviCRM Resource URL should be:
it: Per impostazione predefinita, il tuo URL della Risorsa CiviCRM dovrebbe essere:

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
it: Di default, l'evento utilizzerà la Regola di Matching dei Duplicati non supervisionata per associare i partecipanti con registrazione anonima agli individui esistenti. È comunque possibile selezionare un'altra regola da usare per questo evento. Assicurarsi che i profili inclusi contengano i campi necessari per la regola di matching.

en: By definition a relationship is active if any of these conditions occurs: (1) Start Date <= Current Date <= End Date (2) Start Date <= Current Date and End Date is not defined (3) Start Date is not defined and Current Date <= End Date
it: Per definizione una relazione è attiva se si verifica una di queste condizioni: (1) Data di inizio <= Data corrente <= Data di fine (2) Data di inizio <= Data corrente e Data di fine non definite (3) La data di inizio non è definita e Data corrente <= Data di fine

en: By relationship to case client
it: Da relazione a caso cliente

en: Bypass email confirmation
it: Ignora la conferma email

en: Bypass the email verification.
it: Aggira la verifica dell'email.

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
it: ATTENZIONE: Le seguenti funzioni non sono disponibili per i campi personalizzati nell'insieme personalizzato 'Record multipli':

en: CC Confirmation To
it: CC Conferma a

en: CC Receipt To
it: Invia in CC la ricevuta a

en: CC Receipts
it: Ricevuta Cc

en: CKEditor Saved
it: CKEditor Salvato

en: CMS ID
it: ID CMS

en: CMS Unique Identifier
it: CMS Identificatore Univoco

en: CMS User
it: Utente del CMS

en: CMS User?
it: Utente CMS?

en: CMS Users Table Name
it: Nome Tabella Utenti CMS

en: CREDIT ADVICE
it: AVVISO CREDITO

en: CREDIT NOTE
it: NOTA CREDITO

en: CRM_Utils_Mail_Incoming: Unable to handle message part of type "%1".
it: CRM_Utils_Mail_Incoming: Impossibile gestire la parte del messaggio di tipo "%1".

en: CSS class name for an icon
it: Nome classe CSS per un'icona

en: CVV required for backoffice?
it: CVV richiesto per il backoffice?

en: Cache Addressee.
it: Cache Destinatario.

en: Cache Email Greeting.
it: Cache Saluto Email.

en: Cache Key
it: Chiave Cache

en: Cache Minutes
it: Minuti Cache

en: Cache Modified Date
it: Cache Modificata in Data

en: Cache Postal greeting.
it: Cache Saluto Postale.

en: Cache dashlet for
it: Cache prospetto per

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
it: La cache è stata pulita e il menu è stato ricostruito con successo.

en: Caches
it: Cache

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
it: Data di fine (data di fine o data in cui verranno eseguite tutte le rate)

en: Calendar
it: Calendario

en: Campaign
it: Campagna

en: Campaign %1 %2
it: Campagna %1 %2

en: Campaign %1 has been saved.
it: La campagna %1 è stata salvata.

en: Campaign Contribution
it: Contributo Campagna

en: Campaign Created Date
it: Data Creazione Campagna

en: Campaign Description
it: Descrizione Campagna

en: Campaign End Date
it: Data Fine Campagna

en: Campaign Ends
it: Campagna fine

en: Campaign External ID
it: ID Esterno Campagna

en: Campaign Goals
it: Obiettivi Campagna

en: Campaign Group
it: Gruppo Campagna

en: Campaign Group ID
it: ID Gruppo Campagna

en: Campaign Group Type
it: Tipo Gruppo Campagna

en: Campaign Group id.
it: id Gruppo Campagna.

en: Campaign Groups
it: Gruppi Campagna

en: Campaign ID
it: ID Campagna

en: Campaign Modified Date
it: Data Modifica Campagna

en: Campaign Name
it: Nome Campagna

en: Campaign Start Date
it: Data Inizio Campagna

en: Campaign Status
it: Status Campagna

en: Campaign Title
it: Titolo Campagna

en: Campaign Type
it: Tipo di Campagna

en: Campaign Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = campaign_type
it: ID Tipo Campagna.FK implicita a civicrm_option_value dove option_group = campaign_type

en: Campaign ended on %1
it: Campagna terminata il %1

en: Campaign ends on %1
it: La campagna termina il %1

en: Campaign has been deleted.
it: La campagna è stata cancellata.

en: Campaign is ongoing
it: Campagna in corso

en: Campaign starts on %1
it: La campagna inizia il %1

en: Campaign status ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = campaign_status
it: ID Status Campagna.FK implicita a civicrm_option_value dove option_group = campaign_type

en: Campaigns
it: Campagne

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
it: Posso accedere/creare le tabelle InnoDB nel database?

en: Can I access/create the database?
it: Posso accedere/creare il database?

en: Can I create lock tables in the database?
it: Posso creare lock tables nel database?

en: Can I create temporary tables in the database?
it: Posso creare tabelle temporanee nel database?

en: Can I create triggers in the database?
it: Posso creare dei trigger nel database?

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
it: Non riesco ad impostare questo campo obbligatorio e visualizzarlo allo stesso tempo.

en: Can only accept Integers for state_province_id filtering
it: Può solo accettare Interi per filtrare state_province_id

en: Can people share the contribution page through social media?
it: Possono le persone condividere la pagina di contributo sui social network?

en: Can people share the event through social media?
it: Vuoi permettere alle persone di condividere l'evento sui social network?

en: Can people share the petition through social media?
it: Possono le persone condividere la petizione attraverso i social media?

en: Can process recurring contributions
it: Può processare contributi ricorrenti

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
it: Può il 'proprietario' di una pagina di campagna personale utilizzare la funzione Dillo a un Amico per inviare email agli utenti invitandoli a visitare la propria pagina e dare un contributo? NOTA: l'email Dillo a un Amico include automaticamente un collegamento alla pagina della campagna del mittente.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
it: Il 'proprietario' di una Pagina Campagna Personale può utilizzare la funzione Dillo a un Amico per inviare email agli utenti invitandoli a visitare la propria pagina e dare un contributo? NOTA: l'email Dillo a un Amico include un link  alla pagina della campagna del mittente.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
it: Possono anche scegliere set di intervalli (ad esempio ogni '3 'mesi)?

en: Can this membership type be used for self-service signups ('Public'), or is it only for CiviCRM users with 'Edit Contributions' permission ('Admin').
it: Può questo Tipo di iscrizione essere utilizzato per le iscrizioni self-service ('Pubbliche') o è solo per gli utenti con i permessi "modifica contributi" ('Amministratore').

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
it: Gli utenti possono anche impostare un intervallo (ad esempio ogni '3 'mesi)?

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
it: Puoi fare ricerche su questo campo nei moduli di ricerca e ricerca Avanzata? Scegli inoltre se è possibile includere questo campo come colonna di visualizzazione e / o filtro nei relativi report.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
it: Impossibile trovare un server MySQL su '%1'.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
it: Non riesci a trovare il tuo modulo? Assicurati che sia attivo.

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
it: Impossibile impostare l'opzione di default per un tipo di iscrizione non spuntato.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Auto Renew Subscription
it: Cancella l'iscrizione con Auto rinnovo.

en: Cancel Auto-renewal
it: Cancella il rinnovo automatico

en: Cancel Automatic Membership Renewal
it: Cancella Rinnovo Automatico Iscrizione

en: Cancel Button Text
it: Testo Pulsante Cancellazione

en: Cancel Date
it: Data Cancellazione

en: Cancel Mailing
it: Annulla Mailing

en: Cancel Pledge
it: Annulla impegno

en: Cancel Reason
it: Motivo Annullamento

en: Cancel Recurring Contribution
it: Cancella Contributo ricorrente

en: Cancel Redirect
it: Elimina Redirezione

en: Cancel Redirect URL
it: Elimina URL redirezione

en: Cancel Registration
it: Annulla Registrazione

en: Cancel Registration for Event Participation
it: Annulla registrazione per la partecipazione all'evento

en: Cancel Registrations
it: Annulla registrazioni

en: Cancel Related Membership
it: Cancella Iscrizioni Correlate

en: Cancel registration
it: Annulla registrazione

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancellation / Refund Reason
it: Cancellazione / Ragione del Rimborso

en: Cancellation Date
it: Data Cancellazione

en: Cancellation Reason
it: Motivo della Cancellazione

en: Cancellation or Refund Information
it: Informazione cancellazione/rimborso

en: Cancellation or Transfer Time Limit
it: Tempo Limite Cancellazione o Trasferimentot

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
it: Cancellazione o transfer time limit (ore)

en: Cancellations are not refundable.
it: Le cancellazioni non sono rimborsabili.

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cancelled / Refunded Date
it: Cancellato / Data Rimborso

en: Cancelled Date
it: Data Cancellazione

en: Cancelled/Refunded
it: Eliminati/Rimborsati

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
it: Annullamento di questo impegno sarà anche cancellare qualsiasi linea (e non completa) di impegni di pagamento.

en: Cannot
it: Non può

en: Cannot Delete
it: Impossibile Cancellare

en: Cannot add or update profile field "%1" with combination of Household or Organization or any subtypes of Household or Organization.
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il campo profilo '%1' con la combinazione di Famiglia o Organizzazione o sottotipi di Famiglia o Organizzazione.

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il Sottotipo di campo del profilo del Contatto poichè il tipo del profilo non è Individuo, Nucleo familiare o Organizzazione.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il profilo del tipo  "%1" con la combinazione di "%2".

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il profilo del tipo "%1" con la combinazione di sottotipo diverso da  "%1".

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo dell'attività in combinazione con Partecipante o Iscrizione o Contributo

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo del Contributo in combinazione con Attività, Iscrizione, Partecipante, Nucleo familiare o Organizzazione

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo della Nucleo familiare in combinazione con Individuo, Organizzazione o Attività

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo dell'Individuo in combinazione con Nucleo familiare o Organizzazione

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo della Iscrizione in combinazione con Attività, Partecipante, Contributo, Nucleo familiare o Organizzazione

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo della Organizzazione in combinazione con Individuo, Nucleo familiare o Attività

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
it: Impossibile aggiungere o aggiornare il tipo di campo del profilo del Partecipante in combinazione con Attività, Iscrizione, Contributo, Famiglia, Organizzazione.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
it: Impossibile cambiare lo status del contributo da %1 a %2.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
it: Non è possibile combinare altre opzione con 'Tutti'.

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
it: Non si può creare una tabella custom perché %1 è già una tabella core.

en: Cannot delete Premium
it: Impossibile cancellare il Premio

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
it: Non riesco a determinare la versione di MySQL installata. Per favore assicurati che sia installata almeno la versione %1 .

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
it: Impossibile abilitare questo campo UF dato che il campo personalizzato usato è disabilitato.

en: Cannot find participant ID
it: Impossibile trovare l'ID del partecipante

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
it: Gli stessi gruppi non possono essere sia in Includi gruppo(i) che in Escludi gruppo(i).

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
it: Non puoi avere lo stesso sms sia in Includi mailing che in Escludi mailing.

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
it: Impossibile avere due clausole con tipi diversi: %1, %2

en: Cannot impose option list because there is existing data which does not match the options.
it: Non si può imporre l'elenco delle opzioni perché sono presenti dati esistenti che non corrispondono alle opzioni.

en: Cannot install - there are differences between extdir XML file and archive XML file!
it: Non puoi installare - ci sono differenze tra il file extdir XML e il file di archivio XML!

en: Cannot install this extension - downloadUrl is not set!
it: Non puoi installare questa estensione - downloadUrl non è impostato!

en: Cannot merge a contact with itself.
it: Impossibile unire un contatto con se stesso

en: Cannot merge because one contact (ID %1) has been deleted.
it: Impossibile fusione perché un contatto (ID %1) è statoi cancellato.

en: Cannot open link. Unrecognized mode.
it: Non posso aprile il link. Modalità non riconosciuta.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
it: Impossibile inviare un'e-mail di prova perché il record utente non dispone di un indirizzo email valido.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
it: Non è possibile impostare questo campo ad "Attivo", in quanto il campo selezionato personalizzato è disattivato.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
it: Non si può disinstallare questa estensione - è presente almeno un processore di pagamento che utilizza il tipo processore di pagamento fornito da esso.

en: Canvass
it: Porta a porta

en: Capacity
it: Capacità

en: Card Number
it: Numero della Carta

en: Card Number %1 %2
it: Numero Carta %1 %2

en: Card Type
it: Tipo Carta

en: Card Type %1 %2
it: Tipo Carta %1 %2

en: Card Type ID
it: ID Tipo Carta

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
it: Carta rifiutata dalla banca. Provare con una carta differente.

en: Card expiration date cannot be a past date.
it: La data di scadenza della Carta non può essere una data passata.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
it: Carta segnalta come persa o rubata. Questo caso verrà segnalato.

en: Cart
it: Carrello

en: Cart ID
it: ID Carrello

en: Carts
it: Carrelli

en: Cascade Type
it: Tipo a Cascata

en: Case
it: Caso

en: Case %1 All Cases
it: Caso %1 Tutti i casi

en: Case %1 My Cases
it: Caso %1 I miei casi

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
it: Il caso %1 copiato dall'ID contatto %2 all'ID contatto %3 attraverso procedura di fusione. L'ID del nuovo caso è %4

en: Case %1 merged into case %2
it: Il caso %1 è stato unito al caso %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
it: Nel caso %1 si è riassegnato l'utente da %2 a %3. Il nuovo ID del caso è %4.

en: Case Activities
it: Attività Caso

en: Case Activity
it: Attività caso

en: Case Activity ID
it: ID Attività Caso

en: Case Contact
it: Contatto Caso

en: Case Contact ID
it: ID Contatto Caso

en: Case Contacts
it: Contatti Casi

en: Case Deleted
it: Caso Cancellato

en: Case Detail Report
it: Report Dettaglio Caso

en: Case Details
it: Dettagli Caso

en: Case End
it: Data fine causa

en: Case ID
it: Codice Identificativo Caso

en: Case ID of case-activity association.
it: ID Caso dell'associazione caso-attività.

en: Case ID of case-contact association.
it: ID Caso dell'associazione caso-contatto.

en: Case Id not found.
it: ID Caso non trovato.

en: Case Manager
it: Manager Caso

en: Case Resources
it: Risorse Caso

en: Case Role
it: Ruolo Caso

en: Case Role has been deleted successfully.
it: Il ruolo dei casi è stato cancellato con successo.

en: Case Role using display label instead of internal machine name
it: Ruolo del Caso utilizzando l'etichetta di visualizzazione invece che il nome della macchina interna

en: Case Role(s)
it: Ruolo(i) del Caso

en: Case Roles
it: Ruoli Caso

en: Case Search
it: Ricerca Caso

en: Case Start
it: Inizio Causa

en: Case Start Date changed successfully.
it: Data inizio del Caso cambiata correttamente!

en: Case Status
it: Status Caso

en: Case Statuses
it: Stati del Caso

en: Case Summary
it: Riepilogo Caso

en: Case Summary Report
it: Report Riepilogo Caso

en: Case Tag(s)
it: Tags del Caso

en: Case Tags
it: Tags del Caso

en: Case Tags %1
it: Tags del Caso %1

en: Case Time Spent Report
it: Report Tempo Impiegato Caso

en: Case Type
it: Tipo di Caso

en: Case Type '%1', role '%2' doesn't seem to be a valid role. See the administration console status messages for more info.
it: Tipo Caso '%1', ruolo '%2' non sembra essere un ruolo valido. Per ulteriori informazioni, vedere i messaggi di stato della console di amministrazione.

en: Case Type '%1', role '%2' has an ambiguous configuration and can't be automatically updated. See the administration console status messages for more info.
it: Tipo Caso '%1', ruolo '%2' ha una configurazione ambigua e non può essere aggiornata automaticamente. Per ulteriori informazioni, vedere i messaggi di stato della console di amministrazione.

en: Case Type '%1', role '%2' has an ambiguous configuration where the role matches multiple labels and so can't be automatically updated. See the administration console status messages for more info.
it: Tipo Caso '%1', ruolo '%2' ha una configurazione ambigua dove i ruoli corrispondono a multiple etichette e quindi non può essere automaticamente aggiornata. Per ulteriori informazioni, vedere i messaggi di stato della console di amministrazione.

en: Case Type Definition
it: Definizione Tipo Caso

en: Case Type Description
it: Descrizione Tipo Caso

en: Case Type ID
it: ID Tipo Caso

en: Case Type Is Active
it: Il tipo di caso è attivo

en: Case Type Is Reserved
it: Il tipo di caso è riservato

en: Case Type Name
it: Nome Tipo Caso

en: Case Type Title
it: Titolo Tipo Caso

en: Case Type changed successfully.
it: La tipologia del Caso è stata cambiata correttamente.

en: Case Types
it: Tipi Caso

en: Case listings.
it: Elenco casi..

en: Case opened successfully.
it: Il Caso è stato aperto correttamente.

en: Case status changed from %1 to %2
it: Lo status del Caso è cambiato da %1 a %2

en: Case type "%1" corresponds to XML file ("%2") The XML file should be named "%3".
it: Tipo Caso "%1" corrisponde a un file XML ("%2") Il file XML file si dovrebbe chiamare "%3".

en: Case type "%1" has duplicate XML files ("%2" and "%3")
it: Tipo Caso "%1" ha un file XML duplicato ("%2" e "%3")

en: Case type changed from %1 to %2
it: Il tipo di caso è cambiato da %1 a %2

en: CaseRole "<em>%1</em>" in the xml file for Case Type "<em>%2</em>" doesn't seem to match any existing relationship type.
it: CaseRole "<em>%1</em>" nel file xml per Tipo Caso "<em>%2</em>" non sembra associarsi a nessun tipo di relazione esistente.

en: CaseRoles seems to be missing in the xml file for Case Type "<em>%1</em>".
it: CaseRoles sembrea mancare nei file xml per Tipo Caso "<em>%1</em>".

en: Cases
it: Casi

en: Cases - Send Copy of an Activity
it: Casi - Invia Copia di un'Attività

en: Cases Only
it: Solo Casi

en: Cases?
it: Casi?

en: Cash
it: Cassa

en: Catalan; Valencian
it: Catalano, Valenciano

en: Category
it: Categoria

en: Cc Confirm
it: CC Conferma

en: Center
it: Centro

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Chain API Call
it: Catena API Call

en: Chains allow you to execute api calls on the results of this one.
it: Le catene ti consentono di eseguire chiamate api sui risultati di questo.

en: Change All Statuses
it: Cambia tutti gli Status

en: Change Billing Details
it: Aggiorna Dettagli Fatturazione

en: Change Case Start Date
it: Modifica Data Inizio Caso

en: Change Case Status
it: Cambia Status Caso

en: Change Case Subject
it: Cambia Oggetto del Caso

en: Change Case Tags
it: Modifica Etichette Caso

en: Change Case Type
it: Modifica Tipo Caso

en: Change Custom Data
it: Cambia Dato Personalizzato

en: Change Date
it: Data di modifica

en: Change Log
it: Log Modifiche

en: Change Log:
it: Log delle modifiche:

en: Change Membership Status
it: Cambia Status Iscrizione

en: Change Membership Status.
it: Cambia Status Iscrizione.

en: Change Membership Type
it: Cambia tipo di iscrizione

en: Change Membership Type.
it: Cambia tipo di iscrizione.

en: Change Registration
it: Modifica registrazione

en: Change Selections
it: Cambia selezioni

en: Change To
it: Modifica in

en: Change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
it: Modifica tutte le occorrenze di una parola o di una frase nelle schermate di CiviCRM (ad esempio, sostituire tutte le occorrenze di "Contributo" con "Donazione").

en: Change applies to every %1 in the series.
it: La modifica si applica a ogni %1 nella serie.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
it: La modifica si applica a questo %1 e a tutto ciò che viene dopo.

en: Change case start date (creates activity record)
it: Cambia data inizio caso (crea record attività)

en: Change case status (creates activity record)
it: Cambia status del caso (crea record attività)

en: Change case type (creates activity record)
it: Cambia tipo caso (crea record attività)

en: Change language
it: Cambia lingua

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
it: Modifica o rimuovi il set di prezzi usato per questa pagina contributo.

en: Change or remove the price set used for this event template.
it: Modifica o rimuovi il set di prezzi usato per questo modello evento.

en: Change or remove the price set used for this event.
it: Modifica o rimuovi il set di prezzi usato per questo evento.

en: Change report search criteria
it: Cambia i criteri di ricerca Report

en: Change selections for %1
it: Cambia selezioni per %1

en: Change the content and appearance of your page
it: Modificare il contenuto e l'aspetto della pagina

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
it: Modifica i permessi per una voce di menu. Tasto destro e seleziona 'Modifica'.

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
it: Modificare questa se si desidera utilizzare un profilo diverso dei partecipanti supplementari.

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
it: Cambio a <a href='%1'>%2</a> fatto da <a href='%3'>%4</a> il %5:

en: Changed By
it: Modificato da

en: Changed From
it: Modificato da

en: Changed To
it: Modificato in

en: Changes Not Saved.
it: Le modifiche non sono state salvate

en: Changes Saved
it: Modifiche salvate

en: Changes to an existing event registration.
it: Modifica una registrazione evento esistente.

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
it: Le modifiche a data e ora <em>non</em> saranno applicate agli altri nelle serie.

en: Changes you make to the menu are saved immediately.
it: Le modifiche che effettui sul menù sono salvate immediatamente

en: Changing should improve data-quality for organizations working in multiple timezones. However, if you do change, then you may need to re-test any customizations or processes that reference these fields. Changing is <em>suggested</em> but not <em>required</em>.
it: Il cambiamento dovrebbe migliorare la qualità dei dati per le organizzazioni che lavorano in più fusi orari. Tuttavia, se si modifica, potrebbe essere necessario riesaminare eventuali personalizzazioni o processi che fanno riferimento a questi campi. Il cambiamento è <em>suggerito</em> ma non<em>richiesto</em>.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
it: Cambiando il campo Valore si scollegheranno i record che erano stati contrassegnati con questa opzione. Questa modifica non può essere annullata, se non ripristinando il valore precedente.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
it: Cambiando i parametri qui influisce sull'input e sulla visualizzazione per tipi di campi specifici. L'impostazione del formato della data predefinito per l'intero sito è un'impostazione di Localizzazione. Vedi <a href="%1">Amministra > Localizzazione > Formati Data</a>

en: Chargeback Account is
it: Conto di chargeback è

en: Chart
it: Grafico

en: Chart Layout
it: Layout grafico

en: Chart Style
it: Tipo di Grafico

en: Chechen
it: Ceceno

en: Check
it: Assegno

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
it: Check 'Controllo di accesso' se si desidera utilizzare questo gruppo per assegnare autorizzazioni di accesso a una serie di contatti. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
it: Seleziona 'Mailing List' se utilizzi questo gruppo come mailing list nel %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
it: Seleziona 'Richiesto' per obbligare TUTTI gli utenti a contribuire/iscriversi per conto di un'organizzazione.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
it: Controlla <a href="%1">questa pagina</a> per maggiori informazioni.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
it: Spuntate <strong>Risultati ricerca</strong> per usare questo profilo per visualizzare un insieme alternativo di colonne di risultato per le ricerche di base e avanzate di CiviCRM.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
it: Seleziona <strong> Standalone Form o Directory </strong> se desideri che utilizzare questo profilo per form personalizzate o elenchi di contatti o schermate (dal civicrm/profilo).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
it: Spuntate <strong>Registrazione utente</strong> se volete che questo profilo venga incluso nel modulo di registrazione di un Nuovo account.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
it: Spuntate <strong>Visualizza/Modifica account utente</strong> per includerlo nelle schermate di visualizzazione e modifica per gli account utente esistenti.

en: Check Custom Field
it: Controllo campi custom

en: Check Info
it: Controlla Informazione

en: Check Is Active
it: Controllo è Attivo

en: Check Number
it: Numero Assegno

en: Check Requirements and Install CiviCRM
it: Verifica i requisiti e installa CiviCRM

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle di controllo/pulsanti di opzione

en: Check for Matching Contact(s)
it: Controlla contatti corrispondenti

en: Check for Similar Contacts
it: Controlla per Contatti simili

en: Check number
it: Numero assegno

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
it: Spuntate la casella 'Abilita Widget', poi rivedete i valori del form e correggeteli se necessario. Salvate le configurazioni e fate l'anteprima del widget cliccando 'Salva e anteprima', poi fate 'Seleziona' e copiate il codice del widget in qualsiasi pagina web.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
it: Seleziona questa casella e cliccare su 'Salva' per passare dall' installazione multilingua a quella di una sola lingua.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
it: Seleziona questa casella e cliccare su 'Salva' per cambiare questa installazione, da lingua singola a multi-lingua, quindi aggiungere altre lingue.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
it: Seleziona questa casella se un utente diverso dal socio paga per questa iscrizione (ad esempio un'iscrizione o  abbonamento regalo) e desideri collegare il pagamento alla persona che sta effettivamente pagando. Puoi selezionare un contatto esistente o inserirne uno nuovo. La registrazione del contributo sarà collegata al pagatore e un credito in favore per tale contributo sarà collegato a questo contatto.

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
it: Spuntate questa casella se la prima riga del file contiene i nomi dei campi (es. 'ID Contatto', 'Ruolo partecipante).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
it: Spuntate questa casella se la prima riga del file contiene i nomi dei campi (es. 'ID contatto', 'Tipo attività', ...).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
it: Spuntate questa casella se la prima riga del file consiste dei nomi dei campi (es. 'ID Contatto','Importo')

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
it: Spuntate questa casella se la prima riga del file consiste in nomi di campi (Es. 'Nome','Cognome','Email')

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
it: Spuntate questa casella se lo stato deve essere usato solo dal personale di amministrazione. Se si spunta, lo stato non viene mai assegnato da CiviMember. Viene assegnato invece all'iscrizione di un utente spuntando <strong>forza stato</strong> quando si aggiunge o modifica un record di iscrizione. Le impostazioni di inizio e fine evento vengono ignorate per gli stati di Amministratore. ESEMPIO: questa impostazione può essere utile per stati speciali come 'Non scade', 'Espulso' etc.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
it: Spuntate quesa casella se avete sia una iscrizione/rinnovo sia un importo del contributo, E volete che la tassa di iscrizione sia imputata separatamente dal contributo aggiuntivo.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
it: Spuntate questa casella se state includendo sia una sezione di Iscrizione/Rinnovo sia una di Importo Contributo, e volete che l'iscrizione sia gestita come una transazione separata.

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
it: Spuntate questa casella se volete che sia inviata automaticamente una ricevuta elettronica all'indirizzo email del donatore.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
it: Spuntate questa casella se volete visualizzare solo il titolo dell'insieme di campi quando la pagina viene caricata inizialmente (i campi sono nascosti) in RIcerca Avanzata.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
it: Spuntate questa casella se volete visualizzare solo il titolo dell'insieme di campi quando la pagina viene caricata inizialmente (i campi sono nascosti).

en: Check this box if you want this custom group to be displayed on public forms e.g. Event Information page. Only public custom groups will be included in event receipts.
it: Seleziona questa casella se desideri che questo gruppo personalizzato venga visualizzato su moduli pubblici, ad es. pagina delle Informazioni Evento. Solo i gruppi personalizzati pubblici saranno inclusi nelle ricevute degli eventi.

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
it: Seleziona questa casella se desideri consentire ai partecipanti registrati di annullare la registrazione o di trasferirla a un altro partecipante. Se questa funzione è abilitata, le e-mail di conferma dell'evento includeranno un link a una form Annulla o Trasferisci.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
it: Seleziona questa casella se desideri assegnare manualmente latitudine e longitudine anziché lasciarlo assegnare al tuo geocode provider. Ciò è utile per gli indirizzi in posizioni in cui il geocode provider non è in grado di fornire una geocodifica accurata.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
it: Spuntate questa casella se volete dare agli utenti la possibilità di inserire autonomamente l'importo del contributo. La pagina contterrà in questo caso un campo di testo etichettato con <strong>Altro importo</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
it: Spuntate la casella se volete dare agli utenti la possibilità di sottoscrivere un impegno di pagamento (la promessa di dare un contributo fisso ricorrente).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
it: Spuntate la casella se volete dare agli utenti la possibilità di sottoscrivere un impegno di pagamento (la promessa di dare un contributo fisso ricorrente). Questa funzione richiede che si utilizzi un processore di pagamento che supporti la fatturazione ricorrente / funzionalità di sottoscrizione.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
it: Spuntate la casella se volete dare agli utenti la possibilità di inviare un pagamento offline (ad es. un assegno via posta, un bonifico etc).

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
it: Spuntate questa casella se volete includere un link a Modifica campi profilo negli elenchi; lo vedranno solo gli utenti che hanno il permesso di modificare il contatto.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
it: Seleziona questa casella se si desidera includere un link nella lista per cedere le informazioni sull'account utente dei Contatti %1  (come la pagina del mio account ). Questo link verranno inclusi solo per i contatti che hanno un account utente sul tuo sito web.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
it: Seleziona questa casella se si desidera offrire tariffe scontate basate sulla data di registrazione (ad esempio 'sconto per registrazione-anticipata').

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
it: Seleziona questa casella se desideri cercare attività o casi contrassegnati (oltre ai record di contatto).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
it: Seleziona questa casella per aggiungere una linea di separazione fra questa voce di menu e quella sotto di essa.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
it: Seleziona questa casella per consentire ad un utente di registrare partecipanti multipli usando lo stesso indirizzo di posta elettronica. In alternativa, se vuoi che ulteriori partecipanti siano registrati <strong> senza che sia richiesto un indirizzo di posta elettronica per ogni persona</strong> - controlla l'opzione "Registra Partecipanti Multipli", E includi un profilo in questo modulo di registrazione che <strong>comprenda i campi Nome e Cognome</strong>

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
it: Seleziona questa casella per consentire agli utenti di partecipare a una lista d'attesa se l'evento è completo. Se uno spazio diventa disponibile, il primo partecipante dalla lista di attesa si sposta a status 'attesa dalla lista di attesa', e verrà inviata un'email con un link per completare la sua registrazione (compreso anche pagamento delle tasse per l'evento - se presente).

en: Check this box to allow users to register themselves AND additional participants for an event. When this feature is enabled, users have the option to specify the number of additional participants they are registering for. If this is a paid event, they can select a different event fee for each participant and will be charged the total of those fees. If a profile is included, they will complete the profile information for each participant.
it: Seleziona questa casella per consentire agli utenti E ad ulteriori partecipanti di registrarsi per un evento. Quando questa funzione è abilitata, gli utenti hanno la possibilità di specificare il numero di ulteriori partecipanti per cui si stanno registrando. Se questo è un evento a pagamento, possono selezionare una quota evento diversa per ogni partecipante - e sarà addebitato il totale di tali quote. Se è compreso un profilo - dovranno completate le informazioni del profilo per ogni partecipante.

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
it: Selezionare questa casella per inserire o aggiornare i dati di pagamento. Si potrà anche essere in grado di generare una ricevuta personalizzata.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
it: Spuntate questa casella per inserire le informazioni sul pagamento. Potrete anche generare una ricevuta personalizzata.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Participant status - change' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
it: Seleziona questa casella per richiedere l'approvazione amministrativa per tutti i partecipanti che si autoregistrano, prima di poter completare la procedura di registrazione. I partecipanti verranno inseriti con lo stato 'In attesa di approvazione'. Puoi esaminare e approvare i partecipanti da "Trova partecipanti" - seleziona l'attività "Stato dei partecipanti - cambia". I partecipanti approvati passeranno allo stato "In sospeso" e verrà inviata un'e-mail con un link per completare la registrazione (incluse le spese per gli eventi, se presenti).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
it: Seleziona questa casella per richiedere agli utenti che selezionano l'opzione paga più tardi di fornire il nome e l'indirizzo di fatturazione.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
it: Spunta questa casella se vuoi che questo indirizzo venga collegato a quello di un altro contatto. Ad esempio, potresti volere che un indirizzo lavorativo della persona venga collegato a quello del suo datore di lavoro. Oppure, che il suo indirizzo di casa sia collegato a quello di un nucleo familiare. Cambiamenti fatti all'indirizzo collegato verranno automaticamente applicati a questo. Ad esempio, se utilizzi un indirizzo del datore di lavoro (organizzazione) come indirizzo lavorativo di un contatto - qualsiasi aggiornamento all'indirizzo del datore di lavoro verranno applicati anche all'indirizzo lavorativo del contatto.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
it: Spunta per abilitare il flusso di lavoro del saldo del Carrello Evento.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
it: Controllate l'ortografia o provate ad inserire meno lettere per il nome del contatto.

en: Check your spelling.
it: Controllate l'ortografia.

en: CheckBox
it: Casella di controllo

en: Checkbox(es)
it: Casella/e di spunta

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
it[0]: Un record utente controllato.
it[1]: %count record utente controllati.

en: Checking for similar contacts...
it: Controlla per Contatti simili...

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
it: Selezionando questa casella ti consentirà di inserire più insiemi di valori per un determinato contatto.

en: Checking...
it: Verifica ...

en: Checkout securely. Pay without sharing your financial information.
it: Paga in modo sicuro. Non condividere le tue informazioni finanziarie.

en: Checkout with PayPal
it: Verifica finale con PayPal

en: Checks for CiviCRM version updates. Important for keeping the database secure. Also sends anonymous usage statistics to civicrm.org to to assist in prioritizing ongoing development efforts.
it: Controlla gli aggiornamenti della versione di CiviCRM. E' importante per mantenere sicuro il database. Se puoi invia statistiche di utilizzo a civicrm.org per aiutare a dare priorità agli sforzi di sviluppo in corso.

en: Checksum Lifespan
it: Durata del Checksum

en: Cheque #
it: Assegno #

en: Child
it: Figlio/a

en: Child Group
it: Gruppo Figlio

en: Child of
it: Figlio/a di

en: Chinese (China)
it: Cinese (Cina)

en: Chinese (Taiwan)
it: Cinese (Taiwan)

en: Choose
it: Scegli

en: Choose Data Source
it: Scegli l'Origine Dati

en: Choose Date Range
it: Scegli intervallo di date

en: Choose Icon
it: Scegli Icona

en: Choose Location
it: Scegli una località

en: Choose Recipient(s)
it: Seleziona Destinatario(i)

en: Choose Relationship Type and Target %1
it: Scegli tipo di Relazione e Target %1

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
it: Scegli un gruppo CiviCRM  e un ruolo Drupal sotto.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
it: Scegli un tipo di Iscrizione CiviMember e un ruolo di Drupal qui sotto. Questa azione associerà l'iscrizione al ruolo. Se si desidera che la stessa iscrizione sia associata a più di un ruolo, sarà necessario aggiungere una seconda regola di associazione dopo aver completato questa azione.

en: Choose a field not in this list
it: Scegli un campo non presente in questo elenco

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
it: Scegliere un parametro dall'elenco o selezionare "altro" per un inserimento manuale.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
it: Scegli una data per limitare / terminare la ripetizione.

en: Choose country first
it: Selezionare prima il Paese

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
it: Scegli come comunicare con questo contatto, ad es. con linguaggio formale o familiare.

en: Choose price set
it: Scegli il set di prezzi

en: Choose state first
it: Selezionare prima lo Stato

en: Choose the field to add to the profile.
it: Scegli il campo da aggiungere al profilo.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
it: Scegli il fornitore di mappatura che ha la copertura migliore per la maggior parte dei tuoi indirizzi di contatto.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
it: Scegli il metodo con cui è stata pagata questa transazione.

en: Choose where to link this field
it: Scegli dove collegare questo campo

en: Chuvash
it: Ciuvascia

en: City
it: Città

en: City (Home)
it: Città (Casa)

en: City / Suburb
it: Città / Periferia

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
it: La Città o il CAP sono richiesti per effettuare una ricerca in base alla distanza.

en: City, Town or Village Name.
it: Nome Città, Paese o Villaggio.

en: City.
it: Città.

en: CiviCRM  Recurring Contributions
it: Contributi ricorrenti CiviCRM

en: CiviCRM  Soft Credits
it: CiviCRM credito in favore

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
it: CiviCRM %1 richiede thread stack MySQL >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
it: CiviCRM %1 richiede privilegi di trigger MySQL.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
it: CiviCRM %3 richiede PHP versione %1 (o superiore), ma il sistema corrente usa la %2

en: CiviCRM %4 requires MySQL version v%1 or MariaDB v%3 (or newer), but the current system uses %2
it: CiviCRM %4 richiede MySQL versione v%1 o MariaDB v%3 (o più recente), ma il sistema corrente usa %2

en: CiviCRM Activities
it: Attività CiviCRM

en: CiviCRM Activity
it: Attività CiviCRM

en: CiviCRM Activity Assignments
it: CiviCRM Assegnazioni di Attività

en: CiviCRM Activity Search
it: Ricerca Attività CiviCrm

en: CiviCRM Activity Targets
it: CiviCRM Obiettivi Attività

en: CiviCRM Address
it: Indirizzo CiviCRM

en: CiviCRM Assignee Contact ID
it: ID Contatto Assegnatario CiviCRM

en: CiviCRM Campaign Engine
it: Motore Campagne CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
it: CiviCRM ricerca di Casi

en: CiviCRM Contact
it: Contatto CiviCRM

en: CiviCRM Contact A
it: CiviCRM Contatto A

en: CiviCRM Contact B
it: CiviCRM contatto B

en: CiviCRM Contact Dashboard
it: Bacheca Contatto CiviCRM

en: CiviCRM Contact Display
it: Display Contatto CiviCRM

en: CiviCRM Contact ID
it: ID del Contatto CiviCRM

en: CiviCRM Contact Listing
it: Elenco Contatti CiviCRM

en: CiviCRM Contact Search
it: Ricerca Contatto CiviCRM

en: CiviCRM Contact Type %1
it: CiviCRM tipo di contatto %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
it: CiviCRM contatto, con campi personalizzati

en: CiviCRM Contacts
it: Contatti CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
it: Motore dei contributi di CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Search
it: Ricerca contributi di CiviCRM

en: CiviCRM Contributions
it: Contributi CiviCRM

en: CiviCRM Create New Record
it: CiviCRM ha Creato un Nuovo Record

en: CiviCRM Custom Search
it: Ricerca di CiviCRM

en: CiviCRM Custom:
it: CiviCRM personalizzazione:

en: CiviCRM Database Details
it: Dettagli Database CiviCRM

en: CiviCRM Database Settings
it: Impostazioni database CiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
it: Motore eventi CiviCRM

en: CiviCRM Event Search
it: Ricerca Eventi CiviCRM

en: CiviCRM Events
it: Eventi CiviCRM

en: CiviCRM Extensions
it: Estensioni CiviCRM

en: CiviCRM Extensions Directory
it: Directory Estensioni di CiviCRM

en: CiviCRM Full-text Search
it: ricerca full-text CiviCRM

en: CiviCRM Grant Search
it: Ricerca Sovvenzioni

en: CiviCRM Group
it: Gruppo di CiviCRM

en: CiviCRM Groups
it: Gruppi CiviCRM

en: CiviCRM Home
it: Home CiviCRM

en: CiviCRM Installed
it: CiviCRM Installato

en: CiviCRM Installer
it: Programma di installazione di CiviCRM

en: CiviCRM Language Switcher
it: Cambiare lingua CiviCRM

en: CiviCRM Locations
it: CiviCRM Sedi

en: CiviCRM Mailing  Delivered
it: Mailing CiviCRM Consegnato

en: CiviCRM Mailing Bounced
it: Mailing CiviCRM rimbalzato

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
it: CiviCRM Mailing ai click andati a buon fine

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
it: l' URL CiviCRM Mailing ai click andati a buon fine

en: CiviCRM Mailing Engine
it: Motore Mailing CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Forwards
it: Imoltri del mailing CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Job
it: CiviCRM Job Mailing

en: CiviCRM Mailing Opened
it: Mailing CiviCRM Aperto

en: CiviCRM Mailing Replied
it: Mailing CiviCRM Risposto

en: CiviCRM Mailing Search
it: Ricerca CiviCRM Mailing

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
it: Mailing CiviCRM Cancellati

en: CiviCRM Member
it: Membro CiviCRM

en: CiviCRM Member Search
it: Ricerca Iscritti CiviCRM

en: CiviCRM Membership Engine
it: Motore Iscrizioni CiviCRM

en: CiviCRM Memberships
it: Partecipazione CiviCRM

en: CiviCRM Participant Search
it: CiviCRM Ricerca partecipanti

en: CiviCRM Participants
it: Partecipanti CiviCRM

en: CiviCRM Phone Details
it: CiviCRM Dettagli Telefono

en: CiviCRM Pledge Engine
it: Motore impegni di pagamento CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Search
it: Ricerca Impegni di pagamento di CiviCRM

en: CiviCRM Profile Field
it: Campo profilo CiviCRM

en: CiviCRM Profile Fields
it: Campi profilo CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group
it: Gruppo profilo CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group Preview
it: Anteprima gruppo di profili di CiviCRM

en: CiviCRM Profile Listings
it: Elenchi profili di CiviCRM

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
it: I Profili di CiviCRM permettono di aggregare gruppi di campi e includerli nel sito come moduli di input, pagine di visualizzazione dei contatti e caratteristiche di ricerca ed elenchi. Forniscono un insieme potente di strumenti per raccogliere informazioni e condividerle selettivamente.

en: CiviCRM Quick Add
it: Aggiungi veloce di CiviCRM

en: CiviCRM Recent Items
it: Articoli recenti CiviCRM

en: CiviCRM Relationships
it: CiviCRM Relazioni

en: CiviCRM Report Engine
it: Motore Report CiviCRM

en: CiviCRM Resource URL
it: URL Risorse CiviCRM

en: CiviCRM Respondent Search
it: Ricerca Intervistati CiviCRM

en: CiviCRM Search
it: Ricerca CiviCRM

en: CiviCRM Source Contact
it: Fonte del contatto CiviCRM

en: CiviCRM Source Record Contact
it: Record fonte del contatto CiviCRM

en: CiviCRM System Status
it: Stato di Sistema di CiviCRM

en: CiviCRM Tags
it: CiviCRM Tag

en: CiviCRM Target Contact ID
it: ID Contatto di Destinazione CiviCRM

en: CiviCRM Upcoming Events
it: Prossimi Eventi CiviCRM

en: CiviCRM Update Check
it: Controllo Aggiornamento CiviCRM

en: CiviCRM Upgrade Tasks
it: Attività di aggiornamento CiviCRM

en: CiviCRM Version
it: CiviCRM Versione

en: CiviCRM Website
it: Sito CiviCRM

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
it: CiviCRM permette di indicare a quale contatto si riferisce ogni attività registrata utilizzando l'unico Contact ID assegnato da CiviCRM, o un identificativo univoco esterno a scelta, o la vostra regola di deduplica configurata (che usa indirizzi e-mail di default). È necessario includere almeno uno di questi valori come una colonna nel file di importazione. Se volete sincronizzare (o migrare) i contatti da un'altra applicazione a CiviCRM, e questa applicazione ha assegnato un ID univoco a ogni contatto, è possibile importare tale valore nel campo identificativo univoco esterno di CiviCRM. Poi si può usare quella chiave unica come il valore di abbinamento quando importate dati correlati come attività e contributi.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
it: CiviCRM viene fornito con 3 tipi di contatto di base (built-in): Individuo, Famiglia e Organizzazione. È possibile creare tipi di contatto aggiuntivi basati su questi tipi per differenziare ulteriormente i contatti (per esempio si potrebbero creare Studenti, Genitori, Staff, e/o "sottotipi" di Volontari dal tipo di base Individuo...). Si possono anche rinominare i tipi built-in. I sottotipi di contatto sono particolarmente utili quando si ha bisogno di raccogliere e visualizzare diversi set di dati personalizzati per diversi tipi di contatti.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
it: CiviCRM viene fornito con 3 tipi di contatto di base (built-in): Individuo, Famiglia e Organizzazione. È possibile creare tipi di contatto aggiuntivi basati su questi tipi per differenziare ulteriormente i contatti (per esempio si potrebbero creare Studenti, Genitori, Staff, e/o tipi di Volontari dal tipo di base Individuo...).

en: CiviCRM contact not found for %mail
it: Contatto di CiviCRM non trovato per %mail

en: CiviCRM data from previous installation does not exist in %1.
it: I dati di CiviCRM dell'installazione precedente non esistono in %1.

en: CiviCRM data from previous installation exists in '%1'.
it: I dati di CiviCRM dell'installazione precedente esistono in '%1'.

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
it: CiviCRM non permette record di contatto multipli con lo stesso indirizzo di posta primario.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
it: Le estensioni di CiviCRM ti consentono di installare funzionalità aggiuntive per il tuo sito. Questa pagina elencherà automaticamente le estensioni "native" disponibili dalla <a href="%2" target="_blank">directory delle estensioni CiviCRM.org</a> che sono compatibili con questa versione di CiviCRM. Se installi estensioni di Ricerche Personalizzate, Report o Processori di Pagamento, queste saranno automaticamente disponibili nei menu e nelle schermate corrispondenti.

en: CiviCRM generates callback URLs for external services.
it: CiviCRM genera URL di richiamata per servizi esterni.

en: CiviCRM has already been installed. <ul><li>To <strong>start over</strong>, you must delete or rename the existing CiviCRM settings file - <strong>civicrm.settings.php</strong> - from <strong>%1</strong>.</li><li>To <strong>upgrade an existing installation</strong>, refer to the online documentation: %2.</li></ul>
it: CiviCRM è già stato installato. <ul><li>Per <strong>ricominciare</strong>, è necessario eliminare o rinominare il file delle impostazioni CiviCRM esistente - <strong>civicrm.settings.php</strong> - da <strong>%1</strong>.</li> <li>Per <strong>aggiornare un'installazione esistente</strong>, fare riferimento alla documentazione online: %2.</li></ul>

en: CiviCRM has been successfully installed
it: CiviCRM è stato installato con successo

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
it: CiviCRM è stato tradotto in molte lingue, grazie alla sua comunità di traduttori. Selezionando un'altra lingua, l'installer sarà disponibile in quella lingua. La configurazione iniziale dei dati sarà impostata in quella lingua (es. prefissi individuali, suffissi, tipologie di attività, ecc.). <a href="%1">Scopri di più sull'uso di CiviCRM in altre lingue</a>.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato %1 record con indirizzi email in conflitto all'interno del file di dati. Se continuate, questi record verranno saltati, O potete scaricare un file con solamente questi record problematici via <a href='%2'>Scarica conflitti</a>, correggerli nel file di importazione originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato dei dati con conflitti di ID partecipante in %1 record. Se continuate, questi record saranno saltati, OPPURE potete scaricare un file con solo questi record problematici usando <a href='%2'>Scarica conflitti</a>, correggerli nel file originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped.  You can download a file with just these problem records: <a href='%2'>Download Conflicts</a>.  If you wish, you can then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato dei dati con conflitti sull'ID di transazione in %1 record. Se continuate, questi record saranno saltati. Potete scaricare un file con solo questi record errati usando <a href='%2'>Scarica conflitti</a>. Se volete potete poi correggerli nel file originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato dei dati con conflitti di id in %1 record. Se continuate, questi record saranno saltati, OPPURE potete scaricare un file con solo questi record problematici usando <a href='%2'>Scarica conflitti</a>, correggerli nel file originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
it[0]: CiviCRM ha rilevato degli ID di partecipante non corretti. I record non sono stati aggiornati.
it[1]: CiviCRM ha rilevato degli ID di partecipante non corretti. I record non sono stati aggiornati.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato dati non validi e/o errori di formattazione in %count record, che non è stato importato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato dati non validi e/o errori di formattazione in %count record, che non sono stati importati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato dati non validi e/o errori di formattazione in %count record, che non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato dati non validi o errori di formattazione in un record. Il record non è stato importato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato dati non validi o errori di formattazione  in %count record. Questi record non sono stati importati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato dati non validi o errori di formattazione  in %count record. Questi record non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped.  You can download a file with just these problem records: <a href='%2'>Download Errors</a>.  If you wish, you can then correct them in the original import file, cancel this import, and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato dei dati non validi o degli errori di formattazione in %1 record. Se continuate, questi record saranno saltati. Potete scaricare un file con solo questi record errati usando <a href='%2'>Scarica errori</a>, correggerli nel file originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
it: CiviCRM ha rilevato dei dati non validi o degli errori di formattazione in %1 record. Se continuate, questi record saranno saltati, OPPURE potete scaricare un file con solo questi record problematici usando <a href='%2'>Scarica errori</a>, correggerli nel file originale, annullare l'importazione e cominciare di nuovo dal passo 1.

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un ID di transazione non corrispondente. Il record non è stato aggiornato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato degli ID di transazione non corrispondente. I record non sono stati aggiornati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato degli ID di transazione non corrispondente. I record non sono stati aggiornati.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
it[0]: CiviCRM ha rilevato ID di contatto non corrispondente. Questo record non è stato aggiornato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato degli ID di contatto non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato degli ID di contatto non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.

en: CiviCRM has detected mismatched contribution ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contribution IDs. These records have not been Updated.
it[0]: CiviCRM ha rilevato degli ID di contributo non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.
it[1]: CiviCRM ha rilevato degli ID di contributo non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato degli ID di contributo non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.

en: CiviCRM has detected mismatched membership ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched membership IDs. These records have not been Updated.
it[0]: CiviCRM ha rilevato diversi ID iscrizione non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.
it[1]: CiviCRM ha rilevato diversi ID iscrizione non corrispondenti. Questi record non sono stati aggiornati.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record duplicato di record di attività già esistenti.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di record di attività già esistenti.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di record di attività già esistenti.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record duplicato di un contatto di CiviCRM esistente.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di contatti di CiviCRM esistenti.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di contatti di CiviCRM esistenti.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record duplicato di un contributo esistente.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di contributi esistenti.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di contributi esistenti.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record duplicato in un'iscrizione CiviCRM già esistente.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati in iscrizioni CiviCRM già esistenti.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record duplicato di un record di partecipante già esistente.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record duplicati di record di partecipante già esistenti.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato %count record con indirizzi di posta in conflitto all'interno del file di dati o relativi ai record di contatto esistenti. Questo record non è stato importato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record con indirizzi di posta in conflitto all'interno del file di dati o relativi ai record di contatto esistenti. Questi record non sono stati importati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record con indirizzi di posta in conflitto all'interno del file di dati o relativi ai record di contatto esistenti. Questi record non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record con l'ID di partecipante non corretto all'interno di questo file, o relativi ai record esistenti dei partecipanti. Questo record non è stato importati.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di partecipanti non corretti all'interno di questo file, o relativi ai record esistenti dei partecipanti. Questi record non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record con ID di transazione in conflitto nel file o con record già esistenti. Il record non è stato importato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di transazione in conflitto nel file o con record già esistenti. I record non sono stati importati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di transazione in conflitto nel file o con record già esistenti. I record non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing contribution records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing contribution records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di transazione in conflitto all'interno di questo file di dati o relativi ai record di contributi esistenti. Questi record non sono stati importati.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di transazione errati all'interno di questo file di dati o relativi ai record di contributi esistenti. Questi record non sono stati importati.
it[2]: CiviCRM ha rilevato %count record con ID di transazione errati all'interno di questo file di dati o relativi ai record di contributi esistenti. Questi record non sono stati importati.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing membership records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing membership records. These records have not been imported.
it[0]: CiviCRM ha rilevato un record con un ID di transazione non corrispondente al file dati o relativo a record di iscrizioni già esistenti. Questo record non è stato importato.
it[1]: CiviCRM ha rilevato %count record con un ID di transazione non corrispondente al file dati o relativo a record di iscrizioni già esistenti. Questi record non sono stati importati.

en: CiviCRM has functionality to file emails which contain the Case ID or Case Hash in the subject line in the format [case #1234] against a case record.
it: CiviCRM possiede la funzione di archiviare email che contengono l'ID Caso o Hash Caso nella riga dell'oggetto nel formato [caso #1234] rispetto ad un record di caso.

en: CiviCRM home page
it: home page CiviCRM

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
it: CiviCRM include un plugin opzionale per interfacciarsi con il servizio web di standardizzazione indirizzi dell'United States Postal Services (USPS). Per usare il servizio USPS ti devi registrare su <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. Se sei approvato, ti forniranno un ID utente e l'URL per il servizio.

en: CiviCRM includes plugins for several mapping and geocoding web services. When your users save a contact or event location address, a geocoding service will convert the address into geographical coordinates, which are required for mapping. Mapping services allow your users to display addresses on a map.
it: CiviCRM include dei plugin per diversi servizi web di mappatura e geocodifica. Quando i tuoi utenti salvano un contatto o l'indirizzo del luogo di un evento, un servizio di geocodifica convertirà l'indirizzo in coordinate geografiche necessarie per la mappatura. I servizi di mappatura consentono ai tuoi utenti di visualizzare gli indirizzi su una mappa.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
it: CiviCRM comprende diversi componenti opzionali che forniscono molti strumenti per connettersi e coinvolgere i propri conoscenti.

en: CiviCRM is currently configured to only use the defined From Email addresses. If you wish to be able to use the email address of the logged in user as the From Address you will need to set the setting "Allow mail from loged in contact" setting. Users with Administer CiviCRM can set this setting in the SMTP settings.
it: CiviCRM è attualmente configurato per utilizzare solo il FROM definito come indirizzo di posta elettronica. Se si desidera essere in grado di utilizzare l'indirizzo e-mail dell'utente che ha effettuato l'accesso come Indirizzo FROM, sarà necessario impostare "Consenti posta dal contatto registrato". Gli utenti con Amministratore CiviCRM possono modificare questa opzione nelle impostazioni SMTP.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
it: CiviCRM è liberamente disponibile sotto <a href='%1'>Licenza GNU AGPL</a>.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
it: CiviCRM è pre-configurato con opzioni standard per i suffissi individuali del contatto ( Jr., Sr., ecc ). Personalizza queste opzioni e aggiungi delle ulteriori, se lo ritieni necessario, per la tua installazione.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
it: CiviCRM è pre-configurato per opzioni standard per prefissi individuali del contatto ( Sig., Sig.ra, Sig.ina, Dr. ecc ). Personalizza queste opzioni e aggiungi delle ulteriori, se lo ritieni necessario, per la tua installazione.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual gender (Male, Female, Other). Modify these options as needed for your installation.
it: CiviCRM è pre-configurato con opzioni standard per genere di individuo (Uomo, Donna, Altro). Modificare le opzioni come necessario per la tua installazione.

en: CiviCRM menu type.
it: Tipo menù CiviCRM.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
it: CiviCRM necessita di un minimo di %1 MB allocati a PHP, ma raccomanda %2 MB.

en: CiviCRM no longer integrates with the "%1 Default Editor." Your wysiwyg setting has been reset to the built-in CKEditor. <a %2>Learn more...</a>
it: CiviCRM non integra più "%1 Default Editor". L'impostazione di wysiwyg è stata reimpostata sul CKEditor integrato. <a %2> Ulteriori informazioni ... </a>

en: CiviCRM now includes the easy-to-use CKEditor Configurator. To customize the features and display of your wysiwyg editor, visit the <a %1>Display Preferences</a> page. <a %2>Learn more...</a>
it: CiviCRM ora include un semplice CKEditor Configurator. Per personalizzare le funzioni e la visualizzazione dell'editor wysiwyg, visita la pagina <a %1> Visualizza preferenze </a>. <a %2> Ulteriori informazioni ... </a>

en: CiviCRM offers several options to send emails. You can send a test email to check your settings by clicking "Save and Send Test Email". If you're unsure of the correct values, check with your system administrator, ISP or hosting provider.
it: CiviCRM offre diverse opzioni per inviare email. Puoi inviare un'email di prova per verificare le tue impostazioni cliccando "Salva e Invia Email di Prova". Se non sei sicuro dei valori corretti, controlla con il tuo amministratore di sistema, ISP o fornitore di hosting.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede di usare le <strong>Credenziali dell'API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite la vostra <strong>Password API</strong> come visualizzata nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede di usare le <strong>Credenziali dell'API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite la vostra <strong>Password API</strong> come visualizzata nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede di usare le <strong>Credenziali dell'API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite la vostra <strong>Firma API</strong> come visualizzata nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede di usare le <strong>Credenziali dell'API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite la vostra <strong>Firma API</strong> come visualizzata nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede che si usino le <strong>Credenziali API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite lo <strong>Username dell'API</strong> come visualizzato nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
it: CiviCRM richiede di usare le <strong>Credenziali dell'API basate su firma</strong> per PayPal Pro e Express. Inserite il vostro <strong>Username API</strong> come visualizzata nel profilo dell'account LIVE nella schermata <strong>Profile - View API Signature</strong>.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
it: CiviCRM memorizza scelte configurabili per vari campi a cascata come 'gruppi di opzioni'. Puoi cliccare su<strong>Opzioni</strong>per vedere le scelte disponibili.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
it: CiviCRM memorizza i suoi contenuti in un database MySQL. Inserisci l'username e la password per connettersi al server qui sotto. Se questo account ha il permesso di creare database, il database necessario sarà creato automaticamente; altrimenti, devi inserire il nome di un database già esistente.

en: CiviCRM task in progress
it: Task di CiviCRM in esecuzione

en: CiviCRM v5.9+ adds a new search preference for certain custom-fields ("Money", "Integer", or "Float" data displayed as "Select" or "Radio" fields). For continuity, any old fields have been set to continue the old user-experience. However, you may want to review these settings. (You should especially review if this site used v5.9-alpha or v5.9-beta.)
it: CiviCRM v5.9+ aggiunge una nuova preferenza di ricerca per alcuni campi personalizzati (dati "Money", "Integer" o "Float" visualizzati come campi "Seleziona" o "Radio"). Per continuità, tutti i vecchi campi sono stati impostati per continuare la vecchia esperienza utente. Tuttavia, potresti voler rivedere queste impostazioni. (In particolare, dovresti controllare se questo sito utilizza la v5.9-alpha o la v5.9-beta.)

en: CiviCRM versions prior to %1 cannot be upgraded directly to %2. This upgrade will need to be done in stages. First download an intermediate version (the LTS may be a good choice) and upgrade to that before proceeding to this version.
it: Le versioni di CiviCRM precedenti a %1 non possono essere aggiornate direttamente a %2. Questo aggiornamento dovrà essere fatto in più fasi. Per prima cosa scarica una versione intermedia (la LTS potrebbe essere una buona scelta) e aggiornala prima di procedere con questa versione.

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
it: CiviCRM tenterà di dividere gli indirizzi delle strade in elementi separati (numero civico, nome della strada, ecc.) per aiutarti a creare elenchi e report dove hai bisogno di ordinare per numero civico (e/o per separare indirizzi con numeri civici pari e dispari). Per la maggior parte degli indirizzi, questo è fatto automaticamente. Comunque, puoi manualmente modificare questi elementi, e potenzialmente, manipolare indirizzi che sono in formati insoliti, cliccando su 'Modifica Elementi Indirizzo'.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
it: CiviCRM controllerà se ciascun record utente corrisponde ad un contatto. Verrà creato un nuovo record contatto per ogni utente che non ne abbia già uno.

en: CiviCRM will in the future require the extension %1 for CiviCRM Reports to work correctly with the Financial Type ACLs. The extension can be downloaded <a href="%2">here</a>
it: In futuro, CiviCRM richiederà che l'estensione %1 per i report funzioni correttamente con i tipi finanziari ACLs. L'estensione può essere scaricata <a href="%2"> qui </a>

en: CiviCRM will use this setting as path to bootstrap WP.
it: CiviCRM userà questa impostazione come percorso per giungere a WP.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
it: CiviCRM.org - Crescere e Sostenere Relazioni

en: CiviCRM: %1 contributions of type %2
it: CiviCRM: %1 contributi di tipo %2

en: CiviCRM: administer CiviCRM Financial Types
it: CiviCRM: amministra i Tipi Finanziari di CiviCRM

en: CiviCase Dashboard
it: Bacheca CiviCase

en: CiviCase Engine
it: Motore CiviCase

en: CiviCase Setup documentation
it: Documentazione Impostazioni di CiviCase

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
it: I file di configurazione di CiviCase possono anche essere memorizzati in questo percorso personalizzato.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
it: Alert CiviContribute: possibile record contatto duplicato

en: CiviContribute Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviContribute

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
it: CiviContribute permette di configurare un qualsiasi numero di <strong>Premi</strong>, che possono venire offerti ai contribuenti come incentivi / regali di ringraziamento. I Premi possono essere oggetti tangibili (come tazze da caffè o magliette), oppure possono consistere nell'iscrizione per una durata predeterminata.

en: CiviContribute allows you to create and maintain any number of Online Contribution Pages. You can create different pages for different programs or campaigns, and you can customize text, amounts, types of information collected from contributors, etc.
it: CiviContribute permette di creare e mantenere un qualsiasi numero di Pagine di Contributo Online. Si possono creare pagine diverse per diversi programmi o campagne, e personalizzare testi, importi, tipi di informazioni raccolte dai contribuenti, ecc.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
it: CiviContribute ti permette di creare pagine personalizzate per raccogliere contributi online. Puoi anche inserire e tracciare i contributi offline. Per inserire contributi manualmente per contatti individuali, utilizza <a href='%1'>Trova Contatti</a> per localizzare il contatto desiderato. Quindi, clicca su <strong>Mostra</strong> per andare al relativo sommario e clicca sul link <strong>Nuovo Contributo</strong>. Puoi anche <a href='%2'>importare gruppi di contributi offline</a> da altre fonti.

en: CiviContribute widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page.  It will provide a real-time display of current contribution results and a direct link to this contribution page.
it: Gli widget di CiviContribute permettono di promuovere facilmente le campagne di raccolta fondi. Il codice del widget può essere aggiunto facilmente a qualsiasi pagina Web. Darà una indicazione in tempo reale dei risultati della raccolta e un collegamento diretto alla pagina del contributo.

en: CiviEvent Cart Checkout
it: Saldo Carrello CiviEvent

en: CiviEvent Dashboard
it: Bacheca CiviEvent

en: CiviEvent Public Calendar
it: Calendario pubblico di CiviEvent

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
it: CiviEvent ti permette di creare pagine personalizzate per i componenti al fine di ottenere informazioni sugli eventi e, facoltativamente, registrarsi online. È possibile creare <strong><a href='%1'>nuovi eventi</a></strong> e <a href='%2'><strong>gestire gli eventi esistenti</strong></a> .

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
it: CiviEvent crea anche un feed formattato RSS 2.0 che può essere inviato alle persone che usano i lettori RSS e possono essere visualizzati nella maggior parte dei browser moderni. L'URL del Feed RSS di CiviEvent su questo sito è:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
it: CiviEvent fornisce una pagina che elenca gli eventi pubblici attuali e futuri in un layout di tabella per la visualizzazione in un browser. Indirizza il pubblico a questa pagina utilizzando il seguente URL:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
it: CiviGrant permette di inserire e tracciare sovvenzioni al Organizzazioni, Individui o Famiglie. Il beneficiario deve essere prima inserito come contatto in CiviCRM. Usa <a href='%1'>Trova contatti</a> per vedere se esiste già un record per il beneficiario. Una volta individuato o creato il record del contatto, clicca su <strong>Visualizza</strong> per andare sulla pagina riassuntiva, selezionare il tab <strong>Sovvenzioni</strong> e clicca su <strong>Nuova Sovvenzione</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
it: CiviGroup Ruoli Sync

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
it: CiviGroup Ruoli Sync installato. È necessario specificare le regole di sincronizzazione !1.

en: CiviMail Approval Status
it: Stato Approvazione CiviMail

en: CiviMail Mailings
it: Mailing di CiviMail

en: CiviMail Report: %1
it: Report di CiviMail: %1

en: CiviMail automatically fetches recipient list and count whenever mailing groups are included or excluded while composing bulk mail. This phenomena may degrade performance for large sites, so disable this setting to build and fetch recipients for selected groups, manually.
it: CiviMail prende automaticamente la lista dei destinatari e conta se i gruppi di mailing sono inclusi o esclusi mentre compone le email di massa. Questo fenomeno potrebbe degradare la performance di siti larghi, quindi disabilita questa impostazione per costruire e prendere i destinatari di gruppi selezionati, manualmente.

en: CiviMail component
it: CiviMail componente

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
it: CiviMail deduce gli indirizzi di posta elettronica, per impostazione predefinita

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
it: Le mail di CiviMail devono comprendere un link <strong>di rinuncia</strong> ("Rinuncia attraverso una pagina web") e <strong>l'indirizzo di posta</strong> della tua organizzazione. Questi elementi riducono il rischio che la mail venga classificata come SPAM, e possono essere inclusi nel corpo del messaggio O in un <strong>piedipagina</strong> (<em>footer</em>) riutilizzabile. Fate riferimento alla documentazione online per avere dettagli su <a href='%1' target='_blank' title='Help sui messaggi. Si apre in una nuova finestra.'>come includere i link richiesti e le informazioni di contatto, con messaggi di esempio</a>.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Email - send now' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
it: Il sistema di invio email CiviMail include l'indirizzo dell'organizzazione mittente. Questo si realizza mettendo la parola chiave %1 sia nel corpo che nel footer della mail. Questa parola chiave può anche essere usata nella normale funzione di invio messaggi 'Email - invia ora' e in altri modelli Messaggi. La parola chiave è sostituita dall'indirizzo inserito qui in basso quando viene inviato il messaggio.

en: CiviMail no longer forces CKEditor to add html/head/body tags to email content because some sites place these in the message header/footer. This was added in 4.7.5 and is now disabled by default.
it: CiviMail non obbliga più CKEditor ad aggiungere tag html / head / body ai contenuti di posta elettronica perché alcuni siti li collocano nell'intestazione / piè di pagina del messaggio. Questo era stato aggiunto in 4.7.5 e ora è disabilitato per default.

en: CiviMail records email sent at the frequency you specify. If you set it to 1, it will update the database every time it sends an email. This ensures that emails are not resent if the batch job fails, but this may cause a performance hit, particularly for large jobs.
it: CiviMail registrale le email inviate alla frequenza che specifichi. Se lo imposti su 1, esso aggiornerà il database ogni volta che una email viene mandata. Questo assicura che le email non vengano rinviate se il batch job fallisce, ma questo potrebbe causare un calo delle prestazioni, in particolare per job grandi.

en: CiviMail will deliver a copy of the email to each bulk email listed for the contact. Enabling this setting will also change the options for the "Email on Hold" field in Advanced Search.
it: CiviMail consegnerà una copia dell'email ad ogni email di massa elencato per il contatto. Abilitando questa impostazione modificherà anche le opzioni per il campo "Email in Attesa" nella Ricerca Avanzata.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
it: Contatto email inesistente, impossibile inviare il messaggio: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
it: CiviMail non invierà un'email ad un contatto non esistente: %1

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
it: Il tipo di Iscrizione CiviMember e i valori dei ruoli Drupal non erano numerici.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
it: I Tipi di Iscrizioni di CiviMember o le Regole di Stato non sono state configurate. Si prega di farlo dalla pagina "Amministra" di CiviCRM.

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
it: Le iscrizioni a CiviMember e i ruoli Drupal sono stati sincronizzati utilizzando le regole disponibili. Nota: se non esistono regole di associazione non si può completare la sincronizzazione.

en: CiviMember Roles Sync
it: Sincronizza Ruoli CiviMember

en: CiviMember Status Rules
it: Regole di status di CiviMember

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
it: CiviMember permette di creare tipologie di iscrizioni personalizzate, e anche una o più pagine per l'iscrizione ed il rinnovo online. Gli Amministratori possono creare o modificare le Tipologie di Iscrizione <a href="%2">qui</a>, e configurare le pagine di Contributo Online che includono la procedura d'iscrizione <a href="%1">qui</a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
it: CiviMember calcola automaticamente lo stato attuale per ogni contatto iscritto sulla base del nome dello stato delle regole di stato configurate qui.La "regola" di stato informa CiviMember di quale stato assegnare sulla base delle date di inizio e fine di iscrizione. Per esempio, la regola di stato predefinita <strong>Grazia</strong> significa... "assegna lo stato di Grazia se il periodo di iscrizione è terminato nell'ultimo mese". (<a href="%1" target="_blank" title="%2">leggi tutto...</a>)

en: Class
it: Classe

en: Class Name
it: Nome di Classe

en: Class already exists in Database.
it: La Classe esiste già nel database.

en: Class used
it: Classe utilizzata

en: Clean-up Temporary Data and Files
it: Pulizia dei dati e dei file temporanei

en: Cleanup Caches
it: Cancella Cache

en: Cleanup Setting
it: Impostazioni di Pulizia

en: Cleanup reports menu
it: Menù delle relazioni di pulizia

en: Clear
it: Cancella

en: Clear all search criteria
it: Rimuovi tutti i criteri di ricerca

en: Clear search
it: Cancella ricerca

en: Clear selection
it: Cancella selezione

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
it: Svuota tutte le cache di CiviCRM (database, menu, template)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
it: Fai clic su "Modifica contatto" per aggiungere altri %1 record

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
it: Fare clic su &quot;%2&quot; di seguito per registrare il tuo impegno. Sarai in grado di modificare o cancellare i pagamenti di impegni futuri in qualsiasi momento accedendo dal tuo account o contattandoci all'indirizzo %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
it: Premi 'Cancella' se vuoi continuare.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
it: Clicca 'Importa Ora' se sei pronto a procedere.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
it: Cliccate su 'Carica mappature dei campi salvate' se gli stessi dati sono stati già importati dalla stessa fonte. Si può in questo modo selezionare la configurazione della mappatura e caricarla automaticamente.

en: Click 'Save' from the actions menu.
it: Clicca 'Salva' dal menù azioni.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
it: Clic su <a %1>Aggiungi Caso</a> per aggiungere un record caso a questo contatto.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
it: Fare clic su <a href='%1'>Aggiungi Registrazione evento</a> per registrare questo contatto per un evento.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
it: Clicca <a %1>Aggiungi Sovvenzione</a> per registrare una Sovvenzione per questo contatto.

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
it: Fare clic su <a %1> Aggiungi impegno</a> per registrare un nuovo impegno ricevuto da questo contatto.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
it: Fai clic su <a %1> Registra contributo </a> per registrare un nuovo contributo ricevuto da questo contatto.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
it: Fai clic su <a %1> Invia contributo carta di credito </a> per elaborare un nuovo contributo per conto del contributore utilizzando la loro carta di credito.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
it: Fare clic su <a href='%1'>Invia carta di credito di registrazione dell'evento</a> per elaborare una Nuova Registrazione per conto del partecipante usando la loro carta di credito.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
it: Cliccate su <a href='%1'>Nuova pagina di contributi</a> per creare e configurare una nuova pagina per i contributi online usando l'autocomposizione passo-passo.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
it: Fare Click <a id='quickconfig' href='#'>qui</a>  se si desidera configurare i Tipi Iscrizione come parte di un set di prezzi, con l'aggiunta di flessibilità e complessità che ciò comporta.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
it: Fare Click <a id='quickconfig' href='#'>qui</a>  se si desidera configurare le tariffe presentate come parte di un set di prezzi, con l'aggiunta di flessibilità e complessità che ciò comporta.

en: Click <em>Add Membership</em> to record a new membership.
it: Clicca <em>Aggiungi Iscrizione</em> per registrare una nuova iscrizione.

en: Click <em>Submit Credit Card Membership</em> to process a Membership on behalf of the member using their credit card.
it: Clicca <em>Invia contributo con carta di credito</em> per elaborare una nuova iscrizione per conto del membro che sta usando la sua carta di credito.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
it: Clicca su <strong>Ricerca Avanzata</strong> per cercare per indirizzo, dati anagrafici, campi personalizzati, note, e/o relazioni. Se stai usando CiviContribute, CiviEvent o CiviMember - puoi anche cercare in base alle informazioni memorizzate da questi componenti. Per esempio - puoi trovare tutti i contatti che vivono in una città specifica E hanno contribuito almeno %1  entro gli ultimi 6 mesi.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
it: Cliccate <strong>Configura</strong> per visualizzare e modificare le impostazioni, le quantità e il testo delle pagine esistenti.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
it: Fai clic su <strong> Continua più tardi </strong> se non sei pronto per pianificare o inviare questo SMS di massa.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
it: Cliccate su <strong>Unisci</strong> per spostare i dati dal Contatto Duplicato a sinistra al Contatto Principale. Oltre ai dati del contatto (indirizzo, telefono, email, ...) si può scegliere di spostare tutti o alcuni dei record di attività correlati (gruppi, contributi, iscrizioni etc).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
it: Cliccate su <strong>Unisci</strong> per spostare i dati dal Contatto Duplicato a sinistra al Contatto Principale. Oltre ai dati del contatto (indirizzo, telefono, email, ...) si può scegliere di spostare tutti o alcuni dei record correlati (gruppi, attività, contributi, iscrizioni etc).

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
it: Cliccate su <strong>Salva e anteprima</strong> per salvare le modifiche alle impostazioni e visualizzare l'anteprima della pagina.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
it: Cliccate su <strong>Salva e anteprima</strong> per salvare le modifiche alle impostazioni e visualizzare l'anteprima della pagina.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
it: Cliccate <strong>Seleziona campi da esportare</strong> e poi <strong>Continua</strong> per scegliere di esportare un sottoinsieme dei campi. Questa opzione permette di esportare più recapiti specifici (casa, lavoro, ...) insieme ai dati personalizzati. Si possono anche salvare le selezioni come "mappatura di campo" e riusarle successivamente.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
it: Fai clic su <strong> Invia SMS di massa </strong> per aggiungerlo alla coda SMS di massa. Un task automatico in  esecuzione sul server elabora le spedizioni in coda e le invia.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
it: Cliccate <strong>Test di funzionamento</strong> per provare la pagina in modalità di prova. In questo modo si può eseguire l'intero processo di contributo usando una carta di credito fasulla su un server di test.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
it: Fare click su <strong>Aggiorna partecipante</strong> qui di seguito per salvare tutte le modifiche.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
it: Fai clic su <strong> Registra risposta </ strong> per aggiornare i valori per ciascun intervistato come richiesto.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
it: Fai clic su <strong> Registra risposta </strong> per aggiornare i valori per ciascun intervistato come richiesto. <br /> Fai clic su <strong> Rilascia intervistati>> </strong>  per rilasciare gli intervistati per i quali non hai registrato una risposta. <br /> Fai clic su <strong> Prenota altri intervistati>> </strong> se hai bisogno di ottenere più persone da intervistare.

en: Click Count
it: Conteggio Click

en: Click Date
it: Data Click

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
it: Clicca 'Elimina' per spostare l'attività &quot;%1&quot; nel Cestino.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
it: Clicca 'Elimina' per spostare questo caso e tutte le attività ad esso associate nel Cestino.

en: Click OK to override and update expected values.
it: Fare clic su OK per sovrascrivere e aggiornare i valori previsti.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
it: Fare clic su OK per salvare questo impegno e inviare una ricevuta a %1 ora.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
it: Fare clic su OK per salvare questa registrazione e spedisci una ricevuta al contribuente ora

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
it: Fare clic su OK per salvare quest pagamento e spedire  una ricevuta al contribuente ora

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
it: Clicca 'Ripristina' per recuperare l'attività &quot;%1&quot; dal Cestino.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
it: Clicca 'Ripristina' per recuperare dal Cestino, questo caso e tutte le attività ad esso associate.

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time.
it: Clicca su Valida & Processa qui sotto quando hai inserito tutti gli elementi del batch. Puoi anche fare Salva & Continua Dopo in ogni momento.

en: Click arrow to view pledge payments.
it: Clicca la freccia per vedere i pagamenti degli impegni di pagamento.

en: Click here for new profile
it: Clicca qui per un nuovo profilo

en: Click here to configure the panes.
it: Clicca qui per configurare i pannelli.

en: Click here to confirm and complete your registration
it: Prima qua per confermare e completare la tua registrazione

en: Click here to do this for a different person.
it: Clicca qui per eseguirlo per un'altra persona.

en: Click here to register a different person for this event.
it: Clicca qui per registrare una persona diversa per questo evento.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
it: Clicca qui per ritornare a editare l'indirizzo della strada come singolo campo. Gli indirizzi che non si adattano al formato atteso per gli elementi indirizzo, possono essere ancora salvati inserendoli nel campo singolo 'Indirizzo della strada'.

en: Click here to transfer or cancel your registration.
it: Premi qui per trasferire o cancellare la tua registrazione.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
it: Cliccate su tutti i link per assicurarvi che portino alla pagina corretta.

en: Click on the activity subject for more information.
it: Clicca sull'Oggetto dell'attività per avere ulteriori informazioni.

en: Click on the event name for more information.
it: Clicca sul nome dell'evento per avere ulteriori informazioni.

en: Click or paste this link into your browser
it: Clicca o incolla questo link nel tuo browser

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
it: Clicca o incolla questo link nel tuo browser e segui i suggerimenti

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
it: Clicca o copia questo link nel tuo browser per andare alla tua pagina

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
it: Fare clic sul pulsante "confermare la registrazione" per iniziare, oppure fare clic su "Annulla Registrazione" se non siete più interessati a partecipare a questo evento.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
it: Fare click sul pulsante "confermare la registrazione" per completare la registrazione in %1, o fai clic su "Annulla Registrazione" se non siete più interessati a partecipare a questo evento.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
it: Cliccare sul pulsante <strong>Continua</strong> per fare il checkout a %1, scegliere il metodo di pagamento e completare la registrazione.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to proceed with the payment.
it: Clicca il pulsante <strong>Continua</strong> per proseguire col pagamento.

en: Click the PayPal button to continue.
it: Cliccare sul pulsante di PayPal per continuare

en: Click the button below if you want to cancel the auto-renewal option for your %1 membership. This will not cancel your membership. However you will need to arrange payment for renewal when your membership expires.
it: Fai clic sul pulsante in basso se desideri annullare l'opzione di rinnovo automatico per la tua %1iscrizione. Questo non cancellerà la tua iscrizione. Tuttavia, dovrai organizzare il pagamento per il rinnovo alla scadenza dell'iscrizione.

en: Click the button below to cancel this commitment and stop future transactions. This does not affect contributions which have already been completed.
it: Fai clic sul pulsante in basso per annullare questo impegno e interrompere le transazioni future. Ciò non influisce sui contributi che sono già stati completati.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
it: Fare clic su questo pulsante se si desidera visualizzare e / o modificare i criteri di ricerca utilizzati per definire i membri di questo gruppo smart.

en: Click this link
it: Clicca questo link

en: Click this link and follow the prompts
it: Click questo link e segui le richieste

en: Click through Rate
it: Percentuale di Click-Through

en: Click through URL
it: URL click-through

en: Click to Open Rate
it: Percentuale di Click-To-Open

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
it: Clicca per copiare %1 dalla prima riga su tutte le altre.

en: Click to edit
it: Clicca per modificare

en: Click to refresh recipient count
it: Fare clic per aggiornare il conteggio dei destinatari

en: Click-Throughs
it: Click-Through

en: Click-through Summary
it: Riassunto dei click-through

en: Click-throughs
it: Click-through

en: Clicked
it: Cliccato

en: Clicks
it: Click

en: Client
it: Cliente

en: Client Name
it: Nome Cliente

en: Client Name or Email
it: Nome o Email Utente

en: Client Relationship
it: Relazione Utente

en: Client contact does not exist: %1
it: Il Contatto dell'Utente %1 non esiste.

en: Clients:
it: Utenti:

en: Clone Tag
it: Clona Tag

en: Close
it: Chiudi

en: Close All
it: Chiudi tutti

en: Close Batch
it: Chiudi Batch

en: Close accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
it: Chiudi i batch contabili creati dall'utente (con accesso a CiviContribute)

en: Close all accounting batches (with Access to CiviContribute)
it: Chiudi i batch contabili (con accesso a CiviContribute)

en: Close and Export Batch
it: Chiudi ed Esporta Batch

en: Closed
it: Chiuso

en: Code
it: Codice

en: Code Docs
it: Codici Docs

en: Code appended to resource URLs (JS/CSS) to coerce HTTP caching
it: Codice allegato agli URL delle risorse (JS/CSS) per forzare il salvataggio nella cache HTTP

en: Collapse
it: Comprimi

en: Collapse Custom Group?
it: Comprimi Gruppo Custom?

en: Collapse Group Display
it: Comprimi Visualizzazione Gruppo

en: Collapse all tabs
it: Comprimi tutte le schede

en: Collapse this set in Advanced Search
it: Comprimi questo set in Ricerca Avanzata

en: Collapse this set on initial display
it: Comprimi questo set in visualizzazione iniziale

en: Collapsed on Page
it: Comprimi sulla pagina

en: Collapsed on Search
it: Comprimi sulla ricerca

en: Color
it: Colore

en: Color of the CiviCRM main menu.
it: Colore del menù principale di CiviCRM.

en: Column
it: Colonna

en: Column Headers
it: Intestazioni di colonna

en: Column Names
it: Nomi Colonna

en: Column No
it: Numero Colonna

en: Column Number
it: Numero Colonna

en: Column Number to map to
it: Numero Colonna a cui mappare

en: Column number for mapping set
it: Numero colonna per insieme mappatura

en: Columns
it: Colonne

en: Combine tags into one
it: Unisci tag in uno

en: Comma separated list of the type(s) of profile fields.
it: Elenco separato da virgole del tipo(i) di campi del profilo.

en: Comma-Separated Values (CSV)
it: Valori separati da virgola (CSV)

en: Command
it: Comando

en: Command parameters
it: Parametri comando

en: Command/Parameters
it: Commando/Parametri

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Committed Amount
it: Importo Promesso

en: Commonly Used Specifiers
it: Specificatori comunemente usati

en: Communication Fields
it: Campi Comunicazione

en: Communication Language
it: Lingua comunicazione

en: Communication Preferences
it: Preferenze per le comunicazioni

en: Communication Style
it: Stile Comunicazione

en: Communication language
it: Lingua comunicazione

en: Communication preferences - alter
it: Modifica le preferenze per la comunicazione

en: Communication style (e.g. formal vs. familiar) to use with this contact. FK to communication styles in civicrm_option_value.
it: Stile comunicazione (per esempio formale vs. familiare) da usare con questo contatto. FK a stili comunicazione in civicrm_option_value.

en: Communications
it: Comunicazioni

en: Community Messages URL
it: URL Messaggi della Comunità

en: Company
it: Società

en: Compatible with
it: Compatibile con

en: Complete
it: Completa

en: Complete Description
it: Descrizione Completa

en: Complete OR Partial Email
it: Email Completo o Parziale

en: Complete OR Partial Name
it: Nome Completo o Parziale

en: Complete OR partial Contribution Page title.
it: Titolo completo O parziale per la pagina di contributo.

en: Complete OR partial Event name.
it: Nome evento completo O parziale

en: Complete OR partial batch name.
it: Nome completo O parziale del batch.

en: Complete OR partial contact name.
it: Nome completo O parziale del contatto.

en: Complete OR partial creator name.
it: Nome completo O parziale del creatore.

en: Complete OR partial group name.
it: Nome del gruppo completo o parziale.

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
it: URL completo per l'icona accessibile da una posizione esterna:

en: Complete all required fields first
it: Prima completa i campi richiesti

en: Complete phone number.
it: Numero di telefono completo.

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
it: L'indirizzo completo è stato salvato. Tuttavia non siamo stati in grado di dividere l'indirizzo nel blocco indirizzo %1 in elementi di indirizzo (numero civico, via, strada) a causa di un formato di indirizzo non riconosciuto. È possibile impostare gli elementi di indirizzo manualmente facendo clic su 'Modifica Elementi di Indirizzo' accanto al campo di Via e numero civico, mentre si è in modalità di modifica.

en: Complete?
it: Completato?

en: Completed
it: Completato

en: Completed Date
it: Data di completamento

en: Completed at
it: Completato a

en: Completed mailing
it: Mailing completato

en: Component
it: Componente

en: Component ID
it: ID Componente

en: Component Name
it: Nome del Componente

en: Component Type
it: Tipo Componente

en: Component for which you are trying to install the extension (%1) is currently disabled.
it: Il componente per cui stai cercando di installare l'estensione (%1) è al momento disabilitato.

en: Component name
it: Nome del Componente

en: Component that this menu item belongs to
it: Componente a cui appartiene questa voce di menù

en: Component that this option value belongs/caters to.
it: Componente a cui appartiene/provvede questo valore opzione.

en: Components
it: Componenti

en: Compose
it: Componi

en: Compose (A)
it: Componi (A)

en: Compose (B)
it: Componi (B)

en: Compose On-screen
it: Componi contenuto

en: Compose a message on-screen for general use in emails or document output, or upload a pre-composed document for mail-merge.
it: Componi un messaggio a schermo per uso generico in email o documenti, o carica un documento precompilato per la stampa unione.

en: Concatenation of all routable street address components (prefix, street number, street name, suffix, unit
          number OR P.O. Box). Apps should be able to determine physical location with this data (for mapping, mail
          delivery, etc.).
it: Concatenazione di tutti i componenti degli indirizzi instradabili (prefisso, numero stradale, nome stradale, suffisso, numero unità O Cassetta Postale). Le app dovrebbero essere in grado di determinare la posizione fisica con questi dati (per mappatura, consegna della posta, etc.).

en: Conditional foreign key to civicrm_address.id. We insert an address record for each contribution when we have associated billing name and address data.
it: Chiave esterna condizionale a civicrm_address.id. Inseriamo un record dell'indirizzo per ogni contributo quando abbiamo  associato il nome di fatturazione e i dati dell'indirizzo.

en: Conditional foreign key to civicrm_contribution_recur id. Each contribution made in connection with a recurring contribution carries a foreign key to the recurring contribution record. This assumes we can track these processor initiated events.
it: Chiave esterna condizionale all'id civicrm_contribution_recur. Ogni contributo in relazione ad una contribuzione ricorrente porta una chiave esterna al record del contributo ricorrente. Questo presume che possiamo tracciare questi eventi iniziati dal processore.

en: Conditional foreign key to civicrm_contribution_recur id. Each membership in connection with a recurring contribution carries a foreign key to the recurring contribution record. This assumes we can track these processor initiated events.
it: Chiave esterna condizionale all'id civicrm_contribution_recur. Ogni iscrizione in relazione ad una contribuzione ricorrente porta una chiave esterna al record del contributo ricorrente. Questo presume che possiamo tracciare questi eventi iniziati dal processore.

en: Conference
it: Conferenza

en: Conference Slot
it: Slot Conferenza

en: Conference Slots
it: Slot Conferenza

en: Configuration Checklist
it: Checklist di configurazione

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
it: Impossibile trovare il file di configurazione per la tipologia di Caso = '%1' %2.

en: Configure
it: Configura

en: Configure CKEditor
it: Configura CKEditor

en: Configure CiviCRM for your country and language.
it: Configura CiviCRM per il tuo Paese e la tua lingua.

en: Configure Contact Search behavior.
it: Configura il comportamento della 'Ricerca Contatto'.

en: Configure Contribution Page
it: Configura Pagina Contributo

en: Configure Default Mailbox
it: Configurare Mailbox di Default

en: Configure Event
it: Configura evento

en: Configure Page - %1
it: Configura Pagina - %1

en: Configure Repeating Event
it: Configura Evento Ripetuto

en: Configure Survey
it: Configura Sondaggio

en: Configure Survey - %1
it: Configura Sondaggio - %1

en: Configure Widget
it: Configura widget

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
it: Configurazione di un provider di mappatura (ad esempio Google o Yahoo) per visualizzare le mappe di indirizzi e luoghi degli eventi.

en: Configure a mapping provider (e.g. OpenStreetMap or Google) to display maps for contact addresses and event locations.
it: Configurazione di un provider di mappatura (ad esempio OpenStreetMap o Google) per visualizzare le mappe per gli indirizzi di contatto e i luoghi degli eventi.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
it: Configura i campi personalizzati in modo che possano raccogliere e memorizzare dati personalizzati non inclusi nelle form standard di CiviCRM.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
it: Configura le directory nel filesystem per l'invio di dati temporanei al sistema, per le immagini e i file e i modelli personalizzati.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
it: Configura quanti eventi dovrebbero essere mostrati sulla bacheca. Questo sovrascrive il valore predefinito a 10 voci.

en: Configure input and display formats for Date fields.
it: Configura i formati di input e visualizzazione per i campi Data.

en: Configure link to...
it: Configura link a...

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
it: Configura le etichette postali per il tuo sito utilizzando i token, che vengono sostituiti dai valori dei campi di contatto quando vengono generate le etichette. Posiziona il cursore all'interno della casella Etichette postali in cui desideri inserire il token. Quindi fai clic sul link "Inserisci token" per visualizzare un elenco di token disponibili (compresi i campi personalizzati). Inserisci il token facendo clic sul nome del token desiderato.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
it: Configurate i Promemoria Rinnovo Iscrizioni usando <a href="%1">Pianifica Promemoria </a>.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
it: Configura i promemoria di rinnovo dell'iscrizione utilizzando <a href="%1"> Pianificazione Promemoria </a>. Se sono stati precedentemente configurati modelli di promemoria di rinnovo, è possibile riutilizzarli con i nuovi promemoria programmati.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
it: Configurazione dello schermo e gli elementi del modulo per la visualizzazione di contatti, Modifica dei contatti, Ricerca avanzata, contatto e Dashboard Editor WYSIWYG.

en: Configure this event
it: Configura questo evento

en: Configure this event.
it: Configura questo evento

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
it: Configura fino a cinque campi da valutare quando si ricercano record di contatti duplicati "sospetti".

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
it: Configurate fino a cinque campi da valutare quando si ricercano i record di contatti sospetti duplicati. Per ciascun campo impostate un <strong>Peso</strong> numerico che determina l'importanza relativa di una corrispondenza su quel campo.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm %1
it: Conferma %1

en: Confirm Action
it: Conferma azione

en: Confirm Changes
it: Conferma le modifiche

en: Confirm Custom Group Delete
it: Conferma Cancellazione Gruppo Personalizzato

en: Confirm From Email
it: Conferma Da Email

en: Confirm From Name
it: Conferma Da Nome

en: Confirm Group Delete
it: Conferma Cancellazione Gruppo

en: Confirm Password
it: Conferma Password

en: Confirm Payment
it: Conferma Pagamento

en: Confirm Price Field Delete
it: Conferma Cancellazione Campo Prezzo

en: Confirm Registration
it: Conferma Registrazione

en: Confirm Text
it: Testo Conferma

en: Confirm Timestamp
it: Conferma Timestamp

en: Confirm Your Registration
it: Conferma la tua registrazione

en: Confirm Your Registration Information
it: Confermare le Informazionidi registrazione

en: Confirm action
it: Conferma azione

en: Confirm your registration for %1
it: Conferma la tua registrazione per %1

en: Confirm your registration for %1.
it: Conferma la tua registrazione per %1.

en: Confirmation Email
it: Email di conferma

en: Confirmation Email Text
it: Testo Email Conferma

en: Confirmation Message
it: Messaggio di conferma

en: Confirmation Page?
it: Pagina di Conferma?

en: Confirmation Screen
it: Schermata di conferma

en: Confirmation Title
it: Titolo Conferma

en: Conflict
it: Conflitto

en: Conflicting Rows
it: Righe con conflitti

en: Conflicting Rows (skipped)
it: Righe in conflitto (saltate)

en: Conflicts
it: Conflitti

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
it: Congratulazioni! L'aggiornamento è andato a buon fine!

en: Connect
it: Collegare

en: Connected
it: Connesso

en: Connected Repeating Events
it: Eventi ripetuti collegati

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
it: Le connessioni forniscono un modo semplificato per collegare l'installazione di CiviCRM ad un servizio esterno.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
it: Se si vuole mantenere una traccia contabile ed evitare di perdere i dati di pagamento, si prega di considerare la cancellazione dell'offerta. Per impostare lo stato dell'offerta su Cancellata ed eliminare tutti i pagamenti non effettuati, cliccare prima Cancella su questo modulo. Dopo cliccare su collegamento &gt; nella lista dell'offerta e selezionare l'azione Cancella.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
it: Valutare la modifica dello Status Iscrizione se si desidera mantenere un audit trail ed evitare di perdere i dati di pagamento. È possibile impostare lo stato su Annullato modificando l'iscrizione e clickando sulla casella di Forzatura Status.

en: Const Id
it: ID Const

en: Constituent Engagement
it: Coinvolgimento Conoscente

en: Constituent Name
it: Nome Conoscente

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
it: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Permette ai siti di gestire contatti, relazioni e gruppi, di tracciare le attività dei contatti, i contributi, i membri e gli eventi. Per ulteriori informazioni si faccia riferimento al <a href="!1">sito Web di CiviCRM</a>, che contiene informazioni sul progetto, documentazione, supporto e molto altro.

en: Constituent Report (Detail)
it: Report componente (Dettaglio)

en: Constituent Report (Summary)
it: Report Contatti (Riepilogo)

en: Constituent Type
it: Tipo Costituente

en: Contact
it: Contatto

en: Contact %%StatusMessage%%
it: Contatto%%StatusMessage%%

en: Contact 1
it: Contatto 1

en: Contact 2
it: Contatto 2

en: Contact 2 (Duplicate)
it: Contatto 2 (Duplicato)

en: Contact A
it: Contatto A

en: Contact A Full Name
it: Contatto A Nome e Cognome

en: Contact A has Permission Over Contact B
it: Il Contatto A ha Permesso Sul Contatto B

en: Contact Activities
it: Attività del Contatto

en: Contact Address Fields - Selection Values
it: Campi di indirizzo del contatto - valori di selezione

en: Contact B
it: Contatto B

en: Contact B Full Name
it: Contatto B Nome e Cognome

en: Contact B has Permission Over Contact A
it: Il Contatto B ha Permesso Sul Contatto A

en: Contact Dashboard
it: Dettagli contatto

en: Contact Date Reminder Options
it: Opzioni date promemoria contatto

en: Contact Deleted by Merge
it: Contatto cancellato dopo essere stato unito

en: Contact Demographics Report
it: Report Demografico su Contatti

en: Contact Details
it: Dettagli del Contatto

en: Contact Edit Options
it: Opzioni di modifica contatto

en: Contact Edit URL
it: Modifica l'URL di contatto

en: Contact Email
it: Email Contatto

en: Contact Fields
it: Campi Contatto

en: Contact Group Status
it: Stato del Gruppo di Contatti

en: Contact Hash
it: Hash del contatto

en: Contact ID
it: ID Contatto

en: Contact ID %1 has been deleted.
it: Il contatto ID %1 è stato cancellato

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
it: Il contatto è stato unito e cancellato

en: Contact ID %1 has been merged into Contact ID %2 and deleted.
it: ID Contatti %1 è stato unito nell'ID contatto %2 e poi cancellato

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
it: Contact ID %1 è un match per %2 degli utenti %3 ma è già stato abbinato al %4

en: Contact ID (Far side)
it: ID Contatto (Lato lontano)

en: Contact ID (Near side)
it: ID Contatto (Lato vicino)

en: Contact ID A
it: ID Contatto A

en: Contact ID B
it: ID Contatto B

en: Contact ID of contact record given case belongs to.
it: ID contatto del contatto registrato a cui appartiene il caso.

en: Contact ID of contact record given grant belongs to.
it: ID contatto del contatto registrato a cui appartiene la sovvenzione.

en: Contact ID of token creator
it: ID Contatto del creatore del token

en: Contact ID or External Identifier
it: ID Contatto  o identificatore esterno

en: Contact IDs to which reminder should be sent.
it: ID contatto a cui dovrebbero essere mandati i promemoria.

en: Contact Image
it: Immagine del Contatto

en: Contact Info
it: Info Contatto

en: Contact Information
it: Informazioni Contatto

en: Contact Job title
it: Titolo lavorativo Contatto

en: Contact Logging Report (Detail)
it: Report Logging Contatti (Dettaglio)

en: Contact Logging Report (Summary)
it: Report Logging Contatti (Riepilogo)

en: Contact Merge
it: Unisci contatti

en: Contact Merged
it: Contatto unito

en: Contact Modified
it: Contatto Modificato

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
it: Contatto Multi Record %%StatusMessage%%

en: Contact Name
it: Nome contatto

en: Contact Name (in sort format)
it: Nome del contatto (ordinato)

en: Contact Notes
it: Note

en: Contact Page
it: Pagina contatto

en: Contact Permanent Delete
it: Elimina Contatto Permanente

en: Contact Phone
it: Telefono Contatto

en: Contact Prefix
it: Prefisso Contatto

en: Contact Profile
it: Profilo Contatto

en: Contact Records for Contributors
it: Record di contatto per i contribuenti

en: Contact Records for Event Participants
it: Record di contatto per i partecipanti all'evento.

en: Contact Records for Members
it: Record di contatto per gli iscritti

en: Contact Reference
it: Contatto di riferimento

en: Contact Reference Autocomplete Options
it: Opzioni di autocompletamento contatto di riferimento

en: Contact Reference Options
it: Opzioni Contatto Riferimento

en: Contact Relationships
it: Relazioni contatto

en: Contact Role
it: Ruolo Contatto

en: Contact Saved
it: Contatto Salvato

en: Contact Search
it: Ricerca Contatto

en: Contact Smart Group View Options
it: Opzioni Visualizzazione Contatto Gruppo Smart

en: Contact Source
it: Fonte Contatto

en: Contact Status
it: Status Contatto

en: Contact Sub Type
it: Sotto Tipo Contatto

en: Contact Subtype
it: Sottotipo Contatto

en: Contact Subtype %1
it: Sottotipo Contatto %1

en: Contact Subtype (Contact A)
it: Sottotipo Contatto (Contatto A)

en: Contact Subtype (Contact B)
it: Sottotipo Contatto (Contatto B)

en: Contact Subtype A
it: Sottotipo Contatto A

en: Contact Subtype B
it: Sottotipo Contatto B

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
it[0]: Il campo sottotipo contatto di 1 contatto non è stato aggiornato
it[1]: Il campo sottotipo contatto di %1 contatti non è stato aggiornato
it[2]: Il campo sottotipo contatto di %1 contatti non è stato aggiornato

en: Contact Suffix
it: Suffisso Contatto

en: Contact Summary
it: Riepilogo Contatto

en: Contact Summary:
it: Riepilogo Contatto:

en: Contact Tags
it: Tag Contatto

en: Contact Trash and Undelete
it: Cestino Contatti e Contatti Non Eliminati

en: Contact Type
it: Tipo Contatto

en: Contact Type (Contact A)
it: Tipo Contatto (Contatto A)

en: Contact Type (Contact B)
it: Tipo Contatto (Contatto B)

en: Contact Type A
it: Contatto Tipo A

en: Contact Type B
it: Contatto Tipo B

en: Contact Type Description
it: Descrizione Tipo Contatto

en: Contact Type ID
it: ID Tipo Contatto

en: Contact Type Icon
it: Icona Tipo Contatto

en: Contact Type Image URL
it: URL Immagine Tipo Contatto

en: Contact Type Is Active?
it: Il Tipo di Contatto è attivo?

en: Contact Type Label
it: Etichetta tipo di contatto

en: Contact Type Mismatch
it: Tipo di Contatto non corrispondente

en: Contact Type for Contact A
it: Tipo Contatto per Contatto A

en: Contact Type for Contact B
it: Tipo Contatto per Contatto B

en: Contact Type in mapping
it: Tipo Contatto nella mappatura

en: Contact Type is Reserved?
it: Il Tipo di Contatto è Riservato?

en: Contact Type(s)
it: Tipo/i di contatto

en: Contact Type: %1
it: Tipo di contatto: %1

en: Contact Types
it: Tipi Contatto

en: Contact View Options
it: Opzioni di visualizzazione contatto

en: Contact and Campaign
it: Contatto e Campagna

en: Contact and Financial Type
it: Contatto e Tipo Finanziario

en: Contact and Payment Method
it: Contatto e Metodo di Pagamento

en: Contact and Recurring
it: Contatto e Ricorrente

en: Contact does not exist.
it: Contatto non esiste.

en: Contact has been added to '%1'.
it: Il contatto è stato aggiunto a '%1'

en: Contact has been created
it: Il Contatto è stato creato

en: Contact has been deleted
it: Il Contatto è stato cancellato

en: Contact has been updated
it: Il Contatto è stato aggiornato

en: Contact has been viewed
it: Il contatto è stato visto

en: Contact identifier from external system
it: Identificatore Contatto da Sistema Esterno

en: Contact image deleted successfully
it: Immagine Contatto cancellata con successo

en: Contact is Deceased
it: Il Contatto è Deceduto

en: Contact is in Trash
it: Contatto nel Cestino

en: Contact is in Use
it: Contato è in Utilizzo

en: Contact listings.
it: Liste di Contatto.

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
it: Report Modifica Contatti su Log (dettaglio).

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
it: Report Modifica Contatti su Log (riepilogo).

en: Contact not found when building list of contacts in the profile
it: Contatto non trovato quando si è creata la lista di contatti nel profilo

en: Contact type
it: Tipo di contatto

en: Contact type names should not use reserved keywords.
it: I nomi dei tipi contatto non devono utilizzare parole chiave riservate.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
it: Contattateci per i contributi precedenti a quelli elencati sopra.

en: Contact was merged into another contact
it: Il contatto è stato unito a un altro contatto

en: Contact who should be added to the group
it: Contatto che dovrebbe essere aggiunto al gruppo

en: Contact who should be removed from the group
it: Contatto che dovrebbe essere rimosso dal gruppo

en: Contact will be added to selected group.
it: Il contatto sarà aggiunto al gruppo selezionato.

en: Contact will be removed from selected group.
it: Il contatto sarà rimosso dal gruppo selezionato.

en: Contact with no email must have a name.
it: I contatti senza email devono avere un nome

en: Contact with no name must have an email.
it: Un Contatto senza nome deve avere un indirizzo email.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
it: Contattare l'amministratore del sito per aiutare la creazione di report.

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
it: Contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di usare un "from" Indirizzo e-mail che non è nell'elenco.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
it: Contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di usare un SMS Provider che non è nell'elenco.

en: Contact's Gender
it: Sesso del Contatto

en: Contact's Groups
it: Gruppi del Contatto

en: Contact's first name.
it: Nome del contatto.

en: Contact's last name.
it: Cognome del contatto.

en: Contact's middle name.
it: Secondo nome del contatto.

en: Contact(s)
it: Contatto(i)

en: Contacts
it: Contatti

en: Contacts %%StatusMessage%%
it: %%StatusMessage%% dei contatti

en: Contacts AND Cases
it: Contatti E Casi

en: Contacts Added
it: Contatti Aggiunti

en: Contacts Merged
it: Contatti uniti

en: Contacts created on this site are added to this group
it: I contatti creati in questo sito vengono aggiunti a questo gruppo

en: Contacts in Group: %1
it: Contatti in gruppo:%1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
it: I contatti nel gruppo %1 sono elencati qui sotto

en: Contacts in this Group
it: Contatti in questo Gruppo

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
it: I contatti in questo gruppo hanno assegnate le autorizzazioni del ruolo di amministratore.

en: Contacts may only have one website of each type at most.
it: I contatti possono avere al massimo un sito web per ogni tipo.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
it: I contatti con "Non SMS" saranno esclusi dalla ricezione di messaggi SMS in blocco e l'attività Invia SMS verrà disabilitata.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
it: I contatti con "Non inviare e-mail" saranno esclusi dalla ricezione di mailing CiviMail e l'attività Invia e-mail sarà disabilitata per loro. Tuttavia riceveranno comunque e-mail per le ricevute di contributo e le conferme di registrazione degli eventi.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
it: I contatti con "Do not mail" saranno esclusi quando vengono create le etichette postali.

en: Contacts with a Relationship Type of:
it: Contatti con un Tipo di Relazione di:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
it: I contatti con qualunque opzione di privacy selezionata sono ESCLUSI per impostazione predefinita dai risultati della ricerca. ES.: se selezioni 'Non chiamare', e cerchi contatti con indirizzo in una specifica città - allora i contatti in quella città che hanno l'opzione privacy 'Non chiamare' selezionata, saranno esclusi dai risultati della ricerca.

en: Contacts with no preferred language
it: Contatti senza preferenze di lingua

en: Contains
it: Contiene

en: Content
it: Contenuto

en: Content / Components
it: Contenuto / Componenti

en: Content and format for mailing labels.
it: Contenuto e formato per etichette postali

en: Content of the SMS text.
it: Contenuto del testo SMS.

en: Contents of the Return-Path header.
it: Contenuti dell'Header di Return-Path

en: Continue
it: Continua

en: Continue Later
it: Continua dopo

en: Continue Mailing
it: Riprendi Mailing

en: Contribute
it: Contribuisci

en: Contribute %1 Instead
it: Contributo %1 Invece

en: Contribute Now
it: Contribuisci Ora

en: Contribute!
it: Contribuisci!

en: Contribution
it: Contributo

en: Contribution #
it: Contributo #

en: Contribution %%StatusMessage%%
it: %%StatusMessage%% contributo

en: Contribution Aggregate
it: Contributo aggregato

en: Contribution Aggregate by Relationship
it: Contributo aggregato per Relazione

en: Contribution Amount
it: Importo Contributo

en: Contribution Amount Stats
it: Statistica Importo Contributo

en: Contribution Amounts
it: Importi contributi

en: Contribution Amounts Label
it: Etichetta Importi Contributi

en: Contribution Amounts section enabled
it: Sezione Importi Contributi abilitata.

en: Contribution Avg
it: Media Contributo

en: Contribution Bulk Entry
it: Inserimento massivo contributi

en: Contribution Campaign
it: Campagna Contributo

en: Contribution Cancel Date
it: Data di Cancellazione Contributo

en: Contribution Cancel Reason
it: Ragione cancellazione Contributo

en: Contribution Count
it: Conteggio Contributo

en: Contribution Currency
it: Valuta del contributo

en: Contribution Dashboard
it: Dashboard contributi

en: Contribution Date
it: Data Contributo

en: Contribution Date From
it: Data contributo da

en: Contribution Date Received
it: Data di ricezione contributo

en: Contribution Dates
it: Date contributo

en: Contribution Detail Report
it: Report Dettagliato Contributi

en: Contribution Details
it: Dettagli Contributo

en: Contribution Grouping
it: Raggruppamento Contributi

en: Contribution Honor Roll
it: Contributo Albo d'onore

en: Contribution ID
it: ID Contributo

en: Contribution Information
it: Informazioni sul contributo

en: Contribution Invoice
it: Fattura Contributo

en: Contribution Invoice: %1
it: Fattura Contributo: %1

en: Contribution Label
it: Etichetta contributo

en: Contribution Links
it: Link Contributi

en: Contribution Logging Report (Detail)
it: Report Logging Contributi (Dettagli)

en: Contribution Logging Report (Summary)
it: Report Logging Contributi (Riepilogo)

en: Contribution Note
it: Nota del contributo

en: Contribution Note %1 %2
it: Nota Contributo %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
it: Contributo o Credito in favore?

en: Contribution Ordinality
it: Ordinalità Contributo

en: Contribution Page
it: Pagina Contributi

en: Contribution Page / Event
it: Pagina Contributo / Evento

en: Contribution Page Configuration
it: Configurazione Pagina di Contributo

en: Contribution Page Created Date
it: Data di creazione Pagina di Contributo

en: Contribution Page Currency
it: Valuta della Pagina di Contributo

en: Contribution Page End Date
it: Pagina Data Fine Contributo

en: Contribution Page ID
it: ID Pagina Contributo

en: Contribution Page Introduction Text
it: Testo introduttivo Pagina Contributi

en: Contribution Page Public title
it: Titolo Pubblico Pagina Contributo

en: Contribution Page Start Date
it: Pagina Data Inizio Contributo

en: Contribution Page Title
it: Titolo della pagina delle donazioni

en: Contribution Page title. For top of page display
it: Titolo Pagina Contributo. Da mostrare in cima alla pagina

en: Contribution Pages
it: Pagine di Contributo

en: Contribution Product
it: Prodotto Contributo

en: Contribution Product ID
it: ID Prodotto Contributo

en: Contribution Products
it: Prodotti Contributo

en: Contribution Receipt
it: Ricevuta Contributo

en: Contribution Receipt Not Sent
it: Ricevuta del Contributo Non Inviata

en: Contribution Receipt Sent
it: Ricevuta del Contributo Inviata

en: Contribution Recur ID
it: ID Contributo Ricorrente

en: Contribution Reports
it: Contributo Report

en: Contribution Soft Credit ID
it: ID Contributo del Credito in favore

en: Contribution Source
it: Fonte Contributo

en: Contribution Status
it: Status Contributo

en: Contribution Status ID
it: ID Status Contributo

en: Contribution Summary
it: Riepilogo Contributi

en: Contribution Summary Report
it: Report Riepilogo Contributi

en: Contribution Thank-you Not Sent
it: Ringraziamento per il Contributo Non Inviato

en: Contribution Thank-you Sent
it: Ringraziamento per il Contributo Inviato

en: Contribution Total
it: Totale Contributo

en: Contribution Transaction ID
it: ID Transazione Contributo

en: Contribution Type
it: Tipo Contributo

en: Contribution Widget
it: Widget Contributo

en: Contribution amount cannot be more than %1.
it: L' importo del contributo non può essere superiore a %1.

en: Contribution amount must be at least %1
it: L'importo del contributo deve essere almeno %1

en: Contribution and Membership Details
it: Dettagli Contributi e Soci

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
it: Il Contributo non può essere inferiore a zero. Si prega di selezionare le opzioni di conseguenza

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
it: Dettagli dei contributi per tipologia, oltre alle informazioni sulle iscrizioni per i contributi ricevuti per le iscrizioni.

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
it: I file di import dei contributi devono contenere i dati necessari per <strong>far corrispondere i contribuenti ai contributi</strong>. Questa 'corrispondenza' può essere gestita in diversi modi:

en: Contribution import requires that the Contributors already exist as contact records in your CiviCRM database. If you need to import contributions for contributors who haven't been added to CiviCRM yet, you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match contributions to contributors. Then return to this screen and import the contribution records.
it: L'import dei contributi richiede che esistano già i contatti dei contribuenti nel database di CiviCRM. Se dovete importare dei contributi da persone che non sono ancora state inserite in CiviCRM dovrete fare un'operazione in due passi: per prima cosa, usate <strong>Importa contatti</strong> per aggiungere i contatti. Se possibile, inserite un 'ID esterno' univoco per ciascun nuovo contatto, che poi potrete usare per far corrispondere i contributi con i contribuenti. Poi tornate a questa form e importate i record dei contributi.

en: Contribution is Pay Later?
it: Contributo con Pagamento Ritardato?

en: Contribution is Recurring?
it: Contributo Ricorrente?

en: Contribution is a Test?
it: Contributo test?

en: Contribution listings.
it: Liste dei Contributi.

en: Contribution submitted by a staff person using contributor's credit card
it: Contributo inoltrato da una persona dello staff che utilizza la carta di credito del membro

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for renewal
it: Contributo inoltrato da una persona dello staff che utilizza la carta di credito del socio per il rinnovo

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for signup
it: Contributo inoltrato da una persona dello staff che utilizza la carta di credito del membro per la registrazione

en: Contribution was made through this personal campaign page.
it: Il Contributi è stato effettuato tramite questa pagina di campagna personale.

en: Contributions
it: Contributi

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
it: Contributi - avviso organizzazione duplicata

en: Contributions - Invoice
it: Contributi - Fattura

en: Contributions - Receipt (off-line)
it: Contributi - Ricevuta (off-line)

en: Contributions - Receipt (on-line)
it: Contributi - Ricevuta (on-line)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
it: Contributi - aggiornamenti fatturazione ricorrente

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
it: Contributi - Notifica Cancellazione Ricorrente

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
it: Contributi - Notifica inizio e fine Ricorrente

en: Contributions - Recurring Updates
it: Contributi - aggiornamenti ricorrenti

en: Contributions Charts
it: Contributi Grafici

en: Contributions OR Soft Credits?
it: Contributi o Credito in Favore?

en: Contributions OR Soft Credits? - All
it: Contributi O Crediti in Favore? - Tutti

en: Contributions OR Soft Credits? - Contributions and their related soft credit
it: Contributi O Crediti in Favore? - Contributi e il loro relativo credito in favore

en: Contributions OR Soft Credits? - Contributions without a soft credit
it: Contributi O Crediti in Favore? - Contributi senza un credito in favore

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
it: Contributi o Credito in Favore? - solo Credito in Favore

en: Contributions Only
it: Solo donazioni

en: Contributions and Soft Credits
it: Contributi e Crediti in Favore

en: Contributions and their related soft credit
it: Contributi e il loro relativo credito in favore

en: Contributions by Household Report
it: Report Contributi per Famiglia

en: Contributions by Organization Report
it: Report Contributi per Organizzazione

en: Contributions made in Year X and not Year Y
it: Contributi fatti nell'Anno X e non nell'Anno Y

en: Contributions made in honor of %1
it: Contributi versati in onore di %1.

en: Contributions made in your honor
it: Contributi versati in tuo onore

en: Contributions received from %1 since inception.
it: Contributi ricevuti da %1 dall'inizio.

en: Contributions without a soft credit
it: Contributi senza un credito in favore

en: Contributor
it: Contributore

en: Contributor Contact Type
it: Tipo Contatto Donatore

en: Contributor Group(s)
it: Gruppo/i di donatori

en: Contributor Name
it: Nome Donatore

en: Contributor Name or Email
it: Nome o email

en: Contributor Profiles
it: Profili Donatori

en: Contributor Tag(s)
it: Tag Contributore

en: Contributor's Email
it: Email del contribuente

en: Contributor's Name
it: Nome del contribuente

en: Contributor's Phone
it: Telefono del contribuente

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
it: Controlla la visualizzazione dei gruppi smart di cui fa parte un contatto nella scheda "Gruppi" di ogni contatto. "Mostra su richiesta" offre le migliori prestazioni ed è consigliato per la maggior parte dei siti.

en: Controls display order when multiple extended property groups are setup for the same class.
it: Controlla l'ordine di visualizzazione quando gruppi di proprietà estese multiple sono impostate per la stessa classe.

en: Controls display order when multiple user framework groups are setup for concurrent display.
it: Controlla l'ordine di visualizzazione quando multipli gruppi  utente di framework sono impostati per la visualizzazione simultanea.

en: Controls display sort order.
it: Controlla ordinamento del display.

en: Controls field display order when user framework fields are displayed in registration and account editing forms.
it: Controlla l'ordine di visualizzazione quando i campi del framework utente vengono visualizzati nei moduli di registrazione e di modifica dell'account.

en: Controls field display order within an extended property group.
it: Controlla l'ordine di visualizzazione dei campi all'interno di un gruppo di proprietà estese.

en: Controls location of data storage in extended_data table.
it: Controlla la posizione della memoria dei dati nella tabella extended_data.

en: Copy
it: Copia

en: Copy %1
it: Copia %1

en: Copy %1 of %2
it: Copia %1 di %2

en: Copy Event
it: Copia Evento

en: Copy Label Format
it: Copia Formato Etichetta

en: Copy Price Set
it: La copia della Serie di prezzi

en: Copy Scheduled Job
it: Copia Job Programmato

en: Copy To Case
it: Copia al caso

en: Copy of
it: Copia di

en: Copy of %1
it: Copia di %1

en: Copy of Contribution Receipt
it: Copia della ricevuta di Contributo

en: Copy this link to share directly with your network!
it: Copia questo link per condividerlo direttamente con la tua rete!

en: Copy to Case
it: Copia al Caso

en: Cornish
it: Cornico

en: Corsican
it: Corso

en: Cost
it: Costo

en: Cost of Sales
it: Costo del Venduto

en: Cost of Sales Account is
it: Conto Costo del Venduto è

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
it: Impossibile trovare dettagli dei campi per %1, %2, %3

en: Could Not Remove
it: Non si può rimuovere

en: Could not connect to MailStore for
it: Impossibile connettersi a MailStore per

en: Could not connect to the database server.
it: Non posso connettermi al server database.

en: Could not create a database trigger.
it: Non posso creare un database trigger.

en: Could not create a table in the database.
it: Non posso creare una tabella nel database.

en: Could not create a temp table.
it: Non posso creare una tabella temporanea.

en: Could not determine co-ordinates for provided data
it: Impossibile determinare le coordinate per i dati forniti

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
it: Non posso determinare se MySQL ha il supporto InnoDB. Suppongo di no

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
it: Non posso determinare se MySQL ha il supporto InnoDB. Suppongo di no

en: Could not find %1 in path tree
it: Impossibile trovare %1 nel percorso albero

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
it: Non è possibile trovare la stringa "%1" nella clausola SQL.

en: Could not find Interviewer Id.
it: Impossibile trovare Id dell'Intervistatore.

en: Could not find Interviewer.
it: Impossibile trovare Intervistatori.

en: Could not find Survey Id.
it: Impossibile trovare l'ID del Sondaggio.

en: Could not find Survey.
it: Impossibile trovare il Sondaggio.

en: Could not find a mailing id
it: Impossibile trovare un id mailing

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
it: Impossibile trovare un ID tipo di attività valido per l'e-mail in arrivo

en: Could not find an email address.
it: Impossibile trovare un indirizzo email.

en: Could not find any records to process.
it: Impossibile trovare record da elaborare.

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
it: Impossibile trovare contatti per rilasciare la prenotazione dei votanti o contatto dell'Intervistatore Mancante.

en: Could not find contacts for reservation.
it: Impossibile trovare contatti per la prenotazione.

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
it: Impossibile trovare contatti per la prenotazione dei votanti o contatto dell'Intervistatore Mancante.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
it: Impossibile trovare campi personalizzati per %1, %2, %3

en: Could not find payment processor meta information
it: Impossibile trovare le meta informazioni sul processore di pagamento

en: Could not find respondents to release.
it: Impossibile trovare intervistati da rilasciare.

en: Could not find source page id.
it: Impossibile trovare l'ID della pagina sorgente.

en: Could not find survey for %1 respondents.
it: Impossibile trovare il sondaggio per %1 intervistati.

en: Could not find template for the instance.
it: Impossibile trovare il modello per l'istanza.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
it: Impossibile trovare il modello di report. Assicurarsi che il modello di report è stato registrato e / o l'URL sia corretto.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
it: Impossibile trovare il parametro id del contatto (id=) per visualizzare il record di contatto con un profilo.

en: Could not find valid Survey Id.
it: Impossibile trovare Id valido del Sondaggio.

en: Could not find valid value for %1
it: Impossibile trovare il valore valido per %1

en: Could not find valid value for %1 (%2)
it: Impossibile trovare un valore valido per %1 (%2)

en: Could not get a contact id and/or contact type
it: Impossibile ottenere un ID di contatto e / o del tipo di contatto

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
it: Impossibile estrarre un contact_id e/o un contact_type

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
it: Impossibile ottenere un sottotipo valido per il tipo di contatto '%1'

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
it: Non posso ottenere le informationi sul thread_stack del database.

en: Could not get the contact ID
it: Impossibile estrarre l'ID del contatto

en: Could not identify any recipients. Perhaps your test group is empty, or you tried sending to contacts that do not exist and you have no permission to add contacts.
it: Non è stato possibile identificare nessun ricevente. Forse il tuo gruppo di prova è vuoto, o hai provato a mandarlo a contatti che non esistono e non hai l'autorizzazione di aggiungere contatti.

en: Could not initiate connection to payment gateway
it: Impossibile inizializzare la connessione al gateway di pagamento

en: Could not login to the database.
it: Non posso accedere al database.

en: Could not move custom file to custom upload directory
it: Impossibile spostare il file personalizzato nella directory di upload personalizzata

en: Could not obtain a write lock for the database table.
it: Non posso ottenere un write lock per la tabella del database.

en: Could not query database server variables.
it: Non posso interrogare le variabili del server database.

en: Could not release the lock for the database table.
it: Non posso rilasciare il lock per la tabella del database.

en: Could not select the database.
it: Non posso selezionare il database.

en: Could not update the Recurring contribution details
it: Non puoi aggiornare i dettagli del contributo Ricorrente

en: Count
it: Conteggio

en: Count data for smart groups is not currently calculated. You may click Update Smart Groups to generate it. Be aware this can cause significant server load
it: Il conteggio dei dati per i gruppi smart non è attualmente calcolato. Puoi fare clic su Aggiorna Gruppi Smart per attivarlo. Tenere presente che ciò può causare un carico significativo del server

en: Counted
it: Contato

en: Counted?
it: Contato?

en: Counties
it: Paesi

en: Countries
it: Paesi

en: Country
it: Paese

en: Country (Home)
it: Stato (Casa)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
it: Il Paese E la Provincia/Stato sono richiesti per cercare per distanza.

en: Country ID
it: ID Nazione

en: Country ISO Code
it: Codice ISO Nazione

en: Country Name
it: Nome Paese

en: Country Phone Prefix
it: Prefisso Telefonico Nazione

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
it: Il valore di input del Paese è nella tabella ma non è 'disponibile'. Questo Paese è valido ma NON è nella lista dei paesi disponibili configurati per il tuo sito. Puoi visualizzarlo e modificarlo dall'area 'Amministrazione >>Impostazioni Globali >> Localizzazione'.

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
it: Il valore di ingresso del Paese non è nella tabella dei Paesi: 'Il valore del Paese sembra non essere valido. Esso non corrisponde ad alcun valore nella tabella CiviCRM dei paesi.'

en: Country name (e.g. Canada).
it: Nome del Paese (per es., Canada).

en: County
it: Contea

en: County Abbreviation
it: Abbreviazione provincia

en: County ID
it: ID Nazione

en: County does not match the selected State/Province
it: Il Paese non corrisponde alla Provincia/Stato selezionati

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
it: Il valore Contea inserito non nella tabella contea: Il valore Contea sembra essere non valido. Non corrisponde a nessun valore nella tabella delle Contee di CiviCRM

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
it: Nome del comune; se vuoi includerlo nella visualizzazione delle schermate, il checkbox <strong>Comune</strong> deve essere configurato nella Modifica Indirizzo &raquo; Campi Indirizzo in questa schermata, e i nomi del comuni devono essere aggiunti alla tabella civicrm_county nel database.

en: Cover Sheet for %1
it: Copertina per %1

en: Create
it: Crea

en: Create Batch
it: Crea Batch

en: Create CMS User?
it: Crea Utente CMS?

en: Create Date
it: Data Creazione

en: Create Membership
it: Crea iscrizione

en: Create Missing Log Tables
it: Crea tabelle log mancanti

en: Create New
it: Aggiungi Nuovo

en: Create New Group
it: Crea Nuovo Gruppo

en: Create PDF Letter
it: Crea una Lettera PDF

en: Create Profile
it: Crea Profilo

en: Create Related Membership
it: Crea Iscrizione Correlata

en: Create Report
it: Genera il Resoconto

en: Create User Record
it: Crea un record utente

en: Create User Record for %1
it: Crea un record utente per %1

en: Create a Personal Campaign Page
it: Crea una Pagina Personale della Campagna

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
it: Creare una pagina personale di campagna per un'altra campagna:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
it: Create un gruppo di campi personalizzati 'Usato per' <strong>i partecipanti</strong>.

en: Create a household member relationship with this contact
it: Crea una relazione di membro del nucleo familiare con questo contatto

en: Create a new contact record in CiviCRM
it: Crea un nuovo record contatto in CiviCRM

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to 'Include Profile' field below. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
it: Crea un nuovo profilo facendo clic sul pulsante "Crea" accanto al campo "Includi profilo" qui sotto. Assegna un nome al tuo nuovo profilo (ad esempio "Informazioni sul contributo").

en: Create a new set of options
it: Crea un nuovo insieme di opzioni

en: Create a new tag and assign it to imported records
it: Crea un nuovo tag e assegnalo ai record importati

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
it: Create un profilo (es. 'Informazioni sui partecipanti').

en: Create an account?
it: Creare un account?

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
it: Crea un batch contabile (con accesso a CiviContribute e visualizzazione Own/All Manual Batches)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
it: Crea una riga di opzioni per ciascun tipo di abbonamento che desideri offrire come scelta. Le colonne Etichetta e Importo dell'opzione verranno automaticamente impostate con il nome del tipo di abbonamento selezionato e la tariffa associata. Tuttavia puoi eliminare questi valori se necessario. Ad esempio, è possibile creare un'opzione per uno sconto speciale su un abbonamento particolare.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
it: Crea e modifica le regole, cambia le regole supervisionate e non

en: Create and rename tags
it: Crea e rinomina tags

en: Create and update grants
it: Crea e aggiorna Sovvenzioni

en: Create and update memberships
it: Crea e aggiorna iscrizione

en: Create and update pledges
it: Crea ed aggiorna impegni di pagamento

en: Create date
it: Data di creazione

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
it: Crea eventi, visualizza tutti gli eventi e visualizza i record dei partecipanti (per i contatti visibili)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
it: Creare link tra %1 - %2 (ID Caso: %3) e %4 - %5 (ID Caso: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
it: Create dei link alla pagina dell'elenco copiando il seguente indirizzo e aggiungendolo alla descrizione dell'evento più sotto e/o come elemento di menu o link nel vostro sito.

en: Create missing log tables now? This may take few minutes.
it: Creare tabelle log mancanti ora? Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
it: Crea nuovi tipi di campagne, sondaggi e petizioni e i loro status

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
it: Crea nuove campagne, sondaggi e petizioni, prenota intervistati

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
it: Crea nuovi gruppi, modifica le impostazioni dei gruppi (es. nome gruppo, visibilità...), elimina gruppi

en: Create new location
it: Crea nuovo percorso

en: Create new result set
it: Crea nuovo insieme di risultati

en: Create new tag under this one
it: Crea nuovo tag sotto questo

en: Create notes for contacts
it: Crea note per contatti

en: Create one activity with all contacts together
it: Creazione di un'attività con tutti i contatti

en: Create predefined tags in the main tree, or click the <strong>+</strong> to add a set for free tagging.
it: Crea tag predefiniti nella struttura principale oppure fai clic su <strong> + </strong> per aggiungere un set per la codifica libera.

en: Create report from this template
it: Crea un report da questo modello

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
it: Crea report per i tuoi utenti da qualsiasi modello di report elencato di seguito. Fare clic sul titolo di un modello per iniziare. Fare clic sul Report Esistente per vedere tutti report che sono già stati creati da quel modello.

en: Create separate activities for each contact
it: Crea attività separate per ogni contatto

en: Create your own fundraising page
it: Crea la tua pagina di raccolta fondi

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
it: Create la vostra ricerca selezionando i criteri (tipo e campi sui record), l'operatore di confronto, e inserendo il valore su cui volete fare la ricerca. Potete definire uno o più criteri di raggruppamento: <em>Includi i contatti dove... Provincia E' UGUALE a Perugia E Città E' UGUALE A Assisi E Data di nascita è dopo il (>) 1 gennaio 1985</em>

en: Created
it: Creato

en: Created By
it: Creato da

en: Created By Contact ID
it: Creato Da ID Contatto

en: Created By:
it: Creato Da:

en: Created Date
it: Data Creazione

en: Created Date:
it: Creato Il:

en: Created ID
it: ID Creato

en: Created On
it: Creato Il

en: Created by
it: Creato da

en: Created contact
it: Contatto creato

en: Created date cannot be greater than current date
it: La data creata non può essere futura alla data odiena

en: Created mailing
it: Mailing creato

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
it[0]: Un nuovo record contatto creato.
it[1]: Creati %count nuovi record contatti.

en: Created or Sent by
it: Creato o Inviato da

en: Creates a Text Link for various activity actions.
it: Crea un link di testo per le azioni di attività varie.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
it: Crea un link di testo per le azioni di contatto diversi.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
it: Crea un link di testo per le azioni di partecipazione diversi.

en: Creates a Text Link for various event actions.
it: Crea un link di testo per le azioni di eventi vari.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
it: Crea un link di testo per le azioni dei partecipanti diversi.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
it: Crea un link di testo per le azioni di relazione diverse.

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
it: Creare la tua pagina delle campagne è facile. Compila le informazioni di base qui sotto, che ti permetteranno di gestire la tua pagina e invitare i tuoi amici a sostenerti. Poi clicca 'Continua' per personalizzare e lanciare la tua pagina.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
it: Creare la propria pagina di raccolta di fondi è semplice. Compila alcune informazioni di base qui sotto, che vi permetteranno di gestire la pagina e invitare gli amici a dare un contributo. Fare clic su 'Continua' per personalizzare e visualizzare la pagina.

en: Credit Amount:
it: Importo Credito:

en: Credit Card
it: Carta di Credito

en: Credit Card Contribution
it: Contributo con Carta di Credito

en: Credit Card Information
it: Informazioni sulla carta di credito

en: Credit Card Payment
it: Pagamento con carta di credito

en: Credit Card Pledge Payment
it: Il pagamento dell'impegno con carta di credito

en: Credit Card Type
it: Tipo Carta di Credito

en: Credit Liability Account is
it: Conto Responsabilità Crediti è

en: Credit Note ID
it: ID Nota di Credito

en: Credit Note Number:
it: Numero Nota Credito

en: Credit Note#:
it: Nota Credito#:

en: Credit card payment is not for Refund payments use
it: Il pagamento con carta di credito non è utilizzabile per i rimborsi

en: Credit card type not supported by Realex:
it: Tipo di carta di credito non supportato da Realex:

en: Credit to a Personal Campaign Page
it: Credito per una Pagina Personale della Campagna

en: Credit/Contra Revenue Account is
it: Conto Ricavo Credit/Contra è

en: Criteria
it: Criteri

en: Croatian
it: Croato

en: Cron Not Running
it: Il Cron non è in esecuzione

en: Cron Running OK
it: Esecuzione Cron OK

en: Cumulative
it: Cumulativo

en: Curl is not installed
it: Curl non è installato

en: Currencies
it: Valute

en: Currencies Enabled
it: Valute Abilitate

en: Currency
it: Valuta

en: Currency ID
it: ID Valuta

en: Currency Name
it: Nome Valuta

en: Currency Numeric Code
it: Codice Numerico Valuta

en: Currency Symbol
it: Simbolo Valuta

en: Currency Type
it: Tipo Valuta

en: Currency for the amount
it: Valuta per l'importo

en: Currency used for the Contribution
it: Valuta usata per il Contributo

en: Current
it: Attuale

en: Current #
it: # Attuale

en: Current Attachment(s)
it: Allegato corrente

en: Current Campaigns
it: Campagne Attuali

en: Current Codes
it: Codici Correnti

en: Current Cycle End Date
it: Data di fine del ciclo attuale

en: Current Cycle Start Date
it: Data inizio iscrizioni

en: Current Employee
it: Dipendente attuale

en: Current Employee?
it: Dipendente attuale?

en: Current Employer
it: Organizzazione o datore di lavoro

en: Current Employer ID
it: Organizzazione o datore di lavoro corrente ID

en: Current Employer Report
it: Report Attuali Datori di Lavoro

en: Current Fiscal Year-To-Date
it: Anno corrente Fiscale

en: Current Member?
it: Membro Attualmente?

en: Current Membership?
it: Iscrizione corrente?

en: Current Month-To-Date
it: Mese data 'A' corrente

en: Current Relationships
it: Relazioni correnti

en: Current Selections
it: Selezioni

en: Current Start Date
it: Data inizio corrente

en: Current Status
it: Status Corrente

en: Current Total
it: Totale Corrente

en: Current Year-to-Date
it: Anno data 'A' corrente

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
it: Le iscrizioni attuali e inattive per %1 sono elencate di seguito.

en: Current calendar month to-date
it: Mese Corrente fino ad oggi

en: Current calendar year to-date
it: Anno solare corrente fino ad oggi

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
it: Nome del datore di lavoro attuale come configurato nella maschera di modifica del contatto individuale. Probabilmente si vorrà questo su una linea separata, in modo da utilizzare il tasto Invio per creare una linea di separazione dopo i campi nome.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
it: I criteri di filtro correnti non avevano alcun contatto target da aggiungere al gruppo

en: Current membership period expire date.
it: Scadenza del corrente periodo di iscrizione.

en: Current month's revenue?
it: Ricavi Mese Corrente?

en: Current quarter to-date
it: Ultimo trimestre fino ad oggi

en: Current time/date
it: Data/Ora corrente

en: Current week to-date
it: Settimana Corrente fino ad oggi

en: Current<br />Participant
it: Partecipante attuale

en: Currently being used to store result id for survey activity, FK to option value.
it: Attualmente viene utilizzato per memorizzare id risultati per attività di sondaggio, FK a valore opzione.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
it: %1 è un campo richiesto se %1 è di tipo personalizzato

en: Custom %1
it: %1 Personalizzato

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
it: %1 è un campo richiesto se %1 è di tipo personalizzato

en: Custom Addressee
it: Destinatario Personalizzato

en: Custom Addressee.
it: Destinatario Personalizzato.

en: Custom CSS URL
it: URL CSS Personalizzato

en: Custom Data
it: Dati Personalizzati

en: Custom Data Field
it: Campo Dati Personalizzati

en: Custom Data Fields
it: Campi Dati Personalizzati

en: Custom Data Type
it: Tipo Dato Personalizzato

en: Custom Email Greeting
it: Saluto Email Personalizzato

en: Custom Email Greeting.
it: Saluto Email Personalizzato.

en: Custom Field
it: Campo Personalizzato

en: Custom Field Attributes
it: Attributi Campo Custom

en: Custom Field Default
it: Campo Custom Default

en: Custom Field Formatting
it: Formattazione Campo Custom

en: Custom Field ID
it: ID Campo Custom

en: Custom Field Is Active?
it: Il Campo Custom è attivo?

en: Custom Field Is Required?
it: Il Campo Custom è richiesto?

en: Custom Field Javascript
it: Javascript Campo Custom

en: Custom Field Label
it: Etichetta Campo Custom

en: Custom Field Move: %1
it: Spostamento del Campo Personalizzato: %1

en: Custom Field Name
it: Nome Campo Custom

en: Custom Field Post Text
it: Post Text Campo Custom

en: Custom Field Pre Text
it: Pre Text Campo Custom

en: Custom Fields
it: Campi Personalizzati

en: Custom Fields for this Set
it: Campi personalizzati per questo Insieme

en: Custom Files
it: File personalizzati

en: Custom Files Directory
it: Directory File Personalizzati

en: Custom Group
it: Gruppi Personalizzati

en: Custom Group Created Date
it: Gruppo personalizzato Data creata

en: Custom Group Extends
it: Gruppo personalizzato estende

en: Custom Group ID
it: ID Gruppo Custom

en: Custom Group Is Active?
it: Il Gruppo Custom è attivo?

en: Custom Group Is Public?
it: Il Gruppo Custom è pubblico?

en: Custom Group Multiple Values Listing
it: Elenco valori multipli gruppi personalizzati

en: Custom Group Name
it: Nome Gruppo Custom

en: Custom Group Post Text
it: Post Text Gruppo Custom

en: Custom Group Pre Text
it: Pre Text Gruppo Custom

en: Custom Group Style
it: Stile Gruppo Custom

en: Custom Group Subtype
it: Sottotipo Gruppo Custom

en: Custom Group Subtype List
it: Elenco Sottotipo Gruppo Custom

en: Custom Group Title
it: Titolo Gruppo Custom

en: Custom Group(s)
it: Gruppo(i) Personalizzato(i)

en: Custom Groups
it: Gruppi personalizzati

en: Custom Link to a Drupal Node
it: Collegamento personalizzato ad un Nodo di Drupal

en: Custom Option
it: Opzione Personalizzata

en: Custom PHP Directory
it: Directory PHP Personalizzata

en: Custom PHP Path Directory
it: Directory Path PHP personalizzata

en: Custom Postal Greeting
it: Saluto Postale Personalizzato

en: Custom Postal greeting.
it: Saluto Postale Personalizzato.

en: Custom Search
it: Ricerca personalizzata

en: Custom Search Path
it: Percorso di ricerca personalizzato

en: Custom Searches
it: Ricerche personalizzate

en: Custom Set
it: La lista dei clienti

en: Custom Template Directory
it: Directory Template Personalizzati

en: Custom Templates
it: Modelli Personalizzati

en: Custom Text to display on the Cancel button when used in create or edit mode
it: Testo Personalizzato da mostrare nel Pulsante Cancella quando usato nelle modalità crea o modifica

en: Custom Text to display on the submit button on profile edit/create screens
it: Testo Personalizzato da mostrare nel Pulsante Invia negli schermi di modifica/creazione del profilo

en: Custom Translate Function
it: Funzione Traduzione Personalizzata

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
it: I dati personalizzati sono memorizzati nei campi personalizzati. I campi personalizzati sono organizzati in insiemi di dati personalizzati legati logicamente (es.: Informazioni sui Volontari). Utilizza i campi personalizzati per raccogliere e memorizzare dati personalizzati che non sono inclusi nei moduli standard di CiviCRM. Puoi creare uno o più insiemi di campi personalizzati.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
it: Il campo personalizzato '%1' esiste già nel Database.

en: Custom field '%1' has been saved.
it: Il campo personalizzato %1 è stato salvato.

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
it: Se necessario, i campi "Custom" e "Pagina della Campagna Personale" possono essere aggiunti.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
it: Il gruppo personalizzato '%1' esiste già nel Database.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
it: Le ricerche personalizzate sono sviluppate e fornite dai membri della comunità CiviCRM.

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
it: Segnaposto personalizzati (basati su dati personalizzati) possono essere aggiunti anche per organizzazioni. Questi segnaposto non verranno visualizzati nella lista dei segnaposto disponibili, ma possono essere aggiunti manualmente. Il formato è %1 -  dove 12 è l'ID del campo dati personalizzati. per trovare l'ID del campo dati personalizzati, vai su Amministratore > Personalizza dati e schermate > Campi personalizzati e clicca su 'modifica' del campo che vuoi utilizzare. Osserva l'URL. L'ultima parte dell'URL sarà un segno di uguale e un numero (=12), Il numero (12 nell'esempio) è l'ID del campo personalizzato.

en: Customer:
it: Cliente:

en: Customize Data and Screens
it: Personalizza Dati e Schermate

en: Customize Data, Forms and Screens
it: Personalizza Dati, Moduli e Schermi

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
it: Personalizza la barra menu di CiviCRM di navigazione per gli utenti qui.

en: Customized
it: Personalizzato

en: Customizing CSS
it: Personalizzazione CSS

en: Cycle Day
it: Giorno del Ciclo

en: Czech
it: Ceco

en: DD, d MM yy (Thursday, 31 December 2009)
it: DD, d MM aa (Giovedì, 31 dicembre 2009)

en: DOB
it: Data di Nascita

en: DOMPDF Enable Remote Images
it: DOMPDF Abilita Immagini Remote

en: DOMPDF Font Folder
it: DOMPDF Cartella Font

en: DOMPDF Local Images Folder
it: DOMPDF Cartella Immagini Locali

en: DOMPDF Log File
it: DOMPDF File Log

en: DUE DATE: %1
it: Data Esecuzione:

en: Daily
it: Giornaliera

en: Danish
it: Danese

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashboard - %1
it: Dettagli - %1

en: Dashboard Caching
it: Caching della Bacheca

en: Dashboard Configuration
it: Configurazione Bacheca

en: Dashboard Contact
it: Bacheca contatto

en: Dashboard Contact ID
it: Bacheca ID contatto

en: Dashboard Contacts
it: Bacheca Contatti

en: Dashboard ID
it: ID Bacheca

en: Dashboard entries
it: Voci in bacheca

en: Dashboards
it: Bacheche

en: Dashlet Name
it: Nome Prospetto

en: Dashlet Permission
it: Autorizzazione Prospetto

en: Dashlet Permission Operator
it: Operatore Autorizzazione Prospetto

en: Dashlet Title
it: Titolo Prospetto

en: Dashlet URL
it: URL Prospetto

en: Dashlet is Active?
it: Dashlet è attiva?

en: DashletID
it: ID Dashlet

en: Data
it: Dati

en: Data Entry
it: Inserimento dati

en: Data Entry Batches
it: Batch di Inserimento Dati

en: Data Source
it: Fonte Dati

en: Data Type
it: Tipo di dati

en: Data Type for this option group
it: Tipo Dato per questo gruppo di opzioni

en: Data Type of the value field for this option value does not match %1.
it: Tipo di Dato del campo valore per il valore di questa opzione non corrisponde %1.

en: Database Error Code:
it: Codice errore database:

en: Database In Unexpected Version
it: Versione Database inattesa

en: Database Log Report
it: Report Database Log

en: Database Partially Upgraded
it: Database Parzialmente Aggiornato

en: Database Update Frequency
it: Frequenza Aggiornamento Database

en: Database Upgrade Required
it: Aggiornamento Database Necessario

en: Database Upgrades
it: Aggiornamenti Database

en: Database Version Invalid
it: Versione Database non valida

en: Database Version Missing
it: Versione Database Mancante

en: Database Version and Connection Settings
it: Versione Database e Settaggi di Connessione

en: Database cache tables cleared.
it: le tabelle del database di cache cancellata.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
it: Controllo Database fallito - il Database sembra essere stato parzialmente aggiornato. Potresti voler ricaricare il Database dal backup e ritentare il processo di aggiornamento.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You must reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
it: Controllo Database fallito - il Database sembra essere stato parzialmente aggiornato. Dovresti ricaricare il database a partire dall'ultimo backup e riprovare tramite il link <a href='%1'>aggiornamento</a>

en: Database field length
it: Lunghezza Campo Database

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
it: Il Database è contrassegnato con un formato di versione non valido. Si consiglia di indagare su questo prima di procedere ulteriormente.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
it: La versione del database e le impostazioni di connessione sono state verificate e sembrano corrette!

en: Date
it: Data

en: Date Added
it: Data di inserimento

en: Date Added to CiviCRM
it: Data aggiunta a CiviCRM

en: Date Class
it: Classe data

en: Date Created
it: Data Creazione

en: Date Deceased
it: Data di Decesso

en: Date Display
it: Visualizzazione data

en: Date Display Formats
it: Formati di visualizzazione della data

en: Date Field
it: Campo Data

en: Date Format
it: Formato Data

en: Date Format: Complete Date
it: Formato Data: Data Completa

en: Date Format: Complete Date and Time
it: Formato Data: Data e Ora Completi

en: Date Format: Financial Batch
it: Formato Data: Batch Finanziario

en: Date Format: Month and Year
it: Formato Data: Mese e Anno

en: Date Format: Short date Month Day Year
it: Formato Data: Data corta Mese Giorno Anno

en: Date Format: Time Only
it: Formato Data: Solo Ora

en: Date Format: Year Only
it: Formato Data: Solo Anno

en: Date Formats
it: Formati Data

en: Date Input Fields
it: Campi di input data

en: Date Input Format
it: Formato Data Input

en: Date Pending
it: Data da cui è in attesa

en: Date Preference ID
it: ID Preferenza Data

en: Date Preference Name
it: Nome Preferenza Data

en: Date Range
it: Intervallo date

en: Date Received
it: Data Ricezione

en: Date Removed
it: Data di rimozione

en: Date Renewal Entered
it: Data di rinnovo inserita

en: Date Sent
it: Data di invio

en: Date and Time
it: Data e Ora

en: Date and time for activity: scheduled. participant: registered.
it: Data e ora dell'attività: pianificata. partecipante: registrato.

en: Date and time of the source transaction
it: Data e ora della transazione originaria

en: Date and time that Campaign ends.
it: Data e ora in cui la Campagna finisce.

en: Date and time that Campaign starts.
it: Data e ora in cui la Campagna inizia.

en: Date and time that Campaign was created.
it: Data e ora in cui la Campagna è stata creata.

en: Date and time that Campaign was edited last time.
it: Data e ora in cui la Campagna è stata modificata l'ultima volta.

en: Date and time that Survey was created.
it: Data e ora in cui il Sondaggio è stato creato.

en: Date and time that Survey was edited last time.
it: Data e ora in cui il Sondaggio è stato modificato l'ultima volta.

en: Date and time that contribution page was created.
it: Data e ora in cui questa pagina di contributo è stata creata.

en: Date and time that event ends. May be NULL if no defined end date/time
it: Data e ora in cui un evento termina. Potrebbe essere NULL se non si definisce data/ora di fine.

en: Date and time that event starts.
it: Data e ora in cui l'evento comincia.

en: Date and time that event was created.
it: Data e ora in cui questo evento è stato creato.

en: Date and time that online registration ends.
it: Data e ora di fine della registrazione online.

en: Date and time that online registration starts.
it: Data e ora di inizio della registrazione online.

en: Date and time that tag was created.
it: Data e ora in cui il tag è stato creato.

en: Date and time that this attachment was uploaded or written to server.
it: Data e ora in cui questo allegato è stato aggiornato o scritto sul server.

en: Date and time that this page ends. May be NULL if no defined end date/time
it: Data e ora in cui questa pagina termina. Potrebbe essere NULL se non si definisce data/ora di fine

en: Date and time that this page starts.
it: Data e ora in cui inizi questa pagina.

en: Date and time the item was created
it: Data e ora in cui la voce è stata creata

en: Date and time this UF group was created.
it: Data e ora in cui questo gruppo UF è stato creato.

en: Date and time this activity is scheduled to occur. Formerly named scheduled_date_time.
it: Data e ora che questa attività è stata programmata per avvenire. Precedentemente chiamato scheduled_date_time.

en: Date and time this custom group was created.
it: Data e ora in cui questo gruppo personalizzato è stato creato.

en: Date and time this mailing was approved.
it: Data e ora in cui questo mailing è stato approvato.

en: Date and time this mailing was created.
it: Data e ora in cui è stato creato questo mailing.

en: Date and time this mailing was scheduled.
it: Data e ora in cui questo mailing è stato programmato.

en: Date and time when we need to refresh the cache next.
it: Data e ora quando dobbiamo aggiornare la cache in seguito.

en: Date and time. Used for scheduling mailings.
it: Data e ora. Usato per programmare mailing.

en: Date contribution was received - not necessarily the creation date of the record
it: Data in cui il contributo è stato ricevuto - non necessariamente la data di creazione del record

en: Date created
it: Data creazione

en: Date e-mail opened
it: Data e-mail aperto

en: Date for activities including contributions: receive, receipt, cancel. membership: join, start, renew. case: start, end.
it: Data per le attività, compresi i contributi: ricevere, ricevuta, cancellare. iscrizione: aderire, iniziare, rinnovare. caso: inizio, fine

en: Date forwaded
it: Data di inoltro

en: Date is not set
it: Data non impostata

en: Date may be up to end_date_years years after the current date.
it: La data potrebbe essere fino a end_date_years anni dopo la data corrente.

en: Date may be up to start_date_years years prior to the current date.
it: La data potrebbe essere fino a start_date_years anni prima della data corrente.

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Date of bounce
it: Data di rimbalzo

en: Date of click through
it: La Data dei click andati a buon fine

en: Date of deceased
it: Data del decesso

en: Date of delivery
it: Data di consegna

en: Date of first pledge payment.
it: Data del primo pagamento dell'impegno

en: Date of reply
it: Data di risposta

en: Date of the (un)subscription
it: Data della (dis)iscrizione

en: Date of unsubscribe
it: Data di cancellazione

en: Date on which given case ends.
it: Data in cui un dato caso finisce.

en: Date on which given case starts.
it: Data in cui un dato caso inizia.

en: Date on which grant application was received by donor.
it: Data in cui la domanda di sovvenzione è stata ricevuta dal donatore.

en: Date on which grant decision was made.
it: Data in cui la decisione sulla sovvenzione è stata presa.

en: Date on which grant money transfer was made.
it: Data in cui il trasferimento dei soldi della sovvenzione è stato effettuato.

en: Date on which grant report is due.
it: Data di scadenza del report della sovvenzione.

en: Date on which the grant decision was finalized.
it: Data in cui la decisione sulla Sovvenzione è diventata definitiva.

en: Date on which the grant money was transferred.
it: Data in cui i soldi della sovvenzione sono stati trasferiti.

en: Date on which the reminder be sent.
it: Data di invio del promemoria.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
it: Data di invio della ricevuta al contribuente.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
it: Data di invio del messaggio di ringraziamento al contribuente.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
it: Data in cui questo campo diventa effettivo (opzionale). Utilizzato per i campi di set di prezzi resi disponibili a partire da una data specifica.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
it: Data di scadenza di questo campo (facoltativo). Utilizzato per i campi con set di prezzo che non sono più disponibili dopo una data specifica (ad esempio un'offerta early-bird).

en: Date this membership modification action was logged.
it: Data in cui è stata registrata questa azione di modifica dell'iscrizione.

en: Date this pledge finished successfully (total pledge payments equal to or greater than pledged amount).
it: Data in cui l'impegno è stato terminato con successo (il totale degli impegni di pagamenti sono uguali o maggiori dell'importo promesso).

en: Date this pledge was cancelled by contributor.
it: Data in cui questo impegno è stato cancellato dal contributore.

en: Date this recurring contribution finished successfully
it: Data in cui questo contributo ricorrente è terminato con successo

en: Date this recurring contribution was cancelled by contributor- if we can get access to it
it: Data in cui questo contributo ricorrente è stato cancellato dal contributore - se possiamo averne accesso

en: Date this token expires
it: Data di scadenza di questo token

en: Date to retry failed attempt
it: Data per riprovare tentativo fallito

en: Date user clicked a link in the e-mail
it: La Data dei click andati a buon fine dell'utente

en: Date user e-mail bounced
it: Data dell'email dell'utente rimbalzato

en: Date user e-mail delivered
it: Data della consegna dell'email all' utente

en: Date user forwarded the e-mail
it: La Data quando l'utente ha inviato la e-mail

en: Date user replied
it: Data della risposta dell'utente

en: Date user unsubscribed
it: Data utente cancellato

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
it: Data dell'invio del ringraziamento per l'impegno

en: Date when discount ends.
it: Data in cui lo sconto termina.

en: Date when discount starts.
it: Data in cui lo sconto inizia.

en: Date when pledge was made by the contributor.
it: Data di sottoscrizione dell'impegno da parte del contribuente.

en: Date when we created the cache for a smart group
it: Data quando abbiamo creato la cache per un gruppo smart

en: Date(s)
it: Data/e

en: Date:
it: Data:

en: Dates may be up to
it: Le date possono arrivare a

en: Day
it: Giorno

en: Day in the period when the payment should be charged e.g. 1st of month, 15th etc.
it: Giorno nel periodo quando il pagamento dovrebbe essere addebitato, per esempio l'1 del mese, il 15 etc.

en: Day in the period when the pledge payment is due e.g. 1st of month, 15th etc. Use this to set the scheduled dates for pledge payments.
it: Giorno nel periodo in cui l'impegno di pagamento scade, per esempio l'1 del mese, il 15 etc. Usa questo per impostare le date programmate per gli impegni di pagamento.

en: Day of Contribution
it: Giorno del Contributo

en: Day of month installments paid
it: Giorno del mese pagamento rata

en: Day prior to yesterday
it: L'altro ieri

en: Day, Week, Month, Year
it: Giorno, Settimana, Mese, Anno

en: Days
it: Giorni

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
it: Giorni dopo l'ultima spedizione, fino al numero massimo di richiami.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
it: Giorni prima della data di ogni pagamento dovuto.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
it: Disattiva la pagina (potrai riattivarla il seguito)

en: Debit Card
it: Carta di Debito

en: Debug Mode Enabled
it: Modalità Debug Abilitata

en: Debug information
it: Informazioni sul debug

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
it: L'output di debug è attivato aggiungendo specifici coppie nome-valore alla stringa di query di CiviCRM:

en: Debugging
it: Debug

en: Deceased
it: Deceduto

en: Deceased Date
it: Data di morte

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
it: La scadenza dell' iscrizione è mancante o non attiva.<a href='%1'> Premere qui per verifica</a>.

en: December
it: dicembre

en: Decimal Delimiter
it: Delimitatore Decimale

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
it: Il Delimitatore dei Decimale non può avere più di 1 carattere.

en: Decision date
it: Data decisione

en: Declaration Time
it: Dichiarazione Tempo

en: Deductible Financial Account?
it: Conto Finanziario deducibile?

en: Deductible?
it: Deducibile?

en: Dedupe Exception ID
it: ID Eccezione Deduplica

en: Dedupe Exceptions %%StatusMessage%%
it: Eccezioni di Deduplicazione %%StatusMessage%%

en: Dedupe Rule
it: Regola di Deduplica

en: Dedupe Rule Group
it: Gruppo Regola di Deduplica

en: Dedupe Rule ID
it: ID Regola di Deduplica

en: Dedupe by email
it: Evita le duplicazioni di invio email

en: Deduping larger databases can crash the server. By configuring a limit other than 0 here the dedupe query will only search for matches against a limited number of contacts.
it: Deduplicare database più larghi potrebbe far crashare il server. Configurando un limite diverso da 0 qua, la query di deduplicazione cercherà solo le corrispondenze rispetto ad un numero limitato di contatti.

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Auto-detect)
it: Predefinito (Trovato automaticamente)

en: Default API Site URL
it: URL API predefinita

en: Default Amount
it: Importo di Default

en: Default Contact Search Profile
it: Modalità Predefinita di Ricerca Profili Contatti

en: Default Country
it: Nazione Predefinita

en: Default Currency
it: Valuta Predefinita

en: Default Discount Fee ID
it: ID quota scontata predefinito

en: Default Fee ID
it: ID quota predefinito

en: Default Financial Account
it: Conto Finanziario predefinito

en: Default Financial Type
it: Tipo Finanziario di default

en: Default Language
it: Lingua Predefinita

en: Default Language for contacts
it: Lingua Predefinita per i contatti

en: Default Language for users
it: Lingua Predefinita per gli utenti

en: Default Live Button URL
it: URL pulsante reale predefinito

en: Default Live Recurring Payments URL
it: URL pagamenti ricorrenti reale predefinito

en: Default Live Site URL
it: URL sito reale predefinito

en: Default Location Type?
it: Tipo Posizione Predefinito?

en: Default Number Of Contacts
it: Numero Predefinito di Contatti

en: Default Option?
it: Opzione Predefinita?

en: Default Organization Address
it: Indirizzo predefinito dell'organizzazione

en: Default Role
it: Ruolo di Default

en: Default State/Province
it: Provincia/Stato predefinito

en: Default Status?
it: Status di Default?

en: Default Test API URL
it: URL API di test predefinita

en: Default Test Button URL
it: URL pulsante di test predefinito

en: Default Test Recurring Payment URL
it: URL pagamenti ricorrenti di test predefinito

en: Default Test Site URL
it: URL sito di test predefinito

en: Default Type
it: Tipo di Default

en: Default Value
it: Valore di Default

en: Default assignee
it: Incaricato di default

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
it: Valuta predefinita da usare per i contributi e le altre transazioni monetarie.

en: Default domain email address and from name.
it: Indirizzo email di default del dominio e nome 'da'.

en: Default invoice payment page
it: Pagina pagamento fattura predefinito

en: Default language (if any) for contact records.
it: Lingua predefinita (se esiste) per i record contatti.

en: Default limit for dedupe screen
it: Limite predefinito per lo schermo di deduplicazione

en: Default locale (%1) does not support street parsing. en_US locale will be used instead.
it: Locale predefinito (%1) non supporta l'analisi stradale. Sarà invece usato en_US.

en: Default number of contacts
it: Numero predefinito di contatti

en: Default number of contacts to allow for survey.
it: Numero predefinito di contatti da permettere per sondaggio.

en: Default online membership renewal page
it: Pagina di default per il rinnovo online dell'iscrizione

en: Default position for the CiviCRM menubar.
it: Posizione predefinita per la barra di menù di CiviCRM.

en: Default to only loading matches against this number of contacts
it: Predefinito caricare solo le corrispondenze rispetto a questo numero di contatti

en: Default version of the following System Workflow Message Templates have been modified: <ul><li>Additional Payment Receipt or Refund Notification</li><li>Contribution Invoice</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
it: La versione di default dei seguenti System Workflow Message Templates è stata modificata:  <ul> <li> Ricevuta di pagamento aggiuntiva o notifica di rimborso </li> <li> Fattura Contributo </li> </ul> Se sono stati modificati questi modelli, rivedere le nuove versioni e fare gli aggiornamenti necessari per i messaggi (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi del flusso di lavoro del sistema).

en: Default version of the following System Workflow Message Templates have been modified: <ul><li>Contribution Invoice</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
it: La versione di default dei seguenti System Workflow Message Templates è stata modificata: <ul> <li> Fattura Contributo  </li> </ul> Se sono stati modificati questi modelli, rivedere le nuove versioni e fare gli aggiornamenti necessari per i messaggi (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi del flusso di lavoro del sistema).

en: Default version of the following System Workflow Message Templates have been modified: <ul><li>Personal Campaign Pages - Owner Notification</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
it: La versione di default dei seguenti System Workflow Message Templates è stata modificata: <ul> <li> Pagine Campagna Personale - Notifica proprietario </li> </ul> Se sono stati modificati questi modelli, rivedere le nuove versioni e fare gli aggiornamenti necessari per i messaggi (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi del flusso di lavoro del sistema).

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Recurring Start and End Notification</li><li>Contributions - Recurring Updates</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages). (<a href="%1">learn more...</a>)
it: Versioni di default dei seguenti System Workflow Message Templates sono state modificate per aggiungere nuove funzionalità: <ul><li>Contributi - Ricevuta (off-line)</li><li>Contributi - Ricevuta (on-line)</li><li>Contributi - Avviso inizio e fine Ricorrenti</li><li>Contributi - Aggiorna Recorrenti</li><li> Iscrizioni - Ricevuta (on-line) </li><li>Iscrizioni - Ricevuta </li><li>iscrizione e rinnovo (off-line)</li><li>Impegni di Pagamento - Attestazioni </li></ul>  Se sono stati modificati questi modelli, rivedere le nuove versioni e fare gli aggiornamenti necessari per le comunicazioni (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi del flusso di lavoro del sistema).  (<a href="%1">leggi di più...</a>)

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
it: Versioni di default dei seguenti System Workflow Message Templates sono state modificate per aggiungere nuove funzionalità:  <ul> <li> Eventi - Conferma e ricevuta della registrazione (on-line) </li> <li> Eventi - Conferma e ricevuta della registrazione (off-line) </li> <li> Contributi - Ricevuta (on-line) </li> <li> Contributi - Ricevuta (off-line) </li> <li> Iscrizioni - Ricevuta (on-line) </li> <li> Iscrizioni - Sottoscrizioni e Ricevuta Rinnovo (offline) </li> </ul>Se sono stati modificati questi modelli, rivedere le nuove versioni e fare gli aggiornamenti necessari per le comunicazioni (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi del flusso di lavoro del sistema).

en: Deferred Account
it: Conto Differito

en: Deferred Account ID
it: ID Conto Differito

en: Deferred Accounting Code
it: Codice Conto differito

en: Deferred Financial Account
it: Conto FInanziario Differito

en: Deferred Revenue - Event Fee
it: Entrate Posticipate - Tariffa eventi

en: Deferred Revenue - Member Dues
it: Entrate Posticipate - Quote membri

en: Deferred Revenue Account is
it: Conto Entrate Differite è

en: Deferred Revenue Details
it: Dettaglio Entrate Differite

en: Deferred Revenue Details Report
it: Report Dettaglio Entrate Differite

en: Deferred Transaction Amount
it: Importo transazione differita

en: Deferred Transaction Date
it: Data Transazione differita

en: Define Mailing
it: Imposta Mailing

en: Define case types, access deleted cases
it: Definisci il tipo di caso, accedi ai casi cancellati

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
it: Definire indirizzo di posta elettronica generale che può essere utilizzato come indirizzo per l'invio di email ai contatti all'interno CiviCRM (info@example.org ad esempio)

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
it: Definite i ruoli dei partecipanti agli eventi (Partecipante, Ospite, Speaker, ..).  Poi potrete assegnare i ruoli e cercare i partecipanti per ruolo.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
it: Qui si possono definire gli stati dei partecipanti agli eventi (es. Registrato, Partecipato, Annullato, ...) Si possono poi assegnare gli stati e ricercare i partecipanti in base allo stato.

en: Defines if you can select this tag.
it: Definisce se è possibile selezionare questo tag.

en: Definition order
it: Ordine definito

en: Delete
it: Cancella

en: Delete %1
it: Cancella %1

en: Delete %1 Type
it: Elimina Tipo %1

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
it: Elimina %1 da %2? (rimuovere il contatto E cancellare la registrazione di essere stato in questo gruppo).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
it: Elimina %1 da %2? (questo gruppo non sarà più nei Gruppi Precedenti).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
it: Elimina %1 da %2? (questo gruppo non sarà più nei Gruppi in sospeso)

en: Delete %1?
it: Cancella %1?

en: Delete (to trash)
it: Cancella (al cestino)

en: Delete ACL
it: Cancella ACL

en: Delete ACL Role Assignment
it: Cancella Assegnazione Ruoli ACL

en: Delete Activities
it: Cancella Attività

en: Delete Activity
it: Cancella Attività

en: Delete Address Block
it: Elimina il Blocco di indirizzi

en: Delete All
it: Cancella Tutto

en: Delete All Attachment(s)
it: Cancella tutti i File Allegato

en: Delete Attached File
it: Cancella File Allegato

en: Delete Batch
it: Cancella Batch

en: Delete Campaign
it: Cancella Campagna

en: Delete Campaign Page
it: Elimina Pagina della Campagna

en: Delete Case
it: Cancella Caso

en: Delete CiviCRM Profile
it: Cancella Profilo di CiviCRM

en: Delete CiviCRM Profile Group
it: Elimina gruppo di profili di CiviCRM

en: Delete Comment
it: Cancella Commento

en: Delete Contact
it: Cancella contatto

en: Delete Contact Image
it: Cancella l'Immagine del Contatto

en: Delete Contact Type
it: Elimina Tipo Contatto

en: Delete Contact(s)
it: Cancella contatto(i)

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
it: Cancella Contatti deve anche essere concesso affinché questo funzioni.

en: Delete Contribution
it: Cancella contributo

en: Delete Contribution Page
it: Cancella Pagina Contributo

en: Delete Contributions
it: Elimina Contributi

en: Delete Credit Card
it: Elimina Carta di Credito

en: Delete Custom Field
it: Cancella Campo Personalizzato

en: Delete Custom Group
it: Cancella Gruppo Personalizzato

en: Delete Custom Set
it: Elimina la serie di clienti

en: Delete Data Entry Batch
it: Cancella Batch di Inserimento Dati

en: Delete DedupeRule
it: Elimina DedupeRule

en: Delete Draft
it: Cancella bozza

en: Delete Email
it: Cancella la mail

en: Delete Email Block
it: Elimina il blocco delle email

en: Delete Event
it: Elimina Evento

en: Delete Event Template
it: Cancella Modello di Evento

en: Delete Failed
it: Cancellazione fallita

en: Delete File
it: Cancella File

en: Delete Financial Type
it: Cancella Tipo Finanziario

en: Delete Financial Type Account
it: Cancella Tipo Conto Finanziario

en: Delete Grant
it: Cancella Sovvenzione

en: Delete Grants
it: Cancella Sovvenzioni

en: Delete Group
it: Cancella Gruppo

en: Delete IM
it: Elimina IM

en: Delete IM Block
it: Elimina il blocco IM

en: Delete Label Format
it: Elimina Formato Etichetta

en: Delete Location Type
it: Cancella Tipo Recapito

en: Delete Mail Settings
it: Elimina impostazioni email

en: Delete Mailing
it: Cancella Mailing

en: Delete Mapping
it: Elimina Mappatura

en: Delete Membership
it: Elimina Iscrizione

en: Delete Membership Status
it: Cancella Stato Iscrizione

en: Delete Membership Type
it: Cancella Tipo Iscrizione

en: Delete Memberships
it: Cancella Iscrizioni

en: Delete Message Template
it: Cancella Template di Messaggio

en: Delete Multiple Choice Option
it: Disabilita Opzione di Scelta Multipla

en: Delete Note
it: Cancella Nota

en: Delete OpenID
it: Elimina OpenID

en: Delete OpenID Block
it: Elimina blocco OpenID

en: Delete Option "%1"
it: Cancella Opzione "%1"

en: Delete Option Group
it: Elimina Gruppo Opzioni

en: Delete PDF Page Format
it: Elimina Pagina in formato PDF

en: Delete Page - %1
it: Elimina Pagina - %1

en: Delete Participant
it: Cancella Partecipante

en: Delete Participant Status
it: Elimina Stato del Partecipante

en: Delete Participation
it: Elimina partecipazione

en: Delete Participations
it: Elimina partecipazioni

en: Delete Payment Method
it: Cancella Metodo di Pagamento

en: Delete Payment Procesor Type
it: Cancella tipo di elaboratore di pagamento

en: Delete Payment Processor
it: Cancella Processore di Pagamento

en: Delete Payment ProcessorType
it: Cancella Tipo Processore di Pagamento

en: Delete Permanently
it: Cancella definitivamente

en: Delete Personal Campaign Page
it: Cancella la Pagina di Campagna Personale

en: Delete Petition
it: Cancella Petizione

en: Delete Phone Block
it: Elimina il blocco del Telefono

en: Delete Pledge
it: Cancella impegno

en: Delete Pledges
it: Elimina impegni di pagamento

en: Delete Premium
it: Elimina Premio

en: Delete Price
it: Cancella Prezzo

en: Delete Price Field
it: Cancella Campo Prezzo

en: Delete Price Set
it: Cancella Insieme di prezzi

en: Delete Profile Field
it: Elimina campo profilo

en: Delete Provider
it: Cancella Provider

en: Delete Relationship
it: Cancella Relazione

en: Delete Relationship for %1
it: Cancella Relazione per %1

en: Delete Reletionship Type
it: Elimina Tipo Relazione

en: Delete Report Template
it: Elimina modello di report

en: Delete Schedule Reminders
it: Elimina la pianificazione promemoria

en: Delete Scheduled Job
it: Elimina Job Programmato

en: Delete Set
it: Elimina Set

en: Delete Status
it: Elimina Stato

en: Delete Survey
it: Cancella Sondaggio

en: Delete Website
it: Cancella il sito

en: Delete Website Block
it: Elimina il blocco del Sito

en: Delete accounting batches created by user
it: Cancella i batch di contabilità creati dall'utente

en: Delete action is missing expected survey ID.
it: Nell'azione di cancellazione manca l'ID sondaggio previsto.

en: Delete activities
it: Elimina attività

en: Delete all accounting batches
it: Cancella tutti i batch contabili

en: Delete attachment
it: Cancella allegato

en: Delete cases
it: Cancella casi

en: Delete contacts
it: Cancella contatti

en: Delete contributions
it: Elimina Contributi

en: Delete grants
it: Cancella sovvenzioni

en: Delete memberships
it: Cancella iscrizione

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
it: Cancella le voci di menu che non usi. Tasto destro e seleziona 'Elimina'.

en: Delete only this participant record.
it: Elimina i record solo di questo partecipante

en: Delete participants and events that you can edit
it: Cancella i partecipanti e gli eventi che puoi modificare

en: Delete participants from event
it: Cancella i partecipanti dall'evento

en: Delete permanently
it: Cancella definitivamente

en: Delete phone
it: Cancella il telefono

en: Delete pledges
it: Elimina impegni di pagamento

en: Delete report
it: Cancella report

en: Delete this address
it: Elimina questo indirizzo

en: Delete this message template
it: Cancella questo template di messaggio

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
it: Elimina questo record di partecipante insieme ai record dei partecipanti associati.

en: Deleted
it: Cancellato

en: Deleted %1 tags.
it: Cancellati %1 tag.

en: Deleted Activities
it: Attività Cancellate

en: Deleted contact
it: Contatto cancellato

en: Deleted?
it: Cancellato?

en: Deleting a financial type cannot be undone.
it: L'eliminazione di un tipo finanziario non può essere annullata.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
it: L'eliminazione di un tipo finanziario non può essere annullata. Transazioni non bilanciate possono essere create se elimini questo account.

en: Deleting an attachment will completely remove it from server.
it: Cancellare un allegato lo rimuoverà dal server del tutto

en: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
it: La cancellazione di questo Processore di Pagamento potrebbe comportare la disattivazione di alcune pagine delle transazioni.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
it: Cancellare questo gruppo NON cancellerà i record dei contatti dei membri. Saranno però cancellate tutte le informazioni sulle iscrizioni e sulla storia del gruppo.

en: Deleting...
it: Cancellazione...

en: Deletion Error
it: Errore di cancellazione

en: Deletion failed
it: Cancellazione fallita

en: Delimited list of supported frequency units
it: Elenco delimitato delle unità di frequenza supportate

en: Delivered
it: Consegnato

en: Delivered ID
it: ID Consegnato

en: Delivery
it: Consegna

en: Delivery Status
it: Stato consegna

en: Delivery Summary
it: Riassunto invio

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
it: Analisi demografica per i client dei casi (e / o i contatti non del caso) nel database. Include campi di contatto personalizzati.

en: Demographics
it: Dati anagrafici

en: Deny ACL?
it: Nega ACL?

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
it: A seconda di come volete usare i dati di iCalendar, potete:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
it: A seconda della configurazione di CiviCRM, i saluti per le email e la posta (vedi sotto) possono essere adattati di conseguenza; oppure le informazioni possono essere utilizzate in altri modi.

en: Deposit Bank Account
it: Deposito Conto bancario

en: Deprecated field for Message Template Workflow.
it: Campo obsoleto per Workflow Modello Messaggio.

en: Deprecated monetary value display format configuration
it: Configurazione del formato di visualizzazione del valore monetario obsoleta

en: Deprecated, virtualized setting
it: Obsoleto, impostazione virtualizzata

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description / text in case there was an error encountered.
it: Descrizione / testo nel caso si fosse verificato un errore.

en: Description and/or help text to display after fields in form.
it: Descrizione e/o testo d'aiuto da mostrare dopo i campi nel modulo.

en: Description and/or help text to display after this field.
it: Descrizione e/o testo d'aiuto da mostrare dopo questo campo.

en: Description and/or help text to display before fields in form.
it: Descrizione e/o testo d'aiuto da mostrare prima dei campi nel modulo.

en: Description and/or help text to display before this field.
it: Descrizione e/o testo d'aiuto da mostrare prima di questo campo.

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
it: La Descrizione è inclusa nella parte superiore delle attività modificare e visualizzare le pagine per questo tipo di attività.

en: Description of Domain.
it: Descrizione del Dominio.

en: Description of Mapping.
it: Descrizione della Mappatura.

en: Description of Membership Type
it: Descrizione del Tipo di Iscrizione

en: Description of new group
it: Descrizione del nuovo gruppo

en: Description of the Case Type
it: Descrizione del Tipo di Caso

en: Description of the Group
it: Descrizione del Gruppo

en: Description of the Tag
it: Descrizione dei Tag

en: Description of the job
it: Descrizione del job

en: Description of the relationship
it: Descrizione del rapporto

en: Description of this batch set.
it: Descrizione di questo set di batch.

en: Description of this date type.
it: Descrizione di questo tipo di data.

en: Description of this label layout
it: Descrizione di questo layout etichetta

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
it: La descrizione di questo tipo di iscrizione per uso interno. Può includere eventuali informazioni sulle elezioni, i termini, le condizioni, i benefit ecc.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Descriptive Title for this Footer.
it: Titolo descrittivo per questo Piedipagina.

en: Descriptive Title for this Header
it: Titolo descrittivo per questa intestazione

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
it: nome descrittivo assegnato a un contatto o all'indirizzo di un evento. ESEMPI: 'indirizzo del liceo' per una persona. 'Padiglione Johnson' per un evento.

en: Descriptive title of message
it: Titolo descrittivo del messaggio

en: Descriptive title of message - used for template selection.
it: Titolo descrittivo del messaggio - usato per la selezione del template.

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination Queue
it: Coda di Destinazione

en: Detailed Log Data
it: Dati Log dettagliati

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
it: Rapporto dettagliato per porta-porta, contatti telefonici, banchetti o altri sondaggi.

en: Details
it: Dettagli

en: Details Only
it: Solo Dettagli

en: Details Updated
it: Dettagli aggiornati

en: Details about the activity (agenda, notes, etc).
it: Dettagli sull'attività (agenda, note, ecc.).

en: Details and Notes regarding the activity.
it: Dettagli e note per quanto riguarda l'attività.

en: Details populated from Open Case. Only used in the CiviCase extension.
it: Dettagli inseriti dai Casi Aperti. Utilizzati solo nell'estensione CiviCase.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
it: Stabilire se l'evento è gratuito o a pagamento. Per gli eventi a pagamento, impostare il processore di pagamento, il livello di tassa e sconti. Dare la possibilità ai registranti online di pagare dopo (ad esempio, contrassegno, carta di credito, ecc.)

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
it: Determinate quali contatti nel database devono ricevere questi SMS massivi selezionando come prima cosa uno o più <strong>gruppi da includere</strong> (perché appaiano in questa lista, ai gruppi deve essere assegnato il tipo <strong>Mailing List</strong>: potete farlo per i gruppi esistenti usando <strong>Gestione gruppi &raquo; Impostazioni</strong>).

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
it: Determinare se una pagina di registrazione online è disponibile. Se è così, configurare gli elementi di registrazione, di conferma e di ringraziamento della pagina e i dettagli dell' e-mail di conferma.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
it: Determina se i tuoi criteri sono combinati con operatore E, oppure con operatore O, Ad esempio, se vuoi trovare individui nel gruppo volontari E individui che abbiano un'attività di addestramento volontari registrata per loro. In questo caso usa l'operatore E. Se vuoi trovare individui nel gruppo volontari O individui che abbiano un'attività di addestramento volontari registrata, usa l'operatore O.

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Development
it: Sviluppo

en: Development stage
it: Stadio di sviluppo

en: Did not find a message template with id of %1.
it: Non hai trovato un modello di messaggio con id %1.

en: Did you mean to search by Name/Email instead?
it: Intendevi invece cercare per Nome/Email?

en: Direct Debit
it: Addebito Diretto

en: Direct Mail
it: Mail Diretta

en: Direct member is:
it: L'iscritto diretto è:

en: Directional prefix, e.g. Main St S, S is the suffix.
it: Prefisso Direzionale, per esempio Main St S, S è il suffisso.

en: Directional prefix, e.g. SE Main St, SE is the prefix.
it: Prefisso direzionale, per esempio SE Main St, SE è il prefisso.

en: Directories
it: Directory

en: Directory %1 is not writable.  Please change your file permissions.
it: La directory %1 non è scrivibile. Per favore cambia i permessi al tuo file.

en: Directory Cleanup
it: Pulizia della directory

en: Directory Paths: Make them portable
it: Directory Path: rendili portatili

en: Directory Unwritable
it: Directory non scrivibile

en: Directory not writable | Directories not writable
it[0]: Directory non scrivibili
it[1]: Directory non scrivibili
it[2]: Directory non scrivibili

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable "%1"?
it: Disabilitare "%1"?

en: Disable %1
it: Disabilita %1

en: Disable %1?
it: Disabilita %1?

en: Disable ACL
it: Disabilita ACL

en: Disable ACL Role Assignment
it: Disabilita Assegnazione Ruoli ACL

en: Disable Campaign
it: Disabilita Campagna

en: Disable CiviCRM Profile Field
it: Disabilita campo del profilo di CiviCRM

en: Disable CiviCRM Profile Group
it: Disabilita gruppo di profili di CiviCRM

en: Disable CiviCRM css
it: Disabilita css CiviCRM

en: Disable Contact Type
it: Disabilita Tipo Contatto

en: Disable Custom Field
it: Disabilita Campo Personalizzato

en: Disable Custom Set
it: Disabilita la serie di clienti

en: Disable Debug Mode
it: Disabilita Modalità Debug

en: Disable Event
it: Disabilita evento

en: Disable Financial Type
it: Disabilita Tipo Finanziario

en: Disable Group
it: Disabilita Gruppo

en: Disable Label Format
it: Elimina Formato Etichetta

en: Disable Location Type
it: Disabilita Tipo Recapito

en: Disable Mailing Component
it: Disabilita componente mailing

en: Disable Membership Status
it: Disabilita Stato Iscrizione

en: Disable Membership Type
it: Disabilta Tipo Iscrizione

en: Disable Multiple Choice Option
it: Disabilita Opzione di Scelta Multipla

en: Disable Outbound Email
it: Disabilita email in uscita

en: Disable Payment Processor
it: Disabilita Processore di Pagamento

en: Disable Payment ProcessorType
it: Disabilita Tipo Processore di Pagamento

en: Disable Petition
it: Disabilita Petizione

en: Disable Premium
it: Disabilita Premio

en: Disable Price
it: Disabilita prezzo

en: Disable Price Option
it: Disabilita Opzione prezzi

en: Disable Price Set
it: Disabilita insieme di prezzi

en: Disable Provider
it: Disabilita Provider

en: Disable Relationship
it: Disabilita Relazione

en: Disable Relationship Type
it: Disabilita Tipo Relazione

en: Disable Scheduled Job
it: Disabilita Job Programmato

en: Disable Status
it: Disabilita Stato

en: Disable Survey
it: Disabilita Sondaggio

en: Disable USPS address validation during import?
it: Disabilito il controllo indirizzi USPS durante l'import?

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
it: Disabilitare la sincronizzazione automatica. Dovrete usare la forma "Manualmente"  Sincronizza" per sincronizzare le appartenenze e gli stessi ruoli.

en: Disable check for mandatory tokens
it: Disabilita controllo per segnaposto obbligatori

en: Disable debug mode now?
it: Disabilita Modalità Debug ora?

en: Disable expired relationships
it: Disabilita le relazioni scadute

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
it: Disabilita la conferma dell'email per i contatti non verificati?

en: Disable this message template
it: Disabilita questo template di messaggio

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
it: Disattiva questa opzione per rimuovere il campo dal profilo senza eliminarlo.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled (Missing)
it: Disabilitato (Mancante)

en: Disabled Statuses
it: Status Disabilitati

en: Disabled/Deleted fields on Smart Groups
it: Campi Disabilitati/Eliminati sui Gruppi Smart

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
it: Disabilita le relazioni scadute (le relazioni la cui data di fine è passata).

en: Disabling premium removes it from the premiums_premium join table below.
it: Disattivando il premium lo rimuove dalla tabella delle iscrizioni premiums_premium sottostante.

en: Disambiguation: Joins are different from api chaining in that joins execute as a single SELECT query, and only work for api "get" operations.
it: Disambiguazione: Joins sono differenti dai api chaining dato che i joins eseguono una singola query SELECT, e funzionano solo per operazioni "get" api.

en: Disambiguation: api chains are different from joins in that chaining executes a separate api call for every result returned from the main call.
it: Disambiguazione: api chains sono differenti dai joins dato che il chaining esegue una chiamata api separata per ogni risultato restituito dalla chiamata principale.

en: Disconnect
it: Scollegare

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Disconnecting...
it: Disconnessione...

en: Discount
it: Sconto

en: Discount Amount
it: Importo Sconto

en: Discount End Date
it: Data Fine Sconto

en: Discount ID
it: ID Sconto

en: Discount Set
it: Sconto Impostato

en: Discount Start Date
it: Data Inizio Sconto

en: Discounted Fees
it: Tariffe Scontate

en: Discounts
it: Sconti

en: Discounts Account is
it: Conto Sconti è

en: Discounts by Signup Date?
it: Sconti per Data d' iscrizione?

en: Display "empowered by CiviCRM"
it: Mostra "empowered by CiviCRM"

en: Display Amount?
it: Visualizza Importo?

en: Display Backtrace
it: Mostra Backtrace

en: Display Fee
it: Visualizza Quota

en: Display In Honor Roll
it: Mostra nell'Albo d'Onore

en: Display Label
it: Visualizza Etichetta

en: Display Membership Fee
it: Visualizza Quota Associativa

en: Display Minimum Contribution Amount?
it: Mostra Importo Contributo Minimo?

en: Display Minimum Contribution?
it: Mostra Contributo Minimo?

en: Display Name
it: Visualizza Nome

en: Display Options
it: Opzioni visualizzazione

en: Display Preferences
it: Preferenze di Visualizzazione

en: Display Results As
it: Mostra risultati come

en: Display Results as Relationship
it: Mostra Risultati com Relazioni

en: Display Results have been Reset
it: I risultati visualizzati sono stati resettati

en: Display Settings For Results
it: Impostazioni di visualizzazione per i risultati

en: Display Style
it: Stile di visualizzazione

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
it: Stile di visualizzazione 'Scheda con tabella' è supportato solo per set di campi personalizzati con record multipli.

en: Display Style should be Inline for this Class
it: Stile di visualizzazione dovrebbero essere in linea per questa classe

en: Display Tag?
it: Mostra Tag?

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
it: Visualizza l'importo vicino a ciascuna opzione? Se no, l'importo dovrebbe essere presente nella descrizione dell'opzione.

en: Display clicks from each mailing
it: Visualizza i click da ogni mailing

en: Display contacts who opened emails from a mailing
it: Mostra i contatti che hanno aperto le email da un mailing

en: Display debug output with results.
it: Mostra debug in uscita con risultati.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
it: Visualizza immagine e thumbnail da queste posizioni sul Web:

en: Display in Honor Roll?
it: Mostra nell'Albo D'Onore

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
it: Visualizza nella Tabella controlli quali colonne sono incluse nell'elenco dei record di dati personalizzati. Se il tuo set di dati personalizzato ha un numero elevato di campi, deseleziona questa casella per escludere i campi meno importanti dall'elenco. Tutti i campi saranno comunque inclusi durante la visualizzazione di un singolo record. Potresti anche voler escludere i campi di tipo Note dall'elenco delle tabelle.

en: Display in Table?
it: Visualizza in Tabella?

en: Display label for this status.
it: etichetta di visualizzazione per questo stato.

en: Display minimum membership fee
it: Mostra quota associativa minima

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
it: Visualizza il nome per questo stato di iscrizione (Nuova, Corrente, Grazia, Scaduta...).

en: Display name format for individual contact display names.
it: Il formato del nome da visualizzare per i nomi di visualizzazione dei contatti individuali

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
it: Visualizza il testo per il link dalle Informazioni Evento alla pagina di Registrazione Evento (del tipo 'Registrati ora!').

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
it: Visualizza la tassa di iscrizione insieme al nome dell'iscrizione e alla descrizione di ciascuna opzione di iscrizione?

en: Displayed in <div> at top of Premiums section of page. Text and HTML allowed.
it: Mostrato in <div> sopra alle sezioni Premium della pagina. Testo e HTML permessi.

en: Displayed title for the Price Set.
it: Titolo mostrato per questo Insieme di Prezzi

en: Displaying contacts where:
it: Visualizzo i contatti in cui:

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
it: La visualizzazione dei risultati come "%1" non è disponibile senza criteri di ricerca dal riquadro appena chiuso.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
it: Visualizza un elenco dettagliato dei contributi raggruppati per nucleo familiare che include i contributi fatti dai membri della famiglia.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
it: Visualizza un elenco dettagliato dei contributi raggruppati per organizzazione, che include i contributi fatti dai dipendenti per l'organizzazione.

en: Distance
it: Distanza

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
it: Distribuisci i fondi ad altri, per esempio fondazioni, donatori, etc.

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
it: Divehi; Dhivehi; Maldiviano;

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
it: NON selezionare un sottotipo di contatto se il file di importazione contiene un mix di sottotipi. In tal caso, seleziona il tipo di sistema ("parent"), e assicurati che il tuo file comprenda anche una colonna che definisce il sottotipo per ogni riga.

en: Do Not E-mail
it: Non inviare email

en: Do Not Email
it: Non inviare email

en: Do Not Mail
it: Non mandare posta

en: Do Not Phone
it: Non telefonare

en: Do Not SMS
it: Non Inviare SMS

en: Do Not Sms
it: Non inviare SMS

en: Do Not Trade
it: Non proporre vendite o acquisti

en: Do Not mail
it: Non inviare posta

en: Do not SMS
it: Non mandare SMS

en: Do not bulk email
it: Non inviare bulk email

en: Do not create new contacts when filing emails
it: Non creare nuovi contatti quando si archiviano le email

en: Do not display an image
it: Non visualizzare un'immagine

en: Do not display the country field in mailing labels when the country is the same as that of the domain
it: Non mostrare il campo Paese nelle etichette di mailing quando il Paese è uguale a quello del dominio

en: Do not email
it: Non mandare email

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
it: Non abilitare questa funzione se si utilizza questo profilo come HTML Form Snippet incorporato in una pagina Web non CiviCRM. reCAPTCHA richiede la generazione dinamica di pagine. L'invio di un modulo stadalone con reCAPTCHA incluso comporterà sempre un errore di convalida reCAPTCHA.

en: Do not mail
it: Non mandare posta tradizionale

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
it: Non rendere obbligatori i campi personalizzati a meno che non si desideri forzare tutti gli utenti a immettere un valore ogni volta che aggiungono o modificano questo tipo di record. È sempre possibile rendere il campo obbligatorio quando utilizzato in un Profilo specifico.

en: Do not merge
it: Non unire

en: Do not notify assignees for
it: Non notificare gli assegnatari per

en: Do not phone
it: Non telefonare

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
it: Non stampare le etichette per i contatti con l'opzione di privacy "non inviare email" spuntata

en: Do not record
it: Non registrare

en: Do not redact emails
it: Non redigere emails

en: Do not run this job before this date / time. The run frequency selected above will apply thereafter.
it: Non eseguire questo job prima di questa data / ora. La frequenza di esecuzione selezionata sopra verrà applicata in seguito.

en: Do not select field %1 with Group by %2.
it: Non selezionare il campo %1 con il gruppo da %2.

en: Do not show breakdown, only show total - i.e %1
it: Non mostrare la scomposizione, mostra solo il totale - ossia %1

en: Do not sms
it: Non sms

en: Do not trade
it: Non proporre acquisti

en: Do some tables pre-date CRM-18193?
it: Ci sono tabelle precedenti a CRM-18193?

en: Do we want to map results from this profile.
it: Vogliamo mappare i risultati da questo profilo.

en: Do you really want to remove this Smart Group?
it: Vuoi davvero rimuovere questo Gruppo Smart?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
it: Volete che sia automaticamente inviata agli utenti una email di conferma di registrazione? Questa email comprende le date dell'evento, l'indirizzo e le informazioni di contatto. Per gli eventi a pagamento, si ha anche una ricevuta dello stesso.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
it: Vuoi<a %1>modificare l'attività esistente</a>?

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: Do you want to delete the message template '%1'?
it: Vuoi eliminare il template di messaggio '%1'?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
it: Volete includere questo campo nel modulo di ricerca del profilo?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
it: Vuoi rilasciare gli intervistati per '%1'?

en: Do you want to remove this dashlet as an "Available Dashlet", AND delete it from all user dashboards?
it: Vuoi rimuovere questo prospetto dai 'Prospetti Disponibili', ED eliminarla da tutti i cruscotti degli utenti?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
it: Vuoi prenotare intervistati per '%1'?

en: Docs
it: Documenti

en: Document Body
it: Corpo del documento

en: Document Type
it: Tipo Documento

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
it: L'Evento permette registrazioni multiple con lo stesso indirizzo di email?

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
it: Il mio thread-stack MySQL soddisfa il minimo (%1)

en: Does Personal Campaign Page allow using tell a friend?
it: La Pagina Personale di Campagna consente l'utilizzo della funzione "dillo ad un amico"?

en: Does Personal Campaign Page require manual activation by administrator? (is inactive by default after setup)?
it: La Pagina di Campagna Personale necessita di un'attivazione manuale dall'amministratore? (è inattiva per default dopo il setup)?

en: Does contact A have permission over contact B?
it: Il Contatto A ha autorizzazioni sul Contatto B?

en: Does contact B have permission over contact A?
it: Il Contatto B ha autorizzazioni sul Contatto A?

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
it: Il path di CiviCRM contiene PATH_SEPARATOR?

en: Does the contact have a %1 Account?
it: Il contatto ha un account %1?

en: Does the database have data from a previous installation?
it: La banca dati contiene dati di una precedente installazione?

en: Does the mailing track Open Rate?
it: Il tracciamento del mailing fa un Open Rate?

en: Does the mailing track click throughs?
it: Il tracciamento del mailing è andato a buon fine?

en: Does the server exist?
it: Il server esiste?

en: Does the webserver know where files are stored?
it: Il webserver sa dove vengono memorizzati i file?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
it: Questo Insieme di Campi Personalizzati consente record multipli?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
it: Questo Tipo Processore di Pagamento supporta le donazioni ricorrenti?

en: Does this account hold taxes collected?
it: Questo account mantiene le imposte raccolte?

en: Does this contact not want to be emailed?
it: Questo contatto non vuole ricevere email?

en: Does this contact not want to be mailed?
it: Questo contatto non vuole ricevere posta cartacea?

en: Does this contact not want to be phoned?
it: Il contatto non vuole essere chiamato al telefono?

en: Does this contact not want to receive messages?
it: Questo contatto non desidera ricevere messaggi?

en: Does this contact not want trade?
it: Questo contatto non vuole il commerciale?

en: Does this group hold multiple values?
it: Questo gruppo contiene multipli valori?

en: Does this status aggregate to current members (e.g. New, Renewed, Grace might all be TRUE... while Unrenewed, Lapsed, Inactive would be FALSE).
it: Questo stato si aggrega ai membri correnti (per esempio Nuovo, Rinnovato, Grace potrebbero essere tutti VERI... mentre Non Rinnovato, Scaduto, Inattivo sarebbero FALSI).

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
it: Il server SMTP che usate richiede l'autenticazione (nome utente + password)?

en: Domain
it: Dominio

en: Domain (organization) address
it: Indirizzo di Dominio (organizzazione)

en: Domain (organization) email
it: E-mail del dominio (organizzazione)

en: Domain (organization) phone
it: Telefono di Dominio (organizzazione)

en: Domain Description
it: Descrizione Dominio

en: Domain Event Price Set
it: Prezzo Stabilito dell'Evento di Dominio

en: Domain ID
it: ID Dominio

en: Domain Name
it: Nome Dominio

en: Domain address - displays your organization's postal address.
it: L' indirizzo di Dominio- visualizza l'indirizzo postale della vostra organizzazione.

en: Domain for dashboard
it: Dominio per la bacheca

en: Domain information for '%1' has been saved.
it: Il dominio "%1" è stato salvato.

en: Domain name
it: Nome di dominio

en: Domains
it: Domini

en: Don't Link this Field
it: Non Link questo campo

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
it: Non controllare la presenza di segnaposto obbligatori (indirizzo dominio, annullamento/rinuncia) prima di spedire mailing. AVVERTIMENTO: Segnaposto obbligatori sono una salvaguardia contro le normative anti SPAM. Dovrebbero essere disabilitati solo se la tua organizzazione adotta altri meccanismi per conformarsi o se non è soggetta a normative specifiche.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
it: Non inserire il mio contributo nell'Albo d'onore.

en: Don't override
it: Non sovrascrivere

en: Donate Link Text
it: Testo del Link per Donazioni

en: Donate Now
it: Dona Ora

en: Donation
it: Donazione

en: Donation Button
it: Bottone Donazione

en: Donations
it: Donazioni

en: Done
it: Fatto

en: Done with Preview
it: Fatto con Anteprima

en: Donor Email
it: Email Donatore

en: Donor Name
it: Nome Donatore

en: Donor Phone
it: Telefono Donatore

en: Donor-advised Fund
it: Fondo Donor-Advised

en: Donors
it: Donatori

en: Download
it: Scarica

en: Download Batch
it: Scarica Batch

en: Download CiviCRM.
it: Scarica CiviCRM

en: Download Conflicts
it: Scarica conflitti

en: Download Document
it: Download Documento

en: Download Duplicates
it: Scarica duplicati

en: Download Errors
it: Scarica errori

en: Download Extension
it: Scarica Estensione

en: Download File
it: Scarica File

en: Download Invoice
it: Scarica Fattura

en: Download Mismatched Activity records
it: Scarica record di attività non corrispondenti

en: Download Mismatched Contacts
it: Scarica contatti non corrispondenti

en: Download Mismatched Contributions
it: Scarica contributi non corrispondenti

en: Download Mismatched Memberships
it: Scarica Iscrizioni Non Corrispondenti

en: Download Mismatched participants
it: Scarica partecipanti non corretti

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
it: Scarica un file di iCalendar (con estensione *.ics) sul tuo computer locale.

en: Download and Install
it: Scarica e Installa

en: Download and Install "%1"?
it: Scaricare e Installare "%1"?

en: Download iCalendar File
it: Scarica file iCalendar

en: Download iCalendar File:
it: Scarica file iCalendar:

en: Download iCalendar entry for current and future public events.
it: Scarica le voci iCalendar per gli eventi pubblici attuali e futuri.

en: Download iCalendar entry for this event.
it: Scarica le informazioni iCalendar per questo evento

en: Download location
it: Scaricare la posizione

en: Downloaded Invoice
it: Scarica Fattura

en: Downloaded Invoice.
it: Fattura Scaricata.

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
it: Scaricando questa estensione saranno fornite nuove funzionalità. Assicurarsi che l'estensione che si sta installando o aggiornando provenga da una fonte attendibile.

en: Downloading...
it: Scaricando...

en: Dr.
it: Dott.

en: Draft
it: Bozza

en: Draft / Unscheduled
it: Bozza / Non pianificata

en: Drag and drop dashlets onto the left or right columns below to add them to your dashboard. Changes are automatically saved.
it: Trascina e rilascia prospetti nelle colonne di sinistra o destra sotto per aggiungerli alla tua bacheca. Le modifiche vengono automaticamente salvate.

en: Drilldown Report
it: Report Dettagliato

en: Drilldown Report ID
it: ID Report Dettagliato

en: Drop-down (select list)
it: Menu a tendina (lista di selezione)

en: Dropdown Options
it: Opzioni menù a tendina

en: Drupal Database Details
it: Dettagli Database Drupal

en: Drupal Database Settings
it: Impostazioni database Drupal:

en: Drupal ID
it: ID Drupal

en: Drupal Role
it: Ruolo Drupal

en: Drupal User
it: Utente Drupal

en: Drupal User Registration
it: Drupal Registrazione Utente

en: Drupal menu type.
it: Tipo menù Drupal.

en: Drupal session table cleared.
it: La tabella di sessione Drupal cancellata.

en: Drupal user account registration option?
it: Opzione di registrazione dell'account utente Drupal?

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
it: Le autorizzazioni per gli utenti Drupal sono state impostate automaticamente - dando a Utenti Anonimi e Iscritti l'accesso ai moduli e alle caratteristiche pubbliche di CiviCRM. Ti raccomandiamo di <a %1>rivedere queste autorizzazioni</a> per assicurarti che siano appropriate alle tue richieste (<a %2>scopri di più...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
it: Solo per Drupal. Deve essere abilitato il modulo Regole (funzionalità beta - utilizzare con cautela).

en: Due Date
it: Data prevista

en: Due Date:
it: Data Prevista:

en: Dummy Payment Processor
it: Processore di Pagamento Fittizio

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Duplicate Contacts
it: Contatti Duplicati

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
it: Nome di mappatura di Importa contributi duplicato

en: Duplicate Import Mapping Name
it: Nome Mappatura di Importazione duplicato

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
it: Nome di mappatura di importazione iscrizioni duplicato

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
it: Nome di mappatura importa partecipanti duplicato

en: Duplicate Matching
it: Duplicazione Matching

en: Duplicate Matching Rule
it: Regola di Matching Duplicati

en: Duplicate Membership?
it: Duplica iscrizione?

en: Duplicate Option label
it: Etichetta Opzione duplicata

en: Duplicate Option values
it: Valori Opzione Duplicati

en: Duplicate Rows
it: Righe duplicate

en: Duplicate Rules
it: Regole duplicati

en: Duplicate Template Name.
it: Nome del Modello duplicato.

en: Duplicate error - existing contribution record(s) have a matching Transaction ID or Invoice ID. Contribution record ID(s) are: %1
it: Errore di duplicazione - record esistenti di contributi hanno un corrispondente ID Transazione o ID Fattura. Record ID Contributo sono: %1

en: Duplicate label value
it: Valore Etichetta Duplicato

en: Duplicate matching rule
it: Regola di matching dei duplicati

en: Duplicate this tag
it: Duplica questo tag

en: Duplicate value for External ID.
it: Valore duplicato per l'External ID.

en: Duplicate weight value
it: Duplica il valore del peso

en: Duration
it: Durata

en: Duration (Days)
it: Durata (Giorni)

en: Duration (min)
it: Durata (min)

en: Duration Interval
it: Intervallo Durata

en: Duration Unit
it: Unità Durata

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
it: Durata dell'iscrizione o del servizio (es. iscrizione 12 mesi)

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
it: Durata di questa iscrizione (es. 30 giorni, 2 mesi, 5 anni, illimitata).

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch (Belgium)
it: Dutch (Belgio)

en: Dutch (Netherlands)
it: Olandese (Olanda)

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Dynamic Form Creator
it: Strumento di creazione form dinamiche

en: EFT
it: EFT (Trasferimento Elettronico di Fondi)

en: ERROR: Title is not Set
it: ERRORE: il titolo non è stato impostato

en: EXAMPLE:
it: ESEMPIO:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
it: ESEMPIO: un prezzo impostato con 3 campi di prezzo. Iscrizione nazionale (con 3 opzioni di prezzo - con radio button), iscrizione regionale (casella di controllo) e un abbonamento a una rivista opzionale.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
it: ESEMPIO: un organizzazione che ha un ufficio nazionale e 5 uffici regionali, posiziona gli elettori di ogni regione nei relativi gruppi. Quindi essi creano un gruppo "Nazionale" che è assegnato come "Genitore" a tutti i gruppi regionali. L'ufficio Nazionale può, in tal modo, inviare email (per esempio) al gruppo "Nazionale" - sapendo che tutti i contatti nei gruppi regionali saranno inclusi.

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
it: ESEMPIO: dati i tipi di evento predefiniti, questo URL richiamerà tutti gli eventi con date di inizio uguali o successive al primo gennaio 2007, il cui tipo di evento è 'Raccolta fondi'.

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
it: ESEMPIO:  se stai usando CiviEvent, e vuoi raccogliere informazioni dalle persone che si registrano ai tuoi eventi, seleziona "Partecipanti". Se l'informazione è specifica ad un tipo di partecipante (es.: volontari per l'evento), seleziona "Partecipanti (Ruolo)" e quindi seleziona il ruolo (es.: Volontari).

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
it: ESEMPIO: Se impostate una lunghezza di 8 su 'Indirizzo', allora 'Via Antonietti 15' corrisponde a 'Via Antonietti 8', perché i primi 8 caratteri sono gli stessi. Se Lunghezza viene lasciato vuoto, il paragone viene fatto sull'intero valore del campo.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
it: ESEMPIO: se vuoi che il tuo messaggio inizi con "Caro" seguito dal nome del destinatario, puoi usare la parola chiave %1 nel tuo messaggio. <em>Caro %1</em>

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
it: EXAMPLE: puoi inserire <em>fiesta</em>, e ottenere una corrispondenza su un contatto con una nota contenente <em>Fall Fiesta</em>

en: EXAMPLES
it: ESEMPI

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
it: ESCLUDI i destinatari di questi messaggi(o)

en: Each
it: Importo unitario

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
it: A ciascun Ruolo delle ACL di CiviCRM viene assegnato un insieme di permessi. Usate questo link per creare o modificare i diversi ruoli necessari per il vostro sito.

en: Each anniversary
it: Ogni anniversario

en: Each file must be less than %1M in size.
it: Ogni file deve essere meno di %1M in dimensione.

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
it: Ogni file non deve superare il %1M in dimensioni. Puoi anche aggiungere una breve descrizione.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
it: Ogni tipo finanziario si riferisce a un numero di <a href="%1"> conti finanziari </a> per tracciare entrate, crediti e commissioni. </ P>

en: Earliest date to consider start events from.
it: La prima data da cui prendere in considerazione l'inizio degli eventi.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %1
it: Modifica %1

en: Edit %1 Options
it: Modifica Opzioni %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
it: Modifica %1 criteri per i gruppi smart

en: Edit '!1'
it: Modifica '!1'

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
it: Modificare <strong>Impostazioni Premi</strong> per personalizzare il titolo e il messaggio introduttivo (es. come apprezzamento del tuo supporto, potrai selezionare tra un numero di simpatici doni di ringraziamento...) Si può anche fornire un indirizzo email e/o un numero di telefono di contatto per eventuali richieste.

en: Edit ACL
it: Modifica ACL

en: Edit ACL &ndash; %1
it: Modifica ACL - %1

en: Edit ACL Role Assignment
it: Modifica Assegnazione Ruoli ACL

en: Edit API keys
it: Modifica API keys

en: Edit Address Elements
it: Modifica elementi di indirizzo

en: Edit Batch
it: Modifica Batch

en: Edit Campaign
it: Modifica Campagna

en: Edit CiviCRM Profile Field
it: Modifica campo del profilo di CiviCRM

en: Edit CiviCRM Profile Group
it: Modifica gruppo di profili di CiviCRM

en: Edit Comment
it: Modifica Commento

en: Edit Complete Street Address
it: Modifica indirizzo completo

en: Edit Contact
it: Modifica Contatto

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
it: Modifica contatto (visualiza pagina riepilogo contatto)

en: Edit Contact Details
it: Modifica Dettagli Contatto

en: Edit Contact Information
it: Modifica Informazioni sul Contatto

en: Edit Contact Name
it: Modifica nome contatto

en: Edit Contact Type
it: Modifica Tipo Contatto

en: Edit Contribution
it: Modifica contributo

en: Edit Credit Card
it: Modifica Carta di Credito

en: Edit Custom Field
it: Modifica Campo Personalizzato

en: Edit Custom Set
it: Modifica della serie

en: Edit Data Entry Batch
it: Modifica Batch di Inserimento Dati

en: Edit Date Type
it: Modifica Tipo Data

en: Edit DedupeRule
it: Modifica DedupeRule

en: Edit Details
it: Modifica Dettagli

en: Edit Domain Information
it: Modifica informazioni sul dominio

en: Edit Event Template
it: Modifica Modello di Evento

en: Edit Field
it: Modifica Campo

en: Edit Financial Type
it: Modifica Tipo Finanziario

en: Edit Financial Type Account
it: Modifica Tipo Conto Finanziario

en: Edit Grant
it: Modifica Sovvenzione

en: Edit Group
it: Modifica Gruppo

en: Edit Label Format
it: Modifica Formato Etichetta

en: Edit Link
it: Modifica Link

en: Edit Location Type
it: Modifica Tipo Recapito

en: Edit Mail Settings
it: Modifica impostazioni email

en: Edit Mailing Component
it: Modifica Componente Mailing

en: Edit Mapping
it: Modifica Mappatura

en: Edit Membership
it: Modifica Iscrizione

en: Edit Membership Status
it: Modifica Stato Iscrizione

en: Edit Membership Type
it: Modifica tipo di iscrizione

en: Edit Message Template
it: Modifica Template di Messaggio

en: Edit Multiple Choice Option
it: Modifica Opzione di Scelta Multipla

en: Edit Multiple Choice Options
it: Modifica Opzioni di Scelta Multipla

en: Edit Note
it: Modifica Nota

en: Edit Option
it: Modifica Opzione

en: Edit Option Group
it: Modifica Gruppo Opzioni

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Edit PDF Page Format
it: Modifica Pagina in formato PDF

en: Edit Participant Status
it: Modifica Stato del Partecipante

en: Edit Participant Status Options
it: Modifica Opzioni Status Partecipante

en: Edit Participation
it: Modifica partecipazione

en: Edit Payment
it: Modifica Pagamento

en: Edit Payment Method
it: Modifica Metodo di Pagamento

en: Edit Payment Procesor Type
it: Modifica tipo di elaboratore di pagamento

en: Edit Payment Processor
it: Modifica Processore di Pagamento

en: Edit Payment ProcessorType
it: Modifica Tipo Processore di Pagamento

en: Edit Personal Campaign Page
it: Modifica la Pagina di Campagna Personale

en: Edit Petition
it: Modifica Petizione

en: Edit Pledge
it: Modifica impegno

en: Edit Premium
it: Modifica Premio

en: Edit Price
it: Modifica Prezzo

en: Edit Price Field
it: Modifica campo di prezzi

en: Edit Price Option
it: Modifica Opzione prezzi

en: Edit Price Options
it: Modifica Opzioni Prezzo

en: Edit Price Set
it: Modifica insieme di prezzi

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit Provider
it: Modifica Provider

en: Edit Recipient Options
it: Modifica opzioni destinatario

en: Edit Recurring Payment
it: Modifica pagamento ricorrente

en: Edit Relationship
it: Modifica Relazione

en: Edit Relationship Type
it: Modifica Tipo Relazione

en: Edit Relationship for %1
it: Modifica Relazione per %1

en: Edit Report Template
it: Modifica modello di report

en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Edit Schedule Reminders
it: Modifica Promemoria Programma

en: Edit Scheduled Job
it: Modifica Job Programmato

en: Edit Scheduled Payment
it: Modifica Pagamento Programmato

en: Edit Scheduled Pledge Payment
it: Modifica Pagamento Offerte Programmate

en: Edit Search Criteria
it: Modifica i criteri di ricerca

en: Edit Set
it: Modifica Set

en: Edit Settings
it: Modifica impostazioni

en: Edit Smart Group
it: Modifica Gruppo Smart

en: Edit Smart Group Criteria
it: Modifica Criteri Gruppo Smart

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
it: Modifica Criteri Ricerca del Gruppo Smart per %1

en: Edit Status
it: Modifica Stato

en: Edit Street Address
it: Modifica Indirizzo

en: Edit Survey
it: Modifica Sondaggio

en: Edit Tags
it: Modifica Tag

en: Edit Widget Colors
it: Modifica colori widget

en: Edit Your Page
it: Modifica la Tua Pagina

en: Edit Your Personal Campaign Page
it: Modifica la tua pagina di campagna personale

en: Edit accounting batches created by user
it: Modifica batch di contabilità creati dall'utente

en: Edit activity
it: Modifica attività

en: Edit address
it: Modifica indirizzo

en: Edit all accounting batches
it: modifica tutti i batch contabili

en: Edit all inbound email activities (for visible contacts) basic information and content.
it: Modifica tutte le informazioni di base delle attività di inbound email (per contatti visibili).

en: Edit all inbound email activities (for visible contacts) basic information. Content editing not allowed.
it: Modifica tutte le informazioni di base delle attività di inbound email (per contatti visibili). La modifica del contenuto non è consentita.

en: Edit all private reports
it: Modifica tutti i report privati

en: Edit all reports that have been marked as reserved
it: Modifica tutti i report che sono stati contrassegnati come riservati

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
it: Modifica e disabilita Gruppi Riservati (Necessita di Modifica Gruppi)

en: Edit association rule
it: Modifica regola di associazione

en: Edit communication preferences
it: Modifica le preferenze per la comunicazione

en: Edit data in a profile form.
it: Modifica dati in un modulo profilo.

en: Edit demographics
it: Modifica dati anagrafici

en: Edit events even without specific ACL granted
it: Modifica eventi anche senza specifici permessi ACL

en: Edit flag was not numeric.
it: L'indicatore di 'Modifica' non è un numero.

en: Edit global settings for this custom field.
it: Modifica le impostazioni globali per questo campo personalizzato.

en: Edit info
it: Modifica info

en: Edit name
it: Modifica nome

en: Edit search criteria
it: Modifica i criteri di ricerca

en: Edit settings
it: Modifica impostazioni

en: Edit this message template
it: Modifica questo template di messaggio

en: Edit this relationship.
it: Modifica questa relazione

en: Edit user's own API keys
it: Modifica API keys proprie dell'utente

en: Editing Contacts
it: Modifica Contatti

en: Editing Master Address
it: Modifica Indirizzo Master

en: Effective end date
it: Data di fine effettivo

en: Effective start date
it: Data di inizio effettivo

en: Eg: if you choose '2' then the lead booker can bring 2 guests; there would be a limit of 3 participants in total per booking.
it: Ad esempio: se si sceglie '2', il titolare della prenotazione può portare 2 ospiti; ci sarebbe un limite di 3 partecipanti in totale per prenotazione.

en: Either an existing table name or an SQL query to build one are required
it: Sono necessari o il nome di una tabella esistente o una query SQL per costruirne una

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
it: Filtra su almeno un tipo di relazione, o de-seleziona Membro e Relazione Staff dall'elenco dei campi.

en: Elavon - recurring payments not implemented
it: Elavon - pagamenti ricorrenti non implementati

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
it: Elavon / Nova Venditore Virtuale

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
it: Il Gateway Esercente 'Elavon / Nova Virtual'  richiede curl con il supporto SSL

en: Elavon Payment Processor
it: Processore di Pagamento Elavon

en: Element name of angular directive to invoke (lowercase hyphenated format)
it: Nome elemento della direttiva angolare da richiamare (formato con trattino minuscolo)

en: Eligible
it: Idoneo

en: Email %1 is primary?
it: Email %1 è la principale?

en: Email (Contact A)
it: Email (Contatto A)

en: Email (Contact B)
it: Email (Contatto B)

en: Email (Main)
it: Email (principale)

en: Email (reserved)
it: Email (riservato)

en: Email - schedule/send via CiviMail
it: Email - schedula/invia attraverso CiviMail

en: Email - send now (to %1 or less)
it: Email - spedisci ora (a %1 o meno)

en: Email - unhold addresses
it: Email - sblocca indirizzi

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email Address of Receipt Sender
it: Email del mittente Ricevuta

en: Email Delivery
it: Consegna email

en: Email Delivery Settings
it: Impostazione di consegna email

en: Email Disabled
it: Email disabilitata

en: Email Domain
it: Dominio Email

en: Email Error
it: Errore Email

en: Email Format
it: Formato e-mail

en: Email Greeting
it: Saluto Email

en: Email Greeting - Custom
it: Saluto Email - Personalizzato

en: Email Greeting Custom
it: Personalizza esordio nella posta elettronica

en: Email Greeting ID
it: ID Saluto Email

en: Email Greeting Type
it: Tipo Saluto Email

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
it: Email Greeting deve essere una delle opzioni configurate. Controlla i valori validi in 'Amministrazione>>Impostazioni di Sistema>>Gruppi di opzioni>>Email Greeting'.

en: Email Hold
it: Email sospesa

en: Email ID
it: ID Email

en: Email Invoice
it: Email fattura

en: Email Location Type
it: Tipo Email Recapito

en: Email Notification
it: Email di notifica

en: Email On Hold
it: Email In Attesa

en: Email Receipt to Contributor?
it: Invia ricevuta al contribuente?

en: Email Receipts
it: Email Ricevute

en: Email Report Instance To
it: Email Istanza Report A

en: Email Screen
it: Schermo Email

en: Email Selection Method
it: Metodo di selezione Email

en: Email Sent
it: Email Inviata

en: Email Settings
it: Impostazioni Email

en: Email a Contact
it: Manda un'email a un contatto

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
it: Invia, tramite email, una copia completa di questa attività ad altre persone coinvolte nel Caso. Clicca l'area in alto a sinistra per selezionarle tutte.

en: Email address
it: Indirizzo Email

en: Email address deleted.
it: Indirizzo email cancellato.

en: Email address domain (the part after @).
it: Indirizzo del dominio e-mail (la parte dopo la @).

en: Email address in "from" field
it: Email nel campo "da"

en: Email address is not valid
it: L'indirizzo email non è valido

en: Email address is required to opt out.
it: E' necessario un indirizzo email per la rinuncia.

en: Email address is required to unsubscribe.
it: L'indirizzo email è necessario per cancellare l'iscrizione.

en: Email at the time of token creation. Useful for fraud forensics
it: Email al momento della creazione del token. Utile per indagini forensi

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
it: Il dominio dell'indirizzo email deve essere in un formato valido per Internet (es. "esempio.org").

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
it: Il campo Email deve essere incluso nel profilo se desidera utilizzare i Gruppi quando il Profilo 'double-opt' in corso è attivato.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
it: L' E-mail NON è stata inviata a %1 contatto(i) - le preferenze di comunicazione specificano DI NON INVIARE MAIL o non è presente un indirizzo email valido.

en: Email has been sent to : %1
it: Le E-mail sono state inviate a: %1

en: Email is not valid.
it: Email non valida.

en: Email on Hold
it: Email in Attesa

en: Email on hold
it: Email In Attesa

en: Email on hold - generally due to bouncing.
it: Email in attesa - generalmente a causa di un bouncing.

en: Email only
it: Solo Mail

en: Email sent.
it: Email inviata.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
it: L'email NON è stata inviata a %1 contatti (nessun indirizzo email nel file, le preferenze di comunicazione specificano di NON INVIARE EMAIL, o il contatto è deceduto).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
it[0]: L'Email NON sarà inviata a %count contatto - (nessun indirizzo di posta elettronica su file, o le preferenze per le comunicazioni di posta elettronica specificano di NON INVIARE EMAIL, oppure il contatto è deceduto).
it[1]: L'Email NON sarà inviata a %count contatti - (nessun indirizzo di posta elettronica su file, o le preferenze per le comunicazioni di posta elettronica specificano di NON INVIARE EMAIL, oppure il contatto è deceduto).
it[2]: L'Email NON sarà inviata a %count contatti - (nessun indirizzo di posta elettronica su file, o le preferenze per le comunicazioni di posta elettronica specificano di NON INVIARE EMAIL, oppure il contatto è deceduto).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
it[0]: L'email non verrà inviata a %count contatto.
it[1]: L'email non verrà inviata a %count contatti.
it[2]: L'email non verrà inviata a %count contatti.

en: Email-to-Activity
it: Email all'Attività

en: Email-to-Activity Processing
it: Elaborazione Email all'Attività

en: Emailed Invoice
it: Fattura inviata per email

en: Emailed Invoice.
it: Fattura inviata per email.

en: Emails
it: Email

en: Emails Restored
it: Email ripristinate

en: Emergency
it: Emergenza

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
it: Dipendente <-> Datore di lavoro e Nucleo familiare sono relazioni che hanno entrambe caratteristiche speciali.

en: Employee Name
it: Nome Dipendente

en: Employee Since
it: Dipendente Dal

en: Employee of
it: Impiegato di

en: Employer
it: Datore di lavoro

en: Employer Name
it: Nome Datore di lavoro

en: Employer name
it: Nome Datore di lavoro

en: Employer of
it: Datore di lavoro di

en: Employment relationship.
it: Relazione di impiego

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
it: Svuota la cache dei modelli e/o le cartelle di invio dei file temporanei.

en: Empty Tag Set
it: Tag Set vuoto

en: Enable
it: Abilita

en: Enable "%1"?
it: Abilitare "%1"?

en: Enable %1
it: Abilita %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
it: Abilita <a href='%1'>tipi caso</a>.

en: Enable ACL
it: Abilita ACL

en: Enable ACL Role Assignment
it: Abilita Assegnazione Ruoli ACL

en: Enable Access Control by Financial Type
it: Abilita Controllo Accesso per Tipo Finanziario

en: Enable Campaign
it: Abilita Campagna

en: Enable CiviCRM Profile Field
it: Abilita campo del profilo di CiviCRM

en: Enable CiviCRM Profile Group
it: Abilita gruppo di profili di CiviCRM

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
it: Abilita i componenti CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviContributi e/o CiviMail.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
it: Abilita CiviMail per creare attività alla consegna

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
it: Abilita CiviMail per generare l'intestazione Messaggio-ID

en: Enable Components
it: Abilita Componenti

en: Enable Contact Type
it: Abilita Tipo Contatto

en: Enable Custom Field
it: Abilita Campo Personalizzato

en: Enable Custom Reply-To
it: Abilita Reply-To Personalizzato

en: Enable Custom Set
it: Abilita la serie di clienti

en: Enable Debugging
it: Abilita Debugging

en: Enable Deferred Revenue
it: Abilita Ricavo Differito

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
it: Abilita Double Opt-in per il campo Profilo Gruppo(i)

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
it: Abilitare Double Opt-in per i profili che utilizzano l'impostazione "Aggiungi al gruppo"

en: Enable Drupal Watchdog Logging
it: Abilita il logging in formato Drupal Watchdog

en: Enable Event
it: Abilita Evento

en: Enable Financial Type
it: Abilita Tipo Finanziario

en: Enable Group
it: Abilita Gruppo

en: Enable InnoDB full-text search optimizations. (Requires MySQL 5.6+)
it: Abilita le ottimizzazioni della ricerca full-text InnoDB. (Richiede MySQL 5.6+)

en: Enable Label Format
it: Abilita Formato Etichetta

en: Enable Location Type
it: Abilita Tipo Recapito

en: Enable Mailing Component
it: Abilita Componente Mailing

en: Enable Membership Status
it: Abilita Stato Iscrizione

en: Enable Membership Type
it: Abilita Tipo Iscrizione

en: Enable Multi Site Configuration
it: Abilita Configurazione Multi-sito

en: Enable Multiple Choice Option
it: Abilita Opzione di Scelta Multipla

en: Enable Multiple Languages
it: Abilitare lingue multiple

en: Enable Pay Later option?
it: Abilita l'opzione paga più tardi?

en: Enable Payment Processor
it: Abilita Processore di Pagamento

en: Enable Payment ProcessorType
it: Abilita Tipo Processore di Pagamento

en: Enable Personal Campaign Pages
it: Abilita Pagine Personali della Campagna

en: Enable Personal Campaign Pages?
it: Abilita Pagine Personali della Campagna?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
it: Abilita la pagina delle Campagne Personali? (per questa pagina di contributi)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
it: Abilita le pagine Campagne Personali? (per questo evento)

en: Enable Petition
it: Abilita Petizione

en: Enable Popup Forms
it: Abilita formulari in finestre a comparsa

en: Enable Premium
it: Abilita Premio

en: Enable Price
it: Abilita prezzo

en: Enable Price Option
it: Abilita Opzione prezzi

en: Enable Price Set
it: Abilita insieme di prezzi

en: Enable Provider
it: Abilita Provider

en: Enable Relationship
it: Abilita Relazione

en: Enable Relationship Type
it: Abilita Tipo Relazione

en: Enable Scheduled Job
it: Abilita Job Programmato

en: Enable Status
it: Abilita Stato

en: Enable Survey
it: Abilita Sondaggio

en: Enable Tax and Invoicing
it: Abilita Tassazione e Fatturazione

en: Enable Widget?
it: Abilita Widget?

en: Enable automatic CiviMail recipient count display
it: Abilita la visualizzazione automatica del conteggio dei destinatari di CiviMail

en: Enable click-through tracking by default
it: Abilita il tracciamento cliccabile per impostazione predefinita

en: Enable components
it: Abilita componenti

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
it: Abilita le caratteristiche di debug, compresa la visualizzazione delle variabili dei modelli e il backtracing.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
it: Abilita il blocco globale del server per CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
it: Abilita la mappatura per questo profilo?

en: Enable multiple bulk email address for a contact
it: Abilita più indirizzi email per un contatto.

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
it: Abilita più indirizzi email per un contatto.

en: Enable open tracking by default
it: Abilita tracciamento aperto per impostazione predefinita

en: Enable repetition.
it: Abilita la ripetizione.

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
it: Abilita la sezione Premi per questa Pagina Contributi Online e personalizza il titolo e il messaggio introduttivo (ad esempio ... in apprezzamento del tuo supporto sarai in grado di scegliere tra una serie di splendidi regali di ringraziamento ...). Opzionalmente è possibile fornire un indirizzo e-mail e / o numero di telefono per le richieste di informazioni. Quindi seleziona e rivedi i premi che vuoi offrire su questa pagina di contribuzione.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
it: Abilitazione dei componenti CiviCRM necessari (CiviContribute, CiviEvent ecc.)

en: Enable this message template
it: Abilita questo template di messaggio

en: Enable this setting to rebuild recipient list automatically during composing mail. Disable will allow you to rebuild recipient manually.
it: Abilita questa impostazione per ricostruire la lista dei destinatari automaticamente durante la composizione delle email. Disabilitandolo ti consentirà di ricostruire i destinatari manualmente.

en: Enable workflow support for CiviMail
it: Attiva il supporto di flusso di lavoro per CiviMail

en: Enable/Disable this checkbox to add/remove cancel button on the profile form.
it: Abilita/Disabilita questa casella per aggiungere/rimuovere il pulsante Annulla sul modulo del profilo.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled (Missing)
it: Abilitato (Mancante)

en: Enabled?
it: Abilitato?

en: Enabling Access Control by Financial Types is only required if you need users in one role to access some financial transactions but not ones with certain financial types.</p>
    <p>For example, Planned Giving bequests may be highly confidential and not appropriate for staff organizing events to see, even though they need to be able to administer the payments for ticket purchases.</p>
    <p>After enabling, you will be able to set create, view, edit, and delete permissions separately for each financial type by navigating to Administer > Users and Permissions > Permissions (Access Control), and clicking on the Access Control link for your CMS.
it: Abilitando il Controllo di Accesso per Tipi Finanziari è richiesto solo se è necessario che gli utenti con un ruolo accedano ad alcune transazioni finanziarie ma non a quelle con determinati tipi finanziari.</p>
    <p>Per esempio, i lasciti delle Donazioni Pianificate possono essere altamente confidenziali e non appropriate per il personale che organizza eventi da vedere, anche se devono essere in grado di amministrare i pagamenti per l'acquisto dei biglietti.</p>
    <p> Dopo l'abilitazione, sarai in grado di impostare, creare, visualizzare, modificare ed eliminare le autorizzazioni separatamente per ogni tipo finanziario navigando a Amministra > Utenti e Autorizzazioni > Autorizzazioni (Controllo di Accesso) e facendo clic sul collegamento Controllo di Accesso per il tuo CMS.

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
it: Abilitazione della lista d'attesa e approvazione della registrazione

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
it: Abilitando un widget in questa pagina di contributi è possibile per voi e i vostri sostenitori promuovere facilmente una campagna di raccolta fondi inserendo un blocco di contenuto dinamico in qualsiasi pagina Web. I widget di CiviContribute visualizzano il progresso in tempo reale verso gli obiettivi della raccolta, e comprendono un pulsante 'Contribuisci' che porta direttamente alla pagina di contributo online associata alla campagna.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
it: Abilitare il multilingua cambia lo schema del tuo database, quindi sii certo di sapere cosa stai facendo quando si abilita questa funzione; si consiglia vivamente di eseguire un backup del database.

en: Enabling this option will have CiviCRM skip any emails that do not have the Case ID or Case Hash so that the system will only process emails that can be placed on case records.
it: Abilitando questa opzione, CiviCRM salterà qualunque email che non ha un ID Caso o Hash Caso in modo tale che il sistema processerà solo email che possono essere posti nei record dei casi.

en: Enabling this option will have CiviCRM skip any emails that do not have the Case ID or Case Hash so that the system will only process emails that can be placed on case records. Any emails that are not processed will be moved to the ignored folder.
it: Abilitando questa opzione, CiviCRM salterà qualunque email che non ha un ID Caso o Hash Caso in modo tale che il sistema processerà solo email che possono essere posti nei record dei casi. Qualunque email che non viene processata sarà sposta alla cartella ignorata.

en: Enabling this setting will update related contribution of membership(s) except if the membership is paid for with a recurring contribution.
it: Abilitando questa impostazione aggiornerà i contributi correlati delle iscrizioni tranne se l'iscrizione è pagata con un contributo ricorrente.

en: Encounter Medium
it: Incontra Medium

en: End
it: Fine

en: End Action
it: Fine Azione

en: End Adjustment
it: Termina regolazione

en: End Date
it: Data fine

en: End Date One
it: Data fine uno

en: End Date Two
it: Data fine due

en: End Event
it: Fine Evento

en: End Event Adjust Interval
it: Intervallo di aggiustamento della fine evento

en: End Event Adjust Unit
it: Unità di aggiustamento per l'evento di fine

en: End Event Adjustment
it: Aggiustamento evento di fine

en: End Frequency Interval
it: Fine Intervallo Frequenza

en: End Frequency Unit
it: Fine Unità di Frequenza

en: End Offset
it: Fine Offset

en: End date
it: Data di fine

en: End date for premium
it: Data fine per premium

en: End date must be the same or later than start date.
it: La data di fine deve essere uguale o successiva alla data di inizio.

en: End date should be after Start date.
it: La data di fine deve essere successiva alla data di inizio

en: End date should be after current entity's start date
it: La data di fine deve essere successiva alla data di inizio Entità

en: Ended
it: Terminato

en: Ends
it: Finisce

en: Ends with
it: Finisce con

en: Engagement Index
it: Indice Impegni

en: Engagement Level
it: Livello impegno

en: English (Australia)
it: Inglese (Australia)

en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

en: English (United States)
it: Inglese (Stati Uniti)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
it: Suffisso ordinario inglese per il giorno del mese ('st', 'nd', 'rd', 'th')

en: Ensure that amount paid is shown even when fully paid
it: Assicurati che l'importo pagato venga mostrato anche se completamente pagato

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
it: Assicurati di essere ancora loggato e di avere il permesso di accedere a questa funzione.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
it: Inserire <strong>pj-ql-01</strong>: è il nome utente associato all'account condiviso di test di PayJunction.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
it: Inserire <strong>pj-ql-01</strong>: è la password associata all'account condiviso di test di PayJunction.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
it: Inserire una lista separata da virgole di opzioni di colore, dimensione etc. per questo prodotto, se applicabile. Ai contribuenti verranno presentate le opzioni sotto forma di menu a tendina quando selezionano questo prodotto.

en: Enter a contact name.
it: Inserisci il nome di un contatto.

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
it: Inserisci un nome descrittivo per questo blocco di indirizzi come "Casa delle vacanze", "Indirizzo di Scuola", ecc.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
it: Inserire un nome descrittivo per il permesso (es. "Modifica contatti del consiglio direttivo").

en: Enter a message to accompany this contribution.
it: Inserisci un messaggio per accompagnare questo contributo.

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
it: Inserisci un messaggio che desideri includere all'inizio delle ricevute via email. Questo messaggio verrà inserito nella parte superiore del messaggio di sistema dei flussi di lavoro" Contributions - Receipt (on-line)".

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
it: Inserire un messaggio che volete includere all'inizio dell'email di conferma. ESEMPIO: 'Grazie per esservi registrati a questo evento'.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
it: Inserire un messaggio che si vuole includere all'inizio dell'email di conferma. ESEMPIO: 'Abbiamo apportato le modifiche richieste alla registrazione.'

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
it: Inserite un messaggio da includere all'inizio dell'email di ricevuta. ESEMPIO: 'Grazie per aver supportato la nostra organizzazione con la vostra iscrizione'

en: Enter a name and description for your Saved Search
it: Inserite un nome e una descrizione per la Ricerca Salvata.

en: Enter a new organization
it: Inserisci una nuova organizzazione

en: Enter a positive integer
it: Digita un intero positivo

en: Enter a quantity for this field?
it: Inserisci una quantità per questo campo?

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
it: Inserite qui un nome univoco e una descrizione per il nuovo gruppo, poi cliccate su 'Continua' per trovare contatti da aggiungere al nuovo gruppo.

en: Enter a valid URL
it: Digita un URL valido

en: Enter a valid web address beginning with 'http://' or 'https://'.
it: Inserire un indirizzo Web valido che inizi con "http://" o "https://".

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
it: Inserire un valore qui se volete incrementare il numero di partecipanti registrati per unità rispetto al numero massimo di partecipanti consentito per questo evento.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
it: Inserisci qui un valore se vuoi incrementare il numero di partecipanti registrati per unità rispetto al numero massimo di partecipanti permessi per questo evento. Per esempio, se questo campo prezzo è per una riunione dal promotore dell'evento alla quale partecipano 8 persone, setterai il Contatore Partecipanti a 8.

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
it: Inserisci un tipo account per questo account. I tipi account sono necessari per l'integrazione con QuickBooks e saranno inclusi in tutte le esportazioni di batch contabili.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
it: Inserire un importo totale da raggiungere per questa pagina di contributo (es. per questa 'campagna'). Se abilitate un widget di contributo per questa pagina, il widget terrà traccia dei progressi verso questo traguardo. Altrimenti, il traguardo sarà 'nessun limite'.

en: Enter at least one result option.
it: Inserire almeno un'opzione di risultato.

en: Enter content for the about message. You may include HTML formatting tags. You can also include images, as long as they are already uploaded to a server&mdash;reference them using complete URLs.
it: Inserire il contenuto del messaggio. Puoi includere tag di formattazione HTML. È inoltre possibile includere le immagini, a patto che esse siano già caricate sul server richiamandole utilizzando l'URL completo.

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the Premiums section title. You may include HTML formatting tags. You can also include images, as long as they are already uploaded to a server&mdash;reference them using complete URLs.
it: Inserire il contenuto del messaggio di introduzione, che sarà mostrato sotto il titolo della sezione Premi. Si possono includere dei tag di formattazione in HTML e delle immagini, sempre che siano state già inviate al server; fate riferimento ad esse usando degli URL completi.

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the page title. You can include images, as long as they are already uploaded to a server: click the "Image" button in the button bar.
it: Immettere il contenuto del messaggio introduttivo. Questo sarà visualizzato sotto il titolo della pagina. È possibile inserire immagini se sono caricate sul server - clicca sul pulsante "Immagine" nella barra dei pulsanti.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
it: Inserisci un nome descrittivo per questa regola di abbinamento.

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
it: Inserisci l'indirizzo e-mail del destinatario. (Usa la virgola per separare diversi indirizzi e-mail.)

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
it: Inserire dei link e/o del testo che volete appaiano in fondo alla pagina di ringraziamento. Si può usare questa area per incoraggiare i contribuenti a visitare una pagina in cui comunicare la coas ad un amico o fare altre azioni.

en: Enter name to save message template
it: Inserire nome per salvare il modello di messaggio

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
it: Digita nota o messaggio da evidenziare su PDF per fattura o nota di credito

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
it: Inserire un codice aggiuntivo opzionale dopo il trattino (codice 'plus 4' per gli indirizzi degli Stati Uniti).

en: Enter prefix to be be preprended when creating an invoice number
it: Inserisci il prefisso da essere preposto quando si crea un numero di fattura

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
it: Digita prefisso da evidenziare su PDF per fattura

en: Enter records
it: Inserisci Record

en: Enter subject for the email
it: Inserisci l'oggetto dell'e-mail

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
it: Inserire del testo (e dei tag HTML opzionali) per il messaggio di ringraziamento che apparirà in alto nella pagina di ringraziamento.

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
it: Inserire del testo (e opzionalmente dei tag di layout HTML) per il messaggio di ringraziamento che apparirà in alto nella pagina di Thank You.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
it: Inserisci il "class path" per questa ricerca personalizzata.

en: Enter the API key or Application ID associated with your geocoding provider.
it: Inserisci la chiave API o l'ID Applicazione associata con il tuo provider di geocodifica.

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
it: Inserire il mittente da usare per le email di ricevuta.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
it: Inserire il nome del mittente (FROM) da usare per le email di ricevuta.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
it: Inserire l'indirizzo di email dell'account Venditore collegato all'account Venditore di PayPal LIVE.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
it: Inserire l'indirizzo di email dell'account venditore collegato all'account venditore di prova di PayPal (NON il login della Developer Central, a meno che non sia lo stesso).l

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
it: Inserire la password associata con l'account venditore LIVE.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
it: Scrivere il nome del server SMTP (macchina), ad esempio "smtp.example.com". Se il server utilizza SSL, aggiungere "ssl://" all'inizio del nome del server, ad esempio "ssl://smtp.example.com".

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
it: Immettere il percorso Sendmail. Esempio: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
it: Inserire il nome utente associato con l'account venditore LIVE.

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
it: Inserire la data di annullamento o rimborso, o lasciare il campo vuoto e la data di annullamento sarà impostata ad OGGI.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
it: Inserisci il carattere utilizzato per separare le colonne dei dati nel tuo file di importazione. Per default, il campo verrà popolato con il separatore definito nelle tue impostazioni globali. I valori comuni includono la virgola, il punto e virgola, o il pipe. Per importare un file separato da tab, immettere "tab" (senza virgolette) nel campo.

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
it: Inserisci il codice account corrispondente utilizzato nel tuo sistema contabile. Questo codice sarà disponibile per l'esportazione dei contributi e incluso nelle esportazioni di batch contabili.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
it: Inserisci l'URL di destinazione. In genere si consiglia di utilizzare URL relativi alle pagine CiviCRM (ad esempio i link ai profili). Utilizzare gli URL completi per le pagine esterne. Lascia questo campo vuoto se si sta creando una sezione del menu che non ha una destinazione cliccabile.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
it: Inserisci il nome della organizzazione o della amministrazione che possiede questo dominio CiviCRM. Utilizza la parola chiave %1 per includere questo valore nel contenuto delle email. E' usato nel messaggio standard di Opt-out.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
it: Inserisci il nome che vuoi sia menzionato con questo contributo. È possibile utilizzare un nome come "La Famiglia Rossi" o "Angelo e Maria".

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
it: Inserisci il percorso e la classe della funzione di gestione degli errori PHP personalizzata se volete forzare la gestione degli errori di CiviCRM nel vostro sito.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
it: Inserisci fino a quindici (15) opzioni a scelta multipla in questa tabella (clicca su 'altra scelta' per ogni opzione in più). Se ti servono più di quindici opzioni, puoi creare un numero illimitato di scelte aggiuntive usando il link 'Modifica opzioni a scelta multipla' dopo aver salvato il campo. Inserisci una descrizione dell'opzione nella colonna 'Etichetta', e il relativo prezzo nella colonna 'Cifra'. Clicca sulla casella di scelta 'Default' alla sinistra di ogni opzione se vuoi che quella opzione sia selezionata come standard.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
it: Inserire fino a dieci opzioni a scelta multipla in questa tabella (selezionate 'altra scelta' per ogni scelta aggiuntiva). Se vi servono più di dieci opzioni, potete crearne quante ne volete usando Modifica opzioni a scelta multipla dopo aver salvato il nuovo campo. Se volete, potete segnare una delle opzioni come predefinita. L'etichetta dell'opzione viene mostrata nel form, il valore memorizzato nel campo del contatto. Le etichette e i valori possono essere uguali o diversi. Le opzioni non attive sono nascoste quando viene presentato il campo.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
it: Inserisci fino a dieci (10) opzioni a scelta multipla in questa tabella (fai clic su "un'altra scelta" per ogni scelta aggiuntiva). Puoi utilizzare le opzioni di set di risultati già esistenti selezionando i set di risultati del sondaggio.

en: Enter valid email address.
it: Inserire un indirizzo email valido.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
it: Digita i valori per i campi che desideri aggiornare. Lascia i campi vuoti per preservare i valori esistenti.

en: Enter your API Key or Application ID. An API Key is required for the Google Maps API. Refer to developers.google.com for the latest information.
it: Inserisci la tua Chiave API o l'ID Applicazione. Una chiave API è richiesta per l'API di Google Maps. Per informazioni più aggiornate, consulta developers.google.com.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
it: Inserite il vostro indirizzo di posta e cliccate sul riquadro accanto alle mailing a cui volete iscrivervi. Poi cliccate su <strong>Iscriviti</strong>. Riceverete una richiesta di conferma per email per ciascuna lista selezionata. Attivate l'iscrizione alle varie liste rispondendo alle corrispondenti email di conferma.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
it: Inserite l'indirizzo di posta e cliccate su <strong>Iscriviti</strong>. Riceverete una richiesta di conferma tramite email, e l'iscrizione sarà attivata dopo la vostra risposta a questa email.

en: Entity
it: Entità

en: Entity Batch
it: Batch di entità

en: Entity Batches
it: Batch di entità

en: Entity End Date
it: Data Fine Entità

en: Entity File
it: Entità File

en: Entity File ID
it: ID File Entità

en: Entity Files
it: File Entità

en: Entity Financial Account
it: Entità Conto Finanziario

en: Entity Financial Account ID
it: ID Entità Conto Finanziario

en: Entity Financial Accounts
it: Entità Conti Finanziari

en: Entity Financial Transaction ID
it: ID Entità Transazione Finanziaria

en: Entity Financial Trxn
it: Entità Transazione Finanziaria

en: Entity Financial Trxns
it: Entità Transazioni Finanziarie

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Entity IF
it: Entità IF

en: Entity Name
it: Nome Entità

en: Entity Recipient
it: Entità Destinatario

en: Entity Role
it: Ruolo dell'entità

en: Entity Start Date
it: Inizio Data Entità

en: Entity Status
it: Status Entità

en: Entity Table
it: Tabella Entità

en: Entity Tag
it: Entità Tag

en: Entity Tag ID
it: ID Entità Tag

en: Entity Tags
it: Entità Tag

en: Entity Type
it: Tipologia Entità

en: Entity Value
it: Valore Entità

en: Entity date
it: Data Entità

en: Entity end date
it: Data fine entità

en: Entity for which the reminder is created
it: Entità per cui questo promemoria viene creato

en: Entity id of referenced table.
it: Id entità della tabella di riferimento.

en: Entity name for API based search
it: Nome entità per ricerche basate su API

en: Entity of the job api call
it: Entità della chiamata api del job

en: Entity recipient
it: Entità destinatario

en: Entity status
it: Status Entità

en: Entity status label
it: Etichetta Status Entità

en: Entity value
it: Valore entità

en: Entity value label
it: Etichetta Valore entità

en: Entity:
it: Entità:

en: EntityBatch ID
it: ID EntityBatch

en: EntityBatch Table
it: Tabella EntityBatch

en: Envelope #10
it: Busta #10

en: Envelope #11
it: Busta #11

en: Envelope #12
it: Busta #12

en: Envelope #14
it: Busta #14

en: Envelope #9
it: Busta #9

en: Envelope ISO B4
it: Busta ISO B4

en: Envelope ISO B5
it: Busta ISO B5

en: Envelope ISO B6
it: Busta ISO B6

en: Envelope ISO C3
it: Busta ISO C3

en: Envelope ISO C4
it: Busta ISO C4

en: Envelope ISO C5
it: Busta ISO C5

en: Envelope ISO C6
it: Busta ISO C6

en: Envelope ISO DL
it: Busta ISO DL

en: Environment
it: Ambiente

en: Environment settings
it: Impostazioni ambiente

en: Error
it: Errore

en: Error - the synchronization interval must be at least 1
it: Errore - l'intervallo di sincronizzazione deve essere almeno 1

en: Error Code:
it: Codice errore:

en: Error Details
it: Dettagli dell' errore

en: Error Field
it: Campo errore

en: Error Value
it: Valore errore

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
it: Errore durante il controllo del nome utente. Si prega di ricaricare il modulo e riprovare.

en: Error creating CMS user account.
it: Errore nella creazione dell'account utente CMS.

en: Error in SMTP transaction
it: Errore nella transazione SMTP

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
it: Errore durante il caricamento del file del modulo (%1). Si prega di ripristinare il file o disabilitare il modulo.

en: Error message:
it: Messaggio di errore:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
it: Errore parsing XML risultato - il codice di errore = %1 alla riga %2 char %3

en: Error saving %1.
it: Errore nel salvataggio %1.

en: Error type: Could not find a valid session key.
it: Tipo di errore: Impossibile trovare una session key valida.

en: Error updating case type '%1': %2
it: Errore aggiornando tipo caso '%1': %2

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
it: Errore: sia la mappatura dei Geocode che l'analisi degli indirizzi sono disabilitate. È necessario configurare una o entrambe le opzioni per utilizzare questo script.

en: Error: Unable to sync role %role
it: Errore: impossibile sincronizzare ruolo %role

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
it: Errore: è necessario abilitare l'analisi degli indirizzi stradali in Amministrazione> Localizzazione> Impostazioni indirizzo.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
it: Errore: è necessario impostare un provider di mappe in Amministrazione> Impostazioni di sistema> Mappatura e Geocodifica

en: Error?
it: Errore?

en: Estimate recipient count
it: Stima conteggio destinatari

en: Estimating...
it: Stima...

en: Estonian
it: Estone

en: Evening Sessions
it: Sessioni Sera

en: Event
it: Evento

en: Event %%StatusMessage%%
it: %%StatusMessage%% Evento

en: Event Active On
it: Evento Attivo Su

en: Event Aggregate
it: Evento Aggregato

en: Event Availability : %1
it: Disponibilità Evento: %1

en: Event Badge
it: Badge Evento

en: Event Balance
it: Saldo Evento

en: Event Cart ID
it: ID Carrello Evento

en: Event Configuration
it: Configurazione Evento

en: Event Confirmation
it: Conferma dell'evento

en: Event Contact (Email)
it: Contatto (email) per l'Evento

en: Event Contact (Phone)
it: Contatto (telefono) per l'Evento

en: Event Contact Email
it: Contatto email per l'Evento

en: Event Contact Phone
it: Contatto telefonico per l'Evento

en: Event Contacts:
it: Contatti dell'evento:

en: Event Created Date
it: Data di Creazione Evento

en: Event Dashboard
it: Bacheca Evento

en: Event Date
it: Data Evento

en: Event Date(s)
it: Data/e dell'evento

en: Event Deleted
it: Evento Cancellato

en: Event Description
it: Descrizione evento

en: Event End
it: Fine Evento

en: Event End Date
it: Data Fine Evento

en: Event Fee
it: Quota Evento

en: Event Fee(s)
it: Quota Evento

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
it: L' Evento gratis non può essere inferiore a zero. Si prega di selezionare le opzioni di conseguenza

en: Event Fees
it: Quote di iscrizione evento

en: Event ID
it: ID Evento

en: Event In Cart
it: Evento nel Carrello

en: Event In Carts
it: Evento nei Carrelli

en: Event Income
it: Incassi Evento

en: Event Income Report (Detail)
it: Report Entrate Evento (dettaglio)

en: Event Income Report (Summary)
it: Report Entrate Evento (sintesi)

en: Event Info
it: Informazioni sull'evento

en: Event Info Page
it: Pagina di Info Evento

en: Event Info URL
it: URL Informazioni sull'evento

en: Event Information
it: Informazioni Evento

en: Event Information and Location
it: Informazioni sull'evento e posizione

en: Event Information and Settings
it: Informazioni e impostazioni evento

en: Event Level
it: Livello evento

en: Event Link
it: Link all'evento

en: Event Links
it: Link dell'Evento

en: Event Location
it: Location Evento

en: Event Name
it: Nome evento

en: Event Name Badge
it: Nome Badge Evento

en: Event Page
it: Pagina evento

en: Event Participant Report (List)
it: Report Partecipanti Evento (lista)

en: Event Participants
it: Partecipanti Evento

en: Event Queue
it: Coda Evento

en: Event Queue ID
it: ID Coda Evento

en: Event Recipients
it: Destinatari evento

en: Event Registration
it: Registrazione Evento

en: Event Registration Cancelled for %1
it: Registrazione all'evento cancellata per %1

en: Event Registration Invoice: %1
it: Fattura Registrazione Evento: %1

en: Event Registration Link Text
it: Testo link Registrazione Evento Online

en: Event Registration Page
it: Pagina Registrazione Evento

en: Event Registration Transferred for %1
it: Registrazione all'evento trasferita per %1

en: Event Registration URL
it: URL di Registrazione Evento

en: Event Registration for %1
it: Registrazione evento per %1

en: Event Source
it: Fonte Evento

en: Event Start
it: Inizio Evento

en: Event Start Date
it: Data Inizio Evento

en: Event Summary
it: Riepilogo Evento

en: Event Template
it: Modello Evento

en: Event Template Name
it: Nome Modello Evento

en: Event Template Title
it: Titolo del Modello di Evento

en: Event Title
it: Titolo Evento

en: Event Title (e.g. Fall Fundraiser Dinner)
it: Titolo Evento (es. Cena di Raccolta Fondi Autunnale)

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
it: Titolo evento O Id evento (un numero intero univoco assegnato da CiviEvent, mostrato nell'elenco della Gestione Eventi).

en: Event Total
it: Totale Evento

en: Event Type
it: Tipo di evento

en: Event Type
it: Tipo Evento

en: Event Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = event_type.
it: ID Tipo Evento.FK Implicita a civicrm_option_value dove option_group = event_type.

en: Event after which this status ends.
it: Evento dopo cui questo stato termina.

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
it: L' Evento è attualmente completo, ma puoi registrarti e far parte della lista d'attesa.

en: Event registration for %1 has been added.
it: La registrazione di %1 all'evento è stata aggiunta.

en: Event registration has expired for %1
it: La registrazione all'evento è scaduta per %1

en: Event registration information for %1 has been updated.
it: Le informazioni sulla registrazione all'evento di %1 sono state aggiornate.

en: Event when this status starts.
it: Evento quando questo stato inizia.

en: Event-Full Message
it: Messaggio Evento-Completo

en: Events
it: Eventi

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
it: Eventi - Avviso di scadenza della registrazione in sospeso

en: Events - Receipt only
it: Eventi - Solo Ricevuta

en: Events - Registration Cancellation Notice
it: Eventi - Avviso Cancellazione Registrazione

en: Events - Registration Confirmation Invite
it: Eventi - Invito Conferma Registrazione

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
it: Eventi - Conferma registrazione e ricevuta (off-line)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
it: Eventi - Conferma registrazione e ricevuta (on-line)

en: Events - Registration Transferred Notice
it: Eventi - Avviso di registrazione trasferita

en: Events by Dates
it: Eventi per data

en: Every
it: Ogni

en: Every %1
it: Ogni %1

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
it: Ogni contatto in CiviCRM ha un numero ID univoco. Questo numero non cambierà mai ed è la maniera più accurata di identificare un contatto.

en: Every time cron job is run
it: Ogni volta che il cron è attivo

en: Everyone
it: Tutti

en: Everyone (includes anonymous)
it: Tutti (inclusi anonimi)

en: Exact Match
it: Corrispondenza esatta

en: Example
it: Esempio

en: Example: If the api entity is Email, you can also fetch the display name of the contact this email belongs to.
it: Esempio: Se l'entità api è Email, puoi anche prendere il nome display del contatto a cui appartiene l'email.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
it: Esempio: Se invii un pagamento di 60 quando l'importo programmato è 50, il prossimo pagamento sarà regolato a 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
it: Esempio: Se invii un pagamento di 60 quando l'importo programmato era 50

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
it: Esempio: se vuoi ripetere %1 6 volte, imposta 6 come valore per questo campo.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
it: Esempio: se il tuo %1 si ripete l'8 di ogni mese scegli 8.

en: Example: When creating a contact, you can chain the Email.create api to add email addresses for them.
it: Esempio: Quando si crea un contatto, puoi incatenare l'api Email.create per aggiungere indirizzi email per loro.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
it: Esempio: puoi selezionare lunedì, mercoledì e venerdì affinché %1 si verifichi nei giorni feriali alternati.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
it: Esempio: selezioni l'opzione "1 mese", se il tuo %1 si verifica ogni mese.

en: Examples
it: Esempi

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude Completed Activities
it: Escludi le attività completate

en: Exclude Date(s)
it: Escludi data(e)

en: Exclude Dates
it: Escludi date

en: Exclude Group(s)
it: Escludi gruppo/i

en: Exclude Groups
it: Escludi gruppi

en: Exclude Messages
it: Escludi Messaggi

en: Exclude Pay Later Contributions
it: Escludi Contributi con Pagamento Ritardato

en: Exclude Recurring Contributions
it: Escludi Contributi Ricorrenti

en: Exclude Tag(s)
it: Escludi tag

en: Exclude cases
it: Escludi casi

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
it: Escludi i contatti con privacy "non inviare mail", nessun indirizzo, o che sono deceduti.

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
it: Escludi indirizzi email assegnati alla posizione specifica

en: Exclude non-case
it: Escludi casi inesistenti

en: Exclude:
it: Escludi:

en: Excluded
it: Esclusi

en: Exclusion End Date
it: Data fine esclusione

en: Exclusion Max Amount
it: Importo max per l'esclusione

en: Exclusion Min Amount
it: Importo min per l'esclusione

en: Exclusion Start Date
it: Data inizio esclusione

en: Execute
it: Eseguire

en: Execute API call and display results
it: Eseguire le API Call e visualizzare i risultati

en: Execute Now
it: Esegui ora

en: Execute Scheduled Job
it: Esegui Job Programmato

en: Execute Scheduled Job Now
it: Esegui Job Programmato Ora

en: Execute real-time monetary transactions
it:  Esegui transazioni monetarie in tempo reale

en: Executed
it: Eseguito

en: Execution of scheduled jobs has been turned off by default since this is a non-production environment. You can override this for particular jobs by adding runInNonProductionEnvironment=TRUE as a parameter.
it: L'esecuzione di job programmati è stato spento in maniera predefinita dato che è un ambiente non di produzione. Puoi sovrascrivere questo per job particolari aggiungendo runInNonProductionEnvironment=TRUE come parametro.

en: Executive
it: Esecutivo

en: Exhibition
it: Esposizione

en: Existing Connections
it: Connessioni Esistenti

en: Existing Report(s)
it: Report esistente

en: Existing report(s) from this template
it: Report esistente in questo modello

en: Expand
it: Espandi

en: Expand all tabs
it: Espandi tutte le schede

en: Expected
it: Atteso

en: Expected Number of Items
it: Numero di voci attese

en: Expected Total
it: Totale Previsto

en: Expected Total Amount
it: Importo totale atteso

en: Expected exactly one response
it: Attesa esattamente una risposta

en: Expected one case-type
it: Eccetto un Caso-tipo

en: Expense Account is
it: Conto Spese è

en: Expenses
it: Spese

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Expiration Date
it: Data Scadenza

en: Expiration Time
it: Data di scadenza

en: Expire On
it: Scade il

en: Expire pending but unconfirmed registrations after this many hours.
it: Le registrazioni in sospeso ma non confermate scadono dopo questa quantità di ore.

en: Expired
it: Scaduto

en: Expired / Inactive Memberships
it: Iscrizioni scadute/non attive

en: Expired Codes
it: Codici Scaduti

en: Expired Date
it: Data scaduta

en: Expired Status
it: Status Scaduto

en: Expires
it: Scade il

en: Expires:
it: Scade:

en: Expiry Date
it: Data Scadenza

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
it: Testo esplicativo da mostrare all'inizio del modulo.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
it: Testo esplicativo mostrato all'inizio del gruppo di campi.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
it: Il testo esplicativo mostrato all'inizio di questa serie di campi.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
it: Testo esplicativo da mostrare alla fine del modulo.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
it: Testo esplicativo mostrato sotto il gruppo di campi.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
it: Il testo Esplicativo visualizzato al di sotto di questo insieme di campi.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
it: Testo esplicativo visualizzato suile form di back-end. Pre aiuto è visualizzato sulla form sopra il campo. Post help viene visualizzato in un pop-up - gli utenti clickano sul fumetto dell'help per visualizzare il testo.

en: Explanatory text displayed to users at the beginning of this field.
it: Il testo esplicativo mostrato agli utenti all'inizio di questo campo.

en: Explanatory text displayed to users below this field.
it: Il testo esplicativo mostrato agli utenti sotto questo campo.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
it: testo esplicativo visualizzato agli utenti di questo campo (può includere serie di formattazione HTML).

en: Explanatory text for profile.
it: Testo esplicativo per profilo.

en: Export
it: Esporta

en: Export %1
it: Esporta %1

en: Export Accounting Batch
it: Export Batch Contabile

en: Export Activity
it: Esporta Attività

en: Export Batch
it: Esporta Batch

en: Export Case
it: Esporta Caso

en: Export Contact
it: Esporta Contatti

en: Export Contribution
it: Esporta Contributi

en: Export Document
it: Esporta Documento

en: Export Grant
it: Esporta Sovvenzione

en: Export Membership
it: Esporta Iscrizioni

en: Export Options
it: Opzioni Export

en: Export PRIMARY fields
it: Esporta campi PRIMARI

en: Export Participant
it: Esporta Partecipanti

en: Export Pledge
it: Esporta Impegni pagamento

en: Export Price Set Info for an Event
it: Esporta informazioni sull'insieme di prezzi per un evento

en: Export Type
it: Tipo di esportazione

en: Export accounting batches created by user
it: Esporta batch di contabilità creati dall'utente

en: Export activities
it: Esporta Attività

en: Export all accounting batches
it: Esporta tutti i batch contabili

en: Export as CSV
it: Esporta come CSV

en: Export cases
it: Esporta casi

en: Export contacts
it: Esporta Contatti

en: Export contributions
it: Esporta contributi

en: Export grants
it: Esporta sovvenzioni

en: Export letters and other printable documents.
it: Esporta lettere e altri documenti stampabili.

en: Export members
it: Esporta iscritti

en: Export participants
it: Esportazione Partecipanti

en: Export pledges
it: Esporta Impegni pagamento

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: Export to IIF
it: Esporta in IIF

en: Export to csv
it: Esporta csv

en: Export:
it: Esporta:

en: Exported
it: Esportato

en: Expose Frequency Interval?
it: Esporre l'intervallo di frequenza?

en: Expose Publicly
it: Pubblica per tutti

en: Expose Publicly and for Listings
it: Pubblica per tutti e per elenchi

en: Exposed?
it: Esposto?

en: Ext.
it: Est.

en: Extend Membership by
it: Estendi l'iscrizione con

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
it: Estendi la data di fine iscrizione con questi periodi di iscrizione. Assicurati che la tariffa appropriata sia inserita qui sotto.

en: Extended Data
it: Data Estesa

en: Extension
it: Estensione

en: Extension Disabled
it: Estensione Disabilitata

en: Extension Enabled
it: Estensione Abilitata

en: Extension Error
it: Errore Estensione

en: Extension ID
it: ID Estensione

en: Extension Installed
it: Estensione Installata

en: Extension Missing
it: Estensione mancante

en: Extension Repo URL
it: URL Repository di Estensioni

en: Extension Resource URL
it: URL Risorsa Estensione

en: Extension Uninstalled
it: Estensione Disinstallata

en: Extension Update Available | %count Extension Updates Available
it[0]: Aggiornamento Extension Disponibile
it[1]: %count Aggiornamento Extension disponibile
it[2]: %count Aggiornamento Extension disponibile

en: Extension Upgrade Failed
it: Aggiornamento Estensione Fallito

en: Extension Upgraded
it: Estensione Aggiornata

en: Extension Upgrades Pending
it: Aggiornamenti estensione in sospeso

en: Extension download error
it: Errore download Estensioni

en: Extension is Active?
it: L'estensione è Attiva?

en: Extension name (key)
it: Nome estensione (chiave)

en: Extension upgrades should be run as soon as possible.
it: Gli aggiornamenti delle estensioni dovrebbero essere eseguiti il prima possibile.

en: Extensions
it: Estensioni

en: Extensions Directory
it: Directory Estensioni

en: Extensions URL
it: URL Estensioni

en: Extensions check disabled
it: Controllo Estensioni disabilitato

en: Extensions directory incorrect
it: Directory estensioni non corretta

en: Extensions url missing
it: URL Estensioni mancante

en: Extern URL Style
it: Stile URL Esterno

en: External ID
it: ID esterno

en: External ID already exists in Database.
it: L'ID esterno è già presente nel database.

en: External ID conflicts with record %1
it: L'ID esterno è in conflitto con il record %1

en: External Identifier
it: Identificatore esterno

en: External Link
it: Link Esterno

en: Externally provided token string
it: Stringa di token fornita esternamente

en: Extra information to control grouping
it: Informazioni Extra per controllare raggruppamento

en: FK to Address ID
it: FK a ID Indirizzo

en: FK to Contact
it: FK a Contatto

en: FK to Contact ID
it: FK a ID Contatto

en: FK to Contact ID creator
it: FK a creatore ID Contatto

en: FK to Contact ID for the owner of the token
it: FK a ID Contatto per il proprietario del token

en: FK to Contact ID if the setting is localized to a contact
it: FK a ID Contatto se l'impostazione è localizzata ad un contatto

en: FK to Contact ID of contact the item is from
it: FK a ID Contatto del contatto da cui proviene la voce

en: FK to Contact ID of person under whose credentials this data modification was made.
it: FK a ID Contatto delle credenziali della persona sotto cui sono state fatte questa modifica dei dati.

en: FK to Contact ID that is responsible for the funds in this account
it: FK all'ID Contatto che è responsabile per i fondi in questo conto

en: FK to Contact ID who approved this mailing
it: FK a ID Contatto che ha approvato questo mailing.

en: FK to Contact ID who first created this mailing
it: FK a ID Contatto che ha creato per primo questo mailing

en: FK to Contact ID who scheduled this mailing
it: FK a ID Contatto che ha programmato questo mailing

en: FK to Contact ID. This is specifically not an FK to avoid circular constraints
it: FK a ID Contatto. Questo è specificatamente un FK per evitare vincoli circolari

en: FK to Discount ID
it: FK a ID Sconto

en: FK to Domain ID. This is for Domain specific word replacement
it: FK a ID Dominio. Questo è per la sostituzione di parole specifiche di Dominio

en: FK to Email
it: FK a Email

en: FK to Event Cart ID
it: FK a ID Evento Carrello

en: FK to Event ID
it: FK a ID Evento

en: FK to EventQueue
it: FK a EventQueue

en: FK to EventQueue for destination
it: FK a EventQueue per la destinazione

en: FK to Financial Type
it: FK a Tipo Finanziario

en: FK to Financial Type for (total_amount - non_deductible_amount).
it: FK a Tipo Finanziario per (total_amount - non_deductible_amount).

en: FK to Financial Type(for membership price sets only).
it: FK a Tipo Finanziario (solo per insieme di prezzi iscrizione).

en: FK to Financial Type.
it: FK a Tipo Finanziario.

en: FK to Group
it: FK a Gruppo

en: FK to Job
it: FK a Job

en: FK to Location Block ID
it: FK a ID Blocco Posizione

en: FK to Membership Status
it: FK a Stato Iscrizione

en: FK to Membership Type
it: FK a Tipo Iscrizione

en: FK to Membership Type.
it: FK a Tipo Iscrizione.

en: FK to Membership table
it: FK a tabella Iscrizione

en: FK to Participant ID
it: FK a ID partecipante

en: FK to Payment Instrument
it: FK a Strumento di Pagamento

en: FK to Phone
it: FK a Telefono

en: FK to Pledge table
it: FT alla tabella di Impegno

en: FK to Relationship ID
it: FK a ID Relazione

en: FK to Relationship Type ID
it: FK a ID Tipo Relazione

en: FK to Saved Search ID
it: FK a ID Ricerca Salvata

en: FK to TrackableURL
it: FK a TrackableURL

en: FK to a new civicrm_option_value (account_relationship)
it: FK ad un nuovo civicrm_option_value (account_relationship)

en: FK to accept_creditcard option group values
it: FK ai valori del gruppo di opzioni accept_creditcard

en: FK to civicrm_batch
it: FK a civicrm_batch

en: FK to civicrm_case
it: FK a civicrm_case

en: FK to civicrm_case_type.id
it: FK a civicrm_case_type.id

en: FK to civicrm_contact
it: FK a civicrm_contact

en: FK to civicrm_contact (could be null for anon user)
it: FK a civicrm_contact (potrebbe essere null per un utente anonimo)

en: FK to civicrm_contact who created this cart
it: FK a civicrm_contact che ha creato questo carello

en: FK to civicrm_contact, who created this Campaign.
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questa Campagna.

en: FK to civicrm_contact, who created this Survey.
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questo Sondaggio.

en: FK to civicrm_contact, who created this UF group
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questo gruppo UF

en: FK to civicrm_contact, who created this contribution page
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questa pagina di contributo

en: FK to civicrm_contact, who created this custom group
it: FK a civicrm_contact, che ha creato gruppo personalizzato

en: FK to civicrm_contact, who created this event
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questo evento

en: FK to civicrm_contact, who created this label layout
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questo layout etichetta

en: FK to civicrm_contact, who created this setting
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questa impostazione

en: FK to civicrm_contact, who created this tag
it: FK a civicrm_contact, che ha creato questo tag

en: FK to civicrm_contact, who recently edited this Campaign.
it: FK a civicrm_contact, che ha recentemente modificato questa Campagna.

en: FK to civicrm_contact, who recently edited this Survey.
it: FK a civicrm_contact, che ha recentemente modificato questo Sondaggio.

en: FK to civicrm_contact, who uploaded this file
it: FK a civicrm_contact, che ha caricato questo file

en: FK to civicrm_contribution
it: FK a civicrm_contribution

en: FK to civicrm_contribution_page.id
it: FK a civicrm_contribution_page.id

en: FK to civicrm_contribution_page.id OR civicrm_event.id
it: FK a civicrm_contribution_page.id O civicrm_event.id

en: FK to civicrm_custom_group.
it: FK a civicrm_custom_group.

en: FK to civicrm_event_carts
it: FK a civicrm_event_carts

en: FK to civicrm_file
it: FK a civicrm_file

en: FK to civicrm_financial_account
it: FK a civicrm_financial_account

en: FK to civicrm_group
it: FK a civicrm_group

en: FK to civicrm_mailing_event_subscribe
it: FK a civicrm_mailing_event_subscribe

en: FK to civicrm_option_group with name = PCP owner notifications
it: FK a civicrm_option_group con nome = PCP notifiche proprietario

en: FK to civicrm_option_value for the report template
it: FK a civicrm_option_value per il template del report

en: FK to civicrm_option_value.
it: FK a civicrm_option_value.

en: FK to civicrm_option_value.id (for option group custom_data_type.)
it: FK a civicrm_option_value.id (per gruppo opzione custom_data_type.)

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Addressee.
it: FK a civicrm_option_value.id, che deve essere un valido Destinatario registrato.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Email Greeting.
it: FK a civicrm_option_value.id, che deve essere un valido Saluto Email registrato.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Postal Greeting.
it: FK a civicrm_option_value.id, che deve essere un valido Saluto Postale registrato.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid, registered activity type.
it: FK a civicrm_option_value.id, che deve essere un tipo attività valido e registrato.

en: FK to civicrm_pcp.id
it: FK a civicrm_pcp.id

en: FK to civicrm_price_field
it: FK a civicrm_price_field

en: FK to civicrm_price_field_value
it: FK a civicrm_price_field_value

en: FK to civicrm_price_set
it: FK a civicrm_price_set

en: FK to civicrm_tag
it: FK a civicrm_tag

en: FK to civicrm_uf_group.id. Does Personal Campaign Page require manual activation by administrator? (is inactive by default after setup)?
it: FK a civicrm_uf_group.id. La Pagina di Campagna Personale necessita di un'attivazione manuale dall'amministratore? (è inattiva per default dopo il setup)?

en: FK to contact table.
it: FK a tabella contatto.

en: FK to contribution table.
it: FK a tabella contributi.

en: FK to entity table specified in entity_table column.
it: FK a tabella entità specificato nella colonna entity_table.

en: FK to financial_account table.
it: FK alle tabelle financial_account.

en: FK to financial_financial_account table.
it: FK alle tabelle financial_financial_account.

en: FK to gender ID
it: FK a ID genere

en: FK to group type
it: FK a tipo gruppo

en: FK to id of the entity that the action was performed on. Pseudo - FK.
it: FK a id dell'entità su cui è stata eseguita l'azione. Pseudo - FK.

en: FK to instance ID drilldown to
it: FK a ID istanza dettagliata a

en: FK to navigation ID
it: FK all'ID della navigazione

en: FK to payment_instrument option group values
it: FK ai valori del gruppo di opzioni payment_instrument

en: FK to saved search table.
it: FK a tabella ricerca salvata.

en: FK to the action schedule that this action originated from.
it: FK al programma azione da cui è stato originata questa azione.

en: FK to the auto-responder component.
it: FK alla componente del risponditore automatico.

en: FK to the financial_account_id
it: FK al financial_account_id

en: FK to the footer component.
it: FK al componente a piè di pagina.

en: FK to the header component.
it: FK alla componente di intestazione.

en: FK to the mailing
it: FK al mailing

en: FK to the message template.
it: FK a modello messaggio.

en: FK to the opt-out component.
it: FK alla componente di esclusione.

en: FK to the unsubscribe component.
it: FK alla componente di annullamento dell'iscrizione.

en: FROM Email Address
it: DA Indirizzo Email

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
it: indirizzo e-mail (Questo deve essere un account di posta elettronica valido del fornitore di servizi di posta elettronica SMTP).

en: FROM email address used for confirmation emails.
it: DA indirizzo email usato per le email di conferma.

en: FROM email address used for receipts generated by contributions to this contribution page.
it: DA indirizzo email usato per le ricevute generate da contributi a questa pagina contributo.

en: FROM email name used for confirmation emails.
it: DA nome email usato per le email di conferma.

en: FROM email name used for receipts generated by contributions to this contribution page.
it: DA nome email usato per le ricevute generate da contributi a questa pagina contributo.

en: FROM name for email.
it: Nome mittente (FROM) per l'email

en: FROM...
it: DA...

en: Failed
it: Fallito

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
it: Data Nuovo Tentativo di Contributo Ricorrente Non Riuscito

en: Failed reading data from %1 during installation
it: Lettura dati da %1 fallita durante l'installazione

en: Failed retry date
it: Impossibile riprovare data

en: Failed to clean temp dir: %1
it: Impossibile pulire la cartella temp: %1

en: Failed to copy job
it: Impossibile copiare Job

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
it: Impossibile determinare l'URL per l'estensione (%1). Per favore aggiornare <a href="%2">Resource URLs</a>.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
it: Impossibile determinare il path del file per il processore di pagamento (%1) durante l'esecuzione "%2"

en: Failed to find or create queueing table
it: Errore nel trovare o creare queueing table

en: Failed to interpret input for search
it: Fallita interpretazione dell'input per la ricerca

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
it: Caricamento file (%3) fallito per il processore di pagamento (%1) durante l'esecuzione "%2"

en: Failed to make directory (%1) at "%2". Please update the settings or file permissions.
it: Errore nella creazione directory (%1) at "%2". Per favore modifica il setting delle permissions.

en: Failed to read extension (%1). Please refresh the extension list.
it: Impossibile leggere l'estensione (%1). Si prega di aggiornare l'elenco delle estensioni.

en: Failed to retrieve schema
it: Impossibile ritrovare schema

en: Failing
it: Fallendo

en: Failure
it: Errore

en: Failure Count
it: Conteggio Errori

en: Failure Retry Date
it: Data Ripetizione Errore

en: Familiar
it: Familiare

en: Family Support
it: Supporto alla famiglia

en: Fatal Error Handler
it: Errore Fatale dell'Handler

en: Fattorini Name Badge 100x65
it: Tessera nominativo Fattorini 100x65

en: February
it: febbraio

en: Fee
it: Quota

en: Fee Amount
it: Importo Fee

en: Fee Currency
it: Valuta delle spese

en: Fee Label
it: Etichetta Diritto

en: Fee Level
it: Livello di costo

en: Fee Level is a required field.
it: Il tipo di costo è un campo obbligatorio.

en: Fee level
it: Livello di Tariffa

en: Fees
it: Quote

en: Female
it: Femmina

en: Fetch Bounces
it: Raccogli rimbalzi

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
it: Raccoglie rimbalzi dai mailing e li inoltra alle statistiche dei mailing

en: Fetching Matches
it: Recupero Abbinamenti

en: Field
it: Campo

en: Field "%1" is required.
it: Il campo "%1" è richiesto.

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
it: Il campo "body_html" o "body_text" è richiesto.

en: Field Column Name
it: Campo Nome Colonna

en: Field Data Format
it: Formato Campo Data

en: Field Display
it: Visualizza Campo

en: Field End Date
it: Data Fine Campo

en: Field Filter
it: Filtro Campo

en: Field Grouping
it: Raggruppamento Campo

en: Field Input Type
it: Tipo Campo Input

en: Field Label
it: Etichetta del campo

en: Field Length
it: Lunghezza Campo

en: Field Mapping
it: Mappatura Campo

en: Field Name
it: Nome del campo

en: Field Name (or unique reference)
it: Nome Campo (o riferimento univoco)

en: Field Not Added
it: Campo Non Aggiunto

en: Field Note Columns
it: Colonne Campo Nota

en: Field Note Rows
it: Righe Campo Nota

en: Field Option Group
it: Campo Gruppo Opzioni

en: Field Options Per Line
it: Opzioni campo per linea

en: Field Post Help
it: Campo Post Aiuto

en: Field Pre Help
it: Campo Pre Aiuto

en: Field Separator
it: Separatore Campo

en: Field Start Date
it: Data Inizio Campo

en: Field Time Format
it: Formato Campo Ora

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Field is Viewable
it: Il campo è visualizzabile

en: Field with 'Admin' visibility should only contain 'Admin' options.
it: Un campo con visibilità 'Admin' dovrebbe contenere solo le opzioni 'Admin'.

en: Field(s)
it: Campo(i)

en: Fields
it: Campi

en: Fields about the contact you want to collect.
it: Campi relativi al contatto che vuoi raccogliere.

en: Fields about the petition.
it: Campi relativi alla petizione.

en: Fields for this Set
it: Campi dell'insieme

en: Fields to return
it: Campi per tornare

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
it: I campi che fanno parte di un set di dati personalizzati che supporta record multipli saranno elencati sotto i campi del  record nella modifica del profilo. Usa questa opzione per determinare quali campi vuoi visualizzare in quell'elenco.

en: Fields with 'Public' visibility will be displayed on your Event Information page AND will be available in the online registration (self-service) form. For some events you may want to allow staff to select special options with special pricing and / or discounts (using negative price set field values). Select 'Admin' visibility for these Price Fields. They will only be included when staff or volunteers are registering participants from the back-office 'Register Event Participants' screen. If the parent price field visibility is ‘Public’ then it should be possible to set individual price options as 'Admin', but it should have at least one 'Public' option. If the parent price field visibility is 'Admin', then all the price field options should be set to 'Admin', including any new options added to the form.
it: I campi con visibilità "pubblica" verranno visualizzati nella pagina Informazioni sull'evento e saranno disponibili nel modulo di registrazione online (self-service). Per alcuni eventi è possibile consentire al personale di selezionare opzioni speciali con prezzi speciali e / o sconti (utilizzando il set di campi prezzo negativo). Seleziona la visibilità "Amministratore" per questi Campi prezzo. Saranno inclusi solo quando è lo staff di volontari che registra i partecipanti dalla schermata "Registra partecipanti Evento". Se la visibilità del campo del prezzo principale è "Pubblico", dovrebbe essere possibile impostare le singole opzioni di prezzo come "Amministratore", ma deve avere almeno un'opzione "Pubblico". Se la visibilità del campo del prezzo principale è "Amministratore", tutte le opzioni del campo del prezzo devono essere impostate su "Admin", incluse eventuali nuove opzioni aggiunte.

en: Fijian
it: Figiano

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
it: Il file '%1' presenta un rischio per la sicurezza e deve essere eliminato.

en: File Contents
it: Contenuto File

en: File Description
it: Descrizione File

en: File ID
it: ID File

en: File Name
it: Nome del file

en: File On Case
it: File sul caso

en: File Type
it: Tipo File

en: File Upload Date
it: Data Caricamento File

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo).

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo). Il file deve essere codificato in UTF-8 se contiene caratteri speciali come lettere accentate.

en: File listings.
it: Elenco File.

en: File must be in UTF-8 encoding
it: Il file deve essere in codifica UTF-8

en: File not found
it: File non trovato

en: File on Case
it: File sul caso

en: File on case
it: Archivio relativo al caso

en: File permissions
it: Permessi file

en: File size should be less than %1 MByte(s)
it: La dimensione del file deve essere meno di %1 MByte

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
it: La dimensione del file dovrebbe essere inferiore a %1 Mbytes (%2 bytes)

en: File size should be less than 1 MByte
it: La dimensione del file deve essere meno di 1 MByte

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
it: Il percorso sul file system dove il file immagine è caricato. Al momento questo percorso è usato per le immagini associate ai premium (regali di ringraziamento di CiviContribute).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
it: Il percorso del sistema di file in cui vengono caricati i file temporanei di CiviCRM, ad esempio i file di dati di importazione.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple activities.
it: I tipi campo del profilo selezionato non sono supportati per l'aggiornamento multiplo attività.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple contacts.
it: I campi del profilo selezionato non sono supportati per aggiornare record multipli.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple contributions.
it: I tipi campo nel profilo selezionato non sono supportati per aggiornamento record multipli.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple memberships.
it: I tipi campo nel profilo selezionato non sono supportati per l'aggiornamento multiplo iscrizioni.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple participants.
it: I tipi campo del profilo selezionato non sono supportati per l'aggiornamento multiplo partecipanti.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple records.
it: I campi del profilo selezionato non sono supportati per l'aggiornamento multiplo.

en: File type fields in the selected profile are not supported for Update multiple %1s
it: I campi Tipo File del profilo selezionato non sono supportati per l'Aggiornamento multiplo %1s

en: Filed Activities
it: Attività archiviate

en: Files
it: File

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo) e devono contenere i dati necessari per far corrispondere i contributi a un contatto esistente nel database di CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo) e devono contenere i dati necessari per corrispondere a quelli  di un contatto esistente nel database di CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo) e devono contenere i dati necessari per corrispondere ai dati di iscrizione di un contatto esistente nel database di CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values, esportabile dai fogli di calcolo) e devono contenere i dati necessari per corrispondere a quelli  di un contatto esistente nel database di CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values). Molte applicazioni permettono di esportare dati in questo formato, ad esempio i fogli di calcolo. Consultate la documentazione della vostra applicazione se non sapete come fare.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
it: I file da importare devono essere in formato CSV (comma-separated values). Per creare un file di questo tipo potete usare un foglio di calcolo (come Excel) ed utilizzare Salva con nome, cambiando il formato del file. Salvate il file sull'hard disk (o in un punto accessibile della rete) e procedete con il Passo 1 (Invio dei dati al sistema).

en: Fill
it: Compila

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
it: Compila una riga per ogni tipo di iscrizione che desideri offrire come opzione (fai clic su "un'altra scelta" per ogni scelta aggiuntiva). Fare clic sull'help per ulteriori informazioni sui set di prezzi iscrizione.

en: Fill in your registration information on this page. If you are registering additional people, you will be able to enter their registration information after you complete this page and click &quot;Review your registration&quot;.
it: Compila con le tue informazioni di registrazione in questa pagina. Se stai iscrivendo più persone, potrai inserire i loro dati di registrazione dopo aver completato questa pagina e cliccando su &quot;Controlla la tua registrazione&quot;.

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Contact Language
it: Filtra Lingua Contatto

en: Filter Contacts
it: Filtra contatti

en: Filter List
it: Lista Filtri

en: Filter Results
it: Risultati filtrati

en: Filter by Activity
it: Filtra per Attività

en: Filter by Case
it: Filtra per Caso

en: Filter by Group
it: Filtra per gruppo

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
it: Filtra i risultati di ricerca dei contatti per questo campo. ESEMPIO: per elencare gli Studenti nel gruppo 3:

en: Filter search by group type(s).
it: Filtra ricerca per tipo/i di gruppo

en: Filter search by visibility.
it: Filtra ricerca per visibilità

en: Filter with Group only allow with group by Contact
it: 'Filtra Gruppo' consentito solo con 'Raggruppa per' Contatto

en: Filter(s)
it: Filtro(i)

en: Filters
it: Filtri

en: Final
it: Finale

en: Final (%1)
it: Finale (%1)

en: Final Mailing
it: Mail finale

en: Financial Account
it: Conto Finanziario

en: Financial Account Code - Credit
it: Codice Conto Finanziario - Credito

en: Financial Account Code - Debit
it: Codice Conto Finanziario - Debito

en: Financial Account Description
it: Descrizione Conto Finanziario

en: Financial Account ID
it: ID Conto Finanziario

en: Financial Account Name
it: Nome Conto Finanziario

en: Financial Account Name - Credit
it: Nome Conto Finanziario - Credito

en: Financial Account Name - Debit
it: Nome Conto Finanziario - Debito

en: Financial Account Name.
it: Nome Conte Finanziario.

en: Financial Account Owner
it: Proprietario Conto Finanziario

en: Financial Account Owner - Credit
it: Titolare Conto Finanziario - Credito

en: Financial Account Owner - Debit
it: Titolare Conto Finanziario - Debito

en: Financial Account Relationship
it: Relazione Conto Finanziario

en: Financial Account Tax Rate
it: Aliquota Imposta Conto Finanziario

en: Financial Account Type
it: Tipo di Conto Finanziario

en: Financial Account Types
it: Tipi di Conti Finanziari

en: Financial Account is Active
it: Conto Finanziario è attivo

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
it: Il Conto finanziario della relazione contabile 'Conto spese è' non è configurato per Tipo Finanziario:

en: Financial Accounts
it: Conti Finanziari

en: Financial Batch
it: Batch Finanziario

en: Financial Currency
it: Valuta

en: Financial Fee Amount
it: Importo della commissione finanziaria

en: Financial Item
it: Voce Contabile

en: Financial Item Created Date
it: Data di Creazione Voce Contabile

en: Financial Item Currency
it: Valuta Voce Contabile

en: Financial Item Description
it: Descrizione Voce Contabile

en: Financial Item ID
it: ID Voce Contabile

en: Financial Item Status
it: Status Voce Contabile

en: Financial Item Status ID
it: ID Status Voce Contabile

en: Financial Item Transaction Date
it: Data Transazione Voce Contabile

en: Financial Items
it: Voci Contabili

en: Financial Net Amount
it: Importo finanziario netto

en: Financial Page - %1
it: Pagina finanziaria - %1

en: Financial Total Amount
it: Totale

en: Financial Transaction
it: Transazione Finanziaria

en: Financial Transaction Date
it: Data Transazione Finanziaria

en: Financial Transaction ID
it: ID Transazione Finanziaria

en: Financial Transaction Status
it: Status Transazione Finanziaria

en: Financial Trxn
it: Transazione Finanziaria

en: Financial Trxns
it: Transazioni Finanziarie

en: Financial Type
it: Tipo Finanziario

en: Financial Type - %1
it: Tipo Finanziario - %1

en: Financial Type Account
it: Tipo di Conto Finanziario

en: Financial Type Accounts
it: Tipi di conti finanziari

en: Financial Type Description.
it: Descrizione Tipo Finanziario

en: Financial Type ID
it: ID Tipo Finanziario

en: Financial Type Is Active?
it: Il Tipo Finanziario è attivo?

en: Financial Type Name.
it: Nome Tipo Finanziario.

en: Financial Type is Reserved?
it: Il Tipo di Finanziario è Riservato?

en: Financial Type is a Required field.
it: Il Tipo Finanziario è un campo obbligatorio.

en: Financial Type is a required field
it: Il Tipo Finanziario è un campo obbligatorio

en: Financial Type is required for product having cost.
it: Il Tipo Finanziario è richiesto per prodotti che hanno un costo.

en: Financial Types
it: Tipi Finanziari

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment methods</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
it: I conti finanziari corrispondono a quelli nel tuo sistema contabile. <a href="%1">Tipi Finanziari</a>, <a href="%2">metodi di pagamento</a> e <a href="%3">premi</a> sono associati a conti finanziari in modo che possano tradursi in appropriate operazioni di partita doppia da esportare nel tuo software di contabilità.

en: Financial type assigned to paid event registrations for this event. Required if is_monetary is true.
it: Tipo Finanziario assegnato alle registrazioni degli eventi a pagamento per questo evento. Richiesto se is_monetary è vero.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
it: I tipi finanziari sono usati per categorizzare i contributi ai fini organizzativi e contabili. Ci si può riferire ad essi anche come <strong>Fondi</strong>. Si possono impostare tutti i tipi di che si vuole, e ciascuno può essere associato ad un conto del sistema gestionale. I tipi di contributo più usati sono: donazione, contributo campagna, contributi di iscrizione, ...

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
it: I tipi finanziari vengono utilizzati per categorizzare i contributi a fini di rendicontazione e contabili. È possibile configurarne il numero necessario, inclusi i tipi di uso comune come Donazione, Contributi o Quote iscrizioni. Inoltre, i tipi finanziari possono tenere conto dell'inventario e delle spese dei <a href="%1">premi</a>.

en: Find
it: Trova

en: Find Activities
it: Trova Attività

en: Find Campaign Pages
it: Trova le pagine della campagna

en: Find Campaigns
it: Trova Campagne

en: Find Cases
it: Trova Casi

en: Find Contacts
it: Trova Contatti

en: Find Contacts to Add to this Group
it: Trova i contatti da aggiungere a questo gruppo.

en: Find Contacts within this Group
it: Trova contatti all'interno di questo Gruppo

en: Find Contribution Amounts by Tag
it: Trova importi contributi per categoria

en: Find Contribution Pages
it: Trova Pagine Contributi

en: Find Contributions
it: Trova contributi

en: Find Deleted Cases
it: Trova Casi Cancellati

en: Find Events
it: Trova eventi

en: Find Grants
it: Trova Sovvenzioni

en: Find Groups
it: Trova Gruppi

en: Find Mass SMS
it: Trova SMS di gruppo

en: Find Memberships
it: Trova Iscrizioni

en: Find My Cases
it: Trova i miei Casi

en: Find Participants
it: Trova Partecipanti

en: Find Pay Later Contributions
it: Trova Contributi da pagare dopo

en: Find Petition
it: Trova Petizione

en: Find Pledges
it: Trova Impegni di pagamento

en: Find Recurring Contributions
it: Trova Contributi Ricorrenti

en: Find Respondents
it: Trova RIspondenti

en: Find Respondents To %1
it: Trova RIspondenti A %1

en: Find Survey
it: Trova Sondaggio

en: Find Target %1
it: Trova Target %1

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
it: Trova contatti tramite email, nome completo o parziale, tipo di contatto, gruppo e/o categoria. Puoi, quindi, visualizzare o modificare i dettagli del contatto, stampa una lista contatti, o utilizza il menù a tendina <strong>- altre azioni -</strong> per assegnare categorie, aggiungere contatti ai gruppi, creare gruppi smart, esportare i dati dei contatti in fogli di calcolo, e altro.

en: Find contacts within
it: Cerca contatti in

en: Find mailing by language.
it: Trova mailing tramite lingua.

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
it: Trova mail per nome. È possibile immettere un nome parziale o completo.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
it: Puoi trovare gli indirizzi con il nome della persona che hai creato o inviato da loro. È possibile immettere un nome completo o parziale (cognome, nome del primo format).

en: Find menu item...
it: Trova voce menù...

en: Find more cases
it: Trova altri Casi

en: Find more event participants
it: Trova i partecipanti all'evento

en: Find more members
it: Trova Membri

en: Find more pledges
it: Trova altri impegni di pagamento

en: Find out more about this event
it: Scopri di più su questo evento

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
it: Trova record con tag (regolari o insiemi di tag) che contenga una parola completa o parziale. ESEMPIO: Se hai diversi tag che contengono la parola "donatore", puoi trovare contatti taggati con qualunque di essi immettendo "donatore" in questo campo.

en: Find...
it: Trova...

en: Finnish
it: Finlandese

en: Firewalls and Proxies
it: Firewall e Proxy

en: First
it: Primo

en: First Contribution Amount
it: Importo primo contributo

en: First Contribution Date
it: Data primo contributo

en: First Data - recurring payments not implemented
it: Primo Dato - pagamenti ricorrenti non implementati

en: First Donation?
it: Prima donazione?

en: First Dupe Contact ID
it: Primo ID contatto duplicato

en: First Name
it: Nome

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
it: Nel recapito principale si deve impostare nome e cognome O una email O un OpenID.

en: First Name.
it: Nome.

en: First Name:
it: Nome:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
it: Primo giorno del corrente periodo di iscrizione continua. Se non si indica una data, la Data di Inizio sarà impostata automaticamente in base al Tipo di Iscrizione.

en: First installment payment
it: Pagamento prima rata

en: First row contains column headers
it: La prima riga contiene i titoli delle colonne

en: First select %1
it: Prima seleziona %1

en: First time donor only?
it: Solo donatore prima volta?

en: First/Last Name
it: Nome/Cognome

en: FirstData (aka linkpoint)
it: FirstData (ossia linkpoint)

en: Fiscal Year Beginning
it: Anno fiscale di inizio

en: Fiscal Year Start
it: Inizio Anno Fiscale

en: Fiscal Year Starting
it: Inizio dell'anno fiscale

en: Fiscal Year-To-Date
it: Anno Fiscale

en: Fiscal Years
it: Anni Fiscali

en: Fix Membership Receipt
it: Sistema la Ricevuta di Iscrizione

en: Fix invoice number (human readable) instead of id (reference)
it: Correggi il numero di fattura (leggibile dall'uomo) anziché l'id (riferimento)

en: Fix missing Email greetings
it: Risolvi Saluti Email mancanti

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Contribution Options
it: Opzioni di Contributo Fisso

en: Fixed Date for Reminder
it: Data fissata per Reminder

en: Fixed Period Rollover Day
it: Giorno di passaggio al nuovo periodo fisso

en: Fixed Period Start Day
it: Giorno di Inizio Periodo Fisso

en: Fixed Start
it: Inizio fissato

en: Flip Selected Duplicates
it: Inverti duplicati selezionati

en: Flip between original and duplicate contacts.
it: Sfogliare tra contatti originali e duplicati.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
it: Cambia tra i contatti originali e quelli duplicati

en: Flip horizontal
it: Capovolgi orizzontalmente

en: Flip vertical
it: Capovolgi verticalmente

en: Folder '%1' exists?
it: La cartella '%1' esiste?

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
it: La Cartella per il sondaggio quando si utilizza IMAP (per impostazione predefinita in Posta in arrivo quando è vuoto), il percorso di sondaggio quando si utilizza Maildir, ecc.

en: Folio
it: Pagina numerata

en: Follow recipient preferred language
it: Segui la lingua di preferenza del destinatario

en: Follow up
it: Azione supplementare

en: Follow up Interval
it: Intervallo Azione Supplementare

en: Follow-up Activity type is a required field.
it: Il tipo di attività seguente è un campo obbligatorio

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
it: Di seguito vi è la lista dei contatti il ​​cui indirizzo non è stato analizzato:

en: Followup Activity
it: Attività di Follow-up

en: Followup date is a required field.
it: La data di followup è un campo obbligatorio.

en: Font Name
it: Nome Font

en: Font Size
it: Dimensione Font

en: Font Style
it: Stile Font

en: Footer
it: Piedipagina

en: Footer Content
it: Contenuto Piè di pagina

en: Footer Message
it: Messaggio a Piè di Pagina

en: Footer Text
it: Testo a Piè di Pagina

en: Footer message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the bottom of Event Registration form.
it: Messaggio di piè di pagina per la pagina di Registrazione all'Evento. Testo e html consentiti. Mostrato in fondo al modulo di Registrazione all'Evento.

en: Footer message.
it: Messaggio a Piè di Pagina.

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
it: Per quanto riguarda gli insiemi di dati personalizzati in modalità di visualizzazione 'inline', questo titolo apparirà come legenda. Se si sceglie lo stile di visualizzazione 'scheda' (che è disponibile per i campi personalizzati di record contatto), il titolo sarà utilizzato per la scheda di navigazione.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
it: Per le Attività, i destinatari del promemoria possono essere i contatti Assegnati all'attività, i contatti che hanno creato l'attività (Origine Attività), OPPURE i contatti con cui si svolge l'attività (Obiettivi Attività). In alternativa è possibile indirizzare il promemoria a contatti specifici (Scegli Destinatari), o a un gruppo di contatti.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
it: Per la vista Grafico, per favore seleziona almeno un campo da %1 O %2.

en: For Duplicate Contacts
it: Per i Contatti Duplicati

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
it: Per gli Eventi, puoi limitare o includere inoltre destinatari al base al ruolo del partecipante (per esempio Volontario, Oratore, etc.). scegli contatti specifici, o scegli un gruppo.

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
it: Per promemoria di Iscrizione e Contatto, puoi limitare o includere inoltre destinatari scegliendo contatti specifici o scegliendo un gruppo.

en: For a full list of options see the php <a %1>money_format documentation</a>.
it: Per una lista completa di opzioni vedi la <a %1>documentazione money_format</a> php.

en: For auto-renewing memberships the emails are sent when each payment is received
it: Per le iscrizioni con auto-rinnovo le email vengono inviate ogni volta che il pagamento è stato ricevuto

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
it: Per ottenere migliori risultati, il campo Nazione dovrebbe precedere il campo Stato/Provincia nel tuo modulo Profilo. Puoi usare le freccie in su e in giu sulla pagina di elenco campi per questo profilo per cambiare l'ordine di questi campi o manualmente maodificare il peso nel campo Nazione/Stato-Provincia

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
it: Per ogni import è possibile inserire nuovi record contributi o aggiornare i record esistenti. Non si possono fare entrambi i tipi di operazioni in un'unica sessione di import.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
it: Per ogni importazione,è possibile inserire un nuovo record di registrazione evento, o aggiornare i record esistenti. Non si possono fare entrambi i tipi di operazioni in un'unica sessione di import.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
it: Per ogni importazione è possibile inserire nuovi record iscrizione o aggiornare i record esistenti. Non si possono fare entrambi i tipi di operazioni in un'unica sessione di import.

en: For elements with options, the option group id that is used
it: Per gli elementi con opzioni, l'id gruppo opzioni che viene usato

en: For example, in order to process a payment through Authorize.net, CiviCRM must make a request to https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Using https to connect to secure2.authorize.net insures that the connection is encrypted, but it's possible that CiviCRM is actually connecting to an attacker and the attacker is connecting to secure2.authorize.net.
it: Per esempio, per elaborare un pagamento attraverso Authorize.net, CiviCRM deve effettuare una richiesta a https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Usando https per connettersi a secure2.authorize.net assicura che la connessione è criptata, ma è possibile che CiviCRM si stia in realtà connettendo ad un utente malintenzionato e l'utente malintenzionato sia connesso a secure2.authorize.net.

en: For existing pages
it: Per le pagine esistenti

en: For export to QuickBooks, export your Chart of Accounts and open in low level text editor. You will be able to see the Account Type Code for each account. Generally, they will be from the following list: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (though there may be others in your version of QuickBooks).
it: Per esportare in QuickBooks, esportare il piano dei conti e aprirlo con un editor di testo. Sarai in grado di vedere il codice del tipo di conto per ogni account. Generalmente, verranno dal seguente elenco: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (anche se potrebbero essercene altri nella versione di QuickBooks).

en: For fixed period memberships, month and day (mmdd) on which subscription/membership will start. Period start is back-dated unless after rollover day.
it: Per periodi di iscrizione fissa, mese e giorno (mmgg) in cui la sottoscrizione/iscrizione inizierà. L'inizio del periodo è retrodatato a meno che non sia successivo al giorno del rinnovo.

en: For fixed period memberships, signups after this day (mmdd) rollover to next period.
it: Per periodi di iscrizione fissa, le registrazioni dopo questo giorno (mmgg) passano al prossimo periodo.

en: For further discussion, please visit %1
it: Per ulteriori discussioni, visita %1

en: For in-depth details about entities and actions, see the <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.
it: Per dettagli approfonditi su entità e azioni, consulta <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.

en: For information about this premium, contact:
it: Per informazioni su questo premio, contattare:

en: For more advanced theming options, consult the <a href="%1">theme documentation</a>.
it: Per opzioni di tematiche avanzate, consulta la <a href="%1">documentazione del tema</a>.

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
it: Per ulteriori informazioni si faccia riferimento al <a href="!1">sito Web di CiviCRM</a>, che contiene informazioni sul progetto, documentazione, supporto e molto altro.

en: For more information see %1.
it: Per ulteriori informazioni vedi %1.

en: For more information, visit:
it: Per ulteriori informazioni, visita:

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
it: Per i contributi non in linea è possibile registrare un bonifico bancario o altro identificativo ID, se applicabile.

en: For transmission
it: Per trasmissione

en: For-profit organization.
it: Organizzazione a scopo di lucro

en: Force Merge Selected Duplicates
it: Forzare l'unione dei duplicati selezionati

en: Force SSL
it: Forza SSL

en: Force SSL?
it: Forza SSL?

en: Force Secure URLs (SSL)
it: Forza URL Sicuri (SSL)

en: Foreign Key to ACL
it: Chiave esterna per ACL

en: Foreign Key to ACL Role (which is an option value pair and hence an implicit FK)
it: Chiave esterna per il ruolo ACL (che è una coppia di valori di opzioni e quindi un FK implicito)

en: Foreign Key to Contact
it: Chiave esterna per il Contatto

en: Foreign Key to Note Privacy Level (which is an option value pair and hence an implicit FK)
it: Chiave esterna a Nota Livello di Privacy (che è una coppia di valori di opzioni e quindi un FK implicito)

en: Foreign key to civicrm_address_format.id.
it: Chiave esterna a civicrm_address_format.id.

en: Foreign key to civicrm_contact.id .
it: Chiave esterna per civicrm_contact.id .

en: Foreign key to civicrm_contact.id.
it: Chiave esterna a civicrm_contact.id.

en: Foreign key to civicrm_mapping used for saved search-builder searches.
it: Chiave esterna a civicrm_mapping usato per le ricerche salvate del generatore di ricerche.

en: Foreign key to civicrm_option value table used for saved custom searches.
it: Chiave esterna a tabella dei valori civicrm_option usato per ricerche personalizzate salvate.

en: Foreign key to civicrm_payment_processor.id
it: Chiave esterna a civicrm_payment_processor.id

en: Foreign key to civicrm_worldregion.id.
it: Chiave esterna a civicrm_worldregion.id.

en: Foreign key to each product object.
it: Chiave esterna per ogni oggetto prodotto.

en: Foreign key to premiums settings record.
it: Chiave esterna per record impostazioni premium.

en: Foreign key to the Campaign.
it: Chiave esterna per la Campagna.

en: Foreign key to the activity Campaign.
it: Chiave Esterna per l'attività Campagna

en: Foreign key to the activity for this record.
it: Chiave esterna all'attività per questo record.

en: Foreign key to the contact for this record.
it: Chiave esterna al contatto per questo record.

en: Foreign key to the referenced item.
it: Chiave esterna per l'elemento di riferimento.

en: Form Snippet
it: Frammento Modulo

en: Form title.
it: Titolo modulo.

en: Formal
it: Formale

en: Formal (academic or similar) title in front of name. (Prof., Dr. etc.)
it: Titolo formale (accademico o simile) davanti al nome. (Prof., Dr. etc.)

en: Formal Title
it: Titolo formale

en: Format
it: Formato

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
it: Formato degli indirizzi delle etichette postali, moduli di ingresso e di visualizzazione sullo schermo.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
it: Formatta gli indirizzi nelle etichette della posta, nei moduli di input e nella visualizzazione a schermo. Configura un provider opzionale per la standardizzazione degli indirizzi.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
it: Formato per la visualizzazione degli indirizzi nel riepilogo contatti e nelle schermate di Informazioni Evento.

en: Format for displaying monetary amounts with currency symbol.
it: Formato per visualizzare gli importi monetari con il simbolo della valuta.

en: Format for displaying monetary values without the currency symbol.
it: Formato per visualizzare gli importi monetari senza il simbolo della valuta.

en: Format:
it: Formatta:

en: Formatted name representing preferred format for display/print/other output.
it: Nome formattato che rappresenta il formato preferito per visualizzazione/stampa/altro output.

en: Formatting
it: Formattazione

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward Compatibility: Enable "mysqli"
it: Compatibilità diretta: abilita "mysqli"

en: Forward ID
it: ID Inoltro

en: Forward Mailing: %1
it: Inoltra Mailing: %1

en: Forward Replies
it: Inoltrare le risposte

en: Forward URL (Action)
it: URL Inoltro (Action)

en: Forward replies
it: Inoltra risposte

en: Forward this email (link)
it: Inoltra questa email (link)

en: Forwarded
it: Inoltrato

en: Forwarded Email
it: Email inoltrata

en: Forwarded to Email
it: Inoltrato a Email

en: Forwards
it: Inoltri

en: Found %1, %2, %3
it: Trovato %1, %2, %3

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
it: Trovata una stringa "%1" illegale nella clausola SQL.

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
it[0]: Trovato un record contatto corrispondente.
it[1]: Trovati %count record contatti corrispondenti.

en: Foundation Affiliate
it: Fondazione Affiliata

en: Fourth
it: Quarto

en: Free HTML
it: HTML libero

en: Free text field for a reason for cancelling
it: Campo libero di testo per il motivo della cancellazione

en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

en: French (France)
it: Francese (Francia)

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency Interval
it: Intervallo di frequenza

en: Frequency Intervals
it: Intervalli di frequenza

en: Frequency Unit
it: Unità di frequenza

en: Frequency Units
it: Unità di frequenza

en: Frequency interval
it: Intervallo di frequenza

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
it: La frequenza deve essere un numero intero (ESEMPIO: Ogni 3 mesi).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
it: Frequenza dell'iscrizione o del servizio (es. giornale inviato ogni due mesi).

en: Frequency unit
it: Unità di frequenza

en: Frequency unit and interval allow option to store actual delivery frequency for a subscription or service.
it: La frequenza dell'unità e dell'intervallo permette l'opzione di memorizzare la frequenza di consegna effettiva per una sottoscrizione o un servizio.

en: Friend
it: Amico

en: Friend ID
it: ID Amico

en: Friend's Email
it: Email dell'amico

en: Friend's First Name
it: Nome dell'amico

en: Friend's Last Name
it: Cognome dell'amico

en: Friendly Name.
it: Nome Amichevole.

en: Friends
it: Amici

en: From
it: Da

en: From (A)
it: Modulo (A)

en: From (B)
it: Modulo (B)

en: From Address
it: Da Indirizzo

en: From Email
it: Da Email

en: From Email Address
it: Da indirizzo email

en: From Email Address is required
it: Mittente obbligatorio

en: From Email Addresses
it: Mittenti

en: From Email of mailing
it: Da Email del mailing

en: From Email of the mailing
it: Campo 'Destinatario' del mailing

en: From End of Previous
it: Dalla Fine del Precedente

en: From Header of mailing
it: Da Intestazione del mailing

en: From Name
it: Da Nome

en: From Start Of Current
it: Dall'inizio del'attuale

en: From Template
it: Da modello

en: From end of previous calendar month
it: Dalla fine del mese precedente

en: From end of previous calendar year
it: Dalla fine dell'anno solare precedente

en: From end of previous quarter
it: Dalla fine del trimestre precedente

en: From end of previous week
it: Dalla fine della settimana precedente

en: From start of current calendar month
it: Dall'inizio del mese corrente

en: From start of current calendar year
it: Dall'inizio dell'anno solare corrente

en: From start of current day
it: Dall'inizio del giorno corrente

en: From start of current quarter
it: Dall'inizio del trimestre corrente

en: From start of current week
it: Dall'inizio della settimana corrente

en: From: %1
it: Da: %1

en: Frontend Theme
it: Tema Frontend

en: Fulfilled
it: Data inviato

en: Fulfilled Date
it: Data Compilazione

en: Full Currency Name
it: Nome Completo Valuta

en: Full Name
it: Nome e Cognome

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
it: Nome e cognome del contatto con prefissi e suffissi

en: Full Phone Number
it: Numero di Telefono Completo

en: Full Street Address
it: Indirizzo completo

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
it: Indirizzo completo di Via e Numero Civico senza Nazione, Stato o CAP

en: Full currency name
it: Nome completo valuta

en: Full description of Campaign.
it: Descrizione completa della Campagna.

en: Full description of event. Text and html allowed. Displayed on built-in Event Information screens.
it: Descrizione completa dell'evento. Testo e html permessi. Mostrato negli schermi integrati delle Informazioni Evento.

en: Full or relative URL to image thumbnail.
it: URL completo o relativo dell'immagine in miniatura.

en: Full or relative URL to uploaded image - fullsize.
it: URL completo o relativo dell'immagine caricata - dimensione grande.

en: Full path to file containing job script
it: Percorso completo al file contenente lo script del job

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
it: Indirizzo completo (per es., Via Nazionale 110).

en: Full-text Search
it: Ricerca full-text

en: Fullscreen URL
it: URL Schermo intero

en: Fully qualified extension name
it: Nome completo dell'estensione

en: Function to call to check access permissions
it: Funzione da chiamare per controllare autorizzazioni di accesso

en: Fundraiser
it: Raccolta fondi

en: Funds applied for and given out by this organization.
it: Fondi richiesti e distribuiti da questa organizzazione.

en: Further advice will be displayed at the end of the upgrade.
it: Ulteriori messaggi verranno visualizzati alla fine dell'aggiornamento.

en: Future versions of CiviCRM may require MySQL to support utf8mb4 encoding. It is recommended, though not yet required. Please discuss with your server administrator about configuring your MySQL server for utf8mb4. CiviCRM's recommended configurations are in the System Administrator Guide
it: Le versioni future di CiviCRM potrebbero richiedere a MySQL di supportare la codifica utf8mb4. È consigliato, anche se non ancora richiesto. Discuti con il tuo amministratore del server sulla configurazione del tuo server MySQL per utf8mb4. Le configurazioni consigliate da CiviCRM si trovano nella Guida per l'Amministratore del Sistema

en: Future versions of CiviCRM may require the PHP extension "%2". To ensure that your system will be compatible, please install it in advance. For more explanation, see <a href="%1">the announcement</a>.
it: Le versioni future di CiviCRM potrebbero richiedere l'estensione PHP "%2". Per assicurarti che il tuo sistema sia compatibile, installalo in anticipo. Per ulteriori informazioni, vedi <a href="%1">the announcement</a>.

en: GMT Name of Timezone
it: Nome GMT del Fuso Orario

en: GMT Offset
it: Offset GMT

en: GMT name of the timezone
it: Nome GMT del fuso orario

en: GOTV (Voter Tracking)
it: Mostra chi ha votato al sondaggio (tracker)

en: GOTV campaign contacts
it: GOTV contatti campagna

en: Galician
it: Galiziano

en: Gender
it: Sesso

en: Gender ID
it: ID Sesso

en: General
it: Generale

en: General Link
it: Link generale

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
it: Iscrizione generica (contribuire almeno con $100.00 per poter sfruttare questa opzione).

en: General Membership - $100.00
it: Iscrizione generica - $100.00

en: General Monthly Newsletter: 200709
it: Newsletter generica mensile: 200810

en: General Protection
it: Sussidio generico

en: General goals for Campaign.
it: Obiettivi generali della Campagna.

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
it: Generalmente, creerai un campo di prezzo separato per ogni "classe" non sovrapponibile di iscrizione (ad esempio iscrizione a un gruppo nazionale vs. membro di un capitolo locale).

en: Generate PDFs for printing (only)
it: Genera PDF per stampe (unicamente)

en: Generate Report
it: Genera Report

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
it: Generate il Login dell'API e la chiave di transazione loggandovi nel Merchant Account e navigando in <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.

en: Generates and sends out reports via email
it: Genera e invia report via email

en: Geo Provider Key
it: Chiave Provider Geo

en: Geo code 1
it: codice Geografico 1

en: Geo code 2
it: Codice Geografico 2

en: Geocode addresses during import?
it: Geocodificazione indirizzi durante l'import?

en: Geocode and Parse Addresses
it: Geocodifica e analizza Indirizzi

en: Geocoding
it: Geocodifica

en: Geocoding Provider
it: Provider di Geocodifica

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German (Swiss)
it: Tedesco (Svizzera)

en: Get Directions FROM:
it: Ottieni Indicazioni DA:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
it: Get RSS 2.0 feed per eventi pubblici attuali e futuri.

en: Getting Started URL
it: URL Per Iniziare

en: Gift
it: Regalo

en: Give option
it: Opzione

en: Give option, but not required
it: Lascia la facoltà, ma non richiesto

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
it: Dare all'utente una scelta di rate (ad esempio, donare ogni mese per 6 mesi)? In caso contrario, le donazioni ricorrenti continueranno indefinitamente.

en: Given API command is not defined.
it: Il comando API fornito non è definito.

en: Given the importance of auditability, extension developers are strongly discouraged from writing code to add, update or delete entries in the civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn, and civicrm_financial_trxn tables. Before publishing an extension on civicrm.org that does any of this, please ask for a special bookkeeping code review for the extension.
it: Data l'importanza della verificabilità, gli sviluppatori di estensioni sono fortemente scoraggiati dallo scrivere codice per aggiungere, aggiornare o eliminare voci nelle tabelle civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn e civicrm_financial_trxn. Prima di pubblicare un'estensione su civicrm.org che fa qualcosa di ciò, chiedi una speciale revisione del di contabilità codice per l'estensione.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
it: Dati due intervalli di date, mostra i contatti che hanno contribuito in entrambi gli intervalli di date con l'importo fornito in ciascuno e l'aumento/diminuzione percentuale.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
it: Global CSV carattere separatore. Modificare questa impostazione per consentire l'importazione e l'esportazione di diversi tipi di file CSV (per esempio: ',' ';' ':' '|').

en: Go
it: Vai

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
it: Vai a <a href='%1'>Amministra CiviCRM &raquo; Configura &raquo; Campo 'DA' degli Indirizzi Email</a> per aggiungere o modificare gli indirizzi email. Assicurati, col tuo provider di email, che questi indirizzi siano corrispondenti ad account validi.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
it: Vai a <a href='%1'>Amministra CiviCRM &raquo; Configura &raquo; Campo 'DA' degli Indirizzi Email</a> per aggiungere o modificare gli indirizzi email. Assicurati, col tuo provider di email, che questi indirizzi siano corrispondenti ad account validi.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
it: Vai a <a href='%1'> Amministrare CiviCRM & raquo; Impostazioni di sistema & raquo; Provider SMS </a> per aggiungere o modificare il provider SMS.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
it: Vai a <a href='%1'> Amministrare CiviCRM & raquo; Impostazioni di sistema & raquo; Provider SMS </a> per aggiungere o modificare il provider. Assicurati che questi Provider siano validi.

en: Go to <a href='%1'>Settings - Outbound Mail</a> to enable the usage of the logged in contact's email address as the from email
it: Vai a <a href='%1'>Impostazioni - Posta in uscita </a> per abilitare l'uso dell'indirizzo email del contatto registrato come e-mail

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
it: Vai a <strong> <a href="%1"> Amministra CiviCRM & raquo; Comunicazioni & raquo; Formati di etichetta </a> </strong> per aggiungere o modificare etichette o impostare il formato di etichetta predefinito.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
it: Vai a <strong> <a href="%1"> Amministra CiviCRM & raquo; Comunicazioni & raquo; Formati Pagina Stampa (PDF) </a> </strong> per aggiungere o modificare etichette o impostare il formato predefinito.

en: Go to a web page where you can make your payment online
it: Vai a una pagina Web in cui puoi effettuare il pagamento online

en: Go to contact summary
it: Vai al riepilogo contatto

en: Go to your page
it: Vai alla tua Pagina

en: Goal
it: Obbiettivo

en: Goal Amount
it: Importo Obiettivo

en: Goal Amount should be a numeric value
it: Importo da Raggiungere deve essere un numero

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
it: La Cifra Obiettivo deve essere un valore numerico maggiore di zero.

en: Goal Revenue
it: Entrate desiderate

en: Goal Total
it: Totale Obiettivo

en: Goal amount of this Personal Campaign Page.
it: Obiettivo d'importo per questa Pagina di Campagna Personale.

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
it: Analizza i contatti e aggiorna email, saluti email e destinatario

en: Government Entity
it: Ente Governativo

en: Grace
it: Grazia

en: Grand Total
it: Totale Generale

en: Grant
it: Sovvenzione

en: Grant Application Received Date is NULL
it: Data di ricezione istanza della Sovvenzione è NULL

en: Grant Currency
it: Valuta Sovvenzione

en: Grant Decision
it: Decisione del finanziamento

en: Grant Decision Date
it: Data Decisione Sovvenzione

en: Grant Decision Date is NULL
it: Data di decisione della Sovvenzione è NULL

en: Grant Due Date
it: Data Prevista Sovvenzione

en: Grant Due Date is NULL
it: Data scadenza della Sovvenzione è NULL

en: Grant ID
it: ID Sovvenzione

en: Grant Money Transfer Date is NULL
it: La data di trasferimento denaro della Sovvenzione è NULL

en: Grant Money transfer date
it: Data trasferimento denaro della Sovvenzione

en: Grant Note
it: Nota sulla Sovvenzione

en: Grant Rationale
it: Ragione della Sovvenzione

en: Grant Report (Detail)
it: Report Sovvenzione (Dettaglio)

en: Grant Report (Statistics)
it: Report Sovvenzione (Statistiche)

en: Grant Report Detail
it: Report Sovvenzioni dettaglio

en: Grant Report Due
it: Report finanziamento entro

en: Grant Report Due Date
it: Data di scadenza del report della sovvenzione

en: Grant Report Received
it: Report finanziamento ricevuto?

en: Grant Report Received = %1
it: Report Sovvenzione ricevuto = %1

en: Grant Report Received?
it: Report Sovvenzione ricevuto?

en: Grant Reports Received
it: Report contributi ricevuti

en: Grant Requests Received
it: Richieste di contributo ricevute

en: Grant Status
it: Stato Finanziamento

en: Grant Status(s)
it: Situazione(i) Sovvenzione

en: Grant Type
it: Tipo di Sovvenzione

en: Grant Type(s)
it: Tipo(i) Sovvenzione

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
it: Consente l'accesso a componenti CiviCRM e altri permessi di CiviCRM.

en: Grant rationale.
it: Ragione della sovvenzione.

en: Grant report received
it: Report Sovvenzione ricevuto

en: Grant status
it: Status Sovvenzione

en: Granted
it: Sovvenzionato

en: Granted amount, in default currency.
it: Importo concesso, nella valuta predefinita.

en: Grants
it: Sovvenzioni

en: Grants Awarded
it: Contributi concessi

en: Grants Summary
it: Riassunto Sovvenzioni

en: Greek, Modern
it: Greco, Moderno

en: Greeting
it: Saluto

en: Greeting %1 %2
it: Saluto %1 %2

en: Group
it: Gruppo

en: Group '%1' already exists.
it: Il gruppo "%1" già esiste.

en: Group - add contacts
it: Gruppo - aggiungi contatti

en: Group - create smart group
it: Gruppi - crea gruppo smart

en: Group - remove contacts
it: Gruppi - rimuovi contatti

en: Group - update smart group
it: Gruppi - aggiorna gruppo smart

en: Group Cache Date
it: Cache Data Gruppo

en: Group Children
it: Gruppi Figli

en: Group Contact
it: Contatto Gruppo

en: Group Contact Cache
it: Cache Contatto Gruppo

en: Group Contact Cache ID
it: ID Cache Contatto Gruppo

en: Group Contact Caches
it: Cache Contatto Gruppo

en: Group Contact ID
it: ID Contatto Gruppo

en: Group Contact Status
it: Stato Gruppo Contatto

en: Group Contacts
it: Gruppo di Contatti

en: Group Deleted
it: Gruppo Cancellato

en: Group Description
it: Descrizione Gruppo

en: Group Enabled
it: Gruppo abilitato

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Group Listings
it: Elenchi gruppo

en: Group Membership Action
it: Azione Iscrizione Gruppo

en: Group Membership Action Date
it: Data Azione Iscrizione Gruppo

en: Group Membership History ID
it: ID Cronologia Iscrizione Gruppo

en: Group Membership Status
it: Stato Iscrizione Gruppo

en: Group Membership Tracking
it: Tracciamento Iscrizione Gruppo

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Group Name:
it: Nome del gruppo:

en: Group Nesting
it: Nidificazione Gruppo

en: Group Nesting ID
it: ID Nidificazione Gruppo

en: Group Nestings
it: Nidificazioni Gruppo

en: Group Options
it: Opzioni di Gruppo

en: Group Organization
it: Organizzazione Gruppo

en: Group Organization ID
it: ID Organizzazione Gruppo

en: Group Organizations
it: Organizzazioni Gruppo

en: Group Parents
it: Gruppi Padri

en: Group Payment Deleted
it: Pagamento di gruppo cancellato

en: Group Percentage
it: Percentuale del gruppo

en: Group Saved
it: Gruppo Salvato

en: Group Search
it: Ricerca Gruppo

en: Group Settings: %1
it: Impostazioni Gruppo: %1

en: Group Source
it: Fonte Gruppo

en: Group Status
it: Status Gruppo

en: Group Status %1
it: Status Gruppo %1

en: Group Title
it: Titolo Gruppo

en: Group Title already exists in Database.
it: Titolo Gruppo esiste già nel Database.

en: Group Type
it: Tipo di Gruppo

en: Group Type(s)
it: Tipo/i di gruppo

en: Group Types
it: Tipo/i di gruppo

en: Group Visibility
it: Visibilità Gruppo

en: Group Visibility Setting
it: Impostazioni di visibilità del gruppo

en: Group Where Clause
it: Gruppo Where Clausola

en: Group by
it: Raggruppa per

en: Group by columns
it: Raggruppa per colonne

en: Group contributions by
it: Raggruppa i contributi per

en: Group id, foreign key from civicrm_group
it: Id Gruppo, chiave esterna da civicrm_group

en: Group is Hidden
it: Il Gruppo è Nascosto

en: Group is Reserved
it: Il Gruppo è Riservato

en: Group is empty.
it: Il gruppo è vuoto

en: Group settings
it: Impostazioni gruppo

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
it: Il filtro sul tipo di Gruppo utilizza l'<strong>AND logico</strong>. Se si seleziona sia 'Mailing List' che 'Controllo d'accesso' - solo i gruppi che hanno entrambi i tipi assegnati saranno restituiti.

en: Group which this option belongs to.
it: Gruppo a cui appartiene questa opzione.

en: Group(s)
it: Gruppo(i)

en: Group(s) %1 %2
it: Gruppo(i) %1 %2

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Grouping(s)
it: Raggruppamento

en: Groups
it: Gruppi

en: Groups Included in Mailing
it: Gruppi inclusi nel mailing

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
it: Gruppi e totali contributi per diversi criteri fra cui il contatto, le date, tipi finanziari, recapiti donatore, ecc.

en: Groups and totals pledges by criteria including contact, time period, pledge status, location, etc.
it: Gruppi e totali impegni di pagamento per diversi criteri fra cui il contatto, le date, Status impegni, recapiti, ecc.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
it: Ai Gruppi di contatti che sono utilizzati per il <strong>controllo d'accesso</strong> deve essere assegnato quel tipo.

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
it: I gruppi usati come mailing list dovrebbero essere assegnati al tipo 'Mailing List'.

en: Guess client's feelings and needs.
it: Immagina le sensazioni e i bisogni dell'Utente.

en: HONOR ROLL
it: ALBO D'ONORE

en: HTML Form Snippet
it: Form HTML Snippet

en: HTML Form Snippet for this Profile
it: Form HTML Snippet di questo profilo

en: HTML Format
it: Formato HTML

en: HTML Listing
it: Lista HTML

en: HTML Message
it: Messaggio HTML

en: HTML formatted message
it: Messaggio formattato in HTML

en: HTML formatted signature for the email.
it: Firma per l'email in formato HTML.

en: HTML listing of current and future public events.
it: Elenco in HTML degli eventi pubblici correnti e futuri.

en: HTML mailing message
it: Messaggio in formato HTML

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
it: I messaggi email in HTML hanno maggiore impatto visivo, permettono di includere immagini, e possono essere più leggibili se includi collegamenti a pagine web. Comunque, programmi di posta elettronica differenti possono interpretare i formati HTML in maniera differente - quindi è meglio usare questa opzione con cautela a meno che non sei provvisto di un formato modello che è stato testato con diversi programmi web e software di posta elettronica.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently, so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
it: I messaggi email in HTML hanno maggiore impatto visivo, permettono di includere immagini, e possono essere più leggibili se includi collegamenti a pagine web. Comunque, programmi di posta elettronica differenti possono interpretare i formati HTML in maniera differente - quindi è meglio usare questa opzione con cautela a meno che non sei provvisto di un formato modello che è stato testato con diversi programmi web e software di posta elettronica.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
it: I messaggi HTML hanno un maggiore impatto visivo, ti permettono di includere immagini e potrebbero essere più leggibili se includi collegamenti alle pagine del sito. Tuttavia, puoi anche configurare un semplice sms.

en: HTML types plus several built-in extended types.
it: Tipi HTMl più diversi tipi incorporati estesi.

en: HTTP request timeout
it: Timeout richiesta HTTP

en: HTTPS is not set up on this machine
it: HTTP non è impostato per questo computer

en: Haitian; Haitian Creole
it: Haitiano, Creolo haitiano

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
it: Tessera Appesa 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
it: Ha un'attività di follow-up?

en: Has at least one job associated with this mailing finished?
it: Almeno un lavoro associato a questo mailing è stato terminato?

en: Has the contact opted out from receiving all bulk email from the organization or site domain?
it: Il contatto ha scelto di non ricevere tutte le email di massa dall'organizzazione o dal dominio del sito?

en: Has this contact been deleted?
it: Questo contatto è stato cancellato?

en: Has this contact opted out of bulk mail?
it: Questo contatto ha rinunciato alle Email di Gruppo?

en: Has this event been made active?
it: Questo evento è stato reso attivo?

en: Has this event been made public?
it: Questo evento è stato reso pubblico?

en: Hashed Mailing URL's
it: Gli URL di posta inviati

en: Hausa
it: Hauso

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
it: Hai registrato questo sito in CiviCRM.org? Se non l'hai fatto, aiutaci a rafforzare l'ecosistema CiviCRM impegnando pochi minuti per <a %1>compilare il modulo di registrazione al sito</a>. Le informazioni raccolte ci aiuteranno a dare la precedenza ai miglioramenti, a individuare le nostre comunicazioni, e a costruire la community. Se hai un ruolo tecnico in questo sito, assicurati di controllare Keep in Touch in modo da ricevere aggiornamenti tecnici (mailing list a basso volume).

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
it: Hai registrato questo sito su CiviCRM.org? Se non lo hai ancora fatto, aiutaci a rafforzare l'ecosistema di CiviCRM <a href="%1" target="_blank">compilando il modulo di registrazione</a>. Le informazioni così raccolte ci aiuteranno a dare la giusta priorità ai miglioramenti, a rendere più precise le nostre comunicazioni e a costruire la community. Se ti occupi della parte tecnica di questo sito, non dimenticarti di selezionare "Keep in touch" per ricevere aggiornamenti tecnici (mailing list a invii minimi).

en: Head of Household for
it: Responsabile del nucleo familiare

en: Head of Household is
it: Responsabile del nucleo familiare è

en: Head of household.
it: Responsabile del nucleo familiare.

en: Header
it: Intestazione

en: Header Financial Account?
it: Intestazione Conto Finanziario?

en: Header and Footer
it: Testata e piede

en: Headers
it: Intestazioni

en: Health Services Coordinator
it: Coordinatore Servizi Sanitari

en: Health Services Coordinator is
it: Il coordinatore dei Servizi Sanitari è

en: Hebrew (modern)
it: Ebraico (moderno)

en: Height (rows)
it: Altezza (righe)

en: Hello
it: Ciao

en: Help
it: Aiuto

en: Help Description
it: Descrizione Help

en: Help Post
it: Aiuto Post

en: Help Post-Form
it: Aiuto Successivo al Modulo

en: Help Pre
it: Pre Aiuto

en: Help Pre-Form
it: Aiuto Precedente al Modulo

en: Help Text
it: Testo Help

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
it: Aiuta i senzatetto a ottenere un ricovero temporaneo o a lungo termine

en: Help spread the word
it: Aiuta a spargere la voce

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
it: Aiutaci a spargere la voce su questo evento. Usa lo spazio qui sotto per personalizzare il tuo messaggio email - fai sapere ai tuoi amici perché stai partecipando. Poi riempi i nomi e gli indirizzi e clicca su 'Invia il messaggio'.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
it: Aiutateci a diffondere la notizia e ad aumentare il potere del vostro contributo inviandola ad un amico. Usate lo spazio qui sotto per personalizzare il vostro messaggio di posta - fate sapere ai vostri amici perché ci supportate. Poi inserite nomi e indirizzi e cliccate su "Invia il messaggio".

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
it: Ti aiuta ad analizzare il reddito generato da un evento. Il report può includere dettagli per tipo di partecipante, status e metodo di pagamento.

en: Hex color value e.g. #ffffff
it: Valore colore esadecimale per esempio #ffffff

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden permanently
it: Nascosto permanentemente

en: Hidden until %1
it: Nascosto fino a %1

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Breadcrumb?
it: Nascondi Breadcrumb?

en: Hide Country in Mailing Labels when same as domain country
it: Nascondi Paese nelle Etichette di Mailing quando è uguale al Paese del dominio

en: Hide Smart Groups
it: Nascondi Gruppi Smart

en: Hide comments for this note.
it: Nascondi i commenti per questa nota.

en: High-value supporter of our organization.
it: Sostenitore di alto valore della nostra organizzazione.

en: Hold Date
it: Trattieni data

en: Hold Threshold
it: Soglia di sospensione

en: Hold date
it: Mantieni data

en: Hold reset date
it: Mantieni data reset

en: Holds the part of the card number or account details that may be retained or displayed
it: Contiene la parte del numero della carta o dei dettagli del conto che potrebbero essere conservati o mostrati

en: Home
it: Casa

en: Home Mobile
it: Cellulare di casa

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Homeless Services Coordinator
it: Coordinatore Servizi Senzatetto

en: Homeless Services Coordinator is
it: Il coordinatore Servizi per i Senzatetto è

en: Homepage Link Color
it: Colore del Link della Homepage

en: Homepage Url
it: URL Homepage

en: Honor Roll
it: Albo d'onore

en: Honor Roll Name
it: Nome Albo d'onore

en: Honor Types
it: Tipo di onorificenza

en: Honoree
it: Onorario

en: Honoree Individual
it: Honoree Individuale

en: Honoree Introductory Message
it: Messaggio introduttivo ospite d'onore

en: Honoree Profile
it: Profilo Onorificenza

en: Honoree Section Enabled
it: Sezione "In onore di" abilitata

en: Honoree Section Title
it: Titolo sezione "In onore di"

en: Horizontal Spacing
it: Spaziatura Orizzontale

en: Host
it: Ospite

en: Hourly
it: Orari

en: Household
it: Nucleo familiare

en: Household ID
it: ID Nucleo familiare

en: Household Member is
it: Membro del nucleo familiare

en: Household Member of
it: Membro del nucleo familiare

en: Household Name
it: Nome nucleo familiare

en: Household Name and State
it: Nome nucleo familiare e Stato

en: Household Name.
it: Nome di Famiglia

en: Household Primary Contact ID
it: ID Contatto Principale della Famiglia

en: Household membership.
it: Iscrizione nucleo familiare.

en: Housing Support
it: Supporto abitativo

en: How long should HTTP requests through Guzzle application run for in seconds
it: Quanto lungo dovrebbero essere eseguite le richieste HTTP tramite l'applicazione Guzzle in secondi

en: How many clients may be associated with a given case? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
it: Quanti clienti potrebbero essere associati con un dato caso? (Imposta "predefinito" per caricare le impostazioni dal file ereditato "Settings.xml".)

en: How many items ordered
it: Quanti elementi sono stati ordinati

en: How many items should CiviCRM store in it's "Recently viewed" list.
it: Quanti elementi dovrebbe memorizzare CiviCRM nella sua lista "Visti di recente".

en: How many people are you registering?
it: Quante persone stai iscrivendo?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
it: A quanti destinatari alla volta possono inviare e-mail? Si consiglia di limitare questo valore per evitare esplosioni di grandi dimensioni di posta da inviare.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
it: Quante volte non si è effettuato il contributo ricorrente?

en: How often should the contents of this dashlet be automatically refreshed? Users can manually reload by clicking the refresh button on their dashboards.
it: Con quale frequenza dovrebbe essere aggiornato automaticamente il contenuto di questo prospetto? Gli utenti possono ricaricarlo manualmente facendo clic sul pulsante Aggiorna nelle loro bacheche.

en: How should this change affect others in the series?
it: Come dovrebbe questo cambiamento influenzare gli altri nella serie?

en: How the (un)subscription was triggered
it: Come la (dis)iscrizione è stata avviata

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
it: Come verrà utilizzato questo account di posta. È possibile utilizzare una sola casella per l'elaborazione dei bounce. Sarà anche usato come busta email quando si inviano mail massive.

en: How to handle full-text queries
it: Come gestire le query di testo completo

en: How to sort activity-types on the "Manage Case" screen? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
it: Come ordinare i tipi di attività nella schermata "Gestisci Caso"? (Imposta "predefinito" per caricare le impostazioni dal file ereditato "Settings.xml".)

en: However, it is not published.
it: Però, non è pubblicato.

en: Html Type
it: Tipo HTML

en: Human readable description of this item, to ease display without lookup of source item.
it: Descrizione leggibile di questa voce, per facilitare la visualizzazione senza ricercare la voce originale.

en: Human readable invoice number
it: Numero fattura leggibile

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hush messages up to and including this severity.
it: Silenzia i messaggi fino a includere questa gravità.

en: I am contributing on behalf of an organization.
it: Sto contribuendo a nome di un'organizzazione.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
it: Non posso creare nuovi database e il database '%1' non esiste.

en: I can't tell what webserver you are running
it: Non riesco a determinare il webserver in uso.

en: I pledge to contribute this amount every
it: Mi impegno a pagare questo importo ogni

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
it: Mi impegno a inviare questo importo ogni %1 %2 per %3 rate.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
it: Mi impegno a inviare questo importo ogni %2 per %3 rate.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
it: Desidero rinnovare automaticamente l'iscrizione ogni %1 %2.

en: I want to
it: Voglio

en: I want to contribute this amount every
it: Desidero contribuire con questo importo ogni

en: I want to contribute this amount every %1
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 %2 per %3 volte.

en: I want to contribute this amount every %1 %2s.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 %2s.

en: I want to contribute this amount every %1 days.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 giorni.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1  per %2 volte.

en: I want to contribute this amount every %1 months.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 mesi.

en: I want to contribute this amount every %1 weeks.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 settimane.

en: I want to contribute this amount every %1 years.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1 anni.

en: I want to contribute this amount every %1.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni %1.

en: I want to contribute this amount every day.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni giorno.

en: I want to contribute this amount processed every month.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni mese.

en: I want to contribute this amount processed every week.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni settimana.

en: I want to contribute this amount processed every year.
it: Desidero contribuire con questo importo ogni anno.

en: I want to make a one-time contribution
it: Voglio fare un contributo una tantum.

en: I will send payment by check
it: Invierò il pagamento con assegno

en: ICalendar Downloads and Feeds
it: Download e feed di ICalendar

en: ID of Country that State/Province belong
it: ID del Paese a cui appartiene la Provincia/Stato

en: ID of State/Province that County belongs
it: ID della Provincia/Stato a cui appartiene la Contea

en: ID of original financial_type so you can search this table by the financial_type.id and then select the relevant version based on the timestamp
it: ID del financial_type originale in modo che tu possa cercare in questa tabella dal financial_type.id e poi scegliere la versione rilevante basata sulla marca temporale

en: ID of the ACL or ACL group being granted/revoked
it: ID dell'ACL o gruppo ACL concesso/revocato

en: ID of the Organization Contact
it: ID del Contatto Organizzazione

en: ID of the child group
it: ID del gruppo figlio

en: ID of the group
it: ID del gruppo

en: ID of the group/contact object being joined
it: ID del gruppo/contatto oggetto che si sta unendo

en: ID of the object possessing this ACL
it: ID dell'oggetto che possiede questo ACL

en: ID of the parent group
it: ID del gruppo genitore

en: ID of the priority given to this activity. Foreign key to civicrm_option_value.
it: ID della priorità data a questa attività. Chiave esterna a civicrm_option_value.

en: ID of the status this activity is currently in. Foreign key to civicrm_option_value.
it: ID dello status in cui si trova attualmente questa attività. Chiave esterna a civicrm_option_value.

en: IDs of the child(ren)
it: ID dei figli

en: IDs of the parent(s)
it: ID dei genitori

en: IM Location
it: Contesto IM

en: IM Location Type
it: Tipo IM Recapito

en: IM Provider
it: Fornitore di IM

en: IM Screen Name
it: Nome Schermo IM

en: IM Type
it: Tipo IM

en: IM provider ID
it: ID fornitore IM

en: IM screen name
it: Nome Schermo IM

en: IMPORTANT
it: IMPORTANTE

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
it: IMPORTANTE: questo messaggio verrà incluso in TUTTI le  ricevute relative a questa pagina di contributo online

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
it: IMPORTANTE: Le sostituzioni sono case-sensitive sia che 'Corrispondenza Esatta' sia selezionato o meno.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
it: IMPORTANTE: i permessi di Drupal di "accedi a tutti i dati personalizzati" e "elenchi e moduli per i profili" forzano e disabilitano le impostazioni di ACL specifiche, rispettivamente per i gruppi di campi personalizzati e per i profili. Non abilitare i permessi dei ruoli di Drupal se volete usare le ACL di CiviCRM per controllare gli accessi.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
it: IMPORTANTE: questa pagina NON controlla le scelte di carte di credito o metodi di pagamento per i siti e/o i contributi che usano il servizio PayPal Express (nel quale le informazioni di fatturazione vengono raccolte sul sito del Processore di Pagamento)

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
it: IMPORTANTE: È necessario abilitare un Provider di Mappatura per poter utilizzare le funzione di Ricerca di Prossimità (Amministrazione > Pannello di Amministrazione > Mappatura e Geocodifica).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
it: INCLUDI i destinatari di questi messaggi(o)

en: INVOICE
it: FATTURA

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP address or other tracking info
it: Indirizzo IP o altre informazioni di tracciamento

en: IP used when creating the token. Useful for fraud forensics
it: IP utilizzato durante la creazione del token. Utile per indagini forensi

en: ISO Code
it: Codice ISO

en: ISO Code for timezone abbreviation
it: Codice ISO per abbreviazione fuso orario

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
it: Se "Include anche" o "Limita a" sono selezionati, è necessario specificare almeno uno %1

en: If (in rare cases) that contact has no email address, then CiviCRM will send the email from the default "from" email address configured for this domain. And finally, if that email address has not been configured, then CiviCRM will send the email from the email address associated with the currently logged in user who creates this activity.
it: Se (in rari casi) quel contatto non ha un indirizzo email, CiviCRM invierà l'email dall'indirizzo email predefinito "da" configurato per questo dominio. E se quell'indirizzo e-mail non è stato configurato, CiviCRM invierà l'e-mail dall'indirizzo e-mail associato all'utente attualmente connesso che crea questa attività.

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
it: Se la data di scadenza dell'iscrizione di CiviCRM è diversa da quella in cui il processore di pagamento riscuoterà il pagamento, possono verificarsi diversi problemi. I membri possono riscontrare una lacuna nella loro iscrizione e la data di rinnovo può essere modificata rispetto a quanto inserito manualmente. Prestare attenzione quando si modifica il valore della data di fine e controllare il pagamento ricorrente associato nel sistema del processore di pagamento in modo che corrispondano sempre.

en: If Unused
it: Se inutilizzato

en: If Yes, the initial session language will be set by the CMS, which can later be changed if using the CiviCRM language switcher.
it: Se Yes, la lingua della sessione iniziale sarà impostata dal CMS, che può essere cambiato più tardi se si utilizza il selettore di lingua di CiviCRM.

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
it: Se un contatto nel file sembra essere un duplicato di un contatto già esistente in CiviCRM...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
it: Se selezioni un tipo di iscrizione verrà creata o rinnovata un'iscrizione quando gli utenti selezionano questa opzione. Lascia questo spazio vuoto se lo stai utilizzando per le opzioni di non iscrizione (ad esempio, l'abbonamento a una rivista).

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
it: Se è previsto un pagamento ora, potete <a href='%1'>inserire i dati di un assegno, EFT o pagamento in contanti</a> oppure <a href='%2'>usare la carta di credito</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
it: Se è previsto un pagamento ora, potete <a href='%1'>inserire i dati di un assegno, EFT o pagamento in contanti</a>.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
it: Se un destinatario risponde a questo mailing, inoltra la risposta all'indirizzo del mittente (FROM) indicato per il mailing.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
it: Se un destinatario risponde a questa mail, manda una risposta automatica usando il messaggio selezionato.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
it: Se tutti i record nel file appartengono allo stesso sottotipo, allora seleziona quel sottotipo dal campo "Sottotipo". Tutti i record saranno automaticamente assegnati a quel sottotipo. In questo caso NON è necessario includere una colonna col Sottotipo nel file.

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
it: Se selezionato, un amministratore dovrà approvare le nuove pagine di campagna personale prima che queste siano disponibili al pubblico. Utilizzare la funzionalità "notifica Email" se volete che la persona sia informata quando una nuova Pagina Campagna Personale è 'in attesa di revisione'.

en: If checked, mailings will default to tracking replies using VERP-ed Reply-To.
it: Se selezionato, i mailing predefiniti per il monitoraggio delle risposte utilizzeranno i Reply-To tramite VERP.

en: If checked, mailings will have click-through tracking enabled by default.
it: Se selezionato, i mailing avranno il tracciamento cliccabile abilitato per impostazione predefinita.

en: If checked, mailings will have open tracking enabled by default.
it: Se selezionato, i mailing avranno il tracciamento aperto abilitato per impostazione predefinita.

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
it: Se spuntato, l'utente deve segnare una delle opzioni di iscrizione proposte prima di continuare.

en: If checked, users can view but not edit this field.
it: Se spuntato, gli utenti possono visualizzare ma non modificare questo campo.

en: If defined, contact_a in a relationship of this type must be a specific contact_type.
it: Se definito, contact_a in una relazione di questo tipo deve essere uno specifico contact_type.

en: If defined, contact_b in a relationship of this type must be a specific contact_type.
it: Se definito, contact_b in una relazione di questo tipo deve essere uno specifico contact_type.

en: If defined, contact_sub_type_a in a relationship of this type must be a specific contact_sub_type.
it: Se definito, contact_sub_type_a in una relazione di questo tipo deve essere uno specifico contact_sub_type.

en: If defined, contact_sub_type_b in a relationship of this type must be a specific contact_sub_type.
it: Se definito, contact_sub_type_b in una relazione di questo tipo deve essere uno specifico contact_sub_type.

en: If disabled, CiviCRM will not automatically dismiss any alerts after 10 seconds.
it: Se disabilitato, CiviCRM non eliminerà automaticamente gli avvisi dopo 10 secondi.

en: If disabled, outbound web-service requests will allow unverified, insecure HTTPS connections
it: Se disabilitato, le richieste dei servizi web in uscita permetteranno connessioni HTTPS insicure, non verificate

en: If disabled, the alphabetical pager will not be displayed on the search screens. This will improve response time on search results on large datasets.
it: Se disabilitato, il cercapersone alfabetico non verrà visualizzato sugli schermi di ricerca. Ciò permetterà di migliorare i tempi di risposta nei risultati di ricerca su insiemi di dati di grandi dimensioni.

en: If disabled, the search results will not be ordered. This may improve response time on search results on large datasets.
it: Se disabilitato, i risultati della ricerca non saranno ordinati. Questo potrebbe migliorare il tempo di risposta dei risultati di ricerca su set di dati di grandi dimensioni.

en: If email is skipped, no activities or contacts ("from"/"to"/"cc"/"bcc") will be created.
it: Se l'email viene saltata, nessuna attività o contatti ("da"/"a"/"cc"/"ccn") verranno creati.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
it: Se abilitato, CiviCRM invia la ricevuta PDF come allegato durante la registrazione degli eventi o il contributo in linea.

en: If enabled, CiviCRM will allow users to submit profiles from external sites. This is disabled by default to limit abuse.
it: Se abilitato, CiviCRM consentirà agli utenti di inviare profili da siti esterni. Questo è disabilitato di default per limitarne l'abuso.

en: If enabled, CiviCRM will display pop-up notifications (no more than once per day) for security and misconfiguration issues identified in the system check.
it: Se abilitato, CiviCRM mostrerò notifiche pop-up (non più di una volta al giorno) per la sicurezza e problemi di configurazione errata identificati nel controllo del sistema.

en: If enabled, CiviCRM will permit submissions from external sites to profiles. This is disabled by default to limit abuse.
it: Se abilitato, CiviCRM permetterà la presentazione da siti esterni dei profili. Questo è disabilitato in maniera predefinita per limitarne l'abuso.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
it: Se abilitato, nelle righe dell'elenco del profilo viene incluso un link Mappa e delle schermate di dettaglkio per i contatti i cui record comprendono dati sui recapiti sufficienti al provider di mappe.

en: If enabled, a randomized hash key will be used to reference the mailing URL in the mailing.viewUrl token, instead of the mailing ID.
it: Se abilitato, una chiave hash randomizzata sarà utilizzata come riferimento dell'URL di mailing nel token mailing.viewUrl, invece dell'ID mailing.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
it: Se abilitato, tutte le azioni saranno registrate con un record completo delle modifiche.

en: If enabled, contacts with the permission to edit a related contact will inherit that contact's permission to edit other related contacts
it: Se abilitato, i contatti con l'autorizzazione a modificare un contatto correlato erediteranno l'autorizzazione del contatto per modificare altri contatti correlati

en: If enabled, deleted contacts will be moved to trash (instead of being destroyed). Users with the proper permission are able to search for the deleted contacts and restore them (or delete permanently).
it: Se abilitato, i contatti eliminati verranno spostati nel cestino (invece di essere distrutti). Gli utenti con il permesso corretto sono in grado di ricercare i contatti cancellati e ripristinarli (o di eliminarli in modo permanente).

en: If enabled, email addresses are automatically included when users search by Name. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users will need to use the Email search fields (from Advanced Search, Search Builder, or Profiles) to find contacts by email address.
it: Se abilitato, gli indirizzi email vengono inclusi automaticamente quando cerchi gli utenti per Nome. La disattivazione di questa funzione velocizzerà la ricerca in modo significativo per le grandi basi di dati, ma gli utenti dovranno utilizzare i campi di ricerca Email (da Ricerca Avanzata, Generatore di Ricerca, o Profili) per trovare i contatti per indirizzo email.

en: If enabled, inbound HTTP requests for sensitive pages will be redirected to HTTPS.
it: Se abilitato, le richieste HTTP in entrata per pagine sensibili verranno reindirizzate ad HTTPS.

en: If enabled, nicknames are automatically included when users search by Name.
it: Se abilitato, i soprannomi sono inclusi automaticamente quando gli utenti cercano per nome.

en: If enabled, only primary details (eg contact's primary email, phone, etc) will be included in Basic and Advanced Search results. Disabling this feature will allow users to match contacts using any email, phone etc detail.
it: Se abilitato, solo i dettagli primari (per esempio la email primaria del contatto, numero, etc) saranno inclusi nei risultati della Ricerca di Base e Avanzata. Disabilitando questa funzione permetterà agli utenti di accoppiare i contatti usando qualunque dettaglio email, di telefono etc.

en: If enabled, then CMS email id will be synchronised with CiviCRM contacts's primary email.
it: Se abilitato, allora l'id email CMS sarà sincronizzato con la email primaria dei contatti CiviCRM.

en: If enabled, wildcards are automatically added to the beginning AND end of the search term when users search for contacts by Name. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose name includes those letters - e.g. 'Adams, Janet', 'Nadal, Jorge', etc. If disabled, a wildcard is added to the end of the search term only. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose last name begins with those letters - e.g. 'Adams, Janet' but NOT 'Nadal, Jorge'. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users must manually enter wildcards ('%' or '_') to the beginning of the search term if they want to find all records which contain those letters. EXAMPLE: '%ada' will return 'Nadal, Jorge'.
it: Se abilitato, i caratteri jolly vengono aggiunti automaticamente all'inizio E alla fine del termine di ricerca quando gli utenti cercano i contatti per Nome. ESEMPIO: la ricerca di 'ada' restituirà qualsiasi ogni contatto il cui nome include quelle lettere, ad es. 'Adams, Janet', 'Nadal, Jorge', ecc. Se disattivato, una caratteristica jolly viene aggiunta solo alla fine del termine di ricerca. ESEMPIO: la ricerca di 'ada' restituirà qualsiasi contatto il cui cognome inizia con quelle lettere, ad es. 'Adams, Janet' ma non 'Nadal, Jorge'. Disabilitando questa funzione accelererà la ricerca in modo significativo per i database più grandi, ma gli utenti devono immettere manualmente i caratteri jolly ('%' o '_') all'inizio del termine di ricerca se vogliono trovare tutti i record che contengono tali lettere. ESEMPIO: '% ada' restituirà 'Nadal, Jorge'.

en: If false, the event booking confirmation screen gets skipped
it: Se falso, lo schermo della conferma di prenotazione dell'evento viene saltato.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
it: Se i file importati NON sono codificati in UTF-8, indicate una codifica di carattere alternativa. Per i file .CSV creati con Excel potete usare il default di <strong>Windows-1252</strong> nella maggior parte dei casi.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of Windows-1252 will work for Excel-created .CSV files on many computers.
it: Se i file importati NON sono codificati in UTF-8, indicate una codifica di carattere alternativa. Per i file .CSV creati con Excel potete usare il default di Windows-1252 su molti computer.

en: If individual contacts are separately modified, added, or removed, then the final list may change.
it: Se i contatti individuali sono separati, aggiunti, rimossi separatamente, la lista finale potrebbe cambiare.

en: If membership is paid by a contribution - what financial type should be used. FK to civicrm_financial_type.id
it: Se l'iscrizione è pagata da un contributo - che tipo finanziario dovrebbe essere utilizzato. FK a civicrm_financial_type.id

en: If non-zero, do not show this field after the date specified
it: Se non nullo, non mostrare questo campo dopo la data specificata

en: If non-zero, do not show this field before the date specified
it: Se non nullo, non mostrare questo campo prima della data specificata

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
it: Se riservato, solo gli utenti con l'autorizzazione 'amministra gruppi riservati' possono disabilitare, eliminare o modificare le impostazioni per questo gruppo. Il flag riservato NON influisce sulla capacità degli utenti di aggiungere o rimuovere contatti da un gruppo.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
it: Se riservato, solo gli utenti con permessi di "amministrazione report riservati" possono modificare questo report.

en: If set to Yes, this report will appear in the My Reports section of the reports listing page and will only be visible by you.
it: Se impostato su Sì, questo report verrà visualizzato nella sezione I Miei Report della pagina elenco report e sarà visibile solo a voi.

en: If set, CiviCRM will use this setting as the base url.
it: Se impostato, CiviCRM userà questa impostazione come l'url di base.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
it: Se attivato, ai nuovi contatti che sono creati con la sottoscrizione di una  petizione viene assegnato un tag di questo nome.

en: If set, notification is automatically emailed to this email-address on create/update Personal Campaign Page
it: Se impostato, le notifiche vengono automaticamente mandate a questo indirizzo email su crea/aggiorna Pagina di Campagna Personale

en: If set, this will be the default profile used for contact search.
it: Se impostato, questo sarà il profilo predefinito usato per la ricerca contatto.

en: If sharing through social media is enabled, links allowing people to share with their social network will also be included on the Tell a Friend form (e.g. Facebook "Like" and Twitter). You can turn social media sharing on and off from the Settings tab.
it: Se la condivisione attraverso i social media è abilitata, i link che consentono alle persone di condividere con i loro social network saranno inclusi anche nel modulo Dillo a un Amico (ad esempio Facebook "Mi Piace" e Twitter). Puoi attivare e disattivare la condivisione dei social media dalla scheda Impostazioni.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
it: Se lo spazio diventa disponibile riceverete una email con un link ad una pagina web dove è possibile completare la registrazione.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
it: Se l'opzione 'Verifica tramite Email' è abilitata, gli utenti riceveranno un messaggio di benvenuto da Drupal con le informazioni di login. Altrimenti dovranno selezionare una Password inline, e se non è richiesta l'approvazione dell'amministratore, saranno automaticamente loggati alla fine della procedura.

en: If the contact you were trying to add is listed below, click their name to view or edit their record
it: Se il contato che volevi aggiungere è elencato sotto, clicca sul suo nome per visualizzare o modificare il record.

en: If the email subject contains a valid Case ID or Case hash, the email will be filed against the case.
it: Se l'oggetto dell'email contiene un ID Caso valido o un hash Caso, l'email verrà archiviato rispetto al caso.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
it: Se il modulo viene inviato con errori (es. un campo obbligatorio non completato), il comportamento predefinito è di visualizzare gli errori nel modulo di profilo interno. Puoi forzare questo comportamento indicando la tua pagina di errore aggiungendo un campo nascosto (hidden) <strong>errorURL</strong>.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
it: Se la pagina 'Pagamento Iscrizione Separato' NON è abilitata e lo è l'Importo contributo, in modo che gli utenti possano scegliere di dare più dell'importo minimo per l'iscrizione, la visualizzazione è di questo tipo:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
it: Se questa pagina viene configurata con 'Pagamento Iscrizione Separato' abiltato, viene mostrato solo l'importo dell'iscrizione.

en: If the setting "%1" is enabled, you should update any smart groups based on the "%2" field.
it: Se l'impostazione "%1" è abilitata, dovresti aggiornare qualunque gruppo smart in base al campo "%2".

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
it: Se la pagina web dove si sta incollando lo Snippet di Codice HTML è ospitata da un dominio diverso dal tuo sito CiviCRM, potresti NON essere in grado di includere dei campi di Nazione e dei campi di Stato nel modulo (lo script che carica dinamicamente gli Stati sulla base del paese selezionato non è in grado di eseguire a livello di dominio).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
it: Se sono inseriti in un report come colonna di visualizzazione, solo la prima serie di valori sarà mostrata.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
it: Se questa campagna ha delle date specifiche di inizio e di fine, i widget inclusi nei siti web si collegheranno, a campagna finita, alla home page invece che alla pagina di contributo.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
it: Se questo gruppo viene usato nei profili di CiviCRM, questi campi saranno resettati.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
it: Se questo non è ciò che vuoi fare, è possibile riselezionare "Sconti da Data d'iscrizione" di nuovo.

en: If this is a grant/revoke entry, what table are we granting?
it: Se questa è una voce concedi/revoca, che tabella stiamo condendo?

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
it: Se questo è un evento a pagamento e si desidera che gli utenti siano in grado di registrare e pagare on line, selezionare un processore di pagamento da utilizzare.

en: If this is enabled a logged in user can send email from their own email address as well as the configured
      <a href="%1"><strong>FROM Email addresses</strong></a>.  This applies to actions such as send Email, Email invoice.. If this setting
      is disabled then only the system configured FROM Email addresses will be available for selection.
it: Se questo è abilitato un utente che ha effettuato l'accesso piò mandare email dal proprio indirizzo email così come <a href="%1"><strong>DA indirizzi email</strong></a>configurati. Questo vale per azioni come inviare un'Email, Fattura Email.. Se questa impostazione è disabilitata allora solo il sistema configurato DA indirizzi email saranno disponibili per la selezione.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
it: Se questo non è il tuo indirizzo email, non è necessario fare nulla. <i> <b> Non </b> </i> sei stato aggiunto a questa mailing list. Se questo è il tuo indirizzo email e <i> <b> desideri essere cancellato </b> </i> inserisci il tuo indirizzo email qui sotto per la verifica:

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to unsubscribe</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
it: Se questo non è il tuo indirizzo email, non è necessario fare nulla. <i> <b> Non </b> </i> sei stato aggiunto a questa mailing list. Se questo è il tuo indirizzo email e <i> <b> desideri essere cancellato </b> </i> inserisci il tuo indirizzo email qui sotto per la verifica:

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <strong>not</strong> been added to any mailing lists.
it: Se questo non è il tuo indirizzo email, non è necessario fare nulla: non sei stato aggiunto a nessuna mailing list.

en: If this is your email address and you <strong>wish to opt out</strong> please click the <strong>Opt Out</strong> button to confirm.
it: Se invece questo è il tuo indirizzo email e desideri annullare la sottoscrizione, fai clic sul pulsante DISISCRIVITI per confermare

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
it: Se questa opzione NON è spuntata e includete una sezione di Importo Contributo, verrà eseguita una singola transazione per l'importo del contributo, che deve coprire almeno la tassa di iscrizione selezionata.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
it: Se questa opzione è selezionata, nella pagina verrà incluso un "termometro" che mostra i progressi verso il tuo obiettivo.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
it: Se questa opzione è selezionata, un "honor roll" sarà visualizzata con i nomi (o soprannomi) delle persone che hanno donato tramite la pagina di raccolta fondi. (I Donatori avranno la possibilità di rimanere anonimi. I loro nomi non saranno elencati.)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
it: Se questa opzione è selezionata, un "honor roll" sarà visualizzata con i nomi (o soprannomi) delle persone che vi hanno supportato. I Donatori avranno la possibilità di rimanere anonimi. I loro nomi non saranno elencati.

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
it: Se questa opzione è attiva, riceverai una notifica via mail quando qualcuno contribuisce alla tua campagna.

en: If this option is enabled, CiviCRM will not create new contacts ("from"/"to"/"cc"/"bcc") when filing emails.
it: Se questa opzione è abilitata, CiviCRM non creerà nuovi contatti ("da"/"a"/"cc"/"ccn") quando archivia email.

en: If this option is selected, the location will be shown in various places including:
        <ul>
          <li>Event information page</li>
          <li>Event registration confirmation emails</li>
          <li>HTML, RSS and ICALENDAR feeds of event information</li>
        </ul>
      Normally location information is made publicly available.  By deselecting this box, the location is only available to event administrators.
it: Se questa opzione viene selezionata, la posizione sarà mostrata in vari parti incluso:
    <ul>
    <li>Pagina di informazione dell'evento</li>
    <li>Email di conferma di registrazione all'evento</li>
    <li>Feed HTML, RSS e ICALENDAR delle informazioni dell'evento</li>
    </ul>
    Normalmente le informazioni sulla posizione sono rese pubblicamente disponibili. Deselezionando questa casella, la posizione è disponibile solo agli amministratori dell'evento.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
it: Se questo pagamento ricorrente utilizza un processore che supporta l'annullamento, fai clic su "Annulla" in questo modulo e utilizza l'azione "Annulla rinnovo automatico abbonamento" (fai clic su "altro" nella riga dell'elenco dei membri).

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
it: Se questa relazione ha una data di inizio e/o una di fine, indicatele qui.

en: If this remains unresolved, then some important screens may fail to load.
it: Se questo rimane irrisolto, alcune schermate importanti potrebbero non riuscire a caricarsi.

en: If true - recurring start date is editable.
it: Se vero - la data di inizio ricorrente può essere modificata.

en: If true - recurring start date is shown.
it: Se vero - la data di inizio ricorrente è mostrata.

en: If true, confirmation is automatically emailed to contact on successful registration.
it: Se vero, la conferma è automaticamente mandata via email al contattato quando la registrazione avviene con successo.

en: If true, include registration link on Event Info page.
it: Se vero, include link di registrazione sulla pagina di Informazioni dell'Evento.

en: If true, one or more fee amounts must be set and a Payment Processor must be configured for Online Event Registration.
it: Se vero, uno o più importi delle commissioni devono essere impostati e deve essere configurato un Processore di Pagamento per la Registrazioni di Eventi Online.

en: If true, show event location.
it: Se vero, mostra località evento.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
it: Se si consente agli utenti di selezionare uno Stato Partecipante, inserendo questo campo su un profilo - solo gli Stati con visibilità 'Pubblica' saranno elencati.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
it: Se già avete un account, <a href='%1'>fate login</a> prima di completare il modulo.

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
it: Se si sta inserendo un nuovo contributo, è necessario includere una colonna contenente i valori utilizzati per collegare il contributo con un contatto esistente. È possibile utilizzare l' 'ID Contatto interno', un 'Identificatore esterno' (se se ne sta usando uno nei propri record di contatto), O la proprietà definita nella propria Regola di Matching dei Duplicati (che di default è l'Indirizzo Email).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
it: Se si sta INSERENDO un nuovo record iscrizione, è necessario includere una colonna contenente i valori utilizzati per collegare l'iscrizione a un contatto esistente. È possibile utilizzare l' 'ID Contatto', un 'Identificatore Esterno' (se se ne sta usando uno nei propri record di contatto), o la regola definita nella propria Regola di Matching dei Duplicati (che di solito è l'Indirizzo Email).

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
it: Se si sta INSERNEDO un nuovo record partecipante, è necessario includere una colonna contenente i valori utilizzati per collagere la registrazione all'evento con un contatto esistente. È possibile utilzzare l' 'ID Contatto interno', un 'Identificatore esterno' (se se ne sta usando uno nei propri record di contatto), O la proprietà definita nella propria Regola di Matching dei Duplicati non supervisionata (che di default è l'Indirizzo Email).

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifer to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
it: Se stai AGGIORNANDO i contributi esistenti, dovrai includere un identificatore univoco da abbinare al record contributo esistente. Può essere l'ID del contributo assegnato da CiviCRM, un ID fattura univoco o un ID transazione univoco.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
it: Se si stanno AGGIORNANDO le iscrizioni esistenti, è necessario includere una colonna contenente l'ID iscrizione univoco assegnato da CiviCRM per associare la riga al record esistente.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
it: Se si sta AGGIORNANDO partecipanti esistenti, è necessario includere una colonna contenente l'ID partecipante univoco assegnato da CiviCRM per associare la riga al record esistente.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
it: Se accettate i pagamenti offline da questo partecipante, spuntate <strong>Memorizza Pagamento</strong>. Potrete inserire le informazioni sul pagamento e inviare una ricevuta opzionale.

en: If you are displaying the search results as contacts, you can modify the columns displayed by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
it: Se stai visualizzando i risultati di ricerca come contatti, puoi modificare le colonne in elenco creando un profilo contenente un differente insieme di campi contatto e poi selezionando quel profilo qui. Ad esempio puoi voler includere colonne per genere e data di nascita, eliminando il paese.

en: If you are enabling repetition you must indicate the frequency and ending term.
it: Se attivi la ripetizione, devi indicare la frequenza e il termine.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
it: Se stai spostando dei Partecipanti dallo Stato  "In Lista d'Attesa" allo Stato "Sospeso dalla Lista d'Attesa", assicurati che ci siano posti disponibili per l'evento. Sarà inviata una email automatica con un link di conferma registrazione. Comunque, ai Partecipanti sarà consentito completare la loro registrazione solo se l'evento non è ancora pieno (ad esempio: il numero dei partecipanti registrati è minore del massimo numero dei partecipanti configurati per quell'evento).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
it: Se si prevede di utilizzare questo campo nel profilo front-end, nella registrazione degli eventi o nei moduli di contributo, dovresti "Limitare l'elenco al gruppo" o configurare un "Filtro avanzato" in modo da non esporre involontariamente l'intero gruppo di contatti. Gli utenti devono disporre dei permessi "accesso ai campi di riferimento contatti" OPPURE "accesso CiviCRM" per utilizzare i campi di completamento automatico dei contatti. È possibile assegnare "accesso ai campi di riferimento contatti" ad un ruolo anonimo se si desidera che i visitatori non autenticati utilizzino questo campo. Utilizza <a href='%1'> Preferenze di ricerca - Opzioni di riferimento contatti </a> per controllare i campi inclusi nei risultati di ricerca.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
it: Se state cercando per nome attività, controllare l'ortografia o usare meno lettere.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
it: Se state facendo una ricerca per nome dell'utente che ha preso l'impegno, controllate l'ortografia o usate meno lettere.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
it: Se siete alla ricerca all'interno di un intervallo di date, provare una gamma più ampia di valori.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
it: Se stai cercando all'interno di un intervallo di date o importi, prova una gamma più ampia di valori.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
it: Se state usando degli elementi che inseriscono valori relativi ai contatti, controllate che siano stati sostituiti dai valori corretti.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
it: Se state usando il componente CiviMail per inviare delle mail ai contatti, questo campo fornisce un controllo aggiuntivo su quale indirizzo di posta viene usato. Per default, CiviMail manda posta all'indirizzo preferito del contatto. Se il contatto ha più di un recapito, viene usato l'indirizzo preferito del recapito principale. Se il contatto però preferisce ricevere le email di CiviMail (bulk) ad un altro indirizzo, spuntate la casella "Posta Elettronica in serie" accanto a quell'indirizzo.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
it: Se utilizzi il profilo come modulo di iscrizione e di modifica del contatto -  questa opzione controlla cosa succede se i dati corrispondono ad un contatto esistente. Usando questa opzione, l'utente può aggiornare il record corrispondente o creare un duplicato o altrimenti riceverà un messaggio di allerta 'record duplicato' e il suo input non sarà salvato. La corrispondenza dei contatti è basata sulla regola da te precedentemente configurata per identificare i contatti duplicati.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
it: Se utilizzi questo profilo come modulo di iscrizione del contatto, o come pagina di contributo online o come pagina di registrazione all'evento, agli utenti anonimi sarà data la possibilità di creare un Account Utente %1 come parte del processo di completamento del modulo.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
it: Se stai usando questo profilo come modulo di iscrizione o di modifica e volete redirigere l'utente a un URL statico una volta inviato il modulo, puoi anche usare segnaposto dei contatti nell'URL - inserisci qui l'URL completo. Se il campo resta vuoto, verrà mostrato ancora il modulo predefinito del profilo, con un messaggio di stato generico: 'Le informazioni sul vostro contatto sono state salvate'.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
it: Se state usando questo profilo come modulo di iscrizione o di modifica e volete redirigere l'utente su un URL statico se cliccano sul pulsante Annulla, inserite l'URL completo qui. Se il campo resta vuoto, viene visualizzata di nuovo la pagina del modulo del profilo.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
it: Se si utilizza questo profilo come un modulo di ricerca, è possibile scegliere di includere la ricerca di prossimità. Quando abilitato, un blocco di ricerca di prossimità sarà aggiunto ai criteri di ricerca. Questo blocco conterrà i campi per impostare l'indirizzo iniziale di prossimità, e un campo per impostare un 'raggio' (distanza da tale indirizzo).

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
it: Se si sceglie Redirect to Database, tutte le e-mail verranno registrate come mail archiviate anziché essere inviate. Potranno essere trovate nella tabella civicrm_mailing_spool nel database CiviCRM.

en: If you choose to compose on the screen, a basic WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) editor is provided which you can use create simple HTML messages. However, if you are planning on creating HTML messages with complex layouts, it is best to use an HTML editor on your local computer. Then locate and upload the saved file(s) by clicking the <strong>Browse</strong> button.
it: Se scegliete di comporre il contenuto a schermo, è disponibile un editor HTML di base; se volete creare messaggi con struttura complessa è meglio usare un editor sul vostro computer, e poi caricare il file cliccando su <strong>Sfoglia</strong>.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
it: Se create solo la versione <strong>HTML</strong> del messaggio, CiviCRM ne produrrà automaticamente una versione in testo puro per i destinatari che hanno scelto di non ricevere email in HTML.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
it: Se si disattiva il profilo - saranno rimossi le forme e/o i moduli. Vuoi continuare?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
it: Se disabiliti questi contributi verranno elaborati immediatamente dopo aver inviato il modulo di contribuzione.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
it: Se disabiliti questa opzione, l'interfaccia CiviCRM sarà limitata alla navigazione tradizionale. Aprire un modulo aggiornerà la pagina piuttosto che aprire una finestra di dialogo popup.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
it: Se non viene visualizzata l'azione "Annulla rinnovo automatico abbonamento", sarà necessario annullare il record di Contributo ricorrente associato dalla scheda Contributi. <strong>In questo caso, devi poi annullare manualmente il pagamento ricorrente dal sito web del processore di pagamento</strong>.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
it: Se non vuoi che questa opzione incrementi il conteggio dei partecipanti per l'evento, puoi comunque limitare quante volte questa particolare opzione può essere scelta. Lascia vuoto questo campo e inserisci un valore nella casella a fianco Max partecipanti. Ad esempio, se si lascia vuoto e si imposta a fianco Max Partecipanti = 20, solo 20 registranti possono scegliere questa opzione prima che diventi non disponibile per i registranti online.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
it: Se non vuoi che gli utenti inviino email in uscita da CiviCRM, seleziona "Disabilita Email in Uscita". NOTA: Se disabiliti le email in uscita, e stai usando le pagine dei Contributi Online la Registrazione Evento online - avrai bisogno di disabilitare le ricevute automatiche e le conferme di registrazione.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
it: Se inserisci un pagamento diverso dall'importo previsto,  scegli una di queste opzioni:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
it: Se inserisci un importo differente da quello attualmente programmato, scegli una di queste opzioni:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
it: Se stai creando molti eventi con caratteristiche simili, potresti usare le funzionalità di <a href="%1"> Event Templates </a> per ottimizzare il tuo lavoro.

en: If you have a PayPal account, you can click the PayPal button to continue. Otherwise, fill in the credit card and billing information on this form and click <strong>Continue</strong> at the bottom of the page.
it: Se avete un account PayPal, potete cliccare sul pulsante PayPal per continuare. Altrimenti, riempite le informazioni relative alla carta di credito ed alla fatturazione in questo modulo e cliccate su <strong>Continua</strong> in fondo alla pagina.

en: If you have an alternative base page, it can be set in the <a href="%2">WordPress integration settings</a>.
it: Se hai una pagina di base alternativa, puoi impostarla nelle <a href="%2">impostazioni di integrazione di WordPress</a>.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
it: Se avete scelto di <strong>Permettere altri importi</strong>, potete usare i campi qui sopra per controllare i valori minimo e massimo accettabili (es. non permettere contributi più bassi di %1).

en: If you have created a report based on the Mailing Summary Report template and it outputs or filters on campaigns, You will need to go back to that report and re-save the report after selecting and or setting the campaign filters up again
it: Se hai creato un report in base al modello sul Report Sommario del Mailing e produce o filtra le campagne, Dovrai tornare a quel report e salvare nuovamente il report dopo aver selezionato e o impostato di nuovo i filtri della campagna

en: If you have questions please contact us at %1
it: Se hai domande, puoi contattarci a %1

en: If you have questions please contact us at %1.
it: Per qualsiasi domanda contattaci a %1

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
it: Se è stata selezionata una delle opzioni di deduplica oltre a "nessun controllo duplicato", CiviCRM utilizzerà una regola di deduplica predefinita per determinare le possibili corrispondenze per i record importati. Le regole di deduplica esistenti possono essere riviste e create nuove regole, su Contatti > Trova e unisci contatti duplicati.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
it: Se avete inviato altri SMS massivi, potete anche includere (o escludere) i contatti che hanno ricevuto questi altri SMS. CiviCRM eliminerà i duplicati, quindi ai contatti che appartengono ad uno dei gruppi inclusi ed hanno già ricevuto un SMS verrà inviata solo una spedizione.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
it: Se avete inviato altri SMS massivi, potete anche includere (o escludere) i contatti che hanno ricevuto questi altri SMS. CiviCRM eliminerà i duplicati, quindi ai contatti che appartengono ad uno dei gruppi inclusi ed hanno già ricevuto un SMS verrà inviata solo una spedizione.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
it: Se non avete ancora configurato i campi personalizzati e un profilo, potete salvare questa schermata senza selezionarne uno, completare i passi più sotto e poi tornare a <strong>Gestione Eventi</strong> e selezionare il profilo appena creato.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
it: Se non sono già stati configurati campi personalizzati e un profilo per raccogliere i dati necessari per questo modulo, è possibile crearli qui utilizzando i passaggi seguenti.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
it: Se non hai ricevuto una nostra email, controlla la tua cartella spam, potrebbe essere stata classificata erroneamente.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
it: Se non ricevi una email entro pochi minuti, controlla la tua cartella spam.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
it: Se conosci in anticipo il numero di transazioni in questo batch, puoi specificarlo ora.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
it: Se conosci in anticipo l'importo totale in questo batch, puoi specificarlo ora.

en: If you modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
it: Se si modificano i valori di default, accertarsi che il web server abbia il permesso di scrittura sulle directory.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
it: Se vi servono delle opzioni aggiuntive potete aggiungerle dopo aver salvato le voci correnti.

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
it: Se hai bisogno di creare nuovi campi personalizzati, è possibile farlo anche nell'editor dei profili. Quindi aggiungi i nuovi campi personalizzati a questo profilo trascinandoli nel generatore di moduli.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
it: Se devi importare <strong>Dati personalizzati Multi-valore</strong> per i contatti (come il curriculum dell'occupazione o della formazione), dovrai farlo in un passaggio separato da <a href="%1"> qui </a>.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
it: Se vuoi includere un messaggio ad hoc per questo membro, scrivilo in quest'area. Altrimenti, l'email di conferma includerà il messaggio standard di ricevuta che è stato configurato nell'area 'Modelli di Messaggi di Sistema'.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
it: Se hai l'esigenza di rendere NON disponibile un pannello, e rimuoverlo dalla bacheca esistente dell'utente - puoi farlo dalla schermata 'Configura' sulla bacheca. Fai clic sulla 'x' sul lato destro dell'icona del pannello.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
it: Se non si desidera utilizzare questa serie di prezzi, fare clic sul titolo della pagina contributo qui sotto, e modificare l'importo o la pagina iscrizione.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
it: Se non volete più usare questo insieme di prezzi, cliccate sul titolo del template evento qui sotto e modificate gli importi per l'evento.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
it: Se non volete più usare questo insieme di prezzi, cliccate sul titolo dell'evento qui sotto e modificate gli importi per l'evento.

en: If you only insert one shortcode, you can choose to override all page content with the content of the shortcode.
it: Se si inserisce solo uno shortcode, è possibile scegliere di sovrascrivere tutti i contenuti della pagina con il contenuto dello shortcode.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
it: Se si prevede di utilizzare questo prezzo impostato per l'iscrizione e il rinnovo dell'iscrizione, non è possibile utilizzarlo anche per Eventi o Contributi. Tuttavia, un set di prezzi di appartenenza può includere campi aggiuntivi per le opzioni di non iscrizione che richiedono un costo aggiuntivo (ad esempio, l'abbonamento a una rivista).

en: If you select "Override Permanently", The status you assign will remain in force, unless it is again modified on this screen. If you select "Override Until Selected Date", it will behave same as "Override Permanently" but will revert to "No" once the selected date is reached. As long as the Membership Override is active, the automated membership status update script will NOT update this membership record.
it: Se si seleziona "Forzatura Permanente", lo stato che si assegnerà rimarrà valido, a meno che non venga nuovamente modificato in questa schermata. Se si seleziona "Forzatura fino alla data", si comporterà come "Forzatura permanente" ma tornerà a "No" una volta raggiunta la data selezionata. Finché la Forzatura Permanente è attiva, lo script di aggiornamento dello stato di appartenenza automatico NON aggiorna questo record iscrizione.

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
it: Se si seleziona una pagina di contribuzione online predefinita per i rinnovi dei soci self-service, un link "rinnova" che punta a quella pagina verrà visualizzato nella Bacheca Contatto per le iscrizioni che sono state inserite offline. È necessario assicurarsi che il blocco di appartenenza per la pagina di contributo online selezionata includa tutte le iscrizioni attualmente disponibili.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
it: Se selezioni un tipo di iscrizione, verrà creata o rinnovata un'iscrizione quando gli utenti selezionano questa opzione. Lascia questa colonna vuota per le opzioni di non iscrizione (ad esempio, l'abbonamento alla rivista).

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
it: Se selezioni più opzioni di privacy, le tue scelte saranno in  OR per default. ESEMPIO: se selezioni "Non telefonare" e "Non inviare email", i risultati includeranno i contatti che hanno una o entrambe le preferenze. Se si desidera restituire solo i contatti con entrambe le preferenze, selezionare l'operatore AND.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
it: Se salti questo partecipante, ci sarà abbastanza spazio nell'evento per il tuo gruppo (non sarai messo in lista d'attesa).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
it: Se salti questo partecipante, ci sarà abbastanza spazio nell'evento per il tuo gruppo (non sarai messo in lista d'attesa). Torna indietro alla pagina di registrazione principale e riduci il numero di persone aggiuntive. Dovrai anche completare le informazioni di pagamento.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
it: Se salti questo partecipante, ci sarà abbastanza spazio nell'evento per il tuo gruppo (non sarai messo in lista d'attesa). La Registrazione per questo evento richiede l'approvazione. Riceverai una email una volta che la tua registrazione sarà stata riesaminata.

en: If you specify a payment method then this batch will be limited to exporting only transactions paid with that method.
it: Se si specifica un metodo di pagamento, questo batch sarà limitato all'esportazione delle sole transazioni pagate con tale metodo.

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
it: Se pensi che questo possa essere un contatto duplicato che dovrebbe essere unito a un record esistente - Vai a "Contatti >> Trova e Unisci contatti duplicati". Utilizza la regola per le Organizzazioni per trovare i potenziali duplicati e unirli se necessario.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
it: Se pensate di importare dei dati aggiuntivi dalla stessa fonte, spuntate 'Salva questa mappatura di campi' in fondo alla pagina prima di continuare. La mappatura salvata potrà essere riutilizzata facilmente la prossima volta che si importeranno i dati.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
it: Se deselezioni "Sconti da Data d'iscrizione" e salvi il presente modulo, ogni set di sconto esistente verrà eliminata.

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
it: Se utilizzi CiviMail per newsletter o altre comunicazioni, dai un'occhiata ai nuovi modelli CiviMail di esempio che utilizzano il design responsive per ottimizzare la visualizzazione sui dispositivi mobili (Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggi).

en: If you use a payment processor service where credit card and billing information is collected <strong>on your site</strong> it is strongly recommended that you create or obtain an <strong>SSL certificate</strong> and configure your webserver to support SSL connections. Consult your hosting provider or web-server documentation for more information on obtaining and installing SSL certificates.
it: Se utilizzi un servizio processore di pagamento dove vengono raccolte informazioni di carte di credito e fatturazione <strong>sul tuo sito</strong> è vivamente raccomandato che tu crei o ottieni un <strong>certificato SSL</strong> e che configuri il tuo server web per supportare connessioni SSL. Consulta il tuo fornitore di hosting o la documentazione del server Web per ulteriori informazioni su come ottenere e installare certificati SSL.

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
it: Se si utilizza questa opzione, è possibile utilizzare un layout di tabella per formattare l'output dei token contributo. In questo caso selezionare il separatore "Table Cell" e ogni istanza di contributo verrà inserita nella propria cella. In alternativa, puoi utilizzare il separatore "Virgola" che separa semplicemente gli importi e / o le date del contributo con le virgole (ad es. "Grazie per i generosi contributi di $ 150,00, $ 200,00, $ 450,00 quest'anno").

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
it: Se si desidera che l'amministratore della propria organizzazione riceva una notifica per ogni PCP, inserire uno o più indirizzi email qui. indirizzi e-mail multipli devono essere separati da una virgola (ad es jane@example.org, paula@example.org) La prima email sarà inviata all'utente PCP per supporto.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
it: Se volete raccogliere informazioni aggiuntive durante la registrazione all'evento, dovrete configurare uno o più profili di CiviCRM - che sono raccolte di campi standard o personalizzati. Per la registrazione all'evento spesso desiderate raccogliere indirizzi email e nomi dei partecipanti. Potete anche voler raccogliere informazioni specifiche. Ad esempio, preferenze alimentari o per la collaborazione come volontari.

en: If you want collect additional information from contributors, you can include one or two CiviCRM Profiles&mdash;which are collections of standard or custom fields&mdash;in this contribution page. For example, you may need to collect information about the person (e.g. name and address if these are not already required by your payment processor, interest in subscribing to a newsletter or volunteering). You might also want to collect information specific to this contribution (e.g. target one or several projects or funds to support with this contribution).
it: Se desideri raccogliere informazioni aggiuntive dai donatori, puoi includere uno o due profili CiviCRM, che sono raccolte di campi standard o personalizzati, in questa pagina di contributo. Ad esempio, potrebbe essere necessario raccogliere informazioni sulla persona (ad esempio nome e indirizzo se questi non sono già richiesti dal processore di pagamento, l'interesse per l'iscrizione a una newsletter o a fare volontariato). Puoi anche raccogliere informazioni specifiche per questo contributo (ad esempio, individuare uno o più progetti o fondi da sostenere con questo contributo).

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
it: Se si desidera che il contenuto sia visualizzato nella parte inferiore della pagina contributo, inserirlo qui.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
it: Se volete che dei membri dell'organizzazione ricevano una copia NASCOSTA (BCC) di ciascuna email di ricevuta, inserire qui uno o più indirizzi, separati da virgole (es. paolo@esempio.org, andrea@esempio.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
it: Se volete che dei membri dell'organizzazione ricevano una copia di ciascuna email di ricevuta, inserire qui uno o più indirizzi, separati da virgole (es. paolo@esempio.org, andrea@esempio.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
it: Se volete che i membri della vostra organizzazione ricevano una email di notifica quando questo modulo di profilo viene usato per inserire o aggiornare le informazioni sui contatti, inserite qui uno o più indirizzi email; se ne inserite più di uno separateli con una virgola. Il primo indirizzo in elenco sarà usato come mittente delle notifiche.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
it: Se si desidera trovare (includere) i contatti con una particolare opzione di privacy impostata, fare clic sull'opzione "Includi".

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
it: Se volete permettere ai contribuenti di indicare una persona in onore della quale stanno effettuando il contributo, spuntate questa casella, e nel modulo sarà inserita una sezione 'in onore di'. Le informazioni su questa sezione vengono salvate automaticamente e collegate con il record del contributo.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
it: Se si desidera attivare la sezione 'contributo corrisponde', è necessario sia 'Consenti altri importi' e / o inserire almeno una riga nella tabella 'Importi contributo fisso'.

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
it: Per includere il nome della contea nelle etichette di mailing, l'impostazione <strong>Contea</strong> deve essere abilitata in questa schermata, e i nomi delle contee vanno aggiunti alla tabella civicrm_county nel database.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
it: Se si desidera limitare il numero di partecipanti che possono scegliere questa opzione, inserire qui quel numero. Questo limite è separato dal numero massimo di partecipanti autorizzati a registrarsi per l'evento (è possibile impostare quel numero in Configura Evento> Info e impostazioni).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
it: Se volete fornire un valore predefinito per questo campo, inseritelo qui. Per i campi data, il formato è AAAA-MM-GG.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
it: Se desideri fornire una pagina di Registrazione Online per questo evento, seleziona la prima casella di seguito e quindi completa i campi di questo modulo.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
it: Se vuoi fornire una pagina di Registrazione Online per questo evento, spunta la prima casella qui sotto e poi completa i campi sul modulo. Puoi offrire le registrazioni online sia per gli eventi a pagamento che per quelli gratuiti. Gli eventi a pagamento richiedono la configurazione di un <a href='%1' target='_blank' title='Apre la documentazione in una nuova finestra'>Processore di Pagamento</a> per il tuo sito.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
it: Se si desidera impostare un limite preciso al numero massimo di registrazioni, immettere il numero. In caso contrario, lascia vuoto questo campo.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
it: Se si desidera utilizzare un campo precedentemente salvato nel campo di mappatura - seleziona qui.

en: If you want to use the same export setup in the future, check 'Save Fields' at the bottom of the page before continuing. You will then be able to reload this setup with a single click.
it: Se volete usare le stesse impostazioni di esportazione in futuro, selezionate 'Salva Campi' in fondo alla pagina prima di continuare. Potrete poi ricaricare queste impostazioni con un singolo click.

en: If you want to utilize multi-threading enter the size you want your sub jobs to be split into. Recommended values are between 1,000 and 10,000. Use a lower value if your server has multiple cron jobs running simultaneously, but do not use values smaller than 1,000. Enter "0" to disable multi-threading and process mail as one single job - batch limits still apply.
it: Se desideri utilizzare multi-threading inserisci la dimensione in cui vuoi che siano suddivisi i tuoi sub job. I valori consigliati sono compresi tra 1.000 e 10.000. Utilizza un valore più basso se il tuo server ha più cron job in esecuzione contemporanea, ma non utilizzare valori minori di 1.000. Immettere "0" per disabilitare il multi-threading e processare le mail come un singolo job - sono ancora presenti i limiti di batch.

en: If you were previously on version 5.8 and altered the WYSIWYG editor setting, you should visit the <a %1>Display Preferences</a> page and re-save the WYSIWYG editor setting.
it: Se in precedenza eri alla versione 5.8 e hai modificato l'impostazione dell'editor WYSIWYG, dovresti visitare la pagina di <a %1>Preferenze di Visualizzazione</a> e salvare nuovamente l'impostazione dell'editor WYSIWYG.

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
it: Se desideri aggiungere un messaggio personale per email, aggiungilo qui. (Se si invia a più di un destinatario, lo stesso messaggio verrà inviato a ciascun contatto.)

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
it: Se volete creare un account su questo sito, spuntate la casella qui sotto e inserite un nome di utente

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
it: Se non sei sicuro quale processore usare - noi raccomandiamo di revisionare i termini, le limitazioni e le aree di copertura sul sito web di ogni processore prima di procedere.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
it: Se si è sicuri che il record non sia duplicato, cliccare su 'Salva Contatto Corrisponte'.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Group - update smart group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu
it: Se avete modificato i criteri di ricerca per questo 'gruppo smart' e volete salvare le modifiche, selezionate <strong>Aggiorna gruppo smart</strong> dal menu a tendina '- altre azioni -'

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
it: Se avete memorizzato un <strong>identificatore esterno</strong> univoco per ciascun contatto in CiviCRM, potete inserire quel valore come colonna nel file di importazione. I contributi saranno allora fatti corrispondere con questo ID esterno.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
it: Se avete memorizzato un <strong>identificatore esterno</strong> univoco per ciascun contatto in CiviCRM, potete inserire quel valore come colonna nel file di importazione. I dati delle iscrizioni saranno allora fatti corrispondere con questo ID esterno.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
it: Se si è memorizzato un <strong>identificatore esterno</strong> univoco per ciascun contatto in CiviCRM, è possibile inserire quel valore come colonna nel file di importazione. I dati dei partecipanti saranno allora fatti corrispondere usando l'ID esterno. Attenzione: è necessario usare l'opzione "per le voci duplicate" o "Nessun Controllo Duplicati" in "Salta" per poter effettuare un caricamento usando il campo ID esterno.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
it: Se il server SMTP richiede l'autenticazione, inserire qui il nome utente.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
it: Se il tuo processore desiderato non è nell'elenco, controlla la <a href="%1">Directory delle Estensioni</a> per altri processori di pagamento che puoi scaricare. Se ancora non riesci a trovarlo, valuta la possibilità di collaborare con uno sviluppatore e di contribuire a creare una nuova estensione.

en: If your mysql server is running on other port than default 3306, provide server info as server:port (i.e. localhost:1234)
it: Se il tuo server mysql è in esecuzione su un'altra porta rispetto al default 3306, indicare le informazioni sul server in formato server:porta (es. localhost:1234)

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
it: Se la tua organizzazione ha modificato la versione predefinita dei modelli di messaggio del Workflow di Sistema, allora le modifiche e le correzioni dei bug incluse in un aggiornamento dovranno essere unite alle tue versioni modificate.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
it: Se la pagina è abilitata, cliccate <strong>Pagina Live</strong> per visualizzare la pagina in <strong>modalità live</strong> (non di test).

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
it: Se il tuo sito utilizza Sottotipi di Contatti, puoi assegnare questo insieme di campi personalizzati ad uno specifico sottotipo (es.: 'Studente'), O puoi selezionare '- Qualsiasi -' in modo tale da rendere i campi disponibili ai contatti del tipo genitore (es.: 'Individuo') come così pure ai contatti del sottotipo.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
it: Ignora errori e processa il Batch

en: Ignore Severity
it: Ignora Gravità

en: Illegal stack size. Use values between 1 and %1.
it: Dimensione pila illegale. Usa valori tra 1 e %1.

en: Image
it: Immagine

en: Image Deleted
it: Immagine Cancellata

en: Image Directory
it: Directory Immagini

en: Image File Name
it: Nome file immagine

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Image URL is Required
it: URL Immagine Obbligatoria

en: Image Upload URL
it: URL Caricamento Immagine

en: Image Url
it: URL immagine

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
it: L'Immagine non può essere caricata a causa di un un tipo non valido (estensione).

en: Images
it: Immagini

en: Images Directory
it: Directory Immagini

en: Implicit FK to civicrm_event: parent event
it: FK Implicito a civicrm_event: evento correlato

en: Implicit FK to civicrm_option_group with name = 'visibility'
it: FK implico a civicrm_option_group con name = 'visibility'

en: Implicit FK to civicrm_option_value row in NEW label_type option group
it: FK Implicito alla riga civicrm_option_value nel NUOVO gruppo opzioni label_type

en: Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = activity_type
it: FK implicito a civicrm_option_value dove option_group = activity_type

en: Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = email_on_hold.
it: FK implicito a civicrm_option_value dove option_group = email_on_hold.

en: Implicit foreign key to civicrm_option_values in the pledge_status option group.
it: Chiave esterna implicita a civicrm_option_values nel gruppo di opzioni pledge_status.

en: Import / Export Field Separator
it: Separatore Campo per Importazione/Esportazione

en: Import Activity
it: Importa Attività

en: Import Contact
it: Importa Contatto

en: Import Contribution
it: Importa Contributo

en: Import Data (row %1)
it: Dati da importare (riga %1)

en: Import Data File
it: Importa File Dati

en: Import Field Separator
it: Separatore Campi Importati

en: Import File Format
it: Formato di file di input

en: Import Membership
it: Importa Iscrizioni

en: Import Now
it: Importa Ora

en: Import Options
it: Opzioni di importazione

en: Import Participant
it: Importa Partecipanti

en: Import Table is required.
it: Tabella Importo è richiesto.

en: Import Wizard
it: Wizard di Importazione

en: Import contacts and activities
it: Importa contatti e attività

en: Import has completed successfully.
it: L'importazione è stata eseguita correttamente.

en: Import mode
it: Modo Importazione

en: Import to Groups
it: Importa in gruppi

en: Important Notes
it: Note Importanti

en: Importing Multi-value Custom Data
it: Importazione di Dati Personalizzati Multi-valore

en: Impunity
it: Impunità

en: In "Opportunistic Flush" mode, caches are flushed in response to user actions; this mode is broadly compatible but may add latency during form-submissions. In "Cron Flush" mode, you should schedule a cron job to flush caches; this can improve latency on form-submissions but requires more setup.
it: In modalità "Opportunistic Flush", le cache vengono scaricate in risposta alle azioni dell'utente; questa modalità è ampiamente compatibile ma può aggiungere latenza durante l'invio di moduli. In modalità "Cron Flush", dovresti programmare un cron job per svuotare le cache; questo può migliorare la latenza nell'invio di moduli, ma richiede una maggiore configurazione.

en: In Date
it: Data inserimento

en: In Global Settings
it: In Impostazioni globali

en: In Honor of
it: In Onore di

en: In Memory of
it: In Memoria di

en: In Person
it: In Persona

en: In Progress
it: In Corso

en: In Public Honor Roll?
it: Nell'Albo d'onore Pubblico?

en: In Support of
it: A sostegno di

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
it: In aggiunta alle impostazioni su questa schermata, esistono diverse impostazioni che puoi aggiungere al file di configurazione del sito (civicrm.settings.php) per fornire informazioni di debug aggiuntive.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
it: Inoltre, è necessario includere un primario campo Indirizzo e-mail nel profilo.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
it: In tutti i casi il controllo di un contatto esistente utilizza la "regola di controllo duplicati" predefinita (abbinamento sull'indirizzo di posta email). Se si è preoccupati che i dati dei contatti esistenti vengano sovrascritti da visitatori anonimi, è possibile modificare questa regola per rendere le corrispondenze meno probabili (o addirittura impossibili). Ad esempio, se NON vuoi che l'input anonimo si abbini (e quindi crei sempre un nuovo record di contatto) - modifica quella regola e imposta la "soglia di peso" più alta di 10. Quando eseguirai Trova Duplicati periodicamente usa una regola diversa, e unisci tutti i record duplicati con le relative iscrizioni, contributi, ecc.

en: In how much time to declare winner
it: In quanto tempo dichiarare il vincitore

en: In order for reminders to be sent:
it: In ordine al promemoria da inviare:

en: In order to enable logged in users to download invoices and credit notes from the dashboard, please first enable CiviCRM invoicing functionality <a href='%1'>Administer > CiviContribute > CiviContribute Component Settings</a>
it: Affinché gli utenti registrati siano in grado di scaricare fatture e note di credito dalla bacheca, si deve prima abilitare la funzionalità di fatturazione di CiviCRM <a href='%1'> Amministrazione> CiviContribute> Impostazioni componenti CiviContribute</a>

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
it: Per usare questa funzionalità, l'utente che installa il database deve avere i privilegi per creare trigger (in MySQL 5.0 - e in MySQL 5.1 se il log binario è abilitato - ciò significa privilegi da SUPER USER). Questa installazione non sembra avere abilitati i permessi richiesti.

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers and views (if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install does not have the required privilege(s) enabled.
it: Per utilizzare questa funzionalità, l'utente che installa il database deve avere i privilegi per creare trigger e viste (se la registrazione binaria è abilitata - ciò significa privilegi da SUPER USER). Questa installazione non ha i privilegi richiesti abilitati.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
it: Nel caso si stia usando Drupal, potrebbe capitare che tutti i messaggi di errore compaiano nella 'watchdog' (assumendo che sia abilitata in Drupal).

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Sotto forma di CCYYMMDD.

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Sotto forma di DD (01-31).

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Sotto forma di MM (01 - 12).

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Sotto forma di WW (01-53).

en: In the form of YYYY.
it: Sotto forma di AAAA.

en: In the form of YYYYMM.
it: Sotto forma di AAAAMM.

en: In the future
it: Nel futuro

en: In the past
it: Nel passato

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
it: Nel processo di impostazione dei componenti CiviCRM o nella configurazione di pagine e profili, potresti aver creato contributi di prova, attività, partecipanti, impegni, ecc.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
it: In questo passo si configura il titolo della pagina, il tipo finanziario (donazione, contributo a campagna, etc), l'importo totale da raggiungere e il messaggio di introduzione. Si potrà poi tornare indietro e modificare qualsiasi aspetto di questa pagina in qualsiasi momento dopo aver completato l'impostazione.

en: In what context(s) is the mailing contents visible (online viewing)
it: In che contesto(i) sono i contenuti di questo mailing visibili (visualizzazione online)

en: In what context(s) is this field visible.
it: In quale contesto(i) è questo campo visibile.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive Recurring Contributions
it: Contributi ricorrenti inattivi

en: Inactive Relationships
it: Relazioni non attive

en: Inbound Email
it: Email in Entrata

en: Inbound Email.
it: Email in Entrata.

en: Inbound SMS
it: SMS in ingresso

en: Inches
it: Pollici

en: Include
it: Includi

en: Include %1 user account information links in search results?
it: Includere i link di informazione sull'account utente %1 nei risultati della ricerca?

en: Include / Exclude Search
it: Includi/Escludi ricerca

en: Include Alphabetical Pager
it: Includi Cercapersone Alfabetico

en: Include Both
it: Includi entrambi

en: Include Cancel Button
it: Include Pulsante Cancellazione

en: Include Cancel Button?
it: Include Pulsante Cancellazione ?

en: Include Case Activities
it: Include Attività del Caso

en: Include Drupal user account information links in search results?
it: Includere i collegamenti alle informazioni dell'account utente Drupal nei risultati di ricerca?

en: Include Email
it: Includi Email

en: Include Event templates?
it: Include modelli degli eventi?

en: Include Group(s)
it: Includi gruppo/i

en: Include Groups
it: Includi gruppi

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
it: Includi Invito ICal agli Assegnatari Attività

en: Include Map to Event Location
it: Includi Mappa nella pagina dell'evento

en: Include Messages
it: Includi messaggi

en: Include Nickname
it: Includi Soprannome

en: Include Order By Clause
it: Include Ordinamento Per Clausola

en: Include Profile
it: Includi profilo

en: Include Profiles
it: Includi profili

en: Include Proximity Search?
it: Include Ricerca di Prossimità?

en: Include Repeating Events
it: Includi Eventi ricorrenti

en: Include Report in Navigation Menu?
it: Includi relazione nel menu?

en: Include Tag(s)
it: Includi tag

en: Include Tags on Other Types of Records
it: Includi tag su altri tipi di record

en: Include Template
it: Includi forma

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
it: Includere una sezione di Iscrizione in questa pagina di contributi online?

en: Include a Picture or an Image
it: Includere una foto o un'immagine

en: Include a map block on the Event Information page when geocode info is available and a mapping provider has been specified?
it: Includi un blocco mappa nella pagina di Informazioni sull'Evento quando l'informazione di geocodifica è disponibile e un fornitore della mappatura è stato specificato?

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
it: Includere campi aggiuntivi su questo modulo di registrazione selezionando e configurando un profilo CiviCRM da includere nella parte inferiore della pagina.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
it: Includere campi aggiuntivi su questo modulo di registrazione selezionando e configurando un profilo CiviCRM da includere nella parte superiore della pagina (immediatamente dopo il messaggio introduttivo).

en: Include by Privacy Option(s)
it: Includi in base alle opzioni di privacy

en: Include case activities in general activity views.
it: Includi le attività dei casi nella visualizzazione delle attività generali.

en: Include contacts where
it: Includi i contatti in cui

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
it: Includi i doppi apici (&quot;) attorno al nome e le parentesi angolari (&lt; &gt;) attorno all'indirizzo email..<br />ESEMPIO: <em>&quot;Servizio Clienti&quot; &lt;servizioclienti@example.org&gt;</em>

en: Include in multi-record listing?
it: Include in elenco multi-record?

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
it: Vuoi includere mappa dell'evento alla pagina di informazioni dell'evento? (Si dovrà configurare un fornitore di servizi di localizzazione mediante <a href='%1'>Amministra > Impostazioni di Sistema > Mappa e Coordinate geografiche</a>)

en: Include my name and message
it: Includi il mio nome e il messaggio

en: Include participants from all events in the %1 series
it: Includi i partecipanti da tutti gli eventi della serie %1

en: Include profile edit links in search results?
it: Includere i link per la modifica del profilo nei risultati della ricerca?

en: Include reCAPTCHA?
it: Includi reCAPTCHA?

en: Include tags used for %1
it: Includi i tag usati per %1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
it: Includere i dati nei campi usati per il 'matching' sul contatto, basato sulle regole configurate in <strong>Matching Esatto sui Duplicati</strong>. Per le regole di default sul matching dei duplicati, puoi includere una colonna in ogni riga con l'Indirizzo Email del donatore.

en: Include these membership types
it: Includi questi tipi di iscrizione

en: Include this link to your fundraising page in your emails
it: Inserisci questo link alla tua pagina di raccolta fondi nelle tue e-mail

en: Include:
it: Includi:

en: Included
it: Inclusi

en: Includes %1 amount of %2
it: Include %1 quantità di %2

en: Income
it: Introito

en: Income Account is
it: Conto Entrate è

en: Income Count Summary Report
it: Report Riepilogo Conteggio Entrate

en: Income Statistics
it: Statistiche per le Entrate

en: Income and benefits stabilization
it: Stabilizzazione del reddito e dei benfici

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Incomplete Transaction
it: Transazione incompleta

en: Incomplete. Click to configure result set.
it: Incompleto. Fare clic per configurare il set di risultati.

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
it: Il greeting value id %1 non è corretto, o non esisiste il default greeting per questo tipo di contatto e tipo greeting.

en: Individual
it: Individuo

en: Individual Display Name Format
it: Formato di visualizzazione del Nome utente

en: Individual Name Fields
it: Nome campi individuali

en: Individual Prefix
it: Prefisso individuo

en: Individual Sort Name Format
it: Formato di ordinamento del Nome utente

en: Individual Suffix
it: Suffisso individuo

en: Individual contact prefixes
it: Prefissi di contatto individuali

en: Individual contact suffixes
it: Suffissi di contatto individuali

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Ineligible
it: Non idoneo

en: Info &amp; Settings
it: Info &amp; Configurazioni

en: Info Page
it: Pagina Info

en: Info Page Link
it: Link pagina info

en: Info and Settings
it: Info e Impostazioni

en: Inform Mailing
it: Informa Mailing

en: Inform scheduler about the mailing
it: Informa il pianificatore sulla mailing

en: Inherit CMS Language
it: Eredita Lingua del CMS

en: Inherited membership %1 status was changed to Expired due to the change in relationship type.
it: Iscrizione ereditata %1 stato è stato cambiato a Scaduto a causa del cambio nel tipo di relazione.

en: Initial Amount Help Text
it: Aiuto

en: Initial Amount Label
it: Etichetta importo iniziale

en: Initial Date Range
it: Intervallo di Date Iniziale

en: Initial Date Range:
it: Finestra temporale iniziale

en: Initial Reminder Day
it: Promemoria del Giorno iniziale

en: Initial amount help text for partial payment
it: Testo guida importo iniziale per pagamento parziale

en: Initial amount label for partial payment
it: Etichetta importo iniziale per pagamento parziale

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: Inline
it: In linea

en: InnoDB Full Text Search
it: Ricerca Testo Completo InnoDB

en: Input Field Type
it: Tipo di Campo di Input

en: Input file must be in CSV format
it: Il file di input deve essere in formato CSV

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert new Membership
it: Inserisci nuova iscrizione

en: Insert new contributions
it: Inserisci nuovi contributi

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
it: Inserisce attività per un contatto o un caso recuperando email in entrata da una directory della posta

en: Install
it: Installa

en: Install "%1"?
it: Installare "%1"?

en: Installation Error
it: Errore di Installazione

en: Installation Guide
it: Guida di installazione

en: Installing CiviCRM...
it: Installazione di CiviCRM in corso...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
it: Installando l'estensione si abiliteranno nuove funzioni. Si prega di accertarsi che l'estensione provenga da una fonte autorizzata.

en: Installment Amount
it: Importo Rata

en: Installments
it: Rate

en: Installments should be greater than zero.
it: Le Rate devono essere maggiore di zero.

en: Instance is Reserved
it: L'Istanza è Riservata

en: Instant Messaging
it: Messaggistica Istantanea

en: Instant Messenger %1 is primary?
it: Instant Messenger %1 è il principale?

en: Instant Messenger (IM) screen-names
it: Nomi di screen della Messaggistica Istantanea (IM)

en: Instant Messenger ID
it: ID Instant Messenger

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
it: Le istruzioni aggiunte alle pagine di Conferma e Ringraziamento quando l'utente sceglie l'opzione 'paga più tardi' (es. 'si prega di inviare il bonifico entro 3 giorni lavorativi').

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
it: Istruzioni aggiunte alle pagine di 'Conferma' e di 'Ringraziamento', così come l'email di conferma, quando l'utente seleziona l'opzione 'Pagare più tardi' (es.: 'Spedisci per posta il tuo assegno a ... entro 3 giorni lavorativi.').

en: Instructions for interviewers
it: Istruzioni per gli intervistatori

en: Insufficient access rights - cannot merge
it: Diritti di accesso insufficienti - non può unire

en: Insufficient permissions for aggressive mode batch merge
it: Autorizzazioni insufficienti per modalità aggressiva di unione dei batch

en: Integer
it: Intero

en: Integrated case management for human service providers
it: Gestione integrata di casi per fornitori di servizi sociali

en: Intended Recipients
it: Destinatari previsti

en: Interlingue
it: Interlingua

en: Internal Contact ID
it: ID Contatto interno

en: Internal ID
it: ID Interno

en: Internal Name
it: Nome Interno

en: Internal name of Contact Type (or Subtype).
it: Nome interno del Tipo Contatto (o Sottotipo).

en: Internal name of Group.
it: Nome interno del Gruppo.

en: Internal name of dashlet.
it: Nome interno del prospetto.

en: International direct dialing prefix from within the country TO another country
it: Prefisso di chiamata diretta internazionale dall'interno del paese A un altro paese.

en: Internet Access Required
it: Accesso Internet richiesto

en: Interval
it: Intervallo

en: Interval (number of units)
it: Intervallo (numero di unità)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
it: Intervallo di sottoscrizione per %1 rata/e

en: Interview Respondents
it: Rispondenti Intervista

en: Interviewed
it: Intervistato

en: Interviewer
it: Intervistatore

en: Interviewer Name
it: Nome Intervistatore

en: Intro Content
it: Contenuto introduzione

en: Intro Text
it: Testo dell'Introduzione

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
it: Introdurre la campagna e perché si sta sostenendo. Questo testo verrà visualizzato nella parte superiore della vostra pagina personale e nella parte superiore della pagina principale del contributo della campagna quando la gente fa un contributo attraverso la tua pagina.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
it: Introduci la campagna e spiega perché la stai supportando. Questo testo apparirà in cima alla tua pagina personale E in cima alla pagina principale di contributo o di registrazione all'evento.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
it: Presenta te stesso e il tuo ruolo all'interno della tua organizzazione.

en: Introduction
it: Introduzione

en: Introductory Message
it: Messaggio Introduttivo

en: Introductory Message - New Memberships
it: Messaggio introduttivo - Nuove iscrizioni

en: Introductory Message - Renewals
it: Messaggio introduttivo - Rinnovi

en: Introductory Text
it: Testo introduttivo

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
it: Messaggio introduttivo / istruzioni per la pagina di registrazione dell'evento online (può includere dei tag di formattazione HTML).

en: Introductory message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the top of Event Registration form.
it: Messaggio introduttivo per la pagina di Registrazione all'Evento. Testo e html consentiti. Mostrato sopra il modulo di Registrazione all'Evento.

en: Introductory message to contributor or participant displayed on the Tell a Friend form.
it: Messaggio introduttivo al contributore o partecipante visualizzato nel modulo Dillo ad un Amico.

en: Invalid
it: Invalido

en: Invalid Activity Id (aid).
it: ID Attività (aid) non valido

en: Invalid Base Directory
it: Base Directory non valida

en: Invalid Base URL
it: Base URL non valido

en: Invalid Case Role
it: Ruolo Caso Invalido

en: Invalid Email address
it: Indirizzo Email non valido

en: Invalid Membership
it: Iscrizione non valida

en: Invalid Message template
it: Modello di messaggio non valido

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
it: Righe di pagamento valide di impegno (saltato)

en: Invalid Price Fields
it: Campi prezzo non validi

en: Invalid Rows (skipped)
it: Righe non valide (saltate)

en: Invalid Subtype
it: Sottotitpo non valido

en: Invalid Value
it: Valore Non Valido

en: Invalid action specified in URL
it: Azione non consentita specificata nell'URL

en: Invalid className: %1
it: ClassName non valida: %1

en: Invalid component ID (%1)
it: ID componente non valido (%1)

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
it: Data "%1" non valida (deve seguire il formato yyyy-mm-dd)

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
it: Data non valida "query% 1 " nella URL (sintassi valida è AAAAMM).

en: Invalid day name
it: Nome del giorno non valido

en: Invalid day of the month
it: Giorno del mese non valido

en: Invalid default value for country.
it: Valore predefinito non valido per il Paese.

en: Invalid document file format
it: Formato documento non valido

en: Invalid entity type
it: Tipo di entità non valido

en: Invalid expiry date
it: Data di scadenza invalida

en: Invalid form parameters.
it: Parametri modulo non validi.

en: Invalid hook invocation
it: Chiamata hook non valida

en: Invalid option
it: Opzione non valida

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
it: Il Parametro non valido è stato dato a _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".

en: Invalid relationship type
it: Tipo di relazione non valido

en: Invalid string passed as severity level.
it: Stringa non corretta passata come severity level.

en: Invalid token code
it: Codice segnaposto non valido

en: Invalid value for Event ID
it: Valore di ID evento non valido

en: Invalid value passed to delete function.
it: Valore non valido passato alla funzione di cancellazione.

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice Date:
it: Data Fattura:

en: Invoice ID
it: ID Fattura

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
it: L'ID della Fattura o l' ID della transazione o l'ID di contributo sono tenuti a corrispondere alle registrazioni di contributo esistenti in modalità di aggiornamento.

en: Invoice Number
it: Numero Fattura

en: Invoice Number:
it: Numero Fattura:

en: Invoice Prefix
it: Prefisso Fattura

en: Invoice Reference
it: Riferimento fattura

en: Invoices - print or email
it: Fatture - stampa o email

en: Invoices / Credit Notes
it: Fatture / Note di credito

en: Irish
it: Irlandese

en: Is
it: È

en: Is Active
it: È attivo

en: Is Active?
it: È Attivo?

en: Is Amount Block Active?
it: Il blocco importo è attivo?

en: Is Automaticaly created
it: Viene automaticamente creato

en: Is Billing Address
it: È l'indirizzo di fatturazione

en: Is Billing Email
it: E' l'email di fatturazione

en: Is Billing Email?
it: E' l'email di fatturazione

en: Is Billing Phone
it: È il telefono di fatturazione

en: Is Calendar Year
it: E'anno solare

en: Is Campaign Active?
it: La Campagna è attiva?

en: Is Contribution Page Shared?
it: La Pagina Contributo è condivisa?

en: Is Credit Card Only?
it: Solo Carta di Credito?

en: Is Dashlet Active?
it: Dashlet è attiva?

en: Is Dashlet Reserved?
it: Dashlet è Riservata?

en: Is Deceased
it: È Deceduto

en: Is Default Mail Settings?
it: Sono Impostazioni Email Predefinite?

en: Is Default Price Field Option?
it: È l'Opzione Predefinita Campo Prezzo?

en: Is Default Survey
it: È il Sondaggio Predefinito

en: Is Default?
it: È Predefinito?

en: Is Deleted
it: È Cancellato

en: Is Domain Setting?
it: È Impostazione di Dominio?

en: Is Empty
it: E' vuoto

en: Is Event Public
it: È Evento Pubblico

en: Is Held
it: È Tenuto

en: Is IM Billing?
it: IM viene fatturata?

en: Is Interview Conducted?
it: L'intervista è condotta?

en: Is Label Reserved?
it: È l'Etichetta Riservata?

en: Is Mailing Archived?
it: Mailing archiviato?

en: Is Manager
it: E' il Manager

en: Is Manually Geocoded
it: È Geocodificato Manualmente

en: Is Monetary
it: È monetario

en: Is Not
it: Non è

en: Is Null
it: E' Null

en: Is Online Registration
it: E' Registrazione Online

en: Is Online Registration On
it: Registrazione online

en: Is Online Registration enabled for the event?
it: L'Iscrizione online è abilitata per l'evento?

en: Is Page Active?
it: È Attiva la Pagina?

en: Is Pay Later
it: Paga più tardi

en: Is Payment?
it: È un Pagamento?

en: Is Personal Campaign Page Block enabled/active?
it: È il blocco della Pagina di Campagna Personale abilitata/attiva?

en: Is Personal Campaign Page enabled/active?
it: È la Pagina di Campagna Personale abilitata/attiva?

en: Is Premium Active?
it: Il Premium è attivo?

en: Is Price Set Quick Config?
it: L'insieme di prezzi è Conf.Rapida?

en: Is Primary Address
it: È l'indirizzo primario

en: Is Primary Email
it: È l'Email Principale

en: Is Primary Phone
it: È il telefono primario

en: Is Public
it: È Pubblico

en: Is Recurring
it: È ricorrente

en: Is Relationship Active
it: Il rapporto è attivo

en: Is Required
it: È Richiesto

en: Is Reserved
it: È Riservato

en: Is Reserved?
it: E' prenotato?

en: Is Selected
it: È Selezionato

en: Is Starred
it: È Stellato

en: Is Tax Deductible?
it: È Deducibile?

en: Is Tax?
it: E' fiscale?

en: Is Tax? must be set for respective financial account
it: È fiscale? deve essere impostato per il rispettivo conto finanziario

en: Is Tax? must be set for this financial account
it: È fiscale? deve essere impostato per questo conto finanziario

en: Is Test
it: È test

en: Is Test Processor?
it: È un Processore di Test?

en: Is Test?
it: È un test?

en: Is a Followup Activity?
it: Ha un'attività di follow-up?

en: Is a Template Contribution
it: È un Template di Contributo

en: Is a current member
it: È membro attualmente

en: Is a non-current member
it: Non è membro attualmente

en: Is a value required for this property.
it: È richiesto un valore per questa proprietà.

en: Is active?
it: È attivo?

en: Is an Event Template
it: E' un Modello di Evento

en: Is auto_increment_increment set to 1
it: auto_increment_increment è settato a 1

en: Is between
it: È tra

en: Is billing block required
it: è necessario un blocco di fatture

en: Is confirm email
it: Invia email conferma

en: Is deceased
it: È deceduto

en: Is deleted
it: È cancellato

en: Is empty (Null)
it: È vuoto (Null)

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is equal to Active
it: È uguale a Attivo

en: Is equal to Inactive
it: È uguale a Inattivo

en: Is frequency interval exposed on the contribution form.
it: L'intervallo di frequenza è esposto nel modulo di contribuzione.

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is it not possible to filter on soft contribution type when not including soft credits.
it: Non è possibile filtrare il tipo Soft Credit se non si includono i crediti in favore.

en: Is less than
it: È minore di

en: Is less than or equal to
it: È inferiore o uguale a

en: Is membership sign up optional
it: È l'iscrizione facoltativa

en: Is not between
it: Non è tra

en: Is not empty (Null)
it: Non è vuoto (null)

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Is not one of
it: Non è uno dei

en: Is one of
it: È uno di

en: Is set if edited on Contribution or Event Page rather than through Manage Price Sets
it: Viene impostato se modificato sulle Pagine Contributo o Evento anziché tramite Gestione degli Insiemi dei Prezzi

en: Is shared through social media
it: Condividi sui social network

en: Is the %1 folder writeable?
it: La cartella %1 è scrivibile?

en: Is the <code>utf8mb4</code> character set supported?
it: Il set di caratteri <code>utf8mb4</code> è supportato?

en: Is the CVV code required for back office credit card transactions
it: È il codice CVV richiesto per le transazioni con carta di credito del back office

en: Is the Group Active
it: È il gruppo attivo

en: Is the Membership pay later?
it: È l'iscrizione pago dopo?

en: Is the Premiums feature enabled for this page?
it: È la funzione Premium abilitata per questa pagina?

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
it: La sezione Premi è abilitata per questa Pagina di Contributo Online?

en: Is the Relationship active?
it: È attivo il rapporto?

en: Is the activity a test entry?
it: Questa è una attività di prova?

en: Is the activity created by the system?
it: È l'attività creata dal sistema?

en: Is the booking confirmation screen enabled?
it: La schermata di conferma prenotazione è attiva?

en: Is the contact deceased?
it: Il contatto è deceduto?

en: Is the contribution a test entry?
it: È il contributo di un test di ammissione?

en: Is the mailing completely sent?
it: E' la mailing completamente inviato?

en: Is the membership status overridden?
it: E' lo status di membro soprascritto?

en: Is the provided database name valid?
it: Il nome indicato per il database è valido?

en: Is the recurring contribution a test entry?
it: Il contributo ricorrente è un test?

en: Is this ACL entry Allow  (0) or Deny (1) ?
it: È questa voce ACL Permetti (0) o Nega (1)?

en: Is this Campaign enabled or disabled/cancelled?
it: È questa Campagna abilitata o disabilitata/cancellata?

en: Is this CiviCRM Profile active?
it: Questo profilo di CiviCRM è attivo?

en: Is this Custom Data Set active?
it: È attivo questo Insieme di Dati Personalizzati?

en: Is this Custom Data Set public?
it: È pubblico questo Insieme di Dati Personalizzati?

en: Is this Custom Group Public
it: È questo Gruppo Personalizzato Pubblico

en: Is this Event Active?
it: Evento attivo?

en: Is this Event enabled or disabled/cancelled?
it: È questo Evento abilitato o disabilitato/cancellato?

en: Is this Field Searchable?
it: Sul campo si possono fare ricerche?

en: Is this Label Format the default?
it: Questo Formato Etichetta è il default?

en: Is this Online Contribution Page Active?
it: Questa pagina di contributo online è attiva?

en: Is this PDF Page Format the default?
it: Questa pagina in formato PDF è il default?

en: Is this Payment Processor Type active?
it: Questo Tipo Processore di Pagamento è attivo?

en: Is this Payment Processor Type the default?
it: Questo Tipo Processore di Pagamento è il predefinito?

en: Is this Payment Processor active?
it: Questo Processore di Pagamento è attivo?

en: Is this Payment Processor the default?
it: Questo Processore di Pagamento è quello predefinito?

en: Is this Scheduled Job active?
it: Questo Job Programmato è attivo?

en: Is this a PAID event?
it: Questo è un evento a PAGAMENTO?

en: Is this a default provider?
it: Questo gestore è quello di default?

en: Is this a header account which does not allow transactions to be posted against it directly, but only to its sub-accounts?
it: È questo un conto d'intestazione che non permette di registrate le transazioni direttamente a suo carico, ma solo nei suoi sub-conti?

en: Is this a manually entered geo code
it: È questo un codice geo manualmente inserito

en: Is this a predefined system object?
it: È questo un oggetto predefinito di sistema?

en: Is this a predefined system option group (i.e. it can not be deleted)?
it: È questo un gruppo opzioni predefinito del sistema (ossia non può essere eliminato)?

en: Is this a predefined system price set  (i.e. it can not be deleted, edited)?
it: È questo un insieme di prezzi predefinito del sistema (ossia non può essere eliminato, modificato)?

en: Is this a reserved Custom Group?
it: È questo un Gruppo Personalizzato riservato?

en: Is this a reserved rule - a rule group that has been optimized and cannot be changed by the admin
it: È una regola riservata - un gruppo di regole che è stato ottimizzato e non può essere modificato dall'amministratore

en: Is this a test membership?
it: Questo è un abbonamento di prova?

en: Is this account for taxes?
it: È questo conto per le imposte?

en: Is this account tax-deductible?
it: È questo conto deducibile dalle imposte?

en: Is this account the default one (or default tax one) for its financial_account_type?
it: È questo conto quello predefinito (o quello predefinito per le imposte) per il suo financial_account_type?

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
it: Questo account deve essere utilizzato come account predefinito per il suo tipo di conto finanziario quando si associano conti finanziari con tipi finanziari?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
it: Questa attività è una revisione corrente nella sequenza delle versioni?

en: Is this address for bulk mail ?
it: È questo indirizzo per email di massa?

en: Is this address the contact's billing address?
it: Questo è l'indirizzo di fatturazione del contatto?

en: Is this address the contact's billing email?
it: Questo è l'indirizzo email di fatturazione del contatto?

en: Is this address the contact's primary address?
it: Questo è l'indirizzo principale del contatto?

en: Is this address the contact's primary email?
it: Questo è l'indirizzo email principale del contatto?

en: Is this case type a predefined system type?
it: Questo tipo di caso è un tipo predefinito del sistema?

en: Is this contact type a predefined system type
it: È questo tipo contatto un tipo predefinito di sistema

en: Is this dashlet active?
it: È questo prospetto attivo?

en: Is this dashlet reserved?
it: È questo prospetto riservato?

en: Is this default price field option
it: È questa l'Opzione Predefinita Campo Prezzo

en: Is this default survey?
it: È questo il sondaggio predefinito?

en: Is this default?
it: È questo predefinito?

en: Is this entry active?
it: È questa voce attiva?

en: Is this entry either a payment or a reversal of a payment?
it: È questa voce un pagamento o lo storno di un pagamento?

en: Is this extension active?
it: È questa estensione attiva?

en: Is this field currently shareable? If false, hide the field for all sharing contexts.
it: È questo campo attualmente condivisibile? Se falso, nascondi il campo per tutti i contesti di condivisione.

en: Is this field hidden from public search ('User and User Admin Only'), or is it visible to the public and potentially searchable in the Profile Search form ('Expose Publicly' or 'Expose Publicly and for Listings')?  ('User and User Admin Only') fields can still be used for Edit and Create mode.
it: Questo campo è nascosto alla ricerca pubblica ("Solo Utente e Utente Admin"), oppure è visibile al pubblico e ricercabile nel modulo Ricerca profilo ("Esponi pubblicamente" o "Esponi pubblicamente e per Elenchi")? I campi "Solo Utente e Utente Admin" possono essere usati per creazione e modifica.

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
it: Questo campo è incluso come colonna nella tabella dei risultati della ricerca? Questa impostazione si applica solo ai campi con visibilità 'Pagine utente Pubbliche' o 'Pagine Pubbliche ed Elenchi'.

en: Is this field included as a column in the selector table?
it: È questo campo incluso come una colonna nella tabella selettore?

en: Is this field included search form of profile?
it: Questo campo include il modulo di ricerca del profilo?

en: Is this field required when included in a user or registration form?
it: È questo campo richiesto quando è incluso in un modulo utente o registrazione?

en: Is this field reserved for use by some other CiviCRM functionality?
it: È questo campo riservato all'uso da alcune altre funzionalità CiviCRM?

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
it: Questo campo è impostato tramite codice PHP (per mezzo di un hook personalizzato)? Se sì, questo campo non sarà aggiornato da CiviCRM.

en: Is this financial type tax-deductible? If true, contributions of this type may be fully OR partially deductible - non-deductible amount is stored in the Contribution record.
it: È questo tipo finanziario deducibile dalle imposte? Se vero, contributi di questo tipo potrebbero essere totalmente O parzialmente deducibili - importi non-deducibili sono memorizzati nel registro Contributi.

en: Is this form currently active? If false, hide all related fields for all sharing contexts.
it: È questo campo attualmente attivo? Se falso, nascondi tutti i campi correlati per tutti i contesti di condivisione.

en: Is this group hidden?
it: È questo un gruppo nascosto

en: Is this group reserved for use by some other CiviCRM functionality?
it: È questo gruppo riservato all'uso da alcune altre funzionalità CiviCRM?

en: Is this job active?
it: È questo job attivo?

en: Is this job for a test mail?
it: È questo job per un mailing di prova?

en: Is this join currently active?
it: È questo join attualmente attivo?

en: Is this location type a predefined system location?
it: È questo tipo posizione una posizione predefinita di sistema?

en: Is this location type the default?
it: È questo tipo di posizione il predefinito?

en: Is this mailing archived?
it: È questo mailing archiviato?

en: Is this membership_block enabled
it: È questo membership_block abilitato

en: Is this membership_status enabled.
it: È questo membership_status abilitato.

en: Is this membership_status reserved.
it: È questo membership_status riservato.

en: Is this membership_type enabled
it: È questo membership_type abilitato

en: Is this menu accessible to the public?
it: È questo menù accessibile al pubblico?

en: Is this menu exposed to the navigation system?
it: È questo menù esposto al sistema di navigazione?

en: Is this menu item active?
it: È questa voce menù attiva?

en: Is this message template used for sms?
it: È questo modello di messaggio usato per SMS?

en: Is this navigation item active?
it: È questa voce di navigazione attiva?

en: Is this option active?
it: È questa opzione attiva?

en: Is this option group active?
it: È questo gruppo di opzioni attivo?

en: Is this petition active?
it: È attiva questa petizione?

en: Is this price field active
it: È questo campo prezzo attivo

en: Is this price field required (value must be > 1)
it: È questo campo prezzo richiesto (valore deve essere >1)

en: Is this price field value active
it: È questo valore di campo prezzo attivo

en: Is this price set active
it: È questo insieme di prezzi attivo

en: Is this processor active?
it: È questo processore attivo?

en: Is this processor for a test site?
it: È questo il processore per un sito di test?

en: Is this processor the default?
it: È questo il processore predefinito?

en: Is this property active?
it: È questa proprietà attiva?

en: Is this property public?
it: È questa proprietà pubblica?

en: Is this property range searchable.
it: È questo intervallo della proprietà ricercabile.

en: Is this property searchable.
it: È questa proprietà ricercabile.

en: Is this property set by PHP Code? A code field is viewable but not editable
it: È questa proprietà impostata da un Codice PHP? Un campo codice è visibile ma non modificabile

en: Is this provider active?
it: Questo gestore è attivo?

en: Is this relationship type a predefined system type (can not be changed or de-activated)?
it: È questo tipo di relazione un tipo predefinito del sistema (non può essere cambiato o disattivato)?

en: Is this relationship type currently active (i.e. can be used when creating or editing relationships)?
it: È questo tipo di relazione attualmente attivo? (ossia può essere usato quando si creano o si modificano relazioni)?

en: Is this reserved label?
it: È questa un'etichetta riservata?

en: Is this row simply a display header? Expected usage is to render these as OPTGROUP tags within a SELECT field list of options?
it: Questa riga è semplicemente un'intestazione di visualizzazione? L'utilizzo previsto è di renderli come tag OPTGROUP all'interno di un elenco di opzioni del campo SELECT?

en: Is this setting a contact specific or site wide setting?
it: È questa impostazione specifica al contatto o una impostazione a livello di sito?

en: Is this status check active?
it: È questo controllo di stato attivo?

en: Is this status enabled.
it: Questo stato è abilitato?

en: Is this status for admin/manual assignment only.
it: È questo stato solo per l'assegnazione manuale/amministratore.

en: Is this survey active?
it: Questo sondaggio è attivo?

en: Is this survey enabled or disabled/cancelled?
it: È questa sondaggio abilitato o disabilitato/cancellato?

en: Is this tag selectable / displayed
it: È questo tag selezionabile / mostrato

en: Is this the billing address.
it: È questo l'indirizzo di fatturazione.

en: Is this the billing?
it: È questa la fattura?

en: Is this the contact's billing phone?
it: Questo è il telefono di fatturazione del contatto?

en: Is this the contact's primary phone?
it: Questo è il telefono principale del contatto?

en: Is this the default component for this component_type?
it: È questo il componente predefinito per questo component_type?

en: Is this the default option for the group?
it: È questa l'opzione predefinita per il gruppo?

en: Is this the default petition?
it: È questa la petizione predefinita?

en: Is this the default survey?
it: Questo è il sondaggio di default?

en: Is this the primary IM for this contact and location.
it: È l'IM principale per questo contatto e posizione.

en: Is this the primary address.
it: È questo l'indirizzo principale.

en: Is this the primary email address
it: È questo l'indirizzo email principale

en: Is this the primary email for this contact and location.
it: È l'Email principale per questo contatto e posizione.

en: Is this the primary phone for this contact and location.
it: È questo il telefono primario per questo contatto e luogo.

en: Is this the recipient criteria limited to OR in addition to?
it: Il criterio del destinatario è limitato a ciò O è in aggiunta a ciò?

en: Is this the test mailing?
it: E' questo un mailing di prova?

en: Is this widget active?
it: È questo widget attivo?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
it: E' attiva la tua Pagina Campagna Personale? È possibile attivarla/disattivarla in qualsiasi momento.

en: Issue warning and do not save
it: Emissione di avviso e non salvare

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
it: Sembra che questa transazione sia un duplicato. Il form è già stato sottomesso? Se sì, potrebbe esserci stato un problema di connessione. Controllare l'indirizzo email per una ricevuta da Authorize.net. Se non si riceve una ricevuta entro 2 ore è possibile tentare nuovamente la transazione. Se si continuano ad avere problemi, contattare l'amministratore del sito.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
it: Sembra che la transazione sia un duplicato. Il form era già stato sottomesso? Se sì, potrebbe esserci stato un errore di connessione. Controllare la propria casella email per una ricevuta per questa transazione. Se non si riceve una ricevuta entro le prossime 2 ore è possibile tentare nuovamente la transazione. Se si dovesse ricevere nuovamente questo errore, contattare l'amministratore del sito.

en: It appears you have no contacts with email addresses from the selected recipients.
it: Sembra che non siano presenti contatti con indirizzi email nei destinatari selezionati.

en: It is recommended, though not yet required, to configure your MySQL server for utf8mb4 support. You will need the following MySQL server configuration: innodb_large_prefix=true innodb_file_format=barracuda innodb_file_per_table=true
it: Si raccomanda, anche se non ancora richiesto, di configurare il server MySQL per il supporto utf8mb4. Avrete bisogno della seguente configurazione del server MySQL: innodb_large_prefix=true innodb_file_format=barracuda innodb_file_per_table=true

en: It is recommended, though not yet required, to upgrade your PHP MySQL driver (libmysqlclient) to >= 5.5.3 for utf8mb4 support.
it: Si consiglia, anche se non ancora richiesto, di aggiornare il driver PHP MySQL (libmysqlclient) a> = 5.5.3 per il supporto utf8mb4.

en: It is recommended, though not yet required, to upgrade your PHP MySQL driver (mysqlnd) to >= 5.0.9 for utf8mb4 support.
it: Si consiglia, anche se non ancora richiesto, di aggiornare il driver PHP MySQL (mysqlnd) a> = 5.0.9 per il supporto utf8mb4.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
it: Sembra che ci siano abbastanza posti in questo evento per il tuo gruppo (non sarai in lista d'attesa).

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
it: Sembra che questo partecipante sia già registrato per questo evento. Se desideri modificare la registrazione, o ritieni che questo messaggio sia stato inviato per errore, contatta l'amministratore del sito.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
it: Sembra che tu sia già registrato per questo evento. Puoi però procedere se desideri creare una registrazione aggiuntiva.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
it: Sembra che sei già registrato per questo evento. Se vuoi modificare la tua registrazione, o pensi di aver ricevuto questo messaggio per errore, per favore contatta l'amministratore del sito.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
it: Sembra che tu sia già registrato a questo evento. Se vuoi modificare la tua registrare o pensi di aver ricevuto questo messaggio per errore, per favore contatta l'amministratore del sito.

en: It looks like you are already waitlisted for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
it: Sembra che tu sia già in lista d'attesa per questo evento. Se vuoi modificare la tua registrazione, o pensi di aver ricevuto questo messaggio per errore, per favore contatta l'amministratore del sito.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
it: Sembra che si sta ora registrando un gruppo di %1 partecipanti. L'evento ha %2 posti a disposizione (non sarai messo in lista di attesa).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
it: Sembra che si sta ora registrando un gruppo di %1 partecipanti. L'evento ha %2 posti a disposizione (non sarai messo in lista di attesa). Torna indietro alla pagina di registrazione principale e riduci il numero di persone aggiuntive. Dovrai anche completare le informazioni di pagamento.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
it: Sembra che si sta registrando un gruppo di %1 partecipanti. L'evento ha %2 posti a disposizione (non sarai messo in lista di attesa). La registrazione per questo evento richiede l'approvazione. Riceverai una e-mail una volta che la tua registrazione sarà stata riesaminata.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
it: Stai registrando più partecipanti dei posti disponibili. I partecipanti saranno aggiunti alla lista d'attesa. Sarai avvisato se i posti si renderanno disponibili.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
it: Sembra che abbiate inviato e/o distribuito la versione flash del widget dei Contributi. Non supporteremo più il widget flash al fine di poter aggiornare il sottostante widget HTML il prima possibile.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
it: Sembra che ci siano abbastanza spazi in questo evento per il tuo gruppo (non sarai in lista). La registrazione per questo evento richiede l'approvazione. Riceverai una email quando la tua registrazione sarà stata riesaminata.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
it: E' una buona idea mandare una copia di prova della mailing a voi stessi o ad un gruppo di persone dell'organizzazione.

en: Italian
it: Italiano

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item Count
it: Numero elementi

en: Item in table
it: Elementi nella tabella

en: JSON encoded data
it: Dati codificati in JSON

en: JSON support not included in PHP.
it: JSON support non incluso in PHP.

en: January
it: gennaio

en: Japanese
it: Giapponese

en: Job Description
it: Descrizione Job

en: Job Frequency
it: Frequenza Job

en: Job ID
it: ID Job

en: Job Is Active?
it: il JOB è attivo?

en: Job Log
it: Log Job

en: Job Log ID
it: ID Log Jobb

en: Job Logs
it: Log Job

en: Job Name
it: Nome Job

en: Job Status
it: Status del Job

en: Job Title
it: Titolo lavorativo

en: Job copied successfully
it: Job copiato con successo

en: Job has not been executed as it is a %1 (non-production) environment.
it: Il job non è stato eseguito perché è un ambiente% 1 (non di produzione).

en: Jobs
it: Job

en: Join Date
it: Data di prima iscrizione

en: Join Us
it: Unisciti a noi

en: Join a Group
it: Partecipa ad un gruppo

en: Join on:
it: Unisciti a:

en: Join this api call to return values from or filter on a related entity.
it: Join questa api call per ottenere valori da o filtrare su un'entità correlata.

en: Join your local chapter
it: Unisciti al tuo capitolo locale

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
it: L'inserimento in questo/i gruppo/i è in attesa di conferma da parte del contatto.

en: Joins these premium settings to another object. Always civicrm_contribution_page for now.
it: Unisci queste impostazioni premium ad un altro oggetto. Sempre civicrm_contribution_page per ora.

en: Json serialized array of data used by the ufjoin.module
it: Matrice di dati serializzata Json utilizzata da ufjoin.module

en: July
it: luglio

en: June
it: giugno

en: Kalaallisut, Greenlandic
it: Kalaallisut, Groelandere

en: Kazakh
it: Kazako

en: Keeps track of the sequence number of this repetition.
it: Tiene traccia del numero di sequenza di questa ripetizione.

en: Key
it: Chiave

en: Key for validating requests related to this contact.
it: Chiave per la convalida delle richieste correlate a questo contatto.

en: Key for validating requests related to this mailing.
it: Chiave per la convalida delle richieste relative a questo mailing.

en: Key is not set for this payment processor
it: Chiave non impostata per questo processore di pagamento

en: Kilometers
it: Chilometri

en: Kirghiz, Kyrgyz
it: Kirghiso, Chirghiso

en: Kongo
it: Kikongo

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: LESS Credit to invoice(s)
it: MENO Credito per fattura/e

en: LYBUNT Report
it: Report Donatori Anno Scorso Ma Purtroppo Non Questo (LYBUNT)

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
it: LYBUNT significa l'anno scorso ma non quest'anno. Fornisce una lista di contatti che hanno donato l'anno scorso ma non hanno donato durante il periodo da te specificato come l'anno in corso.

en: Label
it: Etichetta

en: Label Format
it: Formato Etichetta

en: Label Format Option Group not found in database.
it: Gruppo Opzioni Formato Etichetta non trovato nel database

en: Label Format does not fit in database.
it: Formato Etichetta non presente nel database.

en: Label Formats
it: Formati Etichette

en: Label Height
it: Altezza Etichetta

en: Label Is Active?
it: Etichetta è Attiva?

en: Label Type
it: Tipo Etichetta

en: Label Width
it: Larghezza Etichetta

en: Label already exists in Database.
it: L'etichetta è già presente nel database.

en: Label and value cannot be empty.
it: L'Etichetta e il valore non possono essere vuoti.

en: Label cannot be empty.
it: L'etichetta non può essere vuota.

en: Label displayed for No Thank-you option in premiums block (e.g. No thank you)
it: Etichetta mostrata per l'opzione 'No Grazie' nel blocco premium (per esempio No grazie)

en: Label for Membership Status
it: Etichetta per Stato Iscrizione

en: Label for Signature
it: Etichetta per la firma

en: Label for Subject
it: Etichetta per l'oggetto

en: Label for User Name if used
it: Etichetta per il nome utente, se usato

en: Label for password
it: Etichetta per la password

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
it: Nome della relazione dal Contatto A al Contatto B. ESEMPIO: Il contatto A è "genitore di" contatto B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
it: Nome della relazione dal Contatto B al Contatto A. ESEMPIO: Il contatto B è "figlio di" contatto A. Si può lasciare vuoto per i rapporti in cui il nome è lo stesso in entrambe le direzioni (ad esempio, coniuge).

en: Label is Default?
it: Etichetta è predefinita?

en: Label of the rule group
it: Etichetta della regola di gruppo

en: Labels Per Column
it: Etichette Per Colonna

en: Labels Per Row
it: Etichette Per Riga

en: Language
it: Lingua

en: Language Customizations
it: Personalizzazione Lingua

en: Language and Currency
it: Lingua e valuta

en: Language and Region Settings
it: Impostazioni di Lingua e Regione

en: Language of basic data:
it: Lingua dei dati di base:

en: Language of the content of the mailing. Useful for tokens.
it: Linguaggio del contenuto del mailing. Utile per i token.

en: Languages
it: Lingue

en: Languages available to users of this installation.
it: Le lingue disponibili per gli utenti di questa installazione.

en: Lapsed Memberships
it: Iscrizioni scadute

en: Last
it: Ultimo

en: Last &gt;&gt;
it: Ultimo &gt;&gt;

en: Last 12 months including today
it: Ultimi 12 mesi incluso oggi

en: Last 2
it: Ultimi 2

en: Last 2 years including today
it: Ultimi 2 anni incluso oggi

en: Last 3
it: Ultimi 3

en: Last 3 years including today
it: Ultimi 3 anni incluso oggi

en: Last 30 days including today
it: Ultimi 30 giorni incluso oggi

en: Last 4 digits of credit card
it: Ultime 4 cifre della carta di credito

en: Last 4 digits of the card
it: Ultime 4 cifre della carta

en: Last 60 days including today
it: Ultimi 60 giorni incluso oggi

en: Last 7 days including today
it: Ultimi 7 giorni incluso oggi

en: Last 90 days including today
it: Ultimi 90 giorni incluso oggi

en: Last Action Date
it: Data Ultima Azione

en: Last Change by
it: Ultima modifica fatta da

en: Last Completed Action Date
it: Data Ultima Azione Completata

en: Last Contribution Processed
it: Ultimo Contributo elaborato

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Last Modified By:
it: Ultima Modifica Da:

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name, First Name
it: Cognome, Nome

en: Last Name.
it: Cognome.

en: Last Name:
it: Cognome:

en: Last Reminder
it: Ultimo promemoria

en: Last Run
it: Ultima esecuzione

en: Last Year Total
it: Totale ultimo anno

en: Last cron run at %1.
it: L'ultimo cron è stato eseguito il %1.

en: Last name, First name
it: Cognome, Nome

en: Last updated date for this pledge record.
it: Ultima data di aggiornamento per questo record di impegno.

en: Last updated date for this record. mostly the last time a payment was received
it: Data ultimo aggiornamento per questo record. spesso l'ultima volta che è stato ricevuto un pagamento

en: Latest date to consider end events from.
it: L'ultima data da cui prendere in considerazione la fine degli eventi.

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
it: Ultima data di scadenza del periodo di iscrizione. Se non si imposta una data, la Data di Fine verrà impostata automaticamente in base al Tipo di Iscrizione.

en: Latin
it: Latino

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
it: La latitudine e la longitudine possono essere inserite automaticamente abilitando un provider di mappe (<a href='%1' target='_blank' title='%2'>leggi tutto...</a>).

en: Latitude of the Address for mapping
it: Latitudine dell'Indirizzo per la mappatura

en: Latvian
it: Lettone

en: Layout fixes for the Contribution templates
it: Correzioni di layout per i modelli Contributo

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
it: Maggiori informazioni per lo script che può automatizzare l' aggiornamento degli indirizzi dei contatti e le opzioni di benvenuto.

en: Learn more.
it: Scopri di più.

en: Learn more...
it: Approfondisci...

en: Leave blank for default
it: Lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
it: Lascia vuoto per illimitato. Questo limite non è implementato da tutti i browser e editor di testo RTF.

en: Leave blank to run as soon as possible.
it: Lascia vuoto per eseguire il prima possibile.

en: Leave blank to run at next run frequency.
it: Lascia vuoto per eseguire alla frequenza di esecuzione successiva.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
it: Lascia vuoto il Tipo di iscrizione per ulteriori opzioni di non iscrizione (ad esempio, abbonamento a una rivista).

en: Leave undefined
it: Lascia non definito

en: Ledger
it: Libro Mastro

en: Left
it: Sinistra

en: Left Margin
it: Margine Sinistro

en: Left Message
it: Messaggio SInistra

en: Left Padding
it: Spaziatura sinistra

en: Legacy Encoding
it: Codifica Ereditata

en: Legal
it: Legale

en: Legal Identifier
it: Identificatore legale

en: Legal Name
it: Nome Legale

en: Legal Name.
it: Nome Legale.

en: Length
it: Lunghezza

en: Letter
it: Lettera

en: Letter Mail
it: Lettera postale

en: Liability
it: Responsabilità

en: License
it: Licenza

en: LifeTime
it: Durata della vita

en: Lifetime Total
it: Totale di sempre

en: Lifetime total
it: Totale di sempre

en: Like
it: Come

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
it: Limburghese

en: Limit Dashboard Results
it: Limita Risultati in Bacheca

en: Limit Group
it: Limita Gruppo

en: Limit List to Group
it: Limita elenco al Gruppo

en: Limit Options
it: Opzioni limite

en: Limit Rows per Page in Dashboard
it: Limite righe per pagina nella Bacheca

en: Limit To
it: Limita a

en: Limit To Current User
it: Limita a Utente Attuale

en: Limit listings to a specific Group?
it: Limita gli elenchi ad un gruppo specifico?

en: Limit or Add Recipients
it: Limita o aggiungi destinatari

en: Limit the number of additional participants that can be registered in a single booking.
it: Numero massimo di partecipanti addizionali per singola prenotazione.

en: Limit to
it: Limita a

en: Line Item
it: Voce Singola

en: Line Item Entity
it: Entità Voce Singola

en: Line Item Entity Type
it: Tipo Entità Voce Singola

en: Line Item ID
it: ID Voce Singola

en: Line Item Label
it: Voce Singola Etichetta

en: Line Item Participant Count
it: Voce Singola Conteggio Partecipanti

en: Line Item Quantity
it: Voce Singola Quantità

en: Line Item Total
it: Voce Singola Totale

en: Line Items
it: Voci Singole

en: Line Number
it: Numero di linea

en: Linear (1D)
it: Lineare (1D)

en: Link Cases
it: Unisci Casi

en: Link Text
it: Testo del Link

en: Link To Case
it: Link al Caso

en: Link text for PCP.
it: Testo del link per PCP

en: Link this field
it: Link questo campo

en: Link this field to its CiviCRM Contact
it: Link questo campo per il suo contatto CiviCRM

en: Link this field to its event page
it: Link questo campo per la sua pagina dell'evento

en: Link this field to its user
it: Link questo campo per i tuoi utenti

en: Link to
it: Link a

en: Link to Delete Activity
it: Link a Elimina Attività

en: Link to Delete Contact
it: Link a Elimina Attività

en: Link to Delete Contribution
it: Link per Cancellare il Contributo

en: Link to Delete Event
it: Link ad Elimina evento

en: Link to Delete Participant
it: Link per eliminate il partecipante

en: Link to Delete Relationship
it: Link per Eliminare Relazioni

en: Link to Edit Activity
it: Link a Modifica attività

en: Link to Edit Contact
it: Link a Modifica attività

en: Link to Edit Contribution
it: Link per Modificare il Contributo

en: Link to Edit Event Participants
it: Collegamento per modificare i partecipanti all'evento

en: Link to Edit Participant
it: Link per Modifica partecipante

en: Link to Edit Relationship A-B
it: Collegamento per modificare le Relazioni A - B

en: Link to Edit Relationship B-A
it: Collegamento per modificare le Relazioni B- A

en: Link to Event Configuration
it: Link alla Configurazione evento

en: Link to Event Page
it: Link alla pagina degli eventi

en: Link to Event Participants
it: Link ai partecipanti agli eventi

en: Link to Event Registration
it: Link alla Registrazione evento

en: Link to Participant Listing
it: Link all'Elenco Partecipanti

en: Link to Registration Page
it: Link alla Pagina di Registrazione

en: Link to View Activity
it: Link a visualizza attività

en: Link to View Contact
it: Link a visualizza attività

en: Link to View Contribution
it: Link per Visualizzare il Contributo

en: Link to View Participant
it: Link per visualizzare i partecipanti

en: Link to View Relationship A-B
it: Link per visualizzare le Relazioni tra A e B

en: Link to View Relationship B-A
it: Link per visualizzare Relazioni tra B e A

en: Link to a Custom Node
it: Collega a un Nodo Personalizzato

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un nodo Drupal o Vista, dal percorso base. L'ID attività sarà aggiunta alla fine del collegamento.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un nodo Drupal o Vista, dal percorso base. L'ID di contatto sarà aggiunto alla fine del collegamento.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un nodo Drupal o Vista, dal percorso base. L'ID contributo sarà aggiunto alla fine del collegamento.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un Nodo o una Vista Drupal, dal percorso base. L'ID evento verrà aggiunto alla fine del collegamento.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un nodo Drupal o Vista, dal percorso base. L'ID partecipante sarà aggiunto alla fine del collegamento.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
it: Link a un nodo Drupal o Vista, dal percorso base. L'ID rapporto sarà aggiunto alla fine del collegamento.

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
it: Collega insieme eventi, mailing, attività e contributi. Crea sondaggi e petizioni online.

en: Linked to Contribution Page
it: Collegato alla pagina delle donazioni

en: Links
it: Collegamenti

en: Links Text
it: Testo Link

en: Links to an entity_table like civicrm_financial_type
it: Collegamenti ad una entity_table come civicrm_financial_type

en: Links to an id in the entity_table, such as vid in civicrm_financial_type
it: Collegamenti ad un id in una entity_table, come vid in civicrm_financial_type

en: List %1 participants
it: L'Elenco partecipanti %1

en: List All Duplicates
it: Elenca tutti i duplicati

en: List Association Rule(s)
it: Elenca Regola(e) di Associazione

en: List Custom Options
it: Elenca Opzioni di Scelta Multipla

en: List all activity(s) for this row.
it: Elenca tutte le attività per questa riga

en: List all contribution(s) for this date unit.
it: Elenco di tutti i contributi per questa data.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
it: Elenco di tutti i contributi diretti da questo contatto.

en: List all revisions
it: Elenco di tutte le revisioni

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
it: Elenca la cronologia delle donazioni del contatto, raggruppata per anno, insieme ai contributi attribuiti a qualsiasi contatto correlato del contatto.

en: List counted participants
it: Elenco dei partecipanti contati

en: List more Grants
it: Elenca più Sovvenzioni

en: List my contribution
it: Elenco dei miei contributi

en: List my contribution anonymously
it: Lista dei miei contributi anonimi

en: List my support anonymously
it: Elenca il mio supporto come anonimo

en: List of Languages
it: Lista delle Lingue

en: List of all dates of activities of Type
it: Elenco di tutte le date delle attività di Tipo

en: List of log entries for:
it: Lista delle voci di log per:

en: List of names
it: Elenco dei nomi

en: List of parameters to the command.
it: Lista di parametri per il comando.

en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
it: Riepilogo degli impegni di pagamento, che include importo dell'impegno, stato dell'impegno, prossima data di pagamento, saldo del dovuto, importo totale pagato, ecc.

en: List participants for this event (all statuses)
it: Elenco partecipanti per questo evento (tutti gli status)

en: List the signatures
it: Elenca le firme

en: List uncounted participants
it: Elenco dei partecipanti non contati

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
it: I contatti elencati sono stati aggiunti al gruppo selezionato.

en: Listing of current and upcoming public events.
it: Elenco degli eventi pubblici correnti e futuri.

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
it: Liste del Riassunto degli iscritti per questa data.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
it: Liste contributi dettagliato per questo record.

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
it: Elenca i contributi per diversi criteri fra cui il contatto, le date, tipo finanziario, indirizzo del donatore, ecc. Il report Riepilogo Contributi punta a questo report per i dettagli del contributo.

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Live API URL
it: URL API live

en: Live Button URL
it: URL pulsante reale

en: Live Mode
it: Modalità live

en: Live Page
it: Pagina Live!

en: Live Recurring Payments URL
it: URL pagamenti ripetuti reale

en: Live Site URL
it: URL sito reale

en: Load Mapping
it: Carica Mappatura

en: Load Saved Field Mapping
it: Carica mappatura di campi salvata

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
it: Carica tutte le variabili disponibili nel modello di pagina corrente in una finestra a pop-up. Per attivarlo, aggiungi <em>&smartyDebug=1</em> a qualsiasi stringa di query in un URL di CiviCRM. Assicurati di avere disabilitato il blocco dei pop-up nel browser per l'indirizzo del sito CiviCRM.

en: Loc Block
it: Blocco Loc

en: Loc Blocks
it: Blocchi Loc

en: Local Extension ID
it: ID Estensione Locale

en: Local path
it: Percorso locale

en: Locale specific string overrides
it: Sostituzione di stringhe specifiche nelle impostazioni locali

en: Localization
it: Localizzazione

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
it: Le impostazioni di localizzazione comprendono la lingua dell'utente, la valuta predefinita e le nazioni disponibili per l'inserimento di indirizzi.

en: Localpart
it: Parte locale

en: Location
it: Posizione

en: Location Block ID
it: ID Blocco Posizione

en: Location Type
it: Tipo Posizione

en: Location Type Description.
it: Descrizione Tipo Posizione.

en: Location Type Display Name.
it: Nome da Visualizzare Tipo Posizione.

en: Location Type ID
it: ID Tipo Posizione

en: Location Type Name.
it: Nome Tipo Posizione.

en: Location Type is Active?
it: È Tipo Posizione Attivo?

en: Location Type is Reserved?
it: È Tipo Posizione Riservato?

en: Location Types
it: Tipi Posizione

en: Location of the CiviCRM main menu.
it: Posizione del menù principale di CiviCRM.

en: Location of the activity (optional, open text).
it: Luogo dell'attività (facoltativo, testo aperto).

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
it: La ricerca di recapiti usa in modalità standard, il recapito PRINCIPALE di ciascun contatto.

en: Location type
it: Tipo di Recapito

en: Location type ID
it: ID tipo Posizione

en: Location type of this mapping, if required
it: Tipo posizione per questa mappatura, se richiesto

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
it: I tipi di recapito forniscono delle utili etichette per differenziare i recapiti dei contatti. Gli amministratori possono definire quanti tipi aggiuntivi vogliono (ad esempio Ufficio principale, Scuola, Casa vacanza ecc.)

en: Location where the civicrm module or component has been installed.
it: Posizione dove il modulo o il componente civicrm è stato installato.

en: Locked
it: Bloccato

en: Log Contact ID
it: ID Log Contatto

en: Log Date (When)
it: Data Log (quando)

en: Log ID
it: ID Log

en: Log Type
it: Tipo Log

en: Log Type Table
it: Tabella Tipo Log

en: Log entry date
it: Data voce log

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
it: Log dei record contatti e attività creati o aggiornati in un determinato intervallo di date.

en: Logging Details
it: Dettagli Logging

en: Logging Unique ID not recorded before
it: ID Univoco di logging non registrato prima

en: Logging is not supported in a multilingual environment!
it: Logging non è supportato in ambienti multilingua!

en: Logging is not supported in multilingual environments.
it: Logging non è supportato in ambienti multilingua.

en: Login to your account
it: Registrati

en: Login to your account at
it: Registrati presso

en: Logs
it: Log

en: Long-term housing plan
it: Piano abitativo a lungo termine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Longitude of the Address for mapping
it: Longitudine dell'Indirizzo per la mappatura

en: Low
it: Basso

en: Luba-Katanga
it: Kiluba

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
it: Lussemburghese

en: Lybunt Report
it: Report Lybunt

en: M d, yy (Dec 31, 2009)
it: M g, aa (Dic 31, 2009)

en: M yy (Dec 2009)
it: M aa (Dic 2009)

en: MD5 Hash
it: Hash MD5

en: MM d, yy (December 31, 2009)
it: MM g, yy (Dicembre 31, 2009)

en: Macedonian
it: Macedone

en: Machine name for Case Type
it: Nome macchina per Tipo di Caso

en: Mail Account
it: Account Email

en: Mail Account Password
it: Password Account Email

en: Mail Account Username
it: Nome Utente Account Email

en: Mail Account Uses SSL
it: Account Email Usa SSL

en: Mail Bounce Report
it: Report Email Respinte

en: Mail Bounce: %1
it: Email Rimbalzate: %1

en: Mail Click-Through Report
it: Report Percentuale Click Email

en: Mail Detail Report
it: Report Dettagliato Mail

en: Mail Error
it: Errore Mail

en: Mail Folder
it: Cartella Email

en: Mail Not Sent
it: Posta non inviata

en: Mail Opened Report
it: Report Email Aperte

en: Mail Opened: %1
it: Email Aperti: %1

en: Mail Port
it: Porta Email

en: Mail Protocol
it: Protocollo Mail

en: Mail Reports
it: Report Mail

en: Mail Sent
it: Posta inviata

en: Mail Setting Deleted.
it: Impostazione mail cancellata

en: Mail Settings
it: Impostazioni Email

en: Mail Settings ID
it: ID Impostazioni Email

en: Mail Settings Name
it: Nome Impostazioni Email

en: Mail Settingses
it: Impostazioni Posta

en: Mail Summary
it: Riepilogo Email

en: Mail Summary Report
it: Report Sintetico Email

en: Mail not sent
it: Mail non inviata

en: Mail routing error
it: Errore routing email

en: Mailer Batch Limit
it: Limite di Batch del Mittente

en: Mailer Configuration
it: Configurazione Mittente

en: Mailer Cron Job Limit
it: Limite di CRON job del Mittente

en: Mailer Job Size
it: Dimensione Job del Mittente

en: Mailer Throttle Time
it: Tempo di Strozzamento del Mailer

en: Mailing A
it: Mail A

en: Mailing ABs
it: Mailing AB

en: Mailing Approval Note
it: Nota di Approvazione Mailing

en: Mailing Approval Status
it: Status Approvazione Mailing

en: Mailing Approval URL
it: Approvazione URL mailing

en: Mailing Approved Date
it: Mailing Approvato in Data

en: Mailing B
it: Mail B

en: Mailing Backend
it: Backend del Mailing

en: Mailing Completed
it: Mailing Completato

en: Mailing Component
it: Componente Mailing

en: Mailing Component Body HTML
it: Componente Mailing Body HTML

en: Mailing Component ID
it: ID Componente Mailing

en: Mailing Component Is Active?
it: È attivo il Componente Mailing?

en: Mailing Component Type
it: Tipo Componente Mailing

en: Mailing Component is Default?
it: Componente Mailing è il default?

en: Mailing Components
it: Componenti Mailing

en: Mailing Confirmation ID
it: ID Mailing di Conferma

en: Mailing Created Date
it: Mailing Creato in Data

en: Mailing Creator (Email)
it: Creatore Mailing (Email)

en: Mailing Creator (Name)
it: Creatore Mailing (Nome)

en: Mailing Date
it: Data Mailing

en: Mailing Delivery
it: Consegna Mailing

en: Mailing Error
it: Errore mail

en: Mailing Event Queue ID
it: ID Coda Eventi Mailing

en: Mailing Footer
it: Piedipagina mail

en: Mailing Footer - HTML
it: Piè di Pagina - HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
it: Piè di Pagina - Solo testo

en: Mailing From Email
it: Mailing Da Email

en: Mailing From Name
it: Mailing Da Nome

en: Mailing Group
it: Gruppo Mailing

en: Mailing Group Entity
it: Entità Gruppo Mailing

en: Mailing Group Entity Table
it: Tabella Entità Gruppo Mailing

en: Mailing Group ID
it: Mailing Gruppo ID

en: Mailing Group Search
it: Ricerca Gruppo Mailing

en: Mailing Group Search Arguments
it: Argomenti di Ricerca Gruppo Mailing

en: Mailing Group Type
it: Mailing Tipo gruppo

en: Mailing Group(s)
it: Gruppo(i) Mailing

en: Mailing Groups
it: Gruppi Mailing

en: Mailing HTML
it: HTML Mailing

en: Mailing HTML:
it: HTML Mailing:

en: Mailing Hash
it: Hash Mailing

en: Mailing Header
it: Testata Mailing

en: Mailing Header - HTML
it: Testata - HTML

en: Mailing Header - Plaintext
it: Testata - Solo testo

en: Mailing ID
it: ID Mailing

en: Mailing Job
it: Job Mailing

en: Mailing Job End Date
it: Data Fine Job Mailing

en: Mailing Job ID
it: ID Job Mailing

en: Mailing Job Is Test?
it: È un Job Mailing di Test?

en: Mailing Job Limit
it: Limite Job Mailing

en: Mailing Job Offset
it: Offset Mailing Job

en: Mailing Job Start Date
it: Data Inizio Job Mailing

en: Mailing Job Status
it: Status Job Mailing

en: Mailing Job Type
it: Tipo Job Mailing

en: Mailing Jobs
it: Mailing Job

en: Mailing Key
it: Chiave di Mailing

en: Mailing Label
it: Mailing etichetta

en: Mailing Label Format
it: Formato Etichetta Mailing

en: Mailing Label Tokens
it: Segnaposto etichette mailing

en: Mailing Labels
it: Etichette Mailing

en: Mailing Language
it: Lingua Mailing

en: Mailing List Subscription
it: Iscrizione alla Mailing List

en: Mailing Name
it: Nome Mailing

en: Mailing Name(s)
it: Nome(i) Mailing

en: Mailing Name.
it: Nome Mailing.

en: Mailing Opened ID
it: ID Mailing Aperto

en: Mailing Recipient
it: Destinatario Mailing

en: Mailing Recipients
it: Destinatari Mailing

en: Mailing Recipients ID
it: ID Destinatari Mailing

en: Mailing Report
it: Report Mailing

en: Mailing Resubscribe
it: Mailing Risottoscrizione

en: Mailing Scheduled Date
it: Mailing Programmato in Data

en: Mailing Sender
it: Mittente Mailing

en: Mailing Settings
it: Impostazioni Mailing

en: Mailing Start Date
it: Data Inizio Mailing

en: Mailing Status
it: Stato mailing

en: Mailing Subject
it: Oggetto mailing

en: Mailing Subscribe Hash
it: Hash Sottoscrizione Mailing

en: Mailing Subscribe ID
it: ID Mailing di iscrizione

en: Mailing Subscribe Timestamp
it: Timestamp Sottoscrizione Mailing

en: Mailing Text:
it: Testo Mailing:

en: Mailing Type
it: Tipo Mailing

en: Mailing URL (Edit)
it: URL Mailing (Modifica)

en: Mailing URL (Schedule)
it: URL Mailing (Pianifica)

en: Mailing URL (View)
it: URL Mailing (Vista)

en: Mailing Visibility
it: Visibilità Mailing

en: Mailing bounced ID
it: L'ID della Mailing di rimbalzo

en: Mailing click through ID
it: L'ID dei Mailing ai click andati a buon fine

en: Mailing content has been uploaded
it: Il contenuto del mailing è stato caricato

en: Mailing content uploaded
it: Il contenuto del mailing è stato caricato

en: Mailing delivered ID
it: L'id Mailing consegnato

en: Mailing group
it: Gruppo Mailing

en: Mailing has been approved/rejected
it: Il mailing è stato approvato/rigettato

en: Mailing has been completed
it: La mailing è stata completata

en: Mailing has been created
it: Il mailing è stato creato

en: Mailing has been queued
it: La mailing è stata messa in coda

en: Mailing has been scheduled
it: Il mailing è stato pianificato

en: Mailing has been updated
it: Il mailing è stato aggiornato

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
it[0]: Il Mailing è stato trasmesso con successo ad %count indirizzo email.
it[1]: Il Mailing è stato trasmesso con successo a %count indirizzi email.
it[2]: Il Mailing è stato trasmesso con successo a %count indirizzi email.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
it[0]: Il mailing non viene inoltrato all'indirizzo email specificato.
it[1]: Il Mailing non è inoltrato agli indirizzi email specificati.
it[2]: Il Mailing non è inoltrato agli indirizzi email specificati.

en: Mailing key
it: Chiave Mailing

en: Mailing labels - print
it: Etichette Mailing - stampa

en: Mailing name
it: Nome Mailing

en: Mailing opened ID
it: Mailing aperto ID

en: Mailing permalink
it: Permalink Mailing

en: Mailing reply ID
it: Risposta Mailing ID

en: Mailing unsubscribeded ID
it: Mailing ID di cancellazione

en: Mailing: Trackable Opens
it: Mailing: Aperture tracciabili

en: Mailing: Trackable Replies
it: Mailing: Risposte tracciabili

en: Mailing: Trackable URL Clicks
it: Mailing: Click su URL tracciabili

en: Mailings
it: Mailing

en: Mailings %%StatusMessage%%
it: %%StatusMessage%% Mailing

en: Mailings sent to %1
it: Mailing inviati a %1

en: Main
it: Principale

en: Main Color
it: Colore Principale

en: Main Information
it: Informazioni Principali

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Main Tag List
it: Elenco principale Tag

en: Main Tag Tree
it: Tag Tree Principale

en: Main Text Color
it: Colore Testo Principale

en: Main office location
it: Posizione ufficio principale

en: Major Donor
it: Donatore Importante

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
it: Rendere CiviCRM consapevole dei domini multipli. Dovresti configurare un gruppo di dominio se abilitato

en: Make Contribution
it: Fai un Contributo

en: Make Mailing Labels
it: Crea Etichette Mailing

en: Make Name Badges
it: Crea badge nominativi

en: Make Payment
it: Effettua Pagamento

en: Make Pledge Payment(s):
it: Effettua impegno/i di pagamento

en: Make Thank-you Letters
it: Crea lettere di ringraziamento

en: Make a Copy
it: Effettua una Copia

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
it: Crea una copia della pagina di contributo di CiviCRM

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
it: Crea una copia del gruppo di profili di CiviCRM

en: Make a Copy of Price Set
it: Fate una copia della Serie di prezzi

en: Make a contribution
it: Dai un contributo

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
it: Rende più semplice per i partecipanti diffondere la notizia di questo evento agli amici e ai colleghi.

en: Make sure at least one parent group is set.
it: Assicurarsi che almeno un gruppo di genitori è impostato.

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
it: Assicurati che la funzione CAPTCHA non è abilitata per questo profilo quando prendi il codice HTML. CAPTCHA richiede la creazione di pagine dinamiche. L'invio di un modulo profilo creato con Snippet di Codice HTML contenente CAPTCHA avrà sempre come risultato un errore di convalida CAPTCHA - il che significa che le informazioni immesse dall'utente non possono essere salvate.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
it: Assicuratevi di avere sufficienti privilegi nel sistema di controllo degli accessi.

en: Make this option value 'selected' by default?
it: Rendere questa opzione selezionata di default?

en: Malagasy
it: Malgascio

en: Malay
it: Malese

en: Male
it: Maschio

en: Malformed photo name
it: Nome foto non valido

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage - Scheduled Jobs
it: Gestione - Job Programmati

en: Manage ACL Roles
it: Gestione Ruoli ACL

en: Manage Case
it: Gestire Casi

en: Manage Case #%1
it: Gestisci Caso #%1

en: Manage Case %1
it: Gestisci Caso %1

en: Manage Contribution Page
it: Gestisci Pagina Contributi

en: Manage Contribution Pages
it: Gestione Pagine Contributi

en: Manage Event Templates
it: Modelli Gestione Evento

en: Manage Events
it: Gestisci Eventi

en: Manage Groups
it: Gestione Gruppi

en: Manage Personal Campaign Pages
it: Gestione Pagina Campagna Personale

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
it: Gestire l' evento status dei partecipanti qui sotto. Attiva lo status scelto della lista dei consentiti all'evento e / o di approvazione partecipante.

en: Manage report templates
it: Gestisci Modelli Report

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
it: Gestione delle regole usate per identificare record di contatto duplicati. Analizza i duplicati usando una regola selezionata e unisce se necessario i dati dei contatti duplicati.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
it: Gestisci le regole usate per identificare record di contatto potenzialmente duplicati. Analizza i duplicati usando una regola selezionata e unifica, se necessario, i dati dei contatti duplicati. Clicca su <strong>Modifica Regola</strong> per rivedere o modificare le regole per ogni tipo di contatto. In generale, è meglio mantenere sia la regola 'supervisionata' che la 'non supervisionata' per ogni tipo di contatto.

en: Managed
it: Gestito

en: Managed ID
it: ID Gestito

en: Manageds
it: Gestiti

en: Managing Your Page
it: Gestisci la tua pagina

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
it: Dei campi obbligatori (nome e cognome O indirizzo di posta elettronica) mancano in questo modulo.

en: Manual Assignment of Related Membership
it: Assegnazione manuale iscrizioni correlate

en: Manual Batch
it: Batch Manuale

en: Manual Recipients
it: Destinatari manuali

en: Manual Synchronization:
it: Sincronizzazione Manuale:

en: Manual contribution amount
it: Importo Contributo manuale

en: Manual membership and price
it: Iscrizione manuale e prezzo

en: Manually Synchronize
it: Sincronizzare manualmente

en: Manx
it: Mannese

en: Map
it: Mappa

en: Map %1 Address
it: Mappa %1 Indirizzo

en: Map Contact
it: Mappa dei Contatti

en: Map Enabled
it: Mappa Abilitata

en: Map Link
it: Link Mappa

en: Map Location(s)
it: Mappa Recapito/i

en: Map Primary Address
it: Mappa Indirizzo Principale

en: Map Profile
it: Mappa Profilo

en: Map Provider Key
it: Chiave Provider Mappa

en: Map contacts
it: Mappa contatti

en: Map event location
it: Mappa Località Evento

en: Map these contacts
it: Mappa questi Contatti

en: Map this Address
it: Mappa questo indirizzo

en: Map this Location
it: Mappa questo Luogo

en: Mapper for Field %1
it: Mappatura per Campo %1

en: Mapping
it: Mappatura

en: Mapping Field
it: Campo Mappatura

en: Mapping Field ID
it: ID Campo Mappatura

en: Mapping Fields
it: Campi Mappatura

en: Mapping ID
it: ID Mappatura

en: Mapping Name
it: Nome Mappatura

en: Mapping Option
it: Opzione di Mappatura

en: Mapping Provider
it: Fornitore Mappatura

en: Mapping Type
it: Tipo Mappatura

en: Mapping and Geocoding
it: Mappatura e Geocodifica

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
it: Le funzionalità di mappatura richiedono PHP versione 5 o successiva

en: Mapping field key
it: Chiave del campo di mappatura

en: Mapping to which this field belongs
it: Mappatura a cui appartiene questo campo

en: Mappings
it: Mappature

en: March
it: marzo

en: Margin must be numeric
it: Il margine deve essere numerico

en: Mark All
it: Segna tutti

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
it: Segnate i contatti coinvolti in questa relazione.

en: Mark as Dedupe Exception
it: Segna come Eccezione Deduplica

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
it: Segnate i contatti coinvolti in questa relazione se appaiono qui sotto. Altrimenti potete modificare il nome nella ricerca sui sopra e dare di nuovo Cerca.

en: Mark this pair as not a duplicate.
it: Segna questo collega come non duplicato.

en: Marked as duplicates.
it: Marcati come duplicati.

en: Marked as non duplicates.
it: Marcati come non duplicati.

en: Market Value
it: Valore di mercato

en: Mask
it: Maschera

en: Masked Account Number
it: Numero conto mascherato

en: Mass SMS
it: SMS Massivo

en: Master Address Belongs To
it: L'indirizzo principale appartiene a

en: Master control for access to the main CiviCRM backend and API. Give to trusted roles only.
it: Controllo principale per l'accesso al backend principale di CiviCRM e alle API. Dare solo a ruoli fidati.

en: Match Fields
it: Campi Compatibili

en: Match Value or Expression
it: Fai corrispondere il Valore o l'Espressione

en: Matched Gift
it: Regalo abbinato

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
it: Valori analoghi vengono sostituiti con questo prefisso più un codice unico. Es: se il prefisso di sostituzione per &quot;Vancouver&quot; è <em>city_</ em>, le occorrenze saranno sostituiti con <em> city_39121 </ em>.

en: Matching CiviCRM Field
it: Campi di CiviCRM corrispondenti

en: Matching Contributions to Contributors
it: Corrispondenza contributi e contribuenti

en: Matching Memberships to Contacts
it: Corrispondenza iscrizioni e contatti

en: Matching Participant Data to Contacts
it: Corrispondenza dei dati dei partecipanti ai contatti

en: Matching Rule for %1 Contacts
it: Regola di abbinamento per %1 contatti

en: Matching this contact based on the de-dupe rule would cause an external ID conflict
it: Controllare questo contatto in base alle regole di de-duplica causa un conflitto ID esterno

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
it: Abbinamento con i contatti per inserimenti e aggiornamenti

en: Max Age
it: Età massima

en: Max Amount One
it: Importo max uno

en: Max Amount Two
it: Importo max due

en: Max Instances
it: Istanze Massime

en: Max Number Of Contacts
it: Numero Massimo di Contatti

en: Max Number of Participants
it: Numero max. di partecipanti

en: Max Participant
it: Max Partecipanti

en: Max Participants
it: Max partecipanti

en: Max Related
it: Massimo correlati

en: Max Related Members for Type
it: Nr Massimo Associati per Tipo

en: Max Value
it: Valore Massimo

en: Max number of participants per field options
it: Numero massimo di partecipanti per opzioni campo

en: Max participants should be a positive number
it: Il Numero massimo dei partecipanti dovrebbe essere un numero positivo

en: Max related
it: Massimo correlati

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum Additional Participants
it: Max partecipanti addizionali

en: Maximum Amount
it: Importo Massimo

en: Maximum Attachments
it: Allegati Massimi

en: Maximum Attachments For Backend Processes
it: Allegati Massimi per Processi di Backend

en: Maximum Exceeded
it: Il massimo è stato superato

en: Maximum File Size (in MB)
it: Dimensione Massima File (in MB)

en: Maximum Multiple Records
it: Massimo Record Multipli

en: Maximum Number of Reminders
it: Numero massimo di promemoria

en: Maximum Participants
it: Massimi Partecipanti

en: Maximum Records
it: Massimo Record

en: Maximum Related Memberships
it: Massimo Iscrizioni Correlate

en: Maximum Reminders Send
it: Promemoria massimo Inviare

en: Maximum Size of file (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities.<br />Note: php.ini should support this file size.
it: La Dimensione Massima dei file (documenti, immagini, etc.) che possono essere allegati alle e-mail o alle attività. <br/> Nota: php.ini dovrebbe sostenere questa dimensione del file.

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
it: Dimensione massima del file da inviare: %1 MB

en: Maximum additional participants
it: Max partecipanti addizionali

en: Maximum length
it: Lunghezza Massima

en: Maximum number of additional participants per registration
it: Numero massimo di partecipanti addizionali per registrazione

en: Maximum number of additional participants that can be registered on a single booking
it: Massimo numero di partecipanti aggiuntivi che possono essere registrati in una singola prenotazione

en: Maximum number of contacts
it: Massimo numero di contatti

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
it: Numero massimo di contatti che puoi riservare ogni volta per un intervistatore.

en: Maximum number of contacts to allow for survey.
it: Numero massimo di contatti da permettere per sondaggio.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities. This setting applies to UI forms and limits the number of fields available on the form.
it: Massimo numero di file (documenti, immagini, etc.) che possono essere allegati alle email o alle attività. Questa impostazione si applica ai moduli dell'interfaccia utente e limita il numero dei campi disponibili sul modulo.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be processed during backend processing such as automated inbound email processing. This should be a big number higher than the other Maximum Attachments setting above. This setting here merely provides an upper limit to prevent attacks that might overload the server.
it: Massimo numero di file (documenti, immagini, etc.) che possono essere processati durante l'elaborazione backend come l'elaborazione automatica delle email in arrivo. Questo dovrebbe un numero grande più alto dell'altra impostazione Allegati Massimi sopra. Questa impostazione qua fornisce meramente un limite superiore per prevenire attacchi che potrebbero sovraccaricare il server.

en: Maximum number of minutes that secure form data should linger
it: Massimo numero di minuti che i dati del modulo sicuro dovrebbero persistere

en: Maximum number of multiple records
it: Numero massimo di record multipli

en: Maximum number of registered participants to allow. After max is reached, a custom Event Full message is displayed. If NULL, allow unlimited number of participants.
it: Massimo numero di partecipanti registrati da permettere. Dopo aver raggiunto il massimo, un messaggio personalizzato di Evento Pieno viene mostrato. Se NULL, permette numero illimitato di partecipanti.

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
it: Numero massimo di iscrizioni correlate (lasciare a blank se illimitato).

en: Maximum number of related memberships (membership_type override).
it: Massimo numero di iscrizioni correlate (ignora membership_type)

en: Maximum number of related memberships.
it: Massimo numero di iscrizioni correlate.

en: Maximum recipient fields allowed in tell a friend
it: Numero massimo di campi destinatario consentiti per dillo ad un amico

en: Maximum reserved at one time
it: Massimo riservato in una volta

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
it: Massimo riservato in una volta dovrebbe essere un numero positivo

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
it: Numero massimo di contatti che può essere in stato prenotato per un intervistatore.

en: May
it: maggio

en: May be used for SSN, EIN/TIN, Household ID (census) or other applicable unique legal/government ID.
it: Potrebbe essere usato per SSN, EIN/TIN, ID Nucleo Familiare (censimento) o altri ID legali/governativi univoci applicabili.

en: May be used to over-ride contact view and edit templates.
it: Potrebbe essere usato per sovrascrivere la visualizzazione contatto e modificare modelli.

en: May contain civicrm_financial_item, civicrm_contribution, civicrm_financial_trxn, civicrm_grant, etc
it: Potrebbe contenere civicrm_financial_item, civicrm_contribution, civicrm_financial_trxn, civicrm_grant, etc

en: Median
it: Mediana

en: Medical evaluation
it: Valutazione medica

en: Medium
it: Contatto

en: Meeting
it: Riunione

en: Member
it: Membro

en: Member Contact Type
it: Tipo Contatto del membro

en: Member Count
it: Conto del membro

en: Member Dashboard
it: Bacheca Membri

en: Member Dues
it: Quote Membro

en: Member Group(s)
it: Gruppo(i) del membro

en: Member Name
it: Nome Membro

en: Member Name or Email
it: Iscritto nome o email.

en: Member Since
it: Membro da

en: Member Since %2 %1
it: Membro dal %2 %1

en: Member Since / Member Type
it: Membro Da / Tipo Membro

en: Member Tag(s)
it: Tag del membro

en: Member's Name
it: Nome Utente

en: Members
it: Membri

en: Members as of %1 %2
it: I membri come di %1 %2

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
it: A quale organizzazione appartengono i membri a cui è assegnato questo tipo di iscrizione (es. "Salvate le balene - Gruppo Nordest). NOTA: Questa organizzazione/gruppo/sezione deve esistere come contatto di tipo Organizzazione in CiviCRM.

en: Members by Type
it: Membri per tipologia

en: Members of <a href="%1">%2</a>
it: Membri di <a href="%1">%2</a>

en: Membership
it: Iscrizione

en: Membership #
it: Iscrizione #

en: Membership Added
it: Iscrizione aggiunta

en: Membership Autorenewal Billing Updates
it: Iscrizioni con autorinnovo - aggiornamenti pagamenti

en: Membership Block
it: Blocco Iscrizione

en: Membership Block Display Minimum Fee
it: Visualizza Tariffa minima gruppo iscrizione

en: Membership Block Entity Table
it: Tabella Entità Gruppo Iscrizione

en: Membership Block ID
it: ID iscrizione

en: Membership Block Is Separate Payment
it: Gruppo Iscrizione Pagamento Separato

en: Membership Block Membership Types
it: Gruppo Iscrizione Tipi Iscrizione

en: Membership Block New Text
it: Nuovo Testo Gruppo Iscrizione

en: Membership Block New Title
it: Nuovo Titolo Gruppo IScrizione

en: Membership Block Renewal Text
it: Testo Rinnovo Gruppo Iscrizione

en: Membership Block Renewal Title
it: Titolo Rinnovo gruppo Iscrizione

en: Membership Blocks
it: Blocchi Iscrizione

en: Membership Bulk Entry
it: Inserimento Massivo Iscrizioni

en: Membership Change Date
it: Data di Modifica Iscrizione

en: Membership Confirmation and Receipt
it: Conferma e ricevuta Iscrizione

en: Membership Deleted
it: Iscrizione cancellata

en: Membership Detail Report
it: Assegnare il rapporto di iscrizione

en: Membership End Date
it: Data di termine iscrizione

en: Membership Fee
it: Quota Associativa

en: Membership Fee Total
it: Totale Quota Associativa

en: Membership Fields
it: Campi Iscrizione

en: Membership ID
it: ID iscrizione

en: Membership Information
it: Informazioni di Adesione

en: Membership Invalid
it: Iscrizione non valida

en: Membership Join Date
it: Data di iscrizione

en: Membership Lapse Date
it: intervallo di data del rapporto

en: Membership Letter (PDF)
it: Lettera d'Iscrizione (PDF)

en: Membership Log
it: Registro Iscrizioni

en: Membership Log End Date
it: Data di termine Log iscrizione

en: Membership Log ID
it: ID Registro Iscrizione

en: Membership Log Start Date
it: Data di inizio Log iscrizione

en: Membership Logs
it: Registri Iscrizioni

en: Membership Num Terms
it: Num. Terms Iscrizioni

en: Membership Options
it: Opzioni Iscrizioni

en: Membership Organization
it: Organizzazione Iscrizione

en: Membership Organization and Type
it: Organizzazione e tipo iscrizione

en: Membership Owner ID
it: Proprietario ID

en: Membership Payment
it: Pagamento Iscrizione

en: Membership Payment ID
it: ID Pagamento Iscrizione

en: Membership Payment and Receipt
it: Pagamento e ricevuta iscrizione

en: Membership Payments
it: Pagamenti Iscrizione

en: Membership Period
it: Periodo d'Iscrizione

en: Membership Renewal
it: Rinnovo Iscrizione

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
it: Conferma e ricevuta Rinnovo Iscrizione

en: Membership Renewal Reminder
it: Promemoria Rinnovo Iscrizione

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
it: Il rinnovo dell'adesione utilizzando una carta di credito richiede una Quota associativa. Poiché non vi è alcuna quota associata al tipo di adesione selezionato, è possibile utilizzare la modalità di rinnovo normale

en: Membership Report (Detail)
it: Report Associati (dettaglio)

en: Membership Report (Lapsed)
it: Report Iscritti (scaduti)

en: Membership Report (Summary)
it: Report Iscrizioni (sintesi)

en: Membership Section Enabled?
it: Sezione Iscrizioni abilitata?

en: Membership Settings
it: Impostazioni Iscrizioni

en: Membership Signup
it: Firma iscrizione

en: Membership Source
it: Sorgente Iscrizione

en: Membership Start Date
it: Data di inizio iscrizione

en: Membership Status
it: Status Iscrizione

en: Membership Status Error
it: Errore Status Iscrizione

en: Membership Status ID
it: ID Stato Iscrizione

en: Membership Status Is NOT Overriden
it: Status Iscrizione NON forzato

en: Membership Status Is Override?
it: Status Iscrizione è forzato?

en: Membership Status Is Overriden
it: Status Iscrizione è forzato

en: Membership Status Is Overriden?
it: Lo status iscrizione è forzato?

en: Membership Statuses
it: Stati Iscrizione

en: Membership Summary
it: Riepilogo Iscrizioni

en: Membership Summary Report
it: Sommerio dei rapporti di iscrizione

en: Membership Transaction #
it: Transazione Iscrizione #

en: Membership Type
it: Tipologia di iscrizione

en: Membership Type Duration Interval
it: Intervallo di Durata del Tipo di Iscrizione

en: Membership Type Duration Unit
it: Unità di Durata del Tipo di Iscrizione

en: Membership Type Not Deleted
it: Tipo di iscrizione non cancellato

en: Membership Type Plan
it: Piano del Tipo di Iscrizione

en: Membership Type Receipt Text
it: Testo Ricevuta Tipo Iscrizione

en: Membership Type Relationship
it: Relazione Tipo Iscrizione

en: Membership Type Renewal Text
it: Testo Rinnovo Tipo Iscrizione

en: Membership Type:
it: Tipo Iscrizione:

en: Membership Types
it: Tipologie di iscrizione

en: Membership Types Default
it: Tipi di iscrizione di default

en: Membership Types Label
it: Etichetta Tipo Iscrizione

en: Membership for %1 has been updated.
it: L'iscrizione per %1 è stata aggiornata.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
it: I file di importazione delle iscrizioni devono contenere i dati necessari per <strong>far corrispondere le iscrizioni ai dati di un contatto nel database di CiviCRM</strong>. Questa 'corrispondenza' può essere gestita in diversi modi:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
it: L'importazione delle iscrizioni richiede che esistano già i contatti delle persone, famiglie o organizzazioni nel database di CiviCRM. Se dovete importare iscrizioni da contatti che non sono ancora state inseriti in CiviCRM dovrete fare un'operazione in due passi: per prima cosa, usate <strong>Importa contatti</strong> per aggiungere i contatti. Se possibile, inserite un 'ID esterno' univoco per ciascun nuovo contatto, che poi potrete usare per far corrispondere le iscrizioni con i contribuenti. Poi tornate a questa schermata e importate i record delle iscrizioni.

en: Membership is Auto-Renew
it: Iscrizione con autorinnovo

en: Membership is Auto-Renew and Cancelled
it: Iscrizione con autorinnovo e cancellata

en: Membership is Auto-Renew and Ended
it: Iscrizione con autorinnovo e terminata

en: Membership is Auto-Renew and Failed
it: Iscrizione con autorinnovo e errata

en: Membership is Auto-Renew and In Progress
it: Iscrizione con autorinnovo e in corso

en: Membership is NOT Auto-Renew
it: Iscrizione SENZA auto rinnovo

en: Membership is NOT Pay Later
it: Iscrizione senza pagamento differito

en: Membership is Pay Later
it: Iscrizione con pagamento differito

en: Membership is a Test
it: Iscrizione di prova

en: Membership is a Test?
it: Iscrizione di prova?

en: Membership is automatically granted to:
it: L'iscrizione viene assegnata automaticamente anche a:

en: Membership listings.
it: Lista delle

en: Membership payment amount.
it: Importo pagamento Iscrizione

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
it: Importo pagamento iscrizione. Per questo importo verrà generato un record di contributo.

en: Membership renewed automatically
it: Iscrizione rinnovata automaticamente

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
it: Testo della sezione di Iscrizione, per i membri che rinnovano

en: Membership section introductory text - for new member signups.
it: Testo della sezione di Iscrizione, per i nuovi membri

en: Membership section title - displayed to renewing members.
it: Titolo della sezione di Iscrizione, per i membri che rinnovano

en: Membership section title - for new member signups.
it: Titolo della sezione di Iscrizione, per i nuovi membri

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
it: Le iscrizioni dopo questa data copriranno anche l'anno solare successivo. Esempio: se la data di passaggio anno è il 30 novembre, chi si iscrive a dicembre sarà iscritto anche per l'anno successivo.

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
it: Le iscrizioni da o dopo questo giorno del mese coprono il resto del mese più il numero specificato di mesi.

en: Membership status is normally assigned and updated automatically based on your configured membership status rules. However, if you want to assign a status manually and bypass automated status setting, choose either "Override Permanently" or "Override Until Selected Date", Then you can select from the available status options.
it: Lo Status Iscrizione viene normalmente assegnato e aggiornato automaticamente in base alle regole configurate nel sistema. Se volete assegnare uno stato manualmente e bypassare le impostazioni automatiche scelgliete "Forzatura Permanente" o "Forzatura fino alla data" e potrete selezionare tra i vari stati disponibili.

en: Membership type is a required field.
it: Il tipo di socio è un campo richiesto.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
it: Le tipologie di iscrizione sono utilizzate per categorizzare le iscrizioni. Puoi definire un numero illimitato di tipologie. Ogni tipo comprende un "nome" (Socio Emerito, Socio Onorario...), una descrizione, una quota d'iscrizione minima (può anche essere 0) ed una durata (può anche essere "vitalizia"). Ogni tipo di socio/membro è assegnato ad una specifica entità di appartenenza (organizzazione) - es. Sezione di Roma (<a href="%1" target="_blank" title="%2">leggi tutto...</a>).

en: Membership types to be exposed by this block
it: Tipi di Iscrizione esposti da questo blocco

en: Membership will renew automatically.
it: L'iscrizione sarà rinnovata automaticamente.

en: Memberships
it: Iscrizioni

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
it: Iscrizioni - aggiornamenti pagamenti con autorinnovo

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
it: iscrizioni - Avviso Cancellazione Rinnovo automatico

en: Memberships - Receipt (on-line)
it: Iscrizioni - Ricevuta (on-line)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
it: Iscrizioni - Ricevute Iscrizione e rinnovo (off-line)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
it: Le iscrizioni possono essere assegnate automaticamente ai contatti correlati selezionando un tipo di relazione.

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
it: Memoria allocata (opzione 'memory_limit' della configurazione di PHP)

en: Mental health evaluation
it: Valutazione di salute mentale

en: Menu
it: Menù

en: Menu '%1' has been saved.
it: Il menu '%1' è stato salvato.

en: Menu ID
it: ID Menu

en: Menu Item
it: Elemento del Menu

en: Menu Title
it: Titolo Menu

en: Menu has been rebuilt
it: Il Menu è stato ricostruito

en: Menu hidden
it: Menù nascosto

en: Menubar color
it: Colore barra del menù

en: Menubar position
it: Posizione barra del menù

en: Menus
it: Menu

en: Merchant Account Email
it: Email Conto Venditore

en: Merchant ID is not set for this payment processor
it: L'ID Esercente non è impostato per questo processore di pagamento

en: Merge
it: Unisci

en: Merge %1 contacts
it: Unisci %1 Contatti

en: Merge All Contacts with the Same Address
it: Unire tutti i contatti con lo stesso indirizzo

en: Merge Case
it: Unisci Caso

en: Merge Complete
it: Unione completata

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
it: 'Unifica Contatti con lo Stesso Indirizzo' combinerà ogni record avente lo stesso indirizzo (strada, città, c.a.p., paese) in un record singolo. Se un record Famiglia in cui più individui condividono lo stesso indirizzo già esiste la famiglia sarà esportata come record combinato. Se non esiste alcun record Famiglia, i record saranno combinati e nel campo Indirizzo compariranno, separati dalla virgola, i nomi dei contatti.

en: Merge Household Members into their Households
it: Unisci i membri del nucleo familiare nei rispettivi nuclei familiari

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
it: 'Unifica membri di un nucleo familiare nel loro nucleo familiare' esporterà il record della famiglia per ogni contatti che condivide lo stesso indirizzo di famiglia.

en: Merge Options
it: Opzioni Unione

en: Merge Tags
it: Unisci Tag

en: Merge and View Result
it: Unisci e Visualizza il risultato

en: Merge and go to Listing
it: Unisci e vai all'elenco

en: Merge and go to Next Pair
it: Unisci e vai alla prossima coppia

en: Merge contacts
it: Unisci Contatti

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
it: Unire le etichette per i contatti appartenenti allo stesso nucleo familiare

en: Merge labels for contacts with the same address
it: Unire le etichette per i contatti con lo stesso indirizzo

en: Merge operation requires selecting two contacts.
it: L'operazione di unione richiede due contatti selezionati.

en: Merging Duplicates..
it: Merging duplicati...

en: Message
it: Messaggio

en: Message Formats
it: Formati Messaggio

en: Message Mode
it: Modo Messaggio

en: Message Name
it: Nome Messaggio

en: Message Sent | Messages Sent
it[0]: Messaggio inviato
it[1]: Messaggi inviati
it[2]: Messaggi inviati

en: Message Subject
it: Oggetto Messaggio

en: Message Template
it: Modello Messaggio

en: Message Template Format
it: Formato Modello di Messaggio

en: Message Template HTML
it: HTML Modello Messaggio

en: Message Template ID
it: ID Modello Messaggio

en: Message Template Is Default?
it: Il Modello Messaggio è il default?

en: Message Template Is Reserved?
it: Il Modello Messaggio è riservato?

en: Message Template Subject
it: Oggetto Modello Messaggio

en: Message Template Text
it: Testo Modello Messaggio

en: Message Template Title
it: Titolo Modello Messaggio

en: Message Template Workflow Name
it: Nome Workflow Modello Messaggio

en: Message Template Workflow for Cases
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per casi

en: Message Template Workflow for Contributions
it:  Flusso di lavoro modello di messaggio per contributi

en: Message Template Workflow for Events
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per eventi

en: Message Template Workflow for Memberships
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per iscrizioni

en: Message Template Workflow for Meta Templates
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per meta modelli

en: Message Template Workflow for Petition
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per petizione

en: Message Template Workflow for Pledges
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per impegni di pagamento

en: Message Template Workflow for Profiles
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per profili

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
it: Flusso di lavoro modello di messaggio per dillo a un amico

en: Message Template is used for SMS?
it: Il Modello Messaggio è usato per SMS?

en: Message Templates
it: Modelli Messaggi

en: Message Text
it: Testo del messaggio

en: Message Title
it: Titolo Messaggio

en: Message Tokens
it: Segnaposto messaggio

en: Message caught by a content filter
it: Messaggio catturato da un filtro del contenuto

en: Message if Event Is Full
it: Messaggio, se è in corso l'evento

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
it: Il Modello di messaggio con ID %1 non ha un valore predefinito per ripristinare.

en: Message template's option value or ID missing.
it: Valore opezione del modello messaggio o ID mancante.

en: Message templates allow you to easily create similar emails or letters on a recurring basis. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
it: I modelli di messaggi consentono di creare facilmente e-mail o lettere simili. Nota: I messaggi utilizzati per i promemoria di rinnovo dell'iscrizione e i promemoria relativi a eventi e attività devono essere creati tramite <a href="%1">Promemoria pianificati </a>.

en: Message to display on Event Information page and INSTEAD OF Event Registration form if maximum participants are signed up. Can include email address/info about getting on a waiting list, etc. Text and html allowed.
it: Messaggio da mostrare nella pagina delle Informazioni Evento e INVECE CHE il modulo Registrazione all'Evento se il numero massimo di partecipanti sono registrati. Possono includere indirizzi email/informazioni per essere inseriti nella lista d'attesa, etc. Testo e html permessi.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
it: I messaggi usati per i promemoria di rinnovo iscrizione, così come i promemoria per gli eventi e le attività fanno generalmente uso di token specifici per i record di iscrizione, partecipazione o attività. Per esempio, un promemoria di rinnovo iscrizione potrebbe includere i token di tipologia di iscrizione o di scadenza. La schermata <a href="%1">Promemoria schedulati</a> include questi token nel tool "Inserisci Token", quindi è preferibile utilizzarla per creare i template di promemoria.

en: Middle Name
it: Secondo Nome

en: Middle Name (if present)
it: Secondo nome (se esiste)

en: Middle Name.
it: Secondo Nome.

en: Migrate Settings to %1
it: Migra le Impostazioni a %1

en: Miles
it: Miglia

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Mime Type
it: Tipo Mime

en: Mime Type is now a required parameter for file upload
it: Mime Type ora è un parametro richiesto per il file upload

en: Mime Types that can be passed as URL params
it: I Tipi di Mime che possono essere passati come parametri URL

en: Min Age
it: Età minima

en: Min Amount One
it: Importo min uno

en: Min Amount Two
it: Importo min due

en: Min Contribution
it: Contributo min

en: Min Initial Amount
it: Min Importo Iniziale

en: Minimum Amount
it: Importo minimo

en: Minimum Amount required for this set.
it: Minimo Importo richiesto per questo insieme.

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
it: L'importo minimo deve essere minore dell'importo massimo

en: Minimum Contribution
it: Contributo Minimo

en: Minimum Contribution Amount
it: Importo Contributo Minimo

en: Minimum Fee
it: Quota Minima

en: Minimum Initial Amount
it: Importo Minimo Iniziale

en: Minimum Multiple Records
it: Minimo record multipli

en: Minimum contribution required to be eligible to select this premium.
it: Contributo minimo richiesto per essere idoneo a selezione questo premium.

en: Minimum fee for this membership (0 for free/complimentary memberships).
it: Quota minima per questa iscrizione (0 per iscrizioni gratuite/complementari).

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
it: Importo minimo richiesto per questo tipo di iscrizione. Per iscrizioni gratuite o onorarie impostatelo a zero (0). Nota: se si utilizza CiviCRM per calcolare le imposte sul venduto, impostarlo al netto dell'IVA.

en: Minimum initial amount for partial payment
it: Importo iniziale minimo per pagamento parziale

en: Minimum: %1
it: Minimo: %1

en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, etc.)
it: Varie (Undelete, PDFs, Limiti, Log, ecc.)

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni varie

en: Mismatched Rows (skipped)
it: Righe non corrispondenti (saltate)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
it: Non corrispondenti o sottotipo di contatto non valide per questi contatti correlati.

en: Missing Case Roles
it: Ruoli Casi Mancanti

en: Missing Case Type Definition
it: Definizione Tipo Caso Mancante

en: Missing Group/Tag
it: Gruppo o tag mancante

en: Missing Interviewer contact.
it: Manca Intervistatore contatto

en: Missing Log Tables
it: Tabelle Log Mancanti

en: Missing PHP Extension: INTL
it: Estensione PHP Mancance: INTL

en: Missing PHP INTL extension
it: Estensione PHP INTL mancante

en: Missing Parameters
it: Parametri mancanti

en: Missing Requirement: %1
it: Requisito mancante: %1

en: Missing Roles
it: Ruoli Mancanti

en: Missing input parameters
it: Parametri input mancanti

en: Missing mbstring Extension
it: Estensione mbstring mancante

en: Missing required contact matching fields.
it: Campi di corrispondenza contatti richiesti mancanti.

en: Missing required field(s) :
it: Campi obbligatori mancanti:

en: Missing required field:
it: Campo obbligatorio mancante:

en: Missing required field: %1
it: Campo richiesto mancante: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
it: Campo richiesto mancante: inserire %1 o %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
it: Campo obbligatorio mancante: Inserire l' ID del Partecipante

en: Missing required fields
it: Campi obbligatori non compilati correttamente

en: Missing required fields:
it: campi richiesti mancanti:

en: Missing required fields: Soft Credit
it: Campo richiesto mancante: Credito in Favore

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
it: profilo misto non consentito per la registrazione / iscrizione.

en: Mobile
it: Cellulare

en: Mobile Phone Providers
it: Operatori di Telefonia Mobile

en: Mobile Provider
it: Fornitore di Telefonia Mobile

en: Mode
it: Moda

en: Mode could not be updated, save only this %1?
it: La modalità non può essere aggiornata, salvo solo questo %1?

en: Modified By
it: Modificato da

en: Modified Date
it: Data modificata

en: Module
it: Modulo

en: Module or process which created this group.
it: Modulo o processo che ha creato questo gruppo.

en: Module which owns this uf_join instance, e.g. User Registration, CiviDonate, etc.
it: Modulo a cui appartiene questa istanza uf_join, per esempio Registrazione Utente, CiviDonate, etc.

en: Monetary Amount Display
it: Mostra Importo Monetario

en: Monetary Value Display
it: Mostra Valore Monetario

en: Money
it: Valuta

en: Money Transfer Date
it: Data trasferimento denaro

en: Money Transferred
it: Denaro trasferito

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Month
it: Mese

en: Month Beginning
it: Mese di inizio

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
it: Mese e giorno (MMGG) in cui inizia il periodo fisso di durata dell'iscrizione o del servizio. ESEMPIO: una iscrizione a periodo fisso con la data di inizio al 0101 indica che il periodo di iscrizione va dal 1/1/08 al 12/31/08 per un'iscrizione fatta nel 2008.

en: Month and day (MMDD) that fixed period type subscription or membership starts.
it: Mese e giorno (MMGG) in cui inizia l'iscrizione o l'abbonamento del tipo a periodo fisso.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
it: Mese e giorno in cui inizia un periodo <strong>fisso</strong> di iscrizione. Esempio: l'iscrizione che inizia con il 1 Gennaio avrà un periodo dal 1/1/08 al 12/31/08 per chiunque si iscriva nel 2008.

en: Month and year only for credit card expiration.
it: Mese e anno solo per la scadenza della carta di credito.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
it: Mese gg, aaaa (Dicembre 12, 1998)

en: Month prior to previous calendar month
it: Mese prima del mese precedente

en: Month/Year
it: Mese/Anno

en: Monthly
it: Mensile

en: Months
it: Mesi

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: More information on tokens...
it: Altre informazioni sui segnaposto...

en: Morning Sessions
it: Sessioni Mattina

en: Most Recent
it: Più Recente

en: Most Recent Activity
it: Attività più recente

en: Most Recent Contribution
it: Contributo più recente

en: Move
it: Sposta

en: Move Custom Field
it: Sposta campo personalizzato

en: Move Tag
it: Muovi Tag

en: Move Tags
it: Muovi Tag

en: Move To Case
it: Sposta al caso

en: Move down one row
it: Vai giù di una riga

en: Move related...
it: Sposta correlati...

en: Move to Case
it: Sposta al Caso

en: Move to Tagset
it: Sposta al Tagset

en: Move to a different tagset
it: Sposta in un diverso Tagset

en: Move to bottom
it: Vai alla fine

en: Move to top
it: Torna all'inizio

en: Move up one row
it: Torna su di una riga

en: Mr.
it: Sig.

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Sig.ra

en: Multi-Select
it: Selezione multipla

en: Multi-line text box (textarea)
it: Casella di testo multilinea (textarea)

en: Multi-record listing
it: Elenco Multi-record

en: Multi-value Custom Data
it: Dato Personalizzato Multi-valore

en: Multibyte support not enabled in PHP.
it: Multibyte support non abilitato in PHP.

en: Multiple Choice Option Sets
it: Gruppo Opzioni a Scelta Multipla

en: Multiple Choice Options
it: Opzioni Scelta Multipla

en: Multiple Contact Merge
it: Unisci Contatti Multipli

en: Multiple Languages Support
it: Supporto di più lingue

en: Multiple Participants
it: Partecipanti Multipli

en: Multiple Privacy Options
it: Opzioni Multiple Privacy

en: Multiple activities (one per contact)
it: Attività multiple (una per contatto)

en: Multiple client per case
it: Clienti multipli per caso

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
it: Diverse persone - come coniugi, genitori, o figli - potrebbero condividere lo stesso indirizzo email.

en: Multisite Domain Group
it: Gruppo di Domini Multisiti

en: Must Wait on List
it: Deve essere messo in lista d'attesa

en: My Cases
it: I Miei Casi

en: My Cases With Recently Performed Activities
it: Attività effettuate di recente nei miei Casi.

en: My Cases With Upcoming Activities
it: Attività future dei miei Casi.

en: My Cases with Upcoming Activities
it: Attività future dei miei Casi.

en: My Contact Dashboard
it: Attività personale

en: My Contacts / Organizations
it: I miei contatti / Organizzazioni

en: My Field
it: Il mio campo

en: My Role
it: Il Mio Ruolo

en: My Search Title
it: Il Mio Titolo di Ricerca

en: My Title
it: Il mio titolo

en: My billing address is the same as above
it: Il mio indirizzo di fatturazione è lo stesso

en: MyISAM Database Engine
it: Motore di Database MyISAM

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
it: MySQL "thread_stack" è %1 kb

en: MySQL %1 Configuration
it: Configurazione MySQL %1

en: MySQL Emoji Support (utf8mb4)
it: MySQL Supporto Emoji (utf8mb4)

en: MySQL Out-of-Date
it: MySQL Obsoleto

en: MySQL database:
it: Database MySQL:

en: MySQL password:
it: Password MySQL:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
it: MySQL server auto_increment_increment è 1

en: MySQL server does have InnoDB support
it: Il server MySQL non ha il supporto InnoDB

en: MySQL server:
it: Server MySQL:

en: MySQL support
it: Supporto MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
it: Il supporto per MySQL non è incluso in PHP.

en: MySQL username:
it: Nome utente MySQL:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
it: È richiesta la versione di MySQL %1 o superiore, tu stai eseguendo MySQL %2.

en: MySQL version at least %1
it: La versione MySQL deve essere almeno %1

en: Māori
it: Maori

en: N/A
it: N/D

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
it: NON INVIARE EMAIL IN SERIE (disattivata dall'utente)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
it: Albo d'Onore NON della Pagina Campagna Personale

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
it: NOTA: in alternativa, è possibile attivare la funzione di <strong>Paga Dopo</strong> a seguire, senza impostare un processore di pagamento. A tutti gli utenti verrà chiesto di inviare un pagamento offline (ad esempio spedire un assegno, comunicare una carta di credito, ecc.)

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
it: NOTA: in alternativa, puoi abilitare l'opzione <strong>Paga Dopo</strong>, qui sotto, senza configurare un processore di pagamento. A tutti gli utenti verrà chiesto di inviare un pagamento offline (es. assegno per posta, chiamata con carta di credito, etc.)

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
it: NOTA: i contatti selezionati nei risultati di ricerca non sono rilevanti qui; tutti i contatti che soddisfano i seguenti criteri saranno nel gruppo.

en: NOTE: Even if only a few contacts have been selected from the search results, all contacts that meet the following criteria will be in the group.
it: NOTA: anche se sono stati selezionati solo pochi contatti dai risultati della ricerca, tutti i contatti che soddisfano i seguenti criteri saranno nel gruppo.

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
it: NOTA: In merito alle operazioni ACL su Dati Personalizzati, le operazioni di 'Visualizzazione' e 'Modifica' si comportano, allo stato attuale, allo stesso modo. L'opzione garantisce il diritto di vedere E/O modificare i campi di Dati Personalizzati ( in tutti i gruppi, o in uno specifico gruppo di Dati Personalizzati ). L'opzione non garantisce il diritto di accedere all'amministrazione dei campi di Dati Personalizzati.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
it: NOTA: In merito alle operazioni ACL sugli Eventi, l'operazione di 'Visualizzazione' permette l'accesso alla schermata delle informazioni dell'evento. L'operazione "Modifica" permette agli utenti di registrarsi all'evento se la registrazione online è abilitata.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
it: NOTA: Se ci sono più schede corrispondenti, viene utilizzato il primo record corrispondente.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
it: NOTA: se si stanno componendo messaggi formattati in HTML, è possibile abilitare l'edirot Rich Text (WYSIWYG) (Amministra &raquo; Personalizza Dati e Schermate &raquo; Preferenze di Visualizzazione)

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
it: NOTA: se utilizzi questa pagina contributo per iscrizioni e rinnovi, il tipo finanziario configurato nelle impostazioni sui tipi di iscrizione sarà usato quando si registra il pagamento dell'iscrizione. Il tipo finanziario selezionato qui sarà solo usato se stai anche raccogliendo contributi aggiuntivi (come configurato nella pagina di Impostazione Iscrizione).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
it: NOTA: le operazioni ACL del Profilo influenzano le modalità in cui un profilo può essere usatto (es.: Crea un Nuovo Contatto, Modifica un tuo Contatto, Visualizza un Contatto, ecc.). L'operazione di Creazione è richiesta per i profili incorporati nei moduli di Contributo online e di Registrazione Eventi. Nessuna delle operazioni ACL del Profilo garantiscono accesso all'amministrazione dei Profili.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
it: NOTA: i link dei social media verranno automaticamente inclusi se è stata abilitata la "condivisione dei social media" per questa pagina (vedere la scheda "Titolo")

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
it: NOTA: alcune di queste ricerche possono fare affidamento su configurazioni specifiche e potrebbero non funzionare come previsto sul tuo sito.

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
it: NOTA: Il testo inserito qui sarà usato sia per il TESTO che per l'HTML dell'email di ricevuta, quindi non raccomandiamo di inserire tag/formattazione HTML qui.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
it: NOTA: Questa impostazione si applica solo agli insiemi personalizzati utilizzati per i record di contatti (per esempio persone, famiglie, organizzazioni, o tipi di contatto).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
it: NOTA: i campi di sola visualizzazione non possono essere inclusi nel profilo di forme di ricerca.

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body (including mailtos) will be automatically re-written to route through your CiviCRM website prior to redirecting to the target page.
it: NOTA: Quando questa caratteristica è abilitata, tutti i link nel corpo di test (inclusi mailto) verrano automaticamente riscritto per aprirsi un percorso nel tuo sito CiviCRM prima di essere indirizzati alla pagina di destinazione.

en: Name
it: Nome

en: Name (Frequency)/Description
it: Nome (Frequenza)/Descrizione

en: Name (Status ID)
it: Nome (ID Stato)

en: Name (for Honor Roll)
it: Nome (per Albo D'Onore)

en: Name Badge
it: Nominativo Tessera

en: Name Badge Format
it: Formato Nome Badge

en: Name Only
it: Solo Nome

en: Name Tent
it: Nome Tent

en: Name The SMS
it: Dai un nome all'SMS

en: Name Tokens
it: Segnaposto nome

en: Name Your SMS
it: Dai un nome all'SMS

en: Name already exists in Database.
it: Il Nome specificato è già presente nel database.

en: Name and Address
it: Nome e indirizzo

en: Name and Address (reserved)
it: Nome e indirizzo (riservato)

en: Name and Email
it: Nome e email

en: Name and Email (reserved)
it: Nome e email (riservato)

en: Name badges - print
it: Badge nominativi - stampa

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
it: Il nome può essere composto solo da caratteri alfa-numerici

en: Name cannot not start with a digit
it: Il nome non deve iniziare con una cifra

en: Name for CiviCRM field which is being exposed for sharing.
it: Nome del campo CiviCRM che sta venendo esposto per la condivisione.

en: Name for Membership Status
it: Nome per Stato Iscrizione

en: Name for new group
it: Nome per il nuovo gruppo

en: Name in "from" field
it: Nome nel campo "da"

en: Name is required to save Import Mapping
it: Il Nome è obbligatorio per salvare la Mappatura Importazione

en: Name like: %1
it: Nome simile a: %1

en: Name of County
it: Nome della Contea

en: Name of Domain / Organization
it: Nome del Dominio / Organizzazione

en: Name of Group.
it: Nome del Gruppo.

en: Name of Mapping
it: Nome della Mappatura

en: Name of Membership Type
it: Nome del Tipo di Iscrizione

en: Name of Receipt Sender
it: Nome mittente ricevuta

en: Name of State/Province
it: Nome della Provincia/Stato

en: Name of Tag
it: Nome del Tag

en: Name of Tag.
it: Nome del Tag.

en: Name of combined tag
it: Nome del tag combinato

en: Name of status to use when creating email to activity.
it: Nome dello stato da usare quando si creano email ad attività.

en: Name of table where item being referenced is stored.
it: Nome della tabella dove la voce a cui si fa riferimento è memorizzata.

en: Name of table where item being referenced is stored. Modules which only need a single collection of uf_join instances may choose not to populate entity_table and entity_id.
it: Nome della tabella in cui è archiviato l'elemento a cui si fa riferimento. I moduli che richiedono solo una singola raccolta di istanze uf_join possono scegliere di non inserire entity_table e entity_id.

en: Name of the A/B test
it: Nome della testo A&B

en: Name of the Campaign.
it: Nome della Campagna.

en: Name of the UF group for directly addressing it in the codebase
it: Nome del gruppo UF Per indirizzarlo direttamente nel codebase

en: Name of the action(reminder)
it: Nome dell'azione(promemoria)

en: Name of the column that holds the values for this field.
it: Nome della colonna che contiene i valori per questo campo.

en: Name of the component.
it: Nome del componente.

en: Name of the module which declared this object
it: Nome del modulo che ha dichiarato questo oggetto

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
it: Nome del premio (prodotto, servizio, iscrizione, ecc.) così come sarà mostrato ai contribuenti.

en: Name of the protocol to use for polling.
it: Nome del protocollo usato per il polling.

en: Name of the queue which includes this item
it: Nome della coda che include questa voce

en: Name of the rule group
it: Nome della regola di gruppo

en: Name of the status check this preference references.
it: Nome del controllo di stato a cui si riferisce questa preferenza.

en: Name of the table that holds the values for this group.
it: Nome della tabella che contiene i valori per questo gruppo.

en: Name of this group of settings.
it: Nome di questo gruppo di impostazioni.

en: Name of this status type, for use in the code.
it: Il Nome di questo tipo di stato, da utilizzare nel codice.

en: Name or Email
it: Nome o email

en: Name or IP address of mail server machine.
it: Nome o indirizzo IP del server di posta.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
it: Il nome o il soprannome del donatore deve essere visualizzato nell'Albo d'Onore. Inserisci "Anonimo" per i contributi anonimi.

en: Name used for sorting different contact types
it: Nome utilizzato per ordinare differenti tipi di contatto

en: Name, Status and Register Date
it: Nome, Stato e Data di Registrazione

en: Name/Email
it: Nome/Email

en: Name/ID of the mapping to use on this table
it: Nome/ID della mappatura da usare in questa tabella

en: Namespace reserved for component.
it: Spazio dei nomi riservato per il componente.

en: National Membership
it: Iscrizione Nazionale

en: National prefix to be used when dialing TO this country.
it: Prefisso nazionale da usare quando si chiama questo paese.

en: Natural language name for Case Type
it: Nome in linguaggio naturale per Tipo di Caso

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
it: Vai ad una istanza di report e verifica i filtri del report e il tipo di visualizzazione (Tabellare, Grafico a Barre, Grafico a Torta) O crea una nuova istanza di report dal menu 'Reports » Crea Report da Modello'.

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation ID
it: ID Navigazione

en: Navigation Item Label
it: Etichetta Voce Navigazione

en: Navigation Item Machine Name
it: Nome Macchina Elemento Navigazione

en: Navigation Menu
it: Menù di Navigazione

en: Navigation Title
it: Titolo Navigazione

en: Navigations
it: Navigazioni

en: Negative
it: Negativo

en: Negative Amounts
it: Importi negativi

en: Negative Options
it: Opzioni negative

en: Nepali
it: Nepalese

en: Net
it: Netto

en: Net Amount
it: Importo Netto

en: Net Payment
it: Pagamento netto

en: Network Error
it: Errore di Rete

en: Never
it: Mai

en: Never remind me again
it: Ricordami di nuovo

en: New
it: Nuovo

en: New %1
it: Nuovo %1

en: New %1 Report
it: Nuovo Report %1

en: New A/B Test
it: Nuovo test A/B

en: New ACL
it: Nuova ACL

en: New Accounting Batch
it: Nuovo Batch Contabile

en: New Activity
it: Nuova Attività

en: New Campaign
it: Nuova Campagna

en: New Case
it: Nuovo Caso

en: New Case Type
it: Nuovo Tipo Caso

en: New CiviCRM Profile
it: Nuovo profilo di CiviCRM

en: New Connections
it: Nuove Connessioni

en: New Contact
it: Nuovo Contatto

en: New Contribution
it: Nuovo contributo

en: New Credit Card
it: Nuova Carta di Credito

en: New Custom Field Set
it: Nuova serie di campi personalizzati

en: New Data Entry Batch
it: Nuovo Batch di Inserimento Dati

en: New Donor
it: Nuovo Donatore

en: New Email
it: Nuova Email

en: New Event
it: Nuovo evento

en: New Event Template
it: Nuovo modello di evento

en: New Field
it: Nuovo campo

en: New Household
it: Nuovo Nucleo familiare

en: New Individual
it: Nuovo Individuo

en: New Mailing Component
it: Nuovo Componente di Mailing

en: New Membership Status
it: Nuovo Stato di Iscrizione

en: New Message Template
it: Nuovo Template di Messaggio

en: New Option Group
it: Nuovo Gruppo Opzioni

en: New Option for '%1'
it: Nuova Opzione per '%1'.

en: New Organization
it: Nuova Organizzazione

en: New Participant Status
it: Nuovo Stato del Partecipante

en: New Payment Method
it: Nuovo Metodo di Pagamento

en: New Payment Procesor Type
it: Nuovo Tipo Processore di Pagamento

en: New Payment Processor
it: Nuovo Processore di Pagamento

en: New Price Set
it: Nuovo Insieme Prezzi

en: New Report
it: Nuovo report

en: New Report Template
it: Nuovo modello di report

en: New Scheduled Job
it: Nuovo Job Programmato

en: New Start Date
it: Nuova Data Inizio

en: New Status
it: Nuovo Status

en: New codebase version detected. You must visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
it: E' stata rilevata una nuova versione della codebase. Visita il link <a href='%1'>aggiornamento</a> per aggiornare il Database.

en: New granular permissions called %1 and %2 have been added for %3 permission. These permissions help to limit user access per template
it: Nuove autorizzazioni granulari chiamate %1 e %2 sono state aggiunte per l'autorizzazione %3. Queste autorizzazioni aiutano a limitare l'accesso degli utenti per modello

en: New membership period expiration date.
it: Data di scadenza del nuovo periodo di iscrizione

en: New membership period start date
it: Data di inizio del nuovo periodo di iscrizione

en: New personal campaign page
it: Nuova Pagina della campagna personale

en: New status assigned to membership by this action. FK to Membership Status
it: Nuovo stato assegnato all'iscrizione con questa azione. FK a Stato Iscrizione

en: Newest
it: Il più recente

en: Next
it: Successivo

en: Next &gt;
it: Successivo &gt;

en: Next 12 months including today
it: Prossimi 12 mesi incluso oggi

en: Next 30 days including today
it: Prossimi 30 giorni incluso oggi

en: Next 60 days including today
it: Prossimi 60 giorni incluso oggi

en: Next 7 days including today
it: Prossimi 7 giorni incluso oggi

en: Next 90 days including today
it: Prossimi 90 giorni incluso oggi

en: Next Amount
it: Prossimo Importo

en: Next Contribution
it: Prossimo Contributo

en: Next Contribution Date
it: La prossima data del Contributo

en: Next Group Refresh Time
it: Tempo Aggiornamento Gruppo Successivo

en: Next Pay Date
it: Prossima data di pagamento

en: Next Payment Amount
it: Prossimo Importo pagamento

en: Next Payment Date
it: Data di Pagamento successiva

en: Next Payment Due
it: Data di Pagamento successiva

en: Next Sched.
it: Prossimo Sched.

en: Next Scheduled Activity
it: Prossima Attività schedulata

en: Next Scheduled Contribution Date
it: Prossimo Data Contributo Prevista

en: Next Scheduled Recurring Contribution
it: Prossimo Contributo Ricorrente Schedulato

en: Next calendar month
it: Mese prossimo

en: Next calendar year
it: Possimo anno solare

en: Next fiscal year
it: Prossimo anno fiscale

en: Next quarter
it: Prossimo trimestre

en: Next scheduled date
it: Prossima data pianificata

en: Next step
it: Prossimo passaggio

en: Next week
it: Prossima settimana

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
it: I pulsanti Successivo / Precedente non sono disponibili per le ricerche che sono ordinate per email, telefono o indirizzo.

en: Nick Name
it: Soprannome

en: Nickname
it: Soprannome

en: Nickname.
it: Soprannome

en: No %1
it: N. %1

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
it: Nessun %1 corrisponde ai tuoi criteri. Suggerimenti:

en: No %1 reports have been created.
it: Nessun report %1 è stato creato.

en: No Accounting Batches match your search criteria.
it: Nessun batch contabile corrisponde ai criteri di ricerca.

en: No Action Selected
it: Nessun'azione selezionata

en: No Batches Selected
it: Nessun Batch selezionato

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
it: Non inviare bulk email (è disattivato)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
it: Non inviare email in serie (disattivata dall'utente)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
it: Non è stato creato nessun profilo di CiviCRM. Potete <a href='%1'>aggiungerne uno ora</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
it: Nessun componente è stata abilitato per il vostro sito che può essere configurato con il set di prezzo. Clicca <a href='%1'>here</a> se si desidera attivare CiviEvent / CiviContribute per il tuo sito.

en: No Contacts Selected
it: Nessun contatto selezionato

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
it: Nessun Set di Prezzi è stato configurato / attivato per il tuo sito. I Set di Prezzo consentono di configurare opzioni di contributo complesse (ad esempio: "Contribuisci con 25 Euro o più per ricevere la nostra rivista mensile"). <a href='%1'> Premere qui </a> se desideri configurare i Set di Prezzi per il tuo sito.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
it: Nessun Batch di Inserimento Dati è stato creato per questo sito.

en: No Default value for Auto Responder.
it: Nessun valore preimpostato per Risponditore Automatico..

en: No Duplicate Checking
it: Nessun Controllo Duplicati

en: No Duplicate emails?
it: Nessun email duplicato?

en: No Email Verification
it: Nessuna verifica via email

en: No Emails to Restore
it: Nessuna email da ripristinare

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
it: Non sono state configurate Fascie di Quota o Insieme di Prezzi per questo evento. <br />Clicca <a href='%1'>CiviEvent >> Gestione Eventi >> Configura >> Quote Eventi</a> per configurare le Quote o l'Insieme di Prezzi per questo evento.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
it: Nessun Insieme di Prezzi è stato configurato / attivato per il tuo sito. Gli insiemi di Prezzi consentono di configurare opzioni di sottoscrizione e rinnovo complesse, fra cui abilitare i contatti a sottoscrivere iscrizioni multiple contemporaneamente. Clicca <a href='%1'>here</a> se vuoi  configurare un insieme di prezzi per il tuo sito.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
it: Nessun campo multi-record configurato per questo profilo (gid= %1)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
it: Non è stato configurato o abilitato nessun processore di pagamento per il tuo sito. Se questo è un <strong>evento a pagamento</strong> E volete che gli utenti possano <strong>iscriversi e pagare online</strong>, dovrete come prima cosa <a href='%1'>configurare un Processore di Pagamento</a>, poi tornate a questa schermata e assegnate il processore a questo evento (<a href='%3' target='_blank' title='%2'>leggi tutto...</a>)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
it: Nessun Processore di Pagamento è stato configurato / abilitato per il tuo sito. A meno che non si utilizza solo CiviContribute per sollecitare contributi non monetari / in natura, sarà necessario <a href='%1'>configurare un Processore di Pagamento</a>. Quindi tornare a questa schermata e assegnare il processore a questa Pagina Contributo.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
it: Nessuna Fascia di Prezzi è stata configurata/attivata per il sito. Le Fascie di Prezzo consentono di soddisfare le complesse esigenze della vostra struttura di registrazione evento (ad es. \ "Paga 15 dollari in più per il pranzo. "). Clicca <a href='%1'>qui</a> se si desidera configurare una fascia di prezzo per il tuo sito.

en: No Profile Available
it: Nessun profilo disponibile

en: No Profile Configured
it: Nessun Profilo Configurato

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
it: Nessun profilo con una opzione di registrazione degli account utente è stato configurato / attivato per il sito. È necessario <a href='%1'>configurare un Profilo Sostenitore</a> prima. Verrà utilizzato per raccogliere o aggiornare le informazioni di base da parte degli utenti mentre si sta creando una Pagina Campagna Personale.

en: No Recipients
it: Nessun Destinatario

en: No Reply
it: Nessuna Risposta

en: No Scheduled Reminders have been created.
it: Non sono stati creati Promemoria Programmati

en: No Thank-you Label
it: Etichetta 'No Grazie'

en: No Thank-you Label is a required field.
it: L'etichetta 'No Grazie' è un campo richiesto.

en: No Thank-you Option
it: Opzione 'No Grazie'

en: No Thank-you Position
it: Posizione 'No Grazie'

en: No Thank-you Text
it: Testo 'No Grazie'

en: No Updates Saved
it: Aggiornamenti Non Salvati

en: No account create option
it: Opzione 'Non creare account'

en: No active instances of payment processor %1 were found.
it: Nessuna istanza attiva del processore di pagamento %1 trovata.

en: No active instances of payment processor '%1' were found.
it: Nessuna istanza attiva del processore di pagamento '%1' trovata.

en: No active price fields found for this event!
it: Nessun prezzo trovato per questo evento!

en: No auto-renew option
it: Nessuna opzione di auto rinnovo

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
it: Nessuna pagina di contributo disponibile corrisponde ai criteri di ricerca. Suggerimenti:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
it: Nessun evento disponibile corrisponde ai criteri di ricerca. Suggerimenti:

en: No available applications
it: Nessun'applicazione disponibile

en: No batches were selected.
it: Nessun batch è stato selezionato.

en: No bulk emails (User Opt Out)
it: Non inviare email in serie (disattivata dall'utente)

en: No contact found for this related contact ID: %1
it: Nessun contatto trovato per questo relative ID di contatto: %1

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
it: Nessun contatto è attualmente idoneo ad ereditare questa relazione.

en: No content to preview
it: Nessuna anteprima possibile

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
it: Nessuna pagina contributi è stata ancora creata. Clicca <a accesskey="N" href='%1'>qui</a> per creare una nuova pagina contributo.

en: No contributions have been recorded for this recurring contribution.
it: Nessun contributo memorizzato per questo contributo ricorrente.

en: No contributions have been recorded from this contact.
it: Nessun Contributo memorizzato da parte di questo contatto.

en: No cron runs have been recorded.
it: Nessuna esecuzione cron è stata registrata.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
it: Nessun gruppo di dati personalizzato è stato ancora creato. Puoi <a id="newCustomDataGroup" href='%1'> aggiungerne uno </a>.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
it: Nessuna registrazione all'evento è stata effettuata per questo contatto.

en: No export format selected.
it: Nessun formato di esportazione selezionato.

en: No extensions installed. <a %1>Browse available extensions</a>.
it: Non vi sono estensioni installate. <a %1>Sfoglia le estensioni disponibili</a>.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
it: Nel profilo non ci sono campi configurati per effettuarci delle ricerche. Chiedete all'amministratore di controllare le impostazioni del profilo.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
it: Nessun campo di questo profilo è stato configurato per essere mostrato come colonna risultato nella tabella dei risultati di ricerca. Chiedere all'amministratore del sito per verificare l'impostazione del profilo.

en: No grants have been recorded for this contact.
it: Nessua Sovvenzione è stata registrata per questo contatto.

en: No icon
it: No icona

en: No id passed to MailingAB del function
it: Nessun id è stato passato alla funzione di cancellazione di MailingAB.

en: No id passed to mailing del function
it: Nessun id è stato passato alla funzione di cancellazione del mailing.

en: No id passed to mailing delJob function
it: Nessun id è stato passato alla funzione delJob del mailing.

en: No link
it: Nessun collegamento

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
it: Nessuna casella di posta elettronica è stata configurata per l'e-mail di elaborazione attività

en: No mailing id has been able to be determined
it: Non è stato possibile determinare nessun id di mailing

en: No matches found for:
it: Nessun risultato trovato per:

en: No matches found using the default Supervised deduping rule.
it: Nessun abbinamento trovato utilizzando la regola di deduplica predefinita.

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
it: Nessun batch di Inserimento Dati corrisponde ai criteri di ricerca.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
it: Nessun gruppo corrisponde ai criteri di ricerca. Suggerimenti:

en: No matching contact found.
it: Nessun contatto è stato trovato.

en: No matching results for
it: Nessun risultato per

en: No memberships have been recorded for this contact.
it: Nessun impegno di pagamento sono stati registrati per questo contatto

en: No message template with workflow name %2.
it: Nessun modello messaggio con nome workflow %2.

en: No of contacts to find matches for
it: Nr di contatti trovati

en: No participants were added.
it: Nessun partecipante aggiunto.

en: No payments found for this %1 record
it: Nessun pagamento trovato per questo %1 record

en: No pledges have been recorded from this contact.
it: Nessun impegno di pagamento memorizzato da parte di questo contatto.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
it: Nessun duplicato è stato trovato utilizzando la regola %1.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Nel tuo sito non sono stati creati prodotti premio. Puoi <a href='%1'>aggiungerne uno</a> adesso.

en: No price sets have been added yet.
it: Nessun set di prezzi è ancora stato aggiunto.

en: No processing status reported yet.
it: Nessuno stato di elaborazione riportato.

en: No recipients
it: Nessun destinatario

en: No records of type '%1' found.
it: Nessun record di tipo '%1' trovato.

en: No records of type \'%1\' found.
it: Nessun record di tipo \'%1\' trovato.

en: No records to export
it: Nessun record da esportare

en: No relevant activity type found when recording Mailing Event delivered Activity
it: Nessun rilevante tipo di attività è stato trovato quando è stata registrata l'Attività di consegna degli Eventi Mailing

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
it: Nessun intervistato è attualmente prenotato per il colloquio.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
it: Nessuna risposta dal server. Controlla la connessione ad internet e prova a ricaricare la pagina.

en: No such message template: id=%1.
it: Nessun modello di messaggio: %1.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
it: Mancanza identificativo -SID- del sondaggio. Impossibile elaborare la firma.

en: No tags have been created in this set.
it: Nessun tag è stato creato in questo insieme.

en: No test processor entry exists for %1. Not having a test entry for each processor could cause problems
it: Non esistono voci del processore di prova per %1. Non avere una voce di prova per ogni processore potrebbe causare problemi

en: No thank you
it: No grazie

en: No updates have been saved.
it: Nessun aggiornamento è stato salvato.

en: No user/contact ID was specified, so the Profile cannot be used in edit mode.
it: Non è stato specificato alcun ID utente / contatto, quindi il profilo non può essere utilizzato in modalità modifica.

en: No-show
it: Assente

en: Non Deductible Amount
it: Importo non deducibile

en: Non-Production Environment
it: Ambiente di Non-Produzione

en: Non-deductible Amount
it: Importo Non-deducibile

en: Non-deductible portion of this contribution.
it: Parte non deducibile di questo contributo.

en: Non-numeric portion of address number on the street, e.g. For 112A Main St, the street_number_suffix = A
it: Porzione non numerica del numero d'indirizzo sulla strada, per esempio Per 112A Main St, lo street_number_suffix = A.

en: Non-primary members only
it: Solo membri non-primari

en: Non-production Environment
it: Ambiente di Non-produzione

en: Non-production environment set
it: Insieme ambiente di non-produzione

en: Non-profit
it: Non profit

en: None
it: Nessuno

en: None - disable menu
it: Nessuno - disabilita menù

en: None Found
it: Nessun risultato

en: None Selected
it: Nessuno selezionato

en: None available
it: Nessuno disponibile

en: None found.
it: Nessun risultato.

en: None of the contacts in this group have an email address.
it: Nessuno dei contatti in questo gruppo ha un indirizzo email

en: Normal
it: Normale

en: Normal Group
it: Gruppo Normale

en: Normally the owner of a financial account is the organization implementing CiviCRM so there is no need to change this. Some organizations that maintain accounts for groups, chapters, regions, constituency associations or other parts of the main CiviCRM organization may need to change the owner to one of these sub-entities or sibling entities.
it: Normalmente il proprietario di un conto finanziario è l'organizzazione che implementa CiviCRM, quindi non è necessario modificarlo. Alcune organizzazioni che gestiscono conti per gruppi, capitoli, regioni, associazioni di consumatori o altre parti della principale organizzazione CiviCRM possono aver bisogno di cambiare il proprietario in una di queste sub-entità o entità di pari livello.

en: North Ndebele
it: Ndebele del Nord

en: Northern Sami
it: Sami del Nord

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian BokmÃ¥l
it: Norvegese BokmÃ¥l

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Not %1, or want to do this for a different person
it: Non sei %1, o vuoi eseguirlo per un'altra persona

en: Not %1, or want to register a different person
it: Non sei %1, o desideri registrare una persona diversa

en: Not Approved
it: Non Approvato

en: Not Clicked
it: Non cliccato

en: Not Empty
it: Non vuoto

en: Not In
it: Non In

en: Not Like
it: Non Come

en: Not Now
it: Non Ora

en: Not Null
it: Non è Null

en: Not Required
it: Non Richiesto

en: Not Saved
it: Non Salvato

en: Not a CMS User
it: Non utente del CMS

en: Not checking remote URL for extensions since ext_repo_url is set to false.
it: Non si controlla l'URL remoto per le estensioni poiché ext_repo_url è impostato su false.

en: Not completed
it: Non completato

en: Not expired
it: Non scaduto

en: Not offered
it: Non offerto

en: Not permitted to file activity %1 %2.
it: Non è permesso archiviare le attività %1 %2.

en: Not scheduled
it: Non calendarizzato

en: Not selected
it: Non selezionato

en: Not set
it: Non impostato

en: Not started
it: Non iniziato

en: Not&nbsp;Counted
it: Non&nbsp;Conteggiato

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
it: Non&nbsp;Conteggiato&nbsp;Causa&nbsp;Ruolo

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
it: Non&nbsp;Conteggiato&nbsp;Causa&nbsp;Stato

en: Note
it: Nota

en: Note Entity
it: Entità Nota

en: Note Entity ID
it: ID Entità Nota

en: Note ID
it: ID nota

en: Note Modified By
it: Nota modificata da

en: Note Text
it: Note

en: Note and/or Comment.
it: Nota e/o Commento.

en: Note behind the decision.
it: Nota dietro la decisione.

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
it: Nota che le autorizzazioni di Controllo di Accesso di %1 hanno la precedenza su ACL CiviCRM. Se si desidera utilizzare ACL CiviCRM, innanzitutto disattivare l'autorizzazione correlata in %1 al Controllo di Accesso per un ruolo utente e quindi aggiungere gradualmente ACL per sostituire tale autorizzazione per determinati gruppi di contatti.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
it: Nota che il Ruolo ACL di CiviCRM non è correlato al Ruolo di Drupal.

en: Note that if 'Show Location' is not set a map will not be shown, regardless of the setting of 'Include Map to Event Location'.
it: Da notare che se "Mostra Posizione" non è impostata una mappa non verrà mostrata, a prescindere dell'impostazione 'Includi Mappa alla Posizione dell'Evento'.

en: Note that not all transactions are necessarily associated with a payment method.
it: Nota che non tutte le transazioni sono necessariamente associate con un metodo di pagamento.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
it: Si noti che questo testo guida è visualizzato soltanto sulle schermate di 'Crea/Modifica Profilo'.

en: Note this field just filters on who made a change no matter when that change happened, It doesn't have any link to the modified date field.
it: Nota che questo campo filtra solo su chi ha apportato una modifica, indipendentemente da quando è avvenuta la modifica, non ha alcun collegamento al campo della data di modifica.

en: Note(s)
it: Nota(e)

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Body Only
it: Nota: solo corpo

en: Note: Body and Subject
it: Nota: corpo e oggetto

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
it: Nota: verificare la configurazione per Dimensione File massima (in MB) <a href='%1'> Amministratore >> Impostazioni di sistema >> Varie </a>. Dovrebbe supportare 'upload_max_size' come definito in PHP.ini. Verificare con l'amministratore di sistema.

en: Note: Revenue for these types of memberships will not be deferred as the financial type does not have a deferred revenue account setup for it. If you want the revenue to be deferred, please select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
it: Nota: le entrate per questa iscrizione non verranno differite in quanto il tipo finanziario non dispone di un conto ricavo per le entrate posticipate. Se si desidera posticipare le entrate, selezionare un tipo finanziario diverso con settato un conto per entrate differite, oppure impostare un conto ricavi differiti per questo tipo finanziario.

en: Note: Revenue for this event registration will not be deferred as the financial type does not have a deferred revenue account setup for it. If you want the revenue to be deferred, please select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
it: Nota: le entrate per questa registrazione dell'evento non verranno differite in quanto il tipo finanziario non dispone di un conto ricavo per le entrate posticipate. Se si desidera posticipare le entrate, selezionare un tipo finanziario diverso con settato un conto per entrate differite, oppure impostare un conto ricavi differiti per questo tipo finanziario.

en: Note: Subject Only
it: Nota: solo oggetto

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
it: Nota: il record %1 non esiste. Al salvataggio verrà creato un nuovo record

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
it: Nota: questo modificherà il campo a livello di sistema, non solo in questo modulo di profilo.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
it: Nota: la dimensione massima file in upoload ('upload_max_filesize') non deve superare la dimensione massima Post ('post_max_size') come definito in PHP.ini, si prega di verificare con l'amministratore di sistema.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
it: Nota: non è possibile modificare i campi per una regola riservata.

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
it: Nota: se il corretto metodo di pagamento non è elencato qui (ad esempio per le donazioni in natura), chiedere all'amministratore di sistema di aggiungere una nuova opzione a questo elenco.

en: Note: if the correct payment method is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
it: Nota: se il corretto metodo di pagamento non è elencato qui (ad esempio per le donazioni in natura), chiedere all'amministratore di sistema di aggiungere una nuova opzione a questo elenco.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
it: Nota: questo contatto può essere un duplicato di un record esistente.

en: Notes
it: Note

en: Notes for
it: Note per

en: Notes or Standard Terms
it: Note o termini standard

en: Nothing to merge.
it: Niente da unire.

en: Notice
it: Avviso

en: Notification Email
it: Email di notifica

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
it: La notifica verrà inviata a questo indirizzo e-mail ogni volta che una pagina di campagna personale collegata a questa pagina contributo è creata o aggiornata. La notifica conterrà il link per visualizzare la pagina della campagna e i dati del creatore della pagina.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
it: Una notifica verrà inviata a questo indirizzo email ogni volta che una pagina delle Campagne Personali collegata a questo evento è creata o aggiornata. La notifica includerà i link per vedere la pagina delle campagne così come lo storico dei contatto del creatore della pagina.

en: Notifications are NOT available
it: Le notifiche NON sono disponibili

en: Notifications are sent to ALL owners
it: Le notifiche vengono inviate a TUTTI i proprietari

en: Notify Activity Assignees
it: Notifica Assegnatari Attività

en: Notify Contributor?
it: Notificare il contribuente?

en: Notify Email
it: Notifica e-mail

en: Notify Owner?
it: Notificare il proprietario?

en: Notify me via email when someone donates to my page
it: Notificami via email quando qualcuno fa una donazione sulla mia pagina

en: Notify on Profile Submit
it: Notifica sull'Invio Profilo

en: Notify owner via email when someone donates to page?
it: Notificare il proprietario tramite un'email quando qualcuno dona alla pagina?

en: Notify when profile form is submitted?
it: Segnala quando viene inviato un modulo di profilo?

en: November
it: novembre

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
it: Ora si può passare ad esplorare, la configurazione e l'utilizzo dei vari componenti opzionali per la raccolta di fondi e il coinvolgimento dei conoscenti. I link qui sotto vi porteranno alla documentazione on-line per ogni componente.

en: Number
it: Numerico

en: Number of Donors
it: Numero di Donatori

en: Number of Failures
it: Numero di Errori

en: Number of Grants
it: Numero dei contributi

en: Number of Grants (%)
it: Numero di Sovvenzioni (%)

en: Number of Installments
it: Numero di Rate

en: Number of Items
it: Numero di articoli

en: Number of Terms
it: Numero di termini

en: Number of Transactions
it: Numero di transazioni

en: Number of Transactions should a positive number
it: Il numero di transazioni dovrebbe essere un numero positivo

en: Number of bounces of this type required before the email address is put on bounce hold
it: Numeri di bounce di questo tipo richiesto prima che l'indirizzo email venga posto in attesa

en: Number of columns in Note Field
it: Numero di colonne nel Campo Nota

en: Number of days for recurrence of release.
it: Numero di giorni per la ricorrenza del rilascio.

en: Number of duration units in membership period (e.g. 1 year, 12 months).
it: Numero di unità di durata nel periodo di iscrizione (per esempio 1 anno, 12 mesi).

en: Number of failed charge attempts since last success. Business rule could be set to deactivate on more than x failures.
it: Numero di tentativi di addebiti non riusciti dall'ultimo effettuato con successo. La regola aziendale potrebbe essere impostata per disattivarsi con più di x errori.

en: Number of grants
it: Numero di Sovvenzioni

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer.
it: Numero di ore prima della data di inizio dell'evento per permettere la cancellazione o il trasferimento self-service.

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer. Enter a negative number of hours to allow cancellation after the event starts. Enter 0 (or leave empty) to allow cancellation or transfer up until the event has started.
it: Numero di ore prima della data di inizio dell'evento per consentire la cancellazione o il trasferimento self-service. Inserire un numero negativo di ore per permettere la cancellazione dopo che l'evento incomincia. Immettere 0 (o lasciare vuoto) per consentire l'annullamento o il trasferimento fino all'inizio dell'evento.

en: Number of installments must be a whole number.
it: Il numero di rate deve essere intero.

en: Number of items in a batch.
it: Numero di elementi in un batch.

en: Number of minutes to cache dashlet content in browser localStorage.
it: Numero di minuti per memorizzare le cache del contenuto del prospetto nel localStorage del browser.

en: Number of participants per field option
it: Numero di partecipanti per opzione campo

en: Number of rows in Note Field
it: Numero di righe nel Campo Nota

en: Number of selected Activities: %1
it: Numero di attività selezionate: %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
it: Numero di Destinatari del Mailing selezionati: %1

en: Number of selected cases: %1
it: Numero di casi selezionati: %1

en: Number of selected contacts: %1
it: Numero di contatti selezionati: %1

en: Number of selected contributions: %1
it: Numero di contributi selezionati: %1

en: Number of selected grants: %1
it: Numero di Sovvenzioni selezionate: %1

en: Number of selected memberships: %1
it: Numero di iscrizioni selezionate: %1

en: Number of selected participants: %1
it: Numero di partecipanti selezionati: %1

en: Number of selected pledges: %1
it: Numero di impegni di pagamento selezionati: %1

en: Number of terms
it: Numero di termini

en: Number of terms for this membership
it: Numero di termini per questa iscrizione

en: Number of time units for recurrence of payment.
it: Numero di unità per le ricorrenze di pagamento.

en: Number of time units for recurrence of pledge payments.
it: Numero di unità di tempo per le ricorrenze degli impegni di pagamento.

en: Number of units for delivery frequency of subscription, service, membership (e.g. every 3 Months).
it: Il numero di unità per la frequenza di consegna delle sottoscrizioni, del servizio, dell'iscrizione (per esempio, ogni 3 Mesi).

en: Number of units for total duration of subscription, service, membership (e.g. 12 Months).
it: Numero di unità per la durata totale delle sottoscrizioni, del servizio, dell'iscrizione (per esempio 12 Mesi).

en: Number of<br />Participant
it: Numero di<br /> partecipanti

en: Numeric
it: Numerico

en: Numeric currency code
it: Codice numerico valuta

en: Numeric portion of address number on the street, e.g. For 112A Main St, the street_number = 112.
it: Porzione numerica del numero d'indirizzo sulla strada, per esempio Per 112A Main St, lo street_number = 112.

en: OPTIONAL FK to civicrm_contact record.
it: FK OPZIONALE a record civicrm_contact.

en: OR
it: O

en: OR You can sign up by setting Status Override? to something other than "NO".
it: OPPURE È possibile registrarsi tramite la forzatura dello status? a qualcosa di diverso da "NO".

en: OR enter lattitude and longitude if you already know it
it: O inserisci latitudine e longitudine se già le conosci

en: OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
it: O se il pagamento è da un contatto diverso, questa email andrà solo a loro.

en: Objects a custom group extends to
it: Oggetti a cui un gruppo personalizzato si estende

en: Obsolete
it: Obsoleto

en: Occitan (after 1500)
it: Occitano (dopo 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
it: Le occorrenze dovrebbero essere minori o uguali a 30

en: October
it: ottobre

en: Odd / Even Street Number
it: Numero Civico pari/dispari

en: Off
it: Non attivo

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
it: Offri un altro Premio in questa Pagina di Contributo

en: Offer a Waitlist?
it: Offrire una lista di attesa?

en: Offer installments
it: Rate offerte

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
it: Offri l'adeguato servizio dall'elenco. Se il servizio richiede un Coordinatore, contatta la Direzione.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
it: Registrazione Offline per l'evento: %2 di: %1

en: Offset of the child job
it: Offset del job figlio

en: Ojibwa
it: Ojibway

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
it: Antico Slavo Ecclesiastico, Slavo Ecclesiastico, Slavo Ecclesiastico, Antico Bulgaro, Antico Slavo

en: Old files
it: Vecchi file

en: Oldest
it: Il più vecchio

en: On
it: Il

en: On Behalf Of
it: Per conto di

en: On Behalf Of Organization
it: A Nome di un'Organizzazione

en: On Duplicate Entries
it: Sulle voci duplicate

en: On Hold
it: In Attesa

en: On Hold - Opt Out
it: In attesa - Disattiva

en: On Hold Bounce
it: In attesa Bounce

en: On Hold Opt Out
it: In attesa Opt Out

en: On Hold for Email %1?
it: In attesa per Email %1?

en: On Hold?
it: In Attesa?

en: On Waiting List
it: In Lista d'Attesa

en: On WordPress, Joomla, or a similar CMS, the frontend theme determines the appearance on user-facing screens, such as the "Event Registration" screen.
it: Su WordPress, Joomla, o un CMS simile, il tema di frontend determina l'apparenza sugli schermi rivolti agli utenti, come lo schermo di "Registrazione Evento".

en: On behalf of Label
it: A favore della marca

en: On duplicate entries
it: Per le voci duplicate

en: On hold
it: In Attesa

en: On waitlist
it: In lista d'attesa

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
it: Una volta che questi Stati sono attivati, l'info degli eventi e le impostazioni di schermata avranno i controlli per attivare (e configurare) la lista dei consentiti.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
it: Una volta che questi statuti sono attivati, lo schermo evento Registrazione online avrà i controlli per attivare (e configurare) l' approvazione delle partecipazioni

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
it: Una volta definito i Ruoli delle ACL di CiviCRM ed assegnato le ACL a questi ruoli, usate questo link per assegnare gli utenti ai ruoli.

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
it: Una volta terminato il test, è una buona idea ripulire individuando i record del test e cancellandoli.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
it: Una volta installato il certificato, si fa il test che questo funzioni navigando verso una delle pagine di contributo online e cambiando il prefisso dell'URL da 'http://' a 'https://'. Se il browser carica la pagina e indica un certificato di sicurezza valido, si possono cambiare le impostazioni a <strong>Sì</strong> e CiviCRM redirige automaticamente le richieste per tutte le pagine di contributi / membri / eventi / amministrazione ai corrispondenti URL sicuri SSL.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
it: Una volta che si passa a utilizzare un set di prezzi, non sarai in grado di tornare alle impostazioni esistenti ad eccezione di reinserirle. Sei sicuro di voler passare a un set di prezzi?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
it: Una volta che hai ricevuto una mail di benvenuto per il tuo nuovo account, <a href=%1>clicca qui</a> per effettuare il login e promuovere la tua pagina delle Campagne.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
it: Una volta che la registrazione è stata esaminata, si riceverà un email con un link ad una pagina web dove è possibile completare il processo di registrazione.

en: One
it: Uno

en: One %1 should be marked as primary.
it: Un %1 dovrebbe essere contrassegnato come principale.

en: One IM should be marked as primary.
it: Un IM dovrebbe essere marcato come principale.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
it[0]: Un Messaggio Non Inviato
it[1]: %count Messaggi Non Inviati
it[2]: %count Messaggi Non Inviati

en: One OpenID should be marked as primary.
it: Un OpenID dovrebbe essere marcato come principale.

en: One combined activity
it: Una attività combinata

en: One combined activity plus one file attachment
it: Una attività combinata più un allegato

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
it[0]: Un contatto NON aggiunto (già nel gruppo).
it[1]: %count contatti NON aggiunti (già in questo gruppo).
it[2]: %count contatti NON aggiunti (già in questo gruppo).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
it[0]: Un contatto NON taggato (già associato a questo tag).
it[1]: %count contatti NON taggati (già associati a questo tag).
it[2]: %count contatti NON taggati (già associati a questo tag).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
it[0]: Un contatto aggiunto al gruppo esistente.
it[1]: %count contatti aggiunti al gruppo esistente.
it[2]: %count contatti aggiunti al gruppo esistente.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
it[0]: Un contatto aggiunto al nuovo gruppo.
it[1]: %count contatti aggiunti al nuovo gruppo.
it[2]: %count contatti aggiunti al nuovo gruppo.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
it: Un contatto è attualmente idoneo ad ereditare questa relazione.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
it[0]: Questo tag è stato assegnato ad un contatto.
it[1]: Questo tag è stato assegnato a %count contatti.
it[2]: Questo tag è stato assegnato a %count contatti.

en: One contact merged. | %count contacts merged.
it[0]: Un contatto unito
it[1]: %count contatti uniti.
it[2]: %count contatti uniti.

en: One contact was skipped. | %count contacts were skipped.
it[0]: Un contatto saltato.
it[1]: %count contatti saltati.
it[2]: %count contatti saltati.

en: One email should be marked as primary.
it: Un indirizzo email dovrebbe essere marcato come principale.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
it[0]: Un contatto corrispondente è stato trovato.
it[1]: %count contatti corrispondenti sono stati trovati.<br />
it[2]: %count contatti corrispondenti sono stati trovati.<br />

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
it[0]: Un messaggio è stato inviato con successo.
it[1]: %count messaggi sono stati inviati con successo.
it[2]: %count messaggi sono stati inviati con successo.

en: One message was sent successfully.  | %count messages were sent successfully.
it[0]: Un messaggio è stato spedito con successo.
it[1]: %count messaggi spediti con successo.
it[2]: %count messaggi spediti con successo.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
it[0]: Uno dei contatti selezionati condivide l'indirizzo con un altro contatto.
it[1]: Uno o più contatti selezionati condividono l'indirizzo con %count altri contatti.
it[2]: Uno o più contatti selezionati condividono l'indirizzo con %count altri contatti.

en: One or more contact subtypes have been de-selected from the list for this contact. Any custom data associated with de-selected subtype will be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected. Click OK to proceed, or Cancel to review your changes before saving.
it: Uno o più sottotipi di contatti sono stati deselezionati dall'elenco di questo contatto. Tutti i dati personalizzati associati al sottotipo deselezionato verranno rimossi fintanto che il contatto non ha ancora selezionato un sottotipo di contatto. Fare clic su OK per procedere, o su Annulla per rivedere le modifiche prima di salvare.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
it: Uno o più elementi hanno un tipo finanziario diverso dal contributo. La modifica del tipo finanziario non è ancora supportata in questa situazione.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
it: Uno o più solleciti di pagamento possono essere inviati a questo contributo sulla base dei valori iscritti in questa sezione. Se una 'pagina di pagamenti self-service' è stata selezionata, il promemoria conterrà un link per il contribuente per presentare un pagamento on-line.

en: One phone should be marked as primary.
it: Un numero di telefono dovrebbe essere contrassegnato come principale.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
it[0]: Un record selezionato per l'esportazione.
it[1]: %count record selezionati per l'esportazione.
it[2]: %count record selezionati per l'esportazione.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
it[0]: Relazioni non creata perché già esistente.
it[1]: %count relazioni non create perché già esistenti.
it[2]: %count relazioni non create perché già esistenti.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
it[0]: Un'attività selezionata è composta da più di un contatto target.
it[1]: %count attività selezionate sono composte da più di un contatto target.
it[2]: %count attività selezionate sono composte da più di un contatto target.

en: One-time online contributions
it: Contributo online una-tantum

en: Ongoing
it: In corso

en: Online Contribution
it: Contributo Online

en: Online Contribution (Live)
it: Contributo Online (Live)

en: Online Contribution (Test-drive)
it: Contributo Online (Test-drive)

en: Online Contribution Page
it: Pagina dei contributi online

en: Online Contribution:
it: Contributo online:

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
it: Contributi Online / Registrati Membri Online / Registrazione evento online

en: Online Event Registration
it: Registrazione Evento Online

en: Online Registration
it: Registrazione Online

en: Online Registration (Live)
it: Iscrizione online (Live)

en: Online Registration (Test-drive)
it: Iscrizione online (Test-drive)

en: Online documentation.
it: Documentazione Online.

en: Online event registration and participant tracking.
it: Registrazione dell'evento on line e il monitoraggio dei partecipanti.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
it: Raccolta di fondi online e gestione dei donatori, così come elaborazione e tracciamento dei contributi offline.

en: Online or offline contribution.
it: Contributo online o offline.

en: Online or offline event registration.
it: Registrazione Evento Online o Offline.

en: Online or offline membership renewal.
it: Rinnovo iscrizione Online o offline.

en: Online or offline membership signup.
it: Firma iscrizione Online o offline.

en: Online registration enabled?
it: Registrazione online abilitata?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
it: La registrazione online non è attualmente disponibile per questo evento (contattare l'amministratore del sito per l'assistenza).

en: Online signup and membership management.
it: Iscrizioni online e gestione degli associati.

en: Only %1 Registrations available.
it: Solo %1 di registrazioni disponibili.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
it: Per questo tipo di dato sono permessi solo 'Visualizza' e 'Modifica'

en: Only 'get' action is supported.
it: È supportata solo l'azione 'get'.

en: Only Display Test Contributions
it: Mostra Solo Contributi di Test

en: Only My Cases
it: Solo i miei Casi

en: Only one %1 can be marked as primary.
it: Solo un %1 può essere contrassegnato come principale.

en: Only one IM can be marked as primary.
it: Solo un IM può essere marcato come principale.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
it: Solo un OpenID può essere marcato come principale.

en: Only one email can be marked as primary.
it: Solo un indirizzo email può essere marcato come principale.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
it: Solo un campo di ciascun tipo di comunicazione (ad esempio telefono) può utilizzare il tipo di recapito principale.

en: Only one phone can be marked as primary.
it: Solo un numero di telefono può essere contrassegnato come principale.

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
it: Invia solo a indirizzi email assegnati a una posizione specifica

en: Only show Credit Card Payments
it: Mostra solo pagamenti con carta di credito

en: Only this %1
it: Solo questo %1

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
it: Oops! - Il file di impostazioni di CiviCRM (civicrm.settings.php) non è stato trovato nella posizione prevista

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
it: Oops! - Il percorso per l'inclusione di file di codice CiviCRM non è impostato correttamente. Molto probabilmente c'è un errore nel  <em>civicrm_root</em> impostazione nelle impostazioni del tuo CiviCRM file (!1).

en: Oops! CiviCRM is already installed
it: Oops! CiviCRM è già installato

en: Oops! Could not create database %1
it: Oops! Non posso creare il database %1

en: Oops! Incorrect Backdrop version
it: Oops! Versione di Backdrop non corretta

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
it: Oops! Versione di CiviCRM non corretta

en: Oops! Incorrect Drupal version
it: Oops! Versione di Drupal non corretta

en: Oops! Please correct your install location
it: Oops! Per favore, correggi la tua install location

en: Oops, It looks like there are no active case types.
it: Oops, sembra che non ci siano tipo di caso attivi.

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
it: Oops, sembra che non ci sono attualmente a disposizione spazi per l'%1 di eventi.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
it: Non vi è stata alcuna iscrizione valida corrispondente alle date di adesione. <a href="%1">Configura le Regole di Stato dell'Iscrizione</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
it: Non vi è stata alcuna iscrizione valida corrispondente alla data di inizio o di fine per questa adesione.Contattare l'amministratore del sito per ricevere assistenza.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
it: Oops, sembra che la tua registrazione per %1 è già stato annullata.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
it: Oops, Sembra che non ci siano sondaggi creati. <a href='%1'>Clicca qui per crearne uno nuovo.</a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
it: Oops. Sembra che non ci siano opzioni di risposta configurate.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
it: Oops. Sembra che non c'è stato un pagamento valido per il pagamento on-line.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
it: Ops. Sembra che tu stia cercando di cambiare il tipo di iscrizione mentre la stai rinnovando. Fai clic sul link "Cambia Tipo di Iscrizione" e seleziona un Tipo Iscrizione.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
it: Ops. Sembra che tu stia cercando di cambiare il tipo di iscrizione mentre la stai rinnovando. Fai clic sul link  "Cambia Tipo di Iscrizione" e seleziona un'organizzazione.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
it: Oops. Sembra che si sta cercando di aumentare il numero di persone da registrare. È possibile confermare la registrazione per un massimo di %1 persone in più.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
it: Oops. Sembra che hai un link errato o incompleto (URL). Assicurati di aver copiato il link intero, e riprovare. Contattare l'amministratore del sito se il problema persiste.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
it: Oops. Uno o più campi in questo profilo sono configurati per essere ricercabili e / o visualizzabili in una colonna dei risultati, e si sta tentando di aggiungere un

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
it: Oops. Il tesseramento che stai cercando di rinnovare non è valido. Contatta l'amministratore del sito per assistenza. Se continui, sarai attivato come nuovo socio

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
it: Oops. Non ci sono abbastanza spazi a disposizione in questo evento. Non puoi aggiungere alla lista di attesa.

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
it: Oops... c'è stato un problema nell'elaborazione della verifica email. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
it: Oops... c'è stato un problema nell'elaborazione della conferma di iscrizione. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
it: Spiacenti, non è possibile pagare questo impegno di pagamento: si trova nello stato %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
it: Impostazioni %1 errate, non è stata inviata nessuna email di test.

en: Open
it: Aperto

en: Open All
it: Apri tutti

en: Open Case
it: Apri Caso

en: Open CiviCRM Menu
it: Menù Open CiviCRM

en: Open Date
it: Data di apertura

en: Open ID
it: ID Open

en: Open ID Location
it: Posizione Open ID

en: Open ID identifier
it: Identificatore ID Open

en: Open IDs
it: ID Open

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
it: Impegni aperti (data prevista - importo)

en: Open a new case
it: Apri un nuovo caso

en: Open the 'Access' tab, and click the 'Available for Dashboard' checkbox.
it: Apri la scheda "Accesso" e fai clic sulla casella di controllo "Disponibile per la Bacheca".

en: OpenID Location Type
it: Tipo OpenID Recapito

en: OpenID is not a valid URL.
it: L'OpenID non è un URL valido.

en: Opened
it: Aperto

en: Opened
it: Aperto

en: Opened Count
it: Conteggio Aperti

en: Opened Date
it: Data di apertura

en: Opening...
it: Apertura...

en: Opens
it: Aperture

en: Opens (WIP)
it: Aperture (In Progress)

en: Opens documentation in a new window.
it: Apre la documentazione in una nuova finestra.

en: Opens/ Clicks
it: Aperture / Clicks

en: Operation
it: Operazione

en: Operator
it: Operatore

en: Operator:
it: Operatore:

en: Opportunistic Flush
it: Flush Opportunistico

en: Opt Out
it: DISISCRIVITI

en: Opt Out Confirmation
it: Conferma di Rinuncia

en: Opt out via email
it: Rinunciare tramite email

en: Opt out via web page
it: Rinunciare tramite pagina web

en: Opt-Out
it: Rinuncia iscrizione

en: Opt-Out (Action)
it: Rinuncia (Action)

en: Opt-Out URL (Action)
it: URL Rinuncia (Action)

en: Opt-Outs
it: Rinunce iscrizione

en: Opt-out
it: Rinuncia iscrizione

en: Opt-out Confirmation
it: Conferma Disattivazione

en: Opt-out Message
it: Messaggio di rinuncia iscrizione

en: Opt-out Requests
it: Richieste di rinuncia iscrizione

en: Opt-outs
it: Rinunce iscrizione

en: Opted Out of Bulk Mail
it: Ha rinunciato alle Email di Gruppo

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
it: Hai scelto di pagare il Contributo dopo, ed è ancora in attesa di pagamento.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
it: Hai scelto di pagare più tardi, dopo la registrazione, ed è ancora in attesa di pagamento.

en: Opted-out
it: Rinunciato

en: Option
it: Opzione

en: Option "%1" has been deleted.
it: L'Opzione "%1" è stata cancellata.

en: Option Amount
it: Opzione Importo

en: Option Description
it: Descrizione Opzione

en: Option Group
it: Gruppo di Opzioni

en: Option Group Description
it: Descrizione Gruppo Opzioni

en: Option Group ID
it: ID Gruppo Opzioni

en: Option Group Is Active?
it: Gruppo Opzioni è Attivo?

en: Option Group Is Locked
it: Gruppo Opzioni è Bloccato

en: Option Group Is Reserved?
it: Gruppo Opzioni è Riservato?

en: Option Group Name
it: Nome Gruppo Opzioni

en: Option Group title
it: Titolo Gruppo Opzioni

en: Option Group title.
it: Titolo Gruppo Opzioni.

en: Option Grouping Name
it: Nome Opzione Raggruppamento

en: Option Groups
it: Gruppi di Opzioni

en: Option ID
it: ID Opzione

en: Option Is Active
it: Opzione è Attiva

en: Option Is Reserved?
it: Opzione è Riservata?

en: Option Label
it: Etichetta opzione

en: Option Name
it: Nome Opzione

en: Option Type
it: Tipo di opzione

en: Option Value
it: Valore opzione

en: Option Value ID
it: ID Valore opzione

en: Option Values
it: Valori dell'Opzione

en: Option Values with problematic Values
it: Opzione Valori con valori problematici

en: Option Visibility
it: Visibilità Opzione

en: Option group description.
it: Descrizione Gruppo Opzioni.

en: Option group name. Used as selection key by class properties which lookup options in civicrm_option_value.
it: Nome Gruppo Opzioni. Usato come chiave di selezione per le proprietà della classe che ricercano le opzioni in civicrm_option_value.

en: Option is Default?
it: Opzione è predefinita?

en: Option is Header?
it: Opzione è Intestazione?

en: Option label cannot be empty
it: L'etichetta dell'opzione non può essere vuota

en: Option string as displayed to users - e.g. the label in an HTML OPTION tag.
it: Stringa opzione come mostrata agli utenti - per esempio l'etichetta in un tag OPZIONE HTML.

en: Option value cannot be empty
it: Il valore dell'opzione non può essere vuoto

en: Option value selected if applicable - e.g. color, size etc.
it: Valore opzione selezionata se applicabila - per esempio colore, dimensione etc.

en: OptionGroup settings
it: Impostazioni OptionGroup

en: Optional
it: Opzionale

en: Optional Constraints
it: Vincoli opzionali

en: Optional Contact ID that created the log. Not an FK as we keep this regardless
it: ID Contatto facoltativo che ha creato il log. Non un KF dato che viene mantenuto a prescindere

en: Optional FK to Parent Membership.
it: FK Facoltativa a Iscrizione Genitore.

en: Optional FK to Primary Contact for this household.
it: FK opzionale a Contatto Primario per questo nucleo familiare.

en: Optional FK to parent contact type.
it: FK opzionale a tipo contatto genitore.

en: Optional Javascript script function(s) included on the form with this price_set. Can be used for conditional
it: Funzione(i) di script Javascript opzionali incluse nel modulo con questo price_set. Può essere usato per condizionale

en: Optional Name of logging host
it: Nome Facoltativo dell'host di logging

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
it: Periodo opzionale di aggiustamento, da aggiungere o sottrarre dall'Evento di Fine. ESEMPIO: lo stato di <strong>Corrente</strong> puòiniziare alla data di fine PIU' 1 mese.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
it: Periodo opzionale di aggiustamento, da aggiungere o sottrarre dall'Evento di Inizio. ESEMPIO: lo stato di <strong>Corrente</strong> può iniziare alla data di prima iscrizione PIU' 3 mesi (per distinguere i membri Nuovi da quelli Correnti)

en: Optional description of the product/premium.
it: Descrizione facoltativa del prodotto/premium.

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
it: Descrizione opzionale del dominio (utile per i siti con più domini).

en: Optional description.
it: Descrizione facoltativa.

en: Optional email to associate with this membership
it: Email facoltativa da associare con questa iscrizione

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
it: Testo esplicativo opzionale per la sezione In onore di (visualizzato sopra i campi In onore di).

en: Optional extension for a phone number.
it: Estensione facoltativa per un numero di telefono.

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
it: Testo piedipagina opzionale per la schermata di ringraziamento (spesso usato per includere link ad altre pagine/attività sul vostro sito).

en: Optional footer text for registration screen.
it: Testo del piedipagina opzionale per la schermata di registrazione.

en: Optional foreign key to membership_type
it: Chiave esterna facoltativa a membership_type

en: Optional format instructions for specific field types, like date types.
it: Istruzioni di formato facoltativi per tipi di campo specifici, come i tipi di data.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
it: Identificatore opzionale per la fonte del contributo (nome campagna, evento, ecc...)

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
it: Istruzioni opzionali / messaggio per la schermata di conferma.

en: Optional label for relationship of contact_b to contact_a.
it: Etichetta facoltativa per la relazione di contact_b a contact_a.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
it: parte locale opzionale (ad es, 'civimail+' per gli indirizzi come civimail+s.1.2@example.com).

en: Optional location to associate with this membership
it: Posizione facoltativo da associare con questa iscrizione

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
it: Messaggio opzionale per la schermata di ringraziamento (può includere formattazione HTML).

en: Optional name for relationship of contact_b to contact_a.
it: Nome facoltativo per la relazione di contact_b a contact_a.

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
it: Testo del piedipagina opzionale per la schermata di conferma.

en: Optional parent id for this Campaign.
it: Id genitore facoltativo per questa Campagna.

en: Optional parent id for this tag.
it: Id parente facoltativo per questo tag.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
it: SKU o codice opzionale del prodotto. Se usato, questo valore sarà inserito nella ricevuta del contributo.

en: Optional product sku or code.
it: SKU o codice del prodotto facoltativi.

en: Optional scripting attributes for field
it: Attributi di scripting facoltativi per il campo

en: Optional scripting attributes for field.
it: Attributi di scripting facoltativi per il campo.

en: Optional value for mapping account types to accounting system account categories (QuickBooks Account Type Codes for example).
it: Valori facoltativi per mappare i tipi di conti alle categorie dei conti del sistema contabile (per esempio, i Codici dei Tipi di Conti di QuickBooks).

en: Optional value for mapping monies owed and received to accounting system codes.
it: Valori facoltativi per mappare le somme dovute e ricevute ai codici del sistema contabile.

en: Optional verbose description for the relationship.
it: Descrizione dettagliata facoltativa della relazione.

en: Optional verbose description of the group.
it: Descrizione dettagliata facoltativa del gruppo.

en: Optional verbose description of the profile.
it: Descrizione dettagliata facoltativa del profilo.

en: Optional verbose description of the relationship type.
it: Descrizione dettagliata facoltativa del tipo di relazione.

en: Optional verbose description of the tag.
it: Descrizione dettagliata facoltativa del tag.

en: Optional. Can be used to record the date this product was fulfilled or shipped.
it: Facoltativo. Può essere utilizzato per registrare la data in cui questo prodotto è stato completato o spedito.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
it: Facoltativamente nasconde la schermata di conferma per gli eventi gratuiti.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
it: Facoltativamente fissare un numero massimo di partecipanti per questo evento.

en: Optionally used to store a link to a payment token used for this recurring contribution.
it: Facoltativamente utilizzato per memorizzato un link ad un token di pagamento usato per questo contributo ricorrente.

en: Options
it: Opzioni

en: Options Per Line
it: Opzioni per Riga

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
it: Le opzioni sono i giorni del mese da 1 a 31

en: Or Provide Contact ID or External ID.
it: O inserire l' ID del Contatto o l'ID esterno

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
it: Oppure potete <a href='%1'>visualizzare tutti i mailing %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
it: O potete <a href='%1'>sfogliare tutte le pagine di contributo disponibili</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
it: Visualizza eventi correnti e futuri

en: Order
it: Ordine

en: Order By >>
it: Ordina per >>

en: Order Reference
it: Riferimento Ordine

en: Order by Column
it: Ordina per Colonna

en: Order by Order
it: Ordina per Ordine

en: Order by Section
it: Ordina per sezione

en: Order in which the field options should appear
it: Ordine in cui le opzioni di campo dovrebbero apparire

en: Order in which the fields should appear
it: Ordine in cui i campi dovrebbero apparire

en: Ordering of the case types
it: Ordinamento dei tipi di casi

en: Ordering of the menu items in various blocks.
it: Ordinamento delle voci del menù in vari blocchi.

en: Ordering of the navigation items in various blocks.
it: Ordinamento delle voci di navigazione in vari blocchi.

en: Ordering of the widgets.
it: Ordinamento dei widget.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organization Address and Contact Info
it: Indirizzo Organizzazione e Info Contatto

en: Organization Contact ID
it: ID Contatto Organizzazione

en: Organization Contact Information
it: Informazioni contatto organizzazione

en: Organization Email
it: Email dell'organizzazione

en: Organization ID
it: ID Organizzazione

en: Organization Name
it: Nome Organizzazione

en: Organization Name.
it: Nome Organizzazione.

en: Organization Profile
it: Profilo dell'organizzazione

en: Organization Setup
it: Impostazione Organizzazione

en: Organization name
it: Nome Organizzazione

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
it: Nome dell'organizzazione, indirizzo email per le email generate dal sistema, indirizzo dell'organizzazione

en: Organize the tag hierarchy by clicking and dragging. Shift-click to select multiple tags to merge/move/delete.
it: Organizza la gerarchia dei tag clickando e trascinandoli. Fare clic tenendo premuto Maiusc per selezionare più tag da unire / spostare / eliminare.

en: Organize your contacts
it: Organizza i tuoi contatti

en: Organizing Your Data
it: Organizza i tuoi dati

en: Orientation
it: Orientamento

en: Orientation (a_b or b_a)
it: Orientamento (a_b o b_a)

en: Origin of this Contribution.
it: Origine di questo Contributo.

en: Original
it: Originale

en: Original Installment Amount
it: Importo Rata Originale

en: Original amount for each of the installments.
it: Importo originale per ogni rata.

en: Ossetian, Ossetic
it: Osseto

en: Other
it: Altro

en: Other Amount
it: Altro importo

en: Other Background Color
it: Altro Colore di Sfondo

en: Other Name
it: Altro nome

en: Other Panes
it: Altre Sezioni

en: Other Relationships
it: Altre Relazioni

en: Other Settings
it: Altre impostazioni:

en: Other WYSIWYG editors are available for download from the <a %1>CiviCRM Extension Directory</a>.
it: Altri editor WYSIWYG sono disponibili per il download dalla <a %1>CiviCRM Extension Directory</a>.

en: Other Years
it: Altri Anni

en: Other location
it: Altro Recapito

en: Other menu data
it: Altri dati manù

en: Other operators not available for this action.
it: Non sono disponibili altre operazioni per questa azione

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
it: In caso contrario, fare click sul pulsante <strong>Continua</strong> di seguito per completare la registrazione.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
it: In caso contrario, il link di registrazione è nascosta e il "messaggio evento completo" 'viene visualizzato quando il numero massimo di registrazioni è stata raggiunta. Solo i partecipanti con i tipi di stato contrassegnato come 'contati' sono incluse quando si controlla se l'evento è completo.

en: Out Date
it: Data rimozione

en: Outbound Email
it: Email in uscita

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
it: Email in Uscita (SMTP/Sendmail)

en: Outbound Email Disabled
it: Outbound Email Disabilitata

en: Outbound SMS
it: SMS in uscita

en: Outbound emails have been disabled. Scheduled jobs will not run unless runInNonProductionEnvironment=TRUE is added as a parameter for a specific job
it: Outbound email sono state disabilitate. I job pianificati non verranno eseguiti a meno che runInNonProductionEnvironment = TRUE sia aggiunto come parametro per un job specifico

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
it: L'email in uscita è stata disabilitata. Fai clic su <a href='%1'> Amministrazione >> Impostazioni di sistema >> Email in uscita </a> per impostare l'e-mail in uscita.

en: Outdated
it: Scaduta

en: Outgoing Phone Prefix
it: Prefisso telefonico in uscita

en: Overdue
it: Scaduto

en: Overridden
it: Sovrascritti

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
it: Sovrascrivi la data di scadenza per auto-rinnovare l' iscrizione

en: Override Geocoding
it: Sovrascrivi Geocodifica

en: Override Membership Type for Auto-renew Memberships
it: Sovrascrivi Tipo di Iscrizione per Iscrizioni Auto-rinnovate

en: Override Permanently
it: Sovrascrivi permanentemente

en: Override Status
it: Status Forzato

en: Override Until Selected Date
it: Sovrascrivi fino alla data selezionata

en: Override Verp
it: Sovrascrivi Verp

en: Override automatic geocoding
it: Sovrascrivi geocodifica automatica

en: Override end date
it: Sovrascrivi data di fine

en: Override organization and type
it: Sovrascrivi organizzazione e tipo

en: Override page content
it: Sovrascrivi contenuto pagina

en: Override privacy setting? (Do not email / Do not mail)
it: Forzare Impostazioni Privacy (Non inviare email / Non inviare Posta)

en: Override the default button text for the cancel button for this profile
it: Sostituisci il testo del pulsante predefinito per il pulsante Annulla per questo profilo

en: Override the default button text for the submit button for this profile
it: Sostituisci il testo del pulsante predefinito per il pulsante di invio per questo profilo

en: Overwrite the VERP address in Reply-To
it: Sovrascrivi l'indirizzo VERP nel Reply-To

en: Owing
it: Dovuto

en: Owned By
it: Proprietà Di

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner Email Notification
it: Email di notifica proprietario

en: Owner Notification
it: Notifica del proprietario

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
it: La Notifica al Proprietario non è impostata per questa Pagina di Campagna Personale o il profilo è disattivato. Si prega di contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di assistenza.

en: Owner chooses whether to receive notifications
it: Il proprietario sceglie se ricevere le notifiche

en: Owner organization for this membership type. FK to Contact ID
it: Organizzazione proprietaria per questo tipo di iscrizione. FK a ID Contatto

en: PAN Truncation
it: Troncamento PAN

en: PAYMENT ADVICE
it: AVVISO DI PAGAMENTO

en: PCP Block
it: Blocco PCP

en: PCP Block ID
it: ID Blocco PCP

en: PCP Page Type
it: Tipo di Pagina PCP

en: PCP Status
it: Status PCP

en: PCP owner notifications
it: Notifiche del proprietario PCP

en: PCPBlock
it: Blocco PCP

en: PCPBlocks
it: Blocchi PCP

en: PDF Format Option Group not found in database.
it: Gruppo Opzioni del Formato PDF non trovato nel database.

en: PDF Invoice
it: Fattura PDF

en: PDF Page Format
it: Formato Pagina PDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
it: Formato Pagina PDF non presente nel database.

en: PDF Receipts
it: PDF Ricevuti

en: PDF letter - print for participants
it: Lettera PDF - stampa per partecipanti

en: PHP Configuration
it: Configurazione PHP

en: PHP MySQL Driver (libmysqlclient)
it: Driver PHP MySQL (libmysqlclient)

en: PHP MySQL Driver (mysqlnd)
it: Driver PHP MySQL (mysqlnd)

en: PHP Out-of-Date
it: PHP Obsoleto

en: PHP Up-to-Date
it: PHP aggiornato

en: PHP class name
it: Nome classe PHP

en: PHP7 installed
it: PHP7 installato

en: PM
it: Pomeriggio

en: Pad inside each label.
it: Spaziatura all'interno di ogni etichetta.

en: Page %1 of %2
it: Pagina %1 di %2

en: Page Arguments
it: Pagina degli Argomenti

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: Page Callback
it: Pagina richiamata

en: Page Deleted
it: Pagina Cancellata

en: Page Disabled
it: Pagina Disabilitata

en: Page Enabled
it: Pagina Abilitata

en: Page Format
it: Formato Pagina

en: Page Format:
it: Formato Pagina:

en: Page Text
it: Testo della Pagina

en: Page Title
it: Titolo Pagina

en: Page Type
it: Tipo di pagina

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
it: Formato di pagina utilizzato durante la creazione di file PDF usando questo modello.

en: Page title for registration Thank-you screen.
it: Titolo pagina per la schermata di ringraziamento della registrazione.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
it: Titolo della pagina in cui gli utenti rivedono e confermano le informazioni sulla registrazione.

en: Paid
it: Pagato

en: Paid Amount
it: Importo Pagato

en: Paid By
it: Pagato Da

en: Paid Date
it: Pagato Data

en: Paid Event
it: Evento a pagamento

en: Paid later via page ID: %1. %2
it: Pagamento successivo tramite pagina ID: %1, %2

en: Pali
it: pāli

en: Paper Size
it: Formato Carta

en: Paper Size Option Group not found in database.
it: Gruppo Opzioni della Dimensione Carta non trovato nel database.

en: Paper Size does not fit in database.
it: Dimensione Carta non presente nel database.

en: Parameter
it: Parametro

en: Parameter Name
it: Parametro Nome

en: Parameter Value
it: Parametro Valore

en: Parameters for API based search
it: Parametri per ricerche basate su API

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Activity ID
it: L'ID dell'Attività dei genitori

en: Parent Campaign
it: Campagna Genitore

en: Parent Campaign ID
it: ID Campagna Genitore

en: Parent Event
it: Evento Genitore

en: Parent Event ID
it: ID Evento Padre

en: Parent Group
it: Gruppo Padre

en: Parent Group ID
it: ID Gruppo Genitore

en: Parent Groups
it: Gruppi genitori

en: Parent ID
it: ID Genitore

en: Parent ID in account hierarchy
it: ID genitore nella gerarchia del conto

en: Parent Menu
it: Menu Genitore

en: Parent Section
it: Sezione genitori

en: Parent Tag
it: Tag Genitore

en: Parent job id
it: Id job genitore

en: Parent meeting ID (if this is a follow-up item). This is not currently implemented
it: ID incontro genitore (se questo è un elemento di approfondimento). Questo non è attualmente implementato

en: Parent navigation item, used for grouping
it: Voce navigazione genitore, usato per raggruppare

en: Parent of
it: Genitore di

en: Parent/child relationship.
it: Relazione genitore/figlio

en: Parse error in extension: %1
it: Errore di analisi nell'estensione: %1

en: Partial Payments Enabled
it: Pagamenti Parziali Attivi

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
it: Le corrispondenze parziali verranno sostituite a meno che non fate clic su "Esatta corrispondenza". ESEMPIO: la sostituzione di "Contributo" con "Donazione" sostituirà anche i "Contributi" con "Donazioni" a meno che non venga selezionata l'opzione "Esatta corrispondenza".

en: Partially paid
it: Pagato parzialmente

en: Participant
it: Partecipante

en: Participant %1
it: Partecipante %1

en: Participant 1
it: Partecipante 1

en: Participant Confirmation
it: Conferma Partecipante

en: Participant Contact Type
it: Tipo COntatto Partecipanti

en: Participant Count
it: Numero di Partecipanti

en: Participant Count must be greater than zero.
it: Il numero dei Partecipante deve essere maggiore di zero.

en: Participant Count should be a positive number
it: Il numero dei Partecipanti dovrebbe essere un numero positivo

en: Participant E-mail
it: L' email del Partecipante

en: Participant Fee
it: Prezzo per partecipante

en: Participant Group(s)
it: Gruppo Partecipanti

en: Participant ID
it: ID Partecipante

en: Participant Information
it: Informazioni Partecipante

en: Participant Information - Participant %1
it: Informazioni sul partecipante - Partecipante %1

en: Participant Limit
it: Limite partecipanti

en: Participant Listing
it: Elenco Partecipanti

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
it: L'elenco partecipanti non è abilitato per questo evento. Lo potete abilitare da

en: Participant Name
it: Nome Partecipante

en: Participant Name or Email
it: Nome o Email del Partecipante

en: Participant Note
it: Nota del partecipante

en: Participant Payment
it: Pagamento Partecipante

en: Participant Payments
it: Pagamenti Partecipante

en: Participant Role
it: Ruolo Partecipante

en: Participant Role (label)
it: Ruolo Partecipante (label)

en: Participant Role Id
it: ID Ruolo del partecipante

en: Participant Source
it: Fonte Partecipante

en: Participant Status
it: Status Partecipante

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
it: Status Partecipante (es. Registrato, Frequentato, Annullato, etc).

en: Participant Status (label)
it: Status Partecipante (etichetta)

en: Participant Status Class
it: Classe Status Participante

en: Participant Status Counts?
it: Conta Status Partecipante?

en: Participant Status Id
it: ID Status Partecipante

en: Participant Status Is Reserved?>
it: Status Partecipante è riservato?

en: Participant Status Label
it: Etichetta Status Partecipante

en: Participant Status Type
it: Tipo Status Partecipante

en: Participant Status Type ID
it: ID Tipo Status Partecipante

en: Participant Status Types
it: Tipi Status Partecipante

en: Participant Status Visibility
it: Visibilità Status Partecipante

en: Participant Status is Active
it: Status Partecipante è Attivo

en: Participant Tag(s)
it: Tag Partecipanti

en: Participant Total
it: Totale Partecipante

en: Participant count can not be greater than max participants.
it: Il contatore dei partecipanti non può essere più grande del valore partecipanti massimi.

en: Participant count for field
it: Conteggio partecipanti per campo

en: Participant import data MUST include the following columns:
it: I dati di importazione dei partecipanti DEVONO includere le seguenti colonne:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
it: I file di importazione dei partecipanti devono contenere i dati necessari per <strong>far corrispondere i partecipanti ai dati di un contatto nel database di CiviCRM</strong>. Questa 'corrispondenza' può essere gestita in diversi modi:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
it: L'importazione dei partecipanti richiede che ciascuna persona, nucleo familiare o organizzazione già esista come contatto nel database di CiviCRM. Se dovete importare le informazioni su partecipanti che non sono già stati inseriti in CiviCRM lo dovrete fare in due passi. Per prima cosa, usate <strong>Importa contatti</strong> per aggiungere i contatti; se possibile, inserite anche un 'ID esterno' univoco per ciascun contatto, da usare poi come corrispondenza tra partecipante e registrazione all'evento. Poi tornate su questa schermata e importate i partecipanti.

en: Participant is %1
it: Partecipante è %1

en: Participant is Pay Later?
it: Il partecipante è un Paga Più Tardi

en: Participant is a Test?
it: Il Partecipante è un Test?

en: Participant list Count Report
it: Report conteggio lista Partecipanti

en: Participant listing code file cannot be '%1'
it: Il codice del file della lista partecipanti non può essere '%1'

en: Participant listing links.
it: Link elenco Partecipanti

en: Participant listings.
it: Elenco Partecipanti

en: Participant role ID. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_role.
it: ID ruolo partecipante. FK implicito a civicrm_option_value dove option_group = participant_role.

en: Participant status - change
it: Status Partecipante - cambia

en: Participant status ID. FK to civicrm_participant_status_type. Default of 1 should map to status = Registered.
it: ID Stato Partecipante. FK a civicrm_participant_status_type. L'impostazione predefinita di 1 dovrebbe mappare allo stato = Registrato.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
it: Lo stato del partecipante è stato aggiornato per  '%1'.  Una e-mail è stata inviata a %2.

en: Participant's Contact ID
it: L'ID del Contatto partecipante

en: Participant's Name
it: Nome partecipante

en: Participants
it: Partecipanti

en: Participants (Event Name)
it: Partecipanti (nome evento)

en: Participants (Event Type)
it: Partecipanti (Tipo di evento)

en: Participants (Role)
it: Partecipanti (Ruolo)

en: Participants : %1
it: Partecipanti: %1

en: Participants Summary
it: Riepilogo Partecipanti

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
it: La partecipazione a questo evento richiede l'approvazione. Invia la tua richiesta di registrazione qui. Una volta approvato, riceverai un email con un link ad una pagina web dove è possibile completare il processo di registrazione.

en: Partner of
it: Partner di

en: Partner relationship.
it: Relazione partner

en: Password Label
it: Etichetta Password

en: Password and Confirm Password values are not the same.
it: I valori di Password e Conferma Password non sono uguali.

en: Password is not set for this payment processor
it: Password non impostata per questo processore di pagamento

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
it: La password non è impostata in Amministrazione &raquo; Impostazioni di Sistema &raquo; Processori di Pagamento.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
it: Password da utilizzare per il polling (per IMAP e POP3).

en: Past 3 Months
it: 3 Mesi Precedenti

en: Past 6 Months
it: 6 Mesi Precedenti

en: Past Campaigns
it: Campagne Passate

en: Past Due
it: Scaduto

en: Past Groups
it: Gruppi passati

en: Past Year
it: Anno Scorso

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
it: Incollare il segnalino azione nel campo URL e fare clic su Inserisci (o aggiornare).

en: Path
it: Percorso

en: Path Name
it: Nome Percorso

en: Path Variables
it: Variabili di Percorso

en: Path to components main directory in a form of a class namespace.
it: Percorso alla directory principale dei componenti nella forma di una classe namespace.

en: Path to wkhtmltopdf executable
it: Percorso all'eseguibile wkhtmltopdf

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
it: Percorso in cui sono memorizzate le estensioni di CiviCRM.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
it: Percorso in cui sono memorizzati i documenti e le immagini allegate ai record di contatto (foto, curricula, contratti etc). Questi allegati sono definiti usando campi personalizzati di tipo 'file'.

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
it: Percorso dove i file di codice PHP specifici del sito vengono memorizzati se esistenti. Questa directory viene cercata prima se impostata.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
it: Path dove i template specifici del sito sono memorizzati se esistenti. Questa directory è cercata prima se impostata. Codice JavaScript personalizzato può essere aggiunto ai template creando file chiamati <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named templateFile.extra.tpl. (learn more...)
it: Percorso dove i modelli specifici sono memorizzati se esistenti. Questa directory è cercata prima se impostata. Codice JavaScript personalizzato può essere aggiunto ai modelli creando file chiamati templateFile.extra.tpl. (scopri di più...)

en: Pattern
it: Schema

en: Pause
it: Sospendi

en: Pause mailing
it: Sospendi mailing

en: Paused
it: In pausa

en: Pay Later
it: Paga più tardi

en: Pay Later Allowed
it: Paga più Tardi Permesso

en: Pay Later Instructions
it: Istruzioni per Pagamento Successivo

en: Pay Later Label
it: Etichetta paga più tardi

en: Pay Later Receipt
it: Ricevuta paga più tardi

en: Pay Later Receipt Text
it: Testo Ricevuta Paga più Tardi

en: Pay Later Text
it: Etichetta paga più tardi

en: Pay Later?
it: Pagamento differito?

en: Pay Method
it: Metodo di Pagamento

en: Pay Now
it: Paga Ora

en: Pay later label
it: Etichetta paga più tardi

en: Pay later option
it: Opzione paga più tardi

en: Pay using PayPal
it: Paga usando PayPal

en: Pay with Credit Card
it: Paga con Carta di Credito

en: PayPal - Website Payments Pro
it: Paypal - Pagamenti su Sito Web Pro

en: PayPal - Website Payments Standard
it: Paypal - Pagamenti su Sito Web Standard

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment %1
it: Pagamento %1

en: Payment Amount
it: Importo Pagamento

en: Payment Amount (most recent)
it: Importo Pagamento (più recente)

en: Payment Date
it: Data Pagamento

en: Payment Details
it: Dettagli di pagamento

en: Payment Due
it: Scadenza pagamento

en: Payment From
it: Pagamento Da

en: Payment ID
it: ID Pagamento

en: Payment Information
it: Informazioni Pagamento

en: Payment Instrument
it: Strumento di pagamento

en: Payment Instrument ID
it: ID Strumento di Pagamento

en: Payment Key
it: Chiave Pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di Pagamento

en: Payment Method ID
it: ID Metodo di Pagamento

en: Payment Method is a required field.
it: Metodo di Pagamento è un campo obbligatorio.

en: Payment Method should be Check when a check number is entered for a contribution.
it: Metodo di pagamento dovrebbe essere Assegno quando viene inserito un numero di assegno per un contributo.

en: Payment Method:
it: Metodo di Pagamento:

en: Payment Methods
it: Metodi di Pagamento

en: Payment Options
it: Opzioni di pagamento

en: Payment Processor
it: Processore di Pagamento

en: Payment Processor Account
it: Conto del Processore di Pagamento

en: Payment Processor Deleted.
it: Processore di Pagamento Cancellato.

en: Payment Processor Description.
it: Descrizione Processore di Pagamento

en: Payment Processor Descriptive Name.
it: Nome Descrittivo Processore di Pagamento.

en: Payment Processor Error
it: Errore del Processore di Pagamento

en: Payment Processor Error message
it: Messaggio di Errore del Processore di Pagamento

en: Payment Processor Error message :
it: Messaggio di Errore del Processore di Pagamento:

en: Payment Processor ID
it: ID Processore di Pagamento

en: Payment Processor Name.
it: Nome Processore di Pagamento

en: Payment Processor Title
it: Titolo Processore di Pagamento

en: Payment Processor Type
it: Tipo Processore di Pagamento

en: Payment Processor Type ID
it: Tipo ID Processore di Pagamento

en: Payment Processor Type Name.
it: Nome Tipo Processore di Pagamento.

en: Payment Processor Type Title
it: Titolo Tipo Processore di Pagamento

en: Payment Processor Type Title.
it: Titolo Tipo Processore di Pagamento.

en: Payment Processor Type variable name to be used in code
it: Nome della variabile del Tipo di Processore di Pagamento da usare nel codice

en: Payment Processor Types
it: Tipi di Processore di Pagamento

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
it: Configurazioni del Processore di Pagamento per tutti i processori di pagamento che possono essere utilizzati in questa installazione di CiviCRM.

en: Payment Processor external order reference
it: Riferimento ordine esterno del Processore di Pagamento

en: Payment Processor for this financial transaction
it: Processore di Pagamento per questa transazione finanziaria

en: Payment Processor is a required field.
it: Il processore di pagamento è un campo obbligatorio.

en: Payment Processors
it: Processori di Pagamento

en: Payment Processors configured for this Event (if is_monetary is true)
it: Processori di Pagamento configurati per questo Evento (se is_monetary è vero)

en: Payment Processors configured for this contribution Page
it: Processori di Pagamento configurati per questa Pagina di contribuzione

en: Payment Receipt
it: Ricevuta di Pagamento

en: Payment Reminders
it: Solleciti di pagamento

en: Payment Schedule
it: Programma dei Pagamenti

en: Payment Scheduled
it: Pagamento programmato

en: Payment Start
it: Avvio di pagamento

en: Payment Status
it: Status Pagamento

en: Payment Summary
it: Riepilogo Pagamento

en: Payment Token
it: Token Pagamento

en: Payment Token ID
it: ID Token pagamento

en: Payment Tokens
it: Token Pagamento

en: Payment Type
it: Tipo Pagamento

en: Payment Type: Credit or Debit (deprecated)
it: TIpo Pagamento: Credito o Debito (deprecato)

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
it: L'importo del pagamento è inferiore all'importo dovuto. Lo stato dei partecipanti è 'Parzialmente pagato'. Sei sicuro di voler impostare lo stato del partecipante su% 1? Fare clic su OK per continuare, Annulla per modificare.

en: Payment approval failed with message :
it: Pagamento fallito con messaggio:

en: Payment failed at payment processor
it: Pagamento non riuscito al processore di pagamento

en: Payment method is a required field
it: Metodo di Pagamento è un campo obbligatorio.

en: Payment notification
it: Notifica Pagamento

en: Payment processor %1 has been saved.
it: Il Processore di Pagamento %1 è stato salvato.

en: Payment processor is not set for this page
it: Non è impostato un Processore di Pagamento per questa pagina

en: Payment processor overview
it: Panoramica del processore di pagamento

en: Payment status: test, paid, part_paid, unpaid (if empty assume unpaid)
it: Stato del pagamento: test, pagato, parzialmente_pagato, non_pagato (se vuoto si presume non pagato)

en: Payment/Transaction Date
it: Data Pagamento/Transazione

en: Payments
it: Pagamenti

en: Payments Date From
it: Data pagamenti - da

en: Payments Ended Date
it: Data Fine Pagamenti

en: Payments Received
it: Pagamento ricevuto

en: Payments Start
it: Inizio dei Pagamenti

en: Payments Start Date
it: Data inizio dei pagamenti

en: Payments are due on day %1 of the %2.
it: I pagamenti scadono il giorno %1 del %2.

en: Payments are due on the
it: I pagamenti sono dovuti alla

en: Payments have been recorded for selected record(s).
it: I pagamenti sono stati registrati per i record selezionati.

en: Payments recorded
it: Pagamenti registrari

en: Pending
it: Sospeso

en: Pending (by %1)
it: In attesa (da %1)

en: Pending (incomplete transaction)
it: In sospeso (transazione incompleta)

en: Pending (pay later)
it: In sospeso (paga successivamente)

en: Pending Subscriptions
it: Iscrizioni in attesa

en: Pending and Inactive Memberships
it: Iscrizioni scadute/non attive

en: Pending from approval
it: In attesa di approvazione

en: Pending from waitlist
it: In sospeso dalla Lista d'attesa

en: Pending in cart
it: In sospeso in carrello

en: Pending participant expiration (hours)
it: In attesa della scadenza dei partecipanti (ore)

en: Pending refund
it: Rimborso in sospeso

en: People can register for this event starting on
it: Le persone possono iscriversi a questo evento a partire dal

en: Percentage Change
it: Variazione Percentuale

en: Perform all system administration tasks in CiviCRM
it: Esegui tutte i compiti di amministrazione del sistema in CiviCRM

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
it: Esegui tutte le attività nel pannello di controllo Amministra CiviCRM e Importa contatti

en: Performance
it: Rappresentazione

en: Performance warning: Missing indices
it: Avviso sulle prestazioni: mancano indici

en: Period
it: Periodo

en: Period Type
it: Tipo Periodo

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
it: Il tipo di Periodo dovrebbe essere 'In corso' quando la durata è impostata su 'Giorno'

en: Permanently Delete %1
it: Cancella Permanentemente %1

en: Permanently Delete Contact
it: Contatto Permanentemente Cancellato

en: Permission
it: Autorizzazione

en: Permission A has to access B
it: Autorizzazioni A deve accedere B

en: Permission B has to access A
it: Autorizzazioni B deve accedere A

en: Permission Denied
it: Autorizzazione Negata

en: Permission Error
it: Errore di Autorizzazione

en: Permission Operator
it: Operatore Autorizzazione

en: Permission for <strong>%1</strong> to access information about <strong>%2</strong>
it: Autorizzazione per <strong> %1 </strong> per accedere alle informazioni su <strong>%2 </strong>

en: Permission for menu item
it: Autorizzazione per la voce di menù

en: Permission for the dashlet
it: Autorizzazione per il prospetto

en: Permission that Contact A has to view/update Contact B
it: Autorizzazione che Contatto A ha per visualizzare/aggiornare Contatto B

en: Permission that Contact B has to view/update Contact A
it: Autorizzazione che Contatto B ha per visualizzare/aggiornare Contatto A

en: Permissioned Relationship
it: Relazione Autorizzata

en: Permissioned Relationships
it: Relazioni Autorizzate

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Permissions for Anonymous Users
it: Autorizzazioni per utenti anonimi

en: Permissions: Details
it: Autorizzazioni: Dettagli

en: Permissions: Summary
it: Autorizzazioni: Riepilogo

en: Permit altering all restricted data options
it: Consenti la modifica di tutte le opzioni di dati riservati

en: Persian (Iran)
it: Persiano (Iran)

en: Personal Campaign Page
it: Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page Contribution Information
it: Infomazione dei Contributi della pagina personale di Campagna

en: Personal Campaign Page Honor Roll
it: Albo D'Onore della Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
it: Albo d'Onore Pagina Campagna Personale?

en: Personal Campaign Page ID
it: ID pagina Campagne Personali

en: Personal Campaign Page Nickname
it: Soprannome della pagina personale di campagna

en: Personal Campaign Page Notification
it: Notifica Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page Owner Notification
it: Pagina Campagna Personale notifica del Proprietario

en: Personal Campaign Page Personal Note
it: Nota Personale della Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page Report
it: Report Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
it: Impostazioni pagina Campagne Personali (%1)

en: Personal Campaign Page Status
it: Stato pagina Campagna personale

en: Personal Campaign Page Title
it: Titolo Pagina Campagna Personale

en: Personal Campaign Page?
it: Pagina Personale della Campagna?

en: Personal Campaign Pages
it: Pagine Campagna Personale

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
it: Le Pagine di Campagna Personale (PCP) consentono ai tuoi conoscenti di creare la propria pagina di raccolta fondi per la tua organizzazione. Ciò significa che un donatore, dopo aver donato alla tua organizzazione, può decidere di creare una pagina con la propria foto, testo e informazioni personali. Potrà quindi inviare un link di questa pagina ai suoi amici, richiedendo il supporto per la tua organizzazione. Questo è un modo potente per diffondere ampiamente e rapidamente il messaggio della tua campagna di raccolta fondi.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
it: Pagina Campagna Personale - Notifica Admin

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
it: Pagina Campagna Personale - Notifica del Proprietario

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
it: Pagina Campagna Personale - Notifica Cambio Status Supporter

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
it: Pagina Campagna Personale - Benvenuto Supporter

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
it: Le Pagine Personali della Campagna non sono attualmente abilitate per questa pagina di contributo. E' comunque possibile supportare la campagna qui.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
it: Le Pagine di Campagna Personale consentono ai tuoi conoscenti di promuovere questo evento o un relativo sforzo di raccolta fondi. Quando le Pagine di Campagna Personale sono abilitate, i conoscenti vedranno un link dopo la registrazione a questo evento che li invita a creare una propria pagina per promuovere l'evento (o promuovere una relativa pagina contributo online). Le quote di iscrizione all'evento (o contributi) da persone che provengono da una Pagina di Campagna Personale sono registrate come "crediti in favore" per il sostenitore che ha creato quella pagina di campagna.

en: Personal Campaign Preview
it: Anteprima delle Campagne Personali

en: Personal Campaign Title
it: Titolo Campagna Personale

en: Personal Campaigns
it: Campagne Personale

en: Personal Contribution Link
it: Link Contribuzioni Personali

en: Personal Note
it: Commento personale

en: Personal Note (for Honor Roll)
it: Note Personali (per Albo D'Onore)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
it: Messaggio personale presentato dal contribuente per la visualizzazione nell'Albo d'onore.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
it: Personalizzare i contenuti e l'aspetto della pagina di raccolta qui. Sarete in grado di tornare a questa pagina e apportare modifiche in qualsiasi momento.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
it: Personalizza qui i contenuti e l'aspetto della tua pagina personale di campagna. Potrai tornare a questa pagina per fare modifiche in qualsiasi momento.

en: Personalized email blasts and newsletters.
it: Circolari email e newsletter personalizzate.

en: Petition
it: Petizione

en: Petition - need verification
it: Petizione - necessaria verifica

en: Petition - signature added
it: Petizione - Firma Aggiunta

en: Petition Dashboard
it: Bacheca Petizione

en: Petition ID
it: ID Petizione

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
it: L'ID della Petizione e / o dell'attività non è del tipo Positivo.

en: Petition Signature
it: Firma Petizione

en: Petition Signers Group
it: Gruppo Firmatari della Petizione

en: Petition Title
it: Titolo Petizione

en: Petition Type
it: Tipo Petizione

en: Petition Type ID
it: ID Tipo Petizione

en: Petition doesn't exist.
it: La petizione non esiste.

en: Petition has been saved.
it: La Petizione è stata salvata.

en: Petition is no longer active.
it: La petizione non è più attiva.

en: Petitions
it: Petizioni

en: Phone
it: Telefono

en: Phone %1
it: Telefono %1

en: Phone %1 is primary?
it: Telefono %1 è il principale?

en: Phone (Contact A)
it: Telefono (Contatto A)

en: Phone (Contact B)
it: Telefono (Contatto B)

en: Phone (Main)
it: Telefono (principale)

en: Phone (called)
it: Telefono (chiamata)

en: Phone (called) Number
it: Numero di telefono (chiamato)

en: Phone 1:
it: Telefono 1:

en: Phone 2
it: Telefono 2

en: Phone 2:
it: Telefono 2:

en: Phone Call
it: Telefonata

en: Phone Ext (Contact A)
it: Telefono Ext (Contatto A)

en: Phone Ext (Contact B)
it: Telefono Ext (Contatto B)

en: Phone Extension
it: Interno telefonico

en: Phone Extension %1
it: Tel.nr extension %1

en: Phone ID
it: ID Telefono

en: Phone ID of the number called (optional - used if an existing phone number is selected).
it: ID Telefono del numero chiamato (facoltativo - usato se un numero di telefono esistente è selezionato).

en: Phone Location
it: Contesto Telefono

en: Phone No
it: Numero di Telefono

en: Phone Number
it: Numero di Telefono

en: Phone Numeric
it: Numero di telefono

en: Phone Type
it: Tipo Telefono

en: Phone Type ID
it: ID Tipo Telefono

en: Phone and Email
it: Telefono ed email

en: Phone and Extension
it: Telefono ed Interno

en: Phone number contains
it: Il numero di telefono contiene

en: Phone number in case the number does not exist in the civicrm_phone table.
it: Numero di telefono nel caso il numero non esistesse nella tabella civicrm_phone.

en: Phone number stripped of all whitespace, letters, and punctuation.
it: Numero di telefono privato di tutti gli spazi bianchi, lettere e segni di punteggiatura.

en: Phone type
it: Tipo Telefono

en: Phone:
it: Telefono:

en: PhoneBank
it: Indagine telefonica

en: Phones
it: Telefoni

en: Physical tablename for entity, e.g. civicrm_event
it: Nomi di tabelle fisiche per entità, per esempio civicrm_event

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
it: Scegli un premio da includere in questa Pagina di Contributo. Usate <a href='%1'>Gestione Premi</a> per creare o abilitare scelte premio aggiuntive per il tuo sito.

en: Pie
it: Torta

en: Pie Chart
it: Grafico a torta

en: Pinned Countries
it: Paesi Fissati

en: Place a separator either before or after this menu item.
it: Poni un separato o prima o dopo questa voce di menù.

en: Place of residence
it: Luogo di residenza

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
it: Posiziona il radio button 'No grazie' prima O dopo la lista dei premi offerti in questa pagina.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
it: Posiziona il tuo cursore all'interno del riquadro 'Messaggio' in cui vuoi che la parola chiave sia inserita. Quindi, clicca sul link &quot;Inserisci Parola Chiave&quot; nell'angolo in alto a destra del riquadro Messaggio per vedere un elenco di parole chiave disponibili. Inserisci la parola chiave cliccando sulla lista il nome della parola chiave desiderata (ad esempio, click &quot;Nome&quot;).

en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Plain-Text Format
it: Formato Testo non-HTML

en: Plaintext mailing message
it: Messaggio in formato solo testo

en: Planned
it: Pianificato

en: Planned or actual duration of activity expressed in minutes. Conglomerate of former duration_hours and duration_minutes.
it: Durata pianificata o effettiva dell'attività espressa in minuti. Conglomerato dei precedenti former duration_hours e duration_minutes.

en: Please Enter the value for Original Word
it: Inserisci il valore originale della parola

en: Please Enter the value for Replacement Word
it: Inserisci il valore per la sostituzione della Sostituzione della Parola

en: Please Select a Soft Credit Type
it: Per favore selezionare un Tipo Credito in Favore

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
it: Si prega di inviare richieste al nostro indirizzo e-mail di contatto

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
it: Per favore indicare un profilo con un indirizzo email se "Invia Email di Conferma?" è selezionato

en: Please assign this permission to a Role.
it: Assegna questa autorizzazione a un Ruolo.

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
it: Controlla la tua casella di posta elettronica per l'e-mail di conferma. Se non la trovi, verifica se non si trova nella cartella spam.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
it: Si prega di scegliere un altro indirizzo come primario prima di cambiare questo.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
it: Svuotare il valore se si vuole usare l'operatore %1.

en: Please configure a <a href="%1">default mailbox</a> for CiviMail.
it: Per favore configura un <a href="%1">default mailbox</a> per CiviMail.

en: Please contact our site administrator for more information
it: Per favore contatta il tuo amministratore del sito per maggiori informazioni

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
it: Contattaci allo %1 o invia un'email a %2 se hai domande o se vuoi modificare il tuo calendario dei pagamenti.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
it: Vi preghiamo di contattarci a %1 o inviare e-mail a %2 se avete domande
    o se desiderate chiedere informazioni sul ripristino della registrazione per questo evento.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
it: Contattaci allo %1 o mandaci una email a %2 se hai domande.

en: Please correct errors before previewing.
it: Correggi gli errori prima di fare una anteprima

en: Please correct errors before saving.
it: Correggi gli errori prima di salvare

en: Please correct the following errors in the form fields below:
it: Si prega di correggere i seguenti errori nei campi del modulo qui sotto:

en: Please correct the following errors in the survey fields below:
it: Si prega di correggere i seguenti errori nei campi del sondaggio qui sotto:

en: Please define the custom translation function first.
it: Si prega di definire la prima funzione di traduzione personalizzata.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
it: Si prega di non includere il parametro entità (entità è sempre un 'contatto')

en: Please do not pay on this advice. Deduct the amount of this Credit Note from your next payment to us
it: Si prega di non pagare su questo avviso. Deduci l'importo di questa nota di credito dal tuo prossimo pagamento

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
it: Non selezionare Raggruppa per 'Data di Attività' con Raggruppa per 'Contatto'

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
it: Non selezionare nessun campo Contatto con Raggruppa per 'Data di Attività'

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
it: Si prega di non selezionare più di un'iscrizione associata alla stessa organizzazione.

en: Please do not use '/' in Event Title.
it: Si prega di non utilizzare '/' nel titolo dell'evento.

en: Please do not use '/' in Title
it: Si prega di non utilizzare '/' nel titolo

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). Many countries have legal requirements when sending bulk emails and the CiviMail framework has opt out functionality and domain tokens to help meet these.
it: Per favore non utilizzate questa funzione per invio massivo di e-mail (maggiore di% 1). Molti paesi hanno limiti legali per l'invio di e-mail massive e il framework CiviMail ha disattivato le funzionalità e i domain token per supportare questi limiti.

en: Please edit the XML file for case type "<em>%2</em>" so that the case role label "<em>%1</em>" is changed to its corresponding name "<em>%3</em>". Using label is deprecated as of version 5.20.
it: Si prega di modificare il file XML per tipo caso "<em>%2</em>" in modo che l'etichetta del ruolo del caso " <em>%1</em>" venga cambiato nel suo nome corrispondente "<em>%3</em>". L'uso dell'etichetta è deprecato a partire dalla versione 5.20.

en: Please enable 'Include Case Activities' to filter with Case Activity types.
it: Abilita "Includi attività caso" per filtrare con i tipi di Attività Caso.

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
it: Abilitare la sezione dell'importo contributo per usare questa opzione.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
it: Assicurarsi che almeno un gruppo di contatti sia mantenuto.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
it: Assicurarsi che il contatto CiviCRM esiste

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
it: Inserisci 1 (per Sì) o 0 (per No) se si desidera impostare un valore predefinito.

en: Please enter 1 or 0 as value.
it: Inserire 0 o 1 come valore.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
it: Prego inserire un indirizzo di email del mittente per l'email di conferma

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
it: Prego inserire un nome del mittente per l'email di conferma

en: Please enter a <a href="%1">default FROM Email Address</a> (for system-generated emails).
it: Per favore inserisci un <a href="%1">indirizzo Email FROM di default </a> (per le email generate automaticamente dal sistema.).

en: Please enter a Contribution Amount.
it: Si prega di inserire l'importo del contributo.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
it: Inserire un giorno di inizio del periodo fisso per questa iscrizione o servizio.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
it: Prego inserire un titolo per la pagina di conferma registrazione

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
it: Prego inserire un titolo per la pagina di ringraziamento della registrazione

en: Please enter a Username to create an account.
it: Si prega di inserire un nome utente per creare un account

en: Please enter a duration interval.
it: Inserire un intervallo di durata.

en: Please enter a label for at least one fee level.
it: Inserire un'etichetta di prezzo per l'evento a pagamento

en: Please enter a membership type name.
it: Inserire un nome per l'iscrizione

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
it: Prego inserire un valore monetario per l'importo minimo del contributo.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
it: Inserire un valore di valuta per l'Importo Minimo

en: Please enter a monetary value for this field.
it: Si prega di inserire un valore valuta per questo campo.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
it: Inserisci un nome da includere nell'albo d'onore, o seleziona 'Contribuisci in forma anonima'.

en: Please enter a number
it: Inserire un numero

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
it: Si prega di inserire un numero per la frequenza (ad esempio ogni "3" mesi).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
it: Inserire la frequenza con cui si vuole effettuare il contributo periodico (ESEMPIO: Ogni 3 mesi).

en: Please enter a password.
it: Prego inserire una password.

en: Please enter a positive integer
it: Inserire un intero positivo

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
it: Si prega di inserire uno status che NON rappresenti uno Status Iscrizione attuale.

en: Please enter a time.
it: Si prega di inserire un orario.

en: Please enter a valid %1
it: Prego inserire un valido %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
it: Inserisci un valido Numero di identificazione della banca (I valore non devono contenere caratteri di punteggiatura).

en: Please enter a valid Card Number
it: Inserire un Numero di Carta valido

en: Please enter a valid Card Verification Number
it: Inserire un Numero di verifica della Carta valido

en: Please enter a valid Max Participants.
it: Inserisci un valore valido per "Partecipanti Massimi".

en: Please enter a valid No. of reminders.
it: Si prega di inserire un numero valido di richiami.

en: Please enter a valid Participants Count.
it: Inserisci un Numero Partecipanti valido.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
it: Inserire un intervallo di frequenza di impegno di pagamento valido.

en: Please enter a valid URL.
it: Inserire un URL valido

en: Please enter a valid additional reminder day.
it: Inserisci un giorno valido per l'ulteriore promemoria.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
it: Inserire un importo valido (con soli numeri e un punto decimale).

en: Please enter a valid amount for this field.
it: Si prega di inserire un importo valido per questo campo.

en: Please enter a valid amount.
it: Prego inserire una somma valida.

en: Please enter a valid credit card number.
it: Inserire un numero di carta di credito valida

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
it: Inserire una data valida (YYYY-MM-DD)

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
it: Inserire una data valida come valore predefinito, usando il formato AAAA-MM-GG (es. 2007-12-31).

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
it: Inserire una data valida usando il formato AAAA-MM-GG (es. 2007-12-31).

en: Please enter a valid date.
it: Inserire una data valida

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
it: Per favore, inserire un dominio valido per questo account mail ( la parte dopo @ )

en: Please enter a valid email address.
it: Inserire un indirizzo email valido

en: Please enter a valid fixed period rollover day
it: Inserire un valore valido per il giorno di passaggio al nuovo periodo fisso

en: Please enter a valid fixed period start day
it: Inserire un valore valido per il giorno di inizio del periodo fisso

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
it: Inserisci un intervallo temporale valido, ad esempio dall'1 al 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
it: Inserisci un intervallo temporale valido, ad esempio dall'1 al 7.

en: Please enter a valid integer value.
it: Inserire un intero valido.

en: Please enter a valid integer.
it: Inserire un intero valido.

en: Please enter a valid limit.
it: Si prega di inserire un limite valido.

en: Please enter a valid link.
it: Si prega di inserire un collegamento valido.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
it: Inserire una lista valida di indirizzi e-mail separati da virgole

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
it: Si prega di inserire un importo monetario valido per l'ammontare delle tasse.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
it: Si prega di inserire un importo monetario valido per l'ammontare non deducibile.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
it: Inserire un valore di valuta valido (es. %1).

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
it: Inserisci un valore valido in questo campo (ad esempio,%1).

en: Please enter a valid money value.
it: Prego inserire un valore di valuta valido.

en: Please enter a valid number of installments.
it: Si prega di inserire un numero valido di rate.

en: Please enter a valid number of pledge installments.
it: Si prega di inserire un numero valido di rate.

en: Please enter a valid number.
it: Inserire un numero valido.

en: Please enter a valid payment due day.
it: Inserisci un giorno di pagamento valido.

en: Please enter a valid phone number.
it: Prego inserire un numero di telefono valido.

en: Please enter a valid reminder day.
it: Inserisci un giorno valido di promemoria.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
it: Prego inserire un valore valido per il codice di sicurezza della carta. Si tratta delle ultime 3-4 cifre sull'area della firma sul retro della carta.

en: Please enter a valid value.
it: Prego inserire un valore valido.

en: Please enter a value for %1 (when merging contacts), or select a pre-configured option from the list.
it: Inserisci un valore per %1 (quando si uniscono i contatti) o seleziona un'opzione preconfigurata dall'elenco.

en: Please enter a value with a valid extension.
it: Per favore inserire un valore con una estensione valida.

en: Please enter a value.
it: Per favore digita un valore.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
it: Si prega di inserire un numero intero per il numero di persone in più.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
it: Per favore inserisci il numero dei periodi da rinnovare.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
it: Si prega di inserire un importo di almeno un livello di pagamento.

en: Please enter an integer for the number of terms.
it: Si prega di inserire un numero intero per il numero di occorrenze.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
it: Si prega di inserire i dati di almeno un amico, oppure fare clic su Annulla se non si desidera inviare e-mail in questo momento.

en: Please enter correct Data (in valid format).
it: Inserire i dati corretti (in un formato valido)

en: Please enter integer value for weight
it: Prego inserire un valore intero per il peso

en: Please enter number.
it: Inserire numero.

en: Please enter only digits.
it: Inserire solo numeri

en: Please enter positive number
it: Inserisci un numero positivo

en: Please enter positive number as a distance
it: Inserisci un numero positivo come una distanza

en: Please enter the Actual Cost of Product.
it: Prego inserire un costo reale per il prodotto

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
it: Inserire un intervallo di durata per questa iscrizione o servizio.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
it: Inserire l'unità di durata per questa iscrizione o servizio.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
it: Inserire l'intervallo di frequenza per questa iscrizione o servizio.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
it: Inserire l'unità di frequenza per questa iscrizione o servizio.

en: Please enter the Market Value for this product.
it: Prego inserire un valore di mercato per questo prodotto.

en: Please enter the Member Since.
it: Per favore digita la data di prima adesione.

en: Please enter the Membership override end date.
it: Inserisci la data di fine forzatura iscrizione.

en: Please enter the Membership status.
it: Per favore inserire lo Status Iscrizione

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
it: Inserisci l' istruzione pagare più tardi  per essere visualizzato agli utenti.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
it: Inserisci il suggerimento di pagare più tardi per essere visualizzato sul modulo di iscrizione..

en: Please enter the associated Financial Type
it: Per favore inserire il Tipo Finanziario Associato

en: Please enter the contribution amount label.
it: Si prega di inserire l'etichetta dell'importo del contributo.

en: Please enter the contribution.
it: Inserire il contributo.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
it: Inserire la durata come numero di minuti (solo numeri interi)

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
it: Inserire l'Indice Impegni come valore numerico (solo numeri interi).

en: Please enter the fee label for the paid event.
it: Prego inserire un'etichetta di prezzo per l'evento a pagamento

en: Please enter the financial Type.
it: Per favore inserire il Tipo Finanziario.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
it: Inserire le istruzioni da inviare al contribuente quando si sceglie di 'pagare più tardi'.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
it: Inserire il nome dell'organizzazione o entità a cui appartiene il sito CiviCRM.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
it: Inserisci il numero di ore (come un intero).

en: Please enter the operator.
it: Inserire l'operatore.

en: Please enter the same value again.
it: Inserire di nuovo lo stesso valore

en: Please enter the soft credit amount.
it: Inserire l'importo del credito in favore per la donazione

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
it: Inserire il testo per la casella di spunta 'paga più tardi' mostrata sul modulo del contributo.

en: Please enter the values correctly.
it: Si prega di inserire i valori in modo corretto.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
it: Per favore, digita fino a 5 indirizzi email per ricevere il mailing.

en: Please enter valid Contact ID
it: Per favore digita un ID Contatto valido

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
it: Inserire un valore valido per il giorno di passaggio al nuovo periodo fisso

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
it: Inserire un valore valido per il giorno di inizio.

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
it: Inserire un intervallo di frequenza di impegno di pagamento valido.

en: Please enter valid last 4 digit card number.
it: Per favore inserisci le ultime 4 cifre della numero carta.

en: Please enter value for tax rate
it: Inserisci il valore per l'aliquota fiscale

en: Please enter your friend's email address.
it: Inserisci l'indirizzo email del tuo amico.

en: Please enter your friend's first name.
it: Inserisci il nome del tuo amico.

en: Please enter your friend's last name.
it: Inserisci il cognome del tuo amico.

en: Please enter your organization's <a href="%1">name and primary address</a>.
it: Inserisci <a href="%1">nome e indirizzo principale</a> dell'organizzazione.

en: Please enter your organization's <a href="%1">name, primary address </a> and <a href="%2">default FROM Email Address </a> (for system-generated emails).
it: Inserisci <a href="%1">nome e l'indirizzo principale</a> della tua organizzazione e <a href="%2">l'indirizzo email FROM predefinito</a> (per le email generate dal sistema).

en: Please fix this field.
it: Per favore correggi questo campo.

en: Please follow the proper format for From Email Address
it: Usare il formato corretto per l'indirizzo di email del mittente

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
it: Per favore torna alla pagina di registrazione principale, per completare le informazioni di pagamento.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
it: Per favore aiutaci e fai in modo che i tuoi amici, colleghi e follower conoscano la nostra pagina

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
it: Si prega di includere un Profilo per la registrazione online di partecipanti aggiuntivi che contenga un campo Indirizzo email e/o dei campi Nome + Cognome.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
it: Si prega di includere un Profilo per la registrazione online che contenga un campo Indirizzo email e/o dei campi Nome + Cognome.

en: Please login if you have an account on this site with the link
it: Effettua il login con il link se hai un account su questo sito

en: Please mail your payment to
it: Invia il tuo pagamento a

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
it: Per favore restringete la ricerca inserendo un nome di contatto più completo.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
it: Si prega di notare che le opzioni contrassegnate o selezionate sono esaurite per il partecipante visualizzato

en: Please provide Text message.
it: Inserire un testo per il messaggio.

en: Please provide a Template Name.
it: Inserire un nome per il template.

en: Please provide a Text
it: Inserire un testo

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
it: Fornire un modello Testo o HTML per il Body.

en: Please provide start and end postal codes.
it: Si presa di fornire inizio e fine dei codici postali.

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
it: Ricorda che i permessi per la funzione "Registrati agli eventi" di Drupal sovrascrivono il controllo di CiviCRM per l'accesso alle informazioni sull'evento.

en: Please renew my membership automatically.
it: Per favore, rinnova automaticamente la mia iscrizione.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
it: Rivedi <a href='!1'>Guida all'Installazione di Drupal</a> e la <a href='!2'>Pagina di Risoluzione dei Problemi</a> per assistenza. Se hai bisogno di aiuto nell'installazione, potrai spesso trovare soluzioni al tuo problema cercando il messaggio di errore nel <a href='!3'>forum alla sezione 'Supporto all'installazione'</a>.</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
it: Si prega di cercare con i filtri "È Tenuto" e "Id Sondaggio" per applicare questa azione.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
it: Si prega di cercare con "Sondaggio" per questa azione.

en: Please see attached
it: Per favore vedi allegato

en: Please select %1
it: Prego selezionare %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
it: Si prega di selezionare 'è uguale a' o 'è inferiore o uguale a' operatore

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
it: Prego selezionare un Gruppo di CiviCRM e un Ruolo di Drupal

en: Please select Transfer OR Cancel action.
it: Per favore selezione l'azione Trasferisci o Cancella.

en: Please select a Financial Type.
it: Prego selezionare un Tipo Finanziario

en: Please select a Group (or ALL Groups).
it: Prego selezionare un Gruppo (o TUTTI i Gruppi).

en: Please select a Payment Method
it: Per favore, seleziona un Metodo di Pagamento

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
it: Si prega di selezionare una Pagina di Campagna Personale, o deselezionare Mostra in Albo D'Onore ed eliminare i dati nei campi "Nome dell'Albo D'Onore" e "Note Personali".

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
it: Prego selezionare un Profilo (o TUTTI i Profili).

en: Please select a Survey Result Set.
it: Per favore, seleziona un Set Risultato Sondaggio

en: Please select a case from the list
it: Seleziona un Caso dalla lista.

en: Please select a contact
it: Per favore selezionare un contatto

en: Please select a date format.
it: Si prega di selezionare un formato di data.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
it: Selezionare una nazione di default che sia nella lista delle nazioni disponibili.

en: Please select a different contact.
it: Prego selezionare un contatto differente.

en: Please select a field name
it: Seleziona un campo di nome

en: Please select a membership type.
it: Selezionare un tipo di iscrizione.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
it: Scegliere il periodo (es. mesi, anni, ...) per la frequenza con cui si vuole effettuare il contributo periodico (ESEMPIO: ogni 3 MESI).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
it: Seleziona un profilo per raccogliere informazioni sull'organizzazione su questa pagina contributi.

en: Please select a profile used for honoree
it: Per favore selezionare un profilo per l'onorificenza

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
it: Prego selezionare un set di Campi Personalizzati (o TUTTI i Campi Personalizzati).

en: Please select a specific date field.
it: Selezionare uno specifico campo data

en: Please select a valid contact.
it: Per favore, seleziona un contatto valido.

en: Please select a valid payment status before updating.
it: Selezionare uno stato valido il pagamento prima di aggiornare.

en: Please select a value
it: Seleziona un valore

en: Please select an Event (or ALL Events).
it: Prego selezionare un Evento (o TUTTI gli Eventi).

en: Please select an action from the drop-down menu.
it: Selezione un azione dal menu a tendina.

en: Please select an action from the menu.
it: Seleziona un'azione dal menu.

en: Please select an appropriate option as default.
it: Selezionare un'opzione appropriata come default.

en: Please select an email format preferred by this contact.
it: Selezionare un formato email preferito per questo contatto

en: Please select an option for the premium image.
it: Per favore selezionare un'opzione per l'immagine del premio.

en: Please select appropriate value
it: Selezionare un'opzione appropriata

en: Please select at least one Group by field.
it: Si prega di selezionare almeno un campo di gruppo.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
it: Selezionare almeno un tipo di iscrizione da includere nella sezione di iscrizione di questa pagina

en: Please select at least one field.
it: Selezionare almeno un campo.

en: Please select at least one membership option.
it: Selezionare almeno un'opzione di iscrizione.

en: Please select at least one option from price set.
it: Per favore, selezionare almeno una opzione da un prezzo stabilito.

en: Please select at least one privacy option.
it: Si prega di selezionare almeno un'opzione sulla privacy.

en: Please select at least one tag.
it: Prego selezionare almeno un tag.

en: Please select entity value
it: Selezionare il valore dell'entità

en: Please select financial type.
it: Selezionare un tipo finanziario.

en: Please select one of the memberships.
it: Per favore, seleziona una delle iscrizioni.

en: Please select one or more batches for this action.
it: Seleziona uno o più batch per quest'azione.

en: Please select one or more contact for this action
it: Si prega di selezionare uno o più contatti per questa azione

en: Please select one or more contributions for this action.
it: Si prega di selezionare uno o più contributi per questa azione.

en: Please select only contributions with Completed, Pending, Refunded, or Partially Paid status.
it: Per favore seleziona solo i contributi con stato Completo, In Attesa, Rimborsato, o Parzialmente Pagato.

en: Please select only online contributions with Pending status.
it: Si prega di selezionare solo i contributi online con stato sospeso.

en: Please select some other case to link.
it: Seleziona qualche altro Caso da linkare

en: Please select the Amount Statistics
it: Si prega di selezionare le statistiche di Importo

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
it: Inserire la tipologia di periodo per questa iscrizione o servizio.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
it: Selezionare un contatto condiviso valido o un contatto con un indirizzo valido.

en: Please select whether the reminder is sent each year.
it: Per favore seleziona se il reminder è spedito tutti gli anni

en: Please set a location type of %1
it: Si prega di impostare un tipo di recapito di %1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
it: Si prega di impostare l'URL API. Si prega di fare riferimento alla documentazione per maggiori dettagli

en: Please specify a username.
it: Prego indicare un nome utente.

en: Please specify a valid email address.
it: Prego inserire un indirizzo email valido.

en: Please specify either start date or end date.
it: Si prega di specificare una data di inizio o una data di fine.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
it: Per favore untar (decomprimi) la tua copia scaricata di CiviCRM nella <strong>%1</strong> directory sotto la tua root directory Drupal.

en: Please upload document
it: Si prega di caricare il documento

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
it: Utilizza solo caratteri alfanumerici, spazi, trattini per i nomi degli eventi.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
it: Si prega di utilizzare il modulo <a href "%1"> Registra Pagamento </a> se si è ricevuto un pagamento aggiuntivo per questo contributo pagato parzialmente.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
it: Verifica attentamente i dati qui sotto. Fai clic su <strong>Torna Indietro</strong> se vuoi fare delle modifiche.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
it: Verifica le informazioni sottostanti. <span class="bold">Quindi clicca su 'Continua' per essere aggiunto alla LISTA D'ATTESA per questo evento</span>. Se ci sono posti disponibili, riceverai una email con un link ad una pagina web dove potrai completare la registrazione.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
it: Verificare le informazioni qui sotto. Clicca sul pulsante <strong>Torna Indietro</strong> se fosse necessario apportare delle modifiche.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
it: Verifica le informazioni sottostanti. <span class="bold">Quindi clicca su 'Continua' per inviare la tua registrazione</span>. Una volta approvato, riceverai una email con un link ad una pagina web dove potrai completare la registrazione.

en: Pledge
it: Impegno di pagamento

en: Pledge Acknowledged
it: Impegno Riconosciuto

en: Pledge Acknowledgement  Not Sent
it: Ricevuta Impegno Pag. Non inviata

en: Pledge Acknowledgement Sent
it: Ricevuta Impegno Pag. inviata

en: Pledge Acknowledgment
it: Ricevuta Impegno di Pagamento

en: Pledge Amount
it: Importo Impegno

en: Pledge Amounts
it: Importo impegno

en: Pledge Block
it: Blocco Impegno

en: Pledge Block ID
it: ID Blocco Impegno

en: Pledge Blocks
it: Blocchi Impegno

en: Pledge By
it: Impegno di

en: Pledge Cancelled Date
it: Impegno Cancellato in Data

en: Pledge Contribution Page Id
it: ID Pagina Impegno Contributo

en: Pledge Currency
it: Valuta Impegno

en: Pledge Detail Report
it: Report Dettaglio Impegni di Pagamento

en: Pledge End Date
it: Data Fine Impegno

en: Pledge Frequency
it: Frequenza di Offerta

en: Pledge Frequency Interval
it: Frequenza degli impegni di pagamento

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
it: L'intervallo di frequenza degli impegni di pagamento è un campo obbligatorio.

en: Pledge Frequency Unit
it: Unità di frequenza dell'impegno

en: Pledge ID
it: ID Impegno

en: Pledge Information
it: Informazioni sull'Impegno

en: Pledge Installments field must be > 1.
it: Il campo rata di impegno di pagamento deve essere > 1.

en: Pledge Installments is required field.
it: La rata di impegno di pagamento è un campo obbligatorio.

en: Pledge Made
it: Impegno Fatto

en: Pledge Made Date
it: Data Inizio Impegno

en: Pledge Modified Date
it: Impegno Modificato in Data

en: Pledge Number of Installments
it: Numero di rate degli impegni di pagamento

en: Pledge Payment
it: Impegno di pagamento

en: Pledge Payment Reminder
it: Promemoria Impegno di pagamento

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
it: Il calendario degli impegni di pagamento è stato aggiornato.

en: Pledge Payment Status
it: Stato dell'impegno di pagamento

en: Pledge Payments
it: Impegno di pagamenti

en: Pledge Payments Applied
it: Impegno di Pagamento Applicato

en: Pledge Received
it: Offerta Ricevuta

en: Pledge Reminder
it: Promemoria Impegno di pagamento

en: Pledge Search
it: Ricerca impegni

en: Pledge Start Date
it: Data Inizio Impegno

en: Pledge Status
it: Stato Impegno di pagamento

en: Pledge Summary
it: Sommario impegni di pagamento

en: Pledge Summary Report
it: Report Riepilogo Impegno

en: Pledge acknowledgement
it: Attestazione Impegno di Pagamento

en: Pledge by
it: Impegno di

en: Pledge day
it: Impegno giorno

en: Pledge frequency interval field must be > 0
it: L'intervallo di frequenza degli impegni di pagamento deve essere > 0.

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
it: L'impegno è stato cancellato, e tutti i pagamenti non completati sono stati annullati.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
it: L'impegno di pagamento è stato memorizzato ed è stato creato un calendario degli impegni.<br />

en: Pledge has been updated.<br />
it: L'Impegno è stato aggiornato.<br />

en: Pledge is a Test
it: L'impegno è un test

en: Pledge is a Test?
it: L'impegno è un test?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
it: Lo stato degli impegni di pagamento deve essere 'In attesa' o 'Scaduto'.

en: Pledged
it: Impegnato

en: Pledged Amount
it: Importo impegnato

en: Pledged For
it: Offerta per

en: Pledged amount for this payment (the actual contribution amount might be different).
it: Importo impegnato per questo pagamento (l'importo del contributo effettivo potrebbe essere differente).

en: Pledged but not Paid Report
it: Report Impegni non pagati

en: Pledger
it: Utente che ha preso un impegno di pagamento

en: Pledger Contact Type
it: Tipo Contatto dell'Impegnato

en: Pledger Group(s)
it: Gruppo(i) dell'Impegnato

en: Pledger Name
it: Nome dell'Impegnato

en: Pledger Name or Email
it: Nome o email della persona che ha preso l'impegno

en: Pledger Tag(s)
it: Tag(s) dell'Impegnato

en: Pledges
it: Impegni di pagamento

en: Pledges - Acknowledgement
it: Impegni di Pagamento - Attestazione

en: Pledges - Payment Reminder
it: Impegni di Pagamento - Promemoria Pagamento

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
it: Gli impegni di pagamento sono "in attesa" finché non venga ricevuto il primo pagamento, dopo di che diventano "attivi" finché non siano pagati tutti gli importi promessi. Gli impegni "scaduti" sono quelli per cui è scaduto almeno un pagamento.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
it: Gli impegni di pagamento sono una promessa di versamento di importi ripetuti. Selezionate un contributo singolo se volete effettuare un solo pagamento.

en: Pledges made in your honor.
it: Impegni di pagamento fatti in tuo onore.

en: Pledges received from %1 since inception.
it: Impegni di pagamento ricevuti da %1 dall'inizio.

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
it: Plugin per altri servizi di standardizzazione degli indirizzi potrebbero essere disponibili da sviluppatori di terze parti. Se installati, saranno inclusi nel menu qui di seguito.

en: Pointer to job id - not a FK though, just for logging purposes
it: Puntato all'id job - non un FK però, solo per scopi di logging

en: Points
it: Punti

en: Policy on when to cleanup entity (always, never, unused)
it: Politica su quando pulire l'entità (sempre, mai, inutilizzata)

en: Polish
it: Polacco

en: Populate counties
it: Inserisci le Contee

en: Populate with the label (text) associated with a fee level for paid events with multiple levels. Note that
          we store the label value and not the key
it: Compilare con l'etichetta (testo) associata ad un livello di tariffa per eventi a pagamenti con più livelli. Notare che memorizziamo il valore dell'etichetta e non la chiave

en: Port
it: Porta

en: Portion of total amount which is NOT tax deductible.
it: Porzione dell'importo totale che NON è deducibile dalle tasse.

en: Portion of total amount which is NOT tax deductible. Equal to total_amount for non-deductible financial types.
it: Porzione dell'importo totale che NON è deducibile dalle tasse. Uguale a total_amount per tipi finanziari non-deducibili.

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Positive
it: Positivo

en: Possible Duplicate Detected
it: Possibile duplicato rilevato

en: Possibly needed to store a unique identifier for this recurring payment order - if this is available from the processor??
it: Forse necessario per memorizzare un identificatore univoco per questo ordine di pagamento ricorrente - se questo è disponibile dal processore??

en: Post Code
it: Codice Postale

en: Post Field Help
it: Aiuto Post Campo

en: Post Help
it: Post Aiuto

en: Post Option Help
it: Help Post Opzione

en: Post Url
it: Invia URL

en: Post-form Help
it: Aiuto Post-form

en: Postal
it: CAP

en: Postal Code
it: Codice Postale

en: Postal Code (Home)
it: CAP (Casa)

en: Postal Code End
it: Fine Codice Postale

en: Postal Code Start
it: Inizio Codice Postale

en: Postal Code Suffix
it: Suffisso Codice Postale

en: Postal Greeting
it: Saluto Postale

en: Postal Greeting - Custom
it: Saluto Postale - Personalizzato

en: Postal Greeting Custom
it: Personalizza esordio per la posta ordinaria

en: Postal Greeting ID
it: ID Saluto Postale

en: Postal Greeting Type
it: Tipo Saluto Postale

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
it: Postal Greeting deve essere una delle opzioni configurate. Controlla i valori validi in 'Amministrazione>>Impostazioni di Sistema>>Gruppi di opzioni>>Postal Greeting'.

en: Postal Mail
it: Lettera Postale

en: Postal Mailing
it: Mailing Postale

en: Postal Mailing Export
it: Esportazione Mailing Postale

en: Postal code
it: Codice Postale

en: Postal code greater than or equal to '%1'
it: CAP maggiore o uguale a '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
it: CAP minore o uguale a '%1'

en: Postal code.
it: Codice postale.

en: Postcode
it: Codice Postale

en: Postcode 1
it: Codice Postale 1

en: Postcode 2
it: Codice Postale 2

en: Potential extended data for specific job run (e.g. tracebacks).
it: Potenziali dati estesi per l'esecuzione di job specifici (per esempio tracebacks).

en: Powered by CiviCRM
it: powered by CiviCRM

en: Pre Field Help
it: Aiuto Pre Campo

en: Pre Help
it: Pre Aiuto

en: Pre Option Help
it: Aiuto Pre Opzione

en: Pre-form Help
it: Aiuto Pre-form

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
it: Preferisci indirizzi email assegnati a una posizione specifica

en: Prefer normal router
it: Preferisci router normale

en: Prefer standalone scripts
it: Preferisci script indipendenti

en: Preferences Date
it: Preferenze Data

en: Preferences Date Options can only be updated
it: Le opzioni di data delle preferenze possono solo essere aggiornate

en: Preferences Dates
it: Preferenze Date

en: Preferred Communication
it: Comunicazione preferita

en: Preferred Communication Method
it: Metodo di comunicazione preferito

en: Preferred Communication Method %1 %2
it: Metodo di comunicazione preferito %1 %2

en: Preferred Language
it: Lingua preferita

en: Preferred Mail Format
it: Formato di mail preferito

en: Preferred Method(s)
it: Metodo Preferito:

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prefix or Title for name (Ms, Mr...). FK to prefix ID
it: Prefisso o Titolo per nome (Sig, Dott...). FK a ID prefisso

en: Premium
it: Premio

en: Premium Contact Email
it: Email Contatto Premium

en: Premium Entity
it: Entità Premium

en: Premium Fulfilled Date
it: Data Compilazione Premio

en: Premium ID
it: ID Premium

en: Premium Image
it: Immagine Premio

en: Premium Information
it: Informazioni Premio

en: Premium Introductory Text
it: Testo Introduttivo Premium

en: Premium Option
it: Opzione Premio

en: Premium Product
it: Prodotto Premio

en: Premium Product ID
it: ID Prodotto Premium

en: Premium comment
it: Commento Premium

en: Premium entity ID
it: ID entità Premium

en: Premiums
it: Incentivi

en: Premiums Contact Phone
it: Telefono Contatto Premium

en: Premiums Inventory Account is
it: Account Inventario Premi è

en: Premiums Section Enabled?
it: Sezione Premi abilitata?

en: Premiums Settings
it: Impostazioni Premium

en: Premiums inventory
it: Inventario Premium

en: Preserve activity filters as a user preference
it: Preserva filtri attività come una preferenza utente

en: Preset:
it: Preimpostato:

en: Prev Next Cache
it: Prec Pros Cache

en: Prev Next Cache ID
it: ID Prec Pros Cache

en: Prev Next Caches
it: Prec Pros Cache

en: Prev Next Data
it: Dati Prec Pros

en: Prev Next Entity ID 1
it: ID Entità Prec Pros 1

en: Prev Next Entity ID 2
it: ID Entità Prec Pros 2

en: Prev Next Entity Table
it: Tabella Entità Prec Pros

en: PrevNext Cache
it: Cache PrecPros

en: Prevent the stylesheet "civicrm.css" from being loaded.
it: Previeni il foglio di stile "civicrm.css" dall'essere caricato.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview %1
it: Anteprima %1

en: Preview (%1)
it: Anteprima (%1)

en: Preview (A)
it: Anteprima (A)

en: Preview (B)
it: Anteprima (B)

en: Preview (all fields)
it: Anteprima (tutti i campi)

en: Preview CiviCRM Profile Field
it: Anteprima campo del profilo di CiviCRM

en: Preview Custom Data
it: Anteprima Dati Personalizzati

en: Preview Custom Data Set
it: Anteprima Insieme di Dati Personalizzati

en: Preview Custom Field
it: Anteprima Campo Personalizzato

en: Preview Document
it: Anteprima Documento

en: Preview Field
it: Anteprima campo

en: Preview Field Display
it: Anteprima Visualizzazione Campo

en: Preview Form Field
it: Anteprima campo prezzo

en: Preview Mailing
it: Anteprima Mailing

en: Preview Mode
it: Modalità anteprima

en: Preview Page - %1
it: Anteprima Pagina - %1

en: Preview Premium
it: Anteprima Premio

en: Preview Price
it: Anteprima prezzo

en: Preview Price Set
it: Anteprima insieme di prezzi

en: Preview SMS
it: Anteprima SMS

en: Preview Widget and Get Code
it: Anteprima Widget e Get Code

en: Preview a List of Recipients
it: Visualizza l'anteprima di un elenco di destinatari

en: Preview as HTML
it: Anteprima come HTML

en: Preview as Plain Text
it: Anteprima come testo

en: Preview only supports HTTP POST
it: L'anteprima supporta solo HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
it: Anteprima della tua Pagina di Campagna Personale

en: Previewing...
it: Generazione Anteprima...

en: Previous
it: Precedente

en: Previous 2
it: Precedente 2

en: Previous 2 calendar months
it: Precedenti 2 mesi

en: Previous 2 calendar years
it: Precedenti 2 anni solari

en: Previous 2 days
it: Ultimi 2 Giorni

en: Previous 2 quarters
it: Precedenti 2 trimestri

en: Previous 2 weeks
it: Ultime 2 settimane

en: Previous calendar month
it: Mese Precedente

en: Previous calendar year
it: Precedente anno solare

en: Previous fiscal year
it: Precedente anno fiscale

en: Previous quarter
it: Precedente trimestre

en: Previous week
it: Settimana precedente

en: Price
it: Importo

en: Price Field
it: Campo prezzo

en: Price Field '%1' has been saved.
it: Il campo prezzo "%1" è stato salvato.

en: Price Field End Date
it: Data Fine Campo Prezzo

en: Price Field ID
it: ID Campo Prezzo

en: Price Field Is Active?
it: Campo Prezzo è Attivo?

en: Price Field Javascript
it: Javascript Campo Prezzo

en: Price Field Option
it: Opzione campo prezzi

en: Price Field Option Visibility
it: Opzione Visibilità Campo Prezzo

en: Price Field Options
it: Opzioni Campi Prezzo

en: Price Field Options per Row
it: Opzione Campo Prezzo per Riga

en: Price Field Post Text
it: Post Text Campo Prezzo

en: Price Field Pre Text
it: Pre Text Campo Prezzo

en: Price Field Quantity Required?
it: Quantità Campo Prezzo Obbligatorio?

en: Price Field Show Amounts?
it: Mostrare Importi Campo Prezzo?

en: Price Field Start Date
it: Data Inizio Campo Prezzo

en: Price Field Value
it: Valore Campo Prezzo

en: Price Field Value ID
it: ID Valore Campo Prezzo

en: Price Field Value is Active
it: Valore Campo Prezzo è Attivo

en: Price Field Values
it: Valori Campo Prezzo

en: Price Field Visibility
it: Visibilità Campo Prezzo

en: Price Field is Required?
it: Campo Prezzo è Richiesto?

en: Price Fields
it: Campi prezzo

en: Price Option
it: Opzione prezzi

en: Price Options
it: Opzioni prezzi

en: Price Set
it: Insieme di prezzi

en: Price Set Details for Event Participants
it: Dettagli Set Prezzi per i partecipanti all'evento

en: Price Set Entities
it: Entità Insieme Prezzi

en: Price Set Entity
it: Entità Insieme Prezzi

en: Price Set Entity ID
it: ID Entità Insieme Prezzi

en: Price Set Extends
it: Insieme di Prezzo si Estende

en: Price Set Fields
it: Campi Insiemi di Prezzo

en: Price Set Is Active?
it: L'insieme di prezzi è attivo?

en: Price Set Is Reserved
it: Insieme Prezzi è Riservato

en: Price Set Javascript
it: Javascript Insieme Prezzi

en: Price Set Post Help
it: Post Help Insieme di Prezzi

en: Price Set Pre Help
it: Pre Help Insieme di Prezzi

en: Price Set Title
it: Titolo insieme di prezzi

en: Price Sets
it: Insiemi di Prezzi

en: Price field option amount
it: Importo opzione campo prezzo

en: Price field option description.
it: Descrizione opzione campo prezzo.

en: Price field option label
it: Etichetta opzione campo prezzo

en: Price field option name
it: Nome opzione campo prezzo

en: Price field option post field help.
it: Opzione campo prezzo testo post aiuto.

en: Price field option pre help text.
it: Opzione campo prezzo testo pre aiuto.

en: Price is a required field
it: Il prezzo è un campo obbligatorio

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
it: I set di prezzi ti consentono di impostare schemi di prezzi multi-opzione per le pagine di contributi, eventi e iscrizioni. Utilizza un set di prezzi quando le opzioni di prezzo standard non sono sufficienti per le tue esigenze.

en: Primary
it: Principale

en: Primary Address
it: Indirizzo principale

en: Primary Address?
it: Indirizzo principale?

en: Primary Contact(s) Listed
it: Contatto/i Primari Elencati

en: Primary Email
it: Email Principale

en: Primary ID
it: ID Principale

en: Primary IM
it: IM principale

en: Primary Member ID
it: ID Membro primario.

en: Primary Member?
it: Membro Primario?

en: Primary Members
it: Membri Primari

en: Primary Members Only
it: Solo membri primari.

en: Primary Membership
it: Iscrizione Primaria

en: Primary PHP file
it: File PHP principale

en: Primary Phone
it: Telefono Principale

en: Primary address
it: Indirizzo principale

en: Primary email
it: Email principale

en: Primary key
it: Chiave primaria

en: Primary key ID
it: ID Chiave primaria

en: Primary location for this contact
it: Recapito principale di questo contatto

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
it: I conteggi dei membri diretti (quelli che "sono" iscritti piuttosto che ricevere tramite la relazione) sono tra [parentesi].

en: Primary members only
it: Solo membri primari

en: Primary phone
it: Telefono principale

en: Primary/Inherited?
it: Principale/Ereditato?

en: Primary?
it: Principale?

en: Print
it: Stampa

en: Print Activities
it: Stampa Attività

en: Print Case List
it: Stampa elenco Casi

en: Print Contact List
it: Stampa elenco contatti

en: Print Contribution Invoice
it: Stampa Fattura Contributo

en: Print Contribution Receipts
it: Stampa Ricevuta Contributo

en: Print Contributions
it: Stampa Contributi

en: Print Grant List
it: Stampa elenco Sovvenzioni

en: Print Invoice
it: Stampa Fattura

en: Print Invoice and Credit Note
it: Stampa Fattura e Nota credito

en: Print Label
it: Etichetta Stampa

en: Print Label ID
it: ID Etichetta Stampa

en: Print Labels
it: Etichette Stampa

en: Print Mailing Recipients
it: Stampa Destinatari Mailing

en: Print Members
it: Stampa membri

en: Print Name Badge
it: Stampa Badge Nominativo

en: Print Participant List
it: Stampa lista partecipanti

en: Print Pledge List
it: Stampa elenco impegni di pagamento

en: Print Report
it: Stampa Report

en: Print Respondents
it: Stampa Convenuti

en: Print Summary
it: Stampa Riepilogo

en: Print and Email Options
it: Opzioni di Stampa e Email

en: Print and email options
it: Opzioni di Stampa e Email

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
it: Stampa una etichetta per iscrizione (piuttosto che una per contatto)

en: Print report
it: Stampa report

en: Print selected rows
it: Stampa le Righe Selezionate

en: Print to PDF
it: Stampa su PDF

en: Print window
it: Stampa finestra

en: Print/Merge Document
it: Stampa/Unisci Documento

en: Print/Merge Document for %1
it: Stampa/Unisci Documento per %1

en: Print/merge Document
it: Stampa/unisci Documento

en: Print/merge document
it: Stampa/unisci documento

en: Print/merge document for memberships
it: Stampa/unisci documento per iscrizioni

en: Printer-Friendly View
it: Visualizzazione della pagina per la stampa.

en: Printer-friendly view of this page.
it: Visualizzazione della pagina per la stampa.

en: Prior to Previous
it: Prima del Precedente

en: Priority
it: Priorità

en: Privacy Options
it: Opzioni Privacy

en: Privacy flag: %1
it: Flag di privacy: %1

en: Privacy levels for notes
it: Livelli di privacy per le note

en: Private Files Readable
it: File privati leggibili

en: Process Inbound Emails
it: Elabora Inbound Emails

en: Process Invoice(s)
it: Elabora Fattura(e)

en: Process Pledges
it: Elabora impegni di pagamento

en: Process Receipt(s)
it: Processo ricezione

en: Process Survey Respondents
it: Elabora Intervistati Sondaggio

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
it: %1 record di iscrizione processati. %2 record aggiornati.

en: Processing
it: In elaborazione

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
it: Costo di elaborazione della transazione (se applicabile).

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Processor Billing Mode
it: Modalità di Fatturazione del Processore

en: Processor Description
it: Descrizione Processore

en: Processor Details for Live Payments
it: Dettagli del Processore per Pagamenti Live

en: Processor Details for Test Payments
it: Dettagli del Processore per Pagamenti Test

en: Processor ID
it: ID Processore

en: Processor Is Default?
it: Gestore è predefinito?

en: Processor Supports Recurring?
it: Processore Supporta i Ricorrenti?

en: Processor Type
it: Tipo Processore

en: Processor Type Description
it: Descrizione Tipo Processor

en: Processor Type Is Active?
it: Tipo Processor è attivo?

en: Processor Type Payment Type
it: Tipo Processore Tipo Pagamento

en: Processor Type Supports Recurring?
it: Tipo Processore Supporta i Ricorrenti?

en: Processor Type is Default?
it: Tipo Processor è il default?

en: Processor comparison and setup guide
it: Confronto del processore e guida all'installazione

en: Processor is Active?
it: Il Processore è Attivo?

en: Product
it: Prodotto

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Product Name
it: Nome Prodotto

en: Product Option
it: Opzione Prodotto

en: Production
it: Produzione

en: Products
it: Prodotti

en: Profile
it: Profilo

en: Profile '%1' already exists in Database.
it: Il profilo '%1' esiste già nel database.

en: Profile Added
it: Profilo Aggiunto

en: Profile Cancel URL
it: URL Cancellazione Profilo

en: Profile Deleted
it: Profilo Cancellato

en: Profile Description
it: Descrizione Profilo

en: Profile Entity ID
it: ID Entità Profilo

en: Profile Entity Table
it: Tabella Entità Profilo

en: Profile Error
it: Errore Profilo

en: Profile Field
it: Campo Profilo

en: Profile Field Deleted
it: Campo Profilo cancellato

en: Profile Field ID
it: ID Campo Profilo

en: Profile Field Is Active
it: Campo Profilo è attivo

en: Profile Field Is Required
it: Campo Profilo è Richiesto

en: Profile Field Is Reserved
it: Campo Profilo è riservato

en: Profile Field Is Searchable
it: Campo Profilo È Ricercabile

en: Profile Field Is a Filter
it: Campo Profilo è un Filtro

en: Profile Field Label
it: Etichetta Campo Profilo

en: Profile Field Name
it: Nome Campo Profilo

en: Profile Field Phone Type
it: Tipo telefono Campo Profilo

en: Profile Field Post Help
it: Post Help Campo Profilo

en: Profile Field Pre Help
it: Pre Help Campo Profilo

en: Profile Field Preview
it: Anteprima campo profilo

en: Profile Field Saved
it: Campo Profilo salvato

en: Profile Field Supports Multiple
it: Campo Profilo supporta Multiplo

en: Profile Field Type
it: Tipo Campo Profilo

en: Profile Field Visibility
it: Visibilità Campo Profilo

en: Profile Field Website Type
it: Tipo Sito Web Campo Profilo

en: Profile Form Public title
it: Titolo Pubblico Modulo Profilo

en: Profile Group Type
it: Tipo Gruppo Profilo

en: Profile ID
it: ID Profilo

en: Profile Is Active
it: Profilo è attivo

en: Profile Is Reserved
it: Profilo è Riservato.

en: Profile Is View Only
it: Profilo solo visualizzazione

en: Profile Module
it: Modulo Profilo

en: Profile Name
it: Nome profilo

en: Profile Post Text
it: Post Text Profilo

en: Profile Preview
it: Anteprima Profilo

en: Profile Required
it: Profilo richiesto

en: Profile Saved
it: Profilo salvato

en: Profile Settings
it: Impostazioni profilo

en: Profile Title
it: Titolo profilo

en: Profile Use Data
it: Dati Uso Profilo

en: Profile Use is active
it: Uso Profilo è attivo

en: Profile View - Permission Denied
it: Visualizza Profilo - Autorizzazione Negata

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
it: Il profilo non contiene i campi minimi richiesti per un'organizzazione Per Conto di

en: Profile for Additional Participants
it: Profilo dei partecipanti supplementari

en: Profile for bulk data entry is missing.
it: Il profilo per il batch di inserimento dati è mancante.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
it: Il profilo ha già campi personalizzati che estendono diversi tipi di gruppi, non è possibile aggiungere o aggiornare questo campo personalizzato.

en: Profile is not configured for the selected action.
it: Il profilo non è configurato per l'azione selezionata.

en: Profile is not configured with Email address.
it: Il profilo non è configurato con l'indirizzo Email.

en: Profile is using one or more activity fields, and is missing the activity Id (aid) in the URL.
it: Il profilo utilizza uno o più campi attività,  e l'ID attività (aid) è mancante nell'URL

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
it: I Profili di ricerca, visualizzazione e modifica non sono supportati per profili che includono campi per più di un tipo di record.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
it: Profilo da includere sopra le informazioni di fatturazione (ma dopo il messaggio introduttivo, gli importi e la sezione honoree).

en: Profile to be included at the bottom of the page.
it: Profilo da includere nella parte inferiore della pagina.

en: Profile to be included in the honoree section
it: Profilo da includere nella sezione Honoree

en: Profiles
it: Profili

en: Profiles - Admin Notification
it: Profili - Notifica Admin

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
it: I profili permettono di aggregare gruppi di campi e includerli nel sito come form di input, pagine di visualizzazione dei contatti, ricerche o elenchi.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
it: I profili possono essere usati in molti modi differenti (ed un singolo profilo può essere adoperato in molteplici contesti)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
it: I profili possono essere collegati a moduli specifici, si può accedere ad essi attraverso URL di CiviCRM o usati come moduli standalone su qualsiasi pagina Web. Alcuni esempi:

en: Progress Bar
it: Barra di progresso

en: Progress Bar Color
it: Colore della barra di progressione

en: Promote this event with a personal campaign page
it: Promuovi questo evento con una pagina di Campagna Personale

en: Promoting Your Page
it: Promuovi la tua pagina

en: Prompted by
it: Suggerito da

en: Proper action not specified for this custom value record profile
it: Azione corretta non specificata per questo record profilo  valore personalizzato

en: Property
it: Proprietà

en: Protocol
it: Protocollo

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
it: Fornisci un breve riepilogo riguardo questo caso.

en: Provide a password for the new account in both fields.
it: Inserite una password per il nuovo account in entrambi i campi.

en: Provider
it: Fornitore

en: Provider Details
it: Dettagli Provider

en: Provider Service URL
it: URL Fornitore Servizio

en: Provider internal name points to option_value of option_group sms_provider_name
it: Nome interno provider punta a option_value di option_group sms_provider_name

en: Provider name visible to user
it: Nome fornitore visibile all'utente

en: Provider service user ID
it: ID utente fornitore servizio

en: Providers
it: Fornitori

en: Provides a detailed report for your walk/phonelist for targeted contacts
it: Fornisce un rapporto dettagliato per il tuo walk / phonelist per contatti specifici

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
it: Fornisce una lista di indirizzi e recapiti telefonici per i contatti presenti nel sistema.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
it: Fornisce una lista di attività incluse le statistiche per uno/tutti i contatti in un determinato intervallo di date (richiesto)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
it: Fornisce una lista degli iscritti con il loro stato e dettaglio d'iscrizione (Data di Iscrizione, Data di Inizio, Data di Fine). Può anche mostrare i contributi (pagamenti) associati con ogni iscritto.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
it: Fornisce un elenco di iscrizioni scadute o che scadranno entro la data specificata.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
it: Fornisce un elenco dei principali donatori durante un periodo di tempo definito. Puoi includere tutti i donatori che vuoi (ad esempio, i primi 100 donatori).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
it: Fornisce un riepilogo dei casi e della loro durata per intervallo di date, stato, membro dello staff e/o ruolo del caso.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
it: Fornisce un riepilogo iscrizioni per tipologia e data di iscrizione.

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
it: Fornisce una panoramica delle entrate degli eventi. Puoi includere informazioni chiave come ID evento, registrazione, presenze e entrate generate per aiutarti a determinare il successo di un evento.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
it: Fornisce informazioni sui contatti relativamente a contributi, iscrizioni, eventi e attività.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
it: Fornisce un elenco dettagliato delle relazioni dipendenti/datore di lavoro con dettagli sull'occupazione Ex Join Date

en: Provides information about the status of recurring contributions
it: Fornisce informazioni sullo stato dei contributi ricorrenti

en: Provides lists of participants for an event.
it: Fornisce liste di partecipanti per un evento.

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
it: Fornisce reportistica su consegne avvenute o desiderate, annullamenti e rinunce, risposte e inoltri.

en: Provides simple summary for each payment instrument for which there are recurring contributions (e.g. Credit Card, Standing Order, Direct Debit, etc., NULL), showing within a given date range.
it: Fornisce un riepilogo semplice per ogni strumento di pagamento per il quale sono presenti contributi ricorrenti (ad esempio carta di credito, ordine permanente, addebito diretto, ecc., NULL), visualizzato in un determinato intervallo di date.

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
it: Dà a %1 del testo suggerito per i messaggi personalizzati agli amici.

en: Province limit or default country setting is incorrect
it: Impostazione del limite di provincia o del Paese predefinito non è corretta

en: Proximity Search
it: Ricerca di Prossimità

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
it: Ricerca di prossimità a una distanza di %1 da %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
it: La ricerca di prossimità richiede di impostare un provider di geocoding valido

en: Public
it: Pubblico

en: Public Event
it: Evento pubblico

en: Public Events
it: Eventi Pubblici

en: Public Group Description
it: Descrizione Gruppo Pubblico

en: Public Group Title
it: Titolo Gruppo Pubblico

en: Public Pages
it: Pagine pubbliche

en: Public Participant Listing
it: Elenco partecipanti pubblico

en: Public Title
it: Titolo pubblico

en: Public View
it: Vista pubblica

en: Public events will be included in the iCal feeds. Access to private event information may be limited using ACLs.
it: Gli eventi pubblici verranno inclusi nei feed iCal. L'accesso alle informazioni di eventi privati potrebbero essere limitati usando gli ACL.

en: Public field should at least have one public option.
it: Un campo pubblico dovrebbe avere almeno un'opzione pubblica.

en: Public url
it: URL pubblico

en: Public?
it: Pubblico?

en: Publication
it: Pubblicazione

en: Punctuation and spaces are ignored.
it: Punteggiature e spazi sono ignorati.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
it: La punteggiatura non è consentita in un nome utente ad eccezione di punti, trattini e caratteri di sottolineatura.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
it: Inserisci il nome del metodo API. È necessario immettere pezzi di nome completo della funzione API come descritto nella documentazione.

en: Qty
it: Q.tà

en: Quantity
it: Quantità

en: Quarter prior to previous quarter
it: Trimestre prima del trimestre precedente

en: Quarterly
it: Quadrimestrale

en: Quarters
it: Trimestri

en: Questions
it: Domande

en: Questions? Send email to
it: Domande? Invia un email a

en: Queue ID
it: ID Coda

en: Queue Item
it: Elemento Coda

en: Queue Items
it: Elementi Coda

en: Queue Name
it: Nome Coda

en: Queue Runner
it: Messaggero Coda

en: Queue item data
it: Dati della voce in coda

en: Queue size limit for each child job
it: Limite di dimensione della coda per ogni job figlio

en: Queued mailing
it: Mailing in coda

en: Quicksearch
it: Ricerca rapida

en: Quicksearch options
it: Opzioni Ricerca rapida

en: Quicksearch options can be edited on the <a %1>Search Preferences</a> screen.
it: Le opzioni di ricerca rapida possono essere modificate nello schermo di <a %1>Preferenze di Ricerca</a>.

en: REMAINING CREDIT
it: CREDITO RIMASTO

en: RSS 2.0 Feeds
it: Feed RSS 2.0

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: Raised %1
it: Raccolti %1

en: Raised %1 of %2
it: Raccolti %1 di %2

en: Range
it: Intervallo

en: Range One Amount
it: Gamma di un importo

en: Rationale
it: Base logica

en: Re-check requirements
it: Ricontrolla i requisiti

en: Re-open
it: Riapri

en: Re-open Batch
it: Riapri Batch

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
it: Ri-ordina le voci di menu (incluso lo spostamento da un ramo dell'albero del menu ad un altro, semplicemente usando il tuo mouse, 'prendi e trascina' la voce di menu in una nuova locazione.

en: Re-subscribe Confirmation
it: Conferma Re-Iscrizione

en: Read more about this warning
it: Approfondisci questo avvertimento

en: Read-Only Extensions
it: Estensioni Read-Only

en: Ready to add another.
it: Pronto per aggiungere un altro.

en: RealAuth requires curl with SSL support
it: RealAuth richiede curl con il supporto SSL

en: Realex Payment
it: Pagamento Realex

en: Reason
it: Motivo

en: Reason the e-mail bounced
it: Motivo del rimbalzo dell'e-mail

en: Reassign %1
it: Riassegna %1

en: Reassign Case
it: Riassegna Caso

en: Reassigned Case
it: Riassegna Caso

en: Rebuild Smart Group Cache
it: Ricostruisci Cache Gruppo Smart

en: Rebuilds the smart group cache.
it: Ricostruisce la Cache Gruppo Smart

en: Receipt
it: Ricevuta

en: Receipt Date
it: Data Ricevuta

en: Receipt From
it: Ricevuta Da

en: Receipt From Email
it: Ricevuto da Email

en: Receipt From Name
it: Ricevuto da Nome

en: Receipt From email
it: Ricevuta da Email

en: Receipt Message
it: Messaggio ricevuta

en: Receipt Sent
it: Ricevuta inviata

en: Receipt Text
it: Testo Ricevuta

en: Receipt Text for membership renewal
it: Testo Ricevuta per rinnovo iscrizione

en: Receipt Text for membership signup
it: Testo Ricevuta per registrazione iscrizione

en: Receipt bcc
it: Ricevuta ccn

en: Receipt cc
it: Ricevuta cc

en: Receipt date
it: Data ricevuta

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
it: La data ricevuta è stata aggiornata per %1 contributi.

en: Receipt sent?
it: Ricevuta inviata?

en: Receipts - cancel/update subscription URLs
it: Ricevute - cancella/aggiorna URL di sottoscrizione

en: Receipts - print or email
it: Ricevute - stampa o email

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
it: Le ricevute sono state inviate per email a %1 contributi.

en: Receive Date
it: Data di ricezione

en: Received
it: Ricevuto

en: Received Into
it: Ricevuto in

en: Received date
it: Data ricezione

en: Recent Contributions
it: Contributi recenti

en: Recent Grants
it: Sovvenzioni recenti

en: Recent Items
it: Elementi recenti

en: Recent Items Providers
it: Fornitori Elementi Recenti

en: Recent Memberships
it: Iscrizioni recenti

en: Recent Pledges
it: Impegni di pagamento recenti

en: Recent Registrations
it: Registrazioni recenti

en: Recently Viewed:
it: Visti recentemente:

en: Recipient
it: Destinatario

en: Recipient Email
it: Email destinatario

en: Recipient ID
it: ID Destinatario

en: Recipient Listing
it: Elenco Destinatario

en: Recipient Manual
it: Destinatario Manuale

en: Recipient Roles
it: Ruoli Destinatario

en: Recipient is on vacation
it: Il destinatario è assente

en: Recipient(s)
it: Destinatario/i

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recipients language
it: Lingua destinatari

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
it: I destinatari di <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
it: Le risposte dei destinatari vengono inviate a un indirizzo specifico CiviMail invece che all'indirizzo del mittente in modo che possano essere memorizzate all'interno di CiviCRM.

en: Recognised webserver
it: Webserver riconosciuto

en: Reconnect
it: Ricollegare

en: Reconnected
it: Riconnesso

en: Reconnecting will change the connection details (such as callback URLs and permissions). This can be useful in a few cases, such as:
it: Riconnettere cambierà i dettagli della connessione (ad esempio gli URL di richiamata e le autorizzazioni). Questo può essere utile in alcuni casi, come ad esempio:

en: Reconnecting...
it: Riconnessione...

en: Recontact Interval
it: Intervallo di ricontatto

en: Recontact intervals for each status.
it: Ricontatta gli intervalli per ogni status.

en: Record %1 Responses
it: Aggiorna %1 risposte

en: Record Activity
it: Registra attività

en: Record Activity for Reminder?
it: Registra Attività per Promemoria?

en: Record Activity for this reminder?
it: Record Attività per questo promemoria?

en: Record Activity:
it: Registra attività:

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
it: Registra Contributo (assegno, contanti, EFT ...)

en: Record Deleted
it: Record Cancellato

en: Record Membership Payment is required when you use a price set.
it: Registrare il pagamento iscrizione è richiesto quando si utilizza un insieme prezzi.

en: Record Membership Payment?
it: Memorizza pagamento record?

en: Record Payment
it: Memorizza pagamento

en: Record Payment from a Different Contact?
it: Registra pagamento da un contatto diverso?

en: Record Payment?
it: Memorizza pagamento?

en: Record Payments
it: Registra Pagamenti

en: Record Refund
it: Record Rimborsato

en: Record Renewal Payment?
it: Memorizza pagamento rinnovo?

en: Record Respondents Interview
it: Registra intervista persone

en: Record Responses for All
it: Memorizza risposte per tutti

en: Record Updated
it: Record Aggiornato

en: Record activity for automated email
it: Attività di registrazione per posta elettronica automatica

en: Record activity for automated email or SMS
it: Attività di registrazione per posta elettronica automatica o SMS

en: Record and update backend event registrations
it: Registra e aggiorna le registrazioni eventi sul backend

en: Record and update contributions
it: Registra e aggiorna i contributi

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
it: Registra i contributi di back-end (con i contributi modificati) e visualizza tutti i contributi (per i contatti visibili)

en: Record details about this activity here.
it: Registra qui i dettagli dell'Attività.

en: Record doesnot exist
it: Il record non esiste

en: Record doesnot exists
it: Il record non esiste

en: Record duplicates multiple contacts
it: Il record duplica contatti multipli

en: Record generated letters
it: Registra lettere generate

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
it: Il Record importato con successo, ma non si è stati in grado di analizzare l'indirizzo:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
it: Memorizza uno o più indirizzi web (URL) associati al contatto. Ad esempio pagine Facebook o Twitter, così come link a siti o pagine aziendali o dell'organizzazione.

en: Record payments for contributions
it: Registra pagamenti per i contributi

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
it: Registra le risposte a sondaggi e petizioni dai loro contatti riservati

en: Record that contacts voted
it: Registra che i contatti hanno votato

en: Records
it: Record

en: Records %%StatusMessage%%
it: Record di %%StatusMessage%%

en: Records Imported
it: Record importati

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
it: Record importati con successo, ma non si è stato in grado di analizzare alcuni degli indirizzi

en: Recurring Contribution
it: Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution %1 %2 '%3'
it: Contributo Ricorrente %1 %2 '%3'

en: Recurring Contribution Amount
it: Importo Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
it: Dettagli Fatturazione contributo ricorrente Aggiornati

en: Recurring Contribution Billing Updates
it: Aggiornamenti Pagamento Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Cancel Date
it: Data Cancellazione Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Cancel Reason
it: Motivo Cancellazione Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
it: Notifica cancellazione Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Create Date
it: Data Creazione Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Details: %1 every %2 %3
it: Dettagli Contributo Ricorrente: %1 ogni %2 %3

en: Recurring Contribution End Date
it: Data Fine Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution ID
it: ID Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Id
it: ID Contributo ricorrente

en: Recurring Contribution Modified Date
it: Data Modifica Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Notification
it: Notifica Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Payment Processor %1 %2
it: Contributo Ricorrente Processore di Pagamento %1 %2

en: Recurring Contribution Start Date
it: Data Inizio Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Start Date Default
it: Data Predefinita Inizio Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Status
it: Status Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Status %1 '%2'
it: Stato Contributo Periodico %1 '%2'

en: Recurring Contribution Update Notification
it: Notifica aggiornamento Contributo Ricorrente

en: Recurring Contribution Updated
it: Contributo Ricorrente Aggiornato

en: Recurring Contribution Updated - decreased installment amount
it: Contributo Ricorrente Aggiornato - diminuito l'importo rata

en: Recurring Contribution Updated - increased installment amount
it: Contributo Ricorrente Aggiornato - aumentato l'importo rata

en: Recurring Contribution(s)
it: Contributi ricorrenti

en: Recurring Contributions
it: Contributi Ricorrenti

en: Recurring Contributions Report
it: Report Contributi Ricorrenti

en: Recurring Contributions Summary
it: Riepilogo Contributi Ricorrenti

en: Recurring Entities
it: Entità Ricorrenti

en: Recurring Entity
it: Entità Ricorrente

en: Recurring Entity Child ID
it: ID Figlio Entità RIcorrente

en: Recurring Entity Parent ID
it: ID Genitore Entità Ricorrente

en: Recurring Frequency
it: Frequenza Ricorrente

en: Recurring Frequency Units
it: Unità di Frequenza Ricorrente

en: Recurring Installments?
it: Rate Ricorrenti?

en: Recurring Payments URL
it: URL Pagamenti Periodici

en: Recurring contribution
it: Contributo ricorrente

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
it: L'ammontare del contributo ricorrente è stato aggiornato da %1 a %2 per questa sottoscrizione.

en: Recurring contribution appears to have been re-assigned from id %1 to %2, continuing with %2.
it: Il contributo ricorrente sembra essere stato nuovamente assegnato dall'id %1 a %2, continuando con %2.

en: Recurring contribution cancelled
it: Contributo ricorrente cancellato

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
it: Non è stato possibile cancellare il contributo ricorrente nel database.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
it: Il contributo ricorrente è stato aggiornato a %1 ogni %2 %3 per %4 quote.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
it: Le quote del contributo ricorrente sono state aggiornate da %1 a %2 per questa sottoscrizione.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
it: Il contributo ricorrente è per %1 ogni %2 %3(i)

en: Recurring contribution not found
it: Contributo ricorrente non trovato

en: Recurring contribution not found (ID: %1)
it: Contributo ricorrente non trovato (ID: %1)

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
it: Il rinnovo ricorrente è stato cancellato con successo dal sistema, ma non è stato possibile segnalarlo come cancellato all'interno del database.

en: Recurring contribution, but no database id
it: Contributo ricorrente senza id nel database

en: Recurring contributions with at least one payment
it: Contributi ricorrenti con almeno un pagamento

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
it: Contributo online ricorrente (se abilitato in questa pagina)

en: Recurring payment
it: Pagamento Ricorrente

en: Recurring payment will be processed this day of the month following submission of this contribution page.
it: Il pagamento ricorrente verrà elaborato questo giorno del mese successivo alla presentazione di questa pagina contributo.

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
it: Pubblica (Nascondi) i Dati dell'Utente e del Fornitore di Servizi

en: Redact Activity Email
it: Revisiona Email Attività

en: Redact emails
it: Revisiona email

en: Redaction Rule
it: Regola di Redazione

en: Redirect
it: Redirezione

en: Redirect URL
it: URL redirezione

en: Redirect to Database
it: Redirect al Database

en: Redirect to URL when Cancle button clik .
it: Reindirizza a URL quando si clicca il pulsante Cancella.

en: Redirect to URL.
it: Reindirizza a URL.

en: Refer to the %1 to learn about this process.
it: Riferisciti al %1 per avere informazioni su questo processo.

en: Refer to the <a %1>CKEditor Api Documentation</a> for details.
it: Riferisciti alla <a %1>Documentazione Api CKEditor</a> per i dettagli.

en: Refer to the following documentation:
it: Fare riferimento alla seguente documentazione:

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
it: Fare riferimento alla documentazione in linea per ulteriori informazioni sulla creazione di %1 e %2.

en: Refer to the online documentation for more information:
it: Fare riferimento alla documentazione online per ulteriori informazioni:

en: Refer to the online user guide for more information.
it: Consulta la guida online per l'utente per maggiori informazioni.

en: Reference
it: Riferimento

en: Reference Date
it: Data di riferimento

en: Reference a CiviCRM contact.
it: Domanda un contatto CiviCRM.

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Referral Program
it: Programma di affiliazione

en: Refine search...
it: Affina la ricerca

en: Reflect client's story back to them.
it: Ripeti la storia dell'Utente a lui stesso.

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Duplicates
it: Aggiorna duplicati

en: Refresh Error
it: Errore di Aggiornamento

en: Refresh List of Duplicates
it: Aggiorna la lista dei duplicati

en: Refresh recipient count
it: Aggiorna il conteggio dei destinatari

en: Refresh results
it: Aggiorna risultati

en: Refreshing...
it: Aggiornamento...

en: Refund
it: Rimborso

en: Refund Amount
it: Importo Rimborso

en: Refund Date
it: Data Rimborso

en: Refund Details
it: Dettagli Rimborso

en: Refund Notification
it: Notifica di Rimborso

en: Refund Transaction ID
it: ID Transazione rimborso

en: Refund recorded for event or membership fee.
it: Rimborso registrato per evento o quota associativa.

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Region name to be associated with countries
it: Nome della regione da associare con i Paesi

en: Register
it: Registrati

en: Register Date
it: Data di registrazione

en: Register New %1
it: Registrati Nuovo %1

en: Register Now
it: Registrati Ora

en: Register Participant
it: Registrazione dei partecipanti

en: Register Participant %1 of %2
it: Registra Partecipante %1 di %2

en: Register date
it: Data registrazione

en: Register for Event
it: Registrati per l'evento

en: Register for events online
it: Registrazione per eventi online

en: Register multiple participants?
it: Registra multipli partecipanti?

en: Register participants for event
it: Registra i partecipanti per l'evento

en: Register your site
it: Registra il tuo sito

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
it: Registrati il tuo sito a CiviCRM.org. Aprirsi in una nuova finestra

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
it: Registra il tuo sito, unisciti alla comunità e aiutare CiviCRM a rimanere un CRM autorevole per le organizzazioni di tutto il mondo.

en: Registered
it: Iscritto

en: Registered By
it: Registrato da

en: Registered Email
it: Email Registrata

en: Registered Participant
it: Partecipanti Registrati

en: Registered Templates
it: Modelli Registrati

en: Registered by ID
it: Registrato da ID

en: Registered by Participant ID
it: Registrati per ID Partecipante

en: Registered by Participant Name
it: Registrato per Nome Partecipante

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration (Live)
it: Registrazione (Live)

en: Registration (Test-drive)
it: Registrazione (Collaudo)

en: Registration Confirmation
it: Conferma registrazione

en: Registration Confirmation and Receipt
it: Conferma registrazione e ricevuta

en: Registration Date
it: Data Registrazione

en: Registration Date and Time
it: Date e ora di registrazione

en: Registration End
it: Fine Registrazione

en: Registration End Date
it: Data Fine Registrazione

en: Registration Error
it: Errore nella registrazione

en: Registration Link
it: Link di Registrazione

en: Registration Link Text
it: Testo link registrazione

en: Registration Request Confirmation
it: Conferma Richiesta di registrazione

en: Registration Saved
it: Registrazione salvata

en: Registration Screen
it: Schermata di registrazione

en: Registration Start
it: Inizio Registrazione

en: Registration Start Date
it: Data Inizio Registrazione

en: Registration Transferred
it: Registrazione trasferita

en: Registration end date should be after Registration start date
it: La data di Fine Registrazione dovrebbe essere successiva alla data di Inizio Registrazione

en: Registration for this event begins on %1
it: La registrazione per questo evento inizia il %1

en: Registration for this event cannot be cancelled or transferred %1 than %2 hours %3 the event's start time. Contact the event organizer if you have questions.
it: La registrazione per questo evento non può essere annullata o trasferita %1 meno di %2 ore %3 dall'ora di inizio dell'evento. Contatta l'organizzatore dell'evento se hai domande.

en: Registration for this event ended on %1
it: La registrazione per questo evento è finita il %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
it: La Registrazione per questo evento richiede l'approvazione. Una volta che le tue registrazioni sono state riesaminate, riceverai una mail con un link ad una pagina web dove è possibile completare il processo di registrazione.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
it: La Registrazione per questo evento richiede l'approvazione. Una volta che le tue registrazioni sono state riesaminate, riceverai una mail con un link ad una pagina web dove è possibile completare il processo di registrazione.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
it: Le informazioni di registrazione per il partecipante %1 sono state salvate.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
it: Le informazioni di registrazione per il partecipante 1 sono state salvate.

en: Registration is closed for this event
it: La registrazione per questo evento è chiusa

en: Regular Expression?
it: Espressione Regolare?

en: Regular Fees
it: Tariffe Regolari

en: Regular Groups
it: Gruppi Regolari

en: Regular amount
it: Importo regolare

en: Reject
it: Rifiuta

en: Reject Personal Campaign Page
it: Rifiuta la Pagina di Campagna Personale

en: Rejected
it: Respinto

en: Rejoin Group
it: Unisci di nuovo a gruppo

en: Rel ID
it: ID Rel

en: Related
it: Correlato

en: Related Cases
it: Casi Connessi

en: Related Contact
it: Contatto Correlato

en: Related Contact Info
it: Informazioni Contatto Correlato

en: Related Contacts
it: Contatti Correlati

en: Related Contacts/Memberships
it: Contatti/Iscrizioni Correlate

en: Related Contributions
it: Contributi Correlati

en: Related Contributions and Recurring Contributions
it: Contributi correlati e Contributi ricorrenti

en: Related Members Only
it: Solo Membri Correlati

en: Related Soft Contributions
it: Soft Contribution Correlati

en: Related contact required fields are missing.
it: I campi contatti correlati richiesti sono mancanti.

en: Related membership for %1 has been created.
it: Iscrizione correlata per %1 è stata creata.

en: Related membership for %1 has been deleted.
it: l'iscrizione correlata per %1 è stata cancellata.

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
it: Relaziona un contatto CiviCRM al record dell'utente Druapl

en: Relationship
it: Relazione

en: Relationship - Active and Current
it: Relazione - Attivo e attuale

en: Relationship - Inactive or not Current
it: Relazione - Inattivo o non attuale

en: Relationship A to B
it: Relazione di A con B

en: Relationship A-B
it: Relazione A-B

en: Relationship A-B
it: Relazioni di A con B

en: Relationship B to A
it: Relazione di B con A

en: Relationship B-A
it: Relazione B-A

en: Relationship B-A
it: Relazioni di B con A

en: Relationship Cache ID
it: ID Cache Relazione

en: Relationship Dates Validity
it: Validità Date Relazione

en: Relationship Description
it: Descrizione Relazione

en: Relationship Direction
it: Direzione della relazione

en: Relationship End
it: Fine Relazione

en: Relationship End Date
it: Data Fine Relazione

en: Relationship Ended on or After
it: Relazione finita il o dopo il

en: Relationship Ended on or Before
it: Relazione finita il o prima del

en: Relationship ID
it: ID Relazione

en: Relationship Is Active
it: La Relazione è Attiva

en: Relationship Name (from related contact)
it: Nome Relazione (da contatto correlato)

en: Relationship Name (to related contact)
it: Nome Relazione (a contatto correlato)

en: Relationship Recorded Start Date On or After
it: Relazione attiva da data o successiva

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
it: Relazione attiva da data o precedente

en: Relationship Report
it: Report Relazioni

en: Relationship Start
it: Inizio Relazione

en: Relationship Start Date
it: Data Inizio Relazione

en: Relationship Status
it: Status Relazione

en: Relationship Type
it: Tipo di Relazione

en: Relationship Type A-to-B
it: Relazioni di tipo A-a-B

en: Relationship Type Ambiguity
it: Ambiguità Tipo Relazione

en: Relationship Type Cross-Duplication
it: Duplicazione-Incrociata Tipo Relazione

en: Relationship Type Display Label Duplicates
it: Duplicati delle Etichette Display di Tipo Relazione

en: Relationship Type ID
it: ID Tipo Relazione

en: Relationship Type Internal Name Duplicates
it: Duplicati dei Nomi Interni di Tipo Relazione

en: Relationship Type Label A to B
it: Etichetta Tipo Relazione A a B

en: Relationship Type Label B to A
it: Etichetta Tipo Relazione B a A

en: Relationship Type Name A to B
it: Nome Tipo Relazione A a B

en: Relationship Type Name B to A
it: Nome Tipo Relazione B a A

en: Relationship Type is Active
it: Il Tipo di Relazione è Attiva

en: Relationship Type is Reserved
it: Il Tipo di Relazione è Riservata

en: Relationship Types
it: Tipi Relazioni

en: Relationship With
it: Rapporti con

en: Relationship created. | %count relationships created.
it[0]: Relazione creata.
it[1]: %count relazioni create.
it[2]: %count relazioni create.

en: Relationship record has been updated.
it: Il record di relazione è stato aggiornato.

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
it: Il tipo di relazione %1, trovata nel file di configurazione del caso, non è presente nel database %2

en: Relationship type <em>%1</em> appears to be unidirectional internally, but has the same display label for both sides. Possibly you created it initially as unidirectional and then made it bidirectional later.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>
it: Tipo relazione <em>%1</em> appare unidirezionale internamente, ma ha la stessa etichetta mostrata per entrambi i lati. Forse l'hai creato inizialmente come unidirezionale e poi l'hai reso bidirezionale dopo.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> appears to be unidirectional, but has the same internal machine name for both sides.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>
it: Tipo relazione <em>%1</em> appare unidirezionale, ma ha lo stesso nome macchina interno per entrambi i lati.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has an internal machine name that is the same as the display label as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
                <tr><td>%7</td><td>%8</td><td>%9</td><td>%10</td><td>%11</td></tr>
              </table>
it: Tipo relazione <em>%1</em> ha lo stesso nome macchina interno dell'etichetta mostrata di un altro tipo.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
                <tr><td>%7</td><td>%8</td><td>%9</td><td>%10</td><td>%11</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has the same display label as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>
it: Tipo relazione <em>%1</em> ha lo stesso etichetta display di un altro tipo.
    <table>
    <tr><th>ID</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
    <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
    <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
    </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has the same internal machine name as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>
it: Tipo relazione <em>%1</em> ha lo stesso nome macchina interno di un altro tipo.
    <table>
    <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th></tr>
    <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
    <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
    </table>

en: Relationship type ID
it: ID Tipo Relazione

en: Relationship type, if required
it: Tipo relazione, se richiesto

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
it: I tipi di relazione descrivono le relazioni tra persone, famiglie e organizzazioni. Le etichette dei tipi di relazione descrivono la relazione dalla prospettiva di ciascuna delle due entità (es. Genitore &gt;-&lt; Figlio, Impiegato &gt;-&lt; Datore di lavoro). Per alcuni tipi di relazione, le etichette possono essere uguali da ambo le parti (es. Congiunto &gt;-&lt; Congiunto).

en: Relationship was active after
it: Relazione era attiva dopo

en: Relationship was active before
it: Relazione era attiva prima

en: Relationship was active between
it: Relazione era attiva tra

en: Relationships
it: Relazioni

en: Relative Date Filters
it: Filtri data relativa

en: Relative Date Range
it: Intervallo di date relativo

en: Relative URL for a default Drupal site:
it: Relativo URL di un sito Drupal di default:

en: Relative month values are calculated based on the length of month(s) that they pass through.
                  The result will land on the same day of the month except for days 29-31 when the target month contains fewer days than the previous month.
                  For example, if a job is scheduled to run on August 31st, the following invocation will occur on October 1st, and then the 1st of every month thereafter.
                  To avoid this issue, please schedule Monthly and Quarterly jobs to run within the first 28 days of the month.
it: I valori relativi del mese sono calcolati in base alla lunghezza dei mesi attraverso cui passano.
    I risultati saranno consegnati nello stesso giorno del mese ad eccezione dei giorni 29-31 quando il mese target contiene meno giorni del mese precedente.
    Per esempio, se un job è pianificato per essere eseguito il 31 agosto, l'invocazione successiva avverrà il 1 ottobre, e poi il 1 di ogni mese successivo.
    Per evitare questo problema, si prega di pianificare jon mensili e trimestrali da eseguire entro i primi 28 giorni del mese.

en: Release
it: Rilascia

en: Release Frequency
it: Frequenza di Rilascio

en: Release Frequency interval should be a positive number.
it: L'intervallo Frequenza di Rilascio dovrebbe essere un numero positivo

en: Release Respondents
it: Rilascia Intervistati

en: Release Respondents >>
it: Rilascia Intervistati >>

en: Release Time
it: Orario di Rilascio

en: Release Voters
it: Libera Votanti

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
it: Rilasciare i contatti della campagna riservati per sondaggi e petizioni

en: Released
it: Rilasciato

en: Released on
it: Rilasciato il

en: Released.
it: Rilasciato.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
it: Rilascia gli intervistati del sondaggio se sono stati prenotati per un periodo più lungo rispetto ai giorni della frequenza di rilascio specificati per tale sondaggio.

en: Reload Page
it: Ricarica la pagina

en: Remind me again in a month
it: Ricordami di nuovo in un mese

en: Remind me again in a week
it: Ricordami di nuovo in una settimana

en: Reminder Action
it: Promemoria Azione

en: Reminder Action till repeating the reminder.
it: Azione Promemoria fino alla ripetizione del promemoria.

en: Reminder Date
it: Data promemoria

en: Reminder For
it: Promemoria Per

en: Reminder From Email
it: Reminder da Email

en: Reminder HTML
it: Promemoria HTML

en: Reminder Interval.
it: Intervallo Promemoria.

en: Reminder Mapping
it: Promemoria Mappatura

en: Reminder Sent
it: Promemoria Spedito

en: Reminder Subject
it: Oggetto Promemoria

en: Reminder Text
it: Testo Promemoria

en: Reminder for Both
it: Promemoria per Entrambi

en: Reminder from Name
it: Reminder da Nome

en: Reminders Sent
it: Promemoria Spedito

en: Reminders for each scheduled payment.
it: Promemoria per ogni pagamento pianificato.

en: Remote Profiles Enabled
it: Profili Remoti Abilitati

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove %1
it: Rimuovi %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
it: Rimuovere %1 da %2? (lo stato in questo gruppo verrà modificato in "Cancellato").

en: Remove Case Role
it: Elimina Ruolo Caso

en: Remove Contact from CiviCRM Group
it: Rimuovi Contatto da un Gruppo CiviCRM

en: Remove Contacts from Group
it: Elimina Contatti dal Gruppo

en: Remove Dedupe Exception
it: Elimina Eccezione Deduplica

en: Remove Exception
it: Rimuovi Eccezione

en: Remove Parent?
it: Rimuovere genitore?

en: Remove Products from this Page
it: Rimuovi prodotti da questa pagina

en: Remove Tags from Contacts
it: Rimuovi i tag dai contatti

en: Remove Tags from activities
it: Rimuovi etichette dalle attività

en: Remove Transaction
it: Rimuovi Transazione

en: Remove duplicate emails?
it: Rimuovere le email duplicate?

en: Remove from Batch
it: Rimuovi dal Batch

en: Remove from Group
it: Rimuovi dal gruppo

en: Remove from dashboard
it: Rimuovi dalla bacheca

en: Remove from search criteria
it: Rimuovi dai criteri di ricerca

en: Remove selected options
it: Rimuovi le opzioni selezionate

en: Remove the page (this cannot be undone!)
it: Elimina la pagina (questo processo non può essere cancellato!)

en: Remove this row
it: Rimuovi questa riga

en: Remove unsaved attachment
it: Rimuovi allegato non salvato

en: Removed
it: Rimosso

en: Removed '%1'
it: Rimosso '%1'

en: Removed (by %1)
it: Rimosso (da %1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
it[0]: Contatti rimossi dal gruppo
it[1]: Contatti rimossi dal gruppo
it[2]: Contatti rimossi dal gruppo

en: Removed Tag <em>%1</em>
it: Rimossa etichetta %1

en: Removed directory %1
it: Directory %1 rimossa

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
it: Rimuove dati e file temporanei, ed elimina i vecchi dati dalle tabelle della cache. Consigliamo di eseguire questo lavoro ogni ora per prevenire inutili ridondanze sul database ed il file system.

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
it: Rinominare le voci di menu. Sposta il cursore sulla voce di menu e fare clic con il mouse. Quindi selezionare 'Rinomina'

en: Renew
it: Rinnova

en: Renew Membership
it: Rinnova iscrizione

en: Renew Membership Using Credit Card
it: Rinnova iscrizione usando carta di credito

en: Renew Now
it: Rinnova ora

en: Renew the existing membership instead
it: Rinnovo iscrizioni esistenti

en: Renew-Credit Card
it: Rinnova-Carta di Credito

en: Renewal Membership Organization and Type
it: Rinnovo Organizzazione e Tipo Iscrizione

en: Renewal Message
it: Messaggio rinnovo

en: Renewal Payment and Receipt
it: Pagamento rinnovo e ricevuta

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
it: Promemoria Rinnovo (solo per iscrizioni non auto-rinnovate)

en: Renewal Reminders
it: Promemoria Rinnovo

en: Renewal date must be the same or later than Member since (Join Date).
it: La data di rinnovo deve essere uguale o successiva alla Data di iscrizione.

en: Renewal extends membership end date by one membership period
it: Il rinnovo estende la data di fine dell'iscrizione di un periodo

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
it: Il rinnovo aggiungerà il normale periodo di iscrizione alla data di fine del precedente periodo, per i membri il cui stato è Corrente o Grazia. Per le iscrizioni scadute, il rinnovo creerà un periodo che inizia dalla 'Data di rinnovo inserita'. Questa data può essere modificata, ad esempio impostandola al giorno successivo alla precedente Data di fine, se viene richiesta una iscrizione continua.

en: Reopen accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
it: Riapri i batch contabili creati dall'utente (con accesso a CiviContribute)

en: Reopen all accounting batches (with Access to CiviContribute)
it: Riapri tutti i batch contabili (con accesso a CiviContribute)

en: Reopened
it: Riaperto

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat %1
it: Ripeti %1

en: Repeat Configuration has been saved
it: La configurazione di ripetizione è stata salvata.

en: Repeat Contributions Report
it: Ripeti Report Contributi

en: Repeat Entity
it: Ripeti Entità

en: Repeat?
it: Ripeti?

en: Repeating (%1 of %2)
it: In ripetizione (%1 of %2)

en: Repeating Event
it: Evento ripetuto

en: Repeats
it: Si ripete

en: Repeats by day of the month
it: Si ripete il giorno del mese

en: Repeats by day of the week
it: Si ripete per giorno della settimana

en: Repeats every
it: Si ripete ogni

en: Repeats on
it: Si ripete il

en: Repetition Condition
it: Condizione Ripetitiva

en: Repetition Frequency Interval
it: Intervallo di Frequenza di Ripetizione

en: Repetition Frequency Unit
it: Unità di Frequenza di Ripetizione

en: Repetition Number
it: Ripetizione Numero

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
it: Sostituisci la parola chiave nel tuo messaggio con il testo che vuoi per il link -  es.: 'Clicca qui per cancellarti dall'iscrizione'

en: Replace website menu
it: Sostituisci menù del sito web

en: Replaced Word
it: Parola Sostituita

en: Replacement
it: Sostituzione

en: Replacement (prefix)
it: Sostituzione (prefisso)

en: Replacement Word
it: Sostituzione Parola

en: Replied
it: Risposto

en: Replied
it: Risposto

en: Replies
it: Risposte

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply (Action)
it: Rispondi (Azione)

en: Reply Auto Responder is not set to any default value in <a %1>Headers, Footers, and Automated Messages</a>. This will disable the submit operation on any mailing created from CiviMail.
it: Risponditore automatico non è impostato su alcun valore predefinito in <a %1> Intestazioni, piè di pagina e messaggi automatici </a>. Ciò disabiliterà l'operazione di invio su qualsiasi mailing creato da CiviMail.

en: Reply Auto-responder
it: Risposta Automatica alle risposte

en: Reply Email of the mailing
it: Campo 'Rispondi' del mailing

en: Reply ID
it: ID Risposta

en: Reply Timestamp
it: Timestamp Risposta

en: Reply to Email
it: Rispondi all'e-mail

en: Reply to this email (link)
it: Rispondi a questa e-mail (link)

en: Reply-To (A)
it: Rispondi a (A)

en: Reply-To (B)
it: Rispondi a (B)

en: Reply-To Email of mailing
it: Rispondi A Email del mailing

en: Reply-to email
it: Email per la risposta

en: Replyto Email
it: Rispondi a Email

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
it: Le classi di Report devono essere presenti prima di aggiungere la relazione qui, ad esempio 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'

en: Report Description
it: Descrizione Report

en: Report Filters
it: Filtri del Report

en: Report Footer
it: Rapporto a Piè di pagina

en: Report Header
it: Intestazione Report

en: Report Instance Arguments
it: Argomenti Istanza Report

en: Report Instance Assigned to Roles
it: Report istanze assegnate ai ruoli

en: Report Instance Footer
it: Piè di pagina Istanza Report

en: Report Instance Header
it: Intestazione Istanza Report

en: Report Instance ID
it: ID Istanza Report

en: Report Instance Permissions
it: Permessi Istanza Report

en: Report Instance Title
it: Titolo Istanza Report

en: Report Instance Title.
it: Titolo Istanza Report.

en: Report Instance description
it: Descrizione Istanza Report

en: Report Instance description.
it: Descrizione Istanza Report.

en: Report Instance email Subject
it: Report Istanze Soggetto Email

en: Report Instance is Active
it: Istanza Report Attiva

en: Report Parameters
it: Parametri del report

en: Report Received
it: Rapporto ricevuto

en: Report Template
it: Modello di Report

en: Report Templates
it: Modelli di Report

en: Report Title
it: Titolo del resoconto

en: Report URL
it: URL Report

en: Report Url must be like "contribute/summary"
it: L' Url del Report deve essere come "contribute/summary"

en: Report description appear in the display screen.
it: La descrizione del Report apparirà sullo schermo di visualizzazione.

en: Report instance Name
it: Nome Istanza Report

en: Report mail could not be sent.
it: L'email del Report non può essere inviata.

en: Report mail has been sent.
it: L' email report è stata inviata.

en: Report template ID
it: ID Template Report

en: Report title appear in the display screen.
it: Il titolo del report compare nella schermata di visualizzazione.

en: Report(s) created from the template: %1
it: Rapporto create dal modello: %1

en: Reported By
it: Riportato Da

en: Reporter
it: Redattore

en: Reporter/Role
it: Reporter/Ruolo

en: Reports
it: Report

en: Reports for '%1'
it: Report per '%1'

en: Req?
it: Obbl?

en: Requested
it: Richiesto

en: Requested grant amount, in default currency.
it: Importo della sovvenzione richiesta, nella valuta predefinita.

en: Requested grant amount, in original currency (optional).
it: Importo della sovvenzione richiesta, nella valuta originale (facoltativo).

en: Require Approval
it: Richiede Approvazione

en: Require Membership Signup
it: Richiesta firma iscrizione

en: Require participant approval?
it: Richiedi  l' approvazione dei partecipanti?

en: Required
it: Richiesto

en: Required Elements
it: Elementi Richiesti

en: Required Participant Data
it: Dati richiesti per i partecipanti

en: Required Permission
it: Autorizzazione Necessaria

en: Required information missing.
it: Informazione richiesta mancante.

en: Required product/premium name
it: Nome richiesto prodotto/premium

en: Required tokens
it: Segnaposto obbligatori

en: Required tokens are missing.
it: Segnaposto obbligatori sono mancanti.

en: Required?
it: Obbligatorio?

en: Requirements
it: Requisiti

en: Requires
it: Richiede

en: Requires Approval
it: Richiede l'Approvazione

en: Reservation Added
it: Prenotazione aggiunta

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
it[0]: Prenotazione non aggiunta per %count contatto.
it[1]: Prenotazione non aggiunta per %count contatti.

en: Reserve
it: Prenota

en: Reserve Each Time
it: Prenota ogni volta

en: Reserve More Respondents >>
it: Riserva più Intervistati >>

en: Reserve Respondents
it: Riserva Intervistati

en: Reserve and Interview
it: Prenota e Intervista

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
it: Prenota i contatti della campagna per sondaggi e petizioni

en: Reserved
it: Riservato

en: Reserved Financial Account?
it: Conto Finanziario riservato?

en: Reserved Group?
it: Gruppo Riservato?

en: Reserved Profiles
it: Profili Riservati

en: Reserved Report?
it: Report riservato?

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
it: Gli intervistati prenotati vengono rilasciati se non sono stati esaminati entro questo numero di giorni. Lo script di elaborazione intervistati deve essere eseguito periodicamente per rilasciare gli intervistati.

en: Reserved tags can not be deleted. Users with 'administer reserved tags' permission can set or unset the reserved flag. You must uncheck 'Reserved' (and delete any child tags) before you can delete a tag.
it: I Tag riservati non possono essere cancellati. Gli utenti con il permesso 'amministrare tag riservati' possono gestire il flag riservato. È necessario deselezionare 'riservato' (e cancellare qualsiasi tag figlio) prima di poter eliminare un tag.

en: Reserved.
it: Prenotato.

en: Reserved:
it: Riservato:

en: Reserved?
it: Riservata?

en: Reset Case Timeline?
it: Resetta la Timeline del Caso

en: Reset Date
it: Resetta data

en: Reset Form
it: Reimposta Modulo

en: Reset Paths
it: Resetta Percorsi

en: Reset Start Date
it: Resetta la Data di Inizio del Caso

en: Reset all selections
it: Azzera tutte le selezioni

en: Reset to default for selected product
it: Ripristina il valore predefinito per il prodotto selezionato

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
it: Resetta tutti i valori nella sessione client. Per attivare, aggiungere <em>%1</em>.

en: Resolved
it: Risolto

en: Resource URL
it: Risorsa URL

en: Resource URLs
it: URL delle risorse

en: Resource URLs: Make them portable
it: URL risorse: rendili portatili

en: Respondent Interview
it: Intervista persona

en: Respondent Name
it: Nome Intervistato

en: Respondent Reservation
it: Prenotazione Intervistato

en: Respondent Reserved.
it: Intervistato Prenotato

en: Respondent Status
it: Stato Intervistato

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
it[0]: L'intervistato è stato rilasciato.
it[1]: %count intervistati rilasciati.

en: Respondents
it: Intervistati

en: Responding
it: Risposte

en: Response Codes
it: Codici di Risposta

en: Response Saved.
it: Risposta Salvata.

en: Responses
it: Risposte

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Case
it: Ripristinare Casi

en: Restore Cases
it: Ripristina Casi

en: Restore CiviCRM Menu
it: Ripristina il menu CiviCRM

en: Restore Contact
it: Ripristina il Contatto

en: Restore Contact(s)
it: Contatto Ripristinato

en: Restore cases
it: Ripristina casi

en: Restore contacts from trash
it: Ripristina i contatti dal cestino

en: Restore from Trash
it: Ripristina da Trash

en: Restored
it: Ripristinato

en: Restrict results by ...
it: Limita i risultati per ...

en: Restrict to Groups
it: Ristretto ai Gruppi

en: Restrict to Website Users
it: Ristretto agli Utenti del Sito Web

en: Restrictions:
it: Limitazioni:

en: Resubscribe
it: Sottoscrivi nuovamente

en: Resubscribe (Action)
it: Reiscrizione (Action)

en: Resubscribe Message
it: Messaggio di reiscrizione

en: Resubscribe URL (Action)
it: URL Reiscrizione (Action)

en: Resubscribe via email
it: Re-iscriverti via e-mail

en: Resubscribe via web page
it: Re-iscriverti attraverso la pagina web

en: Result
it: Risultato

en: Result Options
it: Opzioni Risultato

en: Result Set
it: Insieme di risultati

en: Result Set for
it: Insieme di risultati per

en: Results
it: Risultati

en: Results Column
it: Colonna dei risultati

en: Results Column?
it: Risultati della colonna?

en: Results Columns?
it: Colonne dei risultati?

en: Results Display
it: Visualizza Risultati

en: Results are displayed here.
it: I risultati sono visualizzati qui

en: Results may contain any of the selected options
it: I risultati potrebbero contenere le opzioni selezionate

en: Results must have all of the selected options
it: I risultati devono avere tutte le opzioni selezionate

en: Resume
it: Ripristina

en: Resume mailing
it: Ripristina mailing

en: Resumed
it: Ripristinato

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
it: Recupera i geocodes (lat e long) e / o analizza indirizzi stradali (popola nome della via, numero civico, ecc.)

en: Retry Failed Attempt Date
it: Data Riprova Tentativo Fallito

en: Return Path
it: Percorso di ritorno

en: Return Url
it: URL di ritorno

en: Return Url Args
it: URL di ritorno Args

en: Return Value
it: Valore Return

en: Return to CiviCRM home page.
it: Torna alla home page CiviCRM.

en: Return to Search
it: Ritorna a Ricerca

en: Return to Single Language
it: Torna alla singola lingua

en: Return to home page.
it: Torna alla home page.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
it: Tornate a questa schermata (Amministra CiviCRM &raquo; Gestione Eventi &raquo; Configura &raquo; Registrazione online</strong>) e selezionate il profilo.

en: Return-Path
it: Rispondi a

en: Return-Path must use a valid email address format.
it: 'Rispondi a' deve essere in un formato di indirizzo email valido.

en: Returning since contribution has already been handled.
it: Respinto perché il contributo è già stato caricato.

en: Returning since there is no contact attached to this contribution id.
it: Respinto poiché non vi è alcun contatto collegato a questo id di contributo.

en: Reuse an existing set
it: Riutilizza un insieme esistente

en: Revenue
it: Entrate

en: Revenue Account
it: Conto Ricavo

en: Revenue Account ID
it: ID Conto Ricavo

en: Revenue Accounting code
it: Codice Conto Ricavo

en: Revenue Goal
it: Entrate Desiderate

en: Revenue Recognition Date
it: Data Ricognizione Rivavi

en: Revenue Recognition Date cannot be processed unless there is a Deferred Revenue account setup for the Financial Type. Please remove Revenue Recognition Date, select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
it: La data di rilevazione dei Ricavi non può essere elaborata a meno che non sia impostato un conto per le per le entrate differite per il tipo finanziario. Si prega di rimuovere la data di rilevazione ricavi, selezionare un tipo finanziario con impostato un account per le entrate differite, oppure impostare un conto delle entrate differite per questo tipo finanziario.

en: Revert
it: Annulla

en: Revert %1?
it: Annulla %1?

en: Revert These Changes
it: Annulla queste modifiche

en: Revert this workflow message template to the system default
it: ripristina per questo modello di messaggio flusso di lavoro quello predefinito dal sistema

en: Revert to Default
it: Ripristina a Predefinito

en: Reverted
it: Annullato

en: Review
it: Revisione

en: Review and Schedule
it: Revisiona e Pianifica

en: Review and modify the CiviContribute Component settings such as Taxes and Invoicing, Deferred Revenue, and Access Control by Financial Type
it: Controlla e modificare le impostazioni dei Componenti di CiviContribute come Tasse e Fatturazione, Reddito Differito, e Controllo di Accesso per Tipo Finanziario

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
it: Controllate i valori mostrati sotto nelle prime 2 righe dei file di importazione e selezionare i campi corrispondenti nel database di CiviCRM dal menu a tendina nella colonna di destra. Selezionate '- non importare -' per le colonne da ignorare.

en: Review your contribution
it: Prosegui

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
it: Revisiona qui la pagina di registrazione online all'evento <strong>LIVE</strong>. Usa il seguente URL nei link e nei pulsanti sui siti per inviare i visitatori a questa pagina.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
it: Rivedete qui la pagina di registrazione online all'evento <strong>LIVE</strong>. Usate il seguente URL nei link e nei pulsanti sui siti per inviare i visitatori a questa pagina.

en: Review your registration
it: Controlla la tua registrazione

en: Revision code of the database schema; the format is module-defined
it: Codice di revisione dello schema del database; il formato è definito dal modulo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Right
it: Destra

en: Right Margin
it: Margine Destro

en: Role
it: Ruolo

en: Role in Case
it: Ruolo nel caso

en: Role in Case  %1 '%2'
it: Ruolo nel Caso %1 '%2'

en: Role is a required field
it: Il ruolo è un campo obbligatorio

en: Roles
it: Ruoli

en: Rolling
it: Periodico

en: Rolling means we set start/end based on current day, fixed means we set start/end for current year or month
          (e.g. 1 year + fixed -> we would set start/end for 1/1/06 thru 12/31/06 for any premium chosen in 2006)
it: La durata periodica significa che impostiamo inizio/fine basato sul giorno corrente, fisso significa che impostiamo inizio/fine per l'anno o il mese corrente
    (per esempio 1 anno + fisso -> imposteremmo inizio/fine per 1/1/06 fino a 12/31/06 per qualunque premium scelto nel 2006)

en: Rolling membership period starts on signup date. Fixed membership periods start on fixed_period_start_day.
it: Il periodo di iscrizione periodica inizia nella data di registrazione. I periodi di iscrizione fissa iniziano il fixed_period_start_day.

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
it: Rumeno, Moldavo

en: Romansh
it: Romancio

en: Rotate 180
it: Ruota a 180 gradi

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Row(s) Listed
it: righe riportate

en: Rows imported successfully.
it: Righe importate con successo.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
it: Righe contrassegnate come versamenti di impegno se il contribuente e / o importo contributo non possono essere abbinato a un impegno di pagamento in sospeso. Queste righe contributive sono stati ignorate (non importate).

en: Rows per page:
it: Righe per pagina:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
it: Righe in cui un credito in favore è stato correttamente assegnato a un contatto.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
it: Righe duplicate di record di attività già esistenti in CiviCRM

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
it: Righe duplicate di record di contatti esistenti in CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
it: Righe duplicate di record di contributi di CiviCRM esistenti.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
it: Righe che sono duplicati di record di iscrizione CiviCRM esistenti

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
it: Righe duplicate di record di partecipanti già esistenti in CiviCRM.

en: Rows with Errors
it: Righe con errori

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
it: Righe con un impegno di pagamento applicato con successo.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
it: Righe con l'assegnazione di una richiesta di credito in favore per cui non sono state trovate corrispondenze sui contatti (sulla base dei dati forniti). Queste righe sono state ignorate (non importate).

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
it: Righe con indirizzi di email in conflitto (NON importate).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
it: Le righe con indirizzi di email in conflitto contenute nel file. Queste righe verranno saltate (non importate).

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
it: Righe con ID di partecipanti in conflitto (NON importate)

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
it: In questo file ci sono righe con ID partecipante che vanno in conflitto. Queste righe verranno saltate (non importate).

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
it: Righe con ID di transazione in conflitto (NON importate)

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
it: In questo file ci sono righe con id di transazione che vanno in conflitto. Queste righe verranno saltate e non saranno importate.

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
it: Le righe con i dati in uno o più campi (ad esempio, una formattazione errata degli indirizzi di posta). Queste righe verranno saltate e non importate.

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
it: Righe con dati non validi in uno o più campi. Queste righe sono state saltate (non importate).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
it: Righe con dati non validi in uno o più campi. Queste righe saranno saltate (non importate).

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
it: Righe con ID di attività non corrispondenti (NON aggiornate)

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
it: Righe con ID di contatto duplicate (NON aggiornate).

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
it: Righe con ID di contributo non corrispondenti... (NON aggiornate).

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
it: Righe con ID di iscrizione non corrispondenti... (NON aggiornati).

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
it: Righe con ID di partecipanti non corretti (NON aggiornate).

en: Rule Deleted
it: Regola cancellata

en: Rule Field
it: Campo Regola

en: Rule Group ID
it: ID Gruppo Regola

en: Rule ID
it: ID Regola

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
it: L'ID Regola !1 è stato cancellato con successo.

en: Rule Length
it: Lunghezza Regola

en: Rule Name
it: Nome Regola

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
it: Nome della regola ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
it: Nome Regola ('Gruppo di CiviCRM' <--> 'Ruolo di Drupal')

en: Rule Table
it: Tabella Regola

en: Rule Usage
it: Utilizzo Regola

en: Rule to use when matching registrations for this event
it: Regola da usare quando si abbinano le registrazioni per questo evento

en: Run
it: Esegui

en: Run %1
it: Esegui %1

en: Run Upgrades
it: Esegui aggiornamento

en: Run and refine the search criteria as necessary
it: Eseguite e specificate ulteriormente i criteri di ricerca, se necessario.

en: Run extension upgrades now?
it: Esegui aggiornamento adesso?

en: Run frequency
it: Frequenza di esecuzione

en: Run this report
it: Esegui questo report

en: Running
it: In Esecuzione

en: Russian
it: Russo

en: SELECT at least one OPTION FROM EVENT Fee(s).
it: SELEZIONA almeno una OPZIONE DA Quota(e) EVENTO.

en: SIC Code
it: Codice SIC

en: SMS - schedule/send
it: SMS - programma/invia

en: SMS - send reply
it: SMS - invia risposta

en: SMS Content
it: Contenuto SMS

en: SMS Date
it: Data SMS

en: SMS Message
it: Messaggio SMS

en: SMS Name
it: Nome SMS

en: SMS Provider
it: Gestore SMS

en: SMS Provider API
it: API Provider SMS

en: SMS Provider API Params
it: API Parametri SMS Provider

en: SMS Provider API URL
it: URL API Provider SMS

en: SMS Provider ID
it: ID Provider SMS

en: SMS Provider Name
it: Nome SMS Provider

en: SMS Provider Password
it: Password SMS Provider

en: SMS Provider Title
it: Titolo SMS Provider

en: SMS Provider Username
it: Username SMS Provider

en: SMS Provider is Active?
it: SMS Provider è Attivo?

en: SMS Provider is Default?
it: SMS Provider è il Default?

en: SMS Reminder Text
it: Testo Promemoria SMS

en: SMS Screen
it: Schermo SMS

en: SMS Status
it: Status SMS

en: SMS Text:
it: Testo SMS:

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
it: Il corpo dell'SMS supera il limite di 160 caratteri

en: SMS delivery
it: Consegna SMS

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
it[0]: L' SMS NON verrà inviato a %count contatti - (nessun numero di telefono sul file o le preferenze di comunicazione specificano NON SMS, o il contatto è deceduto).
it[1]: Gli SMS NON verranno inviati a %count contatti - (nessun numero di telefono sul file o le preferenze di comunicazione specificano NON SMS, o il contatto è deceduto).
it[2]: Gli SMS NON verranno inviati a %count contatti - (nessun numero di telefono sul file o le preferenze di comunicazione specificano NON SMS, o il contatto è deceduto).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
it[0]: Gli SMS non saranno inviati a %count contatto.
it[1]: Gli SMS non saranno inviato a %count contatti.
it[2]: Gli SMS non saranno inviato a %count contatti.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
it[0]: L' SMS NON verrà inviato ai contatti di %count Activity - (ci sono più di un contatto Target).
it[1]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count attività - (ci sono più di un contatto Target).
it[2]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count attività - (ci sono più di un contatto Target).

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
it[0]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %ount dell'attività selezionata in quanto non validi per questa azione.
it[1]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count dell'attività selezionata in quanto non validi per questa azione.
it[2]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count dell'attività selezionata in quanto non validi per questa azione.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
it[0]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count dell'attività selezionata.
it[1]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count delle attività selezionate.
it[2]: Gli SMS NON verranno inviati ai contatti di %count delle attività selezionate.

en: SMTP Configuration
it: Configurazione SMTP

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: SMTP Username
it: Utente SMTP

en: SQL Import
it: SQL Importazione

en: SQL Modes
it: Modi SQL

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
it: La Query SQL deve essere una SELECT che ritorna una o più righe di dati da importare. Specifica il nome del database E il nome della tabella nella query (es.: SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: SQL WHERE operator for search-builder mapping fields (search criteria).
it: SQL WHERE operatore per campi di mappatura del generatore di ricerca (criteri di ricerca).

en: SQL WHERE value for search-builder mapping fields.
it: SQL WHERE valore per campi di mappatura del generatore di ricerca.

en: SSL Merchant ID
it: SSL ID Venditore

en: SSL PIN
it: SSL Pin

en: SSL User ID
it: SSL ID Utente

en: STEP 2: Please Check Your Email
it: STEP 2: Controlla la Tua Email

en: SYBUNT Report
it: Report Donatori Altri Anni Ma Purtroppo Non Questo (SYBUNT)

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
it: SYBUNT significa qualche anno(i)  ma non quest'anno. Fornisce una lista di contatti che hanno donato in un momento nella storia della tua organizzazione, ma non hanno donato durante il periodo di tempo che hai specificato.

en: Safe File Extension
it: Estensione File Sicuro

en: Safe Merge Selected Duplicates
it: Fusione sicura duplicati selezionati

en: Sales Tax Account is
it: Conto Imposta Venduto è

en: Same email address?
it: Stesso indirizzo email?

en: Samoan
it: Samoano

en: Sample Header for HTML formatted content.
it: Esempio di intestazione per contenuto formattato HTML.

en: Sample Header for TEXT formatted content.
it: Esempio di intestazione per contenuto formattato TESTO.

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Sardinian
it: Sardo

en: Save
it: Salva

en: Save & Continue Later
it: Salva & Continua Dopo

en: Save & Send Test Email
it: Salva e invia email di test

en: Save & Test
it: Salva & Test

en: Save Anyway
it: Salva comunque

en: Save As
it: Salva come

en: Save As New Template
it: Salva come nuovo template

en: Save Button
it: Pulsante salva

en: Save Draft
it: Salva Bozza

en: Save Failed
it: Salvataggio Fallito

en: Save Matching Contact
it: Salva contatti corrispondenti

en: Save Relationship
it: Salva relazione

en: Save Report
it: Salva Report

en: Save Smart Group
it: Salva Gruppo Smart

en: Save Template
it: Salva Template

en: Save With Duplicate Household
it: Salva con nucleo familiare duplicato

en: Save a Copy
it: Salva una Copia

en: Save a copy...
it: Salva una copia...

en: Save and Done
it: Salva e Fatto

en: Save and New
it: Salva e Nuovo

en: Save and Next
it: Salva e passa al prossimo

en: Save and Preview
it: Salva e anteprima

en: Save and Record Payment
it: Salva e Registra Pagamento

en: Save as a new field mapping
it: Salva come nuova mappatura dei campi

en: Save as non voted.
it: Salva come non votato.

en: Save as voted.
it: Salva come votato.

en: Save as:
it: Salva come:

en: Save report search criteria
it: Salva i criteri di ricerca Report

en: Save the CSV file with your contributions and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network).  Now you are ready for step 1 (Upload Data).
it: Salvate il file CSV con i vostri contributi e i dati necessari per la corrispondenza sul vostro hard disk (o su un disco accessibile dalla rete). Ora siete pronti per il Passo 1 (Caricamento dati).

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
it: Salvate il file CSV con i dati degli iscritti e quelli necessari per la corrispondenza dei contatti sul vostro hard disk locale (o su un disco accessibile via rete) e siete pronti per il passo 1 (Invia i dati al sistema).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
it: Salvate il file CSV con i dati dei partecipanti e quelli necessari per la corrispondenza dei contatti sul vostro hard disk locale (o su un disco accessibile via rete), e siete pronti per il passo 1 (Invia i dati al sistema).

en: Save the current mailing as a template.
it: Salva il mailing corrente come template.

en: Save this field mapping
it: Salva questa mappatura dei campi

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview (microsope) button.
it: Salva il tuo profilo per tornare a questa schermata. Puoi visualizzarne l'anteprima da qui facendo clic sul pulsante Anteprima.

en: Saved
it: Salvato

en: Saved Field Mapping: %1
it: Mappatura di campi salvata: %1

en: Saved Search
it: Ricerca Salvata

en: Saved Search ID
it: ID Ricerca Salvata

en: Saved Search Label
it: Etichetta Ricerca Salvata

en: Saved Search Name
it: Nome Ricerca Salvata

en: Saved Searches
it: Ricerche Salvate

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
it: Le mappature salvate permettono di eseguire la stessa importazione o esportazione facilmente più volte. Le mappature sono create o aggiornate durante un'importazione o un'esportazione. Questa schermata permette di rinominare o cancellare le mappature esistenti.

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Schedule
it: Programma

en: Schedule Follow-up
it: Programmare Follow-up

en: Schedule Follow-up Activity
it: Programmare attività di Follow-up

en: Schedule Reminders
it: Pianifica i Promemoria

en: Schedule is Active?
it: Pianificazione è attiva?

en: Schedule or Send
it: Pianifica o Invia

en: Scheduled
it: Programmato

en: Scheduled Activity Date
it: Data prevista di attività

en: Scheduled Amount
it: Importo Pianificato

en: Scheduled By
it: Messo in calendario da

en: Scheduled Date
it: Data in calendario

en: Scheduled Job Deleted.
it: Job Programmato Cancellato

en: Scheduled Jobs
it: Job Programmati

en: Scheduled Reminder
it: Promemoria pianificato

en: Scheduled Reminder Active
it: Promemoria Programmato Attivo

en: Scheduled Run Date
it: Data di esecuzione pianificata

en: Scheduled and Completed Activities are searchable by type and/or activity date using 'Advanced Search'. Other applications may record activities for CiviCRM contacts using our APIs.
it: Le Attività Pianificate e Completate sono ricercabili per tipologia e /o data attività utilizzando 'Ricerca avanzata'. Altre applicazioni possono registrare le attività per i contatti CiviCRM utilizzando le nostre APIs.

en: Scheduled job run frequency.
it: Frequenza esecuzione job pianificati.

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
it: I job pianificati sono stati eseguiti in base alle singole impostazioni temporali. Si prega di controllare il registro per i messaggi.

en: Scheduled mailing
it: Mailing pianificato

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
it: I promemoria schedulati permettono di inviare automaticamente messaggi ai contatti in merito alle loro iscrizioni, partecipazioni ad eventi o altre attività.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
it: Pianificazione e invio SMS massivi

en: Schema Version
it: Versione schema

en: Scottish Gaelic; Gaelic
it: Gaelico Scozzese; Gaelico

en: Script instructions for volunteers to use for the survey.
it: Script di istruzioni per i volontari da utilizzare per il sondaggio.

en: Search
it: Ricerca

en: Search All Cases
it: Cerca tutti i casi

en: Search All or by Date Range
it: Cerca Tutte o per intervallo date

en: Search Batches
it: Ricerca Batch

en: Search Builder
it: Costruttore Ricerca

en: Search Campaign Pages
it: Cerca pagine di campagna

en: Search Campaigns
it: Cerca Campagne

en: Search Cases with Upcoming Activities
it: Cerca Casi con attività future

en: Search Contribution
it: Cerca contributo

en: Search Criteria
it: Criteri di ricerca

en: Search Events
it: Cerca Evento

en: Search Fields
it: Campi Ricerca

en: Search Filters
it: Filtri di Ricerca

en: Search Groups
it: Ricerca Gruppi

en: Search Mailings
it: Cerca Mailing

en: Search Operator
it: Operatore di ricerca

en: Search Petition
it: Cerca Petizione

en: Search Petitions
it: Cerca Petizioni

en: Search Primary Details Only
it: Cerca Solo Dettagli Primari

en: Search Profile
it: Ricerca profilo

en: Search Results
it: Risultati Ricerca

en: Search Settings
it: Impostazioni di Ricerca

en: Search Survey
it: Cerca Sondaggio

en: Search Surveys
it: Cerca Sondaggi

en: Search Title
it: Cerca Titolo

en: Search Views
it: Visualizzazioni Ricerca

en: Search as a Range
it: Ricerca per intervallo

en: Search builder where clause
it: Clausola where generatore di ricerca

en: Search by Range?
it: Ricerca per intervallo?

en: Search documentation in the User Guide
it: Cerca documentazione nella User Guide

en: Search for contacts using '%1'
it: Cerca contatti che utilizzano '%1'

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
it: Cerca la Pagina Campagna Personale in base al cognome o all'indirizzo email del fund-raiser.

en: Search in Trash
it: Cerca nel Cestino

en: Search results listings.
it: Risultati Ricerca

en: Search/Public Directory
it: Ricerca/Directory Pubblica

en: Search:
it: Ricerca:

en: Searchable
it: Ricercabile

en: Searchable?
it: Ricercabile?

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Second
it: Secondo

en: Second Date Range
it: Altro Intervallo di Date

en: Second Date Range:
it: Finestra temporale secondaria

en: Second Dupe Contact ID
it: Secondo ID contatto duplicato

en: Secondary unit designator, e.g. Apt 3 or Unit # 14, or Bldg 1200
it: Designatore di unità secondario, per esempio Apt 3 o Unità # 14, o Bldg 1200

en: Secret is not set for this payment processor
it: Secret non è impostata per questo processore di pagamento

en: Section Header / Group By
it: Sezione Intestazione / Raggruppa Per

en: Secure Cache Timeout
it: Timeout Cache Sicura

en: Secure temporary housing
it: Stabilizzazione del reddito e dei benfici

en: Security Code
it: Codice di Sicurezza

en: Security Hash
it: Hash di Sicurezza

en: Security Warning
it: Avviso di Sicurezza

en: Security hash
it: Hash di sicurezza

en: See also:
it: Vedi anche:

en: See log entries for this Scheduled Job
it: Vedere voci log per questo Job Programmato

en: Segment Size
it: Dimensione segmento

en: Select
it: Selezione

en: Select "Any" to display memberships with auto-renew subscription irrespective of their status.
it: Seleziona "Qualsiasi" per visualizzare le iscrizioni con il  rinnovo automatico abbonamento indipendentemente dal loro stato.

en: Select "Cancelled" to display memberships with cancelled auto-renew subscriptions.
it: Seleziona "Annullato" per visualizzare le iscrizioni con il  rinnovo automatico abbonamenti annullati.

en: Select "Ended" to display memberships with an ended auto-renew subscription.
it: Seleziona "Terminato" per visualizzare le iscrizioni con il rinnovo automatico abbonamento terminato.

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
it: Seleziona "Evento" se vuoi che i tuoi sostenitori incoraggino le persone nella loro rete a registrarsi per questo evento. Seleziona "Contributo" se vuoi che i sostenitori promuovano una campagna di raccolta fondi online correlata (collegandoti a una pagina di contributi online).

en: Select "Failed" to display memberships with failed subscription payment.
it: Seleziona "Non riuscito" per visualizzare le iscrizioni con pagamento dell'abbonamento non riuscito.

en: Select "In Progress" to display memberships with current auto-renew subscriptions.
it: Seleziona "In corso" per visualizzare le iscrizioni con il rinnovo automatico abbonamento.

en: Select "No" to display only memberships without Status Override set (membership is subject to the normal status rules)
it: Selezionare "No" per visualizzare solo le iscrizioni senza  l'opzione Forzatura Status (l'iscrizione è sggetta alle normali regole di Status)

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
it: Seleziona No per visualizzare solo i record correlati (coloro che ereditano l'iscrizione attraverso una relazione, come definito nella configurazione del tipo di iscrizione).

en: Select "None" to display memberships that have never had an auto-renew subscription.
it: Seleziona "Nessuno" per visualizzare le iscrizioni che non hanno mai avuto un abbonamento con rinnovo automatico.

en: Select "Yes" to display only membership with Status Override set (membership is manually forced to a specific status)
it: Selezionare "Sì" per visualizzare solo l'iscrizione con l'opzione Forzatura Status (l'iscrizione viene forzata manualmente a uno stato specifico)

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
it: Seleziona Si per visualizzare solo i membri principali (i contatti che hanno un abbonamento direttamente collegato al loro record)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
it: Seleziona "Includi anche" se desideri inviare promemoria anche ai contatti che corrispondono a questo criterio. Se selezioni 'Scegli Destinatari' - i contatti scelti riceveranno anche il promemoria (in AGGIUNTA AI contatti che corrispondono ai criteri di cui sopra).

en: Select 'CKEditor' for the built-in WYSIWYG option. You can customize the toolbar buttons and other settings by clicking "Configure CKEditor."
it: Seleziona 'CKEditor' per l'opzione WYSIWYG incorporata. Puoi personalizzare i pulsanti della barra degli strumenti e altre impostazioni cliccando su "Configura CKEditor."

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
it: Seleziona "Individuo" se stai importando dei contributi di singole persone.

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
it: Seleziona 'Individuo' se stai importando i dati personalizzati per persone singole.

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
it: Seleziona 'Individuo' se stai importando i dati di partecipazione all'evento per persone singole.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
it: Selezionate "Individuo" se state importando iscrizioni per singole persone

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
it: Seleziona 'inline' per includere questo insieme di campi nel modulo 'Aggiungi/Modifica' principale del Contatto e nelle schermate 'Sommario Contatto'. Seleziona 'scheda' o 'Scheda con Tabella' per creare una scheda di navigazione per visualizzare e modificare questi valori (generalmente per campi a cui si accede meno frequentemente e/o insiemi più grandi di campi). 'Scheda con Tabella' è raccomandato per i set di dati personalizzati che permettono record multipli.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
it: Seleziona "Limita a" se desideri inviare promemoria solo ai contatti con i criteri selezionati sopra E che soddisfano ANCHE questi criteri. Se selezioni 'Scegli Destinatari' - solo i contatti scelti riceveranno il promemoria (E solo se ANCHE loro corrispondono ai criteri di cui sopra).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
it: Selezionate 'Nuova ricerca salvata' dal menu a tendina '- altre azioni -' e poi cliccate 'Vai'.

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
it: Seleziona 'Organizzazione' o 'Nucleo Familiare' se stai importando contributi di contatti di quel tipo. (Nota: alcuni tipi di contatto - built-in - potrebbero non essere abilitati per il tuo sito).

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
it: Seleziona 'Organizzazione' o 'Nucleo familiare' se si stanno importando dati personalizzati. (Nota: alcuni tipi di contatto di sistema non possono essere abilitati per il tuo sito).

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
it: Seleziona 'Organizzazione' o 'nucleo familiare' se si stanno importando i dati degli eventi di partecipazione per i contatti di quel tipo. (Nota: alcuni tipi di contatto di sistema non possono essere abilitati per il tuo sito).

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
it: Seleziona 'Organizzazione' o 'Nucleo familiare' se stai importando iscrizioni create da contatti di questi tipi. ( NOTA: Alcuni tipi di contatto integrati non possono essere abilitati per il tuo sito.)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
it: Selezionare 'Durata periodica' se l'iscrizione o il servizio inizia il giorno corrente, e 'Inizio fisso' se la data di inizio è un giorno fisso nell'anno (da impostare nel campo successivo).

en: Select 'Textarea' if you want users to type text and/or HTML code into plain text fields.
it: Seleziona 'Textarea' se vuoi che gli utenti digitino testo e/o codice HTML nei campi di testo normale.

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
it: Seleziona 'Solo Utente e Utente Admin', se l'iscrizione al Gruppo è controllata solo da utenti autorizzati di CiviCRM. Se vuoi permettere ai contatti di iscriversi e rimuoversi da questo gruppo attraverso i moduli di 'Registrazione' e 'Profilo Account', seleziona 'Pagine utente Pubbliche'.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
it: Selezionare 'Durata periodica' se l'iscrizione inizia il giorno corrente, e 'Inizio fisso' se la data di inizio è un giorno fisso nell'anno.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
it: Selezionare 'Durata periodica' se l'iscrizione inizia il giorno dell'iscrizione stessa, e 'Inizio fisso' se la data di inizio è un giorno fisso nell'anno. Se la durata dell'iscrizione è indicata in anni, si potrà specificare il mese e il giorno esatto per l'inizio. Se la durata dell'iscrizione è in mesi, inizierà il primo giorno del mese corrente e continuerà per il numero di mesi indicato.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
it: Selezionate <strong>Individuo</strong> come tipo di contatto se ciascun record del file rappresenta una persona, anche se contiene dei dati di Organizzazioni correlate (es. nome del datore di lavoro, indirizzo del datore di lavoro etc)

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
it: Seleziona <strong>Organizzazione</strong> o <strong>Nucleo familiare</strong> se ciascun record nel file rappresenta un contatto di quel tipo. (NOTA: alcuni tipi di contatti di sistema potrebbero non essere abilitati per il tuo sito).

en: Select Campaign
it: Scegli Campagna

en: Select Case
it: Seleziona Caso

en: Select Case for Merge
it: Seleziona il Caso da Unificare

en: Select Code
it: Seleziona Codice

en: Select Columns
it: Seleziona Paese

en: Select Contact
it: Seleziona Contatto

en: Select Credit Card Types that this payment processor can accept
it: Seleziona Tipi di Carta di Credito che questo processore di pagamento può accettare

en: Select Date
it: Seleziona Data

en: Select Field
it: Seleziona campo

en: Select Fields to Export
it: Seleziona i campi da esportare

en: Select Final Mailing (Test %1)
it: Seleziona Mailing Finale (Test %1)

en: Select Format
it: Seleziona Formato

en: Select Group
it: Seleziona Gruppo

en: Select Label
it: Seleziona Etichetta

en: Select Location
it: Seleziona Recapito

en: Select Mailer
it: Seleziona mailer

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
it: Seleziona Organizzazione di Iscrizione e poi Tipo di Iscrizione.

en: Select Profile
it: Seleziona Profilo

en: Select Recipients
it: Seleziona destinatari

en: Select Records
it: Selezionare le registrazioni

en: Select Result Set
it: Seleziona Insieme di risultati

en: Select SMS Provider
it: Selezione SMS Provider

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
it: Selezionare Salvato Mapping o lasciare vuoto per creare una nuova.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
it: Seleziona 'Mappatura Salvata', o lasciare in bianco per creare una nuova mappatura.

en: Select Tag(s)
it: Seleziona Tags

en: Select Tagset
it: Seleziona Tagset

en: Select Year (for monthly breakdown)
it: Seleziona l'anno (per la ripartizione mensile)

en: Select a CiviMember Membership Type
it: Selezionare una tipologia di Iscrizione CiviMember

en: Select a Different Field Mapping
it: Seleziona una diversa mappatura di campi

en: Select a Drupal Role
it: Selezionare un ruolo di Drupal

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
it: Selezionare un tipo finanziario che abbia sia un 'Costo del venduto Conto Premi' sia un 'Conto Magazzino Premi' se si desidera generare transazioni contabili che tengano traccia del costo dei premi utilizzati.

en: Select a Membership Level
it: Selezionare un livello di iscrizione

en: Select a Membership Renewal Level
it: Selezionare un livello di rinnovo iscrizione

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
it: Seleziona un ruolo a cui assegnare (permettere) questo permesso. Seleziona il ruolo speciale "tutti" se volete che il permesso sia accordato a tutti gli utenti. "Chiunque" include anche gli utenti anonimi (non collegati)

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
it: Seleziona un ruolo a cui assegnare (permettere) questo permesso. Seleziona il ruolo speciale "tutti" se volete che il permesso sia accordato a tutti gli utenti. "Chiunque" include anche gli utenti anonimi (non collegati)

en: Select a different Custom Data Set for this field.
it: Seleziona un set dati personalizzato diverso per questo campo.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
it: Selezionare un tipo finanziario che abbia sia un 'Costo del venduto Conto Premi' sia un 'Conto Magazzino Premi' se si desidera generare transazioni contabili che tengano traccia del costo dei premi utilizzati.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
it: Selezionate un gruppo se state usando questo profilo per la ricerca e gli elenchi, E volete limitare gli elenchi a membri di un gruppo specifico.

en: Select a group if you want contacts to be automatically added to that group when the profile is submitted.
it: Seleziona un gruppo se desideri che i contatti vengano aggiunti automaticamente a quel gruppo quando il profilo viene inviato.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
it: Seleziona un gruppo di contatti che abbiano questo ruolo quando si loggano sul sito. Ai gruppi bisogna assegnare il tipo "Controllo degli accessi" (Contatti &raquo; da Gestione gruppi &raquo; Impostazioni) perché possano essere inclusi in questa lista.

en: Select a label format from the dropdown list.
it: Seleziona un formato di etichetta nella lista a tendina.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
it: Selezionare un formato di pagina per i file PDF creati usando questo modello se si desidera sovrascrivere il formato predefinito. I formati di pagina definiscono la dimensione e i margini del foglio.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
it: Seleziona un formato di pagina dall'elenco o configura il tuo formato nelle impostazioni seguenti.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
it: Seleziona un formato di pagina da utilizzare per il file PDF. I formati di pagina definiscono la dimensione e i margini del foglio.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
it: Seleziona un set di prezzi pre-configurati per offrire diverse opzioni di prezzo per i contributi. In caso contrario, selezionare select &quot;-none-&quot; ed inserire uno o più livelli di pagamento nella tabella sottostante. Crea o modifica i set di Prezzi <a href='%1'>here</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
it: Seleziona un Insieme di Prezzi preconfigurato per offrire più opzioni di pagamento per i partecipanti all'evento. Altrimenti seleziona &quot;-nessuno-&quot; e inserisci una o più fasce di quota nella sottostante tabella. Crea o modifica gli Insiemi di Prezzo <a href="%1">qui</a>.

en: Select a pre-existing template, or upload a document for mail merge.
it: Seleziona un modello preesistente o carica un documento per la stampa unione.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
it: Seleziona una mappatura dei campi salvato se questo corrisponde a un formato di file di importazione precedente.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
it: Seleziona qui un Sottotipo di Contatto specifico SOLO se che tutti i record da importare siano assegnati a quel sottotipo. ESEMPIO: se tutti i record sono del tipo <strong>Studenti</strong>, seleziona qui quel sottotipo e sarà assegnato a tutti i record da importare.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
it: Seleziona un gruppo specifico di contatti, O applica questo permesso a TUTTI i gruppi.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
it: Seleziona un gruppo specifico di campi personalizzati, O applica questo permesso a TUTTI i campi personalizzati.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
it: Seleziona un profilo specifico, O applica questo permesso a TUTTI i profili.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
it: Seleziona un nome utente; la punteggiatura non è permessa, tranne per i punti e i trattini alti e bassi.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
it: Seleziona tutte le Regole dello Status di CiviMember che rappresentano lo status corrente.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
it: Seleziona tutte le Regole dello Status di CiviMember che rappresentano lo status scaduto.

en: Select an ACL Role to assign.
it: Seleziona un nuovo ACL da assegnare.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
it: Selezionare una pagina di Contributi online che l'utente possa usare per fare pagamenti in autonomia (sono elencate solo le pagine configurate per contenere l'opzione Impegni di pagamento).

en: Select an entity.
it: Seleziona un'entità.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
it: Seleziona un evento O applica questo parmesso a TUTTI gli eventi.

en: Select an existing organization
it: Seleziona un'organizzazione esistente

en: Select an icon to appear to the left side of the navigation menu item.
it: Seleziona un'icona da far apparire a sinistra della voce del menù di navigazione.

en: Select an option to reveal honoree information fields.
it: Seleziona una opzione per compilare i dati

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
it: Seleziona e configura uno o più servizi di pagamento per i contributi online. gli eventi e/o le quote associative.

en: Select as Final
it: Seleziona come Finale

en: Select at least one membership option.
it: Selezionare l' ultima opzione di iscrizione

en: Select at least one option from Contribution(s).
it: Selezionare almeno una opzione da Contributi.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
it: Seleziona almeno una delle opzioni fra Tipo Iscrizione.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
it: Seleziona al massimo un'opzione associata allo stesso tipo di iscrizione.

en: Select between Admin/Public for each option. 'Public' will show the option to all users accessing the price set. Use 'Admin' to limit the option to users with the 'CiviEvent: edit event participants’ permission (when viewing the field via the event registration pages) or the ‘CiviContribute: edit contributions’ permission (when accessing the field through a contribution page).
it: Seleziona tra Admin / Pubblico per ogni opzione. 'Pubblico' mostrerà l'opzione a tutti gli utenti che accedono al set di prezzi. Utilizzare "Admin" per limitare l'opzione agli utenti con l'autorizzazione "CiviEvent: modifica partecipanti evento" (quando si visualizza il campo tramite le pagine di registrazione degli eventi) o il permesso "CiviContribute: modifica contributi" (quando si accede al campo tramite una pagina di contribuzione) .

en: Select color
it: Seleziona colore

en: Select either EventID OR Event Title
it: Seleziona ID evento O titolo evento

en: Select either of the dates.
it: Selezionare una delle date.

en: Select field
it: Seleziona campo

en: Select fields for export
it: Seleziona i campi da esportare

en: Select list
it: Lista di selezione

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
it: Non selezionare nulla per visualizzare tutti i membri, indipendentemente dal fatto che essi siano membri diretti o la ereditino attraverso una relazione,

en: Select neither to show all memberships
it: Seleziona Nulla per visualizzare tutte le iscrizioni

en: Select non-overlapping discount start date.
it: Seleziona data di inizio sconto non sovrapposta.

en: Select one or more tags for details.
it: Seleziona uno o più tag per dettagli.

en: Select optional extra features
it: Seleziona funzionalità extra opzionali

en: Select recurring units supported for recurring payments.
it: Selezionare le unità ricorrenti sostenuti per i pagamenti ricorrenti.

en: Select saved mapping
it: Seleziona Mappatura salvata

en: Select someone else ...
it: Seleziona qualcun altro...

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
it: Selezionare l'indirizzo email "DA" per questo mailing dalla lista a discesa. Gli indirizzi di posta elettronica disponibili sono configurabili dagli utenti con il permesso dell' Amministratore CiviCRM. Esempio:"Servizi ai clienti" <clientservices@example.org>

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
it: Seleziona le <strong>schede</strong> che dovrebbero essere mostrate quando si visualizza il record di un contatto. AD ESEMPIO: se l'organizzazione non tiene traccia delle 'Relazioni', togliete la spunta a questa opzione per semplificare la visualizzazione su schermo. Le schede dei Contributi, Impegni, Iscrizioni, Eventi, Sovvenzioni e Casi sono anch'esse nascoste se la componente corrispondente non è abilitata. Vai su <a href="%1">Amministra > Impostazioni di Sistema > Abilita Componenti</a> per modificare i componenti che sono disponibili per il tuo sito.

en: Select the Activity Type.
it: Seleziona il Tipo Attività.

en: Select the Product
it: Seleziona il Prodotto

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
it: Seleziona il provider SMS per questo messaggio di massa dall'elenco.

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
it: Seleziona la parola chiave corrispondente all'azione dalla lista 'Inserisci Parola Chiave' - per esempio 'Cancellati attraverso la pagina web' - e inseriscila nel messaggio.

en: Select the appropriate Privacy Options.
it: Seleziona le appropriate opzioni sulla privacy.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
it: Selezionare il tipo finanziario appropriato per questo pagamento.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
it: Selezionare il tipo finanziario appropriato per questa transazione.

en: Select the campaign for which survey is created.
it: Seleziona la campagna per la quale il sondaggio è creato.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
it: Seleziona il tipo finanziario corrispondente per contributi fatti usando questa pagina (es.: donazioni, campagne di raccolta fondi, ecc.). I tipi finanziari (e i conti associati) sono inclusi quando i contributi sono esportati, quindi può essere utile impostare tipi specifici ai fini contabili. Puoi aggiungere o modificare i tipi di contributi disponibili da 'Amministra &gt; CiviContribute &gt;Tipi di Contributi'.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
it: Seleziona il tipo di contributo corrispondente per i contributi fatti usando questa pagina.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
it: Selezionare la valuta da utilizzare per i contributi inviati da questa pagina di contributo.

en: Select the currency to be used for event registration.
it: Selezionare la valuta che dev'essere usata per la registrazione dell'evento.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
it: Selezionare il formato di email preferito dal contatto. Selezionare 'Entrambi' per inviare sia in formato HTML che testo.

en: Select the fields to be exported using the table below. You'll see a live preview of the first few records for each field.
it: Seleziona i campi da esportare utilizzando la tabella sottostante. Vedrai un'anteprima in tempo reale dei primi record per ogni campo.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
it: Seleziona i campi da includere quando si modifica un indirizzo di un contatto o di un evento.

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
it: Seleziona il tipo finanziario assegnato alle quote per questo tipo di adesione (ad esempio 'Quote Associative'). Ciò è richiesto per tutti i tipi di appartenenza, incluse iscrizioni gratuite o omaggio.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
it: Selezionate il formato usato per i campi data nei dati importati.

en: Select the group
it: Seleziona il gruppo

en: Select the html type used to offer options for this field
it: Selezionate il tipo HTML usato per offrire le opzioni per questo campo.

en: Select the interval for due date.
it: Seleziona intervallo per data richiesta

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
it: Selezionare la voce di menu corrispondente alla sezione in cui questo articolo dovrebbe essere inserito Se questo è un menu di primo livello, lasciare il campo vuoto.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
it: Selezionare il processore di pagamento da utilizzare per i contributi presentati in questa pagina contributo (a meno che non si richiedano solo contributi non monetari / in natura).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
it: Selezionate il metodo preferito per comunicare con questo contatto.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
it: Seleziona la pagina di contributi online che i sostenitori di questo evento stanno promuovendo. I visitatori delle loro Pagine Campagna Personale saranno indirizzati alla pagina di contributo online selezionata per donare denaro.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
it: Seleziona le sezioni da includere nel modulo di Ricerca Avanzata. ESEMPIO: se non si tiene traccia delle Relazioni queste non servono nel modulo di ricerca, e si può semplificare il modulo togliendo la spunta corrispondente.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
it: Seleziona le sezioni che dovrebbero essere incluse nella Bacheca Contatto. ESEMPIO: se non si vuole che i conoscenti vedano lo storico dei propri contributi, lo si può disattivare qui.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
it: Seleziona le sezioni da includere durante l'aggiunta o la modifica di un contatto. ESEMPIO: Se la vostra organizzazione non registra il Sesso e la Data di Nascita per gli individui, semplificare il form deselezionando queste opzioni. Tramite il trascinamento è possibile cambiare l'ordine dei riquadri visibili nella schermata di aggiunta/modifica.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
it: Selezionare l'origine dei dati importati. Di default le seguenti opzioni sono possibili:

en: Select the tabs that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of 'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges, Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to Administer > System Settings > Enable Components to modify the components which are available for your site.
it: Seleziona le schede che dovrebbero essere mostrate quando si visualizza il record di un contatto. AD ESEMPIO: se l'organizzazione non tiene traccia delle 'Relazioni', togliete la spunta a questa opzione per semplificare la visualizzazione su schermo. Le schede dei Contributi, Impegni, Iscrizioni, Eventi, Sovvenzioni e Casi sono anch'esse nascoste se la componente corrispondente non è abilitata. Vai su Amministra > Impostazioni di Sistema > Abilita Componenti per modificare i componenti che sono disponibili per il tuo sito.

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
it: Selezionate il tipo di record di CiviCRM e il campo che volete includere nel profilo.

en: Select the type of data this ACL operates on.
it: Seleziona il tipo di dati su cui la ACL opera.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
it: Seleziona il tipo di record per cui questo insieme di campi personalizzati è applicabile. Puoi configurare dati personalizzati per uno specifico tipo di contatto (es.: Individui ma NON Organizzazioni), OGNI tipo di contatto, o altro tipo di record come attività, contributi, iscrizioni e partecipanti agli eventi.

en: Select valid date range
it: Seleziona intervallo di date valido

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
it: Seleziona quale Regola di Stato CiviMember sarà usata per lo Stato "Corrente" e "Scaduto". Uno Stato "Corrente" aggiungerà la regola suddetta ad un account utente. Uno Stato "Scaduto" rimuoverà la suddetta regola dall'account utente.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
it: Seleziona quale metodo di Sincronizzazione dei Ruoli CiviMember userai per sincronizzare automaticamente Iscrizioni e Ruoli. Se scegli login utente/logout, dovrai eseguire una "Sincronizzazione Manuale" dopo aver creato una nuova regola che sia applicata a tutti gli utenti e i contatti. Lascia le impostazioni predefinite se non sai quale metodo usare.

en: Selectable:
it: Selezionabile:

en: Selectable?
it: Selezionabile?

en: Selected %1 Report has been deleted.
it: Selezionato %1il Rapporto è stato eliminato.

en: Selected %1 type has been deleted.
it: Il tipo %1 selezionato è stato eliminato.

en: Selected %1 type has not been deleted.
it: Il tipo %1 selezionato non è stato eliminato.

en: Selected ACL has been deleted.
it: La ACL selezionata è stata eliminata.

en: Selected Activity cannot be deleted.
it: Impossibile cancellare l'Attività selezionata.

en: Selected Activity has been deleted successfully. | %count Activities have been deleted successfully.
it[0]: Le Attività Selezionate sono state eliminate con successo.
it[1]: %count Attività sono state eliminate con successo.
it[2]: %count Attività sono state eliminate con successo.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
it: Il Commento selezionato è stato cancellato con successo.

en: Selected Contacts
it: Contatti selezionati

en: Selected Entity Role has been deleted.
it: Il Ruolo Entità selezionato è stato eliminato.

en: Selected Event is not Paid Event
it: Evento selezionato non è pagato

en: Selected Financial Account has been deleted.
it: Il Conto Finanziario selezionato è stato cancellato.

en: Selected Label Format has been deleted.
it: Il Formato Etichetta selezionato è stato cancellato.

en: Selected Location type has been deleted.
it: Il tipo di recapito selezionato è stato cancellato.

en: Selected Note has been deleted successfully.
it: La Nota selezionata è stata cancellata con successo.

en: Selected Option
it: Opzione Selezionata

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
it: La pagina in formato PDF selezionata è stata eliminata.

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
it: Il tipo di processore di pagamento selezionato è stato eliminato.<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
it: Il Prodotto Premio selezionato è stato rimosso da questa Pagina di Contributo.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
it: Il tipo di Prodotto Premio selezionato è stato eliminato.

en: Selected Profile Field has been deleted.
it: Il campo di profilo selezionato è stato cancellato.

en: Selected Provider has been deleted.
it: Il Gestore selezionato è stato cancellato.

en: Selected Relationship type has been deleted.
it: Il tipo di Relazioni selezionato è stato cancellato.

en: Selected Reminder has been deleted.
it: Selezionare Promemoria è stato cancellato.

en: Selected Survey type has been deleted.
it: Il Tipo di sondaggio selezionato è stato eliminato.

en: Selected case is already linked.
it: Il Caso selezionato è già linkato.

en: Selected contact does not have an address. Please click the following link to edit that contact to add an address, or select a different contact.
it: Il contatto selezionato non ha un indirizzo. Fare clic sul collegamento seguente per modificare il contatto e aggiungere un indirizzo oppure selezionare un contatto diverso.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
it: Il tipo di contatto selezionato non può essere cancellato. Assicurarsi che il tipo di contatto non abbia associati qualche dato o gruppo personalizzato

en: Selected contact type has been deleted.
it: Il tipo di contatto selezionato è stato cancellato.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
it: Uno o più contatti selezionati non ha un numero di telefono valido, oppure ha disabilitato la ricezione degli SMS dalle preferenze, o è deceduto.

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
it: Uno o più contatti selezionati non ha un indirizzo email valido, oppure ha disabilitato la ricezione delle email dalle preferenze, o è deceduto, o l'indizzo email principale è ancora in fase di approvazione.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
it: I seguenti contatti sono stati segnati come non duplicati.

en: Selected countries will appear in top section of country list
it: I Paesi selezionati appariranno nella sezione Superiore della lista dei Paesi

en: Selected countries will appear in top section of country list.
it: I Paesi selezionati appariranno nella sezione superiore della lista dei Paesi.

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
it: I campi selezionati verranno visualizzati nei risultati di ricerca a tendina del completamento automatico per i campi personalizzati 'Riferimento Contatto'. Il Nome del Contatto è sempre incluso. NOTA: è necessario assegnare l'autorizzazione di 'accesso ai campi di riferimento del contatto' al ruolo anonimo se si desidera utilizzare i campi di riferimento del contatto personalizzati nei profili su pagine pubbliche. Per la maggior parte delle situazioni, dovresti utilizzare "Limita Elenco a Gruppo" durante la configurazione di un campo di riferimento del contatto che verrà utilizzato nei moduli pubblici per evitare di esporre il tuo intero elenco dei contatti.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
it: I campi selezionati verranno visualizzati nei risultati di ricerca di back-office (ricerca rapida, ecc.). Il nome del contatto è sempre incluso.

en: Selected financial type account has been deleted.
it: Il Tipo di conto finanziario selezionato è stato cancellato.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
it: Il Tipo conto finanziario selezionato "Conto Contabilità Clienti" non può essere eliminato.

en: Selected financial type has been deleted.
it: Il Tipo Finanziario selezionato è stato cancellato.

en: Selected mailing has been deleted.
it: Il mailing selezionato è stato eliminato.

en: Selected mapping has been deleted successfully.
it: La Mappatura selezionata è stata eliminata con successo.

en: Selected membership status has been deleted.
it: Lo stato di iscrizione selezionato è stato eliminato.

en: Selected membership type has been deleted.
it: Il tipo di iscrizione selezionato è stato eliminato.

en: Selected message template has been deleted.
it: Il modello di messaggio selezionato è stato eliminato.

en: Selected option group has been deleted.
it: Il gruppo opzioni selezionato è stato eliminato.

en: Selected option value has been deleted.
it: Il valore di opzione selezionato è stato eliminato.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
it: Lo stato del partecipante selezionato <strong>NON</strong> è  stato eliminato; ci sono ancora partecipanti con questo stato.

en: Selected participant status has been deleted.
it: Lo stato del partecipante selezionato è stato eliminato.

en: Selected participant was deleted successfully.
it: Il partecipante selezionato è stato eliminato correttamente.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
it: I record selezionati devono avere la stessa Tipologia di Contatto (es. tutti Individui)

en: Selected relationship has been deleted successfully.
it: Il rapporto selezionato è stato cancellato con successo.

en: Selected report has been deleted.
it: Il report selezionato è stato cancellato.

en: Selecting Yes will set the report to be visible only to the user
      that clicked this option and saved the report settings form. If this is
      enabled, the permissions configuration for this report will be disabled.
it: Selezionando Sì, il report sarà visibile solo all'utente
       che ha fatto clic su questa opzione e salvato il modulo delle impostazioni del report. Se questo è
       abilitato, la configurazione delle autorizzazioni per questo report sarà disabilitata.

en: Selecting one or more groups here will limit the choices when assigning an activity.
it: Selezionando di uno o più gruppi qui, limiterà le scelte durante l'assegnazione di un'attività.

en: Selection Method
it: Metodo di selezione

en: Selection required
it: Selezione richiesta

en: Selections
it: Selezioni

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
it: Cancellazione o Transfer Time Self-service

en: Self-service Payments Page
it: Self-service pagina Pagamenti

en: Sell price or market value for premiums. For tax-deductible contributions, this will be stored as non_deductible_amount in the contribution record.
it: Prezzo di vendita o valore di mercato per i premium. Per contributi deducibili dalle tasse, questo verrà memorizzato come non_deductible_amount nel record del contributo.

en: Send
it: Invia

en: Send A/B test at:
it: Invia il test A/B a:

en: Send A/B test immediately
it: Invia il test A/B immediatamente

en: Send Acknowledgment?
it: Trasmette un avviso?

en: Send Confirmation
it: Invia conferma

en: Send Confirmation Email?
it: Invia email conferma?

en: Send Confirmation and Receipt
it: Invia conferma e ricevuta

en: Send Confirmation and Receipt?
it: Invia conferma e ricevuta?

en: Send Confirmation?
it: Invia conferma?

en: Send Email
it: Spedisci Email

en: Send Email to Contacts
it: Invia email ai contatti

en: Send Initial Reminder
it: Inviare Promemoria iniziale

en: Send Letter
it: Invia Lettera

en: Send Mailing
it: Invia Mailing

en: Send Notification
it: Invia notifica

en: Send Pledge Acknowledgment.
it: Invio Ricevuta Impegno Pagamento

en: Send Pledge Reminder.
it: Invia promemoria Impegno di pagamento.

en: Send Receipt
it: Invia Ricevuta

en: Send Receipt?
it: Invia Ricevuta?

en: Send SMS
it: Invia SMS

en: Send Scheduled Mailings
it: Invia Mailing Pianificati

en: Send Scheduled Reminders
it: Invia  promemoria pianificati

en: Send Scheduled SMS
it: Invia SMS programmati

en: Send Your Message
it: Invia il messaggio

en: Send a Copy
it: Invia una Copia

en: Send additional reminder this many days after last one sent, up to maximum number of reminders.
it: Manda un ulteriore promemoria questa quantità di giorni dopo l'ultimo mandato, fino al numero massimo di solleciti.

en: Send additional reminders
it: Invia ulteriori promemoria

en: Send an Email
it: Invia un' Email

en: Send an SMS
it: Invia SMS

en: Send as
it: Invia come

en: Send at:
it: Invia a:

en: Send cancellation request to %1 ?
it: Inviare richiesta di cancellazione a %1?

en: Send cancellation request?
it: Invia richiesta cancellazione?

en: Send e-mail receipt
it: Invia ricevuta email

en: Send email Receipt
it: Invia Ricevuta email

en: Send email Receipt?
it: Invio Ricevuta Email?

en: Send email to %1
it: Manda indirizzo email a %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
it: Invia email a familiari, amici e colleghi con un messaggio personale su questa campagna.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
it: Invia un'email ai tuoi amici per supportare la tua campagna!

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
it: Invia e-mail dove possibile. Genera PDF stampabili per tutti i contatti.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
it: Invia e-mail dove possibile. Genera PDF stampabili per i contatti che non possono ricevere email.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
it: Invia e-mail con un PDF allegato dove possibile. Genera PDF stampabili per tutti i contatti.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
it: Invia e-mail con un PDF allegato dove possibile. Genera PDF stampabili per i contatti che non possono ricevere email.

en: Send final mailing at:
it: Invia il mailing finale a:

en: Send final mailing immediately
it: Invia il mailing finale immediatamente

en: Send immediately
it: Invia immediatamente

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
it: Invia informazioni su una campagna contributi o un evento a un amico.

en: Send initial reminder this many days prior to the payment due date.
it: Manda promemoria iniziale questa quantità di giorni prima della scadenza del pagamento.

en: Send payment reminder
it: Invio sollecito di pagamento

en: Send receipt for each contribution?
it: Manda ricevuta per ogni contributo?

en: Send test
it: Invia test

en: Send test email to group:
it: Invia messaggio di test al gruppo:

en: Send test email to:
it: Invia messaggio di test a:

en: Send test message to %1
it: Invia messaggio di test a %1

en: Send test message to group
it: Invia messaggio di test al gruppo

en: Send the message as email or sms or both.
it: Manda il messaggio come email o sms o entrambi.

en: Send to %1
it: Spedisci a %1

en: Send to these Friend(s)
it: Invia a questi amici

en: Send up to
it: Invia a

en: Sender Email
it: Email Mittente

en: Sender Name
it: Nome Mittente

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
it: L'invio di email (comprende entrate dei contributi e le conferme all'evento)

en: Sending test email
it: Invio di email di prova

en: Sending...
it: Invio...

en: Sendmail Argument
it: Argomenti di sendmail

en: Sendmail Configuration
it: Configurazione di email in uscita

en: Sendmail Path
it: Percorso sendmail

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
it: Spedisci i mailing programmati di CiviMail

en: Sends out scheduled SMS
it: Invia SMS programmati

en: Sends out scheduled reminders via email
it: Invia promemoria pianificati via email

en: Senior Services Coordinator
it: Coordinatore dei Servizi per gli Anziani

en: Senior Services Coordinator is
it: Il Coordinatore dei Servizi per gli Anziani è

en: Sent
it: Inviato

en: Sent By
it: Inviato da

en: Sent Email Message
it: Messaggio Email Inviato

en: Sent SMS Message
it: Messaggio SMS inviato

en: Separate Membership Payment
it: Pagamento iscrizione separato

en: Separate Payment
it: Pagamento Separato

en: Separator
it: Separatore

en: Separator (grouped contributions)
it: Separatore (contributi raggruppati)

en: Separator character used when CiviMail generates VERP (variable envelope return path) Mail-From addresses.
it: Il carattere di separazione usato quando CiviMail genera indirizzi del Mittente di tipo VERP (Variable Envelope Return Path).

en: Separators
it: Separatori

en: September
it: settembre

en: Sequence
it: Sequenza

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
it: Il formato più compatto è sequenziale, adatto per json e smarty.

en: Serbian
it: Serbo

en: Serialization method - a non-zero value indicates a multi-valued field.
it: Metodo di serializzazione - un valore non-zero indica un campo multi-valore.

en: Serialize
it: Serializzare

en: Serialized queue data
it: Dati di coda serializzati

en: Service providing CiviCRM community messages
it: Sevizio che fornisce messaggi alla comunità CiviCRM

en: Service providing the Getting Started data
it: Servizio che fornisce i dati Per Iniziare

en: Session Reset
it: Reset delle sessioni

en: Session has been reset.
it: La Sessione è stato azzerata.

en: Set Name
it: Nome Insieme

en: Set Privacy Options
it: Opzioni Privacy

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
it: Imposta la Ricerca di Vicinanza come richiesto, se desideri che tutte le ricerche utilizzino questo profilo per richiedere all'utente di immettere un indirizzo di partenza e un raggio.

en: Set Title
it: Titolo insieme

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
it: Imposta una data e ora in cui vuoi che CiviSMS inizi ad inviare questo SMS massivo.

en: Set as primary
it: Imposta come principale

en: Set event location and event contact information (email and phone).
it: Impostate l'indirizzo dell'evento e le informazioni di contatto dell'evento (email e telefono).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
it: Impostate il titolo dell'evento, il tipo (conferenza, performance, etc), la descrizione, le date di inizio e di fine, il numero massimo di partecipanti, ed attivate l'evento. Abiitate la caratteristica di elenco dei partecipanti pubblico.

en: Set the "dedupe e-mail" option when sending a new mailing to "true" by default.
it: Imposta l'opzione della "email di deduplicazione" a "true" per impostazione predefinita quando mandi una nuova mailing.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
it: Impostare l'operatore a "OR" se hai assegnato le autorizzazioni multiple e vuoi che l'accesso sia concesso per una qualsiasi di esse. ESEMPIO: se si assegna <em>accesso CiviContribute</em> e <em>amministrareCiviCRM</em> a una voce di menu e si imposta l'operatore a "OR", gli utenti che dispongono di almeno una di tali autorizzazioni avranno accesso.

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
it: Imposta la data di fine iscrizione su questi abbonamenti da ora. Assicurati che la tariffa appropriata sia inserita qui sotto.

en: Set the number of seconds http requests should run for before terminating
it: Imposta il numero di secondi che le richieste http dovrebbero essere eseguite prima di terminare

en: Set this organization as current employer
it: Imposta questa organizzazione come attuale datore di lavoro

en: Set this organization as the current employer for this individual. Note: will disable any existing employer relationship for this individual.
it: Imposta questa organizzazione come attuale datore di lavoro per questo individuo. Nota: questo disabiliterà qualsiasi rapporto di lavoro esistente per questo individuo.

en: Set this value to <strong>Staging/Development</strong> to prevent cron jobs & mailings from being executed.
it: Imposta questo valore a <strong>Organizzazione/Sviluppo</strong>per prevenire che vengano eseguiti i cron job e le mailing.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
it: Imposta questo valore a <strong>Sì</strong> se vuoi usare i messaggi di errore/debugging di CiviCRM che figurano nel log degli errori del CMS.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
it: Imposta questo valore a <strong>Si</strong> se vuoi che i messaggi di errore/debugging di CiviCRM figurino anche nel log degli errori di Drupal

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
it: Imposta questo valore a <strong>Sì</strong> se volete usare uno degli strumenti di debugging di CiviCRM.

en: Set this value to Yes if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs.
it: Imposta questo valore a YES se vuoi che i messaggi di errore/debugging di CiviCRM figurino anche nel log degli errori di Drupal.

en: Set this value to Yes if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered. This feature should NOT be enabled for production sites.
it: Imposta questo valore a Yes se vuoi visualizzare un elenco di backtrace quando si ottiene un errore fatale. Questa funzione non dovrebbe essere abilitata per i siti di produzione.

en: Set this value to Yes if you want to use one of CiviCRM's debugging tools. This feature should NOT be enabled for production sites.
it: Imposta questo valore a Yes se vuoi usare uno degli strumenti di debug di CiviCRM. Questa funzione NON dovrebbe essere abilitata per i siti di produzione.

en: Set this when you intend to manage trigger creation outside of CiviCRM
it: Imposta questo quando intendi gestire la creazione di trigger al di fuori di CiviCRM

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
it: Impostate un Processore "Fittizio" se volete provare le pagine di Contributo Online o di Registrazione Evento prima di scegliere e configurare un processore di pagamento reale. Puoi inserire qualsiasi valore per il Nome Utente e per l'URL del sito.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
it: Imposta il tipo finanziario predefinito per pagamenti a fronte di questo impegno di pagamento.

en: Setting
it: Impostazione

en: Setting Created Date
it: Impostazione Data Creazione

en: Setting ID
it: ID Impostazione

en: Setting Name
it: Impostazione Nome

en: Setting to define the environment in which this CiviCRM instance is running.
it: Impostazione per definire l'ambiente in cui è eseguita questa istanza CiviCRM.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings - %1 Integration
it: Impostazioni - Integrazione con %1

en: Settings - CiviCase
it: Impostazioni - CiviCase

en: Settings - CiviMail
it: Impostazioni - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
it: Impostazioni - Cancella Cache e Aggiorna Percorsi

en: Settings - Date
it: Impostazioni - Data

en: Settings - Date Preferences
it: Impostazioni - Preferenze date

en: Settings - Localization
it: Impostazioni - Localizzazione

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
it: Impostazioni - Mappatura e Geocoding Provider

en: Settings - Outbound Mail
it: Impostazioni - posta in uscita

en: Settings - Payment Processor
it: Impostazioni - Processore di Pagamento

en: Settings - Resource URLs
it: Impostazioni - URL delle Risorse

en: Settings - SMS Provider
it: Impostazioni - Gestore SMS

en: Settings - Scheduled Jobs
it: Impostazioni - Job Programmati

en: Settings - Scheduled Jobs Log
it: Impostazioni - Log Job Programmati

en: Settings - Search Preferences
it: Impostazioni - Preferenze di Ricerca

en: Settings - Upload Directories
it: Impostazioni - Carica Elenchi

en: Settings Saved
it: Impostazioni Salvate

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
it: L'impostazioni per le email in uscita - o server SMTP, la porta e l'autenticazione o il percorso Sendmail e argomento.

en: Setup
it: Impostazione

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
it: Impostazione di una Pagina Campagna Personale - Fase 2

en: Sex
it: Sesso

en: Share With
it: Condividi Con

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Share on LinkedIn
it: Condividi su LinkedIn

en: Shared Address
it: Indirizzo condiviso

en: Shared Addresses Owner
it: Proprietario Indirizzi Condivisi

en: Shared Addresses Owner Deleted
it: Proprietario Indirizzi Condivisi Eliminato

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
it: Gli indirizzi condivisi non saranno rimossi ma non saranno più in condivisione.

en: Sheet Size
it: Formato Foglio

en: Sheet Size (w x h)
it: Formato Foglio (w x h)

en: Short name
it: Nome breve

en: Short name of the case.
it: Nome corto del caso.

en: Short, printable name
it: Nome breve, stampabile

en: Should a CAPTCHA widget be included this Profile form.
it: Dovrebbe un widget CAPTCHA essere incluso in questo modulo Profilo.

en: Should a Cancel button be included in this Profile form.
it: Dovrebbe essere un pulsante Cancella incluso in questo modulo Profilo.

en: Should a pdf invoice be emailed automatically?
it: Vuoi inviare una fattura pdf automaticamente via email?

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
it: Se una persona con questo stato continua ad essere considerato come un partecipante al fine di controllare il numero massimo di partecipanti?

en: Should activity emails be redacted? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
it: Dovrebbero essere le email delle attività revisionate? (Imposta "predefinito" per caricare le impostazioni dal file ereditato "Settings.xml".)

en: Should edit link display in profile selector
it: Dovrebbe essere mostrato il link di modifica nel selettore del profilo

en: Should membership transactions be processed separately
it: Le transazioni degli iscritti dovrebbero essere processati separatamente

en: Should state/province be displayed as abbreviation for contacts from this country?
it: Dovrebbero essere le province/stato mostrate come abbreviazioni per i contatti da questo paese?

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
it: L'importo minimo di contributo sia visualizzato automaticamente dopo ogni descrizione di premio?

en: Should the multi-record custom field values be displayed in tab table listing
it: I valori del campo personalizzato multi-record dovrebbero essere visualizzati nella scheda delle tabelle elencate

en: Should the new template always use the selected Page Format?
it: Il nuovo modello deve utilizzare sempre il Formato Pagina selezionato?

en: Should the price be displayed next to the label for each option?
it: Dovrebbe essere il prezzo mostrato vicino all'etichetta per ogni opzione?

en: Should this menu be exposed via SSL if enabled?
it: Dovrebbe questo menù essere esposto via SSL se abilitato?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
it: Se questo stato deve essere considerato un'iscrizione effettiva. ESEMPIO: Nuova, Corrente, Grazia possono essere tutte considerati "correnti".

en: Should we create a cms user for this profile
it: Dovremmo creare un utente cms per questo profilo

en: Should we display a link to the website profile in profile selector
it: Dovrebbe essere mostrato il link al sito web del profilo nel selettore del profilo

en: Should we enable the auto-responder?
it: Dovremmo abilitare il risponditore automatico?

en: Should we expose the participant list? Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_listing.
it: Dovremmo mostrare la lista dei partecipanti? FK Implicita a civicrm_option_value dove option_group = participant_listing.

en: Should we forward replies back to the author?
it: Dovremmo inoltrare le risposte all'autore?

en: Should we include proximity search feature in this profile search form?
it: Dovremmo includere la funzione di ricerca di prossimità in questo modulo di ricerca del profilo?

en: Should we track URL click-throughs for this mailing?
it: Dovremmo tracciare gli URL cliccabili per questo mailing?

en: Should we track when recipients open/read this mailing?
it: Dovremmo tracciare quando i riceventi aprono/leggono questo mailing?

en: Should we update the contact record if we find a duplicate
it: Dovremmo aggiornare il record del contatto se troviamo un duplicato

en: Show %1 entries
it: Mostra %1 elementi

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
it: Visualizza TUTTI i Casi con Attività Schedulate

en: Show Captcha On Profile
it: Visualizza Captcha su Profilo

en: Show Criteria
it: Mostra criteri

en: Show Current and Upcoming Events
it: Mostra eventi correnti e futuri

en: Show Edit Link?
it: Visualizza Link Modifica?

en: Show Honor Roll?
it: Visualizza Albo d'Onore?

en: Show Link to CMS User
it: Visualizza Link al CMS User

en: Show Location
it: Mostra posizione

en: Show Location?
it: Mostra Località?

en: Show My Cases
it: Visualizza i Miei Casi

en: Show My Cases with Upcoming Activities
it: Visualizza i Miei Casi con Attività Schedulate

en: Show Recurring Donation Start Date?
it: Visualizza la data inizio del contributo ricorrente?

en: Show Smart Groups on Demand
it: Mostra Gruppi Smart su Richiesta

en: Show [tax term] exclusive price - i.e. %1
it: Mostra il prezzo esclusivo del [termine fiscale] - ossia %1

en: Show [tax term] inclusive price - i.e. %1
it: Mostra il prezzo inclusivo del [termine fiscale] - ossia %1

en: Show _MENU_ entries
it: Visualizza _MENU_ voci

en: Show comments for this note.
it: Mostra commenti per questa nota.

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
it: Mostra contatti che rispondono ai criteri di Gruppo E ai criteri di Tag

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
it: Mostra i contatti che corrispondono ai criteri di Gruppo O ai criteri di Tag

en: Show large map
it: Mostra mappa ingrandita

en: Show my contribution in the public honor roll
it: Visualizza il mio contributo nell'albo d'onore

en: Show my support in the public honor roll
it: Mostra il mio supporto nell'albo pubblico

en: Show no. of Top Donors
it: Mostra nr. dei Donatori Top

en: Show payees
it: Mostra utenti paganti

en: Show recurring cancel/update URLs in receipt based on payment processor capabilities
it: Mostra gli URL di annullamento/aggiornamento ricorrenti nella ricevuta in base alle funzionalità del processore di pagamento

en: Show/hide rows with the same data on each contact record.
it: Mostra/Nascondi righe con gli stessi dati in ogni record contatto

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
it: Visualizzati elementi da %1 a %2 di %3

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Visualizzate da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Visualizzate da _START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Showing field as it will be displayed in a form.
it: Visualizzato il campo per come verrà visualizzato in una form.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
it: mostra solo i contatti che iniziano per: "%1"

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
it: Visualizzato il set di orezzi per come verrà visualizzato in una form.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
it: Visualizza il gruppo di dati personalizzati (gruppo di campi) come verrà mostrato in un modulo di modifica.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
it: Anteprima del campo come verrà mostrato in un modulo di modifica.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
it: Visualizza Report Transazioni Contabili

en: Shows activity statistics by type / date
it: Mostra statistiche di attività per tipo / data

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
it: Mostra i contributi fatti dai contatti che sono stati accreditati come Crediti in Favore ad altri contatti.

en: Shows statistics for Grants.
it: Mostra le statistiche per Sovvenzioni.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
it: Visualizza il Riepilogo Entrate degli Eventi con Conteggio.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
it: Visualizza la Lista Partecipanti e il Conteggio Partecipanti.

en: Shows this is a template for recurring contributions.
it: Mostra che questo è un template per contributi ricorrenti.

en: Sibling of
it: Fratello di

en: Sibling relationship.
it: Relazione

en: Sic Code
it: Codice SIC

en: Sign
it: Firma

en: Sign Petition
it: Firma Petizione

en: Sign the Petition
it: Firma la Petizione

en: Sign up Button
it: Bottone di iscrizione

en: Signature
it: Firma

en: Signature (HTML)
it: Firma (HTML)

en: Signature (Text)
it: Firma (Testo)

en: Signature HTML
it: Firma HTML

en: Signature Html
it: Firma Html

en: Signature Label
it: Etichetta Firma

en: Signature Text
it: Firma di testo

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
it: Firma non è impostata in Amministrazione &raquo; Impostazioni di Sistema &raquo; Processori di Pagamento.

en: Signatures
it: Firme

en: Similar Contact Found
it: Trovato contatto simile

en: Similar Contacts Found
it: Trovati contatti simili

en: Simple Event Name Badge
it: Badge Semplice Nome Evento

en: Simple mail limit
it: Limite mail semplice

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
it: Valori semplici come numeri, vero, falso e null.

en: SimpleXML support not included in PHP.
it: SimpleXML support non incluso in PHP.

en: Single client per case
it: Cliente singolo per caso

en: Single-line input field (text or numeric)
it: Campo di input a linea singola (testo o numerico)

en: Sinhala, Sinhalese
it: Singalese

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
it: Per gli amministratori del sito: Questo errore può indicare che gli utenti accedono a questa pagina utilizzando un dominio o un URL diverso dall'URL di base configurato. ESEMPIO: URL di base è http://example.org, ma alcuni utenti accedono alla pagina tramite http://www.example.org o un alias di dominio come http://myotherexample.org.

en: Site Configuration and Registration
it: Configurazione e Registrazione del sito

en: Site Preferences
it: Preferenze sito

en: Site URL
it: URL Sito

en: Site URL is not set for this payment processor
it: URL del Sito non impostato per questo processore di pagamento

en: Size of "Recent Items" stack
it: Dimensione della pila "ElementiRecenti"

en: Skip
it: Salta

en: Skip Participant
it: Salta Partecipante

en: Skip emails which do not have a Case ID or Case hash
it: Salta email che non hanno un ID Caso o un hash Caso

en: Skipped Donation
it: Saltata Donazione

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovene
it: Sloveno

en: Smart Group
it: Gruppo Smart

en: Smart Group Refresh Mode
it: Modalità Aggiornamento Gruppo Smart

en: Smart Group check did not run
it: Controllo Gruppo Smart non è stato eseguito

en: Smart Groups
it: Gruppi Smart

en: Smart group cache timeout
it: Timeout cache gruppo smart

en: Smart group sepecifed in exclude groups is not found in the database
it: Gruppo smart specificato nei gruppi esclusi non è stato trovato nel database

en: Smart group sepecifed in include groups is not found in the database
it: Gruppo smart specificato nei gruppi inclusi non è stato trovato nel database

en: Smarty Debug Window
it: Finestra di Debug Smarty

en: Sms Provider Internal Name
it: Nome Interno SMS Provider

en: Snippet type %1 is unrecognized
it: Snippet type %1 non è riconosciuto

en: Snooze Status Notifications Until
it: Posponi Notifiche Stato Fino

en: Social Sharing
it: Condivisione sociale

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
it: I link ai social media saranno inclusi nella pagina di ringraziamento Contributo, nella pagina Dillo-a-un-amico (se abilitata) e nelle ricevute inviate.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
it: I link ai social media saranno inclusi nella pagina Info Evento, nella pagina di ringraziamento, nella pagina Tell-a-Friend (se abilitata) e nelle email di conferma dell'evento.

en: Soft Contribution Currency
it: Valuta Soft Contribution

en: Soft Contribution Display on PCP
it: Visualizza Soft Contribution su PCP

en: Soft Contribution PCP Nickname
it: Abbreviazione PCP Soft Contribution

en: Soft Contribution PCP Note
it: Nota PCP Soft Contribution

en: Soft Credit
it: Credito in Favore

en: Soft Credit %1 - %2 doesn't exist. Row was skipped.
it: Credito in Favore %1 - %2 non esiste. La eri è stata saltata.

en: Soft Credit Aggregate
it: Aggregati Crediti in Favore

en: Soft Credit Amount
it: Importo del credito in favore

en: Soft Credit Amount Stats
it: Statistica importo Crediti in Favore

en: Soft Credit Avg
it: Media Crediti in Favore

en: Soft Credit Contact ID
it: ID Contatto Credito in Favore

en: Soft Credit Email
it: Email Credito in favore

en: Soft Credit For
it: Credito in favore per

en: Soft Credit For Contact ID
it: ID Contatto Destinatario Credito in Favore

en: Soft Credit For Contribution ID
it: ID Contributo per Credito in Favore

en: Soft Credit ID
it: ID Credito in Favore

en: Soft Credit Id
it: ID del 'Credito in favore'

en: Soft Credit Name
it: Nome Credito in favore

en: Soft Credit Phone
it: Telefono Credito in favore

en: Soft Credit Report
it: Report Crediti in Favore

en: Soft Credit Role
it: Ruolo Credito in Favore

en: Soft Credit To
it: Credito in Favore A

en: Soft Credit Type
it: Tipo Credito in Favore

en: Soft Credit Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = soft_credit_type.
it: ID Tipo Credito in Favore. FK implicito a civicrm_option_value dove option_group = soft_credit_type.

en: Soft Credit Types
it: Tipi Credito in Favore

en: Soft Credit amount
it: Importo Crediti in favore

en: Soft Credits
it: Crediti in Favore

en: Soft Credits Count
it: Conteggio Crediti in Favore

en: Soft Credits Only
it: Solo crediti in favore

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
it: L'importo del credito in favore non può superare l'importo totale.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
it: L'importo del credito in favore non può eccedere l'importo totale

en: Soft credits
it: Crediti in favore

en: Sold out
it: Esaurito

en: Sold out:
it: Esaurito:

en: Solicited
it: Sollecitato

en: Somali
it: Somalo

en: Some Fields Excluded
it: Alcuni campi sono esclusi

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
it: Alcune apis supportano una sintassi speciale per consentire ad altri operatori di "get" tipi di azioni. La scelta di un operatore diverso utilizzerà automaticamente questa sintassi, anche se potrebbe non funzionare con ogni API.

en: Some callback URLs are being migrated to a different style. During the transition, you may indicate a preferred style, such as:
it: Alcuni URL di richiamata stanno venendo migrati ad uno stile diverso. Durante la transizione, puoi indicare uno stile preferito, come:

en: Some fields are loaded as 'readonly' as they have been set (overridden) in civicrm.settings.php.
it: Alcuni campi sono caricati come "readonly" come sono stati impostati (sovrascritti) in civicrm.settings.php.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
it: Alcuni moduli definiscono i permessi, ma il CMS non può memorizzarli: %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
it: Il profilo non è configurato per l'azione selezionata.

en: Some of the selected activities are not editable.
it: Alcune della attività selezionate non sono modificabili.

en: Some old files could not be removed. Please remove them.
it: Alcuni vecchi file non possono essere rimossi. Per favore rimuovili.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
it: Alcune Organizzazioni trovano utile poter connettere i contatti dell'Organizzazione ai Gruppi (relazione uno a uno) per rappresentare una gerarchia multi-org. Il contatto dell'organizzazione conserva informazioni sull'organizzazione stessa (nome, indirizzo, ecc.) e il gruppo conserva altri contatti/sotto-gruppi correlati a quel gruppo (impiegati, alunni, attivisti online, iscritti, ecc.).

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
it: Alcune Organizzazioni trovano utile creare gerarchie di gruppi. In CiviCRM, questo è possibile attraverso la creazione di uno o più Gruppi "Genitore" e l'assegnazione di altri gruppi a questi ultimi. Quando un utente invia una email ad un gruppo "Genitore", o ricerca contatti nel gruppo "Genitore" -  tutti i contatti nei gruppi figli associati saranno automaticamente inclusi.

en: Some systems allow contributor to set a number of installments - but then auto-renew the subscription or commitment if they do not cancel.
it: Alcuni sistemi consentono al contributore di impostare un numero di rate - ma allora si rinnovano automaticamente le sottoscrizioni o l'impegno se non si cancella.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
it: Qualcuno ha appena fatto una donazione nella tua pagina delle Campagne Personali

en: Sorry
it: Spiacente

en: Sorry an error occurred
it: Spiacenti, il sistema ha avuto un errore.

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
it: Spiacente, si è verificato un errore e la tua informazione non è stata salvata

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
it: Purtroppo al momento non siamo in grado di fornire questo.

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
it: Spiacenti, attualmente sono disponibili solo %1 posti per questa opzione.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
it: Spiacenti, attualmente è disponibile solo un singolo posto per questa opzione.

en: Sorry, due to an error, we are unable to fulfill your request at the moment. You may want to contact your administrator or service provider with more details about what action you were performing when this occurred.
it: Spiacenti, a causa di un errore, al momento non siamo in grado di soddisfare la vostra richiesta. È possibile contattare l'amministratore o il fornitore di servizi fornendo ulteriori dettagli sull'azione che si stava eseguendo.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
it: Spiacenti, sembra che questo evento abbia solo %2 posti disponibili, mentre stai tentando di registrare %1 partecipanti. Modifica le tue selezioni di conseguenza..

en: Sorry, this option is currently sold out.
it: Spiacenti, l'opzione è attualmente non disponibile.

en: Sort Name
it: Nome Ordinamento

en: Sort name format for individual contact display names.
it: Ordina formato del nome per i nomi individuali di visualizzazione dei contatti.

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Source
it: Fonte

en: Source Code
it: Codice Sorgente

en: Source Contact
it: Fonte Contatto

en: Source Contact ID
it: ID Fonte Contatto

en: Source Email
it: Fonte Email

en: Source Name
it: Nome Fonte

en: Source Phone
it: Fonte Telefono

en: Source Record
it: Fonte Record

en: Source Record ID
it: ID Fonte Record

en: Source Type
it: Tipo Fonte

en: Source for this registration (if applicable).
it: Fonte registrazione (se applicabile)

en: Source of the relationship
it: Fonte della relazione

en: Source of this event registration.
it: Fonte di questa registrazione all'evento.

en: Source of this membership. This value is searchable.
it: Fonte di questa iscrizione. Valore su cui si possono effettuare ricerche.

en: South Ndebele
it: Ndebele del Sud

en: Southern Sotho
it: Sotho del Sud

en: Space between labels.
it: Spazio tra le etichette.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
it: Spagnolo; Castigliano (Messico)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
it: Spagnolo; Castigliano (Portorico)

en: Spanish; Castilian (Spain)
it: Spagnolo; Castigliano (Spagna)

en: Speaker
it: Relatore

en: Special Relationships
it: Relazioni Speciali

en: Special symbols include:
it: I simboli speciali includono:

en: Specific Calendar Date
it: Data di calendario specifica

en: Specific contact
it: Contatto Specifico

en: Specific day of Month
it: Giorno del mese specifico

en: Specify FROM Name and Email
it: Specifica DA nome e email

en: Specify SQL Query
it: Specifica di query SQL

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
it: Specificare il report se si appartiene ad uno dei componenti, come "CiviContribute"

en: Spool ID
it: ID Spool

en: Spools
it: Spool

en: Spousal relationship.
it: Relazione matrimoniale

en: Spouse of
it: Sposato/a con

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
it: Diffondere la parola su questa pagina di raccolta di fondi (%1). Aggiungi il tuo messaggio personale qui di seguito. Un link alla pagina di raccolta fondi sarà automaticamente incluso nella e-mail.

en: Stack Trace
it: Stack trace

en: Staff Member
it: Membro dello Staff

en: Staff Relationship
it: Personale civile

en: Staging
it: Formazione

en: Standalone
it: Indipendente

en: Standalone Form or Directory
it: Modulo o Cartella Indipendente

en: Standard Industry Classification Code.
it: Codice di Classificazione Industriale Standard.

en: Standard Mail Account
it: Account Email Standard

en: Standardized message
it: Messaggio Standardizzato

en: Start
it: Inizio

en: Start Action Condition
it: Condizione Inizio Azione

en: Start Action Date
it: Data Inizio Azione

en: Start Action Offset
it: Inizio Offset Azione

en: Start Action Offset must be filled in or Absolute Date set
it: Inizio Azione Offset deve essere compilato o deve essere impostata la Data Assoluta

en: Start Action Unit
it: Inizia Unità Azione

en: Start Adjustment
it: Inizia regolazione

en: Start Date
it: Data inizio

en: Start Date One
it: Data inizio uno

en: Start Date Two
it: Data inizio due

en: Start Event
it: Inizio Evento

en: Start Event Adjust Interval
it: Intervallo di aggiustamento dell'inizio evento

en: Start Event Adjust Unit
it: Unità di aggiustamento per l'evento di inizio

en: Start Event Adjustment
it: Aggiustamento evento di inizio

en: Start Offset
it: Inizio offset

en: Start date
it: Data di inizio

en: Start date cannot be earlier than the current time.
it: La data d'inizio non può essere precedente all'ora attuale.

en: Start date for premium
it: Data inizio per premium

en: Start date must be set if end date is set.
it: La data di inizio deve essere impostata, se è impostata una data di fine.

en: Start date must be the same or later than Member since.
it: Data inizio deve essere uguale o successiva a Membro dal.

en: Start scrolling
it: Inizia lo scorrimento

en: Started
it: Iniziato

en: Started at
it: Iniziato a

en: Starting with version 5.28.0, CiviCRM will require the PHP Internationalization extension (PHP-Intl). In preparation for this, the system check will show a warning beginning in 5.27.0 if your site lacks this extension.
it: A partire dalla versione 5.28.0, CiviCRM richiederà l'estensione PHP Internationalization (PHP-Intl). In preparazione a ciò, il controllo del sistema mostrerà un avviso a partire dalla 5.27.0 se il tuo sito non dispone di questa estensione.

en: Starting with version 5.29.0, CiviCRM on WordPress may make a subtle change in the calculation of <code>[civicrm.files]</code>. To ensure a smooth upgrade, please review the following table. All paths and URLs should appear the same. If there is <strong><em>any</em></strong> discrepancy, then consult <a %1>the upgrade documentation</a>.
it: A partire dalla versione 5.29.0, CiviCRM su WordPress potrebbe apportare una leggera modifica al calcolo di <code>[civicrm.files]</code>. Per garantire un aggiornamento senza problemi, consultare la seguente tabella. Tutti i percorsi e gli URL dovrebbero apparire uguali. In caso di <strong><em>qualunque</em></strong> discrepanza, consultare <a %1>la documentazione dell'aggiornamento</a>.

en: Starts
it: Inizia

en: Starts with
it: Inizia con

en: State
it: Prov.

en: State (Home)
it: Regione (Casa)

en: State / Province
it: Provincia / Stato

en: State Abbreviation
it: Abbreviazione stato

en: State ID
it: ID Stato

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
it: <strong>Sigla</strong> della provincia o dello Stato.

en: State or province <strong>full name</strong>.
it: <strong>Nome completo</strong> della provincia o dello Stato.

en: State province
it: Stato Provincia

en: State/Prov
it: Stato/Prov.

en: State/Province
it: Provincia/Stato

en: State/Province %1 %2 %3
it: Provincia/Stato %1 %2 %3

en: State/Province ID
it: ID Provincia/Stato

en: State/Province does not match the selected Country
it: Lo Stato/Provincia non corrisponde al Paese selezionato

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
it: Le liste Stato/provincia sono inserite dinamicamente in base al Paese scelto per tutti i moduli standard di modifica dell'indirizzo del contatto, così come per <strong> i moduli del Profilo che comprendono sia un campo Paese che uno Stato/provincia </strong>. Questa impostazione controlla in quale Paese dello Stato e/o delle Province sono disponibili nel campo di selezione di Stato/Provincia <strong> per Campi Personalizzati </strong> o per i moduli Profilo che NON includono un campo Paese.

en: States/Provinces
it: Stati/Province

en: Static
it: Statico

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics Breakdown
it: Ripartizione Statistiche

en: Status Alerts
it: Avvisi di Stato

en: Status Check Name
it: Nome Controllo Stato

en: Status Class
it: Classe Status

en: Status ID
it: ID Status

en: Status Label
it: Etichetta Status

en: Status Override
it: Forza stato

en: Status Override End Date
it: Data fine Forzatura Status

en: Status Override?
it: Forza stato?

en: Status Preference
it: Preferenza Status

en: Status Preference ID
it: ID Preferenza Status

en: Status Preferences
it: Preferenze Status

en: Status Rules values were not numeric.
it: I valori delle Regole di Stato non erano numerici.

en: Status Type
it: Tipo Status

en: Status class is a required field
it: La Classe di stato è un campo obbligatorio

en: Status for contribution records which represent a template for a recurring contribution rather than an actual contribution. This status is transitional, to ensure that said contributions don\'t appear in reports. The is_template field is the preferred way to find and filter these contributions.
it: Stato per i record di contributo che rappresentano un modello per un contributo ricorrente piuttosto che un contributo effettivo. Questo stato è transitorio, per garantire che tali contributi non compaiano nei rapporti. Il campo is_template è il modo preferito per trovare e filtrare questi contributi.

en: Status of this membership.
it: Stato di questa iscrizione

en: Status overridden?
it: Stato sovrascritto?

en: Status range begins this many units from start_event.
it: L'intervallo di stato inizia questo numero di unità da start_event.

en: Status range ends this many units from end_event.
it: L'intervallo di stato termina questo numero di unità da end_event.

en: Step 1
it: Passo 1

en: Step 2
it: Passo 2

en: Stop scrolling
it: Ferma lo scorrimento

en: Store both US (zip5) AND international postal codes. App is responsible for country/region appropriate validation.
it: Memorizza i codici postali US (zip5) E internazionali. L'app è responsabile dell'appropria convalida per Paese/regione.

en: Store collection of type-appropriate attributes, e.g. textarea  needs rows/cols attributes
it: Memorizza la raccolta di attributi appropriati al tipo, per esempio textarea ha bisogno di attributi righe/colonne

en: Store comma-delimited list of color, size, etc. options for the product.
it: Memorizza l'elenco delimitato da virgole di opzioni di colore, dimensione, etc. per il prodotto.

en: Store computed JS/CSS content in cache files? (Note: In "Auto" mode, the "Debug" setting will determine whether to activate the cache.)
it: Vuoi memorizzare i contenuti JS/CSS calcolati dei file cache? (Nota: in modalità "Automatica", l'impostazione di "Debug" determinerà se attivare la cache.)

en: Store the suffix, like the +4 part in the USPS system.
it: Memorizza il suffisso, come la parte +4 nel sistema USPS.

en: Stores Contact Get API params contact reference custom fields. May be used for other filters in the future.
it: Memorizza Contatti Ottieni parametri API riferimento contatto campi personalizzati. Potrebbe essere utilizzato per altri filtri in futuro.

en: Stores a fixed (non-translated) name for this option value. Lookup functions should use the name as the key for the option value row.
it: Memorizza un nome fisso (non tradotto) per questo valore di opzione. Le funzioni di ricerca dovrebbero utilizzare il nome come chiave per la riga del valore dell'opzione.

en: Stores the date from the entity which triggered this reminder action (e.g. membership.end_date for most membership renewal reminders)
it: Immagazzina la data dall'entità che ha avviato questa azione di promemoria (per esempio membership.end_date per la maggior parte dei promemoria di rinnovamento dell'iscrizione)

en: Stores the date when revenue should be recognized.
it: Memorizza il giorno in cui dovrebbero essere considerati i ricavi.

en: Street
it: Strada

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Street Address (Home)
it: Indirizzo (Casa)

en: Street Address (if present)
it: Indirizzo (se presente)

en: Street Address 1
it: Indirizzo 1

en: Street Address 2
it: Indirizzo 2

en: Street Address Parsing
it: Analisi Indirizzi Stradali

en: Street Addresses Parsed: %1
it: Indirizzi Stradali Analizzati: %1

en: Street Direction Prefix
it: Prefisso Direzione Strada

en: Street Direction Suffix
it: Suffisso Direzione Strada

en: Street Editing
it: Modifica strada

en: Street Name
it: Nome Strada

en: Street Number
it: Numero Civico

en: Street Number Suffix
it: Suffisso Numero Civico

en: Street Number is even
it: Il numero civico è pari

en: Street Number is odd
it: Il numero civico è dispari

en: Street Type
it: Tipo Strada

en: Street Unit
it: Unità strada

en: Street address parsing
it: Analisi Indirizzi Stradali

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
it: Numero civico, via, appartamento/unità - O casella postale

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
it: Nome della via, numero civico, appartamento/interno/stanza - OPPURE casella postale.

en: Street#
it: Strada#

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
it: Stringhe. Puoi includere le virgolette attorno alla stringa per assicurarti che non venga interpretata altrimenti, ad esempio. "false".

en: Student
it: Studente

en: Style
it: Stile

en: Sub Total
it: Sub Totale

en: Sub Type
it: Sottotipo

en: Sub-Type
it: Sottotipo

en: SubTotal
it: SubTotale

en: Subevent Slot Label ID
it: ID Subevent Slot Label

en: Subevent slot label. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = conference_slot.
it: Etichetta slot sottoevento. FK Implicito a civicrm_option_value dove option_group = conference_slot.

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject (A)
it: Oggetto (A)

en: Subject (B)
it: Oggetto (B)

en: Subject Label
it: Etichetta Oggetto

en: Subject Line
it: Oggetto della linea

en: Subject Line of the mailing
it: Oggetto della Linea della mailing

en: Subject Only
it: Solo oggetto

en: Subject Tokens
it: Segnaposto oggetto

en: Subject for email message.
it: Oggetto del messaggio email.

en: Subject is a required field.
it: Oggetto è un campo obbligatorio.

en: Subject of email
it: Oggetto dell'email

en: Subject of mailing
it: Oggetto del Mailing

en: Subject of the last activity in the case
it: Soggetto dell'ultima attività nel case

en: Subject of the last completed activity in the case
it: Oggetto dell'ultima attività completata nel caso

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
it: L'oggetto, il luogo, la data e l'ora e la descrizione sono comuni a tutti i tipi di attività. Si possono inserire dei campi personalizzati da tracciare per le attività <a href='%1'>qui</a>.

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Subject: %1
it: Oggetto: %1

en: Submit
it: Invia

en: Submit Button Text
it: Testo Pulsante Invio

en: Submit Credit Card Contribution
it: Invia Contributo con carta di credito

en: Submit Credit Card Event Registration
it: Invia Carta di Credito di Registrazione degli Eventi

en: Submit Credit Card Membership
it: Invia Contributo con carta di credito

en: Submit Credit Card Payment by: %1
it: Invia Pagamento con Carta di Credito da: %1

en: Submit Credit Card payment
it: Invia pagamento con Carta di Credito

en: Submit Mailing
it: Invia Mailing

en: Submit Mass SMS
it: Invia SMS di massa

en: Submit Time
it: Orario di Invio

en: Submit and Approve Mailing
it: Invia e approva il Mailing

en: Submit final mailing
it: Invia la mail finale

en: Submitted
it: Inviato

en: Submitted For
it: Inviato per

en: Submitted For:
it: Inviato per:

en: Submitted Form Values
it: Dati modulo inviati

en: Submitted by %1
it: Inviato da %1

en: Submitted form values for this report
it: Dati modulo inviati per questo report

en: Submitted form values for this search
it: Dati modulo inviati per questa ricerca

en: Submitting...
it: Invio in corso...

en: Subscribe
it: Sottoscizione

en: Subscribe Message
it: Messaggio Sottoscrizione

en: Subscribe URL (Action)
it: URL Iscrizione (Action)

en: Subscribe to Green Times
it: Abbonati a Green Times

en: Subscribe to Mailing List - %1
it: Iscriviti alla Mailing List - %1

en: Subscribe via web page
it: Iscriviti attraverso la pagina web

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
it: Iscriviti / cancellati dal gruppo della lista di mailing

en: Subscribes
it: Sottoscrizioni

en: Subscription Confirmation Request
it: Richiesta di conferma iscrizione

en: Subscription Histories
it: Cronologie Sottoscrizioni

en: Subscription History
it: Cronologia Sottoscrizione

en: Subscription or Service Settings
it: Impostazioni iscrizione o servizio

en: Subscription payment failed - %1
it: Pagamento dell'abbonamento non riuscito -%1

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtype
it: Sottotipo

en: Success
it: Successo

en: Success Rate
it: Percentuale di successo

en: Successful
it: Riuscito

en: Successful Deliveries
it: Consegne riuscite

en: Successfully Copied
it: Copiato con successo.

en: Suffix
it: Suffisso

en: Suffix (if present)
it: Suffisso (se esiste)

en: Suffix for PHP class name implementation
it: Suffisso per l'implementazione del nome della classe PHP

en: Suffix for name (Jr, Sr...). FK to suffix ID
it: Suffisso per nome (Jr, Sr...). FK a ID suffisso

en: Suggested Message
it: Messaggio suggerito

en: Suggested message to friends, provided as default on the Tell A Friend form.
it: Messaggio suggerito agli amici, fornito come impostazione predefinita nel modulo Dillo ad un Amico.

en: Suggestions:
it: Suggerimenti:

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
it: Riepiloga l'importo generato e il numero di contributori per ciascuna Pagina Campagna Personale.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary Overlay
it: Riepilogo Overlay

en: Summary Statistics
it: Riepilogo Statistiche

en: Summary of All Cases
it: Riepilogo di tutti i Casi

en: Summary of Involvement
it: Sommario delle Tipologie

en: Summary statistics for mailings
it: Riepilogo statistiche per i mailing

en: Supervised
it: Supervisionato

en: Supplemental Address
it: Indirizzo Aggiuntivo

en: Supplemental Address 1
it: Indirizzo Aggiuntivo 1

en: Supplemental Address 2
it: Indirizzo Aggiuntivo 2

en: Supplemental Address 3
it: Indirizzo Aggiuntivo 3

en: Supplemental Address Information, Line 1
it: Informazioni Indirizzo Aggiuntivo, Riga 1

en: Supplemental Address Information, Line 2
it: Informazioni Indirizzo Aggiuntivo, Riga 2

en: Supplemental Address Information, Line 3
it: Informazioni Indirizzo Aggiuntivo, Riga 3

en: Supplemental Street Address
it: Indirizzo Aggiuntivo 1

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
it: Indirizzo aggiuntivo completo di Via e Numero Civico, come Appartamento o Suite Numero o Dipartimento

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
it: Indirizzo aggiuntivo 1 (se vuoto, la linea viene ignorata).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
it: Indirizzo aggiuntivo 2 (se vuoto, la linea viene ignorata).

en: Supplemental address 3 (line is skipped if empty).
it: Indirizzo aggiuntivo 3 (se vuoto, la linea viene ignorata).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
it: Informazioni aggiuntive sull'indirizzo, ad es. c/o dipartimento, nome dell'edificio etc.

en: Supplementary Address Field 1
it: Campo Aggiuntivo Indirizzo 1

en: Supplementary Address Field 2
it: Campo Aggiuntivo Indirizzo 2

en: Supplementary Address Field 3
it: Campo Aggiuntivo Indirizzo 3

en: Support
it: Supporto

en: Support Recurring Intervals
it: Intervalli Ricorrenti Supportati

en: Support negative hours for cancellation/transfer
it: Supporta ore negative per cancellazione/trasferimento

en: Support recurring intervals
it: Supporto intervalli ricorrenti

en: Supported Languages
it: Lingue Supportate

en: Supported file formats: %1
it: Formati file supportati: %1

en: Supported pledge frequencies
it: Rateizzazioni degli impegni di pagamento permesse

en: Supported recurring frequency units.
it: Unità di frequenza ricorrenti supportate.

en: Supported recurring units
it: Supportato unità ricorrenti

en: Supporter
it: Sostenitore

en: Supporter Contact Subtype
it: Sottotipo Contatto Sostenitore

en: Supporter Contact Type
it: Tipo Contatto Sostenitore

en: Supporter Name
it: Nome Sostenitore

en: Supporter Profile
it: Profilo Supporter

en: Supporter profile is a required field.
it: Il Profilo del Membro è un campo richiesto

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
it: Il profilo di supporto non è impostato per questa pagina di campagna Personale o il profilo è disattivato. Si prega di contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di assistenza.

en: Supports Multiple Records
it: Gestisce Record Multipli

en: Surrogate Key
it: Chiave Surrogata

en: Survey
it: Sondaggio

en: Survey - %1
it: Sondaggio - %1

en: Survey / Petition
it: Sondaggio / Petizione

en: Survey Dashboard
it: Bacheca Sondaggio

en: Survey Hold Duration
it: Durata Sondaggio Hold

en: Survey ID
it: ID Sondaggio

en: Survey Interviewer - %1
it: Intervistatore Sondaggio - %1

en: Survey Is Active
it: Sondaggio è attivo

en: Survey Modified On
it: Sondaggio Modificato il

en: Survey Report
it: Report Sondaggio

en: Survey Report (Detail)
it: Report Sondaggio (dettaglio)

en: Survey Responses
it: Risultati Sondaggio

en: Survey Result
it: Risultato Sondaggio

en: Survey Status - %1
it: Stato Sondaggio - %1

en: Survey Title
it: Titolo Sondaggio

en: Survey Title = %1
it: Titolo Sondaggio = %1

en: Survey Type
it: Tipo Sondaggio

en: Survey Type ID
it: ID Tipo Sondaggio

en: Survey id.
it: ID Sondaggio.

en: Survey(s)
it: Sondaggio(i)

en: Surveys
it: Sondaggi

en: Swap Target and Assignee Contacts
it: Scambia contatti target e assegnatari

en: Swedish
it: Svedese

en: Symbolic name used by the module to identify the object
it: Nome simbolico usato dal modulo per identificare l'oggetto

en: Symbolic name which referenced in the fields
it: Nome simbolico a cui si fa riferimento nei campi

en: Sync CMS Email
it: Sincronizza Email CMS

en: Synchronize %1 Users
it: Sincronizza %1 Utenti

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
it: Sincronizzare le tipologie di abbonamento CiviMember  per i ruoli Drupal ora

en: Synchronize Complete
it: Sincronizzazione Completa

en: Synchronize Users to Contacts:
it: Sincronizza Utenti con Contatti:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
it: Sincronizzare quando Drupal cron viene eseguito. Questa azione sarà eseguita su tutti gli utenti e i contatti.

en: Synchronize when membership is updated.
it: Sincronizza quando una iscrizione viene aggiornata

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
it: Sincronizza ogni volta che un utente accede o si disconnette. Questa azione viene eseguita solo sugli utenti che accedono o si disconnettono.

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
it: Errore di sintassi: l'input deve essere valido JSON o una stringa tra virgolette.

en: System Installed
it: Sistema Installato

en: System Log
it: Log Sistema

en: System Log ID
it: ID Log Sistema

en: System Log Message
it: Messaggio Log Sistema

en: System Logs
it: Log Sistema

en: System Settings
it: Impostazioni di Sistema

en: System Status: Alert
it: Status di Sistema: Allerta

en: System Status: Critical
it: Status di Sistema: Critico

en: System Status: Emergency
it: Status di Sistema: Emergenza

en: System Status: Error
it: Status di Sistema: Errore

en: System Status: Notice
it: Status di Sistema: Avviso

en: System Status: Ok
it: Status di Sistema: Ok

en: System Status: Warning
it: Status di Sistema: Attenzione

en: System Workflow Message Templates
it: Modelli dei messaggi di Workflow di Sistema

en: System Workflow Messages
it: Messaggi dei Workflow di Sistema

en: System default language
it: Lingua di default del sistema

en: System generated ID.
it: ID generato dal sistema.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
it: I modelli di messaggio di sistema dei flussi di lavoro sono utilizzati per generare le email inviate a costituenti e amministratori per le entrate dei contributi, eventi e molti altri flussi di lavoro. È possibile personalizzare lo stile e la formulazione di questi messaggi qui.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
it: I modelli di messaggio del workflow di sistema sono utilizzati per generare le email inviate ai conoscenti e agli amministratori per le ricevute di contributo, le conferme degli eventi e molti altri flussi di lavoro. Qui puoi personalizzare lo stile e la formulazione di questi messaggi.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
it: TIP - Abbina attività ai record Contatti

en: TOTAL
it: TOTALE

en: TOTAL %1
it: TOTALE %1

en: TOTAL %1 %2%
it: TOTALE %1 %2%

en: TOTAL NO %1
it: TOTALE Nr %1

en: Tab icon
it: Icona scheda

en: Tab with table
it: Scheda con tabella

en: Table Layout
it: Tabella di Riepilogo

en: Table Name
it: Nome Tabella

en: Table of the object joined to the ACL Role (Contact or Group)
it: Tabella dell'oggetto unito al ruolo ACL (contatto o gruppo)

en: Table of the object possessing this ACL entry (Contact, Group, or ACL Group)
it: Tabella degli oggetti che possiedono questa voce ACL (Contatto, Gruppo, o Gruppo ACL)

en: Table which uses this price set
it: Tabella che utilizza questo insieme di prezzi

en: Tables
it: Tabelle

en: Tables For Select Clause
it: Tabelle Per Select Clausola

en: Tables For Where Clause
it: Tabelle Per Where Clausola

en: Tag '%1' already exists.
it: Il tag "%1" già esiste.

en: Tag - add to activities
it: Tag - aggiungi alle attività

en: Tag - add to contacts
it: Tag - aggiungi ai contatti

en: Tag - remove from activities
it: Tag - rimuovi dalle attività

en: Tag - remove from contacts
it: Tag - rimuovi dai contatti

en: Tag Activities
it: Etichetta attività

en: Tag Activities (Remove)
it: Etichette Attività (rimuovi)

en: Tag Contact
it: Etichetta il Contatto

en: Tag Contact(s)
it: Assegna tag ai contatti

en: Tag Contact(s) (Remove)
it: Togli tag ai contatti

en: Tag Contacts
it: Tagga Contatti

en: Tag Created Date
it: Data Creazione Etichetta

en: Tag ID
it: ID Tag

en: Tag Name
it: Nome tag

en: Tag Set
it: Insieme di Tag

en: Tag Set for %1
it: Insieme di Tag %1

en: Tag Set for %1 (created %2 by %3).
it: Tag Set per %1 (creato %2 da %3).

en: Tag Sets
it: Insiemi di Tag

en: Tag Tree
it: Albero Tag

en: Tag Used For
it: Tag usato per

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
it: Tag per Firmatari di Petizioni non confermate

en: Tag imported records
it: Assegna un tag ai record importati

en: Tagged
it: Tag

en: Tagged %1
it: Taggato %1

en: Tagged %1 %2
it: Taggato %1 %2

en: Tagged Imported Contacts
it: Etichettare contatti importati

en: Tags
it: Tag

en: Tags (Categories)
it: Tag (Categorie)

en: Tags and Groups
it: Tag e gruppi

en: Tags are a convenient way to categorize data (%1).
it: I tag sono un modo conveniente per classificare i dati (%1).

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
it: I Tag possono essere assegnati a qualsiasi record contatto, e sono un modo utile per ricercare i contatti. È possibile tutti i Tag necessari per organizzare e segmentare i tuoi record.

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tajik
it: Tagico

en: Target
it: Obiettivo

en: Target Birth Date
it: Data di nascita target

en: Target Contact
it: Contact di Destinazione

en: Target Contact Group
it: Gruppo Contatto di Destinazione

en: Target Contact ID
it: ID Contatto di Destinazione

en: Target Contact(s) in Group
it: Contatto(i) target nel gruppo

en: Target Email
it: Email dell'obiettivo

en: Target Entity
it: Entità Target

en: Target Entity ID
it: ID Entità Target

en: Target Gender
it: Genere target

en: Target Name
it: Nome target

en: Target Phone
it: Telefono target

en: Task
it: Attività

en: Tatar
it: Tartaro

en: Tax Amount
it: Valore Imposte

en: Tax Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione condizioni fiscali

en: Tax Financial Account?
it: Conto Finanziario Tasse?

en: Tax Label
it: Etichetta Tassa

en: Tax Rate
it: Tassazione

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
it: L'aliquota fiscale dovrebbe essere tra 0 e 100

en: Tax Term
it: Condizioni fiscali

en: Tax Total
it: Totale Tasse

en: Tax-Deductible?
it: Deducibile dalle tasse?

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
it: Gli account tassabili devono avere il tipo di conto finanziario impostato a Debito.

en: Tell A Friend Limit
it: Limite Dillo a un Amico

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
it: La funzione 'Dillo ad un amico' è disabilitata per questa pagina di Campagna Personale

en: Tell Friends
it: Dillo agli Amici

en: Tell a Friend
it: Dillo ad un amico

en: Tell a Friend Enabled?
it: Dillo a un Amico è abilitato?

en: Tell a Friend enabled?
it: Dillo a un amico abilitato?

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
it: Dillo ad un amico dà ai contribuenti un modo semplice per diffondere la notizia di questa campagna di raccolta fondi. La pagina di ringraziamento per il contributo includerà un link ad un modulo in cui si possano inserire gli indirizzi email degli amici ed un messaggio personalizzato. CiviCRM memorizzerà queste richieste ed aggiungerà gli amici al database.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
it: Dillo ad un amico dà ai contribuenti un modo semplice per diffondere la notizia di questa campagna di raccolta fondi. La pagina di ringraziamento per il contributo includerà un link ad un modulo in cui si possano inserire gli indirizzi email degli amici ed un messaggio personalizzato. CiviCRM memorizzerà queste richieste ed aggiungerà gli amici al database.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
it: Dillo ad un amico dà ai contribuenti un modo semplice per diffondere la notizia di questa campagna di raccolta fondi. La pagina di ringraziamento per il contributo includerà un link ad un modulo in cui si possano inserire gli indirizzi email degli amici ed un messaggio personalizzato. CiviCRM memorizzerà queste richieste ed aggiungerà gli amici al database.

en: Tell people why this campaign is important to you.
it: Spiega alle persone perché questa campagna è importante per te.

en: Tell-a-Friend
it: Dillo a un Amico

en: Tell-a-Friend Email
it: Email Dillo a un Amico

en: Tell-a-Friend Limit
it: Limite Dillo a un Amico

en: Template
it: Modello

en: Template Deleted
it: Modello Cancellato

en: Template Not Found
it: Template non trovato

en: Template Options (JSON)
it: Opzioni Template (JSON)

en: Template Title
it: Titolo Modello

en: Template Type
it: Tipo Template

en: Template cache and upload directory have been cleared.
it: La cache dei template e la directory di upload sono state pulite.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
it: I Modelli permettono di salvare e riutilizzare i messaggi con i layout. Si possono utilizzare per l'invio di e-mail o lettere a uno o più contatti. Se si utilizza il componente CiviMail per le newsletter, i modelli di newsletter si prendono cura del layout in modo che gli autori possano concentrarsi sul contenuto.

en: Temporary Files
it: File Temporanei

en: Temporary Files Directory
it: Directory File Temporanei

en: Terms:
it: Termini:

en: Test
it: Prova

en: Test API URL
it: URL API di test

en: Test Button URL
it: URL pulsante di test

en: Test Drive
it: Test di Funzionamento

en: Test Email
it: Email di prova

en: Test ID
it: ID Test

en: Test Mailing A
it: Mail di prova A

en: Test Mailing B
it: Mail di prova B

en: Test Membership?
it: Test di appartenenza?

en: Test Records
it: Record Test

en: Test Recurring Payments URL
it: URL pagamenti ripetuti di test

en: Test Site URL
it: URL sito di test

en: Test Type
it: Tipo Test

en: Test different "From" lines
it: Prova diverse linee "Da"

en: Test different "Subject" lines
it: Prova diverse linee "Oggetto"

en: Test entirely different emails
it: Prova email completamente diverse

en: Test-drive
it: Test di funzionamento

en: Test-drive - Receipt Header
it: Test-drive - Header Ricevuta

en: Test-drive Email / Receipt
it: Ricevuta/Email Test-Drive

en: Test-drive Your Contribution Page
it: Esecuzione di prova della pagina di contributi

en: Test-drive Your Event Registration Page
it: Esegui un test di funzionamento della pagina di registrazione evento

en: Test-drive the entire contribution process&mdash;including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Transactions will be directed to your payment processor's test server. No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.
it: Fa un test di funzionamento dell'intero processo di contributo, inclusi i campi personalizzati, la conferma, la pagina di ringraziamento e la ricevuta. La transazione sarà inviata al server di prova del processore di pagamento. Non verranno effettuate transazioni finanziarie, ma verrà creato un record dei contatti e nel database sarà salvato un record di test per il contributo. Usate nomi di contatti che siano ovviamente una prova, in modo da poter cancellare facilmente i record. I contributi di test non sono visibili nella scheda Contributi, ma possono essere visualizzati cercando 'contributi di test' nel modulo di ricerca di CiviContribute.

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
it: Fa un test di funzionamento dell'intero processo di registrazione, inclusi i campi personalizzati, la conferma, la pagina di ringraziamento e la ricevuta. La transazione sarà inviata al server di prova del processore di pagamento. <strong>Non verranno effettuate transazioni finanziarie, ma verrà creato un record dei contatti e nel database sarà salvato un record di test per il contributo e per il partecipante. Usate nomi di contatti che siano ovviamente una prova, in modo da poter cancellare facilmente i record.</strong>

en: Testing
it: Prova

en: Testing Criteria
it: Criteri di prova

en: Text
it: Testo

en: Text / Numeric Quantity
it: Testo / quantità numerica

en: Text Link
it: Link testo

en: Text Message
it: Messaggio di testo

en: Text and html allowed. Displayed at the bottom of the first page of the contribution wizard.
it: Testo e html consentiti. Mostrato in fondo alla prima pagina della procedura guidata del contributo.

en: Text and html allowed. Displayed below title.
it: Testo e html permessi. Mostrati sotto al titolo.

en: Text and html allowed. displayed at the bottom of the success page. Common usage is to include link(s) to other pages such as tell-a-friend, etc.
it: Testo e html consentiti. mostrato in fondo alla pagina di successo. L'utilizzo comune è di includere link ad altre pagine come dillo ad un amico, etc.

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
it: Testo visualizzato accanto alla casella di spunta per l'opzione 'paga più tardi' nel modulo contributo. Si possono includere tag HTML.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
it: Testo visualizzato accanto alla casella di spunta sul modulo di contribuzione.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
it: Testo visualizzato sulla pagina Informazioni sull'evento quando il numero massimo di registrazioni è stata raggiunta (a meno che non offrono una lista di attesa). Se la registrazione online è attivato, questo messaggio viene visualizzato anche se l'utente tenta di registrare.

en: Text for Tell a Friend thank you page header and HTML title.
it: Testo per l'intestazione della pagina di ringraziamento Dillo ad un Amico e titolo HTML.

en: Text for form field label (also friendly name for administering this custom property).
it: Testo per etichetta campo del modulo (anche nome amichevole per gestire questa proprietà personalizzata).

en: Text for form field label (also friendly name for administering this field).
it: Testo per etichetta campo del modulo (anche nome amichevole per gestire questo campo).

en: Text for link to Event Registration form which is displayed on Event Information screen when is_online_registration is true.
it: Testo per il link al modulo Registrazione all'Evento che è mostrato nello schermo delle Informazioni sull'Evento quando is_online_registration è vero.

en: Text for the Registration Link
it: Testo per il link di registrazione

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
it: Testo del link che invita i conoscenti a creare una Pagina di Campagna Personale. Questo collegamento apparirà nella pagina di ringraziamento di Registrazione Evento e su ogni Pagina di Campagna Personale. Da lasciare vuoto se non si desidera che i conoscenti siano stimolati a creare le proprie Pagine di Campagna Personale.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
it: Testo del link che invita i contatti a creare una Pagina di Campagna Personale. Questo collegamento apparirà nella pagina di ringraziamento Contributo e su ogni Pagina di Campagna Personale. Da lasciare vuoto se non si desidera che i conoscenti siano stimolati a creare le proprie Pagine di Campagna Personale.

en: Text formatted message
it: Messaggio di testo formattato

en: Text formatted message.
it: Messaggio di testo formattato

en: Text formatted signature for the email.
it: Firma per l'email in formato testo.

en: Text message (SMS) sent.
it: Messaggio di testo (SMS) inviato.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Text to display below title
it: Testo da visualizzare sotto il titolo

en: Text to display for member renewal
it: Testo da mostrare per il rinnovo del membro

en: Text to display on the cancel button when used in create or edit mode
it: Testo da visualizzare sul pulsante Annulla quando utilizzato in modalità di creazione o modifica

en: Text to display on the submit button when used in create or edit mode
it: Testo da visualizzare sul pulsante di invio quando utilizzato in modalità di creazione o modifica

en: Text to display when the approval is required to complete registration for an event.
it: Testo da mostrare quando l'approvazione è richiesta per completare la registrazione per un evento.

en: Text to display when the event is full, but participants can signup for a waitlist.
it: Testo da mostrare quando l'evento è pieno, ma i partecipanti possono registrarsi per la lista d'attesa.

en: Textarea
it: Area di testo

en: Thank You Date
it: Data Ringraziamento

en: Thank You Page
it: Pagina Ringraziamento

en: Thank You Text
it: Testo di ringraziamento

en: Thank You Title
it: Titolo ringraziamento

en: Thank You for Registering
it: Grazie per esserti registrato

en: Thank you for completing this contribution.
it: Grazie per aver completato questo contributo.

en: Thank you for completing this payment.
it: Grazie per aver completato questo pagamento.

en: Thank you for getting involved in our campaign!
it: Grazie di partecipare alla nostra campagna!

en: Thank you for signing the petition.
it: Grazie per aver firmato la petizione.

en: Thank you for this contribution.
it: Grazie per questo contributo!

en: Thank you for upgrading to %6. This release was made possible by the <a href="%1" target="_blank">CiviCRM Core Team</a> and an <a href="%2" target="_blank">incredible group of CiviCRM Contributors</a>. The CiviCRM project could not exist without the continued financial support of <a href="%3" target="_blank">CiviCRM Members</a> and <a href="%4" target="_blank">CiviCRM Partners</a>. We invite you to support CiviCRM by becoming a <a href="%5" target="_blank">CiviCRM Member</a> or <a href="%7" target="_blank">CiviCRM Partner</a> today. Providing financial support ensures that the <a href="%8" target="_blank">CiviCRM project</a> can continue to provide the essential resources and services to support the <a href="%8" target="_blank">CiviCRM community</a>.
it: Grazie per aver aggiornato a %6. Questa versione è stata resa possibile dal <a href="%1" target="_blank">CiviCRM Core Team</a> e da <a href="%2" target="_blank">un incredibile gruppo di Contributori CiviCRM</a>. Il progetto CiviCRM non potrebbe esistere senza il continuo supporto finanziario dei <a href="%3" target="_blank">Membri CiviCRM</a> e dei <a href="%4" target="_blank">Partner CiviCRM</a>. Ti invitiamo a supportare CiviCRM diventando un <a href="%5" target="_blank">Membro CiviCRM</a> o un <a href="%7" target="_blank">Partner CiviCRM</a> oggi. Fornire supporto finanziario garantisce che il <a href="%8" target="_blank">progetto CiviCRM</a> possa continuare a fornire le risorse ei servizi essenziali per supportare la <a href="%8" target="_blank">comunità CiviCRM</a>.

en: Thank you for your Pledge
it: Grazie per il tuo impegno di pagamento

en: Thank you for your contribution/s
it: Grazie per io tuo/i contributo/i

en: Thank you for your generous pledge.
it: Grazie per il tuo generoso contributo.

en: Thank you for your registration.
it: Grazie per la tua registrazione.

en: Thank you for your support
it: Grazie per il tuo supporto

en: Thank you for your support.
it: Grazie per il tuo supporto.

en: Thank you letter
it: Lettera di ringraziamento

en: Thank you message displayed on success page.
it: Messaggio di ringraziamento visualizzato nella pagina di successo.

en: Thank you.
it: Grazie.

en: Thank your for your generous support.
it: Grazie per il tuo generoso contributo.

en: Thank-you Date
it: Data di ringraziamento

en: Thank-you Footer
it: Piedipagina del ringraziamento

en: Thank-you Letter Options
it: Opzioni Lettera di ringraziamento

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
it: Lettera di ringraziamento per i Contributi (PDF)

en: Thank-you Message
it: Messaggio di ringraziamento

en: Thank-you Page Footer
it: Piedipagina del ringraziamento

en: Thank-you Page Title
it: Titolo pagina di ringraziamento

en: Thank-you Screen
it: Schermata di Ringraziamento

en: Thank-you Sent
it: Ringraziamento inviato

en: Thank-you Text
it: Testo di ringraziamento

en: Thank-you Title
it: Titolo ringraziamento

en: Thank-you and Receipting
it: Ringraziamento e ricevuta

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
it: La data di ringraziamento è stata aggiornata per %1 contributi.

en: Thank-you letter - print or email
it: Lettera di ringraziamento - stampa o email

en: Thank-you letters - print or email
it: Lettere di ringraziamento - stampa o email

en: Thank-you sent?
it: Ringraziamento Inviato?

en: ThankYou Text
it: Testo Ringraziamento

en: ThankYou Text.
it: Testo di Ringraziamento.

en: ThankYou Title
it: Titolo Ringraziamento

en: Thanks
it: Grazie

en: Thanks and Receipt
it: Ringraziamento e ricevuta

en: Thanks for Spreading the Word
it: Grazie per aver diffuso la notizia

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
it: Grazie per aver scelto CiviCRM! Segui le istruzioni qui sotto per installare CiviCRM.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
it: Grazie per aver creato una campagna personale a supporto di %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
it: Grazie per avere detto ai tuoi amici di questo evento.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
it: Grazie per sostenere questa campagna, diffondendo la parola ai tuoi amici.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
it: Grazie per avere detto ai tuoi amici di noi e per averci dato una mano. Insieme possiamo fare la differenza.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
it: Grazie per la vostra iscrizione con rinnovo automatico.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
it: Grazie per il vostro contributo ricorrente.

en: Thankyou Date
it: Data Ringraziamento

en: That username/password doesn't work
it: L'username e la password inseriti sono errati.

en: The "%1" option conflicts with the "%2" option. The "%2" option has been disabled.
it: L'opzione "%1" è in conflitto con l'opzione "%2". L'opzione "%2" è stata disabilitata.

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
it: "Contributi - Ricevuta online" fornisce un modello di messaggio per i contenuti e la formattazione della ricevuta.
    È possibile modificarlo da <a href="%1"> Amministrazione> Comunicazioni> Modelli di messaggio> Messaggi di Sistema dei flussi di lavoro del sistema </a>. Puoi anche fornire messaggistica specifica per i contributi ricevuti tramite questa pagina di contributo utilizzando il campo "Messaggio Ricevuta" qui sotto.

en: The %1 '%2' has been saved.
it: Il %1 '%2' è stato salvato.

en: The %1 is not writable.  Please check your file permissions. | The following directories are not writable: %1.  Please check your file permissions.
it[0]: La %1 non è scrivibile. Per favore cambia i permessi al tuo file.
it[1]: Le directory %1 non sono scrivibili. Per favore cambia i permessi al tuo file.
it[2]: Le directory %1 non sono scrivibili. Per favore cambia i permessi al tuo file.

en: The %1 payment processor is no longer bundled with CiviCRM. After upgrading you will need to install the extension to continue using it.
it: Il processore di pagamento %1 non è più fornito in bundle con CiviCRM. Dopo l'aggiornamento dovrai installare l'estensione per continuare a usarlo.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
it: Al ruolo %1 sono stati assegnati uno o più permessi che possono essere pericolosi per gli utenti con quel ruolo. Pensa di riconsiderare i ruoli, assegnando %2 a questi utenti.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
it: Il  '%1' non può essere cancellato! Devi cancellare tutti(e) le Pagine Personali della Campagna  relative alla pagina contributo prima di eliminare la pagina.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
it: La regola "supervisionata" per ciascun tipo di contatto viene usata automaticamente per la ricerca di duplicati possibili quando nuovi contatti sono aggiunti o modificati attraverso l'interfaccia utente. Regole supervisionate dovrebbero essere configurate con una definizione ristretta di cosa costituisca duplicato.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
it: La regola "non supervisionata" per ciascun tipo di contatto viene usata automaticamente quando nuovi contatti vengono creati tramite registrazioni online come eventi, iscrizioni, contributi e pagine di profilo. Sono anche selezionati per default quando si importano contatti. Generalmente vengono configurati con una definizione ristretta di cosa costituisca duplicato.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
it: Il <a href="%1">Gestore SMS</a> non è stato configurato o non è attivo.

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in the online system administrator guide</a>
it: Il <a href="%1">default mailbox</a> non è stato configurato. Puoi trovare più informazioni nella  <a href="%2"> online system administrator guide</a>

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
it: La tabella di <strong>Sommario Contributo</strong> offre un riepilogo del mese e i totali dei contributi aggiornati all'anno, e comprende i collegamenti per visualizzare i dettagli contributo per questi periodi di ricerca utilizzati comunemente. Per eseguire la ricerca personalizzata proprio - clicca su <a href='%1'>Trova Contributi</a>. Puoi cercare per nome dei collaboratori, Intervalli di Importi, e una varietà di altri criteri.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
it: Lo <strong>URL</strong> per eWAY Live Gateway

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
it: Lo <strong>URL</strong> per eWAY's TEST Gateway

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
it: L'utility di importazione Attività permette di importare facilmente le attività da altre applicazioni in CiviCRM. I contatti devono già esistere nel database di CiviCRM prima dell'importazione. Usa 'Importa Contatti' per creare prima i record dei contatti, se necessario. Poi puoi far corrispondere le attività ai contatti usando l'Email, l'ID del contatto oppure un identificatore esterno ( vedi il suggerimento qui sotto ).

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
it: L'utility di importazione attività permette di importare facilmente le attività da altre applicazioni in CiviCRM. I contatti devono già esistere nel database di CiviCRM prima dell'importazione.

en: The Activity's Duration in Minutes
it: La durata dell'attività è in minuti

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
it: La pagina Campagne '%1' è stata cancellata.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
it: La pagina Campagne '%1' è stata disabilitata.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
it: La pagina Campagne '%1' è stata abilitata.

en: The City or Suburb the address is at
it: Il Comune è

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
it: Il modulo CiviCRM permette di creare contatti o di importarli da altre fonti. Si possono memorizzare le relazioni tra i contatti, ad esempio indicando che fanno parte dello stesso nucleo familiare. Ci sono due tipi di gruppi di contatti; si possono creare gruppi statici con un elenco di contatti fissi. Si possono anche creare gruppi dinamici ("intelligenti"), basandosi sulle caratteristiche che i contatti hanno in comune. Ad esempio, si può creare un gruppo di tutti i contatti che vivono in California E che si sono offerti come volontari per la vostra organizzazione nell'ultimo anno. Il modulo CiviCRM permette anche di impostare dei tag per una categorizzazione meno formale dei contatti o dei gruppi. CiviCRM può essere facilmente esteso in modo da memorizzare le informazioni sui membri della comunità specifiche per la vostra organizzazione, usando i campi personalizzati. Ad esempio, si possono creare dei campi per tenere traccia delle competenze e delle preferenze dei volontari. I profili di CiviCRM permettono ai membri della comunità ("utenti") di aggiornare le proprie informazioni e di condividerne alcune con gli altri. Infine, si possono configurare delle tipologie di attività personalizzate, come l'attività di volontario o la partecipazione ad eventi.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
it: Il modulo CiviCRM registra le informazioni sull'universo di persone associate ad una comunitá e sulle loro interazioni come email, donazioni, petizioni, eventi, ecc. Puó funzionare come gestore di contatti autonomo o puó essere integrato con sistemi di spedizione di posta di massa, gestione del volontariato, petizioni e ricerca di eventi. CiviCRM abilita le organizzazioni a manutenere tutte queste attivitá in un unico database, creando efficienze e nuove opportunitá per le comunitá di migliorare la comunicazione e di beneficiare delle relazioni con i membri della loro comunitá.

en: The CiviCRM public extensions directory at %1 could not be contacted - please check your webserver can make external HTTP requests or contact CiviCRM team on <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM forum</a>.
it: Non è stato possibile collegare la directory di estensioni pubbliche di CiviCRM su %1 - controllare se il proprio webserver può effettuare richieste HTTP esterne o contattare il team CiviCRM sul <a href="http://forum.civicrm.org/">forum CiviCRM</a>.<br />

en: The CiviCase XML file for this case-type prohibits editing the definition.
it: L'XML per questo tipo di caso impedisce di modificare la descrizione.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
it: Il nome di contatto per l'ordinamento fini, Cognome poi la prima

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
it: Il sub-tipo per il contatto non corrisponde al tipo contatto per questo record.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
it: Il Tipo Contatto '%1' è stato salvato.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
it: L'autocomposizione di importa contributi permette di caricare facilmente contributi da altre applicazioni in CiviCRM.

en: The Contribution Page which triggered this contribution
it: La pagina del contributo che ha attivato questo contributo

en: The Contribution or Event Page which triggered this pcp
it: La Pagina del Contributo o dell'Evento che ha attivato questo pcp

en: The Contribution's Status
it: Lo stato del contributo

en: The Country of the Address
it: Il Paese dell'Indirizzo

en: The County of the Address
it: Il Paese dell'Indirizzo

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
it: La data della ricevuta del contributo è stato inviato.

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
it: La Data di ringraziamento per il donatore per il contributo è stato inviato.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
it: La data e l'ora in cui l'attività è prevista.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
it: La Data di contributo è stata cancellata (se era)

en: The Date the Contribution was received / paid
it: La data in cui contributo è stato ricevuto / pagato

en: The Date the participant Registered for the Event
it: La Data del partecipante registrato per l'evento

en: The Date the recurring contribution ended.
it: La Data del contributo ricorrente è finita.

en: The Date the recurring contribution started.
it: La data in cui ricorre avvio del contributo.

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
it: La Data del contributo ricorrente è stata annullata.

en: The Date the recurring contribution was created.
it: La data in cui ricorre il contributo è stato creato.

en: The Date the recurring contribution was modified.
it: La data in cui ricorre il contributo è stato modificato.

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
it: Il contatto Organizzazione di default non può essere unito a un altro record contatto. È associato all'installazione di CiviCRM per questo dominio e contiene informazioni utilizzate per le funzioni di sistema. Se si desidera unire questi record, è possibile:% 1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
it: Il contatto duplicato e tutte le informazioni ad esso correlate SARANNO CANCELLATI dopo l'unione tra i due.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
it: L'autocomposizione di Importa Eventi permette di inviare facilmente al sistema i dati sulle partecipazioni, come le registrazioni dei eventi, da altre applicazioni in CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
it: La tabella Riepilogo Evento presenta una sintesi di fino a dieci <strong>Eventi</strong> schedulati e recenti. Clicca su <strong>Nome Evento</strong> per visualizzare l'evento come questo verrà mostrato ai visitatori del sito. Clicca su <strong>Numero Partecipanti</strong> per visualizzare un elenco dei partecipanti. Per eseguire ricerche personalizzate - clicca su <a href='%1'>Trova Partecipanti</a>. Puoi cercare per Nome Partecipante, Evento, Intervallo di Date e Stato.

en: The Event Type
it: La Tipologia dell'Evento

en: The Event's End Date
it: La Data di Fine dell'Evento

en: The Event's Full Description
it: Descrizione completa evento

en: The Event's Online Registration End Date
it: La Data di Termine per la Registrazione Online

en: The Event's Online Registration Start Date
it: La Data di Inizio per la Registrazione Online

en: The Event's Start Date
it: Data di Inizio dell'Evento

en: The Event's Summary
it: Il Riepilogo dell'Evento

en: The Event's Title
it: Titolo dell'Evento

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
it: L'Indirizzo email mittente configurato per questa caratteristica potrebbe non essere un account valido sul proprio provider di email.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
it: Il livello della tariffa del partecipante è registrato.

en: The Financial Account '%1' has been saved.
it: Il Conto Finanziario '%1' è stato salvato.

en: The Following Option Values contain value fields that do not match the Data Type of the Option Group</p>
            <p><table><tbody><th>Option Group</th><th>Option Value</th></tbody><tbody>
it: Le seguenti opzioni contengono valori che non corrispondono al tipo dati del Gruppo di Opzioni </p>
     <p> <table> <tbody><th>Gruppo di Opzioni </th><th> Valore Opzione </th></tbody><tbody>

en: The Following option Groups have not been converted due to there being already another option group with the same name in the database
it: I Seguenti Gruppi di opzioni non sono stati convertiti perché nel database è già presente un altro gruppo di opzioni con lo stesso nome

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
it: Il Contributo Intero meno le Commissioni del Processore di Pagamento.

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
it: Il Gruppo '%1' non può essere cancellato! Devi cancellare tutti i campi personalizzati del gruppo prima di cancellare il gruppo stesso.

en: The Group '%1' has been deleted.
it: Il Gruppo "%1" è stato cancellato.

en: The Group '%1' has been saved.
it: Il Gruppo '%1' è stato salvato.

en: The HTML Form Snippet code will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
it: Lo Snippet di codice HTML mostrerà un modulo con i campi di profilo di CiviCRM attivi. Potete copiarlo e incollarlo in qualsiasi blocco o pagina sul vostro sito Web in cui volete raccogliere informazioni sui contatti.

en: The HTML code below will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
it: Il codice HTML qui sotto mostra una maschera costituita da campi attivi. È possibile copiare il codice HTML e incollarlo in qualsiasi blocco o su una pagina del sito web in cui si desiderano raccogliere informazioni di contatto.

en: The HTML footer for this mailing.
it: Il piè di pagina del messaggio in formato HTML.

en: The HTML header for this mailing.
it: La testata del messaggio in formato HTML.

en: The HTML message is a required field.
it: Il messaggio HTML è un campo richiesto.

en: The ID of a previous mailing to include/exclude recipients.
it: L'ID di un mailing precedente per includere/escludere riceventi.

en: The ID of the Job .
it: ID del Job.

en: The ID of the mailing this Job will send.
it: L'ID del mailing che questo Job invierà.

en: The ID of the object controlled by this ACL entry
it: L'ID dell'oggetto controllo da questa voce ACL

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
it: Il Wizard di Importazione ti permette di importare facilmente record contatti da altre applicazioni a CiviCRM. Ad esempio, se la tua organizzazione gestisce i contatti con MS Access&reg; o Excel&reg;, e tu vuoi iniziare ad usare CiviCRM per memorizzare questi contatti, puoi 'importarli' qui.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
it: L'autocomposizione di importazione permette di inviare automaticamente i dati dei contatti da altre applicazioni a CiviCRM. Ad esempio, se la vostra organizzazione gestisce i contatti con MS Access&copy; o Excel &copy;, e vuoi iniziare ad utilizzare CiviCRM per memorizzare questi contatti, potete 'importarli' qui.

en: The Interval of the Frequency Unit
it: L'intervallo dell' unità di frequenza

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
it: Il tipo di posizione deve essere impostato se vi è %1 delle informazioni.

en: The Location of the Address for the Contact
it: La posizione dell' Indirizzo per il contatto

en: The Location of the Phone for the Contact
it: La posizione del telefono per il contatto

en: The Mailing's End Date
it: La Data di Fine del Mailing

en: The Mailing's Scheduled Date
it: Data prevista per il mailing

en: The Mailing's Start Date
it: La Data di Inizio del Mailing

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
it: La media di questa attività (ad esempio telefono, e-mail, ecc ..

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
it: L'Autocomposizione Importa Iscrizioni ti permette di inviare facilmente al sistema iscrizioni da altre applicazioni a CiviCRM.

en: The Membership's End Date
it: Data di fine iscrizioni

en: The Membership's Reminder Date
it: Data di promemoria iscrizioni

en: The Membership's Start Date
it: Data di inizio iscrizioni

en: The Message Template '%1' has been saved.
it: Il Template di Messaggio '%1' è stato salvato.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
it: L'importazione guidata di dati Multi-Value personalizzati consente di caricare facilmente i dati per popolare record di dati multi-value personalizzati (comeil curriculum di lavoro o di istruzione) per i contatti esistenti.

en: The Next Contribution Date.
it: La prossima data del Contributo

en: The Non Deductible Part of the Contribution
it: La parte non deducibile del Contributo

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
it: Il tipo di attività del caso aperto è stata persa o disabilitata. Controllare in Amministra > Opzioni liste > Tipi di attività per il componente CiviCase.

en: The Option Group '%1' has been saved.
it: Il Gruppo Opzioni "%1" è stato salvato.

en: The PHP Multibyte String extension is needed for CiviCRM to correctly handle user input among other functionality. Ask your system administrator to install it.
it: L'estensione PHP Multibyte String è necessaria per CiviCRM per gestire correttamente l'input dell'utente tra le altre funzionalità. Chiedi all'amministratore di sistema di installarlo.

en: The Page this Contribution came from
it: La pagina di questo contributo è venuto da

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
it: La caratteristica di elenco partecipanti non è abilitata per questo evento.

en: The Participant Status has been updated.
it: Lo Status del Partecipante è stato aggiornato.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
it: Strumento di pagamento utilizzato per il contributo

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending (pay later). Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
it: Lo Status Pagamenti per questo partecipante è completo. Lo Status è stato impostato In sospeso (da pagare in seguito). Fare clic su Annulla se si desidera rivedere o modificare tali valori prima di salvare questo record

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
it: La Pagina Personale della Campagna appena visitata è attualmente %1. E' comunque possibile supportare la campagna qui.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
it: La Pagina Personale della Campagna che hai appena visitato è attualmente inattiva.  E' comunque possibile supportare la campagna qui.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
it: La pagina delle Campagne Personali che hai appena visitato non è più attiva (come per %1). Però puoi ancora supportare qui la campagna.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
it: La Pagina Personale della Campagna che hai appena visitato è solo attiva da %1 a %2. E' comunque possibile supportare la campagna qui.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
it: La pagina di campagna Personale che hai appena visitato sarà attiva a partire %1. Tuttavia è ancora possibile sostenere la campagna qui.

en: The Personal note form PCP
it: La forma della nota personale PCP

en: The Premium '%1' has been saved.
it: Il Premio '%1' è stato salvato.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
it: Il campo prezzo "%1" è stato eliminato.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
it: L'insieme di prezzi "%1" è stato eliminato.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
it: L'insieme di prezzi "%1" non è stato eliminato! Si devono cancellare tutti i campi prezzo dell'insieme prima di eliminare l'insieme.

en: The Priority of this Activity
it: La priorità di questa attività

en: The Reason for the Contribution Cancellation
it: Il motivo della cancellazione del Contributo

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
it: L'URL di pagamento ricorrente non viene al momento usato.

en: The Relationship Type has been saved.
it: Il Tipo di Relazione è stato salvato.

en: The Relationship's End Date
it: Il rapporto di fine Data

en: The Relationship's Start Date
it: Il rapporto di inizio Data

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
it: L'SMS di risposta può essere inviato solo per le attività con oggetto '% 1'.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
it: Il codice HTML del piè di pagina del rapporto verrà emesso alla fine del documento. È possibile aggiungere qualsiasi testo aggiuntivo nel piè di pagina, sostituire il logo CiviCRM, o fare altre modifiche se necessario.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
it: L'Intestazione del report contiene il codice HTML che verrà emesso all'inizio del documento quando questo rapporto viene stampato o scaricato in formato PDF. I valori di default funzionano per la maggior parte delle situazioni. Tuttavia si consiglia di inserire il titolo effettivo del rapporto nel tag &lt;title&gt; (in sostituzione 'CiviCRM Report'). È possibile inserire un logo con l'aggiunta di un tag &lt;img&gt;. È inoltre possibile modificare l'aspetto grafico del report stampato includendo un file CSS personalizzato (invece di print.css).

en: The Role the Participant is registered for.
it: Il ruolo del partecipante è registrato per.

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
it: Il Ruolo selezionato qui viene automaticamente assegnato alle persone quando si registrano online per questo evento (di solito è il ruolo predefinito 'Partecipante').

en: The SMS message is a required field.
it: Il messaggio SMS è un campo richiesto.

en: The Set '%1' has been saved.
it: L'insieme "%1" è stato salvato.

en: The State or Province of the Address
it: Lo Stato o la Provincia

en: The Status of the Membership
it: Lo stato di appartenenza

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
it: Lo stato di Prenotazione e la frequenza del partecipante

en: The Status of this Activity
it: Lo stato di questa attività

en: The Status of this Contribution
it: Lo stato di questo Contributo

en: The Sub-type for the Contact
it: Il Sub-tipo per il contatto

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
it: Il profilo di supporto viene utilizzato per raccogliere o aggiornare le informazioni di base (ad esempio nome e indirizzo email) da parte degli utenti mentre stanno creando  la Pagina Campagna Personale. Il profilo selezionato deve essere configurato con 'richiesta creazione di un account' (sotto Impostazioni profilo &raquo; Impostazioni avanzate). È necessario includere un campo Indirizzo e-mail - e si può includere un numero qualsiasi di altri campi nel profilo. Se non si dispone ancora di un adeguato profilo configurato, è necessario <a href='%1'>crearne uno</a> , e poi tornare a questa form per selezionarla.

en: The Survey type '%1' has been saved.
it: Il tipo Sondaggio "%1" è stato salvato.

en: The Total Contribution made by the Contact
it: I contributi totali erogati dal contatto

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
it: L'ID transazione dei Contributi ricorrenti

en: The Type of Activity
it: Il tipo di attività

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
it: Il tipo di contributo effettuati, cioè oneri dei membri, canoni, quote evento, ecc.

en: The Type of Membership
it: Il tipo di adesione

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
it: Il tipo di relazione, cioè dei dipendenti di, responsabile delle dichiarazioni anagrafiche per nucleo familiare ...

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
it: Il tipo, sia Telefono, cellulare, fax o cercapersone

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
it: L'URL per il server di Pagamento LIVE di Authorize.net. Usa il valore di default se non diversamente consigliato dal processore.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
it: L'URL per il server di Pagamento TEST di Authorize.net. Usa il valore di default se non diversamente consigliato dal processore.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
it: L'URL per il server di pagamento LIVE di First Data. Usa il valore di default ( se non altrimenti specificato da First Data):

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
it: L'URL per il server di pagamento TEST di First Data. Usa il valore di default ( se non altrimenti specificato da First Data):

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
it: L'URL del server di Pagamento di PayJunction. È lo stesso per le transazioni LIVE e quelle di TEST. Usate il valore predefinito a meno che non sia indicato diversamente da PayJunction.

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
it: L'URL per i pagamenti ricorrenti Standard di PayPal. Usate il valore di default a meno che non sia indicato diversamente da PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
it: L'URL del server di gateway dell'API LIVE di PayPal. Usate il valore di default a meno che non venga suggerito altrimenti da PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
it: L'URL del server di pagamento LIVE di PayPal. Usate il valore di default a meno che non venga suggerito altrimenti da PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
it: L'URL del server di pagamento LIVE di PayPal. Usate il valore di default a meno che non sia indicato diversamente da PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
it: L'URL del server di  gateway di TEST dell'API di PayPal. Usate il valore di default a meno che non venga suggerito altrimenti da PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
it: L'URL del server di pagamento di TEST di PayPal. Usate il valore di default a meno che non venga suggerito altrimenti da PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
it: L'URL del server di pagamento di TEST di PayPal. Usate il valore di default a meno che non sia indicato diversamente da PayPal.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
it: L'URL per visualizzare il pulsante dell'immagine di PayPal 'Paga con PayPal'. Usate il valore di default a meno che non vi venga suggerito da PayPal.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
it: L'URL per pagamenti ricorrenti. Usate il valore di default se non diversamente consigliato dal processore.

en: The URL to be tracked.
it: L'URL da tracciare.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
it: L' ID CiviCRM univoco generato dalla Fattura

en: The actual value stored (as a foreign key) in the data record. Functions which need lookup option_value.title should use civicrm_option_value.option_group_id plus civicrm_option_value.value as the key.
it: Il valore effettivo memorizzato (come chiave esterna) nel record dei dati. Le funzioni che richiedono una ricerca option_value.title dovrebbero utilizzare civicrm_option_value.option_group_id più civicrm_option_value.value come la chiave.

en: The amount of the soft credit
it: L'importo del credito in favore

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
it: L'importo che il partecipante ha versato o dovrà pagare.

en: The amunt of the recurring contribution
it: L'importo del contributo ricorrente

en: The application, \"%1\", requests permission to access your system.
it: L'applicazione, \"%1\", richiede l'autorizzazione per accedere al sistema.

en: The arguments to be sent to the search function
it: Gli argomenti da inviare alla funzione ricerca

en: The attached file has been deleted.
it: Il file allegato è stato cancellato.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
it: Il rinnovo automatico della tua iscrizione %1 è stato cancellato come richiesto. Questo non modifica lo stato dell'iscrizione - riceverai una notifica separata quando sarà necessario rinnovarla.

en: The backend theme determines the appearance on administrative screens, such as the "Manage Event" screen.
it: Il tema di backend determina l'apparenza sugli schermi amministrativi, come lo schermo "Gestisci Evento".

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
it: Il processo di unione è ancora in corso. La pagina verrà aggiornata automaticamente.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
it: Il corpo dell'SMS non può i superare %1 caratteri.

en: The body of this mailing.
it: Il corpo di questo mailing.

en: The cache record is a permutation of the original relationship record. The orientation indicates whether it is forward (a_b) or reverse (b_a) relationship.
it: Il record della cache è una permutazione del record originale della relazione. L'orientamento indica se è una relazione diretta (a_b) o inversa (b_a).

en: The campaign for which this activity has been triggered.
it: La campagna per cui questa attività è stata avviata.

en: The campaign for which this contribution has been triggered.
it: La campagna per cui è stato versato questo contributo.

en: The campaign for which this event has been created.
it: La campagna per cui questo evento è stato creato.

en: The campaign for which this mailing has been initiated.
it: La campagna per cui questo mailing è stato avviato.

en: The campaign for which this membership is attached.
it: La campagna a cui è allegata questa iscrizione.

en: The campaign for which this participant has been registered.
it: La campagna per cui questo partecipante è stato registrato.

en: The campaign for which this pledge has been initiated.
it: La campagna per cui questo impegno è stato avviato.

en: The campaign for which we are collecting contributions with this page.
it: La campagna per cui stiamo raccogliendo contributi con questa pagina.

en: The changes have been reverted.
it: Le modifiche sono state annullate.

en: The changes have not been saved.
it: Le modifiche non sono state salvate.

en: The check for new versions of CiviCRM has been disabled. <a %1>Re-enable the scheduled job</a> to receive important security update notifications.
it: Il controllo per le nuove versioni di CiviCRM è stato disabilitato. <a %1> Riattiva il lavoro pianificato </a> per ricevere importanti notifiche sull'aggiornamento della sicurezza.

en: The civicrm version this instance is running
it: La versione civicrm che questa istanza sta eseguendo

en: The class name which implements this functionality.
it: Il nome della classe che implementa questa funzionalità.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
it: Il codice per aggiungere il widget alle pagine web sarà visualizzato qui dopo che avrete cliccato su <strong>Salva e anteprima</strong>.

en: The contact A
it: Il contatto A

en: The contact B
it: Il contatto B

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
it: Il contatto può essere l'organizzazione iscritta con un tipo di iscrizione. Si deve modificare il tipo di iscrizione e cambiare l'organizzazione iscritta prima di poter cancellare questo contatto.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
it: Il record di contatto linkato all'account utente connesso - '%1' - non può essere cancellato.

en: The contact type selected for Update multiple contacts does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
it: Il tipo di contatto selezionato per l'aggiornamento multiplo non ha un profilo corrispondente. Per favore imposta un profilo per %1s e riprova.

en: The contact who is assigned the activity.
it: Il contatto a cui viene assegnata l'attività.

en: The contact who is the activity's target.
it: Il contatto che è l'obiettivo dell'attività.

en: The contact who made this activity
it: Il contatto che ha fatto questa attività

en: The contact who scheduled this activity
it: Il contatto che ha programmato questa attività

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
it: Il contatto e tutti i dati relativi verranno spostati nel cestino e solo gli utenti con il permesso in questione saranno in grado di ripristinarlo.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
it: Il contatto e tutti i dati relativi verranno rimossi in modo permanente.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
it: L'importo del contributo che copre la quota associativa utilizzerà il tipo finanziario configurato con la tipologia di iscrizione selezionata (vedere lo strumento di configurazione delle tipologie di iscrizione per esaminare queste impostazioni). Eventuali ulteriori contributi utilizzeranno il tipo finanziario configurato per questa pagina di contributi online.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
it: La pagina contributo '%1' è stata cancellata.

en: The contribution record has been saved.
it: Il record del contributo è stato salvato.

en: The contribution status will be updated as appropriate.  To update contribution statuses directly, return to the search results and select "Update multiple contributions".
it: Lo stato del contributo verrà aggiornato come appropriato. Per aggiornare gli stati del contributo direttamente, ritorna ai risultati della ricerca e seleziona "Aggiorna contributi multipli".

en: The cost of the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its amount.
it: Il costo dei vecchi e nuovi tipi di iscrizione sono diversi. Potresti voler modificare il contributo associato a questa iscrizione per aggiustare il suo importo.

en: The current status of your page is
it: Lo stato corrente della tua pagina è

en: The custom fatal error template setting has been removed.
it: Il settaggio del modello personalizzato di errore 'Fatal' è stata rimossa.

en: The custom fatal error template setting will be removed during the upgrade. You are currently using this custom template: %1 . Following the upgrade you will need to use the standard approach to overriding template files, as described in the documentation.
it: Il settaggio del Custom Fatal Error Template verrà rimosso durante l'aggiornamento. Stai utilizzando questo Custom Template: %1. Dopo l'aggiornamento è necessario utilizzare il metodo standard per sostituire i file template, come descritto nella documentazione.

en: The custom field '%1' has been deleted.
it: Il campo personalizzato "%1" è stato cancellato.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
it: Le colonne di dati in questo file importato sembrano essere differenti dalla mappatura salvata. Verifica di aver selezionato la corretta mappatura prima di proseguire.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
it: Il tipo di dati del gruppo di opzioni a scelta multipla selezionato non corrisponde ai tipo di dati assegnato a questo campo.

en: The database name provided is not valid. Please use only 0-9, a-z, A-Z, _ and - as characters in the name.
it: Il nome del database indicato non è valido. Utilizzare solo 0-9, a-z, A-Z, _ e - come caratteri nel nome.

en: The database will be upgraded from %1 to %2.
it: Il database sarà aggiornato da %1 a %2.

en: The database: '%1' does not exist.
it: Il database: '%1' non esiste.

en: The date that the most recent payment reminder was sent.
it: La data in cui il promemoria di pagamento più recente è stato inviato.

en: The date the first scheduled pledge occurs.
it: La data in cui avviene il primo impegno programmato.

en: The date the first scheduled recurring contribution occurs.
it: La data in cui avviene il primo contributo ricorrente programmato.

en: The date the pledge payment is supposed to happen.
it: La data in cui il pagamento dell'impegno dovrebbe avvenire.

en: The date this contribution was received.
it: Data di ricezione del contributo.

en: The date this payment was received.
it: Data di ricezione del pagamento.

en: The date type
it: Tipo data

en: The date type '%1' has been saved.
it: Il tipo di data "%1" è stato salvato.

en: The default Financial Type is configured when creating the "Premium" but it can be changed for each contribution page if required.
it: Il tipo finanziario di default è configurato alla creazione di "Premium", ma può essere modificato per ogni pagina di contributo, se richiesto.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
it: Le copie di default dei modelli di messaggio elencati di seguito verranno aggiornate per gestire nuove funzionalità o correggere un problema. La tua installazione ha versioni personalizzate di questi modelli di messaggi e sarà necessario applicare manualmente gli aggiornamenti dopo aver eseguito questo aggiornamento. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight: bold;' target = '_ blank'>Fai clic qui </a> per istruzioni dettagliate. %2

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
it: Il numero predefinito di righe per pagina per la maggior parte dei report è 50. Tuttavia, questo potrebbe essere troppi per un report incluso in "Home Dashboard". È possibile ridurre il numero di righe incluso in ciascuna pagina quando il report fa parte della Bacheca immettendo qui il numero di righe desiderato. Gli utenti saranno comunque in grado di navigare attraverso il report completo con le pagine.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
it: L'operatore predefinito è uguale (=) ed è l'unico operatore supportato per azioni "creare" o "cancellare".

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
it: Il tasso di default utilizzato per calcolare le tasse in questo account (es. per una tassazione dell'8.27%, inserire 8.27).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
it: Lo stato predefinito viene assegnato quando non ci sono regole di stato che corrispondono all'iscrizione.

en: The destination group extends a different entity type.
it: Il gruppo di destinazione estende un diverso tipo entità

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
it: La data di fine relazione non può essere precedente a quella di inizio.

en: The display name of the contact's organizations.
it: Il nome di visualizzazione delle organizzazioni del contatto.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
it: Le informazioni del donatore sono elencate di seguito. Puoi contattarli e trasmettere i tuoi ringraziamenti se lo desideri.

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
it: Il nome del donatore è stato aggiunto al tuo albo d'onore a meno che non abbiano chiesto di non essere inclusi.

en: The e-mail address %1 is not valid.
it: L'indirizzo email %1 non è valido.

en: The email address %1 already has an account associated with it. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
it: L'indirizzo email %1 ha già un account associato. <a href="%2"> Hai dimenticato la password? </a>

en: The email address must be unique for each participant.
it: L'indirizzo email deve essere univoco per ogni partecipante.

en: The email of the recipients this mail is to be sent.
it: L'email dei riceventi a cui deve essere inviata questa email.

en: The end offset relative to current year, can be negative
it: La fine offset relativa all'anno in corso, può essere negativo

en: The entity that this pcp targets
it: L'entità a cui si rivolge questa pcp

en: The environment of this CiviCRM instance is set to '%1'. Certain functionality like scheduled jobs has been disabled.
it: L'ambiente di questa istanza di CiviCRM è impostato su '%1'. Alcune funzionalità come i job programmati sono state disabilitate.

en: The environment settings have been disabled because it has been overridden in the settings file.
it: Le impostazioni ambiente sono state disabilitate perché è stato sovrascritto nel file delle impostazioni.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
it: L'evento collegato alla pagina delle Campagne Personali che hai appena visitato è scaduto (come per %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
it: L'evento che hai richiesto non è attualmente disponibile (contattare l'amministratore del sito per l'assistenza).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
it: Il ruolo del partecipante predefinito dell'evento (in genere Spettatore) verrà assegnato se non selezioni  un valore. I valori validi per Stato e Ruolo sono disponibili nella sezione CiviEvent della form di  Amministrazione CiviCRM. È inoltre possibile importare la quota Tariffa, la Data di registrazione e qualsiasi altro campo standard o personalizzato del Partecipante.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
it: Le scelte selezionabili per questo gruppo di opzioni %1, sono elencate qui sotto. È possibile aggiungere, modificare o cancellare da questa schermata.

en: The extension %1 is now obsolete and has been disabled.
it: L'estensione %1 è ora obsoleto ed è stata disabilitata.

en: The extension %1 is now obsolete and has been uninstalled.
it: L'estensione %1 è ora obsoleto ed è stata disinstallata.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.
it: L'URL delle estensioni non è impostato correttamente. Per favore vai nella <a href="%1">pagina impostazione URL</a> e correggilo.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
it: L'URL delle estensioni non è impostato correttamente. Per favore vai sulla <a href="%1">pagina di impostazione degli URL</a> e correggi il problema.<br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
it: La directory delle estensioni non è impostata correttamente. Per favore vai sulla <a href="%1">pagina di impostazione dei percorsi</a> e correggi il problema.<br/>

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
it: La commissione addebitata dal Processore di Pagamento per la transazione.

en: The fee selection has been changed for this participant
it: La selezione della quota è stata cambiata per questo partecipante

en: The field "%1" is already included.
it: Il campo "%1" è già incluso.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
it: L'etichetta del campo visualizzata sul modulo (sovrascrive l'etichetta di campo di default, se lo si vuole fare).

en: The filtering search. custom search id or -1 for civicrm api search
it: La ricerca filtrante. ID ricerca personalizzata o -1 per la ricerca api civicrm

en: The final, general mailing (derived from A or B)
it: Il mailing finale, generale (derivato da A o B)

en: The financial type "%1" has been updated.
it: Il Tipo Finanziario "%1" è stato aggiornato.

en: The financial type Account has been saved.
it: Il tipo di conto finanziario è stato salvato.

en: The financial types associated with the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its financial type.
it: I tipi finanziari associati con le vecchie e nuove tipologie di iscrizione sono diversi. Puoi modificare il contributo associato a questa adesione per correggere il suo tipo finanziario.

en: The first experimental mailing ("A" condition)
it: Il primo mailing sperimentale (condizione "A")

en: The first name and last name must be unique for each participant.
it: Il nome e il cognome devono essere univoci per ciascun partecipante.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
it: Le seguenti Tipologie di iscrizione sono associate a questa organizzazione. Cliccate su <strong>Membri</strong> per un elenco i tutti i contatti che hanno iscrizioni di questo tipo. Cliccate su <strong>Modifica</strong> per modificare le impostazioni di quel tipo.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
it: Dal seguente URL verrà visualizzato un elenco di partecipanti iscritti a questa manifestazione per gli utenti il cui ruolo include "partecipanti all'evento vista " autorizzazione: <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
it: Dal seguente URL verrà visualizzato un elenco dei partecipanti registrati per questo evento: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
it: I seguenti contatti avevano il campo indirizzo in condivisione con un contatto che hai rimosso. L'indirizzo non è più in condivisione - ma non è stato rimosso o modificato.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
it: I seguenti contatti hanno l'indirizzo che era in condivisione con i contatti che hai rimosso. Questi indirizzi non sono più in condivisione - ma non sono stati rimossi o modificati.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
it: I seguenti contatti avevano i campi indirizzo in condivisione con un contatto che hai rimosso. Questi indirizzi non sono più in condivisione - ma non sono stati rimossi o modificati.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
it: Le seguenti opzioni di carta di credito saranno offerte ai contributori utilizzando le pagine di Contribuzione Online. Dovrai verificare quali carte sono accettate dal Processore di Pagamento scelto e aggiornare queste voci di conseguenza.

en: The following errors were detected in %1 message:
it: Nel messaggio %1 sono stati rilevati i seguenti errori:

en: The following errors were detected in %1:
it: In %1 sono stati rilevati i seguenti errori:

en: The following formats are accepted:
it: Sono accettati i seguenti formati:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
it: I seguenti partecipanti non hanno più pagamenti registrati. Puoi modificare la loro registrazione e registrare un contributo sostitutivo cliccando il link sottostante:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
it: I seguenti problemi mi impediscono di installare CiviCRM:

en: The following records already have the status
it: I seguenti record hanno già lo status

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
it: I seguenti record sono stati elaborati. Record Iscrizione con azione = Non-Collegato sono stati disconnessi dai seguenti record contributi:

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
it: Le seguenti tabelle hanno una voce per questo tipo finanziario: %1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
it: Per controllare il formato dei nomi dei contatti individuo quando vengono inclusi nelle <strong>etichette di mailing</strong> sono disponibili i seguenti token.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
it: I seguenti token (termini predefiniti) sono disponibili per la formattazione dell'indirizzo visualizzato nelle schermate Contatto ed Evento.

en: The format of an address
it: Il formato dell'indirizzo

en: The format of this email address is not valid.
it: Il formato di questo indirizzo e-mail non è valido.

en: The found record | All %count records
it[0]: Il record trovato
it[1]: Tutti i %count record
it[2]: Tutti i %count record

en: The frequency that CiviMail updates its sent mail database.
it: La frequenza con cui CiviMail aggiorna il suo database di email mandate.

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
it: Classe generale di questo stato. Il numero dei partecipanti sono raggruppati per classe sulla Bacheca di CiviEvent. I partecipanti con una classe di stato 'Pendente' verrà spostato in 'Scaduto' se, le ore del partecipante 'pendente' sono trascorse (quando lo script in background ParticipantProcessor.php viene eseguito).

en: The group status of the contact
it: Lo stato del gruppo di contatto

en: The header information of this mailing .
it: Le informazioni di intestazione di questo mailing.

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
it: L'URL del feed iCalendar per CiviEvent su questo sito:

en: The id of the rule group this rule belongs to
it: L'id del gruppo regole a cui appartiene questa regola

en: The import file should contain a row for each set of custom data fields. For example, if you are importing employment history for a group of contacts, each row might contain columns for Employer, Start Date, End Date, and Position. You will also need a column containing the CiviCRM Contact ID which is used to match each row to the corresponding (existing) CiviCRM contact record. NOTE: Contact IDs are included by default when exporting contacts from CiviCRM.
it: Il file di importazione deve contenere una riga per ogni set di campi di dati personalizzati. Ad esempio, se si importa il curriculum di lavoro per un gruppo di contatti, ciascuna riga potrebbe contenere colonne per Datore di lavoro, Data di inizio, Data di fine e Posizione. Sarà inoltre necessaria una colonna contenente l'ID contatto CiviCRM utilizzato per abbinare ciascuna riga al record di contatto CiviCRM (esistente) corrispondente. NOTA: ID contatto sono inclusi per default quando si esportano i contatti da CiviCRM.

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
it: Le informazioni sotto riportate danno un'anteprima dell'importazione dei dati in CiviCRM. Controllate i totali per assicurarvi che siano quelli attesi.

en: The information below summarizes the results.
it: Le informazioni qui sotto sono un riassunto dei risultati.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
it: Le informazioni fornite corrispondevano a più record di database sulla delle Matching Rules dei duplicati configurate per il tuo sito.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
it: Le informazioni fornite NON saranno condivise con organizzazioni terze parti.

en: The installer can only be run by a user with the permission to administer site configuration.
it: Il programma di installazione può essere eseguito solo da un utente con il permesso di amministrare la configurazione del sito.

en: The invalid default value for State/Province data type
it: Valore predefinito non valido per il tipo di dati Provincia/Stato

en: The invalid value for State/Province data type
it: Valore non valido per il tipo di dati Provincia/Stato

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
it: La dimensione del job deve essere almeno 1000 o impostata su 0 (illimitata).

en: The language/processing system used for email templates.
it: Il linguaggio/sistema di elaborazione usato per i modelli di email.

en: The length of the matching substring
it: La lunghezza delle sottostringhe corrispondenti

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
it: Non è stato possibile aggiungere i record elencati al gruppo.

en: The local system includes old files which should not exist: "%1"
it: Il sistema include vecchi file che non dovrebbero esistere: "%1"

en: The location type '%1' has been saved.
it: Il tipo di recapito "%1" è stato salvato.

en: The mail library returned the following error message:
it: La biblioteca mail ha restituito il seguente messaggio di errore:

en: The mailing component '%1' has been saved.
it: Il componente di mailing '%1' è stato salvato.

en: The mailing has been canceled.
it: Il mailing è stato annullato.

en: The mailing has been paused. Active message deliveries may continue for a few minutes, but CiviMail will not begin delivery of any more batches.
it: il mailing è stato sospeso. Le consegne di messaggi attivi possono continuare per alcuni minuti, ma CiviMail non inizierà la consegna di altri lotti.

en: The mailing has been resumed.
it: Il mailing è stato ripristinato.

en: The mailing must include the street address of the organization. Please insert the %1 token.
it: La mail deve includere l'indirizzo stradale dell'organizzazione. Inserire il token %1.

en: The mailing's ID in the database.
it: L'ID del mailing nel database.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
it: Il valore di mercato di questo premio (es. prezzo di vendita). Per i contributi deducibili dalle tasse, questo importo può essere usato per impostare l'importo non deducibile nel record del contributo e nella corrispondente ricevuta.

en: The maximum number of %3 you can select for Update multiple %3 is %1. You have selected %2. Please select fewer %3 from your search results and try again.
it: Il numero massimo di %3 selezionabile per l'aggiornamento massivo %3 è %1. Ne hai selezionati %2. Per favore, seleziona un numero inferiore di contatti e riprova.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
it: Il numero massimo di Attività che puoi selezionare per inviare un email è %1. Ne hai selezionate %2. Seleziona meno Attività dai tuoi filtri di ricerca e riprova.

en: The maximum number of activities you can select for Update multiple activities is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
it: Il numero massimo di Attività che puoi selezionare per un aggiornamento multiplo è %1. Ne hai selezionate %2. Per favore seleziona meno Attività tramite i filtri di ricerca e riprova.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
it: Il numero massimo di contatti è già riservato per questo intervistatore.

en: The maximum number of contacts to show at a time when typing in an autocomplete field.
it: Il numero massimo di contatti da mostrare alla volta quando digiti in un campo di autocompletamento.

en: The maximum number of contacts you can select for Update multiple contacts is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
it: Il numero massimo di contatti selezionabile per l'aggiornamento massivo è %1. Ne hai selezionati %2. Per favore, seleziona un numero inferiore di contatti e riprova.

en: The maximum number of contributions you can select for Update multiple contributions is %1. You have selected %2. Please select fewer contributions from your search results and try again.
it: Il numero massimo di contributi selezionabili per l'aggiornamento multiplo è %1. Ne sono stati selezionati %2. Si prega di selezionare un numero inferiore di contributi dai risultati di ricerca e riprova.

en: The maximum number of mailer delivery jobs executing simultaneously (0 = allow as many processes to execute as started by cron).
it: Il numero massimo di job di consegna di posta in esecuzione contemporaneamente (0 = consente l'esecuzione di tutti i processi avviati da cron)

en: The maximum number of members you can select for Update multiple memberships is %1. You have selected %2. Please select fewer members from your search results and try again.
it: Il numero massimo di iscritti selezionabile per l'aggiornamento multiplo è %1. Ne hai selezionati %2. Per favore, seleziona un numero inferiore di iscritti dalla tua ricerca e riprova.

en: The maximum number of payment reminders to send for any given payment.
it: Il massimo numero di promemorie di pagamenti da mandare per un determinato pagamento.

en: The maximum record limit is reached
it: Si è raggiunto il limite massimo di record

en: The membership End Date is %1.
it: La data di termine iscrizione è %1.

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
it: Il set di prezzi stabiliti associati a questo pagamento online consente all'utente di selezionare sia un rinnovo automatico che un'iscrizione senza auto-rinnovo. Ciò richiede l'elaborazione di transazioni multiple, e ciò non è supportato da uno o più dei processori di pagamento abilitati.

en: The membership status '%1' has been saved.
it: Lo stato di iscrizione '%1'  è stato salvato.

en: The membership type '%1' has been saved.
it: Il tipo di iscrizione '%1' è stato salvato.

en: The menu color and position can be adjusted on the <a %1>Display Preferences</a> screen.
it: Il colore e la posizione del menù possono essere aggiustati sullo schermo delle <a %1>Preferenze di Visualizzazione</a>.

en: The meta name for this date (fixed in code)
it: Il meta nome per questa data (fissata in codice)

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
it: L'importo contributo minimo richiesto per poter scegliere questo premio. Se vuoi offrirlo a tutti i contribuenti indipendentemente dall'importo del loro contributo, digita '0'. Se la visualizzazione dell'importo contributo minimo è abilitata, viene mostrato questo testo:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
it: Le più comuni porte SMTP possibili sono 25, 465 e 587. Verifica con il tuo provider email quella appropriata.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
it: Il nome della carta di credito che deve essere mostrato ai contribuenti. Può essere lo stesso del Nome qui sopra, oppure un titolo localizzato.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
it: Il nome del tipo di carta di credito, come dovrebbe essere fornito al tuo processore di pagamento.

en: The name of the field of the table referenced in rule_table
it: Il nome del campo della tabella riferenziata nella rule_table

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
it: Il nome dell'organizzazione o dell'ente che possiede questo sito CiviCRM o dominio. Questo è il record predefinito del contatto dell'organizzazione.

en: The name of the table this rule is about
it: Il nome della tabella di cui tratta questa regola

en: The name of this Price Set
it: Il nome di questo insieme di prezzi

en: The name of this component
it: Il nome di questo componente

en: The new Participant Status has been saved.
it: Il nuovo Status del Partecipante è stato salvato.

en: The new fields will be selectable from the "Params" and "Fields to return" lists.
it: I nuovi campi saranno selezionabili dalle liste "Parametri" e "Campi da restituire".

en: The new membership End Date is %1.
it: La nuova data di termine iscrizione è %1.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
it: Il prossimo pagamento programmato sarà regolato per compensare la differenza.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
it: La prossima serie di compiti coinvolge la pianificazione e hanno più passaggi. Si consiglia di consultare la sezione %2 nella Guida dell'Utente e dell'Amministratore prima di iniziare. Non si sarà riportati a questa pagina dopo aver completato questi compiti, ma si può sempre tornare qui dal menu  <a href="%1">Amministra CiviCRM</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
it: Il numero di giorni prima di un link personalizzato (hash) scadrà.

en: The number of emails sendable via simple mail. Make sure you understand the implications for your spam reputation and legal requirements for bulk emails before editing. As there is some risk both to your spam reputation and the products if this is misused it is a hidden setting.
it: Il numero di email inviabili via email semplice. Assicurati di capire le implicazioni per la tua reputazione di spam e i requisiti legali per le email di massa prima di modificare. Dato che è presente un rischio sia per la tua reputazione di spam e i prodotti se questo è abusato, è una impostazione segreta.

en: The number of minutes to cache smart group contacts. We strongly recommend that this value be greater than zero, since a value of zero means no caching at all. If your contact data changes frequently, you should set this value to at least 5 minutes.
it: Il numero di minuti per memorizzare i contatti di gruppi smart. Raccomandiamo vivamente che questo valore sia maggiore di zero poiché un valore di zero significa che non esiste alcuna memorizzazione. Se i dati dei contatti cambiano frequentemente, è necessario impostare questo valore ad almeno 5 minuti.

en: The number of payment reminders sent.
it: Il numero di solleciti di pagamento inviati.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
it: Il Contact ID numerico che possiede l'appartenenza

en: The numeric ID click through record
it: ID numerico dei record andati a buon fine

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
it: L'ID numerico dei Contributi ricorrenti

en: The numeric ID of the Activity Instance
it: L'ID numerico del grado di attività

en: The numeric ID of the Contact
it: L'ID numerico del contatto

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
it: L'ID numerico del contatto del partecipante

en: The numeric ID of the Contribution
it: L'ID numerico del Contributo

en: The numeric ID of the Event
it: L'ID numerico dell'Evento

en: The numeric ID of the Group
it: L'ID numerico del gruppo

en: The numeric ID of the Membership
it: L'ID numerico dei Soci

en: The numeric ID of the Parent Activity
it: L'ID numerico del Capogruppo delle attività

en: The numeric ID of the Participant
it: L'ID numerico del partecipante

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
it: L'ID numerico del partecipante che ha registrato questo partecipante

en: The numeric ID of the Relationship
it: L'ID numerico del rapporto

en: The numeric ID of the Soft Credit
it: L'ID numerico del Credito in Favore

en: The numeric ID of the bounce record
it: L'ID numerico del record rimbalzati

en: The numeric ID of the delivery record
it: L'ID numerico del record di consegna

en: The numeric ID of the opened record
it: L'ID numerico del record aperto

en: The numeric ID of the reply record
it: L'ID numerico di risposta della registrazione

en: The numeric ID of the unsubscribe record
it: L'ID numerico delle registrazioni cancellate

en: The obsolete extension %1 could not be removed due to an error. It is recommended to remove this extension manually.
it: Non è stato possibile rimuovere l'estensione obsoleta %1 a causa di un errore. Si consiglia di rimuovere manualmente questa estensione.

en: The old paths and URLs may be retained in some database records. Use this form to clear caches or to reset paths to their defaults. If you need further customizations, then update the <a href="%1">Directories</a> and <a href="%2">Resource URLs</a>.
it: I percorsi vecchi e gli URL potrebbero essere memorizza in alcuni record di database. Usa questo modulo per pulire le cache o per resettare i percorsi ai loro valori predefiniti. Se necessiti di ulteriori personalizzazioni, allora aggiorna le <a href="%1">Directory</a> e <a href="%2"> URL di Risorse</a>.

en: The option '%1' has been saved.
it: L'opzione "%1" è stata salvata.

en: The option label is displayed to users.
it: L'etichetta dell'opzione viene visualizzata agli utenti.

en: The options for mailing visibility are:
it: Le opzioni per la visibilità della mailing sono:

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
it: I dati dell'organizzazione raccolti dagli utenti sono controllati dal Profilo Organizzazione selezionato qui. È possibile utilizzare il profilo predefinito "Per conto dell'organizzazione" o qualsiasi altro profilo con tipo "Contatto" e / o "Organizzazione" (<a href="%1"> Amministrazione> Personalizza dati e schermate>Profili </a>). Il profilo deve includere Nome organizzazione e Indirizzo email.

en: The page "%1" will open in a popup. If it does not appear automatically, check your browser for notifications.
it: Pagina "%1" aprirà un popup. Se non si apre in automatico, verifica il browser per le notifiche.

en: The page you requested has past its end date on %1
it: La pagina che hai richiesto ha superato la sua data di fine il %1

en: The page you requested is currently unavailable.
it: La pagina richiesta non è disponibile al momento

en: The page you requested will be active from %1
it: La pagina che hai richiesto sarà attiva dal %1

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
it: Il percorso %1 contiene PATH_SEPARATOR (il carattere %2).

en: The payment record has been processed.
it: Il record del contributo è stato elaborato.

en: The pcp block that this pcp page was created from
it: Il blocco pcp da cui è stata creata questa pagina pcp

en: The percentage of the total_amount that is due for this tax.
it: La percentuale del total_amount che è dovuto per questa imposta.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
it: La persona che ha creato la pagina personale di campagna riceverà automaticamente una notifica via email quando la sua pagina è stata approvata in modo che possa iniziare a promuovere la campagna.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
it: La pagina di campagna personale che hai richiesto non è al momento disponibile.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
it: La pagina delle Campagne Personali che hai richiesto non è al momento disponibile. Però puoi supportare la campagna facendo una donazione qui.

en: The plaintext footer for this mailing.
it: Il piè di pagina del messaggio in formato solo testo.

en: The plaintext header for this mailing.
it: La testata del messaggio in formato solo testo.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
it: Il Premio che hai selezionato richiede un contributo minimo di %1

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
it: I premi elencati qui sotto sono offerti in questa pagina di contributo. Se avete altri premi non sono ancora offerti, vedrete un link sotto per offrirne un altro. Usate <a href='%1'>Amministra CiviCRM &raquo; Gestione Premi </a> per creare o abilitare altri premi da usare nelle pagine dei contributi.

en: The product has been configured to use a default image.
it: Il prodotto è stato configurato per utilizzare un'immagine predefinita.

en: The query contains the forbidden %1 command.
it: La query contiene l' %1 comando proibito

en: The reason the email bounced.
it: La motivo per cui l'email è rimbalzata.

en: The receipt sent to the user instead of the normal receipt text
it: La ricevuta inviata all'utente al posto del normale testo della ricevuta

en: The record %1 doesnot exists
it: Il record %1 non esiste

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
it: Questo record sarà cancellato immediatamente. Questa azione non può essere annullata.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
it: Il contributo ricorrente è già stato cancellato.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
it: Il contributo ricorrente di %1, ogni %2 %3 è stato cancellato.

en: The recurring start date cannot be prior to the current date.
it: La data di inizio ricorrenza non può essere precedente all'attuale.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
it: La data di fine relazione non può essere precedente a quella di inizio.

en: The report is attached as a CSV file.
it: Il report è allegato come file CSV.

en: The report is attached as a PDF file.
it: Il report è allegato come file PDF.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
it: Il profilo richiesto (gid =%1) è disattivato o non è configurato per essere usato per elenchi 'Profilo' nelle sue impostazioni O non vi è alcun profilo con quell'ID O non hai il permesso di accedere a questo profilo. Contatta l'amministratore del sito se hai bisogno di assistenza.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
it: Il profilo richiesto (gid=%1) non può essere usato per i moduli di modifica e visualizzazione dei profili, a causa delle sue Impostazioni. Contattate l'amministratore se avete bisogno di aiuto.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
it: Il profilo richiesto (gid= %1) richiede record od durante l'esecuzione di questa azione

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
it: Nella pagina di richiesta contributi online mancano le sezioni richieste Ammontare del Contributo o Iscrizione. Per informazioni, contattare l'amministratore del sito per ricevere assistenza.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
it: Il record di partecipanti richiesto non esiste (forse il record è stato cancellato).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
it: Il profilo richiesto (gid = %1) non è attivo o non esiste.

en: The rule '%1' has been deleted.
it: La regola '%1' è stata cancellata.

en: The rule '%1' has been saved.
it: La regola '%1' è stata salvata.

en: The scheduled date and time is in the past
it: Le date e l'ora pianificate sono già passate

en: The second experimental mailing ("B" condition)
it: Il secondo mailing sperimentale (condizione "B")

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
it: L'opzione %1 selezionata presenta <strong>non cancellata</strong> in quanto attualmente utilizzata. Per favore aggiorna questi contatti utilizzando un diverso formato prima di cancellare questa opzione. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
it: L'attività selezionata è stata spostata nel Cestino. Puoi visualizzare e/o ripristinare le attività cestinate selezionando "Attività Cancellate" dal filtro di ricerca sulle Attività del Caso ( sotto 'Gestisci Caso').<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
it: L'Attività selezionata è stato ripristinata.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
it[0]: L'attività selezionata non è valida.
it[1]: %count attività selezionate non sono valide.
it[2]: %count attività selezionate non sono valide.

en: The selected case has been restored.
it: I casi selezionati sono stati ripristinati

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
it[0]: Il contatto selezionato non ha una email in attesa.
it[1]: Nessuno dei contatti selezionati ha una email in attesa.
it[2]: Nessuno dei contatti selezionati ha una email in attesa.

en: The selected field already exists in this profile.
it: Il campo selezionato esiste già in questo profilo

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
it: Il conto non può essere disabilitato perché almeno un conto Account Receivable è richiesto (al fine di avere le transazioni corrette).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
it: Il conto non può essere disabilitato perché almeno un conto Account Receivable è richiesto (al fine di avere le transazioni corrette)

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
it: La coppia di contatti selezionata è contrassegnata come non duplicata. Se questi record devono essere uniti si può rimuovere questa regola nella pagina <a href="%1">Dedupe Exceptions</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
it: Il profilo selezionato utilizza un campo personalizzato che non è assegnato a "%1" in fase di configurazione.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
it: I profili selezionati possono raccogliere informazioni sufficienti per abbinare i partecipanti aggiuntivi con i contatti esistenti, ma non tutti i campi rilevanti sono necessari. Questo potrebbe provocare contatti duplicati.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
it: I profili selezionati possono raccogliere informazioni sufficienti per abbinare le registrazioni con i contatti esistenti, ma non tutti i campi rilevanti sono obbligatori. Registrazioni anonime possono causare contatti duplicati.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
it: I profili selezionati non contengono i campi necessari per abbinare i partecipanti aggiuntivi ai contatti esistenti. Ciò significa che tutti i partecipanti aggiuntivi genereranno un nuovo contatto.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
it: I profili selezionati non contengono i campi necessari per abbinare le registrazioni con i contatti esistenti. Ciò significa che tutte le registrazioni anonime avranno come risultato un nuovo contatto.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
it: L'amministratore del sito deve inserire un 'DA Indirizzo Email' valido in <a href="%1">Amministra CiviCRM &raquo; Comunicazioni &raquo; DA Indirizzo Email</a>. L'indirizzo email usato potrebbe dover corrispondere ad un account valido per il provider del servizio di posta elettronica.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Option Groups &raquo; From Email Address</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
it: L'amministratore del sito deve inserire un 'DA Indirizzo Email' valido in <a href="%1">Amministra CiviCRM &raquo; Impostazioni di Sistema &raquo; Gruppi Opzioni &raquo; DA Indirizzo Email</a>. L'indirizzo email usato potrebbe dover corrispondere ad un account valido per il provider del servizio di posta elettronica.

en: The smart group check was unable to run. This is likely to because a database upgrade is pending.
it: Non è stato possibile eseguire il controllo del gruppo smart. Ciò è probabile perché un aggiornamento del database è in sospeso.

en: The specific source item that is responsible for the creation of this financial_item
it: La specifica sorgente della voce responsabile della creazione di questa financial_item

en: The start offset relative to current year
it: L'inizio offset relativo all'anno in corso

en: The state of the contact within the group
it: Lo stato del contatto all'interno del gruppo

en: The state of this job
it: Lo stato di questo job

en: The status of this mailing. Values: none, approved, rejected
it: Lo status di questo mailing. Valori: nessuno, approvato, rifiutato

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
it: Le regole di stato predefinite dovrebbero essere sufficenti per la vostra organizzazione. In ogni caso, potete facilmente cambiare i nomi e/o modificare le regole cliccando sul collegamento "Modifica" sottostante. Oppure potete <a href='%1'>aggiungere un nuovo stato e  relativa regola</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
it: Il numero civico che hai inserito per l' %1 blocco di indirizzi non è in un formato non previsto. I numeri civici possono includere cifre numeriche, seguito da altri caratteri. È comunque possibile inserire l'indirizzo completo della strada (non analizzate) facendo clic "Modifica Complete Indirizzo".

en: The subject/purpose/short description of the activity.
it: L'oggetto/obiettivo/breve descrizione dell'attività.

en: The system administrator has disabled security settings (%1). Connections to remote applications are insecure.
it: L'amministratore di sistema ha disabilitato le impostazioni di sicurezza (%1). I collegamenti alle applicazioni remote sono insicuri.

en: The system administrator has disabled this feature.
it: L'amministratore di sistema ha disabilitato questa funzionalità.

en: The system did not record payment details for this payment and so could not process the transaction. Please report this error to the site administrator.
it: Il sistema non ha registrato i dati per il pagamento e quindi non è stato in grado di elaborare la transazione. Si prega di segnalare questo errore all'amministratore del sito.

en: The table of the object controlled by this ACL entry
it: La tabella dell'oggetto controllato da questa voce ACL

en: The tables "<em>civicrm_activity</em>" and "<em>civicrm_case</em>" were updated to support two new fields, "<em>created_date</em>" and "<em>modified_date</em>". For historical data, these fields may appear blank. (%1 records have NULL timestamps.)
it: Le tabelle "<em>civicrm_activity</em>" e "<em>civicrm_case</em>" sono state aggiornate per supportare 2 nuovi campi, "<em>created_date</em>" and "<em>modified_date</em>". Per ragioni storiche, questi campi potrebbero apparire vuoti. (I record %1 hanno i timestamp NULL).

en: The tag '%1' has been deleted.
it: Il tag '%1' è stato cancellato.

en: The tag '%1' has been saved.
it: Il tag '%1' è stato salvato.

en: The tag set '%1' has been deleted.
it: Il tag set '%1' è stato cancellato.

en: The target goal for this page, allows people to build a goal meter
it: L'obiettivo di target per questa pagina, consente alle persone di costruire un misuratore di obiettivi

en: The target revenue for this campaign.
it: L'obiettivo di ricavo per questa campagna.

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
it: Il numero di test della carta di credito è %1 - questo è l'unico numero di carta di credito che lavorerà sul gateway di prova.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
it: La prova dell' Importo Totale dovrebbe concludersi in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> per ottenere una risposta di successo (ad esempio $10.%1 or $10.%2) - per tutti gli altri importi si riceverà un responso non riuscito.

en: The text displayed to the user in the main form
it: Il testo visualizzato all'utente nella maschera principale

en: The text for the contribute button.
it: Il pulsante per il testo per il contributo.

en: The text for the contribute or register button.
it: Il testo per il bottone di contribuzione o di registrazione.

en: The text that will display in the field with the link.
it: Il testo che sarà mostrato nel campo con il link

en: The theme system allows you to change CiviCRM's appearance by replacing important CSS files.
it: Il sistema dei temi ti consente di cambiare l'apparenza di CiviCRM sostituendo importanti file CSS.

en: The time to sleep in between each e-mail in micro seconds. Setting this above 0 allows you to control the rate at which e-mail messages are sent to the mail server, avoiding filling up the mail queue very quickly. Set to 0 to disable.
it: Il tempo di pausa tra ogni email in micro secondi. Impostarlo sopra 0 consente di controllare la velocità con cui i messaggi email vengono inviati al server di posta, evitando di riempire rapidamente la coda di posta. Impostare a 0 per disabilitare.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
it: L'importo totale degli impegni di pagamento sarà regolato per compensare la differenza. Il pagamento programmato (importi / date per i futuri pagamenti) non è stato modificato.

en: The type of PCP this is: contribute or event
it: Che tipo di PCP è questo: contributo o evento

en: The type of contacts this group applies to
it: Il tipo di contatti a cui si applica questo gruppo

en: The type of entity that this pcp targets
it: Il tipo di entità a cui si rivolge questa pcp

en: The type of website for the contact
it: Il tipo di sito web per il contatto

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
it: L'aggiornamento del job di esordio può impegnare molte risorse e non deve essere tipicamente effettuato su base regolare. Se scegli di abilitare il job, ti suggeriamo di non lanciarla con l'opzione force=1, che richiederebbe di ricostituire gli esordi su tutti i records. Lasciando tale opzione in bianco oppure impostandola con opzione force=0, verranno ricostituiti gli esordi solamente per i contatti che non hanno un valore memorizzato. %1

en: The updates have been saved.
it: Gli aggiornamenti sono stati salvati.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
it: L'account utente utilizzato dal tuo web-server %1 deve avere il permesso di accesso alla scrittura per la seguente directory in modo da configurare i file di impostazioni di CiviCRM:

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
it: Il nome utente %1 è già occupato. Selezionarne un altro.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
it: Il valore di questo premio è di %1. Questo valore può influire sull'importo deducibile dalle tasse; consultare il proprio commercialista.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
it: Il webserver non mi permette di identificare dove vengono memorizzati i file.

en: The weight of the rule
it: Il peso di questa regola

en: The weight threshold the sum of the rule weights has to cross to consider two contacts the same
it: La soglia di peso che la somma dei pesi della regola deve superare per considerare due contatti uguali

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
it: Il wkhtmltodfPath non esiste o non è valido

en: Theme
it: Tema

en: Theme to use on backend pages
it: Tema da usare nelle pagine di backend

en: Theme to use on frontend pages
it: Tema da usare nelle pagine di frontend

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
it: Poi create dei link che portino gli utenti alla pagina di Elenco partecipanti usando la Gestione Menu. Selezionate <strong>Pagina Elenco Partecipanti</strong> e inserite <strong>%1</strong> come ID evento.

en: Then end date of membership status override if 'Override until selected date' override type is selected.
it: La data di fine dello stato di iscrizione si annulla se è stato selezionato il tipo di sostituzione "Sovrascrivi fino alla data selezionata".

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
it: Quindi seleziona e esamina i premi che vuoi offrire in questa Pagina di Contributo.

en: There appears to be an inconsistency in the configuration of "Image Upload URL" and "Image Upload Directory".
it: Sembra esserci un'incoerenza nella configurazione di "Image Upload URL" e "Image Upload Directory".

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
it: Al momento ci sono %2 persone in lista d'attesa per questo evento. Puoi <a href='%1'>vedere la lista d'attesa qui</a>, oppure continuare e registrare nuovi partecipanti usando questo modulo.

en: There are currently no %1.
it: Attualmente non ci sono %1.

en: There are currently no Custom Searches
it: Non sono presenti ricerche personalizzate al momento

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
it: Attualmente non ci sono Pagine Campagne Personali.

en: There are currently no Report Templates.
it: Attualmente non esistono modelli di relazione.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
it: Al momento non esistono ricerche salvate. Per creare una ricerca salvata:

en: There are currently no participants registered for this event.
it: Al momento non ci sono partecipanti iscritti a questo evento.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
it: Al momento non ci sono mappature di importazione o esportazione salvate. Potete crearne una durante un'operazione di importazione o esportazione.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non sono state inserite ACL; <a href="%1">da qui</a> se ne può inserire una.

en: There are no Activities attached to this case record.
it: Non ci sono attività collegate a questo caso.

en: There are no Activities to display.
it: Non ci sono attività da mostrare.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
it: Non ci sono Archiviati %2. Puoi archiviare %2 da <a href='%1'> Pianificato o inviato %2 </a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
it: Non ci sono Casi. Utilizzare <a href="%1">Trova Caso</a> per espandere la tua ricerca.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non sono presenti template degli eventi. Puoi <a href='%1'>aggiungere uno</a>.

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono conti finanziari inseriti. Puoi <a href='%1'> aggiungerne uno </a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
it: Non sono state configurate Formati Etichette. Puoi <a href='%1'>aggiungerne uno</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono template di messaggio inseriti. <a href="%1">Aggiungine uno ora</a>.

en: There are no Notes for this contact.
it: Non ci sono note per questo contatto

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non sono stati inseriti gruppi di opzioni. Puoi aggiungere uno.

en: There are no Payment Processors entered.
it: Non ci sono Processori di Pagamento inseriti.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
it: Non ci sono Pagine Campagna Personale che corrispondono ai tuoi criteri di ricerca.

en: There are no Pledges for your record.
it: Non ci sono impegni da annotare.

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
it: Non ci sono assegnazioni di ruolo. Se ne può <a href="%1">aggiungere una</a> ora.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
it: Non ci sono provider SMS configurati, o nessun provider SMS è attivo.

en: There are no Scheduled or Sent %1.
it: Non ci sono Pianificati o inviati %1.

en: There are no Unscheduled %1.
it: Non ci sono Non Pianificati %1.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono template di messaggio inseriti. Puoi <a href='%1'>Aggiungine uno ora</a>.

en: There are no active Events to display.
it: Non ci sono eventi attivi da visualizzare.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
it: Nel tuo sito non ci sono premi attivi. Puoi <a href='%1'>creare e/o abilitare dei premi qui</a>.

en: There are no case records for this contact.
it: Non esistono record di caso per questo contatto.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
it: Non ci sono casi con le attività in programma nelle ultime due settimane. Utilizzare %1 per espandere la vostra ricerca.

en: There are no comments for this note
it: Non ci sono commenti a questa nota

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
it: Non ci sono Status Iscrizione configurati. Non è possibile aggiungere questa iscrizione fino a quando gli Status Iscrizione non sono configurati correttamente

en: There are no contributions on record for you.
it: Non sono stati elencati contributi da parte tua.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
it: Non ci sono set di dati personalizzati per il tipo di attività "% 1". Per crearne uno, <a href="%2" target="%3"> fai clic qui </a>.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non è stato inserito alcuno stato di iscrizione personalizzato. Potete <a href='%1'>aggiungerne uno</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono ancora eventi programmati per l'intervallo di date. Puoi <a href='%1'>aggiungere uno ora</a>.

en: There are no events with Price Sets
it: Non esistono eventi con gruppi di prezzi

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
it: Non ci sono estensioni da visualizzare. Clicca il tab "Aggiungi Nuovo" per sfogliare e installare le estensioni presenti sulla <a href="%1">CiviCRM Extensions Directory pubblica</a>. Se hai scaricato delle estensioni manualmente e non le vedi qui, prova a cliccare il pulsante "Aggiorna"

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
it: Non ci sono estensioni da visualizzare. Fai clic su "Aggiorna" per aggiornare le informazioni sulle estensioni disponibili.

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
it: Non ci sono conti finanziari assegnati a questo tipo finanziario. Puoi <a href='%1'> assegnarne uno </a>.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
it: Non ci sono account finanziari configurati con tipo di asset "Tipo di conto finanziario". <a href='%1'> Fai clic qui </a> se desideri configurare gli account finanziari per il tuo sito.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
it: Non ci sono tipi finanziari configurati collegati a un "Conto Ricavo". <a href='%1'> Fai clic qui </a> se desideri configurare gli account finanziari per il tuo sito.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
it: Non ci sono tipi finanziari configurati con 'Costo del Venduto Premi' e 'Costo Magazzino Premi'. Se si desidera generare transazioni contabili che tengano traccia del costo dei premi <a href='%1'> premere qui </a> per configurare conti e tipi finanziari.

en: There are no jobs configured.
it: Non ci sono job configurati.

en: There are no live contribution records to display.
it: Non sono presenti contributi da visualizzare.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono tipologie di iscrizione inserite. Potete <a href='%1'>aggiungerne una ora.</a>

en: There are no memberships on record for you.
it: Non sono registrate iscrizioni per il tuo utente.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
it: Non ci sono casi aperti con le attività in programma nelle prossime due settimane. Utilizzare %1 per espandere la vostra ricerca.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
it: Non ci sono casi aperti con le attività in programma nelle prossime due settimane. Utilizzare <a href="%1">Trova Caso</a> per espanderela tua ricerca.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
it: Non ci sono opzione per i valori immessi. Tu puoi <a href="%1">aggiungere uno</a> .

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono ancora premi offerti in questa pagina di contributo. Puoi <a href='%1'>aggiungerne uno</a> adesso.

en: There are no public mailing list groups to display.
it: Non ci sono gruppi di mailing list pubbliche da visualizzare

en: There are no records selected for Print.
it: Nessun record selezionato per la stampa.

en: There are no records selected.
it: Non ci sono registrazioni selezionate.

en: There are no rules currently set.
it: Non ci sono regole attualmente impostate.

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
it: Non ci sono regole attualmente impostate. Usa il 'Aggiungi associazione regola'  per aggiungerne uno.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
it: Non ci sono attività assegnate a te.

en: There are no scheduled job log entries.
it: Non ci sono voci di log di job programmati.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
it: Non ci sono tipi di sondaggio inseriti. Puoi <a href='%1'>aggiungerne uno</a> adesso.

en: There are no tags currently assigned to this case.
it: Non ci sono tags assegnati a questo caso

en: There are no upcoming events.
it: Non ci sono eventi futuri.

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
it: Ci sono partecipanti registrati per eventi ripetuti che sono stati rimossi. Quelli con i partecipanti verranno convertiti in eventi autonomi e quelli senza registrazione verranno eliminati.

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
it: Ci sono alcuni problemi che ti suggeriamo di risolvere prima di installare; è comunque possibile instalare il software. Vedi sotto per maggiori dettagli.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
it: Esiste un Processore di Pagamento associato al tipo di Processore di Pagamento selezionato, quindi non può essere eliminato.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
it: C'è un errore di convalida con il vostro input HTML. La vostra attività è un po 'sospettoso, quindi annullarla

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
it: Esiste già un utente associato a questo indirizzo email. Inserisci un indirizzo email diverso.

en: There is an entry with the same label.
it: Esiste già una voce con la stessa etichetta.

en: There is an entry with the same value.
it: Esiste già una voce con lo stesso valore.

en: There is no '%1' folder.
it: Non c'è la cartella '%1'.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
it: Non vi è alcun tipo finanziario configurato di Ricavi Rapporto Conto. <a href='%1'> Fai clic qui </a> se vuoi configurare il tipo finanziario per il tuo sito.

en: There is no Supervised dedupe rule configured for contact type %1.
it: Non ci sono regole di deduplicazione Supervisionate configurate per tipo contatto %1.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
it: Non esiste un'iscrizione valida per le date indicate

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
it: Nessuna impostazione del percorso SMTP o SendMail del server SMTP valida. Fai clic su <a href='%1'> Amministrazione >> Impostazioni di sistema >> Email in uscita </a> per impostare l'e-mail OutBound.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
it: Nessuna impostazione del percorso SMTP o SendMail del server SMTP valida. Fai clic su <a href='%1'> Amministrazione >> Impostazioni di sistema >> Email in uscita </a> per impostare l'e-mail OutBound.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
it: Non è presente un default valido per l'indirizzo di email configurato per il dominio. Potete configurarlo qui: <a href='%1'>Configura indirizzo email del mittente</a>.

en: There is no valid processor for this subscription so it cannot be updated
it: Non è presente un processore valido per questa sottoscrizione quindi non può essere aggiornato

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
it: Non esiste un'impostazione valida per il percorso di sendmail. Fai clic su <a href='%1'> Amministrazione >> Impostazioni di sistema >> Email in uscita </a> per impostare il server sendmail.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
it: Non ci sono impostazioni valide per il server smtp. Fai clic su <a href='%1'> Amministrazione >> Impostazioni di sistema >> Email in uscita </a> per impostare il server SMTP.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
it: C'è spazio sufficiente su questo evento per %1 partecipante(i)

en: There was a problem verifying that this site is available on the public Internet.
it: C'è stato un problema verificare che questo sito è disponibile sul sito Internet.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta della regola di associazione. Controllare le impostazioni del database e riprovare. Se si continua a ricevere questo messaggio di errore quindi provare a reinstallare CiviGroup Ruoli Sync.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
it: Si è verificato un errore nell'aggiungere la regola di associazione. Controlla le impostazione del tuo database e riprova. Se continui a riscontrare questo messaggio di errore, prova a re-installare la Sincronizzazione dei Ruoli CiviMember.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della regola di associazione. Controllare le impostazioni del database e riprovare. Se si continua a ricevere questo messaggio di errore quindi provare a reinstallare CiviGroup Ruoli Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della regola di associazione. Controllare le impostazioni del database e riprovare. Se si continua a ricevere questo messaggio di errore quindi provare a reinstallare CiviMember Ruoli Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
it: Si è verificato un errore di modifica della regola di associazione. Controllare le impostazioni del database e riprovare. Se si continua a ricevere questo messaggio di errore quindi provare a reinstallare CiviGroup Ruoli Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
it: Si è verificato un errore nel modificare la regola di associazione. Controlla le impostazione del tuo database e riprova. Se continui a riscontrare questo messaggio di errore, prova a re-installare la Sincronizzazione dei Ruoli CiviMember.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere la regola di associazione per la modifica. Controllare le impostazioni del database e riprovare. Se si continua a ricevere questo messaggio di errore quindi provare a reinstallare CiviGroup Ruoli Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere la regola di associazione per la modifica. Controlla le impostazioni del tuo database e riprova. Se continui a riscontrare questo messaggio di errore, prova a re-installare la Sincronizzazione dei Ruoli CiviMember.

en: There was an error in your request
it: La richiesta conteneva un errore

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
it: C'è stato un errore. Partecipazioni CiviMember e ruoli Drupal non poteva essere sincronizzati.

en: There was some problem updating the billing details.
it: Incontrati problemi nell'aggiornamento dettagli fatturazione.

en: There were no contributions during the selected year.
it: Non ci sono stati contributi nel corso dell'anno selezionato.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
it: Queste opzioni a scelta multipla sono condivise dai seguenti campi personalizzati: %1

en: These activity types will be excluded from automated email notifications to assignees.
it: Questi tipi di attività saranno esclusi dalle notifiche email automatiche per gli assegnatari.

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
it: Questi sono sviluppati e forniti dai membri della comunità CiviCRM. Prendi in considerazione l'aggiunta di ricerche personalizzate che utilizzi spesso nel tuo menu di ricerca (da Admin> Personalizza dati e schermate> Menu di navigazione). Quando nuove ricerche personalizzate diventano disponibili, possono essere visualizzate (e installate se utili) da Amministrazione> Impostazioni di sistema> Gestisci estensioni.

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
it: Questi vincoli sono dovuti al fatto che quando un componente sottoscrive iscrizioni multiple utilizzando un set di prezzi, viene creato un singolo record di pagamento ricorrente che comprende le commissioni totali per tutte le iscrizioni selezionate.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
it: Questi componenti opzionali forniscono strumenti aggiuntivi per comunicare e coinvolgere i sostenitori.

en: These records have been filled in with the imported data.
it: Questi record sono stati creati con i dati importati.

en: These records have been replaced with the imported data.
it: Questi record sono stati sostituiti con i dati importati.

en: These records have been updated with the imported data.
it: Questi record sono stati aggiornati con i dati importati.

en: These records have not been imported.
it: Questi record non sono stati importati.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
it: Queste relazioni sono disabilitate O hanno una data di termine nel passato.

en: These settings are per-check, and can't be compared across checks.
it: Queste impostazioni sono per-controllo, e non possono essere confrontati tra i controlli.

en: These settings are used to configure mailer properties for the optional CiviMail component and may allow you to significantly optimize performance. Please read the documentation, and make sure you understand it before modifying default values. (These settings are NOT used for the built-in 'Email - send now' feature).
it: Queste impostazioni vengono utilizzate per configurare le proprietà del mittente per il componente opzionale CiviMail e ti può consente di ottimizzare in modo significativo le prestazioni. Si prega di leggere la documentazione e assicurarsi di capirla prima di modificare i valori predefiniti. (Queste impostazioni NON vengono utilizzate per la funzione incorporata "Invia email ora").

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
it: Queste impostazioni sono usate per configurare proprietà per la componente CiviEvent. Si prega di leggere la documentazione %1, e assicurati di capirlo prima di modificare i valori predefiniti.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
it: Queste impostazioni definiscono le variabili del CMS che sono usate in CiviCRM.

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.).
it: Queste impostazioni definiscono gli URL usati per accedere alle risorse CiviCRM (file CSS, file Javascript, immagini, etc.).

en: These values are per-check, and can't be compared across checks.
it: Questi valori sono per-controllo, e non possono essere confrontati tra i controlli.

en: These variables are computed automatically using <tt>civicrm.settings.php</tt> and its options, such as <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.
it: Queste variabili sono calcolate automaticamente usando <tt>civicrm.settings.php</tt> e le sue opzioni, come <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.

en: They can not be Exported
it: Non possono essere Esportati

en: They have been added to %1.
it: Sono stati aggiunti a %1.

en: Things to check in a test mailing:
it: Cose da controllare in una mail di prova:

en: Third
it: Terzo

en: This
it: Questo

en: This %1 onwards
it: Questo %1 in poi

en: This CiviCRM profile field is view only.
it: Questo campo di profilo CiviCRM è di sola visualizzazione.

en: This Credit Note ID already exists in the database.
it: Questo codice interno del contributo esiste già nel database.

en: This Invoice ID already exists in the database.
it: Questo ID fattura esiste già nel database.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
it: Nel database già esiste un'etichetta per il tipo di contatto selezionato. Si prega di selezionare un diverso valore.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Label.
it: Nel database già esiste un'Etichetta per questo gruppo di opzioni. Si prega di selezionare una diversa Etichetta.

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
it: Questo partecipante è collegato a un contributo. È necessario disporre dell'autorizzazione "Elimina in CiviContribute" per eliminare questo record.

en: This MySQL database stores certain fields with data-type "DATETIME". To improve timezone support, you <em>may</em> want to change these from "DATETIME" to "TIMESTAMP".
it: Questo database MySQL memorizza determinati campi con tipo dati "DATETIME". Per estendere al fuso orario, <em>potresti </em> voler cambiare questi valori da "DATETIME" a "TIMESTAMP".

en: This MySQL server does not support the <code>utf8mb4</code> character set.
it: Questo server MySQL non supporta il set di caratteri <code>utf8mb4</code>.

en: This Option is already full for this event.
it: Questa opzione è già piena per questo evento.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
it: Questo partecipante è collegato a un contributo. È necessario disporre dell'autorizzazione "Elimina in CiviContribute" per eliminare questo record.

en: This Payment Amount
it: Importo del pagamento

en: This Premium is linked to an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Please remove it before deleting this Premium.
it: Questo Premio è collegato a una <a href='%1'>Pagina di contributo online</a>. Devi rimuoverla per cancellare questo Premio.

en: This Refund Amount
it: Questo Importo da Rimborsare

en: This Title already exists in Database.
it: Questo titolo esiste già nel database.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
it: L'ID di transazione già esiste nel database. Includere il numero di conto.

en: This Value already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
it: Nel database già esiste un Valore per questo gruppo di opzioni. Si prega di selezionare un diverso Valore.

en: This Year
it: Questo Anno

en: This account relationship already exits
it: Questa relazione con l'account esiste già

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: This activity cannot be edited or viewed via this profile.
it: Questa attività non può essere modificata o visualizzata tramite questo profilo.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
it: Questo indirizzo non contiene le informazioni sulla latitudine/longitudine e non può essere inserito nella mappa.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
it: Questo indirizzo è condiviso con %1 record di contatto. La modifica di questo indirizzo aggiornerà automaticamente l'indirizzo condiviso per questi contatti.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
it: Questo vale per ogni settimana, i pagamenti mensili e annuali.

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
it: Questo batch è configurato per includere solo le transazioni che utilizzani il metodo di pagamento %1. Se vuoi includere altre transazioni, modifica prima il batch e modifica il Metodo di Pagamento.

en: This calendar month
it: Questo mese

en: This calendar year
it: Quest'anno solare

en: This campaign is active from
it: Questa campagna è attiva da

en: This can be the same or different from the mapping provider selected.
it: Questo potrebbe essere lo stesso o differente dal provider di mappatura selezionato.

en: This contact can be edited by the other.
it: Questo contatto può essere modificato dall'altro.

en: This contact can be viewed by the other.
it: Questo contatto può essere visualizzato dall'altro.

en: This contact does not belong to any groups.
it: Questo contatto non fa parte di alcun gruppo.

en: This contact does not currently belong to any groups.
it: Questo contatto al momento non appartiene a nessun gruppo.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
it: Questo contatto non appartiene a nessun gruppo smart.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
it: Questo contatto ha un ritardo di pagamento o un impegno in attesa del %2 prevista per il %3. <a href="%1">Clicca qui per applicare questo contributo come impegno di pagamento</a> .

en: This contact has already been assigned to this event.
it: Questo contatto è già stato assegnato a questo evento.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
it[0]: Questo contatto ha il campo indirizzo condiviso un altro contatto.
it[1]: Questo contatto ha un campo indirizzo condiviso con %count altri contatti.
it[2]: Questo contatto ha un campo indirizzo condiviso con %count altri contatti.

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
it: Questo contatto ha un'iscrizione %1 esistente a %2 con %3 Status %4.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
it: Questo contatto è in attesa di impegno o di pagamento in ritardo. <a href="%1">Clicca qui per vedere la loro scheda impegni</a> ed accertare se tale contributo dovrebbe essere applicato come impegno di pagamento.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
it: Questo contatto è speciale per le informazioni all'installazione di CiviCRM per questo dominio. Nessuno è autorizzato a eliminarlo perché le informazioni vengono utilizzate per il sistema.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
it: Un tipo di contatto con questo nome esiste già nel database. I nomi dei tipi di contatto devono essere univoci.

en: This contact was deleted during a merge operation. The contact it was merged into cannot be found and may have been deleted.
it: Questo contatto è stato eliminato durante una operazione di unione. Il contatto con cui è stato unito non può essere trovato e potrebbe essere stato eliminato.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
it: Questo(i) contatto(i) non può essere cancellato permanentemente perché il contatto memorizzato è collegato ad una o più transazioni finanziarie. La cancellazione di questo contatto comporterebbe la perdita di dati finanziari.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
it: Questo contributo è stato ottenuto grazie agli sforzi di <strong>%1</strong>, che sostiene la nostra campagna.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
it: Questa pagina contributo è stata configurata per il contributo "In onore di" e la persona selezionata è disabilitata o non trovata.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the required fields of the selected honoree profile are disabled or doesn't exist.
it: Questa pagina contributo è stata configurata per il contributo "In onore di" e i campi richiesti del profilo selezionato sono disabilitati o non esistono.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the selected honoree profile is either disabled or not found.
it: Questa pagina contributo è stata configurata per il contributo "In onore di" e la persona selezionata è disabilitata o non trovata.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
it: Questa pagina di contributo è configurata per supportare pagamenti separati di contributi e iscrizione. Questo plugin %1 non supporta pagamenti multipli simultanei, o l'opzione "Esegui  transazioni monetarie in tempo reale" è disabilitata. Contattare l'amministratore del sito e segnalare questo errore.

en: This contribution will be automatically processed every day.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni giorno.

en: This contribution will be automatically processed every month.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni mese.

en: This contribution will be automatically processed every week.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni settimana.

en: This contribution will be automatically processed every year.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni anno.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
it: Questo donatore deve avere un indirizzo mail valido (e non deve avere il flag "Non inviare Not Email").

en: This custom search is already registered.
it: Questa ricerca personalizzata è già stata registrata.

en: This database uses InnoDB Full Text Search for optimized searching. The upgrade procedure has not been tested with this feature. You should disable (and later re-enable) the feature by navigating to "Administer => Customize Data and Screens => Search Preferences".
it: Questo database utilizza InnoDB Full Text Search per una ricerca ottimizzata. La procedura di aggiornamento non è stata testata con questa funzione. Dovresti disabilitare (e successivamente riabilitare) la funzione navigando in "Amministra => Personalizza Dati e Schermate => Preferenze di Ricerca".

en: This email %1 already has an account associated with it. Please select another email.
it: Questa email %1 ha già un account associato. Si prega di selezionare un'altra email.

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
it: Questo indirizzo di email viene incluso nelle ricevute automatiche di contributo se il contribuente ha selezionato un premio. Ci dovrebbe essere una casella di posta dedicata alle richieste relative alla preparazione e spedizione dei premi.

en: This email address is included in receipts if it is populated and a premium has been selected.
it: Questo indirizzo email è incluso nelle ricevute se è inserito e un premium è stato selezionato.

en: This event allows for
it: Questo evento permette di

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
it: Questo evento non può essere eliminato perché non ci sono registrazioni dei partecipanti ad esso collegati. Se volete cancellare questo evento, dovete prima cancellare le iscrizioni dei partecipanti. Potete usare <a href='%1'> CiviEvent >> Pagina Trova Partecipanti </a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
it: Questo evento ha attualmente il numero massimo di partecipanti iscritti (%1). Tuttavia, è ancora possibile superare questo limite e registrare nuovi partecipanti utilizzando questo modulo.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
it: Questo evento ha solo %1 di spazio a sinistra. Se si continua e registrare più di %1 di persone (compreso te), l'intero gruppo sarà messo in lista d'attesa. In alternativa, è possibile ridurre il numero di persone che si sta registrando a %1 per evitare di essere messi in lista di attesa.

en: This event is currently full.
it: Questo evento è attualmente completo.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
it: Questo evento è attualmente completo. Tuttavia è possibile inserirsi in una lista di attesa. Ti verrà notificato se co sono spazi disponibili.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
it: Questo evento è attualmente pieno. Stai registrando per la lista d'attesa. Sarai avvisato se degli spazi diverranno disponibili.

en: This event is full.
it: Questo evento è completo.

en: This event registration can not be transferred or cancelled. Contact the event organizer if you have questions.
it: La registrazione per questo evento non può essere traferita o annullata. Contatta l'organizzatore dell'evento se hai domande.

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
it: Questo eventi di registrazione è stato possibile grazie agli sforzi di <strong>%1</strong>, che sostiene la nostra campagna.

en: This feature is not currently available.
it: Questa funzionalità non è al momento disponibile.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
it: Questa caratteristica richiede PHP Versione %1 o successiva

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
it: Questa caratteristica richiede che sia settata a 'Si' l'impostazione 'Permetti Registrazione Utente' in Impostazioni Globali Joomla! >> Impostazioni di sistema.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
it: Questa caratteristica richiede che nella sezione 'Impostazioni Utente Drupal' sia permesso ai 'Ospiti di creare Account' ( con o senza l'approvazione dell'amministratore). L'opzione 'Verifica tramite Email' potrebbe essere abilitata o meno.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
it: Questa caratteristica NON dovrebbe essere abilitata per i siti di produzione.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
it: Questo campo consente di modificare determinate sessioni, saltare le festività o creare intervalli nella sequenza per altri motivi.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
it: Questo campo è disabilitato per ricerche di bozze o mailing non pianificati.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
it: Questo campo è attivo in modo che non verrà visualizzato sul modulo di profilo.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
it: Questo campo è attivo in modo che non si visualizzeranno sul form di modifica.

en: This field is required.
it: Campo richiesto.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
it: Questo campo è di sola lettura quindi non verrà mostrato nei moduli di profilo.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
it: Questo campo è di sola lettura quindi non verrà mostrato nei moduli di modifica.

en: This field saves field type (ie individual,household.. field etc).
it: Questo campo salva tipo campo (es. individuo, nucleo familiare.. campo etc).

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
it: Questo conto finanziario non può essere eliminato in quanto viene utilizzato come conto di intestazione. Si prega di eliminare il conto di intestazione prima di provare nuovamente a eliminarlo.

en: This financial account cannot have '%1' relationship.
it: Questo conto finanziario non può avere una relazione '%1'.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
it: Questo tipo finanziario verrà assegnato ai pagamenti effettuati dai partecipanti al momento della registrazione online. Se si utilizza un insieme di prezzi come nel seguito, si noti che il contributo avrà questo tipo finanziario, mentre le singole linee saranno elaborate utilizzando l'effettivo tipo finanziario selezionato per l'insieme di prezzi.

en: This fiscal year
it: Questo anno fiscale

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
it: Questo indicatore è comunemente usato per contrassegnare un indirizzo email che non sta accettando le email. Se stai usando il componente CiviMail, le email respinte in massa, sono automaticamente messe in attesa e non sono più mandate al dato indirizzo finchè esso è contrassegnato in attesa. Puoi anche settare ( o resettare) questa opzione manualmente -  ma ricorda che le email non saranno inviate finchè l'indicatore è impostato come 'In attesa'.

en: This form <strong>will send email</strong> to contacts only in certain circumstances:
it: Questa form <strong>invierà email</strong> ai contatti sono in certe circostanze:

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
it: Questa funzione non può essere abilitata su installazioni multilingua.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
it[0]: Questo gruppo al momento ha solo un membro al suo interno.
it[1]: Questo gruppo al momento ha %count membri al suo interno.
it[2]: Questo gruppo al momento ha %count membri al suo interno.

en: This indicates there are no tables holdng pre-uniqid log_conn_id values (CRM-18193)
it: Questo indica che non ci sono tabelle che contengono valori pre-uniqid log_conn_id (CRM-18193)

en: This installer can only be used for the Backdrop version of CiviCRM.
it: Questo installer può essere usato solo per la versione Backdrop di CiviCRM.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
it: Questo installer può essere usato solo per la versione Drupal di CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
it: Questo installer può essere usato solo per la versione WordPress di CiviCRM.

en: This is a TEST transaction
it: Questa è una transazione di TEST

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to %1.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo status è stato aggiornato a %1.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong> %1</strong>.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo status è stato aggiornato a <strong> %1</strong>.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong>registered<strong>.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo status è stato aggiornato a <strong>registrato<strong>.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong>waitlisted</strong>.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo status è stato aggiornato a <strong>in lista d'attesa</strong>.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to registered.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo stato è status aggiornato a registrato.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to waitlisted.
it: Questa è una conferma che la tua registrazione è stata ricevuta e il tuo status è stato aggiornato a in lista d'attesa.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
it: Si tratta di una installazione multilingue. Esso contiene alcune differenze dello schema regolare rispetto agli impianti di CiviCRM. Fare <a href="%1"> riferimento alla documentazione</a> per i dettagli.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
it: Questa è un'anteprima del prodotto come apparirà sulle pagine di contributo.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
it: Questa è un'anteprima della tua Pagina Campagna Personale a supporto di

en: This is a recurring contribution.
it: Questo è un contributo ricorrente.

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
it: Questo è un promemoria per ricordarti che il prossimo pagamento sarà in scadenza il %1.

en: This is a required field
it: Questo è un campo obbligatorio.

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
it: Questa è una email di test. Nessuna transazione finanziaria è stata eseguita.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
it: Questa è una risposta automatica da una casella di posta non presidiata. Si prega di inviare eventuali richieste all'indirizzo di posta elettronica di contatto indicato sul nostro sito web.

en: This is an invitation to complete your registration that was initially waitlisted.
it: Questo è un invito per completare la tua registrazione che è stata inizialmente posta in lista d'attesa.

en: This is case is currently assigned to %1.
it: Questo Caso è correntemente assegnato a %1.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
it: Questo è visualizzato per gli eventi che usano campi di Insieme di Prezzo per incrementare il numero di partecipanti senza tenere conto del numero massimo di partecipanti impostato. Per esempio, qualcuno potrebbe selezionare un 'Tavolo per 8' quando si registra per una cena di raccolta fondi. Questa registrazione incrementerà la 'conta effettiva dei partecipanti' di 8, anche se nei risultati di ricerca sarà mostrato un solo record partecipante.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
it: Questo è dovuto, probabilmente, ad un problema nelle 'Impostazioni Posta in uscita' ( Amministra &raquo; Impostazioni Sistema &raquo; Posta in uscita), O nell'indirizzo email del mittente specificatamente configurato per la tua pagina Contributo o Evento. Le possibili cause sono:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
it: Questo è il <strong>Percorso Certificato</strong> LIVE associato al tuo account First Data.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è il LIVE <<strong>Elavon Merchant ID</strong> associato al tuo account Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è l'<strong>Elavon SSL PIN </strong> LIVE associato con il tuo account Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è l'<strong>ID Utente Elavon</strong> LIVE associato con il tuo account Elavon.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
it: Questo è il <strong>Nome Negozio First Data</strong> LIVE associato al tuo account First Data (Questo è un numero di file Certificato senza estensione).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
it: Questo è il LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associato al tuo account eWAY.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
it: Questa è la PROVA 1% utilizzati esclusivamente per il test

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
it: Questo è il <strong>Percorso Certificato</strong> TEST associato al tuo account First Data.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è l'<strong>ID Commerciante Elavon</strong> TEST associato con il tuo account Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è l'<strong>Elavon SSL PIN</strong> TEST associato con il tuo account Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
it: Questo è l'<strong>ID Utente Elavon</strong> TEST associato con il tuo account Elavon.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
it: Questo è il <strong>Nome Negozio First Data</strong> TEST associato al tuo account First Data (Questo è un numero di file Certificato senza estensione).

en: This is the communication language. If there are template translation or tokens, they will be localized accordingly. By default, the system default language will be used.
it: Questo è il linguaggio di comunicazione. Se ci sono traduzioni del template o segnaposto, saranno tradotte di conseguenza.

en: This is the date when CRM-18193 was implemented
it: Questa è la data in cui CRM-18193 è stata implementata

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
it: Questo è il primo passo della creazione di una nuova pagina di contributi online. Si possono creare pagine diverse per scopi, campagne diverse etc. Ciascuna pagina può avere un suo messaggio di introduzione, degli importi di contributo preconfigurati, dei campi di raccolta dati personalizzati etc.

en: This is the payment processor's own ID for the recurring contribution. Ideally it should be unique, but in practice may not be.
it: Questo è l'ID proprio del processore di pagamento per il contributo ricorrente. Idealmente dovrebbe essere unico, ma in pratica potrebbe non esserlo.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
it: Questo è il titolo che gli utenti vedono quando si seleziona un modello di evento per clonare un nuovo evento. NON è il titolo dell'evento stesso.

en: This is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field&mdash;and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
it: Questo è utilizzato per raccogliere o aggiornare le informazioni (ad esempio nome e indirizzo email) da parte degli utenti durante la creazione di una Pagina Campagna Personale. Il profilo selezionato deve essere configurato con 'richiesta creazione di un account' (sotto Impostazioni profilo &raquo; Impostazioni avanzate). È necessario includere un campo Indirizzo e-mail - e si può includere un numero qualsiasi di altri campi nel profilo. Se non si dispone ancora di un adeguato profilo configurato, sarà necessario <a href='%1'>crearne uno</a> , e poi tornare a questa forma per selezionarla.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
it: Questa etichetta è visualizzata con l'elenco degli importi per gli eventi. Quando si utilizza un set di prezzi, questa etichetta è il titolo per la sezione contenente i campi del prezzo.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
it: Questo luogo è utilizzato da %1 altri eventi. Modificando le informazioni sul luogo si cambieranno i valori per tutti gli eventi.

en: This mailing has been submitted.
it: Questo mailing è stato spedito.

en: This mailing was generated based on search results. The search results cannot be removed.
it: Questa mail è stata generata sulla base di risultati di ricerca. I risultati di ricerca non possono essere rimossi.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
it: Questo può significare la perdita di una quantità significativa di dati, e l'azione non può essere annullata.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
it: Questo può comportare la perdita di una quantità importante di dati e il processo non può essere annullato. Si prega di rileggere le informazioni dell'estensione in basso prima di procedere.

en: This membership is set to renew automatically on %2. You will need to cancel the auto-renew option if you want to modify the Membership Type, End Date or Membership Status. <a href="%1">Click here</a> if you want to cancel the automatic renewal option.
it: Questa iscrizione è stata impostata per essere rinnovata automaticamente il %2. Per modificare il tipo di iscrizione, la data di scadenza o lo stato dell’iscrizione dovrai annullare l’opzione di rinnovo automatico. <a href=“%1”>Clicca qui</a> se vuoi annullare l’opzione di rinnovo automatico.

en: This membership is set to renew automatically. Take care when you change the membership type. Make sure that you also change the related payment at the payment processor. Otherwise future payments may be for the wrong amount.
it: Questa iscrizione è impostata per essere rinnovata automaticamente. Fai attenzione quando cambi il tipo di iscrizione. Assicurati di cambiare anche il pagamento relativo nel processore di pagamento. Altrimenti i pagamenti futuri potrebbero essere di importi sbagliati.

en: This membership is set to renew automatically. You will need to cancel the auto-renew option if you want to modify the Membership Type, End Date or Membership Status. <a href="%1">Click here</a> if you want to cancel the automatic renewal option.
it: Questa iscrizione è stata impostata per essere rinnovata automaticamente. Per modificare il tipo di iscrizione, la data di scadenza o lo stato dell’iscrizione dovrai annullare l’opzione di rinnovo automatico. <a href=“%1”>Clicca qui</a> se vuoi annullare l’opzione di rinnovo automatico.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
it: Questo stato di iscrizione non può essere cancellato poiché esistono iscritti con questo stato.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
it: Il tipo di iscrizione non può essere cancellato a causa della seguente ragione:

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
it: L'iscrizione verrà automaticamente rinnovata ogni %1 %2.

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
it: L'iscrizione verrà automaticamente rinnovata ogni %1 %2.

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
it: Questa iscrizione verrà rinnovata automaticamente ogni %1 %2.

en: This membership will be renewed automatically every %1.
it: Questa iscrizione verrà rinnovata automaticamente ogni %1.

en: This membership will be renewed automatically.
it: Quest'iscrizione verrà rinnovata automaticamente.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
it: Questo messaggio viene visualizzato nelle pagine di  informazioni degli eventi e nelle pagine di registrazione di eventi quando l'evento è pieno e la funzionalità è attivata in lista d'attesa.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
it: Questo messaggio viene visualizzato al %1 in cima al modulo di Dillo ad un amico. Si possono includere tag HTML per aggiungere formattazione o link.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
it: Questo messaggio ha un segnaposto non valido - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
it: Nel messaggio manca un segnaposto obbligatorio - {%1}: %2

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
it: Questo nome esiste già nel database. I nomi dei batch devono essere univoci.

en: This operation cannot be undone.
it: Questa operazione non può essere annullata.

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
it: Questa opzione controlla chi può vedere i contenutidi questa email sul gestionale. Il link può essere incluso inserendo il segnaposto "mailing permalink" (includilo in un link quando componi in HTML)

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
it: Questo gruppo di opzioni è riservato per il sistema. Non puoi aggiungere o cancellare opzioni in questa lista.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
it: Questa opzione deve essere impostata dal contatto stesso quando non vuole ricevere email di massa dalla tua organizzazione ( il contatto imposta l'azione di Opt out dal mailing di CiviMail). Sii sicuro prima di cambiarla, poichè questa azione sovrascrive le altre preferenze.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
it: Questa opzione non è raccomandata per le importazioni di grandi dimensioni. Utilizzare invece la riga di comando dello script di geolocalizzazione.

en: This page does not have any price fields configured or you may not have permission for them. Please contact the site administrator for more details.
it: Questa pagina non ha campi di prezzo configurati o potresti non avere il permesso per gestirli. Contatta l'amministratore del sito per ulteriori dettagli.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
it: Questa pagina include un Profilo con i campi di Iscrizione, ma il Blocco Iscrizione NON è abilitato. Per favore comunicatelo all'amministratore del sito.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
it: La pagina è in esecuzione in <strong>modalità di test</strong>.Se questo è un evento a pagamento, le transazioni verranno inviate al server di test del processore di pagamento. <strong>Non verranno effettuate transazioni finanziarie, ma verrà creato un record dei contatti e nel database sarà salvato un record di test per la registrazione all'evento. Usate nomi di contatti che siano ovviamente una prova, in modo da poter cancellare facilmente i record. </strong> Fate riferimento alla documentazione del processore di pagamento usato per sapere quali valori usare per il numero di carta di credito, codice di sicurezza, codice di avviamento postale e così via.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
it: La pagina è in esecuzione in <strong>modalità di prova</strong>. Le transazioni verranno inviate al server di test del tuo processore di pagamento. <strong>Non verranno effettuate transazioni finanziarie, ma verrà creato un record dei contatti e nel database sarà salvato un record di test per il contributo. Usate nomi di contatti di prova evidenti, in modo da poter cancellare facilmente i record. I contributi di test non sono visibili nel tab Contributi, ma possono essere visualizzati cercando 'Contributi di Test' nel modulo di ricerca di CiviContribute.</strong> Fai riferimento alla documentazione del processore di pagamento usato per sapere quali valori usare per il numero di carta di credito, codice di sicurezza, codice di avviamento postale e così via.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
it: Questa pagina non è correlata alla Pagina Personale della Campagna che hai appena visitato. È comunque possibile dare un contributo qui.

en: This page lists all case records for %1.
it: Questa pagina elenca tutti i record dei casi per %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
it: Questa pagina elenca tutte le registrazioni agli eventi da parte di %1 dall'inizio.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
it: Questa pagina elenca tutte le Sovvenzioni per %1 dall'inizio.

en: This payment processor type already exists.
it: Questo tipo di processore di pagamento esiste già.

en: This payment processor type is already installed.
it: Questo tipo di processore di pagamento è già stato installato.

en: This payment processor type is not registered.
it: Questo tipo di processore di pagamento non è registrato.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
it: Questo numero di telefono viene incluso nelle ricevute automatiche di contributo se il contribuente ha selezionato un premio. Ci dovrebbe essere un numero di telefono dedicato alle richieste relative alla preparazione e spedizione dei premi.

en: This phone number is included in receipts if it is populated and a premium has been selected.
it: Questo numero di telefono è incluso nelle ricevute se è stato inserito e un premium è stato selezionato.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
it: Questo set di prezzi è utilizzato dalle pagine contributo elencate di seguito. Fare clic sul titolo della pagina contributo per modificare o rimuovere il set di prezzi.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
it: Questo set di prezzi è utilizzato dai template eventi elencati di seguito. Fai clic sul titolo del template evento per modificare o rimuovere il set di prezzi.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
it: Questo set di prezzi è utilizzato dagli eventi elencati di seguito. Fai clic sul titolo dell'evento per modificare o rimuovere il set di prezzi.

en: This process may change your database structure and values. In case of emergency you may need to revert to a backup.
it: Questo processo può modificare la struttura e i valori del database. In caso di emergenza potrebbe essere necessario ripristinare un backup.

en: This processor does not support credit card type %1
it: Questo processore non supporta il tipo carta di credito %1

en: This profile does not have the map feature turned on.
it: Questo profilo non ha abilitata la funzionalità di mappa.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
it: Questo profilo è configurato per il tipo di contatto '%1'. Non può essere utilizzato per modificare i contatti di altri tipi.

en: This profile is currently used for %1.
it: Questo profilo è attualmente usato per %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
it: Questo profilo non include più il campo "%1"! Tutti i riferimenti al campo sono stati rimossi.

en: This quarter
it: Questo trimestre

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
it: Questa query può essere fatta in un database diverso, ma tale database deve essere sulla stesso server e l'utente del database CiviCRM deve avere il privilegio SELECT (ed eventuali altri privilegi necessari per l'esecuzione della query).

en: This record already has the status
it: Questo record ha già lo status

en: This record was modified by another user!
it: Questo record è stato modificato da un altro utente!

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
it: Questo contributo ricorrente è collegato ad una sottoscrizione a rinnovo automatico. Se la cancelli, il sottoscrittore associato non potrà effettuare il rinnovo automatico. Lo stato del sottoscrittore non verrà comunque modificato.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 %2(i)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 %2s per un totale di %3 rate (incluso questo contributo iniziale).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 %2s.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 days.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 giorni.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 per un totale di %2 rate (incluso questo contributo iniziale).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 months.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 mesi.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 weeks.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 settimane.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 years.
it: Questo contributo ricorrente sarà automaticamente elaborato ogni %1 anni.

en: This refers to name column of civicrm_option_value row in name_badge option group
it: Questo si riferisce al nome colonna della riga civicrm_option_value nel gruppo opzioni name_badge

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
it: Questa versione consente di visualizzare e modificare set di campi personalizzati con più record in un formato tabella che sarà in alcuni casi più utilizzabile. Puoi provare il formato navigando in Amministrazione> Dati e schermate personalizzate> Campi personalizzati. Fai clic su Impostazioni per un set di campi personalizzato e cambia Stile Visualizzazione in "Tab con tabelle".

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
it: Questa versione modifica il modo in cui le registrazioni di eventi anonimi abbinano i partecipanti con i contatti esistenti. Per default, tutti i partecipanti agli eventi saranno abbinati agli individui esistenti utilizzando la regola senza supervisione, anche se sono consentite più registrazioni con lo stesso indirizzo email. Tuttavia, ora puoi selezionare una regola di abbinamento diversa da utilizzare per ciascun evento. Rivedi i tuoi eventi per assicurarti di scegliere la regola di abbinamento appropriata e raccogliere informazioni sufficienti per abbinare i contatti.

en: This report can not be displayed because there are no relevant entries in the logging tables.
it: Questo report non può essere visualizzato perché non ci sono dati rilevanti nelle tabelle di registrazione.

en: This report displays the current results for your A/B test. You can return to this page to view the latest statistics by navigating to "Manage A/B Tests" and clicking "Results".
it: Questo report visualizza i risultati correnti per il test A/B. È possibile tornare a questa pagina per visualizzare le statistiche più recenti navigando su "Gestisci test A/B" e facendo clic su "Risultati".

en: This report is already registered.
it: Questo report è già stato registrato.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
it: Questa regola riservata è preconfigurata con i campi abbinati per ottimizzare le prestazioni della scansione di deduplica. Abbina su:

en: This rule set is already exist in data base.
it: Questo insieme di regole è già presente in banca dati.

en: This scheduled job does not have any log entries.
it: Questo job programmato non ha voci di log

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
it: Questa schermata è particolarmente utile per la gestione degli eventi con lista d'attesa e/o Approvazione Registrazione abilitati. Per poter utilizzare queste funzionalità è necessario abilitare il relativo Stato Partecipante (Amministra »CiviEvent»Stato Partecipante).

en: This screen may not work correctly without a bootstrap-based theme such as Shoreditch installed.
it: Questa schermata potrebbe non funzionare correttamente senza un tema basato su bootstrap installato come Shoreditch.

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
it: Questo schermo presenta la lista delle 1000 voci di log di job programmati più recenti.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
it: Questa schermata mostra tutte le pagine delle Campagne Personali create nel sistema e permette all'amministratore di revisionarle e cambiare il loro status.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
it: Questa schermata mostra il menu di navigazione attuale CiviCRM per il tuo sito - visto come un 'albero'. Le voci di menu di primo livello sono elencate in senso verticale. Fare clic sul triangolo a sinistra di qualsiasi elemento di primo livello ('ramo') per espanderlo e vedere le voci di menu sottostante. Ricorda che alcune voci di menu mostrate qui, non verranno visualizzate nella barra del menu che appare nella parte superiore di ciascuna schermata CiviCRM. Gli utenti potranno vedere solo le voci di menu per cui hanno le autorizzazioni, e le voci di menu associate ai componenti disabilitati saranno nascoste.

en: This search only supports numeric postal codes.
it: Questa ricerca supporta solo codici postali numerici.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
it: Questa impostazione forza un redirect di tutti i contributi / membri / eventi online e le richieste di pagine di amministrazione di CiviCRM a URL sicuri SSL (https).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
it: Questa impostazione è ignorata se il profilo è incorporato nei form di contributo online, iscrizione, o registrazione all'evento. In tal caso, risulta sempre una corrispondenza tra contatti nella transazione.

en: This setting only affects the default URL produced by "civicrm-core". Extensions and add-ons may override specific URLs.
it: Questa impostazione riguarda solo l'URL predefinito prodotto da "civicrm-core". Estensioni e aggiunte potrebbero sovrascrivere URL specifici.

en: This setting provides transitional support. It should be set to "Prefer normal router." If your deployment requires "Prefer standalone script", then please ensure that the issue is tracked in <code>lab.civicrm.org</code>.
it: Questa impostazione fornisce supporto transitorio. Dovrebbe essere impostato a "Preferisci router normale." Se la tua distribuzione richiede "Preferisci script indipendente", allora si prega di assicurare che il problema sia tracciato in <code>lab.civicrm.org</code>.

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
it: Questa impostazione verificherà i certificati SSL ricevuti quando si fanno connessioni protette HTTPS ai processori di pagamento.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
it: Questo dovrebbe corrispondere a <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").

en: This smart group will stay up-to-date with all contacts who meet the search criteria.
it: Questo gruppo smart sarà aggiornato con tutti i contatti che soddisfano i criteri di ricerca.

en: This system currently does not have the PHP-Intl extension enabled.  Please contact your system administrator about getting the extension enabled.
it: Questo sistema attualmente non ha l'estensione PHP-Intl abilitata. Contatta l'amministratore di sistema per ottenere l'abilitazione dell'estensione.

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
it: Questo sistema includeva uno script obsoleto e non sicuro (%1). Il file è stato automaticamente cancellato.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
it: Questo sistema include uno script obsoleto e non sicuro (%1). Per favore cancellalo.

en: This system uses MySQL/MariaDB v%5. You may proceed with the upgrade, and CiviCRM v%1 will continue working normally. However, CiviCRM v%4 will require MySQL v%2 or MariaDB v%3.
it: Questo sistema utilizza MySQL / MariaDB v%5. Puoi procedere con l'aggiornamento e CiviCRM v%1 continuerà a funzionare normalmente. Tuttavia, CiviCRM v%4 richiederà MySQL v%2 o MariaDB v%3.

en: This system uses PHP v%4. You may proceed with the upgrade, and CiviCRM v%1 will continue working normally. However, future releases will require PHP v%2. We recommend PHP v%3.
it: Questo sistema utilizza PHP v%4. Puoi procedere con l'aggiornamento e CiviCRM v%1 continuerà a funzionare normalmente. Tuttavia, le versioni future richiederanno PHP v%2. Consigliamo PHP v%3.

en: This system uses PHP version %1 which meets or exceeds the recommendation of %2.
it: Questo sistema utilizza la versione %1 di PHP che soddisfa o supera la raccomandazione di %2.

en: This system uses PHP version %1. This meets the minimum recommendations and you do not need to upgrade immediately, but the preferred version is %2.
it: Questo sistema utilizza la versione di PHP %1. Ciò rispetta i requisiti minimi e non è necessario eseguire immediatamente l'aggiornamento, ma la versione preferita è la %2.

en: This system uses PHP version %1. This meets the minimum requirements for CiviCRM to function but is not recommended. At least PHP version %2 is recommended; the preferred version is %3.
it: Questo sistema utilizza la versione di PHP %1. Ciò rispetta i requisiti minimi per CiviCRM ma non è raccomandata. Al minimo la versione %2 è raccomandata, ma la versione preferita è la %3.

en: This system uses PHP version %1. To ensure the continued operation of CiviCRM, upgrade your server now. At least PHP version %2 is recommended; the preferred version is %3.
it: Questo sistema utilizza la versione di PHP %1. Per assicurare l'operatività di CiviCRM, ti consigliamo di aggiornare il server. Al minimo la versione %2 è raccomandata, ma la versione preferita è la %3.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
it: Questa tabella fornisce un riassunto di <strong>Sovvenzioni totali</strong> e comprende scorciatoie per visualizzare i dettagli delle Sovvenzioni per questi periodi comuni. Clicca su Stato Sovvenzione per vedere un elenco di Contatti per quello stato. Per eseguire le tue ricerche personalizzate clicca su <a href='%1'>Trova Sovvenzioni</a>. Puoi cercare per Nome Contatto, Importo, Tipo Sovvenzione e una varietà di altri criteri.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
it: Questa tabella fornisce un riassunto dell'attività di iscrizione e rinnovo dei membri, ed include collegamenti diretti ai dettagli per i criteri di ricerca più utilizzati. Per eseguire le tue ricerche personalizzate clicca <a href="%1">Trova Membri</a>. Puoi cercare per Nome Membro, Tipologia di Iscrizione, Stato, e intervallo di date di iscrizione.

en: This tag cannot be deleted. You must delete all its child tags ('%1', etc) prior to deleting this tag.
it: Questo tag non può essere cancellato. Devi cancellare prima tutti i figli del tag ('%1', etc) per poter cancellare questo tag.

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
it: Questo tag sarà rimosso da tutti i contatti correnti, e gli utenti non potranno più collegare contatti ad esso.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
it: Questo titolo e la descrizione sarà visualizzato agli utenti nella lista report quando gli stessi faranno clic sul menu 'CiviReport'. Il titolo dovrebbe rispecchiare i criteri di base della relazione. ESEMPIO: Report Attività - Mese Corrente

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
it: Questo titolo è già associato al tipo di attività selezionato. Si prega di specificare un titolo univoco.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
it: Questo titolo è già associato alla campagna selezionata e al tipo di attività. Si prega di specificare un titolo univoco.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
it: Questo titolo visualizza gli annunci di ricerca personalizzato agli utenti.

en: This title will be displayed at the top of the page unless the frontend title field is filled out.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
it: Questo titolo verrà visualizzato nella parte superiore della pagina a meno che il campo del titolo di frontend non sia compilato. <br /> Si prega di utilizzare solo caratteri alfanumerici, spazi e trattini per il Titolo.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
it: Il titolo verrà visualizzato nella parte superiore della pagina. <br /> Si prega di utilizzare solo caratteri alfanumerici, spazi e trattini per il titolo.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
it: Il titolo sarà mostrato in cima alla pagina di ringraziamento e di conferma della transazione.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
it: Questo titolo sarà mostrato in cima alla pagina di ringraziamento.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
it: Questo segnaposto può essere usato all'interno dei mailing in uscita (corpo, intestazione, piedipagina, ...)

en: This username is currently available.
it: Questo nome utente è attualmente disponibile.

en: This username is taken.
it: Questo nome utente è preso.

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
it: Questo valore è selezionato di default quando si aggiunge un nuovo indirizzo per il contatto.

en: This version of CiviCRM can only be used with Backdrop 1.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Backdrop 1.0 and over.
it: Questa versione di CiviCRM può essere usata soltanto con Backdrop 1.x. Verifica di avere '%1' se stai lavorando con Backdrop 1.0 e superiori.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
it: Questa versione di CiviCRM può solo essere usata con Drupal 6.x o 7.x. Per favore assicurati che '%1' exista se stai eseguando Drupal 7.0 e successivi.

en: This webserver is running an outdated version of PHP (%1). It is strongly recommended to upgrade to PHP %2 or later, as older versions can present a security risk. The preferred version is %3.
it: Questo server web sta eseguendo una versione obsoleta di PHP (%1). Si consiglia vivamente di eseguire l'aggiornamento a PHP %2 o successivo, perché le versioni precedenti possono presentare un rischio per la sicurezza. La versione ottimale è %3.

en: This week
it: Questa settimana

en: This will add links for all currently active reports to the "Reports" menu under the relevant component. If you have added report instances to other menus, they will be moved to "Reports".  Are you sure?
it: Questo aggiungerà link a tutti i report attualmente attivi nel menù "Report" sotto il componente pertinente. Se hai aggiunto istanze di report ad altri menù, essi saranno spostati in "Report". Sei sicuro?

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
it: Questo eliminerà anche il premio da qualsiasi pagina contributo che attualmente lo include.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
it: Questo cancellerà i dati da CiviCRM. Sei sicuro?

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
it: Questo cancellerà immediatamente il file %1. Questa azione non può essere annullata.

en: This will limit the choices when selecting an activity assignee to contacts with a user account on this website.
it: Questo limiterà le scelte quando si seleziona l'assegnatario di un'attività ai contatti con un account utente sul sito web.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
it: Questo renderà la tua installazione di CiviCRM nuovamente mono lingua. QUESTO CANCELLERÀ TUTTI I DATI RELATIVI A LINGUE DIVERSE DA QUELLA DI DEFAULT SELEZIONATA SOPRA (e solo quella lingua sarà conservata).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
it: Questo aggiornerà la lista dei duplicati. Click OK per procedere.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
it: Questo rimuoverà il formato da tutti i Modelli di Messaggio che ne fanno uso. Vuoi continuare?

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
it: Sarà eseguito il processo di unione batch sui duplicati elencati. L'operazione verrà eseguita in modalità sicura: verranno uniti solo i record senza conflitti diretti di dati. Fare clic su OK per procedere se si è certi di voler eseguire questa operazione.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in force merge mode - all selected duplicates will be merged into main contacts even in case of any conflicts. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
it: Sarà eseguita l'unione batch sui duplicati selezionati. L'operazione verrà eseguita in modalità fusione: tutti i duplicati selezionati verranno uniti ai contatti principali anche in caso di conflitti. Fare clic su OK per procedere se si è certi di voler eseguire questa operazione.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
it: Sarà eseguito il processo di unione batch sui duplicati selezionati. L'operazione verrà eseguita in modalità sicura: verranno uniti solo i record senza conflitti diretti di dati. Fare clic su OK per procedere se si è certi di voler eseguire questa operazione.

en: This will write to the database. Continue?
it: Questo scriverà sul database. Continuare?

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
it: Ho pensato che ti interessasse sapere di questo evento. Io penso di partecipare.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
it: Ho pensato che ti interessasse sapere di questa organizzazione ed aiutarla. Penso che il loro lavoro sia importante.

en: Thousands Separator
it: Separatore Migliaia

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
it: Il Separatore delle migliaia e il Delimitatore dei Decimale non possono essere gli stessi

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
it: Il separatore delle migliaia non può essere vuoto. E' possibile però usare uno spazio bianco.

en: Three
it: Tre

en: Threshold
it: Soglia

en: Threshold weight cannot be empty or zero.
it: Soglia peso non può essere vuota o zero.

en: Throttle email delivery by setting the maximum number of emails sent during each CiviMail run (0 = unlimited).
it: Limita l'invio delle email impostando il numero massimo di email inviate in ciascuna esecuzione di CiviMail (0 = senza limite).

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail URL
it: URL Thumbnail

en: Thumbnail URL is Required
it: URL Miniatura Obbligatoria

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
it: Tibetano Standard, Tibetano Centrale

en: Tigrinya
it: Tigrino

en: Time
it: Ora

en: Time Format
it: Formato Ora

en: Time Input Format
it: Formato Input dell'Ora

en: Time Limit
it: Limite di tempo

en: Time interval for repeating the reminder.
it: Intervallo di tempo per ripetere il promemoria.

en: Time interval till repeating the reminder.
it: Intervallo di tempo fino alla ripetizione del promemoria.

en: Time is required for this format.
it: l'orario è un campo obbligatorio per questo formato

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
it: Tempo limite <strong>in ore</strong> per la conferma/conclusione della registrazione di partecipanti con qualsiasi posizione in sospeso. Immettere 0 (o lasciare vuoto) per disabilitare questa funzione.

en: Time units for recurrence of payment.
it: Unità di tempo per le ricorrenze di pagamento.

en: Time units for recurrence of pledge payments.
it: Unità di tempo per le ricorrenze degli impegni di pagamento.

en: Time units for reminder.
it: Unità di tempo per promemoria.

en: Time units for repetition of reminder.
it: Unità di tempo per la ripetizione dei promemoria.

en: Time units till repetition of reminder.
it: Unità di tempo fino alla ripetizione del promemoria.

en: Timeline
it: Cronologia

en: Timestamp Mismatch
it: Timestamp non corrisponde

en: Timestamp of when event occurred.
it: Timestamp di quando l'evento è accaduto.

en: Timestamps and Timezones
it: Timestamp e Fusi Orari

en: Timestamps for Activities and Cases
it: Timestamp per Attività e Casi

en: Timestamps reported by MySQL (eg "%1") and PHP (eg "%2" ) are mismatched.
it: Timestamps riportati da MySQL (ad es. "%1") e PHP (ad es. "%2" ) non corrispondono.

en: Timezone
it: Fuso Orario

en: Timezone Abbreviation
it: Abbreviazione Fuso Orario

en: Timezone ID
it: ID Fuso Orario

en: Timezone Name
it: Nome Fuso Orario

en: Timezone expressed as a UTC offset - e.g. United States CST would be written as "UTC-6".
it: Fuso orario espresso come offset UTC - per esempio CST degli Stati Uniti è scritto come "UTC-6".

en: Timezone full name
it: Nome completo del fuso orario

en: Timezones
it: Fusi orari

en: Tip
it: Suggerimento

en: Tip: Managing waitlisted participants
it: Suggerimento: Gestione dei partecipanti lista di attesa

en: Title
it: Titolo

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (plain)
it: Titolo (normale)

en: Title - New Membership
it: Titolo - Nuova iscrizione

en: Title - Renewals
it: Titolo - Rinnovi

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Title Text Color
it: Colore del testo del titolo

en: Title and Format
it: Titolo e formato

en: Title and Settings
it: Titolo e Impostazioni

en: Title for Confirmation page.
it: Titolo per la Pagina di Conferma.

en: Title for Premiums section
it: Titolo per le sezioni Premium

en: Title for Premiums section.
it: Titolo per sezione Premium.

en: Title for Thank-you page (header title tag, and display at the top of the page).
it: Titolo per la pagina di ringraziamento (tag del titolo dell'intestazione e visualizzazione nella parte superiore della pagina).

en: Title for ThankYou page.
it: Titolo per la Pagina di Ringraziamento.

en: Title for renewal
it: Titolo per il rinnovo

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
it: Titolo per la sezione In onore di (es. &quot;In onore di&quot;).

en: Title is a required field.
it: Il Titolo è un campo obbligatorio.

en: Title line of log entry
it: Riga di titolo per voce log

en: Title not Set
it: Titolo non impostato

en: Title of the Campaign.
it: Titolo della Campagna.

en: Title of the Survey.
it: Titolo del Sondaggio.

en: Title of the action(reminder)
it: Titolo dell'azione(promemoria)

en: Title of the job
it: Titolo del job

en: Title of the mailing
it: Titolo della mailing

en: Title of the survey.
it: Titolo del sondaggio.

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
it: Titolo da visualizzare nella parte superiore della sezione Premi.

en: Title to display at top of block
it: Titolo da mostrare sopra il blocco

en: To
it: A

en: To Be Paid
it: Che deve essere pagato

en: To Email
it: Email destinatario

en: To End of
it: Alla Fine di

en: To End of Previous
it: Alla Fine del Precedente

en: To First Name
it: Al nome

en: To Last Name
it: Cognome destinatario

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
it: Per aggiungere un campo a questo modulo, trascina o fai doppio clic su un elemento dall'elenco a destra.

en: To add reports to your dashboard:
it: Per aggiungere report alla tua bacheca:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
it: Per consentire agli utenti di visualizzare un elenco di partecipanti, impostare questo campo 'Nome' (lista  nomi soltanto) 'Nome e Email', o 'Nome, Stato e registro data'.

en: To be paid in
it: Da pagare in

en: To cancel automatic renewal:
it: Per cancellare il rinnovo automatico:

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
it: Per modificare i dati dell'organizzazione raccolti utilizzare il profilo "Per conto dell'organizzazione" (<a href="%1"> Amministrazione> Personalizza dati e schermate> Profili </a>).

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
it: Per ripulire entrambi, aggiungere <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
it: Per completare e confermare la tua firma, segui le istruzioni di attivazione inviate all'indirizzo email che hai fornito.

en: To complete this transaction, click the <strong>Continue</strong> button below.
it: Per completare questa transazione, clicca sul pulsante <strong> Continua </strong> in fondo alla pagina

en: To complete your contribution, click the <strong>Continue</strong> button below.
it: Per completare la tua donazione, clicca sul pulsante <strong> Continua </strong> in fondo alla pagina

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
it: Per disabilitare la sezione Importi Contributo è necessario prima disattivare separare l'opzione pagamento iscrizione da Impostazioni iscrizione.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
it: Per visualizzare un elenco di stack trace in cima alla pagina, aggiungere <em>%1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
it: Per svuotare la cache dei template (civicrm/templates_c folder), aggiungi <em>%1</em>

en: To enable CiviCRM Views integration, add or update the following item in the <code>settings.php</code> file:
it: Per abilitare l'integrazione CiviCRM Views, aggiungere o aggiornare il seguente elemento nel file <code>settings.php</code>:

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
it: Per consentire l'approvazione alla partecipazione all'evento i seguenti status devono essere abilitati:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
it: Per attivare la gestione della lista d'attesa degli eventi devono essere abilitati i seguenti stati:

en: To end of current calendar month
it: Alla fine del mese corrente

en: To end of current calendar year
it: Alla fine dell'anno solare corrente

en: To end of current quarter
it: Alla fine del trimestre corrente

en: To end of current week
it: Alla fine della settimana corrente

en: To end of previous calendar month
it: Alla fine del mese precedente

en: To end of previous calendar year
it: Alla fine dell'anno solare precedente

en: To end of previous quarter
it: Alla fine del trimestre precedente

en: To end of previous week
it: Alla fine della settimana precedente

en: To end of yesterday
it: Fino a ieri

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
it: Per assicurarti che tutti i tuoi gruppi di dati personalizzati siano disponibili per Views, potresti dover aggiungere le seguenti chiavi all'array db_prefix nel tuo file settings.php: '%1'.

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
it: Per applicare un filtro per il personale di membri o del rapporto, si prega di selezionare anche membro del personale civile e dalla lista dei campi.

en: To find out more about this event, go to:
it: Per scoprire di più su questo evento, vai a:

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
it: Per includere un report dashlet trascinalo dal blocco "Dashlet Disponibili" a una delle due colonne (usa la colonna di destra per un posizionamento migliore).

en: To make a contribution, go to:
it: Per fare un contributo, vai a:

en: To prepare for CiviCRM v%4, please upgrade MySQL. The recommended version will be MySQL v%2 or MariaDB v%3.
it: Per prepararti a CiviCRM v%4, aggiorna MySQL. La versione consigliata sarà MySQL v 2 o MariaDB v%3.

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
it: Per rimuovere i file temporanei inviati al sistema (la cartella civicrm/upload), aggiungere <em>%1</em>

en: To save label for fields.
it: Per salvare etichette per campi.

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
it: Per ricercare recapiti specifici (casa, lavoro etc..) selezionate una o più opzioni.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
it: Per inviare un SMS massivo, si deve avere un gruppo di destinatari validi, o come minimo un gruppo che è una Mailing List.

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
it: Per spedire solo un messaggio all'indirizzo condiviso, abilita questa opzione. I segnaposto della stampa unione verranno compilati per una sola persona.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
it: Per spedire messaggi separati a ciascuna persona, disabilita questa opzione. Gli elementi della stampa unione verranno compilati separatamente per ogni persona.

en: To stop the automatic renewal:
          <a href="%1">Cancel auto-renew</a>
it: Per fermare il rinnovo automatico:
    <a href="%1">Annulla il rinnovo automatico</a>

en: To the user
it: All'utente

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
it: Per visualizzare i totali si prega di selezionare tutte gli ID delle attività, di data e durata.

en: To:
it: A:

en: To: %1
it: A: %1

en: Today
it: Oggi

en: Toggle fullscreen
it: Passa a schermo intero

en: Toggle main menu
it: Attiva/disattiva il menu principale

en: Tokens
it: Segnaposto

en: Tomorrow
it: Domani

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

en: Too many matching results
it: Troppi risultati che corrispondono

en: Top Donors Report
it: Report Top Donors

en: Top Margin
it: Margine Superiore

en: Top Padding
it: Spaziatura superiore

en: Top level
it: Livello massimo

en: Total
it: Totale

en: Total %1 Amount
it: Totale %1 Importo

en: Total Activities
it: Totale Attività

en: Total Amount
it: Importo Totale

en: Total Amount (%)
it: Importo Totale (%)

en: Total Amount (%1)
it: Importo Totale (%1)

en: Total Amount (Contributions)
it: Totale

en: Total Amount (Soft Credits)
it: Totale Importo (Crediti in favore)

en: Total Amount Contributed
it: Contribuzione totale

en: Total Amount Paid
it: Importo totale versato

en: Total Amount should be a positive number
it: L'Importo Totale dovrebbe essere un numero positivo

en: Total Clicks (WIP)
it: Click totali (WIP)

en: Total Clicks on a particular link
it: Totale di click su un link particolare

en: Total Committed
it: Totale Impegnato

en: Total Contacts
it: Contatti Totali

en: Total Contributions
it: Totale Contributi

en: Total Donations
it: Donazioni totali

en: Total Donors
it: Totale Donatori

en: Total Duration (in Minutes)
it: Totale Durata (in Minuti)

en: Total Fee
it: Quota Totale

en: Total Fee(s)
it: Quota Totale

en: Total Income
it: Introiti totali

en: Total LifeTime
it: Totale assoluto

en: Total Members
it: Membri totali

en: Total No Pledges
it: Nr. Totale impegni di pagamento

en: Total Number of Activities
it: Numero totale di Attività

en: Total Number of Cases
it: Totale Numero di Casi

en: Total Number of Countries
it: Numero Totale di Paesi

en: Total Open Rate
it: Percentuale Aperture totali

en: Total Opens
it: Aperture totali

en: Total Paid
it: Totale Pagato

en: Total Participant(s) added to event: %1.
it: Totale(i) partecipante(i) aggiunto(i) alla manifestazione:% 1.

en: Total Participants
it: I partecipanti totali

en: Total Participants : %1
it: Partecipanti totali: %1

en: Total Payment
it: Pagamento Totale

en: Total Payments Made
it: Pagamenti totali effettuati

en: Total Pledge Amount
it: Importo Totale dell'Impegno

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
it: L'Importo Totale dell'Impegno deve essere maggiore di zero.

en: Total Pledged
it: Totale Impegnato

en: Total Pledges
it: Totale impegni di pagamento

en: Total Price
it: Importo totale

en: Total Primary Contact(s)
it: Totale Contatto(i) Primari

en: Total Received
it: Totale Ricevuto

en: Total Recipients:
it: Destinatari totali:

en: Total Reserve
it: Totale Prenotato

en: Total Row(s)
it: Totale Riga(e)

en: Total Rows
it: Righe totali

en: Total Selected Activities: %1
it: Totale Attività selezionate: %1

en: Total Soft Credit Amount
it: Totale Importo Crediti in favore

en: Total Soft Credits
it: Totale Crediti in Favore

en: Total Tax
it: Tassa Totale

en: Total Tax Amount
it: Totale Imposte

en: Total Tracked Opens
it: Totale aperture tracciate

en: Total Types
it: Totale Tipi

en: Total Unique Clicks
it: Totale di clic univoci

en: Total Usage:
it: Totale Utilizzo:

en: Total amount entered
it: Importo totale inserito

en: Total amount expected
it: Importo totale previsto

en: Total amount for this batch.
it: Importo totale per questo batch.

en: Total amount last year
it: Importo totale ultimo anno

en: Total amount of this contribution. Use market value for non-monetary gifts.
it: Importo totale di questo contributo. Usa il valore di mercato per regali non monetari.

en: Total amount of this item
it: Importo totale della voce

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
it: Importo totale che desideri raccogliere per questa campagna.

en: Total for
it: Totale per

en: Total for Fiscal Year
it: Totale per anno fiscale

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
it: Il totale degli importi inseriti sotto non corrisponde al Batch totale atteso

en: Total for this participant
it: Totale per questo partecipante

en: Total number of contact records created or modified during the import.
it: Numero totale dei record dei contatti creati o modificati durante l'importazione.

en: Total number of payments to be made.
it: Numero totale di pagamenti da eseguire.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
it: Numero totale di pagamenti. Impostare a 0 per un impegno aperto, cioè senza una data di termine.

en: Total number of rows imported successfully.
it: numero totale di righe importate con successo.

en: Total number of rows in the imported data.
it: Numero totale di righe di dati importati.

en: Total pledged amount.
it: Importo totale impegnato.

en: Total reserved contacts should be a positive number
it: Totale riservato deve essere un numero positivo

en: Total reserved per interviewer
it: Totale riservato per intervistatore

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
it: Righe totali (record attività) nel file inviato.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
it: Righe totali (record di contributi) nel file caricato.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
it: Righe totali (registri iscrizione) nel file caricato.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
it: Righe totali (record dei partecipanti) nel file inviato.

en: Total rows to be imported.
it: Righe totali da importare.

en: Total tax amount of this contribution.
it: Totale importo delle imposte per questo contributo.

en: Totals
it: Totali

en: Totals (all types)
it: Totali (tutte le tipologie)

en: Totals Only
it: Solo Totali

en: Touched Activity
it: Attività coinvolta

en: Touched Contact
it: Contatto coinvolto

en: Track Click-Throughs
it: Traccia clic sui link

en: Track Mailing?
it: Traccio Mailing?

en: Track Opens
it: Traccia aperture

en: Track Opens?
it: Traccia aperture?

en: Track Replies
it: Traccia risposte

en: Track URLs?
it: Traccia URL?

en: Track replies using VERP in Reply-To header
it: Riporta le risposte utilizzando VERP nell'intestazione Reply-To

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
it: Traccia il numero di volte che i destinatari fanno clic su ogni link di questo mailing.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
it: Traccia il numero di volte che i destinatari aprono questo mailing nel loro software email.

en: Trackable Opens
it: Aperture tracciabili

en: Trackable Replies
it: Risposte tracciabili

en: Trackable URL
it: URL tracciabile

en: Trackable URL ID
it: ID URL Tracciabile

en: Trackable URL Open ID
it: Apertura ID URL Tracciabile

en: Trackable URLOpen
it: Apertura URL Tracciabile

en: Trackable URLOpens
it: Aperture URL Tracciabili

en: Trackable URLs
it: URL tracciabili

en: Trackable Url
it: Url tracciabile

en: Tracked Opens
it: Aperture tracciate

en: Tracking
it: Tracciamento

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction #
it: # di transazione

en: Transaction Amount
it: Importo Transazione

en: Transaction Date
it: Data Transazione

en: Transaction Fee
it: Costi di transazione

en: Transaction ID
it: ID Transazione

en: Transaction ID already exists in Database.
it: L'ID relativo alla transazione è già presente nel database.

en: Transaction ID must be unique within the database
it: L'ID Transazione deve essere univoco all'interno del database

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
it: L'ID della transazione deve essere univoco. Includere il numero di account per un controllo.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
it: ID Transazione deve essere unico. La Transazione '%1' esiste già nel tuo database.

en: Transaction Result Code
it: Codice Risultato Transazione

en: Transaction id supplied by external processor. This may not be unique.
it: Id di transazione fornito da un gestore esterno. Questo potrebbe non essere univoco.

en: Transactions
it: Transazioni

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Transfer Registration
it: Trasferimento Registrazione

en: Transfer or Cancel
it: Trasferisci o Annulla

en: Transfer or Cancel Registration
it: Trasferisci o Annulla la Registrazione

en: Transfer or cancel your registration:
it: Trasferisci o Annulla la Registrazione:

en: Transferred
it: Trasferito

en: Transferred to
it: Trasferito a

en: Transferred to Contact ID
it: Trasferito a ID contatto

en: Translated String
it: Stringa Tradotta

en: Translated Strings
it: Stringhe Tradotte

en: Trxn ID
it: ID Transazione

en: Try "Search All or by Date Range".
it: Provare con "Cerca Tutte o per intervallo date"

en: Try a different spelling or use fewer letters.
it: Provate un'ortografia diversa o usate meno lettere.

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Two
it: Due

en: Type
it: Tipo

en: Type ID
it: ID Tipo

en: Type of Component.
it: Tipo di Componente.

en: Type of Contact.
it: Tipo di Contatto.

en: Type of Data
it: Tipo di Dati

en: Type of Group.
it: Tipo di Gruppo.

en: Type of bounce
it: Tipo di bounce

en: Type of file (e.g. Transcript, Income Tax Return, etc). FK to civicrm_option_value.
it: Tipo di file (per esempio Trascrizione, Dichiarazione dei Redditi, etc). FK a civicrm_option_value.

en: Type of grant. Implicit FK to civicrm_option_value in grant_type option_group.
it: Tipo di sovvenzione. FK implicita a civicrm_option_value nel grant_type option_group.

en: Type of mailling job: null | child
it: Tipo di mailing job: nullo | figlio

en: Type of object this group extends (can add other options later e.g. contact_address, etc.).
it: Tipo di oggetto a cui si estende questo gruppo (puoi aggiungere altre opzioni più tardi per esempio contact_address, etc.).

en: Type of relationship
it: Tipo di relazione

en: UF Group Created Date
it: Data di Creazione Gruppo UF

en: UF ID
it: ID UF

en: UF Join ID
it: ID UF Join

en: UF Match ID
it: ID UF Match

en: UF Name
it: Nome UF

en: UI language preferred by the given user/contact
it: Lingua preferenziale dell'UI per un dato utente/contatto

en: URL Click-through tracking
it: Tracciamento URL click-through

en: URL Variables
it: Variabili URL

en: URL for Winner Criteria
it: URL per Criteri Vincenti

en: URL for general info about the organization - included in the email sent to friends.
it: URL per informazioni generali sull'organizzazione - incluso nell'email inviata agli amici.

en: URL for this Page
it: URL per questa Pagina

en: URL is not set for this payment processor
it: L'URL non è impostato per questo processore di pagamento

en: URL of image if any.
it: URL dell'immagine se presente

en: URL of the location for uploaded image files.
it: L'URL della posizione dei file di immagine caricati.

en: URL to Homepage.
it: URL alla Homepage.

en: URL to Logo Image
it: URL dell'immagine del logo

en: URL to Widget logo
it: URL al logo del Widget

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
it: URL usati per accedere alle risorse di CiviCRM (file CSS, file Javascript, immagini etc). Abilita gli URL sicuri.

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
it: USPS Ricerca indirizzo non riuscita con codice di stato HTTP: %1

en: USPS Bulk mailing code.
it: Codice mailing di massa USPS.

en: USPS Code
it: Codice USPS

en: Uighur, Uyghur
it: Uiguro

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Un-subscribe Confirmation
it: Conferma Disiscrizione

en: Unable to Delete
it: Impossibile effettuare la cancellazione

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
it: Impossibile creare InnoDB table. Il supporto MySQL InnoDB è necessario per CiviCRM, ma non è disponibile oppure non è abilitato in questo server del database MySQL.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
it: Impossibile creare tabelle temporanee. Questo utente MySQL non ha il permesso per CREARE TABELLE TEMPORANEE.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
it: Impossibile creare triggers. Questo utente MySQL non ha il permesso per CREARE TRIGGERS.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
it: Impossibile eliminare il '% 1' campo Prezzo  - è attualmente utilizzato da uno o più eventi attivi o pagine di contributo o contributi o modelli di evento..

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
it: Impossibile eliminare il '%1' prezzo dall'opzione di campo - è attualmente in uso in uno o più eventi attivi o pagine di contributo o contributi.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
it: Impossibile eliminare l'insieme di prezzi '%1' - è attualmente in uso in uno o più eventi o contributi o modelli evento o pagine contributo.

en: Unable to deliver to destintation mail server
it: Impossibile recapitare al server di posta di destinazione

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
it: Impossibile disabilitare l'insieme di prezzi '%1' - è attualmente in uso da uno o più eventi attivi, pagine di contributo o contributi

en: Unable to extract the extension to %1.
it: Impossibile estrarre l'estensione in %1.

en: Unable to extract the extension.
it: Impossibile estrarre l'estensione.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
it: Impossibile estrarre l'estensione: %1 non può essere eliminato

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
it: Impossibile estrarre l'estensione: struttura directory non valida

en: Unable to file on case.
it: Impossibile archiviare sul caso.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
it: Impossibile caricare il file di configurazione per la tipologia di Caso scelta: '%1' %2.

en: Unable to locate xml file for Case Type "<em>%1</em>".
it: Impossibile localizzare file xml per Tipo Caso "<em>%1</em>".

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
it: Impossibile bloccare le tabelle. Questo utente MySQL non la il permesso per BLOCCARE LE TABELLE.

en: Unable to reach destination mail server
it: Impossibile raggiungere il server di posta di destinazione

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
it: Impossibile raggiungere il server. Aggiorna questa pagina nel tuo browser e riprova.

en: Unable to remove directory %1
it: Impossibile rimuovere la directory %1

en: Unable to remove file %1
it: Impossibile cancellare il file %1

en: Unable to resize image because the GD image library is not currently compiled in your PHP installation.
it: Impossibile ridimensionare l'immagine perché la libreria di immagini GD non è attualmente compilata nell'installazione di PHP.

en: Unable to resize image because the file supplied was not an image.
it: Impossibile ridimensionare l'immagine perché il file fornito non era un'immagine.

en: Unable to resolve recipient domain
it: Impossibile risolvere il dominio del destinatario

en: Unassigned
it: Non assegnato

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
it: Le transazioni  non bilanciate possono essere create se si elimina l'account di tipo: %1.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
it: Togliete la spunta alla casella se state usando questa pagina di contributi SOLO per l'iscrizione gratuita, o per sollecitare donazioni in natura, non monetarie, come mobilio, attrezzatura etc.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for membership signup and renewal only &ndash; and you do NOT want users to select or enter any additional contribution amounts.
it: Deselezionate questa casella se state usando questa pagina di contributi solo per l'iscrizione e il rinnovo, e non volete che gli utenti paghino contributi maggiori.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
it: Sfortunatamente alcune delle tue opzioni sono ora esaurite per uno o più partecipanti.

en: Unhide
it: Non nascondere

en: Unhold Email
it: Rilascia Email

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall "%1"?
it: Disinstallare "%1"?

en: Uninstall Error
it: Errore di disinstallazione

en: Uninstall Extension
it: Disinstalla Estensione

en: Unique  Other Activity ID
it: ID Altre Attività univoco

en: Unique Address ID
it: ID Indirizzo Univoco

en: Unique Campaign ID.
it: ID Campagna Univoco.

en: Unique Case ID
it: ID Caso univoco

en: Unique Click-throughs
it: Click-through Univoci

en: Unique Clicks
it: Click unici

en: Unique Contact ID
it: ID Contatto Univoco

en: Unique Custom Field ID
it: ID Campo Personalizzato Univoco

en: Unique Custom Group ID
it: ID Gruppo Personalizzato Univoco

en: Unique Email ID
it: ID Email Univoca

en: Unique Email per Domain?
it: Email Univoca per Dominio?

en: Unique Grant id
it: Id Sovvenzione univoca

en: Unique ID
it: ID univoco

en: Unique ID (OpenID)
it: ID univoco (OpenID)

en: Unique IM ID
it: ID IM Univoco

en: Unique Invoice ID from system
it: ID unico della fattura dal sistema

en: Unique Open Rate
it: Percentuale aperture uniche

en: Unique OpenID ID
it: ID OpenID Univoco

en: Unique Opens
it: Aperture uniche

en: Unique Phone ID
it: ID Telefono Univoco

en: Unique Replies
it: Risposte uniche

en: Unique Site ID
it: ID Sito univoco

en: Unique Status Preference ID
it: ID Preferenza Stato Univoco

en: Unique Tracked Opens
it: Aperture tracciate uniche

en: Unique Transaction ID
it: ID Transazione univoco

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
it: ID Transazione Univoco dal Processore di Pagamento / Banca etc

en: Unique Website ID
it: ID Sito Web Univoco

en: Unique case-activity association id
it: Id associazione caso-attività univoca

en: Unique case-contact association id
it: Id associazione caso-contatto univoca

en: Unique dedupe exception id
it: Id eccezione di deduplicazione univoco

en: Unique dedupe rule group id
it: Id regola gruppo deduplicazione univoco

en: Unique dedupe rule id
it: Id regola di deduplicazione univoco

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
it: Codice univoco da assegnare a questo contributo

en: Unique internal reference ID for this contribution.
it: ID di riferimento interno univoco del contributo.

en: Unique name for setting
it: Nome univoco per impostazione

en: Unique name of saved search
it: Nome univoco della ricerca salvata

en: Unique path name for cache element
it: Nome percorso univoco per elemento cache

en: Unique path name for cache element of the searched item
it: Nome percorso univoco per elemento cache della voce ricercata

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
it: ID di pagamento univoco di questa transazione. L'ID della transazione del Processore di Pagamento verrà automaticamente memorizzato qui sui contributi online.

en: Unique reference for the recurring contribution. May be made up of other fields, e.g. bank ID, account number, etc.
it: Riferimento unico per il contributo ricorrente. Può essere composto da altri campi, ad es. ID banca, numero di conto, etc.

en: Unique table ID
it: ID tabella univoco.

en: Unique trusted external ID (generally from a legacy app/datasource). Particularly useful for deduping operations.
it: ID affidabile esterno univoco (generalmente da un'app/fonte di dati ereditato). Particolarmente utile per le operazioni di deduplicazione.

en: Unit Price
it: Importo unitario

en: Unit in which membership period is expressed.
it: Unità in cui è espresso il periodo di iscrizione.

en: Unit of Measure
it: Unità di Misura

en: Unit price.
it: Prezzo unitario.

en: Unit used for adjusting from start_event.
it: Unità usata per la regolazione da start_event.

en: Unit used for adjusting from the ending event.
it: Unità usata per la regolazione dal termine dell'evento.

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
it: Invio non riuscito: impossibile inoltrare l'email.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown parameter
it: Parametro sconosciuto

en: Unknown path
it: Percorso sconosciuto

en: Unknown tag.
it: Tag sconosciuto

en: Unless you are absolutely unable to configure your server to check the SSL certificate of the remote server you should leave this set to Yes
it: A meno che tu non sia assolutamente impossibilitato dal configurare il tuo server per controllare il certificato SSL del server remoto dovresti lasciare questo impostato a Yes

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
it: Righe di Credito in Favore non corrisposte (saltato)

en: Unnamed Profile
it: Profilo senza Nome

en: Unopened/Hidden
it: Non aperto / Nascosto

en: Unpaid
it: Non pagato

en: Unreachable
it: Non raggiungibile

en: Unrecognised message part of type "%1".
it: Parte del messaggio non riconosciuta di tipo "%1".

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
it: hook di pagamento (%1) in %2::%3 non riconosciuta

en: Unrecognized upgrade action
it: Azione di aggiornamento non riconosciuta

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Unreviewed
it: Non revisionati

en: Unsafe Files
it: File non sicuri

en: Unsafe Permission Settings
it: Impostazioni Autorizzazione Non sicure

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unsubscribe
it: Cancella sottoscrizione

en: Unsubscribe (Action)
it: Cancella iscrizione (Action)

en: Unsubscribe Confirmation
it: Conferma di Annullamento dell'Iscrizione

en: Unsubscribe Group
it: Gruppo DIsiscrizione

en: Unsubscribe ID
it: ID di cancellazione iscrizione

en: Unsubscribe Message
it: Messaggio di disiscrizione definitiva

en: Unsubscribe Requests
it: Richieste di cancellazione iscrizione

en: Unsubscribe Timestamp
it: Timestamp Cancella Iscrizione

en: Unsubscribe URL (Action)
it: URL Cancella Iscrizione (Action)

en: Unsubscribe at org- or group-level
it: Cancella l'iscrizione a livello di organizzazione o gruppo

en: Unsubscribe is for Organization?
it: Cancella l'iscrizione per l'Organizzazione?

en: Unsubscribe via email
it: Cancellati attraverso l' e-mail

en: Unsubscribe via web page
it: Cancellati attraverso la pagina web

en: Unsubscribed
it: Disiscritto

en: Unsubscribed Groups
it: Sottoscrizioni ai gruppi cancellate

en: Unsubscribes
it: Cancella sottoscrizione

en: Unsubscription Groups
it: Gruppi di cancellazione iscrizione

en: Unsupervised
it: Non supervisionato

en: Unsupported Field Type
it: Tipo di campo non supportato

en: Unsupported Locale
it: Locale Non Supportato

en: Unsupported action
it: Azione non supportata

en: Up To %1
it: Fino a %1

en: Up To %1 Donation
it: Fino a %1 Donazione

en: Upcoming
it: Prossimo

en: Upcoming Events
it: Prossimi eventi

en: Update
it: Aggiorna

en: Update "%1"
it: Aggiorna "%1"

en: Update Activities
it: Aggiornamento Attività

en: Update Activity
it: Aggiorna Attività

en: Update Campaign
it: Aggiorna Campagna

en: Update Check Disabled
it: Controllo Aggiornamenti disabilitato

en: Update Contact Information
it: Aggiorna Informazioni Contatto

en: Update Contact(s)
it: Aggiorna Contatto/i

en: Update Contacts
it: Aggiorna Contatti

en: Update Contribution(s)
it: Aggiorna Contributo/i

en: Update Contributions
it: Aggiorna Contributi

en: Update Employer
it: Aggiorna Datore di lavoro

en: Update Error
it: Errore durante l'aggiornamento

en: Update Grants
it: Aggiorna Sovvenzioni

en: Update Greetings and Addressees
it: Aggiorna Saluti e Destinatari

en: Update Indices
it: Aggiornamento indici

en: Update Linked Cases Status?
it: Aggiornare lo Status dei Casi Collegati?

en: Update Members(s)
it: Aggiornamento membro(i).

en: Update Membership Statuses
it: Aggiorna Stati Iscrizione

en: Update Memberships
it: Aggiorna iscrizione.

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
it: Aggiorna Formato Pagina (ciò influirà su tutti i modelli che usano questo formato)

en: Update Participant Statuses
it: Aggiorna Status Partecipante

en: Update Participant(s)
it: Aggiorna partecipanti

en: Update Payment details
it: Aggiorna dettagli di pagamento

en: Update Petition
it: Aggiorna Petizione

en: Update Recurring Contribution
it: Aggiorna Contributo ricorrente

en: Update Recurring Contribution Billing Details
it: Dettagli aggiornamento pagamento contributo ricorrente

en: Update Response
it: Aggiorna risposta

en: Update Responses for All
it: Aggiorna risposte per tutti

en: Update Smart Group
it: Aggiorna Gruppo Smart

en: Update Smart Group Counts
it: Aggiorna Conteggi Gruppo Smart

en: Update Success
it: Aggiornamento eseguito con successo.

en: Update Survey
it: Aggiorna Sondaggio

en: Update Template
it: Aggiorna Modello

en: Update all database indices now? This may take a few minutes and cause a noticeable performance lag for all users while running.
it: Aggiornare ora tutti gli indici del database? Ciò potrebbe richiedere alcuni minuti e causare un notevole calo delle prestazioni per tutti gli utenti durante l'esecuzione.

en: Update existing Membership
it: Aggiornamento Iscrizioni esistenti

en: Update existing contributions
it: Aggiornamento contributi esistenti

en: Update field values for each %1 as needed. Click <strong>Update %2s</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first %1 and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
it: Aggiorna i valori dei campi per ogni %1 come richiesto. Fai clic su <strong> Aggiorna %2s</strong> in basso per salvare tutte le tue modifiche. Per impostare un campo sullo stesso valore per TUTTE le righe, inserisci quel valore per il primo %1 e poi fai clic sull'icona <strong>Copia</strong> (accanto al titolo della colonna).

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
it: Aggiorna i valori del campo per ogni Attività se necessario. Clicca su <strong>Aggiorna Attività</strong> qui sotto per salvare le tue modifiche. Per impostare un campo allo stesso valore per TUTTE le riche, inserisci quel valore per la prima Attività, quindi clicca sull'icona <strong>Copia</strong> (vicino al titolo della colonna).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
it: Aggiornate i valori dei campi per ciascun contatto come necessario. Cliccate su <strong>Aggiorna Contatti</strong> sotto per salvare le modifiche. Per impostare un campo allo stesso valore per TUTTE le righe, inserite il valore nel primo contatto e poi cliccate sull'<strong>icona di copia</strong> (vicino al titolo della colonna).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
it: E' necessario aggiornare i valori di campo per ciascun contributo. Cliccate su <strong>Aggiorna Contributi</strong> qui sotto per salvare le modifiche. Per impostare un campo allo stesso valore per TUTTE le righe, inserire il valore per il primo contributo e poi cliccare sull'<strong>icona di Copia</strong> (accanto al titolo della colonna).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
it: Aggiornate i valori dei campi per ciascun contatto come necessario. Fare clic su Aggiorna <strong> Associazioni </ strong> qui sotto per salvare tutte le modifiche. . Per impostare un campo allo stesso valore per TUTTE le righe, inserite il valore nel primo contatto e poi cliccate sull'<strong>icona di copia</strong> (vicino al titolo della colonna).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the
            <strong>Copy icon</strong>
            (next to the column title).
it: Aggiorna i valori dei campi per ogni partecipante. Per impostare un campo con lo stesso valore su TUTTE le righe, immettere quel valore per la prima partecipazione e quindi fare clic su
            <strong>Copy </strong>
            (accanto al titolo della colonna).

en: Update grants
it: Aggiorna sovvenzioni

en: Update multiple %1s
it: Aggiornamento multiplo %1s

en: Update multiple activities
it: Aggiornamento multiplo delle attività

en: Update multiple cases
it: Aggiorna casi multipli

en: Update multiple contacts
it: Aggiornamento multiplo dei contatti

en: Update multiple contacts requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
it: L'aggiornamento di più contatti richiede che tutti i contatti selezionati siano dello stesso tipo (ad esempio tutti individui o tutte organizzazioni ...). Per favore modifica la selezione e riprova.

en: Update multiple contributions
it: Aggiornamento multiplo contributi

en: Update multiple memberships
it: Aggiornamento multiplo iscrizioni

en: Update multiple participants
it: Aggiorna partecipanti multipli

en: Update multiple records error
it: Errore aggiornamento multiplo record

en: Update on Duplicate
it: Aggiorna se Duplicato

en: Update payment notification to remove print text, use email greeting
it: Aggiorna la notifica di pagamento per rimuovere il testo stampato, usa il saluto email

en: Update receipt dates for these contributions
it: Aggiorna la data ricevuta per questi contributi

en: Update repeating %1
it: Aggiornamento ripetuto %1

en: Update thank-you dates for these contributions
it: Aggiorna la data di ringraziamento per questi contributi

en: Update the matching contact
it: Aggiornare il contatto corrispondente

en: Update the status for each participant individually below, or change all statuses to:
it: Aggiorna lo stato per ogni partecipante individualmente, o modifica tutti gli stati in:

en: Update this field mapping
it: Aggiorna questa mappatura dei campi

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
it: Aggiorna questa pagina con statistiche attuali sul numero di contatti in ciascun gruppo smart.

en: Update your personal contact information
it: Aggiorna le tue informazioni personali di contatto.

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated Fee(s)
it: Aggiornamento tariffe

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
it: Sovvenzione(i) aggiornate: %1 (Totale Selezionate: %2)

en: Updated Mailing
it: Mailing aggiornato

en: Updated contact
it: Contatto aggiornato

en: Updated personal campaign page
it: Pagina della campagna personale aggiornata

en: Updates Saved
it: Aggiornamenti Salvati

en: Updates does to this object if any.
it: Gli aggiornamenti fatti a questo oggetto, se presenti.

en: Updates made using this form will change the recurring contribution information stored in your CiviCRM database, but will NOT be sent to the payment processor. You must enter the same changes using the payment processor web site.
it: Gli aggiornamenti effettuati usando questo modulo cambieranno le informazioni di contributo ricorrente memorizzate nel Database CiviCRM, ma NON verranno inviate al processore di pagamento. Devi inserire le stesse modifiche all'interno del sito web del processore di pagamento.

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
it: Aggiorna gli stati di iscrizione. ATTENZIONE: i promemoria per il rinnovo dell'iscrizione sono stati spostati nella funzionalità Pianificazioni promemoria, che supporta più promemoria di rinnovo.

en: Updates pending event participant statuses based on time
it: Aggiorna gli stati dei partecipanti in sospeso agli eventi in base ai tempi

en: Updates pledge records and sends out reminders
it: Aggiorna impegni di pagamento e invia promemoria

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
it: Aggiorna la reset_date su un indirizzo email per indicare che è stato fornito un recapito valido a questo indirizzo email.

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Upgrade %1 to revision %2
it: Aggiorna %1 alla revisione %2

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
it: Upgrade CiviCRM da v %1 a v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
it: Aggiorna CiviCRM alla versione %1

en: Upgrade DB to %1: Fill civicrm_relationship_cache (%2 => %3)
it: Aggiorna DB a %1: Riempi civicrm_relationship_cache (%2 => %3)

en: Upgrade DB to %1: SQL
it: Uggiorna DB a %1: SQL

en: Upgrade DB to %1: Update Contribution Invoice number (%2 => %3)
it: Aggiorna DB a% 1: aggiorna numero fattura contributo (% 2 =>% 3)

en: Upgrade Now
it: Aggiorna

en: Upgrade failed to redirect
it: Aggiornamento non riuscito a reindirizzare

en: Upload CSV File
it: Carica file CSV

en: Upload Content
it: Carica contenuto

en: Upload Data
it: Invia dati al sistema

en: Upload Data File
it: Invia file dei dati al sistema

en: Upload Document
it: Upload Documento

en: Upload TEXT Message
it: Carica messaggio di testo

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
it: Carica una foto od un'icona che vuoi mostrare quando viene visto questo contatto.

en: Upload from my computer
it: Carica i dati dal mio computer

en: Upload or Compose On-screen
it: Carica o componi su schermo

en: Upload the document in .docx or .odt format.
it: Carica il documento in formato .docx o .odt.

en: Urgent
it: Urgente

en: Url Tracking
it: Tracciamento Url.

en: Url already exists in Database.
it: Url esiste già nel database.

en: Url where a page should redirected to, if next url not known.
it: Url dove una pagina dovrebbe essere reindirizzato, se il prossimo url è sconosciuto.

en: Usage
it: Utilizzo

en: Usage Count:
it: Numero utilizzi:

en: Use "*default*" for the system default or override with a custom URL
it: Usa "*predefinito*" per il predefinito del sistema o sovrascrivi con un URL personalizzato

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
it: Utilizzare %1 per l'abbreviazione della provincia/Stato 2% per il nome dello Stato provincia.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
it: Utilizzare %1 se non diversamente consigliato da eWAY.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
it: Utilizza "corrispondenza esatta" se non si desidera sostituire parzialmente o si sostituisce una frase completa (ad esempio, sostituire "Crea lettere stampabili (PDF)" con "Scrivi lettere")

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
it: Usa 'cerca contatto all'interno di questo gruppo' per cercare contatti specifici

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
it: Usa 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' se non altrimenti comunicato da Elavon.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
it: Usa 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' se non altrimenti comunicato da Elavon.

en: Use (create mode)
it: Usa (creare mode)

en: Use - Create Mode
it: Usa - Modalità Creazione

en: Use - Edit Mode
it: Usa - Modalità Modifica

en: Use - Listings Mode
it: Usa - Modalità Elenco

en: Use <a href='%1' %2>%3 Access Control</a> to manage basic access to CiviCRM components and menu items. Use CiviCRM ACLs to control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events, Profiles, and/or Custom Data Fields.
it: Usa il <a href='%1' %2>Controllo degli accessi</a> per gestire l'accesso di base ai componenti e ai menu di CiviCRM. Usa le ACL di CiviCRM per controllare gli accessi ai gruppi specifici di contatti. Si possono anche configurare le ACL per garantire o negare accesso a specifici Eventi, Profili e/o Campi Personalizzati.

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
it: Usate <a href='%1'>Trova</a> o <a href='%2'>Ricerca avanzata</a> per inserire i criteri di ricerca.

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
it: Per una ricerca parziale utilizzare il metacarattere “%”. Ad esempio “Istituto%” fornirà l'elenco di tutte le organizzazioni che contengono la parola “Istituto” nel loro nome.

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
it: Usa <strong>Trova gruppi</strong> per la ricerca per nome del gruppo, il tipo e la visibilità.

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
it: Utilizza <strong> Sostituzioni di Parole</strong> per modificare tutte le occorrenze di una parola o una frase nelle schermate CiviCRM (ad esempio, sostituire tutte le occorrenze di "Contributo" con "Donazione").

en: Use Address Elements
it: Utilizza Elementi Indirizzo

en: Use Complete Address
it: Usa indirizzo completo

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
it: Usa gli Insiemi di Campi Personalizzati per aggiungere campi legati logicamente per uno specifico tipo di record CiviCRM (es.: record contatti, contributi, ecc.).

en: Use DedupeRule
it: Usa DedupeRule

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
it: Usate Tipi di Evento per categorizzare gli eventi. I feed degli eventi possono essere filtrati per tipo di evento, e le ricerche dei partecipanti ad un evento possono usare il tipo di evento come criterio.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
it: Utilizzare i Gruppi per organizzare i contatti (ad esempio, questi contatti sono membri del nostro 'Consiglio Direttivo').

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
it: Utilizza i Gruppi per organizzare i contatti (ad esempio, questi contatti sono parte del nostro 'Consiglio Direttivo'). È possibile anche creare 'gruppi smart' in base alle caratteristiche del contatto (es.: questo gruppo è costituito da tutte le persone che vivono in una località specifica).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
it: Utilizza i Gruppi per organizzare i contatti (ad esempio, questi contatti sono parte del nostro 'Consiglio Direttivo'). È inoltre possibile creare <strong>gruppi smart</strong> basati sulle caratteristiche del contatto (ad esempio, questo gruppo è composto da tutte le persone nel nostro database che vivono in una località specifica).

en: Use Location
it: Usa Posizione

en: Use Rule
it: Usa Regola

en: Use SSL?
it: Usa SSL?

en: Use Saved Field Mapping
it: Usa la Mappatura dei Campi Salvati

en: Use Street Address
it: Usa indirizzo

en: Use Template
it: Usa Modello

en: Use Thermometer?
it: Usare il Termometro?

en: Use a confirmation page?
it: Usare una pagina di conferma?

en: Use a confirmation screen?
it: Usare una pagina di conferma?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
it: Utilizza una parola chiave nel soggetto quando invii email a un numero di destinatari e desideri includere il loro nome e/o altri valori dal loro record di contatti automaticamente nella riga dell'oggetto.

en: Use another contact's address
it: Usare gli indirizzi di un altro contatto.

en: Use default image
it: Usa immagine predefinita

en: Use default site language
it: Usa la lingua di default del sito

en: Use email greeting and fix capitalization
it: Usa saluto email e risolvi lettere maiuscole

en: Use email greeting at top where available
it: Usa saluto email in alto dove disponibile

en: Use existing location
it: Usa percorso esistente

en: Use existing result set
it: Usa un insieme di risultati esistente

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
it: Usate i seguenti passi se dovete controllare la visualizzazione e/o la modifica per specifici gruppi di contatti, profili o campi personalizzati.

en: Use for Bulk Mail
it: Usa per le mail in serie

en: Use form_options.is_default for field_types which use options.
it: Usa form_options.is_default per field_types che utilizza opzioni.

en: Use language in use at the time
it: Usa lingua in uso al momento

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
it: Utilizza una delle opzioni di unione di contatto durante l'esportazione dei record per ridurre le dimensioni del tuo mailing inviando una singola parte della email ad ogni
     indirizzo.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
it: Utilizzare il token %1 per l'abbreviazione della provincia/Stato o 2% per il nome completo dello provincia/Stato.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
it: Usa il modulo 'Aggiungi regola di associazione' per aggiungere nuove regole.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
it: Usa il modulo 'Aggiungi Regola di Associazione' per aggiungerne una.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
it: Utilizza le caselle di controllo "Status Gruppo ..." per visualizzare i contatti con stato "In sospeso" e / o contatti che sono stati "Rimossi" da questo gruppo.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
it: Usa la <a %1>Configuration Checklist</a> per revisionare e configurare le impostazioni per il tuo nuovo sito.

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
it: Utilizza lo <a href="%1">tool di importazione dei dati personalizzati multi-value</a> per importare i dati in campi personalizzati multipli (i record dei contatti devono già esistere).

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
it: Usate il modulo qui sotto per configurare un Titolo del widget (con un logo opzionale), il testo del pulsante di contributo, una breve descrizione della campagna di raccolta fondi e un link alla home page dell'organizzazione (per chi ne vuole sapere di più). Potete anche modificare lo schema di colori di default espandendo la sezione 'Modifica colori widget' nel modulo.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
it: Utilizza le opzioni saluti/indirizzo per determinare come inviare saluti al contatto o che nome mostrare per differenti metodi di comunicazione. Quando invii una email o esporti una lista di record in un file .csv per fondere le email, i campi 'saluti' e 'indirizzo' rifletteranno le tue preferenze.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
it: Usa i link qui sotto per configurare o modificare le impostazioni globali di CiviCRM per questo sito. Fare riferimento al %1 per i dettagli sulle impostazioni e le opzioni.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
it: Usa la tabella qui sotto per inserire delle etichette descrittive e degli importi per un massimo di dieci quote-eventi scontate per ogni fascia di sconto. <strong>Non dimenticare di cliccare 'Salva' al termine della procedura.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
it: Utilizza la tabella qui sotto per inserire le etichette descrittive e gli importi fino a dieci fascie di quota per gli eventi. Queste saranno presentate come un elenco di opzioni di scelta. Saranno visualizzate sia l'etichetta che l'importo. È anche possibile configurare uno o più fascie di quote scontate controllando "Sconti per Data d'iscrizione " qui sotto.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
it: Usate la tabella qui sotto per inserire fino a dieci importi per i contributi. Questi importi saranno presentati sotto forma di pulsanti radio, mostrando sia l'etichetta che l'importo monetario.

en: Use these steps to insert clickable action links:
it: Utilizzare questa procedura per inserire link delle azioni cliccabili :

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
it: Utilizza questo modulo di Ricerca per trovare contatti. Marca i contatti che desideri aggiungere a questo gruppo. Quindi fai clic su 'Aggiungi Contatti a %1'.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
it: Usa questa checklist per rivedere e completare le configurazioni per il tuo sito. Sarai rediretto a questa checklist dopo aver salvato ciascun settaggio. Le configurazioni che non hai ancora rivisto saranno <span class="status-overdue">mostrate in rosso</span>. Dopo che hai visitato una pagina, i link saranno <span class="status-pending">mostrati in verde</span> (malgrado tu possa avere ancora necessità di rivedere la pagina per completare o modificare i settaggi). Puoi accedere in ogni momento a questa pagina dal link <a href="%1">Amministra CiviCRM</a>.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
it: Usate il campo Return Path per popolare l'elemento <code>Return-Path</code> dell'intestazione della mail con un valore fisso (es. <code>mioutente@esempio.org</code>). Inserite un indirizzo di email completo che corrisponda ad un account SMTP valido nel vostro dominio. Questo indirizzo non verrà visualizzato dai client di posta 'normali'; consultate il vostro provider di email per sapere che indirizzo mettere, in modo che il server SMTP accetti mail in uscita da CiviMail. Se questo campo viene lasciato vuoto, verrà usato l'indirizzo indicato in <code>From</code>.

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
it: Usate questo campo configurare Tipo di iscrizione quando le iscrizioni sono automaticamente associate ai contatti correlati. Esempi:

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
it: Usa questo campo per indicare l'organizzazione che possiede questo account.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
it: Utilizzare questo campo per limitare / terminare la ripetizione di  %1.

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
it: Utilizzare questo campo per impostare un'icona personalizzata per questo tipo di contatto. L' immagine dell' icona deve essere di 16 x 16 pixel per una migliore forma. Inserisci un URL relativo o completa il percorso del file immagine. Utilizzare una posizione al di fuori della directory codice CiviCRM per ridurre la probabilità di perdere il vostro file di immagine durante un aggiornamento. (Per i siti Drupal, è possibile utilizzare la directory %1. Per i siti Joomla, considerare l'uso della directory %2.)

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
it: Usa questo campo per memorizzare una descrizione di come/perchè questo contatto fosse aggiunto al database. Questo campo è abitualmente autocompilato quando un contatto viene creato da un modulo pubblico.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
it: Usa questo campo per memorizzare un identificativo unico. Questo è generalmente usato per collegare contatti con record in applicazioni correlate o legacy. In caso di migrazione di dati da altri sistemi, importa l'identificativo unico del contatto dal vecchio sistema su questo campo. Puoi usarlo in seguito per la corrispondenza tra contributi importati e altri dati transazionali e il record del contatto.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
it: Utilizzare questo filtro per limitare i risultati della ricerca alle relazioni in cui i relativi contatti fanno parte di uno specifico gruppo o gruppo. Ad esempio, potresti voler trovare tutte le persone che sono dipendenti (tipo di rapporto "Dipendente di") di organizzazioni presenti nel tuo gruppo "Sponsor aziendale".

en: Use this filter to limit search results to relationships which were active during the specified time period (e.g. this is useful if you need to search all volunteer relationships that were active during 2014).
it: Utilizzare questo filtro per limitare i risultati della ricerca alle relazioni attive durante il periodo di tempo specificato (ad esempio, ciò è utile se è necessario cercare tutte le relazioni di volontariato attive nel 2014).

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
it: Usa questo modulo per aggiungere un nuovo sondaggio. È possibile creare un nuovo tipo di attività, specifico per questo sondaggio o selezionare un tipo di attività esistente per questo sondaggio.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
it: Usa questo modulo per concedere accesso ai componenti di CiviCRM ed altri permessi di CiviCRM a ruoli di WordPress.

en: Use this form to Renew Membership Record on behalf of %1.
it: Usa questo modulo per Rinnovare Record Iscrizione per conto di %1.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
it: Utilizza questo modulo per aggiungere o modificare i modelli dei messaggi riutilizzabili.

en: Use this form to change the amount or number of installments for this recurring contribution. Changes will be automatically sent to the payment processor. You can not change the contribution frequency.
it: Usa questo modulo per modificare l'importo o il numero di rate per questo contributo ricorrente. Le modifiche verranno automaticamente inviate al processore di pagamento. Non è possibile modificare la frequenza di contribuzione.

en: Use this form to configure Contribution Amount options. You can give contributors the ability to enter their own contribution amounts and/or provide a fixed list of amounts. For fixed amounts, you can enter a label for each 'level' of contribution (e.g. Friend, Sustainer, etc.). If you allow people to enter their own dollar amounts, you can also set minimum and maximum values. Depending on your choice of Payment Processor, you may be able to offer a recurring contribution option.
it: Utilizza questo modulo per configurare le opzioni dell' Importo del contributo. Potete dare ai contribuenti la possibilità di mettere il loro importi contributo - e / o fornire un elenco fisso di importi. Per importi fissi, è possibile inserire un'etichetta per ogni 'livello' del contributo (ad esempio, Amico, Sostenitore, ecc.) Se si consente alle persone di inserire il loro importo in euro, è anche possibile impostare i valori di minimo e massimo. A seconda della vostra scelta del Processore di Pagamento, si può essere in grado di offrire una opzione di contributo ricorrente.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
it: Usate questo modulo per configurare la posizione e le informazioni opzionali per l'evento. Queste informazioni verranno mostrate sulla pagina di Informazioni Evento, e saranno incluse nelle pagine di registrazione online e nell'email di conferma, se queste caratteristiche sono abilitate.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options for this online contribution page. Contributors will see a thank-you page whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor, and you can add a custom message to that receipt.
it: Usate questo modulo per configurare il messaggio di ringraziamento e le opzioni di ricevuta per questa Pagina Contributo. I contribuenti vedranno una pagina di conferma e ringraziamento dopo l'elaborazione di una contributo online. Si può indicare il contenuto e la struttura grafica della sezione di ringraziamento qui sotto. Si può anche controllare se inviare automaticamente una ricevuta elettronica via email a ciascun contribuente  e aggiungere un messaggio personalizzato alla ricevuta.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
it: Utilizzare questo modulo per configurare il messaggio di ringraziamento e le opzioni di ricezione.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options. Contributors will see a confirmation and thank-you page after whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor, and you can add a custom message to that receipt.
it: Usate questo modulo per configurare il messaggio di ringraziamento e le opzioni di ricevuta. I contribuenti vedranno una pagina di conferma e ringraziamento dopo l'elaborazione di una contributo online. Si può indicare il contenuto e la struttura grafica della sezione di ringraziamento qui sotto. Si può anche controllare se inviare automaticamente una ricevuta elettronica via email a ciascun contribuente  e aggiungere un messaggio personalizzato alla ricevuta.

en: Use this form to edit a contribution on behalf of %1.
it: Utilizza questo modulo per modificare un contributo per conto di %1.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
it: Usa questo modulo per impostare il titolo della pagina, il tipo finanziario (ad esempio donazione, contributo campagna, ecc.), l'importo obiettivo, l'introduzione e lo stato (attiva/inattiva) per questa pagina di contributo online.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
it: Utilizza questo modulo per modificare il titolo per una serie di campi Prezzo.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
it: Utilizza questo form per abilitare e configurare una sezione di Iscrizione e Rinnovo per questa pagina di contributi online. Se non state usando la pagina per l'iscrizione dei membri, lasciate la casella <strong>Abilitato</strong> non spuntata (<a href='%1' target='_blank' title='%2'>leggi tutto...</a>).

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
it: Utilizza questo form per abilitare e configurare una sezione di Iscrizione e Rinnovo per questa pagina di contributi online. Se non state usando la pagina per l'iscrizione dei membri, lasciate la casella <strong>Abilitato</strong> non spuntata (<a href='%1' target='_blank' title='%2'>leggi tutto...</a>).

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
it: Usa questo modulo per trovare Sovvenzione(i) per Nome Contatto, Stato Sovvenzione, Tipo Sovvenzione, Importo Totale, ecc.

en: Use this form to record received payments for "pay later" online contributions, membership signups and event registrations. You can use the Transaction ID field to record account+check number, bank transfer identifier, or other unique payment identifier.
it: Usa questo modulo per registrare i pagamenti ricevuti per i contributi online "paga più tardi", le iscrizioni e le registrazioni agli eventi. Potete usare l'ID Transazione per memorizzare il numero di conto e assegno, CRO per i bonifici, o altri identificatori univoci di pagamento.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
it: Usate questo modulo per selezionare un premio da offrire in questa Pagina di Contributo Online.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
it: Utilizza questo modulo per impostare il titolo, il tipo di record per cui i campi verranno utilizzati. Sarai quindi in grado di aggiungere qualsiasi numero di campi all'insieme.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
it: Usare questo modulo per inviare un nuovo contributo a favore di %1. <strong>Sarà inviata una transazione di %2</strong> usando il processore di pagamento selezionato.

en: Use this form to submit a new contribution on behalf of %1.
it: Utilizza questo modulo per inviare un nuovo contributo per conto di %1.

en: Use this form to submit a new contribution.
it: Utilizza questo modulo per inviare un nuovo contributo.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
it: Utilizza questo modulo per inviare una registrazione di eventi per conto di %1. <strong>Una transazione %2 sarà inviata</strong> usando il processore di pagamento selezionato.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
it: Usa questo form per aggiornare la carta di credito e i dati di fatturazione usati per questo contributo ricorrente.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
it: Utilizza questa schermata per configurare i formati predefiniti per mostrare e  inserire campi data in tutto il tuo sito. Le impostazioni utilizzano gli standard POSIX. Le nuove installazioni sono preconfigurate con i formati standard degli Stati Uniti. Puoi sostituire questa impostazione predefinita e definire l'intervallo di date consentite per specifici tipi di campo in <a href="%1">Amministrazione > Personalizza Dati e Schermate> Preferenze data</a>

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
it: Usate questa schermata per configurare i formati per la visualizzazione e l'input delle date. Le impostazioni di default sono fornite nei formati standard degli Stati Uniti. I settaggi utilizzano gli identificatori POSIX standard. Gli specificatori disponibili ei valori prodotti varieranno in base al sistema operativo e alle impostazioni internazionali.

en: Use this screen to define or update the Case Roles, Activity Types, and Timelines for a case type.
it: Utilizzare questa videata per definire o aggiornare i Ruoli, i Tipi di Attività e la Cronologia  per un tipo di caso.

en: Use this search
it: Usa questa ricerca

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
it: Usate questa sezione per inserire ed aggiornare tutti i premi che volete offrire sulle Pagine di Contributo Online. Potete poi assegnare uno o più premi a ciascuna pagina da <a href='%1'>Configura Pagine Contributo Online</a> <strong>&raquo;Configura &raquo; Premi</strong>.

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
it: Utilizzare questa sezione per indicare che il contributo è arrivato tramite la pagina di campagna personale di un componente (PCP), OPPURE che dovrebbe essere accreditato a tale PCP a posteriori.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
it: Utilizza i Crediti in Favore per indicare che un contatto ha una relazione con il donatore effettivo e/o è stato indirettamente responsabile per il contributo. Per esempio, se un membro di una famiglia fa un grande contributo può essere utile registrare un soft credit per gli altri membri della famiglia. È possibile registrare un soft credit mentre si aggiunge o si modifica un record di contributo da questa scheda.

en: Use to sort and/or set display properties for sub-set(s) of options within an option group. EXAMPLE: Use for college_interest field, to differentiate partners from non-partners.
it: Utilizza per ordinare e/o impostare le proprietà di visualizzazione per sottoinsieme(i) di opzioni all'interno di un gruppo di opzioni. ESEMPIO: Utilizza per il campo college_interest, per differenziare i partner dai non-partner.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
it: Utilizza segnaposto quando invii email o generi PDF per un numero di destinatari e desideri includere automaticamente il loro nome e/o altri valori dal loro archivio di contatti nel tuo messaggio.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
it: Utilizza parole chiave quando invii email a un numero di destinatari e desideri includere il loro nome e/o altri valori dal loro record di contatti automaticamente nel tuo messaggio.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
it: Utilizza segnaposto quando invii sms a un numero di destinatari e desideri includere automaticamente il loro nome e/o altri valori dal loro archivio di contatti nel tuo messaggio.

en: Used For
it: Usato per

en: Used For:
it: Usato per:

en: Used For?
it: Usato per?

en: Used for
it: Usato per

en: Used for multilingual installation
it: Usato per installazioni multilingua

en: Used for repeating entity
it: Usato per entità ripetute

en: Used in search forms and for relationships.
it: Utilizzato nei moduli di ricerca e per le relazioni.

en: Used to group mapping_field records into related sets (e.g. for criteria sets in search builder
          mappings).
it: Usato per raggruppare record di mapping_field in insiemi correlati (per esempio per i set di criteri nelle mappature del generatore di ricerca).

en: Used to store option group id.
it: Utilizzato per memorizzare id gruppo di opzioni facoltativi.

en: User Added
it: Utente Aggiunto

en: User Dashboard
it: Bacheca Utente

en: User Dashboard Options
it: Opzioni Dettagli Utente

en: User ID
it: ID Utente

en: User Interface languages available to users
it: Lingue dell'Interfaccia Utente disponibili per gli utenti

en: User Link
it: Link Utente

en: User Name
it: Nome utente

en: User Name Label
it: Etichetta Nome Utente

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
it: Nome Utente non è impostato in Amministrazione &raquo; Impostazioni di Sistema &raquo; Processori di Pagamento.

en: User Preference
it: Preferenze Utente

en: User Record
it: Record Utente

en: User account is no longer active
it: L'account dell'utente non è più attivo

en: User and User Admin Only
it: Solo Utente e Utente Admin

en: User creating the case
it: Utente Crea il Caso

en: User inbox is full
it: User inbox è piena

en: User title for this label layout
it: Titolo utente per questo layout etichetta

en: User-defined Profile
it: Profilo definiti dall'utente

en: User-defined Profiles
it: Profili definiti dall'utente

en: User-driven Messages
it: Messaggi User-driven

en: Username
it: Nome utente

en: Username is not set for this payment processor
it: Nome Utente non è impostato per questo processore di pagamento

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
it: Nome utente da utilizzare per il polling (per IMAP e POP3).

en: Users and Permissions
it: Utenti e Permessi

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
it: Gli utenti non saranno più in grado di selezionare questo valore in aggiunta o modifica dello Stato del Partecipante.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
it: Gli utenti non possono più selezionare questo valore quando aggiungono o modificano i recapiti dei contatti.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
it: Gli utenti non possono più selezionare questo valore quando aggiungono o modificano le relazioni tra i contatti.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
it: Gli utenti non possono più selezionare questo valore quando aggiungono o modificano le pagine di transazione.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
it: Utenti con permessi di "amministrazione report riservati" possono contrassegnare un report come riservato, cosa che previene altri utenti dall'accedere o dal modificare criteri o impostazioni del report. Questo è particolarmente utile per casi in cui i criteri abbiano effetto su dati disponibili in schermate esterne al report. Ad esempio, il visualizzazione colonne configurato per il Riepilogo log contatto ha effetto sulle colonne visualizzate su ogni tabella di Log modifiche del contatto.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
it: Gli utenti con autorizzazioni appropriate possono aggiungere questo report alla loro bacheca.

en: Uses date range passed in by form field. Can pass in a posix date part parameter. Start and end offsets defined here are ignored.
it: Utilizza intervallo di date inserito nel modulo. Può trasferire da parametro data posix. Gli offset di inizio e di fine definiti qui vengono ignorati.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
it: Di solito le ultime 3-4 cifre nell'area della firma sul retro della carta.

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: VERP Separator
it: Separatore VERP

en: Valid Rows
it: Righe valide

en: Validate & Process the Batch
it: Valida e processa il Batch

en: Validate Email Address from Mailings.
it: Valida indirizzo email da mailing.

en: Value
it: Valore

en: Value Label
it: Valore Label

en: Value Saved
it: Valore Salvato

en: Value field Data Type mismatch
it: Campo valore Tipo di Dato incompatibile

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
it: Il valore per filtri 'Quest'anno' e 'Altri anni' non può essere lo stesso.

en: Value must be an integer.
it: Il valore dev'essere un numero intero.

en: Value should be a positive number
it: Il valore deve essere un numero positivo

en: Variable name/programmatic handle for this batch.
it: Nome della variabile/handle programmatico per questo batch.

en: Variable name/programmatic handle for this field.
it: Nome della variabile/handle programmatico per questo campo.

en: Variable name/programmatic handle for this group.
it: Nome della variabile/handle programmatico per questo gruppo.

en: Variable name/programmatic handle for this set of price fields.
it: Nome della variabile/handle programmatico per questi campi insieme di prezzi.

en: Verify SSL Certificates
it: Verifica certificati SSL

en: Verify SSL Certs
it: Verifica certificati SSL

en: Verify SSL?
it: Verifica SSL?

en: Verify email address to opt out:
it: Verifica l'indirizzo email per la rinuncia:

en: Verify email address to unsubscribe:
it: Verifica l'indirizzo email di cui rimuovere l'iscrizione:

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
it: Verifica che il contenuto e la formattazione siano coerenti tra i vari client email.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
it: La verifica del certificato SSL aiuta a confermare che CiviCRM comunica in modo sicuro ai processori di pagamento.

en: Version
it: Versione

en: Version %1
it: Versione %1

en: Version %1 is installed. <a %2>Upgrade to version %3</a>.
it: La versione %1 è installata. <a %2>Aggiorna alla versione %3</a>.

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
it: Le informazioni sulla versione risultano mancanti nel database. Sarà necessario determinare la versione corretta corrispondente allo stato corrente del tuo database.

en: Version information missing in civicrm codebase.
it: Impossibile trovare le Informazioni sulla Versione nella base di codice di CiviCRM.

en: Version information missing in civicrm database.
it: Informazioni mancanti nel database CiviCRM.

en: Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View
it: Visualizza

en: View %1
it: Visualizza %1

en: View %1 Record
it: Visualizza %1 Record

en: View (Current Revision)
it: Visualizza (Revisione Attuale)

en: View / Edit Multiple Choice Options
it: Visualizza / modifica le opzioni a scelta multipla

en: View / download files including images and photos
it: Visualizza / scarica file inclusi immagini e foto

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
it: Visualizza QUALSIASI CONTATTO nel database CiviCRM, esporta le informazioni di contatto ed esegui attività come Inviare email, Telefonare, ecc.

en: View Activity
it: Visualizza Attività

en: View Activity History URL
it: Visualizza URL Storico Attività

en: View Activity Record
it: Visualizza attività da registrare

en: View All Reports
it: Visualizza Tutti i Report

en: View Case
it: Visualizza Caso

en: View Change Log
it: Visualizza log delle modifiche

en: View Comment
it: Visualizza Commento

en: View Contact
it: Visualizza Contatto

en: View Contact Dashboard
it: Visualizza Bacheca Contatto

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
it: Visualizza dashboard contatti (per se stessi e contatti visibili)

en: View Contact Detail Report for this contact
it: Mostra Report Dettagli per questo contatto

en: View Contact Details
it: Visualizza Dettagli Contatto

en: View Contact Record
it: Visualizza record dei contatti

en: View Contact Summary for Contact that registered the participant.
it: Visualizza Riepilogo Contatto per Contatto che ha registrato il partecipante.

en: View Contact Summary for Employer.
it: Mostra Riepilogo Contatto per Datore di Lavoro

en: View Contact Summary for this Contact
it: Visualizza informazioni sintetiche per questo contatto

en: View Contact Summary for this Contact.
it: Visualizza informazioni sintetiche per questo contatto.

en: View Contact URL
it: Visualizza URL Contatto

en: View Contact details for this contact.
it: Informazioni dettagliate per questo contatto

en: View Contribution
it: Mostra contributo

en: View Contribution Details
it: Visualizza dettagli contributo

en: View Contribution Details for this Contact.
it: Visualizzare i dettagli di tutti i contributi di questo contatto.

en: View Contribution URL
it: Visualizza URL contributo

en: View Contribution details for this contact
it: Visualizza i dettagli dei Contributi per questo contatto

en: View Contribution from
it: Visualizza contributo da

en: View Default
it: Guarda Predefinito

en: View Details of Case.
it: Mostra Dettagli del Caso.

en: View Details of this Contribution.
it: Vedi dettagli per questo Contributo

en: View Details of this Pledge.
it: Mostra i Dettagli di questo Impegno.

en: View Event Income Details for this Event
it: Visualizza Dettagli di reddito per questo evento

en: View Event Income For this Event
it: Visualizza le entrate dell'evento

en: View Event Income details for this Event.
it: Visualizza eventi particolari per questo evento.

en: View Event Participants For this Event
it: Visualizza i Partecipanti per questo Evento

en: View Event Registration for
it: Visualizza Registrazione Evento per

en: View Grant
it: Visualizza Sovvenzione

en: View Job Log
it: Visualizza Log Job

en: View Log (all jobs)
it: Vedi Log (tutti i job)

en: View Mailing
it: Visualizza Mailing

en: View Mailing Report
it: Visualizza Report del Mailing

en: View Mailing details for this mailing
it: Mostra i dettagli mail di questo mailing

en: View Membership
it: Visualizza Iscrizioni

en: View Membership Detail for this Contact.
it: Visualizza il Dettaglio del rapporto per questo contatto.

en: View Membership URL
it: Visualizza URL Iscrizione

en: View Membership for
it: Visualizza Iscrizioni per

en: View Multiple Choice Option
it: Visualizza Opzione di Scelta Multipla

en: View Note
it: Mostra Nota

en: View Only
it: Solo Visualizzazione

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
it: 'Mostra Solamente' non può essere scelto se questo campo è da inserire nel modulo di registrazione

en: View Only?
it: Sola lettura?

en: View Option
it: Visualizza Opzioni

en: View Page
it: Vedi Pagina

en: View Participant
it: Visualizza partecipante

en: View Participant Record
it: Visualizza Record Partecipante

en: View Participant Record for this Contact.
it: Visualizza le informazioni 'Partecipanti' per questo contatto.

en: View Participant URL
it: Visualizza URL partecipante

en: View Participation
it: Visualizza partecipazione

en: View Payment
it: Visualizza Pagamento

en: View Personal Campaign Page
it: Visualizza Pagina Campagna Personale

en: View Pledge
it: Visualizza impegno

en: View Pledge Details for this contact
it: Visualizza i dettagli di impegno per questo contatto

en: View Pledge by
it: Visualizza impegno di

en: View Price Fields
it: Visualizza Campi Prezzi

en: View Price Option
it: Visualizza opzione prezzi

en: View Price Options
it: Visualizza Opzioni Prezzo

en: View Primary
it: Visualizza Primario

en: View Primary member record
it: Visualizza Record Utente Primario.

en: View Profile Details
it: Visualizza dettagli profilo

en: View Recurring Contribution
it: Visualizza Contributi Ricorrenti

en: View Recurring Contribution from
it: Visualizza Contributi Ricorrenti Da

en: View Recurring Payment
it: Visualizza pagamento ricorrente

en: View Relationship
it: Visualizza Relazione

en: View Relationship Type
it: Visualizza Tipo Relazione

en: View Relationship for
it: Visualizza relazioni per

en: View Relationship for %1
it: Mostra Relazione per %1

en: View Results
it: Guarda Risultati

en: View Results As
it: Visualizza Risultati Come

en: View Revisions
it: Visualizza Revisioni

en: View Selected Contacts
it: Visualizza Contatti Selezionati

en: View Survey Report
it: Visualizza Report Sondaggio

en: View System Default Message Template
it: Modello Base di Messaggio del Sistema

en: View Website Profile
it: Visualizza profilo sito Web

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
it: Visualizza i batch contabili creati dall'utente (con accesso a CiviContribute)

en: View activity
it: Visualizza attività

en: View activity details
it: Visualizza i dettagli di attività

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
it: Visualizza tutti i batch contabili (con accesso a CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
it: Visualizza tutte le attività (per i contatti visualizzabili)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
it: Visualizza tutti i campi personalizzati indipendentemente dalle regole ACL

en: View all events for this contact
it: Visualizza tutti gli eventi di questo contatto

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
it: Visualizza tutte le iscrizioni esistenti o scadute di questo contatto

en: View all grants
it: Visualizza tutte le sovvenzioni

en: View all memberships for this contact
it: Visualizza tutte le iscrizioni di questo contatto

en: View all results for activities
it: Visualizza tutti i risultati per le attività

en: View all results for cases
it: Visualizza tutti i risultati per i casi

en: View all results for contacts
it: Visualizza tutti i risultati per i contatti

en: View all results for contributions
it: Visualizza tutti i risultati per i contributi

en: View all results for files
it: Vedi i risultati per file

en: View all results for memberships
it: Visualizza tutti i risultati di iscrizione

en: View all results for participants
it: Visualizza tutti i risultati per i partecipanti

en: View and Edit Custom Fields
it: Visualizza e Modifica Campi Personalizzati

en: View and Edit Fields
it: Visualizza e modifica campi

en: View and Edit Options
it: Visualizza e modifica Opzioni

en: View and Edit Price Fields
it: Visualizza e Modifica campi prezzi

en: View and edit all cases (for visible contacts)
it: Visualizza e modifica tutti i casi (per i contatti visibili)

en: View and edit only those cases managed by this user
it: Visualizza e modifica solo i casi gestiti da questo utente

en: View and update
it: Visualizza e modifica

en: View as pdf
it: Visualizza come pdf

en: View campaign page
it: Visualizza pagina della campagna

en: View complete event information.
it: Visualizza le informazioni complete dell'evento.

en: View complete message
it: Visualizza messaggio completo

en: View contact
it: Visualizza Contatto

en: View contact record
it: Visualizza dettagli account

en: View contact summary
it: Visualizza riepilogo contatti

en: View contact summary for this househould
it: Visualizza riepilogo contatti per questa famiglia.

en: View contact summary for this organization.
it: Visualizza riepilogo contatti per questa organizzazione.

en: View contribution details for this individual
it: Visualizza i dettagli dei Contributi per questo Individuo

en: View contributions for this Country.
it: Visualizza i contributi per questo paese.

en: View current revision
it: Visualizza la revisione attuale

en: View data in a profile.
it: Visualizza dati in un profilo.

en: View details and manage alerts
it: Visualizza dettagli e gestisci avvisi

en: View details for this update
it: Mostra i dettagli di questo aggiornamento

en: View displays CiviCRM Activities
it: La visualizzazione delle Attività CiviCRM

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
it: Mostra la schermata di CiviCRM dei Contatti , di persone, organizzazioni, ecc

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
it: Mostra Vista Contributi CiviCRM, in relazione ai contatti.

en: View displays CiviCRM Events
it: Vista schermo Eventi CiviCRM

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
it: Vedi i risultati visualizzati di CiviCRM Mailing.

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
it: Visualizza le Iscrizioni CiviCRM, con collegamenti ai contatti.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
it: Vista schermo partecipanti CiviCRM, spesso in collaborazione con filtri Eventi

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
it: Visualizza le Relazioni CiviCRM, con collegamenti ai contatti.

en: View event info page
it: Vedi pagina info evento

en: View fullscreen
it: Visualizza a schermo intero

en: View issues and report bugs.
it: Visualizza problemi e segnala bug.

en: View memberships
it: Visualizza iscrizioni

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
it: Visualizza le note (per i contatti visibili) anche se sono contrassegnate solo da admin

en: View online event information pages
it: Guarda le pagine online di informazioni sull'evento

en: View only
it: Solo Visualizzazione

en: View or Edit Fields for this Profile
it: Visualizza o modifica i campi di questo profilo

en: View or Edit Financial Accounts
it: Visualizza o modifica i Conti Finanziari

en: View page
it: Vedi pagina

en: View pledges
it: Visualizza impegno

en: View primary member contact summary
it: Visualizza il sommario del contatto membro primario

en: View related contribution
it: Visualizza contributo relativo

en: View repeatDetails for this state.
it: Visualizza i dettagli da ripetere per questo stato.

en: View reports
it: Visualizza report

en: View results
it: Guarda risultati

en: View results of debug and backtrace
it: Vedi risultati di debug e backtrace

en: View sql used in CiviReports
it: Visualizza sql utilizzato in CiviReports

en: View the Dedupe Exceptions
it: Visualizza le Eccezioni Deduplica

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
it: Visualizza la pagina di Informazioni sull'Evento come verrà mostrata ai visitatori del sito.

en: View the system default for this workflow message template
it: guarda il modello predefinito dal sistema per questo messaggio flusso di lavoro

en: View this Participant
it: Visualizza questo partecipante

en: View this contribution.
it: Visualizza questo contributo.

en: View this revision of the activity record.
it: Visualizza questa revisione dell'Attività

en: View user accounts
it: Visualizza conti utente

en: View user accounts. (Synthetic permission - adapts to local CMS)
it: Visualizza conti utente. (Permesso sintetico - adatta a CMS locale)

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
it: Visualizza, Modifica e Cancella QUALSIASI CONTATTO nel database di CiviCRM; Crea e modifica relazioni, tag e altre informazioni sei contatti

en: View/Add Transactions to Batch
it: Visualizza/Aggiungi transazioni al Batch

en: View/Edit Drupal User Account
it: Visualizza / Modifica l'Account dell'Utente Drupal

en: Viewed contact
it: Contatto visto

en: Viewing Contacts
it: Visualizzazione Contatti

en: Viewing Smart Groups
it: Visualizzazione Gruppi Smart

en: Viewing and Editing Contacts
it: Visualizzazione e Modifica dei contatti

en: Views For Display Contacts
it: Visualizzazioni per la lista contatti

en: Views integration settings
it: Viste le impostazioni di integrazione

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visibility per Option
it: Visibilità per Opzione

en: Visible
it: Visibile

en: Visual relationship between this form and its parent.
it: Relazione visiva tra questa forma e il suo genitore.

en: Voicemail
it: Segreteria

en: Volunteer
it: Volontario

en: Volunteer for
it: Volontario per

en: Volunteer is
it: Volontario è

en: Volunteer relationship.
it: Relazione di volontariato

en: Vote
it: Vota

en: Vote Cancelled.
it: Voto Cancellato.

en: Vote Recorded.
it: Voto Registrato.

en: Voted?
it: Votato?

en: Voter Reservation
it: Prenotazione Votante

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
it: Prenotazione Votanti non aggiunta per %1 dei Contatti.

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
it: Prenotazione Votanti aggiunta per %1 dei Contatti.

en: Voter Reservation is full for this survey.
it: La Prenotazione dei Votanti è piena per questo sondaggio.

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
it: ATTENZIONE - Disabilitare un'opzione assegnata a record esistenti renderà quell'opzione vuota alla modifica del record.

en: WARNING - Disabling this group will disable all the child groups associated if any.
it: AVVISO - Disabilitando questo gruppo si disabiliteranno tutti i gruppi figli associati, se presenti.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
it: ATTENZIONE - Questo comando cambia lo stato del contributo ricorrente CiviCRM in Cancellato, ma NON invia una richiesta di cancellazione al processore di pagamento. Devi assicurarti che il pagamento ricorrente (sottoscrizione) sia cancellato dal processore di pagamento.

en: WARNING: Are you sure you want to Delete the selected Contribution Page? A Delete operation cannot be undone. Do you want to continue?
it: ATTENZIONE: Sei sicuro di voler cancellare i contributi selezionati? Una operazione di cancellazione non può essere annullata. Vuoi continuare?

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
it: ATTENZIONE: Sei sicuro di voler cancellare la mappatura '<b>%1</ b>'?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
it: ATTTENZIONE: Vuoi davvero cancellare il file allegato?

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
it: Attenzione: Sei sicuro di voler annullare le modifiche qui sotto?

en: WARNING: CiviCRM 5.26 and later changes how front-end CiviCRM URLs are formed in WordPress.  Please <a href='%1' target='_blank'>read this blog post before upgrading</a> . You may need to update settings at your payment Processor for recurring payments. If you have an external service that sends callback messages to CiviCRM, you may need to update the settings at the external service to use the new URL format.
it: ATTENZIONE: CiviCRM 5.26 e versioni successive modifica il modo in cui gli URL CiviCRM front-end vengono formati in WordPress. Si prega di <a href='%1' target='_blank'>leggere questo post del blog prima di eseguire l'aggiornamento</a>. Potresti aver bisogno di aggiornare le impostazioni del processore di pagamento per i pagamenti ricorrenti. Se utilizzi un servizio esterno che invia messaggi di callback a CiviCRM, potresti aver bisogno di aggiornare le impostazioni sul servizio esterno per utilizzare il nuovo formato di URL.

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
it: ATTENZIONE: la cancellazione rimuoverà il permesso dal ruolo ACL indicato.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
it: ATTENZIONE: Eliminando questo Stato del Partecipante si rimuoveranno tutte le sue impostazioni.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
it: ATTENZIONE: la cancellazione di questo Job Programmato causerà l'arresto di alcune importanti funzionalità del sito.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
it: ATTENZIONE: Cancellando questo batch si causerà la perdita di tutti i dati inseriti per il batch.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
it: ATTENZIONE: cancellando questo contributo si perderanno le transazioni finanziarie associate, se presenti.

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questa opzione campo personalizzato comporterà la perdita di tutti i dati correlati.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
it: ATTENZIONE: Cancellando questo insieme di campi personalizzati comporterà la perdita di tutti i dati di '%1'.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
it: ATTENZIONE: Cancellare questo campo personalizzato provocherà la perdita di tutti i dati di "%1". Verranno cancellati anche i form di profilo e gli elenchi di campi collegati con "%1".

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
it: ATTENZIONE: cancellare questo gruppo di opzioni provocherà la cancellazione di tutti i record che lo usano.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
it: ATTENZIONE: cancellare questa opzione rimuoverà l'assegnazione di ruolo ACL

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questa opzione comporta la perdita di tutti i record correlati %1 che utilizzano l'opzione.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
it: ATTENZIONE: cancellare questa opzione provocherà la perdita di tutte le Relazioni di questo tipo.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questa opzione comporta la perdita di tutti i record relativi ai report che utilizzano l'opzione. Questo può significare la perdita di una notevole quantità di dati, e l'azione non può essere annullata. Vuoi continuare?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questo opzione causerà la perdita di tutti i record contributi che utilizzano questa opzione.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
it: ATTENZIONE: Cancellare questa opzione provocherà la perdita di tutti i dati.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
it: ATTENZIONE: cancellare questa opzione provocherà la perdita di tutti i record di tipo di recapito che la usano.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
it: ATTENZIONE: Cancellare questa opzione provocherà la perdita di tutti i record di iscrizione di questo tipo.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questa opzione comporta la perdita delle impostazioni dei dati di posta elettronica.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
it: ATTENZIONE: Eliminando questa offerta verranno eliminati anche tutti i pagamenti correlati.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
it: ATTENZIONE: Cancellare questo campo di prezzo provocherà la perdita di tutti i dati di '%1'.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
it: ATTENZIONE: L'eliminazione di questo set di prezzo determina la perdita di tutti i '%1' di dati.

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
it: ATTENZIONE: cancellare questo campo di profilo lo rimuoverà dai moduli e dagli elenchi dei profili. Se il campo è usato in qualche modulo di profilo 'stand-alone', dovrete modificarli a mano per rimuoverne il campo.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
it: ATTENZIONE: Eliminare questa registrazione porterà alla perdita dei record dei pagamenti ad essa correlati  (se esistenti).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
it: ATTENZIONE: non usare spazi nel nome del recapito

en: WARNING: If any external files or programs reference the old "Name", then they must be updated manually.
it: ATTENZIONE: se un file o programma esterno fa riferimento al vecchio "Nome", dovrà  essere aggiornato manualmente.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
it: Attenzione: se cancelli il contributo ricorrente collegato a questa iscrizione, non sarà effettuato il rinnovo automatico. L'attuale Status Iscrizione non verrà comunque modificato.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
it: ATTENZIONE: se cancellate questa opzione, i contribuenti non potranno usare questo tipo di carta di credito nelle pagine di contributo online.

en: WARNING: If you use CiviCase with v4.5.alpha*, v4.5.beta*, or v4.5.0, it is possible that previous upgrades corrupted some CiviCase metadata. If you have not already done so, please identify any custom field sets, smart groups, or reports which refer to CiviCase and ensure that they are properly configured.
it: ATTENZIONE: se si utilizza CiviCase con v4.5.alpha *, v4.5.beta * o v4.5.0, è possibile che precedenti aggiornamenti abbiano danneggiato alcuni metadati di CiviCase. Se non lo si è già fatto, identificare eventuali set di campi personalizzati, gruppi smart o report che fanno riferimento a CiviCase e assicurarsi che siano configurati correttamente.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
it: ATTENZIONE: Molti gruppi di opzioni vengono utilizzati in modo programmato e valori devono essere aggiunti o modificati con cautela.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
it: ATTENZIONE: una volta che una regola è contrassegnata come riservata, non può essere cancellata e i campi e i pesi non possono essere modificati.

en: WARNING: The case type name includes deprecated characters.
it: ATTENZIONE: il nome del tipo caso include caratteri non permessi.

en: WARNING: The column "<code>civicrm_domain.config_backend</code>" is <a href='%2'>flagged for removal</a>. However, the upgrader has detected data in this copy of "<code>civicrm_domain.config_backend</code>". Please <a href='%1' target='_blank'>report</a> anything you can about the usage of this column. In the mean-time, the data will be preserved.
it: ATTENZIONE: la colonna <code>"civicrm_domain.config_backend</code>" è <a href='%2'>contrassegnata per la rimozione</a>. Tuttavia, l'upgrader ha rilevato dati in questa copia di "<code>civicrm_domain.config_backend</code>". <a href='%1' target='_blank'>Segnala</a> tutto ciò che puoi sull'utilizzo di questa colonna. Nel frattempo, i dati verranno conservati.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
it: ATTENZIONE: il record del contatto duplicato SARA' CANCELLATO al termine dell'unione.

en: WARNING: The setting (%1) has been reverted.
it: WARNING: Le impostazioni (%1) sono state ripristinate.

en: WARNING: The setting (%1) is overridden and could not be reverted.
it: WARNING: Le impostazioni (%1) sono sovrascritte e non possono essere ripristinate.

en: WARNING: The table "<code>civicrm_persistent</code>" is flagged for removal because all official records show it being unused. However, the upgrader has detected data in this copy of "<code>civicrm_persistent</code>". Please <a href='%1' target='_blank'>report</a> anything you can about the usage of this table. In the mean-time, the data will be preserved.
it: ATTENZIONE: La tabella "<code>civicrm_persistent</code>" è contrassegnata per la rimozione perché tutti i record ufficiali mostrano che è inutilizzata. Tuttavia, l'upgrade ha rilevato dati in questa copia di "<code>civicrm_persistent</code>". <a href='%1' target='_blank'>Segnala</a> tutto ciò che puoi sull'utilizzo di questa tabella. Nel frattempo, i dati verranno conservati.

en: WARNING: There are %1 user accounts associated with both the original and duplicate contacts. Ensure that the %1 user you want to retain is on the right - if necessary use the 'Flip between original and duplicate contacts.' option at top to swap the positions of the two records before doing the merge.
      The user record associated with the duplicate contact will not be deleted, but will be unlinked from the associated contact record (which will be deleted).
      You will need to manually delete that user (click on the link to open the %1 user account in new screen). You may need to give thought to how you handle any content or contents associated with that user.
it: ATTENZIONE: ci sono %1 account utente associati sia ai contatti originali che a quelli duplicati. Assicurati che l'utente %1 che desideri conservare sia sulla destra, se necessario usa l'opzione in alto "Inverti tra i contatti originali e duplicati" per scambiare le posizioni dei due record prima di eseguire l'unione. 
    Il record utente associato al contatto duplicato non verrà eliminato, ma verrà scollegato dal record di contatto associato (che verrà eliminato). 
    Sarà necessario eliminare manualmente tale utente (fare clic sul collegamento per aprire l'account utente %1 nella nuova schermata). Potrebbe essere necessario riflettere su come gestisci i contenuti associati a quell'utente.

en: WARNING: This recurring contribution is linked to membership:
it: ATTENZIONE: questo contributo ricorrente è legato all'iscrizione:

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
it: ATTENZIONE: Disinstallare questa estensione potrebbe causare la perdita di tutti i record che utilizzano l'estensione.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
it: ATTENZIONE: Stai per cancellare l'Etichetta Formato intitolata <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
it: ATTENZIONE: Stai per cancellare la Pagina in formato PDF intitolata <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the Reminder titled <strong>%1</strong>.
it: ATTENZIONE: Stai per cancellare l'Etichetta Formato intitolata 1%.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
it: ATTENZIONE: Stai passando da una modalità di prova (Reindirizza a Database) ad una modalità diretta. Controlla Mailing > Mailing Archiviati, e cancella qualunque mailing di prova che non sono nello stato Completo prima di eseguire il cron job di mailing per la prima volta. Questo assicurerò che i mailing di prova non vengono effettivamente inviati.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
it: AVVERTENZA: non è possibile eliminare un tipo finanziario se attualmente è utilizzato da qualsiasi Contributo, Pagine di Contributo o Tipologie di Iscrizione. Considerate invece di disattivare questa opzione.

en: WYSIWYG Editor
it: Editor WYSIWYG

en: WYSIWYG Editor Presets
it: Preset Editor WYSIWYG

en: Wait List Confirmation
it: Conferma Lista d'Attesa

en: Waiting
it: Attesa

en: Waiting Review
it: In attesa di rianalisi

en: Waitlist
it: Lista d'attesa

en: Waitlist Enabled
it: Lista d'Attesa Abilitata

en: Waitlist Message
it: Messaggio di liste d'attesa

en: Waitlist Text
it: Testo della Lista d'Attesa

en: Waitlisting Statuses
it: Status della Lista dei consentiti

en: Walk / Phone List Report
it: Report Walk/Phone List

en: WalkList
it: Banchetti

en: Walloon
it: Vallone

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
it: Attenzione: nelle <a href="%1">impostazioni di sistema</a> è abilitato il Debug. Questo non dovrebbe essere abilitato sul server di produzione.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
it: Attenzione: Cancellare questo evento cancellerà anche la Pagina di Registrazione Evento ad esso associata e le relative configurazioni di Importi Evento.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
it: Attenzione: Cancellare questo evento cancellerà anche la Pagina di Registrazione Evento ad esso associata e le relative configurazioni di Importi Evento

en: Warning: External profile support (aka "HTML Snippet" support) is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This setting may be prone to abuse. If you must retain it, consider HTTP throttling or other protections.
it: Attenzione: Il supporto profilo esterno (noto anche come "Snippet HTML") è abilitato nelle <a href="%1">impostazioni di sistema</a>. Questa impostazione potrebbe essere soggetta ad abusi. Se è necessario mantenerlo, considerare la limitazione HTTP o altre protezioni.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has privacy implications. Access public searchable directories.
it: Attenzione: Dare solo a ruoli fidati; questa autorizzazione ha implicazioni sulla privacy. Accede a directory pubbliche ricercabili.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has privacy implications. Add/edit data in online forms and access public searchable directories.
it: Attenzione: Dare solo a ruoli fidati; questa autorizzazione ha implicazioni sulla privacy. Aggiunge/modifica dati in moduli online e accedi a directory pubbliche ricercabili.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications. IDS system is bypassed for users with this permission. Prevents false errors for admin users.
it: Attenzione: Concedere solo a ruoli fidati; questa autorizzazione ha implicazioni sulla sicurezza. Sistema ID è bypassato da utenti con questa autorizzazione. Previene falsi errori per utenti amministratori.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
it: Attenzione: Outbound email in uscita è disattivata nelle <a href="%1"> impostazioni di sistema </a>. Le impostazioni corrette dovrebbero essere abilitate sui server di produzione.

en: Warning: Update Greeting job enabled
it: Aggiornamento del job di esordio abilitato

en: Warning: You have chosen to remove one or more subtypes. This will cause any custom data records associated with those subtypes to be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected.
it: Avviso: hai scelto di rimuovere uno o più sottotipi. Ciò causerà la rimozione di tutti i record di dati personalizzati associati a tali sottotipi a condizione che il contatto non abbia  un sottotipo di contatto ancora selezionato.

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
it: Avviso: non sarà possibile riaprire o modificare il batch dopo l'esportazione. Sei sicuro di voler esportare?

en: Was there any error sending the reminder?
it: Ci sono stati errori nell'invio del promemoria?

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
it: Non siamo in grado di installare il software. <a href="#requirements">Clicca</a> per maggiori dettagli.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
it: Non riusciamo a determinare quanta memoria hai assegnato. Installa solo se sei sicuro di aver assegnato almeno %1 MB.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
it: Non riusciamo a caricare la pagina web richiesta perché l'indirizzo è incompleto. Questo può essere dovuto all'utilizzo del pulsante Indietro del browser oppure per via di un link incompleto o non valido.

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site administrator for assistance.
it: Non siamo in grado di caricare la pagina richiesta. Questa pagina richiede che i cookie siano abilitati nelle impostazioni del tuo browser. Si prega di controllare questa impostazione e abilitare i cookie (se non lo sono). Quindi riprova. Se l'errore persiste, contattare l'amministratore del sito per assistenza.

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
it: Non è stato possibile estrarre il body della mail da questo messaggio rimbalzato.

en: We could not find a contact id.
it: Non è possibile trovare un id contatto.

en: We could not found respondent for this survey to release.
it: Non siamo riusciti a trovare il rispondente per questo sondaggio da rilasciare.

en: We could not geocode the destination address.
it: Non è possibile geocodificare l'indirizzo di destinazione.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
it: Impossibile spostare il file caricato %1 nella directory di invio dati %2. Prego verificare che l'impostazione di "File temporanei" punti ad un percorso valido e scrivibile dal server Web.

en: We detected a cycle which we can't handle. aborting
it: Rilevato un ciclo che non può essere gestito. Azione interrotta.

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
it: Abbiamo ottenuto un errore tentanto di creare il database. Per favore controlla le permissioni del tuo server MySQL e il nome del database e prova di nuovo.

en: We experienced an unexpected error. You may have found a bug. For more information on how to provide a bug report, please read: %1
it: Abbiamo riscontrato un errore imprevisto. Potresti aver trovato un bug. Per ulteriori informazioni su come fornire una segnalazione di bug, leggi: %1

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
it: Si è verificato un problema durante la richiesta di sottoscrizione per %1. Si è cercato di iscriversi ad un gruppo privato e/o si è verificato un errore di database. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
it: Abbiamo automaticamente abilitato il tab Mailings per le schermate di Riepilogo Contatti
     così da poter visualizzare i mailing inviati a ciascun contatto.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
it: Abbiamo integrato KCFinder con CKEditor e TinyMCE. Questo consente all'utente di caricare immagini. Tutte le immagini caricate sono pubbliche.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
it: Si consiglia di salvare una copia delle personalizzazioni (testo e HTML) in un file di testo prima di ripristinare in modo da poter unire le modifiche con il sistema di messaggi di default se necessario.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
it: Non è stato possibile processare il pagamento. Si prega di provare nuovamente più tardi.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
it: L'impegno di pagamento iniziale verrà memorizzato quando sarà ricevuto. Potrete modificare o annullare i contributi futuri in qualsiasi momento, collegandovi con il vostro account o contattandoci a %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
it: Vi invia un sollecito di pagamento %1 giorni prima di ciascuna data di pagamento programmata. Il richiamo include un link a una pagina dove potete fare il vostro pagamento online.

en: Web Service URL
it: URL Servizio Web

en: Web service user ID.
it: ID utente servizio web.

en: Webpage (.html)
it: Pagina Web (.html)

en: Webserver config
it: Configurazione webserver

en: Website
it: Sito Web

en: Website ID
it: ID Website

en: Website Profile
it: Profilo sito Web

en: Website Type
it: Tipo Sito web

en: Website URL
it: URL del sito web

en: Website URL %1
it: URL Website %1

en: Website type
it: Tipo di Sito web

en: Website type ID
it: ID Tipo Sito web

en: Websites
it: Siti Web

en: Week
it: Settimana

en: Week %week
it: Settimana %week

en: Week Beginning
it: Settimana di inizio

en: Week begins on
it: La settimana inizia il

en: Week prior to previous week
it: Settimana prima della settimana precedente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Weeks
it: Settimane

en: Weight
it: Peso

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
it: Soglia di peso per considerare "corrispondenti" i contatti:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
it: Il peso controlla l'ordine in cui le Etichette Formato sono visualizzate nelle liste di selezione. Inserisci un numero positivo o negativo. Numeri più bassi sono mostrati prima dei numeri più alti.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
it: Il peso controlla l'ordine in cui le Pagine in formato PDF vengono visualizzate <br />nelle liste di selezione. Inserire un numero intero positivo o negativo. <br />I numeri più bassi verranno visualizzati prima di quelli più alti.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
it: Il peso controlla l'ordine in cui i campi personalizzati vengono mostrati quando sono più di uno. Inserite un intero positivo o negativo - i numeri più bassi sono mostrati prima di quelli più alti.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
it: Il peso controlla l'ordine in cui i campi vengono mostrati in un gruppo. Inserite un intero positivo o negativo - i numeri più bassi sono mostrati prima di quelli più alti.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
it: Il peso controlla l'ordine in cui i campi sono visualizzati all'interno di un profilo. Inserisci un numero intero positivo o negativo - i numeri più bassi vengono visualizzati prima dei numeri più alti. Nota: l'ordine dei campi non rispetterà i campi non multipli intervallati con campi multi record in modalità di modifica.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
it: Il Peso determina l'ordine in cui vengono presentati i profili, quando più di un profilo è incluso nella 'Registrazione Utente' o nella schermata 'Il Mio Account'. Inserisci un intero positivo o negativo - numeri più bassi sono visualizzati prima di numeri più alti.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
it: Il peso controlla l'ordine in cui i premi vengono visualizzati nella Pagina di Contributo.

en: Weight must be integer
it: Il peso dev'essere un numero intero

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
it: Il peso imposta l'ordine di precedenza per l'assegnazione automatica dello stato di un'iscrizione, e imposta l'ordine della visualizzazione degli stati. ESEMPIO: Gli stati di default 'Nuovo' e 'Corrente' hanno intervalli che si sovrappongono. Alle iscrizioni che soddisfano entrambi i criteri viene assegnato lo stato con il peso minore.

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome %1
it: Benvenuto %1

en: Welcome Message
it: Messaggio di benvenuto

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
it: Benvenuto. La tua iscrizione alle mailing list %1 è stata attivata.

en: Welsh
it: Gallese

en: Western Frisian
it: Frisone Occidentale

en: What URL was clicked
it: Quale URL è stato cliccato

en: What components are using this price set?
it: Quali componenti stanno usando questo insieme di prezzi?

en: What day in the contribution will the debit occur
it: Qual è il giorno del contributo in cui vi sarà l'addebito

en: What is the preferred mode of communication.
it: Quale è la modalità preferita di comunicazione.

en: What is the preferred mode of sending an email.
it: Quale è la modalità preferita per mandare una email.

en: What operation does this ACL entry control?
it: Che operazione controlla questa voce ACL?

en: What operation does this user have permission on?
it: Per quale operazione ha l'autorizzazione questo utente?

en: What providers may save views in CiviCRM's "Recently viewed" list. If empty, all are in.
it: Quali fornitori potrebbero salvare visualizzazioni nella lista "Visto di recente" di CiviCRM. Se vuoto, sono tutti presenti.

en: What specific url to track
it: Quale url specifico da tracciare

en: What to do upon duplicate match
it: Cosa fare quando corrispondono i duplicati

en: What type of bounce was it?
it: Che tipo di bounce era?

en: What type of operation (action) is being permitted?
it: Che tipo di operazione (azione) si sta permettendo?

en: What types of record(s) can this tag be used for?
it: Quali tipi di record possono essere utilizzati per questa categoria?

en: When
it: Quando

en: When <strong>Status Override</strong> is active, the selected status will remain in force (it will NOT be subject to membership status rules) until it is cancelled or become inactive.
it: Quando <strong> Forzatura stato </strong> è attivo, lo stato selezionato rimarrà valido (NON sarà soggetto alle regole sullo stato di appartenenza) finché non verrà annullato o non sarà più attivo.

en: When CiviCRM emails a copy of this activity to each assignees, that email will come from the contact listed under "Added By".
it: Quando CiviCRM invia una copia di questa attività a ciascun assegnatario, tale e-mail verrà dal contatto elencato in "Aggiunto da".

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
it: Quando CiviMail è abilitato e un profilo utilizza l'impostazione "Aggiungi al gruppo", gli utenti che completano il modulo di profilo riceveranno un'email di conferma. Devono rispondere (opt-in) prima di essere aggiunti al gruppo.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
it: Quando CiviMail è abilitato, gli utenti che "sottoscrivono" ad un gruppo(i) proveniente da un gruppo di profili riceveranno un'email di conferma. Devono rispondere (opt-in) prima di essere aggiunti al gruppo.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
it: Quando le Pagine Campagne Personali sono abilitate, i costituenti vedranno un link che li invita a creare una loro pagina di raccolta fondi dopo aver fatto una donazione.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
it: Quando le pagine delle Campagne Personali sono abilitate, i conoscenti vedranno un link che li invita a creare una loro pagina di raccolta fondi dopo aver fatto una donazione. Le donazioni da persone che accedono tramite una Pagina Campagna Personale sono registrare come "crediti in favore" per i sostenitori che hanno creato quella pagina di campagna.

en: When Saving
it: Durante Salvataggio

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
it: Se un contributo è fatto attraverso una campagna di Personal Page, un credito in favore per il contributo che viene assegnato automaticamente al contatto che ha creato la pagina personale.

en: When a pledge acknowledgement message was sent to the contributor.
it: Quando il messaggio di riconoscimento dell'impegno è stato inviato al contributore.

en: When checked CiviCRM will send an e-mail receipt to the donor. Leave unchecked when you don't want to send an e-mail.
it: Quando selezionato, CiviCRM manderà una ricevuta via email al donatore. Lascia deselezionato quando non vuoi mandare un'email.

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
it: Quando i contributi vengono effettuati tramite una Pagina Campagna Personale, un Credito in Favore (di tipo "Pagina Campagna Personale") viene automaticamente creato e assegnato al "proprietario" della Pagina Campagna Personale.

en: When did contact register for event?
it: Quando si è registrato il contatto per l'evento?

en: When did this contact first become a member?
it: Quando questo contatto è diventato membro per la prima volta?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
it: Quando inizia questo stato?  ESEMPIO:  lo stato di iscrizione <strong>Nuovo</strong> inizia alla data di prima iscrizione del membro.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
it: Quando termina questo stato? ESEMPIO: lo stato di <strong>Corrente</strong> termina alla data di termine dell'iscrizione.

en: When enabled, "empowered by CiviCRM" is displayed at the bottom of public forms.
it: Quando abilitato, "empowered by CiviCRM" viene visualizzato in fondo ai moduli pubblici.

en: When enabled, any filter settings a user selects on the contact's Activity tab will be remembered as they visit other contacts.
it: Quando abilitato, eventuali impostazioni di filtro che sceglie un utente nella scheda Attività del contato sarà ricordato quando visita altri contatti.

en: When enabled, checks for possible matches on the "New Contact" form using the Supervised <a %1>matching rule specified in your system</a>.
it: Quando abilitato, controlla le possibili associazioni nel modulo "Nuovo Contatto" usando la <a %1>regola Supervisionata di associazione specificata nel tuo sistema</a>.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
it: Quando abilitato, i contatti a cui vengono assegnate attività riceveranno automaticamente una notifica email con una copia dell'attività.

en: When enabled, links helping people share this event with their social network will be displayed (e.g. Facebook, Twitter, LinkedIn and email).
it: Quando abilitato, verranno visualizzati i link che aiutano le persone a condividere questo evento sui loro social network (ad esempio Facebook, Twitter, LinkedIn ed email).

en: When enabled, links helping people share this online contribution page with their social network will be displayed (e.g. Facebook, Twitter, LinkedIn and email).
it: Quando abilitato, verranno visualizzati i link che aiutano le persone a condividere questa pagina contributo sui loro social network (ad esempio Facebook, Twitter, LinkedIn ed email).

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
it: Quando abilitato, la notificata all'assegnatario inviata sopra includerà un invito alla riunione ical.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
it: Quando abilitato, questo evento verrà incluso nei feed iCalendar e visualizzato nel blocco "Prossimi eventi" del tuo sito.

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
it: Quando abilitata, questa caratteristica permette agli utenti di identificare un'organizzazione come donatore o membro.
    Gli utenti loggati avranno la possibilità di scegliere da un elenco di organizzazioni con cui hanno già relazioni O di inserirne di nuove. Agli utenti Anonimi verrà richiesto di inserire il nome dell'organizzazione. Nel caso in cui venga trovata una corrispondenza con un'organizzazione utilizzando il metodo di verifica duplicati, il contributo o l'iscrizione verrà collegato a tale organizzazione. Altrimenti un nuovo record organizzazione sarà creato.

en: When generating a letter (PDF/Word) via mail-merge, how should the letter be recorded?
it: Quando si genera una lettera (PDF/WORD) attraverso l'unione delle email, come dovrebbe essere registrata la lettera?

en: When importing, consume data directly from a SQL datasource
it: Quando si importa, consuma dati direttamente da una fonte di risorse SQL

en: When is this cron entry scheduled to run
it: Quando è programmata l'esecuzione di questa voce di cron

en: When migrating a site to a new server, the paths and URLs of your CiviCRM installation may change.
it: Quando si migra un sito ad un nuovo server, i percorsi e gli URL della tua installazione CiviCRM potrebbero cambiare.

en: When multiple options are selected within a search field the selections are combined using <strong>OR</strong> criteria (e.g. selecting both 'Group A' and 'Group B' will find contacts who are either in 'Group A' OR 'Group B' or in both).</p>
      <p>By default the different search fields are combined using the <strong>AND</strong> Search Operator (e.g. selecting Tag is 'Age' AND Country is 'Canada' returns only those contacts who meet both criteria). You can override the Search Operator default for combining different fields in the Search Settings.
it: Quando sono selezionate opzioni multiple all'interno di un campo di ricerca, le selezioni sono combinate usando il criterio <strong>O</strong> (es. selezionando sia 'Gruppo A' che 'Gruppo B' risulteranno contatti che siano sia nel 'Gruppo A' che nel 'Gruppo B' O in entrambi).</p>
    <p>Di default i diversi campi di ricerca sono combinati usando l'operatore <strong>E</strong> (es. selezionando il Tag 'Età' E Nazione 'Canada' il risultato comprenderà solo i contatti che rispondono ad entrambi i criteri). Si può non tener conto dell'operatore di ricerca standard combinando campi differenti nelle impostazioni di ricerca.

en: When performing a search, how should the search-results be cached?
it: Quando si esegue una ricerca, come dovrebbero essere i risultati della ricerca salvati nelle cache?

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
it: Quando reCAPTCHA è abilitato per un profilo, gli utenti anonimi devono a leggere un'immagine con lettere e numeri e immettere il valore in un campo. Questo aiuta a prevenire abusi da parte di script automatici.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
it: Quando si memorizzano i nomi degli Instant Messenger dei contatti, può essere utile includere il provider del servizio (AOL, Yahoo, Skype ...). CiviCRM è installato con i provider mondiali più comuni, ma l'amministratore ne può definire altri se necessario.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
it: Quando si memorizzano i numeri di telefono cellulare dei contatti, può essere utile includere il gestore telefonico (Tim, Vodafone, Wind, ...). CiviCRM viene installato con i gestori mondiali più diffusi, ma gli Amministratori possono aggiungere tutti quelli necessari.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
it: Quando si seleziona una regola di deduplica, assicurarsi di sceglierne una che includa i campi contenuti nel file di import. Si noti inoltre che le opzioni di aggiornamento e riempimento potrebbero avere un impatto significativo sui dati esistenti. È necessario definire e selezionare una regola sufficientemente rigorosa per garantire che non vi siano corrispondenze false positive.

en: When should the cache item expire
it: Quando la voce cache dovrebbe scadere

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
it: Quando qualcuno dona attraverso una pagina di campagna personale, un Credito in Favore è assegnato al proprietario della pagina per riconoscergli il ruolo che ha avuto nel contributo. CiviContribute ha una sezione che consente di amministrare tutte le PCP per l'organizzazione. È possibile richiedere l'approvazione prima che una PCP vada 'online', e disattivare o eliminare le pagine di campagne non approvate.

en: When the address bounce status was last reset
it: Quando lo stato di bounce dell'indirizzo è stato resettato l'ultima volta

en: When the address went on bounce hold
it: Quando l'indirizzo è andato in attesa di bounce

en: When the mailing (or closely related entity) was created or modified or deleted.
it: Quando il mailing (o entità strettamente correlata) è stato creato o modificato o cancellato.

en: When the reminder was created or modified.
it: Quando il promemoria è stato creato o modificato.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
it: Quando questo evento è attivo, create dei link alla pagina di informazioni di interfaccia su di esso usando la Gestione Menu. Selezionate <strong>Pagina Informazioni Evento</strong> e inserite <strong>%1</strong> come ID evento.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
it: Quando questo evento è attivo, create dei link alla pagina di Informazioni sull'Evento copiando e incollando il seguente URL:

en: When this bounce event occurred.
it: Quando questo evento di rimbalzo è avvenuto.

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
it: Quando questa casella è spuntata, la tassa di iscrizione viene inclusa nell'elenco delle opzioni di iscrizione nella pagina di iscrizione e rinnovo; è consigliato farlo per la maggior parte delle installazioni.

en: When this confirmation event occurred.
it: Quando questo evento di conferma è avvenuto.

en: When this delivery event occurred.
it: Quando questo evento di consegna è avvenuto.

en: When this forward event occurred.
it: Quando questo evento di inoltre è avvenuto.

en: When this open event occurred.
it: Quando questo evento di apertura è avvenuto.

en: When this pledge record was created.
it: Quando questo record di impegno è stato creato.

en: When this recurring contribution record was created.
it: Quando questo record di contributo ricorrente è stato creato.

en: When this reply event occurred.
it: Quando questo evento di risposta è avvenuto.

en: When this subscription event occurred.
it: Quando questo evento di sottoscrizione è avvenuto.

en: When this trackable URL open occurred.
it: Quando questa apertura dell'URL tracciabile è avvenuto.

en: When visibility is 'Expose Publicly and for Listings', users can also click the field value when viewing a contact in order to locate other contacts with the same value(s) (i.e. other contacts who live in Poland).
it: Quando la visibilità è "Esponi pubblicamente e per elenchi", gli utenti possono fare clic sul valore del campo durante la visualizzazione di un contatto al fine di individuare altri contatti con lo stesso valore (ad esempio altri contatti che vivono in Polonia).

en: When was the activity (or closely related entity) was created or modified or deleted.
it: Quando questa attività (o entità strettamente correlata) è stata creata o modificata o cancellata.

en: When was the activity was created.
it: Quando è stata creata l'attività.

en: When was the cache item created
it: Quando la voce cache è stata creata

en: When was the case (or closely related entity) was created or modified or deleted.
it: Quando il caso (o entità strettamente correlata) è stato creato o modificato o cancellato.

en: When was the case was created.
it: Quando è stato creato il caso.

en: When was the contact (or closely related entity) was created or modified or deleted.
it: Quando il contatto (o entità strettamente correlata) è stato creato o modificato o cancellato.

en: When was the contact was created.
it: Quando è stato creato il contatto.

en: When was the referenced entity created or modified or deleted.
it: Quando l'entità riferenziata è stata creata o modifica o cancellata.

en: When was the scheduled reminder created.
it: Quando è stato creato il promemoria programmato.

en: When was the setting created
it: Quando l'impostazione è stata creata

en: When was this cache entry last modified
it: Quando è stata modificata l'ultima volta questa voce della cache

en: When was this cron entry last run
it: Quando è stata eseguita questa voce cron l'ultima volta

en: When was this item created
it: Quando è stato creato questa voce

en: When was this note last modified/edited
it: Quando è stata modificata l'ultima volta questa nota

en: When will the failed contribution be retried?
it: Quando potrà essere ripetuto il contributo omesso?

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
it: Quando scegli il tipo di recapito principale, i dati raccolti utilizzeranno il tipo di recapito di default settato in <a href="%1"> Tipi di recapito </a>.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
it: Alla chiusura del Batch, CiviCRM verificherà che tu abbia inserito il numero corretto

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
it: Alla chiusura del Batch, CiviCRM verificherà che i totali inseriti corrispondano a questo numero

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
it: Quando visualizzi la pagina della tua campagna MENTRE SEI LOGGATO, la pagina include i collegamenti per modificarla, informare gli amici e aggiornare le informazioni di contatto.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
it: Quando la pagina è attiva, create collegamenti alla pagina  contributi utilizzando il Menu Manager. Selezionare <strong>Amministrazione CiviCRM &raquo; pagina di contributo</strong> e selezionare <strong>%1</strong> per la pagina di contributo.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
it: Quando la pagina è attiva, si possono far collegare le persone a questa pagina copiando e incollando il seguente URL:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
it: Tutte le volte che vuoi una anteprima, aggiornamento, o promuovere la tua pagina

en: Where
it: Dove

en: Where did this registration come from?
it: Da dove viene questa registrazione?

en: Where the Case ID or Case Hash is not included CiviCRM will file the email against the contact record, by matching the email addresses on the email with any email addresses of Contact records in CiviCRM.
it: Dove l'ID Caso o Hash Caso non è incluso CiviCRM archivierà l'email rispetto al record di contatto, associando gli indirizzi email nell'email con gli indirizzi email dei record di Contatti in CiviCRM.

en: Where the Contribution came through.
it: Da dove viene il Contributo.

en: Whether or not this user is allowed to login
it: Se questo utente ha il permesso di accedere

en: Whether participants require approval before they can finish registering.
it: Se ai partecipanti è richiesta l'approvazione prima che possano completare di registrarsi.

en: Whether the event has waitlist support.
it: Se l'evento possiede il supporto della lista d'attesa.

en: Whether the rule should be used for cases where usage is Unsupervised, Supervised OR General(programatically)
it: Se la regola deve essere utilizzata per i casi in cui l'utilizzo Non-supervisionato, Supervisionato O Generale (programmaticamente)

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
it: Se utilizzare SSL per POP3 o IMAP o no.

en: Which Country does this address belong to.
it: A che Paese appartiene questo indirizzo.

en: Which County does this address belong to.
it: A che Paese appartiene questo indirizzo.

en: Which Data
it: Quali dati

en: Which Domain is this Status Preference for
it: Per quale Dominio è questa Preferenza di Stato per

en: Which Domain is this instance for
it: Per quale Dominio è questa istanza

en: Which Domain is this match entry for
it: Per quale Dominio è questo voce di corrispondenza

en: Which Domain is this menu item for
it: Per quale Dominio è questa voce di menù

en: Which Domain is this navigation item for
it: Che Dominio è questo elemento di navigazione per

en: Which Domain is this option value for
it: Per quale Dominio è questo valore di opzione

en: Which Domain is this price-set for
it: Che Dominio è l'insieme di prezzi per

en: Which Domain is this scheduled job for
it: Quale Dominio è questo job pianificato per

en: Which Domain is this sms provider for
it: Per quale Dominio è questo provider sms

en: Which IM Provider does this screen name belong to.
it: A che Provider IM appartiene questo nome di schermo.

en: Which Location does this address belong to.
it: A che Luogo appartiene questo indirizzo.

en: Which Location does this email belong to.
it: A che Luogo appartiene questa email.

en: Which Location does this phone belong to.
it: A che Luogo appartiene questo telefono.

en: Which Mobile Provider does this phone belong to.
it: A che provider di telefonia mobile appartiene questo telefono.

en: Which State_Province does this address belong to.
it: A che State_Province appartiene questo indirizzo.

en: Which Website type does this website belong to.
it: A che tipo di Sito Web appartiene questo sito web.

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
it: Quali nazioni rendere disponibili nel campo di selezione 'Nazione' quando si aggiungono o si modificano gli indirizzi dei contatti. Anche i campi 'Nazione' personalizzati e del Profilo utilizzano questo profilo. Per includere TUTTE le nazioni, lasciare vuoto il riquadro a destra.

en: Which fields can be searched on in the menubar quicksearch box? Don't see your custom field here? Make sure it is marked as Searchable.
it: Quali campo possono essere ricercati nella casella di ricerca rapida della barra del menù? Non vedi il tuo campo personalizzato qua? Assicurati che sia segnato come Ricercabile.

en: Which form does this field belong to.
it: A che modulo appartiene questo campo.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
it: Quali frequenze si possono scegliere per l'utente (ad esempio ogni 'settimana', ogni 'mese', ogni 'anno')?

en: Which language is preferred for communication. FK to languages in civicrm_option_value.
it: Che lingua è preferita per la comunicazione. FK a lingue in civicrm_option_value.

en: Which site is this mailing for
it: Per quale sito si sta inviando questo mailing

en: Which type of IM Provider does this name belong.
it: A che tipo di provider IM appartiene questo nome.

en: Which type of phone does this number belongs.
it: A che tipo di telefono appartiene questo numero.

en: Which type of website does this site belong
it: A che tipo di sito web appartiene questo sito

en: While
it: Mentre

en: While Typing
it: Durante Digitazione

en: Widget ID
it: ID Widget

en: Widget Image Url
it: URL Immagine Widget

en: Widget Settings
it: Impostazioni widget

en: Widget Title
it: Titolo Widget

en: Widget title.
it: Titolo widget.

en: Widgets
it: Widget

en: Widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page.  They will provide a real-time display of current contribution results, and a direct link to this contribution page.
it: I widget permettono a te e ai tuoi supporter di promuovere facilmente le campagne di raccolta fondi. Il codice del widget può essere aggiunto facilmente a qualsiasi pagina Web e darà una indicazione in tempo reale dei risultati della raccolta, e un collegamento diretto alla pagina del contributo.

en: Width (columns)
it: Larghezza (colonne)

en: Width x Height
it: Larghezza x Altezza

en: Wildcard Match
it: Corrispondenza Wildcard

en: Will this group be in collapsed or expanded mode on advanced search display ?
it: Questo gruppo sarà in modalità compressa o esteta nella visuale della ricerca avanzata ?

en: Will this group be in collapsed or expanded mode on initial display ?
it: Questo gruppo sarà in modalità compressa o esteta nella visuale iniziale ?

en: Will this recurring contribution automayically renew?
it: Sarà questo il contributo ricorrente che si rinnova automaticamnete ?

en: Winner
it: Vincitore

en: Winner Criteria
it: Criteri vincenti

en: With
it: Con

en: With Contact
it: Con Contatto

en: With Contact(s)
it: Con contatto(i)

en: With Logo
it: Con Logo

en: With a mailto:
it: Con un destinatario:

en: With a single activity, the activity information cannot be customized for each contact.
it: Con una singola attività, le informazioni sull'attività non possono essere personalizzate per ogni contatto.

en: With client
it: Con l'Utente

en: With client(s)
it: Con gli Utenti

en: With email_selection_method, determines which email address to use
it: Con email_selection_method, determina quale indirizzo email da usare

en: With location_type_id, determine how to choose the email address to use.
it: Con location_type_id, determina come scegliere l'indirizzo email da usare

en: With no personal note
it: Senza alcuna nota personale

en: With other contact(s)
it: Con altri contatti

en: With separate activities, you can enter different activity information for different contacts after creating the activities.
it: Con attività separate, è possibile inserire diverse informazioni sull'attività per diversi contatti dopo aver creato le attività.

en: With the personal note
it: Con la nota personale

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
it: Con il testo evidenziato, fare clic sull'icona 'Inserisci/Modifica Collegamento' nella barra degli strumenti dell'editor.

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
it: Con questa configurazione, la tassa di iscrizione viene imputata automaticamente, e gli utenti hanno l'opzione di dare un contributo aggiuntivo (verranno generate due distinte operazioni di pagamento).

en: Withdrawn
it: Ritirato

en: Within Selections
it: All'interno delle selezioni

en: Word Replacement
it: Sostituzione Parola

en: Word Replacement ID
it: ID Sostituzione Parola

en: Word Replacement Match Type
it: Tipo di corrispondenza sostituzione parola

en: Word Replacement is Active
it: Sostituzione Parola è attiva

en: Word Replacements
it: Sostituzioni Parola

en: Word replacement ID
it: ID sostituzione parola

en: Word which need to be replaced
it: Parola che deve essere sostituita

en: Word which will replace the word in find
it: Parola che sostituirà la parola in trova

en: WordPress Base Page
it: Pagina Base di WordPress

en: WordPress Base Page Missing
it: Pagina Base WordPress Mancante

en: WordPress Path to wp-load.php
it: Percorso WordPress a wp-load.php

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
it: Le autorizzazioni per gli utenti WordPress sono state impostate automaticamente - dando a Utenti Anonimi e Iscritti l'accesso ai moduli e alle caratteristiche pubbliche di CiviCRM. Ti raccomandiamo di <a %1>rivedere queste autorizzazioni</a> per assicurarti che siano appropriate alle tue richieste (<a %2>scopri di più...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
it: Controllo Accesso Wordpress Aggiornato

en: Work
it: Lavoro

en: Work location
it: Luogo di lavoro

en: Workflow
it: Flusso di lavoro

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
it: I messaggi del Workflow includono testo E la necessaria logica del programma. Attenzione nel modificarli per non modificare la logica del programma. Assicurati di testare il workflow e rivedere le email mandate dopo ogni modifica. Se rilevi che le tue modifiche hanno generato problemi, errori o informazioni mancanti - puoi sempre &quot;Ritornare&quot; alle impostazioni di default per quel workflow.

en: Workplace Giving
it: Donazioni sul posto di lavoro

en: Workshop
it: Seminario

en: World Region
it: Regione del mondo

en: World Region ID
it: ID Regione del mondo

en: Worldregion
it: Regione del Mondo

en: Worldregions
it: Regioni del Mondo

en: Wysiwig Editor
it: Editor Wysiwig

en: XCache compatibility
it: Compatibilità XCache

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
it: XCache è installato e ci sono problemi noti di compatibilità tra XCache e CiviCRM. Considera l'uso di un meccanismo alternativo di cache PHP oppure disattiva del tutto la cache PHP.

en: Year
it: Anno

en: Year Beginning
it: Anno di inizio

en: Year prior to previous calendar year
it: Anno prima dell'anno solare precedente

en: Yearly
it: Annuale

en: Yearly (Fiscal)
it: Anno (Fiscale)

en: Years
it: Anni

en: Yes
it: Si

en: Yes or No
it: Si o No

en: Yes/No field stating whether grant report was received by donor.
it: Campo Sì/No che indica se il report della sovvenzione è stato ricevuto dal donatore.

en: Yesterday
it: Ieri

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
it: La tua iscrizione è già a vita e non è quindi possibile selezionare un'iscrizione con una scadenza inferiore.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
it: Hai anche l'opzione di <strong>escludere</strong> dei contatti appartenenti ai gruppi inclusi, selezionando uno o più <strong>gruppi da escludere</strong>. I contatti che appartengono a entrambi i gruppi  NON riceveranno l'SMS (sono 'esclusi').

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
it: Hai anche l'opzione di <strong>escludere</strong> dei contatti appartenenti ai gruppi inclusi, selezionando uno o più <strong>gruppi da escludere</strong>. I contatti che appartengono a entrambi i gruppi  NON riceveranno l'SMS (sono 'esclusi').

en: You are about to combine the following %1 tags into a single tag:
it: Stai per combinare i seguenti tag %1 in un singolo tag:

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
it: Sei già iscritto in %1, l'iscrizione è %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
it: Stai completando questo form per conto di un'altra persona. Inserisci i suoi dettagli.</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
it: Sei attualmente connesso come '%1'. Non puoi cancellare te stesso.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
it: Stai per saltare l'ultimo partecipante, la registrazione dell'evento sarà confermata. Si prega di tornare alla pagina di registrazione principale, per completare le informazioni di pagamento.

en: You are logged-in user
it: Sei utente connesso

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
it: Non sei più iscritto a questo/i gruppo/i. Clicca su XXX se vuoi reiscriverti.

en: You are not allowed to change the total amount as it will lead to incorrect line item entries. You can either delete or recreate or install <a %1>Line Item Editor</a>.
it: Non sei autorizzato a modificare l'importo totale in quanto porterà a voci errate. Puoi eliminare o ricreare o installare <a %1>Modifica Voci</a>.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
it: Non sei autorizzato ad accedere a tutti i Casi e le Attività

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
it: Al momento non sei iscritto a nessun Gruppo.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
it: Non sei registrato in nessun evento corrente o futuro.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
it: Stai chiedendo di rinunciare a questo indirizzo email da tutte le mailing list:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
it: Stai chiedendo di annullare l'iscrizione di questo indirizzo email:

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
it: Stai utilizzando un processore di pagamento che supporta i rinnovi automatici.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
it: Stai visualizzando il modello di messaggio  predefinito per questo flusso di lavoro.

en: You can
it: Puoi

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
it: È possibile <a href="%1">creare un nuovo evento</a> ora.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
it: Si possono <a href="%1">Scaricare i conflitti</a>, per poter rivedere i record per determinare se sono realmente conflitti e correggere gli ID partecipante per quelli che non lo sono.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
it: Si possono <a href="%1">Scaricare i conflitti</a>, per poter rivedere i record per determinare se sono realmente conflitti e correggere gli ID di transazione per quelli che non lo sono.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
it: Si possono <a href="%1">Scaricare i duplicati</a>, per poter rivedere i record per determinare se sono realmente duplicati e correggere gli ID partecipante per quelli che non lo sono.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
it: Si possono <a href="%1">Scaricare i duplicati</a>, per poter rivedere i record per determinare se sono realmente duplicati e correggere gli ID di transazione per quelli che non lo sono.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Puoi <a href="%1">scaricare gli errori</a>. Puoi corregerli e importare il nuovo file con i dati corretti.

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Puoi <a href="%1">scaricare i partecipanti non corrispondenti</a>. Puoi correggerli e importare il nuovo file con i dati corretti.

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
it: Puoi <a href="%1"> fare clic qui </a> per provare nuovamente a eseguire lo script di aggiornamento 4.2. <a href="%2" target="_blank"> (Rivedi la documentazione sull'aggiornamento) </a>

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
it: Potete <a href='%1'>Scaricare i conflitti</a> Potete poi rivedere i record per determinare se sono dei reali conflitti e correggere le email per quelli che non lo sono.

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
it: Si possono <a href='%1'>Scaricare i conflitti</a>. Si possono poi rivedere i record per determinare se sono reali conflitti e correggere gli ID di transazione per quelli che non lo sono.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
it: Potete <a href='%1'>Scaricare i duplicati</a>, poi rivedere i record per determinare se sono realmente duplicati, o correggere le email per quelli che non lo sono.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
it: Si possono <a href='%1'>Scaricare i duplicati</strong>. Si possono poi rivedere questi record per controllare che siano realmente dei duplicati e correggere gli ID di transazione per quelli che non lo sono.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Si possono <a href='%1'>Scaricare gli errori</strong>, correggerli e reimportare il nuovo file corretto.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Si possono <a href='%1'>Scaricare i record di attività non corrispondenti</a>. Si possono poi correggere e reimportare il file con i dati corretti.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Potete scaricare <a href='%1'>Scarica contatti non corrispondenti</a>, correggerli e importare il nuovo file con i dati corretti.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Puoi <a href="%1">scaricare i contributi non corrispondenti</a>. Puoi correggerli e importare il nuovo file con i dati corretti.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
it: Puoi <a href="%1">scaricare le iscrizioni non corrispondenti</a>. Puoi corregerle e importare il nuovo file con i dati corretti.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
it: È possibile <a href='%1'>scaricare i nuovi Indirizzi</a>. Si può quindi modificare il record di contatto e aggiornare l'indirizzo di conseguenza.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
it: È possibile <a href='%1'>crearne e inviarne una</a>

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
it: E' possibile <a href='%1'>crearne e inviarne una</a>

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
it: Puoi <a href='%1'>crearne uno qui</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
it[0]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente
it[1]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente
it[2]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
it[0]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente.
it[1]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente.
it[2]: È possibile visualizzare o modificare il contatto esistente.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
it[0]: È possibile visualizzare il contatto esistente
it[1]: È possibile visualizzare il contatto esistente
it[2]: È possibile visualizzare il contatto esistente

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
it[0]: È possibile visualizzare il contatto esistente.
it[1]: È possibile visualizzare il contatto esistente.
it[2]: È possibile visualizzare il contatto esistente.

en: You can add another option.
it: Puoi aggiungere un'altra opzione.

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
it: È possibile aggiungere contatti da un qualsiasi insieme di risultati di ricerca (o mentre si sta visualizzando un singolo contatto). Si può anche consentire ai contatti stessi di iscriversi a determinati gruppi impostando la visibilità del gruppo a "Pagine Pubbliche" (usare il link <strong>Impostazioni</strong>), e includendo l'elemento <strong>Gruppi</strong> nel tuo profilo CiviCRM.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
it: È possibile aggiungere link a questa pagina nei tuoi menu Drupal o Joomla e su qualsiasi pagina di contenuti. È inoltre possibile utilizzare i parametri aggiuntivi di cui sopra per filtrare gli eventi inclusi nella pagina.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
it: È anche possibile <a href="%1">registrare un altro partecipante</a> .

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
it: Puoi anche <strong> caricare </strong> il contenuto da un file. O puoi <strong> Comporlo </strong> direttamente sullo schermo.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
it: Puoi anche aggiungere contatti ad un gruppo smart direttamente - senza preoccuparti di avere delle corrispondenze con i criteri di ricerca del gruppo smart. Per esempio, potresti avere un gruppo smart di contribuenti che vivono in una certa località, E potresti avere alcuni di essi che vogliono essere informati sugli eventi in quella località anche se non vivono più lì. Clicca questo bottone per aggiungere contatti direttamente a questo gruppo smart.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
it: Potete anche permettere alle persone di scegliere un Ruolo creando un profilo con il campo Ruolo Partecipante, poi includere il profilo quando configurate la pagina di Registrazione Online di questo evento.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
it: È inoltre possibile fare clic su una lettera nella barra <strong>A-Z</strong> per trovare rapidamente tutti i gruppi che iniziano con quella lettera.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
it: Potete anche creare degli insiemi di criteri aggiuntivi: <em>Includi anche i contatti in cui ... la provincia E' UGUALE a Terni E la città E' UGUALE A Narni E la data di nascita è successiva al (>) 1 gennaio 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
it: Puoi anche creare dei link fronte-retro (o elementi di menu) permettendo ai fondatori di creare la loro pagina di raccolta fondi usando il Menu Manager. Selezione <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> e quindi seleziona questo evento.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
it: Puoi anche includere email generiche e/o informazioni sul telefono del contatto nelle email completando il campo qui sotto, e quindi usando le parole chiave %2 e %3 nelle tue email. Queste sono particolarmente utili nelle inclusioni di email pre-configurate <a href='%1'>Headers o Footers</a>.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
it: Si possono anche includere nei mailing delle informazioni generali sui contatti di email e/o di telefono.

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
it: Puoi anche immettere e tracciare Registrazioni off-line. Per iscrivere manualmente dei contatti, usa <a href="%1">Trova Contatti</a> per localizzare i contatti. Poi clicca <strong>Visualizza</strong> per andare alla pagina del riassunto e clicca sul link <strong>Nuova Iscrizione</strong>. Puoi anche <a href="%3"> Importare un gruppo di partecipanti</a> da altre fonti.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
it: È anche possibile immettere e tracciare Eventi offline. Per inserire eventi manualmente per contatti individuali, usa <a href='%1'>Trova Contatti</a> per reperire il contatto. Poi clicca <strong>Mostra</strong> per andare alla pagina d riepilogo e cliccate su <strong>Nuovo Evento</strong>. Si può anche <a href='%2'><strong>importare partecipanti in batch</strong></a> da altre fonti.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
it: È inoltre possibile inserire altri link (o voci di menu) che consentono ai conoscenti di creare le proprie pagine per la raccolta di fondi utilizzando il seguente URL:

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
it: Si può anche impostare un valore di <strong>Lunghezza</strong>, che determina quanti caratteri nel campo devono essere paragonati.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
it: È anche possibile impostare il numero massimo di record che possono essere registrati per un contatto. Utilizzando l'esempio precedente, si potrebbe desiderare solo i dati per i tre lavori più recenti.

en: You can also share the below link in an email or on your website:
it: Puoi anche condividere il link presente sotto in una email o nel suo sito web:

en: You can also use message templates for CiviMail (bulk email) content. However, subscribe, unsubscribe and opt-out messages are configured at <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>.
it: Puoi anche usare modelli di messaggio per contenuti CiviMail (email di massa). Tuttavia, i messaggi di iscrizione, annullamento dell'iscrizione e disattivazione sono configurati in <a href="%1">Amministra > CiviMail > Intestazioni, Piè di pagina e Messaggi Automatici</a>.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
it: Potete usare anche i parametri aggiuntivi mostrati sopra per filtrare gli eventi inclusi nel feed RSS.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
it: È possibile assegnare uno o più autorizzazioni per questa voce di menu. Autorizzazioni multiple sono aggiunte per impostazione predefinita. ESEMPIO: se si assegna <em>accesso CiviContribute</em> e <em>amministrare CiviCRM</em> a una voce di menu, l'utente dovrà disporre di ENTRAMBE le autorizzazioni per accedervi. È possibile modificare questo comportamento in "una o l'altra autorizzazione", modificando l'Operatore di seguito.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
it: Puoi dare il via ai tuoi sforzi di raccolta fondi usando il modulo "Dillo a un Amico"

en: You can cancel future contributions at:
it: Puoi cancellare contributi futuri a:

en: You can cancel future contributions by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi cancellare contributi futuri <a href="%1">visitando questa pagina web</a>.

en: You can cancel the auto-renewal option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi cancellare l'opzione di rinnovo automatico <a href="%1">visitando questa pagina web</a>.

en: You can cancel the auto-renewal option by visiting this web page: %1.
it: Puoi annullare l'opzione di rinnovo automatico visitando questa pagina web: %1.

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi cancellare l'opzione di contributo ricorrente <a href="%1">visitando questa pagina web</a>

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
it: Puoi cancellare la tua registrazione per %1 facendo clic su "Annulla Registrazione".

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
it: Puoi cambiare il testo per il radio button 'No Grazie'.

en: You can change the types of records which this tag can be used for by editing the 'Parent' tag.
it: È possibile cambiare i tipi di record di una categoria e questo può essere utilizzato per modificando le categorie dei "parenti".

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
it: Puoi scegliere di selezionare %1 che si verifichi ogni terzo venerdì, lunedì scorso, il quarto mercoledì del mese e varie altre combinazioni indicate nel menu a cascata.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
it: Puoi scegliere di selezionare %1 da ripetere nei giorni feriali, nei fine settimana o in qualsiasi combinazione dei giorni della settimana.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
it: Potete scegliere se mandare SIA una versione <strong>HTML</strong> della mail che una versione <strong>TESTO PURO</strong>, OPPURE di inviare solo una versione <strong>TESTO PURO</strong>.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
it: Puoi scegliere di inviare lettere di ringraziamento per email  ai contatti che sono in grado di riceverle. In questo caso è poi possibile decidere se stampare i PDF solo per i contatti rimanenti oppure generarli per tutti.

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
it: Puoi scegliere di mostrare i dati di contributo per più contributi dello stesso contatto in una posizione nel corpo della tua lettera. Questa opzione può essere utile per lettere di ringraziamento di fine anno o in altre situazioni in cui si desidera mostrare apprezzamento per più doni.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
it: Puoi ottenere informazioni riguardo il donatore o il partecipante ad un evento includendo i profili direttamente nei moduli per "Pagine di donazioni online" e "Registrazione Evento". Quando  effettui questa operazione non devi spuntare alcun checkbox sotto "Usato per"

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
it: È possibile configurare un numero qualsiasi di regole "generali" aggiuntive per fornire altri criteri per la ricerca di possibili duplicati.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
it: È possibile configurare un numero qualsiasi di regole "generali" aggiuntive per fornire altri criteri per la ricerca di possibili duplicati. Fai clic su <strong> Utilizza regola </strong> per avviare una scansione.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
it: Puoi configurare uno o più Formati Etichette per la tua installazione CiviCRM. I Formati Etichette sono usati quando si creano etichette di mailing.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
it: E' possibile configurare uno o più Pagina in formato PDF per l'installazione CiviCRM. I Formati di Pagina PDF possono essere assegnati a <strong><a href="%1">Modelli di Messaggio</a></strong> per essere usati durante la creazione di lettere PDF.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
it: Puoi configurare uno o più Processori di Pagamento per la tua installazione di CiviCRM. Devi assegnare un processore di pagamento attivo ad ogni <strong>Pagina Contributo Online</strong> e a ogni <strong>Evento</strong> a pagamento.

en: You can configure one or more SMS Providers for your CiviCRM installation.
it: Puoi configurare uno o più provider SMS per le tue installazioni CiviCRM.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
it: Puoi configurare job programmati (compiti cron) per la tua installazione CiviCRM. Per la maggior parte dei siti, il tuo amministratore di sistema dovrebbe configurare uno o più compiti 'cron' per eseguire i job abilitati. Tuttavia, puoi anche <a href="%1">eseguire tutti i job pianificati manualmente</a>, o eseguire job specifici da questa schermata (fai click su 'di più' e poi 'Esegui Ora').

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
it: È possibile configurare il corpo del messaggio SMS fino a %1 caratteri.

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
it: È possibile controllare l'accesso a questo report con la selezione di un 'autorizzazione' dalla lista, o selezionando uno o più Ruoli. Ad esempio, è possibile selezionare <em>accesso CiviContribute</em> per i report sui contributi (ad esempio, le stesse persone che possono vedere i dati sui contributi avrebbero anche accesso al report). È inoltre possibile impedire agli utenti di modificare i criteri predefiniti di report e filtri per i report non fornendo loro l'autorizzazione in <em>Criteri per l'accesso ai report </em>. Quegli utenti saranno in grado di eseguire i report - ma solo con i criteri e filtri che hai stabilito per loro.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
it: Potete controllare la pagina web a cui si viene diretti DOPO aver completato il form modificando il contenuto dell'input nascosto <strong>postURL</strong>. Sostituite il valore di default con un qualsiasi URL completo prima di salvare il codice nelle pagine desiderate.

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
it: Si possono creare nuove opzioni di scelta multipla per questo campo, o selezionare un insieme esistenti già creato per un altro campo personalizzato.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
it: Puoi creare nuove opzioni di risultato per questo sondaggio o selezionare un set già esistente di risultati che hai creato per un altro sondaggio.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
it: È possibile creare il report selezionando dalla <a href="%1">lista dei modelli di report qui.</a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
it: È possibile personalizzare la barra dei menu di navigazione CiviCRM per soddisfare meglio le esigenze dei vostri utenti. È possibile:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
it: Si possono definire quanti tipi aggiuntivi di relazione si vuole. Una volta creatone uno, si possono anche definire dei campi personalizzati per estendere le informazioni sulle relazioni di quel tipo da <a href='%1'>Impostazioni CiviCRM &raquo; Dati personalizzati</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
it: È possibile modificare il nome e una descrizione per questo gruppo qui. Fare clic su <a %1>Contatti in questo gruppo</a> per visualizzare, aggiungere o rimuovere i contatti in questo gruppo.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
it: Puoi anche <strong> caricare </strong> l'SMS dal tuo computer O puoi <strong> Comporlo </strong> direttamente sullo schermo.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
it: Puoi assegnare un'immagine a questo premio che verrà mostrata nella Pagina di Contributo. Verranno mostrate sia una miniatura di 50 x 50 pixel che una immagine più grande di 200 x 200 pixel. Le immagini devono essere in formato GIF, JPEG o PNG.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
it: Potete usare la scheda Attività per creare o assegnare record delle attività.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
it: Si può avere un massimo di %1 allegati.

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
it: È possibile importare i record da un file <strong>separato da valori di formato virgola (CSV)</strong> o utilizzando una <strong>query SQL.</strong> Vedi "Scegli Sorgenti di Dati" nell'help per ulteriori informazioni.

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
it: Potete includere una colonna con l'<strong>ID Contatto Interno</strong> di ciascun contatto. Si tratta dell'identificativo univoco assegnato da CiviCRM, che è mostrato in fondo alla schermata Riepilogo Contatto, e può essere esportato.

en: You can include a column with each contributor's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen and can be exported.
it: Potete includere una colonna con l'<strong>ID di contatto interno</strong> dei contribuenti. Si tratta dell'identificativo univoco assegnato da CiviCRM, che è mostrato in fondo alla form di Riepilogo del contatto e può essere esportato.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
it: È possibile includere l'opzioni di rinnovo automatico iscrizione per un solo campo prezzo in un set di prezzi. Un altro campo in questo set contiene già una o più opzioni di rinnovo automatico.

en: You can limit the recipient of the reminder to contacts with the specified preferred language. You can also choose to add contacts that have no preferred language defined.
it: Puoi limitare il destinatario del promemoria a contatti con la specifica preferenza di lingua. Puoi anche scegliere di aggiungere contatti che non hanno definito una preferenza di lingua.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
it: È possibile per gli utenti includere nelle loro bacheche nella home di CiviCRM  questo report rendendolo disponibile selezionando questa casella. Gli utenti con autorizzazioni appropriate vedranno il report nella casella 'pannello disponibile' quando usano 'Configurare' per la propria bacheca. Se volete fare una versione grafica del report disponibile, selezionate  'Visualizza' per quello desiderato e cliccate su 'Aggiorna report'. Si consiglia di creare un insieme di report specificamente per essere utilizzati come pannelli (e si può scegliere di NON includerli nel menu di navigazione se si vuole distinguere questi dai report che gli utenti utilizzano in genere in modalità a schermo intero).

en: You can manually send out the reminders to these recipients.
it: È possibile inviare manualmente i promemoria a questi destinatari.

en: You can modify the activity subject before filing.
it: Puoi modificare l'oggetto dell'Attività prima di archiviare

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
it: Puoi modificare l'aspetto e la sensazione di CiviCRM aggiungendo il tuo foglio di stile. Per modifiche di dimensioni piccole fino a medie, puoi usare il tuo file css per sovrascrivere alcuni degli stili in civicrm.css. O se hai bisogno di effettuare modifiche drastiche, puoi scegliere di disabilitare completamente civicrm.css.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
it: È possibile modificare i nomi dei tipi predefiniti di contatto (Individuo, Famiglia, Organizzazioni), ed si possono creare o modificare "sottotipi di contatto" per usi più specifici (ad esempio Studenti, Genitori, Team, ecc.).

en: You can not add another '%1' activity to this case.
it: Non puoi aggiungere un'altra attività '%1' a questo caso.

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
it: Non puoi aggiungere un'altra attività '%1' a questo caso. %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
it: Non è possibile eliminare questo tipo di caso - è assegnato a %1 record di casi esistenti. Se non vuoi che questo tipo di caso sia utilizzato in futuro, considera invece di disabilitarlo.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
it: Non si può avere la stessa Regola di Stato registrata contemporaneamente come "Corrente" and "Scaduta".

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
it: Non è possibile contrassegnare un campo come colonna del risultato in un profilo che contiene i campi per tipi di record multipli.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
it: Non è possibile contrassegnare i campi come Ricercabili su un profilo che contiene i campi per i tipi di record multipli.

en: You can not pass a severity level higher than 7.
it: Non è possibile superare un livello di gravità maggiore di 7.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
it: Non è possibile registrare due pagamenti per lo stesso impegno in un singolo Batch

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
it: Non puoi utilizzare un altro 'Raggruppa per' con Tipo Finanziario o Origine Contributo.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
it: Se volete che dei membri dell'organizzazione ricevano una copia di ciascuna email di ricevuta, Inserire qui uno o più indirizzi, separati da virgole (es. paolo@esempio.org, andrea@esempio.org).

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
it: È possibile configurare solo una regola "senza supervisione" e una "supervisione" per ogni tipo di contatto, ma è possibile configurare un numero qualsiasi di regole "generali" aggiuntive per fornire altri criteri per la ricerca di possibili duplicati.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
it: Opzionalmente si può assegnare a qualcuno questa attività. Le attività assegnate appariranno nella loro lista attività da CiviCRM Home.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
it: Puoi impostare un "intervallo di date" per questa Pagina Contributo. Queste date sono attualmente utilizzate dal "Contribution Widget" e "Pagina Campagna Personale". Il widget darà il messaggio "La campagna è finita" quando si accede al di fuori dell'intervallo date specificato. Il pulsante "Donazione" verrà nascosto sulle pagine della campagna personale se si accede al di fuori dell'intervallo date specificato.

en: You can re-enable it by visiting the <a %1>CKEditor Config</a> screen and setting "fullPage = true" under the Advanced Options of the CiviMail preset.
it: Puoi riattivarlo visitando la schermata <a %1> CKEditor Config </a> e impostando "fullPage = true" nelle Opzioni avanzate di CiviMail.

en: You can remove it from your extensions directory.
it: Puoi rimuoverlo dalla tua directory delle estensioni.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
it[0]: Si può selezionare un massimo di 1 contatto alla volta per questo sondaggio.
it[1]: Si possono selezionare un massimo di %count  di contatti alla volta per questo sondaggio.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
it: Potete pianificare l'invio di questo SMS massivo ad una data e ora specifica, O richiedere che venga inviata il prima possibile spuntando &quot;Invia Immediatamente&quot;

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
it: Potete pianificare l'invio di questo SMS massivo ad una data e ora specifica, O richiedere che venga inviata il prima possibile spuntando &quot;Invia Immediatamente&quot;

en: You can search all contacts for duplicates or limit the results for better performance.
          If you limit by group then it will look for matches with that group both inside and outside of the group.
          You can also limit the contacts in the group to be matched by specifying the number of contacts to match. This can be done in conjunction with a group or separately and is recommended for performance reasons.
it: Puoi cercare tutti i contatti duplicati o limitare i risultati per ottenere prestazioni migliori.
           Se limiti per gruppo, cercherà le corrispondenze con quel gruppo sia all'interno che all'esterno del gruppo.
           Puoi anche limitare i contatti nel gruppo da abbinare specificando il numero di contatti da abbinare. Questo può essere fatto in collaborazione con un gruppo o separatamente ed è raccomandato per motivi di prestazioni.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
it: Puoi cercare record contenenti una parola o una frase in ogni campo testo - che include i campi nome e email, note, soggetto e descrizioni attività, così pure ogni campo di testo e note personalizzato ricercabile. Restringi la tua ricerca selezionando una tabella specifica/tipo di record. I caratteri Jolly sono automaticamente aggiunti al termine di ricerca. Le ricerche NON sono case-sensitive.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
it: È possibile selezionare un Modello di un Evento pre-configurato per semplificare la configurazione del nuovo evento. Le informazioni e le impostazioni di configurazione dal modello selezionato saranno automaticamente copiate in questo nuovo evento. È quindi possibile aggiungere e modificare, in base alle proprie esigenze, questa istanza specifica dell'evento. I Modelli dell'Evento NON memorizzano la data e l'ora dell'evento - quindi sarà sicuramente necessario impostarli in questa pagina.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
it: È possibile selezionare un modello esistente di eventi come base per il nuovo modello che si sta creando, o si può creare il modello da zero.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
it: Puoi selezionare un'organizzazione esistente qui, O scrivere il nome di una nuova organizzazione se il datore di lavoro della persona non è già nel database. Comunque, se vuoi che questa persona condivida l'indirizzo lavorativo del datore di lavoro E quella organizzazione non esiste ancora, lascia il campo vuoto e usa la funzione di indirizzo condiviso nella sezione indirizzi sotto, per creare il record datore di lavoro E immettere l'indirizzo dello stesso. La relazione "datore di lavoro" verrà creata automaticamente.

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
it: Si possono selezionare al massimo %1 dei contattoi alla volta per la prenotazione votanti di questo sondaggio.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
it: Puoi inviare un messaggio <strong> TEXT </strong> utilizzando il riquadro di testo disponibile.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
it: Puoi inviare una tua email come messaggio di semplice testo, come messaggio formattatoo in HTML, o entrambi. I messaggi di solo testo sono sufficienti per quasi tutte le comunicazioni - alcuni destinatari preferiscono non ricevere messaggi email formattati in HTML.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication, and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
it: Puoi inviare una tua email come messaggio di semplice testo, come messaggio formattato in HTML, o entrambi. I messaggi di solo testo sono sufficienti per quasi tutte le comunicazioni, alcuni destinatari preferiscono non ricevere messaggi email formattati in HTML.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
it: È possibile impostare una data di inizio per i contributi ricorrenti e il primo pagamento sarà in tale data. Per un singolo contributo post-datato devi selezionare ricorrenti e scegliere una sola rata

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
it: Puoi impostare il nome e l'indirizzo email DA per questo promemoria in questi campi. Se lasci questi campi vuoti, verranno utilizzati il ​​nome e l'indirizzo email DA predefiniti per il tuo sito (Amministra > Comunicazioni > DA Indirizzi Email).

en: You can set the correct base page in the <a href="%1">WordPress integration settings</a>.
it: Puoi impostare la corretta pagina di base nelle <a href="%1">impostazioni di integrazione WordPress</a>.

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
it: È possibile impostarlo su un numero diverso da uno per consentire più iscrizioni.

en: You can set your own background image
it: Puoi impostare la tua immagine di sfondo personale

en: You can specify the number of installments, or you can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time.
it: Puoi specificare il numero di rate, o puoi lasciare il numero di rate vuoto se si vuole inviare un contributo a termine aperto. In entrambi i casi si può scegliere di annullare il contributo in qualsiasi momento.

en: You can still preview your page prior to approval
it: Puoi ancora revisionare la tua pagina prima dell'approvazione

en: You can support it as well - once you complete the donation, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
it: Puoi sostenerlo anche tu - una volta completata la donazione, sarai in grado di creare la tua Pagina di Campagna personale!

en: You can support it as well - once you complete the registration, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
it: Puoi sostenerlo anche tu - una volta completata la registrazione, sarai in grado di creare la tua Pagina di Campagna personale!

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: E' possibile aggiornare le informazioni di pagamento per questa iscrizione con auto rinnovo <a href="%1">visitando questa pagina</a>.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
it: E' possibile modificare le informazioni di pagamento per questo contributo su:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi modificare i dati di pagamento per questo contributo ricorrente <a href="%1">visitando questa pagina</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: E' possibile aggiornare l'ammontare o cambiare il numero di quote per questo contributo ricorrente <a href="%1">visitando questa pagina</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
it: E' possibile modificare l'ammontare o il numero delle quote per questo contributo ricorrente su:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
it: Puoi modificare l'ammontare o cambiare il numero di quote per questo contributo ricorrente <a href="%1">visitando questa pagina</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
it: Puoi caricare un immagine sulla tua pagina. Il file dovrebbe essere in .jpg, .gif, o .png. La dimensione consigliata è 250x250 pixels. Immagini sopra o 360 pixels saranno automaticamente riformattate.

en: You can upload an image from your computer OR enter a URL for an image already on the Web. If you chose to upload an image file, a 'thumbnail' version will be automatically created for you. If you don't have an image available at this time, you may also choose to display a 'No Image Available' icon by selecting the 'default image'.
it: Si può caricare un'immagine dal computer O inserire un URL già sul Web. Se si sceglie di caricare un'immagine, viene creata una thumbnail in automatico. Se non si ha disponibile un'immagine, si può anche indicare di visualizzare un'icona di "nessuna immagine disponibile" selezionando l''immagine predefinita'.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
it: Puoi usare un indirizzo appartenente a un contatto esistente o creare un nuovo contatto selezionando il tipo di contatto desiderato dal campo di selezione. Se colleghi un indirizzo individuale a un organizzazione, una relazione impiegato-datore di lavoro sarà creata automaticamente. Se colleghi un indirizzo individuale a un nucleo familiare, una relazione di membro di nucleo familiare verrà creata.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
it: È possibile utilizzare un profilo diverso per la persona che si sta registrando rispetto a "Altri partecipanti". Ad esempio, potrebbe essere necessario richiedere un indirizzo email da parte della persona che si registra senza richiedere (o anche richiedendo) e-mail per ulteriori partecipanti (ad esempio per i loro "ospiti").

en: You can use existing CiviCRM Profiles on your page or create profile(s) specifically for use in Online Contribution pages. Go to <a href="%1"><strong>Administer CiviCRM Profiles</strong></a> if you need to review, modify or create profiles (you can come back at any time to select or update the Profile(s) used for this page).
it: Potete usare i Profili CiviCRM esistenti sulla pagina, OPPURE creare dei profili specifici da usare nelle pagine di contributo online. Andate su <a href='%1'>Amministra Profili di CiviCRM</a> se dovete rivedere, modificare o creare dei profili. Potete tornare in qualsiasi momento su questa pagina per selezionare e aggiornare i profili usati per essa.

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
it: Per mettere in calendario o registrare un'attività di possono usare i link qui sopra.

en: You can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as the From Address. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
it: Puoi usare questa pagina per definire uno o più Indirizzi Email generali che possono essere selezionati come l'Indirizzo From. ESEMPIO: <em>"Servizi Cliente" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: You can use your favorite editor to create content on your local computer and then <strong>Upload</strong> the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
it: Potete usare il vostro editor preferito per creare il contenuto sul vostro computer locale e poi <strong>Caricare</strong>i file. Oppure <strong>Comporlo</strong> direttamente a schermo.

en: You can view and / or restore deleted cases by checking the "Deleted Cases" option under Find Cases.
it: Puoi vedere e/o ripristinare i Casi cancellati selezionando l'opzione "Casi Cancellati" in Trova Casi

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
it: Puoi visualizzare o ritornare alla versione di default di ogni template di messaggio del workflow di sistema che hai modificato. Dopo gli aggiornamenti O se hai riscontrato problemi con la versione modificata, è utile comparare la tua versione attiva con il codice di default mostrato su questa schermata. Puoi usare i bottoni 'Seleziona' qui sotto ( con comandi 'Copia e Incolla') per copiare il codice di default in un editor di testo e quindi compararlo alla tua versione personalizzata.

en: You can't connect an address to itself
it: Non puoi collegare un indirizzo a se stesso

en: You can:
it: Tu puoi:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
it: Non è possibile aggiungere un nuovo record in quanto il limite massimo consentito è stato raggiunto

en: You cannot change the account type since this financial account refers to a financial item having an account type of Revenue/Liability.
it: Non è possibile modificare il tipo conto poiché questo conto finanziario si riferisce a un elemento finanziario con un tipo conto Ricavi / Debiti.

en: You cannot combine profiles of multiple types.
it: Non puoi combinare profili di più tipi

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
it: Non è possibile configurare campi personalizzati multi-record appartenenti a diversi set personalizzati in un profilo

en: You cannot create an email account for a contact with no email
it: Non è possibile creare un account e-mail per un contatto senza e-mail

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
it: Impossibile cancellare questa pagina di contributi, perché è già stata usata per inviare il pagamento di un contributo o di un'iscrizione. Si consiglia di disabilitare la pagina invece di eliminarla, per preservare l'integrità dei dati. Se volete cancellarla completamente, dovete prima ricercare e cancellare tutte le transazioni di contributi ad essa associate in CiviContribute.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
it: Non puoi abilitare sia la Registrazione Iscrizioni sia l'Insieme Prezzi sulla stessa pagina di contributo online.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
it: Non si possono impostare sia contributi periodici che impegni di pagamento sulla stessa pagina di contributo online.

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page
it: Non è possibile abilitare sia i Contributi ricorrenti che l'auto-rinnovo iscrizioni sulla stessa pagina di contribuzione online

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page.
it: Non è possibile abilitare sia i Contributi ricorrenti che l'auto-rinnovo iscrizioni sulla stessa pagina di contribuzione online.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
it: Non si possono impostare sia Insieme di prezzi contributi Sottoscrizioni Iscrizioni sulla stessa pagina di contributo online.

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.</span>
it: Non è possibile abilitare la sezione Importi Contributi quando è utilizzato un Set Prezzi Iscrizione. (Vedi la scheda Iscrizioni qui sopra.) I set di prezzi per l'iscrizione possono includere campi aggiuntivi per le opzioni che richiedono un costo aggiuntivo (ad esempio l'abbonamento a una rivista) o un contributo volontario aggiuntivo.

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
it: Non puoi inserire Credito in Favore multiplo per lo stesso contatto.

en: You cannot export batches which have already been exported.
it: Non è possibile esportare batch già esportati.

en: You cannot group by soft credit when displaying contributions only.  Please uncheck "Soft Credit" in the Grouping tab.
it: Non puoi raggruppare per crediti in favore quando mostri solo le contribuzioni. Per favore deseleziona "Crediti in Favore" nella linguetta Raggruppa.

en: You cannot have auto-renewal on if you are paying later.
it: Non puoi attivare il rinnovo automatico se paghi in seguito.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
it: Non puoi modificare il tipo di relazione, perché ci sono iscrizioni associate con il tipo di iscrizione.

en: You cannot record scheduled SMS activity
it: Non puoi registrare attività SMS pianificati.

en: You cannot record scheduled email activity.
it: Non si possono memorizzare le attività delle email in calendario.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
it: Non puoi rimuovere un conto con %1 relazioni perché è il riferimento di uno o più dei seguenti tipi di record: Contributi, Pagine Contributi o Iscrizioni. Si consideri la disattivazione di questo tipo se non lo si desidera più usare.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
it: Non è possibile rimuovere un conto con una 1% relazione mentre il Tipo Finanziario viene utilizzato per un Premium.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
it: E' possibile selezionare un massimo di %1 scelte. Per funzionalità più complesse, usare un Insieme di Prezzi

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
it: Non è possibile impostare un contributo ricorrente se non si paga on line con carta di credito.

en: You cannot update this payment as it is tied to a payment processor
it: Non è possibile aggiornare questo pagamento poiché è legato a un processore di pagamento

en: You cannot use "Add Contacts to Group" action unless contacts fields are selected.
it: Non è possibile utilizzare l'azione "Aggiungi contatti al gruppo" a meno che non siano selezionati i campi dei contatti.

en: You cannot use 'id' as a field label.
it: Non è possibile utilizzare 'id' come etichetta di campo.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
it: Non è possibile utilizzare un set di prezzi di iscrizione quando la sezione Importi Contributo è abilitata. Fai clic sulla scheda Iscrizione in alto e seleziona il set di prezzi di iscrizione su quella form. I set di prezzi per l'iscrizione possono includere campi aggiuntivi per le opzioni di non iscrizione che richiedono un costo aggiuntivo (ad esempio l'abbonamento a una rivista) o un contributo volontario aggiuntivo.

en: You do not have access to add notes.
it: Non hai accesso ad aggiungere note.

en: You do not have access to delete this note.
it: Non hai accesso a cancellare questa nota.

en: You do not have access to edit this note.
it: Non hai accesso a modificare questa nota.

en: You do not have access to this note.
it: Non hai accesso a questa nota.

en: You do not have all the permissions needed for this page.
it: Non hai i tutte le autorizzazioni per questa pagina.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
it: Non ci sono Batch di Inserimento Dati aperti.

en: You do not have any active %1
it: Non hai attivo nessun %1

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
it: Non hai alcuna pagina di Campagna Personale attiva.

en: You do not have any private reports. To add a report to this section, edit the Report Settings for a report and set 'Add to My Reports' to Yes.
it: Non hai report privati. Per aggiungere un report a questa sezione, modificare le Impostazioni Report e mettere "Aggiungi ai miei report" su Sì.

en: You do not have permission to Delete Report.
it: Non hai l'autorizzazione di Cancellare Report.

en: You do not have permission to access this case.
it: Non hai il permesso di accedere a questo caso.

en: You do not have permission to access this contact.
it: Non hai l'autorizzazione di accedere a questo contatto

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
it: Non hai i permessi per accedere a questa registrazione dell'evento. Contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di assistenza.

en: You do not have permission to access this mailing report
it: Non hai i permessi sufficienti per accedere al report di questo mailing

en: You do not have permission to access this page
it: Non hai l'autorizzazione di accedere a questa pagina

en: You do not have permission to access this page.
it: Non hai l'autorizzazione di accedere a questa pagina.

en: You do not have permission to access this report.
it: Non hai i permessi sufficienti per accedere a questo report.

en: You do not have permission to administer reserved tags.
it: Non hai l'autorizzazione per amministrare i tag riservati.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
it: Non hai i permessi sufficienti per cancellare questo contributo ricorrente.

en: You do not have permission to delete this contact.
it: Non hai l'autorizzazione di cancellare questo contatto.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
it: Non hai l'autorizzazione di cancellare questo contatto. Nota: puoi cancellare  i contatti, se puoi modificarli.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
it: Non si hanno i permessi necessari per modificare questo contatto. Contattate l'amministratore se avete bisogno di aiuto.

en: You do not have permission to force merge duplicate contact records
it: Non hai i permessi per forzare il merge di contatti duplicati

en: You do not have permission to make changes to the record
it: Non hai i permessi sufficienti per modificare il record

en: You do not have permission to modify smart groups
it: Non hai l'autorizzazione di modificare i gruppi smart

en: You do not have permission to register for this event
it: Non hai i permessi sufficienti per registrarti a questo evento

en: You do not have permission to send SMS
it: Non hai i permessi per inviare SMS

en: You do not have permission to view requested page.
it: Non hai i permessi per visualizzare la pagina richiesta.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
it: Non hai il permesso di visualizzare questa registrazione di contatto. Contattare l'amministratore del sito se avete bisogno di assistenza.

en: You do not have permission to view this event
it: Non hai il permesso per visualizzare questo evento.

en: You do not have permission to view this page.
it: Non hai i permessi per visualizzare questa pagina.

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
it: Non hai abbastanza permessi per cambiare le impostazioni di questo gruppo riservato.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
it: Non hai abbastanza autorizzazioni per cancellare questo gruppo riservato.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved tag.
it: Non hai abbastanza autorizzazioni per cancellare questo tag riservato.

en: You do not have sufficient permission to edit this reserved tag.
it: Non hai abbastanza autorizzazioni per modificare questo tag riservato.

en: You do not have sufficient permission to edit this tagset.
it: Non hai abbastanza autorizzazioni per modificare questo tagset.

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
it: Non disponi di sufficienti permessi per trasferire/cancellare questo partecipante.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
it: Permessi insufficienti per modificare il contatto.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
it: Non si hanno i permessi necessari per visualizzare questo contatto.

en: You don't have logging enabled on some tables. This may cause errors on performing insert/update operation on them.
it: Non hai abilitato la registrazione su alcune tabelle. Ciò potrebbe causare errori nell'esecuzione di operazioni di inserimento / aggiornamento su di esse.

en: You don't have permission to access this page
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina

en: You dont have permission to %1 this batch
it: Non hai il permesso per %1 questo batch

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
it: Hai già una iscrizione a vita che non richiede rinnovi.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
it: Hai un'iscrizione in sospeso alla mailing list %1. Per confermare questa iscrizione, rispondi a questa email o clicca <a href="%2">qui</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
it: Hai un'iscrizione in sospeso alla mailing list %1. Per confermare questa iscrizione, rispondi a questa email o clicca su questo link: %2

en: You have already added a primary location field of this type: %1
it: Hai già aggiunto un campo di indirizzo principale di questo tipo: %1

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
it: Hai già firmato la petizione ma noi dobbiamo ancora <b>verificare il tuo indirizzo email</b>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
it: Hai già firmato questa petizione ma devi ancora <b>verificare il tuo indirizzo email</b>.

en: You have already signed this petition.
it: Hai già firmato questa petizione.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
it: Siete stati aggiunti alla lista d'attesa per questo evento.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
it: Sei stato re-iscritto ai seguenti gruppi: %1. Puoi disiscriverti inviando una mail a %2 o clickando %3.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
it: Sei stato re-iscritto ai seguenti gruppi: %1. Puoi dis-iscriverti inviando una mail a %2 o cliccando <a href="%3">qui</a>.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
it: Sei stato rimandato all'inizio della registrazione e tutti gli eventi esauriti sono stati rimossi dalle tue selezioni. Non potrai continuare fino a quando non rivedrai le tue prenotazioni selezionando eventi diversi.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
it: Sei stato dis-iscritto dai seguenti gruppi: %1. Puoi re-iscriverti inviando una mail a %2 o cliccando %3.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
it: Sei stato dis-iscritto dai seguenti gruppi: %1. Puoi re-iscriverti inviando una mail a %2 o cliccando <a href="%3">qui</a>.

en: You have defined CIVICRM_MAIL_LOG - no mail will be sent.  Your %1 settings have not been tested.
it: Hai definito CIVICRM_MAIL_LOG - nessuna email verrà mandata. Le tue impostazioni %1 non sono state testate.

en: You have defined CIVICRM_MAIL_LOG_AND_SEND - mail will be logged.
it: Hai definito CIVICRM_MAIL_LOG_AND_SEND - la posta verrà registrata.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
it: Hai abilitato l'opzione Provincia. Assicurati di popolare la tabella provincie Contea nel tuo Database di CiviCRM. Puoi trovare le estensioni per popolare le provincie nella <a %1>Directory Estensioni di CiviCRM</a>.

en: You have indicated that this is a paid event, but no payment option has been selected. If this is not a paid event, please select the "No" option at the top of the page. If this is a paid event, please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
it: Questo evento è descritto a pagamento, ma non ci sono opzioni di pagamento selezionate. Se non è un evento a pagamento, seleziona l'opzione "No" in cima alla pagina. Se è a pagamento, seleziona almeno un processore di pagamento e/o abilita l'opzione paga più tardi.

en: You have listed fixed contribution options or selected a price set, but no payment option has been selected. Please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
it: Hai elencato le opzioni di contribuzione fissa o hai selezionato un prezzo impostato, ma non è stata selezionata alcuna opzione di pagamento. Seleziona almeno un processore di pagamento e/o abilita l'opzione paga più tardi.

en: You have no A/B mailings
it: Non ci sono mailing A/B

en: You have no Grants registered in your database.
it: Non hai Sovvenzioni registrate nel tuo database.

en: You have received a donation at your personal page
it: Hai ricevuto una donazione nella tua pagina personale

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
it: Hai selezionato "disabilita email in uscita", non è possibile inviare una email di test

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
it: Hai selezionato "Redirect a Database". Non è possibile inviare un'email di prova.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
it: Hai selezionato più iscrizioni per la stessa organizzazione o entità. Si prega di rivedere le selezioni e scegliere solo un iscrizione per entità.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
it: Hai selezionato più iscrizioni per la stessa organizzazione o entità. Si prega di rivedere le selezioni e scegliere solo un'iscrizione per entità. Contatta l'amministratore se hai bisogno di assistenza.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
it: Hai selezionato il separatore di celle di tabella, ma uno o più token non sono all'interno di una cella di tabella. Ciò comporterebbe un codice HTML non valido, pertanto è stato utilizzato la virgola come separatore.

en: You have selected to make this field public but have not enabled any public price options. Please update your selections to include a public price option, or make this field admin visibility only.
it: Hai scelto di rendere pubblico questo campo ma non hai abilitato alcuna opzione di prezzo pubblico. Aggiorna le selezioni per includere un'opzione di prezzo pubblico o rendi visibile questo campo solo all'amministratore.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
it: Hai saltato l'ultimo partecipante e ciò significa che ci sarà spazio a sufficienza per l'evento, ma la registrazione richiede l'approvazione, una volta che la registrazione è stata esaminata, si riceverà un email con un link ad una pagina web dove è possibile completare il processo di registrazione.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
it: Hai saltato l'ultimo partecipante e ciò significa che ci sarà spazio a sufficienza per l'evento, quindi il tuo gruppo diventa partecipante registrato benchè tu fossi in lista d'attesa.

en: You have specified the status Partially Paid but have entered an amount that equals or exceeds the amount due. Please adjust the status of the payment or the amount
it: Hai specificato lo stato Parzialmente pagato ma hai inserito un importo uguale o superiore all'importo dovuto. Modifica lo stato del pagamento o l'importo

en: You have successfully completed %1 recurring contributions. Thank you.
it: Hai completato con successo %1 contributi ricorrenti. Grazie.

en: You have tried to access a report that does not exist.
it: Hai provato ad accedere a un report che non esiste.

en: You have unsaved changes.
it: Hai salvato le modifiche.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
it: È possibile consentire agli utenti di partecipare a una lista d'attesa quando l'evento è completo (selezionando la casella qui sotto).

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the waitlist work-flow (click the wrench icon, or navigate to Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Offer a Waitlist?'.
it: È possibile consentire agli utenti di entrare in una lista d'attesa quando l'evento è pieno. Per attivare questa funzionalità è necessario abilitare gli Stati Partecipante usati dal work-flow della lista d'attesa (Amministrazione » CiviEvent » Stati Partecipante). Poi ricaricare questo modulo e settare: 'Offrire un posto in lista d'attesa?'.

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
it: Si possono anche configurare gli eventi per richiedere l'approvazione preventiva ai partecipanti al fine di completare il processo di registrazione. Per attivare questa funzionalità è necessario abilitare gli 'Stati Partecipanti' utilizzati dal work-flow di approvazione (Amministra »CiviEvent» Stati Partecipanti). Poi aggiorna questa pagina e controlla il modulo 'Richiedi approvazione Partecipanti?'.

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
it: È anche possibile creare un esordio personalizzato e utilizzare parole chiave da inserire nei campi della vostra scelta. Per ulteriori informazioni sulle parole chiave disponibili, vedere la documentazione in linea %1.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
it: Si può impostare opzionalmente una chiave hash MD5 per verificare che le risposte vengano direttamente da Authorize.Net.  Fate login nel vostro account merchant e navigate a <strong>Account Settings</strong>. Selezionate MD5-Hash e inserite un nuovo valore di hash, che può essere qualsiasi stringa di caratteri o parole, poi inserite qui esattamente lo stesso valore.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
it: Si può scegliere di inviare e-mail ai donatori O scaricare un file PDF contenente una fattura per pagina cliccando su <strong>Elabora Fattura(e)</strong>. Il tuo browser potrebbe visualizzare il file o può essere necessario aprirlo per la stampa utilizzando un qualsiasi lettore PDF.

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
it: Si può scegliere di inviare e-mail ai finanziatori O scaricare un file PDF contenente una ricevuta per ogni pagina cliccando su <strong>Elabora Ricevuta(e)</strong>. Il tuo browser potrebbe visualizzare il file per te automaticamente o può essere necessario aprirlo per la stampa utilizzando un qualsiasi lettore PDF (ad esempio Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
it: Potete scegliere di includere un blocco Footer preconfigurato in fondo al messaggio. È il posto giusto in cui inserire i segnaposto obbligatori di annullamento dell'iscrizione, di rinuncia e dei token di indirizzo postale.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
it: Potete scegliere di includere una intestazione preconfigurata in cima al messaggio.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
it: Puoi scegliere di registrare il metodo di pagamento utilizzato per ciascun contributo e costo. Sono necessari metodi di pagamento riservati: si può modificare le loro etichette, ma non possono essere eliminati (ad esempio Assegno, Carta di credito, Carta di debito). Se il tuo sito richiede ulteriori metodi di pagamento, puoi aggiungerli qui. Puoi associare ogni metodo di pagamento ad un Conto Finanziario, che specifica dove il pagamento è diretto (ad esempio, un conto bancario per assegni e contanti).

en: You may configure these settings using absolute URLs or URL variables.
it: Puoi configurare queste impostazioni usando URL assoluti o URL variabili.

en: You may configure these upload directories using absolute paths or path variables.
it: È possibile configurare queste directory di upload utilizzando percorsi assoluti o variabili di percorso.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
it: Si può immettere un valore negativo dell' importo se il campo o l'opzione viene utilizzato per scontare il prezzo totale.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
it: È possibile inserire un valore di importo negativo se il campo o l'opzione viene utilizzato per scontare il prezzo totale. Usa un prezzo pari a 1 e Mostra importo off (deselezionato) per consentire a un utente di inserire un importo contributo in un campo Testo / Quantità numerica.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
it: Puoi includere token per rappresentare campi (come il "nome" di un contatto) nell'oggetto e nel corpo del messaggio. Questi verranno sostituiti con il valore effettivo del campo corrispondente nel messaggio in uscita. Clicca "Inserisci Token" per una lista ricercabile di token disponibili.

en: You may need to check that: <ul><li>(a) the path and URL match,</li><li> (b) the httpd/htaccess policy allows requests for files inside this folder,</li><li>and (c) the web domain matches the normal web domain.</ul>
it: Potrebbe essere necessario controllare che: <ul> <li> (a) il path e l'URL corrispondano, </li> <li> (b) la policy httpd / htaccess consenta le richieste di file all'interno di questa cartella, </li> < li> e (c) il dominio web corrisponda al normale dominio web. </ul>

en: You may need to clear your browser's cache to see the changes in CiviCRM.
it: Potresti aver bisogno di svuotare la cache del tuo browser per osservare le modifiche su CiviCRM.

en: You may only select one contact field per reminder
it: Puoi selezionare un solo campo da anagrafica per reminder

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
it: Si può memorizzare opzionalmente il costo reale del premio per la tua organizzazione. Questo può essere utile per valutare il rendimento netto di questo incentivo.

en: You may override the ts() function in CiviCRM by defining your own translation function.
it: Potresti sovrascrivere la funzione ts() in CiviCRM definendo la tua funzione di traduzione.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
it: Se volete che dei membri dell'organizzazione ricevano una copia di ciascuna email di ricevuta, inserire qui uno o più indirizzi, separati da virgole (es. paolo@esempio.org, andrea@esempio.org).

en: You may transfer your registration to another participant or cancel your registration up to %1 hours %2 the event.
it: Puoi trasferire la tua registrazione ad un altro partecipante o cancellare la registrazione fino a %1 ore %2 prima dell'evento.

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
it: Potreste voler raccogliere dai contribuenti delle informazioni che non siano solo quelle richieste per inviare un contributo, ad esempio domande sulla disponibilità ad azioni di volontariato o sulle capacità dell'utente. Aggiungete dei campi al modulo del contributo selezionando i Profili CiviCRM (raccolte di campi) da includere all'inizio della pagina e/o alla fine.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
it: È necessario <a href="%1"> configurare un profilo di organizzazione corretto </a> per consentire alle persone di contribuire per conto di un'organizzazione. I profili validi includono i campi Contatto e / o Organizzazione e possono includere campi Contributo e Iscrizione.

en: You must be logged in to view this page.
it: Devi essere registrato per visualizzare questa pagina.

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
it: Devi essere loggato al tuo account per accedere alle opzioni di modifica di cui sopra. (Se visitate questa pagina senza effettuare il login, viene visualizzata la pagina in "live" mode - come lo vedono i visitatori.)

en: You must choose 'Admin' visibility for this price option, as it belongs to a field with 'Admin' visibility.
it: Devi scegliere la visibilità "Admin" per questa opzione di prezzo, in quanto appartiene a un campo con visibilità "Admin".

en: You must contribute at least %1 to get this item
it: Devi contribuire come minimo con %1 per ricevere questo articolo

en: You must contribute more to get that item
it: Devi fare un contributo maggiore per ricevere questo articolo

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
it: Dovete abilitare il Blocco Iscrizioni per questa Pagina di Contributo, se volete includere un Profilo con campi Iscrizione.

en: You must have at least the test or live section filled
it: Si deve riempire almeno la sezione di test o quella reale

en: You must have at least the user_name specified
it: Prego specificare almeno il nome utente

en: You must provide values for all three Address Standardization fields.
it: Si devono fornire valori per tutti e tre i campi di Standardizzazione Indirizzi.

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
it: Si deve selezionare un gruppo di opzioni a scelta multipla se se ne vuole riutilizzare uno.

en: You must select at least 2 tags for merging.
it: È necessario selezionare almeno 2 tag per la fusione.

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
it: Selezionare almeno un gruppo personalizzato come criterio di ricerca.

en: You must select at least one email recipient type.
it: E' necessario selezionare almeno una tipologia di destinatario email.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
it: È necessario selezionare sia un gruppo CiviCRM  e un ruolo da Drupal della sezione "Associazione Regola".

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
it: È necessario selezionare sia un tipo di appartenenza CiviMember  che un ruolo Drupal della sezione "Associazione Regola ".

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
it: Hai bisogno di PHP versione %1 or successiva, è installata solo la %2. Per favore aggiorna il tuo server, o chiedi al tuo web-host di farlo.

en: You need more than one custom group to move fields
it: È necessario più di un gruppo personalizzato per spostare i campi

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
it: Devi configurare un Mapping Provider prima di utilizzare questa funzionalità. (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
it: Si deve abilitare CiviContribute prima di abilitare CiviPledge.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution
it: È necessario abilitare il pagamento dell'iscrizione separato quando la pagina di contribuzione online è configurata sia per l'iscrizione che per il contributo ricorrente

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution.
it: È necessario abilitare il pagamento dell'iscrizione separato quando la pagina di contribuzione online è configurata sia per l'iscrizione che per il contributo ricorrente.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
it: Deve essere presente almeno un  <a href="%1">Tipo di Iscrizione</a> con visibilità Pubblica per abilitare la registrazione e il rinnovo self-service.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
it: È necessario selezionare il tipo di record che per questa serie di campi personalizzati è applicabile.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
it: È necessario impostare un server sicuro prima di poter utilizzare l'opzione Force Secure URL

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
it: Si deve settare e caricare i files di configurazione del Caso e delle Attività prima di usare il componente CiviCase.

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
it: È necessario utilizzare una Porta piuttosto che la porta predefinita 25 del vostro provider.

en: You only have %1 allocated
it: Hai solo %1 allocati

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
it: Sembra che tu stia usando un webserver non supportato. Le variabili SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME del server necessitano essere settate.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
it: Sembra che sia stata cancellato il tipo di Relazione "Employee of"

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
it: Sembra che tu abbia cancellato il tipo di relazione 'Membro della famiglia di'

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
it: Devi spostare i campi relativi all'Iscrizione configurati in %1 nel profilo "In onore di" di questa pagina contributi.

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
it: Devi spostare i campi relativi all'Iscrizione nel profilo "In onore di" per questa pagina contributi.

en: You were registered by:
it: Sei stato registrato da:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
it: È inoltre necessario modificare le autorizzazioni Drupal per gli utenti in modo anonimo per poter dare un contributo, registrare  eventi e/o profili utilizzare per inserire le informazioni di contatto.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
it: Potrai anche utilizzare le parole chiave per inserire link come 'Cancellati', 'Opt out' e 'Inoltra' nel tuo messaggio.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
it: Dovrai configurare le impostazioni di %1 per il tuo Processore di Pagamento prima di poter inviare delle transazioni con carta di credito.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple %2. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
it: Devi creare un profilo con i %1 campi che desideri modificare prima di poter utilizzare Aggiorna più %2. Vai a Amministrazione> Personalizza dati e schermate> Profili per configurare un profilo. Consulta la documentazione dell'amministratore online per ulteriori informazioni.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple activities. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
it: Devi creare un profilo con i %1 campi che desideri modificare prima di poter utilizzare Aggiorna più attività. Vai a Amministrazione> Personalizza dati e schermate> Profili per configurare un profilo. Consulta la documentazione dell'amministratore online per ulteriori informazioni.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple contributions. Navigate to Administer CiviCRM > Customize Data and Screens > CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
it: Devi creare un profilo con i % 1 campi che desideri modificare prima di poter utilizzare Aggiorna multiplo Contributi. Vai a Amministrazione> Personalizza dati e schermate> Profili per configurare un profilo. Consulta la documentazione dell'amministratore online per ulteriori informazioni.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple memberships. Navigate to Administer CiviCRM >> CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
it: Devi creare un profilo con i %1 campi che desideri modificare prima di poter utilizzare Aggiornamento multiplo iscrizioni. Vai a Amministrazione> Personalizza dati e schermate> Profili per configurare un profilo. Consulta la documentazione dell'amministratore online per ulteriori informazioni.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
it: E' necessario selezionare e configurare un processore di pagamento supportato (attualmente Authorize.net, PayPal Pro o Standard) al fine di permettere il rinnovo automatico delle iscrizioni.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
it: Dovete impostare i permessi di accesso per includere 'visualizza partecipanti evento' per tutti i Ruoli che volete possano accedere all'elenco.

en: You will not be able to delete this membership status if there are existing memberships with this status. You will need to check all your membership status rules afterwards to ensure that a valid status will always be available.
it: Non  puoi cancellare questo Status Iscrizione appartenenza se ci sono iscrizioni attive con questo status. Devi controllare tutte le regole sullo stato dei soci per assicurarti che uno Status valido sia sempre disponibile.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
it: Non potrai installare estensioni al momento, perché la tua installazione di PHP non supporta gli archivi in formato ZIP. Chiedi al tuo amministratore di sistema di installare l'estensione standard PHP-ZIP.

en: You will not be able to install/upgrade %1 until you have installed the %2 extension.
it: Non sarai in grado di installare/aggiornare %1 finché non avrai installato l'estensione %2.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
it: Non è possibie inviare un ringraziamento per questo impegno perché nel contatto non è memorizzato un indirizzo email. Se volete inviare un ringraziamento, cliccate su Annulla e poi Modifica dalla tab Sommario per aggiungere un indirizzo email prima di memorizzare l'impegno.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
it: Non è possibile inviare una ricevuta e-mail automatica per il rinnovo dell'iscrizione perché non c'è nessun indirizzo e-mail registrato per questo contatto. Prima del rinnovo dell'iscrizione, fare clic su Annulla e quindi fare clic su Modifica nella scheda Riepilogo e aggiungere un indirizzo e-mail .

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
it: Non è possibile inviare una ricevuta e-mail automatica per il rinnovo dell'iscrizione perché non c'è nessun indirizzo e-mail registrato per questo contatto. Prima del rinnovo dell'iscrizione, fare clic su Annulla e quindi fare clic su Modifica nella scheda Riepilogo e aggiungere un indirizzo e-mail .

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
it: Non è possibile inviare emai di avvenuta ricezione automatiche per questo contributo perchè non è presente alcun indirizzo email per questo contatto. Se vuoi che sia mandata una email di avvenuta ricezione quando si registra il contributo, clicca su 'Annulla' quindi su 'Modifica' dalla scheda Sommario per aggiungere un indirizzo email prima di registrare il contributo.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
it: Non sarà possibile inviare un'email di ricevuta automatica per questo pagamento, perché non c'è nessun indirizzo email registrato per questo contatto. Se vuoi che sia inviata una ricevuta quando questo pagamento sarà registrato, fai clic su Annulla e quindi fai clic su Modifica nella scheda Riepilogo per aggiungere un indirizzo email prima di registrare il pagamento.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
it: Riceverai una mail di notifica quando la tua pagina sarà stata Approvata, e potrai iniziare a promuovere la tua campagna.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
it: Riceverai una ricevuta via email con le informazioni su come cancellare l'opzione di auto rinnovo.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
it: Riceverai una ricevuta via email che include informazioni rispetto a come aggiornare o cancellare questo contributo ricorrente.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
it: Vedrete una riga e una casella di spunta per ciascun tipo di dati correlati che siano collegati al contatto duplicato. Ad esempio, se il contatto duplicato ha dei record attività,  vedrete una riga e una casella da spuntare SE volete che i record di contributo siano spostati nel record di contatto principale. Se volete spostare tutti i record correlati, potete spuntare la casella <strong>Spunta tutti</strong>.

en: You're ready to install!
it: Sei pronto per installare!

en: Your %1 membership was previously cancelled and can not be renewed online. Please contact the site administrator for assistance.
it: La tua iscrizione %1 è stata precedentemente cancellata e non può essere rinnovata online. Siete pregati di contattare l'amministratore del sito per ricevere assistenza.

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
it: Impostazioni %1 corrette, l'email di test è stata inviata all'indirizzo di posta dell'utente.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
it: La tua iscrizione <strong>%1</strong> non scade (non è necessario rinnovarla).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
it: La tua iscrizione <strong>%2</strong> è scaduta il %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
it: La tua iscrizione <strong>%2</strong> scadrà il %1.

en: Your Assigned Activities
it: Attività assegnate a te

en: Your Case Role(s)
it: I tuoi Ruolo(i) Caso

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
it: Il tuo profilo CiviCRM'%1' è stata aggiunto. È possibile aggiungere i campi a questo profilo.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
it: Il Profilo di CiviCRM "%1" è stato eliminato.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
it: Il profilo di CiviCRM "%1" è stato salvato.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
it: Il campo '%1' del tuo profilo CiviCRM è stato salvato come '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
it: I tuoi contatti e le tue organizzazioni

en: Your Contribution(s)
it: I tuoi contributi

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
it: La tua transazione con carta di credito non è riuscita. Nessun prezzo è stato ancora addebitato sulla carta.

en: Your Email
it: La tua Email

en: Your Email Settings have been updated.
it: Le tue Impostazioni Email sono state aggiornate.

en: Your Event Registration has been Transferred to %1.
it: La tua registrazione all'evento è stata trasferita a %1.

en: Your Event Registration has been cancelled.
it: La tua registrazione all'evento è stata cancellata.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
it: La tua registrazione all'evento è stata trasferita a %1.

en: Your Event(s)
it: I tuoi Eventi

en: Your Financial "%1" Type has been created and assigned to an existing financial account with the same title. You should review the assigned account and determine whether additional account relationships are needed.
it: Il tuo tipo finanziario "%1" è stato creato e assegnato a un conto finanziario esistente con lo stesso titolo. È necessario rivedere l'account assegnato e determinare se sono necessarie relazioni aggiuntive.

en: Your Financial "%1" Type has been created, along with a corresponding income account "%1". That income account, along with standard financial accounts "%2", "%3" and "%4" have been linked to the financial type. You may edit or replace those relationships here.
it: Il tuo tipo finanziario "%1" è stato creato, insieme a un corrispondente conto ricavo "%1". Tale conto ricavo, insieme ai conti finanziari standard "%2", "%3" e "%4" è stato collegato al tipo finanziario. Puoi modificare o sostituire queste relazioni qui.

en: Your Goal
it: I tuoi obiettivi

en: Your Group(s)
it: I tuoi Gruppi

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
it: Il Formato Etichetta intitolato <strong>%1</strong> è stato modificato.

en: Your Mass SMS has been saved.
it: L'SMS di massa è stato salvato.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
it: L'SMS di massa è stato salvato. Cliccare su "Continua" per continuare le modifiche.

en: Your Membership(s)
it: Le tue iscrizioni

en: Your Message
it: Il tuo messaggio

en: Your New Email Settings have been saved.
it: Le tue nuove impostazioni email sono state salvate.

en: Your Note has been saved.
it: La Nota è stata salvata.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
it: La pagina in formato PDF intitolata <strong>%1</strong> è stata modificata.

en: Your Page
it: La tua pagina

en: Your Personal Campaign Page
it: La tua Pagina della campagna personale

en: Your Personal Campaign Page for %1
it: La tua Pagina Campagna Personale per %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
it: La Pagina Personale di Campagna è stata %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
it: I tuoi impegni di pagamento

en: Your Premium Selection
it: Il tuo Premio Selezionato

en: Your Registration Info
it: I tuoi dati di registrazione

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
it: Il tuo titolo Promemoria %1 è stato aggiornato.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
it: Il nome del tuo server SMTP (macchina) non è corretto.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
it: Il vostro SMTP Nome utente o password non sono corretti.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
it: Il server SMTP non sta rispondendo subito (non è disponibile per qualche ragione).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
it: Il tuo argomento di Sendmail non è corretto.

en: Your Sendmail path is incorrect.
it: Il tuo path di Sendmail non è corretto.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
it: La serie di '%1' è stata aggiunta. È possibile aggiungere ora i campi a questa serie.

en: Your Subscription has been Activated
it: La tua iscrizione è stata attivata.

en: Your USPS API Authorization has Failed.
it: Il tuo USPS API di autorizzazione è fallita.

en: Your USPS API Lookup has Failed.
it: La tua ricerca USPS API non è riuscita.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
it: Il tuo dati dell'account verranno utilizzati per caricare il tuo conto bancario tramite addebito diretto. Mentre con l'invio di questo form accetti la riscossione del tuo conto bancario tramite addebito diretto.

en: Your association rule has been added.
it: La tua regola di associazione è stata aggiunta.

en: Your association rule has been edited.
it: La tua regola di associazione è stata modificata

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
it: L'iscrizione con auto rinnovo è terminata e non verrà automaticamente rinnovata.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
it: La tua sessione browser è scaduta e non siamo in grado di completare l'invio dei dati. Sei tornato alla prima parte del modulo, affinché tu possa inserire i dati ed inviarli correttamente. Se dovessi riscontrare ulteriori difficoltà, non esitare a contattarci.

en: Your changes have been saved.
it: Le tue modifiche sono state salvate.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
it: Le tue modifiche nella scheda <em>%1</em> non sono state salvate.

en: Your configured editor "TinyMCE" is no longer part of the main CiviCRM download. To continue using it, visit the <a %1>Manage Extensions</a> page to download and install the TinyMCE extension.
it: Il tuo editor configurato "TinyMCE" non fa più parte del download principale di CiviCRM. Per continuare a usarlo, visita la pagina <a %1>Gestisci Estensioni</a> per scaricare e installare l'estensione TinyMCE.

en: Your contribution has been submitted to %1 for processing.
it: Il tuo contributo è stato inviato a %1 per l'elaborazione.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
it: Il vostro contributo non sarà completata fino a quando non farai click sul pulsante <strong>%1</strong>. Fare clic sul pulsante una sola volta.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
it: Il vostro set di campi personalizzati '%1' è stato salvato.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
it: Il vostro set di campi personalizzati  '%1' è stata aggiunto. È ora possibile aggiungere campi personalizzati.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
it: Il database è stato già aggiornato a CiviCRM %1

en: Your database is configured to use the MyISAM database engine. CiviCRM requires InnoDB. You will need to convert any MyISAM tables in your database to InnoDB. Using MyISAM tables will result in data integrity issues.
it: Il database è stato configurato per usare il motore di database MyISAM. CiviCRM richiede InnoDB. Dovrete convertire le tabelle MyISAM ad InnoDB prima di procedere. L'utilizzo delle tabelle MyISAM comporterà problemi di integrità dei dati.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
it: Il tuo Database è contrassegnato con un numero di versione inatteso: %1. L'aggiornamento automatico alla Versione %2 non può essere lanciato - e la code base %2 potrebbe non essere compatibile con lo stato del Database. Dovresti determinare la versione corretta corrispondente allo stato corrente del Database. Potresti voler tornare alla base di codice che stavi usando prima di questo aggiornamento al fine di risolvere il problema.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state.
                You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase
                you were using until you resolve this problem.<br/>OR if this is a manual install from git, you might want to fix civicrm-version.php file.
it: Il tuo Database è contrassegnato con un numero di versione inatteso: %1. La code base v%2 potrebbe non essere compatibile con lo stato del Database. 
    Dovresti determinare la versione corretta corrispondente allo stato corrente del Database. Dovresti tornare alla codebase che stavi usando prima di questo aggiornamento al fine di risolvere il problema. <br/>O se si tratta di un'installazione manuale da git, potresti voler correggere il file civicrm-version.php.

en: Your database is not configured for version %1
it: Il tuo database non è configurato per la versione %1

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
it: Le tue impostazioni del database sembrano errate. Controlla i <a href='%1'>Dettagli Database</a> qui sotto per maggiori dettagli.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
it: Il tuo indirizzo email è stato rimosso da %1 mailing list.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
it: La tua registrazione all'evento verrà confermata. Per favore, torna alla pagina di registrazione principale per completare le informazioni di pagamento.

en: Your export can include multiple types of contacts, and non-applicable fields will be empty (e.g. <strong>Last Name</strong> will not be populated for an Organization record).
it: L'esportazione può includere tipi multipli di contatti e i campi non applicabili saranno vuoti (ad es. Il <strong>cognome</strong> non sarà inserito per un record dell'Organizzazione).

en: Your extensions directory (%1) is read-only. If you would like to perform downloads or upgrades, then change the file permissions.
it: La directory delle estensioni (% 1) è di sola lettura. Se si desidera eseguire download o aggiornamenti modificare le autorizzazioni del file.

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
it: La tua directory delle estensioni non è impostata o non è scrivibile. Clicca <a href='%1'>qui</a> per impostare la directory delle estensioni.

en: Your extensions directory is not set.  Click <a href="%1">here</a> to set the extensions directory.
it: La tua directory estensioni non è impostata. Clicca <a href="%1">qui</a> per impostare la directory estensioni.

en: Your extensions directory path points to %1, which is not a directory.  Please check your file system.
it: Il tuo path alla directory estensioni punta su %1 che non è una directory. Per favore controlla il tuo file system.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
it: Le tue estensioni richiedono aggiornamenti del database. Per favore <a href="%1">esegui gli aggiornamenti</a>.

en: Your fundraising total has been updated.
it: Il tuo totale della raccolta fondi è stato aggiornato.

en: Your information has been saved.
it: Le tue informazioni sono state memorizzate.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
it: Il tuo contributo iniziale sarà elaborato non appena lo confermerai. Potrai disabilitare il contributo ricorrente andando sul link che sarà indicato nella tua ricevuta di pagamento.

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
it: La tua quota associativa iniziale sarà processata non appena completerai il passaggio di conferma. Potrai disabilitare l'opzione di auto-rinnovo visitando il link alla pagina web che sarà indicato nella tua ricevuta di pagamento.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
it: Il tuo impegno iniziale di pagamento è stato elaborato. Potrai modificare o cancellare gli impegni di pagamenti futuri in qualsiasi momento contattandoci all'indirizzo %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
it: Il vostro impegno iniziale di pagamento sarà elaborato quando si fai clic su &quot;%2&quot; di seguito. Potrai modificare o cancellare i pagamenti degli impegni futuri in qualsiasi momento accedendo al tuo account o contattandoci all'indirizzo %1.

en: Your mail has been sent.
it: La tua mail è stata inviata.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
it: Il vostro messaggio di ringraziamento a %1 per l'aiuto nel diffondere la notizia. Potete inserire tag HTML per aggiungere della formattazione o dei link.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
it: L'opzione di scelta multipla "%1" è stata salvata

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
it: Il nuovo Formato Etichetta intitolato <strong>%1</strong> è stato salvato.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
it: La tua nuovo Formato Pagina PDF chiamato <strong>%1</strong> è stato salvato.

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
it: Il tuo nuovo titolo Promemoria %1 è stato salvato.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
it: La tua organizzazione può utilizzare Campagne per tenere traccia di tutte le interazioni relative a uno specifico progetto di raccolta fondi o altro. È possibile collegare attività, contributi, partecipazione a eventi, mailing, iscrizioni a soci e impegni di pagamento a una determinata campagna.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
it: La tua pagina necessità della revisione di un amministratore prima di poter dare il via ai tuoi sforzi di raccolta fondi

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
it: Le tua informazioni di pagamento sembrano incomplete. Per favore torna alla pagina di registrazione principale per completare le informazioni di pagamento.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
it: La tua registrazione in attesa per %1 è scaduta
    perché non l'hai confermata.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
it: La tua campagna personale è stata approvata ed è ora attiva.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
it: La tua Pagina Campagna Personale è stata rivista. Ci sono stati alcuni problemi con il contenuto che ci hanno impedito di approvare la pagina. Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: Your profile has not been saved.
it: Il tuo profilo non è stato salvato.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
it: Profilo non salvato e account non creato.

en: Your record has been deleted.
it: Il record è stato cancellato.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
it: Il contributo ricorrente è stato aggiornato come richiesto:

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
it: Il contributo ricorrente di %1 ogni %2 %3 è stato cancellato come richiesto.

en: Your recurring contribution term has ended.
it: E' stato raggiunta la scadenza per il contributo ricorrente.

en: Your registration has been processed successfully.
it: La tua registrazione è stata elaborata con successo.

en: Your registration has been submitted.
it: La tua registrazione è stata inviata.

en: Your registration payment has been submitted to %1 for processing.
it: La tua registrazione del pagamento è stata inviata al %1 per l'elaborazione.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
it: La tua registrazione non sarà completata fino a quando non farai clic sul pulsante <strong>Continua</strong>. Fare clic sul pulsante una sola volta. Se dovesse essere necessario cambiare dettagli, cliccare il bottone Torna Indietro per tornare alla schermata precedente.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
it: Il tuo report è stato copiato con successo come "%1". Stai attualmente vedendo la nuova copia.

en: Your schedule:
it: Il vostro programma (calendario):

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
it: Il tuo amministratore del sito deve configurare anche un "cron job" (operazione del server pianificata) per eseguire questo script.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
it: Il tuo amministratore del sito deve configurare il job pianificato(Amministrazione > Impostazioni di Sistema > Job Programmati) che aggiorna lo status di impegno di pagamento e invia il promemoria.

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
it: L'amministratore del tuo sito dovrà configurare un'istanza del job pianificato "Report per posta" per attivare la creazione e la consegna di ciascun report. Quando viene attivato, questo job recapita la posta elettronica ai destinatari specificati per il report. Il report può essere allegato all'e-mail come file PDF (default), come file CSV o incluso in formato HTML.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
it: Il tuo sito è correntemente configurato per richiedere il 'double-opt' quando gli utenti aderiscono (si sottoscrivono) al Gruppo/i attraverso un modulo Profilo. In questa modalità, è necessario includere un campo Email in un Profilo PRIMA di aggiungere il campo Gruppo/i. Questo assicura che sia inviata un email di conferma 'opt-in'. L'Amministratore del sito può disabilitare il 'double-opt in' settando in Civimail admin: <em>%1</em>

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
it: Il tuo sito potrebbe già avere profili che sono stati precedentemente creati per questo scopo, nel qual caso puoi riutilizzarli per altre pagine di contributi online.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
it: Gruppo Smart salvato come "%1".

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
it: La richiesta di sottoscrizione è stata inserita per %1. Si prega di controllare la casella email a breve per la conferma. Se non si riceve un messaggio di conferma, si prega di verificare la cartella spam.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
it: La tua iscrizione a questo/i gruppo/i è in attesa di conferma.

en: Your transaction has been processed successfully.
it: La tua transazione è stata processata con successo.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
it: La transazione non sarà completata fino a quando non farai click sul pulsante <strong>%1</strong>.  Fare clic sul pulsante una sola volta.

en: Your update(s) have been saved.
it: Aggiornamenti salvati.

en: Your updates have been saved.
it: I tuoi aggiornamenti sono stati salvati.

en: Your user record does not have a valid email address and no from addresses have been configured.
it: Il tuo record-utente non ha un indirizzo email valido e non è stato configurati il from addresses.

en: Your username contains invalid characters
it: Il tuo nome utente contiene caratteri non validi

en: Your username contains invalid characters or is too short
it: Il tuo nome utente contiene caratteri non validi o è troppo corta

en: Your username is too short
it: Il tuo nome utente è troppo corto

en: ZIP / Postal Code
it: CAP / Codice Postale

en: ZIP / Postal Code of the Address
it: CAP / Codice Postale dell'Indirizzo

en: ZIP Support Required
it: Supporto ZIP richiesto

en: Zip
it: Cap

en: Zip Code Range
it: Intervallo Zip Code

en: [CiviMail Draft]
it: [CiviMail Bozza]

en: [Copy id %1]
it: [Copia ID %1]

en: [your Backdrop root directory]
it: [la tua root directory di Backdrop]

en: [your Drupal root directory]
it: [la tua root directory di Drupal]

en: a household
it: una famigilia

en: a pseudo-FK to civicrm_option_value
it: un pseudo-FK a civicrm_option_value

en: a pseudo-FK to civicrm_option_value containing PDF Page Format.
it: un pseudo-FK a civicrm_option_value contenente Formato Pagina PDF.

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
it: Nome del mese abbreviato ('genn' .. 'dic')

en: access AJAX API
it: accedi ad API AJAX

en: access CiviCRM
it: accedi a CiviCRM

en: access CiviCRM backend and API
it: accedi al backend di CiviCRM e alle API

en: access CiviContribute
it: accedi a CiviContribute

en: access CiviEvent
it: accedi a CiviEvent

en: access CiviGrant
it: accedi a CiviGrant

en: access CiviMail
it: accedi a CiviMail

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
it: accedi alle pagine di iscrizione/disiscrizione in CiviMail

en: access CiviMember
it: accedi a CiviMember

en: access CiviPledge
it: accedi a CiviPledge

en: access CiviReport
it: accedi a CiviReport

en: access Contact Dashboard
it: accedi alla Bacheca Contatto

en: access Report Criteria
it: Accedi ai Criteri di Report

en: access all cases and activities
it: accedi tutti i casi ed attività

en: access all custom data
it: accedi a tutti i Dati Personalizzati

en: access contact reference fields
it: accedi ai campi di riferimento contatto

en: access deleted contacts
it: accedi ai contatti cancellati

en: access my cases and activities
it: accedi ai miei casi ed attività

en: access uploaded files
it: accedi ai file caricati

en: actual funds transfer amount. total less fees. if processor does not report actual fee during transaction, this is set to total_amount.
it: importo effettivo del trasferimento di fondi. totale meno tasse. se il processore non segnala la commissione effettiva durante la transazione, questo è impostato su total_amount.

en: actual processor fee if known - may be 0.
it: commissione effettiva del processore se noto - può essere 0.

en: add
it: aggiungere

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
it: aggiungi un <a href='%1'>Nuovo individuo</a>, <a href='%2'>Organizzazione</a> o <a href='%3'>Nucleo familiare</a>

en: add another choice
it: aggiungi un altra scelta

en: add another profile (bottom of page)
it: aggiungi un nuovo profilo (in fondo alla pagina)

en: add cases
it: aggiungi casi

en: add contact notes
it: aggiungi note contatto

en: add contacts
it: aggiungi contatti

en: add new
it: aggiungi nuovo

en: administer CiviCRM
it: amministra CiviCRM

en: administer CiviCRM Data
it: amministra Dati CiviCRM

en: administer CiviCRM System
it: amministra Sistema CiviCRM

en: administer CiviCampaign
it: amministra CiviCampaign

en: administer CiviCase
it: amministra CiviCase

en: administer Multiple Organizations
it: amministra Organizzazioni Multiple

en: administer Reports
it: Amministra Report

en: administer Tagsets
it: amministra Tagsets

en: administer dedupe rules
it: amministra le regole di deduplica

en: administer payment processors
it: amministra i processori di pagamento

en: administer private reports
it: Amministra report privati

en: administer reserved groups
it: amministra gruppi riservati

en: administer reserved reports
it: amministra report riservati

en: administer reserved tags
it: amministra tags riservati

en: after
it: dopo

en: allocated amount of transaction to this entity
it: importo assegnato della transazione per questa entità

en: amount of transaction
it: importo della transazione

en: an individual
it: un individuo

en: an organization
it: un'organizzazione

en: and
it: e

en: and a password
it: e una password

en: and end date of %1
it: e data fine di %1

en: and is ready to use.
it: ed è pronto per l'uso.

en: anonymously
it: anonimamente

en: another column
it: altra colonna

en: another discount set
it: un'altra fascia di sconto

en: another soft credit
it: un alto credito in favore

en: approve mailings
it: approva mailing

en: arguments that are passed in the url when invoking the instance
it: argomenti che vengono passati nell'url quando si richiama l'istanza

en: array of accepted credit card types
it: gamma dei tipi di carte di credito accettate

en: as of
it: per quanto riguarda

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
it: perché nessun indirizzo email su file o preferenze di comunicazione specifica NON EMAIL oppure il  contatto è deceduto oppure l'indirizzo email primario è sospeso

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
it: perché nessun numero di telefono su file o preferenze di comunicazione specifica NON SMS o Contatto deceduto

en: before
it: prima

en: between %1 and %2
it: fra %1 e %2

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
it: ma richiede una revisione da parte dell'amministratore prima che tu possa iniziare a promuovere la campagna. Riceverai una mail di conferma a breve con il link per tornare a questa pagina.

en: by relationship
it: Dalla relazione

en: cache entered data
it: dati inseriti nella cache

en: cached snapshot of the serialized data
it: snapshot memorizzata nella cache dei dati serializzati

en: cc Email Report Instance To
it: cc Email Istanza Report A

en: change
it: cambia

en: change membership type
it: cambia tipo di iscrizione

en: check your spelling
it: controllate l'ortografia

en: civicrm_contribution_page
it: Pagina di contributo live

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
it: civicrm_root è attualmente impostata su: <em>!1</em>.

en: click to add more
it: Click per aggiungere

en: close
it: chiudere

en: close all manual batches
it: chiudi tutti i batch manuali

en: close own manual batches
it: chiudi i propri batch manuali

en: close section
it: chiudi sezione

en: column no for this widget
it: colonna no per questo widget

en: comma-separated list of email addresses to bcc each time a confirmation is sent
it: elenco separato da virgole degli indirizzi email da mettere in ccn ogni volta che una conferma è inviata

en: comma-separated list of email addresses to bcc each time a receipt is sent
it: elenco separato da virgole degli indirizzi email da mettere in ccn ogni volta che una ricevuta è inviata

en: comma-separated list of email addresses to cc each time a confirmation is sent
it: elenco separato da virgole degli indirizzi email da mettere in cc ogni volta che una conferma è inviata

en: comma-separated list of email addresses to cc each time a receipt is sent
it: elenco separato da virgole degli indirizzi email da mettere in cc ogni volta che una ricevuta è inviata

en: comma-separated list of email addresses to send the report to
it: elenco separato da virgole degli indirizzi email a cui inviare il report

en: confirmation
it: conferma

en: contact does not exist: %1
it: contatto non esiste: %1

en: contactId
it: Identificativo Contatto

en: contains json encode configurations options
it: contiene opzioni di configurazioni codificati in json

en: contents of the Return-Path header
it: Contenuti dell'Header di Return-Path

en: contents of the document
it: contenuti del documento

en: controls sort order
it: controlla l'ordinamento

en: copy
it: copia

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
it: Africa occidentale, orientale, centrale e meridionale

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
it: America del Sud, Centro, Nord e Caraibi

[ctx: country]
en: American Samoa
it: Samoa americane

[ctx: country]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
it: Asia-Pacifico

[ctx: country]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: country]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

[ctx: country]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
it: Territori britannici dell'oceano indiano

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
it: Brunei

[ctx: country]
en: Cambodia
it: Cambogia

[ctx: country]
en: Cameroon
it: Camerun

[ctx: country]
en: Cape Verde
it: Capo Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

[ctx: country]
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

[ctx: country]
en: Chad
it: Ciad

[ctx: country]
en: Chile
it: Cile

[ctx: country]
en: China
it: Cina

[ctx: country]
en: Christmas Island
it: Isola di Natale

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

[ctx: country]
en: Comoros
it: Comore

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
it: Congo, Repubblica del

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica democratica del

[ctx: country]
en: Cook Islands
it: Isole Cook

[ctx: country]
en: Croatia
it: Croazia

[ctx: country]
en: Cyprus
it: Cipro

[ctx: country]
en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
it: Costa d'Avorio

[ctx: country]
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: country]
en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

[ctx: country]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
it: Guinea equatoriale

[ctx: country]
en: Eswatini
it: Swaziland

[ctx: country]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
it: Europa e Asia centrale

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

[ctx: country]
en: Finland
it: Finlandia

[ctx: country]
en: France
it: Francia

[ctx: country]
en: French Guiana
it: Guiana francese

[ctx: country]
en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

[ctx: country]
en: French Southern Territories
it: Territori francesi del sud

[ctx: country]
en: Germany
it: Germania

[ctx: country]
en: Gibraltar
it: Gibilterra

[ctx: country]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: country]
en: Greenland
it: Groenlandia

[ctx: country]
en: Guadeloupe
it: Guadalupa

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isola di Heard e isole McDonald

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
it: Città del Vaticano

[ctx: country]
en: Hungary
it: Ungheria

[ctx: country]
en: Iceland
it: Islanda

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran, Repubblica Islamica di

[ctx: country]
en: Ireland
it: Irlanda

[ctx: country]
en: Isle of Man
it: Isola di Man

[ctx: country]
en: Israel
it: Israele

[ctx: country]
en: Italy
it: Italia

[ctx: country]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: country]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: country]
en: Jordan
it: Giordania

[ctx: country]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea, Repubblica Democratica

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica di

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos, Repubblica Democratica Popolare

[ctx: country]
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: country]
en: Lebanon
it: Libano

[ctx: country]
en: Libya
it: Libia

[ctx: country]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: country]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: country]
en: Malaysia
it: Malesia

[ctx: country]
en: Maldives
it: Maldive

[ctx: country]
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

[ctx: country]
en: Martinique
it: Martinica

[ctx: country]
en: Mayotte
it: Mayotte (Isola)

[ctx: country]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia (Stati Federati di)

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
it: Medio Oriente e Nord Africa

[ctx: country]
en: Moldova
it: Moldavia

[ctx: country]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: country]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: country]
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: country]
en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

[ctx: country]
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: country]
en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

[ctx: country]
en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
it: Marianne Sett. (Isole)

[ctx: country]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: country]
en: Palestine, State of
it: Palestina, Stato della

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: country]
en: Peru
it: Perù

[ctx: country]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: country]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: country]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: country]
en: Puerto Rico
it: Portorico

[ctx: country]
en: Russian Federation
it: Russia, Federazione

[ctx: country]
en: Rwanda
it: Ruanda

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
it: Saint Barthélemy (Antille francesi)

[ctx: country]
en: Saint Helena
it: Sant'Elena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

[ctx: country]
en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
it: Saint Martin (Parte Francese)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e le Grenadines

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
it: Sint Maarten (Parte Olandese)

[ctx: country]
en: Slovakia
it: Slovacchia

[ctx: country]
en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

[ctx: country]
en: South Africa
it: Sudafrica

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del sud e isole Sandwich meridionali

[ctx: country]
en: South Sudan
it: Sudan del Sud

[ctx: country]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
it: Svezia

[ctx: country]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica Araba Siriana

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania, Repubblica Unita

[ctx: country]
en: Thailand
it: Tailandia

[ctx: country]
en: Timor-Leste
it: Timor-Est

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: country]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Isole Caicos

[ctx: country]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: country]
en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: country]
en: United States
it: Stati Uniti

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

[ctx: country]
en: Viet Nam
it: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
it: Isole vergini

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole vergini, U.S.

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

[ctx: country]
en: unassigned
it: non assegnato

[ctx: country]
en: Åland Islands
it: Isole Åland

en: create mailings
it: crea mailing

en: create manual batch
it: crea batch manuale

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
it: creare o amministrare i profili di CiviCRM (cioè quali dati contatto sono raccolti durante la registrazione utente e inclusi nell'account) su <a href="%1">Impostazioni CiviCRM &gt;&gt; Profilo Civicrm</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
it: creare o amministrare tipologie di attività (ad es. riunioni, interviste, ...) su <a href="!1">Impostazioni CiviCRM &gt;&gt; tipologie di attività</a>.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
it: creare o amministrare campi di dati personalizzati (es. esperienze dei volontari, informazioni di contatto per emergenze...) su <a href="%1">Impostazioni CiviCRM &raquo; dati personalizzati</a>.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
it: creare o amministrare tipologie di recapiti (ad es. casa, lavoro, scuola, ...) su <a href="!1">Impostazioni CiviCRM &gt; tipologie di recapito</a>

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
it: creare o amministrare tipologie di relazioni (ad es. membro della famiglia, componente del consiglio, genitore, ...) in <a href="!1">Impostazioni CiviCRM &gt;&gt; tipologie di relazioni</a>.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
it: creare o amministrare tag (ad esempio organizzatore, fondazione, ambiente, ...) su <a href="!1">Impostazioni CiviCRM &gt;&gt; Tag (categorie)</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
it: creare o modificare gruppi su <a href="!1">CiviCRM &gt;&gt; gestisci gruppi</a>.

en: created
it: creato

en: credit card
it: carta di credito

en: crm-i icon class
it: classe icone crm-i

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
it: ct=[Individuo o Nucleo familiare o Organizzazione] richiesto
    gt=[email_greeting o post_greeting o addressee] richiesto
    force=[0 o 1] facoltativo-0 aggiorna i contatti con valore nullo, 1 aggiorna tutti
    limit=Numero opzionale-Limita il numero di contatti da aggiornare

en: currency ISO code (e.g. 'USD')
it: codice ISO valuta (es. 'USD')

en: currency symbol (e.g. '$')
it: simbolo valuta (es. '$')

en: custom fields
it: Campi personalizzati

en: d M yy (31 Dec 2009)
it: g M aa (31 Dic 2009)

en: d MM yy (31 December 2009)
it: g MM aa (31 Dicembre 2009)

en: dashlet title
it: titolo prospetto

en: data associated with this group / name combo
it: dati associati con questo combo gruppo / nome

en: data associated with this path
it: dati associati con questo percordo

en: date format for custom date
it: formato data per data personalizzata

en: date on which this item was submitted to the queue
it: data in cui questa voce è stata messa in coda

en: date on which this job becomes available; null if ASAP
it: data in cui questo lavoro diventa disponibile; nulla se al più presto

en: date on which this job ended.
it: data in cui questo job è stato terminato.

en: date on which this job was added.
it: data in cui questo job è stato aggiunto.

en: date on which this job was removed.
it: data in cui questo job è stato rimosso.

en: date on which this job was scheduled.
it: data in cui questo job è stato programmato.

en: date on which this job was started.
it: data in cui questo job è stato incominciato.

en: date time that the action was performed on.
it: data ora in cui l'azione è stata eseguita.

en: date transaction occurred
it: data in cui è avvenuta la transazione

en: date when the relationship ended
it: data in cui la relazione è terminata

en: date when the relationship started
it: data in cui la relazione è incominciata

en: day
it: giorno

en: day of the month
it: giorno del mese

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
it: giorno del mese come numero decimale ('1' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
it: giorno del mese come numero decimale, 0-incluso ('01' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
it: giorno del mese come numero decimale, o-escluso ('1' .. '31')

en: day of the period
it: giorno del periodo

en: day of the week
it: giorno della settimana

en: dd-mm (31-12)
it: gg-mm (31-12)

en: dd-mm-yy (31-12-2009)
it: gg-mm-aa (31-12-2009)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
it: GG-MES-aa o gg/mm/aa (25-Dic-98 o 25/12/98)

en: dd.mm.yy (31.12.2009)
it: gg.mm.aa (31.12.2009)

en: dd/mm/yy (31/12/2009)
it: gg/mm/aa (31/12/2009)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
it: gg/mm/aaaa (25/12/1998) OR (2008/01/09)

en: deceased
it: deceduto

en: default financial type assigned to contributions submitted via this page, e.g. Contribution, Campaign Contribution
it: tipo finanziario predefinito assegnato a contributi inviati tramite questa pagina, per esempio Contributo, Contributo Campagna

en: default organization
it: Organizzazione predefinita

en: delete
it: cancella

en: delete activities
it: Elimina attività

en: delete all manual batches
it: cancella tutti i batch manuali

en: delete contacts
it: cancella contatti

en: delete in CiviCase
it: cancella in CiviCase

en: delete in CiviContribute
it: cancella in CiviContribute

en: delete in CiviEvent
it: cancella in CiviEvent

en: delete in CiviGrant
it: cancella in CiviGrant

en: delete in CiviMail
it: cancella in CiviMail

en: delete in CiviMember
it: Cancella in CiviMember

en: delete in CiviPledge
it: elimina in CiviPledge

en: delete own manual batches
it: cancella i propri batch manuali

en: descriptive label for item - from price_field_value.label
it: etichetta descrittiva per l'elemento - da price_field_value.label

en: details...
it: dettagli...

en: differentiate between standalone mailings, A/B tests, and A/B final-winner
it: differenziazione tra mailing indipendenti, prove A/B, e vincitore finale A/B

en: disabled
it: invalido

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
it: eseguire ricerche complesse basate su tag, gruppi di appartenenza, recapiti, attività e campi custom in <a href="!1">ricerca avanzata</a>.

en: do not import
it: non importare

en: due
it: scadenza

en: duplicate
it: duplicato

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
it: es. 'Studente', 'Senior', 'Giovane',...

en: e.g. the Contact form's Activity tab listing. Without this ticked, activities that belong to a case are hidden (default behavior). Warning: enabling this option means that all case activities relating to a contact will be listed which could result in users without "access all cases and activities" permission being able to see see the summarized details (date, subject, assignees, status etc.). Such users will still be prevented from managing the case and viewing/editing the activity.
it: per esempio. l'elenco della scheda Attività del modulo contatto. Senza questa spunta, le attività che appartengono a un caso vengono nascoste (comportamento predefinito). Attenzione: abilitando questa opzione significa che verranno elencate tutte le attività del caso relative a un contatto, il che potrebbe portare gli utenti senza l'autorizzazione di "accesso a tutti i casi e le attività" in grado di vedere i dettagli riepilogati (data, oggetto, assegnatari, stato etc.) . A tali utenti verrà comunque impedito di gestire il caso e visualizzare/modificare l'attività.

en: each
it: ogni

en: edit
it: modifica

en: edit all contacts
it: modifica tutti i contatti

en: edit all events
it: modifica tutti gli eventi

en: edit all manual batches
it: modifica tutti i batch manuali

en: edit api keys
it: modifica API keys

en: edit contributions
it: modifica contributi

en: edit event participants
it: modifica partecipanti all'evento

en: edit grants
it: modifica sovvenzioni

en: edit groups
it: modifica gruppi

en: edit inbound email basic information
it: Modifica Informazioni base inbound email

en: edit inbound email basic information and content
it: Modifica tutte le informazioni di base e il contenuto delle inbound email

en: edit memberships
it: Modifica iscrizione

en: edit message templates
it: Modifica Modello di Messaggio

en: edit my contact
it: modifica mio contatto

en: edit own api keys
it: modifica proprie API keys

en: edit own manual batches
it: modifica i propri batch manuali

en: edit pledges
it: modifica impegno

en: edit profile
it: modifica profilo

en: edit system workflow message templates
it: modifica il modello di messaggio flusso di lavoro

en: edit user-driven message templates
it: modifica modello di messaggio impostato dall'utente

en: email Domain
it: Dominio email

en: email Local Part
it: Parte Locale email

en: email address domain (the part after @)
it: dominio dell'indirizzo email (la parte dopo @)

en: empowered by %1
it: potenziato da %1

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
it: abilitare i blocchi  di CiviCRM in <a href="%1">amministra &gt;&gt; blocchi</a>.

en: end date
it: data fine

en: ended
it: terminato

en: entityID needs to be set and of type Integer
it: entityID deve essere impostato e di tipo intero

en: entity_id needs to be set and of type Integer
it: entity_id deve essere impostato e di tipo intero

en: entry in table
it: voce nella tabella

en: error level per PSR3
it: livello errore per PSR3

en: events
it: eventi

en: every
it: ogni

en: expected only one price field to be in price set but multiple are present
it: ci si aspetta un campo di prezzo nel set prezzi mentre sono  presenti multipli

en: expires ignore_severity.  NULL never hushes.
it: scade ignore_severity. NUL non silenzia.

en: export all manual batches
it: esporta tutti i batch manuali

en: export own manual batches
it: esporta i propri batch manuali

en: ext.
it: est.

en: false
it: falso

en: field ID
it: L'ID del campo

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
it: il campo ID deve essere di tipo intero per l'indice %1

en: field length if alphanumeric
it: lunghezza campo se alfanumerico

en: file '%1' found
it: file '%1' trovato

en: file '%1' not found
it: file '%1' non trovato

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
it: cercare contatti per nome, per indirizzo di email, per iscrizione di gruppo o per tag in <a href="!1">CiviCRM &gt;&gt; trova contatti</a>.

en: fk to Batch Status options in civicrm_option_values
it: fk alle opzioni di Status del Batch in civicrm_option_values

en: fk to Batch Type options in civicrm_option_values
it: fk alle opzioni di Tipo del Batch in civicrm_option_values

en: fk to Batch mode options in civicrm_option_values
it: fk alle opzioni di modalità del Batch in civicrm_option_values

en: fk to Payment Instrument options in civicrm_option_values
it: fk alle opzioni degli Strumenti di Pagamento in civicrm_option_values

en: flip
it: capovolgere

en: folder to poll from when using IMAP, path to poll from when using Maildir, etc.
it: cartella da cui eseguire il polling quando si utilizza IMAP, percorso da cui eseguire il polling quando si utilizza Maildir, ecc.

en: for
it: per

en: for %1 installments
it: per %1 rate

en: force merge duplicate contacts
it: forzare l'unione dei contatti duplicati

en: foreign key to civicrm_group_id
it: chiave esterna a civicrm_group_id

en: from %1
it: da %1

en: full month name ('January'..'December')
it: Nome mese intero ('gennaio' .. 'dicembre')

en: fullscreen url for dashlet
it: url a schermo intero per il prospetto

en: function to call for this url
it: funzione per chiamare questo url

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
it: geocoding=[1 o 0] richiesto
    parse=[1 o 0] richiesto
    start=[ID contatto] facoltativo-inizia con questo ID contatto
    end=[ID contatto] facoltativo-processa contatti con ID minori di questo
    throttle=[1 o 0] facoltativo-1 aggiunge cinque secondi di pausa

en: grants
it: sovvenzioni

en: greater than
it: maggiore di

en: greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: group name for cache element, useful in cleaning cache elements
it: nome gruppo per elemento cache, utile nella pulizia di elementi cache

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
it: è già stato assegnato ad un altro indirizzo. Prego seleziona un'altra località per questo indirizzo

en: has been successfully resubscribed.
it: si è reiscritto con successo.

en: has now had a domain id column added. As there is more than 1 domains in this install you need to manually set the domain id for the providers in this install
it: ora ha aggiunto una colonna ID dominio. Poiché in questa installazione sono presenti più domini, è necessario impostare manualmente l'ID dominio per i provider in questa installazione

en: here
it: qui

en: hide child groups
it: nascondi gruppi figli

en: hide field or section
it: nascondi campo o sezione

en: hour | hours
it[0]: ore
it[1]: ore
it[2]: ore

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
it: ora in formato 12 ore, 0-incluso ('01' .. '12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
it: ora in formato 12 ore, o-escluso ('1' .. '12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
it: ora in formato 24 ore, 0-incluso ('00' .. '23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
it: ora in formato 24 ore, o-escluso ('0' .. '23')

en: http://www.example.com/thank_you.html
it: http://www.esempio.it/grazie.html

en: iCalendar feed for current and future public events.
it: I feed iCalendar per gli eventi pubblici attuali e futuri.

en: iCalendar feed for this event.
it: Feed iCalendar per questo evento.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
it: iCalendar è un formato standard per la rappresentazione di informazioni sui calendari e le agende. CiviEvent permette di esportare tutti gli eventi correnti e futuri, purché 'pubblici', in formato iCalendar, in modo da poter condividere le informazioni con altre applicazioni compatibili con il formato.

en: id of the first contact
it: id del primo contatto

en: id of the relationship (FK to civicrm_relationship.id)
it: id della relazione (FK a civicrm_relationship.id)

en: id of the relationship type
it: id del tipo relazione

en: id of the second contact
it: id del secondo contatto

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
it: Se Dillo a un Amico è abilitato, la capacità massima del contenitore deve essere maggiore di zero.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
it: Se Dillo a un Amico è abilitato, la capacità massima del contenitore deve essere maggiore di zero.

en: if false, the confirm page in contribution pages gets skipped
it: se falso, la pagina di conferma nelle pagine di contributo viene saltata

en: if other amounts allowed, user can configure maximum allowed.
it: se altri importi sono consentiti, l'utente può configurare il massimo consentito.

en: if other amounts allowed, user can configure minimum allowed.
it: se altri importi sono consentiti, l'utente può configurare il minimo consentito.

en: if true - allows real-time monetary transactions otherwise non-monetary transactions
it: se vero - consente transazioni monetarie in tempo reale altrimenti transazioni non-monetarie

en: if true - allows recurring contributions, valid only for PayPal_Standard
it: se vero - consente contributi ricorrenti, valido solo per PayPal_Standard

en: if true - allows the user to register multiple participants for event
it: se vero - permette all'utente di registrare più partecipanti all'evento

en: if true - allows the user to register multiple registrations from same email address.
it: se vero - permette all'utente di registrare più registrazioni dallo stesso indirizzo email.

en: if true - allows the user to send payment directly to the org later
it: se vero: consente all'utente di inviare il pagamento direttamente all'organizzazione in un secondo momento

en: if true - asks user for recurring installments
it: se vero - chiede all'utente rate ricorrenti

en: if true - billing block is required for online contribution page
it: se vero - blocco fatturazione è richiesto per una pagina di contribuzione online

en: if true - processing logic must reject transaction at confirmation stage if pay method != credit card
it: se vero - logica di processo deve rifiutare transazioni in fase di conferma se il metodo di pagamento != carta di credito

en: if true - supports recurring intervals
it: se vero - supporta intervalli ricorrenti

en: if true - user is able to adjust payment start date
it: se vero - utente è in grado di regolare la data di inizio pagamento

en: if true than billing block is required this event
it: se vero allora il blocco di fatturazione è richiesto in questo evento

en: if true, page will include an input text field where user can enter their own amount
it: se vero, la pagina includerà un campo per l'inserimento del testo dove l'utente può inserire il proprio importo

en: if true, receipt is automatically emailed to contact on each successful payment
it: se vero, la ricevuta è automaticamente inviata tramite email al contatto in caso di buon esito del pagamento

en: if true, receipt is automatically emailed to contact on success
it: se vero, la ricevuta è automaticamente inviata tramite email al contatto in caso di successo

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
it: Se state cercando per nome del contatto, controllate l'ortografia.

en: if you are searching by client name, check your spelling
it: Se stai facendo una ricerca per nome dell'utente, controlla l'ortografia

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
it: Se state cercando per nome del contribuente, controllate l'ortografia.

en: if you are searching by member name, check your spelling
it: Se state facendo una ricerca per nome del membro, controllate l'ortografia

en: if you are searching by participant name, check your spelling
it: Se state facendo una ricerca per nome del partecipante, controllate l'ortografia

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
it: Se stai facendo una ricerca per nome intervistato, controlla l'ortografia

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
it: Se state cercando in un gruppo o i contatti a cui è associato un certo tag, provate con "qualsiasi gruppo" o "qualsiasi tag".

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
it: Se state cercando in un intervallo di date, provate un intervallo più ampio.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
it: Se state cercando in un intervallo di date, provate con un intervallo più ampio.

en: import SQL datasource
it: importa SQL datasource

en: import contacts
it: importa contatti

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
it: importare contatti da altre fonti su at <a href="!1">CiviCRM &gt;&gt; importa</a>

en: in...
it: a. ..

en: installments
it: rate

en: installments of
it: rate di

en: installments.
it: rate.

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
it: instanceId=[ID o report istanza] richiesto
    format=[csv o print] facoltativo-CSV in output o HTML adatto alla stampa, altrimenti PDF

en: interview campaign contacts
it: intervista i contatti della campagna

en: is a numeric field
it: è un campo numerico

en: is partial payment enabled for this event
it: è il pagamento parziale abilitato per questo evento

en: is partial payment enabled for this online contribution page
it: è il pagamento parziale abilitato per questa pagina di contributo online

en: is the relationship active ?
it: è la relazione attiva?

en: is this the default message template for the workflow referenced by workflow_id?
it: è questo il modello di messaggio predefinito per il workflow riferito da workflow_id?

en: is this the reserved message template which we ship for the workflow referenced by workflow_id?
it: è questo il modello di messaggio riservato che mandiamo per il workflow riferito da workflow_id?

en: is...
it: è...

en: label for relationship of contact_a to contact_b.
it: etichetta per relazione di far_contact a near_contact.

en: less than
it: minore di

en: less than or equal to
it: minore o uguale a

en: lifetime
it: tempo di vita

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
it: limit = Numero opzionale-Limita il numero di ricostruzioni di gruppi smart

en: linking custom group for dynamic object
it: collegamento gruppo personalizzato per oggetto dinamico

en: list of locales supported by the current db state (NULL for single-lang install)
it: elenco delle impostazioni locali supportate dallo stato corrente del database (NULL per l'installazione in lingua singola)

en: listing based on recipient field.
it: elenco in base al campo destinatario.

en: live
it: vivo

en: loading
it: caricamento

en: localized Name of Contact Type.
it: Nome localizzato del Tipo Contatto.

en: localized Optional verbose description of the type.
it: Descrizione dettagliata localizzata facoltativa del tipo.

en: localized label for display of this status type
it: etichetta localizzata per la visualizzazione di questo tipo di status

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
it: minuscolo ante / post meridiem ('am', 'pm')

en: make online contributions
it: fai contributi online

en: make sure you have enough privileges in the access control system
it: assicuratevi di avere sufficienti permessi nel sistema di controllo degli accessi

en: manage campaign
it: gestisci campagna

en: manage event profiles
it: gestisci i profili degli eventi

en: manage tags
it: gestisci tags

en: match
it: abbina

en: maximum number of multiple records, if 0 - no max
it: numero massimo di record multipli, se 0 - no max

en: member since
it: membro da

en: membership periods
it: Periodi d'Iscrizione

[ctx: menu]
en: ACL Roles
it: Ruoli ACL

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
it: Informazioni su CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
it: Carte di Credito Accettate

[ctx: menu]
en: Access Control
it: Controllo Accesso

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
it: Batch Contabile

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
it: Esporta Batch Contabile

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
it: Batch Contabili

[ctx: menu]
en: Activities
it: Attività

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
it: Prospetto 'Attività'

[ctx: menu]
en: Activity Details
it: Dettagli Attività

[ctx: menu]
en: Activity Summary
it: Riepilogo Attività

[ctx: menu]
en: Activity Types
it: Tipi Attività

[ctx: menu]
en: Activity View
it: Visualizza Attività

[ctx: menu]
en: Add Field
it: Aggiungi Campo

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
it: Aggiungi Prodotti a Questa Pagina

[ctx: menu]
en: Add User
it: Aggiungi Utente

[ctx: menu]
en: Additional Info
it: Altre informazioni

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
it: Form AdditionalInfo

[ctx: menu]
en: Address Settings
it: Impostazioni Indirizzo

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
it: Formato Destinatari

[ctx: menu]
en: Administer
it: Amministrazione

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
it: Amministra CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
it: Pannello di Amministrazione

[ctx: menu]
en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

[ctx: menu]
en: All Cases
it: Tutti i Casi

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
it: Prospetto 'Tutti i Casi'

[ctx: menu]
en: All Reports
it: Tutti i Report

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
it: Approva Invio Posta

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
it: Mailing archiviati

[ctx: menu]
en: Ask a question
it: Fai una domanda

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
it: Assegna Utenti a Ruoli ACL

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
it: Assegna ad un altro utente

[ctx: menu]
en: Attendee List
it: Lista Partecipanti

[ctx: menu]
en: Badge Layout
it: Layout Badge

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
it: Batch di Inserimento Dati

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
it: Batch Unione Contatti duplicati

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
it: Transazioni contabili

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
it: Bounce Report per Mailings

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
it: Sfoglia file caricati

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
it: Integrazione Database del CMS

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
it: Bacheca Campagna

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
it: Report Campagne

[ctx: menu]
en: Campaign Status
it: Status Campagna

[ctx: menu]
en: Campaign Types
it: Tipi Campagna

[ctx: menu]
en: Campaigns
it: Campagne

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
it: Cancella Sottoscrizione

[ctx: menu]
en: Case
it: Caso

[ctx: menu]
en: Case Activity
it: Attività Caso

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
it: Verifica Attività Caso

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
it: Imposta Casi Personalizzati

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
it: Prospetto Bacheca Casi

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
it: Prospetto 'Caso'

[ctx: menu]
en: Case Details
it: Dettagli Caso

[ctx: menu]
en: Case Reports
it: Report Casi

[ctx: menu]
en: Case Statuses
it: Stati del Caso

[ctx: menu]
en: Case Types
it: Tipi Caso

[ctx: menu]
en: Cases
it: Casi

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
it: Cambia selezioni Registrazioni

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
it: Blog di CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
it: Notizie di CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
it: Crea Profilo CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
it: Campi profilo CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
it: Reports CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
it: Risorse di CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviCampaign

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
it: Bacheca CiviCase

[ctx: menu]
en: CiviCase Settings
it: Impostazioni CiviCase

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
it: Bacheca CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
it: Bacheca CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
it: Bacheca CiviGrant

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviMail

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
it: Impostazioni Componente CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
it: Bacheca CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
it: Bacheca CiviPledge

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
it: Cancella Cache e Aggiorna Percorsi

[ctx: menu]
en: Closed Batches
it: Batch chiusi

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
it: Opzioni stile di comunicazione

[ctx: menu]
en: Communications
it: Comunicazioni

[ctx: menu]
en: Components
it: Componenti

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
it: Conduci Sondaggio

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
it: Etichette Posti Conferenza

[ctx: menu]
en: Conference Slots
it: Posti Conferenza

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
it: Checklist di Configurazione

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
it: Configura CKEditor

[ctx: menu]
en: Configure Survey
it: Configura Sondaggio

[ctx: menu]
en: Configure Widget
it: Configura Widget

[ctx: menu]
en: Confirm
it: Conferma

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
it: Conferma Registrazione Evento

[ctx: menu]
en: Confirm dates
it: Conferma Date

[ctx: menu]
en: Connections
it: Connessioni

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
it: Dettaglio componente

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
it: Riepilogo Conoscenze

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
it: Bacheca Contatto

[ctx: menu]
en: Contact Reports
it: Report Contatti

[ctx: menu]
en: Contact Summary
it: Riepilogo Contatto

[ctx: menu]
en: Contact Types
it: Tipi Contatto

[ctx: menu]
en: Contacts
it: Contatti

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
it: Contributo aggregato per Relazione

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
it: Importi Contributi

[ctx: menu]
en: Contribution Details
it: Dettagli Contributo

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
it: Report Contributi

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
it: Riepilogo Contributi

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
it: Riepilogo Contributi - Visualizzazione Grafico

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
it: Dettagli Contributi e Soci

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
it: Dettagli dei contributi per tipologia, oltre alle informazioni sulle iscrizioni per i contributi ricevuti per le iscrizioni.

[ctx: menu]
en: Contributions
it: Contributi

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
it: Contributi per Famiglia

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
it: Contributi per organizzazione

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
it: Crea nuovo report da Template

[ctx: menu]
en: Current Employers
it: Attuali datori di lavoro

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
it: Mostra eventi correnti e futuri

[ctx: menu]
en: Custom Data
it: Dati Personalizzati

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
it: Campi Dati Personalizzati

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
it: Campo Personalizzato - Aggiungi

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
it: Campo Personalizzato - Modifica

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
it: Campo personalizzato - Sposta

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
it: Campo personalizzato - Opzioni

[ctx: menu]
en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

[ctx: menu]
en: Custom Searches
it: Ricerche Personalizzate

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
it: Personalizza Dati e Schermate

[ctx: menu]
en: Dashboard
it: Bacheca

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
it: Aggiornamenti Database

[ctx: menu]
en: Date Formats
it: Formati Data

[ctx: menu]
en: Date Preferences
it: Preferenze data

[ctx: menu]
en: Debugging
it: Debug

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
it: Debug e Gestione Errori

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
it: Eccezioni Deduplica

[ctx: menu]
en: Delete Contact
it: Elimina Contatto

[ctx: menu]
en: Delete File
it: Cancella File

[ctx: menu]
en: Delete Survey
it: Elimina Sondaggio

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
it: Rapporto dettagliato per sondaggi, contatti telefonici, banchetti o altri sondaggi.

[ctx: menu]
en: Developer
it: Sviluppatore

[ctx: menu]
en: Developer Docs
it: Documenti per sviluppatore

[ctx: menu]
en: Display Preferences
it: Preferenze di Visualizzazione

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
it: Visualizza i click da ogni mailing

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
it: Mostra i contatti che hanno aperto le email da un mailing

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
it: Visualizza un elenco dettagliato dei contributi raggruppati per nucleo familiare che include i contributi fatti dai membri della famiglia.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
it: Visualizza un elenco dettagliato dei contributi raggruppati per organizzazione, che include i contributi fatti dai dipendenti per l'organizzazione.

[ctx: menu]
en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: menu]
en: Download Errors
it: Scarica Errori

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
it: Bozze e email non programmate

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
it: Opzioni Apertura A Tendina

[ctx: menu]
en: Edit Field
it: Modifica Campo

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
it: Modifica Contatto Correlato

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
it: Formati Saluto Email

[ctx: menu]
en: Email Invoice
it: Fattura Email

[ctx: menu]
en: Email a Contact
it: Manda un'email a un contatto

[ctx: menu]
en: Email address verified
it: Indirizzo email verificato

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
it: Abilita Componenti CiviCRM

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
it: Media Incontri

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
it: Tramiti degli Incontri

[ctx: menu]
en: Engagement Index
it: Indice Impegni

[ctx: menu]
en: Event Fees
it: Quote di iscrizione Evento

[ctx: menu]
en: Event Income Details
it: Dettaglio Proventi Evento

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
it: Riepilogo Proventi Evento

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
it: Info e Impostazioni Evento

[ctx: menu]
en: Event Information
it: Informazioni Evento

[ctx: menu]
en: Event Location
it: Location Evento

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
it: Layout Badge Nome Evento

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
it: Registrazione Online all'Evento

[ctx: menu]
en: Event Participants List
it: Elenco partecipanti evento

[ctx: menu]
en: Event Registration
it: Registrazione Evento

[ctx: menu]
en: Event Reports
it: Report Eventi

[ctx: menu]
en: Event Templates
it: Modelli di Evento

[ctx: menu]
en: Event Types
it: Tipi di Evento

[ctx: menu]
en: Events
it: Eventi

[ctx: menu]
en: Export
it: Esporta

[ctx: menu]
en: Export Contacts
it: Esporta Contatti

[ctx: menu]
en: Exported Batches
it: Batch esportati

[ctx: menu]
en: Extensions
it: Estensioni

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
it: Mittenti

[ctx: menu]
en: File on Case
it: Redigi Caso

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
it: Conti Finanziari

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
it: Tipo di conti finanziari

[ctx: menu]
en: Financial Types
it: Tipi Finanziari

[ctx: menu]
en: Find Activities
it: Trova Attività

[ctx: menu]
en: Find Cases
it: Trova Casi

[ctx: menu]
en: Find Contacts
it: Trova Contatti

[ctx: menu]
en: Find Contributions
it: Trova Contributi

[ctx: menu]
en: Find Grants
it: Trova Sovvenzioni

[ctx: menu]
en: Find Mailings
it: Cerca Invii Email

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
it: Cerca SMS di massa

[ctx: menu]
en: Find Memberships
it: Cerca Associato

[ctx: menu]
en: Find Participants
it: Trova Partecipanti

[ctx: menu]
en: Find Pledges
it: Trova Impegni di pagamento

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
it: Trova e Unisci contatti duplicati

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
it: Inoltra mailing

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
it: Indirizzi Email "Da:"

[ctx: menu]
en: Full-text Search
it: Ricerca full-text

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
it: Mostra Votanti

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
it: Mostra chi ha votato al sondaggio (tracker)

[ctx: menu]
en: Gender Options
it: Opzioni di Genere

[ctx: menu]
en: Get Image File
it: Carica File immagine

[ctx: menu]
en: Get expert help
it: Ottieni aiuto esperto

[ctx: menu]
en: Get started
it: Per iniziare

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
it: Dati due intervalli di date, mostra i contatti che hanno contribuito in entrambi gli intervalli di date con l'importo fornito in ciascuno e l'aumento/diminuzione percentuale.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
it: Fornisce i dettagli della relazione tra due contatti

[ctx: menu]
en: Grant Details
it: Dettagli Sovvenzione

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
it: Repor Sovvenzioni in dettaglio

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
it: Statistiche Report Sovvenzioni

[ctx: menu]
en: Grant Reports
it: Report Sovvenzioni

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
it: Statistiche

[ctx: menu]
en: Grant Status
it: Status Sovvenzione

[ctx: menu]
en: Grant Types
it: Tipi Sovvenzione

[ctx: menu]
en: Grants
it: Sovvenzioni

[ctx: menu]
en: Group Members
it: Membri Gruppo

[ctx: menu]
en: Groups
it: Gruppi

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
it: Gruppi e totali contributi per criteri compresi il contatto, il periodo di tempo, il tipo contributo, la posizione del contributore, ecc.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
it: Intestazione, Piè di pagine e Messaggi Automatici

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
it: Ti aiuta ad analizzare il reddito generato da un evento. Il report può includere dettagli per tipo di partecipante, stato e metodo di pagamento.

[ctx: menu]
en: Import
it: Importa

[ctx: menu]
en: Import Activities
it: Importa Attività

[ctx: menu]
en: Import Contacts
it: Importa Contatti

[ctx: menu]
en: Import Contributions
it: Importa Contributi

[ctx: menu]
en: Import Memberships
it: Importa Iscrizioni

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
it: Importa dati personalizzati Multi-valore

[ctx: menu]
en: Import Participants
it: Importa Partecipanti

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
it: Mappature di Importazione/Esportazione

[ctx: menu]
en: Include Profiles
it: Includi Profili

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
it: Titoli Personali (Sig., Dott., ...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
it: Suffissi personali (Jr, Sr, ...)

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
it: Inserisci Contenuto di CiviCRM

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
it: Servizi di Messaggistica Istantanea

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
it: Rispondenti Intervista

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
it: Iscriviti a CiviCRM

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
it: LYBUNT (l'anno scorso ma non quest'anno)

[ctx: menu]
en: Label Formats
it: Formati Etichette Posta

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
it: Lingua, Moneta, Localita'

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
it: Iscrizioni scadute

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
it: L'anno scorso ma non quest'anno. Fornisce un elenco di contatti che hanno donato l'anno scorso ma che non hanno donato durante il periodo di tempo specificato come anno in corso.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
it: Elenca la cronologia delle donazioni del contatto, raggruppata per anno, insieme ai contributi attribuiti a qualsiasi contatto correlato del contatto.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
it: Riepilogo degli impegni di pagamento, che include importo dell'impegno, stato dell'impegno, prossima data di pagamento, saldo del dovuto, importo totale pagato, ecc.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
it: Elenca i contributi specifici per criterio, includendo contatto, periodo di tempo, tipo di contributo, posizione del contributore, ecc. Il rapporto di riepilogo del contributo indica questo rapporto per i dettagli del contributo.

[ctx: menu]
en: Localization
it: Localizzazione

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
it: Tipi recapito (casa, lavoro, ...)

[ctx: menu]
en: Log out
it: Logout

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
it: Account posta

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
it: Rimbalzi mail

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
it: Impressioni via mail

[ctx: menu]
en: Mail Opened
it: Mail Aperte

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
it: Impostazioni Mailer

[ctx: menu]
en: Mailing Details
it: Dettaglio Mailing

[ctx: menu]
en: Mailing Event
it: Evento di invio posta

[ctx: menu]
en: Mailing Report
it: Report di Mailing

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
it: Report Mailing

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
it: Riepilogo Mailing

[ctx: menu]
en: Mailings
it: Invii Email

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
it: Gestione Test A/B

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
it: Gestione ACL

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
it: Gestione Pagine Contributi

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
it: Gestione Ricerche Personalizzate

[ctx: menu]
en: Manage Events
it: Gestione Eventi

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
it: Gestione Estensioni

[ctx: menu]
en: Manage Groups
it: Gestione Gruppi

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
it: Gestione Premi

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
it: Gestione Insiemi di prezzi

[ctx: menu]
en: Manage Tags
it: Gestione Tag

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
it: Gestione Tag (Categorie)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
it: Gestione Modelli

[ctx: menu]
en: Map Event Location
it: Mappa Posizione Evento

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
it: Mappa Recapito(i)

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
it: Mappatura e Geocodifica

[ctx: menu]
en: Membership Details
it: Dettagli iscrizione

[ctx: menu]
en: Membership Recurring Contributions
it: Iscrizione con Contributo ricorrente

[ctx: menu]
en: Membership Reports
it: Report Iscrizioni

[ctx: menu]
en: Membership Section
it: Sezione Associati

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
it: Regole di Status Iscrizioni

[ctx: menu]
en: Membership Summary
it: Riepilogo associati

[ctx: menu]
en: Membership Types
it: Tipologie di iscrizione

[ctx: menu]
en: Memberships
it: Iscrizioni

[ctx: menu]
en: Merge Contact
it: Unisci Contatti

[ctx: menu]
en: Merge Tags
it: Unisci Tag

[ctx: menu]
en: Message Templates
it: Modelli di Messaggio

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
it: Fornitori di Telefonia Mobile

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
it: Impostazioni MultiSito

[ctx: menu]
en: My Cases
it: I Miei Casi

[ctx: menu]
en: My Reports
it: I miei Report

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
it: Menu di navigazione

[ctx: menu]
en: New A/B Test
it: Nuovo Test A/B

[ctx: menu]
en: New Activity
it: Nuova Attività

[ctx: menu]
en: New Batch
it: Nuovo Batch

[ctx: menu]
en: New Campaign
it: Nuova Campagna

[ctx: menu]
en: New Case
it: Nuovo Caso

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
it: Nuovo Profilo CiviCRM

[ctx: menu]
en: New Contact
it: Nuovo Contatto

[ctx: menu]
en: New Contribution
it: Nuovo Contributo

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
it: Nuova Pagina Contributo

[ctx: menu]
en: New Email
it: Nuova Email

[ctx: menu]
en: New Event
it: Nuovo Evento

[ctx: menu]
en: New Grant
it: Nuova Sovvenzione

[ctx: menu]
en: New Group
it: Nuovo Gruppo

[ctx: menu]
en: New Household
it: Nuovo Nucleo familiare

[ctx: menu]
en: New Individual
it: Nuovo Individuo

[ctx: menu]
en: New Mailing
it: Nuovo mailing

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
it: Nuovo SMS di massa

[ctx: menu]
en: New Membership
it: Nuovo Associato

[ctx: menu]
en: New Organization
it: Nuova Organizzazione

[ctx: menu]
en: New Payment
it: Nuovo Pagamento

[ctx: menu]
en: New Petition
it: Nuova Petizione

[ctx: menu]
en: New Pledge
it: Nuovo impegno di pagamento

[ctx: menu]
en: New Price Set
it: Nuovo Insieme Prezzi

[ctx: menu]
en: New SMS
it: Nuovo SMS

[ctx: menu]
en: New Survey
it: Nuovo Sondaggio

[ctx: menu]
en: New Tag
it: Nuovo Tag

[ctx: menu]
en: Notes
it: Note

[ctx: menu]
en: Open Batches
it: Batch aperti

[ctx: menu]
en: Open Case
it: Apri Caso

[ctx: menu]
en: Opt-out
it: Rinuncia iscrizione

[ctx: menu]
en: Option Groups
it: Gruppi Opzione

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
it: Indirizzo Organizzazione e Info Contatto

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
it: Email In Uscita (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
it: Impostazioni Email In Uscita

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
it: Fattura PDF

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
it: Opzioni Elenco Partecipanti

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
it: Modelli Elenchi Partecipanti

[ctx: menu]
en: Participant Role
it: Ruolo Partecipante

[ctx: menu]
en: Participant Roles
it: Ruoli Partecipante

[ctx: menu]
en: Participant Status
it: Status Partecipante

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
it: Status Partecipante

[ctx: menu]
en: Payment Methods
it: Metodi di Pagamento

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
it: Tipo di Processore di Pagamento

[ctx: menu]
en: Payment Processors
it: Processori di Pagamento

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
it: Autorizzazioni (Controllo Accesso)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
it: Riepilogo Pagina Campagna Personale

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
it: Pagine Campagna Personale

[ctx: menu]
en: Petitions
it: Petizioni

[ctx: menu]
en: Phone Type
it: Tipo Telefono

[ctx: menu]
en: Phone Types
it: Tipi di Telefono

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
it: Dettaglio Impegni di Pagamento

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
it: Impegno di pagamenti

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
it: Report Impegni di Pagamento

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
it: Promessi ma non pagati

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
it: Report Promessi ma non Pagati

[ctx: menu]
en: Pledges
it: Impegni di pagamento

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
it: Formati Saluto Postale

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
it: Metodi di Comunicazione Preferiti

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
it: Opzioni Lingua Preferita

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
it: Lingue Preferite

[ctx: menu]
en: Premiums
it: Premi

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
it: Premi (Regali di Ringraziamento)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
it: Anteprima Mailing

[ctx: menu]
en: Price Field Options
it: Opzioni Campi Prezzo

[ctx: menu]
en: Price Fields
it: Campi Prezzo

[ctx: menu]
en: Price Sets
it: Insiemi di prezzi

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
it: Stampa evento

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
it: Formati Stampa Pagina (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
it: Elabora Immagini caricate

[ctx: menu]
en: Profile Settings
it: Impostazioni Profilo

[ctx: menu]
en: Profiles
it: Profili

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
it: Fornisce una lista di indirizzi e recapiti telefonici per i record dei contatti presenti nel sistema.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
it: Fornisce una lista di attività incluse le statistiche per uno/tutti i contatti in un determinato intervallo di date (richiesto)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
it: Fornisce una lista degli iscritti con il loro stato e dettaglio d'iscrizione (Data di Iscrizione, Data di Inizio, Data di Fine). Può anche mostrare i contributi (pagamenti) associati con ogni iscritto.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
it: Fornisce un elenco di iscrizioni scadute o che scadranno entro la data specificata.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
it: Fornisce un elenco dei principali donatori durante un periodo di tempo definito. Puoi includere tutti i donatori che vuoi (ad esempio, i primi 100 donatori).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
it: Fornisce un riepilogo di associati per tipologia e data di iscrizione.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
it: Fornisce una panoramica delle entrate degli eventi. Puoi includere informazioni chiave come ID evento, registrazione, presenze e entrate generate per aiutarti a determinare il successo di un evento.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
it: Fornisce informazioni sui contatti relativamente a contributi, iscrizioni, eventi e attività.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
it: Fornisce un elenco dettagliato delle relazioni dipendenti/datore di lavoro con dettagli sull'occupazione.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
it: Fornisce informazioni sullo stato dei contributi ricorrenti

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
it: Fornisce elenchi di partecipanti all'evento.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
it: Fornisce liste di partecipanti per un evento.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
it: Fornisce reportistica su consegne avvenute o desiderate, annullamenti e rinunce, risposte e inoltri.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
it: Fornisce i dettagli della transazione per tutti i contributi e i pagamenti, tra cui numero di Transazione, ID fattura, Tipi Pagamento e Numero assegno.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
it: Registra Intervista Convenuti

[ctx: menu]
en: Recurring Contribution's Payments
it: Pagamenti di Contributi Ricorrenti

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
it: Contributi Ricorrenti

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
it: Regole di Redazione

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
it: Registra Partecipante ad Evento

[ctx: menu]
en: Register New Participant
it: Registra Nuovo Partecipante

[ctx: menu]
en: Register Report
it: Registra Report

[ctx: menu]
en: Register your site
it: Registra il tuo sito

[ctx: menu]
en: Relationship Types
it: Tipi Relazione

[ctx: menu]
en: Relationships
it: Relazioni

[ctx: menu]
en: Release Respondents
it: Rimuovi Convenuti

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
it: Ripeti contributi

[ctx: menu]
en: Repeat Event
it: Ripeti Evento

[ctx: menu]
en: Reports
it: Report

[ctx: menu]
en: Reports Listing
it: Elenco Report

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
it: Prenota Convenuti

[ctx: menu]
en: Resource URLs
it: URL Risorse

[ctx: menu]
en: Resubscribe
it: Sottoscrivi nuovamente

[ctx: menu]
en: SMS Providers
it: Gestori SMS

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
it: SYBUNT (qualche anno ma non quest'anno)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
it: Estensioni dei file sicuri

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
it: Estensioni File Sicure

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
it: Pianificazione promemoria

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
it: Job Programmati

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
it: Log Job Programmati

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
it: Email Programmate e Spedite

[ctx: menu]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: menu]
en: Search Builder
it: Costruttore Ricerca

[ctx: menu]
en: Search Preferences
it: Preferenze di Ricerca

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
it: Self-service Trasferimento Registrazione

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
it: Self-service Aggiornamento Registrazione

[ctx: menu]
en: Sending Mail
it: Inviare Email

[ctx: menu]
en: Settings - Payment Processor
it: Impostazioni - Processore di Pagamento

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
it: Imposta una Pagina Campagna Personale - Informazioni Account

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
it: Mostra statistiche di attività per tipo / data

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
it: Mostra i contributi fatti dai contatti che sono stati accreditati come Crediti in Favore ad altri contatti.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
it: Firma Petizione

[ctx: menu]
en: Smart Groups
it: Gruppi Smart

[ctx: menu]
en: Sms Providers
it: Gestori Sms

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
it: Tipi Credito in Favore

[ctx: menu]
en: Soft Credits
it: Crediti in favore

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
it: SYBUNT significa "qualche anno(i)  ma non quest'anno". Fornisce una lista di contatti che hanno donato in un dato momento nella storia della tua organizzazione, ma non hanno donato durante il periodo di tempo che hai specificato.

[ctx: menu]
en: Subscribe
it: Sottoscrivi

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
it: Riepiloga l'importo generato e il numero di contributori per ciascuna Pagina Campagna Personale.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
it: Statistiche di riepilogo per i mailing

[ctx: menu]
en: Support
it: Supporto

[ctx: menu]
en: Survey Details
it: Dettagli Sondaggio

[ctx: menu]
en: Survey Types
it: Tipi Sondaggio

[ctx: menu]
en: Surveys
it: Sondaggi

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
it: Sincronizza gli Utenti ai Contatti

[ctx: menu]
en: System Settings
it: Impostazioni di Sistema

[ctx: menu]
en: System Status
it: Status di Sistema

[ctx: menu]
en: Tags
it: Tag

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
it: Tag (categorie)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
it: Dillo a un Amico

[ctx: menu]
en: Thank You
it: Grazie

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
it: Ringraziamento e Ricevuta

[ctx: menu]
en: Title and Settings
it: Titolo ed Impostazioni

[ctx: menu]
en: Top Donors
it: Donatori Top

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
it: Cancella sottoscrizione

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
it: Aggiorna Dettagli Fatturazione

[ctx: menu]
en: Update Subscription
it: Aggiorna Sottoscrizione

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
it: Aggiorna CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
it: Utenti e Permessi

[ctx: menu]
en: View Activity
it: Visualizza Attività

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
it: Visualizza Preferenze Data

[ctx: menu]
en: View Mailing
it: Visualizza Mailing

[ctx: menu]
en: View Payment
it: Visualizza Pagamento

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
it: Visualizza Firme Petizione

[ctx: menu]
en: Website Types
it: Tipi di Sito web

[ctx: menu]
en: Word Replacements
it: Sostituzioni Parola

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
it: Controllo Accesso WordPress

en: merge
it: unisci

en: merge duplicate contacts
it: unione contatti duplicati

en: migrate
it: migra

en: miles
it: miglia

en: mime type of the document
it: tipo MIME del documento

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
it: minDays, maxDays = Prendi in considerazione i mailing che sono stati completati tra minDays e maxDays

en: minimum number of multiple records (typically 0?)
it: numero minimo di record multipli (tipicamente 0?)

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
it: minuti, 0-incluso ('00' .. '60')

en: minutes
it: minuti

en: mismatch.
it: non corrispondenti.

en: mm/dd (12/31)
it: MM / GG (12/31)

en: mm/dd/yy (12/31/2009)
it: mm/gg/yy (12/31/2009)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
it: gg/mm/aa o gg-mm-aa (12/25/98 OR 12-25-98) OR (OR 9-1-08 9/1/08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
it: gg/mm/aaaa o gg-mm-aaaa (OR 1998/12/25 1998/12/25) OR (OR 2008/09/01 2008/09/01)

en: monetary amount, formatted according to selected Monetary Locale
it: importo monetario, formattato secondo le Impostazioni Locali Monetarie selezionate

en: month
it: mese

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
it: mese come numero decimale, 0-incluso ('01' .. '12')

en: more
it: di più

en: must be a monetary value
it:  deve essere un valore valuta

en: must be a numeric value
it:  deve essere un numero

en: n/a
it: n/d

en: name for relationship of contact_a to contact_b.
it: nome per la relazione di contact_a a contact_b.

en: name for relationship of far_contact to near_contact.
it: nome per relazione di far_contact a near_contact.

en: name for relationship of near_contact to far_contact.
it: nome per relazione di near_contact a far_contact.

en: name of the entity table for the above id, e.g. civicrm_activity, civicrm_participant
it: nome della tabella entità per l'id di cui sopra, per esempio civicrm_activity, civicrm_participant

en: name of the protocol to use for polling (like IMAP, POP3 or Maildir)
it: nome del protocollo da usare per il polling (come IMAP, POP3 o Maildir)

en: name of this group of settings
it: nome di questo gruppo di impostazioni

en: new
it: nuovo

en: new tag
it: nuovo tag

en: no parameters
it: nessun parametro

en: non-localized name of the status type
it: nome non-localizzato del tipo di stato

en: none
it: nessuna

en: not a duplicate
it: non un duplicato

en: not available
it: non disponibile

en: notification
it: notifica

en: number of options per line for checkbox and radio
it: numero di opzioni per riga per caselle di controllo e pulsanti di opzione

en: occurrences
it: occorrenze

en: offline membership renewal reminder.
it: promemoria rinnovo iscrizione offline

en: on
it: su

en: on hold
it: in attesa

en: ongoing
it: in corso

en: option
it: opzione

en: optional URL for preferred image (photo, logo, etc.) to display for this contact.
it: URL facoltativo a immagine preferita (foto, logo, etc.) da mostrare per questo contatto.

en: optional local part (like civimail+ for addresses like civimail+s.1.2@example.com)
it: parte locale facoltativa (come civimail+ per indirizzi come civimail+s.1.2@example.com)

en: options
it: opzioni

en: or
it: oppure

en: or ODD / EVEN
it: o DISPARI / PARI

en: or the contact is not part of the activity '%1'
it: o il contatto non è parte dell'attività '%1'

en: overwrite
it: sovrascrivi

en: page argument missing or invalid
it: l'argomento della pagina è mancante o non valido

en: paid
it: pagato

en: participants
it: partecipanti

en: password to use when polling
it: password da usare durante il polling

en: permission required to be able to run this instance
it: permessi richiesti per poter eseguire questa istanza

en: physical tablename for entity being joined to discount, e.g. civicrm_event
it: Nomi di tabelle fisiche per entità che si uniscono al discount, per esempio civicrm_event

en: physical tablename for entity being joined to file, e.g. civicrm_contact
it: Nomi di tabelle fisiche per entità che si uniscono al file, per esempio civicrm_contact

en: physical tablename for entity being joined to pledge, e.g. civicrm_contact
it: Nomi di tabelle fisiche per entità che si uniscono all'impegno, per esempio civicrm_contact

en: points to value in civicrm_option_value for group sms_api_type
it: punta a valori in civicrm_option_value per il gruppo sms_api_type

en: port to use when polling
it: porta da usare durante il polling

en: price of each item
it: prezzo di ogni elemento

en: price set being used
it: insieme prezzi utilizzati

en: primary key
it: chiave primaria

en: processor result code
it: codice risultato processore

en: profile create
it: creare profilo

en: profile edit
it: modificare profilo

en: profile listings
it: vedere lista profili

en: profile listings and forms
it: elenchi e form profilo

en: profile view
it: visualizza profilo

en: profiles
it: profili

[ctx: province]
en: 'Ajman
it: EMIRATI ARABI UNITI - 'Ajman

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
it: A'ali uno Nil

[ctx: province]
en: Aargau
it: Argovia

[ctx: province]
en: Aberdeen City
it: Aberdeen, Città

[ctx: province]
en: Abkhazia
it: Abcasia

[ctx: province]
en: Abu Zaby
it: EMIRATI ARABI UNITI - Abu Dhabi

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
it: Isole Acklins e Crooked

[ctx: province]
en: Acre
it: Acro

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
it: Dakahlia

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
it: Dakahlia

[ctx: province]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: province]
en: Adjara
it: Agiaria

[ctx: province]
en: Agalega Islands
it: Agalega

[ctx: province]
en: Ahuachapan
it: Ahuachapán

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
it: Aisén del General Carlos Ibanez del Campo

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
it: Etolia-Acarnania

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
it: Comune di Aizkraukle

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
it: Ajdabiya

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
it: Al Ba, Rah

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
it: Al Ahmar Bah al

[ctx: province]
en: Al Bahah
it: al-Bāha

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
it: Mar Rosso

[ctx: province]
en: Al Bayda'
it: Al Bayda '

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
it: Beheira

[ctx: province]
en: Al Buţnān
it: Al Butnan

[ctx: province]
en: Al Fayym
it: Fayyūm

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
it: EMIRATI ARABI UNITI - Al Fujayrah

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
it: Gharbiyya

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
it: Gharbiyya

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
it: Al Akhdar Hizam al

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
it: Al Hoceima

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
it: Al-Hudayda

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
it: al-Hudud al-Shamaliyya

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
it: Alessandria

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
it: Ismā‘īliyya

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
it: Al Janblyah

[ctx: province]
en: Al Jizah
it: Giza

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
it: Al Janblyah

[ctx: province]
en: Al Khawr
it: Al Karak

[ctx: province]
en: Al Mahrah
it: Al-Mahra

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
it: Al Manamah (Al 'Āşimah)

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
it: Menufia

[ctx: province]
en: Al Minya
it: al-Minyā

[ctx: province]
en: Al Qahirah
it: Il Cairo

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
it: Qaliubia

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
it: Al Qatrun

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
it: Wadi al Jadid

[ctx: province]
en: Al Wakrah
it: Al Ba, Rah

[ctx: province]
en: Al Wusţá
it: Al Wusta

[ctx: province]
en: Alabama
it: USA - Alabama

[ctx: province]
en: Alaska
it: USA - Alaska

[ctx: province]
en: Alberta
it: CANADA - Alberta

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
it: Alpi Marittime

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
it: Alpi dell'Alta Provenza

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
it: Paraguay

[ctx: province]
en: Alto Parana
it: Parana

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
it: Alytaus apskritis

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
it: Comune di Alūksnes

[ctx: province]
en: Amambay
it: Anambra

[ctx: province]
en: Amatas novads
it: Comune di Amatas

[ctx: province]
en: American Samoa
it: USA - Samoa Americane

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
it: Amurskaya oblast '

[ctx: province]
en: An Najef
it: Un Najef

[ctx: province]
en: An Nil
it: Un Nil

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
it: Un Abyaq al Nil

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
it: Un Azraq al Nil

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
it: INDIA - Isole Andamane e Nicobar

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
it: INDIA - Andhra Pradesh

[ctx: province]
en: Antrim and Newtownabbey
it: Antrim e Newtownabbey

[ctx: province]
en: Antwerpen
it: Anversa

[ctx: province]
en: Apes novads
it: Comune di Apes

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
it: Appenzello Esterno

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
it: Appenzello Interno

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
it: Aqtòbe oblysy

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
it: Ar Rifa

[ctx: province]
en: Aragacotn
it: ARMENIA - Aragacotn

[ctx: province]
en: Ararat
it: ARMENIA - Ararat

[ctx: province]
en: Ardennes
it: Ardenne

[ctx: province]
en: Ards and North Down
it: Ards e North Down

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
it: Argyll e Bute

[ctx: province]
en: Arizona
it: USA - Arizona

[ctx: province]
en: Arkansas
it: USA - Arkansas

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
it: Arkhangel'skaya oblast '

[ctx: province]
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
it: Distretto di Armagh, Banbridge e Craigavon

[ctx: province]
en: Armavir
it: ARMENIA - Armavir

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
it: Forze Armate Americane

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
it: Forze Armate Europa

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
it: Forze Armate del Pacifico

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
it: INDIA - Arunachal Pradesh

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
it: Come Sulaymaniyah

[ctx: province]
en: As Suwayda'
it: Come Suwayda '

[ctx: province]
en: As Suways
it: Suez

[ctx: province]
en: Ascension
it: Ascensione

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
it: EMIRATI ARABI UNITI - Ash Shariqah

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
it: Sharkia

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
it: Ash Shati '

[ctx: province]
en: Assam
it: INDIA - Assam

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
it: Astrakhanskaya oblast '

[ctx: province]
en: Asturias
it: Asturie

[ctx: province]
en: Asuncion
it: Aste

[ctx: province]
en: Aswan
it: Assuan

[ctx: province]
en: At Ta'mim
it: A Ta'mim

[ctx: province]
en: Atlantique
it: Atlantico

[ctx: province]
en: Attiki
it: Attica

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
it: Territorio antartico australiano

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
it: Territorio della Capitale Australiana

[ctx: province]
en: Aveiro
it: Aveyron

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
it: Az Zawiyah

[ctx: province]
en: Baa
it: Belato

[ctx: province]
en: Badakhshan
it: AFGHANISTAN - Badakhshan

[ctx: province]
en: Badghis
it: AFGHANISTAN - Badghis

[ctx: province]
en: Bafata
it: Bafatá

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
it: Bagerhat Zila

[ctx: province]
en: Baghlan
it: AFGHANISTAN - Baghlan

[ctx: province]
en: Baja California
it: Bassa California

[ctx: province]
en: Baja California Sur
it: Bassa California del Sud

[ctx: province]
en: Baker Island
it: Isola Baker

[ctx: province]
en: Bale
it: Balé

[ctx: province]
en: Baleares
it: Isole Baleari

[ctx: province]
en: Balkan
it: Balcanico

[ctx: province]
en: Balkh
it: AFGHANISTAN - Balkh

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
it: Comune di Baltinavas

[ctx: province]
en: Balvu novads
it: Comune di Balvu

[ctx: province]
en: Bamian
it: AFGHANISTAN - Bamian

[ctx: province]
en: Bandarban zila
it: Bandarban Zila

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
it: Banī Suwayf

[ctx: province]
en: Banī Walīd
it: Bani Walid

[ctx: province]
en: Barcelona
it: Barcellona

[ctx: province]
en: Barguna zila
it: Barguna Zila

[ctx: province]
en: Barisal zila
it: Barisal Zila

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
it: Basso Reno

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
it: Basso Sassandra

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
it: Basilea-Campagna

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
it: Basilea Città

[ctx: province]
en: Bauskas novads
it: Comune di Bauskas

[ctx: province]
en: Bay
it: Baia

[ctx: province]
en: Bayern
it: Baviera

[ctx: province]
en: Beijing
it: Pechino

[ctx: province]
en: Beja
it: Bejaia

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
it: Belgorodskaya oblast '

[ctx: province]
en: Beqaa
it: Bekaa

[ctx: province]
en: Berat
it: ALBANIA - Berat

[ctx: province]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: province]
en: Bern
it: Berna

[ctx: province]
en: Bethlehem
it: Betlemme

[ctx: province]
en: Bhola zila
it: Bhola Zila

[ctx: province]
en: Bihar
it: INDIA - Bihar

[ctx: province]
en: Bizerte
it: Biserta

[ctx: province]
en: Blekinge län
it: Contea di Blekinge

[ctx: province]
en: Bloke
it: Tipo

[ctx: province]
en: Bogra zila
it: Bogra Zila

[ctx: province]
en: Boke
it: Bokè

[ctx: province]
en: Boqueron
it: Bouenza

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
it: Bocche del Rodano

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
it: Brabante Vallone

[ctx: province]
en: Braga
it: Brava

[ctx: province]
en: Bragança
it: Braganza

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
it: Brahmanbaria Zila

[ctx: province]
en: Brandenburg
it: Brandeburgo

[ctx: province]
en: Bremen
it: Brema

[ctx: province]
en: Bristol, City of
it: Bristol, Città di

[ctx: province]
en: British Columbia
it: CANADA - British Columbia

[ctx: province]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
it: Bryanskaya oblast '

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
it: Brèsckaja voblasc '

[ctx: province]
en: Bucuresti
it: Bucarest

[ctx: province]
en: Bukidnon
it: Burkina Faso

[ctx: province]
en: Bulacan
it: Bulgan

[ctx: province]
en: Bulqizë
it: ALBANIA - Bulqizë

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
it: Porto Said

[ctx: province]
en: Caeguazu
it: Cauca

[ctx: province]
en: Cagayan
it: Nagaland

[ctx: province]
en: California
it: USA - California

[ctx: province]
en: Camagoey
it: Camagüey

[ctx: province]
en: Camarines Norte
it: Cuanza Nord

[ctx: province]
en: Canindeyu
it: Cabinda

[ctx: province]
en: Capital federal
it: Capitale federale

[ctx: province]
en: Capiz
it: Caprivi

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
it: Casablanca [Dar El Beida]

[ctx: province]
en: Castelo Branco
it: Cao Bang

[ctx: province]
en: Cat Island
it: Isola di Cat

[ctx: province]
en: Catanduanes
it: Catania

[ctx: province]
en: Causeway Coast and Glens
it: Causeway Coast e Glens

[ctx: province]
en: Cavite
it: Savoia

[ctx: province]
en: Cebu
it: Regione del Sud

[ctx: province]
en: Central
it: Centrale

[ctx: province]
en: Central Finland
it: Finlandia centrale

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
it: Ostrobotnia centrale

[ctx: province]
en: Central and Western
it: Centrale e occidentale

[ctx: province]
en: Centre
it: Centro

[ctx: province]
en: Chandpur zila
it: Chandpur Zila

[ctx: province]
en: Changhua County
it: Contea di Changhua

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
it: Chelyabinskaya oblast '

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
it: Cherkas'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
it: Chernihivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
it: Chernivets'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
it: INDIA - Chhattisgarh

[ctx: province]
en: Chiayi County
it: Contea di Chiayi

[ctx: province]
en: Chios
it: Chio

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
it: Chuadanga Zila

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
it: Città dell'Avana

[ctx: province]
en: Co Antrim
it: Antrim, Contea

[ctx: province]
en: Co Armagh
it: Armagh, Contea

[ctx: province]
en: Co Down
it: Down, Contea

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
it: Fermanagh, Contea

[ctx: province]
en: Co Londonderry
it: Londonderry (Contea)

[ctx: province]
en: Collines
it: Colline

[ctx: province]
en: Colorado
it: USA - Colorado

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
it: Comarca di San Blas

[ctx: province]
en: Comilla zila
it: Comilla Zila

[ctx: province]
en: Comoe
it: Comoé

[ctx: province]
en: Compostela Valley
it: Data Completa

[ctx: province]
en: Connecticut
it: USA - Connecticut

[ctx: province]
en: Constantine
it: Costantina

[ctx: province]
en: Copenhagen
it: Copenaghen

[ctx: province]
en: Copenhagen City
it: Copenhagen Città

[ctx: province]
en: Cordillera
it: Criteri

[ctx: province]
en: Cornwall
it: Cornovaglia

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
it: Corsica del Sud

[ctx: province]
en: County Durham
it: Durham, Contea

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
it: Cox's Bazar Zila

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
it: Cuanza Nord

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
it: Cuanza Sud

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
it: Cuvette Ovest

[ctx: province]
en: Cádiz
it: Cadice

[ctx: province]
en: Cēsu novads
it: Comune di Cēsu

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
it: Da Nang, Thanh Pho

[ctx: province]
en: Dabola
it: Coyah

[ctx: province]
en: Dac Lac
it: VIETNAM - Dac Lac

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
it: INDIA - Dadra e Nagar Haveli

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
it: Daghestan, Respublika

[ctx: province]
en: Dajabón
it: Dajabon

[ctx: province]
en: Dalarnas län
it: Contea di Dalarna

[ctx: province]
en: Daman and Diu
it: INDIA - Daman e Diu

[ctx: province]
en: Darhan uul
it: Darhan Uul

[ctx: province]
en: Dasoguz
it: Daşoguz

[ctx: province]
en: Davao
it: Davaci

[ctx: province]
en: Davao Oriental
it: Kasai Orientale

[ctx: province]
en: Davao del Sur
it: Agusan del Sur

[ctx: province]
en: Debub
it: Regione del Sud

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
it: Mar Rosso Meridionale

[ctx: province]
en: Delaware
it: USA - Delaware

[ctx: province]
en: Delhi
it: INDIA - Delhi

[ctx: province]
en: Delvinë
it: ALBANIA - Delvinë

[ctx: province]
en: Derry City and Strabane
it: Distretto di Derry e Strabane

[ctx: province]
en: Devoll
it: ALBANIA - Devoll

[ctx: province]
en: Dhaka zila
it: Dhaka Zila

[ctx: province]
en: Dibër
it: ALBANIA - Dibër

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
it: Dinajpur Zila

[ctx: province]
en: District of Columbia
it: USA - Distretto di Columbia

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
it: Dnipropetrovs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Dodekanisos
it: Dodecaneso

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
it: Donets'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Dornogov,
it: Dornogov

[ctx: province]
en: Drama
it: Dramma

[ctx: province]
en: Dubayy
it: EMIRATI ARABI UNITI - Dubai

[ctx: province]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
it: Dubrovnik e neretvanska zupanija

[ctx: province]
en: Dumyat
it: Damietta

[ctx: province]
en: Dundee City
it: Dundee Città

[ctx: province]
en: Durrës
it: ALBANIA - Durrsës

[ctx: province]
en: Dushanbe
it: Dušanbe

[ctx: province]
en: East
it: Oriente

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
it: Berbice Orientale-Corentyne

[ctx: province]
en: Eastern
it: Orientale

[ctx: province]
en: Eastern Samar
it: Sahara Occidentale

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
it: Edinburgh, Città di

[ctx: province]
en: Elbasan
it: ALBANIA - Elbasan

[ctx: province]
en: Elgeyo/Marakwet
it: Elgeyo-Marakwet

[ctx: province]
en: Encamp
it: Accampare

[ctx: province]
en: Equateur
it: Equatore

[ctx: province]
en: Erevan
it: ARMENIA - Erevan

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
it: Isole Essequibo-Demerara Occidentale

[ctx: province]
en: Falcon
it: Falcone

[ctx: province]
en: Far North
it: Estremo Nord

[ctx: province]
en: Farah
it: AFGHANISTAN - Farah

[ctx: province]
en: Faridpur zila
it: Faridpur Zila

[ctx: province]
en: Faro
it: Paro

[ctx: province]
en: Faryab
it: AFGHANISTAN - Faryab

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
it: Federazione di Bosnia-Erzegovina

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
it: Aree tribali di Amministrazione Federale

[ctx: province]
en: Feni zila
it: Feni Zila

[ctx: province]
en: Fermanagh and Omagh
it: Fermanagh e Omagh

[ctx: province]
en: Fier
it: ALBANIA - Fier

[ctx: province]
en: Florida
it: USA - Florida

[ctx: province]
en: Free State
it: Stato libero

[ctx: province]
en: Fribourg
it: Friburgo

[ctx: province]
en: Fthiotis
it: Ftiotide

[ctx: province]
en: Fyn
it: Fionia

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
it: Gaibandha Zila

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
it: Gambela

[ctx: province]
en: Gazipur zila
it: Gazipur Zila

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
it: ARMENIA - Gegarkunik'

[ctx: province]
en: Geneva
it: Ginevra

[ctx: province]
en: Georgia
it: USA - Georgia

[ctx: province]
en: Ghadāmis
it: Ghadamis

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
it: Gharb Ba ~ r al Ghazal

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
it: Gharb Kordofan

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
it: Gharb Istiwa'iyah al

[ctx: province]
en: Gharyān
it: Gharyan

[ctx: province]
en: Ghazni
it: AFGHANISTAN - Ghazni

[ctx: province]
en: Ghowr
it: AFGHANISTAN - Ghowr

[ctx: province]
en: Ghāt
it: Ghat

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
it: Isole Gilbert

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
it: Girona

[ctx: province]
en: Gironde
it: Gironda

[ctx: province]
en: Gjirokastër
it: ALBANIA - Argirocastro

[ctx: province]
en: Glarus
it: Glarona

[ctx: province]
en: Glasgow City
it: Glasgow, Città

[ctx: province]
en: Goa
it: INDIA - Goa

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
it: Gopalganj Zila

[ctx: province]
en: Gotlands län
it: Contea di Gotland

[ctx: province]
en: Gramsh
it: ALBANIA - Gramsh

[ctx: province]
en: Graubunden
it: Grigioni

[ctx: province]
en: Greater Accra
it: Grande Accra

[ctx: province]
en: GreveNmacher
it: Grevenmacher

[ctx: province]
en: Guadeloupe
it: Guadalupa

[ctx: province]
en: Guainía
it: Guainia

[ctx: province]
en: Guaira
it: Gujarat

[ctx: province]
en: Guam
it: USA - Guam

[ctx: province]
en: Guarda
it: Gard

[ctx: province]
en: Guimaras
it: Guayas

[ctx: province]
en: Gujarat
it: INDIA - Gujarat

[ctx: province]
en: Guyane
it: Guyana francese

[ctx: province]
en: Gävleborgs län
it: Contea di Gävleborg

[ctx: province]
en: Ha
it: Ah

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
it: Ha Noi, Gio fare

[ctx: province]
en: Habiganj zila
it: Habiganj Zila

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
it: Hai Phong, Thanh Pho

[ctx: province]
en: Hallands län
it: Contea di Halland

[ctx: province]
en: Hamburg
it: Amburgo

[ctx: province]
en: Hanover
it: Hannover

[ctx: province]
en: Harari People
it: Harar

[ctx: province]
en: Haryana
it: INDIA - Haryana

[ctx: province]
en: Has
it: ALBANIA - Has

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
it: Alto Reno

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
it: Alto Sassandra

[ctx: province]
en: Haute-Corse
it: Corsica settentrionale

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
it: Alta Garonna

[ctx: province]
en: Haute-Loire
it: Alta Loira

[ctx: province]
en: Haute-Marne
it: Alta Marna

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
it: Alta Savoia

[ctx: province]
en: Haute-Saône
it: Alta Saona

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
it: Alte Alpi

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
it: Alti Pirenei

[ctx: province]
en: Hawaii
it: USA - Hawaii

[ctx: province]
en: Helmand
it: AFGHANISTAN - Helmand

[ctx: province]
en: Herat
it: AFGHANISTAN - Herat

[ctx: province]
en: Hessen
it: Assia

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
it: INDIA - Himachal Pradesh

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
it: Ho Chi Minh, Thanh Pho [Sai Gon]

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
it: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavíkur

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
it: Homel'skaja voblasc '

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
it: Hrodzenskaja voblasc '

[ctx: province]
en: Hsinchu County
it: Contea di Hsinchu

[ctx: province]
en: Hualien County
it: Contea di Hualien

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
it: Hodmezovasarhely

[ctx: province]
en: Idaho
it: USA - Idaho

[ctx: province]
en: Iecavas novads
it: Comune di Iecavas

[ctx: province]
en: Ifugao
it: Lugo

[ctx: province]
en: Ilan County
it: Contea di Yilan

[ctx: province]
en: Illinois
it: USA - Illinois

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
it: Bioko Norte

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
it: Bioko Sur

[ctx: province]
en: Iloilo
it: Kouilou

[ctx: province]
en: Imereti
it: Imerezia

[ctx: province]
en: Indiana
it: USA - Indiana

[ctx: province]
en: Intibuca
it: Intibucá

[ctx: province]
en: Iowa
it: USA - Iowa

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
it: Irkutskaya oblast '

[ctx: province]
en: Isabela
it: Israele

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
it: Isola della Gioventù

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
it: Islamabad Area Federale della Capitale

[ctx: province]
en: Islands
it: Isole

[ctx: province]
en: Isle of Anglesey
it: Isola di Anglesey

[ctx: province]
en: Isle of Wight
it: Isola di Wight

[ctx: province]
en: Itapua
it: Papua

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
it: Ivano-Frankivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
it: Ivanovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
it: Jaipurhat Zila

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
it: Jamalpur Zila

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
it: INDIA - Jammu e Kashmir

[ctx: province]
en: Janub Sina'
it: Sinai del Sud

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
it: Comune di Jaunjelgavas

[ctx: province]
en: Jericho
it: Gerico

[ctx: province]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: province]
en: Jessore zila
it: Jessore Zila

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
it: Jhalakati Zila

[ctx: province]
en: Jharkhand
it: INDIA - Jharkhand

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
it: Jhenaidah Zila

[ctx: province]
en: Jim'
it: Jim '

[ctx: province]
en: Jowzjan
it: AFGHANISTAN - Jowzjan

[ctx: province]
en: Jura
it: Giura

[ctx: province]
en: Jämtlands län
it: Contea di Jämtland

[ctx: province]
en: Jönkopings län
it: Contea di Jönköping

[ctx: province]
en: Kabul
it: AFGHANISTAN - Kabul

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
it: Kafr el Sheikh

[ctx: province]
en: Kakheti
it: Cachezia

[ctx: province]
en: Kalinga-Apayso
it: Kalangala

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
it: Kaliningradskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kalmar län
it: Contea di Kalmar

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
it: Kalužskaja oblast '

[ctx: province]
en: Kandahar
it: AFGHANISTAN - Kandahar

[ctx: province]
en: Kansas
it: USA - Kansas

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
it: Contea di Kaohsiung

[ctx: province]
en: Kapisa
it: AFGHANISTAN - Kapisa

[ctx: province]
en: Karbala'
it: Karbala '

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
it: Karlovačka zupanija

[ctx: province]
en: Karnataka
it: INDIA - Karnataka

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
it: Kasai Orientale

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
it: Kauno apskritis

[ctx: province]
en: Kavajë
it: ALBANIA - Kavajë

[ctx: province]
en: Kavalla
it: Kavala

[ctx: province]
en: Keelung City
it: Keelung, Città

[ctx: province]
en: Kefallinia
it: Cefalonia

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
it: Kemerovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kentucky
it: USA - Kentucky

[ctx: province]
en: Kerala
it: INDIA - Kerala

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
it: Khabarovskiy Kray

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
it: Khagrachari Zila

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
it: Kharkivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
it: Khersons'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
it: Khmel'nyts'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Khowst
it: AFGHANISTAN - Khowst

[ctx: province]
en: Khulna zila
it: Khulna Zila

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
it: Kigali Rurale-y Kigali 'Icyaro

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
it: Kirovohrads'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
it: Kirovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
it: Kishorganj Zila

[ctx: province]
en: Klaipėdos Apskritis
it: Contea di Klaipėda

[ctx: province]
en: Kokneses novads
it: Comune di Kokneses

[ctx: province]
en: Kolonjë
it: ALBANIA - Kolonjë

[ctx: province]
en: Komondjari
it: Komandjoari

[ctx: province]
en: Konar
it: AFGHANISTAN - Konar

[ctx: province]
en: Kondoz
it: AFGHANISTAN - Kunduz

[ctx: province]
en: Kongo central
it: Kongo centrale

[ctx: province]
en: Koper
it: Capodistria

[ctx: province]
en: Korinthia
it: Corinto

[ctx: province]
en: Korçë
it: ALBANIA - Coriza

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
it: Kostromskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kotayk'
it: ARMENIA - Kotayk'

[ctx: province]
en: Kronobergs län
it: Contea di Kronoberg

[ctx: province]
en: Krujë
it: ALBANIA - Croia

[ctx: province]
en: Kukës
it: ALBANIA - Kukës

[ctx: province]
en: Kurbin
it: ALBANIA - Kurbin

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
it: Kurganskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kurigram zila
it: Kurigram Zila

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
it: Kurskaya oblast '

[ctx: province]
en: Kushtia zila
it: Kushtia Zila

[ctx: province]
en: Kuçovë
it: ALBANIA - Kuçovë

[ctx: province]
en: Kweneng
it: Hweneng

[ctx: province]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
it: Kyivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Kärnten
it: Carinzia

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
it: Kārsavas

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
it: L'vivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
it: La Estrelleta [Elias Piña]

[ctx: province]
en: La Habana
it: L'Avana

[ctx: province]
en: La Réunion
it: La Riunione

[ctx: province]
en: La Union
it: Libano

[ctx: province]
en: Lacs
it: Laghi

[ctx: province]
en: Laghman
it: AFGHANISTAN - Laghman

[ctx: province]
en: Laguna
it: Lagune

[ctx: province]
en: Lagunes
it: Lagune

[ctx: province]
en: Lakonia
it: Laconia

[ctx: province]
en: Lakshadweep
it: INDIA - Isole Laccadive

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
it: Lakshmipur Zila

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
it: Lalmonirhat Zila

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
it: Agusan del Norte

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
it: Agusan del Sur

[ctx: province]
en: Lapland
it: Lapponia

[ctx: province]
en: Leiria
it: Lira

[ctx: province]
en: Lekoumou
it: Lékoumou

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
it: Leningradskaya oblast '

[ctx: province]
en: Lesvos
it: Lesbo

[ctx: province]
en: Leyte
it: Tete

[ctx: province]
en: Lezhë
it: ALBANIA - Alessio

[ctx: province]
en: Librazhd
it: ALBANIA - Librazhd

[ctx: province]
en: Liege
it: Liegi

[ctx: province]
en: Likoma Island
it: Likoma

[ctx: province]
en: Lincolnshire
it: Lancashire

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
it: Lipetskaya oblast '

[ctx: province]
en: Lisboa
it: Larisa

[ctx: province]
en: Lisburn and Castlereagh
it: Lisburn e Castlereagh

[ctx: province]
en: Littoral
it: Litorale

[ctx: province]
en: Ljubljana
it: Lubiana

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
it: Lleida

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
it: Logone-orientale

[ctx: province]
en: Loire
it: Loira

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
it: Loira Atlantica

[ctx: province]
en: London
it: Londra

[ctx: province]
en: Lory
it: ARMENIA - Lori

[ctx: province]
en: Louisiana
it: USA - Louisiana

[ctx: province]
en: Lowgar
it: AFGHANISTAN - Lowgar

[ctx: province]
en: Ludzas novads
it: Ludzas

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
it: Luhans'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Lunda Norte
it: Lunda Nord

[ctx: province]
en: Lunda Sul
it: Lunda Sud

[ctx: province]
en: Lushnjë
it: ALBANIA - Lushnjë

[ctx: province]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
it: Comune di Līgatnes

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
it: Regione Centrale

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
it: Isole MacCarthy

[ctx: province]
en: Madaripur zila
it: Madaripur Zila

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
it: INDIA - Madhya Pradesh

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
it: Al Mintaqah ash Shamaliyah

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
it: Magadanskaya oblast '

[ctx: province]
en: Maguindanao
it: Mandiana

[ctx: province]
en: Magura zila
it: Magura Zila

[ctx: province]
en: Maharashtra
it: INDIA - Maharashtra

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
it: Mahilëuskaja voblasc '

[ctx: province]
en: Maine
it: USA - Maine

[ctx: province]
en: Male
it: Maschio

[ctx: province]
en: Mallakastër
it: ALBANIA - Mallakaster

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
it: ALBANIA - Malësi e Madhe

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
it: Mambéré-Kadéï

[ctx: province]
en: Manche
it: Manica

[ctx: province]
en: Manikganj zila
it: Manikganj Zila

[ctx: province]
en: Manipur
it: INDIA - Manipur

[ctx: province]
en: Manitoba
it: CANADA - Manitoba

[ctx: province]
en: Marijampolės Apskritis
it: Contea di Marijampolė

[ctx: province]
en: Marinduque
it: Martinica

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
it: Maritime (Regione)

[ctx: province]
en: Marne
it: Marna

[ctx: province]
en: Martinique
it: Martinica

[ctx: province]
en: Mary
it: Maria

[ctx: province]
en: Maryland
it: USA - Maryland

[ctx: province]
en: Masbate
it: Masqat

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
it: Mashonaland Centrale

[ctx: province]
en: Mashonaland East
it: Mashonaland orientale

[ctx: province]
en: Mashonaland West
it: Mashonaland occidentale

[ctx: province]
en: Massachusetts
it: USA - Massachusetts

[ctx: province]
en: Mat
it: ALBANIA - Mat

[ctx: province]
en: Matabeleland North
it: Matabeleland Nord

[ctx: province]
en: Matabeleland South
it: Matabeleland Sud

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
it: Meclemburgo-Pomerania Anteriore

[ctx: province]
en: Meghalaya
it: INDIA - Meghalaya

[ctx: province]
en: Meherpur zila
it: Meherpur Zila

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
it: Manila area Metropolitana

[ctx: province]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: province]
en: Miaiones
it: Misiones

[ctx: province]
en: Miaoli County
it: Contea di Miaoli

[ctx: province]
en: Michigan
it: USA - Michigan

[ctx: province]
en: Mid Ulster
it: Mid-Ulster

[ctx: province]
en: Mid and East Antrim
it: Mid e East Antrim

[ctx: province]
en: Midway Islands
it: Isole Midway

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
it: Kasai Occidentale

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
it: Orientale

[ctx: province]
en: Minnesota
it: USA - Minnesota

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
it: Minskaja voblasc '

[ctx: province]
en: Mirditë
it: ALBANIA - Mirdizia

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
it: Kasai Occidentale

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
it: Kasai Orientale

[ctx: province]
en: Mississippi
it: USA - Mississipi

[ctx: province]
en: Missouri
it: USA - Missouri

[ctx: province]
en: Mizdah
it: Municipalità di Mizda

[ctx: province]
en: Mizoram
it: INDIA - Mizoram

[ctx: province]
en: Mişrātah
it: Misratah

[ctx: province]
en: Montana
it: USA - Montana

[ctx: province]
en: Moselle
it: Mosella

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
it: Moskovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
it: Moulvibazar Zila

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
it: Monte Libano

[ctx: province]
en: Mountain Province
it: Provincia di Montagna

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
it: Regione del Medio Comoé

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
it: Municipalità speciale dell'Isola della Gioventù

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
it: Munshiganj Zila

[ctx: province]
en: Murang'a
it: Muranga

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
it: Murmanskaya oblast '

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
it: Mykolaivs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
it: Mymensingh Zila

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
it: Ebridi Esterne

[ctx: province]
en: Nabatieh
it: Nabatiye

[ctx: province]
en: Nagaland
it: INDIA - Nagaland

[ctx: province]
en: Nairobi City
it: Nairobi

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
it: Nana-Mambéré

[ctx: province]
en: Nangrahar
it: AFGHANISTAN - Nangrahar

[ctx: province]
en: Nantou County
it: Contea di Nantou

[ctx: province]
en: Naogaon zila
it: Naogaon Zila

[ctx: province]
en: Narail zila
it: Narail Zila

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
it: Narayanganj Zila

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
it: Narsingdi Zila

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
it: Distretto Capitale Nazionale (Port Moresby)

[ctx: province]
en: Natore zila
it: Natore Zila

[ctx: province]
en: Navassa Island
it: Isola Navassa

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
it: Nawabganj Zila

[ctx: province]
en: Naxcivan
it: Naxçıvan

[ctx: province]
en: Nebraska
it: USA - Nebraska

[ctx: province]
en: Neembucu
it: Meemu

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
it: Negroe  Occidentale

[ctx: province]
en: Negros Oriental
it: Negros Orientale

[ctx: province]
en: Neretas novads
it: Comune di Neretas

[ctx: province]
en: Netrakona zila
it: Netrakona Zila

[ctx: province]
en: Nevada
it: USA - Nevada

[ctx: province]
en: New Brunswick
it: CANADA - New Brunswick

[ctx: province]
en: New Hampshire
it: USA - New Hampshire

[ctx: province]
en: New Ireland
it: Nuova Irlanda

[ctx: province]
en: New Jersey
it: USA - New Jersey

[ctx: province]
en: New Mexico
it: USA - Nuovo Mexico

[ctx: province]
en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

[ctx: province]
en: New York
it: USA - New York

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
it: CANADA - Terranova e Labrador

[ctx: province]
en: Newry, Mourne and Down
it: Newry, Mourne e Down

[ctx: province]
en: Nidwalden
it: Nidvaldo

[ctx: province]
en: Niedersachsen
it: Bassa Sassonia

[ctx: province]
en: Niederösterreich
it: Bassa Austria

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
it: Nilphamari Zila

[ctx: province]
en: Nimruz
it: AFGHANISTAN - Nimruz

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
it: Nizhegorodskaya oblast '

[ctx: province]
en: Noakhali zila
it: Noakhali Zila

[ctx: province]
en: Nográd
it: Nógrád

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
it: Brabante Settentrionale

[ctx: province]
en: Noord-Holland
it: Olanda Settentrionale

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
it: Kivu Nord

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
it: Nord-Ovest

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
it: Nord Reno-Westfalia

[ctx: province]
en: Norrbottens län
it: Contea di Norrbotten

[ctx: province]
en: North
it: Nord

[ctx: province]
en: North Carolina
it: USA - Carolina del Nord

[ctx: province]
en: North Cotabato
it: North Dakota

[ctx: province]
en: North Dakota
it: USA - Dakota del Nord

[ctx: province]
en: North Gaza
it: Gaza Nord

[ctx: province]
en: North Jutland
it: Jutland settentrionale

[ctx: province]
en: North Karelia
it: Carelia settentrionale

[ctx: province]
en: North Lebanon
it: Nord Libano

[ctx: province]
en: North West
it: Nord Ovest

[ctx: province]
en: North-East
it: Nord-Est

[ctx: province]
en: North-West
it: Nord-Ovest

[ctx: province]
en: North-Western
it: Nord-Occidentale

[ctx: province]
en: Northern
it: Divisione Nord

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
it: USA - Isole Marianne Settentrionali

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
it: Ostrobotnia Settentrionale

[ctx: province]
en: Northern Samar
it: Savo settentrionale

[ctx: province]
en: Northern Savo
it: Savo settentrionale

[ctx: province]
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

[ctx: province]
en: Northwest Territories
it: CANADA - Territori del Nord-Ovest

[ctx: province]
en: Nouvelle-Calédonie
it: Nuova Caledonia

[ctx: province]
en: Nova Scotia
it: CANADA - Nuova Scozia

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
it: Novgorodskaya oblast '

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
it: Novosibirskaya oblast '

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
it: Nueva Segovia

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
it: Vizcaya

[ctx: province]
en: Nunavut
it: CANADA - Nunavut

[ctx: province]
en: Nurestan
it: AFGHANISTAN - Nurestan

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
it: Nyíregyháza

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
it: Nzi-Comoé

[ctx: province]
en: Nālūt
it: Nalut

[ctx: province]
en: Oberösterreich
it: Alta Austria

[ctx: province]
en: Obwalden
it: Obvaldo

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
it: ka Odi 'Oblast'

[ctx: province]
en: Ohio
it: USA - Ohio

[ctx: province]
en: Oklahoma
it: USA - Oklahoma

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
it: Omskaya oblast '

[ctx: province]
en: Ontario
it: CANADA - Ontario

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
it: Fiandre Orientali

[ctx: province]
en: Oregon
it: USA - Oregon

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
it: Orenburgskaya oblast '

[ctx: province]
en: Orissa
it: INDIA - Orissa

[ctx: province]
en: Orkney Islands
it: Isole Orcadi

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
it: Orlovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Oruzgan
it: AFGHANISTAN - Oruzgan

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
it: Ostrobotnia

[ctx: province]
en: Oueme
it: Ouémé

[ctx: province]
en: Ouest
it: Ovest

[ctx: province]
en: Pabna zila
it: Pabna Zila

[ctx: province]
en: Paktia
it: AFGHANISTAN - Paktia

[ctx: province]
en: Paktika
it: AFGHANISTAN - Paktika

[ctx: province]
en: Palawan
it: Parwan

[ctx: province]
en: Pampanga
it: Samangan

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
it: Panchagarh Zila

[ctx: province]
en: Panevėžio Apskritis
it: Contea di Panevėžys

[ctx: province]
en: Pangasinan
it: Zangilan

[ctx: province]
en: Paraguari
it: Paraguay

[ctx: province]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: province]
en: Parwan
it: AFGHANISTAN - Parwan

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
it: Passo di Calais

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
it: Patuakhali Zila

[ctx: province]
en: Pazardzhik
it: Pazardžik

[ctx: province]
en: Penal-Debe
it: Penale-Debe

[ctx: province]
en: Penghu County
it: Contea di Penghu

[ctx: province]
en: Pennsylvania
it: USA - Pennsylvania

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
it: Penzenskaya oblast '

[ctx: province]
en: Peqin
it: ALBANIA - Peqin

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
it: Perth e Kinross

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
it: Isole della Fenice

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
it: Pinar del Rio

[ctx: province]
en: Pingtung County
it: Contea di Pingtung

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
it: Pirojpur Zila

[ctx: province]
en: Plateau
it: Altopiano

[ctx: province]
en: Pogradec
it: ALBANIA - Pogradec

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
it: Poltavs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Pondicherry
it: INDIA - Pondicherry

[ctx: province]
en: Portalegre
it: Portogallo

[ctx: province]
en: Porto
it: Prato

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
it: Požeško-Slavonska zupanija

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
it: Praha, Hlavní město

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
it: Pedernales

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
it: CANADA - Isola Principe Edoardo

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
it: Pskovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Puerto Rico
it: USA - Porto Rico

[ctx: province]
en: Pukë
it: ALBANIA - Pukë

[ctx: province]
en: Punjab
it: INDIA - Punjab

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
it: Pirenei Atlantici

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
it: Pirenei Orientali

[ctx: province]
en: Përmet
it: ALBANIA - Përmet

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
it: Comune di Pļaviņu

[ctx: province]
en: Qabala
it: Cabala

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
it: Qoraqalpogiston Respublikası

[ctx: province]
en: Quebec
it: CANADA - Québec

[ctx: province]
en: Quezon
it: Leon

[ctx: province]
en: Quirino
it: Quindio

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
it: EMIRATI ARABI UNITI - Ras al-Khaima

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
it: Racha-Lechkhumi e Kvemo Svaneti

[ctx: province]
en: Rajasthan
it: INDIA - Rajasthan

[ctx: province]
en: Rajbari zila
it: Rajbari Zila

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
it: Rajshahi Zila

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
it: Ramallah e Al-Bireh

[ctx: province]
en: Rangamati zila
it: Rangamati Zila

[ctx: province]
en: Rangpur zila
it: Rangpur Zila

[ctx: province]
en: Region Continental
it: Regione continentale

[ctx: province]
en: Region Insular
it: Regione insulare

[ctx: province]
en: Região Autónoma da Madeira
it: Madera

[ctx: province]
en: Região Autónoma dos Açores
it: Regione Autonoma delle Azzorre

[ctx: province]
en: Republika Srpska
it: Repubblica Serba di Bosnia-Erzegovina

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
it: Renania-Palatinato

[ctx: province]
en: Rhode Island
it: USA - Rhode Island

[ctx: province]
en: Rhondda, Cynon, Taff
it: Rhondda Cynon Taf

[ctx: province]
en: Rhône
it: Rodano

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
it: Rif di Damasco

[ctx: province]
en: Rivers
it: Fiumi

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
it: Rivnens'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Rizal
it: Riau

[ctx: province]
en: Romblon
it: Colon

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
it: Rostovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Rugāju novads
it: Comune di Rugāju

[ctx: province]
en: Rundāles novads
it: Comune di Rundāles

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
it: Ryazanskaya oblast '

[ctx: province]
en: S69ou
it: Ségou

[ctx: province]
en: Sabhā
it: Sabha

[ctx: province]
en: Sachsen
it: Sassonia

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
it: Sassonia-Anhalt

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
it: Sakhalinskaya oblast '

[ctx: province]
en: Salzburg
it: Salisburghese

[ctx: province]
en: Samangan
it: AFGHANISTAN - Samangan

[ctx: province]
en: Samarqand
it: Samarcanda

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
it: Samarskaya oblast '

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
it: Mingrelia-Alta Svanezia

[ctx: province]
en: San Pedro
it: San Fernando

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
it: San Pedro de Macoris

[ctx: province]
en: San Salvador Island
it: Isola di San Salvador

[ctx: province]
en: San'a'
it: Sana'a

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
it: San Gallo

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
it: Santiago area Metropolitana

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
it: Santiago Rodriguez

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
it: Santiago di Cuba

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
it: AFGHANISTAN - Sar-e Pol

[ctx: province]
en: Sarandë
it: ALBANIA - Santi Quaranta

[ctx: province]
en: Sarangani
it: Samangan

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
it: Saratovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Saskatchewan
it: CANADA - Saskatchewan

[ctx: province]
en: Satkhira zila
it: Satkhira Zila

[ctx: province]
en: Savoie
it: Savoia

[ctx: province]
en: Schwyz
it: Svitto

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
it: Senna Marittima

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
it: Senna-Saint-Denis

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
it: Senna e Marna

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
it: Mar Rosso Settentrionale

[ctx: province]
en: Sevastopol
it: Sebastopoli

[ctx: province]
en: Sevilla
it: Siviglia

[ctx: province]
en: Shabwah
it: Shabwa

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
it: Shamal Kordofan

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
it: Sinai del Nord

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
it: Shariatpur Zila

[ctx: province]
en: Sherpur zila
it: Sherpur Zila

[ctx: province]
en: Shetland Islands
it: Isole Shetland

[ctx: province]
en: Shiselweni
it: Distretto di Shiselweni

[ctx: province]
en: Shkodër
it: ALBANIA - Scutari

[ctx: province]
en: Sikkim
it: INDIA - Sikkim

[ctx: province]
en: Siquijor
it: Siguiri

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
it: Sirajganj Zila

[ctx: province]
en: Sirak
it: ARMENIA - Shirak

[ctx: province]
en: Sirdaryo
it: Sirdarya

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
it: Sisačko-moelavacka Iupanija

[ctx: province]
en: Skrapar
it: ALBANIA - Skrapar

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
it: Comune di Skrīveru

[ctx: province]
en: Skåne län
it: Contea della Scania

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
it: Smolenskaya oblast '

[ctx: province]
en: Solothurn
it: Soletta

[ctx: province]
en: Somali
it: Somalia

[ctx: province]
en: Sorsogon
it: Sopron

[ctx: province]
en: South
it: Sud

[ctx: province]
en: South Australia
it: Australia meridionale

[ctx: province]
en: South Carolina
it: USA - Carolina del Sud

[ctx: province]
en: South Cotabato
it: South Dakota

[ctx: province]
en: South Dakota
it: USA - Dakota del Sud

[ctx: province]
en: South Jutland
it: Jutland meridionale

[ctx: province]
en: South Karelia
it: Carelia meridionale

[ctx: province]
en: South Lebanon
it: Sud Libano

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
it: Sud Ostrobotnia

[ctx: province]
en: South-East
it: Sud-Est

[ctx: province]
en: South-West
it: Sud-Ovest

[ctx: province]
en: South-West Finland
it: Sud-Ovest della Finlandia

[ctx: province]
en: Southern
it: Meridionale

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
it: Nazioni, Nazionalità e Popoli del Sud

[ctx: province]
en: Steiermark
it: Stiria

[ctx: province]
en: Stockholms län
it: Contea di Stoccolma

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
it: Bandama Sud

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
it: Comoé Sud

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
it: Kivu Sud

[ctx: province]
en: Suhaj
it: Sohag

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
it: Sumatra Barat

[ctx: province]
en: Sulu
it: Gulu

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
it: ka Somme 'Oblast'

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
it: Sunamganj Zila

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
it: Agusan del Norte

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
it: Agusan del Sur

[ctx: province]
en: Surt
it: Municipalità di Sirte

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
it: Sverdlovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Sylhet zila
it: Sylhet Zila

[ctx: province]
en: Syunik'
it: ARMENIA - Syunik

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
it: Ramírez Sánchez

[ctx: province]
en: Södermanlands län
it: Contea di Södermanland

[ctx: province]
en: Tadjoura
it: Tagiura

[ctx: province]
en: Taichung County
it: Contea di Taichung

[ctx: province]
en: Tainan County
it: Contea di Tainan

[ctx: province]
en: Taipei County
it: Contea di Taipei

[ctx: province]
en: Taita/Taveta
it: Taita-Taveta

[ctx: province]
en: Taitung County
it: Contea di Taitung

[ctx: province]
en: Takhar
it: AFGHANISTAN - Takhar

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
it: Tambovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
it: INDIA - Tamil Nadu

[ctx: province]
en: Tampere Region
it: Regione di Tampere

[ctx: province]
en: Tana River
it: Fiume Tana

[ctx: province]
en: Tandjile
it: Tandjilé

[ctx: province]
en: Tangail zila
it: Tangail Zila

[ctx: province]
en: Tanganyika
it: Tanganica

[ctx: province]
en: Tanintharyi
it: Tenasserim

[ctx: province]
en: Taoyuan County
it: Contea di Taoyuan

[ctx: province]
en: Tarlac
it: Talas

[ctx: province]
en: Tarts
it: Crostate

[ctx: province]
en: Tasman
it: Tasmania

[ctx: province]
en: Tauragės Apskritis
it: Contea di Tauragė

[ctx: province]
en: Tavus
it: ARMENIA - Tavowš

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
it: Tan-Tan

[ctx: province]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: province]
en: Telšių Apskritis
it: Contea di Telšiai

[ctx: province]
en: Tennessee
it: USA - Tennessee

[ctx: province]
en: Tepelenë
it: ALBANIA - Tepelenë

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
it: Ternopil's'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
it: Territorio di Belfort

[ctx: province]
en: Texas
it: USA - Texas

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
it: Thakurgaon Zila

[ctx: province]
en: Thessaloniki
it: Salonicco

[ctx: province]
en: Thüringen
it: Turingia

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
it: Terra del Fuoco

[ctx: province]
en: Tiranë
it: ALBANIA - Tirana

[ctx: province]
en: Tirol
it: Tirolo

[ctx: province]
en: Tombouctou
it: Timbuktu

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
it: Tomskaya oblast '

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
it: Toshkent (città)

[ctx: province]
en: Trans Nzoia
it: Trans-Nzoia

[ctx: province]
en: Tripura
it: INDIA - Tripura

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
it: Trnavsky kraj

[ctx: province]
en: Tropojë
it: ALBANIA - Tropojë

[ctx: province]
en: Tuamasaga
it: Toamasina

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
it: Tul'skaya oblast '

[ctx: province]
en: Tunis
it: Tunisi

[ctx: province]
en: Turkana
it: Lago Turkana

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
it: Tverskaya oblast '

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
it: Tyumenskaya oblast '

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
it: Tuva, Respublika [Tuva]

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
it: Ul'yanovskaya oblast '

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
it: Ulan Bator

[ctx: province]
en: Umm Salal
it: Umm al-Qaywayn

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
it: EMIRATI ARABI UNITI - Umm al-Qaywayn

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
it: USA - Isole Minori Esterne degli Stati Uniti d'America

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
it: Alto Demerara-Berbice

[ctx: province]
en: Upper East
it: Nordorientale

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
it: Alto Takutu-Alto Essequibo

[ctx: province]
en: Upper West
it: Nordoccidentale

[ctx: province]
en: Uppsala län
it: Contea di Uppsala

[ctx: province]
en: Usulutan
it: Usulutàn

[ctx: province]
en: Utah
it: USA - Utah

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
it: Utenos apskritis

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
it: INDIA - Uttar Pradesh

[ctx: province]
en: Uttarakhand
it: INDIA - Uttarakhand

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
it: Va'ao-Fonoti

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
it: Valle della Marna

[ctx: province]
en: Valais
it: Vallese

[ctx: province]
en: Vale of Glamorgan, The
it: Vale of Glamorgan

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
it: Valle del Bandama

[ctx: province]
en: Van
it: Furgone

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
it: ARMENIA - Vayots Dzor

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
it: Comune di Vecumnieku

[ctx: province]
en: Vendée
it: Vendea

[ctx: province]
en: Vermont
it: USA - Vermont

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
it: Trova casi

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
it: Vicebskaja voblasc '

[ctx: province]
en: Victoria
it: Vittoria

[ctx: province]
en: Vila Real
it: Ciudad Real

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
it: Vilniaus apskritis

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
it: Vinnyts'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Virgin Islands
it: USA - Isole Vergini

[ctx: province]
en: Virginia
it: USA - Virginia

[ctx: province]
en: Viseu
it: Oise

[ctx: province]
en: Viļakas novads
it: Comune di Viļakas

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
it: Brabante Fiammingo

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
it: Vladimirskaya oblast '

[ctx: province]
en: Vlorë
it: ALBANIA - Valona

[ctx: province]
en: Voiotia
it: Beozia

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
it: Volgogradskaya oblast '

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
it: Vologodskaya oblast '

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
it: Volyos'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
it: Voronezhskaya oblast '

[ctx: province]
en: Vosges
it: Vosgi

[ctx: province]
en: Värmlands län
it: Contea di Värmland

[ctx: province]
en: Västerbottens län
it: Contea di Västerbotten

[ctx: province]
en: Västernorrlands län
it: Contea di Västernorrland

[ctx: province]
en: Västmanlands län
it: Contea di Västmanland

[ctx: province]
en: Västra Götalands län
it: Contea di Västra Götaland

[ctx: province]
en: Wake Island
it: Isola di Wake

[ctx: province]
en: Wallis-et-Futuna
it: Wallis e Futuna

[ctx: province]
en: Wardak
it: AFGHANISTAN - Wardak

[ctx: province]
en: Washington
it: USA - Washington

[ctx: province]
en: West
it: Occidente

[ctx: province]
en: West Bengal
it: INDIA - Bengala Occidentale

[ctx: province]
en: West Virginia
it: USA - Virginia dell'Ovest

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
it: Fiandre Occidentali

[ctx: province]
en: Western
it: Divisione Occidentale

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
it: Area occidentale (Freetown)

[ctx: province]
en: Western Australia
it: Australia occidentale

[ctx: province]
en: Western Samar
it: Sahara Occidentale

[ctx: province]
en: Wien
it: Vienna

[ctx: province]
en: Wisconsin
it: USA - Wisconsin

[ctx: province]
en: Wyoming
it: USA - Wyoming

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
it: Wadi al Hayat

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
it: Yafran-Jadu

[ctx: province]
en: Yap
it: Guaire

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
it: Yaroslavskaya oblast '

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
it: Yevreyskaya avtonomnaya oblast '

[ctx: province]
en: Yukon Territory
it: CANADA - Yukon

[ctx: province]
en: Yunlin County
it: Contea di Yunlin

[ctx: province]
en: Zabol
it: AFGHANISTAN - Zabol

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
it: Zakarpats'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Zakynthos
it: Zante

[ctx: province]
en: Zambales
it: Kabale

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
it: Agusan del Norte

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
it: Agusan del Sur

[ctx: province]
en: Zanzan
it: Regione di Zanzan

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
it: Zaporiz'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Zaragoza
it: Saragozza

[ctx: province]
en: Zeeland
it: Zelanda

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
it: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast '

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
it: Zhytomyrs'ka Oblast '

[ctx: province]
en: Zug
it: Zugo

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
it: Olanda Meridionale

[ctx: province]
en: Zurich
it: Zurigo

[ctx: province]
en: dolnośląskie
it: POLONIA - Dolnośląskie

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
it: POLONIA - Kujawsko-Pomorskie

[ctx: province]
en: lubelskie
it: POLONIA - Lubelskie

[ctx: province]
en: lubuskie
it: POLONIA - Lubuskie

[ctx: province]
en: mazowieckie
it: POLONIA - Mazowieckie

[ctx: province]
en: małopolskie
it: POLONIA - Małopol

[ctx: province]
en: opolskie
it: POLONIA - Opolskie

[ctx: province]
en: podkarpackie
it: POLONIA - Podkarpackie

[ctx: province]
en: podlaskie
it: POLONIA - Podlaskie

[ctx: province]
en: pomorskie
it: POLONIA - Pomorskie

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
it: POLONIA - Warmińsko-Mazurskie

[ctx: province]
en: wielkopolskie
it: POLONIA - Wielkopolskie

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
it: POLONIA - Zachodniopomorskie

[ctx: province]
en: Örebro län
it: Contea di Örebro

[ctx: province]
en: Östergötlands län
it: Contea di Östergötland

[ctx: province]
en: łódzkie
it: POLONIA - Lódz

[ctx: province]
en: śląskie
it: POLONIA - śląskie

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
it: POLONIA - świętokrzyskie

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
it: Sabratah Surman

[ctx: province]
en: Šiaulių Apskritis
it: Contea di Šiauliai

[ctx: province]
en: Ţarābulus
it: Tarabulus

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
it: Zilinsky kraj

en: pseudo FK into civicrm_option_value.
it: pseudo FK in civicrm_option_value.

en: pseudo FK to civicrm_option_value of contribution_status_id option_group
it: pseudo FK a civicrm_option_value di contribution_status_id option_group

en: qty * unit_price
it: quantità * unit_price

en: raised
it: raccolti

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
it: reCAPTCHA inoltre, non è disponibile quando un profilo viene usato all'interno della schermata 'Registrazione Utenti' e 'Il Mio Account'.

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
it: leggere i <a href="!1">permessi di accesso  di CiviCRM</a> e impostare i permessi di accesso in <a href="!2">amministra &gt;&gt; controlli di accesso</a>.

en: read more
it: leggi

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
it: leggere la <a href="!1">Guida dell'Amministratore di CiviCRM </a>

en: receipt
it: ricevuta

en: record response
it: Registra risposta

en: register for events
it: registrarsi per eventi

en: release
it: rilascia

en: release campaign contacts
it: Rilascia i contatti della campagna

en: remove discount set
it: rimuovere lo sconto impostato

en: remove profile
it: rimuovi profilo

en: remove sort by column
it: rimuovi ordina per colonna

en: reopen all manual batches
it: riapri tutti i batch manuali

en: reopen own manual batches
it: riapri i propri batch manuali

en: required params missing.
it: parametri richiesti mancanti.

en: reserve
it: prenota

en: reserve campaign contacts
it: prenota contatti campagna

en: role required to be able to run this instance
it: ruoli richiesti per poter eseguire questa istanza

en: rows
it: righe

en: save Report Criteria
it: salva Report Criteria

en: schedule mailings
it: pianifica mailing

en: search by complete or partial name
it: ricerca per nome completo o parziale

en: search by group
it: cerca per gruppo

en: search by group type
it: cerca per tipo di gruppo

en: search by individual name fields
it: ricerca per campi nome individuale

en: seconds
it: secondi

en: select
it: seleziona

en: select activity
it: seleziona attività

en: selected contact(s)
it: contatto/i selezionato/i

en: self service cancel or transfer
it: cancellazione o trasferimento self-service

en: send SMS
it: invia SMS

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
it: send_reminders=[1 or 0] opzionale- 1 spedisce promemoria pagamenti

en: server to use when polling
it: server da usare durante il polling

en: show all
it: mostra tutto

en: show child groups
it: visualizza gruppi figli

en: show location
it: mostra posizione

en: sign CiviCRM Petition
it: firma Petizione CiviCRM

en: site root
it: radice sito

en: skip IDS check
it: salta controllo ID

en: skip this url being exposed to breadcrumb
it: salta questo url che viene esposto al breadcrumb

en: smart group
it: gruppo smart

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
it: ssl_merchant_id non è impostato per questo processore di pagamento

en: start date
it: data inizio

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
it: start=AAAAMMGG - Indica una data diversa da cui partire a selezionare gli eventi.

en: status of contact relative to membership in group
it: stato a contatto correlato ad iscrizione nel gruppo

en: subject of note description
it: oggetto della nota di descrizione

en: submit credit card contribution
it: invia contributo con carta di credito

en: submit credit card event registration
it: invia carta di credito di registrazione degli eventi

en: submit credit card membership
it: Invia Iscrizione con carta di credito

en: submit credit card payment
it: Invia pagamento con carta di credito

en: tax of each item
it: tassa di ogni voce

en: test
it: prova

en: text and html allowed. displayed above result on success page
it: testo e html consentiti. visualizzato sopra il risultato nella pagina di successo

en: text to include above standard event info on confirmation email. emails are text-only, so do not allow html for now
it: testo da includere sopra le informazioni standard degli eventi nella email di conferma. le email sono solo testo, quindi non permettono html per ora

en: text to include above standard receipt info on receipt email. emails are text-only, so do not allow html for now
it: testo da includere sopra le informazioni standard della ricevuta nella email di ricevuta. le email sono solo testo, quindi non permettono html per ora

en: the OpenID (or OpenID-style http://username.domain/) unique identifier for this contact mainly used for logging in to CiviCRM
it: l'OpenID (o OpenID-style http://username.domain/) identificatore univoco per questo contatto principalmente utilizzato per accedere a CiviCRM

en: the api params in xml, http or smtp format
it: i parametri api nei formati xml, http o smtp

en: the field is view only and not editable in user forms.
it: questo campo è di sola lettura e non è modificabile nei moduli utente.

en: the following PHP variables are missing: %1
it: le seguenti variabili PHP sono mancanti: %1

en: the general group of status type this one belongs to
it: il gruppo generale del tipo di stato a cui appartiene questo

en: the record
it: il record

en: the sql where clause if a saved search acl
it: clausola where sql se una ricerca salvata acl

en: the tables to be included in a select data
it: le tabelle da includere nei dati selezionati

en: the tables to be included in the count statement
it: le tabelle da includere nel statement count

en: this is just an interface and should not be called directly
it: questa è solo un'interfaccia e non dovrebbe essere chiamata direttamente

en: through
it: fino a

en: through %1
it: attraverso %1

en: time format
it: formato ora

en: time format for custom date
it: formato tempo per data personalizzata

en: to %1
it: a %1

en: translate CiviCRM
it: traduci CiviCRM

en: true
it: vero

en: try a different spelling or use fewer letters
it: provate con un'ortografia diversa o usate meno lettere

en: type
it: tipo

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
it: type=N - Indica un particolare tipo di evento, usando il valore di event_type_id (lo si può trovare sull'elenco in Amministra CiviCRM &raquo; CiviEvent > Tipi di evento).

en: ufGroupId is missing
it: ufGroupId mancante

en: under the name
it: con il nome di

en: unique credit note id, system generated or passed in
it: id nota di credito univoco, generato dal sistema o trasmesso

en: unique invoice id, system generated or passed in
it: id fattura univoco, generato dal sistema o trasmesso

en: unique participant status type id
it: id tipo stato partecipante univoco

en: unique transaction id. may be processor id, bank id + trans id, or account number + check number... depending on payment_method
it: id transazione univoco. potrebbe essere id processore, id banca + id transazione, o numero conto + numero assegno... a seconda del payment_method

en: unknown
it: sconosciuto

en: until
it: fino

en: updated
it: aggiornato

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
it: maiuscolo ante / post meridiem ('AM', 'PM')

en: uri of the file on disk
it: uri del file sul disco

en: url in case of custom navigation link
it: url nel caso di un link di navigazione personalizzato

en: url in case of external dashlet
it: url nel caso di prospetto esterno

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
it: l'utente '%1' non ha le permissioni CREATE DATABASE.

en: username to use when polling
it: nome utente da usare durante il polling

en: vCard Location Type
it: Tipo di recapito vCard

en: vCard Location Type Name.
it: Nome Tipo Posizione vCard.

en: vCard Name
it: Nome vCard

en: vCard record for this contact.
it: vCard registrazione per questo contatto.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
it: valore: %1 non è del tipo di dati corretti: %2

en: variable name/programmatic handle for this field.
it: Nome della variabile/handle programmatico per questo campo.

en: view
it: mostra

en: view additional participant
it: visualizza partecipanti aggiuntivi

en: view all activities
it: visualizza tutte le attività

en: view all contacts
it: visualizza tutti i contatti

en: view all manual batches
it: visualizza tutti i batch manuali

en: view all notes
it: visualizza tutte le note

en: view current employer
it: visualizza attuale datore di lavoro

en: view debug output
it: vedi output debug

en: view details
it: visualizza dettagli

en: view event info
it: guarda le informazioni sull'evento

en: view event participants
it: guarda i partecipanti all'evento

en: view my contact
it: visualizza mio contatto

en: view my invoices
it: visualizza le mie fatture

en: view own manual batches
it: visualizza i propri batch manuali

en: view payments
it: visualizza pagamenti

en: view primary participant
it: visualizza partecipante principale

en: view public CiviMail content
it: Visualizza i contenuti pubblici di CiviMail

en: view report sql
it: Visualizza report sql

en: view result set
it: visualizza il set di risultati

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane
it[2]: settimane

en: when (if) receipt was sent. populated automatically for online donations w/ automatic receipting
it: Quando (se) la ricevuta è stata inviata. inserite automaticamente per donazioni online con ricezione automatica

en: when (if) was donor thanked
it: quando (se) il donatore è stato ringraziato

en: when combined with report_id/template uniquely identifies the instance
it: quando è combinato con report_id/template identifica univocamente l'istanza

en: when was gift cancelled
it: quando è stato cancellato il regalo

en: where contact come from, e.g. import, donate module insert...
it: da dove viene il contatto, per esempio importato, inserito nel modulo donazione...

en: whether the event has template
it: se l'evento ha un modello

en: whether the status type is visible to the public, an implicit foreign key to option_value.value related to the `visibility` option_group
it: se il tipo di stato è visibile al pubblico, una chiave esterna implicita a option_value.value in relazione al option_group `visibilità`

en: whether this is a status type required by the system
it: se questo è un tipo di stato richiesto dal sistema

en: whether this is the default set of settings for this domain
it: Se questo è il set predefinito di impostazioni per questo dominio.

en: whether this status type is active
it: se questo tipo di stato è attivo

en: whether this status type is counted against event size limit
it: se questo tipo di stato viene conteggiato rispetto al limite di dimensione dell'evento

en: whether to use SSL or not
it: se utilizzare SSL o no

en: with
it: con

en: xml definition of case type
it: definizione xml dei tipi di caso

en: year
it: anno

en: year as a decimal number including the century ('2015')
it: anno come numero decimale compreso il secolo ('2015')

en: years after the current date.
it: anni dopo la data odierna.

en: years prior to current date.
it: anni prima della data odierna.

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
it: avrai la possibilità di sovrascrivere l'avviso se non corrispondono

en: yy (2009)
it: aa (2009)

en: yy-mm (2009-12)
it: aa-mm (2009-12)

en: yy-mm-dd (2009-12-31)
it: aa-mm-gg (2009-12-31)

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
it: aaaa-mm-gg O aaaammgg O aaaammgg oo:mm (2008-04-08 O 20080408 O 20080409 12:30)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
it: aaaa-mm-gg o aaaammgg (1998/12/25 OR 19.981.225) OR (OR 2008/09/01 20.080.901)

en: ~%1 recipients
it: ~%1 destinatari
