CiviCRM - en to mk translation catalogue (15636 entries)

en:  (MTD)
mk: (месец до денес)

en:  (copy created by %1 on %2)
mk: (Копијата ја креирал %1 на %2)

en:  (multiple participants)
mk: (повеќе учесници)

en:  - any reporter -
mk: - било кој известувач -

en:  - any status -
mk: - било кој статус -

en:  Amount Before Tax:
mk: Сума пред оданочување:

en:  Amount before Tax :
mk: Износ пред оданочување:

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
mk: Кликнете <a id='quickconfig' href='#'>овде</a> доколку сакате да ги прилагодите Опциите за фиксна донација како дел од Сетот на цени со дополнителна флексибилност и сложеност.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
mk: ИЛИ можете да ги пребарате <a href='%1'>архивираните %2</a>

en:  Petition has been deleted.
mk: Петицијата е избришана.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
mk: Имајте в предвид дека процесорот на уплати Authorize.net дозволува само периодични донации и членарини кои автоматски се обновуваат со интервалите за плаќање од 7 до 365 денови или од 1 до 12 месеци (т.е. не поголем од 1 година).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
mk: Вкупниот износ на обврската е сменет поради прилагодувањата на уплатите. Оргиналниот износ беше %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
mk: Прилагодувања - дебагирање и управување со грешки

en:  Store Name is not set for this payment processor
mk: Името на продавницата не е прилагодено за овој процесор за плаќање

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
mk: Постои уште %1 учесник/ци кој го регистрирал овој учесник.

en:  URL is not set for this payment processor
mk: URL не е прилагодена за овој тип на процесор за плаќање

en:  You can add another Campaign.
mk: Можете да додадете друга кампања.

en:  You can add another Financial Account Type.
mk: Можете да додадете уште еден тип на финансиска сметка.

en:  You can add another Petition.
mk: Можете да додадете друга петиција.

en:  You can add another price set field.
mk: Можете да додадете уште едно поле со сет за цена.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Опцијата за периодична донација можете да ја откажете со <a href="%1">посета на оваа веб-страница</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
mk: Ќе добиете втора порака преку е-пошта штом заврши процесот на преглед и одобрување.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
mk: не може да се користи како колона на резултати за пребарување на профил.

en:  during the batch merge process with safe mode.
mk: за време на процесот за групно поврзување со безбеден мод.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
mk:  поле. Профилите со различни типови на полиња не можат да содржат полиња кои може да се пребаруваат или полиња на колони со резултати. Доколку го зачувате ова поле сега, прилагодувањата за полињата кои можат да се пребаруваат и колонуте со резултатите ќе бидат отстранети за сите полиња во овој профил. Дали сакате да продолжите?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
mk: полињата не можат да бидат означени како „за пребарување“ во профилот.

en:  for %1 installments
mk: за %1 рати

en:  for %1 installments.
mk: за %1 рати.

en:  for a total of %1 installment(s)
mk: за вкупно %1 рата (рати)

en:  is already registered for this event
mk: веќе е регистриран за овој настан

en:  of the Assignee Contact
mk: на контакт на претставник

en:  of the Source Contact
mk: на изворен контакт

en:  of the Target Contact
mk: на целен контакт

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
mk: "%1" еуспешно креиран. Во моментов го гледате новиот извештај.

en: "%1" report has been updated.
mk: „%1“ извештајот е ажуриран.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
mk: „Пресеметан?“ контролира дали лицето со тој статус треба да се смета како учесник за потребите на контролата на максималниот број на учесници.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
mk: „Јавни страници“ ќе ја направат содржината на оваа пошта достапна за преглед на било кој кој има дозвола за „преглед на јавната CiviMail содржина“. Имајте в предвид дека и лицата кои не ја примиле поштата можат да ја пронајдат преку пребарувачот.

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
mk: „Само корисник и администратор“ значи дека само корисниците кои ја добиле поштата или администраторите можат да ја видат оваа е-порака на веб-страната; корисниците ќе мора да се пријават за да можат да ја видат оваа порака.

en: # Activities
mk: # Активности

en: # Completed
mk: # Компетирани

en: # Completed Contributions
mk: # Извршени донации

en: # Completed Soft Credits
mk: # Комплетирани заслуги

en: % Change
mk: % Промена

en: % Downgraded Donors
mk: % Деградирани донатори

en: % Lapsed Donors
mk: % Неактивни донатори

en: % Maintained Donors
mk: % Задржани донатори

en: % New Donors
mk: % Нови донатори

en: % Upgraded Donors
mk: %  Унапредени донатори

en: % of Total
mk: % од вкупно

en: %1 %%StatusMessage%%
mk: %1%%StatusMessage%%

en: %1 - %2 of %3
mk: %1 - %2 од %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
mk: %1  - CiviCRM полиња за профил

en: %1 - Custom Fields
mk: %1 - Кориснички/сопствени полиња

en: %1 - Multiple Choice Options
mk: %1 - Опции за повеќекратен избор

en: %1 - Participants
mk: %1 - учесници

en: %1 - Price Fields
mk: %1  - Полиња за цена

en: %1 - Price Options
mk: %1 - Опции за цена

en: %1 - Template
mk: %1 - Шаблон

en: %1 - due on %2
mk: %1 - рок е %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
mk: %1 - рок е %2 (поминат рок)

en: %1 : Offline registration (by %2)
mk: %1 : Офлајн регистрација (до %2)

en: %1 Activity
mk: %1 Активност

en: %1 Address
mk: %1  Адреса

en: %1 Breakdown
mk: %1 преглед

en: %1 Contacts Updated
mk: %1 контакти се ажурирани

en: %1 Created
mk: %1 Креирано

en: %1 Disabled
mk: %1 Исклучено

en: %1 Donation
mk: %1 Донација

en: %1 Enabled
mk: %1 Вклулено

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
mk: %1 Регистрација(и) за настан се откажан(и).

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
mk: %1 Од мора да биде број (со или без децимала).

en: %1 From must be an integer (whole number).
mk: %1 Од мора да биде променлива (цел број).

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
mk: %1 Од мора да биде во важечки паричен формат (децимали/запирки/простор се дозволени).

en: %1 Help
mk: %1 Помош

en: %1 Integration Settings
mk: %1 прилагодувања на интеграција

en: %1 Membership
mk: %1 членство

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
mk: %1 пријава за членство: Кредитна картичка или директно задолжување (по %2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
mk: %1 Членство: Офлајн пријава (%2)

en: %1 Option
mk: %1 опција

en: %1 Options
mk: %1  Опции

en: %1 Questions
mk: %1 Прашања

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
mk[0]: %1 Поврзан предмет
mk[1]: %1 Поврзани предмети

en: %1 Reports
mk: %1 Извештаи

en: %1 Rules
mk: %1  правила

en: %1 Saved
mk: %1 Зачувано

en: %1 Selected records only
mk: само %1 избрани записи

en: %1 Smart Group Criteria
mk: %1 Критериуми за смарт група

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
mk: %1 Кон мора да биде број (со или без децимала).

en: %1 To must be an integer (whole number).
mk: %1 Кон мора да биде променлива (цел број).

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
mk: %1 Кон мора да биде во важечки паричен формат (децимали/запирки/простор се дозволени).

en: %1 Updated
mk: %1 Ажурирани

en: %1 User: %2; user id: %3
mk: %1 Корисник: %2; идентификација на корисник: %3

en: %1 already exist.
mk: %1 веќе постои

en: %1 already used.
mk: %1 е веќе искористен.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
mk: %1 износот не може да биде помал од ннула. Ве молиме изберете ја соодветната опција.

en: %1 available
mk: %1 достапни

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
mk: %1 контакти се квалификувани да ја превземат оваа врска.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
mk: %1 контакти веќе се доделени на овој настан. Не се додадени повторно.

en: %1 could not be parsed
mk: %1 не е можно да се расчлени

en: %1 created
mk:  %1 креирано

en: %1 does not exists or is empty
mk: %1 не постои или е празно

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
mk: %1 секои %2 %3 за %4 рати.

en: %1 extension (%2) is installed but missing files.
mk: %1 екстензијата (%2) е инсталирана, но недостасуваат фајлови.

en: %1 for this %2.
mk: %1 за овој %2.

en: %1 for this country.
mk: %1 за оваа земја.

en: %1 for this county.
mk: %1 за оваа покраина.

en: %1 for this state.
mk: %1 за оваа држава.

en: %1 has been created.
mk: %1 е креиран.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
mk: %1 е преместен во корисничкиот/сопствен сет <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
mk[0]: %1  е префрлен во отпад.
mk[1]: %count контакти се преместени во отпад.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
mk[0]: %1 е трајно избришан.
mk[1]: %count контакти се трајно избришани.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
mk[0]: %1  е вратен од отпад.
mk[1]: %count  се вратени од отпад.

en: %1 has been updated.
mk: %1 е ажуриран.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
mk: Контактот %1 се приклучил или е додаден во оваа група(и)

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
mk: %1 не содржи контакти кои се сложуваат со критериумите на вашето пребарување. Можете да ги <a href='%2'>додадете контактите овде.</a>

en: %1 has not been saved.
mk: %1  не е зачувано.

en: %1 is a required field.
mk: %1 е задолжително поле.

en: %1 is already used for Discount Name.
mk: %1  веќе се користи за име на попуст

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
mk: %1 во моментов е вклучен во следната смарт група(и) (пр. зачувани пребарувања).

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
mk: %1 е вклучен во следната надредена група (или групи) врз основа на припадноста на групата (групите) кои им се
    подредени.

en: %1 is no longer part of these group(s).
mk: %1 повеќе не е дел од оваа група (овие групи).

en: %1 is not a valid operator
mk: %1 не е валиден оператор

en: %1 membership for %2 has been added.
mk: Додадено е %1 членство за %2.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
mk: %1 членство за %2 е обновено.

en: %1 more
mk: %1 повеќе

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
mk: %1 мора да биде број (со или без децимала).

en: %1 must be an integer (whole number).
mk: %1 мора да биде променлива (цел број).

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
mk: %1 мора да биде во важечки паричен формат (децимали/запирки/простор се дозволени).

en: %1 must be valid Website.
mk: %1 мора да биде валиден веб-сајт.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
mk: %1 мора да биде во важечки паричен формат (децимали/запирки/простор се дозволени).

en: %1 not found.
mk: %1 не е пронајден.

en: %1 of %2 records - %3 remaining
mk: %1 од %2 секунди - %3 преостануваат

en: %1 option has been deleted.
mk: %1 опцијата е избришана.

en: %1 or more
mk: %1 или повеќе

en: %1 out of %2
mk: %1 од %2

en: %1 pairs of duplicates were merged
mk: %1 двојки од дупликати беа поврзани

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
mk: %1 двојки од дупликати беа прескокнати поради конфликт

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
mk: %1 процесорот не поддржува ажурирање на деталите за претплатата за наплата.

en: %1 pt
mk: %1 точка

en: %1 status has been updated to %2.
mk: %1 статусот е ажуриран во %2.

en: %1 user account registration option?
mk: %1 опција за регистрација на корисничка сметка?

en: %1 version and user table name.
mk: %1 верзија и име на корисничка табела.

en: %1 voters did not release.
mk: %1 гласачи не се распуштени.

en: %1 voters has been released.
mk: %1 гласачи се распуштени.

en: %1 wants you to know about %2
mk: %1 сака да дознаете повеќе за %2

en: %1: About
mk: %1: Повеќе за..

en: %1: Connect
mk: %1:  Поврзи

en: %1: Disconnect
mk: %1: Исклучи се

en: %1: Documentation (External)
mk: %1: Документација (надворешна)

en: %1: Logs (External)
mk: %1: Логови (надворешни)

en: %1: Please check that your date range is in correct chronological order.
mk: %1: Проверете дали вашиот опсег на датуми е според хронолошки редослед.

en: %1: Reconnect
mk: %1: Поврзи се повторно

en: %1: SMS Reply will not be sent.
mk: %1: СМС одговор нема да биде испратен.

en: %1: Settings (External)
mk: %1: Прилагодувања (Надворешни)

en: %1: Support (External)
mk: %1: Поддршка (надворешна)

en: %1: Welcome (External)
mk: % Добредојдовте (Екстерно)

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
mk: %2. Овој тип на членство се користи на <a href='%1'>Страницата за онлајн донации</a>. Деселектирајте го овој тип на членство во картичката Членство.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
mk: %3. Постојат контакти на кои им е доделен овој тип на членство. <a href='%1'>Пребарајте ги контактите</a> од овој тип на членство користејќи пронајди член. Доколку и понатаму ја добивате оваа порака по бришењето на ова членство, можеби постојат контакти во отпадот (избришани) со овој тип на членство. Користете <a href="%2">Напредно пребарување</a> и селектирајте „Пребарајте во отпад“.

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
mk[0]: %count %2 %3 врска е креирана
mk[1]: %count %2 %3 врски се креирани

en: %count Contact | %count Contacts
mk[0]: %count Контакт
mk[1]: %count Контакти

en: %count Result | %count Results
mk[0]: %count  резултат
mk[1]: %count  резултати

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
mk[0]: %count активност е избришана.
mk[1]: %count активности се избришани.

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
mk[0]: %count активност и е отстранет белегот.
mk[1]: %count активности им е отстранет белегот.

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
mk[0]: %count предмет е преместен во отпад.
mk[1]: %count предмети се префрлени во отпад.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
mk[0]: %count предмет е трајно избришан.
mk[1]: %count предмети се трајно избришани.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
mk[0]: %count предмет е повратен од отпад.
mk[1]: %count случаи повратени од отпад.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
mk[0]: %count контакт додаден на група
mk[1]: %count контакти додадени на група.

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
mk[0]: %count  контакт веќе го има овој белег
mk[1]: %count контакти веќе го имаат овој белег

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
mk[0]: %count контакт е резервиран.
mk[1]: %count контакти се резервирани.

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
mk[0]: %count контакт отстранет од '%2'
mk[1]: %count контакти отстранети од '%2'

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
mk[0]: %count контакт е обележан
mk[1]: %count контакти се обележани

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
mk[0]: Од %count контакт е остранет белегот
mk[1]: Од %count се отстранети белезите

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
mk[0]: %count контакт веќе беше во групата
mk[1]: %count веќе беа во групата

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
mk[0]: %count донација е избришана.
mk[1]: %count донации избришани.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
mk[0]: %count врска е дупликат
mk[1]: %count врски се дупликати

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
mk[0]: %count е-порака која беше задржана е ажурирана.
mk[1]: Пронајдени се и ажурирани %count  е-пошти.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
mk[0]: %count грант е избришан.
mk[1]: %count грантови се избришани.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
mk[0]: %count невалиден запис за врска
mk[1]: %count  невалидни записи за врска

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
mk[0]: %count  членство е избришано.
mk[1]: %count членства се избришани.

en: %count month | %count months
mk[0]: %count месец
mk[1]: %count месеци

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
mk[0]: %count учесник е избришан.
mk[1]: %count учесници се избришани.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
mk[0]: %count обврска е избришана.
mk[1]: %count обврски се избришани.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
mk[0]: Не беше креиран %count запис за врска поради невалиден тип на контакт.
mk[1]: Не беа креирани %count записи за врски поради невалидни типови на контакти.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
mk[0]: %count врска не беше креирана затоа што контактот не е од вистински тип за оваа врска
mk[1]: %count врски не беа креирани затоа што контактот не е соодветен за оваа врска

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
mk[0]: %count беше прескокнат затоа што контактот е веќе %2 %3
mk[1]: %count беа прескокнати затоа што контактите се веќе %2 %3

en: %count year | %count years
mk[0]: %count година
mk[1]: %count години

en: %name: found no valid post with that title.
mk: %name: не е најден ниту еден важечки пост со тој наслов.

en: %title day
mk: %title ден

en: %title month
mk: %title месец

en: %title week
mk: %title недела

en: %title year
mk: %title година

en: %title year + month
mk: %title година + месец

en: &lt; Previous
mk: &lt; Претходен

en: &lt;&lt; First
mk: &lt;&lt; Прв

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
mk: &quot;Сите информации кои ќе ни ги дадете нам или на било кој од нашите претставници добавувачи на услуги ќе се чуваат како строго доверливи. Нема да се користат во други цели, освен за давање на помош на вам, како и во други цели за кои ќе дадете писмено овластување или кои се задолжителни според закон&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
mk: &quot;Може ли сега да ви поставам неколку прашања за проценка?&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
mk: &quot;Кажете ми за што сакате да дискутираме.&quot;

en: '%1' batch has been saved.
mk: Серија '%1' е зачувана.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
mk: '%1' не може да биде избришан затоа што информацијата се користи за посебни системски цели.

en: '%1' directory does not exist
mk: '%1' директориумот не постои

en: '%1' has been deleted.
mk: '%1'е избришан

en: '%1' have been saved.
mk: '%1' е зачуван.

en: '%1' information has been saved.
mk: '%1' информацијата е зачувана.

en: '%1' survey has been deleted.
mk: '%1'  анкетата е избришана.

en: 'Children' of that individual
mk: 'Деца' на тој поединец

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
mk: текст за линк за 'Креирај страница за лична кампања'

en: 'Employees' of that organization
mk: 'Вработени' во таа организација

en: 'Household Members' of that household
mk: 'Членови на домаќинство' од тоа домаќинство

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
mk: '„Исклучување преку е-пошта“ - ја прикажува адресата за е-пошта преку која примателите можат да се исклучат и да престанат да примаат е-пошта од вашата организација.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
mk: „Исклучувањепреку веб-страна“ - креира линк преку кој примателите можат да се исклучат и да престанат да примаат е-пошта од вашата организација.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
mk: Максимален број на приматели на „Кажи на пријател“

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
mk: Одјава преку е-пошта“ - ја прикажува адресата за е-пошта преку која примателите можат да се одјават од специфична мејлинг листа користена за да им се испрати оваа порака.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
mk: „Одјава преку веб-страна“ - креира линк преку кој примателите можат да се одјават од специфична мејлинг листа користена за да им се испрати оваа порака. Исто така можете да го користите и токенот „одјава преку е-пошта“ или еден од токените за исклучување.

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
mk: '} Означете го токенот и ископирајте го -пр. %1.

en: (%1 recipients)
mk: (%1 приматели)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
mk: (Донирајте најмалку X за да се квалификувате за овој подарок)

en: (Copy)
mk: (Копија)

en: (Copy)
mk: (Копија)

en: (Filed on case %1)
mk: (Забележено во предметот %1)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
mk:  (Параметри за задача и документеција за синтакса на командната линија...)

en: (Last Month)
mk: (минатиот месец)

en: (Multilingual support currently cannot be enabled on installations with enabled logging.)
mk: (Повеќејазичната  поддршка во моментов не може да биде вклучена на инсталациите со активирано логирање.)

en: (Not Available)
mk: (недостапно)

en: (OR Membership ID if update mode.)
mk: (ИЛИ ID на членство доколку станува збор за мод за ажурирање.)

en: (Preview Area)
mk: (Област за преглед)

en: (Recurring Contribution)
mk: (Периодична донација)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
mk: (Погледнете го одделот Мапирање и геокодирање во поглавјето Инсталација и основни прилагодувања)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
mk: (Збирот на сите тежини мора да биде поголем или еднаков на прагот %1).

en: (YTD)
mk: (година до денес)

en: (bottom of page)
mk: (дно на страна)

en: (built-in)
mk: (вградено)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
mk: (донирајте барем %1 за да се квалификувате за ова членство)

en: (current month)
mk: (тековен месец)

en: (current year)
mk: (тековна година)

en: (deleted contacts)
mk: (избришани контакти)

en: (display name not available)
mk: (името за приказ е недостапно)

en: (filtered from %1 total entries)
mk: (филтрирано од %1 вкупни внесови)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
mk: (филтрирани внесови from _MAX_ total)

en: (match to contact)
mk: (усогласи со контакт)

en: (more)
mk: (повеќе)

en: (n/a)
mk: недостапно

en: (no fee)
mk: (без котизација)

en: (no subject)
mk: (нема предмет)

en: (not assigned)
mk: (не е назначен)

en: (ongoing)
mk: (во тек)

en: (opened %1)
mk: (отворено %1)

en: (original currency)
mk: (оригинална валута)

en: (preferred)
mk: (пожелно)

en: (recipients)
mk: (приматели)

en: (s)
mk: (с)

en: (signature)
mk: (потпис)

en: (since inception)
mk: (од почеток)

en: (step %1 of %2)
mk: (чекор %1 од %2)

en: (this is not the current revision)
mk: (ова не е последна ревизија)

en: (this is the current revision)
mk: (ова е тековна ревизија)

en: (this will take a few minutes)
mk: (ова ќе потрае неколку минути)

en: (top of page)
mk: (врв на страна)

en: + Add New Field
mk: + Додади ново поле

en: , or Merge this contact with an existing contact
mk: , или поврзи го овој контакт со постоечки контакт

en: - Activity Fields -
mk: - Полиња со активности -

en: - All Contacts -
mk: - Сите контакти -

en: - Any -
mk: - Било кои -

en: - Contact Fields -
mk: Полиња за контакт

en: - Contribution Fields -
mk: - Полиња за донации -

en: - N/A -
mk: -н/а-

en: - None -
mk: - не е избрано -

en: - Participant Fields -
mk: - Полиња за учесници -

en: - Select Financial Account Relationship -
mk: - Изберете врска на финансиска сметка -

en: - Select Relationship Type-
mk: - Избери тип на врска -

en: - Status -
mk: - Статус -

en: - Test Type -
mk: - тип на тест -

en: - actions -
mk: - акции -

en: - all activity type(s) -
mk: - сите типови на активност(и) -

en: - any -
mk: -било кој/и/ја -

en: - any contact type -
mk: -било кој тип на контакт -

en: - any group -
mk: - било која група -

en: - any interviewer -
mk: - било кој анкетар -

en: - any state/province -
mk: - било која држава/регион -

en: - any tag -
mk: - било која ознака -

en: - any visibility -
mk: - било каква видливост -

en: - default -
mk: - предефинирано -

en: - default input format -
mk: - стандарден формат на внес -

en: - default view -
mk: - главен преглед -

en: - do not import -
mk: - не вчитувај -

en: - first select relationship type -
mk: -најпрвнин изберете тип на врска-

en: - no grouping -
mk: - без групирање -

en: - none -
mk: - не е избрано -

en: - prefix -
mk: - префикс -

en: - related contact info -
mk: - поврзани контакт информации -

en: - same as for main contact -
mk: - исто како и главен контакт -

en: - select %1 -
mk: - избери %1 -

en: - select -
mk: - изберете -

en: - select Parent -
mk: - избери надреден/а-

en: - select contact -
mk: - избери контакт -

en: - select contacts -
mk: - селектирај контакти -

en: - select field -
mk: - избери поле -

en: - select group -
mk: - изберете група -

en: - select label -
mk: - избери етикета -

en: - select profile -
mk: - избери профил -

en: - select record type -
mk: - изберете тип на запис -

en: - select role -
mk: - избери улога -

en: - suffix -
mk: - суфикс -

en: -- Select --
mk: - Избери -

en: -day of week-
mk: - ден во недела -

en: -day-
mk: - ден -

en: -hour-
mk: - час -

en: -min-
mk: - мин -

en: -month-
mk: - месец -

en: -operator-
mk: - оператор -

en: -sec-
mk: - сек -

en: -select product-
mk: - изберете производ -

en: -select-
mk: - избери -

en: -year-
mk: - година -

en: ...and $
mk: ...и $

en: ...through
mk: ... низ

en: 1 Day | %count Days
mk[0]: 1 ден
mk[1]: %count денови

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
mk[0]: 1 активност не го имаше овој белег.
mk[1]: %count активности не го имаа овој белег.

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
mk[0]: 1 активност веќе беше обележана со овој белег
mk[1]: %count активности веќе беа обележани со овој белег

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
mk[0]: 1 контакт го немаше овој белег
mk[1]: %count  контакти го немаа овој белег

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
mk[0]: 1 контакт не беше во оваа група
mk[1]: %count контакти не беа во оваа група

en: 1 contribution could not be deleted. | %count contributions could not be deleted.
mk[0]: 1 донација не можеше да биде избришана.
mk[1]: %count донации не можеше да бидат избришани.

en: 1 contribution will not be deleted. | %count contributions will not be deleted.
mk[0]: 1 донација нема да биде избришана.
mk[1]: %count донации нема да бидат избришани.

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
mk[0]: 1 не може да се избрише.
mk[1]: %count не може да се избришат.

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
mk[0]: 1 не можеше да биде повратен.
mk[1]: %count не можеа да бидат повратени.

en: 1 extension is up-to-date: | %count extensions are up-to-date:
mk[0]: 1 екстензиј е ажурирана:
mk[1]: %count екстензии се ажурирани:

en: 1 respondent did not release. | %count respondents did not release.
mk[0]: 1 испитаник не е отпуштен.
mk[1]: %count испитаници не се отпуштени.

en: 1. Manage Roles
mk: 1. Менаџмент на улоги

en: 12 Hours
mk: 12 часа

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
mk: Доделува CiviCRM ACL улоги на корисниците

en: 24 Hours
mk: 24 часа

en: 3. Manage ACLs
mk: Менаџмент на ACL

en: 3rd-party Service
mk: Услуга од 3-та страна

en: 5395 with Logo
mk: 5395 со лого

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
mk: <a href="%1">wkhtmltopdf е алтернативна алатка за генерирање на PDF фајлови</a> која може да има мошне подобар ефект, доколку генерирате голем број на PDF писма или потврди. Вашиот систем администратор мора да ја превземе и инсталира оваа алатка и да ја внесе патеката овде.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
mk: <b>%1</b> фајл(ови) во директориумот %2 во кој не е можно запишување. Излистаните фајлови можат да се користат за логирање на грешки за време на процесот на вчитување. Контактирајте го администраторот на вашиот сајт доколку ви е потребна помош.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
mk: <p>Погледнете го директориумот со <a href="%2/%1" target="_blank">вградени %1 модули</a> кој може да ви биде од корист (модулите врзани за CMS не се излистани овде).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
mk: <strong>%1 (%2)</strong> е успешно пријавен на <strong>%3</strong> мејлинг листата.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
mk: <strong>%1 - вашата адреса за е пошта '%2' е успешно верифицирана</strong>

en: <strong>Automated refunds for cancellations are NOT currently supported.</strong> Participants who have paid for an event will be notified that cancellations are not refundable.
mk:  <strong>Автоматските рефундирања за откажување во моментов НЕ СЕ поддржани.</strong>Учесниците кои имаат платено котизација за настан ќе бидат известени дека нема рефундирање по откажување.

en: <strong>Check Availability</strong>
mk: <strong>Провери достапност</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
mk: <strong>CiviCampaign</strong> - Ги поврзува настаните, поштата, активностите и донаторите под еден „кров“ така да можете да го следите напредокот на секоја активност кон една програмска цел или кампања.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
mk:  <strong>CiviCase </strong> - Интегрирана компонента за управување со предмети, вклучително и контролен панел кој содржи „мои предмети“, автоматизирани временски линии на предмети и извештаи на ревизии кои можат да се конфигурираат.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
mk: <strong>CiviContribute</strong> - Компонента за онлајн прибирање на средства и менаџирање на донатори, овозможува следење и менаџмент на донации за вашата  организација. Исто така ви овозможува да брзо и лесно креирате сопствени веб-страници преку кои можете да прибирате средства онлајн.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
mk: <strong>CiviContribute</strong> - Кога сакате да соберете информации од донатори преку страниците за онлајн донации, можете да креирате профил и да го поврзете со вашата страница за донирање како 'сопствен елемент на страната' (<a href='%1'>Конфигурација на онлајн страници за донирање</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
mk: <strong>CiviEvent</strong> - Овозможува онлајн регистрација и менаџмент на платени и бесплатни настани. Дозволува да брзо и лесно креирате сопствени веб страници за регистрација и следење на учесниците.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
mk:  <strong>CiviGrant</strong> - Дизајниран за користење од страна на организации кои се бават со дистрибуција на средства на други како што се фонцации, итн.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
mk: <strong>CiviMail</strong> - Робустна компонента за групно испраќање на пошта. која овозможува да ангажирате активисти со персонализирани групни пораки и билтени испратени преку е-пошта.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
mk: <strong>CiviMember</strong> - Флексибилна компонента за менаџирање на членството со онлајн пријава и обновување.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
mk:  <strong>CiviPledge</strong> - Забележете ги и следете ги превземените обврски од страна на донаторите. Испратете потврда за обврската/ветувањето и потсетници за плаќање. Конфигурирајте онлајн страници за донации за да поддржите самостојно креирање на обврска како и плаќање на таа обврска.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
mk: <strong>Формулари за уредување на контакти</strong> - дозволете на <strong>потврдените корисници</strong> да ги уредуваат своите контакт - информации со профилот користејќи ја следнава патека <em>%1/%2</em>. (Овој пример поврзува до формуларот за уредување за профилот со ID 3.)

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
mk: <strong>Пребарување на контакти и листи</strong> - кога сакате да споделите формат за пребарување и резултати од пребарување со некои или сите ваши контакти можете да креирате профил со посакуваните полиња за пребарување и да ги поврзете корисниците со патеката кон тој формулар за пребарување. Кога ќе креирате линк кон профилите со листите и пребарувањата, додадете го соодветниот ID за профилот на крајот од вашата низа за прашалникот користејќи го параметарот 'gid'. На пример, линкот за приказ на страната за пребарување и листите за профил чиј  ID = 3 би бил:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
mk:  <strong>Формулари за регистрација на контакти</strong> - Креирајте линкови до формуларите за внес на 'нов контакт' за профил користејќи ја следнава патека: <em>%1/%2</em>. (Овој пример поврзува со формуларот за внес за  ID профил 3.)

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
mk:  <strong>Доставата на поштата сеуште не е започната.</strong> Доколку е закажано време на достава во минатото, контактирајте го вашиот администратор или техничката поддршка за вашиот сајт и замолете ги да проверат дали автоматизираната задача (&quot;cron job&quot;) работи - и колку често.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
mk:  <strong>ПРИМЕР:</strong>  'Тим лидери' (<em>ACL улога</em>) можат да ги  'Уреди' (<em>Операција</em>) контакти во 'Групата на активни волонтери' (<em>Податоци</em>)

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
mk: ПРИМЕР:</strong> Кога креирате сет на кориснички полиња кои се користат за собирање на <strong>Историја за вработување</strong> - можеби ќе имате полиња за Работно место, Датум на почеток, Датум на крај и Причина за напуштеање. Доколку го потврдите изборот „повеќе записи“, ќе можете да соберете информации за повеќе работи.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
mk: <strong>Врската вработен <->работодавач</strong> се креира секој пат кога полето 'Тековен работодавач' е пополнето преку формуларот за краток преглед на контакти или преку профилот. Кога ова поле е пополнето, ќе биде креирана организација, доколку не постои организација со истото име.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
mk:  <strong>Пренос на ПРИМАРНИ полиња</strong> нуди вредности на податоци кои најчесто се користат. Ова вклучува информации за примарната адреса, приоритетниот телефон и е-пошта.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
mk: <strong>Пополни:</strong> Ќе ги пополни само дополнителните податоци за контактот. Полињата во базата на податоци кои во моментот имаат вредности нема да бидат изменети.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
mk: <strong>Фиксно членство - тримесечно траење:</strong> корисникот се пријавува на 15 февруари 2008 година. Датумот за почеток на членството е прилагоден на 1 февруари 2008 година, а датумот на завршување е 30 април 2008.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
mk: <strong>Фиксен период на членство - едногодишно траење: Датумот на почеток на фиксниот период е прилагоден на 1 јануари. Корисникот се пријавува за членство на 15 февруари 2008. Датумот за почеток на членство е прилагоден на 1 јануари 2008, а датумот на завршување е 31 декември 2008.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
mk: <strong>HTML исечок од формулар</strong> - ако сакате повеќе котрола врз изгледот на формуларот или ако сакате да додадете формулари за внес во профилот во блокови, страници и/или сајтови кои е припаѓаат на  CiviCRM, кликнете на акциониот линк за HTML исечокот од формуларот за профил подолу, а потоа копирајте го и залепете го HTML кодот за формуларот на било која веб страница.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
mk: <strong>Врската домаќинство</strong> им овозможува на членовите на домаќинството да во својот запис имаат 'адреса на домаќинството'. Доколку домаќинството веќе постои, ќе биде креирана врска помеѓу постоечкото домаќинство и поединецот/ката, а доколку не постои, ќе биде креирано ново домаќинство.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
mk: <strong>Вчитувањето е успешно завршено</strong> Информациите подолу даваат краток преглед на резултатите.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
mk: <strong>Вчитување на поттипови на контакти</strong> - доколку вашиот фајл содржи различни „поттипови“ кои припаѓаат на вграден тип, изберете вграден („надреден“) тип овде. Потоа ќе можете да го мапирате полето Поттип на контакти од вашиот фајл кое ќе го прилагоди поттипот во секој ред. ПРИМЕР: Доколку импортирате повеќе контакти на индивидуи кои се од поттипот „Студенти“, „Родители“, „Персонал“, изберете „Индивидуи“ овде и вметнете ја колоната во вашиот вчитан фајл кој содржи поттип за секој ред.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
mk: <strong>БЕЛЕШКА: Супер админ</strong> и <strong>Администратор</strong> улогите ќе ги имаат сите улоги во CiviCRM.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
mk: <strong>Без проверка на дупликати:</strong> Ги вметнува сите валидни записи без да ги  споредува со постоечките записи за контакти за можни дупликати.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
mk: <strong>Подвижен период на членство - едногодишно траење:</strong> Корисникот се пријавува за членство на 15 февруари 2008 година, а датумот на завршување е 14 февруари 2009.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
mk:  <strong>Прескокни:</strong> Ги пријавува, а потоа ги прескокнува дуплираните редови од фајлот за вчитување - оставајќи го сличниот запис во базата на податоци 'каков што е' (стандарден).

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
mk: <strong>Оваа функција НЕ треба да биде вклучена на продукцискиот сервер.</strong> <br />Прилагодете ја оваа вредност на <strong>Да</strong> доколку сакате да прикажете backtrace листинг.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
mk:  <strong>Оваа функција не треба да биде вклучена на продукцискиот сервер.</strong><br /> Прилагодете ја оваа вредност на <strong>Да</strong> доколку сакате да користите една од алатките за дебагирање на CiviCRM.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
mk: <strong>Совет за решавање на проблеми</strong> - ако приметите дека ниедна ваша СМС не е испратена, контактирајте го администраторот на системот или техничката поддршка за вашиот сајт и замолете ги да проверат дали е и колку често активирана автоматската задача (&quot;cron job&quot;)

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
mk: <strong>Ажурирај:</strong> Ги ажурира полињата во базата на податоци со податоците достапни од вчитувањето. Полињата во базата кои НЕ се вклучени во редовите за вчитување остануваат 'какви што се'.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
mk:  <strong>Кориснички екрани </strong> - еден или повеќе профили можат да бидат поврзани било со <strong>регистрација на нов корисник</strong> и/или екрани за преглед и уредување за <strong>постоечки кориснички сметки</strong>.

en: <tr><td> "%1" </td><td> "%2" </td></tr>
mk: <tr><td>"%1"</td><td>"%2" </td></tr>

en: A "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) is a rich-text editor, like a mini word-processor, for editing HTML content in CiviCRM.
mk:  "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) е едитор на збогатен текст, вид на мал програм за обработка на текст, уредување на HTML содржина во програмата CiviCRM.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
mk: Вредност на стринг или регуларен израз кој треба да биде изменет (заменет).

en: A Case Type describes a group of related tasks, interactions, or processes.
mk: Тип на предмет опишува група на поврзани задачи, интеракции или процеси.

en: A Contact with that ID does not exist: %1
mk: Контакт со таа идентификација не постои %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
mk: Детален извештај за анкета <a href='%1'>%2</a> е креиран.

en: A View Only field cannot be required
mk: Полето Само за преглед не може да биде задолжително

en: A cancellation email has been sent to %1.
mk: Е-пошта за откажување е испратена до %1.

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
mk: Листата разделена со запирки автоматски ќе се претвори во низ за операции со повеќе вредности или можете експлицитно да користите формат на низа js над.

en: A confirmation email has been sent to %1
mk: Е-пошта со потврда е испратена кон %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
mk: Е-пошта со потврда е испратена кон %1.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
mk: Е-порака со потврда е испратена до СИТЕ учесници

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
mk: Донацијата / пријавата за членство е предадена во име на организацијата подолу.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
mk: Копија на активноста е испратена и на задолжениот(ите) контакт(и).

en: A copy of the contribution page has been created
mk: Направена е копија на страницата за донации

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
mk: Копијата на екстензиите (%1) е во системскиот директориум (%2). Копијата во системот ќе биде зачувана, но ќе се користи нова копија.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
mk: Копија на  последователната активност е испратена и на задолжениот(ите) контакт(и).

en: A copy of the price set has been created
mk: Направена е копија од сетот за цена

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
mk: Копија од оваа активност ќе му биде испратена на секој претставник преку е-пошта.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
mk: Копија од овој извештај може автоматски да се генерира и достави преку е-пошта до наведените приматели. Искористете ги прилагодувањата во оваа секција за да го контролирате Субјектот на е-пошта кој содржи извештај, како и листа на приматели (До и cc полиња). Одвојте повеќе адреси во до и cc со запирка.

en: A default mailbox must be configured for email bounce processing.
mk: Стандардното поштенско сандаче мора да биде конфигурирано за обработка на одбиената е-пошта.

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
mk: Директен SQL прашалник во форма на SELECT. На пример:

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
mk: Правило за пронаоѓање на дупликат со ова име веќе постои. Одберете друго име.

en: A field of the same label exists in the destination group
mk: Поле со иста ознака постои во целната група

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
mk: Финансиски тип со ова име веќе постои. Изберете друго име.

en: A followup activity has been scheduled.
mk: Последователната активност е закажана.

en: A group of contacts
mk: Група на контакти

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
mk: Големина на акцијата помала од лимитот на групата ќе го поништи ефектот од лимитот на групата.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
mk: Линкот  до %1 е автоматски вклучен во е-поштата која се испраќа на пријателите. Ако сакате да го вклучите и линкот каде што се наведени општите податоци за вашата организација, внесете го тој линк овде (пр.<em> http://www.example.org/</em>)

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
mk: Една од долготрајните задачи во CiviCRM се извршува во моментов. Оваа порака ќе биде освежувана се додека на се изврши задачата.

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
mk: Потврда за членство и сметка се испратени на %1.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
mk: Статус на членство со таа ознака веќе постои. Ве молиме изберете друга ознака.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
mk: Тип  на членство со ова име веќе постои. Изберете друго име.

en: A new permission has been added for editing message templates. Previously, users needed the "administer CiviCRM" permission. Now, users need the new permission called "edit message templates." Please check your CMS permissions to ensure that users who should be able to edit message templates are assigned this new permission.
mk:  Додадена е нова дозвола за уредување на шаблонот на порака. Порано на корисниците им беше потребна дозвола „администрирај CiviCRM". Сега на корисниците им е потребна нова дозвола „уреди шаблони на пораки“. Проверете ги вашите CMS дозволи за да се уверите дека на корисниците кои би требало да можат да ги уредуваат шаблоните на пораките им е доделена оваа нова дозвола.

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
mk: Е-пошта со известување е испратена до администраторот на сајтот и ќе добиете уште еден одговор од него штом заврши процесот на одобрување.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
mk: Е-пошта со известување е испратена до администраторот на сајтот.

en: A notification email has been sent to the supporter.
mk: Е-пошта со известување е испратена кон поддржувачот.

en: A payment processor configured for this page might be disabled (contact the site administrator for assistance).
mk: Процесорот за уплата кој е прилагоден за оваа страница мора да биде исклучен (контактирајте го администраторот на сајтот за помош).

en: A person is already registered for this event.
mk: Едно лице е веќе регистрирано за овој настан.

en: A person with this email address is already registered for this event.
mk: Лице со оваа адреса за е-пошта е веќе регистрирано за овој настан.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
mk: Продукт со тоа име веќе постои. Ве молиме изберете друго име.

en: A profile
mk: Профил

en: A receipt has been emailed to the contributor.
mk: Потврдата е испратена до донаторот преку е-пошта.

en: A record already exists with the same information.
mk: Веќе постои запис со истата информација.

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
mk: Барање за периодична уплата (претплата) ќе биде проследено до избраниот процесор за плаќање. Доколку барањето биде успешно обработено, ова членство ќе биде автоматски обновено последниот ден од периодот на членство се додека не се откаже периодичната уплата. Е-поштата со потврдата за уплата на членарина ќе содржи линк преку кој е можно да се откаже автоматската обнова.

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
mk: Е-пошта со потврда за регистрација е исто така испратена кон %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
mk: Е-пошта со потврдата за регистрација ќе биде испратена на %1 штом трансакцијата биде успешно обработена.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
mk: Потврда за обнова и сметка се испратени на %1.

en: A repeating set will be created with the following dates.
mk: Ќе биде креиран сет кој се повторува со следниве датуми.

en: A set of custom data fields
mk: Сет на прилагодени полиња

en: A short description of the activity..
mk: Краток опис на активноста

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
mk: Фајлот со табелата кој ги содржи податоците за контактите во секој ред. Полињата со податоци се одвоени со запирки. Можете да направите пренос во „CSV" фајл од најголем број на апликации кои работат со табели, за оперирање со бази на податоци, како и останати апликации кои се бават со менаџмент на контакти и адресари. Погледајте ја документацијата доколку не сте сигурни како се прави ова. Зачувајте го фајлот на вашиот хард-диск (или било кој драјв на кој можете да му пристапите онлајн) - и изберете го тој фајл како фајл за поставување на вчитаните податоци.

en: A test message will be sent to %1 people:
mk: Тест порака ќе биде испратена на %1 лица:

en: A valid Notify Email address must be specified
mk: Во полето за известување преку е-пошта мора да биде внесена важечка адреса за е-пошта

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
mk: Мора да биде внесена валидна адреса за е-пошта за Потврда од доколку е вклучено Потврда преку е-пошта до донатор.

en: A valid file must be uploaded.
mk: Треба да се постави валиден фајл.

en: A/B Test Results
mk: А/Б тест резултати

en: A/B testing allows you to send two test mailings to a random subset of your recipients. After collecting and comparing metrics, the more successful mailing will be sent to the remaining recipients.
mk:  А/Б тестирањето дозволува да испратите две тест-пошти на случајно избран под-сет на ваши приматели. Откако ќе се соберат и споредат потребните метрики, поштата која била поуспешна ќе биде испратена на останатите приматели.

en: A6 Badge Portrait 150x106
mk: A6 беџ вертикален 150x106

en: AB Test Created Date
mk: АБ тест дата на креирање

en: ACL
mk: АCL

en: ACL Contact Cache ID
mk: ACL ID контакт на кеш

en: ACL Entity
mk: АCL ентитет

en: ACL Entity ID
mk: Идентификација на АCL ентитет

en: ACL Entity Role is Active
mk: АCL улогата на ентитетот е активна

en: ACL Group ID
mk: АCL групна идентификација

en: ACL Group/Role
mk: ACL група/улога

en: ACL ID
mk: АCL Идентификација

en: ACL Is Active?
mk: АCL е сеуште активен?

en: ACL Name
mk: ACL Име

en: ACL Object
mk: АCL објект

en: ACL Object ID
mk: Идентификација на АCL објект

en: ACL Operation
mk: АCL операција

en: ACL Role
mk: ACL улога

en: ACL Role ID
mk: Идентификација на АCL улога

en: ACL Table
mk: АCL табела

en: ACL Type
mk: ACL тип

en: ACL Type(s)
mk: Тип(ови) ACL

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
mk: ACL (Access Control Lists) ви овозможува да го контролирате пристапот кон CiviCRM податоците. ACL содржи <strong>Операција</strong> (пр. 'Прегледај' или 'Уреди'), како и <strong>сет на податоци</strong> на кои операцијата може да се изврши (пр. група на контакти, профил или сет на сопствени или кориснички полиња), какоа и <strong>Улога</strong> која има дозвола да ја извршува оваа операција. Погледнете %1 за повеќе информации.

en: ACLs allow you to control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
mk: ACL ви овозможуваат да го контролирате пристапот кон CiviCRM податоците. ACL се состои од <strong>операција</strong> (пр. 'Прикажи' или 'Уреди'), <strong>сет на податоци</strong> над кои операцијата може да се изврши (пр. група на контакти) и <strong>улогата</strong> која има дозвола да ја изврши таа операција. За да добиете повеќе информации, погледајте %1.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
mk:  ACL дефинираат дозволи за извршување на операции на сет од податоци и ја даваат таа дозвола на CiviCRM ACL улогата. Користете го овој линк за да креирате или уредите ACL за вашиот сајт.

en: ADC referral
mk: Упатување во центар за нега на стари лица

en: AMOUNT DUE:
mk: ЗАДОЛЖУВАЊЕ

en: AND
mk: И

en: AND/OR
mk: И/ИЛИ

en: AOL Terms of Service complaint
mk: Жалба на условите на користење на AOL

en: API Action
mk: API акција

en: API Action:
mk: API акција:

en: API Call Action
mk: API Call акција

en: API Call Entity
mk: API Call ентитет

en: API Entity
mk: API ентитет

en: API Entity:
mk: API ентитет

en: API Parameters
mk: API параметри

en: API Params
mk: API параметри

en: API Type
mk: API Тип

en: API Type:
mk: API тип:

en: API call:
mk: API барање:

en: APILogin is not set for this payment processor
mk: APILogin не е прилагоден за овој процесор на уплати

en: Abbreviate Province?
mk: Скратеница за регион?

en: Abkhaz
mk: Абхаски

en: Able to create a new database.
mk: Можно е креирање на нова база на податоци.

en: About
mk: Повеќе за

en: About Profiles
mk: За профили?

en: About is a required field.
mk: За нас е задолжително поле.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
mk: Целосен URL од локацијата каде се инсталирани civicrm модулот или компонентата.

en: Absolute date cannot be earlier than the current time.
mk: Апсолутниот датум не може да биде порано од моменталното време.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
mk: Прифати и следи обврски (за периодични донации).

en: Accepted Credit Cards
mk: Прифатени кредитни картички

en: Accepted Rate
mk: Стапка на прифаќање

en: Access
mk: Пристап

en: Access Arguments
mk: Пристапи кон аргументи

en: Access Callback
mk: Пристапи кон повратен повик

en: Access Control
mk: Контрола на пристап

en: Access Control Documentation
mk: Документација за контролата за пристап

en: Access Control by Financial Type
mk: Контрола за пристап според финансиски тип

en: Access Denied
mk: Пристапот е одбиен

en: Access Keys
mk: Клучеви за пристап

en: Access Keys:
mk: Клучеви за пристап:

en: Access contacts in the trash
mk: Пристапи на контакти во Отпад

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
mk: Пристапите кон податоци користејќи HTTP GET барање од URL. Ова е 'ICAL'  иконата на страната за менаџмент на настани.)

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
mk: Пристапете до паѓачкото мени овде за да изберете колку често %1 се случува.

en: Account Creation
mk: Креирање на корисничка сметка

en: Account Holder
mk: Сопственик на сметка

en: Account Relationship
mk: Врска на корисничка сметка

en: Account Type
mk: Тип на сметка

en: Account Type (Code)
mk: Тип на сметка (шифра)

en: Account Type Code
mk: Шифра за тип на сметка

en: Account creation required
mk: Креирањето на корисничка сметка е задолжително

en: Accounting Batch
mk: Сметководствена серија

en: Accounting Batch - %1
mk: Сметководствена серија - %1

en: Accounting Batch Processing
mk: Процесирање на сметководствена серија

en: Accounting Batches
mk: Сметководствени серии

en: Accounting Code
mk: Сметководствена шифра

en: Accounts
mk: Сметки

en: Accounts Payable
mk: Задолжувања

en: Accounts Receivable
mk: Побарувања

en: Accounts Receivable Account is
mk: Сметка за побарувања е

en: Acctg Code
mk: Код за сметководство

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
mk:  Прецизност и покриеност, како и услови за користење за геокодирање и мапирање можат да се разликуваат според испорачувачот и локацијата. Некои испорачувачи можат да нудат или бараат претплата кои се плаќаат во зависност од количеството на барањата и типот на организацијата која ја користи услугата. Би требало да го проверите секој испорачувач и да ја изберете најдобрата опција за вашите потреби и начинот на употреба.

en: Acknowledgement sent?
mk: Испратена е потврда?

en: Acknowledgment Date
mk: Датум на потврда

en: Acknowledgment Sent
mk: Испратена е потврда

en: Action
mk: Акција

en: Action Condition
mk: Услов за акција

en: Action Date And Time
mk: Датум и време на акција

en: Action Mapping Entity
mk: Ентитет на мапирање на акција

en: Action Mapping Entity Value
mk: Вредност на ентитет на мапирање на акција

en: Action Mapping ID
mk: ID на мапирање на акција

en: Action Schedule ID
mk: Идентификација на закажана акција

en: Action(s)
mk: Акција(и)

en: Action:
mk: Акција:

en: Actions
mk: Акции

en: Activate the page (you can de-activate it later)
mk: Активирајте ја страницата (можете да ја деактивирате подоцна)

en: Active
mk: Активен

en: Active Memberships
mk: Активни членства

en: Active On
mk: Активно на

en: Active volunteers.
mk: Активни волонтери.

en: Active?
mk: Активен?

en: Activities
mk: Активности

en: Activities %%StatusMessage%%
mk: Активности %%Порака за статус%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
mk: Активностите се 'интеракции со контакти' кои сакате да ги забележите и следите. CiviCRM има неколку резервирани (одн. вградени) типови на активности (состаноци, телефонски повици, испратена е-пошта). Креирајте дополнителни 'типови на активности' овде ако сакате да забележите други типови на активности. На пример, можеби ќе сакате да додадете 'Разговор за работа' или 'Ревизија на сајт' итн.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
mk: Активностите се 'интеракции со контакти' кои сакате да  ги забележите и следите. Оваа листа е сортирана според компонентите, а потоа според тежината во рамки на компонентата.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
mk: Активностите од сетот на %1 активности се додадени во овој предмет.

en: Activities which are Followup Activities
mk: Активности кои се последователни активности

en: Activities which are not Followup Activities
mk: Активности кои не се последователни активности

en: Activities which have Followup Activities
mk: Активности кои имаат последователни активности

en: Activities without Followup Activities
mk: Активности без последователни активности

en: Activity
mk: Активност

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
mk: Активност %1 е зачувана. %2 %3

en: Activity Assignee
mk: Задолжен за активноста

en: Activity Assignees
mk: Задолжени за активност

en: Activity Audit
mk: Ревизија на активност

en: Activity Auto-generated?
mk: Активноста е генерирана автоматски?

en: Activity Contact ID
mk: Идентификација на контактот на активноста

en: Activity Contacts
mk: Контакти за активност

en: Activity Date
mk: Датум на активност

en: Activity Date From
mk: Датум на активност од

en: Activity Date Time
mk: Датум и време на активност

en: Activity Date-Time
mk: Датум и време на активност

en: Activity Dates - From
mk: Датуми на активност - Од

en: Activity Details
mk: Детали за активноста

en: Activity Details %1 '%2'
mk: Детали за активноста %1 '%2'

en: Activity Details Report
mk: Извештај за деталите за активноста

en: Activity Duration
mk: Траење на активноста

en: Activity Duration %1 %2
mk: Траење на активноста %1 %2

en: Activity Filter
mk: Филтер на активност

en: Activity ID
mk: Идентификација на активноста

en: Activity Import
mk: Вчитување на активност

en: Activity Links
mk: Линкови на активноста

en: Activity Medium
mk: Медиум на активноста

en: Activity Medium %1 %2
mk: Медиум на активноста %1 %2

en: Activity Profile
mk: Профил на активност

en: Activity Record
mk: Запис за активноста

en: Activity Reporter
mk: Известувач на активност

en: Activity Reporter %1 '%2'
mk: Известувач на активност %1 '%2'

en: Activity Result - %1
mk: Резултат на активноста - %1

en: Activity Revision History
mk: Историја на ревизија на активност

en: Activity Search
mk: Пребарување по активност

en: Activity Source
mk: Извор на активност

en: Activity Status
mk: Статус на активност

en: Activity Subject
mk: Предмет на активност

en: Activity Subject %1 '%2'
mk: Субјект на активност %1 '%2'

en: Activity Summary
mk: Краток преглед на активност

en: Activity Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на активноста

en: Activity Tag %1
mk: Белег на активноста %1

en: Activity Tag(s)
mk: Белег(зи) на активност

en: Activity Targets
mk: Цели на активност

en: Activity Type
mk: Вид на активност

en: Activity Type %1 %2
mk: Вид на активност %1 %2

en: Activity Type ID
mk: Идентификација на тип на активност

en: Activity Type Label
mk: Ознака на тип на активност

en: Activity Type is a required field
mk: Тип на активност е задолжително поле

en: Activity Types
mk: Типови на активности

en: Activity assigned to
mk: Активноста е доделена на

en: Activity created by
mk: Активноста е креирана од

en: Activity has been filed to %1 case.
mk: Активноста е архивирана во %1 предмет.

en: Activity is a Test
mk: Активноста е тест

en: Activity is a Test?
mk: Активноста е тест?

en: Activity is in the Trash
mk: Активноста е во Отпад

en: Activity listings.
mk: Листи на активности.

en: Activity tagged | %count activities tagged
mk[0]: Активност тагована
mk[1]: %c активности таговано

en: Activity targeted to
mk: Активноста е насочена кон

en: Activity type
mk: Вид на активност

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
mk: Тип на активност %1, најден во конфигурацискиот фајл на предметот не е присутен во базата на податоци %2

en: Activity type of the last completed activity
mk: Тип на активност избран за последната комплетирана активност

en: Activity's Location in a text string.
mk: Локација на активноста во текстуален стринг.

en: Actual Amount
mk: Вистински износ

en: Actual Cost of Product
mk: Вистинска цена на производ.

en: Actual Participant Count
mk: Број на учесници

en: Actual date only
mk: Само вистински датум

en: Actual participant count
mk: Точен број на учесници

en: Add
mk: Додади

en: Add %1 Record
mk: Додади %1 запис

en: Add %1 back into %2?
mk: Додади %1 назад во %2?

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
mk: Додади прилагодување на контакт(и) 'Не...'

en: Add ACL
mk: Додади ACL

en: Add Activity
mk: Додади активност

en: Add Association Rule
mk: Додади правило за асоцирање

en: Add BCC
mk: Додади BCC

en: Add CC
mk: Додади CC

en: Add Campaign
mk: Додади кампања

en: Add Case
mk: Додади предмет

en: Add Client
mk: Додади клиент

en: Add Client To Case
mk: Додади клиент на предмет

en: Add Comment
mk: Додади коментар

en: Add Contact To Existing Group
mk: Додади контакт во постоечка група

en: Add Contact To Group
mk: Додади контакт во група

en: Add Contact Type
mk: Додади тип на контакт

en: Add Contact to CiviCRM Group
mk: Додади контакт во CiviCRM групата

en: Add Contacts to %1
mk: Додади контакти во %1

en: Add Contacts to A Group
mk: Додади контакти во група А

en: Add Contacts: %1
mk: Додади контакти: %1

en: Add Contribution
mk: Додади донација

en: Add Contribution Page
mk: Додади страница за донирање

en: Add Custom Field
mk: Додади корисничко поле

en: Add Discount Set to Fee Table
mk: Додади сет попусти во табелата за котизација

en: Add Event
mk: Додади настан

en: Add Event Registration
mk: Додади регистрација за настан

en: Add Event Template
mk: Додади шаблон на настан

en: Add Field
mk: Додади поле

en: Add Financial Account
mk: Додади финансиска сметка

en: Add Financial Type
mk: Додади финансиски тип

en: Add Grant
mk: Додади грант

en: Add Group
mk: Додади група

en: Add IM
mk: Додади IM

en: Add Label Format
mk: Додади формат на ознака

en: Add Language
mk: Додади јазик

en: Add Mail Account
mk: Додади сметка за е-пошта

en: Add Mailing Component
mk: Додади компонента за пошта

en: Add Membership
mk: Додади членство

en: Add Membership Status
mk: Доддади статус на членство

en: Add Membership Type
mk: Додади тип на членство

en: Add Menu Item
mk: Додади дел од мени

en: Add Message Template
mk: Додади шаблон на порака

en: Add New
mk: Додади ново

en: Add New Record
mk: Додади нов запис

en: Add New Scheduled Job
mk: Додадете нова закажана задача

en: Add Note
mk: Додади забелешка

en: Add OpenID
mk: Додади OpenID

en: Add Option
mk: Додади опција

en: Add Option Group
mk: Додади група на опции

en: Add PDF Page Format
mk: Додади PDF формат за страница

en: Add Parameter
mk: Додади параметар

en: Add Parent
mk: Додади надреден елемент

en: Add Participant Status
mk: Додади статус на учесник

en: Add Payment Processor
mk: Додадете процесор за плаќање

en: Add Petition
mk: Додади петиција

en: Add Pledge
mk: Додади задолжение

en: Add Premium
mk: Додади награда

en: Add Premium to Contribution Page
mk: Додадете награда на страната за донации

en: Add Price Field
mk: Додади поле за цена

en: Add Products to This Page
mk: Додади производи на оваа страница

en: Add Profile
mk: Додади профил

en: Add Relationship
mk: Додади врска

en: Add Relationship Type
mk: Додадете тип на врска

en: Add Relationship for %1
mk: Додади врска за %1

en: Add Reminder
mk: Додади потсетник

en: Add Respondent Reservation(s)
mk: Додади резервација(и) на испитаници

en: Add Role Assignment
mk: Додади распределба на улоги

en: Add Rule for %1s
mk: Додади правило за %1s

en: Add SMS Provider
mk: Додади испорачувач на СМС

en: Add Selected Options
mk: Додади ги избраните опции

en: Add Set of Custom Fields
mk: Додади сет од сопствени полиња

en: Add Set of Price Fields
mk: Додади сет на полиња за цена

en: Add Survey
mk: Додади анкета

en: Add Tags
mk: Додади белези

en: Add Timeline
mk: Додади временска рамка

en: Add User
mk: Додади корисник

en: Add Voter Reservation
mk: Додади резервација на гласач

en: Add a new language to this installation.
mk: Додадете нов јазик на оваа инсталација.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
mk: Додади нов запис во секоја картичка (Активности, Тагови, итн.)

en: Add activity
mk: Додади активност

en: Add activity type
mk: Додади тип на активност

en: Add address
mk: Додади адреса

en: Add all contacts to %1 group?
mk: Додади ги сите контакти во %1 група?

en: Add another IM
mk: Додади уште еден IM

en: Add another Open Id
mk: Додади уште еден Open ID

en: Add another website
mk: Додади уште еден веб-сајт

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
mk: Додадете ги постоечките полиња кои ви се потребни така што ќе ги повлечете во алатката за изработна на формулари.

en: Add association rule
mk: Додади правило за асоцијација

en: Add client relationship
mk: Додади врска со клиент

en: Add email
mk: Додади е-пошта

en: Add file:
mk: Додади фајл:

en: Add imported records to a new group
mk: Додади вчитани записи на нова група

en: Add imported records to existing group(s)
mk: Сите вчитани записи за постоечка група(и)

en: Add members to %1
mk: Додади членови во %1

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
mk:  Додадете ставки на менито на било кое ниво за да поддржите одредени текови на работата. На пример, ако вашата организација користи профили за внес на податоци, можете да ги додадете ставките на менито кои ќе ве поврзат со тие профили. Нови ставки на менито можат исто така да се поврзуваат со надворешни веб-страници и веб апликации (кои не се CiviCRM). Кликнете на 'Нова ставка на  менито' за да додадете ставка на било кое ниво.

en: Add new role
mk: Додади нова улога

en: Add or edit IM
mk: Додади или уреди IM

en: Add or edit OpenID
mk: Додади или уреди OpenID

en: Add or edit email
mk: Додади или уреди е-пошта

en: Add or edit phone
mk: Додади или уреди телефон

en: Add or edit website
mk: Додади или уреди веб-сајт

en: Add phone
mk: Додади телефон

en: Add relationship - to %1
mk: Додади врска - кон %

en: Add respondent(s) to a new group
mk: Додадете испитаник(ци) на нова група

en: Add respondent(s) to existing group(s)
mk: Додадете испитаник(ци) на постоечката група(и)

en: Add role
mk: Додади улога

en: Add row
mk: Додади ред

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
mk: Додадете празен простор или интерпункција така што ќе ги врамите во загради.

en: Add status rules, before configuring membership
mk: Додадете правила за статус пред конфигурирање на членството.

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
mk: Додади %1 сет од закажани активности на овој случај?

en: Add this contact to one or more groups...
mk: Додади го овој контакт во една или повеќе групи...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
mk:  Додадете го овој виџет на било која веб страница така што ќе го копирате кодот подолу.

en: Add to Group
mk: Додади впо група

en: Add to Group: %1
mk: Додади на група: %1

en: Add to My Reports
mk: Додади во Мои извештаи

en: Add to My Reports?
mk: Додади во Мои извештаи?

en: Add to Smart Group
mk: Додади во смарт група

en: Add to a group
mk: Додади на група

en: Add website
mk: Додади веб-сајт

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
mk: Додадете го своето поле(полиња) на овој профил, како полиња на профил.

en: Add your field(s) this custom field group.
mk: Додадете го своето поле(полиња)  кон оваа група на кориснички полиња.

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
mk: Додади, ажурирај или исклучи процесори за плаќање

en: Add, remove or change the order of columns by editing the corresponding <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.
mk:  Додадете, отстранете или изменете го редоследот на колоните со уредување на соодветниот <a href="%1" target="_blank">Профил за групен внес</a>.

en: Add...
mk: Додади...

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
mk: Додади/отстрани ги правилата за поврзување и конфигурирај ги прилагодувањата. Исто така, можете сами да извршите синхронизација.

en: Added
mk: Додадено

en: Added '%1'
mk: Додадено '%1'

en: Added (by %1)
mk: Додаден (од %1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
mk[0]: Контактот е додаден во %1
mk[1]: Контактите се додадени во %1

en: Added Date
mk: Додаден датум

en: Added Tag <em>%1</em>
mk: Додаден белег<em>%1</em>

en: Added by
mk: Додадено од

en: Added to Group
mk: Додаден во група

en: Additional Contribution
mk: Дополнителна донација

en: Additional Contribution is required.
mk: Потребна е дополнителна донација.

en: Additional Details
mk: Дополнителни детали

en: Additional Details:
mk: Дополнителни детали:

en: Additional Fields
mk: Дополнителни полиња

en: Additional Group for Export
mk: Дополнителна група за пренос

en: Additional Information
mk: Дополнителна информација

en: Additional Participant Email(s)
mk: Дополнителна/и адреса/и за е-пошта за учесникот

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
mk: Дополнителна потврда за плаќање или известување за рефундирање

en: Additional Receipt Message
mk: Дополнителна порака за потврда

en: Additional Reminder Days
mk: Дополнителни денови за потсетници

en: Additional Text Color
mk: Боја на дополнителен текст

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
mk: Дополнителна порака или инструкции кои ќе се наоѓаат во е-поштата со потврдата.

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
mk: Забележана е дополнителна уплата за настан или членарина.

en: Address
mk: Адреса

en: Address Deleted
mk: Адресата е избришана

en: Address Display
mk: Приказ на адреса

en: Address Editing
mk: Уредување на адреса

en: Address Fields
mk: Полиња за адреса

en: Address Format
mk: Формат на адреса

en: Address Format ID
mk: ID на формат на адреса

en: Address ID
mk: Идентификација на адреса

en: Address Location
mk: Адреса - локација

en: Address Location Type
mk: Адреса - тип на локација

en: Address Name
mk: Назив на адреса

en: Address Settings
mk: Прилагодувања на адреса

en: Address Standardization
mk: Стандардизација на  адреса

en: Address Standardization Provider.
mk: Испорачувач на стандардизација на адреса.

en: Address Tokens
mk: Токени за адреси

en: Address belongs to %1
mk: Адресата припаѓа на %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
mk: Вредностите на полето за адреса се превземени од <strong>примарната</strong> локација на контактот.

en: Address not found in USPS database.
mk: Адресата не е најдена во базата на податоци на USPS.

en: Addressee
mk: Испраќач

en: Addressee - Custom
mk: Примател - сопствен

en: Addressee Custom
mk: Прилагоден примател

en: Addressee ID
mk: Идентификација на примател

en: Addressee Type
mk: Тип на примател

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
mk: Примател мора да биде една од конфигурираните опции. Точните вредности проверете ги во одделот Администрација > Прилагодувања на системот > Групи на опции > Примател

en: Addresses
mk: Адреси

en: Addresses Evaluated: %1
mk: Потврдени адреси: %1

en: Addresses Geocoded: %1
mk: Геокодирани адреси: %1

en: Addressing Options
mk: Опции за адресирање

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
mk: Додади корисници во соодветната CiviCRM група при креирањето на сметката, ажурирањата или логирањето за секоја од Drupal улогите.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
mk: Прилагоди го распоредот за уплата на обврски

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
mk: Прилагоди го распоредот за уплата на обврски?

en: Adjust Recurring Start Date
mk: Прилагоди го датумот за почеток на периодичната донација

en: Adjust Total Pledge Amount
mk: Прилагоди целосен износ на обврска

en: Adjust Total Pledge Amount?
mk: Прилагоди го вкупниот износ на обврски?

en: Adjust scheduled amount
mk: Прилагоди го закажаниот износ

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
mk: Прилагодете ги однесувањата на пребарувањето вклучувајќи ги џокерите и податоците за вклучување во резултати за брзо пребарување. Прилагодувањето на пребарувањето може да ги подобри перформансите за поголеми сетови на податоци.

en: Admin
mk: Администратор

en: Administer CiviCRM
mk: Администрирај CiviCRM

en: Administer access to Financial Types
mk: Администрација на пристап кон финансиски типови

en: Administration
mk: Администрација

en: Administration Documentation
mk: Документација за администрација.

en: Administrator
mk: Администратор

en: Administrator Only?
mk: Само администратор?

en: Administrators
mk: Администратори

en: Adult Day Care Referral
mk: Упатување на дневна нега за возрасни

en: Advanced Filter
mk: Напреден филтер

en: Advanced Search
mk: Напредно пребарување

en: Advanced Search Options
mk: Опции за напредно пребарување

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
mk: Според стандардните прилагодувања, напредното пребарување ги прикажува вашите резултати во форма на контакти. Меѓутоа, можеби ќе сакате да ги добиете во некој друг тип на запис. На пример, можеби сакате да ги видите сите записи за активностите кои соодветствуваат со вашиот критериум за пребарување.

en: Afar
mk: Афарски јазик

en: Afrikaans
mk: Африканс

en: After
mk: По

en: After Premiums
mk: По награди

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
mk: По додавањето на настанот, направете линкови кон страната со листинзи така што ќе ја копирате URL од секцијата 'Листинг на учесници' на страниата за конфигурирање на настани.

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
mk: По вчитувањето на контактите, можете да ги вчитате податоците за донациите, членството и/или учеството на настани за овие контакти. Доколку се определите за овој внес, проверете дали адекватните CiviCRM компоненти се вклучени во Администрирај CiviCRM &raquo; Системски прилагодувања &raquo; Вклучи ги  CiviCRM  компонентите. Вклучете CiviContribute, CiviMember, и/или CiviEvent. Потоа најдете ја опцијата за внес во менито за секоја комопнента (пр. CiviContribute &raquo; Вчитување на донации).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
mk: По логирањето, можете да го користите овој формулар за да ја промовирате вашата страница за прибирање на средства

en: After selecting %1 as the winner, one must schedule the delivery for the final mailing.
mk: По изборот на %1 како победник, мора деа се закаже завршна испорака на пошта.

en: After the application has a major failure or reset.
mk: Откако апликацијата беше ресетирана.

en: After the application has changed permission requirements.
mk: Откако апликацијата ги измени барањата за дозволи.

en: After the application has migrated to a new URL.
mk: Откако вашата апликација е преместена на нов URL.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
mk: Откако ќе кликнете на <strong>Следно</strong> - вкупниот број на селектирани приматели ќе биде прикажан на следниот екран. Искористете го ова како проверка која ќе ви помогне да потврдите дека ги таргетирате (и отстранувате) саканите приматели.

en: After your site has migrated to a new URL.
mk: Откако вашиот сајт е преместен на нов URL.

en: Age
mk: Возраст

en: Age at Event
mk: Возраст на настан

en: Aggregate Amount
mk: Собран износ

en: Aggregate Amount Pledged
mk: Собран износ на обврски

en: Aggregate Total Between $
mk: Собери го збирот помеѓу $

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
mk: Го собира времето поминато на активности кои се и/или не се врзани за случај според типот на активности и контактот.

en: Agreement
mk: Договор

en: Akan
mk: Акански јазик

en: Albanian
mk: Албански

en: All
mk: Се

en: All Activities
mk: Сите активности

en: All Cases With Recently Performed Activities
mk: Сите предмети со неодамна реализирани активности

en: All Cases With Upcoming Activities
mk: Сите предмети со идни активности

en: All Cases with Upcoming Activities
mk: Сите предмети со претстојни активности

en: All Contact Types
mk: Сите типови на контакти

en: All Contacts
mk: Сите контакти

en: All Custom Groups
mk: Сите прилагодени групи

en: All Events
mk: Сите настани

en: All Grants
mk: Сите грантови

en: All Groups
mk: Сите групи

en: All Prior to Previous
mk: Додади пред претходно

en: All Profiles
mk: Сите профили

en: All Tags
mk: Сите белези

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
mk: Сите контакти кои ја потпишаа петицијата преку CiviCampaign ќе бидат додадени во оваа група. Групата ќе биде креирана доколку не постои (постоењето на оваа група е неопходно поради верификација преку е-пошта).

en: All extensions are up-to-date:
mk: Сите екстензии се ажурирани:

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
mk: Сите типови на членство во сетот на цени имаат активирана можност за автоматска обнова (Администрација > CiviMember > Типови на членство)

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
mk: Сите типови на членство во сетот на цени имаат иста должина на траење (пр. сите членства се едногодишни).

en: All others in the series will remain unchanged.
mk: Сите останати во сериите ќе останат неизменети.

en: All recurring contributions
mk: Сите периодични донации

en: All recurring contributions regardless of payments
mk: Сите периодични донации без оглед на плаќањата

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
mk: Сите инстанци на извештајот се автоматски вклучени во страницата Листа на извештајот. Селектирајте ја оваа куќичка за да го додадете овој извештај во менито за навигација.

en: All tables
mk: Сите табели

en: All voters held by you are already released for this survey.
mk: Сите гласачи кои ги задржавте за оваа анкета се веќе распуштени.

en: Allow 'Tell a friend' functionality
mk: Дозволи функција „Кажи на пријател“

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
mk: Дозволи API пристап иако не е дозволен пристап до CiviCRM

en: Allow Edits to Recurring Donation Start Date?
mk: Дозволи ажурирање на датумот за почеток на периодичната донација?

en: Allow Edits to Recurring Donation Start date?
mk: Дозволи ажурирање на датумот за почеток на периодичната донација?

en: Allow Multiple Records
mk: Дозволи повеќе записи

en: Allow Multiple Registrations
mk: Дозволена е регистрација на поголем број учесници

en: Allow Online Registration
mk: Дозволи онлајн регистрација

en: Allow Other Amounts
mk: Дозволи други износи

en: Allow Partial Payment
mk: Дозволи делумно плаќање

en: Allow Searching on Field?
mk: Дозволи пребарување во полето?

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
mk: Дозволи учесникот сам да го откаже или да го пренесе настанот на друг учесник.

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
mk: Дозволи учесникот сам да го откаже настанот или да го пренесе настанот на друг учесник.

en: Allow Shared Email
mk: Дозволи делење на е-пошта

en: Allow User to enable multilingual
mk: Дозволи на корисникот да вклучи повеќејазична поддршка

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
mk: Дозволете на активистите да креираат сопствени страници за лично прибирање на фондови поврзани со оваа страна за донација.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
mk: Дозволете на активистите да креираат сопствени страници за лично прибирање на фондови поврзани со овој настан.

en: Allow duplicate contact to be created
mk: Дозволи да се креира дупликат на контакт

en: Allow entering data into contact reference fields
mk: Дозволи внес на податоци во полињата за референца на контакти

en: Allow frequency intervals
mk: Дозволи интервали на фреквенција

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
mk: Дозволете им на поединците да донираат или / и да се пријават за членство во име на организацијата?

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
mk: Дозволена регистрација на поголем број на учесници од иста адреса за е-пошта бара тип на профил 'Индивидуалец'.

en: Allow other amounts
mk: Дозволете останати износи

en: Allow self-service cancellation or transfer?
mk: Дозволи учесникот сам да го откаже или да го пренесе настанот на друг учесник?

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
mk: Дозволете им на корисниците да креираат, уредуваат и копираат формулари на профилот поврзани со настани кои ќе се користат за онлајн регистрација.

en: Allow users to view/ download their own invoices
mk: Дозволи на корисниците да прегледуваат/превземаат сопствени фактури

en: Allowed to login?
mk: Дозволен е логин?

en: Alphanumeric
mk: Алфанумерички

en: Already selected
mk: Веќе е одбрано

en: Also Registered by this Participant
mk: Исто така регистриран од овој учесник

en: Also include
mk: Исто така вклучи

en: Also include contacts where
mk: Вклучи ги контактите каде

en: Also look for a node and use the node author
mk: Исто така барај јазол и користи го авторот на јазолот

en: Altered Contact
mk: Изменет контакт

en: Alternatively, you can use a price set.
mk: Освен тоа можете да користите и сет на цени.

en: Alternatively, you may add new files using drag/drop.
mk: Исто така можете да додатете нови фајлови со повлекување.

en: Alternatively, you may select a header or footer which includes the required tokens.
mk: Исто така можете да изберете заглавие или фуснота во кои се вклучени неопходните токени.

en: Always
mk: Секогаш

en: Always Show Smart Groups
mk: Секогаш прикажи смарт групи

en: Always use this Page Format with the new template?
mk: Секогаш користи го овој формат на страна со нов шаблон?

en: Always use this Page Format with the selected Template
mk: Секогаш користи го овој формат на страна за избраниот шаблон

en: Amharic
mk: Амарски

en: Amount
mk: Сума

en: Amount %1
mk: Износ %1

en: Amount (%1)
mk: Износ (%1)

en: Amount Before Tax:
mk: Сума пред оданочување:

en: Amount Between
mk: Износ помеѓу

en: Amount Contributed to Date
mk: Вкупен износ досега

en: Amount Due
mk: Износ на долг

en: Amount Due:
mk: Задолжување:

en: Amount Granted
mk: Доделен износ

en: Amount Label
mk: Износ - ознака

en: Amount Level
mk: Сума износ

en: Amount One: Min/Max
mk: Износ еден: Min/Max

en: Amount Received
mk: Примен износ

en: Amount Requested
mk: Побаран износ

en: Amount Requested(orig. currency)
mk: Побаран износ (оригинална валута)

en: Amount Requested<br />(original currency)
mk: Побаран износ<br />(оригинална валута)

en: Amount Statistics
mk: Статистики за износ

en: Amount Two: Min/Max
mk: Износ два: Min/Max

en: Amount before Tax
mk: Сума пред оданочување

en: Amount cannot be empty.
mk: Износ не може да биде празно.

en: Amount granted
mk: Доделен износ

en: Amount is required field.
mk: Износ е задолжително поле.

en: Amount must be positive
mk: Износот мора да биде позитивен број

en: Amount of<br>Current Payment
mk: Износ на <br>моментална уплата

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
mk: Побаран износ за грант во оригинална валута (доколку е различна).

en: Amounts
mk: Износи

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
mk: HTML верзија на овие пораки ќе биде испратена на сите контакти на кои избран формат на е-пошта е 'HTML' или 'Двата'.

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
mk: Е-пошта со потврда е испратена до %1.<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
mk:  Вредноста auto_increment_increment поголема од 1 во моментов не е поддржана. Погледнете го CRM-7923 за повеќе детали и можно решение.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
mk:  Е-пошта со потврда на овие инструкции е испратена кој %1 и %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
mk: Е-пошта со потврда на овие инструкции за плаќање е испратена кон %1.

en: An email receipt has also been sent to %1
mk: Потврда преку е-пошта е испратена до %1

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
mk: Потврда преку е-пошта е испратена до %1 и %2

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
mk: Е-пошта со потврда ќе биде испратена до %1 и %2 штом трансакцијата биде успешно обработена.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
mk: Е-пошта со потврда ќе биде испратена %1 штом трансакцијата биде успешно извршена.

en: An email with event details has been sent to %1.
mk: Е-пошта со деталите за настанот е пратена кон %1.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
mk: Дојде до грешка кога CiviCRM  проба да испрати е-порака (преку %1) Доколку сте добиле известување за грешка откако ја испративте онлајн донација или регистрација за настан - трансакцијата е извршена, но не сме успеале да ви испратиме е-пошта со сметката.

en: An error occurred while processing your request.
mk: Дојде до грешка при процесирањето на вашето барање.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
mk: Директориумот за екстензии е дефиниран со празен URL.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
mk: Директориумот за екстензии е дефиниран со празен директориум.

en: Annual Options
mk: Годишни опции

en: Anonymous
mk: Анонимно

en: Another %1 record
mk: Уште еден %1 запис

en: Another Address
mk: Друга адреса

en: Another search field
mk: Друго поле за пребарување

en: Any
mk: Било кој

en: Any Role
mk: Било која улога

en: Any governmental entity.
mk: Било која единица на државна управа.

en: Any not-for-profit organization.
mk: Било која непрофитна организација

en: Api Chaining
mk: Api ланци

en: Api Joins
mk: Api врски

en: Api Key
mk: API клуч

en: Api Type
mk: Api Тип

en: Applicant
mk: Апликант

en: Application List Unavailable
mk: Не е достапна листата на апликации

en: Application Received
mk: Примена апликација

en: Application Received Date
mk: Датум на прием на апликација

en: Application received date
mk: Датум на прием на апликација

en: Approval
mk: Одобрение

en: Approval Needed
mk: Потребна е дозвола

en: Approval Note
mk: Забелешка за одобрение

en: Approval Req Text
mk: Потребно е одобрение - текст

en: Approval Required?
mk: Потребно е одобрение?

en: Approval Status
mk: Статус на одобрение

en: Approval Statuses
mk: Статуси на одобрение

en: Approval message
mk: Порака за потврда

en: Approval required
mk: Потребно е одобрение

en: Approve
mk: Одобри

en: Approve Personal Campaign Page
mk: Одобри страница за лична кампања

en: Approve/Reject
mk: Одобри/одбиј

en: Approve/Reject Mailing
mk: Одобри/одбиј пошта

en: Approve/Reject Note
mk: Одобри/одбиј порака

en: Approved
mk: Одобрено

en: Approved By
mk: Одобрено од

en: Approved for Payment
mk: Одобрено за плаќање

en: Approved mailing
mk: Одобрена пошта

en: Apt.
mk: Стан

en: Apt/Unit/Suite
mk: Стан

en: Arabic
mk: Арапски

en: Aragonese
mk: Арагонски

en: Archive
mk: Архивирај

en: Archive Mailing
mk: Архивирај пошта

en: Archived
mk: Архивирано

en: Are contributions of this type tax-deductible?
mk: Дали донациите од овој тип подлежат на даночни ослободувања?

en: Are monies received into this account tax-deductible?
mk: Дали е можно да се одбие данок од паричните износи примени на оваа сметка?

en: Are the access credentials correct?
mk: Дали се точни параметрите за пристап?

en: Are users required to complete this field?
mk: Дали корисниците мора да го пополнат ова поле?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
mk: Дали сте сигурни дека сте подготвени за ажурирање сега?

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој извештај? Оваа акција е неповратна.

en: Are you sure you want to add back into %1?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да додадете назад во %1?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја архивирате оваа пошта?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
mk: Дали сте сигурни дека сакате да бидете тргнати од мејлинг листата (листите) прикажани подолу:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја откажете оваа пошта?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја откажете вашата регистрација за овој настан?

en: Are you sure you want to close and export this batch?
mk: Сигурни сте дека сакате да ја затворите и пренесете оваа серија?

en: Are you sure you want to close this batch?
mk: Сигурни сте дека сакате да ја затворите оваа серија?

en: Are you sure you want to close:
mk: Дали сте сигурни дека сакате да затворите:

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја потврдите претплатата за %1?

en: Are you sure you want to continue?
mk: Сигурни сте дека сакате да продолжите?

en: Are you sure you want to delete
mk: Дали сте сигурни дека сакате да избришете

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
mk: Сигурни сте дека сакате да ја избришете страната за кампања '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете прикачениот фајл?

en: Are you sure you want to delete attached file?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете приложениот фајл?

en: Are you sure you want to delete contact image.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете сликата.

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете анкетата %1?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете записот за контактот и сите поврзани информации за <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете групата %1?

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете белешката '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете избраните Активности?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете означените грантови? Оваа операција е неповратна и ќе ги отстрани сите трансакции поврзани со овие грантови.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
mk:  Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете избраните предмети? Ова ќе ги отстрани предметите и сите поврзани активности.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете одбраниот контакт(контакти)?

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
mk:  Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете означените донации? Оваа операција е неповратна и ќе ги отстрани сите трансакции и активности поврзани со овие донации.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
mk:  Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете означените членства? Оваа операција е неповратна и ќе ги отстрани сите трансакции и активности поврзани со овие членства.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
mk:  Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете означените учесници? Оваа операција е неповратна и ќе ги отстрани сите трансакции и активности поврзани со овие учесници.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете означените обврски? Оваа операција е неповратна и ќе ги избрише сите трансакции поврзани со овие обврски.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете страницата за оваа кампања?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
mk: Сигурни сте дека сакате да ја избришете оваа кампања?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа страна за донации?

en: Are you sure you want to delete this Event?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој Настан?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој грант?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа страница за лична кампања?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа Петиција?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа Врска?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете ова правило?

en: Are you sure you want to delete this address?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа адреса?

en: Are you sure you want to delete this case?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој предмет?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа пошта?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
mk: Дали сте сигурни дека сакте да го избришете ова мапирање?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
mk: Сигурни сте дека сакате да ја избришете оваа ставка во менито?

en: Are you sure you want to delete this note?
mk: Сигурни сте дека сакате да ја избришете оваа белешка?

en: Are you sure you want to delete this premium?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа награда?

en: Are you sure you want to delete this price set?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој сет за цена?

en: Are you sure you want to delete this record?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој запис?

en: Are you sure you want to delete this?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете ова?

en: Are you sure you want to delete:
mk: Дали сте сигурни дека сакате да избришете:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите '%1' сетот цени?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите опцијата '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите ова ACL доделување на улоги?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите овој ACL?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите ова CiviCRM поле за профил?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој тип на контакт?

en: Are you sure you want to disable this Event?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој Настан?

en: Are you sure you want to disable this Group?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа Група?

en: Are you sure you want to disable this Option?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа Опција?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој Статус на учесник?

en: Are you sure you want to disable this component?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа компонента?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите ова корисничко поле за податоци?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа корисничка група за податоци? Било кое од полињата за профил кои се поврзани со корисничките полиња на оваа група ќе бидат исклучени.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа финансиска сметка?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој финансиски тип?

en: Are you sure you want to disable this location type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој тип на локација?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите ова правило за овој статус на членство?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој тип на членство?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој шаблон за порака?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој тип на процесор за плаќање?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој процесор за плаќање.

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа награда? Со тоа ќе ја остраните наградата од сите страници за донирање кои во моментов ја нудат оваа награда, но записот за наградата нема да биде избришан, така да подоцна ќе може повторно да се вклучи и додаде на страницата (страниците) за донации.

en: Are you sure you want to disable this price field?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите ова поле за цена?

en: Are you sure you want to disable this profile?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој профил?

en: Are you sure you want to disable this record?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој запис?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите овој тип на врска?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја исклучите оваа врска?

en: Are you sure you want to disable this?
mk: Сигурни сте дека сакате да го исклучите ова?

en: Are you sure you want to disconnect "%1?". Doing so may permanently destroy data linkage.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите "%1?".  Доколку го направите тоа, можно е трајно да се прекине поврзаноста на податоците.

en: Are you sure you want to end this relationship?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја завршите оваа врска?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да направите копија на оваа страница за донации?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да направите копија на овој Настан?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да направите копија на овој Профил

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да направите копија на овој сет за цена?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да означите дека оваа двојка на контакти НЕ СЕ дупликати?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја означите како откажана оваа периодична донација?

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
mk: Дали сте сигурни дека сакате засекогаш да ја избришете оваа пошта?

en: Are you sure you want to re-open:
mk: Дали сте сигурни дека сакате повторно да отворите:

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
mk: Дали сте сигурни дека сакате повторно да го поврзете  \"%1\"?

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој исклучок за дедупликација?

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа награда од оваа страница?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој производ од оваа страница?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги повратите избраните предмети? Оваа операција ќе ги поврати предметите и сите поврзани активности од отпадот.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го повратите записот на одбраниот контакт(контакти)? Овој контакт (контакти) и сите поврзани информации ќе бидат повратени.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
mk: Дали сте сигурни дека сакате повторно да се пријавите: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert all changes?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги повратите сите измени?

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
mk:  Дали сте сигурни дека сакате да го вратите овој шаблон како стандарден за овој тек на работа? Ќе ги изгубите сите промени кои се внесени.

en: Are you sure you want to revert this?
mk: Сигурни сте дека сакате да го вратите ова во претходната состојба?

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го прилагодите статусот на означените учесници на откажано?

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го отстраните задржувањето на е-поштата за следниот контакт(и)?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да се одјавите од %1?

en: Are you sure you would like to execute this job?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја извршите оваа задача?

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да направите копија на форматот на ознаката под наслов <strong>%1</strong>?

en: Area Code
mk: Повикувачки број

en: Arguments
mk: Аргументи

en: Armenian
mk: Ерменски

en: Arranging adult day care for senior individuals
mk: Договарање на дневна нега за возрасни лица

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
mk: Низи во js формат, пр. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
mk: Како резултат, акциите како што е превземање на CiviCRM feed-от со новости нема да успее. Разговарајте со администраторот на серверот или компанијата за хостирање како би го исправиле ова.

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
mk: Со оглед на тоа што печатите една ознака по членство, прилагодувањата за спојување се игнорираат

en: Ascending
mk: Растечко

en: Assamese
mk: Асамски

en: Assess
mk: Проценка

en: Assess A/B results on an on-going basis
mk: Проценка на А/Б резултати - константна

en: Assess A/B test at:
mk: Процени А/Б тест на:

en: Asset
mk: Средство

en: Asset Account is
mk: Сметка за средства е

en: Assign
mk: Додели

en: Assign %1
mk: Задолжи %1

en: Assign ACL Role
mk: Додели ACL улога

en: Assign Account
mk: Додели сметка

en: Assign Case Role
mk: Додели улога во предмет.

en: Assign To
mk: Додели

en: Assign Transaction
mk: Додели трансакција

en: Assign Users to Roles
mk: Додели улоги на корисниците

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
mk: Доделете посебен назив на секоја ваша пошта. Изберете принцип за именување кои ќе ви помогне вашата пошта да биде организирана и лесна да се пронајде кога ќе сакате да ги прегледате и споредите резултатите од поштата. На пример, доколку подготвувате месечен општ билтен - можете да го користите следниов принцип на именување:

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
mk:  Доделете посебно име на секоја ваша масовна порака. Изберете сет на правила кој ќе ви помогне да ги организирате пораките.

en: Assign to Another Client
mk: Додели на друг клиент

en: Assign to Batch
mk: Додели на серија

en: Assign to Creator
mk: Додели на автор

en: Assigned
mk: Задолжен(а)

en: Assigned Activities
mk: Доделени активности

en: Assigned Financial Accounts
mk: Доделени финансиски сметки

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
mk: Доделен префикс, доколку постои (пр. господин, госпоѓа, Д-р, итн.)

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
mk: Доделен суфикс, доколку постои (пр. II, Jr, итн.)

en: Assigned to
mk: Доделен на

en: Assigned to Contact
mk: Задолжено на Контакт

en: Assignee
mk: Задолжен

en: Assignee Contact ID
mk: ID на задолжен контакт

en: Assignee Email
mk: Е-пошта на задолжен

en: Assignee Name
mk: Име на задолжен

en: Assignee Phone
mk: Телефон на задолжен

en: Associated Multi-Org Group
mk: Поврзана мултиорганизациска група

en: Associated Organization
mk: Поврзана организација

en: Association Rule
mk: Правило за асоцијација

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
mk:  Барем една група и белег мора да бидат присутни за пребарување на сопствените групи/тагови.

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
mk: Барем едно поле мора да биде мапирано за ажурирање во тек на модот за ажурирање.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
mk: Треба да се внесе барем една цена за сет на попусти. Доколку не ја гледате табелата за внес на снижени цени, кликнете на копчето „Додади сет на попусти во табелата со цени“

en: At least one payment option needs to be checked.
mk: Барем една опција за плаќање мора да биде чекирана.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
mk: Барем една опција за честотата на обврската мора да биде чекирана.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
mk: Барем една опција за честота на периодичната  донација мора да биде чекирана.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
mk: Мора да биде избрана најмалку една вредност, доколку одделот за Заслужни е активен.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
mk: Barem jedna grupa mora biti prisutna za pretragu sopstvenih grupa. Мора да биде присутна барем една група за пребарување на сопствените групи.

en: Atleast one Group must be present for search.
mk: Барем една група мора да биде присутна за пребарување.

en: Attach File
mk: Прикачи фајл

en: Attached File
mk: Приложениот фајл

en: Attached To
mk: Прилог во

en: Attachment failed
mk: Прикачувањето не е успешно

en: Attachment(s)
mk: Прилог(зи)

en: Attachment(s):
mk: Прилог (прилози)

en: Attachments
mk: Прилози

en: Attended
mk: Присуствувал/а

en: Attendee
mk: Учесник

en: Authenticated
mk: Потврдено

en: Authentication?
mk: Автентикација?

en: Author
mk: Автор

en: Author Only
mk: Само автор

en: Auto
mk: Авто

en: Auto Renew
mk: Автоматско обновување

en: Auto Renew Options
mk: Опции за автоматско обновување

en: Auto Renew?
mk: Автоматско обновување?

en: Auto Responder
mk: Автоматски одговори

en: Auto-Respond
mk: Авто-одговори

en: Auto-Respond Message
mk: Порака за автоматски одговор

en: Auto-Respond to Replies
mk: Автоматски одговор на одговори

en: Auto-Select Current User
mk: Автоматска селекција на моментален корисник

en: Auto-renew
mk: Автоматско обновување

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
mk: Автоматска обнова на членство - на корисниците можете да им ја дадете можноста за автоматско обновување на членството и користење на опцијата за сет на цени за членството ако:

en: Auto-renew Memberships Only
mk: Само автоматска обнова на членството

en: Auto-renew Option
mk: Опција за автоматска обнова

en: Auto-renew required
mk: Задолжително е автоматско обнувување

en: Auto-renew?
mk: Автоматско обновување?

en: Auto-renewal membership cancelled
mk: Автоматското обновување на членството е откажано

en: Auto-respond to replies
mk: Автоматски одговор на одговори

en: Auto-responder
mk: Автоматско одговарање

en: Autocomplete Contact Search
mk: Автоматско довршување на пребарување на контакти

en: Autocomplete text field
mk: Текстуално поле со автоматско довршување

en: Autocomplete-Select
mk: Автоматско довршување - избор

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Automatic Batch
mk: Автоматска група

en: Automatic Receipting
mk: Автоматско испраќање на потврди

en: Automatic Synchronization Method
mk: Метод за автоматска синхронизација

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
mk: Автоматската обнова на %1 членство е откажана.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
mk: Автоматското обновување не е поддржано од страна на избраниот процесор за плаќање кога должината на членството е поголема од 1 година /12 месеци.

en: Automatically Generated
mk: Генерирано автоматски

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
mk: Автоматски испрати потврда и сметка до %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
mk: Автоматски испрати потврда до %1?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
mk: Автоматски испрати е-пошта со потвда за членство и сметкопотврда на

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
mk: Автоматски испрати е-пошта со потврда за членство и сметка %1?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1? OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
mk: Автоматски испрати е-пошта со потврда за членството и сметка %1? ИЛИ ако уплатата стигнала од друг контакт, оваа е-пошта ќе биде испратена на тој контакт.

en: Automatically email a receipt for this payment to
mk: Автоматски исплати потврда за оваа уплата до

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
mk: Автоматски испрати потврда за оваа уплата на %1?

en: Automatically email a receipt to %1?
mk: Автоматски испрати е-пошта со потврда на %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
mk: Автоматски испрати е-пошта со потврда за оваа обврска %1?

en: Automatically email invoice when user purchases online
mk: Испратете ја фактурата автоматски преку е-пошта кога корисникот купува онлајн

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
mk: Уплати за автоматско обновување на членството (доколку се овозможени за оваа страница)

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
mk: Известување за откажување на автоматското обновување на членарината

en: Available
mk: Достапен/на

en: Available Currencies
mk: Достапни валути

en: Available Languages
mk: Достапни јазици

en: Available for Dashboard?
mk: Достапно за контролен панел?

en: Avaric
mk: Аварски

en: Average
mk: Просек

en: Average (Soft Credits)
mk: Просек (заслуги)

en: Average Soft Credit
mk: Просечна заслуга

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
mk: Ознаки со лого компатибилни со типот Avery 5395 (4 x 2, 59,2 mm x 85,7 mm)

en: Avestan
mk: Авестански

en: Avg
mk: Просечно

en: Avg Amount
mk: Просечен износ

en: Avg Soft Credit Amount
mk: Просечен износ на заслуга

en: Awaiting Information
mk: Се чекаат информации

en: Awaiting approval
mk: Чека одобрение

en: Aymara
mk: Ајмарски

en: Azerbaijani
mk: Азербеџански

en: BCC Confirmation To
mk: BCC потврда до

en: BCC Receipt To
mk: BCC потврда до

en: BCC Receipts
mk: BCC потврда

en: Back to "%1" event information
mk: Назад кон "%1" информација за настан

en: Back to Activities
mk: Назад кон активности

en: Back to Activity
mk: Назад кон активност

en: Back to CiviMail
mk: Назад кон CiviMail

en: Back to Listings
mk: Назад кон листи

en: Back to Logging Summary
mk: Назад кон краткиот преглед на логирање

en: Back to Mailing
mk: Назад кон пошта

en: Back to Profile Listings
mk: Назад кон листингот на профилот

en: Back to Report
mk: Назад кон извештај

en: Back to Scheduled Jobs Listing
mk: Назад кон листингот на закажани задачи.

en: Back to Search
mk: Назад кон пребарување

en: Back up your database before continuing.
mk: Направете бекап на вашата база на податоци пред да продолжите.

en: Backdrop Database Details
mk: Детали на Backdrop базата на податоци

en: Backdrop Database Settings
mk: Прилагодувања на Backdrop базата на податоци

en: Backdrop user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
mk: Backdrop дозволите за корисници се автоматски прилагодени - анонимните и потврдени корисници имаат пристап до јавните CiviCRM формулари и функции. Ви препорачуваме да ги <a %1>прегледате овие дозволи</a> како би биле сигурни дека одговараат на вашите услови (<a %2>дознајте повеќе...</a>)

en: Background Color
mk: Боја на позадина

en: Background Color Top Area
mk: Боја на позадина на горниот дел од страната

en: Bad menu record in database
mk: Лош запис на менито во базата на податоци

en: Balance
mk: Биланс

en: Balance Amount
mk: Биланс

en: Balance Due
mk: Долг

en: Balance Owed
mk: Сума - долг

en: Bambara
mk: Бамбара

en: Bank Account Number
mk: Број на банкарска сметка

en: Bank Identification Number
mk: Идентификациски број на банка

en: Bank Name
mk: Име на банка

en: Banking Fees
mk: Трошоци за банкарство

en: Bar
mk: Графикон во вид на ленти

en: Bar Chart
mk: Графикон со ленти

en: Bar Color
mk: Боја на лента

en: Base
mk: База

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
mk: Базен URL за ресурси на екстензии (слики, stylesheet, итд.)

en: Based On
mk: Засновано на

en: Based on current data, approximately %1 contacts will receive a copy of the mailing.
mk: Според постоечките податоци, приближно %1 контакти ќе добијат копија од мејлингот.

en: Bashkir
mk: Башкирски

en: Basic Contact Type
mk: Основен тип на контакт

en: Basic Criteria
mk: Основни критериуми

en: Basque
mk: Баскијски

en: Batch %1
mk: Серија %1

en: Batch Created Date
mk: Серија креирана на датум

en: Batch Data
mk: Серија - податоци

en: Batch Data Entry
mk: Внес на податоци во серија

en: Batch Data Entry for Contributions
mk: Групен внес на податоци за донации.

en: Batch Data Entry for Memberships
mk: Групен внес на податоци за членства

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
mk: Групен внес на податоци за уплата на обврски

en: Batch Deleted
mk: Серијата е избришана

en: Batch Description
mk: Опис на серија

en: Batch Exported Date
mk: Серијата е пренесена на датум

en: Batch ID
mk: ID на серија

en: Batch Merge All Duplicates
mk: Групно спојување на сите дупликати

en: Batch Merge Duplicate Contacts
mk: Групно спојување на дуплирани контакти

en: Batch Merge Selected Duplicates
mk: Групно спојување на сите селектирани дупликати

en: Batch Merge Task in progress
mk: Задачата за групно поврзување е во тек.

en: Batch Mode
mk: Мод на група

en: Batch Modified Date
mk: Серија ажурирана на датум

en: Batch Name
mk: Име на група

en: Batch Name %1 %2
mk: Име на група %1 %2

en: Batch Number of Items
mk: Серија број на ставки

en: Batch Payment Method
mk: Метод за плаќање на серија

en: Batch Processed.
mk: Серијата е процесирана.

en: Batch Processing
mk: Серијата се процесира

en: Batch Status
mk: Статус на група

en: Batch Title
mk: Наслов на група

en: Batch Total
mk: Серија вкупно

en: Batch Type
mk: Тип на група

en: Bcc Confirm
mk: Bcc за потврда

en: Be sure addres name is enabled %link
mk: Potvrdite da je naziv adrese uključen %link Потврдете дека називот на адресата е вклучен %link

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
mk: Ја ресетиравме страната за пребарување затоа што вашата сесија истече.

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
mk: Станете поддржувач со креирање на страница за лична кампања:

en: Before Premiums
mk: Пред награди

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
mk:  Пред да го додадеме вашиот потпис, мора да ја потврдиме вашата адреса за е-пошта така што ќе кликнете на линкот за активација во е-поштата за потврда. Понекогаш е-поштата за потврда е означена како спам и префрлена во вашиот спам фолдер.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
mk: Пред да го додадеме вашиот потпис морате да ја потврдите вашата адреса за е-пошта така што ќе кликнете на линкот за активација во е-поштата за потврда. Понекогаш е-поштата за потврда е означена како спам и преместена во вашиот спам фолдер.

en: Beginning Date
mk: Датум на почеток

en: Beginning site move process...
mk: Започнува процесот на преместување на сајтот...

en: Belarusian
mk: Белоруски

en: Below is a sample of the first %1 recipients.
mk: Подолу е примерок од првите %1 приматели.

en: Benefits Specialist
mk: Специјалист за бенефиции

en: Benefits Specialist is
mk: Специјалист за бенефиции е

en: Bengali
mk: Бенгалски

en: Between %1 and %2
mk: Помеѓу %1 и %2

en: Bihari
mk: Бихари

en: Billing
mk: Наплата

en: Billing Address
mk: Адреса за наплата

en: Billing Address location
mk: Локација на адреса за наплата

en: Billing First Name
mk: Име за наплата

en: Billing Last Name
mk: Презиме за наплата

en: Billing Middle Name
mk: Средно име за наплата

en: Billing Mode
mk: Мод на наплата

en: Billing Name and Address
mk: Име и адреса за наплата

en: Billing address required
mk: Адресата за плаќање е неопходна

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
mk: Деталите за наплатата на периодичната донација %1, секој %2 %3 се ажурирани.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
mk: Деталите за наплатата за вашето автоматски обновено членство во  %1  се ажурирани.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
mk: Деталите за наплата за периодичната донација %1, секој %2 %3 се ажурирани.

en: Billing location for this contact
mk: Локација за наплата на овој контакт

en: Birth Date
mk: Датум на раѓање

en: Birth Date (if present)
mk: Датум на раѓање (доколку е внесен)

en: Birth and deceased dates. Only year, month and day fields are supported.
mk: Датуми на раѓање и смрт. Поддржани се само полињата за година, месец и ден.

en: Birth-Date
mk: Датум на раѓање

en: Birthdate
mk: Датум на раѓање

en: Bislama
mk: Бислама

en: Blank column at the Begining
mk: Празна колона на почетокот

en: Blank column at the End
mk: Празна колона на крајот

en: Body
mk: Содржина на порака

en: Body - HTML
mk: HTML - содржина

en: Body - HTML Format
mk: Содржина на порака - HTML формат

en: Body - TEXT Format
mk: Содржина на порака - ТЕКСТ формат

en: Body - Text
mk: Содржина - текст на порака

en: Body HTML
mk: HTML на содржина

en: Body Html
mk: Html содржина на порака

en: Body Only
mk: Само содржина

en: Body Text
mk: Содржина на текст на порака

en: Body and Subject
mk: Текст и наслов

en: Bold
mk: Болд

en: Bookkeeping Transactions Report
mk: Извештај за сметководствени трансакции

en: Boolfield is locked
mk: Boolfield е заклучен

en: Boolfield is unlocked
mk: Boolfield е отклучен

en: Border Color
mk: Боја на рабови

en: Bosnian
mk: Босански

en: Both
mk: И двете

en: Bottom Margin
mk: Долна маргина

en: Bounce Count
mk: Број на одбиени

en: Bounce Date
mk: Датум на одбивање

en: Bounce ID
mk:  ID на одбивање

en: Bounce Pattern ID
mk: ID на образец на одбивање

en: Bounce Processing
mk: Обработка на одбиена е-пошта

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
mk: Обработка на одбиена е-пошта <strong>(стандардно)</strong>

en: Bounce Rate
mk: Стапка на одбивање

en: Bounce Reason
mk: Причина за одбивање

en: Bounce Report for mailings
mk: Извештај за одбиена масовна пошта

en: Bounce Type
mk: Тип на одбивање

en: Bounce Type Description
mk: Опис на тип на одбивање

en: Bounce Type ID
mk: ID на тип на одбивање

en: Bounce Type Name
mk: Име на тип на одбивање

en: Bounce Types
mk: Типови на одбивања

en: Bounce type(s)
mk: Тип(ови) на одбивање

en: Bounced
mk: Одбиен

en: Bounces
mk: Одбиени

en: Breton
mk: Бретонски

en: Browse Sent Mailings
mk: Прегледај ја испратената пошта

en: Browse events of type '%1'
mk: Пребарај настани од тип '%1'

en: Browse more events
mk: Пребарај повеќе настани

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
mk: Изберете ја <strong>текстуалната</strong> порака која ја подготвивте за оваа СМС.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
mk: Изберете го <strong>фајлот</strong> кој сакате да го поставите.

en: Browse/Upload Image
mk: Прегледај/постави слика

en: Browseable Directories
mk: Директориуми со можност за пребарување

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Bulk
mk: Групно

en: Bulk Email
mk: Масовна е-пошта

en: Bulk Email Sent.
mk: Масовна е-пошта е пратена.

en: Bulk Mailings
mk: Групна пошта

en: Bulk Mailings?
mk: Групна е-пошта?

en: Burmese
mk: Бурмански

en: Button Background Color
mk: Боја за позадина на копче

en: Button Text Color
mk: Боја на текст за копче

en: Button Text must be less than 64 characters.
mk: Текстот за копче мора да биде пократок од 64 карактери.

en: Button Title
mk: Наслов на копче

en: Button URL
mk: URL  на копче

en: By %1
mk: Според %1

en: By Contact Type
mk: Според тип на контакт

en: By Country
mk: Според земја

en: By Distance from a Location
mk: Според оддалеченост од локација

en: By Gender
mk: Според род

en: By Grant Type
mk: Според тип на грант

en: By Region
mk: Според регион

en: By Relationship
mk: Според врска

en: By World Region
mk: Според регион во светот

en: By changing the relative URLs included in the snippet to absolute URLs (e.g. change "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" to "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") you will be able to use the snippet on any website.
mk:  Со менувањето на релативните URL вклучени во исечокот во апсулутни URL (пр. сменете "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" во "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") ќе можете да го користите исечокот на било кој веб-сајт.

en: By default, CiviCRM now disables the ability to import directly from SQL. To use this feature, you must explicitly grant permission 'import SQL datasource'.
mk: Стандардно, CiviCRM  сега ја исклучува можноста за вчитување директно од SQL. За да ја користите оваа функција, морате стриктно да ја доделите дозволата 'вчитај го SQL изворот на податоци'.

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
mk: Стандардно прилагодување е CiviCRM да ја користи примарната адреса за е-пошта на логираниот корисник како ОД адреса при испраќање на е-пошта на контактите. Корисниците кои имаат дозвола за Администрација на CiviCRM можат да дефинираат повеќе општи адреси за е-пошта кои ќе бидат понудени како алтернатива. ПРИМЕР: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
mk:  Стандардно прилагодување на CiviCRM е да користи примарна адреса за е-пошта на логираниот корисник како ОД адреса при испраќањето на е-пошта на контактите. На оваа страница можете да дефинирате една или повеќе адреси за е-пошта кои ќе бидат понудени како алтернатива. ПРИМЕР: <em>„Услуги за корисници“&lt;infotim@primer.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
mk: Стандардно, CiviCRM користи испорачувач кој е прилагоден како активен, а стандардниот испорачувач е избран. Корисникот со дозвола Администрирај CiviCRM може да додаде нов испорачувач.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
mk: Стандардно, CiviCRM ќе креира јавни страници користејќи ја почетната страница на %1 како своја основа. Ако сакате да користите друг шаблон за CiviCRM страниците, прилагодете ја патеката овде.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
mk: Стандардно, двете методи ги добиваат сите настани чиј датум на почетокот е поголем од или еднаков на моменталниот датум. Меѓутоа, ова можете да го измените така што ќе внесете дополнителни параметри во URL адресата:

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
mk: Настанот стандардно ќе го користи правилото за пронаоѓање на дупликати без надзор за пронаоѓање на учесници во анонимните регистрации со постоечките лица. Наместо тоа, можете да изберете да користите друго правило за овој настан. Уверете се дека опфатените профили содржат полиња кои се задолжителни за примена на правилото за пронаоѓање.

en: Bypass email confirmation
mk: Заобиколи потврда преку е-пошта

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
mk: ВНИМАНИЕ: Следните функции НЕ СЕ достапни са корисничките полиња во корисничкиот сет 'повеќе записи':

en: CC Confirmation To
mk: CC потврда до

en: CC Receipt To
mk: CC потврда до

en: CC Receipts
mk: CC потврда

en: CKEditor Saved
mk: CKEditor е зачуван

en: CMS ID
mk: Идентификација на CMS

en: CMS Unique Identifier
mk: Единствен идентификатор на CMS

en: CMS User
mk: CMS корисник

en: CMS User?
mk: CMS корисник?

en: CREDIT ADVICE
mk: ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПОБАРУВАЊЕ

en: CREDIT NOTE
mk: ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПОБАРУВАЊЕ

en: Cache ID
mk: Зачувај ID во кеш

en: Cache Key
mk: Клуч за кеш

en: Cache Minutes
mk: Кеширај белешки

en: Cache Modified Date
mk: Зачувај го модифицираниот датум во кеш

en: Cache dashlet for
mk: Кеширај ја компонентата на контролен панел за

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
mk: Кешот е исчистен и менито е успешно повторно изградено.

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
mk: Пресметан краен датум (датум на крај или датум кога ќе бидат исплатени сите рати)

en: Calendar
mk: Календар

en: Campaign
mk: Кампања

en: Campaign %1 %2
mk: Кампања %1 %2

en: Campaign %1 has been saved.
mk: Кампањата %1 е зачувана.

en: Campaign Contribution
mk: Донација за кампања

en: Campaign Created Date
mk: Кампањата е креирана на датум

en: Campaign Description
mk: Опис на кампања

en: Campaign End Date
mk: Датум на крај на кампања

en: Campaign Ends
mk: Кампањата завршува

en: Campaign External ID
mk: Надворешна ID на кампања

en: Campaign Goals
mk: Цели на кампања

en: Campaign Group ID
mk: Групна ID на кампања

en: Campaign Group Type
mk: Групен тип на кампања

en: Campaign ID
mk: Идентификација на кампања

en: Campaign Modified Date
mk: Кампањата е модифицирана на датум

en: Campaign Start Date
mk: Датум на почеток на кампања

en: Campaign Status
mk: Статус на кампања

en: Campaign Type
mk: Тип на кампања

en: Campaign ended on %1
mk: Кампањата заврши на %1

en: Campaign ends on %1
mk: Кампањата завршува на %1

en: Campaign has been deleted.
mk: Кампањата е избришана

en: Campaign is ongoing
mk: Кампањата е во тек

en: Campaign starts on %1
mk: Кампањата започнува на %1

en: Campaigns
mk: Кампањи

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
mk: Дали можам да пристапам/креирам InnoDB табели во датабазата?

en: Can I access/create the database?
mk: Дали можам да пристапам до/креирам датабаза?

en: Can I create lock tables in the database?
mk: Можам ли да креирам заклучени табели во базата на податоци?

en: Can I create temporary tables in the database?
mk: Дали можам да креирам привремени табели во базата на податоци?

en: Can I create triggers in the database?
mk: Можам ли да креирам активатори во базата на податоци?

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
mk: Не можете истовремено да го прилагодите ова поле како Задолжително и Само за преглед.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
mk: Дали „сопственикот“ на страната за лична кампања може да ја користи функцијата Кажи на пријател како би испратил покана преку е-пошта на лица да ја посетат неговата страница и да донираат? Белешка: е-пошта испратена со помош на функцијата Кажи на пријател автоматски содржи линк кон страната за кампањата на испраќачот.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
mk: Дали „сопственикот“ на страната за лична кампања може да ја користи функцијата Кажи на пријател како би испратил покана преку е-пошта на лица да ја посетат неговата страница и да донираат? Белешка: е-пошта испратена со помош на функцијата Кажи на пријател автоматски содржи линк кон страната за кампањата на испраќачот.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
mk: Дали корисниците можат да го прилагодат интервалот (пр. секои '3' месеци)?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
mk: Дали корисниците можат да прилагодат интервал (пр. секои '3' месеци)?

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
mk: Можете ли да пребарувате во ова поле во формуларот за напредно пребарување и формуларот за пребарување на компонента? Исто така одредува дали можете да го вклучите ова поле како колона за приказ и/или филтер во поврзаните детални извештаи.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
mk: MySQL серверот не е пронајден на '%1'.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
mk: Не можете да го најдете вашиот формулар? Проверете дали е активен.

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
mk: Не можете да ја изберете стандардната опција за неселектиран тип на членство.

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel Auto Renew Subscription
mk: Откажи го автоматското обновување на претплатата

en: Cancel Auto-renewal
mk: Откажи автоматско обновување

en: Cancel Automatic Membership Renewal
mk: Откажи го автоматското обновување на членството.

en: Cancel Date
mk: Датум на откажување

en: Cancel Mailing
mk: откажи пошти

en: Cancel Pledge
mk: Откажи обврска

en: Cancel Reason
mk: Причина за откажување

en: Cancel Recurring Contribution
mk: Откажи периодична донација

en: Cancel Redirect
mk: Откажи пренасочување

en: Cancel Redirect URL
mk: Откажи пренасочување на URL

en: Cancel Registration
mk: Откажи ја регистрацијата

en: Cancel Registration for Event Participation
mk: Откажи регистрација за учество на настан

en: Cancel Related Membership
mk: Откажи го поврзаното членство

en: Cancel registration
mk: Откажи регистрација

en: Canceled
mk: Откажано

en: Cancellation Date
mk: Датум на откажување

en: Cancellation Reason
mk: Причина за откажување

en: Cancellation or Refund Information
mk: Откажување или информација за рефундирање

en: Cancellation or Transfer Time Limit
mk:  Рок за откажување или пренос на регистрација.

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
mk: Рок за откажување или пренесување на регистрацијата (во часови)

en: Cancellations are not refundable.
mk: Откажувањата не се рефундираат

en: Cancelled
mk: Откажано

en: Cancelled Date
mk: Датум на откажување

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
mk:  Со откажувањето на оваа обврска ќе ги откажете сите закажани (неизвршени) уплати на обврски.

en: Cannot
mk: Невозможно

en: Cannot add or update profile field "%1" with combination of Household or Organization or any subtypes of Household or Organization.
mk: Не можете да го додадете или ажурурате полето на профилот чиј тип "%1" е во комбинација со типовите Домаќинство, Организација или било кој поттип на Домаќинство или Организација.

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
mk: Не е можно да се додаде или ажурира поле на профил Поттип на контакти затоа што типот на профил не е една од опциите Поединец, Домаќинство или Организација.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
mk: Не можете да додадете или ажурирате поле на профил од тип  "%1"  во комбинација со друг поттип освен со "%2".

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
mk: Не можете да го додадете или ажурирате полето на профилот чиј тип "%1" е во комбинација со друг поттип освен со "%1".

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
mk: Не можете да додадете или ажурирате тип на поле на профил Активност во комбинација со типовите Учесник, Членство или Донација

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
mk: Не можете да додадете или ажурирате поле на профил Донација во комбинација со типовите Активност, Членство, Учесник, Домаќинство или Организација.

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
mk: Не можете да додадете или ажурирате тип на поле на профил Домаќинство во комбинација со типовите Поединец, Организација или Активност

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
mk: Не е можно да се додаде или ажурира тип на поле на профил Поединец со комбинацијата Домаќинство или Организација

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
mk: Не можете да додадете или ажурирате поле на профил Членство во комбинација со типовите Активност, Учесник, Членство, Донација, Домаќинство или Организација.

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
mk: Не можете да додадете или ажурирате тип на поле на профил Организација во комбинација со типовите Домаќинство, Индивидуалец или Активност

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
mk: Не можете да додадете или ажурирате тип на  поле на профил Учесник во комбинација со типовите Активност, Членство, Донација, Домаќинство или Организација.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
mk: Не можете да го смените статусот на оваа донација од %1 во %2.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
mk: Не можете да комбинирате друга опција со 'Било кои'

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
mk: Не е можно креирање на сопствена/корисничка табела затоа што е %1 е веќе во основна табела.

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
mk:  Не е можно да се одреди верзијата на MySQL. Проверете дали  барем верзијата SQL %1 е инсталирана.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
mk: Не е можно да се вклучи ова UF поле затоа што користеното прилагодено поле е исклучено.

en: Cannot find participant ID
mk: Не е можно да се пронајде ID на учесникот

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
mk: Не може да ги имате истите групи во Вклучи група(и) и Исклучи група(и)

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
mk: Не може да ја имате истата СМС во Вклучи порака(и) и Исклучи порака(и)

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
mk: Не е можно да има два различни типови на изрази: %1, %2

en: Cannot merge a contact with itself.
mk: Не можете да го споите контактот со самиот себе.

en: Cannot open link. Unrecognized mode.
mk: Не е можно да се отвори линкот. Модот не е препознаен.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
mk: Не е можно да се испрати тест е-пошта затоа што вашиот запис за корисникот не содржи валидна адреса за е-пошта.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
mk: Не е можно ова поле да биде прилагодено како „Активно“ затоа што избраното сопствено/корисничко име е исклучено.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
mk: Не е возможно да се деинсталира оваа екстензија - постои барем еден процесор за плаќање кој го користи типот на процесор за плаќање од оваа екстензија.

en: Canvass
mk: Истражување

en: Capacity
mk: Капацитет

en: Card Number
mk: Број на картичка

en: Card Type
mk: Тип на картичка

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
mk: Картичката е одбиена од банката. Обидете се со друга картичка.

en: Card expiration date cannot be a past date.
mk: Датумот на истек на важност на картичката не може да биде во минатотот.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
mk: Картичката е пријавена како изгубена или украдена. Овој обид ќе биде пријавен.

en: Cart ID
mk: ID на кошница

en: Cascade Type
mk: Тип на каскада

en: Case
mk: Случај

en: Case %1 All Cases
mk: Предмет %1 Сите предмети

en: Case %1 My Cases
mk: Предмет %1 Мои предмети

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
mk: Предметот %1 копиран од контактот ID %2 во контактот ID %3 преку поврзување. ID на новиот предмет е %4.

en: Case %1 merged into case %2
mk: Предметот %1 е споен со предметот %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
mk: Предмет %1 - клиентот е повторно доделен од %2 на %3. Нов ID на предметот е %4.

en: Case Activities
mk: Активности во предмет

en: Case Activity
mk: Предмет - активност

en: Case Activity ID
mk: ID на активност на предмет

en: Case Contact ID
mk: ID на контакт на предмет

en: Case Deleted
mk: Предметот е избришан

en: Case Detail Report
mk: Извештај со детали за предметот

en: Case Details
mk: Детали за предмет

en: Case End
mk: Крај на предмет

en: Case ID
mk: ID на предмет

en: Case Id not found.
mk: Не е пронајден ID на предмет.

en: Case Manager
mk: Раководител на предметот

en: Case Resources
mk: Ресурси на предмет

en: Case Role
mk: Улога во предмет

en: Case Role has been deleted successfully.
mk: Улогата во предметот е успешно избришана.

en: Case Role(s)
mk: Предмет - улога (улоги)

en: Case Roles
mk: Улоги во предмет

en: Case Search
mk: Пребарување на предмет

en: Case Start
mk: Почеток на предмет

en: Case Start Date changed successfully.
mk: Датумот за почеток на предмет е успешно изменет.

en: Case Status
mk: Статус на предмет

en: Case Summary
mk: Краток преглед на предмет

en: Case Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на предмети

en: Case Tag(s)
mk: Белег (белези) за предмет

en: Case Tags
mk: Белези на предмет

en: Case Tags %1
mk: Белези на предмети %1

en: Case Time Spent Report
mk: Извештај за време потрошено на предмет

en: Case Type
mk: Тип на предмет

en: Case Type Definition
mk: Дефиниција на тип на предмет

en: Case Type Description
mk: Опис на тип на предмет

en: Case Type ID
mk: ID на тип на предмет

en: Case Type Is Active
mk: Типот на предмет е активен

en: Case Type Is Reserved
mk: Типот на предмет е резервиран

en: Case Type Name
mk: Име на тип на предмет

en: Case Type Title
mk: Наслов на тип на предмет

en: Case Type changed successfully.
mk: Типот на предметот е успешно изменет.

en: Case Types
mk: Типови на предмети

en: Case listings.
mk: Листи на предмети.

en: Case opened successfully.
mk: Предметот е успешно отворен.

en: Case status changed from %1 to %2
mk: Статусот на предметот е изменет од %1 во %2

en: Case type "%1" corresponds to XML file ("%2") The XML file should be named "%3".
mk: Типот на случај "%1" одговара на XML фајлот ("%2") XML фајлот треба да се вика "%3".

en: Case type "%1" has duplicate XML files ("%2" and "%3")
mk: Типот на предмет "%1" има дуплирани XML фајлови ("%2" i "%3")

en: Case type changed from %1 to %2
mk: Типот на предметот е изменет од %1 во %2

en: Cases
mk: Случаи

en: Cases - Send Copy of an Activity
mk: Предмети - испрати копија од активност

en: Cases Only
mk: Само предмети

en: Cases?
mk: Предмети?

en: Cash
mk: Готовина

en: Catalan; Valencian
mk: Каталонски, Валенсиски

en: Category
mk: Категорија

en: Cc Confirm
mk: Cc за потврда

en: Center
mk: Центар

en: Centimeters
mk: Сантиметри

en: Chain API Call
mk: Поврзани API барања

en: Chains allow you to execute api calls on the results of this one.
mk: Ланците ви овозможуваат да извршите API повици врз резултатите на овој.

en: Chamorro
mk: Чаморо

en: Change All Statuses
mk: Измени ги сите статуси

en: Change Billing Details
mk: Изменете ги деталите за наплатата

en: Change Case Start Date
mk: Измени го датумот на почеток на предметот

en: Change Case Status
mk: Измени статус на предмет

en: Change Case Tags
mk: Измени белези на предмети

en: Change Case Type
mk: Измени тип на предмет

en: Change Custom Data
mk: Измени сопствени/кориснички податоци

en: Change Date
mk: Датум на измена

en: Change Log
mk: Промени запис

en: Change Log:
mk: Лог на измени:

en: Change Membership Status
mk: Измени статус на членство

en: Change Membership Status.
mk: Измени статус на членство.

en: Change Membership Type
mk: Измени тип на членство

en: Change Membership Type.
mk: Измени тип на членство.

en: Change Registration
mk: Промени регистрација

en: Change Selections
mk: Измени селекции

en: Change To
mk: Смени во

en: Change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
mk: Изменете ги сите примери на некој збор или фраза на CiviCRM екраните (пр. да се изменат сите зборови 'Донација' со 'Прилог').

en: Change applies to every %1 in the series.
mk: Измената се однесува на секој %1 во серијата

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
mk: Промената се однесува на %1 и сите кои доаѓаат потоа.

en: Change case start date (creates activity record)
mk: Смени почетен датум на предмет (креира запис за активност)

en: Change case status (creates activity record)
mk: Смени статус на предмет (креира запис за активност)

en: Change case type (creates activity record)
mk: Смени тип на предмет (креира запис за активност)

en: Change language
mk: Смени јазик

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
mk: Смени го или отстрани го сетот за цени кој се користи за оваа страна за донации.

en: Change or remove the price set used for this event template.
mk: Изменете или отстранете го сетот за цени кој се користи за овој шаблон за настан.

en: Change or remove the price set used for this event.
mk: Сменете го или отстранете го сетот на цени кој се користи за овој настан.

en: Change report search criteria
mk: Измени ги критериумите за пребарување на извештај

en: Change selections for %1
mk: Измени селекции за %1

en: Change the content and appearance of your page
mk:  Сменете ја содржината и изгледот на вашата страница

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
mk: Сменете ги дозволите за дел од менито. Кликнете со десното копче на дел од менито и изберете 'Уреди'.

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
mk: Изменете го ова доколку сакате да користите друг профил за дополнителни учесници

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
mk: Промената <a href='%1'>%</a> ја внел <a href='%3'>%4</a> на %5:

en: Changed By
mk: Изменето од

en: Changed From
mk: Изменето од

en: Changed To
mk: Изменето во

en: Changes Not Saved.
mk: Измените не се зачувани.

en: Changes Saved
mk: Промените се зачувани

en: Changes to an existing event registration.
mk: Измени на постоечка регистрација за настан.

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
mk: Измената на датумот или времето <em>нема</em> да се однесува на останатите во серијата.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
mk:  Менувањето на вредностите на ова поле ќе ја прекине врската со записите кои се означени со оваа опција. Оваа измена е неповратна, освен во случај на враќање на претходна вредност.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
mk: Промената на параметрите овде влијае на внесот и приказот на одредени типови на полиња. Прилагодувањето на стандардниот формат за датум за целиот сајт преставува прилагодуање на локализацијата. Погледнете го одделот <a href="%1">Администрирање  > Локализација > Формати на датум</a>

en: Chargeback
mk: Рефундирање

en: Chargeback Account is
mk: Сметка за рефундирање е

en: Chart
mk: Графикон

en: Chart Layout
mk: Изглед на графикон

en: Chart Style
mk: Стил на графикон

en: Chechen
mk: Чеченски

en: Check
mk: Чек

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
mk: Селектирајте 'Контрола на пристап' доколку сакате да ја користите оваа група, за да доделите дозволи за пристап на сет од контакти. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
mk: Селектирајте 'Mailing list'  доколку сакате да ја користите оваа група како мејлинг листа во %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
mk: Селектирајте задолжително доколку сакате СИТЕ корисници да донираат/да се пријавуваат во име на организацијата.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
mk: Погледнете ја <a href="%1">оваа страница</a> за повеќе информации.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
mk: Проверете ги <strong>Резултатите од пребарувањето</strong> како би го користеле овој профил за да прикажете алтернативен сет на колони со резултати за основно и напредно CiviCRM пребарување.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
mk: Проверете го <strong>Самостојниот формулар или директориум</strong> ако сакате да го користите овој профил за корисничките формулари или листата на контакти и екраните за приказ (од патеката civicrm/профили).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
mk:  Селектирајте <strong>Регистрација на корисник</strong> ако сакате овој Профил да биде додаден во формуларот за Регистрација на нова корисничка сметка.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
mk: Селектирајте <strong>Прегледај/Уреди Сметка</strong> за да го додадете на екраните за преглед и уредување за постоечките кориснички сметки.

en: Check Custom Field
mk: Провери го корисничкото/сопственото поле

en: Check Info
mk: Провери информација

en: Check Number
mk: Број на чек

en: Check Requirements and Install CiviCRM
mk: Провери побарувања и инсталирај CiviCRM

en: Check boxes/radio buttons
mk: Полиња за потврда/копчиња

en: Check for Matching Contact(s)
mk: Пронајди сличен контакт(и)

en: Check for Similar Contacts
mk: Најди слични контакти

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
mk: Селектирајте го полето 'Вклучи го виџетот'. Потоа прегледајте ги изменете ги вредностите на формуларот по потреба. Зачувајте ги прилагодувањата и прегледајте го моменталниот изглед на виџетот така што ќе кликнете на копчето 'Зачувај и прегледај'. Потоа кликнете на копчето 'Избери' и копирајте го 'кодот на виџетот' на било која веб-страница.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
mk:  Селектирајте го ова поле и кликнете на 'Зачувај' да да ја измените оваа инсталација од повеќејазична во еднојазична.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
mk:  Селектирајте го ова поле и кликнете на 'Зачувај' за да ја смените оваа инсталација од еднојазична во повеќејазична и да додадете уште јазици.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
mk: Селектирајте го ова поле доколку за ова членство плаќа некој друг наместо членот (пр. членство - подарок или претплата како подарок), а вие сакате да ја поврзете уплатата со лицето кое всушност плаќа. Ќе можете да изберете постоечки контакт или да внесете нов. Резултирачкиот запис за донацијата ќе биде поврзан со плаќачот, а заслугата за донацијата ќе биде поврзана со овој контакт (член).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
mk: Селектирајте го ова поле доколку во првиот ред на вашиот фајл се наоѓаат наслови на полиња (пр. „ID на контакт“, „Улога на учесник“).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
mk: Селектирајте го ова поле доколку првиот ред во вашиот фајл содржи имиња на полиња (пример: „Идентификација на контакти“, „Тип на активност“, „Датум на активност“).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
mk: Селектирајте го ова поле доколку првиот ред во вашиот фајл содржи имиња на полиња (пр. „Идентификација на контакти, „Износ“).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
mk: Селектирајте го ова поле доколку првиот ред во вашиот фајл ги содржи имињата на полињата (Пример: 'Име', 'Презиме, 'Е-пошта')

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
mk: Селектирајте го ова поле доколку овој статус е само за администратори. Доколку е селектирано, CiviMember никогаш нема автоматски да го додели овој статус. Се доделува во членството на контактите така што се селектира полето <strong>Редифинирај статус</strong> кога се додава или уредува записот за членство. Датумите за почеток и крај на членството се игнорираат за контактите со статус Администратор. Пример: Ова прилагодување може да биде корисно за специјалните статуси во предметите како што се 'Не истекува', 'Исфрлен/а' итн.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
mk: Кликнете на ова поле доколку вклучувате Пријава/обнова на членство и оддел Износ на донација И ако сакате членарината да се наплати одвоено од било кој друг износ на донација.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
mk: Селектирајте го ова поле доколку вклучувате Пријава/обнова на членство И секција Износ на донација и сакате членарината да се третира како засебна трансакција.

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате  да биде испратен автоматска е-порака со електронска потврда.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате при отварањето на оваа страна за напредно прикажување да  се прикажува само насловот на овој сет на полиња (полињата се скриени).

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате при отварањето на страната да се прикажува само насловот на овој сет на поле (полињата се скриени).

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате да дозволите на регистрирните учесници да - или да ја откажата својата регистрација или да ја пренесат на друг учесник. Доколку оваа опција е овозможена, потврдната е-пошта ќе содржат линкови кон формуларите за откажување или пренесување на регистрацијата.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате самите да ја внесете географската ширина и должина, наместо тоа да го направи вашиот испорачувач на мапирање. Ова може да биде корисно кај адресите на локации каде вашиот испорачувач не е во можност да обезбеди точно геокодирање.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате да им дадете опција на корисниците самите да го внесат износот на донацијата. Вашата страница ќе ома текстуално поле обележено како <strong>Друг износ</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате да им дадете опција за обврска (обврска да донираат фиксен износ периодично).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
mk: Селектирајте ја оваа куќичка доколку сакате да им дадете на корисниците опција за периодични донации. Оваа опција бара користење на процесор за плаќање кој ја поддржува функционалноста за периодични уплати / претплати.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате на корисниците да им ја дадете опцијата за офлајн уплата (пр. со кредитна картичка итн.)

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате во листинзите да вклучите линк за уредување на полиња во профилот. Само корисници со дозвола за уредување на контакти ќе го гледаат овој линк.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате во листингот да го вклучоте линкот за преглед на информации на корисничкиот налог на контакти %1 (пр. нивната страна 'Мој налог'). Овој линк ќе биде вклучен само за контакти кои имаат кориснички налог на вашиот сајт.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
mk: Означете го ова поле доколку сакате попусти за рана регистрација (пр. Бонус за рани регистрации).

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
mk: Селектирајте го ова поле доколку сакате да барате обележани активности или предмети (покрај контакти).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
mk: Селектирајте го ова поле за да додадете разделна линија помеѓу овој дел од менито и следниот подолу.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
mk: Селектирајте го ова поле за да дозволите можност да еден корисник регистрира поголем број на корисници користејќи една адреса за е-пошта. Меѓутоа, доколку сакате да се регистрираат дополнителни учесници, а <strong>адресата за е-пошта не мора да се внесува засебно за секое лице</strong> - селектирајте ја опцијата „Регистрирај повеќе учесници' и во овој формулар за регистрација вклучете го профилот кој <strong>содржи полиња за внес на Име и презиме</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
mk:  Доколку го селектирате ова поле, ќе им дозволите на корисниците да се приклучат кон листата за чекање доколку настанот е пополнет. Ако се ослободи некое место, првиот учесник од листата на чекање ќе го промени статусот на 'На чекање од листа за чекање' и ќе прими порака преку е-пошта со линк за довршување на регистрацијата (вклучително и плаќање на котизација- доколку постои).

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
mk: Селектирајте ја оваа куќичка за да ја внесете или ажурирате информацијата за уплатата. Ќе можете да генерирате и прилагодите потврда.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
mk: Селектирајте го ова поле за да ја внесете информацијата за уплатата. Ќе можете да ја генерирате и прилагодите сметката.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Participant status - change' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
mk: Доколку го селектирате ова поле, на учесниците кои се регистрираат ќе им биде неопходно одобрение од администраторот како би го завршиле процесот на регистрирање. Учесниците ќе имаат 'Чека одобрение' статус. Можете да ги прегледате и одобрите учесниците користејќи 'Најди учесници' - изберете 'Смени статус на учесник'. Одобрените учесници ќе добијат 'Чекање по одобрение' статус и ќе им биде испратена е-пота со линк за комплетирање на регистрацијата (вклучително и плаќање на котизација - доколку постои).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
mk: Означете го ова поле како би побарале од корисниците кој ќе изберат да плата подоцна да ви достават име и адреса за наплата.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
mk: Селектирајте ја оваа опција доколку сакате да ја поврзете оваа адреса со адреса на друг контакт. На пример, можеби ќе сакате да ја поврзете адресата „Работа“ со адресата на нивниот работодавач. Или, можеби сакате да ја поврзете нивната „Домашна“ адреса со домаќинството. Измените во поврзаната адреса автоматски ќе бидат применети и на оваа адреса. На пример, ако ја користите адресата на работодавачот (организацијата) како адреса на работа за поединец - сите ажурирања на адресата на работодавачот ќе бидат применети и на адресата на работа на тој поединец.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
mk: Селектирајте за да овозможите ток на работа на плаќањата на ставки во корпата за настан.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
mk: Проверете го вашиот внес, или обидете се да внесете помалку карактери за името на целниот контакт.

en: Check your spelling.
mk: Проверете го вашиот внес.

en: CheckBox
mk: Поле за избор

en: Checkbox(es)
mk: Поле(иња) за избор

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
mk: Селектирањето на ова поле ќе ви овозможи да внесете повеќекратни сетови на вредности за дадениот контакт.

en: Checking...
mk: Проверување...

en: Checkout securely. Pay without sharing your financial information.
mk: Сигурна одјава. Платете без споделување на вашите финансиски податоци.

en: Checks for CiviCRM version updates. Important for keeping the database secure. Also sends anonymous usage statistics to civicrm.org to to assist in prioritizing ongoing development efforts.
mk: Проверува дали се достапни ажурирања на CiviCRM верзијата. Тоа е важно за одржување на безбедноста на базата на податоци. Исто така испраќаат анонимна статистика за употребата на сајтот civicrm.org како помош во одредувањето на приоритетите за развојните активности кои се во тек.

en: Checksum
mk: Збир

en: Cheque #
mk: Чек #

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
mk: Чичева, Чева, Нианџа

en: Child
mk: Подреден

en: Child Group
mk: Подредена група

en: Child of
mk: Дете на

en: Chinese (China)
mk: Кинески (Кина)

en: Chinese (Taiwan)
mk: Кинески (Тајван)

en: Choose
mk: Избери

en: Choose Data Source
mk: Избери извор на податоци

en: Choose Date Range
mk: Изберете опсег на датум

en: Choose Location
mk: Избери локација

en: Choose Recipient(s)
mk: Избери примател(и)

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
mk: Изберете CiviCRM група и Drupal улога подолу.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
mk:  Изберете CiviMember тип на членство и Drupal улога подолу. Ова ќе го поврзе членството со таа улога. Доколку сакате да го поврзете тоа членство со повеќе од една улога, ќе морате да додадете уште едно правило за поврзување потоа.

en: Choose a field not in this list
mk: Изберете поле кое не е на оваа листа.

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
mk:  Изберете параметар од листата, или изберете “друго“ за сопствен внес.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
mk: Изберете одреден датум за да го лимитирате/ограничите повторувањето.

en: Choose country first
mk: Најпрвин изберете земја

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
mk: Изберете го тонот на обраќање кон овој контакт, пр. официјален или неформален

en: Choose price set
mk: Избери сет на цени

en: Choose state first
mk: Најпрвин изберете држава

en: Choose the field to add to the profile.
mk: Изберете поле кое ќе се додаде на профилот.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
mk: Изберете испорачувач на мапирање кои има најдобра покриеност за најголем дел од адресите на вашите контакти.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
mk: Изберете метод со кој е платена оваа трансакција.

en: Choose where to link this field
mk: Изберете каде да води линкот од ова поле

en: Chuvash
mk: Чувашки

en: City
mk: Град

en: City (Home)
mk: Град (дома)

en: City / Suburb
mk: Град / предградие

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
mk: Град или поштенски број се неопходни за пребарување по далечина.

en: City.
mk: Град.

en: CiviCRM  Recurring Contributions
mk: CiviCRM Периодични донации

en: CiviCRM  Soft Credits
mk: CiviCRM заслуги

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
mk: CiviCRM %1 бара MySQL стек на нишка >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
mk: CiviCRM %1  бара MySQL привилегии за активирање.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
mk: CiviCRM %3 бара PHP верзија %1 (или понова), а системот во моментов користи %3

en: CiviCRM Activities
mk: CiviCRM  активности

en: CiviCRM Activity
mk: CiviCRM активност

en: CiviCRM Activity Assignments
mk: Доделувања на CiviCRM активности

en: CiviCRM Activity Search
mk: Пребарување на CiviCRM активности

en: CiviCRM Activity Targets
mk: CiviCRM цели на активност

en: CiviCRM Address
mk: CiviCRM адреса

en: CiviCRM Assignee Contact ID
mk:  CiviCRM ID на задолжен контакт

en: CiviCRM Case Search
mk: Пребарување на CiviCRM предмети

en: CiviCRM Contact
mk: CiviCRM контакти

en: CiviCRM Contact A
mk: CiviCRM Контакт А

en: CiviCRM Contact B
mk: CiviCRM контакт Б

en: CiviCRM Contact Dashboard
mk: CiviCRM контролна табла за контакти

en: CiviCRM Contact Display
mk: Преглед на CiviCRM контакт

en: CiviCRM Contact ID
mk: ID на CiviCRM контакт

en: CiviCRM Contact Listing
mk: Листа на CiviCRM  контакти

en: CiviCRM Contact Search
mk: CiviCRM пребарување на контакт

en: CiviCRM Contact Type %1
mk: CiviCRM тип на контакт %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
mk: CiviCRM контакт, со кориснички полиња

en: CiviCRM Contacts
mk: CiviCRM контакти

en: CiviCRM Contribution Search
mk: Пребарување на CiviCRM донации

en: CiviCRM Contributions
mk: CiviCRM донации

en: CiviCRM Create New Record
mk: CiviCRM креирај нов запис

en: CiviCRM Custom Search
mk: CiviCRM сопствено пребарување

en: CiviCRM Custom:
mk: Кориснички CiviCRM:

en: CiviCRM Database Details
mk: CiviCRM детали за базата на податоци

en: CiviCRM Database Settings
mk: CiviCRM прилагодувања на базата за податоци

en: CiviCRM Email
mk: CiviCRM е-пошта

en: CiviCRM Event Search
mk: CiviCRM пребарување на настан

en: CiviCRM Events
mk: CiviCRM настани

en: CiviCRM Extensions
mk: CiviCRM  Екстензии

en: CiviCRM Extensions Directory
mk: Директориум на CiviCRM екстензии

en: CiviCRM Full-text Search
mk: CiviCRM CiviCRM пребарување

en: CiviCRM Grant Search
mk: Пребарување на CiviCRM грантови

en: CiviCRM Group
mk: CiviCRM Група

en: CiviCRM Groups
mk: CiviCRM Групи

en: CiviCRM Home
mk: CiviCRM  Дома

en: CiviCRM Installed
mk: CiviCRM  е инсталиран

en: CiviCRM Installer
mk: CiviCRM инсталер

en: CiviCRM Language Switcher
mk: CiviCRM промена на јазик

en: CiviCRM Locations
mk: CiviCRM локации

en: CiviCRM Mailing  Delivered
mk: CiviCRM поштата е испорачана

en: CiviCRM Mailing Bounced
mk: CiviCRM поштата е одбиена

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
mk: CiviCRM кликови на е-пошта

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
mk: URL на CiviCRM  кликови во е-пошта

en: CiviCRM Mailing Forwards
mk: Проследување на CiviCRM пошта

en: CiviCRM Mailing Job
mk: Задача - CiviCRM пошта

en: CiviCRM Mailing Opened
mk: CiviCRM поштата е отворена

en: CiviCRM Mailing Replied
mk: Одговор на CiviCRM пошта

en: CiviCRM Mailing Search
mk: CiviCRM  пребарување на пошта

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
mk: CiviCRM Одјава за пошта

en: CiviCRM Mailings
mk: CiviCRM   пошта

en: CiviCRM Member
mk: CiviCRM член

en: CiviCRM Member Search
mk: Пребарување на CiviCRM членови

en: CiviCRM Memberships
mk: CiviCRM членства

en: CiviCRM Participant Search
mk: Пребарување на CiviCRM учесници

en: CiviCRM Participants
mk: CiviCRM учесници

en: CiviCRM Phone Details
mk: CiviCRM детали за телефон

en: CiviCRM Pledge Search
mk: Пребарување на CiviCRM обврски

en: CiviCRM Profile Field
mk: Вклучи поле за CiviCRM  профил

en: CiviCRM Profile Fields
mk: CiviCRM полиња на профилот

en: CiviCRM Profile Group
mk: Група на CiviCRM профил

en: CiviCRM Profile Group Preview
mk: Преглед на профил на CiviCRM група

en: CiviCRM Profile Listings
mk: Листа на CiviCRM профили

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
mk: CiviCRM профилите ви овозможуваат да соберете групи на полиња и да ги опфатите на својот сајт како формулари за внес, страници  за приказ на контакти и функции за пребарување и приказ на листи. Тие даваат силен збир на алати за прибирање на информации од активисти и селективно споделување на контакт-информации

en: CiviCRM Quick Add
mk: CiviCRM брзо додавање

en: CiviCRM Recent Items
mk: CiviCRM скорешни ставки

en: CiviCRM Relationships
mk: CiviCRM Врски

en: CiviCRM Respondent Search
mk: Пребарување на CiviCRM  испитаник

en: CiviCRM Source Contact
mk: CiviCRM изворен контакт

en: CiviCRM Source Record Contact
mk: CiviCRM изворен запис за контактот

en: CiviCRM System Status
mk: CiviCRM статус на системот

en: CiviCRM Tags
mk: CiviCRM белези

en: CiviCRM Target Contact ID
mk: CiviCRM ID на целен контакт

en: CiviCRM Upcoming Events
mk: CiviCRM Престојни настани

en: CiviCRM Update Check
mk: Проверка за достапност на CiviCRM ажурирање

en: CiviCRM Upgrade Tasks
mk: CiviCRM задачи за ажурирање

en: CiviCRM Version
mk: Верзија на CiviCRM

en: CiviCRM Website
mk: CiviCRM веб-страница

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
mk: CiviCRM ви овозможува да назначите на кој контакт му припаѓа секој запис користејќи ја единствената идентификација на контакт која ја доделува CiviCRM, единствената надворешна идентификација која вие ја доделувате ИЛИ конфигуриран сет на Правила за пронаоѓање на дупликати без надзор (кој стандардно ги користи адресите за е-пошта). Морате да вклучите најмалку една од овие вредности како колона во фајлот за увоз. Ако синхронизирате (или преместувате) контакти од друга апликација во CiviCRM, а таа апликација на секој контакт му доделила единствена идентификација, можете да ја увезете таа вредност како „врзи со контакт“ кога увезувате поврзани податоци како што се Активности.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
mk: Во состав на CiviCRM се наоѓаат 3 основни (вградени) типови на контакти: Поединци, домаќинства и организации. Можете да направите дополнителни типови на контакти засновани на овие основни типови за подобро да ги дефинирате контактите (на пр. можете да креирате поттипови како студент, родител, персонал и/или волонтер од основниот тип - поединец...) Можете да ги преименувате и вградените типови. Поттиповите на контактите се мошне корисни кога морате да соберете и прикажете различни сетови на податоци за различни контакти.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
mk: Во состав на CiviCRM се наоѓаат 3 основни (вградени) типови на контакти: поединци, домаќинства и организации. Можете да направите дополнителни типови на контакти врз основа на овие основни типови за подобро да ги дефинирате контактите (на пример, можете да креирате поттипови како што се студент, родител, персонал и / или волонтер од основниот тип - поединец ...)

en: CiviCRM contact not found for %mail
mk: CiviCRM контактот не е пронајден за %mail

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
mk: CiviCRM не дозволува да поголем број на записи за контакти има иста примарна адреса.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
mk:  CiviCRM екстензиите ви овозможуваат инсталација на дополнителни функции за вашиот сајт. Оваа страна автоматски ќе ги излиста достапните „вградени“ екстензии од <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org директориумот</a> кои се компатибилни со оваа верзија на CiviCRM. Доколку инсталирате екстензии за кориснички пребарувања, извештаи или процесори за плаќање - тие автоматски ќе бидат достапни на соодветните менија и екрани.

en: CiviCRM has been successfully installed
mk: CiviCRM  е успешно инсталиран

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
mk: CiviCRM е преведен на многу јазици, благодарение на својата заедница на преведувачи. Доколку изберете друг јазик, можно е инсталацијата да биде достапна на тој јазик. Почетната конфигурација на основните податоци исто така ќе биде прилагодена на тој јазик (пр. индивидуални префикси, суфикси, типови на активности, итн.). <a href="%1">Научи повеќе за користењето на CiviCRM на други јазици.</a>

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
mk: CiviCRM пронајде %1 записи со конфликтни адреси за е-пошта во овој фајл со податоци. Доколку продолжите, овие записи ќе бидат прескокнати. Доколку сакате да ги корегирате, можете да го превземете фајлот во кој се наоѓаат само проблематичните записи - <a href='%2'>Превземи конфликтни записи</a>. Исправете ги во оригиналниот фајл за вчитување, откажете го ова вчитување и тргнете од чекор 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
mk: CiviCRM пронајде %1 записи со конфликтни ID на учесници во овој фајл со податоци. Доколку продолжите, овие записи ќе бидат прескокнати. Доколку сакате да ги корегирате можете да го превземете фајлот во кој се наоѓаат само проблематичните записи - <a href='%2'>Превземи ги конфликтните записи</a>. Потоа корегирајте ги во оригиналниот фајл за вчитување, откажете го ова вчитување и почнето повторно од чекор 1

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
mk: CiviCRM откри %1 записи со конфликтни идентификации на трансакции во овој фајл со податоци. Доколку продолжите, овие записи ќе бидат прескокнати. Доколку сакате да ги корегирате можете да го превземете фајлот во кој се наоѓаат само проблематичните записи -<a href='%2'>Превземи ги конфликтните записи</a>. Потоа корегирајте ги во оригиналниот вчитан фајл, откажете го ова вчитување и започнете повторно од чекор 1.

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
mk[0]:  CiviCRM пронајде ID на учесник кои не се сложува. Овој запис нема да биде ажуриран.
mk[1]:  CiviCRM пронајде ID на учесници кои не се сложуваат. Овие записи нема да бидат ажурирани.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше неважечки податоци и/или грешки во форматирањето на еден запис. Овој запис не е вчитан.
mk[1]: CiviCRM детектираше неважечки податоци и/или грешки во форматирањето на %ccount  записи. Овие записи не се вчитани.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше неважечки податоци и/или грешки во форматирањето на еден запис. Овој запис нема да бидат вчитан.
mk[1]: CiviCRM детектираше неважечки податоци и/или грешки во форматирањето на %count записот. Овие записи нема да бидат вчитани

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
mk: CiviCRM откри невалидни податоци или грешки во форматот во %1 записот. Доколку продолжите, овие записи ќе бидат прескокнати. Доколку не сакате да продолжите, можете да го превземете фајлот со записите со грешка овде <a href='%2'>Превземи список на грешки</a>. Потоа корегирајте ги во оригиналниот вчитан фајл, откажете го ова вчитување и почнете нов процес од чекор 1.

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
mk[0]: CiviCRM детектираше ID на активност кој не се сложува. Овој запис не беше ажуриран.
mk[1]: CiviCRM детектираше ID за активност кои не се сложуваат. Овие записи не беа ажурирани.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
mk[0]: CiviCRM пронајде ID на контакт кои не се сложува. Овој запис нема да бидат ажуриран.
mk[1]: CiviCRM  пронајде ID на контакти кои не се сложуваат. Овие записи нема да бидат ажурирани.

en: CiviCRM has detected mismatched contribution ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contribution IDs. These records have not been Updated.
mk[0]: CiviCRM пронајде ID на донации кои не се сложуваат. Овој запис нема да биде ажуриран.
mk[1]:  CiviCRM пронајде ID на донатори кои не се сложуваат. Овие записи нема да бидат ажурирани.

en: CiviCRM has detected mismatched membership ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched membership IDs. These records have not been Updated.
mk[0]: CiviCRM пронајде ID на членство кое не се сложува. Овој запис нема да бидат ажуриран.
mk[1]: CiviCRM пронајде  ID на членства кои не се сложуваат. Овие записи нема да бидат ажурирани.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис кои е дупликат на веќе постоечки CiviCRM запис за активност.
mk[1]: CiviCRM детектираше %cоunt  записи кои се дупликати на веќе постоечки CiviCRM записи за активности.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис кои е дупликат од постоечки CiviCRM контакт.
mk[1]: CiviCRM детектираше %c ount записи кои се дупликати од постоечки CiviCRM  контакти.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
mk[0]: CiviCRM забележа еден запис кои е дупликат на постоечки CiviCRM запис за донации.
mk[1]: CiviCRM забележа %count записи кои се дупликати на постоечки CiviCRM записи за донации.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис кој е дупликат на веќе постоечки CiviCRM запис за членство.
mk[1]: CiviCRM детектираше %count  записи кои се дупликати на веќе постоечки CiviCRM записи за членство.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
mk[0]:  CiviCRM детектираше една регистрација која е дупликат на веќе постоечка CiviCRM регистрација.
mk[1]:  CiviCRM детектираше %count  регистрации кои се дупликати на веќе постоечки CiviCRM регистрации.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис со конфликтна адреса за е-пошта во овој фајл на податоци или во однос на постоечките записи на контакти. Овој запис не е вчитан.
mk[1]:  CiviCRM детектираше %count записи со конфликтни адреси за е-пошта во овој фајл на податоци или во однос на постоечките записи на контакти. Овие записи не се вчитани.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше  запис со конфликтна ID на учесник во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи за активности. Овој запис не е увезен.
mk[1]:  CiviCRM детектираше %count записи со конфликтни ID на учесници во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи за активности. Овие записи не се увезени.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис со конфликтна идентификација на трансакција во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи на активности. Овој запис не е вчитан.
mk[1]: CiviCRM детектираше %count записи со конфликтни идентификации на трансакција во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи на активности. Овие записи не се вчитани.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing contribution records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing contribution records. These records have not been imported.
mk[0]: CiviCRM детектираше еден запис со конфликтна идентификација на трансакција во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи на активности. Овој запис не е вчитан.
mk[1]:  CiviCRM детектираше %ccount записи со конфликтни ID на трансакции во овој фајл на податоци или во однос на постоечките записи за активности. Овие записи не се вчитани.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing membership records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing membership records. These records have not been imported.
mk[0]:  CiviCRM детектираше еден запис со конфликтна ID на трансакција во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи за членство. Овој запис не е вчитан.
mk[1]:  CiviCRM детектираше %count записи со конфликтни ID на трансакции во овој фајл со податоци или во однос на постоечките записи за членство. Овие записи не се вчитани.

en: CiviCRM home page
mk: CiviCRM почетна страна

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
mk: CiviCRM содржи дополнителна компонента како опција која служи како врсак со веб услугата за стадардизација на адреси која ја користи United States Postal Services (USPS). Морате да се регистрирате за да ја користите услугата на USPS на <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. Ако ви одобрат пристап, ќе ви доделат кориснички ид и URL за услугата.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
mk: CiviCRM содржи неколку незадолжителни компоненти кои ви даваат повеќе можности да се поврзете со оние кои ве поддржуваат.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
mk: CiviCRM е отворено достапен според <a href='%1'>GNU AGPL лиценцата</a>.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
mk: CiviCRM има вградени стандардни опции за суфиксите  на контактите (помлад, постар итн.). Овие опции по потреба можете да ги измените за вашата инсталација.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
mk: CiviCRM има вградени стандардни опции за  родовите префикси на контактите (машки, женски, трансродов). Овие опции по потреба можете да ги измените за вашата инсталација.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
mk: На CiviCRM- му е потребно минимум %1 MB издвоени за  PHP, а се препорачува %2 MB.

en: CiviCRM no longer integrates with the "%1 Default Editor." Your wysiwyg setting has been reset to the built-in CKEditor. <a %2>Learn more...</a>
mk: CiviCRM  повеќе не се интегрира со „%1 кориснички уредувач“. Прилагодувањето wysiwyg е ресетирано на вградениот CKE уредувач. <a %2>Дознајте повеќе...</a>

en: CiviCRM now includes the easy-to-use CKEditor Configurator. To customize the features and display of your wysiwyg editor, visit the <a %1>Display Preferences</a> page. <a %2>Learn more...</a>
mk: CiviCRM сега вклучува едноставен конфигуратор за CKE уредувачот. За да ги прилагодите функциите и приказот на wysiwyg уредувачот одете на страната <a %1>Прилагодувања на приказ</a>. <a %2>Дознајте повеќе...</a>

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете ја <strong>API лозинката</strong> која се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот LIVE налог.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете ја <strong>API лозинката</strong> која се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот TEST (sandbox) налог.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете го <strong>API потписот</strong> кое се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот LIVE налог.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете го <strong>API потисот </strong> кој се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот TEST (sandbox) налог.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете го <strong>API корисничкото име</strong> кое се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот LIVE налог.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
mk: CiviCRM бара да користите <strong>API акредитиви засновани на потпис</strong> за PayPal Pro и Express. Внесете го <strong>API корисничкото име</strong> кое се прикажува на екранот <strong>Профил - Прикажи API потпис</strong> на вашиот TEST (sandbox) налог.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
mk: CiviCRM чува прилагодливи избори за разни паѓачки менија и полиња како 'групи на опции'. Можете да кликнете на <strong>Опции</strong> за да ги видиш достапните избори.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
mk: CiviCRM ја чува целата соджина во MySQL базата на податоци. Ве молиме да ни обезбедите корисничко име и шифра за поврзување со серверот овде. Доколку овој налог има дозвола за креирање на база на податоци, ние ќе креираме база за вас, а доколку нема, морате да ни обезбедите име на база која веќе постои.

en: CiviCRM task in progress
mk: CiviCRM задача во тек.

en: CiviCRM versions prior to %1 cannot be upgraded directly to %2. This upgrade will need to be done in stages. First download an intermediate version (the LTS may be a good choice) and upgrade to that before proceeding to this version.
mk: CiviCRM верзиите постари од %1 не е можно да се ажурираат директно на %2. Ова ажурирање ќе мора да се изврши во фази. Најпрвин превземете ја средната верзија (LTS може да биде добар избор) и ажурирајте на неа преда да преминете на оваа верзија.

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
mk: CiviCRM ќе се обиде да ги подели адресите на улиците во засебни елементи (број на улица, име на улица и дел/број на стан) како би ви помогнал да направите листи и извештаи во кои морате да сортирате по број на улица (и/или да ги раздвоите адресите според парни и непарни броеви). За поголем дел од адресите, ова се прави автоматски. Меѓутоа, овие елементи можете и рачно да ги уредите и потенцијално да управувате со адресите кои се во невообичаени формати, така што ќе кликнете на „Уреди елементи на адреса“.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
mk: CiviCRM ќе го провери секој запис за корисникот со запис во врска со контактот. Новиот запис на контактот ќе биде направен за секој корисник кој  нема свој контакт.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
mk: CiviCRM.org - Градење и одржување на врски

en: CiviCase Dashboard
mk: CiviCase контролен панел

en: CiviCase Setup documentation
mk: CiviCaseДокументација за прилагодување

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
mk:  CiviCase фајловите за конфигурирање можат да бидат сочувани во оваа корисничка патека.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
mk: CiviContribute предупредување: можен дуплиран запис за контактот

en: CiviContribute Component Settings
mk: CiviContribute - прилагодувања на компоненти

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
mk:  CiviContribute ви овозможува да го конфигурирате било кој број на <strong>Награди</strong> кои можат да бидат понудени на донаторите како поттикнувачки подароци / подароци за благодарност. Наградите можат да бидат физички предмети (пр. шолји за кафе или маица) или можат да бидат членство или претплата со однапред одредено траење.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
mk:  CiviContribute ви овозможува да креирате прилагодени страници за собирање на онлајн донации. Можете да внесувате и следите офлајн донации. За да ги внесете рачно донациите за поединечните контакти - користете ја оплцијата <a href='%1'>Пронајди контакти</a> за да го пронајдете контактот. Потоа кликнете на<strong> Прикажи</strong> за да отидете на нивната страница за краток преглед, а потоа кликнете на линкот <strong>Нова донација</strong>. Можете да <a href='%2'>вчитате групи на офлајн донации</a> од други извори.

en: CiviEvent Cart Checkout
mk: Плаќања на ставки во CiviEvent корпата

en: CiviEvent Dashboard
mk: CiviEvent панел

en: CiviEvent Public Calendar
mk: CiviEvent  јавен календар

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
mk: CiviEvent ви овозможува еа креирате прилагодена страница/и за корисници каде ќе се информираат за настаните и по избор ќе се регистрираат онлајн. Можете да креирате<a href='%1'><strong></strong></a> нови настани и да <a href='%2'><strong>управувате со постоечките настани</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
mk:  CiviEvent креира RSS 2.0 feed на кој корисниците со RSS читачи можат да се пријават и кој може да биде прикажан на најголем број на нови пребарувачи. URL за пристап на RSS  за CiviEvent на овој сајт:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
mk: CiviEvent содржи страница на која е наведена листата на актуелни и претстојни јавни настани во табелата за приказ во прегледувачот. Насочете ги лицата кон оваа страна со помош на следнава URL адреса:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
mk: CiviGrant дозволува да ги внесете и следите грантовите до организациите, поединците и домаќинствата. Примателите на грантот мора да бидат внесени како контакти во CiviCRM. Користете <a href='%1'>Пронајди контакти</a> за да проверите дали постои запис за примателот на грантот. Кога ќе најдете или креирате запис, кликнете на <strong>Преглед</strong> за да отидете на страницата со краток преглед, изберете ја картичката <strong>Грантови</strong> и кликнете на <strong>Нов грант</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
mk: CiviGroup синхронизација на улоги

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
mk: CiviGroup Roles Sync е инсталиран. Ќе морате да ги прилагодите правилата за синхронизација !1.

en: CiviMail Approval Status
mk: CiviMail статус на одобрение

en: CiviMail Mailings
mk: CiviMail пошта

en: CiviMail Report: %1
mk: CiviMail извештај: %1

en: CiviMail component
mk: CiviMail  компонента

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
mk: CiviMail  стандардно врши дедупликација на адресите за е-пошта

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
mk:  CiviMail  пораките за е-пошта мора да имаат линк за <strong>исклучување</strong> („исклучување преку веб страна“) и вашата <strong>адреса</strong>. Овие елементи ја намалауваат шансата за категоризирање на вашата е-пошта како SPAM. Тие можат да бидат вклучени во самата порака ИЛИ како <strong>фуснота во пораката</strong> која може да се користи повеќе пати. Погледнете ја онлајн документацијата за повеќе информации за тоа како да ги вклучите неопходните линкови и контакт информации, како и примери на пораки.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Email - send now' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
mk: CiviMail листите за испраќање мора да ја содржат адресата на организацијата - испраќач. Тоа се постигнува преку ставање на токен %1  во телото или во подножјето на пораката. Овој токен може да се користи во стандардните пораки „е-пошта - испрати сега“ и во други формати за пораки. Токенот се заменува со адреса внесена подолу, кога ќе се испрати пораката.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
mk: CiviMail нема да испрати е-пошта без содржина, прескокнувам: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
mk: CiviMail нема да испрати е-пошта на непостоечки контакт: %1

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
mk: Вредностите за тип на CiviMember членство и Drupal улоги не се нумерички.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
mk: CiviMember типовите на членство или правилата за статусот не се прилагодени. Ве молиме да ги прилагодите на страницата „Администрација на CiviCRM“.

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
mk:  CiviMember членствата и Drupal  улогите се синхронизирани користејќи ги постоечките правила. Забелешка: Доколку не постојат правила за поврзување, синхронизацијата не е извршена.

en: CiviMember Roles Sync
mk: CiviMember  синхронизација на улоги

en: CiviMember Status Rules
mk: Правила за статус на CiviMember

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
mk:  CiviMember ви овозможува креирање на сопствени типови на членства како и страница (страници) за онлајн пријави во членство и обнова. Администраторите можат да креираат и модифицираат типови на членство <a href='%2'>овде</a> и да ги прилагодат страниците за онлајн донирање кои вклучуваат и пријава за членство <a href='%1'>овде</a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
mk: CiviMember автоматски го пресметува тековниот статус на членството на секој контакт врз основа на името и правилата за статусот конфигурирани овде. 'Правилото' на статусот и соопштува на CiviMember компонентата кој статус да го додели врз основа на датумот на почеток и крај на даденото членство. На пример, стандардното правило за статусот <strong>Мирување</strong> го соопштува следново: 'додели статус Мирување доколку периодот на членство завршил во текот на минатиот месец'.

en: Class
mk: Класа

en: Class Name
mk: Име на класа

en: Class already exists in Database.
mk: Класата веќе постои во базата на податоци.

en: Clean-up Temporary Data and Files
mk: Исчисти привремени податоци и фајлови

en: Cleanup Setting
mk: Прилагодување на чистење

en: Cleanup reports menu
mk: Исчисти го менито за извештаи

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear all search criteria
mk: Избриши ги сите критериуми за пребарување

en: Clear search
mk: Исчисти пребарување

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
mk: Исчисти го кешот на CiviCRM  (база на податоци, мени, шаблони)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
mk: Кликнете на „Уреди контакт“ за да додадете повеќе %1 записи

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
mk: Кликнете на &quot;%2&quot; подолу за да ја регистрирате вашата обврска. Ќе бидете во можност да ги модифицирате или откажете идните уплати на обврски кога сакате така што ќе се логирате на вашата корисничка сметка или доколку не контактирате на %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
mk: Кликнете 'Избриши' ако сакате да продолжите.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
mk: Кликнете на „Вчитај сега“ доколку сте подготвени да продолжите.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
mk: Кликнете на „Вчитај го сочуваното мапирање на поле“ ако податоците се претходно увезени од ист извор. Потоа можете да изберете прилагодување на мапирањето на сочуваниот вчитан фајл и да го вчитате автоматски.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
mk: Кликнете на <a %1>Додади предмет</a> за да го додадете записот во врска со предметот за овој контакт.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
mk: Кликнете на <a %1>Додади регистрација за настан</a> за да го регистрирате овој контакт за настан.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
mk: Кликнете на <a %1>Додади грант</a> за да забележите Грант за овој контакт.

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
mk:  Кликнете на <a %1>Додади обврска</a> за да забележите нова обврска примена од овој контакт.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
mk: Кликнете на <a %1>Забележи донација</a> за да впишете нова донација примена од овој контакт.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
mk:  Кликнете на <a %1>Направи донација со кредитна картичка</a> за да извршите нова донација во име на донаторот, користејќи ја неговата кредитна картичка.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
mk: Кликнете на <a %1>Испрати регистрација за настан со кредитна картичка</a> за да извршите Нова регистрација во име на учесникот користејќи ја неговата кредитна картичка.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
mk: Кликнете на <a href='%1'>Нова страница за донации</a> за да креирате и прилагодите нова страница за онлајн донации користејќи го чекор-по-чекор wizard-от.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
mk: Кликнете <a id='memQuickconfig' href='#'>овде</a> доколку сакате да ги прилагодите типовите на членства подолу како делови од сетови на цени, кои би можеле да бидат пофлексибилни и покомплексни.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
mk:  Кликнете <a id='quickconfig' href='#'>овде</a> доколку сакате да ги прилагодите Редовните цени како дел од Сетот на цени со дополнителна флексибилност и сложеност.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
mk: Кликнете на <strong>Напредно пребарување</strong> за да пребарувате по адреса, демографија, сопствени полиња, белешки и/или односи-врски. Доколку користите CiviContribute, CiviEvent  или CiviMember - можете да пребарувате и врз основа на информации кој се забележуваат со помош на овие компоненти. На пример- можете да ги најдете сите контакти кои живеат во одреден град и донирале најмалку %1 пат(и) во изминатите 6 месеци.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
mk: Кликнете на <strong>Конфигурација</strong> за да ги разгледате и измените прилагодувањата, сумите и текстот за постоечките страници.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
mk: Кликни <strong>Продолжи подоцна</strong> доколку не сакате да закажете или веднаш да ја испратите оваа масовна СМС порака.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
mk: Кликнете на <strong>Поврзи</strong> за да ги префрлите податоците од дуплираниот контакт лево во главниот контакт. Освен податоците за контактот (адреса, телефон, е-пошта...) можете да ги префрлите сите или некои од поврзаните записи за активностите (групи, донации, членство итн.).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
mk: Кликнете на <strong>Спој</strong> за да ги префрлите податоците од дуплираниот контакт лево во главниот контакт. Освен податоците за контактот (адреса, телефон, е-пошта..) можете да ги префрлите сите или некои од поврзаните записи (групи, активности, белези, итн.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
mk: Кликнете на копчето <strong>Зачувај и прегледај</strong> за да ги зачувате промените во прилагодувањата, а потоа повторно прегледајте го виџетот на оваа страница.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
mk: Кликнете на копчето <strong>Зачувај и прегледај</strong> за да ги зачувате прилагодувањата и да го прегледате виџетот на оваа страница.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
mk: Кликнете на <strong>Изберете полиња за пренос</strong> и потоа на <strong>Продолжи</strong> за да изберете подсет на полиња за пренос. Оваа опција ќе ви овозможи да пренсете поголем број на избрани локации (Куќа, Работа, итн.) како и кориснички полиња. Можете и да ја зачувате вашата селекција како 'мапирање на поле' и подоцна повторно да ги искористите.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
mk:  Кликнете на <strong>Испрати масовна СМС/strong> за да ја додадете оваа групна СМС во редот за чекање за испраќање. Автоматизираната задача која се активира периодично на серверот ги обработува податоците за испраќање кои сес на чекање и почнува да испраќа групна СМС.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
mk: Кликнете на <strong>Тестирај</strong> за да ја испробате страницата во <strong>тест мод</strong>. Ова ќе ви овозможи да поминете низ целиот процес на донирање користејќи кредитна картичка за тест на тест-серверот.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
mk: Кликнете на <strong>Ажурирај учесник/ци</strong> подолу за да ги зачувате промените.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
mk: Кликнете го копчето  <strong>забележи одговор</strong> за да ги ажурирате вредностите за секој испитаник по потреба.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
mk: Кликнете на копчето <strong>забележи одговор</strong> за да ги ажурирате вредностите за секој испитаник по потреба. <br /> Кликнете на копчето  <strong>распушти ги испитаниците >></strong> за да ги распуштите испитаниците за кои немате забележен одговор. <br /> Кликнете на копчето <strong>резервирај повеќе испитаници >></strong> доколку ви се потребни повеќе испитаници за интервјуто.

en: Click Count
mk: Број на кликови

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
mk: Кликнете на Избриши за да ја преместите оваа &quot;%1&quot; активност во отпад.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
mk: Кликнете на Избриши да да го преместите овој предмет и сите поврзани активности во отпад.

en: Click OK to override and update expected values.
mk: Кликнете ОК за да ги измените и ажурирате очекуваните вредности.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
mk: Кликнете ОК да го зачувате записот за оваа обврска и веднаш да испртите потврда %1.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
mk: Кликнете ОК  за да го зачувате записот за оваа донација И веднаш да испратите потвда до донаторот.

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
mk: Кликнете ОК за да го зачувате записот за оваа уплата и веднаш да му испратите потврда на донаторот.

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
mk: Кликнете на Поврати за да ја повратите оваа &quot;%1&quot; активност од отпадот.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
mk: Кликнете на Поврати за да го повратите овој предмет и активноста од отпад.

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time.
mk: Кога ќе ги внесете сите ставки за серијата, кликнете подолу на Валидација и обработка. Во секој момент можете и да Зачувате и да продолжите подоцна.

en: Click arrow to view pledge payments.
mk: Кликнете на стрелката за да ги видите уплатите на обврските.

en: Click here for new profile
mk: Кликнете овде за нов профил

en: Click here to configure the panes.
mk: Кликнете овде за да ги конфигурирате панелите.

en: Click here to do this for a different person.
mk: Кликнете овде за да го направите ова во име на друго лице.

en: Click here to register a different person for this event.
mk: Кликнете овде за да регистрирате друго лице за овој настан.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
mk: Кликнете овде за да се вратите на уредување на улица и број како едно поле. Адресите кои не одговараат на очекуваниот формат на адреса, елементи и понатаму можат да бидат зачувани така што ќе ги внесете во полето Улица и број.

en: Click here to transfer or cancel your registration.
mk: Кликнете овде за да ја трансферирате или откажете вашата регистрација.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
mk: Кликнете на секој линк за да бидете сигурни дека води до очекуваната веб-страница.

en: Click on the activity subject for more information.
mk: За повеќе информации кликнете на предметот на активноста.

en: Click on the event name for more information.
mk: Кликнете на име на настан за повеќе информации.

en: Click or paste this link into your browser
mk: Кликнете или копирајте го овој линк во вашиот пребарувач

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
mk: Кликнете или копирајте го овој линк во вашиот пребарувач и следете ги инструкциите

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
mk: Кликнете или копирајте го овој линк во вашиот пребарувач за да ја посетите вашата страница

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
mk: Кликнете на копчето „ Потврди ја регистрацијата“ за да почнете или кликнете „Откажи ја регистрацијата“ доколку не сте повеќе заинтересирани да присуствувате на овој настан.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
mk: Кликнете на копчето „ Потврди ја регистрацијата“ за да ја завршите вашата регистрација во %1 или кликнете „Откажи ја регистрацијата“ доколку не сте повеќе заинтересирани да присуствувате на овој настан.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
mk: Со клик на <strong>Продолжи</strong> копчето ќе бидете префрлени на %1 каде ќе го изберете вашиот метод за плаќање и ќе ја завршите регистрацијата.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
mk: Кликнете на ова копче доколку сакате да ги прегледате или измените критериумите за пребарување кои ги одредуваат членовите на оваа група.

en: Click this link
mk: Кликнете на овој линк

en: Click this link and follow the prompts
mk:  Кликнете на овој линк и следете ги инструкциите

en: Click through Rate
mk: Стапка на кликови

en: Click through URL
mk: URL Кликови

en: Click to Open Rate
mk: Стапка на кликови наспроти отворања

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
mk: Кликнете за да ископирате %1  од еден ред во сите редови.

en: Click to edit
mk: Кликни за уредување

en: Click-Throughs
mk: Кликови

en: Click-through Summary
mk: Краток преглед на кликови

en: Click-throughs
mk: Кликови

en: Clicked
mk: Кликови

en: Clicks
mk: Кликови

en: Clicks: %1
mk: Кликови: %1

en: Client Name
mk: Име на клиент

en: Client Name or Email
mk: Име или е-пошта на клиент

en: Client Relationship
mk: Врска со клиент

en: Client contact does not exist: %1
mk: Контактот на клиентот не постои: %1

en: Clients:
mk: Клиенти:

en: Close
mk: Затвори

en: Close All
mk: Затвори се

en: Close Batch
mk: Затвори група

en: Closed
mk: Затворено

en: Code
mk: Код

en: Code Docs
mk: Документи на кодот

en: Collapse Custom Group?
mk: Собери корисничка/сопствена група?

en: Collapse Group Display
mk: Стесни приказ на група

en: Collapse all tabs
mk: Затвори ги сите картици

en: Collapse this set in Advanced Search
mk: Прибери го овој сет при Напредно пребарување

en: Collapse this set on initial display
mk: Прибери го овој сет при првичното прикажување

en: Collapsed on Page
mk: Стеснето на страна

en: Collapsed on Search
mk: Стеснето во пребарување

en: Column
mk: Колона

en: Column Headers
mk: Наслови на колона

en: Column Names
mk: Имиња на колони

en: Column No
mk: Колона бр.

en: Columns
mk: Колони

en: Command
mk: Команда

en: Command parameters
mk: Параметри на команда

en: Command/Parameters
mk: Команда/Параметри

en: Comment
mk: Коментар

en: Comments
mk: Коментари

en: Committed Amount
mk: Определен износ

en: Commonly Used Specifiers
mk: Најчесто користени норми

en: Communication Language
mk: Јазик на комуникација

en: Communication Preferences
mk: Прилагодувања за комуникација

en: Communication Style
mk: Стил на комуникација

en: Communication language
mk: Јазик за комуникација

en: Communication preferences - alter
mk: Прилагодување на комуникација - менување

en: Communications
mk: Комуникации

en: Company
mk: Компанија

en: Compatible with
mk: Компатибилно со

en: Complete
mk: Завршено

en: Complete Description
mk: Целосен опис

en: Complete OR Partial Email
mk: Комплетна ИЛИ делумна е-пошта

en: Complete OR Partial Name
mk: Целосно ИЛИ делумно име

en: Complete OR partial Contribution Page title.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на страница за донирање.

en: Complete OR partial Event name.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на настан.

en: Complete OR partial batch name.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на серија

en: Complete OR partial contact name.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на контакт.

en: Complete OR partial creator name.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на автор.

en: Complete OR partial group name.
mk: Целосно ИЛИ делумно име на група.

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
mk: Целосен URL за иконата на која ќе и се пристапува од екстерна локација:

en: Complete all required fields first
mk: Најпрвин пополнете ги сите неопходни полиња

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
mk: Целосните адреси на улиците се сочувани. Меѓутоа, не можевме да ја поделиме адресата во %1 блокот(овите) адреи во елементи на адреса (број на улица, име на улица, дел од улица) поради непрепознаен формат на адреса. Елементите во адресата можете да ги прилагодите рачно така што ќе кликнете на ставката ,,Уреди ги елементите на адресата" крај полето ,,Адреса на улица" додека сте во режим на прилагодувања.

en: Complete?
mk: Завршено?

en: Completed
mk: Завршено

en: Completed Date
mk: Завршено на датум

en: Completed at
mk: Завршено

en: Completed mailing
mk: Завршена пошта

en: Component
mk: Компонента

en: Component Name
mk: Име на компонента

en: Component Type
mk: Тип на компонента

en: Component name
mk: Име на компонента

en: Compose
mk: Состави

en: Compose (A)
mk: Состави (А)

en: Compose (B)
mk: Состави (Б)

en: Compose On-screen
mk: Состави на екран

en: Compose a message on-screen for general use in emails or document output, or upload a pre-composed document for mail-merge.
mk:  Составете ја пораката на екранот за општа употреба во е-поштата или во излезниот документ или поставете однапред составен документ за обединување на поштата.

en: Conference
mk: Конференција

en: Conference Slot
mk: Слот на конференција

en: Conference Slots
mk: Слотови на конференција

en: Configuration Checklist
mk: Конфигурациона листа за проверка

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
mk: Не е можно да се најде конфигурациски фајл за тип на случај = '%1' %2.

en: Configure
mk: Конфигурација

en: Configure CKEditor
mk: Конфигурирај CKEditor

en: Configure CiviCRM for your country and language.
mk: Прилагодете ја CiviCRM за вашата земја и јазик.

en: Configure Contact Search behavior.
mk: Конфигурирајте го однесувањето на пребарувањето на контакти.

en: Configure Default Mailbox
mk: Конфигурирај стандардно поштенско сандаче

en: Configure Event
mk: Конфигурирај настан

en: Configure Page - %1
mk: Конфигурирај страница - %1

en: Configure Survey
mk: Конфигурирај анкета

en: Configure Survey - %1
mk: Конфигурирај анкета - %1

en: Configure Widget
mk: Конфигурација на виџетот

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
mk: Конфигурирање на испорачувачот за мапирање (пр. Google или Yahoo) за приказ на мапи на адреси на контакти и локација на настани.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
mk: Прилагодете ги сопствените полиња кои ќе ги собираат и чуваат корисничките податоци кои не се вклучени во стандардните CiviCRM формулари.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
mk: Конфигурирајте ги директориумите во системот на фајлови за привремени поставувања, слики, прилагодени полиња и прилагодени шаблони.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
mk:  Конфигурирајте колку настани треба да бидат прикажани на контролниот панел. Ова ќе ја редефинира стандардната вредност од 10 внеса.

en: Configure input and display formats for Date fields.
mk: Конфигурирајте формати за внес и приказ на полињата со датум.

en: Configure link to...
mk: Конфигурирај линк до...

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
mk: Конфигурирајте ги ознаките за пошта за својот сајт користејки токени кои се заменуваат со вредности во полето на контакти кога ознаките се генерираат. Поставете го курсорот во полето Ознаки за пошта на местото каде што сакате да го вметнете токенот. Потоа кликнете на линкот „Вметни токени“ за да ја видите листата на достапни токени (вклучително и прилагодени полиња). Вметнете го токенот со клик на името на саканиот токен.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
mk:  Прилагодете потсетници за обнова на членство користејќи <a href="%1">Закажи потсетници</a>.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
mk: Прилагодете ги потсетниците за обнова на членство користејќи <a href="%1">Закажи потсетници</a>.  Доколку имате претходно конфигурирани формати за  потсетници за обнова, можете повторно да ги користите со вашите нови закажани потсетници.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
mk: Конфигурирање на елементите на екранот и формуларот за преглед и уредување на контактите, напредното пребарување, контролниот панел за контакти и WYSIWYG уредувачот.

en: Configure this event
mk: Конфигурирај го овој настан

en: Configure this event.
mk: Конфигурирај го овој настан.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
mk: Прилагодете до пет полиња кои ќе служат за проверка на записите на контакти за кои мислите дека се дупликати.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
mk: Прилагодете до пет полиња кои ќе служат за проверка на записот на контакти за кои мислите дека се дупликати. За секое поле прилагодете ја нумеричката <strong>тежина</strong>која ја одредува релативната важност на поклопувањето за тоа поле.

en: Confirm
mk: Потврди

en: Confirm %1
mk: Потврди %1

en: Confirm Action
mk: Потврди ја акцијата

en: Confirm Changes
mk: Потврди ги промените

en: Confirm Custom Group Delete
mk: Потврди бришење на корисничка/сопствена група

en: Confirm From Email
mk: ОД е-пошта за потврда

en: Confirm From Name
mk: ОД име за потврда

en: Confirm Group Delete
mk: Потврди бришење на група

en: Confirm Password
mk: Потврди лозинка

en: Confirm Payment
mk: Потврда на уплата

en: Confirm Price Field Delete
mk: Потврди бришење на поле со цена

en: Confirm Registration
mk: Потврди ја регистрацијата

en: Confirm Text
mk: Текст за потврда

en: Confirm Timestamp
mk: Потврди временска ознака

en: Confirm Your Registration
mk: Потврдете ја вашата регистрација

en: Confirm Your Registration Information
mk: Потврдете ја вашата информација за регистрација

en: Confirm action
mk: Потврди акција

en: Confirm your registration for %1
mk: Потврдете ја вашата регистрација за %1

en: Confirm your registration for %1.
mk: Потврдете ја вашата регистрација за %1.

en: Confirmation Email
mk: Е-пошта со потврда

en: Confirmation Email Text
mk: Текст за е-порака за потврда

en: Confirmation Message
mk: Порака за потврда

en: Confirmation Page?
mk: Страна за потврда?

en: Confirmation Screen
mk: Екран за потврда

en: Confirmation Title
mk: Наслов на потврда

en: Conflict
mk: Конфликт

en: Conflicting Rows
mk: Конфликтни редови

en: Conflicting Rows (skipped)
mk: Редови со конфликти (прескокнати)

en: Conflicts
mk: Конфликти

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
mk: Ви честитаме! Ажурирањето беше успешно!

en: Connect
mk: Поврзи

en: Connected
mk: Поврзан

en: Connected Repeating Events
mk: Поврзани повторувачки настани

en: Connecting...
mk: Поврзување...

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
mk:  Врските ви овозможуваат поедноставен начин на поврзување на вашата CiviCRM  инсталација со екстерните сервиси.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
mk:  Размислете да ја откажете обврската наместо тоа ако сакате да ја зачувате евиданцијата за ревизија и да избегнете губење на податоците за плаќањето. За да го прилагодите статусот на обврската на Откажано и за да ги откажете сите уплати за обврската кои сеуште не се платени, кликнете најпрвин на Откажи во овој формулар. Потоа кликнете на линкот Повеќе од листата на обврски и изберете ја акцијата Откажи.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
mk: Наместо тоа, размислете да го смените статусот на членството ако сакате да ја задржите евиденцијата за ревизијата и да избегнете губење на податоците за плаќањето. Статусот можете да го прилагодите на вредност 'Откажано' така што ќе го уредите членството и ќе кликнете на полето за потврда Замена на статус.

en: Const Id
mk: Id на активист

en: Constituent Engagement
mk: Ангажирање на активист

en: Constituent Name
mk: Име на активист

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
mk: Раководење со односи со активисти (CiviCRM !1). Овозможува управување со контактите, односи и групи на сајтот, како и следење на активностите на контактите, донациите, членствата и настаните. Повеќе информации побарајте на <a href="!2">веб-сајтот CiviCRM</a> кој содржи информации за проектот, документација, ресурси за поддршка и уште многу нешта.

en: Constituent Report (Detail)
mk: Извештај за активист (детален)

en: Constituent Report (Summary)
mk:  Извештај за активист (краток преглед)

en: Constituent Type
mk: Тип на поддржувач

en: Contact
mk: Контакт

en: Contact %%StatusMessage%%
mk: Контакт %%StatusMessage%%

en: Contact 1
mk: Контакт 1

en: Contact 2
mk: Контакт 2

en: Contact 2 (Duplicate)
mk: Контакт 2 (Дупликат)

en: Contact A
mk: Контакт А

en: Contact A Full Name
mk: Контакт А име и презиме

en: Contact A has Permission Over Contact B
mk: Контактот А има овластувања врзани за контактот Б

en: Contact Activities
mk: Активности на контактот

en: Contact Address Fields - Selection Values
mk: Полиња за адреси на контакти - избор на вредности

en: Contact B
mk: Контакт Б

en: Contact B Full Name
mk: Контакт Б име и презиме

en: Contact B has Permission Over Contact A
mk: Контактот Б има овластувања врз контактот Б

en: Contact Dashboard
mk: Панел за контакти

en: Contact Date Reminder Options
mk: Опции на датум на потсетник за контакт

en: Contact Deleted by Merge
mk: Контактот е избришан по спојување

en: Contact Demographics Report
mk: Извештај за  демографија на контакти

en: Contact Details
mk: Контакт детали

en: Contact Edit Options
mk: Опции за уредување на контакти

en: Contact Edit URL
mk: Уреди  ја URL за контактот

en: Contact Group Status
mk: Статус на група на контакти

en: Contact Hash
mk: Хаш контакт

en: Contact ID
mk: Идентификација на контакт

en: Contact ID %1 has been deleted.
mk: Идентификацијата на контактот %1 е избришана.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
mk: Идентификацијата на контактот %1 е споена и избришана.

en: Contact ID %1 has been merged into Contact ID %2 and deleted.
mk: ID на контактот  %1 е споен со ID на контактот %2 и избришан.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
mk: Идентификацијата на контактот %1 се сложува со %2 корисникот %3, но веќе е удвоен со %4

en: Contact ID A
mk: ID на контакт А

en: Contact ID B
mk: ID на контакт Б

en: Contact Image
mk: Слика на контакт

en: Contact Info
mk: Контакт информации

en: Contact Information
mk: Контакт информации

en: Contact Job title
mk: Работно место на контактот

en: Contact Logging Report (Detail)
mk: Извештај за логирање на контакти (детален)

en: Contact Logging Report (Summary)
mk: Ивештај за логирање на контакти (краток преглед)

en: Contact Merge
mk: Спојување на контакти

en: Contact Merged
mk: Контактите се споени

en: Contact Modified
mk: Контактот е модифициран

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
mk: %%Повеќе записи на контакти %%StatusMessage

en: Contact Name
mk: Име на контакт

en: Contact Notes
mk: Белешки за контакт

en: Contact Page
mk: Контакт страна

en: Contact Phone
mk: Контакт - телефон

en: Contact Prefix
mk: Префикс за контакт

en: Contact Profile
mk: Профил на контакт

en: Contact Records for Contributors
mk: Записи за контакти за донатори

en: Contact Records for Event Participants
mk: Запис за контактите за учесниците на настан

en: Contact Records for Members
mk: Записи за контакти на членови

en: Contact Reference
mk: Контакт референца

en: Contact Reference Autocomplete Options
mk: Опција на автоматско довршување на референцата на контактот

en: Contact Relationships
mk: Врски за контакт

en: Contact Saved
mk: Контактот е зачуван

en: Contact Search
mk: Пребарување на контакти

en: Contact Smart Group View Options
mk: Опции за приказ на смарт група на контакти

en: Contact Source
mk: Извор на контакт

en: Contact Status
mk: Статус на контакт

en: Contact Sub Type
mk: Поттип на контакт

en: Contact Subtype
mk: Поттип на контакт

en: Contact Subtype %1
mk: Поттип на контакт %1

en: Contact Subtype (Contact A)
mk: Поттип на контакт (Контакт А)

en: Contact Subtype (Contact B)
mk: Поттип на контакт (Контакт Б)

en: Contact Subtype A
mk: Поттип на контакт А

en: Contact Subtype B
mk: Поттип на контакт Б

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
mk[0]: Полето за поттип на контакт за еден контакт не е ажурирано
mk[1]: Полето за поттип на контакт за %count  контакти не е ажурирано.

en: Contact Suffix
mk: Суфикс за контакт

en: Contact Summary
mk: Контакт-краток преглед

en: Contact Summary:
mk: Краток преглед на контакт:

en: Contact Tags
mk: Белези за контакт

en: Contact Type
mk: Вид на контакт

en: Contact Type (Contact A)
mk: Тип на контакт (Контакт А)

en: Contact Type (Contact B)
mk: Тип на контакт (Контакт Б)

en: Contact Type A
mk: Контакт тип А

en: Contact Type B
mk: Контакт тип Б

en: Contact Type Description
mk: Опис на тип на контакт

en: Contact Type ID
mk: Идентификација на тип на контакт

en: Contact Type Icon
mk: Икона за тип на контакт

en: Contact Type Image URL
mk: URL на слика на тип на контакт

en: Contact Type Is Active?
mk: Типот на контакт е активен?

en: Contact Type Label
mk: Ознака на тип на контакт

en: Contact Type Mismatch
mk: Неусогласеност на тип на контакт

en: Contact Type for Contact A
mk: Тип на контакт за контакт А

en: Contact Type for Contact B
mk: Тип на контакт за контакт Б

en: Contact Type is Reserved?
mk: Типот на контакт е резервиран?

en: Contact Type(s)
mk: Тип(ови) на контакт

en: Contact Type: %1
mk: Тип на контакт: %1

en: Contact View Options
mk: Опции за преглед на контакти

en: Contact and Campaign
mk: Контакт и кампања

en: Contact and Financial Type
mk: Контакт и финансиски тип

en: Contact and Payment Method
mk: Метод на контакт и плаќање

en: Contact and Recurring
mk: Контакт и повторување

en: Contact has been added to '%1'.
mk: Додаден е контакт во %1.

en: Contact has been created
mk: Контактот е креиран

en: Contact has been deleted
mk: Контактот е избришан

en: Contact has been updated
mk: Контактот е ажуриран

en: Contact has been viewed
mk: Контактот е прегледан

en: Contact identifier from external system
mk: Идентификатор на контактот од екстерниот систем

en: Contact image deleted successfully
mk: Сликата на контактот е успешно избришана

en: Contact is Deceased
mk: Контактот е починат

en: Contact is in Trash
mk: Контактот е во Отпад

en: Contact listings.
mk: Листи на контакти.

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
mk: Извештај за измената на контактите за инфраструктурата на логирање (детален).

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
mk: Извештај за измената на контактите за инфраструктурата за логирање (краток преглед).

en: Contact type
mk: Вид на контакт

en: Contact type names should not use reserved keywords.
mk: Имињата на типовите на контакти не треба да користат резервирани клучни зборови.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
mk: Контактирајте не за информации за донациите примени пред овие во листата подолу.

en: Contact was merged into another contact
mk: Контактот е споен со друг контакт

en: Contact who should be added to the group
mk: Контакт кој треба да биде додаден во групата

en: Contact who should be removed from the group
mk: Контакт кој треба да биде отстранет од групата

en: Contact will be added to selected group.
mk: Контактот ќе биде додаден во избраната група.

en: Contact will be removed from selected group.
mk: Контактот ќе биде отстранет од избраната група.

en: Contact with no email must have a name.
mk: Контакт без адреса за е-пошта мора да има име.

en: Contact with no name must have an email.
mk: Контакт без име мора да има адреса за е-пошта.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
mk: Контактирајте го администраторот на вашиот сајт за помош околу креирањето на извештајот.

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
mk: Доколку сакате да користите адреса за е-пошта која се наоѓа во паѓачкото мени, контактирајте го администраторот на вашиот сајт.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
mk: Доколку сакате да користите СМС испорачувач кој не се наоѓа во паѓачкото мени, контактирајте го администраторот на вашиот сајт.

en: Contact's Gender
mk: Род на контактот

en: Contact's Groups
mk: Групи на контактот

en: Contact's first name.
mk: Име на контактот.

en: Contact's last name.
mk: Презиме на контактот.

en: Contact's middle name.
mk: Средно (татково) име на контактот.

en: Contact(s)
mk: Контакт(и)

en: Contacts
mk: Контакти

en: Contacts %%StatusMessage%%
mk: Контакти %%StatusMessage%%

en: Contacts AND Cases
mk: Контакти И предмети

en: Contacts Added
mk: Контактите се додадени

en: Contacts Merged
mk: Контактите се споени

en: Contacts created on this site are added to this group
mk: Контактите креирани на овој сајт се додадени во оваа група

en: Contacts in Group: %1
mk: Контакти во група: %1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
mk: Контактите во групата <strong>%1</strong> се излистани подолу.

en: Contacts in this Group
mk: Контакти во оваа група

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
mk: На контактите во оваа група им се доделени администраторски дозволи.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
mk: Контактите со „Не испраќај СМС“ нема да примаат групни СМС пораки, а опцијата Испрати СМС за нив ќе биде исклучена.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
mk: Контактите со „Не испраќај е-пошта“ ќе бидат исклучени од примањето на CiviMail  групна е-пошта и активноста Испрати е-пошта ќе биде исклучена за нив. Сепак, тие сеуште ќе добиваат е-пошта со потврди за донации и регистрација на настани.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
mk: Контактите со „Не испраќај пошта“ ќе бидат изземени кога ќе бидат изработувани етикети за пошта.

en: Contacts with a Relationship Type of:
mk: Контакт со тип на врска:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
mk: Контактите со селектирана било која опција за приватност се исклучени од вашите резултати за пребарување, според стандардните прилагодувања. ПРИМЕР: Доколку изберете 'Не телефонирај' и ги побарате контактите со адреса во одреден град - контактите во тој град кои имаат избрано опција 'Не телефонирај' ќе бидат исклучени од пребарувањето.

en: Contacts with no preferred language
mk: Контакти без префериран јазик

en: Contains
mk: Содржи

en: Content / Components
mk: Содржина/компоненти

en: Content and format for mailing labels.
mk: Содржина и формат за ознаки за пошта.

en: Contents of the Return-Path header.
mk: Содржина на заглавие Повратна патека

en: Continue
mk: Продолжи

en: Continue Later
mk: Продолжи подоцна

en: Continue Mailing
mk: Продолжи пошта

en: Contribute
mk: Донирај

en: Contribute %1 Instead
mk: Донирај %1

en: Contribute Now
mk: Донирајте сега

en: Contribute!
mk: Донирај!

en: Contribution
mk: Придонес

en: Contribution #
mk: Донација #

en: Contribution %%StatusMessage%%
mk: Донација %%StatusMessage%%

en: Contribution Aggregate
mk: Собрани донации

en: Contribution Aggregate by Relationship
mk: Собрана донација според однос

en: Contribution Amount
mk: Износ на донации

en: Contribution Amount Stats
mk: Статистики за износ на донација

en: Contribution Amounts
mk: Донирани износи

en: Contribution Amounts Label
mk: Ознака на донирани износи

en: Contribution Amounts section enabled
mk: Секцијата за износ на донации е вклучена

en: Contribution Avg
mk: Просечен износ на донација

en: Contribution Bulk Entry
mk: Групен внес на донација

en: Contribution Campaign
mk: Кампања за донации

en: Contribution Cancel Date
mk: Датум на откажување на донација

en: Contribution Cancel Reason
mk: Причина за откажување на донација

en: Contribution Count
mk: Број на донации

en: Contribution Currency
mk: Валута на донација

en: Contribution Dashboard
mk: Контролен панел за донација

en: Contribution Date From
mk: Датум на донација од

en: Contribution Date Received
mk: Датум кога е примена донацијата

en: Contribution Detail Report
mk: Детален извештај за донации

en: Contribution Grouping
mk: Групирање на донации

en: Contribution Honor Roll
mk: Список на заслужни за донација

en: Contribution ID
mk: Идентификација на донација

en: Contribution Information
mk: Информација за донација

en: Contribution Invoice
mk: Фактура за донација

en: Contribution Invoice: %1
mk: Фактура за донација: %1

en: Contribution Label
mk: Ознака на донација

en: Contribution Links
mk: Линкови за донации

en: Contribution Logging Report (Detail)
mk: Извештај за логирање на донации (детален)

en: Contribution Logging Report (Summary)
mk: Извештај за логирање на донации (краток преглед)

en: Contribution Note
mk: Белешка за донација

en: Contribution Note %1 %2
mk: Белешка за донација %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
mk: Донација ИЛИ заслуга?

en: Contribution Ordinality
mk: Ординалност на донацијата

en: Contribution Page
mk: Страна за донации

en: Contribution Page / Event
mk: Страница за донација / настан

en: Contribution Page Configuration
mk: Конфигурација на страницата за донации

en: Contribution Page Created Date
mk: Страницата за донации е креирана на датум

en: Contribution Page Currency
mk: Валута на страницата за донации

en: Contribution Page End Date
mk: Датум за крај на страницата за донации

en: Contribution Page Introduction Text
mk: Воведен текст на страната за донирање

en: Contribution Page Start Date
mk: Датум на почеток на страницата за донации

en: Contribution Page Title
mk: Наслов на стртана за донирање

en: Contribution Pages
mk: Страници за донирање

en: Contribution Product ID
mk: ID на производ на донација

en: Contribution Receipt
mk: Потврда за донација

en: Contribution Receipt Not Sent
mk: Не е испратена потврда за донацијата

en: Contribution Receipt Sent
mk: Испратена е потврда за донацијата

en: Contribution Reports
mk: Извештаи за донации

en: Contribution Soft Credit ID
mk: ID на заслуга за донација

en: Contribution Source
mk: Извор на донација

en: Contribution Status
mk: Статус на донација

en: Contribution Status ID
mk: ID на статус на донација

en: Contribution Summary
mk: Краток преглед на донација

en: Contribution Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на донации

en: Contribution Thank-you Not Sent
mk: Не е испратена благодарница за донацијата

en: Contribution Thank-you Sent
mk: Испратена е благодарница за донацијата

en: Contribution Total
mk: Вкупно донации

en: Contribution Transaction ID
mk: ID на трансакција на донација

en: Contribution Type
mk: Тип на донација

en: Contribution Widget
mk: Виџет за донации

en: Contribution amount cannot be more than %1.
mk: Износот на донацијата не може да биде повеќе од %1.

en: Contribution amount must be at least %1
mk: Износот на донацијата мора да биде најмалку %1

en: Contribution and Membership Details
mk: Детали за донации и членство

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
mk: Донацијата не може да биде момалку од нула. Ве молиме изберете ги соодветните опции.

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
mk: Детали за донации за било кој тип на донација, плус поврзани информации за членстовот за донации во вид на плаќање на членарина.

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
mk:  Фајловите за вчитување на донации мора да содржат податоци потребни за <strong>споредување на донациите со донаторите</strong>. Ова 'сложување' може да се реши на повеќе различни начини:

en: Contribution is Pay Later?
mk: Донацијата ќе биде уплатена подоцна?

en: Contribution is Recurring?
mk: Периодична донација?

en: Contribution is a Test?
mk: Донацијата е тест?

en: Contribution listings.
mk: Листи на донации.

en: Contribution submitted by a staff person using contributor's credit card
mk: Донација испратена од страна на вработен користејќи кредитна картичка на донатор.

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for renewal
mk: Донација поднесена од страна на вработен користејќи кредитна картичка на член за обнова.

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for signup
mk:  Донација поднесена од страна на вработен користејќи ја картичката на член за приава.

en: Contribution was made through this personal campaign page.
mk: Донацијата е примена преку оваа страница за лична кампања.

en: Contributions
mk: Придонеси

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
mk: Донации - предупредување за организација-дупликат

en: Contributions - Invoice
mk: Донации - фактура

en: Contributions - Receipt (off-line)
mk: Донации - потврда (офлјајн)

en: Contributions - Receipt (on-line)
mk: Донации - потврда (онлјајн)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
mk: Донации - ажурирања на периодична наплата

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
mk: Донации - известување за откажување на периодична донација

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
mk: Донации - известување за почеток и крај на периодична донација

en: Contributions - Recurring Updates
mk: Донации - ажурирања на периодична донација

en: Contributions Charts
mk: Графикони на донации

en: Contributions OR Soft Credits?
mk: Донации ИЛИ заслуги?

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
mk: Донации ИЛИ заслуги? - Само заслуги

en: Contributions Only
mk: Само донации

en: Contributions and Soft Credits
mk: Донации и заслуги

en: Contributions by Household Report
mk: Извештај за донации според домаќинство

en: Contributions by Organization Report
mk: Извештај за донации според организација

en: Contributions made in Year X and not Year Y
mk: Донации направени во година X а не во година Y

en: Contributions made in honor of %1
mk: Донации во име на %1

en: Contributions made in your honor
mk: Донации направени во ваше име

en: Contributions received from %1 since inception.
mk: Донации примени од %1.

en: Contributor
mk: Донатор

en: Contributor Group(s)
mk:  Група(и) на донатори

en: Contributor Name
mk: Име на донатор

en: Contributor Profiles
mk: Профили на донатор

en: Contributor Tag(s)
mk: Белег(зи) на донатори

en: Contributor's Email
mk: е-пошта на донатор

en: Contributor's Name
mk: Име на донатор

en: Contributor's Phone
mk: Телефон на донатор

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
mk: Го контролира приказот на смарт групите чиј контакт е член на секоја картичка на „Групи“ на контакти. Опцијата „Прикажи на барање“ дава најдобри перформанси и се препорачува за најголем број на сајтови.

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy %1
mk: Копирај %1

en: Copy %1 of %2
mk: Копија %1 од %2

en: Copy Event
mk: Копирај настан

en: Copy Label Format
mk: Копирај формат на ознака

en: Copy Price Set
mk: Копирај сет за цена

en: Copy To Case
mk: Копирај во предмет

en: Copy of
mk: Копија од

en: Copy of %1
mk: Копија на %1

en: Copy of Contribution Receipt
mk: Копија од потврдата за донација

en: Copy this link to share directly with your network!
mk: Копирајте го овој линк и споделете го!

en: Copy to Case
mk: Копирај во предмет.

en: Cornish
mk: Корнволски

en: Corsican
mk: Корзикански

en: Cost
mk: Цена

en: Cost of Sales
mk: Трошоци за продажба

en: Cost of Sales Account is
mk: Сметка за трошоци за продажба е

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
mk: Не е можно да се најдат детали за корисничко/сопствено поле за %1, %2, %3

en: Could Not Remove
mk: Не може да се отстрани

en: Could not connect to MailStore for
mk: Не е можно конектирање со MailStore за

en: Could not connect to the database server.
mk: Не е можно поврзување со серверот на базата на податоци.

en: Could not create a database trigger.
mk: Не е можно креирање на активатор во базата на податоци.

en: Could not create a table in the database.
mk: Не е можно креирање на табела во базата на податоци.

en: Could not create a temp table.
mk: Не е можно креирање на привремена табела.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
mk: Не е можно да се утврди дали MySQL има InnoDB поддршка/ Претпоставуваме дека нема.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
mk: Не е можно да се утврди дали MySQL има InnoDB поддршка/ Претпоставуваме дека нема.

en: Could not find %1 in path tree
mk: Не е возможно да се пронајде %1 во патеката

en: Could not find Interviewer Id.
mk: ID на анкетарот не е пронајден.

en: Could not find Interviewer.
mk: Анкетарот не е пронајден.

en: Could not find Survey Id.
mk: ID на анкетата не е пронајден.

en: Could not find Survey.
mk: Анкетата не е пронајдена.

en: Could not find a mailing id
mk: Идентификацијата за пошта не е пронајдена

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
mk: Не е пронајдена важечка идентификација за типот на активност за влезната пошта.

en: Could not find an email address.
mk: Адресата за е-пошта не е пронајдена.

en: Could not find any records to process.
mk: Не е можно да се пронајдат записи за обработка.

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
mk: Контактите за распуштање на резервацијата на гласањето или контактите на анкетароте не се пронајдени.

en: Could not find contacts for reservation.
mk: Не се пронајдени контакти за резервирање.

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
mk: Контактите за распуштање на резервацијата на гласањето или контактите на анкетарот не се пронајдени.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
mk: Не е можно да се најде сопствено/корисничко поле за %1, %2, %3

en: Could not find respondents to release.
mk: Не се пронајдени испитаници за отпуштање.

en: Could not find source page id.
mk: ID на изворната страница не е пронајден.

en: Could not find survey for %1 respondents.
mk: Анкетата не е пронајдена за %1 испитаници.

en: Could not find template for the instance.
mk: Не е пронајден шаблон за инстанцата.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
mk: Шаблонот на извештајот не е пронајден. Проверете дали шаблонот на извештајот е регистриран и дали url е исправен.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
mk: Не е можно да се пронајде потребниот параметар за идентификација на контактот (id=) за прикажување на записот на контактот со Профилот.

en: Could not find valid value for %1
mk: Не е можно да се најде валидна вредност за %1

en: Could not find valid value for %1 (%2)
mk: Не е можно да се најде валидна вредност за %1 (%2)

en: Could not get a contact id and/or contact type
mk: Не постои идентификација на контакт и/или тип на контакт

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
mk: Не постои идентификација на контактот и/или тип на контакт

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
mk: Не постои важечки поттип на контакт за контакт тип '%1'

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
mk: Не е можно да се добијат информации за командата thread_stack за базата на податоци.

en: Could not get the contact ID
mk: Не е можно да се добие идентификација на контактот

en: Could not initiate connection to payment gateway
mk: Не е можно да се воспостави врска со преминот за плаќање

en: Could not login to the database.
mk: Логирањето во базата на податоци не беше успешно.

en: Could not move custom file to custom upload directory
mk: Не е возможно да се премести прилагодениот фајл во прилагодениот директориум за испраќање.

en: Could not obtain a write lock for the database table.
mk: Не е можно да се добие блокада на запис за табелата на базата на податоци.

en: Could not query database server variables.
mk: Не е можно да се испрати прашалник за варијаблите на серверот на базата на податоци.

en: Could not release the lock for the database table.
mk: Не е можно да се ослободи блокадата на табелата на базата на податоци.

en: Could not select the database.
mk: Изборот на базата на податоци не беше успешен.

en: Could not update the Recurring contribution details
mk: Не е можно да се ажурираат деталите за периодичната донација

en: Count
mk: Изброено

en: Count data for smart groups is not currently calculated. You may click Update Smart Groups to generate it. Be aware this can cause significant server load
mk: Броењето на податоци за смарт групи не се пресметува во моментов. Можете да кликнете на Ажурирај смарт групи за да го креирате. Имајте на ум дека тоа може да предизвика значајно оптоварување на серверот.

en: Counted
mk: Изброено

en: Counted?
mk: Преброено?

en: Country
mk: Земја

en: Country (Home)
mk: Држава (дома)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
mk: Земја и држава/регион се неопходни за пребарување по далечина.

en: Country ID
mk: Идентификација на земја

en: Country ISO Code
mk: ISO код на земја

en: Country Phone Prefix
mk: Повикувачки број на земја

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
mk: Земјата која ја внесовте е во табелата, но не е „достапна“. „Оваа земја е валидна но не се наоѓа на листата на достапни земји кои се во моментов прилагодени за вашиот сајт. Ова можете да го видие и измените во Админстрација > Локализација > Јазици, валути, локации“.

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
mk: Внесената земја не е во табелата: „Изгледа дека земјата која ја внесовте е неважечка. Не се поклопува ниту со една вредност во CiviCRM табелата со земји“.

en: Country name (e.g. Canada).
mk: Име на држава (пр. Канада)

en: County
mk: Земја

en: County Abbreviation
mk: Скратеница за земја

en: County ID
mk: ID на земја

en: County does not match the selected State/Province
mk: Државата не е соодветна на избраната држава/регион

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
mk: Внесениот регион не е во табелата: „Изгледа дека регионот кој го внесовте е неважечки. Не се поклопува со ниту една вредност во CiviCRM табелата со региони“.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
mk: Име на регион. Доколку сакате да го вклучите регионот на приказите на екранот, полето за потврда <strong>Регион</strong> треба да биде прилагодено во одделот <strong>Уредување на адреси &raquo; полиња на адреси</strong> на овој екран, а имињата на регионите морате да ги додадете во табелата civicrm_county во базата на податоци.

en: Cover Sheet for %1
mk: Насловна страница за %1

en: Create
mk: Креирај

en: Create Batch
mk: Креирај група

en: Create CMS User?
mk: Креирај CMS  корисник?

en: Create Date
mk: Датум на креирање

en: Create Membership
mk: Креирај членство

en: Create New
mk: Креирај нов

en: Create New Group
mk: Креирај нова група

en: Create PDF Letter
mk: Креирај PDF писмо

en: Create Profile
mk: Креирај профил

en: Create Related Membership
mk: Креирај поврзано членство

en: Create Report
mk: Креирај извештај

en: Create User Record
mk: Креирај запис за корисник

en: Create User Record for %1
mk: Креирајте запис за корисник %1

en: Create a Personal Campaign Page
mk: Креирај страница за лична кампања

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
mk: Креирајте страница за лична кампања за друга кампања:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
mk:  Креирајте сопствена група на полиња кои ќе се 'Користат' за <strong>Учесници</strong>.

en: Create a new contact record in CiviCRM
mk: Креирај нов запис за контакт во CiviCRM

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to 'Include Profile' field below. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
mk: Направете нов профил така што ќе кликнете на 'Креирај' копчето веднаш покрај 'Вклучи го профилот' полето подолу. Именувајте го својот нов профил (пе. 'Информации за донација').

en: Create a new set of options
mk: Креирај новс сет опции

en: Create a new tag and assign it to imported records
mk: Креирај нов белег и додели го на вчитаните записи

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
mk: Креирај профил (пр. 'Информации за учесник').

en: Create an account?
mk: Креирај сметка?

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
mk: Креирај книговодствена група (со пристап до CiviContribute и View Own/All Manual Batches)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
mk: Креирајте ред со опција за секој тип на членство кој сакате да го понудите како избор. Колоните со опции Ознака и Количество ќе бидат автоматски пополнети со името на избраниот тип на членство и поврзаниот надоместок. Меѓутоа, овие вредности можете да ги замените по потреба. На пример, можете да креирате опција за специјален попуст на одредена членарина.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
mk: Креирај и уреди правила. измени ги правилата со и без надзор

en: Create and update grants
mk: Креирај и ажурирај грантови

en: Create and update memberships
mk: Креирај и ажурирај членства

en: Create and update pledges
mk: Креирај и ажурирај обврски

en: Create date
mk: Креирај датум

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
mk: Креирај настани, прегледај ги сите настани и прегледај записи за учесници (за видливи контакти)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
mk: Креирајте линк помеѓу  %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
mk: Креирајте линкови кон страната  со листата така што ќе ја копирате следнава URL и ќе ја додадете во Описот на настани под и/или како ставка во менито или линкови на друго место во вашиот сајт:

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
mk: Креирајте нови типови на кампањи, анкети и петиции, како и нивните статуси

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
mk: Креирајте нови типови на кампањи, анкети и петиции, резервирајте испитаници

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
mk: Креирај нови групи, уреди прилагодувања на група (пр. име на група, видиливост...), избриши групи

en: Create new location
mk: Креирај нова локација

en: Create new result set
mk: Креирај нов сет на резултати

en: Create report from this template
mk: Креирајте извештај од овој шаблон.

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
mk:  Креирајте извештаи за вашите корисници користејќи некои од шаблоните подолу. Кликнете на насловот на шаблонот за да започнете. Кликнете на постоечките извештаи за да ги видите извештаите кои се веќе креирани врз основа на тој шаблон.

en: Create your own fundraising page
mk: Креирајте ваша страница за прибирање на средства

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
mk: Креирајте пребарување со бирање на критериумите (тип на запис и поле), оператор на споредување и внесување на вредности кои сакате да ги пребарувате. Можете да дефинирате само еден или повеќе критериуми како сет: <em>Вклучи ги контактите каде...државата Е Калифорнија И град е Сиетл И датум на раѓање е по (>) 1 јануари 1985</em>

en: Created
mk: Креирано

en: Created By
mk: Креирано од

en: Created By:
mk: Креиран од:

en: Created Date
mk: Датум на создавање

en: Created Date:
mk: Креиран на датум:

en: Created ID
mk: Креирано ID

en: Created On
mk: Креирано на

en: Created by
mk: Создадено од

en: Created contact
mk: Креиран контакт

en: Created date cannot be greater than current date
mk: Датумот на креирање не може да биде поголем од тековниот датум.

en: Created mailing
mk: Креирана пошта

en: Created or Sent by
mk: Креирано или испратено од

en: Creates a Text Link for various activity actions.
mk: Креира текстуален линк за различни акции за активности.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
mk: Креира текстуален линк за различни активности со контактите.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
mk: Креира текстуален линк за различни донаторски активности.

en: Creates a Text Link for various event actions.
mk: Креира текстуален линк за различни настани со контактите.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
mk: Креира текстуален линк за различни активности со учесниците.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
mk: Креира текстуален линк за различни акции за врски.

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
mk: Креирањето на вашата страница за прибирање на средства е едноставно. Внесете ги основните податоци подолу и ќе можете да управувате со својата страница и да ги повикате пријателите да донираат. Потоа кликнете на копчето „Продолжи“ како би ја персонализирале и објавиле вашата страница.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
mk: Креирањето на вашата страница за прибирање на средства е едноставно. Внесете ги основните податоци подолу и ќе можете да управувате со својата страница и да ги повикате пријателите да донираат. Потоа кликнете на копчето „Продолжи“ како би ја персонализирале и објавиле вашата страница.

en: Credit Amount:
mk: Побаруван износ:

en: Credit Card
mk: Кредитна картичка

en: Credit Card Contribution
mk: Донација преку кредитна картичка

en: Credit Card Information
mk: Информација за кредитна картичка

en: Credit Card Payment
mk: Уплата со кредитна картичка

en: Credit Card Pledge Payment
mk: Уплата на обврска преку кредитна картичка

en: Credit Liability Account is
mk: Сметка за кредитна одговорност е

en: Credit Note ID
mk: ID на белешка за заслуга

en: Credit Note Number:
mk: Број на известување за побарување

en: Credit Note#:
mk: Известување за побарување бр.

en: Credit card payment is not for Refund payments use
mk: Плаќањето со кредитна картичка не е наменето за рефундирање

en: Credit card type not supported by Realex:
mk: Realex не го поддржува типот на кредитна картичка:

en: Credit to a Personal Campaign Page
mk: Заслуга за страната за лична кампања

en: Credit/Contra Revenue Account is
mk: Кредитна сметка / сметка за повратен приход е

en: Cree
mk: Кри

en: Criteria
mk: Критериуми

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Cron Flush
mk: Празнење на Cron - от

en: Cron Not Running
mk: Cron не функционира

en: Cron Running OK
mk: Cron функционира нормално

en: Cumulative
mk: Кумулативно

en: Currencies Enabled
mk: Валутите се вклучени

en: Currency
mk: Валута

en: Currency ID
mk: ID на валута

en: Currency Numeric Code
mk: Нумерички код на валута

en: Currency Symbol
mk: Симбол на валута

en: Currency Type
mk: Тип на валута

en: Currency used for the Contribution
mk: Валута употребена за донацијата

en: Current
mk: Моментално

en: Current #
mk: Тековни #

en: Current Attachment(s)
mk: Тековен прилог/прилози

en: Current Campaigns
mk: Тековни кампањи

en: Current Codes
mk: Тековни шифри

en: Current Cycle End Date
mk: Датум на крај на актуелниот циклус

en: Current Cycle Start Date
mk: Датум на почеток на моментален циклус

en: Current Employee
mk: Тековен работодавач

en: Current Employee?
mk: Вработен во моментов?

en: Current Employer
mk: Тековен работодавец

en: Current Employer ID
mk: Идентификација на тековен работодавец

en: Current Employer Report
mk: Извештај - тековни работодавачи

en: Current Fiscal Year-To-Date
mk: Тековна фискална година до ден

en: Current Membership?
mk: Тековно членство?

en: Current Month-To-Date
mk: Овој месец до денес

en: Current Relationships
mk: Моментални врски

en: Current Selections
mk: Тековни селекции

en: Current Start Date
mk: Улога во предмет

en: Current Status
mk: Тековен статус

en: Current Total
mk: Моментален вкупен износ

en: Current Year-to-Date
mk: Оваа година до денес

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
mk: Тековните и неактивните членства се излистани подолу.

en: Current calendar month to-date
mk: Овој календарски месец до денес

en: Current calendar year to-date
mk: Оваа календарска година до денес

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
mk: Името на тековниот работодавач, како што е прилагодено во поединечниот формулар за уредување на контакти. Пожелно е ова да биде во одвоен ред, па можете со тастерот Ентер да го одвоите ова поле од полињата за име.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
mk: Моменталните критериуми за филтрирање не дадоа ниту еден целен контакт кој би бил додаден во групата

en: Current quarter to-date
mk: Ова тромесечје до денес

en: Current week to-date
mk: Оваа недела до денес

en: Current<br />Participant
mk: Тековен<br />учесник

en: Custom
mk: Сопствен(а)(о)

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
mk: Корисничко/сопствено %1 е задолжително поле доколку %1 е од типот Корисничко/сопствено.

en: Custom %1
mk: Корисничко/сопствено %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
mk: Сопствен %1 е задолжително поле доколку %1 е тип Сопствен

en: Custom Addressee
mk: Прилагоден примател

en: Custom Data
mk: Прилагодени податоци

en: Custom Data Field
mk: Корисничко поле за податоци

en: Custom Data Fields
mk: Кориснички/сопствени полиња со податоци

en: Custom Data Type
mk: Кориснички/сопствен тип на податок

en: Custom Email Greeting
mk: Кориснички/сопствен поздрав за е-пошта

en: Custom Field
mk: Корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Attributes
mk: Атрибути на корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Default
mk: Стандардно корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Formatting
mk: Форматирање на корисничко/сопствено поле

en: Custom Field ID
mk: Идентификација на корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Is Active?
mk: Корисничкото/сопствено поле е активно?

en: Custom Field Is Required?
mk: Корисничкото/сопствено поле е задолжително?

en: Custom Field Javascript
mk: Javascript за корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Label
mk: Ознака на корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Move: %1
mk: Преместување на прилагодено поле: %1

en: Custom Field Name
mk: Име на корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Post Text
mk: Пост-текст за корисничко/сопствено поле

en: Custom Field Pre Text
mk: Корисничкото/сопствено поле е активно?

en: Custom Fields
mk: Кориснички полиња

en: Custom Fields for this Set
mk: Кориснички/сопствени полиња за овој сет

en: Custom Files
mk: Кориснички фајлови

en: Custom Group
mk: Прилагодена група

en: Custom Group Created Date
mk: Датум на креирање на корисничка/сопствена  група

en: Custom Group Extends
mk: Корисничката /сопствена група се проширува

en: Custom Group ID
mk: Идентификација на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Is Active?
mk: Корисничката/сопствена група е активна?

en: Custom Group Multiple Values Listing
mk: Листа на сопствени податоци со повеќе вредности од групата

en: Custom Group Name
mk: Име на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Post Text
mk: Посттекст на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Pre Text
mk: Претекст на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Style
mk: Стил на корисничка/сопствена  група

en: Custom Group Subtype
mk: Подгрупа на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Subtype List
mk: Листа на поттип на корисничка/сопствена група

en: Custom Group Title
mk: Наслов на корисничка/сопствена група

en: Custom Group(s)
mk: Сопствена(и) група(и)

en: Custom Groups
mk: Кориснички/сопствени групи

en: Custom Link to a Drupal Node
mk: Кориснички линк до Drupal јазол

en: Custom Option
mk: Корисничка/сопствена опција

en: Custom PHP Path Directory
mk: Кориснички директориум на PHP  патеката

en: Custom Postal Greeting
mk: Кориснички/сопствен поздрав за пошта

en: Custom Search
mk: Сопствено/ прилагодено пребарување

en: Custom Search Path
mk: Сопствена патека за пребарување

en: Custom Searches
mk: Сопствени/прилагодени пребарувања

en: Custom Set
mk: Кориснички/сопствен сет

en: Custom Templates
mk: Кориснички шаблони

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
mk: Корисничките податоци се чуваат во кориснички полиња. Корисничките полиња се организирани во логички поврзани сетови на кориснички податоци (пр. Информации за волонтер. Користете ги корисничките полиња за собирање и чување на кориснички податоци кои не се опфатени со стандардните CiviCRM формулари.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
mk: Корисничкото/сопственото поле '%1' веќе постои во базата на податоци

en: Custom field '%1' has been saved.
mk: Корисничкото/сопствено поле '%1'  е зачувано.

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
mk: Кориснички полиња и полиња за страница за лична кампања можат да бидат додадени по потреба.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
mk: Корисничката/стандардната група '%1' веќе постои во датабазата.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
mk: Корисничките/сопствените пребарувања се развиваат и креираат од страна на членовите на CiviCRM  заедницата.

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
mk: Корисничките токени (базирани на податоците кои самите сте ги внеле) можат да бидат додадено за организации. Сите токени нема да се јавуваат во листата на достапни токени, но ќе можете да ги додадете сами. Форматот е %1 - каде 12 е ID на корисничкото поле со податоци. За да го пронајдете ID на сопственото поле со податоци, одете на Администрација > Сопствени податоци и екрани > Сопствени полиња и кликнете на 'уреди' на полето кое сакате да го користите. Погледнете го URL. Последниот дел од URL ќе биде знак на равенство и број (=12). Бројот (12 во овој пример) е ID на тоа сопствено поле.

en: Customer:
mk: Клиент:

en: Customize Data and Screens
mk: Сопствени прилагодувања на податоци и екрани

en: Customize Data, Forms and Screens
mk: Кориснички прилагодувања на податоци, формулари и екрани

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
mk: Прилагодете го менито за навигација на CiviCRM за вашите корисници овде.

en: Customized
mk: Сопствено/корисничко

en: Customizing CSS
mk: Прилагодувања на CSS

en: Cycle Day
mk: Ден на циклус

en: Czech
mk: Чешки

en: DOB
mk: Датум на раѓање

en: DUE DATE: %1
mk: ДАТУМ НА ДОСПЕВАЊЕ:

en: Daily
mk: Дневно

en: Danish
mk: Дански

en: Dashboard
mk: Контролна табла

en: Dashboard - %1
mk: Контролна табла - %1

en: Dashboard Caching
mk: Кешинг на контролен панел

en: Dashboard Contact
mk: Контакт за контролна табла

en: Dashboard Contact ID
mk: Идентификација на контакти за контролна табла

en: Dashboard entries
mk: Внес за контролен панел

en: Dashlet Name
mk: Име на компонента на контропна табла

en: Dashlet Permission
mk: Дозвола за компонента на контролна табла

en: Dashlet Permission Operator
mk: Оператор на дозвола за компонента на контролна табла

en: Dashlet Title
mk: Наслов на компонента на контролна табла

en: Dashlet URL
mk: URL на компонента на контролна табла

en: Dashlet is Active?
mk: Компонентите на контролната табла се активни?

en: DashletID
mk: Идентификација на компонента на контролна табла

en: Data
mk: Датум

en: Data Entry
mk: Внес на податоци

en: Data Entry Batches
mk: Групни внесови на податоци

en: Data Source
mk: Извор на податоци

en: Data Type
mk: Тип на податоци

en: Data Type for this option group
mk: Тип на податоци за оваа група на опции

en: Database Error Code:
mk: Код на грешка во базата:

en: Database In Unexpected Version
mk: Неочекувана верзија на базата на податоци

en: Database Log Report
mk: Извештај за евиденција од базата на податоци

en: Database Partially Upgraded
mk: Датабазата е делумно ажурирана

en: Database Upgrade Required
mk: Потребно е ажурирање на базата на податоци

en: Database Upgrades
mk: Надградби на база на податоци

en: Database Version Invalid
mk: Верзијата на базата на податоци не е валидна

en: Database Version Missing
mk: Недостасува верзијата на базата на податоци.

en: Database Version and Connection Settings
mk: Верзија на база на податоци и прилагодувања на конекцијата

en: Database cache tables cleared.
mk: Кеш на табелата на базата на податоци се исчистени.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
mk: Проверката на базата не е успешна - изгледа дека базата е само делумно унапредена. Пожелно е повторно да го вчитате бекапот на базата и повторно да го активирате процесот на унапредување на базата.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You must reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
mk: Проверката на базата на податоци не беше успешна - изгледа дека базата на податоци е делумно ажурирана. Морате повторно да ја вчитате базата на податоци со резервна копија, апотоа да се обидете да го повторите <a href='%1'>процесот на ажурирање</a>.

en: Database field length
mk: Должина на поле во базата на податоци

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
mk: Базата на податоци е обележана со неважечки формат на верзија. Проверете го ова пред да продолжите.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
mk: Верзијата на базата на податоци и прилагодувањата на конекцијата се верифицирани и точни!

en: Date
mk: Датум

en: Date Added
mk: Додадено на датум

en: Date Added to CiviCRM
mk: Додадено во CiviCRM на датум

en: Date Class
mk: Класа на датум

en: Date Created
mk: Креирано на датум

en: Date Deceased
mk: Починал/а на датум

en: Date Display
mk: Приказ на датум

en: Date Display Formats
mk: Формати за приказ на датум

en: Date Field
mk: Поле за датум

en: Date Format
mk: Формат за датум

en: Date Formats
mk: Формати на датум

en: Date Input Fields
mk: Полиња за внес на датум

en: Date Pending
mk: Датум на чекање

en: Date Preference ID
mk: ID за прилагодување на датум

en: Date Preference Name
mk: Име за прилагодување на датум

en: Date Range
mk: Распон на датуми

en: Date Received
mk: Датум на прием

en: Date Removed
mk: Избришано на датум

en: Date Renewal Entered
mk: Датум кога е внесена обновата

en: Date Sent
mk: Датум на праќање

en: Date and Time
mk: Датум и време

en: Date and time for activity: scheduled. participant: registered.
mk: Датум и време за активност: закажано, учесник: регистриран.

en: Date and time. Used for scheduling mailings.
mk: Датум и време. Се користат за закажана масовна пошта.

en: Date e-mail opened
mk: Датум кога е отворена е-поштата

en: Date for activities including contributions: receive, receipt, cancel. membership: join, start, renew. case: start, end.
mk: Датум за активности кои опфаќаат донации: прием, признаница, откажување, членство: приклучување, почеток, обнова, случај: почеток, крај.

en: Date forwaded
mk: Датум на проследување

en: Date is not set
mk: Датумот не е одреден

en: Date of Birth
mk: Датум на раѓање

en: Date of bounce
mk: Датум на одбивање

en: Date of click through
mk: Датум на клик

en: Date of delivery
mk: Датум на испорака

en: Date of first pledge payment.
mk: Датум на прва уплата на обврска.

en: Date of reply
mk: Датум на одговор

en: Date of unsubscribe
mk: Датум на одјава

en: Date on which the grant decision was finalized.
mk: Датум кога е донесена финалната одлука за грантот.

en: Date on which the grant money was transferred.
mk: Датум на кој се префрлени средствата за грантот.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
mk: Датум кога потврдата е испратена на донаторот.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
mk: Датум кога благодарницата е испратена до донаторот.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
mk: Датум кога ова поле станува активно (опција). Се користи за полиња со сетови на цени кои почнуваат да важат од одреден датум.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
mk: Датум кога ова поле престанува да биде активно (опција). Се користи за полиња со сетови на цени кои престануваат да важат од одреден датум (пр. цени за рани пријави).

en: Date user clicked a link in the e-mail
mk: Датум кога корисникот кликнал во е-пошта

en: Date user e-mail bounced
mk: Датум кога е-поштата на корисникот е одбиена

en: Date user e-mail delivered
mk: Датум кога е испорачана е-поштата на корисникот

en: Date user forwarded the e-mail
mk: Датум кога корисникот ја проследил е-поштата

en: Date user replied
mk: Датум кога корисникот одговорил

en: Date user unsubscribed
mk: Датум кога корисникот се одјавил

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
mk: Датум кога е испратена потврдата за обврската.

en: Date when pledge was made by the contributor.
mk: Датум кога донаторот се обврзал на уплата.

en: Date(s)
mk: Датум(и)

en: Date:
mk: Датум:

en: Dates may be up to
mk: Датумите можат да бидат до

en: Day
mk: Ден

en: Day of Contribution
mk: Ден на донација

en: Day of month installments paid
mk: Ден во месецот кога е платена првата рата

en: Day prior to yesterday
mk: До завчера

en: Day, Week, Month, Year
mk: Ден, недела, месец, година

en: Days
mk: Денови

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
mk:  Број на денови по последниот испратен, до максималниот број на потсетници.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
mk: Денови до следниот закажан ден за уплата.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
mk: Деактивирајте ја страницата (можете да ја реактивирате подоцна)

en: Debit Card
mk: Дебитна картичка

en: Debug (%1)
mk: Дебаг (%1)

en: Debug Mode Enabled
mk: Вклучен е мод за дебагирање

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
mk:  Исписот на вредностите од дебагирањето е активиран со додавање на конкретни двојки име-вредност во CiviCRM query string:

en: Debugging
mk: Дебагирање

en: Deceased
mk: Починат

en: Deceased Date
mk: Датум на умирање

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
mk: Статусот на членство - починал/а недостасува или не е активен. <a href='%1'>Кликнете овде да проверите</a>.

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
mk: Ознаката за децимали не може да има повеќе од 1 карактер.

en: Decision date
mk: Датум на одлука

en: Declaration Time
mk: Време на објава

en: Deductible Financial Account?
mk: Финансиска сметка за ослободување?

en: Deductible?
mk: Може да се одбие?

en: Dedupe Exception ID
mk: ID на исклучок за дедупликација

en: Dedupe Rule
mk: Правило за дедупликација

en: Dedupe Rule Group
mk: Група на правила за дедупликација

en: Dedupe Rule ID
mk: ID за правило за дедупликација

en: Dedupe by email
mk: Дедупликација според е-пошта

en: Default
mk: Предефинирано

en: Default API Site URL
mk: Стандарден URL за API  сајт

en: Default Amount
mk: Основен износ

en: Default Discount Fee ID
mk: Стандарден ID за намалена цена

en: Default Fee ID
mk: Станарден ID за котизација

en: Default Financial Account
mk: Стандардна финансиска сметка

en: Default Financial Type
mk: Стандарден финансиски тип

en: Default Language for users
mk: Стандарден јазик за корисници

en: Default Live Button URL
mk: Стандарден URL за продукциско копче

en: Default Live Recurring Payments URL
mk:  Стандарден URL за продукциски периодични уплати

en: Default Live Site URL
mk: Стандарден URL за продукцискиот сајт

en: Default Location Type?
mk: Стандарден тип на локација?

en: Default Number Of Contacts
mk: Стандарден број на контакти

en: Default Option?
mk: Стандардна опција?

en: Default Organization Address
mk: Адреса на стандардната организација

en: Default Role
mk: Стандардна улога

en: Default Status?
mk: Стандарден статус?

en: Default Test API URL
mk: Стандарден API на URL тест

en: Default Test Button URL
mk: Стандарден URL за тест копче

en: Default Test Recurring Payment URL
mk: Стандарден URL на тестот за периодични уплати

en: Default Test Site URL
mk: Стандарден URL на тест сајт

en: Default Value
mk: Подразбирана вредност

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
mk: Стандардна валута која се доделува на донациите и останатите трансакции.

en: Default domain email address and from name.
mk: Адреса за е-пошта на стандардниот домен и име на испраќач.

en: Default language (if any) for contact records.
mk: Стандарден јазик (доколку постои) за записите на  контактите.

en: Default number of contacts
mk: Стандарден број на контакти

en: Default version of the following System Workflow Message Templates have been modified: <ul><li>Personal Campaign Pages - Owner Notification</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
mk: Стандардната верзија на следниве Шаблони за пораки за системскиот тек на работа се изменети: <ul><li>Страниците за лична кампања - Известување на сопственик</li></ul> Доколкку сте ги модифицирале овие шаблони, прегледајте ги новите стандардни верзии и имплементирајте ги ажурирањата во своите копии (Администрирање>Комуникации > Шаблони на пораки > Пораки за системски тек на работата).

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Recurring Start and End Notification</li><li>Contributions - Recurring Updates</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages). (<a href="%1">learn more...</a>)
mk: Стандардните верзии на следните Шаблони на пораки за системски ток на работа се изменети така што можат да користат нова функција <ul><li>Донации - потврда (офлајн)</li><li>Донации - потврда (онлајн) <li>Донации - известување за почеток и крај на периодична донација</li><li>Донации - периодични ажурирања на членство</li><li>Членство - потврда (онлајн)</li><li>Членство - потврди за пријава и обнова (офлајн) </li><li>Обврски - потврда</li></ul>. Ако сте ги измениле овие шаблони, прегледајте ги новите стандардни верзии и имплементирајте ги ажурирањата по потреба во своите копии (Администрирање >  Комуникации > Шаблони на пораки > Пораки за системски ток на работа). (<a href="%1">дознајте повеќе</a>)

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
mk: Стандардните верзии на следниве Шаблони на пораки за системски тек на работата се изменети, така да можат да користат нова функција: <ul><li>Настани - Потврда за регистрација и сметка (онлајн)</li><li>Настани - Потврда за регистрација и сметка (офлајн)</li><li>Донации -Сметка (офлајн) <li><li>Членства - сметка (онлајн)</li><li>Членства - Потврда за пријава и обнова (офлајн)</li></ul> Ако сте ги измениле овие шаблони, прегледајте ги новите стандардни верзии и имплементирајте ги ажурирањата по потреба во своите копии (Администрирање > Комуникации > Шаблони на пораки > Пораки за системски тек на работата).

en: Default?
mk: Стандардно?

en: Deferred Financial Account
mk: Финансиски налог за одложено плаќање

en: Deferred Revenue - Event Fee
mk: Одложен приход - котизација за настан

en: Deferred Revenue - Member Dues
mk: Одложен приход - членарини

en: Deferred Revenue Account is
mk: Сметка за одложен приход е

en: Deferred Revenue Details
mk: Детали за одложен приходд

en: Deferred Revenue Details Report
mk: Извештај за детали за одложен приход

en: Define Mailing
mk: Дефинирај пошта

en: Define case types, access deleted cases
mk: Дефинирај типови на предмети, пристапи до избришани предмети

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
mk: Ја дефинира општата адреса (или адреси) за е-пошта која ќе се користи како ОД адреса кога се испраќа е-пошта на контактите од CiviCRM (пр. info@example.org)

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
mk: Дефинирајте ги улогите на учесниците на настан оцде (пр. Присутен/на, Говорник...) Кога ќе ги доделите улогите, учесниците можете да ги пребарувате според улогите.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
mk: Дефинирајте ги статусите на учесниците на настаните овде (пр. Регистриран/а. Присуствувал/а, Откажал/а...) Коа ќе ги доделите статусите, учесниците можете да ги пребарувате според статус.

en: Delete
mk: Бриши

en: Delete %1
mk: Избриши %1

en: Delete %1 Type
mk: Избриши %1 тип

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
mk:  Избриши %1 од %2? (отстрани го контактот И избриши го записот за нивното постоење во групата)

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
mk: Избриши %1 од %2? (оваа група повеќе нема да биде наведена под Минати групи).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
mk: Да се избрише %1 од %2? (оваа група повеќе нема да биде наведена под Групи на чекање)

en: Delete %1?
mk: Избриши %1?

en: Delete (to trash)
mk: Бришење (во отпад)

en: Delete ACL
mk: Бриши ACL

en: Delete ACL Role Assignment
mk: Избриши го доделувањето на ACL улоги

en: Delete Activities
mk: Избриши ги активностите

en: Delete Activity
mk: Избриши активност

en: Delete Address Block
mk: Избриши блок со адреса

en: Delete All Attachment(s)
mk: Избришете ги сите прилози

en: Delete Attached File
mk: Избриши го прикачениот фајл.

en: Delete Batch
mk: Избриши серија

en: Delete Campaign
mk: Избриши кампања

en: Delete Campaign Page
mk: Избриши ја страната за кампања

en: Delete Case
mk: Избриши предмет

en: Delete CiviCRM Profile
mk: Избриши го CiviCRM  профилот

en: Delete CiviCRM Profile Group
mk: Избриши група на CiviCRM профил

en: Delete Comment
mk: Избриши коментар

en: Delete Contact
mk: Избриши контакт

en: Delete Contact Image
mk: Избришете ја сликата на контактот.

en: Delete Contact Type
mk: Избриши тип на контакт

en: Delete Contact(s)
mk: Избриши контакт(и)

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
mk: За ова да функционира, мора да се даде дозвола за бришење на контакти.

en: Delete Contribution
mk: Избриши донација

en: Delete Contribution Page
mk: Избриши ја страницата за донирање

en: Delete Contributions
mk: Избриши донации

en: Delete Credit Card
mk: Избриши кредитна картичка

en: Delete Custom Field
mk: Избриши корисничко/сопствено поле

en: Delete Custom Group
mk: Избриши корисничка/сопствена група

en: Delete Custom Set
mk: Избриши кориснички/сопствен сет

en: Delete Data Entry Batch
mk: Избриши групен внес на податоци

en: Delete DedupeRule
mk: Избриши правило за дедупликација

en: Delete Draft
mk: Избриши нацрт

en: Delete Email
mk: Избриши е-пошта

en: Delete Email Block
mk: Избриши го блокот со е-пошта

en: Delete Event
mk: Избриши настан

en: Delete Event Template
mk: Избриши шаблон за настан

en: Delete Failed
mk: Бришењето беше неуспешно

en: Delete File
mk: Избриши го фајлот

en: Delete Financial Type
mk: Избриши финансиски тип

en: Delete Financial Type Account
mk: Избриши тип на финансиска сметка

en: Delete Grant
mk: Избриши грант

en: Delete Grants
mk: Избриши грантови

en: Delete Group
mk: Избриши група

en: Delete IM
mk: Избриши IM

en: Delete IM Block
mk: Избриши IM блок

en: Delete Label Format
mk: Избриши формат на ознака

en: Delete Location Type
mk: Избриши тип на локација

en: Delete Mail Settings
mk: Избриши прилагодувања за пошта

en: Delete Mailing
mk: Избриши пошта

en: Delete Mapping
mk: Избриши мапирање

en: Delete Membership
mk: Избриши членство

en: Delete Membership Status
mk: Избриши статус на членство

en: Delete Membership Type
mk: Избриши тип на членство

en: Delete Memberships
mk: Избриши членства

en: Delete Message Template
mk: Избриши шаблон за порака

en: Delete Note
mk: Избриши порака

en: Delete OpenID
mk: Избриши OpenID

en: Delete OpenID Block
mk: Избриши Open ID блок

en: Delete Option "%1"
mk: Избриши опција "%1"

en: Delete Option Group
mk: Избриши група на опции

en: Delete PDF Page Format
mk: Избриши PDF формат на страна

en: Delete Page - %1
mk: Избриши страница - %1

en: Delete Participant Status
mk: Избриши статус на учесник

en: Delete Participation
mk: Избриши учество

en: Delete Participations
mk: Избриши учества

en: Delete Payment Method
mk: Избриши метод за плаќање

en: Delete Payment Procesor Type
mk: Избриши тип на процесор за плаќање

en: Delete Payment Processor
mk: Избриши процесор за плаќање

en: Delete Payment ProcessorType
mk: Избриши тип на процесор за плаќање

en: Delete Permanently
mk: Избриши засекогаш

en: Delete Personal Campaign Page
mk: Избриши страница за лична кампања

en: Delete Petition
mk: Избриши петиција

en: Delete Phone Block
mk: Избриши блок за телефон

en: Delete Pledge
mk: Избриши обврска

en: Delete Pledges
mk: Избриши обврски

en: Delete Premium
mk: Избриши награда

en: Delete Price
mk: Избриши цена

en: Delete Price Field
mk: Полето за цена е избришано

en: Delete Price Set
mk: Избриши сет за цена

en: Delete Profile Field
mk: Избриши поле на профилот

en: Delete Provider
mk: Избриши испорачувач

en: Delete Relationship
mk: Избриши врска

en: Delete Relationship for %1
mk: Избриши врска за %1

en: Delete Reletionship Type
mk: Избриши тип на врска

en: Delete Report Template
mk: Избриши шаблон за извештај

en: Delete Schedule Reminders
mk: Избриши потсетници за закажување

en: Delete Scheduled Job
mk: Избриши ја закажаната акција

en: Delete Status
mk: Избриши статус

en: Delete Survey
mk: Избриши анкета

en: Delete Website
mk: Избриши веб-сајт

en: Delete Website Block
mk: Избриши блок за веб страна

en: Delete accounting batches created by user
mk: Избриши книговодствени групи креирани од корисник

en: Delete action is missing expected survey ID.
mk: Недостасува очекуваниот ID на анкетата за акцијата на бришење.

en: Delete activities
mk: Бриши активности

en: Delete all accounting batches
mk: Избриши ги сите книговодствени групи

en: Delete attachment
mk: Избриши го прилогот

en: Delete cases
mk: Избриши предмети

en: Delete contacts
mk: Избриши контакти

en: Delete contributions
mk: Избриши донации

en: Delete grants
mk: Избриши грантови

en: Delete memberships
mk: Избриши членства

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
mk: Избришете ги деловите од менито кои не ги користите. Кликнете со десното копче на дел од менито и изберете 'Избриши'.

en: Delete only this participant record.
mk: Избриши ја само оваа регистрација на учесник.

en: Delete participants and events that you can edit
mk: Избриши учесници и настани кои можат да се уредат

en: Delete participants from event
mk: Избриши учесници од настан

en: Delete permanently
mk: Трајно бришење

en: Delete phone
mk: Избриши телефон

en: Delete pledges
mk: Избриши обврски

en: Delete report
mk: Избриши извештај

en: Delete this address
mk: Избриши ја оваа адреса

en: Delete this message template
mk: Избриши го овој формат на порака

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
mk: Избришете го овој запис за учесник, како и поврзаниот запис(и) за учесникот(ците).

en: Deleted
mk: Избришано

en: Deleted Activities
mk: Избришани активности

en: Deleted contact
mk: Избришан контакт

en: Deleted?
mk: Избришано?

en: Deleting a financial type cannot be undone.
mk: Бришењето на финансискиот тип е неповратна операција.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
mk: Бришењето на финансискиот тип не е можно да се поврати. Може да дојде до креирање на небалансирани трансакции доколку ја избришете оваа сметка.

en: Deleting an attachment will completely remove it from server.
mk: Бришењето на прилогот целосно ќе го острани од серверот

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
mk: Бришењето на оваа група НЕМА да ги избрише контакт-записите на членовите. Сепак, ќе бидат избришани сите информации во врска со пријавите за групата и историјата на групата.

en: Deleting...
mk: Бришење...

en: Deletion Error
mk: Грешка при бришење

en: Deletion failed
mk: Бришењето не е успешно

en: Delivered ID
mk: ID на достава

en: Delivery
mk: Испорака

en: Delivery Status
mk: Статус на достава

en: Delivery Summary
mk: Краток преглед на достава

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
mk: Демографски преглед за клиенти во предметите (и/ли контактите кои не се поврзани со предметите) во вашата база на податоци. Вклучува кориснички полиња за контакти.

en: Demographics
mk: Демографија

en: Deny ACL?
mk: Укини АCL?

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
mk: Во зависност од тоа како сакате да ги користите податоците од iCalendar - можете да:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
mk: Во зависност од прилагодувањето на CiviCRM,  поздравите во е-поштата и поштата (види подолу) можат автоматски да се прилагодат на соодветен начин; или информациите можат да се искористат на други начини.

en: Deposit Bank Account
mk: Банкарска сметка за влогови

en: Descending
mk: Опаѓачко

en: Description
mk: Опис

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
mk: Описот се појавува на врвот на страните за уредување и преглед на активности за овој тип на активност.

en: Description of new group
mk: Опис на нова група

en: Description of the Group
mk: Опис на група

en: Description of the Tag
mk: Опис на белег

en: Description of the relationship
mk: Опис на врската

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
mk: Опис на овој тип на членство за интерна употреба. Може да вклучува достапност, предности, услови, итн.

en: Description:
mk: Опис:

en: Descriptive Title for this Footer.
mk: Описен наслов за оваа фуснота.

en: Descriptive Title for this Header
mk: Описен наслов за ова заглавие

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
mk: Описното име доделено на адресата на контакт или настан. Примери: 'Адреса во студентскиот дом' за лицето; 'АБЦ Центар'  за настан.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
mk: Описен наслов на порака - се користи при селекцијата на шаблони.

en: Destination
mk: Цел

en: Destination Queue
mk: Редослед на дестинација

en: Detailed Log Data
mk: Детални податоци за лог

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
mk: Детален извештај за теренска работа, телефонско банкарство, листи на адреси за посета или други анкети.

en: Details
mk: Детали

en: Details Updated
mk: Деталите се ажурирани

en: Details and Notes regarding the activity.
mk: Детали и белешки во врска со активноста.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
mk: Изберете дали овој настан е бесплатен или се наплаќа. За настаните кои се наплаќаате прилагодете Процесор за плаќање, ниво(а) за котизација и попусти. Овозможете им на учесниците кои се регистрираат онлајн да 'платат подоцна' (пр. со чек, кредитна картичка, итн.).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
mk: Одредете ги контактите во вашата база кои треба да ја добијат оваа масовна СМС така што најпрвин ќе изберете една или повеќе <strong>Вклучени групи</strong>. (Групите мора да бидат од <strong>Мејлинг листа</strong> тип за да бидат достапни на овој екран - за постоечките групи ова можете да го ажурирате во <strong>Уреди групи&raquo; Прилагодувања</strong>.)

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
mk:  Одредете дали е можна онлајн регистрација. Доколку е можна, прилагодете ги елементите на страницата за реггистрација, потврдата и благодарницата, како и деталите во е-пошта за потврда.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
mk: Одредува дали вашите критериуми се комбинирани со составни (и) или разделни (или) зборови. На пример, можеби сакате да ги пронајдете сите поединци кои се во групата Волонтери И имаат запис за активноста Тренинг на волонтери. Во овој случај користете го сврзникор И. Доколку треба да ги пронајдете сите оние кои се членови на групата Волонтери ИЛИ имаат запис за активноста Тренинг на волонтери, ќе користите ИЛИ.

en: Development stage
mk: Стадиум на развој

en: Did not find a message template with id of %1.
mk: Не е пронајден шаблон за порака со идентификација %1

en: Did you mean to search by Name/Email instead?
mk: Дали сакавте да пребарувате според име//е-пошта?

en: Direct Mail
mk: Директна пошта

en: Direct member is:
mk: Директен член е:

en: Directories
mk: Директориуми

en: Directory %1 is not writable.  Please change your file permissions.
mk: Не е можно пишување во директориумот %1. Изменете ги дозволите за фајлови.

en: Directory Cleanup
mk: Чистење на директориуми

en: Directory Unwritable
mk: Не е возможно да се впише во директориумот

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Disable "%1"?
mk: Исклучи „%1“?

en: Disable %1
mk: Исклучи %1

en: Disable %1?
mk: Исклучи %1?

en: Disable ACL
mk: Оневозможи ACL

en: Disable ACL Role Assignment
mk: Исклучи го доделувањето на ACL улоги

en: Disable Campaign
mk: Исклучи кампања

en: Disable CiviCRM Profile Field
mk: Исклучи поле за CiviCRM профил

en: Disable CiviCRM Profile Group
mk: Исклучи група на CiviCRM профил

en: Disable Contact Type
mk: Исклучи тип на контакт

en: Disable Custom Field
mk: Исклучи корисничко/сопствено поле

en: Disable Custom Set
mk: Исклучи кориснички/сопствен сет

en: Disable Event
mk: Исклучи настан

en: Disable Financial Type
mk: Исклучи финансиски тип

en: Disable Group
mk: Исклучи група

en: Disable Label Format
mk: Исклучи формат на ознака

en: Disable Location Type
mk: Исклучи тип на локација

en: Disable Mailing Component
mk: Исклучи компонента на пошта

en: Disable Membership Status
mk: Исклучи статус на членство

en: Disable Membership Type
mk: Исклучи тип на членство

en: Disable Multiple Choice Option
mk: Исклучи опција за повеќекратен избор

en: Disable Outbound Email
mk: Исклучи излезна е-пошта

en: Disable Payment Processor
mk: Исклучи процесор за плаќање

en: Disable Payment ProcessorType
mk: Исклучи тип на процесор за плаќање

en: Disable Petition
mk: Исклучи петиција

en: Disable Premium
mk: Исклучи награда

en: Disable Price
mk: Исклучи цена

en: Disable Price Option
mk: Исклучи опција за цена

en: Disable Price Set
mk: Исклучи сет за цена

en: Disable Provider
mk: Исклучи испорачувач

en: Disable Relationship
mk: Исклучи врска

en: Disable Relationship Type
mk: Исклучи тип на врска

en: Disable Scheduled Job
mk: Исклучи ја закажаната акција

en: Disable Status
mk: Исклучи статус

en: Disable Survey
mk: Исклучи анкета

en: Disable USPS address validation during import?
mk: Оневозможи валидација на USPS адреса за време на вчитување?

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
mk:  Исклучете ја автоматската синхронизација. Ќе морате да го користите формуларот за „Самостојна синхронизација“ за самите да ги синхронизирате членствата и улогите.

en: Disable check for mandatory tokens
mk: Исклучи ја проверката за задолжителните токени

en: Disable expired relationships
mk: Исклучи истечени врски

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
mk: Исклучи ги потврдите преку е-пошта за неверифицираните контакти?

en: Disable this message template
mk: Исклучи го овој формат на порака

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
mk: Исклучете ја оваа опција за да го отстраните полето од профилот без да го избришете.

en: Disabled
mk: Исклучено

en: Disabled Statuses
mk: Исклучени статуси

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
mk: Ги исклучува врските кои истекле (пр. врски чиј краен датум е во минатото).

en: Disambiguation: Joins are different from api chaining in that joins execute as a single SELECT query, and only work for api "get" operations.
mk: Појаснување: Врските се разликуваат од api поврзувањето со ланец на тој начин што врските извршуваат еден прашалник SELECT, и работат само за api операциите „get“.

en: Disambiguation: api chains are different from joins in that chaining executes a separate api call for every result returned from the main call.
mk: Појаснување: api ланците се различни од врските на тој начин што поврзувањето со ланец извршува посебен api повик за секој резутат добиен од главниот повик.

en: Disconnect
mk: Исклучи се

en: Disconnected
mk: Исклучен

en: Disconnecting...
mk: Исклучување...

en: Discount Amount
mk: Износ на попуст

en: Discount End Date
mk: Датум на крај на попуст

en: Discount ID
mk: ID на попуст

en: Discount Set
mk: Сет на попуст

en: Discount Start Date
mk: Датум на почеток на попуст

en: Discounted Fees
mk: Снижени цени

en: Discounts
mk: Попусти

en: Discounts Account is
mk: Сметка за попусти е

en: Discounts by Signup Date?
mk: Попуст според датумот на пријавување?

en: Display Amount?
mk: Прикажи износ:?

en: Display Fee
mk: Прикажи котизација

en: Display In Honor Roll
mk: Прикажи во список на заслужни

en: Display Membership Fee
mk: Прикажи членарина

en: Display Minimum Contribution Amount?
mk: Прикажи минимален износ на донација?

en: Display Minimum Contribution?
mk: Прикажи минимална награда?

en: Display Name
mk: Прикажи име

en: Display Options
mk: Опции за приказ

en: Display Preferences
mk: Прилагодување на приказ

en: Display Results As
mk: Прикажи ги резултатите како

en: Display Results as Relationship
mk: Прикажи ги резултатите како врска

en: Display Results have been Reset
mk: Резултатите за приказ се ресетирани

en: Display Settings For Results
mk: Прилагодувања на приказ за резултати

en: Display Style
mk: Стил на приказ

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
mk: Стилот на приказ 'Картичка со табела' е поддржан само за сетови од прилагодени полиња со повеќе записи.

en: Display Style should be Inline for this Class
mk: За оваа класа, стилот на приказ треба да биде Вметнато

en: Display Tag?
mk: Прикажи белег?

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
mk: Прикажи сума покрај секоја опција? Во спротивно, сумата треба да се наоѓа во описот на опцијата.

en: Display clicks from each mailing
mk: Прикажува кликови во  секоја пошта

en: Display contacts who opened emails from a mailing
mk: Прикажува контакти кои отвориле пошта

en: Display debug output with results.
mk: Прикажи дебаг излез со резултати.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
mk: Прикажи слика и сликичка од овие локации на интернет:

en: Display in Honor Roll?
mk: Прикажи во списокот на заслужни?

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
mk: Приказот во табелата контролира кои колони ќе бидат наведени на листата на кориснички записи на податоци. Ако корисничкиот сет на податоци има голем број на полиња, деселектирајте го полето за да ги исфрлите помалку важните полиња од листата. Сите полиња и понатаму ќе бидат опфатени кога прикажувате поединечен запис. Можеби ќе сакате и да ги исфрлите полињата од тип Забелешка од листата во табелата.

en: Display in Table?
mk: Прикажи во табела?

en: Display label for this status.
mk: Прикажи ознака за овој статус

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
mk: Прикажи го името за статусот за ова членство (пр. ново, моментално, истечено...).

en: Display name format for individual contact display names.
mk: Формат за приказ за имиња на поединечни контакти.

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
mk: Приказ на текст за линк од страна со информации за настанот до страната со регистрација за настанот (пр. 'Регистрирај се веднаш!')

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
mk: Прикажи ја цената на членствата со име на членство и опис за секоја опција за членство?

en: Displaying contacts where:
mk: Прикажи контакти каде?

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
mk: Прикажување на резултатите како "%1" не е можно без критериум за пребарување во прозорецот кој штотуку го затворивте.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
mk: Прикажува детална листа на донатори групирани според домаќинство, што вклучува и донации на членови на домаќинство.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
mk: Прикажува детелна листа на донатори групирани според организација, што вклучува и донации на вработените во организацијата.

en: Distance
mk: Оддалеченост

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
mk: Дистрибуција на средства на други, како што се фондации, здруженија, итн.

en: Distribution
mk: Дистрибуција

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
mk: Дивехи, Џивехи, Малдивски

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
mk: Не бирајте поттип на контакт доколку вашиот фајл за вчитување содржи различни поттипови. Во тој случај, изберете го вградениот („надреден“) тип и проверете дали вашиот фајл содржи колона која го прилагодува поттипот за секој ред.

en: Do Not E-mail
mk: Не испраќај е-пошта

en: Do Not Email
mk: Не испраќај е-пошта

en: Do Not Mail
mk: Не испраќај пошта

en: Do Not Phone
mk: Не телефонирај

en: Do Not Sms
mk: Не испраќај СМС

en: Do Not Trade
mk: Не работи.

en: Do Not mail
mk: Не испраќај

en: Do not SMS
mk: Не испраќај СМС

en: Do not bulk email
mk: Не испраќај групна пошта

en: Do not display an image
mk: Без приказ на слика

en: Do not email
mk: Не испраќај е-пошта

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
mk: Не ја вклучувајте оваа функција ако го користите овој профил како HTML исечок од формуларот вграден во веб-страната која је е дел од CiviCRM. reCAPTCHA  бара динамично генерирање на страницата. Проследувањето на самостојниот формулар со опфатен reCAPTCHA  секогаш ќе даде грешка за валидација за reCAPTCHA.

en: Do not mail
mk: Не испраќај пошта

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
mk: Не прилагодувајте кориснички полиња како задолжителни, освен ако не сакате да им наметнете на сите корисници да ја внесат вредноста секој пат кога го додаваат или уредуваат овој тип на запис. Во секој момент можете да го прилагодите ова поле за да биде задолжително кога се користи во одреден формулар на профил.

en: Do not merge
mk: Не поврзувај

en: Do not phone
mk: Без телефонски повици

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
mk: Не печати ознаки за контактите со селектирана опција за приватност ,,Не испраќај пошта"

en: Do not run this job before this date / time. The run frequency selected above will apply thereafter.
mk:  Не ја активирајте оваа задача пред овој датум / време. Фреквенцијата на активирање избрана погоре ќе се применува секој нареден пат.

en: Do not select field %1 with Group by %2.
mk: Не бирајте поле %1 со група по %2

en: Do not sms
mk: Не испраќај СМС

en: Do not trade
mk: Не разменувај

en: Do you really want to remove this Smart Group?
mk: Дали навистина сакате да ја отстраните оваа смарт група?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
mk:  Дали сакате е-поштатасо потврдата за регистрација да биде испратена до корисникот автоматски? Во оваа е-пошта се наоѓа датумот на настанот, локацијата и податоците за контакт. За настаните кои се наплатуваат оваа е-пошта претставува потврда за нивната уплата.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
mk: Дали сакате да ја <a %1>уредите постоечката активност</a>?

en: Do you want to continue?
mk: Дали сакате да продолжите?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
mk: Сакате ли да го вклучите ова поле во формуларот за пребарување на профилот?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
mk: Дали сакате да ги распуштите испитаниците за '%1'?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
mk: Дали сакате да ги резервирате испитаниците за '%1' ?

en: Docs
mk: Документи

en: Document Body
mk: Текст на документ

en: Document Type
mk: Тип на документ

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
mk: Дали е дозволена регистрација за настанот на поголем број на учесници од иста адреса за е-пошта?

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
mk: Дали MySQL thread_stack го задоволува минимумот (%1к)

en: Does not contain
mk: Не содржи

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
mk: Дали CiviCRM патеката содржи PATH_SEPARATOR?

en: Does the contact have a %1 Account?
mk: Дали контакто има %1 корисничка сметка?

en: Does the mailing track Open Rate?
mk: Дали поштата следи процент на отварање?

en: Does the mailing track click throughs?
mk: Дали поштата следи кликови?

en: Does the server exist?
mk: Дали постои серверот?

en: Does the webserver know where files are stored?
mk: Дали веб серверот знае каде се складирани фајловите?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
mk: Дали овој сет на кориснички/сопствени полиња дозволува повеќекратни записи?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
mk: Дали овој процесор за плаќање поддржува периодични донации?

en: Does this account hold taxes collected?
mk: Дали оваа сметка ги содржи собраните даноци?

en: Does this contact not want to be emailed?
mk: Овој контакт не сака да добива е-пошта?

en: Does this contact not want to be mailed?
mk: Овој контакт не сака да добива пошта?

en: Does this contact not want to be phoned?
mk: Овој контакт не сака да прима телефонски повици?

en: Does this contact not want to receive messages?
mk: Овој контакт не сака да добива СМС?

en: Does this contact not want trade?
mk: Овој контакт не сака да биде разменуван?

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
mk: Дали вашиот SMTP сервер бара автентификација (корисничко име + лозинка)?

en: Domain
mk: Домен

en: Domain (organization) address
mk: Адреса (организација) на домен

en: Domain (organization) email
mk: Е-пошта (организација) на домен

en: Domain (organization) phone
mk: Телефон (организација) на домен

en: Domain Description
mk: Опис на домен

en: Domain ID
mk: Идентификација на домен

en: Domain Name
mk: Име на домен

en: Domain address - displays your organization's postal address.
mk: Адреса на домен - ја прикажува поштенската адреса на вашата организација.

en: Domain information for '%1' has been saved.
mk: Информацијата за доменот %1 е зачувана.

en: Domain name
mk: Име на домен

en: Don't Link this Field
mk: Не го поврзувај ова поле

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
mk: Не проверувај дали се присутни задолжителните токени (адреса на доменот, одјава/исклучување од мејлинг листата) пред испраќањето на поштата. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Задолжителните токени се заштита која поддржува почитување на US CAN-SPAM актот. Токените можат да бидат исклучени доколку вашата организација има усвоено други механизми или доколку вашата организација не подлежи на овој закон/акт.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
mk: Не ја прикажувај мојата донација во списокот на заслужни.

en: Don't override
mk: Не редефинирај

en: Donate Link Text
mk: Текст на линкот Донирајте

en: Donate Now
mk: Донирајте сега

en: Donation
mk: Донација

en: Donation Button
mk: Копче за донација

en: Donations
mk: Донации

en: Done
mk: Готово

en: Done with Preview
mk: Заврши со преглед

en: Donor Email
mk: е-пошта на донатор

en: Donor Name
mk: Име на донатор

en: Donor Phone
mk: Телефон на донатор

en: Donor-advised Fund
mk: Фонд со инструкции од донаторот

en: Donors
mk: Донатори

en: Download
mk: Превземи

en: Download Batch
mk: Превземи серија

en: Download CiviCRM.
mk: Превземи CiviCRM.

en: Download Conflicts
mk: Превземи конфликти

en: Download Document
mk: Превземи документ

en: Download Duplicates
mk: Превземи дупликати

en: Download Errors
mk: Превземи грешки

en: Download Extension
mk: Превземи екстензија

en: Download Mismatched Activity records
mk: Превземи ги записите за активности кои не се сложуваат со записот во базата

en: Download Mismatched Contacts
mk: Превземи ги контактите кои не се сложуваат

en: Download Mismatched Contributions
mk: Превземи донации кои не се сложуваат

en: Download Mismatched Memberships
mk: Превземи членства кои не се сложуваат со записот

en: Download Mismatched participants
mk: Превземи учесници кои не се сложуваат со записот

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
mk: Превземете iCalendar  фајл (со *.ics екстензија) на вашиот локален компјутер.

en: Download and Install
mk: Превземи и инсталирај

en: Download and Install "%1"?
mk: Превземи и инсталирај „%1“?

en: Download iCalendar File
mk: Превземи iCalendar фајл

en: Download iCalendar File:
mk: Превземи iCalendar фајл:

en: Download iCalendar entry for this event.
mk: Превземете iCalendar внес за овој настан.

en: Download location
mk: Превземи локација

en: Downloaded Invoice
mk: Фактурата е превземена

en: Downloaded Invoice.
mk: Фактурата е превземена.

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
mk:  Со превземањето на оваа екстензија ќе добиете дополнителна функционалност. Проверете дали екстензијата која ја инсталирате или ажурирате доаѓа од сигурен извор.

en: Downloading...
mk: Превземање

en: Dr.
mk: Др.

en: Draft / Unscheduled
mk: Нацрт/Незакажано

en: Drilldown Report ID
mk:  ID на длабинска анализа на извештај

en: Drop-down (select list)
mk: Паѓачко мени (избери листа)

en: Dropdown Options
mk: Опции за паѓачко мени

en: Drupal Database Details
mk: Drupal детали за базата на податоци

en: Drupal Database Settings
mk: Прилагодувања на Drupal базата на податоци

en: Drupal ID
mk: ID на Drupal

en: Drupal Role
mk: Drupal улога

en: Drupal User
mk: Drupal корисник

en: Drupal User Registration
mk: Регистрација на Drupal корисник

en: Drupal session table cleared.
mk: Drupal  табелата е исчистена.

en: Drupal user account registration option?
mk: Опција за регистрирање на Drupal корисничка сметка?

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
mk: Drupal дозволите за корисниците се автоматски прилагодени - анонимните и потврдени корисници имаат пристап до јавните CiviCRM формулари и функции. Препорачуваме да <a %1>направите преглед на дозволите</a> како би биле сигурни дека одговараат на вашите услови (<a %2>прочитајте повеќе...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
mk:  Само за Drupal. Модулот со правилата мора да биде вклучен (бета функционалност - користете внимателно).

en: Due Date
mk: Краен рок

en: Dummy Payment Processor
mk: Dummy процесор за плаќање

en: Duplicate
mk: Дуплирај

en: Duplicate Contacts
mk: Дуплирани контакти

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
mk:  Дуплирано име на мапирање на вчитана донација.

en: Duplicate Import Mapping Name
mk: Дупликат на името за мапирање на вчитувањето.

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
mk: Дупликат на име за мапирање на членство

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
mk: Дупликат на име за мапирање на вчитување на учесник.

en: Duplicate Matching
mk: Пронаоѓање на дупликати

en: Duplicate Matching Rule
mk: Правило за пронаоѓање на дупликати

en: Duplicate Membership?
mk: Дуплирај членство?

en: Duplicate Option label
mk: Дупликат на ознака на опција

en: Duplicate Option values
mk: Дупликат на вредност на опција

en: Duplicate Rows
mk: Дуплирани редови

en: Duplicate Rules
mk: Правила за дупликати

en: Duplicate Template Name.
mk: Дуплирај го името на шаблонот.

en: Duplicate label value
mk: Дупликат на  вредност на ознака.

en: Duplicate matching rule
mk: Правило за пронаоѓање на дупликати

en: Duplicate value for External ID.
mk: Удвоој ја вредноста за надворешна идентификација

en: Duplicate weight value
mk: Дупликат на вредност за тежина

en: Duration
mk: Времетраење

en: Duration (Days)
mk: Траење (Денови)

en: Duration (min)
mk: Траење (мин)

en: Duration Unit
mk: Единица на траење

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
mk: Траење на претплата или услуга (пр. 12-месечна претплата).

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
mk: Траење на ова членство (пр. 30 дена, 2 месеци, 5 години, доживотно)

en: Dutch
mk: Холандски

en: Dynamic
mk: Динамички

en: Dzongkha
mk: Џонгха

en: ERROR: Title is not Set
mk: Грешка: Насловот не е прилагоден

en: EXAMPLE:
mk: ПРИМЕР:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
mk: ПРИМЕР: Сет на цени со 3 полиња за цени. Национално членство (со 3 опции на цени - во форма на копче), регионално членство (поле за потврда) и претплата на списание како опција.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
mk: ПРИМЕР: Организацијата која има национална канцеларија и 5 регионални канцеларии ги внесува активистите од секој регион во нивната сопствена група. Потоа тие креираат 'национална' група која е доделена како 'надредена' група за сите регионални групи. Националната канцеларија сега може да испраќа пошта (на пример) на „националната“ група, знаејќи дека сите контакти во регионалните групи ќе бидат вклучени.

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
mk: ПРИМЕР: Со оглед на стандардните типови на настани, оваа URL адреса ќе ги превземе сите настани со датуми почнувајќи од 1 јануари 2007 година или подоцна, со тип на настан 'Собирање на средства'.

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
mk: ПРИМЕР: Доколку го користите CiviEvent, и сакате да соберете информации од лицата кои се регистрираат за вашите настани, изберете „Учесници“. Ако информациите се однесуваат исклучително на еден тип на учесник (пр. на волонтери), изберете „Учесници (улога)' и потоа одберете улога (пр. 'Волонтер').

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
mk: ПРИМЕР: Ако ја поставите должината на вредност 8 за 'Адреса на улица', тогаш '101 Delaplane Ave.'  би се поклопило со '101 Delaplain St.' затоа што првите 8 карактери се исти. Ако вредноста Должина остане празна, тогаш споредбата се прави врз целата вредност на полето.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
mk: ПРИМЕР: Доколку сакате вашата порака да започнува со „Драги/а“ пред името на примателот, користете %1 токен во вашата порака <em>Драги %1</em>

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
mk: ПРИМЕР: Moжете да внесете <em>забава</em> и да добиете резултат кој се поклопува со контактот кој има белешка која го содржи изразот <em>Новогодишна прослава</em>

en: EXAMPLES
mk: ПРИМЕРИ

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
mk: ИСКЛУЧИ ги примателите на оваа порака(и)

en: Each
mk: Секој

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
mk: Секоја CiviCRM ACL улога има доделен сет на дозволи. Преку овој линк можете да креирате или уредите различни улоги кои ви се потребни на сајтот.

en: Each anniversary
mk: Секоја годишнина

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
mk: Секој фајл мора да биде помал од %1M. Можете да додадете и краток опис.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
mk: Секој финансиски тип се поврзува со бројот на <a href="%1">финансиски сметки</a> за следење на приходот, побарувањата и надоместоците.</p>

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit %1
mk: Уреди %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
mk: Уреди ги критериумите на смарт групата %1

en: Edit '!1'
mk: Уреди '!1'

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
mk:  Уредете <strong>Прилагодувања на награди</strong> за да го прилагодите насловот и воведната порака (пр. во знак на благодарност за вашата поддршка, можете да изберете еден од бројните подароци). Можете да оставите и адреса за е-пошта и/или телефонски број за дополнителни информации.

en: Edit ACL
mk: Уреди ACL

en: Edit ACL Role Assignment
mk: Уреди ја контролата на доделување на ACL  улоги

en: Edit API keys
mk: Уреди API клулеви

en: Edit Address Elements
mk: Уреди елементи на адреса

en: Edit Batch
mk: Уреди група

en: Edit Campaign
mk: Уреди кампања

en: Edit CiviCRM Profile Field
mk: Уреди поле за CiviCRM профил

en: Edit CiviCRM Profile Group
mk: Уреди група на CiviCRM профил

en: Edit Comment
mk: Уреди коментар

en: Edit Complete Street Address
mk: Уреди целосна адреса на улица

en: Edit Contact
mk: Уреди контакт

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
mk: Уреди контакт (види краток преглед на страната за контактот)

en: Edit Contact Details
mk: Уреди детали за контакт

en: Edit Contact Information
mk: Уреди контакт информации

en: Edit Contact Name
mk: Уреди име на контакт

en: Edit Contact Type
mk: Уреди тип на контакт

en: Edit Contribution
mk: Уреди донација

en: Edit Credit Card
mk: Уреди кредитна картичка

en: Edit Custom Field
mk: Уреди корисничко/сопствено поле

en: Edit Custom Set
mk: Уреди кориснички/сопствен сет

en: Edit Data Entry Batch
mk: Уреди групен внес на податоци

en: Edit Date Type
mk: Уреди тип на датум

en: Edit DedupeRule
mk: Уреди правило за дедупликација

en: Edit Details
mk: Уреди детали

en: Edit Domain Information
mk: Уреди информации за доменот

en: Edit Event Template
mk: Уреди шаблон за настан

en: Edit Field
mk: Уреди поле

en: Edit Financial Type
mk: Уреди финансиски тип

en: Edit Financial Type Account
mk: Уреди тип на финансиска сметка

en: Edit Grant
mk: Уреди грант

en: Edit Group
mk: Уреди група

en: Edit Label Format
mk: Уреди формат на ознака

en: Edit Link
mk: Уреди линк

en: Edit Location Type
mk: Уреди тип на локација

en: Edit Mail Settings
mk: Уреди прилагодувања за пошта

en: Edit Mailing Component
mk: Уреди компонента на пошта

en: Edit Mapping
mk: Уреди мапирање

en: Edit Membership
mk: Уреди членство

en: Edit Membership Status
mk: Уреди статус на членство

en: Edit Membership Type
mk: Уреди тип на членство

en: Edit Message Template
mk: Уреди шаблон за порака

en: Edit Multiple Choice Option
mk: Уреди опција за повеќекратен избор

en: Edit Multiple Choice Options
mk: Уреди опции за повеќекратен избор

en: Edit Note
mk: Уреди белешка

en: Edit Option
mk: Уреди опција

en: Edit Option Group
mk: Уреди група на опции

en: Edit PDF Page Format
mk: Уреди PDFформат на страна

en: Edit Participant Status
mk: Уреди статус на учесник

en: Edit Participant Status Options
mk: Опции за уредување на статус на учесник

en: Edit Participation
mk: Уреди учество

en: Edit Payment Method
mk: Уреди метод за плаќање

en: Edit Payment Procesor Type
mk: Уреди тип на процесор за плаќање

en: Edit Payment Processor
mk: Ажурирај процесор за плаќање

en: Edit Payment ProcessorType
mk: Уреди тип на процесор за плаќање

en: Edit Personal Campaign Page
mk: Уреди страница за лична кампања

en: Edit Petition
mk: Уреди петиција

en: Edit Pledge
mk: Уреди обврска

en: Edit Premium
mk: Уреди награда

en: Edit Price
mk: Уреди цена

en: Edit Price Field
mk: Уреди поле за цена

en: Edit Price Option
mk: Уреди опција за цена

en: Edit Price Options
mk: Уреди опции за цени

en: Edit Price Set
mk: Уреди сет за цена

en: Edit Profile
mk: Уреди профил

en: Edit Provider
mk: Уреди испорачувач

en: Edit Recipient Options
mk: Уреди опции за приматели

en: Edit Recurring Payment
mk: Уреди периодична уплата

en: Edit Relationship
mk: Уреди врска

en: Edit Relationship Type
mk: Уреди тип на врска

en: Edit Relationship for %1
mk: Уреди врска за %1

en: Edit Report Template
mk: Уреди шаблон за извештај

en: Edit Rule
mk: Уреди правило

en: Edit Schedule Reminders
mk: Уреди потсетници за закажување

en: Edit Scheduled Job
mk: Уреди закажана акција

en: Edit Scheduled Payment
mk: Уреди закажана уплата

en: Edit Scheduled Pledge Payment
mk: Уреди закажана уплата на обврска

en: Edit Search Criteria
mk: Уреди критериуми за пребарување

en: Edit Settings
mk: Уреди прилагодувања

en: Edit Smart Group
mk: Уреди смарт група

en: Edit Smart Group Criteria
mk: Уреди критериуми за смарт група

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
mk: Уреди критериуми за пребарување на смарт група за %1

en: Edit Street Address
mk: Уреди адреса на улица

en: Edit Survey
mk: Уреди анкета

en: Edit Tags
mk: Уреди белези

en: Edit Widget Colors
mk: Уреди ги боите на виџетот

en: Edit Your Page
mk: Уредете ја вашата страница

en: Edit Your Personal Campaign Page
mk: Уредете ја вашата страница за лична кампања

en: Edit accounting batches created by user
mk: Уреди книговодствени групи креирани од корисник

en: Edit activity
mk: Уреди активност

en: Edit address
mk: Уреди адреса

en: Edit all accounting batches
mk: Уреди ги сите книговодствени групи

en: Edit all private reports
mk: Уреди ги сите приватни извештаи

en: Edit all reports that have been marked as reserved
mk: Уреди ги сите извештаи кои се означени како резервирани

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
mk: Уреди и исклучи Резервирани групи (Потребно: Уреди групи)

en: Edit association rule
mk: Уреди правило за асоцијација

en: Edit communication preferences
mk: Уреди прилагодувања за комуникации

en: Edit demographics
mk: Уреди демографија

en: Edit events even without specific ACL granted
mk: Уреди настани и без специфични ACL

en: Edit flag was not numeric.
mk: Ознаката за уредување не беше нумеричка.

en: Edit global settings for this custom field.
mk: Уреди ги глобалните прилагодувања за ова сопствено поле.

en: Edit info
mk: Уреди инфо

en: Edit name
mk: Уреди име

en: Edit settings
mk: Уреди прилагодувања

en: Edit this message template
mk: Уреди го овој формат на порака

en: Edit this relationship.
mk: Уреди ја оваа врска

en: Edit user's own API keys
mk: Уреди сопствени API клучеви на сопственикот

en: Editing Contacts
mk: Уредување на контакти

en: Editing Master Address
mk: Уредување на главна адреса

en: Eg: if you choose '2' then the lead booker can bring 2 guests; there would be a limit of 3 participants in total per booking.
mk: р. Доколку изберете '2' тогаш лицето кое регистрира може да донесе двајца гости; постои ограничување од 3 учесници по регистрација.

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
mk: Или филтрирајте барем еден тип на однос-врска, или деселектирајте Вработен/а и Однос-врска од листата со полиња.

en: Elavon - recurring payments not implemented
mk: Elavon - периодичните уплати не се имплементирани

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
mk: Elavon / Nova виртуелен трговец

en: Elavon Payment Processor
mk: Elavon процесор за плаќање

en: Eligible
mk: Се квалификува

en: Email
mk: Е-порака

en: Email (Contact A)
mk: Е-пошта (Контакт А)

en: Email (Contact B)
mk: Е-пошта (Контакт Б)

en: Email (Main)
mk: Е-пошта (главна)

en: Email (reserved)
mk: Е-пошта (резервирано)

en: Email - schedule/send via CiviMail
mk: Е-пошта - закажи/испрати преку CiviMail

en: Email - unhold addresses
mk: Е-пошта - исклучи задржување на адреси

en: Email 1
mk: Е-пошта 1

en: Email 2
mk: Е-пошта 2

en: Email Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Email Address of Receipt Sender
mk: Адреса за е-пошта на испраќач на потврда

en: Email Delivery
mk: Испорака на е-пошта

en: Email Delivery Settings
mk: Прилагодувања на доставата на е-пошта

en: Email Disabled
mk: Е-поштата е исклучена

en: Email Domain
mk: Домен на е-пошта

en: Email Error
mk: Грешка во е-пошта

en: Email Format
mk: Формат на е-пошта

en: Email Greeting
mk: Поздрав за е-пошта

en: Email Greeting - Custom
mk: Поздрав за е-пошта - сопствен

en: Email Greeting Custom
mk: Сопствен поздрав за е-пошта

en: Email Greeting ID
mk: Идентификација на поздрав за е-пошта

en: Email Greeting Type
mk: Тип на поздрав за е-пошта

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
mk: Поздрав за е-пошта мора да биде една од прилагодените опции за формат. Проверете Администрација > Системски прилагодувања > Групи на опции > Поздрави за е-пошта за важечки вредности

en: Email Hold
mk: Задржување на е-пошта

en: Email ID
mk: Идентификација на е-пошта

en: Email Invoice
mk: Фактура преку е-пошта

en: Email Location Type
mk: Тип на локација на е-пошта

en: Email Notification
mk: Известување преку е-пошта

en: Email On Hold
mk: Е-пошта е задржана

en: Email Receipt to Contributor?
mk: Потврда преку е-пошта до донатор?

en: Email Receipts
mk: Испраќање на потврди преку е-пошта

en: Email Report Instance To
mk: Примател на е-порака со инстанца на извештај

en: Email Screen
mk: Екран за е-пошта

en: Email Selection Method
mk: Метод на избор на е-пошта

en: Email Sent
mk: Е-поштата е испратена.

en: Email Settings
mk: Прилагодувања за е-пошта

en: Email a Contact
mk: Испрати е-пошта до контактот

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
mk: Испрати преку е-пошта целосна копија на записот за оваа активност до други лица инволвирани во предметот. Кликнете го горното лево поле за да ги селектирате сите.

en: Email address domain (the part after @).
mk: Домен на адреса за е-пошта (делот по @).

en: Email address is not valid
mk: Адресата за е-пошта не е валидна

en: Email address is required to opt out.
mk: Адресата за е-пошта е задолжителна за исклучување.

en: Email address is required to unsubscribe.
mk: Адресата за е-пошта е неопходна за одјава.

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
mk: Доменот за е-пошта мора да користи валиден формат за интернет домен (пр. 'example.org').

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
mk: Полето за е-пошта треба треба да е вклучено во профилот доколку саката да користите Групи кога е вклучен процесот со двојна пријава.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
mk: Е-порака НЕ Е испратена на %1 контакт (контакти) - во прилагодувањата на комуникациите е вклучено НЕ ИСПРАЌАЈ Е-ПОШТА или нема валидна адреса за е-пошта.

en: Email has been sent to : %1
mk: Испратена е е-пошта на : %1

en: Email is not valid.
mk: Адресата за е-пошта не е валидна.

en: Email on hold
mk: Задржана е-пошта

en: Email on hold - generally due to bouncing.
mk: Е-поштата е задржана - воглавно поради одбивање.

en: Email only
mk: Само е-пошта

en: Email sent.
mk: Е-пошта е испратена.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
mk: Е-пошта НЕ Е испратена на %1 контакти - (нема забележана адреса за е-пошта или во прилагодувањата на комуникациите е вклучено да НЕ СЕ ИСПРАЌА Е-ПОШТА или контактот починал/а).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
mk[0]: Е-пошта НЕМА да биде испратена на %count контакт - (ја нема адресата за е-пошта во фајлот или во прилагодувањето на комуникацијата е избрано НЕ ИСПРАЌАЈ Е-ПОШТА или контактот починал(а)).
mk[1]: Е-пошта НЕМА да биде испратена на %count контакти - (ја нема адресата за е-пошта во фајлот или во прилагодувањето на комуникацијата е избрано НЕ ИСПРАЌАЈ Е-ПОШТА или контактот починал(а)).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
mk[0]: Е-порака нема да биде испратена на %count контакт.
mk[1]: Е-порака нема да биде испратена на %count  контакти.

en: Email-to-Activity
mk: Е-пошта кон активност

en: Email-to-Activity Processing
mk: Обработка: е-пошта кон активност

en: Email:
mk: Е-пошта

en: Emailed Invoice
mk: Фактурата е испратена преку е-пошта

en: Emailed Invoice.
mk: Фактурата е испратена преку е-пошта.

en: Emails Restored
mk: Е-поштата е вратена

en: Emergency
mk: Итно

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
mk: Односите Вработени, <->Работодавач и Домаќинство имаат специјални карактеристики.

en: Employee Name
mk: Име на вработен

en: Employee Since
mk: Вработен од

en: Employee of
mk: Вработен/а

en: Employer
mk: Работодавач

en: Employer Name
mk: Име на работодавач

en: Employer of
mk: Работодавач/ка

en: Employment relationship.
mk: Работен однос.

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
mk: Го празни кешот на шаблонот или/и фолдерите за привремено поставените фајлови

en: Enable
mk: Овозможи

en: Enable "%1"?
mk: Вклучи „%1“?

en: Enable %1
mk: Вклучи %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
mk: Вклучи <a href='%1'>типови на активности</a>.

en: Enable ACL
mk: Овозможи ACL

en: Enable ACL Role Assignment
mk: Вклучи го доделувањето на ACL улоги

en: Enable Campaign
mk: Вклучи кампања

en: Enable CiviCRM Profile Field
mk: Вклучи CiviCRM поле за профил

en: Enable CiviCRM Profile Group
mk: Вклучи група на CiviCRM профил

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
mk: Вклучи ги  CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport и/или CiviGrant компонентите.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
mk: Вклучи ја можноста на CiviMail да креира активности при доставата

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
mk: Вклучи ја можноста на CiviMail да генерира заглавие на ID на пораката.

en: Enable Components
mk: Вклучи ги компонентите

en: Enable Contact Type
mk: Вклучи тип на контакт

en: Enable Custom Field
mk: Вклучи корисничко/сопствено поле

en: Enable Custom Set
mk: Вклучи кориснички/сопствен сет

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
mk: Вклучи двојна пријава за полето за група (групи) на профилот

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
mk: Вклучи двојна пријава за полето за профили кои користат прилагодување „Додади во група“.

en: Enable Event
mk: Вклучи настан

en: Enable Financial Type
mk: Вклучи финансиски тип

en: Enable Group
mk: Вклучи група

en: Enable Label Format
mk: Вклучи формат на ознака

en: Enable Location Type
mk: Вклучи тип на локација

en: Enable Mailing Component
mk: Вклучи компонента на пошта

en: Enable Membership Status
mk: Вклучи статус на членство

en: Enable Membership Type
mk: Вклучи тип на членство

en: Enable Multi Site Configuration
mk: Вклучи мулти сајт прилагодувања

en: Enable Multiple Languages
mk: Вклучи повеќе јазици

en: Enable Pay Later option?
mk: Вклучи ја опцијата за подоцнежно плаќање?

en: Enable Payment Processor
mk: Вклучи процесор за плаќање

en: Enable Payment ProcessorType
mk: Вклучи тип на процесор за плаќање

en: Enable Personal Campaign Pages
mk: Вклучи страници за лична кампања

en: Enable Personal Campaign Pages?
mk: Вклучи страници за лични кампањи?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
mk: Вклучи ги страниците за лична кампања? (за оваа страница за донирање)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
mk: Вклучи ги страниците за лична кампања? (за овој настан)

en: Enable Petition
mk: Вклучи петиција

en: Enable Popup Forms
mk: Вклучи поп-ап формулари

en: Enable Premium
mk: Вклучи награда

en: Enable Price
mk: Вклучи цена

en: Enable Price Option
mk: Вклучи опција за цена

en: Enable Price Set
mk: Вклучи сет за цена

en: Enable Provider
mk: Вклучи испорачувач

en: Enable Relationship
mk: Овозможи врска

en: Enable Relationship Type
mk: Вклучи тип на врска

en: Enable Scheduled Job
mk: Вклучи ја закажаната акција

en: Enable Status
mk: Вклучи статус

en: Enable Survey
mk: Вклучи анкета

en: Enable Widget?
mk: Вклучи виџет?

en: Enable components
mk: Вклучи компоненти

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
mk: Вклучете ги функциите за отстранување на грешки вклучително и приказот на варијабли на шаблонот и "backtracking".

en: Enable global server wide lock for CiviMail
mk: Вклучи глобално заклучување на серверот за CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
mk: Вклучи мапирање за овој профил?

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
mk: Вклучи повеќе адреси за групна е-пошта за контактот.

en: Enable repetition.
mk: Вклучи повторување.

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
mk:  Вклучете го одделот Награди за оваа страница за онлајн донации и прилагодете го насловот и воведната порака (пр. ...во знак на благодарност за вашата поддршка, можете да изберете еден од многуте подароци). Можете да ја оставите и адресата за е-пошта и/или бројот на телефон за дополнителни информации. Потоа изберете и прегледајте ги наградите кои сакате да ги понудите на оваа страница за донации.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
mk: Вклучи ги потребните CiviCRM компоненти. (CiviContribute, CiviEvent итн.)

en: Enable this message template
mk: Вклучи го овој формат на порака

en: Enable workflow support for CiviMail
mk: Вклучи поддршка на тек на работа за CiviMail

en: Enabled
mk: Вклучено

en: Enabled?
mk: Вклучено?

en: Enabling Access Control by Financial Types is only required if you need users in one role to access some financial transactions but not ones with certain financial types.</p>
    <p>For example, Planned Giving bequests may be highly confidential and not appropriate for staff organizing events to see, even though they need to be able to administer the payments for ticket purchases.</p>
    <p>After enabling, you will be able to set create, view, edit, and delete permissions separately for each financial type by navigating to Administer > Users and Permissions > Permissions (Access Control), and clicking on the Access Control link for your CMS.
mk: Вклучување на контролата за пристап според финансиските типови е задолжително само доколку е потребно за корисниците во одредена улога пристапат кон некои финансиски трансакции, но не и на оние од одреден финасиски типови.</p>
    <p>На пример, барањата за планирано давање можат да бидат доверливи и непогодни за преглед од страна на вработените кои организираат настани, дури и ако треба да ги администрираат уплатите за купување на карти.</p>
    <p>По вклучувањето ќе можете да ги прилагодите дозволите за креирање, прикажување, уредување и бришење на дозволите засебно за секој финансиски тип така што ќе дојдете до одделот Администрирање  > Корисници и дозволи  > Дозволи (контрола за пристап), а потоа ќе кликнете на линкот Контрола за пристапот до вашиот CMS.

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
mk: Активирај ги одобренијата за листите за чекање и одобрение на регистрација

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
mk: Вклучување на виџетот за оваа страница за донации ви овозможува вам и на вашите поддржувачи лесно да ја промовирате кампањата за прибирање на средства така што ќе вградите дел динамичка содржина на било која веб-страница. CiviContribute виџетите го прикажуваат напредокот во реално време кон целите на кампањата за прибирање на средства и го содржат копчето 'Донирај' кое ги поврзува граѓаните директно со асоцираната страница за онлајн донации.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
mk: Со вклучувањето на поголем број на јазици се менува шемата  на базата на податоци, зато погрижете се да знаете што правите кога ја вклучувата оваа функција - се препорачува да направите резервна копија на базата на податоци.

en: Encounter Medium
mk: Медиум за средба

en: End
mk: Крај

en: End Action
mk: Заврши акција

en: End Date
mk: Краен датум

en: End Date One
mk: Краен датум еден

en: End Date Two
mk: Краен датум два

en: End Event
mk: Крај на настан

en: End Event Adjust Interval
mk: Интервал на прилагодување на крај на настан

en: End Event Adjust Unit
mk: Единица на прилагодување на крај на настан

en: End Event Adjustment
mk: Заврши прилагодување на настан

en: End Frequency Interval
mk: Заврши интервал на честота

en: End Frequency Unit
mk: Заврши единица на честота

en: End Offset
mk: Заврши офсет

en: End date
mk: Датум на крај

en: End date for premium
mk: Завршен датум за награда

en: End date must be the same or later than start date.
mk: Датумот на крај мора да биде ист или подоцна од датумот на почеток.

en: End date should be after Start date.
mk: Завршниот датум треба да биде по почетниот датум.

en: End date should be after current entity's start date
mk: Крајниот датум треба да биде пред почетокот на ентитетот

en: Ends
mk:  Завршува

en: Ends with
mk: Завршува со

en: Engagement Index
mk: Индекс на интерес

en: Engagement Level
mk: Ниво на ангажираност

en: English (Australia)
mk: Англиски (Австралија)

en: English (Canada)
mk: Англиски (Канада)

en: English (United Kingdom)
mk: Англиски (Обединето кралство)

en: English (United States)
mk: Англиски (Соединети американски држави)

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
mk: Проверете дали сте логирани и дали имате дозвола да пристапите до оваа функција.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
mk: Внесете <strong>pj-ql-01</strong>. Ова е корисничко име поврзано со заедничката PayJunction тест сметка.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
mk: Внесете <strong>pj-ql-01p</strong>. Ова е лозинка поврзана со заедничката PayJunction тест сметка.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
mk: Внесете листа поделена со запирки според боја, големина и други опции за производите доколку се применливи. Донаторите ќе имаат паѓачко мени со овие опции кога ќе го изберат овој производ.

en: Enter a contact name.
mk: Внеси име на контакт.

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
mk: Внесете описно име за овој блок на адреси како што е „Викендица“, „Адреса на училиште“ итн.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
mk: Внесете описно име за оваа дозвола (пр. „Уредување на контактите на Управниот одбор“).

en: Enter a message to accompany this contribution.
mk: Внесете порака која оди со оваа донација.

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
mk:  Внесете порака која сакате да ја испратите на почетокот од е-поштата со потврда. ПРИМЕР: Оваа порака ќе биде вметната на почетокот на пораката за системскиот тек на задачата 'Донации - потврда (онлајн)'.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
mk:  Внесете порака која ќе се наоѓа на почетокот на е-поштата со потврда. ПРИМЕР: „Ви благодариме што се регистриравте за овој настан.“

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
mk: Внесете порака која ќе се наоѓа на почетокот на е-пораката со потврда. ПРИМЕР: „Ги направивме измените кои ги баравте во вашата регистрација“.

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
mk: Внесете порака која сакате да ја испратите на почетокот од е-поштата со потврдата. ПРИМЕР 'Ви благодариме што ја поддржувате нашата организација со вашето членство'.

en: Enter a name and description for your Saved Search
mk: Внесете го името и описот на вашето зачувано пребарување

en: Enter a new organization
mk: Внесете нова организација

en: Enter a positive integer
mk: Внесете позитивен цел број

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
mk:  Внесете единствено име и опис за вашата нова група овде. Потоа кликнете 'Понатаму за да ги пронајдете контактите кои ќе ги додадете во вашата нова група.

en: Enter a valid URL
mk: Внесете валиден URL

en: Enter a valid web address beginning with 'http://' or 'https://'.
mk: Внесете валидна веб адреса која започнува со 'http://' or 'https://'.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
mk: Внесете вредност овде ако сакате постепено го зголемите бројот на регистрирани учесници по единица, во однос на максималниот број на учесници кој е дозволен за овој настан.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
mk: Внесете вредност овде ако сакате постепено да го зголемувате бројот на регистрирани учесници по единица, во однос на максималниот број на учесници кој е дозволен за овој настан. На пример, ако е ова поле за цена во табелата за настанот за прибирање на средства и прима 8 лица, Бројот на учесници би го прилагодиле на 8.

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
mk: Внесете го кодот за типот на сметка за оваа сметка. Кодовите за типот на сметка се задожителни за интеграција на софтверот QuickBooks и ќе бидат содржани во сите преноси на сметководствени групи.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
mk:  Внесете, посакувана, незадолжителна цел на оваа страница за донирање (пр. за оваа 'кампања'). Доколку го вклучите виџетот на оваа страница, тој ќе го следи напредокот кон оваа цел. Доколку самите не одредите, целта ќе биде прикажана како 'без ограничувања'.

en: Enter at least one result option.
mk: Внесете барем една опција за резултат.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
mk: Внесете описно име за ова правило за поклопување.

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
mk: Внеси адреса за е-пошта на примател (користете запирка за да одвоите повеќе адреси.)

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
mk:  Внесете линк(ови) или текст кои сакате да биде прикажан на дното од страната со благодарница. Овој простор за содржина можете да го искористите да ги поттикнете донаторите да ја посетат страницата Кажи на пријател или да направат нешто друго.

en: Enter name to save message template
mk: Внесете име за да го зачувате шаблонот на пораката

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
mk: Внесете белешка или порака која ќе биде прикажана на PDF фактурата или на белешката за заслуга

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
mk: Внесете опционален 'дополнителен' код по цртата (код 'плус 4' за адреси во САД).

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
mk: Внесете префикс кој ќе биде прикажан на PDF фактурата

en: Enter records
mk: Внеси записи

en: Enter subject for the email
mk: Внеси предмет на порака

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
mk:  Внесете текст (и опционалните HTML белези) за пораката за благодарност која ќе се појави на врвот на страната  со благодарница.

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
mk:  Внесете текст (и опционални HTML  белези) за блокот за благодарница кој ќе се појави на врвот на страницата со благодарница.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
mk: Внесете „патека на класа“ за ова сопствено/корисничко пребарување овде.

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
mk: Внесете адреса за е-пошта OД која ќе се користи во е-поштата  со потврди.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
mk: Внесете име OД кое ќе се користи во е-поштата  со потврди.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
mk:  Внесете ја адресата за е-пошта за сметката поврзана со вашата LIVE PayPаl сметка.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
mk: Внесете ја адресата за е-пошта за сметката поврзана со вашата PayPal Sandbox сметка (НЕ вашето корисничко име за Developer Central - освен ако не е исто).

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
mk:  Внесете лозинка поврзана со вашата LIVE корисничка сметка.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
mk: Внесете го името на SMTP серверот, како што е "smtp.example.com". Доколку серверот користи SSL, додадете "ssl://" на почетокот на името на серверот, на пример  "ssl://smtp.example.com"

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
mk: Внесете ја Sendmail патеката. ПРИМЕР: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
mk:  Внесете корисничко име поврзана со вашата LIVE корисничка сметка.

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
mk:  Внесете го датумот на откажување или датумот за рефундирање или прескокнете го ова поле, па датумот за откажување или датумот за рефундирање ќе биде прилагоден на денешниот ден.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
mk: Внесете го карактерот кој ја одвојува колоната со податоци во вашиот фајл за вчитување. Според стандардните прилагодувања, полето ќе биде пополнето со разделник избран во вашите општи прилагодувања. Најчести вредности се запирка, точка и запирка или вертикална црта. За да вчитате фајл кој е одвоен со табулатор, во полето внесете „таб“ (без наводници).

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
mk: Внесете го соодветиот код за сметката која се користи во сметководствениот систем. Овој код ќе биде достапен за пренос на донациите и содржан во преносот на сметководствените серии.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
mk: Внесете URL адреса за дестинација. Обично треба да користите релативни URL адреси за CiviCRM страници (пр. линкови кон профили). Користете полни URL адреси за екстерните страници. Оставете го ова поле празно доколку креирате оддел за мени кој нема дестинација на која е можно да се кликне.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
mk:  Внесете име на организација или субјект кој е сопственик на овој CiviCRM сајт или домен. Користете %1 да ја вклучите оваа вредност во содржината на групната е-пошта. Се користи како стандардна порака за исклучување.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
mk: Внесете го името кое сакате да се излиста со оваа донација. Можете да го користите било кое име или имиња како што се „Семејство Трајковски“ или „Александар и Билјана“

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
mk: Внесете ја патеката и класата за посебната PHP функција за обработка на грешки ако сакате да го редефинирате начинот на обработка на грешки од страна на CiviCRM на вашиот сајт.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
mk: Внесете до петнаесет (15) опции за повеќекратен избор во оваа табела (за секој дополнителен избор кликнете на 'друг избор'). Ако ви се потребни повеќе од десет опции, можете да креирате неограничен број на дополнителни избори со помош на линкоит Уреди ги опциите за цени, откако ќе го зачувате ова ново поле. Внесете опис на опција во колоната 'Ознака' и поврзаната цена во колоната 'Количество'. Кликнете на копчето 'Стандардно' од левата страна на опцијата ако сакате таа да биде стандардно избрана.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
mk:  Внесете до десет (10) опции за повеќекратен избор во оваа табела (за секој дополнителен избор, кликнете на 'друг избор'). Ако ви се потребни повеќе од десет опции, можете да креирате неограничен број на дополнителни избори со помош на линкот Уреди ги опциите за повеќекратен избор, откако ќе го зачувате ова ново поле. Ако сакате, еден од изборите можете да го означите како стандарден. Опцијата 'ознака' се прикажува во формуларот, додека опцијата 'вредност' е зачувана во записот на контактот. Ознаката и вредноста можат да бидат исти или различни. Неактивните опции се скриени кога се прикажува полето.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
mk: Внесете до десет (10) опции за избор во оваа табела (кликнете 'додади избор' за секој следен избор). Можете да користите опции од постоечкиот сет на резултати така што ќе одберете сет на резулати на анкета.

en: Enter valid email address.
mk: Внесете важечка адреса за е-пошта

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
mk: Внесете вредности за полињата кои сакате да ги ажурирате. Оставете празни полиња каде што сакате да останат постоечките вредности.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
mk:  Внесете ја вашата адреса за е-пошта и селектирајте ја куќичката покрај секоја листа за пошта на која сакате да се зачлените, потоа кликнете на копчето <strong>Пријава</strong>. Ќе добитете барање за потврда преку е-пошта за секоја листа на која ќе се пријавите. Активирајте ја вашата пријава така што ќе одговорите на секоја е-порака со потврда.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
mk: Внесете ја вашата адреса за е-пошта и кликнете на <strong>Пријава</strong>. Набрзо ќе добиете е-порака за барање за потврда. Вашата пријава ќе биде активирана откако ќе одговорите на таа е-порака.

en: Entity End Date
mk: Датум на крај на ентитет

en: Entity File ID
mk: ID на фајл на ентитет

en: Entity Financial Account ID
mk:  ID на финансиска сметка на ентитет

en: Entity Financial Transaction ID
mk:  ID на финансиска трансакција на ентитетот

en: Entity ID
mk: Идентификација на ентитет

en: Entity ID
mk: ID на ентитет

en: Entity IF
mk: IF на ентитет

en: Entity Name
mk: Име на ентитет

en: Entity Recipient
mk: Примател на ентитет

en: Entity Role
mk: Улога на ентитет

en: Entity Start Date
mk: Датум на почеток на ентитет

en: Entity Status
mk: Статус на ентитет

en: Entity Table
mk: Табела на ентитет

en: Entity Tag ID
mk: Идентификација на белег на ентитет

en: Entity Type
mk: Тип на ентитет

en: Entity Value
mk: Вредност на ентитет

en: Entity:
mk: Ентитет:

en: EntityBatch Table
mk: EntityBatch табела

en: Envelope #10
mk: Коверт #10

en: Envelope #11
mk: Коверт #11

en: Envelope #12
mk: Коверт #12

en: Envelope #14
mk: Коверт #14

en: Envelope #9
mk: Коверт #9

en: Envelope ISO B4
mk: Коверт ISO B4

en: Envelope ISO B5
mk: Коверт ISO B5

en: Envelope ISO B6
mk: Коверт ISO B6

en: Envelope ISO C3
mk: Коверт ISO C3

en: Envelope ISO C4
mk: Коверт ISO C4

en: Envelope ISO C5
mk: Коверт ISO C5

en: Envelope ISO C6
mk: Коверт ISO C6

en: Envelope ISO DL
mk: Коверт ISO DL

en: Error
mk: Грешка

en: Error Code:
mk: Код на грешка:

en: Error Details
mk: Грешка - детали

en: Error Field
mk: Поле за грешка

en: Error Value
mk: Погрешна вредност

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
mk: Грешка при проверката на корисничото име. Ве молиме да го освежите формуларот и обидете се повторно.

en: Error in SMTP transaction
mk: Грешка во SMTP трансакцијата

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
mk: Грешка со вчитување на фајлот на модулот (%1). Вратете го фајлот или исклучете го модулот

en: Error message:
mk: Порака за грешка:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
mk: Грешка при расчленувањето на XML резултатот - код на грешка = %1 на линија %2 карактер %3

en: Error type: Could not find a valid session key.
mk: Тип на грешка: не е можно да се најде важечки клуч за сесијата.

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
mk: Грешка: Мапирањето на геокодирањето, како и Расчленувањето на адресата на улицата се исклучени. Морате да ја конфигурирате едната или обете опции како би го користеле овој скрипт.

en: Error: Unable to sync role %role
mk: Грешка: Не е можно да се синхронизира улогата %role

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
mk: Грешка: Морате да вклучите Расчленување на адреса на улица во одделот Администрирање > Локализација > Прилагодување на адреса.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
mk: Грешка: Морате да го прилагодите мапирањето на испорачувачот во Администрација > Системски прилагодувања > Мапирање и геокодирање

en: Error?
mk: Грешка?

en: Esperanto
mk: Есперанто

en: Estonian
mk: Естонски

en: Evening Sessions
mk: Вечерни сесии

en: Event
mk: Настан

en: Event %%StatusMessage%%
mk: Настан %%StatusMessage%%

en: Event Aggregate
mk: Собрано на настан

en: Event Availability : %1
mk: Достапност на настан: %1

en: Event Badge
mk: Беџ за настан

en: Event Balance
mk: Биланс на настан

en: Event Cart ID
mk:  ID на кошница со настани

en: Event Configuration
mk: Конфигурирање на настан

en: Event Confirmation
mk: Потврда за настан

en: Event Contact (Email)
mk: Контакт за настан (е-пошта)

en: Event Contact (Phone)
mk: Контакт за настан (телефон)

en: Event Contact Email
mk: Контакт е-пошта за настанот

en: Event Contact Phone
mk: Контакт-телефон за настанот

en: Event Created Date
mk: Датум на креирање на настан

en: Event Dashboard
mk: Панел за настан

en: Event Date
mk: Датум на настан

en: Event Date(s)
mk: Датум/и на настан

en: Event Deleted
mk: Настанот е избришан

en: Event Description
mk: Опис на настан

en: Event End Date
mk: Завршен датум на настан

en: Event Fee
mk: Котизација за настан

en: Event Fee(s)
mk: Котизација(и) за настан

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
mk: Котизацијата за настан не може да биде помала од нула. Ве молиме да ги изберете соодветните опции.

en: Event Fees
mk: Котизација за настан

en: Event ID
mk: Идентификација на настан

en: Event In Cart
mk: Настан во кошница

en: Event Income Report (Detail)
mk: Извештај за приходи од настан (детален)

en: Event Income Report (Summary)
mk: Извештај за приходи на настан (преглед).

en: Event Info
mk: Инфо за настан

en: Event Info Page
mk: Страница за инфо за настан

en: Event Info URL
mk: URL со информации за настанот

en: Event Information
mk: Инфомации за настан

en: Event Information and Settings
mk: Информации и прилагодувања на настан

en: Event Level
mk: Ниво на настан

en: Event Link
mk: Линк за настан

en: Event Links
mk: Линкови за настан

en: Event Location
mk: Локација на настан

en: Event Name
mk: Име на настан

en: Event Name Badge
mk: Беџ со име на настан

en: Event Page
mk: Страница за настан

en: Event Participant Report (List)
mk: Извештај за учесници на настан (листа)

en: Event Participants
mk: Учесници на настан

en: Event Queue
mk: Редослед на настани

en: Event Recipients
mk: Приматели на настан

en: Event Registration
mk: Регистрација за настан

en: Event Registration Cancelled for %1
mk: Регистрацијата за настан е откажана за %1

en: Event Registration Invoice: %1
mk: Фактура за регистрација за настан: %1

en: Event Registration Link Text
mk: Текст за регистрационен линк за настан

en: Event Registration Page
mk: Страница за регистрација за настан

en: Event Registration Transferred for %1
mk: Регистрацијата за настан е трансферирана за %1

en: Event Registration URL
mk: URL со регистрација за настан

en: Event Registration for %1
mk: Регистрација за настан %1

en: Event Source
mk: Извор на настан

en: Event Start Date
mk: Почетен датум на настан

en: Event Summary
mk: Краток преглед на настанот

en: Event Template Name
mk: Име за шаблон за настан

en: Event Template Title
mk: Наслов на шаблон за настан

en: Event Title
mk: Име на настан

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
mk: Наслов на настан или ID на настан (единствен број доделен од страна на CiviEvent, а кој се прикажува во листата Менаџмент на настани).

en: Event Total
mk: Вкупно за настан

en: Event Type
mk: Тип на настан

en: Event Type
mk: Тип на настан

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
mk: Настанот е пополнет во моментов, но можете да се регистрирате и ќе бидете додадени на листата за чекање.

en: Event registration for %1 has been added.
mk: Регистрација на настан за %1 е додадена.

en: Event registration has expired for %1
mk: Регистрацијата за настан истече за %1

en: Event registration information for %1 has been updated.
mk: Информацијата за регистрацијата за настан  %1 e ажурирана.

en: Event-Full Message
mk: Порака за пополнет настан

en: Events
mk: Настани

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
mk: Настани - известување за истек на регистрацијата на чекање

en: Events - Receipt only
mk: Настани - само сметка

en: Events - Registration Cancellation Notice
mk: Настани - известување за откажана регистрација

en: Events - Registration Confirmation Invite
mk: Настани - покана за потврда на регистрација

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
mk: Настани - потврда и сметка за регистрација (офлајн)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
mk: Настани - потврда и сметка за регистрација (онлајн)

en: Events - Registration Transferred Notice
mk: Настани - известување за пренесена регистрација

en: Events by Dates
mk: Настани по датуми

en: Every
mk: Секој

en: Every %1
mk: Секој %1

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
mk: Секој контакт во CiviCRM има уникатен ID број. Овој број никогаш нема да се промени и е најдобар начин за идентификација на контакти.

en: Every time cron job is run
mk: Секој пат кога ќе се активира cron

en: Everyone
mk: Сите

en: Everyone (includes anonymous)
mk: Секој (вклучително и анонимните)

en: Ewe
mk: Еве

en: Exact Match
mk: Целосно поклопување

en: Example
mk: Пример

en: Example: If the api entity is Email, you can also fetch the display name of the contact this email belongs to.
mk:  Пример: Ако api ентитетот е е-пошта, исто така можете да соберете име за приказ на контактот на кој му припаѓа таа адреса за е-пошта.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
mk: Пример: Доколку внесете уплата 60, а закажаниот износ е 50, следната уплата ќе биде прилагодена на 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
mk: Пример: Доколку внесете уплата 60, а износот на кој сте обврзани е 50, вкупната вредност на обврската ќе биде зголемена за 10.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
mk: Пример: Ако сакате %1 да го повторите 6 пати, тогаш ставете 6 како вредност на ова поле.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
mk: Пример: Доколку вашата %1 се повторува секој осми во месецот, ќе изберете 8.

en: Example: When creating a contact, you can chain the Email.create api to add email addresses for them.
mk: Пример: Кога креирате контакт, можете да го поврзете со ланец со API Email.create за да  додадете адреси за е-пошта.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
mk: Пример: Можете да изберете понеделник,  вторник и петок за %1  да се случува во наизменични викенди.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
mk: Пример: Изберете ја опцијата „1 месец“ доколку вашиот %1 се случува еднаш месечно.

en: Examples
mk: Примери

en: Exclude
mk: Исклучи

en: Exclude Completed Activities
mk: Исклучи комплетирани активности

en: Exclude Date(s)
mk: Исклучи датум(и)

en: Exclude Dates
mk: Исклучи датуми

en: Exclude Group(s)
mk: Исклучи група(и)

en: Exclude Groups
mk: Исклучи групи

en: Exclude Messages
mk: Исклучи пораки

en: Exclude Pay Later Contributions
mk: Исклучи ги донациите кои се платени подоцна

en: Exclude Recurring Contributions
mk: Исклучи ги периодичните донации

en: Exclude Tag(s)
mk: Исклучи белег(зи)

en: Exclude cases
mk: Исклучи предмети

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
mk: Исклучи ги контактите со „не испраќај пошта“ приватност, без адреса или оние кои се починати.

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
mk: Исклучи ги адресите за е-пошта доделени на специфична локација

en: Exclude non-case
mk: Исклучи не-предмети

en: Exclude:
mk: Исклучува:

en: Excluded
mk: Исклучени

en: Exclusion End Date
mk: Краен датум за исклучување

en: Exclusion Max Amount
mk: Максимален износ за исклучување

en: Exclusion Min Amount
mk: Минимален износ за исклучување

en: Exclusion Start Date
mk: Почетен датум за исклучување

en: Execute
mk: Изврши

en: Execute API call and display results
mk: Изврши API барање и прикажи ги резултатите

en: Execute Now
mk: Изврши сега

en: Execute Scheduled Job
mk: Изврши закажана задача

en: Execute Scheduled Job Now
mk: Изврши ја закажаната  акција сега

en: Execute real-time monetary transactions
mk: Изврши монетарни трансакции.

en: Executed
mk: Извршено

en: Exhibition
mk: Изложба

en: Existing Connections
mk: Постоечки врски

en: Existing Report(s)
mk: Постоечки извештај(и)

en: Existing report(s) from this template
mk: Постоечки извештаи од овој шаблон

en: Expand all tabs
mk: Прошири ги сите картици

en: Expected
mk: Очекувано

en: Expected Total
mk: Очекувани вкупно

en: Expected exactly one response
mk: Очекуван е точно еден одговор.

en: Expected one case-type
mk: Очекуван тип на предмет

en: Expense Account is
mk: Сметка за трошоци е

en: Expenses
mk: Трошоци

en: Experimental
mk: Експериментална

en: Expiration Date
mk: Важи до

en: Expiration Time
mk: Датум на истек

en: Expire On
mk: Истекува на

en: Expired
mk: Истечено

en: Expired / Inactive Memberships
mk: Истечени/неактивни членства

en: Expired Codes
mk: Истечени шифри

en: Expired Date
mk: Датум на истекување

en: Expired Status
mk: Истечен статус

en: Expires
mk: Истекува

en: Expiry Date
mk: Датум на истек

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
mk: Текст со објаснување кој ќе биде прикажан на почетокот на формуларот.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
mk: Текст со објаснување кој се прикажува на почетокот на оваа група на полиња.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
mk: Текстот со објаснувањето кој се прикажува на почетокот на овој сет на полиња.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
mk: Текст со објаснување кој ќе биде прикажан на крај на формуларот.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
mk: Текст со објаснување кој се прикажува под оваа група на полиња.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
mk: Текст со објаснување кој се прикажува под овој сет на поле.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
mk: Текст-објаснување прикажан на заднинските формулари. Помошта пред полето се прикажува вметнато во формуларот (над полето). Помошта зад полето се прикажува во скок-прозорец - корисниците треба да кликнат на облачето за да се прикаже текстот за помош.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
mk: Tекст со објаснување кој се прикажува на корисниците на ова поле (може да содржи тагови во HTML  формат).

en: Explanatory text for profile.
mk: Текст со објаснување за профил.

en: Export Accounting Batch
mk: Пренеси сметководствена група

en: Export Activity
mk: Пренос на активност

en: Export Batch
mk: Пренеси група

en: Export Case
mk: Пренос на предмет

en: Export Contact
mk: Пренос на контакт

en: Export Contribution
mk: Пренос на донација

en: Export Document
mk: Пренеси документ

en: Export Grant
mk: Пренос на грант

en: Export Membership
mk: Пренос на членство

en: Export Options
mk: Пренеси опции

en: Export PRIMARY fields
mk: Избери ПРИМАРНИ полиња

en: Export Participant
mk: Пренос на учесник

en: Export Pledge
mk: Пренос на обврска

en: Export Price Set Info for an Event
mk: Пренос на информации за сет на цени за настан

en: Export Type
mk: Тип на експорт

en: Export accounting batches created by user
mk: Пренеси книговодствени групи креирани од корисник

en: Export activities
mk: Пренеси активности

en: Export all accounting batches
mk: Пренеси ги сите книговодствени групи

en: Export as CSV
mk: Пренеси како CSV

en: Export cases
mk: Пренеси предмети

en: Export contacts
mk: Пренеси контакти

en: Export contributions
mk: Пренеси донации

en: Export grants
mk: Пренеси грантови

en: Export letters and other printable documents.
mk: Пренеси писма и други документи за печатење.

en: Export members
mk: Пренеси членови

en: Export participants
mk: Пренеси учесници

en: Export pledges
mk: Пренос на обврски

en: Export to IIF
mk: Пренос во IIF

en: Export to csv
mk: Пренос во csv

en: Export:
mk: Пренос:

en: Exported
mk: Пренесено

en: Expose Frequency Interval?
mk: Прикажи интервал за честота?

en: Expose Publicly
mk: Прикажи јавно

en: Expose Publicly and for Listings
mk: Прикажи јавно и за листинзи

en: Exposed?
mk: Изложено?

en: Ext.
mk: Локал

en: Extend Membership by
mk: Продолжи го членството за

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
mk: Помести го датумот за крај на членство за толку периоди за членство. Внесете го соодветниот износ подолу.

en: Extended Data
mk: Проширени податоци

en: Extension Disabled
mk: Екстензијата е исклучена

en: Extension Enabled
mk: Екстензијата е вклучена

en: Extension Error
mk: Грешка со екстензија

en: Extension ID
mk: Идентификација на екстензија

en: Extension Installed
mk: Екстензијата е инсталирана

en: Extension Uninstalled
mk: Екстензијата е деинсталирана

en: Extension Update Available | %count Extension Updates Available
mk[0]: Достапно е ажурирање на екстензијата
mk[1]: %count ажурирања на екстензијата се достапни

en: Extension Upgrade Failed
mk: Ажурирањето на екстензијата не беше успешно

en: Extension Upgraded
mk: Екстензијата е ажурирана

en: Extension download error
mk: Грешка при превземањето на екстензијата

en: Extension is Active?
mk: Екстензијата е активна?

en: Extension name (key)
mk: Име на екстензија (клуч)

en: Extensions
mk: Екстензии

en: Extensions URL
mk: URL на екстензии

en: Extensions check disabled
mk: Проверката на екстензиите е исклучена

en: Extensions directory incorrect
mk: Неточен директориум за екстензии

en: Extensions url missing
mk: Недостасува URL екстензија

en: External ID
mk: Екстерна идентификација

en: External ID already exists in Database.
mk: Екстерната идентификација веќе постои во датабазата.

en: External ID conflicts with record %1
mk: Надворешен конфликт при идентификација со запис %1

en: External Identifier
mk: Надворешен идентификатор

en: External Link
mk: Надворешен линк

en: Extra information to control grouping
mk: Дополнителни информации кои го контролираат групирањето.

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
mk: ОД адреса за е-пошта (ова мора да биде важечки налог за е-пошта кај вашиот SMTP испорачувач на е-пошта).

en: FROM name for email.
mk: ОД име за е-пошта

en: Failed
mk: Не е успешно

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
mk:  Датум на повторен обид по неуспешна периодична донација

en: Failed reading data from %1 during installation
mk: Неуспешно читање на податоци од %1 при инсталацијата.

en: Failed retry date
mk: Датум на обид по неуспех

en: Failed to clean temp dir: %1
mk: Неуспешно чистење на привремениот директориум %1

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
mk:  Не е можно да се одреди URL за екстензијата (%1). Ажурирајте ги <a href="%2">ресурсните URL</a>.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
mk:  Не беше успешно одредувањето на патеката за процесорот за плаќање (%1) додека е активирано "%2"

en: Failed to find or create queueing table
mk: Пронаоѓањето или креирањето на табела за ставање во редослед не беше успешно

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
mk: Вчитувањето на фајлот (%3) не беше успешно за процесорот за плаќање (%1) додека е активирано "%2"

en: Failed to make directory (%1) at "%2". Please update the settings or file permissions.
mk: Правењето на директориумот (%1) во "%2" не успеа. Ажурирајте ги прилагодувањата или дозволите на фајлот.

en: Failed to read extension (%1). Please refresh the extension list.
mk: Читањето на екстензијата (%1) не беше успешно. Освежете ја листата на екстензии.

en: Failed to retrieve schema
mk: Превземањето на шемата не беше успешно

en: Failure
mk: Неуспех

en: Failure Count
mk: Број на неуспеси

en: Failure Retry Date
mk: Датум на обид по неуспех

en: Familiar
mk: Неформално

en: Family Support
mk: Семејна поддршка

en: Faroese
mk: Фарски

en: Fattorini Name Badge 100x65
mk: Fattorini беџ за име 100x65

en: Fax
mk: Факс

en: Fee
mk: Котизација

en: Fee Amount
mk: Висина на котизација

en: Fee Currency
mk: Валута на котизација

en: Fee Label
mk: Ознака на котизација

en: Fee Level
mk: Ниво на котизација

en: Fee Level is a required field.
mk: Ниво на котизација е задолжително поле.

en: Fee level
mk: Ниво на котизација

en: Fees
mk: Котизации

en: Female
mk: Женски

en: Fetch Bounces
mk: Собери одбиена е-пошта

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
mk: Собира податоци за одбиената групна пошта и ги запишува во статистиката за групната пошта.

en: Field
mk: Поле

en: Field "%1" is required.
mk: Полето „%1“ е задолжително.

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
mk: Полето "body_html" или "body_text"  е задолжително.

en: Field Column Name
mk: Име на колона на поле

en: Field Data Format
mk: Формат на податоци на поле

en: Field Display
mk: Приказ на поле

en: Field End Date
mk: Завршна дата на поле

en: Field Filter
mk: Филтер на поле

en: Field Label
mk: Ознака на поле

en: Field Length
mk: Должина на поле

en: Field Mapping
mk: Мапирање на поле

en: Field Name
mk: Име на поле

en: Field Not Added
mk: Полето не е додадено

en: Field Note Columns
mk: Колони за белешки на поле

en: Field Note Rows
mk: Редови за белешки на поле

en: Field Option Group
mk: Група на опции за поле

en: Field Options Per Line
mk: Поле Опција по линии

en: Field Post Help
mk: Помош по поле

en: Field Pre Help
mk: Помош пред поле

en: Field Separator
mk: Разделник на поле

en: Field Start Date
mk: Почетна дата на поле

en: Field Time Format
mk: Формат на време на поле

en: Field Type
mk: Тип на поле

en: Field is Viewable
mk: Полето е видливо

en: Field(s)
mk: Поле/полиња

en: Fields
mk: Полиња

en: Fields about the contact you want to collect.
mk: Полиња за контактот кои ви се потребни.

en: Fields about the petition.
mk: Полиња за петиција.

en: Fields for this Set
mk: Полиња за овој сет

en: Fields to return
mk: Полиња за враќање

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
mk: Полињата кои се дел од корисничкиот сет на податоци, кој поддржува повеќе записи, ќе бидат наведени под стандардните полиња со еден запис кога се во приказ за уредување на профил. Со помош на оваа опција можете да одредите кои полиња сакате да бидат прикажани во таа листа

en: Fijian
mk: Фиџи

en: File
mk: Податотека

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
mk: Фајлот '%1'  претставува безбедносен ризик и треба да биде избришан.

en: File Contents
mk: Содржина на фајл

en: File Description
mk: Опис на фајл

en: File ID
mk: Идентификација на фајл

en: File Name
mk: Име на фајл

en: File On Case
mk: Фајл за предмет

en: File Type
mk: Тип на фајл

en: File Upload Date
mk: Дата на поставка на фајл

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
mk: Фајлот мора да биде во CSV (comma-separated-values) формат.

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
mk: Форматот на фајлот мора да биде comma-separated-values (CSV). Фајлот мора да има UTF8 енкодирање доколку содржи специјални карактери (пр. акценти на буквите, итн.).

en: File listings.
mk: Листи на фајлови.

en: File must be in UTF-8 encoding
mk: Фајлот мора да биде во UTF-8 кодирање

en: File on Case
mk: Архива на предмети

en: File on case
mk: Фајл за предмет

en: File permissions
mk: Дозволи за фајлови

en: File size should be less than %1 MByte(s)
mk: Големината на фајлот треба да биде помала од %1 мегабајт(и)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
mk: Големината на фајлот треба да е помала од %1 мегабајти (%2 бајти)

en: File size should be less than 1 MByte
mk: Големината на фајлот треба да биде помала од 1Мbyte

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
mk: Патека во системот на фајлови каде што се поставуваат сликите. Во моментов, оваа патека се користи за слики поврзани со награди (Подароци - награди во знак на благодарност во CiviContribute)

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
mk: Патеката кон системот каде што привремените CiviCRM фајлови - како што се податоците за вчитување се поставени.

en: Filed Activities
mk: Архивирани активности

en: Files
mk: Фајлови

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
mk: Фајловите за вчитување мораат да бидат во CSV ('comma-separated-values') форматот и мора да содржат потребни податоци за споредување на податоците за донациите со постоечките записи за контактите во вашата CiviCRM база на податоци.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
mk: Фајловите за вчитување мора да бидат во 'comma-separated-values' formatu (CSV)  и мора да ги содржат потребните податоци за споредување на податоците за учесниците со постоечките записи за контактите во вашата CiviCRM база на податоци.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
mk: Фајловите за вчитување мораат да бидат во CSV ('comma-separated-values') форматот и мора да ги содржат потребните податоци за споредување на податоците за членствата со постоечките записи за контакти во вашата CiviCRM база на податоци.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
mk: Фајловите за вчитување мораат да бидат во CSV ('comma-separated-values') форматот и мора да ги содржат потребните податоци за споредување на податоците за учесниците со постоечките записи за контакти во вашата CiviCRM база на податоци.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
mk:  Фајловите за вчитување мора да бидат во CSV ('comma-separated-values') форматот. Најголемиот дел од апликациите ќе ви дозволат пренос во CSV  форматот. Погледајте ја документацијата за вашата апликација доколку не сте сигурни како ова да го направите.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
mk: Фајловите за вчитување мора да бидат во CSV ('comma-separated-values')  форматот. Најголемиот дел на апликации ќе би дозволи пренос во CSV  формат. Погледнете ја документацијата за вашата апликација доколку не сте сигурни како да го направите ова. Сочувајте го овој фајл на вашиот хард-диск (или на некој драјв на кој можете да му пристапите од вашата мрежа) - и подготвени сте за чекорот 1 (Поставување на податоци).

en: Fill
mk: Пополни

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
mk: Пополнете ред за секој тип на членство кој го нудите како опција (кликнете на 'друг избор' за секоја дополнителна опција). Кликнете на иконата за помош за повеќе информации во врска со сетовите на цени за членство.

en: Filter
mk: Филтер

en: Filter Contact Language
mk: Јазик на филтер за контакт

en: Filter Contacts
mk: Филтрирај контакти

en: Filter Results
mk: Филтер на резултати

en: Filter by Group
mk: Филтер според група

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
mk: Филтрирајте ги резултатите од пребарувањето на контактите за ова поле користејќи ги API параметрите за превземање на контакти. ПРИМЕР: За да ја наведете листата на студенти во групата 3:

en: Filter search by group type(s).
mk: Филтер пребарување според тип(ови) на група.

en: Filter search by visibility.
mk: Филтер пребарување според видливост.

en: Filter with Group only allow with group by Contact
mk: Филтрирај според група е дозволено само за Групирање според контакт

en: Filter(s)
mk: Филтер(и)

en: Filters
mk: Филтери

en: Final
mk: Конечна верзија

en: Final (%1)
mk: Конечна верзија (%1)

en: Final Mailing
mk: Финална пошта

en: Financial Account
mk: Финансиска сметка

en: Financial Account Code - Credit
mk: Код на финансиска сметка - кредит

en: Financial Account Code - Debit
mk: Код на финансиска сметка - дебит

en: Financial Account Description
mk: Опис на финансиска сметка

en: Financial Account ID
mk:  ID на финансиска сметка

en: Financial Account Name
mk: Име на финансиска сметка

en: Financial Account Name - Credit
mk: Име на финансиска сметка - кредит

en: Financial Account Name - Debit
mk: Име на финансиска сметка - дебит

en: Financial Account Owner
mk: Сопственик на финансиска сметка

en: Financial Account Relationship
mk: Врска на финансиска сметка

en: Financial Account Tax Rate
mk: Стапка на данок за финансиска сметка

en: Financial Account Type
mk: Тип на финансиска сметка

en: Financial Account Types
mk: Типови на финансиски сметки

en: Financial Account is Active
mk: Финансиската сметка е активна

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
mk: Finansijski nalog za odnos računa 'Račun za troškove je' nije konfigurisan za Finansijski tip: Финансиската сметка не е конфигурирана во Финансиски тип во однос на 'Сметката за трошоци':

en: Financial Accounts
mk: Финансиски сметки

en: Financial Batch
mk: Финансиска серија

en: Financial Currency
mk: Валута

en: Financial Fee Amount
mk: Износ на финансиска провизија

en: Financial Item Created Date
mk: Датум на креирање на финансиска ставка

en: Financial Item Currency
mk: Валута на финансиска ставка

en: Financial Item Description
mk: Опис на финансиска ставка

en: Financial Item Status
mk: Статус на финансиски документ

en: Financial Item Status ID
mk: ID на статус на финансиска ставка

en: Financial Item Transaction Date
mk: Датум на трансакција на финансиска ставка

en: Financial Net Amount
mk: Финансиски нето износ

en: Financial Page - %1
mk: Финансиска страница - %1

en: Financial Total Amount
mk: Вкупен паричен износ

en: Financial Transaction Date
mk: Датум на финансиска трансакција

en: Financial Transaction ID
mk:  ID на финансиска трансакција

en: Financial Type
mk: Тип на финансии

en: Financial Type - %1
mk: Финансиски тип - %1

en: Financial Type Account
mk: Сметка за финансиски тип

en: Financial Type Accounts
mk: Сметки за финансиски тип

en: Financial Type Is Active?
mk: Финансискиот тип е активен?

en: Financial Type is Reserved?
mk: Финансискиот тип е резервиран?

en: Financial Type is a Required field.
mk: Финансиски тип е задолжително поле.

en: Financial Type is a required field
mk: Финансиски тип е задолжително поле

en: Financial Type is required for product having cost.
mk: Финансиски тип е задолжителен за производите кои имаат цена.

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment methods</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
mk: Финансиските сметки соодветствуваат со оние кои постојат во вашиот сметководствен систем. <a href="%1">Финансиските типови</a>, <a href="%2">методите на плаќање</a> и <a href="%3">наградите</a> се поврзани со финансиски сметки како би можеле да резултираат со соодветни трансакции со двоен внес за пренос во вашиот сметководствен систем.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
mk: Финансиските типови се користат за категоризација на донациите со цел за известување и сметководство и се нарекуваат <strong>Фондови</strong>. Можете да прилагодите онолку типови колку што е потребно. Секој тип може да носи сметководствен код кој може да се користи за мапирање на донациите во кодовите во вашиот сметководствен систем. Најчесто користените финансиски типови се: донација, донација на кампања, членарини...

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
mk: . Финансиските типови се користат за категоризација на донациите за известување и сметководство. Можете да прилагодите онолку типови колку што е потребно, вклучувајќи ги и најчесто користените типови како што се Донација, Донација за кампања или Членарини. Покрај тоа, финасиските типови можат да дадат пресметка за инвентарот и трошоците за <a href="%1">награди</a>.

en: Find
mk: Барај

en: Find Activities
mk: Пронајди активности

en: Find Campaign Pages
mk: Најди страници за кампања

en: Find Campaigns
mk: Најди кампањи

en: Find Cases
mk: Најди предмети

en: Find Contacts
mk: Пронајди контакти

en: Find Contacts to Add to this Group
mk: Најди контакти кои ќе бидат додадени во оваа група

en: Find Contacts within this Group
mk: Најди контакти во оваа група

en: Find Contribution Amounts by Tag
mk: Пребарај износи на донации според белег

en: Find Contribution Pages
mk: Пронајди страници за донации

en: Find Contributions
mk: Најди донации

en: Find Deleted Cases
mk: Пронајди избришани предмети

en: Find Events
mk: Пронајди настани

en: Find Grants
mk: Најди грантови

en: Find Groups
mk: Најди групи

en: Find Mass SMS
mk: Пребарување на масовни СМС

en: Find Memberships
mk: Најди членства

en: Find My Cases
mk: Пронајди ги Моите предмети

en: Find Participants
mk: Најди учесници

en: Find Pay Later Contributions
mk: Пребарај ги донациите кои се уплатени подоцна

en: Find Petition
mk: Најди петиција

en: Find Pledges
mk: Најди обврски

en: Find Recurring Contributions
mk: Најди периодични донации

en: Find Respondents
mk: Најди испитаници

en: Find Respondents To %1
mk: Најди испитаници за %1

en: Find Survey
mk: Најди анкета

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
mk: Најди контакти според целосни или делови од имиња или адреси за е-пошта, тип на контакт, група и/или белег. Потоа можете да ги прегледувате или уредувате деталите за контактите, да отпечатите листа на контакти или да употребите паѓачка листа <strong> - уште акции - </strong> за да ги доделите белезите, додадете контактите во групата, креирале смарт групи, пренесете податоци за контактите во табелата, итн.

en: Find contacts within
mk: Најди контакти во

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
mk: Пребарување на пошта според име. Можете да внесете полно име или негов дел.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
mk: Пребарување на поштата според името на лицето кое ја креирало или испратило. Можете да го внесете полното име или дел (во формат презиме, име).

en: Find more cases
mk: Пронајди повеќе предмети

en: Find more event participants
mk: Најди повеќе учесници за настан

en: Find more members
mk: Најдете повеќе членови

en: Find more pledges
mk: Пронајди повеќе обврски

en: Find out more about this event
mk: Дознајте повеќе за овој настан

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
mk: Најди записи со белези (регуларни или тагсет) кои содржат целосен збор или дел од збор или фраза. На пример: Доколку имате неколку тагови кои го содржат зборот 'Донатор', можете да ги пронајдете контактите кои се обележани со било кој од тие белези така што ќе внесете 'Донатор' во ова поле.

en: Find...
mk: Барај ...

en: Finnish
mk: Фински

en: Firewalls and Proxies
mk: Firewalls и Proxies

en: First
mk: Прв

en: First Contribution Amount
mk: Износ на прва донација

en: First Contribution Date
mk: Датум на прва донација

en: First Data - recurring payments not implemented
mk: Први податоци - периодичните уплати не се имплементирани

en: First Donation?
mk: Прва донација?

en: First Dupe Contact ID
mk: Идентификација на првиот дупликат на контакт

en: First Name
mk: Име

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
mk: Името и презимето ИЛИ адресата за е-пошта ИЛИ OpenID на примарната локација мора да бидат прилагодени.

en: First Name:
mk: Име:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
mk: Прв ден од тековниот континуиран период на членство. Доколку не одберете датум, датумот на почеток ќе биде автоматски прилагоден врз основа на тип на членство.

en: First installment payment
mk: Плаќање на прва рата

en: First row contains column headers
mk: Првиот ред содржи наслови на колони

en: First time donor only?
mk: Само донатори кои донирале прв пат?

en: FirstData (aka linkpoint)
mk: FirstData (познат и како  linkpoint)

en: Fiscal Year Beginning
mk: Почеток на фискална година

en: Fiscal Year Starting
mk: Фискална година - почеток

en: Fiscal Year-To-Date
mk: Фискална година до ден

en: Fiscal Years
mk: Фискални години

en: Fixed
mk: Фиксно

en: Fixed Contribution Options
mk: Опции за фиксни донации

en: Fixed Date for Reminder
mk: Фиксна дата за потсетник

en: Fixed Period Rollover Day
mk: Ден на премин на фиксен период

en: Fixed Period Start Day
mk: Датум за почеток на фиксен период

en: Fixed Start
mk: Фиксен почеток

en: Flip Selected Duplicates
mk: Преврти ги селектираните дупликати

en: Flip between original and duplicate contacts.
mk: Замени ги оригиналниот контакт и дупликатот.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
mk: Замени ги оригиналниот контакт и дупликатот.

en: Folder '%1' exists?
mk: Фолдерот '%1' постои?

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
mk: Фолдер кој треба да се надгледува кога се користи IMAP ( се враќа на INBOX како стандарден фолдер кога е празен), патеката за надгледување кога се користи Maildir, итн.

en: Follow recipient preferred language
mk: Следи го преферираниот јазик на примателот

en: Follow up
mk: Следење

en: Follow up Interval
mk: Интервал на следење

en: Follow-up Activity type is a required field.
mk: Последователна активност е задолжително поле.

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
mk: Следи листата на контакти чии адреси не се расчленети:

en: Followup Activity
mk: Последователна активност

en: Followup date is a required field.
mk: Датум на последователна активност е задолжително поле.

en: Font Name
mk: Име на фонт

en: Font Size
mk: Големина на фонт

en: Font Style
mk: Стил на фонт

en: Footer
mk: Фуснота

en: Footer Content
mk: Фуснота - содржина

en: Footer Message
mk: Порака во фуснота

en: Footer Text
mk: Текст во фуснота

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
mk:  За корисничките сетови со 'вметнат' приказ, овој наслов ќе се прикаже како легенда на сетот на полето. Ако одберете стил на приказ 'картичка' (кој е достапен за корисничките полиња за запис на контакти), насловот ќе се користи за навигациона картичка.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
mk: За активностите, примателите на потсетници можат да бидат контакти доделени на одредена активност, контакти кои ја креирале активноста (извор на активноста) ИЛИ контакти за кои се спроведува активноста (цел на активноста). Друга можност е да го насочите потсетникот кон одредени контакти (избрани приматели) или групи на контакти.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
mk: За графички приказ, изберете најмалку едно поле од %1 ИЛИ %2.

en: For Duplicate Contacts
mk: За  контакти - дупликати

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
mk:  За настани, можете да ги ограничите или дополнително да ги вклучите примателите според улогата на примател (пр. волонтер, говорник, итн.) да изберете одредени контакти или да изберете група.

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
mk:  За потсетници за членство и контакти, можете да ги ограничите или дополнително вклучите примателите така што ќе изберете одредени контакти или ќе изберете група.

en: For a full list of options see the php <a %1>money_format documentation</a>.
mk: Potpunu listu opcija potražite u php dokumentaciji money_format. Целосната листа на опции побарајте ја во php <a %1>документацијата money_format</a>.

en: For auto-renewing memberships the emails are sent when each payment is received
mk: За членствата кои се обновуваат автоматски, е-поштата  се испраќа по приемот на секоја уплата

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
mk:  За најдобри резултати, полето за земја треба да претходи на полето за држава/регион/покраина во вашиот профил. Можете да ги употребите стрелките нагоре и надолу на страната со листот на полето на профилот како би го измениле редоследот на полињата или рачно да гу уредите значењето на полињата земја/држава/покраина.

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
mk: За секое вчитување можете да ВНЕСЕТЕ нови записи за донации или да ги АЖУРИРАТЕ постојните. Не можете да ги направите обете операции во тек на едно вчитување.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
mk: За секој внес, можете да внесете нови записи за регистрацијата за настанот (учеството), или да ги ажурирате постоечките записи. Не можете да ги направите обете операции во тек на едно вчитување.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
mk: За секое вчитување, можете да внесете нови записи за членството, или да ги ажурирате постоечките записи. Не можете да ги направите обете операции во тек на едно вчитување.

en: For example, in order to process a payment through Authorize.net, CiviCRM must make a request to https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Using https to connect to secure2.authorize.net insures that the connection is encrypted, but it's possible that CiviCRM is actually connecting to an attacker and the attacker is connecting to secure2.authorize.net.
mk: На пример, за да ја обработите уплатата преку Authorize.net, CiviCRM мора да направи барање на https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Со користење на https при поврзувањето со secure2.authorize.net ќе се овозможи енкриптирана конекција, но можно е CiviCRM да се поврзува со напаѓач, а напаѓачот да се поврзува со secure2.authorize.net.

en: For existing pages
mk: За постоечки страници

en: For export to QuickBooks, export your Chart of Accounts and open in low level text editor. You will be able to see the Account Type Code for each account. Generally, they will be from the following list: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (though there may be others in your version of QuickBooks).
mk: За пренос во QuickBooks, пренесете  го Графиконот на сметката и отворете го во уредувач на текст од најниско ниво. Ќе можете да видите код за тип на сметка за секоја сметка. Воопштено, тие ќе бидат некои од наведените на следнава листа: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (иако можат да постојат и други во вашата верзија на софтверот QuickBooks).

en: For in-depth details about entities and actions, see the <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.
mk: За повеќе детали за ентитетите и акциите, погледнете го <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.

en: For information about this premium, contact:
mk: За информација во врска со оваа награда контактирајте:

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
mk: За повеќе информации погледнете го <a href="!1">CiviCRM веб-сајтот</a> каде ќе најдете информации за проектот, документација, ресурси за поддршка и повеќе.

en: For more information see %1.
mk: За повеќе информации видете %1.

en: For more information, visit:
mk: За повеќе информации, посетете:

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
mk: За офлајн донациите можете да го забележите ID на трансферот или некој друг идентификатор.

en: For transmission
mk: За пренос

en: For-profit organization.
mk: Профитна организација.

en: Force Merge Selected Duplicates
mk: Наметни спојување на селектирани дупликати

en: Force Secure URLs (SSL)
mk: Форсирање на безбедни URL (SSL)

en: Form Snippet
mk: Исечок од формулар

en: Formal
mk: Формално

en: Formal Title
mk: Официјална титула

en: Format
mk: Формат

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
mk: Format adresa u oznakama za mailing, formularima za unos i prikazu na ekranima. Формат на адресите во ознаките за пошта, формуларите за внес и приказот на екраните.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
mk: Формат на адреси во ознаките за пошта, формуларите за внес и приказ на екраните. Конфигурирајте го опционалниот испорачувач за стандардизација на адресите.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
mk: Формат за приказ на адреси на екраните за краток преглед на контакти и информации за настан.

en: Format for displaying monetary amounts with currency symbol.
mk: Формат за приказ на парични вредности со симбол на валута.

en: Format for displaying monetary values without the currency symbol.
mk: Формат за приказ на парични вредности без симбол на валута.

en: Format:
mk: Формат:

en: Formatting
mk: Форматирање

en: Forward
mk: Проследи

en: Forward Compatibility: Enable "mysqli"
mk: Компатибилност со наредните верзии: Вклучете "mysqli"

en: Forward ID
mk: ID на проследување

en: Forward Mailing: %1
mk: Проследи ја поштата: %1

en: Forward Replies
mk: Проследи ги одговорите

en: Forward replies
mk: Проследи одговори

en: Forward this email (link)
mk: Проследи ја оваа е-пошта (линк)

en: Forwarded
mk: Проследено

en: Forwarded Email
mk: Проследена е-пошта

en: Forwarded to Email
mk: Проследено на е-пошта

en: Forwards
mk: Проследувања

en: Found %1, %2, %3
mk: Најдено %1, %2, %3

en: Foundation Affiliate
mk: Филијала на фондација

en: Fourth
mk: Четврти

en: Free HTML
mk: Слободен HTML

en: French (Canada)
mk: Француски (Канада)

en: French (France)
mk: Француски (Франција)

en: Frequency
mk: Фреквенција

en: Frequency Interval
mk: Интервал на фреквенција

en: Frequency Unit
mk: Единица за зачестеност

en: Frequency interval
mk: Интервал на зачестеност

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
mk: Фреквенцијата мора да биде цел број (ПРИМЕР: Секои 3 месеци).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
mk: Фреквенција на претплата или услуга (пр. достава на списание секои два месеци).

en: Frequency unit
mk: Единица за зачестеност

en: Friend ID
mk: ID на пријател

en: Friend's Email
mk: Адреса за е-пошта на пријател/ка

en: Friend's First Name
mk: Име на пријател/ка

en: Friend's Last Name
mk: Презиме на пријател/ка

en: From
mk: Од

en: From (A)
mk: Од (А)

en: From (B)
mk: Од (Б)

en: From Address
mk: Од адреса

en: From Email
mk: Од е-пошта

en: From Email Address
mk: ОД адреса за е-пошта

en: From Email Address is required
mk: Адреса за е-пошта ОД е задолжителна

en: From Email Addresses
mk: ОД адреси за е-пошта

en: From Email of the mailing
mk: Од е-пошта на пошта

en: From End of Previous
mk: Од крај на претходно

en: From Start Of Current
mk: Од почеток на тековно

en: From Template
mk: Од шаблон

en: From end of previous calendar month
mk: Од крајот на минатиот месец

en: From end of previous calendar year
mk: Од крајот на минатата календарска година

en: From end of previous quarter
mk: Од крајот на минатото тромесечје

en: From end of previous week
mk: Од крајот на минатата недела

en: From start of current calendar month
mk: Од почетокот на тековниот календарски месец

en: From start of current calendar year
mk: Од почетокот на тековната календарска година

en: From start of current day
mk: Од почетокот на овој ден

en: From start of current quarter
mk: Од почетокот на овој квартал

en: From start of current week
mk: Од почетокот на оваа недела

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
mk: Фула, Фулах, Пулаар, Пулар

en: Fulfilled
mk: Исполнето

en: Fulfilled Date
mk: Исполнето на датум

en: Full Currency Name
mk: Целосно име на валута

en: Full Name
mk: Полно име

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
mk: Полно име на контактот со префикси и суфикси

en: Full Phone Number
mk: Целосен телефонски број

en: Full Street Address
mk: Целосна адреса

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
mk: Целосна адреса без земја, држава или поштенски број

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
mk: Полна адреса (пр. Илинденска бр.2)

en: Fullscreen URL
mk: URL преку цел екран

en: Fundraiser
mk: Настан за прибирање на средства

en: Future versions of CiviCRM may require the PHP extension "%2". To ensure that your system will be compatible, please install it in advance. For more explanation, see <a href="%1">the announcement</a>.
mk: Идните верзии на CiviCRM можат да бараат екстензија "%2". За да бидете сигурни дека системот ќе биде компатибилен, инсталирајте на претходно. За дополнително објаснување, погледнете ја најавата.

en: GMT Name of Timezone
mk: GMT име на временска зона

en: GMT Offset
mk: GMT отстапување

en: GOTV (Voter Tracking)
mk: GOTV (Следење на гласачи)

en: GOTV campaign contacts
mk: GOTV контакти за кампања

en: Galician
mk: Галициски

en: Gender
mk: Пол

en: General
mk: Општо

en: General Link
mk: Општ линк

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
mk: Општо членство (донирајте барем $100.00 за да се квалификувате за ова членство)

en: General Membership - $100.00
mk: Општо членство - $100.00

en: General Monthly Newsletter: 200709
mk: Општ месечен билтен: 200709

en: General Protection
mk: Општа заштита

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
mk: Општо земено, ќе креирате посебно поле за цена за секоја „класа“ на членство која не се преклопува (пр. национално членство наспроти членство во локален ентитет).

en: Generate PDFs for printing (only)
mk: Генерирај PDF-ови за печатење (само)

en: Generate Report
mk: Генерирај извештај

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
mk:  Креирајте API клуч за пријавување и трансакции така што ќе се пријавите на вашата сметка на трговец и ќе дојдете до одделот <strong>Прилагодувања &raquo; Општи прилагодувања на безбедноста</strong>.

en: Generates and sends out reports via email
mk: Генерира и испраќа извештаи преку е-пошта

en: Geo code 1
mk: Гео код 1

en: Geo code 2
mk: Гео код 2

en: Geocode and Parse Addresses
mk: Геокодирај и расчлени адреси

en: Geocoding
mk: Геокодирање

en: Georgian
mk: Грузиски

en: German
mk: Германски

en: German (Swiss)
mk: Германски (Швајцарија)

en: Get Directions FROM:
mk: Превземете упатства ОД:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
mk: Превземи RSS 2.0 feed за сегашни и идни јавни настани.

en: Gift
mk: Подарок

en: Give option
mk: Дозволи опција

en: Give option, but not required
mk: Опцијата е дозволена, но не е задолжителна

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
mk:  Му давате ли на корисникот избор на рати (пр. донирај секој месец, секои 6 месеци)? Доколку не, периодичните донации ќе продолжат се додека не ги откаже корисникот.

en: Given API command is not defined.
mk: Зададената API команда не е дефинирана.

en: Given the importance of auditability, extension developers are strongly discouraged from writing code to add, update or delete entries in the civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn, and civicrm_financial_trxn tables. Before publishing an extension on civicrm.org that does any of this, please ask for a special bookkeeping code review for the extension.
mk: Со оглед на важноста на можноста  за вршење на ревизија, на програмерите на екстензија им се советува да се воздржат од пишување на код за додавање, ажурирање или бришење на ставки во табелите civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn и civicrm_financial_trxn. Пред објавувањето на екстензиите на сајтот civicrm.org која прави било што од годенаведенотт, барајте специјален преглед на книговодствениот код за екстензијата.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
mk: Имајќи в предвид два опсега на датуми, ги прикажува контактите кои донирале во рамки на двата опсега, со сумата која ја донирале во секој опсег и со процент на зголемување/намалување на донацијата.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
mk: Глобален карактер за CSV разделник. Изменете го ова прилагодување за да вклучите вчитување и пренос на различни видови на CSV фајлови (на пример: ',' ';' ':' '|' ).

en: Go
mk: Оди

en: Go Back
mk: Назад

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
mk: Одете на <a href='%1'>Администрирај CiviCRM &raquo; Комуникаци &raquo; ОД адреси за е-пошта</a> до додади или уреди адреси за е-пошта. Адресите за е-пошта кои се користат мора да имаат важечки налог за е-пошра кај вашиот испорачувач на е-пошта.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
mk:  Одете на <a href='%1'>Администрирај CiviCRM &raquo; Комуникации &raquo;  ОД адреси за е-пошта</a> за да додадете или уредите општи адреси за е-пошта. Адресите за е-пошта кои се користат мора да имаат важечки налог за е-пошта кај вашиот испорачувач на е-пошта.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
mk:  Одете на <a href='%1'>Администрирај CiviCRM &raquo; Прилагодувања на системот &raquo; Испорачувачи на СМС</a> за да додадете или уредите СМС Испорачувач.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
mk: Одете на <a href='%1'>Администрирај CiviCRM &raquo; Системски прилагодувања &raquo; Испорачувачи на СМС</a> за да додадете или уредите испорачувач. Проверете дали се ова валидни испорачувачи.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
mk: Одете на <strong><a href="%1">Администрирај CiviCRM &raquo; Комуникации &raquo; Формати за ознаки </a></strong> како би ги додале или уредиле форматите или прилагодиле стандардниот формат.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
mk: Одете на <strong><a href="%1">Администрирај CiviCRM &raquo; Комуникации &raquo; Печати страна  во (PDF) формат како би ги додале или уредиле форматите или прилагодиле стандардниот формат.

en: Go to a web page where you can make your payment online
mk: Одете на веб-страницата каде ќе можете да ја извршите вашата уплата онлајн.

en: Go to contact summary
mk: Оди во краток преглед на контакти

en: Go to your page
mk: Одете на вашата страница

en: Goal
mk: Цел

en: Goal Amount
mk: Целен износ

en: Goal Amount should be a numeric value
mk: Целниот износ мора да биде нумеричка вредност

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
mk: Целниот износ треба да биде нумеричка вредност поголема од нула.

en: Goal Revenue
mk: Цел - приход

en: Goal Total
mk: Цел - вкупно

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
mk: Поминува низ записите за контакти и ги ажурира поздравите за е-пошта и пошта или вредностите за примателите

en: Government Entity
mk: Државна управа

en: Grace
mk: Мирување

en: Grand Total
mk: Конечен збир

en: Grant
mk: Грант

en: Grant Application Received Date is NULL
mk: Датумот за прием на пријава за грант е непостоечки

en: Grant Currency
mk: Валута за грант

en: Grant Decision
mk: Одлука за грант

en: Grant Decision Date is NULL
mk: Датумот за носење одлука за грантот е непостоечки

en: Grant Due Date
mk: Грант - краен рок

en: Grant Due Date is NULL
mk: Крајниот рок за грантот е непостоечки

en: Grant ID
mk: ID на грант

en: Grant Money Transfer Date is NULL
mk: Датумот за трансфер на средства за грантот е непостоечки

en: Grant Money transfer date
mk: Датум на префрлање на средства за грант

en: Grant Note
mk: Белешка за грант

en: Grant Rationale
mk: Образложение за грант

en: Grant Report (Detail)
mk: Извештај за грант (детален)

en: Grant Report (Statistics)
mk: Извештај за грант (статистики)

en: Grant Report Detail
mk: Детали од извештај за грант

en: Grant Report Due
mk: Рок за извештај за грантот

en: Grant Report Received
mk: Примен извештај за грант

en: Grant Report Received?
mk: Извештајот за грантот е примен?

en: Grant Reports Received
mk: Примени извештаи за грант

en: Grant Requests Received
mk: Примени барања за грант

en: Grant Status
mk: Статус на грант

en: Grant Status(s)
mk: Статус (статуси) на грант

en: Grant Type
mk: Тип на грант

en: Grant Type(s)
mk: Тип (типови) на грант

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
mk: Обезбеди пристап до CiviCRM компонентите и останатите CiviCRM дозволи.

en: Grant report received
mk: Извештајот за грантот е примен

en: Grant status
mk: Статус на грант

en: Granted
mk: Доделено

en: Grants
mk: Грантови

en: Grants Awarded
mk: Доделени грантови

en: Grants Summary
mk: Краток преглед на грантови

en: Greek, Modern
mk: Грчки (современ)

en: Greeting
mk: Поздрав

en: Greeting %1 %2
mk: Поздрав %1 %2

en: Group
mk: Група

en: Group '%1' already exists.
mk: Групата '%1' веќе постои.

en: Group - add contacts
mk: Група - додади контакти.

en: Group - create smart group
mk: Група - креирај смарт група

en: Group - remove contacts
mk: Група - отстрани контакти

en: Group - update smart group
mk: Група - ажурирај смарт група

en: Group Cache Date
mk: Датум на кеширање на група

en: Group Children
mk: Подредени на група

en: Group Contact Cache ID
mk:  ID на кеш на контакт на група

en: Group Contact ID
mk: Идентификација на контакт на група

en: Group Contact Status
mk: Статус на контакт на група

en: Group Contacts
mk: Контакти на група

en: Group Deleted
mk: Групата е избришана.

en: Group Description
mk: Опис на група

en: Group Enabled
mk: Групата е вклучена

en: Group ID
mk: Идентификација на група

en: Group Listings
mk: Листинг на групи

en: Group Membership Action
mk: Акција на групно членство

en: Group Membership Action Date
mk: Датум на акција на групното членство

en: Group Membership History ID
mk: ID на историја на членство во група

en: Group Membership Status
mk: Статус на групно членство

en: Group Membership Tracking
mk: Следење на групно членство

en: Group Name
mk: Назив на група

en: Group Name:
mk: Име на група:

en: Group Nesting
mk: Вгнездување на група

en: Group Nesting ID
mk: Идентификација на вгнездување на група

en: Group Options
mk: Опции за група

en: Group Organization
mk: Организација на група

en: Group Organization ID
mk: Идентификација на организација на група

en: Group Parents
mk: Надредени на група

en: Group Payment Deleted
mk: Групното плаќање е избришано

en: Group Percentage
mk: Групен процент

en: Group Saved
mk: Групата е зачувана

en: Group Search
mk: Пребарување на група

en: Group Settings: %1
mk: Прилагодувања на група: %1

en: Group Source
mk: Извор на група

en: Group Status
mk: Статус на група

en: Group Status %1
mk: Статус на група %1

en: Group Title
mk: Наслов на група

en: Group Type
mk: Тип на група

en: Group Type(s)
mk: Тип(ови) на група

en: Group Types
mk: Типови на групи

en: Group Visibility
mk: Видливост на група

en: Group Visibility Setting
mk: Прилагодување на видливост на група

en: Group Where Clause
mk: Групирај го изразот Каде

en: Group by
mk: Групирај според

en: Group by columns
mk: Групирај по колони

en: Group contributions by
mk: Групни донации

en: Group is Hidden
mk: Групата е скриена

en: Group is Reserved
mk: Групата е резервирана

en: Group is empty.
mk: Групата е празна.

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
mk: Филтрирањето на тип на група користи <strong>И</strong> логика. Ако ги проверите типовите 'Мејлинг листа' и 'Контрола на пристап', ќе бидат вратени само групите на кои им се доделени обата типа.

en: Group(s)
mk: Груп(а/и)

en: Group(s) %1 %2
mk: Група(и) %1 %2

en: Grouping(s)
mk: Групирања

en: Groups
mk: Групи

en: Groups Included in Mailing
mk: Групи вклучени во пошта

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
mk: Групи и вкупни вредности на донациите според критериуми кои вклучуваат контакти, временски период, финансиски тип, локација на донатор, итн.

en: Groups and totals pledges by criteria including contact, time period, pledge status, location, etc.
mk: Групи и вкупни вредности на обврските според критериумите кои вклучуваат контакти, временски период, статус на обврска, локација на донатор, итн.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
mk: На групите на контакти кои се користат за <strong>контрола на пристап</strong>мора да им биде доделен тој тип.

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
mk: Типот на групи кои се користат како мејлинг листи треба да биде 'Мејлинг листа'.

en: Guarani­
mk: Гварани

en: Guess client's feelings and needs.
mk: Проценете ги чувствата и потребите на клиентите.

en: Gujarati
mk: Гуџарати

en: HONOR ROLL
mk: ЛИСТА НА ЗАСЛУЖНИ

en: HTML Form Snippet for this Profile
mk: HTML Form Snippet за овој профил

en: HTML Format
mk: HTML формат

en: HTML Listing
mk: HTML Листинг

en: HTML Message
mk: HTML порака

en: HTML listing of current and future public events.
mk: HTML листа на тековни и идни јавни настани.

en: HTML mailing message
mk: HTML порака за пошта

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
mk: HTML пораките се визуелно побогати, дозволуваат внесување на слики и можат да бидат почитливи доколку имате вклучени линкови кон веб-сајт. Различни програми толкуваат HTML на различни начини - користете ја оваа опција внимателно освен во случај да имате шаблон за формат на порака кој е тестиран со различни програми за е-пошта, како за десктоп така и за веб.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
mk: HTML пораките се визуелно побогати, дозволуваат вметнување на слики и можат да бидат почитливи дококу имате вклучени линкови кон вебсајтот. Меѓутоа, можете да прилагодите и обичен СМС.

en: HTTPS is not set up on this machine
mk: HTTPS не е прилагоден на оваа машина

en: Haitian; Haitian Creole
mk: Хаитски, Хаитски креолски

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
mk: Висечки беџ 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
mk: Има последователна активност?

en: Has this contact been deleted?
mk: Овој контакт е избришан?

en: Has this contact opted out of bulk mail?
mk: Овој контакт се исклучил од групна пошта?

en: Has this event been made active?
mk: Дали е ова активен настан?

en: Has this event been made public?
mk: Дали е ова јавен настан?

en: Hashed Mailing URL's
mk: URL за хеширана пошта

en: Hausa
mk: Хауса

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
mk:  Дали го регистриравте овој сајт на CiviCRM.org? Ако не, помогнете ни да го зајакнеме CiviCRM екосистемот така што ќе издвоите неколку минути да го <a %1>пополните формуларот за регистрација</a>. Собраните информации ќе ни помогнат да ги усогласиме подобрувањето според приоритетите, да обезбедиме фокус за комуникација и да ја изградиме заедницата. Доколку сте член на техничкиот персонал кој го одржува овој сајт, кликнете на Keep in Touch за редовно да ги добивате најажурните техничли податоци (мала мејлинг листа).

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
mk: Дали сте го регистрирале овој сајт на CiviCRM.org? Доколку не, помогнете ни да го зајакнеме CiviCRM екосистемот така што ќе издвоите неколку минути да го пополните <a href="%1" target="_blank">формуларот за регистрација</a>. Собраните информации ќе ни помогнат да ги усогласиме подобрувањата според приоритетите, да обезбедиме фокус за комуникација и да ја изградиме заедницата. Доколку сте член на техничкиот персонал кој го одржува овој сајт, кликнете на Keep in Touch  за редовно да ги добивате најажурните технички податоци (мала мејлинг листа).

en: Head of Household for
mk: Глава на домаќинство за

en: Head of Household is
mk: Глава на домаќинство е

en: Head of household.
mk: Глава на домаќинство.

en: Header
mk: Заглавие

en: Header Financial Account?
mk: Главна финансиска сметка?

en: Header and Footer
mk: Заглавие и фуснота

en: Headers
mk: Наслови

en: Health Services Coordinator
mk: Координатор на здравствени сервиси

en: Health Services Coordinator is
mk: Координатор на здравствени сервиси е

en: Hebrew (modern)
mk: Хебрејски (современ)

en: Height (rows)
mk: Висина (редови)

en: Hello
mk: Здраво

en: Help
mk: Помош

en: Help Description
mk: Помошен опис

en: Help Post
mk: Помош зад полето

en: Help Post-Form
mk: Помош по формуларот

en: Help Pre
mk: Помош пред

en: Help Pre-Form
mk: Помош пред формуларот

en: Help Text
mk: Текст за помош

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
mk: Помогнете им на бездомниците да најдат привремено или трајно сместување

en: Help spread the word
mk: Споделете со пријателите

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
mk: Помогнете ни да ја прошириме веста за овој настан. Употребете го просторот подолу да ја персонализирате својата е-порака - кажете им на вашите пријатели дека ќе присуствувате на настанот. Потоа пополнете име(иња) и адреса(и) за е-пошта и кликнете на 'Испрати ја пораката'.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
mk: Помогнете ни да ја употребиме моќта на вашиот придонес и да ја прошириме приказната така што ќе ја споделите со своите пријатели. Употребете го просторот подолу да ја персонализирате својата е-порака - кажете им на вашите пријатели дека ќе присуствувате на настанот. Потоа пополнете име(иња) и адреса(и) за е-пошта и кликнете на 'Испрати ја пораката'.

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
mk: Помага при анализата на приходите остварени во тек на настанот. Извештајот може да вклучува тип на учесници, статус и методи на плаќање.

en: Herero
mk: Ереро

en: Hidden
mk: Скриено

en: Hidden permanently
mk: Трајно скриено

en: Hidden until %1
mk: Скриено до %1

en: Hide
mk: Скриј

en: Hide Breadcrumb?
mk: Сокриј патека?

en: Hide Smart Groups
mk: Скриј смарт групи

en: Hide comments for this note.
mk: Скриј коментари за оваа белешка.

en: High-value supporter of our organization.
mk: Поддржувач со високи донации за нашата организација.

en: Hindi
mk: Хинду

en: Hiri Motu
mk: Хири Моту

en: Hold Date
mk: Датум на задржување

en: Hold Threshold
mk: Гранична вредност на задржување

en: Hold date
mk: Датум на задржување

en: Hold reset date
mk: Датум на ресет на задржување

en: Home
mk: Дома

en: Home Mobile
mk: Домашен мобилен телефон

en: Home Phone
mk: Домашен телефон

en: Homeless Services Coordinator
mk: Координатор на сервис за бездомници

en: Homeless Services Coordinator is
mk: Координатор на сервисот за бездомници е

en: Homepage Link Color
mk: Боја на линкот за насловната страна

en: Homepage Url
mk: Url на насловна страница

en: Honor Roll
mk: Список на заслужни

en: Honor Roll Name
mk: Име за список на заслужни

en: Honor Types
mk: Типови на заслужни

en: Honoree
mk: Примател на донација

en: Honoree Individual
mk: Поединечен примател на донација

en: Honoree Introductory Message
mk: Воведна порака за примателот на донацијата

en: Honoree Profile
mk: Профил на примател

en: Honoree Section Enabled
mk: Одделот за примател на донацијата е вклучен

en: Honoree Section Title
mk: Наслов на одделот за примател на донација

en: Horizontal Spacing
mk: Хоризонтално растојание

en: Host
mk: Домаќин

en: Hourly
mk: На час

en: Household
mk: Домаќинство

en: Household Member is
mk: Член на домаќинство е

en: Household Member of
mk: Член на домаќинство

en: Household Name
mk: Назив на домаќинство

en: Household Name and State
mk: Име на домаќинство и држава

en: Household Primary Contact ID
mk: Идентификација на примарен контакт на домаќинство

en: Household membership.
mk: Член на домаќинство.

en: Housing Support
mk: Поддршка за сместување

en: How many people are you registering?
mk: Колку лица регистрирате?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
mk: Кон колку пријатели одеднаш може да биде испратена е-пошта? Можете да го ограничите ова како би го спречиле испраќањето на големо количество на е-пошта.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
mk: Колку пати периодичната донација била неуспешна?

en: How often should the contents of this dashlet be automatically refreshed? Users can manually reload by clicking the refresh button on their dashboards.
mk: Колку често компонентите на контролниот панел треба автоматски да се вчитуваат? Корисниците можат рачно да ги вчитаат со клик на копчето за освежување на нивниот контролен панел.

en: How should this change affect others in the series?
mk: Како оваа промена треба да влијае на останатите во сериите?

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
mk: Како ќе се користи оваа корисничка сметка за е-пошта. Само еден налог може да се користи за обработка на одбиената е-пошта. Исто така ќе се користи како главен налог за праќање на масовна пошта.

en: Html Type
mk: Html тип

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: I am contributing on behalf of an organization.
mk: Донирам во име на организација.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
mk: Не можам да креирам нови датабази и датабазата '%1%' не постои.

en: I can't tell what webserver you are running
mk: Не е можно да се одреди кој веб-сервер се користи

en: I pledge to contribute this amount every
mk: Се обврзувам дека ќе го донирам овој износ секој/а

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
mk: Се обврзувам дека ќе го донирам овој износ секој/секоја %1 %2s во 3 рати.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
mk: Се обврзувам дека ќе го донирам овој износ секој/секоја %2 во %3 рати.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
mk: Сакам ова членство автоматски да се обновува секои %1 %2(s).

en: I want to
mk: Сакам да

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
mk: Сакам да го донирам овој износ секој/секоја %1%2s во %3 рати.

en: I want to contribute this amount every %1 %2s.
mk: Сакам да го донирам следниов износ секои %1 %2s.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
mk: Сакам да го донирам следниов износ секои %1 во %2 рати.

en: I want to contribute this amount every %1.
mk: Сакам да го донирам следниов износ секои %1.

en: I want to make a one-time contribution
mk: Еднократна донација

en: I will send payment by check
mk: Уплата со чек

en: ICalendar Downloads and Feeds
mk: ICalendar Feeds и превземање

en: ID
mk: Идентификација

en: ID: %1
mk: Идентификација: %1

en: IM Location
mk: IM локација

en: IM Location Type
mk: IM тип на локација

en: IM Provider
mk: IM  испорачувач

en: IM Screen Name
mk: IM име на екран

en: IM Type
mk: IM тип

en: IM provider ID
mk: ID за IM испорачувач

en: IMPORTANT
mk: ВАЖНО

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
mk: ВАЖНО: Имајте на ум дека оваа порака ќе се наоѓа на СИТЕ следни типови на потврди во врска со оваа страница за онлајн донации.

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
mk: ВАЖНО: Замените разликуваат мали и големи букви, без разлика на тоа дали е селектирано или не  'Апсолутно совпаѓање'.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
mk: ВАЖНО: Drupal дозволите за „пристап до сите кориснички/сопствени податоци“ и „листинзите на профили и формулари“ ќе редифинира и исклучи одредени ACL прилагодувања за групите кориснички/сопствени полиња и соодветните профили. Доколку сакате да ги користите ACL на CiviCRM да го контролирате пристапот, не ги вклучувајте овие Drupal дозволи за Drupal улогата.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
mk:  ВАЖНО: Оваа страница не го контролира методот на плаќање/кредитните картички за сајтовите или/и донациите кои ја користат PayPal Express услугата (пр. каде информациите за наплата се прибираат на веб-сајтот на процесорот на уплати).

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
mk: ВАЖНО: Морате да го прилагодите мапирањето на испорачувачот пред користењето на пребарувањето по близина (Администрација > Системски прилагодувања > Мапирање и Геокодирање)

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
mk: ВКЛУЧИ ги примателите на оваа порака(и)

en: INVOICE
mk: ФАКТУРА

en: IP Address
mk: IP  адреса

en: Icelandic
mk: Исландски

en: Ido
mk: Идо

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
mk: Доколку „Вклучи“ или „Ограничи“ е вклучено, морате да одредире барем еден %1

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
mk: Доколку датумот на завршување на членството се разликува од датумот на следната наплата која ќе ја изврши процесорот за плаќање, може да дојде до разни проблеми. Може да дојде до прекин на членството, а датумот на обнова на членството може да се смени во однос на датумот кој рачно сте го внеле. Постапувајте внимателно кога ги менувате вредностите Датум на завршување и проверете ја поврзаната периодична уплата во системот на вашиот процесор за плаќање, така да тие секогаш се поклопуваат.

en: If Unused
mk: Доколку не се користи

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
mk: Доколку контактот од фајлот за вчитување е препознаен како дупликат на постоечки CiviCRM контакт...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
mk:  Доколку е избран тип на членство, членството ќе биде креирано или обновено кога корисникот ќе ја избере оваа опција. Оставете празно ако ја користите за опциите неврзани за членство (пр. претплата на магазин).

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
mk: Доколку сега е последниот рок за уплата, можете да ја регистрирате <a href='%1'>уплатата со чек, електронски трансфер или уплата во готовина за оваа обврска</a> ИЛИ <a href='%2'>уплата со кредитна картичка</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
mk: Доколку сега е последниот рок за уплата, можете да ја забележите уплатата со <a href='%1'>чек, електронски трасфер или кеш уплата за оваа обврска</a>.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
mk: Доколку примателот одговори на оваа пошта, проследи го одговорот на ОД адресата од која е испратена поштата.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
mk: Доколку примателот одговори на оваа пошта, испрати автоматски одговор користејќи ја избраната порака.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
mk:  Доколку сите записи во фајлот припаѓаат на ист поттип, изберете го тој поттип во полето „Поттип“. Во овој случај НЕ МОРАТЕ да ја внесувате колоната со поттипот во фајлот.

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
mk: Доколку е означено, администраторот ќе мора ги одобри новите страници за личната кампања пред да бидат достапни за јавноста. Препорачуваме користење на функционалноста „Извести преку е-пошта“ доколку е потребно одобрување, како доколку е потребно одобрение, како би бил известен соодветниот член на тимот дека нова страница за лична кампања „Чека одобрение“.

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
mk: Доколку оваа опција е селектирана, корисникот мора да се пријави за една од прикажаните опции за членство пред да продолжи.

en: If checked, users can view but not edit this field.
mk: Доколку оваа опција е селектирана, корисниците можат да го видат, но не и да го уредуваат ова поле.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
mk: Доколку оваа ставка е вклучена, CiviCRM испраќа потврда во PDF формат како прилог при пријавувањето за настан или онлајн донација.

en: If enabled, CiviCRM will allow users to submit profiles from external sites. This is disabled by default to limit abuse.
mk: Ако се вклучени, CiviCRM ќе им дозволи на корисниците да ги проследуваат профилите од надворешни сајтови. Ова е стандардно исклучено како би се ограничила злоупотребата.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
mk: Ако е овозможен, линкот на мапата ќе биде вклучен во редовите на листингот на профилот и на екраните со деталите за сите контакти чии записи содржат доволно податоци за вашиот испорачувач на мапирање.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
mk: Доколкку е вклучена оваа опција, сите акции ќе бидат логирани со целосен запис на измените.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
mk: Доколку фајловите за вчитување НЕ се кодирани како UTF-8, одредете друг вид на кодирање за овие фајлови. Стандардно<strong> Windows-1252</strong> ќе работи за .CSV фајловите креирани во Excel на најголем број на компјутери.

en: If individual contacts are separately modified, added, or removed, then the final list may change.
mk: Доколку поединечните контакти се менуваат, додаваат или бришат, конечната листа ќе може да се измени.

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
mk: Доколку групата е резервирана, само корисниците со дозвола за 'администрација на резервирани групи' можат да ги исклучат, избришат и сменат прилагодувањата на оваа група. Резервираното маркирање НЕ влијае на можноста на корисниците да додаваат или отстранат контакти од групата.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
mk: Доколку е резервиран, само корисниците со дозвола 'администрација на резервирани извештаи' можат да го модифицираат овој извештај.

en: If set to Yes, this report will appear in the My Reports section of the reports listing page and will only be visible by you.
mk: Доколку оваа опција е прилагодена на Да, овој извештај ќе се прикаже во секцијата Мои извештаи од страната со листинзи на извештаите и ќе можете да го видите само вие.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
mk: Доколку е прилагоден, новите контакти кои се креирани при потпишувањето на петицијата добиваат ознака со ова име.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
mk:  Доколку се ослободи место, ќе добиете е-пошта со линк кон веб-страната каде ќе можете да ја завршите вашата регистрација.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
mk: Доколку опцијата за 'Потврда на е-пошта' е вклучена, корисниците ќе добијат е-пошта за добредојде од Drupal со информации за пристап. Во спротивно ќе одберат лозинка и доколку одобрение од администраторот не е неопходно, ќе бидат автоматски логирани штом трансакцијата биде извршена.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
mk: Доколку формуларот е испратен со грешки (пр. не е пополнето задолжително поле...) - стандарднотео однесување е да се прикажат грешките во 'вградениот' формулар на профилот. Ова однесување можете да го редефинирате така што ќе ја одредите сопствената страница со грешка - така што ќе додадете скриено поле каде што се наоѓа <strong>URL со грешка</strong>.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
mk: Доколку страницата 'Посебно плаќање за членство' НЕ Е вклучена, А износот на донацијата е вклучен така да корисниците можат да се решат да дадат повеќе од минималниот износ на членарина, приказот во тој случај ќе изгледа вака:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
mk: Доколку на страницата е вклучена 'Посебна уплата на членарина' - се прикажува само износот на цената:

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
mk: Ако хостингот на веб страната на која го залепивте кодот на исечокот на друг домен од вашиот CiviCRM сајт, можеби НЕМА да можете да ги вклучите полињата Земја и Држава во формуларот (скрипт кој динамички ги вчитува државите врз основа на избрана земја можеби нема да може да се извршува на сите домени).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
mk: Доколку се вклучени во извештајот како колона за приказ, се прикажува само првиот сет на вредности.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
mk: Доколку оваа кампања има специфични датуми за почеток и крај, вградените виџети ќе го прикажуваат линкот кон вашата насловна страница наместо копчето за донации по завршувањето на кампањата.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
mk: Ако групата се користи во CiviCRM профилите, овие полиња ќе бидат ресетирани.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
mk: Доколку ова НЕ Е она што сакате да го направите, повторно селектирајте го полето „Попусти според датум на пријава“.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
mk:  Доколку ова е настан што се наплаќа и сакате корисниците да имаат можност да се регистрираат и да платат онлајн, изберете процесор за плаќање кој ќе го користите.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
mk: Доколку ова не е вашата адреса за е-пошта, нема потреба ништо да направите. <i><b></b></i>Не сте додадени на ниту една листа за пошта. Ако  ова е вашата адреса за е-пошта и <i><b>сакате да се исклучите</b></i>, внесете ја вашата адреса подолу заради верификација:

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to unsubscribe</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
mk: Доколку ова не е вашата адреса за е-пошта, нема потреба да направите ништо. <i><b>Не</b></i> сте додадени на ниту една мејлинг листа. Доколку ова е ваша адреса за е-пошта и <i><b>сакате да се исклучите</b></i>, внесете ја вашата адреса за е-пота подолу заради верификација:

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
mk: Доколку оваа опција НЕ Е селектирана, а сте ја вклучиле секцијата за износот на донацијата, ќе биде обработена само една трансакција за нивниот износ на донација кој најмалку мора да ја покрие одбраната цена на членството.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
mk: Доколку оваа опција е селектирана, „термометарот“ кој го прикажува напредокот кон целта ќе биде вклучен на оваа страница.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
mk: Доколку оваа опција е селектирана, „списокот на заслужни“ лица со имиња (или прекари)  ќе биде прикажан на вашата страница за прибирање на средства. (Донаторите ќе имаат опција да останат анонимни и во тој случај нивните имиња нема да бидат објавени.)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
mk: Доколку е селектирана оваа опција, „списокот на заслужни“ со имиња (или прекари) на лица ќе биде прикажан на вашата страница за прибирање на средства. (Донаторите ќе имаат опција да останат анонимни и во тој случај нивните имиња НЕМА да бидат објавени.)

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
mk:  Доколку е вклучена оваа опција, ќе добиете известување преку е-пошта кога луѓето донираат за вашата кампања.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
mk:  Ако оваа периодична уплата користи процесор кој поддржува интегрирано откажување, кликнете на „Откажи“ во овој формулар и користете ја опцијата „Откажи го автоматското обновување на претплатата“ (кликнете на „повеќе“ во редот со листи на членства).

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
mk: Доколку оваа врска има датуми на почеток и крај, можете да ги внесете овде.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
mk:  Доколку им дозволите на кориниците да бираат статус на учесник така што ќе го вклучите тоа поле во профилот - само статусите со видливост прилагодена на 'Јанво' ќе бидат излистани.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
mk:  Доколку веќе имате корисничка сметка, <a href='%1'>логирајте се</a> пред комплетирањето на овој формулар.

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
mk: Ако внесувате нови донации, ќе морате во вашиот фајл да вклучите и колона која содржи вредности кои се користат за поврзување на донациите со постоечкиот контакт. Можете да користите 'Интерен ID на контактот', 'Екстерен ID на контактот' (доколку ги користите во вашите записи за контакти), ИЛИ својство дефинирано во вашето Правило за пронаоѓање на дупликати без надзор (кое според стандардните прилагодувања е адреса за е-пошта).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
mk: Доколку внесувате нови записи за членството, ќе морате во вашиот фајл да вклучите и колона која ги содржи вредностите кои се користат за поврзување на членството со постоечкиот контакт. Можете да користите 'Интерен ID на контактот', 'Екстерен ID на контактот' (доколку ги користите во вашите записи за контактите), ИЛИ својство дефинирано во вашето Правило за пронаоѓање на дупликати без надзор (кое е, според стандардните прилагодувања, адреса за е-пошта).

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
mk:  Доколку внесувате нови записи за членството, ќе морате да вклучите колона во вашиот фајл која содржи вредности кои се користат за поврзување на регистрацијата за настан со постоечкиот контакт. Можете да користите 'Интерен ID на контакт', Екстерен ID на контакт' (доколку ги користите во вашите записи за контактите), ИЛИ својство дефинирано во вашето Правило за пронаоѓање на дупликати без надзор (кое е, според стандардните прилагодувања, адреса за е-пошта).

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifer to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
mk:  Ако АЖУРИРАТЕ постоечки донации, ќе морате да го вклучите единствениот идентификатор кој ќе се совпаѓа со постоечкиот запис за донација. Тоа може да биде ID на донација кој го доделува CiviCRM, единствен ID на профактурата или единствен ID на трансакцијата.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
mk: Доколку АЖУРИРАТЕ постоечки членства, неопходно е да вклучите колона која содржи единствен ID на членство кој го доделува CiviCRM и кој се сложува со постоечките записи за членства.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
mk: Доколку ажурирате постоечки учесници, неопходно е да вклучите колона која содржи единствен ID  на учесник кој го доделува CiviCRM и кој се сложува со постоечкиот запис за учесникот.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
mk: Доколку примате офлајн уплати од овој корисник, селектирајте <strong>Забележи уплата</strong>. Ќе можете да ги пополните информациите за плаќањето и по потреба да испратите сметка.

en: If you are displaying the search results as contacts, you can modify the columns displayed by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
mk: Ако резултатите на пребарувањето ги прикажувате како контакти, прикажаните колони можете да ги измените така што ќе креирате Профил кој содржи поинаков сет на полиња на контакти, а потоа ќе го изберете тој Профил овде, На пример, можеби ќе сакате да ги вклучите колоните за Пол и Датум за раѓање, а да ја исклучите Земја.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
mk: Ако учесниците ги преместувате од статус „На листа за чекање“ во статус „На чекање од листа за чекање“, уверете се дека има слободни места за настанот. Е-пошта со линкот за потврда на регистрацијата ќе биде автоматски испратена. Меѓутоа, ќе им биде дозволено да ја довршат регистрацијата само ако настанот не е пополнет (одн. ако бројот на регистрирани учесници е помал од максималниот број на учесници конфигуриран за настанот).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
mk: Ако планирате да го користите ова поле во изложениот профил, во формуларите за регистрација на настан или донации, би требало да ја изберете опцијата 'Ограничи ја листата на група' или да конфигурирате 'Напреден филтер' (за ненамерно да не го изложите целиот сет на контакти). Корисниците мораат да имаат дозвола за 'пристап на референтните полиња на контакти' ИЛИ за пристап кон CiviCRM за да ги би ги користеле референтните полиња на контакти за автоматско пополнување. Можете да доделите дозвола за 'пристап кон референтните полиња за контакти' на анонимна улога ако сакате ова поле да го користат посетители чиј идентитет не е потврден. Со полињата кои се вклучени во резултатите од пребарувањето управувате користејќи ги <a href='%1'>Поставки за пребарување - опции за референца на контакт</a> за да ги контролирате полињата вклучени во резултатите од пребарувањето.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
mk: Доколку пребарувате по име на активност, проверете го вашиот внес или користете помалку букви.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
mk: Ако пребарувате според име на член кој се обврзал/а на донација, проверете го вашиот внес или користете помалку букви.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
mk: Ако пребарувате по опсег на дати, пробајте со поширок распон на вредности.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
mk: Доколку пребарувате опсег на датум или износ, пробајте да ги проширите вредностите.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
mk: Доколку користите mail-merge токени, проверете дали се заменети со очекуваните вредности.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
mk: Доколку ја користите CiviMail компонентата за испраќање на масовна пошта на контактите, ова поле дава дополнителна контрола над адресата за е-пошта на која се испраќа поштата. Според стандардните прилагодувања, CiviMail испраќа е-пошта на преферираната адреса за е-пошта на контактот. Доколку контактот има поголем број на локации, ќе ја употреби преферираната адреса за е-пошта на контактот. Доколку контактот има поголем број на локации, ќе го употреби преферираната е-пошта на примарната локација. Меѓутоа, доколку контактот преферира да му се испраќаат CiviMail („групни“) мејлови на алтернативна адреса за е-пошта - селектирајте го полето „Користи за групна е-пошта покрај таа адреса за е-пошта.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
mk: Доколку го користите профилот како формулар за пријава на контакти и уредување - оваа опција контролира што ќе се случи во случај да податоците се поклопуваат со постоечкиот запис за контактот. Со помош ма оваа опција, корисникот може да го ажурира контактот со кој новиот внес се поклопува, или да креира дупликат на запис, или во спротивно ќе добие предупредување за 'дуплиран запис' и неговиот внес нема да биде зачуван. Поклопувањето на контактите се базира на вашите прилагодувања на 'Strict' праволото кое служи за препознавање на двојни контакти.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
mk:  Доколку го користите овој профил како формулар за пријавување на контакти, страна за онлајн донации или страна за регистрација за настан, анонимните корисници ќе имаат можност да креираат %1 кориснички налог како дел за пополнување на формуларот.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
mk: Ако го користите овој профил како формулар за пријавување или уредување на контакти, а сакате корисникот да биде пренасочен на статичката URL адреса откако ќе го испрати формуларот, можете да користите и токени за контакти во URL адресата - внесете полна URL адреса овде. Доколку го оставите полето празно, ќе биде прикажан формулар од вградениот профил со генеричка порака за статусот - „Вашите контакт-информации се зачувани“.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
mk: Доколку го го користите овој профил како формулар за пријава или уредување на контакти, а сакате корисникот да биде пренасочен на статичка URL адреса доколку кликне на копчето Откажи - внесете полна URL адреса овде. Доколку ова поле го оставите празно, ќе биде прикажан формуларот на вграденото поле.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
mk: Ако го користите овој профил како формулар за пребарување, можете да изберете да вклучите пребарување по близина. Кога е вклучен, блокот за пребарување по близина ќе биде додаден во критериумите за пребарување. Овој блок ќе содржи полиња за прилагодување на почетната адреса за близина и поле за прилагодување на 'радиусот' (оддалеченоста од таа адреса).

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
mk: Доколку изберете Пренасочи во базата на податоци, целата е-пошта ќе биде снимена како архивирана наместо испратена. Можете да ја најдете во табелата civicrm_mailing_spool  во базата  на  податоци на CiviCRM.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
mk: Доколку креирате само <strong>HTML</strong> верзија, CiviMail  автоматски ќе креира <strong>TEXT</strong> верзија за вашите приматели кои имаат избрано да НЕ примаат HTML е-пошта.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
mk: Доколку го исклучите профилот - ќе биде отстранет од овие формулари и/или модули. Дали сакате да продолжите?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
mk: Доколку ја исклучите оваа функција, донациите ќе бидат обработени веднаш штом ќе се испрати формулар за донација.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
mk:  Ако ја исклучите оваа опција, CiviCRM интерфејсот ќе биде ограничен на вообичаено пребарување. Отворањето на формуларот нема да отвори поп-ап дијалог, туку ќе ја освежи страницата.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
mk: Ако не ја видите опцијата „Откажи го автоматскотот обновување на претплатата“, ќе морате да го откажете поврзаниот запис за периодична донација на картичката Донации. <strong>Во тој случај, морате исто така рачно да ја откажете периодичната уплата од веб-сајтот на процесорот за плаќање</strong>.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
mk: Ако сакате оваа опција постепено да го зголемува бројот на учесници за настан, можете да ограничите колку пати оваа одредена опција ќе биде избрана. Оставете го ова поле празно и внесете ја вредноста Макс. број на учесници во соседното поле. На пример, ако го оставите ова поле празно и го прилагодите во соседното поле Макс. број на учесници = 20, само 20 регистранти може да ја изберат оваа опција пред да стане недостапна за онлајн регистрантите.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
mk: Доколку не сакате корисниците да испраќаат излезна пошта од CiviCRM, изберете „Исклучи излезна е-пошта“. Забелешка: Доколку ја исклучите излезната е-пошта, а користите страници за онлајн донации или онлајн регистрации за настан - ќе морате да го исклучите и автоматското испраќање на сметки и потврди за регистрација.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
mk: Доколку внесете уплата која е поразлична од моментално закажаниот износ, изберете една од овие опции:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
mk:  Доколку внесете износ кој е поразличен од моментално закажаниот износ, изберете една од овие опции:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
mk: Ако креирате повеќе настани со слични прилагодувања, можете да ги користите  <a href="%1">шаблоните за настан</a> за да ја забрзате вашата работа.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
mk: Доколку сте избрале да <strong>Дозволите други износи</strong>, можете да ги искористите полињата погоре за да ги контролирате минималните и/или максимално прифатливите вредности (пр. да не се дозволува износ на донација помал од %1)

en: If you have questions please contact us at %1
mk: Доколку имате прашања контактирајте не на %1

en: If you have questions please contact us at %1.
mk: Доколку имате прашања контактирајте не на %1.

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
mk: Доколку избравте една од опциите за дедупликација освен „нема проверка на дупликати“, CiviCRM ќе го употреби предефинираното правило за дедупликација да ги пронајде можните поклопувања за записите кои ги вчитавте. Можете да ги прегледате постоечките правила и да креирате нови на Контакти > Најди и спој ги дупликати на контакти.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
mk: Ако сте испраќале други масовни СМС пораки - можете дополнително да ги вклучите (или исклучите) контактите кои ги добиваат тие СМС пораки. CiviCRM ќе ги отстрани сите дупликати така што на контактите кои се во Вклученара група и биле приматели на Вклучен мејлинг ќе им биде испратена само една копија од оваа СМС.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
mk:  Доколку сте испраќале други масовни СМС пораки - можете дополнително да ги вклучите (или исклучите) контактите кои ги добиваат тие СМС пораки. CiviCRM ќе ги отстрани сите дупликата така што на контактите кои се во Вклучената група и биле приматели на Вклучен мејлинг ќе им биде испратена само една копија од овој СМС

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
mk: Доколку сеуште не сте ги прилагодиле корисничките полиња и профили за оваа намена, можете да го зачувате овој екран без бирање на Профилот, за ги извршите чекорите подолу,  да се вратите на <strong>Менаџирање на настани</strong> и да  изберете нов профил.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
mk: Доколку сеуште не сте ги прилагодиле сопствените полиња и профилот кои ќе ги собираат податоците кои ви се потребни за овој формулар, можете да ги креирате овде следејќи ги чекорите подолу.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
mk:  Доколку немате добиено е-пошта од нас, проверете го вашиот спам фолдер, можно е да се по грешка идентификувани како спам.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
mk: Доколку не примите е-пошта во наредните десет минути, проверете го вашиот спам фолдер.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
mk: Ако однапред го знаете бројот на трансакции во оваа серија, можете сега да го внесете.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
mk: Доколку однапред го знаете вкупниот износ во оваа серија, можете сега да го внесете.

en: If you modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
mk: Доколку ги модифицирате стандардните вредности, потврдете дека вашиот сервер има дозвола за запис во директориумите.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
mk: Доколку ви се потребни дополнителни опции - можете да ги додадете откако ќе ги зачувате моменталните внесувања.

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
mk: Ако сакате да креирате нови прилагодени полиња, тоа можете да го направите во рамки на уредувачот на профилот.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
mk: Доколку сакате да вчитате <strong>кориснички податоци со повеќе вредности</strong> за контактите (како што се вработување и образование), тоа ќе мора да го направите како посебен чекор <a href="%1">овде</a>.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
mk: Доколку сакате да вметнете специјална порака за овој член, внесете ја овде. Во спротивно, во е-поштата со потврдата ќе биде додадена стандардна порака за потврда прилагодена во Шаблонот за системски пораки.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
mk: Доколку треба да ги направите НЕдостапни компонентите на контролниот панел И да ги отстраните од постоечките контролни панели - тоа можете да го направите на екранот 'Конфигурација' на вашиот контролен панел. Кликнете на копчето 'x' од десната страна на иконата на компонентите на контролниот панел.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
mk: Ако повеќе не сакате да го користите овој сет на цени, кликнете на насловот на страната за донација подолу и изменете ја конфигурацијата на картичката Суми или Членство.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
mk: Доколку повеќе не сакате да го користите овој сет на цени, кликнете на насловот на шаблонот за настан подолу и изменете ги цените за тој настан.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
mk: Доколку повеќе не сакате да го користите овој сет на цени, кликнете на насловот на настанот подолу и изменете ги цените за тој настан.

en: If you only insert one shortcode, you can choose to override all page content with the content of the shortcode.
mk: Доколку внесете само еден краток код, можете да ја редефинирате комплетната содржина нс страницата со содржината на краткиот код.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
mk: Доколку планирате да го користите овој сет на цени за пријави и обнова на членството, не можете да го користите и за Настани и Донации. Меѓутоа, сетот на цени за членство може да содржи додатни полиња за опциите кои не се поврзани со членство кои бараат додатна уплата (пр. претплата за магазиин).

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
mk: Доколку сте ја избрале стандардната страна за онлајн донации каде учесниците можат сами да го обноват членството, линкот за „обнова“ кон таа страница ќе се прикажува во контролната табла за контакти за членство кои се внесени онлајн. Ќе морате да проверите дали блокот за членство за избраната страница за онлајн донации ги содржи сите моментално достапни членства.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
mk: Ако одберете тип на членство, членството ќе биде креирано или обновено кога корисниците ќе ја изберат оваа опција. Оставете ја оваа колона празна ако ја користите за опции кои не се врзани со членство (пр. претплата на списание).

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
mk: Доколку изберете повеќе опции за приватност, опциите кои сте ги избрале, според стандардните прилагодувања  се комбинираат со разделни изрази - ИЛИ. Пример: Доколку изберете 'Не телефонирај' и 'Не испраќај е-пошта', резултатите ќе содржат контакти кои имаат избрано или едно, или обете прилагодувања. Доколку сакате да ги видите само оние контакти кои ги имаат селектирано обете ставки, изберете оператор I.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
mk: Доколку го прескокнете овој учесник, ќе има доволно место на настанот за вашата група. Нема да бидете ставени на листата за чекање).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
mk: Доколку го прескокнете овој учесник, ќе има доволно место на настанот за вашата група (нема да бидете ставени на листата за чекање). Ве молиме да се вратите на насловната страна за регистрација и да го намалите бројот на учесници.Исто така ќе ни бидат потребни комплетни информации за плаќање.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
mk: Доколку го прескокнете овој учесник, ќе имате доволно место за вашата група на настанот (нема да бидете ставени на листата за чекање). Регистрацијата за овој настан бара одобрение. Ќе добиете е-пошта по прегледот на вашата регистрација.

en: If you specify a payment method then this batch will be limited to exporting only transactions paid with that method.
mk:  Ако наведете метод на плаќање, оваа серија ќе биде ограничена на извоз само на оние трансакции кои се платени со таа метода.

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
mk: Доколку мислите дека ова е можеби дупликат на контактот кој треба да се поврзе со веќе постоечкиот запис - одете на „Контакти>> Најди и поврзи дупликати на контакти“. Употребете го строгото правило за одрганизации за да пронајдете можни дупликати и поврзете ги доколку е потребно.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
mk: Доколку мислите дека ќе увезувате дополнителни податоци од истиот извор на податоци, селектирајте „Сочувај го мапирањето на ова поле“ на дното на оваа страница, пред да продолжите понатаму. Сочуваното мапирање потоа ќе може повторно да се употреби при следното вчитување на податоци.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
mk:  Ако го деселектирате „Попусти според датум на пријава“ и го зачувате овој формулар, сите постоечки сетови за попуст ќе бидат избришани.

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
mk: Ако користите CiviMail за билтени или друга комуникација, погледнете го новите примероци на CiviMail шаблоните кои користат реактивен дизајн како би се оптимизирал приказот на мобилните уреди (Администрирање > Комуникации > Шаблони со пораки).

en: If you use a payment processor service where credit card and billing information is collected <strong>on your site</strong> it is strongly recommended that you create or obtain an <strong>SSL certificate</strong> and configure your webserver to support SSL connections. Consult your hosting provider or web-server documentation for more information on obtaining and installing SSL certificates.
mk: Ако користите услуга на процесор за плаќање кај кој информациите за кредитната картичка и наплатата се собираат <strong>на вашиот сајт</strong>, строго се препорачува да креирате или набавите <strong>SSL сертификат</strong> и да го конфигурирате веб серверот така да подджува SSL врски. Обратете се до испорачувачот на хостинг услуги или разгледајте ја документацијата за веб серверот за да добиете повеќе информации за добивањето и инсталирањето на SSL сертификатот.

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
mk: Ако ја користите оваа опција, можеби ќе сакате да користите распоред на табелата за форматирање на излезниот фајл (фајлови) од токените за донации. Во тој случај изберете сепаратор 'Поле во табела' и секоја инстанца на донација ќе биде поставена во сопствено поле во табелата. Друга можност е да користите едноставен сепаратор 'Запирка' кој едноставно ќе ги раздвојува износите на донациите и/или датумите користејќи запирки (пр. 'Ви благодариме за великодушната донација од 150,00 USD, 200,00 USD, 450,00 USD оваа година.').

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
mk: Доколку сакате администраторот на вашата организација да го добива секое известување за приемот на страната за лична кампања, внесете една или повеќе адреси за е-пошта овде. Повеќе адреси треба да бидат раздвоени со запиртка (пр. jane@example.org, paula@example.org). Првата е-порака ќе биде испратена на корисникот на страната за лична кампања за поддршка.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
mk: Доколку сакате да соберете дополнителни информации во текот на регистрацијата за настанот, треба да конфигурирате еден или повеќе CiviCRM профили - кои се група на стандардни и кориснички полиеа. За регистрација за настан најчесто ќе сакате да соберете адреса заа е-пошта и/или име и презиме на учесник. Исто така, можеви ќе ви бидат потребни дополнителни информации кои се специфични за <strong>Учеството</strong> на лицето на Настанот.

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
mk: Доколку сакате да прикажете содржина на дното од вашата страница за донации, можете да ја внесете овде.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
mk: Доколку сакате членовите на вашата организација да бидат во Bcc во секоја потврда пратена преку е-пошта, внесете една или повеќе адреси за е-пошта овде. Повеќе адреси треба да бидат раздвоени со запирка (пр. ane@example.org, paula@example.org)

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
mk: Доколку сакате членовите на вашата организација да бидат во cc во секоја потврда пратена преку е-пошта, внесете една или повеќе адреси за е-пошта овде. Повеќе адреси треба да бидат раздвоени со запирка (пр. ane@example.org, paula@example.org)

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
mk: Доколку сакате член(ови) на вашата организација да добиваат е-пошт со известување секојпат кога овој Профил се користи за внес или ажурирање на информации за контакти, внесете една или повеќе адреси за е-пошта овде. Повеќе адреси за е-пошта би требало да бидат одвоени со запирка (пр. jane@example.org, paula@example.org). Првата наведена адреса за е-пошта ќе се користи како ОД адреса во известувањата.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
mk: Доколку сакате да ги пронајдете (вклучите) контактите со одреден сет на опции за приватност, кликнете на копчето 'Вклучи'.

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
mk: Ако сакате да им дозволите на донаторите да го наведат лицето на кого му го доделуваат својот подарок, селектирајте го ова поле. Опционалниот оддел Примател на донација ќе биде вклучен во формуларот. Информациите за примателот на донацијата автоматски се чуваат и поврзуваат со записот за донацијата.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
mk: Доколку сакате да ја активирате 'Секцијата за износи на донации', треба или да 'Одобрите други суми' и/или да внесете барен еден ред во табелата 'Фиксни суми на донации'.

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
mk: Ако во ознаките за пошта сакате да вклучите околија, полето за потврда Округ мора да биде потврдено во одделот Уредување а адреси на овој екран, а името на округот морате да го додадете во табелата civicrm_county во базата на податоци.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
mk: Ако сакате да го ограничите бројот на учесници кои можат да ја изберат оваа опција, внесете го тој број овде. Ова ограничување се разликува од максималниот број на учесници кои можат да се регистрираат на настан (тој број можете да го прилагодите во Конфигурација на настан > Информации и прилагодувања).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
mk: Доколку сакате да поставите стандардна вредност за ова поле, внесете ја овде. За полињата со датум, форматот е ГГГГ-ММ-ДД.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
mk: Доколку сакате да ја вклучите страницата за онлајн регистрација на настан, селектирајте го првото поле подолу, а потоа пополнете ги полињата во овој формулар.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
mk: Ако сакате да направите страница за Онлајн регистрација на настан, селектирајте го првото поле подолу, а потоа пополнете ги полињата во овој формулар. Можете да понудите онлајн регистрација за платени и бесплатни настани. Платените настани бараат конфигурација на <a href="%1">процесорот за плаќање</a> на вашиот сајт.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
mk: Доколку сакате да поставите одредена граница за максималниот број на записи, внесете го тој број. Во спротивно оставете го ова поле празно.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
mk: Доколку сакате да користите веќе зачувано мапирање на полиња за вчитување - изберете го овде.

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
mk: Доколку сакате да додадете ваша лична порака на оваа е-пошта, можете да ја додадете овде. (Доколку оваа порака ќе ја добија повеќе приматели, сите контаки ќе ја добијат истата порака).

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
mk: Ако сакате да креирате корисничка сметка на овој сајт, селектирајте го полето подолу и внесете Корисничко име

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
mk: Доколку не сте сигурни кој процесор да го користите - ви предлагаме да ги погледнете условите, ограничувањата и покриените области на сајтот на секој процесор пред да продолжите.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
mk: Доколку сте сигурни дека овој запис не е дупликат кликнете на копчето ,,Зачувај го сличниот контакт" подолу.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Group - update smart group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu
mk: Ако ги променивте критериумите за пребарување за оваа 'смарт група' и сакате да ги зачувате промените, изберете ја ставката Група - ажурирај смарт група од паѓачкото мени '-повеќе активности-'

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
mk: Доколку сте користеле единствен <strong>Екстерен идентификатор</strong> за секој контакт во CiviCRM, можете да ја вклучите таа вредност како колона во вашиот фајл за вчитување. Потоа донациите ќе се спојуваат со донаторите преку  нивните екстерни ID.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
mk: Ако сте користеле единствен <strong>Екстерен идентификатор</strong> за секој контакт во CiviCRM, можете да ја вклучите таа вредност како колона во вашиот фајл за вчитување. Членствата потоа ќе поврзат со контактите користејќи го овој екстерен ID.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
mk: Доколку сте користеле единствен <strong>Екстерен идентификатор</strong> за секој контакт во CiviCRM, можете да ја вклучите таа вредност како колона во вашиот фајл  за вчитување. Податоците за учесниците потоа ќе се поклопуваат со записите за контактите користејќи го овој екстерен  ID. Потребно е да за „дупликатите на внесот“ го изберете прилагодувањето „Прескокни“ или „Без проверка на дупликати“, како би можеле да поставувате фајл користејќи го полето со екстерен идентификатор.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
mk:  Доколку вашиот SMTP сервер бара автентификација, внесете корисничко име и шифра овде.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
mk: Ако процесорот кој го сакате не е на листата, проверете дали <a href="%1">директориумот за проширувања</a> содржи уште процесори за плаќање кои можете да ги превземете. Ако и понатаму не можете да го пронајдете, разгледајте ја можноста за партнерство со програмерот и креирање на ново проширување.

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
mk: Ако вашата организација ги изменила стандардните верзии на шаблоните за системски тек на работата, тогаш промените и исправките на грешките вклучени во ажурирањето ќе мора да бидат споени со изменетите верзии.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
mk: Доколк вашата страница е вклучена кликнете на <strong>Продукциска страница</strong> за да видите како изгледа страницата во <strong>продукциски мод</strong>.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
mk: Доколку вашиот сајт користи поттипови на контакти, можете да го доделите овој сет на кориснички/сопствени полиња на одреден поттип (пр. 'Студент'), или можете да изберете '- Било кој -' - што ќе ги направи полињата достапни за сите контакти од надреден поттип  (пр. 'Поединец/ка'), како и на било кој поттип.

en: Igbo
mk: Игбо

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
mk: Игнорирај несогласување и процесирај ја серијата?

en: Ignore Severity
mk: Игнорирај значење

en: Illegal stack size. Use values between 1 and %1.
mk: Недозволена големина на стек. Користете вредности помеѓу 1 и %1.

en: Image Deleted
mk: Сликата е избришана

en: Image File Name
mk: Име на фајлот со слика

en: Image URL is Required
mk: URL за слика е задолжителен

en: Image Url
mk: Url на слика

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
mk: Сликата не може да биде вчитана поради несоодветен тип на екстензија.

en: Images
mk: Слики

en: Import Activity
mk: Вчитување на активност

en: Import Contact
mk: Вчитување на контакт

en: Import Contribution
mk: Вчитување на донација

en: Import Data (row %1)
mk: Вчитај податоци (ред %1)

en: Import Data File
mk: Вчитај фајл со податоци

en: Import Field Separator
mk: Разделник на полето за вчитување

en: Import File Format
mk: Вчитај формат на фајл

en: Import Membership
mk: Вчитување на членство

en: Import Now
mk: Вчитај сега

en: Import Options
mk: Опции за вчитување

en: Import Participant
mk: Вчитување на учесник

en: Import contacts and activities
mk: Вчитај контакти и активности

en: Import has completed successfully.
mk: Вчитувањето е успешно извршено.

en: Import mode
mk: Мод за вчитување

en: Import to Groups
mk: Вчитај во групи

en: Important Notes
mk: Важни забелешки

en: Importing Multi-value Custom Data
mk: Вчитување на кориснички/сопствени податоци со повеќе вредности

en: Impunity
mk: Неказнивост

en: In
mk: Во

en: In Date
mk: Влезен датум

en: In Global Settings
mk: Во глобални нагодувања

en: In Honor of
mk: Во чест на

en: In Memory of
mk: Во сеќавање на

en: In Person
mk: Лично

en: In Progress
mk: Во тек

en: In Public Honor Roll?
mk: е во јавниот список на заслужни?

en: In Support of
mk: Поддршка за

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
mk: Заедно со прилагодувањата на овој екран, постојат уште прилагодувања кои можете да ги додадете во вашиот фајл со прилагодувања (civicrm.settings.php) каде ќе обезбедите дополнителни информации за дебагирањето.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
mk: Морате да додадете поле за примарна адреса за е-пошта во профилот.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
mk:  Во сите случаи, проверката дали постои контакт кој се поклопува користи стандардно „поединечно строго правило за пронаоѓање на дупликати“ (поклопување на адресата за е-пошта). Ако сте загрижени дека анонимни посетители ќе ги заменат постоечките податоци, ова правило можете да го измените така што поклопувањата да бидат помалку веројатни (или дури невозможни). На пример, ако сакате анонимниот внес НИКОГАШ да не се поклопува (т.е секогаш да креирате нов запис на контакт), уредете го тоа правило и прилагодете го 'прагот на тежина' на вредност повисока од 10. Потоа ќе морате повремено да го активиате Пронаоѓањето на дупликати користејќи поинакво правило и да ги споите сите дуплирани записи со нивните поврзани членства, донации, итн.

en: In order for reminders to be sent:
mk: Kako bi podsetnici bili poslati: За потсетниците да бидат испратени:

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
mk: За да се искористи оваа функционалност, корисникот на базата на податоци на оваа инсталација мора да има право да креира активатори (во MySQL 5.0  и во MySQL 5.1 доколку е вклучено бинарното логирање - ова значи СУПЕР право). Оваа инсталација ги нема вклучено неопходните права.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
mk:  Доколку користите Drupal, сите CiviCRM  грешки ќе се појават во watchdog  (под претпоставка дека Drupal watchdog е вклучен).

en: In the form of CCYYMMDD.
mk: Во форма ГГГГММДД.

en: In the form of DD (01 - 31).
mk: Во форма ДД(01 - 31).

en: In the form of MM (01 - 12).
mk: Во форма ММ (01 - 12).

en: In the form of WW (01 - 53).
mk: Во форма НН (01 - 53).

en: In the form of YYYY.
mk: Во форма ГГГГ.

en: In the form of YYYYMM.
mk: Во форма ГГГГММ

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
mk: Во процесот на прилагодување на CiviCRM  компонентите или конфигурацијата на профилите и страните можеби сте направиле тест дониции, активности, учесници, обврски, итн.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
mk: Во овој чекор, ќе го прилагодите насловот на страницата, финансискиот тип (донација, донација во рамки на кампања, итн.), целниот износ и воведната порака. Ќе можете да се вратите и да ги измените сите аспекти на оваа страница кога ќе посаката откако ќе завршите со Setup Wizard-от.

en: Inactive
mk: Неактивен

en: Inactive Relationships
mk: Неактивни врски

en: Inbound Email
mk: Доаѓачка е-пошта

en: Inbound Email.
mk: Доаѓачка е-пошта.

en: Inbound SMS
mk: Дојдовни СМС

en: Inches
mk: Инчи

en: Include
mk: Вклучи

en: Include %1 user account information links in search results?
mk: Вклучи линк кон информациите за корисничкиот налог %1  во резултатите од пребарувањето?

en: Include / Exclude Search
mk: Вклучи/Исклучи пребарување

en: Include Both
mk: Вклучи ги двата

en: Include Case Activities
mk: Вклучи активности од предметот

en: Include Drupal user account information links in search results?
mk: Вклучи линк кон информациите за Drupal корисничкиот налог во резултатите на пребарувањето?

en: Include Event templates?
mk: Вклучи шаблони за настан?

en: Include Group(s)
mk: Вклучи група(и)

en: Include Groups
mk: Вклучи групи

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
mk: Вклучи ICal покана за задолжените за активноста

en: Include Map to Event Location
mk: Ја вклучува мапата до локацијата на настанот

en: Include Messages
mk: Вклучи пораки

en: Include Profile
mk: Вклучи профил

en: Include Profiles
mk: Вклучи профили

en: Include Proximity Search?
mk: Вклучи пребарување според близина?

en: Include Repeating Events
mk: Вклучи настани кои се повторуваат

en: Include Report in Navigation Menu?
mk: Вклучи извештај на менито за навигација?

en: Include Tag(s)
mk: Вклучи белег(зи)

en: Include Tags on Other Types of Records
mk: Вклучи белези на други типови на записи

en: Include Template
mk: Вклучи шаблон

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
mk: Вклучете ја секцијата за пријава за членство за оваа страница за лична кампања?

en: Include a Picture or an Image
mk: Вклучи слика

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
mk: Вклучете дополнителни полиња во овој формулар за регистрација така што ќе го изберете и прилагодите CiviCRM профилот кој ќе биде додаден на дното од страната.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
mk: Вклучете дополнителни полиња во овој формулар за регистрација така што ќе го изберете и прилагодите CiviCRM  профилот кој ќе биде додаден на врвот на страната (Веднаш под воведната порака).

en: Include by Privacy Option(s)
mk: Вклучи според опција(и) за приватност

en: Include contacts where
mk: Вклучи ги контактите овде

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
mk: Внесете двојни наводници (&quot;) за име и аглести загради  (&lt; &gt;) за адреса за е-пошта. <br />Пример: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: Include in multi-record listing?
mk: Вклучи во листа на мулти записи?

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
mk: Вклучи ја мапата со локацијата на настанот на страницата со информациите за настанот? (Испорачувачот на мапа мора да биде конфигуриран во <a href='%1'>Администрација > Системски прилагодувања > Мапирање и геокодирање</a>)

en: Include my name and message
mk: Вклучи го моето име и порака

en: Include participants from all events in the %1 series
mk: Вклучи ги учесниците од сите настани во серијата %1

en: Include profile edit links in search results?
mk: Вклучи ги линковите за уредување на пребарувањата во резултатите за пребарување?

en: Include reCAPTCHA?
mk: Вклучи reCAPTCHA?

en: Include tags used for %1
mk: Вклучи белези користени за %1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
mk: Вклучете ги полињата за „спарување“ на податоци врз база на конфигурираните правила за <strong>Пронаоѓање на дупликати без надзор</strong>. За стандардните правила за пронаоѓање, би ја вклучиле колоната во секој ред со адресата за е-пошта на донаторот.

en: Include these membership types
mk: Вклучи ги следниве типови на членство

en: Include this link to your fundraising page in your emails
mk:  Вклучете линк кон вашата страница за прибирање на средства во вашите е-пораки.

en: Include:
mk: Вклучува:

en: Included
mk: Вклучени

en: Includes %1 amount of %2
mk: Вклучува %1 износ од %2

en: Income
mk: Приход

en: Income Account is
mk: Приходна сметка е

en: Income Count Summary Report
mk: Извештај со краток преглед за бројот на приходи

en: Income Statistics
mk: Статистики за приход

en: Income and benefits stabilization
mk: Стабилизирање на приход и бенефиции

en: Incomplete Transaction
mk: Некомплетна трансакција

en: Incomplete. Click to configure result set.
mk: Не е комплетно. Кликни да го конфигурираш сетот на резултати.

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
mk: Неточна вредност на идентификацијата за поздрав %1, или нема стандарден поздрав за овој тип на контакт и тип на поздрав.

en: Individual
mk: Индивидуално

en: Individual Display Name Format
mk: Формат на име за приказ

en: Individual Name Fields
mk: Полиња за име на поединец

en: Individual Prefix
mk: Индивидуален префикс

en: Individual Sort Name Format
mk: Формат на поединечни имиња за сортирање

en: Individual Suffix
mk: Индивидуален суфикс

en: Individual contact prefixes
mk: Индивидуални префикси на контакти

en: Individual contact suffixes
mk: Индивидуални суфикси на контакти

en: Indonesian
mk: Индонезиски

en: Ineligible
mk: Не се квалификува

en: Info &amp; Settings
mk: Info &amp; Прилагодувања

en: Info Page Link
mk: Линк за инфо-страна

en: Info and Settings
mk: Инфо и прилагодувања

en: Inform Mailing
mk: Информирај пошта

en: Inform scheduler about the mailing
mk: Информирај го лицето кое ја закажало за поштата

en: Initial Amount Help Text
mk: Текст за помош за почетен износ

en: Initial Amount Label
mk: Ознака за почетен износ

en: Initial Date Range
mk: Иницијален распон на датуми

en: Initial Date Range:
mk: Почетен распон на датуми:

en: Initial Reminder Day
mk: Иницијален ден за потсетник

en: Initializing...
mk: Вклучување...

en: Inline
mk: Внесено

en: Input Field Type
mk: Тип на поле за внес

en: Input file must be in CSV format
mk: Фајлот мора да биде во CSV формат

en: Insert
mk: Вметни

en: Insert new Membership
mk: Внеси ново членство

en: Insert new contributions
mk: Внеси нови донации

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
mk: Вметнува активност за контакт или случај со враќање на влезна е-пошта од директориумот пошта.

en: Install
mk: Инсталирај

en: Install "%1"?
mk: Инсталирај „%1“?

en: Installation Error
mk: Грешка при инсталација

en: Installation Guide
mk: Водич за инсталација

en: Installing CiviCRM...
mk: CiviCRM се инсталира...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
mk: Инсталацијата на оваа екстензија ќе ви обезбеди дополнителна функционалност. Проверете дали екстензијата која ја инсталирате доаѓа од сигурен извор.

en: Installment Amount
mk: Износ на рата

en: Installments
mk: Рати

en: Installments should be greater than zero.
mk: Ратите мора да бидат поголеми од нула.

en: Instance is Reserved
mk: Инстанцата е резервирана

en: Instant Messenger (IM) screen-names
mk: Имиња во Instant Messenger (IM)

en: Instant Messenger ID
mk: Идентификација на Instant Messenger

en: Instructions
mk: Инструкции

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
mk: Инструкциите се додадени на Страницата за потврда и Страницата за благодарост кога корисникот ќе ја избере опцијата 'плати подоцна' (пр. 'Ипсратете сметка...во рок од три работни денови').

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
mk: Инструкциите се додадени на Страницата за потврда и Страницата за благодарност, како и е-поштата со потврда кога корисникот ќе ја избере опцијата 'плати подоцна' (пр. 'Испратете сметка...во рок од 3 работни денови.').

en: Instructions for interviewers
mk: Инструкции за интервјуери

en: Insufficient access rights - cannot merge
mk: недоволни овластувања за пристап - не е можно поврзување

en: Integer
mk: Цел број

en: Integrated case management for human service providers
mk: Интегрирано управување со предметот за испорачатели на  хумани услуги.

en: Intended Recipients
mk: Приматели за кои е наменето

en: Interlingua
mk: Интерлингуа

en: Interlingue
mk: Интерлинг

en: Internal Contact ID
mk: Идентификација на интерен контакт

en: Internet Access Required
mk: Потребен е пристап до интернет

en: Interval
mk: Интервал

en: Interval (number of units)
mk: Интервал (број на единици)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
mk: Интерзвал за претплата за %1 рата (рати)

en: Interview Respondents
mk: Интервјуирај испитаници

en: Interviewed
mk: Интервјуирал/а

en: Interviewer
mk: Анкетар

en: Interviewer Name
mk: Име на анкетар

en: Intro
mk: Вовед

en: Intro Content
mk: Воведна содржина

en: Intro Text
mk: Воведен текст

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
mk:  Претставете ја кампањата и причината поради која ја поддржувате. Овој текст ќе се појави на врвот на вашата лична страна и на врвот на главната страница за донирање на самата кампања кога луѓето донираат преку вашата страница.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
mk:  Претставете ја кампањата и причината поради која ја поддржувате. Овој текст ќе се прикаже на врвот на вашата лична страница и на врвот на главната страница за донирање или регистрација за настан.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
mk: Претставете се себеси и вашата улога во организацијата.

en: Introduction
mk: Вовед

en: Introductory Message
mk: Воведна порака

en: Introductory Message - New Memberships
mk: Воведна порака - нови членства

en: Introductory Message - Renewals
mk: Воведна порака - обнови

en: Introductory Text
mk: Воведен текст

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
mk: Воведна порака/упатства за страницата за онлајн регистрација (може да содржи белези од HTML формат).

en: Inuktitut
mk: Инуктитутски

en: Inupiaq
mk: Инупиак

en: Invalid Base Directory
mk: Невалиден основен директориум

en: Invalid Base URL
mk: Невалиден основен URL

en: Invalid Email address
mk: Неважечка адреса за е-пошта

en: Invalid Membership
mk: Неважечко членство

en: Invalid Message template
mk: Неважечки формат на порака

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
mk: Неважечки редови со уплата на обврска (прескокнати).

en: Invalid Rows (skipped)
mk: Невалидни редови (прескокнати)

en: Invalid Subtype
mk: Неважечки поттип

en: Invalid Value
mk: Погрешна вредност

en: Invalid action specified in URL
mk: Неважечка акција е специфицирана во URL

en: Invalid className: %1
mk: Неважечко име на класа: %1

en: Invalid component ID (%1)
mk: ID на неважечка компонента (%1)

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
mk: Невалиден датум "%1" (мора да биде со форма гггг-мм-дд).

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
mk: Невалиден прашалник за датум "%1"  во URL (важечка синтакса е ггггмм).

en: Invalid day name
mk: Неважечки ден во месецот

en: Invalid day of the month
mk: Неважечки ден во месецот

en: Invalid default value for country.
mk: Неважечка стандардна вредност за земја.

en: Invalid document file format
mk: Невалиден документ за типот на фајл

en: Invalid entity type
mk: Несоодветен тип на ентитет

en: Invalid form parameters.
mk: Неважечки параметри на формуларот.

en: Invalid hook invocation
mk: Невалидно повикување на врска

en: Invalid option
mk: Неважечка опција

en: Invalid relationship type
mk: Неважечки тип на врска

en: Invalid string passed as severity level.
mk: Неважечки стринг проследен како ниво на значење.

en: Invalid token code
mk: Погрешен код на токен

en: Invalid value for Event ID
mk: Недозволена вредност за ID за настан

en: Invalid value passed to delete function.
mk: Неажечка вредност проследена на функцијата за бришење.

en: Invoice
mk: Фактура

en: Invoice Date:
mk: Датум на фактура:

en: Invoice ID
mk: Идентификација на фактура

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
mk: Потребно е да се совпаѓаат ID на трансакцијата или  ID на донацијата со постоечкиот запис за донации во модот за ажурирање.

en: Invoice Number:
mk: Број на фактура:

en: Invoice Prefix
mk: Префикс на фактура

en: Invoices - print or email
mk: Фактури - печатење или е-пошта

en: Invoices / Credit Notes
mk: Фактури/белешки за побарувања

en: Irish
mk: Ирски

en: Is
mk: Е

en: Is Active
mk: Е активен

en: Is Active?
mk: Активен?

en: Is Amount Block Active?
mk: Дали блокаторот на износ е активен?

en: Is Automaticaly created
mk: Е автоматски креирана

en: Is Billing Address
mk: Е адреса за наплата

en: Is Billing Email
mk: Е-пошта за наплата

en: Is Billing Email?
mk: Е е-пошта за наплата?

en: Is Billing Phone
mk: Е телефон за наплата

en: Is Calendar Year
mk: Е календарска година

en: Is Campaign Active?
mk: Кампањата е активна?

en: Is Contribution Page Shared?
mk: Страницата за донации е поделена?

en: Is Credit Card Only?
mk: Само кредитна картичка?

en: Is Dashlet Active?
mk: Компонентата на контролна табла е активна?

en: Is Dashlet Reserved?
mk: Компонентата на контролна табла е резервирана?

en: Is Deceased
mk: Починат

en: Is Default Mail Settings?
mk: се стандардни прилагодувања за е-пошта?

en: Is Default Price Field Option?
mk: Е стандардна опција за полето за цена?

en: Is Default Survey
mk: Е стандардна анкета

en: Is Default?
mk: Е стандардно?

en: Is Deleted
mk: Е избришан

en: Is Domain Setting?
mk: Е прилагодување на домен?

en: Is Empty
mk: Е празно

en: Is Event Public
mk: Дали е ова јавен настан

en: Is Held
mk: Е задржана

en: Is IM Billing?
mk: IM е за наплата?

en: Is Interview Conducted?
mk: Интервјуто е спроведено?

en: Is Label Reserved?
mk: Резервирана ознака?

en: Is Mailing Archived?
mk: Дали поштата е архивирана?

en: Is Manager
mk: Е менаџер

en: Is Monetary
mk: е монетарна вредност

en: Is Not
mk: Не е

en: Is Null
mk: Е непостоечки

en: Is Online Registration
mk: Дали е онлајн регистрација

en: Is Online Registration On
mk: Дали е вклучена онлајн регистрацијата

en: Is Online Registration enabled for the event?
mk: Дали е онлајн регистрацијата вклучена за овој настан?

en: Is Page Active?
mk: Дали страната е активна?

en: Is Pay Later
mk: Плаќа подоцна

en: Is Payment?
mk: е уплата?

en: Is Premium Active?
mk: Дали наградата е активна?

en: Is Price Set Quick Config?
mk: Сетот за цена е уреден со брза конфигурација?

en: Is Primary Address
mk: Е примарна адреса

en: Is Primary Email
mk: Е примарна е-пошта

en: Is Primary Phone
mk: Е примарен телефон

en: Is Public
mk: Е јавен настан

en: Is Recurring
mk: е повторувачка

en: Is Relationship Active
mk: Дали врската е активна

en: Is Required
mk: Е задолжително

en: Is Reserved
mk: Е резервирано

en: Is Reserved?
mk: Е резервиран?

en: Is Selected
mk: Е избрано

en: Is Tax Deductible?
mk: Подлежи на даночно ослободување:

en: Is Tax?
mk: Е данок?

en: Is Tax? must be set for respective financial account
mk: Е данок? Мора да биде прилагодено за оваа финансиска сметка.

en: Is Tax? must be set for this financial account
mk: Е данок? Мора да биде прилагодено за оваа финансиска сметка

en: Is Test
mk: Е тест донација

en: Is Test Processor?
mk: Е тест-процесор?

en: Is Test?
mk: Е тест?

en: Is a Followup Activity?
mk: Е последователна активност?

en: Is an Event Template
mk: Е шаблон за настан

en: Is auto_increment_increment set to 1
mk: Дали auto_increment_increment е прилагоден на 1

en: Is between
mk: Е помеѓу

en: Is billing block required
mk: Дали блокот за наплата е неопходен

en: Is confirm email
mk: Е е-пошта за потврда

en: Is empty (Null)
mk: Е празно(Null)

en: Is equal to
mk: Е еднакво на

en: Is greater than
mk: Е поголемо од

en: Is greater than or equal to
mk: Е поголемо од или еднакво на

en: Is less than
mk: Е помалку од

en: Is less than or equal to
mk: Е помалку од или еднакво на

en: Is not between
mk: Не е помеѓу

en: Is not empty (Null)
mk: Не е празно (Null)

en: Is not equal to
mk: Не е еднакво на

en: Is not one of
mk: Не е едно од

en: Is one of
mk: Е едно од

en: Is shared through social media
mk: се споделува преку социјални медиуми

en: Is the %1 folder writeable?
mk: Дали е можно запишување во %1 фолдерот?

en: Is the Group Active
mk: Дали групата е активна

en: Is the Membership pay later?
mk: Ова е членство со одложено плаќање?

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
mk: Дали секцијата за награди е вклучена на оваа страница за онлајн донации?

en: Is the Relationship active?
mk: Дали врската е активна?

en: Is the activity a test entry?
mk: Активноста е тест?

en: Is the activity created by the system?
mk: Дали оваа активност е креирана од системот?

en: Is the booking confirmation screen enabled?
mk: Дали е активиран екранот за потврда на резервација?

en: Is the contact deceased?
mk: Контактот е починат?

en: Is the contribution a test entry?
mk: Дали донацијата е тест?

en: Is the mailing completely sent?
mk: Поштата е целосно испратена?

en: Is the membership status overridden?
mk: Статусот на членство е редефиниран?

en: Is the provided database name valid?
mk: Дали е важечко името за базата на податоци?

en: Is the recurring contribution a test entry?
mk: Периодичната донација е тест?

en: Is this CiviCRM Profile active?
mk: Дали овој CiviCRM профил е активен?

en: Is this Custom Data Set active?
mk: Дали овој сет на кориснички/сопствени податоци активен?

en: Is this Event Active?
mk: Дали е овој настан активен?

en: Is this Field Searchable?
mk: Ова поле може да биде пребарувано?

en: Is this Label Format the default?
mk: Дали е ова стандадрен формат за ознака?

en: Is this Online Contribution Page Active?
mk: Дали оваа страница за онлајн донирање е активна?

en: Is this PDF Page Format the default?
mk: Дали овој PDF  формат на страна е стандарден?

en: Is this Payment Processor Type active?
mk: Дали е активен овој тип на процесор за плаќање?

en: Is this Payment Processor Type the default?
mk: Дали овој процесор за плаќање е стандарден?

en: Is this Payment Processor active?
mk: Дали овој процесор за плаќање е активен?

en: Is this Payment Processor the default?
mk: Дали овој процесор за плаќање е стандарден?

en: Is this Scheduled Job active?
mk: Закажаната акција е активна?

en: Is this a PAID event?
mk: Дали е ова настан за кој се плаќа?

en: Is this a default provider?
mk: Дали е ова стандарден испорачувач?

en: Is this a test membership?
mk: Ова е тест членство?

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
mk: Дали оваа сметка ќе се користи како стандардна сметка за сопствениот тип при поврзувањето на финансиските сметки со финансиските типови?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
mk: Дали е оваа активност последната ревизија во низата на креирање на верзии?

en: Is this address the contact's billing address?
mk: Оваа адреса е адреса за наплата на контактот?

en: Is this address the contact's billing email?
mk: Оваа адреса е адреса за е-пошта за наплата на контактот?

en: Is this address the contact's primary address?
mk: Оваа адреса е примарна адреса на контактот?

en: Is this address the contact's primary email?
mk: Оваа адреса е примарна адреса за е-пошта на контактот?

en: Is this field hidden from public search ('User and User Admin Only'), or is it visible to the public and potentially searchable in the Profile Search form ('Expose Publicly' or 'Expose Publicly and for Listings')?  ('User and User Admin Only') fields can still be used for Edit and Create mode.
mk: Дали ова поле е скриено за јавно пребарување ('Само корисник и администратор на корисникот'), односно дали е видливо за јавноста и е можно да биде пребарувано во формуларот за пребарување на профилот ('Прикажи јавно' или 'Прикажи јавно и за листинзи')? Полињата ('Корисник и администратор на корисникот') и понатаму можат да се користат за режимот Уреди и Креирај.

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
mk: Дали е ова поле вклучено како колона во табелата со резултати од пребарувањето? Ова прилагодување се применува само на полињата со видливост 'Јавни страници' или 'Јавни страници и листинзи'.

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
mk: Дали ова поле е прилагодено според PHP (преку прилагодена „јадица“). CiviCRM нема да го ажурира ова поле.

en: Is this petition active?
mk: Оваа петиција е активна?

en: Is this provider active?
mk: Испорачувачот е активен?

en: Is this status enabled.
mk: Дали е вклучен овој статус.

en: Is this survey active?
mk: Дали оваа анкета е активна?

en: Is this the contact's billing phone?
mk: Е телефон за наплата на контактот?

en: Is this the contact's primary phone?
mk: Е примарен телефон на контактот?

en: Is this the default petition?
mk: Ова е стандардна петиција?

en: Is this the default survey?
mk: Дали е ова стандардна анкета?

en: Is this the test mailing?
mk: Ова е тест пошта?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
mk: Дали е вашата страна за лична кампања активна? Можете да ја активирате/деактивирате било кога.

en: Issue warning and do not save
mk: Издади предупредување без зачувување

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
mk: Изгледа дека оваа трансакција е дупликат. Дали веќе еднаш сте го испратиле формуларот? Доколку сте, можеби дошло до проблеми со врската. Проверете дали сте добиле е-порака со сметка од Authorize.net. Доколку не добиете сметка во наредниве 2 часа, можете повторно да се обидете да извршите трансакција. Доколку и понатаму имате проблеми, контактирајте го администраторот на сајтот.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
mk: Изгледа дека оваа трансакција е дупликат. Дали веќе еднаш сте го испратиле формуларот? Доколку сте, можеби дошло до проблеми со врската. Проверете дали сте добиле е-порака со сметка. Доколку не добиете сметка во наредниве 2 часа, можете повторно да се обидете да извршите трансакција. Доколку и понатаму имате проблеми, контактирајте го администраторот на сајтот.

en: It appears you have no contacts with email addresses from the selected recipients.
mk: Нема контакти со адреси за е-пошта помеѓу избраните приматели.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
mk: Изгледа дека за овој настан има доволно слободни места за вашата група (нема да бидете ставени на листа за чекање).

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
mk: Изгледа дека овој учесник веќе е регистриран за овој настан. Доколку сакае да ја измените вашата регистрација или мислите дека по грешка сте ја добиле оваа порака, ве молиме да го контактирате администраторот.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
mk: Изгледа дека веќе сте регистрирани за овој настан. Можете да продолжите доколку сакате да креирате дополнителна регистрација.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
mk: Изгледа дека веќе сте регистрирани за овој настан. Доколку сакате да ја смените вашата регистрација или сметате дека по грешка сте ја добиле оваа порака, ве молиме да го контактирате администраторот.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
mk: Изгледа дека веќе сте регистрирани за овој настан. Доколку сакате да ја измените вашата регистрација или мислите дека по грешка сте ја добиле оваа порака, ве молиме да го контактирате администраторот.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
mk: Регистрирате група од %1 учесник. Настанот има %2 слободни места (Нема да бидете ставени на листата за чекање).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
mk: Регистрирате група од %1 учесници. Настанот има %2 слободни места (Нема да бидете ставени на листа за чекање). Ве молиме да се вратите на насловната страна за регистрација и намалете го бројот на учесници. Исто така, ќе ни бидат потребни комплетни информации за плаќањето.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
mk: Регистрирате група од %1 учесник. Настанот има %2 слободни места (Нема да бидете ставени на листата за чекање). Регистрацијата за овој настан бара одобрение. Ќе добиете е-пошта по прегледот на вашата регистрација.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
mk: Регистрирате повеќе корисници отколку  што има слободни места. Сите учесници ќе бидат додадени на листата за чекање. Ќе бидете известени доколку се ослободат места.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
mk: Изгледа дека сте објавиле или дистрибуирале флеш верзија на виџетот Донација. Во следната верзија, флеш верзијата нема да биде поддржана. Потрудете се што побргу да ги ажурирате сите сајтови кои користат флеш виџет на напредниот HTML код на виџетот подолу.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
mk: Изгледа дека за овој наста има доволно места за вашата група (нема да бидете ставени на листата за чекање). За регистрирање на овој настан потребно е одобрение. Ќе примите е-пошта штом вашата регистрација биде разгледана.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
mk: Секогаш е добро да ја тестирате поштата така што ќе си ја испратите себеси и/или на избрана група на лица во вашата организација.

en: Italian
mk: Италијански

en: Italic
mk: Италик

en: Item
mk: Ставка

en: Item Count
mk: Број на ставки

en: JSON support
mk: JSON поддршка

en: JSON support not included in PHP.
mk: JSON поддршката не е вклучена во PHP.

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Javanese
mk: Јавански

en: Job Description
mk: Опис на работа

en: Job Frequency
mk: Фрекфенција на работа

en: Job ID
mk: Идентификација на работа

en: Job Is Active?
mk: Работата е активна?

en: Job Log ID
mk: Идентификација на лог на работа

en: Job Name
mk: Име на работа

en: Job Status
mk: Статус на задача

en: Job Title
mk: Работна позиција

en: Join Date
mk: Датум на пристапување

en: Join Us
mk: Придружете ни се

en: Join a Group
mk: Приклучи се на група

en: Join on:
mk: Придружи се:

en: Join this api call to return values from or filter on a related entity.
mk: Поврзете го овој api повик за да добиете вредности од или да ги филтрирате на поврзаниот ентитет.

en: Join your local chapter
mk: Придружете се на локалниот ентитет

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
mk: Придружувањето кон оваа група(и) чека на потврда од овој контакт.

en: Jr.
mk: Помлад

en: Kalaallisut, Greenlandic
mk: Калалитсут, Грендландски

en: Kannada
mk: Канада

en: Kanuri
mk: Канури

en: Kashmiri
mk: Кашмирски

en: Kazakh
mk: Казашки

en: Key
mk: Клуч

en: Key is not set for this payment processor
mk: Клучот не е прилагоден за овој процесор на уплати

en: Khmer
mk: Кмерски

en: Kikuyu, Gikuyu
mk: Кикују, Гикују

en: Kilometers
mk: Километри

en: Kinyarwanda
mk: Кињаруанда

en: Kirghiz, Kyrgyz
mk: Киргиски

en: Kirundi
mk: Кирунди

en: Komi
mk: Коми

en: Kongo
mk: Конго

en: Korean
mk: Корејски

en: Kurdish
mk: Курдски

en: Kwanyama, Kuanyama
mk: Кванама, Куанама

en: LESS Credit to invoice(s)
mk: ПОМАЛО Побарување за фактура(и)

en: LYBUNT Report
mk: LYBUNT извештај

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
mk: LYBUNT (last year but not this year)  значи минатата година, но не и оваа. Дава листа на донатори кои донирале минатата година, но не донирале во временскиот период кој сте го одредиле како тековна година.

en: Label
mk: Ознака

en: Label Format
mk: Формат на ознака

en: Label Format Option Group not found in database.
mk: Групата на опции за форматот на ознаката не е пронајдена во базата на податоци.

en: Label Format does not fit in database.
mk: Форматот на ознаката не е во согласност со форматот во базата на податоци.

en: Label Formats
mk: Формати на ознака

en: Label Height
mk: Висина на ознака

en: Label Is Active?
mk: Активна ознака?

en: Label Type
mk: Тип на ознака

en: Label Width
mk: Ширина на ознака

en: Label already exists in Database.
mk: Ознаката веќе постои во базата на податоци.

en: Label and value cannot be empty.
mk: Ознака и вредност не може да бидат празни.

en: Label cannot be empty.
mk: Ознака не може да биде празно.

en: Label for Signature
mk: Ознака за потпис

en: Label for Subject
mk: Ознака за предмет

en: Label for User Name if used
mk: Ознака за корисничко име доколку се користи

en: Label for password
mk: Ознака за лозинка

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
mk: Ознаката за врска од контактот А до контактот Б. ПРИМЕР: Контактот А е 'Надреден' на контактот Б.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
mk: Ознака за врска од контакт Б до контакт А. Пример: Контактот Б е 'подреден' на контактот А. Ова поле може да остане празно за односи-врски во кои името е двонасочно (пр. сопруг/а).

en: Label is Default?
mk: Стандардна ознака?

en: Labels Per Column
mk: Ознаки по колона

en: Labels Per Row
mk: Ознаки по ред

en: Landscape
mk: Хоризонтално

en: Language
mk: Јазик

en: Language Customizations
mk: Прилагодувања на јазици

en: Language and Currency
mk: Јазик и валута

en: Language and Region Settings
mk: Прилагодувања за јазик и регион

en: Language of basic data:
mk: Јазик на основните податоци:

en: Languages
mk: Јазици

en: Languages available to users of this installation.
mk: Јазици достапни за корисниците на оваа инсталација.

en: Lao
mk: Лао

en: Lapsed Memberships
mk: Неактивни членства

en: Last
mk: Последен

en: Last &gt;&gt;
mk: Последен &gt;&gt;

en: Last 12 months including today
mk: Минатите 12 месеци вклучително денес

en: Last 2
mk: Последни 2

en: Last 2 years including today
mk: Минатите 2 години вклучително денес

en: Last 3
mk: Последни 3

en: Last 3 years including today
mk: Минатите 3 години вклучително денес

en: Last 30 days including today
mk: Минатите 30 дена вклучително денес

en: Last 60 days including today
mk: Минатите 60 дена вклучително денес

en: Last 7 days including today
mk: Минатите 7 дена вклучително и денес

en: Last 90 days including today
mk: Минатите 90 дена вклучително денес

en: Last Action Date
mk: Датум на последна акција

en: Last Change by
mk: Последна измена

en: Last Contribution Processed
mk: Последна обработена донација

en: Last Modified By:
mk: Последна измена:

en: Last Name
mk: Презиме

en: Last Name, First Name
mk: Име, презиме

en: Last Name:
mk: Презиме:

en: Last Reminder
mk: Последен потсетник

en: Last Run
mk: Последно активирање

en: Last Year Total
mk: Вкупно минатата година

en: Last cron run at %1.
mk: Cron последен пат активиран на %1.

en: Last name, First name
mk: Презиме, име

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
mk: Датум на истек на последниот период на членство. Доколку не изберете датум на завршување, тој ќе биде автоматски прилагоден врз основа на типот на членство.

en: Latin
mk: Латински

en: Latitude
mk: Географска ширина

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
mk: Географската ширина и должина можат да бидат пополнети автоматски преку активацијата на Испорачувачот на мапирање.

en: Latitude of the Address for mapping
mk: Географска ширина за мапирање

en: Latvian
mk: Летонски

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
mk: Дознајте повеќе за скриптот кој автоматски ги ажурира поздравот и опциите за поздрав за контакти.

en: Learn more.
mk: Дознајте повеќе

en: Learn more...
mk: Дознајте повеќе

en: Leave blank for default
mk: Остави празно за стандардна вредност

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
mk: Оставете празно за неограничено. Овој лимит не го имплементираат сите пребарувачи и rich text уредувачи.

en: Leave blank to run as soon as possible.
mk: Оставете го ова поле празно за да биде активирано што е можно побргу.

en: Leave blank to run at next run frequency.
mk: Оставете го ова празно за да биде активирано во следниот термин.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
mk: Оставете го Типот на членство празен за дополнителни опции кои не се врзани со членството (пр. претплата на списание).

en: Leave undefined
mk: Остави недефинирано

en: Left
mk: Лево

en: Left Margin
mk: Лева маргина

en: Left Message
mk: Оставена порака

en: Left Padding
mk: Внатрешно растојание лево

en: Legal Identifier
mk: Законски идентификатор

en: Legal Name
mk: Правно име

en: Length
mk: Должина

en: Letter Mail
mk: Писмо

en: Liability
mk: Обврска

en: License
mk: Лиценца

en: LifeTime
mk: Животен век

en: Lifetime Total
mk: Вкупно

en: Lifetime total
mk: вкупно

en: Like
mk: Како

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
mk: Лимбурски, Лимбургијски, Лимбургер

en: Limit Dashboard Results
mk: Лимит за резултати на контролен панел

en: Limit Group
mk: Ограничи ја групатта

en: Limit List to Group
mk: Ограничи ја листата на група

en: Limit Options
mk: Лимит на опции

en: Limit Rows per Page in Dashboard
mk: Ограничи го бројот на редови по страница на контролниот панел

en: Limit To
mk: Ограничи на

en: Limit To Current User
mk: Ограничи на тековен корисник

en: Limit listings to a specific Group?
mk: Ограничи ги листите на специфична група?

en: Limit or Add Recipients
mk: Ограничи или додади приматели

en: Limit the number of additional participants that can be registered in a single booking.
mk: Ограничете го бројот на дополнителни учесници кои би можеле да бидат регистрирани со иста резервација.

en: Limit to
mk: Ограничи на

en: Line Item Entity
mk: Ставка во ред - ентитет

en: Line Item Entity Type
mk: Ставка во ред - тип на ентитет

en: Line Item ID
mk: Идентификација на ставка во ред

en: Line Item Label
mk: Ставка во ред - ознака

en: Line Item Participant Count
mk: Ставка во линија  - број на учесници

en: Line Item Quantity
mk: Ставка во ред - количество

en: Line Item Total
mk: Ставка во ред - вкупно

en: Line Number
mk: Број на линија

en: Linear (1D)
mk: Линеарна (идентификација)

en: Lingala
mk: Лингала

en: Link
mk: Врска

en: Link Cases
mk: Поврзи предмети

en: Link Text
mk: Текст за линк

en: Link To Case
mk: Врска кон предмет

en: Link this field
mk: Поврзи го ова поле

en: Link this field to its CiviCRM Contact
mk: Поврзи го ова поле со CiviCRM контактот

en: Link this field to its event page
mk: Поврзи го ова поле со страницата за настан

en: Link this field to its user
mk: Поврзи го ова поле со неговиот корисник

en: Link to
mk: Поврзи со

en: Link to Delete Activity
mk: Линк до бришење на активност

en: Link to Delete Contact
mk: Линк до бришење на контакт

en: Link to Delete Contribution
mk: Линк до избриши донација

en: Link to Delete Event
mk: Линк до избриши настан

en: Link to Delete Participant
mk: Линк до избриши учесник

en: Link to Delete Relationship
mk: Линк до бришење на врска

en: Link to Edit Activity
mk: Линк до уредување на активност

en: Link to Edit Contact
mk: Линк до уредување на контакт

en: Link to Edit Contribution
mk: Линк до уреди донација

en: Link to Edit Event Participants
mk: Линк до уреди учесници на настан

en: Link to Edit Participant
mk: Линк до уреди учесник

en: Link to Edit Relationship A-B
mk: Линк до уредување на врска А-Б

en: Link to Edit Relationship B-A
mk: Линк до уредување на врска Б-А

en: Link to Event Configuration
mk: Линк кон конфигурирање на настан

en: Link to Event Page
mk: Линк кон страница за настан

en: Link to Event Participants
mk: Линк до учесници на настан

en: Link to Event Registration
mk: Линк до регистрација на настан

en: Link to Participant Listing
mk: Линк до листа на учесници

en: Link to Registration Page
mk: Линк до страница за регистрација

en: Link to View Activity
mk: Линк до преглед на активност

en: Link to View Contact
mk: Линк до преглед на контакт

en: Link to View Contribution
mk: Линк до преглед на донација

en: Link to View Participant
mk: Линк до преглед на учесник

en: Link to View Relationship A-B
mk: Линк до преглед на врска А-Б

en: Link to View Relationship B-A
mk: Линк до преглед на врска Б-А

en: Link to a Custom Node
mk: Линк кон кориснички јазил

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на активноста ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на контактот ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на донацијата ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на настанот ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на учесникот ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
mk: Линк кон  Drupal јазол или преглед, од основната патека. ID на врската ќе биде додаден на крајот на линкот.

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
mk: Поврзете ги настаните, поштата, активностите и донациите. Направете анкети и онлајн петиции.

en: Linked to Contribution Page
mk: Линк кон страница за донирање

en: Links
mk: Линкови

en: Links Text
mk: Текст за линкови

en: List %1 participants
mk: Листа на %1 учесници

en: List All Duplicates
mk: Излистај ги сите дупликати

en: List Association Rule(s)
mk: Излистај го правилото (правилата) за асоцирање

en: List Custom Options
mk: Излистај кориснички/сопствени опции

en: List all activity(s) for this row.
mk: Листа на сите активности во овој ред.

en: List all contribution(s) for this date unit.
mk: Излистај ги сите донации за оваа единица на датум

en: List all direct contribution(s) from this contact.
mk: Излистај ги сите директни донации од овој контакт.

en: List all revisions
mk: Излистај ги сите ревизии

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
mk: Ја наведува листата на историја на донација на контакт, групирана по година, заедно со донациите кои се припишуваат на било кој од контактите поврзани со контактот.

en: List counted participants
mk: Листа на преброени учесници

en: List more Grants
mk: Излистај повеќе грантови

en: List my contribution
mk: Излистај моја донација

en: List my contribution anonymously
mk: Прикажи ја мојата донација  како анонимна

en: List my support anonymously
mk: Прикажи ја мојата донација  како анонимна

en: List of Languages
mk: Листа на јазици

en: List of all dates of activities of Type
mk: Листа на сите датуми на активности од тип

en: List of log entries for:
mk: Листа лог на внесови за:

en: List of names
mk: Листа на имиња

en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
mk: Листа на обврски вклучително износ на обврската, статус на обврската, износ на следната уплата, износ на вкупната уплата итн.

en: List participants for this event (all statuses)
mk: Листа на учесници за овој настан (сите статуси)

en: List the signatures
mk: Излистај ги потписите

en: List uncounted participants
mk: Листа на непрероени учесници

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
mk: Контактот(контактите) од листата се додадени во избраната група.

en: Listing of current and upcoming public events.
mk: Листа на тековни и идни јавни настани

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
mk: Излистај го прегледот на членство за оваа единица на датум.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
mk: Листа на детални донации за овој запис.

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
mk: Наведува листа на одредени донации според критериуми вклучувајќи контакт, временски период, финансиски тип, локација на донаторот, итн. Извештајот со краток преглед на донациите упатува кон овој извештај за деталите за донацијата.

en: Lithuanian
mk: Литвански

en: Live
mk: Продукциски

en: Live API URL
mk: Продукциски API URL

en: Live Button URL
mk: URL на копче - продукциски

en: Live Mode
mk: Режим во живо

en: Live Page
mk: Продукциска страница

en: Live Recurring Payments URL
mk: URL за уплата на периодични уплати - продукциски

en: Live Site URL
mk: URL на продукциски сајт

en: Load Mapping
mk: Вчитај мапирање

en: Load Saved Field Mapping
mk: Вчитај го зачуваното мапирање на поле

en: Loading
mk: Вчитување

en: Loading...
mk: Вчитување...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
mk: Ги вчитува сите променливи достапни во моменталниот шаблон на страница во поп-ап прозорецот. За активирање, додадете <em>&smartyDebug=1</em> во било кој стринг на CiviCRM URL прашалникот. Уверете се дека блокирањето на поп-ап прозорците е оневозможено во прегледувачот за URL адреса на CiviCRM сајтот.

en: Local path
mk: Локална патека

en: Localization
mk: Локализација

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
mk: Прилагодувањата на локализацијата го вклучуваат јазикот на корисникот, валутата и достапните земји за внес на адреси.

en: Location
mk: Положба

en: Location Block ID
mk: Идентификација на блок на локација

en: Location Type
mk: Вид на положба

en: Location Type ID
mk: Идентификација на тип на локација

en: Location Type is Active?
mk: Типот на локација е активен?

en: Location Type is Reserved?
mk: Типот на локација е резервиран?

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
mk: Според стандардните прилагодувања, пребарувањето на локација користи ПРИМАРНА локација за секој контакт.

en: Location type
mk: Тип на локација

en: Location type ID
mk: ID за тип на локација

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
mk: иповите на локации ви овозможуваат да на начин кој најмногу ви одговара обележите локација (локации) на различни контакти. Администраторите можат да дефинираат колку и да е потребно дополнителни типови (примери можат да бидат главна канцеларија, училиште, Куќа...).

en: Locked
mk: Заклучено

en: Log Contact ID
mk: Идентификација на контакт за лог

en: Log Host
mk: Домаќин за лог

en: Log ID
mk: ID на лог

en: Log Timestamp
mk: Временска ознака на лог

en: Log Type
mk: Тип на лог

en: Log Type Table
mk: Табела со типови на логови

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
mk:  Евиденција на записи на контакти и активности креирани или ажурирани во даден опсег на датуми.

en: Logging
mk: Логирање

en: Logging Details
mk: Детали за логирање

en: Login to your account
mk: Логирајте се на вашата сметка

en: Login to your account at
mk: Логирајте се на вашата сметка на

en: Logo
mk: Лого

en: Long-term housing plan
mk: Долгорочен план за домување

en: Longitude
mk: Географска должина

en: Longitude of the Address for mapping
mk: Географска должина за мапирање

en: Low
mk: Ниско

en: Luba-Katanga
mk: Луба-Катанга

en: Luganda
mk: Луганда

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
mk: Луксембургкси,

en: Lybunt Report
mk: Lybunt  извештај

en: MD5 Hash
mk: MD5  Хаш

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Mail Account
mk: Корисничка сметка за е-пошта

en: Mail Account Password
mk: Лозинка за  главна сметка за е-пошта

en: Mail Account Username
mk: Корисничко име за главна сметка за е-пошта

en: Mail Account Uses SSL
mk: Сметката за е-пошта користи SSL

en: Mail Bounce Report
mk: Извештај за одбиена пошта

en: Mail Bounce: %1
mk: Одбиена пошта: %1

en: Mail Click-Through Report
mk: Извештај за пошта со клик

en: Mail Detail Report
mk: Детален извештај за пошта

en: Mail Error
mk: Грешка во е-пошта

en: Mail Folder
mk: Фолдер за е-пошта

en: Mail Not Sent
mk: Е-поштата не е испратена

en: Mail Opened Report
mk: Извештај за отворена пошта

en: Mail Opened: %1
mk: Отворена пошта: %1

en: Mail Port
mk: Порт за е-пошта

en: Mail Protocol
mk: Протокол за пошта

en: Mail Reports
mk: Извештаи за пошта

en: Mail Sent
mk: Е-поштата е испратена.

en: Mail Server
mk: Сервер за е-пошта

en: Mail Setting Deleted.
mk: Прилагодувањето на е-поштата е избришано.

en: Mail Settings ID
mk: Идентификација на прилагодувања на е-пошта

en: Mail Settings Name
mk: Име на прилагодувања на е-пошта

en: Mail Summary
mk: Краток преглед на пошта

en: Mail Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на пошта

en: Mail routing error
mk: Грешка со насочувањето на поштата

en: Mailing
mk: Е-пошта

en: Mailing A
mk: Пошта А

en: Mailing Approved Date
mk: Поштата е одобрена на датум

en: Mailing B
mk: Пошта Б

en: Mailing Completed
mk: Поштата е комплетирана

en: Mailing Component Body HTML
mk: HTML текст на компонента за пошта

en: Mailing Component ID
mk: ID на компонента за пошта

en: Mailing Component Is Active?
mk: Компонентата за пошта е активна?

en: Mailing Component Type
mk: Тип на компонента за пошта

en: Mailing Component is Default?
mk: Компонентата за пошта е стандардна?

en: Mailing Confirmation ID
mk: ID на потврда за пошта

en: Mailing Created Date
mk: Поштата е креирана на датум

en: Mailing Date
mk: Датум на пошта

en: Mailing Delivery
mk: Испорака на пошта

en: Mailing Error
mk: Грешка за пошта

en: Mailing Event Queue ID
mk: ID на настан за пошта

en: Mailing Footer
mk: Фуснота за пошта

en: Mailing Footer - HTML
mk: Фуснота за пошта - HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
mk: Фуснота за пошта - обичен текст

en: Mailing From Email
mk: ОД адреса за е-пошта за пошта

en: Mailing From Name
mk: ОД име на пошта

en: Mailing Group Entity
mk: Ентитет на група за пошта

en: Mailing Group Entity Table
mk: Табела на ентитет на група за пошта

en: Mailing Group ID
mk:  ID на група за пошта

en: Mailing Group Search
mk: Пребарување на група за пошта

en: Mailing Group Search Arguments
mk: Аргументи за пребарување на група за пошта

en: Mailing Group Type
mk: Тип на група за пошта

en: Mailing HTML:
mk: HTML на пошта:

en: Mailing Hash
mk: Хаш на пошта

en: Mailing Header
mk: Заглавие за мејлинг

en: Mailing Header - HTML
mk: Заглавје на пошта - HTML

en: Mailing Header - Plaintext
mk: Заглавје на е-пошта - обичен текст

en: Mailing ID
mk: Идентификација на пошта

en: Mailing ID (A)
mk: ID на пошта (А)

en: Mailing ID (B)
mk: ID на пошта (Б)

en: Mailing ID (C)
mk: ID на пошта (В)

en: Mailing Job
mk: Задача за пошта

en: Mailing Job End Date
mk: Задача за пошта краен датум

en: Mailing Job ID
mk:  ID на задача за пошта

en: Mailing Job Is Test?
mk: Задачата за пошта е тест?

en: Mailing Job Limit
mk: Ограничување на задача за пошта

en: Mailing Job Offset
mk: Налог на задача за пошта

en: Mailing Job Start Date
mk: Задача за пошта почетен датум

en: Mailing Job Status
mk: Статус на задача - пошта

en: Mailing Job Type
mk: Тип на задача за пошта

en: Mailing Label
mk: Ознака за пошта

en: Mailing Label Format
mk: Формат на етикета за пошта

en: Mailing Label Tokens
mk: Токени за ознака на пошта

en: Mailing List
mk: Листа за е-пошта

en: Mailing List Subscription
mk: Пријава на мејлинг листа

en: Mailing Name
mk: Наслов на пошта

en: Mailing Name(s)
mk: Име (имиња) за пошта

en: Mailing Opened ID
mk: ID на отворена пошта

en: Mailing Recipient
mk: Примател на пошта

en: Mailing Recipients
mk: Приматели на масовна пошта

en: Mailing Recipients ID
mk: ID на приматели на пошта

en: Mailing Report
mk: Извештај за пошта

en: Mailing Resubscribe
mk: Повторна најава за пошта

en: Mailing Scheduled Date
mk: Поштата е закажана за датум

en: Mailing Sender
mk: Испраќач на пошта

en: Mailing Settings
mk: Прилагодувања за пошта

en: Mailing Status
mk: Статус на пошта

en: Mailing Subscribe Hash
mk: Хаш за претплата на пошта

en: Mailing Subscribe ID
mk: ID на пријава за пошта

en: Mailing Subscribe Timestamp
mk: Временска ознака за претплата на пошта

en: Mailing Text:
mk: Текст на пошта:

en: Mailing Type
mk: Тип на пошта

en: Mailing Visibility
mk: Видливост на поштата

en: Mailing bounced ID
mk: ID на одбиена пошта

en: Mailing click through ID
mk: ID на клик на е-пошта

en: Mailing content has been uploaded
mk: Содржината на поштата е поставена

en: Mailing content uploaded
mk: Поставена содржина на пошта

en: Mailing delivered ID
mk: ID на испорачана пошта

en: Mailing group
mk: Група за пошта

en: Mailing has been approved/rejected
mk: Поштата е одобрена/одбиена

en: Mailing has been completed
mk: Поштата е завршена

en: Mailing has been created
mk: Поштата е креирана

en: Mailing has been queued
mk: Поштата е на чекање

en: Mailing has been scheduled
mk: Поштата е закажана

en: Mailing has been updated
mk: Поштата е ажурирана

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
mk[0]: Поштата е успешно проследена на %count адреса за е-пошта.
mk[1]: Поштата е успешно проследена на%count адреси за е-пошта.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
mk[0]: Поштата не е проследена на дадениве адреса за е-пошта.
mk[1]: Поштата не е проследена на дадениве адреси за е-пошта.

en: Mailing labels - print
mk: Етикети за пошта - печатење

en: Mailing name
mk: Име за пошта

en: Mailing opened ID
mk: ID на отворена пошта

en: Mailing permalink
mk: Пермалинк за пошта

en: Mailing reply ID
mk: ID на одговор за пошта

en: Mailing unsubscribeded ID
mk: ID на одјава од пошта

en: Mailing:
mk: Пошта:

en: Mailing: Trackable Opens
mk: Пошта: испратени отварања

en: Mailing: Trackable Replies
mk: Пошта: испратени одговори

en: Mailing: Trackable URL Clicks
mk: Пошта: испратени URL кликови

en: MailingAB ID
mk: ID на АБпошта

en: Mailings
mk: Пошта

en: Mailings %%StatusMessage%%
mk: Пошта %%StatusMessage%%

en: Mailings sent to %1
mk: Пошта испратена до %1

en: Main
mk: Главна

en: Main Information
mk: Основни информации

en: Main Menu
mk: Главно мени

en: Main Text Color
mk: Боја на главен текст

en: Main office location
mk: Локација на главна канцеларија

en: Major Donor
mk: Голем донатор

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
mk: Укажете му на CiviCRM на постоењето на повеќе домени. Прилагодете ја групата на домени доколку ова е вклучено.

en: Make Contribution
mk: Донирај

en: Make Mailing Labels
mk: Направи етикети за испраќање на пошта

en: Make Name Badges
mk: Направи беџеви со имиња

en: Make Payment
mk: Направи уплата

en: Make Pledge Payment(s):
mk: Изврши уплата (уплати) на обврска

en: Make Thank-you Letters
mk: Направи писма за благодарност

en: Make a Copy
mk: Направи копија

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
mk: Направи копија на CiviCRM страница за донации

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
mk: Направи копија на група на CiviCRM профил

en: Make a Copy of Price Set
mk: Направи копија од сет за цена

en: Make a contribution
mk: Донирај

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
mk: Олеснете им на учесниците да споделуваат информации за овој настан со пријателите и колегите.

en: Make sure at least one parent group is set.
mk: Podesite barem jednu nadređenu grupu.Прилагодете барем една надредена група.

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
mk: Уверете се дека функцијата CAPTCHA  НЕ Е вклучена за овој профил кога го превземате  HTML кодот. CAPTCHA бара динамичко генерирање на страницата. Проследување на HTML формулар со исечок од профилот со опфатената функција CAPTCHA би довело до грешка со CAPTCHA валидацијата, што значи дека информациите кои ги внел корисникот нема да биде можно да бидат зачувани.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
mk: Уверете се дека ги имате потребните дозволи во системот за контрола на пристап.

en: Make this option value 'selected' by default?
mk: Оваа вредност за опција да биде 'избрана' според стандардните прилагодувања?

en: Malagasy
mk: Малагашки

en: Malay
mk: Малајски

en: Malayalam
mk: Малајалам

en: Male
mk: Машки

en: Maltese
mk: Матлтешки

en: Manage
mk: Менаџирај

en: Manage - Scheduled Jobs
mk: Менаџмент - закажани работи

en: Manage ACL Roles
mk: Менаџирај ACL улоги

en: Manage Case
mk: Менаџмент на предмет

en: Manage Case #%1
mk: Менаџмент на предмет #%1

en: Manage Contribution Page
mk: Менаџирање на страница за донации

en: Manage Contribution Pages
mk: Менаџирање на страници за донации

en: Manage Event Templates
mk: Менаџмент на формати за настан

en: Manage Events
mk: Менаџмент на настан

en: Manage Groups
mk: Уреди групи

en: Manage Personal Campaign Pages
mk: Менаџирање на страниците за лична кампања

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
mk:  Подолу можете да управувате со статусите на учесниците на настани. Вклучете ги избраните статуси за да дозволите листа за чекање за настан и/или одобрение за учесник.

en: Manage report templates
mk: Менаџмент на шаблони за извештаи

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
mk: Управувајте со правилата кои се користат за идентификација на потенцијално дуплираните записи на контакти. Пребарајте ги дупликатите користејќи го избраното правило и спојте ги дуплираните податоци за контактите во зависност од потребата.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
mk: Управувајте со правилата кои се користат за идентификување на потенцијално дуплираните записи за контакти. Пребарајте ги дупликатите користејќи го избраното правило и спојте ги дуплираните податоци за контактите по потреба. Кликнете на <strong>Уреди правило</strong> за да ги прегледате или измените правилата за секој тип на контакт. Општо земено, ќе сакате да г и задржите правилата 'со надзор' за секој тип на контакт.

en: Managed ID
mk: ID на управување

en: Manager
mk: Менаџер

en: Managing Your Page
mk: Менаџирање на вашата страница

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
mk: Задолителните полиња (име и презиме или адреса за е-пошта) недостасуваат во овој формулар.

en: Manual Assignment of Related Membership
mk: Рачно доделување на поврзаното членство

en: Manual Batch
mk: Рачна група

en: Manual Recipients
mk: Рачно внесени приматели

en: Manual Synchronization:
mk: Рачна синхронизација:

en: Manual contribution amount
mk: Рачно внесен износ на донација

en: Manual membership and price
mk: Рачно прилагодено членство и цена

en: Manually Synchronize
mk: Рачно синхронизирај

en: Manx
mk: Манкс

en: Map
mk: Мапа

en: Map %1 Address
mk: Мапирај %1 адреса

en: Map Contact
mk: Мапирај го контактот

en: Map Enabled
mk: Мапата е вклучена

en: Map Link
mk: Мапа-линк

en: Map Location(s)
mk: Мапа - локација(и)

en: Map Primary Address
mk: Мапирај примарна адреса

en: Map Profile
mk: Мапирај го профилот

en: Map contacts
mk: Мапирај контакти

en: Map event location
mk: Мапа за локација на настан

en: Map these contacts
mk: Мапирај ги овие контакти

en: Map this Address
mk: Мапирај ја оваа адреса

en: Map this Location
mk: Мапирај ја оваа локација

en: Mapper for Field %1
mk: Мапер за поле %1

en: Mapping Field ID
mk: ID на поле за мапирање

en: Mapping ID
mk: ID на мапирање

en: Mapping Option
mk: Опција за мапирање

en: Mapping Provider
mk: Испорачувач на мапирање

en: Mapping Type
mk: Тип на мапирање

en: Mapping and Geocoding
mk: Мапирање и геокодирање

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
mk: Мапирањето бара PHP верзија 5 или повисока

en: Marathi
mk: Марати

en: Margin must be numeric
mk: Маргината мора да биде нумеричка

en: Mark All
mk: Означи се

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
mk: Изберете целен контакт(и) за оваа врска

en: Mark as Dedupe Exception
mk: Означи како исклучок за дедупликација

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
mk: Означете ги целните контакти за овој однос доколку се прикажува подолу. Во спротивно можете да го модифицирате називот на пребарувањето погоре, а пото повторно да кликнете на Пребарај.

en: Mark this pair as not a duplicate.
mk: Означи дека оваа двојка не е дупликат.

en: Marked as duplicates.
mk: Означени како да се дупликати.

en: Marked as non duplicates.
mk: Означени како да не се дупликати.

en: Market Value
mk: Пазарна вредност

en: Markup
mk: Означување

en: Marshallese
mk: Маршалски

en: Mask
mk: Маска

en: Masked Account Number
mk: Маскиран број на налогот

en: Mass SMS
mk: Масовна СМС

en: Master Address Belongs To
mk: Главната адреса припаѓа на

en: Match Fields
mk: Удвои полиња

en: Match Value or Expression
mk: Поклопување - вредност или израз

en: Matched Gift
mk: Вклопен подарок

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
mk:  Вредностите кои се поклопуваат ќе бидат заменети со овој префикс и со уникатна шифра. Пр. Доколку префиксот за замена за &quot;Vankuver&quot; е <em>Град_</em>, секаде каде што се појавува Ванкувер ќе биде заменет со <em>city_39121</em>.

en: Matching CiviCRM Field
mk: CiviCRM поле кое се поклопува

en: Matching Contributions to Contributors
mk: Совпаѓање на донации со донатори

en: Matching Memberships to Contacts
mk: Поврзување на членствата со контактите

en: Matching Participant Data to Contacts
mk: Поврзување на податоците за учесниците со контакт-податоците

en: Matching Rule for %1 Contacts
mk: Правило на поклопување за %1 контакти.

en: Matching this contact based on the de-dupe rule would cause an external ID conflict
mk: Спарувње на овој контакт врз база на правилото за спречување на дуплирање би довело до надворешен конфликт со ID.

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
mk: Идентичност со контактите за внес и ажурирање

en: Max
mk: Максимум

en: Max Age
mk: Максимална возраст

en: Max Amount One
mk: Максимален износ еден

en: Max Amount Two
mk: Максимален износ два

en: Max Instances
mk: Максимален број на инстанци

en: Max Number Of Contacts
mk: Максимален број на контакти

en: Max Number of Participants
mk: Максимален број на учесници

en: Max Participant
mk: Максимум на учесници

en: Max Participants
mk: Максимален број на учесници

en: Max Related
mk: Максимално поврзани

en: Max Related Members for Type
mk: Максимално поврзани членови за тип

en: Max Value
mk: Максимална вредност

en: Max participants should be a positive number
mk: Максималниот број на учесници мора да биде позитивен број

en: Max related
mk: Максимално поврзани

en: Maximum
mk: Максимум

en: Maximum Additional Participants
mk: Максимум на дополнителни учесници

en: Maximum Amount
mk: Максимален износ

en: Maximum Exceeded
mk: Максимумот е надминат

en: Maximum Multiple Records
mk: Максимум повеќекратни записи

en: Maximum Number of Reminders
mk: Максимален број на потсетници

en: Maximum Participants
mk: Максимален број на учесници

en: Maximum Records
mk: Максимум на записи

en: Maximum Related Memberships
mk: Максимум поврзани членства

en: Maximum Reminders Send
mk: Максимум на испратени потсетници

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
mk: Максимална големина на поставениот фајл: %1 MB

en: Maximum additional participants
mk: Максимален број на дополнителни учесници

en: Maximum length
mk: Максимална должина

en: Maximum number of additional participants per registration
mk: Вкупен број на дополнителни учесници по регистрација

en: Maximum number of contacts
mk: Максимален број на контакти

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
mk: Максимален број на контакти кои може да бидат резервирани за анкетар одеднаш.

en: Maximum number of multiple records
mk: Максимален број на повеќекратни записи

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
mk: Максимален број на поврзани членства (оставете празно за неограничено).

en: Maximum reserved at one time
mk: Максимум одеднаш резервирани

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
mk: Максимум одеднаш резервирани треба да биде позитивен број.

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
mk: Максимален број на контакти кои можат да бидат резервирани за анкетар.

en: Medical evaluation
mk: Медицинска евалуација

en: Medium
mk: Медиум

en: Meeting
mk: Состанок

en: Member
mk: Член

en: Member Count
mk: Број на членови

en: Member Dashboard
mk: Контролен панел за членство

en: Member Dues
mk: Членарини

en: Member Name
mk: Име на член

en: Member Name or Email
mk: Име или е-пошта на член

en: Member Since
mk: Член од

en: Member Since %2 %1
mk: Член од %2 %1

en: Member's Name
mk: Име на член

en: Members
mk: Членови

en: Members as of %1 %2
mk: Членови од %1 %2

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
mk:  На која организација и припаѓаат членовите на кои им е доделен овој тип на членство (пр. ова е за членство во оранизацијата 'Save the Whales - Northwest Chapter'). ЗАБЕЛЕШКА: Оваа организација/група/одделение мора да постои како тип на контакт CiviCRM организација.

en: Members by Type
mk: Членови според тип

en: Members of <a href="%1">%2</a>
mk: Членови на <a href="%1">%2</a>

en: Membership
mk: Членство

en: Membership #
mk: Членство #

en: Membership Added
mk: Додадено е членство.

en: Membership Autorenewal Billing Updates
mk: Ажурирања на наплатата на автоматското обновување на членарината.

en: Membership Block Display Minimum Fee
mk: Приказ на минимална котизација на блок на членство

en: Membership Block Entity Table
mk: Табела на ентитет на блок на членство

en: Membership Block ID
mk: ID на блок на членство

en: Membership Block Is Separate Payment
mk: Блок на членство е посебна уплата

en: Membership Block Membership Types
mk: Типови на членство на блок на членство

en: Membership Block New Text
mk: Блок на членство нов текст

en: Membership Block New Title
mk: Блок на членство нов наслов

en: Membership Block Renewal Text
mk: Блок на членство обнова на текст

en: Membership Block Renewal Title
mk: Блок на членство обнова на наслов

en: Membership Bulk Entry
mk: Групен внес на членство

en: Membership Change Date
mk: Датум на смена на членство

en: Membership Confirmation and Receipt
mk: Потврда и сметка за членство

en: Membership Deleted
mk: Членството е избришано

en: Membership Detail Report
mk: Детален извештај за членство

en: Membership End Date
mk: Датум на крај на членство

en: Membership Fee
mk: Членарина

en: Membership Fee Total
mk: Вкупна членарина

en: Membership Fields
mk: Полиња за членство

en: Membership ID
mk: Идентификација на членство

en: Membership Information
mk: Информации за членство

en: Membership Invalid
mk: Невалидно членство

en: Membership Join Date
mk: Датум на стапување во членство

en: Membership Lapse Date
mk: Датум на истек на членство

en: Membership Letter (PDF)
mk: Писмо за членство (PDF)

en: Membership Log End Date
mk: Почетен датум на лог на членство

en: Membership Log ID
mk: ID на лог на членство

en: Membership Log Start Date
mk: Датум на почеток на лог на членство

en: Membership Num Terms
mk: Услови за број на членство

en: Membership Options
mk: Опции за членство

en: Membership Organization
mk: Членство во организација

en: Membership Organization and Type
mk: Организација и тип на членство

en: Membership Owner ID
mk: ID на сопственик на членство

en: Membership Payment ID
mk: ID на уплата на членство

en: Membership Payment and Receipt
mk: Уплата и потврда за членство.

en: Membership Period
mk: Период на членство

en: Membership Renewal
mk: Обновување на членство

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
mk: Потврда и сметка за обнова на членство

en: Membership Renewal Reminder
mk: Потсетник за обнова на членство

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
mk: За обновување на членството преку кредитна картичка неопходна е Членарина. Со оглед на тоа дека ниедна цена не е поврзана со избраниот тип на членство, можете да го искористите нормалниот начин на обновување.

en: Membership Report (Detail)
mk: Извештај за членство (детален)

en: Membership Report (Lapsed)
mk: Извештај за членство (истечено членство)

en: Membership Report (Summary)
mk: Извештај за членство (преглед)

en: Membership Section Enabled?
mk: Секцијата за членство е вклучена?

en: Membership Settings
mk: Прилагодувања за членство

en: Membership Signup
mk: Пријава за членство

en: Membership Source
mk: Извор на членство

en: Membership Start Date
mk: Датум на почеток на членство

en: Membership Status
mk: Статус на членство

en: Membership Status Error
mk: Грешка со статус на членство

en: Membership Status ID
mk: ID на статус на членство

en: Membership Status Is NOT Overriden
mk: Статусот на членството НЕ е редефиниранљ

en: Membership Status Is Override?
mk: Статусот на членството е редифиниран?

en: Membership Status Is Overriden
mk: Статусот на членството е редефиниран

en: Membership Status Is Overriden?
mk: Статусот на членството е редефиниран?

en: Membership Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на членство

en: Membership Transaction #
mk: Трансакција за членство #

en: Membership Type
mk: Тип на членство

en: Membership Type Duration Interval
mk: Интервал на траење на единица на членство

en: Membership Type Duration Unit
mk: Единица на траење на тип на членство

en: Membership Type Not Deleted
mk: Типот на членство не е избришан

en: Membership Type Plan
mk: План на тип на членство

en: Membership Type Receipt Text
mk: Текст за потврда на тип на членство

en: Membership Type Relationship
mk: Врска на тип на членство

en: Membership Type Renewal Text
mk: Текст за обнова на тип на членство

en: Membership Type:
mk: Тип на членство:

en: Membership Types
mk: Типови на членство

en: Membership Types Default
mk: Стандардни типови на членство

en: Membership Types Label
mk: Ознака на типови на членство

en: Membership for %1 has been updated.
mk: Членството за %1 е ажурирано.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
mk: Фајловите за вчитувањењ на членство мора да содржат податоци потребни за <strong>поврзување на членството со записот за контактите</strong>. Ова 'поврзување' може да се направи на повеќе различни начини:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
mk: Вчитувањето на членствата бара да секое лице, домаќинство или организација веќе постои како запис за контакт во вашата CiviCRM база. Доколку треба да направите вчитување на членствата за кои записите за контактите сеуште не се додадени во CiviCRM - тоа ќе го направите во 2 чекори. Прво, употребете <strong>Вчитување на контакти</strong> за да ги додадете записите за контактите. Доколку е можно, за секој нов контакт употребете единствен 'Екстерен ID' кој пота ќе го употребите за да ги поврзете членствата со контактите. Потоа вратете се на овој екран и направете вчитување на записите за членството.

en: Membership is Auto-Renew
mk: Членството се обновува автоматски

en: Membership is Auto-Renew and Cancelled
mk: Членството се обновува автоматски и е откажано

en: Membership is Auto-Renew and Ended
mk: Членството се обновува автоматски и е завршено

en: Membership is Auto-Renew and Failed
mk: Членството се обновува автоматски и е неуспешно

en: Membership is Auto-Renew and In Progress
mk: Членството се обновува автоматски и е во тек

en: Membership is NOT Auto-Renew
mk: Членството НЕ се обновува автоматски

en: Membership is NOT Pay Later
mk: Членството НЕ Е со одложено плаќање

en: Membership is Pay Later
mk: Членството е со одложено плаќање

en: Membership is a Test
mk: Членството е тест.

en: Membership is a Test?
mk: Членството е тест?

en: Membership is automatically granted to:
mk: Членството автоматски се доделува на:

en: Membership listings.
mk: Листи на членство.

en: Membership payment amount.
mk: Износ на уплата за членство.

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
mk: Износ на уплата за членство. Ќе биде креиран запис за донацијата на оваа сума.

en: Membership renewed automatically
mk: Членството се обновува автоматски

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
mk: Воведен текст на секцијата  за членство - за обнова на постоечки членства.

en: Membership section introductory text - for new member signups.
mk: Воведен текст на секцијата за членство - за прием на нови членови.

en: Membership section title - displayed to renewing members.
mk: Наслов на секцијата за членство - за обнова на постоечките членства.

en: Membership section title - for new member signups.
mk: Наслов на секцијата за членство - за прием на нови членови.

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
mk: Пријавите за членство на овој датум или подоцна ја покриваат и следната календарска година. Пример: Ако денот на премин е 30 ноември, периодот на членство за пријавите во текот на декември ќе ја покрие следната година.

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
mk:  Пријавите за членство на овој или по овој ден во месецот опфаќаат остаток од месецот плус одреден број на месеци.

en: Membership type is a required field.
mk: Тип на членство е задолжително поле.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
mk: Типовите на членство се користат за категоризација на членствата. Можете да дефинирате неограничен број на типови. Секој тип содржи 'име' (Златен член, основач...), опис, минимална котизација (може да биде и $0) и траење (може да биде 'доживотно'). Секој тип на членство е специфично поврзан со ентитетот на членството (организацијата).

en: Memberships
mk: Членство

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
mk: Членства - ажурирање на наплатата за автоматско обновување

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
mk: Членства - известување за откажување на автоматско обновување

en: Memberships - Receipt (on-line)
mk: Членства - потврда (онлајн)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
mk: Членства - потврди за пријава и обнова (офлајн)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
mk: Членството може да се додели автоматски на поврзаните контакти со бирање на типот на врска.

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
mk: Доделена меморија  (PHP опција за конфигурирање 'memory_limit')

en: Mental health evaluation
mk: Евалуација на ментално здравје

en: Menu '%1' has been saved.
mk: Менито '%1' е зачувано.

en: Menu ID
mk: ID за мени

en: Menu Item
mk: Дел на мени

en: Menu Title
mk: Наслов на мени

en: Menu has been rebuilt
mk: Менито е повторно изградено

en: Merchant Account Email
mk: Е-пошта за сметка на трговец

en: Merchant ID is not set for this payment processor
mk: Merchant ID не е прилагоден за овој процесор за плаќање

en: Merge
mk: Поврзи

en: Merge %1 contacts
mk: Поврзи %1 контакти

en: Merge All Contacts with the Same Address
mk: Поврзи ги сите контакти со иста адреса

en: Merge Case
mk: Спој предмет

en: Merge Complete
mk: Поврзувањето е завршено.

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
mk: Поврзи  ги контактите со истата адреса ќе ги спои сите контакти кои имаат иста адреса (улица и број, град, поштенски број, земја)  во еден запис. Доколку записот за домаќинството во кој поголем број на поединци дели иста адреса веќе постои, домаќинството ќе биде пренесено како комбиниран запис. Доколку записот за домаќинството не постои, записите ќе бидат споени и полето на Примателот ќе ги содржи имињата на контактите, одвоени со запирка.

en: Merge Household Members into their Households
mk: Поврзи ги членовите на домаќинството со домаќинството

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
mk: Спојувањето на  членови на домаќинство во нивно домаќинство ќе пренесе запис за домаќинството за сите контакти кои ја делат адресата на домаќинството.

en: Merge Options
mk: Опции за поврзување

en: Merge and View Result
mk: Поврзи и види го резултатот

en: Merge and go to Listing
mk: Спои и оди на листа

en: Merge and go to Next Pair
mk: Спои и премини на следна двојка

en: Merge contacts
mk: Спои контакти

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
mk: Спој ги етикетите за контактите кои припаѓаат кон исто домаќинство

en: Merge labels for contacts with the same address
mk: Спој ги етикетите за контактите со исти адреси

en: Merge operation requires selecting two contacts.
mk: Операцијата поврзување  бара селектирање на два контакти.

en: Merging Duplicates..
mk: Спојување на дупликати.

en: Message
mk: Порака

en: Message Formats
mk: Формати на порака

en: Message Mode
mk: Мод на порака

en: Message Name
mk: Име на порака

en: Message Sent | Messages Sent
mk[0]: Пораката е испратена
mk[1]: Пораките се испратени

en: Message Subject
mk: Предмет на порака

en: Message Template Format
mk: Формат на шаблон на порака

en: Message Template HTML
mk: HTML на шаблонот на пораката

en: Message Template ID
mk: Идентификација на шаблон за порака

en: Message Template Is Default?
mk: Стандарден шаблон на порака?

en: Message Template Is Reserved?
mk: Резервиран шаблон на порака?

en: Message Template Subject
mk: Предмет на шаблонот на пораката

en: Message Template Text
mk: Текст на шаблонот на пораката

en: Message Template Title
mk: Наслов на шаблон за е-порака

en: Message Template Workflow for Cases
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за предмети

en: Message Template Workflow for Contributions
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за донации

en: Message Template Workflow for Events
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за настани

en: Message Template Workflow for Memberships
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за членства

en: Message Template Workflow for Meta Templates
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за Мета-шаблони

en: Message Template Workflow for Petition
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за петиција

en: Message Template Workflow for Pledges
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за обврски

en: Message Template Workflow for Profiles
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за профили

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
mk: Тек на работа на шаблонот за пораки за Кажи на пријател

en: Message Template is used for SMS?
mk: Шаблонот на порака се користи за СМС?

en: Message Text
mk: Текст на порака

en: Message Title
mk: Наслов на порака

en: Message Tokens
mk: Токени за порака

en: Message caught by a content filter
mk: Пораката е пресретната од филтер на содржина

en: Message if Event Is Full
mk: Испрати порака ако настанот е полн

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
mk: Шаблонот на пораката со број на идентификација %1 нема стандарден шаблон на кој може да се врати.

en: Message templates allow you to easily create similar emails or letters on a recurring basis. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
mk: Шаблоните за пораки ви овозможуваат да креирате слична е-пошта или писма брзо и онолку често колку што ви е потребно. Пораките кои се користат како потсетници за обнова на членството како и потсетници врзани за настани и активности треба да се креираат преку <a href="%1">Закажи потсетници</a>.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
mk: Пораките кои се користат за потсетници за обнова на членството, како и потсетниците врзани за настани и активности генерално користат токени одредени со членството, учесникот или записот за активноста. На пример, потсетникот за обнова на членството ќе содржи токени за типот на членството и датумот  за истек на членството. Екранот на кој се наоѓаат <a href="%1">Закажаните потсетници</a> ги содржи овие токени во алатот за „Внеси токени“, така да најдобро е да се креираат шаблони за потсетници на тој екран.

en: Middle Name
mk: Средно име

en: Middle Name (if present)
mk: Средно име (доколку има)

en: Migrate Settings to %1
mk: Пренесување на прилагодувањата кон %1

en: Miles
mk: Милји

en: Millimeters
mk: Милиметри

en: Min
mk: Мин

en: Min Age
mk: Минимум на години

en: Min Amount One
mk: Минимален износ еден

en: Min Amount Two
mk: Минимален износ два

en: Min Contribution
mk: Минимална донациј

en: Min Initial Amount
mk: Минимален почетен износ

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
mk: Минималниот износ треба да биде помал од максималниот износ

en: Minimum Contribution
mk: Минимална донација

en: Minimum Contribution Amount
mk: Минимален износ на донација

en: Minimum Fee
mk: Минимална котизација

en: Minimum Initial Amount
mk: Минимален почетен износ

en: Minimum Multiple Records
mk: Минимум повеќекратни записи

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
mk:  Минимална членарина за овој тип на членство. За бесплатни/почесни членства прилагодете ја минималната членарина на нула (0). ЗАБЕЛЕШКА: Кога користите CiviCRM за обработка на данок од продажба, ова би требало да биде износ без данок.

en: Minimum: %1
mk: Минимум: %1

en: Miscellaneous Settings
mk: Разни прилагодувања

en: Mismatched Rows (skipped)
mk: Редови кои не се сложуваат (прескокнати)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
mk: Несложување или неважечки поттип на контакти пронајден во поврзаниот контакт.

en: Missing Group/Tag
mk: Недостасува група/белег

en: Missing Interviewer contact.
mk: Недостасува контакт на анкетарот.

en: Missing Parameters
mk: Недостасуваат параметри

en: Missing input parameters
mk: Недостасуваат параметри за внес

en: Missing required contact matching fields.
mk: Недостасуваат задолжителните полиња за споредување на сличноста на контактите.

en: Missing required field(s) :
mk: Недостасува задолжително поле(иња):

en: Missing required field:
mk: Недостасува бараното поле:

en: Missing required field: %1
mk: Недостасува задолжителното поле: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
mk: Недостасува задолжителното поле: Внеси %1 или %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
mk: Недостасува задолжително поле: Внесете ID на учесник

en: Missing required fields
mk: Недостасуваат задолжителни полиња

en: Missing required fields:
mk: Недостасуваат задолжителните полиња:

en: Missing required fields: Soft Credit
mk: Недостасуваат задолжителните полиња: Заслуга

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
mk:  Не е дозволен мешан профил при регистрација/пријава во туѓо име.

en: Mobile
mk: Мобилен

en: Mobile Phone Providers
mk: Испорачувачи на услуги за мобилна телефонија

en: Mobile Provider
mk: Испорачувач на мобилна телефонија

en: Mode could not be updated, save only this %1?
mk: Модот не е можно да се ажурира, зачувај го само овој %1?

en: Modified By
mk: Модифицирано од

en: Modified Date
mk: Дата на промена

en: Module
mk: Модул

en: Money
mk: Пари

en: Money Transfer Date
mk: Датум за трансфер на пари

en: Money Transferred
mk: Средствата се префрлени

en: Mongolian
mk: Монголски

en: Month
mk: Месец

en: Month Beginning
mk: Почеток на месец

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
mk:  Месец и ден (ММДД) кога започнува фиксниот период на претплата или услуга. ПРИМЕР: Фиксниот период на претплата со почетен ден прилагоден на 0101 значи дека периодот на претплата ќе биде 1/1/06 - 12/31/06 за секој пријавен во тек на 2006.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
mk: Месец и ден кога <strong>фиксниот</strong> период на членство или претплата започнува. Пример: Фиксниот период на члество со ден на почеток прилагоден на 1 јануари подразбира дека периодите на членство ќе бидат од 1.1.2006 до 31.12.2006, за секој пријавен во текот на 2006.

en: Month and year only for credit card expiration.
mk: Само месец и година на истек на кредитна картичка.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
mk: Месец дд, гггг (Декември 12, 1998)

en: Month prior to previous calendar month
mk: Месецот пред календарскиот месец

en: Month/Year
mk: Месец/година

en: Monthly
mk: Месечно

en: Months
mk: Месеци

en: More information
mk: Повеќе информации

en: More information on tokens...
mk: Повеќе информации за токените...

en: Morning Sessions
mk: Утрински сесии

en: Most Recent Activity
mk: Најскорешна активност

en: Most Recent Contribution
mk: Последна донација

en: Move
mk: Премести

en: Move Custom Field
mk: Премести корисничко/сопствено поле

en: Move To Case
mk: Премести во предмет

en: Move down one row
mk: Премести еден ред подолу

en: Move related...
mk: Премести го поврзаното...

en: Move to Case
mk: Премести во предмет.

en: Move to bottom
mk: Премести на дно

en: Move to top
mk: Премести на врв

en: Move up one row
mk: Премести еден ред погоре

en: Mr.
mk: Г-н

en: Mrs.
mk: Г-а

en: Ms.
mk: Г-а

en: Multi-Select
mk: Повеќекратен избор

en: Multi-line text box (textarea)
mk: Поле за внес со повеќе линии (textarea)

en: Multi-record listing
mk: Листинг со повеќе записи

en: Multi-value Custom Data
mk: Кориснички/сопствени податоци со повеќе вредности

en: Multiple Choice Option Sets
mk: Сетови на опции за повеќекратен избор

en: Multiple Choice Options
mk: Опции за повеќекратен избор

en: Multiple Contact Merge
mk: Поврзување на повеќе контакти

en: Multiple Languages Support
mk: Поддршка за повеќе јазици

en: Multiple Participants
mk: Повеќе учесници

en: Multiple Privacy Options
mk: Повеќе опции за приватност

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
mk: Понекогаш повеќе лица - како на пр. сопружници, родители и деца - можат да користат иста адреса за е-пошта.

en: Must Wait on List
mk: На листа за чекање

en: My Cases With Recently Performed Activities
mk: Мои предмети со неодамна реализирани активности

en: My Cases With Upcoming Activities
mk: Мои предмети со идни активности

en: My Cases with Upcoming Activities
mk: Мои предмети со претстојни активности

en: My Contact Dashboard
mk: Контролна табла за Мои контакти

en: My Contacts / Organizations
mk: Мои контакти/организации

en: My Field
mk: Мое поле

en: My Role
mk: Моја улога

en: My Search Title
mk: Наслов на моето пребарување

en: My Title
mk: Мој наслов

en: My billing address is the same as above
mk: Мојата адреса за наплата е иста како горе.

en: MyISAM Database Engine
mk: Машина на базата на податоци MyISAM

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
mk: MySQL "thread_stack" е %1 kb

en: MySQL %1 Configuration
mk: MySQL %1  конфигурација

en: MySQL database:
mk: MySQL база на податоци:

en: MySQL password:
mk: MySQL лозинка:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
mk: MySQL server auto_increment_increment е 1

en: MySQL server does have InnoDB support
mk: MySQL серверот има InnoDB поддршка

en: MySQL server:
mk: MySQL сервер:

en: MySQL support
mk: MySQL поддршка

en: MySQL support not included in PHP.
mk: MySQL поддршката не е вклучена во PHP.

en: MySQL username:
mk: MySQL корисничко име:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
mk: Потребна е MySQL верзија %1 или понова, вие користите MySQL %2.

en: MySQL version at least %1
mk: MySQL верзија најмалку %1

en: Māori
mk: Маори

en: N/A
mk: недостапно

en: NO
mk: НЕ

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
mk: БЕЗ МАСОВНА Е-ПОШТА (корисникот се исклучил)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
mk: НЕ Е Список на заслужни за страница за лична кампања

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
mk: Забелешка: Како алтернатива, можете да ја активирате опцијата Плати подоцна без прилагодувања на процесорот за плаќање. Од сите корисници потоа ќе биде побарано да извршат уплата офлајн (пр. со чек, кредитна картичка итн.).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
mk: БЕЛЕШКА:  Како алтернатива можете да ја активирате опцијата <strong>Плати подоцна</strong> без прилагодување на процесорот за уплата. Од сите корисници потоа ќе биде побарано да извршат офлајн уплата (пр. со кредитна картичка итн.)

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
mk: Забелешка: Контактите обележани во резултатите на пребарувањето овде не се релевантни; сите контакти кои ги исполнуваат следниве услови ќе бидат во групата.

en: NOTE: Even if only a few contacts have been selected from the search results, all contacts that meet the following criteria will be in the group.
mk:  Белешка: Дури и во случај да се избрани само неколку контакти од резултатите на пребарувањето, сите контакти кои се поклопуваат со следните критериуми ќе бидат во групата.

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: За сопствените ACL за податоци, операциите „Прикажи“ и „Уреди“ во моментов вршат иста работа. Обете опции даваат право за прикажување И/ИЛИ уредување на сопствените полиња на податоци (во сите групи или во одредена сопствена група на податоци). Ниту една опција не дава пристап за администрирање на сопствените полиња на податоци.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: За ACL за настани, операцијата ,,Прегледај“ дозволува пристап на екранот со информациите за настанот. „Уреди“ му дозволува на корисникот да се регистрира за настан доколку е вклучена онлајн регистрацијата.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
mk: Белешка: Доколку постојат повеќе контакти кои се поклопуваат, се користи првиот контакт.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
mk: Забелешка: Доколку составувате пораки во HTML  формат, можете да вклучите Rich Text (WYSIWYG)  уредувач (Администрација&raquo; Уреди податоци и екрани &raquo; Опции за приказ).

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
mk: ЗАБЕЛЕШКА: Доколку ја користите оваа страница за донации за пријави и обнови на членство, финансискиот тип конфигуриран во прилагодувањето на типовите на членства ќе се користи при бележењето на уплатите за членство. Финансискиот тип кој е избран овде ќе се користи само ако собирате дополнителни донации (како што е прилагодено на страната Прилагодувања на членство).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: ACL операциите на профилот влијаат на тоа во кој режими профилот може да се користи (пр. Креирај нов контакт, Уреди сопствен запис на контакти, Прикажи запис на контакти, итн.) Операцијата Креирај е неопходна за профилите вградени во онлајн формуларите за донација или регистрација на настан. Ниедна од операциите за ACL на профилот не даваат пристап кон администрирањето на профилот.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
mk: БЕЛЕШКА: Линковите кон социјалните мрежи ќе бидат автоматски вклучени доколку сте активирале 'Споделување преку социјални мрежи' за оваа страница (погледнете ја картичката 'Наслов')

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
mk: Белешка: Некои од овие пребарувања се базираат на одредени прилагодувања на сајтот - и можеби нема да работат на вашиот сајт како што се очекува.

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
mk:  ЗАБЕЛЕШКА: Текстот кој ќе го внесете овде ќе биде употребен и за TEXT, како и за HTML верзијата на е-поштата со потврда, така да не ви препорачуваме овде да ги вклучите HTML белезите / форматирањето.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
mk: Забелешка: Ова прилагодување се однесува исклучително на корисничките/сопствените сетови кои се користат за записи за контакти (пр. индивидуалци, домаќинства, организации или СИТЕ типови на контакти).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: Полињата кои се само за приказ не е можно да се опфатат со формуларите за пребарување на профилот.

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body (including mailtos) will be automatically re-written to route through your CiviCRM website prior to redirecting to the target page.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: Кога оваа функција е овозможена, сите линкови во телото на пораката (вклучително и mailto-ови) ќе бидат автоматски препишани така да бидат насочени преку вашиот сервер на CiviCRM веб-сајтот пред да бидат пренасочени кон целната страница.

en: Name
mk: Име

en: Name (Frequency)/Description
mk: Име (Фреквенција)/Опис

en: Name (Status ID)
mk: Име (ID на статус)

en: Name (for Honor Roll)
mk: Име (за список на заслужни)

en: Name Badge
mk: Беџ со име

en: Name Badge Format
mk: Формат на беџ со име

en: Name Only
mk: Само име

en: Name Tent
mk: Натпис со име

en: Name The SMS
mk: Име на СМС

en: Name Tokens
mk: Токени за име

en: Name Your SMS
mk: Насловете ја вашата СМС

en: Name already exists in Database.
mk: Името веќе постои во базата на податоци.

en: Name and Address
mk: Име и адреса

en: Name and Address (reserved)
mk: Име и адреса (резервирано)

en: Name and Email
mk: Име и е-пошта

en: Name and Email (reserved)
mk: Име и е-пошта (резервирано)

en: Name badges - print
mk: Беџеви со имиња - печати

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
mk: Името може да биде составено само од алфанумерички карактери

en: Name cannot not start with a digit
mk: Име не може да почнува со цифра

en: Name for new group
mk: Име на нова група

en: Name is required to save Import Mapping
mk: Неопходно е име за да се зачува мапирањето на вчитувањето.

en: Name like: %1
mk: Име како: %1

en: Name of Receipt Sender
mk: Име на испраќач на порака

en: Name of Tag
mk: Име на белег

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
mk: Име на награда (производ, услуга, претплата, итн.) напишано онака како што ќе биде прикажано на донаторите.

en: Name of the protocol to use for polling.
mk: Име на протокол кои ќе се користи за испраќање на барања.

en: Name of this group of settings.
mk: Име на оваа група на прилагодувања

en: Name of this status type, for use in the code.
mk: Име на овој тип на статус, кој ќе се користи во кодот.

en: Name or Email
mk: Име или е-пошта

en: Name or IP address of mail server machine.
mk: Име или IP адреса на серверот за пошта.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
mk:  Име или прекар кое донаторот сака да биде забележано во списокот на заслужни. Внесете „Анонимен/на“ за анонимните донации.

en: Name, Status and Register Date
mk: Име, статус и датум на регистрација

en: Name/Email
mk: Име/е-пошта

en: Namespace reserved for component.
mk: Просторот за име е резервиран за компонентата

en: National Membership
mk: Национално членство

en: Nauru
mk: Науру

en: Navajo, Navaho
mk: Навахо

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
mk: Дојдете до примерот на извештајот, а потоа проверете ги филтерите на извештаите и типовите на приказ (табеларни, со ленти или кружен графикон. ИЛИ креирајте нов пример на извештај од менито Извештаи &raquo;  Креирај извештаи од шаблон.

en: Navigation
mk: Навигација

en: Navigation ID
mk: ID за навигација

en: Navigation Item Label
mk: Ознака за ставка на навигација

en: Navigation Item Machine Name
mk: Име на машина за ставка на навигација

en: Navigation Menu
mk: Мени за навигација

en: Ndonga
mk: Ндонга

en: Negative
mk: Негативно

en: Negative Amounts
mk: Негативни вредности

en: Negative Options
mk: Негативни опции

en: Nepali
mk: Непалски

en: Net
mk: Нето

en: Net Amount
mk: Нето износ

en: Net Payment
mk: Нето уплата

en: Network Error
mk: Грешка со мрежата

en: Never
mk: Никогаш

en: Never remind me again
mk: Не ме потсетувај повеќе

en: New
mk: Ново

en: New %1
mk: Нови %1

en: New %1 Report
mk: Нов %1 извештај

en: New A/B Test
mk: Нов А/Б тест

en: New ACL
mk: Нов ACL

en: New Accounting Batch
mk: Нова сметководствена серија

en: New Activity
mk: Нова активност

en: New Case
mk: Нов предмет

en: New Case Type
mk: Нов тип на предмет.

en: New CiviCRM Profile
mk: Нов CiviCRM профил

en: New Connections
mk: Нови врски

en: New Contact
mk: Нов контакт

en: New Contribution
mk: Нова донација

en: New Credit Card
mk: Нова кредитна картичка

en: New Custom Field Set
mk: Нов сет на корисничко/стандардно поле

en: New Data Entry Batch
mk: Нов групен внес на податоци

en: New Donor
mk: Нов донатор

en: New Email
mk: Нова е-порака

en: New Event
mk: Нов настан

en: New Event Template
mk: Нов шаблон за настан

en: New Field
mk: Ново поле

en: New Household
mk: Ново домаќинство

en: New Individual
mk: Нов поединец

en: New Mailing Component
mk: Нова компонента на пошта

en: New Membership Status
mk: Нов статус на членство

en: New Message Template
mk: Нов шаблон за порака

en: New Option Group
mk: Нова група на опции

en: New Option for '%1'
mk: Нова опција за '%1'

en: New Organization
mk: Нова организација

en: New Participant Status
mk: Нов статус на учесник

en: New Payment Method
mk: Нов метод за плаќање

en: New Payment Procesor Type
mk: Нов тип на процесор за плаќање

en: New Payment Processor
mk: Нов процесор за плаќање

en: New Price Set
mk: Нов сет за цена

en: New Report
mk: Нов извештај

en: New Report Template
mk: Нов шаблон за извештај

en: New Scheduled Job
mk: Нова закажана задача

en: New Start Date
mk: Нов почетен датум

en: New codebase version detected. You must visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
mk: Детектирана е нова верзјиа. Морате да го посетите <a href='%1'>екранот за ажурирање</a> за да ја надградите датабазата.

en: New personal campaign page
mk: Нова страница за лична кампања

en: Next
mk: Следен

en: Next &gt;
mk: Следен &gt;

en: Next 12 months including today
mk: Следните 12 месеци вклучително денес

en: Next 30 days including today
mk: Следните 30 дена вклучително и денес

en: Next 60 days including today
mk: Следните 60 дена вклучително и денес

en: Next 7 days including today
mk: Следните 7 дена вклучително и денес

en: Next 90 days including today
mk: Следните 90 дена вклучително и денес

en: Next Amount
mk: Следна сума

en: Next Contribution
mk: Следна донација

en: Next Contribution Date
mk: Датум на следна донација

en: Next Group Refresh Time
mk: Време на освежување на следна група

en: Next Pay Date
mk: Датум на следна уплата

en: Next Payment Amount
mk: Износ на следна уплата

en: Next Payment Date
mk: Следен датум за плаќање

en: Next Payment Due
mk: Рок за следна уплата

en: Next Sched.
mk: Следни закажани

en: Next Scheduled Activity
mk: Следна планирана активност

en: Next Scheduled Contribution Date
mk: Датум на следната закажана донација

en: Next Scheduled Recurring Contribution
mk: Следна закажана периодична донација

en: Next calendar month
mk: Следниот месец

en: Next calendar year
mk: Следната календарска година

en: Next fiscal year
mk: Следната фискална година

en: Next quarter
mk: Следното тримесечје

en: Next step
mk: Следен чекор

en: Next week
mk: Следната недела

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
mk: Копчињата за Следно/Претходно не се достапни за пребарувања кои се сортирани по полиња за е-пошта, телефон или адреса.

en: Nickname
mk: Прекар

en: No
mk: Не

en: No %1
mk: Бр. %1

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
mk: Ниту еден од достапните %1 не одговара на вашите критериуми за пребарување. Предлози:

en: No %1 reports have been created.
mk: Не се креирани %1 извештаи.

en: No Accounting Batches match your search criteria.
mk:  Ниту една сметководствена серија не одговара на вашите критериуми за пребарување.

en: No Action Selected
mk: Не е избрана акција.

en: No Batches Selected
mk: Не се избрани серии

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
mk: Без масовна пошта (се исклучил)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
mk: Без масовни е-пораки (корисникот сам се исклучил)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
mk: Нема креирани CIviCRM профили. Можете да <a href='%1'>додадете еден веднаш</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
mk: Ниедна компонента не е вклучена за вашиот сајт, а која може да се конфигурира со сетови на на цени. Кликнете <a href='%1'>овде</a> доколку саката да ги вклучите CiviEvent/CiviContribute за сајтот.

en: No Contacts Selected
mk: Нема избрани контакти

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
mk: Ниту еден Сет на цени за донации не е конфигуриран/овозможен за вашиот сајт. Сетовите на цени ви овозможуваат да прилагодите посложени опции за донирање (пр. „Донирајте уште 250 МКД за да го добивате нашиот месечен магазин“). Кликнете <a href='%1'>овде</a> доколку сакате да ги конфигурирате сетовите на цени за вашиот сајт.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
mk: Нема креирани групи за внес на податоци за овој сајт.

en: No Duplicate Checking
mk: Нема проверка на дупликати

en: No Duplicate emails?
mk: Нема дупликат е-пошта?

en: No Email Verification
mk: Нема верификација преку е-пошта

en: No Emails to Restore
mk: Нема е-пошта за враќање

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
mk: За овој настан не е конфигурирано ниедно ниво на котизација или сет на цени. <br />Кликнете на<a href='%1'>CiviEvent >> Управување со настан >> Конфигурирај >>  Котизации за настан</a> за да ги конфигурирате нивоата на котизација или сетот на цени за овој настан.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
mk: Ниту еден сет на цени за членство не е конфигуриран/овозможен за вашиот сајт. Сетовите на цени ви овозможуваат да прилагодите посложени опции за регистрација и обновување на членството, вклучувајќи и овозможување на активистите да се пријават за повеќ членства во исто време. Кликнете <a href='%1'>овде</a> доколку сакате да ги конфигурирате сетовите на цени за вашиот сајт.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
mk: Ниедно поле со повеќе записи не е конфигурирано за овој профил (gid=%1)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
mk: Ниту еден процесор за плаќање не е конфигуриран/вклучен за вашиот сајт. Доколку ова е <strong>платен настан</strong> И сакате корисниците да можат да се <strong>регистрираат и платат онлајн</strong>, ќе морате најпрвин да го <a href='%1'>конфигурирате процесорот за плаќање</a>. Потоа вратете се на овој екран и изберете го процесорот за овој настан.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
mk: На вашиот сајт не е конфигуриран/активен ниту еден процесор за плаќање, Освен ако CiviContribute не го користите за барање на непарични донации / донации во натура, најпрвин ќе морате да го <a href='%1'>конфигурирате Процесорот за плаќање</a>. Потоа вратете се на овој екран и доделете го процесорот на оваа Страница за донирање.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
mk: Ниту еден сет на цени не е конфигуриран/овозможен за вашиот сајт. Сетовите на цени ќе ви овозможат да ги исполните сложените барања на вашата структутра за регистрација на настан (пр. „Доплатете 150 денари за ручек“). Кликнете овде доколку сакате да ги конфигурирате сетовите на цени за вашиот сајт.

en: No Profile Available
mk: Нема достапен профил

en: No Profile Configured
mk: Нема конфигуриран профил

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
mk: Ниту еден профил со опцијата за регистрација на корисничка сметка не е конфигуриран/вклучен за вашиот сајт. Најпрвин морате да <a href='%1'>конфигурирате профил на поддржувач</a>. Ќе се користи за прибирање и ажурурање на основни информации од корисниците додека ја креираат страницата за лична кампања.

en: No Reply
mk: Нема одговор

en: No Scheduled Reminders have been created.
mk: Нема креирани закажани потсетници.

en: No Thank-you Label
mk: Без ознака за благодарница

en: No Thank-you Label is a required field.
mk: Ознаката за без благодарница е задолжително поле

en: No Thank-you Option
mk: Без опција за благодарница

en: No Thank-you Position
mk: Без позиција за благодарница

en: No Thank-you Text
mk: Без текст за благодарница

en: No Updates Saved
mk: Нема сочувани ажурирања

en: No account create option
mk: Нема опција за креирање на корисничка сметка

en: No active instances of payment processor %1 were found.
mk: Не се пронајдени активни примери на процесорот за плаќање %1.

en: No active instances of payment processor '%1' were found.
mk: Не се пронајдени активни примери на процесорот за плаќање '%1'.

en: No active price fields found for this event!
mk: Нема активни полиња за цена за овој настан!

en: No auto-renew option
mk: Без опција за автоматско обновување

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
mk: Нема достапни страници за донирање кои одговараат на вашите критериуми за пребарување. Предлози:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
mk: Ниту еден од достапните настани не одговара на вашите критериуми за пребарување. Предлози:

en: No available applications
mk: Нема достапни апликации

en: No batches were selected.
mk: Не се селектирани серии.

en: No bulk emails (User Opt Out)
mk: Без масовна е-пошта (корисникот сам се исклучил)

en: No contact found for this related contact ID: %1
mk: Не е пронајден контакт за оваа идентификација на поврзан контакт: %1

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
mk: Нема контакти кои се квалификувани да ја превземат оваа врска.

en: No content to preview
mk: Нема содржина за преглед

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
mk: Нема креирани страници за донации. Кликнете <a accesskey="N" href='%1'>овде</a> да креирате нова страница за донации.

en: No contributions have been recorded from this contact.
mk: Не се регистрирани донации од овој контакт.

en: No cron runs have been recorded.
mk: Нема забележани cron работи.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
mk: Сеуште не е креирана ниту една група на кориснички податоци. Можете да <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>додадете една</a>.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
mk: Не се забележани регистрации за настан за овој контакт.

en: No export format selected.
mk: Не е избран формат за пренос.

en: No extensions installed. <a %1>Browse available extensions</a>.
mk: Нема инсталирани екстензии. <a %1>пребарајте достапни екстензии</a>.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
mk: Ниедно поле во овој профил не е прилагодено за пребарување. Замолете го администраторот на сајтот да ги провери прилагодувањата на профилот.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
mk: Ниедно поле во овој профил не е прилагодено да се прикаже како колона со резултати во резултатите од пребарувањето. Замолете го администраторот на сајтот  да ги провери прилагодувањата на профилот.

en: No grants have been recorded for this contact.
mk: Не се забележани грантови за овој контакт.

en: No link
mk: Нема линк

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
mk: Ниту едно поштенско сандаче не е прилагодено за обработк на е-пошта во активноста.

en: No matches found for:
mk: Нема поклопување за:

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
mk: Не се пронајдени соодветни серии на внесените податоци кои одговараат на вашите критериуми за пребарување.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
mk: Не се пронајдени соодветни групи кои одговараат на вашите критериуми за пребарување. Сугестии:

en: No matching contact found.
mk: Не е пронајден сличен контакт.

en: No matching results for
mk: Нема резултати за

en: No memberships have been recorded for this contact.
mk: Не се регистрирани членства за овој контакт.

en: No of contacts to find matches for
mk: Број на контакти за кои треба да се пронајде поклопување

en: No participants were added.
mk: Не се додадени учесници.

en: No payments found for this %1 record
mk: Не се најдени плаќања за овој %1 запис

en: No pledges have been recorded from this contact.
mk: Не се забележани обврски за овој контакт.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
mk: Не беа пронајдени дупликати користејќи го правилото %1.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема креирани производи за награди за вашиот сајт. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: No price sets have been added yet.
mk: Нема додадени сетови за цени.

en: No processing status reported yet.
mk: Сеуште нема известување за статус на обработка.

en: No recipients
mk: Нема приматели

en: No records of type '%1' found.
mk: Не се пронајдени записи од тип '%1'.

en: No records of type \'%1\' found.
mk: Не се пронајдени записи од тип \'%1\'

en: No records to export
mk: Нема записи за пренос

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
mk: Во моментов нема резервирани испитаници кои би ги интервјуирале.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
mk: Нема одговор од серверот. Проверете ја вашата интернет конекција и обидете се повторно да ја вчитате страницата.

en: No such message template: id=%1.
mk: Не постои таков шаблон за порака: id=%1.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
mk: Не постојат sid  параметри за анкетата. Не е можно да се обработи потписот.

en: No thank you
mk: Не, благодарам

en: No user/contact ID was specified, so the Profile cannot be used in edit mode.
mk: ID на корисникот/контактот не е наведен, па профилот не може да се користи во режим на уредување.

en: No-show
mk: Не присуствувал/а

en: Non Deductible Amount
mk: Износ кој не може да се одбие

en: Non-deductible Amount
mk: Износ кој не може да се одбие

en: Non-deductible portion of this contribution.
mk: Дел од донација кој не може да се одбие.

en: Non-profit
mk: Непрофитна организација

en: None
mk: Не е избрано

en: None Found
mk: Не е пронајдено

en: None available
mk: Нема достапни

en: None found.
mk: Ништо не е пронајдено

en: None of the contacts in this group have an email address.
mk: Ниту еден од контактите во оваа група нема адреса за е-пошта.

en: Normal
mk: Нормал

en: North Ndebele
mk: Северно - Ндебеле

en: Northern Sami
mk: Северно - Лапонски

en: Norwegian
mk: Норвешки

en: Norwegian BokmÃ¥l
mk: Норвешки BokmÃ¥l

en: Norwegian Nynorsk
mk: Норвешки Nynorsk

en: Not %1, or want to do this for a different person
mk: Не сум %1, не сакам да го направам ова во име на трето лице.

en: Not %1, or want to register a different person
mk: Не е %1, или сака да регистрира друго лице

en: Not Approved
mk: Не е одобрено

en: Not Clicked
mk: Без клик

en: Not Empty
mk: Не е празно

en: Not In
mk: Не е во

en: Not Like
mk: Не како

en: Not Now
mk: Не сега

en: Not Null
mk: Не е непостоечки

en: Not Required
mk: Не е задолжително

en: Not a CMS User
mk: Не е CMS  корисник

en: Not checking remote URL for extensions since ext_repo_url is set to false.
mk: Не се проверуваат екстензиите на оддалечениот URL, затоа што ext_repo_url е  прилагодено на false.

en: Not completed
mk: Не е завршено

en: Not expired
mk: Не е истечено

en: Not offered
mk: Не е понудено

en: Not permitted to file activity %1 %2.
mk: Не е дозволено архивирање на активности %1 %2

en: Not scheduled
mk: Не е закажано

en: Not selected
mk: Не е селектирано

en: Not started
mk: Не е започнато

en: Not&nbsp;Counted
mk: Not&nbsp;Преброен

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
mk: Нее&nbsp;преброен&nbsp;поради&nbsp;улога

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
mk: Нее&nbsp;преброен&nbsp;поради&nbsp;статус

en: Note
mk: Белешка

en: Note Entity
mk: Ентитет на белешка

en: Note Entity ID
mk: Идентификација на ентитет на белешка

en: Note ID
mk: Идентификација на белешки

en: Note Modified By
mk: Белешката е модифицирана од

en: Note Text
mk: Текст на белешка

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
mk: Забележете дека %1 дозволите за контрола на пристап имаат предност над ACL на CiviCRM. Доколку сакате да користите CiviCRM ACL, прво исклучете ја поврзаната дозвола во %1 контролата за пристап за улога на корисник, а потоа постепено додавајте ACL кои таа дозвола ќе ја заменат за извесна група на контакти.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
mk: CiviCRM ACL улогата не е поврзана со Drupal улогата.

en: Note that not all transactions are necessarily associated with a payment method.
mk: Имајте в предвид дека сите трансакции се задолжително поврзани со методот на плаќање.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
mk: Имајте в предвид дека овој текст за помош се прикажува само на екраните за креирање/уредување на профилот.

en: Note(s)
mk: Забелешка(и)

en: Note:
mk: Белешка:

en: Note: Body Only
mk: Белешка: Само содржина на порака

en: Note: Body and Subject
mk: Белешка: Содржина на порака и наслов

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
mk: Забелешка: Верифицирајте ја конфигурацијата на Максималната големина на фајл (во МБ) <a href='%1'>Администратор>> Системски прилагодувања >> Останато</a>.  Ова прилагодување треба да биде во склад со дефиницијата 'upload_max_size' во PHP.ini. Проверете со вашиот администратор.

en: Note: Subject Only
mk: Белешка: Само наслов

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
mk: Забелешка: Записот %1  не постои. По зачувувањето ќе биде креиран нов запис.

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
mk: Белешка: Ова ќе го модифицира полето во целиот систем, не само во формуларот на овој профил.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
mk: Забелешка: Макс. големина на поставениот фајл ('upload_max_filesize') не смее да надминува Макс. големина на објава ('post_max_size') како што е дефинирано во фајлот PHP.ini, проверете со администраторот на системот.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
mk: Забелешка: Не можете да уредувате полиња за резервирано правило.

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: Доколку не постои точен инструмент за плаќање во оваа листа (пр. за донации во материјални добра) можете да го прашате вашиот администратор да додаде нова опција.

en: Note: if the correct payment method is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
mk: Белешка: Доколку не постои точен метод за плаќање во оваа листа (пр. за донации во натура) можете да  го замолите вашиот администратор да додаде нова опција.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
mk: Забелешка: Овој контакт може да е дупликат на постоечки запис.

en: Notes
mk: Белешки

en: Notes for
mk: Белешки за

en: Notes or Standard Terms
mk: Белешки за стандардни услови

en: Nothing to merge.
mk: Ништо за спојување.

en: Notice
mk: Известување

en: Notification Email
mk: Известување со е-пошта

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
mk: На оваа адреса за е-пошта ќе биде испратено известување штом страната за лична кампања поврзана со настанот биде направена или ажурирана. Нотификацијата ќе содржи линкови за преглед на оваа страна за кампањата, како и запис за контактот за лицето кое ја направило страната.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
mk: На оваа адреса за е-пошта ќе биде испратено известување штом страната за лична кампања поврзана со настанот биде направена или ажурирана. Нотификацијата ќе содржи линкови за преглед на оваа страна за кампањата, како и запис за контактот за лицето кое ја направило страната.

en: Notifications are NOT available
mk: Известувањата НЕ СЕ достапни

en: Notifications are sent to ALL owners
mk: Известувања се испратени до СИТЕ сопственици

en: Notify Activity Assignees
mk: Извести ги задолжените за активноста

en: Notify Contributor?
mk: Извести го донаторот?

en: Notify Email
mk: Известување преку е-пошта

en: Notify Owner?
mk: Извести го сопственикот?

en: Notify me via email when someone donates to my page
mk: Извести ме со е-пошта кога некој донира на мојата страница

en: Notify on Profile Submit
mk: Извести при поднесување на профил

en: Notify when profile form is submitted?
mk: Извести кога е испратен формуларот на профилот?

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
mk: Сега можете да прегледувате, прилагодувате и користите разни дополнителни компоненти за прибирање на средства. Линковите подолу ќе ве одведат на онлајн документацијата за секоја компонента.

en: Number
mk: Број

en: Number of Donors
mk: Број на донатори

en: Number of Failures
mk: Број на неуспешни обиди

en: Number of Grants
mk: Број на грантови

en: Number of Installments
mk: Број на рати

en: Number of Items
mk: Број на ставки

en: Number of Terms
mk: Број на услови

en: Number of Transactions
mk: Број на трансакции

en: Number of Transactions should a positive number
mk: Бројот на трансакции треба да биде позитивен број.

en: Number of grants
mk: Број на грантови

en: Number of installments must be a whole number.
mk: Бројот на рати мора да биде цел број.

en: Number of selected Activities: %1
mk: Број на избрани активности: %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
mk: Број на избрани приматели на пошта: %1

en: Number of selected cases: %1
mk: Број на селектирани предмети: %1

en: Number of selected contacts: %1
mk: Број на селектирани контакти: %1

en: Number of selected contributions: %1
mk: Број на селектирани донации: %1

en: Number of selected grants: %1
mk: Број на селектирани грантови: %1

en: Number of selected memberships: %1
mk: Број на избрани членства: %1

en: Number of selected participants: %1
mk: Број на селектирани учесници: %1

en: Number of selected pledges: %1
mk: Број на селектирани обврски: %1

en: Number of<br />Participant
mk: Број на <br /> учесник

en: Nuosu
mk: Нуосу

en: OK
mk: ОК

en: OR
mk: ИЛИ

en: OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
mk: ИЛИ  ако уплатата е стигната од друг контакт, оваа е-пошта ќе му биде испратена нему.

en: Objects a custom group extends to
mk: Објекти на кои корисничката група се проширува

en: Occitan (after 1500)
mk: Оситански (по 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
mk: Појавувањата мора да бидат помали или еднакви на 30

en: Odd / Even Street Number
mk: Непарен / парен број на улица

en: Off
mk: Исклучено

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
mk: Понудете друга награда на оваа страница за донирање.

en: Offer a Waitlist?
mk: Понуди листа за чекање?

en: Offer installments
mk: Понуди рати

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
mk: Понудете соодветна услуга од листата. Ако услугата бара соработка, обратете се на директорот.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
mk: Офлајн регистрација за настан:  %2 до: %1

en: Ojibwa
mk: Оџибва

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
mk: Стар Црковно-Словенски, Црковно Слвенски, Старо-Бугарски, Старословенски

en: On
mk: На

en: On Behalf Of
mk: Во име на

en: On Behalf Of Organization
mk: Во име на организацијата

en: On Duplicate Entries
mk: За дуплирани внесови

en: On Hold
mk: Задржан

en: On Hold - Opt Out
mk: Задржани - исклучени

en: On Hold Bounce
mk: Задржани одбиени

en: On Hold Opt Out
mk: Задржани исклучени

en: On Hold?
mk: Задржан?

en: On behalf of Label
mk: Ознака за Во име

en: On duplicate entries
mk: За удвоени записи

en: On hold
mk: Задржан

en: On waitlist
mk: На листа за чекање

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
mk: Штом овие статуси ќе се вклучат, екранот за информации за настан и екранот за прилагодување ќе имаат контрола над листите за чекање, каде ќе можат да ги вклучат (и прилагодат).

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
mk:  Штом овие статуси се вклучени, екранот за онлајн регистрација на настан ќе има контрола за вклучување (и конфигурирање) на одобрението за учество.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
mk: Откако ќе ги дефинирате CiviCRM ACL улогите и доделите ACL на тие улоги, можете да им доделите улога (улоги) на корисниците.

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
mk: Кога ќе завршите со тестирање, би било добро да ги пронајдете тие тест записи и да ги избришете.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
mk:  Кога ќе го инсталирате сертификатот, тестирајте дали тој функционира така што ќе отидете на една од вашите страници за онлајн донации и ќе го смените префиксот на URL од  'http://' во 'https://'. Доколку вашиот пребарувач ја вчит страницата и го прикаже важечкиот сертификат за безбедност - можете да го смените ова прилагодување во <strong>Yes</strong> и CiviCRM автоматски ќе ги пренасочи сите барања за онлајн донации / членови / настани / и CiviCRM администраторските страници кон соодветните URL обезбедени со SSL.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
mk: Доколку почнете да го користите сетот на цени, нема да можете да се вратите на веќе постоечките прилагодувања, освен ако не ги внесете повторно. Дали сте сигурни дека сакате да го користите сетот на цени?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
mk:  Кога ќе примите порака за добредојде преку е-пошта за нова сметка, можете да <a href=%1>кликнете овде</a> за да се пријавите и промовирате вашата страница за кампања.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
mk: Кога вашата регистрација ќе биде прегледана, ќе добиете е-пошта со линк за веб страната на која можете да го завршите процесот на регистрирање.

en: One
mk: Еден

en: One %1 should be marked as primary.
mk: Еден %1 треба да биде означен како примарен.

en: One IM should be marked as primary.
mk: Еден IM треба да биде означен како примарен.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
mk[0]: Една порака не е пратена
mk[1]: %count пораките не се пратени

en: One OpenID should be marked as primary.
mk: Еден OpenID треба да биде означен како примарен.

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
mk[0]: Еден контакт НЕ е додаден (веќе е во оваа група).
mk[1]: %count контакти НЕ се додадени (веќе се во оваа група).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
mk[0]: Еден контакт НЕ Е обележан (веќе е обележан со овој белег).
mk[1]: %count  контакти НЕ СЕ обележани (веќе се обележани со овој белег).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
mk[0]: Еден контакт додаден во оваа постоечка група.
mk[1]: %count контакти додадени во оваа постоечка група.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
mk[0]: Еден контакт додаден во оваа нова група.
mk[1]: %count  контакти додадени во оваа нова група.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
mk: Еден контакт е квалификуван да ја превземе оваа врска.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
mk[0]: Еден контакт е обележан со овој белег.
mk[1]: %count контакти се обележани со овој белег.

en: One email should be marked as primary.
mk: Една адреса за е-пошта треба да биде означена како примарна.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
mk[0]: Пронајден е еден контакт кој се поклопува.
mk[1]: %count  пронајдени се контакти кои се поклопуваат.<br />

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
mk[0]: Една порака е успешно испратена.
mk[1]: %count пораки се успешно испратени.

en: One message was sent successfully.  | %count messages were sent successfully.
mk[0]: Една порака беше успешно испратена.
mk[1]: %count пораки беа успешно испратени.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
mk[0]: Еден од избраните контакти има запис за адреса кој е заеднички со еден друг контакт.
mk[1]: Еден или повеќе селектирани контакти имаа записи за адреси кои се заеднички со %count други контакти.

en: One or more contact subtypes have been de-selected from the list for this contact. Any custom data associated with de-selected subtype will be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected. Click OK to proceed, or Cancel to review your changes before saving.
mk:  Изборот на еден или повеќе поттипови на контакти е деселектиран од листата за овој контакт. Сите прилагодени податоци поврзани со поттипот кој е деселектиран ќе бидат отстранети се додека за контакт и понатаму не е избран поттипот на контактот. Кликнете на ОК за да продолжите или на Откажи за да ги прегледате промените пред зачувување.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
mk:  Една или повеќе ставки имаат поинаков финансиски тип во однос на донацијата. Уредувањето на финансискиот тип сеуште не е поддржано за вакви ситуации.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
mk: Еден или повеќе потсетници за уплата можат да бидат испратени преку е-пошта на овој донатор врз основа на вредностите внесени во овој оддел. Ако страницата за самостојни уплати е избрана, потсетникот ќе содржи линк кој му овозможува на донаторот да ја изврши уплатата онлајн.

en: One phone should be marked as primary.
mk: Еден телефонски број треба да биде означен како примарен.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
mk[0]: Еден запис е селектиран за пренос.
mk[1]: %count записи се селектирани за пренос.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
mk[0]: Една врска не беше креирана затоа што веќе постои.
mk[1]: Не беа креирани %count врски затоа што веќе постојат.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
mk[0]: Една избрана активност има повеќе од еден целен контакт.
mk[1]: %count избрани активности имаат повеќе од еден целен контакт

en: One-time online contributions
mk: Еднократни онлајн донации

en: Ongoing
mk: Во тек

en: Online Contribution (Live)
mk: Онлајн донација (продукција)

en: Online Contribution (Test-drive)
mk: Онлајн донација (тест)

en: Online Contribution Page
mk: Онлајн страница за донирање

en: Online Contribution:
mk: Онлајн донација:

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
mk: Онлајн донации / Онлајн зачленување / Онлајн регистрација за настан

en: Online Registration
mk: Онлајн регистрација

en: Online Registration (Live)
mk: Онлајн регистрација (во живо)

en: Online Registration (Test-drive)
mk: Онлајн регистрација (тест)

en: Online documentation.
mk: Онлајн документација.

en: Online event registration and participant tracking.
mk: Онлајн регистрација за настан и следење на учесници.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
mk: Онлајн прибирање на средства и менаџмент на донатори, како и обработка со следење на офлајн донации.

en: Online or offline contribution.
mk: Онлајн или офлајн донација.

en: Online or offline event registration.
mk: Онлајн или офлајн регистрација за настан.

en: Online or offline membership renewal.
mk: Онлајн или офлајн обновување на членство.

en: Online or offline membership signup.
mk: Онлајн или офлајн пријава за членство.

en: Online registration enabled?
mk: Онлајн регистрацијата е вклучена?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
mk:  Онлајн регистрацијата за овој настан не е достапна во моментов. (Контактирајте го администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош).

en: Online signup and membership management.
mk: Онлајн пријава за членство и менаџмент на членство.

en: Only %1 Registrations available.
mk: Достапни се само %1 регистрации.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
mk: За овој тип на податоци, дозволени операции се Види и Уреди

en: Only 'get' action is supported.
mk: Поддржана е само акцијата 'превземи'.

en: Only Display Test Contributions
mk: Прикажи само тест донации

en: Only My Cases
mk: Само моите предмети

en: Only one %1 can be marked as primary.
mk: Само еден %1 може да биде означен како примарен.

en: Only one IM can be marked as primary.
mk: Само еден IM може да биде означен како примарен.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
mk: Само еден OpenID  може да  биде означен како примарен.

en: Only one email can be marked as primary.
mk: Една адреса за е-пошта може да биде означена како примарна.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
mk: Само едно поле за секој тип на комуникација (пр. телефон) може да го користи примарниот тип на локација.

en: Only one phone can be marked as primary.
mk: Само еден телефонски број може да биде означен како примарен.

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
mk: Испрати само на адресите за е-пошта доделени на специфична локација

en: Only show Credit Card Payments
mk: Прикажи ги само уплатите со кредитна картичка

en: Only this %1
mk: Само овој %1

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
mk: Фајлот со прилагодувањата за CiviCRM (civicrm.settings.php) не е пронајден на очекуваната локација.

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
mk: Патеката за CiviCRM фајловите со кодот не е исправно прилагодена. Најверојатно се работи за грешка во <em></em>civicrm_root прилагодувањето во вашиот фајл со CiviCRM прилагодувањата(!1).

en: Oops! CiviCRM is already installed
mk: CiviCRM е веќе инсталиран

en: Oops! Could not create database %1
mk: Креирањето на базата на податоци не беше успешно %1

en: Oops! Incorrect Backdrop version
mk: Погрешна верзија на Backdrop

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
mk: Несоодветна верзија на CiviCRM

en: Oops! Incorrect Drupal version
mk: Несоодветна верзија на Drupal

en: Oops! Please correct your install location
mk: Внесете исправна локација за вашата инсталација

en: Oops, It looks like there are no active case types.
mk: Изгледа дека нема активни типови на активности.

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
mk: Изгледа дека нема слободни места за %1 настан.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
mk: Изгледа дека не постои важечки статус на членство достапен за избраните датуми на членство. Одете на <a href="%1">Конфигурирање на правила за статус на членство</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
mk: Изгледа дека не постои важечки статус за членство кој одговара на датумите за почеток и крај на ова членство. За помош контактирајте го администраторот на сајтот.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
mk: Изгледа дека регистрацијата за %1 е веќе откажана.

en: Oops.
mk: Упс.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
mk: Не се креирани анкети. <a href='%1'>Кликнете овде за да креирате нова анкета.</a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
mk: Изгледа дека нема конфигурирана опција за одговор.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
mk: Изгледа дека нема важечки статус за плаќање на онлајн уплатата.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
mk: Изгледа дека сте се обиделе да го смените типот на членство додека сте го овновувале членството. Кликнете на линкот „промени тип на членство“ и изберетеТип на членство.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
mk: Изгледа дека сте се обиделе да го смените типот на членство додека сте го овновувале членството. Кликнете на линкот „смени тип на членство“ и изберете Организација на членство.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
mk: Се обидувате да го зголемите бројот на дополнителни лица кои сакате да ги регистрирате. Можете да ја потврдите регистрацијата за максимално %1 учесници.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
mk:  Изгледа дека имате неточен или непотполн линк (URL). Проверете дали сте го ископирале целиот линк и обидете се повторно. Контактирајте го администраторот на сајтот доколку се повтори оваа грешка.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
mk:  Едно или повеќе полиња во овој профил се прилагодени да може да се пребаруваат и/или прикажуваат во колона со резултати , а вие се обидувате да додадете

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
mk: Има доволно слободни места на овој настан. Не можете да се додадете себеси на листата за чекање.

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
mk: Наидовме на проблем при обработката на вашата верификација преку е-пошта. Контактирајте го администраторот.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
mk: Наидовме на проблем при обработката  на потврдата на вашата претплата. Обратете се до админинистраторот на сајтот.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
mk: Не можете да ја уплатите оваа обврска - статусот на обврската е %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
mk: Вашите прилагодувања за %1 не се точни. Не е испратена тест порака.

en: Open
mk: Отворено

en: Open All
mk: Отвори се

en: Open Case
mk: Отвори предмет

en: Open ID Location
mk: Open ID локација

en: Open ID identifier
mk: ID на отворен идентификатор

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
mk: Отворени обврски (краен рок - износ)

en: Open a new case
mk: Отвори нов предмет

en: Open tracking
mk: Следење на отворање

en: OpenID Location Type
mk: OpenID тип на локација

en: OpenID is not a valid URL.
mk: OpenID не е валидна URL.

en: Opened
mk: Отворен

en: Opened
mk: Отворен

en: Opened Count
mk: Број на отворања

en: Opened Date
mk: Датум на отворање

en: Opening...
mk: Отворање...

en: Opens
mk: Отворања

en: Opens (WIP)
mk: Отворања (WIP)

en: Opens documentation in a new window.
mk: Отвара документација во нов прозорец.

en: Opens/ Clicks
mk: Отворања/кликови

en: Operation
mk: Операција

en: Operator
mk: Оператор

en: Operator:
mk: Оператор:

en: Opportunistic Flush
mk: Опортунистичко празнење

en: Opt Out
mk: Исклучување

en: Opt out via email
mk: Исклучување преку е-пошта

en: Opt out via web page
mk: Исклучување преку веб-страна

en: Opt-Out
mk: Исклучување

en: Opt-Outs
mk: Исклучувања

en: Opt-out
mk: Исклучување

en: Opt-out Confirmation
mk: Потврда за исклучување

en: Opt-out Message
mk: Порака за исклучување

en: Opt-out Requests
mk: Барања за исклучување

en: Opt-outs
mk: Исклучувања

en: Opted Out of Bulk Mail
mk: Исклучен/а од групна пошта

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
mk: Избрал/а одложена уплата, уплатата сеуште се чека.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
mk: Плаќа по регистрација, уплатата сеуште се очекува.

en: Opted-out
mk: Исклучен/а

en: Option "%1" has been deleted.
mk: Опцијата "%1" е избришана.

en: Option Amount
mk: Опција за количество

en: Option Description
mk: Опис на опција

en: Option Group Description
mk: Опис на група опции

en: Option Group ID
mk: Идентификација на група опции

en: Option Group Is Active?
mk: Групата на опции е активна?

en: Option Group Is Locked
mk: Групата на опции е заклучена

en: Option Group Is Reserved?
mk: Групата на опции е резервирана?

en: Option Group Name
mk: Име на група опции

en: Option Group title
mk: Наслов на група опции

en: Option Grouping Name
mk: Име на групација на опции

en: Option Is Active
mk: Опцијата е активна

en: Option Is Reserved?
mk: Резервирана опција?

en: Option Label
mk: Етикета на опција

en: Option Name
mk: Име на опција

en: Option Type
mk: Тип на опција

en: Option Value
mk: Вредност на опција

en: Option Value ID
mk: Идентификација на вредност на опција

en: Option Values with problematic Values
mk: Вредности на опција со проблематични вредности

en: Option Visibility
mk: Видливост на опција

en: Option is Default?
mk: Стандардна опција?

en: Option is Header?
mk: Опцијата е заглавие?

en: Option label cannot be empty
mk: Ознаката за опција не може да биде празна

en: Option value cannot be empty
mk: Вредноста на опција не може да биде празна

en: Optional
mk: По избор

en: Optional Constraints
mk: Опционални ограничувања

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
mk:  Опционалниот период за прилагодување е додаден или одземен од завршувањето на настанот. ПРИМЕР: Статусот Мирување може да се заврши на датумот на 'завршување' ПЛУС 1 месец.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
mk:  Опционалниот период за прилагодување е додаден или одземен од почетокот на настанот. ПРИМЕР: <strong>Тековниот</strong> статус може да почне на 'датумот на придружување' ПЛУС 3 месеци (за да се разликуваат моменталните од новите членови).

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
mk: Опционален опис на овој домен (корисен за сајтови со поголем број на домени).

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
mk: Опционален текст со објаснување за одделот Примател на донација (се прикажува над полето Примател на донација).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
mk: Незадолжителен текст за фуснота на екранот за благодарница (обично се користи за линкување кон други страни/активности на вашиот сајт).

en: Optional footer text for registration screen.
mk: Незадолжителна фуснота за подножјето на екранот за регистрација.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
mk: Опционален идентификатор за извор на донација (име на кампања, настан, масовна пошта итн.)

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
mk: Дополнителна порака/инструкции на екранот за потврда.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
mk: Незадолжителен локален дел (пр. 'civimail+' за адреси како што е civimail+s.1.2@example.com)

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
mk: Незадолжителна порака за екранот за благодарница (може да содржи HTML формат).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
mk: Незадолжителен текст во фуснота на екранот за потврда.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
mk:  Опционален SKU или код на производот. Доколку се користи, оваа вредност ќе биде вклучена во потврдите за донаторот.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
mk: Можете да го скриете екранот за потврда за бесплатните настани.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
mk: Прилагодете го според избор максималниот број на учесници за овој настан.

en: Options
mk: Опции

en: Options Per Line
mk: Опции по линија

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
mk: Овде се дадени опции на денови во месецот од 1-31

en: Or Provide Contact ID or External ID.
mk: Или внеси ID на контакт или надворешна ID.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
mk: Или можете да ги <a href='%1'>пребарате сите %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
mk: Или можете да ги <a href='%1'>прегледате сите достапни страници за донирање</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
mk: Или можете да ги <a href='%1'>прегледате сите тековни настани</a>.

en: Order
mk: Редослед

en: Order By >>
mk: Подреди по >>

en: Order by Column
mk: Распореди по колона

en: Order by Order
mk: Распореди по ред

en: Order by Section
mk: Подреди според секција

en: Organization
mk: Организација

en: Organization Address and Contact Info
mk: Адреса и контакт инфо на организацијата

en: Organization Contact ID
mk: IID на контактот на организацијата

en: Organization Contact Information
mk: Контакт-информација на организацијата

en: Organization Email
mk: Е-пошта на организација

en: Organization Name
mk: Назив на организација

en: Organization Profile
mk: Профил на организација

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
mk: Име на организација, адреса за е-пошта за е-поштата која ја генерира системот, адреса на организација.

en: Organize your contacts
mk: Организирајте ги вашите контакти

en: Organizing Your Data
mk: Организирање на вашите податоци

en: Orientation
mk: Ориентација

en: Original
mk: Оригинал

en: Original Installment Amount
mk: Оригинален износ на рата

en: Oriya
mk: Орија

en: Oromo
mk: Оромо

en: Ossetian, Ossetic
mk: Осетиски

en: Other
mk: Друго

en: Other Amount
mk: Друга сума

en: Other Name
mk: Друго име

en: Other Panes
mk: Останати панели

en: Other Relationships
mk: Други врски

en: Other Settings
mk: Други прилагодувања

en: Other WYSIWYG editors are available for download from the <a %1>CiviCRM Extension Directory</a>.
mk: Останатите WYSIWYG се достапни за превземање од <a %1>Директориумот на CiviCRM екстензии</a>.

en: Other Years
mk: Останати години

en: Other location
mk: Друга локација

en: Other operators not available for this action.
mk: Останатите оператори не се достапни за оваа акција.

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
mk: Во спротивно, кликнете на копчето <strong>Продолжи</strong> за да ја завршите вашата регистрација.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
mk: Во спротивно, линкот за регистрација е скриен и се прикажува &quot;Порака за пополнет настан&quot' кога е достигнат максималниот број на регистрации. При проверката дали настанот е пополнет, вклучени се само учесниците со типови на статус обележени како 'преброени'.

en: Out Date
mk: Излезен датум

en: Outbound Email
mk: Излезна е-пошта

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
mk: Излезна е-пошта (SMTP/Sendmail)

en: Outbound Email Disabled
mk: Излезната е-пошта е исклучена

en: Outbound SMS
mk: Излезна СМС

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
mk: Излезната пошта е исклучена. Кликнете на <a href='%1'>Администрација >> Системски прилагодувања >> Излезна пошта</a> за да ја прилагодите излезната пошта.

en: Outdated
mk: Застарена

en: Outgoing Phone Prefix
mk: Излезен телефонски префикс

en: Overdue
mk: Рокот е истечен

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
mk: Редефинирај го датумот за крај на автоматското обновување на членствата

en: Override Geocoding
mk: Редефинирај геокодирање

en: Override Status
mk: Редефинирај статус

en: Override Verp
mk: Редефинирај Verp

en: Override automatic geocoding
mk: Редефинирај го автоматското геокодирање

en: Override page content
mk: Редефинирај содржина на страница

en: Override privacy setting? (Do not email / Do not mail)
mk: Редефинирај ги прилагодувањата на приватноста? (Не испраќај е-пошта / пошта)

en: Owing
mk: Должи

en: Owner
mk: Сопственик

en: Owner Email Notification
mk: Известување преку е-пошта на сопственикот

en: Owner Notification
mk: Известување на сопственик

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
mk: Известувањето до сопственикот не е прилагодено за оваа страница за лична кампања. Обратете се до администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: Owner chooses whether to receive notifications
mk: Сопственикот избира дали да добива известувања

en: PAYMENT ADVICE
mk: ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПЛАЌАЊЕ

en: PCP Block
mk: Блок на страница за лична кампања

en: PCP Block ID
mk: ID за блок на страница за лична кампања

en: PCP Page Type
mk: Тип на страница за страница за лична кампања

en: PCP Status
mk: PCP статус

en: PCP owner notifications
mk: Известувања за сопственикот на PCP

en: PCPs
mk: Страници на лична кампања

en: PDF Format Option Group not found in database.
mk: Групата на опции за PDF не е пронајдена во датабазата.

en: PDF Invoice
mk: PDF  фактура

en: PDF Page Format
mk: Формат на PDF страна

en: PDF Page Format does not fit in database.
mk: Форматот на PDF страната не соодветствува со форматот во базата на податоци.

en: PDF Receipts
mk: PDF потврди

en: PDF letter - print for participants
mk: PDF писмо - печати за учесници

en: PHP Configuration
mk: PHP конфигурација

en: PHP Out-of-Date
mk: PHP е застарен

en: PHP Up-to-Date
mk: PHP е ажуриран

en: PHP class name
mk: PHP име на класа

en: Pad inside each label.
mk: Внатрешно растојание во секоја ознака.

en: Page %1 of %2
mk: Страна %1 од %2

en: Page Arguments
mk: Аргументи на страница

en: Page Break
mk: Прелом на страница

en: Page Callback
mk: Повратен повик на страница

en: Page Deleted
mk: Страницата е избришана

en: Page Disabled
mk: Страницата е исклучена

en: Page Enabled
mk: Страницата е вклучена

en: Page Format
mk: Формат на страна

en: Page Text
mk: Текст на страницата

en: Page Type
mk: Тип на страна

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
mk: Формат на страница кој ќе се користи при креирање на PDF фајлови кои го користат овој шаблон.

en: Page title for registration Thank-you screen.
mk: Наслов за екранот за благодарница по завршената регистрација

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
mk: Наслов на страната каде корисниците можат да ги прегледаат и потврдат информациите внесени при регистрацијата.

en: Pager
mk: Пејџер

en: Paid
mk: Платено

en: Paid Amount
mk: Платен износ

en: Paid Date
mk: Платено на датум

en: Paid Event
mk: Платен настан

en: Pali
mk: Пали

en: Panjabi, Punjabi
mk: Пенџаби

en: Paper Size
mk: Големина на лист

en: Paper Size Option Group not found in database.
mk: Групата на опции за големината на хартијата не постои во датабазата.

en: Paper Size does not fit in database.
mk: Големината на хартијата не соодветствува со форматот во базата на податоци.

en: Parameter
mk: Параметар

en: Parameter Name
mk: Име на параметар

en: Parameter Value
mk: Вредност на параметар

en: Parent Activity ID
mk: ID на надредена активност

en: Parent Campaign
mk: Надредена кампања

en: Parent Event
mk: Надреден настан

en: Parent Event ID
mk: ID на надреден настан

en: Parent Group
mk: Надредена група

en: Parent Groups
mk: Надредени групи

en: Parent ID
mk: Идентификација на надреден елемент

en: Parent Menu
mk: Надредено мени

en: Parent Section
mk: Надредена секција

en: Parent Tag
mk: Надреден белег

en: Parent of
mk: Надреден елемент

en: Parent/child relationship.
mk: Надреден/подреден врска.

en: Parse error in extension: %1
mk: Грешка при расчленување во екстензијата: %1

en: Partial Payments Enabled
mk: Делумни уплати се вклучени

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
mk: Во случај совпаѓањето да е делумно, зборовите ќе бидат заменети, освен ако не кликнете на „Апсолутно совпаѓање“. Пример: Замена на зборот 'Донација' со 'Прилог' исто така ќе го смени и 'Донации' во 'Прилог, доколку не е селектирано 'Апсолутно совпаѓање'.

en: Partially paid
mk: Делумно е платено

en: Participant
mk: Учесник

en: Participant %1
mk: Учесник %1

en: Participant 1
mk: Учесник 1

en: Participant Confirmation
mk: Потврда од учесник

en: Participant Count
mk: Број на учесници

en: Participant Count must be greater than zero.
mk: Бројот на учесници мора да е поголем од нула.

en: Participant Count should be a positive number
mk: Бројот на учесници треба да биде позитивен број

en: Participant E-mail
mk: е-пошта на учесник

en: Participant Fee
mk: Котизација за учесник

en: Participant ID
mk: Идентификација на учесник

en: Participant Information
mk: Информации за учесникот

en: Participant Information - Participant %1
mk: Информација за учесник - Учесник %1

en: Participant Limit
mk: Ограничување на учесници

en: Participant Listing
mk: Листа на учесници

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
mk: Листата на учесници не е активирана за овој настан. Можете да ја активирате на

en: Participant Name
mk: Име на учесник

en: Participant Name or Email
mk: Име или е-пошта на учесник

en: Participant Role
mk: Улога на учесник

en: Participant Role Id
mk: ID за улога на учесник

en: Participant Source
mk: Извор на учесник

en: Participant Status
mk: Статус на учесник

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
mk: Статус на учесник (пр. регистриран, присуствувал, откажал, итн.)

en: Participant Status Class
mk: Класа на статус на учесник

en: Participant Status Counts?
mk: Статусот на учесникот се смета?

en: Participant Status Id
mk: ID за статус на учесник

en: Participant Status Is Reserved?>
mk: Статусот на учесникот е резервиран?>

en: Participant Status Label
mk: Ознака за статус на учесник

en: Participant Status Type ID
mk: ID на тип на статус на учесник

en: Participant Status Visibility
mk: Видливост на статус на учесник

en: Participant Status is Active
mk: Статусот на учесникот е активен

en: Participant Total
mk: Вкупно учесници

en: Participant count can not be greater than max participants.
mk: Бројот на учесници не може да биде поголем од максималниот број на учесници.

en: Participant import data MUST include the following columns:
mk: Податоците за вчитување на учесник МОРА да ги имаат следниве колони:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
mk: Фајловите за вчитување на учесници мора да содржат податоци потребни за <strong>споредување на учесниците со записот за контактот во вашата CiviCRM база на податоци</strong>. Ова 'сложување' може да се реши на повеќе различни начини:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
mk: I Вчитувањето на учесниците бара да секое лице, домаќинство или организација веќе постои како запис за контакт во вашата CiviCRM база. Доколку треба да направите вчитување на информациите за учесникот за кој записите за контактите сеуште не се додадени во CiviCRM - тоа ќе го направите во 2 чекори. Прво, употребете <strong>Вчитување на контакти</strong> како би ги додале записите за контактите. Доколку е можно, за секој нов контакт употребете 'Екстерен ID' кој потоа ќе го употребите како би ги поврзале информациите за учесниците, како што се регистрација за настан, со соодветниот запис за контактот. Потоа вратете се на овој екран и направете вчитување на записот за учесниците.

en: Participant is %1
mk: Учесникот е %1

en: Participant is Pay Later?
mk: Учесникот ќе плати подоцна?

en: Participant is a Test?
mk: Учесникот е тест?

en: Participant list Count Report
mk: Извештај за број на учесници на листа

en: Participant listing code file cannot be '%1'
mk: Шифрата за листинг на овој учесник не може да биде '%1'

en: Participant listing links.
mk: Линкови кон листи на учесници.

en: Participant listings.
mk: Листи на учесници.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
mk: Статусот на учесникот е ажуриран на '%1'. Испратена е е-пошта на %2.

en: Participant's Contact ID
mk: ID на контакт на учесник

en: Participant's Name
mk: Име на учесник

en: Participants
mk: Учесници

en: Participants (Event Name)
mk: Учесници (име на настан)

en: Participants (Event Type)
mk: Учесници (тип на настан)

en: Participants (Role)
mk: Учесници (улога)

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
mk: Регистрацијата за овој настан е потребно да биде одобрена. Барањето за регистрација можете да го испратите овде. Кога вашата регистрација ќе биде прегледана, ќе примите е-порака со линк за веб-страната на која можете да го завршите процесот на регистрација.

en: Partner of
mk: Партнер/ка

en: Partner relationship.
mk: Партнерски однос.

en: Party Reg
mk: Регистрација на забава

en: Pashto, Pushto
mk: Пашто, Пушто

en: Password
mk: Лозинка

en: Password Label
mk: Ознака за лозинка

en: Password and Confirm Password values are not the same.
mk: Вредностите Лозинка и Потврдете лозинка не се еднакви.

en: Password is not set for this payment processor
mk: Лозинката не е прилагодена за овој процесор за плаќање

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
mk: Лозинка не е прилагодено во Администрација CiviCRM &raquo; Системски прилагодувања &raquo; Процесори за плаќање

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
mk: Лозинка која се користи при праќање на барања (за IMAP и POP3).

en: Past Campaigns
mk: Завршени кампањи

en: Past Due
mk: Рокот е изминат

en: Past Groups
mk: Претходни групи

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
mk: Залепете го токенот со акција во URL полето, а потоа кликнете на Вметни (или Ажурирај).

en: Path
mk: Патека

en: Path Variables
mk: Варијабли на патека

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
mk: Патека до CiviCRM екстензиите

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
mk: Патека каде се чуваат документи и слики кои се наоѓаат во прилог на записот за контакти (пр. фотографии на контакти, CV, договори, итн.) Овие прилози се дефинираат со помош на корисничките полиња од тип 'фајл'.

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
mk: Патека каде што се наоѓаат фајловите со PHP кодот специфичен за вашиот сајт, ако ги има. Доколку овој директориум е прилагоден, прв се пребарува.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
mk: Патека каде што се чуваат шаблони специфични за сајтот, доколку ги има. Овој директориум се пребарува прв доколку е прилагоден. Можете да додадете сопствен JavaScript код во шаблоните така што ќе креирате фајлови со назив templateFile.extra.tpl

en: Pattern
mk: Образец

en: Paused
mk: Паузирано

en: Pay Later
mk: Плати подоцна

en: Pay Later Allowed
mk: Дозволено е подоцнежно плаќање

en: Pay Later Instructions
mk: Инструкции за Ќе плати подоцна

en: Pay Later Label
mk: Ознака за плати подоцна

en: Pay Later Receipt
mk: Потврда за плати подоцна

en: Pay Later Receipt Text
mk: Признаница за подоцнежно плаќање - текст

en: Pay Later Text
mk: Текст за Плаќа подоцна

en: Pay Later?
mk: Одложено плаќање?

en: Pay Method
mk: Метод на плаќање

en: Pay Now
mk: Плати веднаш

en: Pay later label
mk: Ознака плати подоцна

en: Pay later option
mk: Опција плати подоцна

en: Pay with Credit Card
mk: Платете со кредитна картичка

en: PayPal - Express
mk: PayPal - Експрес

en: PayPal - Website Payments Pro
mk: PayPal - професионално плаќање на веб-сајтови

en: PayPal - Website Payments Standard
mk: PayPal - стандард за плаќање на веб-сајтови

en: Payment
mk: Плаќање

en: Payment %1
mk: Уплата %1

en: Payment Amount
mk: Уплатен износ

en: Payment Amount (most recent)
mk: Износ на уплата (последен)

en: Payment Date
mk: Датум на плаќање

en: Payment Details
mk: Детали за плаќање

en: Payment Due
mk: Рок за уплата

en: Payment From
mk: Уплата од

en: Payment ID
mk: Идентификација на уплата

en: Payment Information
mk: Информација за плаќање

en: Payment Instrument
mk: Инструмент за плаќање

en: Payment Key
mk: Клуч за плаќање

en: Payment Method
mk: Метод на плаќање

en: Payment Method is a required field.
mk: Метод на плаќање е задолжително поле.

en: Payment Method should be Check when a check number is entered for a contribution.
mk:  Методот на плаќање мора да биде чек кога бројот на чекот е внесен за донација.

en: Payment Method:
mk: Метод за плаќање:

en: Payment Methods
mk: Начини за плаќање

en: Payment Options
mk: Опции за плаќање

en: Payment Processor
mk: Процесор за плаќање

en: Payment Processor Account
mk: Налог на процесорот за плаќање

en: Payment Processor Deleted.
mk: Процесорот за плаќање и избришан.

en: Payment Processor Error
mk: Грешка во процесорот за плаќање

en: Payment Processor Error message
mk: Порака за грешка на процесорот за уплати

en: Payment Processor Error message :
mk: Порака за грешка на процесорот за плаќање:

en: Payment Processor Title
mk: Наслов на процесор за плаќање

en: Payment Processor Type ID
mk: ID на тип на процесор за плаќање

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
mk: Конфигурациите на сите процесори за плаќање можат да се користат во оваа инсталација на CiviCRM.

en: Payment Processor is a required field.
mk: Процесор за плаќање е задолжително поле.

en: Payment Reminders
mk: Потсетници за уплата

en: Payment Schedule
mk: Распоред за плаќање

en: Payment Start
mk: Уплатите почнуваат

en: Payment Status
mk: Статус на уплата

en: Payment Token ID
mk: Идентификација на токен за плаќање

en: Payment Type
mk: Тип на уплата

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
mk:  Уплатениот износ е помал од износот кој се должи. Очекуваниот статус на учесникот е 'Делумна уплата'. Дали сте сигурни дека сакате да го прилагодите статусот на учесникот на %1? Кликнете ОК за да продолжите, Откажи за да го измените вашиот внес.

en: Payment approval failed with message :
mk: Одобрението за плаќање не успеа со поракава:

en: Payment failed at payment processor
mk: Неуспешна уплата преку процесорот за плаќање

en: Payment processor %1 has been saved.
mk: Процесорот за плаќање %1 е зачуван.

en: Payment processor is not set for this page
mk: Процесорот за плаќање не е прилагоден за оваа страна

en: Payment processor overview
mk: Преглед на процесори за плаќање

en: Payments
mk: Уплати

en: Payments Date From
mk: Датум на уплата од

en: Payments Received
mk: Примени уплати

en: Payments Start
mk: Уплатите започнуваат

en: Payments are due on day %1 of the %2.
mk: Уплатите доспеваат на ден %1 од %2.

en: Payments are due on the
mk: Рокот за плаќање е

en: Pending
mk: На чекање

en: Pending (by %1)
mk: На чекање (%1)

en: Pending (incomplete transaction)
mk: На чекање (некомплетна трансакција)

en: Pending (pay later)
mk: На чекање (да се плати подоцна)

en: Pending Subscriptions
mk: Пријави на чекање

en: Pending and Inactive Memberships
mk: Членства на чекање и неактивни членства

en: Pending from approval
mk: На чекање од одобрение

en: Pending from waitlist
mk: На чекање од листата на чекање

en: Pending in cart
mk: Чекање во кошничка

en: Pending participant expiration (hours)
mk: Рок за учесници на чекање (часови)

en: Pending refund
mk: Се чека поврат на средства

en: People can register for this event starting on
mk: Луѓето можат да се регистрираат за овој настан почнувајќи од

en: Percentage Change
mk: Процентуална промена

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
mk: Изврши ги сите задачи на контролната табла Администрирај CiviCRM и Вчитај контакти

en: Performance
mk: Престава

en: Period
mk: Период

en: Period Type
mk: Тип на период

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
mk: Типот на период треба да биде подвижен кога единица на траење е ден.

en: Permanently Delete Contact
mk: Избриши го контактот засекогаш

en: Permission Denied
mk: Дозволата е одбиена

en: Permission Error
mk: Грешка со дозволи

en: Permission Operator
mk: Оператор на дозвола

en: Permissions
mk: Дозволи

en: Permissions for Anonymous Users
mk: Дозволи за анонимни корисници

en: Permissions: Details
mk: Дозволи: детали

en: Permissions: Summary
mk: Дозволи: краток преглед

en: Persian (Iran)
mk: Фарси (Персиски)

en: Personal Campaign Page
mk: Страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Contribution Information
mk: Информации за донации на страницата за лична кампања

en: Personal Campaign Page Honor Roll
mk:  Список на заслужни за страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
mk:  Список на заслужни за страницат за лична кампања?

en: Personal Campaign Page ID
mk:  ID на страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Nickname
mk: Прекар на страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Notification
mk: Известување за страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Owner Notification
mk: Известување до сопственикот на страницата за лична кампања

en: Personal Campaign Page Personal Note
mk: Лична белешка на страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page Report
mk: Извештај од страницата за лична кампања

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
mk: Прилагодувања на страници за лична кампања (%1)

en: Personal Campaign Page Status
mk: Статус на страница за лична кампања

en: Personal Campaign Page?
mk: Страница за лична кампања?

en: Personal Campaign Pages
mk: Страни за лична кампања

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
mk: Страниците за лична кампања (PCP) им овозможуваат на донаторите и посетителите да креираат сопствена страница за прибирање на средства за вашата организација. Тоа значи дека донаторот, по давањето на донација на вашата организација, може да креира страница со сопствена фотографија, текст и лични информации. Потоа може да го испрати линкотг до страницата на своите пријатели, со барање за поддршка на вашата организација. Ова е силен начин да веста за својата кампања ја споделите брзо со голем број на луѓе.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
mk: Страници за лична кампања - Ивестување на администратор

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
mk: Страници за лична кампања - известување на сопственик

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
mk: Страници за лична кампања - известување за промена на статус на поддржувач

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
mk: Страници за лична кампања - добредојде за поддржувач

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
mk:  Страниците за лична кампања во моментов не се вклучени за оваа страница за донирање. Кампањата и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
mk:  Страниците за лична кампања им даваат можност на донаторите и посетителите да го промовираат овој настан или поврзанот настан за собирање на средства. Кога страниците за лична кампања се вклучени, донаторите и посетителите ќе го видат линкот со повикот да креираат своја страница за промоција на настанот по донирањето (или да ја промовираат поврзаната онлајн страница за донација). Котизациите за регистрација на настан (или донации) од лица кои дошле преку страници за лична кампања, се забележани како 'заслуги' за поддржувачот кој ја креирал страницата за лична кампања.

en: Personal Campaign Preview
mk: Преглед на лична кампања

en: Personal Campaign Title
mk: Наслов на лична кампања

en: Personal Campaigns
mk: Лични кампањи

en: Personal Contribution Link
mk: Линк за лична донација

en: Personal Note
mk: Лична белешка

en: Personal Note (for Honor Roll)
mk: Лична белешка (за список на заслужни)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
mk: Лична порака која донаторот ја испратил во списокот на заслужни.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
mk: Прилагодете ја содржината и изгледот на вашата страница за прибирање на средства. Ќе можете да се вратите на страницата и да ја измените кога ќе посакате.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
mk: Прилагодете ја содржината и изгледот на вашата страница за лична кампања според вашите потреби. Ќе можете да се вратите на оваа страница и да ја измените кога сакате.

en: Personalized email blasts and newsletters.
mk: Персонализирана масовна е-пошта и билтени.

en: Petition
mk: Петиција

en: Petition - need verification
mk: Петиција - потребна е верификација

en: Petition - signature added
mk: Петиција - додаден потпис

en: Petition Dashboard
mk: Панел за петиција

en: Petition ID
mk:  ID на петиција

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
mk: D петициите и/или ID активностите не се од Позитивен тип.

en: Petition Signature
mk: Потпис на петиција

en: Petition Signers Group
mk: Група на потписници на петиција

en: Petition Title
mk: Наслов на петиција

en: Petition Type
mk: Тип на петиција

en: Petition Type ID
mk:  ID на тип на петиција

en: Petition has been saved.
mk: Петицијата е зачувана.

en: Petitions
mk: Петиции

en: Phone
mk: Телефон

en: Phone (Contact A)
mk: Контакт телефон (Контакт А)

en: Phone (Contact B)
mk: Контакт телефон (Контакт Б)

en: Phone (Main)
mk: Телефон (главен)

en: Phone (called) Number
mk: Број на телефон (повик)

en: Phone 2
mk: Телефон 2

en: Phone Call
mk: Телефонски повик

en: Phone Ext (Contact A)
mk: Контакт телефон - локал (Контакт А)

en: Phone Ext (Contact B)
mk: Контакт телефон - локал (Контакт Б)

en: Phone Extension
mk: Телефон - локал

en: Phone ID
mk: Идентификација на телефон

en: Phone Location
mk: Локација на телефонски број

en: Phone No
mk: Телефонски број

en: Phone Number
mk: Телефонски број

en: Phone Numeric
mk: Телефон - нумерички

en: Phone Type
mk: Тип на телефонски број

en: Phone and Email
mk: Телефон и е-пошта

en: Phone and Extension
mk: Телефон и локал

en: Phone number contains
mk: Телефонскиот број содржи

en: Phone type
mk: Тип на телефон

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
mk: Изберете награда која ќе биде прикажана на оваа страница за донирање. Користете <a href='%1'>Менаџмент на награди</a> за да направите или вклучите дополнителни опции за награди на вашиот сајт.

en: Pie
mk: Кружен графикон

en: Pie Chart
mk: Пита - графикон

en: Place of residence
mk: Место на живеење

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
mk: Поставете го копчето 'Не, благодарам' пред ИЛИ по листата на награди кои се нудат на оваа страница.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
mk: Поставете го курсорот во полето за порака на местото каде сакате да го вметнете токенот. Потоа кликнете на линкот &quot;Вметни токени&quot; во горниот десен агол од полето за порака како би ја виделе листата на достапни токени. Вметнете го токенот така што ќе кликнете на името на саканиот токен на листата (на пример, кликнете на &quot;Име&quot;).

en: Plain Text
mk: Обичен текст

en: Plaintext mailing message
mk: Текст на пораката за пошта

en: Planned
mk: Планирано

en: Please Enter the value for Original Word
mk: Внесете вредност за оригинален збор

en: Please Enter the value for Replacement Word
mk: Внесете вредност за заменски збор.

en: Please Select a Soft Credit Type
mk: Изберете тип на заслуга

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
mk: Испратете прашања на нашата контакт-адреса за е-пошта.

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
mk:  Додадете профил со адреса за е-пошта доколку е одбрано 'Испрати е-порака со потврда?'

en: Please assign this permission to a Role.
mk: Додадете ја оваа дозвола на некоја од улогите

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
mk: Проверете го вашето дојдовно сандаче за верификациона е-порака. Доколку не можете да ја пронајдете, проверете го вашиот спам фолдер.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
mk: Изберете друга адреса која ќе биде примарна пред модифицирањето на оваа.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
mk: Оставете празно пое за вредност доколку сакате да го користите %1 операторот.

en: Please configure a <a href="%1">default mailbox</a> for CiviMail.
mk: Конфигурира <a href="%1">стандардно приемно поштенско сандаче</a> за CiviMail.

en: Please contact our site administrator for more information
mk: Контактирајте го администраторот на вашиот сајт за повеќе информации

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
mk:  Контактирајте не на %1 или испратете е-пошта %2 доколку имате прашања
     или сакате да го измените распоредот на уплатите.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
mk: Контактирајте не на %1 или испратете е-порака %2 доколку имате прашања
     или сакате да се распрашате за повторната регистрација за овој настан.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
mk: Контактирајте не на %1 или испратете е-пошта %2 доколку имате прашања.

en: Please correct errors before previewing.
mk: Поправете ги грешките пред прегледување.

en: Please correct errors before saving.
mk: Поправете ги грешките пред зачувување

en: Please correct the following errors in the form fields below:
mk:  Ве молиме да ги исправите следните грешки во формуларот подолу:

en: Please define the custom translation function first.
mk: Ве молиме најпрвин да ја дефинирате ја функцијата за кориснички превод.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
mk: Не вклучувајте параметар за ентитет (ентитетот е секогаш 'контакт')

en: Please do not pay on this advice. Deduct the amount of this Credit Note from your next payment to us
mk: Не вршете уплата според ова известување, Одбијте го износот во ова Известување за побарување од вашата следна уплата.

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
mk: Не бирајте групирање по 'Датум на активност' со групирање  според 'Контакт'

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
mk: Не бирајте полиња на контакт со групирање според 'Датум на активност'

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
mk: Ве молиме да не бирате повеќе од едно членство поврзано со иста организација.

en: Please do not use '/' in Event Title.
mk: Ве молиме да не користите '/' во насловот на настанот

en: Please do not use '/' in Title
mk: Ве молиме да не користите '/' во насловот

en: Please enable 'Include Case Activities' to filter with Case Activity types.
mk: Активирајте „Вклучи ги активностите на предметот“ за да поставите филтер за тип на активност на предметот.

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
mk: Вклучете ја секцијата со износот на донацијата за да ја можете да ја користите оваа опција.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
mk: Барем една врска во групата на контакти мора да биде одржувана.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
mk: Ве молиме проверете дали CiviCRM контактот постои

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
mk: Внесете 1 (за Да) или 0 (за Не) доколку сакате да ја прилагодите стандардната вредност.

en: Please enter 1 or 0 as value.
mk: Внесете 1 или 0 како вредност.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
mk: Внесете ОД адреса за е-пошта со потврда.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
mk: Внесете ОД име за е-пошта со потврда.

en: Please enter a <a href="%1">default FROM Email Address</a> (for system-generated emails).
mk: Внесете <a href="%1">стандардна ОД адреса за е-пошта</a> (за е-пошта генерирана од системот).

en: Please enter a Contribution Amount.
mk: Внесете износ на донација

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
mk: Внесете го фиксниот период за почеток за оваа претплата или услуга.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
mk: Внесете го насловот за страната за потврда на регистрацијата

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
mk: Внесете го насловот на страната со благодарницата по завршената регистрација

en: Please enter a Username to create an account.
mk: Внесете корисничко име за да креирате корисничка сметка.

en: Please enter a duration interval.
mk: Внесете интервал на траење.

en: Please enter a label for at least one fee level.
mk: Внесете ознака за барем едно ниво на котизација.

en: Please enter a membership type name.
mk: Внесете име за тип на членство.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
mk: Внесете монетарна вредност за минимален износ на донација.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
mk: Внесете монетарна вредност за минимална котизација.

en: Please enter a monetary value for this field.
mk: Внесете парична вредност за ова поле

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
mk: Внесете име за приказ во списокот на заслужни или изберете 'донирај анонимно'.

en: Please enter a number
mk: Внесете број

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
mk: Внесете број за фреквенција (пр. секои „3“ месеци).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
mk: Внесете колку често сакате да ја донирате оваа сума (пр. секои 3 месеци).

en: Please enter a password.
mk: Внесете лозинка.

en: Please enter a positive integer
mk: Внесете позитивен цел број

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
mk: несете статус кој НЕ претставува моментален статус на членство.

en: Please enter a time.
mk: Внесете време.

en: Please enter a valid %1
mk: Внесете важечка %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
mk: Внесете валиден идентификациски број на банката (вредноста не смее да содржи интерпункциски знаци).

en: Please enter a valid Card Number
mk: Внесете валиден број на картичка

en: Please enter a valid Card Verification Number
mk: Внесете валиден број за верификација на картичка

en: Please enter a valid Max Participants.
mk: Ве молиме внесете валиден максимален број на учесници

en: Please enter a valid No. of reminders.
mk: Внесете валиден број на потсетници.

en: Please enter a valid Participants Count.
mk: Внесете валиден број на учесници.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
mk: Внесете важечки интервал за зачестеноста на обврската.

en: Please enter a valid URL.
mk: Внесете валидна URL.

en: Please enter a valid additional reminder day.
mk: Внесете соодветен ден за дополнителни потсетници.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
mk: Внесете валидна вредност (само броеви и децимали)

en: Please enter a valid amount for this field.
mk: Внесете валидна вредност за ова поле.

en: Please enter a valid amount.
mk: Внесете валидна сума

en: Please enter a valid credit card number.
mk: Внесете важечки број на кредитна картичка.

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
mk: Внесете валиден датум (ГГГГ-ММ-ДД).

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
mk: Внесете ја датата како стандардна вредност користејќи го форматот ГГГГ-ММ-ДД. Пример: 2004-12-31

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
mk: Внесете валиден датум користејќи го ГГГГ-ММ-ДД форматот. Пример: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date.
mk: Внесете валиден датум.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
mk: Внесете валиден домен за оваа сметка за поштенско сандаче (делот по @).

en: Please enter a valid email address.
mk: Внесете валидна адреса за е-пошта.

en: Please enter a valid fixed period rollover day
mk: Внесете важечки подвижен датум за фиксниот период.

en: Please enter a valid fixed period start day
mk: Внесете важечки датум за почеток на фиксниот период.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
mk: Внесете валиден ден за фреквенција пр. од 1 до 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
mk: Внесете валиден ден за фреквенција, на пр. од 1 до 7

en: Please enter a valid integer value.
mk: Внесете валидна променлива вредност.

en: Please enter a valid integer.
mk: Внесете валидна променлива.

en: Please enter a valid limit.
mk: Внесете важечки износ.

en: Please enter a valid link.
mk: Внесете валиден линк.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
mk: Внесете валидна листа на адреси за е-пошта раздвоени со запирка

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
mk: Ве молиме внесете валидна монетарна вредност за износот на котизацијата.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
mk: Ве молиме внесете валидна монетарна вредност за износот кој не може да се одбие.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
mk: Внесете валидна парична вредност (пр. %1).

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
mk: Внесете соодветна парична вредност за ова поле (пр. %1).

en: Please enter a valid money value.
mk: Внесете соодветна парична вредност.

en: Please enter a valid number of installments.
mk: Внесете валиден број на рати.

en: Please enter a valid number of pledge installments.
mk: Внесете валиде број на рати за обврската.

en: Please enter a valid number.
mk: Внесете валиден број.

en: Please enter a valid payment due day.
mk: Внесете валиден рок за уплата.

en: Please enter a valid phone number.
mk: Ве молиме внесете валиден телефонски број

en: Please enter a valid reminder day.
mk: Внесете валиден ден за потсетник.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
mk: Ве молиме внесете валиден број за безбедносен код на вашата картичка. Обично ова се последните 3-4 цифри на панелот за потпис на картичката.

en: Please enter a valid value.
mk: Внесете валидна вредност.

en: Please enter a value with a valid extension.
mk: Внесете вредност со важечка екстензија.

en: Please enter a value.
mk: Внесете вредност.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
mk: Внесете цел број за број на дополнителни учесници.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
mk: Внесете цел број за колку периоди сакате да го продолжите членството

en: Please enter an amount for at least one fee level.
mk: Внесете сума за барем едно ниво на котизација.

en: Please enter an integer for the number of terms.
mk: Внесете позитивен цел број за број на термини.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
mk: Внесете податоци за барем еден пријател или кликнете на Откажи доколку не сакате да праќате е-пошта во моментов.

en: Please enter correct Data (in valid format).
mk: Внесете точни податоци (во валиден формат).

en: Please enter integer value for weight
mk: Внесете цел број како тежина

en: Please enter number.
mk: Внесете број.

en: Please enter only digits.
mk: Ве молиме внесете само броеви.

en: Please enter positive number
mk: Внесете позитивен број

en: Please enter positive number as a distance
mk: Внесете позитивен број како растојание

en: Please enter the Actual Cost of Product.
mk: Внесете вистинска цена на производ.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
mk: Внесете го периодот на траење за оваа претплата или услуга.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
mk: Внесете ја единицата за траење за оваа претплата или услуга.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
mk: Внесете го фреквенцискиот интервал за оваа претплата или услуга.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
mk: Внесете ја единицата за фреквенција за оваа претплата или услуга.

en: Please enter the Market Value for this product.
mk: Внесете пазарна вредност за овој производ.

en: Please enter the Member Since.
mk: Внесете Член од

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
mk: Внесете ги инструкциите за подоцнежно плаќање кои ќе бидат прикажани на вашите корисници.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
mk: Внесете текст за подоцнежно плаќање кое ќе биде прикажано на формуларот за регистрација.

en: Please enter the associated Financial Type
mk: Ве молиме внесете го поврзаниот финансиски тип

en: Please enter the contribution amount label.
mk: Внесете ја ознаката за износ на донацијата.

en: Please enter the contribution.
mk: Внесете донација.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
mk: Внеси го времетраењето како број на минути (само цели броеви).

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
mk: Внесете го индексот на интерес како број (само цели броеви)

en: Please enter the fee label for the paid event.
mk: Внесете ознака за котизација на платен настан.

en: Please enter the financial Type.
mk: Внесете финансиски тип.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
mk: Внесете инструкции кои ќе бидат испратени на донаторот кога ќе се реши за 'одложено плаќање'.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
mk: Внесете го името на организацијата или ентитетот кој го поседува овој CiviCRM сајт.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
mk: Внесете број на часови (како цел број)

en: Please enter the operator.
mk: Внесете го операторот.

en: Please enter the same value again.
mk: Внесете ја повторно истата вредност.

en: Please enter the soft credit amount.
mk: Внесете го износот на заслугата.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
mk: Внесете текст за полето за 'одложено плаќање' прикажано на формуларот за донации.

en: Please enter the values correctly.
mk: Внесете ги точно вредностите.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
mk: Внесете до 5 адреси за е-пошта кои ќе примат пошта.

en: Please enter valid Contact ID
mk: Внесете валидна идентификација за контакт

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
mk: Внесете важечки подвижен датум за фиксниот период.

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
mk: Внесете важечки датум за почеток на фиксниот период.

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
mk: Внесете важечки интервал за фреквенција на обврска

en: Please enter value for tax rate
mk: Внесете вредност на даночна стапка

en: Please enter your friend's email address.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта на вашиот пријател/ка

en: Please enter your friend's first name.
mk: Внесете го името на вашиот пријател/ка

en: Please enter your friend's last name.
mk: Внесете го презимето на вашиот пријател/ка

en: Please enter your organization's <a href="%1">name and primary address</a>.
mk: Ве молиме внесете <a href="%1">име и главна адреса</a> на вашата организација.

en: Please fix this field.
mk: Корегирајте го ова поле.

en: Please follow the proper format for From Email Address
mk: Ве молиме придржувајте се до соодветниот формат за ОД адресата за е-пошта

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
mk: Ве молиме да се вратите на насловната страница за регистрација и да ги пополните информациите за плаќање.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
mk: Помогнете ни и споделете ја нашата страница со пријателите, колегите и следбениците

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
mk: Вклучете профил за онлајн регистрација на дополнителни учесници кој содржи поле со адреса за е-пошта и/или полиња за име и презиме.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
mk: Вклучете профил за онлајн регистрација кој содржи поле со адреса за е-пошта и/или полиња за име и презиме.

en: Please login if you have an account on this site with the link
mk: Логирајте се доколку имате корисничка сметка за овој сајт со линкот

en: Please mail your payment to
mk: Ве молиме испратете ја вашата уплата на

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
mk: Смалете го бројот на резултати така што ќе внесете покомплетно име на целниот контакт.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
mk: Земете в предвид дека опциите кои ги избравте или означивте за овој учесник се распродадени.

en: Please provide Text message.
mk: Впишете текст порака.

en: Please provide a Template Name.
mk: Внесете име на шаблон

en: Please provide a Text
mk: Ве молиме внесете текст

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
mk:  Внесете HTML или текстуален формат за содржина на пораката.

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
mk: Имајте в предвид дека Drupal дозволата „Регистрација за настани“ ја редефинира контролата на пристапот до информациите за настанот.

en: Please renew my membership automatically.
mk: Обновете го моето членство автоматски.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
mk:  Погледнете го <a href='!1'>Водичот за Drupal инсталација</a> и <a href='!2'>Страницата за решавање на проблеми</a> за помош. Доколку и понатаму ви е потребна помош при инсталацијата, решенијата често може да се најдат со пребарување на порака со грешка во<a href='!3'> секцијата за помош при инсталацијата на форумот на CiviCRM заедницата</a>.</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
mk:  Пребарајте со филтери „е задржан“ и „ID на анкета“ за да ја примените оваа акција.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
mk: Пребарајте со 'анкета' за да ја додадете ова акција.

en: Please see attached
mk: Погледнете во прилогот

en: Please select %1
mk: Избери %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
mk: Изберете операторот 'Е еднаков'ИЛИ 'Е помал или еднаков'

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
mk: Изберете CiviCRM група и Drupal улога.

en: Please select Transfer OR Cancel action.
mk: Изберете трансфер ИЛИ откажи акција

en: Please select a Financial Type.
mk: Изберете финансиски тип

en: Please select a Group (or ALL Groups).
mk: Изберете група (или СИТЕ групи)

en: Please select a Payment Method
mk: Ве молиме изберете начин на плаќање

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
mk:  Изберете страница за лична кампања или деселектирајте го Прикажи во списокот на заслужни и исчистете го името за список за заслужни како и полето со лична белешка.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
mk: Изберете профил (или СИТЕ профили)

en: Please select a Survey Result Set.
mk: Изберете сет на резултати за анкета.

en: Please select a case from the list
mk: Изберете предмет од листата.

en: Please select a contact
mk: Ве молиме изберете контакт

en: Please select a date format.
mk: Изберете формат за датум.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
mk: Изберете ја стандардната земја која е во листата на достапни земји.

en: Please select a different contact.
mk: Изберете друг контакт

en: Please select a field name
mk: Избери име на поле

en: Please select a membership type.
mk: Изберете тип на членство.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
mk: Изберете период (пр. месеци, години) колку често саката да ја донирате оваа сума (пр. секои 3 месеци)

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
mk: Изберете профил кој ќе собира информации за организацијата на оваа страница за донација.

en: Please select a profile used for honoree
mk: Изберете профил кој се користи за примателот на донацијата

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
mk: Изберете сет на прилагодени податоци (или СИТЕ прилагодени податоци)

en: Please select a specific date field.
mk: Изберете поле со одреден датум

en: Please select a valid contact.
mk: Изберете валиден контакт.

en: Please select a value
mk: Ве молиме изберете вредност

en: Please select an Event (or ALL Events).
mk: Изберете настан (или СИТЕ настани)

en: Please select an action from the drop-down menu.
mk: Изберете акција од паѓачкото мени.

en: Please select an action from the menu.
mk: Изберете акција од менито.

en: Please select an appropriate option as default.
mk: Внесете ја соодветната опција како стандардна.

en: Please select an option for the premium image.
mk: Изберете опција за слика за награда.

en: Please select appropriate value
mk: Изберете соодветна вредност

en: Please select at least one Group by field.
mk: Изберете најмалку една група според поле.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
mk:  Изберете барем еден тип на членство да биде вклучен во секцијата Членство на оваа страница.

en: Please select at least one field.
mk: Изберете барем едно поле.

en: Please select at least one membership option.
mk:  Изберете најмалку една опција за членство.

en: Please select at least one option from price set.
mk: Изберете една опција од сетот на цени.

en: Please select at least one privacy option.
mk: Одберете барем една опција за приватност

en: Please select at least one tag.
mk: Изберете барем еден белег.

en: Please select entity value
mk: Внесете вредност на ентитет

en: Please select financial type.
mk: Изберете финансиски тип.

en: Please select one of the memberships.
mk: Изберете едно од членствата.

en: Please select one or more batches for this action.
mk: Изберете еден или повеќе серии за оваа акција.

en: Please select one or more contact for this action
mk: Изберете еден или повеќе контакти за оваа акција

en: Please select one or more contributions for this action.
mk: Изберете една или повеќе донации за оваа акција.

en: Please select only online contributions with Pending status.
mk: Изберете ги само онлајн донациите со статус на чекање.

en: Please select some other case to link.
mk: Изберете други предмети за поврзување.

en: Please select the Amount Statistics
mk: Изберете статистики за внес

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
mk: Внесете го типот на периодот за оваа претплата или услуга.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
mk: Селектирајте валиден споделен контакт или контакт со важечка адреса.

en: Please select whether the reminder is sent each year.
mk: Изберете дали потсетникот да се испраќа секоја година

en: Please set a location type of %1
mk: Ве молиме, прилагодете тип на локација %1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
mk: Прилагодете API URL. Разгледајте ја документацијата за повеќе детали

en: Please specify a username.
mk: Внесете корисничко име.

en: Please specify a valid email address.
mk: Внесете валидна адреса за е-пошта.

en: Please specify either start date or end date.
mk: Одредете го датумот за почеток или датумот за крај.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
mk: Распакувајте (декомпресирајте ја) превземената копија на CiviCRM во директориумот <strong>%1</strong> под вашиот Drupal root  директориум.

en: Please upload document
mk: Ве молиме поставете го документот

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
mk: Користете само алфанумерички карактери, простор и линии за креирање на имиња на настани.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
mk:  Ве молиме да го користите формуларот <a href="%1">Забележи уплата</a> доколку сте примиле дополнителни уплати за запис на оваа делумно уплатена донација.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
mk: Внимателно проверете ги информациите кои се наоѓаат подолу. Кликнете подолу на копчето <strong>Назад</strong> доколку е потребно да измените нешто.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
mk: Проверете ги информациите кои се наоѓаат подолу. <span class="bold">Потоа кликнете на Продолжи за да бидете додадени на листата за чекање за овој настан</span>. Доколку се ослободи место, ќе добиете е-пошта со линк кој води на веб -страната каде можете да ја завршите својата регистрација.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
mk: Проверете ги информациите кои се наоѓаат подолу. Кликнете подолу на копчето <strong>Назад</strong> доколку е потребно да измените нешто.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
mk: Проверете ги информациите кои се наоѓаат подолу. Потоа кликнете на Продолжи за да ја испратите вашата регистрација. <span class="bold">Штом регистрацијата биде одобрена, ќе добиете е-пошта со линк кој води кон веб страната каде можете да го завршите својот процес на регистрација.</span>

en: Pledge
mk: Обврска

en: Pledge Acknowledged
mk: Обврската е потврдена

en: Pledge Acknowledgement  Not Sent
mk: Потврдата за обврската не е испратена

en: Pledge Acknowledgement Sent
mk: Потврдата за обврската е испратена

en: Pledge Acknowledgment
mk: Потврда на обврска

en: Pledge Amount
mk: Износ на обврска

en: Pledge Amounts
mk: Износи на обврски

en: Pledge Block ID
mk: ID за блок на обврска

en: Pledge By
mk: Обврска од

en: Pledge Cancelled Date
mk: Обврската е откажана на датум

en: Pledge Currency
mk: Валута на обврска

en: Pledge Detail Report
mk: Детален извештај за обврска

en: Pledge End Date
mk: Датум на крај на обврска

en: Pledge Frequency
mk: Фреквенција на обврска

en: Pledge Frequency Interval
mk: Интервал на фреквенција на обврска

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
mk: Интервал за зачестеност на обврската е задолжително поле.

en: Pledge Frequency Unit
mk: Единица за фреквенција на обврска

en: Pledge ID
mk: Идентификација на обврска

en: Pledge Information
mk: Информација за обврска

en: Pledge Installments field must be > 1.
mk: Полето со рати за обврски мора да биде > 1.

en: Pledge Installments is required field.
mk: Рати на обврската е задолжително поле.

en: Pledge Made
mk: Датум на обврска

en: Pledge Made Date
mk: Обврска на датум

en: Pledge Modified Date
mk: Обврската е изменета на датум

en: Pledge Number of Installments
mk: Обврска - број на рати

en: Pledge Payment
mk: Уплата на обврска

en: Pledge Payment Reminder
mk: Потсетник за плаќање на обврска

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
mk: Распоредот за плаќање на обврска е ажуриран.

en: Pledge Payment Status
mk: Статус на плаќање на обврска

en: Pledge Payments Applied
mk: Додадени се уплати на обврска

en: Pledge Received
mk: Обврската е примена

en: Pledge Reminder
mk: Потсетник за обврска

en: Pledge Search
mk: Пребарување на обврски

en: Pledge Start Date
mk: Датум на почеток на обврска

en: Pledge Summary
mk: Краток преглед на обврска

en: Pledge Summary Report
mk: Извештај - краток преглед на обврска

en: Pledge by
mk: Обврска од

en: Pledge day
mk: Ден на обврска

en: Pledge frequency interval field must be > 0
mk: Интервалот на зачестеност на обврската мора да биде > 0

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
mk: Обврската е откажана и сите закажани (неизвршени) уплати се откажани.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
mk: Обврската е забележена и креиран е распоред за плаќање.<br />

en: Pledge has been updated.<br />
mk: Обврската е ажурирана.<br />

en: Pledge is a Test
mk: Обврската е тест

en: Pledge is a Test?
mk: Обврската е тест?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
mk: Статусот на уплатата на обврската треба да биде 'На чекање' или 'Рокот е истечен'.

en: Pledged
mk: Обврзано

en: Pledged Amount
mk: Износ на обврска

en: Pledged For
mk: Обврска за

en: Pledged but not Paid Report
mk: Извештај за неплатени обврски

en: Pledger
mk: Член кој се обврзал

en: Pledger Name
mk: Име на обврзан

en: Pledger Name or Email
mk: Име или е-пошта на обврзан

en: Pledges
mk: Задолженија

en: Pledges - Acknowledgement
mk: Обврски - потврда

en: Pledges - Payment Reminder
mk: Обврски - потсетник за плаќање

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
mk: Обврските се „на чекање“ додека не биде примена првата уплата. Штом уплатата биде примена, статусот се менува на „Во тек“ додека сите закажани уплати не бидат довршени. Обврските на кои им е истечен рокот се оние на кој им истекол рокот за плаќање.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
mk: Обврските се состојат од повеќе закажани уплати. Можете да се решите за донација доколку сакате да донирате со само една уплата.

en: Pledges made in your honor.
mk: Обврски во ваше име.

en: Pledges received from %1 since inception.
mk: Обврски примени од %1 од почетокот.

en: Plugins
mk: Дополнителни компоненети

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
mk: Дополнителните компоненти за други услуги за стандардизација на адреси можат да бидат достапни од независни проектанти. Ако се инсталирани, ќе бидат наведени во паѓачката листа подолу.

en: Points
mk: Точки

en: Polish
mk: Полски

en: Populate counties
mk: Пополни околии

en: Port
mk: Порт

en: Portrait
mk: Вертикално

en: Portuguese (Brazil)
mk: Португалски (Бразил)

en: Portuguese (Portugal)
mk: Португалски (Португалија)

en: Positive
mk: Позитивно

en: Possible Duplicate Detected
mk: Пронајден е можен дупликат

en: Post Code
mk: Поштенски број

en: Post Help
mk: Помош по полето

en: Post Option Help
mk: Помош по опција

en: Post-form Help
mk: Помош по формуларот

en: Postal
mk: Пошта

en: Postal Code
mk: Поштенски број

en: Postal Code (Home)
mk: Поштенски број (дома)

en: Postal Code End
mk: Поштенски број - краен

en: Postal Code Start
mk: Поштенски број - почетен

en: Postal Code Suffix
mk: Суфикс на поштенски број

en: Postal Greeting
mk: Поздрав за поштенска пратка

en: Postal Greeting - Custom
mk: Поздрав за пошта - сопствен

en: Postal Greeting Custom
mk: Кориснички/сопствен поздрав за пошта

en: Postal Greeting ID
mk: Идентификација на поздрав за пошта

en: Postal Greeting Type
mk: Тип на поздрав за пошта

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
mk: Поздрав за пошта мора да биде една од конфигурираните опции за формат. Исправните вредности може да ги проверите во оддделот Администрација > Системски прилагодувања > Пошта

en: Postal Mail
mk: Поштенска пратка

en: Postal Mailing
mk: Пошта

en: Postal Mailing Export
mk: Пренос на поштенски пратки

en: Postal code
mk: Поштенски број

en: Postal code greater than or equal to '%1'
mk: Поштенски број поголем од или еднаков со '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
mk: Поштенски број помал или едаков со '%1'

en: Postal code.
mk: Поштенски број.

en: Postcode
mk: Поштенски број

en: Postcode 1
mk: Поштенски број 1

en: Postcode 2
mk: Поштенски број 2

en: Pre Help
mk: Помош пред полето

en: Pre Option Help
mk: Помош пред опција

en: Pre-form Help
mk: Помош пред формуларот

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
mk: Дади предност на адресите за е-пошта доделени на специфична локација

en: Preferences Date Options can only be updated
mk: Можат да се ажурираат само опциите за датум со преферирани поставки.

en: Preferred Communication
mk: Префериран начин на комуникација

en: Preferred Communication Method
mk: Префериран начин на комуникација

en: Preferred Communication Method %1 %2
mk: Префериран метод на комуникација %1 %2

en: Preferred Language
mk: Префериран јазик

en: Preferred Mail Format
mk: Префериран формат на е-порака

en: Preferred Method(s)
mk: Префериран метод(и)

en: Prefix
mk: Префикс

en: Premium
mk: Награда

en: Premium Contact Email
mk: Е-пошта на контактот за награда

en: Premium Entity
mk: Ентитет на награда

en: Premium Fulfilled Date
mk: Датум на исполнување на премија

en: Premium ID
mk: ID на награда

en: Premium Image
mk: Слика на награда

en: Premium Information
mk: Информации за награда

en: Premium Introductory Text
mk: Воведен текст за награди

en: Premium Option
mk: Премиум опција

en: Premium Product
mk: Награда - производ

en: Premium Product ID
mk: ID на производ за награда

en: Premium comment
mk: Коментар за награда

en: Premium entity ID
mk: ID на ентитет на награда

en: Premiums
mk: Премии

en: Premiums Contact Phone
mk: Телефон на контакт за награда

en: Premiums Inventory Account is
mk: Сметка за инвентар на премии е

en: Premiums Section Enabled?
mk: Секцијата со награди е вклучена?

en: Premiums Settings
mk: Прилагодувања за награди

en: Premiums inventory
mk: Инвентар на премии

en: Prev Next Cache ID
mk: ID на претходен/следен кеш

en: Prev Next Data
mk: Претходни/следни податоци

en: Prev Next Entity ID 1
mk: ID 1 на претходен/следен ентитет

en: Prev Next Entity ID 2
mk: ID 2 на претходен/следен ентитет

en: Prev Next Entity Table
mk: Табела на претходен/следен ентитет

en: Preview
mk: Преглед

en: Preview %1
mk: Прегледај %1

en: Preview (%1)
mk: Преглед (%1)

en: Preview (A)
mk: Приказ (А)

en: Preview (B)
mk: Приказ (Б)

en: Preview (all fields)
mk: Преглед (сите полиња)

en: Preview CiviCRM Profile Field
mk: Преглед на поле за CiviCRM профил

en: Preview Custom Data
mk: Преглед на кориснички/сопствени податоци

en: Preview Custom Data Set
mk: Преглед на кориснички/сопствени сетови на податоци

en: Preview Custom Field
mk: Преглед на корисничко/сопствено поле

en: Preview Document
mk: Преглед на документ

en: Preview Field
mk: Преглед на поле

en: Preview Field Display
mk: Прегледај приказ на поле

en: Preview Form Field
mk: Прегледај го полето во форматот

en: Preview Mailing
mk: Преглед на пошта

en: Preview Mode
mk: Режим на преглед

en: Preview Page - %1
mk: Преглед на страница - %1

en: Preview Premium
mk: Преглед на награда

en: Preview Price
mk: Преглед на цена

en: Preview Price Set
mk: Прегледај сет за цена

en: Preview SMS
mk: Прегледај СМС

en: Preview Widget and Get Code
mk: Преглед на виџет и превземање на код

en: Preview a List of Recipients
mk: Преглед на листа на приматели

en: Preview as HTML
mk: Прегледај како HTML

en: Preview as Plain Text
mk: Прегледај како обичен текст

en: Preview only supports HTTP POST
mk: Прегледот поддржува само HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
mk: Преглед на вашата страница за лична кампања

en: Previewing...
mk: Преглед

en: Previous
mk: Претходно

en: Previous 2
mk: Претходно 2

en: Previous 2 calendar months
mk: Претходните 2 календарски месеци

en: Previous 2 calendar years
mk: Претходните 2 календарски години

en: Previous 2 days
mk: Претходните два дена

en: Previous 2 quarters
mk: Претходните 2 тромесечја

en: Previous 2 weeks
mk: Претходните 2 недели

en: Previous calendar month
mk: Минатиот месец

en: Previous calendar year
mk: Претходната календарска година

en: Previous fiscal year
mk: Минатата фискална година

en: Previous quarter
mk: Минатото тромесечје

en: Previous week
mk: Минатата недела

en: Price
mk: Цена

en: Price Field
mk: Поле за цена

en: Price Field '%1' has been saved.
mk: Полето за цена '%1' е зачувано.

en: Price Field End Date
mk: Поле за цена - краен датум

en: Price Field ID
mk: Идентификација на поле за цена

en: Price Field Is Active?
mk: Полето за цена е активно?

en: Price Field Javascript
mk: Поле за цена - Javascript

en: Price Field Option
mk: Опција на поле за цена

en: Price Field Options
mk: Опции на поле за цена

en: Price Field Options per Row
mk: Опции - поле за цена по ред

en: Price Field Post Text
mk: Поле за цена - посттекст

en: Price Field Pre Text
mk: Поле за цена - претекст

en: Price Field Quantity Required?
mk: Потребно е количество во полето за цена?

en: Price Field Show Amounts?
mk: Прикажи го износот во полето за цени?

en: Price Field Start Date
mk: Поле за цена  - почетен датум

en: Price Field Value ID
mk: Поле за цена - идентификација на вредност

en: Price Field Value is Active
mk: Вредноста на полето за цена е активна

en: Price Field Visibility
mk: Поле за цена - видливост

en: Price Field is Required?
mk: Полето за цена е задолжително?

en: Price Fields
mk: Полиња за цена

en: Price Option
mk: Опција за цена

en: Price Options
mk: Опции за цена

en: Price Set
mk: Сет на цени

en: Price Set Details for Event Participants
mk: Детали за сетовите на цени за учесници на настан

en: Price Set Entity ID
mk: ID на ентитет на сет на цени

en: Price Set Extends
mk: Проширување на сет за цена

en: Price Set Fields
mk: Полиња за сет за цена

en: Price Set Is Active?
mk: Сетот за цена е активен?

en: Price Set Is Reserved
mk: Сетот за цена е резервиран

en: Price Set Javascript
mk: Сет за цена Javascript

en: Price Set Post Help
mk: Помош по сет за цена

en: Price Set Pre Help
mk: Помош пред Сет за цена

en: Price Set Title
mk: Наслов на сет за цена

en: Price Sets
mk: Сетови за цени

en: Price is a required field
mk: Цена е задолжително поле

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
mk: Сетовите на цени ви овозможуваат прилагодување на флексибилни шеми со повеќе опции за цени за вашата страница за донации, настани и членства. Користете го сетот за цени доколку не ви се доволни стандардните опции.

en: Primary
mk: Примарен(а)(о)

en: Primary Address
mk: Главна адреса

en: Primary Contact(s) Listed
mk: Излистани примарни контакти

en: Primary Email
mk: Примарна адреса за е-пошта

en: Primary Member ID
mk: ID на примарен член

en: Primary Member?
mk: Примарен член?

en: Primary Members
mk: Примарни членови

en: Primary Members Only
mk: Само примарни членови

en: Primary Phone
mk: Примарен телефонски број

en: Primary location for this contact
mk: Примарна локација за овој конакт

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
mk:  Број на примарни членови (оние кои се „сопственици“ на членство, а не го наследиле преку врска) се во [загради].

en: Primary?
mk: Примарен?

en: Print
mk: Печати

en: Print Activities
mk: Печати активности

en: Print Case List
mk: Печати листа на случаи

en: Print Contact List
mk: Печати листа на контакти

en: Print Contribution Invoice
mk: Печати фактура за донација

en: Print Contribution Receipts
mk: Печатење на потврди за донација

en: Print Contributions
mk: Печатење на донации

en: Print Grant List
mk: Печати листа на грантови

en: Print Invoice
mk: Печати фактура

en: Print Invoice and Credit Note
mk: Печатење на фактура и известување за побарување

en: Print Label ID
mk: Печати ознаки за идентификација

en: Print Mailing Recipients
mk: Печатење на приматели на пошта

en: Print Members
mk: Печати членови

en: Print Name Badge
mk: Печати беџ со име

en: Print Participant List
mk: Печати листа на учесници

en: Print Pledge List
mk: Печати листа на обврски

en: Print Report
mk: Печати извештај

en: Print Respondents
mk: Печати испитаници

en: Print Summary
mk: Печати краток преглед

en: Print and Email Options
mk: Опции за печатење и е-пошта

en: Print and email options
mk: Опција за печатење и е-пошта

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
mk: Печати една ознака по членство (а не по контакт)

en: Print report
mk: Печати извештај

en: Print selected rows
mk: Печатење на избраните редови

en: Print to PDF
mk: Печати во PDF

en: Print window
mk: Печати прозорец

en: Print/Merge Document
mk: Печати/спои документ

en: Print/Merge Document for %1
mk: Печати/спои документ за %1

en: Print/merge document
mk: Печати/спои документ

en: Print/merge document for memberships
mk: Печати/поврзи го документот за членства

en: Printer-Friendly View
mk: Преглед за печатење

en: Printer-friendly view of this page.
mk: Преглед на оваа страница за печатење

en: Prior to Previous
mk: Пред претходно

en: Priority
mk: Приоритет

en: Privacy
mk: Приватност

en: Privacy Options
mk: Опции за приватност

en: Privacy levels for notes
mk: Нивоа на приватнос за белешки

en: Privacy:
mk: Приватност:

en: Private Files Readable
mk: Приватните фајлови се читливи

en: Process Inbound Emails
mk: Обработка на доаѓачка е-пошта

en: Process Invoice(s)
mk: Обработи ја профактурата(ите)

en: Process Pledges
mk: Обработи обврски

en: Process Receipt(s)
mk: Обработи потврда (потврди)

en: Process Survey Respondents
mk: Обработи учесници на анкета

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
mk: Процесирани се %1 записи за членството. Ажурирани се %2 записи.

en: Processing
mk: Обработка

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
mk: Надомест за обработка на оваа трансакција (доколку постои).

en: Processing...
mk: Обработка...

en: Processor Billing Mode
mk: Начин за наплата на процесорот

en: Processor Description
mk: Опис на процесор

en: Processor Details for Live Payments
mk: Детали за процесорот за плаќање - продукциски

en: Processor Details for Test Payments
mk: Детали на процесорот за тест уплати

en: Processor Is Default?
mk: Процесорот е стандарден?

en: Processor Supports Recurring?
mk: Процесорот поддржува периодичност?

en: Processor Type
mk: Тип на процесор

en: Processor Type Description
mk: Опис на тип на процесор

en: Processor Type Is Active?
mk: Типот на процесор е активен?

en: Processor Type Payment Type
mk: Тип на уплата за тип на процесор

en: Processor Type Supports Recurring?
mk: Типот на процесор поддржува периодичност?

en: Processor Type is Default?
mk: Стандарден тип на процесор?

en: Processor comparison and setup guide
mk: Споредба на процесори и водич за прилагодување

en: Processor is Active?
mk: Процесорот е активен?

en: Product
mk: Производ

en: Product ID
mk: ID на продукт

en: Product Name
mk: Име на продукт

en: Product Option
mk: Опција на производ

en: Profile
mk: Профил

en: Profile '%1' already exists in Database.
mk: Профилот '%1' веќе постои во базата на податоци.

en: Profile Added
mk: Профилот е додаден

en: Profile Cancel URL
mk: URL за откажување на профил

en: Profile Deleted
mk: Профилот е избришан.

en: Profile Description
mk: Опис на профил

en: Profile Entity ID
mk: Идентификација на ентитет на профил

en: Profile Entity Table
mk: Табела на ентитет на профил

en: Profile Error
mk: Грешка со профилот

en: Profile Field
mk: Поле на профилот

en: Profile Field Deleted
mk: Полето на профилот е избришано

en: Profile Field ID
mk: Идентификација на поле на профил

en: Profile Field Is Active
mk: Полето на профил е активно

en: Profile Field Is Required
mk: Полето за профил е задолжително

en: Profile Field Is Reserved
mk: Полето за профил е резервирано

en: Profile Field Is Searchable
mk: Полето за профил може да се пребарува

en: Profile Field Is a Filter
mk: Полето за профил е филтер

en: Profile Field Label
mk: Поле за профил - ознака

en: Profile Field Name
mk: Име на поле на профил

en: Profile Field Phone Type
mk: Поле за профил - тип на телефон

en: Profile Field Post Help
mk: Помош зад полето за профил

en: Profile Field Pre Help
mk: Помош пред полето за профил

en: Profile Field Preview
mk: Преглед на полиња за профил

en: Profile Field Saved
mk: Полето на профилот е зачувано

en: Profile Field Supports Multiple
mk: Полето за профил овозможува повеќе

en: Profile Field Type
mk: Тип на поле за профил

en: Profile Field Visibility
mk: Видливост на поле за профил

en: Profile Field Website Type
mk: Поле за профил - тип за веб-страна

en: Profile Group Type
mk: Тип на група на профил

en: Profile ID
mk: Идентификација на профил

en: Profile Is Active
mk: Профилот е активен

en: Profile Is Reserved
mk: Профилот е резервиран

en: Profile Is View Only
mk: Профилот е само за преглед

en: Profile Module
mk: Модул на профил

en: Profile Name
mk: Име на профил

en: Profile Post Text
mk: Текст по полето за профил

en: Profile Preview
mk: Преглед на профил

en: Profile Required
mk: Профилот е задолжителен

en: Profile Saved
mk: Профилот е зачуван

en: Profile Settings
mk: Прилагодувања ба профил

en: Profile Title
mk: Наслов на профил

en: Profile Use Data
mk: Податоци за користењето на профилот

en: Profile Use is active
mk: Активно користење на профилот

en: Profile View - Permission Denied
mk: Преглед на профил - Дозволата е одбиена

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
mk: Профилот не содржи минимум неопходни полиња за профил Во име на организацијата

en: Profile for Additional Participants
mk: Профил за дополнителни учесници

en: Profile for bulk data entry is missing.
mk: Недостасува профил за групен внес на податоци.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
mk: Профилот веќе има прилагодени полиња кои ги прошируваат различните типови на групи, не можете да додадете или да го ажурирате ова прилагодено поле.

en: Profile is not configured for the selected action.
mk: Профилот не е конфигуриран за избраната акција.

en: Profile is not configured with Email address.
mk: Профилот не е конфигуриран со адреса за е-пошта.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
mk: Пребарувањето, прегледот и уредувањето на профилот не зе можни кај Профилите во кои се наоѓаат полиња за повеќе од еден тип на запис.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
mk: Профил кој ќе биде додаден над информациите за плаќањето (но по секцијата за воведни пораки, износи итн).

en: Profile to be included at the bottom of the page.
mk: Профил кој ќе биде вклучен и додаден на дното на страницата.

en: Profile to be included in the honoree section
mk: Профил кој ќе биде вклучен во одделот примател на донација.

en: Profiles
mk: Профили

en: Profiles - Admin Notification
mk: Обврски - известување на администратор

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
mk: Профилите ви даваат можност за собирање на групи на полиња - можете да ги вклучите на својот сајт како формулари за внес, страници за приказ на контактите како и на листинзи за пребарување.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
mk: Профилите можат да се користат на мноштво различни начини (и еден ист профил може да се користи во различни контексти)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
mk: Профилите можат да бидат поврзани со специфични модули кои се достапни преку вградените CiviCRM  URL или вградени во веб страните со користење на HTML Form Snippet функционалноста. Примерите вклучуваат:

en: Progress Bar
mk: Лента за прогрес

en: Progress Bar Color
mk: Боја на лентата за напредок

en: Promote this event with a personal campaign page
mk: Промовирајте го овој настан со страница за лична кампања

en: Promoting Your Page
mk: Промоција на вашата страница

en: Prompted by
mk: Побарано од

en: Proper action not specified for this custom value record profile
mk: Не е одредена соодветна акција за оваа корисничка/сопствена вредност на запишаниот профил

en: Property
mk: Сопственост

en: Protocol
mk: Протокол

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
mk: Краток опис на предметот, во еден ред.

en: Provide a password for the new account in both fields.
mk: Внесете  лозинка за новата корисничка сметка во обете полиња.

en: Provider
mk: Испорачувач

en: Provider Details
mk: Детали за испорачувач

en: Provides a detailed report for your walk/phonelist for targeted contacts
mk: Дава детален извештај за листата на контакти/адреси за целени контакти

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
mk: Дава информации  за адресата и телефонот за активистот во системот.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
mk: Дава листа на активности на активистот, вклучително статистика за активности за еден/сите контакти во тек на дадениот опсег на датуми (задолжително)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
mk: Дава листа на членови со статусот и деталите на членството (Датум на зачленување, датум на почеток, датум на завршеток). Може да прикаже и донации (плаќања) поврзани со секое членство.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
mk: Дава листа на истечени членства или членства кои ќе истечат пред датумот кој што го избравте.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
mk: Прикажува листа на најголемите донатори во временски период кој ќе го одредите. Можете да опфатите онолку донатори колку сакате (на пример, топ 100 ваши донатори).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
mk:  Дава краток преглед на предмети и нивното траење според опсегот на датумите, статусот, вработените и/или улогите.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
mk: Дава краток опис на членството по тип и датум на приклучување.

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
mk: Дава преглед на приходите од настанот. Може да ги прикажува клучните информации како што е  ID на настан, регистрација, присуство и приход, како би можела да се оцени успешноста на настанот.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
mk: Дава информации поврзани со контактот за донации, членства, настани и активности.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
mk: Дава детална листа за односот работодавач-вработен заедно со деталите за вработувањето, датум на стапување во работен однос.

en: Provides information about the status of recurring contributions
mk: Дава информации за статусот на периодичните донации.

en: Provides lists of participants for an event.
mk: Дава листа на учесници на еден настан.

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
mk: Прикажува извештај за планираната и успешна достава на масовна пошта, одјави, исклучувања, одговори и проследувања.

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
mk: Предлага %1 текст за негова/нејзина персонализирана порака до пријателите.

en: Proximity Search
mk: Пребарување според близина

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
mk: Пребарување по близина за оддалеченост %1 до %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
mk: Пребарувањето по близина бара да поставите валиден испорачувач на геокодирање

en: Public
mk: Јавен

en: Public Event
mk: Јавен настан

en: Public Events
mk: Јавни настани

en: Public Pages
mk: Јавни страни

en: Public Participant Listing
mk: Јавна листа на учесници

en: Public View
mk: Јавен преглед

en: Public url
mk: Јавен url

en: Public?
mk: Јавно?

en: Publication
mk: Публикација

en: Punctuation and spaces are ignored.
mk: Знаците за интерпункција и празните простори се игнорираат.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
mk: Во корисничкото име не е дозволена интерпункција, освен точки и црти.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
mk: Внесете го името на API методот. Ќе морате да ги внесете сите делови од API функцијата како што е опишано во документацијата.

en: QR code
mk: QR код

en: Qty
mk: Количество

en: Quarter prior to previous quarter
mk: Тромесечје пред предходното тромесечје

en: Quarterly
mk: Тримесечно

en: Quarters
mk: Тримесечја

en: Quechua
mk: Кечуа

en: Questions
mk: Прашања

en: Questions? Send email to
mk: Прашања? Испратете е пошта до

en: Queue ID
mk: ID на редослед

en: Queue Name
mk: Име на редослед

en: Queue Runner
mk: Активатор на редослед

en: Queued mailing
mk: Пошта на чекање

en: REMAINING CREDIT
mk: ПРЕОСТАНАТО ПОБАРУВАЊЕ

en: Radio
mk: Радио

en: Radio buttons
mk: Копчиња

en: Raised %1
mk: Собрани %1

en: Raised %1 of %2
mk: Собрани се %1 од %2

en: Range
mk: Опсег

en: Range One Amount
mk: Распон еден износ

en: Range One Stat
mk: Распон еден на статистика

en: Range Two Amount
mk: Распон два износ

en: Range Two Stat
mk: Распон два на статистика

en: Rationale
mk: Образложение

en: Re-check requirements
mk: Повторно провери ги побарувањата

en: Re-open
mk: Отвори повторно

en: Re-open Batch
mk: Повторно отвори серија

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
mk: Сменете го распоредот на ставките на менито (што опфаќа и преместување на ставки од една гранка на 'стеблото' од менито на друга. Едноставно, со помош на глувчето повлечете ја и пуштете ја ставката на менито на нова локација.

en: Re-subscribe Confirmation
mk: Потврда за повторно пријавување

en: Read more about this warning
mk: Прочитајте повеќе за ова предупредување

en: Ready to add another.
mk: Подготвено за додавање на следно.

en: Realex Payment
mk: Realex плаќање

en: Reason
mk: Причина

en: Reason the e-mail bounced
mk: Причина за одбивање на е-пошта

en: Reassign %1
mk: Прераспореди %1

en: Reassign Case
mk: Прераспореди предмет

en: Reassigned Case
mk: Повторно распореден предмет

en: Rebuild Smart Group Cache
mk: Повторно направи кеш на смарт група

en: Rebuilds the smart group cache.
mk: Повторно прави кеш на смарт група.

en: Receipt
mk: Потврда

en: Receipt Date
mk: Датум на потврда

en: Receipt From
mk: Потврда од

en: Receipt From Email
mk: Потврда од е-пошта

en: Receipt From Name
mk: Потврда од име

en: Receipt From email
mk: Потврда од е-пошта

en: Receipt Message
mk: Порака за потврда

en: Receipt Sent
mk: Потврдата е испратена

en: Receipt Text
mk: Текст на потврда

en: Receipt bcc
mk: Потврда bcc

en: Receipt cc
mk: Потврда cc

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
mk:  Датумот на потврдите за %1 донации е ажуриран.

en: Receipt sent?
mk: Испратена е потврда?

en: Receipts - print or email
mk: Потврди - печатење или е-пошта

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
mk: Потврдите се испратени до %1 донатори.

en: Receive Date
mk: Примена на датум

en: Received
mk: Примено

en: Received Into
mk: Примено во

en: Received date
mk: Примено на датум

en: Recent Contributions
mk: Скорешни донации

en: Recent Grants
mk: Скорешни грантови

en: Recent Items
mk: Скорешни ставки

en: Recent Memberships
mk: Скорешни членства

en: Recent Pledges
mk: Скорешни обврски

en: Recent Registrations
mk: Скорешни регистрации

en: Recently Viewed:
mk: Прегледано неодамна:

en: Recipient
mk: Примател

en: Recipient Email
mk: Адреса за е-пошта на примател

en: Recipient Listing
mk: Листа на приматели

en: Recipient Manual
mk: Рачно внесен примател

en: Recipient Roles
mk: Улоги на приматели

en: Recipient is on vacation
mk: Примателот е на одмор

en: Recipient(s)
mk: Примател(и)

en: Recipients
mk: Приматели

en: Recipients language
mk: Јазик на примател

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
mk: Приматели на <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
mk: Одговорите на примателите се испраќаат на специфична CiviMail  адреса наместо на адресата од која е испратена поштата, како би можеле да се сочуваат во CiviCRM.

en: Recognised webserver
mk: Препознаен веб-сервер

en: Reconnect
mk: Поврзи се

en: Reconnected
mk: Повторно поврзан

en: Reconnecting will change the connection details (such as callback URLs and permissions). This can be useful in a few cases, such as:
mk: Повторното поврзување ќе ги измени деталите за поврзувањето (како што се URL за повторен контакт и дозволи). Ова може да биде корисно во некои случаи како што се:

en: Reconnecting...
mk: Повторно поврзување...

en: Recontact Interval
mk: Интервал за повторен контакт

en: Record
mk: Сними

en: Record %1 Responses
mk: Забележи %1 одговори

en: Record Activity
mk: Забележи активност

en: Record Activity for Reminder?
mk: Забележи активности за потсетник?

en: Record Activity:
mk: Забележи активност

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
mk: Забележи донација (чек, готовина, EFT ...)

en: Record Deleted
mk: Записот е избришан

en: Record Membership Payment is required when you use a price set.
mk: Регистрирај ја уплатата на членството е задолжителна опција кога користите сет на цени.

en: Record Membership Payment?
mk: Забележи уплата за членство?

en: Record Payment
mk: Регистрирај уплата

en: Record Payment from a Different Contact?
mk: Забележи уплата од различен контакт?

en: Record Payment?
mk: Забележи уплата?

en: Record Renewal Payment?
mk: Забележи уплата за обнова?

en: Record Respondents Interview
mk: Забележи интервју на испитаник

en: Record Responses for All
mk: Забележи ги одговорите за сите

en: Record Updated
mk: Записот е ажуриран

en: Record activity for automated email
mk: Забележи ја активнотста за автоматизираната е-пошта

en: Record activity for automated email or SMS
mk: Забележи ја активноста за автоматизирана е-пошта или СМС

en: Record and update backend event registrations
mk: Запиши и ажурирај backend регистрации за настан

en: Record and update contributions
mk: Забележи и ажурирај донации

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
mk: Бележење на backend донаци (со уредување на донацијата) и приказ на сите донации (за видливите контакти)

en: Record details about this activity here.
mk: Забележете ги деталите за оваа активност овде.

en: Record doesnot exist
mk: Записот не постои

en: Record doesnot exists
mk: Записот не постои

en: Record duplicates multiple contacts
mk: Записот прави дупликат на повеќе контакти

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
mk: Записот е успешно вчитан, но не е можно да се анализира адресата:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
mk: Забележете една или повеќе веб адреси (URL) поврзани со овој контакт. Примерите вклучуваат лични веб адреси како што се Facebook или Twitter, како и линкови од сајтови или страници на компании или организации.

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
mk: Забележи анкета и барај одговори од нивните резервирани контакти.

en: Record that contacts voted
mk: Забележи дека контактите гласале

en: Record:
mk: Запис:

en: Records
mk: Записи

en: Records %%StatusMessage%%
mk: Бележи %%Порака за статус%%

en: Records Imported
mk: Записите се вчитани

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
mk: Записите се успешно вчитани, но е неможно да се анализираат некои адреси

en: Recurring Contribution Amount
mk: Износ на периодична донација

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
mk: Деталите за наплата на периодичната донација се ажурирани

en: Recurring Contribution Billing Updates
mk: Ажурирања на наплата за периодична донација

en: Recurring Contribution Cancel Date
mk: Датум за откажување на периодична донација

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
mk: Известување за откажување на периодична донација

en: Recurring Contribution End Date
mk: Датум на завршување на периодична донација

en: Recurring Contribution ID
mk: ID на периодична донација

en: Recurring Contribution Id
mk: Id на периодична донација

en: Recurring Contribution Modified Date
mk: Датум на измена на периодична донација

en: Recurring Contribution Notification
mk: Известување за периодична донација

en: Recurring Contribution Start Date
mk: Датум на почеток на периодична донација

en: Recurring Contribution Start Date Default
mk: Стандарден датум за почетен ден на донација

en: Recurring Contribution Update Notification
mk: Известување за ажурирање на периодична донација

en: Recurring Contribution Updated
mk: Периодичната донација е ажурирана

en: Recurring Contribution Updated - decreased installment amount
mk: Периодичната донација е ажурирана - намален е износот на ратата

en: Recurring Contribution Updated - increased installment amount
mk: Периодичната донација е ажурирана - зголемен е износот на ратата

en: Recurring Contribution(s)
mk: Периодична донација (Донации)

en: Recurring Contributions
mk: Периодични донации

en: Recurring Contributions Report
mk: Извештај за периодични донации

en: Recurring Contributions Summary
mk: Краток преглед на периодични донации

en: Recurring Frequency
mk: Зачестеност на периодичната фреквенција

en: Recurring Frequency Units
mk: Единица на зачестеност на повторувањето

en: Recurring Installments?
mk: Периодични рати?

en: Recurring Payments URL
mk: URL на периодични уплати

en: Recurring contribution
mk: Периодична донација

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
mk: Износот за периодична донација е ажуриран од %1 во %2 за оваа претплата.

en: Recurring contribution appears to have been re-assigned from id %1 to %2, continuing with %2.
mk: Периодичната донација е променета со идентификација %1 на %2, ќе продолжи на %2

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
mk: Периодичната донација не можеше да биде откажана во базата на податоци.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
mk: Периодичната донација е ажурирана во: %1, секој %2 %3(е) за %4 рати.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
mk: Износот за периодичните рати е ажуриран од %1 во %2 за оваа претплата.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
mk: Периодичната донација е за %1, секои %2 %3(s)

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
mk: Периодичната донација е успешно откажана од страна на процесорот за плаќање, но не можеше да биде означена како откажана во базата на податоци.

en: Recurring contribution, but no database id
mk: Периодична донација, но без идентификациски број во базата на податоци

en: Recurring contributions with at least one payment
mk: Периодични донации со барем една уплата

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
mk: Периодични онлајн донации (доколку се овозможени за оваа страница)

en: Recurring payment will be processed this day of the month following submission of this contribution page.
mk: Периодичната уплата ќе биде обработена овој ден во месецот по испраќањето на оваа страница за донации.

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
mk: Редакција (криење) на податоците за клиентот и испорачателот на услугата.

en: Redaction Rule
mk: Правило на редакција

en: Redirect
mk: Пренасочи

en: Redirect URL
mk: Пренасочи URL

en: Redirect to Database
mk: Пренасочи кон датабаза

en: Refer to the %1 to learn about this process.
mk: Погледнете %1 за да дознаете повеќе за овој процес.

en: Refer to the following documentation:
mk: Погледнете ја следнава документација:

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
mk: Види  ја онлајн документацијата за повеќе детали за креирање на %1 и %2.

en: Refer to the online user guide for more information.
mk: Разгледајте ја онлајн документацијата за повеќе информации.

en: Reference
mk: Референца

en: Reference Date
mk: Референтен датум

en: Reference a CiviCRM contact.
mk: Референца на CiviCRM контакт.

en: Reference:
mk: Референца:

en: Referral Program
mk: Програм за упатување

en: Refine search...
mk: Детално пребарување

en: Reflect client's story back to them.
mk: Прераскажете им ја на клиентите нивната приказна.

en: Refresh Duplicates
mk: Освежи дупликати

en: Refresh Error
mk: Грешка при освежување

en: Refresh List of Duplicates
mk: Освежи ја листата со дупликати

en: Refresh results
mk: Освежи ги резултатите

en: Refreshing...
mk: Освежување...

en: Refund
mk: Поврат на средства

en: Refund Amount
mk: Рефундиран износ

en: Refund Date
mk: Дата на рефундирање

en: Refund Details
mk: Детали за рефундирање

en: Refund Transaction ID
mk: ID на трансакција за рефундирање

en: Refund recorded for event or membership fee.
mk: Забележан е поврат на средства за настан или членарина.

en: Refunded
mk: Средствата се повратени

en: Register
mk: Регистрирај се

en: Register Date
mk: Датум на регистрирање

en: Register New %1
mk: Регистрирај нов %1

en: Register Now
mk: Регистрирај се

en: Register Participant
mk: Регистрирај учесник

en: Register Participant %1 of %2
mk: Регистрирај учесник %1 од %2

en: Register date
mk: Датум на регистрација

en: Register for Event
mk: Регистрирај се за настан

en: Register for events online
mk: Регистрирај се за настани онлајн

en: Register multiple participants?
mk: Регистрирај повеќе учесници?

en: Register participants for event
mk: Регистрирај учесници за настан

en: Register your site
mk: Регистрирајте го вашиот сајт

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
mk: Регистрирајте го вашиот сајт на CiviCRM.org. Се отвора во нов прозорец.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
mk: Регистрирајте го вашиот сајт, вклучете се во заедницата и помогнете му на CiviCRM да остане лидер на полето на CRM софтверот за организациите ширум светот.

en: Registered
mk: Регистриран/а

en: Registered By
mk: Регистриран од

en: Registered Email
mk: Регистрирана е-пошта

en: Registered Templates
mk: Регистрирани шаблони

en: Registered by ID
mk: Регистрација според ID

en: Registered by Participant ID
mk: Регистрација според ID на учесник

en: Registration
mk: Регистрација

en: Registration (Live)
mk: Регистрација (Live)

en: Registration (Test-drive)
mk: Регистрација (тест)

en: Registration Confirmation
mk: Потврда на регистрација

en: Registration Confirmation and Receipt
mk: Потврда за регистрација и сметка

en: Registration Date
mk: Датум на регистрација

en: Registration Date and Time
mk: Датум и време на регистрација

en: Registration End Date
mk: Датум за крај на регистрација

en: Registration Error
mk: Грешка при регистрација

en: Registration Link
mk: Линк за регистрација

en: Registration Link Text
mk: Текст за линкот за регистрација

en: Registration Saved
mk: Регистрацијата е зачувана

en: Registration Screen
mk: Екран за регистрација

en: Registration Start Date
mk: Датум на почеток на регистрација

en: Registration Transferred
mk: Регистрацијата е трансферирана

en: Registration end date should be after Registration start date
mk: Датумот на завршување на регистрацијата оди по датумот на почеток на регистрацијата

en: Registration for this event begins on %1
mk: Регистрацијата за овој настан започнува на %1

en: Registration for this event ended on %1
mk: Регистрацијата за овој настан заврши на %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
mk: Регистрацијата за овој настан бара одобрение. Кога вашата регистрација ќе биде прегледана, ќе примите е-порака со линк за веб страната на која можете да го завршите процесот на регистрација.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
mk: Регистрацијата за овој настан бара одобрение. Кога вашата регистрација (или регистрации) ќе бидат прегледани, ќе примите е-порака со линк за веб-страната на која можете да го завршите процесот на регистрација.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
mk: Информацијата за регистрацијата на учесникот %1 е зачувана.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
mk: Информацијата за регистрација на учесникот 1 е зачувана.

en: Registration is closed for this event
mk: Регистрацијата е затворена за овој настан

en: Regular Expression?
mk: Регуларен израз?

en: Regular Fees
mk: Редовни цени

en: Regular Groups
mk: Редовни групи

en: Reject
mk: Одбиј

en: Reject Personal Campaign Page
mk: Одбиј страница за лична кампања

en: Rejected
mk: Одбиено

en: Rejoin Group
mk: Повторно приклучи и се на групата

en: Rel ID
mk: ID на врска

en: Related
mk: Поврзано

en: Related Cases
mk: Поврзани предмети

en: Related Contacts
mk: Поврзани контакти

en: Related Contacts/Memberships
mk: Поврзани контакти/членства

en: Related Members Only
mk: Само поврзани членови

en: Related Soft Contributions
mk: Поврзани заслуги

en: Related contact required fields are missing.
mk: Недостасуваат задолжителните полиња за поврзан контакт.

en: Related membership for %1 has been created.
mk: Креирано е поврзано членство за %1.

en: Related membership for %1 has been deleted.
mk: Поврзаното членство за %1 е избришано.

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
mk: Го поврзува CiviCRM контактот со записот на Drupal корисникот.

en: Relationship
mk: Врска

en: Relationship - Active and Current
mk: Врска - активна и тековна

en: Relationship - Inactive or not Current
mk: Врска - неактивна или во прекин

en: Relationship A to B
mk: Врска А до Б

en: Relationship A-B
mk: Врска А-Б

en: Relationship B to A
mk: Врска Б до А

en: Relationship B-A
mk: Врска Б-А

en: Relationship Dates Validity
mk: Важност на датуми на однос

en: Relationship Description
mk: Опис на врска

en: Relationship Direction
mk: Насока на врска

en: Relationship End
mk: Крај на врска

en: Relationship End Date
mk: Датум на крај на врска

en: Relationship Ended on or After
mk: Врската е завршена на или по

en: Relationship Ended on or Before
mk: Врската е завршена на или пред

en: Relationship ID
mk: Идентификација на врска

en: Relationship Is Active
mk: Врската е активна

en: Relationship Recorded Start Date On or After
mk: Почеток на забележаната врска на датум или подоцна

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
mk: Почеток на забележаната врска на датум или порано

en: Relationship Report
mk: Извештај за врска

en: Relationship Start
mk: Почеток на врска

en: Relationship Start Date
mk: Датум на почеток на врска

en: Relationship Status
mk: Статус на врска

en: Relationship Type
mk: Тип на врска

en: Relationship Type A-to-B
mk: Тип на врска А-до-Б

en: Relationship Type ID
mk: Идентификација на тип на врска

en: Relationship Type Label A to B
mk: Ознака на тип на врска А до Б

en: Relationship Type Label B to A
mk: Ознака на тип на врска Б до А

en: Relationship Type Name A to B
mk: Име на тип на врска А до Б

en: Relationship Type Name B to A
mk: Име на тип на врска Б до А

en: Relationship Type is Active
mk: Типот на врска е активен

en: Relationship Type is Reserved
mk: Типот на врска е резервиран

en: Relationship With
mk: Врска со

en: Relationship created. | %count relationships created.
mk[0]: Креирана е врска.
mk[1]: Креирани се %count  врски.

en: Relationship record has been updated.
mk: Записот за врската е ажуриран.

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
mk: Тип на врска %1, најден во конфигурацискиот фајл на предметот не е присутен во базата на податоци %2

en: Relationship type ID
mk: ID за тип на врска

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
mk: Типовите на врски ги опишуваат врските помеѓу луѓето, домаќинствата и организациите. Ознаките за типовите на врски ги опишуваат врските од перспектива на секој член (пр. родител &gt;-&lt; дете, работодавач &gt;-&lt; вработени). За некои типови на врски, ознаките можат да бидат исти во обете насоки (пр. сопруг/а &gt;-&lt; сопруг/а

en: Relationships
mk: Врски

en: Relative Date Filters
mk: Филтри на релативен датум

en: Relative Date Range
mk: Релативен опсег на датум

en: Relative URL for a default Drupal site:
mk: Релативен URL за стадарден Drupal сајт:

en: Relative month values are calculated based on the length of month(s) that they pass through.
                  The result will land on the same day of the month except for days 29-31 when the target month contains fewer days than the previous month.
                  For example, if a job is scheduled to run on August 31st, the following invocation will occur on October 1st, and then the 1st of every month thereafter.
                  To avoid this issue, please schedule Monthly and Quarterly jobs to run within the first 28 days of the month.
mk: Релативните вредности на месецот се пресметуваат врз основа на должината на месеците низ кои поминуваат. Резултатот ќе биде ист ден во месецот освен за деновите од 29-31 кога целниот месец содржи помалку денови од претходниот месец.
     На пример, доколку активирањето на задачата закажано за 31 август, следното активирање ќе се случи на 1 октомври, а потоа на 1 во секој месец потоа. 
    За да се избегне овој проблем, закажете активирањето на месечните и кварталните задачи да биде во рамки на првите 28 дена во месецот.

en: Release
mk: Распушти

en: Release Frequency
mk: Зачестеност на отпуштање

en: Release Frequency interval should be a positive number.
mk: Интервалот на зачестеноста на отпуштање треба да биде позитивен број.

en: Release Respondents
mk: Ослободи испитаници

en: Release Respondents >>
mk: Распушти испитаници >>

en: Release Time
mk: Време на распуштање

en: Release Voters
mk: Распушти гласачи

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
mk: Ослободете контакти за кампања за анкети и петиции

en: Released
mk: Отпуштен

en: Released on
mk: Датум на објавување

en: Released.
mk: Отпуштено.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
mk: Ги ослободува резервираните учесници во анкета кога се резервирани подолго од бројот на денови за Зачестеност на ослободуавање, наведен за таа анкета.

en: Reload Page
mk: Повторно вчитај ја страната

en: Remind me again in a month
mk: Потсети ме повторно за еден месец

en: Remind me again in a week
mk: Потсети ме повторно за една недела

en: Reminder Date
mk: Датум на потсетник

en: Reminder For
mk: Потсетник за

en: Reminder From Email
mk: Потсетник ОД е-пошта

en: Reminder HTML
mk: HTML на потсетник

en: Reminder Mapping
mk: Мапирање на потсетник

en: Reminder Sent
mk: Испратен е потсетник

en: Reminder Subject
mk: Наслов на потсетник

en: Reminder Text
mk: Текст за потсетник

en: Reminder for Both
mk: Потсетник за двете

en: Reminder from Name
mk: Потсетник ОД име

en: Reminders Sent
mk: Потсетниците се испратени

en: Reminders for each scheduled payment.
mk: Потсетници за секоја закажана уплата.

en: Remote Profiles Enabled
mk: Оддалечените профили се вклучени

en: Remove
mk: Избриши

en: Remove %1
mk: Отстрани %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
mk: Избриши го %1 од %2? (статусот во оваа група ќе биде сменет во 'Избришан').

en: Remove Case Role
mk: Одстрани улога во предмет

en: Remove Contact from CiviCRM Group
mk: Отстрани го контактот од CiviCRM групата

en: Remove Contacts from Group
mk: Отстрани ги контактите од групата

en: Remove Dedupe Exception
mk: Избриши исклучок за дедупликација

en: Remove Exception
mk: Отстрани исклучок

en: Remove Parent?
mk: Отстрани надреден елемент?

en: Remove Products from this Page
mk: ИЗбриши производи од оваа страница.

en: Remove Tags from Contacts
mk: Отстрани ги белезите од контактите

en: Remove Tags from activities
mk: Отстрани ги белезите од активностите

en: Remove Transaction
mk: Отстрани трансакција

en: Remove from Batch
mk: Отстрани од серија

en: Remove from Group
mk: Отстрани од група

en: Remove from search criteria
mk: Отстрани од критериуми за пребарување

en: Remove selected options
mk: Отстрани ги селектираните опции

en: Remove the page (this cannot be undone!)
mk: Отстранете ја страницата (оваа акција е неповратна!)

en: Remove this row
mk: Отстрани го овој ред

en: Remove unsaved attachment
mk: Отстрани го незачуваниот прилог

en: Removed
mk: Избришано

en: Removed '%1'
mk: Отстрането '%1'

en: Removed (by %1)
mk: Избришано (од %1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
mk[0]: Контактот е отстранет од групата
mk[1]: Контактите се отстранети од групата

en: Removed Tag <em>%1</em>
mk: Отстранет белег <em>%1</em>

en: Removed directory %1
mk: Отстранет е директориумот %1

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
mk: Ги отстранува привремените податоици и фајлови и ги брише старите податоци од кешот на табелата. Се препорачува активирање на оваа задача на секој час, за да се спречи пребукирање на базата на податоци и системот на фајлови.

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
mk: Да се преименуваат делови од менито. Преместете го курсорот кон овој дел на менито, кликнете со десното копче на глувчето, а потоа изберете 'Преименувај'.

en: Renew
mk: Обнови

en: Renew Membership
mk: Обнови членство

en: Renew Membership Using Credit Card
mk: Обнови членство со кредитна картичка

en: Renew Now
mk: Обнови веднаш

en: Renew the existing membership instead
mk: Обнови го постоечкото членство

en: Renew-Credit Card
mk: Обнови кредитна картичка

en: Renewal Membership Organization and Type
mk: Организација и тип на членство за обнова

en: Renewal Message
mk: Порака за обнова

en: Renewal Payment and Receipt
mk: Уплата и потврда за обнова

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
mk: Потсетник за обновување на членство (само за оние кои немаат автоматска обнова на членството).

en: Renewal Reminders
mk: Потсетници за обнова

en: Renewal extends membership end date by one membership period
mk: Обновата ќе го помести датумот за крај на членство за еден период на членство

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
mk: Обновувањето ќе додаде стандарден период на членство во Датумот на завршување на претходниот период за членовите чиј статус е Моментален или Мирување. За истек на членството, обновувањето ќе креира период за членство кој почнува од 'датумот на внес на обновата'. Овој датум може да се прилагоди, што опфаќа и негово прилагодување на денот по претходниот датум на завршување, ако е неопходно континуирано членство.

en: Reopened
mk: Повторно отворено

en: Repeat
mk: Повтори

en: Repeat %1
mk: Повтори %1

en: Repeat Configuration has been saved
mk: Конфигурацијата за повторување е зачувана

en: Repeat Contributions Report
mk: Извештај за повторувани донации

en: Repeat Entity
mk: Повтори го ентитетот

en: Repeat?
mk: Повтори?

en: Repeating (%1 of %2)
mk: Повторување (%1 од %2)

en: Repeating Event
mk: Настанот се повторува

en: Repeats
mk: Повторувања

en: Repeats by day of the month
mk: Се повторува на ден во месецот

en: Repeats by day of the week
mk: Се повторува на ден во неделата

en: Repeats every
mk: Се повторува секој(а)

en: Repeats on
mk: Се повторува на

en: Repetition Condition
mk: Услов за повторување

en: Repetition Frequency Interval
mk: Интервал за честота на повторување

en: Repetition Frequency Unit
mk: Единица за честота на повторување

en: Repetition Number
mk: Број на повторување

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
mk: Заменете го токенот во вашата порака со текстот кој сакате да води кон линкот - пр. Кликнете овде за одјава

en: Replaced Word
mk: Заменет збор

en: Replacement
mk: Замена

en: Replacement (prefix)
mk: Замена (префикс)

en: Replacement Word
mk: Збор за замена

en: Replied
mk: Одговори

en: Replied
mk: Одговорено

en: Replies
mk: Одговори

en: Reply
mk: Одговор

en: Reply Auto-responder
mk: Автоматски одговор на одговори

en: Reply Email of the mailing
mk: Одговор на е-пошта на пошта

en: Reply ID
mk: ID на одговор

en: Reply Timestamp
mk: Временска ознака за одговор

en: Reply to Email
mk: Одговори на е-пошта

en: Reply to this email (link)
mk: Одговори на оваа е-пошта (линк)

en: Reply-To
mk: Одговор на

en: Reply-To (A)
mk: Одговори на (А)

en: Reply-To (B)
mk: Одговори на (Б)

en: Reply-to email
mk: Одговори на е-пошта

en: Replyto Email
mk: Е-пошта за одговори

en: Report
mk: Извештај

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
mk: Класата на извештајот мора да биде присутна пред да го додадете извештајот овде, на пр. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'

en: Report Description
mk: Опис на извештај

en: Report Filters
mk: Филтери за извештај

en: Report Footer
mk: Фуснота на извештај

en: Report Header
mk: Заглавие на извештај

en: Report Instance Arguments
mk: Аргументи на инстанца на извештај

en: Report Instance Assigned to Roles
mk: Инстанца на извештај доделена на улоги

en: Report Instance Footer
mk: Фуснота на инстанца на извештај

en: Report Instance Header
mk: Заглавие на инстанца на извештај

en: Report Instance ID
mk: ID на инстанца на извештај

en: Report Instance Permissions
mk: Дозволи на инстанца на извештај

en: Report Instance Title
mk: Наслов на инстанца на извештај

en: Report Instance description
mk: Опис на инстанца на извештај

en: Report Instance email Subject
mk: Предмет на е-пошта со извештај

en: Report Instance is Active
mk: Инстанцата на извештај е активна

en: Report Parameters
mk: Параметри за извештај

en: Report Received
mk: Извештајот е примен

en: Report Template
mk: Шаблон за извештај

en: Report Templates
mk: Шаблони за извештај

en: Report Title
mk: Наслов на извештај

en: Report URL
mk: URL на извештај

en: Report Url must be like "contribute/summary"
mk: Url на извештајот мора да биде во форма „донации/краток преглед“

en: Report description appear in the display screen.
mk: Описот на извештајот се прикажува на екранот.

en: Report instance Name
mk: Име на инстанца за извештај

en: Report mail could not be sent.
mk: Е-поштата со извештајот не е можно да се испрати.

en: Report mail has been sent.
mk: Е-поштата со извештајот е пратена.

en: Report template ID
mk: ID на шаблон за извештај

en: Report title appear in the display screen.
mk: Насловот на извештајот се прикажува на екранот.

en: Report(s) created from the template: %1
mk: Извештаи креирани од шаблон: %1

en: Reported By
mk: Известил/а

en: Reporter
mk: Известувач

en: Reporter/Role
mk: Известувач/улога

en: Reports for '%1'
mk: Извештаи за '%1'

en: Req?
mk: Задолжително?

en: Requested
mk: Побарано

en: Require Approval
mk: Бара одобрение

en: Require Membership Signup
mk: Бара пријава за членство

en: Require participant approval?
mk: Барај потврда од учесник?

en: Required
mk: Задолжително

en: Required Elements
mk: Задолжителни елементи

en: Required Participant Data
mk: Задолжителни податоци за учесник

en: Required Permission
mk: Потребна дозвола

en: Required tokens
mk: Задолжителни токени

en: Required tokens are missing.
mk: Недостасуваат задолжителни токени

en: Required?
mk: Задолжително?

en: Requirements
mk: Побарувања

en: Requires Approval
mk: Потребно е одобрение

en: Reservation Added
mk: Додадена е резервација

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
mk[0]: Резервација не е додадена за %count  контакт.
mk[1]: Резервација не е додадена за %count контакти.

en: Reserve
mk: Резервирај

en: Reserve Each Time
mk: Резервирај секој пат

en: Reserve More Respondents >>
mk: Резервирај повеќе испитаници >>

en: Reserve Respondents
mk: Резервирај испитаници

en: Reserve and Interview
mk: Резервирај и интервјуирај

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
mk: Резервирајте контакти за кампања за анкети и петиции

en: Reserved
mk: Резервирано

en: Reserved Financial Account?
mk: Резервирана финансиска сметка?

en: Reserved Group?
mk: Резервирана група?

en: Reserved Profiles
mk: Резервирани профили

en: Reserved Report?
mk: Резервиран извештај?

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
mk: Резервираните испитаници се распуштаат доколку не бидат анкетирани за овој број на денови. Скриптот за обработка на испитаници мора повремено да се активира за да ги распушти испитаниците.

en: Reserved.
mk: Резервирано.

en: Reserved?
mk: Резервирано?

en: Reset Case Timeline?
mk: Ресетирај ја временската рамка на предметот?

en: Reset Date
mk: Датум на ресетирање

en: Reset Form
mk: Ресетирај го формуларот

en: Reset Start Date
mk: Ресетирај го почетниот датум

en: Reset all selections
mk: Ресет на сите селекции

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
mk: Ги ресетира сите вредности во клиентската сесија. За активирање, додадете <em>%1</em>

en: Resolved
mk: Решено

en: Resource URL
mk: URL на ресурс

en: Resource URLs
mk: URL на ресурси

en: Respondent Interview
mk: Интервју на испитаник

en: Respondent Name
mk: Име на испитаник

en: Respondent Reservation
mk: Резервација на испитаник

en: Respondent Reserved.
mk: Испитаникот е резервиран.

en: Respondent Status
mk: Статус на испитаник

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
mk[0]: Испитаникот е отпуштен.
mk[1]: %count испитаници се отпуштени.

en: Respondents
mk: Испитаници

en: Responding
mk: Одговори

en: Response Codes
mk: Шифри на одговори

en: Response Saved.
mk: Одговорот е зачуван.

en: Responses
mk: Одговори

en: Restore
mk: Обнови

en: Restore Case
mk: Поврати го предметот

en: Restore Cases
mk: Поврати случаи

en: Restore CiviCRM Menu
mk: Поврати CiviCRM мени

en: Restore Contact
mk: Обнови контакт

en: Restore Contact(s)
mk: Врати контакт(и)

en: Restore cases
mk: Поврати предмети

en: Restore contacts from trash
mk: Врати ги контактите од отпад

en: Restore from Trash
mk: Поврати од отпад

en: Restored
mk: Вратено

en: Restrictions:
mk: Ограничувања:

en: Resubscribe
mk: Повторна пријава

en: Resubscribe Message
mk: Порака за повторно пријавување

en: Resubscribe via email
mk: Повторна пријава преку е-пошта

en: Resubscribe via web page
mk: Повторна пријава преку веб-страна

en: Result
mk: Резултат

en: Result Options
mk: Резултати - опции

en: Result Set
mk: Резултатот е прилагоден

en: Result Set for
mk: Сет на резултати за

en: Results
mk: Резулрати

en: Results Column
mk: Колона со резултати

en: Results Column?
mk: Колона со резултати?

en: Results Columns?
mk: Колони со резултати?

en: Results Display
mk: Приказ на резултати

en: Results are displayed here.
mk: Резултатите се прикажани овде.

en: Results may contain any of the selected options
mk: Резултатите можат да содржат било која од избраните опции

en: Results must have all of the selected options
mk: Резултатите мора да ги содржат сите од избраните опции

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
mk: Превзема геокодови (географска ширина и должина) и/или ги расчленува адресите на улиците (го пополнува бројот на улицата, името на улицата итн.)

en: Retry Failed Attempt Date
mk: Датум на обид по неуспехот

en: Return Path
mk: Повратна патека

en: Return Url
mk: Повратен Url

en: Return Url Args
mk: Аргументи на повратен Url

en: Return Value
mk: Повратна вредност

en: Return to CiviCRM home page.
mk: Враќање кон CiviCRM почетна страна.

en: Return to Single Language
mk: Враќање на еднојазичен систем

en: Return to home page.
mk: Назад на почетна страница.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
mk: Вратете се на овој екран (<strong>(Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>)  и изберете го својот профил.

en: Return-Path
mk: Повратна патека

en: Return-Path must use a valid email address format.
mk: Повратната патека мора да корисит валиден формат на адреса за е-пошта.

en: Returning since contribution has already been handled.
mk: Враќање затоа што донацијата е веќе направена.

en: Reuse an existing set
mk: Повторно искористи го постоечкиот сет

en: Revenue
mk: Приход

en: Revenue Goal
mk: Цел - приход

en: Revert
mk: Врати

en: Revert %1?
mk: Врати %1?

en: Revert These Changes
mk: Поврати ги овие промени

en: Revert this workflow message template to the system default
mk: Врати ја оваа порака за текот на работата на системскиот стандард

en: Revert to Default
mk: Врати на стандардно

en: Reverted
mk: Вратено

en: Review
mk: Преглед

en: Review and Schedule
mk: Преглед и закажување

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
mk: Прегледајте ги вредностите прикажани подолу, почнувајќи од првите 2 реда на фајлот за увоз и изберете ускладени полиња од CiviCRM базата на податоци од паѓачките листи во колона од десната страна. Изберете „- не вчитувај -“ за сите колони во фајлот за вчитување кои сакате да бидат игнорирани.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
mk:  Прегледајте ја вашата прилагодена <strong>ПРОДУКЦИСКА</strong> страница за онлајн донирање овде. Коритстете го следниов URL во линковите и копчињата на било кој сајт како би ги насочиле посетителите кон оваа страница:

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
mk: Прегледајте ја корисничката <strong>ПРОДУКЦИСКА</strong> страница за регистрација на настан. Користете ја следнава URL во линковите на кој било сајт како би ги препратиле посетителите на оваа страница:

en: Revisions
mk: Ревизии

en: Right
mk: Десно

en: Right Margin
mk: Десна маргина

en: Role
mk: Улога

en: Role in Case
mk: Улога во предмет

en: Role in Case  %1 '%2'
mk: Улога во предмет

en: Role is a required field
mk: Улога е задолжително поле

en: Roles
mk: Улоги

en: Rolling
mk: Подвижно

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
mk: Романски, Молдавски

en: Romansh
mk: Романш

en: Row(s) Listed
mk: Ред(ови) излистано

en: Rows imported successfully.
mk: Вчитувањето на редовите е успешно.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
mk: Редовите означени како плаќања на обврска каде донаторот и/или износот на донацијата не е можно да се спарат со уплата на обврска на чекање. Овие редови со донации се прескокнати (не се вчитани).

en: Rows per page:
mk: Број на редови по страна:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
mk: Редови каде заслугата е успешно доделена на контактот.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
mk: Редови кои се дупликати на постоечки записи за активности во CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
mk: Редови кои се дупликати од постоечки записи за CiviCRM контакти.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
mk: Редови кои се дупликати на постоечките записи за донации во CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
mk: Редови кои се дупликати на постоечки записи за членства во CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
mk: Редови кои се дупликати на постоечки записи за учесници во CiviCRM.

en: Rows with Errors
mk: Редови со грешки

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
mk: Редови каде што е успешно додадена уплата на обврска.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
mk:  Редовите со побарано доделување на заслуга каде што не е најден контакт кој се сложува (со информации во податоците за заслуга). Овие редови со донации се прескокнати (не се вчитани).

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
mk: Редови со конфликтни адреси за е-пошта (НЕ СЕ вчитани).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
mk: Редови со конфликтни адреси за е-пошта во овој фајл. Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
mk: Редови со конфликтни ID броеви (НЕ СЕ вчитани)

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
mk: Редовите со конфликтните ID броеви во овој фајл. Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
mk: Редови со конфликтни идентификации за трансакција (НЕ СЕ вчитани)

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
mk: Редови со конфликтни идентификациски броеви на трансакции во овој фајл. Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
mk: Постојат редови со невалидни податоци во едно или повеќе полиња (на пример, неважечко форматирање на адреса за е-пошта). Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
mk:  Постојат редови со неважечки податоци во едно или повеќе полиња. Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
mk: Редови со невалидни податоци во едно или повеќе полиња. Овие редови ќе бидат прескокнати (нема да бидат вчитани).

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
mk: Редови со конфликтни идентификациони броеви (НЕ СЕ ажурирани).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
mk: Редови со конфликтни ID броеви на контакти (НЕ СЕ ажурирани).

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
mk: Редови со конфликтни ID броеви на донации...(НЕ СЕ ажурирани).

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
mk: Редови со конфликтни ID броеви на членство... (НЕ СЕ ажурирани).

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
mk: Редови со конфликтни ID броеви (НЕ СЕ ажурирани).

en: Rule Field
mk: Поле со правило

en: Rule Group ID
mk: ID на група на правила

en: Rule ID
mk: ID на правило

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
mk: Правилото ID !1 е успешно избришано.

en: Rule Length
mk: Должина на правило

en: Rule Name
mk: Име на правило

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
mk: Име на правило (“CiviCRM Тип на членство“ --> "Drupal Role")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
mk: Име на правило ('CiviCRM Група' <--> 'Drupal  улога')

en: Rule Table
mk: Табела со правило

en: Rule Usage
mk: Користење на правило

en: Run
mk: Активирај

en: Run %1
mk: Активирај %1

en: Run and refine the search criteria as necessary
mk:  Изврши и пречисти ги критериумите за пребарувањето по потреба

en: Run frequency
mk: Зачестеност на активирање

en: Run this report
mk: Активирај го овој извештај

en: Running
mk: Во тек

en: Russian
mk: Руски

en: SIC Code
mk: SIC код.

en: SKU
mk: Идентификација на производ

en: SMS
mk: СМС

en: SMS - schedule/send
mk: СМС закажи/испрати

en: SMS - send reply
mk: СМС - испрати одговор

en: SMS Content
mk: Содржина на СМС

en: SMS Date
mk: Датум на СМС

en: SMS HTML:
mk: СМС HTML:

en: SMS Message
mk: СМС порака

en: SMS Name
mk: Име на СМС

en: SMS Provider
mk: СМС испорачувач

en: SMS Provider API
mk: API на СМС испорачувач

en: SMS Provider API Params
mk: API параметри на СМС испорачувач

en: SMS Provider API URL
mk: API URL на СМС испорачувач

en: SMS Provider ID
mk: Идентификација на СМС испорачувач

en: SMS Provider Name
mk: Име на СМС испорачувач

en: SMS Provider Password
mk: Лозинка на СМС испорачувач

en: SMS Provider Title
mk: Наслов на СМС испорачувач

en: SMS Provider Username
mk: Корисничко име на СМС испорачувач

en: SMS Provider is Active?
mk: СМС испорачувачот е активен?

en: SMS Provider is Default?
mk: СМС испорачувачот е стандарден?

en: SMS Reminder Text
mk: Текст за СМС потсетник

en: SMS Screen
mk: Екран за СМС

en: SMS Status
mk: Статус на СМС

en: SMS Text:
mk: СМС Текст:

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
mk: Текстот во СМС пораката го надминува лимитот од 160 карактери

en: SMS delivery
mk: Испорака на СМС

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
mk[0]: СМС НЕМА да биде испратен до %count контакт - (нема телефонски број, комуникациските прилагодувања специфицираат НЕ ПРАЌАЈ СМС, или контактот починал/а).
mk[1]: СМС НЕМА да биде испратен до %count контакти - (нема телефонски број, комуникациските прилагодувања специфицираат НЕ ПРАЌАЈ СМС, или контактот починал/а).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
mk[0]: СМС нема да биде испратена до %count контакт.
mk[1]: СМС НЕМА да биде испратена на %count контакти.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
mk[0]: СМС порака НЕМА да биде испратена до контактите од %count Активност - (постои повеќе од еден целен контакт).
mk[1]: СМС порака НЕМА да биде испратена до контактите од %count  Активности - (постои повеќе од еден целен контакт).

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
mk[0]: СМС порака нема да биде испратена на контактите од %count избраната активност затоа што тие се невалидни за акцијата во задачата.
mk[1]: СМС порака НЕМА да биде испратена на контактите од %c count активности затоа што се невалидни за акцијата во оваа задача.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
mk[0]: СМС НЕМА да биде испратена на контактите од %count избраната активност.
mk[1]: СМС НЕМА да биде испратена на контактите од %count  избраните активности.

en: SMTP Configuration
mk: SMTP  конфигурација

en: SMTP Password
mk: SMTP  лозинка

en: SMTP Port
mk: SMTP порт

en: SMTP Server
mk: SMTP сервер

en: SMTP Username
mk: SMTP  корисничко име

en: SQL Import
mk: SQL вчитување

en: SQL Query
mk: SQL прашање

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
mk: SQL прашалникот мора да биде прашалник SELECT кој враќа еден или повеќе редови на податоци за вчитување. Во прашалникот наведете ги имињата на базите на податоци и имињата на табелите (пр. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: SSL Merchant ID
mk: SSL ID на трговец

en: SSL User ID
mk: SSL ID на корисник

en: STEP 2: Please Check Your Email
mk: Ве молиме проверете ја вашата е-пошта

en: SYBUNT Report
mk: SYBUNT извештај

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
mk: SYBUNT (some year(s) but not this year) значи „некои години, но не оваа година“. Дава листа на донатори кои донирале во некој момент во минатото, но не донирале во временскиот период кој сте го навеле.

en: Safe File Extension
mk: Безбедна екстензија на фајл

en: Safe Merge Selected Duplicates
mk: Избрани дупликати за безбедно спојување

en: Sales Tax Account is
mk: Сметка за данок од продажба е

en: Same email address?
mk: Иста адреса за е-пошта?

en: Samoan
mk: Самоански

en: Sample Header for HTML formatted content.
mk: Примерок од заглавие за содржина со HTML форматирање.

en: Sample Header for TEXT formatted content.
mk: Примерок од заглавие за содржина со TEXT форматирање.

en: Sango
mk: Санго

en: Sanskrit
mk: Санскрт

en: Sardinian
mk: Сардиниски

en: Save
mk: Зачувај

en: Save & Send Test Email
mk: Зачувај и испрати тест е-пошта

en: Save Anyway
mk: Зачувај

en: Save As
mk: Зачувај како

en: Save As New Template
mk: Сними како нов шаблон

en: Save Button
mk: Копче зачувај

en: Save Draft
mk: Зачувај нацрт

en: Save Failed
mk: Зачувувањето не беше успешно

en: Save Matching Contact
mk: Зачувај го сличниот контакт(и)

en: Save Relationship
mk: Зачувај врска

en: Save Report
mk: Зачувај извештај

en: Save Smart Group
mk: Зачувај смарт група

en: Save Template
mk: Зачувај шаблон

en: Save With Duplicate Household
mk: Зачувај со домаќинството-двојник

en: Save a Copy
mk: Зачувај копија

en: Save a copy...
mk: Зачувај копија...

en: Save and Done
mk: Сними и заврши

en: Save and New
mk: Зачувај и отвори нов

en: Save and Next
mk: Сними и следно

en: Save and Preview
mk: Зачувај и прегледај

en: Save and Record Payment
mk: Зачувај и забележи уплата

en: Save as a new field mapping
mk: Зачувај како ново мапирање на поле

en: Save as non voted.
mk: Зачувај како не е гласано.

en: Save as voted.
mk: Зачувај како гласано.

en: Save as:
mk: Зачувај како:

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
mk: Зачувајте CSV фајл со податоците за членовите и податоците за 'споредување на контактите' на вашиот хард диск (или некоја локација на вашата мрежа) - и подготвени сте за  чекорот 1 (Поставување на податоците).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
mk: Зачувајте CSV фајл со податоци за учесниците и податоци за 'споредување на контакти' на вашиот хард диск (или некоја локација на вашата мрежа) - и подготвени сте за првиот чекор (поставување на податоци).

en: Save the current mailing as a template.
mk: Зачувајте ја тековната пошта како шаблон.

en: Save this field mapping
mk: Зачувај го мапирањето на ова поле

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview (microsope) button.
mk: Зачувајте го вашиот профил за да се вратите на овој екран. Можете да го погледнете со клик на копчето Прегледај (микроскоп).

en: Saved
mk: Зачувано

en: Saved Field Mapping: %1
mk: Зачувано мапирање на поле: %1

en: Saved Search
mk: Зачувано пребарување

en: Saved Search ID
mk: Идентификација на зачувано пребарување

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
mk: Зачуваното мапирање ви овозможува лесно да го активирате истото вчитување или пренос повеќе пати. Мапирањата се креираат или ажурираат како дел од вчитувањето или преносот на задачата. На овој екран можете да ги преименувате или избришете постоечките мапирања.

en: Saving...
mk: Зачувување

en: Schedule
mk: Закажи

en: Schedule Follow-up
mk: Закажи следење

en: Schedule Follow-up Activity
mk: Закажи следење на активност

en: Schedule Reminders
mk: Закажи потсетници

en: Schedule is Active?
mk: Распоредот е активен?

en: Schedule or Send
mk: Закажи или Испрати

en: Scheduled
mk: Закажано

en: Scheduled Activity Date
mk: Датум на закажана активност

en: Scheduled Amount
mk: Закажан износ

en: Scheduled By
mk: Закажано од

en: Scheduled Date
mk: Закажано на датум

en: Scheduled Job Deleted.
mk: Закажаната акција е избришана.

en: Scheduled Jobs
mk: Закажани акции

en: Scheduled Reminder
mk: Закажан потсетник

en: Scheduled Run Date
mk: Закажан датум за активација

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
mk: Закажаните работи се извршени во склад со поединечните прилагодувања на тајмингот. Проверете го логот за пораки.

en: Scheduled mailing
mk: Закажана пошта

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
mk: Закажаните постсетници ви даваат можнст за автоматско испраќање на пораки за членствата, учеството во настаните и останатите активности на вашите контакти.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
mk: Закажување и испраќање на масовни СМС

en: Scottish Gaelic; Gaelic
mk: Шкотски, Гелски

en: Search
mk: Барај

en: Search All Cases
mk: Пребарај ги сите предмети

en: Search All or by Date Range
mk: Пребарај се или по датум

en: Search Batches
mk: Пребарај групи

en: Search Builder
mk: Прилагодување на пребарување

en: Search Campaign Pages
mk: Пребарај страници за кампања

en: Search Campaigns
mk: Барај кампањи

en: Search Contribution
mk: Пребарај донации

en: Search Criteria
mk: Критериуми за пребарување

en: Search Events
mk: Пребарувај настани

en: Search Fields
mk: Пребарај полиња

en: Search Filters
mk: Филтари за пребарување

en: Search Groups
mk: Пребарај групи

en: Search Mailings
mk: Пребарај пошта

en: Search Operator
mk: Пребарај оператор

en: Search Petition
mk: Барај петиција

en: Search Petitions
mk: Пребарувај петиции

en: Search Profile
mk: Пребарај профил

en: Search Results
mk: Резултати од пребарување

en: Search Settings
mk: Прилагодувања за пребарување

en: Search Survey
mk: Барај анкета

en: Search Surveys
mk: Пребарувај анкети

en: Search Title
mk: Пребарување на наслов

en: Search Views
mk: Пребарување на прегледи

en: Search as a Range
mk: Пребарување по опсег

en: Search by Range?
mk: Пребарувај по опсег?

en: Search documentation in the User Guide
mk: Пребарај ја документацијата и Водичот за корисници

en: Search for contacts using '%1'
mk: Пребарај контакти користејќи '%1'

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
mk: Пребарајте ги страниците за личка кампања според презиме или име на фандрејзер.

en: Search in Trash
mk: Барај во Отпад

en: Search results listings.
mk: Листи со резултати од пребарување.

en: Search/Public Directory
mk: Пребарување/јавен директориум

en: Searchable
mk: Може да се најде при пребарување

en: Searchable?
mk: Може да биде најдено при пребарување?

en: Searching...
mk: Пребарување...

en: Second
mk: Втор

en: Second Date Range
mk: Втор распон на датуми

en: Second Date Range:
mk: Втор распон на датуми:

en: Second Dupe Contact ID
mk: Идентификација на вториот дупликат на контакт

en: Secret is not set for this payment processor
mk: Тајна не е прилагодена за овој процесор на плаќање

en: Section Header / Group By
mk: Заглавие на одделот / Групирај според

en: Secure temporary housing
mk: Обезбеди привремено сместување

en: Security Code
mk: Безбедносен код

en: Security Hash
mk: Безбедносен хаш

en: Security Warning
mk: Предупредување за безбедност.

en: See also:
mk: Види уште:

en: See log entries for this Scheduled Job
mk: Прегледај го логот за внес на оваа закажана акција

en: Segment Size
mk: Големина на сегмент

en: Select
mk: Избери

en: Select "Any" to display memberships with auto-renew subscription irrespective of their status.
mk: Изберете „Било кој“ за да ги прикажете членствата со автоматска обнова на претплатата без оглед на статусот.

en: Select "Cancelled" to display memberships with cancelled auto-renew subscriptions.
mk: Изберете „Откажано“ за да ги прикажете членствата каде автоматската  обнова на членствата е откажана.

en: Select "Ended" to display memberships with an ended auto-renew subscription.
mk: Изберете „Завршено“ за да ги прикажете членствата со завршена автоматска обнова на претплатата.

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
mk: Изберете 'Настан' доколку сакате вашите поддржувачи да ги охрабрат луѓето во своите кругови да се регистрираат за овој настан. Изберете „Донација“ ако сакате поддржувачите да ја промовираат поврзаната онлајн кампања за прибирање на средства (со поврзување со страницата за онлајн донации).

en: Select "Failed" to display memberships with failed subscription payment.
mk: Изберете „Неуспешно“за да ги прикажете членствата со неуспешно плаќање на членарина.

en: Select "In Progress" to display memberships with current auto-renew subscriptions.
mk: Изберете „Во тек“ за да ги прикажете членствата со моментално активна автоматска обнова на претплатата.

en: Select "No" to display only memberships without Status Override set (membership is subject to the normal status rules)
mk: Изберете „Не“ за да ги прикажете само членствата без прилагоденото редефинирање на статусот (членството подлежи на стандардните правил за статус).

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
mk: Изберете „Не“ за да ги прикажете само поврзаните записи (кои го наследиле членството преку врска така како што е тоа прилагодено во конфигурирањето на типот на членство).

en: Select "None" to display memberships that have never had an auto-renew subscription.
mk: Изберете „Ништо“ за да ги прикажете членствата кои никогаш немале претплата за автоматска обнова.

en: Select "Yes" to display only membership with Status Override set (membership is manually forced to a specific status)
mk: Изберете „Да“ за да прикажете само членство со прилагодена замена на статусот (одреден статус е рачно наметнат на членството)

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
mk: Изберете „Да“ за да ги прикажете само примарните членови (оние контакти кои го имаат членството директно прикачено за нивниот запис)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
mk: Изберете 'Вклучи и' доколку сакате да испратите потсетници и на контактите кои ги исполнуваат овие критериуми. Доколку изберете 'Избери приматели' - потсетникот ќе биде испратен и на избраните контакти (ПОКРАЈ контактите кои ги исполнуваат горенаведените критериуми).

en: Select 'CKEditor' for the built-in WYSIWYG option. You can customize the toolbar buttons and other settings by clicking "Configure CKEditor."
mk: Изберете 'CKEditor' за вградената WYSIWYG опција. Можете да ги прилагодите опциите на лентата со алатки и останатите прилагодувања така што ќе кликнете на „Конфигурација на 'CKEditor'.

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
mk: Изберете 'Поединец' доколку вчитувате податоци за донации на поединци.

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
mk: Изберете 'индивидуалец' доколку вчитувате кориснички податоци за индивидуалци.

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
mk:  Изберете 'Поединец' доколку вчитувате податоци за учеството на настан за поединци.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
mk: Изберете 'Поединец' доколку вчитувате податоци за членството за поединците.

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
mk: Изберете 'вметнато' за да го вклучие овој сет на полиња на екраните за главниот формулар за додавање/уредување на контакти и краток преглед на контактите. Изберете 'Картичка' или 'Картичка со табела' за да креирате одвоена навигациона картичка за приказ и уредување на овие вредности (генерално, за сетовите на полиња до кои поретко се пристапува и/или поголеми сетови на полиња). 'Картичката со табела' е препорачана за корисничките сетови на податоци кои овозможуваат повеќе записи.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
mk: Изберете 'Ограничи на' доколку сакате да испратите потсетници само на контактите кои ги исполнуваат избраните критериуми. Доколку изберете 'Избери приматели' - потсетникот ќе биде испратен само на избраните контакти (и тоа само во случај да ги исполнуваат горенаведените критериуми).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
mk: Изберете 'Ново зачувано пребарување' од паѓачкото мени '-повеќе акции - ', а потоа кликнете на 'Почни'

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
mk:  Изберете 'Организација' или 'Домаќинство' доколку вчитувате податоци за донации за контакти од овој тип. (Белешка: Некои од вградените типови на контакти можеби не се активирани за вашиот сајт.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
mk: Изберете 'Организација' или 'Домаќинство' доколку  вчитувате кориснички податоци. (Белешка: Некои од вградените типови на контакти можеби не се активирани за вашиот сајт.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
mk:  Изберете 'Организација' или 'Домаќинство' доколку вчитувате податоци за учество на настан за контакти од овој тип. (Белешка: Некои од вградените типови на контакти можеби не се активирани за вашиот сајт.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
mk:  Изберете 'Организација' или 'Домаќинство' доколку вчитувате податоци за членството за контакти од овој тип. (Белешка: Некои од вградените типови на контакти можеби не се активирани за вашиот сајт.)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
mk: Изберете 'Подвижно' доколку претплатата или услугата почнува тековниот ден. Изберете 'Фиксно' ако датумот на почеток е фиксен ден и месец во тековната година (прилагодете ја оваа вредност во следното поле).

en: Select 'Textarea' if you want users to type text and/or HTML code into plain text fields.
mk: Изберете 'Textarea' ако сакате корисниците да внесуваат текст и/или HTML код во полињата за чист текст.

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
mk: Одберете 'Само корисници и администратори на корисници' доколку придружувањето кон оваа група го контролираат само овластени CiviCRM корисници. Ако сакате да им дадете можност на контактите сами да се приклучуваат и исклучуваат во групата преку профилот за Регистрација и налог, изберете 'Јавни страници'.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
mk: Изберете 'подвижен' доколку периодите на членство почнуваат на датум прилагоден во календарот.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
mk: Изберете 'подвижно' ако периодите на членство започнуваат на датумот на пријавата. Изберете 'фиксно' ако периодите на членство започнуваат на прилагодениот датум на календарот. Ако траењето на членството е наведено во години, ќе можете да го наведете точниот ден и месец за почеток на членството. Ако траењето на членството е наведено во месеци, членствата ќе започнат на 1 во тековниот месец и ќе траат во текот на наведениот број на месеци.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
mk: Изберете <strong>Индивидуа</strong> како тип на контакт доколку секој запис во вашиот фајл претставува едно лице - дури и ако фајлот содржи поврзани податоци за Организации (пр. име на работодавач, итн.).

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
mk: Изберете <strong>Организација</strong> или <strong>Домаќинство</strong> доколку секој запис во вашиот фајл претставува контакт од тој тип. (ЗАБЕЛЕШКА: Некои вградени типови на контакти можеби не се активирани на вашиот сајт).

en: Select Campaign
mk: Избери кампања

en: Select Case
mk: Избери предмет

en: Select Case for Merge
mk: Изберете предмет за поврзување

en: Select Columns
mk: Избери колони

en: Select Date
mk: Избери датум

en: Select Fields to Export
mk: Избери полиња за пренос

en: Select Final Mailing (Test %1)
mk: Избери конечна пошта (Тест %1)

en: Select Format
mk: Избери формат

en: Select Group
mk: Избери група

en: Select Label
mk: Избери етикета

en: Select Location
mk: Избери локација

en: Select Mailer
mk: Избери Mailer

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
mk: Изберете Организација на членство и потоа Тип на членство.

en: Select Profile
mk: Избери профил

en: Select Recipients
mk: Избери приматели

en: Select Records
mk: Избери записи

en: Select Result Set
mk: Избери сет на резултати

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
mk: Изберете сочувано мапирање или оставете празно како би креирале ново.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
mk: Изберете Зачувано мапирање или оставете празно за да креирате ново мапирање.

en: Select Tag(s)
mk: Избери белег(зи)

en: Select Year (for monthly breakdown)
mk: Избери година (за месечен преглед)

en: Select a CiviMember Membership Type
mk: Изберете тип на CiviMember членство

en: Select a Different Field Mapping
mk: Изберете поинакво мапирање на поле

en: Select a Drupal Role
mk: Изберете Drupal улога

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
mk: Изберете Финансиски тип кој има 'Сметка за трошоци за продажба на награди' и 'Сметка за инвентар на награди' доколку сакате да генерирате сметководствени трансакции за следење на трошокот на искористени награди.

en: Select a Membership Level
mk: Изберете ниво на членство

en: Select a Membership Renewal Level
mk: Изберете ниво на обнова на членство

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
mk: Изберете улога на која ќе и ја доделите (дадете) оваа дозвола. Изберете специјална улога „Сите“ доколку сакате да ја доделите оваа улога на СИТЕ корисници. „Било кој“ вклучува анонимни корисници (корисници кои не се логирани).

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
mk: Изберете улога на која ќе ја доделите (дадете) оваа дозвола. Изберете специјална улога „Сите“ доколку сакате да ја доделите оваа дозвола на СИТЕ корисници. „Било кој“ ги вклучува анонимните корисници (корисници кои не се логирани). Изберете специјална улога „Автентицирано“ ако сакате да ја дадете на било кој логиран корисник.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
mk: Iзберете друг сет на кориснички/сопствени податоци за ова поле.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
mk: Изберете Финансиски тип кој има 'Сметка за трошоци за продажба на награди' и 'Сметка за инвентар на награди' доколку сакате да генерирате сметководствени трансакции за следење на трошокот на искористени награди.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
mk: Изберете група доколку го користите овој профил за пребарување и листинг И сакате да го ограничите листингот на членови на специфична група.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
mk: Изберете група на контакти кои ќе ја имаат оваа улога додека се логирани на вашиот сајт. Групите мора да имаат доделен тип „Контрола на пристап (Контакти &raquo; Менаџмент на група &raquo; Прилагодувања) како би биле вклучени на оваа листа.

en: Select a label format from the dropdown list.
mk: Изберете формат за ознака од паѓачкото мени.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
mk: Доколку сакате да го замените стандардниот формат, изберете формат на страна за PDF фајлови кои се креирани со помош на овој шаблон. Форматите на страната ја дефинираат големината на хартијата и маргините.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
mk: Изберете формат на страна од листата или конфигурирајте го сопствениот формат во прилагодувањата подолу.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
mk: Изберете формат на страна кој ќе се користи за PDF. Форматите на страната ја дефинираат големината на хартијата и маргините,

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
mk: Изберете однапред конфигуриран сет на цени за да понудите повеќе опции за донации со посебни цени. Во спротивно, изберете &quot;-ништо-&quot; и внесете една или повеќе фиксни опции за донации во табелата подолу. Креирајте ги или уредете ги сетовите на цени <a href='%1'>овде</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
mk: Изберете преконфигуриран сет на цени за да понудите повеќе опции на засебни цени за корисниците кои се регистрираат. Во спротивно, изберете &quot;-ништо-&quot; и внесете едно или повеќе нивоа на котизација во табелата подолу. Креирајте или уредете ги сетовите на цени <a href='%1'>овде</a>.

en: Select a pre-existing template, or upload a document for mail merge.
mk: Изберете постоечки шаблон или поставете документ за спојување на е-пошта.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
mk: Изберете зачувано мапирање на поле доколку овој формат на фајл се сложува со претходното вчитување.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
mk: Изберете одреден поттип на контакти овде САМО доколку сакате на сите записи во овој внес да им биде доделен тој поттип. Пример: Доколку сите записи се со поттип Студент, одберете го тој поттип овде и ќе им биде доделен на сите вчитани записи.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
mk: Изберете специфична група на контакти ИЛИ доделете ја оваа дозвола на СИТЕ групи.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
mk: Изберете специфична група на сопствени полиња ИЛИ доделете ја оваа дозвола на СИТЕ групи.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
mk: Изберете специфичен профил, ИЛИ доделете ја оваа дозвола на СИТЕ групи.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
mk: Избери корисничко име; интерпункцијата не е дозволена, освен точки и црти.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
mk: Изберете ги сите правила (или правило) за CiviMember статусот кои претставуваат тековен статус.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
mk: Изберете ги сите правила (или правило) за CiviMember статусот кои претставуваат истечен статус.

en: Select an ACL Role to assign.
mk: Изберете ACL улога за доделување.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
mk: Изберете онлајн страница за донации на која корисникот може да и пристапи за да извршите самостојна уплата на обврската.  (Наведени се само онлајн страниците за донации конфигурирани да содржат опција Обврска.)

en: Select an entity.
mk: Избери ентитет.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
mk: Изберете настан, ИЛИ доделете ја оваа дозвола на СИТЕ настани.

en: Select an existing organization
mk: Изберете постоечка организација

en: Select an option to reveal honoree information fields.
mk: Изберете опција за откривање на полиња со информации за примателот на донацијата.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
mk: Изберете и прилагодете еден или повеќе процесори за плаќање за онлајн донации, настани или/и членарини.

en: Select as Final
mk: Избери како финална верзија

en: Select at least one membership option.
mk: Изберете барем една опција за членство.

en: Select at least one option from Contribution(s).
mk: Изберете барем една опција од Донации.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
mk: Изберете барем една опција од Типови на членство.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
mk: Изберете само една опција поврзана со ист тип на членство.

en: Select either EventID OR Event Title
mk: Izaberite ili ID događaja ILI naslov događaja Изберете или ID на настан ИЛИ наслов на настан

en: Select either of the dates.
mk: Изберете еден од датумите.

en: Select field
mk: Избери поле

en: Select fields for export
mk: Избери полиња за пренос

en: Select list
mk: Избери листа

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
mk: Доколку ништо не изберете, ќе бидат прикажани сите членови, без оглед дали станува збор за директно или за членство наследедено преку врска,

en: Select neither to show all memberships
mk: Доколку не изберете ништо, ќе бидат прикажани сите членства

en: Select non-overlapping discount start date.
mk: За почеток на попустот изберете ден кој не се поклопува.

en: Select optional extra features
mk: Изберете опционални дополнителни функции

en: Select recurring units supported for recurring payments.
mk: Изберете кои периодични единици се поддржани за периодични уплати.

en: Select saved mapping
mk: Изберете зачувано мапирање

en: Select someone else ...
mk: Изберете некој друг...

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
mk:  Изберете „ОД“ адреса за е-пошта за ова испраќање од паѓачката листа. Достапните адреси за е-пошта можат да ги прилагодуваат корисници со дозвола за администрирање на CiviCMR. Пример: „Услуи за клиенти“ &lt;clientservices@example.org&gt;

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
mk:  Изберете <strong>картички</strong>
    кои треба да бидат прикажани кога го прегледувате записот на контакти. ПРИМЕР: Ако вашата организација не ги следи
     „Односите“, тогаш исклучете го изборот на оваа опција за да го поедноставите приказот на екранот. Картичките за донатори, задолженија,
     членства, настани, грантови и предмети исто така се скриени ако соодветната компонента не е вклучена. Одете во
     одделот <a href="%1">Администрирање > Прилагодувања на системот > Вклучи компоненти</a>
     за да ги модифицирате компонентите кои се достапни за вашиот сајт.

en: Select the Activity Type.
mk: Изберете тип на активност.

en: Select the Product
mk: Изберете го продуктот

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
mk: Изберете го СМС испорачувачот за оваа масовна порака од паѓачката листа.

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
mk: Изберете токен од поп-ап листата Вметни токен - пр. Одјава преку веб-страна - и вметнете го во вашата порака.

en: Select the appropriate Privacy Options.
mk: Изберете ги соодветните Опции за приватност.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
mk: Изберете соодветен финансиски тип за оваа уплата.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
mk: Изберете соодветен финансиски тип за оваа трансакција

en: Select the campaign for which survey is created.
mk: Избери ја кампањата за која се креира анкета.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
mk: Изберете го соодветниот финансиски тип за донации на оваа страница (пр. донација, кампања, итн). Финансиските типови (и поврзаните сметководственит шифри) се вклучени во преносот на донациите, така да прилагодувањето на специфичните типови може многу да ви помогне. Можете да ги додадете или измените достапните типови за донации во Администрација &gt; CiviContribute &gt; Финансиски типови.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
mk: Изберете го соодветниот финансиски тип за донации кои ќе бидат примени преку оваа страница.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
mk: Изберете валута за донациите кои ќе бидат примени преку оваа страница за донации.

en: Select the currency to be used for event registration.
mk: Изберете валута која ќе се користи при регистрацијата.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
mk: Изберете формат на е-пошта кој го преферира овој контакт. Изберете „двата“ како би пратиле HTML и Text  формати.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
mk: Изберете полиња кои ќе бидат вклучени кога се уредува адресата на контактот или настанот.

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
mk: Изберете го финансискиот тип доделен на членарините за овој тип на членство (на пример 'Членарини'). Ова е задолжително за сите типови на членство, вклучувајќи ги бесплатните или почесните членства.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
mk: Изберете го форматот кој го користите во полињата со датум во вашите податоци за вчитување.

en: Select the group
mk: Избери група

en: Select the html type used to offer options for this field
mk: Изберете го html  типот кој се користи за понуда на опции за ова поле

en: Select the interval for due date.
mk: Изберете интервал за рок - датум.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
mk: Изберете ставка од менито која одговара на одделот во кој оваа ставка би требало да биде сместена. Ако е ова мени од највисоко ниво, оставете го полето празно.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
mk:  Изберете процесор за плаќање кој ќе го користите за донации испратени преку оваа страница за донации (освен ако собирате немонетарни / донации во материјални добра).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
mk: Изберете ги преферираните методи за комуникација со овој контакт.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
mk: Изберете ја поврзаната онлајн страница за донации која ја промовираат поддржувачите на овој настан. Посетителите на нивната страница за лична кампања ќе бидат насочени кон избраната онлајн страница за донација како би донирале средства.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
mk: Изберете ги секциите кои треба да се појавуваат во формуларите за Основно и Напредно пребарување. ПРИМЕР: Доколку не сакате да ги следите односите-врските, тогаш оваа секција не ви е потребна во формуларот за напредно пребарување. Поедноставете го формуларот така што ќе ја деселектирате оваа опција.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
mk:  Изберете ги одделите кои треба да бидат вклучени во контролниот панел за контакти. ПРИМЕР: Доколку не сакате активистите да ја гледаат својата историја на донации, деселектирајте ја таа опција.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
mk: Изберете секции кои треба да се појават при додавање или уредување на запис за контакт. Пример: Доколку вашата организација не забележува Род и Датум на раѓање за поединци, ќе го поедноставите формуларот така што ќе ги деселектирате овие опции. Можноста за повлекување ви овозможува да го измените редоследот на прозорците кои се прикажуваат на екранот за додавање/уредување на контакти.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
mk: Изберете го изворот за вчитување на податоци. Според стандардните прилагодувања, можни се следниве опции:

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
mk: Изберете тип на CiviCRM запис и поле кое сакате да го вклучите во овој профил.

en: Select the type of data this ACL operates on.
mk: Изберете го типот на податоци на кои оперира овој ACL.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
mk: Изберете тип на запис на кој овој сет на кориснички полиња може да се примени. Прилагоденит податоци можете да ги конфигурирате за одреден тип на контакти (пр. Индивидуалци, но НЕ и организации), БИЛО КОЈ тип на контакти или други типови на запис како што се активности, донации, членства и учесници на настани.

en: Select valid date range
mk: Изберете валиден распон на датуми

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
mk: Изберете кои  CiviMember правила за статусот ќе се користат за статусот „Тековен“ и „Истечен. Правилото за статусот „Тековен“ ќе ја додаде на корисничката сметка улогата наведена погоре. Правилото за статус „Истечен“ ќе ја отстрани од корисничката сметка улогата наведена погоре.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
mk: Изберете кој метод ќе го користи Синхронизацијата на CiviMember улогите за автоматско синхронизирање на Членствата и Улогите. Ако одберете пријавување/одјавување на корисниците, ќе мора да ја активирате почетната „Рачна синхронијзацја“ откако ќе креирате нова улога која ќе биде применета на сите корисници и контакти. Оставете го стандардното прилагодување доколку не сте сигурни кој метод да го користите.

en: Selected %1 Report has been deleted.
mk: Избраниот %1 Извештај е избришан.

en: Selected %1 type has been deleted.
mk: Избраниот %1 тип е избришан.

en: Selected %1 type has not been deleted.
mk: Избраниот %1 тип не е избришан.

en: Selected ACL has been deleted.
mk: Избраниот ACL  е избришан

en: Selected Activity cannot be deleted.
mk: Избраната активност не може да биде избришана.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
mk: Селектираниот коментар е успешно избришан.

en: Selected Contacts
mk: Избрани контакти

en: Selected Entity Role has been deleted.
mk: Одбраната улога за ентитетот е избришана

en: Selected Event is not Paid Event
mk: Избраниот настан не е платен настан.

en: Selected Financial Account has been deleted.
mk: Избраната финансиска сметка е избришана.

en: Selected Label Format has been deleted.
mk: Избраниот формат за ознака е избришан.

en: Selected Location type has been deleted.
mk: Избраниот тип на локација е избришан.

en: Selected Note has been deleted successfully.
mk: Селектираната белешка е успешно избришана.

en: Selected Option
mk: Избрана опција

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
mk: Избраниот формат на PDF страната е избришан.

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
mk: Избраниот тип на процесор за плаќање е избришан.<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
mk: Избраниот производ - награда е отстранет од оваа страница за донирање.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
mk: Избраниот тип на производ за награда е избришан.

en: Selected Profile Field has been deleted.
mk: Избраното поле на профилот е избришано.

en: Selected Provider has been deleted.
mk: Избраниот испорачувач е избришан.

en: Selected Relationship type has been deleted.
mk: Избраниот тип на врска е избришан.

en: Selected Reminder has been deleted.
mk: Избраниот потсетник е избришан.

en: Selected Survey type has been deleted.
mk: Избраниот тип на анкета е избришан.

en: Selected case is already linked.
mk: Избраниот предмет е веќе поврзан.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
mk: Избраниот тип на контакт не може да биде избришан. Проверете дали овој тип на контакт е поврзан со група или со кориснички податоци.

en: Selected contact type has been deleted.
mk: Избраниот тип на контакт е избришан.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
mk: Избраниот контакт(и) нема(ат) валиден телефонски број, или во прилагодувањата за комуникација е вклучено НЕ ПРАЌАЈ СМС, или се починати

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
mk: Избраниот контакт(и) нема забележана адреса за е-пошта или во прилагодувањата на комуникацијата е вклучено НЕ ИСПРАЌАЈ Е-ПОШТА или контактот починал/а или примарната адреса за е-пошта е на чекање.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
mk: Избраните контакти се означени дека не се дупликати

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
mk: Избраните полиња ќе се прикажуваат во резултатите од пребарувањето за автоматско пополнување за прилагодените полиња 'Референца на контакт'. Името на контактот е секогаш вклучено. ЗАБЕЛЕШКА: На анонимната улога морате да и доделите дозвола 'пристапи кон полињата за референца на контакти' ако сакате да ги користите прилагодените полиња за референца на контактите во профилите на јавните страници. Во поголем број на ситуации, треба да го користите прилагодувањето 'Ограничи ја листата  на група' кога го конфигурирате полето за референца на контакти кое ќе се користи во јавните формлулари за спречување на изложување на целата листа на контакти.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
mk:  Избраните полиња ќе се прикажуваат во паѓачката листа со back-office резултатите од пребарувањето за автоматско довршување (Брзо пребарување итн.). Името на контактот е секогаш вклучено.

en: Selected financial type account has been deleted.
mk: Избраниот тип на финансиска сметка е избришан.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
mk: Избраниот тип на сметка е поврзан со 'Сметка за побарувања' и не може да биде избришан.

en: Selected financial type has been deleted.
mk: Избраниот финансиски тип е избришан.

en: Selected mailing has been deleted.
mk: Избраната пошта е избришана.

en: Selected membership status has been deleted.
mk: Избраниот статус на членство е избришан.

en: Selected membership type has been deleted.
mk: Избраниот тип на членство е избришан.

en: Selected message template has been deleted.
mk: Селектираниот формат на порака е избришан.

en: Selected option group has been deleted.
mk: Избраната група на опции е избришана.

en: Selected option value has been deleted.
mk: Избраната вредност на опцијата е избришана.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
mk: Избраниот статус на учесник <strong>НЕ</strong> е избришан; сеуште има учесници со овој статус.

en: Selected participant status has been deleted.
mk: Избраниот статус на учесник е избришан.

en: Selected participant was deleted successfully.
mk: Избраниот учесник беше успешно избришан.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
mk: Избраните записи мора да бидат од ист тип на контакт (пр. индивидуи).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
mk: Избраната врска е успешно избришана.

en: Selected report has been deleted.
mk: Избраниот извештај е избришан.

en: Selecting Yes will set the report to be visible only to the user
      that clicked this option and saved the report settings form. If this is
      enabled, the permissions configuration for this report will be disabled.
mk:  Ако изберете Да, извештајот ќе биде видлив само за корисникот
    кој кликнал на оваа опција и го зачувал формуларот за прилагодување на извештајот. Ако ова е
    активирано, прилагодувањата на дозволите за овој извештај ќе бидат исклучени.

en: Selection Method
mk: Метод на селекција

en: Selection required
mk: Селекција е неопходна

en: Selections
mk: Селекции

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
mk: Време за откажување или пренос на регистрација

en: Self-service Payments Page
mk: Страница за самостојни уплати

en: Send
mk: Испрати

en: Send A/B test at:
mk: Испрати го А/Б тестот на:

en: Send A/B test immediately
mk: Испрати го А/Б тестот веднаш

en: Send Acknowledgment?
mk: Испрати потврда?

en: Send Confirmation
mk: Испрати потврда

en: Send Confirmation Email?
mk: Испрати е-пошта со потврда?

en: Send Confirmation and Receipt
mk: Испрати потврда и сметка

en: Send Confirmation and Receipt?
mk: Испрати потврда и сметка?

en: Send Confirmation?
mk: Испрати потврда?

en: Send Email
mk: Испрати е-пошта

en: Send Email to Contacts
mk: Испрати е-порака до контактите

en: Send Initial Reminder
mk: Испрати почетен потсетник

en: Send Mailing
mk: Испрати пошта

en: Send Notification
mk: Испрати известување

en: Send Pledge Acknowledgment.
mk: Испрати потврда за обврска.

en: Send Pledge Reminder.
mk: Испрати потсетник за обврска.

en: Send Receipt
mk: Испрати признаница

en: Send Receipt?
mk: Испрати потврда?

en: Send SMS
mk: Испрати СМС

en: Send Scheduled Mailings
mk: Испрати закажани групни пошти

en: Send Scheduled Reminders
mk: Испрати закажани потсетници

en: Send Scheduled SMS
mk: Испрати закажана СМС

en: Send Your Message
mk: Испрати порака

en: Send a Copy
mk: Испрати копија

en: Send additional reminders
mk: Испрати дополнителни потсетници

en: Send an Email
mk: Испрати е-порака

en: Send an SMS
mk: Испрати како СМС

en: Send as
mk: Испрати како

en: Send cancellation request to %1 ?
mk: Испрати барање за откажување до %1?

en: Send email Receipt
mk: Испрати потврда преку е-пошта

en: Send email Receipt?
mk: Испрати потврда преку е-пошта?

en: Send email to %1
mk: Испрати е-пошта на %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
mk: Испратете е-пошта на семејството, пријателите и колегите со лична порака врзана за оваа кампања.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
mk: Испратете е-пошта и поканете ги пријателите да ја поддржат вашата кампања!

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
mk: Испрати е-пошта кога е можно. Генерирај PDF кој може да се печати за сите контакти.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
mk: Испрати е-пошта кога е можно. Генерирај PDF кој може да се печати за контактите кои не можат да добиваат е-пошта.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
mk: Испрати е-пошта  со прикачен PDF кога е можно. Генерирај PDF кој може да се печати за сите контакти.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
mk: Испрати е-пошта  со прикачен PDF кога е можно. Генерирај PDF кој може да се печати за контактите кои не можат да добиваат е-пошта.

en: Send final mailing at:
mk: Испрати ја завршната пошта во:

en: Send final mailing immediately
mk: Испрати ја завршната пошта веднаш

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
mk: Испрати информации за донаторска кампања или настан на пријател.

en: Send payment reminder
mk: Испрати потсетник за плаќање

en: Send test
mk: Испрати тест

en: Send test email to group:
mk: Испрати тест е-пошта на група:

en: Send test email to:
mk: Испрати тест е-пошта на:

en: Send test message to %1
mk: Испрати тест е-пошта на %1

en: Send test message to group
mk: Испрати тест порака на група

en: Send to %1
mk: Испрати на %1

en: Send to these Friend(s)
mk: Испрати до следниов пријател/пријатели

en: Send up to
mk: Испрати до

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
mk: Испраќање на е-пошта (вклучува потврди за донации и потврди за настани)

en: Sending...
mk: Испраќање...

en: Sendmail Argument
mk: Sendmail аргумент

en: Sendmail Configuration
mk: Sendmail конфигурација

en: Sendmail Path
mk: Sendmail патека

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
mk: Испрати закажани CiviMail групни пошти

en: Sends out scheduled SMS
mk: Испраќа закажани СМС

en: Sends out scheduled reminders via email
mk: Испрати закажани потсетници преку е-пошта

en: Senior
mk: Постар

en: Senior Services Coordinator
mk: Координатор на сервиси за повозрасни граѓани

en: Senior Services Coordinator is
mk: Координатор на сервиси за повозрасни граѓани е

en: Sent
mk: Испратено

en: Sent By
mk: Испратено од

en: Sent Email Message
mk: Испратена е е-пошта

en: Sent SMS Message
mk: Испрати СМС порака

en: Separate Membership Payment
mk: Одвоено плаќање на членарина

en: Separate Payment
mk: Одвоено плаќање

en: Separator (grouped contributions)
mk: Разделник (групирани донации)

en: Separators
mk: Разделници

en: Sequence
mk: Секвенца

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
mk: Секвенцијалниот е покомпактен формат, погоден за json и smarty.

en: Serbian
mk: Српски

en: Server
mk: Сервер

en: Session Reset
mk: Ресет на сесија

en: Session has been reset.
mk: Сесијата е ресетирана.

en: Set
mk: Прилагоди

en: Set Name
mk: Прилагоди име

en: Set Privacy Options
mk: Прилагоди ги опциите за приватност

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
mk:  Прилагодете го пребарувањето според близина по потреба ако сакате сите пребарувања кои го користат тој профил да бараат од корисникот да ја внесе почетната адреса и радиусот.

en: Set Title
mk: Прилагоди наслов

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
mk: Изберете датум и време кога сакате CiviMail да почне со испраќање на оваа масовна СМС порака.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
mk: Прилагодете место на настан и контакт информации (е-пошта и телефон).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
mk: Изберете наслов за настан, тип (конферениција, концерт, итн.), опис, датуми за почеток и крај, максимален број на учесници и активирајте го настанот. Вклучете ја функционалноста на јавниот листинг на учесникот.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
mk: Поставете ја вредноста на операторот “OR" ако сте доделиле повеќе дозволи и сакате пристапот да биде даден за било која од нив. ПРИМЕР: Доколку на ставката на менито ги доделите дозволите <em>access CiviContribute</em> и <em>administer CiviCRM</em>, а го поставите операторот на вредност "OR", корисниците кои имаа било која од овие дозволи ќе имаат пристап.

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
mk: Прилагодете го датумот на завршување на членството за толку периоди на членство до сега. Внесете го соодветниот износ на членарината подолу.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
mk: Прилагодете ја оваа вредност на <strong>Да</strong> доколку сакате пораките од CiviCRM за грешки/дебагирање да се појавуваат во логот за грешки во вашиот CMS.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
mk: Прилагодете ја оваа вредност на <strong>Да</strong> доколку сакате CiviCRM пораките за грешка/дебагирање да се појавуваат во логот за грешки во Drupal.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
mk: Прилагодете ја оваа вредност на <strong>Да</strong> доколку сакате да  користите некои од алатките за дебагирање на CiviCRM.

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
mk: Направете 'лажен' процесор доколку сакате да тестирате онлајн страници за донации или страници за регистрација на настан пред да го изберете и конфигурирате вистинскиот процесор за уплати. Можете да ги внесете било кои вредности за корисничко име и URL  адреса за сајтот.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
mk: Го прилагодува стандардниот финансиски тип за уплата на оваа обврска.

en: Setting Created Date
mk: Прилагодување креирано на датум

en: Setting ID
mk: Идентификација на прилагодување

en: Setting Name
mk: Име на прилагодување

en: Settings
mk: Нагодувања

en: Settings - %1 Integration
mk: Прилагодувања - %1 интеграција

en: Settings - CiviMail
mk: Прилагодувања - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
mk: Прилагодувања - чистење на кеш и ажурирање на патеки

en: Settings - Date
mk: Прилагодувања - датум

en: Settings - Date Preferences
mk: Прилагодувања - прилагодувања на датум

en: Settings - Localization
mk: Прилагодувања - локализација

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
mk: Прилагодувања - испорачувачи на мапирање и геокодирање

en: Settings - Outbound Mail
mk: Прилагодувања - излезна пошта

en: Settings - Payment Processor
mk: Прилагодувања - процесор за плаќање

en: Settings - Resource URLs
mk: Прилагодувања - Изворни URL

en: Settings - SMS Provider
mk: Прилагодувања - СМС испорачувач

en: Settings - Scheduled Jobs
mk: Прилагодувања - закажани акции

en: Settings - Scheduled Jobs Log
mk: Прилагодувања - Лог на закажани акции

en: Settings - Search Preferences
mk: Прилагодувања - прилагодувања за пребарување

en: Settings - Upload Directories
mk: Прилагодувања - поставување на директориуми

en: Settings Saved
mk: Прилагодувањата се зачувани

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
mk: Прилагодувања за излезна пошта - или SMTP сервер, порт, автентификација или Sendmail патека и аргумент.

en: Setup
mk: Прилагодување

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
mk: Прилагодување на страница за лична кампања - Чекор 2

en: Sex
mk: Пол

en: Share With
mk: Сподели со

en: Shared Address
mk: Делена адреса

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
mk: Споделените адреси нема да бидат отстранети или изменети, но повеќе нема да бидат да бидат споделувани.

en: Sheet Size
mk: Големина на лист

en: Sheet Size (w x h)
mk: Големина на лист (ш x в)

en: Shona
mk: Шона

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
mk:  Дали лицето кое го има овој статус треба да се смета за учесник за потребите на контролата на максималниот број на учесници?

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
mk: Дали минималниот износ за донирање ќе биде прикажан по секој опис на награда?

en: Should the new template always use the selected Page Format?
mk: Дали новиот шаблон секогаш го користи избраниот формат на страна?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
mk: Дали овој статус треба да се смета за добар статус за тековно членство. ПРИМЕР: Нов, Тековен и Мирување можат да се сметаат можат да се сметаат за 'тековни'.

en: Show %1 entries
mk: Прикажи %1 внесови

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
mk: Прикажи ги СИТЕ предмети со претстојните активности

en: Show Captcha On Profile
mk: Прикажи Captcha на профилот

en: Show Criteria
mk: Прикажи критериуми

en: Show Current and Upcoming Events
mk: Приказ на моментални и следни настани

en: Show Edit Link?
mk: Прикажи линк за Уреди?

en: Show Honor Roll?
mk: Прикажи листа на заслужни?

en: Show Link to CMS User
mk: Прикажи линк до CMS корисник

en: Show Location?
mk: Прикажи локација?

en: Show My Cases
mk: Прикажи ги Моите случаи

en: Show My Cases with Upcoming Activities
mk: Прикажи ги Моите предмети со претстојните активности

en: Show Recurring Donation Start Date?
mk: Прикажи го датумот за почеток на периодичната уплата?

en: Show Smart Groups on Demand
mk: Прикажи смарт групи на барање

en: Show comments for this note.
mk: Прикажи коментари за оваа белешка.

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
mk: Прикажи ги контактите кои ги задоволуваат критериумите на групите И на белезите

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
mk: Прикажи ги контактите кои ги задоволуваат критериумите на групите ИЛИ на белезите

en: Show large map
mk: Прикажи голема мапа

en: Show my contribution in the public honor roll
mk: Прикажи ја мојата донација во јавниот список на заслужни

en: Show my support in the public honor roll
mk: Прикажи ја мојата донација во јавниот список на заслужни

en: Show no. of Top Donors
mk: Прикажи број на Топ Донатори

en: Show payees
mk: Прикажи ги примателите на уплати

en: Show/hide rows with the same data on each contact record.
mk: Прикажете/сокријте ги редовите со исти податоци во секој запис на контакти.

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
mk: Прикажано %1 до %2 од %3 внесови

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
mk: Прикажано 0 до 0 од 0 внесови

en: Showing field as it will be displayed in a form.
mk: Прикажување на полето на начин на кој ќе биде прикажано во формуларот.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
mk: Прикажи само контакти кои започнуваат со: '%1'

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
mk: Прикажување на сетот на цени на начин на кој ќе биде прикажан во формуларот.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
mk: Прикажува група на кориснички податоци (сет на полиња) како што ќе се прикажуваат во формуларот за уредување.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
mk: Го прикажува ова поле на начин на кој ќе се прикажува во формуларот за уредување.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
mk: Прикажува извештај за сметководствени трансакции

en: Shows activity statistics by type / date
mk: Прикажи статистики за активност според тип/датум

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
mk: Ги прикажува донациите на контакти каде заслугата им припаѓа на други контакти.

en: Shows statistics for Grants.
mk: Прикажува статистики за грантови.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
mk: Дава краток приказ на приходите од настаните со број.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
mk: Ја прикажува листата на учесници со бројот на учесници.

en: Sibling of
mk: Потомство

en: Sibling relationship.
mk: Врски помеѓу потомство.

en: Sic Code
mk: Sic код

en: Sign
mk: Потпиши

en: Sign Petition
mk: Потпиши петиција

en: Sign the Petition
mk: Потпиши петиција

en: Sign up Button
mk: Копче за пријава

en: Signature
mk: Потпис

en: Signature (HTML)
mk: Потпис (HTML)

en: Signature (Text)
mk: Потпис (Текст)

en: Signature HTML
mk: Потпис HTML

en: Signature Html
mk: Html на потпис

en: Signature Label
mk: Ознака за потпис

en: Signature Text
mk: Текст на потпис

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
mk: Потпис не е прилагодено во Администрација &raquo; Системски прилагодувања &raquo; Процесори за плаќање.

en: Signatures
mk: Потписи

en: Similar Contact Found
mk: Пронајден е идентичен контакт

en: Similar Contacts Found
mk: Пронајдени се идентични контакти

en: Simple Event Name Badge
mk: Едноставен беџ со име на настан

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
mk: Едноставни вредности како броеви, точно, неточно и непостоечко.

en: Sindhi
mk: Синди

en: Single-line input field (text or numeric)
mk: Поле за внес со една линија (текст или нумерички)

en: Sinhala, Sinhalese
mk: Синхалески

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
mk: Администратори на сајтови: оваа грешка може да укажува дека корисниците пристапуваат на оваа страница користејќи домен или URL кој не е конфигуриран Основен URL. ПРИМЕР: Основен URL e http://example.org, но некои корисници пристапуваат на страницата користејќи http://www.example.org  или алиас на доменот како што е http://myotherexample.org.

en: Site Configuration and Registration
mk: Конфигурирање и регистрација на сајт

en: Site Preferences
mk: Прилагодувања на сајтот

en: Site URL
mk: URL на сајт

en: Site URL is not set for this payment processor
mk: URL на сајтот не е прилагоден за овој процесор на плаќање

en: Skin
mk: Изглед

en: Skip
mk: Прескокни

en: Skip Participant
mk: Прескокни учесник

en: Skipped Donation
mk: Прескокната донација

en: Slovak
mk: Словачки

en: Slovene
mk: Словенечки

en: Smart
mk: Смарт

en: Smart Group
mk: Смарт група

en: Smart Groups
mk: Смарт групи

en: Smarty Debug Window
mk: Smarty Debug Прозорец

en: Sms Provider Internal Name
mk: Внатрешно име на испорачувач на СМС

en: Snippet type %1 is unrecognized
mk: Не е препознаен типот на Snippet %1

en: Snooze Status Notifications Until
mk: Одложи известувања на статус до

en: Social Sharing
mk: Споделување на социјални медиуми

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
mk: Линковите за социјалните мрежи ќе бидат вклучени на страницата со благодарница, страницата Кажи на пријател (доколку е вклучена), како и во е-поштата со потврда за донација.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
mk: Линковите за социјалните мрежи ќе бидат вклучени на инфо страницата за настан, страницата со благодарница, страницата Пренеси на пријател (доколку е вклучена), како и во е-поштата со потврди.

en: Soft Contribution Currency
mk: Валута на заслуга

en: Soft Contribution Display on PCP
mk: Приказ на заслугата на страницата за лична кампања

en: Soft Contribution PCP Nickname
mk: Заслуга на страницата за лична кампања - прекар

en: Soft Contribution PCP Note
mk: Заслуга на страницата за лична кампања - белешка

en: Soft Credit
mk: Заслуга

en: Soft Credit Aggregate
mk: Заслуга вкупно

en: Soft Credit Amount
mk: Заслуга - износ

en: Soft Credit Amount Stats
mk: Заслуга - статистики на износ

en: Soft Credit Avg
mk: Заслуга - просек

en: Soft Credit For
mk: Заслуга за

en: Soft Credit Id
mk: Id на заслуга

en: Soft Credit Report
mk: Извештај за заслуги

en: Soft Credit Role
mk: Заслуга - улога

en: Soft Credit To
mk: Заслуга на

en: Soft Credit Type
mk: Тип на заслуга

en: Soft Credit Types
mk: Типови на заслуги

en: Soft Credits
mk: Заслуги

en: Soft Credits Count
mk: Заслуга - број

en: Soft Credits Only
mk: Само заслуги

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
mk: Износот на заслугата не може да биде повисок од вкупната сума.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
mk: Износот на заслугата не треба да биде поголем од вкупната сума

en: Soft credits
mk: Заслуги

en: Sold out
mk: Продадено

en: Sold out:
mk: Распродадено:

en: Solicited
mk: Собрано

en: Somali
mk: Сомалиски

en: Some Fields Excluded
mk: Некои полиња се исклучени

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
mk:  Некои API поддржуваат специјална синтакса која им овозможува на другите оператори акции од типот на „превземи“. Изборот на друг оператор автоматски ќе ја користи оваа синтакса, иако можеби нема да работи со секој API.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
mk: Некои модули дефинираат дозволи, но CMS не може да ги зачува: %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
mk: Некои од полињата на профилот не може да бидат конфигурирани за оваа страна.

en: Some of the selected activities are not editable.
mk: Некои од избраните активности не можат да се уредат.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
mk: Некои организации сметаат дека можноста за поврзување на контактите со групите е корисна (однос еден-на-еден) за да се претстави мултиорганизациската хиерархија. Контактот на организацијата ги задржува информациите за самата организација (име, локација, итн.), а групата ги држи другите подгрупи/контакти врзани за таа група (вработени, алумни, онлајн активисти, членови итн.)

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
mk: Некои оранизации сметаат дека е корисно да се креира хиерархија на група. Во ЦCiviCRM програмата ова се постигнува со креирање на една или повеќе 'надредени' групи, а потоа со доделување на други групи во нив. Кога корисникот ќе испрати пошта во 'надредената' група или кога ќе ги пребара контактие во 'надредената' група, сите контакти во поврзаните подредени групи ќе бидат автоматски опфатени.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
mk: Некој штотуку донираше на вашата страница за лична кампања

en: Sorry
mk: Извинете

en: Sorry an error occurred
mk: Грешка

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
mk: Дојде до грешка и вашите информации не се сочувани

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
mk: За жал, ова не е достапно во моментов.

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
mk: Извинете, за оваа опција се достапни уште %1 места.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
mk: Извинете, за оваа опција достапно е само уште едно место.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
mk: Извинете, за овој настан има само %2 слободни места, а вие се обидувате да регистрирате %1 Учесници. Ве мочиме да ја измените вашата селекција во склад со оваа информација.

en: Sorry, this option is currently sold out.
mk: Извинете, оваа опција е распродадена во моментов.

en: Sort Name
mk: Име за сортирање

en: Sort name format for individual contact display names.
mk: Сортирање на формат на приказ за имиња на поединечни контакти.

en: Sorting
mk: Сортирање

en: Source
mk: Извор

en: Source Code
mk: Изворен код

en: Source Contact
mk: Изворен контакт

en: Source Contact ID
mk: Идентификација на изворниот контакт

en: Source Email
mk: Е-пошта на извор

en: Source Name
mk: Име на извор

en: Source Phone
mk: Телефон на извор

en: Source Record
mk: Изворен запис

en: Source Record ID
mk: ID на изворен запис

en: Source Type
mk: Тип на извор

en: Source for this registration (if applicable).
mk: Извор за оваа регистрација (доколку е достапно).

en: Source of the relationship
mk: Извор на оваа врска

en: Source of this membership. This value is searchable.
mk: Извор на ова членство. Оваа вредност може да се пребарува.

en: South Ndebele
mk: Јужно - Ндебеле

en: Southern Sotho
mk: Јужен Сото

en: Space between labels.
mk: Растојание помеѓу ознаки.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
mk: Шпански; Кастилијански (Мексико)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
mk: Шпански; Кастилијански (Порторико)

en: Spanish; Castilian (Spain)
mk: Шпански, Кастилијански (Шпанија)

en: Speaker
mk: Говорник

en: Special Relationships
mk: Специјални врски

en: Special symbols include:
mk: Специјалните симболи вклучуваат:

en: Specific Calendar Date
mk: Специфичен датум

en: Specific day of Month
mk: Специфичен ден во месецот

en: Specify FROM Name and Email
mk: Одреди ОД име и е-пошта

en: Specify SQL Query
mk: Специфицирај SQL прашање

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
mk: Прецизирајте дали извештајот припаѓа на некоја од компонентите, на пр. "CiviContribute"

en: Spool ID
mk: ID на чекање за печатење

en: Spousal relationship.
mk: Сопружничка врска

en: Spouse of
mk: Сопруг/а

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
mk: Проширете ја веста за оваа страница за прибирање на средства (%1). Додадете ја својата порака подолу. Линкот кон страната за прибираењ на средства ќе биде автоматски вклучен во е-поштата.

en: Sr.
mk: Постар

en: Stack Trace
mk: Испис на стек

en: Staff Member
mk: Вработен/а

en: Staff Relationship
mk: Однос на вработениот

en: Standalone
mk: Самостојна

en: Standalone Form or Directory
mk: Самостоен формулар или директориум

en: Start
mk: Почеток

en: Start Action Condition
mk: Услов на почетна акција

en: Start Action Date
mk: Датум на почетна акција

en: Start Action Offset
mk: Почетна акција Offset

en: Start Action Unit
mk: Единица на почетна акција

en: Start Date
mk: Почетен датум

en: Start Date One
mk: Почетен датум еден

en: Start Date Two
mk: Почетен датум два

en: Start Event
mk: Почеток на настан

en: Start Event Adjust Interval
mk: Интервал на прилагодување на почеток на настан

en: Start Event Adjust Unit
mk: Единица на прилагодување на почеток на настан

en: Start Event Adjustment
mk: Започни прилагодување на настан

en: Start Offset
mk: Почетен офсет

en: Start date
mk: Датум на почеток

en: Start date cannot be earlier than the current time.
mk: Почетниот датум не може да биде подоцна од моменталното време.

en: Start date for premium
mk: Почетен датум за награда

en: Start date must be set if end date is set.
mk: Датумот на почеток мора да биде прилагоден доколку е прилагоден датумот на крај.

en: Start date must be the same or later than Member since.
mk: Датумот на почеток мора да биде ист или по датумот внесен во полето Член од.

en: Start scrolling
mk: Почни скролување

en: Started
mk: Започнато

en: Started at
mk: Започнато

en: Starts
mk: Започнува

en: Starts with
mk: Започнува со

en: State
mk: Држава

en: State (Home)
mk: Покраина/регион (дома)

en: State / Province
mk: Држава/округ

en: State Abbreviation
mk: Кратенка за држава

en: State ID
mk: ID на држава

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
mk: Држава или покраина <strong>кратенка</strong>.

en: State or province <strong>full name</strong>.
mk: Држава или покраина <strong>полно име</strong>.

en: State province
mk: Држава округ

en: State/Prov
mk: Држава/регион

en: State/Province
mk: Држава / Регион

en: State/Province %1 %2 %3
mk: Држава/регион/покраина %1 %2 %3

en: State/Province does not match the selected Country
mk: Држава/регион не е соодветна на избраната земја

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
mk: Листите на држави/провинции динамички се пополнуваат врз основа на избраната земја за сите стандардни формулари за уредување на адресата на контактите, како и за <strong>формуларите на профилот кои ги содржат полињата Земја и Држава/провинција</strong>. Ова прилагодување контролира кои држави и/или провинции се достапни во полето за избор на држава/провинција <strong>за прилагодените полиња</strong> или за формуларите на профилот кои НЕ содржат поле Земја.

en: Static
mk: Статички

en: Statistics
mk: Статистики

en: Statistics Breakdown
mk: Статистики - преглед

en: Status
mk: Статус

en: Status Check Name
mk: Име за проверка на статус

en: Status Class
mk: Класа на статус

en: Status Label
mk: Ознака на статус

en: Status Override
mk: Редефинирај статус

en: Status Override?
mk: Редефинирај статус?

en: Status Preference ID
mk: ID на прилагодување на статус

en: Status Preferences
mk: Прилагодувања на статус

en: Status Rules values were not numeric.
mk: Вредностите за правило за статус не беа нумерички.

en: Status class is a required field
mk: Класа на статус е задолжително поле

en: Status of this membership.
mk: Статус на ова членство.

en: Status overridden?
mk: Статусот е редефиниран?

en: Step 1
mk: Чекор 1

en: Step 2
mk: Чекор 2

en: Stop
mk: Стоп

en: Stop scrolling
mk: Запри скролување

en: Street
mk: Улица

en: Street Address
mk: Улица

en: Street Address (Home)
mk: Улица и број (дома)

en: Street Address (if present)
mk: Адреса (доколку е внесена)

en: Street Address 1
mk: Адреса 1

en: Street Address 2
mk: Адреса 2

en: Street Address Parsing
mk: Парсирање на адреса

en: Street Addresses Parsed: %1
mk: Расчленети улични адреси: %1

en: Street Direction Prefix
mk: Префикс на насока на улица

en: Street Direction Suffix
mk: Суфикс на насока на улица

en: Street Editing
mk: Уредување на улица

en: Street Name
mk: Име на улица

en: Street Number
mk: Број на улица

en: Street Number Suffix
mk: Суфикс на број на улица

en: Street Number is even
mk: Бројот на улицата е парен

en: Street Number is odd
mk: Бројот на улицата е непарен

en: Street Type
mk: Тип на улица

en: Street Unit
mk: Дел од улица

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
mk: Број на улица, име на улица, стан/единица/апартман - ИЛИ поштенски фах

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
mk: Број на улица, име на улица, број на стан/куќа ИЛИ поштенски фах.

en: Street#
mk: Улица#

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
mk: Низи. Можете да користите наводници околу низите за да бидете сигурни дека не се интерпретираат поразлично, пр. "false".

en: Student
mk: Студент

en: Style
mk: Стил

en: Sub Total
mk: Подзбир

en: Sub Type
mk: Поттип

en: Sub-Type
mk: Поттип

en: SubTotal
mk: Подзбир

en: Subevent Slot Label ID
mk: ID на ознака на слот на под-настан

en: Subject
mk: Предмет

en: Subject (A)
mk: Предмет (А)

en: Subject (B)
mk: Предмет (Б)

en: Subject Label
mk: Ознака за предмет

en: Subject Line
mk: Наслов на пошта

en: Subject Line of the mailing
mk: Лиинија за наслов на пошта

en: Subject Only
mk: Само наслов

en: Subject Tokens
mk: Токени за предмет

en: Subject is a required field.
mk: Предмет е задолжително поле.

en: Subject of the last completed activity in the case
mk: Субјект на последната активност во предметот.

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
mk: Полињата за субјект, локација, датум/време и опис постојат за сите типови на активности. Можтете да додадете сопствени полиња за следење на дополнителни информации за активностите <a href='%1'>овде</a>.

en: Subject: %1
mk: Предмет: %1

en: Submit Credit Card Contribution
mk: Направи донација со кредитна картичка

en: Submit Credit Card Event Registration
mk: Поднеси регистрација за настан со кредитна картичка

en: Submit Credit Card Membership
mk: Поднеси регистрација за членство со кредитна картичка

en: Submit Credit Card Payment by: %1
mk: Достави уплата со кредитна картичка од: %1

en: Submit Mailing
mk: Испрати пошта

en: Submit Mass SMS
mk: Испрати масовен СМС

en: Submit Time
mk: Време на достава

en: Submit and Approve Mailing
mk: Поднеси и одобри пошта

en: Submit final mailing
mk: Испрати ја завршната пошта

en: Submitted
mk: Поднесено

en: Submitted For
mk: Поднесено за

en: Submitted For:
mk: Поднесено за:

en: Submitted Form Values
mk: Вредности на испратениот формулар

en: Submitted by %1
mk: Поднесено од %1

en: Submitting...
mk: Поднесување

en: Subscribe
mk: Пријави се

en: Subscribe Message
mk: Порака за пријавување

en: Subscribe to Green Times
mk: Претплатете се на Green Times

en: Subscribe to Mailing List - %1
mk: Пријава на мејлинг листа -%1

en: Subscribe via web page
mk: Пријава преку веб-страна

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
mk: Пријава/одјава од групата за мејлинг листа

en: Subscription Confirmation Request
mk: Барање на потврда за претплата/пријава

en: Subscription or Service Settings
mk: Прилагодувања на претплата или услуги

en: Subscription payment failed - %1
mk: Неуспешна уплата на претплата - %1

en: Subtotal
mk: Подзбир

en: Subtype
mk: Поттип

en: Success
mk: Успех

en: Success Rate
mk: Степен на успешност

en: Successful
mk: Успешно

en: Successful Deliveries
mk: Успешни испораки

en: Successfully Copied
mk: Успешно копирање

en: Suffix
mk: Суфикс

en: Suffix (if present)
mk: Суфикс (доколку е присутен)

en: Suggested Message
mk: Предлог - порака

en: Suggestions:
mk: Сугестии

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
mk: Ја резимира собраната сума и бројот на донатори за секоја страница за лична кампања.

en: Summary
mk: Краток преглед

en: Summary Overlay
mk: Прекривање на краток преглед

en: Summary Statistics
mk: Краток преглед на статистики

en: Summary of All Cases
mk: Краток преглед на сите предмети

en: Summary of Involvement
mk: Краток преглед на ангажирање

en: Summary statistics for mailings
mk: Краток преглед на статистика за пошта

en: Sundanese
mk: Судански

en: Supervised
mk: Со надзор

en: Supplemental Address
mk: Дополнителна адреса

en: Supplemental Address 1
mk: Дополнителна адреса 1

en: Supplemental Address 2
mk: Дополнителна адреса 2

en: Supplemental Address 3
mk: Дополнителна адреса 3

en: Supplemental Street Address
mk: Дополнителна адреса

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
mk: Дополнителна адреса како број на стан итн.

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
mk: Дополнителна адреса 1 (линијата се прескокнува доколку е празна).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
mk: Дополнителна адреса 2 (линијата се прескокнува доколку е празна).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
mk: Инфо за дополнителна адреса, на пр. име на одделение, зграда, итн.

en: Supplementary Address Field 1
mk: Дополнителна поле за адреса 1

en: Supplementary Address Field 2
mk: Дополнителна поле за адреса 2

en: Support
mk: Поддршка

en: Support Recurring Intervals
mk: Подрршка за периодични интервали

en: Support recurring intervals
mk: Поддржани интервали за периодични донации

en: Supported Languages
mk: Поддржани јазици

en: Supported file formats: %1
mk: Поддржани формати на фајлови: %1

en: Supported pledge frequencies
mk: Поддржани зачестености на обврската

en: Supported recurring units
mk: Поддржани единици за периодични донации

en: Supporter
mk: Поддржувач

en: Supporter Contact Subtype
mk: Поттип на контакт на поддржувач

en: Supporter Contact Type
mk: Тип на контакт на поддржувач

en: Supporter Name
mk: Име на поддржувач

en: Supporter Profile
mk: Профил на подджувач

en: Supporter profile is a required field.
mk: Профил на поддржувач е задолжително поле.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
mk: Профилот на поддржувачот не е прилагоден за оваа страница за лична кампања или профилот е исклучен. Обратете се до администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: Supports Multiple Records
mk: Поддржува повеќекратни записи

en: Survey
mk: Анкета

en: Survey - %1
mk: Анкета - %1

en: Survey / Petition
mk: Анкета/петиција

en: Survey Dashboard
mk: Панел за анкета

en: Survey Hold Duration
mk: Траење на задржување на анкета

en: Survey ID
mk: ID на анкета

en: Survey Interviewer - %1
mk: Анкетар - %1

en: Survey Is Active
mk: Анкетата е активна

en: Survey Modified On
mk: Анкетата е модифицирана на

en: Survey Report
mk: Извештај за анкета

en: Survey Report (Detail)
mk: Извештај од анкета (детален)

en: Survey Responses
mk: Анкета - одговори

en: Survey Result
mk: Резултати од анкета

en: Survey Status - %1
mk: Статус на анкета  - %1

en: Survey Title
mk: Наслов на анкета

en: Survey Title = %1
mk: Наслов на анкета = %1

en: Survey Type
mk: Тип на анкета

en: Survey Type ID
mk:  ID на тип на анкета

en: Survey(s)
mk: Анкета(и)

en: Surveys
mk: Истражувања

en: Swahili
mk: Свахили

en: Swap Target and Assignee Contacts
mk:  Замени ги целните контакти и контактите на претставниците

en: Swati
mk: Свати

en: Swedish
mk: Шведски

en: Symbolic name which referenced in the fields
mk: Симболично име кое се наведува во полињата

en: Synchronize %1 Users
mk: Синхронизирај %1 корисници

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
mk: Синхронизирај CiviMember типови на членство со Drupal улоги сега

en: Synchronize Complete
mk: Синхронизацијата е завршена

en: Synchronize Users to Contacts:
mk: Синхронизирај корисници со контакти:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
mk: Синхронизирај кога ќе се активира Drupal кронот. Оваа акција ќе биде извршена над сите корисници и контакти.

en: Synchronize when membership is updated.
mk: Синхронизирај кога се ажурира членството.

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
mk: Синхронизирај кога корисникот ќе се логира или одлогира. Оваа акција ќе биде извршена само кога корисникот ќе се логира или одлогира.

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
mk: Грешка во синтаксата: внесот треба да биде важечки JSON или цитирана низа.

en: System Log ID
mk: Идентификација на системски лог

en: System Log Message
mk: Порака на системски лог

en: System Settings
mk: Системски прилагодувања

en: System Status: Alert
mk: Статус на системот: предупредување

en: System Status: Critical
mk: Статус на системот: критично

en: System Status: Emergency
mk: Статус на системот: итно

en: System Status: Error
mk: Статус на системот: грешка

en: System Status: Notice
mk: Статус на системот: забелешка

en: System Status: Ok
mk: Статус на системот: ОК

en: System Status: Warning
mk: Статус на системот: предупредување

en: System Workflow Message Templates
mk: Шаблони на пораки за системскиот тек на работа

en: System Workflow Messages
mk: Пораки за системски тек на работа

en: System default language
mk: Стандарден јазик на системот

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
mk: Шаблоните на пораки за системскиот тек на работата се користат за генерирање на е-пошта која се испраќа на активистите и администраторите за потври за донација, потврди за настан и многу други текови на работа. Можете да го прилагодите стилот и текстот на овие пораки овде.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
mk: Шаблоните на пораките за системскиот тек на работа се користат за генерирање на е-пошта која се праќа на активисти и администратоти за потврди за донации, потврди за настан и многу други текови на работа. Можете да го прилагодите стилот и текстот на овие пораки овде.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
mk: СОВЕТ - Врзување на активности со записите на контакти

en: TOTAL
mk: ВКУПНО

en: TOTAL %1
mk: ВКУПНО %1

en: TOTAL %1 %2%
mk: ВКУПНО %1%2%

en: TOTAL NO %1
mk: ВКУПЕН БРОЈ %1

en: Tab
mk: Картичка

en: Tab with table
mk: Картичка со табела

en: Table Layout
mk: Изглед на табела

en: Table Name
mk: Име на табела

en: Tables
mk: Табели

en: Tables For Select Clause
mk: Табели за израз Изберете

en: Tables For Where Clause
mk: Табели за израз Каде

en: Tag
mk: Ознака

en: Tag %1 %2
mk: Означи %1 '2

en: Tag '%1' already exists.
mk: Белегот '%1' веќе постои.

en: Tag - add to activities
mk: Белег - додади до активности

en: Tag - add to contacts
mk: Белег - додади во контакти

en: Tag - remove from activities
mk: Белег - отстрани од активности

en: Tag - remove from contacts
mk: Белег - отстрани од контакти

en: Tag Activities
mk: Обележи активности

en: Tag Activities (Remove)
mk: Обележи активности (Отстрани)

en: Tag Contact
mk: Обележи контакт

en: Tag Contact(s)
mk: Обележете контак(и)

en: Tag Contact(s) (Remove)
mk: Обележи контакт(и) (Отстрани)

en: Tag Contacts
mk: Обележи ги контактите

en: Tag Created Date
mk: Белег креиран на датум

en: Tag ID
mk: Идентификација на белег

en: Tag Name
mk: Име на белег

en: Tag Used For
mk: Белегот се користи за

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
mk: Белег за непотврдени потписници на петиција

en: Tag imported records
mk: Обележи вчитани записи

en: Tag(s)
mk: Белег(зи)

en: Tagalog
mk: Тагалог

en: Tagged
mk: Означено

en: Tagged %1
mk: Означен(а)(о) %1

en: Tagged %1 %2
mk: Обележано %1 %2

en: Tagged Imported Contacts
mk: Обележи ги вчитаните контакти

en: Tags
mk: Ознаки

en: Tags (Categories)
mk: Белези (Категории)

en: Tags and Groups
mk: Белези и групи

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
mk: Белезите можат да се доделат на било кој запис за контакт и мошне го олеснуваат наоѓањето на контактите. Можете да  направите онолку белези колку ви е потребно да ги организирате и сегментирате вашите записи.

en: Tagset
mk: Сет белези

en: Tahitian
mk: Тахитски

en: Tajik
mk: Таџички

en: Tamil
mk: Тамилски

en: Target
mk: Цел

en: Target Contact
mk: Целен контакт

en: Target Contact Group
mk: Група на целни контакти

en: Target Contact ID
mk: ID на целен контакт

en: Target Contact(s) in Group
mk: Целен контакт(и) во група

en: Target Email
mk: Е-пошта на целен контакт

en: Target Entity
mk: Целен ентитет

en: Target Entity ID
mk: ID на целен ентитет

en: Target Name
mk: Име на целен контакт

en: Target Phone
mk: Телефон на целен контакт

en: Task
mk: Задача

en: Tatar
mk: Татарски

en: Tax Amount
mk: Износ на данок

en: Tax Display Settings
mk: Прилагодувања на приказот за данок

en: Tax Financial Account?
mk: Финансиска сметка за данок?

en: Tax Label
mk: Ознака за данок

en: Tax Rate
mk: Даночна стапка

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
mk: Даночната стапка треба да биде помеѓу 0 - 100

en: Tax Term
mk: Услов за оданочување

en: Tax Total
mk: Вкупно данок

en: Tax-Deductible?
mk: Можност за даночни олеснувања?

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
mk: Сметките кои подлежат на данок треба да имаат тип на финансиска сметка прилагодена на Одговорност.

en: Tell A Friend Limit
mk: Ограничување на Кажи на пријател

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
mk: Обележи пријател е исклучено за оваа Страница за лична кампања

en: Tell Friends
mk: Кажи на пријател

en: Tell a Friend
mk: Пренеси на пријател

en: Tell a Friend Enabled?
mk: Кажи на пријател е вклучен?

en: Tell a Friend enabled?
mk: Вклучено е Пренеси на пријател?

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
mk: Опцијата Кажи на пријател им нуди можност на учесниците кои се регистрираат да го споделат овој настан на лесен начин. На страната со благодарницата за регистрација ќе се наоѓа линк кој води кон формуларот каде што учесниците можат да ги внесат адресите за е-пошта на своите пријатели со персонализирана порака. CiviCM ќе ги забележи овие активности за посредување и ќе ги додаде нивните пријатели во вашата база.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
mk: Опцијата Кажи на пријател им нуди можност на потписниците на заложбата кои се регистрираат да ја споделат оваа заложба на лесен начин. На страната со благодарницата за регистрација ќе се наоѓа линк кој води кон формуларот каде што учесниците можат да ги внесат адресите за е-пошта на своите пријатели со персонализирана порака. CiviCM ќе ги забележи овие активности за посредување и ќе ги додаде нивните пријатели во вашата база.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
mk: Опцијата кажи на пријател им нуди можност на вашите донатори да на лесен начин ја споделат приказната за оваа кампања за прибирање на средства. На страната со благодарницата за донација ќе се наоѓа линк кој води до формуларот каде што вашите донатори можат да ги внесат адресите за е-пошта на своите пријатели со персонализирана порака. CiviCM ќе ги забележи овие активности за посредување и ќе ги додаде нивните пријатели во вашата база.

en: Tell people why this campaign is important to you.
mk: Kaжете им на луѓето зошто оваа кампања ви е важна.

en: Tell-a-Friend
mk: Кажете на пријател

en: Tell-a-Friend Email
mk: Кажете на пријател е-пошта

en: Tell-a-Friend Limit
mk: Ограничувње за Кажи на пријател

en: Telugu
mk: Телугу

en: Template (A)
mk: Шаблон (А)

en: Template (B)
mk: Шаблон (Б)

en: Template Deleted
mk: Шаблонот е избришан

en: Template Not Found
mk: Шаблонот не е пронајден

en: Template Title
mk: Наслов на шаблон

en: Template cache and upload directory have been cleared.
mk: Кеш на шаблонот и директориумот за постаување се исчистени.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
mk: Шаблоните ви овозможуваат да ги зачувате и повторно користите пораките со специфичен изглед. Можете да ги користите при испраќање на е-пошта или писма на еден или повеќе контакти. Доколку користите CiviMail за испраќање на онлајн билтени, шаблоните за билтените ќе понудат избор на изглед за да авторите можат да се фокусираат на содржината.</p>

en: Temporary Files
mk: Привремени фајлови

en: Terms:
mk: Услови:

en: Test
mk: Тест

en: Test A (%1)
mk: Тест А (%1)

en: Test API URL
mk: Тест API URL

en: Test B (%1)
mk: Тест Б (%1)

en: Test Button URL
mk: Тест копче URL

en: Test Drive
mk: Тест

en: Test Email
mk: Тест е-пошта

en: Test Mailing A
mk: Тест пошта А

en: Test Mailing B
mk: Тест пошта Б

en: Test Membership?
mk: Тестирај го членството:

en: Test Records
mk: Тест записи

en: Test Recurring Payments URL
mk: Тест на периодични уплати URL

en: Test Site URL
mk: Тест сајт URL

en: Test Type
mk: Тип на тест

en: Test different "From" lines
mk: Тестирајте различни текстови за ОД

en: Test different "Subject" lines
mk: Тестирајте различни текстови за предмет

en: Test entirely different emails
mk: Тестирај различни е-пораки

en: Test-drive - Receipt Header
mk: Тестирање - заглавие на потврда

en: Test-drive Email / Receipt
mk: Тест за е-пошта/потврда

en: Test-drive Your Contribution Page
mk: Тестирајте ја вашата страница за донации

en: Test-drive Your Event Registration Page
mk: Тестирајте ја вашата страница за регистрација на настан

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
mk: Тестирајте го целиот процес на онлајн регистрација - вклучително корисничките полиња, страницата со благодарница и сметката. Наплатите на котизациите ќе бидат  испратени на тест-серверот на вашиот процесор за уплати. <strong>Нема да има извршени финансиски трансакции, но записот за контактот ќе биде креиран и ажуриран, како и записите за донацијата кои ќе бидат зачувани во базата на податоци. Користете ги контактите подготвени за тестирање со очигледни имиња, како би можеле по потреба да ги прегледате и избришете овие записи. </strong>

en: Testing
mk: Тестирање

en: Testing Criteria
mk: Критериуми за тестирање

en: Text
mk: Текст

en: Text / Numeric Quantity
mk: Текстуално/нумеричко количество

en: Text Link
mk: Линк на текст

en: Text Message
mk: Текстуална порака

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
mk: Текстот кој ќе биде прикажан покрај полето за „плати подоцна на формуларот за донација. Можете да ги вклучите белезите за  HTML формат.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
mk: Текст кој ќе биде прикажан покрај куќичката  на формуларот за донација.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
mk: Текст кој се прикажува на страницата со информации за настанот кога е достигнат максималниот број на регистрации (освен доколку не постои листа на чекање). Доколку е овозможена онлајн регистрација, оваа порака исто така ќе биде прикажана кога корисниците ќе се обидат да се регистрираат.

en: Text for the Registration Link
mk: Текст за линк за регистрација

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
mk: Текст за линк кој ги повикува активистите да креираат лична страница за донација. Овој линк ќе биде прикажан на страната за благодарница за донацијата, како и на секоја страна за лична кампања.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
mk: Текст за линк кој ги повикува активистите да креираат лична страница за донација. Овој линк ќе биде прикажан на страната за благодарница за донацијата, како и на секоја страна за лична кампања.

en: Text formatted message.
mk: Текст на форматирана порака.

en: Text message (SMS) sent.
mk: Текст порака (СМС) е испратена.

en: Text to display
mk: Текст за приказ

en: Textarea
mk: Дел за текст

en: Thai
mk: Тајландски

en: Thank You Date
mk: Датум за благодарност

en: Thank You Page
mk: Благодарница - страница

en: Thank You Text
mk: Текст на благодарница

en: Thank You Title
mk: Наслов на благодарница

en: Thank You for Registering
mk: Ви благодариме што се регистриравте

en: Thank you for getting involved in our campaign!
mk: Ви благодариме што се вклучивте во нашата кампања!

en: Thank you for signing the petition.
mk: Ви благодариме што ја потпишавте петицијава.

en: Thank you for your Pledge
mk: Ви благодариме за вашата обврска

en: Thank you for your contribution/s
mk: Ви благодариме за вашата донација/и

en: Thank you for your support
mk: Ви благодариме за поддршката

en: Thank you.
mk: Ви благодариме.

en: Thank your for your generous support.
mk: Ви благодариме за вашата несебична поддршка.

en: Thank-you Footer
mk: Благодарница во фуснота

en: Thank-you Letter Options
mk: Опции за писмо за благодарност

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
mk: Писмо - благодарница за донации (PDF)

en: Thank-you Message
mk: Благодарница - порака

en: Thank-you Page Footer
mk: Фуснота на страницата со благодарница

en: Thank-you Page Title
mk: Наслов на страна со благодарница

en: Thank-you Screen
mk: Екран за благодарница

en: Thank-you Sent
mk: Благодарницата е испратена

en: Thank-you Text
mk: Текст за благодарница

en: Thank-you Title
mk: Благодарница - наслов

en: Thank-you and Receipting
mk: Благодарници и потврди

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
mk: Датумот на благодарницата е ажуриран за %1 донатори.

en: Thank-you letters - print or email
mk: Благодарници - печатење или е-пошта

en: Thank-you sent?
mk: Испратена е благодарница?

en: ThankYou Text
mk: Благодарница текст

en: ThankYou Title
mk: Благодарница наслов

en: Thanks
mk: Ви благодариме

en: Thanks and Receipt
mk: Благодарност и потврда

en: Thanks for Spreading the Word
mk: Ви благодариме што ја споделивте приказната за нас

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
mk:  Ви благодариме што го избравте CiviCRM! Ве молиме при инсталацијата на CiviCRM! да ги следите упатствата подолу.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
mk: Ви благодариме за креирањето на страницата за лична кампања за поддршка на %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
mk:  Ви благодариме што ја споделивте приказната за настанот со вашите пријатели.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
mk:  Ви благодариме што ја поддржавте кампањата така што ја споделивте со вашите пријатели.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
mk: Ви благодариме што ја споделивте приказната за нас со вашите пријатели и што ги поддржувате нашите напори.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
mk: Ви благодариме на пријавата за автоматска обнова на членството.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
mk: Ви благодариме на пријавата за периодична донација.

en: That username/password doesn't work
mk: Тоа кориничко име/лозинка не функционира

en: The "%1" option conflicts with the "%2" option. The "%2" option has been disabled.
mk: Опцијата "%1" е во конфликт со опцијата "%2". Опцијата "%2" е исклучена.

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
mk:  Шаблонот на порака за системски тек на задача „Донации - потврда (онлајн)“ дава содржина и форматирање за потврда.
    Можете да ја измените во одделот <a href="%1">Администрација > Комуникација > Шаблони на пораки >Пораки за системски тек на задача</a>. Можете и да внесете
     одредена порака за донации примени преку оваа страница користејќи го полето подолу „Порака за потврда“.

en: The %1 '%2' has been saved.
mk: %1 '%2'  е зачуван.

en: The %1 payment processor is no longer bundled with CiviCRM. After upgrading you will need to install the extension to continue using it.
mk:  Процесорот за плаќање %1 повеќе е е вклучена услуга на CiviCRM софтверот. По ажурирањето, ќе морате да инсталирате екстензија за да продолжите да го користите.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
mk: На улогата %1 и е доделена една или повеќе дозволи кои можат да бидат небезбедни за корисниците на кои им е доделена таа улога. Разгледајте ја можноста за доделување на %2 улога на овие корисници.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
mk:  '%1' не може да биде избришан. Морате да ја избришете страницата за лична кампања (или страниците) поврзани со оваа страница за донирање пред бришењето на страницата.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
mk: Правилото 'со надзор' за секој тип на контакт автоматски се користи за проверка на можните дупликати кога контактите се додаваат или уредуваат преку кориснички интерфејс. Правилата со надзор треба да бидат конфигурирани со широка дефиниција што претставува дупликат.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
mk: Правилото 'без надзор' за секој тип на контакт автоматски се користи кога се креираат нови контакти преку онлајн регистрација, вклучително и страните Настани, Членство, Донации и Профил. Тие исто така стандардно се избираат кога ќе ги вчитате контактите. Општо земено, тие се конфигурирани со тесна дефиниција што претставува дупликат.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
mk: <a href="%1">СМС Испорачувачот</a> не е конфигуриран или не е активен.

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
mk: Табелата <strong>Краток преглед</strong> на донации дава краток преглед на збирот на донации на месечно и годишно ниво до денес и содржи кратенки за приказ на детали за донации за овие често користени периоди за пребарување. За да ги активирате сопствените кориснички пребарувања, кликнете на <a href='%1'>Пронајди донации</a>. Можете да пребарувате според име на донација, опсег на износ и многу други критериуми.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
mk:  Продукциски <strong>URL</strong> за eWAY.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
mk: <strong>URL</strong> адреса за eWAY TEST премин низ мрежата.

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
mk: Activity Import Wizard овозможува брзо поставување на податоците за активностите од други апликации во CiviCRM. Пред вчитувањето на активноста, контактите веќе мора да постојат во вашата CiviCRM база. Доколку е потребно, најпрвин креирајте запис за контактот. Потоа, можете да проверите дали активностите се сложуваат со контактите користејќи адреса за е-пошта, идентификација на CiviCRM контакт или екстерен идентификатор (погледнете го советот подолу).

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
mk: Activity Import Wizard овозможува брзо поставување на податоците за активностите од други апликации во CiviCRM. Пред вчитување на активностите, контактите веќе мора да постојат во вашата CiviCRM база.

en: The Activity's Duration in Minutes
mk: Траење на активноста во минути

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
mk: Страницата за кампања '%1' е избришана.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
mk: Страницата за кампања %1 е исклучена.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
mk: Страницата за кампања е %1 е вклучена.

en: The City or Suburb the address is at
mk: Град или предградие каде се наоѓа адресата

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
mk:  Овој CiviCRM модул ви овозможува да креирате контакти или да ги вчитувате од други извори. Можете да ги забележите односите помеѓу контактите, на пример да наведете дека живеат во исто домаќинство. Постојат два типа на групи на контакти. Можете да креирате статички груши кои имаат одредена листа на контакти. Можете да креирате и динамички (смарт) групи врз основа на заеднички карактеристики на контактите. На пример, можете да креирате група на сите контакти кои живеат во Калифорнија И кој волонтирале во вашата организација во текот на минатата година. CiviCRM модулот исто така овозможува означување за понеформална категоризација на контактите или групите. Можете лесно да ја проширите CiviCRM да бележи информации за членови од заедницата специфични за вашата заедница или организација користејќи ги прилагодените полиња. На пример, можете да креирате сет на полиња за следење на вештините и склоностите на волонтерите. CiviCRM  профилот им овозможува на членовите на заедницата ('корисниците') да ги ажурираат сопствените информации, како и да споделуваат некои од тие информации со другите. На крај, можете да конфигурирате прилагодени типови на активности како што е волонтирање или присуство на настани.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
mk: CiviCRM чува информации за група на луѓе поврзани во заедница и за нивните интеракции како што се е-пошта, донации, петиции, настани итн. Може да биде самостален систем за менаџирање на контакти или може да се интегрира со програм за испраќање на масовна пошта, менаџирање на волонтери, петиции и пронаоѓање на настани. CiviCRM им овозможува на организациите да сите активности се чуваат во една база на податоци, позитивно влијае на ефикасноста и дава нови можности на заедниците да комуницираат подобро со своите членови.

en: The CiviCRM public extensions directory at %1 could not be contacted - please check your webserver can make external HTTP requests or contact CiviCRM team on <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM forum</a>.
mk: Не е можно да се контактира јавниот директориум на екстензии на CiviCRM на %1 - проверете дали вашиот веб-сервер може да испраќа екстерни HTTP барања или контактирајте го CiviCRM тимот на <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM форумот</a>.

en: The CiviCase XML file for this case-type prohibits editing the definition.
mk: CiviCase XML фајлот за овој тип на предмети забранува уредување на дефиниција.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
mk: Име на контактот за сортирање, презиме па име

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
mk: Подтипот на контакт се е соодветен со типот на контакт во овој запис

en: The Contact Type '%1' has been saved.
mk: Типот на контакт '%1' е зачуван.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
mk: Contribution Import Wizard овозможува брзо поставување на донации од други апликации во CiviCRM.

en: The Contribution's Status
mk: Статус на донација

en: The Country of the Address
mk: Држава на адресата

en: The County of the Address
mk: Држава на адресата

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
mk: Датум кога е испратена потврда за донацијата.

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
mk: Датум кога е испратена благодарница за донацијата до донаторот.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
mk: Датум и време кога треба да се случи закажаната активност.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
mk: Датум кога е откажана донацијата (доколку е)

en: The Date the Contribution was received / paid
mk: Датум кога донацијата е примена / платена

en: The Date the participant Registered for the Event
mk: Датум кога учесникот се регистрирал за настанот

en: The Date the recurring contribution ended.
mk: Датум кога завршува периодичната донација.

en: The Date the recurring contribution started.
mk: Датум на почеток на периодична донација.

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
mk: Датум кога е откажана периодичната донација.

en: The Date the recurring contribution was created.
mk: Датум кога е креирана периодичната донација.

en: The Date the recurring contribution was modified.
mk: Датум кога е ажурирана периодичната донација.

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
mk: Главниот контакт на организацијата не може да биде споен со друг запис за контакт. Поврзан е со CiviCRM инсталацијата за овој домен и содржи информации кои се користат за системски функции. Доколку саката да ги споите овие записи можете: %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
mk: Дуплираниот запис за контактот и сите поврзани информации ќе бидат избришани по завршувањето на спојувањето.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
mk:  Event Import Wizard овозможува брзо поставување на податоци за учество на настан како што се регистрациите за настан од други апликации во CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
mk: Краток преглед на настани дава преглед на до десет закажани и неодамна одржани <strong>Настани</strong>. Кликнете на <strong>Име на настан</strong> за да го видите настанот онака како што ќе биде прикажан на посетителите на сајтот. Кликнете на <strong>Број на учесници</strong> за да ја видите листата на учесници. За да ги активирате вашите кориснички пребарувања - кликнете <a href='%1'>Најди учесници</a>. Можете да пребарувате според Име на учесник, Настан, Опсег на датум и Статус.

en: The Event Type
mk: Тип на настан

en: The Event's End Date
mk: Датум на завршување на настанот

en: The Event's Full Description
mk: Целосен опис на настанот

en: The Event's Online Registration End Date
mk: Датум за крај на онлајн регистрација за настан

en: The Event's Online Registration Start Date
mk: Датум за почеток на онлајн регистрација за настан

en: The Event's Start Date
mk: Датум на започнување на настанот

en: The Event's Summary
mk: Краток преглед на настан

en: The Event's Title
mk: Наслов на настанот

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
mk: ОД адресата за е-пошта прилагодена за оваа опција можеби не е валиден испраќач врз основа на правилата на вашиот испорачувач на е-пошта.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
mk: Ниво за котизација за кое е регистриран учесникот

en: The Financial Account '%1' has been saved.
mk: Финансиската сметка '%1' е зачувана.

en: The Following Option Values contain value fields that do not match the Data Type of the Option Group</p>
            <p><table><tbody><th>Option Group</th><th>Option Value</th></tbody><tbody>
mk: Следниве вредности на опции содржат полиња на вредности кои не се поклопуваат со типот на податок на група на групата на опции</p>
    <p><table><tbody><th>група на опции</th><th>вредност на опции</th></tbody><tbody>

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
mk: Вкупна донација намалена за провизијата на процесорот за плаќање.

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
mk: Групата '%1' не може да биде избришана! Најпрвин морате да ги избришете сите кориснички/сопствени полиња во оваа група пред да ја избришете.

en: The Group '%1' has been deleted.
mk: Групата '%1' е избришана.

en: The Group '%1' has been saved.
mk: Групата '%1'  е зачувана

en: The HTML Form Snippet code will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
mk: HTML кодот за исечок на формуларот ќе го прикаже формуларот кој се состои од активни полиња во овој Профил. Овој HTML код можете да го копирате и залепите во било кој блок или страница на веб-сајтт каде сакате да ги соберете контакт-информациите.

en: The HTML code below will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
mk: HTML кодот подолу ќе го прикаже формуларот кој се состои од активни полиња во овој Профил. Можете да го копирате овој HTML код и да го залепите во било кој блок или страница на својот веб сајт каде сакате да ги собирате контакт - информациите.

en: The HTML footer for this mailing.
mk: HTML фуснота за пошта.

en: The HTML header for this mailing.
mk: HTML заглавје за пошта

en: The HTML message is a required field.
mk: HTML порака е задолжително поле.

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
mk:  Import Wizard ви овозможува брзо вчитување на записите за контактите во CiviCRM од други апликации. На пример, доколку вашата организација има база на контакти во MS Access&reg;  или Excel&reg;, а вие сакате да почнете да ја користите CiviCRM за складирање на контакти, можете да ги вчитате овде.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
mk: mport Wizard ви овозможува брзо поставување на записите за контактите во CiviCRM од други апликации. На пример, доколку вашата организација има база на контакти во MS Access&copy; или Excel&copy;, а вие сакате да почнете да ја користите CiviCRM за складирање на контакти, можете да ги вчитате овде.

en: The Interval of the Frequency Unit
mk: Интервал на единица за фреквенција

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
mk: Типот на локација мора да биде одреден доколку има %1 информација

en: The Location of the Address for the Contact
mk: Локација на адресата за овој контакт

en: The Location of the Phone for the Contact
mk: Локација на телефонот на контактот

en: The Mailing's End Date
mk: Завршен датум за пошта

en: The Mailing's Scheduled Date
mk: Закажан датум за пошта

en: The Mailing's Start Date
mk: Почетен датум за пошта

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
mk: Медиум на оваа активност (пр. телефон, е-пошта, итн...)

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
mk: Membership Import Wizard овозможува брзо поставување на податоците за членството од другите апликации во CiviCRM.

en: The Membership's End Date
mk: Датум на крај на членство

en: The Membership's Reminder Date
mk: Датум на потсетник за членство

en: The Membership's Start Date
mk: Датум на почеток на членство

en: The Message Template '%1' has been saved.
mk: Шаблонот за порака '%1' е зачуван.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
mk: „Волшебникот“ за вчитување на кориснички податоци со повеќе вредности ви овозможува едноставен пренос на податоците за да ги пополните записите на корисничките податоци со повеќе вредности (како што се вработување или образование) за постоечките контакти.

en: The Next Contribution Date.
mk: Датум на следна донација

en: The Non Deductible Part of the Contribution
mk: Износ кој не може да се одбие од донацијата

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
mk: Типот на активност Отвори предмет недостасува или е исклучен. Побарајте од администраторот на вашиот сајт да провери во Администрација > Листа на опции > Типови на активности за оваа CiviCase компонента.

en: The Option Group '%1' has been saved.
mk: Групата на опции '%1' е зачувана.

en: The Page this Contribution came from
mk: Страница од која доаѓа оваа донација

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
mk: Функцијата Листа на учесници не е вклучена за овој настан.

en: The Participant Status has been updated.
mk: Статусот на учесник е ажуриран.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
mk: Инструмент за плаќање употребен за донацијата

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending (pay later). Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
mk: Статусот на плаќање за овој учесник је Завршен. Статусот на учесник е На чекање (платете подоцна). Кликнете на Откажи ако сакате да ги проверите или измените овие вредности пред да го зачувате записот.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
mk: Страницата за лична кампања која штотуку ја посеетивте е %1, но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
mk: Страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте е %1, но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
mk: Страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте повеќе не е активна (од %1), но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
mk: Страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте е активна само од %1 до %2, но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
mk: Страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте ќе биде активна почнувајќо од %1, но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The Personal note form PCP
mk: PCP формулар за лична порака

en: The Premium '%1' has been saved.
mk: Наградата '%1' е зачувана.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
mk: Полето за цена '%1' е избришано.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
mk: Сетот за цена  '%1'  е избришан

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
mk: Сетот за цена '%1' не е избришан! Мора да ги избришете сите полиња во овој сет пред да го избришете сетот.

en: The Priority of this Activity
mk: Приоритет на оваа активност

en: The Reason for the Contribution Cancellation
mk: Причина за откажување на трансакцијата

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
mk: URL за периодични уплати не се користи во моментов.

en: The Relationship Type has been saved.
mk: Типот на врска е зачуван.

en: The Relationship's End Date
mk: Датум на крај на врската

en: The Relationship's Start Date
mk: Датум на почеток на врската

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
mk: Одговор со СМС може да биде испратен само за активности со предметот '%1'.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
mk:  HTML кодот во подножјето на извештајот ќе се прикаже на крајот на документот. Можете да го додадете било кој додатен текст во подножјето, да го замените CiviCRM логотипот или да внесете други измени според потреба.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
mk:  Заглавието на извештајот содржи HTML код кој ќе биде прикажан на почетокот на документот секој пат кога овој извештај ќе се испечати или превземе во PDF формат. Стандардните вредности ќе функционираат за најголем број на ситуации. Меѓутоа, можеби ќе сакате да го внесете вистинскиот наслов на извештајот во ознаката &lt;title&gt; (заменувајќи 'CiviCRM извештај'). Можете да го опфатите логотипот со додавање на ознака &lt;img&gt;. Можете и да го измените изгледот и доживувањето на испечатениот извештај така што ќе го опфатите прилагодениот CSS  фајл (наместо фајлот print.css).

en: The Role the Participant is registered for.
mk: Улога за која е регистриран учесникот

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
mk: Улогата која ќе ја одберете овде автоматски се припишува на лицата при онлајн регистрацијата за овој настан (обично, стандардната улога е 'Учесник').

en: The Set '%1' has been saved.
mk: Сетот '%1' е зачуван.

en: The State or Province of the Address
mk: Држава или округ на адресата

en: The Status of the Membership
mk: Статус на членство

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
mk: Статус на резервација и присуство на овој корисник

en: The Status of this Activity
mk: Статус на оваа активност

en: The Status of this Contribution
mk: Статус на оваа донација

en: The Sub-type for the Contact
mk: Поттип за овој контакт

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
mk: Профилот на поддржувачот се користи за прибирање и ажурирање на основните информации (пр. име и адреса за е-пошта) од корисниците додека креираат страници за лична кампања. Профилот кој ќе го изберете мора да биде конфигуриран со опцијата 'Креирањето на сметка е задолжително' (во одделот Прилагодувања на профил &raquo; Напредни прилагодувања). Полето за адреса за е-пошта морате да го опфатите, а можете да вклучите и многу други полиња во профилот. Ако сеуште не сте го конфигурирале соодветниот профил, најпрвин ќе морате да го креирате, а потоа да се вратите во овој формулар за да го изберете.

en: The Survey type '%1' has been saved.
mk: Типот на анкета  '%1'  е зачуван.

en: The Total Contribution made by the Contact
mk: Вкупна донација од страна на контактот

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
mk: ID на трансакција за периодична донација

en: The Type of Activity
mk: Тип на активност

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
mk: Каква донација е дадена, пр. членарина, котизација за настан итн.

en: The Type of Membership
mk: Тип на членство

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
mk: Тип на врска, пр. вработен во, главен во домаќинство итн.

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
mk: Тип, фиксен, мобилен, факс, пејџер

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
mk: URL адресата на LIVE серверот за плаќање на сајтот Authorize.net. Користете ја стандардната вредност освен ако процесорот не ве советува поинаку.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
mk: URL за тест-серверот за уплати Authorize.net. Користете ја стандардната вредност освен во случај на поинакви инструкции од страна на процесорот.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
mk: URL за First Data Live сервер за наплата. Користете стандардна вредност (освен во случај на различни инструкции од страна на  First Data).

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
mk: URL за First Data TEST сервер за наплата. Користете стандардна вредност (освен во случај на различни инструкции од страна на  First Data).

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
mk: URL за PayJunction сервер за наплата. Користете стандардна вредност (освен во случај на различни инструкции од страна на  PayJunction).

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
mk: URL за PayPal Standard периодично плаќање. Користете стандардна вредност освен во случај на различни инструкции од страна на  PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
mk: URL за PayPal продукцискиот API gateway сервер. Користете стандардни вредности (освен во случај н а различни инструкции од страна на PayPal):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
mk: URL за PayPal продукцискиот сервер за наплата. Користете стандардна вредност (освен во случај на различни инструкции од страна на  PayPal).

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
mk: URL за PayPal продукцискиот сервер за наплата. Користете стандардна вредност освен во случај на различни инструкции од страна на  PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
mk: URL за PayPal ТЕСТ API gateway серверот. Користете стандардни вредности (освен во случај н а различни инструкции од страна на PayPal):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
mk: URL за PayPal ТЕСТ серверот за наплата. Користете стандардна вредност (освен во случај на различни инструкции од страна на  PayPal).

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
mk: URL за PayPal TEST сервер за наплата. Користете стандардна вредност освен во случај на различни инструкции од страна на  PayPal.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
mk: URL за приказ на сликата за копчето 'Плати со PayPal. Користете стандардни вредности освен во случај на различни инструкции од страна на PayPal.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
mk: URL за периодични плаќања. Користете ја стандардната вредност освен во случаите со различни инструкции од страна на процесорот за плаќање.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
mk: Единствен ID на фактура која ја генерира CiviCRM

en: The amount of the soft credit
mk: Износ на заслуга

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
mk: Износ кој учесникот го платил или треба да го плати.

en: The amunt of the recurring contribution
mk: Износ на периодична донација

en: The application, \"%1\", requests permission to access your system.
mk:  Апликацијата  \"%1\" бара дозвола за пристап до вашиот систем.

en: The attached file has been deleted.
mk: Прикачениот фајл е избришан.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
mk: Автоматското обновување на вашето %1 членство е откажано по барање. Ова не влијае на статусот на вашето членство - ќе добиете друго известување кога ќе дојде време за обнова на вашето членство.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
mk: Задачата за групно спојување е сеуште во тек. Оваа страна ќе биде освежена автоматски.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
mk: Содржината на СМС не треба да надминува %1 карактери.

en: The changes have been reverted.
mk: Промените се вратени.

en: The changes have not been saved.
mk: Промените не се зачувани.

en: The check for new versions of CiviCRM has been disabled. <a %1>Re-enable the scheduled job</a> to receive important security update notifications.
mk: Проверката на достапноста на новите верзии на CiviCRM софтверот е исклучена. <a %1>Повторно вклучете ја закажаната работа</a> за да примате известувања за важните безбедносни ажурирања.

en: The class name which implements this functionality.
mk: Име на класата која ја имплементира оваа функција.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
mk: Кодот за додавање на овој виџет на веб страниците ќе биде прикажан овде откако ќе кликнете <strong>Зачувај и прегледај</strong>.

en: The contact A
mk: Контактот А

en: The contact B
mk: Контакт Б

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
mk: Контактот може да биде организација базирана на членство за одреден тип на членство. Морате да го уредите типот на членство и да ја промените организацијата на членството пред бришење на овој контакт.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
mk: Записот на контактот кој е поврзан со корисничката сметка на моментално логиран корисник - '%1' - не може да биде избришан.

en: The contact type selected for Update multiple contacts does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
mk: Типот на контакт кој е избран за ажурирање на поголем број на контакти нема соодветен профил. Прилагодете го профилот за %1 и обидете се повторно.

en: The contact who is assigned the activity.
mk: Контактот кој е задолжен за активноста

en: The contact who is the activity's target.
mk: Контакт кој е цел за активноста.

en: The contact who made this activity
mk: Контакт кој на направил оваа активност

en: The contact who scheduled this activity
mk: Контакт кој ја закажал оваа активност

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
mk: Контактот(ите) и сите поврзани податоци ќе бидат преместени во отпадот и само корисниците со адекватна дозвола ќе бидат во можност да ги повратат.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
mk: Контактот(ите) и поврзаните податоци ќе бидат отстранети засекогаш.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
mk: Износот на донацијата кој ја покрива членарината ќе користи финансиски тип прилагоден во избраниот тип на членство (погледнете ја алатката за прилагодување на типови на членство за да ги прегледате овие прилагодувања). Сите додатни донации ќе користат финансиски тип прилагоден за оваа страница за онлајн донации.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
mk: Страницата за донирање '%1' е избришана.

en: The contribution record has been saved.
mk: Записот за донацијата е зачуван.

en: The cost of the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its amount.
mk: Цените на старото и новото членство се различни. Можете да уредите донација поврзана со членството за да го прилагодите износот.

en: The current status of your page is
mk: Тековниот статус на вашата страница е

en: The custom fatal error template setting has been removed.
mk: Прилагодувањето на корисничкиот шаблон за фатална грешка е отстрането.

en: The custom fatal error template setting will be removed during the upgrade. You are currently using this custom template: %1 . Following the upgrade you will need to use the standard approach to overriding template files, as described in the documentation.
mk: Прилагодувањето на корисничкиот шаблон за фатална грешка ќе биде отстрането за време на ажурирањето. Во моментов користите кориснички шаблон: %1. По ажурирањењто, ќе морате да користите стандарден пристап за замена на фајловите на шаблонот како што е опишано во документацијата.

en: The custom field '%1' has been deleted.
mk: Корисничкото/сопственото поле '%1' е избришано.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
mk: Колоните за податоци во овој фајл за увоз се различни од зачуваното мапирање. Проверете дали се избрале исправно мапирање пред да продолжите.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
mk: Типот на податоци за избраниот сет на опции не одговара на типот на податоци кој е доделен на ова поле.

en: The database will be upgraded from %1 to %2.
mk: Базата на податоци ќе биде ажурирана од %1 на %2.

en: The database: '%1' does not exist.
mk: Базата на податоци '%1' не постои.

en: The date this contribution was received.
mk: Датум кога е примена оваа донација.

en: The date this payment was received.
mk: Датум кога е примена оваа уплата.

en: The date type '%1' has been saved.
mk: Типот на датум '%1' е зачуван.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
mk: Стандардните копии на шаблонот на пораки наведени подолу ќе бидат ажурирани за да можат да ги користат новите функции или да решат проблем. Вашата инсталација има прилагодени верзии на овие шаблони на пораки и ќе морате рачно да ги примените исправките по активацијата на ова ажурирање. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Кликнете овде</a> за да ги видите деталните упатства. %2

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
mk: Стандардниот број на редови по страница за најголем број на извештаи е 50. Меѓутоа, ова може да биде премногу за извештај кој ќе се наоѓа на 'Насловната контролна табла'. Можете да го намалите бројот на редови кои ќе се наоѓаат на секоја страница кога извештајот е дел од контролната табла, така што овде ќе го внесете саканиот број на редови. Корисниците и понатаму ќе можат да се движат низ целиот извештај користејќо го делот за контрола на страници.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
mk: Стандардниот оператор е знак на равенство (=) и тоа е единствен оператор кој поддржува активности „креирај“ и „бриши“.

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
mk:  Стандардната стапка која се користи да се пресметаат даноците собрани на оваа сметка (пр. за стапка на данок од 8,27% внесете 8,27).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
mk: Стандардниот статус се доделува кога не постојат соодветни улоги на статусот за членство.

en: The destination group extends a different entity type.
mk: Целната група проширува различен тип на ентитети.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
mk: Денот за крај на попустот не може да биде пред датумот за почеток.

en: The display name of the contact's organizations.
mk: Го прикажува името на организацијата на контактот

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
mk: Информациите за донаторот се излистани подолу. Можете да ги контактирате и да им се заблагодарите доколку го сакате тоа.

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
mk: Името на донаторот се додава во списокот на заслужни освен во случај да побарале да не бидат вклучени.

en: The e-mail address %1 is not valid.
mk: Адресата за е-пошта %1 не е валидна.

en: The email address %1 already has an account associated with it. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
mk: Адресата за е-пошта %1  веќе има постоечки налог. <a href="%2">Дали сте ја заборавиле својата шифра? </a>

en: The email address must be unique for each participant.
mk: Адресата за е-пошта мора да биде уникатна за секој учесник.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
mk: Настанот поврзан со страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте е завршен (од %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
mk: Настанот кој го баравте во моментов не е достапен (контактирајте го администраторот на сајтот за помош).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
mk: Стандардната Улога на учесник за настан (обично Учесник) ќе биде доделена доколку не ја вклучите вредноста за улоги. Важечките вредности за Статус и Улоги можете да ги најдете во одделот CiviEvent  на екранот Администрирај CiviCRM. Исто така можете да ги вчитате и нивоата на котизација, Датумот на регистрација и било кои други стандардни или кориснички полиња за Учесниците.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
mk: Постоечките опции за групата %1 се излистани подолу. Можете да ги додадете, уредите или избришете на овој екран.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.
mk: URL на екстензиите не е правилно прилагоден. Посетете ја <a href="%1">страницата за прилагодување на URL</a> и исправете го.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
mk: URL за екстензиите не е прописно прилагоден. Одете на <a href="%1">страницата за прилагодување на URL</a> и внесете исправки.<br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
mk: Директориумот со екстензии не е прописно прилагоден. Одете на страницата за <a href="%1">прилагодување на патеката</a> и внесете ги исправките.<br/>

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
mk: Провизија која овој процесор за плаќање ја наплаќа по трансакција.

en: The fee selection has been changed for this participant
mk: Izbor kotizacije je promenjen za ovog učesnika Изборот на котизација е сменет за овој учесник

en: The field "%1" is already included.
mk: Полето "%1" е веќе вклучено.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
mk: Ознаката за поле е прикажана на формуларот (редефинирајте ја стандардната ознака за поле овде, доколку го сакате тоа).

en: The financial type "%1" has been updated.
mk: Финансискиот тип „%1“ е ажуриран.

en: The financial type Account has been saved.
mk: Финансискиот тип на сметка е зачуван.

en: The financial types associated with the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its financial type.
mk: Финансиските типови поврзани со старите и новите типови на членство се различни. Можете да уредите донација асоцирана со ова членство за да го прилагодите финансискиот тип.

en: The first name and last name must be unique for each participant.
mk: Името и презимето мора да бидат уникатни за секој корисник.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
mk: Следниве типови на членство се поврзани со оваа организација. Кликнете на <strong>Членови</strong> за листинг на сите контакти кои го имаат овој тип на членство. Кликнете на <strong>Уреди</strong> за да ги измените прилагодувањата за овој тип.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
mk:  Оваа URL ќе прикаже листа на регистрирани учесници за овој настан кои имаат дозвола за „преглед на учесниците на настанот“: <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
mk: Следната URL ќе ја прикаже листата на учесници регистрирани на овој настан: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
mk: Следниов контакт ја делел адресата со контактот кој штотуку го избришавте. Адресата повеќе нема да биде поделена, но не е избришана ниту изменета.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
mk: Следниот контакт(и) ги делел записите за адреса со адресата која штотуку ја избришавте од овој контакт. Адресите повеќе нема да бидат поделени, но не се избришани ниту изменети.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
mk: Следниве контакти ги делеле адресите со контактот кој штотуку го избришавте. Адресите повеќе нема да бидат поделени, но не се избришани ниту изменети.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
mk: Следниве опции за кредитни картички ќе им бидат понудени на вашите донатори на страницитеза онлајн донации. Проверете кои картички ги прифаќаат вашите процесори за плаќање и ажурирајте ги овие внесови во склад со тоа.

en: The following errors were detected in %1 message:
mk: Следниве грешки се детектирани во %1 порака:

en: The following errors were detected in %1:
mk: Следниве грешки беа детектирани во %1:

en: The following formats are accepted:
mk: Следниве формати се прифатени:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
mk: Следниве учесници повеќе немаат забележана котизација за настан. Можете да ја уредите нивната регистрација и да ја запишете донацијата како замена со клик на линковите подолу:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
mk: Следниве проблеми ме спречуваат во инсталацијата на CiviCRM:

en: The following records already have the status
mk: Следниве записи веќе имаат статус

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
mk: Следниве записи се обработени. Записите за членстовото со активноста = Неповрзано изоставени од наведениот запис за донација:

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
mk: Следниве табели содржат внес за овој финансиски тип: %1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
mk: Следниве токени се достапни за контрола на форматот на имињата на контактите за поединци кога се вклучени во <strong>ознаките за пошта</strong>.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
mk: Следниве токени се достапни за форматирање на приказот на адресите на екраните за контакти и настани.

en: The format of this email address is not valid.
mk: Невалиден формат на адреса за е-пошта

en: The found record | All %count records
mk[0]: Пронајдениот запис
mk[1]: Сите%count записи

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
mk: Општа класа на овој статус. Учесниците се групираат по клас на контролниот панел CiviEvent. Учесниците со статус „На чекање“ ќе бидат преместени во статус „истечено“ ако Часовите на учесниците на чекање истекле (кога ќе се активира скриптот за обработка во позадина PartcipantProcessor.php).

en: The group status of the contact
mk: Групен статус на овој контакт

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
mk: URL iCalendar feed за CiviEvent на овој сајт

en: The import file should contain a row for each set of custom data fields. For example, if you are importing employment history for a group of contacts, each row might contain columns for Employer, Start Date, End Date, and Position. You will also need a column containing the CiviCRM Contact ID which is used to match each row to the corresponding (existing) CiviCRM contact record. NOTE: Contact IDs are included by default when exporting contacts from CiviCRM.
mk: Вчитаниот фајл треба да содржи еден ред за секој сет на полиња на прилагодени податоци. На пример, ако вчитувате историја на вработување за група на контакти, секој ред може да содржи колони за ставките Работодавач. Датум на почеток, Датум на завршување и Работно место. Ќе ви треба и колона која содржи CiviCRM ID на контактот кој се користи за спарување на секој ред со соодветниот (постоечки) CiviCRM запис на контакти. ЗАБЕЛЕШКА: ID на контактите се стандардно вклучени при извозот на контакти од CiviCRM.

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
mk: Информациите подолу се преглед на резултати на вчитувањето на вашите податоци во CiviCRM. Проверете ги вкупните вредности како би биле сигурни дека тоа се резултатите кои ги очекувавте.

en: The information below summarizes the results.
mk: Резултатите се сумирани во информацијата подолу.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
mk:  Внесените информации се совпаѓаат со повеќе постоечки записи од базата на податоци врз основа на конфигурирани правила за пронаоѓање на дупликати за вашиот сајт.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
mk: Информацијата која ќе ја доставите НЕМА да биде достапна на трети лица.

en: The invalid default value for State/Province data type
mk: Неважечка стандардна вреднос за Држава/Регион тип на податок

en: The invalid value for State/Province data type
mk: Невалидна вредност за тип на податок Држава/Регион

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
mk: Големината на акцијта мора да биде најмалку 1000 или прилагодена на 0 (неограничена).

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
mk: Контактот(контактите) од листата не може да бидат додадени во групата.

en: The location type '%1' has been saved.
mk: Типот на локација '%1' е зачуван.

en: The mail library returned the following error message:
mk: Библиотеката на пратки ја врати следнава порака за грешка:

en: The mailing component '%1' has been saved.
mk: Компонентата за пошта '%1' е зачувана.

en: The mailing has been canceled.
mk: Испраќањето на пошта е откажано.

en: The mailing must allow recipients to (a) unsubscribe from the mailing-list or (b) completely opt-out from all mailings. Please insert an unsubscribe or opt-out token.
mk: Поштата мора да им овозможи на примателите да се (а) одјават од мејлинг листата или (б) во потполност да се исклучат од сите пошти. Ве молиме додадете токен за одјава или исклучување.

en: The mailing must include the street address of the organization. Please insert the %1 token.
mk: Поштата мора да ја вклучува адресата на организацијата. Ве молиме внесете го токенот %1.

en: The mailing's ID in the database.
mk: ID на пошта во базата на податоци.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
mk: Пазарната вредност на оваа награда (пр. малопродажна цена). За донациите со даночно ослободување овој износ ќе се користи за прилагодување на износот кој може да се одбие во записот на донацијата и во потврдата.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
mk: Максималниот број на активности кои можете да ги испратите преку е-порака е %1. Избравте %2. Изберете помал број на активности од резултатите од пребарувањето и обидете се повторно.

en: The maximum number of activities you can select for Update multiple activities is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
mk: Максималниот број на активности кои можете да ги одберете за ажурирање на поголем број на активности е %1. Вие сте избрале %2. Ве молиме да изберете помалку активности од резултатите на пребарувањето и да се обидете повторно,

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
mk: Веќе е резервиран максимален број на контакти за овој анкетар.

en: The maximum number of contacts you can select for Update multiple contacts is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
mk: Максималниот број на контакти кои можете да ги изберете за ажурирање на поголем број на контакти е %1. Вие избравте %2. Изберете помал број на контакти од вашето пребарување и обидете се повторно.

en: The maximum number of contributions you can select for Update multiple contributions is %1. You have selected %2. Please select fewer contributions from your search results and try again.
mk: Максималниот број на донации кои можете да ги изберете за опцијата за ажурирање на повеќе донации е %1. Вие сте избрале %2. Изберете помал број на донации од вашето пребарување и обидете се повторно.

en: The maximum number of members you can select for Update multiple memberships is %1. You have selected %2. Please select fewer members from your search results and try again.
mk: Максимален број на членови кои можете да ги изберете за ажурирање на повеќе членства е %1. Вие избравте %2. Ве молиме да изберете помалку членови од резултатите на пребарувањето и да  се обидете повторно.

en: The maximum record limit is reached
mk: Го достигнавте максималниот број на записи.

en: The membership End Date is %1.
mk: Датум за крај на членство е %1.

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
mk: Сетот на цени за членство поврзан со оваа онлајн донација му дозволува на корисникот да избере и автоматско обновување на членството И неавтоматско обновување на членството. Ова бара испраќање на трансакции преку различни процесори и не е поддржано од страна на еден или повеќе процесори за плаќање кои се активирани во картичката Суми.

en: The membership status '%1' has been saved.
mk: Статусот на членство '%1' е зачуван.

en: The membership type '%1' has been saved.
mk: Типот на членство '%1' е зачуван.

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
mk: Минимален износ на донација за донаторот да се квалификува за изборот на оваа награда. Доколку сакате оваа награда да им ја понудите на сите донатори, без оглед на износот на донацијата, внесете '0'. Доколку е вклучен приказот за најмалиот износ на донација, тогаш ќе биде прикажан следниов текст:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
mk:  Најчести прилагодувања на SMTP портот  се 25, 465 i 587. Проверете со вашиот испорачувач на е-пошта кој е соодветен.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
mk: Име за овој тип на кредитна картичка онака како што ќе биде прикажано на донаторите. Може да биде со иста вредност како името погоре или друга одредница.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
mk: Името за овој тип на кредитна картичка онака како што ќе биде доставено на вашиот процесор за плаќање.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
mk: Името на организацијата или субјектот кој е сопственик на овој CiviCRM сајт или домен. Ова е запис на контактите на стандардната организација.

en: The name of this Price Set
mk: Име на овој Сет на цени

en: The new Participant Status has been saved.
mk: Новиот Статус на учесник е зачуван.

en: The new fields will be selectable from the "Params" and "Fields to return" lists.
mk: Новите полиња ќе можат да се изберат од листата „Параметри“ и „Полиња за враќање“.

en: The new membership End Date is %1.
mk: Новиот датум за крај не членство е %1.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
mk: Следната закажана уплата ќе биде зголемена или намалена како би се изедначила разликата.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
mk: Следниот сет на задачи вклучува планирање и има повеќе чекори. Пред да започнете, можеби ќе сакате да го погледнете одделот %2 во водичот за корисници и администратори. Нема да бидете вратени на оваа страница по завршувањето на овие задачи, но во секој момент можете да се вратите овде од менито <a href="%1">Администрирај CiviCRM</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
mk: Број на денови пред да истече персонализираниот (хешуваниот) линк.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
mk: Нумерички ID на контактот кој е сопственик на ова членство

en: The numeric ID click through record
mk: Нумерички ID на запис за клик

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
mk: Нумеричка ID на периодична донација

en: The numeric ID of the Activity Instance
mk: Нумерички ID на оваа активност

en: The numeric ID of the Contact
mk: нумерички ID на контактот

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
mk: Нумерички ID на контакт на учесник

en: The numeric ID of the Contribution
mk: Нумеричка ID на донација

en: The numeric ID of the Event
mk: Нумерички ID на настан

en: The numeric ID of the Group
mk: Нумерички ID на групата

en: The numeric ID of the Membership
mk: Нумерички ID на членство

en: The numeric ID of the Parent Activity
mk: Нумерички ID на надредена активност

en: The numeric ID of the Participant
mk: Нумерички ID на учесник

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
mk: Нумеричка ID на учесникот кој го регистрирал овој учесник

en: The numeric ID of the Relationship
mk: Нумерички ID на врска

en: The numeric ID of the Soft Credit
mk: Нумерички ID за заслуга

en: The numeric ID of the bounce record
mk: Нумерички ID на одбиена пошта

en: The numeric ID of the delivery record
mk: Нумерички ID на запис за испорачана пошта

en: The numeric ID of the opened record
mk: Нумерички  ID на записот за отварање

en: The numeric ID of the reply record
mk: Нумерички ID на запис за одговор

en: The numeric ID of the unsubscribe record
mk: Нумерички ID на запис за одјава

en: The old paths and URLs may be retained in some database records. Use this form to clear caches or to reset paths to their defaults. If you need further customizations, then update the <a href="%1">Directories</a> and <a href="%2">Resource URLs</a>.
mk: Старите патеки и URL можат да останат во некои записи во базата на податоци. Во овој формулар можете да го исчистите кешот или ресетирате патеките на стандардните вредности. Доколку ви се потребни уше прилагодувања, ажурирајте ги <a href="%1">Директориумите</a> и <a href="%2">ресурсните URL</a>.

en: The option '%1' has been saved.
mk: Опцијата '%1' е зачувана.

en: The option label is displayed to users.
mk: Опцијата за ознаки се прикажува на корисниците.

en: The options for mailing visibility are:
mk: Опциите за видливост на поштата се:

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
mk: Податоците за организациите кои се собрани од корисниците ги контролира избран профил од организацијата. Можете да го користите стандардниот профил „Во име на организацијата' или било кој друг профил од типот 'Контакт' и/или 'Организација' (<a href="%1">Администрација > Сопствени прилагодувања на податоците и екранот > Профили</a>). Профилот мора да го содржи името на организацијата и адресата за е-пошта.

en: The page "%1" will open in a popup. If it does not appear automatically, check your browser for notifications.
mk: Страната "%1" ќе се отвори во поп-ап прозорец. Доколку не се појави автоматски, проверете го вашиот пребарувач за известувања.

en: The page you requested is currently unavailable.
mk: Страницата која ја барате не е достапна во моментов.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
mk: Патеката %1 содржи PATH_SEPARATOR (%2 карактер).

en: The payment record has been processed.
mk: Записот за плаќање е обработен.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
mk: Лицето кое ја креирало страницата за лична кампања ќе биде автоматски известено преку е-пошта кога нивната страница ќе биде одобрена така да ќе можат веднаш да започнат со промоција на својата кампања.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
mk: Страницата за лична кампања која ја барате во моментов не е достапна.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
mk: Страницата  за лична кампања која штотуку ја посетивте е недостапна во моментов, но и понатаму можете да ја поддржите овде.

en: The plaintext footer for this mailing.
mk: Обичен текст за фуснота за оваа пошта.

en: The plaintext header for this mailing.
mk: Заглавје со обичен текст за оваа пошта.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
mk: Наградата која што ја избравте бара минимална донација во износ од%1

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
mk: Наградите наведени подолу се во понуда на оваа страница за донации. Ако имате други награди кои не се во понуда на оваа страница, ќе го видите линкот подолу до понудата за друга награда. Користете <a href='%1'>Донации &raquo; Награди</a> за да креирате или вклучите дополнителни опции за награди кои можат да се користат на било која страница за донации.

en: The query contains the forbidden %1 command.
mk: Прашањето содржи забранета команда %1.

en: The record %1 doesnot exists
mk: Записот %1 не постои

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
mk: Записот ќе биде избришан веднаш. Оваа акција е неповратна.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
mk: Периодичната донација е веќе откажана.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
mk: Периодичната донација %1, секој %2 %3 е откажана.

en: The recurring start date cannot be prior to the current date.
mk: Датумот за почеток на периодичната донација не може да биде пред денешниот датум.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
mk: Врската не може да заврши  пред датумот на започнување.

en: The report is attached as a CSV file.
mk: Извештајот е во прилог како CSV фајл.

en: The report is attached as a PDF file.
mk: Извештајот е во прилог како PDF фајл.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
mk: Бараниот профил (gid=%1) е исклучен ИЛИ не е прилагоден да се користи во листатата на „профили“ во своите прилагодувања ИЛИ не постои профил со таа идентификација ИЛИ немате дозвола за пристап на овој профил. Контактирајте го администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
mk: Бараниот Профил (gid=%1) не е прилагоден да се користи за уредување и преглед на формуларот „Профил“. Доколку ви е потребна помош контактирајте го администраторот на сајтот.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
mk: Кога се извршува оваа акција бараниот профил (gid=%1)  бара идентификација на записот

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
mk: Бараната страница за онлајн донации нема неопходна секција за износ на донација, членство или сет на цени. Консултирајте се со администраторот за помош.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
mk: Регистрацијата на учесникот која ја баравте не постои (можно е да е избришана).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
mk: Бараниот профил (gid=%1) е неактивен или не постои.

en: The rule '%1' has been saved.
mk: Правилото %1 е зачувано.

en: The scheduled date and time is in the past
mk: Закажаните датум и време се во минатото

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
mk: Избраната %1 опција <strong>не е избришана</strong> затоа што се користи во моментов. Ве молием ажурирајте ги овие контакти да користат различен формат пред да ја избришете оваа опција. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
mk: Избраната активност е префрлена во отпад. Можете да ги прегледате или повратите избришаните активности така што ќе ги вклучите „избришаните активности“ во филтерите за пребараување на активности (под менаџмент на предмет).<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
mk: Избраната активност е повратена.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
mk[0]: Избраната активност е неважечка.
mk[1]: %count избрани активности се неважечки.

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
mk[0]: Избраниот контакт нема задржана е-пошта
mk[1]: Ниту еден од селектираните контакти нема задржана е-пошта

en: The selected field already exists in this profile.
mk: Избраното поле веќе постои во овој профил.

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
mk: Избраната финансиска сметка не е можно да биде избришана затоа што потребен е најмалку еден налог од типот Побарувања (за да се овозможи да сметководствените трансакции бидат во биланс).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
mk: Избраната финансиска сметка не е можно да биде исклучена затоа што најмалку една влезна сметка е неопходна (за да се овозможи да сметководствените трансакции да бидат во биланс).

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
mk: Избраната двојка на контакти се означени како не-дупликати. Доколку овие записи треба да се спојат, можете да го остраните исклучокот на страната <a href="%1">Дедуплирај исклучоци</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
mk: Избраниот профил користи корисничко/сопствено поле кое не е доделено"%1" кој се прилагодува.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
mk: Избраните профили можат да соберато доволно информации за проверка на регистрациите на дополнителните учесници и постоечките контакти, но некои полиња не се означени како задолжителни. Ова може да доведе до дуплирање на контактите.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
mk: Избраните профили можат да соберат доволно информации за проверка на регистрации и постоечките контакти, но некои полиња не се означени како задолжителни. Анонимните регистрации можат да доведат до дуплирање на контактите.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
mk:  Избраните профили не содржат полиња кои се неопходни за проверка на регистрацијата на дополнителните учесници и за споредба со постоечките контакти. Ова значи дека сите анонимни регистрации ќе бидат доадени како нов контакт.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
mk: Избраниот профил не содржи полиња кои се неопходни за проверка на регистрацијата и споредувње со постоечките контакти . Ова значи дека сите анонимни регистрации ќе бидат додадени како нов контакт.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
mk: Администраторот на сајтот мора да внесе валидна „ОД адреса за е-пошта“ во <a href="%1">Администрирај CiviCRM&raquo; Комуникации &raquo; ОД адреса за е-пошта</a>.  Адресите за е-пошта кои се користат мора да имаат важечки налог за пошта со вашиот испорачувач на е-пошта.

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
mk: Правилата за статусот кои се стандардно доделени можат да бидат доволни за вашата организација. Меѓутоа, можете лесно да ги сменит имињата на статусот и/или да ги прилагодите улогите со клик на линковите за уредување подолу. Друга можност е да <a href='%1'>додадете нов статус и правило</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
mk: Бројот на улица кој го внесовте во блок(овите) на адреси %1 не е во очекуваниот формат. Броевите на улиците можат да содржат цифра(цифри) покрај останатите карактери. Можете да внесете и комплетна (нерасчленета) адреса така што ќе кликнете на ,,Уреди ја комплетната адреса".

en: The system administrator has disabled security settings (%1). Connections to remote applications are insecure.
mk: Систем администраторот ги исклучил безбедносните прилагодувања (%1). Врските со надворешните апликации не се безбедни.

en: The system administrator has disabled this feature.
mk: Администраторот на системот ја исклучил оваа функција

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
mk: Бројот на кредитната картичка за тест е %1 - ова е единствен број на кредитна картичка кој ќе работи за време на тестирањето.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
mk: Вкупниот износ за тестот мора да се заврши со <strong>%1</strong> или <strong>%2</strong> како би добиле успешен одговор (пр. $10.%1 или $10.%2) - сите останати износи нема да бидат успешни.

en: The text for the contribute button.
mk: Текст за копче за донирање.

en: The text for the contribute or register button.
mk: Текст за  копче донирај или регистрирај се.

en: The text that will display in the field with the link.
mk: Текст кој ќе биде прикажан во полето со линкот.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
mk: Целосниот износ на обврската ќе биде зголемен или намален како би се надоместила разликата. Распоредот на уплати (износи/датуми за идните плаќања на обврски на чекање) не е променет.

en: The type of website for the contact
mk: Тип на веб-страница за овој контакт

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
mk: Акцијата за ажурирање на поздрав троши доста ресурси и воглавно не е потребно да се активира редовно. Доколку се решите да ја вклучите оваа акција, ви предлагаме да не активирате со опцијата force=1, што повторно ќе ги уреди поздравите за сите записи. Доколку не ја прилагодите оваа опција или ја прилагодите на force=0,  што повторно ќе ги уреди поздравите кои немаат забележана вредност. %1

en: The updates have been saved.
mk: Ажурирањата се зачувани.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
mk:  Корисничката сметка која ја користи вашиот веб-сервер %1 мора да има дозвола за запишување во следниот директориум како би можел да го конфигурира фајлот со CiviCRM прилагодувањата:

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
mk: Корисничкото име %1 е зафатено. Изберете друго корисничко име.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
mk: Вредноста на оваа награда е %1. Ова може да влијае на износот на намалување на данокот кој можете да го побарате. Обратете се на даночниот советник како би добиле повеќе информации.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
mk: Веб-серверот не дозволува да се идентификува локацијата на која се чуваат фајловите.

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
mk: Патеката до wkhtmltodf не постои или не е валидна

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
mk: Потоа креирајте изложени линкови до страницата со листата на учесници користејќи го Менаџерот на менито. Изберете <strong>Страница со листа на учесници</strong> и внесете <strong>%1</strong> за ID на настанот.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
mk: Потоа изберете ги и направете преглед на наградите кои сакате да ги понудите на оваа страница за донирање.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
mk: %2 лица се на листата за чекање за овој настан. Можете да го погледате <a href='%1'>Прегледот на регистрации на чекање</a>, или можете да продолжите и да регистрирате дополнителни учесници со употреба на  овој формулар.

en: There are currently no %1.
mk: Во моментов нема %1.

en: There are currently no Custom Searches
mk: Во моментов не постојат кориснички/сопствени пребарувања

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
mk: Во моментов нема страници за лична кампања.

en: There are currently no Report Templates.
mk: Во моментов нема шаблони за извештај.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
mk: Нема зачувани пребарувања. За да креирате и зачувате пребарување:

en: There are currently no participants registered for this event.
mk: Во моментов нема учесници регистрирани за овој настан.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
mk: Во моментов нема зачувани мапирања за вчитување или пренос. Можете да ги креирате како дел од задачите за вчитување и пренос.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема внесени ACL. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no Activities attached to this case record.
mk: Нема активности во прилог на овој запис на предмет.

en: There are no Activities to display.
mk: Нема активности за приказ.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
mk: Нема архивирани %2. Можете да архивирате %2 од<a href='%1'>закажани или испратени %2</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
mk: Нема предмети. Користете <a href="%1">Најди предмети</a> за да го проширите вашето пребарување.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема внесени шаблони за настан. Можете да <a href='%1'>додадете еден</a>.

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема внесени финансиски сметки. Можете да <a href='%1'>внесете една</a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема прилагодени формати на ознаки. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема внесени шаблони на пораки. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no Notes for this contact.
mk: Нема белешки за овој контакт.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема додадени групи на опции. Можете да  <a href='%1'>додадете една</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
mk: Нема внесени процесори за плаќање.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
mk: Во моментов нема страници за лична кампања кои одговараат на критериумите на вашето пребарување.

en: There are no Pledges for your record.
mk: Нема обврски за вашиот запис

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
mk: Нема распределени улоги. Можете да <a href='%1'>додадете една</a> веднаш.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
mk: Нема конфигуриран СМС испорачувач, или нема активни СМС испорачувачи

en: There are no Scheduled or Sent %1.
mk: Нема закажани или испратени %1.

en: There are no Unscheduled %1.
mk: Нема незакажани %1.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Ниту еден шаблон на пораки од страна на корисник не е внесен. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no active Events to display.
mk: Нема активни настани за приказ

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
mk:  На вашиот сајт нема активни награди. Можете да ги <a href='%1'>направите и/или вклучите овде</a>.

en: There are no case records for this contact.
mk: Нема записи за предмет за овој контакт.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
mk:  Нема предмети со закажани активности во претходните две недели. Искористете %1 за да го проширите пребарувањето.

en: There are no comments for this note
mk: Нема коментари за оваа белешка

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
mk: Нема конфигурирани статуси на членство. Не можете да го додадете ова членство се додека вашите членства не се исправно прилагодени.

en: There are no contributions on record for you.
mk: Нема забележани донации за вас.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
mk: Нема сопствени сетови на податоци за тип на активност "%1". За да креирате една, <a href="%2" target="%3">кликнете овде</a>.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Не е внесен ниту еден кориснички статус на членство. Можете да го <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема закажани настани за избраниот временски опсег. Можете да <a href='%1'>додадете настан</a>.

en: There are no events with Price Sets
mk: Нема настани со сетови на цени

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
mk: Нема екстензии за приказ. Кликнете на картичката „Додади ново“ за да ги прегледате и инсталирате екстензиите поставени на<a href="%1"> јавниот CiviCRM директориум на екстензии</a>. Доколку самите сте ги превземале екстензиите и не ги гледате овде кликнете на копчето „Освежи“ за да ги ажурирате информациите за достапните екстензии.

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
mk: Нема екстензии за приказ. Кликнете на „Освежи“ да ги ажурирате информациите за достапните екстензии.

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
mk: Нема финансиски сметки доделени на овој финансиски тип. Можете да <a href='%1'>додадете еден</a>.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
mk: Ниту еден финансиски налог не е конфигуриран како тип на финансиски налог „Средство“. <a href='%1'>Кликнете овде</a> доколку сакате да  конфигурирате финансиски налози за својот сајт.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
mk:  Ниту еден финансиски тип не е конфигуриран со поврзаната сметка 'Сметка за приход од'. <a href='%1'>Кликнете овде</a> ако сакате да конфигурирате финансиски типови за вашиот сајт.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
mk: Ниту еден финансиски тип не е конфигуриран со поврзаните сметки 'Трошоци за продажба на награди'  и 'Сметка на инвентар на награди'. Доколку сакате да генерирате сметководствени трансакции кои го следат трошокот на употребените награди, <a href='%1'>кликнете овде</a> за да ги конфигурирате финансиските типови и сметки.

en: There are no jobs configured.
mk: Нема конфигурирани задачи.

en: There are no live contribution records to display.
mk: Не постојат продукциски записи на донации за приказ.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Не се внесени типови на членство. Можете да додадете <a href='%1'>тип на членство</a>.

en: There are no memberships on record for you.
mk: Нема забележени членства за вас.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
mk: Нема отворени предмети со закажани активности во наредните две недели. Искористете %1 за да го проширите пребарувањето.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
mk: Нема отворени предмети со закажани активности во наредните две недели. Искористете <a href="%1">Најди случаи</a> за да го проширите вашето пребарување.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
mk: Нема внесени вредности за опции. Можете да ги <a href="%1">додадете</a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема понудени награди на оваа страница за донирање. Можете да <a href='%1'>додадете награда</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
mk: Нема јавни групи на мејлинг листи за приказ.

en: There are no records selected for Print.
mk: Нема записи избрани за печатење.

en: There are no records selected.
mk: Нема одбрани записи.

en: There are no rules currently set.
mk: Во моментов нем прилагодени правила.

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
mk:  Во моментов нема прилагодени правила. Користете го формуларот 'Додади правило за асоцијација' за да додадете нови правила.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
mk: Нема закажани активности кои ви се доделени.

en: There are no scheduled job log entries.
mk: Нема лог за внес за закажани задачи.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
mk: Нема внесени типови на анкета. Можете да ги <a href='%1'>додадете</a>.

en: There are no tags currently assigned to this case.
mk: Во моментов нема белези доделени на овој предмет.

en: There are no upcoming events.
mk: Нема претстојни настани.

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
mk: Учесниците се регистрирани за настани кои се повторуваат, а кои се отстранети од сетот. Настаните со учесниците ќе бидат претворени во самостојни настани, а оние без регистрација ќе бидат избришани.

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
mk: Постојат неколку проблеми кои ви препорачуваме да ги прегледате пред да продолжите со инсталацијата, но и понатаму сте во можност да го инсталирате софтверот. Погледнете ги деталите подолу.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
mk:  Постои процесор за плаќање кој е поврзан со избраниот тип на процесор за плаќање, така да не може да биде избришан.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
mk:  Дојде до грешка при валидацијата на вашиот HTML внес. Оваа активност се смета за сомнителна, запирам...

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
mk: Веќе постои корисник поврзан со оваа адреса за е-пошта. Внесете друга адреса за е-пошта.

en: There is an entry with the same label.
mk: Постои внес со иста ознака.

en: There is an entry with the same value.
mk: Постои внес со иста вредност.

en: There is no '%1' folder.
mk: Не постои фолдер '%1'.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
mk:  Ниту еден финансиски тип не е конфигуриран за приход врзан за сметка. <a href='%1'>Кликнете овде</a> ако сакате да го конфигурирате финансискиот тип за вашиот сајт.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
mk: Не постои важечки статус на членство достапен за избраните датуми на членство.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
mk: Нема важечко прилагодување  на SMTP серверот или на патеката за излезна пошта. Кликнете на <a href='%1'>Администрација >> Системски прилагодувања >> Излезна пошта</a> за да го прилагодите серверот за излезна пошта.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
mk: Нема важечко прилагодување на SMTP серверот или на патеката за излезна пошта. Кликнете на <a href='%1'>Администрација >> Системски прилагодувања >> Излезна пошта</a> за да го прилагодите серверот за излезна пошта.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
mk: Не постои стандардна ОД адреса за е-пошта прилагодена за доменот. Можете да ја додадете овде. <a href='%1'>Конфигурирај ОД адреса за е-пошта.</a>

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
mk: Нема важечко прилагодување на  патеката за излезна пошта Кликнете на <a href='%1'>Администрација >> Системски прилагодувања >> Излезна пошта</a> за да го прилагодите серверот за излезна пошта.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
mk: Нема важечко прилагодување на smtp серверот.  Кликнете на <a href='%1'>Администрација >> Системски прилагодувања >> Излезна пошта</a> за да го прилагодите SMTP серверот.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
mk: На овој наста има само место за  уште %1 учесник/ци.

en: There was a problem verifying that this site is available on the public Internet.
mk:  Дојде до проблем при верификацијата дали сајтот е достапен на интернет.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при додавањето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка обидете се повторно да инсталирате CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при додавањето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка, обидете се повторно да инсталирате CiviMember Roles Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при бришењето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка, обидете се повторно да инсталирате CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при бришењето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка, обидете се повторно да инсталирате CiviMember Roles Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при уредувањето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка обидете се повторно да инсталирате CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при уредувањето на ова правило за поврзување. Проверете ги прилагодувањата на вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка, обидете се повторно да инсталирате CiviMember Roles Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при превземањето на ова правило за поврзување за уредување. Проверете ги прилагодувањата во вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка обидете се повторно да инсталирате CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
mk: Дојде до грешка при превземањето на ова правило за поврзување за уредување. Проверете ги прилагодувањата во вашата база на податоци и обидете се повторно. Доколку повторно добиете порака со грешка обидете се повторно да инсталирате CiviMember  Roles Sync.

en: There was an error in your request
mk: Постои грешка во вашето барање

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
mk: Дојде до грешка. CiviMember членствата и Drupal улогите не се синхронизирани.

en: There was some problem updating the billing details.
mk: Дојде до проблеми со ажурирањето на деталите за наплата

en: There were no contributions during the selected year.
mk: Немало донации во текот на избраната година.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
mk: Овие опции за повеќе избори ги делат следниве кориснички полиња: %1

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
mk: За развојот на екстензијата придонесуваат членовите на CiviCRM заедницата. Можете да додадете сопствени пребарувања кои често ги користите во вашето мени за пребарување (користејќи Администрација > Уредување на податоци и екран > Мени за навигација). Штом новите сопствени/кориснички пребарувања станат достапни, можете да ги прегледувате (и инсталирате доколку ви се од полза) користејќи Администрација > Системски прилагодувања > Менаџмент на екстензии.

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
mk:  Причината на овие ограничувања е што при регистрацијата на активист за повеќе членства, со користење на сет на цени, се креира еден запис за периодично плаќање кој ги покрива вкупните трошоци за сите избрани членства.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
mk: Овие незадолжителни компоненти ви даваат повеќе можности да се поврзете со оние кои ве поддржуваат.

en: These records have been filled in with the imported data.
mk: Овие записи беа пополнети со вчитаните податоци.

en: These records have been replaced with the imported data.
mk: Овие записи се заменети со вчитаните податоци.

en: These records have been updated with the imported data.
mk: Овие записи беа ажурирани со вчитаните податоци.

en: These records have not been imported.
mk: Овие записи не беа вчитани.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
mk: Овие врски се исклучени ИЛИ имаат датум на завршување во минатото.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
mk: Овие прилагодувања се користата за конфигурирање на својствата на CiviEvent компонентата. Прочитајте ја документацијата %1 пред менување на  стандардните вредности.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
mk: Овие прилагодувања ги дефинираат CMS варијаблите кои се користат во CiviCRM.

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.).
mk: Овие прилагодувања  ги дефинираат URL кои се користат за пристап кон CiviCRM ресурсите (CSS фајлови, Javascript фајлови, слики, итн.)

en: These variables are computed automatically using <tt>civicrm.settings.php</tt> and its options, such as <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.
mk:  Овие варијабли се пресметуваат автоматски користејќи ја <tt>civicrm.settings.php</tt> и нејзините опции како што е <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.

en: They can not be Exported
mk: Не може да бидат пренесени

en: They have been added to %1.
mk: Додадени се во %1.

en: Things to check in a test mailing:
mk: Нешта кои треба да се проверат при тестирање на поштата:

en: Third
mk: Трет

en: This
mk: Овој

en: This %1 onwards
mk: Од %1 и оние кои следат

en: This CiviCRM profile field is view only.
mk: Ова поле на CiviCRM профилот е само за преглед.

en: This Credit Note ID already exists in the database.
mk: Овој ID за белешка за запис веќе постои во базата на податоци.

en: This Invoice ID already exists in the database.
mk: ID на фактура кој веќе постои во базата на податоци.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
mk: Оваа ознака веќе постои во базата на податоци за избраниот тип на контакт.

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
mk: Ова членство е поврзано со донација. Морате да имате дозвола за 'бришење во CiviContribute' за да го избришете овој запис.

en: This Option is already full for this event.
mk: Оваа опција е веќе пополнета за овој настан.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
mk: Овој учесник е поврзан со донација. Морате да ја имате дозволата 'бришење во CiviContribute' за да можете да го избришете овој запис.

en: This Title already exists in Database.
mk: Насловот веќе постои во базата на податоци.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
mk:  ID на трансакцијата веќе постои во базата на податоци. Вклучете го бројот на сметката за чекови.

en: This account relationship already exits
mk: Оваа врска за сметка веќе постои

en: This action cannot be undone.
mk: Оваа акција е неповратна.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
mk: Оваа адреса не содржи информација за географска ширина/должина и не може да биде мапирана.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
mk: Оваа адреса ја дели уште %1 контакт (контакти). Менувањето на оваа адреса автоматски ќе ја ажурира споделената адреса на овие контакти.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
mk:  Ова се однесува на неделни, месечни и годишни уплати.

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
mk: Оваа серија е конфигурирана да содржи само трансакции кои го користат методот на плаќање %1. Ако сакате да вклучите други трансакции, најпрвин уредете ја серијата и изменете го методот на плаќање.

en: This calendar month
mk: Овој календарски месец

en: This calendar year
mk: Оваа календарска година

en: This campaign is active from
mk: Оваа кампања е активна од

en: This contact does not belong to any groups.
mk: Овој контакт не припаѓа на ниту една од групите...

en: This contact does not currently belong to any groups.
mk: Овој контакт во моментов не припаѓа на ниту една од групите.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
mk: Овој контакт во моментов не припаѓа на ниту една смарт група.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
mk: Овој контакт има уплата на обврска на чекање или со истечен рок од %2 која е закажана за %3. <a href="%1">Кликнете овде за да ја внесете уплатата на обврската</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
mk: Овој контакт е веќе доделен на овој настан.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
mk[0]: Овој контакт има запис за адреса кој е заеднички со  друг контакт.
mk[1]: Овој контакт има запис за адреса кој е заеднички со %count други контакти.

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
mk: Овој контакт има постоечко %1 членство во %2 со %3 статус %4.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
mk: Овој контакт има уплати на обврски на чекање или со истечен рок. <a href="%1">Кликнете овде да ја погледнете нивната картичка со обврски</a> и да потврдите дали оваа донација треба да биде забележана како уплата на обврска.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
mk: Овој посебен контакт содржи контакт информации поврзани со инсталацијата на CiviCRM на овој домен. Никој нема дозвола да го избрише затоа што овие информации се користат за специјални системски функции.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
mk: Тип на контакт со ова име веќе постои во датабазата. Имињата на типовите на контакти мора да бидат посебни.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
mk: Овој контакт (контакти) не можат да бидат трајно избришани затоа што записот за контактот е поврзан со една или повеќе трансакции кои се во тек. Бришењето на овој контакт би довело до губење на податоците за финансиските трансакции.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
mk:  Оваа донација е овозможена со помош на <strong>%1</strong>, кој/а ја поддржува нашата кампања.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
mk: Оваа страница за донации е конфигурирана за донации во име на организација, а профилот на избраниот примател во име на друг е оневозможен или не е пронајден.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
mk: Оваа страница за донации е прилагодена така да поддржува посебни уплати за донации и членство. Овој %1 во моментов не поддржува повеќекратни уплати во исто време или опцијата „Изврши монетарни трансакции“ е исклучена. Контактирајте го администраторот на сајтот и известете го за оваа грешка.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
mk: Донаторот мора да има валидна адреса за е-пошта ( и не смее да има селектирано „Не испраќај е-пошта)

en: This email %1 already has an account associated with it. Please select another email.
mk: Оаа е-пошта %1 е веќе поврзана со еден налог. Ве молиме изберете друга е-пошта.

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
mk: Оваа адреса за е-пошта е вклучена во автоматските потврди за онлајн донации доколку донаторот избере награда. Оваа адреса ќе се користи како контакт за сите прашања поврзани со исполнувањето на условите и испраќањето на наградите.

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
mk: Овој настан не може да биде избришан затоа што постојат поврзани записи за учесниците. Доколку сакате да го избришете овој настан, најпрвин мора да најдете учесници поврзани со настаните и да ги избришете. Можете да ја користите страната <a href='%1'>CiviEvent >>Најди учесници</a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
mk: За овој настан во моментов се регистрирани максимален број на учесници (%1). Можете да го смените овој лимит и да регистрирате дополнителни учесници со користење на овој формулар.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
mk: Овој настан има само уше %1 слободно место (слободни места). Доколку продолжите и регистрирате повеќе од %1 лица (вклучувајќи ве и вас), цеката група ќе биде додадена на листата за чекање. Доколку го смалите бројот на лица кои ги регистрирате на %1, нема да бидете додадени на листата за чекање.

en: This event is currently full.
mk: Овој настан е пополнет во моментов.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
mk: Овој настан е пополнет во моментов. Можете да се регистрирате сега и ќе бидете додадени на листата за чекање. Доколку се ослободат места, ќе бидете известени.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
mk: Регистрирајте се за листата на чекање. Ќе бидете известени доколку се ослободат места.

en: This event is full.
mk: Овој настан е пополнет

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
mk: Оваа регистрација е овозможена со помош на <strong>%1</strong>, кој/а ја поддржува нашата кампања.

en: This feature is not currently available.
mk: Оваа функција не е достапна во моментов.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
mk: Оваа функција бара PHP верзија %1 или повисока

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
mk: Оваа функција бара вредноста за прилагодување 'Дозволи регистрација на корисник' да биде 'Да' во одделот Joomla глобална конфигурација >> Прилагодувања на систем.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
mk: Оваа опција бара да вашите Кориснички прилагодувања за Drupal  дозволуваат на „посетителите да креираат налози“ (со или без одобрение на адмиистраторот). Опцијата 'Потврда на е-пошта' може да биде вклучена или исклучена.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
mk: Оваа функционалност НЕ треба да биде вклучена на продукциските сајтови.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
mk: Ова поле ви овозможува да измените одредени сесии, прескокнете празници, или да креирате празнини во секвенцата поради разни други причини.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
mk: Ова поле е исклучено кога пребарувате пошта која е во подготовка или не е закажана.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
mk: Ова поле е неактивно и нема да биде прикажано на форматот за профил.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
mk: Ова поле е неактивно и нема да биде прикажано во формуларот за уредување.

en: This field is required.
mk: Полето е задолжително.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
mk: Ова поле е само за преглед и нема да биде прикажано во форматот за профил.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
mk: Ова поле е само за преглед и нема да биде прикажано во формуларот за уредување.

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
mk:  Оваа финансиска сметка не е можно да се избрише затоа што се користи како главна сметка. Остранете ја од позицијата главна сметка пред повторно да се обидете да ја избришете.

en: This financial account cannot have '%1' relationship.
mk: Финансиската сметка не може да има '%1' врска.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
mk:  Овој финансиски тип ќе биде доделен за плаќања кои учесниците ги извршиле при онлајн регистрацијата. Доколку го користите сетот на цени кој се наоѓа подолу, имајте в предвид дека записот за донацијата ќе го има овој финансиски тип, но поединечните ставки всушност ќе бидат обработувани со помош на финансискиот тип кој е избран за ставката за сетот на цени.

en: This fiscal year
mk: Оваа фискална година

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
mk: Оваа ознака најчесто се користи за означување на адреса за е-пошта на која не може да се испорача пошта. Ако ја користите CiviMail компонентата, адресите за е-пошта кои прекумерно одбиваат пошта автоматски се ставаат на чекање, а групната е-пошта не се праќа на оваа адреса се додека има ознака На чекање. Оваа опција можете да ја прилагодите (или да ја исклучите) рачно - но не заборавајте дека е-пошта нема да се испраќа на оваа адреса, се додека има ознака „На чекање“.

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
mk: Оваа функција не може да биде вклучена на повеќејазичните инсталации.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
mk[0]: Оваа група во моментов има еден член.
mk[1]: Оваа група во моментов има вкупно %count членови.

en: This installer can only be used for the Backdrop version of CiviCRM.
mk: Овој инсталер може да се користи само за Backdrop верзијата на CiviCRM.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
mk: Овој инсталер може да се користи само за Drupal верзијата на CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
mk: Овој инсталер може да се користи само за WordPress верзијата на CiviCRM.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
mk: Ова е повеќејазична инсталација. Содржи одредени разлики во шемата во споредба со вообичаените инсталации на CiviCRM софтверот. Повеќе детали <a href="%1">побарајте во документацијата</a>.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
mk: Ова е приказ како овој производ ќе изгледа на вашите страницици за донации.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
mk: Ова е преглед на вашата страница за лична кампања која поддржува

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
mk: Ова е потсетник дека вашата следна обврска доспева на %1.

en: This is a required field
mk: Ова е задолжително поле

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
mk: Ова е тест за е-пошта. Не е извршена никаква финансиска трансакција.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
mk: Ова е автоматски одговор од ненадгледувано поштенско сандаче. Сите прашања испратете ги на нашата контакт-адреса за е-пошта.

en: This is case is currently assigned to %1.
mk: Овој предмет е во моментов доделен на %1.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
mk: Ова се прикажува за настани кои користат полиња со сет на цени за да се зголеми бројот на учесници кој е изброен во однос на максималното ниво на учесници за настан. На пример, некој може да избере 'Маса за 8 лица' при регистрацијата за вечера за прибирање на средства. Оваа регистрација ќе го зголеми 'вистинскиот број на учесници' за 8, иако е прикажан само еден запис за учесник прикажан во резултатите од пребарувањето.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
mk: Ова е веројатно поврзано со проблемот во прилагодувањето на излезната е-пошта (Администрирај CiviCRM &raquo; Прилагодувања на системот &raquo; Излезна е-пошта) ИЛИ адресата за е-пошта ОД која е наменски конфигурирана за страница за донации или настан. Можни причини се:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
mk: Ова е LIVE <strong>Патека на сертификатот</strong> асоцирана со вашата First Data сметка.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> поврзан со вашата Elavon сметка.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> поврзан со вашата Elavon сметка.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е LIVE <strong>Elavon User ID</strong> поврзан со вашата Elavon  сметка.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
mk: Ова е LIVE <strong>First Data име на продавница</strong> поврзано со вашата First Data сметка (ова е број на фајл на сертификатот без екстензија).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
mk: Ова е LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> поврзан со вашата eWAY сметка.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
mk: Ова е TEST %1 и се користи само за тестирање.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
mk: Ова е TEST <strong>Патека на сертификатот</strong> асоцирана со вашата First Data сметка.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> поврзан со вашата Elavon сметка.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> поврзан со вашата Elavon сметка.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
mk: Ова е TEST <strong>Elavon User ID</strong> поврзан со вашата Elavon  сметка.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
mk: Ова е TEST <strong>First Data име на продавница</strong> поврзано со вашата First Data сметка (ова е број на фајлот на сертификатот без екстензија).

en: This is the communication language. If there are template translation or tokens, they will be localized accordingly. By default, the system default language will be used.
mk: Ова е јазикот за комуникација. Доколку постојат преводи на шаблони или токени, тие ќе бидат локализирани во склад со прилагодувањата. Стандардното прилагодување е да се користи системскиот јазик.

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
mk: Ова е првиот чекор во креирањето на нова онлајн страница за донации. Можете да направите една или повеќе страници за донации за различни цели, публика, кампањи итн. Секоја страница може да има своја уводна порака, однапред утврдени износи за донации, сопствени полиња за собирање на податоци итн.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
mk: Ова е наслов кој ќе им се прикажува на корисниците при изборот на шаблонот за настанот за креирање на нов настан. <em>Не</em> претставува наслов на настанот сам по себе.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
mk: Оваа ознака се прикажува заедно со листата за котизации за настан. При користењето на Сетовите за цени, оваа ознака е наслов на одделот кој содржи полиња со цени.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
mk: Оваа локација ја користат уште %1 други настани. Модифицирањето на информациите за локацијата ќе ги измени овие вредности за сите настани.

en: This mailing has been submitted.
mk: Оваа пошта е испратена.

en: This mailing was generated based on search results. The search results cannot be removed.
mk: Оваа пошта беше генерирана врз основа на резултатите од пребарувањата. Резултатите од пребарувањата нема да бидат отстранети.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
mk: Ова ќе доведе до губење на значително количество на информации и оваа операција е неповратна.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
mk: Ова ќе доведе до губење на значајно количество на податоци и оваа операција е неповратна. Прегледајте ги информациите за екстензијата подолу пред да донесете конечна одлука.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
mk: Овој статус на членство не може да биде избришан затоа што е присутно членство со овој статус.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
mk: Овој тип на членство не може да биде избришан од следниве причини:

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
mk: Ова членство автоматски се обновува секој/и %1 %2(s).

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
mk: Ова членство ќе биде автоматски обновувано секои %1 %2(s).

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
mk: Членството ќе биде обновено автоматски секои %1 %2(с)

en: This membership will be renewed automatically every %1.
mk: Членството ќе биде обновено автоматски секои %1.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
mk: Оваа порака се прикажува на страницата со информациите за настанот и страницата за регистрирање на настан кога настанот е пополнет и е активирана функцијата на листата за чекање.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
mk: Оваа порака се прикажува %1 на врвот на формуларот Кажете на пријател. Можете да додадете HTML белези за да додадете форматирање или линкови.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
mk: Оваа порака содржи невалиден токен - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
mk: Нема задолжителни токени во оваа порака - {%1}: %2

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
mk: Името веќе постои во датабазата. Имињата на сериите мора да се уникатни.

en: This operation cannot be undone.
mk: Оваа операција е неповратна.

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
mk: Оваа опција контролира кој може да ја види содржината на оваа е-порака на вашиот сајт. Линкот може да биде вклучен така што ќе внесете "Mailing permalink" токен (можете да го поставите во линкот при составувањето на е-пораката во HTML).

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
mk: Оваа група на опции е резервирана за системот. Не можете да додавате ниту да бришете опции од оваа листа.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
mk: Оваа опција е дизајнирана за да можат контактите сами да се исклучат од мејлинг листата доколку не сакаат да примаат групна е-пошта од вашата организација (ова се прилагодува со користење на акцијата за исклучување во CiviMail групната е-пошта). Размислете пред измената на оваа опција, затоа што ќе го редефинира она што кориниците самите го избрале.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
mk: Оваа опција не се препорачува за големи вчитувања. Наместо тоа, користете ја командната линија на скриптот за геокодирање.

en: This page does not have any price fields configured or you may not have permission for them. Please contact the site administrator for more details.
mk: Оваа страница не содржи полиња за цени или вие немате дозвола за нив. Контактирајте го администраторот на сајтот за повеќе детали.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
mk: Оваа страница содржи профил со полиња за членство - но блокот за членство НЕ Е вклучен. Известете го администраторот на сајтот.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
mk: Оваа страница во моментов е прикажана во <strong>test-drive mode</strong> верзија. Доколку е ова настан за кој се наплаќа. трансакциите ќе бидат проследени кон тест - серверот на вашиот процесор за плаќање. <strong>Нема да има извршени финансиски трансакции, но записот за контактот ќе биде креиран и ажуриран, како и записите за донацијата кои ќе бидат зачувани во базата на податоци. Користете контакти подготвени за тестирање со очигледни имиња како би можеле да ги прегледате и избришете овие записи по потреба</strong>. Погледнете ја документацијата на вашиот процесор за плаќање за информации за вредностите кои ќе ги користите за тест-броевите за кредитните картички, сигурносниот код, поштенскиот код, итн.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
mk: Оваа страница во моментов се прикажува во <strong>test-drive mode</strong> верзија. Трансакциите ќе бидат проследени до тест-серверот на вашиот процесор за плаќање. <strong>Нема да бидат извршени финансиски трансакции, но записот за контактот ќе биде креиран или ажуриран, како и записите за донацијата кои ќе бидат зачувани во базата на податоци. Користете податоци подготвени за тестирање со очигледни имиња како би можеле да ги прегледате и избришете овие записи по потреба.</strong> Разгледајте ја документацијата на вашиот процесор за плаќање за информации за вредностите кои ќе ги користите за тест-броевите за кредитните картички, сигурносниот код, поштенскиот код, итн.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
mk: Оваа страница не е поврзана со страницата за лична кампања која штотуку ја посетивте, но можете да донирате и на оваа страница.

en: This page lists all case records for %1.
mk: Оваа страница ги листа  сите записи во врска со предметот за %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
mk: Оваа страница ги листа сите регистрации за настаните за %1.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
mk: Оваа страница ги листа сите грантови  %1 од почеток

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
mk: Овoј телефонски број е вклучен во автоматските потврди за онлајн донации доколку донаторот избере награда. Овој телефон ќе се користи како контакт за сите прашања поврзани со исполнувањето на условите и испраќањето на наградите.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
mk: Овој сет на цени се користи во страниците за донации од листата. Кликнете на насловот на страницата за донации за да го измените или отстраните сетот за цени.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
mk: Овој сет на цени се користи во шаблонот(ите) за настан од листата. Кликнете на насловот на шаблонот за настан за да го измените или отстраните сетот на цени.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
mk: Овој сет на цени се користи во настанот(ите) од листата. Кликнете на насловот на настанот за да го измените или отстраните сетот на цени.

en: This profile does not have the map feature turned on.
mk: Овој профил ја нема вклучено функцијата мапирање.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
mk: Овој профил е прилагоден за тип на контакти '%1'. Не може да се користи за уредување на друг тип на контакти.

en: This profile is currently used for %1.
mk: Овој профил во моментов се користи за %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
mk: Овој профил повеќе не го содржи полето "%1"! Сите референци кон ова поле се отстранети.

en: This quarter
mk: Ова тримесечје

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
mk: Овој прашалник може да биде инициран во поинаква база на податоци, но таа база на податоци мора да биде на ист сервер за база на податоци, а корисникот на CiviCRM  базата на податоци мора да ја има привилегијата SELECT  (како и сите други привилегии потребни за извршување на прашалникот).

en: This record already has the status
mk: Овој запис веќе има статус.

en: This record was modified by another user!
mk: Записот го модифицирал друг корисник.

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
mk:  Оваа периодична донација е поврзана со автоматската обнова на членството. Доколку ја откажете, членството нема повеќе да биде автоматски обновувано. Меѓутоа тоа нема да влијае на моменталниот статус на членството.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
mk: Оваа периодична донација ќе биде обработувана автоматски секои %1 %2(s)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
mk: Оваа периодична донација ќе биде обработена автоматски секој/а %1%2s во вкупно %3 рати (вклучувајќи ја и оваа прва донација).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s.
mk: Оваа периодична донација ќе биде обработена автоматски секој/а %1%2s.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
mk: Оваа периодична донација ќе биде обработена автоматски секој/а %1 на вкупно %2 рати (вклучувајќи ја и оваа прва донација).

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
mk: Оваа верзија ви овозможува да прикажувате и уредувате кориснички сетови на полиња со повеќе записи во формат на табела, кои ќе бидат покорисни во некои случаи. Можете да го испробате форматот во одделот Администрирање > Прилагодени податоци и екрани > Прилагодени полиња. Кликнете на Прилагодувања за кориснички сет на полиња и сменете го стилот на приказ во „Картичка со табели“.

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
mk: Оваа верзија го менува начинот накој анонимните регистрации за настан ги спојуваат корисниците со постоечките контакти. Стандардно, сите учесници на настан ќе бидат споени со постоечките индивидуалци користејќи го правилото без надзор, дури и ако се дозволени повеќе регистрации со иста адреса за е-пошта. Прегледајте ги настаните за да се уверите дека сте избрале соодветно правило на спојување и сте собрале доволно информации за да ги споите контактите.

en: This report can not be displayed because there are no relevant entries in the logging tables.
mk: Овој извештај не е можно да биде прикажан затоа што нема релевантвни внесови во табелите за логирање.

en: This report displays the current results for your A/B test. You can return to this page to view the latest statistics by navigating to "Manage A/B Tests" and clicking "Results".
mk: Овој извештај ги прикажува моменталните резултати за вашиот А / Б тест. Можете да се вратите на оваа страница за да ги видите најновите статистики со движење кон „Управување со А / Б тестови“ и кликнете на „резултати“.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
mk: Ова резервирано правило е однапред конфигурирано со спарени полиња за да се оптимизираат перформансите на пронаоѓање на дедупликација. Одговара на:

en: This rule set is already exist in data base.
mk: Овој сет на правила веќе постои во базата на податоци.

en: This scheduled job does not have any log entries.
mk: Оваа закажана задача нема лог за внес.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
mk: Овој екран е особено корисен за раководење со настани со активирани опции за одобрување на Листата за чекање и/или за регистрација. Како би ги користеле овие опции најпрвин морате да ги активирате Статусите на учесниците (Администрирај &raquo; CiviEvent &raquo; Статуси на учесници).

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
mk: На овој екран ќе биде претставен листата на последните 1000 внесувања на закажани задачи.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
mk: Овој екран ги прикажува сите страници за лична кампања креирани во системот и му овозможува на администраторот да ги прегледа и измени нивниот статус.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
mk: Овој екран го прикажува моменталното CiviCRM мени за навигација на вашиот сајт, прикажано како 'стебло'. Ставките на менито од највисоко ниво се наведени вертикално. Кликнете на триаголникот од левата страна на било која ставка од највисоко ниво ('гранка') за да ја раширите и да ги прикажете ставките на менито под неа. Не заборавајте дека некои ставки на менито прикажани овде нема да бидат прикажани во лентата на менито во живо, која се прикажува на врвот од секој CiviCRM екран. Корисниците ќе ги видат само ставките на менито за кое имаат дозволи, а ќе бидат скриени и ставките на менито поврзани со исклучените компоненти.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
mk: Ова прилагодување ја условува редирекцијата на сите барања од онлајн донации / членови / настани и CiviCRM администраторска страница кон URL обезбедени со SSL (https).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
mk:  Ова  прилагодување се игнорира доколку профилот е вклучен во онлајн донација, пријава за членство или формулар за регистрација за настан. Во овој случај, поклопувањето на контактите секогаш резултира да трансакцијата секогаш биде поврзана со контактот со кој се поклопува.</p>

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
mk: Ова прилагодување ќе ги верификува SSL  примени при остварувањето на безбедните HTTPS конекции со процесорите на  уплата.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
mk: Ова треба да се сложува со <a href="%1">„Директориумот на CiviCRM екстензии“</a> (“%2“).

en: This smart group will stay up-to-date with all contacts who meet the search criteria.
mk: Оваа смарт група ќе биде ажурирана и секогаш ќе ги содржи сите контакти кои ги задоволуваат критериумите за пребараување.

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
mk: Системот содржи застарен, небезбеден скрипт (%1). Фајлот е избришан автоматски.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
mk: Системот содржи застарен, небезбеден скрипт (%1). Ве молиме да го избришете.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
mk: Оваа табела дава краток преглед на <strong>Вкупно грантови</strong> и вклучува кратенки за прикажување на деталите за грантот за овие често користени периоди за пребарување. Кликнете на Статус на грант за да ја видите листата на контакти за тој статус на грант. За да ги активирате сопствените прилагодени пребарувања, кликнете на <a href='%1'>Пронајди грантови</a>. Можете да пребарувате според име на контакт, износ, тип на грант и многу други критериуми.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
mk: Оваа табела дава краток преглед на активностите за <strong>пријавување и обновување на членство</strong> и опфаќа кратенки за приказ на детали на овие најчесто користени критериуми за пребарување. За да ги активирате сопствените прилагодени пребарувања, кликнете на <a href='%1'>Пронајди членови</a>. Можете да пребарувате според име на член, тип на членство, статус и опсегот на датумите на пријавување.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
mk: Овој наслов и опис ќе се прикажуваат на корисниците во листата на извештајот кога ќе кликнат на менито 'Листинг на извештајот'. Насловот треба да се однесува на стандардните критериуми на извештајот. Пример: Извештај на активности - тековен месец.

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
mk: Овој наслов е веќе поврзан со избран тип на активност. Изберете посебен наслов.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
mk:  Овој наслов е веќе поврзан со избраната кампања и типот на активност. Изберете посебен наслов.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
mk: Овој наслов ќе биде прикажан на корисниците во листингот на сопствени/кориснички пребарувања.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
mk: Насловот ќе биде прикажан на врвот на страната. Користете само алфанумерички карактери, празни места и цртички за креирање на име на настан.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
mk: Овој наслов ќе се прикажува на врвот на страницата со благодарница/потврда на трансакцијата.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
mk: Овој наслов ќе биде прикажан на врвот на страницата со благодарница.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
mk: Овој токен може да се користи при испраќање на пошта (содржина, наслов, фуснота).

en: This username is currently available.
mk: Ова корисничко име е достапно во моментов.

en: This username is taken.
mk: Корисничкото име е зафатено.

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
mk: Ова ќе биде стандардна избрана вредност кога се додава нова адреса на контакт.

en: This version of CiviCRM can only be used with Backdrop 1.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Backdrop 1.0 and over.
mk: Оваа верзија на CiviCRM може да се користи само со Backdrop 1.x. Проверете дали '%1' постои доколку користите Backdrop 1.0 или повисок.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
mk:  Оваа верзија на CiviCRM може да се користи само со Drupal 6.x  или7.x. Проверете дали '%1' постои доколку користите Drupal 7.0

en: This week
mk: Оваа недела

en: This will add links for all currently active reports to the "Reports" menu under the relevant component. If you have added report instances to other menus, they will be moved to "Reports".  Are you sure?
mk: Ова ќе додаде линкови за сите во моментот активни извештаи во менито „Извештаи“ во рамки на соодветната компонента. Доколку сте додале извештаи на останатите менија, тие ќе бидат преместени во „Извештаи“. Дали сте сигурни?

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
mk: Ова ќе ја отстрани наградата од било која страница за донирање на која се наоѓа.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
mk: Ова ќе ги избрише сите податоци од CiviCRM. Дали сте сигурни?

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
mk: Ова веднаш ќе го избрише фајлот %1. Акцијата е конечна.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
mk: Ова ќе ја измени вашата CiviCRM во еднојазична. ТОА ЌЕ ГИ ИЗБРИШЕ СИТЕ ПОДАТОЦИ ОСВЕН ПОДАТОЦИТЕ ЗА СТАНДАРДНИОТ ЈАЗИК ИЗБРАН ПОГОРЕ (и само тој јазик ќе биде зачуван).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
mk: Ова ќе ја освежи листата со дупликати. Кликнете ОК за да продолжите.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
mk:  Ова ќе го избрише форматот од сите шаблони кои го користат. Дали сакате да продолжите?

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
mk: Ова ќе го активира процесот на групно спојување на наведените дупликати. Операцијата ќе биде активирана во безбеден режим - ќе бидат споени само записи без директни конфликти на податоците. Кликнете на ОК за да продолжите ако сте сигурни дека сакате да ја активирате оваа операција,

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in force merge mode - all selected duplicates will be merged into main contacts even in case of any conflicts. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
mk:  Ова ќе го покрене процесот на групно спојување над избраните дупликати. Операцијата ќе биде активирана во режимот на наметнато спојување - сите избрани дупликати ќе бидат споени во главните контакти, дури  и во случај на било какви конфликти. Кликнете на ОК за да продолжите ако сте сигурни дека сакате да ја започнете оваа операција,

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
mk: Ова ќе го започне процесот на групно спојување на избраните дупликати. Операцијата ќе биде стартирана во безбеден режим - ќе бидат споени само записи без директни судири на податоците. Кликнете на ОК за да продолжите ако сте сигурни дека сакате да ја започнете оваа операција,

en: This will write to the database. Continue?
mk: Ова ќе направи запис во базата на податоци. Продолжи?

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
mk: Мислам дека ќе те интересира да чуеш за овој настан. Планирам да присуствувам.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
mk: Мислам дека ќе те интересира да чуеш за оваа организација и да помогнеш. Прават важна работа.

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
mk: Разделникот за илјади и ознаката за децимали не можат да бидат исти.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
mk: Разделник за илјади не може да биде празно поле. Можете да користите карактер за растојание.

en: Three
mk: Три

en: Threshold
mk: Гранична вредност

en: Thumbnail URL is Required
mk: URL за сликичка е задолжителен

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
mk: Стандарден Тибетски, Централен Тибетски

en: Tigrinya
mk: Тигриња

en: Time
mk: Време

en: Time Format
mk: Формат за време

en: Time Limit
mk: Временско ограничување

en: Time is required for this format.
mk: Времето е задолжително во овој формат.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
mk: Временско ограничување <strong>во часови</strong> за потврда и комплетирање на регистрацијата на учесниците со било кој статус. внесете 0 (или оставете празно) за да ја исклучите оваа функција.

en: Timeline
mk: Временска рамка

en: Timestamp
mk: Временска ознака

en: Timestamp Mismatch
mk: Непоклопување на временската ознака

en: Timezone
mk: Временска зона

en: Timezone Abbreviation
mk: Скратеница за временска зона

en: Timezone ID
mk: ID на временска зона

en: Timezone Name
mk: Име на временска зона

en: Tip
mk: Бакшиш

en: Tip: Managing waitlisted participants
mk: Совет: Менаџирање на учесници на листа за чекање

en: Title
mk: Наслов

en: Title (link)
mk: Наслов (линк)

en: Title (plain)
mk: Наслов (обичен)

en: Title - New Membership
mk: Наслов - ново членство

en: Title - Renewals
mk: Наслов - обнови

en: Title Color
mk: Боја на наслов

en: Title Text Color
mk: Боја на текстот за наслов

en: Title and Format
mk: Наслов и формат

en: Title and Settings
mk: Наслов и прилагодувања

en: Title for Premiums section
mk: Наслов на секција за награди

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
mk: Наслов за одделот Примател на донација (пр. &quot;Информации за примателот на донацијата&quot;).

en: Title is a required field.
mk: Наслов е задолжително поле.

en: Title not Set
mk: Насловот не е прилагоден

en: Title of the mailing
mk: Наслов на пошта

en: Title of the survey.
mk: Наслов на анкета.

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
mk:  Наслов кој ќе се појави на врвот на секцијата со награди.

en: To
mk: До

en: To Be Paid
mk: За уплата

en: To Email
mk: На е-пошта

en: To End of
mk: До крај

en: To End of Previous
mk: До крај на претходно

en: To First Name
mk: ЗА име

en: To Last Name
mk: ЗА презиме

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
mk: За да додадете поле во овој формулар, повлечете или направете двоен клик на ставката од листата десно.

en: To add reports to your dashboard:
mk: За за додадете извештаи на вашиот панел:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
mk: За да им овозможите на корисниците да ја видат листата на учесници, прилагодете го ова поле во 'Име' (само имиња на листи), 'Име и е-пошта' или 'Име, статус и датум на регистрација'.

en: To be paid in
mk: Да се плати на

en: To cancel automatic renewal:
mk: За да го откажете автоматското обновување:

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
mk:  Употребете профил „Во име на организација“ за да ги измените веќе собраните податоци за организацијата (<a href="%1">Администрација > Сопствени прилагодувања на податоци и екран > Профили</a>).

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
mk: За да ги исчистите двете, додадете <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
mk: За да завршите и да го потврдите вашиот потпис, следете ги инструкциите кои ви се испратени на е-поштата која ја оставивте.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
mk: За да ја исклучите секцијата за износи на донации, најпрвин треба да ја исклучите опцијата за одвоено плаќање на членството во прилагодувањата за членство.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
mk: За приказ на исписот на стекот на врвот од страната додадете <em>%1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
mk: За бришење на кешот на шаблонот (civicrm/templates_c folder), додадете <em>%1</em>

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
mk: За да го вклучите одобрението за учество на настан, треба да бидат вклучени следниве статуси:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
mk: За да го вклучите менаџментот на листата за чекање за настани, следните статуси мора да бидат вклучени:

en: To end of current calendar month
mk: До крајот на тековниот календаски месец

en: To end of current calendar year
mk: До крајот на тековната календарска година

en: To end of current quarter
mk: До крајот на тековното тромесечие

en: To end of current week
mk: До крајот на оваа недела

en: To end of previous calendar month
mk: До крајот на минатиот календарски месец

en: To end of previous calendar year
mk: До крајот на претходната календарска година

en: To end of previous quarter
mk: До крајот на претходното тромесечје

en: To end of previous week
mk: До крајот на минатата недела

en: To end of yesterday
mk: До крајот на вчерашниот ден

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
mk: За да се уверите дека сите групи на прилагодени податоци се достапни за приказ, можеби ќе морате да ги додадете следниве клучеви во низот db_prefix во фајлот settings.php: %1'.

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
mk: За да го исфилтрирате вработениот/та, од листата со полиња изберете вработен/а и однос-врска.

en: To find out more about this event, go to:
mk: За да дознаете повеќе за овој настан, одете на:

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
mk: За да го влкучите извештајот за компонентата на панелот, повлечете го од блокот „Достапни компоненти на панелот“ во една од двете колони (користете ја десната колона за подобро вклопување).

en: To make a contribution, go to:
mk: За да донирате, одете на:

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
mk: За да ги отстраните привремено поставените фајлови (civicrm/upload folder), додадете <em>%1</em>

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
mk: За пребарување по специфични типови на локации (пр. куќа, работа) изберете една или повеќе опции.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
mk: За да испратите масовна СМС порака морате да имате валидна група на приматели - или барем една група која е мејлинг листа.

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
mk: Вклучете ја оваа опција за да испратите само една порака на заедничка адреса. Токените за mail-merge ќе бидат пополнети само за едно лице.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
mk:  Исклучете ја оваа опција за да испратите одвоена порака до секое лице. Токените за mail-merge ќе бидат пополнети за секое лице.

en: To the user
mk: Кон корисникот

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
mk: За да ги видите сумите, изберете ги сите ID на активности, датуми и траења.

en: To:
mk: До

en: Today
mk: Денес

en: Toggle fullscreen
mk: Вклучи приказ преку цел екран

en: Token
mk: Токен

en: Tokens
mk: Токени

en: Tomorrow
mk: Утре

en: Tonga (Tonga Islands)
mk: Тонга

en: Too many matching results
mk: Премногу резултати

en: Top Donors Report
mk: Извештај за топ донатори

en: Top Margin
mk: Горна маргина

en: Top Padding
mk: Внатрешно растојание горе

en: Top level
mk: Највисоко ниво

en: Total Activities
mk: Вкупно активности

en: Total Amount
mk: Вкупна сума

en: Total Amount (Contributions)
mk: Вкупен износ (Донации)

en: Total Amount (Soft Credits)
mk: Вкупен износ (заслуги)

en: Total Amount Contributed
mk: Вкупен дониран износ

en: Total Amount Paid
mk: Вкупно платен износ

en: Total Amount should be a positive number
mk: Вкупниот износ треба да биде позитивен број.

en: Total Clicks (WIP)
mk: Вкупно кликови (WIP)

en: Total Clicks on a particular link
mk: Вкупно кликови на посебен линк

en: Total Committed
mk: Вкупно определено

en: Total Contacts
mk: Вкупно контакти

en: Total Contributions
mk: Вкупно донации

en: Total Donations
mk: Вкупно донации

en: Total Donors
mk: Вкупно донатори

en: Total Duration (in Minutes)
mk: Вкупно траење (во минути)

en: Total Income
mk: Вкупен приход

en: Total LifeTime
mk: Вкупен животен век

en: Total Members
mk: Вкупно членови

en: Total No Pledges
mk: Вкупен број на обврски

en: Total Number of Activities
mk: Вкупен број на активности

en: Total Number of Cases
mk: Вкупен број на предмети

en: Total Number of Countries
mk: Вкупен број на земји

en: Total Open Rate
mk: Вкупно единствени отворања

en: Total Opens
mk: Вкупни отварања

en: Total Paid
mk: Вкупно платено

en: Total Participant(s) added to event: %1.
mk: Вкупно учесници додадени во настан: %1

en: Total Participants
mk: Вкупно учесници

en: Total Participants : %1
mk: Вкупно учесници: %1

en: Total Payment
mk: Вкупна уплата

en: Total Payments Made
mk: Вкупно уплати

en: Total Pledge Amount
mk: Вкупно обврзан износ

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
mk: Вкупниот износ на обврската мора да биде поголем од нула.

en: Total Pledged
mk: Вкупна обврска

en: Total Pledges
mk: Вкупно обврски

en: Total Price
mk: Вкупна цена

en: Total Primary Contact(s)
mk: Вкупно примарни контакти

en: Total Received
mk: Вкупно примено

en: Total Recipients:
mk: Вкупно приматели:

en: Total Reserve
mk: Вкупно резервирано

en: Total Row(s)
mk: Вкупно редови

en: Total Rows
mk: Вкупно редови

en: Total Selected Activities: %1
mk: Вкупно избрани активности %1

en: Total Soft Credit Amount
mk: Вкупен износ на заслуга

en: Total Tax
mk: Вкупно данок

en: Total Tracked Opens
mk: Вкупно следени отварања

en: Total Types
mk: Вкупно типови

en: Total Unique Clicks
mk: Вкупно единствени кликови

en: Total amount entered
mk: Вкупно внесена сума

en: Total amount expected
mk: Вкупно очекувана сума

en: Total amount last year
mk: Вкупен минатогодишен износ

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
mk: Вкупна сума која сакате да ја соберете во текот на оваа кампања.

en: Total for
mk: Вкупно за

en: Total for Fiscal Year
mk: Вкупно за фискална година

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
mk: Вкупната вредност на сите износи внесена подолу не се сложува со очекуваната вкупна вредност во серијата.

en: Total number of contact records created or modified during the import.
mk: Вкупен број на записи за контакти креирани или модифицирани за време на вчитувањето.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
mk:  Вкупен број на уплати кои ќе бидат примени. Прилагодете ја оваа вредност на 0 доколку е ова отворена периодична уплата и нема краен датум.

en: Total number of rows imported successfully.
mk: Вкупен број на успешно вчитани редови.

en: Total number of rows in the imported data.
mk: Вкупен број на редови во вчитаните податоци.

en: Total reserved contacts should be a positive number
mk: Вкупниот број на резервирани контакти мора да биде позитивен број.

en: Total reserved per interviewer
mk: Вкупно резервирани по анкетар

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
mk: Вкупно редови (записи за активност) во поставените фајлови.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
mk: Вкупно редови (записи за донации) во поставениот фајл.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
mk:  Вкупно редови (записи за членство) по поставениот фајл.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
mk: Вкупно редови (записи за учесници) во поставениот фајл.

en: Total rows to be imported.
mk: Вкупно реови за вчитување

en: Totals
mk: Збирови

en: Totals (all types)
mk: Вкупно (сите типови)

en: Totals Only
mk: Само вкупни вредности

en: Touched Activity
mk: Допрена активност

en: Touched Contact
mk: Допрен контакт

en: Track Click-Throughs
mk: Следи кликови

en: Track Mailing?
mk: Следи пошта?

en: Track Opens
mk: Следи отварања

en: Track Opens?
mk: Следи отварања?

en: Track Replies
mk: Следи одговори

en: Track URLs?
mk: Следи URL?

en: Track replies using VERP in Reply-To header
mk: Следи ги одговорите користејќи VERP во заглавието Одговори

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
mk: Следи колку пати примателите кликнале на секој линк во поштата.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
mk: Следи колку пати примателите ја отвориле оваа пошта во нивниот софтвер за пошта.

en: Trackable Opens
mk: Испратени отварања

en: Trackable Replies
mk: Испратени одговори

en: Trackable URL ID
mk: ID на следени URL

en: Trackable URL Open ID
mk: ID на отворени следени URL

en: Trackable URLs
mk: Испратени URL-и

en: Trackable Url
mk: Следени URL

en: Tracked Opens
mk: Испратени отворања

en: Trans #
mk: Транс #

en: Transaction #
mk: # Tрансакција

en: Transaction Date
mk: Датум на трансакција

en: Transaction Fee
mk: Провизија за трансакција

en: Transaction ID
mk: Идентификација на трансакција

en: Transaction ID already exists in Database.
mk: Идентификацијата на трансакцијата веќе постои во базата на податоци.

en: Transaction ID must be unique within the database
mk: ID на трансакцијата мора да биде уникатен во рамки на базата на податоци

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
mk: ID на трансакциите мора да бидат уникатни. Вклучете го бројот на сметка за чекови.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
mk:  ID на трансакциите мора да бидат уникатни. Трансакцијата '%1' веќе постои во вашата база на податоци.

en: Transaction Result Code
mk: Код на резултатот на трансакцијата

en: Transactions
mk: Трансакции

en: Transfer
mk: Трансфер

en: Transfer Registration
mk: Регистрација на трансфер

en: Transfer or Cancel Registration
mk: Трансфер и откажување на регистрација

en: Transfer or cancel your registration:
mk: Трансферирајте ја или откажете вашата регистрација:

en: Transferred
mk: Пренесено

en: Transferred to Contact ID
mk: Пренесено на контакт ID

en: Trxn ID
mk: ID на трансакција

en: Try "Search All or by Date Range".
mk: Пробајте „Пребарај се според датум“.

en: Try a different spelling or use fewer letters.
mk: Обидете се да напишете поинаку или да користите помалку букви.

en: Tsonga
mk: Цонга

en: Tswana
mk: Цвана

en: Turkish
mk: Турски

en: Turkmen
mk: Туркменски

en: Twi
mk: Тви

en: Two
mk: Два

en: Type
mk: Вид

en: Type of Data
mk: Тип на податоци

en: UF Group Created Date
mk: Датум на креирање на UF група

en: UF Join ID
mk: UF Идентификација на придружување

en: UF Match ID
mk: Идентификација на UF поклопување

en: URL Click-through tracking
mk: URL на следење на кликови

en: URL Variables
mk: URL варијабли

en: URL for Winner Criteria
mk: URL на критериуми за победа

en: URL for this Page
mk: URL за оваа страница

en: URL is not set for this payment processor
mk: URL не е прилагодена за овот тип на процесор за уплати

en: URL of the location for uploaded image files.
mk: URL или локација на поставените фајлови со слики.

en: URL to Logo Image
mk: URL кон лого

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
mk: URL кои се користат са пристап до CiviCRM ресурсите (CSS фајлови, Javascript фајлови, слики, итн.) Вклучете ги безбедните URL.

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
mk: USPS пребарувањето на адреса не беше успешно со HTTP статус кодот: %1

en: USPS Code
mk: USPS код

en: Uighur, Uyghur
mk: Ујгурски

en: Ukrainian
mk: Украински

en: Un-subscribe Confirmation
mk: Потврда на одјавување

en: Unable to Delete
mk: Не е возможно да се избрише

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
mk: Невозможно е да се креираат InnoDB табели. MySQL InnoDB поддршката е неопходна за CiviCRM, но не е достапна или не е активирана на овој MySQL сервер.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
mk: Не е возможно креирањето на привремени табели. На овој MySQL корисник му недостасува привилегијата CREATE TEMPORARY TABLES.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
mk: Не е можно креирање на активатори. На овој MySQL корисник му недостасува привилегијата CREATE TRIGGERS.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
mk: Не е можно да се избрише полето со цени '%1' - во моментов се користи во еден или повеќе активни настани, страници за донации или шаблони за настани.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
mk: Не е можно да се избрише полето на опции со цена  '%1'- во моментов се користи во еден или повеќе активни настани, страници за донации или донации.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
mk: Не е можно да се избрише сетот на цени '%1' - во моментов се користи во еден или повеќе активни настани, страници за донации, донации или шаблони за настани.

en: Unable to deliver to destintation mail server
mk: Не е можно да биде испорачано до мејл серверот на дестинацијата

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
mk: Не е можно да се исклучи сетот на цени '%1' - во моментов се користи во еден или повеќе настани, страници за донации или донации.

en: Unable to extract the extension to %1.
mk: Не е можно да се распакува екстензијата во %1.

en: Unable to extract the extension.
mk: Не е можно да се распакува екстензијата.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
mk: Не е можно да се распакува екстензијата: %1 не може да се отстрани

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
mk: Не е можно да се распакува екстензијата. Лоша структура на директориум.

en: Unable to file on case.
mk: Не е можно да се заведе во предмет.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
mk: Не е можно да се вчита конфигурациски фајл за тип на случај = '%1' %2.

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
mk: Заклучувањето на табели не е можно. На овој MySQL корисник му недостасува привилегијата LOCK TABLES.

en: Unable to reach destination mail server
mk: Не е можно да се стапи во контакт со серверот за е-пошта на дестинацијата

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
mk: Не е возможно да се стапи во контакт со серверот. Ве молиме да ја освежите оваа страница во вашиот пребарувач и да се обидете повторно.

en: Unable to remove directory %1
mk: Не е возможно да се отстрани директориумот %1

en: Unable to remove file %1
mk: Не е возможно да се отстрани фајлот %1

en: Unable to resolve recipient domain
mk: Не е можно да се реши доменот на примателот

en: Unassigned
mk: Недоделено

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
mk: Може да дојде до неизбалансирани трансакции доколку го избришете типот на сметка: %1

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
mk: Деселектирајте го ова поле доколку ја користите оваа страница САМО за пријава за членство или за собирање на непарични / донации во материјални добра како мебел, опрема...итн.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
mk: За жал, некои од опциите кои ги избравте за еден или повеќе учесници повеќе не се достапни.

en: Unhide
mk: Откриј

en: Unhold Email
mk: Исклучи го задржувањето на е-пораките

en: Uninstall
mk: Деинсталирај

en: Uninstall "%1"?
mk: Деинсталирај „%1“?

en: Uninstall Error
mk: Грешка при деинсталирањењ

en: Uninstall Extension
mk: Деинсталирај екстензија

en: Unique Click-throughs
mk: Единствени кликови

en: Unique ID (OpenID)
mk: Уникатна идентификација (Отворена идентификација)

en: Unique Invoice ID from system
mk: Единствен ID на фактура од системот

en: Unique Open Rate
mk: Стапка на единствени отворања

en: Unique Opens
mk: Посебни отварања

en: Unique Replies
mk: Единствени одговори

en: Unique Tracked Opens
mk: Испратени единствени отворања

en: Unique Transaction ID
mk: Единствен ID на трансакција

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
mk: Единствен ID на трансакцијата од процесорот за плаќање / банката итн.

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
mk: Единствен ID за белешките за интерна употреба за заслуга  за оваа донација.

en: Unique internal reference ID for this contribution.
mk: Единствен ID за интерна употреба за оваа донација.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
mk: Посебен ID на уплата за оваа трансакција. ID на трансакцијата на процесорот за плаќање ќе биде автоматски забележан овде за онлајн донациите.

en: Unit Price
mk: Цена на единица

en: Unit of Measure
mk: Единица мерка

en: Unit price.
mk: Цена за единица.

en: Units
mk: Единици

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
mk: Непознат тип на одбивање. Не е можно да се разложи одбиената е-пошта.

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unknown path
mk: Непозната патека

en: Unlimited
mk: Неограничено

en: Unlocked
mk: Отклучено

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
mk:  Редови каде не се совпаѓа заслугата (прескокнати).

en: Unnamed Profile
mk: Неименуван профил

en: Unopened/Hidden
mk: Неотворен/скриен

en: Unpaid
mk: Неплатено

en: Unreachable
mk: Недостапен/на

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
mk:  Непрепознаено копче за уплата (%1) во %2::%3

en: Unrecognized upgrade action
mk: Непрепознаена активност за ажурирање

en: Unrestricted
mk: Неограничено

en: Unreviewed
mk: Неревидирано

en: Unsafe Files
mk: Небезбедни фајлови

en: Unsafe Permission Settings
mk: Небезбедно прилагодување на дозволи

en: Unsaved Changes
mk: Незачувани промени.

en: Unsubscribe
mk: Одјава

en: Unsubscribe Group
mk: Одјави ја групата

en: Unsubscribe ID
mk: ID за одјава

en: Unsubscribe Message
mk: Порака за одјава

en: Unsubscribe Requests
mk: Барања за одјавување

en: Unsubscribe Timestamp
mk: Временска ознака за одјава

en: Unsubscribe is for Organization?
mk: Одјавата е за организација?

en: Unsubscribe via email
mk: Одјава преку е-порака

en: Unsubscribe via web page
mk: Одјава преку веб-страна

en: Unsubscribed
mk: Одјава

en: Unsubscribed Groups
mk: Одјавени групи

en: Unsubscribes
mk: Одјавувања

en: Unsubscription Groups
mk: Групи за одјава

en: Unsupervised
mk: Без надзор

en: Unsupported action
mk: Неподдржана акција

en: Up To %1
mk: До %1

en: Up To %1 Donation
mk: До %1 Донација

en: Upcoming
mk: Иден

en: Upcoming Events
mk: Престојни настани

en: Update
mk: Ажурирај

en: Update "%1"
mk: Ажурирај „%1“

en: Update Activities
mk: Ажурирај активности

en: Update Activity
mk: Ажурирање на активности

en: Update Campaign
mk: Ажурирај кампаеа

en: Update Check Disabled
mk: Проверката за ажурирања е исклучена

en: Update Contact Information
mk: Ажурирај контакт информација

en: Update Contact(s)
mk: Ажурирај контакт(и)

en: Update Contacts
mk: Ажурирај контакти

en: Update Contribution(s)
mk: Ажурирај донација(и)

en: Update Contributions
mk: Ажурирај донации

en: Update Error
mk: Грешка при ажурирање

en: Update Grants
mk: Ажурирај грантови

en: Update Greetings and Addressees
mk: Ажурирање на поздрав и приматели

en: Update Members(s)
mk: Ажурирај член/членови

en: Update Membership Statuses
mk: Ажурирај статуси на членство

en: Update Memberships
mk: Ажурирај членства

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
mk: Ажурирај го форматот на страна (ова ќе влијае на сите шаблони кои го користат овој формат)

en: Update Participant Statuses
mk: Ажурирај статуси на учесници

en: Update Participant(s)
mk: Ажурирај учесник/ци

en: Update Petition
mk: Ажурирај петиција

en: Update Recurring Contribution
mk: Ажурирај периодична донација

en: Update Recurring Contribution Billing Details
mk: Ажурирај детали за наплата на периодична донација

en: Update Response
mk: Ажурирај одговор

en: Update Responses for All
mk: Ажурирај ги одговорите за сите

en: Update Smart Group
mk: Ажурирај смарт група

en: Update Smart Group Counts
mk: Ажурирање на број на смарт групи

en: Update Success
mk: Ажурирањето е успешно

en: Update Survey
mk: Ажурирај анкета

en: Update Template
mk: Ажурирај шаблон

en: Update existing Membership
mk: Ажурирај постоечко членство

en: Update existing contributions
mk: Ажурирај ги постоечките донации

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
mk: По потреба ажурирајте ги вредностите за секоја активност. Кликнете подолу на <strong>Ажурирај активности</strong> за да ги сочувате сите измени. За да прилагодите иста вредност за СИТЕ редови, внесете вредност за првата активност и потоа кликнете на <strong>Иконата за копирање</strong> (покрај насловот на колоната).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
mk: По потреба ажурирајте ги вредностите за секој контакт. Кликнете на <strong>Ажурирај ги контактите</strong> подолу за да ги зачувате сите измени. За да ја прилагодите истата вредност за СИТЕ редови, внесете вредност за првата активност и потоа кликнете на <strong>Иконата за копирање</strong> (покрај насловот на колоната).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
mk: Ажурирајте ги вредностите на полето за секоја донација, по потреба. Кликнете подолу на <strong>Ажурирај донации</strong> за да ги зачувате сите промени. За да го прилагодите полето на иста вредност за СИТЕ редови, внесете ја таа вредност за првата донација, а потоа кликнете на <strong>иконата Копирај</strong> (покрај насловот на колоната).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
mk: По потреба ажурирајте ги вредностите за секој член. Кликнете подолу на <strong>Ажурирај членство</strong> за да ги зачувате сите измени. За да ја прилагодите истата вредност за СИТЕ редови, внесете вредност за првиот член и потоа кликнете на <strong>иконата за копирање</strong> (покрај насловот на колоната).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the
            <strong>Copy icon</strong>
            (next to the column title).
mk: По потреба ажурирајте ги вредностите за секој учесник. За да ј поставите истата вредност на полиња за сите редови, внесете вредост за првото учесто и потоа кликнете на
    <strong> Copy icon</strong>
     (покрај насловот на редот).

en: Update grants
mk: Ажурирај грантови

en: Update multiple activities
mk: Ажурирај мултипни активности

en: Update multiple contacts
mk: Ажурирај мултипни контакти

en: Update multiple contacts requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
mk:  Опцијата ажурирај повеќе контакти бара да сите селектирани контакти бидат од ист основен тип (пр. сите се поединци ИЛИ сите се организации...). Изменете ја својата селекција и обидете се повторно.

en: Update multiple contributions
mk: Ажурирај повеќе донации

en: Update multiple memberships
mk: Ажурирај повеќе членства

en: Update multiple participants
mk: Ажурирај повеќе учесници

en: Update on Duplicate
mk: Ажурирај дупликати

en: Update receipt dates for these contributions
mk: Ажурирај ги датумите за потврди за овие донации

en: Update repeating %1
mk: Ажурирај повторувачко %1

en: Update thank-you dates for these contributions
mk: Ажурирај ги датумите на благодарниците за овие донации

en: Update the matching contact
mk: Ажурирај го контактот со кој се поклопува

en: Update this field mapping
mk: Ажурирај го мапирањето на ова поле

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
mk: Ажурирајте ја оваа страница со моменталните статистики за бројот на контакти во секоја смарт група.

en: Update your personal contact information
mk: Ажурирајте ги вашите контакт-информации

en: Updated
mk: Ажурирано

en: Updated Fee(s)
mk: Ажурирана/и цена/и

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
mk: Ажуриран грант (грантови): %1 (Вкупно селектирани: %2)

en: Updated Mailing
mk: Ажурирана пошта

en: Updated contact
mk: Ажуриран контакт

en: Updated personal campaign page
mk: Ажурирана страница за лична кампања

en: Updates Saved
mk: Ажурирано и зачувано

en: Updates made using this form will change the recurring contribution information stored in your CiviCRM database, but will NOT be sent to the payment processor. You must enter the same changes using the payment processor web site.
mk: Ажурирањата направени со помош на овој формулар ќе ги променат информациите за периодичната донација сочувани во CiviCRM базата на податоци, но НЕМА да бидат испратени во процесорот за плаќање. Морате да ги внесете истите промени користејќи го веб-сајтот на процесорот за плаќање.

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
mk:  Ажурира статуси на членство. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Потсетниците за обновување на членарината се преместени во функцијата Закажување на потсетници која поддржува повеќе обновувања на потсетници.

en: Updates pending event participant statuses based on time
mk: Ги ажурира статусите на учесникот на настанот на чекање, врз основа на време

en: Updates pledge records and sends out reminders
mk: Ги ажурира записите за обврски и испраќа потсетници

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
mk: Го ажурира reset_date на адресата за е-пошта за да укаже дека дошло до исправно испорачуваање на оваа адреса за е-пошта.

en: Updating
mk: Ажурирање

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
mk: Надградете ја верзијата на CiviCRM од верзија %1  во верзија %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
mk: Надградете ја верзијата на CiviCRM во верзија %1

en: Upgrade DB to %1: SQL
mk: Ажурирајте ја базата на податоци на %1: SQL

en: Upgrade Now
mk: Ажурирај сега

en: Upgrade failed to redirect
mk: Пренасочувањето на ажурирањето не беше успешно

en: Upload CSV File
mk: Постави CSV фајл

en: Upload Content
mk: Постави содржина

en: Upload Data
mk: Постави податоци

en: Upload Data File
mk: Постави фајл со податоци

en: Upload Document
mk: Постави документ

en: Upload TEXT Message
mk: Постави текстуална порака

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
mk: Поставете фотографија или икона која ќе биде прикажана при прегледот на овој контакт.

en: Upload from my computer
mk: Постави од мојот компјутер

en: Upload or Compose On-screen
mk: Постави или состави на екранот.

en: Upload the document in .docx or .odt format.
mk: Поставете документ во .docx или .odt формат.

en: Urdu
mk: Урду

en: Urgent
mk: Итно

en: Url Tracking
mk: Следење на Url

en: Url already exists in Database.
mk: Url веќе постои во базата на податоци.

en: Usage
mk: Користење

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
mk: Користете %1 за скратеница за држава/покраина или %2 за полно име на држава и покраина.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
mk: Користи %1 освен во случај на поинакви инструкции од eWAY.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
mk: Користете 'Апсолутно совпаѓање' доколку не сакате да ги менувате делумните совпаѓања ИЛИ доколку ја менувате целата фраза (пр. замени 'Креирај писма за печатење (PDF) со 'Напиши писма').

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
mk:  Користете 'Најди ги контактите во оваа група' да ги најдете специфичните контакти.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
mk: Користете 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' освен во случај на поинакви инструкции од страна на Elavon.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
mk: Користете 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' освен во случај на поинакви инструкции од страна на процесорот.

en: Use (create mode)
mk: Користи (режим за креирање)

en: Use - Create Mode
mk: Режим на употреби - креирај

en: Use - Edit Mode
mk: Режим на употреби - уредување

en: Use - Listings Mode
mk: Режим на употреби - листизни

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
mk: Употребете го формуларот <a href='%1'>Најди</a> или <a href='%2'>Напредно пребарување</a> за да ги внесете критериумите за пребарувањето.

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
mk: Користете <strong>&#37;</strong> џокер(и) за делумните поклопувања. ПРИМЕР: Внесете 'Волонтер&#37; како ваш тип на активност за да ја поврзете било која активност од типот 'волонтер' + други зборови (пр. волонтер за отворена куќа).

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
mk: Користете <strong>Најди групи</strong> за да пребарувате според име, тип и видливост на групата.

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
mk:  Користете <strong>Замена на зборови</strong> за да ги измените зборовите или фразите на CiviCRM екраните (пр. да се заменат сите зборови 'Донација' со 'Прилог').

en: Use Address Elements
mk: Користи елементи за адреса

en: Use Complete Address
mk: Користи целосна адреса

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
mk: Користете сетови на кориснички/сопствени полиња за да додадете логички поврзани полиња во специфичниот тип на CiviCRM  запис (пр. запис за контакт, запис за донација итн.)

en: Use DedupeRule
mk: Користи правило за дедупликација

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
mk: Користете типови на настани за категоризација на настани. Feed-овите од настаните можат да се филтрираат според типот на настан, а пребарувањата на учесниците можат да користат тип на настан како критериум.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
mk: Користете групи за да ги организирате контактите (пр. овие контакти се дел од нашиот „Управен одбор“).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
mk: Користете Групи за да ги организирате контактите (пр. овие контакти се членови на нашиот 'Управен одбор'). Исто така можете да креирате и 'паметни' групи врз основа на карактеристиките на контактите (пр. на оваа група и припаѓаат сите лица од нашата база на податоци, а кои живеат на одредена локација).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
mk: Користете Групи за да ги организирате контактите (пр. овие контакти се членови на нашиот 'Управен одбор'). Исто така можете да креирате и <strong>смарт групи</strong> врз основа на карактеристиките на контактот (пр. на оваа група и припаѓаат сите лица од нашата база на податоци, а кои живеат на одредена локација).

en: Use Location
mk: Користи локација

en: Use Rule
mk: Користи правило

en: Use SSL?
mk: Користи SSL?

en: Use Saved Field Mapping
mk: Користи го зачуваното мапирање на полиња

en: Use Street Address
mk: Користи адреса на улица

en: Use Template
mk: Користи шаблон

en: Use Thermometer?
mk: Користи термометар?

en: Use a confirmation page?
mk: Користи страница за потврда?

en: Use a confirmation screen?
mk: Користи екран за потврда?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
mk: Користете токен во предметот кога испраќате е-пошта на поголем број на приматели и сакате да го вклучува нивното име и/или други вредности од записите на контактите автоматски во предметот на пораката.

en: Use another contact's address
mk: Користи друга контакт адреса

en: Use default image
mk: Користи стандардна слика

en: Use default site language
mk: Користи го стандардниот јазик на сајтот

en: Use existing location
mk: Користи постоечка локација

en: Use existing result set
mk: Користи постоечки сет на резултати

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
mk: Следете ги следниве чекори доколку саката да ги контролирате дозволите за Прегледај или/и Уреди за одредени групи на контакти, одредени профили или кориснички полиња со податоци.

en: Use for Bulk Mail
mk: Користи за групна пошта

en: Use language in use at the time
mk: Користете го јазикот користен во дадено време

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
mk: Користете една од опциите за спојување на контакти кога ги пренесувате записите за да ја намалите големината на пратката, така што ќе пратите по една порака на секоја адреса.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
mk: Користете го токенот %1 за скратеницата држава/покраина или %2 за полно име на државата/покраината.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
mk:  Користете го формуларот 'Додади правило за асоцијација' за да додадете нови правила.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
mk:  Користете го формуларот 'Додади правило за асоцијација' за да додадете нови правила.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
mk: Употребете го полето 'Статус на група...' за да ги прегледате контактите со статусот 'На чекање' и/или контактите кои се 'Отстранети' од оваа група.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
mk: Користете го <a %1>Конфигурацискиот панел</a> за да го прегледате и прилагодите вашиот нов веб-сајт.

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
mk: Користете ја <a href="%1">Алатката за увоз на прилагодените податоци со повеќе вредности</a> за да вчитате податоци во прилагодените полиња со повеќе запси (записите за контакти веќе мора да постојат).

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
mk:  Конфигурирајте го насловот на виџетот (со лого како опција), текстот на копчето за донирање, краткиот опис на оваа кампања за прибирање на средства и линкот до почетната страница на организацијата (за лицата кои сакаат да дознаат повеќе), со помош на формуларот подолу. Можете да ја измените и стандардната шема на бои така што ќе го проширите одделот на формуларот 'Уреди ги боите на виџетот'.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
mk: Користете ги опциите за поздрав/обраќање за да определите како би сакале да се прикажуваат поздравот и името на контактот за различни методи на комуникација. Кога испраќате е-пошта или пренесувате листа на записи во .csv фајл заради спојување а пошта, полето на поздрав и примател ќе ги одразуваат вашите прилагодувања.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
mk: Употребете ги линковите подолу за да ги прилагодите или модифицирате глобалните прилагодувања на CiviCRM за овој сајт. Погледнете %1 за повеќе информации за прилагодувањата  и опциите.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
mk: Употребете ја табелата подолу за да ги внесете ознаките со описите и износите за до десет котизации на попуст за секој сет на попуст. <strong>Не заборавајте да кликнете на линкот 'Зачувај' кога ќе завршите.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
mk: Употребете ја табелата подолу за да ги внесете описните ознаки и суми за до десет нивоа на котизација за настан. Тие ќе бидат прикажани во вид на листа на која може да се избере само една опција. Исто така ќе можете да конфигурирате еден или повеќе сетови на снижени цени така што ќе ја селектирате опцијата подолу „Попусти според датумот на пријавување“.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
mk:  Употребете ја табелата подолу за да внесете до десет износи на донации. Тие ќе бидат прикажани во вид на листа на која може да се избере само една опција, ќе бидат прикажани и ознаката и износот во долари.

en: Use these steps to insert clickable action links:
mk: Следете ги следниве чекори за да внесете линкови:

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
mk: Употребете го овој формулар за пребарување како би ги пронашле контактите. Обележете ги контактите кои сакате да ги додадете во оваа група. Потоа кликнете на 'Додади контакти во %1'.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
mk: Користете ја оваа листа за преглед и за извршување на потребните задачи поврзани со конфигурацијата на вашиот сајт. Ќе бидете вратени на оваа листа  по снимањето на секое прилагодување. Прилагодувањата кои сеуште ги немате прегледано ќе бидат <span class="status-overdue">означени со црвена боја</span>. По посетата на страницата, линковите ќе бидат <span class="status-pending">означени со зелена</span> (иако ќе морате повторно да ја посетите страницата како би ги завршиле или ажурирале прилагодувањата). На оваа страница можете да и пристапите од менито <a href="%1">Администрација на CiviCRM</a> било кога.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
mk:  Користете го ова поле ако сакате да го пополните насловниот елемент на е-пошта <code>Повратна патека</code> со фиксна вредност (пр. myuser@example.org</code>). Внесете целосно квалификувана адреса за е-пошта која припаѓа на важечкиот SMTP  налог во домен. Оваа адреса нема да ја гледаат 'типичните' клиенти на е-пошта. Консултирајте се со  SMTP  испорачувачот која адреса треба да ја ставите овде за  SMTP  серверот да ја прифати излезната пошта од CiviMail клиентот. Ако ова поле остане празно, <code>ОД</code> адресата за е-пошта ќе биде користена како <code>Повратна патека</code>

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
mk: Во ова поле можете да ги прилагодите типовите на членство каде членовите се автоматски доделени на поврзаните контакти. Примери:

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
mk: Користете го ова поле за да укажете која организација е во сопственост на оваа сметка.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
mk: Употребете го ова поле за да го лимитирате/завршите повторувањето за %1.

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
mk: Користете го ова поле за прилагодување на сопствената икона за овој тип на контакт. За најдобро да се вклопат, сликите на иконите треба да бидат со големина од 16 x  16 пиксели. Внесете релативна или целосна URL адреса до локацијата на фајлот на сликата. Користете локација вон CiviCRM кодот за да ја намалите можноста за губење на фајловите со слики при ажурирање (за Drupal сајтовите, можеби ќе сакате да го користите директориумот %1. За Joomla сајтовите, можете да го користите директориумот %2).

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
mk: Употребете го ова поле за објаснување за тоа како и зошто сте го додале овој контакт во базата. Ова поле обично автоматски се пополнува кога контактот е креиран преку јавен формулар, пр. Регистрација за настан.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
mk: Со помош на ова поле можете да зачувате единствен идентификатор. Тој генерално се користи за поврзување на контакти со записи во сродна или застарена апликација. Кога преместувате податоци од друг систем, единствениот идентификатор на контакти вчитајте го во ова поле од стариот систем. Потоа ќе можете да го користите за поврзување на вчитани донации и други податоци за трансакцијата во соодветниот запис на контакти.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
mk: Употребете го овој филтер за да ги ограничите резултатите на пребарувањето на односи-врски каде поврзаните контакти се дел од одредена група или група. На пример, можеби сакате да ги пронајдете сите поединци кои се вработени (тип на врска 'Вработен/а') во организациите кои се наоѓаат во групата 'Корпоративни донатори'.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
mk: Искористете го овој формулар да додадете нова анкета. Можете да додадете нов тип на активност врзан за оваа анкета или да изберете постоечки тип на активност.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
mk: Со овоја формулар можете да дадете пристап кон CiviCRM компонентите и останатите CiviCRM дозволи на Wordpress улогите.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
mk: Користете го овој формулар да за додадете или уредите шаблони на пораки кои можат да се користат повеќе пати.

en: Use this form to change the amount or number of installments for this recurring contribution. Changes will be automatically sent to the payment processor. You can not change the contribution frequency.
mk: Изменете го количеството или бројот на работа за оваа периодична донација. Промените ќе бидат испратени автоматски на процесорот за плаќање. Не можете да ја смените зачестеноста на донациите.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
mk: Користете го овој формулар за да ја прилагодите локацијата и контакт - информациите за овој настан. Овие информации ќе бидат прикажани на страниците со информации за настанот. Исто така, ќе бидат вклучени и на страниците за онлајн регистрација, као и во е-поштата со потврда доколку овие функционалности останат вклучени.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
mk: Користете го овој формулар за да ја прилагодите пораката за благоданица и опцијата за потврди.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
mk:  Користете го овој формулар за да го уредите насловот на страницата, финансискиот тип (пр. донација, донација за кампања итн), целниот износ, воведот и статусоот (активен/неактивен) за оваа страница за онлајн донации.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
mk: ористете го овој формулар за уредување на наслови и помош на ниво на група за сетот на полиња Цена.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
mk: Искористете го овој формулар за да ја вклучите и прилагодите пријавата за зачленување и обнова на членство за оваа страница за онлајн донации. Доколку не ја користите оваа страница за пријава за членство, не го селектирајте полето обележано со <strong>Вклучено</strong>.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
mk: Искористете го овој формулар за да ја вклучите и прилагодите пријавата за членство и обновување на членство за оваа страница за онлајн донации. Доколку не ја користите оваа страница за пријава за членство, не ја селектирајте куќичката обележана со Вклучено.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
mk: Користете го овој формулар да најдете грант(ови) по име на контакт, статус на грант, тип на грант, вкупна сума итн.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
mk: Употребете го овој формулар за да изберете награда која ќе биде понудена на оваа страница за онлајн донации.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
mk: Прилагедете го насловот, типот на запис за кој ќе се користат полињата и помошта на ниво на сет со помош на овој формулар. Потоа, ќе можете да додадете било кој број на поле на сетот.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
mk:  Употребете го овој формулар за да испратите Запис за членство во име на %1. <strong>Трансакцијата %2 ќе биде испратена</strong> со помош на селектиран процесор за плаќање.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
mk: Употребете го овој формулар како би испратиле регистрација за настан во име на %1. <strong>Трансакцијата %2 ќе биде испратена</strong> со помош на избран процесор за плаќање.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
mk: Употребете го овој формулар за да ја ажурирате кредитната картичка, името за наплата и адресата која ќе се користи за оваа периодична донација.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
mk: Со помош на овој екран конфигурирајте ги стандардните формати за полиња за приказ на датум и внес на датум на целиот сајт. Прилагодувањата ги користат стандардните POSIX одредувачи. Новите инсталации се однапред конфигурирани со стандардните формати за САД. Ова стандардно прилагодување можете да го замените и да дефинирате опсег на дозволени датуми за одредени типови на полиња во одделот <a href="%1">Администрација > Прилагоди ги податоците и екраните > Прилагодувања на датум</a>

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
mk: На овој екран можете да ги конфигурирате форматите за приказ на датуми и полиња за внес на датум. Стандардните вредности се веќе внесени за форматите кои се користат во САД. Прилагодувањата ги користат стандардните POSIX норми. Достапните норми и вредности ќе бидат различни во зависност од вашиот оперативен систем и место.

en: Use this screen to define or update the Case Roles, Activity Types, and Timelines for a case type.
mk: На овој екран можете да ги дефинирате или ажурирате улогите во предметот, типовите на активности и временските линии за типот на предметот.

en: Use this search
mk: Користи го ова пребарување

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
mk: Во овој оддел внесете ги и ажурирајте сите награди кои сакате да ги понудите на било која од вашите страници за онлајн донации. Потоа можете да доделите една или повеќе премии на одредена страница за донации од одделот <a href='%1'>Конфигурирај страници за онлајн донации</a> <strong>&raquo; Конфигурирај &raquo; Награди</strong>.

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
mk:  Назначете во овој оддел дали донацијата е примена преку страница за лична кампања (Personal Campaign Page – PCP) на активист ИЛИ би требало да биде припишана на таа страница за лична кампања ретроактивно.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
mk:  Користете за да укажете дека контактот е поврзан со вистински донатор и/или е индиректно одговорен за донацијата. На пример, ако еден член од семејството да де голема донацијја, често е корисно да се забележи заслугата и за другите членови не семејството. Можете да ја забележите заслугата додека додавате или уредувате запис за донација од оваа картичка.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
mk: Користете токени кога праќате е-пошта или генерирате PDF писма за поголем број на приматели и сакате да го вклучите нивното име и/или други вредности од записот на контакти автоматски во вашата порака.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
mk: Користете токени кога праќате е-пошта на поголем број приматели или сакате да го содржи нивното име и/или други вредности од записите на контактите автоматски во вашата порака.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
mk: Користете токени кога испраќате СМС на поголем број на приматели и сакате да го вклучите нивното име и/или други вредности од записите за контакти автоматски во вашата порака.

en: Used For
mk: Се користи за

en: Used For?
mk: Се користи за?

en: Used for
mk: Се користи за

en: Used in search forms and for relationships.
mk: Се користи во формуларите за пребарување на односи

en: User Added
mk: Корисникот е додаден

en: User Dashboard
mk: Панел на корисник

en: User Dashboard Options
mk: Опции за кориснички панел

en: User ID
mk: ID на корисник

en: User Link
mk: Корисник - линк

en: User Name
mk: Корисничко име

en: User Name Label
mk: Ознака за корисничко име

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
mk: Корисничкото име не е прилагодено во Администрација &raquo; Системски прилагодувања &raquo; Процесори за плаќање.

en: User Preference
mk: Кориснички прилагодувања

en: User Record
mk: Запис за корисник

en: User account is no longer active
mk: Корисничката сметка не е повеќе активна

en: User and User Admin Only
mk: Само корисници и администратори на корисници

en: User inbox is full
mk: Корисничкото сандаче за прием на е-пошта е полно

en: User-defined Profile
mk: Кориснички-дефиниран профил

en: User-defined Profiles
mk: Кориснички-дефинирани профили

en: User-driven Messages
mk: Пораки од страна на корисник

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username is not set for this payment processor
mk: Корисничкото име не е прилагодено за овој процесор за плаќање.

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
mk: Корисничко име кое се користи при праќање на барања (за IMAP и POP3).

en: Users and Permissions
mk: Корисници и дозволи

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
mk: Корисниците нема повеќе да можат да ја изберат оваа вредност кога го додаваат или уредуваат Статусот на учесникот.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
mk: Корисниците нема да можат повеќе да ја изберат оваа вредност кога ќе додаваат или уредуваат локации за контакти.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
mk: Корисниците повеќе нема да може да ја изберат оваа вредност кога додаваат или уредуваат врски помеѓу контактите.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
mk: Корисниците повеќе нема да можат да ја изберат оваа вредност кога додаваат или уредуваат трансакциски страници.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
mk: Корисниците со дозвола 'администрирај ги резервираните извештаи' можат да ја означат инстанцата на извештајот како резервирана, што ги спречува другите корисници да пристапат или да ги изменат критериумите  и прилагодувањата на извештајот. Ова е особено корисно за инстанците на извештајот чии критериуми влијаат на податоците достапни на екраните кои не се наменети за извештаи. На пример, колоните за приказ конфигурирани за краток преглед на логирањето на контактите влијаат на колоните прикажани на картичката Промена на лог на секој контакт.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
mk: Корисниците со соодветни дозволи можат да го додадат овој извештај на својот контролен панел.

en: Uses date range passed in by form field. Can pass in a posix date part parameter. Start and end offsets defined here are ignored.
mk: Користи опсег на датуми проследен со полето на формуларот. Може да се проследи во параметарот на делот на датумот за posix. Се игнорираат отстапувањата на почетокот и крајот кои се овде дефинирани.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
mk: Обично последните 3-4 цифри на задната страна од картичката.

en: Uzbek
mk: Узбечки

en: Valid Rows
mk: Валидни редови

en: Validate & Process the Batch
mk: Валидација и обработка на серијата

en: Validate Email Address from Mailings.
mk: Валидација на адреси за е-пошта од масовни пошти.

en: Value
mk: Вредност

en: Value Label
mk: Ознака на вредност

en: Value Saved
mk: Вредноста е сочувана

en: Value field Data Type mismatch
mk: Несовпаѓање на типот на податоци во полето Вредност

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
mk: Вредноста на филтерите 'Оваа година' и 'Останатите години' не може да биде иста

en: Value must be an integer.
mk: Вредноста мора да е цел број.

en: Value should be a positive number
mk: Вредноста треба да биде позитивен број

en: Venda
mk: Венда

en: Verify SSL Certificates
mk: Верифицирај ги SSL сертификатите

en: Verify SSL Certs
mk: Верифицирај SSL сертификати

en: Verify email address to opt out:
mk: Верифицирајте ја адресата за е-пошта за да се исклучите:

en: Verify email address to unsubscribe:
mk: Верифицирајте ја вашата адреса за е-пошта за да се одјавите:

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
mk: Проверете дали содржината и форматот ќе останат исти на различни клиенти за е-пошта.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
mk:  Верификацијата на SSL сертификатот помага во потврдувањето дека CiviCRM  безбедно комуницира директно со процесорите за плаќање.

en: Version
mk: Верзија

en: Version %1
mk: Верзија %1

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
mk:  Информациите за верзијата недостасуваат во базата на податоци. Морате да одредите точна верзија која одговара на моменталната состојба во вашата база

en: Version information missing in civicrm codebase.
mk: Недостасува информација за верзијата во civicrm кодот.

en: Version information missing in civicrm database.
mk: Информација за верзијата не постои во civicrm базата на податоци.

en: Vertical Spacing
mk: Вертикално растојание

en: Via Email
mk: Преку е-пошта

en: Via Web
mk: Преку веб

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: View
mk: Преглед

en: View %1
mk: Преглед %1

en: View %1 Record
mk: Види %1 запис

en: View / Edit Multiple Choice Options
mk: Прегледај/уреди опции за повеќекратен избор

en: View / download files including images and photos
mk: Преглед/превземање на фајлови вклучувајќи слики и фотографии

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
mk: Преглед на БИЛО КОЈ КОНТАКТ во CiviCRM  базата, пренесете ги информациите за контактите и извршете активности како што се Испрати е-порака, Повик, итн.

en: View Activity
mk: Преглед на активности

en: View Activity History URL
mk: Види URL историја  на  активност

en: View Activity Record
mk: Види запис за активност

en: View All Reports
mk: Прегледај ги сите извештаи

en: View Case
mk: Преглед на предмет

en: View Change Log
mk: Види лог на измени

en: View Comment
mk: Види коментар

en: View Contact
mk: Погледни контакт

en: View Contact Dashboard
mk: Види контролен панел за контакт

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
mk: Преглед на контролна табла за Контакти (за нив и видливите контакти)

en: View Contact Details
mk: Види контакт детали

en: View Contact Record
mk: Прегледај запис за контакт

en: View Contact Summary for this Contact
mk: Погледнете краток опис за овој контакт

en: View Contact Summary for this Contact.
mk: Погледнете краток опис за овој контакт

en: View Contact URL
mk: Види ја URL за контактот

en: View Contact details for this contact.
mk: Види ги деталите за овој контакт.

en: View Contribution
mk: Види донација

en: View Contribution Details
mk: Види детали за донација

en: View Contribution Details for this Contact.
mk: Види детали за донации за овој контакт

en: View Contribution URL
mk: Види URL на донација

en: View Contribution details for this contact
mk: Види детали за донации за овој контакт.

en: View Contribution from
mk: Види формулар за донирање

en: View Default
mk: Преглед на стандард

en: View Details of Case.
mk: Види детали за предмет.

en: View Details of this Contribution.
mk: Види детали за оваа донација.

en: View Event Income Details for this Event
mk: Прегледај ги деталите за приходот за овој настан

en: View Event Income For this Event
mk: Прегледајте го приходот за овој настан

en: View Event Income details for this Event.
mk: Прегледај ги деталите за приходот од овој настан

en: View Event Participants For this Event
mk: Види учесници на овој настан

en: View Event Registration for
mk: Види регистрација за настан за

en: View Grant
mk: Преглед на грант

en: View Job Log
mk: Види лог на акции

en: View Log (all jobs)
mk: Прегледај лог (сите задачи)

en: View Mailing
mk: Види пошта

en: View Mailing Report
mk: Види извештај за пошта

en: View Mailing details for this mailing
mk: Види детали за оваа пошта

en: View Membership
mk: Преглед на членство

en: View Membership Detail for this Contact.
mk: Види детали на членство за овој контакт.

en: View Membership URL
mk: Види URL за членство

en: View Membership for
mk: Види членство за

en: View Multiple Choice Option
mk: Види опција за повеќекратен избор

en: View Note
mk: Види белешка

en: View Only
mk: Само преглед

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
mk: Опцијата Само за преглед не може да биде избрана доколку ова поле е вклучено во формуларот за регистрација

en: View Only?
mk: Само преглед?

en: View Option
mk: Види опција

en: View Page
mk: Преглед на страница

en: View Participant
mk: Види учесник

en: View Participant Record
mk: Види запис за учесник

en: View Participant Record for this Contact.
mk: Види Запис за учесник за овој контакт

en: View Participant URL
mk: Види URL на учесник

en: View Participation
mk: Види учество

en: View Payment
mk: Преглед на уплата

en: View Pledge
mk: Преглед на обврска

en: View Pledge Details for this contact
mk: Види ги деталите за обврската на овој контакт

en: View Pledge by
mk: Преглед на обврска од

en: View Price Option
mk: Преглед на опција за цена

en: View Price Options
mk: Преглед на опции за цени

en: View Primary
mk: Види примарен

en: View Primary member record
mk: Види запис за примарен член

en: View Profile Details
mk: Прегледај ги деталите на профилот

en: View Recurring Payment
mk: Види периодична уплата

en: View Relationship
mk: Види врска

en: View Relationship Type
mk: Види тип на врска

en: View Relationship for
mk: Види врска за

en: View Relationship for %1
mk: Види врска за %1

en: View Results
mk: Преглед на резултати

en: View Revisions
mk: Прегледај ревизии

en: View Selected Contacts
mk: Прегледај ги избраните контакти

en: View Survey Report
mk: Види извештај за анкета

en: View System Default Message Template
mk: Види го шаблонот за стандардна системска порака.

en: View Website Profile
mk: Прегледај ја веб - страната на Профилот

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
mk: Преглед на книговодствени групи креирани од корисник (со пристап до CiviContribute)

en: View activity
mk: Преглед на активност

en: View activity details
mk: Прегледај ги деталите за активноста

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
mk: Преглед на сите книговодствени групи (со пристап до CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
mk: Преглед на сите активности (за видливи контакти)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
mk: Преглед на сите кориснички/сопствени полиња без разлика на ACL правилата

en: View all events for this contact
mk: Преглед на сите настани за овој контакт

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
mk: Види ги сите постоечки и / или истечени членства за овој контакт.

en: View all grants
mk: Преглед на сите грантови

en: View all memberships for this contact
mk: Преглед на сите членства за овој контакт

en: View all results for activities
mk: Види ги сите резултати за активности

en: View all results for cases
mk: Види ги сите резултати за предмети

en: View all results for contacts
mk: Види ги сите резултати за контакти

en: View all results for contributions
mk: Види ги сите резултати за донации

en: View all results for files
mk: Види ги сите резултати за фајлови

en: View all results for memberships
mk: Види ги сите резултати за членства

en: View all results for participants
mk: Види ги сите резултати за учесници

en: View and Edit Custom Fields
mk: Прегледај и уреди кориснички/сопствени податоци

en: View and Edit Fields
mk: Преглед и уредување на полиња

en: View and Edit Options
mk: Преглед и уредување на опции

en: View and Edit Price Fields
mk: Прегледај и уреди полиња за цена

en: View and edit all cases (for visible contacts)
mk: Прегледај и уреди ги сите предмети (за видливи контакти)

en: View and edit only those cases managed by this user
mk: Прегледај и уреди ги само оние предмети кои ги менаџира овој корисник

en: View as pdf
mk: Види како pdf

en: View campaign page
mk: Види страница на кампања

en: View complete event information.
mk: Види комплетна информација за настан.

en: View complete message
mk: Преглед на комплетна порака

en: View contact
mk: Преглед на контакт

en: View contact record
mk: Види запис за контакт

en: View contact summary for this househould
mk: Видете краток опис на контакт за ова домаќинство

en: View contact summary for this organization.
mk: Видете краток опис на контактите за оваа организација

en: View contribution details for this individual
mk: Види детали за донација за ова лице

en: View contributions for this Country.
mk: Види донации за оваа земја.

en: View current revision
mk: Види ја последната ревизија

en: View details and manage alerts
mk: Приказ на детали и управувње со предупредувања

en: View details for this update
mk: Види детали за ова ажурирање

en: View displays CiviCRM Activities
mk: Прегледот ги прикажува CiviCRM активностите

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
mk: Прегледајте ги приказите на CiviCRM контактите на лица, организации, итн.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
mk: Прегледот ги прикажува CiviCRM донациите, во релација со контактите.

en: View displays CiviCRM Events
mk: Прегледот прикажува CiviCRM настани

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
mk: Прегледот ги прикажува резултатите од CiviCRM пошта.

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
mk: Прегледот ги прикажува CiviCRM членствата, во врска со контактите.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
mk: Прегледот ги прикажува CiviCRM  учесниците, често поврзано со филтери за настани

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
mk: Прегледот ги прикажува CiviCRM врските, одн. врските меѓу контактите.

en: View event info page
mk: Види ја страницата со информации за настан

en: View issues and report bugs.
mk: Прегледај можни проблеми и пријави багови.

en: View memberships
mk: Преглед на членства

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
mk: Види белешки (за видливи контакти) дури и ако се означени само за администратори

en: View online event information pages
mk: Преглед на онлајн страниците со информации за настани

en: View or Edit Fields for this Profile
mk: Прегледај или уреди полиња за овој профил

en: View or Edit Financial Accounts
mk: Преглед или уредување на финансиски сметки

en: View page
mk: Преглед на страница

en: View pledges
mk: Преглед на обврски

en: View primary member contact summary
mk: Види краток преглед на контакт на примарен член

en: View related contribution
mk: Види поврзана донација

en: View repeatDetails for this state.
mk: Прикажете repeatDetails за оваа состојба.

en: View reports
mk: Преглед на извештаи

en: View results
mk: Преглед на резултати

en: View results of debug and backtrace
mk: Види резултати за дебагирање и backtrace

en: View sql used in CiviReports
mk: Види sql користен во CiviReports

en: View the Dedupe Exceptions
mk: Прегледај ги исклучоците за дедупликација

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
mk: Погледнете ја страницата до информации за настанот како што ќе биде прикажана на посетителите на сајтот.

en: View the system default for this workflow message template
mk: Преглед на системски стандард за овој шаблон за порака за тек на работа

en: View this Participant
mk: Види го овој учесник

en: View this contribution.
mk: Прегледајте ја оваа донација.

en: View this revision of the activity record.
mk: Види ја оваа ревизија на записот за активноста.

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
mk: Прегледај, уреди и избриши го БИЛО КОЈ КОНТАКТ во CiviCRM  базата; Креирај и уредувај врски, белези и останати информации за контактите

en: View/Add Transactions to Batch
mk: Прегледај/додади трансакции во серија

en: View/Edit Drupal User Account
mk: Преглед/уредување на Drupal корисничка сметка

en: Viewed contact
mk: Прегледан контакт

en: Viewing Contacts
mk: Приказ на контакти

en: Viewing Smart Groups
mk: Приказ на смарт групи

en: Viewing and Editing Contacts
mk: Преглед и уредување на контакти

en: Views For Display Contacts
mk: Прегледи за приказ на контакти

en: Views integration settings
mk: Прегледајте ги прилагодувањата на интеграцијата

en: Visibility
mk: Видливост

en: Visible
mk: Видливо

en: Voicemail
mk: Гласовна пошта

en: Volapük
mk: Волапук

en: Volunteer
mk: Волонтер

en: Volunteer for
mk: Волонтира за

en: Volunteer is
mk: Волонтер е

en: Volunteer relationship.
mk: Волонтерски однос.

en: Vote
mk: Глас

en: Vote Cancelled.
mk: Гласањето откажано.

en: Vote Recorded.
mk: Гласот е забележан

en: Voted?
mk: Гласал/а?

en: Voter Reservation
mk: Резервација на гласачи

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
mk: Резервацијата на гласачи не е додадена за %1 контакт(и).

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
mk: Резервацијата на гласачи е додадена за %1 контакт(и).

en: Voter Reservation is full for this survey.
mk: Резервацијата на гласачи е пополнета за оваа анкета.

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ - Исклучувањето на опцијата која е веќе доделена на постоечките записи ќе резултира со бришење на таа опција кога ќе се уредува записот.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
mk:  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ - Со ова статусот на оваа периодична донација ќе се смени во откажан, но барањето за откажување НЕМА да биде испратено до процесорот за плаќање. Ќе морате да проверите дали оваа периодична донација (претплата) е откажана од процесорот за плаќање.

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете мапирањето '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете прикачениот фајл?

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Дали се сигурни дека сакате да ги повратите овие измени?

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето ќе ја отстрани оваа дозвола од дефинираната ACL улога.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со бришењето на статусот на учесник се бришат и сите прилагодувања за овој статус.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа закажана задача ќе предизвика престанок со работа на битни функции на сајтот.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со бришењето на оваа серија се бришат и сите податоци внесени за оваа серија.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со бришењето на оваа донација ќе дојде до губење на сите податоци за уплатите (доколку постојат).

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција за корисничкото/сопствено поле ќе доведе до губење на сите поврзани податоци.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на овој сет на кориснички/сопствени полиња ќе доведе до губење на сите податоци за '%1'.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на ова корисничко/сопствено поле ќе доведе до губење на сите податоци за '%1'. Било кој формулар и листинзи за профилот кој е поврзан со '%1' исто така ќе бидат избришан(и).

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
mk:  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со бришењето на оваа група на опции ќе дојде до загуба на сите податоци кои ја користат оваа опција.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција ќе доведе до бришење на доделените ACL улоги.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со бришењето на  оваа опција ќе дојде до загуба на сите записи поврзани со %1 кои ја користат оваа опција.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
mk: ВНИМАНИЕ: Со бришење на оваа опција ќе дојде до губење на сите записи за врски од овој тип.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
mk: Предупредување: Со бришењето на оваа опција ќе дојде до загува на сите записи поврзани со извештаите кои ја користат оваа опција.Ова може да значи губење на значајно количество на податоци, а оваа операција е неповратна. Дали сакате да продолжите?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција ќе резултира со губење на сите записи за донација кои ја користат оваа опција.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
mk: ВНИМАНИЕ: Бришењето на оваа опција ќе доведе до губење на сите податоци.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција ќе резултира со губење на сите записи од тип на локација кои ја користат оваа опција.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција ќе резултира со губење на записите за членство од овој тип.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на оваа опција ќе резултира со губење на податоците за прилагодување на поштата.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
mk: Предупредување: Бришењето на оваа обврска ќе ги избрише сите поврзани уплати на обврска.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на ова поле со цена ќе доведе до губење на сите податоци за '%1'.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на овој сет на цени ќе доведе до губење на сите податоци за '%1'.

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришењето на ова поле од профилот ќе го отстрани од формуларот и листингот на профилот. Ако ова поле се користи во било кој од самосталните формулари на профилот, ќе морате да ги ажурирате тие формулари за да го отстраните ова поле.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
mk: Предупредување: Со бришењето на оваа регистрација на учесник ќе дојде до губење на сите податоци за уплати (доколку постојат).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: НЕ користете празен простор во Името на локацијата

en: WARNING: If any external files or programs reference the old "Name", then they must be updated manually.
mk:  Предупредување: Доколку било кои екстерни фајлови или програми имаат во себе референца кон старото „име“, мора да бидат ажурирани.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ако откажете периодична донација поврзана со ова членство, членството повеќе нема да биде автоматски обновувано. Меѓутоа тоа нема да влијае на моменталниот статус на членството.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Доколку ја избришете оваа опција, донаторите нема да можат да го користат овој тип на кредитна картичка на вашите онлајн страници за донации.

en: WARNING: If you use CiviCase with v4.5.alpha*, v4.5.beta*, or v4.5.0, it is possible that previous upgrades corrupted some CiviCase metadata. If you have not already done so, please identify any custom field sets, smart groups, or reports which refer to CiviCase and ensure that they are properly configured.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ако користите CiviCase со верзија V4.5alpha*, v4.5.beta* или v4.5.0, можно е претходните ажурирања да оштетиле некои CiviCase метаподатоци. Идентификувајте ги сите прилагодени сетови на податоци, смарт групи или извештаи кои упатуваат на CiviCase и уверете се дека се исправно конфигурирани, доколку тоа веќе не сте го направиле.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
mk:  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Многу групи на опции се користат програмски и вредностите треба да се додаваат и модифицираат претпазливо.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Кога правилото е означено како резервирано, не можете да го избришете, а полињата и тежините не можете да ги измените.

en: WARNING: The case type name includes deprecated characters.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Името на типот на предметот содржи застарени карактери.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
mk: Предупредување: Дуплираниот запис за контактот ќе биде избришан по завршувањето на спојувањето.

en: WARNING: The setting (%1) has been reverted.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Прилагодувањето (%1) е вратено.

en: WARNING: The setting (%1) is overridden and could not be reverted.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Прилагодувањето (%1) е заменето и не е можно да биде вратено.

en: WARNING: There are %1 user accounts associated with both the original and duplicate contacts. Ensure that the %1 user you want to retain is on the right - if necessary use the 'Flip between original and duplicate contacts.' option at top to swap the positions of the two records before doing the merge.
      The user record associated with the duplicate contact will not be deleted, but will be unlinked from the associated contact record (which will be deleted).
      You will need to manually delete that user (click on the link to open the %1 user account in new screen). You may need to give thought to how you handle any content or contents associated with that user.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оригиналните и дуплираните контакти поврзани се %1 кориснички налози. Уверете се дека корисникот %1 кого сакате да го задржите на десната страна - доколку тоа е потребно, употребете ја опцијата на врвот 'Замени го оригиналниот контакт и дупликат' за да ги замените позициите на двата записа пред да го извршите спојувањето.
    Корисничкиот запис поврзан со дуплираниот контакт нема да биде избришан, но повеќе нема да биде поврзан со поврзаниот запис на контактот (кој ќе биде избришан). Ќе морате рачно да го избришете тој корисник (кликнете на линкот за да го отворите %1 корисничкиот налог на новиот екран). Можеби ќе биде потребно да го разгледате начинот на кој ракувате со содржината поврзана со тој корисник.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
mk: ВНИМАНИЕ: Со деинсталацијата на оваа екстензија може да дојде до губење на записите кои ја користат.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
mk: Предупредување: Ќе го избришете форматот на ознаката под наслов <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришете формат на PDF страница под наслов <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the Reminder titled <strong>%1</strong>.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Бришете потсетник под наслов <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
mk: Предупредување: Преоѓате од тест мод (Редирект во базата на податоци) во продукциски мод. Проверете Пошта  > Архивирана пошта и избришете ја секоја тест-пошта на која статусот не и е поставе на Завршен пред првото активирање на кронот. На овој начин ќе спречите испраќање на сите тест пошти.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Финансискиот тип не можете да го избришете доколку во моментот го користи било која Донација, Страница за донација или Типови на членство. Размислете да наместо тоа, да ја исклучите оваа опција.

en: WYSIWYG Editor
mk: WYSIWYG уредувач

en: Wait List Confirmation
mk: Потврда за листа на чекање

en: Waiting
mk: Чекање

en: Waiting Review
mk: Се чека преглед

en: Waitlist
mk: Листа на чекање

en: Waitlist Enabled
mk: Вклучена е листа за чекање

en: Waitlist Message
mk: Порака за листа на чекање

en: Waitlist Text
mk: Текст за листа на чекање

en: Waitlisting Statuses
mk: Статуси на листа за чекање

en: Walk / Phone List Report
mk: Извештај од листа на адреса/телефон

en: Walloon
mk: Валун

en: Warning
mk: Предупредување

en: Warning:
mk: Предупредување:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
mk: Внимание: Дебаг е вклучен во<a href="%1">системски прилагодувања</a>. Ова не треба да биде вклучено на продукцискиот сервер.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
mk: Предупредување: Бришењето на овој шаблон за настан исто така ќе ја избрише и поврзаната страница, како и конфигурацијта на котизацијата за настанот.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
mk: Предупредување: Бришењето на овој настан исто така ќе ја избрише и поврзаната страница за регистрација, како и конфигурацијата на котизацијата за настанот.

en: Warning: External profile support (aka "HTML Snippet" support) is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This setting may be prone to abuse. If you must retain it, consider HTTP throttling or other protections.
mk: Предупредување: Поддршката на надворешниот профил (позната и како поддршка “HTML исечок“) е вклучена во <a href="%1">прилагодувањата на системот</a>. Ова прилагодување може да биде изложено на злоупотреба. Ако морате да го задржите, разгледајте го HTTP ограничувањето или другите заштити.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
mk: Предупредување: Излезната пошта е исклучена во системските прилагодувања. Ова треба да биде вклучено на продукцискиот сервер.

en: Warning: Update Greeting job enabled
mk: Предупредување: Вклучена е акцијата за ажурирање на поздрав

en: Warning: You have chosen to remove one or more subtypes. This will cause any custom data records associated with those subtypes to be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Решивте да отстраните еден или повеќе поттипови. Ова ќе доведе до бришење на сите поврзани кориснички/сопствени записи кои се поврзани со овие поттипови, се додека контактот сеуште нема избран поттип.

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
mk: Предупредување: Нема да можете повторно да ја отворите или измените групата по преносот. Дали сте сигурни дека сакате да ја пренесете?

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
mk: Не е можно да се инсталира софтверот. Ве молиме <a href="#requirements">погледнете подолу</a> за повеќе детали.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
mk: Не можеме да одредиме колку меморија е издвоена. Инсталирајте само доколку сте сигурни дека се издвоени барем %1 MB.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
mk: Не можеме да ја вчитаме бараната веб-страница поради некомплетен линк. Ова може да се случи кога го користите копчето Назад во вашиот пребарувач или кога користите некомплетен или неважечки линк.

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site administrator for assistance.
mk: Вчитувањето на оваа страница не е можно. Оваа страница бара колачињата да бидат овозможени во прилагодувањето на вашиот пребарувач. Проверете го ова прилагодување и овозможете ги колачињата (доколку не се активирани). Потоа обидете се повторно. Доколку грешката и понатаму се појавува, контактирајте го администраторот на сајтот за помош.

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
mk: Не е можно да се добие содржината на пораката од оваа порака за одбивање.

en: We could not find a contact id.
mk: Идентификацијата на контактот не е пронајдена

en: We could not found respondent for this survey to release.
mk: Не се најдени испитаници за отпуштање од оваа анкета.

en: We could not geocode the destination address.
mk: Невозможно е да се геокодира адресата.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
mk: Не можевме да го преместиме поставениот фајл во %1 директориумот за поставување %2. Потврдете дека прилагодувањето 'Привремени фајлови' насочува кон важечката патека во која вашиот веб-сервер може да запишува.

en: We detected a cycle which we can't handle. aborting
mk: Откривме циклус кој не можеме да го решиме. запирање

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
mk: Наидовме на грешка при обидот за креирање на база на податоци. Ве молиме да ги проверите дозволите за MySQL серверот, како и името на базата на податоци и да се обидете повторно.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
mk: Дојде до проблем со процесирањето на вашето барање за пријава за %1. Се обидовте да се пријавите во приватна група или дојде до грешка во базата. Контактирајте го администраторот на сајтот.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
mk: Табот за пошта е автоматски вклучен на екраните со краток преглед на контакти, така да можете да ја погледнете секоја пошта испратена до секој контакт.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
mk: KCFinder е интегриран со CKEditor-от и TinyMCE. Ова му овозможува на корисникот да поставува слики. Сите поставени слики се јавни.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
mk: Ви препорачуваме да зачувате копија од содржината на вашата текстуална и HTML порака во текст фајл пред враќањето, како би можеле да ги искомбинирате вашите измени со стандардните системски пораки по потреба.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
mk: Во моментов не сме во можност да ја обработиме уплатата. Ве молиме обидете се подоцна.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
mk: Ќе ја забележиме вашата прва уплата на обврска кога ќе ја добиеме од вас. Ќе можете да ги менувате или откажувате идните уплати на обврски кога сакате така што ќе се логирате на вашата корисничка сметка или доколку не контактирате на %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
mk: Ќе ви испратиме потсетник за уплата %1 денови пред секој датум за закажана уплата. Во потсетникот ќе се наоѓа линк кон страницата каде што ќе можете да ја извршите вашата онлајн уплата.

en: Web
mk: Веб

en: Web Service URL
mk: URL на веб сервисот

en: Web service user ID.
mk: Кориснички  ID на веб сервисот

en: Webserver config
mk: Конфигурирање на веб-сервер

en: Website
mk: Веб страна

en: Website ID
mk: Идентификација на веб-сајт

en: Website Profile
mk: Веб - страна на Профилот

en: Website Type
mk: Тип на веб-сајт

en: Website URL
mk: URL на веб-страница

en: Website type
mk: Тип на веб-сајт

en: Website type ID
mk: ID за тип на веб-сајт

en: Week
mk: Недела

en: Week %week
mk: Недела %недела

en: Week Beginning
mk: Почеток на недела

en: Week prior to previous week
mk: Неделата пред претходната недела

en: Weekly
mk: Неделно

en: Weeks
mk: Недели

en: Weight
mk: Тежина

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
mk: Праг на тежина при 'поклопување' на контакти:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
mk: Тежината го контролира редоследот на прикажување на форматот на ознаките во листата на селекции. Внесете позитивен или негативен цел број. Помалите броеви се прикажуваат пред големите.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
mk: Тежината го контролира редоследот на прикажување на форматот на PDF страните <br />во листата за селекција. Внесете позитивен или негативен цел број. Помалите броеви <br />се прикажуваат пред поголемите.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
mk: Тежината го контролира редоследот по кој сопствените полиња се прикажуваат кога ги има повеќе од едно. Внесете позитивен или негативен цел број - помалите броеви се прикажуваат пред поголемите броеви.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
mk: Тежината го контролира редоследот по кој полињата се прикажуваат во група. Внесете позитивен или негативен цел број - помалите броеви се прикажани пред поголемите броеви.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
mk: Тежината го контролира редоследот по кој полињата се прикажуваат во профилот. Внесете позитивен или негативен цел број - помалите броеви се прикажуваат пред поголемите броеви. Забелешка: Редоследот на полињата нема да го почитуваат полињата кои не се повеќекратни, а кои се помешани со полињата со повеќе записи во режимот за уредување.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
mk: Тежината го регулира редоследот по кој профилите се прикажуваат кога повеќе од еден профил е опфатен на екраните. Регистрацијата на корисниците или Мој налог. Внесете позитивен или негативен цел број - помалите броеви се прикажани пред поголемите броеви.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
mk:  Тежината го контролира редоследот на прикажување на наградите на страницата за донирање.

en: Weight must be integer
mk: Тежината мора да биде цел број

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
mk: Тежината служи за прилагодување на редоследот на првенство за автоматско доделување на статусот на членството. Исто така го прилагодува редоследот на приказ на статусот. ПРИМЕР: Корисничките статуси 'Нов' и 'Тековен' имаат опсег кои се преклопува. На членствата кои ги исполнуваат критериумите за обата опсези на статус, им се доделува статус со најмала тежина.

en: Welcome
mk: Добредојтовте

en: Welcome %1
mk: Добредојдовте %1

en: Welcome Message
mk: Порака за добредојде

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
mk: Добредојовте. Вашата пријава на %1  мејлинг листата е активирана.

en: Welsh
mk: Велшки

en: Western Frisian
mk: Западно - Фризиски

en: What URL was clicked
mk: Кога е кликната URL

en: What day in the contribution will the debit occur
mk: Кој ден ќе се реализира задолжувањето за донацијата

en: What to do upon duplicate match
mk: Што да се направи по пронаоѓање на дупликат

en: What type of operation (action) is being permitted?
mk: За кој тип на операција (акција) се дава дозвола?

en: When
mk: Кога

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
mk: Кога  CiviMail е вклучен и профилот користи прилагодување „Додади во група“, корисниците кои ќе го пополнат формуларот од профилот ќе добијат е-порака со потврда. Мораат да одговорат (да се вклучат) пред додавањето во групата.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
mk: Кога CiviMail е вклучен, корисниците кои ќе се „претплатат“ на групата од полето за потврда на група на профил ќе добијат е-порака со потврда. Мораат да одговорат (да се вклучат) пред додавањето во групата.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
mk: Кога се вклучени страниците за лична кампања, донаторите и посетителите ќе го видат линкот со повикот да креираат своја страница за донирање по донирањето.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
mk: Кога се вклучени страниците за лична кампања, донаторите и посетителите ќе видат лик со повик да креираат сопствена страница за собирање на средства по донирањето. Донациите од луѓе кои дошле преку страници за лична кампања се забележани како 'заслуги' за поддржувачот кој ја креирал страницата на кампањата.

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
mk: Кога донацијата е извршена преку страница за лична кампања, автоматски се доделува заслуга за таа донација на контактот кој ја креирал страницата за лична кампања.

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
mk: Кога донациите се извршени преку страници за лична кампања, автоматски се креира и доделува заслуга (од типот 'Страница за лична кампања') за таа донација на 'сопственикот' на страницата за лична кампања.

en: When did this contact first become a member?
mk: Кога овој контакт првпат станал член?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
mk: Кога започнува овој статус? Пример:<strong> Новиот</strong> статус започнува со 'датумот за пристапување' во членство.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
mk: Кога завршува овој статус? Пример: <strong>Тековниот</strong> статус завршува со 'датумот на завршување' на членството.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
mk: Кога оваа функционалност е вклучена, контактите на кои им е доделена активноста автоматски ќе добијат известување преку е-пошта со копија од активноста.

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
mk: Кога е вклучено, известувањето за задолжениот испратено погоре ќе опфаќа и ICal  покана за состанок.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
mk:  Кога е вклучен, овој настан ќе биде во iCalendar feed и ќе се прикажува на вашиот сајт во одделот „Престојни настани“.

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
mk: Кога е вклучена, оваа функција им овозможува на корисниците да ја идентификуваат организацијата како донатор или член. Пријавените корисници ќе добијат избор да селектираат една организација со која имаат дозволен однос ИЛИ да внесат нова организација. Анонимните корисници ќе бидат запрашани дали ќе го внесат името на организацијата. Ако соодветната организација биде пронајдена користејќи ги конфигурираните правила за пронаоѓање на дупликати без надзор за организациите на вашиот сајт, донацијата или членствотоќе бидат поврзани со таа организација. Во спротивно, ќе биде креиран нов запис за контакт за организацијата.

en: When importing, consume data directly from a SQL datasource
mk: При вчитување, користете податоци директно од SQL изворот на податоци.

en: When migrating a site to a new server, the paths and URLs of your CiviCRM installation may change.
mk: Кога го преместувате сајтот на нов сервер, патеките и URL адресите на CiviCRM  инсталацијата можат да се променат.

en: When multiple options are selected within a search field the selections are combined using <strong>OR</strong> criteria (e.g. selecting both 'Group A' and 'Group B' will find contacts who are either in 'Group A' OR 'Group B' or in both).</p>
      <p>By default the different search fields are combined using the <strong>AND</strong> Search Operator (e.g. selecting Tag is 'Age' AND Country is 'Canada' returns only those contacts who meet both criteria). You can override the Search Operator default for combining different fields in the Search Settings.
mk: Кога повеќе опции се избрани во полето за пребарување, изборите се комбинираат со помош на критериумот <strong>OR</strong> (пр. ако изберете 'Груоа А' и 'Група Б' ќе ги пронајде контактите кои се во 'Групата А' ИЛИ во 'Групата Б' или во двете).</p>
    <p>Стандардно, различните полиња за пребарување се комбинираат користејќи го оператотот за пребарување <strong>AND</strong> (пр. ако избраниот белег е 'Возраст' и земјата е 'Канада', ќе ги добиете само оние контакти кои ги исполнуваат обата критериума). Можете да го замените стандардниот оператор за пребарување заради комбинирање на различни полиеа во прилагодувањата на пребарувањата.

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
mk:  Кога во формуларот на профилот е активирана опцијата reCAPTCHA, анонимните корисници мора да ги прочитаат буквите и бројкие од сликите и да г внесат во полето, што спречува злоупотреба од страна на автоматизирани скрипти.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
mk:  При внесувањето на имиња во Instant Messenger (IM) за контакти, корисно е да се опфати испорачателот на IM услугата (пр. AOL, Yahoo, итн.). CiviCRM е инсталиран со најчесто користените испорачувачи на услуги. Администраторите можат да дефинираат онолку дополнителни испорачувачи колку што е потребно.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
mk: Кога ги внесувате мобилните телефони за контакти, може да биде корисно да го опфатите испорачувачот на услуги на мобилната телефонија (пр. Телеком, ВИП, итн.). CiviCRM е инсталиран со најчесто користените испорачувачи на услуги. Администраторите можат да дефинираат онолку испорачувачи колку што се потребни.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
mk: Кога го бирате правилото за дедупликација, уверете се дека сте го избрале она кое ги опфаќа полињата содржани во вашиот фајл за вчитување. Исто така, имајте на ум дека опциите за ажурирање и пополнување можат во голема мерка да влијаат на постоечките податоци. Би требало да го дефинирате и изберете правилото кое е доволно строго за да нема лажни позитивни поклопувања во резултатите.

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
mk: Кога некој донира преку страница за лична кампања, заслугата се доделува на сопственикот на страницата, со што се препознава неговата улога во донацијата. CiviContribute содржи оддел кој ви овозможува администрирање на сите страници за лична кампања за вашата организација. Можете да барате одобрение пред да се објави страницата, како и да ги исклучите или избришете страниците на кампањата кои не ги одобрувате.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
mk: Додека овој настан е активен, креирајте изложени линкови до страната со информации за настанот користејќи го Менаџерот на менито. Изберете<strong>Инфо-страна за настан</strong> и потоа внесете <strong>%1</strong> за ID за настанот.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
mk: Кога настанот е активен, креирајте линкови кон инфо-страната со копирање на следниов URL:

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
mk:  Кога е селектирано ова поле, цената на членството е вклучена во листингот на секоја оплција за членство на страницата за пријава и обнова на членство. Ова е препорачано за најголем број од прилагодувањата.

en: When visibility is 'Expose Publicly and for Listings', users can also click the field value when viewing a contact in order to locate other contacts with the same value(s) (i.e. other contacts who live in Poland).
mk: Кога видливоста е прилагодена на 'Прикажи јавно и за листинзи', корисниците исто така можат да кликнат на вредноста на полето кога го прегледуваат контактот, за да прегледаат и други контакти со исти вредности (пр. други контакти кои живеат во Полска).

en: When will the failed contribution be retried?
mk: Кога оваа периодична донација ќе биде повлечена?

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
mk: Кога ќе одберете тип на примарна локација, во податоците кои ги собирате ќе биде превземен стандардниот тип на локација од прилагодувањата <a href="%1">Типови на локации</a>.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
mk: Кога ќе ја затворите оваа серија, CiviCRM ќе провери дали сте го внеле точниот број

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
mk:  Кога ќе ја затворите вашата серија, CiviCRM ќе провери дали вкупниот износ се сложува со овој број.

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
mk: Кога ја прегледувате страницата за кампања ДОДЕКА СТЕ ПРИЈАВЕНИ, страницата содржи линкови за уредување, споделување со пријателите и ажурирање на контакт-информации.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
mk: Кога вашата странице ќе стане активна, креирајте ги изложените линкови до страниците за донации користејќи го Менаџерот за мени. Изберете ја ставката <strong>Администрирај CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Управувај со страниците за донации</strong>, а потоа изберете <strong>%1 </strong>за страницата за донација.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
mk: Кога страницата е активна, креирајте линкови кон страницата со копирање на следниов URL:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
mk: Кога и да сакате да ја прегледате, ажурирате или промовирате вашата страница

en: Where
mk: Каде

en: Where did this registration come from?
mk: Од каде доаѓа оваа регистрација?

en: Where the Contribution came through.
mk: Од каде стигнала донацијата?

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
mk: Дали се користи SSL за IMAP и POP3 или не.

en: Which Data
mk: Кои податоци

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
mk: Одредува кои земји се достапни во полето за избор на земја кога се додаваат или уредуваат адреси на контакти. Профилните како и сопствените полиња за 'Земја' исто така се користат во ова прилагодување. За да ги вклучите СИТЕ земји, оставете го полето на десната страна празно.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
mk: Кои фреквенции се достапни на корисниците (пр. секоја 'недела', секој 'месец', секоја 'година')?

en: While
mk: Додека

en: Widget
mk: Виџет

en: Widget ID
mk: ID на виџет

en: Widget Image Url
mk: Url на слика на виџет

en: Widget Settings
mk: Прилагодувања на виџет

en: Widget Title
mk: Наслов на виџет

en: Widgets
mk: Виџети

en: Width (columns)
mk: Ширина (колони)

en: Width x Height
mk: Должина х ширина

en: Wildcard Match
mk: Wildcard поклопување

en: Will this recurring contribution automayically renew?
mk: Дали оваа периодична донација автоматски ќе се обнови?

en: Winner
mk: Победник

en: Winner Criteria
mk: Критериуми на победа

en: With
mk: Со

en: With Contact
mk: Со Контакт

en: With Contact(s)
mk: Со контакт(и)

en: With Logo
mk: Со лого

en: With a mailto:
mk: Вклучува mailto:

en: With client
mk: Со клиент

en: With client(s)
mk: Со клиент(и)

en: With no personal note
mk: Без лична белешка

en: With other contact(s)
mk: Со друг контакт(и)

en: With the personal note
mk: Со лична белешка

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
mk: Кога текстот е означен, кликнете на Вметни/Уреди линк иконата на лентата со алатки во уредувачот.

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
mk:  Со ова прилагодување, членарината се наплаќа автоматски, а корисниците имаат можност да извршат дополнителна донација (ќе бидат генерирани две одвоени трансакции).

en: Withdrawn
mk: Повлечено

en: Within Selections
mk: Во рамки на избор

en: Wolof
mk: Волоф

en: Word Replacement ID
mk: Идентификација на замена на зборови

en: Word Replacement Match Type
mk: Тип на поклопување на замената на зборови

en: Word Replacement is Active
mk: Замената на зборови е активна

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
mk: Wordpress дозволите за корисници се автоматски прилагодени - анонимните и потврдени корисници имаат пристап до јавните CiviCRM формулари и функции. Препорачуваме да ги <a %1>прегледате овие дозволи</a> како би биле сигурни дека одговараат на вашите услови (<a %2>прочитајте повеќе...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
mk: Контролата за пристап на WordPress е ажурирана

en: Work
mk: Работа

en: Work location
mk: Локација на работа

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
mk: Пораките за текот на работата содржат текст и потребна програмска логика. Бидете внимателни при уредувањето за да не ја измените програмската логика. Задолжително тестирајте го текот на работата и прегледајте ги испратените е-пораки по внесувањето на промените. Ако забележите дека промените довеле до проблеми, грешки или испуштање на информации, секогаш можете да се &quot;vratite&quot; на стандардната системска поставка за тој тек на работа.

en: Workplace Giving
mk: Донирање на работно место

en: Workshop
mk: Работилница

en: World Region
mk: Регион во светот

en: World Region ID
mk: ID на светски регион

en: XCache compatibility
mk: XCache компатибилност

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
mk:  XCache е инсталиран и постојат проблеми во компатибилноста на  XCache и CiviCRM. Разгледајте ја можноста за користење на алтернативен PHP кешинг механизам или исклучете го PHP кешингот.

en: Xhosa
mk: Џоса

en: Year
mk: Година

en: Year Beginning
mk: Почеток на година

en: Year prior to previous calendar year
mk: Година пред претходната календарска година

en: Yearly
mk: Годишно

en: Yearly (Fiscal)
mk: Годишно (фискална)

en: Years
mk: Години

en: Yes
mk: Да

en: Yes or No
mk: Да или Не

en: Yesterday
mk: Вчера

en: Yiddish
mk: Јидиш

en: Yoruba
mk: Јоруба

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
mk: Веќе имате доживотно членство и не можете да изберете членство со пократко траење.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
mk: Исто така постои и опција да <strong>Исклучите</strong> некои контакти од вашите вклучени групи преку селектирање на една или повеќе<strong>Исклучени групи</strong>. Контактите кои се во двете групи НЕМА да добијат СМС (тие се 'исклучени').

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
mk: Исто така постои и опција да исклучите некои од контактите од вклучените групи така што ќе изберете една или повеќе Исклучени групи. Контактите кои се наоѓаат во обете групи НЕМА да добијат СМС ('исклучени' се).

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
mk: Веќе сте претплатени во %1, вашата претплата е %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
mk: Го пополнувате овој формулар во нечие име. Ве молиме да ги внесете нивните податоци. </span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
mk: Во моментов сте логирани како '%1' . Не може да се избришете себеси.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
mk: Доколку го прескокнете последниот учесник, регистрацијата за настанот ќе биде потврдена. Ве молиме да одите на насловната страница за регистрација и да ги пополните информациите за плаќањето.

en: You are logged-in user
mk: Логирани сте како корисник.

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
mk: Повеќе не сте пријавени во оваа група(и).  Кликнете на Пријави се повторно го групата доколку сакате повторно да се пријавите.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
mk: Не сте авторизирани да пристапите до сите случаи и активности.

en: You are not authorized to access this page.
mk: Не сте овластен(а) за пристап на оваа страница.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
mk: Во моментов не сте пријавени во ниту една група.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
mk: Не сте регистрирани за ниту еден тековен или иден настан.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
mk: Барате исклучување на оваа адреса за е-пошта од сите листи за пошта:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
mk: Барате одјава од оваа адреса за е-пошта:

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
mk: Користите процесор на плаќање кој поддржува автоматски обновувања.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
mk: Во моментов го гледате стандардниот шаблон на порака за овој системски тек на работата.

en: You can
mk: Можете

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
mk: Можете да <a href="%1">креирате нов настан</a>сега.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
mk: Можете да ги <a href="%1">превземете конфликтите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи за да утврдите дали се навистина конфликтни и да ги исправите ID на учесниците за оние кои не се.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
mk: Можете да ги <a href="%1">превземете конфликтите</a>. Можете да ги прегледате овие записи и да утврдите дали навистина се конфликти и да ги исправите идентификациите на трансакциите на оние кои не се.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
mk: Можете да ги <a href="%1">Превземете дупликатите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи за да утврдите дали се навистина дупликати и да ги корегирате ID на учесниците за оние кои не се.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
mk: Možete Preuzeti duplikate. Možete pregledati ove zapise da utvrdite da li su zapravo duplikati, i ispravite ID transakcija za one koji nisu. Можете да ги <a href="%1">превземете дупликатите</a>. Можете да ги прегледате овие записи и да утврдите дали навистина се дупликати и да ги исправите идентификациите на трансакциите на оние кои не се.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk: Можете да ги <a href="%1">превземете грешките</a>. Кога ќе ги исправите, вчитајте нов фајл со корегирани податоци.

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk: Можете да ги <a href="%1">Превземете записите за учесниците кои не се сложуваат</a>. Потоа можете да ги корегирате и да вчитате нов фајл со исправни податоци.

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
mk: Можете да <a href="%1">кликнете овде</a> за да се обидете повторно да го активирате скриптот за ажурирање 4.2. <a href="%2" target="_blank">(Прегледајте ја документацијата за ажурирањето)</a>

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
mk: Можете да ги <a href='%1'>Превземете конфликтите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи за да утврдите дали се навистина конфликти и да ги корегирате адресите за е-пошта за оние кои не се.

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
mk: Можете да ги <a href='%1'>превземете конфликтите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи за да утврдите дали се навистина конфликтни и да ги исправите идентификациите на трансакција за оние кои не се.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
mk: Можете да ги <a href='%1'>Превземете дупликатите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи за да утврдите дали се навистина дупликати и да ги корегирате адресите за е-пошта на оние кои не се.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
mk: Можете да ги <a href='%1'>превземете дупликатите</a>. Потоа можете да ги прегледате овие записи и да утврдите дали се навистина дупликати и да ги исправите идентификациите на трансакциите за оние кои не се.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk: Можете да ги <a href='%1'>превземете грешките</a>. Кога ќе ги исправите, вчитајте го новиот фајл со корегираните податоци.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk: Можете да ги <a href='%1'>превземете записите за активностите кои не се сложуваат</a>. Кога ќе ги исправите, вчитајте го новиот фајл со корегирани податоци.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk:  Можете да ги <a href='%1'>превземете контактите кои не се сложуваат</a>. Потоа можете да ги корегирате и да го вчитате новиот фајл со корегираните податоци.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk: Можете да ги <a href='%1'>Превземете записите за донации кои не се сложуваат</a>. Кога ќе ги корегирате, вчитајте го новиот фајл со корегирани податоци.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
mk:  Можете да <a href='%1'>Превземете записи за членства кои не се сложуваат</a>. Кога ќе ги исправите, вчитајте нов фајл со корегираните податоци.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
mk: Можете да ги <a href='%1'>Превземете записите за уличните адреси</a>. Потоа, можете да ги уредите тие записи на контакти и да ја ажурирате уличната адреса во склад со тоа.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
mk: Можете да <a href='%1'>креирате и испратите еден</a>

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
mk: Можете да <a href='%1'>креирате и испратите еден</a>.

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
mk: Можете да <a href='%1'>креирате еден овде</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
mk[0]: Можете да го видите или уредите постоечкиот контакт
mk[1]: Можете да ги видите или уредите постоечките контакти

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
mk[0]: Прегледај или уреди го постоечкиот контакт.
mk[1]: Прегледај ги постоечките контакти.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
mk[0]: Можете да го видите постоечкиот контакт
mk[1]: Можете да ги видите постоечките контакти.

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
mk[0]: Прегледај ги постоечкиот контакт.
mk[1]: Прегледај ги постоечките контакти

en: You can add another option.
mk: Можете да додадете друга опција.

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
mk: Можете да додадете контакти во група од било кој сет на резултати на пребарување (или кога прегледувате поединечен контакт). Исто така можете да им дозволите на контаките сами да се пријават во одредени групи така што видливноста на групата ќе ја прилагодите на 'Јавни страни' (употребете го линкот за <strong>Прилагодувања</strong>) и вклучете го елементот <strong>Групи</strong> во вашиот CiviCRM профил.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
mk: Можете да додадете линкови кон оваа страна ви вашите Drupal или Joomla менија и на било која друга страница. Исто така, можете да користите дополнителни параметри прикажани погоре како би поставиле филтери за настаните кои се вклучени на страната.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
mk: Исто така можете да <a href="%1">регистрирате уште еден учесник</a>.

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
mk: Mожете да ја <strong>поставите</strong> содржината зачувана во вашите фајлови ИЛИ да составите содржина на овој екран.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
mk: Можете и директно да додавате контакти во смарт групата - без оглед дали одговараат на критериумите за пребарување за паметна група. На пример, можеби ќе имате смарт група за донатори кои живеат на одредено место, но и извесен број на донатори кои сакаат да бидат информирани за настаните на тоа подрачје, иако повеќе не живеат тука. Кликнете на ова копче за директно да ги додадете контактите во оваа група.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
mk: Исто така можете да им дозволите на лицата да изберат Улога креирајќи Профил со поле Улога на учесник. Потоа вклучете го тој профил кога ќе ја прилагодувате страницата за онлајн регистрација за овој настан.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
mk: Исто така можете да кликнете на било која буква на<strong>A-до-Ш лентата</strong> за брзо да ги пронајдете сите групи кои почнуваат со таа буква.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
mk: Можете да креирате и додатни сетови на критериуми: <em>Вклучи ги контактите каде...државате Е Калифорнија И градот е Лос Анџелес И датумот на раѓање е подоцна од (>)  јануари 1985,

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
mk: Можете да вметнете и дополнителни линкови (или делови од менито) кои ќе им дозволат на оние кои ве поддржуваат да направат свои страници за прибирање на средства користејќи го менаџерот за мени. Изберете <strong>Донации &raquo; Страници за лична кампања</strong> и потоа изберете го овој настан.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
mk: Можете да впишете и општ контакт преку е-пошта/телефон така што ќе ги пополните полињата подолу, а потоа ќе додадете %2 и %3 токени во вашата групна е-пошта. Овие токени се мошне корисни за веќе прилагодени <a href='%1'>наслови или фусноти</a>.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
mk: Исто така можете да вклучите информации за главната адреса за е-пошта и/или телефон во вашата групна е-пошта.

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
mk: Пријавите за членство можете да ги внесувате и следите офлајн. За рачно да ги евидентирате члествата за поединечните контакти, користете ја опцијата <a href="%1">Пронајди контакти</a> за да го пронајдете контактот. Потоа кликнете на <strong>Прикажи</strong> за да преминете на неговата страница со краток преглед, а потоа на линкот <strong>Ново членство</strong>. Можете и да<a href="%2"> вчитате групи на записи за членство</a> од други извори.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
mk: Исто така можете да внесувате и следите офлајн Настани. За да ги внесете рачно настаните за поединците, употребете <a href='%1'>Најди контакти</a> за да лоцирате контакт. Потоа кликнете на <strong>Погледни</strong> за да видите краток преглед на контакти и кликнете на линкот <strong>Нов настан</strong>. Можете да направите и <a href='%2'><strong>вчитување на група на учесници</strong></a> од други извори.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
mk: Можете да вметнете и дополнителни линкови (или делови од менито) кои ќе им дозволат на оние кои ве поддржуваат да направат свои страници за прибирање на средства користејќи го следниов URL:

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
mk: Можете да ја прилагодите и вредноста за <strong>Должината</strong> која одредува колку карактери во полето треба да се споредат.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
mk: Можете да прилагодите и максимален број на записи кои можат да бидат направени по контактот. Користејќи го претходниот пример, можеби ќе сакате податоци само за трите последни работи.

en: You can also use message templates for CiviMail (bulk email) content. However, subscribe, unsubscribe and opt-out messages are configured at <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>.
mk: Можете да користите шаблони за пораки за CiviMail содржина (масовно испраќање на е-пошта), Пораките за пријава, одјава и исклучување се прилагодуваат на <a href="%1">Администрација > CiviMail > Заглавија, фусноти и автоматизирани пораки</a>.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
mk: Можете да користите дополнителни параметри прикажани погоре како филтер за настани вклучени во RSS feed.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
mk: На оваа ставка во менито можете да и доделите една или повеќе дозволи. Повеќе дозволи можат стандардно да се додадат. ПРИМЕР: Доколку на ставката на менито ги доделите дозволите <em>access CiviContribute</em> и <em>administer CiviCRM</em>, корисникот ќе мора да ги има двете дозволи за да им пристапи. Ова однесување можете да го смените со менување на "either / or"  операторот подолу.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
mk: Можете да почнете со прибирање на средства користејќи го формуларот „Кажи на пријател“.

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Опцијата за периодична донација можете да ја откажете со <a href="%1">посета на оваа веб-страница</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
mk: Можете да ја откажете вашата регистрација за %1 со клик на „Откажи регистрација“.

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
mk: Можете да го смените текстот на копчето 'Не, благодарам'.

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
mk: Можете да изберете %1 да се случува секој трет петок, последен понеделник, четврта среда во месецот и различни други комбинации дадени во паѓачката листа.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
mk: Можете да изберете %1  да се повторува во работни денови, викенд или било која комбинација на денови во неделата.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
mk: Можете да ги испратите двете верзии <strong>HTML</strong> и обична <strong>TEXT</strong> верзија на вашата е-пошта ИЛИ можете да испратите само <strong>TEXT</strong> верзија.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
mk: Можете да изберете да им испратите писма со благодарност на контактите кои можат да примаат електронска пошта. Можете да испечатите PDF за преостанатите контакти ИЛИ да направите PDF за сите.

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
mk:  Можете да изберете да ги прикажете податоците за донацијата за повеќе донации од ист контакт на една локација во телото на писмото. Оваа опција може да биде корисна за писмата за благодарност на крајот од годината или во други ситуации во кои сакате да се заблагодарите за повеќе подароци.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
mk: Можете да соберете дополнителни информации за донаторот или учесникот на настан така што ќе го вклучите профилот директно во Страниците за онлајн донации и формулари за Регистрација за настан. Кога го користите профилот на овој начин, не морате да селектирате ниту една од 'Се користи за' куќичките.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
mk: Можете да прилагодите колку сакате дополнителни 'Општи' правила за да ги внесете останатите критериуми при пребарувањето за можни дупликати.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
mk: Можете да прилагодите колку сакате дополнителни 'општи' правила за да додадете други критериуми за пребарување на дупликати. Кликнете на <strong>Користи го правилото</strong> за да започнете скенирање.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
mk: Можете да конфигурирате еден или повеќе формати на ознаки во вашата CiviCRM инсталација. Форматите на ознаките се користат кога се креираат ознаки за пошта.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
mk: Можете да прилагодите еден или повеќе формати на PDF страници за вашата CiviCRM инсталација. Форматите на PDF страните можат да бидат доделени на <strong><a href="%1">Шаблоните за пораки</a></strong> кои ќе се користат при креирањето на PDF писмата.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
mk: Можете да прилагодите еден или повеќе процесори за плаќање за вашата CiviCRM инсталација. Потоа можете да доделите активен процесор за плаќање на секоја <strong>Страница за онлајн донирање</strong> и на секој платен <strong>настан</strong>.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
mk: Можете да ги конфигурирате закажаните задачи (крон задачи) за вашата  CiviCRM инсталација. За најголем број на сајтови, вашиот системски администратор може да постави една или повеќе 'крон' задачи кои ќе ги извршуваат вклучените задачи. Исто така, можете и <a href="%1">самите да ги активирате закажаните задачи</a> или да започнете одредени задачи од овој екран (кликнете на 'повеќе' и потоа на 'изврши веднаш').

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
mk: Можете да го прилагодите текстот на СМС пораката да содржи најмногу %1 карактери

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
mk:  Пристапот до овој извештај можете да го контролирате така што ќе изберете 'Дозвола' или една или повеќе улоги од листата. На пример, можете да ја изберете <em>дозволата за пристап CiviContribute</em> за извештаите за донациите (пр исти лица кои ги гледаат податоците за донацијата би имале и пристап до извештајот). Можете и да спречите да корисниците ги менуваат стандардните критериуми и филтери во извештајот така што НЕМА да им дадете дозвола за <em>пристап до критериумите на извештајот</em>. Тие корисници ќе можат да го активираат извештајот, но само со критериумите и филтерите кои сте ги поставиле за нив.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
mk: Веб-страницата кон која некој е насочен можете да ја контролирате ПО довршувањето на формуларот со менување на содржината на скриеното поле за внес <strong>postURL</strong>. Заментете ја стандарднате вредност со било која валидна комплетна URL адреса пред да го зачувате кодот на формуларот на саканите страници.

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
mk: Можете да креирате нови опции за повеќекратен избор за ова поле или да го изберете постоечкиот сет на опции кој веќе го креиравте за друго прилагодено поле.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
mk: Можете да креирате нови опции за резултати за оваа анкета, или да изберете сет на резултати  кои веќе ги имате креирано за друга анкета.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
mk: Можете да креирате извештаи така што ќе ги изберете од <a href="%1">листата на шаблони на извештаи овде.</a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
mk:  Можете да го прилагодите менито за навигација на CiviCRM така да што повеќе одговара на потребите на вашите корисници. Можете:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
mk: Можете да дефинирате онолку дополнителни типови на врски колку што ви се потребни за да ги покриете сите типови на врски кои сакате да ги следите. Кога се креира тип на врска, можете да дефинирате сопствени полиња за да ги проширите информациите за тој тип на врска во <a href='%1'>Администрација CiviCRMa &raquo; Кориснички податоци</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
mk: Можете да го уредите името и описот на оваа група овде. Кликнете на <a %1>Контакти во оваа група</a> за да ги прегледате, додадете или избришете контактите од оваа група.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
mk: Можете да ја <strong>поставите</strong> СМС содржината од вашиот компјутер ИЛИ да <strong>составите</strong> содржина на овој екран.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
mk: На оваа награда можете да и доделите слика која ќе биде прикажана на страницата за донирање. Помалата слика со резолуција од 50 x 50 пиксели како и поголемата слика со резолуција од 200 x 200 пиксели ќе бидат прикажани. Сликите мора да бидат со GIF, JPEG или PNG формат.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
mk: Можете да одите на картичката Активности како би креирале или приложиле записи за активности.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
mk: Можете да имате најмногу %1 прилози.

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
mk: Можете да ги впишете записите од фајлот <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong>, или користејќи <strong>SQL прашалник</strong>. Видете во Помош за „Избор на извори на податоци“ подолу за повеќе информации.

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
mk: Можете да ја вклучите и колоната со <strong>интерната идентификација на контактот</strong>. Ова е посебна идентификација која ја доделува CiviCRM  која ќе биде прикажана на дното од страната на краткиот преглед на контакти - и може да се пренесе.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
mk: Можете да ги вклучите опциите за автоматско обновување на членството за само едно поле со цена во сетот на цени.

en: You can limit the recipient of the reminder to contacts with the specified preferred language. You can also choose to add contacts that have no preferred language defined.
mk:  Можете да ги ограничите примателите на потсетници на контактите со специфичен приоритетен јазик. Исто така, можете да додадете и контакти кои немаат дефинирано приоритетен јазик.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
mk: Селектирајте го ова поле за да им овозможите на корисниците да ја вклучат оваа инстанца од извештајот во својот 'CiviCRM контролен панел на почетната страна'. Корисниците со соодветните дозволи ќе го видат извештајот во полето 'Достапни компоненти на контролниот панел' кога го 'конфигурираат' својот контролен панел. Ако сакате да биде достапна графичката верзија на извештајот, изберете го саканиот 'Приказ', а потоа кликнете на 'Ажурирај го извештајот'. Можеби ќе сакате да креирате сет на инстанци на извештајот кои наменски ќе се користат како компоненти на контролниот панел ( а можете да изберете и да НЕ ги вклучите во менито за навигација ако сакате да ги одделите од извештајот кој корисниците обично го користат во режимот преку целиот екран).

en: You can manually send out the reminders to these recipients.
mk: На овие учесници можете рачно да им испратите потсетници.

en: You can modify the activity subject before filing.
mk: Можете да го измените субјектот на активноста пред архивирање.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
mk: Можете да го модифицирате изгледот на CiviCRM така што ќе додадете свој stylesheet. За малите или средни модификации, користете го вашиот css фај за да редифинирате некои стилови од civicrm.css. Во случај на драстични промени, можете во потполност да го исклучите civicrm.css.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
mk: Можете да ги смените имињата на постоечките типови на контакти (поединец/поединка, домаќинство, организација) и можете да ги креирате или измените „поттиповите на контакти“ доколку ви е потребно попрецизно одредување (пр. студент, родител, тим, итн.)

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
mk: Не можете да додадете уште една '%1' активност во овој предмет. %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
mk: Не можете да го избришете овој тип на предмет - доделен е на %1 постоечки запис(и) за предмет. Доколку не сакате овој тип на предмет да се користи и понатаму, можете да го исклучите.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
mk: Не можете да имате исто правило за статус регистрирано и како „тековно“ и како „истечено“.

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
mk: Не можете да означите поле како колона резултати во профил кој содржи полиња од повеќекратни типови на запис.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
mk: Полињата не можете да ги означите како „за пребарување“ во профил кој содржи полиња за повеќекратни типови на запис.

en: You can not pass a severity level higher than 7.
mk: Не можете да надминете ниво на значење повисоко од 7.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
mk: Не можете да забележите две уплати за иста обврска во една серија.

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
mk: Не можете да користите друго 'Групирање според' со финансиски тип или извор на донација.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
mk: Можете да ги известите организаторите за секоја онлајн регистрација така што ќе внесете адреса за е-пошта во CC. Доколку внесувате повеќе адреси за е-пошта, тие мора да бидат разделени со запирка (пр. jane@example.org, paula@example.org)

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
mk: Можете да конфигурирате само едно правило 'без надзор' и едно 'со надзор' за секој тип на контакти, но можете да конфигурирате било кој број на дополнителни 'Општи' правила за да дадете други критериуми за пребарување на можни дупликати.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
mk: Можете да ја доделите оваа активност некому. Доделените активности ќе се појават во нивниот листинг на активности на почетната страна на  CiviCRM.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
mk:  По желба можете да го прилагодите и незадолжителниот „Активен распон на датум за оваа страница за донирање. Овие датуми се користат во „Виџетот за донирање“ и „Страниците за лични кампањи“. Овој виџет ќе ја даде пораката  „Кампањата е завршена“ доколку на страницата и се пристапи по одреден распон на датуми. Копчето „Донирај“ ќе биде скриено на страниците на личната кампања доколку се пристапи по одреден распон на датуми.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
mk[0]: Можете да резервирате максимум од %count  контакт за оваа анкета.
mk[1]: Можете да резервирате максимум од %count контакти за оваа анкета.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
mk: Можете да закажете испраќање на масовна СМС порака за одреден датум и време, или можете да побарате да биде испратена што е можно порано така шт ќе селектирате &quot;Испрати веднач&quot;.

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
mk:  Можете да го закажете испраќањето на оваа масовна СМС порака за одреден датум или време, или можете да побарате да биде испратена што е можно порано така што ќе селектирате &quot;Испрати веднаш&quot;.

en: You can search all contacts for duplicates or limit the results for better performance.
          If you limit by group then it will look for matches with that group both inside and outside of the group.
          You can also limit the contacts in the group to be matched by specifying the number of contacts to match. This can be done in conjunction with a group or separately and is recommended for performance reasons.
mk: Дупликатите можете да ги пребарате во сите контакти или можете да ги ограничите резултатите за подобри перформанси. 
    Ако ги ограничите по група, тогаш ќе се бараат поклопувања со таа група како во самата група, така и надвор од неа. 
    Можете да ограничите и да контактите во групата да се поклопат така што ќе го наведете бројот на контакти за поклопување. Ова може да се изврши заедно со групата или одвоено и се препорачува за подобрување на перформансите.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
mk: Можете да ги пребарате записите кои содржат збор или фраза во било кое текстуално поле - вклучувајќи ги полињата за име и е-пошта, напомени, тема на активност и описи, како и во било кое пребарувано сопствено поле и поле за напмена. Стеснете го пребарувањето така што ќе изберете одредена табела/тип на запис. Џокерите автоматски се додаваат на терминот за пребарување. Пребарувањето НЕ разликува мали и големи букви.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
mk: Можете да изберете претходно конфигуриран Шаблон за настан како би го поедноставиле креирањето на вашиот нов настан. Информациите и конфигурацијата ќе бидат автоматски копирани во новиот настан. Потоа можете да додавате и уредувате по потреба за овој конкретен настан. Шаблоните за настан НЕ ги чуваат податоците за датумот и времето на настанот - тоа ќе морате да го прилагодите на оваа страница.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
mk: Можете да го користите постоечкиот шаблон за настани како основа за новиот шаблон кој го правите, или можете да направите шаблон од почеток.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
mk: Можете да го изберете постоечкиот внес на организација овде, или да го внесете името на новата организација доколку работодавачот на ова лице не е во вашата база. Меѓутоа, доколку сакате ова лице да ја дели својата адреса на работа со својот работодавач, а таа организација сеуште не постои во базата - оставете го ова поле празно и употребете ја опцијата Делена адреса во прозорецот за адреса подолу како би креирале запис за работодавачот и би ја внеле неговата адреса. Врската 'моментален работодавач' ќе биде автоматски креирана.

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
mk: Можетеда изберете максимум %1 контакт(и) за резервација на контакти одеднаш за оваа анкета.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
mk: Можете да испратите <strong>Текстуална порака</strong> користејќи го делот за внесување на текст.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
mk: Можете да испратите е-порака како едноставна порака која содржи само текст или како порака во HTML формат, или двете. Пораките кои користат исклучиво текст се сосема доволни за најголемиот дел од вашата комуникација преку е-пошта - и некои приматели повеќе сакаат да не примаат пораки во HTML формат.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
mk: Можете да го прилагодите сопствениот датум за периодични донации и првата уплата ќе биде на тој датум. За една дополнителна донација морате да изберете периодична донација и да изберете една рата.

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
mk: Moжете да прилагодите име и ОД адреса за е-пошта за овој потсетник и за овие пријатели. Ако ги оставите празни овие полиња, ќе се користат стандардните ОД име и адреса за е-пошта за вашиот сајт (Администрирај  > Комуникација  > ОД адреси за е-пошта).

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
mk: Можете да го прилагодите ова на некој број, освен бројот еден, за да дозволите повеќе услови за членство.

en: You can set your own background image
mk: Можете да поставите сопствена слика како позадина

en: You can still preview your page prior to approval
mk:  И понатаму можете да ја прегледувате вашата страница пред одобрувањето

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Можете да го ажурирате ова автоматски обновено членство на <a href="%1">оваа веб-страна</a>.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
mk: Деталите за наплата на оваа периодична донација можете да ги ажурирате на:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Деталите за наплатата за оваа периодична донација можете да ги ажурирате со <a href="%1">посета на оваа веб-страница</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Можете да ја ажурирате сумата за периодична донација или да ги измените деталите за бројот на рати со <a href="%1">посета на оваа веб-страница</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
mk: Можете да ја ажурирате сумата за периодична донација или да го измените нејзиниот број на рати на:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
mk: Можете да ја ажурирате сумата за периодична донација или да го измените нејзиниот број на рати со <a href="%1">посета на оваа веб страница</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
mk: Можете да поставите слика на вашата страница. Фајлот би требало да биде во .jpg, .gif ili .png формат. Препорачана големина на сликата е 250 x 250 пиксели. Слики со ширина од преку 360 пиксели ќе бидат автоматски намалени до соодветната големина.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
mk: Можете да користите адреса која припаѓа на постоечки контакт или да креирате нов контакт така што ќе изберете сакан тип на контакт од изборот. Доколку ја поврзете адресата на поединецот со адресата на организацијата, автоматски ќе биде креирана врската вработен-работодавач. Ако ја поврзете адресата на поединец со домаќинство, ќе биде креирана врската член на домаќинство.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
mk: Можете да користите еден профил за лицето кое регистрира, а друг за „Дополнителни учесници“. На пример, можете да побарате адреса за е-пошта за лицето кое регистрира, а адресите за е-пошта на дополнителните учесници (пр. нивните „гости“) да не биде задолжително поле во формуларот (или воопшто да не се пребарува).

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
mk: Можете да ги искористите линковите погоре за да ја закажете или снимите активноста.

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
mk: Можете да ја прикажете или вратите стандардната верзија на било кој шаблон на порака за системскиот тек на работата која сте ја измениле. По ажурирањето ИЛИ ако имате проблеми со изменетата верзија, корисно е да се спореди активната верзија со стандардниот код прикажан на овој екран. Можете да користите копчиња 'Изберете' подолу (со командите за копирање и лепење) за да го копирате стандардниот код во текст едиторот, а потоа да го споредите со стандардната верзија.

en: You can:
mk: Можете:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
mk: Не можете да додадете нов запис затоа што е достигнат максимално дозволениот лимит

en: You cannot change the account type since this financial account refers to a financial item having an account type of Revenue/Liability.
mk: Не можете да го измените типот на сметката затоа што оваа сметка се однесува на финансиската ставка чиј тип на сметка е Приход/Одговорност.

en: You cannot combine profiles of multiple types.
mk: Не можете да комбинирате различни типови на профили

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
mk: Не можете да ги конфигурирате прилагодените полиња со повеќе записи кои припаѓаат на различни прилагодени сетови во еден профил.

en: You cannot create an email account for a contact with no email
mk: Не можете да креирате сметка за е-пошта за контакт без е-пошта

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
mk: Не можете да ја избришете оваа страница за донации затоа што веќе е употребена за испраќање на донации или плаќање на членство. Ви препорачуваме наместо да ја избришете, да ја деактивирате страницата, за да го зачувате инетгритетот на записите за донации. Доколку сакате целосно да ја избришете оваа страница за донации, најпрвин треба да ги пребарате и избришете сите трансакции за донации поврзани со оваа страница во CiviContribute.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
mk: Не можете да ја активирате пријавата за членство и сетот на цена за донација  на иста страница за онлајн донација.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
mk:  Не можете да ги активирате периодичните донации и обврските на истата страница за онлајн донации.

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page
mk: Не можете да ги активирате Периодичните донации и автоматското обновување на членство на истата страница за онлајн донации.

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page.
mk: Не можете да ги активирате Периодичните донации и автоматското обновување на членство на истата страниц за онлајн донации.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
mk: Не можете да го активирате Сетот на цени на донации и Пријавата за членство на истата страница за онлајн донации.

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.</span>
mk:  Не можете да ја вклучите секцијата за износи на донации кога користите Сет на цени за членство. (Погледнете ја Картичката за членство погоре). Сетовите на цени за членство можат да содржат дополнителни полиња неврзани за членството кои бараат дополнителна уплата (пр. претплата за магазин) или дополнителна доброволна донација.</span>

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
mk: Не можете да внесете повеќе заслуги за ист контакт.

en: You cannot have auto-renewal on if you are paying later.
mk: Не можете да имате автоматска обнова доколку плаќате подоцна.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
mk:  Не можете да го модифицирате типот на врска затоа што веќе постојат записи за членство поврзани со овој тип на членство.

en: You cannot record scheduled email activity.
mk: Не можете да снимите закажана е-порака активност.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
mk:  Не можете да ја избришете сметката со %1 врска затоа што се референцира во еден од следните типови на записи: донации, страници за донирање и типови на членство. Доколку не сакате да го користите овој тип, размислете за тоа да го исклучите.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
mk:  Не можете да ја отстраните сметката со врска %1 доколку финансискиот тип се користи за награда.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
mk: Не можете да извршите повеќе од %1  избори. За посложените функции користете Сет за цена.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
mk: Не можете да прилагодите периодична донација доколку не плаќате онлајн со кредитна картичка.

en: You cannot use "Add Contacts to Group" action unless contacts fields are selected.
mk: Не можете да ја користите акцијата „Додади ги контактите во групата“ доколку се селектирани полињата за контакти.

en: You cannot use 'id' as a field label.
mk: Не можете да користите идентификација како ознака на поле.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
mk: Не можете да користите Сет на цени за членство кога е вклучена секцијата за Износи на донации. Кликнете на картичката за Членство погоре и изберете Сет на цени за членство во тој формулар. Сетот на цени за членство може да содржи дополнителни полиња за опции неврзани со членството кои бараат дополнителна уплата (пр. претплата на магазин) или дополнителна доброволна донација.

en: You do not have access to this note.
mk: Немате пристап до оваа белешка.

en: You do not have all the permissions needed for this page.
mk: Ги немате сите потребни дозволи за оваа страна.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
mk: Немате отворени групи за внес на податоци.

en: You do not have any active %1
mk: Немате активни %1

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
mk: Немате активни страници за лична кампања.

en: You do not have any private reports. To add a report to this section, edit the Report Settings for a report and set 'Add to My Reports' to Yes.
mk: Немате приватни извештаи. За да додадете извештај во оваа секција, уредете ги прилагодувањата на извештајот и прилагодете на Да во „Додади во Мои извештаи“

en: You do not have permission to Delete Report.
mk: Немате овластување да го избришете извештајот.

en: You do not have permission to access this contact.
mk: Немате дозвола за пристап до овој контакт.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
mk: Немате дозвола за пристап кон регистрацијата за овој настан. Контактирајте го администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: You do not have permission to access this mailing report
mk: Немате дозвола за пристап до овој извештај за пошта.

en: You do not have permission to access this page
mk: Немате дозвола за пристап до оваа страница

en: You do not have permission to access this page.
mk: Немате дозвола за пристап до оваа страница

en: You do not have permission to access this report.
mk: Немате дозвола за пристап до овој извештај.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
mk: Немате дозвола за откажување на оваа периодична донација.

en: You do not have permission to delete this contact.
mk: Немате дозвола да го избришете овој контакт.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
mk: Немате дозвола да го избришете овој контакт. Забелешка: можете да бришете контакти доколку можете да ги уредувате.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
mk: Немате дозвола за уредување на записот за овој контакт. Контактирајте го администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: You do not have permission to force merge duplicate contact records
mk: Немате дозвола да наметнет поврзување на дуплираните записи на контакти.

en: You do not have permission to make changes to the record
mk: Немате дозвола да го менувате овој запис

en: You do not have permission to register for this event
mk: Немате дозвола да се регистрирате за овој настан

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
mk: Немате дозвола за преглед на записите за овој контакт. Контактирајте го администраторот на сајтот доколку ви е потребна помош.

en: You do not have permission to view this event
mk: Немате дозвола да го видите овој настан

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
mk: Немате дозвола за промена на прилагодувањата за оваа резервирана група.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
mk: Немате дозвола за бришење на оваа резервирана група.

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
mk: Немате дозвола за трансфер/откажување на овој учесник.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
mk: Ja немате неопходнaтa дозволa за уредување на овој контакт.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
mk: Немате потребна дозвола за да го видите овој контакт.

en: You dont have permission to %1 this batch
mk: Немате дозвола да %1 оваа серија

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
mk: Во моментов имате доживотно членство за кое не е потребна обнова.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
mk: Имате пријава за мејлинг листа %1 на чекање. За да ја потврдите оваа пријава, одговорете на оваа е-пошта или кликнете <a href="%2">овде</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
mk: Имате пријава за мејлинг листа %1 на чекање. За да ја потврдите оваа пријава одговорете на оваа е-пошта или кликнете на овој линк: %2

en: You have already added a primary location field of this type: %1
mk: Вие имате додадено поле за примарна локација од овој тип: %1

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
mk: Веќе ја потпишавте оваа петиција, но <strong>треба да ја потврдиме вашата адреса за е-пошта</strong>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
mk: Веќе ја потпишавте оваа петиција но сепак <b>треба да ја верифицирате вашата адреса за е-пошта</b>.

en: You have already signed this petition.
mk: Веќе ја потпишавте петицијата.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
mk: Додадени сте на листата за чекање за овој настан.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
mk: Повторно сте пријавени во следниве групи: %1.  Можете да се одјавите со испраќање на е-пошта на %2 или со клик на %3

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
mk:  Повторно сте пријавени во следниве групи: %1. Можете да се одјавите со испраќање на е-пошта на %2 или со клик <a href="%3">овде</a>.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
mk: Вратени сте на почетокот на процесот на регистрација и сите настани кои се распродадени ќе бидат отстранети од вашата селекција. Нема да можете да го продолжите процесот пред да ги прегледате вашите резервации и да одберете различни настани доколку го сакате тоа.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
mk:  Одјавени сте од следниве групи: %1. Можете повторно да се пријавите со испраќање на е-пошта на %2 или со клик на %3.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
mk: Одјавени сте од следниве групи: %1. Можете повторно да се пријавите преку праќање на е-пошта на %2 или со клик <a href="%3">овде</a>.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
mk:  Ја активиравте опцијата Околија. Проверете дали сте ја пополниле табелата со околии во CiviCRM базата. Екстензиите за пополнување на околиите можете да ги пронајдете во <a %1>Директориумот за CiviCRM екстензии</a>.

en: You have no A/B mailings
mk: Немате А/Б пошта

en: You have no Grants registered in your database.
mk: Немате регистирано грантови во вашата база на податоци.

en: You have received a donation at your personal page
mk: Добивте донација на вашата лична страница

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
mk: Ја избравте опцијата  „исклучи излезна пошта'. Не може да биде испратена тест-порака.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
mk: Избравте „Пренасочи кон базата на податоци“. Нема  да биде испратена тест-порака.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
mk: Избравте повеќе членства за иста организација или ентитет. Ве молиме да го прегледате вашио избори и да изберете само едно членство за еден ентитет.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
mk:  Избравте повеќе членства за иста организација или ентитет. Ве молиме да го прегледате вашиот избор и да изберете само едно членство за еден ентитет. Контактирајте го администраторот на сајтот дококку ви е потребна помош.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
mk: Избравте разделник на полето во табелата, но едно или повеќе полиња со токени не се сместени во полињата во табелата. Ова би довело до невалиден HTML, па наместо тоа се додадени запирки како разделници.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
mk: Го прескокнавте последниот учесник така да на настанот ќе има доволно место, на вашата регистрација за овој настан бара одобрение. Кога вашата регистрација ќе биде прегледана, ќе примите е-пошта со линкот за веб страната на која можете да го завршите процесот на регистрирање.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
mk: Го прескокнавте последниот учесник така да на настанот ќе има доволно место, затоа што групата почнува да ги регистрира учесниците, иако сте ја избрале листата за чекање.

en: You have unsaved changes.
mk: Имате промени кои не се зачувани.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
mk: Можете да им дозволите на корисниците да пристапат кон листата на чекање кога настанот е пополнет (така што ќе го означите квадратчето кое се наоѓа подолу).

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
mk: Можете да ги прилагодите настаните да бараат одобрение од администраторот пред учесникот да го заврши процесот на регистрација. За да ја овозможите оваа опција морате најпрвин да ги активирате Статусите на учесниците кои се коритат во процесот на работа (Администрирај во » CiviEvent » Статуси на учесници). Потоа повторно вчитајте го овој формулар и означете 'Побарај потврда од учесник?'

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
mk: Можете да креирате сопствени поздрави и да користите токени за полињата како би уфрлиле полиња по ваш избор. За повеќе информации за достапните токени, погледнете ја онлајн документацијата %1.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
mk: Можете опционално да го прилагодите MD5 хеш клучот како би ги верифицирале одговорите кои доаѓаат директно од Authorize.Net. Логирајте се на вашата корисничка сметка кај вашиот продавач и кликнете на <strong>Account Settings</strong>. Изберете MD5 хеш и внесете нова вредност за хеш. Може да биде било која низа на карактери или зборови. Потоа внесете ја идентичната вредност овде.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
mk: Можете да изберете да им испратите профактура на донаторите преку е-пошта ИЛИ да го превземете PDF фајлот кој содржи една профактура по страница на локалниот компјутер така што ќе кликнете на <strong>Обработи профактура(и)</strong>. Вашиот прегледувач можеби ќе го прикаже фајлот автоматски или ќе морате да го отворите за печатење користејќи го читачот на PDF (како што е Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
mk: Можете да изберете да им испратите потврда на донаторите преку е-пошта ИЛИ да го превземете PDF фајлот кој содржи една потврда по страница на локалниот компјутер така што ќе кликнете на <strong>Обработи потврда(и)</strong>. Вашиот прегледувач можеби ќе го прикаже фајлот автоматски или  ќе морате да го отворите за печатење користејќи го читачот на PDF (како што е Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
mk: Moжете да вклучите однапред подготвена фуснота под вашата порака. Ова е добро место за поставување на неопходни токени за одјава, исклучување и поштенска адреса

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
mk: Можете да изберете веќе подготвено заглавие кое ќе биде прикажано над вашата порака.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
mk: Можете да изберете да забележите метод на плаќање кој се користи за секоја донација и надомест. Методите за резервирано плаќање се задолжителни - можете да ги измените нивните ознаки, но не можете да ги избришете (пр. чек, кредитна картичка, дебитна картичка). Ако вашиот сајт бара дополнителни методи на плаќање, можете да ги додадете овде. Секој метод на плаќање можете да го поврзете со финансискиот налог кој наведува каде оди уплатата (пр. банкарска сметка за чекови и готовина).

en: You may configure these settings using absolute URLs or URL variables.
mk: Овие прилагодувања можете да ги уредите со користење на апсолутни URL или URL варијабли.

en: You may configure these upload directories using absolute paths or path variables.
mk:  Овие директориуми за поставување можете да ги конфигурирате користејќи ја апсолутната патека или варијаблите на патеката.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
mk: Можете да внесете негативна вредност доколку полето или опцијата се користат како одредница за попуст.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
mk:  Можете да внесете негативна вредност за количество доколку полето или опцијата се користи за пресметување на попуст на вкупната цена. Користете ја цената 1 и исклучен Приказ на изнов (непотврден) за да му овозможите на корисникот да го внесе износот на донацијата во полињата Текст/Квантитет.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
mk: Можете да вклучувате токени кои претставуваат полиња (како што е „име“ на контактот) во предметот и содржината на пораката. Овие токени ќе бидат заменети со вредностите на соодветните полиња во излезната порака. Кликнете на „внеси токени“ за листата на достапни токени која може да се пребарува.

en: You may need to clear your browser's cache to see the changes in CiviCRM.
mk: Можеби ќе морате да го исчистите кешот на вашиот пребарувач за да ги видите промените во CiviCRM.

en: You may only select one contact field per reminder
mk: Можете да изберете едно поле за контакт по потсетник

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
mk: Можете да ја внесете и цената на оваа награда за вашата организација. Ова може да ви биде корисно кога го проценувате нето приносот на овие подароци за поттикнување на донирањето.

en: You may override the ts() function in CiviCRM by defining your own translation function.
mk: Можете да ја редефинирате ts() функцијата во CiviCRM така што ќе дефинирате сопствени функции на преводот.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
mk: Можете да внесете една или повеќе адреси кои ќе примаат bcc од потврдната е-пошта. Доколку внесувате повеќе адреси за е-пошта, тие мора да бидат раздвоени со запирка (пр.jane@example.org, paula@example.org).

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
mk:  Можеби сакате да соберете повеќе информации од донаторите отколку што е потребно за донирање. На пример, можеби сакате да ги знаете нивните вештини и можностите за волонтирање. Додадете во формулата за донација онолку полиња колку што сакате така што ќе ги изберете CiviCRM профилите (збирови на полиња) кои ќе ги вклучите на почетокот и на дното на страницата.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
mk: Морате да <a href="%1">конфигурирате важечки профил на организацијата</a> како би им дозволиле на поединците да донираат во име на организацијата. Важечкиот профил вклучува поле за контакт и / или организација и може да има и полиња за донација и членство.

en: You must be logged in to view this page.
mk: Мора да сте логирани за да ја видите оваа страна.

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
mk: Морате да бидете логирани како би пристапиле кон опциите за уредување кои се наоѓаат погоре. (Доколку ја посетите оваа страница без логирање, ќе ја прегледате во „продукциски“ мод - онака како што ја гледаат вашите посетители).

en: You must contribute at least %1 to get this item
mk: Мора да донирате најмалку %1 за да ја добиете оваа награда

en: You must contribute more to get that item
mk: Морате да донирате повеќе за да ја добиете оваа награда

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
mk: Морате да го вклучите Блокот за членство за оваа страница за донирање доколку сакте да содржи профил со полиња за членство.

en: You must have at least the test or live section filled
mk: Морате да имате пополнето продукциска или тест секција

en: You must have at least the user_name specified
mk: Потребно е да се дефинира барем корисничкото име

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
mk: Мора да изберете сетот Опции за повеќекратен избор доколку сте избрале Користи го постоечкиот сет.

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
mk: Мора да изберете барем една сопствена група како критериум на пребарување

en: You must select at least one email recipient type.
mk: Мора да изберете барем еден тип на примател на е-порака.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
mk: Морате да изберете CiviCRM група како и Drupal улога од секцијата „Правило за поврзување“

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
mk: Морате да изберете CiviMember членство како и Drupal улога од секцијата „Правило за поврзување“

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
mk: Потребен  ви е PHP верзија %1 или понова, а инсталиран е %2. Ве молиме да го ажурирате серверот или да го замолите вашиот веб-хост да го направи тоа за вас.

en: You need more than one custom group to move fields
mk: Морате да имате повеќе од една корисничка/сопствена група за да ги поместувате полињата.

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
mk: Морате да го конфигурирате испорачувачот на мапинг пред користење на оваа функција (Администрација > Системски прилагодувања > Мапирање и Геокодинг).

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
mk: Мора да ја вклучите CiviContribute пред да ја вклучите CiviPledge.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution
mk: Ќе мора да го активирате одвоеното плаќање на членарина кога страницата за онлајн донации е конфигурирана и за членство и за периодични донации.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution.
mk: Ќе мора да го активирате одвоеното плаќање на членарина кога страницата за онлајн донации е конфигурирана и за членство и за периодични донации.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
mk: Морате да имате барем еден <a href="%1">Тип на членство</a> на кој видливоста е прилагодена на 'Јавно' како би можеле да го активирате самостојното пријавување и обнова на членство.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
mk: Мора да изберете тип на запис на кој му одговара овој сет на кориснички/сопствени полиња.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
mk: Морате да го прилагодите серверот со соодветно ниво на безбедност како би ја користеле опцијата за исклучво користење на безбедни URL

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
mk: Морате да ги прилагодите и вчитате конфигурациските фајлови за предметите и активностите пред да почнете со користење на CiviCase компонентата.

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
mk: Наместо стандардниот порт 25, за вашето окружување морате да користите друг порт.

en: You only have %1 allocated
mk: Имате издвоено само %1

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
mk:  Користите веб-сервер кој не е поддржан. Променливите SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME треба да бидат прилагодени.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
mk: Изгледа дека сте го избришале типот на врска 'Вработен во'

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
mk: Изгледа дека го избришавте типот на врска „Член на домаќинство“

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
mk: Полињата врзани за членството конфигурирани во %1 треба да ги преместите во профилот 'Во име' за оваа страница за донации.

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
mk: Преместете ги полињата поврзани со членство во „Во име“ профилот за оваа страница за донирање.

en: You were registered by:
mk: Вас ве регистрираше:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
mk:  Морате да ги смените дозволите во Drupal за анонимните корисници да можат да донирааат, да се регистрираат за настани и/или да користат профили за да внесат контакт информации.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
mk: Исто така ќе користите токени за одјава, исклучување и проследување на линкови во вашата порака.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
mk: Морате да ги извршите прилагодувањата %1 за вашиот процесор за плаќање пред вршење на трансакции со кредитни картички.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple activities. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
mk: Ќе морате да креирате Профил кој содржи %1 полиња пред да можете да ја користите опцијата Ажурирај повеќе активности. Одете на Администрирај CiviCRM > Сопствени прилагодувања на податоци и екран > CiviCRM Профил за да го прилагодите профилот. За повеќе информации погледнете ја документацијата за онлајн администратори.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple contributions. Navigate to Administer CiviCRM > Customize Data and Screens > CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
mk: Ќе морате да креирате Профил кој содржи %1 полиња кои сакате да ги уредите пред да можете да ја користите опцијата Ажурирај повеќе донации. Одете на Администрирај CiviCRM > Сопствени прилагодувања на податоци и екран > CiviCRM  Профил за да го прилагодите профилот. За повеќе информации разгледајте ја документацијата за онлајн администраторот.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple memberships. Navigate to Administer CiviCRM >> CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
mk: Ќе мора да креирате Профил кој содржи %1 полиеа кои сакате да ги уредите за да можете да ја користите опцијата Ажурирај повеќе членства. Одете во одделот Администрирај CiviCRM >> CiviCRM профил за да го прилагодите профилот. За повеќе информации, разгледајте ја документацијата за онлајн администраторите.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
mk: Потребно е да изберете и прилагодите поддржан процесор за плаќање (во моментов Authorize.Net, PayPal Pro, или PayPal Website Standard) за да понудите членства со автоматско обновување.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
mk: Потребни ви се дозволи за Контролата за пристап за да вклучите 'види учесници за настан' за било која улога за која сакате да има пристап на оваа листа.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
mk: Нема да можете да ги инсталирате екстензиите затоа што вашата инсталација на PHP нема поддршка за ZIP архиви. Побарајте од вашиот администратор да инсталира стандардна PHP-ZIP екстензија.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
mk: Нема да можете да испратите автоматска потврда преку е-пошта за оваа уплата на обврска затоа што не постои адреса за е-пошта за овој контакт. Доколку сакате да испратите потврда штом се забележи оваа уплата на обврска, кликнете на Откажи, потоа на Уреди во Краткиот преглед за да додадете адреса за е-пошта пред регистрирањето на уплатата.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
mk: Нема да бидете во можност да испратите автоматска потврда преку е-пошта за ова Членство затоа што не постои адреса за е-пошта за овој контакт. Доколку сакате да испратите потврда штом ова Членство се регистрира, кликнете на Откажи, потоа на Уреди во Краткиот преглед за да ја додадете адресата за е-пошта пред регистрирањето на Членството.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
mk:  Нема да бидете во можност да испратите автоматска потврда преку е-пошта за ова Членство затоа што не постои адреса за е-пошта  за овој контакт. Доколку сакате да испратите потврда кога ова Членство ќе се забележи, кликнете на Откажи, потоа Уреди и во Краткиот преглед за да додадете адреса за е-пошта пред забележувањето на Членството.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
mk:  Нема да бидете во можност да испратите автоматска потврда преку е-пошта за оваа донација затоа што не постои адреса за е-пошта за овој контакт. Доколку сакате да испратите потврда кога оваа донација ќе биде забележана, кликнете на Откажи, потоа Уреди во Краткиот преглед за да ја додадете адресата за е-пошта пред забележаната донација.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
mk: Нема да бидете во можност да испратите автоматска потврда преку е-пошта за оваа уплата затоа што не постои адреса за е-пошта за овој контакт. Доколку сакате да испратите потврда кога оваа уплата ќе биде регистрирана, кликнете на Откажи, потоа Уреди во Краток преглед како би ја додале оваа адреса за е-пошта пред регистрирањето на уплатата.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
mk:  Ќе добиете известување преку е-пошта штом вашата страница биде одобрена и можете да започнете со промоција на вашата кампања.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
mk: Ќе добиете потврда преку е-пошта која вклучува информација за тоа како да ја исклучите опцијата за автоматска обнова.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
mk: Ќе добиете потврда преку е-пошта со информации за тоа како да ја ажурирате или откажете оваа периодична донација.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
mk: Ќе видите ред и поле за секој тип на податок поврзан со дупликат. На пример, доколку дупликатот има записи за активностите - ќе видите ред и поле каде можете да селектирате дали сакате тие записи за донациите да се преместат во главниот запис на контакти. Доколку сакате да ги преместите сите поврзани записи, можете да го селектирате полето <strong>Означи се</strong>.

en: You're ready to install!
mk: Се е подготвено за инсталација!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
mk: Вашите прилагодувања за %1 се точни. Тест е-порака е испратена на вашата адреса за е-пошта.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
mk: Вашето <strong>%1</strong> членство не истекува (не морате да го обновите тоа членство).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
mk: Вашето <strong>%2</strong> членство истече на %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
mk: Вашето <strong>%2</strong> членство истекува на %1.

en: Your Assigned Activities
mk: Ваши задолжени активности

en: Your Case Role(s)
mk: Ваша улога (улоги) во предметот.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
mk: Вашиот CiviCRM профил '%1'  е додаден. Сега можете да додадете полиња на овој профил.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
mk: Вашиот CiviCRM  профил '%1' е избришан.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
mk: Вашиот CiviCRM профил '%1' е зачуван.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
mk: Вашето CiviCRM  поле на профилот '%1' е зачувано во '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
mk: Ваши контакти/организации

en: Your Contribution(s)
mk: Ваша донација (донации)

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
mk:  Вашата трансакција не беше успешно обработена. Сеуште не ви е наплатено ништо.

en: Your Email
mk: Вашата адреса за е-пошта

en: Your Email Settings have been updated.
mk: Новите прилагодувања за е-пошта се зачувани.

en: Your Event Registration has been Transferred to %1.
mk:  Вашата регистрација за настан е трансферирана на %1.

en: Your Event Registration has been cancelled.
mk: Вашата регистрација за настан е откажана.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
mk: Вашата регистрација за настан е трансферирана на %1.

en: Your Event(s)
mk: Ваш/и настан/и

en: Your Financial "%1" Type has been created and assigned to an existing financial account with the same title. You should review the assigned account and determine whether additional account relationships are needed.
mk: Вашиот финансиски тип "%1" е креиран и доделен на постоечката финансиска сметка со ист назив. Прегледајте ја доделената сметка и проверете дали е потребно да се воспостават уште врски со сметката.

en: Your Goal
mk: Вашата цел

en: Your Group(s)
mk: Ваша група(и)

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
mk: Вашиот нов формат за ознака со наслов <strong>%1</strong> е ажуриран.

en: Your Mass SMS has been saved.
mk: Вашата масовна СМС е сочувана.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
mk: Вашата масовна СМС е зачувана. Кликнете на „Продолжи ја акцијата“ како би продолжиле да работите со СМС.

en: Your Membership(s)
mk: Ваше членство (членства)

en: Your Message
mk: Вашата порака

en: Your Note has been saved.
mk: Вашата белешка е зачувана.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
mk: Вашиот PDF формат на страна насловен <strong>%1</strong> е зачуван.

en: Your Page
mk: Ваша страница

en: Your Personal Campaign Page
mk: Ваша страница за лична кампања

en: Your Personal Campaign Page for %1
mk: Ваша страница за лична кампања за %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
mk:  Вашата страница за лична кампања е %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
mk: Ваша обврска(и)

en: Your Premium Selection
mk: Ваш избор на награди

en: Your Registration Info
mk: Ваши податоци за регистрација

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
mk: Вашиот потсетник насловен %1 е ажуриран.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
mk: Името на вашиот SMTP сервер (машина) е неточно.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
mk: Вашето SMTP корисничко име или лозинка се неточн

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
mk: Вашиот SMTP сервер не одговара во моментов (од некоја причина не е достапен).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
mk: Вашиот Sendmail аргумент е неточен.

en: Your Sendmail path is incorrect.
mk: Вашата Sendmail патека е неточна.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
mk: Вашиот сет '%1' е додаден. Сега можете да ги додадете полињата на овој сет.

en: Your Subscription has been Activated
mk: Вашата пријава е активирана

en: Your USPS API Authorization has Failed.
mk: Вашата USPS API авторизација не беше успешна.

en: Your USPS API Lookup has Failed.
mk: Вашето USPS API  пребарување не беше успешно.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
mk:  Податоците во вашата корисничка сметка ќе можат да се користат за наплата од вашата банкарска сметка преку директно задолжување. Со испраќање на овој формулар согласни сте со наплатата од вашата банкарска сметка преку директно задолжување.

en: Your association rule has been added.
mk: Вашето правило за асоцијација е додадено.

en: Your association rule has been edited.
mk: Вашето правило за асоцијација е уредено.

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
mk:  Вашата автоматска обнова на пријавата за членство е завршена и вашето членство нема да се обновува автоматски.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
mk: Вашата сесија истече е не можеме да го завршиме вашето испраќање на формулар. Ве вративме на почетниот чекор така да можете да го пополните и повторно да го испратите својот формулар. Доколку и понатаму имате тешкотии, контактирајте не.

en: Your changes have been saved.
mk: Вашите измени се зачувани.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
mk: Вашите измени во картичката <em>%1</em> не се зачувани.

en: Your configured editor "TinyMCE" is no longer part of the main CiviCRM download. To continue using it, visit the <a %1>Manage Extensions</a> page to download and install the TinyMCE extension.
mk: Конфигурираниот едитор "TinyMCE" повеќе не е дел од главниот фајл за превземање на CiviCRM. За да продолжите да го користите, посетете ја страницата <a %1>Управување со екстензии</a> за да ја превземете и инсталирате екстензијата TinyMCE.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
mk:  Вашата донација нема да биде завршена додека на кликнете на копчето <strong>%1</strong>. Кликнете на копчето само еднаш.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
mk: Вашиот сет на кориснички/сопствени полиња '%1 ' е зачуван.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
mk: Вашиот сет на кориснички/сопствени полиња '%1' е додаден. Сега можете да ги додадете корисничките/сопствени полиња.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
mk: Вашата база на податоци е веќе ажурирана со CiviCRM %1

en: Your database is configured to use the MyISAM database engine. CiviCRM requires InnoDB. You will need to convert any MyISAM tables in your database to InnoDB. Using MyISAM tables will result in data integrity issues.
mk: Вашата база на податоци е конфигурирана да ја користи машината на базата на податоци MyISAM. CiviCRM бара InnoDB. Ќе биде потребно да ги претворите сите MyISAM табели во базата на податоци во InnoDB. Употребата на MyISAM табелите би довела до проблеми со интегритетот на податоците.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
mk: Базата на податоци е означена со неочекуван број на верзија: %1. Автоматизираното ажурирање во верзија %2 не може да биде активирано - а базата на кодот %2 можеби не е компатибилна со состојбата во базата на податоци. Ќе биде потребно да одредите исправна верзија која одговара на моменталната состојба во базата на податоци. Можеби ќе сакате да се вратите на базата на кодот која ја користевте пред почетокот на ова ажурирање додека не го решите овој проблем.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state.
                You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase
                you were using until you resolve this problem.<br/>OR if this is a manual install from git, you might want to fix civicrm-version.php file.
mk: Базата на податоци е означена со неочекуван број на верзија %1. v%2  базата на кодот можеби нема да биде компатибилна со состојбата на вашата база на податоци. 
    Ќе морате да утврдите исправна верзија која одговара на моменталната состојба на вашата база на податоци. Можеби ќе сакате да се вратите на базата на кодот
     која ја користевте додека да го решите ово ј проблем. <br/>ИЛИ доколку ова е мануелна инсталација од git, можеби ќе сакате да го поправите фајлот civicrm-version.php.

en: Your database is not configured for version %1
mk: Вашата база на податоци не е конфигурирана за верзија %1

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
mk: Прилагодувањата на вашата база на податоци не се точни. Ве молиме  да ги проверите <a href='%1'>Деталите за базата на податоци</a> подолу за специфични грешки.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
mk: Вашата адреса за е-пошта е остранета од %1 мејлинг листи.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
mk: Регистрацијата за настанот е потврдена. Ве молиме да одите до насловната страница за регистрација и да ги пополните информациите за плаќање.

en: Your extensions cache directory (%1) is not web server writable. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.<br/>
mk:  Веб серверот не може да запишува во вашиот директориум со кешот на екстензии (%1). Одете на <a href="%2">страницата за прилагодување на патеката</a> и внесете исправки<br/>.

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
mk:  Директориумот за екстензии не е прилагоден или не е можно запишување во него. Кликнете <a href='%1'>овде</a> за да го прилагодите директориумот за екстензии.

en: Your extensions directory is not set.  Click <a href="%1">here</a> to set the extensions directory.
mk: Директориумот за екстензии не е прилагоден. Кликнете <a href="%1">овде</a> за да го прилагодите директориумот за екстензии.

en: Your extensions directory path points to %1, which is not a directory.  Please check your file system.
mk: Патеката за вашиот директориум за екстензии е насочена кон %1, кој не е директориум. Проверете го вашиот фајл систем.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
mk: Вашите екстензии бараат ажурирање на базата на податоци. Ве молиме да <a href="%1">извршите ажурирање</a>.

en: Your fundraising total has been updated.
mk: Вашата вкупна собрана сума е ажурирана.

en: Your information has been saved.
mk: Информацијата е зачувана.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
mk:  Вашата донација ќе биде обработена што завршите со следниот чекор за потврда. Ќе бидете во можност да ја откажете периодичната донација така што ќе го посетите линкот кон веб-страницата кој ќе биде вклучен во е-поштата со вашата потврда.

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
mk:  Вашата членарина ќе биде обработена штом го завршуте следниов чекор за потврда. Ќе можете да го откажете автоматското обновување на членството така што ќе го посетите линкот кон веб страната кој ќе биде вклучен во е-пораката со вашата потврда.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
mk: Вашата прва уплата на обврска е обработена. Ќе можете да ги менувате или откажувате вашите идни уплати кога сакате така што ќе не контактирате на %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
mk:  Ќе ја регистрираме вашата прва уплата на обврската штом ќе кликнете на &quot;%2&quot; подолу. Ќе можете да ги менувате или откажувате идните уплати на обврски кога сакате така што ќе се логирате на вашата сметка или доколку не контактирате на %1.

en: Your mail has been sent.
mk: Вашата  е-пошта е испратена.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
mk: Вашата порака со која се заблагодарувате на %1  што ја споделиле веста со своите пријатели. Можете да ги вклучите HTML ознаките за да додадете форматирање или линкови.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
mk: Вашата опција со повеќе избори '%1' е зачувана.

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
mk: Вашиот нов формат за ознака со наслов <strong>%1</strong> е зачуван.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
mk: Вашиот нов PDF формат за страна насловен <strong>%1</strong> е зачуван.

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
mk: Вашиот нов потсетник насловен %1 е запишан.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
mk: Вашата организација може да користи кампањи за следење на сите интеракции на оние кои ве поддржуваат, а се поврзани со специфична акција на прибирање на средства/ангажман. Можете да ги поврзете активностите, учеството, масовната пошта, пријавите за членство и обврските со одредена кампања.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
mk: Вашата страница треба да биде одобрена од администратор пред да започнете да прибирате средства.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
mk:  Информациите за плаќањето не се комплетни. Ве молиме да одите на насловната страница за регистрација и да ги пополните информациите за плаќањето.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
mk: Вашата регистрација за настанот на чекање за %1 истече
    затоа што не ја потврдивте својата регистрација.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
mk: Вашата страница за лична кампања е одобрена и сега е на продукцискиот сајт.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
mk:  Вашата страница за лична кампања е прегледана. Има неколку проблеми поврзани со содржината, поради кои не можевме да ја одобриме страницата. Жал ни е за евентуалните непријатности.

en: Your profile has not been saved.
mk: Вашииот профил не е зачуван.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
mk: Вашиот профил не е запишан и не е креирана корисничка сметка.

en: Your record has been deleted.
mk: Вашиот запис е избришан.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
mk: Вашата периодична донација е ажурирана како што е побарано:

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
mk: Вашата периодична донација %1, секој %2 %3 е откажана на ваше барање.

en: Your recurring contribution term has ended.
mk: Терминот за вашата периодична донација е завршен.

en: Your registration has been submitted.
mk: Вашата регистрација е поднесена.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
mk: Вашата регистрација нема да биде завршена се додека не кликнете на копчето <strong>Продолжи</strong>. На копчето кликнете само еднаш. Доколку е потребно да измените некои детали, кликнете подолу на копчето Назад, како би се вратиле на претходната страница.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
mk: Вашиот извештај е успешно копиран како „%1“. Во моментов ја гледате копијата.

en: Your schedule:
mk: Вашиот распоред:

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
mk:  Администраторот на вашиот сајт мора да ја прилагоди "cron" задачата (закажана серверска задача) кој ќе го активира овој скрипт.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
mk: Администраторот на вашиот сајт мора да ја прилагоди закажаната акција (Администрација > Системски прилагодувања > Закажани акции) која ги ажурира статусите на уплатите на  обврските и испраќа потсетници.

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
mk: Администраторот на сајтот ќе мора да ја прилагоди инстанцата „пошта со извештај“ на закажаната задача како би се активирало креирањето и испораката на секој извештај. Кога ќе се активира, оваа задача ќе испорача е-пошта со извештајот на наведените приматели. Извештајот мора да се приложи кон е-поштата како PDF фајл (стандардно поставување), како CSV  фајл или може да биде вклучен во  HTML форматот.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
mk: Вашиот сајт во моментов е конфигуриран така да бара двојно пријавување кога корисниците ќе се приклучат (претплатат) на Групи преку формуларот на Профилот. Во овој режим потребно е најпрвин да ги опфатите полето е-пошта во Профилот како би можеле да го додадете полето Група(и) . Тоа ви овозможува праќање на е-пошта со потврда. Администраторот на сајтот може да го исклучи двојното пријавување во прилагодувањата на аднистраторот за civimail <em>%1</em>

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
mk: Вашиот сајт можеби веќе има профил(и) креиран(и) за оваа цел и во тој случај можете да ги користите за било кој број на страници за онлајн донации.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
mk: Вашата смарт група е зачувана како '%1'.

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
mk:  Вашето барање за пријава %1 е проследено. Проверете ја вашата е-пошта наскоро за потврдна е-порака. Доколку не можете да ја најдете потврдната е-порака, проверете го спам фолдерот.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
mk: Вашата пријава во оваа група(и) чека потврда.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
mk:  Вашата трансакција нема да биде завршена додека не кликнете на копчето <strong>%1</strong>. На копчето кликнете само еднаш.

en: Your update(s) have been saved.
mk: Вашите ажурирања се зачувани

en: Your updates have been saved.
mk: Вашите ажурирања се сочувани

en: Your username contains invalid characters
mk: Вашето корисничко име содржи невалидни карактери.

en: Your username contains invalid characters or is too short
mk: Вашето корисничко име содржи невалидни карактери или е прекратко.

en: Your username is too short
mk: Вашето корисничко име е прекратко

en: ZIP / Postal Code
mk: Поштенски број

en: ZIP / Postal Code of the Address
mk: Поштенски број на адресата

en: ZIP Support Required
mk: Задолжителна е ZIP поддршка

en: Zhuang, Chuang
mk: Жуанг, Чуанг

en: Zip Code Range
mk: Опсег на поштенски броеви

en: Zulu
mk: Зулу

en: [Copy id %1]
mk: [копија на идентификација %]

en: [your Backdrop root directory]
mk: [вашиот Backdrop root директориум]

en: [your Drupal root directory]
mk: [вашиот Drupal root директориум]

en: a household
mk: домаќинство

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
mk: скратено име на месец ('јан'...'дек')

en: access AJAX API
mk: AJAX API пристап

en: access CiviCRM
mk: пристапи до CiviCRM

en: access CiviContribute
mk: пристап до CiviContribute

en: access CiviEvent
mk: пристап кон CiviEvent

en: access CiviGrant
mk: пристапи до CiviGrant

en: access CiviMail
mk: Пристап до CiviMail

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
mk: пристап до CiviMail страниците за пријава/одјава

en: access CiviMember
mk: пристап до CiviMember

en: access CiviPledge
mk: пристапи до CiviPledge

en: access CiviReport
mk: Пристап до CiviReport

en: access Contact Dashboard
mk: пристапи до Контролна табла за Контакти

en: access Report Criteria
mk: пристап до критериуми за извештај

en: access all cases and activities
mk: пристап до сите предмети и активности

en: access all custom data
mk: пристап до сите кориснички информации

en: access contact reference fields
mk: пристап на полиња за референца на контакти

en: access deleted contacts
mk: пристапи до избришани контакти

en: access my cases and activities
mk: пристап до мои предмети и активности

en: access uploaded files
mk: пристапи на вчитаните фајлови

en: add
mk: додади

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
mk:  додадете <a href='%1'>Нов индивидуалец</a>, <a href='%2'>Организација</a> или <a href='%3'>Домаќинство</a>

en: add another choice
mk: додади уште еден избор

en: add another profile (bottom of page)
mk: додади уште еден профил (дно на страната)

en: add cases
mk: додади предмети

en: add contacts
mk: додади контакти

en: add new
mk: додади ново

en: administer CiviCRM
mk: администрирај CiviCRM

en: administer CiviCampaign
mk: администрирај CiviCampaign

en: administer CiviCase
mk: администрирај во CiviCase

en: administer Multiple Organizations
mk: Администрирај повеќе организации

en: administer Reports
mk: администрирај извештаи

en: administer Tagsets
mk: Администрирај тагсетови

en: administer dedupe rules
mk: администрирај правила за дедупликација

en: administer payment processors
mk: администрирај процесори за плаќање

en: administer private reports
mk: администрација на приватни извештаи

en: administer reserved groups
mk: аддминистрирај резервирани групи

en: administer reserved reports
mk: администрирај резервирани извештаи

en: administer reserved tags
mk: аминистрирај резервирани белези

en: after
mk: по

en: an individual
mk: поединец

en: an organization
mk: организација

en: and
mk: и

en: and a password
mk: и лозинка

en: and end date of %1
mk: и датум на крај %1

en: and is ready to use.
mk: и е подготвено за користење.

en: anonymously
mk: анонимно

en: another column
mk: друга колона

en: another discount set
mk: уште еден сет на попусти

en: another soft credit
mk: уште една заслуга

en: approve mailings
mk: одобри пошти

en: as of
mk: од

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
mk:  затоа што нема забележана адреса за е-пошта или во прилагодувањата на комуникацијата е вклучено НЕ ИСПРАЌАЈ Е-ПОШТА или контактот починал/а или примарната адреса за е-пошта е на чекање

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
mk: затоа што нема забележан број на телефон или во прилагодувањата за комуникација е вклучено НЕ ПРАЌАЈ СМС, или е починат/а

en: before
mk: пред

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
mk:  но бара преглед и одобрение од страна на администраторот пред да можете да почнете со промоција на вашата кампања. Наскоро ќе добиете е-пошта со потврда во која се наоѓа линкот за враќање на оваа страница.

en: by relationship
mk: по врска

en: cc Email Report Instance To
mk: cc примател на порака со инстанца за извештај

en: change
mk: измена

en: change membership type
mk: измени тип на членство

en: check your spelling
mk: Проверете го внесот

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
mk: civicrm_root е моментално прилагоден на <em>!1</em>.

en: click to add more
mk: кликни за да додадете повеќе

en: close
mk: затвори

en: confirmation
mk: потврда

en: contact does not exist: %1
mk: контактот не постои: %1

[ctx: country]
en: Afghanistan
mk: Авганистан

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
mk: Западна Африка, Источна, Централна и Јужна

[ctx: country]
en: Albania
mk: Албанија

[ctx: country]
en: Algeria
mk: Алжир

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
mk: Јужна Америка, Централна, Северна и Кариби

[ctx: country]
en: American Samoa
mk: Американска Самоа

[ctx: country]
en: Andorra
mk: Андора

[ctx: country]
en: Angola
mk: Ангола

[ctx: country]
en: Anguilla
mk: Ангила

[ctx: country]
en: Antarctica
mk: Антарктик

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

[ctx: country]
en: Argentina
mk: Аргентина

[ctx: country]
en: Armenia
mk: Ерменија

[ctx: country]
en: Aruba
mk: Аруба

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
mk: Азија - Пацифик

[ctx: country]
en: Australia
mk: Австралија

[ctx: country]
en: Austria
mk: Австрија

[ctx: country]
en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

[ctx: country]
en: Bahamas
mk: Бахами

[ctx: country]
en: Bahrain
mk: Бахреин

[ctx: country]
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

[ctx: country]
en: Barbados
mk: Барбадос

[ctx: country]
en: Belarus
mk: Белорусија

[ctx: country]
en: Belgium
mk: Белгија

[ctx: country]
en: Belize
mk: Белизе

[ctx: country]
en: Benin
mk: Бенин

[ctx: country]
en: Bermuda
mk: Бермуда

[ctx: country]
en: Bhutan
mk: Бутан

[ctx: country]
en: Bolivia
mk: Боливија

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
mk: Бонер, Свети Евстатиј и Саба

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

[ctx: country]
en: Botswana
mk: Ботцвана

[ctx: country]
en: Bouvet Island
mk: Остров Буве

[ctx: country]
en: Brazil
mk: Бразил

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
mk: Британски територии во Индискиот Океан

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Даруссалам

[ctx: country]
en: Bulgaria
mk: Бугарија

[ctx: country]
en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

[ctx: country]
en: Burundi
mk: Бурунди

[ctx: country]
en: Cambodia
mk: Камбоџа

[ctx: country]
en: Cameroon
mk: Камерун

[ctx: country]
en: Canada
mk: Канада

[ctx: country]
en: Cape Verde
mk: Зеленортски Острови

[ctx: country]
en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

[ctx: country]
en: Central African Republic
mk: Централна Афричка Република

[ctx: country]
en: Chad
mk: Чад

[ctx: country]
en: Chile
mk: Чиле

[ctx: country]
en: China
mk: Кина

[ctx: country]
en: Christmas Island
mk: Божиќен Остров

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Кокосови (Келингови) Острови

[ctx: country]
en: Colombia
mk: Колумбија

[ctx: country]
en: Comoros
mk: Коморски Острови

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
mk: Република Конго

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
mk: Демократска Република Конго

[ctx: country]
en: Cook Islands
mk: Кукови Острови

[ctx: country]
en: Costa Rica
mk: Костарика

[ctx: country]
en: Croatia
mk: Хрватска

[ctx: country]
en: Cuba
mk: Куба

[ctx: country]
en: Curaçao
mk: Кирасао

[ctx: country]
en: Cyprus
mk: Кипар

[ctx: country]
en: Czech Republic
mk: Чешка

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
mk: Брег на Слонова Коска

[ctx: country]
en: Denmark
mk: Данска

[ctx: country]
en: Djibouti
mk: Џибути

[ctx: country]
en: Dominica
mk: Доминика

[ctx: country]
en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

[ctx: country]
en: Ecuador
mk: Еквадор

[ctx: country]
en: Egypt
mk: Египет

[ctx: country]
en: El Salvador
mk: Салвадор

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

[ctx: country]
en: Eritrea
mk: Еритреја

[ctx: country]
en: Estonia
mk: Естонија

[ctx: country]
en: Ethiopia
mk: Етиопија

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
mk: Европа и Централна Азија

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
mk: Фокландски острови

[ctx: country]
en: Faroe Islands
mk: Фарски острови

[ctx: country]
en: Fiji
mk: Фиџи

[ctx: country]
en: Finland
mk: Финска

[ctx: country]
en: France
mk: Франција

[ctx: country]
en: French Guiana
mk: Франуска Гвајана

[ctx: country]
en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

[ctx: country]
en: French Southern Territories
mk: Француски Јужни Територии

[ctx: country]
en: Gabon
mk: Габон

[ctx: country]
en: Gambia
mk: Гамбија

[ctx: country]
en: Georgia
mk: Грузија

[ctx: country]
en: Germany
mk: Германија

[ctx: country]
en: Ghana
mk: Гана

[ctx: country]
en: Gibraltar
mk: Гибралтар

[ctx: country]
en: Greece
mk: Грција

[ctx: country]
en: Greenland
mk: Гренланд

[ctx: country]
en: Grenada
mk: Гренада

[ctx: country]
en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

[ctx: country]
en: Guam
mk: Гуам

[ctx: country]
en: Guatemala
mk: Гватемала

[ctx: country]
en: Guernsey
mk: Гуернси

[ctx: country]
en: Guinea
mk: Гвинеја

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја - Бисао

[ctx: country]
en: Guyana
mk: Гвајана

[ctx: country]
en: Haiti
mk: Хаити

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Хердов Остров и Острови МекДоналд

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
mk: Светата Столица (Ватикан)

[ctx: country]
en: Honduras
mk: Хондурас

[ctx: country]
en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

[ctx: country]
en: Hungary
mk: Унгарија

[ctx: country]
en: Iceland
mk: Исланд

[ctx: country]
en: India
mk: Индија

[ctx: country]
en: Indonesia
mk: Индонезија

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
mk: Исламска Република Ира

[ctx: country]
en: Iraq
mk: Ирак

[ctx: country]
en: Ireland
mk: Ирска

[ctx: country]
en: Isle of Man
mk: Остров Мен

[ctx: country]
en: Israel
mk: Израел

[ctx: country]
en: Italy
mk: Италија

[ctx: country]
en: Jamaica
mk: Јамајка

[ctx: country]
en: Japan
mk: Јапонија

[ctx: country]
en: Jersey
mk: Џерси

[ctx: country]
en: Jordan
mk: Јордан

[ctx: country]
en: Kazakhstan
mk: Казахстан

[ctx: country]
en: Kenya
mk: Кенија

[ctx: country]
en: Kiribati
mk: Кирибати

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
mk: Демократска Народна Република Кореја

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
mk: Република Кореа

[ctx: country]
en: Kosovo
mk: Косово

[ctx: country]
en: Kuwait
mk: Кувајт

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
mk: Народна Демократска Република Лаос

[ctx: country]
en: Latvia
mk: Латвија

[ctx: country]
en: Lebanon
mk: Либан

[ctx: country]
en: Lesotho
mk: Лесото

[ctx: country]
en: Liberia
mk: Либерија

[ctx: country]
en: Libya
mk: Либија

[ctx: country]
en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

[ctx: country]
en: Lithuania
mk: Литванија

[ctx: country]
en: Luxembourg
mk: Луксембург

[ctx: country]
en: Macao
mk: Макао

[ctx: country]
en: Madagascar
mk: Мадагаскар

[ctx: country]
en: Malawi
mk: Малави

[ctx: country]
en: Malaysia
mk: Малезија

[ctx: country]
en: Maldives
mk: Малдиви

[ctx: country]
en: Mali
mk: али

[ctx: country]
en: Malta
mk: Малта

[ctx: country]
en: Marshall Islands
mk: Маршалски острови

[ctx: country]
en: Martinique
mk: Мартиник

[ctx: country]
en: Mauritania
mk: Мавританија

[ctx: country]
en: Mauritius
mk: Маврициус

[ctx: country]
en: Mayotte
mk: Мајоте

[ctx: country]
en: Mexico
mk: Мексико

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
mk: Федерални држави на Микронезија

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
mk: Среден Исток и Северна Африка

[ctx: country]
en: Moldova
mk: Молдавија

[ctx: country]
en: Monaco
mk: Монако

[ctx: country]
en: Mongolia
mk: Монголија

[ctx: country]
en: Montenegro
mk: Црна Гора

[ctx: country]
en: Montserrat
mk: Монсерат

[ctx: country]
en: Morocco
mk: Мароко

[ctx: country]
en: Mozambique
mk: Мозамбик

[ctx: country]
en: Myanmar
mk: Мианмар

[ctx: country]
en: Namibia
mk: Намибија

[ctx: country]
en: Nauru
mk: Науру

[ctx: country]
en: Nepal
mk: Непал

[ctx: country]
en: Netherlands
mk: Холандија

[ctx: country]
en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

[ctx: country]
en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

[ctx: country]
en: Nicaragua
mk: Никарагва

[ctx: country]
en: Niger
mk: Нигер

[ctx: country]
en: Nigeria
mk: Нигерија

[ctx: country]
en: Niue
mk: Ниуе

[ctx: country]
en: Norfolk Island
mk: Остров Норфолк

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
mk: Северни Маријански Острови

[ctx: country]
en: Norway
mk: Норвешка

[ctx: country]
en: Oman
mk: Оман

[ctx: country]
en: Pakistan
mk: Пакистан

[ctx: country]
en: Palau
mk: Палау

[ctx: country]
en: Panama
mk: Панама

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

[ctx: country]
en: Paraguay
mk: Парагвај

[ctx: country]
en: Peru
mk: Перу

[ctx: country]
en: Philippines
mk: Филипини

[ctx: country]
en: Pitcairn
mk: Питкаим

[ctx: country]
en: Poland
mk: Полска

[ctx: country]
en: Portugal
mk: Португалија

[ctx: country]
en: Puerto Rico
mk: Порторико

[ctx: country]
en: Qatar
mk: Катар

[ctx: country]
en: Reunion
mk: Реунион

[ctx: country]
en: Romania
mk: Романија

[ctx: country]
en: Russian Federation
mk: Руска Федерација

[ctx: country]
en: Rwanda
mk: Руанда

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
mk: Сен Вартоломеј

[ctx: country]
en: Saint Helena
mk: Света Елена

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
mk: Сент Китс и Невис

[ctx: country]
en: Saint Lucia
mk: Санта Лучиа

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
mk: Сен Мартен (Француски дел)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Сен Пјер и Микелон

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Сент Винсент и Гренадини

[ctx: country]
en: Samoa
mk: Самоа

[ctx: country]
en: San Marino
mk: Сан Марино

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

[ctx: country]
en: Senegal
mk: Сенегал

[ctx: country]
en: Serbia
mk: Србија

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
mk: Србија и Црна Гора

[ctx: country]
en: Seychelles
mk: Сејшели

[ctx: country]
en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

[ctx: country]
en: Singapore
mk: Сингапур

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
mk: Сен Мартен (Холандски дел)

[ctx: country]
en: Slovakia
mk: Словачка

[ctx: country]
en: Slovenia
mk: Словенија

[ctx: country]
en: Solomon Islands
mk: Соломонски острови

[ctx: country]
en: Somalia
mk: Сомалија

[ctx: country]
en: South Africa
mk: Јужна Африка

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mk: Јужна Џорџија и Јужни Сендвич Острови

[ctx: country]
en: South Sudan
mk: Јужен Судан

[ctx: country]
en: Spain
mk: Шпанија

[ctx: country]
en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

[ctx: country]
en: Sudan
mk: Судан

[ctx: country]
en: Suriname
mk: Суринам

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Јан Маен

[ctx: country]
en: Sweden
mk: Шведска

[ctx: country]
en: Switzerland
mk: Швајцарија

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
mk: Сириска Арапска Република

[ctx: country]
en: Taiwan
mk: Тајван

[ctx: country]
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
mk: Обединета Република Танзанија

[ctx: country]
en: Thailand
mk: Тајланд

[ctx: country]
en: Timor-Leste
mk: Источен Тимор

[ctx: country]
en: Togo
mk: Того

[ctx: country]
en: Tokelau
mk: Токелау

[ctx: country]
en: Tonga
mk: Тонга

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

[ctx: country]
en: Tunisia
mk: Тунис

[ctx: country]
en: Turkey
mk: Турција

[ctx: country]
en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
mk: Острови Туркс и Каикос

[ctx: country]
en: Tuvalu
mk: Тувалу

[ctx: country]
en: Uganda
mk: Уганда

[ctx: country]
en: Ukraine
mk: Украина

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

[ctx: country]
en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

[ctx: country]
en: United States
mk: Соединети Американски Држави

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
mk: Мали Надворешни Острови на Соединеите Држави

[ctx: country]
en: Uruguay
mk: Уругвај

[ctx: country]
en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

[ctx: country]
en: Vanuatu
mk: Вануату

[ctx: country]
en: Venezuela
mk: Венецуела

[ctx: country]
en: Viet Nam
mk: Виетнам

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
mk: Британски Девствени Острови

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
mk: Девствени Острови, САД

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

[ctx: country]
en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

[ctx: country]
en: Yemen
mk: Јемен

[ctx: country]
en: Zambia
mk: Замбија

[ctx: country]
en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

[ctx: country]
en: unassigned
mk: недоделено

[ctx: country]
en: Åland Islands
mk: Острови Аланд

en: create mailings
mk: креирај пошти

en: create manual batch
mk: креирај рачна група

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
mk:  Креирајте и администрирајте CiviCRM профили  (пр. каков тип на контакт информации се собираат при регистрацијата на корисниците и се вклучени во Моја корисничка сметка) во <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; CiviCRM profiles</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
mk:  Креирајте и администрирајте типови на активности (пр. состанок, интервју...) во <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; Типови на активности</a>.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
mk:  Креирајте и администрирајте кориснички полиња за податоци (пр. волонтерски вештини, контакт-информации за итни случаи итн....) во <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; Кориснички податоци</a>.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
mk:  Креирајте и администрирајте типови на локации (пр. куќа, училиште, работа...) во <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; Типови на локации</a>.

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
mk: Креирајте и администрирајте типови на врски (пр. члена на домаќинство, член на одбор, сопруг/а..)  <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; Типови на врски</a>.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
mk:  Креирајте или администрирајте белези (пр. организатор/ка, фондација, окружување...) во <a href="!1">CiviCRM &raquo; Администрација &raquo; Белези</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
mk: креирајте или менаџирајте групи на <a href="!1">Менаџирај групи</a>.

en: created
mk: креирано

en: credit card
mk: кредитна картичка

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
mk: ct=[Individual or Household or Organization] задолжително
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] задолжително
    force=[0 or 1] опција-0 ажурирај контакти со поле без вредности, 1 ажурирај се
    limit=Number oпција-Ограничи го бројот на контакти за ажурирање

en: currency ISO code (e.g. 'USD')
mk: ISO код на валута (пр. 'USD')

en: currency symbol (e.g. '$')
mk: симбол за валута (пр. '$')

en: custom fields
mk: сопствени полиња

en: day
mk: ден

en: day of the month
mk: ден во месецот

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
mk: ден во месецот како децимален број ('1'..'31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
mk: ден во месецот како децимален број, со нула ('01'..'31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
mk: ден во месецот како децимален број, без нула (' 1'..'31')

en: day of the period
mk: ден од периодот

en: day of the week
mk: ден во неделата

en: dd-mm (31-12)
mk: дд-мм (31-12)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
mk: ддд-мес-гг ИЛИ дд/мм/гг (25-Dec-98 OR 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
mk: дд/мм/гггг (25/12/1998) ИЛИ (1/9/2008)

en: default organization
mk: стандардна организација

en: delete
mk: избриши

en: delete activities
mk: избриши активности

en: delete all manual batches
mk: избриши ги сите рачни групи

en: delete contacts
mk: избриши контакти

en: delete in CiviCase
mk: Избриши во CiviCase

en: delete in CiviContribute
mk: избриши во CiviContribute

en: delete in CiviEvent
mk: избриши во CiviEvent

en: delete in CiviGrant
mk: избриши во CiviGrant

en: delete in CiviMail
mk: избриши во CiviMail

en: delete in CiviMember
mk: Избриши во CiviMember

en: delete in CiviPledge
mk: избриши во CiviPledge

en: delete own manual batches
mk: избриши сопствени рачни групи

en: details...
mk: детали...

en: disabled
mk: исклучено

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
mk: Извршете комплексни пребарувања засновани на белези, членства во групи, локација, активности и кориснички полиња користејќи <a href="!1">Напредно пребарување</a>.

en: do not import
mk: не вчитувај

en: due
mk: рок

en: duplicate
mk: дупликат

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
mk: пр. 'Студент', 'Сениор', 'Почесно друштво'...

en: each
mk: секој

en: edit
mk: уреди

en: edit all contacts
mk: уреди ги сите контакти

en: edit all events
mk: уреди ги сите настани

en: edit all manual batches
mk: уреди ги сите рачни групи

en: edit api keys
mk: уреди api клучеви

en: edit contributions
mk: уреди донации

en: edit event participants
mk: уреди учесници на настан

en: edit grants
mk: уреди грантови

en: edit groups
mk: уреди групи

en: edit memberships
mk: уреди членстба

en: edit message templates
mk: уреди формати за пораки

en: edit my contact
mk: уреди мој контакт

en: edit own api keys
mk: Уреди сопствени api клучеви

en: edit own manual batches
mk: уреди сопствени рачни групи

en: edit pledges
mk: уреди обврски

en: edit profile
mk: уреди профил

en: email
mk: е-пошта

en: email Domain
mk: Домен за е-пошта

en: email Local Part
mk: Локален дел за е-пошта

en: empowered by %1
mk: овозможува %1

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
mk: Вклучете CiviCRM блокови на <a href="!1">Администрација &raquo; Изработка на сајт &raquo; Блокови.

en: end date
mk: краен датум

en: entityID needs to be set and of type Integer
mk: Идентификацијата на ентитетот мора да биде прилагоден и типот мора да биде цел број.

en: events
mk: настани

en: every
mk: секој

en: export all manual batches
mk: пренеси ги сите рачни групи

en: export own manual batches
mk: пренеси сопствени рачни групи

en: ext.
mk: локал

en: false
mk: неточно

en: field ID
mk: Идентификација на поле

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
mk: Идентификацијата на полето треба да биде тип на промелива за индексот %1

en: file '%1' found
mk: фајлот '%1' е пронајден

en: file '%1' not found
mk: фајлот '%1' не е пронајден

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
mk: Најдете контакти според име, е-пошта, членство во група или белези користејќи <a href="!1">Најди контакти</a>.

en: flip
mk: преврти

en: for
mk: за

en: force merge duplicate contacts
mk: наметни спојување на дуплираните контакти

en: full month name ('January'..'December')
mk: целосно име на месец ('јануари' - 'декември')

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
mk: geocoding=[1 or 0] задолжително
    parse=[1 or 0] задолжително
    start=[contact ID] опција-почни со овој ID на контактот
     end=[contact ID] опција-обработи ги контактите со ID помал од ова
    throttle=[1 or 0] опција-1 додава мирување од 5 секунди

en: grants
mk: грантови

en: greater than
mk: поголемо од

en: greater than or equal to
mk: поголемо или еднакво на

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
mk: е веќе доделен на друга адреса. Изберете друга локација за оваа адреса.

en: has been successfully resubscribed.
mk: успешно е повторно пријавен/а.

en: here
mk: овде

en: hide child groups
mk: сокриј подредени групи

en: hide field or section
mk: сокриј поле или секција

en: hour | hours
mk[0]: час
mk[1]: часови

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
mk: час во 12-часовен формат, со нула ('01'..'12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
mk: час во 12-часовен формат, без нула (' 1'..'12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
mk: час во 24-часовен формат, со нула ('00'..'23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
mk: час во 24-часовен формат, без нула (' 0'..'23')

en: iCalendar feed for this event.
mk: iCalendar feed за овој настан.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
mk: iCalendar претставува стандарден формат за претставување на информации во работата со календарите и закажувањето. CiviEvent ви овозможува да ги прикажете актуелните и претстојните 'јавни' настани во формат за iCalendar - така да можете да ги поделите овие информации со други апликации кои поддржуваат iCalendar .

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
mk: Доколку е вклучена функцијата Кажи на пријател, лимитот на максималните приматели мора да биде поголем од нула.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
mk: Ако функцијата  Кажи на пријател е вклучена, ограничувањето на максималниот број на приматели треба да биде поголем од нула.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
mk: Доколку пребарувате според Име на контакт, проверете го правописот

en: if you are searching by client name, check your spelling
mk: Ако пребарувате по име на клиент, проверете го вашиот внес

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
mk:  Доколку пребарувате според име на донатор, проверете како сте го запишале името

en: if you are searching by member name, check your spelling
mk: Ако пребарувате според име на член, проверете го вашиот внес

en: if you are searching by participant name, check your spelling
mk: Ако пребарувате по име на учесник, проверете го вашиот внес

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
mk: Доколку пребарувате според име на анкетирано лице, проверете го вашиот внес.

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
mk: Доколку пребарувате во група или меѓу обележани контакти, обидете се со прилагодувањата 'било која група' или 'било кој белег'

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
mk: Доколку пребарувате распон на датуми или износи, обидете се да ги проширите вредностите.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
mk: Доколку пребарувате опсег на дати, обидете се да го проширите опсегор

en: import SQL datasource
mk: Вчитај SQL извор на податоци

en: import contacts
mk: Вчитај контакти

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
mk: вчитајте контакти од други извори на <a href="!1">Вчитај контакти</a>.

en: in
mk: во

en: in...
mk: во...

en: installments
mk: рати

en: installments of
mk: рати од

en: installments.
mk: рати.

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
mk: instanceId=[ID of report instance] задолжително
    format=[csv or print] опција-генерирај CSV ili HTML за печатење, инаку PDF

en: interview campaign contacts
mk: Интервјуирај контакти на кампања

en: is a numeric field
mk: е нумеричко поле

en: is...
mk: е...

en: km
mk: км

en: less than
mk: помало од

en: less than or equal to
mk: помало или еднакво на

en: lifetime
mk: живот

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
mk: limit=Number како опција-Ограничи го бројот на смарт групи кои повторно се прават

en: live
mk: Продукциски

en: loading
mk: вчитување

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
mk: ante/post meridiem со мали букви ('am', 'pm')

en: mail()
mk: пошта()

en: make online contributions
mk: онлајн донации

en: make sure you have enough privileges in the access control system
mk: потврдете дека ги имате потребните дозволи за пристап до системот за контрола

en: manage campaign
mk: менаџирај кампања

en: manage event profiles
mk: менаџирај профили на настан

en: match
mk: поклопи

en: member since
mk: член од

en: membership periods
mk: периоди на членство

[ctx: menu]
en: ACL Roles
mk: ACL улоги

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
mk: За CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
mk: Прифатливи кредитни картички

[ctx: menu]
en: Access Control
mk: Контрола на пристап

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
mk: Сметководствена група

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
mk: Пренеси сметководствена група

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
mk: Сметководствени групи

[ctx: menu]
en: Activities
mk: Активности

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
mk: Компоненти на контролна табла за активности

[ctx: menu]
en: Activity Details
mk: Детали за активност

[ctx: menu]
en: Activity Summary
mk: Краток преглед на активност

[ctx: menu]
en: Activity Types
mk: Типови на активности

[ctx: menu]
en: Activity View
mk: Преглед на активности

[ctx: menu]
en: Add Field
mk: Додади поле

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
mk: Додади производи на оваа страна

[ctx: menu]
en: Add User
mk: Додади корисник

[ctx: menu]
en: Additional Info
mk: Дополнителни информации

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
mk: Формулар за дополнителни информации

[ctx: menu]
en: Address Settings
mk: Прилагодувања за адреса

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
mk: Формати за примател

[ctx: menu]
en: Administer
mk: Администрација

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
mk: Администрирај CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
mk: Конзола за администрација

[ctx: menu]
en: Advanced Search
mk: Напредно пребарување

[ctx: menu]
en: All Cases
mk: Сите случаи

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
mk: Компоненти на контролна табла за сите предмети

[ctx: menu]
en: All Reports
mk: Сите извештаи

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
mk: Одобри пошта

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
mk: Архивирана пошта

[ctx: menu]
en: Ask a question
mk: Постави прашање

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
mk: Додели улоги на  ACL корисници

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
mk: Додели на друг клиент

[ctx: menu]
en: Attendee List
mk: Листа на учесници

[ctx: menu]
en: Badge Layout
mk: Изглед на беџ

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
mk: Групен внес на податоци

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
mk: Групно спојување на дуплирани контакти

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
mk: Сметководствени трансакции

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
mk: Извештај за одбиена пошта

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
mk: Преглед на поставени податотеки

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
mk: Интеграција на CMS датабаза

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
mk: Контролна табла за кампања

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
mk: Извештаи од кампања

[ctx: menu]
en: Campaign Status
mk: Кампања статус

[ctx: menu]
en: Campaign Types
mk: Вид на кампања

[ctx: menu]
en: Campaigns
mk: Кампањи

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
mk: Откажи претплата

[ctx: menu]
en: Case
mk: Предмет

[ctx: menu]
en: Case Activity
mk: Предмет - активност

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
mk: Ревизија на активност на предмет

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
mk: Сопствен сет н предмет

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
mk: Компоненти на контролна табла за предмет

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
mk: Компоненти на контролна табла за предмет

[ctx: menu]
en: Case Details
mk: Информации за предмет

[ctx: menu]
en: Case Reports
mk: Извештаи за предмети

[ctx: menu]
en: Case Statuses
mk: Статуси на предмети

[ctx: menu]
en: Case Types
mk: Типови на предмети

[ctx: menu]
en: Cases
mk: Предмети

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
mk: Измени избори на регистрација

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
mk: CiviCRM блог

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
mk: CiviCRM Почетна

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
mk: CiviCRM Вести

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
mk: Креирај CiviCRM профил

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
mk: Полиња за CiviCRM профил

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
mk: CiviCRM извештаи

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
mk: CiviCRM ресурси

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
mk: Прилагодување на  CiviCampaign компоненти

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
mk: CiviCase контролна табла

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
mk: Прилагодување на CiviContribute компонента

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
mk: CiviContribute контролна табла

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
mk: Прилагодувања на CiviEvent компонента

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
mk: CiviEvent панел

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
mk: CiviGrant панел

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
mk: Прилагодувања на CiviMail компонента

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
mk: Прилагодувања на CiviMember компонента

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
mk: CiviMember панел

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
mk: CiviPledge панел

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
mk: Чистење на кеш и ажурирање на патеки

[ctx: menu]
en: Closed Batches
mk: Затворени групи

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
mk: Стил на комуникација - ознаки

[ctx: menu]
en: Communications
mk: Комуникации

[ctx: menu]
en: Components
mk: Компоненти

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
mk: Спроведи анкета

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
mk: Ознаки на слот за конференција

[ctx: menu]
en: Conference Slots
mk: Слотови за настан

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
mk: Конфигурациона контролна листа

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
mk: Конфигурирај CKEditor

[ctx: menu]
en: Configure Survey
mk: Конфигурирај анкета

[ctx: menu]
en: Configure Widget
mk: Конфигурирај виџет

[ctx: menu]
en: Confirm
mk: Потврди

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
mk: Потврди регистрација на настан

[ctx: menu]
en: Confirm dates
mk: Потврди датуми

[ctx: menu]
en: Connections
mk: Поврзувања

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
mk: Детали за конституент

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
mk: Краток преглед на активист

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
mk: Контролна табла за контакти

[ctx: menu]
en: Contact Reports
mk: Извештај за контакти

[ctx: menu]
en: Contact Summary
mk: Контакт - краток преглед

[ctx: menu]
en: Contact Types
mk: Видови контакти

[ctx: menu]
en: Contacts
mk: Контакти

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
mk: Собрани донации според врска

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
mk: Износи на донации

[ctx: menu]
en: Contribution Details
mk: Детали за донација

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
mk: Извештаи за донации

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
mk: Краток преглед на донација

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
mk: Краток преглед на донации - дијаграм

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
mk: Детали за членство и донации

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
mk: Детали за донации за било кој тип на донација, како и поврзани информаии за членството за донации и за плаќање на членарина.

[ctx: menu]
en: Contributions
mk: Донации

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
mk: Донации според домаќинство.

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
mk: Донации по организација

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
mk: Креирај нов извештај според шаблон

[ctx: menu]
en: Current Employers
mk: Тековни работодавачи

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
mk: Тековни и идни настани

[ctx: menu]
en: Custom Data
mk: Сопствени податоци

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
mk: Кориснички полиња

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
mk: Корисничко поле - додади

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
mk: Корисничко поле - уреди

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
mk: Корисничко поле - помести

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
mk: Корисничко поле - опции

[ctx: menu]
en: Custom Fields
mk: Сопствени полиња

[ctx: menu]
en: Custom Searches
mk: Сопствено пребарување

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
mk: Сопствени прилагодувања на податоци и екрани

[ctx: menu]
en: Dashboard
mk: Панел

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
mk: Ажурирање на базата на податоци

[ctx: menu]
en: Date Formats
mk: Формати за датум

[ctx: menu]
en: Date Preferences
mk: Прилагодувања на датум

[ctx: menu]
en: Debugging
mk: Дебагирање

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
mk: Дебагирање и управување со грешки

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
mk: Исклучоци при дедупликација

[ctx: menu]
en: Delete Contact
mk: Избриши контакт

[ctx: menu]
en: Delete File
mk: Избриши фајл

[ctx: menu]
en: Delete Survey
mk: Избриши анкета

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
mk: Детален извештај за теренска работа, телефонско банкарство, листи на адреса за посета или други анкети.

[ctx: menu]
en: Developer Docs
mk: Developer документи

[ctx: menu]
en: Directories
mk: Директориуми

[ctx: menu]
en: Display Preferences
mk: Прилагодувања на приказ

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
mk: Прикажи кликови од секоја пошта

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
mk: Прикажи контакти кои отвориле е-пошта

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
mk: Прикажува детална листа на донатори групирани според домаќинство, што вклучува и донации на членовите на домаќинството.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
mk: Прикажува детална листа на донатори групирани според организација, што вклучува и донации на вработените во организацијата.

[ctx: menu]
en: Documentation
mk: Документација

[ctx: menu]
en: Download Errors
mk: Превземи грешки

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
mk: Нацрт и незакажана пошта

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
mk: Опции за паѓачко мени

[ctx: menu]
en: Edit Field
mk: Уреди поле

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
mk: Уреди поврзани контакти

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
mk: Формати за поздрав за е-пошта

[ctx: menu]
en: Email Invoice
mk: Испрати фактура преку е-пошта

[ctx: menu]
en: Email a Contact
mk: Испрати е-порака до контакт

[ctx: menu]
en: Email address verified
mk: Адресата за е-пошта е верифицирана

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
mk: Вклучи CiviCRM компоненти

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
mk: Медиум за средба

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
mk: Медиуми на средба

[ctx: menu]
en: Engagement Index
mk: Индекс на интерес

[ctx: menu]
en: Event Fees
mk: Котизации за настан

[ctx: menu]
en: Event Income Details
mk: Детали за приход од настан

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
mk: Краток преглед на приход од настан

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
mk: Информација за настан и прилагодувањња

[ctx: menu]
en: Event Information
mk: Информација за настан

[ctx: menu]
en: Event Location
mk: Локација на настан

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
mk: Изгледи на беџ со име на настан

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
mk: On-line регистрација на настан

[ctx: menu]
en: Event Participants List
mk: Список на учесници на настан

[ctx: menu]
en: Event Registration
mk: Регистрација на настан

[ctx: menu]
en: Event Reports
mk: Извештаи за настан

[ctx: menu]
en: Event Templates
mk: Шаблони за настани

[ctx: menu]
en: Event Types
mk: Видови настани

[ctx: menu]
en: Events
mk: Настани

[ctx: menu]
en: Export Contacts
mk: Извоз на контакти

[ctx: menu]
en: Exported Batches
mk: Пренесени групи

[ctx: menu]
en: Extensions
mk: Екстензии

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
mk: ОД адреса за е-пошта

[ctx: menu]
en: File on Case
mk: Архива за предмет

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
mk: Финансиски сметки

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
mk: Сметки од финансиски тип

[ctx: menu]
en: Financial Types
mk: Финансиски типови

[ctx: menu]
en: Find Activities
mk: Барај активности

[ctx: menu]
en: Find Cases
mk: Барај предмети

[ctx: menu]
en: Find Contacts
mk: Барај контакти

[ctx: menu]
en: Find Contributions
mk: Најди донации

[ctx: menu]
en: Find Grants
mk: Најди грант

[ctx: menu]
en: Find Mailings
mk: Најди пошта

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
mk: Најди масовна СМС

[ctx: menu]
en: Find Memberships
mk: Најди членства

[ctx: menu]
en: Find Participants
mk: Најди учесници

[ctx: menu]
en: Find Pledges
mk: Барање обврски

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
mk: Најди и поврзи дуплирани контакти

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
mk: Проследи пошта

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
mk: Од адреси за е-пошта

[ctx: menu]
en: Full-text Search
mk: Пребарување низ текстот

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
mk: GOTV (следење на гласачи)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
mk: GOTV (следење на гласачи)

[ctx: menu]
en: Gender Options
mk: Опции за пол

[ctx: menu]
en: Get Image File
mk: Превземи фајл со слика

[ctx: menu]
en: Get expert help
mk: Помош од експерт

[ctx: menu]
en: Get started
mk: Први чекори

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
mk: Со два зададени опсега на датум гу прикажува контактите кои донирале во двата, како и износот кој е дониран со процентот на зголемување/смалување на донацијата.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
mk: Дава детали за врската помеѓу два контакти

[ctx: menu]
en: Grant Details
mk: Детали за грант

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
mk: Детали за извештај за грант

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
mk: Статистика - извештај за грант

[ctx: menu]
en: Grant Reports
mk: Извештаи за грантови

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
mk: Статистика за грант

[ctx: menu]
en: Grant Status
mk: Статус на грант

[ctx: menu]
en: Grant Types
mk: Типови на грантови

[ctx: menu]
en: Grants
mk: Грантови

[ctx: menu]
en: Group Members
mk: Членови на група

[ctx: menu]
en: Groups
mk: Групи

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
mk: Групи и вкупни вредности на донации по критериуми кои вклучуваат контакти, временски период, тип на донација, локација на донатор, итн.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
mk: Наслов, потпис и автоматски пораки

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
mk: Помага при анализата на приходите остварени во тек на настанот. Извештајот може да го вклучува типот на учесници, статусот и методот на плаќање.

[ctx: menu]
en: Home
mk: Почетна страна

[ctx: menu]
en: Import
mk: Вчитување

[ctx: menu]
en: Import Activities
mk: Вчитување на активности

[ctx: menu]
en: Import Contacts
mk: Вчитување контакти

[ctx: menu]
en: Import Contributions
mk: Вчитај донации

[ctx: menu]
en: Import Memberships
mk: Вчитување членство

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
mk: Вчитај прилагодени податоци со повеќе вредности

[ctx: menu]
en: Import Participants
mk: Вчитај учесници

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
mk: Вчитај/пренеси мапирања

[ctx: menu]
en: Include Profiles
mk: Вклучи профили

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
mk: Лични префикси (Г-дин, Г-ѓа ...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
mk: Лични суфикси

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
mk: Вметни CiviCRM содржина

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
mk: Instant Messenger услуги

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
mk: Интервјуирај испитаници

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
mk: Придружи се на CiviCRM

[ctx: menu]
en: Label Formats
mk: Формати на ознака

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
mk: Јазици, валута локации

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
mk: Неактивни членства

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
mk: Минатата година но не и оваа. Дава листа на конституенти кои донирале минатата година, но не донирале за време на периодот кој сте го одредиле како тековна година.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
mk: Наведете листа на на донации по контакт, групурана по години, заедно со донации кои се припишуваат на било кој од поврзаните контакти на контактот.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
mk:  Листа на обврски вклучително статус на обврска, датум на следна уплата, износ на следна уплата, износ на вкупна уплата, итн.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
mk: Ја наведува листата на одредени донации според критериум вклучувајќи контакт, временски период, тип на донација, локација на донатор, итн. Извештајот со краткиот преглед на донацијата води кон овој извештај со детали за донацијата.

[ctx: menu]
en: Localization
mk: Локализација

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
mk: Типови на локација (дома, работа...)

[ctx: menu]
en: Log out
mk: Одјавување

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
mk: Сметки за е-пошта

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
mk: Одбиена пошта

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
mk: Кликови во е-пошта

[ctx: menu]
en: Mail Opened
mk: Отворена пошта

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
mk: Прилагодување на е-пошта

[ctx: menu]
en: Mailing Details
mk: Детали за пошта

[ctx: menu]
en: Mailing Event
mk: Пошта за настан

[ctx: menu]
en: Mailing Report
mk: Извештај за пошта

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
mk: Извештаи за пошта

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
mk: Краток преглед на пошта

[ctx: menu]
en: Mailings
mk: Пошта

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
mk: Менаџирај А/Б тестови

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
mk: Менаџирање на ACL

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
mk: Менаџирање на страници за донации

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
mk: Менаџирај сопствени пребарувања

[ctx: menu]
en: Manage Events
mk: Менаџирање на настани

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
mk: Менаџирај екстензии

[ctx: menu]
en: Manage Groups
mk: Менаџирање на групи

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
mk: Менаџирај премиуми

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
mk: Менаџирај сетови за цени

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
mk: Менаџирај белези (категории)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
mk: Менаџирање на шаблони

[ctx: menu]
en: Map Event Location
mk: Мапирај локација на настан

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
mk: Мапирај локација(и)

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
mk: Мапирање и геокодирање

[ctx: menu]
en: Membership Details
mk: Детали за членство.

[ctx: menu]
en: Membership Reports
mk: Извештаи за членство

[ctx: menu]
en: Membership Section
mk: Дел за членство

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
mk: Правила за статус на членство

[ctx: menu]
en: Membership Summary
mk: Краток опис на членство

[ctx: menu]
en: Membership Types
mk: Видови членство

[ctx: menu]
en: Memberships
mk: Членства

[ctx: menu]
en: Merge Contact
mk: Поврзи контакти

[ctx: menu]
en: Message Templates
mk: Шаблони на пораки

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
mk: Испорачувачи на мобилна телефонија

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
mk: Мулти сајт прилагодувања

[ctx: menu]
en: My Cases
mk: Мои случаи

[ctx: menu]
en: My Reports
mk: Мои извештаи

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
mk: Навигациско мени

[ctx: menu]
en: New A/B Test
mk: Нов А/Б тест

[ctx: menu]
en: New Activity
mk: Нова активност

[ctx: menu]
en: New Batch
mk: Нова група

[ctx: menu]
en: New Campaign
mk: Нова Кампања

[ctx: menu]
en: New Case
mk: Нов предмет

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
mk: Нов CiviCRM профил

[ctx: menu]
en: New Contact
mk: Нов контакт

[ctx: menu]
en: New Contribution
mk: Нова донација

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
mk: Нова страна за донација

[ctx: menu]
en: New Email
mk: Нова е-порака

[ctx: menu]
en: New Event
mk: Нов настан

[ctx: menu]
en: New Grant
mk: Нов грант

[ctx: menu]
en: New Group
mk: Нова група

[ctx: menu]
en: New Household
mk: Ново домаќинство

[ctx: menu]
en: New Individual
mk: Ново лице

[ctx: menu]
en: New Mailing
mk: Нова пошта

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
mk: Нова масовна СМС

[ctx: menu]
en: New Membership
mk: Ново членство

[ctx: menu]
en: New Organization
mk: Нова организација

[ctx: menu]
en: New Payment
mk: Нова уплата

[ctx: menu]
en: New Petition
mk: Нова петиција

[ctx: menu]
en: New Pledge
mk: Нова обврска

[ctx: menu]
en: New Price Set
mk: Нов сет на цени

[ctx: menu]
en: New SMS
mk: Нова СМС

[ctx: menu]
en: New Survey
mk: Нова анкета

[ctx: menu]
en: New Tag
mk: Нов белег

[ctx: menu]
en: Notes
mk: Белешки

[ctx: menu]
en: Open Batches
mk: Отворени групи

[ctx: menu]
en: Open Case
mk: Отворен предмет

[ctx: menu]
en: Opt-out
mk: Исклучување

[ctx: menu]
en: Option Groups
mk: Групи на опции

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
mk: Адреса на организација и контакт-информации

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
mk: Излезна е-пошта (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
mk: Прилагодувања на излезна е-пошта

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
mk: PDF Фактура

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
mk: Опции за листа на учесници

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
mk: Шаблони за листи на учесници

[ctx: menu]
en: Participant Role
mk: Улога на учесник

[ctx: menu]
en: Participant Roles
mk: Улоги на учесници

[ctx: menu]
en: Participant Status
mk: Статус на учесник

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
mk: Статуси на учесници

[ctx: menu]
en: Payment Methods
mk: Методи за плаќање

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
mk: Тип на процесор за плаќање

[ctx: menu]
en: Payment Processors
mk: Процесори на плаќање

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
mk: Овластувања (контрола на пристап)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
mk: Краток преглед на страната за лични контакти

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
mk: Страници за лична кампања

[ctx: menu]
en: Petitions
mk: Петиции

[ctx: menu]
en: Phone Type
mk: Вид на телефон

[ctx: menu]
en: Phone Types
mk: Типови на телефони

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
mk: Детал за обврска

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
mk: Плаќање на обврска

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
mk: Извештаи за обврски

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
mk: Обврзано, но не е платено

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
mk: Извештај за обврзано, но не е платено

[ctx: menu]
en: Pledges
mk: Обврски

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
mk: Формати за поздрав за пошта

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
mk: Префериран начин на комуникација

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
mk: Преферирани опции за јазик

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
mk: Преферирани јазици

[ctx: menu]
en: Premiums
mk: Премиуми

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
mk: Премии (подароци за благодарност)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
mk: Преглед на пошта

[ctx: menu]
en: Price Field Options
mk: Опции за поле за цена

[ctx: menu]
en: Price Fields
mk: Полиња за цени

[ctx: menu]
en: Price Sets
mk: Сетови на цени

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
mk: Печати беџ со име на настан

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
mk: Печати (PDF) формати на страна

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
mk: Обработка на поставени слики

[ctx: menu]
en: Profile Settings
mk: Прилагодувања на профил

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
mk: Уредувач на профил

[ctx: menu]
en: Profiles
mk: Профили

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
mk: Дава листа на информации за адресата и телефонот за записите за конституентите во системот.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
mk: Дава листа на активности на конституентот вклучувајќи статистика на активности за еден/сите контакти во тек на дадениот опсег на датуми (задолжително).

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
mk: Дава листа на членови со статус и детали за членство (датум на зачленување, датум на почеток, датум на завршување). Можете да ги прикаже и донациите (плаќањата) поврзани со секое членство.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
mk: Дава листа на истечени членства или членства кои ќе истечат до датумот кој го избравте.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
mk: Прикажува листа на најголемите донатори за временски период кој ќе го одредите. Можете да опфатите онолку донатори колку што сакате (на пример, топ 100 ваши донатори).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
mk: Дава краток опис на членство според тип и датум на зачленување.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
mk: Дава преглед на приход од настан. Може да ги прикаже клучните информации како што е идентификацијата на настан, регистрација, присуство и приход како би можел да се одреди успехот на настанот.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
mk: Дава информации во врска со контакти за донации, членства, настани и активности.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
mk: Дава детална листа на врски помеѓу работодавачот и вработените заедно со детални информации за вработувањето.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
mk: Дава информации за статусот на периодичните донации

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
mk: Дава листа на учесници на настан.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
mk: Дава листа на учесници за настан.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
mk: Дава извештај за планираната и успешната достава на пошта, одјави, исклучувања, одговори и проследувања.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
mk: Дава детали за трансакцијата за сите донации и уплати вклучително и број на трансакција. Идентификација на профактура, средство за плаќање и број на чек.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
mk: Сними интервју на испитаници

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
mk: Периодични донации

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
mk: Правила за редакција

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
mk: Регистрирај учесник на настан

[ctx: menu]
en: Register New Participant
mk: Регистрација на нов учесник

[ctx: menu]
en: Register Report
mk: Регистрирај извештај

[ctx: menu]
en: Register your site
mk: Регистрирајте го вашиот сајт

[ctx: menu]
en: Relationship Types
mk: Типови на врски

[ctx: menu]
en: Relationships
mk: Врски

[ctx: menu]
en: Release Respondents
mk: Распушти испитаници

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
mk: Повтори донации

[ctx: menu]
en: Repeat Event
mk: Повтори настан

[ctx: menu]
en: Report
mk: Извештај

[ctx: menu]
en: Reports
mk: Извештаи

[ctx: menu]
en: Reports Listing
mk: Листа на извештаи

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
mk: Резервирај испитаници

[ctx: menu]
en: Resource URLs
mk: URL на ресурс

[ctx: menu]
en: Resubscribe
mk: Повторна најава

[ctx: menu]
en: SMS Providers
mk: Испорачувачи на СМС

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
mk: Опции за безбедни екстензии на фајлови

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
mk: Безбедни екстензии на фајл

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
mk: Закажи потсетник

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
mk: Закажани работи

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
mk: Лог на закажани работи

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
mk: Закажана и испратена пошта

[ctx: menu]
en: Search
mk: Пребарување

[ctx: menu]
en: Search Preferences
mk: Пребарај прилагодувања

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
mk: Трансфер на услуга за саморегистрирање

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
mk: Ажурирање на услуга за саморегистрирање

[ctx: menu]
en: Sending Mail
mk: Испрати пошта

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
mk: Прилагодување на страница за лична кампања - информација за налог.

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
mk: Прикажи статистика за активност според тип/датум

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
mk: Прикажи донации на контакти каде заслугата припаѓа на други контакти.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
mk: Потпиши петиција

[ctx: menu]
en: Smart Groups
mk: Смарт групи

[ctx: menu]
en: Sms Providers
mk: Испорачувачи на СМС

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
mk: Типови на заслуги

[ctx: menu]
en: Soft Credits
mk: Заслуги

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
mk: Некои години но не оваа година. Дава листа на конституенти кои донирале во некој момент во минатото на организацијата, но не донирале во тек на временскиот период кој ќе го наведете.

[ctx: menu]
en: Subscribe
mk: Претплата

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
mk: Дава резиме на собраната сума и бројот на донатори за секоја страница за лична кампања.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
mk: Краток преглед на статистика за пошта

[ctx: menu]
en: Support
mk: Поддршка

[ctx: menu]
en: Survey Details
mk: Детали за анкета

[ctx: menu]
en: Survey Types
mk: Тип на анкета

[ctx: menu]
en: Surveys
mk: Анкети

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
mk: Синхронизација на корисници со контакти

[ctx: menu]
en: System Settings
mk: Прилагодувања на системот

[ctx: menu]
en: System Status
mk: Статус на систем

[ctx: menu]
en: Tags
mk: Белези

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
mk: Белези (категории)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
mk: Кажи на пријател

[ctx: menu]
en: Thank You
mk: Благодарам

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
mk: Благодарници и сметки

[ctx: menu]
en: Title and Settings
mk: Наслов и прилагодувања

[ctx: menu]
en: Top Donors
mk: Топ донатори

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
mk: Одјава

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
mk: Ажурирање на детали за наплата

[ctx: menu]
en: Update Subscription
mk: Ажурирај претплата

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
mk: Ажурирај CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
mk: Корисници и овластувања

[ctx: menu]
en: View Activity
mk: Преглед на активност

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
mk: Види прилагодување на датум

[ctx: menu]
en: View Mailing
mk: Преглед на пошта

[ctx: menu]
en: View Payment
mk: Види уплата

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
mk: Види потписници на петиција

[ctx: menu]
en: Website Types
mk: Типови на веб страни

[ctx: menu]
en: Word Replacements
mk: Замени на зборови

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
mk: Контрола на пристап за WordPress

en: merge
mk: Поврзи

en: merge duplicate contacts
mk: поврзи конакти-дупликати

en: migrate
mk: премести

en: miles
mk: милји

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
mk: minDays, maxDays=Ја разгледува масовната пошта довршена помеѓу minDays i maxDays

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
mk: минута, со нула ('00'..'60')

en: minutes
mk: минути

en: mismatch.
mk: Несовпаѓање.

en: mm/dd (12/31)
mk: мм/дд (12/31)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
mk: мм/дд/гг мм/дд/гг ИЛИ мм-дд-гг (12/25/98 ИЛИ 12-25-98) ИЛИ (9/1/08 ИЛИ 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
mk: мм/дд/гггг ИЛИ мм-дд-гггг (12/25/1998 ИЛИ 12-25-1998) ИЛИ (9/1/2008 ИЛИ 9-1-2008)

en: monetary amount, formatted according to selected Monetary Locale
mk: паричен износ, форматиран во склад со избраниот локален монетарен стандард

en: month
mk: месец

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
mk: месец како децимален број, со нула ('01'..'12')

en: more
mk: повеќе

en: must be a monetary value
mk: Мора да биде паричен износ

en: must be a numeric value
mk: мора да е нумеричка вредност

en: n/a
mk: недостапно

en: new tag
mk: нов белег

en: no parameters
mk: Нема параметри

en: none
mk: не е избрано

en: not a duplicate
mk: не е дупликат

en: not available
mk: не е достапно

en: occurrences
mk: повторувања

en: offline membership renewal reminder.
mk: офлајн потсетник за обнова на членство.

en: on
mk: на ден

en: on hold
mk: Задржано

en: ongoing
mk: во тек

en: options
mk: опции

en: or
mk: или

en: or ODD / EVEN
mk: или НЕПАРЕН/ПАРЕН

en: or the contact is not part of the activity '%1'
mk: или контактот не е дел од активноста '%1'

en: overwrite
mk: замени

en: page argument missing or invalid
mk: аргументот на страната недостасува или е неважечки

en: paid
mk: платено

en: participants
mk: учесници

en: profile create
mk: креирање на профил

en: profile edit
mk: уреди профил

en: profile listings
mk: листи на профилот

en: profile listings and forms
mk: листи на профил и формулари

en: profile view
mk: преглед на профил

en: profiles
mk: профили

[ctx: province]
en: 'Ajman
mk: Ајман

[ctx: province]
en: 18 Montagnes
mk:  18 планини

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
mk: Горен Нил

[ctx: province]
en: A'ana
mk: А'на

[ctx: province]
en: Aargau
mk: Арагау

[ctx: province]
en: Abaco Islands
mk: Острови Абако

[ctx: province]
en: Aberdeen City
mk: Град Абердин

[ctx: province]
en: Aberdeenshire
mk: Абердин - околина

[ctx: province]
en: Abia
mk: Абиа

[ctx: province]
en: Abkhazia
mk: Абхазија

[ctx: province]
en: Abra
mk: Абра

[ctx: province]
en: Abseron
mk: Абсерон

[ctx: province]
en: Abu Zaby
mk: Абу Забу

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
mk: Абуџа Федерална Главна Територија

[ctx: province]
en: Abyan
mk: Абиџан

[ctx: province]
en: Aceh
mk: Ачех

[ctx: province]
en: Achaïa
mk: Ахаиа

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
mk: Аклинс и Крукд Острови

[ctx: province]
en: Acre
mk: Акре

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
mk: Дакалија

[ctx: province]
en: Ad Dali
mk: Дали

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
mk: Дакалија

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
mk: Доха

[ctx: province]
en: Ad yaman
mk: Јемент

[ctx: province]
en: Adamaoua
mk: Адамуа

[ctx: province]
en: Adamawa
mk: Адамава

[ctx: province]
en: Adan
mk: Адан

[ctx: province]
en: Adana
mk: Адана

[ctx: province]
en: Addis Ababa
mk: Адис Абеба

[ctx: province]
en: Adjara
mk: Ајдара

[ctx: province]
en: Adjumani
mk: Аџумани

[ctx: province]
en: Adrar
mk: Адрар

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
mk: Адигеја

[ctx: province]
en: Afar
mk: Афар

[ctx: province]
en: Afyon
mk: Афион

[ctx: province]
en: Ag r
mk: Агр

[ctx: province]
en: Agadez
mk: Агадез

[ctx: province]
en: Agadir
mk: Агадир

[ctx: province]
en: Agalega Islands
mk: Острови Агалега

[ctx: province]
en: Agcabadi
mk: Агчабади

[ctx: province]
en: Agdam
mk: Агдам

[ctx: province]
en: Agdas
mk: Агдас

[ctx: province]
en: Agio Oros
mk: Света Гора

[ctx: province]
en: Aglonas novads
mk: Аглонас крај

[ctx: province]
en: Agnebi
mk: Агнеби

[ctx: province]
en: Agrigento
mk: Агриџенто

[ctx: province]
en: Agstafa
mk: Агстафа

[ctx: province]
en: Agsu
mk: Агсу

[ctx: province]
en: Aguascalientes
mk: Агваскалиентес

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
mk: Северен Агусан

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
mk: Јужен Агусан

[ctx: province]
en: Ahal
mk: Ахал

[ctx: province]
en: Ahuachapan
mk: Ауачапан

[ctx: province]
en: Aichi
mk: Аичи

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
mk: Аига и ле Таи

[ctx: province]
en: Aileu
mk: Аиле

[ctx: province]
en: Ailinglapalap
mk: Алингапалап

[ctx: province]
en: Ailuk
mk: Аилук

[ctx: province]
en: Ain
mk: Аин

[ctx: province]
en: Ain Defla
mk: Ајн Дефла

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
mk: Ајн Темушен

[ctx: province]
en: Ainaro
mk: Аинаро

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
mk: Ајсен на Генерал Карлос Ибанез дел Кампо

[ctx: province]
en: Aisne
mk: Аисне

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
mk: Аитолиа-Акарнаниа

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
mk: Ајзакрауклески крај

[ctx: province]
en: Aizputes novads
mk: Аизпутес крај

[ctx: province]
en: Ajdovščina
mk: Ајдовшчина

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
mk: Адџабија

[ctx: province]
en: Ajln
mk: Ејлн

[ctx: province]
en: Akershus
mk: Акерсхус

[ctx: province]
en: Akita
mk: Акита

[ctx: province]
en: Aklan
mk: Аклан

[ctx: province]
en: Aknīstes novads
mk: Акнистес крај

[ctx: province]
en: Aksaray
mk: Аксарај

[ctx: province]
en: Akwa Ibom
mk: Аква Ибом

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
mk: Ел Акаба

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
mk: Ал Ахмади

[ctx: province]
en: Al Anbar
mk: Ал Анбар

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
mk: Басра

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
mk: Црвено Море

[ctx: province]
en: Al Bahah
mk: Ал-Баха

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
mk: Ал Бар Ал Ахмар

[ctx: province]
en: Al Balqa'
mk: Ел Балка

[ctx: province]
en: Al Batinah
mk: Ал-Батина

[ctx: province]
en: Al Bayda'
mk: Баида

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
mk: Ал Буајра

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
mk: Ел Бухаират

[ctx: province]
en: Al Buţnān
mk: Албутнан

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
mk: Ал Фарванлиа

[ctx: province]
en: Al Fayym
mk: Ал Фаим

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
mk: Ал Фуџајра

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
mk: Ал Гарбиа

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
mk: Гварија

[ctx: province]
en: Al Hadd
mk: Ал Хадад

[ctx: province]
en: Al Haouz
mk: Ал Хуз

[ctx: province]
en: Al Hasakah
mk: Асака

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
mk: Хизам ал Акдар

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
mk: Ал Хошема

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
mk: Идаида

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
mk: Ал-Худуд Ап Шамалија

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
mk: Ал Искандарлиа

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
mk: Ал Исма илиа

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
mk: Ал Џабал Ал Акдар

[ctx: province]
en: Al Jahrah
mk: Ал Џара

[ctx: province]
en: Al Janblyah
mk: Ал-Џанбила

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
mk: Џанубија

[ctx: province]
en: Al Jawf
mk: Ел Жаф

[ctx: province]
en: Al Jazirah
mk: Ал Џезира

[ctx: province]
en: Al Jifārah
mk: Ал Џафара

[ctx: province]
en: Al Jizah
mk: Ал Чиза

[ctx: province]
en: Al Jufrah
mk: Ал Џуфра

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
mk: Џумајлија

[ctx: province]
en: Al Karak
mk: Ел Карак

[ctx: province]
en: Al Khartum
mk: Картум

[ctx: province]
en: Al Khawr
mk: Кавр

[ctx: province]
en: Al Kufrah
mk: Ал Куфра

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
mk: Ал Кувајт

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
mk: Латакија

[ctx: province]
en: Al Madinah
mk: Ел Медина

[ctx: province]
en: Al Mafraq
mk: Ел Мафрак

[ctx: province]
en: Al Mahrah
mk: Махра

[ctx: province]
en: Al Mahwit
mk: Махвит

[ctx: province]
en: Al Manamah
mk: Ал Манама

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
mk: Манама

[ctx: province]
en: Al Marj
mk: Ал Марџ

[ctx: province]
en: Al Marqab
mk: Ал Маркаб

[ctx: province]
en: Al Mintagah al Wusta
mk: Ал Минтага ал Вуста

[ctx: province]
en: Al Mintaqah al Gharbiyah
mk: Ал Минтака ал Гарбија

[ctx: province]
en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
mk: Ал Минтака ал Шамалија

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
mk: Ал Минуфлиа

[ctx: province]
en: Al Minya
mk: Ал Миниа

[ctx: province]
en: Al Muharraq
mk: Ал Мухарак

[ctx: province]
en: Al Muthanna
mk: Ал-Мутана

[ctx: province]
en: Al Qadarif
mk: Ал Кадариф

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
mk: Ал-Кадисија

[ctx: province]
en: Al Qahirah
mk: Ал Каира

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
mk: Ал Калиблиа

[ctx: province]
en: Al Qasim
mk: Ал Касим

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
mk: Ал Катрн

[ctx: province]
en: Al Qubbah
mk: Ал Куба

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
mk: Кунејтра

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
mk: Ал Вади ал Џадид

[ctx: province]
en: Al Wahdah
mk: Ал Вахда

[ctx: province]
en: Al Wakrah
mk: Вакра

[ctx: province]
en: Al Wusta
mk: Ал-Вуста

[ctx: province]
en: Al Wusţá
mk: Ал Вуста

[ctx: province]
en: Al Wāhah
mk: Ал Вах

[ctx: province]
en: Alabama
mk: Алабама

[ctx: province]
en: Alagoas
mk: Алангоа

[ctx: province]
en: Alajuela
mk: Алахуела

[ctx: province]
en: Alaska
mk: Аљаска

[ctx: province]
en: Alba
mk: Алба

[ctx: province]
en: Albacete
mk: Алвасете

[ctx: province]
en: Albay
mk: Албај

[ctx: province]
en: Alberta
mk: Алберта

[ctx: province]
en: Alessandria
mk: Алесандриа

[ctx: province]
en: Alger
mk: Алжер

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
mk: Али Бајрамли

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
mk: Ал Сабиа

[ctx: province]
en: Alibori
mk: Алибори

[ctx: province]
en: Alicante
mk: Аликанте

[ctx: province]
en: Alif
mk: Алиф

[ctx: province]
en: Allier
mk: Алиер

[ctx: province]
en: Almaty
mk: Алма-Ата

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
mk: Алматинска Област

[ctx: province]
en: Almería
mk: Алмериа

[ctx: province]
en: Alojas novads
mk: Алојас крај

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
mk: Приморски Алпи

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
mk: Горнопровансалски Алпи

[ctx: province]
en: Alsungas novads
mk: Алсунгас крај

[ctx: province]
en: Alta Verapaz
mk: Горен Верапас

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
mk: Алтај

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
mk: Алтај

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
mk: Горен Парагвај

[ctx: province]
en: Alto Parana
mk: Горна Парана

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
mk: Алитуски Округ

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
mk: Алукснес крај

[ctx: province]
en: Amambay
mk: Амамбеј

[ctx: province]
en: Amapa
mk: Амапа

[ctx: province]
en: Amara
mk: Амара

[ctx: province]
en: Amasya
mk: Амасја

[ctx: province]
en: Amatas novads
mk: Аматас крај

[ctx: province]
en: Amazonas
mk: Амазонас

[ctx: province]
en: Amazonea
mk: Амазонија

[ctx: province]
en: American Samoa
mk: Американски Самоа

[ctx: province]
en: Amman
mk: Аман

[ctx: province]
en: Ammochostos Magusa
mk: Амохостос Магуса

[ctx: province]
en: Amnat Charoen
mk: Амнат Чароен

[ctx: province]
en: Ampara
mk: Ампара

[ctx: province]
en: Amran
mk: Амран

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
mk: Амурска Област

[ctx: province]
en: An Giang
mk: Ан Гианг

[ctx: province]
en: An Najef
mk: Ан Наџеф

[ctx: province]
en: An Nil
mk: Нил

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
mk: Бел Нил

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
mk: Син Нил

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
mk: Ан Нукат ал Камс

[ctx: province]
en: Anambra
mk: Анамбра

[ctx: province]
en: Ancash
mk: Анкаш

[ctx: province]
en: Ancona
mk: Анкона

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
mk: Острови Андаман и Никобар

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
mk: Андра Прадеш

[ctx: province]
en: Andijon
mk: Андиџан

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
mk: Андора ла Вела

[ctx: province]
en: Andros Island
mk: Остров Андрос

[ctx: province]
en: Ang Thong
mk: Анг Тонг

[ctx: province]
en: Angus
mk: Ангус

[ctx: province]
en: Anhui
mk: Анхуи

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
mk: Анжуан

[ctx: province]
en: Ankara
mk: Анкара

[ctx: province]
en: Ankaran
mk: Анкаран

[ctx: province]
en: Annaba
mk: Анаба

[ctx: province]
en: Annobon
mk: Анонбон

[ctx: province]
en: Anseba
mk: Ансеба

[ctx: province]
en: Antalya
mk: Анталија

[ctx: province]
en: Antananarivo
mk: Антананариво

[ctx: province]
en: Antioquia
mk: Антиокија

[ctx: province]
en: Antique
mk: Антик

[ctx: province]
en: Antofagasta
mk: Антофагаста

[ctx: province]
en: Antsiranana
mk: Антисаранана

[ctx: province]
en: Antwerpen
mk: Антверпен

[ctx: province]
en: Anuradhapura
mk: Анурадпура

[ctx: province]
en: Anzoategui
mk: Анзоатеги

[ctx: province]
en: Aomori
mk: Аомори

[ctx: province]
en: Aosta
mk: Аоста

[ctx: province]
en: Apac
mk: Апак

[ctx: province]
en: Apayao
mk: Апајао

[ctx: province]
en: Apače
mk: апаче

[ctx: province]
en: Apes novads
mk: Апес крај

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
mk: Апенцел Аусероден

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
mk: Апенцел Инероден

[ctx: province]
en: Apure
mk: Апуре

[ctx: province]
en: Apurimac
mk: Апуримак

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
mk: Акмолска Област

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
mk: Актобска Област

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
mk: Рака

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
mk: Раја

[ctx: province]
en: Ar Rifa
mk: Ар Рифа

[ctx: province]
en: Ar Riyad
mk: Ријад

[ctx: province]
en: Arad
mk: Арад

[ctx: province]
en: Aragacotn
mk: Арагакот

[ctx: province]
en: Aragua
mk: Арагва

[ctx: province]
en: Ararat
mk: Арарат

[ctx: province]
en: Arauca
mk: Араука

[ctx: province]
en: Araucania
mk: Араканиа

[ctx: province]
en: Arbil
mk: Арбил

[ctx: province]
en: Ardabil
mk: Ардабил

[ctx: province]
en: Ardahan
mk: Адрахан

[ctx: province]
en: Ardennes
mk: Ардени

[ctx: province]
en: Ardèche
mk: Ардеш

[ctx: province]
en: Arequipa
mk: Арекипа

[ctx: province]
en: Arezzo
mk: Арецо

[ctx: province]
en: Argolis
mk: Арголис

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
mk: Аргил и Бут

[ctx: province]
en: Arhangay
mk: Арангај

[ctx: province]
en: Arica y Parinacota
mk: Арика и Паринакота

[ctx: province]
en: Arima
mk: Арима

[ctx: province]
en: Arizona
mk: Аризона

[ctx: province]
en: Ariège
mk: Ариеж

[ctx: province]
en: Arkadia
mk: Аркадиа

[ctx: province]
en: Arkansas
mk: Арканзас

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
mk: Архангелска  Област

[ctx: province]
en: Armavir
mk: Армавир

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
mk: Вооружени сили Америка

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
mk: Вооружени сили Европа

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
mk: Вооружени сили Пацифик

[ctx: province]
en: Arno
mk: Арно

[ctx: province]
en: Arta
mk: Арта

[ctx: province]
en: Artibonite
mk: Артибонит

[ctx: province]
en: Artigsa
mk: Артигса

[ctx: province]
en: Artvin
mk: Артвин

[ctx: province]
en: Arua
mk: Аруа

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
mk: Аруначал Прадеш

[ctx: province]
en: Arusha
mk: Аруша

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
mk: Сулејманиа

[ctx: province]
en: As Suwayda'
mk: Сувајда

[ctx: province]
en: As Suways
mk: Ас Суваи

[ctx: province]
en: Ascension
mk: Асенсион

[ctx: province]
en: Ascoli Piceno
mk: Асколи Пичено

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
mk: Еш Шамалија

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
mk: Еш Шамалија

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
mk: Аш Шарика

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
mk: Аш Шаркиа

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
mk: Источна Провинција

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
mk: Аш Шати

[ctx: province]
en: Ashanti
mk: Ашанти

[ctx: province]
en: Asir
mk: Асир

[ctx: province]
en: Assa-Zag
mk: Аса Заг

[ctx: province]
en: Assaba
mk: Асаба

[ctx: province]
en: Assam
mk: Асам

[ctx: province]
en: Astana
mk: Астана

[ctx: province]
en: Astara
mk: Астара

[ctx: province]
en: Asti
mk: Асти

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
mk: Астраханска Област

[ctx: province]
en: Asturias
mk: Астуриас

[ctx: province]
en: Asuncion
mk: Асунсион

[ctx: province]
en: Aswan
mk: Асван

[ctx: province]
en: Asyut
mk: Асит

[ctx: province]
en: At Ta'mim
mk: Киркук

[ctx: province]
en: At Tafilah
mk: Ет Тафила

[ctx: province]
en: Atacama
mk: Атакама

[ctx: province]
en: Atakora
mk: Атакора

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
mk: Атлантико Норте

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
mk: Атлантико Сур

[ctx: province]
en: Atlantida
mk: Атлантида

[ctx: province]
en: Atlantique
mk: Атлантик

[ctx: province]
en: Atlántico
mk: Атлантико

[ctx: province]
en: Attapu
mk: Атапу

[ctx: province]
en: Attiki
mk: Атика

[ctx: province]
en: Atua
mk: Атуа

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
mk: Атурајска Област

[ctx: province]
en: Aube
mk: Об

[ctx: province]
en: Auces novads
mk: Ауцес крај

[ctx: province]
en: Auckland
mk: Окленд

[ctx: province]
en: Aude
mk: Од

[ctx: province]
en: Aur
mk: Аур

[ctx: province]
en: Aurora
mk: Аурора

[ctx: province]
en: Aust-Agder
mk: Источен Агдер

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
mk: Австралиска Антарктичка Територија

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
mk: Австралиска Престолнинска Територија

[ctx: province]
en: Austurland
mk: Аустурленд

[ctx: province]
en: Aveiro
mk: Авеиро

[ctx: province]
en: Avellino
mk: Авелино

[ctx: province]
en: Aveyron
mk: Авеирон

[ctx: province]
en: Awdal
mk: Авдал

[ctx: province]
en: Ayacucho
mk: Ајачио

[ctx: province]
en: Aydin
mk: Ајдин

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
mk: Ајејаваду

[ctx: province]
en: Az Zahirah
mk: Ез Завија

[ctx: province]
en: Az Zarga
mk: Ез Зарга

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
mk: Аз Завиа

[ctx: province]
en: Azad Kashmir
mk: Азад Кашмир

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
mk: Западен Азербејџан

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
mk: Источен Азербејџан

[ctx: province]
en: Azilal
mk: Азилал

[ctx: province]
en: Azua
mk: Азуа

[ctx: province]
en: Azuay
mk: Азуау

[ctx: province]
en: Aït Baha
mk: Ит Баа

[ctx: province]
en: Aït Melloul
mk: Ит Мелу

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
mk: Ба Риа - Вунг Тау

[ctx: province]
en: Baa
mk: Баа

[ctx: province]
en: Baat Dambang
mk: Батдамбанг

[ctx: province]
en: Babak
mk: Бабак

[ctx: province]
en: Babil
mk: Бабел

[ctx: province]
en: Babītes novads
mk: Бабитес крај

[ctx: province]
en: Bac Can
mk: Бак Кан

[ctx: province]
en: Bac Giang
mk: Бак Гианг

[ctx: province]
en: Bac Lieu
mk: Бак Лиу

[ctx: province]
en: Bac Ninh
mk: Бак Нин

[ctx: province]
en: Bacucau
mk: Бакукау

[ctx: province]
en: Badajoz
mk: Бадахос

[ctx: province]
en: Badakhshan
mk: Бадакшан

[ctx: province]
en: Badghis
mk: Бадгис

[ctx: province]
en: Badulla
mk: Бадул

[ctx: province]
en: Bafata
mk: Бафата

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
mk: Багерат зила

[ctx: province]
en: Baghdad
mk: Багдад

[ctx: province]
en: Baghlan
mk: Баглан

[ctx: province]
en: Bago
mk: Баго

[ctx: province]
en: Bahia
mk: Баија

[ctx: province]
en: Bahoruco
mk: Бахоруко

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
mk: Централна Екваторија

[ctx: province]
en: Baja California
mk: Долна Калифорнија

[ctx: province]
en: Baja California Sur
mk: Јужна Долна Калифорнија

[ctx: province]
en: Baja Verapaz
mk: Долен Верапас

[ctx: province]
en: Baker Island
mk: Остров Бејкер

[ctx: province]
en: Baki
mk: Баки

[ctx: province]
en: Bakool
mk: Бакол

[ctx: province]
en: Bal kesir
mk: Бал Кешир

[ctx: province]
en: Balaka
mk: Балака

[ctx: province]
en: Balakan
mk: Балакан

[ctx: province]
en: Baldones novads
mk: Балдонес крај

[ctx: province]
en: Bale
mk: Бале

[ctx: province]
en: Baleares
mk: Балеари

[ctx: province]
en: Bali
mk: Бали

[ctx: province]
en: Balkan
mk: Балкан

[ctx: province]
en: Balkh
mk: Балк

[ctx: province]
en: Balti
mk: Балти

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
mk: Балтинавашки крај

[ctx: province]
en: Baluchistan
mk: Балучистан

[ctx: province]
en: Balvu novads
mk: Балву крај

[ctx: province]
en: Bam
mk: Бам

[ctx: province]
en: Bamako
mk: Бамако

[ctx: province]
en: Bamian
mk: Бамиан

[ctx: province]
en: Bamingui-Bangoran
mk: Бамингуи - Бангоран

[ctx: province]
en: Banaadir
mk: Банадир

[ctx: province]
en: Bandarban zila
mk: Бандарбан зила

[ctx: province]
en: Banghāzī
mk: Бенгази

[ctx: province]
en: Bangui
mk: Бангуи

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
mk: Бани Суваи

[ctx: province]
en: Banjul
mk: Банџул

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
mk: Банскобистрички крај

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
mk: Бантеј Минчи

[ctx: province]
en: Banten
mk: Бантен

[ctx: province]
en: Banwa
mk: Банва

[ctx: province]
en: Banī Walīd
mk: Бани Валид

[ctx: province]
en: Barahona
mk: Барахона

[ctx: province]
en: Baranya
mk: Барања

[ctx: province]
en: Barcelona
mk: Барселона

[ctx: province]
en: Barda
mk: Барда

[ctx: province]
en: Barguna zila
mk: Баргуна зила

[ctx: province]
en: Bari
mk: Бари

[ctx: province]
en: Barima-Waini
mk: Барима-Ваини

[ctx: province]
en: Barinas
mk: Баринас

[ctx: province]
en: Barisal zila
mk: Барисал зила

[ctx: province]
en: Barletta-Andria-Trani
mk: Барлета-Андриа-Трани

[ctx: province]
en: Bartin
mk: Бартин

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
mk: Долна Рајна

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
mk: Долна Сасандра

[ctx: province]
en: Bas-Uele
mk: Ба-Уеле

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
mk: Базел-краина

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
mk: Базел-град

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
mk: Башкортосан

[ctx: province]
en: Basilan
mk: Басилан

[ctx: province]
en: Basse-Kotto
mk: Долен Кото

[ctx: province]
en: Bataan
mk: Батаан

[ctx: province]
en: Batanes
mk: Батанес

[ctx: province]
en: Batangas
mk: Батангас

[ctx: province]
en: Batha
mk: Бата

[ctx: province]
en: Batken
mk: Баткен

[ctx: province]
en: Batman
mk: Батман

[ctx: province]
en: Batna
mk: Батна

[ctx: province]
en: Batticaloa
mk: Батикалоа

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
mk: Западноказашка Област

[ctx: province]
en: Bauchi
mk: Баучи

[ctx: province]
en: Bauskas novads
mk: Баускас крај

[ctx: province]
en: Bay
mk: Баи

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
mk: Беј оф Пленти

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
mk: Бајан-Олги

[ctx: province]
en: Bayanhongor
mk: Бајанхонгор

[ctx: province]
en: Bayburt
mk: Бајбурт

[ctx: province]
en: Bayelsa
mk: Баелса

[ctx: province]
en: Bayern
mk: Баварија

[ctx: province]
en: Bazega
mk: Базега

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
mk: Бо Басен - Роуз Хил

[ctx: province]
en: Bechar
mk: Бешар

[ctx: province]
en: Bedfordshire
mk: Бедфордшир

[ctx: province]
en: Beijing
mk: Пекинг

[ctx: province]
en: Beirut
mk: Бејрут

[ctx: province]
en: Beja
mk: Беја

[ctx: province]
en: Bejaia
mk: Беџаја

[ctx: province]
en: Belait
mk: Беле

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
mk: Белогородска Област

[ctx: province]
en: Belize
mk: Белизе

[ctx: province]
en: Belluno
mk: Белуно

[ctx: province]
en: Beltinci
mk: Белтинци

[ctx: province]
en: Ben Arous
mk: Бен Арус

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
mk: Бен Слимане

[ctx: province]
en: Ben Tre
mk: Бен Тре

[ctx: province]
en: Benedikt
mk: Бенедикт

[ctx: province]
en: Benevento
mk: Беневенто

[ctx: province]
en: Bengkulu
mk: Бенгкулу

[ctx: province]
en: Bengo
mk: Бенго

[ctx: province]
en: Benguela
mk: Бенгуела

[ctx: province]
en: Benguet
mk: Бенге

[ctx: province]
en: Beni Mellal
mk: Бени Мелал

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
mk: Беншангул-Гумаз

[ctx: province]
en: Benue
mk: Бенуе

[ctx: province]
en: Beqaa
mk: Бека

[ctx: province]
en: Berat
mk: Берат

[ctx: province]
en: Berea
mk: Береа

[ctx: province]
en: Bergamo
mk: Бергамо

[ctx: province]
en: Berkane
mk: Беркане

[ctx: province]
en: Berkshire
mk: Беркшир

[ctx: province]
en: Berlin
mk: Берлин

[ctx: province]
en: Bern
mk: Берн

[ctx: province]
en: Berry Islands
mk: Острови Бери

[ctx: province]
en: Bethlehem
mk: Витлеем

[ctx: province]
en: Beverīnas novads
mk: Беверинас крај

[ctx: province]
en: Beyla
mk: Бејла

[ctx: province]
en: Beylagan
mk: Бејлаган

[ctx: province]
en: Bhola zila
mk: Фола зила

[ctx: province]
en: Bie
mk: Бие

[ctx: province]
en: Biella
mk: Биела

[ctx: province]
en: Bihar
mk: Бихар

[ctx: province]
en: Bihor
mk: Бихор

[ctx: province]
en: Bilasuvar
mk: Биласувар

[ctx: province]
en: Bilecik
mk: Билечик

[ctx: province]
en: Biliran
mk: Билиран

[ctx: province]
en: Biltine
mk: Билтине

[ctx: province]
en: Bimini
mk: Бимини

[ctx: province]
en: Bingol
mk: Бингол

[ctx: province]
en: Binh Dinh
mk: Бин Дин

[ctx: province]
en: Binh Duong
mk: Бин Дуон

[ctx: province]
en: Binh Phuoc
mk: Бин Фук

[ctx: province]
en: Binh Thuan
mk: Бин  Туан

[ctx: province]
en: Bio-Bio
mk: Био-Био

[ctx: province]
en: Bioko Norte
mk: Северно Биоко

[ctx: province]
en: Bioko Sur
mk: Јужно Биоко

[ctx: province]
en: Biombo
mk: Биомбо

[ctx: province]
en: Bishkek
mk: Бишкек

[ctx: province]
en: Biskra
mk: Бискра

[ctx: province]
en: Bissau
mk: Бисао

[ctx: province]
en: Bistrica ob Sotli
mk: Бистрица на Сутла

[ctx: province]
en: Bitlis
mk: Битлис

[ctx: province]
en: Bizerte
mk: Бизерта

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
mk: Бјеловарско-билогорска жупанија

[ctx: province]
en: Black River
mk: Блек Ривер

[ctx: province]
en: Blagoevgrad
mk: Благоевград

[ctx: province]
en: Blantyre
mk: Блантире

[ctx: province]
en: Bled
mk: Блед

[ctx: province]
en: Blekinge län
mk: Блекинге

[ctx: province]
en: Blida
mk: Блида

[ctx: province]
en: Bloke
mk: Блоке

[ctx: province]
en: Boa Vista
mk: Боа Виста

[ctx: province]
en: Boaco
mk: Боако

[ctx: province]
en: Bobonaro
mk: Бобонаро

[ctx: province]
en: Bocas del Toro
mk: Бокас дел Торо

[ctx: province]
en: Boffa
mk: Бофа

[ctx: province]
en: Bogra zila
mk: Богра зила

[ctx: province]
en: Bohinj
mk: Бохињ

[ctx: province]
en: Bohol
mk: Бохол

[ctx: province]
en: Boke
mk: Боке

[ctx: province]
en: Bokeo
mk: Бокео

[ctx: province]
en: Bolama
mk: Болама

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
mk: Боликхамксаи

[ctx: province]
en: Bolivar
mk: Боливар

[ctx: province]
en: Bologna
mk: Болоња

[ctx: province]
en: Bolu
mk: Болу

[ctx: province]
en: Bolzano
mk: Болцано

[ctx: province]
en: Bolívar
mk: Боливар

[ctx: province]
en: Bomi
mk: Боми

[ctx: province]
en: Bong
mk: Бонг

[ctx: province]
en: Boqueron
mk: Бокерон

[ctx: province]
en: Bordj Bou Arreridj
mk: Борџ Бу Арериџ

[ctx: province]
en: Borgou
mk: Бургу

[ctx: province]
en: Borkou-Ennedi-Tibesti
mk: Бурку-Енеди-Тибести

[ctx: province]
en: Bornholm
mk: Борнхолм

[ctx: province]
en: Borno
mk: Борно

[ctx: province]
en: Borovnica
mk: Боровница

[ctx: province]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
mk: Боршој-Абауј-Земплен

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
mk: Устие на Рона

[ctx: province]
en: Bouenza
mk: Буенза

[ctx: province]
en: Bougouriba
mk: Бугориба

[ctx: province]
en: Bouira
mk: Буира

[ctx: province]
en: Boujdour
mk: Буџдур

[ctx: province]
en: Boulemane
mk: Булемане

[ctx: province]
en: Boulgou
mk: Булгу

[ctx: province]
en: Boulkiemde
mk: Булкемде

[ctx: province]
en: Boumerdes
mk: Бумерде

[ctx: province]
en: Bovec
mk: Бовец

[ctx: province]
en: Boyacá
mk: Бојака

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
mk: Валонски Брабан

[ctx: province]
en: Braga
mk: Брага

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
mk: Браманбарија зила

[ctx: province]
en: Brakna
mk: Бракна

[ctx: province]
en: Brandenburg
mk: Брандербург

[ctx: province]
en: Braslovče
mk: Брасловче

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
mk: Братиславски крај

[ctx: province]
en: Brava
mk: Брава

[ctx: province]
en: Brazzaville
mk: Бразавил

[ctx: province]
en: Brda
mk: Брда

[ctx: province]
en: Bremen
mk: Бремен

[ctx: province]
en: Brescia
mk: Бреша

[ctx: province]
en: Brezovica
mk: Брезовица

[ctx: province]
en: Brežice
mk: Брежице

[ctx: province]
en: Brindisi
mk: Бриндизи

[ctx: province]
en: Bristol, City of
mk: Град Бристол

[ctx: province]
en: British Columbia
mk: Британска Колумбија

[ctx: province]
en: Brocēnu novads
mk: Броцену крај

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
mk: Бродско-посавска жупанија

[ctx: province]
en: Brokopondo
mk: Брокопондо

[ctx: province]
en: Brong-Ahafo
mk: Бронг-Ахафо

[ctx: province]
en: Brunei-Muara
mk: Брунеј - Муара

[ctx: province]
en: Brussels
mk: Брисел

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
mk: Брианска Област

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
mk: Брецкаја област

[ctx: province]
en: Bubanza
mk: Бубанза

[ctx: province]
en: Buckinghamshire
mk: Бакингемшир

[ctx: province]
en: Bucuresti
mk: Букурешт

[ctx: province]
en: Budapest
mk: Будимпешта

[ctx: province]
en: Buenos Aires
mk: Буенос Аирес

[ctx: province]
en: Bugiri
mk: Бугири

[ctx: province]
en: Bujumbura
mk: Буџумбура

[ctx: province]
en: Bukidnon
mk: Букиднон

[ctx: province]
en: Bulacan
mk: Булакан

[ctx: province]
en: Bulawayo
mk: Булавајо

[ctx: province]
en: Bulgan
mk: Булган

[ctx: province]
en: Bulqizë
mk: Булкиз

[ctx: province]
en: Bumthang
mk: Бумтанг

[ctx: province]
en: Bundibugyo
mk: Бундибугио

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
mk: Бур Саид

[ctx: province]
en: Burdur
mk: Бурдур

[ctx: province]
en: Burgas
mk: Бургас

[ctx: province]
en: Burgenland
mk: Градиште

[ctx: province]
en: Burgos
mk: Бургос

[ctx: province]
en: Buri Ram
mk: Бури Рам

[ctx: province]
en: Bursa
mk: Бурса

[ctx: province]
en: Burtnieku novads
mk: Бутниеку крај

[ctx: province]
en: Bururi
mk: Бурури

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
mk: Буријатија

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
mk: Бусан Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Bushehr
mk: Бушер

[ctx: province]
en: Bushenyi
mk: Бушењи

[ctx: province]
en: Busia
mk: Бусиа

[ctx: province]
en: Buskerud
mk: Бускеруд

[ctx: province]
en: Butare
mk: Бутаре

[ctx: province]
en: Butha-Buthe
mk: Бута-Буте

[ctx: province]
en: Buxoro
mk: Бухара

[ctx: province]
en: Byumba
mk: Бујумба

[ctx: province]
en: Bács-Kiskun
mk: Бач-Кишкун

[ctx: province]
en: Béja
mk: Беја

[ctx: province]
en: Békés
mk: Бекеш

[ctx: province]
en: Békéscsaba
mk: Бекешчаба

[ctx: province]
en: Ca Mau
mk: Ка Мау

[ctx: province]
en: Caazapl
mk: Казапл

[ctx: province]
en: Cabanas
mk: Кабанас

[ctx: province]
en: Cabinda
mk: Кабинда

[ctx: province]
en: Cabo Delgado
mk: Кабо Делгадо

[ctx: province]
en: Cabrayll
mk: Кабраил

[ctx: province]
en: Cacheu
mk: Кашо

[ctx: province]
en: Caeguazu
mk: Кегуазу

[ctx: province]
en: Cagayan
mk: Кагајан

[ctx: province]
en: Cagliari
mk: Каљари

[ctx: province]
en: Cahul
mk: Кахул

[ctx: province]
en: Cajamarca
mk: Кахамарка

[ctx: province]
en: Caldea
mk: Калдеа

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
mk: Калета де Сао Мигуел

[ctx: province]
en: California
mk: Калифорнија

[ctx: province]
en: Calilabad
mk: Калилабад

[ctx: province]
en: Caltanissetta
mk: Калтанисета

[ctx: province]
en: Calvados
mk: Калвадос

[ctx: province]
en: Camagey
mk: Камагеј

[ctx: province]
en: Camagoey
mk: Камагеи

[ctx: province]
en: Camarines Norte
mk: Северни Камарини

[ctx: province]
en: Camarines Sur
mk: Јужни Камарини

[ctx: province]
en: Cambridgeshire
mk: Кембриџшир

[ctx: province]
en: Camiguin
mk: Камигин

[ctx: province]
en: Campeche
mk: Кампече

[ctx: province]
en: Campobasso
mk: Кампобасо

[ctx: province]
en: Can Tho
mk: Кан То

[ctx: province]
en: Canakkale
mk: Чанаккале

[ctx: province]
en: Canar
mk: Канар

[ctx: province]
en: Canelones
mk: Канелонес

[ctx: province]
en: Canillo
mk: Канило

[ctx: province]
en: Canindeyu
mk: Каниндеи

[ctx: province]
en: Cankir
mk: Чанкир

[ctx: province]
en: Cankova
mk: Цанкова

[ctx: province]
en: Cankuzo
mk: Чанкузо

[ctx: province]
en: Cantabria
mk: Кантабриа

[ctx: province]
en: Cantal
mk: Кантал

[ctx: province]
en: Canterbury
mk: Кентебери

[ctx: province]
en: Cao Bang
mk: Као Банг

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
mk: Територија на престолнина (Хониара)

[ctx: province]
en: Capital federal
mk: Главен федерален

[ctx: province]
en: Capiz
mk: Капиз

[ctx: province]
en: Caprivi
mk: Каприви

[ctx: province]
en: Caquetá
mk: Какета

[ctx: province]
en: Carabobo
mk: Карабобо

[ctx: province]
en: Carazo
mk: Каразо

[ctx: province]
en: Carbonia-Iglesias
mk: Карбонија

[ctx: province]
en: Carchi
mk: Карчи

[ctx: province]
en: Cargados Carajos Shoals
mk: Карагадос Карахос Шоалс

[ctx: province]
en: Carlow
mk: Карлоу

[ctx: province]
en: Carnikavas novads
mk: Царникавас крај

[ctx: province]
en: Cartago
mk: Картаго

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
mk: Казабланка [Дар Ел Бејда]

[ctx: province]
en: Casanare
mk: Кансаре

[ctx: province]
en: Caserta
mk: Казерта

[ctx: province]
en: Castellón
mk: Кастелон

[ctx: province]
en: Castelo Branco
mk: Кастело Бранко

[ctx: province]
en: Cat Island
mk: Остров Кет

[ctx: province]
en: Catamarca
mk: Катамарка

[ctx: province]
en: Catanduanes
mk: Катандуанес

[ctx: province]
en: Catania
mk: Катаниа

[ctx: province]
en: Catanzaro
mk: Кантазаро

[ctx: province]
en: Cauca
mk: Каука

[ctx: province]
en: Cavan
mk: Каван

[ctx: province]
en: Cavite
mk: Кавите

[ctx: province]
en: Cayo
mk: Кајо

[ctx: province]
en: Ceara
mk: Чеара

[ctx: province]
en: Cebu
mk: Кебу

[ctx: province]
en: Celje
mk: Цеље

[ctx: province]
en: Central
mk: Централ

[ctx: province]
en: Central Finland
mk: Централна Финска

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
mk: Централна Остроботиниа

[ctx: province]
en: Central and Western
mk: Централна и Западна

[ctx: province]
en: Centre
mk: Центар

[ctx: province]
en: Centro Sur
mk: Централно Биоко

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
mk: Церкље на Горењскем

[ctx: province]
en: Cerknica
mk: Церкница

[ctx: province]
en: Cerkno
mk: Церкно

[ctx: province]
en: Cerkvenjak
mk: Церквењак

[ctx: province]
en: Cerro Largo
mk: Церо Ларго

[ctx: province]
en: Cesar
mk: Цесар

[ctx: province]
en: Cesvaines novads
mk: Цесваинес крај

[ctx: province]
en: Ceuta
mk: Цеута

[ctx: province]
en: Chachoengsao
mk: Чеченгсау

[ctx: province]
en: Chaco
mk: Чако

[ctx: province]
en: Chagang-do
mk: Чанганг-до

[ctx: province]
en: Chaguanas
mk: Чагуана

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
mk: Чахар Махал и Бахтијари

[ctx: province]
en: Chai Nat
mk: Чаи Нат

[ctx: province]
en: Chaiyaphum
mk: Чајапум

[ctx: province]
en: Chalatenango
mk: Чалатенанго

[ctx: province]
en: Chalkidiki
mk: Халкидики

[ctx: province]
en: Champasak
mk: Чампасак

[ctx: province]
en: Chandpur zila
mk: Чандипур зила

[ctx: province]
en: Changhua County
mk:  Чангуа Област

[ctx: province]
en: Chania
mk: Ханиа

[ctx: province]
en: Chanthaburi
mk: Чантабури

[ctx: province]
en: Charente
mk: Шарен

[ctx: province]
en: Charente-Maritime
mk: Приморски Шарен

[ctx: province]
en: Chari-Baguirmi
mk: Чари-Багуирми

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
mk: Чеченија

[ctx: province]
en: Chefchaouene
mk: Чефчуене

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
mk: Чељабинска Област

[ctx: province]
en: Cher
mk: Шер

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
mk: Черкашка Област

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
mk: Чернишевска Област

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
mk: Черниветска Област

[ctx: province]
en: Cheshire
mk: Чешир

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
mk: Чатисгар

[ctx: province]
en: Chhukha
mk: Чукка

[ctx: province]
en: Chiang Mai
mk: Чанг Меи

[ctx: province]
en: Chiang Rai
mk: Чанг Реи

[ctx: province]
en: Chiapas
mk: Чиапас

[ctx: province]
en: Chiayi City
mk: Чилај град

[ctx: province]
en: Chiayi County
mk: Чиаи Област

[ctx: province]
en: Chiba
mk: Чиба

[ctx: province]
en: Chichaoua
mk: Чичауа

[ctx: province]
en: Chieti
mk: Чиети

[ctx: province]
en: Chihuahua
mk: Чивава

[ctx: province]
en: Chikwawa
mk: Чиквава

[ctx: province]
en: Chimaltenango
mk: Чималтенанго

[ctx: province]
en: Chimborazo
mk: Чимборазо

[ctx: province]
en: Chimbu
mk: Чимбу

[ctx: province]
en: Chin
mk: Чин

[ctx: province]
en: Chinandega
mk: Чинандега

[ctx: province]
en: Chios
mk: Иос

[ctx: province]
en: Chiquimula
mk: Чикимула

[ctx: province]
en: Chiradzulu
mk: Чиразулу

[ctx: province]
en: Chiriqui
mk: Чирики

[ctx: province]
en: Chisinau
mk: Кишињев

[ctx: province]
en: Chitipa
mk: Читипа

[ctx: province]
en: Chittagong zila
mk: Читагонг зила

[ctx: province]
en: Chlef
mk: Хлеф

[ctx: province]
en: Chocó
mk: Чоко

[ctx: province]
en: Choluteca
mk: Колутека

[ctx: province]
en: Chon Buri
mk: Чон Бури

[ctx: province]
en: Chongqing
mk: Чонкинг

[ctx: province]
en: Chontales
mk: Хонталес

[ctx: province]
en: Chu
mk: Чу

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
mk: Чуаданга зила

[ctx: province]
en: Chubut
mk: Чубут

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
mk: Чукотски Автономен Округ

[ctx: province]
en: Chumphon
mk: Чумпон

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
mk: Чунгчеонгбугдо

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
mk: Чунгчеонгнамдо

[ctx: province]
en: Chuquisaca
mk: Чикисака

[ctx: province]
en: Chuuk
mk: Чуук

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
mk: Чувашија

[ctx: province]
en: Cibitoke
mk: Чибитоке

[ctx: province]
en: Ciblas novads
mk: Циблас крај

[ctx: province]
en: Ciego de Avila
mk: Чиего де Авила

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
mk: Чиего де вила

[ctx: province]
en: Cienfuegos
mk: Чиенфуегос

[ctx: province]
en: Cirkulane
mk: Циркулане

[ctx: province]
en: Ciudad Real
mk: Сиудад Реал

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
mk: Град Хавана

[ctx: province]
en: Clackmannanshire
mk: Клакменшир

[ctx: province]
en: Clare
mk: Клер

[ctx: province]
en: Clarendon
mk: Кларендон

[ctx: province]
en: Cluj
mk: Клуж

[ctx: province]
en: Clwyd
mk: Клвид

[ctx: province]
en: Co Antrim
mk: Ко Антрим

[ctx: province]
en: Co Armagh
mk: Округ Армаг

[ctx: province]
en: Co Down
mk: Округ Даун

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
mk: Округ Ферманаг

[ctx: province]
en: Co Londonderry
mk: Округ Лондондери

[ctx: province]
en: Co Tyrone
mk: Тирон

[ctx: province]
en: Coahuila
mk: Кахила

[ctx: province]
en: Cochabamba
mk: Кочабамба

[ctx: province]
en: Cocle
mk: Кокле

[ctx: province]
en: Cojedes
mk: Кохедес

[ctx: province]
en: Colima
mk: Колима

[ctx: province]
en: Collines
mk: Колине

[ctx: province]
en: Colombo
mk: Коломбо

[ctx: province]
en: Colon
mk: Колон

[ctx: province]
en: Colonia
mk: Колониа

[ctx: province]
en: Colorado
mk: Колорадо

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
mk: Комарка де Сан Блас

[ctx: province]
en: Comayagua
mk: Комајага

[ctx: province]
en: Comilla zila
mk: Комила зила

[ctx: province]
en: Commewijne
mk: Коменвијне

[ctx: province]
en: Como
mk: Комо

[ctx: province]
en: Comoe
mk: Коме

[ctx: province]
en: Compostela Valley
mk: Долина Компостела

[ctx: province]
en: Concepcion
mk: Консепсион

[ctx: province]
en: Connecticut
mk: Конектикат

[ctx: province]
en: Constantine
mk: Константин

[ctx: province]
en: Copan
mk: Копан

[ctx: province]
en: Copenhagen
mk: Копенхаген

[ctx: province]
en: Copenhagen City
mk: Копенхаген - Град

[ctx: province]
en: Copperbelt
mk: Копербелт

[ctx: province]
en: Coquimbo
mk: Кокимбо

[ctx: province]
en: Cordillera
mk: Кордилери

[ctx: province]
en: Cordoba
mk: Кордоба

[ctx: province]
en: Cork
mk: Корк

[ctx: province]
en: Cornwall
mk: Корнвол

[ctx: province]
en: Coronie
mk: Корони

[ctx: province]
en: Corozal
mk: Корозал

[ctx: province]
en: Corrientes
mk: Кориентес

[ctx: province]
en: Corrèze
mk: Корез

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
mk: Јужна Корзика

[ctx: province]
en: Cortes
mk: Кортес

[ctx: province]
en: Corum
mk: Корум

[ctx: province]
en: Cosenza
mk: Косенца

[ctx: province]
en: Cotopaxi
mk: Котопакси

[ctx: province]
en: County Durham
mk: Грофовија Дурхам

[ctx: province]
en: Couva-Tabaquite-Talparo
mk: Кува-Табаките-Талпаро

[ctx: province]
en: Cova Lima
mk: Кова Лима

[ctx: province]
en: Covasna
mk: Ковашна

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
mk: Кокс Базар зила

[ctx: province]
en: Coyah
mk: Која

[ctx: province]
en: Cremona
mk: Кремона

[ctx: province]
en: Creuse
mk: Крез

[ctx: province]
en: Crna Gora
mk: Црна Гора

[ctx: province]
en: Cross River
mk: Крос Ривер

[ctx: province]
en: Crotone
mk: Кротоне

[ctx: province]
en: Csongrád
mk: Чонград

[ctx: province]
en: Cuando-Cubango
mk: Куандо - Кубанго

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
mk: Северна Куанза

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
mk: Јужна Куанза

[ctx: province]
en: Cuenca
mk: Куенца

[ctx: province]
en: Culfa
mk: Кулфа

[ctx: province]
en: Cumbria
mk: Камбриа

[ctx: province]
en: Cundinamarca
mk: Кундинамарка

[ctx: province]
en: Cunene
mk: Кунене

[ctx: province]
en: Cuneo
mk: Кунео

[ctx: province]
en: Curepipe
mk: Кјурпајп

[ctx: province]
en: Cuscatlan
mk: Кускатлан

[ctx: province]
en: Cuvette
mk: Кувет

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
mk: Источен Кувет

[ctx: province]
en: Cuyuni-Mazaruni
mk: Кујуни-Мазаруни

[ctx: province]
en: Cuzco
mk: Куско

[ctx: province]
en: Cyangugu
mk: Сијангугу

[ctx: province]
en: Cáceres
mk: Касерес

[ctx: province]
en: Cádiz
mk: Кадиз

[ctx: province]
en: Córdoba
mk: Кордоба

[ctx: province]
en: Côte-d'Or
mk: Златен брег

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
mk: Брег на Армор

[ctx: province]
en: Cēsu novads
mk: Цесу крај

[ctx: province]
en: DI Yogyakarta
mk: Јоџкарта

[ctx: province]
en: DKI Jakarta
mk: Џакарта

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
mk: Да Нанг

[ctx: province]
en: Dabola
mk: Дабола

[ctx: province]
en: Dac Lac
mk: Дак Лак

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
mk: Дадра и Нагар Хавели

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
mk: Даегу Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
mk: Даеџон Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Dagana
mk: Дагана

[ctx: province]
en: Dagdas novads
mk: Дагдас крај

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
mk: Дагестан

[ctx: province]
en: Dahuk
mk: Дохук

[ctx: province]
en: Dajabón
mk: Даџабон

[ctx: province]
en: Dakar
mk: кар

[ctx: province]
en: Dakhlet Nouadhibou
mk: Даклет Нуадибу

[ctx: province]
en: Dalaba
mk: Далаба

[ctx: province]
en: Dalarnas län
mk: Даларнас

[ctx: province]
en: Daman and Diu
mk: Дарман и Диу

[ctx: province]
en: Dar'a
mk: Дара

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
mk: Дар Ес Салам

[ctx: province]
en: Darhan uul
mk: Даран Ул

[ctx: province]
en: Darien
mk: Дариен

[ctx: province]
en: Darnah
mk: Дарна

[ctx: province]
en: Daskasan
mk: Даскасан

[ctx: province]
en: Dasoguz
mk: Дасогуз

[ctx: province]
en: Daugavpils
mk: Дугавпилс

[ctx: province]
en: Daugavpils novads
mk: Даугавпилс крај

[ctx: province]
en: Davaci
mk: Давачи

[ctx: province]
en: Davao
mk: Давао

[ctx: province]
en: Davao Oriental
mk: Источен Давао

[ctx: province]
en: Davao del Sur
mk: Јужен Давао

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
mk: Даир аз Завр

[ctx: province]
en: Debrecen
mk: Дебрецин

[ctx: province]
en: Debub
mk: Дебуб

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
mk: Дебубави Кеих Бахри

[ctx: province]
en: Dedza
mk: Дедза

[ctx: province]
en: Deir el-Balah
mk: Деир ел-Бала

[ctx: province]
en: Delaware
mk: Делавер

[ctx: province]
en: Delhi
mk: Делхи

[ctx: province]
en: Delta
mk: Делтс

[ctx: province]
en: Delta Amacuro
mk: Амакуро Делта

[ctx: province]
en: Delvinë
mk: Делвин

[ctx: province]
en: Demerara-Mahaica
mk: Демерара-Махаика

[ctx: province]
en: Denguele
mk: Денгеле

[ctx: province]
en: Denizli
mk: Денизли

[ctx: province]
en: Dependencias Federales
mk: Федерална Територија

[ctx: province]
en: Derbyshire
mk: Дербишир

[ctx: province]
en: Destrnik
mk: Дестрник

[ctx: province]
en: Deux-Sèvres
mk: Де Севр

[ctx: province]
en: Devoll
mk: Деволи

[ctx: province]
en: Devon
mk: Девон

[ctx: province]
en: Dhaalu
mk: Џалу

[ctx: province]
en: Dhaka zila
mk: Џака зила

[ctx: province]
en: Dhamar
mk: Џамар

[ctx: province]
en: Dhi Qar
mk: Дикар

[ctx: province]
en: Dibër
mk: Дибер

[ctx: province]
en: Diego Martin
mk: Диего Мартин

[ctx: province]
en: Diekirch
mk: Дикирх

[ctx: province]
en: Diffa
mk: Дифа

[ctx: province]
en: Dikhil
mk: Дикил

[ctx: province]
en: Dili
mk: Дили

[ctx: province]
en: Dimashq
mk: Дамаск

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
mk: Динаџпур зила

[ctx: province]
en: Dinguiraye
mk: Дингуире

[ctx: province]
en: Diourbel
mk: Диурбел

[ctx: province]
en: Dire Dawa
mk: Дире Дава

[ctx: province]
en: District of Columbia
mk: Ферерален округ Колумбија

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
mk: Главна област на Богота

[ctx: province]
en: Distrito Federal
mk: Сојузен Округ

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
mk: Национален Дистрикт (Санто Доминго)

[ctx: province]
en: Divača
mk: Дивача

[ctx: province]
en: Diyala
mk: Дијала

[ctx: province]
en: Diyarbakir
mk: Диарбакир

[ctx: province]
en: Djelfa
mk: Џелфа

[ctx: province]
en: Djibouti
mk: Џибути

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
mk: Днјепропетровска Област

[ctx: province]
en: Dobeles novads
mk: Добелес крај

[ctx: province]
en: Dobje
mk: Добје

[ctx: province]
en: Dobrepolje
mk: Добрепоље

[ctx: province]
en: Dobrich
mk: Добрич

[ctx: province]
en: Dobrna
mk: Добрна

[ctx: province]
en: Dobrova-Polhov Gradec
mk: Доброва-Полхов Градец

[ctx: province]
en: Dobrovnik
mk: Добровник

[ctx: province]
en: Dodekanisos
mk: Додеканези

[ctx: province]
en: Dodoma
mk: Додома

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
mk: Дол при Љубљани

[ctx: province]
en: Dolenjske Toplice
mk: Долењске Топлице

[ctx: province]
en: Dolj
mk: Дољ

[ctx: province]
en: Domžale
mk: Домжале

[ctx: province]
en: Donegal
mk: Донегал

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
mk: Донецка Област

[ctx: province]
en: Dong Nai
mk: Донг Наи

[ctx: province]
en: Dong Thap
mk: Донг Тап

[ctx: province]
en: Donga
mk: Донга

[ctx: province]
en: Dordogne
mk: Дордоња

[ctx: province]
en: Dornava
mk: Дорнава

[ctx: province]
en: Dornod
mk: Дорнод

[ctx: province]
en: Dornogov,
mk: Дорногов

[ctx: province]
en: Dorset
mk: Дорсет

[ctx: province]
en: Dosso
mk: Досо

[ctx: province]
en: Doubs
mk: Ду

[ctx: province]
en: Dowa
mk: Дова

[ctx: province]
en: Drama
mk: Драма

[ctx: province]
en: Dravograd
mk: Дравоград

[ctx: province]
en: Drente
mk: Дренте

[ctx: province]
en: Drôme
mk: Дром

[ctx: province]
en: Duarte
mk: Дуарте

[ctx: province]
en: Dubayy
mk: Дубаи

[ctx: province]
en: Dublin
mk: Даблин

[ctx: province]
en: Dubreka
mk: Дубрека

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
mk: Дубровничко-неретванска жупанија

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
mk: Дамфрис и Геловеј

[ctx: province]
en: Dumyat
mk: Думиа

[ctx: province]
en: Dunaújváros
mk: Дунајварош

[ctx: province]
en: Dundagas novads
mk: Дундагас крај

[ctx: province]
en: Dundee City
mk: Град Данди

[ctx: province]
en: DundgovL
mk: Дундговл

[ctx: province]
en: Duplek
mk: Дуплек

[ctx: province]
en: Durango
mk: Дуранго

[ctx: province]
en: Durazno
mk: Дуразно

[ctx: province]
en: Durbes novads
mk: Дурбес крај

[ctx: province]
en: Durrës
mk: Драч

[ctx: province]
en: Duzce
mk: Дузче

[ctx: province]
en: Dzavhan
mk: Џаван

[ctx: province]
en: East
mk: Исток

[ctx: province]
en: East Ayrshire
mk: Источен Ејршир

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
mk: Источен Бербин - Корентин

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
mk: Источен Данбартоншир

[ctx: province]
en: East Lothian
mk: Источен Лотиан

[ctx: province]
en: East New Britain
mk: Источна Нова Британија

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
mk: Источен Ренфрешир

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
mk: Источен Рајдинг во Јоркшир

[ctx: province]
en: East Sepik
mk: Источен Сепик

[ctx: province]
en: East Sussex
mk: Источен Сасекс

[ctx: province]
en: Eastern
mk: Источен

[ctx: province]
en: Eastern Cape
mk: Источен 'Рт

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
mk: Источна Планинска Област

[ctx: province]
en: Eastern Samar
mk: Источен Самар

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
mk: Источен Тобаго

[ctx: province]
en: Ebon
mk: Ебон

[ctx: province]
en: Ebonyi
mk: Ебони

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
mk: Град Единбург

[ctx: province]
en: Edinet
mk: Единет

[ctx: province]
en: Edirne
mk: Едрене

[ctx: province]
en: Edo
mk: Едо

[ctx: province]
en: Eger
mk: Егер

[ctx: province]
en: Ehime
mk: Ехиме

[ctx: province]
en: Ekiti
mk: Екити

[ctx: province]
en: El Bayadh
mk: Ел Бајда

[ctx: province]
en: El Beni
mk: Ел Бени

[ctx: province]
en: El Callao
mk: Ел Калао

[ctx: province]
en: El Hajeb
mk: Ел Хаџеб

[ctx: province]
en: El Jadida
mk: Ел Џадида

[ctx: province]
en: El Oro
mk: Ел Оро

[ctx: province]
en: El Oued
mk: Ел Уед

[ctx: province]
en: El Paraiso
mk: Ел Параисо

[ctx: province]
en: El Progreso
mk: Ел Прогресо

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
mk: Ел Сеибо

[ctx: province]
en: El Tarf
mk: Ел Тарф

[ctx: province]
en: Elazig
mk: Елазиг

[ctx: province]
en: Elbasan
mk: Елбасан

[ctx: province]
en: Eleuthera
mk: Елјутера

[ctx: province]
en: Encamp
mk: Енкамп

[ctx: province]
en: Enga
mk: Енга

[ctx: province]
en: Engures novads
mk: Енгурес крај

[ctx: province]
en: Eniwetok
mk: Ениветок

[ctx: province]
en: Enna
mk: Ена

[ctx: province]
en: Entre Rios
mk: Ентре Риос

[ctx: province]
en: Enugu
mk: Енугу

[ctx: province]
en: Equateur
mk: Екватор

[ctx: province]
en: Erevan
mk: Ереван

[ctx: province]
en: Ermera
mk: Ермера

[ctx: province]
en: Erongo
mk: Еронго

[ctx: province]
en: Errachidia
mk: Ераџидиа

[ctx: province]
en: Erzincan
mk: Ерзинчан

[ctx: province]
en: Erzurum
mk: Ерзурум

[ctx: province]
en: Es Smara
mk: Ес Смара

[ctx: province]
en: Escaldes-Engordany
mk: Ескаладес-Ендоргани

[ctx: province]
en: Escuintla
mk: Ескинтла

[ctx: province]
en: Esfahan
mk: Исфахан

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
mk: Ескишехир

[ctx: province]
en: Esmeraldas
mk: Есмералдас

[ctx: province]
en: Espaillat
mk: Еспалитат

[ctx: province]
en: Espirito Santo
mk: Еспририто Санто

[ctx: province]
en: Essaouira
mk: Есаира

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
mk: Ескибо Острови - Западна Демерара

[ctx: province]
en: Essex
mk: Есекс

[ctx: province]
en: Essonne
mk: Есон

[ctx: province]
en: Esteli
mk: Естели

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
mk: Етела-Саво

[ctx: province]
en: Eure
mk: Ор

[ctx: province]
en: Eure-et-Loir
mk: Ор на Лоара

[ctx: province]
en: Evros
mk: Еврос

[ctx: province]
en: Evrytania
mk: Евританиа

[ctx: province]
en: Evvoia
mk: Евиа

[ctx: province]
en: Exuma
mk: Ексума

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
mk: Фааалелага

[ctx: province]
en: Faafu
mk: Фафу

[ctx: province]
en: Falcon
mk: Фалкон

[ctx: province]
en: Falkirk
mk: Фалкирк

[ctx: province]
en: Far North
mk: Далечен Север

[ctx: province]
en: Farah
mk: Фара

[ctx: province]
en: Faranah
mk: Фарана

[ctx: province]
en: Farg'ona
mk: Фергана

[ctx: province]
en: Faridpur zila
mk: Фаридпур зила

[ctx: province]
en: Faro
mk: Фаро

[ctx: province]
en: Fars
mk: Фарс

[ctx: province]
en: Faryab
mk: Фајраб

[ctx: province]
en: Fatick
mk: Фатик

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
mk: Федерација Босна и Херцеговина

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
mk: Племенски Зони Администрирани од Федерацијата

[ctx: province]
en: Fejér
mk: Фејер

[ctx: province]
en: Feni zila
mk: Фени зила

[ctx: province]
en: Fermo
mk: Фермо

[ctx: province]
en: Ferrara
mk: Ферара

[ctx: province]
en: Fianarantsoa
mk: Фианарантсоа

[ctx: province]
en: Fier
mk: Фиер

[ctx: province]
en: Fife
mk: Фиф

[ctx: province]
en: Figuig
mk: Фигиг

[ctx: province]
en: Finistère
mk: Финистер

[ctx: province]
en: Finnmark
mk: Финмарк

[ctx: province]
en: Firenze
mk: Фиренца

[ctx: province]
en: Flacq
mk: Флак

[ctx: province]
en: Flevoland
mk: Флеволанд

[ctx: province]
en: Flores
mk: Флорес

[ctx: province]
en: Florida
mk: Флорида

[ctx: province]
en: Florina
mk: Лерин

[ctx: province]
en: Foggia
mk: Фоџа

[ctx: province]
en: Fogo
mk: Фого

[ctx: province]
en: Fokis
mk: Фокис

[ctx: province]
en: Forecariah
mk: Форекариа

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
mk: Форли -Чезена

[ctx: province]
en: Formosa
mk: Формоса

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
mk: Франциско Моразан

[ctx: province]
en: Frederiksberg
mk: Фредериксберг

[ctx: province]
en: Frederiksborg
mk: Фредериксборг

[ctx: province]
en: Free State
mk: Слободна Земја

[ctx: province]
en: Fria
mk: Фриа

[ctx: province]
en: Fribourg
mk: Фрибур

[ctx: province]
en: Friesland
mk: Фризија

[ctx: province]
en: Frosinone
mk: Фросиноне

[ctx: province]
en: Fthiotis
mk: Фтиотис

[ctx: province]
en: Fujian
mk: Фуџијан

[ctx: province]
en: Fukui
mk: Фукуи

[ctx: province]
en: Fukuoka
mk: Фукуока

[ctx: province]
en: Fukusima
mk: Фукушима

[ctx: province]
en: Fuzuli
mk: Фузули

[ctx: province]
en: Fyn
mk: Фин

[ctx: province]
en: Fès
mk: Фез

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
mk: Гаат Алиф

[ctx: province]
en: Gabrovo
mk: Габрово

[ctx: province]
en: Gabu
mk: Габу

[ctx: province]
en: Gabès
mk: Габе

[ctx: province]
en: Gadabay
mk: Гадабај

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
mk: Гефу Џалу

[ctx: province]
en: Gafsa
mk: Гафса

[ctx: province]
en: Gaga'emauga
mk: Гагаемауга

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
mk: Гагаифомауга

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
mk: Кавказија, Обединета Автономна Територија

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
mk: Гаибанда зила

[ctx: province]
en: Galapagos
mk: Галапаго

[ctx: province]
en: Galguduud
mk: Галгудуд

[ctx: province]
en: Galle
mk: Гале

[ctx: province]
en: Galway
mk: Галвеј

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
mk: Гамбела

[ctx: province]
en: Gampaha
mk: Гампаха

[ctx: province]
en: Ganca
mk: Ганча

[ctx: province]
en: Gang'weondo
mk: Гангвеондо

[ctx: province]
en: Gansu
mk: Гансу

[ctx: province]
en: Ganzourgou
mk: Ганзургу

[ctx: province]
en: Gao
mk: Гао

[ctx: province]
en: Gaoual
mk: Гауал

[ctx: province]
en: Gard
mk: Гар

[ctx: province]
en: Garkalnes novads
mk: Гаркалнес крај

[ctx: province]
en: Gasa
mk: Гаса

[ctx: province]
en: Gash-Barka
mk: Гаш-Барка

[ctx: province]
en: Gauteng
mk: Гаутенг

[ctx: province]
en: Gaza
mk: Газа

[ctx: province]
en: Gaziantep
mk: Газиантеп

[ctx: province]
en: Gazipur zila
mk: Газипур зила

[ctx: province]
en: Gedo
mk: Гедо

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
mk: Гегаркуник

[ctx: province]
en: Gelderland
mk: Хелдедланд

[ctx: province]
en: Geneva
mk: Женева

[ctx: province]
en: Genova
mk: Џенова

[ctx: province]
en: Georgia
mk: Џорџија

[ctx: province]
en: Gers
mk: Жерс

[ctx: province]
en: Ghadāmis
mk: Гадамис

[ctx: province]
en: Ghanzi
mk: Ганзи

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
mk: Западен Бар ал Газал

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
mk: Западен Дарфур

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
mk: Западен Кордофар

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
mk: Западна Екваторија

[ctx: province]
en: Ghardaia
mk: Џардаиа

[ctx: province]
en: Gharyān
mk: Гаран

[ctx: province]
en: Ghazni
mk: Гажни

[ctx: province]
en: Ghowr
mk: Говр

[ctx: province]
en: Ghāt
mk: Гат

[ctx: province]
en: Gia Lai
mk: Гиа Лаи

[ctx: province]
en: Gifu
mk: Гифу

[ctx: province]
en: Gikongoro
mk: Гиконгоро

[ctx: province]
en: Gilan
mk: Гилан

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
mk: Гилбертови острови

[ctx: province]
en: Gilgit-Baltistan
mk: Гилгит-Балтистан

[ctx: province]
en: Giresun
mk: Гиресун

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
mk: Џирона

[ctx: province]
en: Gironde
mk: Жиронда

[ctx: province]
en: Gisborne
mk: Гисборн

[ctx: province]
en: Gisenyi
mk: Гисенји

[ctx: province]
en: Gitarama
mk: Гитарама

[ctx: province]
en: Gitega
mk: Гитега

[ctx: province]
en: Giurgiu
mk: Ѓурѓиу

[ctx: province]
en: Gjirokastër
mk: Ѓирокастро

[ctx: province]
en: Glarus
mk: Гларус

[ctx: province]
en: Glasgow City
mk: Град Глазгов

[ctx: province]
en: Gloucestershire
mk: Глочестершир

[ctx: province]
en: Gms'hane
mk: Гмсхане

[ctx: province]
en: Gnagna
mk: Гнагна

[ctx: province]
en: Gnaviyani
mk: Гнавијани

[ctx: province]
en: Goa
mk: Гоа

[ctx: province]
en: Goias
mk: Гоиа

[ctx: province]
en: Golestan
mk: Голестан

[ctx: province]
en: Gombe
mk: Гомбе

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
mk: Гопалгањ зила

[ctx: province]
en: Goranboy
mk: Горанбој

[ctx: province]
en: Gorenja vas-Poljane
mk: Горења вас-Пољане

[ctx: province]
en: Gorgol
mk: Горгол

[ctx: province]
en: Gorizia
mk: Горица

[ctx: province]
en: Gorišnica
mk: Горишница

[ctx: province]
en: Gorj
mk: Горџ

[ctx: province]
en: Gorje
mk: Горје

[ctx: province]
en: Gornja Radgona
mk: Горња Радгона

[ctx: province]
en: Gornji Grad
mk: Горњи Град

[ctx: province]
en: Gornji Petrovci
mk: Горњи Петровци

[ctx: province]
en: Gorno-Badakhshan
mk: Горно-Бадакшан

[ctx: province]
en: Gorontalo
mk: Горонтало

[ctx: province]
en: Gotlands län
mk: Готланд

[ctx: province]
en: Gourma
mk: Гурма

[ctx: province]
en: Govi-Altay
mk: Гови-Алтај

[ctx: province]
en: Govi-Smber
mk: Гови-Смбер

[ctx: province]
en: Goycay
mk: Гојчај

[ctx: province]
en: Gracias a Dios
mk: Грациас а Диос

[ctx: province]
en: Grad
mk: Град

[ctx: province]
en: Gramsh
mk: Грамш

[ctx: province]
en: Granada
mk: Гранада

[ctx: province]
en: Grand Bahama
mk: Гранд Бахама

[ctx: province]
en: Grand Basaa
mk: Гранд Басаа

[ctx: province]
en: Grand Cape Mount
mk: Гранд Кејп Планина

[ctx: province]
en: Grand Gedeh
mk: Гранд Геде

[ctx: province]
en: Grand Kru
mk: Гранд Кру

[ctx: province]
en: Grand Port
mk: Гранд Порт

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
mk: Големи Коморски Острови

[ctx: province]
en: Grande-Anse
mk: Гранд-Анс

[ctx: province]
en: Granma
mk: Гранма

[ctx: province]
en: Graubunden
mk: Граубинден

[ctx: province]
en: Greater Accra
mk: Голема Акра

[ctx: province]
en: Greater Manchester
mk: Голем Манчестер

[ctx: province]
en: GreveNmacher
mk: Гревенмахер

[ctx: province]
en: Grevena
mk: Гревена

[ctx: province]
en: Grobiņas novads
mk: Гробинас крај

[ctx: province]
en: Groningen
mk: Гронинген

[ctx: province]
en: Grosseto
mk: Гросето

[ctx: province]
en: Grosuplje
mk: Гросупље

[ctx: province]
en: Guadalajara
mk: Гвадалахара

[ctx: province]
en: Guadalcanal
mk: Гвадалканал

[ctx: province]
en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

[ctx: province]
en: Guainía
mk: Гуаниа

[ctx: province]
en: Guaira
mk: Гваира

[ctx: province]
en: Guam
mk: Гуам

[ctx: province]
en: Guanacaste
mk: Гванакасте

[ctx: province]
en: Guanajuato
mk: Гванахуато

[ctx: province]
en: Guangdong
mk: Гвангдонг

[ctx: province]
en: Guangxi
mk: Гуангџи

[ctx: province]
en: Guantanamo
mk: Гвантанамо

[ctx: province]
en: Guarda
mk: Гварда

[ctx: province]
en: Guarico
mk: Гварико

[ctx: province]
en: Guatemala
mk: Гватемала

[ctx: province]
en: Guaviare
mk: Гуавиаре

[ctx: province]
en: Guayas
mk: Гвајас

[ctx: province]
en: Guekedou
mk: Гекеду

[ctx: province]
en: Guelma
mk: Гиелма

[ctx: province]
en: Guelmim
mk: Гуелим

[ctx: province]
en: Guera
mk: Гуера

[ctx: province]
en: Guerrero
mk: Герро

[ctx: province]
en: Guidimaka
mk: Гидимака

[ctx: province]
en: Guimaras
mk: Гимарас

[ctx: province]
en: Guipúzcoa
mk: Гипузкоа

[ctx: province]
en: Guizhou
mk: Гижу

[ctx: province]
en: Gujarat
mk: Гуџарат

[ctx: province]
en: Gulbenes novads
mk: Гулбенес крај

[ctx: province]
en: Gulf
mk: Галф

[ctx: province]
en: Gulu
mk: Гулу

[ctx: province]
en: Gunma
mk: Гунма

[ctx: province]
en: Guria
mk: Гуриа

[ctx: province]
en: Guyane
mk: Гвајана

[ctx: province]
en: Guyuan
mk: Жијан

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
mk: Гвангџу Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Gwynedd
mk: Гвинед

[ctx: province]
en: Gyeonggido
mk: Гиеонгидо

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
mk: Гиеонгсангбундо

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
mk: Гиеонгсангнамдо

[ctx: province]
en: Győr
mk: Гиор

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
mk: Ѓер-Мосон-Сопрон

[ctx: province]
en: Gävleborgs län
mk: Гевлеборг

[ctx: province]
en: Ha
mk: На

[ctx: province]
en: Ha Giang
mk: Ха Гианг

[ctx: province]
en: Ha Nam
mk: Ха Нам

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
mk: Ханој

[ctx: province]
en: Ha Tay
mk: Ха Тау

[ctx: province]
en: Ha Tinh
mk: Ха Тин

[ctx: province]
en: Ha'il
mk: Хаил

[ctx: province]
en: HaDarom
mk: Јужен округ

[ctx: province]
en: HaMerkaz
mk: Централен округ

[ctx: province]
en: HaZafon
mk: Северен округ

[ctx: province]
en: Haa Alif
mk: Хаалиф

[ctx: province]
en: Haa Dhaalu
mk: Хадалу

[ctx: province]
en: Habiganj zila
mk: Хабигањ зила

[ctx: province]
en: Haciqabul
mk: Хаџикабул

[ctx: province]
en: Hadramawt
mk: Хадрамавт

[ctx: province]
en: Hai Duong
mk: Ха Дуонг

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
mk: Ха Понг

[ctx: province]
en: Haifa
mk: Хаифа

[ctx: province]
en: Hainan
mk: Хаинан

[ctx: province]
en: Hainaut
mk: Ино

[ctx: province]
en: Hajdina
mk: Хајдина

[ctx: province]
en: Hajdu-Bihar
mk: Хајду-Бихар

[ctx: province]
en: Hajjah
mk: Аџа

[ctx: province]
en: Hakkari
mk: Хакари

[ctx: province]
en: Halab
mk: Алепо

[ctx: province]
en: Hallands län
mk: Халанд

[ctx: province]
en: Hamadan
mk: Хамадан

[ctx: province]
en: Hamah
mk: Ама

[ctx: province]
en: Hambantota
mk: Хамбантота

[ctx: province]
en: Hamburg
mk: Хамбург

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
mk: Хамгионгбук-до

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
mk: Хамгиогнам-до

[ctx: province]
en: Hampshire
mk: Хемпшир

[ctx: province]
en: Hanover
mk: Хановер

[ctx: province]
en: Harare
mk: Хараре

[ctx: province]
en: Harari People
mk: Харари

[ctx: province]
en: Hardap
mk: Хардкап

[ctx: province]
en: Harghita
mk: Харгита

[ctx: province]
en: Harjumaa
mk: Хајрума

[ctx: province]
en: Haryana
mk: Харијана

[ctx: province]
en: Has
mk: Хас

[ctx: province]
en: Haskovo
mk: Хасково

[ctx: province]
en: Hatay
mk: Хатај

[ctx: province]
en: Hato Mayor
mk: Хато Мајор

[ctx: province]
en: Haut-Katanga
mk: О-Катанга

[ctx: province]
en: Haut-Lomami
mk: О-Ломами

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
mk: Горен Буму

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
mk: Горна Рајна

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
mk: Горна Сасандра

[ctx: province]
en: Haut-Uele
mk: О-Уеле

[ctx: province]
en: Haute-Corse
mk: Горна Корзика

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
mk: Горна Гарона

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
mk: Горен Кото

[ctx: province]
en: Haute-Loire
mk: Горна Лоара

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
mk: Горна Савоја

[ctx: province]
en: Haute-Saône
mk: Горна Саона

[ctx: province]
en: Haute-Vienne
mk: Горен Вијен

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
mk: Горни Алпи

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
mk: Горни Пиринеи

[ctx: province]
en: Hauts-de-Seine
mk: Горна Сена

[ctx: province]
en: Hawaii
mk: Хаваи

[ctx: province]
en: Hawalli
mk: Хавали

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
mk: Хокс Беј

[ctx: province]
en: Hebei
mk: Хебеи

[ctx: province]
en: Hebron
mk: Хеброн

[ctx: province]
en: Hedmark
mk: Хедмарк

[ctx: province]
en: Heilongjiang
mk: Хеилоџијанг

[ctx: province]
en: Helmand
mk: Хелманд

[ctx: province]
en: Henan
mk: Хенан

[ctx: province]
en: Hentiy
mk: Хентии

[ctx: province]
en: Herat
mk: Херат

[ctx: province]
en: Heredia
mk: Хередиа

[ctx: province]
en: Herefordshire
mk: Херефордшир

[ctx: province]
en: Herrera
mk: Ерера

[ctx: province]
en: Hertfordshire
mk: Хертфордшир

[ctx: province]
en: Hessen
mk: Есен

[ctx: province]
en: Heves
mk: Хевес

[ctx: province]
en: Hhohho
mk: Хохо

[ctx: province]
en: Hidalgo
mk: Идалго

[ctx: province]
en: Highland
mk: Хајленд

[ctx: province]
en: Hiirsan
mk: Хирсан

[ctx: province]
en: Hiiumaa
mk: Хиума

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
mk: Химачал Прадеш

[ctx: province]
en: Hiroshima
mk: Хирошима

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
mk: Хо Ши Мин

[ctx: province]
en: Hoa Binh
mk: Хоа Бин

[ctx: province]
en: Hodh ech Chargui
mk: Ход ех Шаргуи

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
mk: Ход ел Шарби

[ctx: province]
en: Hodoš
mk: Ходош

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
mk: Хофуоборгарсеуи утан Реикјавикур

[ctx: province]
en: Hoima
mk: Хоима

[ctx: province]
en: Hokkaido
mk: Хокаидо

[ctx: province]
en: Holgun
mk: Холгун

[ctx: province]
en: Holquin
mk: Холкин

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
mk: Хомељскаја област

[ctx: province]
en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

[ctx: province]
en: Hordaland
mk: Хордаланд

[ctx: province]
en: Horjul
mk: Хорјул

[ctx: province]
en: Hormozgan
mk: Хормозган

[ctx: province]
en: Houaphan
mk: Хуафан

[ctx: province]
en: Houet
mk: Хуе

[ctx: province]
en: Hovd
mk: Ховд

[ctx: province]
en: Hovsgol
mk: Ховсгол

[ctx: province]
en: Howland Island
mk: Остров Хауланд

[ctx: province]
en: Hoče-Slivnica
mk: Хоче-Сливница

[ctx: province]
en: Hrastnik
mk: Храстник

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
mk: Хроџенскаја област

[ctx: province]
en: Hrpelje-Kozina
mk: Хрпеље-Козина

[ctx: province]
en: Hsinchu City
mk: Синчу град

[ctx: province]
en: Hsinchu County
mk: Синчу Област

[ctx: province]
en: Hualien County
mk: Хуалиен Област

[ctx: province]
en: Huambo
mk: Хуамбо

[ctx: province]
en: Huancavelica
mk: Хуанкевелика

[ctx: province]
en: Huanuco
mk: Хуануко

[ctx: province]
en: Hubei
mk: Хубеи

[ctx: province]
en: Huehuetenango
mk: Хехетенанго

[ctx: province]
en: Huelva
mk: Вуелва

[ctx: province]
en: Huesca
mk: Вуеска

[ctx: province]
en: Huila
mk: Хуила

[ctx: province]
en: Hunan
mk: Хунан

[ctx: province]
en: Hunedoara
mk: Унедоара

[ctx: province]
en: Hung Yen
mk: Хунг Јен

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
mk: Хвангхебук-до

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
mk: Хвангенам-до

[ctx: province]
en: Hyogo
mk: Иого

[ctx: province]
en: Häme
mk: Хаме

[ctx: province]
en: Hérault
mk: Еро

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
mk: Хозмевашархељ

[ctx: province]
en: Ibaraki
mk: Ибараки

[ctx: province]
en: Ibb
mk: Иб

[ctx: province]
en: Ica
mk: Ика

[ctx: province]
en: Icel
mk: Ицел

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
mk: Ида-Вирума

[ctx: province]
en: Idaho
mk: Ајдахо

[ctx: province]
en: Idlib
mk: Идлиб

[ctx: province]
en: Idrija
mk: Идрија

[ctx: province]
en: Iecavas novads
mk: Лекавас крај

[ctx: province]
en: Ifrane
mk: Ифран

[ctx: province]
en: Ifugao
mk: Ифугао

[ctx: province]
en: Ig
mk: Иг

[ctx: province]
en: Iganga
mk: Иганга

[ctx: province]
en: Igidir
mk: Игидир

[ctx: province]
en: Iiam
mk: Иам

[ctx: province]
en: Ikšķiles novads
mk: Икшкилес крај

[ctx: province]
en: Ilan County
mk: Илан Област

[ctx: province]
en: Ileia
mk: Елис

[ctx: province]
en: Ilfov
mk: Илфов

[ctx: province]
en: Ilirska Bistrica
mk: Илирска Бистрица

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
mk: Ил и Вилен

[ctx: province]
en: Illinois
mk: Илиноис

[ctx: province]
en: Illizi
mk: Илизи

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
mk: Северен Илокос

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
mk: Јужен Илокос

[ctx: province]
en: Iloilo
mk: Илоило

[ctx: province]
en: Ilūkstes novads
mk: Илукстес крај

[ctx: province]
en: Imathia
mk: Иматиа

[ctx: province]
en: Imbabura
mk: Имбабура

[ctx: province]
en: Imereti
mk: Имерети

[ctx: province]
en: Imisli
mk: Имисли

[ctx: province]
en: Imo
mk: Имо

[ctx: province]
en: Imperia
mk: Империа

[ctx: province]
en: Inagua
mk: Инагва

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
mk: Инчеон Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Inchiri
mk: Инчири

[ctx: province]
en: Independencia
mk: Индепенденциа

[ctx: province]
en: Indiana
mk: Индијана

[ctx: province]
en: Indre
mk: Ендр

[ctx: province]
en: Indre-et-Loire
mk: Ендр и Лоара

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
mk: Ингушија

[ctx: province]
en: Inhambane
mk: Инамбане

[ctx: province]
en: Intibuca
mk: Интибука

[ctx: province]
en: Inverclyde
mk: Инверклајд

[ctx: province]
en: Inčukalna novads
mk: Инчукална крај

[ctx: province]
en: Ioannina
mk: Јанина

[ctx: province]
en: Ioba
mk: Оба

[ctx: province]
en: Iowa
mk: Ајова

[ctx: province]
en: Irakleion
mk: Ираклион

[ctx: province]
en: Irbid
mk: Ирбид

[ctx: province]
en: Iringa
mk: Иринга

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
mk: Иркутска Област

[ctx: province]
en: Isabel
mk: Изабел

[ctx: province]
en: Isabela
mk: Изабела

[ctx: province]
en: Isernia
mk: Исерниа

[ctx: province]
en: Ishikawa
mk: Ишикава

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
mk: Исла де ла Хувентуд

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
mk: Исламабад Федерален Округ на Главен Град

[ctx: province]
en: Islands
mk: Острови

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
mk: Баиа Острови

[ctx: province]
en: Isle of Wight
mk: Вајт Остров

[ctx: province]
en: Ismayilli
mk: Исмаили

[ctx: province]
en: Isparta
mk: Испарта

[ctx: province]
en: Istanbul
mk: Истанбул

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
mk: Истарска жупанија

[ctx: province]
en: Isère
mk: Изер

[ctx: province]
en: Itapua
mk: Итапуа

[ctx: province]
en: Ituri
mk: Итури

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
mk: Ита-Усима

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
mk: Ивано-Франкивска Област

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
mk: Ивановска Област

[ctx: province]
en: Ivančna Gorica
mk: Иванчна Горица

[ctx: province]
en: Iwate
mk: Ивате

[ctx: province]
en: Izabal
mk: Изабал

[ctx: province]
en: Izmir
mk: Измир

[ctx: province]
en: Izola
mk: Изола

[ctx: province]
en: Jaffna
mk: Џафна

[ctx: province]
en: Jaghbūb
mk: Џахбуб

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
mk: Џаипурат зила

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
mk: Џалал - Абад

[ctx: province]
en: Jalapa
mk: Халапа

[ctx: province]
en: Jalisco
mk: Халиско

[ctx: province]
en: Jaluit
mk: Џалуит

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
mk: Џамалпур зила

[ctx: province]
en: Jambi
mk: Јамби

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
mk: Џаму и Кашмир

[ctx: province]
en: Jan Mayen
mk: Јан Мејен

[ctx: province]
en: Janub Darfur
mk: Јужен Дарфур

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
mk: Јужен Рурдуфан

[ctx: province]
en: Janub Sina'
mk: Јануб Сина

[ctx: province]
en: Jarash
mk: Јараш

[ctx: province]
en: Jariyan al Batnah
mk: Џариан ал Батна

[ctx: province]
en: Jarvis Island
mk: Остров Џарвис

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
mk: Јаунјелгавашки крај

[ctx: province]
en: Jaunpiebalgas novads
mk: Јаунпиебалгас крај

[ctx: province]
en: Jaunpils novads
mk: Јаунпилс крај

[ctx: province]
en: Jawa Barat
mk: Западна Јава

[ctx: province]
en: Jawa Tengah
mk: Централна Јава

[ctx: province]
en: Jawa Timur
mk: Источна Јава

[ctx: province]
en: Jaén
mk: Хаен

[ctx: province]
en: Jejudo
mk: Јејудо

[ctx: province]
en: Jelgava
mk: Јелгава

[ctx: province]
en: Jelgavas novads
mk: Јелгавас крај

[ctx: province]
en: Jendouba
mk: Џендуба

[ctx: province]
en: Jenin
mk: Израел

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
mk: Јеонрабугдо

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
mk: Јеонранамдо

[ctx: province]
en: Jerada
mk: Џерада

[ctx: province]
en: Jericho
mk: Јерихон

[ctx: province]
en: Jerusalem
mk: Ерусалим

[ctx: province]
en: Jesenice
mk: Јесенице

[ctx: province]
en: Jessore zila
mk: Џесоре зила

[ctx: province]
en: Jezersko
mk: Језерско

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
mk: Џалакати зила

[ctx: province]
en: Jharkhand
mk: Џарканд

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
mk: Џенаида зила

[ctx: province]
en: Jiangsu
mk: Џиангсу

[ctx: province]
en: Jiangxi
mk: Џианкси

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
mk: Џид Хафс

[ctx: province]
en: Jigawa
mk: Џигава

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
mk: Јужноморавски крај

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
mk: Јужночешки крај

[ctx: province]
en: Jijel
mk: Џијел

[ctx: province]
en: Jilin
mk: Џилин

[ctx: province]
en: Jim'
mk: Џим

[ctx: province]
en: Jinja
mk: Џиња

[ctx: province]
en: Jinotega
mk: Џинотега

[ctx: province]
en: Jizzax
mk: Џиза

[ctx: province]
en: Jlzan
mk: Џизан

[ctx: province]
en: Jnqall
mk: Џанкал

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
mk: Атол Џонстон

[ctx: province]
en: Johor
mk: Џохор

[ctx: province]
en: Jowzjan
mk: Џовзјан

[ctx: province]
en: Jubbada Dhexe
mk: Јубада Џехе

[ctx: province]
en: Jubbada Hoose
mk: Џубада Хосе

[ctx: province]
en: Jujuy
mk: Јујуу

[ctx: province]
en: Junin
mk: Хунин

[ctx: province]
en: Jura
mk: Јура

[ctx: province]
en: Juršinci
mk: Јуршинци

[ctx: province]
en: Jutiapa
mk: Хутиапа

[ctx: province]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
mk: Јаш-Наѓкун-Шолнок

[ctx: province]
en: Jämtlands län
mk: Јемтланд

[ctx: province]
en: Järvamaa
mk: Јарвама

[ctx: province]
en: Jõgevamaa
mk: Јогевма

[ctx: province]
en: Jönkopings län
mk: Јорчепинг

[ctx: province]
en: Jēkabpils
mk: Јекабпилс

[ctx: province]
en: Jēkabpils novads
mk: Јекабпилс крај

[ctx: province]
en: Jūrmala
mk: Јирмала

[ctx: province]
en: Kaafu
mk: Кафу

[ctx: province]
en: Kabale
mk: Кабале

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
mk: Кабардино Балкарија

[ctx: province]
en: Kabarole
mk: Кабароле

[ctx: province]
en: Kaberamaido
mk: Каберамаидо

[ctx: province]
en: Kabul
mk: Кабул

[ctx: province]
en: Kach Kong
mk: Качконг

[ctx: province]
en: Kachin
mk: Качин

[ctx: province]
en: Kadiogo
mk: Кадиого

[ctx: province]
en: Kaduna
mk: Кадуна

[ctx: province]
en: Kaesong-si
mk: Кесонгси

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
mk: Кафр аш Шеик

[ctx: province]
en: Kagawa
mk: Кагава

[ctx: province]
en: Kagera
mk: Кагера

[ctx: province]
en: Kagoshima
mk: Кагошима

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
mk: Караманмарас

[ctx: province]
en: Kainuu
mk: Каину

[ctx: province]
en: Kairouan
mk: Каируан

[ctx: province]
en: Kakheti
mk: Какхети

[ctx: province]
en: Kalangala
mk: Калангала

[ctx: province]
en: Kalasin
mk: Каласин

[ctx: province]
en: Kalbacar
mk: Калбачар

[ctx: province]
en: Kalimantan Barat
mk: Западен Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
mk: Јужен Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Tengah
mk: Централен Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Timur
mk: Источен Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Utara
mk: Северен Калимантан

[ctx: province]
en: Kalinga-Apayso
mk: Калинга-Апаисо

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
mk: Калининградска Област

[ctx: province]
en: Kalmar län
mk: Калмар

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
mk: Калмикија

[ctx: province]
en: Kalutara
mk: Калутара

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
mk: Калушка Област

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
mk: Покраина Камчатка

[ctx: province]
en: Kamnik
mk: Камник

[ctx: province]
en: Kampala
mk: Кампала

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
mk: Камфасанг Пет

[ctx: province]
en: Kampong Chhnang
mk: Кампонгчанг

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
mk: Кампонгспру

[ctx: province]
en: Kampong Thum
mk: Кампонгтум

[ctx: province]
en: Kampot
mk: Кампот

[ctx: province]
en: Kamuli
mk: Камули

[ctx: province]
en: Kamwenge
mk: Камвенге

[ctx: province]
en: Kanagawa
mk: Канагава

[ctx: province]
en: Kanal
mk: Канал

[ctx: province]
en: Kanchanaburi
mk: Качанабури

[ctx: province]
en: Kandaal
mk: Кандал

[ctx: province]
en: Kandahar
mk: Кандахар

[ctx: province]
en: Kandavas novads
mk: Кандавас крај

[ctx: province]
en: Kandy
mk: Канду

[ctx: province]
en: Kanem
mk: Канем

[ctx: province]
en: Kangwon-do
mk: Кангвон-до

[ctx: province]
en: Kankan
mk: Канкан

[ctx: province]
en: Kano
mk: Кано

[ctx: province]
en: Kansas
mk: Канзас

[ctx: province]
en: Kanungu
mk: Канунгу

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
mk: Каошиунг град

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
mk: Каошиунг Област

[ctx: province]
en: Kaolack
mk: Колак

[ctx: province]
en: Kapchorwa
mk: Капчорва

[ctx: province]
en: Kapisa
mk: Каписа

[ctx: province]
en: Kaposvár
mk: Капошвае

[ctx: province]
en: Kara
mk: Кара

[ctx: province]
en: Karabk
mk: Карабк

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
mk: Карачаево-Черкезија

[ctx: province]
en: Karaman
mk: Караман

[ctx: province]
en: Karas
mk: Карас

[ctx: province]
en: Karbala'
mk: Карбала

[ctx: province]
en: Karditsa
mk: Кардица

[ctx: province]
en: Kardzhali
mk: Крџали

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
mk: Карелија

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
mk: Карловачка жупанија

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
mk: Карловечки крај

[ctx: province]
en: Karnataka
mk: Карнатака

[ctx: province]
en: Karonga
mk: Каронга

[ctx: province]
en: Kars
mk: Карс

[ctx: province]
en: Karuzi
mk: Карузи

[ctx: province]
en: Kasai
mk: Касаи

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
mk: Источен Касаи

[ctx: province]
en: Kasese
mk: Касесе

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
mk: Касказини Пемба

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
mk: Касказини Унгуја

[ctx: province]
en: Kassala
mk: Касала

[ctx: province]
en: Kastamonu
mk: Кастамону

[ctx: province]
en: Kastoria
mk: Костур

[ctx: province]
en: Kasungu
mk: Касунгу

[ctx: province]
en: Katakwi
mk: Катакви

[ctx: province]
en: Katsina
mk: Катсина

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
mk: Каунски Округ

[ctx: province]
en: Kavajë
mk: Каваја

[ctx: province]
en: Kavalla
mk: Кавала

[ctx: province]
en: Kayah
mk: Каја

[ctx: province]
en: Kayanza
mk: Кајанза

[ctx: province]
en: Kayes
mk: Каес

[ctx: province]
en: Kayin
mk: Каин

[ctx: province]
en: Kayseri
mk: Каисери

[ctx: province]
en: Kayunga
mk: Кајунга

[ctx: province]
en: Kebbi
mk: Кеби

[ctx: province]
en: Kebili
mk: Кебили

[ctx: province]
en: Kecskemét
mk: Кешкемет

[ctx: province]
en: Kedah
mk: Кеда

[ctx: province]
en: Keelung City
mk: Килунг Област

[ctx: province]
en: Kefallinia
mk: Кефалонија

[ctx: province]
en: Kegalla
mk: Кегала

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
mk: Келат Срагна

[ctx: province]
en: Kelantan
mk: Келантан

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
mk: Кемеровска Област

[ctx: province]
en: Kemo
mk: Кемо

[ctx: province]
en: Kenedougou
mk: Кенедугу

[ctx: province]
en: Kent
mk: Кент

[ctx: province]
en: Kentucky
mk: Кентаки

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
mk: Кепулауан Бангка Белитунг

[ctx: province]
en: Kepulauan Riau
mk:  Риау Острови

[ctx: province]
en: Kerala
mk: Керала

[ctx: province]
en: Kerkyra
mk: Крф

[ctx: province]
en: Kerman
mk: Керман

[ctx: province]
en: Kermanshah
mk: Керманшах

[ctx: province]
en: Kerouane
mk: Керуане

[ctx: province]
en: Kerry
mk: Кери

[ctx: province]
en: Keryneia
mk: Керинеиа

[ctx: province]
en: Kgalagadi
mk: Халагади

[ctx: province]
en: Kgatleng
mk: Хатленг

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
mk: Хабаровска Покраина

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
mk: Каграчари зила

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
mk: Кавказија

[ctx: province]
en: Khammouan
mk: Камуан

[ctx: province]
en: Khan Yunis
mk: Хан Јунис

[ctx: province]
en: Khanh Hoa
mk: Кан Хоа

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
mk: Канти-Мансиски Автономен Округ

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
mk: Харковска Област

[ctx: province]
en: Khatlon
mk: Катлон

[ctx: province]
en: Khemisaet
mk: Кемисет

[ctx: province]
en: Khenchela
mk: Кенчела

[ctx: province]
en: Khenifra
mk: Кенифра

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
mk: Херсонска Област

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
mk: Хмелинска Област

[ctx: province]
en: Khomas
mk: Комас

[ctx: province]
en: Khon Kaen
mk: Кон Каен

[ctx: province]
en: Khorasan
mk: Хорасан

[ctx: province]
en: Khorazm
mk: Хоразм

[ctx: province]
en: Khouribga
mk: Курбига

[ctx: province]
en: Khowst
mk: Ковст

[ctx: province]
en: Khulna zila
mk: Кулна зила

[ctx: province]
en: Khuzestan
mk: Хузестан

[ctx: province]
en: Khyber Pakhtun Khawa
mk: Кибер Пактун Кава

[ctx: province]
en: Kibaale
mk: Кибале

[ctx: province]
en: Kiboga
mk: Кибога

[ctx: province]
en: Kibungo
mk: Кибунго

[ctx: province]
en: Kibuye
mk: Кибуе

[ctx: province]
en: Kidal
mk: Кидал

[ctx: province]
en: Kidričevo
mk: Кирдичево

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
mk: Кие-Нтем

[ctx: province]
en: Kien Giang
mk: Кин Гиан

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
mk: Кигали - Рурална Зона

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
mk: Кигали - Град

[ctx: province]
en: Kildare
mk: Килдар

[ctx: province]
en: Kili
mk: Кили

[ctx: province]
en: Kilimanjaro
mk: Килиманџаро

[ctx: province]
en: Kilinochchi
mk: Килиночичи

[ctx: province]
en: Kilis
mk: Килис

[ctx: province]
en: Kilkenny
mk: Килкени

[ctx: province]
en: Kilkis
mk: Кукуш

[ctx: province]
en: Kindia
mk: Киндиа

[ctx: province]
en: Kingman Reef
mk: Гребен Кингман

[ctx: province]
en: Kingston
mk: Кингстон

[ctx: province]
en: Kinshasa
mk: Киншаса

[ctx: province]
en: Kirikkale
mk: Кирикале

[ctx: province]
en: Kirklareli
mk: Киркларели

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
mk: Кировоградска Област

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
mk: Кировска Област

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
mk: Киршехир

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
mk: Кишоргањ зила

[ctx: province]
en: Kisoro
mk: Кисоро

[ctx: province]
en: Kissidougou
mk: Кисидугу

[ctx: province]
en: Kitgum
mk: Китгум

[ctx: province]
en: Klaipėdos Apskritis
mk: Клаипедски округ

[ctx: province]
en: Kobarid
mk: Кобарид

[ctx: province]
en: Kobilje
mk: Кобиље

[ctx: province]
en: Kocaeli
mk: Коџали

[ctx: province]
en: Kochi
mk: Кочи

[ctx: province]
en: Kocēnu novads
mk: Коцену крај

[ctx: province]
en: Kogi
mk: Коги

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
mk: Кохкилуе и Буер Ахмад

[ctx: province]
en: Kokneses novads
mk: Кокнесески крај

[ctx: province]
en: Kolda
mk: Колда

[ctx: province]
en: Kolonjë
mk: Колоњ

[ctx: province]
en: Komen
mk: Комен

[ctx: province]
en: Komenda
mk: Коменда

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
mk: Коми

[ctx: province]
en: Komondjari
mk: Комонџари

[ctx: province]
en: Kompienga
mk: Компиенга

[ctx: province]
en: Komárom-Esztergom
mk: Комарон-Естергом

[ctx: province]
en: Kon Tum
mk: Кон Тум

[ctx: province]
en: Konar
mk: Конар

[ctx: province]
en: Kondoz
mk: Кондоз

[ctx: province]
en: Kongo central
mk: Централно Конго

[ctx: province]
en: Konya
mk: Коња

[ctx: province]
en: Koper
mk: Копер

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
mk: Копривничко-крижевачка жупанија

[ctx: province]
en: Kordestan
mk: Курдистан

[ctx: province]
en: Korinthia
mk: Коринтија

[ctx: province]
en: Korçë
mk: Корча

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
mk: Косово-Метохија

[ctx: province]
en: Kosrae
mk: Косре

[ctx: province]
en: Kossi
mk: Коси

[ctx: province]
en: Kostanjevica na Krki
mk: Костанјевица на Крка

[ctx: province]
en: Kostel
mk: Костел

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
mk: Костромска Област

[ctx: province]
en: Kotayk'
mk: Котаик

[ctx: province]
en: Kotido
mk: Котидо

[ctx: province]
en: Koubia
mk: Кубиа

[ctx: province]
en: Kouffo
mk: Куфо

[ctx: province]
en: Kouilou
mk: Килу

[ctx: province]
en: Koulpulogo
mk: Кулпулого

[ctx: province]
en: Koundara
mk: Кундара

[ctx: province]
en: Kouritenga
mk: Куритенга

[ctx: province]
en: Kouroussa
mk: Куруса

[ctx: province]
en: Kourweogo
mk: Курвеого

[ctx: province]
en: Kowloon City
mk: Ковлон Сити

[ctx: province]
en: Kozani
mk: Кожани

[ctx: province]
en: Kozje
mk: Козје

[ctx: province]
en: Kočevje
mk: Кочевје

[ctx: province]
en: Košický kraj
mk: Кошички крај

[ctx: province]
en: Krabi
mk: Краби

[ctx: province]
en: Krachoh
mk: Крачох

[ctx: province]
en: Kranj
mk: Крањ

[ctx: province]
en: Kranjska Gora
mk: Крањска Гора

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
mk: Крапинско-загорска жупанија

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
mk: Краснодарска Покраина

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
mk: Краснојарска Покраина

[ctx: province]
en: Krimuldas novads
mk: Кримулдас крај

[ctx: province]
en: Križevci
mk: Крижевци

[ctx: province]
en: Krong Kaeb
mk: Кронг Кеб

[ctx: province]
en: Krong Pailin
mk: Кронг Паилинг

[ctx: province]
en: Kronobergs län
mk: Кроноберг

[ctx: province]
en: Krujë
mk: Круја

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
mk: Бангкок

[ctx: province]
en: Krustpils novads
mk: Крустпилс крај

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
mk: Краловехрадецки крај

[ctx: province]
en: Krāslavas novads
mk: Краславас крај

[ctx: province]
en: Krško
mk: Кршко

[ctx: province]
en: Ktahya
mk: Катија

[ctx: province]
en: Kukës
mk: Кукес

[ctx: province]
en: Kuldīgas novads
mk: Кулдигас крај

[ctx: province]
en: Kumamoto
mk: Кумамото

[ctx: province]
en: Kumi
mk: Куми

[ctx: province]
en: Kunene
mk: Кунене

[ctx: province]
en: Kungota
mk: Кунгота

[ctx: province]
en: Kurbin
mk: Курбин

[ctx: province]
en: Kurdamir
mk: Курдамир

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
mk: Кирганска Област

[ctx: province]
en: Kurigram zila
mk: Куригам зила

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
mk: Курска Област

[ctx: province]
en: Kurunegala
mk: Курунегала

[ctx: province]
en: Kushtia zila
mk: Куштиа зила

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
mk: Кусини Унгуја

[ctx: province]
en: Kuzma
mk: Кузма

[ctx: province]
en: Kuçovë
mk: Кучова

[ctx: province]
en: Kvemo Kartli
mk: Квемо Картли

[ctx: province]
en: Kwai Tsing
mk: Кваи Цинг

[ctx: province]
en: Kwajalein
mk: Кваџалејн

[ctx: province]
en: Kwango
mk: Кванго

[ctx: province]
en: Kwara
mk: Квара

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
mk: Квазулу-Натал

[ctx: province]
en: Kweneng
mk: Квененг

[ctx: province]
en: Kwilu
mk: Квилу

[ctx: province]
en: Kwun Tong
mk: Хонг Конг

[ctx: province]
en: Kyenjojo
mk: Киенџоџо

[ctx: province]
en: Kyiv
mk: Киев

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
mk: Киевска Област

[ctx: province]
en: Kyklades
mk: Киклади

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
mk: Кименлаксо

[ctx: province]
en: Kyoto
mk: Кјото

[ctx: province]
en: Kyustendil
mk: Ќустендил

[ctx: province]
en: Kärnten
mk: Корушка

[ctx: province]
en: Kénitra
mk: Кенитра

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
mk: Карсавас крај

[ctx: province]
en: L'Aquila
mk: Аквила

[ctx: province]
en: L'Ariana
mk: Ариана

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
mk: Лвовска Област

[ctx: province]
en: La Altagracia
mk: Ла Алтаграција

[ctx: province]
en: La Coruña
mk: Ла Коруња

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
mk: Ла Естрелета [Елиас Пина]

[ctx: province]
en: La Guajira
mk: Ла Гваџира

[ctx: province]
en: La Habana
mk: Ла Хабана

[ctx: province]
en: La Libertad
mk: Ла Либертад

[ctx: province]
en: La Manouba
mk: Мануба

[ctx: province]
en: La Massana
mk: Ла Масана

[ctx: province]
en: La Pampa
mk: Ла Пампа

[ctx: province]
en: La Paz
mk: Ла Паз

[ctx: province]
en: La Rioja
mk: Ла Риоха

[ctx: province]
en: La Romana
mk: Ла Романа

[ctx: province]
en: La Réunion
mk: Реунион

[ctx: province]
en: La Spezia
mk: Ла Специа

[ctx: province]
en: La Union
mk: Ла Унион

[ctx: province]
en: La Vega
mk: Ла Вега

[ctx: province]
en: Laamu
mk: Ламу

[ctx: province]
en: Labe
mk: Лабе

[ctx: province]
en: Lac
mk: Лач

[ctx: province]
en: Lacin
mk: Лачин

[ctx: province]
en: Lacs
mk: Лаш

[ctx: province]
en: Lae
mk: Лае

[ctx: province]
en: Laghman
mk: Лагман

[ctx: province]
en: Laghouat
mk: Лагуат

[ctx: province]
en: Lagos
mk: Лагос

[ctx: province]
en: Laguna
mk: Лагуна

[ctx: province]
en: Lagunes
mk: Лагун

[ctx: province]
en: Lahij
mk: Лахиј

[ctx: province]
en: Lai Chau
mk:  Лаи Чау

[ctx: province]
en: Lakonia
mk: Лакониа

[ctx: province]
en: Lakshadweep
mk: Лакшадвип

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
mk: Лакшмипур зила

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
mk: Лалмонирхат зила

[ctx: province]
en: Lam Dong
mk: Лам Донг

[ctx: province]
en: Lambayeque
mk: Ламбаек

[ctx: province]
en: Lampang
mk: Лампанг

[ctx: province]
en: Lamphun
mk: Ламхун

[ctx: province]
en: Lampung
mk: Лампунг

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
mk: Северен Ланао

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
mk: Јужен Ланао

[ctx: province]
en: Lancashire
mk: Ланкашир

[ctx: province]
en: Landes
mk: Ланд

[ctx: province]
en: Lang Son
mk: Ланг Сон

[ctx: province]
en: Lankaran
mk: Ланкаран

[ctx: province]
en: Lao Cai
mk: Лао Каи

[ctx: province]
en: Laois
mk: Лиш

[ctx: province]
en: Lapland
mk: Лапланд

[ctx: province]
en: Lapusna
mk: Лапусна

[ctx: province]
en: Lara
mk: Лара

[ctx: province]
en: Larache
mk: Лараче

[ctx: province]
en: Larisa
mk: Лариса

[ctx: province]
en: Larnaka
mk: Ларнака

[ctx: province]
en: Las Palmas
mk: Лас Палмас

[ctx: province]
en: Las Tunas
mk: Лас Тунас

[ctx: province]
en: Lasithion
mk: Ласитон

[ctx: province]
en: Latina
mk: Латина

[ctx: province]
en: Laulem
mk: Лаулем

[ctx: province]
en: Lavalleja
mk: Лавалеа

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
mk: Лајуне

[ctx: province]
en: Laško
mk: Лашко

[ctx: province]
en: Le Ref
mk: Реф

[ctx: province]
en: Lebap
mk: Лебап

[ctx: province]
en: Lecce
mk: Лече

[ctx: province]
en: Lecco
mk: Леко

[ctx: province]
en: Lefkas
mk: Лефкас

[ctx: province]
en: Lefkosia
mk: Лефкозија

[ctx: province]
en: Leicestershire
mk: Лестершир

[ctx: province]
en: Leiria
mk: Лериа

[ctx: province]
en: Leitrim
mk: Литрим

[ctx: province]
en: Lekoumou
mk: Лекуму

[ctx: province]
en: Lelouma
mk: Лелума

[ctx: province]
en: Lemesos
mk: Лемесос

[ctx: province]
en: Lempira
mk: Лемпира

[ctx: province]
en: Lenart
mk: Ленарт

[ctx: province]
en: Lendava
mk: Лендава

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
mk: Ленинградска Област

[ctx: province]
en: Leon
mk: Леон

[ctx: province]
en: Leraba
mk: Лераба

[ctx: province]
en: Leribe
mk: Лерибе

[ctx: province]
en: Lerik
mk: Лерик

[ctx: province]
en: Lesvos
mk: Лезбос

[ctx: province]
en: Leyte
mk: Леуте

[ctx: province]
en: Lezhë
mk: Леже

[ctx: province]
en: León
mk: Леон

[ctx: province]
en: Lhaviyani
mk: Лавиани

[ctx: province]
en: Lhuentse
mk: Луенце

[ctx: province]
en: Liaoning
mk: Лиаонинг

[ctx: province]
en: Lib
mk: Либ

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
mk: Либерецки крај

[ctx: province]
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
mk: Ослободител Генерал Бернардо О'Хигинс

[ctx: province]
en: Librazhd
mk: Либражди

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
mk: Личко-сењска жупанија

[ctx: province]
en: Liege
mk: Лиеж

[ctx: province]
en: Lielvārdes novads
mk: Лилверадес крај

[ctx: province]
en: Liepāja
mk: Лиепаја

[ctx: province]
en: Likiep
mk: Ликиеп

[ctx: province]
en: Likoma Island
mk: Ликома Остров

[ctx: province]
en: Likouala
mk: Ликуала

[ctx: province]
en: Lilongwe
mk: Лилонгве

[ctx: province]
en: Lima
mk: Лима

[ctx: province]
en: Limbažu novads
mk: Лимбажу крај

[ctx: province]
en: Limburg
mk: Лимбург

[ctx: province]
en: Limerick
mk: Лимерик

[ctx: province]
en: Limon
mk: Лимон

[ctx: province]
en: Limpopo
mk: Лимпопо

[ctx: province]
en: Lincolnshire
mk: Линколншир

[ctx: province]
en: Lindi
mk: Линди

[ctx: province]
en: Line Islands
mk: Линиски острови

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
mk: Липецка Област

[ctx: province]
en: Liquica
mk: Ликика

[ctx: province]
en: Lira
mk: Лира

[ctx: province]
en: Lisboa
mk: Лисабон

[ctx: province]
en: Litija
mk: Литија

[ctx: province]
en: Litoral
mk: Литорал

[ctx: province]
en: Littoral
mk: Литорал

[ctx: province]
en: Livorno
mk: Ливорно

[ctx: province]
en: Ljubljana
mk: Љубљана

[ctx: province]
en: Ljubno
mk: Љубно

[ctx: province]
en: Ljutomer
mk: Љутомер

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
mk: Лерида

[ctx: province]
en: Loa Santoa
mk: Лос Сантоа

[ctx: province]
en: Lobaye
mk: Лобае

[ctx: province]
en: Lodi
mk: Лоди

[ctx: province]
en: Loei
mk: Леи

[ctx: province]
en: Lofa
mk: Лофа

[ctx: province]
en: Log-Dragomer
mk: Лог-Драгомер

[ctx: province]
en: Logatec
mk: Логатец

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
mk: Западен Логон

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
mk: Источен Логон

[ctx: province]
en: Loir-et-Cher
mk: Лоир и Шер

[ctx: province]
en: Loire
mk: Лоара

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
mk: Атлантска Лоара

[ctx: province]
en: Loiret
mk: Лоре

[ctx: province]
en: Loja
mk: Лоха

[ctx: province]
en: Lola
mk: Лола

[ctx: province]
en: Lomami
mk: Ломами

[ctx: province]
en: London
mk: Лондон

[ctx: province]
en: Long An
mk: Лонг Ан

[ctx: province]
en: Long Island
mk: Лонг Ајленд

[ctx: province]
en: Longford
mk: Лонгфорд

[ctx: province]
en: Lop Buri
mk: Лоп Бури

[ctx: province]
en: Lorestan
mk: Лорестан

[ctx: province]
en: Loreto
mk: Лорето

[ctx: province]
en: Loroum
mk: Лорум

[ctx: province]
en: Lory
mk: Лори

[ctx: province]
en: Los Lagos
mk: Лос Лагос

[ctx: province]
en: Los Rios
mk: Лос Риос

[ctx: province]
en: Lot
mk: Лот

[ctx: province]
en: Lot-et-Garonne
mk: Лот и Гарона

[ctx: province]
en: Louang Namtha
mk: Луанг Намта

[ctx: province]
en: Louangphabang
mk: Луангпрабанг

[ctx: province]
en: Louga
mk: Луга

[ctx: province]
en: Louisiana
mk: Луизијана

[ctx: province]
en: Louth
mk: Лут

[ctx: province]
en: Lovech
mk: Ловеч

[ctx: province]
en: Lovrenc na Pohorju
mk: Ловренц на Похорју

[ctx: province]
en: Lower River
mk: Долна Река

[ctx: province]
en: Lowgar
mk: Лоњгар

[ctx: province]
en: Lozère
mk: Лозер

[ctx: province]
en: Loška dolina
mk: Лошка Долина

[ctx: province]
en: Loški Potok
mk: Лошки Поток

[ctx: province]
en: Lualaba
mk: Луалаба

[ctx: province]
en: Luanda
mk: Луанда

[ctx: province]
en: Luapula
mk: Луапула

[ctx: province]
en: Lubombo
mk: Лубомбо

[ctx: province]
en: Lubānas novads
mk: Лубанас крај

[ctx: province]
en: Lucca
mk:  Лука

[ctx: province]
en: Ludzas novads
mk: Лудзас крај

[ctx: province]
en: Lugo
mk: Луго

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
mk: Луханска Област

[ctx: province]
en: Lukovica
mk: Луковица

[ctx: province]
en: Lulua
mk: Лулуа

[ctx: province]
en: Lunda Norte
mk: Северна Лунда

[ctx: province]
en: Lunda Sul
mk: Јужна Лунда

[ctx: province]
en: Lusaka
mk: Лусака

[ctx: province]
en: Lushnjë
mk: Лушње

[ctx: province]
en: Luwero
mk: Луверо

[ctx: province]
en: Luxembourg
mk: Луксембург

[ctx: province]
en: Luzern
mk: Луцерн

[ctx: province]
en: Luče
mk: Луче

[ctx: province]
en: Lääne-Virumaa
mk: Лане-Вирума

[ctx: province]
en: Läänemaa
mk: Ланема

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
mk: Лигантнес крај

[ctx: province]
en: Līvānu novads
mk: Ливану крај

[ctx: province]
en: Ma'an
mk: Маан

[ctx: province]
en: Ma'rib
mk: Мариб

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
mk: Макел

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
mk: Остров Макарти

[ctx: province]
en: Macau
mk: Макао

[ctx: province]
en: Macenta
mk: Мачента

[ctx: province]
en: Macerata
mk: Мацерата

[ctx: province]
en: Machinga
mk: Мачинга

[ctx: province]
en: Madaba
mk: Мадаба

[ctx: province]
en: Madang
mk: Маданг

[ctx: province]
en: Madaripur zila
mk: Мадаипур зила

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
mk: Мадја Прадеш

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
mk: Град Шамал

[ctx: province]
en: Madluat Isa
mk: Мадула Иза

[ctx: province]
en: Madluat Jamad
mk: Мадула Џамад

[ctx: province]
en: Madonas novads
mk: Мадонас крај

[ctx: province]
en: Madre de Dios
mk: Мадре де Диос

[ctx: province]
en: Madrid
mk: Мадрид

[ctx: province]
en: Madriz
mk: Мардиз

[ctx: province]
en: Mae Hong Son
mk: Ме Хонг Сон

[ctx: province]
en: Mafeteng
mk: Мафетенг

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
mk: Магданска Област

[ctx: province]
en: Magallanes
mk: Магаљанес

[ctx: province]
en: Magdalena
mk: Магдалена

[ctx: province]
en: Magnisia
mk: Магнизиа

[ctx: province]
en: Maguindanao
mk: Магинданао

[ctx: province]
en: Magura zila
mk: Магура зила

[ctx: province]
en: Magway
mk: Магваи

[ctx: province]
en: Maha Sarakham
mk: Маха Сакарам

[ctx: province]
en: Mahaica-Berbice
mk: Махаика - Бербисе

[ctx: province]
en: Mahajanga
mk: Махаџанга

[ctx: province]
en: Maharashtra
mk: Мараштра

[ctx: province]
en: Mahdia
mk: Махдиа

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
mk: Махиљешкаја област

[ctx: province]
en: Mai-Ndombe
mk: Маи-Домбе

[ctx: province]
en: Maine
mk: Мејн

[ctx: province]
en: Maine-et-Loire
mk: Мен и Лоара

[ctx: province]
en: Maio
mk: Маио

[ctx: province]
en: Majuro
mk: Маџуро

[ctx: province]
en: Majšperk
mk: Мајшперк

[ctx: province]
en: Makamba
mk: Макамба

[ctx: province]
en: Makira
mk: Макира

[ctx: province]
en: Makkah
mk: Мека

[ctx: province]
en: Makole
mk: Маколе

[ctx: province]
en: Malaita
mk: Малаита

[ctx: province]
en: Malampa
mk: Малампа

[ctx: province]
en: Malange
mk: Маланге

[ctx: province]
en: Malatya
mk: Малатија

[ctx: province]
en: Maldonado
mk: Малдонадо

[ctx: province]
en: Male
mk: Мале

[ctx: province]
en: Mali
mk: Мали

[ctx: province]
en: Mallakastër
mk: Малакастер

[ctx: province]
en: Maloelap
mk: Малоелап

[ctx: province]
en: Maluku
mk: Малуку

[ctx: province]
en: Maluku Utara
mk: Малуку утара

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
mk: Голема Малесија

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
mk: Мамбере-Кадеи

[ctx: province]
en: Mamou
mk: Маму

[ctx: province]
en: Manabi
mk: Манаби

[ctx: province]
en: Manafahi
mk: Манафахи

[ctx: province]
en: Managua
mk: Манагва

[ctx: province]
en: Manatuto
mk: Манатуто

[ctx: province]
en: Manawatu-Wanganui
mk: Манавату-Вангануи

[ctx: province]
en: Manche
mk: Манш

[ctx: province]
en: Manchester
mk: Манчестер

[ctx: province]
en: Mandalay
mk: Мандалај

[ctx: province]
en: Mandiana
mk: Мандиана

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
mk: Мангистауска Област

[ctx: province]
en: Mangochi
mk: Мангочи

[ctx: province]
en: Manica
mk: Маника

[ctx: province]
en: Manicaland
mk: Мејнкаланд

[ctx: province]
en: Maniema
mk: Маниема

[ctx: province]
en: Manikganj zila
mk: Маникагањ зила

[ctx: province]
en: Manipur
mk: Манипур

[ctx: province]
en: Manisa
mk: Маниса

[ctx: province]
en: Manitoba
mk: Манитоба

[ctx: province]
en: Mannar
mk: Манар

[ctx: province]
en: Mantova
mk: Мантова

[ctx: province]
en: Manus
mk: Манус

[ctx: province]
en: Manyara
mk: Манјара

[ctx: province]
en: Manzini
mk: Манзини

[ctx: province]
en: Maputo
mk: Мапуто

[ctx: province]
en: Mara
mk: Мара

[ctx: province]
en: Maradi
mk: Маради

[ctx: province]
en: Marahoue
mk: Марау

[ctx: province]
en: Maranhao
mk: Маранао

[ctx: province]
en: Mardin
mk: Мардин

[ctx: province]
en: Margibi
mk: Маргиби

[ctx: province]
en: Maribor
mk: Марибор

[ctx: province]
en: Marijampolės Apskritis
mk: Маријамполски округ

[ctx: province]
en: Marinduque
mk: Мариндуку

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
mk: Маритиме (регион)

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
mk: Мари Ел

[ctx: province]
en: Markazi
mk: Маркази

[ctx: province]
en: Markovci
mk: Марковци

[ctx: province]
en: Marlborough
mk: Марлборо

[ctx: province]
en: Marne
mk: Марна

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
mk: Мароиа Тринидад Санчез

[ctx: province]
en: Marowijne
mk: Маровијне

[ctx: province]
en: Marrakech
mk: Маракеш

[ctx: province]
en: Martinique
mk: Мартиник

[ctx: province]
en: Mary
mk: Мари

[ctx: province]
en: Maryland
mk: Мериланд

[ctx: province]
en: Masaka
mk: Масака

[ctx: province]
en: Masalli
mk: Масали

[ctx: province]
en: Masaya
mk: Масаја

[ctx: province]
en: Masbate
mk: Масбате

[ctx: province]
en: Mascara
mk: Маскара

[ctx: province]
en: Maseru
mk: Масеру

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
mk: Централен Машоналенд

[ctx: province]
en: Mashonaland East
mk: Источен Машоналенд

[ctx: province]
en: Mashonaland West
mk: Западен Машоналенд

[ctx: province]
en: Masindi
mk: Масинди

[ctx: province]
en: Masqat
mk: Маскат

[ctx: province]
en: Massa-Carrara
mk: Маса - Карара

[ctx: province]
en: Massachusetts
mk: Масачусетс

[ctx: province]
en: Masvingo
mk: Масвинго

[ctx: province]
en: Mat
mk: Мат

[ctx: province]
en: Matabeleland North
mk: Северен Матабеленд

[ctx: province]
en: Matabeleland South
mk: Јужен Матабеленд

[ctx: province]
en: Matagalpa
mk: Матагалпа

[ctx: province]
en: Matale
mk: Матате

[ctx: province]
en: Matam
mk: Матам

[ctx: province]
en: Matanzas
mk: Матансас

[ctx: province]
en: Matara
mk: Матара

[ctx: province]
en: Matera
mk: Матера

[ctx: province]
en: Mato Grosso
mk: Мато Гросо

[ctx: province]
en: Mato Grosso do Sul
mk: Јужен Мато Гросо

[ctx: province]
en: Matruh
mk: Матри

[ctx: province]
en: Maule
mk: Моле

[ctx: province]
en: Mayaguana
mk: Мајагвана

[ctx: province]
en: Mayenne
mk: Маен

[ctx: province]
en: Mayo
mk: Мејо

[ctx: province]
en: Mayo-Kebbi
mk: Мајо-Кеби

[ctx: province]
en: Mayotte
mk: Мајоте

[ctx: province]
en: Maysan
mk: Мејсан

[ctx: province]
en: Mayuge
mk: Мајуге

[ctx: province]
en: Mazandaran
mk: Мазандаран

[ctx: province]
en: Mazsalacas novads
mk: Мазсалакас крај

[ctx: province]
en: Mbale
mk: Бале

[ctx: province]
en: Mbarara
mk: Барара

[ctx: province]
en: Mbeya
mk: Беија

[ctx: province]
en: Mbomou
mk: Бумбу

[ctx: province]
en: Mchinji
mk: Мчињи

[ctx: province]
en: Meath
mk: Мит

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
mk: Мекеленбург-Западна Померанија

[ctx: province]
en: Medea
mk: Медеа

[ctx: province]
en: Medenine
mk: Меденин

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
mk: Меѓумурска жупанија

[ctx: province]
en: Medio Campidano
mk: Медио Кампидано

[ctx: province]
en: Medvode
mk: Медводе

[ctx: province]
en: Meemu
mk: Мему

[ctx: province]
en: Meghalaya
mk: Мегалаја

[ctx: province]
en: Meherpur zila
mk: Мехерпур зила

[ctx: province]
en: Mejit
mk: Меџит

[ctx: province]
en: Meknsès
mk: Мекенсес

[ctx: province]
en: Melaka
mk: Мелака

[ctx: province]
en: Melilla
mk: Мелила

[ctx: province]
en: Mendoza
mk: Мендоза

[ctx: province]
en: Mengeš
mk: Менгеш

[ctx: province]
en: Merida
mk: Мерида

[ctx: province]
en: Merseyside
mk: Мерсисајд

[ctx: province]
en: Messina
mk: Месина

[ctx: province]
en: Messinia
mk: Месина

[ctx: province]
en: Meta
mk: Мета

[ctx: province]
en: Metlika
mk: Метлика

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
mk: Манила -  Главен Град

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
mk: Мерт и Мозел

[ctx: province]
en: Meuse
mk: Моз

[ctx: province]
en: Mexico
mk: Мексико

[ctx: province]
en: Mežica
mk: Межица

[ctx: province]
en: Miaiones
mk: Миаионес

[ctx: province]
en: Miaoli County
mk: Миаоли Област

[ctx: province]
en: Michigan
mk: Мичиген

[ctx: province]
en: Michoacin
mk: Михоацин

[ctx: province]
en: Midlands
mk: Мидлендс

[ctx: province]
en: Midlothian
mk: Мидлотиан

[ctx: province]
en: Midway Islands
mk: Острови Мидвеј

[ctx: province]
en: Mie
mk: Мие

[ctx: province]
en: Miklavž na Dravskem polju
mk: Миклавж на Дравско Поле

[ctx: province]
en: Mila
mk: Мила

[ctx: province]
en: Milano
mk: Милано

[ctx: province]
en: Mili
mk: Мили

[ctx: province]
en: Milne Bay
mk: Милн Беј

[ctx: province]
en: Minas Gerais
mk: Минас Гераис

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
mk: Западен Миндоро

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
mk: Источен Миндоро

[ctx: province]
en: Mingacevir
mk: Мингачевир

[ctx: province]
en: Minnesota
mk: Минесота

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
mk: Минскаја област

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
mk: Минтака Јузур тавар

[ctx: province]
en: Miranda
mk: Миранда

[ctx: province]
en: Mirditë
mk: Мирдите

[ctx: province]
en: Miren-Kostanjevica
mk: Мирен-Костањевица

[ctx: province]
en: Mirna
mk: Мирна

[ctx: province]
en: Mirna Peč
mk: Мирна Печ

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
mk: Западен Мисамис

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
mk: Источен Мисамис

[ctx: province]
en: Misiones
mk: Мисионес

[ctx: province]
en: Miskolc
mk: Мишколц

[ctx: province]
en: Mislinja
mk: Мислиња

[ctx: province]
en: Mississippi
mk: Мисисипи

[ctx: province]
en: Missouri
mk: Мисури

[ctx: province]
en: Miyagi
mk: Миаги

[ctx: province]
en: Miyazaki
mk: Миазаки

[ctx: province]
en: Mizdah
mk: Мизда

[ctx: province]
en: Mizoram
mk: Мизорам

[ctx: province]
en: Mişrātah
mk: Мисурата

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
mk: Џини Магариби

[ctx: province]
en: Modena
mk: Модена

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
mk: Мохалaлес Хук

[ctx: province]
en: Moheli Moili
mk: Мохели Моили

[ctx: province]
en: Moka
mk: Мока

[ctx: province]
en: Mokhotlong
mk: Мохотлонг

[ctx: province]
en: Mokronog-Trebelno
mk: Мокроног-Требелино

[ctx: province]
en: Mon
mk: Мон

[ctx: province]
en: Monagas
mk: Монагас

[ctx: province]
en: Monaghan
mk: Монаган

[ctx: province]
en: Monaragala
mk: Монарагала

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
mk: Мондол Кири

[ctx: province]
en: Moneatir
mk: Монеатир

[ctx: province]
en: Mongala
mk: Монгала

[ctx: province]
en: Monggar
mk: Могар

[ctx: province]
en: Mono
mk: Моно

[ctx: province]
en: Monseñor Nouel
mk: Монсењор Нуел

[ctx: province]
en: Montana
mk: Монтана

[ctx: province]
en: Monte Cristi
mk: Монте Кристи

[ctx: province]
en: Monte Plata
mk: Монте Плата

[ctx: province]
en: Montevideo
mk: Монтевидео

[ctx: province]
en: Montserrado
mk: Монтсерадо

[ctx: province]
en: Monza e Brianza
mk: Монца и Брианца

[ctx: province]
en: Mopti
mk: Мопти

[ctx: province]
en: Moquegua
mk: Мокегва

[ctx: province]
en: Moravske Toplice
mk: Моравске топлице

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
mk: Моравско - Шлески крај

[ctx: province]
en: Moravče
mk: Моравче

[ctx: province]
en: Moray
mk: Мореј

[ctx: province]
en: Morazan
mk: Моразан

[ctx: province]
en: Morbihan
mk: Морбиан

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
mk: Мордовија

[ctx: province]
en: Morelos
mk: Морелос

[ctx: province]
en: Morobe
mk: Моробе

[ctx: province]
en: Morogoro
mk: Морогоро

[ctx: province]
en: Morona-Santiago
mk: Морона-Сантијаго

[ctx: province]
en: Moroto
mk: Морото

[ctx: province]
en: Moselle
mk: Мозел

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
mk: Московска Област

[ctx: province]
en: Moskva
mk: Москва

[ctx: province]
en: Mostaganem
mk: Мостаганем

[ctx: province]
en: Mosteiros
mk: Мостериос

[ctx: province]
en: Mouhoun
mk: Мухун

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
mk: Мулвибазар зила

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
mk: Планина Либан

[ctx: province]
en: Mountain Province
mk: Планиски Регион

[ctx: province]
en: Moxico
mk: Моксико

[ctx: province]
en: Moyen-Chari
mk: Среден Шари

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
mk: Мое-Комо

[ctx: province]
en: Moyo
mk: Мојо

[ctx: province]
en: Mozirje
mk: Мозирје

[ctx: province]
en: Mpigi
mk: Пиги

[ctx: province]
en: Mpumalanga
mk: Пумаланга

[ctx: province]
en: Msila
mk: Мсила

[ctx: province]
en: Mtskheta-Mtianeti
mk: Мшкета-Мтианети

[ctx: province]
en: Mtwara
mk: Тивара

[ctx: province]
en: Mubende
mk: Мубенде

[ctx: province]
en: Mudug
mk: Мудуг

[ctx: province]
en: Mugila
mk: Мугила

[ctx: province]
en: Mukdahan
mk: Мукадан

[ctx: province]
en: Mukono
mk: Муконо

[ctx: province]
en: Mulanje
mk: Мулање

[ctx: province]
en: Mullaittivu
mk: Мулаитиву

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
mk: Област Исла де ла Хувентуд

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
mk: Муншигањ зила

[ctx: province]
en: Muramvya
mk: Мурамвја

[ctx: province]
en: Murcia
mk: Мурсиа

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
mk: Мурманска Област

[ctx: province]
en: Murska Sobota
mk: Мурска Собота

[ctx: province]
en: Murzuq
mk: Мурзук

[ctx: province]
en: Mus
mk: Мус

[ctx: province]
en: Musandam
mk: Мусандам

[ctx: province]
en: Muta
mk: Мута

[ctx: province]
en: Mutara
mk: Мутара

[ctx: province]
en: Mwanza
mk: Ванза

[ctx: province]
en: Mwaro
mk: М'Варо

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
mk: Миколаевска Област

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
mk: Мименсинг зил

[ctx: province]
en: Mzimba
mk: Зимба

[ctx: province]
en: Málaga
mk: Малага

[ctx: province]
en: Møre og Romsdal
mk: Мере ог Ромсдал

[ctx: province]
en: Mālpils novads
mk: Малпилис крај

[ctx: province]
en: Mārupes novads
mk: Марупес крај

[ctx: province]
en: Mērsraga novads
mk: Мерсага крај

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
mk: Надворешни Хебриди

[ctx: province]
en: Naama
mk: Наама

[ctx: province]
en: Nabatieh
mk: Набатија

[ctx: province]
en: Nablus
mk: Наблус

[ctx: province]
en: Naboul
mk: Набул

[ctx: province]
en: Nador
mk: Надор

[ctx: province]
en: Naftalan
mk: Нафталан

[ctx: province]
en: Nagaland
mk: Нагаланд

[ctx: province]
en: Nagano
mk: Нагано

[ctx: province]
en: Nagasaki
mk: Нагасаки

[ctx: province]
en: Nagykanizsa
mk: Велика Кањижа

[ctx: province]
en: Nahouri
mk: Наури

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
mk: Наџин Сонгбонг-си

[ctx: province]
en: Najran
mk: Наџран

[ctx: province]
en: Nakapiripirit
mk: Накапирипирит

[ctx: province]
en: Nakasongola
mk: Накасонгола

[ctx: province]
en: Nakhon Nayok
mk: Накхон Најок

[ctx: province]
en: Nakhon Pathom
mk: Накхон Патом

[ctx: province]
en: Nakhon Phanom
mk: Након Фаном

[ctx: province]
en: Nakhon Ratchasima
mk: Након Ратчасима

[ctx: province]
en: Nakhon Sawan
mk: Након Саван

[ctx: province]
en: Nakhon Si Thammarat
mk: Након Си Тамарат

[ctx: province]
en: Naklo
mk: Накло

[ctx: province]
en: Nam Dinh
mk: Нам Дин

[ctx: province]
en: Namangan
mk: Наманган

[ctx: province]
en: Namentenga
mk: Наментенга

[ctx: province]
en: Namibe
mk: Намибе

[ctx: province]
en: Namorik
mk: Наморик

[ctx: province]
en: Nampo-si
mk: Нампоси

[ctx: province]
en: Namu
mk: Наму

[ctx: province]
en: Namur
mk: Намур

[ctx: province]
en: Nan
mk: Нан

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
mk: Нана-Гребизи

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
mk: Нана-Мамбере

[ctx: province]
en: Nangrahar
mk: Нанграхар

[ctx: province]
en: Nantou County
mk: Нанту Област

[ctx: province]
en: Naogaon zila
mk: Наогаон зила

[ctx: province]
en: Napo
mk: Напо

[ctx: province]
en: Napoli
mk: Наполи

[ctx: province]
en: Nara
mk: Нара

[ctx: province]
en: Narail zila
mk: Нараил зила

[ctx: province]
en: Narathiwat
mk: Наративат

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
mk: Нарајангањ зила

[ctx: province]
en: Nariño
mk: Нарињо

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
mk: Наршингди зила

[ctx: province]
en: Naryn
mk: Нарин

[ctx: province]
en: Nassarawa
mk: Насарава

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
mk: Околија на Главен Град (Порт Моресби)

[ctx: province]
en: Natore zila
mk: Наторе зила

[ctx: province]
en: Naukšēnu novads
mk: Наукшену крај

[ctx: province]
en: Navarra
mk: Навара

[ctx: province]
en: Navassa Island
mk: Остров Наваса

[ctx: province]
en: Navoiy
mk: Навои

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
mk: Навабгањ зила

[ctx: province]
en: Naxcivan
mk: Нахчиван

[ctx: province]
en: Nayala
mk: Најала

[ctx: province]
en: Nayarit
mk: Најарит

[ctx: province]
en: Nazarje
mk: Назарје

[ctx: province]
en: Nebbi
mk: Неби

[ctx: province]
en: Nebraska
mk: Небраска

[ctx: province]
en: Neembucu
mk: Нембуку

[ctx: province]
en: Neftcala
mk: Нефтчала

[ctx: province]
en: Negeri Sembilan
mk: Негери Сембилан

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
mk: Западен Негро

[ctx: province]
en: Negros Oriental
mk: Источен Негро

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
mk: Неа Монгол (мн)

[ctx: province]
en: Nelson
mk: Нелсон

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
mk: Ненетски Автономен Округ

[ctx: province]
en: Neretas novads
mk: Неретски крај

[ctx: province]
en: Netrakona zila
mk: Нетракона зина

[ctx: province]
en: Neuchatel
mk: Нојшател

[ctx: province]
en: Neuquen
mk: Неукен

[ctx: province]
en: Nevada
mk: Невада

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
mk: Невшехир

[ctx: province]
en: New Brunswick
mk: Нов Брунсвик

[ctx: province]
en: New Hampshire
mk: Њу Хемпшир

[ctx: province]
en: New Ireland
mk: Нова Ирска

[ctx: province]
en: New Jersey
mk: Њу Џерси

[ctx: province]
en: New Mexico
mk: Ново Мексико

[ctx: province]
en: New Providence
mk: Нју Провиденс

[ctx: province]
en: New South Wales
mk: Нов Јужен Велс

[ctx: province]
en: New York
mk: Њујорк

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
mk: Њуфаундленд и Лабрадор

[ctx: province]
en: Ngamiland
mk: Нгамиланд

[ctx: province]
en: Nghe An
mk: Ге Ан

[ctx: province]
en: Ngozi
mk: Н'гози

[ctx: province]
en: Niaaea
mk: Ниаеа

[ctx: province]
en: Niamey
mk: Ниамеу

[ctx: province]
en: Niari
mk: Ниари

[ctx: province]
en: Nickerie
mk: Никерие

[ctx: province]
en: Nidwalden
mk: Нидвалден

[ctx: province]
en: Niedersachsen
mk: Долна Саксонија

[ctx: province]
en: Niger
mk: Нигер

[ctx: province]
en: Nigide
mk: Нигиде

[ctx: province]
en: Niigata
mk: Нигата

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
mk: Нилфамари зила

[ctx: province]
en: Nimba
mk: Нинмба

[ctx: province]
en: Nimruz
mk: Нимруз

[ctx: province]
en: Ninawa
mk: Нинава

[ctx: province]
en: Ninh Binh
mk: Нин Бин

[ctx: province]
en: Ninh Thuan
mk: Нин Туан

[ctx: province]
en: Nippes
mk: Нипс

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
mk: Њитрански крај

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
mk: Нижегородска Област

[ctx: province]
en: Nièvre
mk: Нивр

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
mk: Ката Беј

[ctx: province]
en: Nkhotakota
mk: Котакота

[ctx: province]
en: Noakhali zila
mk: Ноакали зила

[ctx: province]
en: Nográd
mk: Ноград

[ctx: province]
en: Nong Bua Lam Phu
mk: Нонг Буа Лам Фу

[ctx: province]
en: Nong Khai
mk: Нонг Каи

[ctx: province]
en: Nonthaburi
mk: Нонтабури

[ctx: province]
en: Noonu
mk: Нуну

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
mk: Северен Брабант

[ctx: province]
en: Noord-Holland
mk: Северна Холандија

[ctx: province]
en: Nord
mk: Нор

[ctx: province]
en: Nord-Est
mk: Североисточен

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
mk: Северен Киву

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
mk: Северозападен

[ctx: province]
en: Nord-Trøndelag
mk: Норд-Тронделаг

[ctx: province]
en: Nord-Ubangi
mk: Нор-Убанги

[ctx: province]
en: Nordland
mk: Нордланд

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
mk: Северна Рајна-Вестфалија

[ctx: province]
en: Norfolk
mk: Норфолк

[ctx: province]
en: Norourland eystra
mk: Источен регион

[ctx: province]
en: Norourland vestra
mk: Западен регион

[ctx: province]
en: Norrbottens län
mk: Норботен

[ctx: province]
en: Norte de Santander
mk: Север на Сантандер

[ctx: province]
en: North
mk: Север

[ctx: province]
en: North Ayrshire
mk: Северен Ејшир

[ctx: province]
en: North Bank
mk: Северен Брег

[ctx: province]
en: North Carolina
mk: Северна Каролина

[ctx: province]
en: North Cotabato
mk: Северен Котобато

[ctx: province]
en: North Dakota
mk: Северна Дакота

[ctx: province]
en: North Gaza
mk: Северна Газа

[ctx: province]
en: North Jutland
mk: Северен Јитланд

[ctx: province]
en: North Karelia
mk: Северна Карелија

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
mk: Северен Ланкашир

[ctx: province]
en: North Lebanon
mk: Северен Либан

[ctx: province]
en: North Solomons
mk: Северни Соломонски Острови

[ctx: province]
en: North West
mk: Северозапад

[ctx: province]
en: North Yorkshire
mk: Северен Јоркшир

[ctx: province]
en: North-East
mk: Североисток

[ctx: province]
en: North-West
mk: Северозапад

[ctx: province]
en: North-Western
mk: Северозапад

[ctx: province]
en: Northamptonshire
mk: Нортхемптоншир

[ctx: province]
en: Northern
mk: Северен

[ctx: province]
en: Northern Cape
mk: Источен 'Рт

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
mk: Северни Маријански Острови

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
mk: Северна Остроботнија

[ctx: province]
en: Northern Samar
mk: Северен Самар

[ctx: province]
en: Northern Savo
mk: Северен Саво

[ctx: province]
en: Northern Territory
mk: Северна Територија

[ctx: province]
en: Northland
mk: Нортленд

[ctx: province]
en: Northumberland
mk: Нортамберленд

[ctx: province]
en: Northwest Territories
mk: Северозападни Територии

[ctx: province]
en: Nottinghamshire
mk: Нотингемшир

[ctx: province]
en: Nouakchott
mk: Нукашот

[ctx: province]
en: Noumbiel
mk: Нумбиел

[ctx: province]
en: Nova Gorica
mk: Нова Горица

[ctx: province]
en: Nova Scotia
mk: Нова Шкотска

[ctx: province]
en: Novara
mk: Новара

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
mk: Новогородска Област

[ctx: province]
en: Novo mesto
mk: Ново Место

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
mk: Новосибирска Област

[ctx: province]
en: Nsanje
mk: Сање

[ctx: province]
en: Ntcheu
mk: Чеу

[ctx: province]
en: Ntchisi
mk: Чиси

[ctx: province]
en: Ntungamo
mk: Тунгамо

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
mk: Нова Еција

[ctx: province]
en: Nueva Esparta
mk: Нуева Еспарта

[ctx: province]
en: Nueva Segovia
mk: Нуева Сеговија

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
mk: Нова Вискаја

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
mk: Нуево Леон

[ctx: province]
en: Nugaal
mk: Нугал

[ctx: province]
en: Numpula
mk: Нумпула

[ctx: province]
en: Nunavut
mk: Нунавут

[ctx: province]
en: Nuoro
mk: Нуоро

[ctx: province]
en: Nurestan
mk: Нурестан

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Barat
mk: Западна Нуса Тенгара

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Timur
mk: Источна Нуса Тенгара

[ctx: province]
en: Nuwara Eliya
mk: Нувара Елија

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
mk: Њиредхаза

[ctx: province]
en: Nzerekore
mk: Зекероре

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
mk: Зи-Комо

[ctx: province]
en: Nālūt
mk: Налут

[ctx: province]
en: Nīcas novads
mk: Никас крај

[ctx: province]
en: Oaxaca
mk: Аксака

[ctx: province]
en: Obock
mk: Обок

[ctx: province]
en: Obwalden
mk: Обвалден

[ctx: province]
en: Ocotepeque
mk: Окотепек

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
mk: Одеска Област

[ctx: province]
en: Odranci
mk: Одранци

[ctx: province]
en: Oecussi
mk: Екуси

[ctx: province]
en: Offaly
mk: Офали

[ctx: province]
en: Ogliastra
mk: Оглиастра

[ctx: province]
en: Ogres novads
mk: Огрес крај

[ctx: province]
en: Ogun
mk: Огун

[ctx: province]
en: Oguz
mk: Огуз

[ctx: province]
en: Ohangwena
mk: Охангвена

[ctx: province]
en: Ohio
mk: Охајо

[ctx: province]
en: Oio
mk: Ио

[ctx: province]
en: Oise
mk: Ис

[ctx: province]
en: Oita
mk: Оита

[ctx: province]
en: Okavango
mk: Окванго

[ctx: province]
en: Okayama
mk: Окајама

[ctx: province]
en: Okinawa
mk: Окинава

[ctx: province]
en: Oklahoma
mk: Оклахома

[ctx: province]
en: Olaines novads
mk: Иланес крај

[ctx: province]
en: Olancho
mk: Оланчо

[ctx: province]
en: Olbia-Tempio
mk: Олбија-Темпио

[ctx: province]
en: Oldham
mk: Олдхам

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
mk: Оломоуцки крај

[ctx: province]
en: Olt
mk: Олт

[ctx: province]
en: Omagh
mk: Омаг

[ctx: province]
en: Omaheke
mk: Омахеке

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
mk: Омбела-Поко

[ctx: province]
en: Omnogovi
mk: Омногови

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
mk: Омска Област

[ctx: province]
en: Omusati
mk: Омусати

[ctx: province]
en: Ondo
mk: Ондо

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
mk: Јужноказашка Област

[ctx: province]
en: Ontario
mk: Онтарио

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
mk: Источна Фландрија

[ctx: province]
en: Oplotnica
mk: Оплотница

[ctx: province]
en: Oppland
mk: Опланд

[ctx: province]
en: Oran
mk: Оран

[ctx: province]
en: Orange Walk
mk: Оринџ дистрикт

[ctx: province]
en: Ordino
mk: Ордино

[ctx: province]
en: Ordu
mk: Орду

[ctx: province]
en: Ordubad
mk: Ордубад

[ctx: province]
en: Oregon
mk: Орегон

[ctx: province]
en: Orellana
mk: Орелана

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
mk: Оренбургска Област

[ctx: province]
en: Orhei
mk: Орхеи

[ctx: province]
en: Orhon
mk: Орон

[ctx: province]
en: Orissa
mk: Ориса

[ctx: province]
en: Oristano
mk: Ористано

[ctx: province]
en: Orkney Islands
mk: Острови Оркни

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
mk: Орловска Област

[ctx: province]
en: Ormož
mk: Ормож

[ctx: province]
en: Orne
mk: Орн

[ctx: province]
en: Oromia
mk: Оромиа

[ctx: province]
en: Oruro
mk: Уруро

[ctx: province]
en: Oruzgan
mk: Орузган

[ctx: province]
en: Osaka
mk: Осака

[ctx: province]
en: Osh
mk: Ош

[ctx: province]
en: Oshana
mk: Ошана

[ctx: province]
en: Oshikoto
mk: Ошикото

[ctx: province]
en: Osilnica
mk: Осилница

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
mk: Осијечко-барањска жупанија

[ctx: province]
en: Oslo
mk: Осло

[ctx: province]
en: Osmaniye
mk: Османие

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
mk: Остроботинија

[ctx: province]
en: Osun
mk: Осун

[ctx: province]
en: Otago
mk: Отаго

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
mk: Отдар Мен Чеј

[ctx: province]
en: Otjozondjupa
mk: Отјозонџупа

[ctx: province]
en: Ouaddai
mk: Удаи

[ctx: province]
en: Ouaka
mk: Уака

[ctx: province]
en: Ouargla
mk: Урагла

[ctx: province]
en: Ouarzazate
mk: Кварзате

[ctx: province]
en: Oubritenga
mk: Убритенга

[ctx: province]
en: Oudalan
mk: Урдалан

[ctx: province]
en: Oudomxai
mk: Удомксаи

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
mk: Ед Ед Дахаб

[ctx: province]
en: Oueme
mk: Еме

[ctx: province]
en: Ouest
mk: Источен

[ctx: province]
en: Ouham
mk: Ухам

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
mk: Ухам-Пенде

[ctx: province]
en: Oujda
mk: Уџда

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
mk: Ум ел Буаги

[ctx: province]
en: Ourense
mk: Уренсе

[ctx: province]
en: Overijssel
mk: Оверејсел

[ctx: province]
en: Ovorhangay
mk: Оворгаханагај

[ctx: province]
en: Oxfordshire
mk: Оксфордшир

[ctx: province]
en: Oyo
mk: Ојо

[ctx: province]
en: Ozolnieku novads
mk: Озолниеку крај

[ctx: province]
en: Pabna zila
mk: Пабна зила

[ctx: province]
en: Pader
mk: Падер

[ctx: province]
en: Padova
mk: Падова

[ctx: province]
en: Pafos
mk: Пафос

[ctx: province]
en: Pahang
mk: Паханг

[ctx: province]
en: Paktia
mk: Пактиа

[ctx: province]
en: Paktika
mk: Пактика

[ctx: province]
en: Palauli
mk: Палаули

[ctx: province]
en: Palawan
mk: Палаван

[ctx: province]
en: Palencia
mk: Паленсија

[ctx: province]
en: Palermo
mk: Палермо

[ctx: province]
en: Pallisa
mk: Палиса

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
mk: Атол Палмира

[ctx: province]
en: Pampanga
mk: Пампанга

[ctx: province]
en: Pamplemousses
mk: Пампелмусес

[ctx: province]
en: Panama
mk: Панама

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
mk: Панчагар зила

[ctx: province]
en: Pando
mk: Пандо

[ctx: province]
en: Panevėžio Apskritis
mk: Панвежски округ

[ctx: province]
en: Pangasinan
mk: Пангасинан

[ctx: province]
en: Papua
mk: Папуа

[ctx: province]
en: Papua Barat
mk: Западна Папуа

[ctx: province]
en: Para
mk: Пара

[ctx: province]
en: Paraguari
mk: Парагвари

[ctx: province]
en: Paraiba
mk: Параиба

[ctx: province]
en: Paramaribo
mk: Парамарибо

[ctx: province]
en: Parana
mk: Парана

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
mk: Пардубички крај

[ctx: province]
en: Paris
mk: Париз

[ctx: province]
en: Parma
mk: Парма

[ctx: province]
en: Paro
mk: Паро

[ctx: province]
en: Parwan
mk: Парван

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
mk: Па де Кале

[ctx: province]
en: Pasco
mk: Паско

[ctx: province]
en: Passore
mk: Пасоре

[ctx: province]
en: Pastaza
mk: Патаза

[ctx: province]
en: Pathum Thani
mk: Патум Тани

[ctx: province]
en: Pattani
mk: Патани

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
mk: Патуакали зила

[ctx: province]
en: Paul
mk: Паул

[ctx: province]
en: Pavia
mk: Павиа

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
mk: Павлодарска Област

[ctx: province]
en: Paysandu
mk: Паисанду

[ctx: province]
en: Pedernales
mk: Педерналес

[ctx: province]
en: Pella
mk: Пела

[ctx: province]
en: Pemagatshel
mk: Пемгаштел

[ctx: province]
en: Penal-Debe
mk: Пенал-Дебе

[ctx: province]
en: Penama
mk: Пенама

[ctx: province]
en: Penghu County
mk: Пенгу Област

[ctx: province]
en: Pennsylvania
mk: Пенсилванија

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
mk: Пензенска Област

[ctx: province]
en: Peqin
mk: Пеќин

[ctx: province]
en: Perak
mk: Перак

[ctx: province]
en: Peravia
mk: Перавиа

[ctx: province]
en: Perlis
mk: Перилс

[ctx: province]
en: Perm krai'
mk: Покраина Перм

[ctx: province]
en: Pernambuco
mk: Пернамбуко

[ctx: province]
en: Pernik
mk: Перник

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
mk: Перт и Кинрос

[ctx: province]
en: Perugia
mk: Перуџа

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
mk: Песаро и Урбино

[ctx: province]
en: Pescara
mk: Пескара

[ctx: province]
en: Pesnica
mk: Песница

[ctx: province]
en: Pest
mk: Пешта

[ctx: province]
en: Peten
mk: Петен

[ctx: province]
en: Phalomba
mk: Фаломба

[ctx: province]
en: Phangnga
mk: Фангнга

[ctx: province]
en: Phatthalung
mk: Фаталунг

[ctx: province]
en: Phatthaya
mk: Патаја

[ctx: province]
en: Phayao
mk: Фаујао

[ctx: province]
en: Phetchabun
mk: Фетчабун

[ctx: province]
en: Phetchaburi
mk: Фетчабури

[ctx: province]
en: Phichit
mk: Фичит

[ctx: province]
en: Phitsanulok
mk: Фитсанулок

[ctx: province]
en: Phnom Penh
mk: Пном Пен

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
mk: Острови Феникс

[ctx: province]
en: Phongsali
mk: Фонгсали

[ctx: province]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
mk: Фра Након Си Аитаја

[ctx: province]
en: Phrae
mk: Фрае

[ctx: province]
en: Phu Tho
mk: Фу То

[ctx: province]
en: Phu Yen
mk: Фу Јен

[ctx: province]
en: Phuket
mk: Пукет

[ctx: province]
en: Piacenza
mk: Пјаченца

[ctx: province]
en: Piaui
mk: Пиауи

[ctx: province]
en: Pichincha
mk: Пичича

[ctx: province]
en: Pieria
mk: Пиериа

[ctx: province]
en: Pinar del Rio
mk: Пинар дел Рио

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
mk: Пинар дел Роо

[ctx: province]
en: Pingtung County
mk: Пингтунг Област

[ctx: province]
en: Piran
mk: Пиран

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
mk: Пироџпур зила

[ctx: province]
en: Pisa
mk: Пиза

[ctx: province]
en: Pistoia
mk: Пистола

[ctx: province]
en: Pita
mk: Пита

[ctx: province]
en: Piura
mk: Пиура

[ctx: province]
en: Pivka
mk: Пивка

[ctx: province]
en: Plaines Wilhems
mk: Плен-Вилем

[ctx: province]
en: Plateau
mk: Плато

[ctx: province]
en: Plateaux
mk: Плато

[ctx: province]
en: Pleven
mk: Плевен

[ctx: province]
en: Plovdiv
mk: Пловдив

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
mk: Плзенски крај

[ctx: province]
en: Podlehnik
mk: Подлехник

[ctx: province]
en: Podvelka
mk: Подвелка

[ctx: province]
en: Podčetrtek
mk: Подчетртек

[ctx: province]
en: Pogradec
mk: Поградец

[ctx: province]
en: Pohnpei
mk: Понпеи

[ctx: province]
en: Point Fortin
mk: Поинт Фортин

[ctx: province]
en: Poljčane
mk: Полјчане

[ctx: province]
en: Polonnaruwa
mk: Полонарува

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
mk: Полтавска Област

[ctx: province]
en: Polzela
mk: Ползела

[ctx: province]
en: Pomeroon-Supenaam
mk: Померон - Супернам

[ctx: province]
en: Pondicherry
mk: Пондичери

[ctx: province]
en: Poni
mk: Пони

[ctx: province]
en: Pontevedra
mk: Понтеведра

[ctx: province]
en: Pool
mk: Пол

[ctx: province]
en: Pordenone
mk: Порденоне

[ctx: province]
en: Port Louis
mk: Порт Луис

[ctx: province]
en: Port of Spain
mk: Порт оф Спејн

[ctx: province]
en: Portalegre
mk: Порталегре

[ctx: province]
en: Portland
mk: Портланд

[ctx: province]
en: Porto
mk: Порто

[ctx: province]
en: Porto Novo
mk: Порто Ново

[ctx: province]
en: Portuguesa
mk: Португеса

[ctx: province]
en: Postojna
mk: Постојна

[ctx: province]
en: Potaro-Siparuni
mk: Потаро-Сипаруни

[ctx: province]
en: Potenza
mk: Потенца

[ctx: province]
en: Potosi
mk: Потоси

[ctx: province]
en: Pousaat
mk: Пусат

[ctx: province]
en: Powys
mk: Повис

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
mk: Пожешко-славонска жупанија

[ctx: province]
en: Prachin Buri
mk: Прачин Бури

[ctx: province]
en: Prachuap Khiri Khan
mk: Прачуап Кири Кан

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
mk: Прага, главен град

[ctx: province]
en: Prahova
mk: Прахово

[ctx: province]
en: Praia
mk: Праиа

[ctx: province]
en: Prato
mk: Прато

[ctx: province]
en: Preah Vihear
mk: Преа Вихер

[ctx: province]
en: Prebold
mk: Преболд

[ctx: province]
en: Preddvor
mk: Преддвор

[ctx: province]
en: Preiļu novads
mk: Преилу крај

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
mk: Пресиденте Ајес

[ctx: province]
en: Prevalje
mk: Преваље

[ctx: province]
en: Preveza
mk: Превеза

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
mk: Преј Венг

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
mk: Прешовски крај

[ctx: province]
en: Priekules novads
mk: Приекулес крај

[ctx: province]
en: Priekuļu novads
mk: Приекулу крај

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
mk: Приморска Покраина

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
mk: Приморско-горанска жупанија

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
mk: Остров на Принц Едвард

[ctx: province]
en: Princes Town
mk: Принцестаун

[ctx: province]
en: Principe
mk: Принципе

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
mk: Псковска Област

[ctx: province]
en: Ptuj
mk: Птуј

[ctx: province]
en: Puconci
mk: Пуцонци

[ctx: province]
en: Puebla
mk: Пуебла

[ctx: province]
en: Puerto Plata
mk: Пуерто Плата

[ctx: province]
en: Puerto Rico
mk: Порторико

[ctx: province]
en: Pukë
mk: Пуке

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
mk: Пулау Пинанг

[ctx: province]
en: Punakha
mk: Пунака

[ctx: province]
en: Punjab
mk: Пенџаб

[ctx: province]
en: Puno
mk: Пуно

[ctx: province]
en: Puntarenas
mk: Пунтаренас

[ctx: province]
en: Puttalum
mk: Путалум

[ctx: province]
en: Putumayo
mk: Путумајо

[ctx: province]
en: Puy-de-Dôme
mk: Пиј де Дом

[ctx: province]
en: Pwani
mk: Пвани

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
mk: Пјонганбук-до

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
mk: Пјонганам-до

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
mk: Пјонг Јанг

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
mk: Атлантски Пиринеи

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
mk: Источни Пиринеи

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
mk: Паиџат-Хаме

[ctx: province]
en: Pärnumaa
mk: Парунма

[ctx: province]
en: Pécs
mk: Печуј

[ctx: province]
en: Përmet
mk: Пермет

[ctx: province]
en: Põlvamaa
mk: Полвама

[ctx: province]
en: Pārgaujas novads
mk: Парагујас крај

[ctx: province]
en: Pāvilostas novads
mk: Павилостас крај

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
mk: Плавински крај

[ctx: province]
en: Qabala
mk: Кабала

[ctx: province]
en: Qacha's Nek
mk: Кашас Нек

[ctx: province]
en: Qalqilya
mk: Калкилија

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
mk: Карагандска Област

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
mk: Кашкадарија

[ctx: province]
en: Qax
mk: Какс

[ctx: province]
en: Qazax
mk: Казах

[ctx: province]
en: Qazvin
mk: Казвин

[ctx: province]
en: Qina
mk: Ќина

[ctx: province]
en: Qinghai
mk: Чингаи

[ctx: province]
en: Qobustan
mk: Кобустан

[ctx: province]
en: Qom
mk: Ком

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
mk: Република Каракалпакија

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
mk: Кустанајска Област

[ctx: province]
en: Quang Binh
mk: Канг Бин

[ctx: province]
en: Quang Nam
mk: Канг Нам

[ctx: province]
en: Quang Ngai
mk: Канг Гаи

[ctx: province]
en: Quang Ninh
mk: Канг Нин

[ctx: province]
en: Quang Tri
mk: Канг Три

[ctx: province]
en: Quatre Bornes
mk: Катр Боне

[ctx: province]
en: Quba
mk: Куба

[ctx: province]
en: Qubadli
mk: Кубадли

[ctx: province]
en: Quebec
mk: Квебек

[ctx: province]
en: Queensland
mk: Квинсленд

[ctx: province]
en: Queretaro
mk: Керетаро

[ctx: province]
en: Quetzaltenango
mk: Кецалтенанго

[ctx: province]
en: Quezon
mk: Кесон

[ctx: province]
en: Quiche
mk: Киче

[ctx: province]
en: Quindio
mk: Чиндио

[ctx: province]
en: Quintana Roo
mk: Кинтана Роо

[ctx: province]
en: Quirino
mk: Кирињо

[ctx: province]
en: Quloara
mk: Кулоара

[ctx: province]
en: Qusar
mk: Кусар

[ctx: province]
en: Quthing
mk: Китинг

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
mk: Кизилордска Област

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
mk: Рас ал Кајма

[ctx: province]
en: Raa
mk: Раа

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
mk: Рабат-Сале

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
mk: Рача-Лечхуми и Квермо Сванети

[ctx: province]
en: Radenci
mk: Раденци

[ctx: province]
en: Radeče
mk: Радече

[ctx: province]
en: Radlje ob Dravi
mk: Радље на Драва

[ctx: province]
en: Radovljica
mk: Радовљица

[ctx: province]
en: Rafah
mk: Рафа

[ctx: province]
en: Ragged Island
mk: Регид Ајленд

[ctx: province]
en: Ragusa
mk: Рагуза

[ctx: province]
en: Rajasthan
mk: Раџастан

[ctx: province]
en: Rajbari zila
mk: Раџбари зила

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
mk: Рајшахи зила

[ctx: province]
en: Rakai
mk: Ракаи

[ctx: province]
en: Rakhine
mk: Ракине

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
mk: Рамала

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
mk: Рампонгчам

[ctx: province]
en: Rangamati zila
mk: Рангамати зила

[ctx: province]
en: Rangpur zila
mk: Рангпур зила

[ctx: province]
en: Ranong
mk: Ранонг

[ctx: province]
en: Raplamaa
mk: Раплама

[ctx: province]
en: Rasserine
mk: Расерин

[ctx: province]
en: Ratchaburi
mk: Рачабури

[ctx: province]
en: Ratnapura
mk: Ратнапура

[ctx: province]
en: Raunas novads
mk: Раунас крај

[ctx: province]
en: Ravenna
mk: Равена

[ctx: province]
en: Ravne na Koroškem
mk: Равне на Корушка

[ctx: province]
en: Rayong
mk: Рајонг

[ctx: province]
en: Razgrad
mk: Разград

[ctx: province]
en: Razkrižje
mk: Раскрижје

[ctx: province]
en: Rače-Fram
mk: Раче-Фрам

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
mk: Реџо Калабриа

[ctx: province]
en: Reggio Emilia
mk: Реџо Емилиа

[ctx: province]
en: Region Continental
mk: Континентален Регион

[ctx: province]
en: Region Insular
mk: Островски Регион

[ctx: province]
en: Relizane
mk: Релизане

[ctx: province]
en: Renfrewshire
mk: Ренфревшир

[ctx: province]
en: Renče-Vogrsko
mk: Ренче-Вогорско

[ctx: province]
en: Republika Srpska
mk: Република Српска

[ctx: province]
en: Respublika Krym
mk: Република Крим

[ctx: province]
en: Retalhuleu
mk: Реталулеу

[ctx: province]
en: Rethymnon
mk: Ретимнон

[ctx: province]
en: Reykjavik
mk: Рејкјавик

[ctx: province]
en: Rečica ob Savinji
mk: Речица на Савињи

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
mk: Рајна-Палатинат

[ctx: province]
en: Rhode Island
mk: Род Ајленд

[ctx: province]
en: Rhône
mk: Рона

[ctx: province]
en: Riau
mk: Риау

[ctx: province]
en: Ribe
mk: Рибе

[ctx: province]
en: Ribeira Grande
mk: Рибеира Гранде

[ctx: province]
en: Ribnica
mk: Рибница

[ctx: province]
en: Ribnica na Pohorju
mk: Рибница на Похорје

[ctx: province]
en: Riebiņu novads
mk: Риебину крај

[ctx: province]
en: Rieti
mk: Риети

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
mk: Покраина Дамаск

[ctx: province]
en: Rimini
mk: Римини

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
mk: Рингкјобинг

[ctx: province]
en: Rio Claro-Mayaro
mk: Рио Кларо-Мајаро

[ctx: province]
en: Rio Grande do Norte
mk: Северно Рио Гранде

[ctx: province]
en: Rio Grande do Sul
mk: Јужно Рио Гранде

[ctx: province]
en: Rio Negro
mk: Рио Негро

[ctx: province]
en: Rio San Juan
mk: Рио Сан Хуан

[ctx: province]
en: Rio de Janeiro
mk: Рио де Жанеиро

[ctx: province]
en: Risaralda
mk: Рисаралда

[ctx: province]
en: Rivas
mk: Ривас

[ctx: province]
en: Rivera
mk: Ривера

[ctx: province]
en: Rivercess
mk: Риверцес

[ctx: province]
en: Rivers
mk: Риверс

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
mk: Ремпартова Ривиера

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
mk: Ривненска Област

[ctx: province]
en: Rizal
mk: Ризал

[ctx: province]
en: Rize
mk: Ризе

[ctx: province]
en: Rocha
mk: Роча

[ctx: province]
en: Rodopi
mk: Родопи

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
mk: Острови Родригез

[ctx: province]
en: Rogaland
mk: Рогаланд

[ctx: province]
en: Rogatec
mk: Рогатец

[ctx: province]
en: Rogaška Slatina
mk: Рогашка Слатина

[ctx: province]
en: Rogašovci
mk: Рогашовци

[ctx: province]
en: Roi Et
mk: Рои Ет

[ctx: province]
en: Rojas novads
mk: Ројас крај

[ctx: province]
en: Roma
mk: Рома

[ctx: province]
en: Romblon
mk: Ромблон

[ctx: province]
en: Rondonia
mk: Рондониа

[ctx: province]
en: Rongelap
mk: Ронгелап

[ctx: province]
en: Ropažu novads
mk: Ропажу крај

[ctx: province]
en: Roraima
mk: Рораима

[ctx: province]
en: Roscommon
mk: Роскомон

[ctx: province]
en: Roskilde
mk: Роксилде

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
mk: Ростовска Област

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
mk: Ротанак Кири

[ctx: province]
en: Rotuma
mk: Ротума

[ctx: province]
en: Rovigo
mk: Ровиго

[ctx: province]
en: Rucavas novads
mk: Рукавас крај

[ctx: province]
en: Rugāju novads
mk: Ругајски крај

[ctx: province]
en: Ruhengeri
mk: Руенгери

[ctx: province]
en: Rukungiri
mk: Рукунгури

[ctx: province]
en: Rukwa
mk: Руква

[ctx: province]
en: Rum Cay
mk: Рум Кау

[ctx: province]
en: Rumphi
mk: Румпи

[ctx: province]
en: Rundāles novads
mk: Рундалес крај

[ctx: province]
en: Ruse
mk: Русе

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
mk: Русини Пемба

[ctx: province]
en: Rutana
mk: Рутана

[ctx: province]
en: Rutland
mk: Рутланд

[ctx: province]
en: Ruvuma
mk: Рувума

[ctx: province]
en: Ruyigi
mk: Руиги

[ctx: province]
en: Ruše
mk: Руше

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
mk: Рјазанска Област

[ctx: province]
en: Rēzekne
mk: Резекне

[ctx: province]
en: Rēzeknes novads
mk: Резекнес крај

[ctx: province]
en: Rīga
mk: Рига

[ctx: province]
en: Rūjienas novads
mk: Рујиенас крај

[ctx: province]
en: S'anliurfa
mk: Шанлиурфа

[ctx: province]
en: S'rnak
mk: Срнак

[ctx: province]
en: S69ou
mk: С69у

[ctx: province]
en: Sa Kaeo
mk: Са Каео

[ctx: province]
en: Sa'dah
mk: Сада

[ctx: province]
en: Saaremaa
mk: Саренма

[ctx: province]
en: Saarland
mk: Сар

[ctx: province]
en: Saatli
mk: Саатли

[ctx: province]
en: Sabah
mk: Сабах

[ctx: province]
en: Sabhā
mk: Саба

[ctx: province]
en: Sabirabad
mk: Сабирабад

[ctx: province]
en: Sacatepequez
mk: Сакатепекез

[ctx: province]
en: Sachsen
mk: Саксонија

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
mk: Саксонија-Анхалт

[ctx: province]
en: Sadarak
mk: Садарак

[ctx: province]
en: Safi
mk: Сафи

[ctx: province]
en: Saga
mk: Сага

[ctx: province]
en: Sagaing
mk: Сагаинг

[ctx: province]
en: Sahbuz
mk: Сахбуз

[ctx: province]
en: Sai Kung
mk: Саи Кунг

[ctx: province]
en: Saida
mk: Саида

[ctx: province]
en: Saint Andrew
mk: Сент Ендрју

[ctx: province]
en: Saint Ann
mk: Сент Ен

[ctx: province]
en: Saint Catherine
mk: Сент Кетрин

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
mk: Сент Елизабет

[ctx: province]
en: Saint Helena
mk: Сент Хелена

[ctx: province]
en: Saint James
mk: Сент Џејмс

[ctx: province]
en: Saint Mary
mk: Сент Мери

[ctx: province]
en: Saint Thomas
mk: Сент Томас

[ctx: province]
en: Saint-Louis
mk: Сен-Луи

[ctx: province]
en: Saitama
mk: Саитама

[ctx: province]
en: Sakarya
mk: Сакариа

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
mk: Јакутија

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
mk: Сахалинска Област

[ctx: province]
en: Saki
mk: Саки

[ctx: province]
en: Sakon Nakhon
mk: Сакон Након

[ctx: province]
en: Sal
mk: Сал

[ctx: province]
en: Salacgrīvas novads
mk: Салакгривас крај

[ctx: province]
en: Salah ad Din
mk: Саладин

[ctx: province]
en: Salamanca
mk: Саламанка

[ctx: province]
en: Salamat
mk: Саламат

[ctx: province]
en: Salas novads
mk: Салас крај

[ctx: province]
en: Salaspils novads
mk: Саласпилс крај

[ctx: province]
en: Salavan
mk: Салаван

[ctx: province]
en: Salcedo
mk: Салцедо

[ctx: province]
en: Saldus novads
mk: Салдус крај

[ctx: province]
en: Salerno
mk: Салерно

[ctx: province]
en: Salfit
mk: Салфит

[ctx: province]
en: Salgótarján
mk: Шалготарјан

[ctx: province]
en: Salima
mk: Салима

[ctx: province]
en: Salta
mk: Салта

[ctx: province]
en: Salto
mk: Салто

[ctx: province]
en: Salyan
mk: Салјан

[ctx: province]
en: Salzburg
mk: Салцбург

[ctx: province]
en: Samangan
mk: Самандган

[ctx: province]
en: Samaná
mk: Самана

[ctx: province]
en: Samarqand
mk: Самарканд

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
mk: Самарска Област

[ctx: province]
en: Samaxi
mk: Самакси

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
mk: Самдруп Џонка

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
mk: Самегрело-Земо Сванети

[ctx: province]
en: Samkir
mk: Самкир

[ctx: province]
en: Samos
mk: Самос

[ctx: province]
en: Samsun
mk: Самсун

[ctx: province]
en: Samtee
mk: Самте

[ctx: province]
en: Samtskhe-Javakheti
mk: Самтске-Јавакети

[ctx: province]
en: Samut Prakan
mk: Самут Пракан

[ctx: province]
en: Samut Sakhon
mk: Самут Сакон

[ctx: province]
en: Samut Songkhram
mk: Самут Сонгкрам

[ctx: province]
en: Samux
mk: Самукс

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
mk: Сан Андре, Провиденциа и Санта Каталина

[ctx: province]
en: San Cristóbal
mk: Сан Кристобал

[ctx: province]
en: San Fernando
mk: Сан Фернандо

[ctx: province]
en: San Jose
mk: Сан Хозе

[ctx: province]
en: San Juan
mk: Сан Хуан

[ctx: province]
en: San Juan-Laventille
mk: Сан Хуан-Авентиле

[ctx: province]
en: San Luis
mk: Сан Луи

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
mk: Сан Луис Потоси

[ctx: province]
en: San Marcos
mk: Сан Маркос

[ctx: province]
en: San Martin
mk: Сан Мартин

[ctx: province]
en: San Miguel
mk: Сан Мигуел

[ctx: province]
en: San Pedro
mk: Сан Педро

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
mk: Сан Педро де Маркоа

[ctx: province]
en: San Salvador
mk: Сан Салвадор

[ctx: province]
en: San Salvador Island
mk: Остров Сан Салвадор

[ctx: province]
en: San Vicente
mk: Сан Винсенте

[ctx: province]
en: San'a'
mk: Сана

[ctx: province]
en: Sancti Spiritus
mk: Санкти Спиритус

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
mk: Санкти Спиритус

[ctx: province]
en: Saneag
mk: Санеаг

[ctx: province]
en: Sangha
mk: Санга

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
mk: Санга-Бере

[ctx: province]
en: Sangre Grande
mk: Сангре Гранде

[ctx: province]
en: Sanguie
mk: Санги

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
mk: Сен Гален

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
mk: Санкт-Петербург

[ctx: province]
en: Sankuru
mk: Санкуру

[ctx: province]
en: Sanma
mk: Санма

[ctx: province]
en: Sanmatenga
mk: Санматенга

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
mk: Сан Хулиа де Лориа

[ctx: province]
en: Santa Ana
mk: Санта Ана

[ctx: province]
en: Santa Barbara
mk: Санта Барбара

[ctx: province]
en: Santa Catarina
mk: Санта Катарина

[ctx: province]
en: Santa Cruz
mk: Санта Круз

[ctx: province]
en: Santa Cruz de Tenerife
mk: Санта Круз де Тенерифе

[ctx: province]
en: Santa Fe
mk: Санта Фе

[ctx: province]
en: Santa Rosa
mk: Санта Роса

[ctx: province]
en: Santander
mk: Сантандер

[ctx: province]
en: Santaun
mk: Сандаун

[ctx: province]
en: Santiago
mk: Сантијаго

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
mk: Сантијаго Град

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
mk: Сантијаго Родригез

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
mk: Сантијаго де Куба

[ctx: province]
en: Santiago del Estero
mk: Сантиаго дел Естеро

[ctx: province]
en: Sao Domingos
mk: Сао Домингос

[ctx: province]
en: Sao Filipe
mk: Сао Филипе

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
mk: Сао Николау

[ctx: province]
en: Sao Paulo
mk: Сао Паоло

[ctx: province]
en: Sao Tome
mk: Сао Томе

[ctx: province]
en: Sao Vicente
mk: Сао Винсенте

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
mk: Сар-е Пол

[ctx: province]
en: Saraburi
mk: Сарабури

[ctx: province]
en: Saramacca
mk: Сарамака

[ctx: province]
en: Sarandë
mk: Саранда

[ctx: province]
en: Sarangani
mk: Сарангани

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
mk: Саратовска Област

[ctx: province]
en: Sarawak
mk: Саравак

[ctx: province]
en: Sarpang
mk: Сарпанг

[ctx: province]
en: Sarthe
mk: Сарт

[ctx: province]
en: Sarur
mk: Сарур

[ctx: province]
en: Saskatchewan
mk: Саскечеван

[ctx: province]
en: Sassari
mk: Сасари

[ctx: province]
en: Satakunta
mk: Сатакунта

[ctx: province]
en: Satkhira zila
mk: Саткира зила

[ctx: province]
en: Satu Mare
mk: Сату Маре

[ctx: province]
en: Satun
mk: Сатун

[ctx: province]
en: Satupa'itea
mk: Сатупаитеа

[ctx: province]
en: Saulkrastu novads
mk: Саулкрасту крај

[ctx: province]
en: Savanes
mk: Саване

[ctx: province]
en: Savannakhet
mk: Саванакет

[ctx: province]
en: Savanne
mk: Савана

[ctx: province]
en: Savannes
mk: Саван

[ctx: province]
en: Savoie
mk: Савоја

[ctx: province]
en: Savona
mk: Савона

[ctx: province]
en: Saône-et-Loire
mk: Саона и Лоара

[ctx: province]
en: Schaffhausen
mk: Шафхаузен

[ctx: province]
en: Schleswig-Holstein
mk: Шлезвиг-Холштајн

[ctx: province]
en: Schwyz
mk: Швиц

[ctx: province]
en: Scottish Borders
mk: Шкотски граници

[ctx: province]
en: Seenu
mk: Сену

[ctx: province]
en: Sefrou
mk: Сефру

[ctx: province]
en: Segovia
mk: Сеговиа

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
mk: Приморска Сена

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
mk: Сена-Сен-Дени

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
mk: Сена и Марна

[ctx: province]
en: Selangor
mk: Селенгор

[ctx: province]
en: Selenge
mk: Селенге

[ctx: province]
en: Selnica ob Dravi
mk: Селница на Драва

[ctx: province]
en: Sembabule
mk: Сембабуле

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
mk: Семенави Кеин Бахри

[ctx: province]
en: Semič
mk: Семич

[ctx: province]
en: Semnan
mk: Семнан

[ctx: province]
en: Seno
mk: Сено

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
mk: Сеул Теугбеолси

[ctx: province]
en: Sergipe
mk: Сергипе

[ctx: province]
en: Serrai
mk: Сеаји

[ctx: province]
en: Setif
mk: Сетиф

[ctx: province]
en: Settat
mk: Сетат

[ctx: province]
en: Sevastopol
mk: Севастопол

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
mk: Северна Осетија

[ctx: province]
en: Sevilla
mk: Севиља

[ctx: province]
en: Sevnica
mk: Севница

[ctx: province]
en: Sežana
mk: Сежана

[ctx: province]
en: Sfax
mk: Сфах

[ctx: province]
en: Sha Tin
mk: Ша Тин

[ctx: province]
en: Shaanxi
mk: Шанџи

[ctx: province]
en: Shabeellaha Dhexe
mk: Шабелаха Џехе

[ctx: province]
en: Shabeellaha Hoose
mk: Шабелаха Хусе

[ctx: province]
en: Shabwah
mk: Шабва

[ctx: province]
en: Sham Shui Po
mk: Шам Шуи По

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
mk: Бар ел Газал

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
mk: Северен Дарфур

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
mk: Северен Курдуфан

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
mk: Шамал Сина

[ctx: province]
en: Shan
mk: Шан

[ctx: province]
en: Shandong
mk: Шандонг

[ctx: province]
en: Shanghai
mk: Шангај

[ctx: province]
en: Shanxi
mk: Шанчи

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
mk: Шариатпур зила

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
mk: Источна Екваторија

[ctx: province]
en: Shaviyani
mk: Шавиани

[ctx: province]
en: Shbaatar
mk: Шабтар

[ctx: province]
en: Shefa
mk: Шефа

[ctx: province]
en: Sherpur zila
mk: Шерпур зила

[ctx: province]
en: Shetland Islands
mk: Шетландски острови

[ctx: province]
en: Shida Kartli
mk: Шида Картли

[ctx: province]
en: Shiga
mk: Шига

[ctx: province]
en: Shimane
mk: Шимане

[ctx: province]
en: Shinyanga
mk: Шинијанга

[ctx: province]
en: Shiselweni
mk: Шишелвени

[ctx: province]
en: Shizuishan
mk: Шизушан

[ctx: province]
en: Shizuoka
mk: Шизуока

[ctx: province]
en: Shkodër
mk: Скадар

[ctx: province]
en: Shropshire
mk: Шропшир

[ctx: province]
en: Shumen
mk: Шумен

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
mk: Источноказашка Област

[ctx: province]
en: Si Sa Ket
mk: Си Са Кет

[ctx: province]
en: Siasili
mk: Сиасили

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
mk: Шибенско-книнска жупанија

[ctx: province]
en: Sibiu
mk: Сибиу

[ctx: province]
en: Sichuan
mk: Сечуан

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
mk: Сиди Бел Абес

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
mk: Сиди Бухид

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
mk: Сидл Качем

[ctx: province]
en: Siem Reab
mk: Сием Реаб

[ctx: province]
en: Siena
mk: Сиена

[ctx: province]
en: Siguiri
mk: Сигуири

[ctx: province]
en: Siguldas novads
mk: Сигулдас крај

[ctx: province]
en: Siirt
mk: Сирт

[ctx: province]
en: Sikasso
mk: Сикасо

[ctx: province]
en: Sikkim
mk: Сиким

[ctx: province]
en: Siliana
mk: Силана

[ctx: province]
en: Silistra
mk: Силистра

[ctx: province]
en: Sinaloa
mk: Синалоа

[ctx: province]
en: Sindh
mk: Синд

[ctx: province]
en: Sing Buri
mk: Синг Бури

[ctx: province]
en: Singida
mk: Сингида

[ctx: province]
en: Sinnar
mk: Синар

[ctx: province]
en: Sinoe
mk: Синое

[ctx: province]
en: Sinop
mk: Синоп

[ctx: province]
en: Sipaliwini
mk: Сипалвини

[ctx: province]
en: Siparia
mk: Сипариа

[ctx: province]
en: Siquijor
mk: Сикуиџор

[ctx: province]
en: Siracusa
mk: Сиракуза

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
mk: Сираџганџ зила

[ctx: province]
en: Sirak
mk: Сирак

[ctx: province]
en: Sirdaryo
mk: Сир Дарија

[ctx: province]
en: Sironko
mk: Сиронко

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
mk: Сисачко-мославачка жупанија

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
mk: Систан и Балучистан

[ctx: province]
en: Sitrah
mk: Ситра

[ctx: province]
en: Sivas
mk: Сивас

[ctx: province]
en: Siyazan
mk: Сијазан

[ctx: province]
en: Skikda
mk: Скикда

[ctx: province]
en: Skrapar
mk: Скрапар

[ctx: province]
en: Skrundas novads
mk: Скрундас крај

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
mk: Скриверу крај

[ctx: province]
en: Skåne län
mk: Скене

[ctx: province]
en: Sligo
mk: Слиго

[ctx: province]
en: Sliven
mk: Сливен

[ctx: province]
en: Slovenj Gradec
mk: Словењ Градец

[ctx: province]
en: Slovenska Bistrica
mk: Словенска Бистрица

[ctx: province]
en: Slovenske Konjice
mk: Словенске Коњице

[ctx: province]
en: Smiltenes novads
mk: Смилтенес крај

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
mk: Смоленска Област

[ctx: province]
en: Smolyan
mk: Смољан

[ctx: province]
en: Soc Trang
mk: Сок Трианг

[ctx: province]
en: Sodražica
mk: Содражица

[ctx: province]
en: Sofala
mk: Софала

[ctx: province]
en: Sofia
mk: Софија

[ctx: province]
en: Sogn og Fjordane
mk: Согн ог Фјордане

[ctx: province]
en: Sokoto
mk: Сокото

[ctx: province]
en: Sololá
mk: Солола

[ctx: province]
en: Solothurn
mk:  Золотурн

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
mk: Северноказашка Област

[ctx: province]
en: Solčava
mk: Солчава

[ctx: province]
en: Somali
mk: Сомали

[ctx: province]
en: Somerset
mk: Сомерсет

[ctx: province]
en: Somme
mk: Сома

[ctx: province]
en: Somogy
mk: Сомоги

[ctx: province]
en: Son La
mk: Сон Ла

[ctx: province]
en: Sondrio
mk: Сондрио

[ctx: province]
en: Songkhla
mk: Сонгкла

[ctx: province]
en: Sonora
mk: Сонора

[ctx: province]
en: Sonsonate
mk: Сонсонате

[ctx: province]
en: Sool
mk: Сул

[ctx: province]
en: Sopron
mk: Сопрон

[ctx: province]
en: Soria
mk: Сориа

[ctx: province]
en: Soriano
mk: Сориано

[ctx: province]
en: Soroca
mk: Сорока

[ctx: province]
en: Soroti
mk: Сороти

[ctx: province]
en: Sorsogon
mk: Сорсогон

[ctx: province]
en: Souk Ahras
mk: Сук Ахрас

[ctx: province]
en: Soum
mk: Сум

[ctx: province]
en: Sourou
mk: Суру

[ctx: province]
en: Sousse
mk: Сус

[ctx: province]
en: South
mk: Југ

[ctx: province]
en: South Australia
mk: Јужна Австралија

[ctx: province]
en: South Ayrshire
mk: Јужен Ејшир

[ctx: province]
en: South Carolina
mk: Јужна Каролина

[ctx: province]
en: South Cotabato
mk: Јужен Котабато

[ctx: province]
en: South Dakota
mk: Јужна Дакота

[ctx: province]
en: South Glamorgan
mk: Јужен Гламорган

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
mk: Јужен Глочестер

[ctx: province]
en: South Jutland
mk: Јужен Јитланд

[ctx: province]
en: South Karelia
mk: Јужна Карелиа

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
mk: Јужен Ланкашир

[ctx: province]
en: South Lebanon
mk: Јужен Либан

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
mk: Јужна Остроботија

[ctx: province]
en: South Yorkshire
mk: Јужен Јоркшир

[ctx: province]
en: South-East
mk: Југоисток

[ctx: province]
en: South-West
mk: Југозапад

[ctx: province]
en: South-West Finland
mk: Југозападна Финска

[ctx: province]
en: Southern
mk: Јужни

[ctx: province]
en: Southern Highlands
mk: Јужна Планинска Област

[ctx: province]
en: Southern Leyte
mk: Јужни Леути

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
mk: Јужни нации, националности и луѓе

[ctx: province]
en: Southland
mk: Саутленд

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
mk: Сплитско-далматинска жупанија

[ctx: province]
en: Srbija
mk: Србија

[ctx: province]
en: Središče ob Dravi
mk: Средишче об Драви

[ctx: province]
en: Staffordshire
mk: Стафордшир

[ctx: province]
en: Stann Creek
mk: Стен Крик

[ctx: province]
en: Stara Zagora
mk: Стара Загора

[ctx: province]
en: Starše
mk: Старше

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
mk: Ставрополска Покраина

[ctx: province]
en: Steiermark
mk: Штаерска

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
mk: Стинга Ниструли, Обединета Територија

[ctx: province]
en: Stirling
mk: Стирлинг

[ctx: province]
en: Stockholms län
mk: Стокхолм

[ctx: province]
en: Stopiņu novads
mk: Стопину крај

[ctx: province]
en: Storstrøm
mk: Сторстром

[ctx: province]
en: Straža
mk: Стража

[ctx: province]
en: Strenču novads
mk: Стренчу крај

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
mk: Стуенг Тренг

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
mk: Средночешки крај

[ctx: province]
en: Suceava
mk: Сучеава

[ctx: province]
en: Suchitepequez
mk: Сухитепекез

[ctx: province]
en: Sucre
mk: Сукре

[ctx: province]
en: Sucumbios
mk: Сукумбиос

[ctx: province]
en: Sud
mk: Јужен

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
mk: Јужна Бандама

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
mk: Јужен Комо

[ctx: province]
en: Sud-Est
mk: Југоисточен

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
mk: Јужен Киву

[ctx: province]
en: Sud-Ubangi
mk: Суд-Убанги

[ctx: province]
en: Suffolk
mk: Сафолк

[ctx: province]
en: Sughd
mk: Сугд

[ctx: province]
en: Suhaj
mk: Сухај

[ctx: province]
en: Sukhothai
mk: Сукотаи

[ctx: province]
en: Sulawesi Barat
mk: Западен Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Selatan
mk: Јужен Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Tengah
mk: Централен Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Tenggara
mk: Централен Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Utara
mk: Северен Сулавеси

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
mk: Султан Кударат

[ctx: province]
en: Sulu
mk: Сулу

[ctx: province]
en: Sumatera Utara
mk: Северна Суматра

[ctx: province]
en: Sumatra Barat
mk: Западна Суматра

[ctx: province]
en: Sumatra Selatan
mk: Јужна Суматра

[ctx: province]
en: Sumqayit
mk: Сумкајт

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
mk: Шумска Област

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
mk: Сунамганџ зила

[ctx: province]
en: Suourland
mk: Сурланд

[ctx: province]
en: Suournes
mk: Сурнес

[ctx: province]
en: Suphan Buri
mk: Суфан Бури

[ctx: province]
en: Surat Thani
mk: Сурат Тани

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
mk: Северен Суригао

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
mk: Јужен Суригао

[ctx: province]
en: Surin
mk: Сурин

[ctx: province]
en: Surrey
mk: Сари

[ctx: province]
en: Surt
mk: Сурт

[ctx: province]
en: Surxondaryo
mk: Сирдариска Област

[ctx: province]
en: Susa
mk: Суса

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
mk: Сваи Риенг

[ctx: province]
en: Svalbard
mk: Свалбард

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
mk: Свердловска Област

[ctx: province]
en: Sveta Ana
mk: Света Ана

[ctx: province]
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
mk: Светих Тројица во Словенски Горици

[ctx: province]
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
mk: Свети Андраж во Словенски Горици

[ctx: province]
en: Sveti Jurij
mk: Свети Јуриј

[ctx: province]
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
mk: Свети Јуриј во Словенски Горици

[ctx: province]
en: Sveti Tomaž
mk: Свети Томаж

[ctx: province]
en: Sylhet zila
mk: Сулет зила

[ctx: province]
en: Syunik'
mk: Суник

[ctx: province]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
mk: Саболч-Сатмар-Белег

[ctx: province]
en: Szeged
mk: Сегедин

[ctx: province]
en: Szekszárd
mk: Сексард

[ctx: province]
en: Szolnok
mk: Шолнок

[ctx: province]
en: Szombathely
mk: Сомбатели

[ctx: province]
en: Székesfehérvár
mk: Шехерфехерварош

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
mk: Санчез Рамирез

[ctx: province]
en: Södermanlands län
mk: Седерманландс

[ctx: province]
en: Sør-Trøndelag
mk: Сер Тренделаг

[ctx: province]
en: Sējas novads
mk: Сејас крај

[ctx: province]
en: Ta'izz
mk: Таиз

[ctx: province]
en: Taakaev
mk: Такев

[ctx: province]
en: Tabasco
mk: Табаско

[ctx: province]
en: Tabor
mk: Табор

[ctx: province]
en: Tabora
mk: Табора

[ctx: province]
en: Tabuk
mk: Табук

[ctx: province]
en: Tachira
mk: Ташира

[ctx: province]
en: Tacna
mk: Тацна

[ctx: province]
en: Tacuarembo
mk: Такуарембо

[ctx: province]
en: Tadjoura
mk: Таџура

[ctx: province]
en: Tafea
mk: Тафеа

[ctx: province]
en: Tagant
mk: Тагант

[ctx: province]
en: Tahoua
mk: Тахуа

[ctx: province]
en: Tai Po
mk: Таи По

[ctx: province]
en: Taichung City
mk: Таичинг град

[ctx: province]
en: Taichung County
mk: Таичунг Област

[ctx: province]
en: Tainan City
mk: Таинан град

[ctx: province]
en: Tainan County
mk: Таинан Област

[ctx: province]
en: Taipei City
mk: Тајпеј град

[ctx: province]
en: Taipei County
mk: Тајпеј Област

[ctx: province]
en: Taitung County
mk: Тајтунг Област

[ctx: province]
en: Taiwan
mk: Таиван

[ctx: province]
en: Tak
mk: Так

[ctx: province]
en: Takhar
mk: Такхар

[ctx: province]
en: Talas
mk: Талас

[ctx: province]
en: Talsu novads
mk: Талсу крај

[ctx: province]
en: Tamanghasset
mk: Тамангасет

[ctx: province]
en: Tamaulipas
mk: Тамаулипас

[ctx: province]
en: Tambacounda
mk: Тамакунда

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
mk: Тамбовска Област

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
mk: Тамил Нанду

[ctx: province]
en: Tampere Region
mk: Тампере Регион

[ctx: province]
en: Tan-Tan
mk: Тан-Тан

[ctx: province]
en: Tandjile
mk: Танџиле

[ctx: province]
en: Tanga
mk: Танга

[ctx: province]
en: Tangail zila
mk: Тангаил зила

[ctx: province]
en: Tanganyika
mk: Тангањика

[ctx: province]
en: Tanger
mk: Танџер

[ctx: province]
en: Tanintharyi
mk: Танинтари

[ctx: province]
en: Taounate
mk: Тунате

[ctx: province]
en: Taoyuan County
mk: Таојан Област

[ctx: province]
en: Tapoa
mk: Тапоа

[ctx: province]
en: Taraba
mk: Тараба

[ctx: province]
en: Taraclia
mk: Тарачила

[ctx: province]
en: Taranaki
mk: Таранаки

[ctx: province]
en: Taranto
mk: Таранто

[ctx: province]
en: Tarapaca
mk: Тарапака

[ctx: province]
en: Targovishte
mk: Трговиште

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
mk: Таруна - Масалата

[ctx: province]
en: Tarija
mk: Тарија

[ctx: province]
en: Tarlac
mk: Тарлак

[ctx: province]
en: Tarn
mk: Тарн

[ctx: province]
en: Tarn-et-Garonne
mk: Тарн и Гарона

[ctx: province]
en: Taroudannt
mk: Тарундан

[ctx: province]
en: Tarrafal
mk: Тарафал

[ctx: province]
en: Tarragona
mk: Тарагона

[ctx: province]
en: Tartar
mk: Тартар

[ctx: province]
en: Tarts
mk: Тартус

[ctx: province]
en: Tartumaa
mk: Тарума

[ctx: province]
en: Tasman
mk: Тасман

[ctx: province]
en: Tasmania
mk: Тасманија

[ctx: province]
en: Tata
mk: Тата

[ctx: province]
en: Tatabánya
mk: Татабања

[ctx: province]
en: Tataouine
mk: Татауин

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
mk: Татарстан

[ctx: province]
en: Tauragės Apskritis
mk: Таурашки округ

[ctx: province]
en: Tavus
mk: Тавус

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
mk: Тави-Тави

[ctx: province]
en: Tay Ninh
mk: Таи Нин

[ctx: province]
en: Taza
mk: Таза

[ctx: province]
en: Tbilisi
mk: Тбилиси

[ctx: province]
en: Tebessa
mk: Тебеса

[ctx: province]
en: Tehran
mk: Техеран

[ctx: province]
en: Tekirdag
mk: Текирдаг

[ctx: province]
en: Tel-Aviv
mk: Тел-Авив

[ctx: province]
en: Telangana
mk: Телангана

[ctx: province]
en: Telemark
mk: Телемарк

[ctx: province]
en: Teleorman
mk: Телеорман

[ctx: province]
en: Telimele
mk: Телимеле

[ctx: province]
en: Telšių Apskritis
mk: Телшиу округ

[ctx: province]
en: Temburong
mk: Тембуронг

[ctx: province]
en: Temotu
mk: Темоту

[ctx: province]
en: Tennessee
mk: Тенеси

[ctx: province]
en: Tepelenë
mk: Тепелене

[ctx: province]
en: Teramo
mk: Терамо

[ctx: province]
en: Terengganu
mk: Теренгану

[ctx: province]
en: Terni
mk: Терни

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
mk: Тернопилска Област

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
mk: Територија Белфор

[ctx: province]
en: Teruel
mk: Теруел

[ctx: province]
en: Tete
mk: Тете

[ctx: province]
en: Texas
mk: Тексас

[ctx: province]
en: Thaa
mk: Таа

[ctx: province]
en: Thaba-Tseka
mk: Таба - Цека

[ctx: province]
en: Thai Binh
mk: Таи Бин

[ctx: province]
en: Thai Nguyen
mk: Таи Гиен

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
mk: Такургаон зила

[ctx: province]
en: Thanh Hoa
mk: Танг Оа

[ctx: province]
en: Thesprotia
mk: Цепротиа

[ctx: province]
en: Thessaloniki
mk: Солун

[ctx: province]
en: Thies
mk: Тие

[ctx: province]
en: Thimphu
mk: Тимфу

[ctx: province]
en: Thua Thien-Hue
mk: Туа Тиен Хуе

[ctx: province]
en: Thurgau
mk: Тургау

[ctx: province]
en: Thyolo
mk: Тиоло

[ctx: province]
en: Tianjin
mk: Тијанџин

[ctx: province]
en: Tiaret
mk: Тиарет

[ctx: province]
en: Ticino
mk: Тичино

[ctx: province]
en: Tien Giang
mk: Тиен Гианг

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
mk: Огнена Земја

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
mk: Тигина

[ctx: province]
en: Tigrai
mk: Тиграи

[ctx: province]
en: Tillaberi
mk: Тилабери

[ctx: province]
en: Tindouf
mk: Тиндуф

[ctx: province]
en: Tipaza
mk: Типаза

[ctx: province]
en: Tipperary
mk: Типерери

[ctx: province]
en: Tiranë
mk: Тирана

[ctx: province]
en: Tiris Zemmour
mk: Тирис Земур

[ctx: province]
en: Tirol
mk: Тирол

[ctx: province]
en: Tissemsilt
mk: Тисемсилт

[ctx: province]
en: Tizi Ouzou
mk: Тизи Узу

[ctx: province]
en: Tiznit
mk: Тизнит

[ctx: province]
en: Tišina
mk: Тишина

[ctx: province]
en: Tlaxcala
mk: Тласкала

[ctx: province]
en: Tlemcen
mk: Тлемчен

[ctx: province]
en: Toamasina
mk: Тоамасина

[ctx: province]
en: Tocantins
mk: Токантинс

[ctx: province]
en: Tochigi
mk: Точиги

[ctx: province]
en: Togdheer
mk: Тогдер

[ctx: province]
en: Tokat
mk: Токат

[ctx: province]
en: Tokushima
mk: Токушима

[ctx: province]
en: Tokyo
mk: Токио

[ctx: province]
en: Toledo
mk: Толедо

[ctx: province]
en: Toliara
mk: Толиара

[ctx: province]
en: Tolima
mk: Толима

[ctx: province]
en: Tolmin
mk: Толмин

[ctx: province]
en: Tolna
mk: Толна

[ctx: province]
en: Tombali S
mk: Томбали С

[ctx: province]
en: Tombouctou
mk: Тимбукту

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
mk: Томска Област

[ctx: province]
en: Torba
mk: Торба

[ctx: province]
en: Torino
mk: Торино

[ctx: province]
en: Tororo
mk: Тороро

[ctx: province]
en: Toshkent
mk: Ташкент

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
mk: Ташкент (град)

[ctx: province]
en: Totonicapan
mk: Тотоникапан

[ctx: province]
en: Tottori
mk: Тотори

[ctx: province]
en: Tougue
mk: Тугуе

[ctx: province]
en: Tov
mk: Тов

[ctx: province]
en: Tovuz
mk: Товуз

[ctx: province]
en: Toyama
mk: Тојама

[ctx: province]
en: Tozeur
mk: Тозер

[ctx: province]
en: Tra Vinh
mk: Тра Винг

[ctx: province]
en: Trabzon
mk: Трабзон

[ctx: province]
en: Trang
mk: Транг

[ctx: province]
en: Trapani
mk: Трапани

[ctx: province]
en: Trarza
mk: Трарза

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
mk: Траши Јангце

[ctx: province]
en: Trashigang
mk: Трашиганг

[ctx: province]
en: Trat
mk: Трат

[ctx: province]
en: Trbovlje
mk: Трбовље

[ctx: province]
en: Trebnje
mk: Требје

[ctx: province]
en: Treinta y Tres
mk: Триента и Трес

[ctx: province]
en: Trelawny
mk: Трелавни

[ctx: province]
en: Trento
mk: Тренто

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
mk: Тренчиански крај

[ctx: province]
en: Treviso
mk: Тревизо

[ctx: province]
en: Trieste
mk: Трст

[ctx: province]
en: Trikala
mk: Трикала

[ctx: province]
en: Trincomalee
mk: Тринкомале

[ctx: province]
en: Tripura
mk: Трипура

[ctx: province]
en: Tristan da Cunha
mk: Тристан да Куна

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
mk: Трнавски крај

[ctx: province]
en: Trnovska vas
mk: Трновска Вас

[ctx: province]
en: Troms
mk: Тромс

[ctx: province]
en: Trongsa
mk: Тронгца

[ctx: province]
en: Tropojë
mk: Тропоја

[ctx: province]
en: Trujillo
mk: Трухило

[ctx: province]
en: Trzin
mk: Трзин

[ctx: province]
en: Tržič
mk: Тржич

[ctx: province]
en: Tshopo
mk: Цопо

[ctx: province]
en: Tshuapa
mk: Цуапа

[ctx: province]
en: Tsirang
mk: Циранг

[ctx: province]
en: Tsuen Wan
mk: Чуен Ван

[ctx: province]
en: Tuamasaga
mk: Туамасага

[ctx: province]
en: Tubas
mk: Тубас

[ctx: province]
en: Tucuman
mk: Тукуман

[ctx: province]
en: Tuen Mun
mk: Туен Мун

[ctx: province]
en: Tui
mk: Туи

[ctx: province]
en: Tukuma novads
mk: Тукума крај

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
mk: Тулска Област

[ctx: province]
en: Tulcea
mk: Тулчеа

[ctx: province]
en: Tulkarm
mk: Тулкарм

[ctx: province]
en: Tumbes
mk: Тумбе

[ctx: province]
en: Tunapuna-Piarco
mk: Тинапуна-пиарко

[ctx: province]
en: Tunceli
mk: Тунчели

[ctx: province]
en: Tungurahua
mk: Тунгурахва

[ctx: province]
en: Tunis
mk: Тунис

[ctx: province]
en: Turnišče
mk: Турнишче

[ctx: province]
en: Tutong
mk: Тутонг

[ctx: province]
en: Tuyen Quang
mk: Тиен Кванг

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
mk: Тверска Област

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
mk: Тине и Веар

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
mk: Тујменска Област

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
mk: Тива

[ctx: province]
en: Tétouan
mk: Тетоуан

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
mk: Таџура ан Навахи Ал Арба

[ctx: province]
en: Tērvetes novads
mk: Терветес крај

[ctx: province]
en: Ubon Ratchathani
mk: Убон Ратчатани

[ctx: province]
en: Ucar
mk: Учар

[ctx: province]
en: Ucayali
mk: Укајали

[ctx: province]
en: Udine
mk: Удине

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
mk: Удмуртија

[ctx: province]
en: Udon Thani
mk: Удон Тани

[ctx: province]
en: Uige
mk: Уиге

[ctx: province]
en: Ujae
mk: Ујае

[ctx: province]
en: Ujelang
mk: Ујеланг

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
mk: Улјановска Област

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
mk: Улан Батор

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
mk: Улсан Гванг'јеогси

[ctx: province]
en: Umm Salal
mk: Ум Салал

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
mk: Ум ал Кавај

[ctx: province]
en: Ungheni
mk: Унгени

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
mk: Мали Надворешни Острови на Соединетите Американски Држави

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
mk: Горна Демерара-Бербиче

[ctx: province]
en: Upper East
mk: Горен Исток

[ctx: province]
en: Upper River
mk: Горна Река

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
mk: Горен Такуту-Горен Есекибо

[ctx: province]
en: Upper West
mk: Горен Запад

[ctx: province]
en: Uppsala län
mk: Упсала

[ctx: province]
en: Uri
mk: Ури

[ctx: province]
en: Us'ak
mk: Ушак

[ctx: province]
en: Usulutan
mk: Усулутан

[ctx: province]
en: Utah
mk: Јута

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
mk: Утенски Округ

[ctx: province]
en: Uthai Thani
mk: Утаи Тани

[ctx: province]
en: Utirik
mk: Утирик

[ctx: province]
en: Utrecht
mk: Утрехт

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
mk: Утар Прадеш

[ctx: province]
en: Uttaradit
mk: Утарадит

[ctx: province]
en: Uusimaa
mk: Усима

[ctx: province]
en: Uvs
mk: Увс

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
mk: Вааао-Фоноти

[ctx: province]
en: Vaavu
mk: Ваву

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
mk: Вакоса-Феникс

[ctx: province]
en: Vaisigano
mk: Ваисигано

[ctx: province]
en: Vaiņodes novads
mk: Ваинодес крај

[ctx: province]
en: Vakaga
mk: Вакага

[ctx: province]
en: Val d'Oise
mk: Долина Оз

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
mk: Долина на Марна

[ctx: province]
en: Valais
mk: Вале

[ctx: province]
en: Valencia
mk: Валенсија

[ctx: province]
en: Valgamaa
mk: Валгамаа

[ctx: province]
en: Valkas novads
mk: Валкас крај

[ctx: province]
en: Valladolid
mk: Ваљадолид

[ctx: province]
en: Valle
mk: Вале

[ctx: province]
en: Valle del Cauca
mk: Вал де Каука

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
mk: Ваје ду Бандама

[ctx: province]
en: Valmiera
mk: Валмиера

[ctx: province]
en: Valparaiso
mk: Валпараисо

[ctx: province]
en: Valverde
mk: Валверде

[ctx: province]
en: Van
mk: Ван

[ctx: province]
en: Var
mk: Вар

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
mk: Вараждинска жупанија

[ctx: province]
en: Varakļānu novads
mk: Вараклану крај

[ctx: province]
en: Varese
mk: Варезе

[ctx: province]
en: Vargas
mk: Варгас

[ctx: province]
en: Varna
mk: Варна

[ctx: province]
en: Vas
mk: Вас

[ctx: province]
en: Vaslui
mk: Васлуи

[ctx: province]
en: Vaucluse
mk: Ваклус

[ctx: province]
en: Vaud
mk: Во

[ctx: province]
en: Vaupés
mk: Вупе

[ctx: province]
en: VavunLya
mk: ВавунЛуа

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
mk: Вајок Јор

[ctx: province]
en: Vecpiebalgas novads
mk: Вецпиебалгас крај

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
mk: Векумниеку крај

[ctx: province]
en: Vejle
mk: Вејле

[ctx: province]
en: Velenje
mk: Велење

[ctx: province]
en: Velika Polana
mk: Велика Полана

[ctx: province]
en: Velike Lašče
mk: Велике Лашче

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
mk: Велико Трново

[ctx: province]
en: Vendée
mk: Венде

[ctx: province]
en: Venezia
mk: Венеција

[ctx: province]
en: Ventspils
mk: Вентспилс

[ctx: province]
en: Ventspils novads
mk: Вентспилис крај

[ctx: province]
en: Veracruz
mk: Вера Круз

[ctx: province]
en: Veraguas
mk: Верагуас

[ctx: province]
en: Verbano-Cusio-Ossola
mk: Вербано-Кусио-Осола

[ctx: province]
en: Vercelli
mk: Верчело

[ctx: province]
en: Vermont
mk: Вермонт

[ctx: province]
en: Verona
mk: Верона

[ctx: province]
en: Veržej
mk: Вержеј

[ctx: province]
en: Vest-Agder
mk: Вест-Агдер

[ctx: province]
en: Vestfirolr
mk: Вестифиролр

[ctx: province]
en: Vestfold
mk: Вестфолд

[ctx: province]
en: Vestsjælland
mk: Вестсјеланд

[ctx: province]
en: Vesturland
mk: Вестурланд

[ctx: province]
en: Veszprém
mk: Веспрем

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
mk: Виана де Кастело

[ctx: province]
en: Vibo Valentia
mk: Вибо Валенциа

[ctx: province]
en: Viborg
mk: Вилборг

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
mk: Вицебскаја област

[ctx: province]
en: Vicenza
mk: Виченца

[ctx: province]
en: Vichada
mk: Вичата

[ctx: province]
en: Victoria
mk: Викторија

[ctx: province]
en: Videm
mk: Видем

[ctx: province]
en: Vidin
mk: Видин

[ctx: province]
en: Vienne
mk: Виен

[ctx: province]
en: Vientiane
mk: Вијентијан

[ctx: province]
en: Viesītes novads
mk: Виеситес крај

[ctx: province]
en: Vila Real
mk: Виларојал

[ctx: province]
en: Viljandimaa
mk: Виљандима

[ctx: province]
en: Villa Clara
mk: Вила Клара

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
mk: Вилнуски Округ

[ctx: province]
en: Vinh Long
mk: Вин Лонг

[ctx: province]
en: Vinh Phuc
mk: Вин Фук

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
mk: ВинитскаОбласт

[ctx: province]
en: Vipava
mk: Випава

[ctx: province]
en: Viqueque
mk: Викеке

[ctx: province]
en: Virgin Islands
mk: Девствени Острови

[ctx: province]
en: Virginia
mk: Вирџинија

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
mk: Вировитичко-подравска жупанија

[ctx: province]
en: Viseu
mk: Висо

[ctx: province]
en: Vitanje
mk: Витање

[ctx: province]
en: Viterbo
mk: Витербо

[ctx: province]
en: Vizcaya
mk: Бискаја

[ctx: province]
en: Viļakas novads
mk: Вилакас крај

[ctx: province]
en: Viļānu novads
mk: Вилану крај

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
mk: Фламански Брабан

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
mk: Владимирска Област

[ctx: province]
en: Vlorë
mk: Валона

[ctx: province]
en: Vodice
mk: Водице

[ctx: province]
en: Voiotia
mk: Волотиа

[ctx: province]
en: Vojnik
mk: Војник

[ctx: province]
en: Vojvodina
mk: Војводина

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
mk: Волгоградска Област

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
mk: Волгодска Област

[ctx: province]
en: Volta
mk: Волта

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
mk: Волоска Област

[ctx: province]
en: Vorarlberg
mk: Предарлска

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
mk: Вороњешка Област

[ctx: province]
en: Vosges
mk: Возг

[ctx: province]
en: Vrancea
mk: Вранчеа

[ctx: province]
en: Vransko
mk: Вранско

[ctx: province]
en: Vratsa
mk: Враца

[ctx: province]
en: Vrhnika
mk: Врхника

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
mk: Вуковарско-сремска жупанија

[ctx: province]
en: Vuzenica
mk: Вузеница

[ctx: province]
en: Vysočina
mk: Височина

[ctx: province]
en: Värmlands län
mk: Вермландс

[ctx: province]
en: Västerbottens län
mk: Вестерботен

[ctx: province]
en: Västernorrlands län
mk: Вестернорланд

[ctx: province]
en: Västmanlands län
mk: Вестманланд

[ctx: province]
en: Västra Götalands län
mk: Вестра Готланд

[ctx: province]
en: Võrumaa
mk: Ворума

[ctx: province]
en: Vārkavas novads
mk: Варкавас крај

[ctx: province]
en: Waikato
mk: Ваикато

[ctx: province]
en: Wakayama
mk: Вакајама

[ctx: province]
en: Wake Island
mk: Остров Вејк

[ctx: province]
en: Wakiso
mk: Вакисо

[ctx: province]
en: Wan Chai
mk: Ван Чаи

[ctx: province]
en: Wangdue Phodrang
mk: Вангдуе Фодранг

[ctx: province]
en: Wanica
mk: Ваника

[ctx: province]
en: Warab
mk: Вараб

[ctx: province]
en: Wardak
mk: Вардак

[ctx: province]
en: Warwickshire
mk: Ворикшир

[ctx: province]
en: Washington
mk: Вашингтон

[ctx: province]
en: Wasit
mk: Васит

[ctx: province]
en: Waterford
mk: Ватерфорд

[ctx: province]
en: Wele-Nzas
mk: Веле-Нзас

[ctx: province]
en: Wellington
mk: Велингтон

[ctx: province]
en: West
mk: Запад

[ctx: province]
en: West Bengal
mk: Западен Бенгал

[ctx: province]
en: West Coast
mk: Западен Брег

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
mk: Западен Данбартоншир

[ctx: province]
en: West Glamorgan
mk: Западен Гламоран

[ctx: province]
en: West Lothian
mk: Западен Лотијан

[ctx: province]
en: West Midlands
mk: Западен Мидлендс

[ctx: province]
en: West New Britain
mk: Западна Нова Британија

[ctx: province]
en: West Sussex
mk: Западен Сасекс

[ctx: province]
en: West Virginia
mk: Западна Вирџинија

[ctx: province]
en: West Yorkshire
mk: Западен Јоркшир

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
mk: Западна Фландрија

[ctx: province]
en: Western
mk: Западен

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
mk: Западна област (Фритаун)

[ctx: province]
en: Western Australia
mk: Западна Австралика

[ctx: province]
en: Western Cape
mk: Заден 'Рт

[ctx: province]
en: Western Highlands
mk: Западна Планинска Област

[ctx: province]
en: Western Samar
mk: Западен Самар

[ctx: province]
en: Western Tobago
mk: Западен Тобаго

[ctx: province]
en: Westmeath
mk: Вестмит

[ctx: province]
en: Westmoreland
mk: Вестморленд

[ctx: province]
en: Wexford
mk: Вексфорд

[ctx: province]
en: Wicklow
mk: Виклоу

[ctx: province]
en: Wien
mk: Виена

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
mk: Федерална Терирорија Куала Лумпур

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
mk: Федерална Територија Лабуан

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
mk: Федерална Територија Путрајаја

[ctx: province]
en: Wiltshire
mk: Вилтшир

[ctx: province]
en: Wisconsin
mk: Висконсин

[ctx: province]
en: Wong Tai Sin
mk: Вонг Таи Син

[ctx: province]
en: Woqooyi Galbeed
mk: Вокоји Галбид

[ctx: province]
en: Worcestershire
mk: Ворчестершир

[ctx: province]
en: Worodouqou
mk: Вородоку

[ctx: province]
en: Wotho
mk: Вото

[ctx: province]
en: Wotje
mk: Вотје

[ctx: province]
en: Wuzhong
mk: Вужонг

[ctx: province]
en: Wyoming
mk: Вајоминг

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
mk: Вади ал Хајат

[ctx: province]
en: Xacmaz
mk: Хачмаз

[ctx: province]
en: Xaignabouli
mk: Џиагнабули

[ctx: province]
en: Xankandi
mk: Џанканди

[ctx: province]
en: Xanlar
mk: Џанлар

[ctx: province]
en: Xanthi
mk: Џанти

[ctx: province]
en: Xekong
mk: Џеконг

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
mk: Џиангхоанг

[ctx: province]
en: Xiasomboun
mk: Џиасомбун

[ctx: province]
en: Xigoma
mk: Џигома

[ctx: province]
en: Xinjiang
mk: Џинјанг

[ctx: province]
en: Xizang
mk: Џизанг

[ctx: province]
en: Xizi
mk: Џизи

[ctx: province]
en: Xocali
mk: Џокали

[ctx: province]
en: Xocavand
mk: Џокаванд

[ctx: province]
en: Xorazm
mk: Хоразм

[ctx: province]
en: Xoulikoro
mk: Џуликоро

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
mk: Сихануквил

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
mk: Јафран - Џаду

[ctx: province]
en: Yagha
mk: Јага

[ctx: province]
en: Yala
mk: Јала

[ctx: province]
en: Yalova
mk: Јалова

[ctx: province]
en: Yamagata
mk: Јамагата

[ctx: province]
en: Yamaguchi
mk: Јамагучи

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
mk: Јамало-Ненетски Автономен Округ

[ctx: province]
en: Yamanashi
mk: Јаманаши

[ctx: province]
en: Yambol
mk: Јамбол

[ctx: province]
en: Yanggang-do
mk: Јанганг-до

[ctx: province]
en: Yangon
mk: Рангун

[ctx: province]
en: Yap
mk: Јап

[ctx: province]
en: Yaracuy
mk: Јаракуи

[ctx: province]
en: Yardimli
mk: Јардимли

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
mk: Јарославска Област

[ctx: province]
en: Yasothon
mk: Јасотон

[ctx: province]
en: Yatenga
mk: Јатенга

[ctx: province]
en: Yau Tsim Mong
mk: Јау Сим Монг

[ctx: province]
en: Yazd
mk: Јазд

[ctx: province]
en: Yen Bai
mk: Јен Баи

[ctx: province]
en: Yevlax
mk: Јевла

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
mk: Еврејска Автономна Област

[ctx: province]
en: Yinchuan
mk: Јинчуан

[ctx: province]
en: Yobe
mk: Јобе

[ctx: province]
en: Yomou
mk: Јуму

[ctx: province]
en: Yonne
mk: Јон

[ctx: province]
en: Yoro
mk: Јоро

[ctx: province]
en: Yozgat
mk: Јозгат

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
mk: Исик-кул

[ctx: province]
en: Yucatan
mk: Јукатан

[ctx: province]
en: Yuen Long
mk: Јуен Лонг

[ctx: province]
en: Yukon Territory
mk: Јукон Терирорија

[ctx: province]
en: Yumbe
mk: Јимбе

[ctx: province]
en: Yunnan
mk: Јунн

[ctx: province]
en: Yvelines
mk: Ивелин

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
mk: Задбајкалска Покраина

[ctx: province]
en: Zabol
mk: Забол

[ctx: province]
en: Zacapa
mk: Закапа

[ctx: province]
en: Zacatecas
mk: Закатекас

[ctx: province]
en: Zadaraka
mk: Задарска

[ctx: province]
en: Zaghouan
mk: Загуан

[ctx: province]
en: Zagorje ob Savi
mk: Загорје на  Сава

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
mk: Загребска жупанија

[ctx: province]
en: Zaire
mk: Заире

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
mk: Закарпатска Област

[ctx: province]
en: Zakynthos
mk: Закинтос

[ctx: province]
en: Zala
mk: Зала

[ctx: province]
en: Zalaegerszeg
mk: Залегерцег

[ctx: province]
en: Zambales
mk: Замбалес

[ctx: province]
en: Zambezia
mk: Замбезиа

[ctx: province]
en: Zamboanga Sibiguey
mk: Замбонга Сибигеј

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
mk: Северен Замбонга

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
mk: Јужен Замбонга

[ctx: province]
en: Zamfara
mk: Замфара

[ctx: province]
en: Zamora
mk: Самора

[ctx: province]
en: Zamora-Chinchipe
mk: Замора-Чинчипе

[ctx: province]
en: Zangilan
mk: Зангилан

[ctx: province]
en: Zanjan
mk: Занјан

[ctx: province]
en: Zanzan
mk: Занзан

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
mk: Запорошка Област

[ctx: province]
en: Zaqatala
mk: Зактала

[ctx: province]
en: Zaragoza
mk: Сарагоса

[ctx: province]
en: Zardab
mk: Зардаб

[ctx: province]
en: Zavrč
mk: Заврч

[ctx: province]
en: Zeeland
mk: Зеланд

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
mk: Жамбилска Област

[ctx: province]
en: Zhejiang
mk: Жеијанг

[ctx: province]
en: Zhemgang
mk: Жемганг

[ctx: province]
en: Zhongwei
mk: Чонгвеи

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
mk: Житомирска Област

[ctx: province]
en: Ziguinchor
mk: Зигуинкор

[ctx: province]
en: Zilupes novads
mk: Зилупес крај

[ctx: province]
en: Zinder
mk: Зиндер

[ctx: province]
en: Ziro
mk: Зиро

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
mk: Злински крај

[ctx: province]
en: Zomba
mk: Зомба

[ctx: province]
en: Zondoma
mk: Зондома

[ctx: province]
en: Zonguldak
mk: Зонгулдак

[ctx: province]
en: Zou
mk: Зу

[ctx: province]
en: Zoundweogo
mk: Зундвеого

[ctx: province]
en: Zreče
mk: Зрече

[ctx: province]
en: Zug
mk: Цуг

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
mk: Јужна Холандија

[ctx: province]
en: Zulia
mk: Зулиа

[ctx: province]
en: Zurich
mk: Цирих

[ctx: province]
en: dolnośląskie
mk: Долношлеско

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
mk: Кујавско - Поморско

[ctx: province]
en: lubelskie
mk: Лублинско

[ctx: province]
en: lubuskie
mk: Лубушко

[ctx: province]
en: mazowieckie
mk: Мазовско

[ctx: province]
en: małopolskie
mk: Малополско

[ctx: province]
en: opolskie
mk: Ополе

[ctx: province]
en: podkarpackie
mk: Супкарпатско

[ctx: province]
en: podlaskie
mk: Подласко

[ctx: province]
en: pomorskie
mk: Поморско

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
mk: Вармиско-Мазурско

[ctx: province]
en: wielkopolskie
mk: Големополско

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
mk: Западно поморско

[ctx: province]
en: Álava
mk: Алава

[ctx: province]
en: Ávila
mk: Авила

[ctx: province]
en: Åland
mk: Аланд

[ctx: province]
en: Århus
mk: Архус

[ctx: province]
en: Örebro län
mk: Еребро Иан

[ctx: province]
en: Östergötlands län
mk: Естергетланд

[ctx: province]
en: Østfold
mk: Естфолд

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
mk: Устечки крај

[ctx: province]
en: Ādažu novads
mk: Адажу крај

[ctx: province]
en: Črenšovci
mk: Чреншовци

[ctx: province]
en: Črna na Koroškem
mk: Чрна на Корошкем

[ctx: province]
en: Črnomelj
mk: Чрномељ

[ctx: province]
en: Ērgļu novads
mk: Ерглу крај

[ctx: province]
en: Ķeguma novads
mk: Кегума крај

[ctx: province]
en: Ķekavas novads
mk: Кекавас крај

[ctx: province]
en: łódzkie
mk: Лоѓско

[ctx: province]
en: śląskie
mk: Шлеско

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
mk: Светокришко

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
mk: Шабрата ШУрман

[ctx: province]
en: Šalovci
mk: Шаловци

[ctx: province]
en: Šempeter-Vrtojba
mk: Шемпетер-Вртојба

[ctx: province]
en: Šentilj
mk: Шентиљ

[ctx: province]
en: Šentjernej
mk: Шентјернеј

[ctx: province]
en: Šentjur
mk: Шентјур

[ctx: province]
en: Šentrupert
mk: Шентруперт

[ctx: province]
en: Šenčur
mk: Шенчур

[ctx: province]
en: Šiaulių Apskritis
mk: Шиаулиу округ

[ctx: province]
en: Škocjan
mk: Шкоцјан

[ctx: province]
en: Škofja Loka
mk: Шкофја Лока

[ctx: province]
en: Škofljica
mk: Шкофљица

[ctx: province]
en: Šmarje pri Jelšah
mk: Шмарје при Јелшах

[ctx: province]
en: Šmarješke Toplice
mk: Шмарејшке Топлице

[ctx: province]
en: Šmartno ob Paki
mk: Шмартно на Пака

[ctx: province]
en: Šmartno pri Litiji
mk: Шмартно до Литија

[ctx: province]
en: Šoštanj
mk: Шоштањ

[ctx: province]
en: Štore
mk: Шторе

[ctx: province]
en: Ţarābulus
mk: Тарабулус

[ctx: province]
en: Žalec
mk: Жалец

[ctx: province]
en: Železniki
mk: Железники

[ctx: province]
en: Žetale
mk: Жетале

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
mk: Жилински крај

[ctx: province]
en: Žiri
mk: Жири

[ctx: province]
en: Žirovnica
mk: Жировница

[ctx: province]
en: Žužemberk
mk: Жужемберк

en: raised
mk: собрано

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
mk: Опцијата reCAPTCHA не е достапна ни кога профилот се користи во рамки на екранот за Регистрација на корисник и екранот Мој налог.

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
mk: Прочитајте за <a href="!1">CiviCRM дозволите за пристап</a> и прилагодете ги дозволите за пристап во <a href="!2">Администрација на CiviCRM &raquo; Контрола на пристап</a>.

en: read more
mk: прочитај повеќе

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
mk: прочитајте го <a href="!1">водичот за CiviCRM администратор</a>.

en: receipt
mk: потврда

en: record response
mk: забележи одговор

en: register for events
mk: регистрирај се за настани

en: release
mk: распушти

en: release campaign contacts
mk: ослободи контакти за кампања

en: remove profile
mk: отстрани профил

en: reserve
mk: резервирај

en: reserve campaign contacts
mk: резервирајте контакти за кампања

en: rows
mk: редови

en: schedule mailings
mk: закажи пошти

en: search by group
mk: пребарувај според група

en: search by group type
mk: пребарувај според тип на група

en: seconds
mk: секунди

en: select
mk: избери

en: select activity
mk: избери активност

en: selected contact(s)
mk: селектиран контакт(и)

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
mk: send_reminders=[1 or 0] опција - 1  за испраќање на потсетници за плаќање

en: show child groups
mk: покажи подредени групи

en: show location
mk: покажи локација

en: sign CiviCRM Petition
mk: потпиши CiviCRM петиција

en: site root
mk: основен домен на сајтот

en: skip IDS check
mk: прескокни IDS проверка

en: smart group
mk: смарт група

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
mk: ssl_merchant_id не е прилагоден за овој тип на процесор за уплати

en: start date
mk: почетен датум

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
mk: старт=ГГГГММДД - одредете друг почетен датум за листинг на настаните

en: status
mk: статус

en: submit credit card contribution
mk: поднеси донација со кредитна картичка

en: submit credit card payment
mk: Достави уплата со кредитна картичка

en: test
mk: тест

en: the following PHP variables are missing: %1
mk: недостасуваат следниве PHP варијабли: %1

en: the record
mk: запис

en: this is just an interface and should not be called directly
mk: ова е само интерфејс и не треба директно да го повикувате

en: through
mk: до

en: through %1
mk: преку %1

en: translate CiviCRM
mk: преведи CiviCRM

en: true
mk: точно

en: try a different spelling or use fewer letters
mk: Пробајте да напишете поинаку или да употребите помалку букви.

en: type
mk: тип

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
mk:  type=N - Наведете одреден тип на настани користејќи ја вредноста event_type_id. (Овие вредности можете да ги пронајдете така што ќе ја пребарате листата во одделот Администрирање &raquo; CiviEvent &raquo; Типови на настани.)

en: under the name
mk: под име

en: until
mk: се додека

en: updated
mk: ажурирано

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
mk: ante/post meridiem со големи букви ('AM', 'PM')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
mk: Корисникот '%1' нема дозвола за креирање на база на податоци.

en: vCard Location Type
mk: vCard тип на локација

en: vCard Name
mk: vCard Име

en: vCard record for this contact.
mk: vCard запис за овој контакт.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
mk: Вредноста: %1 не е од соодветен тип на податоци за полето: %2

en: view
mk: преглед

en: view additional participant
mk: види дополнителни учесници

en: view all activities
mk: преглед на сите активности

en: view all contacts
mk: прегледај ги сите контакти

en: view all manual batches
mk: преглед на сите рачни групи

en: view all notes
mk: види ги сите белешки

en: view current employer
mk: Види тековен работодавач

en: view debug output
mk: види излез за дебаг

en: view details
mk: види детали

en: view event info
mk: види инфо за настан

en: view event participants
mk: преглед на учесници на настан

en: view my contact
mk: преглед на мој контакт

en: view my invoices
mk: преглед на мои фактури

en: view own manual batches
mk: преглед на сопствени рачни групи

en: view payments
mk: види уплати

en: view primary participant
mk: види примарен учесник

en: view public CiviMail content
mk: Види јавна CiviMail содржина

en: view report sql
mk: види sql извештај

en: view result set
mk: види сет на резултати

en: week | weeks
mk[0]: недела
mk[1]: недели

en: with
mk: со

en: year
mk: година

en: year as a decimal number including the century ('2015')
mk: година како четвороцифрен децимален број ('2015')

en: years after the current date.
mk: години по денешниот датум.

en: years prior to current date.
mk: години пред денешниот датум.

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
mk: ќе имате можност да ги редефинирате предупредувањата доколку не се сложуваат

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
mk: гггг-мм-дд ИЛИ гггг-мм-дд ЧЧ:мм ИЛИ ггггммдд ИЛИ ггггммдд ЧЧ:мм (1998-12-25 ИЛИ 1998-12-25 15:33 ИЛИ 19981225 ИЛИ 19981225 10:30 ИЛИ ( 2008-9-1 ИЛИ 2008-9-1 15:33 ИЛИ 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
mk: гггг-мм-дд ИЛИ ггггммдд (1998-12-25 ИЛИ 19981225) ИЛИ (2008-9-1 ИЛИ 20080901)

en: ~%1 recipients
mk: ~%1 приматели
