CiviCRM - en to ru translation catalogue (13806 entries)

en:  (multiple participants)
ru: (несколько участников)

en:  - any reporter -
ru: - любой докладчик -

en:  - any status -
ru: - любой статус -

en:  Amount Before Tax:
ru: Сумма до налогов:

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
ru:  ИЛИ вы можете искать среди <a href='%1'>Архива %2</a>

en:  Petition has been deleted.
ru:  Обращение удалено.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
ru:  Пожалуйста, учтите, что платёжный оператор Authorize.net допускает повторные взносы и автоматическое обновление членства с интервалами платежей только от 7 до 365 дней или от 1 до 12 месяцев (т.е. не больше, чем 1 год).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
ru: Общая сумма обещаний изменилась из-за корректировок платежа. Первоначально обещанная сумма: % 1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
ru:  Настройки - Отладка и обработка ошибок

en:  Store Name is not set for this payment processor
ru:  Для этого платёжного оператора не задано имя хранилища

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
ru:  Этим участником зарегистрированы еще %1 участник(ов).

en:  URL is not set for this payment processor
ru:  Для этого платежного оператора не задан URL

en:  You can add another Campaign.
ru:  Вы можете добавить еще одну кампанию.

en:  You can add another Petition.
ru:  Можете добавить еще одно обращение.

en:  You can add another price set field.
ru: Вы можете добавить больше полей в прайс.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете отменить регулярные взноса <a href="%1">перейдя по ссылке</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
ru:  Как только будет завершен процесс проверки, вы получите второе письмо.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
ru: не может быть использовано как 'колонка результатов' для профиля поиска

en:  during the batch merge process with safe mode.
ru: во время пакетного слияния дубликатов в безопасном режиме

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
ru: поле. Профили с комбинацией разных типов полей не могут включать поля для поиска или поля для колонок результатов. Если вы сохраните это поле сейчас опции для полей поиска и колонок результатов будут удалены для всех полей данного профиля. Вы хотите продолжить?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
ru: поля в профиле не могут быть помечены  'для поиска'.

en:  for %1 installments.
ru: для %1 платежей

en:  is already registered for this event
ru: уже зарегистрирован (а) на это событие

en:  of the Assignee Contact
ru: Ответсвенного Контакта

en:  of the Source Contact
ru: Исходного Контакта

en:  of the Target Contact
ru: Целевого Контакта

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
ru: "%1" отчет был успешно создан. Вы сейчас смотрите новый экземпляр отчета.

en: "%1" report has been updated.
ru:  "%1" отчёт был обновлён.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
ru: "Counted?" учитывает, считается ли человек с этим статусом участником с целью учета и управления Максимального Количества Участников.

en: # Activities
ru: # Действия

en: # Completed Contributions
ru: # Завершенные взносы

en: % of Total
ru: % всего

en: %1 - %2 of %3
ru: %1 - %2 из %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
ru: %1 - поля профиля CiviCRM Profile

en: %1 - Custom Fields
ru: %1 - Настраиваемые поля

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
ru: %1 - Шлюз требует витка с поддержкой SSL

en: %1 - HTML Form Snippet
ru: Тело HTML

en: %1 - Multiple Choice Options
ru: %1 - Опции множественного выбора

en: %1 - Participants
ru: %1 - участники

en: %1 - Price Fields
ru: %1 - Ценовые поля

en: %1 - Price Options
ru: %1 - Ценовые опции

en: %1 - Template
ru: %1 - Шаблон

en: %1 : Offline registration (by %2)
ru: %1: Оффлайн регистрация (от %2)

en: %1 Activity
ru: %1 Действие

en: %1 Address
ru: %1 Адрес

en: %1 Breakdown
ru: %1 Сбой

en: %1 Contacts Updated
ru: %1 Обновлено контактов

en: %1 Created
ru: %1 Создано

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
ru: Для %1 членств этого контакта установлен статус 'Неактивно"

en: %1 Disabled
ru: %1 Отключен

en: %1 Donation
ru: Пожертвование %1

en: %1 Enabled
ru: %1 Включен

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
ru: Было отменено регистраций: %1

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
ru: %1 'С' должно быть числомr (с или без десятичной точкой).

en: %1 From must be an integer (whole number).
ru: %1 'С' должно быть целым числом.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ru: %1 От должно в правильном денежном формате (разрешается использовать десятичный знак/запятую/пробел).

en: %1 Help
ru: %1 помощь

en: %1 Integration Settings
ru: %1  Настройки Интеграции

en: %1 Membership
ru: Членство %1

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
ru: %1 Заявка на членство: кредитная карта или прямой дебет (от %2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
ru: %1 Членство: оффлайн-заявка (от %2)

en: %1 Option
ru: Параметры %1

en: %1 Options
ru: Настройка: %1

en: %1 Questions
ru: %1 Вопросы

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
ru[0]: %1 связанное дело
ru[1]: %1 связанных дела
ru[2]: %1 связанных дел
ru[3]: %1 связанных дел

en: %1 Reports
ru: %1 Отчеты

en: %1 Rules
ru: %1 Правил

en: %1 Selected records only
ru: %1 Только выбранные записи

en: %1 Smart Group Criteria
ru: %1 Критерий смарт-группы

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
ru: %1 'До' должно быть числомr (с или без десятичной точкой).

en: %1 To must be an integer (whole number).
ru: %1 'До' должно быть целым числом.

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ru: %1 До должно в правильном денежном формате (разрешается использовать десятичный знак/запятую/пробел).

en: %1 Updated
ru: %1 Обновлено

en: %1 User: %2; user id: %3
ru: %1 Пользователь: %2; ИН пользователя: %3

en: %1 already exist.
ru: %1 уже существует.

en: %1 already used.
ru: '%1' уже используется.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
ru: %1 сумма не может быть меньше, чем ноль. Пожалуйста, выберите соответствующие опции.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
ru: %1 контактов были подписаны  на это событие. Они не были добавлены второй раз.

en: %1 could not be parsed
ru: %1 не может быть разобрано

en: %1 does not exists or is empty
ru: %1 не существует или не заполнено

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
ru: %1 каждого %2 %3 для %4 инсталляций.

en: %1 for this country.
ru: %1 для этой страны.

en: %1 for this county.
ru: %1 для этого округа.

en: %1 for this state.
ru: %1 для этого штата.

en: %1 has been created.
ru: %1 был создан.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
ru: %1 было перемещено в пользовательский набор <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
ru[0]: %1 был отправлен в корзину.
ru[1]: %count контактов отправлено в корзину.
ru[2]: %count контактов отправлено в корзину.
ru[3]: %count контактов отправлено в корзину.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
ru[0]: %1 был удален без возможности востановления.
ru[1]: %count контактов были удалены без возможности востановления.
ru[2]: %count контактов были удалены без возможности востановления.
ru[3]: %count контактов были удалены без возможности востановления.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
ru[0]: %1 был восстановлен из корзины.
ru[1]: %count контактов восстановлено из корзины.
ru[2]: %count контактов восстановлено из корзины.
ru[3]: %count контактов восстановлено из корзины.

en: %1 has been updated.
ru: %1 был обновлен.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
ru: %1 присоединился или был добавлен в эти группы (группу)

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
ru: %1 не содержит контактов, удовлетворяющих вашим условиям поиска. Вы можете <a href='%2'>добавить контакты здесь.</a>

en: %1 has not been saved.
ru: %1 не был сохранен.

en: %1 is a required field.
ru: %1 — обязательное поле.

en: %1 is already used for Discount Name.
ru: %1 уже используется для названия скидки.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
ru: %1 в настоящее время включен в эти Смарт группы (группу) (например, сохраненные поиски)

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
ru: %1 включен в эти Родительские группы (группу)на основе принадлежности к группам (группе), которые являются их
    дочерними.

en: %1 is no longer part of these group(s).
ru: %1 больше не состоит в этих группах.

en: %1 membership for %2 has been added.
ru: %1 членство для %2 было добавлено.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
ru: Членство %1 для %2 было обновлено.

en: %1 more
ru: ещё %1

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
ru: %1 должно быть числомr (с или без десятичной точкой).

en: %1 must be an integer (whole number).
ru: %1 должно быть целым числом.

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ru: %1 должно быть в правильном денежном формате (разрешается использовать десятичный знак/запятую/пробел).

en: %1 must be valid Website.
ru: %1 должен быть корректным Web-сайтом.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ru: %1 должно быть в корректном денежном формате (допускается десятичный разделитель в виде точки, запятой или пробела).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
ru: %1 из %2 записей - осталось %3

en: %1 option has been deleted.
ru: Опция %1 была удалена.

en: %1 or more
ru: %1 или больше

en: %1 pairs of duplicates were merged
ru: %1 пар дубликатов были объединены.

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
ru: %1 пар дубликатов были пропущены из-за конфликтов.

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
ru: %1 обработчик не поддерживает обновление платежных данных подписки.

en: %1 status has been updated to %2.
ru: 1% статус был обновлен на 2%

en: %1 user account registration option?
ru: Опция регистрации учетной записи пользователя %1?

en: %1 version and user table name.
ru: %1 версия и название таблицы пользователя.

en: %1 wants you to know about %2
ru: %1 хочет, чтобы вы узнали о %2

en: %1(s)
ru: %1

en: %1: About
ru: %1: О

en: %1: Connect
ru: %1: Подключить

en: %1: Disconnect
ru: %1: Отключиться

en: %1: Documentation (External)
ru: %1: Документация (Внешняя)

en: %1: Logs (External)
ru: %1: Логи (Внешние)

en: %1: SMS Reply will not be sent.
ru: %1: Ответная SMS не отправлена

en: %1: Settings (External)
ru: %1: Настройки (Внешние)

en: %1: Support (External)
ru: %1: Поддержка (Внешняя)

en: %1: Welcome (External)
ru: %1: Приветствие (Внешнее)

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
ru[0]: %count %2 %3 отношение создано
ru[1]: %count %2 %3 отношения созданы
ru[2]: %count %2 %3 отношения созданы
ru[3]: %count %2 %3 отношения созданы

en: %count Contact | %count Contacts
ru[0]: %count контакт
ru[1]: %count контакта
ru[2]: %count контактов
ru[3]: %count контактов

en: %count Result | %count Results
ru[0]: %count Результат
ru[1]: %count Результата
ru[2]: %count Результатов
ru[3]: %count Результатов

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
ru[0]: %count действие удалено.
ru[1]: %count действий удалено.
ru[2]: %count действий удалено.
ru[3]: %count действий удалено.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
ru[0]: %count контакт добавлен в группу
ru[1]: %count контактов добавлено в группу
ru[2]: %count контактов добавлено в группу
ru[3]: %count контактов добавлено в группу

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
ru[0]: %count контакт уже имел этот тэг
ru[1]: %count контакты уже имели этот тэг
ru[2]: %count контакты уже имели этот тэг
ru[3]: %count контакты уже имели этот тэг

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
ru[0]: %count контакт удален из '%2'
ru[1]: %count контактов удалено из '%2'
ru[2]: %count контактов удалено из '%2'
ru[3]: %count контактов удалено из '%2'

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
ru[0]: к %count контакту добавлен ярлык
ru[1]: к %count контактам добавлены ярлыки
ru[2]: к %count контактам добавлены ярлыки
ru[3]: к %count контактам добавлены ярлыки

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
ru[0]: из %count контакта был убран ярлык
ru[1]: из %count контактов были убраны ярлыки
ru[2]: из %count контактов были убраны ярлыки
ru[3]: из %count контактов были убраны ярлыки

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
ru[0]: %count контакт уже был в группе
ru[1]: %count контактов уже было в группе
ru[2]: %count контактов уже было в группе
ru[3]: %count контактов уже было в группе

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
ru[0]: %count дублированное отношение
ru[1]: %count дублированные отношения
ru[2]: %count дублированные отношения
ru[3]: %count дублированные отношения

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
ru[0]: %count  электронная почта была обнаружена заблокированной и откорректированной.
ru[1]: %count  электронных почт было обнаружено заблокированными и откорректированными.
ru[2]: %count  электронных почт было обнаружено заблокированными и откорректированными.
ru[3]: %count  электронных почт было обнаружено заблокированными и откорректированными.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
ru[0]: %count запись недействительного отношения
ru[1]: %count записей недействительного отношения
ru[2]: %count записей недействительного отношения
ru[3]: %count записей недействительного отношения

en: %count month | %count months
ru[0]: %count месяц
ru[1]: %count месяца
ru[2]: %count месяцев
ru[3]: %count месяцев

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
ru[0]: %count участник удален.
ru[1]: %count участников удалено.
ru[2]: %count участников удалено.
ru[3]: %cучастников удалено.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
ru[0]: %count запись отношения не была создана из-за недействительного типа контакта.
ru[1]: %count записей отношений не было создано из-за недействительного типа контакта.
ru[2]: %count записей отношений не было создано из-за недействительного типа контакта.
ru[3]: %count записей отношений не было создано из-за недействительного типа контакта.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
ru[0]: %count отношение не было создано, потому что для этого отношения у контакта неверный тип
ru[1]: %count отношения не были создано, потому что для этого отношения у контакта неверный тип
ru[2]: %count отношения не были создано, потому что для этого отношения у контакта неверный тип
ru[3]: %count отношения не были создано, потому что для этого отношения у контакта неверный тип

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
ru[0]: %count было пропущено потому что контакт уже %2 %3
ru[1]: %count было пропущено потому что контакты уже %2 %3
ru[2]: %count было пропущено потому что контакты уже %2 %3
ru[3]: %count было пропущено потому что контакты уже %2 %3

en: %count year | %count years
ru[0]: %count год
ru[1]: %count года
ru[2]: %count лет
ru[3]: %count лет

en: %name: found no valid post with that title.
ru: %name: статья с таким заголовком не была найдена.

en: %title day
ru: %title день

en: %title month
ru: %title месяц

en: %title week
ru: %title недели

en: %title year
ru: %title год

en: %title year + month
ru: %title год + месяц

en: &lt; Previous
ru: &lt; Предыдущий

en: &lt;&lt; First
ru: &lt;&lt; Первый

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
ru: &quot;Вся информация, которую Вы предоставите нам или любому нашему представителю и поставщику услуг, будет храниться в строжайшем секрете. Она будет использована только для оказания Вам помощи и тех действий, на которые Вы нас письменно уполномочите или которые требует закон.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
ru: &quot;Можно задать Вам несколько контрольных вопросов?&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
ru: &quot;Скажите, пожалуйста, о чём бы Вы хотели поговорить.&quot;

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
ru: '%1' не может быть удален, потому что информация используется для особых системных целей.

en: '%1' directory does not exist
ru: путь %1 не существует

en: '%1' has been deleted.
ru: Событие '%1' было удалено.

en: '%1' have been saved.
ru: %1 сохранён.

en: '%1' information has been saved.
ru: %1 информация была сохранена.

en: '%1' survey has been deleted.
ru: Опрос «%1» удалён.

en: 'Children' of that individual
ru: Дети этого человека

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
ru: Текст ссылки 'Создать личную страницу кампании'

en: 'Employees' of that organization
ru: Сотрудники этой организации

en: 'Household Members' of that household
ru: Члены этого домохозяйства

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
ru: 'Отказаться через emai' - показывает email адресс для отказа от получения email рассылок от вашей организации.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
ru: 'Отказаться через  веб-страницу' - создает ссылку для получателей если они хотят отказаться от получения почты от вашей организации.  В противном случае, вы можете включить опцию 'Отказаться через email'.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
ru: Максимальное допустимое число получателей для функции "Рассказать другу"

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
ru: 'Отказ от подписки через электронную почту' - отображает для получателей адрес электронной почты, чтобы отказаться от некоторой почтовой рассылки, использованной для отправки данного сообщения.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
ru: 'Отказ от подписки через Web-страницу' - создает для получателей ссылку, чтобы отказаться от некоторой почтовой рассылки, использованной для отправки данного сообщения. В качестве альтернативного варианты можно включить маркер 'Отказ от подписки через электронную почту' или один из маркеров отказа от участия.

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
ru: '}Выделите маркер и скопируйте его в буфер обмена (например, %1).

en: (%1 recipients)
ru: (%1 получателя(ей))

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
ru: (Внесите хотя бы Х для получения этого подарка.)

en: (Filed on case %1)
ru: (зарегистрированы по делу %1)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
ru: (Документация по параметрам заданий и синтаксису командной строки...)

en: (Last Month)
ru: (Последний месяц)

en: (Not Available)
ru: (недоступно)

en: (OR Membership ID if update mode.)
ru: (ИЛИ ИН Членства если в режиме обновления)

en: (Preview Area)
ru: (Область Предосмотра)

en: (Recurring Contribution)
ru: (Повторяющийся Взнос)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
ru: (Обратитесь к разделу Карты и геокодирование главы Установка и базовая настройка)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
ru: (Сумма всех значений должна быть больше или равной пределу: %1)

en: (bottom of page)
ru: (низ страницы)

en: (built-in)
ru: (встроенный)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
ru: (внесите как минимум %1, что бы иметь право на это членство)

en: (current month)
ru: (текущий месяц)

en: (current year)
ru: (текущий год)

en: (deleted contacts)
ru: (удаленные контакты)

en: (display name not available)
ru: (не доступно имя для отображения)

en: (including yourself)
ru: (включая себя)

en: (match to contact)
ru: (соответствие контакту)

en: (max %1)
ru: (макс. %1)

en: (more)
ru: (еще)

en: (n/a)
ru: (не относится)

en: (no fee)
ru: (без оплаты)

en: (no subject)
ru: (без темы)

en: (not assigned)
ru: (не назначено)

en: (not available)
ru: (недоступно)

en: (ongoing)
ru: (активно)

en: (original currency)
ru: (первоначальная валюта)

en: (preferred)
ru: (предпочитаемый)

en: (recipients)
ru: (получатели)

en: (s)
ru: (ы)

en: (signature)
ru: (сигнатура)

en: (since inception)
ru: (с начала приема)

en: (step %1 of %2)
ru: (шаг %1 из %2)

en: (this is not the current revision)
ru: (это не текущая версия)

en: (this is the current revision)
ru: (это текущая версия)

en: (this will take a few minutes)
ru: (займёт несколько минут)

en: (top of page)
ru: (верх страницы)

en: + Add New Field
ru: + Добавить новое поле

en: , or Merge this contact with an existing contact
ru: , или объединить этот контакт с уже существующим

en: - Activity Fields -
ru: - Поля активности -

en: - All Contacts -
ru: - Все Контакты -

en: - Any -
ru: - любой -

en: - Contact Fields -
ru: - поля контакта -

en: - Contribution Fields -
ru: - Поля взносов -

en: - N/A -
ru: - не доступно -

en: - Participant Fields -
ru: - Поля участников -

en: - Select Relationship Type-
ru: - Выберите вид отношения -

en: - all activity type(s) -
ru: - все виды действий -

en: - any -
ru: - Все -

en: - any contact type -
ru: - любой вид контакта -

en: - any group -
ru: - любая группа -

en: - any interviewer -
ru: - любой интервьюер -

en: - any state/province -
ru: - любой регион -

en: - any tag -
ru: - любой тэг -

en: - any visibility -
ru: - любая видимость -

en: - default -
ru: - по умолчанию -

en: - default input format -
ru: - формат ввода по умолчанию -

en: - default view -
ru: -вид по умолчанию-

en: - do not import -
ru: - не импортировать -

en: - first select relationship type -
ru: - сначала выберите тип отношения -

en: - none -
ru: - нет -

en: - prefix -
ru: - префикс -

en: - related contact info -
ru: - контактная информация -

en: - same as for main contact -
ru: - также как и для основного контакта -

en: - select %1 -
ru: - выбрать %1 -

en: - select -
ru: - выберите -

en: - select Parent -
ru: - выберите родителя -

en: - select contact -
ru: - выбрать контакт -

en: - select contacts -
ru: - выбрать контакты -

en: - select event -
ru: - выбрать событие -

en: - select field -
ru: - выберите поле -

en: - select group -
ru: - выбрать группу -

en: - select label -
ru: - выбрать метку -

en: - select profile -
ru: - выберите профиль -

en: - select record type -
ru: - выберите тип записи -

en: - select role -
ru: - выбрать роль -

en: - select set of custom fields -
ru: - выбрать набор настраиваемых полей -

en: - select tags -
ru: - выберите теги -

en: - suffix -
ru: - суффикс -

en: -day of week-
ru: -день недели-

en: -day-
ru: -день-

en: -hour-
ru: -часы-

en: -min-
ru: -минуты-

en: -month-
ru: -месяц-

en: -operator-
ru: - оператор -

en: -sec-
ru: -секунды-

en: -select-
ru: -выбрать-

en: -year-
ru: -год-

en: ...and $
ru: ...и $

en: ...through
ru: ...через

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
ru[0]: 1 действие уже не имело этого тэга
ru[1]: %count действий уже не имели этого тэга
ru[2]: %count действий уже не имели этого тэга
ru[3]: %count действий уже не имели этого тэга

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
ru[0]: 1 действие уже имело этот тэг
ru[1]: %count действий уже имели этот тэг
ru[2]: %count действий уже имели этот тэг
ru[3]: %count действий уже имели этот тэг

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
ru[0]: 1 контакт уже не имел этого тэга
ru[1]: %count контактов уже не имели этого тэга
ru[2]: %count контактов уже не имели этого тэга
ru[3]: %count контактов уже не имели этого тэга

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
ru[0]: 1 контакта уже не было в этой группе
ru[1]: %count контактов уже не было в этой группе
ru[2]: %count контактов уже не было в этой группе
ru[3]: %count контактов уже не было в этой группе

en: 1. Manage Roles
ru: 1. Управлять Ролями

en: 12 Hours
ru: 12 Часов

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
ru: 2. Приписать пользователей к ролям CiviCRM ACL

en: 24 Hours
ru: 24 Часа

en: 3 character string, value derived from config setting.
ru: Строка из 3 символов, значение берётся из настроек конфигурации.

en: 3. Manage ACLs
ru: 2. Управлять ACL

en: 3rd-party Service
ru: Услуги 3-ей Партии

en: 5395 with Logo
ru: 5395 с логотипом

en: << Remove
ru: << Убрать

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
ru: <a href="%1">wkhtmltopdf — это альтернативная утилита для генерации PDF</a>. Она отличается лучшей производительностью, особенно если вы генерируете много PDF-писем или счетов. Ваш системный администратор должен ее установить и ввести здесь путь к исполняемому файлу.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
ru: <b>%1</b> файлов в %2 каталоге не доступны для записи. Перечисленные файлы могут быть использованы в процессе импорта для ведения лога ошибок, возникших в процессе импорта. Свяжитесь с администратором вашего сайта для помощи.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
ru: <р>Возможно, стоит поискать в каталоге <a href="%2/%1" target="_blank"> родных модулей для %1</a>, которые могут оказаться полезны (CMS-специфические модули здесь не перечислены).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
ru: <strong>%1 (%2)</strong> успешно подписался на список рассылки <strong>%3</strong>.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
ru: <strong>%1 - ваш адрес электронной почты '%2' был успешно проверен.</strong>

en: <strong>Automated refunds for cancellations are NOT currently supported.</strong> Participants who have paid for an event will be notified that cancellations are not refundable.
ru: <strong>Автоматический возврат орг. взноса при отказе от участия сейчас не поддерживается. </strong>Участники, уже оплатившие участие, должны быть уведомлены о том, что при отмене организационный взнос не возмещается.

en: <strong>Check Availability</strong>
ru: <strong>Проверка доступности</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
ru: <strong>CiviCampaign</strong> - Позволяет собрать вместе мероприятия, рассылки, действия и взносы в одном месте. Чтобы вы могли отслеживать информацию и достижение цели.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
ru: <strong>CiviCase</strong> - интегрированный модуль управления делами. Включает панель "моих дел", автоматическое расписание дел и настраиваемые отчеты для аудита.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
ru: <strong>CiviContribute</strong> - модуль онлайн-управления сбором средств и управлением спонсорами, позволяющий вам отслеживать взносы для вашей организации. Он также позволяет быстро и легко создавать пользовательские Web-страницы для приема онлайн-пожертвований.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
ru: <strong>CiviContribute</strong> - Если вы хотите собирать информацию об авторов взносов посредством страниц онлайн-взносов, вы можно создать профиль и подключить его к своей странице взноса в качестве 'пользовательского элемента страницы' (<a href='%1'>Конфигурация страниц онлайн-взносов</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
ru: <strong>CiviEvent</strong> - Предоставляет интегрированные онлайн-средства регистрации платных и бесплатных мероприятий и управления ими. Позволяет быстро и легко создавать пользовательские Web-страницы для регистрации мероприятий с последующим отслеживанием участников.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ru: <strong>CiviGrant</strong> - Создано для использования организацией, которая распределяет средства другим, например фонды, граты и т.д.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
ru: <strong>CiviMail</strong> - полнофункциональный модуль массовых почтовых рассылок, позволяющий вам привлекать пользователей с помощью именных почтовых сообщений и информационных бюллетеней.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
ru: <strong>CiviMember</strong> - гибкий модуль управления членством, включающий удобные средства онлайн-регистрации и обновления.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
ru: <strong>CiviPledge</strong> - Регистрация и отслеживание обещаний плательщиков. Отправка благодарностей и напоминаний о платежах. Конфигурация страниц онлайн-взносов для поддержки самообслуживаемых обещаний и обещанных платежей.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
ru: <strong>Формы редактирования контактов</strong> - Позволяют <strong>авторизованным пользователям</strong> редактировать их информацию контакта с помощью профиля. Для этого используется следующий путь: <em>%1/%2</em>. (Этот пример подключает к форме редактирования для ИН профиля 3.)

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
ru: <strong>Поиск и списки контактов</strong> - Если вы хотите предоставить некоторым или всем своим контактам форму поиска и списки результатов поиска, вы можете создать профиль с требуемыми полями поиска и подключить пользователей к пути к этой форме поиска. При создании ссылки на профили поиска и построения списков добавьте в конец строки вашего запроса соответствующий ИН профиля с помощью параметра 'gid'. Например, ссылка на отображение страницы поиска и листингов для профиля с ИН = 3 выглядит так:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
ru: <strong>Формы заявок для контактов</strong> - Создавайте ссылки на формы ввода 'новых контактов' для ваших профилей с помощью следующего пути: <em>%1/%2</em>. (Этот пример подключает к форме ввода для ИН профиля 3.)

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
ru: <strong>Доставка ещё не начата для этой рассылки.</strong> Если запланированные дата и время доставки уже прошли, попросите системного администратора или ответственного за техническую поддержку вашего сайта удостовериться, что автоматизированная задача рассылки ('cron job') действует - и с какой частотой.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
ru: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) могут 'Edit' (<em>Operation</em>) все контакты в 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
ru: <strong>ПРИМЕР:</strong> При создании набора пользовательских полей, предназначенных для сбора сведений о <strong>трудовом стаже</strong> у вас должны быть поля с данными о названии должности, датах начала и окончания работы на этой должности и причине увольнения. Установка флажка "Несколько записей" позволяет собирать информацию о множестве должностей.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
ru: <strong> Сотрудник <-> Отношения работодателя 
    </strong> создается любое поле «Место работы» заполняется, либо в Контакт Сводка форме или через профиль. Когда заполняется, это создаст организацию, если не существует с таким именем.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
ru: <strong>Экспортировать ОСНОВНЫЕ поля</strong> предоставляет наиболее часто используемые значения данных. Это включает основную информацию о адресе, предпочитаемый номер телефона и email адрес.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
ru: <strong>Заполнить:</strong> Заполняет только дополнительные данные о контакте. Поля базы данных, уже содержащие значения, остаются без изменений.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
ru: <strong>Фиксированное членство - Продолжительность 3 месяца:</strong> Человек подает заявку 15 февраля 2008 года. Дата начала членства для него устанавливается на 1 февраля 2008 года, а дата окончания - на 30 апреля 2008 года.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
ru: <strong>Фиксированные периоды членства - Продолжительность 1 год:</strong> Дата начала фиксированного периода установлена на 1 января. Человек подает заявку на членство 15 февраля 2008 года. Дата начала членства для него устанавливается на 1 января 2008 года, а дата окончания - на 31 декабря 2008 года.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
ru: <strong>Сниппет HTML-формы</strong> - Если вы хотите получить больше контроля над компоновкой формы или добавлять формы ввода профиля в блоки, страницы и/или сайты, не принадлежащие системе CiviCRM, щелкните на ссылке действия 'Сниппет HTML-формы' для расположенного ниже профиля и скопируйте через буфер обмена код HTML-формы в любую Web-страницу.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
ru: <strong>Бытовые отношения </strong>позволяют членам семьи,  иметь 'домашний адрес "применительно к их записи. Опять же, если Бытовые отношения уже существует, то человек будет иметь отношения созданные с ним, если оно не существует, то новое бытовое отношение будет создано.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
ru: <strong>Импорт успешно завершен.</strong> Информация ниже описывает результат.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
ru: <strong>Импортировать подтипы контактов</strong> - Если ваш файл содержит смесь "подтипов", принадлежащих некоторому встроенному типу, выберите здесь встроенный ("родительский") тип. Затем вы сможете задать поле "Подтип контакта" в соответствии с вашим файлом, чтобы установить подтип для каждой строки. ПРИМЕР: Если вы импортируете набор отдельных людей подтипов "Студенты", "Родители" и "Сотрудники", то выберите здесь "Отдельный человек" И включите в свой файл импорта столбец, содержащий данный подтип в каждой строке.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
ru: <strong>ПРИМЕЧАНИЕ: Super Администратор</strong> и <strong>Администратор</strong> роли будут наделены всеми разрешениями в CiviCRM.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
ru: <strong>Без проверки дубликатов:</strong> Вставляет все корректные записи, не сопоставляя их с существующими записями контактов на предмет наличия дубликатов.

en: <strong>Resolving "Pay Later" registrations for online registrations:</strong> Participants who registered online whose status is changed from <em>Pending Pay Later</em> to <em>Registered</em> or <em>Attended</em> will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
ru: <strong>Разрешение регистраций «Оплачу позже»</stong> для онлайн-регистраций: участники, которые зарегистрировались онлайн, статус которых изменен с <em>Ждём оплаты </em>на <em>Зарегистрирован </em>или <em>Принял участие</em>, получат электронное письмо с подтверждением, а их статус оплаты будет установлен как завершенный. Если это не то, что Вам нужно,, вы можете изменить их статус участников, напрямую отредактировав их записи о регистрации на событие.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
ru: <strong>Текущий период членства - Продолжительность 1 год:</strong> Человек подает заявку на членство 15 февраля 2008 года. Дата начала членства для него устанавливается на 15 феврая 2008 года, а дата окончания - на 14 февраля 2009 года.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
ru: <strong>Пропустить:</strong> Фиксирует и пропускает продублированные строки в файле импорта, оставляя соответствующую строку в базе данных без изменений (по умолчанию).

en: <strong>Special statuses:</strong> Participants whose status is changed to any of the following will be automatically notified via email: %1
ru: <strong>Особые статусы:</strong> участники, статус которых изменен на любой из следующих, будут автоматически уведомлены по электронной почте: %1

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ru: Если вы хотите использовать одно из отладочных средств CiviCRM, установите здесь значение <strong>Да</strong>.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
ru: <strong>Совет по Устранению Неисправностей</strong> - Если вы обнаруживаете, что ваши SMS не были отправлены, спросите системного администратора или свяжитесь со службой технической поддержки вашего сайта, чтобы проверить, выполняется ли автоматизированная задача (&quot;задание cron&quot;), и с какой периодичностью.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
ru: <strong>Обновить:</strong> Обновляет поля базы данных доступными импортируемыми данными. Поля в базе данных, которые НЕ включен в импортируемую строку, остаются без изменений.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
ru: <strong>Страницы пользователя</strong> - Один или несколько профилей можно подключить к <strong>регистрации нового пользователя</strong> и/или просмотру и редактированию страниц для <strong>существующих учетных записей пользователей</strong>.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
ru: "значение строки" или обычное выражение должно быть отредактировано (заменено).

en: A Contact with that ID does not exist: %1
ru: Контакт с этим ИН не существует: %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
ru: Подробный отчёт об опросе <a href='%1'>%2</a> создан.

en: A View Only field cannot be required
ru: Поле с опцией 'только для просмотра' не может быть обязательным

en: A cancellation email has been sent to %1.
ru: Письмо с информацией об отмене регистрации отправлено %1.

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
ru: Разделенный запятыми список будет автоматически включен в массив для операций, или вы можете использовать js формат массива .

en: A confirmation email has been sent to %1
ru: Подтверждение было отослано для %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
ru: Для %1 было отослано подтверждение.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
ru: Письмо с подтверждением было успешно отправлено всем участникам.

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
ru: Была подана заявка на взнос / членство от имени указанной ниже организации.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
ru: Копия действия дополнительно отправлена ответственным контактам.

en: A copy of the contribution page has been created
ru: Была создана копия страницы взноса

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
ru: Копия последующего действия также была отправлена контакту (контактам) отслеживающих представителей.

en: A copy of the price set has been created
ru: Была создана копия ценового набора

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
ru: Копия этого действия будет отправлена каждому ответственному по email.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
ru: Копия этого отчета может быть создана автоматически и доставлена по электронной почте к указанным получателям. Используйте эти настройки в секции, для того чтобы   регулировать Тему электронного сообщения, которое содержит отчет, а также список получателей (поля К и Копия). Разделяйте запятыми множественные адреса электронной почты "К" и "Копия".

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
ru: Прямой SQL-запрос в виде запроса SELECT. Например:

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
ru: Правило выявления дубликатов с таким названием уже существует. Пожалуйста, выберите другое название.

en: A field of the same label exists in the destination group
ru: Поле с таким названием существует в группе назначения

en: A flag indicating whether this system has run a post-installation routine
ru: Индикатор, что эта система выполняет пост-инсталляционные процедуры

en: A followup activity has been scheduled.
ru: Мероприятие внесено в план.

en: A group of contacts
ru: Группа контактов

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
ru: Если размер задания меньше размера пакета, ограничения размера пакета не действуют.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
ru: Ссылка к %1 автоматически включена в сообщении, посланному друзьям. Если вы ТАКЖЕ хотите включить ссылку с общей информацией о вашей организации, введите ее здесь (e.g <em>http://www.example.org/</em>)

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
ru: В настоящее время выполняется длительная задача CiviCRM. Это сообщение будет обновляться, пока задача завершится

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
ru: Подтверждение членства и квитанция отосланы к %1.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
ru: Состояние членства с такой подписью уже существует. Пожалуйста, выберите другую подпись.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
ru: Вид членства с этим именем уже существует. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: A minimum amount of %1 should be selected from Event Fee(s).
ru: Нужно выбрать как минимум %1 из взноса (взносов) за мероприятие.

en: A new permission has been added for editing message templates. Previously, users needed the "administer CiviCRM" permission. Now, users need the new permission called "edit message templates." Please check your CMS permissions to ensure that users who should be able to edit message templates are assigned this new permission.
ru: Новое разрешение было добавлено для редактирования шаблонов сообщений. До этого пользователям требовалось иметь разрешение "управлять CiviCRM". Теперь пользователям требуется иметь новое разрешение, которое называется "редактировать шаблоны сообщений". Пожалуйста, проверьте ваши разрешения CMS, для того чтобы удостовериться, что пользователям, которые должны иметь возможность редактировать шаблоны сообщений, предписано это новое разрешение.

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
ru: Администратору сайта было отправлено уведомительной письмо, и вы получите от него другое уведомление, как только будет завершен процесс проверки.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
ru: Администратору сайта было отправлено письмо с уведомлением.

en: A notification email has been sent to the supporter.
ru: Уведомление было отправлено в тех.поддержку

en: A person is already registered for this event.
ru: Участник уже зарегистрирован на это событие.

en: A person with this email address is already registered for this event.
ru: Владелец этого email адреса уже зарегистрирован на событие

en: A product with this name already exists. Please select another name.
ru: Продукт с таким именем уже существует. Введите другое имя.

en: A profile
ru: Профиль

en: A receipt has been emailed to the contributor.
ru: Чек был отослан автору взноса.

en: A record already exists with the same information.
ru: Уже существует запись с такими же данными

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
ru: E-mail c подтверждением регистрации также был отправлен %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ru: E-mail с подтверждением регистрации будет отправлен  %1 после успешной обработки транзакции.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
ru: Подтверждение обновления и квитанция отосланы к %1.

en: A set of custom data fields
ru: Набор настраиваемых полей данных

en: A short description of the activity..
ru: Краткое описание действия

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
ru: Файл в виде электронной таблицы с контактными данными в каждой строке. Поля данных отделяются друг от друга запятыми. Вы можете выполнить экспорт в файл "CSV" из большинства приложений, обрабатывающих электронные таблицы, многих систем управления базами данных, а также других средств обработки контактов и адресных книг. Если вы не знаете, как это сделать, обратитесь к документации по вашему приложению. Сохраните этот файл на ваш локальный диск (или на доступный сетевой диск), а затем выберите его в качестве загружаемого на сервер файла импорта.

en: A valid Notify Email address must be specified
ru: Необходимо указать корректный адрес электронной почты для отправки уведомлений

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
ru: Должен быть указан действительный адрес отправителя чека, если  включена опция отправки чека автору взноса

en: A valid file must be uploaded.
ru: Нужно загрузить корректный файл.

en: A6 Badge Portrait 150x106
ru: Идентификационная карточка в книжном формате A6 150x106

en: ACL Entity
ru: Объект ACL

en: ACL Entity ID
ru: ИД Объекта ACL

en: ACL Entity Role is Active
ru: Роль объекта ACL активна

en: ACL Group ID
ru: ID группы ACL

en: ACL Group/Role
ru: Группа/роль списка ACL

en: ACL Is Active?
ru: ACL Активен?

en: ACL Name
ru: Имя ACL

en: ACL Name.
ru: Имя ACL.

en: ACL Object
ru: Объект ACL

en: ACL Object ID
ru: ИД Объекта ACL

en: ACL Operation
ru: Операция ACL

en: ACL Role
ru: Роль ACL

en: ACL Role ID
ru: ИД Роли ACL

en: ACL Table
ru: Таблица ACL

en: ACL Type
ru: Тип ACL

en: ACL Type(s)
ru: Тип(ы) ACL

en: ACLCache
ru: Кэш ACL

en: ACLCaches
ru: Кэши ACL

en: ACLs
ru: ACL

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
ru: Списки ACL (Access Control Lists) позволяют управлять доступом к данным CiviCRM. Такой список включает в себя <strong>операцию</strong> (например, 'Просмотр' или 'Редактирование'); a <strong>набор данных</strong>, к которым может быть применена операция (например, группа контактов); и <strong>роль</strong>, содержащая право на исполнение этой операции. За дополнительной информацией обращайтесь к %1.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
ru: ACL определяют разрешение на произведение операции над набором данных, и предоставляют это разрешение Роли CiviCRM ACL. Используйте эту ссылку для создания или редактирования ACL для вашего сайта.

en: ADC referral
ru: Уход за престарелыми

en: AND
ru: И

en: AND/OR
ru: И/ИЛИ

en: AOL Terms of Service complaint
ru: Жалоба по условиям обслуживания AOL

en: API Action
ru: Действие API

en: API Entity
ru: Объект API

en: API Parameters
ru: Параметры API

en: API Params
ru: Паратметры API

en: API Type
ru: Тип API

en: API Type:
ru: Тип API:

en: API Url
ru: Ссылка API

en: API Url:
ru: Ссылка API:

en: APILogin is not set for this payment processor
ru: APILogin для этого платёжного оператора не задан

en: Abbreviate Province?
ru: Использовать Аббривиатуру Провинции

en: Abkhaz
ru: Абхазский

en: Able to create a new database.
ru: База данных создана.

en: About Profiles
ru: О профилях

en: About is a required field.
ru: 'О' — обязательное поле.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
ru: Полный адрес URL, указывающий на каталог, куда устанавливается модуль или компонент CiviCRM.

en: Absolute date cannot be earlier than the current time.
ru: Абсолютная дата не может быть раньше чем текущее время.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
ru: Принять и проследить обещания (для регулярных подарков).

en: Accept profile submissions from external sites
ru: Принимать отправленные  с внешних сайтов профили

en: Accepted Credit Card Type(s)
ru: Тип(ы) принимаемых платёжных карт

en: Accepted Credit Cards
ru: Принятая кредитная карта

en: Accepted Rate
ru: Частота приёма

en: Access
ru: Доступ

en: Access Arguments
ru: Значения доступа

en: Access Callback
ru: Обратный вызов доступа

en: Access Control
ru: Управление доступом

en: Access Control Documentation
ru: Документация по контрулю доступом

en: Access Denied
ru: В Доступе Отказано

en: Access Keys
ru: Ключи Доступа

en: Access Keys:
ru: Быстрые кнопки:

en: Access contacts in the trash
ru: Открыть доступ к контактам в корзине

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
ru: Получить доступ к данным с помощью HTTP-запроса GET через некоторый адрес URL. (Для этого служит пиктограмма 'ICAL' на странице 'Управление событиями'.)

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
ru: Откройте здесь выпадающие меню, чтобы выбрать как часто происходит ваш %1.

en: Account Creation
ru: Создание аккаунта

en: Account Holder
ru: Владелец счёта

en: Account Relationship
ru: Отношение Учетной Записи

en: Account creation required
ru: Требуется создание учетной записи

en: Accounts Payable
ru: Кредиторская задолженность

en: Accounts Receivable
ru: Дебиторская Задолженность

en: Accounts Receivable Account is
ru: Дебиторская задолженность Счета

en: Acctg Code
ru: Бухгалтерский Код

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
ru: Точность и покрытие, а также условия предоставления услуг геокодирования и картографии могут варьироваться в зависимости от поставщика и страны. Некоторые поставщики предлагают или требуют оформления платной подписки в зависимости от объема запросов и типа организации, пользующейся услугами. Вам следует исследовать предложения всех поставщиков и выбрать оптимальный вариант для ваших требований и методик использования.

en: Acknowledgment Date
ru: Дата благодарности

en: Acknowledgment Sent
ru: Благодарность послана

en: Action
ru: Действие

en: Action Condition
ru: Условия акции

en: Action Schedule ID
ru: ИД Расписения Действия

en: Action(s)
ru: Действие(я)

en: Action:
ru: Действие:

en: Actions
ru: Действия

en: Activate the page (you can de-activate it later)
ru: Активизировать страницу (позже вы сможете снова отключить ее)

en: Active
ru: Активно

en: Active Memberships
ru: Активные Членства

en: Active On
ru: Активируется

en: Active volunteers.
ru: Активные волонтер

en: Active?
ru: Включено ?

en: Activities
ru: Действия

en: Activities %%StatusMessage%%
ru: Действия %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
ru: Действия - это 'взаимодействия с контактами', которые вы хотите регистрировать и отслеживать. CiviCRM реализует несколько зарезервированных (встроенных) типов действий (встречи, телефонные звонки, отправка электронной почты). Создайте здесь дополнительные типы действий, если вам необходимо регистрировать другие виды деятельности. Например, вам могут потребоваться отслеживать действия 'Интервью', 'Аудит сайта' и др.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
ru: Действия - это 'взаимодействия с контактами', которые вы хотите регистрировать и отслеживать. Этот список отсортирован по модулям, а затем - по весовым коэффициентам внутри модуля.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
ru: Мероприятия из 1% набора действий были добавлены к этому делу.

en: Activities which are Followup Activities
ru: Действия, которые являются Последующими действиями

en: Activities which are not Followup Activities
ru: Действия, которые не являются Последующими действиями

en: Activities which have Followup Activities
ru: Действия, у которых есть Последующие действия

en: Activities without Followup Activities
ru: Действия без Последующих действий

en: Activity
ru: Активность

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
ru: Действие %1 сохранено. %2. %3

en: Activity Assignee
ru: Ответственный за активность

en: Activity Assignees
ru: Кому назначено действие

en: Activity Audit
ru: Аудит действий

en: Activity Auto-generated?
ru: Автогенерируемая активность?

en: Activity Contact ID
ru: ИД контакта действия

en: Activity Contacts
ru: Контакты для действия

en: Activity Date
ru: Дата активности

en: Activity Date From
ru: Дата начала действия

en: Activity Date Time
ru: Время действия

en: Activity Dates - From
ru: Данный о действии — С

en: Activity Details
ru: Детали действия

en: Activity Details %1 '%2'
ru: Детали действия %1 '%2'

en: Activity Duration
ru: Продолжительность действия

en: Activity Duration %1 %2
ru: Длительность действия %1 %2

en: Activity Filter
ru: Фильтр действий

en: Activity ID
ru: ID действия

en: Activity Import
ru: Импорт Действия

en: Activity Links
ru: Ссылки на действия

en: Activity Medium
ru: Носитель активности

en: Activity Medium %1 %2
ru: Носитель действия %1 %2

en: Activity Priority
ru: Приоритет активности

en: Activity Profile
ru: Профиль действия

en: Activity Record
ru: Запись действия

en: Activity Reporter
ru: Отчеты по активностям

en: Activity Reporter %1 '%2'
ru: Отчёт о действиях %1 '%2'

en: Activity Result - %1
ru: Результат действия - %1

en: Activity Revision History
ru: История ревизий дествий

en: Activity Search
ru: Поиск действий

en: Activity Source
ru: Источник действия

en: Activity Status
ru: Статус активности

en: Activity Subject
ru: Тема действия

en: Activity Subject %1 '%2'
ru: Тема действия %1 '%2'

en: Activity Summary
ru: Сводка по действию

en: Activity Tag %1
ru: Тэг активности %1

en: Activity Tag(s)
ru: Тэг(-и) действий

en: Activity Targets
ru: Цели действия

en: Activity Text
ru: Текст действия

en: Activity Type
ru: Вид активности

en: Activity Type %1 %2
ru: Вид действия %1 %2

en: Activity Type ID
ru: ИН типа действия

en: Activity Type Label
ru: Метка вида действия

en: Activity Type Sorting
ru: Сортировка типа активностей

en: Activity Type is a required field
ru: Вид действия — обязательное поле

en: Activity Types
ru: Типы активностей

en: Activity assigned to
ru: Активность назначена

en: Activity created by
ru: Действие создано

en: Activity has been filed to %1 case.
ru: Действие записано для сценария %1.

en: Activity is a Test
ru: Тест активности

en: Activity is a Test?
ru: Тестировать активность?

en: Activity is in the Trash
ru: Действие в Корзине

en: Activity listings.
ru: Списки деятельностей

en: Activity tagged | %count activities tagged
ru[0]: К действию прикреплены ярлыки
ru[1]: к %count действиям прикреплены ярлыки
ru[2]: к %count действиям прикреплены ярлыки
ru[3]: к %count действиям прикреплены ярлыки

en: Activity targeted to
ru: Активность нацелена на

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ru: В файле конфигурации дела найден вид действия %1, которого нет в базе %2

en: Activity type of the last completed activity
ru: Вид последнего завершённого действия

en: Activity's Location in a text string.
ru: Место действия в виде текстовой строки.

en: Actual Amount
ru: Фактическая сумма

en: Actual Cost of Product
ru: Действительная стоимость продукта

en: Actual Participant Count
ru: Фактическое количество участников

en: Actual date only
ru: Только фактическая дата

en: Actual participant count
ru: Фактическое количество участников

en: Add
ru: Добавить

en: Add %1 Record
ru: Добавить %1 Запись

en: Add %1 back into %2?
ru: Добавить %1 зад в %2?

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
ru: Добавить "Не..." Предпочтения Контакта (Контактов)

en: Add >>
ru: Добавить >>

en: Add ACL
ru: Добавить ACL

en: Add Activity
ru: Добавить действие

en: Add Association Rule
ru: Добавить правило ассоциации

en: Add BCC
ru: Добавить BCC

en: Add CC
ru: Добавить CC

en: Add Campaign
ru: Добавить кампанию

en: Add Case
ru: Добавить дело

en: Add Client
ru: Добавить клиента

en: Add Client To Case
ru: Добавить клиента к делу

en: Add Comment
ru: Добавить комментарий

en: Add Contact To Existing Group
ru: Добавить контакт в существующую группу

en: Add Contact To Group
ru: Добавить Контакт в Группу

en: Add Contact Type
ru: Добавить тип контакта

en: Add Contact to CiviCRM Group
ru: Добавить контакт в группу CiviCRM

en: Add Contacts to %1
ru: Добавить контакты в %1

en: Add Contacts to A Group
ru: Добавить контакты в группу

en: Add Contacts: %1
ru: Добавить контакты: %1

en: Add Contribution
ru: Добавить взнос

en: Add Contribution Page
ru: Добавить страницу взноса

en: Add Custom Field
ru: Добавить пользовательское поле

en: Add Discount Set to Fee Table
ru: Добавить набор скидок к таблице платежей

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Add Event Registration
ru: Добавить регистрацию на участие в мероприятии

en: Add Event Template
ru: Добавить шаблон события

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Add Financial Type
ru: Добавить тип финансов

en: Add Grant
ru: Добавить грант

en: Add Group
ru: Добавить группу

en: Add IM
ru: Добавить IM

en: Add Label Format
ru: Добавить формат подписи

en: Add Language
ru: Добавить язык

en: Add Mail Account
ru: Добавить учетную записи для почты

en: Add Mailing Component
ru: Добавить компонент рассылки

en: Add Membership
ru: Добавить участие

en: Add Membership Status
ru: Добавить статус членства

en: Add Membership Type
ru: Добавить вид членства

en: Add Menu Item
ru: Добавить пункт меню

en: Add Message Template
ru: Добавить шаблон сообщения

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Record
ru: Добавить новую запись

en: Add New Scheduled Job
ru: Добавить новое запланированное задание

en: Add Note
ru: Добавить Примечание

en: Add OpenID
ru: Добавить OpenID

en: Add Option
ru: Добавить опцию

en: Add Option Group
ru: Добавить группу настроек

en: Add PDF Page Format
ru: Добавить формат PDF-страницы

en: Add Parameter
ru: Добавить параметр

en: Add Parent
ru: Добавить родителя

en: Add Participant Status
ru: Добавить статус участника

en: Add Payment Processor
ru: Добавить платёжный оператор.

en: Add Petition
ru: Добавить обращение

en: Add Pledge
ru: Добавить обещание

en: Add Premium
ru: Добавить награду

en: Add Premium to Contribution Page
ru: Добавить премию на страницу взносов

en: Add Price Field
ru: Добавить поле цены

en: Add Products to This Page
ru: Добавить Продукты на Эту Страницу

en: Add Profile
ru: Добавить профиль

en: Add Relationship
ru: Добавить отношение

en: Add Relationship Type
ru: Добавить вид отношений

en: Add Relationship for %1
ru: Добавить отношения для %1

en: Add Reminder
ru: Добавить напоминание

en: Add Respondent Reservation(s)
ru: Добавить резервирование респондента(-ов)

en: Add Role Assignment
ru: Добавить назначение роли

en: Add Rule for %1s
ru: Добавить Правило для %1s

en: Add SMS Provider
ru: Добавить SMS провайдера

en: Add Selected Options
ru: Добавить выбранные опции

en: Add Set of Custom Fields
ru: Добавить набор пользовательских полей

en: Add Set of Price Fields
ru: Добавить набор полей цены

en: Add Survey
ru: Добавить опрос

en: Add Tags
ru: Добавить ярлыки

en: Add Timeline
ru: Добавить хронологию

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: Add a new language to this installation.
ru: Добавить новый язык для этой установки.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
ru: Добавить новую запись в каждую закладку (Действия, Тэги,.. и т.д.)

en: Add address
ru: Добавить Адреса

en: Add all contacts to %1 group?
ru: Добавить все контакты в группу %1?

en: Add another IM
ru: Добавить другой IM

en: Add another Open Id
ru: Добавить еще один Open id

en: Add another website
ru: Добавить еще один сайт

en: Add association rule
ru: Добавить правило ассоциации

en: Add client relationship
ru: Добавить отношение клиента

en: Add email
ru: Добавить электронное письмо

en: Add imported records to a new group
ru: Добавить импортированные контакты в новую группу

en: Add imported records to existing group(s)
ru: Добавить импортированые записи в существующую(е) группу(ы)

en: Add members to %1
ru: Добавить членов к %1

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
ru: Добавлять элементы меню на любом уровне для поддержки специфичных рабочих процессов. Например, если ваша организация использует профили пользователей для ввода данных, вы можете добавить элементы меню, связанные с этими профилями. Новые элементы меню могут также быть связаны с внешними (не-CiviCRM) Web-страницами и Web-приложениями. Для добавления нового элемента на любом уровне щелкните 'Новый элемент меню'.

en: Add new role
ru: Добавить новую роль

en: Add or edit IM
ru: Добавить или редактировать IM

en: Add or edit OpenID
ru: Добавить или редактировать OpenID

en: Add or edit email
ru: Добавить или редактировать электронное письмо

en: Add or edit phone
ru: Добавить или редактировать телефон

en: Add or edit website
ru: Добавить или редактировать веб-сайт

en: Add phone
ru: Добавить телефон

en: Add respondent(s) to a new group
ru: Добавить респондента(-ов) в новую группу.

en: Add respondent(s) to existing group(s)
ru: Добавить респондента(-ов) в существующую группу(-ы)

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
ru: Чтобы добавить в макет пробелы и знаки препинания, заключите их в скобки.

en: Add status rules, before configuring membership
ru: Добавьте правила состояния перед настройкой членства

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
ru: Добавить набор запланированных действий %1 к этому делу?

en: Add this contact to one or more groups...
ru: Добавить контакт в одну из групп...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
ru: Добавьте этот значок на любую веб-страничку, скопировав и вставив код ниже.

en: Add to Group
ru: Добавить в группу

en: Add to Group: %1
ru: Добавить в группу: %1

en: Add to My Reports
ru: Добавить в Мои отчеты

en: Add to My Reports?
ru: Добавить в Мои отчеты?

en: Add to Smart Group
ru: Добавить в Смарт Группу

en: Add to a group
ru: Добавить в группу

en: Add website
ru: Добавить веб-сайт

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
ru: Добавьте дополнительное поле (поля) в этот профиль.

en: Add your field(s) this custom field group.
ru: Добавьте поле (поля) в эту группу дополнительных полей.

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
ru: Добавить, Обновить или Отключить Платежные Операторы

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
ru: Добавить / удалить ассоциативные правила и настройки параметров. Также выполнить ручную синхронизацию.

en: Added
ru: Добавлен

en: Added '%1'
ru: Добавлено '%1'

en: Added (by %1)
ru: Добавлено (кем %1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
ru[0]: Добавлено Контакт в %1
ru[1]: Добавлено Контактов в %1
ru[2]: Добавлено Контактов в %1
ru[3]: Добавлено Контактов в %1

en: Added Date
ru: Дата добавления

en: Added Tag <em>%1</em>
ru: Добавлен Тэг <em>%1</em>

en: Added by
ru: Добавлено

en: Added to Group
ru: Добавлено в группу

en: Additional Contribution
ru: Дополнительный взнос

en: Additional Details
ru: Дополнительные сведения

en: Additional Details:
ru: Дополнительная информация:

en: Additional Fields
ru: Дополнительные Поля

en: Additional Group for Export
ru: Дополнительная группа для экспорта

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: Additional Participant Email(s)
ru: Дополнительные e-mail участника

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
ru: Квитанция Дополнительного Платежа или Уведомление о Возмещении

en: Additional Reminder Days
ru: Дни дополнительных напоминаний

en: Additional Text Color
ru: Дополнительный цвет текста

en: Additional descriptive text regarding this attachment (optional).
ru: Дополнительный текст описания относительно этого вложения (необязательно).

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
ru: Дополнительное сообщение или инструкции для включения в e-mail с подтверждением

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
ru: Дополнительный платеж записан в оплату мероприятия или членства.

en: Address
ru: Адрес

en: Address Deleted
ru: Адрес Удален

en: Address Display
ru: Показ адреса

en: Address Display Format
ru: Формат отображения адреса

en: Address Editing
ru: Редактирование адреса

en: Address Fields
ru: Поля адресов

en: Address Format
ru: Формат адреса

en: Address Format ID
ru: ID формата адреса

en: Address Formats
ru: Форматы адреса

en: Address ID
ru: ИД адреса

en: Address Location
ru: Место расположения адреса

en: Address Location Type
ru: Тип размещения адреса

en: Address Name
ru: Имя адреса

en: Address Settings
ru: Адреса

en: Address Standardization
ru: Стандартизация адреса

en: Address Standardization Provider.
ru: Провайдер стандартизации адреса.

en: Address Tokens
ru: Адреса

en: Address belongs to %1
ru: Адрес принадлежит %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
ru: Значение поля «адрес» берется из <strong>главного</strong> адреса контакта.

en: Address not found in USPS database.
ru: Адрес не найден в базе данных USPS

en: Addressee
ru: Адресат

en: Addressee - Custom
ru: Адресат - Настраиваемый

en: Addressee Custom
ru: Настраиваемый адресат

en: Addressee ID
ru: ID Адресата

en: Addressee Type
ru: Тип адреса

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
ru: Адресат должен соответствовать одному из предложенных настроенных форматов. Проверьте Управление >> Настройки системы >> Адресат для корректных значений

en: Addresses
ru: Адреса

en: Addresses Evaluated: %1
ru: Оцениваемый адрес: %1

en: Addresses Geocoded: %1
ru: Геокодированный адрес: %1

en: Addressing Options
ru: Настройки адресации

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
ru: Добавляет пользователей в соотвествующую группу CiviCRM во время создания, обновления учётной записи или входа в систему под разными ролями Drupal.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
ru: Исправлять расписание обещанных платежей

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
ru: Исправлять расписание обещанных платежей?

en: Adjust Total Pledge Amount
ru: Скорректировать общую сумму обещания

en: Adjust Total Pledge Amount?
ru: Исправлять общую сумму обещания?

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
ru: Настройте поведение поиска, включая поисковые маски и данные для включения в результаты быстрого поиска. Настроив поиск, вы можете увеличить производительность при больших наборах данных.

en: Admin
ru: Админ

en: Administer CiviCRM
ru: Управление CiviCRM

en: Administration
ru: Администрирование

en: Administration Documentation
ru: Дополнительное местоположения

en: Administrator
ru: Администратор

en: Administrator Only?
ru: Только для администратора?

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Adult Day Care Referral
ru: Уход за престарелыми

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Filter
ru: Расширенный фильтр

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced Search Options
ru: Опции расширенного поиска

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
ru: Расширенный поиск по умолчанию возвращает результаты в виде записей контактов, однако вам может потребоваться получить другой тип записей (например, просмотреть все записи действий, удовлетворяющие вашим критериям поиска).

en: Afar
ru: Афарский

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: After
ru: После

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
ru: После добавления вашего мероприятия создайте ссылки на страницу списка, скопировав URL, показанный в разделе 'Список участников' страницы 'Конфигурация мероприятия'.

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
ru: После импорта контактов вы, возможно, захотите импортировать и данные о <strong>взносах, информацию о членстве и/или участии в мероприятиях</strong> для этих контактов. В таком случае, сначала проверьте, что соответствующий модуль включён (Управление CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; Включить модули CiviCRM). Включите CiviContribute, CiviMember, и/или CiviEvent. Затем перейдите к пункту Импорт в меню каждого модуля (например, CiviContribute &raquo; Импорт взносов).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
ru: После входа в систему вы можете воспользоваться данной формой для продвижения своей страницы по сбору средств

en: After the application has a major failure or reset.
ru: После сбоя или сброса приложения.

en: After the application has changed permission requirements.
ru: После того, как у приложения изменились требования к разрешениям.

en: After the application has migrated to a new URL.
ru: После переноса приложения на новый URL.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
ru: После того, как вы нажмете на <strong>Далее</strong> на следующем экране будет отображено общее число выбранных получателей. Используйте это как "проверку реального состояния", чтобы помочь вам удостовериться, что вы выбрали (или исключили) желаемых получателей.

en: After your site has migrated to a new URL.
ru: После переноса сайта на новый URL.

en: Age
ru: Возраст

en: Age at Event
ru: Возраст на мероприятии

en: Aggregate Amount
ru: Итоговая сумма

en: Aggregate Amount Pledged
ru: Общая обещанная сумма

en: Aggregate Total Between $
ru: Обьединить сумму в пределах $

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
ru: По типу и контакту отображает общее время, которое было потрачено на действия, связанные и несвязанные с делами.

en: Agreement
ru: Соглашение

en: Akan
ru: Акан

en: Albanian
ru: Албанский

en: All
ru: Все

en: All Activities
ru: Все действия

en: All Cases With Recently Performed Activities
ru: Все дела, по которым недавно были действия

en: All Cases With Upcoming Activities
ru: Все дела, по которым предстоят действия

en: All Cases with Upcoming Activities
ru: Все дела, по которым предстоят действия

en: All Contact Types
ru: Все типы контактов

en: All Contacts
ru: Все Контакты

en: All Custom Groups
ru: Все настраиваемые группы

en: All Events
ru: Все события

en: All Grants
ru: Все гранты

en: All Groups
ru: Все группы

en: All Profiles
ru: Все профили

en: All Tags
ru: Все тэги

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
ru: Все контакты, подписавшие Петицию в рамках CiviCampaign, буду добавлены в эту группу. Группа будет создана, если она отсутствует (это необходимо для верификации e-mail).

en: All extensions are up-to-date:
ru: Все расширения обновлены:

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
ru: Все типы членства в ценовом наборе имеют свойство автообновления, включенное в (Управление > CiviMember > Типы Членства)

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
ru: Все типы членства в ценовом наборе имеют одинаковую продолжительность (например, они являются годичными членствами).

en: All others in the series will remain unchanged.
ru: Все другие в этой серии останутся без изменений.

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
ru: Все отчеты автоматически добавлены на страницу 'Список отчетов'. Отметьте здесь, чтобы добавить этот отчет в навигационное меню.

en: All tables
ru: Все таблицы

en: Allow 'Tell a friend' functionality
ru: Разрешить функциональность "Рассказать другу"

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
ru: Разрешить доступ API, даже если Доступ CiviCRM не предоставлен

en: Allow Multiple Case Clients
ru: Разрешить нескольких клиентов кейсов

en: Allow Multiple Records
ru: Разрешить Множественные Записи

en: Allow Multiple Registrations
ru: Разрешено регистрировать нескольких

en: Allow Online Registration
ru: Разрешена онлайн регистрация

en: Allow Permanent Delete for contacts who are linked to live financial transactions
ru: Разрешает удалять навсегда контакты, с которыми связаны действующие финансовые транзакции

en: Allow Searching on Field?
ru: Разрешить Поиск в Поле?

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
ru: Разрешить самостоятельную отмену или передачу регистрации другому лицу

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
ru: Разрешить самостоятельную отмену регистрации или передачу другому?

en: Allow Shared Email
ru: Разрешить регистрацию с общего e-mail

en: Allow User to enable multilingual
ru: Разрешить Пользователю включать множественные языки

en: Allow alerts to auto-dismiss?
ru: Разрешить предупреждения об авто-прекращениях?

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
ru: Позволить пользователям создавать собственные страницы по сбору средств, связанные с этой страницей взноса.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
ru: Позволить пользователям создавать личные страницы для сбора средств, связанные с данным мероприятием.

en: Allow duplicate contact to be created
ru: Позволить дублировать контакты при их создании

en: Allow entering data into contact reference fields
ru: Разрешить введение данных в поля ссылок контакта

en: Allow frequency intervals
ru: Разрешить интервалы частот

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
ru: Позволить людям делать взносы и/или подписыватся на членство от имение организации?

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
ru: Разрешение регистрировать нескольких участников с одного адреса электронной почты требует использования профиля типа 'Отдельный человек'

en: Allow other amounts
ru: Позволить другие суммы

en: Allow self service cancellation or transfer for event?
ru: Разрешить самостоятельную отмену или передачу другому регистрации на событие?

en: Allow self-service cancellation or transfer?
ru: Разрешить самостоятельную отмену регистрации или передачу места другому лицу?

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
ru: Разрешить пользователям создавать, изменять и копировать формы, связанные с этим событием, для онлайн регистрации

en: Alphanumeric
ru: Символьная строка

en: Already selected
ru: Уже выбрано

en: Also Registered by this Participant
ru: Также зарегистрирован этим участником

en: Also include
ru: Также включить

en: Also include contacts where
ru: Также включить контакты где

en: Also look for a node and use the node author
ru: Также поищите узел и использовать узел автора

en: Altered Contact
ru: Измененный контакт

en: Alternatively, you can use a price set.
ru: В качестве альтернативы, вы можете использовать набор цен.

en: Always
ru: Всегда

en: Always Show Smart Groups
ru: Всегда Показывать Смарт Группы

en: Always use this Page Format with the new template?
ru: Всегда использовать этот формат страницы с новым шаблоном?

en: Always use this Page Format with the selected Template
ru: Всегда использовать этот формат страницы с выбранным шаблоном

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Amount
ru: Сумма

en: Amount (%1)
ru: Сумма (%1)

en: Amount Before Tax:
ru: Сумма До Налога:

en: Amount Between
ru: Сумма между

en: Amount Contributed to Date
ru: Количесво Взносов Внесенных на Данный Момент

en: Amount Due
ru: Сумма к оплате

en: Amount Granted
ru: Сумма гранта

en: Amount Label
ru: Название суммы

en: Amount Level
ru: Уровень суммы

en: Amount One: Min/Max
ru: Первая сумма: Мин/Макс

en: Amount Paid
ru: Выплаченная сумма

en: Amount Received
ru: Полученная сумма

en: Amount Requested
ru: Запрошенная сумма

en: Amount Requested(orig. currency)
ru: Запрошенная сумма (изнач. валюта)

en: Amount Requested<br />(original currency)
ru: Запрошенная сумма<br />(изначальная валюта)

en: Amount Statistics
ru: Статистика сумм

en: Amount Two: Min/Max
ru: Вторая сумма: Мин/Макс

en: Amount before Tax
ru: Сумма до налогов

en: Amount cannot be empty.
ru: Сумма не может быть пустой.

en: Amount granted
ru: Сумма гранта

en: Amount is required field.
ru: Количество — обязательное поле.

en: Amount must be positive
ru: Сумма должна быть положительной

en: Amount of<br>Current Payment
ru: Сумма<br>Текущего платежа

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
ru: Сумма, запрошенная для гранта в изначальной валюте (если отличается).

en: Amounts
ru: Суммы

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
ru: HTML версия данного сообщения будет отправлена контактам, чья опция формата email - 'HTML' или 'Оба'.

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
ru: Благодарственное письмо отослано на email %1.<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
ru: Значение параметра auto_increment_increment больше 1 не поддерживается в текущей версии. Пожалуйста, обратитесь к описанию проблемы CRM-7923 для дополнительной информации.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
ru: Подтверждение с дальнейшими инструкциями отправлено на адреса %1 и %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
ru: Подтверждение с дальнейшими инструкциями отправлено на адрес %1.

en: An email receipt has also been sent to %1
ru: Квитанция также будет отослана на Е-почту к %1

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
ru: Чек также будет отослан на email адрес %1 и %2

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
ru: Чек будет отправлен по email %1 и %2, как только произойдёт успешная обработка транзакции.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ru: Чек будет отправлен по email %1, как только произойдёт успешная обработка транзакции.

en: An email with event details has been sent to %1.
ru: E-mail с деталями события отправлен  %1.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
ru: Когда CiviCRM  пытался отправить email (через %1), произошла ошибка. Если вы получили сообщение об ошибке после онлайн-взноса или регистрации на мероприятие, операция была завершена, но мы не смогли послать отчет.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
ru: Контейнер расширения был задан с пустым URL.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
ru: Контейнер расширения был задан с пустым каталогом.

en: Anonymous
ru: Анонимно

en: Another %1 record
ru: Другая %1 запись

en: Another Address
ru: Другой адрес

en: Another search field
ru: Еще одно поле поиска

en: Any
ru: Любой

en: Any Role
ru: Любая роль

en: Any governmental entity.
ru: Любое государственное учреждение.

en: Any not-for-profit organization.
ru: Любая не коммерческая организаця

en: Api Key
ru: Api ключ

en: Api Type
ru: Тип Api

en: Applicant
ru: Претендент

en: Application List Unavailable
ru: Список приложений недоступен

en: Application Received
ru: Приложение получено

en: Application Received Date
ru: Дата получения заявки

en: Application received date
ru: Дата получения заявки

en: Approval Needed
ru: Нужно одобрение

en: Approval Note
ru: Одобрение (примечание)

en: Approval Req Text
ru: Текст подтверждения

en: Approval Status
ru: Статус подтверждения

en: Approval Statuses
ru: Состояния одобрения

en: Approval message
ru: Сообщение для подтверждения

en: Approval required
ru: Нужно одобрение

en: Approve
ru: Одобрить

en: Approve Personal Campaign Page
ru: Одобрить страницу персональной кампании

en: Approve/Reject
ru: Одобрить/отклонить

en: Approve/Reject Mailing
ru: Одобрить/отклонить рассылку

en: Approve/Reject Note
ru: Одобрить/отклонить (примечание)

en: Approved
ru: Согласованный

en: Approved for Payment
ru: Одобрен для Платежа

en: Apt.
ru: Кв.

en: Arabic
ru: Арабский

en: Aragonese
ru: Арагонский

en: Archive
ru: Архив

en: Archive Mailing
ru: Архивировать рассылку

en: Are the access credentials correct?
ru: Верна ли аутентификационная информация?

en: Are users required to complete this field?
ru: Обязаны ли пользователи заполнить это поле?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
ru: Вы уверены, что хотите начать обновление прямо сейчас?

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить отчет? Это действие будет невозможно отметить.

en: Are you sure you want to add back into %1?
ru: Вы уверены, что хотите добавить назад в %1?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
ru: Вы действительно хотите поместить эту рассылку в архив?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
ru: Подтвердите исключение вас из списка (-ов) рассылок, указанных ниже:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
ru: Вы действительно хотите отменить эту рассылку?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
ru: Вы уверены, что хотите отменить регистрацию?

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
ru: Вы действительно хотите подтвердить подписку на %1?

en: Are you sure you want to continue?
ru: Вы уверены что хотите продолжить?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
ru: Вы уверены, что хотите удалить страницу кампании '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
ru: Действительно хотите удалить этот прикреплённый файл?

en: Are you sure you want to delete attached file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить прикрепленный файл?

en: Are you sure you want to delete contact image.
ru: Вы уверены, что хотите удалить изображение контакта?

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
ru: Вы точно хотите удалить опрос %1?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
ru: Вы действительно хотите удалить запись о контакте и всю информацию связанную с <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
ru: Вы действительно хотите удалить группу %1?

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
ru: Вы действительно хотите удалить эту заметку'%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные действия?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
ru: Вы точно хотите удалить выбранные гранты? Эта операция удаления необратима и удалит все транзакции, связанные с этими грантами.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
ru: Вы точно хотите удалить выбранные дела? Дела и связанные с ними действия отправятся в корзину.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные контакты?

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
ru: Действительно хотите удалить выбранные взносы? Операция удаления не может быть отменена и удалит все трансакции и действия, связанную с этими взносами.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
ru: Действительно хотите удалить выбранных участников? Операция удаления не может быть отменена и удалит все транзакции и действия, связанные с этими участниками.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
ru: Вы точно хотите удалить выбранные обещания? Операция удаления не может быть отменена и удалит все трансакции, связанные с этими обещаниями.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу кампании?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
ru: Вы точно хотите удалить эту кампанию?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
ru: Действительно хотите удалить эту страницу взносов?

en: Are you sure you want to delete this Event?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это событие?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
ru: Вы точно хотите удалить этот грант?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
ru: Вы точно хотите удалить эту личную страницу кампании?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это обращение?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это Отношение?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
ru: Вы действительно хотите удалить это Правило?

en: Are you sure you want to delete this address?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот адрес?

en: Are you sure you want to delete this case?
ru: Вы уверены, что вы хотите удалить это дело?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
ru: Вы действительно хотите удалить эту рассылку?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту разметку?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный пункт меню:

en: Are you sure you want to delete this note?
ru: Действительно хотите удалить эту заметку?

en: Are you sure you want to delete this premium?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту награду?

en: Are you sure you want to delete this price set?
ru: Действительно хотите удалить этот прайс?

en: Are you sure you want to delete this record?
ru: Вы действительно хотите удалить это правило?

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
ru: Вы точно хотите отключить '%1' прайс?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
ru: Вы уверены, что хотите отключить опцию '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
ru: Вы действительно хотите отключить это назначение роли ACL?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
ru: Вы действительно хотите деактивировать (ACL) группу?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
ru: Действительно хотите деактивировать поле профиля CiviCRM?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
ru: Вы действительно хотите отключить этот тип контакта?

en: Are you sure you want to disable this Event?
ru: Вы действительно хотите отключить это мероприятие?

en: Are you sure you want to disable this Group?
ru: Действительно отключить группу?

en: Are you sure you want to disable this Option?
ru: Вы действительно хотите отключить эту опцию?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
ru: Вы действительно хотите отключить этот статус участников?

en: Are you sure you want to disable this component?
ru: Вы действительно хотите отключить этот компонент?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
ru: Действительно хотите деактивировать это настраиваемое поле?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
ru: Действительно хотите деактивировать настраиваемое поле? Любые поля профиля , связанные с полями данной группы будут деактивированы.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
ru: Вы точно хотите отключить этот денежный счет?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
ru: Вы точно хотите отключить этот вид финансов?

en: Are you sure you want to disable this location type?
ru: Вы действительно хотите отключить этот тип местонахождения?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
ru: Вы точно хотите отключить это правило для статуса членов?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
ru: Вы действительно хотите отключить этот тип членства?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
ru: Вы точно хотите отключить этот шаблон сообщения?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
ru: Вы действительно хотите отключить этот тип платёжного процессора?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
ru: Вы действительно хотите отключить этот платёжный процессор?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
ru: Вы уверены, что хотите отключить эту премию? Эта операция удалит премию со всех страниц взносов, которые в настоящее время ее предлагают. Впрочем, запись о премии не будет удалена, так что вы можете восстановить ее и снова добавить на страницу(ы) взносов позднее.

en: Are you sure you want to disable this price field?
ru: Вы действительно хотите отключить это ценовое поле?

en: Are you sure you want to disable this profile?
ru: Вы точно хотите отключить этот профиль?

en: Are you sure you want to disable this record?
ru: Вы действительно хотите отключить эту запись?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
ru: Вы действительно хотите отключить этот вид отношения?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
ru: Вы действительно хотите отключить это отношение?

en: Are you sure you want to disconnect "%1?". Doing so may permanently destroy data linkage.
ru: Уверены, что нужно отключить "%1?". Это навсегда обрушит связь данных.

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
ru: Вы уверены, что хотите сделать копию этой страницы взносов?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
ru: Вы уверены, что хотите скопировать это событие?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
ru: Вы действительно хотите создать копию этого профиля?

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
ru: Действительно хотите создать копию этого прайса?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
ru: Вы уверены, что хотите пометить эту пару контактов как НЕдубликаты?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
ru: Вы уверены, что хотите отметить этот регулярный взнос как отмененный?

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
ru: Уверены, что хотите переподключить \"%1\"?

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
ru: Вы уверены, что хотите удалить это исключение дедупликации?

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
ru: Вы уверенны, что хотите удалить этот премиальный продукт с этой страницы взносов?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
ru: Вы уверенны, что хотите удалить этот продукт с этой страницы?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
ru: Вы точно хотите восстановить выбранные дела? Дела и все связанные с ними действия будут извлечены из корзины.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
ru: Вы уверены, что хотите восстановить выбранные контакты? Контакты и все связанные с ними данные будут полностью восстановлены.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
ru: Вы действительно хотите подписаться повторно: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
ru: Вы уверены, что хотите восстановить для данного рабочего процесса шаблон по умолчанию? Вы потеряете все сделанные вами настройки.

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
ru: Вы уверены, что хотите установить статус Регистрация отменена для выбранных участников?

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
ru: Вы уверены, что хотите разблокировать e-mail выбранных контактов?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
ru: Вы действительно хотите отменить свою подписку на %1?

en: Are you sure you would like to execute %1 job?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить  задачу %1?

en: Are you sure you would like to execute this job?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить эту задачу?

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
ru: Вы уверены, что хотите сделать копию формата подписи под названием <strong>%1</strong>?

en: Area Code
ru: Код Территории

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Arguments to pass to access callback
ru: Аргументы для передачи доступа к обратному вызову

en: Arguments to pass to the url
ru: Аргументы для перехода по URL

en: Armenian
ru: Армянский

en: Arranging adult day care for senior individuals
ru: Организация ухода за престарелыми для пожилых лиц

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
ru: Массивы должны быть в формате js, напр. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
ru: В результате, такие действия как извлечение ленты новостей CiviCRM, не будут выполняться. Свяжитесь с вашим администратором сервера или хостинг компанией, чтобы исправить это.

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Asset
ru: Взнос

en: Asset Account is
ru: Активный Счет

en: Assign %1
ru: Назначить %1

en: Assign ACL Role
ru: Назначить роль ACL

en: Assign Case Role
ru: Назначить роль дела

en: Assign To
ru: Назначить

en: Assign Users to Roles
ru: Назначить пользователям роли

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
ru: Назначьте уникальное имя для каждой из ваших рассылок. Выберите стандарт наименования, который поможет хранить ваши рассылки в организованном порядке и обеспечит возможность легкого поиска в случае, когда вы хотите просмотреть и сравнить результаты рассылки. Например, если вы рассылаете ежемесячный общий информационный бюллетень, вы можете использовать следующий стандарт именования:

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
ru: Присвойте уникальное имя каждому из ваших массовых сообщений. Выберете соглашение о наименовании, которое поможет вам хранить ваши сообщения организованными.

en: Assign to Another Client
ru: Назначить другому клиенту

en: Assigned
ru: Назначено

en: Assigned Activities
ru: Порученные действия

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
ru: Префикс для имени, если он необходим (например, 'Мисс', 'Д-р', 'Ув.' и т.п.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
ru: Суффикс для имени, если он необходим (например, 'II', 'Мл.', 'Ст.' и т.п.).

en: Assigned to
ru: Назначено

en: Assigned to Contact
ru: Назначено контакту

en: Assignee
ru: Назначен

en: Associated Multi-Org Group
ru: Объединенная Много-Организационная группа

en: Associated Organization
ru: Связанная организация

en: Association Rule
ru: Правило ассоциации

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
ru: Для поиска по группам / тэгам введите хотя бы одну группу/тэг.

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
ru: Хотя бы одно поле взносов должно быть размечено для обновления в режиме обновления.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
ru: Хотя бы один платёж должен быть введен для вашего набора скидок. Если вы не видите таблицу для ввода размера скидок, нажмите на кнопку "Добавить набор скидок в таблицу платежей".

en: At least one payment option needs to be checked.
ru: Выберите хотя бы один вид платежа.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
ru: Нужно отметить хотя бы одну опцию частоты обещания.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
ru: Хотя бы одна опция частоты повторений должна быть отмеченой.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
ru: Для поиска по настраиваемым группам введите хотя бы одну группу.

en: Atleast one Group must be present for search.
ru: Для поиска по группам введите хотя бы одну группу.

en: Attach File
ru: Прикрепить файл

en: Attach PDF copy to receipts
ru: Добавлять PDF копии квитанций

en: Attached File
ru: Вложенный файл

en: Attached To
ru: Вложен В

en: Attachment(s)
ru: Вложение(я)

en: Attachment(s):
ru: Вложения:

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attended
ru: Посетил

en: Attendee
ru: Посетитель

en: Authenticated
ru: Авторизированный

en: Authentication?
ru: Аутенфикация?

en: Author
ru: Автор

en: Author Only
ru: Только автор

en: Auto
ru: Автоматически

en: Auto Renew
ru: Авто Обновление

en: Auto Renew Options
ru: Опции автопродления

en: Auto Renew?
ru: Автопродление?

en: Auto Responder
ru: Авто ответ

en: Auto-Renew Subscription Status
ru: Статус автопродления подписки

en: Auto-Renew Subscription Status?
ru: Статус автопродления подписки?

en: Auto-Select Current User
ru: Автоматический выбор текущего пользователя

en: Auto-renew
ru: Автообновление

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
ru: Автообновляемые Членства - Вы можете предложить избирателям вариант, чтобы их членство обновлялось автоматически И использовать свойство набора цен членства, если:

en: Auto-renew Memberships Only
ru: Только Членство с Автоматическим обновлением

en: Auto-renew Option
ru: Опция автоматического обновления

en: Auto-renew required
ru: Автообновление обязательно

en: Auto-renew?
ru: Обновлять автоматически?

en: Auto-renewal membership cancelled
ru: Автоматическое продление членства отменено

en: Auto-respond to replies
ru: Автоматически реагировать на ответы

en: Auto-responder
ru: Автоответчик

en: Autocomplete Contact Search
ru: Автозаполняемый поиск контакта

en: Autocomplete text field
ru: Автозаполнение текстового поля

en: Autocomplete-Select
ru: Автозаполняемый список выбора

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic Batch
ru: Пакет с Автоматическим управлением

en: Automatic Synchronization Method
ru: Метод автоматической синхронизации

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
ru: Автоматическое продление членства %1 отменено.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
ru: Автоматические обновления не поддерживаются доступными сейчас платёжными операторами, если продолжительность членства превышает 1 год / 12 месяцев.

en: Automatically Generated
ru: Сгенерировано автоматически

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
ru: Автоматически отправить email с подтверждением и чеком для %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
ru: Автоматически отправить email с подтверждением для %1?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
ru: Автоматически отправлять email с подтверждением и чеком для

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
ru: Автоматически отправлять email с подтверждением и чеком для %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
ru: Автоматически отсылать благодарности по email за это обещание на %1?

en: Automatically email invoice when user purchases online
ru: Автоматически отправлять счет по e-mail,  если покупка была совершена онлайн

en: Automatically update related contributions when Membership Type is changed
ru: Автоматически обновлять связанные поступления, если изменяется тип членства

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
ru: Уведомление об отмене автопродления членства

en: Available
ru: Доступно

en: Available Currencies
ru: Доступные валюты

en: Available Languages
ru: Доступные языки

en: Available for Dashboard?
ru: Можно выносить на панель?

en: Avaric
ru: Аварский

en: Average
ru: Средний

en: Average (Soft Credits)
ru: Среднее значение (льготные кредиты)

en: Average Soft Credit
ru: Среднее значение льготного кредита

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
ru: Надписи, совместимые с Avery 5395, с логотипом (4 по 2, 59.2мм x 85.7мм)

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Avg Amount
ru: Средняя Сумма

en: Awaiting Information
ru: Ожидание Информации

en: Awaiting approval
ru: Ожидает одобрения

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: BCC Confirmation To
ru: Скрытая копия подтверждения для

en: BCC Receipt To
ru: Отправить скрытую копию чека для

en: Back to "%1" event information
ru: Вернуться к "%1"  информации о событии

en: Back to Activities
ru: Назад к действиям

en: Back to Activity
ru: Назад к действию

en: Back to CiviMail
ru: Назад к CiviMail

en: Back to Listings
ru: Назад к спискам

en: Back to Logging Summary
ru: Вернуться к обобщенному отчету о регистрации

en: Back to Mailing
ru: Назад к рассылке

en: Back to Profile Listings
ru: Назад к списку профилей

en: Back to Report
ru: Назад к Отчету

en: Back to Scheduled Jobs Listing
ru: Вернуться к списку запланированных заданий

en: Back to Search
ru: Вернуться к поиску

en: Back up your database before continuing.
ru: Перед продолжением сделайте резервную копию вашей информации.

en: Background Color
ru: Фоновый цвет

en: Background Color Top Area
ru: Верхняя область фонового цвета

en: Bad menu record in database
ru: Плохая запись меню в базе данных

en: Balance
ru: Баланс

en: Balance Amount
ru: Сумма баланса

en: Balance Due
ru: Задолженность

en: Balance Owed
ru: Остаток задолженности

en: Bambara
ru: Бамана

en: Bank Account Number
ru: Номер банковского счёта

en: Bank Identification Number
ru: Идентификационный номер банка

en: Bank Name
ru: Имя банка

en: Banking Fees
ru: Банковский Сбор

en: Bar
ru: Прямоугольная

en: Bar Chart
ru: Прямоугольный график

en: Base
ru: База

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
ru: Базовый URL для расширений (картинки, таблицы стилей и т.д.)

en: Based On
ru: Основано на

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basic Contact Type
ru: Базовый тип контакта

en: Basic Criteria
ru: Базовые критерии

en: Basque
ru: Баскский

en: Batch %1
ru: Пакет %1

en: Batch Created Date
ru: Дата создания пакета

en: Batch Data
ru: Пакетная запись

en: Batch Data Entry
ru: Пакетная запись

en: Batch Data Entry for Contributions
ru: Пакетный ввод взносов

en: Batch Data Entry for Memberships
ru: Пакетный ввод по членству

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
ru: Пакетный ввод по обещанным платежам

en: Batch Deleted
ru: Удаленный пакет

en: Batch Description
ru: Описание пакета

en: Batch Exported Date
ru: Дата экспорта пакета

en: Batch ID
ru: ID пакета

en: Batch Merge Duplicate Contacts
ru: Пакетное объединение дублирующихся контактов

en: Batch Merge Task in progress
ru: Пакетная задача объединения в обработке.

en: Batch Mode
ru: Режим Пакета

en: Batch Modified Date
ru: Дата изменения пакета

en: Batch Name
ru: Имя пакета

en: Batch Name %1 %2
ru: Название пакета %1 %2

en: Batch Number of Items
ru: Количество пунктов в пакете

en: Batch Processed.
ru: Обработанные пакеты

en: Batch Processing
ru: Пакетная обработка

en: Batch Status
ru: Статус пакета

en: Batch Total
ru: Всего в пакете

en: Batch Type
ru: Тип пакета

en: Batch entry
ru: Ввод пакета

en: Batches
ru: Пакеты

en: Bcc Confirm
ru: Скрытая копия подтверждения

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
ru: Результаты поиска были обнулен

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
ru: Станьте помощником в создании страницы персональной кампании

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
ru: Прежде, чем мы сможем добавить вашу подпись, вы должны подтвердить ваш адрес e-mail, щелкнув на ссылке активации в подтверждающем электронном письме. Иногда такие письма распознаются как спам и перемещаются в соответствующую папку.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
ru: Прежде, чем мы сможем добавить вашу подпись, вы должны подтвердить корректность вашего адреса электронной почты, щелкнув на ссылке активации в подтверждающем электронном письме. Иногда такие письма распознаются как спам и перемещаются в соответствующую папку.

en: Beginning site move process...
ru: Начинается процесс переноса сайта...

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Between %1 and %2
ru: Между %1 и %2

en: Bihari
ru: Бихарский

en: Billing
ru: Выписка счета

en: Billing Address
ru: Адрес для выставления счёта

en: Billing Address location
ru: Место расположения расчетного адреса

en: Billing First Name
ru: Имя для рассчетов

en: Billing Last Name
ru: Фамилия для рассчетов

en: Billing Middle Name
ru: Отчество для рассчетов

en: Billing Mode
ru: Режим биллинга

en: Billing Name and Address
ru: Название счёта и платёжный адрес

en: Billing address required
ru: Требуется адрес для выставления счёта

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
ru: Изменённые детали вашего билинга к автоматическому обновлению %1 членства были сохранены

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
ru: Платёжные детали регулярного взноса на сумму %1 каждые %2 %3 обновлены.

en: Billing location for this contact
ru: Местонахождение рассылки счетов для этого контакта

en: Birth Date
ru: Дата рождения

en: Birth Date (if present)
ru: Дата Рождения (если есть)

en: Birth-Date
ru: Дата Рождения

en: Birthdate
ru: Дата рождения

en: Bislama
ru: Бислама

en: Blank column at the Begining
ru: Пустая колонка в начале

en: Blank column at the End
ru: Пустая колонка в конце

en: Body
ru: Тело текста

en: Body - HTML
ru: Тело - HTML

en: Body - HTML Format
ru: Тело текста- формат HTML

en: Body - TEXT Format
ru: Тело текста-  текстовый формат

en: Body - Text
ru: Тело - Текст

en: Body HTML
ru: Тело HTML

en: Body Only
ru: Только текст

en: Body and Subject
ru: Текст и Тема

en: Bold
ru: Жирный

en: Bookkeeping Transactions Report
ru: Отчет по бухгалтерским транзакциям

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Both
ru: Оба

en: Bottom Margin
ru: Нижнее поле

en: Bounce Count
ru: Число возвратов

en: Bounce Processing
ru: Процессинг почты

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
ru: Обработка повторных пересылок <strong>(По умолчанию)</strong>

en: Bounce Rate
ru: Частота возврата

en: Bounce Report for mailings
ru: Отчет об отказе и возврате почты

en: Bounce Type
ru: Тип возврата

en: Bounce Types
ru: Виды возврата

en: Bounce type(s)
ru: Вид(ы) возврата

en: Bounced
ru: Переслано

en: Breadcrumb
ru: Путь

en: Breton
ru: Бретонский

en: Brief summary of event. Text and html allowed. Displayed on Event Registration form and can be used on other CMS pages which need an event summary.
ru: Краткое описание события. Разрешается текст и html формат. Отображается в форме регистрации и может быть использовано на других страницах сайта, где требуется краткая информация о событии.

en: Browse Sent Mailings
ru: Просмотреть Отправленные Сообщения

en: Browse more events
ru: Просмотреть больше событий

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
ru: Просмотрите <strong>ТЕКСТ</strong> файл сообщения, который вы подготовили для этого SMS.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
ru: Найти <strong>файл</strong>, который вы хотите присоединить.

en: Browse/Upload Image
ru: Просмотр/загрузка изображения

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Bulk
ru: Массовая рассылка

en: Bulk Email
ru: Массовый e-mail

en: Bulk Email Sent.
ru: Массовый e-mail отправлен.

en: Bulk Mailings
ru: Массовые Рассылки?

en: Bulk Mailings?
ru: Использовать для массовых рассылок?

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Button Background Color
ru: Цвет фона для кнопки

en: Button Text must be less than 64 characters.
ru: Текст для кнопки не должен превышать 64 символа.

en: Button Title
ru: Название кнопки

en: Button URL
ru: URL кнопки

en: By %1
ru: По %1

en: By Contact Type
ru: По типу контакта

en: By Country
ru: По стране

en: By Distance from a Location
ru: По расстоянию от местоположения

en: By Gender
ru: По полу

en: By Grant Type
ru: По типу гранта

en: By Region
ru: По региону

en: By Relationship
ru: По отношениям

en: By World Region
ru: По части света

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
ru: По умолчанию CiviCRM при отправке электронной почты контактам использует в качестве адреса FROM основной e-mail зарегистрированного в системе пользователя. Однако, пользователи с правом управления CiviCRM могут выбрать в качестве альтернативных один или несколько адресов электронной почты общего назначения. ПРИМЕР: "Клиентские службы" &lt;clientservices@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ru: По умолчанию, CiviCRM использует основной адрес Е-почты зарегистрированного пользователя как адрес ОТ при отсылании сообщений контактам. Вы также можете использовать эту страничку для определения одного или более общих адресов Е-почты, которые можно избрать как альтернативу. Пример: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
ru: По умолчанию CiviCRM использует провайдера, который указан как активный, и выбран провайдер по умолчанию. Пользователи с разрешением управления CiviCRM могут добавлять нового Провайдера

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
ru: По умолчанию, CiviCRM будет генерировать фронтальная страницы, используя домашнюю страницу на% 1 в качестве своей базы. Если вы хотите использовать другой шаблон для CiviCRM страниц, установите путь здесь.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
ru: По умолчанию оба метода извлекают все мероприятия, дата начала которых не меньше текущей даты. Однако, вы можете изменить эту настройку, передав в URL дополнительные параметры:

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
ru: По умолчанию, в вашем мероприятии будет использовано неконтролируемое правило сравнения, чтобы связать участников при анонимной регистрации с существующими записями о людях. Вы можете выбрать другое правило для этого события. Убедитесь, что ваши профили содержат поля, которые требует ваше правило сравнения.

en: Bypass email confirmation
ru: Пропустить подтверждение email.

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
ru: ВНИМАНИЕ! Следующие свойства НЕ доступны для пользовательских полей в пользовательском наборе 'множественная запись'.

en: CC Confirmation To
ru: Копия подтверждения для

en: CC Receipt To
ru: Отправить копию чека для

en: CKEditor Saved
ru: Редактор CKEditor сохранен

en: CMS ID
ru: ИД CMS

en: CMS Unique Identifier
ru: Уникальный Идентификатор CMS

en: CMS User
ru: Пользователь CMS

en: CMS User?
ru: CMS Пользователь ?

en: CVV required for backoffice?
ru: Требуется ли ввод CVV?

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
ru: Кэш очищен, меню успешно обновлено.

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
ru: Рассчитанная дата окончания (дата окончания или дата, когда все частичные взносы будут сделаны)

en: Calendar
ru: Календарь

en: Campaign
ru: Кампания

en: Campaign %1 has been saved.
ru: Кампания %1 сохранена.

en: Campaign Contribution
ru: Взнос Кампании

en: Campaign Created Date
ru: Дата создании кампании

en: Campaign Description
ru: Описание кампании

en: Campaign End Date
ru: Дата завершения кампании

en: Campaign Ends
ru: Кампания заканчивается

en: Campaign External ID
ru: Внешний ID кампании

en: Campaign Goals
ru: Цели кампании

en: Campaign Group
ru: Группа кампании

en: Campaign Group ID
ru: ID группы кампании

en: Campaign Group id.
ru: id группы кампании

en: Campaign Groups
ru: Группы кампании

en: Campaign ID
ru: ИН кампании

en: Campaign Modified Date
ru: Последнее изменение кампании

en: Campaign Name
ru: Название кампании

en: Campaign Start Date
ru: Дата начала кампани

en: Campaign Status
ru: Статус кампании

en: Campaign Type
ru: Тип кампании

en: Campaign ended on %1
ru: Кампания, завершившаяся %1

en: Campaign ends on %1
ru: Кампания заканчивается %1

en: Campaign has been deleted.
ru: Кампания удалена

en: Campaign is ongoing
ru: Кампания активна

en: Campaign starts on %1
ru: Кампания начинается %1

en: Campaigns
ru: Кампании

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
ru: Подтвердите права access/create таблиц InnoDB в выбранной базе данных.

en: Can I access/create the database?
ru: Подтвердите права access/create в выбранной базе данных.

en: Can I create lock tables in the database?
ru: Подтвердите право lock в выбранной базе данных.

en: Can I create temporary tables in the database?
ru: Подтвердите право создания временных (temporary) таблиц в выбранной базе данных.

en: Can I create triggers in the database?
ru: Подтвердите право создания тиггеров в выбранной базе данных.

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
ru: Невозможно установить это поле обязательным и только для просмотра одновременно.

en: Can people share the event through social media?
ru: Можно ли поделиться событием в социальных сетях?

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ru: Может ли 'владелец' страницы персональной кампании использовать функцию 'Расскажи другу' для отправки электронных писем с приглашением посетить его страницу и сделать взнос? ПРИМЕЧАНИЕ: В такие письма будет автоматически включена ссылка на страницу кампании отправителя.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ru: Может ли 'владелец' страницы персональной кампании использовать функцию 'Рассказать другу' для отправки электронных сообщений с предложением посетить их страницу и зарегистрироваться или внести взнос? ПРИМЕЧАНИЕ: Такие сообщения автоматически содержат ссылку на страницу кампании отправителя.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
ru: Могут ли они также установить интервал (напр. каждые '3' месяца)?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
ru: Могут ли пользователи также установить интервал (напр. каждые '3' месяца)?

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
ru: Можно ли искать по этому полю в расширенном поиске и в поисковых формах модулей? Определяет также, можно ли включить это поле как отображаемую колонку и / или фильтр в отчётах о связанных деталях.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
ru: Не могу найти сервер MySQL по адресу '%1'

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
ru: Невозможно установить опцию по умолчанию для неотмеченного вида членства.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Auto Renew Subscription
ru: Отказаться от подписки на автоматическое обновление

en: Cancel Auto-renewal
ru: Отменить авто-продление

en: Cancel Automatic Membership Renewal
ru: Отменить автоматическое продление членства

en: Cancel Date
ru: Дата отмены

en: Cancel Mailing
ru: Отменить расссылку

en: Cancel Pledge
ru: Отменить обещание

en: Cancel Reason
ru: Причина отмены

en: Cancel Recurring Contribution
ru: Отменить регулярные взносы

en: Cancel Redirect
ru: Перенаправление Отмены

en: Cancel Redirect URL
ru: URL перенаправления отмены

en: Cancel Registration
ru: Отменить регистрацию

en: Cancel Registration for Event Participation
ru: Отменить регистрацию на участие в мероприятии

en: Cancel Registrations
ru: Отменить регистрации

en: Cancel registration
ru: Отменить регистрацию

en: Canceled
ru: Отменено

en: Cancellation / Refund Reason
ru: Причина отмены / возмещения

en: Cancellation Date
ru: Дата отмены

en: Cancellation Reason
ru: Причина отмены

en: Cancellation or Transfer Time Limit
ru: Лимит времени до отмены или передачи участия другому.

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
ru: Время  для решения об отмене регистрации или передаче места другому (часов)

en: Cancellations are not refundable.
ru: При отменах плата не возвращается.

en: Cancelled
ru: Отмененный

en: Cancelled / Refunded Date
ru: Дата отмены / возмещения

en: Cancelled Date
ru: Дата отмены

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
ru: Отмена этого обещания отменит и любые запланированные (и не завершенные) платежи по нему.

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
ru: Невозможно добавить или обновить поле подтипа контакта так как вид профиля не является 'человеком', 'домохозяйством' или 'организацией'.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа "%1" с помощью данных типа "%2"

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа "%1" в комбинации с подтипом, отличным от "%1".

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
ru: Нельзя добавить или обновить поле профиля вида "Действие", используя значение типа 'Участник', 'Членство' или 'Взнос'

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа Взнос данными о действии, членстве, участнике, домохозяйстве или организации

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
ru: Невозможно добавить или обновить поля профиля типа "Домохозяйство" данными о человеке, организации или действии

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
ru: Нельзя добавить или обновить поле профиля типа 'Человек', используя значение типа 'Домохозйство' или 'Организация'

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа Членство данными о действии, участнике, взносе, домохозяйстве или организации

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа "Организация" данными о человеке, домохозяйстве или действии

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
ru: Невозможно добавить или обновить поле профиля типа Участник с комбинацией Деятельность, или Членство, или Внос, или Домохозяйство, или Организация.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
ru: Нельзя комбинировать другие опции с "Любой".

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
ru: Не удается определить установленную версию MySQL. Пожалуйста убедитесь, что установлена версия не ниже %1.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
ru: Невозможно включить это поле UF, так как используемое настраиваемое поле отключено.

en: Cannot find participant ID
ru: Не могу найти ИН участника

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
ru: Одна и та же группа не может в группе(ах) включения и группе(ах)исключения.

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
ru: Sms не может одновременно находится во Включенной рассылке (рассылках) и Исключенной рассылке (рассылках).

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
ru: Запрещено иметь два условия с разными типами: %1, %2

en: Cannot merge a contact with itself.
ru: Невозможно объединить контакт с самим собой.

en: Cannot open link. Unrecognized mode.
ru: Невозможно открыть соединение. Нераспознанный режим.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
ru: Невозможно отослать тестовое  письмо - ваша учётная запись не содержит действительного адреса email.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
ru: Нвозможно установить поле как "Активно", так как избранное настраиваемое поле отключено.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
ru: Невозможно удалить это расширение — как минимум один платежный оператор использует тип платежного оператора, заданный в расширении.

en: Capacity
ru: Объём

en: Card Number
ru: Номер карточки

en: Card Type
ru: Тип карточки

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
ru: Карта была отклонена банком. Пожалуйста, попробуйте снова с другой картой.

en: Card expiration date cannot be a past date.
ru: Дата истечения срока действия карты не может быть прошедшей датой.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
ru: Было получено уведомление, что эта карта является потерянной или украденной. Уведомление об этом инциденте будет отправлено.

en: Cart
ru: Корзина

en: Cart ID
ru: ID корзины

en: Carts
ru: Корзины

en: Cascade Type
ru: Тип Каскадом

en: Case
ru: Дело

en: Case %1 All Cases
ru: Дело %1 всех дел

en: Case %1 My Cases
ru: Дело %1 моих дел

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
ru: Дело %1 скопировано из контакта с ИН %2 в контакт с ИН %3 посредством слияния. Новый ИН дела - %4.

en: Case %1 merged into case %2
ru: Дело %1 включено в дело %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
ru: Дело %1 переназначило клиента с %2 на %3. Новый ИН дела - %4.

en: Case Activities
ru: Действия по делу

en: Case Activity
ru: Действия по делу

en: Case Deleted
ru: Дело удалено

en: Case Detail Report
ru: Подробных отчет о делах

en: Case Details
ru: Подробная информация о делах

en: Case End
ru: Окончание дела

en: Case ID
ru: ИН дела

en: Case Id not found.
ru: Не найден ИН дела.

en: Case Manager
ru: Менеджер дела

en: Case Resources
ru: Ресурсы дела

en: Case Role
ru: Роль в деле

en: Case Role has been deleted successfully.
ru: Роль дела успешно удалена.

en: Case Role(s)
ru: Роли дела

en: Case Roles
ru: Роли в деле

en: Case Search
ru: Поиск дел

en: Case Start
ru: Начало дела

en: Case Start Date changed successfully.
ru: Дата начала дела успешно изменена.

en: Case Status
ru: Статус дела

en: Case Summary
ru: Сводка по делам

en: Case Summary Report
ru: Обобщенный отчет по делам

en: Case Tag(s)
ru: Ярлык(и) дела

en: Case Tags
ru: Ярлыки дел

en: Case Tags %1
ru: Ярлыки дела %1

en: Case Time Spent Report
ru: Отчет о времени, потраченном на дело

en: Case Type
ru: Тип дела

en: Case Type Definition
ru: Определение категории

en: Case Type Description
ru: Описание категории дела

en: Case Type ID
ru: ID категории дела

en: Case Type Is Active
ru: Категория активна

en: Case Type Is Reserved
ru: Категория в резерве

en: Case Type Name
ru: Название типа дела

en: Case Type Title
ru: Название категории дела

en: Case Type changed successfully.
ru: Тип дела успешно изменен.

en: Case listings.
ru: Списки дел.

en: Case opened successfully.
ru: Дело успешно открыто.

en: Case status changed from %1 to %2
ru: Статус дела изменен с %1 на %2

en: Case type changed from %1 to %2
ru: Тип дела изменен с %1 на %2

en: Cases
ru: Дела

en: Cases - Send Copy of an Activity
ru: Дела - Отправить копию действия

en: Cases Only
ru: Только дела

en: Cases?
ru: Дела?

en: Cash
ru: Наличные

en: Catalan; Valencian
ru: Каталанский; Валенсийский

en: Category
ru: Категория

en: Cc Confirm
ru: Копия подтверждения

en: Center
ru: Центр

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Chain API Call
ru: Цепные вызовы API

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Change All Statuses
ru: Изменить все статусы

en: Change Billing Details
ru: Изменить платежную информацию

en: Change Case Start Date
ru: Изменить дату начала дела

en: Change Case Status
ru: Изменить статус дела

en: Change Case Tags
ru: Изменить тэги дела

en: Change Case Type
ru: Изменить тип дела

en: Change Custom Data
ru: Изменить пользовательские данные

en: Change Date
ru: Дата Изменения

en: Change Log
ru: Журнал изменений

en: Change Log:
ru: Отчет об изменениях:

en: Change Membership Status
ru: Изменить статус членства

en: Change Membership Status.
ru: Изменить статус членства.

en: Change Membership Type
ru: Изменить тип членства

en: Change Membership Type.
ru: Изменить тип членства.

en: Change Registration
ru: Изменить Регистрацию

en: Change Selections
ru: Изменение способа выборки

en: Change To
ru: Сменить на

en: Change applies to every %1 in the series.
ru: Изменения относятся к %1 в этой серии.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
ru: Изменения относятся к %1  и ко всему, что идет за ним.

en: Change case start date (creates activity record)
ru: Сменить дату начала дела (создаёт запись действия)

en: Change case status (creates activity record)
ru: Сменить статус дела (создаёт запись действия)

en: Change case type (creates activity record)
ru: Сменить вид дела (создаёт запись действия)

en: Change language
ru: Сменить язык

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
ru: Изменить или удалить ценовой набор, использованный для данной страницы взноса.

en: Change or remove the price set used for this event template.
ru: Изменить или удалить набор цен, используемый для этого мероприятия.

en: Change or remove the price set used for this event.
ru: Изменить или удалить ценовой набор, использованный для данного мероприятия.

en: Change report search criteria
ru: Изменить критерии поиска отчетов

en: Change selections for %1
ru: Изменение способа выборки для %1

en: Change the content and appearance of your page
ru: Измените содержимое и внешний вид своей страницы.

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
ru: Изменять права для элементов меню. Разместите указатель над элементом меню и щелкните правой кнопкой мыши. Затем выберите команду 'Редактировать'.

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
ru: Измените это, если вы хотите использовать другой профиль для дополнительных участников.

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
ru: Изменено на <a href='%1'>%2</a> пользователем <a href='%3'>%4</a> %5:

en: Changed By
ru: Изменено

en: Changed From
ru: Изменено с

en: Changed To
ru: Изменено на

en: Changes Not Saved.
ru: Изменения не сохранены.

en: Changes Saved
ru: Изменения сохранены

en: Changes to an existing event registration.
ru: Изменения в регистрацию существующего мероприятия.

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
ru: Изменения даты или времени  <em>не</em> будут применены к другим в этой серии.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
ru: Изменение в поле Значение отменит записи, которые были отмечены с этой опцией. Это изменение не может быть отменено, за исключением, восстанавления предыдущего значения.

en: Chart
ru: График

en: Chart Layout
ru: В виде диаграммы

en: Chart Style
ru: Стиль графика

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Check
ru: Чек

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
ru: Установите 'Контроль доступа', если вы хотите использовать эту группу для назначения прав доступа к некоторому набору контактов. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
ru: Установите 'Список рассылки', если вы используете эту группу в качестве списка рассылки в %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
ru: Отметьте 'Обязательно' чтобы обязать всех пользователей для взносов/ подписки на стороне организации.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
ru: Для большей информации проверьте <a href="%1"> эту страницу </a>.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
ru: Чтобы использовать этот профиль для отображения дополнительного набора столбцов результатов в простом и расширенном поиске по CiviCRM, установите флажок <strong>Результаты поиска</strong>.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
ru: Установите <strong>Отдельная форма или каталог</strong>, если хотите использовать этот профиль для пользовательских форм или страниц просмотра контактов и списков контактов (путь civicrm/profile).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
ru: Если вы хотите, чтобы этот профиль был учтен в регистрационной форме 'Новая учетная запись', установите флажок <strong>Регистрация пользователя</strong>.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
ru: Для включения в страницы просмотра и редактирования существующих учетных записей пользователей установите флажок <strong>Просмотр/редактирование учетной записи пользователя</strong>.

en: Check Custom Field
ru: Проверить Настраиваемое поле

en: Check Number
ru: Номер квитанции

en: Check Requirements and Install CiviCRM
ru: Проверить требования и установить CiviCRM

en: Check for Matching Contact(s)
ru: Проверить на повторение контактов

en: Check for Similar Contacts
ru: Поиск похожих контактов

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
ru: Установите флажок 'Активизировать виджет'. Затем, в случае необходимости, просмотрите и откорректируйте значения в форме. Сохраните настройки и выполните предварительный просмотр внешнего вида виджета, нажав кнопку 'Сохранить и просмотреть'. Затем выполните команду 'Выделить' и скопируйте код виджета в любую Web-страницу.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
ru: Отметьте здесь и нажмите 'Сохранить' для переключения этой установки от одно- к многоязычной установке.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
ru: Отметьте здесь и нажмите 'Сохранить' для переключения этой установки от одно- к многоязычной установки, потом добавьте дополнительные языки.

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
ru: Поставьте здесь флажок, если первый ряд вашего файла содержит названия полей (Пример: "ИД Контакта", "Роль Участника").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
ru: Отметьте здесь, если первый ряд вашего файла состоит из имен полей (Пример: "ИН контакта", "Тип деятельности", "Дата деятельности").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
ru: Отметьте здесь, если первая строка вашего файла состоит из заголовков полей (Пример: "ИН контакта", "Сумма").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
ru: Отметьте здесь,  если первый рад вашего файла состоит из имен полей (Пример: 'First Name','Last Name','Email')

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
ru: Отметьте здесь, если этот статус только для использования административными сотрудниками. Если отмечено, этот статус никогда не приписывается автоматически через CiviMember. Он приписывается к Членству контакта через отмечание флажка <strong>Status Override</strong> при добавлении или редакции записи Членства. Настройки Начала и Окончания Мероприятия игнорируются для Администраторских статусов. ПРИМЕР: Эта настройка может быть полезной для особых статусов, таких, как 'Без-истекания', 'Запрещен' или 'Изгнан', т.п.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
ru: Отметьте здесь, если включаете разделы и Подписки/Обновления Членства, И Количества Взноса, И вы хотите, чтобы плата за членство снималась отдельно от любого другого количества взноса.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
ru: Установите этот флажок, если вы включаете одновременно разделы 'Заявка на членство/обновление' И 'Размер взноса', А ТАКЖЕ хотите, чтобы членский взнос обрабатывался как отдельная транзакция.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
ru: Установите этот флажок, если при начальной загрузке страницы при расширенном поиске вы хотите отображать только заголовок данного набора полей (поля скрыты).

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
ru: Поставьте галку если хотите чтобы при загрузке страницы отображался только заголовок этой группы полей (поля скрыты).

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите разрешить зарегистрированным участникам либо отказаться от участия или  передать регистрацию другому участнику. Если эта функция включена, электронные письма с подтверждением события будут содержать ссылку на форму отмены или переноса.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
ru: Установите здесь флажок, если вы хотите назначать  широту и долготу в ручную, а не дать возможность вашему провайдеру сервиса картографии назначать это.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
ru: Отметьте здесь, если вы хотите дать пользователям возможность ввести свою сумму взноса. Ваша страница тогда задействует текстовое поле с меткой <strong>Other Amount</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
ru: Отметьте здесь, если вы хотите предложить пользователям возможность создать обещание (обязательство регулярно вносить фиксированную сумму).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите предоставить пользователям возможность вносить повторные взносы. Эта функция требует использования какого-нибудь средства обработки платежей, поддерживающего повторную выписку счетов/подписок.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ru: Отметьте здесь, если вы желаете дать пользователям возможность заплатить оффлайн (например, прислать чек по email, задействовать кредитную карточку и т.п.).

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите включить в списки ссылку для редактирования полей профиля. Ее будут видеть только пользователи с правами на редактирование контактов.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите включить в списки ссылку для просмотра %1 информации о пользовательской учетной записи контактов (например, их страницы 'Моя учетная запись'). Эта ссылка будет отображаться только для тех контактов, для которых на вашем Web-сайте определена пользовательская учетная запись.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
ru: Отметьте здесь, если вы хотите предложить скидочные сборы, основанные на дате регистрации (напр. 'скидки за раннюю регистрацию').

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
ru: Поставьте здесь флажок, если вы хотите осуществить поиск действий, которым присвоены тэги, или дел (в дополнение к записям контакта).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
ru: Установите этот флажок, чтобы добавить разделительную линию между текущим и расположенным ниже элементами меню.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
ru: Установите этот флажок, чтобы позволить пользователю регистрировать несколько участников с помощью одного и того же адреса электронной почты. Если вы хотите, чтобы дополнительные участники были зарегистрированы <strong>без необходимости вводить для каждого человека адрес электронной почты</strong>, установите флажок "Регистрировать много участников" И включите в эту регистрационную форму профиль, <strong>содержащий поля для имени и фамилии</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
ru: Установите этот флажок, чтобы разрешить пользователям присоединяться к листу ожидания, если для мероприятия не осталось свободных мест. Как только появится свободное место, первому участнику из списка ожидания будет присвоен статус Перенос из списка ожидания' и отправлено электронное письмо с ссылкой для завершения регистрации (включая плату взноса для участия в мероприятии, если он есть).

en: Check this box to allow users to register themselves AND additional participants for an event. When this feature is enabled, users have the option to specify the number of additional participants they are registering for. If this is a paid event, they can select a different event fee for each participant and will be charged the total of those fees. If a profile is included, they will complete the profile information for each participant.
ru: Установите этот флажок, чтобы разрешить пользователям регистрировать И себя И дополнительных участников для мероприятия. Когда эта функция включена, пользователи могут указать количество дополнительных участников, для которых они регистрируются. Если это платное мероприятие, они могут выбрать различные взносы за мероприятие для каждого участника, и будет взиматься общая сумма. Если профиль включен, они заполнят информацию профиля для каждого участника.

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ru: Отметьте здесь для ввода или обновления информации о платеже. Вы также сможете создать настраиваемый чек.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ru: Отметьте здесь для ввода информации о платеже. Вы также сможете создать настраиваемую квитанцию.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Participant status - change' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
ru: Установите этот флажок, чтобы требовать административного одобрения для всех участников, которые самостоятельно регистрируются, прежде чем они смогут завершить процесс регистрации. Участники будут переведены в статус «Ожидает одобрения». Вы можете просмотреть и утвердить участников в разделе «Найти участников» - выберите задачу «Статус участника - изменить». Одобренные участники перейдут в статус «Ожидает подтверждения», и им будет отправлено электронное письмо со ссылкой для завершения регистрации (включая оплату сборов за мероприятие - если таковые имеются).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
ru: Отметьте этот флажок, чтобы запросить платежный адрес и имя у пользователей выбравших опцию заплатить позже.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
ru: Выберите эту опцию, если хотите связать этот адрес с адресом другого контакта. Например, вы можете связать «Рабочий» адрес человека с адресом его работодателя. Или связать его «Домашний адрес» с адресом домохозяйства. Изменения связанного адреса автоматически отразятся на этом адресе. К примеру, если вы свяжете адрес работодателя (организации) с рабочим адресом человека, то любые изменения адреса работодателя автоматически отразятся в рабочем адресе человека.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
ru: Установите для активизации рабочего процесса выписки счетов "Корзина мероприятий".

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
ru: Проверьте правописание, или введите меньше букоффф для имени целевого контакта.

en: Check your spelling.
ru: Проверьте правописание.

en: CheckBox
ru: Галка

en: Checkbox(es)
ru: Галочки

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
ru: Установка этого флажка позволяет вводить несколько наборов значений для каждого отдельно взятого контакта.

en: Checking...
ru: Чек

en: Checksum
ru: Контрольная сумма

en: Cheque #
ru: # Чек

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ru: Ньянджа; Чева

en: Child
ru: Ребенок

en: Child Group
ru: Дочерняя группа

en: Child of
ru: Ребенок

en: Chinese (China)
ru: Китайский (Китай)

en: Chinese (Taiwan)
ru: Китайский (Тайва́нь)

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose Data Source
ru: Выберите источник контактов

en: Choose Date Range
ru: Выберите диапазон данных

en: Choose Icon
ru: Выберите иконку

en: Choose Location
ru: Выбрать местоположение

en: Choose Recipient(s)
ru: Выберите получателей

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
ru: Выберите группу CiviCRM и Drupal роль ниже.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
ru: Выберите Вид членства членства CiviMember  и роль Drupal ниже. Это будет связывать членство с этой ролью. Если вы хотели бы иметь такую же взаимосвязь с большим количеством ролей, то вам необходимо будет добавить второе правило объединения после завершения этого.

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
ru: Выберите параметр из списка или выберите "другое", чтобы ввести вручную.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
ru: Выберете конкретную дату, чтобы ограничить/закончить повторение.

en: Choose country first
ru: Сначала выберите страну

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
ru: Выберите как вы общаетесь с этим контактом, например, на условиях официальных или близких отношений.

en: Choose price set
ru: Выберите ценовой набор

en: Choose state first
ru: Сначала выберите регион

en: Choose the field to add to the profile.
ru: Выберите поле, чтобы добавить его в профиль.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
ru: Выберите поставщика карт с наилучшим покрытием для большинства контактных адресов.

en: Choose where to link this field
ru: Выберите, куда ссылаться этим полем

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: City
ru: Город

en: City (Home)
ru: Город (дом)

en: City / Suburb
ru: Город / Передместье

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
ru: Для поиска по удаленности требуется указать город ИЛИ почтовый индекс

en: City.
ru: Город.

en: CiviCRM  Recurring Contributions
ru: Повторяющиеся взносы CiviCRM

en: CiviCRM  Soft Credits
ru: Ассоциированные суммы CiviCRM

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
ru: CiviCRM %1 требует MySQL поток стека >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
ru: CiviCRM %1 требует MySQL права запуска.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
ru: CiviCRM %3 требует версию PHP %1 (или более новую), но действующая система использует %2

en: CiviCRM Activities
ru: Действия CiviCRM

en: CiviCRM Activity
ru: Действие CiviCRM

en: CiviCRM Activity Search
ru: Поиск действий CiviCRM

en: CiviCRM Address
ru: Адрес CiviCRM

en: CiviCRM Assignee Contact ID
ru: ИН контакта ответственного в CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
ru: Поиск дел CiviCRM

en: CiviCRM Contact
ru: Контакт CiviCRM

en: CiviCRM Contact A
ru: Контакт А CiviCRM

en: CiviCRM Contact B
ru: Контакт В CiviCRM

en: CiviCRM Contact Dashboard
ru: Панель контактов CiviCRM

en: CiviCRM Contact Listing
ru: Списки контактов CiviCRM

en: CiviCRM Contact Search
ru: Поиск контактов CiviCRM

en: CiviCRM Contact Type %1
ru: Тип контакта CiviCRM %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
ru: Контакт CiviCRM, с настраиваемыми полями

en: CiviCRM Contacts
ru: Контакты CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
ru: Механизм взносов CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Search
ru: Поиск взносов CiviCRM

en: CiviCRM Contributions
ru: Взносы CiviCRM

en: CiviCRM Create New Record
ru: Создать новую запись CiviCRM

en: CiviCRM Custom Search
ru: Настраиваемый поиск CiviCRM

en: CiviCRM Database Details
ru: Информация о базе данных CiviCRM

en: CiviCRM Database Settings
ru: Параметры базы CiviCRM

en: CiviCRM Email
ru: Email CiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
ru: Движок мероприятий CiviCRM

en: CiviCRM Event Search
ru: Поиск событие CiviCRM

en: CiviCRM Events
ru: Мероприятия CiviCRM

en: CiviCRM Extensions
ru: Расширения CiviCRM

en: CiviCRM Extensions Directory
ru: Каталог для расширений CiviCRM

en: CiviCRM Full-text Search
ru: Полнотекстовый поиск CiviCRM

en: CiviCRM Grant Search
ru: Поиск грантов CiviCRM

en: CiviCRM Group
ru: Группа CiviCRM

en: CiviCRM Groups
ru: Группы CiviCRM

en: CiviCRM Home
ru: Корень CiviCRM

en: CiviCRM Installed
ru: CiviCRM установлена

en: CiviCRM Installer
ru: Установщик CiviCRM

en: CiviCRM Language Switcher
ru: Переключатель языков CiviCRM

en: CiviCRM Locations
ru: Места CiviCRM

en: CiviCRM Mailing  Delivered
ru: Доставленные рассылки CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Bounced
ru: Возвращённые рассылки CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
ru: Статистика обращений к рассылке CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
ru: URL статистики обращений к рассылке CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Forwards
ru: Перенаправление рассылок CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Job
ru: Задачи по рассылкам CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Opened
ru: Прочитанные рассылки CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Replied
ru: Рассылки на которые получен ответ CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Search
ru: Поиск по рассылкам CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
ru: Отписка от рассылок CiviCRM

en: CiviCRM Mailings
ru: Рассылки CiviCRM

en: CiviCRM Member
ru: Член CiviCRM

en: CiviCRM Member Search
ru:  Поиск членов CiviCRM

en: CiviCRM Memberships
ru: Членство CiviCRM

en: CiviCRM Participant Search
ru: Поиск участников CiviCRM

en: CiviCRM Participants
ru: Участники CiviCRM

en: CiviCRM Phone Details
ru: Детальная информация по телефонам CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Engine
ru: Движок обещаний CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Search
ru: Поиск обещаний CiviCRM

en: CiviCRM Profile Field
ru: Поле профиля CiviCRM

en: CiviCRM Profile Fields
ru: Поля профиля CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group
ru: Группа профилей CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group Preview
ru: Предварительный просмотр групы профиля CiviCRM

en: CiviCRM Profile Listings
ru: Списки профилей CiviCRM

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
ru: Профиль(и) CiviCRM позволяют вам комбинировать группы полей и включать их на вашем сайте как формы вводы, страницы отображения контактов и функции поиска и создания списков. Они предоставляют вам мощный набор инструментов для сбора информации от участников и выборочно распространять информацию о контактах.

en: CiviCRM Quick Add
ru: Быстрое добавление CiviCRM

en: CiviCRM Recent Items
ru: Недавние элементы CiviCRM

en: CiviCRM Relationships
ru: Отношения CiviCRM

en: CiviCRM Respondent Search
ru: Поиск респондентов CiviCRM

en: CiviCRM Source Record Contact
ru: Источник записи контакта CiviCRM

en: CiviCRM System Status
ru: Статус CiviCRM

en: CiviCRM Tags
ru: Метки CiviCRM

en: CiviCRM Upcoming Events
ru: Предстоящие мероприятия CiviCRM

en: CiviCRM Upgrade Tasks
ru: Задачи обновления CiviCRM

en: CiviCRM Version
ru: Версия CiviCRM

en: CiviCRM Website
ru: Сайт CiviCRM

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
ru: CiviCRM дает вам возможность указывать, к какому контакту относится каждая запись действия, при помощи следующих возможностей: уникального ИД Контакта, присвоенного CiviCRM; уникального Внешнего ИД, который присваиваете вы; ИЛИ сконфигурированного вами Неподконтрольного Идентичного Соответствующего набора правил (которые по умолчанию используют адреса электронной почты). Вам следует включить хотя бы одно из этих значений в качестве колонки в вашем импортируемом файле. Если вы синхронизируете (или переносите) контакты из другого приложения в CiviCRM, и это приложение присвоило уникальный ИД каждому контакту, вы можете импортировать это значение в поле Внешнего ИД CiviCRM. Затем вы можете использовать этот уникальный ключ в качестве значения "совпадение с контактом" при импортировании  связанных данных, таких как Действия.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
ru: В CiviCRM есть 3 базовых (встроенных) вида контактов: человек, домохозяйство и организация. Вы можете создать дополнительные виды контактов на базе этих, чтобы более точно различать контакты (например, вы можете создать подвиды студент, родитель, сотрудник и/или волонтёр на основе базового вида контактов человек). Кроме того, вы можете переименовать встроенные виды. Подвиды контактов особенно полезны, если вам необходимо собирать и отображать различные наборы пользовательских данных для разнотипных контактов.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
ru: В CiviCRM есть 3 базовых (встроенных) вида контактов: человек, домохозяйство и организация. Вы можете создать дополнительные виды контактов на базе этих, чтобы более точно различать контакты (например, вы можете создать подвиды студент, родитель, сотрудник и/или волонтёр на основе базового вида контактов человек).

en: CiviCRM contact not found for %mail
ru: Не найдены контакты CiviCRM для %mail

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
ru: CiviCRM запрещает наличие одинакового основного email адреса у нескольких контактов.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
ru: Расширения CiviCRM позволяют расширить возможности вашего сайта. На этой странице автоматически отображаются «родные» расширения из <a href="%3" target="_blank">каталога расширений CiviCRM.org</a>, которые совместимы с Вашей версией CiviCRM. Если Вы установите расширения Настраиваемого поиска, Отчетов или Платежного оператора — они автоматически появятся в нужных меню и на нужных страницах. Возможно, Вам будет интересно посмотреть и в <a href="%3" target="_blank">каталоге расширений</a>, где могут быть полезные расширения для %2. (На этой странице специфичные для CMS модули не перечисляются).

en: CiviCRM has been successfully installed
ru: CiviCRM была успешно установлена

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
ru: Благодаря сообществу переводчиков, CiviCRM переведена на множество языков. Если вы выберете другой язык, установщик может быть доступен на этом языке. Индивидуальная настройка базовых данных также будет проведена на этом языке (примеры: индивидуальные префиксы, суффиксы, виды действий и т.д.). <a href="%1">Узнайте больше об использовании CiviCRM на других языках.</a>

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ru: CiviCRM обнаружила %1 записей с конфликтирующими email адресами в этом файле данных. Если вы продолжите, эти записи будут пропущены. ИЛИ, вы можете загрузить файл только с этими проблемными записями - <a href='%2'>Загрузить конфликтующие</a>. Потом исправьте их в начальном файле импорта, отмените этот импорт и начните сначала с первого шага.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ru: CiviCRM обнаружила %1 записей с противоречивыми ID транзакций внутри этого файла с данными.  ИЛИ, вы можете загрузить файл только с ошибочными записями  - <a href='%2'>Загрузить ошибочные</a>. Потом исправьте их в первоначальном файле импорта, отмените текущий импорт и начните сначала, с шага 1.

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ru: CiviCRM обнаружила %1 записей с противоречивыми ИН трансакций внутри этого файла с данными.  ИЛИ, вы можете загрузить файл только с ошибочными записями  - <a href='%2'>Загрузить ошибочные</a>. Потом исправьте их в первоначальном файле импорта, отмените текущий импорт и начните сначала, с шага 1.

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
ru[0]: CiviCRM обнаружила несовпадающую ИД участника. Эта запись не была обновлена.
ru[1]: CiviCRM обнаружила несовпадающие ИД участников. Эти записи не были обновлены.
ru[2]: CiviCRM обнаружили несовпадающие ИД участников. Эти записи не были обновлены.
ru[3]: CiviCRM обнаружила несовпадающие ID участников. Эти записи не были обновлены.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ru[0]: CiviCRM обнаружил неверные данные и/или ошибки форматирования в одной записи. Эта запись не была импортирована.
ru[1]: CiviCRM обнаружил неверные данные и/или ошибки форматирования в %count записей. Эти записи не были импортированы.
ru[2]: CiviCRM обнаружил неверные данные и/или ошибки форматирования в %count записей. Эти записи не были импортированы.
ru[3]: CiviCRM обнаружил неверные данные и/или ошибки форматирования в %count записей. Эти записи не были импортированы.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ru[0]: CiviCRM обнаружила ошибочные данные и/или ошибки форматирования в %count записи. Эта запись не импортирована.
ru[1]: CiviCRM обнаружила ошибочные данные и/или ошибки форматирования в %count записи. Эти записи не импортированы.
ru[2]: CiviCRM обнаружила ошибочные данные и/или ошибки форматирования в %count записях. Эти записи не импортированы.
ru[3]: CiviCRM обнаружила ошибочные данные и/или ошибки форматирования в %count записях. Эти записи не импортированы.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ru: CiviCRM нашла ошибочные данные или ошибки форматирования в %1 записях. Если вы продолжите, эти  записи будут пропущены. ИЛИ, вы можете загрузить файл только с ошибочными записями - <a href='%2'>Загрузить ошибочные</a>. Потом исправьте их в первоначальном файле импорта, отмените текущий импорт и начните сначала, с шага 1.

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
ru[0]: CiviCRM обнаружила несоответствующий ИН действия. Эта запись не обновлена.
ru[1]: CiviCRM обнаружила несоответствующие ИН действий. Эти записи не обновлены.
ru[2]: CiviCRM обнаружила несоответствующие ИН действий. Эти записи не обновлены.
ru[3]: CiviCRM обнаружила несоответствующие ИН действий. Эти записи не обновлены.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
ru[0]: CiviCRM обнаружил  несовпадающий ИД контакта. Эта запись не была обновлена.
ru[1]: CiviCRM обнаружил  несовпадающие ИД контактов. Эти записи не были обновлены.
ru[2]: CiviCRM обнаружил  несовпадающие ИД контактов. Эти записи не были обновлены.
ru[3]: CiviCRM обнаружил  несовпадающие ИД контактов. Эти записи не были обновлены.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись, которая дублирует существующую запись действия.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи, которые дублируют существующие записи действий.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей, которые дублируют существующие записи действий.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count записей, которые дублируют существующие записи действий.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count дубликат существующей записи контактов CiviCRM.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count дубликата существующих записей контактов CiviCRM.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count дубликатов существующих записей контактов CiviCRM.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count дубликатов существующих записей контактов CiviCRM.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись-дубликат существующей записи взносов CiviCRM.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи-дубликата существующих записей взносов CiviCRM.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей-дубликатов существующих записей взносов CiviCRM.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count записей-дубликатов существующих записей взносов CiviCRM.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись, которая дублирует существующую запись членства.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи, которые дублируют существующие записи членства.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей, которые дублируют существующие записи членства.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count записей, которые дублируют существующие записи членства.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись, дублирующую существующую запись участника.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи, дублирующие существующие записи участников.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей, дублирующих существующие записи участников.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count записей, дублирующих существующие записи участников.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
ru[0]: CiviCRM обнаружил одну запись с несовместимыми адресами электронной почты внутри этого файла данных или относящимися к существующим записям контактов. Эта запись не была импортирована.
ru[1]: CiviCRM обнаружил %count записей с несовместимыми адресами электронной почты внутри этого файла данных или относящимися к существующим записям контактов. Эти записи не были импортированы.
ru[2]: CiviCRM обнаружил %count записей с несовместимыми адресами электронной почты внутри этого файла данных или относящимися к существующим записям контактов. Эти записи не были импортированы.
ru[3]: CiviCRM обнаружил %count записей с несовместимыми адресами электронной почты внутри этого файла данных или относящимися к существующим записям контактов. Эти записи не были импортированы.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись с конфликтующими ИД участников в этом файле данных или по отношению к существующим записям участников. Эти записи не были импортированы.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи с конфликтующими ИД участников в этом файле данных или по отношению к существующим записям участников. Эти записи не были импортированы.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей с конфликтующими ИД участников в этом файле данных или по отношению к существующим записям участников. Эти записи не были импортированы.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %cзаписей с конфликтующими ID участников в этом файле данных или по отношению к существующим записям участников. Эти записи не были импортированы.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
ru[0]: CiviCRM обнаружила %count запись с противоречивыми ИН трансакций внутри этого файла с данными или относительно существующих записей действий. Эта запись не импортирована.
ru[1]: CiviCRM обнаружила %count записи с противоречивыми ИН трансакций внутри этого файла с данными или относительно существующих записей действий. Эти записи не импортированы.
ru[2]: CiviCRM обнаружила %count записей с противоречивыми ИН трансакций внутри этого файла с данными или относительно существующих записей действий. Эти записи не импортированы.
ru[3]: CiviCRM обнаружила %count записей с противоречивыми ИН трансакций внутри этого файла с данными или относительно существующих записей действий. Эти записи не импортированы.

en: CiviCRM home page
ru: Корень CiviCRM

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
ru: CiviCRM содержит необязательный плагин для взаимодействия с Web-службой стандартизации адресов United States Postal Services (USPS). Для использования услуг USPS вы должны зарегистрироваться на <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. В случае успешной регистрации вам будет предоставлен ИН пользователя и URL для доступа к службе.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
ru: CiviCRM включает несколько опциональных модулей, которые дают вам больше инструментов для связи и взаимодействия с вашими участниками.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
ru: CiviCRM открыто доступен под <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
ru: CiviCRM нужно, чтобы PHP было отведено не меньше %1 Мб памяти; рекомендуется %2 Мб.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите ваш <strong>пароль для API</strong>, отображенный на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записи.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите ваш <strong>пароль для API</strong>, отображенный на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей ТЕСТОВОЙ учетной записи (песочница).

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите вашу <strong>подпись для API</strong>, отображенную на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записи.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите вашу <strong>подпись для API</strong>, отображенную на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей ТЕСТОВОЙ учетной записи (песочница).

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите ваше <strong>имя пользователя для API</strong>, отображенное на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записи.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ru: Для PayPal Pro и Express CiviCRM требует использования <strong>параметров доступа к API на основе цифровой подписи</strong>. Введите ваше <strong>имя пользователя для API</strong>, отображенное на странице <strong>Профиль - Просмотр подписи для API</strong> вашей ТЕСТОВОЙ учетной записи (песочницы).

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
ru: CiviCRM хранит конфигурируемые варианты для различных полей с раскрывающимися списками как 'группы опций'. Для просмотра доступных вариантов можете нажать <strong>Варианты</strong>.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
ru: CiviCRM хранит свои данные в базе MySQL. Пожалуйста, напишите сюда имя пользователя и пароль для соединения с сервером. Если этому пользователю разрешено создавать базы данных, мы создадим для вас базу; в противном случае, напишите название уже существующей базы.

en: CiviCRM task in progress
ru: Выполняется задача CiviCRM

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
ru: CiviCRM попытается разбить почтовые адреса на отдельные элементы (название улицы, номер дома и квартиры), чтобы помочь вам в создании списков и отчетов, в которых необходима сортировка по названию улицы (или, например, по адресам с четными и нечетными номерами домов). Для большинства адресов это делается автоматически. Тем не менее, вы можете отредактировать такие элементы и вручную, щелкнув на кнопке "Редактировать элементы адреса". В частности, это касается адресов в необычном формате.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
ru: CiviCRM проверит каждую запись пользователья на наличие контакта для нее. Новый контакт будет созадн для каждого пользователя быз контакта.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
ru: CiviCRM.org - Расширять и Поддерживать Отношения

en: CiviCase Dashboard
ru: Панель CiviCase

en: CiviCase Engine
ru: Движок CiviCase

en: CiviCase Setup documentation
ru: Документация по установке CiviCase

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
ru: Конфигурационные файлы CiviCase могут быть также храниться по настраиваемым путям.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
ru: Предупреждение CiviContribute: Возможный дубликат записи контакта

en: CiviContribute Component Settings
ru: Настройки Компонентов CiviContribute

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
ru: CiviContribute позволяет настроить несколько видов <strong>Поощрений</strong> которые могут быть предложены вносителям взносов для мотивирования/подарков-благодарностей.В качестве Поощрений могут выступать сувениры (пример: Чашка или Майка), или это может быть членство либо подписка на определенный срок.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
ru: CiviContribute позволяет создавать пользовательские страницы для сбора онлайн-взносов. Вы также можете вносить и отслеживать оффлайн-взносы. Для ввода взносов вручную для отдельных контактов воспользуйтесь командой <a href='%1'>Найти контакты</a> для определения размещения контакта. Затем щелкните <strong>Просмотреть</strong> для перехода к странице сводки и щелкните на ссылке <strong>Новый взнос</strong>. Вы также можете <a href='%2'>импортировать пакеты оффлайн-взносов</a> из других источников.

en: CiviEvent Cart Checkout
ru: Выписка счета для корзины CiviEvent

en: CiviEvent Dashboard
ru: Панель CiviEvent

en: CiviEvent Public Calendar
ru: Открытый календарь CiviEvent

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
ru: CiviEvent позволяет создавать настраиваемые страницы, чтобы пользователи узнавали о мероприятиях с возможностью онлайн-регистрации. Вы можете создавать <a href='%1'><strong>новые мероприятия</strong></a> и <a href='%2'><strong>управлять существующими мероприятиями</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
ru: CiviEvent также создает форматированную ленту RSS 2.0, на которую могут подписаться все пользователи программ чтения RSS-лент, и которая может быть отображена большинством современных браузеров. URL RSS-ленты для CiviEvent на этом сайте:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
ru: CiviEvent предоставляет страницу, на которой текущие и будущие публичные события перечислены в виде таблицы, предназначенной для отображения в браузере. Направляйте посетителей сайта к этой странице с помощью следующего URL:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
ru: CiviGrant позволяет вам вводить и отслеживать гранты организациям, людям или домохозяйствам. Сначала нужно ввести получателя гранта как контакт CiviCRM. Зайдите в <a href='%1'>поиск контактов</a>, чтобы узнать, есть ли получатель гранта в базе. Когда вы найдете или создадите запись контакта, щёлкните <strong>Смотреть</strong> и перейдите на страницу сводки, выберите вкладку <strong>Гранты</strong> и щёлкните <strong>Новый грант</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
ru: CiviGroup Roles Sync не установлена. Вам необходимо будет указать правила синхронизаци!1.

en: CiviMail Approval Status
ru: Статус согласования CiviMail

en: CiviMail Mailings
ru: Рассылки CiviMail

en: CiviMail Report: %1
ru: Отчет CiviMail: %1

en: CiviMail component
ru: Модуль CiviMail

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
ru: CiviMail по умолчанию исключает дубликаты e-mail адресов

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
ru: Почтовые сообщения CiviMail должны включать в себя ссылку <strong>отказа от подписки</strong> ("Отказ от подписки через Web-страницу") и <strong>почтовый адрес</strong> вашей организации. Эти элементы помогают снизить вероятность того, что ваша почта будет отнесена к категории спама. Их следует включать в основное тело сообщения ИЛИ в его <strong>нижний колонтитул</strong>. Описание процесса включения требуемых ссылок и контактной информации, а также - примеры сообщений можно найти в онлайн-документации.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Email - send now' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
ru: Письма, отправляемые CiviMail должны включать адрес организации-отправителя. Это делается с помощью включения маркера 1% в тело или подпись сообщения. Этот маркер также может быть использован в обычных 'Email – отправить сейчас" сообщениях, а также в других Шаблонах сообщений. Маркер заменяется адресом, когда сообщение отправлено.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
ru: CiviMail не отправит сообщения с пустым телом, пропущено: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
ru: CiviMail не пошлёт email несуществующим контактам: %1

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
ru: Тип членства CiviMember и значения роли Drupal не являются числовыми.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
ru: Типы членства CiviMember или правила статуса не были настроены. Пожалуйста, сделайте это на странице "Управление CiviCRM" .

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
ru: Членство CiviMember и роли Drupal были синхронизированы с использованием имеющихся правил. Примечание: если правила объединения не существуют, то синхронизация не завершена.

en: CiviMember Roles Sync
ru: CiviMember - Roles Sync

en: CiviMember Status Rules
ru: Правила статуса CiviMember

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
ru: CiviMember позволяет создавать уникальные виды членства, а также страницы для подачи онлайн-заявок и обновления членства. Администраторы могут создавать и модифицировать вида членства <a href='%2'>здесь</a>, а также конфигурировать страницы онлайн-взносы, включающие заявку на членство, <a href='%1'>здесь</a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
ru: CiviMember автоматически рассчитывает текущий статус членства каждого контакта, основываясь на именах статусов и правилах, настроеных здесь. 'Правило' статуса указывает CiviMember, какой статус назначать, основываясь на начальной и конечной дате данного членства. Например, правило статуса <strong>Grace</strong> по умолчанию говорит: 'назначить статус Граничный, если период членства закончился где-то на протяжении прошлого месяца.'

en: Class
ru: Класс

en: Class Name
ru: Имя класса

en: Class already exists in Database.
ru: Класс уже существует в базе данных

en: Clean-up Temporary Data and Files
ru: Очистить временные данные и файлы

en: Cleanup Caches
ru: Очистить кэши

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear all search criteria
ru: Очистить все критерии поиска

en: Clear search
ru: Очистить поиск

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
ru: Очистить все кеши CiviCRM (базы данных, меню, шаблоны)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
ru: Нажмите "Редактировать Контакт", чтобы добавить больше %1 записей

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ru: Для регистрации своего обещания щелкните &quot;%2&quot;. Вы сможете в любой момент изменить или отменить будущие обещанные платежи, войдя в свою учетную запись или связавшись с нами через %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
ru: Если хотите продолжить, щелкните 'Удалить'.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
ru: Нажмите 'Импортировать сейчас' если вы готовы продолжать.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
ru: Нажмите 'Загрузить сохранённую карту импорта' если данные прежде импортировались из этого источника. После этого вы можете выбрать сохраненные настройки разметки импорта и загрузить их автоматически.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
ru: Кликните <a %1>добавить дело</a>, чтобы добавить запись дела для этого контакта.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
ru: Щелкните <a accesskey="N" href='%1'>Добавить регистрацию для участия в событии</a>, чтобы зарегистрировать этот контакт на участие в мероприятии.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
ru: Нажмите <a accesskey='N' href='%1'>Добавить грант</a>, чтобы зарегистрировать грант для этого контакта.

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
ru: Нажмите <a href='%1'>Добавить обещание</a> для записи нового обещания, полученные от этого контакта.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
ru: Нажмите <a href='%1'>Подтвердить регистрацию на событие с помощью кредитной карты</a> для обработки новой регистрации от лица участника с помощью кредитной карты.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
ru: Щелкните <a href='%1'>Новая страница взноса</a>, чтобы создать и сконфигурировать новую страницу онлайн-взноса с помощью мастера, работающего в пошаговом режиме.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ru: Нажмите <a id = 'quickconfig' href='#'>здесь</a> если вы хотите настроить регулярные сборы как часть набора прайсов, с дополнительными возможностями.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
ru: Для поиска по адресу, демографическим сведениям, пользовательским полям, примечаниям и/или отношениям, щелкните <strong>Расширенный поиск</strong>. Если вы используете CiviContribute, CiviEvent или CiviMember, можете также выполнить поиск на основании информации, сохраненной этими модулями. Например, вы можете найти все контакты, которые живут в заданном городе И их взнос за последние 6 месяцев составил по меньшей мере %1.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
ru: Щелкните <strong>Конфигурация</strong>, чтобы просмотреть и изменить настройки, суммы и текст для существующих страниц.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
ru: Щелкните <strong>Продолжить Позже<strong>, если вы не готовы внести в расписание или отправить это рассылку Массовых SMS.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
ru: Щелкните <strong>Merge</strong> для перемещения данных из Дубликата Контакта влево в Главный Контакт. Вместе с данными контакта (адреса, телефон, Е-почта...), вы можете выбрать перемещение всего или части связанных записей деятельности (группы, взносы, членства, т.п.).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
ru: Щелкните <strong>Объединить</strong>, чтобы переместить данные из расположенного слева продублированного контакта в основной контакт. В дополнение к данным контакта (адрес, телефон, email...) вы можете также переместить все или некоторые из связанных с контактом записей (группы, действия, теги и т.п.).

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
ru: Нажмите <strong>Save & Preview</strong> для сохранения изменения ваших настроек, а также предпросмотра значка снова на этой странице.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
ru: Нажмите <strong>Save & Preview</strong> для сохранения изменения ваших настроек и предпросмотра значка на этой странице.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
ru: Щелкните <strong>Выбрать поля для экспорта</strong> и затем <strong>Продолжить</strong>, чтобы выбрать отдел полей для экспорта. Эта опция позволяет вам экспортировать множественные конкретные местоположения (Дом, Работа, т.п.) вместе с настраиваемыми данными. Вы также можете сохранить избранное вами как 'разметку полей' для использования позже.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
ru: Щелкните <strong>Утвердить Рассылку Массовых SMS/strong>, чтобы добавить это в очередь рассылки Массовых SMS. Рассылки в очереди обрабатываются автоматизированной задачей, которая периодически выполняется на вашем сервере и отвечает за отправку вашей почты. Автоматизированная задача, периодически выполняющаяся на вашем сервере, обрабатывает рассылки, находящиеся в очереди, и собственно начинает отправку ваших Массовых SMS.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
ru: Щелкните <strong>Тест-драйв</strong>, чтобы испытать страницу в <strong>тестовом режиме</strong>. Это позволяет пройти весь процесс внесения взноса с помощью фиктивной кредитной карты на тестовом сервере.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
ru: Нажмите <strong> Обновить Участника(ов) </strong> для сохранения всех изменений.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
ru: Если понадобится, нажмите <strong>Зарегистрировать ответ</strong>, чтобы обновить значения для каждого респондента.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
ru: Если нужно, нажмите <strong>Зарегистрировать ответ</strong>, чтобы обновить значения для каждого респондента. <br />Нажмите кнопку <strong>Освободить респондентов >></strong> внизу, чтобы освободить всех респондентов, для которых вы не зарегистрировали ответ. <br /> Нажмите <strong>Зарезервировать ещё респондентов >></strong>, если вам нужно опросить больше респондентов.

en: Click Count
ru: Количество переходов

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
ru: Нажмите Удалить, чтобы переместить это &quot;%1&quot; действие в корзину.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
ru: Нажмите Удалить, чтобы переместить это дело и все связанные с ним действия в корзину.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
ru: Нажмите кнопку OK, чтобы сохранить эту запись взноса и отправить квитанцию плательщику сейчас

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
ru: Нажмите Восстановить, чтобы извлечь это &quot;%1&quot; действие из корзины.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
ru: Нажмите Восстановить, чтобы извлечь это дело и все связанные с ним действия из корзины.

en: Click arrow to view pledge payments.
ru: Щелкните на стрелке, чтобы смотреть обещанные платежи.

en: Click here to configure the panes.
ru: Щелкните здесь, чтобы сконфигурировать панели.

en: Click here to confirm and complete your registration
ru: Кликните здесь для подтверждения и завершения регистрации

en: Click here to register a different person for this event.
ru: Щелкните здесь, чтобы зарегистрировать на это событие другого человека.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
ru: Щелкните здесь, чтобы вернуться к редактированию почтового адреса, как одного поля. Адреса, не соответствующие ожидаемому формату, также могут быть сохранены путем их ввода в отдельном поле "Почтовый адрес".

en: Click here to transfer or cancel your registration.
ru: Кликните здесь, чтобы передать другому или отменить регистрацию

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
ru: Щелкните на каждой включенной ссылке, чтобы убедиться, что они указывают на ожидаемые Web-страницы.

en: Click on the activity subject for more information.
ru: Для получения дополнительной информации щелкните на теме действия.

en: Click on the event name for more information.
ru: Щелкните на имя мероприятия для более подробной информации.

en: Click or paste this link into your browser
ru: Щелкните на этой ссылке или скопируйте ее в адресную строку вашего браузера

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
ru: Щелкните на этой ссылке или скопируйте ее в адресную строку вашего браузера и следуйте дальнейшим подсказкам

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
ru: Для перехода к своей странице щелкните на этой ссылке или вставьте ее в адресную строку своего браузера.

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ru: Нажмите кнопку "Подтвердить регистрацию", чтобы начать или нажмите "Отменить регистрацию", если вы передумали.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ru: Для завершения регистрации в %1 нажмите кнопку "Подтвердить регистрацию" или же нажмите "Отменить регистрацию", если вы больше не заинтересованы в участии в этом событии.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
ru: Нажмите <strong>Продолжить</strong> чтобы перейти к %1, где вы выберете ваш метод оплаты и закончите регистрацию.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
ru: Нажмите кнопку, если вы хотите просмотреть и/или модифицировать критерии поиска, использованные для определения членства в этой смарт-группе.

en: Click this link
ru: Щелкните на этой ссылке

en: Click this link and follow the prompts
ru: Щелкните на этой ссылке и следуйте подсказкам

en: Click through Rate
ru: Частота переходов по ссылкам

en: Click through URL
ru: URL для перехода по щелчку

en: Click to Open Rate
ru: Частота щелчков для открытия сообщений

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
ru: Щелкните для копирования %1 от первого ряда во все остальные.

en: Click to edit
ru: Щелкните чтобы редактировать

en: Click-through Summary
ru: Обзор Прощелкиваний

en: Clicked
ru: Был сделан щелчок на ссылке

en: Clicks
ru: Щелчки

en: Clicks: %1
ru: Щелчков: %1

en: Client Name
ru: Имя клиента

en: Client Name or Email
ru: Имя или email клиента

en: Client Relationship
ru: Отношение клента

en: Client contact does not exist: %1
ru: Клиентского контакта не существует: %1

en: Clients:
ru: Клиенты:

en: Close
ru: Закрыть

en: Close All
ru: Закрыть все

en: Close Batch
ru: Закрыть пакет

en: Closed
ru: Закрыто

en: Code
ru: Код

en: Code Docs
ru: Документация исходников

en: Collapse Custom Group?
ru: Свенуть Настраиваемою Группу?

en: Collapse Group Display
ru: Свернуть Отображение Группы

en: Collapse all tabs
ru: Свернуть все вкладки

en: Collapse this set in Advanced Search
ru: Свернуть этот набор в расширенном поиске

en: Collapse this set on initial display
ru: Свернуть этот набор до исходного вида.

en: Collapsed on Page
ru: Свернуто на Странице

en: Collapsed on Search
ru: Свернуто в Поиске

en: Column
ru:  Колонка

en: Column Headers
ru: Заголовки столбцов

en: Column Names
ru: Имена колонок

en: Column No
ru: № Колонки

en: Columns
ru: Колонки

en: Command
ru: Команда

en: Command parameters
ru: Параметры команды

en: Command/Parameters
ru: Команда/Параметры

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Committed Amount
ru: Переданная сумма

en: Commonly Used Specifiers
ru: Часто используемые спецификаторы

en: Communication Preferences
ru: Особенности коммуникации

en: Communication Style
ru: Стиль Коммуникации

en: Communication language
ru: Язык общения

en: Communications
ru: Коммуникации

en: Company
ru: Компания

en: Compatible with
ru: Совместимо с

en: Complete
ru: Завершено

en: Complete Description
ru: Полное описание

en: Complete OR Partial Email
ru: Полный ИЛИ частичный адрес электронной почты

en: Complete OR Partial Name
ru: Полное ИЛИ частичное имя

en: Complete OR partial Contribution Page title.
ru: Полные ИЛИ частичные заглавия Страниц Взносов.

en: Complete OR partial Event name.
ru: Полное ИЛИ частичное наименование события.

en: Complete OR partial batch name.
ru: Полное ИЛИ частичное название пакета

en: Complete OR partial contact name.
ru: Полное ИЛИ частичное имя контакта.

en: Complete OR partial creator name.
ru: Полное ИЛИ частичное имя создателя.

en: Complete OR partial group name.
ru: Полное ИЛИ частичное имя группы.

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
ru: Полный URL для пиктограммы, доступной извне:

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
ru: Полный адрес(а) улицы был сохранён. Однако нам не удалось разделить адрес %1 адресного блока на элементы (номер улицы, название улицы) вследствие неизвестного формата адреса. Вы можете установить элементы адреса вручную, нажав 'Редактировать элементы адреса' после поля Адрес Улицы в режиме редактирования.

en: Complete?
ru: Завершено?

en: Completed
ru: Выполненный

en: Completed Date
ru: Дата завершения

en: Component Name
ru: Имя компонента

en: Component Type
ru: Вид компонента

en: Component name
ru: Название модуля

en: Compose On-screen
ru: Сформировать на странице

en: Conference
ru: Конференция

en: Conference Slot
ru: Период проведения конференции

en: Conference Slots
ru: Слоты конференций

en: Configuration Checklist
ru: Памятка настройщика

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
ru: Не удалось получить файл конфигурации для дел вида = '%1' %2.

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure CKEditor
ru: Настройка редактора CKEditor

en: Configure CiviCRM for your country and language.
ru: Настройте вашу CiviCRM для вашей страны и языка.

en: Configure Contact Search behavior.
ru: Настройка поведения поиска контактов

en: Configure Event
ru: Настроить событие

en: Configure Page - %1
ru: Настроить страницу - %1

en: Configure Repeating Event
ru: Настроить повторяющееся событие

en: Configure Survey
ru: Настроить опрос

en: Configure Survey - %1
ru: Настроить опрос — %1

en: Configure Widget
ru: Настроить Значок

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
ru: Настроить провайдера карт (например, Google или Yahoo ), чтобы показывать карты для адресов контактов.

en: Configure a mapping provider (e.g. OpenStreetMap or Google) to display maps for contact addresses and event locations.
ru: Настроить провайдера картографии (OpenStreetmap или Google) для показа карт для адресов контактов и мест проведения событий.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
ru: Настраиваемые поля для сбора и хранения информации, которая не предусмотрена стандартными формами CiviCRM.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
ru: Настроить папки в вашей файловой системе для временных загрузок, картинок, настраиваемых файлов и шаблонов.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
ru: Задать число событий, показываемых на панели. Переопределяет значение по умолчанию, равное 10.

en: Configure input and display formats for Date fields.
ru: Настроить форматы ввода и показа для полей Даты

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
ru: Настройте почтовые метки вашего сайта, используя макросы, которые заменяются значениями из данных контакта.
    Установите курсор на то место, где вы хотите вставить макрос. Потом кликните ссылку "вставить макрос" чтобы увидеть список доступных макросов (включая дополнительные поля). Вставьте макрос нажатием на его имя.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
ru: Настроить экран и элементы форм для просмотра и редактирования контактов, расширенного поиска, панели контактов и WYSIWYG-редактора.

en: Configure this event
ru: Настроить это событие

en: Configure this event.
ru: Настроить это событие

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
ru: Настроить до пяти полей для оценки во время поиска 'предпологаемых' дубликатов записей контактов.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
ru: При поиске записей контактов, 'подозреваемых' в дублировании, сконфигурируйте до пяти оценочных полей. Для каждого поля задайте числовой <strong>Весовой коэффициент</strong>, определяющий относительную важность совпадения по данному полю.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm %1
ru: Подтвердить %1

en: Confirm Action
ru: Подтвердить операцию

en: Confirm Custom Group Delete
ru: Подтверждение удаления группы

en: Confirm From Email
ru: Подтвердить email адрес отправителя

en: Confirm From Name
ru: Подтвердить от имени

en: Confirm Group Delete
ru: Подтверждение удаленя группы

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Confirm Price Field Delete
ru: Подтверждение eдаления ценового поля

en: Confirm Registration
ru: Подтвердить регистрацию

en: Confirm Text
ru: Текст подтверждения

en: Confirm Your Registration
ru: Подтвердите Вашу регистрацию

en: Confirm Your Registration Information
ru: Подтвердить информацию о регистрации

en: Confirm your registration for %1
ru: Подтвердите Вашу регистрацию на %1

en: Confirm your registration for %1.
ru: Подтвердите свою регистрацию на %1.

en: Confirmation Email
ru: E-mail подтверждения

en: Confirmation Email Text
ru: Текст email сообщения подтверждения

en: Confirmation Message
ru: Подтверждающий текст

en: Confirmation Screen
ru: Экран Подтверждения

en: Confirmation Title
ru: Заголовок подтверждения

en: Conflicting Rows
ru: Конфликты строк

en: Conflicting Rows (skipped)
ru: Конфликтующих (пропущенных) строк

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
ru: Поздравляем! Вы успешно обновились!

en: Connect
ru: Подключить

en: Connected
ru: Подключено

en: Connected Repeating Events
ru: Связанные повторяющиеся события

en: Connecting...
ru: Соединяем...

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
ru: Соединение предоставляет упрощённый путь для связи вашей CiviCRM и внешнего сервиса.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
ru: Если вы хотите выполнять аудит и избежать потери данных о платежах, лучше просто отмените обещание. Чтобы присвоить обещанию статус 'Отменено' и отменить все еще не выполненные платежи по нему, нажмите сначала в этой форме кнопку 'Отмена', а затем щелкните на ссылке 'ещё &gt;' в списке обещаний и выберите 'Отменить'.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
ru: Если вы хотите выполнять аудит и избежать потери данных о платежах, рекомендуем вместо этого просто изменить статус членства. Вы можете установить статус 'Отменено', отредактировав членство и установив флажок 'Замещение статуса'.

en: Const Id
ru: ИН константы

en: Constituent Engagement
ru: Вовлеченность участников

en: Constituent Name
ru: Имя участника

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ru: Управление отношениями с участниками (CiviCRM !1). Позволяет сайтам управлять контактами, отношениями и группами, а также отслеживать действия контактов, взносы, членство и мероприятия. За дополнительной информацией обращайтесь на <a href="!2"> CiviCRM web-site</a>, который включает в себя информацию о проекте, документации и ресурсы поддержки и многое другое.

en: Constituent Report (Detail)
ru: Составной отчет (детализированный)

en: Constituent Report (Summary)
ru: Составной отчет (обобщенный)

en: Constituent Type
ru: Тип участника

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact %%StatusMessage%%
ru: Контакт %%StatusMessage%%

en: Contact 1
ru: Контакт 1

en: Contact 2 (Duplicate)
ru: Контакт 2 (дубликат)

en: Contact A
ru: Контакт A

en: Contact A has Permission Over Contact B
ru: У Контакта А имеется Разрешение по отношению к Контакту В

en: Contact Activities
ru: Действия контактов

en: Contact Address Fields - Selection Values
ru: Поля адресов контактов - значения выбора

en: Contact B
ru: Контакт B

en: Contact B has Permission Over Contact A
ru: У Контакта В имеется Разрешение по отношению к Контакту А

en: Contact Dashboard
ru: Панель контактов

en: Contact Date Reminder Options
ru: Опции Напоминания Даты Контакта

en: Contact Demographics Report
ru: Отчет о демографии контактов

en: Contact Details
ru: Детали контакта

en: Contact Edit Options
ru: Опции редактирования контактов

en: Contact Edit URL
ru: URL редактирования контакта

en: Contact Group Status
ru: Статус группы контактов

en: Contact Hash
ru: Хэш контакта

en: Contact ID
ru: ID контакта

en: Contact ID %1 has been deleted.
ru: ИД Контакта %1 было удалено.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
ru: ИД Контакта %1 было объединено и удалено.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
ru: ИН контакта %1 соответствует %2 пользователя %3, однако ранее он уже соответствовал %4

en: Contact ID A
ru: ИН контакта A

en: Contact ID B
ru: ИН контакта B

en: Contact Image
ru: Изображение Контакта

en: Contact Info
ru: Контактная информация

en: Contact Information
ru: Информация о контакте

en: Contact Logging Report (Detail)
ru: Отчет о регистрации контакта (детализированный)

en: Contact Logging Report (Summary)
ru: Отчет о регистрации контакта (обобщенный)

en: Contact Merged
ru: Контакт объединён

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
ru: Множественные записи контакта %%StatusMessage%%

en: Contact Name
ru: Имя контакта

en: Contact Notes
ru: Заметки по контакту

en: Contact Page
ru: Страница Контакта

en: Contact Permanent Delete
ru: Удаление контакта навсегда

en: Contact Phone
ru: Тел. контакта

en: Contact Profile
ru: Профиль контакта

en: Contact Records for Contributors
ru: Записи контактов для плательщиков

en: Contact Records for Event Participants
ru: Записи контактов для участников события

en: Contact Records for Members
ru: Записи контактов для членов

en: Contact Reference
ru: Ссылка на контакт

en: Contact Reference Autocomplete Options
ru: Варианты автоматического завершения данных по контакту

en: Contact Relationships
ru: Отношения контакта

en: Contact Saved
ru: Контакт сохранен

en: Contact Search
ru: Поиск контактов

en: Contact Smart Group View Options
ru: Опции Просмотра Контактов Смарт Группы

en: Contact Source
ru: Источник Контактов

en: Contact Status
ru: Статус контакта

en: Contact Sub Type
ru: Подтип контакта

en: Contact Subtype
ru: Подвид контакта

en: Contact Subtype %1
ru: Подтип Контакта %1

en: Contact Subtype (Contact A)
ru: Подтип контакта (контакт А)

en: Contact Subtype (Contact B)
ru: Подтип контакта (контакт B)

en: Contact Subtype A
ru: Подтип контакта А

en: Contact Subtype B
ru: Подтип контакта B

en: Contact Summary
ru: Сводка по контакту

en: Contact Summary:
ru: Сводка по контакту:

en: Contact Tags
ru: Тэги контактов

en: Contact Trash and Undelete
ru: Корзина и восстановление для контактов

en: Contact Type
ru: Вид контакта

en: Contact Type (Contact A)
ru: Тип контакта (контакт A)

en: Contact Type (Contact B)
ru: Тип контакта (контакт B)

en: Contact Type A
ru: Тип контакта А

en: Contact Type B
ru: Тип контакта Б

en: Contact Type Description
ru: Описание Вида Контакта

en: Contact Type ID
ru: ИД Вида Контакта

en: Contact Type Icon
ru: иконка типа контакта

en: Contact Type Image URL
ru: URL Изображения Вида Контакта

en: Contact Type Is Active?
ru: Вид Контакта Активен?

en: Contact Type Label
ru: Метка Вида Контакта

en: Contact Type Mismatch
ru: Несовпадение Типов Контактов

en: Contact Type for Contact A
ru: Тип контакта для контакта A

en: Contact Type for Contact B
ru: Тип контакта для контакта B

en: Contact Type is Reserved?
ru: Вид Контакта Зарезервирован?

en: Contact Type(s)
ru: Тип(ы) контакта(ов)

en: Contact Type: %1
ru: Тип Контакта: %1

en: Contact View Options
ru: Опции просмотра контактов

en: Contact does not exist.
ru: Такого контакта нет

en: Contact has been added to '%1'.
ru: Контакт был добавлен в "%1".

en: Contact has been created
ru: Контакт создан

en: Contact has been deleted
ru: Контакт удален

en: Contact has been updated
ru: Контакт обновлен

en: Contact has been viewed
ru: Контакт просмотрен

en: Contact image deleted successfully
ru: Картинка контакта успешно удалена

en: Contact is Deceased
ru: Контакт Умер

en: Contact is in Trash
ru: Контакт помещен в корзину

en: Contact listings.
ru: Списки контактов.

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
ru: Отчет о редактировании контактов для инфраструктуры ведения журналов (детализированный).

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
ru: Отчет о редактировании контактов для инфраструктуры ведения журналов (обобщенный).

en: Contact type names should not use reserved keywords.
ru: В именах типов контактов нельзя использовать зарезервированные ключевые слова.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
ru: Свяжитесь с нами для информации о плательщиках прежде вышеперечисленных.

en: Contact with no email must have a name.
ru: Контакт без электронной почты должен иметь имя.

en: Contact with no name must have an email.
ru: Контакт без электронной почты должен иметь имя.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
ru: Свяжитесь с администратором сайта для помощи в создании отчётов.

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
ru: Для использования адреса электронной почты "ОТ", отсутствующего в данном раскрывающемся списке, свяжитесь с администраторов вашего сайта.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
ru: Свяжитесь с администратором сайта, если вам нужно использовать SMS провайдера, которого нет в выпадающем списке.

en: Contact's Gender
ru: Пол контакта

en: Contact's Groups
ru: Группы контакта

en: Contact's first name.
ru: Имя контакта

en: Contact's last name.
ru: Фамилия контакта

en: Contact's middle name.
ru: Отчество контакта

en: Contact(s)
ru: Контакт(ы)

en: Contacts
ru: Контакты

en: Contacts %%StatusMessage%%
ru: %%StatusMessage%% Контактов

en: Contacts AND Cases
ru: Контакты И кейсы

en: Contacts Added
ru: Контакты добавлены

en: Contacts Merged
ru: Контакты объединены

en: Contacts created on this site are added to this group
ru: Контакты, созданные на этом сайте, добавляются в эту группу

en: Contacts in Group: %1
ru: Контакты в группе: %1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
ru: Контакты в <strong>%1</strong> группе перечислены ниже.

en: Contacts in this Group
ru: Контакты в этой группе

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
ru: Контактам из этой группы назначены права Администратора.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
ru: Контакты с "Не отправлять SMS" будут исключены из получения массовых рассылок SMS сообщений, и действие Отправленное SMS будет для них отключено.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
ru: Контакты с "Не отправлять электронную почту" будут исключены из получения рассылок CiviMail, и действие Отправленное Электронное письмо будет для них отключено. Однако, они все еще будут получать электронные письма с квитанциями взносов и подтверждениями о регистрации мероприятия.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
ru: Контакты с «Не слать бумажную почту» будут исключены при создании почтовых ярлыков.

en: Contacts with a Relationship Type of:
ru: Контакты с отношением вида:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
ru: По умолчанию контакты с какими-либо отмеченными опциями приватности ИСКЛЮЧАЮТСЯ из результатов поиска. ПРИМЕР: Если выбрать 'Не звонить по телефону' и выполнить поиск контактов с каким-либо адресом в заданном городе, то из результатов поиска будут исключены контакты в этом городе, для которых выбрана опция приватности 'Не звонить по телефону'.

en: Contacts with no preferred language
ru: Контакты без предпочитаемого языка

en: Contains
ru: Содержит

en: Content / Components
ru: Содержание / Модули

en: Content and format for mailing labels.
ru: Текст и формат почтовых адресов.

en: Contents of the Return-Path header.
ru: Содержание обратной ссылки заголовка

en: Continue
ru: Продолжить >>

en: Continue Later
ru: Продолжить позже

en: Continue Mailing
ru: Продолжить рассылку

en: Contribute
ru: Заполнить

en: Contribute Now
ru: Сделать взнос

en: Contribute!
ru: Сделать взнос!

en: Contribution
ru: Взнос

en: Contribution #
ru: # Взнос

en: Contribution %%StatusMessage%%
ru: Взнос %%StatusMessage%%

en: Contribution Aggregate
ru: Общий взнос

en: Contribution Aggregate by Relationship
ru: Общий Взнос по Отношению

en: Contribution Amount
ru: Сумма Взноса

en: Contribution Amount Stats
ru: Статистика взносов

en: Contribution Amounts
ru: Суммы взносов

en: Contribution Amounts section enabled
ru: Раздел сумм взносов включен

en: Contribution Avg
ru: Средний показатель Взносов

en: Contribution Bulk Entry
ru: Массовый Ввод Взносов

en: Contribution Campaign
ru: Кампания взносов

en: Contribution Cancel Date
ru: Дата отмены взноса

en: Contribution Cancel Reason
ru: Причина отмены взноса

en: Contribution Count
ru: Счет Взноса

en: Contribution Currency
ru: Валюта взноса

en: Contribution Date From
ru: Дата взноса от

en: Contribution Detail Report
ru: Детализированный отчет по взносам

en: Contribution Honor Roll
ru: Доска почета для взносов

en: Contribution ID
ru: ИН взноса

en: Contribution Information
ru: Информация о вносителе

en: Contribution Label
ru: Метка взноса

en: Contribution Links
ru: Ссылки на взносы

en: Contribution Logging Report (Detail)
ru: Взносы - учетный отчет (детальный)

en: Contribution Logging Report (Summary)
ru: Взносы - учетны отчет (сводный)

en: Contribution Note
ru: Примечание по взносу

en: Contribution Note %1 %2
ru: Примечание по взносу %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
ru: Взнос или льготный кредит?

en: Contribution Ordinality
ru: Порядок взноса

en: Contribution Page
ru: Страница взноса

en: Contribution Page / Event
ru: Страница взноса / Мероприятие

en: Contribution Page Created Date
ru: Дата создания страницы взносов

en: Contribution Page End Date
ru: Дата окончания страницы взносов

en: Contribution Page Start Date
ru: Начальная дата страницы взносов

en: Contribution Page Title
ru: Заголовок страницы пожертвования

en: Contribution Pages
ru: Страницы взносов

en: Contribution Receipt
ru: Квитанция Взноса

en: Contribution Receipt Not Sent
ru: Квитанция НЕ Отправлена

en: Contribution Receipt Sent
ru: Квитанция Отправлена

en: Contribution Reports
ru: Отчёты по взносам

en: Contribution Soft Credit ID
ru: ИН ассоциированного взноса

en: Contribution Source
ru: Источник взноса

en: Contribution Status
ru: Статус взноса

en: Contribution Summary
ru: Сводная информация по взносу

en: Contribution Summary Report
ru: Обобщенный отчет по взносам

en: Contribution Thank-you Not Sent
ru: Благодарность НЕ Отправлена

en: Contribution Thank-you Sent
ru: Благодарность Отправлена

en: Contribution Total
ru: Сумма по взносу

en: Contribution Widget
ru: Виджет взноса

en: Contribution amount cannot be more than %1.
ru: Размер взноса не может быть больше %1.

en: Contribution amount must be at least %1
ru: Размер взноса должен быть по меньшей мере %1

en: Contribution and Membership Details
ru: Данные взноса и членства

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
ru: Взнос не может быть меньше нуля. Пожалуйста, выберите соответствующие параметры

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ru: Детали взносов любого вида плюс связанная информация о членстве для членских взносов.

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ru: Файлы импорта взносов должны содержать данные, необходимые для <strong>установки соответствий между взносом и плательщиком</strong>. Эта 'установка' может быть выполнена несколькими различными способами:

en: Contribution is a Test?
ru: Это пробный взнос?

en: Contribution listings.
ru: Списки взносов

en: Contribution was made through this personal campaign page.
ru: Взнос был произведен через эту страницу персональной кампании.

en: Contributions
ru: Взносы

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
ru: Взносы - Продублировать оповещение организации

en: Contributions - Invoice
ru: Взносы - Счет

en: Contributions - Receipt (off-line)
ru: Взносы - Квитанция (оффлайн)

en: Contributions - Receipt (on-line)
ru: Взносы - Квитанция (онлайн)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
ru: Взносы - обновление регулярных платежей

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
ru: Взносы - уведомление от отмене регулярных взносов

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
ru: Взносы - Уведомление о начале и завершение повторного взноса

en: Contributions - Recurring Updates
ru: Взносы - регулярные обновления

en: Contributions Charts
ru: Диаграммы по взносам

en: Contributions Only
ru: Только Взносы

en: Contributions and Soft Credits
ru: Взносы и льготные кредиты

en: Contributions by Household Report
ru: Отчет о взносах по домохозяйствам

en: Contributions by Organization Report
ru: Отчет о взносах по организациям

en: Contributions made in Year X and not Year Y
ru: Взнос внесен в году X, а не в году Y

en: Contributions made in your honor
ru: Взносы, сделанные вам в награду.

en: Contributions received from %1 since inception.
ru: Взносы полученные от %1 исходя от начала.

en: Contributor
ru: Участник

en: Contributor Group(s)
ru: Группа (группы) участника

en: Contributor Name
ru: Имя участника

en: Contributor Tag(s)
ru: Тэг (теги) участника

en: Contributor's Email
ru: Email плательщика

en: Contributor's Name
ru: Имя автора взноса

en: Contributor's Phone
ru: Телефон плательщика

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
ru: Органы управления дисплеем из умных групп, что контакт является частью в "группы" tab. "Показать по требованию" каждого контакта обеспечивает лучшую производительность, и рекомендуется для большинства сайтов.

en: Copy
ru: Копия

en: Copy %1
ru: Копия %1

en: Copy %1 of %2
ru: Копия %1 из %2

en: Copy Event
ru: Копировать событие

en: Copy Label Format
ru: Скопировать формат подписи

en: Copy Price Set
ru: Копировать прайс

en: Copy Scheduled Job
ru: Создать копию задания

en: Copy To Case
ru: Скопировать в дело

en: Copy of
ru: Копия

en: Copy of %1
ru: Копия %1

en: Copy of Contribution Receipt
ru: Копия квитанции взноса

en: Copy this link to share directly with your network!
ru: Скопируйте эту ссылку, чтобы поделиться в сети

en: Copy to Case
ru: Копировать в дело

en: Cornish
ru: Корнский

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Cost
ru: Стоимость

en: Cost of Sales
ru: Цена Продаж

en: Cost of Sales Account is
ru: Счет Цены Продаж

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
ru: Невозможно найти сведения о пользовательском поле для %1, %2, %3

en: Could Not Remove
ru: Не Может быть Удален

en: Could not connect to MailStore for
ru: Не удалось  подключиться к MailStore для

en: Could not connect to the database server.
ru: Невозможно подключиться к серверу базы данных.

en: Could not create a database trigger.
ru: Не удается создать триггер в базе данных.

en: Could not create a table in the database.
ru: Не удается создать таблицу в базе данных.

en: Could not create a temp table.
ru: Не удается создать временную таблицу.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
ru: Не удается определить включена ли поддержка InnoDB для MySQL. Подразумеваем, что нет.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
ru: Не удается определить включена ли поддержка InnoDB для MySQL. Подразумеваем, что нет.

en: Could not find %1 in path tree
ru: Не найден %1 в топологии путей

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
ru: Не найдена '%1' строка в условии SQL.

en: Could not find Interviewer.
ru: Невозможно найти интервьюера.

en: Could not find Survey Id.
ru: Невозможно найти ИН опроса.

en: Could not find Survey.
ru: Опрос не найден

en: Could not find a mailing id
ru: Не могу найти ИН почтового отправления

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
ru: Невозможно найти корректный ИН типа деятельности для входящей электронной почты

en: Could not find an email address.
ru: Такой e-mail не найден.

en: Could not find any records to process.
ru: Не удалось найти никаких записей для обработки.

en: Could not find contacts for reservation.
ru: Невозможно найти контакты для резервирования.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
ru: Не удалось найти пользовательское поле для %1, %2, %3

en: Could not find respondents to release.
ru: Невозможно найти респондентов для освобождения.

en: Could not find source page id.
ru: Невозможно определить ИН исходной страницы.

en: Could not find survey for %1 respondents.
ru: Невозможно найти опрос для %1 респондентов.

en: Could not find template for the instance.
ru: Невозможно найти шаблон для этой записи.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
ru: Шаблон отчета невозможно найти. Убедитесь, что шаблон отчета зарегестрирован и/или url правильный.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
ru: Невозможно найти необходимый параметр ИН контакта (id=) для просмотра контакта в профиле.

en: Could not find valid value for %1
ru: Невозможно найти корректное значение для %1

en: Could not find valid value for %1 (%2)
ru: Ну удалось найти действительное значения для %1 (%2)

en: Could not get a contact id and/or contact type
ru: Невозможно получить ИН или тип контакта

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
ru: Недоступен contact_id и/или contact_type

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
ru: Невозможно получить корректный подтип контакта для типа контакта "%1"

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
ru: Не удается получить информацию о значении thread_stack для базы данных.

en: Could not get the contact ID
ru: Не могу получить ИН контакта

en: Could not initiate connection to payment gateway
ru: Не удалось установить подключение к платежному шлюзу

en: Could not login to the database.
ru: Не удается авторизоваться в базе данных.

en: Could not move custom file to custom upload directory
ru: Невозможно переместить выбранный файл в выбраную директорию для загрузки

en: Could not obtain a write lock for the database table.
ru: Не удается обеспечить запрет на запись к таблице.

en: Could not query database server variables.
ru: Не удается получить значения параметров сервера баз данных.

en: Could not release the lock for the database table.
ru: Не удается снять запрет на запись к таблице.

en: Could not select the database.
ru: Не удается произвести запрос к базе данных.

en: Could not update the Recurring contribution details
ru: Не могу обновить данные регулярных взносов

en: Count
ru: Количество

en: Counted
ru: Учтено

en: Counted?
ru: Учтено?

en: Country
ru: Страна

en: Country (Home)
ru: Страна (дом)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
ru: Для поиска по удаленности требуется указать страну И регион

en: Country ID
ru: ИД страны

en: Country ISO Code
ru: ISO Код Страны

en: Country Phone Prefix
ru: Префикс Телефона Страны

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
ru: Введённое значение для страны представлено в таблице, но не "доступно": "Эта страна указана верно, но НЕ включена в список Доступных Стран, на данный момент настроенных для вашего сайта. Список доступен для просмотра и редактирования в Управление > Локализация > Языки, Валюта, Расположение."

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
ru: Введённое значение для страны не представлено в таблице:"Введённое значение для страны не верно. Оно не совпадает ни с одним из значений в таблице CiviCRM."

en: Country name (e.g. Canada).
ru: Название страны (например, Канада).

en: County
ru: Округ

en: County Abbreviation
ru: Аббревиатура округа

en: County does not match the selected State/Province
ru:  Страна не соответствует с выбранному региону

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
ru: Введенного значения округа нет в таблице: Значение округа неверно. Никакого значения в таблице округов CiviCRM ему не соответствует.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ru: Название округа. Если вы хотите, чтобы на ваших страницах отображалось название округа, установите флажок <strong>Округ</strong> в разделе <strong>Правка адреса &raquo; Поля адреса</strong> на этой странице. Кроме того, названия округов должны быть добавлены в таблицу civicrm_county вашей базы данных.

en: Cover Sheet for %1
ru: Обложка для %1

en: Create
ru: Создать

en: Create Batch
ru: Создать Пакет

en: Create CMS User?
ru: Создать Пользователя CMS?

en: Create Date
ru: Дата создания

en: Create Membership
ru: Создать членство

en: Create New
ru: Создать

en: Create New Group
ru: Создать новую группу

en: Create PDF Letter
ru: Создать письмо в формате PDF

en: Create Profile
ru: Создать профиль

en: Create Report
ru: Создать отчёт

en: Create User Record
ru: Создать запись пользователя

en: Create User Record for %1
ru: Создать пользовательскую запись для %1

en: Create a Personal Campaign Page
ru: Создать личную страницу кампании

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
ru: Создать страницу для другой персональной кампании

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
ru: Создать группу пользовательских полей, которая используется для <strong>участников</strong>.

en: Create a new contact record in CiviCRM
ru: Создать новую запись контакта в CiviCRM

en: Create a new set of options
ru: Создать новый набор опций

en: Create a new tag and assign it to imported records
ru: Создать новую метку и назначить ее импортированым записям

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
ru: Создать профиль (например, 'Информация об участнике').

en: Create an account?
ru: Создать учетную запись?

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
ru: Создать учетный пакет (с Доступом к CiviContribute и Просмотром Своих/Всех Пакетов с Ручным Управлением)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
ru: Создайте строку для каждого типа членства, который вы хотите предложить в качестве варианта. Столбцы 'Подпись' и 'Сумма' будут заполнены автоматически выбранным названием типа членства и связанным с ним взносом, однако при желании вы можете заменить эти значения собственными. Например, вы можете создать для некоторого членства вариант для какой-нибудь особой скидки.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
ru: Создавать и редактировать правила, изменять контролируемые и неконтролируемые правила

en: Create date
ru: Создать дату

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
ru: Создавать события, просматривать все события и  записи участников (для видимых контактов)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
ru: Создать связь между %1 - %2 (ИД дела: %3) и %4 - %5 (ИД дела: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
ru: Создайте ссылки на страницу списка, скопировав следующий URL и добавив его в расположенное ниже описание мероприятия и/или в качестве элемента меню или ссылок в любом другом месте вашего сайта:

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
ru: Создать новые группы, редактировать настройки группы (например, имя группы, видимость...), удалить группы

en: Create new location
ru: Создать новое место

en: Create new result set
ru: Создать новый набор результатов

en: Create report from this template
ru: Создать отчёт с этим шаблоном

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
ru: Создайте отчеты для ваших пользователей с любым из шаблонов отчетов, перечисленных ниже. Нажмите на заголовок шаблона, чтобы начать. Нажмите Существующий отчет (отчеты), чтобы увидеть все отчеты, которые уже были созданы из этого шаблона.

en: Create your own fundraising page
ru: Создайте собственную страницу по сбору средств

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ru: Создайте запрос, выбирая критерии (тип записи и поле), указывая операторы сравнения и искомые значения. Можно определить один или несколько критериев поиска в виде набора: <em>Включить контакты, где... Регион IS Московская область AND Город IS Химки AND Дата рождения > 1 января 1985</em>

en: Created
ru: Создан

en: Created By
ru: Создано

en: Created By:
ru: Создано:

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Created Date:
ru: Дата создания:

en: Created On
ru: Создано

en: Created by
ru: Создано

en: Created or Sent by
ru: Создано или отправлено

en: Creates a Text Link for various activity actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные операции с действиями.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные действия контакта.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные действия сотрудничества.

en: Creates a Text Link for various event actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные мероприятия.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные действия участников.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
ru: Создает текстовые ссылки на различные действия отношений.

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ru: Процесс создания личной страницы кампании прост. Введите ниже основную информацию, и приступайте к управлению своей страницей и пригласите друзей поддержать вас. Затем нажмите 'Продолжить', чтобы персонифицировать свою страницу и объявить о ее создании.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ru: Создать собственную страницу по сбору средств очень просто. Введите ниже базовую информацию, которая позволит вам управлять своей страницей и приглашать друзей к внесению взносов. Затем щелкните 'Продолжить', чтобы персонифицировать свою страницу и объявить о ее создании.

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Credit Card Contribution
ru: Взнос по кредитной карте

en: Credit Card Information
ru: Информация о платёжной карте

en: Credit Card Payment
ru: Обещанный платёж кредитной картой

en: Credit Card Pledge Payment
ru: Обещанный платёж кредитной картой

en: Credit Liability Account is
ru: Пассивный Счет

en: Credit card type not supported by Realex:
ru: Тип кредитной карты не поддерживается Realex:

en: Credit to a Personal Campaign Page
ru: Поступление на страницу персональной кампании

en: Cree
ru: Кри

en: Criteria
ru: Критерий

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Cumulative
ru: Совокупно

en: Curl is not installed
ru: Curl не установлен

en: Currencies Enabled
ru: Разрешенные Валюты

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency Type
ru: Тип валюты

en: Currency used for the Contribution
ru: Валюта для взносов

en: Current
ru: Текущий

en: Current #
ru: Текущий #

en: Current Attachment(s)
ru: Текущие вложения

en: Current Campaigns
ru: Текущие кампании

en: Current Cycle End Date
ru: Дата завершния текущего цикла

en: Current Cycle Start Date
ru: Текущая дата начала цикла

en: Current Employee
ru: Текущий сотрудник

en: Current Employee?
ru: Текущий работодатель

en: Current Employer
ru: Текущий работодатель

en: Current Employer ID
ru: ИН текущего работодателя

en: Current Employer Report
ru: Отчет о текущем работодателе

en: Current Fiscal Year-To-Date
ru: Текущий финансовый Year-To-Date

en: Current Membership?
ru: Текущее членство?

en: Current Month-To-Date
ru: На сегодня за текущий Месяц

en: Current Relationships
ru: Текущие отношения

en: Current Selections
ru: Текущие Выборки

en: Current Start Date
ru: Текущая дата начала

en: Current Status
ru: Текущий статус

en: Current Total
ru: Текущая сумма

en: Current Year-to-Date
ru: Текущая Дата от начала Года

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
ru: Текущие и неактивные членства  %1 представлены ниже.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
ru: Название текущего работодателя в соответствии с конфигурацией, выполненной в форме редактирования контакта-человека. Вероятно, вы захотите, чтобы оно отображалось в отдельной строке, поэтому для создания переноса строки нажимайте после полей имени клавишу <Enter>.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
ru: Текущие критерии фильтрования не имеют целевого контакта для добавления в группу

en: Current<br />Participant
ru: Текущий <br /> участник

en: Custom
ru: Настройка

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ru: Настраиваемое %1 — обязательное поле, если %1 — настраиваемый тип.

en: Custom %1
ru: Настройка %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ru: Пользовательское % 1 обязательное поле, если % 1 заказного типа.

en: Custom Addressee
ru: Настраиваемый адресат

en: Custom Data
ru: Настаиваемые данные

en: Custom Data Field
ru: Поле Настраиваемых Данных

en: Custom Data Fields
ru: Поля настраиваемых данных

en: Custom Data Type
ru: Настраиваемый тип даты

en: Custom Email Greeting
ru: Настраиваемое email-приветствие

en: Custom Field
ru: Настраиваемое поле

en: Custom Field Attributes
ru: Атрибут Настраиваемого Поля

en: Custom Field Default
ru: Настраиваемое Поле По Умолчанию

en: Custom Field Formatting
ru: Форматирование Настраиваемого Поля

en: Custom Field ID
ru: ИД Настраиваемого Поля

en: Custom Field Is Active?
ru: Настраиваемое Поле Активно?

en: Custom Field Is Required?
ru: Настраиваемое Поле Обязательно?

en: Custom Field Javascript
ru: Javascript Настраиваемого Поля

en: Custom Field Label
ru: Метка Настраиваемого Поля

en: Custom Field Move: %1
ru: Перемещение настраиваемого поля: %1

en: Custom Field Name
ru: Имя Настраиваемого Поля

en: Custom Field Post Text
ru: Последующий Текст Настраиваемого Поля

en: Custom Field Pre Text
ru: Предшествующий Текст Настраиваемого Поля

en: Custom Fields
ru: Настраиваемые поля

en: Custom Fields for this Set
ru: Пользовательские поля для данного набора

en: Custom Files
ru: Пользовательские файлы

en: Custom Group
ru: Настраиваемая группа

en: Custom Group Created Date
ru: Дата создания настраиваемой группы

en: Custom Group Extends
ru: Расширения Настраиваемой Группы

en: Custom Group ID
ru: ИД Настраиваемой Группы

en: Custom Group Is Active?
ru: Настраиваемая Группа Активна?

en: Custom Group Multiple Values Listing
ru: Список нескольких значений пользовательской группы

en: Custom Group Name
ru: Имя Настраиваемой Группы

en: Custom Group Post Text
ru: Последующий Текст Настраиваемой Группы

en: Custom Group Pre Text
ru: Пред Текст Настраиваемой Группы

en: Custom Group Style
ru: Стиль Настраиваемой Группы

en: Custom Group Subtype
ru: Подтип Настраиваемой Группы

en: Custom Group Subtype List
ru: Список Подтипов Настраиваемой Группы

en: Custom Group Title
ru: Заголовок Настраиваемой Группы

en: Custom Group(s)
ru: Пользовательские группы

en: Custom Groups
ru: Пользовательские группы

en: Custom Link to a Drupal Node
ru: Настраиваемая ссылка на Drupal ноду

en: Custom Option
ru: Настраиваемые опции

en: Custom PHP Path Directory
ru: Настраиваемая папка пути PHP

en: Custom Postal Greeting
ru: Настраиваемое приветствия на письме

en: Custom Search
ru: Выборочный поиск

en: Custom Search Path
ru: Настраиваемый путь поиска

en: Custom Searches
ru: Настраиваемые поисковые запросы

en: Custom Set
ru: Пользовательский набор

en: Custom Templates
ru: Пользовательские шаблоны

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
ru: Пользовательские данные хранятся в пользовательских полях. Пользовательские поля распределены по локально взаимосвязанным наборам пользовательских данных (например, информация о волонтерах). Используйте пользовательские поля для сбора и хранения пользовательских данных, не включенных в стандартные формы CiviCRM. Вы можете создать много наборов пользовательских полей.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
ru: Пользовательское поле '%1' уже существует в базе данных.

en: Custom field '%1' has been saved.
ru: Настраиваемое поле '%1' было сохранено.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
ru: Пользовательская группа '%1' уже существует в базе данных.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
ru: Пользовательские средства поиска разрабатываются и предоставляются для использования членами сообщества CiviCRM.

en: Customize Data and Screens
ru: Настройка данных и экранов

en: Customize Data, Forms and Screens
ru: Настройка данных, форм и экранов

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
ru: Настроить здесь навигационное меню CiviCRM для ваших пользователей.

en: Customized
ru: Настраиваемое

en: Customizing CSS
ru: Настройка CSS

en: Cycle Day
ru: День цикла

en: Czech
ru: Чешский

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Danish
ru: Датский

en: Dashboard
ru: Панель

en: Dashboard - %1
ru: Панель - %1

en: Dashboard Contact
ru: Контакт Инструментальной Панели

en: Dashboard Contact ID
ru: ИД Контакта Инструментальной Панели

en: Dashboard entries
ru: Записи панели

en: Dashlet Name
ru: Имя подпанели

en: Dashlet Permission
ru: Разрешение Dashlet

en: Dashlet Permission Operator
ru: Оператор Разрешения Dashlet

en: Dashlet Title
ru: Заголовок Dashlet

en: Dashlet URL
ru: URL Dashlet

en: Dashlet is Active?
ru: Dashlet Активен?

en: DashletID
ru: ИД Dashlet

en: Data
ru: Данные

en: Data Entry
ru: Ввод Данных

en: Data Entry Batches
ru:  Данные партии

en: Data Source
ru: Источник данных

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Data Type of the value field for this option value does not match %1.
ru: Тип данных в поле значения для этой опции не совпадает с %1.

en: Database Error Code:
ru: Код Ошибки Базы Данных:

en: Database Log Report
ru: Отчет по логам базы данных

en: Database Upgrades
ru: Обновления базы данных

en: Database Version and Connection Settings
ru: Версия базы и параметры соединения

en: Database cache tables cleared.
ru: Кэш таблиц базы данных очищен.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
ru: Ошибка при проверке базы данных. Скорее всего, обновление базы данных было выполнено не полностью. Возможно, потребуется восстановить ее из резервной копии и попытаться выполнить обновление еще раз.

en: Database field length
ru: Длина поля базы данных

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
ru: База данных помечена как имеющая неверный формат версии. Прежде, чем двигаться дальше, рекомендуем исследовать эту проблему.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
ru: Версия базы и параметры соединения проверены и выглядят верными!

en: Date
ru: Дата

en: Date Added
ru: Дата добавлена

en: Date Added to CiviCRM
ru: Дата добавлена в CiviCRM

en: Date Class
ru: Класс Данных

en: Date Created
ru: Дата создания

en: Date Deceased
ru: Дата смерти:

en: Date Display
ru: Показать дату

en: Date Display Formats
ru: Формат даты

en: Date Format
ru: Формат Дат

en: Date Formats
ru: Формат даты

en: Date Input Fields
ru: Поля ввода даты

en: Date Pending
ru: Когда Ожидается

en: Date Removed
ru: Когда удалено

en: Date Renewal Entered
ru: Дата ввода обновления

en: Date Sent
ru: Дата Отправления

en: Date and Time
ru: Дата и Время

en: Date and time for activity: scheduled. participant: registered.
ru: Дата и время активности: запланировано. участник: зарегистрирован.

en: Date and time that Campaign ends.
ru: Дата и время, когда кампания будет завершена

en: Date and time that Campaign starts.
ru: Дата и время, когда кампания стартует.

en: Date and time that Campaign was created.
ru: Дата и время, когда кампания была создана

en: Date and time that event ends. May be NULL if no defined end date/time
ru: Дата и время окончания события. Может быть NULL, если событие не имеет даты/времени окончания.

en: Date and time that event starts.
ru: Дата и время начала события.

en: Date and time that event was created.
ru: Дата и время создания события.

en: Date and time that online registration ends.
ru: Дата и время окончания онлайн-регистрации.

en: Date and time that online registration starts.
ru: Дата и время начала онлайн-регистрации.

en: Date e-mail opened
ru: Дата прочтения email

en: Date forwaded
ru: Дата перенаправления

en: Date is not set
ru: Дата не задана

en: Date of Birth
ru: Дата рождения

en: Date of bounce
ru: Дата возврата

en: Date of click through
ru: Дата перхода по ссылке

en: Date of delivery
ru: Дата доставки

en: Date of first pledge payment.
ru: Дата первого обещанного платежа.

en: Date of reply
ru: Дата ответа

en: Date of unsubscribe
ru: Дата прекращения подписки

en: Date on which the grant decision was finalized.
ru: Дата, когда принято окончательное решение по гранту.

en: Date on which the grant money was transferred.
ru: Дата перевода средств по гранту.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
ru: Дата отсылания квитанции плательщику.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
ru: Дата отсылания сообщения благодарности автору взноса.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
ru: День, когда данное поле становится доступным для использования (необязательно).   Применяется для полей ценового набора, которые становятся доступными, начиная с некоторой конкретной даты.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
ru: День, когда данное поле становится недоступным для использования (необязательно).   Применяется для полей ценового набора, которые становятся недоступными после некоторой конкретной даты (например, утренние ценовые предложения).

en: Date user clicked a link in the e-mail
ru: Дата, когда пользователь нажал на ссылку в email сообщении

en: Date user e-mail bounced
ru: Дата возврата email сообщения пользователя

en: Date user e-mail delivered
ru: Дата, когда email сообщение  пользователя  было доставлено

en: Date user forwarded the e-mail
ru: Дата, когда пользователь перенаправил письмо

en: Date user replied
ru: Дата получения ответа от пользователя

en: Date user unsubscribed
ru: Дата отказа пользователя от рассылки

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
ru: Дата, когда была оправлена благодарность за это обещание.

en: Date when pledge was made by the contributor.
ru: Дата, когда спонсор сделал обещание.

en: Date(s)
ru: Дата(ы)

en: Date:
ru: Дата:

en: Dates may be up to
ru: Даты могут быть до

en: Day
ru: День

en: Day, Week, Month, Year
ru: День, неделя, месяц, год

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
ru: Дни после последнего отосланного, до максимального количества напоминаний.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
ru: Дней до даты каждого запланированого платежа.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
ru: Отключить страницу (позже вы сможете ее активизировать повторно)

en: Debit Card
ru: Дебетовая карта

en: Debug information
ru: Отладочная информация

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
ru: Вывод отладочной информации активизируется посредством добавления в строку запроса CiviCRM характерных пар вида 'имя=значение':

en: Debugging
ru: Отладка

en: Deceased
ru: Удалено

en: Deceased Date
ru: Дата смерти

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
ru: Статус 'Истекшее членство' отсутствует или неактивно. <a href='%1'>Чтобы проверить это, щелкните здесь</a>.

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
ru: Десятичный знак не может быть длиннее 1 символа.

en: Decision date
ru: Дата решения

en: Deductible?
ru: Удерживаемая?

en: Dedupe Rule
ru: Правило по умолчанию

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Discount Fee ID
ru: ID оплаты со скидкой по умолчанию

en: Default Fee ID
ru: id оплаты по умолчанию

en: Default Financial Type
ru: Финансовый тип по умолчанию

en: Default Language for users
ru: Язык по умолчанию для пользователей

en: Default Location Type?
ru: Тип Местоположения По Умолчанию?

en: Default Number Of Contacts
ru: Число контактов по умолчанию

en: Default Option?
ru: Опция по умолчанию?

en: Default Organization Address
ru: Адрес организации поумолчанию

en: Default Role
ru: Роль по умолчанию

en: Default Status?
ru: Статус по умолчанию?

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
ru: Валюта по умолчанию, назначенная для взносов и других финансовых трансакций.

en: Default domain email address and from name.
ru: Электронный адрес и имя "От", установленные по умолчанию.

en: Default invoice payment page
ru: Платежная страница счета по умолчанию

en: Default language (if any) for contact records.
ru: Язык по умолчанию (если есть) для контактных данных

en: Default locale (%1) does not support street parsing. en_US locale will be used instead.
ru: Локаль по умолчанию не поддерживает разбор наименований улиц. Для этого надо использовать локаль en_US.

en: Default number of contacts
ru: Число контактов по умолчанию

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Recurring Start and End Notification</li><li>Contributions - Recurring Updates</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages). (<a href="%1">learn more...</a>)
ru: Версии "по умолчанию" следующих Шаблонов Сообщений о Последовательности Действий Выполняемых Системой были изменены, чтобы оперировать новую функциональность: <ul><li>Взносы - Квитанция (офлайн)</li><li>Взносы - Квитанция (онлайн)</li><li>Взносы - Регулярное Напоминание о Начале и Конце </li><li>Взносы - Регулярные Обновления</li><li>Членства - Квитанция (онлайн)</li><li>Членства - Квитанции о Регистрация и Обновлении (офлайн)</li><li>Залоги - Подтверждение</li></ul> Если вы изменили эти шаблоны, пожалуйста, просмотрите новые версии "по умолчанию" и выполните обновления, нужные для ваших экземпляров (Управление > Коммуникации > Шаблоны Сообщений > Сообщения Последовательности Действий Выполняемых Системой). (<a href="%1">узнайте больше...</a>)

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
ru: Версии "по умолчанию" следующих Шаблонов Сообщений о Последовательности Действий Выполняемых Системой были изменены, чтобы оперировать новую функциональность: <ul><li>Мероприятия - Подтверждение Регистрации и Квитанция (онлайн) </li><li>Мероприятия - Подтверждение Регистрации и Квитанция (офлайн)</li><li>Взносы - Квитанция (онлайн)</li><li>Взносы - Квитанция (офлайн)</li><li>Членства - Квитанция (онлайн)</li><li>Членства - Квитанции о Регистрация и Обновлении (офлайн)</li><li> Если вы изменили эти шаблоны, пожалуйста, просмотрите новые версии "по умолчанию" и выполните обновления, нужные для ваших экземпляров (Управление > Коммуникации > Шаблоны Сообщений > Сообщения Последовательности Действий Выполняемых Системой).

en: Default?
ru: По умолчанию?

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
ru: Задайте общий почтовый адрес (адреса), с которого можно отправлять письма контактам из CiviCRM (например, info@example.org).

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
ru: Определите роли участников для мероприятий зесь (т.е. Присутствующий, Хозяин, Докладчик...).  После этого вы можете назначить роли и проводить поиск участников посредством ролей.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
ru: Определите статусы для участников мероприятий здесь (т.е. Зарегистрирован, Присутствовал, Отменен...). После этого вы можете назначать статусы и проводить поиск участников посредством статусов.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %1
ru: Удалить %1

en: Delete %1 Type
ru: Удалить тип %1

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
ru: Удалить %1 из %2? (удалить контакт И удалить запись о том, что он был в этой группе).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
ru: Удалить %1 из %2? (это группа больше не будет находиться в списке Прошлых Групп).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
ru: Удалить %1 из %2? (это группа больше не будет находиться в списке Нерешенных Групп)

en: Delete (to trash)
ru: Удалить (в корзину)

en: Delete ACL
ru: Удалить ACL

en: Delete ACL Role Assignment
ru: Удалить назначение ACL роли

en: Delete Activities
ru: Удалить действие

en: Delete Activity
ru: Удалить действие

en: Delete Address Block
ru: Удалить блок адресов

en: Delete All Attachment(s)
ru: Удалить все вложения(е)

en: Delete Attached File
ru: Удалить прикреплённый файл

en: Delete Batch
ru: Удалить пакет

en: Delete Campaign
ru: Удалить кампанию

en: Delete Campaign Page
ru: Удалить страницу кампании

en: Delete Case
ru: Удалить дело

en: Delete CiviCRM Profile
ru: Удалить профиль CiviCRM

en: Delete CiviCRM Profile Group
ru: Удалить группу профиля CiviCRM

en: Delete Comment
ru: Удалить комментарий

en: Delete Contact
ru: Удалить контакт

en: Delete Contact Image
ru: Удалить изображение контакта

en: Delete Contact Type
ru: Удалить тип контакта

en: Delete Contact(s)
ru: Удалить контакт(ы)

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
ru: "Удалить Контакты" также должно быть разрешено, чтобы это работало.

en: Delete Contribution
ru: Удалить взнос

en: Delete Contribution Page
ru: Удалить страницу взноса

en: Delete Contributions
ru: Удалить взносы

en: Delete Credit Card
ru: Удалить Кредитную Карту

en: Delete Custom Field
ru: Удалить настраиваемое поле

en: Delete Custom Group
ru: Удалить группу

en: Delete Custom Set
ru: Удалить пользовательский набор

en: Delete Data Entry Batch
ru: Удалить данные партии

en: Delete DedupeRule
ru: Удалить правило дубликатов

en: Delete Email
ru: Удалить электронную почту

en: Delete Email Block
ru: Удалить блок email

en: Delete Event
ru: Удалить событие

en: Delete Event Template
ru: Удалить шаблон мероприятия

en: Delete File
ru: Удалить Файл

en: Delete Financial Type
ru: Удалить тип финансов

en: Delete Grant
ru: Удалить грант

en: Delete Grants
ru: Удалить гранты

en: Delete Group
ru: Удалить группу

en: Delete IM
ru: Удалить IM

en: Delete IM Block
ru: Удалить блок сервиса мгновенных сообщений

en: Delete Label Format
ru: Удалить формат подписи

en: Delete Location Type
ru: Удалить тип местонахождения

en: Delete Mail Settings
ru: Удалить настройки почты

en: Delete Mailing
ru: Удалить рассылку

en: Delete Mapping
ru: Удалить разметку

en: Delete Membership
ru: Удалить членство

en: Delete Membership Status
ru: Удалить Статус Членства

en: Delete Membership Type
ru: Удалить вид членства

en: Delete Message Template
ru: Удалить шаблон сообщения

en: Delete Note
ru: Удалить заметку

en: Delete OpenID
ru: Удалить OpenID

en: Delete OpenID Block
ru: Удалить блок Open ID

en: Delete Option "%1"
ru: Удалить Опцию "%1"

en: Delete Option Group
ru: Удалить группу опций

en: Delete PDF Page Format
ru: Удалить формат PDF-страницы

en: Delete Page - %1
ru: Удалить страницу - %1

en: Delete Participant
ru: Удалить участника

en: Delete Participant Status
ru: Удалить статус участника

en: Delete Participation
ru: Удалить участие

en: Delete Participations
ru: Удалить участников

en: Delete Payment Procesor Type
ru: Удалить тип платёжного процессора

en: Delete Payment Processor
ru: Удалить платёжный процессор

en: Delete Payment ProcessorType
ru: Удалить тип платёжного процессора

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Delete Personal Campaign Page
ru: Удалить страницу персональной кампании

en: Delete Petition
ru: Удалить обращение

en: Delete Phone Block
ru: Удалить блок телефонов

en: Delete Pledge
ru: Удалить обещание

en: Delete Pledges
ru: Удалить обещания

en: Delete Premium
ru: Удалить премию

en: Delete Price
ru: Удалить цену

en: Delete Price Field
ru: Удалить ценовое поле

en: Delete Price Set
ru: Удалить прайс

en: Delete Profile Field
ru: Удалить поле профиля

en: Delete Provider
ru: Удалить провайдера

en: Delete Relationship
ru: Удалить отношение

en: Delete Relationship for %1
ru: Удалить Отношения для %1

en: Delete Reletionship Type
ru: Удалить тип отношений

en: Delete Report Template
ru: Удалить шаблон отчёта

en: Delete Schedule Reminders
ru: Удалить запланированные напоминания

en: Delete Scheduled Job
ru: Удалить запланированное задание

en: Delete Status
ru: Удалить статус

en: Delete Survey
ru: Удалить опрос

en: Delete Website
ru: Удалить Веб-сайт

en: Delete Website Block
ru: Удалить блокировку Web-сайта

en: Delete accounting batches created by user
ru: Удалить учетные пакеты, созданные пользователем

en: Delete action is missing expected survey ID.
ru: Действию по удалению не хватает ИД опроса.

en: Delete activities
ru: Удалить действия

en: Delete all accounting batches
ru: Удалить все учетные пакеты

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
ru: Удалять элементы меню, которые вы не используете. Разместите указатель над элементом меню и щелкните правой кнопкой мыши. Затем выберите команду 'Удалить'.

en: Delete only this participant record.
ru: Удалить только эту запись участника.

en: Delete participants and events that you can edit
ru: Удалить участников и события, которые вы можете редактировать

en: Delete participants from event
ru: Удалить участников из события

en: Delete phone
ru: Удалить телефон

en: Delete report
ru: Удалить отчет

en: Delete this address
ru: Удалить этот адрес

en: Delete this message template
ru: Удалить это шаблон сообщений

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
ru: Удалить эту запись участника вместе со всеми связанными с ней записями участников.

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted?
ru: Удалён?

en: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
ru: Удаление этого платёжного процессора приведёт к тому, что некоторые страницы транзакций будут переведены в неактивный режим.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
ru: Удаление этой группы НЕ удалит контактные записи ее участников. Но будет удалена вся история и информация о подписках контактов группы.

en: Deletion Error
ru: Ошибка удаления

en: Delivery Status
ru: Статус доставки

en: Delivery Summary
ru: Обзор Доставки

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
ru: Демографическое распределение клиентов дел (и/или контактов, не связанных с делами) в вашей базе данных. Учитываются также пользовательские поля контактов.

en: Demographics
ru: Демографические данные

en: Deny ACL?
ru: Запретить ACL?

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
ru: В зависимости от того, каким образом вы хотите использовать данные iCalendar, вы можете:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
ru: В зависимости от настройки CiviCRM, приветствия по электронной и обычной почте (смотрите ниже) могут быть автоматически адаптированы соответсвенно; или информация может быть использована иначе.

en: Deposit Bank Account
ru: Депозитный Банковский Счет

en: Deprecated, virtualized setting
ru: Устаревшее, виртуализированная настройка

en: Description
ru: Описание

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
ru: Описание включено в верхней части страниц просмотра и редактирования этого вида действия.

en: Description of new group
ru: Описание новой группы

en: Description of the Group
ru: Описание группы

en: Description of the Tag
ru: Описание метки

en: Description of the relationship
ru: Описание отношения

en: Description:
ru: Описание:

en: Descriptive Title for this Footer.
ru: Описательный заголовок для подвала.

en: Descriptive Title for this Header
ru: Описательное название для заголовка

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
ru: Описательное имя, назначенное контакту или адресу мероприятия. ПРИМЕРЫ: «Адрес колледжа» для человека. «Павильон Джонсона» для мероприятия.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
ru: Описательное заглавие сообщения - используется для выбора шаблона.

en: Destination
ru: Назначение

en: Detailed Log Data
ru: Подробные Данные Журнала

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ru: Подробный отчет по опросам, обзвонам, спискам для обхода и другим исследованиям.

en: Details
ru: Детали

en: Details and Notes regarding the activity.
ru: Подробности и комментарии, касающиеся действия.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ru: Определите, является событие платным или бесплатным. Для платных  установите платёжного оператора, уровни оплаты и скидки. Дайте регистрирующимся онлайн возможность 'оплаты позже' (например, по реквизитам организации).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
ru: Определите контакты из вашей базы данных, которые должны получать эту Рассылку SMS, сначала выбрав одну или несколько <strong>Включённых Групп</strong>. (Группам должен быть назначен тип <strong>Список Рассылки</strong>, чтобы они были доступны на этом экране - вы можете обновить это для существующей группы из <strong>Управление Группами &raquo; Настройки</strong>.)

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
ru: Определите, доступна ли страница онлайн регистрации. Если да, то настройте элементы страниц регистрации, подтверждения и благодарности, а также детали подтверждающего сообщения.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
ru: Определяет обледенены ли ваши критерии с утверждениями типа И, или объединены с утверждениями тип ИЛИ. Например, вы можете захотеть найти всех людей, которые находятся в группе "Волонтеры" И людей, за которыми записан вид деятельности "Обучение Волонтеров". В этом случае используйте оператор И. Если вам нужно найти всех, кто находится в группе "Волонтеры" ИЛИ имеет запись о виде деятельности "Обучение Волонтеров", используйте оператор ИЛИ,

en: Development stage
ru: Этап разработки

en: Did not find a message template with id of %1.
ru: Шаблон сообщения с ИН %1 не найден

en: Direct Mail
ru: Направить почту

en: Direct member is:
ru: Непосредственный член:

en: Directories
ru: Папки

en: Directory Cleanup
ru: Очистка каталога

en: Directory Unwritable
ru: В каталог нельзя писать

en: Disable
ru: Выключить

en: Disable "%1"?
ru: Выключить "%1"?

en: Disable %1
ru: Отключить %1

en: Disable ACL
ru: Выключить ACL

en: Disable ACL Role Assignment
ru: Отключить назначение ACL роли

en: Disable Campaign
ru: Отключить кампанию

en: Disable CiviCRM Profile Field
ru: Деактивировать поле профиля поле CiviCRM

en: Disable CiviCRM Profile Group
ru: Деактивировать группу профиля CiviCRM

en: Disable Contact Type
ru: Деактивировать тип контакта

en: Disable Custom Field
ru: Выключить настраиваемое поле

en: Disable Custom Set
ru: Отключить пользовательский набор

en: Disable Event
ru: Отключить событие

en: Disable Financial Type
ru: Деактивировать тип финансов

en: Disable Group
ru: Отключить Группу

en: Disable Label Format
ru: Отключить формат метки

en: Disable Location Type
ru: Отключить тип местонахождения

en: Disable Mailing Component
ru: Отключить компонент рассылки

en: Disable Membership Status
ru: Отключить Статус Членства

en: Disable Membership Type
ru: Отключить вид членства

en: Disable Multiple Choice Option
ru: Деактивировать  опции множественного выбора

en: Disable Outbound Email
ru: Отключить исходящую почту

en: Disable Payment Processor
ru: Выключить платёжный процессор

en: Disable Payment ProcessorType
ru: Выключить тип платёжного процессора

en: Disable Petition
ru: Отключить обращение

en: Disable Premium
ru: Отменить Вознаграждение

en: Disable Price
ru: Отключить цену

en: Disable Price Option
ru: Отключить ценовую опцию

en: Disable Price Set
ru: Отключить прайс

en: Disable Provider
ru: Выключить провайдера

en: Disable Relationship
ru: Выключить отношение

en: Disable Relationship Type
ru: Отключить вид отношений

en: Disable Scheduled Job
ru: Отключить запланированное задание

en: Disable Status
ru: Выключить статус

en: Disable Survey
ru: Отключить опрос

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
ru: Отключить автоматическую синхронизацию. Вы должны будете использовать форму "Ручная синхронизации", чтобы синхронизировать членство и функции. самостоятельно.

en: Disable check for mandatory tokens
ru: Отключить проверку обязательных токенов

en: Disable expired relationships
ru: Отключить отношения, срок которых истек

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
ru: Отключить подтверждение email для непроверенных контактов?

en: Disable this message template
ru: Отключить это шаблоны сообщений

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
ru: Отключить эту опцию, чтобы убрать это поле из профиля, без его удаления.

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabled Statuses
ru: Статус отключено

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
ru: Отключает отношения, срок которых истек (то есть, те отношения, дата окончания которых уже в прошлом).

en: Disconnect
ru: Отключить

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Disconnecting...
ru: Отключаем...

en: Discount Amount
ru: Сумма скидки

en: Discount Set
ru: Набор скидок

en: Discounted Fees
ru: Взносы со скидкой

en: Discounts
ru: Скидеи

en: Discounts Account is
ru: Счет Скидок

en: Discounts by Signup Date?
ru: Скидки в соответствии с датой регистрации?

en: Display Amount?
ru: Отобразить сумму?

en: Display In Honor Roll
ru: Отображать в почетном списке

en: Display Membership Fee
ru: Показать членский взнос

en: Display Minimum Contribution Amount?
ru: Вывести минимальную сумму взноса?

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Display Options
ru: Показать Опции

en: Display Preferences
ru: Настройки отображения

en: Display Results As
ru: Отобразить результаты как

en: Display Results as Relationship
ru: Отобразить результаты в виде отношения

en: Display Results have been Reset
ru: Отображение Результатов было Сброшено

en: Display Style
ru: Стиль отображения

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
ru: Стиль Показа "Вкладка с таблицей" поддерживается только для наборов настраемого поля с множественными записями.

en: Display Style should be Inline for this Class
ru: Для этого класса стиль отображения должен быть " Встроенный "

en: Display Tag?
ru: Показать Тэг?

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
ru: Показать количество возле каждой опции? Если нет, тогда количество должно быть в описании опции.

en: Display clicks from each mailing
ru: Отображает статистику кликов по каждой рассылке

en: Display contacts who opened emails from a mailing
ru: Отображает контакты, которые открывали почтовые сообщения из рассылки

en: Display debug output with results.
ru: Показывать отладочный вывод с результатами.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
ru: Отображать картинку и иконку для данного местоположения в web:

en: Display in Honor Roll?
ru: Показывать в почетном списке?

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
ru: Показ в Таблице определяет, какие колонки включены в список записей настраиваемых данных. Если набор ваших настраиваемых данных имеет большое число полей, снимите этот флажок, чтобы исключить из списка менее важные поля. Все поля все еще будут включены при просмотре одной записи. Вы также можете захотеть исключить поля типа "Примечание" из списка таблиц.

en: Display in Table?
ru: Отобразить в таблице?

en: Display label for this status.
ru: Отображать заголовок для этого статуса

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
ru: Показать имя для этого статуса Членства (т.е. Новое, Текущее, Граничное, Истекшее...).

en: Display name format for individual contact display names.
ru: Формат отображения имени для контактов-персоналий

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
ru: Отобразить текст для ссылки, ведущей со страницы 'Информация о событии' на страницу 'Регистрация на событие' (например, 'Зарегистрироваться сейчас!').

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
ru: Показать плату за членство вместе с именем членства и описанием каждого варианта членства?

en: Displaying contacts where:
ru: Показать контакты, где:

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
ru: Отображение результатов как "%1" недоступно без критериев поиска из панели, которую вы только что закрыли.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ru: Выводит подробный список взносов, сгруппированных по домохозяйствам, который включает в себя и взносы, сделанные членами домохозяйств.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ru: Отображает детализированный список взносов, сгруппированных по организациям, который включает в себя и взносы, сделанные сотрудниками для организаций.

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ru: Распределить средства для других, например фонды, гранты, меценаты и т.д.

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
ru: Мальди́вский

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
ru: НЕ выбирайте "Подтип контакта", если импортируемый файл содержит смесь подтипов. В таком случае выберите встроенный ("родительский") тип и убедитесь, что ваш файл содержит столбец, задающий подтип для каждой строки.

en: Do Not E-mail
ru: Не писать

en: Do Not Email
ru: Не писать

en: Do Not Mail
ru: Не слать бумажную почту

en: Do Not Phone
ru: Не звонить

en: Do Not Sms
ru: Не присылать Sms

en: Do Not Trade
ru: Не разглашать

en: Do not display an image
ru: Не отображать изображение

en: Do not display the country field in mailing labels when the country is the same as that of the domain
ru: Не показывать поле страны в адресных наклейках, если страна совпадает с той, что в домене.

en: Do not email
ru: Не отправлять email

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
ru: Не включайте это свойство, если вы используете этот профиль как Сниппет Формы HTML, встроенный в веб-страницу не CiviCRM. reCAPTCHA требует создание динамической страницы. Передача автономной формы с включенным в нее reCAPTCHA, будет всегда приводить к ошибке проверки достоверности reCAPTCHA.

en: Do not mail
ru: Не слать бумажную почту

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
ru: Не делайте пользовательские поля обязательными, если только вы не хотите заставить всех пользователей вводить значение каждый раз, когда они добавляют или редактируют этот тип записи. Вы всегда можете сделать поле обязательным, при использовании в конткретной форме Профиля.

en: Do not merge
ru: Не объединять

en: Do not phone
ru: Не звонить

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
ru: Не печатать этикетки для контактов с включеной опцией «Не слать бумажную почту»

en: Do not select field %1 with Group by %2.
ru: Не выбирайте поле %1 вместе с группировкой по %2.

en: Do not sms
ru: Не отправлять SMS

en: Do not trade
ru: Не разглашать

en: Do you really want to remove this Smart Group?
ru: Вы действительно хотите удалить эту Смарт Группу?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
ru: Вы хотите автоматически посылать пользователю email-сообщение с подтверждением регистрации? Это email-сообщение содержит дату(-ы) мероприятия, место и контактную информацию. Это письмо также может содержать платёжные реквизиты для платных мероприятий.

en: Do you want to continue?
ru: Продолжить?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
ru: Вы хотите включить это поле в форму профиля поиска?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
ru: Хотите освободить респондентов для '%1' ?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
ru: Хотите освободить респондентов для '%1' ?

en: Docs
ru: Документация

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
ru: Разрешается ли регистрация нескольких участников е с одного и того же email адреса?

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
ru: Убедитесь, что минимальное значение thread_stack в MySQL не менее (%1k)

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
ru: Содержит ли путь CiviCRM символ PATH_SEPARATOR?

en: Does the contact have a %1 Account?
ru: Имеет ли контакт %1 учетную запись?

en: Does the mailing track Open Rate?
ru: Отслеживает ли рассылка статистику прочтений?

en: Does the mailing track click throughs?
ru: Отслеживает ли рассылка клики?

en: Does the server exist?
ru: Существует ли сервер?

en: Does the webserver know where files are stored?
ru: Знает ли веб-сервер, где хранятся файлы?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
ru: Допускает ли этот пользовательский набор полей несколько записей?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
ru: Поддерживает ли этот вид платёжных операторов регулярные пожертвования?

en: Does this contact not want to be emailed?
ru: Действительно ли этот контакт не желает получать извещения по email?

en: Does this contact not want to be mailed?
ru: Действительно ли этот контакт не желает получать извещения обычной почтой?

en: Does this contact not want to be phoned?
ru: Действительно ли этот контакт не желает, чтобы с ним связывались по телефону?

en: Does this contact not want to receive messages?
ru: Действительно ли этот контакт не желает получать извещения?

en: Does this contact not want trade?
ru: Действительно ли этот контакт не желает участвовать в торговле?

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
ru: Требует ли ваш сервер SMTP аутентификации (имя пользователя+пароль)?

en: Domain
ru: Домен

en: Domain (organization) address
ru: Адрес домена (организации)

en: Domain (organization) email
ru: Email домена (организации)

en: Domain (organization) phone
ru: Телефон домена (организации)

en: Domain Description
ru: Описание домена

en: Domain ID
ru: ИД домена

en: Domain Name
ru: Имя домена

en: Domain address - displays your organization's postal address.
ru: Адрес домена - показывает почтовый адрес вашей организации

en: Domain information for '%1' has been saved.
ru: Информация о домене '%1' была сохранена.

en: Domain name
ru: Имя домена

en: Don't Link this Field
ru: Не создавать ссылку на это поле

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
ru: Не проверять наличние обязательных токенов (адрес домена; адрес для отписки) перед отправкой рассылок. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: обязательные токены — страховка, которая обеспечивает выполнение американского закона CAN-SPAM Act. Отключайте их только если ваша организация использует другие механизмы соблюдения или не подпадает под юрисдикцию CAN-SPAM.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
ru: Не указывать мой взнос в почетном списке.

en: Donate Link Text
ru: Текст ссылки "Пожертвовать"

en: Donate Now
ru: Пожертвовать

en: Donation
ru: Пожертвование

en: Donation Button
ru: Кнопка "Пожертвование"

en: Donations
ru: Пожертвования

en: Done
ru: Готово

en: Done with Preview
ru: Завершить с предварительным просмотром

en: Donor Email
ru: E-mail спонсора

en: Donor Name
ru: Имя спонсора

en: Donor Phone
ru: Телефон спонсора

en: Donor-advised Fund
ru: Именной Фонд

en: Donors
ru: Спонсоры

en: Download
ru: Загрузить пакет

en: Download Batch
ru: Загрузить пакет

en: Download CiviCRM.
ru: Загрузить CiviCRM.

en: Download Conflicts
ru: Конфликты загрузок

en: Download Duplicates
ru: Дубликаты загрузки

en: Download Errors
ru: Ошибки загрузки

en: Download Extension
ru: Скачать расширения

en: Download Mismatched Activity records
ru: Скачать несоответствующие записи действий

en: Download Mismatched Contacts
ru: Загрузить несовпадающие контакты

en: Download Mismatched Contributions
ru: Скачать Перепутанные Взносы

en: Download Mismatched Memberships
ru: Скачать Нсовпадающие Членства

en: Download Mismatched participants
ru: Скачать Несовпадающих участников

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
ru: Загрузить файл iCalendar (с расширением *.ics) на свой локальный компьютер.

en: Download and Install
ru: Скачать и установить

en: Download and Install "%1"?
ru: Скачать и установить "%1"?

en: Download iCalendar File
ru: Загрузить файл iCalendar

en: Download iCalendar File:
ru: Загрузить файл iCalendar:

en: Download iCalendar entry for current and future public events.
ru: Скачать ссылку  ICalendar для этого и будущих открытых событий

en: Download iCalendar entry for this event.
ru: Скачать запись iCalendar для этого мероприятия

en: Download location
ru: Место скачивания

en: Downloaded Invoice
ru: Загруженный Счет

en: Downloaded Invoice.
ru: Загруженный Счет.

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
ru: Скачав это расширение, вы получите новый функционал. Убедитесь, пожалуйста, что источник расширения, которое вы устанавливаете или обновляете, заслуживает доверия.

en: Dr.
ru: Д-р.

en: Draft / Unscheduled
ru: Черновик / незапланировано

en: Drilldown Report ID
ru: ИД Drilldown Отчета

en: Drop-down (select list)
ru: Нисподающий список (выбор из списка)

en: Dropdown Options
ru: Опции выпадающего списка

en: Drupal Database Details
ru: Информация о базе данных Drupal

en: Drupal Database Settings
ru: Параметры базы Drupal

en: Drupal ID
ru: ИН Drupal'а

en: Drupal Role
ru: Роль Drupal

en: Drupal User
ru: Пользователь Drupal

en: Drupal User Registration
ru: Drupal регистрация пользователя

en: Drupal session table cleared.
ru: Таблица сессий Drupal очищена.

en: Drupal user account registration option?
ru: Опция регистрации учетной записи пользователя Drupal?

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
ru: Только для Drupal. Должен быть включен модуль Rules (бета-функция - использовать осторожно).

en: Due Date
ru: Дата оплаты

en: Dummy Payment Processor
ru: Тестовый платёжный оператор

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Duplicate Contacts
ru: Дублировать Контакты

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
ru: Дубликат имени разметки для импорта взносов

en: Duplicate Import Mapping Name
ru: Название разметки импорта повторяется

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
ru: Дубликат Имени Разметки Импорта Членства

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
ru: Дубликат имени разметки импорта участников

en: Duplicate Matching
ru: Дублировать Соответсвие

en: Duplicate Matching Rule
ru: Дублировать правило соответствия

en: Duplicate Option label
ru: Дубликат заголовка для опции

en: Duplicate Option values
ru: Дубликат значений для опций

en: Duplicate Rows
ru: Дублирующие записи

en: Duplicate Rules
ru: Дублировать Правила

en: Duplicate Template Name.
ru: Имя шаблона дубликатов

en: Duplicate label value
ru: Дубликат названия

en: Duplicate matching rule
ru: Дублировать правило соответствия

en: Duplicate value for External ID.
ru: Дублировать значение для Внешнего ИД.

en: Duplicate weight value
ru: Дубликат значения веса

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration (Days)
ru: Длительность (дней)

en: Duration (min)
ru: Продолжительность (мин)

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
ru: Длительность подписки или услуги (т.е. 12-месячная подписка).

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
ru: Длительность этого членства (т.е. 30 дней, 2 месяца, 5 лет, пожизненно)

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: Dynamic
ru: Динамично

en: Dynamic Form Creator
ru: Создатель динамических форм

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: ERROR: Title is not Set
ru: Ошибка: Заголовок не введен

en: EXAMPLE:
ru: ПРИМЕР:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
ru: ПРИМЕР: Ценовой набор с 3 полями цены. Общенациональное членство (с 3 вариантами цены - в виде переключателей); региональное членство (флажок) и необязательная подписка на журнал.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
ru: ПРИМЕР: Некоторая организация, имеющая один центральный и 5 региональных офисов, помещает своих представителей в каждом регионе в соответствующие группы. Затем они создают группу "Центральная" и определяют ее как "родителя" для всех региональных групп. Теперь центральный офис может, например, отправлять почту группе "Центральная", зная, что ее также получат все контакты в региональных группах.

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
ru: ПРИМЕР: При заданных типах мероприятий этот URL извлечет все мероприятия типа 'Сбор средств', которые были начаты не раньше 1 января 2007 года.

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
ru: ПРИМЕР: Если вы используете CiviEvent и хотите собирать информацию от людей, регистрирующихся для участия в ваших мероприятиях, выберите "Участники". Если информация специфична для одного типа участников (например, волонтеров), выберите "Роли участников" и выберите соответствующую роль (например, 'Доброволец').

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
ru: ПРИМЕР: Если установить длину 8 для поля 'Почтовый адрес', то для значения '101 Delaplane Ave.' совпадением будет считаться '101 Delaplane St.', поскольку совпадают первые 8 символов. Если значение длины оставить незаполненным, то сравнение выполняется для полного значения поля.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
ru: ПРИМЕР: Если вы хотите, чтобы сообщение начиналось со слова "Уважаемый" с последующим именем получателя, используйте в теле сообщения маркер %1. <em>Уважаемый %1</em>

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
ru: ПРИМЕР: Вы можете ввести <em>fiesta</em> и получить выборку по контакту, для которого в примечаниях содержится строка <em>Fall Fiesta</em>

en: EXAMPLES
ru: ПРИМЕРЫ

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
ru: ИСКЛЮЧИТЬ получателей этих сообщений

en: Each
ru: Каждый

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
ru: Каждой Роли CiviCRM ACL назначается набор разрешений. Используйте эту ссылку для создания или редактирования разных ролей, необходимых для вашего сайта.

en: Each anniversary
ru: Каждую годовщину

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
ru: Каждый файл по размеру должен быть меньше %1M. Вы также можете добавить короткое описание.

en: Edit
ru: Править

en: Edit %1
ru: Редактировать %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
ru: Редактировать критерии %1 смарт-группы

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
ru: Отредактируйте <strong>Настройки наград</strong>, чтобы создать заголовок и вводное сообщение (например, ... в качестве знака признательности за вашу поддержку вы сможете выбрать один из восхитительных благодарственных подарков...). При желании, контакту можно предоставить адрес электронной почты и/или номер телефона для справок.

en: Edit ACL
ru: Править ACL

en: Edit ACL &ndash; %1
ru: Изменить ACL &ndash; %1

en: Edit ACL Role Assignment
ru: Редактировать назначение ACL роли

en: Edit Address Elements
ru: Редактировать элементы адреса

en: Edit Batch
ru: Изменить пакет

en: Edit Campaign
ru: Править кампанию

en: Edit CiviCRM Profile Field
ru: Редактировать поле профиля CiviCRM

en: Edit CiviCRM Profile Group
ru: Редактировать группу профиля CiviCRM

en: Edit Comment
ru: Редактировать комментарий

en: Edit Complete Street Address
ru: Редактировать полный почтовый адрес

en: Edit Contact
ru: Редактировать контакт

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
ru: Редактировать Контакт (Просмотреть Страницу Сводки Контакта)

en: Edit Contact Details
ru: Редактировать данные о контакте

en: Edit Contact Information
ru: Редактировать информацию о контакте

en: Edit Contact Name
ru: Редактировать Имя Контакт

en: Edit Contact Type
ru: Редактировать тип контакта

en: Edit Contribution
ru: Редактировать взнос

en: Edit Credit Card
ru: Редактировать Кредитную Карточку

en: Edit Custom Field
ru: Редактировать настраиваемое поле

en: Edit Custom Set
ru: Редактировать пользовательский набор

en: Edit Data Entry Batch
ru: Редактировать данные партии

en: Edit Date Type
ru: Редактировать тип даты

en: Edit DedupeRule
ru: Редактировать правило дубликатов

en: Edit Details
ru: Редактировать Детали

en: Edit Domain Information
ru: Редактировать инфо о домене

en: Edit Event Template
ru: Редактировать шаблон мероприятия

en: Edit Field
ru: Редактировать поле

en: Edit Financial Type
ru: Редактировать тип финансов

en: Edit Grant
ru: Править грант

en: Edit Group
ru: Править группу

en: Edit Label Format
ru: Редактировать формат подписи

en: Edit Link
ru: Редактировать Ссылку

en: Edit Location Type
ru: Редактировать тип местонахождения

en: Edit Mail Settings
ru: Редактировать настройки почты

en: Edit Mailing Component
ru: Редактировать компонент рассылки

en: Edit Mapping
ru: Редактировать разметку

en: Edit Membership
ru: Редактировать членство

en: Edit Membership Status
ru: Редактировать Статус Членства

en: Edit Membership Type
ru: Редактировать виды членства

en: Edit Message Template
ru: Редактировать шаблон сообщения

en: Edit Multiple Choice Option
ru: Редактировать опции множественного выбора

en: Edit Multiple Choice Options
ru: Редактировать возможности множественного выбора

en: Edit Note
ru: Редактировать заметку

en: Edit Option
ru: Редактировать опцию

en: Edit Option Group
ru: Редактировать группу опций

en: Edit PDF Page Format
ru: Редактировать формат PDF-страницы

en: Edit Participant Status
ru: Редактировать статус участника

en: Edit Participant Status Options
ru: Редактировать статус участника

en: Edit Participation
ru: Редактировать участие

en: Edit Payment Procesor Type
ru: Править тип платёжного процессора

en: Edit Payment Processor
ru: Настроить платёжный процессор

en: Edit Payment ProcessorType
ru: Править тип платёжного процессора

en: Edit Personal Campaign Page
ru: Редактировать страницу персональной кампании?

en: Edit Petition
ru: Править обращение

en: Edit Pledge
ru: Править обещание

en: Edit Premium
ru: Редактировать Вознаграждение

en: Edit Price
ru: Редактировать цену

en: Edit Price Field
ru: Редактировать ценовое поле

en: Edit Price Option
ru: Редактировать ценовую опцию

en: Edit Price Options
ru: Редактировать ценовые опции

en: Edit Price Set
ru: Редактировать прайс

en: Edit Profile
ru: Редактировать профиль

en: Edit Provider
ru: Изменить провайдера

en: Edit Recurring Payment
ru: Изменить регулярный платеж

en: Edit Relationship
ru: Править отношение

en: Edit Relationship Type
ru: Изменить вид отношений

en: Edit Relationship for %1
ru: Редактировать Отношения для %1

en: Edit Report Template
ru: Править шаблон отчёта

en: Edit Rule
ru: Редактировать Правила

en: Edit Schedule Reminders
ru: Редактировать запланированные напоминания

en: Edit Scheduled Job
ru: Редактировать заплинированное задание

en: Edit Scheduled Payment
ru: Редактировать планируемые обещанные платежи

en: Edit Scheduled Pledge Payment
ru: Править планируемые обещанные платежи

en: Edit Search Criteria
ru: Редактировать критерии поиска

en: Edit Settings
ru: Редактировать настройки

en: Edit Smart Group
ru: Редактировать Смарт Группу

en: Edit Smart Group Criteria
ru: Редактирование критериев смарт-группы

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
ru: Редактировать критерий поиска смарт группы для %1

en: Edit Status
ru: Изменить статус

en: Edit Street Address
ru: Редактировать почтовый адрес

en: Edit Survey
ru: Править опрос

en: Edit Tags
ru: Редактировать тэги

en: Edit Widget Colors
ru: Редактировать Цвета Значка

en: Edit Your Page
ru: Править вашу страницу

en: Edit Your Personal Campaign Page
ru: Редактировать вашу страницу персональной кампании

en: Edit accounting batches created by user
ru: Редактировать учетные пакеты, созданные пользователем

en: Edit activity
ru: Редактировать это действие

en: Edit address
ru: Редактировать Адреса

en: Edit all accounting batches
ru: Редактировать все учетные пакеты

en: Edit all private reports
ru: Редактировать все приватные отчеты

en: Edit all reports that have been marked as reserved
ru: Редактировать все отчеты, которые были отмечены как зарезервированные

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
ru: Редактировать и отключать Зарезервированные Группы (Группы с Необходимым Редактированием)

en: Edit association rule
ru: Редактировать правило ассоциации

en: Edit communication preferences
ru: Редактировать Предпочтения Связи

en: Edit demographics
ru: Редактировать демографические данные

en: Edit events even without specific ACL granted
ru: Редактировать события без разрешения, прописанного в  ACL

en: Edit flag was not numeric.
ru: Флаг правки не числовой.

en: Edit global settings for this custom field.
ru: Редактировать общие настройки для этого настроемого поля.

en: Edit info
ru: Редактировать информацию

en: Edit name
ru: Редактировать имя

en: Edit settings
ru: Настроить

en: Edit this message template
ru: Редактировать шаблон сообщений

en: Edit this relationship.
ru: Править это отношение

en: Editing Contacts
ru: Редактирование контактов

en: Editing Master Address
ru: Редактирование Основного Адреса

en: Eg: if you choose '2' then the lead booker can bring 2 guests; there would be a limit of 3 participants in total per booking.
ru: Например: если вы выберете «2», то регистрирующийся может пригласить 2 гостей; общее количество участников на одно бронирование составляет не более 3 человек.

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ru: Или установите фильтр хотя бы на один тип отношений, или отмените выбор членства и отношений из списка полей.

en: Elavon - recurring payments not implemented
ru: Elavon - отсутствует поддержка регулярных платежей

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
ru: Виртуальная торговля Elavon / Nova

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
ru: Elavon / Nova - шлюзу виртуальной торговли требуется curl с поддержкой SSL

en: Elavon Payment Processor
ru: Платёжный оператор Elavon

en: Eligible
ru: Подходящий

en: Email (Contact A)
ru: Послать email (контакт А)

en: Email (Contact B)
ru: Послать email (контакт B)

en: Email (Main)
ru: Адрес электронной почты (основной)

en: Email (reserved)
ru: Электронная почта (зарезервированная)

en: Email Address
ru: E-mail

en: Email Delivery
ru: Доставка Электронной Почты

en: Email Delivery Settings
ru: Настройка доставки email

en: Email Disabled
ru: E-mail отключен

en: Email Domain
ru: Email домен

en: Email Format
ru: Формат email адреса

en: Email Greeting
ru: Email-приветствие

en: Email Greeting - Custom
ru: Приветствия для email  - Настраиваемое

en: Email Greeting Custom
ru: Настраиваемое email приветствие - %1

en: Email Greeting ID
ru: ID Email-приветствия

en: Email Greeting Type
ru: Тип e-mail приветствия

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
ru: Приветствие по электронной почте должно соответствовать одному из предложенных настроенных форматов. Проверьте Управление >> Настройки системы >> Приветствие по электронной почте для корректных значений

en: Email Hold
ru: Удержание Электронной почты

en: Email ID
ru: ИД электронной почты

en: Email Location Type
ru: Тип размещения адреса электронной почты

en: Email Notification
ru: Уведомление по электронной почте

en: Email On Hold
ru: E-mail заблокирован

en: Email Receipt to Contributor?
ru: Отослать чек автору взноса по email?

en: Email Receipts
ru: Квитанции по электронной почте

en: Email Report Instance To
ru: Написать письмо о предоставлении отчета для

en: Email Settings
ru: Настройки email

en: Email a Contact
ru: Написать контакту

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
ru: Отослать полную копию этого действия другим людям, связанным с этим делом. Нажмите в верхнем левом поле, чтобы выделить все.

en: Email address
ru: E-mail

en: Email address domain (the part after @).
ru: Email адрес домена (часть после @).

en: Email address in "from" field
ru: E-mail в поле "Отправитель"

en: Email address is not valid
ru: Не действительный адрес e-mail

en: Email address is required to opt out.
ru: Чтобы отказаться, нужен адрес e-mail.

en: Email address is required to unsubscribe.
ru: Чтобы отписаться, нужен адрес e-mail.

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
ru: Домен email должен соотвествовать действительному формату интернет-домена (например, 'example.org')

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
ru: Поле email должно быть включено в профиль, если вы хотите использовать группу(ы),

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
ru: Электронное письмо не было отправлено для %1 контактов. У них указаны неверные адреса почты или в их настройках установлен флажок "не отправлять почту".

en: Email has been sent to : %1
ru: Email  был отправлен %1

en: Email is not valid.
ru: Email не действителен.

en: Email on hold - generally due to bouncing.
ru: Заблокированный адрес электронной почты (обычно из-за множественной пересылки).

en: Email only
ru: Только электронная почта

en: Email sent.
ru: e-mail выслан.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ru: Электронное сообщение НЕ было отправлено %1 контактам (для файла отсутствует адрес электронной почты, в настройках задано НЕ ОТПРАВЛЯТЬ ЭЛЕКТРОННЫЕ СООБЩЕНИЯ или контакт умер).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ru[0]: Email не отправлен %count контакту (не найден email адрес или предпочтения контакта указывают НЕ ОБЩАТЬСЯ ПО email или контакт мертв).
ru[1]: Email не отправлен %count контактам (не найден email адрес или предпочтения контакта указывают НЕ ОБЩАТЬСЯ ПО email или контакт мертв).
ru[2]: Email не отправлен %count контактам (не найден email адрес или предпочтения контакта указывают НЕ ОБЩАТЬСЯ ПО email или контакт мертв).
ru[3]: Email не отправлен %count контактам (не найден email адрес или предпочтения контакта указывают НЕ ОБЩАТЬСЯ ПО email или контакт мертв).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
ru[0]: Сообщение НЕ будет отослано %count контакту
ru[1]: Сообщение НЕ будет отослано %count контактам
ru[2]: Сообщение НЕ будет отослано %count контактам
ru[3]: Сообщение НЕ будет отослано %count контактам

en: Email-to-Activity
ru: Почта в соотношении с действиями

en: Email-to-Activity Processing
ru: Обработка почты в сопоставлении с действиями

en: Emailed Invoice
ru: Счет, отправленный по электронной почте.

en: Emailed Invoice.
ru: Счет, отправленный по электронной почте.

en: Emails Restored
ru: Адреса электронной почты Восстановлены

en: Emergency
ru: Срочно

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
ru: Сотрудник <-> Работодатель и бытовые отношения оба имеют специальные характеристики.

en: Employee Name
ru: Имя работника

en: Employee Since
ru: Работает с

en: Employee of
ru: Сотрудник в

en: Employer
ru: Работодатель

en: Employer Name
ru: Название работодателя

en: Employer of
ru: Работодатель для

en: Employment relationship.
ru: Отношение работодателя

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
ru: Очищает кэш шаблона и/или папки временно загруженных файлов.

en: Enable
ru: Включить

en: Enable "%1"?
ru: Включить "%1"?

en: Enable %1
ru: Включить %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
ru: Активизировать <a href='%1'>типы дел</a>.

en: Enable ACL
ru: Включить ACL

en: Enable ACL Role Assignment
ru: Включить назначение ACL роли

en: Enable Access Control by Financial Type
ru: Разрешить контроль доступа по типу финансирования

en: Enable Campaign
ru: Включить кампанию

en: Enable CiviCRM Profile Field
ru: Активировать поле профиля CiviCRM

en: Enable CiviCRM Profile Group
ru: Активировать группу профиля CiviCRM

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
ru: Включить модули CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport и/или CiviGrant.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
ru: Позволить CiviMail создавать действия после доставки

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
ru: Разрешить CiviMail генерировать заголовки Message-ID

en: Enable Components
ru: Включить модули

en: Enable Contact Type
ru: Активировать тип контакта

en: Enable Custom Field
ru: Включить настраиваемое поле

en: Enable Custom Set
ru: Активизировать пользовательский набор

en: Enable Deferred Revenue
ru: Разрешить отложенную выручку

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
ru: Активизировать двойную подписку для поля Группы профиля

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
ru: Активизировать двойную подписку для профилей, которые используют настройку "Добавить в группу"

en: Enable Event
ru: Включить событие

en: Enable Financial Type
ru: Активировать тип финансов

en: Enable Group
ru: Включить группу

en: Enable Label Format
ru: Включить формат метки

en: Enable Location Type
ru: Включить тип местонахождения

en: Enable Mailing Component
ru: Включить компонент рассылки

en: Enable Membership Status
ru: Включить Статус Членства

en: Enable Membership Type
ru: Включить вид членства

en: Enable Multi Site Configuration
ru: Разрешить конфигурация мульти-сайтинга

en: Enable Multiple Languages
ru: Включить поддержку многоязычности

en: Enable Pay Later option?
ru: Включить опцию 'оплатить позже'?

en: Enable Payment Processor
ru: Включить платёжный процессор

en: Enable Payment ProcessorType
ru: Включить тип платёжного процессора

en: Enable Personal Campaign Pages
ru: Включить личные страницы кампаний

en: Enable Personal Campaign Pages?
ru: Включить личные страницы кампаний?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
ru: Активизировать страницы персональных кампаний? (для данной страницы взносов)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
ru: Активизировать страницы персональных кампаний? (для данного мероприятия)

en: Enable Petition
ru: Включить обращение

en: Enable Popup Forms
ru: Включить всплывающие формы

en: Enable Premium
ru: Включить премию

en: Enable Price
ru: Включить цену

en: Enable Price Option
ru: Включить ценовую опцию

en: Enable Price Set
ru: Включить прайс

en: Enable Provider
ru: Включить провайдера

en: Enable Relationship
ru: Включить отношение

en: Enable Relationship Type
ru: Включить вид отношений

en: Enable Scheduled Job
ru: Включить запланированное задание

en: Enable Status
ru: Включить статус

en: Enable Survey
ru: Включить опрос

en: Enable Tax and Invoicing
ru: Включить налогообложение и счета

en: Enable Widget?
ru: Включить виджет?

en: Enable components
ru: Включить модули

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
ru: Включить возможности отладки включая показ переменных шаблона и отслеживание.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
ru: Разрешить на сервере глобальную блокировку  для CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
ru: Включить отображение местоположения для этого профиля?

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
ru: Разрешить несколько email адресов для контакта.

en: Enable repetition.
ru: Включить повторы

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ru: Активизировать раздел 'Награды' для данной страницы онлайн-взноса и настроить заголовок и вводное сообщение (например, ... в качестве знака признательности за вашу поддержку вы сможете выбрать один из восхитительных благодарственных подарков...). При желании, контакту можно предоставить адрес электронной почты и/или номер телефона для справок. Затем выберите и просмотрите награды, которые вы хотите предложить на этой странице взноса.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
ru: Включить нужные модули CiviCRM. (CiviContribute, CiviEvent и т.д.)

en: Enable this message template
ru: Включить этот шаблон сообщений

en: Enable workflow support for CiviMail
ru: Разрешить поддержку процесса для CiviMail

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled?
ru: Включено?

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
ru: Включает опции Лист ожидания и Подтверждение регистрации

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
ru: Активизация виджета для этой страницы взноса тем, кто вас поддерживает, легко провести кампанию по сбору средств посредством внедрения элемента с динамическим контентом в любую Web-страницу. Виджеты CiviContribute отображают в режиме реального времени ваше продвижение к намеченным целям, а включают кнопку 'Внести взнос', которая переадресовывает пользователей непосредственно к соответствующей странице онлайн-взноса.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Включение многоязычности изменит схему вашей базы данных, удостовертесь, что вы понимаете последствия включения этой функции; настоятельно рекомендуется сделать резервную копию б

en: Enabling this setting will update related contribution of membership(s) except if the membership is paid for with a recurring contribution.
ru: Включение этой опции затронет связанные поступления от членства, исключая случаи, если членство оплачивается повторяющимися периодическими платежами.

en: Encounter Medium
ru: Промежуточная встреча

en: End
ru: Конец

en: End Action
ru: Конец операции

en: End Date
ru: Дата завершения

en: End Date One
ru: Дата завершения один

en: End Date Two
ru: Дата завершения два

en: End Event
ru: Окончание мероприятия

en: End Event Adjust Interval
ru: Интервал окончания мероприятия настройки

en: End Event Adjust Unit
ru: Единица настройки окончания мероприятия

en: End Event Adjustment
ru: Настройка окончания мероприятия

en: End Frequency Interval
ru: Интервал для повторов конечного действия

en: End Frequency Unit
ru: Единица частоты повторения конечного действия

en: End date
ru: Дата завершения

en: End date must be the same or later than start date.
ru: Дата окончания должна быть той же или позднее даты начала.

en: End date should be after Start date.
ru: Дата окончания должна быть позже даты начала

en: End date should be after current entity's start date
ru: Дата окончания должна быть после даты начала данного объекта

en: Ended
ru: Завершено

en: Ends
ru: Заканчивается

en: Ends with
ru: Оканчивается на

en: Engagement Index
ru: Индекс участия

en: Engagement Level
ru: Уровень участия

en: English (Australia)
ru: Английский (Австралия)

en: English (Canada)
ru: Английский (Канада)

en: English (United Kingdom)
ru: Английский (Великобритания)

en: English (United States)
ru: Английский (Соединённые Шта́ты Аме́рики)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
ru: Английский суффикс для дня месяца ('st', 'nd', 'rd', 'th')

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
ru: Убедитесь, что вы все еще зарегистрированы в системе и имеете разрешение для доступа к этому свойству.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
ru: Введите <strong>pj-ql-01</strong>. Это имя пользователя, связанное с общей тестовой учетной записью PayJunction.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
ru: Введите <strong>pj-ql-01</strong>. Это пароль, связанный с общей тестовой учетной записью PayJunction.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
ru: Введите список, разделенный запятыми, опций цветов, размеров, т.д. для продукта, если возможно. Плательщикам будет предоставлено развертывающееся меню этих опций, когда они выберут этот продукт.

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
ru: Введите описательное имя для этого адресного блока, такое как "Летний Дом", "Адрес Школы", и т. д.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
ru: Введите имя для описания этого разрешения (например, 'Редактировать контакты экспертного совета').

en: Enter a message to accompany this contribution.
ru: Введите сопроводительное сообщение для этого взноса.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
ru: Введите сообщение, которое вы хотите включить в начале сообщения подтверждения. ПРИМЕР: 'Благодарим за регистрацию на это событие.'

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
ru: Введите сообщение, которое вы хотите включить в начале сообщения подтверждения. ПРИМЕР: 'Благодарим за регистрацию на этом событии.'

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
ru: Введите сообщение, которое вы желаете включить в начало квитанции Е-почтой. ПРИМЕР: 'Благодарим за поддержку нашей организации вашим членством.'

en: Enter a name and description for your Saved Search
ru: Введите название и описание для сохраненного поиска

en: Enter a new organization
ru: Введите новую организацию

en: Enter a positive integer
ru: Введите положительное целое число

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
ru: Введите уникальное имя и описание создаваемой группы. Затем нажмите 'Продолжить' чтобы найти контакты для добавления в новую группу.

en: Enter a valid URL
ru: Введите правильный адрес (URL)

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
ru: Введите здесь некоторое значение, если вы хотите увеличивать количество зарегистрированных участников на единицу с проверкой максимального числа участников, допустимого для данного мероприятия.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
ru: Введите здесь некоторое значение, если вы хотите увеличивать количество зарегистрированных участников на единицу с проверкой максимального числа участников, допустимого для данного мероприятия. Например, если это поле цены предназначено для таблицы акции, рассчитанной на восемь человек, вы можете указать в поле "Количество участников" значение 8.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
ru: Введите альтернативную целевую сумму для этой страницы взносов (напр. для этой 'кампании'). Если вы включите значок взноса для этого странице, он будет отслеживать прогресс относительно указанной цели. Иначе, цель будет выведена как 'неограничена'.

en: Enter at least one result option.
ru: Введите хотя бы один вариант результата.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
ru: Введите описательное имя для данного правила поиска соответствий.

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
ru: Введите ссылки и/или текст, которые вы хотите показать внизу страницы благодарности. Вы можете использовать эту зону содержимого для мотивации плательщиков для захода на страницу «Рассказать другу» и других вещей.

en: Enter name to save message template
ru: Введите имя для сохранения шаблона сообщения.

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
ru: Введите примечание или сообщение, которое будет отображено в счете или кредитной заметке в формате PDF

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
ru: Необязательный «дополнительный» код («плюс 4» для адресов в США).

en: Enter prefix to be be preprended when creating an invoice number
ru: Введите префикс, который будет перед номером счёта

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
ru: Введите префикс для отображения в счете в формате PDF

en: Enter records
ru: Введите записи

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
ru: Введите текст (и необходимые HTML теги) для благодарственного сообщения, которое будет показано вверху страницы благодарности.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
ru: Введите "путь класса" для этого настраиваемого поиска.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
ru: Введите адрес электронной почты учетной записи Merchant, связанный с вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записью PayPal Merchant.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
ru: Введите адрес электронной почты учетной записи Merchant, связанный с вашей ТЕСТОВОЙ (песочница) учетной записью PayPal Merchant. (Это НЕ логин вашего центра разработчика, если только они не совпадают.)

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
ru: Введите пароль, связанный с вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записью.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
ru: Введите адрес SMTP сервера, в формате "smtp.example.com". Если сервер использует SSL, добавьте "ssl://" в начало адреса, например "ssl://smtp.example.com".

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
ru: Путь к sendmail. ПРИМЕР: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
ru: Введите имя пользователя, связанное с вашей РЕАЛЬНОЙ учетной записью.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
ru: Введите знак, используемый для разделения колонок данных в вашем импортируемом файле. По умолчанию, поле будет заполнено c разделителем, определенным в ваших общих настройках. Общепринятые значения включают: запятую, точку с запятой, или вертикальную черту. Для импортирования файла разделенного закладкой, введите  "закладка" (без кавычек) в поле.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
ru: Введите целевой URL. Обычно для страниц CiviCRM рекомендуется использовать относительные URL-адреса (например, ссылки на профили). Полные URL используются для внешних страниц. Если вы создаете раздел меню, не содержащий открываемой по щелчку целевой страницы, оставьте это поле пустым.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
ru: Введите название организации или предприятия, владеющего этим доменом CiviCRM. Для включения этого значения в содержимое почтовой рассылки используйте символ %1. Его применяют в сообщении по умолчанию об отказе от рассылки.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
ru: Введите имя, которое вы хотите отображать в списках для этого взноса. Можете использовать условное имя наподобие 'Семья Ивановых' или 'Саша и Маша'.

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
ru: Введите путь и класс для настраиваемой функции обработки ошибок PHP, если вы хотите перекрыть встроенную обработку ошибок CiviCRM для вашего сайта.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
ru: Введите в эту таблицу до пятнадцати (15) опций множественного выбора 
    (нажмите "другой выбор" для каждого дополнительного выбора).
    Если вам необходимо больше десяти опций, вы можете создать неограниченное количество дополнительных выборов, используя ссылку Опция "Редактировать Цену" после сохранения этого нового поля. Введите описание опции в колонке 'Метка', а связанную цену в колонке 'Количество'. Нажмите переключатель "По умолчанию" слева от опции, если вы хотите, чтобы это было выбрано по умолчанию.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
ru: Введите до 10 опций множественного выбора в эту таблицу (щелкните на 'еще один вариант' для каждого дополнительного варианта). Если вам необходимо больше, чем 10 опций, вы можете создать неограниченное число дополнительных вариантов, используя ссылку Редактировать Опции Множественного Выбора, после сохранения этого нового поля. Если желаете, вы можете отметить один из вариантов как избранный по умолчанию. 'Метка' опции указана в форме, а 'значение' опции сохранено в записи контакта. Метка и значение могут быть одинаковыми или отличаться. Неактивные опции скрыты при выводе поля.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
ru: Введите в этой таблице до 10 разных вариантов (для каждого дополнительного элемента щелкайте 'еще один вариант'). Можете воспользоваться существующими вариантами из набора результатов для другого опроса.

en: Enter valid email address.
ru: Введите корректный e-mail

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
ru: Введите значения для полей, которые вы хотите обновить. Для сохранения существующих значений оставьте поля пустыми.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
ru: Введите ваш адрес e-mail и сделайте отметку возле каждого списка рассылки, к которому вы желаете присоединиться. Потом щелкните на <strong>Подписка</strong>. Вы через некоторое время получите запрос на подтверждение через e-mail для каждого избранного списка. Включите вашу подписку для каждого списка, ответив на соответствующее сообщение e-mail.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
ru: Введите ваш адрес e-mail и щелкните на <strong>Подписка</strong>. Вы через некоторое время получите запрос на подтверждение через e-mail. Ваша подписка будет активирована после вашего ответа на это сообщение.

en: Entity ID
ru: ИД объекта

en: Entity Name
ru: Имя Объекта

en: Entity Recipient
ru: Получатель объекта

en: Entity Role
ru: Роль Объекта

en: Entity Status
ru: Состояние объекта

en: Entity Table
ru: Таблица единиц

en: Entity Tag ID
ru: ИД тега объекта

en: Entity Type
ru: Тип объекта

en: Entity Value
ru: Значение объекта

en: Entity:
ru: Объект:

en: Envelope #10
ru: Конверт #10

en: Envelope #11
ru: Конверт #11

en: Envelope #12
ru: Конверт #12

en: Envelope #14
ru: Конверт #14

en: Envelope #9
ru: Конверт #9

en: Envelope ISO B4
ru: Конверт ISO B4

en: Envelope ISO B5
ru: Конверт ISO B5

en: Envelope ISO B6
ru: Конверт ISO B6

en: Envelope ISO C3
ru: Конверт ISO C3

en: Envelope ISO C4
ru: Конверт ISO C4

en: Envelope ISO C5
ru: Конверт ISO C5

en: Envelope ISO C6
ru: Конверт ISO C6

en: Envelope ISO DL
ru: Конверт ISO DL

en: Environment settings
ru: Настройки окружения

en: Error
ru: Ошибка

en: Error - the synchronization interval must be at least 1
ru: Ошибка - интервал синхронизации должен быть как минимум 1

en: Error Code:
ru: Код ошибки:

en: Error Details
ru: Сведения об ошибке

en: Error Field
ru: Поле ошибки

en: Error Value
ru: Значение ошибки

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
ru: Ошибка проверки имени пользователя. Пожалуйста, перезагрузите форму и попробуйте снова.

en: Error in SMTP transaction
ru: Ошибка в SMTP-транзакции

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
ru: Ошибка загрузки файла модуля (%1). Пожалуйста, восстановите файл или отключите модуль.

en: Error message:
ru: Сообщение об ошибке:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
ru: Ошибка обработки XML результата - код ошибки = %1 на строке %2 символ %3

en: Error saving %1.
ru: Ошибка сохранения %1

en: Error type: Could not find a valid session key.
ru: Тип ошибки: Не найден корректный сеансовый ключ.

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
ru: Ошибка: Средства получения геокодов и анализа адреса отключены. Для использования данного сценария вы должны сконфигурировать хотя бы одно из них.

en: Error: Unable to sync role %role
ru: Ошибка: невозможно синхронизировать роль %role

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
ru: Ошибка: Вам необходимо включить Анализ Почтового Адреса в Управление > Локализация > Настройки Адресов.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
ru: Ошибка: Вам необходимо указать провайдера картографии в Управление > Настройка Системы > Картография и Геокодирование

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Evening Sessions
ru: Вечерние собрания

en: Event
ru: Событие

en: Event %%StatusMessage%%
ru: %%StatusMessage%% мероприятий

en: Event Active On
ru: Событие активно

en: Event Aggregate
ru: Совокупность мероприятий

en: Event Availability : %1
ru: Свободных мест для участия: %1

en: Event Badge
ru: Идентификационная карточка Мероприятия

en: Event Balance
ru: Баланс Мероприятия

en: Event Cart ID
ru: ИД Карты События

en: Event Configuration
ru:  Конфигурация события

en: Event Confirmation
ru: Подтверждение мероприятия

en: Event Contact (Email)
ru: Контакт события (E-mail)

en: Event Contact (Phone)
ru: Контакт события (тел.)

en: Event Contact Email
ru: Контактный адрес электронной почты для мероприятия

en: Event Contact Phone
ru: Контактный телефон для мероприятия

en: Event Contacts:
ru: Контакты по событию:

en: Event Created Date
ru: Дата создания события

en: Event Dashboard
ru: Панель CiviEvent

en: Event Date
ru: Дата события

en: Event Date(s)
ru: Даты событий

en: Event Deleted
ru: Событие удалено

en: Event Description
ru: Подробное описание мероприятия

en: Event End Date
ru: Дата окончания мероприятия

en: Event Fee
ru: Оплата Мероприятия

en: Event Fee(s)
ru: Плата (взнос) за участие

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
ru: Взнос за участие в мероприятии не может быть меньше нуля. Пожалуйста, выберите соответствующие опции.

en: Event Fees
ru: Взносы для участия в мероприятии

en: Event ID
ru: ИН мероприятия

en: Event In Cart
ru: Событие в корзине

en: Event In Carts
ru: Событие в корзинах

en: Event Income Report (Detail)
ru: Отчет о доходах мероприятия (детальный)

en: Event Income Report (Summary)
ru: Отчет о прибыльности мероприятия (обобщенный)

en: Event Info
ru: Информация о мероприятии

en: Event Info URL
ru: Информационный URL для мероприятия

en: Event Information
ru: Информация о мероприятии

en: Event Information and Location
ru: Информация о событии и место проведения:

en: Event Information and Settings
ru: Информация о событии и настройки

en: Event Level
ru: Уровень события

en: Event Link
ru: Ссылка на событие

en: Event Links
ru: Ссылки на мероприятие

en: Event Location
ru: Место проведения мероприятия

en: Event Name
ru: Название мероприятия

en: Event Name Badge
ru: Бейдж Название Мероприятия

en: Event Participant Report (List)
ru: Отчет об участниках мероприятия (список)

en: Event Participants
ru: Участники мероприятия

en: Event Recipients
ru: Получатели мероприятия

en: Event Registration
ru: Регистрация Мероприятия

en: Event Registration Cancelled for %1
ru: Регистрация на мероприятие была отменена для %1

en: Event Registration Link Text
ru: Текст ссылки регистрации на мероприятие

en: Event Registration Transferred for %1
ru: Регистрация на событие передана участнику %1

en: Event Registration URL
ru: Регистрационный URL для мероприятия

en: Event Registration for %1
ru: Регистрация на событие для %1

en: Event Source
ru: Источник регистрации на событие

en: Event Start Date
ru: Дата начала мероприятия

en: Event Summary
ru: Краткое описание мероприятия

en: Event Template
ru: Шаблон события

en: Event Template Name
ru: Имя Шаблона Мероприятия

en: Event Template Title
ru: Заголовок шаблона событий

en: Event Title
ru: Название мероприятия

en: Event Title (e.g. Fall Fundraiser Dinner)
ru: Наименование события (например: Благотворительный ужин)

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
ru: Название ИЛИ ID мероприятия (уникальное целое число, назначенное CiviEvent, которое отображается в листинге в окне управления мероприятиями).

en: Event Total
ru: Сумма по мероприятию

en: Event Type
ru: Тип мероприятия

en: Event Type
ru: Тип мероприятия

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
ru: Сейчас нет свободных мест для участия в мероприятии, но вы можете зарегистрироваться в лист ожидания.

en: Event registration for %1 has been added.
ru: Регистрация на мероприятие для %1 была добавлена.

en: Event registration has expired for %1
ru: Срок регистрации на событие истёк для %1

en: Event registration information for %1 has been updated.
ru: Информация о регистрации на событие %1 была обновлена.

en: Event-Full Message
ru: Сообщение о переполненном событии

en: Events
ru: События

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
ru: Мероприятия - Уведомление об истечении срока ожидания регистрации

en: Events - Receipt only
ru: Мероприятия - только подтверждение

en: Events - Registration Cancellation Notice
ru: Мероприятия - Уведомление об отмене регистрации

en: Events - Registration Confirmation Invite
ru: Мероприятия - Предложение подтвердить регистрацию

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
ru: Мероприятия - Подтверждение регистрации и квитанция (оффлайн)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
ru: Мероприятия - Подтверждение регистрации и квитанция (онлайн)

en: Events by Dates
ru: События по датам

en: Every
ru: Каждые

en: Every %1
ru: Каждый %1

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
ru: Каждый контакт в CiviCRM имеет уникальный номер ИД. Этот номер никогда не будет изменен и является наиболее точным методом определения контакта.

en: Every time cron job is run
ru: Каждый раз выполняется задача cron

en: Everyone
ru: Каждый

en: Everyone (includes anonymous)
ru: Каждый (включая анонимных)

en: Ewe
ru: Эве

en: Exact Match
ru: Точное совпадение

en: Example
ru: Пример

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
ru: Пример: Если Вы ввели сумму платежа 60, а запланировано было 50, то в следующий раз будет запланировано 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
ru: Пример: Если Вы ввели сумму платежа 60, а запланировано было 50, то общая сумма обещания увеличится на 10.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
ru: Пример: Если вы хотите повторить %1 6 раз, тогда установите 6 как значение для этого поля.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
ru: Пример: Если ваш %1 повторятся восьмого числа каждого месяца, тогда вы выберете 8.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
ru: Пример: Вы можете выбрать Понедельник, Среду и Пятницу для того чтобы ваш %1 происходил в чередующиеся будние дни.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
ru: Пример: Вы выберете опцию "1 месяц", если ваши %1 происходят каждый месяц.

en: Examples
ru: Примеры

en: Exclude
ru: Исключить

en: Exclude Completed Activities
ru: Исключить завершенные активности

en: Exclude Date(s)
ru: Исключить Дату (даты)

en: Exclude Dates
ru: Исключить Даты

en: Exclude Group(s)
ru: Исключить группу (-ы)

en: Exclude Groups
ru: Исключть группы

en: Exclude Messages
ru: Исключить сообщения

en: Exclude Pay Later Contributions
ru: Исключить вклады с последующей оплатой

en: Exclude Recurring Contributions
ru: Исключить повторяющиеся взносы

en: Exclude Tag(s)
ru: Исключить тэг(и)

en: Exclude cases
ru: Исключить дела

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
ru: Исключить контакты, у которых установлена приватность типа «не слать бумажную почту», нет почтового адреса или которые умерли.

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
ru: Исключить адреса электронной почты, предписанные к указанному местоположению

en: Exclude non-case
ru: Исключить не-дела

en: Excluded
ru: Исключено

en: Exclusion End Date
ru: Исключить дату окончания

en: Exclusion Max Amount
ru: Исключить максимальную сумму

en: Exclusion Min Amount
ru: Исключить минимальную сумму

en: Exclusion Start Date
ru: Исключить дату начала

en: Execute
ru: Выполнить

en: Execute Now
ru: Выполнить немедленно

en: Execute Scheduled Job
ru: Выполнить запланированные задачи

en: Execute Scheduled Job Now
ru: Выполнить немедленно запланированное задание

en: Execute real-time monetary transactions
ru: Исполнять денежные транзакции в реальном времени

en: Executed
ru: Выполнено

en: Exhibition
ru: Выставка

en: Existing Connections
ru: Имеющиеся соединения

en: Existing Report(s)
ru: Существующий отчёт(ы)

en: Existing report(s) from this template
ru: Существующий отчёт(ы) с этим шаблоном

en: Expand all tabs
ru: Раскрыть все вкладки

en: Expected Total
ru: Всего ожидается

en: Expected exactly one response
ru: Ожидается именно один ответ

en: Expected one case-type
ru: Ожидается один вид дел

en: Expense Account is
ru: Счет Расходов

en: Expenses
ru: Расходы

en: Expiration Date
ru: Дата окончания

en: Expiration Time
ru: Время окончания срока действия

en: Expire On
ru: Истекает

en: Expire pending but unconfirmed registrations after this many hours.
ru: Срок действия неподтвержденных регистраций истекает через это количество часов.

en: Expired
ru: Срок истек

en: Expired / Inactive Memberships
ru: Истекшие / Неактивные Членства

en: Expired Date
ru: Дата окончания

en: Expires
ru: Истекает

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
ru: Пояснительный текст, отображаемый в начале формы.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
ru: Пояснительный текст который отобразится в наччале формы с группой настраиваемых полей.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
ru: Пояснительный текст, отображаемый в начале данного набора полей.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
ru: Пояснительный текст, отображаемый в конце формы.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
ru: Пояснительный текст отображаемый ниже этой группы полей.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
ru: Пояснительный текст, отображаемый ниже данного набора полей.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
ru: Пояснительный текст, отображаемый в административных формах. Над каждым полем формы отображается краткая подсказка. Для просмотра полного текста справки в отдельном всплывающем окне пользователь должен щелкнуть на значке вызова справки.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
ru: Обьяснительный текст, отображаемый пользователям для этого поля (может включать метки форматирования HTML).

en: Explanatory text for profile.
ru: Пояснительный  текст для профиля.

en: Explorer
ru: Проводник

en: Export Accounting Batch
ru: Экспортировать Учетный Пакет

en: Export Activity
ru: Экспорт действия

en: Export Batch
ru: Экспортированные пакеты

en: Export Case
ru: Экспорт дела

en: Export Contact
ru: Эксопрт контакта

en: Export Contribution
ru: Экспорт взноса

en: Export Grant
ru: Экспорт гранта

en: Export Membership
ru: Экспорт членства

en: Export PRIMARY fields
ru: Экспорт ОСНОВНЫХ полей

en: Export Participant
ru: Экспорт участника

en: Export Pledge
ru: Экспорт обещаний

en: Export Price Set Info for an Event
ru: Экспортировать информацию о прайсе для мероприятия

en: Export Type
ru: Тип экспорта

en: Export accounting batches created by user
ru: Экспортировать учетные пакеты, созданные пользователем

en: Export all accounting batches
ru: Экспортировать все учетные пакеты

en: Export as CSV
ru: Экспорт в csv

en: Export participants
ru: Экспорт списка участников

en: Export to csv
ru: Экспорт в csv

en: Exported
ru: Экспортировано

en: Extend Membership by
ru: Продлить членство на

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
ru: Отодвинуть дату окончания членства на это число периодов членства. Удостоверьтесь, что ниже введена соответствующая сумма взноса.

en: Extension Disabled
ru: Расширение выключено

en: Extension Enabled
ru: Расширение включено

en: Extension ID
ru: ИД Расширения

en: Extension Installed
ru: Расширение удалено

en: Extension Uninstalled
ru: Расширение удалено

en: Extension Upgrade Failed
ru: Не удалось обновить расширение

en: Extension Upgraded
ru: Расширение обновлено

en: Extension is Active?
ru: Расширение Активно?

en: Extension name (key)
ru: Имя (ключ) расширения

en: Extensions
ru: Расширения

en: Extensions URL
ru: URL расширений CiviCRM

en: Extern URL Style
ru: Стиль внешних URL

en: External ID
ru: Внешний ИН

en: External ID already exists in Database.
ru: Внешний ИН уже есть в базе

en: External ID conflicts with record %1
ru: Внешний ИД имеет конфликт с записью %1

en: External Identifier
ru: Внешний идентификатор

en: External Link
ru: Внешний линк

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
ru: Email отправителя (это должна быть корректная учетная запись, связанная с вашим SMTP провайдером).

en: FROM email address used for confirmation emails.
ru: e-mail, используемый для писем с подверждением.

en: FROM email name used for confirmation emails.
ru: Имя отправителя FROM для писем с подтверждением.

en: FROM name for email.
ru: Поле From для e-mail

en: Failed
ru: Не исправный

en: Failed retry date
ru: Дата очередной попытки платежа

en: Failed to clean temp dir: %1
ru: Не удалось очистить временный dir: %1

en: Failed to copy job
ru: Не удалось создать копию задания

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
ru: Не удалось определить путь для платёжного оператора (%1) при запуске "%2"

en: Failed to find or create queueing table
ru: Не удалось найти или создать таблицу формирование очередей

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
ru: Не удалось скачать файл (%3) для платёжного оператора (%1) при запуске "%2"

en: Failed to retrieve schema
ru: Поле для извлечения схемы

en: Failure
ru: Ошибка

en: Failure Count
ru: Количество Сбоев

en: Failure Retry Date
ru: Дата повторной попытки при Неудаче

en: Familiar
ru: Знакомый

en: Family Support
ru: Поддержка семейства

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Fattorini Name Badge 100x65
ru: Идентификационная карточка с Именем Фатторини 100x65

en: Fax
ru: Факс

en: Fee
ru: Сбор

en: Fee Amount
ru: Сумма

en: Fee Currency
ru: Валюта платежа

en: Fee Label
ru: Название взноса

en: Fee Level
ru: Уровень Сбора

en: Fee Level is a required field.
ru: Уровень оплаты — обязательное поле.

en: Fee level
ru: Уровень взноса

en: Fees
ru: Взносы

en: Female
ru: Женский

en: Fetch Bounces
ru: Извлечь пересылки

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
ru: Извлекает пересылки почты и записывает их в почтовую статистику

en: Field
ru: Поле

en: Field "%1" is required.
ru: Поле "%1" обязательно

en: Field Column Name
ru: Имя Примечания Поля

en: Field Data Format
ru: Формат Данных Поля

en: Field Display
ru: Показ Поля

en: Field End Date
ru: Конечная Дата Поля

en: Field Filter
ru: Фильтр поля

en: Field Label
ru: Лэйбл поля

en: Field Length
ru: Длина поля

en: Field Mapping
ru: Использовать сохраненную разметку полей

en: Field Name
ru: Имя поля

en: Field Not Added
ru: Поле не добавлено

en: Field Note Columns
ru: Колонки Примечания Поля

en: Field Note Rows
ru: Ряды Примечания Поля

en: Field Option Group
ru: Группа Опции Поля

en: Field Options Per Line
ru: Опции Поля На Строку

en: Field Post Help
ru: Конечная инструкция по заполнению поля

en: Field Pre Help
ru: Начальная инструкция по заполнению поля

en: Field Separator
ru: Разделитель Полей

en: Field Start Date
ru: Начальная Дата Поля

en: Field Time Format
ru: Формат Времени Поля

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Field is Viewable
ru: Поле Доступно для Просмотра

en: Field(s)
ru: Поле(я)

en: Fields
ru: Поля

en: Fields about the contact you want to collect.
ru: Поля о контакте, данные из которых вы хотите собирать.

en: Fields about the petition.
ru: Поля об обращении.

en: Fields for this Set
ru: Поля для этого набора

en: Fields to return
ru: Возвращаемые поля

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
ru: Поля, являющиеся частью набора настраиваемых данных, который поддерживает множественные записи, будут перечислены под стандартными полями единичных записей, когда профиль находится режиме редактирования. Используйте эту опцию для того, чтобы определить какие поля следует отобразить в этом списке

en: Fijian
ru: Фиджийский

en: File
ru: Файл

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
ru: Файл '%1' представляет угрозу безопасности и должен быть удален.

en: File Contents
ru: Содержимое файла

en: File Description
ru: Описание файла

en: File ID
ru: ИД Файла

en: File Name
ru: Имя Файла

en: File On Case
ru: Файл по делу

en: File Type
ru: Тип файла

en: File Upload Date
ru: Дата загрузки файла

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
ru: Файл должен быть в формате CSV.

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
ru: Файл должен быть в формате comma-separated-values (CSV). Файл должен быть в кодировке UTF8 если содержит специальные символы (пример: знаки ударения, итд.).

en: File listings.
ru: Списки файла.

en: File must be in UTF-8 encoding
ru: Файл должен быть в кодировке UTF-8

en: File on Case
ru: Папка для дела

en: File on case
ru: Файл по делу

en: File permissions
ru: Доступ к файлам

en: File size should be less than %1 MByte(s)
ru: Размер файла должен быть менее %1 MБайта(ов)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
ru: Файла должен быть меньше %1 MБайт (%2 байт)

en: File size should be less than 1 MByte
ru: Размер файла должен быть менее 1 MByte

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
ru: Путь в файловой системе, куда закачиваются файлы картинок. Сейчас этот путь используется для картинок, связанных с премиями (благодарственные подарки CiviContribute).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
ru: Путь в файловой системе, куда CiviCRM закачивает временные файлы — например, импортируемые файлы данных.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple participants.
ru: Поля типа файл в этом профиле не поддерживаются для одновременного изменения нескольких участников

en: Filed Activities
ru: Зарегистрированные действия

en: Files
ru: Файлы

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
ru: Файлы, подлежащие импорту, должны быть в формате 'разделенных-запятой-значений' (CSV) и должны вмещать данные, необходимые для сведения взноса с существующим контактом в вашей базе данных CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
ru: Файлы для импорта должны быть в формате "значений, разделенных запятыми" (CSV) и должны содержать данные, необходимые для сопоставления входящих данных с существующей записью контакта в вашей базе данных CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
ru: Файлы для импорта должны быть в формате 'разделенных-запятой-значений' (CSV) и должны содержать данные, необходимые для совмещения данных о членстве с существующим контактом в вашей базе данных CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
ru: Файлы для импорта должны быть в формате 'значений, разделенных запятой' (CSV) и должны вмещать данные, необходимые для сведения данных об участнике с существующим контактом в вашей базе данных CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
ru: Файлы для импорта должно быть в формате разделенных запятыми значений (CSV). Большинство приложений позволит вам экспортировать записи в формате CSV. Обратитесь к документации для вашего приложения, если вы не уверены, как это сделать.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ru: Файлы для импорта должны быть в формате CSV. Большинство приложений позволяют выгрузить записи в этом формате. Свертесь с документацией вашего приложения если неуверены как это делается. Сохраните этот файл на локальный диск (или на доступный сетевой диск) - и вы готовы к Шагу 1 (Загрузка Данных).

en: Fill
ru: Заполнить

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
ru: Заполните строку для каждого типа членства, который вы хотите предложить в качестве варианта (для каждого следующего варианта щелкайте на 'Еще один вариант'). Для получения дополнительной информации о ценовых наборах членства щелкните на пиктограмме вызова справки.

en: Fill in your registration information on this page. If you are registering additional people, you will be able to enter their registration information after you complete this page and click &quot;Review your registration&quot;.
ru: Заполните вашу регистрационную информацию на этой странице. Если вы регистрируете дополнительных участников, вы сможете ввести их регистрационную информацию после того, как заполните эту страницу и нажмете «Проверить свою регистрацию».

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by Group
ru: Фильтровать по группе

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
ru: Фильтровать результаты поиска контактов для этого поля при помощи параметров Contact get API. ПРИМЕР: Составить список студентов "группа 3":

en: Filter search by group type(s).
ru: Отфильтрировать поиск по типам групп.

en: Filter search by visibility.
ru: Отфильтрировать поиск по видимости.

en: Filter with Group only allow with group by Contact
ru: Фильтр по группе разрешен только вместе с группировкой по контакту

en: Filter(s)
ru: Фильтр(ы)

en: Filters
ru: Фильтры

en: Financial Account
ru: Финансовый счет

en: Financial Account Code - Credit
ru: Код финансового счета - кредит

en: Financial Account Code - Debit
ru: Код финансового счета - дебит

en: Financial Account Name - Credit
ru: Название финансового счета - кредит

en: Financial Account Name - Debit
ru: Название финансового счета - дебит

en: Financial Account Type
ru: Типа Финансовой Учетной записи

en: Financial Item Status
ru: Статус Финансового Элемента

en: Financial Page - %1
ru: Финансовая страница -1%

en: Financial Type
ru: Тип финансов

en: Financial Type - %1
ru: Финансовый тип - %1

en: Financial Type is a Required field.
ru: Финансовый Тип является Обязательны полем

en: Financial Type is a required field
ru: Финансовый Тип является обязательны полем

en: Financial type assigned to paid event registrations for this event. Required if is_monetary is true.
ru: Тип финансов, испольуемой при платной регистрации на событии. Требуется, если параметр is_monetary установлен в Да

en: Find
ru: Найти

en: Find Activities
ru: Найти действия

en: Find Campaign Pages
ru: Найти страницы кампаний

en: Find Campaigns
ru: Найти кампании

en: Find Cases
ru: Найти дела

en: Find Contacts
ru: Найти контакты

en: Find Contacts to Add to this Group
ru: Поиск контактов для добавления в эту группу

en: Find Contacts within this Group
ru: Найти контакты внутри этой группы

en: Find Contribution Amounts by Tag
ru: Найти суммы взносов по Тэгу

en: Find Contribution Pages
ru: Найти Страницы Взносов

en: Find Contributions
ru: Найти взносы

en: Find Deleted Cases
ru: Найти удаленные дела

en: Find Events
ru: Найти события

en: Find Grants
ru: Найти гранты

en: Find Groups
ru: Найти группы

en: Find Mass SMS
ru: Найти рассылку SMS

en: Find Memberships
ru: Найти членства

en: Find My Cases
ru: Найти мои дела

en: Find Participants
ru: Найти участников

en: Find Pay Later Contributions
ru: Найти взносы с последующей оплатой

en: Find Petition
ru: Найти обращение

en: Find Pledges
ru: Найти обещания

en: Find Recurring Contributions
ru: Найти повторяющиеся взносы

en: Find Respondents
ru: Найти респондентов

en: Find Respondents To %1
ru: Найти респондентов для %1

en: Find Survey
ru: Найти опрос

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
ru: Выполните поиск контактов по частичному или полному имени или адресу электронной почты, по типу контакта, группы и/или тэгу. Затем вы можете просмотреть или отредактировать сведения о контактах, распечатать список контактов или назначить тэги, добавить контакты в группы, создать смарт-группы, экспортировать данные о контактах в электронную таблицу и др. с помощью раскрывающегося списка <strong>- другие операции -</strong>.

en: Find contacts within
ru: Найти контакты в пределах

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
ru: Поиск рассылок по названию. Название можно ввести полностью или частично.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
ru: Поиск рассылок по имени создавшего или отправившего их человека. Имя можно ввести полностью ИЛИ частично (имя, фамилия).

en: Find more cases
ru: Найти ещё дела

en: Find more event participants
ru: Найти больше участников

en: Find more members
ru: Найти больше членов

en: Find more pledges
ru: Найти еще обещания

en: Find out more about this event
ru: Узнать больше об этом мероприятии

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
ru: Найдите записи с тегами (обычными или наборами тегов), содержащими полное слово или фразу или часть слова или фразы. ПРИМЕР: Если у вас есть несколько тегов, содержащих слово 'спонсор', вы можете найти контакты, помеченные любым из них, введя в этом поле слово 'спонсор'.

en: Find...
ru: Найти...

en: Finnish
ru: Финский

en: Firewalls and Proxies
ru: Файрволлы и прокси-серверы

en: First
ru: Первый

en: First Contribution Amount
ru: Сумма первого взноса

en: First Contribution Date
ru: Дата первого взноса

en: First Donation?
ru: Первое пожертвование?

en: First Dupe Contact ID
ru: ИН первого дубликата контакта

en: First Name
ru: Имя

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
ru: Должны быть введены имя и фамилия или email адрес или OpenID в основном местоположении.

en: First Name:
ru: Имя:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ru: Первый день текущего непрерывного периоа членства. Дата Начала будет автоматически установлена, основываясь на Виде Членства, если вы не выберите дату.

en: First row contains column headers
ru: В первом ряду — заголовки колонок

en: First time donor only?
ru: Только для новых спонсоров?

en: Fiscal Year Starting
ru: Финансовый год начинается

en: Fiscal Year-To-Date
ru: Финансовый год

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Fixed Contribution Options
ru: Опции фиксированных взносов

en: Fixed Date for Reminder
ru: Фиксированная Дата для Напоминания

en: Fixed Period Rollover Day
ru: Дата фиксированного периода возобновления

en: Fixed Period Start Day
ru: День начала фиксированного периода

en: Fixed Start
ru: Фиксированное начало

en: Flip between original and duplicate contacts.
ru: Переключится между оригинальным и дублирующим контактами.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
ru: Переключится между оригинальным и дублирующим контактами.

en: Folder '%1' exists?
ru: Существует ли каталог '%1'?

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
ru: Папка для опросов при использовании IMAP (когда пуста по умолчанию используется INBOX), путь для опроса при использования Maildir, и т.д.

en: Follow recipient preferred language
ru: Использовать предпочитаемый получателем язык

en: Follow up
ru: Последовать

en: Follow up Interval
ru: Интервал отслеживания

en: Follow-up Activity type is a required field.
ru: Вид следующего действия — обязательное поле.

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
ru: Ниже перечислены контакты, адреса которых не проанализированы:

en: Followup Activity
ru: Следующие действия

en: Followup date is a required field.
ru: Контрольная дата — обязательное поле

en: Font Name
ru: Название шрифта

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Style
ru: Стиль шрифта

en: Footer
ru: Нижние поля

en: Footer Message
ru: Заключительные слова

en: Footer Text
ru: Текст внизу страницы

en: Footer message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the bottom of Event Registration form.
ru: Заключительный текст для страницы регистрации на событие. Разрешается текст и HTML. Текст будет показан внизу регистрационной формы.

en: Footer message.
ru: Текст нижнего колонтитула.

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
ru: Для 'встроенного' отображения пользовательских наборов этот заголовок будет выглядеть как легенда набора полей. Если вы изберете стиль просмотра 'во вкладках' (доступен для пользовательских полей записей контактов), заголовок будет использован для навигации по вкладкам.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
ru: Чтобы смотреть график, пожалуйста, выберите по крайней мере одно поле из %1 ИЛИ %2.

en: For Duplicate Contacts
ru: Для дубликатов контактов

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
ru: Для наилучшего результата, поле Страна в вашей форме профиля должно предшествовать полю Регион. Вы можете использовать кнопки вверх и вниз на странице поля для этого профиля, чтобы изменить порядок этих полей или вручную отредактировать вес поля Страна/Регион.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ru: Каждый раз при импорте вы можете или ВСТАВЛЯТЬ новые записи членств, или ОБНОВЛЯТЬ уже существующие записи. Оба типа операций в одном сеансе импортирования применить нельзя. Если вы ОБНОВЛЯЕТЕ существующие членства, вам потребуется включить столбец, содержащий уникальный Id членства, назначенный CiviCRM, чтобы установить соответствие с существующими записями членств.

en: For existing pages
ru: Для существующий страниц

en: For information about this premium, contact:
ru: Для получения информации об этом вознаграждении свяжитесь с:

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ru: За дополнительной информацией обращайтесь на <a href="!1">CiviCRM web-site</a>, который включает в себя информацию о проекте, документации, ресурсы поддержки и многое другое.

en: For more information see %1.
ru: Для дополнительной информации смотри %1.

en: For more information, visit:
ru: За дополнительной информацией обращайтесь сюда:

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
ru: Для оффлайн-взносов вы можете регистрировать ИН банковских переводов или другие приемлемые идентификаторы.

en: For transmission
ru: Для передачи

en: For-profit organization.
ru: Коммерческая организация

en: Force SSL
ru: Приоритет SSL

en: Force Secure URLs (SSL)
ru: Только защищенные URL (SSL)

en: Form Snippet
ru: Сформировать Сниппет

en: Formal
ru: Официальный

en: Formal Title
ru: Официальный Заголовок

en: Format
ru: Формат

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
ru: Формат адресов для бумажной почты, а также на экране CiviCRM при вводе контактов.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
ru: Форматировать адреса в метках рассылки, формах ввода и показа на экране. Настроить дополнительных провайдеров стандартных адресов.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
ru: Формат отображения адресов на страницах контактов и мероприятий.

en: Forward
ru: Переслать

en: Forward Mailing: %1
ru: Перенаправленное почтовое сообщение: %1

en: Forward replies
ru: Переслать

en: Forward this email (link)
ru: Переслать этот email (ссылка)

en: Forwarded
ru: Перенаправлено

en: Forwarded Email
ru: Перенаправленное сообщение email

en: Forwarded to Email
ru: Перенаправлено на Email

en: Found %1, %2, %3
ru: Найдено %1, %2, %3

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
ru: Найдена запрещенная '%1' строка в условии SQL.

en: Foundation Affiliate
ru: Отделение Организации

en: Fourth
ru: Четвертый

en: French (Canada)
ru: Французский (Канада)

en: French (France)
ru: Французский (Франция)

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency Interval
ru: Период

en: Frequency Unit
ru: Единица частоты

en: Frequency interval
ru: Интервал Частоты

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
ru: Частота должна быть целым числом (Пример: Каждые 3 месяца).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
ru: Частота подписки или услуги (т.е. журнал доставляется каждые два месяца).

en: Frequency unit
ru: Единица частоты

en: Friend's Email
ru: Email адресс друга

en: Friend's First Name
ru: Имя друга

en: Friend's Last Name
ru: Фамилия друга

en: From
ru: От

en: From Address
ru: Адрес "От"

en: From Email
ru: От

en: From Email Address
ru: Адрес электронной почты 'От'

en: From Email Addresses
ru: Исходящий адрес

en: From Email of the mailing
ru: От email адреса рассылки

en: From Name
ru: От

en: From Template
ru: Шаблон события

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
ru: Фула; Пула́р-фульфу́льде

en: Fulfilled
ru: Исполнено

en: Fulfilled Date
ru: Дата исполнения

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
ru: Полное имя контакта с префиксами и суффиксами

en: Full Phone Number
ru: Полный номер телефона

en: Full Street Address
ru: Полный почтовый адрес

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
ru: Полный адрес улицы без страны, штата или почтового индекса

en: Full description of Campaign.
ru: Подробное описание кампании.

en: Full description of event. Text and html allowed. Displayed on built-in Event Information screens.
ru: Полное описание событие. Разрешается текст и html. Отображается на встроенных страницах информации о событии.

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
ru: Почтовый адрес (например, ул. Центральная, 110).

en: Full-text Search
ru: Полнотекстовый поиск

en: Fullscreen URL
ru: URL Просмотра Во Весь Экран

en: Function to call to check access permissions
ru: Функция вызова для проверки прав доступа

en: Fundraiser
ru: Благотворительное мероприятие

en: GOTV (Voter Tracking)
ru: 'Отдай свой голос!' (Отслеживание голосующих)

en: Galician
ru: Галисийский

en: Gender
ru: Пол

en: General
ru: Общее

en: General Link
ru: Основная ссылка

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
ru: Общее членство (для такого членства приемлемый взнос - минимум $100.00)

en: General Membership - $100.00
ru: Общее членство - $100.00

en: General Monthly Newsletter: 200709
ru: Общий ежемесячный информационный бюллетень: 200709

en: General Protection
ru: Общая защита

en: General goals for Campaign.
ru: Общие цели для этой кампании

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
ru: Обычно вы будете создавать отдельное поле цены для каждого непересекающегося "класса" членства (например, общенациональной членство в противовес членству в местном филиале).

en: Generate Report
ru: Изготовить отчёт

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
ru: Сгенерируйте ваш API-логин и ключ транзакции, войдя в свою учетную запись Merchant и выбрав команду <strong>Настройки &raquo; Общие настройки безопасности</strong>.

en: Generates and sends out reports via email
ru: Генерирует и отправляет отчеты по e-mail

en: Geo code 1
ru: Геокод 1

en: Geo code 2
ru: Геокод 2

en: Geocode and Parse Addresses
ru: Геокод и анализ адресов

en: Geocoding
ru: Геокодирование

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: German (Swiss)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: Get Directions FROM:
ru: Получить Инструкции ОТ:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
ru: Получить  RSS 2.0 поток для текущих и будущих публичных мероприятий.

en: Gift
ru: Подарок

en: Give option
ru: Дать возможность

en: Give option, but not required
ru: Предоставить выбор, но не требовать

en: Given API command is not defined.
ru: Заданная команда API не определена.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ru: Показывает на основании двух диапазонов дат контакты, которые вносили взносы в обоих диапазонах, вместе с суммами и процентным увеличением/уменьшением.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
ru: глобальный CSV-разделитель для задействования импортирования и экспортирования разного типа CSV-файлов (например:  ',' ';' ':' '|' ).

en: Go
ru: Вперед

en: Go Back
ru: Назад

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
ru: Перейдите на <a href='%1'>Администрирование CiviCRM &raquo; комуникаций &raquo; ОТ Email адресов</a> чтобы добавить или изменить email адреса. Убедитесь, что эти адреса работают.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
ru: Зайдите в <a href='%1'>Управление CiviCRM &raquo; Коммуникации &raquo; Email-адреса From</a> и добавьте или измените общие email-адреса. Убедитесь, что эти адреса — правильные email-аккаунты вашего провайдера.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
ru: Зайдите в <a href='%1'>Управление CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; Провайдеры СМС</a> и добавьте или измените провайдеров СМС.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
ru: Зайдите в <strong><a href="%1">Управление CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; СМС-провайдеры</a></strong> и добавьте или измените провайдеров. Убедитесь, что провайдеры работают.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
ru: Зайдите в <strong><a href="%1">Управление CiviCRM &raquo; Коммуникации &raquo; Форматы меток</a></strong> и добавьте или измените метки или установите основной формат меток.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
ru: Зайдите в <strong><a href="%1">Управление CiviCRM &raquo; Коммуникации &raquo; Форматы страницы печати (PDF)</a></strong> и добавьте или измените форматы или задайте основной формат.

en: Go to a web page where you can make your payment online
ru: Зайдите на web-страницу, гды Вы сможете заплатить онлайн

en: Go to contact summary
ru: Перейти к сводке по контакту

en: Go to your page
ru: Перейдите на свою страницу

en: Goal
ru: Цель

en: Goal Amount
ru: Целевая cумма

en: Goal Amount should be a numeric value
ru: Целевая сумма должна быть числовым значением

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
ru: Целевая сумма должна быть числовым значением больше нуля.

en: Goal Revenue
ru: Целевая сумма

en: Goal Total
ru: Итог Цели

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
ru: Обрабатывает контакты и обновляет e-mail и почтовые приветствия, или адреса

en: Government Entity
ru: Государственное учреждение

en: Grace
ru: Отсрочка

en: Grant
ru: Разрешить

en: Grant Application Received Date is NULL
ru: Дата получения заявления по гранту неизвестна

en: Grant Decision
ru: Решение о гранте

en: Grant Decision Date is NULL
ru: Дата решения по гранту неизвестна

en: Grant Due Date
ru: Дата гранта

en: Grant Due Date is NULL
ru: Срок выполнения гранта неизвестен

en: Grant ID
ru: ИН гранта

en: Grant Money Transfer Date is NULL
ru: Дата денежного перевода по гранту неизвестна

en: Grant Money transfer date
ru: Дата передачи денег по гранту

en: Grant Note
ru: Примечание к гранту

en: Grant Report (Detail)
ru: Отчет по грантам (детализированный)

en: Grant Report (Statistics)
ru: Отчет о грантах (статистика)

en: Grant Report Detail
ru: Детализированный отчет по грантам

en: Grant Report Due
ru: Срок отчёта о гранте

en: Grant Report Received
ru: Получен отчёт о гранте

en: Grant Report Received?
ru: Отчет о гранте получен?

en: Grant Reports Received
ru: Получены отчеты о гранте

en: Grant Requests Received
ru: Получены запросы на грант

en: Grant Status
ru: Статус гранта

en: Grant Type
ru: Типа гранта

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
ru: Предоставить доступ к модулям CiviCRM и другие права CiviCRM.

en: Grant report received
ru: Отчет по гранту получен

en: Grant status
ru: Статус гранта

en: Grants
ru: Гранты

en: Grants Awarded
ru: Присуждены гранты

en: Grants Summary
ru: Сводка по грантам

en: Greek, Modern
ru: Греческий, современный

en: Greeting
ru: Приветствие

en: Greeting %1 %2
ru: Приветствие %1 %2

en: Group
ru: Группа

en: Group '%1' already exists.
ru: Группы '%1' уже существует.

en: Group Cache Date
ru: Дата кэша группы

en: Group Children
ru: Дочерние группы

en: Group Contact ID
ru: ИД контакта группы

en: Group Contact Status
ru: Статус контакта в группе

en: Group Contacts
ru: Контакты группы

en: Group Deleted
ru: Группа удалена

en: Group Description
ru: Описание группы

en: Group Enabled
ru: Группа включена

en: Group Listings
ru: Списки групп

en: Group Name
ru: Имя группы

en: Group Name:
ru: Имя группы:

en: Group Nesting
ru: Вложение группы

en: Group Nesting ID
ru: ИД Вложенной Групп

en: Group Options
ru: Опции группы

en: Group Organization
ru: Организация группы

en: Group Organization ID
ru: ИД Организации Группы

en: Group Parents
ru: Материнские группы

en: Group Payment Deleted
ru: Групповой платёж удалён.

en: Group Saved
ru: Группа сохранена

en: Group Search
ru: Поиск Группы

en: Group Settings: %1
ru: Настройки группы: %1

en: Group Source
ru: Источник группы

en: Group Status
ru: Статус группы

en: Group Title
ru: Имя группы

en: Group Type
ru: Тип группы

en: Group Type(s)
ru: Тип (типы) Гуппы

en: Group Types
ru: Типы групп

en: Group Visibility
ru: Видимость группы

en: Group Visibility Setting
ru: Настройки видимости группы

en: Group Where Clause
ru: Группировать Где Условие

en: Group by
ru: Группировать по

en: Group by columns
ru: Группировать по столбцам

en: Group is Hidden
ru: Группа спрятана

en: Group is Reserved
ru: Группа зарезервирована

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
ru: Фильтрация по виду групп использует логику <strong>И</strong>. Если вы отметите одновременно виды «Список рассылки» и «Контроль доступа», то будут возвращены только группы, которым назначены оба эти типа.

en: Group(s)
ru: Группа(-ы)

en: Grouping
ru: Группировка

en: Grouping(s)
ru: Группа(ы)

en: Groups
ru: Группы

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
ru: Группы и суммарные взносы по критериям, включая контакт, период времени, местонахождения лица, вносящего взнос, и т. д.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
ru: Группам контактов, которые используются для <strong>управления доступом</strong>, нужно назначить соответствующий тип.

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
ru: Группам, которые используются как списки рассылки, следует назначить тип 'Список рассылки'.

en: Guarani­
ru: Гуарани

en: Guess client's feelings and needs.
ru: Угадывайте чувства и потребности клиента.

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: HONOR ROLL
ru: ПОЧЕТНЫЙ СПИСОК

en: HTML Form Snippet
ru: Часть кода HTML для формы

en: HTML Form Snippet for this Profile
ru: Часть кода HTML для этого профиля

en: HTML Format
ru: HTML Формат

en: HTML Listing
ru: HTML-листинг

en: HTML Message
ru: HTML сообщение

en: HTML formatted signature for the email.
ru: Подпись в формате HTML для электронной почты.

en: HTML listing of current and future public events.
ru: Списки текущих и будущих публичных мероприятий - HTML.

en: HTML mailing message
ru: Почтовое сообщение в формате HTML

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
ru: HTML-сообщения более впечатляют визуально, позволяют включать в текст изображения и более читабельны при включении ссылок на страницы Web-сайтов. Тем не менее, различные почтовые клиенты могут интерпретировать HTML-форматирование по-разному, поэтому используйте эту опцию осмотрительно, если только у вас нет какого-либо шаблона, протестированного на различных Web- и локальных почтовых клиентах.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
ru: Сообщения HTML имеют большее визуальное воздействие, позволяя вам включать изображения, а также могут быть более читабельны, если вы включаете ссылки на страницы веб-сайта. Однако, вы также можете настроить простое sms.

en: HTTPS is not set up on this machine
ru: HTTPS не установлен на этой машине

en: Haitian; Haitian Creole
ru: Гаитянский; Гаитянский креольский

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
ru: Висящая Идентификационная карточка 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
ru: Имеет Последующие Действие?

en: Has this contact been deleted?
ru: Этот контакт был удален?

en: Has this contact opted out of bulk mail?
ru: Отказался ли этот контакт от массовых рассылок?

en: Has this event been made active?
ru: Было ли это мероприятие сделано активным?

en: Has this event been made public?
ru: Было ли это мероприятие открыто для общего доступа?

en: Hashed Mailing URL's
ru: Хэшированные URL рассылок

en: Hausa
ru: Хауса

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
ru: Вы зарегистрировали этот сайт на CiviCRM.org? Если нет, то просим поддержать экосистему CiviCRM, уделив несколько минут <a %1>заполнению регистрационной формы</a>. Собранная информация помогает нам выявить приоритетные направления в доработках, определить цель нашего взаимодействия и построить сообщество. Если вы выполняете на этом сайте какую-нибудь техническую роль, удостоверьтесь, что установили флажок "Оставаться на связи", чтобы получать информацию о технических обновлениях.

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
ru: Вы зарегистрировали этот сайт на CiviCRM.org? Если нет, то просим поддержать экосистему CiviCRM, уделив несколько минут <a href="%1" target="_blank">заполнению регистрационной формы</a>. Собранная информация помогает нам выявить приоритетные направления в доработках, определить цель нашего взаимодействия и построить сообщество. Если вы выполняете на этом сайте какую-нибудь техническую роль, удостоверьтесь, что установили флажок "Оставаться на связи", чтобы получать технические обновления (небольшой список рассылки).

en: Head of Household for
ru: Глава домохозяйства для

en: Head of Household is
ru: Глава домохозяйства

en: Head of household.
ru: Глава домохозяйства.

en: Header
ru: Заголовок

en: Headers
ru: Заголовки

en: Hebrew (modern)
ru: Иврит (современный)

en: Height (rows)
ru: Высота (в строках)

en: Help Description
ru: Описание Помощи

en: Help Post
ru: Помощь После

en: Help Post-Form
ru: Форма Помощи После

en: Help Pre
ru: Помощь До

en: Help Pre-Form
ru: Форма Помощи До

en: Help Text
ru: Текст Помощи

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
ru: Помощь бездомным в обретении временного или долговременного места жительства

en: Help spread the word
ru: Помогите распространить информацию

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ru: Помогите нам распространить информацию об этом мероприятии. Используйте место внизу для персонализации вашего сообщения - расскажите друзьям о том, почему вы участвуете. Потом заполните имена и адреса email и нажмите 'Отослать ваше сообщение'.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ru: Сделайте дополнительный вклад в общее дело - пригласите друзей и помогите другим узнать о нас. Используйте место внизу для персонализации вашего сообщения - расскажите друзьям о том, почему вы поддерживаете нас. Потом заполните имена и адреса email и нажмите 'Отослать Ваше Сообщение'.

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ru: Помогает проанализировать прибыль, полученную от мероприятия. Этот отчет может включать в себя сведения о типе и статусе участников, а также о методе платежей.

en: Herero
ru: Гереро

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Hidden permanently
ru: Скрыто постоянно

en: Hidden until %1
ru: Скрыто до %1

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Country in Mailing Labels when same as domain country
ru: Скрывать страну в почтовом адресе, если она совпадает со страной домена

en: Hide Smart Groups
ru: Спрятать Смарт Группы

en: Hide comments for this note.
ru: Скрыть комментарии для этой заметки.

en: High-value supporter of our organization.
ru: Важный помощник нашей организации.

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hiri Motu
ru: Хири-моту

en: Hold Date
ru: Дата блокировки

en: Hold Threshold
ru: Порог удержания

en: Home
ru: Дом

en: Home Mobile
ru: Мобильный телефон

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Homepage Link Color
ru: Цвет ссылки домашней страницы

en: Honor Roll
ru: Почетный список

en: Honor Roll Name
ru: Название почетного списка

en: Honoree Individual
ru: Награжденное Лицо

en: Honoree Introductory Message
ru: Вступительное сообщение для почетных лиц

en: Honoree Section Enabled
ru: Раздел почета включен

en: Honoree Section Title
ru: Заголовок раздела почета

en: Horizontal Spacing
ru: Интервал по горизонтали

en: Host
ru: Хозяин

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Household
ru: Домохозяйство

en: Household Member is
ru: Член домохозяйства

en: Household Member of
ru: Член домохозяйства в

en: Household Name
ru: Название домохозяйства

en: Household Name and State
ru: Название и состояние домохозяйства

en: Household Primary Contact ID
ru: ИД Основного Контакта Домохозяйства

en: Household membership.
ru: Членство в домохозяйстве.

en: Housing Support
ru: Поддержка жилища

en: How many clients may be associated with a given case? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
ru: Сколько клиентов может быть связано с представленным кейсом? (Установите "по умолчанию", чтобы настройки загрузились из файла "Settings.xml")

en: How many people are you registering?
ru: Сколько человек вы регистрируете?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
ru: Какому числу получателей они могут отправлять письма одновременно? Возможно, имеет смысл ограничить это число во избежание слишком больших почтовых рассылок.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
ru: Сколько раз повторяющийся взнос не оплачен?

en: How should this change affect others in the series?
ru: Как должно это изменение затронуть других в этой серии?

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
ru: Как будет использоваться эта учетная запись почты? Для обработки повторных пересылок может быть задействован только один ящик. Он также будет использован в качестве 'конверта' при массовых почтовых рассылках.

en: How to sort activity-types on the "Manage Case" screen? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
ru: Как сортировать типы активностей в форме "Управление кейсом"? (Установите "по умолчанию", чтобы настройки загрузились из файла "Settings.xml")

en: Html Type
ru: Тип Html

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I am contributing on behalf of an organization.
ru: Я делаю взнос от имени организации.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
ru: Не удается создать новые базы данных т.к. база '%1' не существует.

en: I can't tell what webserver you are running
ru: Не могу определить, какой веб-сервер у вас запущен

en: I pledge to contribute this amount every
ru: Я обещаю вносить эту сумму раз в

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
ru: Я обещаю вносить эту сумму каждые %1 %2 за %3 раза.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
ru: Я обещаю вносить эту сумму каждый %2 %3 частями.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
ru: Я хочу, чтобы это членство обновлялось автоматически каждые %1 %2.

en: I want to
ru: Я хочу

en: I want to make a one-time contribution
ru: Я хочу сделать одноразовый взнос

en: I will send payment by check
ru: Я пришлю платёж чеком

en: ICalendar Downloads and Feeds
ru: Загрузки и потоки для iCalendar

en: ID
ru: ИН

en: ID: %1
ru: ИД: %1

en: IM Location
ru: IM место

en: IM Location Type
ru: Тип размещения IM

en: IM Provider
ru: Провайдер IM

en: IM Screen Name
ru: Имя в сервисе мгновенных сообщений

en: IM Type
ru: Тип IM

en: IMPORTANT
ru: ВАЖНО

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
ru: ВАЖНО: Замены чувствительны к регистру символов независимо от состояния опции 'Точное совпадение'.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
ru: ВАЖНО: Разрешения Drupal для 'доступ ко всем настраиваемым данным' и 'формы и списки профилей' отменяют и отключают определенные настройки ACL для настраиваемых груп полей и профилей соответственно. Не включайте эти разрешения Drupal для роли Drupal, если вы хотите использовать ACL CiviCRM для управления доступом.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
ru: Важно: Эта страница НЕ управляет выбором метода оплаты/кредитной карточки для сайтов и/или плательщиков, что используют PayPal Express (т.е. когда информация об оплате собирается на сайте платёжного оператора).

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ru: ВАЖНО: Вы должны активировать Провайдера Сервиса Картографии, для того чтобы использовать свойство Приблизительного Поиска (Управление > Конфигурация > Настройки Системы > Картография и Геокодирование).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
ru: ВКЛЮЧИТЬ получателей этих сообщений

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Ido
ru: Идо

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
ru: Если выбрано "Включить также" или "Ограничить до", вам нужно указать хотя бы один  %1

en: If Unused
ru: Если Неиспользованный

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
ru: Если некоторый контакт в файле импорта дублирует существующий контакт CiviCRM...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ru: Если выбран некоторый тип членства, то при выборе пользователями этого варианта будет создано или обновлено членство. Если вы используете это поле для вариантов без членства (например, подписка на журнал), оставьте его незаполненным.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
ru: Если подошёл срок обещанного платежа, можно оформить <a href='%1'>чек, электронный платёж или оплату наличными</a> ИЛИ <a href='%2'>заплатить кредитной картой</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
ru: Если подошёл срок обещанного платежа, можно оформить <a href='%1'>чек, электронный платёж или оплату наличными</a>.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
ru: Если все записи в файле относятся к одному и тому же подтипу, выберите этот подтип в поле "Подтип". Все записи будут автоматически назначены этому подтипу. В таком случае вам НЕ нужно включать в этот файл столбец "Подтип"

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
ru: Если этот флажок установлен, администратору потребуется одобрять новые страницы персональных кампаний перед тем, как они станут общедоступными. Если вы хотите быть уверены в том, что соответствующий работник будет проинформирован о новой странице персональной кампании, ожидающей рецензии, мы рекомендуем использовать функцию "Уведомлять по электронной почте".

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
ru: Если отмечено, пользователь должен подписатся на один из указанных вариантов членства перед тем, как продолжить.

en: If checked, users can view but not edit this field.
ru: Если отмечено, пользователи могут просматривать, но не редактировать это поле.

en: If disabled, CiviCRM will not automatically dismiss any alerts after 10 seconds.
ru: Если включено, CiviCRM не будет автоматически гасить любые предупреждения после 10 секунд

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
ru: Если эта опция активна, CiviCRM отправляет в качестве вложений PDF-квитанции в процессе регистраций на события  и регистрации онлайн-взносов.

en: If enabled, CiviCRM will display pop-up notifications (no more than once per day) for security and misconfiguration issues identified in the system check.
ru: Если этот параметр включен, CiviCRM будет отображать всплывающие уведомления (не чаще одного раза в день) о проблемах безопасности и неправильной конфигурации, выявленных при проверке системы.

en: If enabled, CiviCRM will permit submissions from external sites to profiles. This is disabled by default to limit abuse.
ru: Если включено, CiviCRM разрешит прием форм с внешних сайтов в профили. По умолчанию это отключено с целью ограничения возможных злоупотреблений.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
ru: Если разрешено, в строки списков профиля и страницы со сведениями о любых контактах, записи которых содержат достаточно данных о местоположении, включается ссылка 'Карта'.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
ru: Если эта опция активна, все операции, выполняемые с некэшируемыми таблицами, будут регистрироваться в журналах (соответствующие таблицы log_*).

en: If enabled, deleted contacts will be moved to trash (instead of being destroyed). Users with the proper permission are able to search for the deleted contacts and restore them (or delete permanently).
ru: Если включено, удаленные контакты будут перемещены в корзину (а не уничтожены). Пользователи с соответствующими правами могут искать удаленные контакты и восстанавливать их (или удалять навсегда).

en: If false, the event booking confirmation screen gets skipped
ru: если нет, экран подтверждения регистрации на событие будет пропущен

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
ru: Если файлы импорта НЕ в кодировке UTF-8, укажите альтернативную кодировку символов. Установка по умолчанию <strong>Windows-1252</strong> работает для файлов Excel .CSV для многих компютеров.

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
ru: Только пользователи с правом управления зарезервированными группами могут выключать, удалять или перенастраивать такие группы. Этот параметр НЕ влияет на право пользователей добавлять или удалять контакты из группы.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
ru: Только пользователи с правом управления зарезервированными отчетами могут изменять записи такого отчета.

en: If set to Yes, this report will appear in the My Reports section of the reports listing page and will only be visible by you.
ru: Если выбрать "Да", этот отчет будет показан в секции Мои отчеты в списке отчетов и доступен для просмотра только вам

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
ru: Если установлено, то новым контактам, созданным при подписке Петиции, будет присвоен указанный тэг.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ru: Если появляется место, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы можете завершить регистрацию.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
ru: Если опция 'Проверка через электронную почту' включена, пользователи будут получать приветственное сообщение от Drupal с информацией о регистрации. В противном случае они будут выбирать пароль 'на месте', и, если не требуется одобрение администратора, автоматически входить в систему сразу же по завершении транзакции.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
ru: Если форма передана с ошибками (т.е. если не заполнены требуемые поля), по умолчанию эти ошибки отображаются внутри 'встроенной' формы профиля. Вы можете переопределить это, задав собственную страницу сообщения об ошибке. Для этого добавьте скрытое поле <strong>errorURL</strong>.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
ru: Если страница 'Отдельный членский платёж' НЕ активизирована, И установлена опция 'Размер взноса', чтобы пользователь мог пожертвовать больше, чем минимальный членский взнос, то на страница будет выглядеть следующим образом:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
ru: Если страница сконфигурирована с активной опцией 'Отдельный членский платёж', то отображается только сумма взноса:

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
ru: Если Web-страница, в которую вы вставляете код сниппета, размещена в домене, отличном от вашего сайта CiviCRM, вы, возможно, НЕ сможете включить в форму поля 'Страна' и 'Регион' (сценарий, динамически загружающий штаты на основании выбранной страны, для другого домена может не сработать).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
ru: Если они включены в какой-нибудь отчет в качестве отображаемого столбца, будет показан только первый набор значений.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
ru: Если для этой кампании определены конкретные даты начала и завершения, внедренные виджеты сразу же после окончания кампании вместо кнопки 'Внести взнос' будут отображать ссылку на вашу главную страницу.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
ru: Если эта группа используется в профилях CiviCRM, эти поля будут очищены.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
ru: Если вы НЕ хотите, чтобы это произошло, можете снова установить флажок 'Скидки на дату подачи заявки'.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
ru: Если это мероприятие платное, и вы хотите, чтобы пользователи могли регистрироваться и платить онлайн, выберите используемого платёжного оператора.

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
ru: Если этот флажок НЕ установлен, и вы включили раздел 'Размер взноса', то отдельная транзакция обрабатывается для суммы взноса, которая должна хотя бы покрывать выбранный членский взнос.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
ru: Если эта опция установлена, на странице будет отображен "термометр", показывающий прогресс на пути к вашей цели.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ru: Если выбран этот вариант,  "почетный список" будет отображать имена (или псевдонимы) тех, кто пожертвовал через вашу страницу по сбору средств. (Спонсоры будут иметь возможность остаться анонимным. Их имена НЕ будут показаны.)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ru: Если эта опция установлена, будет отображен "почетный список" с именами (или псевдонимами) тех, кто оказал поддержку вашей кампании. (У них будет возможность оставаться анонимными, когда их имена НЕ будут отображены в списке.)

en: If this option is selected, the location will be shown in various places including:
        <ul>
          <li>Event information page</li>
          <li>Event registration confirmation emails</li>
          <li>HTML, RSS and ICALENDAR feeds of event information</li>
        </ul>
      Normally location information is made publicly available.  By deselecting this box, the location is only available to event administrators.
ru: Если выбрана эта опция, местоположение будет отображаться в различных местах, включая: <ul> <li>страницу информации о событии</li>; <li>электронные письма с подтверждением регистрации события;</li> <li>каналы HTML, RSS и ICALENDAR с информацией о событии; </li></ul> обычно информация о местоположении является общедоступной. Если снять этот флажок, местоположение будет доступно только администраторам событий.

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
ru: Если это отношение имеет даты начала и/или конца, введите их здесь.

en: If true, confirmation is automatically emailed to contact on successful registration.
ru: Если да, контакту после успешной регистрации будет автоматически отправлен e-mail с подтверждением.

en: If true, include registration link on Event Info page.
ru: Если да, включить ссылку на регистрацию в страницу информации о событии.

en: If true, one or more fee amounts must be set and a Payment Processor must be configured for Online Event Registration.
ru: Если включено, нужно настроить один или более взносов в платёжном процессоре, используемом для приёма платежей при онлайн-регистрации.

en: If true, show event location.
ru: Если да, показывать место на карте

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
ru: Если вы разрешаете пользователям выбирать статус участника включая это поле в профиль - в список включаются только статусы с видимостью 'Открытый'.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
ru: Если у вас уже есть учетная запись <a href='%1'>please login</a> перед заполнением этой формы.

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ru: Если вы ВСТАВЛЯЕТЕ новые записи участников, вам потребуется добавить в ваш файл данных столбец, содержащий значения, используемые для связи регистрации на событие с существующим контактом. Вы можете использовать «Внутренний ИД контакта» или «Внешний идентификатор» (если вы используете их в ваших записях контактов), ИЛИ свойство, определённое в вашем неконтролируемом правиле сравнения (по умолчанию — Email-адрес).

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
ru: Если вы ОБНОВЛЯЕТЕ существующих участников, вы потребуется включить столбец, содержащий уникальный выдаваемый CiviCRM ID участника, чтобы сравнивать с существующей записью участника.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
ru: Если вы принимаете прямую оплату от этого участника, отметьте <strong>Записать платёж</strong>. Вы сможете заполнить информацию о платеже, и при желании отослать квитанции.

en: If you are enabling repetition you must indicate the frequency and ending term.
ru: Если вы разрешили повторение, нужно показать частоту и условия окончания

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
ru: Меняя статус участников с 'В листе ожидания' на 'Ожидающие подтверждения из листа ожидания', удостоверьтесь, что для этого события достаточно свободных мест. Участникам будет автоматически отправлено электронное письмо со ссылкой для подтверждения их регистрации. Тем не менее, им будет позволено завершить процесс регистрации только в том случае, если для мероприятия есть свободные места (т.е. количество зарегистрированных участников меньше, чем максимальное число участников, сконфигурированное для мероприятия).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
ru: Если вы планируете использовать это поле в профиле общего пользования, при регистрации мероприятий или в формах взносов, вам следует ограничить список группой или сконфигурировать расширенный фильтр (чтобы не случайно не подвергнуть опасности весь набор контактов). Для того чтобы использовать информационные поля контактов с автоматическим заполнением, пользователи должны обладать правом 'доступ к информационным полям контакта' ИЛИ 'доступ к CiviCRM'. Если вы хотите, чтобы это поле использовали неавторизованные пользователи, можете назначить доступ к информационным полям контакта анонимной роли. Для управления полями, включенными в результаты поиска, воспользуйтесь командой <a href='%1'>Настройки поиска - Параметры информации о контакте</a>.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
ru: Если вы выполняете поиск по названию действия, проверьте корректность написания или используйте меньше букв.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
ru: Если вы ищите по имени обещавшего, проверьте ваше правописание или используйте менше букв.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
ru: Вы ищете в диапазоне дат   . Попробуйте расширить диапазон значений.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
ru: Если вы ищите в диапазоне цен или дат, попробуйте его расширить.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
ru: Если вы используете маркеры слияния почты, удостоверьтесь, что они были заменены ожидаемыми значениями.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
ru: Если для отправки почты контактам вы используете CiviMail, это поле обеспечивает дополнительный контроль над задействованными адресами электронной почты. По умолчанию CiviMail отправляет почту на каждый предпочтительный адрес контакта. Если для контакта определены несколько мест жительства, будет использован предпочтительный email основного местожительства. Тем не менее, если контакт предпочитает получать CiviMail-почту на какой-нибудь альтернативный адрес, установите возле этого адреса флажок "Использовать для общей рассылки".

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
ru: Если вы используете профиль как форму заявки или редактирования контакта, этот параметр определяет, что происходит, если данные совпадают с существующей записью контакта. С помощью данного параметра пользователь может обновить соответствующую запись или создать запись-дубликат. В противном случае он получит предупреждении о дублировании записей, и введенные им данные сохранены не будут. Совпадение контактов определяется на основании сконфигурированного вами 'строгого' правила выявления продублированных контактов.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
ru: Если вы используете этот профиль в качестве формы заявки контакта на подписку на странице онлайн-взноса ИЛИ странице регистрации мероприятия, анонимные пользователи смогут создать пользовательскую учетную запись %1 как дополнительную часть формы.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
ru: Если вы используете этот профиль в качестве заявки на подписку для контакта или формы редактирования и хотите перенаправлять пользователей после того, как они нажали кнопку "Отправить", на некоторый статический адрес, то вы можете использовать в URL маркеры контакта (введите здесь полный URL). Если это поле оставить пустым, будет повторно отображена встроенная форма профиля со статусным сообщением 'Информация по вашему контакту сохранена'.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
ru: Если вы используете этот профиль как форму заявки или редактирования контакта и хотите перенаправить пользователя на статический URL после того, как он нажмет кнопку "Отмена", введите здесь полный URL. Если это поле оставить пустым, будет повторно отображена встроенная форма профиля.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
ru: Если этот профиль используется в качестве формы поиска, вы можете активизировать поиск приближения. Если оно активно, к критериям поиска будет добавлен соответствующий блок, содержащий поля для определения базового адреса поиска и "радиуса" (расстояния от этого адреса).

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
ru: При создании только версии <strong>HTML</strong> CiviMail автоматически создаст <strong>ТЕКСТОВУЮ</strong> версию для тех ваших получателей, которые предпочитают НЕ получать почту в формате HTML.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
ru: Если вы отключите этот профиль, он будет удален из всех этих форм и/или модулей. Продолжить?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
ru: Если вы выключите, эти взносы будут обработаны сразу после отправки формы взноса.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
ru: Если вы отключите эту опцию, интерфейс CiviCRM ограничиться традиционными возможностями браузера. Открытие формы приведёт к обновлению страницы, а не к открытию всплывающего диалога.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
ru: Если вы не хотите использовать эту опцию, чтобы увеличить число участников для мероприятия, вы по-прежнему можете ограничить число раз, которое может быть выбрана данная конкретная опция.  Оставьте это поле пустым и введите значение в расположенном рядом поле 'Максимум участников'.  Например, если вы оставите это поле пустым, а в качестве значения 'Максимум участников' укажете 20, то только 20 человек, подавших заявку на регистрацию, смогут выбрать эту опцию, после чего она станет недоступной для онлайн-заявок.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
ru: Если вы вводите платёж, сумма которого отличается от запланированной, выберите один из следующих вариантов:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
ru: Если вы введёте сумму, которая отличается от текущей запланированной суммы, выберите одну из следующих опций:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
ru: Если вы часто создаете собятия с похожими настройками, для упрощения процесса вам, возможно, лучше воспользоваться  страницей  <a href=%1>Шаблоны событий</a>, чтобы упростить работу.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
ru: Если вы выбрали <strong>Allow Other Amounts</strong>, вы можете использовать поля вверху для управления минимальными и/максимальными допустимыми значениями (напр. не разрешать суммы взносов менее, чем %1).

en: If you have questions please contact us at %1
ru: Если у вас есть вопросы пожалуйста свяжитесь с нами, %1

en: If you have questions please contact us at %1.
ru: Если у вас есть вопросы, пожалуйста свяжитесь с нами %1.

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
ru: Если вы выбрали одну из опций дедупликации, помимо "не проверять на дубликаты," CiviCRM будет использовать предопределенное правило дедупликации, чтобы определять возможные совпадения ваших импортированных записей. Существующие правила дедупликации могут быть просмотрены, а новые правила созданы, если вы посетите Контакты > Найти и Объединить Дублирующиеся Контакты.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
ru: Если вы делали СМС-рассылки, вы можете дополнительно включить (или исключить) те контакты, кто получал эти рассылки. CiviCRM позаботиться обо всех повторах, и контактам из включённых групп И получавших email-рассылки будет отправлена только одна копия этой СМС.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
ru: Если вы делали СМС-рассылки, вы можете дополнительно включить (или исключить) те контакты, кто получал эти рассылки. CiviCRM позаботиться обо всех повторах, и контактам из включённых групп И получавших email-рассылки будет отправлена только одна СМС из этой рассылки.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
ru: Если вы еще не сконфигурировали для этого пользовательские поля и профиль, можете сохранить данную страницу, не выбирая профиль, завершить описанные ниже шаги и затем вернуться на страницу <strong>Управление мероприятиями</strong> и выбрать свой новый профиль.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
ru: Если вы не получили от нас электронное письмо, проверьте папку спама. Оно могло по ошибке попасть туда.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
ru: Если вы не получили письмо в течение нескольких минут, проверьте папку спама.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
ru: Если вам нужен доступ к дополнительным опциям - вы можете его получить после сохранения текущих записей.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
ru: Если вам нужно импортировать<strong>Настраиваемые Данные с Множественным Значением</strong> для контактов (такие как история трудоустройства или образования), вам понадобиться выполнить это как отдельный шаг из <a href="%1">здесь</a>.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
ru: Если вам необходимо добавить какое-нибудь особое сообщение для этого члена, введите его здесь. В противном случае подтверждающее письмо будет содержать стандартное сообщение, сконфигурированное в шаблонах системных сообщений.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
ru: Если хотите сделать подпанель НЕ доступной, И удалить с существующих пользовательских панелей - вы можете сделать это с экрана "Настройка" на своей панели. Нажмите кнопку "X" на правой стороне иконки подпанели.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
ru: Если вы больше не хотите использовать этот ценовой набор, щелкните на расположенном ниже заголовке страницы взноса и измените конфигурацию на вкладке 'Суммы' или 'Членство'.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
ru: Если вы больше не хотите использовать этот набор цен, нажмите внизу на заголовок шаблона мероприятия, и измените оплаты для этого мероприятия.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
ru: Если вы больше не хотите использовать этот прайс, щелкните на заглавие мероприятия внизу и измените плату за это мероприятие.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
ru: Если вы планируете использовать этот ценовой набор для подачи заявок и обновления членства, вы не можете использовать его также для мероприятий и взносов. Однако ценовой набор членства может также включать в себя дополнительные поля для вариантов без членства, требующих дополнительный взнос (например, подписка на журнал).

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
ru: Если для автоматических обновлений членства вы выберете страницу онлайн-взноса, установленную по умолчанию, то на панели контакта для членств, введенных в оффлайн-режиме, отобразится ссылка "обновить", указывающая на эту страницу. Вам необходимо удостовериться в том, что группа членств для выбранной страницы онлайн-взноса содержит любые доступные в данный момент членства.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ru: Если вы выбрали некоторый тип членства, то при выборе пользователем этого варианта будет создано или обновлено членство. Для вариантов без членства (например, подписка на журнал) оставьте этот столбец незаполненным.

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
ru: Если вы выберете несколько опций приватности, ваш выбор по умолчанию объединяется с помощью операторов ИЛИ. ПРИМЕР: Если выбрать 'Не звонить по телефону' и 'Не использовать электронную почту', результаты будут содержать контакты, для которых установлена одна из этих настроек или обе одновременно. Если вы хотите найти только контакты с обеими установками, выберите оператор И.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
ru: Если вы пропустите этого участника, то будет достаточно мест для вашей группы (вы не попадёте в лист ожидания).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ru: Если вы пропустите этого участника, то будет достаточно мест для регистрации вашей группы (не попадёте в лист ожидания). Вернитесь на главную страницу регистрации и сократите количество дополнительных участников. Вам также понадобится для заполнить платёжную информацию.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ru: Если вы пропустите этого участника, то будет достаточно мест для регистрации вашей группы (без листа ождания). Регистрация на это событие требует одобрения. Вы получите сообщение, как только ваша регистрация будет рассмотрена.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
ru: Если вы считаете, что, возможно, будете импортировать дополнительные данные из этого же источника данных, отметьте 'Сохранить эту карту импорта' внизу страницы перед тем, как продолжить. Сохраненную карту можно будет повторно использовать при  следующем импорте данных.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
ru: Если вы сбросите флажок 'Скидки на раннюю регистрацию' и сохраните эту форму, то все существующие наборы скидок будут удалены.

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
ru: Если вы используете CiviMail для информационных рассылок или других видов коммуникации, проверьте новые образцы шаблонов CiviMail, которые используют адаптивный дизайн для оптимизации отображения на мобильных устройствах (Управление > Коммуникации > Шаблоны Сообщений ).

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
ru: Если вы хотите, чтобы администратор вашей организации получал квитанцию о каждом уведомлении по странице персональной кампании, введите здесь один или несколько адресов электронной почты. В качестве разделителя адресов используйте запятую (например, jane@example.org, paula@example.org). Первый адрес электронной почты будет отправлен пользователю страницы персональной кампании как адрес службы поддержки.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
ru: Если в процессе регистрации на событие вы хотите собирать дополнительную информацию, нужно сконфигурировать один или несколько профилей CiviCRM, представляющих собой наборы стандартных и пользовательских полей. Для регистрации на событие обычно вам нужно собирать e-mail адреса и/или имена и фамилии участников. Но, возможно, вы захотите собирать дополнительную информацию, характерную для <strong>участия</strong> в конкретном событии, например, предпочтения в пище и/или варианты участия как волонтёра,

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
ru: Если вы хотите, чтобы в нижней части страницы взноса отображался какой-нибудь контент, введите его здесь.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ru: Если вы хотите, чтобы члены вашей организации получили БЕЗИМЯННУЮ вторичную копию каждой отосланной квитанции, введите адреса Е-почты здесь. Множественные адреса Е-почты должны быть разделены запятой (напр. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ru: Если вы хотите, чтобы члены вашей организации получили вторичную копию каждой отосланной квитанции, введите адреса Е-почты здесь. Множественные адреса Е-почты должны быть разделены запятой (напр. jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
ru: Если вы хотите, чтобы представители вашей организации получали электронное письмо с уведомлением каждый раз, когда эта форма профиля используется для входа или обновления информации о контакте, введите здесь один или несколько адресов электронной почты. Адреса следует отделять друг от друга запятыми (например, jane@example.org, paula@example.org). Первый из перечисленных адресов будет использован в уведомлениях в качестве адреса ОТ.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
ru: Если вы хотите НАЙТИ (включить) контакты с некоторым набором опций приватности, выберите переключатель 'Включить'.

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
ru: Если вы желаете разрешить плательщикам указать человека, во имя которого они делают взнос, отметьте здесь. Альтернативный раздел для Почетных Лиц будет включен в форму. Информация о Почетных Лицах автоматически сохраняется и связывается с записью о взносе.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
ru: Если вы хотите включить 'раздел суммы взносов', вам необходимо или 'разрешить другую сумму' и/или введите хотя бы одну строку в таблице 'фиксированные суммы взносов'.

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ru: Чтобы включить в почтовый адрес название округа, отметьте опцию <strong>регион</strong> в разделе редактирования адреса. Имя области должно быть добавлено в таблицу civicrm_county в вашей базе данных.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
ru: Если вы хотите ограничить количество участников, которые могут выбирать данную опцию, введите здесь их число. Этот лимит действует независимо от максимального числа участников, допускаемых до регистрации на участие в мероприятии (вы можете указать это число в разделе Конфигурация мероприятия > Информация и настройки).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
ru: Если хотите указать значение подставляемое в это поле по умолчанию, введите его здесь. Для полей дат, используйте формат ГГГГ-ММ-ДД.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
ru: Если вы хотите обеспечить страницу Онлайн Регистрация на это мероприятие, отметьте первое поле ниже, а затем заполните поля в этой форме.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
ru: Если вы хотите сделать страницу онлайн-регистрации на это событие, включите первый флажок из расположенных ниже и заполните поля формы. Онлайн-регистрация доступна как для платных, так и для бесплатных мероприятий. Платные мероприятия требуют наличия для сайта сконфигурированного <a href="%1">платёжного оператора</a>.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
ru: Если вы хотите установить какой-нибудь лимит на максимальное число записей, введите это число в данном поле. В противном случае оставьте его пустым.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
ru: Если вы хотите использовать предварительно сохраненную разметку импорта полей - выберите ее здесь.

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
ru: Если вы захотите создать учетную запись на этом сайте, поставьте ниже флажок и и введите Имя Пользователя

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
ru: Просмотреть в первую очередь %1. Если вы не уверены, какое средство использовать, мы рекомендуем прежде, чем продолжить дальше, ознакомиться с условиями, ограничениями и сферами применения каждого из них. Если предпочитаемое вами средство отсутствует в списке, рассмотрите возможность налаживания контактов с его разработчиком и подключения плагина.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
ru: Если вы уверены, что эта запись не дубликат, нажмите кнопку "Сохранить соответствие контакта" ниже.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
ru: Если вы сохранили для каждого контакта в CiviCRM уникальный <strong>внешний идентификатор</strong>, то можете включить это значение в качестве столбца своего файла импорта. В результате взносы будут сопоставляться с плательщиками по их внешнему ИН.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
ru: Если для каждого контакта в CiviCRM вы сохранили уникальный <strong>внешний идентификатор</strong>, вы можете добавить это значение в качестве столбца в файл импорта. В результате членства будут сопоставляться с записями контактов по их внешнему ИН.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
ru: Если для каждого контакта в CiviCRM вы сохранили уникальный внешний идентификатор, то вы можете добавить это значение в качестве столбца в ваш файл импорта. В таком случае соответствие между данными участника и записями контактов будет установлено по их внешнему ID. Обратите внимание, что вы должны использовать опцию "пропустить" или "не проверять на дубликаты" для возможности загрузки с использованием внешнего ID.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
ru: Если ваш сервер SMTP требует аутенфикации, введите ваше имя пользователя и пароль.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
ru: Если нужный процессор не в списке, проверьте <a href="%1"> Расширения Каталог </a> для более платежных систем можно скачать. Если вы все еще не можете найти его, рассмотреть возможность партнерства с разработчиком и способствуя новое расширение.

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
ru: Если ваша организация изменила версии по умолчанию для системных шаблонов сообщений, то изменения и исправления ошибок, включённые в обновление, нужно будет слить с вашими изменёнными версиями.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
ru: Если ваша страница активизирована, щелкните <strong>Реальная страница</strong>, чтобы просмотреть ее в <strong>режиме реального времени</strong>.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
ru: Если ваш сайт использует подтипы контактов, вы можете назначить данный набор пользовательских полей конкретному подтипу (например, 'Студент') ИЛИ же вы можете выбрать '- Любой - ', что сделает поля доступными для контактов родительского типа (например, 'Отдельные люди'), а также - для всех подтипов.

en: Igbo
ru: Игбо

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
ru: Обработать пакет, несмотря на несоответствие?

en: Illegal stack size. Use values between 1 and %1.
ru: Неверный размер стека. Используйте значения в промежутке от 1 до %1.

en: Image Deleted
ru: Изображение удалено

en: Image File Name
ru: Файл с изображением

en: Image Url
ru: URL картинки

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
ru: Изображение не может быть загружено из-за некорректного расширения типа.

en: Images
ru: Картинки

en: Import Activity
ru: Импорт действия

en: Import Contact
ru: Импорт контакта

en: Import Contribution
ru: Импорт взноса

en: Import Data (row %1)
ru: Импортировать данные (ряд %1)

en: Import Data File
ru: Импорт файла данных

en: Import Field Separator
ru: Разделитель импортируемых полей

en: Import File Format
ru: Импорт файлов формата

en: Import Membership
ru: Импорт членства

en: Import Now
ru: Импортировать Сейчас

en: Import Options
ru: Опции импорта

en: Import Participant
ru: Импорт участника

en: Import Wizard
ru: Мастер Импорта

en: Import contacts and activities
ru: Импортировать контакты и действия

en: Import has completed successfully.
ru: Импорт успешно завершен.

en: Import mode
ru: Режим импорта

en: Import to Groups
ru: Импорт в группы

en: Important Notes
ru: Важные Примечания

en: Importing Multi-value Custom Data
ru: Импортирование Настраиваемых Данных с Множественным Значением

en: Impunity
ru: Освобождение от обязательств

en: In
ru: В

en: In "Opportunistic Flush" mode, caches are flushed in response to user actions; this mode is broadly compatible but may add latency during form-submissions. In "Cron Flush" mode, you should schedule a cron job to flush caches; this can improve latency on form-submissions but requires more setup.
ru: В режиме «Opportunistic Flush» кеши сбрасываются в ответ на действия пользователя; этот режим широко совместим, но может увеличивать задержку при отправке формы. В режиме «Cron Flush» вы должны запланировать задание cron для очистки кешей; это может уменьшить задержку при отправке форм, но требует дополнительных настроек.

en: In Date
ru: Дата поступления

en: In Honor of
ru: В честь

en: In Memory of
ru: В память

en: In Person
ru: Лично

en: In Progress
ru: В процессе

en: In Public Honor Roll?
ru: В почетном списке?

en: In Support of
ru: В Поддержку

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
ru: В дополнение к настройкам на этой странице есть несколько настроек, которые вы можете добавить в настроечный файл своего сайта (civicrm.settings.php) для обеспечения дополнительной отладочной информации.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
ru: Кроме того, вы должны включить в профиль поле 'Основной адрес электронной почты'.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
ru: Во всех случаях, проверка на наличие совпадающих контактов использует выбранное по умолчанию "Отдельное Строгое Правило Поиска Дубликатов" (сопоставление по адресу электронной почты). Если вы обеспокоены тем, что существующие данные контактов будут перезаписаны анонимными посетителями, вы можете изменить это правило, чтобы сделать совпадения менее вероятными (или даже невозможными). Например, если вы хотите, чтобы вводимые анонимным пользователем данные НИКОГДА не совпадали с существующими (то есть, чтобы всегда создавалась новая запись контакта) - отредактируйте это правило, и установите "пороговый коэффициент" выше чем 10. Затем вам понадобится периодически выполнять Поиск Дубликатов с использованием  другого правила и объединять любые дублирующиеся записи с соответствующими им членствами, взносами и т.д.

en: In order for reminders to be sent:
ru: Чтобы оправить напоминание:

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
ru: Для того чтобы воспользоваться этой функциональностью, пользователь установочной базы данных должен обладать правами на создание триггеров В MySQL 5.0 (и в MySQL 5.1, если активизирован сбор двоичных данных) это подразумевает привилегию SUPER). В данной инсталляции требуемая привилегия, судя по всему, не предоставлена.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
ru: В случае с Drupal это приведет к тому, что все сообщения об ошибках CiviCRM будут появляться в системе Watchdog (при условии, что она активизирована)

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В формате ВВГГMMДД (CCYYMMDD).

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В форме ДД (01 - 31).

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В форме ММ (01 - 12).

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В форме НН (01 - 53).

en: In the form of YYYY.
ru: В форме ГГГГ (YYYY).

en: In the form of YYYYMM.
ru: В форме ГГГГMM (YYYYMM).

en: In the future
ru: В будущем

en: In the past
ru: В прошлом

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
ru: Возможно, в процессе установки компонентов CiviCRM или настройки страниц и профилей, вы создали тестовые взносы, действия, участников, залоги, и т. д.

en: Inactive
ru: Не активен

en: Inactive Relationships
ru: Неактивные отношения

en: Inbound Email
ru: Входящий e-mail

en: Inbound Email.
ru: Входящий e-mail/

en: Inbound SMS
ru: Входящее SMS

en: Inches
ru: Дюймы

en: Include
ru: Включить

en: Include %1 user account information links in search results?
ru: Включить ссылки информации учетной записи пользователя %1 в результаты поиска?

en: Include / Exclude Search
ru: Включить/исключить из поиска

en: Include Both
ru: Включить оба

en: Include Drupal user account information links in search results?
ru: Включить ссылки информации учетной записи пользователя Drupal в результаты поиска?

en: Include Event templates?
ru: Включить шаблоны мероприятия?

en: Include Group(s)
ru: Включить группу (-ы)

en: Include Groups
ru: Включить группы

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
ru: Включить приглашение через ICal для ответственных за действие

en: Include Map to Event Location
ru: Включить карту в информацию о месте проведения

en: Include Messages
ru: Включить сообщения

en: Include Profile
ru: Включить профиль

en: Include Profiles
ru: Включить профили

en: Include Proximity Search?
ru: Включить Поиск с Зазором?

en: Include Repeating Events
ru: Включить повторяющиеся события

en: Include Report in Navigation Menu?
ru: Включить отчет в меню навигации?

en: Include Tag(s)
ru: Включить тэг(и)

en: Include Tags on Other Types of Records
ru: Включить Тэги Других Типов Записей

en: Include Template
ru: Включить шаблон

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
ru: Включить раздел Подписки на Членство на этой странице Онлайн Взносов?

en: Include a Picture or an Image
ru: Включить рисунок или изображение

en: Include a map block on the Event Information page when geocode info is available and a mapping provider has been specified?
ru: Включить блок с картой в страницу о событии, если доступно геокодирование и указан картографический провайдер?

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
ru: Включите дополнительные поля в эту форму регистрации, выбрав и настроив профиль CiviCRM, который будет включён внизу страницы.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
ru: Включить дополнительные поля на этой регистрационной форме, настроив и выбрав Профиль CiviCRM для включения вверху страницы (сразу после вступительного сообщения).

en: Include by Privacy Option(s)
ru: Включить через опции приватности

en: Include case activities in general activity views.
ru: Включить активности по кейсу в общие просмотры активностей

en: Include contacts where
ru: Включить контакты где

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ru: Заключайте имя/название отправителя в двойные кавычки (&quot;), а почтовый адрес — в угловые скобки (&lt; &gt;). <br />ПРИМЕР: <em>&quot;Клиентская служба&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: Include in multi-record listing?
ru: Включить в список множественных записей?

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
ru: Включить карту, показывающую место проведения события, на странице с информацией о мероприятии? (Поставщика карты необходимо сконфигурировать с помощью команды <a href='%1'>Глобальные настройки &raquo; Карты</a>).

en: Include my name and message
ru: Включить мое имя и сообщение

en: Include participants from all events in the %1 series
ru: Включить участников из всех событий с %1 серий

en: Include profile edit links in search results?
ru: Включить ссылки для редактирования профиля в результаты поиска?

en: Include reCAPTCHA?
ru: Включить CAPTCHA?

en: Include tags used for %1
ru: Включить тэги использованные для %1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
ru: Включить данные полей, используемых для "Согласование" сопоставления, основанный на вашем настроены <strong>Строго Копировать совпадающие</strong> правил. По умолчанию дублировать соответствующие правила, вы должны включить колонку в каждой строке с электронной почтой плательщиков адрес.

en: Include these membership types
ru: Включить эти виды членств

en: Include this link to your fundraising page in your emails
ru: Включите в свои сообщения эту ссылку на свою страницу по сбору средств

en: Included
ru: Включено

en: Income
ru: Доход

en: Income Account is
ru: Счет Дохода

en: Income Count Summary Report
ru: Обобщенный отчет о размере прибыли

en: Income Statistics
ru: Статистике доходов

en: Income and benefits stabilization
ru: Стабилизация доходов

en: Incomplete
ru: Недозаполнено

en: Incomplete Transaction
ru: Незавершенная Трансакция

en: Incomplete. Click to configure result set.
ru: Неполный. Щёлкните, чтобы настроить набор результатов.

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
ru: Некорректный ИН значения приветствия %1 или для этого типа контактов и типа приветствий не определено приветствия по умолчанию.

en: Individual
ru: Человек

en: Individual Display Name Format
ru: Формат отображения имени персоналии

en: Individual Name Fields
ru: Поля имени для персоналии

en: Individual Prefix
ru: Приставка к имени

en: Individual Sort Name Format
ru: Формат сортировки имен персоналий

en: Individual Suffix
ru: Добавка к имени

en: Individual contact prefixes
ru: Индивидульный префикс контакта

en: Individual contact suffixes
ru: Индивидульный суффикс контакта

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Ineligible
ru: Неподходящий

en: Info &amp; Settings
ru: Информация &amp; Настройки

en: Info Page Link
ru: Ссылка на страницу информации

en: Info and Settings
ru: Информация и настройки

en: Inform scheduler about the mailing
ru: Уведомить планировщик о почтовой рассылке

en: Initial Amount Help Text
ru: Справка по начальной сумме

en: Initial Amount Label
ru: Метка для начальной суммы

en: Initial Date Range
ru: Начальный диапазон дат

en: Initial Reminder Day
ru: Первый день напоминаний

en: Initial amount help text for partial payment
ru: Текст о сумме минимального платежа для рассрочки

en: Initial amount label for partial payment
ru: Метка для начального платежа рассрочки

en: Inline
ru: В тексте

en: Input Field Type
ru: Тип поля ввода

en: Input file must be in CSV format
ru: Нужен входной файл в формате CSV

en: Insert new Membership
ru: Вставить новое Членство

en: Insert new contributions
ru: Вставить новые взносы

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
ru: Вводит действие для контакта или дела путем извлечения входящих сообщений из почтового каталога

en: Install
ru: Установка

en: Install "%1"?
ru: Установить "%1"?

en: Installation Error
ru: Ошибка установки

en: Installation Guide
ru: Инструкция по инсталляции

en: Installing CiviCRM...
ru: Устанавливаем CiviCRM...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
ru: Установка этого расширения предоставит вам новую функциональность. Удостоверьтесь, что устанавливаемое вами расширение получено из надежного источника.

en: Installment Amount
ru: Сумма рассрочки

en: Installments
ru: Рассрочки

en: Installments should be greater than zero.
ru: Части должны быть больше нуля.

en: Instance is Reserved
ru: Экземпляр Зарезервирован

en: Instant Messaging
ru: Мгновенные сообщения

en: Instant Messenger
ru: Чат

en: Instant Messenger (IM) screen-names
ru: Отображаемые имена в чате

en: Instant Messenger 2
ru: Чат 2

en: Instant Messenger ID
ru: ИД Чата

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ru: Инструкции, добавляемые к страницам Подтверждения и Благодарности при выборе опции 'оплатить позже' (например, 'Пришлите ваш чек почтой к ... в течение 3 рабочих дней').

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ru: Инструкции добавлены к страницам Подтверждения и Благодарности, а также к сообщению благодарности, когда пользователь выбирает опцию 'оплата позже' (напр. 'Отправьте ваш чек ... в промежутке трех деловых дней.').

en: Instructions for interviewers
ru: Инструкции для интервьюеров

en: Insufficient access rights - cannot merge
ru: Недостаточно прав доступа - слияние невозможно.

en: Integer
ru: Число

en: Integrated case management for human service providers
ru: Объединенное управление делами для провайдеров социальнох служб.

en: Intended Recipients
ru: Независимые получатели

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Internal Contact ID
ru: Внутренний ИН контакта

en: Internet Access Required
ru: Требуется доступ в Интернет

en: Interval
ru: Промежуток

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
ru: Интервал подписки для %1 инсталляций.

en: Interview Respondents
ru: Опросить респондентов

en: Interviewed
ru: Опрошено

en: Interviewer
ru: Интервьюер

en: Interviewer Name
ru: Имя интервьюера

en: Intro
ru: Введение

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
ru: Представьте кампанию и почему вы поддерживаете ее. Этот текст появится в верхней части вашей личной страницы И в верхней части главной страницы взноса кампании, когда люди делают свой взнос через вашу страницу.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
ru: Представьте кампанию и укажите причины, по которым вы ее поддерживаете. Этот текст будет отображен в верхней части вашей персональной страницы, А ТАКЖЕ в верхней части страницы основного взноса или регистрации на участие в мероприятии.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
ru: Представьтесь и укажите свою роль внутри нашей организации.

en: Introduction
ru: Введение

en: Introductory Message
ru: Приветствие

en: Introductory Message - New Memberships
ru: Вступительное сообщение - новые членства

en: Introductory Message - Renewals
ru: Вступительное сообщение для обновления

en: Introductory Text
ru: Вводный текст

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
ru: Вступительное сообщение/инструкции для страницы онлайн регистрации на мероприятие (может включать закладки форматирования HTML).

en: Introductory message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the top of Event Registration form.
ru: Вводный текст для страницы регистрации на событие. Разрешается текст и HTML. Текст будет показан в начале регистрационной формы.

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Inupiaq
ru: Инюпик

en: Invalid Base Directory
ru: Неверная базовая директория

en: Invalid Base URL
ru: Неверный базовый URL

en: Invalid Email address
ru: Некорректный E-mail

en: Invalid Message template
ru: Неправильный шаблон сообщения

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
ru: Неверные строки обещанных платежей (пропущены)

en: Invalid Rows (skipped)
ru: Недействительные строки (пропущены)

en: Invalid Subtype
ru: Неверный подтип

en: Invalid Value
ru: Неверное значение

en: Invalid className: %1
ru: Неверный className: %1

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
ru: Неверная дата "%1" (должно быть в формате ГГГГ-ММ-ДД)

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
ru: Неправильный запрос даты "%1" в URL (правильно ггггмм).

en: Invalid day name
ru: Недействительное название дня

en: Invalid day of the month
ru: Недействительный день месяца

en: Invalid default value for country.
ru: Недействительное значение для страны.

en: Invalid entity type
ru: Некорректный тип организации

en: Invalid form parameters.
ru: Неверные параметры формы.

en: Invalid hook invocation
ru: Недействительный прием Вызова

en: Invalid option
ru: Недействительная Опция

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
ru: Неверный параметр был передан _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".

en: Invalid relationship type
ru: Неправильный вид отношения

en: Invalid token code
ru: Недействительный код макроса

en: Invalid value for Event ID
ru: Неверное значение для ID события

en: Invalid value passed to delete function.
ru: В функцию удаления передано некорректное значение

en: Invoice
ru: Счет

en: Invoice ID
ru: ИН счета

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
ru: ИН счета или ИН трансакции или ИН взноса неообходимы для сравнения с существующими записями взносов в режиме обновления.

en: Invoice Prefix
ru: Префикс для счета

en: Invoices / Credit Notes
ru: Счета / Кредитные ноты

en: Irish
ru: Ирландский

en: Is
ru: Является

en: Is Active
ru: Активен(на)

en: Is Active?
ru: Активно?

en: Is Automaticaly created
ru: Автоматически создан

en: Is Billing Address
ru: адрес для выставления счёта?

en: Is Billing Email
ru: Является email адресом для выставления счетов

en: Is Billing Email?
ru: Является Расчетной Электронной Почтой?

en: Is Billing Phone
ru: Платежный Телефон

en: Is Calendar Year
ru: Календарный год

en: Is Campaign Active?
ru: Это активная кампания?

en: Is Dashlet Active?
ru: Dashlet Активен?

en: Is Dashlet Reserved?
ru: Dashlet Зарезервирован?

en: Is Deceased
ru: умер

en: Is Default Mail Settings?
ru: Это настройки почты по умолчанию?

en: Is Default Price Field Option?
ru: Есть Выбор Ценового Поля По Умолчанию?

en: Is Default Survey
ru: Это опрос, выбранный по умолчанию

en: Is Default?
ru: По умолчанию?

en: Is Deleted
ru: Удалено

en: Is Domain Setting?
ru: Это Настройка Домена?

en: Is Empty
ru: Пустой

en: Is Event Public
ru: Публичное ли мероприятие

en: Is IM Billing?
ru: IM Является Рассчетным?

en: Is Interview Conducted?
ru: Интервью взято?

en: Is Label Reserved?
ru: Метка Зарезервирована?

en: Is Not
ru: Не является

en: Is Null
ru: Отсутствует

en: Is Online Registration
ru: Является онлайн-регистрацией

en: Is Online Registration On
ru: Включена ли онлайн регистрация

en: Is Online Registration enabled for the event?
ru: Включена ли онлайн регистрация для этого мероприятия?

en: Is Pay Later
ru: Является 'оплатить позже'

en: Is Price Set Quick Config?
ru: Быстрая Конфигурация Набора Цен?

en: Is Primary Address
ru: Является основным адресом

en: Is Primary Email
ru: Является основным email адресом

en: Is Primary Phone
ru: Является основным телефоном

en: Is Public
ru: Публичный (открытый)

en: Is Relationship Active
ru: Активно ли отношение

en: Is Required
ru: Требуется

en: Is Reserved
ru: Зарезервировано

en: Is Reserved?
ru: Зарезервирован?

en: Is Tax?
ru: Налог?

en: Is Test
ru: Является тестом

en: Is Test?
ru: Тестовая?

en: Is a Followup Activity?
ru: Это Последующие Действие?

en: Is an Event Template
ru: Это шаблон события?

en: Is auto_increment_increment set to 1
ru: auto_increment_increment установлен в 1

en: Is between
ru: Между

en: Is billing block required
ru: Требуется платежный модуль

en: Is confirm email
ru: Является ли email сообщением для подтверждения

en: Is empty (Null)
ru: Пустые (Null)

en: Is equal to
ru: равно

en: Is greater than
ru: Больше чем

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is less than
ru: Меньше

en: Is less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Is not between
ru: Не в пределах

en: Is not empty (Null)
ru: Не пустые (Null)

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Is not one of
ru: Не один из

en: Is one of
ru: один из

en: Is shared through social media
ru: Размещено через социальные сети

en: Is the %1 folder writeable?
ru: Доступен ли каталог %1 для записи?

en: Is the CVV code required for back office credit card transactions
ru: Требуется ли код CVV для обработки кредитных карт

en: Is the Group Active
ru: Эта группа активна?

en: Is the Membership pay later?
ru: Отложенная оплата членства?

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
ru: Включен ли отдел премий для этой страницы онлайн-взносов?

en: Is the Relationship active?
ru: Активно ли отношение?

en: Is the activity a test entry?
ru: Это тестовое действие?

en: Is the activity created by the system?
ru: Действие создано системой?

en: Is the booking confirmation screen enabled?
ru: Включена страница подтверждения бронировки?

en: Is the contact deceased?
ru: Контакт умер?

en: Is the contribution a test entry?
ru: Это тестовый взнос?

en: Is the mailing completely sent?
ru: Рассылка оправлена полностью?

en: Is the membership status overridden?
ru: Был ли переопределён статус членства.

en: Is the provided database name valid?
ru: Вы уверены, что указанное имя базы данных верное?

en: Is the recurring contribution a test entry?
ru: Это тестовая запись повторяющегося взноса?

en: Is this ACL entry Allow  (0) or Deny (1) ?
ru: Эта ACL запись разрешает (0) или запрещает (1) ?

en: Is this Campaign enabled or disabled/cancelled?
ru: Эта кампания доступна или недоступна/отменена?

en: Is this CiviCRM Profile active?
ru: Этот профиль CiviCRM активен?

en: Is this Custom Data Set active?
ru: Активен ли этот пользовательский набор данных?

en: Is this Event Active?
ru: Активно ли этособытие?

en: Is this Event enabled or disabled/cancelled?
ru: Это событие доступно или недоступно/отменено?

en: Is this Field Searchable?
ru: Осуществлять поиск по этому полю?

en: Is this Label Format the default?
ru: Выбран ли этот формат подписи по умолчанию?

en: Is this Online Contribution Page Active?
ru: Это активная страница онлайн-взносов?

en: Is this PDF Page Format the default?
ru: Выбран ли этот формат PDF-страницы по умолчанию?

en: Is this Payment Processor Type active?
ru: Этот вид платёжных операторов активен?

en: Is this Payment Processor Type the default?
ru: Это основной вид платёжного оператора?

en: Is this Payment Processor active?
ru: Этот платёжный оператор активен?

en: Is this Payment Processor the default?
ru: Это основной платёжный оператор?

en: Is this Scheduled Job active?
ru: Активно ли это запланированное задание?

en: Is this a PAID event?
ru: Это платное мероприятие?

en: Is this a default provider?
ru: Это провайдер по умолчанию?

en: Is this a test membership?
ru: Явялется ли это членство тестовым?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
ru: Это действие — текущая ревизия в версионной цепочке?

en: Is this address for bulk mail ?
ru: Это адрес для массовых рассылок?

en: Is this address the contact's billing address?
ru: Это адрес для выставления счетов контакту?

en: Is this address the contact's billing email?
ru: Это платежный адрес электронный почты контакта?

en: Is this address the contact's primary address?
ru: Это основной адрес контакта?

en: Is this address the contact's primary email?
ru: Это основной адрес электронный почты контакта?

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
ru: Включено ли это поле как колонка в таблицу результатов поиска? Эта настройка применяется только к полям с видимостью 'Открытые страницы' и  'Открытые страницы и списки'.

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
ru: Это поле установлено кодом PHP (через настраиваемый хук). Это поле не будет обновлятся CiviCRM.

en: Is this petition active?
ru: Это активная петиция?

en: Is this provider active?
ru: Этот провайдер активен?

en: Is this status enabled.
ru: Включен ли этот статус.

en: Is this survey active?
ru: Этот опрос активен?

en: Is this the contact's billing phone?
ru: Это телефонный номер контакта для выставления счетов?

en: Is this the contact's primary phone?
ru: Это основной телефонный номер контакта?

en: Is this the default petition?
ru: Это петиция по умолчанию?

en: Is this the default survey?
ru: Это опрос, выбранный по умолчанию?

en: Is this the primary email address
ru: Это основной адрес?

en: Is this the test mailing?
ru: Это тестовая рассылка?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
ru: Ваша страница персональной кампании активна? Вы можете активизировать/отключить ее в любой момент ее существования

en: Issue warning and do not save
ru: Отобразить предупреждение и не сохранять

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ru: Судя по всему, эта транзакция является дубликатом. Вы уже однажды отправляли эту форму? Если это так, то могла возникнуть проблема соединения. Проверьте вашу электронную почту на наличие квитанции от Authorize.net. Если вы не получите квитанцию в течение 2 часов, вы можете попробовать провести вашу транзакцию снова. Если вы продолжаете испытывать трудности, пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ru: Судя по всему, эта транзакция является дубликатом. Вы уже однажды отправляли эту форму? Если это так, то могла возникнуть проблема соединения. Проверьте вашу электронную почту на наличие квитанции этой транзакции. Если вы не получите квитанцию в течение 2 часов, вы можете попробовать провести вашу транзакцию снова. Если вы продолжаете испытывать трудности, пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
ru: Похоже, что на этом событии достаточно мест для вашей группы (вы не попадете в лист ожидания).

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
ru: Похоже, что этот участник уже зарегистрирован на событие.. Если хотите изменить вашу регистрацию или вам кажется, что это письмо пришло вам по ошибке, пожалуйста, напишите администратору сайта.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
ru: Похоже, что вы уже зарегистрированы. Вы можете продолжить если хотите создать дополнительную регистрацию.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
ru: Похоже, вы уже зарегистрированы. Если вы хотите изменить свои регистрационные данные или считаете, что получили это сообщение по ошибке, свяжитесь с администратором сайта.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
ru: Похоже, что вы уже зарегистрировались на это событие. Если хотите изменить вашу регистрацию или вам кажется, что это письмо пришло вам по ошибке, пожалуйста, напишите администратору сайта.

en: It looks like you are already waitlisted for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
ru: Похоже, что вы уже в листе ожидания на это событие. Если хотите изменить вашу регистрацию или вам кажется, что это письмо пришло вам по ошибке, пожалуйста, напишите администратору сайта.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
ru: Похоже, что вы сейчас регистрируете группу из %1 участников. В мероприятии есть %2 свободных мест (вы не попадёте в лист ожидания).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ru: Похоже, что вы сейчас регистрируете группу из %1 участников. В мероприятии есть %2 свободных мест (вы не будете ждать). Пожалуйста, вернитесь на главную страницу регистрации и сократите количество дополнительных участников. Вам также понадобится заполнить платёжную информацию.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ru: Похоже, что вы сейчас регистрируете группу из %1 участников. В мероприятии есть %2 свободных мест (вы не попадёте в лист ожидания). Обратите внимание, что регистрация на это событие требует одобрения. Вы получите письмо, как только ваша регистрация будет рассмотрена.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ru: Похоже, что вы регистрируете больше участников, чем доступно мест. Все участники будут добавлены в лист ожидания. Вы будете уведомлены, если места появятся.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
ru: Похоже, вы разместили и/или распространили flash-версию виджета взносов. В следующем релизе эта версия поддерживаться нами не будет. Вам следует как можно скорее испробовать представленный ниже усовершенствованный код HTML-виджета и заменить им на всех сайтах flash-виджет.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ru: Похоже, что в этом мероприятии достаточно мест для вашей группы (вы не попадете в лист ожидания). Регистрация на это мероприятие требует подтверждения. Вы получите email сразу после рассмотрения вашей регистрации.

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italic
ru: Курсив

en: Item
ru: Контакт

en: Item Count
ru: Количество записей

en: JSON support
ru: Поддержка JSON

en: JSON support not included in PHP.
ru: В PHP не включена поддержка JSON.

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Job Description
ru: Описание Задания

en: Job Frequency
ru: Частота Задания

en: Job ID
ru: ИД Задания

en: Job Is Active?
ru: Задание Активно?

en: Job Name
ru: Имя Задания

en: Job Status
ru: Состояние задания

en: Job Title
ru: Должность

en: Job copied successfully
ru: Копия задания создана успешно

en: Join Date
ru: Дата присоединения

en: Join Us
ru: Присоединяйтесь к нам

en: Join a Group
ru: Присоединится к группе

en: Join your local chapter
ru: Присоединиться к местному филиалу

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
ru: Присоединение к этим группам ожидает подтверждения этого контакта.

en: Jr.
ru: Мл.

en: Kalaallisut, Greenlandic
ru: Калааллисут; Гренландский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kanuri
ru: Канури

en: Kashmiri
ru: Кашмирский

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Key
ru: Ключ

en: Key is not set for this payment processor
ru: Ключ для этого платёжного оператора не задан

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kikuyu, Gikuyu
ru: Кикуйю; Гикуйю

en: Kilometers
ru: Километров

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kirghiz, Kyrgyz
ru: Киргизский

en: Kirundi
ru: Рунди

en: Komi
ru: Коми

en: Kongo
ru: Конго

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Kwanyama, Kuanyama
ru: Кваньяма

en: LYBUNT Report
ru: Отчет "ПГКВ"

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ru: "ПГКВ" означает "прошедший год, но не выбранный". Выдает список участников, вносивших пожертвования в прошлом году, но не жертвовавших в выбранный вами период.

en: Label
ru: Метка

en: Label Format
ru: Формат Метки

en: Label Format Option Group not found in database.
ru: Группа опций 'Формат подписи' в базе данных не найдена.

en: Label Format does not fit in database.
ru: Формат надписи не соответствует структуре базы данных.

en: Label Formats
ru: Форматы Метки

en: Label Height
ru: Высота наклейки

en: Label Is Active?
ru: Метка Активна?

en: Label Type
ru: Тип метки

en: Label Width
ru: Ширина наклейки

en: Label already exists in Database.
ru: Метка уже существует в базе данных

en: Label and value cannot be empty.
ru: Название и значение не могут быть пустыми.

en: Label cannot be empty.
ru: Название не может быть пустым

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
ru: Метка для отношения от контакта А к контакту В. ПРИМЕР: Контакт А — 'Родитель' контакта В.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
ru: Метка для отношения от контакта В к контакту А. ПРИМЕР: Контакт В — 'Ребёнок' контакта А. Вы можете не заполнять имя для отношений, где оно одинаковое с обоих сторон (т.е. Супруг).

en: Label is Default?
ru: Метка По Умолчанию?

en: Labels Per Column
ru: Наклеек в столбце

en: Labels Per Row
ru: Наклеек в строке

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Language
ru: Язык

en: Language Customizations
ru: Настройки Языков

en: Language and Currency
ru: Язык и валюта

en: Language and Region Settings
ru: Выбор языка и региона

en: Language of basic data:
ru: Язык базовых данных:

en: Languages
ru: Языки

en: Languages available to users of this installation.
ru: Языки, доступные для пользователей этой установки.

en: Lao
ru: Лаосский

en: Last
ru: Последний

en: Last &gt;&gt;
ru: Последний &gt;&gt;

en: Last Action Date
ru: Дата последнего действия

en: Last Change by
ru: Последний раз изменено

en: Last Modified By:
ru: Последнее изменение от:

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Name, First Name
ru: Фамилия, имя

en: Last Name:
ru: Фамилия:

en: Last Reminder
ru: Последнее напоминание

en: Last Run
ru: Последнее выполнение

en: Last name, First name
ru: Фамилия, имя

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ru: Позднейшая дата истечения периода членства. Конечная Дата будет автоматически установлена, основываясь на Виде Членства, если вы не выберите дату.

en: Latin
ru: Латинский

en: Latitude
ru: Широта

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
ru: Широта и долгота могут быть заполнены автоматически, если включить провайдера карт.

en: Latitude of the Address for mapping
ru: Широта адреса для отображения на карте

en: Latvian
ru: Латышский

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
ru: Узнайте больше о скрипте, который может автоматически обновлять адрес контакта и настройки приветствия.

en: Learn more.
ru: Узнать больше.

en: Leave blank for default
ru: Сохранить по умолчанию

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
ru: Оставить пустым для неограниченного. Этот предел не обеспечивается всеми браузерами и текстовыми редакторами rich.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
ru: Для дополнительных вариантов без членства (например, подписка на журнал) оставьте поле 'Тип членства' незаполненным.

en: Leave undefined
ru: Оставить неопределённым

en: Left
ru: Правый

en: Left Margin
ru: Левое поле

en: Left Message
ru: Оставленное сообщение

en: Left Padding
ru: Левое поле

en: Legal Identifier
ru: Официальный идентификатор

en: Legal Name
ru: Юридическое имя

en: Length
ru: Длина

en: Letter Mail
ru: Почтовая доставка писем

en: Liability
ru: Долг

en: License
ru: Лицензия

en: Like
ru: Нравиться

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
ru: Лимбургский; Ли́мбуржский

en: Limit Dashboard Results
ru: Предел Результатов Инструментальной панели

en: Limit Group
ru: Ограничить Группу

en: Limit List to Group
ru: Ограничить список группой

en: Limit Options
ru: Опции ограничений

en: Limit Rows per Page in Dashboard
ru: Ограничивает число Рядов на одной Странице в Инструментальной Панели

en: Limit To
ru: Ограничить до

en: Limit To Current User
ru: Только текущий пользователь

en: Limit listings to a specific Group?
ru: Ограничить списки определенной группой?

en: Limit or Add Recipients
ru: Ограничить или добавить получаетелей

en: Limit the number of additional participants that can be registered in a single booking.
ru: Ограничить число дополнительных участников, которых можно зарегистрировать в одном бронировании.

en: Limit to
ru: Ограничить

en: Line Item Entity
ru: Объект Статьи

en: Line Item Entity Type
ru: Типа Объекта Статьи

en: Line Item ID
ru: ИД Строки Элемента

en: Line Item Label
ru: Метка Статьи

en: Line Item Participant Count
ru: Число Участников Статьи

en: Line Item Quantity
ru: Количество Статьи

en: Line Item Total
ru: Итоговая Сумма

en: Line Number
ru: Номер строки

en: Linear (1D)
ru: Динейный (1D)

en: Lingala
ru: Лингала

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Cases
ru: Присоединить Дело

en: Link Text
ru: Текст ссылки

en: Link To Case
ru: Ссылка на дело

en: Link this field
ru: Связать это поле

en: Link this field to its CiviCRM Contact
ru: Связать ссылкой это поле с соответствующим контактом CiviCRM

en: Link this field to its event page
ru: Ссылка этого поля на соответствующую страницу мероприятия

en: Link this field to its user
ru: Создать ссылку на это поле для связанного пользователя

en: Link to Delete Activity
ru: Ссылка для удаления действия

en: Link to Delete Contact
ru: Ссылка на удаление контакта

en: Link to Delete Contribution
ru: Ссылка на удаление взноса

en: Link to Delete Event
ru: Ссылка на удаление мероприятия

en: Link to Delete Participant
ru: Ссылка для удаления участника

en: Link to Delete Relationship
ru: Ссылка для удаления отношения

en: Link to Edit Activity
ru: Ссылка для правки действия

en: Link to Edit Contact
ru: Ссылка для редактирования контакта

en: Link to Edit Contribution
ru: Ссылка на редактирование взноса

en: Link to Edit Event Participants
ru: Ссылка на редактирование участников мероприятий

en: Link to Edit Participant
ru: Ссылка для редактирования участника

en: Link to Edit Relationship A-B
ru: Ссылка для правки отношения А-В

en: Link to Edit Relationship B-A
ru: Ссылка для правки отношения В-А

en: Link to Event Configuration
ru: Ссылка на конфигурацию мероприятия

en: Link to Event Page
ru: Ссылка на страницу мероприятия

en: Link to Event Participants
ru: Ссылка на участников мероприятия

en: Link to Event Registration
ru: Ссылка на регистрацию в мероприятии

en: Link to Participant Listing
ru: Ссылка на список участников

en: Link to Registration Page
ru: Ссылка на страницу регистраций

en: Link to View Activity
ru: Ссылка для просмотра действия

en: Link to View Contact
ru: Ссылка для просмотра контакта

en: Link to View Contribution
ru: Ссылка на просмотр взноса

en: Link to View Participant
ru: Ссылка для просмотра участника

en: Link to View Relationship A-B
ru: Ссылка для просмотра отношения А-В

en: Link to View Relationship B-A
ru: Ссылка для просмотра отношения В-А

en: Link to a Custom Node
ru: Ссылка на настраиваемый узел

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на узел Drupal или View, начиная с базового пути. ИН действия будет добавлен в конец ссылки.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на узел Drupal или просмотр, начиная с базового пути. ИН контакта будет добавлен в конец ссылки.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на Drupal Node или Представление (View), начиная с базового пути. ИН взноса будет добавлен в конец ссылки.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на Drupal ноду или вид, от "base_path". ИН мероприятия будет добавлен в конец ссылки.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на узел Drupal или просмотр, начиная с базового пути. ИН участника будет добавлен в конец ссылки.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
ru: Ссылка на узел Drupal или просмотр, начиная с базового пути. ИН отношения будет добавлен в конец ссылки.

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
ru: Объедините вместе мероприятия, рассылки, действия и взносы. Создайте опрос и онлайн петецию.

en: Linked to Contribution Page
ru: Связана со страницей взноса

en: Links
ru: Ссылки

en: Links Text
ru: Текст ссылок

en: List %1 participants
ru: Список %1 участников

en: List Association Rule(s)
ru: Показать правило(а) ассоциации

en: List Custom Options
ru: Вывести настраиваемые опции

en: List all contribution(s) for this date unit.
ru: Вывести все взносы по данной единице даты.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
ru: Вывести все прямые взносы от данного контакта.

en: List all revisions
ru: Список всех версий

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ru: Отображает список истории пожертвований контакта, сгруппированный по годам, вместе со взносами, внесенными всеми взаимосвязанными контактами.

en: List counted participants
ru: Список учтённых %1 участников

en: List more Grants
ru: Вывести больше грантов

en: List my contribution
ru: Перечислить мои взносы

en: List my contribution anonymously
ru: Вести список моих взносов анонимно

en: List my support anonymously
ru: Поддержать анонимно

en: List of Languages
ru: Список языков

en: List of all dates of activities of Type
ru: Список всех дат для действий этого вида

en: List of log entries for:
ru: Записи журнала для:

en: List of names
ru: Список имен

en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
ru: Список обещаний, включая суммы объявленных взносов, статус, следующую дату платежа, остаток задолженности, уплаченная сумма и т.п.

en: List participants for this event (all statuses)
ru: Список участников (со всеми статусами)

en: List the signatures
ru: Список подписей

en: List uncounted participants
ru: Список неучтённых участников

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
ru: Перечисленные контакт(ы) добавлены в выбранную группу.

en: Listing of current and upcoming public events.
ru: Список теперешних и будущих публичных мероприятий.

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
ru: Смотреть краткую информацию по членству для этой единицы даты.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
ru: Выводит подробности взносов для данной записи.

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ru: Отображает список конкретных взносов по критериям, включающим контакт, период времени, финансовый тип, местонахождения лица, вносящего взнос, и т. д. Краткая сводка Взносов указывает на этот отчет, для получения подробных сведений о взносах.

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Live
ru: Реальный режим

en: Live API URL
ru: URL рабочего API

en: Live Button URL
ru: Рабочий URL кнопки

en: Live Page
ru: Активная страница

en: Live Recurring Payments URL
ru: Рабочий URL регулярных платежей

en: Live Site URL
ru: URL рабочего сайта

en: Load Mapping
ru: Загрузить рамзетку

en: Load Saved Field Mapping
ru: Открыть карту импорта

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
ru: Загружает все доступные для текущего шаблона страницы переменные в всплывающее окно. Для его запуска добавьте <em>&smartyDebug=1</em> в любую строку URL-запроса CiviCRM. Удостоверьтесь, что в вашем браузере отключено блокирование всплывающих окон для сайта CiviCRM.

en: Local path
ru: Локальный путь

en: Localization
ru: Локализация

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
ru: Настройки локализации включают язык пользователя, валюту по умолчанию и доступные страны для ввода адреса.

en: Localpart
ru: Локальная часть

en: Location
ru: Место

en: Location Block ID
ru: ИД Блока Местоположения

en: Location Type
ru: Вид места

en: Location Type ID
ru: ИД Типа Местоположения

en: Location Type is Active?
ru: Тип Местоположения Активен?

en: Location Type is Reserved?
ru: Тип Местоположения Зарезервирован?

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
ru: Поиск по местоположению использует по умолчанию ОСНОВНОЕ местоположение по умолчанию для каждого контакта.

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
ru: Типы местонахождения предоставляют подходящие метки для различения местонахождений(я) контактов. Админитраторы могут определить дополнительные типы, соответствующие вашим участникам (Примеры: Главный Офис, Школа, Место Отдыха...).

en: Log
ru: Журнал

en: Log Contact ID
ru: ИД Контакта Журнала

en: Log Host
ru: Хозяин Журнала

en: Log ID
ru: ID журнала

en: Log Timestamp
ru: Метка Времени Журнала

en: Log Type
ru: Тип лога

en: Log Type Table
ru: Таблица Типа Протокола

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
ru: Журнал записей контактов и действий, созданных или обновленных в течение заданного периода.

en: Logging
ru: Журналирование

en: Logging Details
ru: Детали записей

en: Login to your account
ru: Войдите в свою учетную запись

en: Login to your account at
ru: Войдите в свою учетную запись на

en: Logs
ru: Журналы

en: Long-term housing plan
ru: Долгосрочный план поселения

en: Longitude
ru: Долгота

en: Longitude of the Address for mapping
ru: Долгота адреса для отображения на карте

en: Low
ru: Низкий

en: Luba-Katanga
ru: Луба-катанга

en: Luganda
ru: Луганда

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
ru: Люксембургский

en: Lybunt Report
ru: Отчёт ПГННВ

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Mail Account
ru: Учётная запись почты

en: Mail Account Password
ru: Пароль Учетной Записи Почты

en: Mail Account Username
ru: Имя Пользователя Учетной Записи Почты

en: Mail Account Uses SSL
ru: Учетная Запись Почты Использует SSL

en: Mail Bounce Report
ru: Отчёт о возврате почты

en: Mail Bounce: %1
ru: Возвратов почты: %1

en: Mail Detail Report
ru: Отчет по рассылкам (детализированный)

en: Mail Error
ru: Ошибка почты

en: Mail Folder
ru: Папка Почты

en: Mail Not Sent
ru: Письмо не отправлено

en: Mail Opened Report
ru: Отчет об открытых сообщениях

en: Mail Opened: %1
ru: Открытые почтовые сообщения: %1

en: Mail Port
ru: Порт Почты

en: Mail Protocol
ru: Почтовый протокол

en: Mail Reports
ru: Почтовые отчеты

en: Mail Sent
ru: Письмо отправлено

en: Mail Server
ru: Сервер Почты

en: Mail Setting Deleted.
ru: Настройка почты удалена.

en: Mail Settings
ru: Настройки почты

en: Mail Settings ID
ru: ID настроек почты

en: Mail Settings Name
ru: Название настроек почты

en: Mail Settingses
ru: Настройки почты

en: Mail Summary
ru: Сводка о почте

en: Mail Summary Report
ru: Сводный отчет о сообщениях

en: Mail not sent
ru: Письмо не отправлено

en: Mail routing error
ru: Ошибка роутинга почты

en: Mailing
ru: Почтовая рассылка

en: Mailing Approved Date
ru: Одобренная дата рассылки

en: Mailing Created Date
ru: Дата создания рассылки

en: Mailing Date
ru: Дата рассылки

en: Mailing Delivery
ru: Доставка почты

en: Mailing Error
ru: Ошибка Рассылки

en: Mailing Footer
ru: Подвал рассылки

en: Mailing Footer - HTML
ru: Нижний колонтитул почтовых сообщений - HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
ru: Нижний колонтитул почтовых сообщений - обычный текст

en: Mailing HTML:
ru: HTML-сообщение:

en: Mailing Header
ru: Заголовок рассылки

en: Mailing Header - HTML
ru: Заголовок почтовых сообщений - HTML

en: Mailing Header - Plaintext
ru: Заголовок почтовых сообщений - обычный текст

en: Mailing Job Status
ru: Состояние задачи рассылки

en: Mailing Label
ru: Форматы меток почтовой рассылки

en: Mailing Label Format
ru: Формат почтовых адресов

en: Mailing Label Tokens
ru: Адреса на конвертах и посылках

en: Mailing List
ru: Список рассылки

en: Mailing List Subscription
ru: Подписка на список рассылок

en: Mailing Name
ru: Название рассылки

en: Mailing Name(s)
ru: Название(я) рассылки

en: Mailing Recipient
ru: Получатель рассылки

en: Mailing Recipients
ru: Получатели Рассылки

en: Mailing Report
ru: Отправить отчёт

en: Mailing Scheduled Date
ru: Запланированная дата рассылки

en: Mailing Sender
ru: Отправитель рассылки

en: Mailing Settings
ru: Настройка рассылки

en: Mailing Status
ru: Состояние почтовой рассылки

en: Mailing Text:
ru: Текстовое сообщение:

en: Mailing bounced ID
ru: ИН возвращённой рассылки

en: Mailing click through ID
ru: ИН записи обращения к рассылке

en: Mailing content has been uploaded
ru: Содержимое почтовой рассылки передано

en: Mailing delivered ID
ru: ИН доставленной рассылки

en: Mailing group
ru: Группа рассылки

en: Mailing has been approved/rejected
ru: Почтовая рассылка одобрена/отклонена

en: Mailing has been completed
ru: Отправка почты завершена

en: Mailing has been created
ru: Почтовая рассылка создана

en: Mailing has been queued
ru: Почтовая рассылка поставлена в очередь

en: Mailing has been scheduled
ru: Почтовая рассылка запланирована

en: Mailing has been updated
ru: Почтовая рассылка обновлена

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
ru[0]: Рассылка была успешно перенаправлена на %count адрес электронной почты.
ru[1]: Рассылка была успешно перенаправлена на %count адреса электронной почты.
ru[2]: Рассылка была успешно перенаправлена на %count адресов электронной почты.
ru[3]: Рассылка была успешно перенаправлена на %count адресов электронной почты.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
ru[0]: Рассылка по заданному адресу электронной почты не перенаправлена.
ru[1]: Рассылка по заданным адресам электронной почты не перенаправлена.
ru[2]: Рассылка по заданным адресам электронной почты не перенаправлена.
ru[3]: Рассылка по заданным адресам электронной почты не перенаправлена.

en: Mailing name
ru: Название рассылки

en: Mailing opened ID
ru: ИН открытой рассылки

en: Mailing permalink
ru: Постоянная ссылка на почтовую рассылку

en: Mailing reply ID
ru: ИН ответа рассылки

en: Mailing unsubscribeded ID
ru: ИН отказа от рассылки

en: Mailing:
ru: Рассылка

en: Mailing: Trackable Opens
ru: Рассылка: отслеживание открытых сообщений

en: Mailing: Trackable Replies
ru: Рассылка: отслеживание ответов

en: Mailing: Trackable URL Clicks
ru: Рассылка: отслеживание щелчков на ссылках

en: Mailings
ru: Почтовые отправления

en: Mailings %%StatusMessage%%
ru: %%StatusMessage%% Рассылок

en: Mailings sent to %1
ru: Рассылка отправлена %1

en: Main
ru: Основной

en: Main Information
ru: Основная информация

en: Main Menu
ru: Главное Меню

en: Main office location
ru: Место расположения основого офиса

en: Major Donor
ru: Главный спонсор

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
ru: CiviCRM будет знать про несколько доменов. Если включите, настройте группу доменов

en: Make Contribution
ru: Сделать взнос

en: Make Mailing Labels
ru: Создать почтовые этикетки

en: Make Name Badges
ru: Сделать бейджи с именами

en: Make Payment
ru: Совершить платёж

en: Make Pledge Payment(s):
ru: Сделать обещанный платёж(и):

en: Make Thank-you Letters
ru: Подготовить благодарственные письма

en: Make a Copy
ru: Создать копию

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
ru: Сделать копию страницы взносов CiviCRM

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
ru: Создать копию группы профиля CiviCRM

en: Make a Copy of Price Set
ru: Создать копию прайса

en: Make a contribution
ru: Сделать взнос

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
ru: Облегчите задачу участникам распространения информации об этом мероприятии своим друзьям и коллегам.

en: Make sure at least one parent group is set.
ru: Убедитесь, что группа имеет хотя бы одного родителя.

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
ru: При вставке HTML-кода удостоверьтесь, что средства CAPTCHA для данного профиля НЕ активизированы. CAPTCHA требует динамического формирования страниц. Передача формы профиля с CAPTCHA посредством HTML-сниппета ВСЕГДА приводит к ошибке валидации CAPTCHA. Это означает, что информация, введенная пользователем, не может быть сохранена.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
ru: Убедитесь в наличии у вас достаточных прав в системе управления доступом.

en: Make this option value 'selected' by default?
ru: Сделать эту опцию значением по умолчанию?

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Malay
ru: Малайский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Male
ru: Мужской

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manage
ru: Управлять

en: Manage - Scheduled Jobs
ru: Управление - Запланированные Задания

en: Manage ACL Roles
ru: Управление ролями ACL

en: Manage Case
ru: Управление делами

en: Manage Case #%1
ru: Управлять делом №%1

en: Manage Case %1
ru: Управление случаем %1

en: Manage Contribution Page
ru: Управлять страницей взносов

en: Manage Contribution Pages
ru: Менеджер страниц взносов

en: Manage Event Templates
ru: Управление шаблонами событий

en: Manage Events
ru: Менеджер событий

en: Manage Groups
ru: Менеджер групп

en: Manage Personal Campaign Pages
ru: Управление страницам персональных кампаний

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
ru: Управление статусами участников мероприятия ниже. Включить выбранные статусы, чтобы разрешить список ожидания и/или одобрение участников.

en: Manage report templates
ru: Управлять шаблонами отчетов

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
ru: Управляйте правилами, что используются для определения возможных дубликатов записей контактов. Ищите дубликаты, используя избранное правило, и при необходимости совмещайте повторяющиеся данные контактов.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
ru: Управляйте правилами, предназначенными для определения потенциально дублированных записей контакта. Выполните поиск дубликатов, используя выбранное правило и по необходимости объедините данные дублированных контактов. Нажмите <strong>Редактировать Правило</strong>, чтобы просмотреть и изменить правила для каждого типа контактов. Обычно вам понадобиться поддерживать как "Контролируемые" так и "Неконтролируемые" правила для каждого типа контакта.

en: Manager
ru: Менеджер

en: Managing Your Page
ru: Управление вашей страницей

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
ru: Обязательные для заполнения поля (Имя и Фамилия или email) не заполнены в этой форме.

en: Manual Batch
ru: Пакет с Ручным управлением

en: Manual Recipients
ru: Получатели вручную

en: Manual Synchronization:
ru: Ручная синхронизация:

en: Manually Synchronize
ru: Ручная синхронизация

en: Manx
ru: Мэнский

en: Map
ru: Карта

en: Map %1 Address
ru: Позиционировать %1 адрес

en: Map Contact
ru: Разметить контакт

en: Map Enabled
ru: Карта включена

en: Map Link
ru: Отобразить местоположения Ссылки

en: Map Location(s)
ru: Карта

en: Map Primary Address
ru: Сопоставить по основному адресу

en: Map Profile
ru: Отобразить Местоположения Профиля

en: Map event location
ru: Разметить место проведения события

en: Map these contacts
ru: Показать эти контакты на карте

en: Map this Address
ru: Разметить адрес на карте

en: Map this Location
ru: Показать это место на карте

en: Mapper for Field %1
ru: Разметка для поля %1

en: Mapping Option
ru: Выбор разметки

en: Mapping Provider
ru: Правайдер сервис картографии

en: Mapping Type
ru: Тип карты

en: Mapping and Geocoding
ru: Карты и геокодирование

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
ru: Функциям работы с картами требуется PHP версии 5 или выше.

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Margin must be numeric
ru: Поле должно быть числовым

en: Mark All
ru: Отметить все

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
ru: Отметить целевые контакты для этого отношения

en: Mark as Dedupe Exception
ru: Пометить как исключение дедупликации

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
ru: Отметьте контакты для этого отношения, если они появятся ниже. В противном случае вы можете изменить название поиска и повторить его снова.

en: Mark this pair as not a duplicate.
ru: Пометить эту пару как недубликат.

en: Marked as duplicates.
ru: Помечены как дубликаты.

en: Marked as non duplicates.
ru: Помечены как недубликаты.

en: Market Value
ru: Рыночное значение

en: Marshallese
ru: Маршалльский

en: Mask
ru: Маска

en: Mass SMS
ru: Рассылка SMS

en: Master Address Belongs To
ru: Основной адрес принадлежит

en: Match Fields
ru: Сопоставление полей

en: Match Value or Expression
ru: Совпадение значения или выражения

en: Matched Gift
ru: Сопоставленные Подарки

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
ru: Совпадающие значения заменены этой приставкой плюс уникальным кодом. Например: Если заменяющая приставка для &quot;Ванкувер&quot <em>город_</em>, то совпавшее значение будет заменено <em>город_39121</em>.

en: Matching CiviCRM Field
ru: Соответствие полям CiviCRM

en: Matching Contributions to Contributors
ru: Установка соответствий между взносами и плательщиками

en: Matching Memberships to Contacts
ru: Поиск соответствий между членствами и контактами

en: Matching Participant Data to Contacts
ru: Установка соответствия между данными участников и контактами

en: Matching Rule for %1 Contacts
ru: Правило поиска совпадений для %1 контактов

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
ru: Сравнить с контактами для включений и обновлений

en: Max
ru: Макс

en: Max Amount One
ru: Максимальная сумма один

en: Max Amount Two
ru: Максимальная сумма два

en: Max Number Of Contacts
ru: Максимальное число контактов

en: Max Number of Participants
ru: Макс. количество участников

en: Max Participant
ru: Максимальное число участников

en: Max Participants
ru: Максимальное количество участников

en: Max Value
ru: Максимальное значение

en: Max participants should be a positive number
ru: Макс. количество участников должно быть положительным числом

en: Maximum Additional Participants
ru: Макс. количество дополнительных участников.

en: Maximum Amount
ru: Максимальная сумма

en: Maximum Attachments
ru: Максимум вложений

en: Maximum Attachments For Backend Processes
ru: Максимум вложений для процессов в бекэнде

en: Maximum Exceeded
ru: Превышен максимум

en: Maximum File Size (in MB)
ru: Максимальный размер файла (Mb)

en: Maximum Multiple Records
ru: Максимум Множественных Записей

en: Maximum Number of Reminders
ru: Максимальное число напоминаний

en: Maximum Participants
ru: Максимальное число участников

en: Maximum Records
ru: Максимальное Количество записей

en: Maximum Reminders Send
ru: Отослано максимальное количество напоминаний

en: Maximum Size of file (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities.<br />Note: php.ini should support this file size.
ru: Maximum Size of file (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities.Note: php.ini should support this file size.

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
ru: Максимальный размер файла для загрузки: %1 MB

en: Maximum additional participants
ru: Макс. число дополнительных участников

en: Maximum length
ru: Максимальная длинна

en: Maximum number of additional participants per registration
ru: Макс. количество дополнительных участников на одну регистрацию

en: Maximum number of additional participants that can be registered on a single booking
ru: Макс. количество дополнительных участников, которых можно зарегистрировать на одно место

en: Maximum number of contacts
ru: Максимальное число контактов

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
ru: Максимальное число контактов, которые могут быть зарезервированы для одного интервьюера за один раз.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities. This setting applies to UI forms and limits the number of fields available on the form.
ru: Макс. число файлов (документов, картинок и т.д.), которые можно вложить в e-mail или активности. Эта настройка применяется к формам пользовательского интерфейса и ограничивает число доступных в форме полей.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be processed during backend processing such as automated inbound email processing. This should be a big number higher than the other Maximum Attachments setting above. This setting here merely provides an upper limit to prevent attacks that might overload the server.
ru: Максимальное количество файлов (документов, изображений и т. Д.), Которые могут быть обработаны во время внутренней обработки, такой как автоматическая обработка входящей электронной почты. Это должно быть намного больше, чем другое значение «Максимальное количество вложений», указанное выше. Этот параметр здесь просто обеспечивает верхний предел для предотвращения атак, которые могут перегрузить сервер.

en: Maximum number of multiple records
ru: Максимальное количество множественных записей

en: Maximum number of registered participants to allow. After max is reached, a custom Event Full message is displayed. If NULL, allow unlimited number of participants.
ru: Макс. количество зарегистрированных участников. По достижении максимума регистраций, будет выведено соообщение типа Event Full. Если установлено в Null, разрешается регистрировать неограниченное количество участников.

en: Maximum reserved at one time
ru: Максимум выбираемых за один раз

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
ru: Максимум выбираемых за один раз должен быть положительным числом

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
ru: Максимальное суммарное число контактов, которые могут быть в состоянии резервирования для одного интервьюера.

en: Medical evaluation
ru: Медицинская экспертиза

en: Medium
ru: Средства связи

en: Meeting
ru: Встреча

en: Member
ru: Член

en: Member Count
ru: Число членов

en: Member Dues
ru: Членские взносы

en: Member Name or Email
ru: Имя или Е-почта Члена

en: Member Since
ru: Член с

en: Member Since %2 %1
ru: Член с %2 %1

en: Member's Name
ru: Имя члена

en: Members
ru: Участники

en: Members as of %1 %2
ru: Члены по сотоянию на %1 %2

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
ru: К какой организации принадлежать участники с этим типом членства (например: это членство в Северо-западном отделении «Спасите китов»). ВНИМАНИЕ: организации/группе/отделению должен соответствовать контакт CiviCRM вида «организация».

en: Members by Type
ru: Члены за Видами

en: Members of <a href="%1">%2</a>
ru: Члены  <a href="%1">%2</a>

en: Membership
ru: Членство

en: Membership #
ru: # Членство

en: Membership Autorenewal Billing Updates
ru: Биллинговые обновления по автопродлению членства

en: Membership Bulk Entry
ru: Массовый Ввод Членства

en: Membership Change Date
ru: Дата изменения членства

en: Membership Confirmation and Receipt
ru: Подтверждение членства и квитанция

en: Membership Detail Report
ru: Детальный отчёт по членству

en: Membership End Date
ru: Дата окончания членства

en: Membership Fee
ru: Членский взнос

en: Membership Fee Total
ru: Общая сумма членских взносов

en: Membership Fields
ru: Поля членства

en: Membership ID
ru: ИН членства

en: Membership Information
ru: Информация о членстве

en: Membership Join Date
ru: Дата начала членства

en: Membership Lapse Date
ru: Дата завершения членства

en: Membership Num Terms
ru: Условия цифры членства

en: Membership Options
ru: Варианты членства

en: Membership Organization
ru: Организация членства

en: Membership Organization and Type
ru: Организация и вид членства

en: Membership Owner ID
ru: ИН владельца членства

en: Membership Payment and Receipt
ru: Членский взнос и квитанция

en: Membership Period
ru: Период членства

en: Membership Renewal
ru: Обновление членства

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
ru: Подтверждение обновления членства и квитанция

en: Membership Renewal Reminder
ru: Напоминание об обновлении членства

en: Membership Report (Detail)
ru: Отчет о членствах (детализированный)

en: Membership Report (Lapsed)
ru: Отчет о членствах (прошедших)

en: Membership Report (Summary)
ru: Отчет о членствах (обобщенный)

en: Membership Section Enabled?
ru: Раздел членства включен.

en: Membership Settings
ru: Настройки Членства

en: Membership Signup
ru: Регистрация членства

en: Membership Source
ru: Источник членства

en: Membership Start Date
ru: Дата начала членства

en: Membership Status
ru: Статус членства

en: Membership Summary
ru: О членстве

en: Membership Summary Report
ru: Сводный отчёт по членству

en: Membership Transaction #
ru: Транзакция членства №

en: Membership Type
ru: Типы членства

en: Membership Type:
ru: Вид членства:

en: Membership Types
ru: Типы членства

en: Membership Types Default
ru: Виды членства по умолчанию

en: Membership for %1 has been updated.
ru: Членство %1 было обновлено.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ru: Файлы импорта членств должны содержать данные, необходимые для <strong>поиска соответствий между членством и записью контакта</strong>. Этот поиск может быть выполнен несколькими способами:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
ru: Импорт членства требует, чтобы каждый человек, домохозяйство или организация уже существовал в качестве записи контакта в вашей базе данных CiviCRM. Если вам необходимо импортировать членства для записей контактов, которые еще не были добавлены в CiviCRM, вам придется выполнить это в 2 этапа. Во-первых, с помощью команды <strong>Импортировать контакты</strong> добавьте записи контактов. Если это возможно, включите для каждого нового контакта уникальный 'внешний ИН', который в дальнейшем можно использовать для поиска взаимосвязей между членствами и контактами. Затем вернитесь на эту страницу и импортируйте записи членства.

en: Membership is automatically granted to:
ru: Членство автоматически назначено:

en: Membership listings.
ru: Списки членств

en: Membership payment amount.
ru: Размер членского взноса.

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
ru: Сумма членского взноса. Запись взноса будет создана для этого количества.

en: Membership renewed automatically
ru: Членство обновляется автоматически

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
ru: Вводный текст раздела членства - для обновления членства.

en: Membership section introductory text - for new member signups.
ru: Вводный текст раздела членства - для подписки новых членов.

en: Membership section title - displayed to renewing members.
ru: Заглавие раздела членства - для обновления членства.

en: Membership section title - for new member signups.
ru: Заглавие раздела членства - для подписки новых членов.

en: Membership type is a required field.
ru: Вид членства - обязательное поле.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
ru: Виды членств используются для категоризации членств. Вы можете определить неограниченное число видов. Каждый вид включает в себя 'имя' (Золотое Членство, Членство Почетного Сообщества...), описание, минимальный сбор (может быть $0) и длительность (может быть 'пожизненно'). Каждый вид членства конкретно связан с обьектом членства (организацией) - т.е. Отделение Района Залива

en: Memberships
ru: Членство

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
ru: Членство - обновление платежей автопродления

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
ru: Членство - уведомление отмены автопродления

en: Memberships - Receipt (on-line)
ru: Членства - Квитанция (онлайн)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
ru: Членства - Квитанции о подаче заявки и обновлении (оффлайн)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
ru: Можно автоматически предоставить членства связанным контактам, выбрав вид отношений.

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
ru: Выделенная память (параметр PHP 'memory_limit')

en: Mental health evaluation
ru: Профилактика психических заболеваний

en: Menu
ru: Меню

en: Menu '%1' has been saved.
ru: Меню '%1' сохранено.

en: Menu ID
ru: ID меню

en: Menu Item
ru: Пункт меню

en: Menu Title
ru: Название меню

en: Menu has been rebuilt
ru: Меню было перестроено

en: Menus
ru: Меню

en: Merchant Account Email
ru: Адрес электронной почты учетной записи торговца

en: Merchant ID is not set for this payment processor
ru: Для этого платёжного оператора не задан Merchant ID

en: Merge
ru: Совместить

en: Merge %1 contacts
ru: Объединить %1 контакты

en: Merge All Contacts with the Same Address
ru: Объединить все контакты с одинаковым адресом

en: Merge Case
ru: Соединить Дело

en: Merge Complete
ru: Обьединение завершино

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
ru: Объединение Контактов с Одинаковыми Адресами приведет к объединению любых записей, содержащих одинаковый адрес (улица, город, почтовый индекс, страна), в одну запись. Если запись домохозяйства, в которой нескольких лиц имеют общий адрес, уже существует, домохозяйство будет экспортировано в виде объединенной записи. Если ни одной записи домохозяйства не существует, записи будут объединены, а поле "Адресат" будет содержать имена контактов, разделенные запятыми.

en: Merge Household Members into their Households
ru: Объединить членов домохозяйств

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
ru: Объединение членов домохозяйств в соответствующие домохозйства приведет к экспортированию записи семейства для всех контактов с общим адресом.

en: Merge Options
ru: Варианты слияния

en: Merge and View Result
ru: Объединить и просмотреть результат.

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
ru: Объединять подписи для контактов, принадлежащих одному домохозяйству

en: Merge labels for contacts with the same address
ru: Объединить этикетки для контактов с совпадающими адресами.

en: Merge operation requires selecting two contacts.
ru: Для слияния операции необходимо выбрать два контакта.

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Formats
ru: Форматы сообщений

en: Message Mode
ru: Режим Сообщения

en: Message Name
ru: Имя сообщения

en: Message Sent | Messages Sent
ru[0]: Сообщение Отправлено
ru[1]: Сообщения Отправлены
ru[2]: Сообщения Отправлены
ru[3]: Сообщения Отправлены

en: Message Subject
ru: Тема письма

en: Message Template Format
ru: Формат Шаблона Сообщения

en: Message Template HTML
ru: HTML Шаблона Сообщения

en: Message Template ID
ru: ИД Шаблона Сообщения

en: Message Template Is Default?
ru: Шаблон Сообщения По Умолчанию?

en: Message Template Is Reserved?
ru: Шаблон Сообщения Зарезервирован?

en: Message Template Subject
ru: Тема Шаблона Сообщения

en: Message Template Text
ru: Текст Шаблона Сообщения

en: Message Template Title
ru: Заголовок Шаблона Сообщения

en: Message Template Workflow for Cases
ru: Рабочий шаблон сообщений для дел

en: Message Template Workflow for Contributions
ru: Рабочий шаблон сообщений для взносов

en: Message Template Workflow for Events
ru: Рабочий шаблон сообщений для мероприятий

en: Message Template Workflow for Memberships
ru: Рабочий шаблон сообщений для членств

en: Message Template Workflow for Meta Templates
ru: Рабочий шаблон сообщений для мета-шаблонов

en: Message Template Workflow for Petition
ru: Рабочий шаблон сообщений для прошений

en: Message Template Workflow for Pledges
ru: Рабочий шаблон сообщений для обещаний

en: Message Template Workflow for Profiles
ru: Рабочий шаблон сообщений для профилей

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
ru: Рабочий шаблон сообщений "Расскажи другу"

en: Message Template is used for SMS?
ru: Шаблон Сообщения используется для SMS?

en: Message Text
ru: Текст Сообщения

en: Message Title
ru: Заголовок письма

en: Message Tokens
ru: Маркеры Сообщения

en: Message caught by a content filter
ru: Сообщение перехвачено фильтром контента

en: Message if Event Is Full
ru: Сообщение в случае, если на событие больше нет мест.

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
ru: Шаблон сообщения с ИН  %1 не имеет настроек по умолчания, к которым можно вернуться.

en: Message to display on Event Information page and INSTEAD OF Event Registration form if maximum participants are signed up. Can include email address/info about getting on a waiting list, etc. Text and html allowed.
ru: Что показывается на странице информации о событии  вместо регистрационной формы, если достигнут максимум участников. Может включать e-mail и/или информацию о записи в лист ожидания и т.д. Допускается текст и HTML.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
ru: Сообщения, используемые для продления членства напоминаний, а также напоминания о событиях и деятельности, связанных, как правило использовать маркеры, характерные для членства, участников или активности записей. Например, обновление членство напоминание может включать в себя тип членства и конечную даты маркеры.<a Href="%1"> экран Запланир.напоминания </a> включает эти маркеры в "Вставить отметок" инструмента, так что лучше создавать шаблоны напоминания есть.

en: Middle Name
ru: Отчество

en: Middle Name (if present)
ru: Второе имя (если есть)

en: Miles
ru: Миль

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Mime Type
ru: Тип Mime

en: Min
ru: Мин

en: Min Amount One
ru: Минимальная сумма один

en: Min Amount Two
ru: Минимальная сумма два

en: Min Contribution
ru: Мин Взнос

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
ru: Минимальная сумма должна быть меньше, чем максимальная

en: Minimum Contribution
ru: Минимальный взнос

en: Minimum Contribution Amount
ru: Минимальная сумма взноса

en: Minimum Fee
ru: Минимальный взнос

en: Minimum Initial Amount
ru: Минимальная начальная сумма

en: Minimum Multiple Records
ru: Минимум Множественных Записей

en: Minimum initial amount for partial payment
ru: Минимальный начальный платёж для рассрочки

en: Miscellaneous Settings
ru: Настройки Разного

en: Mismatched Rows (skipped)
ru: Несовпавших (пропущенных) строк

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
ru: Ошибка сопоставления или неверный подтип контакта для данного контакта.

en: Missing Group/Tag
ru: Отсутствует группа/тэг

en: Missing Interviewer contact.
ru: Нет контакта интервьюера.

en: Missing Parameters
ru: Недостающие параметры

en: Missing input parameters
ru: Отсутствуют входные параметры

en: Missing required contact matching fields.
ru: Не хватает обязательных полей для сравнения контактов.

en: Missing required field(s) :
ru: Отсутствуют обязательные поля:

en: Missing required field:
ru: Нехватает обязательных полей

en: Missing required field: %1
ru: Отсутствует требуемое поле: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
ru: Отсутствует требуемое поле: предоставьте %1 или %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
ru: Отсутствуют обязательные поля: укажитеID участника

en: Missing required fields
ru: Нехватает обязательных полей

en: Missing required fields:
ru: Нехватает обязательных полей

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
ru: Смешанный профиль не допустим для  регистрации/регистрации от имени организации.

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile Phone Providers
ru: Провайдер мобильной связи

en: Mobile Provider
ru: Провайдер Мобильной связи

en: Mode could not be updated, save only this %1?
ru: Режим не может быть обновлен, сохранить только это %1?

en: Modified By
ru: Изменено

en: Modified Date
ru: Дата изменения

en: Module
ru: Модуль

en: Money
ru: Деньги

en: Money Transfer Date
ru: Дата перевода денег

en: Money Transferred
ru: Деньги переведены

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Month
ru: Месяц

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ru: Месяц и день (ММДД) начала подписки или услуги с фиксированным периодом. ПРИМЕР: Подписка с фиксированным периодом, где Начальный День установлен на 0101, значит, что период подписки будет с 1/1/06 по 12/31/06 для любого подписавшегося на протяжении 2006.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ru: Месяц и день, в который начинается <strong>fixed</strong> период членства или подписки. Пример: Членство с фиксированным периодом, где День Начала установлен на 1 Января, значит, что периоды членства будут от 1/1/06 до 12/31/06 для любого, подписавшегося на протяжении 2006 года.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
ru: Месяц дд, гггг (Декабрь 12, 1998)

en: Month/Year
ru: Месяц/Год

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: More information
ru: Дополнительная информация

en: More information on tokens...
ru: Больше информации о тэгах...

en: Morning Sessions
ru: Утренние собрания

en: Most Recent Activity
ru: Самые последние действия

en: Most Recent Contribution
ru: Последний Взнос

en: Move
ru: Переместить

en: Move Custom Field
ru: Переместить настраиваемое поле

en: Move To Case
ru: Переместить в дело

en: Move down one row
ru: Переместить на ряд ниже

en: Move related...
ru: Переместить связанные...

en: Move to Case
ru: Переместить в дело

en: Move to bottom
ru: Переместить вниз

en: Move to top
ru: Переместить наверх

en: Move up one row
ru: Переместить на ряд выше

en: Mr.
ru: Г-н.

en: Mrs.
ru: Г-жа.

en: Ms.
ru: Г-жа.

en: Multi-Select
ru: Множественный выбор

en: Multi-line text box (textarea)
ru: Многострочное текстовое поле (текстовая коробка)

en: Multi-record listing
ru: Список множественной записи

en: Multi-value Custom Data
ru: Настраиваемые Данные с Множественным Значением

en: Multiple Choice Option Sets
ru: Наборы опций с множественным выбором

en: Multiple Choice Options
ru: Опции множественного выбора

en: Multiple Contact Merge
ru: Объединить несколько Контактов

en: Multiple Languages Support
ru: Поддержка нескольких языков

en: Multiple Participants
ru: несколько участников

en: Multiple Privacy Options
ru: Множественные Опции Кофиденциальности

en: Must Wait on List
ru: Необходимо ждать в листе ожидания

en: My Cases With Recently Performed Activities
ru: Мои дела, по которым недавно были действия

en: My Cases With Upcoming Activities
ru: Мои дела, по которым предстоят действия

en: My Cases with Upcoming Activities
ru: Мои дела, по которым предстоят действия

en: My Contact Dashboard
ru: Моя панель контактов

en: My Contacts / Organizations
ru: Мои контакты / организации

en: My Role
ru: Моя роль

en: My billing address is the same as above
ru: Мой платежный адрес такой же как указан выше.

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
ru: MySQL "thread_stack" равен %1 Кб

en: MySQL %1 Configuration
ru: Конфигурация MySQL %1

en: MySQL database:
ru: База MySQL:

en: MySQL password:
ru: Пароль MySQL:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
ru: Значение параметр auto_increment_increment MySQL равно 1

en: MySQL server does have InnoDB support
ru: Сервер MySQL не поддерживает InnoDB

en: MySQL server:
ru: Сервер MySQL:

en: MySQL support
ru: Поддержка MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
ru: В PHP не включена поддержка MySQL.

en: MySQL username:
ru: Имя пользователя MySQL:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
ru: Требуется версия MySQL %1 или старше. Вы используете MySQL версии %2.

en: MySQL version at least %1
ru: MySQL версии не ниже %1

en: Māori
ru: Маори

en: NO
ru: НЕТ

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
ru: Отказ от массовых электронных писем

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
ru: ИСКЛЮЧИТЬ Почетный список страницы персональной кампании

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Вы можете также включить опцию <strong>Оплатить позднее</strong> ниже, для этого не требуется настройка платёжного оператора. В этом случае всем пользователям будет предложено сделать платёж оффлайн (напр. прислать чек по email, задействовать кредитную карточку, оплатить по реквизитам и т.п.)

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Вы можете также включить опцию <strong>Оплатить позднее</strong> ниже без настройки платёжного оператора. В этом случае всем пользователям будет предложено осуществить оплату оффлайн (например, прислать чек по email, задействовать кредитную карточку и т.п.)

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ. Контакты, выбранные в результатах поиска, здесь не актуальны; все контакты, соответствующие следующим критериям, будут в группе.

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
ru: К сведению: В настоящее время для настраиваемой информации ACLs контроля доступа операции 'Просмотр' и 'Правка' совпадают. Каждая опция дает право видеть И/ИЛИ редактировать настраиваемые информационные поля (во всех группах или в группах определенной настраиваемой информации). Никакая из функций не дает доступ к администрированию настраиваемых информационных полей.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
ru: К сведению: Для cобытий ACL операция "Просмотр" дает досуп к экрану информации о мероприятиях. Если включена онлайн-регистрация,  "Правка" позволяет пользователям регистрироваться на мероприятие.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: При наличии нескольких совпадающих контактов используется первая из таких записей.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Если вы пишете сообщения в формате HTML, вам, возможно, будет полезен «продвинутый» (WYSIWYG) редактор (Управление &raquo; Данные и страницы &raquo; Интерфейсные предпочтения).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Операции с ACL профиля влияют на режимы, которые могут быть задействованы в профиле (т.е. создание нового контакта, редактирование собственной записи контакта, просмотр записи контакта и т.д.). Операция "Создать" требуется для профилей, внедренных в онлайн-статьи или формы регистрации мероприятий. Ни одна из операций с ACL профиля не дает доступа к средствам администрирования профилями.

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые из этих средств поиска могут опираться на конфигурацию конкретного сайта и на вашем сайте, возможно, не будут работать, как ожидается.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Эта настройка применима только к пользовательским наборам, использованным для записей контакта (например, людям, домохозяйствам, организациям или ко ВСЕМ типам контактов).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Поля с опцией 'Только просмотр' не могут быть включены в формы профилей поиска.

en: Name
ru: Имя

en: Name (Frequency)/Description
ru: Название (Периодичность)/Описание

en: Name (Status ID)
ru: Название (ИН состояния)

en: Name (for Honor Roll)
ru: Имя (для почетного списка)

en: Name Badge
ru: Бейдж

en: Name Badge Format
ru: Формат Имени Идентификационной Карточки

en: Name Only
ru: Только имя

en: Name Tent
ru: Именная табличка

en: Name The SMS
ru: Название SMS

en: Name Tokens
ru: Вставить макрос

en: Name Your SMS
ru: Назовите вашу SMS

en: Name already exists in Database.
ru: Имя уже есть в базе

en: Name and Address
ru: Имя и адрес

en: Name and Address (reserved)
ru: Имя и Адрес (зарезервировынные)

en: Name and Email
ru: Имя и e-mail

en: Name and Email (reserved)
ru: Имя и Электронная Почта (зарезервированные)

en: Name badges - print
ru: Именные бейджи - печать

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
ru: Имя может состоять только из буквенно-численных символов.

en: Name cannot not start with a digit
ru: Имя не может не начинаться с цифры

en: Name for new group
ru: Название для новой группы

en: Name is required to save Import Mapping
ru: Чтобы сохранить разметку импорта, нужно название

en: Name like: %1
ru: Имя похоже на: %1

en: Name of Tag
ru: Имя метки

en: Name of the Campaign.
ru: Наименование кампании

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
ru: Имя премии (продукта, услуги, подписки, т.п.) в том виде, в котором оно будет показано плательщикам.

en: Name of the protocol to use for polling.
ru: Имя протокола, используемое при голосовании.

en: Name of this group of settings.
ru: Название этой группы настроек.

en: Name of this status type, for use in the code.
ru: Имя этого типа статуса, для использования в коде.

en: Name or Email
ru: Имя или email адрес

en: Name or IP address of mail server machine.
ru: Имя или IP адрес почтового сервера.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
ru: Имя или псевдоним, который плательщик хочет отображать в почетном списке. Для анонимных плательщиков введите 'Аноним'.

en: Name, Status and Register Date
ru: Имя, статус и дата регистрации

en: Name/Email
ru: Имя/электронная почта

en: Namespace reserved for component.
ru: Пространство имён, закреплённое за модулем

en: National Membership
ru: Общенациональное членство

en: Nauru
ru: Науруанский

en: Navajo, Navaho
ru: Навахо

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
ru: Перейдите к экземпляру отчета и проверьте его фильтры и тип отображения (табличный, гистограмма или секторная диаграмма) ИЛИ создайте новый экземпляр отчета с помощью команды меню Отчеты &raquo; Создать отчеты в разделе "Шаблоны".

en: Navigation
ru: Навигация

en: Navigation Menu
ru: Навигация

en: Ndonga
ru: Ндонга

en: Negative
ru: Отклонено

en: Negative Amounts
ru: Негативные суммы

en: Negative Options
ru: Негативные Опции

en: Nepali
ru: Непальский

en: Net Amount
ru: Сумма Net

en: Net Payment
ru: Платёж после вычетов

en: Network Error
ru: Ошибка Сети

en: Never
ru: Никогда

en: Never remind me again
ru: Больше не напоминать

en: New
ru: Новый

en: New %1
ru: Новый %1

en: New %1 Report
ru: Новый  %1 отчет

en: New ACL
ru: Новый ACL

en: New Activity
ru: Новое Действие

en: New Campaign
ru: Новая кампания

en: New Case
ru: Новое дело

en: New Case Type
ru: Новый тип дела

en: New CiviCRM Profile
ru: Новый профиль CiviCRM

en: New Connections
ru: Новые подключения

en: New Contact
ru: Новый контакт

en: New Contribution
ru: Новый взнос

en: New Credit Card
ru: Новая Кредитная Карта

en: New Custom Field Set
ru: Новый набор пользовательских полей

en: New Data Entry Batch
ru: Новые данные партии

en: New Donor
ru: Новый спонсор

en: New Email
ru: Новое электронное письмо

en: New Event
ru: Новое событие

en: New Event Template
ru: Новый Шаблон события

en: New Field
ru: Новое поле

en: New Household
ru: Новое домохозяйство

en: New Individual
ru: Новый человек

en: New Mailing Component
ru: Новый компонент рассылки

en: New Membership Status
ru: Новый Статус Членств

en: New Message Template
ru: Новый шаблон сообщения

en: New Option Group
ru: Новая группа опций

en: New Option for '%1'
ru: Новая опция для '%1'

en: New Organization
ru: Новая организация

en: New Participant Status
ru: Новый статус участника

en: New Payment Procesor Type
ru: Новый тип платёжного процессора

en: New Payment Processor
ru: Новый платёжный процессор

en: New Price Set
ru: Новый прайс

en: New Report
ru: Новый отчет

en: New Report Template
ru: Новый шаблон отчёта

en: New Scheduled Job
ru: Новое запланированное задание

en: New Start Date
ru: Новая дата начала

en: New personal campaign page
ru: Новая личная страница кампании

en: Next
ru: Далее

en: Next &gt;
ru: Следующий &gt;

en: Next Amount
ru: Следующая сумма

en: Next Contribution
ru: Следующий взнос

en: Next Contribution Date
ru: Дата следующего взноса

en: Next Group Refresh Time
ru: Время следующего обновления группы

en: Next Pay Date
ru: Дата следующего платежа

en: Next Payment Date
ru: Дата следующего платежа

en: Next Payment Due
ru: Дата следующего платежа

en: Next Sched.
ru: Следующее по плану

en: Next Scheduled Activity
ru: Следующее планируемое действие

en: Next Scheduled Contribution Date
ru: Дата следующего запланированного взноса

en: Next Scheduled Recurring Contribution
ru: Дата следующего регулярного взноса

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
ru: Кнопки Следующий/Предыдущий не доступны для поисков, которые сортируются через поля электронной почты, номеру телефона или адресу.

en: Nickname
ru: Ник

en: No
ru: Нет

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
ru: Ни один %1 не соответствует вашему критерию. Предложения:

en: No %1 reports have been created.
ru: Не было создано %1 отчетов.

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
ru: Нет рассылок email (отменено)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
ru: Никакой массовой рассылки (Отказался)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
ru: Не создано ни одного Профиля CiviCRM. Вы можете <a href="%1">добавить один</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
ru: На вашем сайте не установлено модулей, которые могли бы быть сконфигурированы с наборами цен. Перейдите <a href='%1'>по ссылке</a> если вы желаете активировать  CiviEvent/CiviContribute для вашего сайта

en: No Contacts Selected
ru: Ни один из Контактов не Выбран

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ru: Ценовые наборы взносов не были сконфигурированы/активизированы для вашего сайта. Ценовые наборы позволяют конфигурировать более сложные варианты взносов (например, "Вложить на $25 больше, чтобы получать наш ежемесячный журнал."). Щелкните <a href='%1'>здесь</a>, если вы хотите сконфигурировать для своего сайта ценовые наборы.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
ru: Ни одной группы не было создано для данного сайта.

en: No Duplicate Checking
ru: Не проверять повторения

en: No Email Verification
ru: Без проверки Email

en: No Emails to Restore
ru: Нет Адресов электронной почты для Восстановления

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
ru: Для этого мероприятия нет установленных платежей или прайсов. <br /> Нажмите <a href='%1'> CiviEvent>> Управление событием>> Настройка>>Уровни оплаты  </а>, чтобы настроить уровень(ни) оплаты или прайс для этого события.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ru: Для вашего сайта не были сконфигурированы / активизированы ценовые наборы членства. Они позволяют конфигурировать более сложные заявки на членство и варианты обновления, включая возможность подать заявку одновременно на несколько членств. Щелкните <a href='%1'>здесь</a>, если вы хотите сконфигурировать ценовые наборы для своего сайта.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
ru: Ни одно поле множественных записей не настроено для профиля (gid=%1)

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
ru: Для вашего сайта не настроен/не включён платёжный оператор. Если это - <strong>платное событие</strong> И вы хотите, чтобы пользователи могли <strong>регистрироваться онлайн</strong>, вам нужно сначала <a href='%1'>настроить платёжного оператора</a>. Потом вернитесь на эту страницу и назначьте оператора для этого мероприятия.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
ru: На вашем сайте не включен/не настроен платёжный оператор. Если вы используете  CiviContribute не только для обработки взносов услугами/товарами, вам необходимо <a href='%1'>настроить платёжного оператора</a>. Потом снова вернитесь на эту страницу и назначьте оператора для этой страницы взносов.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ru: Для вашего сайта не сконфигурировано/активизировано ни одного прайс-листа. Прайс-листы позволяют гибко настраивать платёжные страницы событий (например, "Включить дополнительные 150р. для оплаты обеда"). Если вы хотите сконфигурировать прайс-листы для своего сайта, щелкните <a href='%1'>здесь</a>.

en: No Profile Available
ru: Ни один Профиль Недоступен

en: No Profile Configured
ru: Нет настроенных профилей

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
ru: Для вашего сайта нет сконфигурированного/активизированного профиля с опцией регистрации пользовательской учетной записи. Вам необходимо вначале <a href='%1'>сконфигурировать профиль сторонника</a>. Он будет использоваться для сбора или обновления базовой информации о пользователях, создающих страницы персональных кампаний.

en: No Reply
ru: Не отвечено

en: No Scheduled Reminders have been created.
ru: Ни одной группы не было создано для данного сайта.

en: No Updates Saved
ru: Изменения не сохранены.

en: No account create option
ru: Не создавать учётную запись

en: No active price fields found for this event!
ru: Для данного события неактивных ценовых полей не найдено!

en: No auto-renew option
ru: Нет опции автообновления

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
ru: Во время поиска не найдено Страниц Взносов, совпадающих с заданными вами параметрами. Предложения:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
ru: Нет доступных Мероприятий, совпадающих с вашими критериями поисками. Предложения:

en: No available applications
ru: Нет доступных приложений

en: No batches were selected.
ru: Нет выбранных пакетов

en: No bulk emails (User Opt Out)
ru: Нет массовой рассылки (отказ пользователя)

en: No contact found for this related contact ID: %1
ru: Не найдены контакты связанные с ИН: %1

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
ru: Ни одной страницы взноса еще создано не было. Щелкните <a accesskey="N" href='%1'>здесь</a>, чтобы создать новую страницу взноса.

en: No contributions have been recorded from this contact.
ru: Для этого контакта нет записей о взносах.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
ru: Еще не было создано ни одной группы пользовательских данных. Вы можете <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>добавить группу</a>.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
ru: Для этого контакта нет записей о регистрациях на мероприятия.

en: No export format selected.
ru: Выбран не экспортируемый формат

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ru: В этом профиле нет полей, настроеных для поиска. Попросите администратора сайта проверить настройки профиля.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ru: В этом профиле нет полей, настроеных для отображения в колонках таблицы результатов. Попросите администратора сайта проверить настройки профиля.

en: No grants have been recorded for this contact.
ru: Для этого контакта нет записей о грантах.

en: No link
ru: Нет ссылки

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
ru: Для обработки электронной почты по мероприятию нет сконфигурированных почтовых ящиков

en: No matches found for:
ru: Не найдено совпадений для:

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
ru: Не найдено пакетов по вашему запросу.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
ru: Не найдено груп с заданными условиями. Предлагаем:

en: No matching contact found.
ru: Контактов, соответствующих условию поиска, не найдено.

en: No matching results for
ru: Совпадений не найдено для

en: No memberships have been recorded for this contact.
ru: Для данного контакта не существует записей о членстве.

en: No participants were added.
ru: Участники не были добавлены

en: No pledges have been recorded from this contact.
ru: Для этого контакта нет записей об обещаниях.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
ru: С помощью правила %1 возможных дубликатов не обнаружено.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет созданных премиальных продуктов для вашего сайта. Вы можете <a href='%1'>add one</a>.

en: No price sets have been added yet.
ru: Ни один набор цен еще не был добавлен.

en: No processing status reported yet.
ru: Нет информации о статусе процесса

en: No records of type '%1' found.
ru: Записи типа '%1' не найдены.

en: No records to export
ru: Нет записей для экспортирования.

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
ru: В данный момент для вас не зарезервировано ни одного респондента на интервью.

en: No such message template: id=%1.
ru: Нет такого шаблона сообщения: id=%1.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
ru: Отсутствует параметр sid опроса. Невозможно обработать подпись.

en: No test processor entry exists for %1. Not having a test entry for each processor could cause problems
ru: Для %1 нет записи с тестовым процессором. Её отсутствие для каждого из процессоров может вызвать проблемы

en: No thank you
ru: Нет, спасибо

en: No-show
ru: Не явился

en: Non Deductible Amount
ru: Сумма без вычетов

en: Non-deductible Amount
ru: Невычитаемая Сумма

en: Non-deductible portion of this contribution.
ru: Неотъемлемая часть взноса

en: Non-profit
ru: Не коммерческий

en: None
ru: Ничего

en: None Found
ru: Ничего не найдено

en: None found.
ru: Ни одного не найдено.

en: Normal
ru: Нормальный

en: North Ndebele
ru: Северный ндебеле

en: Northern Sami
ru: Северносаамский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian BokmÃ¥l
ru: Норвежский Букмол

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Ню́норск

en: Not %1, or want to do this for a different person
ru: Вы не %1, или хотите сделать взнос от имени другого человека

en: Not %1, or want to register a different person
ru: %1 - это не Вы? Хотите зарегистрировать другого участника

en: Not Approved
ru: Не согласованный

en: Not Clicked
ru: Щелчка на ссылке не было

en: Not Empty
ru: Не пустой

en: Not In
ru: Не В

en: Not Like
ru: Не Нравиться

en: Not Now
ru: Не сейчас

en: Not Null
ru: Не Отсутствует

en: Not Required
ru: Не требуется

en: Not a CMS User
ru: Не пользователь CMS

en: Not offered
ru: Не предлагается

en: Not permitted to file activity %1 %2.
ru: Регистрировать действие %1 %2 запрещено.

en: Not scheduled
ru: Не запланировано

en: Not set
ru: Не установлено

en: Not&nbsp;Counted
ru: Не&nbsp;учтен

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
ru: Не&nbsp;учтен&nbsp;из-за&nbsp;роли

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
ru: Не&nbsp;учтен&nbsp;из-за&nbsp;статуса

en: Note
ru: Заметка

en: Note Entity
ru: Объект Примечания

en: Note Entity ID
ru: ИД Объекта Примечания

en: Note ID
ru: ИД заметки

en: Note Modified By
ru: Примечание Изменено

en: Note Text
ru: Текст Примечания

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
ru: Учтите, что разрешения %1 имеют прецедент перед ACL CiviCRM. Если вы хотите использовать ACL CiviCRM, сначала отключите связанные разрешения %1 для нужной роли, а затем постепенно добавляйте ACL, чтобы заменить эти разрешения для определённых групп контактов.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
ru: Обратите внимание, что ACL-роль CiviCRM никак не связана с ролью Drupal.

en: Note that if 'Show Location' is not set a map will not be shown, regardless of the setting of 'Include Map to Event Location'.
ru: Учтите, что если «Показать местоположение» не включено, карта не будет отображаться, независимо от настройки «Включить карту в местоположение события».

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
ru: Учтите, что этот пояснительный текст отображается только на страницах создания/редактирования профиля.

en: Note(s)
ru: Заметки

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note: Body Only
ru: Примечание: только текст

en: Note: Body and Subject
ru: Примечание: текст и тема

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
ru: Примечание: Пожалуйста проверьте вашу конфигурацию для Максимального Размера Файла (в MB) <a href='%1'>Администратор >> Настройки Системы >> Разное</a>. Она должна поддерживать 'upload_max_size' как определено в PHP.ini. Пожалуйста, проверьте у вашего системного администратора.

en: Note: Subject Only
ru: Примечание: только тема

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
ru: Примечание: Запись %1 не существует. Новая запись будет создана после сохранения

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Это изменит поле во всей системе, не только в форме этого профиля.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
ru: Примечание: Максимальный размер файла загрузки ('upload_max_filesize') не должен превышать Последующий максимальный размер ('post_max_size') как определено в PHP.ini, пожалуйста, проверьте у вашего системного администратора.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
ru: Примечание: Вы не можете редактировать поля зарезервированного правила.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
ru: Примечание: этот контакт, возможно, дублирует существующую запись.

en: Notes
ru: Заметки

en: Notes for
ru: Заметки для

en: Notes or Standard Terms
ru: Заметки для стандартных условий

en: Notice
ru: Заметка

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ru: При создании или обновлении страницы взноса, связанной с этой страницей персональной кампании, по данному адресу электронной почты будет отправляться уведомление, содержащее ссылки для просмотра страницы кампании, а также запись контакта - создателя страницы.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ru: При каждом создании или обновлении страницы персональной кампании, связанной с данным мероприятием, по этому адресу электронной почты будет отправляться уведомление. В него будут включены ссылки для просмотра страницы кампании, а также запись создавшего ее контакта.

en: Notifications are NOT available
ru: Уведомления недоступны

en: Notifications are sent to ALL owners
ru: Уведомление отправлено ВСЕМ владельцам

en: Notify Activity Assignees
ru: Уведомлять ответственных за действие

en: Notify Contributor?
ru: Уведомить плательщика?

en: Notify Email
ru: Электронное Письмо - Уведомление

en: Notify on Profile Submit
ru: Сообщить о Заполнении Профиля

en: Notify when profile form is submitted?
ru: Сообщить при заполнении формы профиля?

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
ru: Сейчас вы можете перейти к исследованию, конфигурированию и использованию различных произвольных модулей для фандрайзинга и обязательств участников. Ссылка ниже перенесет вас к онлайн-документации для каждого модуля.

en: Number
ru: Номер

en: Number of Donors
ru: Число спонсоров

en: Number of Grants
ru: Число грантов

en: Number of Installments
ru: Количество платежей

en: Number of Items
ru: Количество пунктов

en: Number of Terms
ru: Количество Условий

en: Number of Transactions
ru: Номер транзакции.

en: Number of grants
ru: Число грантов

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer.
ru: Количество часов до начала события, когда разрешена отмена или передача регистрации другому

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer. Enter a negative number of hours to allow cancellation after the event starts. Enter 0 (or leave empty) to allow cancellation or transfer up until the event has started.
ru: Количество часов до даты начала мероприятия, когда можно самостоятельно отменить или передать участие другому. Ввод отрицательного количества часов даст возможность отменить или передать участие после начала мероприятия.  Значение 0 (или пустое поле) позволит отменить участие или передать другому вплоть до начала события.

en: Number of installments must be a whole number.
ru: Количество частей должно быть целым числом.

en: Number of selected Activities: %1
ru: Выбрано действий: %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
ru: Число выбранных получателей рассылки: %1

en: Number of selected cases: %1
ru: Число выбранных дел: %1

en: Number of selected contacts: %1
ru: Количество избранных контактов: %1

en: Number of selected contributions: %1
ru: Число выбранных взносов: %1

en: Number of selected grants: %1
ru: Число выбранных грантов: %1

en: Number of selected participants: %1
ru: Число выбранных участников: %1

en: Number of selected pledges: %1
ru: Количество выбранных обещаний: %1

en: Number of<br />Participant
ru: Номер <br />участника

en: Nuosu
ru: Носу

en: OR
ru: ИЛИ

en: Objects a custom group extends to
ru: Объекты, на которые распространяется пользовательская группа

en: Occitan (after 1500)
ru: Окситанский (после 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
ru: Вхождения должны быть ментше или равны 30

en: Odd / Even Street Number
ru: Четный/нечетный номер улицы

en: Off
ru: Отключено

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
ru: Предложить Еще Одну Премию на этой Странице Взносов

en: Offer a Waitlist?
ru: Предложить лист ожидания?

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
ru: Предложить подходящую услугу из списка. Если услуга требует координации, связаться с директором.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
ru: Оффлайн-регистрации на событие: %2; кем: %1

en: Ojibwa
ru: Оджибве

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
ru: Старославя́нский язы́к; Церковнославянский язык; Староболгарский

en: On
ru: Включено

en: On Behalf Of
ru: От имени

en: On Behalf Of Organization
ru: От имени организации

en: On Duplicate Entries
ru: При дублировании записей

en: On Hold
ru: Отключен

en: On Hold - Opt Out
ru: На удержании - выбыл

en: On Hold Bounce
ru: На удержании отказы

en: On Hold Opt Out
ru: На удержании выбыли

en: On Hold?
ru: Отключен?

en: On Waiting List
ru: В листе ожидания

en: On behalf of Label
ru: Заголовок для опции 'от лица'

en: On duplicate entries
ru: По повторяющимся записям

en: On waitlist
ru: В списке ожидания

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
ru: Как только эти состояния активизированы, на странице с информацией и настройками мероприятия появятся элементы управления для активизации и конфигурирования списка ожидания.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
ru: Как только эти состояния активизированы, на странице онлайн-регистрации мероприятия появятся элементы управления для активизации и конфигурирования одобрения участия.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
ru: После того, как вы определили Роли CiviCRM ACL и предоставили ACL этим Ролям, используйте эту ссылку для приписания пользователей к роли(ям).

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
ru: После того как вы завершили свое тестирование, стоит провести чистку, путем поиска записей вашего тестирования и их удаления.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
ru: Установив свой сертификат, проверьте его работоспособность, перейдя к одной из ваших страниц онлайн-взносов и изменив URL-префикс с 'http://' на 'https://'. Если ваш браузер загружает страницу и указывает корректный сертификат безопасности, то вы можете изменить данную настройку на <strong>Да</strong>, и CiviCRM автоматически перенаправит запросы ко всем страницам онлайн-взносов / членств / мероприятий / администрирования на соответствующие URL с SSL-защитой.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
ru: Как только вы переключитесь на использование прайсов вы не сможете переключиться обратно на текущие настройки, разве если введете их заново. Вы уверены, что хотите переключиться на использование прайсов?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
ru: Как только вы получите электронной письмо с уведомлением о создании вашей учетной записи, можете <a href=%1>щелкнуть здесь</a>, чтобы войти в систему и начать продвижение своей страницы кампании.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ru: После того как ваша регистрация будет рассмотрена, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы сможете завершить процесс регистрации.

en: One
ru: Один

en: One %1 should be marked as primary.
ru: Одно %1  должно быть указано в качестве основного.

en: One IM should be marked as primary.
ru: Один IM должен быть отмечен как основной.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
ru[0]: Одно Сообщение Не Отправлено
ru[1]: %count Сообщений Не Отправлено
ru[2]: %count Сообщений Не Отправлено
ru[3]: %count Сообщений Не Отправлено

en: One OpenID should be marked as primary.
ru: Один OpenID должен быть отмечен как основной.

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
ru[0]: %count контакт НЕ добавлен (уже в этой новой группе).
ru[1]: %count контакта НЕ добавлены (уже в этой группе).
ru[2]: %count контактов НЕ добавлено (уже в этой группе).
ru[3]: %count контактов НЕ добавлено (уже в этой группе).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
ru[0]: %count контакту НЕ назначена метка (уже имеет эту метку).
ru[1]: %count контактам НЕ назначена метка (уже имеет эту метку).
ru[2]: %count контактам НЕ назначена метка (уже имеет эту метку).
ru[3]: %count контактам НЕ назначена метка (уже имеет эту метку).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
ru[0]: %count контакт добавлен к этой существующей группе.
ru[1]: %count контакта добавлены к этой существующей группе.
ru[2]: %count контактов добавлено к этой существующей группе.
ru[3]: %count контактов добавлено к этой существующей группе.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
ru[0]: %count контакт добавлен к этой новой группе.
ru[1]: %count контакта добавлены к этой новой группе.
ru[2]: %count контактов добавлено к этой новой группе.
ru[3]: %count контактов добавлено к этой новой группе.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
ru[0]: %count контакт отмечен этой меткой.
ru[1]: %count контакта отмечены этой меткой.
ru[2]: %count контактов отмечено этой меткой.
ru[3]: %count контактов отмечено этой меткой.

en: One email should be marked as primary.
ru: Один email  должeн быть указан в качестве главного.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
ru[0]: Найдена %count совпадающая запись контакта.
ru[1]: Найдено %count совпадающие записи контакта.
ru[2]: Найдено %count совпадающих записей контакта.
ru[3]: Найдено %count совпадающих записей контакта.

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
ru[0]: Одно сообщение было успешно отправлено.
ru[1]: %count сообщений были успешно отправлены.
ru[2]: %count сообщений были успешно отправлены.
ru[3]: %count сообщений были успешно отправлены.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
ru[0]: Один из выбранных контактов имеет запись адреса, которая разделена с 1 другим контактом.
ru[1]: Один или несколько выбранных контактов имеют записи адреса, которые разделены с %count других контактов.
ru[2]: Один или несколько выбранных контактов имеют записи адреса, которые разделены с %count других контактов.
ru[3]: Один или несколько выбранных контактов имеют записи адреса, которые разделены с %count других контактов.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
ru: Одна или несколько позиций имеют различный финансовый тип, чем вклад. Редактирование финансового типа пока не поддерживается в этой ситуации.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
ru: На основании значений, введённых в этом разделе, спонсору может быть отправлено одно или несколько напоминаний о платежах. Если выбрана опция «Страница для самостоятельных платежей», то напоминание будет включать ссылку, по которой спонсор сможет заплатить онлайн.

en: One phone should be marked as primary.
ru: Один телефон должен быть отмечен главным.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
ru[0]: %count запись выбрана для экспорта.
ru[1]: %count записи выбраны для экспорта.
ru[2]: %count записей выбрано для экспорта.
ru[3]: %count записей выбрано для экспорта.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
ru[0]: Одно отношение не было создано, потому что оно уже существует.
ru[1]: %count отношений не было создано, потому что они уже существуют.
ru[2]: %count отношений не было создано, потому что они уже существуют.
ru[3]: %count отношений не было создано, потому что они уже существуют.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
ru[0]: %count выбранное действие содержит более одного контакта-цели.
ru[1]: %count выбранных действия содержат более одного контакта-цели.
ru[2]: %count выбранных действий содержат более одного контакта-цели.
ru[3]: %count выбранных действий содержат более одного контакта-цели.

en: Ongoing
ru: Текущее

en: Online Contribution (Live)
ru: Онлайн-взнос (реальный режим)

en: Online Contribution (Test-drive)
ru: Онлайн-взнос (режим тестирования)

en: Online Contribution Page
ru: Страница онлайн-взноса

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
ru: Онлайн-взносы/Онлайн-регистрация членов/Онлайн-регистрация на мероприятия

en: Online Registration
ru: Онлайн регистрация

en: Online Registration (Live)
ru: Онлайн-регистрация (реальная)

en: Online Registration (Test-drive)
ru: Онлайн-регистрация (тестовая)

en: Online documentation.
ru: Онлайн документация

en: Online event registration and participant tracking.
ru: Онлайн Регистрация для Мероприятия

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
ru: Онлайн пожертвования и управление спонсорами, также оффлайн взнос и отслеживание.

en: Online or offline contribution.
ru: Он-лайн или офф-лайн взнос.

en: Online or offline event registration.
ru: Он-лайн или офф-лайн регистрация мероприятия.

en: Online or offline membership renewal.
ru: Он-лайн или офф-лайн обновление членства.

en: Online or offline membership signup.
ru: Он-лайн или офф-лайн регистрация членства.

en: Online registration enabled?
ru: Онлайн-регистрация доступна?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
ru: Регистрация онлайн сейчас недоступна для этого мероприятия (для поддержки свяжитесь с администрацией сайта).

en: Online signup and membership management.
ru: Онлайн/Оффлайн регистрация членства.

en: Only %1 Registrations available.
ru: Доступно только %1 регистраций.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
ru: Для этого типа данных доступны только операции "Просмотр" и "Правка"

en: Only 'get' action is supported.
ru: Поддерживается только действие 'принять'.

en: Only My Cases
ru: Только мои дела

en: Only one %1 can be marked as primary.
ru: Только одно %1  может быть отмечено как основное.

en: Only one IM can be marked as primary.
ru: Только один IM должен быть отмечен как основной.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
ru: Только один OpenID должен быть отмечен как основной.

en: Only one email can be marked as primary.
ru: Только один email может быть отмечен главным.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
ru: Только одно поле каждого коммуникационного типа (например, телефон) может использовать основной тип местоположения.

en: Only one phone can be marked as primary.
ru: Только один телефон может быть помечен, как основной.

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
ru: Отправлять  e-mail только  привязанным к этому местоположению

en: Only show Credit Card Payments
ru: Показать только платежи по кредитной карточке

en: Only this %1
ru: Только этот %1

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
ru: Упс! - CiviCRM файл настроек (civicrm.settings.php) не был найдена в ожидаемом месте

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
ru: Упс! - Путь к файлам, включая CiviCRM код не установлен должным образом. Скорее всего, есть ошибки в <em> civicrm_root </em> настройке в вашем файле CiviCRM  настроек (!1).

en: Oops! CiviCRM is already installed
ru: Ошибка! CiviCRM уже установлена

en: Oops! Could not create database %1
ru: Ошибка! Не удается создать базу %1

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
ru: Ошибка! Неверная версия CiviCRM

en: Oops! Incorrect Drupal version
ru: Ошибка! Некорректная версия Drupal

en: Oops! Please correct your install location
ru: Ошибка! Пожалуйста проверьте заданный путь инсталляции

en: Oops, It looks like there are no active case types.
ru: Похоже, активные типы дел отсутсвуют.

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
ru: Упс. Кажется, что в настоящий момент нет мест на событие %1 .

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
ru: Ой, а для данных дат членств нет действительного статуса членства. Вы можете <a href="%1">Насторить правила статуса для членства</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
ru: Упс, вероятно, не существует действительного статуса членства связанного с датой начала и окончания для этого членства. Свяжитесь с администратором сайта для поддержки.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
ru: Упс. Кажется, что ваша регистрация на %1  уже была отменена.

en: Oops.
ru: Ой.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
ru: Ой! Похоже, никаких опросов ещё не создано. <a href='%1'>Щёлкните, чтобы создать новый опрос.</a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
ru: Похоже, не сконфигурировано ни одного варианта ответа.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
ru: Ой. Похоже, что нет корректного статуса оплаты для онлайн-платежа.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
ru: Похоже, в процессе обновления членства вы пытаетесь изменить его вид. Пожалуйста, щелкните на ссылке «изменить вид членства» и выберите вид членства из списка.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
ru: Похоже, в процессе обновления членства вы пытаетесь изменить его вид. Пожалуйста, щелкните на ссылке «изменить вид членства» и выберите организацию членства.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
ru: Похоже, вы пытаетесь увеличить число дополнительных участников, для которых выполняете регистрацию. Вы можете подтвердить регистрацию максимум для %1 дополнительных участников.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
ru: Ой. Кажется, у вас неправильная или неполная ссылка (URL). Удостоверьтесь, пожалуйста, что вы скопировали полную ссылку и попробуйте снова. При дальнейших ошибках свяжитесь с администрацией сайта.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
ru: Oops. Одно или более полей в профиле настроены, чтобы быть Доступными для поиска и / или отображения в Колонке Результатов, И вы пытаетесь добавить

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
ru: Упс, есть достаточно свободных мест и поэтому вы не можете добавлять себя в лист ожидания.

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
ru: Ой. При проверке вашего адреса e-mail мы столкнулись с проблемой. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
ru: Ой. Мы обнаружили проблему при обработке подтверждения вашей подписки. Свяжитесь, пожалуйста, с администратором сайта.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
ru: Ой. Вы не можете сделать этот обещанный платёж - состояние обещания - %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
ru: Упс. Ваши %1 настройки неправильны. Тестовое письмо не отослано.

en: Open
ru: Открыт

en: Open All
ru: Открыть все

en: Open Case
ru: Открыть Дело

en: Open ID Location
ru: Тип Open ID

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
ru: Открытые обещания (Дата до - Сумма)

en: Open tracking
ru: Открытое отслеживание

en: OpenID Location Type
ru: Тип размещения OpenID

en: OpenID is not a valid URL.
ru: OpenID не является действительным URL.

en: Opened
ru: Открыт

en: Opened
ru: Открыто

en: Opened Count
ru: Количество открытых сообщений

en: Opening...
ru: Открываем...

en: Opens documentation in a new window.
ru: Открывает онлайн-документацию в новом окне.

en: Operation
ru: Операция

en: Operator
ru: Оператор

en: Operator:
ru: Оператор:

en: Opt Out
ru: Отказаться

en: Opt out via email
ru: Отказатся через email

en: Opt out via web page
ru: Отказаться через  web страницу

en: Opt-Out
ru: Отказаться

en: Opt-out Confirmation
ru: Отмена подтверждения

en: Opt-out Message
ru: Сообщение об отказе

en: Opt-out Requests
ru: Заявки на отписку

en: Opted Out of Bulk Mail
ru: Отказались от массовых рассылок

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
ru: Выбрал отсрочку взноса, и до сих пор в режиме ожидании платежа.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
ru: Подписался на отсроченную оплату после прохождения регистрации, и до сих пор в режиме ожидании платежа.

en: Opted-out
ru: Отменено

en: Option "%1" has been deleted.
ru: Опция "%1" была удалена.

en: Option Amount
ru: Количество опций

en: Option Description
ru: Описание Опции

en: Option Group Description
ru: Описание Группы Опций

en: Option Group ID
ru: ИД Группы Опций

en: Option Group Is Active?
ru: Группа Опций Активна?

en: Option Group Is Locked
ru: Группа Опций Заблокирована

en: Option Group Is Reserved?
ru: Группа Опций Зарезервирована?

en: Option Group Name
ru: Имя группы списка выбора

en: Option Group title
ru: заголовок Группы Опций

en: Option Grouping Name
ru: Имя группы опций

en: Option Is Active
ru: Опция Активна?

en: Option Is Reserved?
ru: Опция Зарезервирована?

en: Option Label
ru: Опция надпись

en: Option Name
ru: Имя элемента списка выбора

en: Option Type
ru: Тип опций

en: Option Value
ru: Значение опции

en: Option Value ID
ru: ИД Значения Опции

en: Option Visibility
ru: Видимость Опции

en: Option is Default?
ru: Опция По Умолчанию?

en: Option is Header?
ru: Заголовок Опции?

en: Option label cannot be empty
ru: Опция надпись не может быть пустой

en: Option value cannot be empty
ru: Опция значение не может быть пустой

en: Optional
ru: По выбору

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
ru: Дополнительный период корректировки, добавленный или отнятый от Окончания Мероприятия. ПРИМЕР: Статус <strong>Grace</strong> может окончиться на 'дате окончания' ПЛЮС 1 месяц.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
ru: Дополнительный период корректировки, добавленный или отнятый от Начала Мероприятия. ПРИМЕР: Статус <strong>Current</strong> может начаться на 'дате присоединения' ПЛЮС 3 месяца (для того, чтобы отличать Текущих и Новых членов).

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
ru: Дополнительное описание этого домена (полезно для сайтов с несколькими доменами).

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
ru: Альтернативный обьяснительный текст для раздела Почетных Лиц (показан над полями Почетных Лиц).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
ru: Опциональный нижний колонтитул для экрана Благодарности (часто используется для включения ссылок на другие страницы/действия на вашем сайте).

en: Optional footer text for registration screen.
ru: Опция текста нижней части страницы для экрана регистрации.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
ru: Необязательный идентификатор для источника взноса (название кампании, мероприятие, отправитель и пр.).

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
ru: Опциональные инструкции / сообщения для экрана подтверждения.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
ru: Произвольная локальная часть (например, 'civimail+' для таких адресов, как civimail+s.1.2@example.com).

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
ru: Опциональный текст для экрана Благодарности (может включать форматирование HTML).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
ru: Опциональный нижний колонтитул экрана подтверждения

en: Optional parent id for this Campaign.
ru: Опциональный ID родителя для этой кампании

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
ru: SKU или код альтернативного продукта. При использовании, это значении будет включено в квитанциях плательщиков.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
ru: Опция текста нижней части страницы для экрана подтверждения.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
ru: При желании можете задать для данного мероприятия максимальное число участников.

en: Options
ru: Параметры

en: Options Per Line
ru: Опции по линии

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
ru: Варианты, предложенные здесь включают дни месяца от 1 - 31

en: Or Provide Contact ID or External ID.
ru:  предоставьте ID контакта или внешний идентификатор.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
ru: Или вы можете <a href='%1'>просмотреть все %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
ru: Или вы можете <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
ru: Или вы можете <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.

en: Order
ru: Порядок

en: Order By >>
ru: Сортировать по >>

en: Order by Column
ru: Сортировать по столбцу

en: Order by Order
ru: Сортировать по порядку

en: Order by Section
ru: Сортировать по разделу

en: Organization
ru: Организация

en: Organization Address and Contact Info
ru: Адрес организации и информация о контакте

en: Organization Contact Information
ru: Контакты организации

en: Organization Email
ru: Адрес электронной почты организации

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Organization Profile
ru: Профиль организации

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
ru: Название организации, адрес электронной почты для генерируемых системой писем, адрес организации

en: Organize your contacts
ru: Организуйте свои контакты

en: Organizing Your Data
ru: Данные в порядке

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Original
ru: Исходный вариант

en: Original Installment Amount
ru: Начальная сумма транша

en: Oriya
ru: Ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Ossetian, Ossetic
ru: Осетинский

en: Other
ru: Другой

en: Other Amount
ru: Другая сумма

en: Other Name
ru: Другое имя

en: Other Panes
ru: Другие панели

en: Other Relationships
ru: Другие отношения

en: Other Settings
ru: Другие параметры

en: Other Years
ru: Другие годы

en: Other location
ru: Другие места расположения

en: Other operators not available for this action.
ru: Другие операции невозможны для данного действия

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
ru: Иначе, щелкните на <strong>Continue</strong> ниже для завершения регистрации.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
ru: В противном случае, при достижении максимального числа регистраций ссылка регистрации будет скрыта, и отобразится сообщение &quot;Для мероприятия не осталось свободных мест&quot;. При проверке числа свободных мест учитываются только участники, у которым типы статуса помечены как 'учтен'.

en: Out Date
ru: Дата отправки

en: Outbound Email
ru: Исходящая почта

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ru: Исходящие сообщения (SMTP/Sendmail)

en: Outbound SMS
ru: Исходящее SMS

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ru: Исходящая почта была отключена. Нажмите <a href='%1'>Управление >> Настройки Системы >> Исходящая электронная почта</a> для настройки исходящей электронной почты.

en: Outdated
ru: Устарело

en: Outgoing Phone Prefix
ru: Префикс Исходящего Телефона

en: Overdue
ru: Истек срок

en: Override Geocoding
ru: Подменить Геокодирование

en: Override Verp
ru: Переписать переменные возврата письма

en: Override automatic geocoding
ru: Отменить автоматическое геокодирование

en: Owing
ru: Должен

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner chooses whether to receive notifications
ru: Владелец выбирает получать уведомления или нет

en: PCP Page Type
ru: Тип страницы персональной кампании

en: PCP Status
ru: PCP Статус

en: PCP owner notifications
ru: Уведомления владельца PCP

en: PDF Format Option Group not found in database.
ru: Группа опций 'Формат PDF' в базе данных не найдена.

en: PDF Page Format
ru: Формат страниц PDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
ru: Формат PDF не соответствует структуре базы данных.

en: PDF Receipts
ru: Квитанции в формате PDF

en: PDF letter - print for participants
ru: PDF - печать для участников

en: PHP Configuration
ru: Конфигурация PHP

en: PHP class name
ru: Имя класса PHP

en: Pad inside each label.
ru: Дополнение пробелами внутри каждой подписи.

en: Page %1 of %2
ru: Страница %1 из %2

en: Page Arguments
ru: Значения страницы

en: Page Break
ru: Прерывание Страницы

en: Page Callback
ru: Обратный вызов страницы

en: Page Deleted
ru: Страница удалена

en: Page Disabled
ru: Страница заблокирована

en: Page Enabled
ru: Страница доступна

en: Page Format
ru: Формат страницы

en: Page Text
ru: Текст страницы

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Page Type
ru: Тип страницы

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
ru: Формат страницы, используемый при создании PDF-файлов с помощью этого шаблона.

en: Page title for registration Thank-you screen.
ru: Заголовок страницы для экрана Благодарности за регистрацию.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
ru: Заголовок страницы для экрана, где пользователь просматривает и подтверждает свою регистрационную информацию.

en: Pager
ru: Пейджер

en: Paid
ru: Оплачено

en: Paid Amount
ru: Выплаченная сумма

en: Paid By
ru: Оплачено

en: Paid Date
ru: Дата оплаты

en: Paid Event
ru: Платное событие

en: Pali
ru: Пали

en: Panjabi, Punjabi
ru: Панджаби, Пенджаби

en: Paper Size
ru: Размер страницы

en: Paper Size Option Group not found in database.
ru: Группа опций 'Размер бумаги' в базе данных не найдена.

en: Paper Size does not fit in database.
ru: Размер бумаги не соответствует структуре базы данных.

en: Parameter
ru: Параметр

en: Parameter Name
ru: Название параметра

en: Parameter Value
ru: Значение параметра

en: Parent Activity ID
ru: ИН родительского действия

en: Parent Campaign
ru: Родительская кампания

en: Parent Event
ru: Событие-родитель

en: Parent Event ID
ru: ID родительского мероприятия

en: Parent Group
ru: Родительская группа

en: Parent Groups
ru: Группы Родительские группы

en: Parent ID
ru: ИД Родителя

en: Parent Menu
ru: Родительское меню

en: Parent Section
ru: Родительский раздел

en: Parent Tag
ru: Родительский Тэн

en: Parent of
ru: Родитель

en: Parent/child relationship.
ru: Отношения родитель/ребёнок.

en: Partial Payments Enabled
ru: Опция "Оплата частями" включена

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
ru: Частичные совпадения будут заменены, если только вы не установите опцию "Точное совпадение". ПРИМЕР: замена слова 'Взноса' на 'Пожертвование' также приведет к замен слова 'Взносы' на 'Пожертвования', если только вы не установите флажок 'Точное совпадение'.

en: Partially paid
ru: Частично оплачен

en: Participant
ru: Участник

en: Participant %1
ru: Участник %1

en: Participant 1
ru: Участник 1

en: Participant Confirmation
ru: Подтверждение участника

en: Participant Contact Type
ru: Тип контакта участника

en: Participant Count
ru: Подсчет участников

en: Participant Count must be greater than zero.
ru: Количество участников должно быть больше нуля.

en: Participant Count should be a positive number
ru: Количество участников должно быть положительным числом

en: Participant E-mail
ru: Email участника

en: Participant Group(s)
ru: Группа (группы) участников

en: Participant ID
ru: ИД Участника

en: Participant Information
ru: Информация об участнике

en: Participant Information - Participant %1
ru: Информация об участнике - Участник %1

en: Participant Limit
ru: Предельное количество Участников

en: Participant Listing
ru: Список участников

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
ru: Показ списка участников не включен для этого события. Вы можете его включить

en: Participant Name
ru: Имя участника

en: Participant Name or Email
ru: Имя или email участника

en: Participant Note
ru: Заметка участника

en: Participant Payment
ru: Платёж участника

en: Participant Payments
ru: Платежи участника

en: Participant Role
ru: Роль участника

en: Participant Role (label)
ru: Роль участника (метка)

en: Participant Role Id
ru: id роли участника

en: Participant Source
ru: Источник

en: Participant Status
ru: Статус участника

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
ru: Статус участника (Зарегистрирован, Посетил, Отказано и т.п.)

en: Participant Status (label)
ru: Статус участника (метка)

en: Participant Status Class
ru: Класс статуса участника

en: Participant Status Counts?
ru: Считается Статус Участника?

en: Participant Status Id
ru: id статуса участника

en: Participant Status Is Reserved?>
ru: Статус участника зарезервирован?

en: Participant Status Label
ru: Метка статуса участника

en: Participant Status Type
ru: Тип статуса участника

en: Participant Status Type ID
ru: Тип ИД статуса участника

en: Participant Status Types
ru: Типы статуса участника

en: Participant Status Visibility
ru: Видимость статуса участника

en: Participant Status is Active
ru: Статус участника - Активен

en: Participant Tag(s)
ru: Тэг (тэги) участников

en: Participant Total
ru: Итого по участнику

en: Participant count can not be greater than max participants.
ru: Число участников не может превышать максимальное число участников.

en: Participant import data MUST include the following columns:
ru: Импортируемые данные об участнике ДОЛЖНЫ содержать следующие столбцы:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ru: Файлы импорта участников должны содержать данные, необходимые для <strong>поиска соответствия между участником и некоторой записью контакта в вашей базе данных CiviCRM</strong>. Такой поиск можно реализовать несколькими способами:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
ru: Импорт участников требует, чтобы все люди, домохозяйства или организации уже существовали в виде записей контактов в вашей базе данных CiviCRM. Если нужно импортировать информацию о тех участниках, для которых в CiviCRM еще не были добавлены записи контактов, сделайте это в 2 этапа. Сначала добавьте с помощью команды <strong>Импорт контактов</strong> записи контактов. Если это возможно, включите для каждого нового контакта уникальный внешний id, который затем можно использовать для поиска соответствия между информацией об участнике (например, регистрация на участие в мероприятии) и записями контактов. Затем вернитесь к данной странице и импортируйте записи участников.

en: Participant is %1
ru: Участник- %1

en: Participant is Pay Later?
ru: Участник оплатит позэже?

en: Participant is a Test?
ru: Вы тестовый участник?

en: Participant list Count Report
ru: Отчет о количестве участников

en: Participant listing code file cannot be '%1'
ru: Файл кода списка участников не может быть '%1'

en: Participant listing links.
ru: Ссылки на списки участников

en: Participant listings.
ru: Списки участников

en: Participant status - change
ru: Статус участника - изменить

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
ru: Статус участника был изменён на '%1'. Электронное письмо было отправлено на %2.

en: Participant's Contact ID
ru: ИН контакта участника

en: Participant's Name
ru: Имя участника

en: Participants
ru: Участники

en: Participants (Event Name)
ru: Участники (Имя мероприятия)

en: Participants (Event Type)
ru: Участники (Тип мероприятия)

en: Participants (Role)
ru: Участники (Роль)

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ru: Участие в этом событии требует одобрения. Отправьте заявку на регистрацию здесь. После одобрения, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы сможете завершить процесс регистрации.

en: Partner of
ru: Партнер

en: Partner relationship.
ru: Партнерское отношение.

en: Party Reg
ru: Область

en: Pashto, Pushto
ru: Пушту; Пашто́

en: Password
ru: Пароль

en: Password Label
ru: Метка пароля

en: Password and Confirm Password values are not the same.
ru: Значения пароля и подтверждения пароля не совпадают.

en: Password is not set for this payment processor
ru: Для этого платёжного оператора не задан пароль

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ru: Пароль не задан в Управлении &raquo; Настройка системы &raquo; Платёжные операторы.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
ru: Пароль, используемый при голосовании (для IMAP и POP3).

en: Past Campaigns
ru: Прошлые кампании

en: Past Due
ru: Просрочены

en: Past Groups
ru: Прошлые группы

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
ru: Вставьте маркер действия из буфера обмена в поле URL и нажмите "Вставить" (или "Обновить").

en: Path
ru: Путь

en: Path Name
ru: Путь

en: Path to wkhtmltopdf executable
ru: Путь к исполняемому файлу wkhtmltopdf

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
ru: Каталог для хранения расширений CiviCRM.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
ru: Путь, по которому хранятся документы и картинки, прикрепленные к записям контактов (фото, резюме, контракты и т.п.). Эти файлы определяются с помощью пользовательских полей типа «файл».

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
ru: Путь, по которому хранятся заданный PHP-код, если он есть. Если эта папка задана, в ней ищем в первую очередь.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
ru: Путь для сохранения шаблонов, если такие существуют. Данная директория будет включена в поиск в первую очередь. Дополнительный код Java Script может быть добавлен в шаблоны путем создания файлов с именами <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Pattern
ru: Образец

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Pay Later
ru: Оплата Позже

en: Pay Later Allowed
ru: Оплата позже разрешена

en: Pay Later Instructions
ru: Инструкции опции 'оплатить позже'

en: Pay Later Label
ru: Заголовок опции 'оплатить позже'

en: Pay Later Receipt Text
ru: Текст для "Оплатить позже"

en: Pay Later Text
ru: Текст для "Оплатить позже"

en: Pay Later?
ru: Оплата позже

en: Pay later label
ru: Текст для оплаты позже

en: Pay later option
ru: Опция оплаты позже

en: Payment
ru: Платеж

en: Payment %1
ru: Платеж %1

en: Payment Amount
ru: Сумма платежа

en: Payment Amount (most recent)
ru: Сумма платежа (последнего)

en: Payment Date
ru: Дата платежа

en: Payment Due
ru: Платеж до

en: Payment ID
ru: ИН платежа

en: Payment Information
ru: Информация о платеже

en: Payment Instrument
ru: Платёжный инструмент

en: Payment Key
ru: Ключ платежа

en: Payment Method is a required field.
ru: Способ платежа - обязательное поле.

en: Payment Options
ru: Данные платежа

en: Payment Processor
ru: Платёжный процессор

en: Payment Processor Account
ru: Счет Платежного Оператора

en: Payment Processor Deleted.
ru: Платежный процессор удалён.

en: Payment Processor Error message
ru: Сообщение о ошибке платёжного оператора

en: Payment Processor Type
ru: Тип платёжного процессора

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
ru: Настройки платёжных операторов для всех операторов, которые можно использовать в этой установке CiviCRM.

en: Payment Processor is a required field.
ru: Платёжный оператор — обязательное поле.

en: Payment Processors
ru: Платёжные процессоры

en: Payment Processors configured for this Event (if is_monetary is true)
ru: Платёжный процессор, настроенный  для этого события (если параметр is_monetary is true)

en: Payment Reminders
ru: Напоминание об обещанном платеже

en: Payment Schedule
ru: График платежей

en: Payment Start
ru: Начало платежей

en: Payment Status
ru: Статус платежа

en: Payment Type
ru: Вид платежа

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
ru: Размер платежа меньше, чем требуется. Предполагаемый статус участника — «Частично оплачен». Вы точно хотите установить статус на «%1»? Нажмите OK для продолжения, Отмена — чтобы поменять ваши записи.

en: Payment processor %1 has been saved.
ru: Сохранен платежный процессор %1.

en: Payment processor is not set for this page
ru: Для этой страницы не задан платёжный оператор

en: Payment processor overview
ru: Вид платёжного оператора

en: Payments
ru: Платежи

en: Payments Date From
ru: Платежи датированы от

en: Payments Received
ru: Платежи получены

en: Payments Start
ru: Начало платежей

en: Payments are due on day %1 of the %2.
ru: Платежи назначены на %1 день %2.

en: Payments are due on the
ru: Платежи ожидаются

en: Pending
ru: Ожидается

en: Pending (by %1)
ru: Ожидается (к %1)

en: Pending Subscriptions
ru: Подписки в ожидании

en: Pending and Inactive Memberships
ru: Ожидаемые и Неактивные Членства

en: Pending from approval
ru: Ожидание из-за необходимости одобрения

en: Pending from waitlist
ru: Ожидание из-за списка ожидания

en: Pending in cart
ru: Ожидает в корзине

en: Pending participant expiration (hours)
ru: Время истечения ожидания для участников (часов)

en: Pending refund
ru: Ожидающиеся возмещение

en: People can register for this event starting on
ru: Регистрация на участие в этом мероприятии начнется

en: Percentage Change
ru: Процентное изменение

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
ru: Выполнить все задачи в панели управления Управлять CiviCRM и Импортировать Контакты

en: Performance
ru: Выступление

en: Period
ru: Период

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
ru: Вид периода должен быть Текущий, если единица длительности - день.

en: Permanently Delete Contact
ru: Удалить контакт без возможности восстановления

en: Permission Denied
ru: В разрешении отказано

en: Permission Error
ru: Ошибка Разрешения

en: Permission Operator
ru: Оператор разрешения

en: Permissions
ru: Разрешения

en: Permissions for Anonymous Users
ru: Разрешения для анонимных пользователей

en: Permissions: Details
ru: Разрешения: детали

en: Permissions: Summary
ru: Разрешения: сводка

en: Persian (Iran)
ru: Персидский (Иран)

en: Personal Campaign Page
ru: Страница Личной Кампании

en: Personal Campaign Page Contribution Information
ru: Информация о взносе через страницу персональной кампании

en: Personal Campaign Page Honor Roll
ru: Почетный список страницы персональной кампании

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
ru: Почетный список страницы персональной кампании?

en: Personal Campaign Page ID
ru: ИН страницы персональной кампании

en: Personal Campaign Page Nickname
ru: Псевдоним персональной страницы

en: Personal Campaign Page Notification
ru: Уведомление личной страницы кампании

en: Personal Campaign Page Personal Note
ru: Заметки о персональной странице

en: Personal Campaign Page Report
ru: Отчет о страницах персональных кампаний

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
ru: Настройка страницы персональной кампании (%1)

en: Personal Campaign Page Status
ru: Статус страницы персональной кампании

en: Personal Campaign Page?
ru: Страница персональной кампании?

en: Personal Campaign Pages
ru: Страницы личной кампании

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
ru: Личные страницы кампании (PCP) позволяют пользователям создавать собственные страницы по сбору средств для вашей организации. Это означает, что спонсор, оформив пожертвование для вашей организации, может при желании создать страницу с собственным фото, текстом и личной информацией, а затем отправить ссылку на неё своим друзьям и попросить поддержать вашу организации. Это очень действенный способ быстро и широко рассказать о вашей кампании.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
ru: Страницы персональных кампаний - Уведомление администратора

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
ru: Страницы Персональной Кампании - Уведомление Владельца

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
ru: Страницы персональных кампаний - Уведомление об изменении статуса сторонника

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
ru: Страницы персональных кампаний - Приветствие сторонника

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
ru: Для этой страницы взносов не включены личные страницы кампании. Тем не менее, вы по прежнему можете поддержать компанию здесь.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ru: Страницы персональных кампаний предоставляют вашим сторонникам возможность рекламировать данное мероприятие или связанные с ним мероприятия по сбору средств. Если страницы персональных кампаний разрешены, пользователи после регистрации на участие в мероприятии увидят ссылку с предложением создать собственную страницу для продвижения данного мероприятия (или связанной с ним страницы онлайн-взноса). Плата за регистрацию на участие в мероприятии (или взносы) от тех, кто перешел через страницу персональной кампании, будут отмечены для сторонника, создавшего эту страницу, как "льготный кредит".

en: Personal Campaign Preview
ru: Предварительный просмотр личной кампании

en: Personal Campaign Title
ru: Заголовок личной кампании

en: Personal Campaigns
ru: Персональные кампании

en: Personal Contribution Link
ru: Персональная ссылка на взносы

en: Personal Note
ru: Личная заметка

en: Personal Note (for Honor Roll)
ru: Личная заметка (для почетного списка)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
ru: Персональное сообщение, переданное плательщиком для отображения в почетном списке.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ru: Персонализируйте содержание и внешний вид вашей страницы сбора средств здесь. Вы будете иметь возможность вернуться на эту страницу и внести изменения в любой момент.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ru: Персонифицируйте здесь содержимое и внешний вид своей страницы персональной кампании. Вы сможете в любой момент вернуться на эту страницу и внести изменения.

en: Personalized email blasts and newsletters.
ru: Персонифицированная рассылка электронных писем и информационных писем.

en: Petition - need verification
ru: Прошение - необходима проверка

en: Petition - signature added
ru: Прошение - добавлена подпись

en: Petition Dashboard
ru: Панель обращений

en: Petition ID
ru: ИН обращения

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
ru: Id петиции и/или активности должен быть положительного типа.

en: Petition Signature
ru: Подписание петиции

en: Petition Signers Group
ru: Группа подписчиков Петиции

en: Petition Title
ru: Заголовок обращение

en: Petition Type
ru: Вид обращения

en: Petition Type ID
ru: ИН вида обращения

en: Petition has been saved.
ru: Обращение сохранено.

en: Petitions
ru: Обращения

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone (Contact A)
ru: Телефон (Контак А)

en: Phone (Contact B)
ru: Телефон (Контак И)

en: Phone (Main)
ru: Телефон (основной)

en: Phone (called) Number
ru: Номер (звонящего) телефона

en: Phone 1:
ru: Тел. 1:

en: Phone 2
ru: Телефон 2

en: Phone 2:
ru: Тел. 2:

en: Phone Call
ru: Тел. Звонок

en: Phone Ext (Contact A)
ru: Расширение Телефона (Контакт А)

en: Phone Ext (Contact B)
ru: Расширение Телефона (Контакт В)

en: Phone Extension
ru: Расширение телефонного номера

en: Phone ID
ru: ИД телефона

en: Phone Location
ru: Тип телефона

en: Phone No
ru: Телефон

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Phone Numeric
ru: Цифровой телефон

en: Phone Type
ru: Категория Тел. Номера

en: Phone and Email
ru: Телефон и email

en: Phone and Extension
ru: Телефон и расширение

en: Phone number contains
ru: Содержит номер телефона

en: Phone:
ru: Тел.:

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
ru: Выберите премию для включения на этой странице взносов. Используйте <a href='%1'>Управление премиями</a> для создания или включения дополнительных вариантов премий ля вашего сайта.

en: Pie
ru: Круговая

en: Pie Chart
ru: Курговая диаграмма

en: Place of residence
ru: Место постоянного проживания

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
ru: Установите курсор внутри поля 'Сообщение' в том месте, где вы хотите вставить маркер, и щелкните на элементе &quot;Вставка маркеров&quot; в правом верхнем углу этого поля, чтобы отобразить список доступных маркеров. Вставьте маркер, щелкнув на требуемом названии в списке (например, &quot;Имя&quot;).

en: Plain-Text Format
ru: Простой формат текста

en: Plaintext mailing message
ru: Почтовое сообщение в виде обычного текста

en: Planned
ru: Запланировано

en: Please Enter the value for Original Word
ru: Пожалуйста, введите значение для исходного слова

en: Please Enter the value for Replacement Word
ru: Пожалуйста, введите значение для замещающего слова

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
ru: Отправляйте вопросы на наш контактный адрес электронной почты

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
ru: Пожалуйста добавьте профиль с адресом email, если выбрана опция "Отправить подтверждение по  email".

en: Please assign this permission to a Role.
ru: Пожалуйста, назначьте это разрешение для  роли.

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
ru: Пожалуйста, проверьте свой ящик входящей почты на предмет подтверждающего письма. Если вы его не найдете, возможно, оно попало в папку спама.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
ru: Пожалуйста, перед тем как поменять этот адрес, выберите другой адрес в качестве основного.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
ru: Пожалуйста, удалите введеное вами значение для использования оператора %1.

en: Please contact our site administrator for more information
ru: За дополнительной информацией обращайтесь к администратору нашего сайта

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
ru: Пожалуйста свяжитесь с нами по %1 или пошлите e-mail на %2, если у вас есть вопросы
    или вам необходимо изменить график платежей.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
ru: Если у вас есть вопросы или вы хотите восстановить свою заявку на участие в этом событии, свяжитесь с нами по адресу %1 или отправьте e-mail  на адрес %2.

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
ru: Пожалуйста сообщите нам по %1 или отправьте e-mail на %2, если у вас есть вопросы.

en: Please correct errors before previewing.
ru: Пожалуйста, исправьте ошибки перед предварительным просмотром.

en: Please correct errors before saving.
ru: Пожалуйста, исправьте ошибки перед сохранением.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
ru: Исправьте, пожалуйста, следующие ошибки в полях формы ниже:

en: Please correct the following errors in the survey fields below:
ru: Исправьте следующие ошибки в полях опроса ниже:

en: Please define the custom translation function first.
ru: Пожалуйста, определите вначале пользовательскую функцию перевода.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
ru: Пожалуйста, не включайте параметр 'объект' (он всегда является контактом)

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
ru: Пожалуйста, не группируйте одновременно по дате действия и по контакту

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
ru: Пожалуйста, не выбирайте одновременно поля контакта и группировку по дате действия

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
ru: Пожалуйста, не выбирайте больше одного членства, связанного с одной и той же организацией.

en: Please do not use '/' in Event Title.
ru: Пожалуйста, не используйте '/' в названии события.

en: Please do not use '/' in Title
ru: Пожалуйста, не используйте '/' в названии

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
ru: Пожалуйста, включите раздел сумм взносов для использования этой опции.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что поддерживается хотя бы одна ассоциация группы контактов.

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
ru: Введите 1 (Да) или 0 (Нет), если вы хотите установить значение по умолчанию.

en: Please enter 1 or 0 as value.
ru: Введите 1 или 0 в качестве значения

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
ru: Введите, пожалуйста, email адрес отправителя подтверждения.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
ru: Введите, пожалуйста, имя отправителя подтверждения

en: Please enter a Contribution Amount.
ru: Пожалуйста, введите размер взноса.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
ru: Пржалуйста, введите фиксированный день начала периода для этой пописки или услуги.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
ru: Введите, пожалуйста, заголовок для страницы подтверждения регистрации

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
ru: Введите, пожалуйста, заголовок для страницы благодарности за регистрацию

en: Please enter a Username to create an account.
ru: Пожалуйста, введите Имя Пользователя, чтобы создать учетной записи.

en: Please enter a duration interval.
ru: Пожалуйста, введите интервал длительности.

en: Please enter a label for at least one fee level.
ru: Введите название  для по крайней мере одного уровня взносов.

en: Please enter a membership type name.
ru: Пожалуйста, введите имя вида членства.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
ru: Введите, пожалуйста, денежное значение для минимальной суммы взноса.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
ru: Введите, пожалуйста, денежное значение для минимального сбора.

en: Please enter a monetary value for this field.
ru: Введите денежное значение для этого поля.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
ru: Пожалуйста, введите имя, которое будет помещено в почетный список или выберите 'анонимный взнос'.

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
ru: Пожалуйста, задайте частоту (напр. каждые "3" месяца).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
ru: Введите, пожалуйста, число для частоты вашего повторяющегося взноса (Пример: Каждые 3 месяца).

en: Please enter a password.
ru: Пожалуйста, ведите пароль.

en: Please enter a time.
ru: Пожалуйста, введите время.

en: Please enter a valid %1
ru: Пожалуйста укажите корректно %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
ru: Пожалуйста, введите действительный идентификационный номер банка (значение не должно собержать знаков пунктуации).

en: Please enter a valid Card Number
ru: Пожалуйста, введите действительный номер карты

en: Please enter a valid Card Verification Number
ru: Пожалуйста, введите действительный контрольный номер карты

en: Please enter a valid Max Participants.
ru: Пожалуйста, введите корректное значение максимального числа участников.

en: Please enter a valid No. of reminders.
ru: Пожалуйста, введите действительное количество напоминаний.

en: Please enter a valid Participants Count.
ru: Пожалуйста, введите корректное число участников.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
ru: Пожалуйста, введите корректный интервал частоты обещания.

en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите корректный URL.

en: Please enter a valid additional reminder day.
ru: Пожалуйста, введите действительный дополнительный день напоминания.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
ru: Пожалуйста введите действительную сумму (только числа и десятичный знак)

en: Please enter a valid amount for this field.
ru: Введите правильное значение для этого поля.

en: Please enter a valid amount.
ru: Пожалуйста укажите корректную сумму

en: Please enter a valid credit card number.
ru: Пожалуйста, введите корректный номер кредитной карты.

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
ru: Пожалуйста, введите корректную дату (ГГГГ-ММ-ДД).

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ru: Введите дату в качестве значения по умолчанию испольщуя след. формат: Год-Месяц-День.Пример: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ru: Введите правильную дату, испольщуя след. формат: Год-Месяц-День.Пример: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date.
ru: Пожалуйста, введите корректную дату.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
ru: Пожалуйста, введите домен для данного почтового ящика (часть адреса после @).

en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты

en: Please enter a valid fixed period rollover day
ru: Пожалуйста, введите действительный фиксированный день продления периода.

en: Please enter a valid fixed period start day
ru: Пожалуйста, введите действительный фиксированный день начала периода.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
ru: Введите, пожалуйста, корректный день, т.е. от 1 до 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
ru: Введите, пожалуйста, корректный день, т.е. от 1 до 7.

en: Please enter a valid integer value.
ru: Введите целочисленное значение

en: Please enter a valid integer.
ru: Введить целочисленное значение

en: Please enter a valid limit.
ru: Введите корректное значение

en: Please enter a valid link.
ru: Пожалуйста, введите верную ссылку

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
ru: Введите список корректных адресов e-mail, через запятую

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
ru: Пожалуйста, введите корректную денежную величину для суммы взноса.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
ru: Пожалуйста, введите корректную денежную величину для невычитаемой суммы.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
ru: Пожалуйста, укажите правильно сумму денег (пример %1)

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
ru: Введите корректно денежное значение для этого поля (напр. %1).

en: Please enter a valid money value.
ru: Пожалуйста, укажите действительное денежное значение.

en: Please enter a valid number of installments.
ru: Пожалуйста, введите корректное число частей.

en: Please enter a valid number.
ru: Введите число

en: Please enter a valid payment due day.
ru: Пожалуйста, введите корректный день ожидания платежа.

en: Please enter a valid phone number.
ru: Пожалуйста, введите действительный телефонный номер.

en: Please enter a valid reminder day.
ru: Пожалуйста, введите действительный день напоминания.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
ru: Пожалуйста, введите действительное значение кода безопасности вашей карточки. Как правило, это последние 3-4 цифры в области подписи карточки.

en: Please enter a valid value.
ru: Пожалйуста, введите действительное значение.

en: Please enter a value with a valid extension.
ru: Пожалуйста, введите значение с корректным расширением.

en: Please enter a value.
ru: Пожалуйста, введите значение.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
ru: Пожалуйста, введите целое число для количества дополнительных участников

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
ru: Введите целое число, определяющее количество периодов для обновления

en: Please enter an amount for at least one fee level.
ru: Пожалуйста, введите сумму для по крайней мере одного уровня взносов.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
ru: Пожалуйста, введите информацию хотя бы одного друга, или нажмите Отмена, если вы не желаете отсылать сообщения сейчас.

en: Please enter correct Data (in valid format).
ru: Пожалуйста, введите правильные данные ( в действующем формате).

en: Please enter integer value for weight
ru: Пожалуйста, введите целочисленное значение для веса

en: Please enter only digits.
ru: Пожалуйста, введите только цифры.

en: Please enter positive number
ru: Введите положительное число

en: Please enter positive number as a distance
ru: Пожалуйста, введите в качестве расстояния положительное число

en: Please enter the Actual Cost of Product.
ru: Введите, пожалуйста, действительную цену продукта.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
ru: Введите, пожалуйста,иИнтервал длительности для этой подписки или услуги.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
ru: Введите, пожалуйста, единицу длительности для этой подписки или услуги.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
ru: Введите, пожалуйста, интервал частоты для этой подписки или услуги.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
ru: Введите, пожалуйста, единицу частоты для этой подписки или услуги.

en: Please enter the Market Value for this product.
ru: Введите рыночное значение для данного продукта.

en: Please enter the Member Since.
ru: Пожалуйста, заполните поле 'Член с'

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
ru: Напишите инструкции для опции 'оплатить позже' , которые будут показаны вашим пользователям.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
ru: Пожалуйста, введите строку для опции 'оплатить позже' , которая будет отображаться в регистрационной форме.

en: Please enter the associated Financial Type
ru: Пожалуйста, введите связанный тип взноса

en: Please enter the contribution.
ru: Пожалуйста, введите взнос.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
ru: Пожалуйста, введите длительность в минутах (только целые числа)

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
ru: Пожалуйста, введите индекс участия в виде некоторого числа (только целого).

en: Please enter the fee label for the paid event.
ru: Введите название платежа для платного события.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
ru: Пожалуйста, введите инструкции для отправки авторам взносов, если они выбирают 'оплатить позже'.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
ru: Пожалуйста, введите название организации, владеющей этим сайтом CiviCRM.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
ru: Введите количество часов (целое число, без дроби)

en: Please enter the operator.
ru: Пожалуйста, введите оператор.

en: Please enter the same value again.
ru: Пожалуйста, введите тоже значение снова.

en: Please enter the soft credit amount.
ru: Пожалуйста, введите размер вклада.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
ru: Пожалуйста, введите текст для опции  'оплатить позже', помещенной на форме взноса.

en: Please enter the values correctly.
ru: Пожалуйста, введите верное значение.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
ru: Пожалуйста, введите до 5 email адресов для получения рассылки.

en: Please enter valid Contact ID
ru: Пожалуйста введите действительный ИД контакта

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
ru: Пожалуйста, введите действительный фиксированный день периода продления.

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
ru: Пожалуйста, введите действительный фиксированный день начала периода.

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
ru: Пожалуйста, введите корректный интервал частоты обещания.

en: Please enter your friend's email address.
ru: Введите, пожалуйста, email адрес вашего друга.

en: Please enter your friend's first name.
ru: Введите, пожалуйста, имя вашего друга.

en: Please enter your friend's last name.
ru: Введите, пожалуйста, фамилию вашего друга.

en: Please fix this field.
ru: Пожалуйста зафиксируйте это поле.

en: Please follow the proper format for From Email Address
ru: Пожалуйста, следуйте формату для Адреса отправителя

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ru: Пожалуйста, вернитесь на главную страницу регистрации, чтобы заполнить информацию о платеже.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
ru: Пожалуйста, помогите нам, известив о нашей странице своих друзей, коллег и последователей

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ru: Пожалуйста включите профиль для онлайн регистрации дополнительных участников, который содержит поле email и /или поля Имя + Фамилия.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ru: Пожалуйста включите профиль для онлайн регистрации, который содержит поле email и /или поля Имя + Фамилия.

en: Please login if you have an account on this site with the link
ru: Пожалуйста, войдите, используя ссылку, если у вас есть учетная запись на сайте

en: Please mail your payment to
ru: Пожалуйста отправьте платёж

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
ru: Пожалуйста, ограничьте ваш поиск путем введения более полного имени целевого контакта.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
ru: Пожалуйста, имейте ввиду что опции, которые помечены или выбраны распроданы для участников которые просматриваются.

en: Please provide Text message.
ru: Пожалуйста введите текст сообщения.

en: Please provide a Template Name.
ru: Пожалуйста, введите имя шаблона.

en: Please provide a Text
ru: Пожалуйста введите текст

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
ru: Пожалуста, помните, что разрешение Drupal "регистрация на мероприятие" пререкрывает контроль CiviCRM над доступом к информации о мероприятиях.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
ru: Ознакомьтесь с <a href='!1'> Руководством по установке Drupal </а> и <a href='!2'> Страницей поиска неисправностей </а> для получения помощи. Если вы все еще нуждаетесь в помощи по установке,то часто можно найти решение проблемы путем поиска сообщения об ошибке в <a href='!3'> разделе поддержки установки на форуме сообщества </а>. </strong></p>

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
ru: Для применения этой операции выполните поиск по условию 'Опрос'.

en: Please select %1
ru: Пожалуйста, выберите %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
ru: Пожалуйста, выберите оператор 'равно' ИЛИ 'меньше или равно'

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
ru: Выберите группу CiviCRM и роль Drupal

en: Please select Transfer OR Cancel action.
ru: Пожалуйста, выберите: Передать ИЛИ отменить.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
ru: Пожалуйста, выберите группу (или ВСЕ группы).

en: Please select a Payment Method
ru:  выберите метод оплаты (пожалуйста)

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
ru: Пожалуйста, выберите страницу персональной кампании ИЛИ сбросьте флажок 'Показывать в почетном списке' и очистите поля 'Имя для почетного списка' и 'Личная заметка'.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
ru: Пожалуйста, выберите профиль (или ВСЕ Профили).

en: Please select a Survey Result Set.
ru: Пожалуйста, выберите набор результатов опроса.

en: Please select a case from the list
ru: Пожалуйста выберите дело из списка

en: Please select a date format.
ru: Пожалуйста, выберите формат даты.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
ru: Выберите страну по умолчанию, присутствующую в списке доступных стран.

en: Please select a different contact.
ru: Пожалуйста, выберите другой контакт.

en: Please select a field name
ru: Выберите, пожалуйста, имя поля

en: Please select a membership type.
ru: Пожалуйста, выберите вид членства.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
ru: Выберите, пожалуйста, период (т.е. месяцы, года...), на протяжении которого будет исполнятся этот повторяющийся взнос (Пример: Каждые 3 месяца).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
ru: Пожалуйста, выберите профиль для сбора на этой странице взноса информации об организации.

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
ru: Выберите ранее выбранные данные (или ВСЕ выбранные данные)

en: Please select a valid payment status before updating.
ru: Настройте корректный статус платежа перед сохранением.

en: Please select a value
ru: Пожалуйста выберите значение

en: Please select an Event (or ALL Events).
ru: Пожалуйста, выберите мероприятие (или ВСЕ мероприятия).

en: Please select an appropriate option as default.
ru: Выберите в качестве установки по умолчанию надлежащую опцию.

en: Please select an option for the premium image.
ru: Выберите, пожалуйста, опцию для изображения премии.

en: Please select appropriate value
ru: Пожалуйста, выберите соответствующее значение

en: Please select at least one Group by field.
ru: Пожалуйста выберите хотя бы одну группу на поле.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
ru: Выберите, пожалуйста, хотя бы один вид членства для указания в разделе членств на этой странице.

en: Please select at least one field.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одно поле.

en: Please select at least one membership option.
ru: Выберите хотя бы один вариант членства.

en: Please select at least one option from price set.
ru: Пожалуйста выберите хотябы одну опцию из прайса.

en: Please select at least one privacy option.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один параметр конфиденциальности.

en: Please select at least one tag.
ru: Пожалуйста выберите хотя бы один тэг

en: Please select entity value
ru: Пожалуйста, задайте значение объекта

en: Please select financial type.
ru: Пожалуйста, укажите вид взноса.

en: Please select one or more contact for this action
ru: Пожалуйста, выберите для этой операции один или несколько контактов

en: Please select only online contributions with Pending status.
ru: Выберите, пожалуйста, толко один онлайн взнос со статусом ожидания.

en: Please select some other case to link.
ru: Пожалуйста, выберите какое-нибудь другое дело, чтобы создать ссылку.

en: Please select the Amount Statistics
ru: Пожалуйста, выберите статистику по количеству

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
ru: Пожалуйста, введите тип периода для этой подписки или услуги.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
ru: Пожалуйста, выберите корректный общий контакт или контакт с корректным адресом.

en: Please set a location type of %1
ru: Пожалуйста, установите тип местонахождения для %1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
ru: Установите, пожалуйста, URL API. При возникновении вопросов обращайтесь к документации.

en: Please specify a username.
ru: Пожалуйста, укажите имя пользователя

en: Please specify a valid email address.
ru: Пожалуйста, укажите корректный email адрес .

en: Please specify either start date or end date.
ru: Укажите, пожалуйста, или начальную дату, или конечную дату.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
ru: Пожалуйста разархивируйте загруженную копию CiviCRM в директорию <strong>%1</strong> внутри основного каталога системы Drupal

en: Please upload document
ru: Пожалуйста, прикрепите документ.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
ru: Пожалуйста, используйте только буквы, пробелы, дефисы и тире в названиях мероприятий .

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
ru: Пожалуйста, тщательно проверьте корректность представленной ниже информации. Если захотите внести изменения, нажмите <strong>Назад</strong>.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ru: Пожалуйста, проверьте информацию ниже. <span class="bold"> Затем нажмите кнопку 'Продолжить', чтобы добавить в лист ожидания </span>. Если появятся свободные места, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы сможете завершить регистрацию.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
ru: Проверьте корректность представленных ниже сведений. Если нужно внести изменения, нажмите кнопку <strong>Назад</strong>.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
ru: Пожалуйста, проверьте информацию ниже. Затем нажмите кнопку 'Продолжить', чтобы отправить Вашу регистрацию. <span class="bold"> После одобрения, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы можете завершить процесс регистрации. </span>

en: Pledge
ru: Обещание

en: Pledge Acknowledgment
ru: Благодарность за обещание

en: Pledge Amount
ru: Сумма обещания

en: Pledge Amounts
ru: Суммы обещаний

en: Pledge By
ru: Обещано

en: Pledge Detail Report
ru: Отчет об обещаниях (детализированный)

en: Pledge End Date
ru: Дата завершения обещания

en: Pledge Frequency
ru: Частота обещания

en: Pledge Frequency Interval
ru: Интервал частоты обещания

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
ru: Интервал частоты обещания — обязательное поле.

en: Pledge Frequency Unit
ru: Единица частоты обещания

en: Pledge ID
ru: ИН обещания

en: Pledge Information
ru: Информация об обещании

en: Pledge Installments field must be > 1.
ru: Значения поля частей обещания должно быть > 1.

en: Pledge Installments is required field.
ru: Частичные платежи — обязательное поле.

en: Pledge Made
ru: Обещание сделано

en: Pledge Made Date
ru: Дата обещания

en: Pledge Payment
ru: Обещанный платёж

en: Pledge Payment Reminder
ru: Напоминание об обещанном платеже

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
ru: Расписание выплат по обещанию обновлено.

en: Pledge Payment Status
ru: Статус обещанного платежа

en: Pledge Payments Applied
ru: Используемые обещанные платежи

en: Pledge Received
ru: Обещание получено

en: Pledge Reminder
ru: Напоминание об обещании

en: Pledge Search
ru: Поиск обещания

en: Pledge Start Date
ru: Дата начала обещания

en: Pledge Summary
ru: Сводка по обещанию

en: Pledge Summary Report
ru: Краткий отчёт об обещаниях

en: Pledge by
ru: Обещано

en: Pledge frequency interval field must be > 0
ru: Значения поля частоты обещания должно быть > 1.

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
ru: Обещание было отменено вместе со всеми запланированными (незавершенными) платежами.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
ru: Обещание записано, расписание платежей создано.<br />

en: Pledge has been updated.<br />
ru: Обещание обновлено.<br />

en: Pledge is a Test
ru: Тестовое обещание

en: Pledge is a Test?
ru: Тестовое обещание?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
ru: Состояние обещанного платежа должно быть 'Ожидается' или 'Просрочен'.

en: Pledged
ru: Обещано

en: Pledged Amount
ru: Обещанная сумма

en: Pledged For
ru: Обещано к

en: Pledged but not Paid Report
ru: Отчет: обещано, но не оплачено

en: Pledger
ru: Обещавший

en: Pledger Name or Email
ru: Имя или e-mail обещавшего

en: Pledges
ru: Обещания

en: Pledges - Acknowledgement
ru: Обещаний - Благодарность

en: Pledges - Payment Reminder
ru: Обещания - Напоминание о платеже

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
ru: Обещания «Не закончены» до поступления первого платежа. Когда платеж получен, статус становится «В процессе» до завершения всех запланированных платежей. Просроченные платежы - это те, где платежи пропущены.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
ru: Обещания состоят из множественных запланированых платежей. Выберите одноразовый взнос если вы хотите сделать ваш дар одним платежом.

en: Pledges made in your honor.
ru: Обещания, сделанные в вашу честь.

en: Pledges received from %1 since inception.
ru: Обещания, полученные от %1 с самого начала.

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
ru: Плагины для других служб стандартизации адресов можно получить у сторонних разработчиков. После установки они отобразятся в расположенном ниже раскрывающемся списке.

en: Points
ru: Пункты

en: Polish
ru: Польский

en: Populate counties
ru: Наполните список стран

en: Port
ru: Порт

en: Portrait
ru: Книжная

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Потругальский (Португалия)

en: Positive
ru: Одобрено

en: Possible Duplicate Detected
ru: Обнаружен возможный дубликат

en: Post Help
ru: Помощь После

en: Post Url
ru: После Url

en: Post-form Help
ru: Инструкции в нижней части формы

en: Postal
ru: Почтовый индекс

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Postal Code (Home)
ru: Почтовый индекс (дом)

en: Postal Code End
ru: Конечный почтовый индекс

en: Postal Code Start
ru: Начальный почтовый индекс

en: Postal Code Suffix
ru: Добавочный почтовый индекс

en: Postal Greeting
ru: Приветствие в письме

en: Postal Greeting - Custom
ru: Приветствие для почты - Настраиваемое

en: Postal Greeting Custom
ru: Настраиваемое почтовое приветствие

en: Postal Greeting ID
ru: ИД почтового приветствия

en: Postal Greeting Type
ru: Тип почтового приветствия

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
ru: Приветствие по почте должно соответствовать одному из предложенных настроенных форматов. Проверьте Управление >> Настройки системы >> Приветствие по почте для корректных значений

en: Postal Mail
ru: Почтовое письмо

en: Postal Mailing
ru: Почтовая рассылка

en: Postal Mailing Export
ru: Экспорт почтовой рассылки

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Postal code greater than or equal to '%1'
ru: Почтовый индекс больше чем или равен '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
ru: Почтовый индекс меньше чем или равен '%1'

en: Postal code.
ru: Почтовый индекс

en: Pre Help
ru: Предшествующая Помощь

en: Pre-form Help
ru: Инструкции в верхней части  формы

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
ru: Предпочитать адреса электронной почты, предписанные к указанному местоположению

en: Prefer normal router
ru: Предпочесть нормальный роутер

en: Prefer standalone scripts
ru: Предпочесть отдельные скрипты

en: Preferences Date Options can only be updated
ru: Опции настройки даты можно только обновить

en: Preferred Communication
ru: Предпочитаемая Коммуникация

en: Preferred Communication Method
ru: Предпочитаемый метод связи

en: Preferred Language
ru: Предпочитаемый язык

en: Preferred Mail Format
ru: Предпочитаемый формат почты

en: Preferred Method(s)
ru: Предпочитаемый метод(ы):

en: Prefix
ru: Префикс

en: Premium
ru: Премиальный

en: Premium Image
ru: Изображение для премии

en: Premium Information
ru: Информация о вознаграждении

en: Premium Option
ru: Опция вознаграждения

en: Premiums
ru: Премиальные

en: Premiums Contact Phone
ru: Контактный телефон по премии

en: Premiums Inventory Account is
ru: Счет Реестра Сувениров

en: Premiums Section Enabled?
ru: Раздел премий включен?

en: Premiums Settings
ru: Настройки Премий

en: Premiums inventory
ru: Реестр Сувениров

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview %1
ru: Просмотреть %1

en: Preview (all fields)
ru: Предварительный просмотр (все поля)

en: Preview CiviCRM Profile Field
ru: Просмотр поле профиля CiviCRM

en: Preview Custom Data
ru: Просмотр настраиваемых данных

en: Preview Custom Data Set
ru: Предварительный просмотр пользовательского набора данных

en: Preview Custom Field
ru: Предпросмот настраиваемого поля

en: Preview Document
ru: Просмотр документа

en: Preview Field
ru: Предпросмотр поля

en: Preview Field Display
ru: Предпросмотр отображения полей

en: Preview Form Field
ru: Предпросмотр поля формы

en: Preview Mailing
ru: Предпросмотр почты

en: Preview Mode
ru: Режим Предосмотра

en: Preview Page - %1
ru: Просмотреть страницу - %1

en: Preview Premium
ru: Предпросмотр вознаграждения

en: Preview Price
ru: Предпросмотр цены

en: Preview Price Set
ru: Предпросмотр прайса

en: Preview SMS
ru: Предпросмотр SMS

en: Preview Widget and Get Code
ru: Просмотреть Значок и Получить Код

en: Preview only supports HTTP POST
ru: Предосмотр поддерживает только HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
ru: Предварительный просмотр вашей страницы персональной кампании

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Price
ru: Цена

en: Price Field
ru: Ценовое поле

en: Price Field '%1' has been saved.
ru: Ценовое Поле '%1' было сохранено.

en: Price Field End Date
ru: Конечная Дата Ценового Поля

en: Price Field ID
ru: ИД Поля Цены

en: Price Field Is Active?
ru: Ценовое Поле Активно?

en: Price Field Javascript
ru: Javascript Ценового Поля

en: Price Field Option
ru: Опция ценового поля

en: Price Field Options
ru: Функции области цен

en: Price Field Options per Row
ru: Опции Ценового Поля на Каждый Ряд

en: Price Field Post Text
ru: Последующий Текст Ценового Поля

en: Price Field Pre Text
ru: Предшествующий Текст Ценового Поля

en: Price Field Quantity Required?
ru: Количество Ценового Поля Обязательно?

en: Price Field Show Amounts?
ru: Ценовое Поле Показывает Количества?

en: Price Field Start Date
ru: Начальная Дата Ценового Поля

en: Price Field Value ID
ru: ИД Значения Поля Цены

en: Price Field Value is Active
ru: Значение Ценового Поля Активно

en: Price Field Visibility
ru: Видимость Ценового Поля

en: Price Field is Required?
ru: Ценовое Поле Обязательно?

en: Price Fields
ru: Области цен

en: Price Option
ru: Ценовая опция

en: Price Options
ru: Опции Цены

en: Price Set
ru: выбрать цену

en: Price Set Details for Event Participants
ru: Данные по ценовому набору для участников мероприятия

en: Price Set Extends
ru: Расширения Ценового Набора

en: Price Set Fields
ru: Поля установки цены

en: Price Set Is Active?
ru: Набор Цен Активен?

en: Price Set Is Reserved
ru: Набор Цен Зарезервирован

en: Price Set Javascript
ru: Javascript Ценового Набора

en: Price Set Post Help
ru: Последующая Помощь Набора Цен

en: Price Set Pre Help
ru: Предшествующая Помощь Набора Цен

en: Price Set Title
ru: Заголовок Набора Цен

en: Price Sets
ru: Выборка прайсов

en: Price is a required field
ru: Цена — обязательное поле

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
ru: Ценовые наборы позволяют вам настраивать гибкие ценовые схемы с множественными опциями для ваших страниц взносов, мероприятий и членств. Используйте ценовой набор, если стандартные опции ценообразования не соответствуют вашим потребностям.

en: Primary
ru: Главный

en: Primary Address
ru: Основной адрес

en: Primary Contact(s) Listed
ru: Перечислены основные контакты

en: Primary Email
ru: Основной email

en: Primary Member ID
ru: ИН основного члена

en: Primary Members Only
ru: Только основные члены

en: Primary PHP file
ru: Основной PHP-файл

en: Primary Phone
ru: Основной телефон

en: Primary address
ru: Основной адрес

en: Primary location for this contact
ru: Основное местоположение для этого контакта.

en: Primary?
ru: Главный?

en: Print
ru: Печать

en: Print Activities
ru: Печатать действия

en: Print Case List
ru: Распечатать список дел

en: Print Contact List
ru: Печать списка контактов

en: Print Contribution Receipts
ru: Распечатать чеки по взносам

en: Print Contributions
ru: Распечатать взносы

en: Print Grant List
ru: Распечатать список грантов

en: Print Label ID
ru: Печатать ИД Метки

en: Print Mailing Recipients
ru: Печатать получателей рассылки

en: Print Members
ru: Распечатать Членов

en: Print Name Badge
ru: Печать бейджа с именем

en: Print Participant List
ru: Распечатать список участников

en: Print Pledge List
ru: Печать списка обещаний

en: Print Report
ru: Печатать отчёт

en: Print Respondents
ru: Распечатать респондентов

en: Print Summary
ru: Печать сводки

en: Print report
ru: Печать отчета

en: Print to PDF
ru: Печать в PDF

en: Printer-Friendly View
ru: Вид для печати

en: Printer-friendly view of this page.
ru: Вид страницы для печати

en: Priority
ru: Приоритет

en: Privacy
ru: Приватность

en: Privacy Options
ru: Параметры конфиденциальности

en: Privacy levels for notes
ru: Уровень приватности для примечаний

en: Privacy:
ru: Приватность:

en: Process Inbound Emails
ru: Обработка входящих e-mail

en: Process Pledges
ru: Обработка обещаний

en: Process Receipt(s)
ru: Обработать квитанции

en: Process Survey Respondents
ru: Обработать респондентов опроса

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
ru: Обработано %1 записей членства. Обновлено записей: %2.

en: Processing
ru: Обработка

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
ru: Цена обработки этой трансакции (если допускается).

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Processor Details for Live Payments
ru: Детали для процессинга реальных платежей.

en: Processor Details for Test Payments
ru: Детали процессинга для тестовых платежей.

en: Processor Type
ru: Тип процессора

en: Processor comparison and setup guide
ru: Сравнение процессоров и руководство по установке

en: Product Name
ru: Имя продукта

en: Product Option
ru: Опции Продукта

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile '%1' already exists in Database.
ru: Профиль '%1' уже существует в базе данных.

en: Profile Added
ru: Профиль Добавлен

en: Profile Cancel URL
ru: URL Отмены Профиля

en: Profile Deleted
ru: Профиль Удален

en: Profile Description
ru: Описание профиля

en: Profile Entity ID
ru: ИД Объекта Профиля

en: Profile Entity Table
ru: Таблица Объекта Профиля

en: Profile Error
ru: Ошибка профиля

en: Profile Field
ru: Поле профиля

en: Profile Field Deleted
ru: Поле профиля удалено

en: Profile Field ID
ru: ИД Поля Профиля

en: Profile Field Is Active
ru: Поле Профиля Активно

en: Profile Field Is Required
ru: Поле Профиля Обязательно

en: Profile Field Is Reserved
ru: Поле Профиля Зарезервировано

en: Profile Field Is Searchable
ru: Поле Профиля Доступно для Поиска

en: Profile Field Is a Filter
ru: Поле Профиля Это Фильтр

en: Profile Field Label
ru: Метка Поля Профиля

en: Profile Field Name
ru: Имя Поля Профиля

en: Profile Field Phone Type
ru: Тип Телефона Поля Профиля

en: Profile Field Post Help
ru: Последующая Помощь Поля Профиля

en: Profile Field Pre Help
ru: Предшествующая Помощь Поля Профиля

en: Profile Field Preview
ru: Просмотр поле профиля

en: Profile Field Saved
ru: Поля профиля сохранено

en: Profile Field Supports Multiple
ru: Поле Профиля Поддерживает Множественный

en: Profile Field Type
ru: Тип Поля Профиля

en: Profile Field Visibility
ru: Видимость Поля Профиля

en: Profile Field Website Type
ru: Тип Вэб-сайта Поля Профиля

en: Profile Group Type
ru: Тип Группы Профиля

en: Profile ID
ru: ИД Профиля

en: Profile Is Active
ru: Профиль Активен

en: Profile Is Reserved
ru: Профиль Зарезервирован

en: Profile Is View Only
ru: Профиль Только Для Просмотра

en: Profile Module
ru: Модуль Профиля

en: Profile Name
ru: Имя профиля

en: Profile Post Text
ru: Последующий Текст Профиля

en: Profile Preview
ru: Просмотр профиля

en: Profile Saved
ru: Профиль Сохранен

en: Profile Settings
ru: Настройки профиля

en: Profile Title
ru: Название профиля

en: Profile Use Data
ru: Данные Использования Профиля

en: Profile Use is active
ru: Использование Профиля активно

en: Profile View - Permission Denied
ru: Просмотр профиля - отказано в доступе

en: Profile for Additional Participants
ru: Профиль для дополнительных участников

en: Profile for bulk data entry is missing.
ru: Отсутствует профиль для пакетного ввода данных.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
ru: Профиль уже содержит пользовательские поля, расширяющие различные типы групп. Вы не можете добавить или обновить это пользовательское поле.

en: Profile is not configured for the selected action.
ru: Профиль не настроен для данной операции.

en: Profile is not configured with Email address.
ru: Профиль не сконфигурирован с адресом электронной почты.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
ru: Профиль поиска, просмотр и редактирование не поддерживается для профилей содержащих поля с несколькими типами записей.

en: Profiles
ru: Профиль

en: Profiles - Admin Notification
ru: Профили - Уведомление администратора

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
ru: Профили позволяют объединять группы полей и использовать их на вашем сайте в формах ввода, на страницах контактов и в функциях поиска и показа списков.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
ru: Профили можно использовать по-разному (а один профиль может быть задействован в нескольких контекстах)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
ru: Профили можно подключать к определенным модулям, доступ к которым организован посредством встроенных в CiviCRM URL, или которые встроены в любую Web-страницу с помощью сниппета HTML-формы. Примеры:

en: Progress Bar
ru: Индикатор процесса

en: Progress Bar Color
ru: Цвет строки прогресса

en: Promote this event with a personal campaign page
ru: Прорекламировать это мероприятие с помощью страницы персональной кампании

en: Promoting Your Page
ru: Продвижение вашей страницы

en: Prompted by
ru: Поддержано

en: Proper action not specified for this custom value record profile
ru: Должное действие не указано для этого настраиваемого значения записи профиля

en: Property
ru: Свойство

en: Protocol
ru: Протокол

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
ru: Предоставить онлайн-сводку о данном деле.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ru: Введите пароль для новой учетной записи в обоих полях.

en: Provider
ru: Провайдер

en: Provider Details
ru: Данные провйдера

en: Provider Service URL
ru: URL провайдера сервиса

en: Provider service user ID
ru: ID пользователя провайдера сервиса

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ru: Предоставляет список адресов и телефонных номеров для составных записей в вашей системе.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ru: Предоставляет список составных мероприятий, включая статистику для одного/всех контактов в течение заданного периода времени (обязательное условие)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ru: Задаёт список членов, их статусы и детали членства (Дата вступления, начальная дата, конечная дата). Может также вывести взносы (платежи), связанные с каждым членством.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
ru: Предоставляет список членств, срок которых истек или истечет до наступления заданной вами даты.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ru: Создает список топ-спонсоров за временной период, который вы определяете. Вы можете включить столько спонсоров, сколько необходимо (например, топ-100 ваших спонсоров)

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
ru: Предоставляет сводку дел и их продолжительности в разрезе диапазона дат, статуса, участников и/или роли.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ru: Предоставляет сводку по членствам в разрезе типов и дат присоединения.

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ru: Предоставляет сводку по прибыли от мероприятия. Вы можете включить в нее такую ключевую информацию, как ИН мероприятия, регистрационные данные, посещаемость и полученную прибыль, чтобы определить, насколько мероприятие оказалось успешным.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ru: Предоставляет информацию по контакту, связанную с взносами, членствами, мероприятиями и действиями.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
ru: Предоставляет подробный список отношений работника с работодателем

en: Provides information about the status of recurring contributions
ru: Предоставляет информацию о статусе регулярных взносов

en: Provides lists of participants for an event.
ru: Предоставляет список участников мероприятия.

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ru: Обеспечивает отчетность по Запланированным и Успешным Доставкам, Аннуляции Подписок и Отказам, Ответам и Пересланным сообщениям,

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
ru: Предоставляет %1 предложенный текст для их персонализированного сообщения друзьям.

en: Proximity Search
ru: Поиск окружения

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
ru: Поиск ближайшего соседа на расстоянии от %1 до %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
ru: Для поиска ближайшего соседа необходимо установить корректного поставщика геокода

en: Public
ru: Открытый

en: Public Event
ru: Открытое событие

en: Public Events
ru: Открытые события?

en: Public Pages
ru: Публичные страницы

en: Public Participant Listing
ru: Публиковать список участников

en: Public events will be included in the iCal feeds. Access to private event information may be limited using ACLs.
ru: Публичные события могут быть включены в iCal. Доступ к информации о частных событиях может быть ограничен через ACL.

en: Punctuation and spaces are ignored.
ru: Пунктуация и пробелы игнорируются.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
ru: Пунктуация не разрешена в Имени Пользователя, за исключением точек, дефисов, символов подчеркивания.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
ru: Введите название метода API. Вам необходимо ввести элементы полного имени API-функции в соответствии с документацией.

en: QR code
ru: код QR

en: Qty
ru: Количество

en: Quarterly
ru: Ежеквартально

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Questions
ru: Вопросы

en: Questions? Send email to
ru: Есть вопросы? Отправьте письмо

en: Queue Name
ru: Имя очереди

en: Queue Runner
ru: Механизм очередей

en: RSS 2.0 Feeds
ru: Ленты RSS 2.0

en: Radio
ru: Радио кнопка

en: Radio buttons
ru: Радиальные кнопки выбора

en: Raised %1
ru: Собрано %1

en: Raised %1 of %2
ru: Собрано %1 из %2

en: Range
ru: Диапазон

en: Range One Amount
ru: Значение первого диапазона

en: Range One Stat
ru: Диапазон первой статистики

en: Range Two Amount
ru: Значение второго диапазона

en: Range Two Stat
ru: Диапазон второй статистики

en: Rationale
ru: Обоснование

en: Re-check requirements
ru: Перепроверка требований

en: Re-open
ru: Открыть заново пакет

en: Re-open Batch
ru: Открыть пакет заново

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
ru: Изменять порядок следования элементов меню, включая их перемещение из одной ветви 'дерева' меню в другое. Для этого просто перетащите элемент меню мышью из одной ветви в другую.

en: Re-subscribe Confirmation
ru: Подтверждение пере-подписки

en: Ready to add another.
ru: Готов к добавлению еще одного.

en: RealAuth requires curl with SSL support
ru: RealAuth требует curl с поддержкой SSL

en: Reason
ru: Причина

en: Reason the e-mail bounced
ru: Причины возврата сообщения электронной почты

en: Reassign %1
ru: Переназначить %1

en: Reassign Case
ru: Переназначить дело

en: Reassigned Case
ru: Переопределить Дело

en: Rebuild Smart Group Cache
ru: Перестроить Кэш Смарт Группы

en: Rebuilds the smart group cache.
ru: Перестраивает кэш смарт группы.

en: Receipt
ru: Квитанция

en: Receipt Date
ru: Дата квитанции

en: Receipt From
ru: Получено от

en: Receipt From Email
ru: Квитанция из эл. почты

en: Receipt From Name
ru: Получено от контакта

en: Receipt Message
ru: Текст квитанции

en: Receipt Sent
ru: Получатель

en: Receipt Text
ru: Текст квитанции

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
ru: Для %1 взносов обновлены даты квитанций.

en: Receipt sent?
ru: Квитанция отправлена?

en: Receive Date
ru: Дата получения

en: Received
ru: Получено

en: Received date
ru: Получено

en: Recent Contributions
ru: Недавние Взносы

en: Recent Grants
ru: Недавние гранты

en: Recent Items
ru: Недавние элементы

en: Recent Memberships
ru: Недавние Членства

en: Recent Pledges
ru: Недавние обещания

en: Recent Registrations
ru: Недавние Регистрации

en: Recently Viewed:
ru: Недавние просмотры:

en: Recipient
ru: Получатель

en: Recipient Email
ru: Email адрес получателя

en: Recipient Listing
ru: Список получателей

en: Recipient Manual
ru: Руководство получателя

en: Recipient Roles
ru: Роли получателей

en: Recipient is on vacation
ru: Получатель в отпуске

en: Recipient(s)
ru: Получатель(и)

en: Recipients
ru: Получатели

en: Recipients language
ru: Язык получателей

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
ru: Получатели <a href="%1">%2</a>

en: Recognised webserver
ru: Обнаруженный WEB-сервер

en: Reconnect
ru: Переподключиться

en: Reconnected
ru: Соединение восстановлено

en: Reconnecting will change the connection details (such as callback URLs and permissions). This can be useful in a few cases, such as:
ru: Переподключение изменит детали соединения (например, URL обратной связи и разрешения). Это может быть полезно в ряде случаев, таких, как:

en: Reconnecting...
ru: Переподключаем...

en: Recontact Interval
ru: Интервал повторной связи

en: Record
ru: Запись

en: Record %1 Responses
ru: Записать ответы на %1

en: Record Activity
ru: Запись действий

en: Record Activity for Reminder?
ru: Записать Действия для Напоминания?

en: Record Activity:
ru: Запись действий

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
ru: Записать Взносы (Чек, Деньги, EFT ...)

en: Record Deleted
ru: Запись удалена

en: Record Membership Payment?
ru: Записать оплату членства?

en: Record Payment
ru: Записать платёж?

en: Record Payment from a Different Contact?
ru: Записать платёж для другого контакта?

en: Record Payment?
ru: Записать платёж?

en: Record Renewal Payment?
ru: Запись платёж обновления?

en: Record Respondents Interview
ru: Зарегистрировать опрос респондентов

en: Record Responses for All
ru: Записать ответы для всех

en: Record activity for automated email
ru: Записать активность для автоматического письма

en: Record activity for automated email or SMS
ru: Записывать действия для автоматического email или SMS

en: Record and update backend event registrations
ru: Записать и обновить регистрации на события из админки

en: Record details about this activity here.
ru: Записать здесь сведения о данном действии.

en: Record doesnot exist
ru: Запись не существует

en: Record doesnot exists
ru: Запись не существует

en: Record duplicates multiple contacts
ru: Запись дублирует множественные контакты

en: Record generated letters
ru: Записывать сгенерированные письма

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
ru: Запись успешно импортирована, однако невозможно проанализировать адрес:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
ru: Укажите один или несколько Web-адресов (URL), связанных с данным контактом. Например: персональные Web-адреса, наподобие страниц Facebook и Twitter, а также ссылки на сайты или страницы компании или организации.

en: Record:
ru: Запись:

en: Records
ru: Записи

en: Records %%StatusMessage%%
ru: Записи %%StatusMessage%%

en: Records Imported
ru: Записей импортировано

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
ru: Записи успешно импортированы, однако невозможно проанализировать некоторые адреса

en: Recurring Contribution
ru: Регулярное пожертвование

en: Recurring Contribution Amount
ru: Сума регулярных взносов

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
ru: Платежные данные регулярных взносов обновлены

en: Recurring Contribution Billing Updates
ru: Обновление платежей регулярных взносов

en: Recurring Contribution Cancel Date
ru: Дата отмены регулярного взноса

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
ru: Уведомление об отмене регулярных взносов

en: Recurring Contribution End Date
ru: Дата окончания регулярного взноса

en: Recurring Contribution ID
ru: ИН повторяющегося взноса

en: Recurring Contribution Id
ru: ИН периодического взноса

en: Recurring Contribution Notification
ru: Уведомление о повторном взносе

en: Recurring Contribution Start Date
ru: Дата начала регулярного взноса

en: Recurring Contribution Update Notification
ru: Уведомление об обновлении регулярного взноса

en: Recurring Contribution Updated
ru: Регулярный взнос обновлен

en: Recurring Contribution(s)
ru: Повторяющиеся Взносы

en: Recurring Contributions Report
ru: Отчет Регулярных Взносов

en: Recurring Frequency Units
ru: Единица частоты повторений

en: Recurring Payments URL
ru: URL регулярных платежей

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
ru: Регулярные взносы не могут быть отменены в базе данных.

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
ru: Регулярные взносы были успешно отменены обработчиком, но не могут быть отменены в базе.

en: Recurring contribution, but no database id
ru: Повторяющийся взнос, но отсутствует ИН базы данных

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
ru: Редактировать (скрыть) клиента и данные провайдера

en: Redact Activity Email
ru: Редактировать e-mail активности

en: Redaction Rule
ru: Правило редактирования

en: Redirect
ru: Перенаправить

en: Redirect URL
ru: URL перенаправления

en: Redirect to Database
ru: Перенаправить в базу данных

en: Refer to the %1 to learn about this process.
ru: Обратитесь к %1, чтобы узнать об этом процессе.

en: Refer to the following documentation:
ru: документация по токенам

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
ru: См. документацию для более подробной информации о создании % 1 и % 2.

en: Refer to the online user guide for more information.
ru: За дополнительной информацией обратитесь к онлайн руководству для пользователя

en: Reference Date
ru: Дата Ссылки

en: Reference a CiviCRM contact.
ru: Ссылка на контакт CiviCRM.

en: Referral Program
ru: Программа рефералов

en: Refine search...
ru: Очистить поиск...

en: Reflect client's story back to them.
ru: Перескажите клиенту его историю.

en: Refresh Duplicates
ru: Обновить Дубликаты

en: Refresh Error
ru: Ошибка обновления

en: Refresh List of Duplicates
ru: Обновить список дубликатов

en: Refresh results
ru: Обновить результаты

en: Refreshing...
ru: Обновляем...

en: Refund
ru: Возместить

en: Refund recorded for event or membership fee.
ru: Возмещение записано для оплаты мероприятия или членства.

en: Refunded
ru: Вомещено

en: Register
ru: Регистрация

en: Register Date
ru: Дата регистрации

en: Register New %1
ru: Зарегистрировать новый %1

en: Register Now
ru: Зарегистрироваться

en: Register Participant
ru: Регистрация участника

en: Register Participant %1 of %2
ru: Регистрировать участников %1 из %2

en: Register date
ru: Дата регистрации

en: Register for Event
ru: Зарегистрироваться на событие

en: Register for events online
ru: Регистрироваться на события онлайн

en: Register multiple participants?
ru: Зарегистрировать нескольких участников?

en: Register your site
ru: Зарегистрировать ваш сайт

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
ru: Зарегистрировать ваш сайт на CiviCRM.org. Откроется новое окно.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
ru: Зарегистрируйте ваш сайт, присоединитесь к сообществу, и помогите CiviCRM оставаться ведущей CRM для организаций по всему миру.

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Registered By
ru: Кем зарегистрирован:

en: Registered Email
ru: Зарегистрированный адрес электронной почты

en: Registered Templates
ru: Зарегестрированные  шаблоны

en: Registered by ID
ru: ИН регистратора

en: Registration
ru: Регистрация

en: Registration (Live)
ru: Регистрация (реальная)

en: Registration (Test-drive)
ru: Регистрация (тестовая)

en: Registration Confirmation
ru: Подтверждение регистрации

en: Registration Confirmation and Receipt
ru: Подтверждение Регистрации и Квитанция

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: Registration Date and Time
ru: Дата и время регистрации

en: Registration End Date
ru: Дата окончания регистрации

en: Registration Error
ru: Ошибка регистрации

en: Registration Link
ru: Ссылка на регистрацию

en: Registration Link Text
ru: Текст ссылки на регистрацию

en: Registration Request Confirmation
ru: Подтверждение запроса на регистрацию

en: Registration Saved
ru: Регистрация сохранена

en: Registration Screen
ru: Экран регистрации

en: Registration Start Date
ru: Дата старта регистрации

en: Registration Transferred
ru: Регистрация передана

en: Registration end date should be after Registration start date
ru: Дата окончания регистрации должна быть позже даты начала

en: Registration for this event begins on %1
ru: Регистрация на это событие начнётся %1

en: Registration for this event cannot be cancelled or transferred %1 than %2 hours %3 the event's start time. Contact the event organizer if you have questions.
ru: Регистрация на это событие не может быть отменена или передана другому %1 чем %2 часов %3 начала события. Свяжитесь с организаторами, если у вас есть вопросы.

en: Registration for this event ended on %1
ru: Регистрация на это событие закончилась %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ru: Регистрация на это мероприятие требует одобрения. Как только ваша регистрация  будет рассмотрена, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы можете завершить процесс регистрации.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ru: Регистрация на это мероприятие требует одобрения. Как только ваша регистрация (и) будут рассмотрены, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы можете завершить процесс регистрации.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
ru: Регистрационная информация для участника %1 была сохранена.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
ru: Регистрационная информация для участника 1 сохранена.

en: Registration is closed for this event
ru: Регистрация на участие в этом событии закрыта.

en: Regular Expression?
ru: Регулярное выражение?

en: Regular Fees
ru: Регулярные взносы

en: Regular Groups
ru: Регулярные Группы

en: Reject
ru: Отклонить

en: Reject Personal Campaign Page
ru: Отклонить страницу персональной кампании

en: Rejected
ru: Отклонено

en: Rejoin Group
ru: Вернуться в группу

en: Rel ID
ru: ИД Выпуска

en: Related
ru: Имеет отношение

en: Related Cases
ru: Связанные дела

en: Related Contacts
ru: Связанные контакты

en: Related Contributions
ru: Связанные взносы

en: Related Members Only
ru: Только связанные члены

en: Related contact required fields are missing.
ru: Отсутствуют обязательные поля соответствующего контакта

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
ru: Связывает контакт CiviCRM с записью пользователя в Drupal

en: Relationship
ru: Отношение

en: Relationship - Active and Current
ru: Отношение — активное и текущее

en: Relationship - Inactive or not Current
ru: Отношение — неактивное или не текущее

en: Relationship A to B
ru: Отношение А к В

en: Relationship A-B
ru: Отношение А-В

en: Relationship B to A
ru: Отношение В к А

en: Relationship B-A
ru: Отношение В-А

en: Relationship Description
ru: Описание отношения

en: Relationship Direction
ru: Направление отношения

en: Relationship End Date
ru: Дата окончания отношения

en: Relationship Ended on or After
ru: Конец отношения или позже

en: Relationship Ended on or Before
ru: Конец отношения или раньше

en: Relationship ID
ru: ИД отношения

en: Relationship Is Active
ru: Отношение активно

en: Relationship Recorded Start Date On or After
ru: Записанная дата начала отношения или позже

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
ru: Записанная дата начала отношения или раньше

en: Relationship Report
ru: Отчет об отношениях

en: Relationship Start Date
ru: Дата начала отношения

en: Relationship Status
ru: Статус отношения

en: Relationship Type
ru: Вид отношения

en: Relationship Type A-to-B
ru: Отношение типа А к В

en: Relationship Type ID
ru: ИД вида отношений

en: Relationship Type Label A to B
ru: Метка типа отношения А к В

en: Relationship Type Label B to A
ru: Метка типа отношения А к В

en: Relationship Type Name A to B
ru: Имя типа отношения А к В

en: Relationship Type Name B to A
ru: Имя типа отношения А к В

en: Relationship Type is Active
ru: Тип отношения - Активен

en: Relationship Type is Reserved
ru: Тип отношения - Зарезервирован

en: Relationship With
ru: Отношение с

en: Relationship created. | %count relationships created.
ru[0]: Отношение создано.
ru[1]: %count отношений создано.
ru[2]: %count отношений создано.
ru[3]: %count отношений создано.

en: Relationship record has been updated.
ru: Запись отношения была обновлена

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ru: В файле конфигурации дела найден вид отношения %1, которого нет в базе %2

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
ru: Виды отношений описывают отношения между людьми, домохозяйствами и организациями. Метки видов отношений описывают отношения с перспективы каждого из двух объектов (т.е. Родитель <-> Ребенок, Работодатель <-> Работник). Для некоторых видов отношений, метки могут быть одинаковыми с обеих сторон (напр. Супруг <-> Супруг).

en: Relationships
ru: Отношения

en: Relative Date Range
ru: Связанные отрезки времени

en: Relative URL for a default Drupal site:
ru: Относительный URL для Drupal-сайта по умолчанию:

en: Release
ru: Освободить

en: Release Frequency
ru: Частота выпуска

en: Release Frequency interval should be a positive number.
ru: Интервал частоты выпуска должен быть положительным числом.

en: Release Respondents
ru: Не опрашивать

en: Release Respondents >>
ru: Освободить респондентов >>

en: Release Time
ru: Время выпуска

en: Released on
ru: Выпущено

en: Released.
ru: Освобожден.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
ru: Высвобождает зарезервированных респондентов опроса, если зарезервированы более чем на период, указанный для данного опроса в поле "Частота высвобождения".

en: Reload Page
ru: Перезагрузить Страницу

en: Remind me again in a month
ru: Напомнить через месяц

en: Remind me again in a week
ru: Напомнить мне снова через неделю

en: Reminder Date
ru: Дата напоминания

en: Reminder For
ru: Напоминание о

en: Reminder From Email
ru: Напоминапние от Электронной Почты

en: Reminder HTML
ru: Напоминание HTML

en: Reminder Mapping
ru: Разметка Напоминания

en: Reminder Sent
ru: Напоминание отправлно

en: Reminder Subject
ru: Тема Напоминания

en: Reminder Text
ru: Текст напоминания

en: Reminder for Both
ru: Напоминание для Обоих

en: Reminder from Name
ru: Напоминание от Имени

en: Reminders Sent
ru: Отосланные напоминания

en: Reminders for each scheduled payment.
ru: Напоминания о каждом запланированном платеже.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove %1
ru: Удалить %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
ru: Удалить %1 из %2? (статус в этой группе будет изменен на "Удалено").

en: Remove Case Role
ru: Удалить роль дела

en: Remove Contact from CiviCRM Group
ru: Удалить контакт из группы CiviCRM

en: Remove Contacts from Group
ru: Удалить контакты из группы

en: Remove Dedupe Exception
ru: Удалить исключение дедупликации

en: Remove Exception
ru: Удалить исключение

en: Remove Parent?
ru: Удалить Родителя?

en: Remove Products from this Page
ru: Удалить Продукты с этой Страницы

en: Remove Tags from Contacts
ru: Удалить Тэги из Контактов

en: Remove Tags from activities
ru: Удалить Тэги Действий

en: Remove from Group
ru: Удалить из группы

en: Remove from search criteria
ru: Удалить из критериев поиска

en: Remove selected options
ru: Удалить выбранные опции

en: Remove the page (this cannot be undone!)
ru: Удалить страницу (это действие отменить невозможно!)

en: Remove this row
ru: Удалить этот ряд

en: Removed
ru: Удалён

en: Removed '%1'
ru: Удалено '%1'

en: Removed (by %1)
ru: Удалено (кем %1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
ru[0]: Удален Контакт Из Группы
ru[1]: Удалены Контакты Из Группы
ru[2]: Удалены Контакты Из Группы
ru[3]: Удалены Контакты Из Группы

en: Removed Tag <em>%1</em>
ru: Удален Тэг <em>%1</em>

en: Removed directory %1
ru: Удален каталог %1

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
ru: Удаляет временные данные и файлы и очищает старые данные из таблиц кеша. Рекомендуется запускать эту задачу каждый час, чтобы предотвратить замусоривание базы.

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
ru: Переименовывать элементы меню. Разместите указатель над элементом меню и щелкните правой кнопкой мыши. Затем выберите команду 'Переименовать'.

en: Renew
ru: Обновить

en: Renew Membership
ru: Продлить членство

en: Renew Membership Using Credit Card
ru: Возобновить членство посредством кредитной карты

en: Renew Now
ru: Обновить Сейчас

en: Renew-Credit Card
ru: Возобновить карту

en: Renewal Membership Organization and Type
ru: Организация и вид обновления членства

en: Renewal Message
ru: Сообщение об обновлении

en: Renewal Payment and Receipt
ru: Оплата и квитанция обновления

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
ru: Напоминание Обновления (только для членства без автоматического обновления)

en: Renewal Reminders
ru: Напоминания о Обновлении

en: Renewal extends membership end date by one membership period
ru: Обновление отодвигает дату окончания членства на один период членства.

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
ru: Обновление добавит обычный период членства к Конечной Дате предыдущего периода для членов, чей Статус Текущий или Граничный. Для Истекших членств обновление создаст период членства, начинающийся от 'Введенной Даты Обновления'. Эта дата может быть откоректирована, включая установку на день после предыдущей Конечной Даты - если требуется непрерывное членство.

en: Reopened
ru: Открыто снова

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat %1
ru: Повторить %1

en: Repeat Configuration has been saved
ru: Повторная Настройка была сохранена

en: Repeat Contributions Report
ru: Отчет о повторных взносах

en: Repeat Entity
ru: Повторить Объект

en: Repeat?
ru: Повторить?

en: Repeating (%1 of %2)
ru: Повторение (%1 of %2)

en: Repeating Event
ru: Повторяющиеся событие

en: Repeats
ru: Повторения

en: Repeats by day of the month
ru: Повторяет по дням месяца

en: Repeats by day of the week
ru: Повторяет по дням недели

en: Repeats every
ru: Повторяет каждые

en: Repeats on
ru: Повторяет в

en: Repetition Condition
ru: Условие повтора

en: Repetition Frequency Interval
ru: Интервал повторений

en: Repetition Frequency Unit
ru: Единица частоты повторений

en: Repetition Number
ru: Количество повторений

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
ru: Замените маркер в вашем сообщении текстом, соответствующим ссылке (например, "Щелкните здесь, чтобы отказаться от подписки").

en: Replaced Word
ru: Замещенное Слово

en: Replacement
ru: Замена

en: Replacement (prefix)
ru: Замена (приставка)

en: Replacement Word
ru: Слово Замещения

en: Replied
ru: Отвечено

en: Replied
ru: Отвечено

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply Auto-responder
ru: Ответить автоматом

en: Reply Email of the mailing
ru: Email ответа на рассылку

en: Reply to Email
ru: Ответить на email

en: Reply to this email (link)
ru: Ответить на этот email (ссылка)

en: Reply-to email
ru: e-mail с ожидаемым ответом

en: Replyto Email
ru: Email ответа

en: Report
ru: Отчёт

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
ru: Класс отчёта должен присутствовать перед добавлением отчета, например: 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'

en: Report Description
ru: Описание отчёта

en: Report Filters
ru: Фильтры отчетов

en: Report Footer
ru: Нижнее поле отчёта

en: Report Header
ru: Верхнее поле отчёта

en: Report Instance Arguments
ru: Значения отчета

en: Report Instance Assigned to Roles
ru: Отчет назначен к ролям

en: Report Instance Footer
ru: Нижний колонтитул Экземпляра Отчета

en: Report Instance Header
ru: Заголовок Экземпляра Отчета

en: Report Instance ID
ru: ИД отчета

en: Report Instance Permissions
ru: Доступ отчета

en: Report Instance Title
ru: Заголовок отчёта

en: Report Instance description
ru: Описание отчета

en: Report Instance email Subject
ru: Тема электронного письма о предоставлении отчета

en: Report Instance is Active
ru: Отчет активен

en: Report Parameters
ru: Параметры отчёта

en: Report Received
ru: Отчёт получен

en: Report Template
ru: Шаблон отчета

en: Report Templates
ru: Шаблоны отчётов

en: Report Title
ru: Заголовок отчёта

en: Report URL
ru: URL отчета

en: Report Url must be like "contribute/summary"
ru: Url отчета должен вида "vznos/svodka"

en: Report description appear in the display screen.
ru: На экране появится описание отчета.

en: Report instance Name
ru: Название отчета

en: Report mail could not be sent.
ru: Письмо с отчётом отправить не удалось.

en: Report mail has been sent.
ru: Письмо с отчётом отправлено.

en: Report template ID
ru: ИД шаблона отчета

en: Report title appear in the display screen.
ru: На экране появится заголовок отчета.

en: Report(s) created from the template: %1
ru: Отчёт(ы) созданы по шаблону: %1

en: Reported By
ru: Сообщено

en: Reporter/Role
ru: Докладчик/Роль

en: Req?
ru: Обяз?

en: Requested
ru: Запрошено

en: Require Approval
ru: Требовать подтверждение

en: Require Membership Signup
ru: Обязательная подписка на членство

en: Require participant approval?
ru: Требовать подтверждения участников?

en: Required
ru: Обязательно

en: Required Elements
ru: Обязательные элементы

en: Required Participant Data
ru: Обязательные данные об участнике

en: Required tokens
ru: Необходимые маркеры

en: Required tokens are missing.
ru: Необходимые маркеры отсутствуют.

en: Required?
ru: Обязательно?

en: Requirements
ru: Требования

en: Requires
ru: Требует

en: Requires Approval
ru: Требует подтверждения

en: Reservation Added
ru: Добавлено резервирование

en: Reserve
ru: Зарезервировать

en: Reserve Each Time
ru: Резервировать каждый раз

en: Reserve More Respondents >>
ru: Зарезервировать больше респондентов >>

en: Reserve Respondents
ru: Закрепить респондентов

en: Reserve and Interview
ru: Зарезервировать и опросить

en: Reserved
ru: Зарезервировано

en: Reserved Group?
ru: Зарезервированная группа?

en: Reserved Profiles
ru: Зарезервированные профили

en: Reserved Report?
ru: Зарезервированный отчет?

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
ru: Зарезервированные респонденты освобождаются, если они не были опрощены в течение данного числа дней. Для освобождения респондентов должен периодически запускаться сценарий обработки респондентов.

en: Reserved.
ru: Зарезервирован.

en: Reserved?
ru: Зарезервировано?

en: Reset Case Timeline?
ru: Сбросить хронологию дела?

en: Reset Date
ru: Дата сброса

en: Reset Form
ru: Очистить форму

en: Reset Paths
ru: Сбросить пути

en: Reset Start Date
ru: Сбросить дату начала

en: Reset all selections
ru: Сбросить все настройки

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
ru: Обнуляет все значения для вашего клиентского сеанса. Для активации добавьте <em>%1</em>

en: Resolved
ru: Разрешенное

en: Resource URL
ru: URL ресурса

en: Resource URLs
ru: URL ресурсов

en: Respondent Interview
ru: Интервью с респондентом

en: Respondent Name
ru: Имя респондента

en: Respondent Reservation
ru: Выбор респондента

en: Respondent Reserved.
ru: Респондент зарезервирован.

en: Respondent Status
ru: Статус респондента

en: Respondents
ru: Респонденты

en: Response Codes
ru: Коды ответов

en: Response Saved.
ru: Ответ сохранен.

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore Case
ru: Восстановить дело

en: Restore Cases
ru: Восстановить дела

en: Restore CiviCRM Menu
ru: Восстановить Меню CiviCRM

en: Restore Contact
ru: Восстановить контакт

en: Restore Contact(s)
ru: Восстановить контакт(ы)

en: Restore from Trash
ru: Восстановить из корзины.

en: Restored
ru: Восстановлено

en: Restrictions:
ru: Ограничения:

en: Resubscribe Message
ru: Сообщение о повторной подписке на рассылку

en: Resubscribe via email
ru: Возобновить подписку чрез email

en: Resubscribe via web page
ru: Возобновить подписку чрез web страницу

en: Result
ru: Результат

en: Result Options
ru: Варианты результатов

en: Result Set
ru: Результирующий набор

en: Result Set for
ru: Набор результатов для

en: Results Column
ru: Колонка Результатов

en: Results Column?
ru: Колонка в результатах?

en: Results Columns?
ru: Колонки Результатов?

en: Results Display
ru: Показ Результатов

en: Results are displayed here.
ru: Результаты показаны здесь

en: Results may contain any of the selected options
ru: Результаты могут содержать любые из выбранных опций

en: Results must have all of the selected options
ru: Результаты могут иметь все выбранные опции

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
ru: Извлекает геокоды (широту и долготу) и/или анализирует почтовые адреса (название улицы, номер дома и т.д.)

en: Return Path
ru: Путь для возврата

en: Return Url
ru: Возвращаемый Url

en: Return Url Args
ru: Возвращаемые аргументы Url

en: Return Value
ru: Вернуть значение

en: Return to CiviCRM home page.
ru: Вернуться в корень CiviCRM.

en: Return to Single Language
ru: Вернуться к единственному языку

en: Return to home page.
ru: Вернуться на домашнюю страничку.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
ru: Вернитесь на эту страничку (<strong>Управление CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Управление мероприятиями &raquo; Настройка &raquo; онлайн регистрации</strong>) и выберите ваш профиль.

en: Return-Path
ru: Обратный адрес

en: Return-Path must use a valid email address format.
ru: Обратный адрес  должен быть корректным по формату адреса email.

en: Reuse an existing set
ru: Задействовать существующий набор

en: Revenue
ru: Доход

en: Revenue Goal
ru: Целевой доход

en: Revenue Recognition Date
ru: Дата учёта выручки

en: Revert These Changes
ru: Отменить эти изменения

en: Revert this workflow message template to the system default
ru: Вернуть этот шаблон сообщения рабочего процесса в исходные настройки системы

en: Revert to Default
ru: Восстановить с настройками по умолчанию

en: Reverted
ru: Отменены

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
ru: Рассмотрите значения, указанные внизу из двух первых рядов вашего файла импорта, и выберите соответствующие поля базы данных CiviCRM из выпадающего списка в правой колонке. Выберите '- не импортировать -' для тех колонок файла импорта, которые вы желаете проигнорировать.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
ru: Просмотрите вашу настроенную <strong>РАБОЧУЮ</strong> страницу онлайн регистрации на событие. Используйте следующие URL в ссылках и кнопках для перенаправления гостей на эту активную страницу

en: Review your registration
ru: Проверить данные о регистрации

en: Revisions
ru: Ревизии

en: Rich Text Editor
ru: Rich Text редактор

en: Right
ru: Левый

en: Right Margin
ru: Правое поле

en: Role
ru: Роль

en: Role in Case
ru: Роль в деле

en: Role in Case  %1 '%2'
ru: Роль в деле %1 '%2'

en: Role is a required field
ru: Роль — обязательное поле.

en: Roles
ru: Роли

en: Rolling
ru: Периодический

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
ru: Румынский; Молдавский

en: Romansh
ru: Романшский

en: Row(s) Listed
ru: Приведенные строки

en: Rows imported successfully.
ru: Успешно импортированные строки.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
ru: Строки, помеченные как обещанные платежи, где спонсор и/или сумма взноса не может быть согласована с ожидаемым обещанным платежом. Строки этих взносов пропущены (не импортированы).

en: Rows per page:
ru: Строк на странице:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
ru: Поля льготного кредита были успешно назначены для контакта.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
ru: Строки, которые дублируют существующие записи действий CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ru: Ряды-дубликаты существующих записей контактов CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ru: Ряды-дубликаты существующих записей взносов CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
ru: Ряды-дубликаты существующих записей членств CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ru: Строки, дублирующие существующие в CiviCRM записи участника.

en: Rows with Errors
ru: Строки с ошибками

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
ru: Строки с обещанными платежами успешно применены.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
ru: Строки с просьбой льготных кредитов, где не было найдено соответствующего контакта (на основе предоставленных данных льготных кредитов). Строки Взносов были пропущены (не импортированы).

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
ru: Ряды с конфликтирующими email адресами (НЕ импортировано).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
ru: Ряды с конфликтирующими email адресами в этом файле. Эти ряды будут пропущены (не импортированы).

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
ru: Строки с конфликтующими ID участников (НЕ обновлены).

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
ru: В этом файле есть строки  с конфликтующими ID участников, они буду пропущены (не будут импортироваться).

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
ru: Строки с противоречивыми ИН трансакций (НЕ обновлены).

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
ru: Строки с противоречивыми ИН транзакций внутри этого файла. Эти строки будут пропущены (не импортируются).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
ru: Ряды с ошибочными данными в одном или более полей (например, неправильный формат email  адреса) . Эти ряды будут пропущены (не импортированы).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
ru: Ряды с неправильными данными в одном или более полей. Эти ряды были пропущены (не импортированы).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
ru: Строки с ошибочными данными в одном или более полей. Эти строки будут пропущены (не импортируются).

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
ru: Строки с несоответсвующими ИН действий (НЕ обновлены).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
ru: Ряды с несовпадающими ИН контактов... (НЕ обновлено).

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
ru: Ряды с перепутаными ИН взносов... (НЕ обновлены).

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
ru: Ряды с несовпадающими ИН членств... (НЕ обновлены).

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
ru: Строки  с несовпадающими ID участников... (НЕ обновлены).

en: Rule Field
ru: Поле правила

en: Rule ID
ru: ИН правила

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
ru: Правило ИН !1 успешно удалено.

en: Rule Length
ru: Длина правила

en: Rule Name
ru: Наименование правила

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
ru: Название правила ("Тип членства CiviMember" --> "Роли Drupal")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
ru: Название правила ('Группа CiviCRM' <--> 'Роль Drupal')

en: Rule Table
ru: Таблица правил

en: Rule Usage
ru: Использование Правила

en: Rule to use when matching registrations for this event
ru: Правило для сопоставления регистраций на это событие

en: Run
ru: Запустить

en: Run %1
ru: Запустить %1

en: Run and refine the search criteria as necessary
ru: Запустите и уточните критерии поиска при необходимости

en: Run frequency
ru: Частота запуска

en: Run this report
ru: Генерировать этот отчёт

en: Running
ru: Выполняется

en: Russian
ru: Русский

en: SELECT at least one OPTION FROM EVENT Fee(s).
ru: ВЫБЕРИТЕ как минимум одну ОПЦИЮ из ВЗНОСОВ за мероприятие

en: SIC Code
ru: Классификационный код

en: SMS Content
ru: Содержимое SMS

en: SMS Date
ru: Дата СМС

en: SMS HTML:
ru: HTML SMS:

en: SMS Message
ru: СМС сообщение

en: SMS Name
ru: Имя СМС

en: SMS Provider
ru: SMS провайдер

en: SMS Provider API
ru: API SMS провайдера

en: SMS Provider API Params
ru: параметры API SMS провайдера

en: SMS Provider API URL
ru: API URL SMS провайдера

en: SMS Provider ID
ru: ИД SMS провайдера

en: SMS Provider Name
ru: Имя SMS провайдера

en: SMS Provider Password
ru: Пароль SMS провайдера

en: SMS Provider Title
ru: Название SMS провайдера

en: SMS Provider Username
ru: Имя пользователя SMS провайдера

en: SMS Provider is Active?
ru: SMS провайдер активен?

en: SMS Provider is Default?
ru: SMS провайдер установлен по умолчанию?

en: SMS Reminder Text
ru: Текст SMS Напоминания

en: SMS Status
ru: Статус СМС

en: SMS Text:
ru: Текст SMS:

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
ru: Тело SMS превышает лимит в 160 символов

en: SMS delivery
ru: Доставка SMS

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
ru[0]: SMS НЕ будет отправлено %count контакту - (в файле нет номера телефона, или предпочтения связи указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ SMS, или контакт скончался).
ru[1]: SMS НЕ будет отправлено %count контактам - (в файле нет номера телефона, или предпочтения связи указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ SMS, или контакт скончался).
ru[2]: SMS НЕ будет отправлено %count контактам - (в файле нет номера телефона, или предпочтения связи указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ SMS, или контакт скончался).
ru[3]: SMS НЕ будет отправлено %count контактам - (в файле нет номера телефона, или предпочтения связи указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ SMS, или контакт скончался).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
ru[0]: SMS не будет отправлено к %count контакту
ru[1]: SMS не будет отправлено к %count контактам
ru[2]: SMS не будет отправлено к %count контактам
ru[3]: SMS не будет отправлено к %count контактам

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
ru[0]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count Действия - (имеется больше чем один Целевой контакт).
ru[1]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count Действий - (имеется больше чем один Целевой контакт).
ru[2]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count Действий - (имеется больше чем один Целевой контакт).
ru[3]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count Действий - (имеется больше чем один Целевой контакт).

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
ru[0]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранного действия, так как они недействительны для этого действия задачи.
ru[1]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий, так как они недействительны для этого действия задачи.
ru[2]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий, так как они недействительны для этого действия задачи.
ru[3]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий, так как они недействительны для этого действия задачи.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
ru[0]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранного действия.
ru[1]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий.
ru[2]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий.
ru[3]: SMS НЕ будет отправлено контактам %count выбранных действий.

en: SMTP Configuration
ru: Настройка SMTP

en: SMTP Password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP Port
ru: Порт SMTP

en: SMTP Server
ru: SMTP сервер

en: SMTP Username
ru: Имя пользователя SMTP

en: SQL Import
ru: Импорт SQL

en: SQL Query
ru: Запрос SQL

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
ru: Запрос SQL должен быть типа SELECT, который возвращает один или более ряд информации, которая должна быть импортирована. Определите название(я) информации И название(я) таблиц в отчете.  (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: STEP 2: Please Check Your Email
ru: ШАГ 2: Проверьте свою электронную почту

en: SYBUNT Report
ru: Отчет "КГКВ"

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ru: "КГКВ" означает "какой-то год(ы), кроме выбранного". Выдает список участников, сделавших пожертвование в какой-то момент в истории вашей организации, но не жертвовавших в выбранный вами период.

en: Safe File Extension
ru: Безопасное расширение файла

en: Sales Tax Account is
ru: Счет Налога С Продаж

en: Same email address?
ru: Тот же e-mail?

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Sample Header for HTML formatted content.
ru: Простой заголовок для содержимого в формате HTML.

en: Sample Header for TEXT formatted content.
ru: Простой заголовок для содержимого в формате TEXT.

en: Sango
ru: Санго

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Save
ru: Сохранить

en: Save & Continue Later
ru: Сохранить и продолжить позже

en: Save & Send Test Email
ru: Сохранить и отправить тестовое письмо

en: Save & Test
ru: Сохранить и попробовать

en: Save Anyway
ru: Все равно Сохранить

en: Save As New Template
ru: Сохранить как новый шаблон

en: Save Button
ru: Кнопка "Сохранить"

en: Save Failed
ru: Не удалось сохранить

en: Save Matching Contact
ru: Сохранить совпадающий контакт

en: Save Relationship
ru: Сохранить отношение

en: Save Report
ru: Сохранить отчёт

en: Save Smart Group
ru: Сохранить Смарт Группу

en: Save With Duplicate Household
ru: Сохранить с дубликатом домохозяйства

en: Save a Copy
ru: Сохранить копию

en: Save a copy...
ru: Сохранить копию

en: Save and Done
ru: Сохранить и завершить

en: Save and New
ru: Сохранить и Открыть новую форму

en: Save and Next
ru: Сохранить и перейти далее

en: Save and Preview
ru: Сохранить и просмотреть

en: Save and Record Payment
ru: Сохранить и записать платёж

en: Save as a new field mapping
ru: Сохранить как новую разметку полей

en: Save as non voted.
ru: Сохранить как не проголосовавшего.

en: Save as voted.
ru: Сохранить как проголосовавшего.

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ru: Сохраните файл CSV с данными о членстве и данными для поиска соответствия с контактами на свой локальный диск (или на доступный сетевой диск). Теперь вы готовы к этапу 1 (загрузка данных на сервер).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ru: Сохраните CSV-файл с данными вашего участника и данными, необходимыми для поиска соответствия с контактами, на свой локальный диск (или на доступный сетевой диск). Теперь вы готовы выполнить шаг 1 (загрузка данных на сайт).

en: Save this field mapping
ru: Сохранить эту разметку полей

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saved Field Mapping: %1
ru: Сохраненная карта импорта: %1

en: Saved Search
ru: Сохраненный поиск

en: Saved Search ID
ru: ИД сохранённого поиска

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
ru: Сохраненные разметки позволяют вам с легкостью повторно задействовать те же задания импорта/экспорта. Разметки создаются и обновляются как часть задания импорта/экспорта. Этот экран позволяет вам переименовывать или удалять существующие разметки.

en: Saving...
ru: Сохранение...

en: Schedule Follow-up
ru: Расписание последующего действия (follow-up)

en: Schedule Follow-up Activity
ru: Запланировать следующее действие

en: Schedule Reminders
ru: Запланировать напоминания

en: Schedule is Active?
ru: Расписание Активно?

en: Schedule or Send
ru: Запланировать или отправить

en: Scheduled
ru: Запланирован

en: Scheduled Activity Date
ru: Дата запланированного действия

en: Scheduled Amount
ru: Планируемая сумма

en: Scheduled By
ru: Внесено в Расписание

en: Scheduled Date
ru: Запланированная дата

en: Scheduled Job Deleted.
ru: Удалено запланированное задание

en: Scheduled Jobs
ru: Запланированные задания

en: Scheduled Reminder
ru: Запланированное напоминание

en: Scheduled Reminder Active
ru: Запланированное напоминание активно

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
ru: Запланированные задания были выполнены в соответствии с индивидуальными настройками времени. Соответствующие сообщения можно найти в журналах.

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
ru: Запланированные напоминания позволят вам автоматически посылать контактам сообщения, касающиеся их членства, участия в мероприятиях и другой деятельности.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
ru: Планирование и отправка рассылки SMS

en: Schema Version
ru: Версия схемы

en: Scottish Gaelic; Gaelic
ru: Шотла́ндский гэ́льский, Кельтский

en: Search
ru: Искать

en: Search All Cases
ru: Поиск по всем делам

en: Search All or by Date Range
ru: Поиск всех записей или по диапазону дат?

en: Search Batches
ru: Найти пакеты

en: Search Builder
ru: Конструктор поиска

en: Search Campaign Pages
ru: Поиск страниц кампаний

en: Search Campaigns
ru: Искать кампании

en: Search Contribution
ru: Искать взнос

en: Search Criteria
ru: Критерии Поиска

en: Search Events
ru: Поиск мероприятий

en: Search Fields
ru: Искать поля

en: Search Filters
ru: Фильтры поиска

en: Search Groups
ru: Группы поиска

en: Search Mailings
ru: Поиск рассылок

en: Search Operator
ru: Оператор поиска

en: Search Petition
ru: Искать обращение

en: Search Petitions
ru: Искать обращение

en: Search Profile
ru: Профиль поиска

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Search Settings
ru: Настройки Поиска

en: Search Survey
ru: Искать опрос

en: Search Surveys
ru: Искать опрос

en: Search Title
ru: Название поиска

en: Search Views
ru: Результаты поиска

en: Search as a Range
ru: Искать как Диапазон

en: Search by Range?
ru: Поиск по интервалу?

en: Search documentation in the User Guide
ru: Искать документацию в инструкции пользователя

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
ru: Выполнить поиск страницы персональной кампании по фамилии или адресу электронной почты сборщика фонда.

en: Search in Trash
ru: Поиск к корзине

en: Search results listings.
ru: Списки результатов поисков.

en: Searchable
ru: Доступно для поиска

en: Searchable?
ru: Доступно для поиска?

en: Searching...
ru: Выполняется поиск...

en: Second
ru: Второй

en: Second Date Range
ru: Второй диапазон дат

en: Second Dupe Contact ID
ru: ИН второго дубликата контакта

en: Secret is not set for this payment processor
ru: Для этого платёжного оператора не задан ключ

en: Section Header / Group By
ru: Заголовок Секции / Группировать По

en: Secure temporary housing
ru: Безопасное временное жилье

en: Security Code
ru: Код безопасности

en: Security Warning
ru: Предупреждение о безопасности

en: See also:
ru: См. также:

en: See log entries for this Scheduled Job
ru: Просмотрите записи в журнале для этого запланированного задания

en: Segment Size
ru: Размер сегмента

en: Select
ru: Выбор

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
ru: Если вы хотите, чтобы ваши сторонники также поощряли своих знакомых регистрироваться на это мероприятие, выберите «Мероприятие». Если вы хотите, чтобы ваши сторонники рекламировали соответствующую онлайн-кампанию по сбору средств (поставив ссылку на страницу онлайн-взноса), выберите «Взнос».

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
ru: Выберите Также добавить, если хотите также послать напоминания контактам, удовлетворяющим этому критерию. Если вы выберите Выбрать получателей — выбранные контакты также получат напоминание (в ДОПОЛНЕНИЕ к контактам, которые удовлетворяют критериям выше).

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
ru: Выберите 'ФизЛицо' если вы импортируете взносы физических лиц.

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
ru: Выберите 'Частное Лицо', если вы импортируете настраиваемые данные для частных лиц.

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
ru: Выберите 'ФизЛицо', если вы импортируете данные о участии в мероприятии для физических лиц.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
ru: Выберите 'ФизЛицо' если вы импортируете членства физических лиц.

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
ru: Выберите "Встроить", чтобы включить этот набор полей в главную форму "Добавить/Редактировать"  и в экраны Сводка Контакта. Выберите "Закладка" или "Закладка с Таблицей", чтобы создать отдельную навигационную закладку для отображения и редактирования этих значений (как правило, для наборов полей, которые реже открываются и/или больших наборов полей). "Закладка с Таблицей" рекомендуется для пользовательских наборов данных, которые разрешают множественные записи.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
ru: Выберите Ограничить, если хотите послать напоминания только контактам, удовлетворяющим критериям выше И удовлетворяющим этому критерию. Если вы выберите Выбрать получателей — только выбранные контакты получат напоминание (И только если они ТАКЖЕ удовлетворяют критериям выше).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
ru: Выберите 'Новый сохраненный поиск' из '- еще действия -' выпадающего списка и нажмите 'Вперед'

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ru: Выберите 'Организация' или 'Домохозяйство', если вы импортируете взносы, сделанные контактами соответствующих типов. (ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые встроенные типы контактов могут быть недоступны для вашего сайта.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ru: Выберите "Организация" или "Домохозяйство", если вы импортируете настраиваемые данные. (ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые встроенные типы контактов могут быть не активированы для вашего сайта.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ru: Выберите 'Организация' или 'Домохозяйство', если вы импортируете данные участников мероприятия для контактов соответствующих типов. (ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые встроенные типы контактов могут быть недоступны для вашего сайта.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ru: Выберите 'Организация' или 'Домохозяйство', если вы импортируете членства, созданные контактами соответствующих видов. (ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые встроенные виды контактов могут быть недоступны для вашего сайта.)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
ru: Выберите 'Отслеживаемый', если подписка или услуга начинается с текущего дня. Выберите 'Фиксированный' если дата начала - фиксированный месяц и день в текущем году (установите это значение в следующем поле).

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
ru: Выберите 'Только пользователь и его администратор', если участие в этой группе контролируется только авторизованными пользователями CiviCRM. Если вы хотите позволить контактам присоединяться к этой группе и удалять себя из нее через формы регистрации и профиля учетной записи, выберите 'Общие страницы'.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
ru: Выберите 'Текущий', если периоды членств начинаются с даты регистрации. Выберите 'Фиксированный', если периоды членств начинаются на установленной календарной дате.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
ru: Если периоды членства начинаются с даты регистрации, выберите 'Текущий'. Если периоды членства начинаются с заданной календарной даты, выберите 'Установленный'. Если продолжительность членства определяется в годах, то вы сможете указать точный месяц и день начала членства. Если продолжительность членства определяется в месяцах, то оно начнется 1-го числа текущего месяца и продлится заданное число месяцев.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
ru: Выберите в в качестве типа контакта <strong>Человек</strong>, если каждая запись в вашем файле соответствует отдельному человеку (даже если этот файл также содержит данные, имеющие отношение к организации: название работодателя, адрес работодателя и т.п.).

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ru: Если каждая запись в вашем файле соответствует <strong>организации</strong> или <strong>домохозяйству</strong>, выберите соответствующий тип контакта. (ПРИМЕЧАНИЕ: Некоторые встроенные типы контактов для вашего сайта могут быть недоступны.)

en: Select Case
ru: Выберите дело

en: Select Case for Merge
ru: Выберите дело для слияния

en: Select Columns
ru: Выберите колонки

en: Select Credit Card Types that this payment processor can accept
ru: Выберите типы карт, которые может принимать этот процессор

en: Select Date
ru: Выбор дат

en: Select Fields to Export
ru: Выбор полей для экспорта

en: Select Format
ru: Выберите формат

en: Select Group
ru: Выбрать группу

en: Select Label
ru: Выбрать метку

en: Select Location
ru: Выбрать местоположение

en: Select Mailer
ru: Выберите способ отправки

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
ru: Выберите Членскую Организацию и потом Вид Членства.

en: Select Profile
ru: Выберите профиль

en: Select Recipients
ru: Выберите получателей

en: Select Records
ru: Выбрать записи

en: Select Result Set
ru: Выберите набор результатов

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
ru: Выберите существующую карту импорта или оставьте пустым для создания новой.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
ru: Выберите Сохраненную Разметку, или оставьте пустым для создания новой разметки.

en: Select Tag(s)
ru: Выбрать тэг(и)

en: Select Year (for monthly breakdown)
ru: Выберите год (для помесячного распределения)

en: Select a CiviMember Membership Type
ru: Выбрать тип членства CiviMember

en: Select a Different Field Mapping
ru: Выбрать другую карту импорта

en: Select a Drupal Role
ru: Выберите роль Drupal

en: Select a Membership Level
ru: Выберите уровень членства

en: Select a Membership Renewal Level
ru: Выберите уровень обновления членства

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
ru: Выберите роль, которой вы хотите назначить (дать) разрешение. Выберите особую роль 'Все', если вы хотите дать это разрешение всем пользователям. 'Кто угодно' включает анонимных (незарегистрированых) пользователей.

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
ru: Выберите роль для назначения (предоставления) разрешения. Выберите специальную роль 'Каждый' для предоставления этого разрешения для всех пользователей. 'Каждый' включает и анонимных (незарегистрировавшихся) пользователей. Выберите специальную роль 'авторизированные' для предоставления этого разрешения всем зарегистрировавшимся пользователям.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
ru: Выберите для этого поля другой набор пользовательских данных.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
ru: Если вы используете этот профиль для поиска и составления списков И хотите ограничить списки только членами некоторой группы, выберите эту группу.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
ru: Выберите группу контактов, которые должны выполнять эту роль, когда они вошли в систему вашего сайта. Группам должен быть присвоен тип "Контроль Доступа" ( Контакты &raquo; Управление Группами &raquo; Настройки), для того чтобы он были включены в этот список.

en: Select a label format from the dropdown list.
ru: Выберите в раскрывающемся списке форма подписи.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
ru: Если вас не устраивает формат по умолчанию, выберите формат страницы для PDF-файлов, созданных с помощью данного шаблона. Форматы страницы определяют размеры бумаги и поля.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
ru: Выберите формат страницы из списка или сконфигурируйте собственный формат с помощью расположенных ниже настроек.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
ru: Выберите формат страницы, используемый для PDF-файла. Форматы страницы определяют размеры бумаги и поля.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ru: Для того чтобы предоставить для взносов несколько индивидуальных ценовых вариантов, выберите заранее сконфигурированный ценовой набор. В противном случае выберите &quot;-нет-&quot; и введите в расположенной ниже таблице один или несколько фиксированных вариантов взносов. Создавайте и редактируйте ценовые наборы <a href='%1'>здесь</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ru: Выберите преднастроенный Набор Цен, который будет предлагать множественные индивидуальные ценовые опции для зарегистрировашихся на событие. В другом случае, выберите &quot;-none-&quot; и введите один или более уровней оплаты в таблице внизу. Создайте или отредактируйте Ценовые Наборы <a href='%1'>здесь</a>.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
ru: Выберите сохраненную разметку полей, если этот формат файлов совпадает с прошедшым импортом.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
ru: Выберите здесь некоторый подтип контакта ТОЛЬКО в том случае, если вам необходимо, чтобы данному подтипу были назначены все записи в этом импорте. ПРИМЕР: Если все записи относятся к подтипу <strong>Студент</strong>, выберите здесь этот подтип, и он будет назначен всем импортируемым записям.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
ru: Выбрать определенную группу контактов, ИЛИ применить разрешение ко всем группам.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
ru: Выбрать определенную группу настраиваемых полей, ИЛИ применить это разрешение ко всем настраиваемым полям.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
ru: Выберите определенный профиль, ИЛИ применить это разрешение ко всем профилям

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ru: Выберите имя пользователя. Допустимые знаки препинания - точки, дефисы и символы подчеркивания.

en: Select an ACL Role to assign.
ru: Выберите роль ACL для назначения.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
ru: Выберите доступную пользователю страницу онлайн-взносов, где он может самостоятельно делать обещанные платежи. (Указаны только страницы онлайн-взносов, для которых включена опция обещания.)

en: Select an entity.
ru: Выберите сущность.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
ru: Выбрать мероприятие, ИЛИ применить это разрешение ко всем мероприятиям.

en: Select an existing organization
ru: Выберите существующую организацию

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
ru: Выберите и настройте один или более платёжных операторов для онлайн-пожертвований, плат за мероприятия и/или членских взносов.

en: Select at least one membership option.
ru: Выберите хотя бы один вариант членства.

en: Select at least one option from Contribution(s).
ru: Выберите во взносах по крайней мере один вариант.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
ru: Выберите хотя бы один вариант в типах членства.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
ru: Выберите максимум один вариант, связанный с этим же видом членства.

en: Select either EventID OR Event Title
ru: Выберите или ID мероприятия ИЛИ название мероприятия

en: Select either of the dates.
ru: Выберите любую из дат.

en: Select field
ru: Выбранное поле

en: Select fields for export
ru: Выбор полей для экспорта

en: Select non-overlapping discount start date.
ru: Выберите непересекающуюся дату начала скидок.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
ru: Выберите повторяющиеся единицы, что поддерживаются для повторяющихся платежей.

en: Select saved mapping
ru: Выбрать сохраненную разметку

en: Select someone else ...
ru: Выбрать кого-то другого

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
ru: Выберите для этой почтовой рассылки в раскрывающемся списке email-адрес отправителя. Доступные адреса настраивают пользователи с правом управления CiviCRM. ПРИМЕР: "Клиентская служба" <clientservices@example.org>

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
ru: Выберите <strong>вкладки</strong>, которые должны отображаться при просмотре записи. Например: если не нужно отслеживать "отношение" для организации, уберите эту опцию, чтобы упростить просмотр. Вкладки для взносов, обещаний, членства, событий, грантов и задач также могут быть скрыты, если соответствующий модуля отключен. Перейдите в  <a href="%1">Управление > Системные настройки > Включить модули</a> чтобы изменить модули, доступные на вашем сайте.

en: Select the Activity Type.
ru: Выберите вид действия.

en: Select the Product
ru: Выберите продукт

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
ru: Выберите SMS провайдера для этой рассылки масовых сообщений из выпадающего списка.

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
ru: Выберите маркер действия во всплывающем списке "Вставка маркеров" (например, "Отмена подписки через Web-страницу") и вставьте его в ваше сообщение.

en: Select the appropriate Privacy Options.
ru: Выберите соответствующие Опции Конфиденциальности.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
ru: Выберите соответствующий тип взноса для этого платежа.

en: Select the campaign for which survey is created.
ru: Выберите кампанию, для которой создан опрос.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
ru: Выберите валюту, которая будет использована для отправки взносов с этой страницы взноса.

en: Select the currency to be used for event registration.
ru: Выберите валюту, которая будет использована для оплаты участия.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
ru: Выберите формат адреса электронной почты, предпочтительный для этого контакта. Для отправки одновременно в текстовом формате и HTML выберите значение "Оба"

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
ru: Выберите поля для включение при редактировании контактов или адресов мероприятий.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
ru: Выберите формат в котором записаны даты в вашем файле.

en: Select the html type used to offer options for this field
ru: Выберите тип html для предложения опций для этого поля

en: Select the interval for due date.
ru: Выберите интервал для даты оплаты.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
ru: Выберите элемент меню, соответствующий разделу, в который должен быть помещен этот элемент. Если это - меню верхнего уровня, оставьте это поле пустым.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
ru: Выберите платёжного оператора для осуществлямых с этой страницы взносов (если вы обрабатываете не только взносы услугами/товарами).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
ru: Выберите предпочтительный метод(ы) общения с этим контактом.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
ru: Выберите страницу онлайн-взноса, которую рекламируют те, кто поддерживает это мероприятие. Посетители их личных страниц кампаний будут направляться на выбранную страницу онлайн-взноса, чтобы пожертвовать деньги.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
ru: Выберите секции, которые хотите включить в формы базового и расширенного поиска. ПРИМЕР: Если вы не отслеживаете отношения - не включайте эту секцию в форму поиска. Отмените эту функцию и упростите форму.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
ru: Выберите секции, которые хотите вывести на панель контактов. ПРИМЕР: Если вы не желаете, чтобы участники видели историю своих взносов, выключите эту опцию.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
ru: Выберите разделы, которые нужно включать при добавлении или правке контакта. НАПРИМЕР: Если ваша организация не записывает пол и дату рождения, вы можете упростить форму, сбросив соответствующие флажки. Вы можете изменить порядок отображения панелей на странице добавления/правки контакта, перетаскивая их мышью.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
ru: Выберите источник импортируемых данных. По умолчанию, возможны следующие варианты:

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
ru: Выберите тип записи CiviCRM и поле, которое вы желаете включить в этот профиль.

en: Select the type of data this ACL operates on.
ru: Выберите тип данных которыми будет оперировать этот ACL.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
ru: Выберите тип записи, к которому применим данный набор пользовательских полей. Вы можете сконфигурировать пользовательские данные для конкретного типа контактов (например, отдельные люди, но НЕ организации), ЛЮБОЙ тип контактов или другие типы записей, наподобие видов деятельности, взносов, членства и участия в мероприятиях.

en: Select valid date range
ru: выберите корректный отрезок времени.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
ru: Выберите метод, который 'CiviMember Roles Sync' будет использовать для автоматической синхронизации членства и ролей. Если вы выбираете вход/выход из системы пользователя,то вам придется запускать первоначальную "Ручную синхронизацию" после создания нового правила для него, чтобы применить ко всем пользователям и контактам. Оставьте значение по умолчанию, если вы не уверены, какой метод использовать.

en: Selected %1 Report has been deleted.
ru: Выбранный %1 отчёт удалён.

en: Selected %1 type has been deleted.
ru: Выбранный тип %1  был удален.

en: Selected %1 type has not been deleted.
ru: Выбранный тип %1 не был удален.

en: Selected ACL has been deleted.
ru: Выбранный ACL удалена.

en: Selected Activity cannot be deleted.
ru: Выбранное действие нельзя удалить.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
ru: Выбранный комментарий был успешно удален.

en: Selected Contacts
ru: Выбранные Контакты

en: Selected Entity Role has been deleted.
ru: Выбранная роль была удалена.

en: Selected Event is not Paid Event
ru: Выбранное событие — не платное

en: Selected Financial Account has been deleted.
ru: Выбранный Финансовый Аккаунт был удален.

en: Selected Label Format has been deleted.
ru: Выбранный формат наклеек был удалён

en: Selected Location type has been deleted.
ru: Выбранный тип местоположения удален.

en: Selected Note has been deleted successfully.
ru: Выбранное примечание было успешно удалено.

en: Selected Option
ru: Выбранная опция

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
ru: Выбранный формат PDF-страницы удален.

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
ru: Избранный продукт премии удален с этой страницы взносов.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
ru: Выбранный тип премиального продукта был удален.

en: Selected Profile Field has been deleted.
ru: Выбранное поле было удалено.

en: Selected Provider has been deleted.
ru: Выбранный провайдер был удален.

en: Selected Relationship type has been deleted.
ru: Выбранный вид отношения удален.

en: Selected Reminder has been deleted.
ru: Выбранное напоминание было удалено

en: Selected Survey type has been deleted.
ru: Выбранный вид опроса удален.

en: Selected case is already linked.
ru: Выбранное дело уже связано.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
ru: Выбранный тип контакта не может быть удален. Удостовертесь, не ассоциируется ли с этим типом контакта настраиваемые поля или группа.

en: Selected contact type has been deleted.
ru: Выбранный тип контакта был удален.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
ru: Выделенные контакты не содержат корректного телефонного номера, или в них отмечено поле "не отправлять СМС", или они отмечены как умершие.

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
ru: У выбранных контактов нет корректного адреса электронной почты, в качестве предпочтительного средства связи задано "НЕ ПО E-MAIL", контакты удалены или их основной адрес электронной почты заблокирован.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
ru: Выбранные контакты были помечены как недублированные.

en: Selected countries will appear in top section of country list.
ru: Выбранные страны будут появляться в верхней части списка стран

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
ru: Выбранные поля будут отображены в раскрывающихся списках с результатами поиска вариантов автодополнения для пользовательских полей 'Сведения о контакте'. Имя контакта отображается всегда. ПРИМЕЧАНИЕ: Если вы хотите использовать в профилях на общедоступных страницах пользовательские поля сведений о контакте, вы должны назначить анонимной роли соответствующее право доступа. В большинстве случаев при конфигурировании поля сведений о контакте, которое будет задействовано в общедоступных формах, следует использовать настройку 'Ограничить список группой'. Это предотвратит просмотр полного списка контактов.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
ru: Выбранные поля будут отображены в раскрывающихся списках с результатами поиска вариантов автодополнения (Быстрый поиск и т.п.) Имя контакта показывается всегда.

en: Selected mailing has been deleted.
ru: Выбранная рассылка была удалена.

en: Selected membership status has been deleted.
ru: Выбранный статус членства был удален.

en: Selected membership type has been deleted.
ru: Выбранный вид членства был удален.

en: Selected message template has been deleted.
ru: Выбранный шаблон сообщения был удален.

en: Selected option group has been deleted.
ru: Выбранная группа опций удалена.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
ru: Выбраный статус участника <strong>НЕ</strong> был удален; еще существуют участники с таким статусом.

en: Selected participant status has been deleted.
ru: Выбраный статус участниа был удален.

en: Selected participant was deleted successfully.
ru: Выбранные участники были успешно удалены.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
ru: Все выбранные записи должны относиться к одному и тому же типу контакта (например, все - отдельные люди).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
ru: Выбранное отношение успешно удалено.

en: Selected report has been deleted.
ru: Выбранный отчёт был удалён.

en: Selection required
ru: Требуется что-нибудь выбрать

en: Selections
ru: Выборки

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
ru: Разрешенное время самостоятельной отмены или передачи регистрации

en: Self-service Payments Page
ru: Страница для самостоятельных платежей

en: Send Acknowledgment?
ru: Послать благодарность?

en: Send Confirmation
ru: Высслать Подтверждение

en: Send Confirmation Email?
ru: Отправить подтверждение по email?

en: Send Confirmation and Receipt
ru: Выслать  подтверждение и квитанцию

en: Send Confirmation and Receipt?
ru: Отпраивть подтверждение и квитанцию?

en: Send Confirmation?
ru: Отослать подтверждение?

en: Send Email
ru: Отправить письмо

en: Send Email to Contacts
ru: Отправить email контактам

en: Send Initial Reminder
ru: Отослать начальное напоминание

en: Send Mailing
ru: Отправить почту

en: Send Notification
ru: Отослать уведомление

en: Send Pledge Acknowledgment.
ru: Отправить благодарность за обещание

en: Send Pledge Reminder.
ru: Отправить напоминание об обещании

en: Send Receipt
ru: Отправить квитанцию

en: Send Receipt?
ru: Отослать чек?

en: Send SMS
ru: отправить SMS

en: Send Scheduled Mailings
ru: Высланные по расписанию рассылки

en: Send Scheduled Reminders
ru: Отправленные запланированные напоминания

en: Send Scheduled SMS
ru: Отправить запланированные SMS

en: Send Your Message
ru: Отослать ваше сообщение

en: Send a Copy
ru: Отправить копию

en: Send additional reminders
ru: Отослать дополнительные напоминания

en: Send an Email
ru: Послать email

en: Send an SMS
ru: отправить SMS

en: Send as
ru: Послать как

en: Send cancellation request to %1 ?
ru: Отправить запрос на отмену к %1?

en: Send email to %1
ru: Отправить электронное письмо %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
ru: Отправьте своим родственникам, друзьям и коллегам личное сообщение с рассказом об этой кампании.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
ru: Отправьте электронные письма друзьям с приглашением поддержать вашу кампанию!

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
ru: Выслано сообщение другу о кампании по взносам или о мероприятии.

en: Send payment reminder
ru: Отослать напоминание об платеже

en: Send to these Friend(s)
ru: Отправить следующим друзьям (другу)

en: Send up to
ru: Отсылать до

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
ru: Отправка электронной почты (включая квитанции взносов и подтверждений участия в мероприятии)

en: Sending test email
ru: Отправляем это письмо

en: Sendmail Argument
ru: Аргументы sendmail

en: Sendmail Configuration
ru: Настройки Sendmail

en: Sendmail Path
ru: Путь к sendmail

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
ru: Отправляет запланированные CiviMail рассылки

en: Sends out scheduled SMS
ru: Отправляет запланированные SMS

en: Sends out scheduled reminders via email
ru: Отправляет запланированные напоминания по e-mail

en: Senior
ru: Выпускник

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent By
ru: Отослано

en: Sent Email Message
ru: Сообщение отправлено

en: Sent SMS Message
ru: Отправить SMS Сообщение

en: Separate Membership Payment
ru: Раздельная оплата членства

en: Separators
ru: Разделители

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
ru: Последовательный — более компактный формат, который подходит для json и smarty.

en: Serbian
ru: Сербский

en: Server
ru: Сервер

en: Session Reset
ru: Сброс сессии

en: Session has been reset.
ru: Сессии будут сброшены.

en: Set
ru: Набор

en: Set Name
ru: Наименование набора

en: Set Privacy Options
ru: Установите параметры конфиденциальности

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
ru: Если вы хотите, чтобы любой поиск с помощью данного профиля требовал от пользователя ввода начального адреса и радиуса, установите обязательный поиск приближения.

en: Set Title
ru: Заглавие набора

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
ru: Задайте CiviCRM дату и время, когда начинать эту СМС-рассылку.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
ru: Установите место и контактную информацию (телефон и электронная почта).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
ru: Установите название и тип события (конференция, показ, т.п.), описание, даты начала и окончания, максимальное количество участников, и опубликуйте его. Включите возможность показа списка участников.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
ru: Выберите в качестве оператора "ИЛИ", если вы назначаете несколько прав и хотите, чтобы каждому из них был предоставлен доступ. ПРИМЕР: Если вы назначите элементу меню права <em>доступа к CiviContribute</em> и <em>администрирования CiviCRM</em> и установите оператор "ИЛИ", то доступ получат пользователи, обладающие любым из этих прав.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
ru: Если вы хотите, чтобы в журнале ошибок вашей CMS-системы появлялись сообщения об ошибках и отладочная информация CiviCRM, выберите для этого параметра значение <strong>Да</strong>.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
ru: Установить это значение на <strong>Да</strong> если вы хотите, чтобы сообщения ошибки/отладки CiviCRM также велись в логе ошибок Drupal

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ru: Если вы хотите использовать одно из отладочных средств CiviCRM, установите здесь значение <strong>Да</strong>.

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
ru: Если перед выбором и конфигурированием реального платёжного оператора вы хотите протестировать страницы онлайн-взносов или регистрации мероприятий, настройте 'тестовый' оператор. Вы можете ввести любые имена пользователя и URL сайта.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
ru: Устанавливает тип взноса по умолчанию для платежей относительно этого обещания.

en: Setting Created Date
ru: Настройка Созданной Даты

en: Setting ID
ru: ИД Установки

en: Setting Name
ru: Настройка Имени

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings - %1 Integration
ru: Настройки - %1 Интеграция

en: Settings - CiviCase
ru: Настройки CiviCase

en: Settings - CiviMail
ru: Настройки - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
ru: Настройки - Очистка кэшей и обновление путей

en: Settings - Date
ru: Настройки - Дата

en: Settings - Date Preferences
ru: Настройки - формат даты

en: Settings - Localization
ru: Настройки - Локализация

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
ru: Настройки - Провайдеры сервисов картографии и геокодирования

en: Settings - Outbound Mail
ru: Настройки - Исходящая почта

en: Settings - Payment Processor
ru: Настройка - Платёжный процессор

en: Settings - Resource URLs
ru: Настройка - URL ресурсов

en: Settings - SMS Provider
ru: Настройки - SMS провайдер

en: Settings - Scheduled Jobs
ru: Настройки - запланированное задание

en: Settings - Scheduled Jobs Log
ru: Настройки - лог запланированных заданий

en: Settings - Search Preferences
ru: Настройки - Настройки поиска

en: Settings - Upload Directories
ru: Настройки - Загрузка каталогов на сервер

en: Settings Saved
ru: Настройки сохранены

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
ru: Настройки для исходящих сообщений (сервер+порт SMTP с аутентификацией или путь к sendmail с аргументами.

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
ru: Настройка страницы персональной кампании - Шаг 2

en: Sex
ru: Пол

en: Share With
ru: Разделить с

en: Shared Address
ru: Общий адрес

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
ru: Общие адреса не будет удалены или изменены, но больше не будут являться общими.

en: Sheet Size
ru: Размер листа

en: Sheet Size (w x h)
ru: Размер листа (Ш х В)

en: Shona
ru: Шона

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
ru: Должен ли человек с этим статусом считаться участником в целях контроля максимального числа участников?

en: Should activity emails be redacted? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
ru: Должны ли e-mail активностей редактироваться? (Установите  "по умолчанию", чтобы настройки загрузились из файла "Settings.xml")

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
ru: Нужно ли автоматически показывать минимальный размер взноса после каждого описания премии?

en: Should the new template always use the selected Page Format?
ru: Должен ли новый шаблон всегда использовать выбранный формат страницы?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
ru: Стоит ли считать этот статус текущим членством в хороших отношениях. ПРИМЕР: Новое, Текущее и Граничное можна все считать 'текущими'.

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
ru: Показать ВСЕ дела, где предстоят действия

en: Show Captcha On Profile
ru: Показать Captcha Для Профиля

en: Show Current and Upcoming Events
ru: Показать текущие и приближающиеся события

en: Show Edit Link?
ru: Показать Ссылку Редактирования?

en: Show Link to CMS User
ru: Показать Ссылку к Пользователю CMS

en: Show Location
ru: Показать на карте

en: Show Location?
ru: Показать местоположение?

en: Show My Cases
ru: Показать мои дела

en: Show My Cases with Upcoming Activities
ru: Показать мои дела, где предстоят действия

en: Show Recurring Donation Start Date?
ru: Показать дату начала регулярных пожертвований?

en: Show Smart Groups on Demand
ru: Показывать Смарт Группы по Тредованию

en: Show _MENU_ entries
ru: Показать элементы _MENU_

en: Show comments for this note.
ru: Показать комментарии для этой заметки.

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
ru: Показать контакты, которые соответствуют критериям групп и критериям тэгов

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
ru: Показать контакты, которые соответствуют критериям групп или критериям тэгов

en: Show large map
ru: Показать большую карту

en: Show my contribution in the public honor roll
ru: Показывать мой взнос в открытом почетном списке

en: Show my support in the public honor roll
ru: Показывать меня в общем списке почета

en: Show no. of Top Donors
ru: Показать номера ведущих спонсоров

en: Show payees
ru: Показать плательщиков

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ru: Отображение элементов с 0 по 0 из 0

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ru: Отображение элементов с _START_ по _END_ из _TOTAL_

en: Showing field as it will be displayed in a form.
ru: Показ поля, так как он будет показан в форме.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
ru: Показыват контакты, которые начинаются с: '%1'

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
ru: Показ набора цен, так как он будет показан в форме.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
ru: Показ настраиваемой группы данных (набора полей) так, как она будет отображено в форме редактирования.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
ru: Показ этого поля так, как оно будет отображено в форме редактирования.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
ru: Отображает бухгалтерский отчет по транзакциям

en: Shows activity statistics by type / date
ru: Отображает статистику действий по типу / дате

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ru: Показывает взносы, сделанные контактами, которые дали льготный кредит другим контактам.

en: Shows statistics for Grants.
ru: Показывает статистику по грантам.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
ru: Отображает сводных доход по мероприятиям с количеством.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
ru: Отображает список участников с указанием их количества.

en: Sibling of
ru: Брат/сестра

en: Sibling relationship.
ru: Отношения братьев/сестёр.

en: Sic Code
ru: Sic Код

en: Sign
ru: Подписать

en: Sign Petition
ru: Подписать обращение

en: Sign the Petition
ru: Подписать обращение

en: Sign up Button
ru: Кнопка "Подписаться"

en: Signature
ru: Подпись

en: Signature (HTML)
ru: Подпись (HTML)

en: Signature (Text)
ru: Подпись (текст)

en: Signature HTML
ru: HTML подписи

en: Signature Html
ru: Подпись в формате HTML

en: Signature Label
ru: Метка подписи

en: Signature Text
ru: Подпись в формате Text

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ru: Подпись не задана Управлении CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; Платёжные операторы.

en: Signatures
ru: Подписи

en: Similar Contact Found
ru: Найден Похожий Контакт

en: Similar Contacts Found
ru: Найдены Похожие Контакты

en: Simple Event Name Badge
ru: Простая карточка с названием мероприятия

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
ru: Простые значения, например, числа, истина (true), ложь (false) и пустое значение (null).

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Single-line input field (text or numeric)
ru: Поле для ввода одной строки (текст или числа)

en: Sinhala, Sinhalese
ru: Сингальский

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
ru: Администраторам сайта: Эта ошибка может указывать на то, что пользователи обращаются к данной странице с помощью доменного имени или URL, отличающегося от заданного в конфигурации базового URL. ПРИМЕР: базовый URL выглядит так: http://example.org, - однако некоторые пользователи обращаются к данной странице как к http://www.example.org или с помощью доменного псевдонима http://myotherexample.org.

en: Site Configuration and Registration
ru: Конфигурация и регистрация сайта

en: Site Preferences
ru: Предпочтения сайта

en: Site URL
ru: URL Сайта

en: Site URL is not set for this payment processor
ru: Для этого платёжного оператора не задан URL сайта

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip Participant
ru: Пропустить участника

en: Skipped Donation
ru: Пропущенное пожертвование

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovene
ru: Словенский

en: Smart
ru: Смарт

en: Smart Group
ru: Умная группа

en: Smart Group Refresh Mode
ru: Режим обновления смарт-групп

en: Smart Groups
ru: Смарт Группы

en: Smarty Debug Window
ru: Окно отладки Smarty Debug

en: Sms Provider Internal Name
ru: Внутреннее имя SMS провайдера

en: Snippet type %1 is unrecognized
ru: Тип сниппета %1 неопознан

en: Social Sharing
ru: Распространить в соц сетях

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
ru: Ссылки социальных сетей будут включены на страниц информации о мероприятии, страницу благодарности, страницу "Расскажи другу" (если она разрешена), а также в электронные письма с подтверждением участия в мероприятии.

en: Soft Credit
ru: Льготный кредит

en: Soft Credit Aggregate
ru: Общие ассоциированные взносы

en: Soft Credit Amount
ru: Сумма льготного кредита

en: Soft Credit Amount Stats
ru: Статистика льготных кредитов

en: Soft Credit Avg
ru: Среднее льготного кредита

en: Soft Credit For
ru: Льготный кредит для

en: Soft Credit Id
ru: ИН ассоциированного взноса

en: Soft Credit Report
ru: Отчет о льготном кредите

en: Soft Credit To
ru: Льготный Кредит для

en: Soft Credit Type
ru: Тип Льготного Кредита

en: Soft Credit Types
ru: Типы Льготного Кредита

en: Soft Credits
ru: Льготные кредиты

en: Soft Credits Count
ru: Количество Льготных Кредитов

en: Soft Credits Only
ru: Льготные кредиты

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
ru: Полная сумма обещания должна быть больще нуля.

en: Soft credits
ru: Льготные кредиты

en: Sold out
ru: Распродано

en: Sold out:
ru: Распродано

en: Solicited
ru: Запрошено

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Some Fields Excluded
ru: Некоторые поля исключены

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
ru: Некоторые API поддерживают специальный синтаксис, чтобы позволить другие операторы для "получения" действий типа. Выбрав другой оператор, вы автоматически будете использовать этот синтаксис, хотя это может сработать не со всеми API.

en: Some fields are loaded as 'readonly' as they have been set (overridden) in civicrm.settings.php.
ru: Некоторые поля загружены в режиме 'только для чтения', как это было установлено в файле civicrm.settings.php.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
ru: Некоторые модули определяют разрешения, но CMS не может хранить их: %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
ru: Для данной страницы не могут быть сконфигурированы некоторые из полей профиля.

en: Some of the selected activities are not editable.
ru: Некоторые из выбранных действий не допускают правки.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
ru: Некоторые организации предпочитают подключать свои контакты к группам (тип отношений "один к одному"), чтобы представить их в виде иерархии. Контакт организации содержит информацию о самой организации (название, адрес и т.п.), а группы содержат другие подгруппы и подчиненные контакты, связанные с данной группой (сотрудники, бывшие сотрудники, онлайн-активисты, участники и т.д.).

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
ru: Некоторые организации считают полезным создавать иерархии групп. В CiviCRM это реализовано посредством одной или нескольких "родительских" групп, которым затем назначаются другие группы. Когда пользователь отправляет почту "родителю" или ищет контакты в "родителе", автоматически учитываются все контакты в подчиненных группах.

en: Sorry
ru: Просим прощения

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
ru: Просим прощения, произошла ошибка, и ваша информация не была сохранена.

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
ru: Извините, но мы не можем предоставить это в данный момент.

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
ru: Жаль, но сейчас для этой опции доступно мест: %1.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
ru: Жаль, но сейчас для этой опции доступно только одно место.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
ru: Жаль, но, похоже, на это событие есть только %2 свободных мест, а вы пытаетесь зарегистрировать %1 участников. Пожалуйста, приведите свой выбор в соответствие с нашими возможностями.

en: Sorry, this option is currently sold out.
ru: Просим прощения, эта опция в данный момент недоступна.

en: Sort Name
ru: Имя для сортировки

en: Sort name format for individual contact display names.
ru: Формат сортировки имен для контактов-персоналий

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Source
ru: Источник

en: Source Code
ru: Исходный код

en: Source Contact
ru: Исходный контакт

en: Source Contact ID
ru: ID исходного контакта

en: Source Record
ru: Источник записи

en: Source Type
ru: Тип источника

en: Source for this registration (if applicable).
ru: Источник для этой регистрации (если есть).

en: Source of the relationship
ru: Источник отношения

en: Source of this event registration.
ru: Источник регистрации

en: Source of this membership. This value is searchable.
ru: Источник этого членства. Это значение может быть включено в поиск.

en: South Ndebele
ru: Южный ндебеле

en: Southern Sotho
ru: Сесото (южный сото)

en: Space between labels.
ru: Расстояние между подписями.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
ru: Испанский; Кастильский (Мексика)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
ru: Испанский; Кастильский (Пуэрто-Рико)

en: Spanish; Castilian (Spain)
ru: Испанский; Кастильский (Испания)

en: Speaker
ru: Докладчик

en: Special Relationships
ru: Отношение

en: Special symbols include:
ru: Спецсимволы включают:

en: Specify FROM Name and Email
ru: Задать имя и e-mail ОТ

en: Specify SQL Query
ru: Задать запрос SQL

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
ru: Указать, относится ли отчёт к какому-нибудь модулю типа "CiviContribute"

en: Spousal relationship.
ru: Супружеские отношения.

en: Spouse of
ru: Супруг

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
ru: Распространите информацию об этой странице сбора средств (%1). Ниже добавьте ваше личное сообщение. Ссылка на страницу сбора средств будет автоматически включена в электронное письмо.

en: Sr.
ru: Ст.

en: Stack Trace
ru: Отслеживание стека

en: Staff Member
ru: Сотрудник

en: Staff Relationship
ru: Отношение сотрудников

en: Standalone Form or Directory
ru: Отдельная форма или каталог

en: Start
ru: Начало

en: Start Action Condition
ru: Состояние начала операции

en: Start Action Date
ru: Дата начала операции

en: Start Action Offset
ru: Смещение начала операции

en: Start Action Offset must be filled in or Absolute Date set
ru: Должно быть заполнено смещение начала акции или установлена абсолютная дата

en: Start Action Unit
ru: Единица начала операции

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start Date One
ru: Дата начала один

en: Start Date Two
ru: Дата начала два

en: Start Event
ru: Старт мероприятия

en: Start Event Adjust Interval
ru: Интервал начала мероприятия настройки

en: Start Event Adjust Unit
ru: Единица настройки начала мероприятия

en: Start Event Adjustment
ru: Настройка начала мероприятия

en: Start Offset
ru: Смещение вначале

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start date cannot be earlier than the current time.
ru: Дата начала не может быть раньше текущего времени.

en: Start date must be set if end date is set.
ru: Должна быть установлена и дата окончания, и дата начала.

en: Start date must be the same or later than Member since.
ru: Начальная дата должна быть не меньше, чем 'Член с'

en: Start scrolling
ru: Начать листать

en: Starts
ru: Начало

en: Starts with
ru: Начинается с

en: State
ru: Регион

en: State (Home)
ru: Регион (дом)

en: State Abbreviation
ru: Регион сокращенно

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
ru: <strong>Краткое название</strong> области или штата.

en: State or province <strong>full name</strong>.
ru: <strong>Полное название</strong> области или штата.

en: State/Prov
ru: Регион

en: State/Province
ru: Регион

en: State/Province does not match the selected Country
ru: Регион не соответствует выбранной стране

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
ru: Списки регионов заполняются динамически на основании выбранной страны для всех стандартных форм редактируемых адресов контактов, также для <strong>Формы профилей , которые включают поля страна и регион</strong>. Эта установка контролирует, какие штаты и/или области страны доступны для поля регион<strong> для настраиваемых полей</strong> или для форм профиля, которые НЕ включают поле Страна.

en: Static
ru: Статично

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics Breakdown
ru: Разбор статистики

en: Status
ru: Статус

en: Status Alerts
ru: Предупреждения статуса

en: Status Class
ru: Класс статуса

en: Status Override
ru: Перекрытие статуса

en: Status Override?
ru: Переписать статус?

en: Status Rules values were not numeric.
ru: Значения правил статуса не являются числовыми.

en: Status Type
ru: Тип статуса

en: Status class is a required field
ru: Класс статуса — обязательное поле

en: Status of this membership.
ru: Статус этого членства.

en: Status overridden?
ru: Статус переопределён?

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop scrolling
ru: Закончить листать

en: Street
ru: Улица

en: Street Address
ru: Почтовый адрес

en: Street Address (Home)
ru: Почтовый адрес (дом)

en: Street Address (if present)
ru: Почтовый Адрес (если есть)

en: Street Address Parsing
ru: Анализ почтового адреса

en: Street Addresses Parsed: %1
ru: Анализируемый адрес: %1

en: Street Direction Prefix
ru: Префикс Направления Улици

en: Street Direction Suffix
ru: Суффикс Направления Улици

en: Street Editing
ru: Редактирование Улицы

en: Street Name
ru: Название улицы

en: Street Number
ru: Номер дома

en: Street Number Suffix
ru: Суффикс номера дома

en: Street Number is even
ru: Номер дома четный

en: Street Number is odd
ru: Номер дома нечетный

en: Street Type
ru: Тип улица

en: Street Unit
ru: Ед. улицы

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
ru: Номер дома, улица, квартира - ИЛИ Номер почтового ящика

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
ru: Номер дома, улица, квартира - ИЛИ Номер почтового ящика

en: Street#
ru: Улица#

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
ru: Строки. Возможно, вам стоит добавить кавычки вокруг строк, чтобы их не интерпретировали по-другому, например "false".

en: Student
ru: Студент

en: Style
ru: Стиль

en: Sub Type
ru: Подтип

en: Sub-Type
ru: Подтип

en: SubTotal
ru: Подитог

en: Subevent Slot Label ID
ru: ID подписи слота подчиненного события

en: Subject
ru: Тема

en: Subject Label
ru: Метка темы

en: Subject Line
ru: Тема

en: Subject Line of the mailing
ru: Тема письма

en: Subject Only
ru: Только тема

en: Subject Tokens
ru: Маркеры Темы

en: Subject is a required field.
ru: Тема - обязательное поле

en: Subject of the last completed activity in the case
ru: Тема последнего выполненного действия по данному деле

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
ru: Для всех видов действий предоставляются поля 'Тема', 'Место', 'Дата/время' и 'Описание'. Для отслеживания дополнительной информации о действиях вы можете добавить <a href='%1'>здесь</a> пользовательские поля.

en: Submit Credit Card Contribution
ru: Подтвердить взнос по кредитной карте

en: Submit Credit Card Event Registration
ru: Подтвердить регистрацию на мероприятие, используя кредитную карту

en: Submit Credit Card Membership
ru: Подтвердить членство, используя кредитную карту

en: Submit Credit Card Payment by: %1
ru: Подтвердить платёж кредитной картой: %1

en: Submit Mass SMS
ru: Добавить рассылку SMS

en: Submit Time
ru: Время добавления

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Submitted For
ru: Отправлено

en: Submitted For:
ru: Передано для:

en: Submitted Form Values
ru: Подтверждённые значения формы

en: Submitted by %1
ru: Передано %1

en: Subscribe
ru: Подписка

en: Subscribe Message
ru: Сообщение о подписке

en: Subscribe to Green Times
ru: Подписаться на 'Green Times'

en: Subscribe to Mailing List - %1
ru: Подписаться на список рассылки - %1

en: Subscribe via web page
ru: Подписаться через  web страницу

en: Subscription Confirmation Request
ru: Запрос на подтверждение подписки

en: Subscription or Service Settings
ru: Настройки Услуг или Подписки

en: Subtotal
ru: Промежуточный итог

en: Subtype
ru: Подтип

en: Success
ru: Успешно

en: Success Rate
ru: Частота Успеха

en: Successful
ru: Успешно

en: Suffix
ru: Добавка

en: Suffix (if present)
ru: Суффикс (если есть)

en: Suggested Message
ru: Предложенное сообщение

en: Suggestions:
ru: Предположения:

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ru: Обобщает полученную сумму и число плательщиков для каждой страницы персональной кампании.

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary Overlay
ru: Трафарет резюме

en: Summary Statistics
ru: Краткая статистика

en: Summary of All Cases
ru: Сводка по всем делам

en: Summary of Involvement
ru: Сводка Участия

en: Summary statistics for mailings
ru: Сводная статистика о рассылках

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Supervised
ru: Контролируемый

en: Supplemental Address
ru: Дополнительный Адрес

en: Supplemental Address 1
ru: Дополнительный адрес 1

en: Supplemental Address 2
ru: Дополнительный адрес 2

en: Supplemental Address 3
ru: Дополнительный адрес 3

en: Supplemental Address Information, Line 1
ru: Доп. информация об адресе, строка 1

en: Supplemental Address Information, Line 2
ru: Доп. информация об адресе, строка 2

en: Supplemental Address Information, Line 3
ru: Доп. информация об адресе, строка 3

en: Supplemental Street Address
ru: Дополнительный почтовый адрес

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
ru: Дополнительный адрес улицы, такие как квартира или номер в гостинице или отдел

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
ru: Дополнительный адрес 1 (если оставить это поле пустым, строка будет пропущена).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
ru: Дополнительный адрес 2 (если оставить это поле пустым, строка будет пропущена).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
ru: Дополнение к адресу, напр. отдел, строение и т.д.

en: Supplementary Address Field 1
ru: Дополнительный адрес, поле 1

en: Supplementary Address Field 2
ru: Дополнительный адрес, поле 2

en: Support
ru: Поддержка

en: Support recurring intervals
ru: Поддержать повторяющиеся интервалы

en: Supported Languages
ru: Поддерживаемые языки

en: Supported pledge frequencies
ru: Поддерживаемая частота обещания

en: Supported recurring units
ru: Поддерживаемые повторяющиеся единицы

en: Supporter
ru: Спонсор

en: Supporter Contact Subtype
ru: Подтип Контакта Сторонника

en: Supporter Contact Type
ru: Тип контакта сторонника

en: Supporter Name
ru: Имя сторонника

en: Supporter Profile
ru: Профиль спонсора

en: Supporter profile is a required field.
ru: Профиль сторонника — обязательное поле.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
ru: Для данной страницы персональной кампании не задан профиль сторонника или же этот профиль отключен. Если вам нужна помощь, обратитесь к администратору сайта.

en: Supports Multiple Records
ru: Поддерживает Множественные Записи

en: Survey
ru: Опрос

en: Survey - %1
ru: Опрос - %1

en: Survey / Petition
ru: Голосование / Заявление

en: Survey Dashboard
ru: Панель опросов

en: Survey Hold Duration
ru: Длительность заморозки опроса

en: Survey ID
ru: ИН опроса

en: Survey Interviewer - %1
ru: Интервьюер опроса - %1

en: Survey Is Active
ru: Опрос активен

en: Survey Modified On
ru: Опрос изменен

en: Survey Report
ru: Отчёт об опросе

en: Survey Report (Detail)
ru: Отчет об опросах (детализированный)

en: Survey Responses
ru: Исследовать ответы

en: Survey Result
ru: Результат опроса

en: Survey Status - %1
ru: Статус опроса - %1

en: Survey Title
ru: Заголовок обзора

en: Survey Title = %1
ru: Заголовок опроса = %1

en: Survey Type
ru: Вид опроса

en: Survey Type ID
ru: ИН вида опроса

en: Survey(s)
ru: Опрос(ы)

en: Surveys
ru: Опросы

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swap Target and Assignee Contacts
ru: Переставить Цель и Контакты Ответственного

en: Swati
ru: Свати

en: Swedish
ru: Шведский

en: Symbolic name which referenced in the fields
ru: Символическое имя, на которое ссылаются в полях

en: Synchronize %1 Users
ru: Синхронизация %1  пользователей

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
ru: Синхронизировать типы членства CiviMember с ролями Drupal сейчас

en: Synchronize Complete
ru: Синхронизация завершена

en: Synchronize Users to Contacts:
ru: Синхронизация Пользователей с Контактами:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
ru: Синхронизировать при запуске Drupal cron. Выполняется только для всех пользователей и контактов.

en: Synchronize when membership is updated.
ru: Синхронизировать, когда членство обновлено.

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
ru: Синхронизировать при каждом входе или выходе пользователя. Выполняется только для входящих и выходящих пользователей.

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
ru: Синтаксическая ошибка: ввод должен быть верным JSON или закавыченной строкой.

en: System Installed
ru: Система инсталлирована

en: System Log ID
ru: ИД Системного Журнала

en: System Log Message
ru: Сообщение Системного Журнала

en: System Settings
ru: Настройки системы

en: System Workflow Message Templates
ru: Системные шаблоны сообщений

en: System Workflow Messages
ru: Системные сообщения

en: System default language
ru: Системный язык по умолчанию

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
ru: Системные шаблоны сообщений используются при создании писем, которые отправляются участникам и администраторам. Они могут содержать квитанции взносов, подтверждение участия в мероприятиях и использоваться во множестве других процессов. Здесь вы можете настроить стиль и содержание этих сообщений.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
ru: Системные шаблоны сообщений используются при создании писем, которые отправляются участникам и администраторам. Они могут содержать квитанции взносов, подтверждение участия в мероприятиях и использоваться во множестве других процессов. Здесь вы можете настроить стиль и содержание этих сообщений.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
ru: ПОДСКАЗКА. Установление соответствия между действиями и записями контактов

en: TOTAL
ru: ИТОГО

en: Tab
ru: Закладка

en: Tab with table
ru: Вкладка с таблицей

en: Table Layout
ru: В виде таблицы

en: Table Name
ru: Имя таблицы

en: Table of the object possessing this ACL entry (Contact, Group, or ACL Group)
ru: Таблица объекта, имеющего эту запись ACL (Контакт, Группа или Группа ACL)

en: Tables
ru: Таблицы

en: Tables For Select Clause
ru: Таблицы Для Выбранного Условия

en: Tables For Where Clause
ru: Таблици Для Где Условия

en: Tag
ru: Тэг

en: Tag %1 %2
ru: Тэг %1 %2

en: Tag '%1' already exists.
ru: Тэг '%1' уже существует.

en: Tag Activities
ru: Добавить Теги Действий

en: Tag Activities (Remove)
ru: Тег действий (Удалить)

en: Tag Contact
ru: Добавит Тег Контакта

en: Tag Contact(s)
ru: Тэг контактов

en: Tag Contact(s) (Remove)
ru: Тэг контактов (удалить)

en: Tag Contacts
ru: Тэг контактов

en: Tag Created Date
ru: Дата создания тэга

en: Tag ID
ru: ИД тэга

en: Tag Name
ru: Имя тэга

en: Tag Used For
ru: Тэг используемый для

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
ru: Тэг для подписчиков не подтвержденной Петиции

en: Tag imported records
ru: Назначить метку импортированным записям

en: Tag(s)
ru: Тэг(и)

en: Tagalog
ru: Тагальский

en: Tagged
ru: Тэги

en: Tagged %1
ru: Отмечено тэгом %1

en: Tagged Imported Contacts
ru: Импортированные контакты имеющие метки

en: Tags
ru: Тэги

en: Tags (Categories)
ru: Тэги (категории)

en: Tags and Groups
ru: Тэги и Группы

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
ru: Тэги можно назначать любым контактам. Это удобный способ искать контакты. Вы можете создавать столько тэгов, сколько вам нужно, чтобы организовать и классифицировать свои записи.

en: Tagset
ru: Набор тэгов

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Target Contact
ru: Указанный контакт

en: Target Contact Group
ru: Целевая Контактная Группа

en: Target Contact(s) in Group
ru: Целевые контакты в группе

en: Tatar
ru: Татарский

en: Tax Amount
ru: Сумма Налога

en: Tax Display Settings
ru: Настройки отображения налога

en: Tax Label
ru: Метка Налога

en: Tax Rate
ru: Ставка налога

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
ru: Налоговая ставка должна быть в диапазоне 0 - 100

en: Tax Term
ru: Условия налога

en: Tax Total
ru: Итого налоги

en: Tax-Deductible?
ru: Налогооблагаемое?

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
ru: "Рассказать друзьям" запрещено для этой страницы персональной компании

en: Tell Friends
ru: Рассказать друзьям

en: Tell a Friend
ru: Рассказать другу

en: Tell a Friend enabled?
ru: Сказать другу включено?

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ru: «Рассказать другу» позволяет вашим зарегистрированым участникам легко распространить вести об этом мероприятии. Страничка благодарности за регистрацию включает ссылку на форму, где они могут ввести email адреса своих друзей вместе с персонализированным сообщением. CiviCRM зафиксирует эту деятельность и добавит друзей в вашу базу данных.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ru: «Рассказать другу» позволяет тем, кто зарегистрировал у вас обещания, с лёгкость распространить весть об этом обещании. Страничка благодарности за регистрацию включает ссылку на форму, где они могут ввести e-mail адреса своих друзей вместе с персонализированным сообщением. CiviCRM зафиксирует эту деятельность и добавит друзей в вашу базу данных.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ru: «Рассказать другу» позволяет вашим плательщикам легко распространить вести об этой кампании поиска средств. Страничка благодарности за взнос включает ссылку на форму, где они могут ввести email адреса своих друзей вместе с персонализированным сообщением. CiviCRM зафиксирует эту деятельность и добавит друзей в вашу базу данных.

en: Tell people why this campaign is important to you.
ru: Расскажите другим, почему ваша кампания важна для вас.

en: Tell-a-Friend
ru: Рассказать другу

en: Tell-a-Friend Email
ru: Сообщение "Расскажи другу"

en: Tell-a-Friend Limit
ru: Предельное число друзей для функции "Рассказать другу"

en: Telugu
ru: Телугу

en: Template Deleted
ru: Шаблон удалён

en: Template Not Found
ru: Шаблон не найден

en: Template Title
ru: Заголовок шаблона

en: Template cache and upload directory have been cleared.
ru: Кэш шаблона и каталог загрузок очищены.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
ru: Шаблоны сообщений позволяют сохранять и использовать повторно сообщения с компоновками. Вы можете применить их при отправке электронной почты одному или нескольким контактам. Если вы используете модуль CiviMail, можете воспользоваться шаблонами для своих сообщений. В случае с модулем CiviMember вам потребуется создать один или несколько шаблонов сообщений для напоминаний об обновлении членства.

en: Temporary Files
ru: Временные файлы

en: Terms:
ru: Условия:

en: Test
ru: Проверка

en: Test API URL
ru: URL тестового API

en: Test Button URL
ru: Тестовый URL кнопки

en: Test Membership?
ru: Тестовое членство?

en: Test Records
ru: Тестовые Записи

en: Test Recurring Payments URL
ru: Тестовый URL регулярных платежей

en: Test Site URL
ru: URL тестового сайта

en: Test-drive - Receipt Header
ru: Тестирование - Заголовок квитанции

en: Test-drive Email / Receipt
ru: Тестовый e-mail / квитанция

en: Test-drive Your Contribution Page
ru: Тестовая прогонка Вашей Страницы Взносов

en: Test-drive Your Event Registration Page
ru: Тестовый прогон процесса регистрации на событие

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
ru: Сделайте тестовую прогонку всего процеса регистрации онлайн, включая настраиваемые поля, подтверждение, страницу благодарности и квитанции. Транзакции онлайн-оплаты сборов будут направлены к тестовому серверу вашего платёжного оператора. <strong>Никаких реальных финансовых транзакций проводиться не будет. Однако, в базе будет создана или изменена запись контакта и сохранена запись о взносе. Используйте очевидные тестовые имена, чтобы потом можно было их проверить и удалить.</strong>

en: Text
ru: Текст

en: Text / Numeric Quantity
ru: Количество текста/чисел

en: Text Link
ru: Ссылка на текст

en: Text Message
ru: Текстовое сообщение

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
ru: Текст возле отметки для опции 'оплата позже' в форме взноса.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
ru: Текст возле чек-бокса в форме взноса.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
ru: Текст, отображаемый на странице 'Информация о мероприятии' при достижении максимального числа регистраций (если только вы не предлагаете список ожидания). Если активизирована онлайн-регистрация, это сообщение отобразится также в том случае, когда пользователи попытаются зарегистрироваться.

en: Text for link to Event Registration form which is displayed on Event Information screen when is_online_registration is true.
ru: Текстовая ссылка на регистрационную форму, которая будет показана на странице события если включить параметр is_online_registration

en: Text for the Registration Link
ru: Текст для ссылки на регистрацию

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ru: Текст для ссылки, приглашающей пользователей создать страницу персональной кампании. Эта ссылка будет отображена на странице благодарности за взнос, а также на каждой странице персональной кампании.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ru: Текст для ссылки, приглашающей пользователей создать страницу персональной кампании. Эта ссылка будет отображена на странице благодарности за взнос, а также на каждой странице персональной кампании.

en: Text formatted message.
ru: Сообщение в текстовом формате.

en: Text message (SMS) sent.
ru: Текстовое сообщение (SMS) выслано.

en: Text to display
ru: Текст для отображения

en: Text to display when the approval is required to complete registration for an event.
ru: Текст сообщения о том, что для завершения регистрации требуется подтверждение.

en: Text to display when the event is full, but participants can signup for a waitlist.
ru: Текст для сообщения о том, что регистрация завершена, но можно записаться в лист ожидания.

en: Thai
ru: Тайский

en: Thank You Date
ru: Дата благодарности

en: Thank You Page
ru: Страница благодарности

en: Thank You for Registering
ru: Спасибо за регистрацию

en: Thank you for getting involved in our campaign!
ru: Благодарим за участие в нашей кампании!

en: Thank you for signing the petition.
ru: Спасибо, что подписали обращение.

en: Thank you for this contribution.
ru: Благодарим Вас за этот взнос.

en: Thank you for your Pledge
ru: Благодарим Вас за Ваше обещание

en: Thank you for your registration.
ru: Благодарим за регистрацию.

en: Thank you for your support
ru: Благодарим вас за вашу поддержку.

en: Thank you.
ru: Спасибо.

en: Thank your for your generous support.
ru: Благодарим Вас за Вашу щедрую поддержку.

en: Thank-you Date
ru: Дата отправки благодарственного письма

en: Thank-you Footer
ru: Футер Благодарности

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
ru: Благодарственные письма плательщикам (PDF)

en: Thank-you Message
ru: Благодарственное Сообщение

en: Thank-you Page Footer
ru: Текст вконце страницы благодарности

en: Thank-you Page Title
ru: Заголовок страницы благодарности

en: Thank-you Screen
ru: Экран Благодарности

en: Thank-you Sent
ru: Благодарность Отправлена

en: Thank-you Text
ru: Текст благодарности

en: Thank-you Title
ru: Заголовок для Благодарности

en: Thank-you and Receipting
ru: Благодарность и Квитанции

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
ru: Для %1 взносов обновлены даты благодарностей.

en: Thank-you sent?
ru: Благодарность Отправлена?

en: ThankYou Text
ru: Текст благодарности

en: ThankYou Text.
ru: Текст благодарности

en: ThankYou Title
ru: Заголовок благодарности

en: Thanks
ru: Спасибо

en: Thanks and Receipt
ru: Благодарность и чек

en: Thanks for Spreading the Word
ru: Спасибо за распространение Слова =)

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
ru: Спасибо, чтобы выбрали CiviCRM! Пожалуйста, следуйте нижеприведённым инструкциям по установке.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
ru: Благодарим за создание личной страницы кампании в поддержку %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
ru: Спасибо за уведомление ваших друзей об этом мероприятии.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
ru: Спасибо за уведомление ваших друзей об этой кампании.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
ru: Благодарим за то, что вы рассказали вашим друзьям о нас и поддержали наши усилия. Вместе мы можем повлиять на мир.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
ru: Благодарим за подачу заявки на автоматическое обновление членства.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
ru: Благодирим вас регистрацию повторяющегося взноса.

en: That username/password doesn't work
ru: Имя/пароль не подходят

en: The %1 '%2' has been saved.
ru: %1 '%2' сохранен.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
ru: Роли %1 было предписано одно или несколько разрешений, которые могут оказаться опасными для пользователей, имеющих эту роль. Пожалуйста, пересмотрите предписание им %2.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
ru: '%1' нельзя удалить! Перед удалением этой страницы вы должны удалить все страницы персональных кампаний, связанные с данной страницей взносов.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
ru: "Контролируемое" правило для каждого типа контактов используется автоматически для проверки на наличие возможных дубликатов, когда контакты добавляются или редактируются через интерфейс пользователя. Контролируемые Правила должны быть настроены с более широким определением того, что составляет дубликат.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
ru: "Неконтролируемое" правило для каждого типа контактов используется автоматически, когда новые контакты создаются через онлайн регистрации, включая Мероприятия. Членство, Взносы, и страницы Профиля. Они также отбираются по умолчанию, когда вы Импортируете контакты. Они обычно настраиваются с узким определением того, что составляет дубликат.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
ru: <a href="%1"> SMS провайдер </a> не был настроен или неактивен.

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
ru: Таблица <strong>Сводка по взносу</strong> предоставляет информацию о размере взносов за месяц и с начала года, а также содержит средства просмотра сведений о взносах за эти часто используемые периоды поиска. Для того чтобы выполнить поиск по уникальным условиям, щелкните <a href='%1'>Найти взносы</a>. Вы можете выполнять поиск по имени плательщика, диапазону сумм и множеству других критериев.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
ru: <strong>URL</strong> для РЕАЛЬНОГО шлюза eWAY.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
ru: <strong>URL</strong> для ТЕСТОВОГО шлюза eWAY.

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
ru: Мастер импорта действий позволяет легко загружать действия в CiviCRM из других приложений. Перед импортированием в контакты действий, эти контакты уже должны существовать в базе данных CiviCRM. При необходимости, используйте для предварительного создания записей контактов команду "Импорт контактов". Затем вы можете установить соответствие действий контактам по адресу электронной почты, ИН контакта в CiviCRM или внешнему ИН (см. подсказку ниже).

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
ru: Помощник импорта деятельности позволяет вам с легкостью загружать деятельность с других приложений в CiviCRM. Контакты должны существовать в вашей базе данных CiviCRM перед импортированием деятельности.

en: The Activity's Duration in Minutes
ru: Продолжительность действия в минутах

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
ru: Страница кампании '%1' удалена.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
ru: Страница кампании '%1' отключена.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
ru: Страница кампании '%1' активизирована.

en: The City or Suburb the address is at
ru: Город или пригород, в котором находится адрес

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
ru: Модуль CiviCRM позволяет вам создавать контакты, или импортировать их из других источников. Вы можете регистрировать отношения между контактами, например: что контакты живут в одном домохозяйстве. Существуют два тип групп контактов. Можно создать статические группы к которым присвоены списки контактов. Вы также можете создать динамические (smart) группы основанные на общих характеристиках контактов. Например, вы можете создать группу контактов которые живут в Калифорнии И которые работали с вашей организацией в течении последнего года. Модуль CiviCRM также позволяет создавать закладки для менее формальной категоризации контактов или групп. Вы можете с легкостью расширить CiviCRM для регистрации информации о членых сообществ уникальных для ващей организации или использовать настраиваемые поля данных. Например, можно создать набор полей для сохранения сведений о навыках сотрудников и предпочтениях. Профиль CiviCRM позволяет членам сообщества  (пользователям') обновлять свою информацию, а также делиться этой информации с другими. Дополнительно, вы можете настроить свои виды действий - такие как волонтёрство или посещение мероприятий.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
ru: Модуль CiviCRM сохраняет информацию о сообществе  людей ассоциированных с организацией  и их взаимодействиях, таких как email сообщения, пожертвования, петиции, мероприятия, и т.п.. Модуль можно использовать как отдельное приложение для управления контактами или интегрировать с сервером рассылок, управлением волонтерами, петициями, и поиском мероприятий. CiviCRM позволяет организациям поддерживать все эти действия в единой базе данных, работать более эффективно и использовать новые возможности для улучшения связей внутри сообщества и налаживания контактов.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
ru: Контактное лицо для сортировки, фамилия, имя

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
ru: Подтип контакта не соответствует типу контакта для данной записи.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
ru: Тип контакта '%1' был сохранен.

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
ru: Помощник Импорта Взносов позволяет вам легко загружать взносы из других приложений в CiviCRM.

en: The Contribution's Status
ru: Статус взноса

en: The Country of the Address
ru: Страна адреса

en: The County of the Address
ru: Округ в адресе

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
ru: Дата отправки чека по взносу

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
ru: Дата, когда спонсору отправлена благодарность за взнос.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
ru: Дата и время, когда планируется произвести действие

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
ru: Дата отмены взноса (если она была)

en: The Date the Contribution was received / paid
ru: Дата получения / оплаты взноса

en: The Date the participant Registered for the Event
ru: Дата регистрации для участия в мероприятии

en: The Date the recurring contribution ended.
ru: Дата окончания повторяющегося взноса

en: The Date the recurring contribution started.
ru: Дата начала повторяющегося взноса

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
ru: Дата отмены повторяющегося взноса

en: The Date the recurring contribution was created.
ru: Дата создания повторяющегося взноса

en: The Date the recurring contribution was modified.
ru: Дата модификации повторяющегося взноса

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
ru: Контакт организации, указанный по умолчанию не может быть объединён с другой записью контакта. Он связан с установкой CiviCRM для этого домена и содержит информацию, используемую для системных функций. Если вы хотите объединить эти записи, вы можете: %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
ru: По окончании слияния запись продублированного контакта и вся связанная с ним информация БУДЕТ УДАЛЕНА.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
ru: Мастер импорта мероприятий позволяет вам с легкостью загружать данные об участии в мероприятии, такие, как регистрации на мероприятие, из других приложений в CiviCRM.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
ru: Таблица 'Сводка по событию' предоставляет общую информацию для запланированных и недавних <strong>мероприятий </strong> (до 10). Щелкните на ссылке <strong>Название мероприятия</strong>, чтобы просмотреть мероприятие в том виде, в каком оно будет отображено для посетителей сайта. Щелкните <strong>Число участников</strong>, чтобы увидеть список участников. Для того чтобы выполнить поиск по уникальным критериям, щелкните <a href='%1'>Найти участников</a>. Вы можете выполнить поиск по имени участника, мероприятию, диапазону дат и статусу.

en: The Event Type
ru: Тип мероприятия

en: The Event's End Date
ru: Дата окончания мероприятия

en: The Event's Full Description
ru: Полное описание мероприятия

en: The Event's Online Registration End Date
ru: Дата окончания онлайн регистрации на мероприятие

en: The Event's Online Registration Start Date
ru: Дата начала онлайн регистрации на мероприятия

en: The Event's Start Date
ru: Дата начала мероприятия

en: The Event's Summary
ru: Сводная информация по мероприятию

en: The Event's Title
ru: Заголовок мероприятия

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
ru: Email jтправителя настроенный для этого свойства может быть не настроен на отправку согласно правил вашего провайдера.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
ru: Уровень платы, на которую участник зарегистрирован.

en: The Financial Account '%1' has been saved.
ru: Финансовый Аккаунт '%1' был сохранен.

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
ru: Полная сумма взноса минус комиссии платёжного оператора.

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
ru: Группа "%1" НЕ была удалена! Сначала удалите все поля в этой группе.

en: The Group '%1' has been deleted.
ru: Группа '%1' была удалена.

en: The Group '%1' has been saved.
ru: Группа «%1» сохранена.

en: The HTML footer for this mailing.
ru: HTML-колонтитул для данной отправки.

en: The HTML header for this mailing.
ru: HTML-заголовок для данной отправки.

en: The HTML message is a required field.
ru: Сообщение в формате HTML - обязательное поле

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ru: Мастер импорта позволяет легко импортировать записи контактов из других приложений в CiviCRM. Например, если у вашей организации есть сведения о контактах в форматах MS Access&reg; или Excel&reg;, и вы хотите перейти на использование CiviCRM, вы можете "импортировать" их здесь.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ru: Мастер импорта позволяет легко загружать данные о контактах из других приложений в CiviCRМ. Например, если ваша организация вела контакты в  MS Access&copy; or Excel&copy;, чтобы начать использовать CiviCRM для сохранения этих контактов, можно 'импортировать' их здесь.

en: The Interval of the Frequency Unit
ru: Период для единицы частоты

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
ru: Тип местоположения должен быть установлен если есть %1 информация.

en: The Location of the Address for the Contact
ru: Местоположение адреса контакта

en: The Location of the Phone for the Contact
ru: Местонахождение телефона для контакта

en: The Mailing's End Date
ru: Датаокончания рассылки

en: The Mailing's Scheduled Date
ru: Запланированная дата рассылки

en: The Mailing's Start Date
ru: Дата начала рассылки

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
ru: Носитель действия (телефон, e-mail, и т.д...)

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
ru: Помощник Импорта Членства позволяет вам с легкостью загружать членства с других приложений в CiviCRM.

en: The Membership's End Date
ru: Дата окончания членства

en: The Membership's Reminder Date
ru: Дата напоминания о членстве

en: The Membership's Start Date
ru: Дата начала членства

en: The Message Template '%1' has been saved.
ru: Шаблон сообщения '%1'  был сохранен.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
ru: Мастер Импорта Настраиваемых Данных с Множественными Значениями позволяет вам легко загружать данные, чтобы заполнять записи настраиваемых данных с множественными значениями (такими как, история трудоустройства или образования) для существующих контактов.

en: The Next Contribution Date.
ru: Дата следующего взноса

en: The Non Deductible Part of the Contribution
ru: Не вычитаемая часть взноса

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
ru: Вид действия «Открыть дело» отсутствует или отключен. Пожалуйста, попросите администратора вашего сайта проверить настройки модуля CiviCase в разделе Управление » Списки вариантов » Виды действий.

en: The Option Group '%1' has been saved.
ru: Группа опций '%1' была сохранена.

en: The Page this Contribution came from
ru: Страница откуда поступил взнос

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
ru: Функция списка участников не включена для этого события.

en: The Participant Status has been updated.
ru: Статус участника был обновлён

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
ru: Платёжный инструмент, использованный для взноса

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending (pay later). Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
ru: Статус платежа для этого участника - Оплачено. Статус участника установлен на Ждём оплаты (оплатит позже). Нажмите Отменить, если вы хотите просмотреть или изменить эти значения перед сохранением этой записи.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
ru: Личная страница кампании, которую вы только что посетили, в настоящее время %1. Тем не менее, вы по прежнему можете поддержать компанию здесь.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
ru: Личная страница компании, которую вы только что посетили в настоящий момент неактивна. Тем не менее вы все еще можете поддержать компанию здесь.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
ru: Личная страница кампании, которую вы только что посетили больше не активна (из %1). Тем не менее вы все еще можете поддержать компанию здесь.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
ru: Личная страница кампании, которую вы только что посетили активна с %1 до %2. Тем не менее вы все еще можете поддержать компанию здесь.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
ru: Личная страница кампании, которую вы только что посетили будет активной с %1. Тем не менее вы все еще можете поддержать компанию здесь.

en: The Personal note form PCP
ru: Форма персональной заметки для страницы

en: The Premium '%1' has been saved.
ru: Премия '%1' сохранена.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
ru: Ценовое поле '%1' было удалено.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
ru: Прайс '%1' был удален.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
ru: Прайс '%1' не удален! Вы должны удалить все ценовые поля в этом прайсе перед его удалением.

en: The Priority of this Activity
ru: Приоритет этого действия

en: The Reason for the Contribution Cancellation
ru: Причина отмены взноса

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
ru: URL для регулярных платежей в настоящий момент не используется.

en: The Relationship Type has been saved.
ru: Вид отношения сохранен.

en: The Relationship's End Date
ru: Дата завершения отношения

en: The Relationship's Start Date
ru: Дата начала отношения

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
ru: Ответить на СМС можно выбрать только для действий с темой '%1'

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
ru: Report Footer HTML код будет внедрен в конце документа. Вы можете добавить любой дополнительный текст колонтитула, заменить логотип CiviCRM, или внести другие изменения по мере необходимости.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
ru: Заголовок отчета содержит HTML код, который будет выводиться в начале документа, если это отчет печатается или скачивается в формате PDF. Значения по умолчанию будет работать в большинстве ситуаций. Однако вы можете ввести фактическое название доклада в &lt;title&gt; теги (заменив "Отчёт CiviCRM"). Вы можете включить логотип, добавив &lt;img&gt; тег. Вы также можете изменить внешний вид печатного доклада в том числе пользовательских CSS файл (вместо print.css).

en: The Role the Participant is registered for.
ru: Роль, на которую участник зарегистрирован.

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
ru: Роль, избранная вами здесь, автоматически назначается людям при онлайн регистрации  на это событие (обычно роль 'Участник', назначаемую по умолчанию).

en: The SMS message is a required field.
ru: SMS сообщение - обязательное поле.

en: The Set '%1' has been saved.
ru: Прайс '%1' был сохранен.

en: The State or Province of the Address
ru: Регион адреса

en: The Status of the Membership
ru: Статус членства

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
ru: Статус заказов и посещаемости участника

en: The Status of this Activity
ru: Статус этого действия

en: The Status of this Contribution
ru: Статус этого взноса

en: The Sub-type for the Contact
ru: Подтип для контакта

en: The Survey type '%1' has been saved.
ru: Вид опроса '%1' сохранен.

en: The Total Contribution made by the Contact
ru: Общая сумма взносов, сделанных контактом

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
ru: ИН транзакции повторяющегося взноса

en: The Type of Activity
ru: Вид действия

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
ru: Тип сделанного взноса, такой как членские взносы,  тарифы мероприятий и т.д.

en: The Type of Membership
ru: Тип членства

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
ru: Вид отношений, например, работник, глава домохозяйства...

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
ru: Тип, будь то телефон, мобильный, факс или пейджер

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ru: URL для сервера РЕАЛЬНЫХ платежей Authorize.net. Если нет никаких других рекомендаций, используйте значение по умолчанию.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ru: URL для сервера ТЕСТОВЫХ платежей Authorize.net. Если нет никаких других рекомендаций, используйте значение по умолчанию.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ru: URL для сервера реальных платежей First Data. Используйте значение по умолчанию, если только другое не рекомендовано First Data.

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ru: URL для сервера ТЕСТОВЫХ платежей First Data. Используйте значение по умолчанию, если только другое не рекомендовано First Data.

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
ru: URL для сервера платежей PayJunction. Он одинаков для ТЕСТОВОЙ и РЕАЛЬНОЙ транзакций. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal).

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ru: URL для регулярных платежей PayPal Standard. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal).

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ru: URL для РЕАЛЬНОГО API шлюзового сервера PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ru: URL для сервера РЕАЛЬНЫХ платежей PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ru: URL для сервера РЕАЛЬНЫХ платежей PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal).

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ru: URL для ТЕСТОВОГО API шлюзового сервера PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ru: URL для сервера ТЕСТОВЫХ платежей PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ru: URL для сервера ТЕСТОВЫХ платежей PayPal. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal).

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
ru: URL для отображения графической кнопки 'Оплатить с помощью PayPal'. Используйте значение по умолчанию (если только нет других рекомендаций от PayPal).

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ru: URL для регулярных платежей. Если нет никаких других рекомендаций, используйте значение по умолчанию.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
ru: Уникальный ИН счета, созданный CiviCRM

en: The amount of the soft credit
ru: Значение ассоциированной суммы

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
ru: Количество участников, которые оплатили или должны будут оплатить счет.

en: The application, \"%1\", requests permission to access your system.
ru: Приложение  \"%1\", запрашивает разрешение на доступ к вашей системе

en: The attached file has been deleted.
ru: Прикрепленный файл был удален.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
ru: Автоматическое продление вашего %1 членства было отменено по запросу. Это не повлияет на ваш текущий статус членства - вы получите отдельное уведомление, когда ваше членство нужно будет продлить,

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
ru: Пакетная задача слияния в процессе выполнения. Эта страница будет обновлена автоматически.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
ru: Содержимое SMS не может превышать %1 символов.

en: The campaign for which this event has been created.
ru: Кампания, для которой событие было создано.

en: The campaign for which this participant has been registered.
ru: Кампания, для участия в которой зарегистрировался участник.

en: The changes have been reverted.
ru: Изменения были отменены.

en: The changes have not been saved.
ru: Изменения не были сохранены.

en: The class name which implements this functionality.
ru: Имя класса, реализующего эту функциональность.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
ru: Код для добавления этого значка к веб страницам будет показан здесь после нажатия <strong>Save and Preview</strong>.

en: The contact A
ru: Контакт А

en: The contact B
ru: Контакт В

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
ru: Этот контакт может быть задействован в типах членства. Вам необходимо отредактировать связанный тип членства и изменить организацию членства перед удалением контакта.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
ru: Запись о контакте пользователя '%1' - не может быть удалена, поскольку он залогинен в системе.

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
ru: Контакты и все связанные с ними данные будут перемещены в корзину, и восстановить их смогут только пользователи с соответствующими правами.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
ru: Контакты и все связанные с ними данные будут удалены без возможности восстановления.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
ru: Страница взносов '%1' была удалена.

en: The contribution record has been saved.
ru: Запись о взносе была сохранена.

en: The current status of your page is
ru: Текущий статус вашей страницы -

en: The custom field '%1' has been deleted.
ru: Поле '%1' удалено.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
ru: Похоже, что колонки данных в этом файле импорта не вписываются в сохранённую разметку. Прежде чем продолжать, убедитесь, пожалуйста, что выбрали нужную сохранённую разметку.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
ru: Тип данных для избранного набора опций множественного выбора не совпадает с типом данным, назначеным этому полю.

en: The database: '%1' does not exist.
ru: База данных '%1' не существует.

en: The date this contribution was received.
ru: Дата получения этого взноса.

en: The date type '%1' has been saved.
ru: Тип даты '%1' был сохранен.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
ru: Копии "по умолчанию" шаблонов сообщений, перечисленные ниже будут обновлены для того чтобы оперировать новое свойство. Ваша инсталляция настроила версии этих шаблонов сообщений, и вам потребуется применить обновления вручную после выполнения этого обновления. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Щелкните здесь</a> для подробных инструкций. %2

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
ru: По умолчанию для большинства отчетов Число рядов на одной странице - 50. Однако, этого может быть слишком много для отчета, который включен в "Главную Инструментальную Панель". Введя здесь желаемое количество рядов, вы можете сократить число рядов, включенных в каждую страницу, когда отчет является частью Инструментальной Панели. Пользователи все еще будут иметь возможность перемещаться по полному отчету используя устройство поискового вызова.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
ru: Оператор по умолчанию — равно (=); это единственный оператор, который поддерживается действиями «создать» или «удалить».

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
ru: Статус по умолчанию назначается, когда отсутствуют правила совпадающих статусов для членства.

en: The destination group extends a different entity type.
ru: Целевая группа расширяет другой тип организации.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
ru: Кнечная дата скидки не может быть раньше начальной даты.

en: The display name of the contact's organizations.
ru: Отображаемое имя организации контакта.

en: The email address must be unique for each participant.
ru: Email адрес каждого участника должен быть уникальным.

en: The environment settings have been disabled because it has been overridden in the settings file.
ru: Настройки окружения были отключены, так как они были перекрыты настройками из файла.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
ru: Мероприятие, связанное с личной страницей кампании, которую вы только что посетили закончилось (на %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
ru: Запрашиваемое вами событие сейчас недоступно (для поддержки свяжитесь с администрацией сайта).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
ru: Если вы не включите значения для роли, будет назначена роль участника мероприятия, выбранная по умолчанию (обычно - 'Участник'). Корректные значения для статуса и роли можно найти в разделе 'CiviEvent' на странице 'Управление CiviCRM'. Вы можете также импортировать уровень взноса, дату регистрации и любые другие стандартные или пользовательские поля участника.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
ru: Существующие варианты опций для группы %1 перечислены ниже. Вы можете добавить, отредактировать или удалить их с этого экрана.

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
ru: Плата, взимаемая платёжным оператором за перевод средств.

en: The fee selection has been changed for this participant
ru: Выбор оплаты для этого участника изменился

en: The field "%1" is already included.
ru: Поле "%1" уже включено.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
ru: Заголовок поля, указанный в форме (переписать заголовок поля по умолчанию здесь, если хотите).

en: The first name and last name must be unique for each participant.
ru: Для каждого участника имя и фамилия должны быть уникальными.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
ru: Следующие Виды Членства связанные с этой организацией. Щелкните <strong>Members</strong> для списка всех контактов, имеющих членства этого вида. Щелкните <strong>Edit</strong> для изменения настроек для этого вида.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
ru: Эта ссылка покажет перечень зарегистрированных участников этого события пользователям, чьи роли имеют уровень доступа "view event participants" : <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
ru: Эта ссылка покажет перечень зарегистрированных участников на это мероприятие: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
ru: Следующий контакт имеет общие адреса с контактом, который вы только-что удалили. Адреса этих контактов больше не будут являться общими, однако они не были удалены или изменены.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
ru: Следующие контакты содержат адресные записи, общие с адресом, который вы удалили из данного контакта. Эти адресные записи больше не являются общими, однако не были удалены или изменены.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
ru: Следующие контакты имеют общие адреса с контактом, который вы только-что удалили. Адреса этих контактов больше не будут являться общими, однако они не были удалены или изменены.

en: The following errors were detected in %1 message:
ru: В сообщении %1 обнаружены следующие ошибки:

en: The following errors were detected in %1:
ru: Были обнаружены следующие ошибки в %1:

en: The following formats are accepted:
ru: Принимаются следующие форматы:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
ru: Для следующих участников не зарегистрировано ни одного взноса за участие в мероприятии. Можете отредактировать их регистрационные данные и создать новый взнос, щелкнув на расположенных ниже ссылках:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
ru: Следующие проблемы не дают мне установить CiviCRM:

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
ru: Следующие записи были обработаны. Записи членства с действием = "Несвязанно" были разъединены с перечисленной записью взносов:

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
ru: В приведенных ниже таблицах есть запись для этого финансового типа:% 1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
ru: Для управления форматирование имен контактов-людей, включаемых в <strong>подписи в почтовых сообщениях</strong>, доступны следующие специальные символы.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
ru: При форматировании адреса, отображаемого на страницах контактов и мероприятий, можно использовать следующие макросы.

en: The format of an address
ru: Формат адреса

en: The format of this email address is not valid.
ru: Неправильный формат email адреса

en: The found record | All %count records
ru[0]: Найденная %count запись
ru[1]: Найденные %count записи
ru[2]: Найденные %count записей
ru[3]: Найденные %count записей

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
ru: Общий класс этого статуса. Участники сгруппированы по классу на панели CiviEvent. Участники со статусом 'Ожидающий' будут премещены в группу 'Просроченные', если часы ожидания прошли (когда запущен скрипт фоновой обработки ParticipantProcessor.php )

en: The group status of the contact
ru: Статус группы контакта

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
ru: Адрес потока iCalendar для CiviEvent на этом сайте:

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
ru: Информация внизу рассматривает результаты импортирования вашых данных в CiviCRM. Просмотрите результат на соответствие вашим ожиданиям.

en: The information below summarizes the results.
ru: <strong>Импорт успешно завершен.</strong> Информация ниже описывает результат.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
ru: Предоставленная вами информация НЕ будет доступна никаким сторонним организациям.

en: The invalid default value for State/Province data type
ru: Неверное значение по умолчанию для типа данных 'Регион'.

en: The invalid value for State/Province data type
ru: Неверное значение для типа данных 'Регион'

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
ru: Размер задания должен быть не меньше 1000 или установлен в 0 (не ограничен).

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
ru: Перечисленные записи(s) не могут быть добавлены в группу.

en: The location type '%1' has been saved.
ru: Тип местоположения '%1' сохранен.

en: The mail library returned the following error message:
ru: Библиотека почты вернула следующее сообщение об ошибке:

en: The mailing component '%1' has been saved.
ru: Компонент рассылки '%1' был сохранен.

en: The mailing has been canceled.
ru: Рассылка была отменена.

en: The mailing's ID in the database.
ru: ИН почтовой рассылки в базе данных.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
ru: Рыночная стоимость этой премии (т.е. розничная цена). Для налогооблагаемых взносов, эта сумма будет использована для установки необлагаемого количества в записи и квитанции взноса.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
ru: Максимальное количество действий, для которых вы можете выбрать отправку электронной почты, равно %1. Вы же выбрали %2. Пожалуйста, выберите меньше действий из результатов вашего поиска и попробуйте снова.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
ru: Для этого интервьюера уже зарезервировано максимальное число контактов.

en: The maximum record limit is reached
ru: Максимальный предел записей достинут

en: The membership End Date is %1.
ru: Дата окончания членства - %1.

en: The membership status '%1' has been saved.
ru: Статус членства '%1' был сохранен.

en: The membership type '%1' has been saved.
ru: Вид членства  '%1'  был сохранен.

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
ru: Сумма минимального взноса для доступа к этой премии. Если вы желаете предложить ее всем плательщикам независимо от сумы взноса, введите '0'. Если включен просмотр суммы минимального взноса, тогда показывается следующий текст:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
ru: Наиболее вероятно используются следующие SMTP порты: 25, 465, 587. Свяжитесь с поставщиком услуг электронной почты для уточнения.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
ru: Название этого типа кредитной карточки так, каким его увидят плательщики. Это может быть такое же значение, как и Имя выше, или локализованое заглавие.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
ru: Название этого вида кредитной карточки для вашего платёжного оператора.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
ru: Имя организации или объекта, который владеет этим сайтом или доменом CiviCRM. Это запись контакта организации по умолчанию.

en: The name of this Price Set
ru: Имя этого прайса

en: The new Participant Status has been saved.
ru: Новый статус участника был сохранён.

en: The new membership End Date is %1.
ru: Новая дата окончания членства - %1.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
ru: Следующий запланированный платеж будет скорректирован в большую или меньшую сторону, чтобы скомпенсировать разницу.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
ru: На этом этапе вам придётся сделать несколько шагов, которые предполагают планирование. Возможно, прежде чем начинать, вы захотите ознакомиться с разделом Руководства пользователя и администратора %2. Завершив, вы не вернётесь к этой странице, но вы всегда можете попасть сюда из меню <a href="%1">Управление CiviCRM</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
ru: Число дней до истечения срока действия персональной (хэшированной) ссылки.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
ru: Числовой ИН контакта, который владеет членством

en: The numeric ID click through record
ru: Числовой ИН перехода по ссылке на запись

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
ru: Числовой ИН повторяющегося взноса

en: The numeric ID of the Activity Instance
ru: Числовой ИН действия

en: The numeric ID of the Contact
ru: Цифровой ИН контакта

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
ru: Числовой ИН контакта участника

en: The numeric ID of the Contribution
ru: Числовой ИН взноса

en: The numeric ID of the Event
ru: Числовой ИН мероприятия

en: The numeric ID of the Group
ru: Числовой ИН группы

en: The numeric ID of the Membership
ru: Числовой ИН членства

en: The numeric ID of the Parent Activity
ru: Числовой ИН родительского действия

en: The numeric ID of the Participant
ru: Числовой ИН участника

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
ru: Числовой ИН участника, который зарегистрировал этого участника

en: The numeric ID of the Relationship
ru: Числовой ИН для отношения

en: The numeric ID of the Soft Credit
ru: Числовой ИН ассоциированной суммы

en: The numeric ID of the bounce record
ru: Числовой ИН записи возврата

en: The numeric ID of the delivery record
ru: Числовой ИН записи доставки

en: The numeric ID of the opened record
ru: Числовой ИН записи о прочтении

en: The numeric ID of the reply record
ru: Числовой ИН записи об ответе

en: The numeric ID of the unsubscribe record
ru: Числовой ИН записи отказа от рассылки

en: The option '%1' has been saved.
ru: Опция '%1' была сохранена.

en: The option label is displayed to users.
ru: Заголовок опции показан пользователям.

en: The page "%1" will open in a popup. If it does not appear automatically, check your browser for notifications.
ru: Страница "%1" может открыть всплывающее окно. Если этого не произойдёт автоматически, проверьте уведомления в браузере.

en: The page you requested is currently unavailable.
ru: Страница, которую вы запросили, в настоящее время недоступна.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
ru: Путь %1 содержит PATH_SEPARATOR (символ %2)

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
ru: Человек, создавший страницу персональной кампании, будет автоматически уведомлен по электронной почте о том, что его страница одобрена. После этого он сможет заняться продвижением своей кампании.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
ru: Запрашиваемая вами страница персональной кампании в настоящий момент недоступна.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
ru: Запрашиваемая вами страница персональной кампании в настоящий момент недоступна. Тем не менее, вы по-прежнему можете поддержать кампанию, оформив здесь взнос.

en: The plaintext footer for this mailing.
ru: Текстовый нижний колонтитул для данной отправки.

en: The plaintext header for this mailing.
ru: Текстовый заголовок для данной отправки.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
ru: Избранная вами премия требует минимального взноса в %1

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
ru: Нижеперечисленные премии предлагаются на странице взносов. Если у вас есть другие премии, которые пока на этой странице не предлагаются, вы увидите внизу ссылку для предложения премии. Создавайте дополнительные премии, которые могут быть использованы для любой страницы взносов, с помощью <a href='%1'>Взносы &raquo; Премии</a>.

en: The query contains the forbidden %1 command.
ru: Запрос содержит запрещенную %1 команду.

en: The receipt sent to the user instead of the normal receipt text
ru: Чек отправлен пользователю вместо чека со стандартным текстом

en: The record %1 doesnot exists
ru: Запись %1 не существует

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
ru: Запись будет удалена немедленно. Это действие нельзя аннулировать.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
ru: Похоже, что регулярные взносы уже отменены.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
ru: Дата завершения связи не может быть раньше даты начала.

en: The report is attached as a CSV file.
ru: Отчет прикреплен в виде CSV-файла

en: The report is attached as a PDF file.
ru: Отчет прикреплен как PDF-файл.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
ru: Запрошенный профиль (gid=%1) отключен ИЛИ он не был настроен для использования в списках профилей ИЛИ профиля с таким ИН не существует ИЛИ у вас нет прав для доступа к этому профилю. Обратитесь за помощью к системному администратору.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
ru: Запрашиваемый профиль (gid=%1) не настроен для использования в  формах редактирования и просмотра. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта за помощью.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
ru: Запрашиваемый профиль (gid=%1) требует запись ид во время осуществления этого действия

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
ru: В запрашиваемой странице онлайн-взноса отсутствует обязательный раздел 'Размер взноса', 'Членство' или 'Ценовой набор'. За дополнительной информацией обращайтесь к администратору сайта.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
ru: Запрашиваемая запись участника не существует (возможно, она была удалена).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
ru: Запрашиваемый профиль (gid=%1) неактивен или не существует.

en: The rule '%1' has been saved.
ru: Правило '%1' сохранено.

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
ru: Выбранная опция %1 <strong>не удалена</strong>, поскольку в данный момент используется. Перед удалением данной опции обновите эти контакты, чтобы воспользоваться каким-нибудь другим форматом. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
ru: Выбранное действие перемещено в Корзину. Вы можете просмотреть и/или восстановить удаленные действия, отмечая "Удаленные действия" в Фильтре поиска деятельностей дел (в управлении делами).<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
ru: Выбранное действие восстановлено.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
ru[0]: %count выбранное действие неверно
ru[1]: %count выбранных действия неверны
ru[2]: %count выбранных действий неверны
ru[3]: %count выбранных действий неверны

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
ru[0]: Выбранный контакт не имеет заблокированной электронной почты.
ru[1]: Ни один из выбранных контактов не имеет заблокированной электронной почты.
ru[2]: Ни один из выбранных контактов не имеет заблокированной электронной почты.
ru[3]: Ни один из выбранных контактов не имеет заблокированной электронной почты.

en: The selected field already exists in this profile.
ru: Выбранное поле уже существует в этом профиле.

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
ru: Выбранный финансовый счет не может быть отключен, потому что по крайней мере, один счет, предназначенный для получения платежей требуется (чтобы убедиться, что бухгалтерские транзакции отражаются в балансе)

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
ru: Выбранная пара контактов помечена как не дубликаты. Если эти записи должны быть объединены на странице <a href='%1'>Исключения дедупликации</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
ru: Выбранный профиль использует настраиваемое поле, которое не предписано к "%1" настраивается.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
ru: Выбранные профили способны собрать достаточно информации, чтобы связать дополнительных участников с существующими контактами, но не все нужные поля обозначены как обязательные. Это может привести к дублированию контактов.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
ru: Выбранные профили способны собрать достаточно информации, чтобы связать регистрации с существующими контактами, но не все нужные поля обозначены как обязательные. Анонимные регистрации могут привести к дублированию контактов.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
ru: Выбранные профили не содержат полей, которые необходимы, чтобы связать дополнительных участники с существующими контактами. Это значит, что включение любых дополнительных участников приведёт к созданию новых контактов.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
ru: Выбранные профили не содержат полей, которые необходимы, чтобы связать регистрации с существующими контактами. Это значит, что любые анонимные регистрации создадут новые контакты.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
ru: Администратору сайта нужно зайти в <a href="%1">Управление CiviCRM &raquo; Коммуникации &raquo; Email-адрес From</a> и ввести правильный email-адрес "From". Возможно, потребуется правильный email-аккаунт у вашего провайдера.

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
ru: Правила статуса, предоставленные по умолчанию, могут быть достаточными для вашей организации. Но вы можете с легкостью изменить названия статусов и/или откорректировать правила, щелкнув на ссылки Редактировать ниже. Или вы можете <a href='%1'>add a new status and rule</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
ru: Номер улицы, который вы ввели для %1 строк(и) адреса имеет неверный формат. Номера улицы могут включать числовые символы, дополненные другими символами. Вы всё ещё можете ввести полный адрес улицы (без разбора строки), нажав "Редактировать полный адрес улицы".

en: The system administrator has disabled this feature.
ru: Системный администратор отключил эту функцию.

en: The system did not record payment details for this payment and so could not process the transaction. Please report this error to the site administrator.
ru: Похоже, проблема. Система не записала детали оплаты для этого платежа и поэтому транзакция не обработана. Пожалуйста, сообщите об этой проблеме администратору сайта.

en: The target revenue for this campaign.
ru: Плановая сумма сбора за кампанию

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
ru: Тестовый номер кредитной карты - %1. Это единственный номер кредитной карты, который будет принят тестовым шлюзом.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
ru: Для получения корректного ответа тестовая общая сумма должна заканчиваться <strong>%1</strong> или <strong>%2</strong> (например, $10.%1 или $10.%2). Все другие суммы приведут к выдаче сообщения об ошибке.

en: The text displayed to the user in the main form
ru: Текст, отображаемый пользователю в главной форме

en: The text for the contribute button.
ru: Текст для кнопки взноса.

en: The text for the contribute or register button.
ru: Текст для кнопки «Сделать взнос» или «Зарегистрироваться».

en: The text that will display in the field with the link.
ru: Текст, который будет отображаться в поле со ссылкой.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
ru: Итоговая сумма обещания будет скорректирована в большую или меньшую сторону, чтобы скомпенсировать разницу. График платежей (суммы и даты очередных будущих платежей по обязательству) не изменится.

en: The type of website for the contact
ru: Тип вебсайта для контакта

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
ru: Задание по обновлению приветствий бывает весьма ресурсоемким.  Чаще всего в его регулярном запуске нет необходимости. Если Вы все же хотите включить это задание, не советует использовать ключ force=1 (переделать приветствия для всех записей).  Без этого ключа, или при значении force=0, будут переделаны приветствия только для тех контактов, у которых их еще нет. %1

en: The updates have been saved.
ru: Обновления были сохранены

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
ru: Пользователю %1 вашего WEB-сервера для записи настроек CiviCRM необходимо предоставить права на запись в директорию:

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
ru: Имя пользователя %1 занято. Пожалуйста, выберите другое.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
ru: Размер этого вознаграждения - %1. Он может влиять на размер удерживаемого налога. Для получения дополнительной информации проконсультируйтесь со своим налоговым консультантом.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
ru: Веб-сервер не позволяет мне определить, где хранятся файлы.

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
ru: Путь к wkhtmltodf не существует или неверен

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ru: Затем создайте интерфейсные ссылки на страницу 'Список участников' с помощью менеджера меню. Выберите <strong>Страница списка участников</strong> и введите в качестве ИН мероприятия <strong>%1</strong>.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ru: Потом выберите и просмотрите премии, которые вы хотите предложить на этой странице взносов.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
ru: Есть %2 людей, которые в настоящее время на очереди на это событие. Вы можете <a href='%1'>просмотреть список ожидающих регистраций здесь </a>, или вы можете продолжить и зарегистрировать дополнительных участников, используя эту форму.

en: There are currently no %1.
ru: На текущий момент нет %1.

en: There are currently no Custom Searches
ru: Сейчас нет Настраиваемых поисков.

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
ru: В настоящий момент нет ни одной личной страницы кампании.

en: There are currently no Report Templates.
ru: В настоящее время нет шаблонов отчетов.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
ru: Сейчас нет сохраненных поисков. Для создания сохраненного поиска:

en: There are currently no participants registered for this event.
ru: Для этого мероприятия сейчас нет зарегистрированных участников.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
ru: Сейчас не существует сохраненных разметок импорта/экспорта. Вы можете создать сохраненные разметки как часть задания импорта/экспорта.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет введенных ACL. Вы можете <a href="%1">Добавить</a>.

en: There are no Activities attached to this case record.
ru: В данной записи дела нет присоединенных действий.

en: There are no Activities to display.
ru: Отсутствует Действия для вывода на экран.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
ru: Нет архивированных %2. Вы можете архивировать %2 из <a href='%1'>Запланировано или отправлено %2</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ru: Дела отсутствуют. Для расширения условий поиска используйте команду <a href="%1">Найти дела</a>.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет введенных Меток. Вы можете <a href="%1">добавить сейчас</a>

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет сконфигурированных форматов подписей. Можете <a href='%1'>добавить один</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет введенных Шаблонов Сообщений. Вы можете <a href="%1">добавить сейчас</a>.

en: There are no Notes for this contact.
ru: Нет Примечаний для этого контакта.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Не введено ни одной группы опций. Можете <a href='%1'>добавить одну</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
ru: Платёжные операторы не заданы.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
ru: Личных страниц кампании, удовлетворяющих заданным критериям, не найдено.

en: There are no Pledges for your record.
ru: Не существует обещаний для вашей записи.

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
ru: Нет назначенных ролей. Вы можете <a href="%1">Добавить</a> сейчас.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
ru: Не настроены SMS провайдеры или не один SMS провайдер не активен

en: There are no Scheduled or Sent %1.
ru: Нет запланированных или отправленных %1.

en: There are no Unscheduled %1.
ru: Не незапланированных %1.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет введенных Шаблонов Сообщений. Вы можете <a href="%1">добавить сейчас</a>.

en: There are no active Events to display.
ru: Нет активных событий для отображения.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
ru: На вашем сайте нет активных премий. Вы можете <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.

en: There are no case records for this contact.
ru: Для этого контакта нет дел.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
ru: Нет ни одного дел, по которому в ближайшие две недели запланированы действия. Используйте %1, чтобы расширить область поиска.

en: There are no comments for this note
ru: Нет комментариев для этой заметки

en: There are no contributions on record for you.
ru: У вас нет записанных взносов.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
ru: Нет никаких наборов настраиваемых данных для действий вида «%1». Чтобы создать набор, <a href="%2" target="%3">кликните здесь</a>.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Не введен настраиваемый статус членства. Вы можете <a href='%1'>add one</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Нет запланированных мероприятий для данного временного промежутка. Вы можете <a href='%1'>добавить одно</a>.

en: There are no events with Price Sets
ru: Не существует мероприятий с прайсами

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
ru: здесь нет расширения для отображения. Перейдите на вкладку "Add New", чтобы просмотреть и установить расширения, размещенные на <a href="%1"> общественного </a> CiviCRM Расширения справочник. Если вы скачали расширения вручную и не увидеть их здесь, попробуйте нажать кнопку "Обновить".

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
ru: Нет ни локальных, ни общедоступных расширений. Пожалуйста, нажмите «Обновить», чтобы загрузить свежую информацию о доступных расширений.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
ru: Там нет финансовых счетов, настроенные для финансового типа учетной записи 'Asset' Тип. <a href='%1'> Нажмите </a>, если вы хотите настроить финансовые счета для Вашего сайта.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
ru: Финансовый тип не настроен со связанной учетной записью "Доходная Учетная запись".  <a href='%1'>Нажмите здесь</a>, если вы хотите настроить финансовый тип для вашего сайта.

en: There are no jobs configured.
ru: Настроенные задания отсутствуют.

en: There are no live contribution records to display.
ru: Нет активных записей взносов для показа.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Не введены виды членства. Вы можете <a href='%1'>add one</a>.

en: There are no memberships on record for you.
ru: В ваших записях нет членств.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
ru: Нет открытых дел, по которым в ближайшие две недели запланированы действия. Используйте %1, чтобы расширить область поиска.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ru: Нет открытых дел с мероприятиями, запланированными на ближайшие две недели. Для расширения условий поиска используйте команду <a href="%1">Найти дела</a>.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
ru: Нет введенных значений опций. Вы можете <a href="%1">добавить один</a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: На этой странице взносов еще нет предлагаемых премий. Вы можете <a href='%1'>add one</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
ru: Нет групп публичных списков рассылок для просмотра.

en: There are no records selected for Print.
ru: Не выбрано записей для печати.

en: There are no records selected.
ru: Не выбрано ни одной записи.

en: There are no rules currently set.
ru: В данный момент не задано ни одного правила.

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ru: На данний момент никаких правил не установленно. Используйте форму 'Добавить правило ассоциации' для добавления правила.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
ru: Вам не поручено никаких запланированных действий.

en: There are no scheduled job log entries.
ru: Записей в журнале для запланированных заданий не найдено.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ru: Не введены типы опросов. <a href='%1'>Вы можете добавить</a>

en: There are no tags currently assigned to this case.
ru: В настоящий момент данному дело не назначено ни одного ярлыка.

en: There are no upcoming events.
ru: Никаких мероприятий не ожидается.

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
ru: Участники, зарегистрированные для повторяющихся мероприятий, были удалены из набора. Мероприятия с участниками будут преобразованы в автономные мероприятия, а мероприятия без регистрации будут удалены.

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
ru: Есть несколько вопросов, которые лучше разрешить до начала установки. Однако, вы всё равно можете установить программу. Смотрите подробности ниже.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
ru: Возникла ошибка обработки введённых HTML данных. Ваша деятельность малость подозрительна, работа прекращается

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
ru: С этим адресом электронной почты уже сопоставлен один из пользователей. Введите другой адрес.

en: There is an entry with the same label.
ru: Запись с таким названием уже существует.

en: There is an entry with the same value.
ru: Запись с таким значением уже существует.

en: There is no '%1' folder.
ru: Отсутствует папка '%1'.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
ru: Финансовый Тип не настроен для Дохода Отношения Учетной записи. <a href='%1'>Нажмите здесь</a>, если вы хотите настроить финансовый тип для вашего сайта.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
ru: Нет действительного статуса членства для избранных дат членств.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ru: Отсутствуют корректные настройки SMTP сервера Или пути Исходящей почты. Нажмите <a href='%1'>Управление >> Настройки Системы >> Исходящая электронная почта</a> для настройки Исходящей Почты.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ru: Отсутствуют корректные настройки SMTP сервера Или пути исходящей Почты. Нажмите <a href='%1'>Управление >> Настройки Системы >> Исходящая электронная почта</a> для настройки Исходящей Почты.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
ru: Отсутствуют действительные настройки электронной почты по умолчанию для домена. Вы можете настроить здесь <a href='%1'>Настроить email отправителя.</a>

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
ru: Отсутствуют корректные настройки пути исходящей почты. Нажмите <a href='%1'>Управление >> Настройки Системы >> Исходящая электронная почта</a> для настройки сервера исходящей почты.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
ru: Отсутствуют корректные настройки smtp сервера. Нажмите <a href='%1'>Управление >> Настройки Системы >> Исходящая электронная почта</a> для настройки SMTP Сервера.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
ru:  На этом событии осталось свободное места для %1 участника (ов).

en: There was a problem verifying that this site is available on the public Internet.
ru: Есть проблема верификации, что этот сайт доступен в открытом интернете.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ru: Произошла ошибка при создании правила объединения. Пожалуйста проверьте настройки базы данных и попробуйте снова. Если вы продолжаете получать это сообщение об ошибке попробуйте переустановить CiviMember.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ru: Произошла ошибка при удалении правила объединения. Проверьте настройки базы данных и попробуйте снова. Если вы продолжаете получать это сообщение об ошибке попробуйте переустановить CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ru: Произошла ошибка при удалении правила объединения. Проверьте настройки базы данных и попробуйте снова. Если вы продолжаете получать это сообщение об ошибке попробуйте переустановить CiviMember Roles Sync .

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ru: Произошла ошибка при получении правила объединения для редактирования. Пожалуйста, проверьте настройки базы данных и попробуйте снова. Если вы продолжаете получать это сообщение об ошибке попробуйте переустановить CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ru: Произошла ошибка при получении правила объединения для редактирования. Проверьте настройки базы данных и попробуйте снова. Если вы продолжаете получать это сообщение об ошибке попробуйте переустановить CiviMember Roles Sync.

en: There was an error in your request
ru: В вашем запросе обнаружена ошибка

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
ru: Произошла ошибка. Членства CiviMember и роли Drupal не могут быть синхронизированы.

en: There was some problem updating the billing details.
ru: Произошла проблема при обновлении платежных данных.

en: There were no contributions during the selected year.
ru: У выбранном году не было взносов.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
ru: Эти опции множественного выбора разделяют следующие настраиваемые поля: %1

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
ru: Они разработаны и внесены членами сообщества CiviCRM. Рассмотрите возможность добавления в меню Поиска любых настраиваемых поисков, которыми вы часто пользуетесь (через Управление > Настройка Данных и Экраны >  Меню Навигации). После того как новые настраиваемые поиски станут доступны, их можно будет просмотреть (и установить, если они окажутся полезны) через Управление > Настройки Системы > Управление Расширениями.

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
ru: Эти ограничения имеются поскольку, когда избиратель подписывается на множественные членства, при использовании ценового набора, создается единая регулярная запись оплаты, которая охватывает все платежи для выбранных членств.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
ru: Эти необязательные модули предоставляют больше инструментов для взаимодействия с теми, кто вас поддерживает, и их привлечения.

en: These records have been filled in with the imported data.
ru: Эти поля заполнены импортированными данными.

en: These records have been replaced with the imported data.
ru: Эти записи были заменены импортированными данными.

en: These records have been updated with the imported data.
ru: Эти поля обновлены импортированными данными.

en: These records have not been imported.
ru: Эти записи не импортированы.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
ru: Эти отношения отключены ИЛИ их дата окончания прошла.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
ru: Эти установки служат для настройки свойств модуля CiviEvent. Прежде чем модифицировать значения, установленные по умолчанию, ознакомьтесь с документацией %1 и удостоверьтесь в том, что вы правильно понимаете их смысл.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
ru: Эти настройки определяют переменные CMS, что используются с CiviCRM.

en: They can not be Exported
ru: Они не могут быть Экспортированы

en: Third
ru: Третий

en: This %1 onwards
ru:  %1 и далее

en: This CiviCRM profile field is view only.
ru: Этот профиль CiviCRM открыт только на чтение

en: This Invoice ID already exists in the database.
ru: Такой ИН счёта уже существует в базе

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
ru: Эта подпись уже существует в базе данных для выбранного типа контактов.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Label.
ru: Эта метка уже используется в базе данных для этой группы опций. Выберите другую.

en: This Option is already full for this event.
ru: Эта опция для события уже заполнена.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
ru: Этот участник привязан ко взносу. У вас должно быть право «удалять в CiviContribute», чтобы удалить эту запись.

en: This Title already exists in Database.
ru: Этот заголовок уже есть в базе данных.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
ru: Транзакция с таким ИН уже существует в базе данных. Включите номер счёта для проверки.

en: This Value already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
ru: Это значение уже есть в базе данных для группы опций. Выберите другое значение

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие невозможно отменить.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
ru: Основной адрес контакта не содержит данные по широте/долготе и не может быть отображен на карте.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
ru: Этот адрес разделен с %1 записей контактов. Изменение этого адреса автоматически обновит общий адрес этих контактов.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
ru: Это касается еженедельных, месячных и ежегодных платежей.

en: This campaign is active from
ru: Эта кампания активна с

en: This contact does not belong to any groups.
ru: Этот контакт не принадлежит ни к одной группе.

en: This contact does not currently belong to any groups.
ru: Этот контакт сейчас не принадлежит ни одной из групп.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
ru: Этот контакт в настоящее время не принадлежит ни к одной смарт группе.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
ru: Обещанный платёж этого контакта на сумму %2, запланированный на %3, не завершён или просрочен. <a href="%1">Щелкните здесь, чтобы ввести обещанный платёж</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
ru: Этот контакт уже был определён на это событие

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
ru[0]: Этот контакт имеет запись адреса, которая разделена с 1 другим контактом.
ru[1]: Этот контакт имеет запись адреса, которая разделена с %count других контактов.
ru[2]: Этот контакт имеет запись адреса, которая разделена с %count других контактов.
ru[3]: Этот контакт имеет запись адреса, которая разделена с %count других контактов.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
ru: Некоторые обещанные платежи этого контакта не завершены или просрочены. <a href="%1">Щелкните здесь, чтобы просмотреть вкладку обещаний</a>, и проверьте, не должен ли этот взнос быть задействован как обещанный платёж.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
ru: Этот контакт является особенным для контактной информации, связанной с установкой CiviCRM для этого домена. Никому не разрешается удалять его, так как данная информация используется для особых системных целей.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
ru: Такое название типа контакта уже существует в базе данных. Название типа контакта должно быть уникальным.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
ru: Эта страница взноса была сконфигурирована для взносов от имени некоторой организации, а выбранный профиль соответствующего типа или отключен, или отсутствует.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
ru: Эта страница взноса поддерживает раздельные взносы и оплату членства. Этот плагин %1 пока не поддерживает несколько одновременных платежей либо отключена опция "Выполнять денежные переводы в реальном времени". Свяжитесь с администратором сайта и сообщите ему об этой ошибке.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
ru: У этого спонсора должен быть корректный адрес электронной почты (и не должен стоять флаг «Не слать Email».

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ru: Этот адрес е-mail включен в автоматизированые квитанции взносов. Это должен быть подходящий почтовый ящик контакта для запросов о доставке/исполнении премий.

en: This event allows for
ru: Это событие разрешено для

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
ru: Это событие нельзя удалить из-за связанных с ним записей участников. Если вы хотите удалить это событие, вы сначала должны найти участников, связанных с ним, и удалить их. Вы можете использовать <a href='%1'> CiviEvent >> Страница поиска участников </a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
ru: На участие в этом мероприятии в данный момент зарегистрировано максимальное число участников (%1). Тем не менее, с помощью этой формы вы можете преодолеть данный лимит и зарегистрировать дополнительных участников.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
ru: На этом мероприятии осталось только %1 мест. Если вы продолжите и зарегистрируете больше %1 человек (включая самого себя), то вся группа будет внесена в лист ожидания. Чтобы избежать этого, сократите число регистрируемых вами человек до %1.

en: This event is currently full.
ru: На это событие сейчас заняты все места.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
ru: На это событие заняты все места, но. вы можете зарегистрироваться в лист ожидания. Мы уведомим вас, если появятся места.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ru: На этом событии нет свободных мест. Вы регистрируетесь в лист ожидания. Если места появятся - мы вас уведомим.

en: This event is full.
ru: Это мероприятие заполнено.

en: This event registration can not be transferred or cancelled. Contact the event organizer if you have questions.
ru: Регистрация на это событие не может быть отменена или передана другому лицу. Свяжитесь с организаторами, если у Вас есть вопросы.

en: This feature is not currently available.
ru: Эта функция сейчас недоступна

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
ru: Эта функция требует PHP версии %1 или выше

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
ru: Это средство требует, чтобы для параметра 'Разрешить регистрацию пользователя' в разделе Глобальная конфигурация Joomla >> Системные настройки было установлено значение 'Да'.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
ru: Для того чтобы позволить посетителям создавать учетные записи (как с одобрением администратора, так и без него), это средство опирается на пользовательские настройки Drupal. Возможно, понадобится включить или отключить опцию 'Проверка через электронную почту'.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
ru: Эту возможность НЕ СЛЕДУЕТ активизировать для производственных площадок.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
ru: Это поле позволяет вам изменять некоторые сеансы, пропускать праздники, создавать промежутки в последовательности по другим причинам.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
ru: Это поле неактивно и не будет отображаться на форме профиля.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
ru: Это поле не активно и не будет отображаться на форме редактирования.

en: This field is required.
ru: Это - необходимое для заполнения поле.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
ru: Это поле только для просмотра и не будет отображаться на форме профиля.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
ru: Это поле установлено только для просмотра и не будет отображаться на форме редактирования.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
ru: Этот финансовый вид будет относится к платежам, осуществленными участниками при онлайн регистрации. При использовании цены, установленной ниже, обратите внимание, что запись взноса будет иметь этот финансовый формат, однако, позиции продукта будут обрабатываться, используя фактические финансовые типы, выбранные для конкретной позиции прайс-листа.

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
ru: Этим флагом чаще всего помечают адрес электронной почты, на который не доходят письма. Если вы используете CiviMail, то адреса, с которых часто возвращаются письма, автоматически отключаются. До тех пор, пока они помечены как отключенные, почта на них не отправляется. Отключить адрес можно и вручную, но помните, что пока электронный почтовый ящик отключен, на него не будут поступать сообщения.

en: This form <strong>will send email</strong> to contacts only in certain circumstances:
ru: Эта форма <strong> отправит <strong>e-mail контактам только в некоторых случаях:

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
ru: Эту функциональность нельзя активизировать в многоязычных инсталляциях.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
ru[0]: В этой группе %count контакт.
ru[1]: В этой группе %count контакта.
ru[2]: В этой группе %count контактов.
ru[3]: В этой группе %count контактов.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
ru: Данный пакет инсталляции может быть использован только для Drupal версии CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
ru: Данный пакет инсталляции может быть использован только для WordPress версии CiviCRM.

en: This is a TEST transaction
ru: Это ТЕСТОВАЯ транзакция

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to %1.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и ваш статус изменён на %1.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong> %1</strong>.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и ваш статус изменён на <strong>%1.</strong>

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong>registered<strong>.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и ваш статус изменён на <strong>Зарегистрирован</strong>

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong>waitlisted</strong>.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и ваш статус изменён на <strong>В листе ожидания</strong>

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to registered.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и изменили ваш статус на Зарегистрирован.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to waitlisted.
ru: Подтверждаем, что мы получили вашу регистрацию и ваш статус изменён на В листе ожидания.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
ru: Это - многоязычная установка. Она имеет некоторые схематические отличия по сравнению со стандартными установками CiviCRM. Пожалуйста для <a href="%1">refer to the documentation</a> деталей.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
ru: Это предпросмотр продукта таким, каким он будет выгляеть на вашей странице(ах) Взносов.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
ru: Это предварительный просмотр вашей личной страницы кампании в поддержку

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
ru: Это напоминание о вашем следующем обещанном платеже, срок которого — %1.

en: This is a required field
ru: Это обязательное поле

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
ru: Это тестовое сообщение. Никаких реальных финансовых транзакций не произошло.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
ru: Это составленный автоматически ответ от непосещаемого почтового ящика. Любые вопросы отправляйте на контактный адрес электронной почты, указанный на нашем Web-сайте.

en: This is an invitation to complete your registration that was initially waitlisted.
ru: Это приглашение завершить регистрацию,  на которую Вы записаны в лист ожидания

en: This is case is currently assigned to %1.
ru: Это дело сейчас назначено %1.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
ru: Фактическое число участников отображается для событий, которые используют поля ценовых наборов для увеличения числа участников до максимально возможного предела. Например, во время регистрации на участие в благотворительном обеде кто-то может выбрать 'Столик на 8 человек'. Такая регистрация увеличит фактическое число участников на 8, хотя в результатах поиска будет отображена только одна запись участника.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
ru: Возможно, причину следует искать в ваших настройках исходящих email (Управление CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; Исходящие Email), ИЛИ email-адресе From, который связан с вашей страницей взноса или мероприятия. Возможные причины:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ru: Это РЕАЛЬНЫЙ <strong>путь к сертификату First Data</strong>, связанный с вашей учетной записью First Data.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это РЕАЛЬНЫЙ <strong>ИН клиента Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это РЕАЛЬНЫЙ <strong>пин-код с SSL-защитой для Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это РЕАЛЬНЫЙ <strong>ИН пользователя Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ru: Это РЕАЛЬНОЕ <strong>название хранилища First Data</strong>, связанное с вашей учетной записью First Data (это номер файла сертификата без расширения).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
ru: Это РЕАЛЬНЫЙ <strong>идентификатор пользователя eWAY</strong>, связанный с вашей учетной записью eWAY.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
ru: Это ТЕСТ %1, предназначенный исключительно для тестирования.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ru: Это ТЕСТОВЫЙ <strong>путь к сертификату First Data</strong>, связанный с вашей учетной записью First Data.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это ТЕСТОВЫЙ <strong>ИН клиента Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это ТЕСТОВЫЙ <strong>пин-код с SSL-защитой для Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ru: Это ТЕСТОВЫЙ <strong>ИН пользователя Elavon</strong>, связанный с вашей учетной записью Elavon.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ru: Это ТЕСТОВОЕ <strong>название хранилища First Data</strong>, связанное с вашей учетной записью First Data (это номер файла сертификата без расширения).

en: This is the communication language. If there are template translation or tokens, they will be localized accordingly. By default, the system default language will be used.
ru: Это язык коммуникации. Если есть переводы шаблонов или маркеры, они также должны быть переведены. По умолчанию, будет использоваться дефолтный язык.

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
ru: Это первый шаг в создании новой Страницы Взносов онлайн. Вы можете создать одну или более разных Страниц Взносов для разных целей, аудиторий, кампаний, т.п. Каждая страница может иметь свое собственное вводное сообщение, преднастраиваемые суммы взносов, настраиваемые поля збора данных, т.п.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
ru: Это заголовок, который увидят пользователи, выбрав шаблон события для создания клона нового события. Он НЕ является заголовком самого события.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
ru: Эта метка отображается в списке сборов на мероприятие. При использовании набора цен эта метка будет заголовком для раздела, который содержит поля прайс-листа.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
ru: Это место используется для  %1  других мероприятий. Редактирование информации о месте событий изменит значения для всех событий.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
ru: Потери информации могут быть значительны, а отменить операцию нельзя.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
ru: Это значит, что потери информации могут быть значительны, а отменить операцию нельзя. Прежде чем принимать окончательно решение, ознакомьтесь с информацией о расширении.

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
ru: Этот статус членства невозможно удалить, так как с этим статусом есть активные членства.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
ru: Этот вид членства не может быть удален по следующим причинам:

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ru: Это членство будет автоматически обновляться каждые %1 %2(s).

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ru: Это членство будет автоматически продлеваться каждые %1 %2().

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
ru: Это членство будет автоматически обновляться каждые %1 %2.

en: This membership will be renewed automatically.
ru: Это членство будет продлеваться автоматически.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
ru: Это сообщение отображается на странице с информацией о мероприятии и странице регистрации мероприятия, когда для мероприятия не осталось свободных мест И разрешен список ожидания.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
ru: Это сообщение выводится %1 в верхней части формы cказать другу. Вы можете включать метки HTML для добавления ссылок или форматирования.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
ru: В этом сообщении - неправильный тэг %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
ru: в этом сообщении нет обязатального тэга - {%1}: %2

en: This operation cannot be undone.
ru: Эту операцию нельзя отменить.

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
ru: Эта группа опций зарезервирована для системного использования. Вы не можете добавить или удалить варианты из этого списка.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
ru: Этот параметр должен быть установлен самим контактом, если он не хочет получать от вашей организации общую почту (для этого служит отписка от рассылки CiviMail). Не меняйте его без необходимости, поскольку он заменяет заданное контактом предпочтение.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
ru: Эта опция не рекомендуется для большого импорта. Вместо этого используйте скрипт командной строки

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
ru: Эта страница включает профиль с полями членства - но блок членств НЕ включен. Пожалуйста, свяжитесь с администрацией сайта.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ru: Сейчас эта страница сработает в <strong>тестовом режиме</strong>. Если это - платное событие с оплатой по картам, транзакции будут отосланы на тестовый сервер вашего платёжного оператора. <strong>Никаких реальных финансовых транзакций проводиться не будет. Однако, в базе будет создана или изменена запись контакта и сохранена запись о взносе. Используйте очевидные тестовые имена, чтобы потом можно было их проверить и удалить.</strong> Обратитесь к документации вашего платёжного оператора за информацией о значениях для использования с номером кредитной карточки, кодом безопасности, почтовым индексом, т.п.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ru: Эта страница сейчас работает в <strong>Тестовом режиме</strong>. Транзакции будут переданы тестовому серверу вашего платёжного оператора. <strong>Никаких активных финансовых транзакций не будет передано. Но, будет создана или обновлена запись контакта, а также в базе данных будет сохранена тестовая запись взноса. Используйте очевидные тестовые имена контактов, чтобы вы могли просматривать и удалять эти записи при необходимости. Тестовые взносы не будут видны на закладке Взносов, но их можно просмотреть, проведя поиск 'Тестовых Взносов' в форме поиска CiviContribute.</strong> Обращайтесь к документации вашего платёжного оператора за информацией о значениях для проверки номера кредитной карточки, кода безопасности, почтового индекса и т.д.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
ru: Эта страница не связана со личной страницей кампании, которую вы только что посетили. Но и здесь вы можете сделать взнос.

en: This page lists all case records for %1.
ru: Эта страница содержит все записи дел для %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
ru: Здесь перечислены все мероприятия, на которых %1 регистрировался(-ась) с момента запуска.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
ru: На этой странице выведены все гранты %1 с самого начала.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ru: Этот номер телефона включен в автоматизированые квитанции взносов. Это должен быть подходящий телефонный номер для запросов о доставке/исполнении премий.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
ru: Этот ценовой набор задействован на перечисленных ниже страницах взносов. Для изменения или удаления ценового набора щелкните мышью на заголовке страницы взноса.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
ru: Этот набор цен используется шаблоном (шаблонами) мероприятий, которые перечислены ниже. Нажмите на заголовок шаблона мероприятия, чтобы изменить или удалить набор цен.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
ru: Этот ценовой набор задействован в перечисленных ниже мероприятиях. Для изменения или удаления ценового набора щелкните мышью на заголовке мероприятия.

en: This profile does not have the map feature turned on.
ru: В этом профиле не включена функция указания местоположения.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
ru: Этот профиль настроен для "%1" типа контактов. Он не может использоваться для редактирования контактов дургого типа.

en: This profile is currently used for %1.
ru: Этот профиль используется для %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
ru: Этот профиль больше не содержит поле "%1"! Все ссылки на поле были удалены.

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
ru: Этот запрос можно применить и к другой базе данных, однако она должна находиться на том же сервере баз данных, а пользователю базы данных CiviCRM должно быть дано право на выборку данных (и любые другие права, требуемые для выполнения запроса).

en: This record was modified by another user!
ru: Эта запись была изменена другим пользователем!

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
ru: Этот регулярный взнос связан с автопродлением членства. Если вы отмените его, то связанное членство больше не будет продлеваться автоматически. Но это не повлияет на текущий статус членства.

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
ru: Эта версия позволяет вам смотреть и редактировать наборы пользовательских полей с множественными записями в формате таблицы, который может быть более удобным в некоторых случаях. Вы можете попробовать этот формат, перейдя в Управление > Пользовательские Данные и Экраны > Пользовательские Поля. Щелкните на Настройки для набора пользовательского поля и измените Стиль Отображения на "Закладки с Таблицами".

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
ru: Этот выпуск меняет способ, которым анонимные регистрации мероприятия сопоставляют участников с существующими контактами. По умолчанию, все участники мероприятия будут сопоставляться с существующими лицами при использовании Неконтролируемого правила, даже если разрешены множественные регистрации с тем же адресом электронной почты. Однако, теперь вы можете выбрать другое правило сопоставления, чтобы использовать для каждого мероприятия. Пожалуйста, просмотрите ваши мероприятия, чтобы  убедиться, что вы выбирали подходящее правило сопоставления и собрали для него достаточно информации, чтобы они сопоставляло контакты.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
ru: Для оптимизации производительности сканирования дедупликации, это зарезервированное правило было предварительно настроено с согласованными полями . Это согласовывается в:

en: This rule set is already exist in data base.
ru: Этот набор правил уже существует в базе данных.

en: This scheduled job does not have any log entries.
ru: Для этого запланированного задания не найдено ни одной записи в журнале.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
ru: Эта страница, в частности,  полезна для управления событиями с включенной опцией Лист Ожидания и/или процессом подтверждения заявки на регистрацию. Для того чтобы воспользоваться этими возможностями, вам необходимо вначале активизировать соответствующие статусы участников (Управление &raquo; CiviEvent &raquo; Статусы участников).

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
ru: На этом экране представлен список записей журнала последних 1000 запланированных заданий.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
ru: Эта страница отображает все личные страницы кампаний, созданные в системе, и позволяет администратору просматривать их и изменять их статус.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
ru: Эта страница отображает текущее меню навигации CiviCRM для вашего сайта в виде древовидной структуры. Элементы меню верхнего уровня размещены по вертикали. Щелкните на треугольнике слева от любого элемента верхнего уровня, чтобы развернуть соответствующую 'ветвь' и просмотреть подчиненные элементы меню. Помните, что некоторые из отображаемых здесь элементов меню не будут видимы в фактической строке меню у верхнего края каждой страницы CiviCRM. Пользователи увидят только те элементы меню, на которые у них есть права. Кроме того, будут скрыты элементы меню, связанные с отключенными модулями.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
ru: Эта настройка приводит к перенаправлению всех запросов к страницам онлайн-взносов / членств / мероприятий и администрирования CiviCRM на адреса URL по защищенному протоколу SSL (https).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
ru: Эта настройка игнорируется, если профиль внедрен в форму онлайн-взноса, заявки на членство или регистрации мероприятия. В таком случае совпадение контактов всегда приводит к связыванию транзакции к совпадающему контакту.</p>

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
ru: Эта опция проверит SSL сертификат при установлении безопасного HTTPS соединения для платёжных операторов.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
ru: Должен соответствовать <a href="%1">"Каталогу для расширений CiviCRM"</a> ("%2").

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
ru: Эта система включала устаревший, небезопасный сценарий (%1). Файл был автоматически удален.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
ru: Эта система включала устаревший, небезопасный сценарий (%1). Пожалуйста, удалите его.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
ru: Эта сводная таблица <strong>Сумм по грантам</strong>. В неё включены ярлыки для просмотра сведений по гранту для часто используемых периодов поиска. Щёлкните 'Статус гранта', чтобы увидеть список контактов с данным статусом гранта. Чтобы задать собственные критериев поиска щёлкните <a href='%1'>Найти гранты</a>. Можно искать по имени контакта, сумме, типу гранта и других критериям.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
ru: Эта таблица предоставляет сводку <strong>действий по подаче заявок и обновлении членства</strong>. Она также содержит ссылки для просмотра сведений по этим часто используемым критериям поиска. Для того чтобы выполнить поиск по своим уникальным критериям, щелкните <a href='%1'>Найти членов</a>. Поиск можно организовать по имени, виду, статусу члена или по диапазону дат подачи заявок на членство.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
ru: Этот заголовок и представленное ниже описание будут показаны пользователям в списке отчетов, когда они выберут пункт меню 'Список отчетов'. Заголовок должен отражать основные критерии отчета. ПРИМЕР: Отчет о действиях - Текущий месяц.

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
ru: Это название уже ассоциируется с выбранным видом действий. Пожалуйста, укажите уникальное название.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
ru: Это название уже ассоциируется с выбранной кампанией и действием. Пожалуйста, укажите уникальное название.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
ru: Это заглавие показано пользователям в списках настраиваемого поиска.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
ru: Это название будет отображаться в верхней части страницы. <br /> Пожалуйста, используйте только буквы, пробелы, дефисы и тире в Названии.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
ru: Это заглавие будет показано наверху страницы подтверждения благодарности/трансакции.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
ru: Этот заголовок будет показан вверху страницы благодарности.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
ru: Этот тэг может использоватся только в контексте рассылки (основная часть, заголовок, нижняя часть)..

en: This username is currently available.
ru: Эта функция сейчас недоступна

en: This username is taken.
ru: Это имя пользователя занято.

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
ru: Это значение избрано по умолчанию при добавлении нового адреса контакта.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
ru: Данная версия CiviCRM может быть использована только с Drupal версий 6.x и 7.x. Пожалуйста, убедитесь, что '%1' существует если вы используете Drupal 7.0 или более позднюю версию.

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
ru: Это также удалит данную награду со всех страниц взносов, в которые она была включена.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
ru: За этим последует удаление данных из CiviCRM. Вы уверены?

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
ru: Это немедленно удалит файл %1. Это действие нельзя будет отменить.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
ru: Это снова сделает вашу CiviCRM одноязычной. ВСЕ ДАННЫЕ, СВЯЗАННЫЕ С ЯЗЫКАМИ, КРОМЕ ЯЗЫКА ПО УМОЛЧАНИЮ, БУДУТ УДАЛЕНЫ (будет сохранён только этот язык).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
ru: Будет обновлен список дубликатов. Нажмите кнопку OK, чтобы продолжить.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
ru: Это приведет к удалению формата из всех использующих его шаблонов сообщений. Хотите продолжить?

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
ru: Это запустит процесс слияния пакетов в перечисленных дубликатах. Операция будет выполняться в безопасном режиме - только записи без прямых конфликтов данных будут объединены. Нажмите OK чтобы продолжить, если вы уверены, что вы хотите выполнить эту операцию.

en: This will write to the database. Continue?
ru: За этим последует запись в базу данных. Продолжить?

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
ru: Вам было бы интересно обратить внимание на это мероприятие. Я собираюсь присутствовать.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
ru: Вам было бы интересно узнать об этой организации и помочь их делу. Я считаю, что они занимаются важной работой.

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
ru: Разделитель групп разрядов не может совпадать с десятичным знаком.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
ru: Разделитель тысяч не может быть пустым. Вы можете использовать пробел, как разделитель.

en: Three
ru: Три

en: Threshold
ru: Порог

en: Thumbnail
ru: Уменьшенная картинка

en: Thumbnail URL
ru: Ссылка (URL) для иконки

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
ru: Тибетский; Центральный тибетский

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Time
ru: Время

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Time Limit
ru: Ограничения по времени

en: Time is required for this format.
ru: Время — обязательное поле для данного формата.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
ru: Лимит времени <strong>в часах</strong> для подтверждения/завершения регистрации участниками с любым из статусов ожидания. Для отключения этой функции введите 0 (или оставьте это поле пустым).

en: Timezone
ru: Временная зона

en: Tip
ru: Совет

en: Tip: Managing waitlisted participants
ru: Подсказка: Управление участниками, внесенных в лист ожидания

en: Title
ru: Заголовок

en: Title (link)
ru: Заголовок (ссылка)

en: Title (plain)
ru: Заголовок (обычное)

en: Title - New Membership
ru: Заголовок - новое членство

en: Title - Renewals
ru: Заголовки - обновления

en: Title Text Color
ru: Цвет текста заглавия

en: Title and Format
ru: Заголовок и Формат

en: Title and Settings
ru: Название и настройки

en: Title for Confirmation page.
ru: Заголовок страницы подтверждения.

en: Title for Premiums section
ru: Заголовок для Premiums section

en: Title for ThankYou page.
ru: Заголовок страницы с благодарностью

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
ru: Заглавие для раздела Почетных Лиц (напр. &quot;Honoree Information&quot;).

en: Title is a required field.
ru: Заголовок — обязательное поле.

en: Title not Set
ru: Заглавие не установлено

en: Title of the Campaign.
ru: Заголовок кампании

en: Title of the mailing
ru: Заголовок рассылок

en: Title of the survey.
ru: Заголовок опроса.

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
ru: Заглавие для вершины раздела Премий.

en: To
ru: Кому

en: To Be Paid
ru: К оплате

en: To Email
ru: По e-mail

en: To First Name
ru: По имени

en: To Last Name
ru: По фамилии

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
ru: Чтобы добавить поле в эту форму, перетащите элемент или дважды щелкните по нему  из списка справа.

en: To add reports to your dashboard:
ru: Чтобы добавить отчеты на вашу панель:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
ru: Для того чтобы позволить пользователям просматривать список участников, установите это поле как 'Имя' (перечень одних только имен), 'Имя и Email' или 'Имя, статус и дата регистрации'.

en: To be paid in
ru: Должно быть оплачено в

en: To cancel automatic renewal:
ru: Отменить автоматическое продление членства

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
ru: Для очистки обеих папок добавьте <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
ru: Для завершения процесса и подтверждения вашей подписи выполните инструкции по активации, отправленные на указанный вами адрес электронной почты.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
ru: Чтобы отключить раздел суммы взносов, вам нужно сначала отключить опцию раздельной оплаты членства в настройках членства.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
ru: Для отображения в верхней части страницы листинга отслеживания стека добавьте <em>%1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
ru: Для очистки кэша шаблона (папка civicrm/templates_c) добавьте <em>%1</em>

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
ru: Для активизации одобрения участия в мероприятии необходимо активизировать следующие состояния:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
ru: Для активизации управления списком ожидания мероприятия необходимо активизировать следующие состояния:

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
ru: Чтобы удостовериться, что все ваши группы настраиваемых данных доступны для просмотра,  вам может понадобиться добавить следующий ключ (ключи) в матрицу db_prefix в вашем файле settings.php: '%1'.

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ru: Чтобы отфильтровать сотрудников или отношения, пожалуйста, выберите сотрудников и отношения из списка полей.

en: To find out more about this event, go to:
ru: Чтобы узнать больше об этом мероприятии, перейдите сюда:

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
ru: Чтобы вывести подпанель отчета, перетащите мышью нужную подпанель из списка "Доступные подпанели" в один из столбцов (рекомендуем использовать для этого правый столбец).

en: To make a contribution, go to:
ru: Чтобы сделать взнос, перейдите сюда:

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
ru: Для удаления временно загруженных файлов (папка civicrm/upload) добавьте <em>%1</em>

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
ru: Чтобы искать по конкретным видам местоположений (например, Дом, Работа...), выберите одну или несколько опций.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
ru: Для отправки Массовых SMS вам необходимо иметь действительную группу получателей - или хотя бы одну группу, которая является Списком Рассылки

en: To the user
ru: Пользователю

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
ru: Чтобы увидеть итоги, выберите, пожалуйста, все ИН действия, даты и продолжительность.

en: To:
ru: По

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle fullscreen
ru: Переключить во весь экран

en: Tokens
ru: Маркеры

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонганский (острова То́нга)

en: Too many matching results
ru: Слишком много соответствующих результатов

en: Top Donors Report
ru: Отчет о топ-спонсорах

en: Top Margin
ru: Верхнее поле

en: Top Padding
ru: Верхнее поле

en: Top level
ru: Верхний уровень

en: Total Amount
ru: Сумма всего

en: Total Amount (Contributions)
ru: Итоговое Количесво (Взносы)

en: Total Amount (Soft Credits)
ru: Общая сумма (льготные кредиты)

en: Total Amount Contributed
ru: Общее Количесво Внесенных Взносов

en: Total Amount Paid
ru: Сумма всех сделанных выплат

en: Total Committed
ru: Всего Передано

en: Total Contacts
ru: Всего контактов

en: Total Contributions
ru: Всего взносов

en: Total Donors
ru: Всего спонсоров

en: Total Members
ru: Всего участников

en: Total No Pledges
ru: Всего Без Залогов

en: Total Number of Cases
ru: Общее число дел

en: Total Number of Countries
ru: Общее число стран

en: Total Opens
ru: Всего просмотров

en: Total Paid
ru: Всего выплачено

en: Total Participant(s) added to event: %1.
ru: Всего добавлено участников к событию: %1.

en: Total Participants
ru: Всего участников

en: Total Participants : %1
ru: Всего участников: %1

en: Total Payment
ru: Сумма платежей

en: Total Payments Made
ru: Сумма сделанных платежей

en: Total Pledge Amount
ru: Полная сумма обещания

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
ru: Полная сумма обещания должна быть больще нуля.

en: Total Pledged
ru: Сумма обещанного

en: Total Pledges
ru: Всего обещаний

en: Total Price
ru: Суммарная цена

en: Total Primary Contact(s)
ru: Всего основных контактов

en: Total Received
ru: Всего получено

en: Total Recipients:
ru: Всего получателей:

en: Total Reserve
ru: Общее резервирование

en: Total Row(s)
ru: Всего строк

en: Total Rows
ru: Всего строк

en: Total Selected Activities: %1
ru: Всего выбрано действий: %1

en: Total Soft Credit Amount
ru: Общая Сумма льготных кредитов

en: Total Tax Amount
ru: Итого налогов

en: Total amount entered
ru: Введенная сумма

en: Total amount expected
ru: Ожидаемая сумма

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
ru: Общая сумма, которую вы хотите собрать для этой кампании.

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
ru: Сумма заданных ниже количеств не совпадает с ожидаемой суммой пакета.

en: Total number of contact records created or modified during the import.
ru: Количество созданых или измененных записей контактов во время импорта.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
ru: Общее количество платежей, которые нужно сделать. Установить в 0, если нет конечного платежа, то есть не установлена даты окончания.

en: Total number of rows imported successfully.
ru: Число успешно импортированных строк.

en: Total number of rows in the imported data.
ru: Всего строк в файле импорта.

en: Total reserved contacts should be a positive number
ru: Общее число выбранных контактов должно быть положительным числом

en: Total reserved per interviewer
ru: Общее число зарезервированных на интервьюера

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
ru: Всего строк (записей действий) в загруженном файле.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
ru: Количество рядов (записей о взносах) в загруженном файле.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
ru: Всего рядов (записей о членстве) в загруженном файле.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
ru: Итого количество строк (записей участников) в загруженном файле.

en: Total rows to be imported.
ru: Всего строк для импорта.

en: Totals
ru: Всего

en: Totals (all types)
ru: Суммы (все виды)

en: Totals Only
ru: Только суммы

en: Touched Activity
ru: Затронутое действие

en: Touched Contact
ru: Затронутый контакт

en: Track Opens?
ru: Отслеживать открытия?

en: Track URLs?
ru: Отслеживать URLы?

en: Track replies using VERP in Reply-To header
ru: Отслеживание ответов с использованием VERP в заголовке Ответа

en: Trackable Opens
ru: Открытия с отслеживанием

en: Trackable Replies
ru: Ответы с отслеживанием щелчков

en: Trackable URLs
ru: Ccылки с отслеживанием щелчков

en: Trans #
ru: # Транзакции

en: Transaction #
ru: # Транзакции

en: Transaction Date
ru: Дата транзакции

en: Transaction Fee
ru: Плата за транзакцию

en: Transaction ID
ru: ИН транзакции

en: Transaction ID already exists in Database.
ru: Транзакция с таким ИН уже существует в базе данных.

en: Transaction ID must be unique within the database
ru: ID транзакции должен быть уникальным для базы данных.

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
ru: ИН транзакции должны быть уникальными. Введите номер учетной записи для проверки.

en: Transactions
ru: Транзакции

en: Transfer
ru: Передать

en: Transfer Registration
ru: Передать регистрацию другому лицу

en: Transfer or Cancel
ru: Передать или отменить

en: Transfer or Cancel Registration
ru: Передача или отмена регистрации

en: Transfer or cancel your registration:
ru: Передать или отменить вашу регистрацию:

en: Transferred to Contact ID
ru: Передано контакту с ID

en: Try "Search All or by Date Range".
ru: Не можете найти событие ? Попробуйте применить "Поиск всех записей или по диапазону дат"

en: Try a different spelling or use fewer letters.
ru: Попробуйте другое написание или используйте меньше букофф.

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Twi
ru: Чви

en: Two
ru: Два

en: Type
ru: Вид

en: Type of Data
ru: Тип данных

en: UF Group Created Date
ru: Дата создания UF группы

en: UF Join ID
ru: ИД Присоедениения UF

en: UF Match ID
ru: ИД Сопоставления UF

en: URL Click-through tracking
ru: Отслеживание прощелкивания URL

en: URL for this Page
ru: URL на домашнюю страницу

en: URL is not set for this payment processor
ru: URL сайта не задан для этого платёжного оператора

en: URL of the location for uploaded image files.
ru: URL каталога для загружаемых на сервер файлов изображений.

en: URL to Logo Image
ru: URL на изображение логотипа

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
ru: URL для доступа к ресурсам CiviCRM (файлы CSS, файлы Javascript, картинки, т.п.). Включить защищенные URL.

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
ru: Поиск USPS  адреса потерпел неудачу со статусом кода HTTP: %1

en: USPS Code
ru: Код USPS

en: Uighur, Uyghur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Un-subscribe Confirmation
ru: Подтверждение об отмене подписки

en: Unable to Delete
ru: Невозможно удалить

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
ru: Невозможно cоздать таблицы InnoDB.  CiviCRM требует поддержки баз MySQL InnoDB но эта возможность или не доступна иои не включена на данном сервере баз данных MySQL.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
ru: Невозможно создать временные таблицы. У данного пользователя MySQL отсутствуют привилегии CREATE TEMPORARY TABLES.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
ru: Невозможно создать триггеры. У данного пользователя MySQL отсутствуют привилегии LOCK TABLES .

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
ru: Невозможно удалить '%1'  Поле Цены - в настоящее время оно используется одним или несколькими активными мероприятиями, или взносами, или шаблонами мероприятия.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
ru: Невозможно удалить '%1' Опцию ценового поля - ее сейчас используют один или больше активных мероприятий.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
ru: Невозможно удалить '%1'  набор цен - в настоящее время он используется одним или несколькими активными мероприятиями, или страницами взносов, или взносами, или шаблонами мероприятий.

en: Unable to deliver to destintation mail server
ru: Невозможно доставить сообщение целевому почтовому серверу

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
ru: Невозможно отключить '%1' прайс - его используют одно или больше активных мероприятий, страниц взносов или взносы.

en: Unable to extract the extension.
ru: Невозможно извлечь расширение

en: Unable to file on case.
ru: Невозможно завести дело

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
ru: Не удалось загрузить файл конфигурации для заданного вида дела: '% 1'% 2.

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
ru: Невозможно заблокировать таблицы. У данного пользователя MySQL отсутствуют привилегии LOCK TABLES .

en: Unable to reach destination mail server
ru: Невозможно получить доступ к целевому почтовому серверу

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
ru: Не удалось связаться с сервером. Пожалуйста, обновите эту страницу в вашем браузере и попробуйте снова.

en: Unable to remove directory %1
ru: Невозможно удалить папку %1.

en: Unable to remove file %1
ru: Невозможно удалить файл %1

en: Unable to resolve recipient domain
ru: Невозможно определить домен получателя

en: Unassigned
ru: Не назначен

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
ru: Отмените эту отметку, если ваша страница взносов используется ТОЛЬКО для регистрации бесплатных членств, или для обработки неденежных пожертвований (мебель, оборудование и т.п.)

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
ru: Увы, но некоторые выбранные вами позиции были уже распроданы одному или более участникам.

en: Unhide
ru: Раскрыть

en: Unhold Email
ru: Разблокировать адрес электронной почты

en: Uninstall
ru: Деинсталлировать

en: Uninstall "%1"?
ru: Удалить "%1"?

en: Uninstall Error
ru: Ошибка при удалении

en: Uninstall Extension
ru: Деинсталлировать расширение

en: Unique Campaign ID.
ru: Уникальный Id кампании

en: Unique Click-throughs
ru: Уникальные нажатия

en: Unique Clicks
ru: Уникальных кликов

en: Unique ID (OpenID)
ru: Уникальный ИН (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
ru: Уникальный ИН счета из системы

en: Unique Opens
ru: Уникальных просмотров

en: Unique Replies
ru: Уникальные ответы

en: Unique Tracked Opens
ru: Уникальные отслеженные открытия

en: Unique Transaction ID
ru: Уникальный ИН транзакции

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
ru: Уникальный ИН транзакции от платёжного оператора / банка и т.д.

en: Unique internal reference ID for this contribution.
ru: Уникальный внутренний ссылочный ИН для этого взноса.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
ru: Уникальный ИН платежа для этой транзакции. Здесь будет автоматически сохраняться ИН транзакции платёжного оператора для онлайн-взноса.

en: Unique table ID
ru: Уникальный ID таблицы

en: Unit Price
ru: Цена за единицу

en: Unit of Measure
ru: Единицы измерения

en: Unit price.
ru: Цена единицы.

en: Units
ru: Единицы

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
ru: Неизвестный тип возврата: невозможно разобрать причину отказа сообщения электронной почты

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
ru: Несоответствующие строки льготного кредита (пропущено)

en: Unnamed Profile
ru: Безымянный Профиль

en: Unopened/Hidden
ru: Не открыто/Скрыто

en: Unpaid
ru: Неоплачен

en: Unreachable
ru: Недоступно

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
ru: Непонятный хук платежа (%1) в %2::%3

en: Unrecognized upgrade action
ru: Неопознанная операция обновления

en: Unrestricted
ru: незапрещенный

en: Unsafe Permission Settings
ru: Небезопасные настройки разрешения

en: Unsaved Changes
ru: Несохраненные Изменения

en: Unsubscribe
ru: Отписать

en: Unsubscribe Message
ru: Сообщение об отказе от рассылки

en: Unsubscribe Requests
ru: Запросы на отмену подписки

en: Unsubscribe via email
ru: Отписаться чрез email

en: Unsubscribe via web page
ru: Отписаться чрез web страницу

en: Unsubscribed
ru: Отписанные

en: Unsubscribed Groups
ru: Группы, от которых вы отказались

en: Unsubscription Groups
ru: Группы отказа от подписки

en: Unsupervised
ru: Неконтролируемый

en: Unsupported Locale
ru: Неподдерживаемая локаль

en: Unsupported action
ru: Действие не поддерживается

en: Up To %1 Donation
ru: Пожертвование до %1

en: Upcoming
ru: Следующий

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие мероприятия

en: Update
ru: Обновить

en: Update Activities
ru: Обновить действие

en: Update Activity
ru: Обновить действие

en: Update Campaign
ru: Обновить кампанию

en: Update Contact Information
ru: Обновить информацию о контакте

en: Update Contact(s)
ru: Обновить контакт(ы)

en: Update Contacts
ru: Обновить контакты

en: Update Contribution(s)
ru: Обновить взносы

en: Update Contributions
ru: Обновить взносы

en: Update Grants
ru: Обновить гранты

en: Update Greetings and Addressees
ru: Обновить приветствия и адресацию

en: Update Members(s)
ru: Обновить Членов

en: Update Membership Statuses
ru: Обновить Статусы Членства

en: Update Memberships
ru: Обновить Членства

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
ru: Обновить формат страницы (это повлияет на все шаблоны, использующие данный формат)

en: Update Participant Statuses
ru: Обновление статусов участников

en: Update Participant(s)
ru: Обновить участника(ов)

en: Update Petition
ru: Обновить обращение

en: Update Recurring Contribution
ru: Обновить регулярные взносы

en: Update Recurring Contribution Billing Details
ru: Обновить детали биллинга для регулярных взносов

en: Update Response
ru: Обновить ответ

en: Update Responses for All
ru: Обновить ответы для всех

en: Update Smart Group
ru: Обновить Смарт Группу

en: Update Smart Group Counts
ru: Обновить Количества Групп Смарт

en: Update Survey
ru: Обновить опрос

en: Update Template
ru: Обновить шаблон

en: Update existing Membership
ru: Обновить существующее Членство

en: Update existing contributions
ru: Обновить существующие взносы

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ru: При необходимости обновите значения полей для каждого действия. Для сохранения всех изменений щелкните ниже <strong>Обновить действия</strong>. Для того чтобы установить в некотором поле одинаковые значения во ВСЕХ строках, введите это значение для первого действия и щелкните на пиктограмме <strong>Скопировать</strong> (находится рядом с заголовком столбца).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ru: Обновите значения полей для каждого контакта при необходимости. Щелкните <strong>Обновить контакты</strong> ниже для сохранения всех изменений. Для установки одинакового значения поля для ВСЕХ рядов, введите это значение для первого контакта и потом нажмите на <strong>иконку копирования</strong> (возле заглавия колонки).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ru: Обновите значения полей для каждого взноса при необходимости. Щелкните на <strong>Update Contributions</strong> внизу, чтобы сохранить все ваши изменения. Чтобы установить поле на одинаковое значение для ВСЕХ рядов, введите это значение для первого взноса и потом щелкните на <strong>Copy icon</strong> (восле заглавия колонки).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ru: Обновите значения полей для каждого члена при необходимости. Щелкните на <strong>Update Memberships</strong> ниже, чтобы сохранить все ваши изменения. Чтобы присвоить полю одинаковое значение для всех строк, введите это значение для первого члена и потом щелкните на <strong>Copy icon</strong> (возле заглавия колонки).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the
            <strong>Copy icon</strong>
            (next to the column title).
ru: При необходимости обновите значения полей для каждого участника. Чтобы установить в поле одно и то же значение для ВСЕХ строк, введите это значение для первого участия, а затем щелкните значок <strong>Копировать</strong> <br />(рядом с заголовком столбца).

en: Update multiple participants
ru: Изменить нескольких участников

en: Update on Duplicate
ru: Обновить на наличие Дубликата

en: Update receipt dates for these contributions
ru: Обновить даты квитанций для этих взносов

en: Update repeating %1
ru: Обновить повторяющиеся %1

en: Update thank-you dates for these contributions
ru: Обновить даты благодарностей для этих взносов

en: Update the matching contact
ru: Обновить соответствующие друг другу контакты

en: Update the status for each participant individually below, or change all statuses to:
ru: Измените статус каждого участника индивидуально ниже  или сразу все статусы на:

en: Update this field mapping
ru: Обновить эту разметку полей

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
ru: Обновить эту страницу с текущими статистическими данными о количестве контактов в каждой группе смарт.

en: Update your personal contact information
ru: Обновите свою персональную контактную информацию

en: Updated Fee(s)
ru: Обновить взносы

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
ru: Обновленные гранты: %1

en: Updated personal campaign page
ru: Обновленная личная страница кампании

en: Updates Saved
ru: Обновления сохранены

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
ru: Обновить статусы членства. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Напоминания об обновлении членства были перемещены в функцию Запланировать Напоминание, которая поддерживает множественные напоминания об обновлении.

en: Updates pending event participant statuses based on time
ru: Обновляет ждущие статусы участников мероприятия по времени

en: Updates pledge records and sends out reminders
ru: Обновление записей об обещаниях и отправка напоминаний

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
ru: Обновляет reset_date для адреса электронной почты, чтобы указать, что имела место действительная доставка для этого адреса электронной почты.

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
ru: Обновить CiviCRM с версии %1 на версию %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
ru: Обновить CiviCRM до версии %1

en: Upgrade DB to %1: SQL
ru: Обновить БД до %1: SQL

en: Upgrade Now
ru: Обновить сейчас

en: Upgrade failed to redirect
ru: Обновление не удалось перенаправить

en: Upload CSV File
ru: Загрузка файла данных CSV

en: Upload Content
ru: Загрузить содержимое

en: Upload Data
ru: Загрузка данных

en: Upload Data File
ru: Загрузка файла данных

en: Upload Document
ru: Загрузить документ

en: Upload TEXT Message
ru: Загрузить текстовое сообщение

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
ru: Загрузите фотографию или графику, которая должна должна отображаться при просмотре этого контакта.

en: Upload from my computer
ru: Загрузить с моего компьютера.

en: Upload or Compose On-screen
ru: Загрузить или Составить На экране

en: Urdu
ru: Урду

en: Urgent
ru: Срочно

en: Url Tracking
ru: Отслеживание Url

en: Url already exists in Database.
ru: URL уже существует в базе данных

en: Usage
ru: Используемость

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
ru: Используйте %1 для краткого названия области/штата или %2 для полного названия.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
ru: Используйте %1, если только другое не рекомендовано eWAY.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
ru: Если вы не хотите, чтобы учитывались частичные совпадения, ИЛИ заменяете точную фразу (например, фразу 'Создать письма для печати (PDF)' на 'Написать письма'), используйте параметр 'Точное совпадение'.

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
ru: Используйте "Найти контакты внутри этой Группы", для поиска конкретных контактов.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
ru: Используйте 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do', если только другое не рекомендовано Elavon.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
ru: Используйте 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do', если только другое не рекомендовано Elavon.

en: Use (create mode)
ru: Использовать (режим создания)

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
ru: Используйте <a href="%1">Поиск</a> или <a href="%2"> Расширенный поиск </a> для ввода критерий поиска

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
ru: Для поиска частичных совпадений используйте подстановочный знак <strong>&#37;</strong>. ПРИМЕР: Укажите в качестве типа деятельности 'Волонтер&#37;', чтобы найти любую деятельность типа "Волонтер" + любые другие слова (например, "Волонтер для Open House").

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
ru: Для поиска по названию, типу и видимости группы используйте <strong>Найти группы</strong>.

en: Use Address Elements
ru: Использовать элементы адреса

en: Use Complete Address
ru: Использовать полный адрес

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
ru: Для добавления логически взаимосвязанных полей к некоторому типу записей CiviCRM (записи контактов, записи взносов и т.п.) используйте наборы пользовательских полей.

en: Use DedupeRule
ru: Использовать правило дубликатов

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
ru: Используйте Типы Мероприятий для категоризации ваших мероприятий. Подача мероприятий может фильтрироватся Типом Мероприятия, а также поиски участников могут использовать Тип Мероприятия как критерий.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
ru: Группы предназначены для организации контактов (к примеру: эти контакты входят в группу «Координационный комитет»).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ru: Группы предназначены для организации контактов (к примеру: эти контакты входят в группу «Координационный комитет»). Вы можете также создавать «умные» группы, основанные на характеристиках контактов (например, такая группа может состоять из всех записанных в базе людей, которые живут в заданной местности).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ru: Группы предназначены для организации контактов (к примеру: эти контакты входят в группу «Координационный комитет»). Вы можете также создавать <strong>умные группы</strong>, основанные на характеристиках контактов (например, такая группа может состоять из всех записанных в базе людей, которые живут в заданной местности).

en: Use Location
ru: Использовать местоположение

en: Use Rule
ru: Использовать правило

en: Use Saved Field Mapping
ru: Использовать сохраненную разметку полей

en: Use Street Address
ru: Использовать название улицы и номер дома

en: Use Template
ru: Исползовать шаблон

en: Use a confirmation page?
ru: Использовать страницу подтверждения?

en: Use a confirmation screen?
ru: Использовать страницу подтверждения?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
ru: Если при отправке почты нескольким получателям вы хотите, чтобы в строку темы автоматически включались их имена и/или другие значения из их записи контакта, используйте в поле 'Тема' соответствующие маркеры.

en: Use another contact's address
ru: Использовать другой контактный адрес

en: Use default image
ru: Использовать значение по умолчанию

en: Use default site language
ru: Использовать язык по умолчанию сайта

en: Use existing location
ru: Использовать существующее местоположение

en: Use existing result set
ru: Использовать существующий набор результатов

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
ru: Используйте следующие шаги, если вам необходимо управлять разрешениями Просмотра и/или Редактирования для конкретных груп контактов, профилей и настраиваемых полей данных.

en: Use for Bulk Mail
ru: Использовать для массовых рассылок

en: Use language in use at the time
ru: Использовать текущий язык

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
ru: Используйте одну из опций объединения контактов при экспортировании записей, чтобы уменьшить размер вашего почтового отправления посредством отправки по одному письму на каждый адрес.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
ru: Макрос %1 обозначает краткое название области/штата, а %2 — полное название.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
ru: Используйте форму 'Добавить правило ассоциации' для добавления новых правил.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ru: Для добавления правила используйте форму 'Добавить ассоциативное правило'.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
ru: Используйте окошко отметки "Статус Группы..." для просмотра контактов со статусом "Нерешенный" и/или контактов, которые были "Удалены" из этой группы.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
ru: Используйте <a %1>Список проверки конфигурации</a> для просмотра и определения настроек вашей системы.

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
ru: Используйте <a href="%1">инструмент Импорта Пользовательских Данных с Множественными Значениями </a>, чтобы импортировать данные в пользовательские поля с множественными записями (записи контактов уже должны существовать).

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
ru: С помощью представленной ниже формы сконфигурируйте заголовок виджета (при желании - с логотипом), текст для кнопки 'Внести взнос', краткое описание кампании по сбору средств и ссылку на главную страницу вашей организации (для тех, кто захочет узнать больше). Вы также можете модифицировать цветовую схему, выбранную по умолчанию, развернув раздел формы 'Редактировать цвета виджета'.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
ru: Укажите с помощью настроек приветствия/адреса, каким образом должно отображаться приветствия и имя контакта для различных методов общения. Ваши предпочтения будут отражены в полях приветствия и адресата при отправке электронных писем или экспортировании списка записей в файл .csv для слияния почты.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
ru: Используйте ссылки ниже для настройки или изменения глобальных настроек для CiviCRM для этого сайта. Для более подробной информации о настройках и опциях обратитесь к %1у

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
ru: Используйте таблицу внизу для введения описательных меток и до 10 вариантов оплаты  событий на каждый набор скидок. <strong>Не забудьте сохранить, когда закончите ввод.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
ru: Используйте таблицу ниже для введения описательных меток и количеств для уровней оплаты мероприятия (не более 10). Они будут представлены списком из радиокнопок. И метка и  сумма будут указаны. Вы также можете настроить один или более наборов скидочных сборов отметив "Скидки за раннюю регистрацию" ниже.

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
ru: Используйте таблицу ниже для ввода до десяти фиксированных сумм взносов. Они будут представлены как список кружков. И метка, и валютная сумма будут показаны.

en: Use these steps to insert clickable action links:
ru: Выполните следующие действия, чтобы вставить ссылки на действия:

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
ru: Воспользуйтесь этой формой для поиска контактов. Отметьте контакты, которые вы хотите добавить в данную группу, и затем щелкните 'Добавить контакты в %1'.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
ru: С помощью этого списка можно проверить и доделать настройку вашего сайта. Сохранив группу настроек, вы вернётесь назад к этому списку. Установки, которые вы еще не проверяли, будут <span class="status-overdue">показаны красным</span>. После того, как вы посетили страницу, ссылка <span class="status-pending">станет зеленой</span> (впрочем, возможно, вам всё равно придётся вернуться на страницу, чтобы закончить или поменять настройки). Вы всегда можете вернуться к этому списку из меню <a href="%1">Управление CiviCRM</a>.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
ru: Используйте это поле, если вам нужно заполнить <code>Return-Path</code> элемент почтового заголовка с фиксированным значением (например, <code>myuser@example.org</code>). Введите адрес электронной почты, полностью отвечающий требованиям, который принадлежит действительной учетной записи в вашем  домене. "Типичные" клиенты электронной почты не будут видеть этот адрес. Проконсультируйтесь с вашим провайдером SMTP о том, какой адрес следует сюда внести, для того, чтобы сервер SMTP принимал почту  исходящую от CiviMail. Если это поле останется пустым, адрес электронной почты <code>From</code> будет использован как <code>Return-Path</code>.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
ru: Используйте это поле, чтобы ограничить/закончить повторение %1.

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
ru: Установите с помощью этого поля собственную пиктограмму для данного типа контактов. Для наилучшего заполнения размеры изображения должно быть 16 х 16 пикселей. Введите относительный или полный URL, указывающий на размещение файла с изображением. Для снижения вероятности потери файлов с вашими изображениями во время обновления используйте каталог вне каталога с кодом CiviCRM. (Для Drupal-сайтов можно воспользоваться каталогом %1. Для Joomla-сайтов рекомендуется использовать каталог %2.)

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
ru: Используйте это поле для хранения описания того как/почему этот контакт был добавлен в базу данных. Это поле обычно автозаполняется, когда контакт создается из открытой формы, то есть Регистрации Мероприятия.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
ru: Воспользуйтесь этим полем, чтобы сохранить уникальный идентификатор. Это в основном используется для связывания контактов с записями во взаимосвязанном или устаревшем приложении. При переносе данных из другой системы импортируйте уникальный идентификатор контакта из старой системы в это поле. Затем вы можете использовать его для установки соответствий между импортированными взносами и другими транзакционными данными с записью контакта.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
ru: Используйте этот фильтр, чтобы ограничить результаты поиска до отношений, в которых связанные контакты являются частью определенной группы или групп. Например, вы можете захотеть найти всех людей, которые являются сотрудниками  организаций (тип отношения "Сотрудник"), которые входят в вашу группу  'Корпоративные Спонсоры'.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
ru: Добавьте с помощью этой формы новый опрос. Вы можете создать новый вид действия специально для этого опроса или выбрать один из существующих видов действий.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
ru: Используйте эту форму, чтобы Предоставить доступ компонентам CiviCRM  и другим разрешениям CiviCRM к ролям WordPress.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
ru: Используйте эту форму для добавления или редактирования повторно используемых шаблонов сообщений.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
ru: Используйте эту форму для настройки местоположения и дополнительной контактной информации. Она будет показана на странице Информации о событии и будет включена в страницах регистрации онлайн и e-mail подтверждениях, если эти возможности включены.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
ru: Используйте эту форму для редактирования заголовка и справки уровня группы для некоторого набора полей цены.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
ru: Используйте эту форму для включения и настройки раздела регистрации и обновления членства для этой страницы взносов. Если вы не используете эту страницу для подписки на членство, не ставьте флажок <strong>Включить</strong>.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
ru: Воспользуйтесь этой формой для активизации и конфигурирования раздела 'Заявка на членство и его обновление' для данной страницы онлайн-взноса. Если эта страница не служит для отправки заявки на членство, оставьте флажок 'Активизировать' сброшенным.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
ru: Используйте эту форму, чтобы искать гранты по имени контакта, состоянию гранта, типу гранта, общей сумме и т.д.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
ru: Используйте эту форму для выбора премии для предложения на этой странице онлайн-взносов.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
ru: Укажите с помощью этой формы заголовок, тип записи, для которой будут использованы эти поля, и подсказку уровня набора. Затем вы сможете добавить в набор любое количество полей.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ru: Воспользуйтесь этой формой для предоставления Записи Членства от имени %1. <strong>Будет осуществлён перевод %2</strong> с использованием выбранного платёжного оператора.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ru: Воспользуйтесь этой формой для задействования регистрации на событие от имени %1. <strong>Будет осуществлён перевод %2</strong> с использованием выбранного платёжного оператора.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
ru: Используйте эту форму для обновление кредитной карты и платежного имение и адреса для регулярных платежей.

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
ru: Эта страница служит для конфигурирования форматов отображения дат и поле ввода дат. Предоставлены умолчания для стандартных форматов Соединенных Штатов. Настройки используют стандартные спецификации POSIX. Доступные спецификаторы и полученные значения будут варьироваться в зависимости от вашей операционной системы и географического положения.

en: Use this search
ru: Использовать этот поиск

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
ru: Используйте эту секцию для ввода и обновления всех премий, которые вы желаете предлагать на ваших страницах Онлайн Взносов. После этого вы можете назначить одну или более премий к конкретной странице Взносов из <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ru: Используйте маркеры, когда вы отправляете почту или создаете письма в формате PDF для нескольких получателей, и хотите автоматически включить в свое сообщение их имя и/или другие значения из их контактной записи.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ru: Если при отправке почты нескольким получателям вы хотите, чтобы в тело сообщения автоматически включались их имена и/или другие значения из их записи контакта, используйте соответствующие маркеры.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ru: Используйте маркеры, когда вы отправляете sms нескольким получателям, и хотите автоматически включить в свое сообщение их имя и/или другие значения из их контактной записи.

en: Used For
ru: Используется для

en: Used For?
ru: Для чего используется?

en: Used for
ru: Используется для

en: User Added
ru: Пользователь добавлен

en: User Dashboard Options
ru: Настройка пользовательской панели

en: User ID
ru: ИН пользователя

en: User Link
ru: Ссылка на пользователя

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: User Name Label
ru: Метка имени пользователя

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ru: Имя пользователя не задано в Управление CiviCRM &raquo; Настройка системы &raquo; Платёжные операторы.

en: User Preference
ru: Предпочтение Пользователя

en: User Record
ru: Запись пользователя

en: User account is no longer active
ru: Регистрационная запись пользователя больше не действительна

en: User and User Admin Only
ru: Только пользователь и админ

en: User inbox is full
ru: Входной ящик пользователя переполнен

en: User-defined Profile
ru: Пользовательский профиль

en: User-defined Profiles
ru: Пользовательские профили

en: User-driven Messages
ru: Пользовательские сообщения

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username is not set for this payment processor
ru: Для этого платёжного оператора не задано имя пользователя

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
ru: Имя пользователя, используемое при голосовании (для IMAP и POP3).

en: Users and Permissions
ru: Пользователи и права

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
ru: Пользователи не смогут выбрать это значение при добавлении или редактировании статуса участников.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
ru: Пользователи не смогут выбрать это значение при добавлении или редактировании местанохождения сотрудников.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
ru: Пользователи не смогут выбрать это значение при добавлении или редактировании отношений между контактами.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
ru: Пользователи больше не смогут выбрать это значение при добавлении или редактировании страниц транзакций.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
ru: Пользователи с разрешением "управлять зарезервированными отчетами" могут отмечать экземпляр отчета как зарезервированный, что предотвращает доступ других пользователей к Критериям Отчета и Настройкам Отчета или их изменение. Это в особенности полезно в отношении экземпляров отчета, критерии которых влияют на данные, доступные на экранах, которые не отображают отчеты. Например, показ колонок, настроенных для Сводки Журнала Регистрации Контакта влияют на колонки, показанные под закладкой каждого контакта "Изменить Журнал".

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
ru: Пользователи с соответствующими правами могут добавить этот отчёт на свою панель.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
ru: Обычно последние 3-4 цифры в области подписи на обратной стороне карты.

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Valid Rows
ru: Действительные строки

en: Validate & Process the Batch
ru: Проверить и обработать пакет

en: Validate Email Address from Mailings.
ru: Проверить правильности Адресов Электронной Почты из Рассылок.

en: Value
ru: Значение

en: Value Saved
ru: Значение сохранено

en: Value field Data Type mismatch
ru: Поле значения и тип данных не совпадают

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
ru: Значения для фильтров 'Этот год' и 'Другие года' не могут совпадать.

en: Value must be an integer.
ru: Значение должно быть целочисленным.

en: Value should be a positive number
ru: Значение должно быть положительным числом

en: Variable name/programmatic handle for this batch.
ru: Имя переменной/программный дескриптор для этого пакета.

en: Venda
ru: Венда

en: Verify SSL Certificates
ru: Проверить SSL сертификат

en: Verify SSL Certs
ru: Проверить SSL сертификат

en: Verify email address to opt out:
ru: Подтвердите адрес, который отказывается от рассылки:

en: Verify email address to unsubscribe:
ru: Подтвердите адрес, который нужно отписать:

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
ru: Проверка SSL сертификата помогает подтвердить, что CiviCRM подключается прямо к платёжному оператору.

en: Version
ru: Версия

en: Version %1
ru: Версия %1

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
ru: В базе данных отсутствует информация о версии. Необходимо определить корректную версию, соответствующую текущему состоянию базы данных.

en: Version information missing in civicrm codebase.
ru: Версия информации потеряна базе кода civicrm.

en: Version information missing in civicrm database.
ru: Версия информации потеряна в базе данных civicrm.

en: Vertical Spacing
ru: Интервалы по вертикали

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View
ru: Смотреть

en: View %1
ru: Смотреть %1

en: View %1 Record
ru: Смотреть %1 Запись

en: View / Edit Multiple Choice Options
ru: Просмотреть/Редактировать опции множественного выбора

en: View / download files including images and photos
ru: Смотреть / загрузить файлы, включая изображения и фотографии

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
ru: Смотрите ЛЮБОЙ КОНТАКТ в базе данных CiviCRM, экспортируйте информацию контакта и выполняйте такие дейставия, как Отправить Электронное Сообщение , Сделать Телефонные Звонок, и т.д.

en: View Activity
ru: Смотреть действие

en: View Activity History URL
ru: Смотреть URL истории действий

en: View Activity Record
ru: Смотреть запись действия

en: View All Reports
ru: Все отчеты

en: View Case
ru: Смотреть дело

en: View Change Log
ru: Просмотреть отчет об изменениях

en: View Comment
ru: Просмотреть комментарий

en: View Contact
ru: Смотреть контакт

en: View Contact Dashboard
ru: Смотреть панель контакта

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
ru: Смотреть Панель Контакта (для них и видимых контактов)

en: View Contact Details
ru: Смотреть детали контакта

en: View Contact Record
ru: Смотреть запись контакта

en: View Contact Summary for this Contact
ru: Смотреть сводку по этому контакту

en: View Contact Summary for this Contact.
ru: Смотреть сводку по этому контакту.

en: View Contact URL
ru: Просмотреть URL контакта

en: View Contact details for this contact.
ru: Смотреть детали этого контакта.

en: View Contribution
ru: Просмотр взноса

en: View Contribution Details
ru: Просмотреть детали взноса

en: View Contribution Details for this Contact.
ru: Посмотреть детали взносов этого контакта.

en: View Contribution URL
ru: Просмотреть URL взносов

en: View Contribution details for this contact
ru: Смотреть детали взносов для данного контакта

en: View Default
ru: Просмотр шаблона по умолчанию

en: View Details of Case.
ru: Смотреть детали дела.

en: View Details of this Contribution.
ru: Посмотреть детали взноса.

en: View Event Income Details for this Event
ru: Смотреть детальную информацию по доходу этого мероприятия

en: View Event Income For this Event
ru: Смотреть доход от этого мероприятия

en: View Event Income details for this Event.
ru: Смотреть детали доходов с этого мероприятия.

en: View Event Participants For this Event
ru: Смотреть участников этого мероприятия

en: View Event Registration for
ru: Посмотреть регистрацию на событие для

en: View Grant
ru: Смотреть гранты

en: View Job Log
ru: Просмотр лога заданий

en: View Log (all jobs)
ru: Просмотреть журнал (все задания)

en: View Mailing
ru: Смотреть рассылку

en: View Mailing Report
ru: Просмотр отчет о рассылках

en: View Membership
ru: Просмотр членства

en: View Membership Detail for this Contact.
ru: Смотреть детали членства для этого контакта.

en: View Membership URL
ru: Просмотреть URL Членства

en: View Multiple Choice Option
ru: Просмотр опции множественног выбора

en: View Note
ru: Просмотр заметки

en: View Only
ru: Только просмотр

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
ru: Нельзя выбрать 'только для просмотра',  если вы хотите включить это поле в регистрационную форму

en: View Only?
ru: Только просмотр?

en: View Option
ru: Просмотреть опцию

en: View Page
ru: Смотреть страницу

en: View Participant
ru: Просмотреть Участника

en: View Participant Record
ru: Смотреть запись участника

en: View Participant Record for this Contact.
ru: Смотреть запись участника для этого контакта.

en: View Participant URL
ru: Просмотреть URL участников

en: View Participation
ru: Просмотр участия

en: View Payment
ru: Смотреть платеж

en: View Pledge
ru: Смотреть обещание

en: View Pledge Details for this contact
ru: Всё об обещаниях этого контакта

en: View Pledge by
ru: Смотреть обещание

en: View Price Option
ru: Просмотреть ценовую опцию

en: View Price Options
ru: Смотреть опции прайса

en: View Primary
ru: Просмотреть основного

en: View Primary member record
ru: Просмотреть запись основного члена

en: View Profile Details
ru: Детальный просмотр профиля

en: View Recurring Payment
ru: Смотреть регулярный платеж

en: View Relationship
ru: Смотреть отношение

en: View Relationship Type
ru: Просмотр вида отношений

en: View Relationship for
ru: Смотреть отношение для

en: View Relationship for %1
ru: Смотреть Отношения для %1

en: View Results
ru: Просмотреть

en: View Revisions
ru: Смотреть Ревизии

en: View Selected Contacts
ru: Просмотр выбранных контактов

en: View Survey Report
ru: Смотреть отчёт по опросу

en: View System Default Message Template
ru: Просмотреть шаблон сообщения по умолчанию

en: View Website Profile
ru: Просмотреть профиль сайта

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
ru: Смотреть учетные пакеты, созданные пользователем (с Доступом к CiviContribute)

en: View activity
ru: Просмотреть это действие

en: View activity details
ru: Просмотреть сведения о деятельности

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
ru: Смотреть все учетные пакеты (с Доступом к CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
ru: Смотреть все действия (для видимых контактов)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
ru: Смотреть все пользовательские поля вне зависимости от правил ACL

en: View all events for this contact
ru: Просмотреть все мероприятия для этого контакта

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
ru: Смотреть все и/или истекшие членства для этого контакта

en: View all memberships for this contact
ru: Просмотрите все членства для этого контакта

en: View all results for activities
ru: Просмотреть все результаты для видов деятельности

en: View all results for cases
ru: Просмотреть все результаты для дел

en: View all results for contacts
ru: Просмотреть все результаты для контактов

en: View all results for contributions
ru: Просмотреть все результаты для взносов

en: View all results for files
ru: Смотреть все результаты для файлов

en: View all results for memberships
ru: Просмотреть все результаты по членству

en: View all results for participants
ru: Просмотреть все результаты для участников

en: View and Edit Custom Fields
ru: Просмотреть и Редактировать настраиваемые поля

en: View and Edit Fields
ru: Просмотреть и Редактировать Поля

en: View and Edit Options
ru: Настройки просмотра и редактирования

en: View and Edit Price Fields
ru: Просмотреть и редактировать ценовые поля

en: View as pdf
ru: Просмотреть как  pdf

en: View campaign page
ru: Просмотреть страницу кампании

en: View complete event information.
ru: Просмотреть полную информацию о событии

en: View complete message
ru: Просмотр готового сообщения

en: View contact
ru: Просмотреть контакт

en: View contact record
ru: Просмотреть запись контакта

en: View contact summary
ru: Просмотр информации о контакте

en: View contact summary for this househould
ru: Посмотреть сводку по контактку для этого домовладельца

en: View contact summary for this organization.
ru: Посмотреть сводку по контакту для этой организации

en: View contribution details for this individual
ru: Посмотреть информацию о взносе для этого человека

en: View contributions for this Country.
ru: Смотреть взносы по данной стране.

en: View current revision
ru: Смотреть текущую версию

en: View details and manage alerts
ru: Просмотр всех уведомлений

en: View details for this update
ru: Смотреть детали этого обновлению

en: View displays CiviCRM Activities
ru: Просмотр страниц действий CiviCRM

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
ru: Смотреть отображение контактов CiviCRM, людей, организаций и т.д.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
ru: Смотреть страницы взносов CiviCRM, связанных с этим контактом

en: View displays CiviCRM Events
ru: Просмотр страниц Мероприятий CiviCRM

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
ru: Просмотр страниц резкльтатов рассылки CiviCRM

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
ru: Просмотреть страницы членства CiviCRM связанные с контактами.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
ru: Просмотр отображает участников CiviCRM, часто в сочетании с фильтрами мероприятий

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
ru: Просмотр отображает отношения CiviCRM во взаимосвязи с контактами.

en: View event info page
ru: Просмотреть страницу информации о событии

en: View issues and report bugs.
ru: Посмотреть проблемы и отчеты об ошибках.

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
ru: Смотреть примечания (для видимых контактов), даже если они отмечены как "только администратор"

en: View online event information pages
ru: Просмотреть страницу онлайн-события

en: View or Edit Fields for this Profile
ru: Просмотреть и Редактировать поля этого профиля

en: View page
ru: Смотреть страницу

en: View primary member contact summary
ru: Просмотреть сводку по основному контакту

en: View related contribution
ru: Просмотреть связанный взнос

en: View repeatDetails for this state.
ru: Смотреть повторяющиеся данные для этой области.

en: View reports
ru: Просмотреть отчеты

en: View results
ru: Просмотреть

en: View results of debug and backtrace
ru: Смотреть результаты отладки и отслеживания

en: View sql used in CiviReports
ru: Просмотреть sql отчетов

en: View the Dedupe Exceptions
ru: Просмотреть Исключения Дедупликации

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
ru: Просмотреть страницу Информации о событии так, как она будет показана посетителям сайта.

en: View the system default for this workflow message template
ru: Просмотреть системные настройки по умолчанию для этого шаблона сообщений

en: View this Participant
ru: Посмотреть этого участника

en: View this contribution.
ru: Просмотреть этот взнос.

en: View this revision of the activity record.
ru: Открыть эту версию записи действия.

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
ru: Смотрите, Редактируйте и Удаляйте ЛЮБОЙ КОНТАКТ в базе данных CiviCRM; Создавайте и редактируйте отношения, тэги и другую информацию о контактах

en: View/Add Transactions to Batch
ru: Посмотреть/Добавить транзакцию пакета

en: View/Edit Drupal User Account
ru: Просмотр/Редактировать учетную запись пользователя Drupal

en: Viewing Contacts
ru: Просмотр контактов

en: Viewing Smart Groups
ru: Смотрим смарт-группы

en: Viewing and Editing Contacts
ru: Просмотр и правка контактов

en: Views integration settings
ru: Просмотривает настройки интеграции

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visible
ru: Видимое

en: Voicemail
ru: Голосовая почтка

en: Volapük
ru: Волапюк

en: Volunteer
ru: Волонтер

en: Volunteer for
ru: Волонтер в

en: Volunteer is
ru: Волонтерство для

en: Volunteer relationship.
ru: Отношение волонтерства

en: Vote
ru: Голосовать

en: Vote Cancelled.
ru: Голос отменен.

en: Vote Recorded.
ru: Голос зарегистрирован.

en: Voted?
ru: Проголосовал?

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - Отключение опции, которая была назначена существующим записям, приведет к тому, что при редактировании записи эта опция будет обнулена.

en: WARNING - Disabling this group will disable all the child groups associated if any.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - Отключение этой группы приведёт к отключению всех дочерних групп тоже.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - Эта операция переводит регулярный взнос CiviCRM в состояние "Отменен", но НЕ передает запрос на отмену платёжному оператору. Проследите, чтобы оператор отменил этот регулярный платеж (подписку).

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы уверены, что хотите удалить преобразование '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
ru: ВНИМАНИЕ: Вы действительно хотите удалить вложенный файл?

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы уверены, что хотите отменить перечисленные ниже изменения?

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
ru: Внимание: Удаление удалит это разрешение от указаной Роли ACL.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление этого статуса участника также приведёт к удалению всех связаных настроек.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Удаление запланированного задания приведет к тому, что некоторые важные функции сайта перестанут работать.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
ru: ВНИМАНИЕ: если удалить этот пакет, то все введённые в него данные пропадут.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
ru: ВНИМАНИЕ: удаление этого взноса повлечет потерю связанных финансовых трансакций (если есть).

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Удаление опции этого пользовательского поля приведет к потере всех связанных с ней данных.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Удаление этого набора пользовательских полей приведет к потере всех данных '%1'.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление этого настраиваемого поля повлечет потерю всех связанных данных '%1'. Любая форма Профиля и поля списков, связанные с '%1', также будут удалены.

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данной группы опций повлечет потерю всех записей, использующих данную опцию.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
ru: Внимание: удаление этой опции удалит это назначение роли ACL.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление этой опции приведет к потере всех %1 связанных записей , которые ее используют.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данной опции повлечет потерю всех записей отношений этого типа.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
ru: ВНИМАНИЕ: Удаление этой опции приведёт к потере всех записей отчётов, которые её используют. Потери информации могут быть значительны, а отменить операцию нельзя. Хотите продолжить?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данной опции повлечет потерю всех данных.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление этой опции приведет к потере всех записей типов местонахождения, которые ее используют.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
ru: ВНИМАНИЕ: Удаление данной опции повлечет потерю всех записей членства для этого вида.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данной опции повлечет потерю всех данных.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
ru: ВНИМАНИЕ: Удаление этого обещания приведет также к удалению всех связанных с ним платежей.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данного ценового поля повлечет потерю всех данных '%1'.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
ru: ВНИМАНИЕ: удаление данного ценового набора повлечет потерю всех данных '%1'.

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
ru: ВНИМАНИЕ: Удаление этого поля профиля удалит его также из форм профилей и списков. Если это поле используется в любых 'независимых' форм профилей, вам нужно будет обновить эти формы для удаления этого поля.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
ru: ВНИМАНИЕ: Удаление данной регистрации повлечет за собой потерю всех связанных записей о платежах (если есть).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
ru: Внимание: не используйте пробелы в названии местонахождения.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
ru: ВНИМАНИЕ: Если вы отмените регулярный взнос, связанный с этим членством, то членство больше не будет продлеваться автоматически. Тем не менее, текущий статус членства не поменяется.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
ru: ВНИМАНИЕ: Если вы удалите эту опцию, плательщики не смогут использовать этот тип кредитных карт на страницах онлайн-взносов.

en: WARNING: If you use CiviCase with v4.5.alpha*, v4.5.beta*, or v4.5.0, it is possible that previous upgrades corrupted some CiviCase metadata. If you have not already done so, please identify any custom field sets, smart groups, or reports which refer to CiviCase and ensure that they are properly configured.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Если вы используете  CiviCase с v4.5.alpha*, v4.5.beta*, или v4.5.0, возможно, что предыдущие обновления разрушили некоторые метаданные CiviCase. Если вы еще этого не сделали, пожалуйста, определите любые наборы настраиваемых полей, группы смарт, или отчеты, которые ссылаются на CiviCase  и убедитесь, что они настроены должным образом.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Многие группы опций используются программно, поэтому их значения следует добавлять или изменять с осторожностью.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: После того как правило отмечено как зарезервированное, оно не может быть удалено, а поля и весовые коэффициенты не могут быть изменены.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
ru: Внимание: Дубликаты записей контактов БУДУТ УДАЛЕНЫ после окончания слияния.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Деинсталляция этого расширения может привести к потере всех использующих его записей.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы собираетесь удалить формат подписи под названием <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы собираетесь удалить формат PDF-страницы под названием <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
ru: ВНИМАНИЕ: Вы переключаетесь из тестового режима (направлять в базу данных) в «живой». Проверьте Рассылки -> Сохранённые рассылки и удалите все тестовые рассылки со статусом, отличным от Выполнено, до первого запуска планировщика рассылок. Так вы удостоверитесь, что эти тестовые рассылки не будут реально отправлены.

en: WYSIWYG Editor
ru: WYSIWYG Редактор

en: Wait List Confirmation
ru: Подтверждение листа ожидания

en: Waiting
ru: Ожидает

en: Waiting Review
ru: Ожидание рассмотрения

en: Waitlist
ru: Лист ожидания:

en: Waitlist Enabled
ru: Лист ожидания включен

en: Waitlist Message
ru: Сообщение листа ожидания

en: Waitlist Text
ru: Текст листа ожидания

en: Waitlisting Statuses
ru: Состояния списка ожидания

en: Walk / Phone List Report
ru: Отчет по опросным листам / спискам телефонов

en: WalkList
ru: Опросный лист

en: Walloon
ru: Валлонский

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
ru: Внимание: Отладчик включен в <a href="%1">настройках системы</a>. Это не должно быть включено на рабочих серверах.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ru: Внимание: Удаления этого шаблона  также удалит связанные настройки страницы регистрации на событие и настройку оплаты.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ru: Внимание: Удаления  также удалит связанные настройки страницы регистрации и настройку оплаты.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
ru: Предупреждение: Исходящая электронная почта отключена в <a href="%1">настройки системы</a>. Правильные настройки должны быть включены на работающих серверах.

en: Warning: Update Greeting job enabled
ru: Внимание: Включено обновление приветствий

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
ru: Мы не смогли установить программу. Посмотрите <a href="#requirements">подробности</a> ниже.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
ru: Мы не можем определить, сколько памяти вы отвели. Устанавливайте только если уверены, что отвели не меньше %1 Мб.

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
ru: Нам не удалось извлечь тело письма из этого возвращенного письма.

en: We could not find a contact id.
ru: Мы не смогли найти ИН контакта.

en: We could not found respondent for this survey to release.
ru: Мы не смогли найти в этом опросе респондентов для освобождения.

en: We could not geocode the destination address.
ru: Мы не можем геокодировать адрес получателя.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
ru: Невозможно переместить загруженный файл %1 в папку загрузки %2. Пожалуйста, проверьте, что параметр 'Temporary Files' указывает на действительный путь, доступный для вашего сервера.

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
ru: При создании базы данных произошла ошибка. Пожалуйста, проверьте права пользователя на сервере MySQL, корректность названия базы данных и попробуйте еще раз.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
ru: У нас возникла проблема с обработкой вашего запроса о подписке на %1. Вы попытались подписаться на частную группу и/или у нас возникла ошибка с базой. Пожалуйста, свяжитесь а администратором сайта.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
ru: Мы автоматически включили вкладку Рассылки на экране Сведений о контакте
            так что вы можете посмотреть, какие рассылки отправлялись каждому контакту.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
ru: Мы объединили KCFinder с CKEditor и TinyMCE, что позволяет пользователям загружать на сайт изображения. Учтите, что все изображения, загруженные с помощью KCFinder, будут доступными для общего использования.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
ru: Мы рекомендуем перед восстановлением сохранить копию откорректированных вами текстовых и HTML-сообщений в какой-нибудь текстовый файл, чтобы вы в случае необходимости смогли объединить свои изменения с сообщениями, установленными системой по умолчанию.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
ru: В данный момент нам не удалось провести ваш платеж. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ru: Мы запишем ваш начальный обещанный платёж, когда получим его от вас. Вы сможете изменять или отменять будущие обещанные платежи в любое время, зайдя на вашу учетную запись или связавшись с нами через %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
ru: Мы пришлем вам напоминание о платеже за %1 дня до запланированой даты платежа. Оно будет включать в себе ссылку на страницу, где вы сможете заплатить онлайн.

en: Web
ru: Веб

en: Web Service URL
ru: URL сетевой службы

en: Web service user ID.
ru: User ID веб-сервиса.

en: Webserver config
ru: Файл конфигурации WEB-сервера

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Website ID
ru: ИД веб-сайта

en: Website Profile
ru: Профиль сайта

en: Website Type
ru: Тип Веб-сайта

en: Website URL
ru: URL dеб-сайта

en: Week
ru: Неделя

en: Week %week
ru: Неделя %week

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Weight
ru: Вес

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
ru: Граница значения для определения совпадения контактов:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ru: Весовой коэффициент управляет порядком отображения форматов подписей <br />в списках выборок. Введите положительное или отрицательное целое число. Меньшим числам <br />соответствует отображение перед большими.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
ru: Весовой коэффициент управляет порядком отображения форматов PDF-страниц <br />в списках выборок. Введите положительное или отрицательное целое число. Меньшим числам <br />соответствует отображение перед большими.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ru: Весовые коэффициенты определяют порядок представления наборов пользовательских полей в том случае, если их несколько. Вводите положительные или отрицательные целые числа. Меньшим значениям соответствует отображение перед большими значениями.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ru: Вес определяет очередность в которой поля отображаются в группе. Введите положительное или отрицательное число - меньшие числа отображаются перед большими.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
ru: Коефициент контролирует порядок, в котором поля отображаются внутри профиля. Введите положительное или отрицательное целое число - меньшие числа отображаются перед большими числами. Примечание: Порядок поля не будет соблюдать немножественные поля, перемежающиеся с полями множественных записей в режиме редактирования.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ru: Весовые коэффициенты определяют порядок, в котором отображаются профили, если при регистрации пользователя или на странице 'Моя учетная запись' учитываются несколько профилей. Введите отрицательное или положительное число. Меньшим значениям соответствует отображение перед большими значениями.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
ru: Вес определяет очередность в которой объекты отображаются на странице Взносов

en: Weight must be integer
ru: Весовой коэффициент должен быть целым числом

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
ru: Вес устанавливает иерархический порядок автоматического назначения статуса членству. Он также устанавливает порядок для показа статусов. ПРИМЕР: Статусы по умолчанию 'Новое' и 'Текущее' имеют накладывающиеся диапазоны. Членства, попадающие под критерии диапазонов обоих статусов, получают статус с меньшим весом.

en: Welcome %1
ru: Добро пожаловать, %1

en: Welcome Message
ru: Приветствие

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
ru: Приветствуем. Ваша подписка на список рассылки %1 была активирована.

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Western Frisian
ru: Западнофризский

en: What URL was clicked
ru: Какой URL был нажат

en: What day in the contribution will the debit occur
ru: В какой день взноса возникает задолженность

en: What to do upon duplicate match
ru: Что делать при появлении дубликата?

en: What type of operation (action) is being permitted?
ru: Какой тип операции разрешаем?

en: When
ru: Когда:

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ru: Если модуль CiviMail активен, а профиль использует настройку "Добавить в группу", пользователи, заполнившие форму этого профиля, получат электронное письмо с подтверждением. Они должны ответить (подписаться) до того, как будут добавлены в группу.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ru: Если модуль CiviMail активен, пользователи, "подписавшиеся" на участие в группе с помощью флажка Группы в профиле, получат подтверждающее электронное письмо. Они должны ответить (подписаться) до того, как будут добавлены в группу.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
ru: Когда разрешены страницы персональных кампаний, пользователи увидят ссылку с предложением создать собственную страницу по сбору средств после того, как они внесут свой взнос.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ru: Если страницы персональных кампаний активизированы, пользователи после внесения взноса увидят ссылку с предложением создать собственную страницу по сбору средств. Взносы от тех, кто перешел через страницу персональной кампании, будут отмечены для сторонника, создавшего эту страницу, как "льготный кредит".

en: When Saving
ru: При сохранении

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
ru: Если взнос сделан через страницу персональной кампании, то льготный кредит за него назначается контакту, создавшему эту страницу, автоматически.

en: When did contact register for event?
ru: Когда контакт зарегистрировался на событие?

en: When did this contact first become a member?
ru: Когда этот контакт впервые стал членом?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
ru: Когда начинается этот статус? ПРИМЕР: Статус <strong>New</strong> начинается на 'дате присоединения' к членству.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
ru: Когда этот статус оканчивается? ПРИМЕР: Статус <strong>Current</strong> оканчивается на 'дате окончания' членства.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
ru: Если включить, то контакты, которым назначены действия, будут автоматически получать по email уведомление с копией действия.

en: When enabled, links helping people share this event with their social network will be displayed (e.g. Facebook, Twitter, LinkedIn and email).
ru: Если включено, будут отображаться ссылки, помогающие людям поделиться этим событием в своей социальной сети (Facebook, Twitter, LinkedIn и электронная почта).

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
ru: При включении отправки уведомлений выше в письмо будет добавлено приглашение в формате ical (для устройств Apple).

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
ru: Если включить, это событие будет включено в ленты iCalendar и показано в блоке «Предстоящие мероприятия» на вашем сайте.

en: When generating a letter (PDF/Word) via mail-merge, how should the letter be recorded?
ru: Как следует записать письмо при создании письма (PDF / Word) с помощью слияния?

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
ru: Когда reCAPTCHA включена для формы профиля, анонимным пользователям требуется прочитать изображение с буквами и числами и ввести значение в поле. Это помогает предотвратить эксплуатирование со стороны автоматизированных сценариев.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ru: При записи 'экранных имен' контактов для Быстрых Сообщений (IM) полезно упомянуть провайдера услуг IM (пример: AOL, Yahoo, ...). CiviCRM устанавливается с наиболее обычным набором провайдеров. Администраторы могут определить дополнительных провайдеров при необходимости.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ru: При записи мобильных телефонных номеров контактов полезно упомянуть о провайдере мобильных услуг (Пример: Киевстар, МТС, life:), Beeline). CiviCRM устанавливается с наиболее обычным набором провайдеров. Администраторы могут определить дополнительных провайдеров при необходимости.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
ru: Когда вы выбираете правило дедупликации, убедитесь, что вы выбрали то,   которое включает поля, содержащиеся в вашем файле импорта. Также имейте в виду, что опции обновления и заполнения могут оказывать значительное влияние на ваши существующие данные. Вы должны определить и выбрать правило, которое будет достаточно строгим и обеспечит отсутствие ложных позитивных совпадений.

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
ru: Когда кто-то жертвует через чью-то личную страницу кампании, владелцу этой страницы засчитывается ассоциированный взнос в знак признания его роли во внесенном взносе. В CiviContribute есть раздел, позволяющий управлять всеми личными страницами кампаний вашей организации. Вы можете захотеть просматривать страницы перед публикацией, и отключать или удалять те страницы, которые вы не одобряете.

en: When the address bounce status was last reset
ru: Когда статус отправки был последний раз сброшен

en: When the address went on bounce hold
ru: Когда адрес ушел в очередь отправки

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ru: Когда это событие активно, создайте ссылки на передовице для страницы Информации о событии, используя менеджер меню. Выберите <strong>Event Info Page</strong> и введите <strong>%1</strong> для id события.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
ru: Когда это событие активно, создать ссылки на страницу Информации о событии, копируя и вставляя следующую URL:

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
ru: Когда этот флажок установлен, членский взнос включается в список вариантов для каждого членства на странице заявки и обновления. Это рекомендуется для большинства конфигураций.

en: When will the failed contribution be retried?
ru: Когда следующая попытка оплатить не оплаченный взнос?

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
ru: Когда вы выбираете основной тип местоположения, собранные данные будут использовать тип местоположения по умолчанию из настроек <a href="%1">Типы местоположения</a>.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
ru: Когда активируете вашу страницу, создайте ссылки на неё с главной станицы с помощью менеджера меню. Выберите <strong>Управление CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Управление страницами взносов</strong>, а затем <strong>%1</strong> для страницы взносов.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
ru: Когда ваша страница активна, вы можете связывать людей с страницей, копируя и вставляя слеующую URL:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
ru: Каждый раз, когда вы хотите просмотреть, обновить или прорекламировать свою страницу,

en: Where
ru: Где

en: Where did this registration come from?
ru: Каково происхождение этой регистрации?

en: Where the Contribution came through.
ru: Откуда поступил взнос.

en: Whether participants require approval before they can finish registering.
ru: Требуется ли подтверждение перед тем, как участники смогут завершить регистрацию

en: Whether the event has waitlist support.
ru: Поддерживается ли лист ожидания на это событие

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
ru: Неважно используется ли SSL для IMAP и POP3 или нет.

en: Which Country does this address belong to.
ru: К какой стране относится этот адрес

en: Which County does this address belong to.
ru: К какому району, округу относится этот адрес.

en: Which Data
ru: Которые данные

en: Which Domain is this match entry for
ru: Какому домену соответствует эта запись

en: Which Domain is this menu item for
ru: Для какого домена этот пункт меню

en: Which State_Province does this address belong to.
ru: К какому региону, области, штату относится этот адрес.

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
ru: Какие страны доступны в поле выбора стран при добавлении или редатировании адресов контактов. Профили и настраиваемые поля типа 'Страна' также используют эту настройку. Для включения ВСЕХ стран, не заполняйте поле справа.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
ru: Какие частоты может избрать пользователь из (напр. каждую 'неделю', каждый 'месяц', каждый 'год')?

en: While
ru: Пока

en: While Typing
ru: При наборе

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget Settings
ru: Настройки виджета

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Width (columns)
ru: Ширина (в столбцах)

en: Width x Height
ru: Ширина х Высота

en: Wildcard Match
ru: Сопоставление Группового Символа

en: Will this recurring contribution automayically renew?
ru: Будет ли этот повторяющийся взнос автоматически продолжен?

en: With
ru: С

en: With Contact
ru: С Контактом

en: With Logo
ru: С логотипом

en: With a mailto:
ru: С обратным адресом

en: With client
ru: С клиентом

en: With client(s)
ru: С клиентом(-ами)

en: With no personal note
ru: Без личной заметки

en: With other contact(s)
ru: С другими контактами

en: With the personal note
ru: С личной заметкой

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
ru: Выделите текст и щелкните на пиктограмме "Вставить/редактировать ссылку" в панели инструментов редактора.

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
ru: При такой конфигурации членский взнос взимается автоматически, и пользователи могут внести дополнительный взнос (будут сгенерированы две отдельные платёжные транзакции).

en: Withdrawn
ru: Оттозвано

en: Wolof
ru: Волоф

en: Word Replacement ID
ru: ИД Замены Слова

en: Word Replacement Match Type
ru: Тип Сопоставления Слова Замещения

en: Word Replacement is Active
ru: Замена слова активна

en: Wordpress Access Control Updated
ru: Управление правами Wordpress обновлено

en: Work
ru: Работа

en: Work location
ru: Место расположения работы

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
ru: Рабочие сообщения должны включать текст И необходимую программную логику. При их редактировании будьте внимательны, чтобы не изменить программную логику. После внесения любых изменений обязательно тестируйте рабочий процесс и проверяйте отправленные письма. Если окажется, что из-за внесенных вами изменения возникли проблемы, ошибки или потери информации, вы всегда можете «Восстановить» системные умолчания для этого процесса.

en: Workplace Giving
ru: Предоставляющий Рабочее Место

en: Workshop
ru: Семинар

en: World Region
ru: Часть света

en: Wysiwig Editor
ru: Визуальный редактор

en: XCache compatibility
ru: Совместимость с XCache

en: Xhosa
ru: Коса

en: Year
ru: Год

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: Yes or No
ru: Да или Нет

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
ru: Для вас уже оформлено пожизненное членство, и вы не можете выбрать членство на более короткий период.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ru: У вас также есть возможность <strong>Исключить</strong> некоторые контакты из ваших включённых групп, выбрав одну или несколько <strong>Исключённую группу</strong>. Контакты, которые находятся в обеих группах не будут получать  SMS (они "исключены").

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ru: У вас также есть возможность <strong>Исключить</strong> некоторые контакты в ваших включенных группах, выбрав одну или несколько <strong>исключенных групп</strong>. Контакты, оказавшиеся в обеих группах НЕ будут получать SMS (они 'исключены').

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
ru: Вы уже подписались на %1, ваша подписка - %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
ru: Вы заполняете эту форму от имени кого-то другого. Пожалуйста, введите эти детали </span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
ru: На данный момент вы находитесь в системе как ‘%1'. Вы не можете удалить себя.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ru: Вам нужно пропустить последнего участника и тогда ваша регистрация на  будет подтверждена. Пожалуйста вернитесь назад на главную страничку регистрации, чтобы заполнить платёжную информации.

en: You are logged-in user
ru: Вы вошедший пользователь

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
ru: Вы больше не записаны в этих группах. Нажмите 'Повторно присоединиться к группе' для повторной подписки.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
ru: У вас нет права смотреть все дела и действия.

en: You are not authorized to access this page.
ru: Вы не имеете права заходить на эту страницу.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
ru: Вы не приписаны ни к одной из Групп.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
ru: Вы не зарегистрированы для каких-либо текущих или предстоящих Мероприятий.

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
ru: Вы используете платежный оператор, который поддерживает автообновления.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
ru: Вы простматриваете шаблон сообщения по умолчанию для рабочего процесса системы.

en: You can
ru: Вы можете

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
ru: Вы можете <a href="%1">Создать новое событие</a> сейчас.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href="%1">Скачать конфликтующие записи</a>. Потом вы сможете просмотреть эти записи на наличие конфликтов и исправить ID транзакций для записей без конфликтов.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href="%1">Download Conflicts</a>. Потом вы сможете просмотреть эти записи на наличие конфликтов и исправить ID транзакций для записей без конфликтов.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href="%1">Скачать дублирующиеся записи</a>. Вы можете затем просмотреть эти записи на наличие дубликатов и исправить ID для остальных.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href="%1">Download Duplicates</a>. Вы можете затем просмотреть эти записи на наличие дубликатов и исправить ID транзакций для остальных.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href="%1">Download Errors</a>. Потом вы сможете исправить их и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href="%1">Скачать несовпадающих участников</a>. После этого вы можете исправить их и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
ru: Вы можете <a href="%1">нажмите здесь</a> чтобы снова попробовать выполнить сценарий обновления 4.2. <a href="%2" target="_blank">(Просмотреть документацию обновления)</a>

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить конфликтующие</a>. После этого вы можете рассмотреть эти записи, чтоб определить, конфликтуют ли они на самом деле, и при необходимости исправить адреса.

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href='%1'>Скачать конфликтующие записи</a>. После этого вы можете просмотреть эти записи на предмет конфликтов и исправить ИН трансакций для тех, где конфликт отсутствует.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить дубликаты</a>. После этого вы можете рассмотреть эти записи, чтоб определить, дублируются ли они, и при необходимости исправить адреса.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
ru: Вы можете <a href='%1'>Скачать дубликаты</a>. После этого вы можете рассмотреть эти записи на предмет дублирования и исправить ИН трансакций для тех, где дублирование отсутствует.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить некоректные записи</a>. После этого вы можете исправить их, и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить несоотвествующие записи действий</a>. Потом вы можете исправить их и импортировать новый файл с обновленными данными.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить несовпадающие контакты</a>. Потом вы можете исправить их и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. Потом вы можете исправить их и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ru: Вы можете <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. После этого вы можете исправить их и импортировать новый файл с исправленными данными.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
ru: Вы можете <a href='%1'>Загрузить записи почтовых адресов</a>, а затем соответствующим образом отредактировать записи контактов и обновить почтовые адреса.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
ru: Вы можете <a href='%1'>создать и отправить письмо</a>.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
ru: Вы можете <a href='%1'>создать и отправить письмо</a>.

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
ru: Вы можете <a href='%1'>создать один здесь</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
ru[0]: Вы можете просмотреть и редактировать существующий контакт
ru[1]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контакта
ru[2]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контактов
ru[3]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контактов

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
ru[0]: Вы можете просмотреть и редактировать существующий контакт
ru[1]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контактов
ru[2]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контактов
ru[3]: Вы можете просмотреть и редактировать существующих контактов

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
ru[0]: Вы можете просмотреть существующий контакт
ru[1]: Вы можете просмотреть существующих контакта
ru[2]: Вы можете просмотреть существующих контактов
ru[3]: Вы можете просмотреть существующих контактов

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
ru[0]: Вы можете просмотреть существующий контакт
ru[1]: Вы можете просмотреть существующих контактов
ru[2]: Вы можете просмотреть существующих контактов
ru[3]: Вы можете просмотреть существующих контактов

en: You can add another option.
ru: Вы можете добавить другую опцию.

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
ru: Контакты в группу можно добавить из любого набора результатов поиска (или при просмотре отдельного контакта). Вы также можете разрешить контактам подписываться на участие в определенных группах, объявив эти группы «Публичными страницами» (используйте ссылку <strong>Настройка</strong>) и включив в свой профиль CiviCRM элемент <strong>Группы</strong>.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
ru: Вы можете добавлять ссылки на эту страницу в своих меню Drupal или Joomla и в любых страницах контента. Также, вы можете использовать показанные выше дополнительные параметры, чтобы фильтровать мероприятия, включенные в эту страницу.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
ru: Вы также можете <a href="%1"> зарегистрировать другого участника</a>.

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
ru: Вы также сможете <strong>Загрузить</strong> содержание, хранящийся в файлах. ИЛИ вы можете <strong>Составить</strong> содержание прямо на экране.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
ru: Вы также можете добавлять контакты в смарт-группы напрямую, независимо от того, соответствуют ли они критериям поиска для этой смарт-группы. Например, у вас может быть смарт-группа для людей, живущих в определенной местности, А ТАКЖЕ - несколько людей, которые хотят оставаться в курсе мероприятий, происходящих в этой местности, хотя они уже давно там не живут. В таком случае, для прямого добавления контактов в данную смарт-группу, нажмите эту кнопку.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
ru: Вы также можете позволить пользователям выбирать роли, создав профиль с полем "Роль участника". Затем включите этот профиль, конфигурируя страницу онлайн-регистрации.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
ru: Для того чтобы быстро найти все группы, начинающиеся с этой буквы, вы также можете щелкнуть в письме на <strong>Панель А-Я</strong>.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ru: Можно также создавать дополнительные наборы критериев: <em>Также включить контакты, где... Регион IS Тамбовская область AND Город IS Моршанск AND Дата рождения > 1 января 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
ru: Вы также можете создать интерфейсные ссылки (или элементы меню), позволяющие пользователям создавать собственные страницы по сбору средств с помощью менеджера меню. Выберите <strong>Взносы &raquo; Личные страницы кампаний</strong>, а затем выберите данное мероприятие.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
ru: Вы можете включить в текст рассылки общую контактную информацию: email-адрес и/или номер телефона. Для этого заполните расположенные ниже поля. При создании рассылки используйте подстановку %2 и %3. Это особенно полезно, если вы хотите включить в предварительно настроенные рассылки <a href='%1'>верхние или нижние колонтитулы</a>.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
ru: Вы также можете включать общую информацию о email и телефоне в рассылках.

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
ru: Вы также можете вводить и отслеживать оффлайн-заявки на членство. Для регистрации членства вручную для отдельных контактов, используйте команду <a href="%1">Найти контакты</a>. Затем щелкните <strong>Просмотреть</strong>, чтобы перейти к странице сводки, и щелкните на ссылке <strong>Новое членство</strong>. Вы также можете <a href="%2">импортировать пакеты записей о членстве</a> из других источников.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
ru: Вы также можете вводить и отслеживать оффлайн-мероприятия. Для ввода мероприятий вручную найдите контакт с помощью команды <a href='%1'>Найти контакты</a>, после чего щелкните <strong>Просмотр</strong>, чтобы перейти к странице сводки, где щелкните на ссылке <strong>Новое мероприятие</strong>. Вы также можете <a href='%2'><strong>импортировать  участников списком</strong></a> из других источников.

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
ru: Вы также можете указать значение <strong>Длина</strong>, определяющее, сколько следует сопоставлять символов в поле.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
ru: Вы также можете установить максимальное число записей, которые можно сохранить для одного контакта. Например, для предыдущего примера вам могут потребоваться сведения только о трех последних должностях.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
ru: Также, вы можете использовать показанные выше дополнительные параметры, чтобы фильтровать мероприятия, включенные в RSS-ленту.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
ru: Этому элементу меню можно назначить одно или несколько прав. Несколько прав по умолчанию слагаются. ПРИМЕР: Если вы назначите элементу меню права <em>доступа к CiviContribute</em> и <em>управления CiviCRM</em>, то пользователю для доступа к этому элементу потребуются ОБА типа прав. Вы можете изменить данный метод на "один из / или", выбрав ниже другой оператор.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
ru: Вы можете начать собственные кампании по сбору средств с помощью нашей формы "Рассказать другу"

en: You can cancel the auto-renewal option by visiting this web page: %1.
ru: Вы можете отменить опцию автопродления, посетив эту страницу: %1

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете отменить регулярный взнос <a href="%1">перейдя по ссылке</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
ru: Вы можете отменить свою регистрацию на %1, нажав "Отмена регистрации".

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
ru: Вы можете решить выбрать, чтобы %1 происходил каждую третью Пятницу, последний Понедельник, четвертую Среду месяца и многие другие комбинации, предложенные в выпадающем списке.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
ru: Вы можете решить выбрать повторение вашего %1 в будние дни, на выходных иди любую комбинацию дня недели.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
ru: Вы можете отправлять почту в виде ОДНОВРЕМЕННО <strong>HTML</strong> и обычного <strong>ТЕКСТА</strong> ИЛИ ЖЕ только в виде <strong>ТЕКСТА</strong>.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
ru: Вы можете собирать дополнительную информацию о спонсоре или участнике мероприятия, включив профили непосредственно на страницы онлайн-взносов и в формы регистрации мероприятий. Используя подобным образом профили, вы избавляете себя от необходимости проверять какие-либо флажки "Использовано для".

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ru: Вы можете настроить любое количество дополнительных "Общих" правил для того, чтобы предусмотреть другие критерии сканирования на наличие возможных дубликатов.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
ru: Вы можете настроить любое число дополнительных "Общих" правил для того, чтобы предусмотреть другие критерии сканирования на наличие возможных дубликатов. Нажмите <strong>Использовать Правило</strong> для начала сканирования.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
ru: Для этой инсталляции CiviCRM можно сконфигурировать один или несколько форматов подписей, используемых при создании подписей в почтовых сообщениях.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
ru: Для вашей инсталляции CiviCRM вы можете сконфигурировать один или несколько форматов PDF-страниц, которые можно назначать <strong><a href="%1">шаблонам сообщений</a></strong>, используемых при создании PDF-писем.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
ru: Вы можете настроить один или более платёжных операторов для работы с CiviCRM. После этого вы должны задать платёжного оператора для каждой <strong>страницы взносов</strong> и каждого платного <strong>мероприятия</strong>.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
ru: Вы можете сконфигурировать для своей инсталляции CiviCRM запланированные задания (cron-задачи). Для большинства сайтов системный администратор для запуска разрешенных заданий должен настроить одну или несколько cron-задач. Вы можете также <a href="%1">запустить все запланированные задания вручную</a> или выбрать некоторые из них на этой странице (щелкните 'подробнее', а затем - 'Выполнить').

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
ru: Вы можете настроить текст SMS сообщения до %1 символов

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
ru: Вы можете управлять доступом к этому отчету, выбрав в списке пункт 'Права доступа' или выбрав одну или несколько ролей. Так, для отчетов по взносам вы можете установить <em>доступ к CiviContribute</em> (например, те же люди, которые могут просматривать данные о взносе, могут также иметь доступ к отчету). Кроме того, вы можете предотвратить изменение пользователями критериев и фильтров отчета, НЕ предоставив им права <em>доступа к критериям отчета</em>. Такие пользователи смогут запустить отчет, но только с теми критериями и фильтрами, которые вы определите для них.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
ru: Вы можете управлять Web-страницей, на которую перенаправляется пользователь ПОСЛЕ заполнения формы, путем модификации содержимого скрытого поля <strong>postURL</strong>. Перед сохранением кода формы в требуемой странице замените здесь значение по умолчанию любым корректным, полным URL.

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
ru: Вы можете создать новые опции множественного выбора для этого поля или выбрать существующий набор опций, который уже создан вами для другого настраиваемого поля.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
ru: Вы можете создать новые варианты результатов для данного опроса или же выбрать уже существующий набор результатов, созданный ранее для другого опроса.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
ru: Вы можете создать отчеты, выбрав из <a href="%1"> этого списка шаблонов отчета. </a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
ru: Возможна настройка меню навигации CiviCRM под уникальные потребности ваших пользователей. Вы можете:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
ru: Вы можете определить столько дополнительных видов отношений, сколько вам необходимо для отслеживания. При создании типа отношения вы также можете определить настраиваемые поля для расширения информации об отношениях для этого вида в <a href='%1'>Управление CiviCRM &raquo; Пользовательские Данные</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
ru: Здесь вы можете редактировать Имя и Описание этой группы. Щелкните <a %1>Контакты в этой Группе</a>, чтобы смотреть, добавить или удалить контакты в этой группе.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
ru: Вы можете или <strong>загрузить</strong> содержание sms с вашего компьютера ИЛИ <strong>составить</strong> содержание на этом экране.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
ru: Вы можете перейти к закладке 'Деятельности' для создания и присоединения записей деятельности.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
ru: Вы можете иметь максимум %1 вложение(й).

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
ru: Записи можно импортировать из файла в формате <strong>CSV (значения, разделяемые запятой)</strong> или с помощью <strong>SQL-запроса</strong>. Дополнительную информацию можно увидеть ниже в разделе справки "Выбор источника данных".

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
ru: Вы можете включить колонку с каждым <strong>Внутренним ИН контакта</strong>. Это уникальный ИН, присвоенный CiviCRM, который отображается внизу сводного экрана по контакту, и может быть экспортирован.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
ru: Вы можете включить варианты автообновления членства только для одного поля цены в ценовом наборе. Другое поле в наборе уже содержит одну или больше опций автообновления членства.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
ru: Вы можете позволить пользователям этого экземпляра отчета выносить его на свою панель CiviCRM, установив этот флажок. Пользователи с соответствующими разрешениями увидят отчет в окне "Доступные подпанели", когда они выберут "Настроить" свои панели. Если вы хотите сделать графический вариант доклада доступным, выберите желаемый "Открыть" и нажмите кнопку "Обновить отчет". Вы можете создать множество сообщать о случаях специально для использования в качестве подпанелей (и вы можете выбрать, чтобы не включать их в меню навигации, если вы хотите, чтобы отличать их от отчетов, которые пользователи обычно используют в полноэкранном режиме).

en: You can modify the activity subject before filing.
ru: Вы можете изменить тему действия перед записью.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
ru: Вы можете менять внешний вид CiviCRM, добавляя собственные таблицы стилей. Для малых и средних изменений, используйте css файлы, чтобы изменить стили из civicrm.css. Если требуются более существенные изменения, вы можете полностью выключить civicrm.css.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
ru: Вы можете изменить названия встроенных видов контактов (человек, домохозяйство, организация) и создать или изменить «подвид контакта» для более адресного использования (напр., студент, родитель, команда и т. д.).

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
ru: Вы не можете добавить новое '%1' действие в это дело. 2%

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
ru: Вы не можете удалить этот вид дел — он назначен %1 существующим записям дел. Если вы не хотите, чтобы этот вид дел использовался в дальнейшем, вы можете его отключить.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
ru: Вы не можете иметь одно и то же правила статуса, зарегистрированого одновременно как "Текущее" и "Истёкшее".

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
ru: Вы не можете пометить поле как "Колонка Результата" в профиле, который содержит поля из типов множественных записей.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
ru: Вы не можете пометить поля 'Доступные для Поиска" поиска' в профиле, который содержит поля для типов множественных записей.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
ru: Вы не можете записать два платежа для одинаковых обещаний в одном пакете

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
ru: Вы не можете использовать другую Группу с Финансовым типом или Источником взноса.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ru: Вы можете уведомить организаторов события о каждой онлайн-регистрации регистрации, указав один и более email адрес для получения копии (cc). Если адресов несколько, они должны быть разделены запятой (напр. jane@example.org, paula@example.org).

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ru: Для каждого типа контактов вы можете настроить только одно "Неконтролируемое" и одно "Контролируемое" правило, однако вы можете настроить любое количество дополнительных "Общих" правил для того, чтобы предусмотреть другие критерии сканирования на наличие возможных дубликатов.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
ru: Можете поручить кому-нибудь это действие. Назначенные деятельности появятся в списке деятельностей контактов на Главной странице CiviCRM.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ru: Вы можете запланировать отправку Массовых SMS, которая начнется в заданную дату и время, ИЛИ вы можете запросить, чтобы они были отправлены  как можно быстрее, установив флажок &quot;Отправить Сразу&quot;.

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ru: Вы можете запланировать отправку Массовых SMS, которая начнется в заданную дату и время, ИЛИ вы можете запросить, чтобы она были отправлена  как можно быстрее, установив флажок &quot;Отправить Сразу&quot;.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
ru: Вы можете искать записи, содержащие некоторое слово или фразу, в любом текстовом поле, включая поля имени и адреса электронной почты, примечания, темы действия и описания, а также - в любом пользовательском тексте и полях примечаний. Для того чтобы сузить область поиска, следует выбрать конкретную таблицу или тип записи. В условия поиска автоматически добавляются подстановочные знаки. Поиск НЕ чувствителен к регистру символов.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
ru: Для упрощения настройки вы можете выбрать предварительно сконфигурированный шаблон события. Информация и  настройки будут автоматически скопированы в это новое событие. Затем вы сможете вносить в этот экземпляр мероприятия необходимые дополнения и коррективы. Шаблоны  НЕ хранят дату и время , поэтому вы обязательно должны определить их на этой странице.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
ru: В качестве основы для нового, создаваемого вами шаблона, вы можете выбрать один из существующих шаблонов событий или же вы можете создать шаблон "с нуля".

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
ru: Здесь вы можете выбрать существующую запись организации ИЛИ ввести название новой организации, если работодатель этого человека еще не внесен в вашу базу данных. Однако, если вы хотите, чтобы рабочий адрес этого человека был общим с адресом его работодателя, НО эта организация еще не существует, оставьте это поле пустым и воспользуйтесь средствами разделения адресов в расположенной ниже панели 'Адрес', чтобы создать запись работодателя И введите его адрес. Для вас будет автоматически создано отношение вида 'текущий работодатель'.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
ru: Вы можете отправить <strong>ТЕКСТ</strong> Сообщение, используя следующую доступную панель.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
ru: Вы можете отправлять электронную почту в виде простых текстовых сообщений, форматированных HTML-сообщений или в обоих вариантах. Для большинства случаев обмена электронными письмами достаточно простых текстовых сообщений, а некоторые получатели даже целенаправленно отключают получение форматированных HTML-сообщений.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
ru: Вы можете указать начальную дату для повторяющихся взносов, и в этот день будет произведен первый платёж. Для одиночных взносов, датированных более поздним числом, вы должны выбрать периодичность и указать один взнос.

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
ru: Вы можете задать имя и адрес отправителя в этих полях. Если вы оставите их пустыми, будут использованы значения по умолчанию для имени и адреса ОТ (Управление -> Коммуникации -> Email отправителей).

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
ru: Вы можете установить это до числа, большего, чем один, для того, чтобы разрешить множественные условия членства.

en: You can set your own background image
ru: Можете установить собственное фоновое изображение

en: You can still preview your page prior to approval
ru: До момента одобрения вы по-прежнему можете просматривать свою страницу

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете обновить платежные данные для этого членства с автопродлением <a href="%1">на этой странице</a>.

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
ru: Вы можете обновить платежные данные для регулярных взносов:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете изменить платёжные детали для этого регулярного взноса, <a href="%1">посетив эту страницу</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете изменить размер регулярного взноса или изменить количество траншей, <a href="%1">посетив эту страницу</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
ru: Вы можете изменить размер регулярного взноса или изменить количество траншей здесь:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ru: Вы можете изменить размер регулярного взноса или изменить количество траншей, <a href="%1">посетив эту страницу</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
ru: Вы можете загрузить картинку или изображения для включения на вашу страницу. Ваш файл должен быть в формате .jpg, .gif, или .png.  Рекомендуемый размер изображения 250 x 250 пикселей. Размер изображений, превышающих по ширине 360 пикселей, будет автоматически изменен.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
ru: Вы можете использовать адрес, принадлежащий существующему контакту или создать новый контакт, выбрав нужный вид контакта в поле выбора. Если вы свяжете адрес человека с организацией, будет автоматически создано отношение работник-работодатель. Если вы свяжете адрес человека с домохозяйством, будет создано отношение члена домохозяйства.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
ru: Вы можете использовать разные профили для лиц, которые регистрируются как "дополнительные участники". Например, вы хотите сделать поле email обязательным для того, кто проводит регистрацию, но не обязательным (по желанию) для дополнительных участников (напр. гостей).

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
ru: Вы можете воспользоватся ссылками вверху для расписания и записи деятельности.

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
ru: Вы можете просмотреть и восстановить установленную по умолчанию версию любого измененного вами шаблона сообщения для системного рабочего процесса. После обновления ИЛИ в том случае, если у вас возникли проблемы с модифицированной версией, бывает полезно сравнить активную версию с кодом по умолчанию, отображенным на данной странице. Для копирования кода по умолчанию в текстовый редактор можете воспользоваться расположенными ниже кнопками кнопками 'Выбрать' (с командами копирования и вставки), а затем сравнить его с вашей откорректированной версией.

en: You can:
ru: Вы можете:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
ru: Вы не можете добавить новую запись так как разрешенный максимальный предел был гостигнут

en: You cannot combine profiles of multiple types.
ru: Вы не можете объединить профили нескольких типов.

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
ru: Вы не можете настроить пользовательские поля, которые принадлежат к разным пользовательским наборам в одном профиле

en: You cannot create an email account for a contact with no email
ru: Вы не можете создать учетную запись электронной почты для контакта без электронной почты

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
ru: Вы не можете удалить эту страницу взносов потому, что она уже была использована для отправки взноса или оплаты членства. Рекомендуется отключение страницы вместо ее удаления, дабы сохранить целостность вашых записей о взносах. Если вы точно хотите полностью удалить эту страницу взносов, вам сначала необходимо найти и удалить все трансакции взносов, связанные с этой страницей в CiviContribute.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
ru: Вы не можете активизировать одновременно заявку на членство и ценовой набор для взносов на одной странице онлайн-взноса.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
ru: Вы не можете включить регулярные взносы И обещания одновременно на той же странице онлайн-взносов.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
ru: Нельзя активизировать на одной и той же странице онлайн-взноса одновременно ценовой набор взноса и подписку на членство.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
ru: Вы не можете изменить вид отношения, т.к. имеются записи по членству связанные с данным видом.

en: You cannot record scheduled email activity.
ru: Нельзя записать планируемое действие с email.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
ru: Этот тип взносов не может быть удален потому, что на него ссылаются один или более типов записей: Взносы, Страницы Взносов или Типы Членств. Если вы больше не хотите использовать этот тип, отключите его.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
ru: Вы не можете создать повторяющийся взнос, если вы не оплачиваете в режиме онлайн кредитной карточкой.

en: You cannot use 'id' as a field label.
ru: Вы не можете использовать 'id' как метку поля.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
ru: Если активен раздел 'Размер взноса', нельзя использовать ценовой набор членства. Выберите выше вкладку 'Членство' и выберите ценовой набор членства в появившейся форме. Такие ценовые наборы могут включать в себя дополнительные поля для вариантов без членства, требующих дополнительный взнос (например, подписка на журнал) или дополнительный добровольный взнос.

en: You do not have access to this note.
ru: У вас нет доступа к этому примечанию.

en: You do not have all the permissions needed for this page.
ru: У Вас не хватает всех полномочий, требуемых для этой страницы.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
ru: У вас нет открытой записи в партию

en: You do not have any active %1
ru: У вас нет ни одного активного %1

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
ru: У вас нет активных страниц персональных кампаний.

en: You do not have any private reports. To add a report to this section, edit the Report Settings for a report and set 'Add to My Reports' to Yes.
ru: У вас нет приватных отчетов. Чтобы добавить сюда отчет, укажите "Да" в настройках для "Добавить в Мои отчеты".

en: You do not have permission to Delete Report.
ru: У вас нет доступа к удалению отчета.

en: You do not have permission to access this contact.
ru: У вас нет прав для доступа к данному контакту.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
ru: Вы не имеете достаточных прав доступа для регистрации на мероприятие. Свяжитесь с администратором сайта, если вам нужна помощь.

en: You do not have permission to access this mailing report
ru: У вас нет прав доступа к этому отчёту по рассылкам

en: You do not have permission to access this page
ru: У вас нет права зайти на эту страницу

en: You do not have permission to access this page.
ru: У вас нет права зайти на эту страницу.

en: You do not have permission to access this report.
ru: У вас нет прав доступа к этому отчету.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
ru: У вас нет доступа для отмены этого регулярного взноса

en: You do not have permission to delete this contact.
ru: У вас нет прав для удаления данного контакта.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
ru: У вас нет прав на удаление этого контакта. Примечание: вы можете удалять контакты, если можете редактировать их.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ru: У вас нету разрешения редактировать эту запись контактов. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта за помощью.

en: You do not have permission to make changes to the record
ru: У вас нет прав для изменения записи

en: You do not have permission to register for this event
ru: У вас нет прав на регистрацию на этом мероприятии

en: You do not have permission to view requested page.
ru: У Вас нет прав на просмотр запрошенной страницы.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ru: У вас нет разрешения на просмотр этого контакта. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта за помощью.

en: You do not have permission to view this event
ru: У вас нет прав на просмотр этого события

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
ru: У вас нет соответствующего разрешения для изменения настроек этой зарезервированной группы.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
ru: У вас нет соответсвующего разрешения для удаления этой зарезервированной группы.

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
ru: Недостаточно полномочий для передачи другому лицу или отмены регистрации этого участника.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
ru: Вы не имеете права редактировать этот контакт

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
ru: У вас нет прав для просмотра этого контакта.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
ru: У вас есть одна ожидающая решения подписка на список рассылки %1. Для подтверждения этой подписки ответьте на данное письмо или щелкните <a href="%2">здесь</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
ru: У вас есть одна ожидающая решения подписка на список рассылки %1. Для подтверждения этой подписки ответьте на данное письмо или щелкните на ссылке: %2

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
ru: Вы уже подписали эту петицию, но нам <strong>нужно подтверждение вашего e-mail адреса</strong>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
ru: Вы уже подписали это заявление, теперь <b>Вам необходимо проверить Ваш адрес электронной почты</b>.

en: You have already signed this petition.
ru: Вы уже подписали это обращение.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
ru: Вы были добавлены в ЛИСТ ОЖИДАНИЯ на это событие.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ru: Вы были включены в списки рассылки следующих групп: %1. Вы можете отменить подписку, отправив письмо по адресу %2 или щелкнув на ссылке %3

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ru: Вы были включены в списки рассылки следующих групп: %1. Вы можете отменить подписку, отправив письмо по адресу %2 или щелкнув <a href="%3">здесь</a>.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
ru: Вы были возвращены к началу регистрационного процесса и распроданные мероприятия, выбранные вами, были удалены. Вы не можете продолжить,  пока вы не обновите ваши бронирования и не выберите другие события, если хотите, конечно.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ru: Вы были исключены из списков рассылки следующих групп: %1. Вы можете оформить повторную подписку, отправив письмо по адресу %2 или щелкнув на ссылке %3

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ru: Вы были исключены из списков рассылки следующих групп: %1. Вы можете оформить повторную подписку, отправив письмо по адресу %2 или щелкнув <a href="%3">здесь</a>.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
ru: Вы активизировали опцию 'Округ'. Убедитесь, что вы наполнили таблицу county в вашей базе данных CiviCRM. Вы можете найти готовые списки для популярных стран в <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>

en: You have indicated that this is a paid event, but no payment option has been selected. If this is not a paid event, please select the "No" option at the top of the page. If this is a paid event, please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
ru: Вы указали, что это платное мероприятие, но не выбран вариант оплаты. Если это не платное мероприятие, выберите вариант «Нет» вверху страницы. Если это платное мероприятие, выберите хотя бы одну платежную систему и / или включите опцию оплаты позже.

en: You have no Grants registered in your database.
ru: В вашей базе грантов не зарегистрировано.

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
ru: Вы выбрали "Отключить отправку писемl". Невозможно отослать тестовое письмо.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
ru: Вы выбрали «Направить в базу данных». Тестовое письмо отправить нельзя.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
ru: Вы выбрали несколько членств для одной организации. Вы можете выбрать только одно членство для одной организации.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
ru: Вы выбрали несколько членств для одной и той же организации. Пожалуйста, выберите только одно членство для одной организации. Если вам нужна помощь, свяжитесь с администратором сайта.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ru: Вы пропустили последнего участника и есть еще достаточно свободных мест в этом событии, но ваша регистрация требуется одобрение, когда ваша регистрация будет одобрена, Вы получите письмо со ссылкой на веб-страницу, где вы можете завершить процесс регистрации.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
ru: Вы пропустили последнего участника, и в результате оказалось достаточно мест, в итоге мы дадим группе статус зарегистрированных несмотря на то, что  вы выбрали запись в лист ожидания.

en: You have unsaved changes.
ru: Вы не сохранили результаты.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
ru: Вы можете позволить пользователям присоединяться к листу ожидания, если для мероприятия не осталось свободных мест (для этого установите расположенный ниже флажок).

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the waitlist work-flow (click the wrench icon, or navigate to Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Offer a Waitlist?'.
ru: Вы можете разрешить пользователям записаться в лист ожидания, когда мероприятие заполнено, но сначала вы должны сначала включить Статусы участников, используемые рабочим процессом списка ожидания (щелкните значок гаечного ключа или перейдите в Администрирование »CiviEvent» Статусы участников). Затем перезагрузите эту форму и установите флажок «Предложить лист ожидания?».

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
ru: Вы также можете сконфигурировать мероприятия так, чтобы участникам до завершения процесса регистрации требовалось одобрение администратора. Для активизации такой возможности вначале активизируйте статусы участников, задействованные в рабочем процессе одобрения (Управление » CiviEvent » Статусы участников). Затем загрузите эту форму повторно и включите флажок 'Требуется одобрение участника?'

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
ru: Вы также можете создать собственное приветствие и использовать метки полей для вставки полей на свое усмотрение. Дополнительную информацию о доступных метках можно найти в онлайн-документации %1.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
ru: При желании вы также можете установить ключ MD5-хэша, чтобы удостовериться, что ответы приходят непосредственно с Authorize.Net. Войдите в свою учетную запись Merchant и выберите команду <strong>Настройки учетной записи</strong>. Выберите MD5-хэш и введите новое значение хэша. Это может быть любая строка символов или слов. Затем введите точно такое же значение здесь.

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
ru: Вы можете установить отправку квитанций плательщикам по электронной почте ИЛИ загрузку PDF-файла, содержащего одну квитанцию на страницу, на локальный компьютер, щелкнув <strong>Обработка квитанций</strong>. Ваш браузер может отобразить файл автоматически или, возможно, вам придется открыть его вручную с помощью любой программы чтения PDF-документов (например, Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
ru: Вы можете включить подготовленный блок Нижней Части Страницы под вашим сообщением. Здесь стоит включать необходимые значки отказа, запрета и почтового адреса.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
ru: Вы можете включить подготовленный блок Заглавия над вашим сообщением.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
ru: Вы можете записать платёжный инструмент, используемый для каждого взноса. Защищённые методы платежа нельзя удалить. Вы можете только изменить их метки (чек, кредитная карта, расходная карта). Если вашему сайту нужны дополнительные методы платежа, можете добавить их здесь.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
ru: Вы можете ввести значение негативного количества, если поле или опция используется для того, чтобы делать скидку к общей цене.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
ru: Вы можете ввести значение негативного количества, если поле или опция используется для того, чтобы делать скидку к общей цене. Используйте цену 1 и Отобразите Количество (непроверенное) для того чтобы разрешить пользователю ввести сумму взноса в поле Текст / Цифровой код.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
ru: Вы можете включить маркеры для представления полей (например, "имя" контакта,) в теме сообщения и тела. Они будут заменены на фактическое значение соответствующего поля в исходящее сообщение. Нажмите кнопку "Вставить маркеры" для поиска списка доступных токенов.

en: You may need to clear your browser's cache to see the changes in CiviCRM.
ru: Возможно, нужно почистить кэш браузера, чтобы отобразились изменения в CiviCRM/

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
ru: Альтернативно вы можете записать настоящую цену этой премии для вашей организации. Это может быть полезным при расчете суммарного возврата от этого поощрения.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ru: Вы можете указать один и более email адрес для получения скрытой копии письма (bcc). Email адреса должны быть разделены запятой (напр. jane@example.org, paula@example.org).

en: You may transfer your registration to another participant or cancel your registration up to %1 hours %2 the event.
ru: Вы можете передать вашу регистрацию другому или отменить её в течение %1 часов до события %2.

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
ru: Вы можете захотеть собрать информацию от плательщиков в дополнение к необходимой для взноса. Например, вы можете спросить о волонтерской доступности и навыках. Добавьте любое количество полей к вашей форме взноса, выбрав Профили CiviCRM (наборы полей) для включения в начале и/или в конце страницы.

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
ru: Для того чтобы позволить отдельным людям вносить взносы от имени некоторой организации, вы должны <a href="%1">сконфигурировать корректный профиль организации</a>. Такие профили включают в себя поля Контакт и/или Организация, а также могут содержать поля взнос и членство.

en: You must be logged in to view this page.
ru: Вы должны войти в систему для просмотра этой страницы

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
ru: Для доступа к представленным выше возможностям редактирования вы должны зайти в систему со своей учетной записью. (Если вы посетили эту страницу без входа в систему, вы сможете просмотреть страницу в "живом" режиме том виде виде, в каком ее видят ваши посетители и друзья.)

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
ru: Вы должны включить блок членств для этой страницы взносов если вы хотите включить профиль с полями членств.

en: You must have at least the test or live section filled
ru: Необходимо заполнить или тестовую, или активную секцию

en: You must have at least the user_name specified
ru: Вам необходимо указать как минимум user_name

en: You must provide values for all three Address Standardization fields.
ru: Нужно ввести значения для всех трёх полей стандартизации адреса.

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
ru: Вы должны выбрать набор опций множественного выбора, если вы выбрали использовать существующий набор.

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
ru: Вы должны выбрать минимум одну группу как критерий поиска.

en: You must select at least one email recipient type.
ru: Вы должны выбрать минимум один тип получателя Email.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ru: Вы должны выбрать как группы CiviCRM, так и Drupal роли из раздела "Правил объединения".

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ru: Вы должны выбрать как тип членства CiviMember так и роль Drupal из раздела "Правил объединения".

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
ru: Для установки необходима версия PHP %1 или более новая. Установлена версия PHP %2. Пожалуйста выполните обновление версии самостоятельно или обратитесь к вашему провайдеру.

en: You need more than one custom group to move fields
ru: Вам нужно более одной настриваемой группы для перемещения полей

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ru: Вам нужно настроить Провайдера Картографии до использования этого свойства (Управление > Настройки Системы > Картография и Геокодирование).

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
ru: Прежде, чем включать CiviPledge, нужно включить CiviContribute.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
ru: Для того чтобы активизировать самостоятельную подачу заявок и обновление членства, у вас должен быть по крайней мере один <a href="%1">вид членства</a> с видимостью 'Общедоступный'.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
ru: Необходимо выбрать тип записи, к которому применим этот набор пользовательских полей.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
ru: Вы должны настроить защищенный сервер перед включением SSL

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
ru: Пока вы не настроили и не загрузили конфигурационные файлы дела и действий, вы не можете пользоваться модулем CiviCase.

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
ru: Вам нужно использовать порт отличный от порта 25, который установлен по умолчанию в вашей среде.

en: You only have %1 allocated
ru: У вас отведено только %1 памяти

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
ru: Вероятно Вы используете неподдерживаемое программное обеспечение WEB-сервера. Для корректной работы должны быть заданы серверные переменные SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
ru: Вы, похоже, удалили отношение вида «Сотрудник»

en: You were registered by:
ru: Вы были зарегистрированы через:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
ru: Вам также потребуется настроить разрешения Drupal, чтобы анонимные пользователи могли делать взносы, регистрироваться на мероприятия и/или использовать профили для ввода контактной информации.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
ru: Для вставки ссылок на отказ от подписки и пересылки сообщений также используйте маркеры

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
ru: Чтобы предлагать автоматическое обновление членства, вам потребуется выбрать и настроить один из поддерживаемых платёжных операторов (в данный момент это Authorize.Net, PayPal Pro и PayPal Website Standard).

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
ru: Вам нужно установить полномочия доступа в ACL, включив параметр 'view event participants' для всех ролей пользователей вашей CMS, которым нужно дать право доступа к этому списку.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
ru: Вы не сможете отослать благодарность за это обещание, поскольку для этого контакта не задан адрес е-mail. Если вы хотите отослать благодарность сейчас, перед записью обязательства, нажмите «Отменить», а потом щелкните «Править» на вкладке «Обзор» и добавить адрес е-mail.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
ru: Вы не сможете отослать автоматическую квитанцию Е-почтой для этого Членства потому, что для этого контакта отсутсвует адрес Е-почты. Если вы хотите отослать квитанцию при записи этого Членства, щелкните Отменить и потом щелкните Редактировать на закладке Обзора, чтобы добавить адрес Е-почты перед Обновлением Членства.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
ru: Вы не сможете отослать автоматическую квитанцию Е-почтой для этого Обновления Членства потому, что для этого контакта отсутсвует адрес Е-почты. Если вы хотите отослать квитанцию при записи этого Членства, щелкните Отменить и потом щелкните Редактировать на закладке Обзора, чтобы добавить адрес Е-почты перед Обновлением Членства.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
ru: Вы не сможете отослать автоматическую квитанцию Е-почтой для этого взноса потому, что для этого контакта не существует записанного адреса Е-почты. Если вы хотите отсылать квитанцию при записи этого взноса, щелкните Отмена и потом щелкните Редактировать на закладке Обзор для добавления адреса Е-почты перед записью взноса.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
ru: Вы не сможете отослать автоматическую квитанцию Е-почтой для этого Членства потому, что для этого контакта отсутсвует адрес Е-почты. Если вы хотите отослать квитанцию при записи этого Членства, щелкните Отменить и потом щелкните Редактировать на закладке Обзора, чтобы добавить адрес Е-почты перед Обновлением Членства.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
ru: Когда ваша страница будет одобрена, вы получите по электронной почте уведомление. После этого вы сможете начать продвижение своей кампании.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
ru: Вы получите по e-mail квитанцию, в которой также будет информация, как изменить или отменить этот регулярный взнос.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
ru: Вы увидите строку и флажок для каждого типа взаимосвязанных данных, имеющих отношений к продублированному контакту. Например, если для такого контакта есть записи действий, вы увидите строку и флажок, установка которого определяет перенос этих записей в запись основного контакта. Если вы захотите переместить все взаимосвязанные записи, можете установить флажок <strong>Отметить все</strong>.

en: You're ready to install!
ru: Вы готовы к установке!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
ru: Ваши %1 настройки правильны. На ваш адрес было отослано тестовое письмо.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
ru: Период вашего членства <strong>%1</strong> не истек (вам не нужно обновлять его).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
ru: Ваше членство <strong>%2</strong> истекло %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
ru: Ваше членство <strong>%2</strong> истекает %1.

en: Your Assigned Activities
ru: Назначенные для вас действия

en: Your Case Role(s)
ru: Ваши роли для дела

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
ru: Ваш профиль CiviCRM '%1' добавлен. Сейчас вы можете добавить поля для этого профиля.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
ru: Ваш профиль CiviCRM '%1' удален.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
ru: Ваш профиль CiviCRM '%1' сохранен.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
ru: Поле '%1' вашего профиля CiviCRM было сохранено в '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
ru: Мои Контакты/Организации

en: Your Contribution(s)
ru: Ваши взносы

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
ru: Ваша транзакция по кредитной карте завершилась неудачно. Деньги с вашей карты ещё не списались.

en: Your Email
ru: Ваш email

en: Your Email Settings have been updated.
ru: Ваша новая конфигурация email была обновлена.

en: Your Event Registration has been Transferred to %1.
ru: Ваша регистрация была передана участнику %1

en: Your Event Registration has been cancelled.
ru: Ваша регистрация на событие отменена.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
ru: Ваша регистрация была передана участнику %1

en: Your Event(s)
ru: Ваши мероприятия

en: Your Goal
ru: Ваша цель

en: Your Group(s)
ru: Ваши группы

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ru: Формат подписи под названием <strong>%1</strong> обновлен.

en: Your Mass SMS has been saved.
ru: Ваша рассылка SMS сохранена.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
ru: СМС-рассылка сохранена. Нажмите Продолжить и вернитесь к работе над ней.

en: Your Membership(s)
ru: Ваши Членства

en: Your Message
ru: Ваше сообщение

en: Your New Email Settings have been saved.
ru: Новая настройка почты сохранена.

en: Your Note has been saved.
ru: Ваше заметка была сохранена.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ru: Формат PDF-страницы под названием <strong>%1</strong> обновлен.

en: Your Page
ru: Ваша страница

en: Your Personal Campaign Page
ru: Ваша личная страница кампании

en: Your Personal Campaign Page for %1
ru: Ваша личная страница кампании для %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
ru: Ваша страница персональной кампании была %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
ru: Ваши обещания

en: Your Premium Selection
ru: Ваш Набор Премий

en: Your Registration Info
ru: Ваша регистрационная информация

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
ru: Напоминание под названием %1 обновлено.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
ru: Имя вашего SMTP сервера (машины) неверно.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
ru: Ваше имя пользователя SMTP или пароль неверны.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
ru: Ваш SMTP сервер сейчас не отвечает (не работает по какой-то причине).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
ru: Значение аргумента Sendmail неверно

en: Your Sendmail path is incorrect.
ru: Ваш путь отправки почты неверен.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
ru: Ваш прайс '%1' был добавлен. Вы можете добавлять настраиваемые поля для этого набора.

en: Your Subscription has been Activated
ru: Ваша подписка была активирована

en: Your USPS API Authorization has Failed.
ru: Ошибка вашей авторизации API.

en: Your USPS API Lookup has Failed.
ru: Ошибка вашей авторизации API.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
ru: Учетные данные будут использоваться для вашего счета с помощью прямого дебета. Отправляя эту форму, вы соглашаетесь со списанием с вашего банковского счета с помощью прямого дебета.

en: Your association rule has been added.
ru: Ваше правило ассоциации было добавлено.

en: Your association rule has been edited.
ru: Ваше правило ассоциации было изменено.

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
ru: Ваш период заявки на автоматическое обновление членства истек, и ваше членство не будет продлено автоматически.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
ru: Сеанс вашего браузера истек,  и мы не можем завершить отправку вашей формы. Мы вернули вас на первоначальный этап, чтобы вы смогли заполнить и снова отправить форму. Если вы продолжаете испытывать трудности, пожалуйста, свяжитесь с нами для  получения помощи.

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
ru: Ваши изменения в <em>%1</em> закладке не были сохранены.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ru: Ваш взнос не будет завершен, пока вы не нажмете кнопку <strong>%1</strong>. Пожалуйста, нажмите ее только один раз.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
ru: Ваш пользовательский набор данных '%1' сохранен.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
ru: Ваш набор пользовательских полей '%1' был добавлен. Теперь можете добавлять пользовательские поля.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
ru: Ваша база данных CiviCRM была успешно обновлена до %1

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
ru: Ваша база данных помечена неожиданным номером версии: %1. Автоматизированное обновление до версии %2 не может быть запущено, и возможно, что база кода %2 несовместима с состоянием вашей базы данных. Вам нужно будет определить правильную версию, соответствующую текущему состоянию вашей базы данных. Возможно вы захотите вернуться к базе кода, который вы использовали до начала этой установки новой версии, пока вы не решите эту проблему.

en: Your database is not configured for version %1
ru: Ваша база данных не настроена для версии %1

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
ru: Похожи, ваши параметры базы данных неверны. Посмотрите <a href='%1'>подробности базы</a> ниже, чтобы узнать про конкретные ошибки.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
ru: Ваш адрес электронной почты был удален из %1 списков рассылки.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ru: Ваша регистрация на событие должна быть подтверждена. Пожалуйста, вернитесь на главную страницу регистрации, чтобы заполнить информацию о платеже.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
ru: Ваши расширения требуют обновления базы данных. Пожалуйста <a href="%1">выполните обновление</a>

en: Your information has been saved.
ru: Ваша информация была сохранена.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
ru: Как только вы пройдёте подтверддение, ваш первоначальный взнос будет обработан. Вы сможете отменить регулярный взнос, пройдя по ссылке, которая будет включена в Вашу квитанцию.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
ru: Ваш начальный обещанный платеж обработан. Вы сможете изменять или отменять будущие обещанные платежи в любое время, связавшись с нами через %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ru: Ваш начальный обещанный платёж будут обработан, когда вы щелкните &quot;%2&quot;. Вы сможете в любой момент изменить или отменить будущие обещанные платежи, войдя в свою учетную запись или связавшись с нами через %1.

en: Your mail has been sent.
ru: Ваше электронное письмо отправлено.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
ru: Ваше сообщение с благодарностью %1 за помощь в распространении информации. Вы можете включать метки HTML для добавления ссылок или форматирования.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
ru: Ваша опция множественного выбора '%1' была сохранена

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ru: Новый формат подписи под названием <strong>%1</strong> сохранен.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ru: Новый формат PDF-страницы под названием <strong>%1</strong> сохранен.

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
ru: Ваше новое напоминание под названием %1 было сохранено.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
ru: Ваша организация может использовать Кампании для отслеживания всех взаимодействий участников, связанных с конкретной акцией по сбору средств или встречей. Вы можете подключить
    к кампании действия, взносы, участие в событиях, почтовые рассылки, заявки на членство и обязательства.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
ru: Прежде чем вы сможете начать свою кампанию по сбору средств, ваша страница должна быть проверена администратором.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ru: Ваша платежная информация введена не полностью. Пожалуйста вернитесь назад на страничку регистрации, чтобы заполнить платёжную информацию.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
ru: Срок ожидания регистрации на участие в мероприятии для %1 истек, поскольку вы не подтвердили регистрацию.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
ru: Ваша личная страница кампании была одобрена и теперь доступна всем.

en: Your profile has not been saved.
ru: Ваш профиль не был сохранен.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
ru: Ваш профиль не был сохранен. Ваша учетная запись не была создана.

en: Your record has been deleted.
ru: Ваша запись была удалена.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
ru: Ваш регулярный взнос был обновлен по запросу

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
ru: Регулярный взнос на сумму %1 каждые %2 %3 обновлены отменён по вашему требованию.

en: Your recurring contribution term has ended.
ru: Срок Вашего повторяющегося взноса окончился.

en: Your registration has been processed successfully.
ru: Ваша регистрация обработана успешно.

en: Your registration has been submitted.
ru: Ваша регистрация была подтверждена.

en: Your registration payment has been submitted to %1 for processing.
ru: Ваш регистрационный взнос был отправлен %1 для обработки.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
ru: Ваша регистрация  не будет отправлено до тех пор, пока вы не нажмете кнопку <strong>Продолжить</strong>. Нажмите ее только один раз. Если вам необходимо изменить какие-нибудь сведения, нажмите расположенную ниже кнопку 'Назад', чтобы вернуться к предыдущей странице.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
ru: Ваш отчет был успешно скопирован как "%1". Вы сейчас смотрите новую копию.

en: Your schedule:
ru: Ваше расписание:

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
ru: Администратору вашего сайта нужно также настроить "задачу cron" (плановое задание сервера), чтобы запустить этот скрипт.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
ru: Ваш администратор сайта должен настроить скрипт, который при условии обновления статусов обещанных платежей, посылает напоминания (UpdatePledgeRecord.php).

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
ru: Для активизации создания и доставки каждого отчета администратору вашего сайта необходимо настроить экземпляр запланированного задания "Отчеты по почте". При вызове это задание доставляет почту получателям, указанным в отчете. Отчет может быть прикреплен к электронному письму в виде PDF-файла (установка по умолчанию), CSV-файла или включен в формате HTML.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
ru: В настоящее время ваш сайт настроен чтобы требовать двойной выбор, когда пользователи присоединяются (подписываются) к Группе (группам) через форму Профиля. В этом режиме вам нужно включить поле Электронного письма в Профиль ДО ТОГО, как вы сможете добавить поле Группы (групп). Это обеспечивает возможность отправки электронного письма с согласием. Администратор вашего сайта может отключить двойное согласие в административных настройках civimail: <em>%1</em>

en: Your smart group has been saved as '%1'.
ru: Ваша смарт-группа сохранена как '%1'.

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
ru: Ваша просьба о подписке отправлена %1. Через некоторое время проверьте входящую почту на предмет письма (писем) с подтверждением. Если вы не увидите письма с подтверждением, проверьте папку со спамом.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
ru: Ваша подписка к этим группам ожидает подтверждения.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ru: Ваша транзакция не будет завершена, пока вы не нажмете кнопку <strong>%1</strong>. Пожалуйста, нажмите ее только один раз.

en: Your update(s) have been saved.
ru: Ваши обновления были сохранены.

en: Your updates have been saved.
ru: Ваши обновления были сохранены.

en: Your username contains invalid characters
ru: Ваше имя пользователя содержит недопустимые символы

en: Your username contains invalid characters or is too short
ru: Ваше имя пользователя содержит недопустимые символы или слишком короткое

en: Your username is too short
ru: Ваше имя пользователя слишком короткое

en: ZIP / Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: ZIP / Postal Code of the Address
ru: Почтовый индекс адреса

en: ZIP Support Required
ru: Требуется поддержка ZIP

en: Zhuang, Chuang
ru: Чжуанский

en: Zip
ru: Почтовый индекс

en: Zip Code Range
ru: Диапазон почтовых индексов

en: Zulu
ru: Зулу

en: [CiviMail Draft]
ru: [Черновик CiviMail]

en: [Copy id %1]
ru: [ИН Копии %1]

en: [your Drupal root directory]
ru: [ваш основной каталог системы Drupal]

en: a household
ru: домохозяйство

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
ru: Сокращенное имя месяца

en: access AJAX API
ru: доступ к AJAX API

en: access CiviCRM
ru: доступ к CiviCRM

en: access CiviEvent
ru: доступ к CiviEvent

en: access CiviReport
ru: открыть доступ к CiviReport

en: access Contact Dashboard
ru: доступ к панели контактов

en: access Report Criteria
ru: получить доступ к Критериям Отчета

en: access all custom data
ru: доступ ко всем выбраным данным

en: access contact reference fields
ru: доступ к информационным полям контакта

en: access deleted contacts
ru: доступ к удаленным контактам

en: access uploaded files
ru: доступ для загруженных файлов

en: actionTypeOption
ru: действиеТипОпция

en: add
ru: добавить

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
ru: добавьте <a href='%1'>Нового человека</a>, <a href='%2'>Организацию</a> или <a href='%3'>Домохозяйство</a>

en: add another profile (bottom of page)
ru: добавить другой профиль (низ страницы)

en: add contacts
ru: добавить контакты

en: add new
ru: добавить новый

en: administer CiviCRM
ru: управлять CiviCRM

en: administer Multiple Organizations
ru: управлять несколькими организациями

en: administer Reports
ru: управлять Отчетами

en: administer Tagsets
ru: управлять наборами тэгов

en: administer dedupe rules
ru: управлять правилами поиска дублей

en: administer payment processors
ru: Управлять платёжным оператором

en: administer private reports
ru: управлять приватными отчетами

en: administer reserved groups
ru: управлять зарезервированными группами

en: administer reserved reports
ru: управлять зарезервированными отчетами

en: administer reserved tags
ru: управление зарезервированными тэгами

en: after
ru: после

en: an individual
ru: отдельному человеку

en: an organization
ru: организации

en: and
ru: и

en: and a password
ru: и пароль

en: and is ready to use.
ru: и готово к использованию.

en: anonymously
ru: анонимно

en: another column
ru: другой столбец

en: another discount set
ru: еще один набор скидок

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
ru: потому что адреса электронной почты файла или предпочитаемые средства связи не указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ СООБЩЕНИЯ ПО ЭЛЕКТРОННОЙ ПОЧТЕ или Контакт закрыт, или Основной адрес электронной почты Отключен

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
ru: потому что ни один номер телефона файла или предпочитаемые средства связи не указывают НЕ ОТПРАВЛЯТЬ SMS или Контакт закрыт

en: before
ru: до

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
ru: но требует проверки администратора прежде, чем вы сможете заняться продвижением своей кампании. Вы вскоре получите электронное письмо, в котором будет ссылка для возврата к этой странице.

en: by relationship
ru: через отношение

en: cc Email Report Instance To
ru: Копия письма о предоставлении отчета для

en: change
ru: изменить

en: change membership type
ru: измените вид членства

en: check your spelling
ru: правописание

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
ru: civicrm_root данный момент настроен:<em>!1</em>.

en: click to add more
ru: нажмите, чтобы добавить еще

en: close
ru: закрыть

en: comma-separated list of email addresses to bcc each time a confirmation is sent
ru: aдреса e-mail, кому отправляются слепые bсс-копии писем с подтверждениям, через запятую

en: comma-separated list of email addresses to cc each time a confirmation is sent
ru: aдреса e-mail, кому отправляются сс-копии писем с подтверждениям, через запятую

en: confirmation
ru: подтверждение

en: contact does not exist: %1
ru: контакт не существует: %1

en: contactId
ru: ИН контакта

en: contents of the document
ru: содержание документа

en: controls sort order
ru: управляет порядком сортировки

[ctx: country]
en: Afghanistan
ru: Афганистан

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
ru: Западная, Восточная, Центральная и Южная Африка

[ctx: country]
en: Albania
ru: Албания

[ctx: country]
en: Algeria
ru: Алжир

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
ru: Южная Америка, Центральная, Северная и Карибская

[ctx: country]
en: American Samoa
ru: Американские Самоа

[ctx: country]
en: Andorra
ru: Андорра

[ctx: country]
en: Angola
ru: Ангола

[ctx: country]
en: Anguilla
ru: Ангилья

[ctx: country]
en: Antarctica
ru: Антарктика

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

[ctx: country]
en: Argentina
ru: Аргентина

[ctx: country]
en: Armenia
ru: Армения

[ctx: country]
en: Aruba
ru: Аруба

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
ru: Азиатско-Тихоокеанский регион

[ctx: country]
en: Australia
ru: Австралия

[ctx: country]
en: Austria
ru: Австрия

[ctx: country]
en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

[ctx: country]
en: Bahamas
ru: Багамы

[ctx: country]
en: Bahrain
ru: Бахрейн

[ctx: country]
en: Bangladesh
ru: Бангладеш

[ctx: country]
en: Barbados
ru: Барбадос

[ctx: country]
en: Belarus
ru: Беларусь

[ctx: country]
en: Belgium
ru: Бельгия

[ctx: country]
en: Belize
ru: Белиз

[ctx: country]
en: Benin
ru: Бенин

[ctx: country]
en: Bermuda
ru: Бермуды

[ctx: country]
en: Bhutan
ru: Бутан

[ctx: country]
en: Bolivia
ru: Боливия

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ru: Бонайре, Синт-Эстатиус и Саба

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

[ctx: country]
en: Botswana
ru: Ботсвана

[ctx: country]
en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

[ctx: country]
en: Brazil
ru: Бразилия

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

[ctx: country]
en: Bulgaria
ru: Болгария

[ctx: country]
en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

[ctx: country]
en: Burundi
ru: Бурунди

[ctx: country]
en: Cambodia
ru: Камбоджа

[ctx: country]
en: Cameroon
ru: Камерун

[ctx: country]
en: Canada
ru: Канада

[ctx: country]
en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

[ctx: country]
en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

[ctx: country]
en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

[ctx: country]
en: Chad
ru: Чад

[ctx: country]
en: Chile
ru: Чили

[ctx: country]
en: China
ru: Китай

[ctx: country]
en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

[ctx: country]
en: Colombia
ru: Колумбия

[ctx: country]
en: Comoros
ru: Коморские острова

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
ru: Республика Конго

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
ru: Демократическая республика Конго

[ctx: country]
en: Cook Islands
ru: Острова Кука

[ctx: country]
en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

[ctx: country]
en: Croatia
ru: Хорватия

[ctx: country]
en: Cuba
ru: Куба

[ctx: country]
en: Curaçao
ru: Кюрасао

[ctx: country]
en: Cyprus
ru: Кипр

[ctx: country]
en: Czech Republic
ru: Чехия

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

[ctx: country]
en: Denmark
ru: Дания

[ctx: country]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: country]
en: Dominica
ru: Доминика

[ctx: country]
en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

[ctx: country]
en: Ecuador
ru: Эквадор

[ctx: country]
en: Egypt
ru: Египет

[ctx: country]
en: El Salvador
ru: Сальвадор

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

[ctx: country]
en: Eritrea
ru: Эритрея

[ctx: country]
en: Estonia
ru: Эстония

[ctx: country]
en: Eswatini
ru: Эсватини

[ctx: country]
en: Ethiopia
ru: Эфиопия

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
ru: Европа и Центральная Азия

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

[ctx: country]
en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

[ctx: country]
en: Fiji
ru: Фиджи

[ctx: country]
en: Finland
ru: Финляндия

[ctx: country]
en: France
ru: Франция

[ctx: country]
en: French Guiana
ru: Гвиана Французская

[ctx: country]
en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

[ctx: country]
en: French Southern Territories
ru: Французские Южные Территории

[ctx: country]
en: Gabon
ru: Габон

[ctx: country]
en: Gambia
ru: Гамбия

[ctx: country]
en: Georgia
ru: Грузия

[ctx: country]
en: Germany
ru: Германия

[ctx: country]
en: Ghana
ru: Гана

[ctx: country]
en: Gibraltar
ru: Гибралтар

[ctx: country]
en: Greece
ru: Греция

[ctx: country]
en: Greenland
ru: Гренландия

[ctx: country]
en: Grenada
ru: Гренада

[ctx: country]
en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

[ctx: country]
en: Guam
ru: Гуам

[ctx: country]
en: Guatemala
ru: Гватемала

[ctx: country]
en: Guernsey
ru: Гернси

[ctx: country]
en: Guinea
ru: Гвинея

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

[ctx: country]
en: Guyana
ru: Гайана

[ctx: country]
en: Haiti
ru: Гаити

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и Острова Макдоналд

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
ru: Ватикан

[ctx: country]
en: Honduras
ru: Гондурас

[ctx: country]
en: Hong Kong
ru: Гонконг

[ctx: country]
en: Hungary
ru: Венгрия

[ctx: country]
en: Iceland
ru: Исландия

[ctx: country]
en: India
ru: Индия

[ctx: country]
en: Indonesia
ru: Индонезия

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
ru: Исламская Республика Иран

[ctx: country]
en: Iraq
ru: Ирак

[ctx: country]
en: Ireland
ru: Ирландия

[ctx: country]
en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

[ctx: country]
en: Israel
ru: Израиль

[ctx: country]
en: Italy
ru: Италия

[ctx: country]
en: Jamaica
ru: Ямайка

[ctx: country]
en: Japan
ru: Япония

[ctx: country]
en: Jersey
ru: Джерси

[ctx: country]
en: Jordan
ru: Иордания

[ctx: country]
en: Kazakhstan
ru: Казахстан

[ctx: country]
en: Kenya
ru: Кения

[ctx: country]
en: Kiribati
ru: Кирибати

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Северная Корея (КНДР)

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
ru: Южная Корея (Республика Корея)

[ctx: country]
en: Kosovo
ru: Косово

[ctx: country]
en: Kuwait
ru: Кувейт

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

[ctx: country]
en: Latvia
ru: Латвия

[ctx: country]
en: Lebanon
ru: Ливан

[ctx: country]
en: Lesotho
ru: Лесото

[ctx: country]
en: Liberia
ru: Либерия

[ctx: country]
en: Libya
ru: Либерия

[ctx: country]
en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

[ctx: country]
en: Lithuania
ru: Литва

[ctx: country]
en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: country]
en: Macao
ru: Макао

[ctx: country]
en: Madagascar
ru: Мадагаскар

[ctx: country]
en: Malawi
ru: Малави

[ctx: country]
en: Malaysia
ru: Малайзия

[ctx: country]
en: Maldives
ru: Мальдивы

[ctx: country]
en: Mali
ru: Мали

[ctx: country]
en: Malta
ru: Мальта

[ctx: country]
en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

[ctx: country]
en: Martinique
ru: Мартиника

[ctx: country]
en: Mauritania
ru: Мавритания

[ctx: country]
en: Mauritius
ru: Маврикий

[ctx: country]
en: Mayotte
ru: Майотта

[ctx: country]
en: Mexico
ru: Мексика

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
ru: Федеративные Штаты Микронезии

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
ru: Средний Восток и Северная Африка

[ctx: country]
en: Moldova
ru: Молдавия

[ctx: country]
en: Monaco
ru: Монако

[ctx: country]
en: Mongolia
ru: Монголия

[ctx: country]
en: Montenegro
ru: Черногория

[ctx: country]
en: Montserrat
ru: Монтсеррат

[ctx: country]
en: Morocco
ru: Марокко

[ctx: country]
en: Mozambique
ru: Мозамбик

[ctx: country]
en: Myanmar
ru: Мьянма

[ctx: country]
en: Namibia
ru: Намибия

[ctx: country]
en: Nauru
ru: Науру

[ctx: country]
en: Nepal
ru: Непал

[ctx: country]
en: Netherlands
ru: Нидерланды

[ctx: country]
en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

[ctx: country]
en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

[ctx: country]
en: Nicaragua
ru: Никарагуа

[ctx: country]
en: Niger
ru: Нигер

[ctx: country]
en: Nigeria
ru: Нигерия

[ctx: country]
en: Niue
ru: Ниуэ

[ctx: country]
en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

[ctx: country]
en: North Macedonia
ru: Северная Македония

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

[ctx: country]
en: Norway
ru: Норвегия

[ctx: country]
en: Oman
ru: Оман

[ctx: country]
en: Pakistan
ru: Пакистан

[ctx: country]
en: Palau
ru: Палау

[ctx: country]
en: Palestine, State of
ru: Палестина

[ctx: country]
en: Panama
ru: Панама

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

[ctx: country]
en: Paraguay
ru: Парагвай

[ctx: country]
en: Peru
ru: Перу

[ctx: country]
en: Philippines
ru: Филиппины

[ctx: country]
en: Pitcairn
ru: Питкэрн

[ctx: country]
en: Poland
ru: Польша

[ctx: country]
en: Portugal
ru: Португалия

[ctx: country]
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто Рико

[ctx: country]
en: Qatar
ru: Катар

[ctx: country]
en: Reunion
ru: Реюньон

[ctx: country]
en: Romania
ru: Румыния

[ctx: country]
en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

[ctx: country]
en: Rwanda
ru: Руанда

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартелеми

[ctx: country]
en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

[ctx: country]
en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (французская часть)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сент-Пьер и Микелон

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

[ctx: country]
en: Samoa
ru: Самоа

[ctx: country]
en: San Marino
ru: Сан-Марино

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

[ctx: country]
en: Senegal
ru: Сенегал

[ctx: country]
en: Serbia
ru: Сербия

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
ru: Сербия и Черногория

[ctx: country]
en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

[ctx: country]
en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

[ctx: country]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
ru: Синт-Мартен (голландская часть)

[ctx: country]
en: Slovakia
ru: Словакия

[ctx: country]
en: Slovenia
ru: Словения

[ctx: country]
en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

[ctx: country]
en: Somalia
ru: Сомали

[ctx: country]
en: South Africa
ru: Южная Африка

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

[ctx: country]
en: South Sudan
ru: Южный Судан

[ctx: country]
en: Spain
ru: Испания

[ctx: country]
en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

[ctx: country]
en: Sudan
ru: Судан

[ctx: country]
en: Suriname
ru: Суринам

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

[ctx: country]
en: Sweden
ru: Швеция

[ctx: country]
en: Switzerland
ru: Швейцария

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

[ctx: country]
en: Taiwan
ru: Тайвань

[ctx: country]
en: Tajikistan
ru: Таджикистан

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
ru: Объединённая Республика Танзания

[ctx: country]
en: Thailand
ru: Таиланд

[ctx: country]
en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лешти

[ctx: country]
en: Togo
ru: Того

[ctx: country]
en: Tokelau
ru: Токелау

[ctx: country]
en: Tonga
ru: Тонга

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

[ctx: country]
en: Tunisia
ru: Тунис

[ctx: country]
en: Turkey
ru: Турция

[ctx: country]
en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

[ctx: country]
en: Tuvalu
ru: Тувалу

[ctx: country]
en: Uganda
ru: Уганда

[ctx: country]
en: Ukraine
ru: Украина

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
ru: ОАЭ (Объединенные Арабские Эмираты)

[ctx: country]
en: United Kingdom
ru: Великобритания

[ctx: country]
en: United States
ru: США

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

[ctx: country]
en: Uruguay
ru: Уругвай

[ctx: country]
en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

[ctx: country]
en: Vanuatu
ru: Вануату

[ctx: country]
en: Venezuela
ru: Венесуэла

[ctx: country]
en: Viet Nam
ru: Вьетнам

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские острова Великобритании

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова США

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

[ctx: country]
en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

[ctx: country]
en: Yemen
ru: Йемен

[ctx: country]
en: Zambia
ru: Замбия

[ctx: country]
en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

[ctx: country]
en: unassigned
ru: не определено

[ctx: country]
en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: create manual batch
ru: создать пакет руководства

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
ru: создать или управлять группами в <a href="%1">Управление группами</a>.

en: created
ru: создано

en: credit card
ru: Кредитная карта

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
ru: ct=[Человек или Домохозяйство или Организация] обязательно
    gt=[email_greeting или postal_greeting или адресат] обязательно
    force=[0 or 1] необязательно-0 обновить контакты с нулевым значением, 1 обновить все
    limit=Число необязательно-Ограничить количество контактов для обновления

en: currency ISO code (e.g. 'USD')
ru: буквенный код ISO (напр. 'USD')

en: currency symbol (e.g. '$')
ru: знак валюты (напр. '$')

en: custom fields
ru: пользовательские поля

en: day
ru: день

en: day of the month
ru: день месяца

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
ru: День месяца в виде десятичного числа, ('1' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
ru: День месяца в виде числа, начиная с 0 ('01' .. '31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
ru: День месяца в виде десятичного числа, с пробелами ('1' .. '31')

en: day of the period
ru: день периода

en: day of the week
ru: день недели

en: dd-mm (31-12)
ru: дд-мм (31-12)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
ru: дд-мес-гг ИЛИ дд/мм/гг (25-Dec-98 OR 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
ru: дд/мм/гггг (25/12/1998) ИЛИ (1/9/2008)

en: default organization
ru: организация по умолчанию

en: delete
ru: удалить

en: delete activities
ru: удалить действия

en: delete all manual batches
ru: удалить все пакеты руководства

en: delete contacts
ru: удалить контакты

en: delete in CiviEvent
ru: удалить в CiviEvent

en: delete own manual batches
ru: удалить свои пакеты руководства

en: details...
ru: детали...

en: disabled
ru: Отключено

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
ru: выполнить сложные поиски по меткам, членству в группах, местоположению, действиям и настраиваемым полям в <a href="%1">Расширеный поиск</a>.

en: do not import
ru: не импортировать

en: due
ru: до

en: duplicate
ru: дубликат

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
ru: примеры: «студент», «аспирант», «почётное общество»...

en: e.g. the Contact form's Activity tab listing. Without this ticked, activities that belong to a case are hidden (default behavior). Warning: enabling this option means that all case activities relating to a contact will be listed which could result in users without "access all cases and activities" permission being able to see see the summarized details (date, subject, assignees, status etc.). Such users will still be prevented from managing the case and viewing/editing the activity.
ru: Например,  вкладку "Активности" контактной формы. Если этот флажок не установлен, активности, относящиеся к кейсу будут скрыты (поведение по умолчанию). Предупреждение: включение этой опции означает, что будут выведен список  всех активностей, относящиеся к контакту, что может привести к тому, что пользователи без разрешения «доступ ко всем активностям и кейсам» смогут увидеть обобщенные сведения (дату, тему, исполнителей, статус и т. Д.) . Таким пользователям по-прежнему будет запрещено управлять кейсом и просматривать / редактировать активности.

en: each
ru: каждый

en: edit
ru: редактировать

en: edit all contacts
ru: редактировать все контакты

en: edit all events
ru: редактировать все события

en: edit all manual batches
ru: редактировать все пакеты руководства

en: edit event participants
ru: редактировать участников

en: edit groups
ru: редактировать группы

en: edit memberships
ru: Редактировать членство

en: edit message templates
ru: редактировать шаблоны сообщений

en: edit my contact
ru: Редактировать мой контакт

en: edit own manual batches
ru: редактировать свои пакет руководства

en: edit profile
ru: редактировать профиль

en: email Domain
ru: Домен электронной почты

en: email Local Part
ru: электронная почта Локальной Части

en: email address domain (the part after @)
ru: доменная часть e-mail (после @)

en: empowered by %1
ru: работает на %1

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
ru: включить блоки CiviCRM  <a href="!1">Управление &raquo; Конструирование сайта &raquo; Блоки</a>.

en: end date
ru: дата завершения

en: entityID needs to be set and of type Integer
ru: ИН элемента должен быть указан и быть целым числом

en: events
ru: события

en: every
ru: каждые

en: export all manual batches
ru: экспортировать все пакеты руководства

en: export own manual batches
ru: экспортировать свои пакеты руководства

en: ext.
ru: доб.

en: field ID
ru: ИН Поля

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
ru: ИН поля должен быть целым числом для индекса %1

en: file '%1' found
ru: файл '%1' обнаружен

en: file '%1' not found
ru: файл '%1' не найден

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
ru: найти контакты по имени, email адресу, членству в группах и(ли) меткам<a href="%1">Найти контакты</a>.

en: for
ru: для

en: full month name ('January'..'December')
ru: Полное имя месяца

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
ru: геокидирование=[1 или 0] обязательно
    анализировать=[1 или 0] обязательно
    начать=[contact ID] необязательно-начните с ИД этого контакта
    закончить=[ИД контакта] необязательно-обрабатывает контакты с ИД меньшим чем это
    дросселировать=[1 или 0] необязательно-1 добавляет пятисекундное ожидание

en: grants
ru: гранты

en: greater than
ru: больше чем

en: greater than or equal to
ru: больше или равно

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
ru: уже было предписано другому адресу. Пожалуйста, выберите другое месторасположение для этого адреса.

en: has been successfully resubscribed.
ru: успешно повторно подписался.

en: here
ru: здесь

en: hide child groups
ru: скрыть дочерние группы

en: hide field or section
ru: скрыть поле или секцию

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
ru: час в 12-часовом формате, дополняется 0 ('01' .. '12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
ru: час в 12-часовом формате, дополняется пробелами ('1' .. '12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
ru: час в 24-часовом формате с нулями слева ('00' .. '23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
ru: час в 24-часовом формате, дополняется пробелом ('00' .. '23')

en: iCalendar feed for current and future public events.
ru: Ссылка на iCcalendar для этого и будущих публичных событий.

en: iCalendar feed for this event.
ru: Подписка на iCalendar для этого мероприятия.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
ru: iCalendar - это стандартный формат для отображения информации о календарном плане и расписании. CiviEvent позволяет выводить текущие и грядущие 'публичные' мероприятия в формате iCalendar, чтобы этой информацией можно было поделиться с другими приложениями, поддерживающими iCalendar.

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ru: Если функция "Рассказать другу" активна, максимальное допустимое число получателей должно быть больше нуля.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ru: Если функция «Рассказать другу» активна, максимальное допустимое число получателей должно быть больше нуля.

en: if true - allows the user to register multiple participants for event
ru: если да - пользователь может зарегистрировать на событие нескольких участников

en: if true - allows the user to register multiple registrations from same email address.
ru: Если да - разрешается регистрировать нескольких участников с одного e-mail адреса

en: if true - allows the user to send payment directly to the org later
ru: Если включено, разрешает пользователю отправить платёж прямо в организацию позже

en: if true than billing block is required this event
ru: если да, для события требуется блок выписки счёта

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
ru: Если вы ищете по имени контакта, проверьте правописание

en: if you are searching by client name, check your spelling
ru: если вы ищите по имени клиента, проверьте написание

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
ru: Если вы ищите по названию взноса, проверьте его написание

en: if you are searching by member name, check your spelling
ru: Если вы ищите по имени члена, проверьте свое правописание

en: if you are searching by participant name, check your spelling
ru: Если Вы ищете по имени участника, проверьте, нет ли опечатки.

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
ru: если вы ищете по имени респондента, убедитесь, что правильно его пишете

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
ru: Если вы ищите внутри группы или конкретный контакт, попробуйте 'любая группа' или 'любая пометка'

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
ru: Если вы ищите в диапозоне цен или дат, попробуйте его расширить.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
ru: если вы ищете внутри диапазона дат, попробуйте его расширить

en: import contacts
ru: импортировать контакты

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
ru: импортировать контакты из других источников через <a href="%1">Импорт контактов</a>.

en: in
ru: в

en: in...
ru: в...

en: installments
ru: части

en: installments of
ru: частями по

en: installments.
ru: частей.

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
ru: instanceId=[ИД экземпляра отчета] обязательно
    format=[csv or печать] необязательно-отказ CSV или HTML для печати, кроме PDF

en: is a numeric field
ru: численное поле

en: is partial payment enabled for this event
ru: возможна ли частичная оплата для этого события

en: is...
ru: является...

en: km
ru: км

en: less than
ru: меньше чем

en: less than or equal to
ru: меньше или равно

en: lifetime
ru: пожизненно

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
ru: предел=Число необязательно-Ограничивает количество перестроенных смарт групп

en: live
ru: реальная

en: loading
ru: загрузка

en: localized label for display of this status type
ru: локализованное название этого типа статуса

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
ru: нижний регистр  до/после полудня ('am', 'pm')

en: make sure you have enough privileges in the access control system
ru: убедитель в наличии у вас достаточных привелегий для доступа системе управления

en: manage event profiles
ru: управлять профилями событий

en: member since
ru: участник с

en: membership periods
ru: периоды членства

[ctx: menu]
en: ACL Roles
ru: Роли ACL

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
ru: О CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
ru: Принимаемые кредитные карты

[ctx: menu]
en: Access Control
ru: Контроль доступа

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
ru: Учтеный пакет

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
ru: Экспорт учтенных пакетов

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
ru: Учтенные пакеты

[ctx: menu]
en: Activities
ru: Действия

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
ru: Подпанель действия

[ctx: menu]
en: Activity Details
ru: Детали активности

[ctx: menu]
en: Activity Summary
ru: Информация об активности

[ctx: menu]
en: Activity Types
ru: Виды действий

[ctx: menu]
en: Activity View
ru: Смотреть активность

[ctx: menu]
en: Add Field
ru: Добавить поле

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
ru: Добавить продукты на эту страницу

[ctx: menu]
en: Add User
ru: Добавить пользователя

[ctx: menu]
en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
ru: Форма для дополнительной информации

[ctx: menu]
en: Address Settings
ru: Настройки адреса

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
ru: Форматы адресатов

[ctx: menu]
en: Administer
ru: Управление

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
ru: Управление CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
ru: Консоль управления

[ctx: menu]
en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

[ctx: menu]
en: All Cases
ru: Все кейсы

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
ru: Дашлет всех кейсов

[ctx: menu]
en: All Reports
ru: Все отчеты

[ctx: menu]
en: Api Explorer v3
ru: Проводник Api v3

[ctx: menu]
en: Api Explorer v4
ru: Проводник Api v4

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
ru: Подтверждение почтовой рассылки

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
ru: Архив рассылок

[ctx: menu]
en: Ask a question
ru: Задать вопрос

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
ru: Назначить пользователей на роли ACL

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
ru: Назначить другому клиенту

[ctx: menu]
en: Attendee List
ru: Список посетителей

[ctx: menu]
en: Badge Layout
ru: В виде бейджа

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
ru: Пакетная запись

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
ru: Пакетное объединение дублированных контактов

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
ru: Отчет по бухгалтерским транзакциям

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
ru: Отчет о пересылаемых почтовых сообщениях

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
ru: Просмотреть закачанные файлы

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
ru: Интеграция с базой данных CMS

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
ru: Панель кампаний

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
ru: Отчеты по кампаниям

[ctx: menu]
en: Campaign Status
ru: Статус кампании

[ctx: menu]
en: Campaign Types
ru: Виды кампании

[ctx: menu]
en: Campaigns
ru: Кампании

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
ru: Отменить подписку

[ctx: menu]
en: Case
ru: Кейс

[ctx: menu]
en: Case Activity
ru: Действия по кейсу

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
ru: Аудит действий по кейсу

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
ru: Набор настроек кейса

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
ru: Дашлет панели кейса

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
ru: Дашлет кейса

[ctx: menu]
en: Case Details
ru: Детали кейса

[ctx: menu]
en: Case Reports
ru: Отчеты по кейсам

[ctx: menu]
en: Case Statuses
ru: Статусы кейсов

[ctx: menu]
en: Case Types
ru: Типы кейсов

[ctx: menu]
en: Cases
ru: Кейсы

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
ru: Изменение способа регистрации

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
ru: Блог CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
ru: Главная CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
ru: Новости CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
ru: Создать профиль CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
ru: Поля профиля CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
ru: Отчёты CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
ru: Ресурсы CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
ru: Настроить модуль CiviCampaign

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
ru: Панель CiviCase

[ctx: menu]
en: CiviCase Settings
ru: Настройки Civicase

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
ru: Настройки компонента CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
ru: Панель CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
ru: Настроить модуль CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
ru: Панель CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
ru: Панель CiviGrant

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
ru: Настроить модуль CiviMail

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
ru: Настроить модуль CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
ru: Панель CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
ru: Панель CiviPledge

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
ru: Очистить кэши и обновить пути

[ctx: menu]
en: Closed Batches
ru: Закрытые пакеты

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
ru: Коммуникационные настройки

[ctx: menu]
en: Communications
ru: Коммуникации

[ctx: menu]
en: Components
ru: Модули

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
ru: Провести опрос

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
ru: Метки заседаний конференции

[ctx: menu]
en: Conference Slots
ru: Заседания конференции

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
ru: Памятка настройщика

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
ru: Настроить CKEditor

[ctx: menu]
en: Configure Survey
ru: Настроить опрос

[ctx: menu]
en: Configure Widget
ru: Настроить виджет

[ctx: menu]
en: Confirm
ru: Подтвердить

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
ru: Подтвердить регистрацию на событие

[ctx: menu]
en: Confirm dates
ru: Подтвердить даты

[ctx: menu]
en: Connections
ru: Подключения

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
ru: Составной отчет (детализированный)

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
ru: Составной отчет (обобщенный)

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
ru: Панель контакта

[ctx: menu]
en: Contact Reports
ru: Отчеты по контактам

[ctx: menu]
en: Contact Summary
ru: Сводка по контакты

[ctx: menu]
en: Contact Types
ru: Виды контактов

[ctx: menu]
en: Contacts
ru: Контакты

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
ru: Общий взнос

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
ru: Размеры взносов

[ctx: menu]
en: Contribution Details
ru: Детали по взносу

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
ru: Отчеты по взносам

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
ru: Сводная информация по взносу

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
ru: Сводная информация по взносу - Смотреть диаграммы

[ctx: menu]
en: Contribution Task
ru: Для чего взнос

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
ru: Данные взносов и членства

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ru: Детали взносов любого вида плюс связанная информация о членстве для членских взносов.

[ctx: menu]
en: Contributions
ru: Взносы

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
ru: Взносы по домохозяйствам

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
ru: Взносы по организациям

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
ru: Создать отчёты из шаблонов

[ctx: menu]
en: Current Employers
ru: Текущий работодатель

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
ru: Текущие и предстоящие события

[ctx: menu]
en: Custom Data
ru: Настраиваемые данные

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
ru: Настраиваемые поля данных

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
ru: Настраиваемое поле - Добавить

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
ru: Настраиваемое поле - Редактировать

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
ru: Настраиваемое поле - Переместить

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
ru: Настраиваемое поле - Опции

[ctx: menu]
en: Custom Fields
ru: Пользовательские поля

[ctx: menu]
en: Custom Searches
ru: Настраиваемые поиски

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
ru: Настройка данных и страниц

[ctx: menu]
en: Dashboard
ru: Панель

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
ru: Обновления базы

[ctx: menu]
en: Date Formats
ru: Формат даты

[ctx: menu]
en: Date Preferences
ru: Настройки Даты

[ctx: menu]
en: Debugging
ru: Отладка

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
ru: Отладка и обработка ошибок

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
ru: Исключения дедупликации

[ctx: menu]
en: Delete Contact
ru: Удалить контакт

[ctx: menu]
en: Delete File
ru: Удалить файл

[ctx: menu]
en: Delete Survey
ru: Удалить опрос

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ru: Детализированный отчет по опросам общественного мнения, сбору телефонных номеров, составлении опросных листов и другим исследованиям.

[ctx: menu]
en: Developer
ru: Разработчик

[ctx: menu]
en: Developer Docs
ru: Документация разработчикам

[ctx: menu]
en: Directories
ru: Директории

[ctx: menu]
en: Display Preferences
ru: Настроить показ

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
ru: Отображать клики по каждой рассылке

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
ru: Отображает контакты, которые открывали почтовые сообщения из рассылки

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ru: Отображает детализированный список взносов, сгруппированных по семействам, который включает в себя и взносы, сделанные членами семейств.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ru: Отображает детализированный список взносов, сгруппированных по организациям, который включает в себя и взносы, сделанные сотрудниками для организаций.

[ctx: menu]
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: menu]
en: Download Errors
ru: Ошибки загрузки

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
ru: Черновики и внеплановые рассылки

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
ru: Опции раскрывающихся списков

[ctx: menu]
en: Edit Field
ru: Править поле

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
ru: Редактировать связанный контакт

[ctx: menu]
en: Email
ru: Эл. почта

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
ru: Форматы приветствия для email

[ctx: menu]
en: Email Invoice
ru: Отправить счет по Email

[ctx: menu]
en: Email a Contact
ru: Написать контакту

[ctx: menu]
en: Email address verified
ru: Email адрес подтверждён

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
ru: Включить модули CiviCRM

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
ru: Посредник встречи

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
ru: Среда общения

[ctx: menu]
en: Engagement Index
ru: Индекс участия

[ctx: menu]
en: Event Fees
ru: Орган. взносы

[ctx: menu]
en: Event Income Details
ru: Отчет о доходах события (детальный)

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
ru: Отчет о взносах на событие

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
ru: Информация и настройка события

[ctx: menu]
en: Event Information
ru: Информация о событии

[ctx: menu]
en: Event Location
ru: Адрес места проведения

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
ru: Шаблоны бейджей с именами участников

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
ru: Онлайн-регистрация на событие

[ctx: menu]
en: Event Participants List
ru: Список участников мероприятия

[ctx: menu]
en: Event Registration
ru: Регистрация на событие

[ctx: menu]
en: Event Reports
ru: Отчеты по событиям

[ctx: menu]
en: Event Templates
ru: Шаблоны событий

[ctx: menu]
en: Event Types
ru: Виды событий

[ctx: menu]
en: Events
ru: События

[ctx: menu]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: menu]
en: Export Contacts
ru: Экспорт контактов

[ctx: menu]
en: Exported Batches
ru: Экспортированные пакеты

[ctx: menu]
en: Extensions
ru: Расширения

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
ru: Email отправителей

[ctx: menu]
en: File on Case
ru: Файл по кейсу

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
ru: Финансовый счет

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
ru: тип финансового счета

[ctx: menu]
en: Financial Types
ru: Типы финансов

[ctx: menu]
en: Find Activities
ru: Найти действия

[ctx: menu]
en: Find Cases
ru: Найти кейсы

[ctx: menu]
en: Find Contacts
ru: Найти контакты

[ctx: menu]
en: Find Contributions
ru: Найти взносы

[ctx: menu]
en: Find Grants
ru: Найти гранты

[ctx: menu]
en: Find Mailings
ru: Поиск рассылок

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
ru: Найти рассылку SMS

[ctx: menu]
en: Find Memberships
ru: Найти членства

[ctx: menu]
en: Find Participants
ru: Найти участников

[ctx: menu]
en: Find Pledges
ru: Найти обещание

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
ru: Найти и объединить контакты-дубли

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
ru: Перенаправить рассылку

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
ru: Email-адрес отправителя

[ctx: menu]
en: Full-text Search
ru: Полнотекстовый поиск

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
ru: GOTV (отслеживать голосующих)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
ru: GOTV (отслеживание избирателей)

[ctx: menu]
en: Gender Options
ru: Опции пола

[ctx: menu]
en: Get Image File
ru: Файл с изображением

[ctx: menu]
en: Get expert help
ru: Запросить помощь эксперта

[ctx: menu]
en: Get started
ru: Начало

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ru: Показывает на основании двух диапазонов дат контакты, которые вносили взносы в обоих диапазонах, вместе с суммами и процентным увеличением/уменьшением.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
ru: Получить детали связи между двумя контактами

[ctx: menu]
en: Grant Details
ru: Детали гранта

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
ru: Детализированный отчет по грантам

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
ru: Отчёт о гранте (статистика)

[ctx: menu]
en: Grant Reports
ru: Отчеты по грантам

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
ru: Статистика гранта

[ctx: menu]
en: Grant Status
ru: Статус гранта

[ctx: menu]
en: Grant Types
ru: Виды грантов

[ctx: menu]
en: Grants
ru: Гранты

[ctx: menu]
en: Group Members
ru: Члены группы

[ctx: menu]
en: Groups
ru: Группы

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
ru: Взносы с указанием групп и общих сумм в разрезе различных критериев, включая контакты, период времени, тип взносов, географического положение плательщиков и др.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
ru: Заголовки, подписи и автоматические сообщения

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ru: Помогает проанализировать выручку, полученную от события. Этот отчет может включать в себя сведения о типе и статусе участников, а также о методе платежей.

[ctx: menu]
en: Home
ru: Главная

[ctx: menu]
en: Import
ru: Импорт

[ctx: menu]
en: Import Activities
ru: Импорт действий

[ctx: menu]
en: Import Contacts
ru: Импорт контактов

[ctx: menu]
en: Import Contributions
ru: Импортировать взносы

[ctx: menu]
en: Import Memberships
ru: Импортировать членства

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
ru: Импорт пользовательских данных с множеством значений

[ctx: menu]
en: Import Participants
ru: Импорт участников

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
ru: Импорт/экспорт разметки

[ctx: menu]
en: Include Profiles
ru: Включить профили

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
ru: Приставки к имени (Мисс, Мистер...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
ru: Приставки к имени (Мл., Ст...)

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
ru: Вставить CiviCRM контент

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
ru: Сервисы мгновенных сообщений

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
ru: Опросить респондентов

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
ru: Присоединиться к CiviCRM

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
ru: LYBUNT (прошлый год, но не этот)

[ctx: menu]
en: Label Formats
ru: Формат метки

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
ru: Языки, валюта, географические названия

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
ru: Бывшие члены

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ru: "За прошлый год, но не за этот". Предоставляет список людей, сделавших пожертвование в прошлом году, но не жертвовавших в выбранный вами год.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ru: Отображает список истории пожертвований контакта, сгруппированный по годам, вместе со взносами, внесенными всеми взаимосвязанными контактами.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
ru: Список залогов, включая суммы объявленных взносов, состояние залога, следующую дату платежа, остаток задолженности, уплаченная сумма и т.п.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ru: Отображает список отдельных взносов в разрезе различных критериев, включая контакт, период времени, тип взноса, географическое положение плательщика и др. Обобщенный отчет по взносам ссылается на этот отчет для получения подробных сведений по взносам.

[ctx: menu]
en: Localization
ru: Локализация

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
ru: Виды мест (Дом, Работа...)

[ctx: menu]
en: Log out
ru: Выйти

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
ru: Учетные записи почты

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
ru: Отказы по почте

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
ru: Отчет о количестве переходов по щелчку на ссылке в почте

[ctx: menu]
en: Mail Opened
ru: Открытые почтовые рассылки

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
ru: Настройки рассылки

[ctx: menu]
en: Mailing Details
ru: Отчет о рассылке

[ctx: menu]
en: Mailing Event
ru: Рассылка о событии

[ctx: menu]
en: Mailing Report
ru: Отчет по рассылке

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
ru: Отчеты по рассылкам

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
ru: Сводка о почте

[ctx: menu]
en: Mailings
ru: Рассылки

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
ru: Управление A/B тестами

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
ru: Управление ACL

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
ru: Управлять страницами взносов

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
ru: Управление настраиваемым поиском

[ctx: menu]
en: Manage Events
ru: Управление событиями

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
ru: Управление расширениями

[ctx: menu]
en: Manage Groups
ru: Управление группами

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
ru: Управление сувенирами

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
ru: Управление наборами цен

[ctx: menu]
en: Manage Tags
ru: Управление тегами

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
ru: Управление тэгами (категориями)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
ru: Управление шаблонами

[ctx: menu]
en: Map Event Location
ru: Отобразить адрес события на карте

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
ru: Отобразить место(-а) на карте

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
ru: Нанесение на карту и геокодирование

[ctx: menu]
en: Membership Details
ru: Детальный отчёт по членству

[ctx: menu]
en: Membership Recurring Contributions
ru: Регулярные членские взносы

[ctx: menu]
en: Membership Reports
ru: Отчеты о членстве

[ctx: menu]
en: Membership Section
ru: Раздел членства

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
ru: Правила статусов членства

[ctx: menu]
en: Membership Summary
ru: Отчет о членствах (обобщенный)

[ctx: menu]
en: Membership Types
ru: Виды членства

[ctx: menu]
en: Memberships
ru: Членства

[ctx: menu]
en: Merge Contact
ru: Обьединить контакты

[ctx: menu]
en: Merge Tags
ru: Объединить тэги

[ctx: menu]
en: Message Templates
ru: Шаблоны сообщений

[ctx: menu]
en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, etc.)
ru: Разное (восстановление, PDF, ограничения, ведение журнала и т. д.)

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
ru: Операторы мобильной связи

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
ru: Настройки группы сайтов

[ctx: menu]
en: My Cases
ru: Мои кейсы

[ctx: menu]
en: My Reports
ru: Мои отчеты

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
ru: Главное меню

[ctx: menu]
en: New A/B Test
ru: Новый A/B тест

[ctx: menu]
en: New Activity
ru: Новое действие

[ctx: menu]
en: New Batch
ru: Новый пакет

[ctx: menu]
en: New Campaign
ru: Новая кампания

[ctx: menu]
en: New Case
ru: Новый кейс

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
ru: Новый профиль CiviCRM

[ctx: menu]
en: New Contact
ru: Новый контакт

[ctx: menu]
en: New Contribution
ru: Новый взнос

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
ru: Новая страница взносов

[ctx: menu]
en: New Email
ru: Новый email

[ctx: menu]
en: New Event
ru: Новое событие

[ctx: menu]
en: New Grant
ru: Новый грант

[ctx: menu]
en: New Group
ru: Новая группа

[ctx: menu]
en: New Household
ru: Новое домохозяйство

[ctx: menu]
en: New Individual
ru: Новый человек

[ctx: menu]
en: New Mailing
ru: Новая рассылка

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
ru: Новая рассылка СМС

[ctx: menu]
en: New Membership
ru: Новое членство

[ctx: menu]
en: New Organization
ru: Новая организация

[ctx: menu]
en: New Payment
ru: Новый платёж

[ctx: menu]
en: New Petition
ru: Новая петиция

[ctx: menu]
en: New Pledge
ru: Новое обещание

[ctx: menu]
en: New Price Set
ru: Новый набор цен

[ctx: menu]
en: New SMS
ru: Новая СМС

[ctx: menu]
en: New Survey
ru: Новый опрос

[ctx: menu]
en: New Tag
ru: Новый тэг

[ctx: menu]
en: Notes
ru: Заметки

[ctx: menu]
en: Open Batches
ru: Отркрытые пакеты

[ctx: menu]
en: Open Case
ru: Открыть кейс

[ctx: menu]
en: Opt-out
ru: Отказ

[ctx: menu]
en: Option Groups
ru: Группы опций

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
ru: Адрес и контактная информация организации

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ru: Исходящая почта (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
ru: Настройки исходящей почты

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
ru: Счет в формате PDF

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
ru: Параметры списка участников

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
ru: Шаблоны списков участников

[ctx: menu]
en: Participant Role
ru: Роль участника

[ctx: menu]
en: Participant Roles
ru: Роли участников

[ctx: menu]
en: Participant Status
ru: Статус участника

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
ru: Статусы участников

[ctx: menu]
en: Payment Methods
ru: Методы оплаты

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
ru: Вид платёжного оператора

[ctx: menu]
en: Payment Processors
ru: Платёжные операторы

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
ru: Права (контроль доступа)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
ru: Сводка о персональной странице кампании

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
ru: Личные страницы кампании

[ctx: menu]
en: Petitions
ru: Обращения

[ctx: menu]
en: Phone Type
ru: Типы телефонов

[ctx: menu]
en: Phone Types
ru: Виды телефонов

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
ru: Детали залога

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
ru: Обещанные платежи

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
ru: Отчеты по обещаниям

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
ru: Неоплаченные обещания

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
ru: Отчет по неоплаченным обещаниям

[ctx: menu]
en: Pledges
ru: Обещания

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
ru: Форматы почтовых приветствий

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
ru: Предпочитаемый способ связи

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
ru: Параметры предпочитаемого языка

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
ru: Предпочитаемые языки

[ctx: menu]
en: Premiums
ru: Сувениры

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
ru: Сувениры (благодарственные подарки)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
ru: Предпросмотр почты

[ctx: menu]
en: Price Field Options
ru: Опции ценового поля

[ctx: menu]
en: Price Fields
ru: Ценовые поля

[ctx: menu]
en: Price Sets
ru: Наборы цен

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
ru: Распечатать именные бэйджи

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
ru: Формат печати (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
ru: Обработать загруженные изображения

[ctx: menu]
en: Profile Settings
ru: Настройка профиля

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
ru: Редактор профиля

[ctx: menu]
en: Profiles
ru: Профили

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ru: Предоставляет список адресов и телефонных номеров для составных записей в вашей системе.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ru: Предоставляет список составных событий, включая статистику для одного/всех контактов в течение заданного периода времени (обязательное условие)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ru: Задаёт список членов, их статусы и детали членства (Дата вступления, начальная дата, конечная дата). Может также вывести взносы (платежи), связанные с каждым членством.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
ru: Предоставляет список членств, срок которых истек или истечет до наступления заданной вами даты.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ru: Создает список топ-спонсоров за временной период, который вы определяете. Вы можете включить столько спонсоров, сколько необходимо (например, топ-100 ваших спонсоров)

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ru: Предоставляет сводку по членствам в разрезе типов и дат присоединения.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ru: Предоставляет сводку по взносам участников. Вы можете включить в нее такую ключевую информацию, как идентификатор события, регистрационные данные, посещаемость и полученную выручку, чтобы определить, насколько событие оказалось успешным.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ru: Предоставляет информацию по контакту, связанную с взносами, членствами, событиями и действиями.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
ru: Предоставляет подробный список взаимосвязей работника с работодателем

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
ru: Отображает информацию о статусе регулярных взносов

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
ru: Предоставляет список участников события

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
ru: Предоставляет список участников  события.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ru: Обеспечивает отчетность по назначению и Успешные доставки, отписавшихся и отказ от участия, Ответившие и Написавшие

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
ru: Содержит подробную информацию по сделке для всех взносов и платежей, в том числе номер сделки, счет-фактуры ID, платежный инструмент и номер проверки

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
ru: Записать интервью с респондентами

[ctx: menu]
en: Recurring Contribution's Payments
ru: Регулярная оплата взносов

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
ru: Регулярные взносы

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
ru: Правила редактирования

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
ru: Зарегистрировать участника

[ctx: menu]
en: Register New Participant
ru: Зарегистрировать нового участника

[ctx: menu]
en: Register Report
ru: Зарегистрировать отчёт

[ctx: menu]
en: Register your site
ru: Зарегистрируй свой сайт

[ctx: menu]
en: Relationship Types
ru: Виды отношений

[ctx: menu]
en: Relationships
ru: Отношения

[ctx: menu]
en: Release Respondents
ru: Снять закрепление респондентов

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
ru: Отчет о повторных взносах

[ctx: menu]
en: Repeat Event
ru: Повторить событие

[ctx: menu]
en: Report
ru: Отчёт

[ctx: menu]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: menu]
en: Reports Listing
ru: Список отчётов

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
ru: Закрепить респондентов

[ctx: menu]
en: Resource URLs
ru: URL ресурсов

[ctx: menu]
en: Resubscribe
ru: Повторно подписаться

[ctx: menu]
en: SMS Providers
ru: СМС провайдеры

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
ru: SYBUNT (какой-то год, но не этот)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
ru: Опции безопасных файловых расширений

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
ru: Безопасные расширения файлов

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
ru: Планируемые напоминания

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
ru: Планируемые задачи

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
ru: Журнал планируемых задач

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
ru: Планируемые и отосланные рассылки

[ctx: menu]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: menu]
en: Search Builder
ru: Конструктор поиска

[ctx: menu]
en: Search Preferences
ru: Настроить поиск

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
ru: Передача регистрации по самообслуживанию

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
ru: Обновление информации на портале самообслуживания

[ctx: menu]
en: Sending Mail
ru: Отправить письмо

[ctx: menu]
en: Settings - Payment Processor
ru: Настройки - Платёжный процессор

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
ru: Настроить личную страницу кампании - Информация об учетной записи

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
ru: Показать статистику по активностям в разрезе типа/даты

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ru: Показывает взносы, сделанные контактами, которые дали льготный кредит другим контактам.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
ru: Подписать петицию

[ctx: menu]
en: Smart Groups
ru: Смарт-группы

[ctx: menu]
en: Sms Providers
ru: СМС провайдеры

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
ru: Типы льготного кредита

[ctx: menu]
en: Soft Credits
ru: Льготные кредиты

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ru: "Какой-то год(ы), но не этот". Предоставляет список людей, сделавших пожертвование в какой-то момент истории вашей организации, но не жертвовали в выбранный вами период времени.

[ctx: menu]
en: Subscribe
ru: Подписка

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ru: Обобщает полученную сумму и число плательщиков для каждой страницы персональной кампании.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
ru: Сводная статистики о рассылках

[ctx: menu]
en: Support
ru: Поддержка

[ctx: menu]
en: Survey Details
ru: Детали опросов

[ctx: menu]
en: Survey Types
ru: Виды опроса

[ctx: menu]
en: Surveys
ru: Опросы

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
ru: Синхронизация пользователей и контактов

[ctx: menu]
en: System Settings
ru: Настройка системы

[ctx: menu]
en: System Status
ru: Системный статус

[ctx: menu]
en: Tags
ru: Тэги

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
ru: Тэги (категории)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
ru: Рассказать другу

[ctx: menu]
en: Thank You
ru: Спасибо

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
ru: Благодарности и подтверждение о получении

[ctx: menu]
en: Title and Settings
ru: Название и параметры

[ctx: menu]
en: Top Donors
ru: Самые щедрые жертвователи

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
ru: Отписаться

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
ru: Обновить платёжную информацию

[ctx: menu]
en: Update Subscription
ru: Обновить подписку

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
ru: Обновить CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
ru: Пользователи и права

[ctx: menu]
en: View Activity
ru: Смотреть действие

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
ru: Смотреть предпочтения дат

[ctx: menu]
en: View Mailing
ru: Просмотр почтовой рассылки

[ctx: menu]
en: View Payment
ru: Смотреть платеж

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
ru: Смотреть подписи под петицией

[ctx: menu]
en: Website Types
ru: Виды веб-сайтов

[ctx: menu]
en: Word Replacements
ru: Замена слов

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
ru: Управление правами Wordpress

en: merge
ru: совместить

en: merge duplicate contacts
ru: Объединить дублирующиеся контакты

en: miles
ru: мили

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
ru: minDays, maxDays=Рассмотрите рассылки, которые были завершены между minDays и maxDays

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
ru: минута, дополняется 0 ('00'..'60')

en: minutes
ru: минут

en: mm/dd (12/31)
ru: мм/дд (12/31)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
ru: мм/дд/гг ИЛИ мм-дд-гг (12/25/98 ИЛИ 12-25-98) ИЛИ (9/1/08 ИЛИ 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
ru: мм/дд/гггг ИЛИ мм-дд-гггг (12/25/1998 ИЛИ 12-25-1998) ИЛИ (9/1/2008 ИЛИ 9-1-2008)

en: monetary amount, formatted according to selected Monetary Locale
ru: денежную сумму, форматированную в соответствии с финансовой локалью

en: month
ru: месяц

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
ru: месяц как десятичное значение, дополняется 0 ('01'..'12')

en: more
ru: ещё

en: must be a monetary value
ru: должно быть денежым значением

en: must be a numeric value
ru: Должно быть числовое значение

en: name of this group of settings
ru: Название этой группы настроек

en: new tag
ru: новый тэг

en: no parameters
ru: нет параметров

en: non-localized name of the status type
ru: нелокализованное название типа статуса

en: none
ru: отсутствует

en: not a duplicate
ru: не дубликат

en: not available
ru: не доступно

en: occurrences
ru: вхождения

en: offline membership renewal reminder.
ru: офлайновое напоминание о членстве.

en: on
ru: на

en: on hold
ru: отключен

en: ongoing
ru: активная

en: optional local part (like civimail+ for addresses like civimail+s.1.2@example.com)
ru: необязательная локальная часть (например civimail+ для адресов типа civimail+s.1.2@example.com)

en: or
ru: или

en: or ODD / EVEN
ru: или НЕЧЕТНЫЙ / ЧЕТНЫЙ

en: or the contact is not part of the activity '%1'
ru: или контакт не является частью действия '%1'

en: page argument missing or invalid
ru: значение параметров страницы неверно или отсутствует

en: paid
ru: оплачено

en: participants
ru: участники

en: profile create
ru: профиль - создать

en: profile edit
ru: профиль - править

en: profile listings
ru: профиль - списки

en: profile listings and forms
ru: профиль списков и форм

en: profile view
ru: профиль - просмотр

en: profiles
ru: профилей

[ctx: province]
en: 'Ajman
ru: "Аджман

[ctx: province]
en: 18 Montagnes
ru: Монтань

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
ru: Верхний Нил

[ctx: province]
en: A'ana
ru: Аана

[ctx: province]
en: Aargau
ru: Аргау

[ctx: province]
en: Abaco Islands
ru: Острова Абако

[ctx: province]
en: Aberdeen City
ru: Абердин

[ctx: province]
en: Aberdeenshire
ru: Абердиншир

[ctx: province]
en: Abia
ru: Абия

[ctx: province]
en: Abra
ru: Абра

[ctx: province]
en: Abseron
ru: Абшеронский район

[ctx: province]
en: Abu Zaby
ru: Абу Забу

[ctx: province]
en: Abyan
ru: Абьян

[ctx: province]
en: Aceh
ru: Ачех

[ctx: province]
en: Achaïa
ru: Ахея

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
ru: Аклинс и Крукед-Айленд

[ctx: province]
en: Acre
ru: Акри

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
ru: Эд-Дахилия

[ctx: province]
en: Ad Dali
ru: Эль-Дали

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
ru: Дакахлия

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
ru: Ад-Доха

[ctx: province]
en: Ad yaman
ru: Адыяман

[ctx: province]
en: Adamaoua
ru: Адамава

[ctx: province]
en: Adamawa
ru: Адамава

[ctx: province]
en: Adan
ru: Аден

[ctx: province]
en: Adana
ru: Адана

[ctx: province]
en: Addis Ababa
ru: Аддис-Абеба

[ctx: province]
en: Adjumani
ru: Аджумани

[ctx: province]
en: Adrar
ru: Адрар

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
ru: Республика Адыгея

[ctx: province]
en: Afar
ru: Афар

[ctx: province]
en: Afyon
ru: Афьонкарахисар

[ctx: province]
en: Ag r
ru: Агры

[ctx: province]
en: Agadez
ru: Агадес

[ctx: province]
en: Agadir
ru: Агадир-Ида Катанан

[ctx: province]
en: Agalega Islands
ru: Острова Агалега

[ctx: province]
en: Agcabadi
ru: Агджабединский район

[ctx: province]
en: Agdam
ru: Агдамский район

[ctx: province]
en: Agdas
ru: Агдашский район

[ctx: province]
en: Agio Oros
ru: Айон-Орос

[ctx: province]
en: Agnebi
ru: Агнеби

[ctx: province]
en: Agrigento
ru: Агридженто

[ctx: province]
en: Agstafa
ru: Акстафинский район

[ctx: province]
en: Agsu
ru: Ахсуйский район

[ctx: province]
en: Aguascalientes
ru: Агуаскальентес

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
ru: Северный Агусан

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
ru: Южный Агусан

[ctx: province]
en: Ahal
ru: Ахалский велаят

[ctx: province]
en: Ahuachapan
ru: Ауачапан

[ctx: province]
en: Aichi
ru: Айти

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
ru: Аига-и-ле-Таи

[ctx: province]
en: Aileu
ru: Айлеу

[ctx: province]
en: Ailinglapalap
ru: Аилинглаплап

[ctx: province]
en: Ailuk
ru: Аилук

[ctx: province]
en: Ain
ru: Эн

[ctx: province]
en: Ain Defla
ru: Айн-Дефла

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
ru: Айн-Темушент

[ctx: province]
en: Ainaro
ru: Айнару

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
ru: Айсен

[ctx: province]
en: Aisne
ru: Эна

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
ru: Этолия и Акарнания

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
ru: Адждабия

[ctx: province]
en: Ajln
ru: Аджлун

[ctx: province]
en: Akershus
ru: Акерсхус

[ctx: province]
en: Akita
ru: Акита

[ctx: province]
en: Aklan
ru: Аклан

[ctx: province]
en: Aksaray
ru: Аксарай

[ctx: province]
en: Akwa Ibom
ru: Аква-Ибом

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
ru: Акаба

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
ru: Эль-Ахмади

[ctx: province]
en: Al Anbar
ru: Анбар

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
ru: Басра

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
ru: Красное море

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
ru: Эль-Бахр-эль-Ахмар

[ctx: province]
en: Al Balqa'
ru: Эль-Балка

[ctx: province]
en: Al Batinah
ru: Эль-Батина

[ctx: province]
en: Al Bayda'
ru: Эль-Бейда

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
ru: Бухейра

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
ru: Штат Озёрный

[ctx: province]
en: Al Buţnān
ru: Эль-Бутнан

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
ru: Эль-Фарвания

[ctx: province]
en: Al Fayym
ru: Эль-Файюм

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
ru: Аль-Фуджейра

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
ru: Гарбия

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
ru: Аль-Джувария

[ctx: province]
en: Al Hadd
ru: Аль-Хадд

[ctx: province]
en: Al Haouz
ru: Эль Хауз

[ctx: province]
en: Al Hasakah
ru: Хасеке

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
ru: Эль-Хизам-Эль-Ахдар

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
ru: Эль Хосейма

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
ru: Ходейда

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
ru: Александрия

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
ru: Исмаилия

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
ru: Эль-Джебал-Эль-Ахдар

[ctx: province]
en: Al Jahrah
ru: Эль-Джахра

[ctx: province]
en: Al Janblyah
ru: Эль-Бурайми

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
ru: аль-Джанубия

[ctx: province]
en: Al Jawf
ru: Эль-Джауф

[ctx: province]
en: Al Jazirah
ru: Эль-Гезира

[ctx: province]
en: Al Jifārah
ru: Эль-Джифара

[ctx: province]
en: Al Jizah
ru: Эль-Гиза

[ctx: province]
en: Al Jufrah
ru: Эль-Джуфра

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
ru: Аль-Джумалия

[ctx: province]
en: Al Karak
ru: Эль-Карак

[ctx: province]
en: Al Khartum
ru: Хартум

[ctx: province]
en: Al Khawr
ru: Аль-Хор

[ctx: province]
en: Al Kufrah
ru: Эль-Куфра

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
ru: Кувейт

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
ru: Латакия

[ctx: province]
en: Al Madinah
ru: Эль-Мадина

[ctx: province]
en: Al Mafraq
ru: Эль-Мафрак

[ctx: province]
en: Al Mahrah
ru: Эль-Махра

[ctx: province]
en: Al Mahwit
ru: Махвит

[ctx: province]
en: Al Manamah
ru: Аль-Манама

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
ru: Аль-Манама

[ctx: province]
en: Al Marj
ru: Эль-Мардж

[ctx: province]
en: Al Marqab
ru: Эль-Маргаб

[ctx: province]
en: Al Mintagah al Wusta
ru: Аль-Минтака аль-Вуста

[ctx: province]
en: Al Mintaqah al Gharbiyah
ru: Аль-Минтака аль-Гарбия

[ctx: province]
en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
ru: Аль-Минтака аш-Шамалия

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
ru: Минуфия

[ctx: province]
en: Al Minya
ru: Эль-Минья

[ctx: province]
en: Al Muharraq
ru: Мухаррак

[ctx: province]
en: Al Muthanna
ru: Мутанна

[ctx: province]
en: Al Qadarif
ru: Гедареф

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
ru: Кадисия

[ctx: province]
en: Al Qahirah
ru: Каир

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
ru: Кальюбия

[ctx: province]
en: Al Qasim
ru: Эль-Касим

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
ru: Эль-Куфра

[ctx: province]
en: Al Qubbah
ru: Эль-Губба

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
ru: Эль-Кунейтра

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
ru: Эль-Вади-эль-Джадид

[ctx: province]
en: Al Wahdah
ru: Эль-Вахда

[ctx: province]
en: Al Wakrah
ru: Аль-Вакра

[ctx: province]
en: Al Wusta
ru: Эль-Вуста

[ctx: province]
en: Al Wusţá
ru: аль-Вуста

[ctx: province]
en: Al Wāhah
ru: Эль-Вахат

[ctx: province]
en: Alabama
ru: Алабама

[ctx: province]
en: Alagoas
ru: Алагоас

[ctx: province]
en: Alajuela
ru: Алахуэла

[ctx: province]
en: Alaska
ru: Аляска

[ctx: province]
en: Alba
ru: Алба

[ctx: province]
en: Albacete
ru: Альбасете

[ctx: province]
en: Albay
ru: Албай

[ctx: province]
en: Alberta
ru: Альберта

[ctx: province]
en: Alessandria
ru: Алессандрия

[ctx: province]
en: Alger
ru: Алжир

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
ru: Ширван

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
ru: Али-Саби

[ctx: province]
en: Alibori
ru: Алибори

[ctx: province]
en: Alicante
ru: Аликанте

[ctx: province]
en: Alif
ru: Алифу

[ctx: province]
en: Allier
ru: Алье

[ctx: province]
en: Almaty
ru: Алматы

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
ru: Алматинская область

[ctx: province]
en: Almería
ru: Альмерия

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
ru: Приморские Альпы

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
ru: Альпы Верхнего Прованса

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
ru: Республика Алтай

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
ru: Алтайский край

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
ru: Альто-Парагвай

[ctx: province]
en: Alto Parana
ru: Альто-Парана

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
ru: Алитусский уезд

[ctx: province]
en: Amambay
ru: Амамбай

[ctx: province]
en: Amapa
ru: Амапа

[ctx: province]
en: Amara
ru: Амхара

[ctx: province]
en: Amasya
ru: Амасья

[ctx: province]
en: Amazonas
ru: Амазонас

[ctx: province]
en: Amazonea
ru: Амасонас

[ctx: province]
en: American Samoa
ru: Американское Самоа

[ctx: province]
en: Amman
ru: Амман

[ctx: province]
en: Ammochostos Magusa
ru: Фамагуста

[ctx: province]
en: Amnat Charoen
ru: Амнатчарен

[ctx: province]
en: Ampara
ru: Ампара

[ctx: province]
en: Amran
ru: Амран

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
ru: Амурская область

[ctx: province]
en: An Giang
ru: Анзянг

[ctx: province]
en: An Najef
ru: Наджаф

[ctx: province]
en: An Nil
ru: Нил

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
ru: Белый Нил

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
ru: Голубой Нил

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
ru: Эн-Нугат-эль-Хумс

[ctx: province]
en: Anambra
ru: Анамбра

[ctx: province]
en: Ancash
ru: Анкаш

[ctx: province]
en: Ancona
ru: Анкона

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
ru: Андаманские и Никобарские острова

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

[ctx: province]
en: Andijon
ru: Андижанская область

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
ru: Андорра-ла-Велья

[ctx: province]
en: Andros Island
ru: Острова Андрос

[ctx: province]
en: Ang Thong
ru: Ангтхонг

[ctx: province]
en: Angus
ru: Ангус

[ctx: province]
en: Anhui
ru: Аньхой

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
ru: Анжуан Нзвани

[ctx: province]
en: Ankara
ru: Анкара

[ctx: province]
en: Annaba
ru: Аннаба

[ctx: province]
en: Annobon
ru: Аннобон

[ctx: province]
en: Anseba
ru: Ансэба

[ctx: province]
en: Antalya
ru: Анталья

[ctx: province]
en: Antananarivo
ru: Антананариву

[ctx: province]
en: Antioquia
ru: Антьокия

[ctx: province]
en: Antique
ru: Антике

[ctx: province]
en: Antofagasta
ru: Антофагаста

[ctx: province]
en: Antsiranana
ru: Анциранана

[ctx: province]
en: Antwerpen
ru: Антверпен

[ctx: province]
en: Anuradhapura
ru: Анурадхапура

[ctx: province]
en: Anzoategui
ru: Ансоатеги

[ctx: province]
en: Aomori
ru: Аомори

[ctx: province]
en: Aosta
ru: Валле-д'Аоста

[ctx: province]
en: Apac
ru: Апак

[ctx: province]
en: Apayao
ru: Апаяо

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль-Ауссерроден

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль-Иннерроден

[ctx: province]
en: Apure
ru: Апуре

[ctx: province]
en: Apurimac
ru: Апуримак

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
ru: Акмолинская область

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
ru: Актюбинская область

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
ru: Ракка

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
ru: Ар-Райян

[ctx: province]
en: Ar Rifa
ru: Ар-Рифа

[ctx: province]
en: Ar Riyad
ru: Эр-Рияд

[ctx: province]
en: Arad
ru: Арад

[ctx: province]
en: Aragacotn
ru: Арагацотн

[ctx: province]
en: Aragua
ru: Арагуа

[ctx: province]
en: Ararat
ru: Арарат

[ctx: province]
en: Arauca
ru: Араука

[ctx: province]
en: Araucania
ru: Араукания

[ctx: province]
en: Arbil
ru: Эрбиль

[ctx: province]
en: Ardabil
ru: Ардебиль

[ctx: province]
en: Ardahan
ru: Ардахан

[ctx: province]
en: Ardennes
ru: Арденны

[ctx: province]
en: Ardèche
ru: Ардеш

[ctx: province]
en: Arequipa
ru: Арекипа

[ctx: province]
en: Arezzo
ru: Ареццо

[ctx: province]
en: Argolis
ru: Арголида

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
ru: Аргайл и Бьют

[ctx: province]
en: Arhangay
ru: Архангай

[ctx: province]
en: Arima
ru: Арима

[ctx: province]
en: Arizona
ru: Аризона

[ctx: province]
en: Ariège
ru: Арьеж

[ctx: province]
en: Arkadia
ru: Аркадия

[ctx: province]
en: Arkansas
ru: Арканзас

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
ru: Архангельская область

[ctx: province]
en: Armavir
ru: Армавир

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
ru: в Америке

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
ru: в Европе

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
ru: в Тихокеанском регионе

[ctx: province]
en: Arno
ru: Арно

[ctx: province]
en: Arta
ru: Арта

[ctx: province]
en: Artibonite
ru: Артибонит

[ctx: province]
en: Artigsa
ru: Артигас

[ctx: province]
en: Artvin
ru: Артвин

[ctx: province]
en: Arua
ru: Аруа

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
ru: Аруначал-Прадеш

[ctx: province]
en: Arusha
ru: Аруша

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
ru: Сулеймания

[ctx: province]
en: As Suwayda'
ru: Эс-Сувейда

[ctx: province]
en: As Suways
ru: Суэц

[ctx: province]
en: Ascension
ru: Остров Вознесения

[ctx: province]
en: Ascoli Piceno
ru: Асколи-Пичено

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
ru: Штат Северный

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
ru: аш-Шамалия

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
ru: Шарджа

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
ru: Шаркия

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
ru: Эш-Шаркия

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
ru: Вади-эш-Шати

[ctx: province]
en: Ashanti
ru: Ашанти

[ctx: province]
en: Asir
ru: Асир

[ctx: province]
en: Assa-Zag
ru: Асса-Заг

[ctx: province]
en: Assaba
ru: Ассаба

[ctx: province]
en: Assam
ru: Ассам

[ctx: province]
en: Astana
ru: Астана

[ctx: province]
en: Astara
ru: Астаринский район

[ctx: province]
en: Asti
ru: Асти

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
ru: Астраханская область

[ctx: province]
en: Asturias
ru: Астурия

[ctx: province]
en: Asuncion
ru: Асунсьон

[ctx: province]
en: Aswan
ru: Асуан

[ctx: province]
en: Asyut
ru: Асьют

[ctx: province]
en: At Ta'mim
ru: Тамим

[ctx: province]
en: At Tafilah
ru: Эт-Тафила

[ctx: province]
en: Atacama
ru: Атакама

[ctx: province]
en: Atakora
ru: Атакора

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
ru: Атлантический Северный автономный регион

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
ru: Атлантический Южный автономный регион

[ctx: province]
en: Atlantida
ru: Атлантида

[ctx: province]
en: Atlantique
ru: Атлантик

[ctx: province]
en: Atlántico
ru: Атлантико

[ctx: province]
en: Attapu
ru: Аттапы

[ctx: province]
en: Attiki
ru: Аттика

[ctx: province]
en: Atua
ru: Атуа

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
ru: Атырауская область

[ctx: province]
en: Aube
ru: Об

[ctx: province]
en: Auckland
ru: Окленд

[ctx: province]
en: Aude
ru: Од

[ctx: province]
en: Aur
ru: Аур

[ctx: province]
en: Aurora
ru: Аурора

[ctx: province]
en: Aust-Agder
ru: Эуст-Агдер

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
ru: Австралийская антарктическая территория

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
ru: Австралийская Столичная Территория

[ctx: province]
en: Austurland
ru: Эйстюрланд

[ctx: province]
en: Aveiro
ru: Авейру

[ctx: province]
en: Avellino
ru: Авеллино

[ctx: province]
en: Aveyron
ru: Аверон

[ctx: province]
en: Awdal
ru: Авдал

[ctx: province]
en: Ayacucho
ru: Аякучо

[ctx: province]
en: Aydin
ru: Айдын

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
ru: Эйявади

[ctx: province]
en: Az Zahirah
ru: Эз-Захира

[ctx: province]
en: Az Zarga
ru: Эз-Зарка

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
ru: Эз-Завия

[ctx: province]
en: Azad Kashmir
ru: Джамму и Кашмир

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
ru: Западный Азербайджан

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
ru: Восточный Азербайджан

[ctx: province]
en: Azilal
ru: Азилал

[ctx: province]
en: Azua
ru: Асуа

[ctx: province]
en: Azuay
ru: Асуай

[ctx: province]
en: Aït Baha
ru: Хтука-Айт Баха

[ctx: province]
en: Aït Melloul
ru: Инезган-Айт Меллоул

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
ru: Бариа-Вунгтау

[ctx: province]
en: Baa
ru: Баа

[ctx: province]
en: Baat Dambang
ru: Баттамбанг

[ctx: province]
en: Babak
ru: Бабекский район

[ctx: province]
en: Babil
ru: Бабиль

[ctx: province]
en: Bac Can
ru: Баккан

[ctx: province]
en: Bac Giang
ru: Бакзянг

[ctx: province]
en: Bac Lieu
ru: Бакльеу

[ctx: province]
en: Bac Ninh
ru: Бакнинь

[ctx: province]
en: Bacucau
ru: Баукау

[ctx: province]
en: Badajoz
ru: Бадахос

[ctx: province]
en: Badakhshan
ru: Бадахшан

[ctx: province]
en: Badghis
ru: Бадгис

[ctx: province]
en: Badulla
ru: Бадулла

[ctx: province]
en: Bafata
ru: Бафата

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
ru: Багерхат

[ctx: province]
en: Baghdad
ru: Багдад

[ctx: province]
en: Baghlan
ru: Баглан

[ctx: province]
en: Bago
ru: Багоу

[ctx: province]
en: Bahia
ru: Баия

[ctx: province]
en: Bahoruco
ru: Баоруко

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
ru: Центральная Экватория

[ctx: province]
en: Baja California
ru: Нижняя Калифорния

[ctx: province]
en: Baja California Sur
ru: Южная Нижняя Калифорния

[ctx: province]
en: Baker Island
ru: Остров Бейкер

[ctx: province]
en: Baki
ru: Баку

[ctx: province]
en: Bakool
ru: Бакул

[ctx: province]
en: Bal kesir
ru: Балыкесир

[ctx: province]
en: Balaka
ru: Балака

[ctx: province]
en: Balakan
ru: Белоканский район

[ctx: province]
en: Bale
ru: Бале

[ctx: province]
en: Baleares
ru: Балеарские острова

[ctx: province]
en: Bali
ru: Бали

[ctx: province]
en: Balkan
ru: Балканский велаят

[ctx: province]
en: Balkh
ru: Балх

[ctx: province]
en: Balti
ru: Бельцкий уезд

[ctx: province]
en: Baluchistan
ru: Белуджистан

[ctx: province]
en: Bam
ru: Бам

[ctx: province]
en: Bamako
ru: Бамако

[ctx: province]
en: Bamian
ru: Бамиан

[ctx: province]
en: Bamingui-Bangoran
ru: Бамбинги-Бангоран

[ctx: province]
en: Banaadir
ru: Бенадир

[ctx: province]
en: Bandarban zila
ru: Бандарбан

[ctx: province]
en: Banghāzī
ru: Бенгази

[ctx: province]
en: Bangui
ru: Банги

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
ru: Бени-Суэйф

[ctx: province]
en: Banjul
ru: Банжул

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
ru: Банскобистрицкий край

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
ru: Бантеаймеантьей

[ctx: province]
en: Banten
ru: Бантен

[ctx: province]
en: Banwa
ru: Банва

[ctx: province]
en: Banī Walīd
ru: Бени-Валид

[ctx: province]
en: Barahona
ru: Бараона

[ctx: province]
en: Baranya
ru: Баранья

[ctx: province]
en: Barcelona
ru: Барселона

[ctx: province]
en: Barda
ru: Бардинский район

[ctx: province]
en: Barguna zila
ru: Боргуна

[ctx: province]
en: Bari
ru: Бари

[ctx: province]
en: Barima-Waini
ru: Барима-Ваини

[ctx: province]
en: Barinas
ru: Баринас

[ctx: province]
en: Barisal zila
ru: Барисал

[ctx: province]
en: Barletta-Andria-Trani
ru: Барлетта-Андрия-Трани

[ctx: province]
en: Bartin
ru: Бартын

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
ru: Нижний Рейн

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
ru: Ба-Сассандра

[ctx: province]
en: Bas-Uele
ru: Нижнее Уэле

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
ru: Базель-Ланд

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
ru: Республика Башкортостан

[ctx: province]
en: Basilan
ru: Басилан

[ctx: province]
en: Basse-Kotto
ru: Нижнее Котто

[ctx: province]
en: Batanes
ru: Батанес

[ctx: province]
en: Batangas
ru: Батангас

[ctx: province]
en: Batha
ru: Батха

[ctx: province]
en: Batken
ru: Баткенская область

[ctx: province]
en: Batman
ru: Батман

[ctx: province]
en: Batna
ru: Батна

[ctx: province]
en: Batticaloa
ru: Баттикалоа

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
ru: Западно-Казахстанская область

[ctx: province]
en: Bauchi
ru: Баучи

[ctx: province]
en: Bay
ru: Бей

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
ru: Бей-оф-Пленти

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
ru: Баян-Улгий

[ctx: province]
en: Bayanhongor
ru: Баянхонгор

[ctx: province]
en: Bayburt
ru: Байбурт

[ctx: province]
en: Bayelsa
ru: Байельса

[ctx: province]
en: Bayern
ru: Бавария

[ctx: province]
en: Bazega
ru: Базега

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
ru: Бо Басен-Роз Иль

[ctx: province]
en: Bechar
ru: Бешар

[ctx: province]
en: Bedfordshire
ru: Бедфордшир

[ctx: province]
en: Beijing
ru: Пекин

[ctx: province]
en: Beirut
ru: Бейрут

[ctx: province]
en: Beja
ru: Бежа

[ctx: province]
en: Bejaia
ru: Беджая

[ctx: province]
en: Belait
ru: Белайт

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
ru: Белгородская область

[ctx: province]
en: Belize
ru: Белиз

[ctx: province]
en: Belluno
ru: Беллуно

[ctx: province]
en: Beltinci
ru: Белтинци

[ctx: province]
en: Ben Arous
ru: Бен-Арус

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
ru: Бен-Слимане

[ctx: province]
en: Ben Tre
ru: Бенче

[ctx: province]
en: Benedikt
ru: Бенедикт

[ctx: province]
en: Benevento
ru: Беневенто

[ctx: province]
en: Bengkulu
ru: Бенгкулу

[ctx: province]
en: Bengo
ru: Бенго

[ctx: province]
en: Benguela
ru: Бенгела

[ctx: province]
en: Benguet
ru: Бенгет

[ctx: province]
en: Beni Mellal
ru: Бени-Меллаль

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
ru: Бенишангул-Гумуз

[ctx: province]
en: Benue
ru: Бенуэ

[ctx: province]
en: Beqaa
ru: Бекаа

[ctx: province]
en: Berat
ru: Берат

[ctx: province]
en: Berea
ru: Берья

[ctx: province]
en: Bergamo
ru: Бергамо

[ctx: province]
en: Berkane
ru: Беркане

[ctx: province]
en: Berkshire
ru: Беркшир

[ctx: province]
en: Berlin
ru: Берлин

[ctx: province]
en: Bern
ru: Берн

[ctx: province]
en: Berry Islands
ru: Острова Берри

[ctx: province]
en: Bethlehem
ru: Вифлеем

[ctx: province]
en: Beyla
ru: Бейла

[ctx: province]
en: Beylagan
ru: Бейлаганский район

[ctx: province]
en: Bhola zila
ru: Бхола

[ctx: province]
en: Bie
ru: Бие

[ctx: province]
en: Biella
ru: Бьелла

[ctx: province]
en: Bihar
ru: Бихар

[ctx: province]
en: Bihor
ru: Бихор

[ctx: province]
en: Bilasuvar
ru: Билясуварский район

[ctx: province]
en: Bilecik
ru: Биледжик

[ctx: province]
en: Biliran
ru: Билиран

[ctx: province]
en: Biltine
ru: Вади-Фера

[ctx: province]
en: Bimini
ru: Бимини

[ctx: province]
en: Bingol
ru: Бингёль

[ctx: province]
en: Binh Dinh
ru: Биньдинь

[ctx: province]
en: Binh Duong
ru: Биньзыонг

[ctx: province]
en: Binh Phuoc
ru: Биньфыок

[ctx: province]
en: Binh Thuan
ru: Биньтхуан

[ctx: province]
en: Bio-Bio
ru: Био-Био

[ctx: province]
en: Bioko Norte
ru: Северный Биоко

[ctx: province]
en: Bioko Sur
ru: Южный Биоко

[ctx: province]
en: Biombo
ru: Биомбо

[ctx: province]
en: Bishkek
ru: Бишкек

[ctx: province]
en: Biskra
ru: Бискра

[ctx: province]
en: Bissau
ru: Бисау

[ctx: province]
en: Bistrica ob Sotli
ru: Бистрица на Сотли

[ctx: province]
en: Bitlis
ru: Битлис

[ctx: province]
en: Bizerte
ru: Бизерта

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
ru: Беловарско-Билогорская жупания

[ctx: province]
en: Black River
ru: Ривьер-Нуар

[ctx: province]
en: Blagoevgrad
ru: Благоевградская область

[ctx: province]
en: Blantyre
ru: Блантайр

[ctx: province]
en: Bled
ru: Блед

[ctx: province]
en: Blida
ru: Блида

[ctx: province]
en: Bloke
ru: Блоке

[ctx: province]
en: Boa Vista
ru: Боа Вишта

[ctx: province]
en: Boaco
ru: Боако

[ctx: province]
en: Bobonaro
ru: Бобонару

[ctx: province]
en: Bocas del Toro
ru: Бокас-дель-Торо

[ctx: province]
en: Boffa
ru: Боффа

[ctx: province]
en: Bogra zila
ru: Богра

[ctx: province]
en: Bohinj
ru: Бохинь

[ctx: province]
en: Bohol
ru: Бохоль

[ctx: province]
en: Boke
ru: Боке

[ctx: province]
en: Bokeo
ru: Бокео

[ctx: province]
en: Bolama
ru: Болама

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
ru: Боликхамсай

[ctx: province]
en: Bolivar
ru: Боливар

[ctx: province]
en: Bologna
ru: Болонья

[ctx: province]
en: Bolu
ru: Болу

[ctx: province]
en: Bolzano
ru: Больцано

[ctx: province]
en: Bolívar
ru: Боливар

[ctx: province]
en: Bomi
ru: Боми

[ctx: province]
en: Bong
ru: Бонг

[ctx: province]
en: Boqueron
ru: Бокерон

[ctx: province]
en: Bordj Bou Arreridj
ru: Бордж-Бу-Арреридж

[ctx: province]
en: Borgou
ru: Боргу

[ctx: province]
en: Borkou-Ennedi-Tibesti
ru: Борку-Эннеди-Тибести

[ctx: province]
en: Bornholm
ru: Борнхольм

[ctx: province]
en: Borno
ru: Борно

[ctx: province]
en: Borovnica
ru: Боровница

[ctx: province]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Боршод-Абауй-Земплен

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
ru: Буш-дю-Рон

[ctx: province]
en: Bouenza
ru: Буэнза

[ctx: province]
en: Bougouriba
ru: Бугуриба

[ctx: province]
en: Bouira
ru: Буира

[ctx: province]
en: Boujdour
ru: Буждур

[ctx: province]
en: Boulemane
ru: Булеман

[ctx: province]
en: Boulgou
ru: Булгу

[ctx: province]
en: Boulkiemde
ru: Булькиемде

[ctx: province]
en: Boumerdes
ru: Бумердес

[ctx: province]
en: Bovec
ru: Бовец

[ctx: province]
en: Boyacá
ru: Бояка

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
ru: Валлонский Брабант

[ctx: province]
en: Braga
ru: Брага

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
ru: Брахманбария

[ctx: province]
en: Brakna
ru: Бракна

[ctx: province]
en: Brandenburg
ru: Бранденбург

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
ru: Братиславский край

[ctx: province]
en: Brava
ru: Брава

[ctx: province]
en: Brazzaville
ru: Браззавиль

[ctx: province]
en: Brda
ru: Брда

[ctx: province]
en: Bremen
ru: Бремен

[ctx: province]
en: Brescia
ru: Брешия

[ctx: province]
en: Brezovica
ru: Брезовица

[ctx: province]
en: Brindisi
ru: Бриндизи

[ctx: province]
en: Bristol, City of
ru: Бристоль

[ctx: province]
en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
ru: Бродско-Посавская жупания

[ctx: province]
en: Brokopondo
ru: Брокопондо

[ctx: province]
en: Brong-Ahafo
ru: Бронг-Ахафо

[ctx: province]
en: Brunei-Muara
ru: Бруней-Муара

[ctx: province]
en: Brussels
ru: Брюссель

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
ru: Брянская область

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
ru: Брестская область

[ctx: province]
en: Bubanza
ru: Бубанза

[ctx: province]
en: Buckinghamshire
ru: Бакингемшир

[ctx: province]
en: Bucuresti
ru: Бухарест

[ctx: province]
en: Budapest
ru: Будапешт

[ctx: province]
en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

[ctx: province]
en: Bugiri
ru: Бугири

[ctx: province]
en: Bujumbura
ru: Бужумбура

[ctx: province]
en: Bukidnon
ru: Букиднон

[ctx: province]
en: Bulacan
ru: Булакан

[ctx: province]
en: Bulawayo
ru: Булавайо

[ctx: province]
en: Bulgan
ru: Булган

[ctx: province]
en: Bulqizë
ru: Булькиза

[ctx: province]
en: Bumthang
ru: Бумтанг

[ctx: province]
en: Bundibugyo
ru: Бундибугио

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
ru: Порт-Саид

[ctx: province]
en: Burdur
ru: Бурдур

[ctx: province]
en: Burgas
ru: Бургасская область

[ctx: province]
en: Burgenland
ru: Бургенланд

[ctx: province]
en: Burgos
ru: Бургос

[ctx: province]
en: Buri Ram
ru: Бурирам

[ctx: province]
en: Bursa
ru: Бурса

[ctx: province]
en: Bururi
ru: Бурури

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
ru: Республика Бурятия

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
ru: Пусан

[ctx: province]
en: Bushehr
ru: Бушир

[ctx: province]
en: Bushenyi
ru: Бушеньи

[ctx: province]
en: Busia
ru: Бусиа

[ctx: province]
en: Buskerud
ru: Бускеруд

[ctx: province]
en: Butare
ru: Бутаре

[ctx: province]
en: Butha-Buthe
ru: Бута-Буте

[ctx: province]
en: Buxoro
ru: Бухарская область

[ctx: province]
en: Byumba
ru: Бюмба

[ctx: province]
en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

[ctx: province]
en: Béja
ru: Беджа

[ctx: province]
en: Békés
ru: Бекеш

[ctx: province]
en: Békéscsaba
ru: Бекешчаба

[ctx: province]
en: Ca Mau
ru: Камау

[ctx: province]
en: Caazapl
ru: Каасапа

[ctx: province]
en: Cabanas
ru: Кабаньяс

[ctx: province]
en: Cabinda
ru: Кабинда

[ctx: province]
en: Cabo Delgado
ru: Кабу-Делгаду

[ctx: province]
en: Cabrayll
ru: Джебраильский район

[ctx: province]
en: Cacheu
ru: Кашеу

[ctx: province]
en: Caeguazu
ru: Каагуасу

[ctx: province]
en: Cagayan
ru: Кагаян

[ctx: province]
en: Cagliari
ru: Кальяри

[ctx: province]
en: Cahul
ru: Кагульский уезд

[ctx: province]
en: Cajamarca
ru: Кахамарка

[ctx: province]
en: Caldea
ru: Кальдас

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
ru: Кадета

[ctx: province]
en: California
ru: Калифорния

[ctx: province]
en: Calilabad
ru: Джалилабадский район

[ctx: province]
en: Caltanissetta
ru: Кальтаниссетт

[ctx: province]
en: Calvados
ru: Кальвадос

[ctx: province]
en: Camagey
ru: Камагуэй

[ctx: province]
en: Camagoey
ru: Камагуэй

[ctx: province]
en: Camarines Norte
ru: Северный Камаринес

[ctx: province]
en: Camarines Sur
ru: Южный Камаринес

[ctx: province]
en: Cambridgeshire
ru: Кембриджшир

[ctx: province]
en: Camiguin
ru: Камигин

[ctx: province]
en: Campeche
ru: Кампече

[ctx: province]
en: Campobasso
ru: Кампобассо

[ctx: province]
en: Can Tho
ru: Кантхо

[ctx: province]
en: Canakkale
ru: Чанаккале

[ctx: province]
en: Canar
ru: Каньяр

[ctx: province]
en: Canelones
ru: Канелонес

[ctx: province]
en: Canillo
ru: Канильо

[ctx: province]
en: Canindeyu
ru: Канендию

[ctx: province]
en: Cankir
ru: Чанкыры

[ctx: province]
en: Cankova
ru: Цанкова

[ctx: province]
en: Cankuzo
ru: Канкузо

[ctx: province]
en: Cantabria
ru: Кантабрия

[ctx: province]
en: Cantal
ru: Канталь

[ctx: province]
en: Canterbury
ru: Кентербери

[ctx: province]
en: Cao Bang
ru: Каобанг

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
ru: Столичная территория (Хониара)

[ctx: province]
en: Capital federal
ru: Федеральная столица

[ctx: province]
en: Capiz
ru: Капис

[ctx: province]
en: Caprivi
ru: Каприви

[ctx: province]
en: Caquetá
ru: Какета

[ctx: province]
en: Carabobo
ru: Карабобо

[ctx: province]
en: Carazo
ru: Карасо

[ctx: province]
en: Carbonia-Iglesias
ru: Карбония-Иглезиас

[ctx: province]
en: Carchi
ru: Карчи

[ctx: province]
en: Cargados Carajos Shoals
ru: Рифы Каргадос-Карахос

[ctx: province]
en: Carlow
ru: Карлоу

[ctx: province]
en: Cartago
ru: Картаго

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
ru: Касабланка

[ctx: province]
en: Casanare
ru: Касанаре

[ctx: province]
en: Caserta
ru: Казерта

[ctx: province]
en: Castellón
ru: Кастельон

[ctx: province]
en: Castelo Branco
ru: Каштелу-Бранку

[ctx: province]
en: Cat Island
ru: Остров Кэт

[ctx: province]
en: Catamarca
ru: Катамарка

[ctx: province]
en: Catanduanes
ru: Катандуанес

[ctx: province]
en: Catania
ru: Катания

[ctx: province]
en: Catanzaro
ru: Катандзаро

[ctx: province]
en: Cauca
ru: Каука

[ctx: province]
en: Cavan
ru: Каван

[ctx: province]
en: Cavite
ru: Кавите

[ctx: province]
en: Cayo
ru: Кайо

[ctx: province]
en: Ceara
ru: Сеара

[ctx: province]
en: Cebu
ru: Себу

[ctx: province]
en: Celje
ru: Целье

[ctx: province]
en: Central
ru: Центральный округ

[ctx: province]
en: Central Finland
ru: Центральная Финляндия

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
ru: Центральная Остроботния

[ctx: province]
en: Central and Western
ru: Центральный и Западный район

[ctx: province]
en: Centre
ru: Центральный регион

[ctx: province]
en: Centro Sur
ru: Центро-Сур

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
ru: Церклье на Гореньскем

[ctx: province]
en: Cerknica
ru: Церкница

[ctx: province]
en: Cerkno
ru: Церкно

[ctx: province]
en: Cerkvenjak
ru: Церквеньяк

[ctx: province]
en: Cerro Largo
ru: Серро-Ларго

[ctx: province]
en: Cesar
ru: Сесар

[ctx: province]
en: Ceuta
ru: Сеута

[ctx: province]
en: Chachoengsao
ru: Чаченгсау

[ctx: province]
en: Chaco
ru: Чако

[ctx: province]
en: Chagang-do
ru: Чагандо

[ctx: province]
en: Chaguanas
ru: Чагуанас

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
ru: Чехармехаль и Бахтиария

[ctx: province]
en: Chai Nat
ru: Чайнат

[ctx: province]
en: Chaiyaphum
ru: Чайяпхум

[ctx: province]
en: Chalatenango
ru: Чалатенанго

[ctx: province]
en: Chalkidiki
ru: Халкидики

[ctx: province]
en: Champasak
ru: Тямпасак

[ctx: province]
en: Chandpur zila
ru: Чандпур

[ctx: province]
en: Changhua County
ru: Уезд Чжанхуа

[ctx: province]
en: Chania
ru: Ханья

[ctx: province]
en: Chanthaburi
ru: Чантхабури

[ctx: province]
en: Charente
ru: Шаранта

[ctx: province]
en: Charente-Maritime
ru: Приморская Шаранта

[ctx: province]
en: Chari-Baguirmi
ru: Шари-Багирми

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
ru: Чеченская Республика

[ctx: province]
en: Chefchaouene
ru: Шефшауен

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
ru: Челябинская область

[ctx: province]
en: Cher
ru: Шер

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
ru: Черкасская область

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
ru: Черниговская область

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
ru: Черновицкая область

[ctx: province]
en: Cheshire
ru: Чешир

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
ru: Чхаттисгарх

[ctx: province]
en: Chhukha
ru: Чукха

[ctx: province]
en: Chiang Mai
ru: Чиангмай

[ctx: province]
en: Chiang Rai
ru: Чианграй

[ctx: province]
en: Chiapas
ru: Чьяпас

[ctx: province]
en: Chiayi City
ru: Цзяи

[ctx: province]
en: Chiayi County
ru: Уезд Цзяи

[ctx: province]
en: Chiba
ru: Тиба

[ctx: province]
en: Chichaoua
ru: Шишауа

[ctx: province]
en: Chieti
ru: Кьети

[ctx: province]
en: Chihuahua
ru: Чиуауа

[ctx: province]
en: Chikwawa
ru: Чикуава

[ctx: province]
en: Chimaltenango
ru: Чимальтенанго

[ctx: province]
en: Chimborazo
ru: Чимборасо

[ctx: province]
en: Chimbu
ru: Симбу

[ctx: province]
en: Chin
ru: Чин

[ctx: province]
en: Chinandega
ru: Чинандега

[ctx: province]
en: Chios
ru: Хиос

[ctx: province]
en: Chiquimula
ru: Чикимула

[ctx: province]
en: Chiradzulu
ru: Чирадзулу

[ctx: province]
en: Chiriqui
ru: Чирики

[ctx: province]
en: Chisinau
ru: Кишинёв

[ctx: province]
en: Chitipa
ru: Читипа

[ctx: province]
en: Chittagong zila
ru: Читтагонг

[ctx: province]
en: Chlef
ru: Эш-Шелифф

[ctx: province]
en: Chocó
ru: Чоко

[ctx: province]
en: Choluteca
ru: Чолутека

[ctx: province]
en: Chon Buri
ru: Чонбури

[ctx: province]
en: Chongqing
ru: Чунцин

[ctx: province]
en: Chontales
ru: Чонталес

[ctx: province]
en: Chu
ru: Чуйская область

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
ru: Чуаданга

[ctx: province]
en: Chubut
ru: Чубут

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ru: Чукотский автономный округ

[ctx: province]
en: Chumphon
ru: Чумпхон

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
ru: Чхунчхон-Пукто

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
ru: Чхунчхон-Намдо

[ctx: province]
en: Chuquisaca
ru: Чукисака

[ctx: province]
en: Chuuk
ru: Чуук

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
ru: Чувашская Республика

[ctx: province]
en: Cibitoke
ru: Кибитоке

[ctx: province]
en: Ciego de Avila
ru: Сьего-де-Авила

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
ru: Сьего-де-Авила

[ctx: province]
en: Cienfuegos
ru: Сьенфуэгос

[ctx: province]
en: Ciudad Real
ru: Сьюдад-Реаль

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
ru: Город Гавана

[ctx: province]
en: Clackmannanshire
ru: Клакманнаншир

[ctx: province]
en: Clare
ru: Клэр

[ctx: province]
en: Clarendon
ru: Кларендон

[ctx: province]
en: Cluj
ru: Клуж

[ctx: province]
en: Clwyd
ru: Клвид

[ctx: province]
en: Co Antrim
ru: Антрим

[ctx: province]
en: Co Armagh
ru: Арма

[ctx: province]
en: Co Down
ru: Даун

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
ru: Фермана

[ctx: province]
en: Co Londonderry
ru: Лондондерри

[ctx: province]
en: Co Tyrone
ru: Тирон

[ctx: province]
en: Coahuila
ru: Коауила

[ctx: province]
en: Cochabamba
ru: Кочабамба

[ctx: province]
en: Cocle
ru: Кокле

[ctx: province]
en: Cojedes
ru: Кохедес

[ctx: province]
en: Colima
ru: Колима

[ctx: province]
en: Collines
ru: Колин

[ctx: province]
en: Colombo
ru: Коломбо

[ctx: province]
en: Colon
ru: Колон

[ctx: province]
en: Colonia
ru: Колония

[ctx: province]
en: Colorado
ru: Колорадо

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
ru: Куна-Яла

[ctx: province]
en: Comayagua
ru: Комаягуа

[ctx: province]
en: Comilla zila
ru: Комилла

[ctx: province]
en: Commewijne
ru: Коммевейне

[ctx: province]
en: Como
ru: Комо

[ctx: province]
en: Comoe
ru: Комоэ

[ctx: province]
en: Compostela Valley
ru: Долина Компостела

[ctx: province]
en: Concepcion
ru: Консепсьон

[ctx: province]
en: Connecticut
ru: Коннектикут

[ctx: province]
en: Constantine
ru: Константина

[ctx: province]
en: Copan
ru: Копан

[ctx: province]
en: Copenhagen
ru: Копенгаген

[ctx: province]
en: Copenhagen City
ru: Копенгаген, город

[ctx: province]
en: Copperbelt
ru: Коппербелт

[ctx: province]
en: Coquimbo
ru: Кокимбо

[ctx: province]
en: Cordillera
ru: Кордильера

[ctx: province]
en: Cordoba
ru: Кордова

[ctx: province]
en: Cork
ru: Корк

[ctx: province]
en: Cornwall
ru: Корнуолл

[ctx: province]
en: Coronie
ru: Корони

[ctx: province]
en: Corozal
ru: Коросаль

[ctx: province]
en: Corrientes
ru: Корриентес

[ctx: province]
en: Corrèze
ru: Коррез

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
ru: Южная Корсика

[ctx: province]
en: Cortes
ru: Кортес

[ctx: province]
en: Corum
ru: Чорум

[ctx: province]
en: Cosenza
ru: Козенца

[ctx: province]
en: Cotopaxi
ru: Котопакси

[ctx: province]
en: County Durham
ru: Дарем

[ctx: province]
en: Couva-Tabaquite-Talparo
ru: Кува-Табаките-Тальпаро

[ctx: province]
en: Cova Lima
ru: Кова-Лима

[ctx: province]
en: Covasna
ru: Ковасна

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
ru: Кокс-Базар

[ctx: province]
en: Coyah
ru: Койя

[ctx: province]
en: Cremona
ru: Кремона

[ctx: province]
en: Creuse
ru: Крёз

[ctx: province]
en: Crna Gora
ru: Черногория

[ctx: province]
en: Cross River
ru: Кросс-Ривер

[ctx: province]
en: Crotone
ru: Кротоне

[ctx: province]
en: Csongrád
ru: Чонград

[ctx: province]
en: Cuando-Cubango
ru: Квандо-Кубанго

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
ru: Северная Кванза

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
ru: Южная Кванза

[ctx: province]
en: Cuenca
ru: Куэнка

[ctx: province]
en: Culfa
ru: Джульфинский район

[ctx: province]
en: Cumbria
ru: Камбрия

[ctx: province]
en: Cundinamarca
ru: Кундинамарка

[ctx: province]
en: Cunene
ru: Кунене

[ctx: province]
en: Cuneo
ru: Кунео

[ctx: province]
en: Curepipe
ru: Кюрпип

[ctx: province]
en: Cuscatlan
ru: Кускатлан

[ctx: province]
en: Cuvette
ru: Кювет

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
ru: Западный Кювет

[ctx: province]
en: Cuyuni-Mazaruni
ru: Куйуни-Мазаруни

[ctx: province]
en: Cuzco
ru: Куско

[ctx: province]
en: Cyangugu
ru: Сьянгугу

[ctx: province]
en: Cáceres
ru: Касерес

[ctx: province]
en: Cádiz
ru: Кадис

[ctx: province]
en: Córdoba
ru: Кордоба

[ctx: province]
en: Côte-d'Or
ru: Кот-д’Ор

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
ru: Кот-д’Армор

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
ru: Дананг

[ctx: province]
en: Dabola
ru: Дабола

[ctx: province]
en: Dac Lac
ru: Дак Лак

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
ru: Дадра и Нагар-Хавели

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
ru: Тэгу

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
ru: Тэджон

[ctx: province]
en: Dagana
ru: Дагана

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
ru: Республика Дагестан

[ctx: province]
en: Dahuk
ru: Дахук

[ctx: province]
en: Dajabón
ru: Дахабон

[ctx: province]
en: Dakar
ru: Дакар

[ctx: province]
en: Dakhlet Nouadhibou
ru: Дахлет-Нуадибу

[ctx: province]
en: Dalaba
ru: Далеба

[ctx: province]
en: Daman and Diu
ru: Даман и Диу

[ctx: province]
en: Dar'a
ru: Деръа

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
ru: Дар-эс-Салам

[ctx: province]
en: Darhan uul
ru: Дархан-Уул

[ctx: province]
en: Darien
ru: Дарьен

[ctx: province]
en: Darnah
ru: Дерна

[ctx: province]
en: Daskasan
ru: Дашкесанский район

[ctx: province]
en: Dasoguz
ru: Дашогузский велаят

[ctx: province]
en: Daugavpils
ru: Даугавпилс

[ctx: province]
en: Davaci
ru: Шабранский район

[ctx: province]
en: Davao
ru: Северный Давао

[ctx: province]
en: Davao Oriental
ru: Восточный Давао

[ctx: province]
en: Davao del Sur
ru: Южный Давао

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
ru: Дейр-эз-Зор

[ctx: province]
en: Debrecen
ru: Дебрецен

[ctx: province]
en: Debub
ru: Дэбуб

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
ru: Дэбуб-Кэй-Бахри

[ctx: province]
en: Dedza
ru: Дедза

[ctx: province]
en: Deir el-Balah
ru: Дейр эль-Балах

[ctx: province]
en: Delaware
ru: Делавэр

[ctx: province]
en: Delhi
ru: Дели

[ctx: province]
en: Delta
ru: Дельта

[ctx: province]
en: Delta Amacuro
ru: Дельта-Амакуро

[ctx: province]
en: Delvinë
ru: Дельвина

[ctx: province]
en: Demerara-Mahaica
ru: Демерара-Махаиса

[ctx: province]
en: Denguele
ru: Денгеле

[ctx: province]
en: Denizli
ru: Денизли

[ctx: province]
en: Dependencias Federales
ru: Федеральные владения

[ctx: province]
en: Derbyshire
ru: Дербишир

[ctx: province]
en: Destrnik
ru: Дестрник

[ctx: province]
en: Deux-Sèvres
ru: Дё-Севр

[ctx: province]
en: Devoll
ru: Девол

[ctx: province]
en: Devon
ru: Девон

[ctx: province]
en: Dhaalu
ru: Дхаалу

[ctx: province]
en: Dhaka zila
ru: Дакка

[ctx: province]
en: Dhamar
ru: Дамар

[ctx: province]
en: Dhi Qar
ru: Ди-Кар

[ctx: province]
en: Dibër
ru: Дибра

[ctx: province]
en: Diego Martin
ru: Диего-Мартин

[ctx: province]
en: Diekirch
ru: Дикирш

[ctx: province]
en: Diffa
ru: Диффа

[ctx: province]
en: Dikhil
ru: Дикиль

[ctx: province]
en: Dili
ru: Дили

[ctx: province]
en: Dimashq
ru: Дамаск

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
ru: Динаджпур

[ctx: province]
en: Dinguiraye
ru: Дингирае

[ctx: province]
en: Diourbel
ru: Диурбель

[ctx: province]
en: Dire Dawa
ru: Дыре-Дауа

[ctx: province]
en: District of Columbia
ru: Округ Колумбия

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
ru: Столичный округ Санта-Фе-де-Богота

[ctx: province]
en: Distrito Federal
ru: Федеральный округ

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ru: Национальный округ (Санто-Доминго)

[ctx: province]
en: Diyala
ru: Дияла

[ctx: province]
en: Diyarbakir
ru: Диярбакыр

[ctx: province]
en: Djelfa
ru: Джельфа

[ctx: province]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
ru: Днепропетровская область

[ctx: province]
en: Dobje
ru: Добье

[ctx: province]
en: Dobrepolje
ru: Добреполье

[ctx: province]
en: Dobrna
ru: Добрна

[ctx: province]
en: Dobrova-Polhov Gradec
ru: Доброва-Полхов Градец

[ctx: province]
en: Dobrovnik
ru: Добровник

[ctx: province]
en: Dodekanisos
ru: Додеканес

[ctx: province]
en: Dodoma
ru: Додома

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
ru: Дол при Любляне

[ctx: province]
en: Dolenjske Toplice
ru: Доленьске Топлице

[ctx: province]
en: Dolj
ru: Долж

[ctx: province]
en: Donegal
ru: Донегол

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
ru: Донецкая область

[ctx: province]
en: Dong Nai
ru: Донгнай

[ctx: province]
en: Dong Thap
ru: Донгтхап

[ctx: province]
en: Donga
ru: Донга

[ctx: province]
en: Dordogne
ru: Дордонь

[ctx: province]
en: Dornava
ru: Дорнава

[ctx: province]
en: Dornod
ru: Дорнод

[ctx: province]
en: Dornogov,
ru: Дорноговь

[ctx: province]
en: Dorset
ru: Дорсет

[ctx: province]
en: Dosso
ru: Досо

[ctx: province]
en: Doubs
ru: Ду

[ctx: province]
en: Dowa
ru: Доуа

[ctx: province]
en: Drama
ru: Драма

[ctx: province]
en: Dravograd
ru: Дравоград

[ctx: province]
en: Drente
ru: Дренте

[ctx: province]
en: Drôme
ru: Дром

[ctx: province]
en: Duarte
ru: Дуарте

[ctx: province]
en: Dubayy
ru: Дубай

[ctx: province]
en: Dublin
ru: Дублин

[ctx: province]
en: Dubreka
ru: Дубрека

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
ru: Дубровницко-Неретванская жупания

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
ru: Дамфрис и Галлоуэй

[ctx: province]
en: Dumyat
ru: Думьят

[ctx: province]
en: Dunaújváros
ru: Дунауйварош

[ctx: province]
en: Dundee City
ru: Данди

[ctx: province]
en: DundgovL
ru: Дундговь

[ctx: province]
en: Duplek
ru: Дуплек

[ctx: province]
en: Durango
ru: Дуранго

[ctx: province]
en: Durazno
ru: Дурасно

[ctx: province]
en: Durrës
ru: Дуррес

[ctx: province]
en: Duzce
ru: Дюздже

[ctx: province]
en: Dzavhan
ru: Завхан

[ctx: province]
en: East
ru: Восточный регион

[ctx: province]
en: East Ayrshire
ru: Восточный Эйршир

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
ru: Восточный Бербайс-Корентин

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
ru: Восточный Дамбартоншир

[ctx: province]
en: East Lothian
ru: Восточный Лотиан

[ctx: province]
en: East New Britain
ru: Восточная Новая Британия

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
ru: Восточный Ренфрушир

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
ru: Восточный Йоркшир

[ctx: province]
en: East Sepik
ru: Восточный Сепик

[ctx: province]
en: East Sussex
ru: Восточный Суссекс

[ctx: province]
en: Eastern
ru: Восточный округ

[ctx: province]
en: Eastern Cape
ru: Восточная Капская провинция

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
ru: Истерн Хайлендс

[ctx: province]
en: Eastern Samar
ru: Восточный Самар

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
ru: Восточное Тобаго

[ctx: province]
en: Ebon
ru: Эбон

[ctx: province]
en: Ebonyi
ru: Эбоньи

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
ru: Эдинбург

[ctx: province]
en: Edinet
ru: Единецкий уезд

[ctx: province]
en: Edirne
ru: Эдирне

[ctx: province]
en: Edo
ru: Эдо

[ctx: province]
en: Eger
ru: Эгер

[ctx: province]
en: Ehime
ru: Эхимэ

[ctx: province]
en: Ekiti
ru: Экити

[ctx: province]
en: El Bayadh
ru: Эль-Баяд

[ctx: province]
en: El Beni
ru: Бени

[ctx: province]
en: El Callao
ru: Кальяо

[ctx: province]
en: El Hajeb
ru: Эль-Хайеб

[ctx: province]
en: El Jadida
ru: Эль-Джадида

[ctx: province]
en: El Oro
ru: Эль-Оро

[ctx: province]
en: El Oued
ru: Эль-Уэд

[ctx: province]
en: El Paraiso
ru: Эль-Параисо

[ctx: province]
en: El Progreso
ru: Эль-Прогресо

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
ru: Эль-Сейбо

[ctx: province]
en: El Tarf
ru: Эль-Тарф

[ctx: province]
en: Elazig
ru: Элязыг

[ctx: province]
en: Elbasan
ru: Эльбасан

[ctx: province]
en: Eleuthera
ru: Эльютера

[ctx: province]
en: Encamp
ru: Энкамп

[ctx: province]
en: Enga
ru: Энга

[ctx: province]
en: Eniwetok
ru: Эниветок

[ctx: province]
en: Enna
ru: Энна

[ctx: province]
en: Entre Rios
ru: Энтре-Риос

[ctx: province]
en: Enugu
ru: Энугу

[ctx: province]
en: Equateur
ru: Экваториальная провинция

[ctx: province]
en: Erevan
ru: Ереван

[ctx: province]
en: Ermera
ru: Эрмера

[ctx: province]
en: Erongo
ru: Эронго

[ctx: province]
en: Errachidia
ru: Эррашидия

[ctx: province]
en: Erzincan
ru: Эрзинджан

[ctx: province]
en: Erzurum
ru: Эрзурум

[ctx: province]
en: Es Smara
ru: Смара

[ctx: province]
en: Escaldes-Engordany
ru: Эскальдес-Энгордань

[ctx: province]
en: Escuintla
ru: Эскуинтла

[ctx: province]
en: Esfahan
ru: Исфахан

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
ru: Эскишехир

[ctx: province]
en: Esmeraldas
ru: Эсмеральдас

[ctx: province]
en: Espaillat
ru: Эспайльят

[ctx: province]
en: Espirito Santo
ru: Эспириту-Санту

[ctx: province]
en: Essaouira
ru: Эс-Сувейра

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ru: Эссекуибо-Айлендс-Западный Демерара

[ctx: province]
en: Essex
ru: Эссекс

[ctx: province]
en: Essonne
ru: Эсон

[ctx: province]
en: Esteli
ru: Эстели

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
ru: Южное Саво

[ctx: province]
en: Eure
ru: Эр

[ctx: province]
en: Eure-et-Loir
ru: Эр и Луар

[ctx: province]
en: Evros
ru: Эврос

[ctx: province]
en: Evrytania
ru: Эвритания

[ctx: province]
en: Evvoia
ru: Эвбея

[ctx: province]
en: Exuma
ru: Эксума

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
ru: Фаасалелеага

[ctx: province]
en: Faafu
ru: Фааву

[ctx: province]
en: Falcon
ru: Фалькон

[ctx: province]
en: Falkirk
ru: Фалкирк

[ctx: province]
en: Far North
ru: Крайнесеверный регион

[ctx: province]
en: Farah
ru: Фарах

[ctx: province]
en: Faranah
ru: Фарана

[ctx: province]
en: Farg'ona
ru: Ферганская область

[ctx: province]
en: Faridpur zila
ru: Фаридпур

[ctx: province]
en: Faro
ru: Фару

[ctx: province]
en: Fars
ru: Фарс

[ctx: province]
en: Faryab
ru: Фарьяб

[ctx: province]
en: Fatick
ru: Фатик

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
ru: Федерация Боснии и Герцеговины

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
ru: Зона Племён

[ctx: province]
en: Fejér
ru: Фейер

[ctx: province]
en: Feni zila
ru: Фени

[ctx: province]
en: Fermo
ru: Фермо

[ctx: province]
en: Ferrara
ru: Феррара

[ctx: province]
en: Fianarantsoa
ru: Фианаранцуа

[ctx: province]
en: Fier
ru: Фиери

[ctx: province]
en: Fife
ru: Файф

[ctx: province]
en: Figuig
ru: Фиджиг

[ctx: province]
en: Finistère
ru: Финистер

[ctx: province]
en: Finnmark
ru: Финнмарк

[ctx: province]
en: Firenze
ru: Флоренция

[ctx: province]
en: Flacq
ru: Флак

[ctx: province]
en: Flevoland
ru: Флеволанд

[ctx: province]
en: Flores
ru: Флорес

[ctx: province]
en: Florida
ru: Флорида

[ctx: province]
en: Florina
ru: Флорина

[ctx: province]
en: Foggia
ru: Фоджа

[ctx: province]
en: Fogo
ru: Фого

[ctx: province]
en: Fokis
ru: Фокида

[ctx: province]
en: Forecariah
ru: Форекария

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
ru: Форли-Чезена

[ctx: province]
en: Formosa
ru: Формоса

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
ru: Франсиско-Морасан

[ctx: province]
en: Frederiksberg
ru: Фредериксберг

[ctx: province]
en: Frederiksborg
ru: Фредериксберг

[ctx: province]
en: Free State
ru: Свободное государство

[ctx: province]
en: Fria
ru: Фрия

[ctx: province]
en: Fribourg
ru: Фрибур

[ctx: province]
en: Friesland
ru: Фрисландия

[ctx: province]
en: Frosinone
ru: Фрозиноне

[ctx: province]
en: Fthiotis
ru: Фтиотида

[ctx: province]
en: Fujian
ru: Фуцзянь

[ctx: province]
en: Fukui
ru: Фукуи

[ctx: province]
en: Fukuoka
ru: Фукуока

[ctx: province]
en: Fukusima
ru: Фукусима

[ctx: province]
en: Fuzuli
ru: Физулинский район

[ctx: province]
en: Fyn
ru: Фюн

[ctx: province]
en: Fès
ru: Фес

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
ru: Гаафуалифу

[ctx: province]
en: Gabrovo
ru: Габровская область

[ctx: province]
en: Gabu
ru: Габу

[ctx: province]
en: Gabès
ru: Габес

[ctx: province]
en: Gadabay
ru: Кедабекский район

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
ru: Гаафу-Джаалу

[ctx: province]
en: Gafsa
ru: Гафса

[ctx: province]
en: Gaga'emauga
ru: Гагаэмауга

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
ru: Гагаифомауга

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
ru: Гагаузия, автономное территориальное образование

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
ru: Гайбандха

[ctx: province]
en: Galapagos
ru: Галапагос

[ctx: province]
en: Galguduud
ru: Галгудуд

[ctx: province]
en: Galle
ru: Галле

[ctx: province]
en: Galway
ru: Голуэй

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
ru: Гамбела

[ctx: province]
en: Gampaha
ru: Гампаха

[ctx: province]
en: Ganca
ru: Гянджа

[ctx: province]
en: Gang'weondo
ru: Канвондо

[ctx: province]
en: Gansu
ru: Ганьсу

[ctx: province]
en: Ganzourgou
ru: Ганзургу

[ctx: province]
en: Gao
ru: Гао

[ctx: province]
en: Gaoual
ru: Гауаль

[ctx: province]
en: Gard
ru: Гар

[ctx: province]
en: Gasa
ru: Гаса

[ctx: province]
en: Gash-Barka
ru: Гаш-Барка

[ctx: province]
en: Gauteng
ru: Гаутенг

[ctx: province]
en: Gaza
ru: Газа

[ctx: province]
en: Gaziantep
ru: Газиантеп

[ctx: province]
en: Gazipur zila
ru: Газипур

[ctx: province]
en: Gedo
ru: Гедо

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
ru: Гегаркуник

[ctx: province]
en: Gelderland
ru: Гелдерланд

[ctx: province]
en: Geneva
ru: Женева

[ctx: province]
en: Genova
ru: Генуя

[ctx: province]
en: Georgia
ru: Джорджия

[ctx: province]
en: Gers
ru: Жер

[ctx: province]
en: Ghadāmis
ru: Гадамес

[ctx: province]
en: Ghanzi
ru: Ганзи

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
ru: Западный Бахр-эль-Газаль

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
ru: Западный Дарфур

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
ru: Западный Кордофан

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
ru: Западная Экватория

[ctx: province]
en: Ghardaia
ru: Гардая

[ctx: province]
en: Gharyān
ru: Гарьян

[ctx: province]
en: Ghazni
ru: Газни

[ctx: province]
en: Ghowr
ru: Гор

[ctx: province]
en: Ghāt
ru: Гат

[ctx: province]
en: Gia Lai
ru: Зялай

[ctx: province]
en: Gifu
ru: Гифу

[ctx: province]
en: Gikongoro
ru: Гиконгоро

[ctx: province]
en: Gilan
ru: Гилян

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
ru: Острова Гилберта

[ctx: province]
en: Gilgit-Baltistan
ru: Балтистан

[ctx: province]
en: Giresun
ru: Гиресун

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
ru: Херона

[ctx: province]
en: Gironde
ru: Жиронда

[ctx: province]
en: Gisborne
ru: Гисборн

[ctx: province]
en: Gisenyi
ru: Гисений

[ctx: province]
en: Gitarama
ru: Гитарама

[ctx: province]
en: Gitega
ru: Гитега

[ctx: province]
en: Giurgiu
ru: Джурджу

[ctx: province]
en: Gjirokastër
ru: Гирокастра

[ctx: province]
en: Glarus
ru: Гларус

[ctx: province]
en: Glasgow City
ru: Глазго

[ctx: province]
en: Gloucestershire
ru: Глостершир

[ctx: province]
en: Gms'hane
ru: Гюмюшхане

[ctx: province]
en: Gnagna
ru: Нана

[ctx: province]
en: Gnaviyani
ru: Гнавийани

[ctx: province]
en: Goa
ru: Гоа

[ctx: province]
en: Goias
ru: Гояс

[ctx: province]
en: Golestan
ru: Голестан

[ctx: province]
en: Gombe
ru: Гомбе

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
ru: Гопалгандж

[ctx: province]
en: Goranboy
ru: Геранбойский район

[ctx: province]
en: Gorenja vas-Poljane
ru: Горенья вас-Поляне

[ctx: province]
en: Gorgol
ru: Горголь

[ctx: province]
en: Gorizia
ru: Гориция

[ctx: province]
en: Gorj
ru: Горж

[ctx: province]
en: Gornja Radgona
ru: Горня Радгона

[ctx: province]
en: Gornji Grad
ru: Горньи Град

[ctx: province]
en: Gornji Petrovci
ru: Горньи Петровци

[ctx: province]
en: Gorno-Badakhshan
ru: Горно-Бадахшанская автономная область

[ctx: province]
en: Gorontalo
ru: Горонтало

[ctx: province]
en: Gourma
ru: Гурма

[ctx: province]
en: Govi-Altay
ru: Говь-Алтай

[ctx: province]
en: Govi-Smber
ru: Говь-Сумбэр

[ctx: province]
en: Goycay
ru: Гёйгёльский район

[ctx: province]
en: Gracias a Dios
ru: Грасьяс-а-Дьос

[ctx: province]
en: Grad
ru: Град

[ctx: province]
en: Gramsh
ru: Грамши

[ctx: province]
en: Granada
ru: Гранада

[ctx: province]
en: Grand Bahama
ru: Большая Багама

[ctx: province]
en: Grand Basaa
ru: Гранд-Басса

[ctx: province]
en: Grand Cape Mount
ru: Гранд-Кейп-Маунт

[ctx: province]
en: Grand Gedeh
ru: Гранд-Гедех

[ctx: province]
en: Grand Kru
ru: Гранд-Кру

[ctx: province]
en: Grand Port
ru: Гран-Порт

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
ru: Гранд-Комор Нгазиджа

[ctx: province]
en: Grande-Anse
ru: Гранд-Анс

[ctx: province]
en: Granma
ru: Гранма

[ctx: province]
en: Graubunden
ru: Граубюнден

[ctx: province]
en: Greater Accra
ru: Большая Аккра

[ctx: province]
en: Greater Manchester
ru: Большой Манчестер

[ctx: province]
en: GreveNmacher
ru: Гревенмахер

[ctx: province]
en: Grevena
ru: Гревена

[ctx: province]
en: Groningen
ru: Гронинген

[ctx: province]
en: Grosseto
ru: Гроссето

[ctx: province]
en: Grosuplje
ru: Гросуплье

[ctx: province]
en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

[ctx: province]
en: Guadalcanal
ru: Гуадалканал

[ctx: province]
en: Guainía
ru: Гуайния

[ctx: province]
en: Guaira
ru: Гуайра

[ctx: province]
en: Guam
ru: Гуам

[ctx: province]
en: Guanacaste
ru: Гуанакасте

[ctx: province]
en: Guanajuato
ru: Гуанахуато

[ctx: province]
en: Guangdong
ru: Гуандун

[ctx: province]
en: Guangxi
ru: Гуанси-Чжуанский автономный район

[ctx: province]
en: Guantanamo
ru: Гуантанамо

[ctx: province]
en: Guarda
ru: Гуарда

[ctx: province]
en: Guarico
ru: Гуарико

[ctx: province]
en: Guatemala
ru: Гватемала

[ctx: province]
en: Guaviare
ru: Гуавьяре

[ctx: province]
en: Guayas
ru: Гуаяс

[ctx: province]
en: Guekedou
ru: Жакеду

[ctx: province]
en: Guelma
ru: Гельма

[ctx: province]
en: Guelmim
ru: Гулимин

[ctx: province]
en: Guera
ru: Гера

[ctx: province]
en: Guerrero
ru: Герреро

[ctx: province]
en: Guidimaka
ru: Кудимага

[ctx: province]
en: Guimaras
ru: Гимарас

[ctx: province]
en: Guipúzcoa
ru: Гипускоа

[ctx: province]
en: Guizhou
ru: Гуйчжоу

[ctx: province]
en: Gujarat
ru: Гуджарат

[ctx: province]
en: Gulf
ru: Залив

[ctx: province]
en: Gulu
ru: Гулу

[ctx: province]
en: Gunma
ru: Гумма

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
ru: Кванджу

[ctx: province]
en: Gwynedd
ru: Гвинед

[ctx: province]
en: Gyeonggido
ru: Кёнгидо

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
ru: Кёнсан-Пукто

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
ru: Кёнсан-Намдо

[ctx: province]
en: Győr
ru: Дьёр

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

[ctx: province]
en: Ha
ru: Хаа

[ctx: province]
en: Ha Giang
ru: Хазянг

[ctx: province]
en: Ha Nam
ru: Ханам

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
ru: Ханой

[ctx: province]
en: Ha Tay
ru: Хаузянг

[ctx: province]
en: Ha Tinh
ru: Хатинь

[ctx: province]
en: Ha'il
ru: Хаиль

[ctx: province]
en: HaDarom
ru: Южный округ

[ctx: province]
en: HaMerkaz
ru: Центральный округ

[ctx: province]
en: HaZafon
ru: Северный округ

[ctx: province]
en: Haa Alif
ru: Хаа-Алифу

[ctx: province]
en: Haa Dhaalu
ru: Хаа-Дхаалу

[ctx: province]
en: Habiganj zila
ru: Хабигандж

[ctx: province]
en: Haciqabul
ru: Аджигабульский район

[ctx: province]
en: Hadramawt
ru: Хадрамаут

[ctx: province]
en: Hai Duong
ru: Хайзыонг

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
ru: Хайфон

[ctx: province]
en: Haifa
ru: Хайфский округ

[ctx: province]
en: Hainan
ru: Хайнань

[ctx: province]
en: Hainaut
ru: Эно

[ctx: province]
en: Hajdina
ru: Хайдина

[ctx: province]
en: Hajdu-Bihar
ru: Хайду-Бихар

[ctx: province]
en: Hajjah
ru: Хадджа

[ctx: province]
en: Hakkari
ru: Хаккяри

[ctx: province]
en: Halab
ru: Халеб

[ctx: province]
en: Hamadan
ru: Хамадан

[ctx: province]
en: Hamah
ru: Хама

[ctx: province]
en: Hambantota
ru: Хамбантота

[ctx: province]
en: Hamburg
ru: Гамбург

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
ru: Хамгён-Пукто

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
ru: Хамгён-Намдо

[ctx: province]
en: Hampshire
ru: Хэмпшир

[ctx: province]
en: Hanover
ru: Хановер

[ctx: province]
en: Harare
ru: Хараре

[ctx: province]
en: Harari People
ru: Харари

[ctx: province]
en: Hardap
ru: Хардап

[ctx: province]
en: Harghita
ru: Харгита

[ctx: province]
en: Haryana
ru: Харьяна

[ctx: province]
en: Has
ru: Хас

[ctx: province]
en: Haskovo
ru: Хасковская область

[ctx: province]
en: Hatay
ru: Хатай

[ctx: province]
en: Hato Mayor
ru: Ато-Майор

[ctx: province]
en: Haut-Katanga
ru: Верхняя Катанга

[ctx: province]
en: Haut-Lomami
ru: Верхнее Ломами

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
ru: Верхнее Мбому

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
ru: Верхний Рейн

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
ru: О-Сассандра

[ctx: province]
en: Haut-Uele
ru: Верхнее Уэле

[ctx: province]
en: Haute-Corse
ru: Верхняя Корсика

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
ru: Верхняя Гаронна

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
ru: Верхнее Котто

[ctx: province]
en: Haute-Loire
ru: Верхняя Луара

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
ru: Верхняя Савойя

[ctx: province]
en: Haute-Saône
ru: Верхняя Сона

[ctx: province]
en: Haute-Vienne
ru: Верхняя Вьенна

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
ru: Верхние Альпы

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
ru: Верхние Пиренеи

[ctx: province]
en: Hauts-de-Seine
ru: О-де-Сен

[ctx: province]
en: Hawaii
ru: Гавайи

[ctx: province]
en: Hawalli
ru: Хавалли

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
ru: Хокс-Бей

[ctx: province]
en: Hebei
ru: Хэбэй

[ctx: province]
en: Hebron
ru: Хеврон

[ctx: province]
en: Hedmark
ru: Хедмарк

[ctx: province]
en: Heilongjiang
ru: Хэйлунцзян

[ctx: province]
en: Helmand
ru: Гильменд

[ctx: province]
en: Henan
ru: Хэнань

[ctx: province]
en: Hentiy
ru: Хэнтий

[ctx: province]
en: Herat
ru: Герат

[ctx: province]
en: Heredia
ru: Эредия

[ctx: province]
en: Herefordshire
ru: Херефордшир

[ctx: province]
en: Herrera
ru: Эррера

[ctx: province]
en: Hertfordshire
ru: Хартфордшир

[ctx: province]
en: Hessen
ru: Гессен

[ctx: province]
en: Heves
ru: Хевеш

[ctx: province]
en: Hhohho
ru: Хохо

[ctx: province]
en: Hidalgo
ru: Идальго

[ctx: province]
en: Highland
ru: Хайленд

[ctx: province]
en: Hiirsan
ru: Хиран

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
ru: Химачал-Прадеш

[ctx: province]
en: Hiroshima
ru: Хиросима

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
ru: Хошимин

[ctx: province]
en: Hoa Binh
ru: Хоабинь

[ctx: province]
en: Hodh ech Chargui
ru: Ход-эш-Шарки

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
ru: Ход-эль-Гарби

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
ru: Хёвюдборгарсвайдид

[ctx: province]
en: Hoima
ru: Хоима

[ctx: province]
en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

[ctx: province]
en: Holgun
ru: Ольгин

[ctx: province]
en: Holquin
ru: Ольгин

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
ru: Гомельская область

[ctx: province]
en: Hong Kong
ru: Гонконг

[ctx: province]
en: Hordaland
ru: Хордаланн

[ctx: province]
en: Hormozgan
ru: Хормозган

[ctx: province]
en: Houaphan
ru: Хуапхан

[ctx: province]
en: Houet
ru: Уэ

[ctx: province]
en: Hovd
ru: Ховд

[ctx: province]
en: Hovsgol
ru: Хувсгел

[ctx: province]
en: Howland Island
ru: Остров Хауленд

[ctx: province]
en: Hrastnik
ru: Храстник

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
ru: Гродненская область

[ctx: province]
en: Hrpelje-Kozina
ru: Хрпелье-Козина

[ctx: province]
en: Hsinchu City
ru: Синьчжу

[ctx: province]
en: Hsinchu County
ru: Уезд Синьчжу

[ctx: province]
en: Hualien County
ru: Уезд Хуалянь

[ctx: province]
en: Huambo
ru: Уамбо

[ctx: province]
en: Huancavelica
ru: Уанкавелика

[ctx: province]
en: Huanuco
ru: Уануко

[ctx: province]
en: Hubei
ru: Хубэй

[ctx: province]
en: Huehuetenango
ru: Уэуэтенанго

[ctx: province]
en: Huelva
ru: Уэльва

[ctx: province]
en: Huesca
ru: Уэска

[ctx: province]
en: Huila
ru: Уила

[ctx: province]
en: Hunan
ru: Хунань

[ctx: province]
en: Hunedoara
ru: Хунедоара

[ctx: province]
en: Hung Yen
ru: Хынгйен

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
ru: Хванхэ-Пукто

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
ru: Хванхэ-Намдо

[ctx: province]
en: Hyogo
ru: Хёго

[ctx: province]
en: Häme
ru: Хяме

[ctx: province]
en: Hérault
ru: Эро

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
ru: Ходмезёвашархей

[ctx: province]
en: Ibaraki
ru: Ибараки

[ctx: province]
en: Ibb
ru: Ибб

[ctx: province]
en: Ica
ru: Ика

[ctx: province]
en: Icel
ru: Мерсин

[ctx: province]
en: Idaho
ru: Айдахо

[ctx: province]
en: Idlib
ru: Идлиб

[ctx: province]
en: Idrija
ru: Идрия

[ctx: province]
en: Ifrane
ru: Ифран

[ctx: province]
en: Ifugao
ru: Ифугао

[ctx: province]
en: Ig
ru: Иг

[ctx: province]
en: Iganga
ru: Иганга

[ctx: province]
en: Igidir
ru: Ыгдыр

[ctx: province]
en: Iiam
ru: Илам

[ctx: province]
en: Ilan County
ru: Уезд Илань

[ctx: province]
en: Ileia
ru: Элида

[ctx: province]
en: Ilfov
ru: Илфов

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
ru: Иль и Вилен

[ctx: province]
en: Illinois
ru: Иллинойс

[ctx: province]
en: Illizi
ru: Иллизи

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
ru: Северный Илокос

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
ru: Южный Илокос

[ctx: province]
en: Iloilo
ru: Илоило

[ctx: province]
en: Imathia
ru: Иматия

[ctx: province]
en: Imbabura
ru: Имбабура

[ctx: province]
en: Imisli
ru: Имишлинский район

[ctx: province]
en: Imo
ru: Имо

[ctx: province]
en: Imperia
ru: Империя

[ctx: province]
en: Inagua
ru: Инагуа

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
ru: Инчхон

[ctx: province]
en: Inchiri
ru: Иншири

[ctx: province]
en: Independencia
ru: Индепенденсия

[ctx: province]
en: Indiana
ru: Индиана

[ctx: province]
en: Indre
ru: Эндр

[ctx: province]
en: Indre-et-Loire
ru: Эндр и Луара

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
ru: Ингушская Республика

[ctx: province]
en: Inhambane
ru: Иньямбане

[ctx: province]
en: Intibuca
ru: Интибука

[ctx: province]
en: Inverclyde
ru: Инверклайд

[ctx: province]
en: Ioannina
ru: Янина

[ctx: province]
en: Ioba
ru: Иоба

[ctx: province]
en: Iowa
ru: Айова

[ctx: province]
en: Irakleion
ru: Ираклион

[ctx: province]
en: Irbid
ru: Ирбид

[ctx: province]
en: Iringa
ru: Иринга

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
ru: Иркутская область

[ctx: province]
en: Isabel
ru: Санта-Исабель

[ctx: province]
en: Isabela
ru: Исабела

[ctx: province]
en: Isernia
ru: Изерния

[ctx: province]
en: Ishikawa
ru: Исикава

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
ru: Остров Хувентуд

[ctx: province]
en: Islands
ru: Айлендс

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
ru: Ислас-де-ла-Баия

[ctx: province]
en: Isle of Wight
ru: Остров Уайт

[ctx: province]
en: Ismayilli
ru: Исмаиллинский район

[ctx: province]
en: Isparta
ru: Ыспарта

[ctx: province]
en: Istanbul
ru: Стамбул

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
ru: Истрийская жупания

[ctx: province]
en: Isère
ru: Изер

[ctx: province]
en: Itapua
ru: Итапуа

[ctx: province]
en: Ituri
ru: Итури

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
ru: Восточная Уусимаа

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
ru: Ивано-Франковская область

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
ru: Ивановская область

[ctx: province]
en: Iwate
ru: Иватэ

[ctx: province]
en: Izabal
ru: Исабаль

[ctx: province]
en: Izmir
ru: Измир

[ctx: province]
en: Izola
ru: Изола

[ctx: province]
en: Jaffna
ru: Джафна

[ctx: province]
en: Jaghbūb
ru: Джагбуб

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
ru: Джайпурхат

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
ru: Джалал-Абадская область

[ctx: province]
en: Jalapa
ru: Халапа

[ctx: province]
en: Jalisco
ru: Халиско

[ctx: province]
en: Jaluit
ru: Джалуит

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
ru: Джамалпур

[ctx: province]
en: Jambi
ru: Джамби

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
ru: Джамму и Кашмир

[ctx: province]
en: Jan Mayen
ru: Ян-Майен

[ctx: province]
en: Janub Darfur
ru: Южный Дарфур

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
ru: Южный Кордофан

[ctx: province]
en: Janub Sina'
ru: Гануб Сина

[ctx: province]
en: Jarash
ru: Джараш

[ctx: province]
en: Jariyan al Batnah
ru: Джариян-аль-Батна

[ctx: province]
en: Jarvis Island
ru: Остров Джарвис

[ctx: province]
en: Jawa Barat
ru: Западная Ява

[ctx: province]
en: Jawa Tengah
ru: Центральная Ява

[ctx: province]
en: Jawa Timur
ru: Восточная Ява

[ctx: province]
en: Jaén
ru: Хаэн

[ctx: province]
en: Jejudo
ru: Чеджудо

[ctx: province]
en: Jelgava
ru: Елгава

[ctx: province]
en: Jendouba
ru: Джендуба

[ctx: province]
en: Jenin
ru: Дженин

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
ru: Чолла-Пукто

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
ru: Чолла-Намдо

[ctx: province]
en: Jerada
ru: Джейрада

[ctx: province]
en: Jericho
ru: Иерихон

[ctx: province]
en: Jerusalem
ru: Иерусалимский округ

[ctx: province]
en: Jesenice
ru: Есенице

[ctx: province]
en: Jessore zila
ru: Джессор

[ctx: province]
en: Jezersko
ru: Езерско

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
ru: Джалокати

[ctx: province]
en: Jharkhand
ru: Джаркханд

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
ru: Дженайда

[ctx: province]
en: Jiangsu
ru: Цзянсу

[ctx: province]
en: Jiangxi
ru: Цзянси

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
ru: Джидд Хафс

[ctx: province]
en: Jigawa
ru: Джигава

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
ru: Южноморавский край

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
ru: Южночешский край

[ctx: province]
en: Jijel
ru: Джиджель

[ctx: province]
en: Jilin
ru: Гирин

[ctx: province]
en: Jim'
ru: Хомс

[ctx: province]
en: Jinja
ru: Джинджа

[ctx: province]
en: Jinotega
ru: Хинотега

[ctx: province]
en: Jizzax
ru: Джизакская область

[ctx: province]
en: Jlzan
ru: Джизан

[ctx: province]
en: Jnqall
ru: Джонглий

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
ru: Атолл Джонстон

[ctx: province]
en: Johor
ru: Джохор

[ctx: province]
en: Jowzjan
ru: Джаузджан

[ctx: province]
en: Jubbada Dhexe
ru: Средняя Джубба

[ctx: province]
en: Jubbada Hoose
ru: Нижняя Джубба

[ctx: province]
en: Jujuy
ru: Жужуй

[ctx: province]
en: Junin
ru: Хунин

[ctx: province]
en: Jura
ru: Юра

[ctx: province]
en: Jutiapa
ru: Хутьяпа

[ctx: province]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ru: Яс-Надькун-Сольнок

[ctx: province]
en: Kaafu
ru: Каафу

[ctx: province]
en: Kabale
ru: Кабале

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
ru: Кабардино-Балкарская Республика

[ctx: province]
en: Kabarole
ru: Кабароле

[ctx: province]
en: Kaberamaido
ru: Каберамайдо

[ctx: province]
en: Kabul
ru: Кабул

[ctx: province]
en: Kach Kong
ru: Кахконг

[ctx: province]
en: Kachin
ru: Качин

[ctx: province]
en: Kadiogo
ru: Кадиого

[ctx: province]
en: Kaduna
ru: Кадуна

[ctx: province]
en: Kaesong-si
ru: Кэсон

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
ru: Кафр-эш-Шейх

[ctx: province]
en: Kagawa
ru: Кагава

[ctx: province]
en: Kagera
ru: Кагера

[ctx: province]
en: Kagoshima
ru: Кагосима

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
ru: Кахраманмараш

[ctx: province]
en: Kainuu
ru: Кайнуу

[ctx: province]
en: Kairouan
ru: Кайруан

[ctx: province]
en: Kalangala
ru: Калангала

[ctx: province]
en: Kalasin
ru: Каласин

[ctx: province]
en: Kalbacar
ru: Кельбаджарский район

[ctx: province]
en: Kalimantan Barat
ru: Западный Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
ru: Южный Калимантан

[ctx: province]
en: Kalimantan Timur
ru: Восточный Калимантан

[ctx: province]
en: Kalinga-Apayso
ru: Калинга

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
ru: Калининградская область

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
ru: Республика Калмыкия

[ctx: province]
en: Kalutara
ru: Калутара

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
ru: Калужская область

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
ru: Камчатский край

[ctx: province]
en: Kamnik
ru: Камник

[ctx: province]
en: Kampala
ru: Кампала

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
ru: Кампхэнгпхет

[ctx: province]
en: Kampong Chhnang
ru: Кампонгчнанг

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
ru: Кампонгспы

[ctx: province]
en: Kampong Thum
ru: Кампонгтхом

[ctx: province]
en: Kampot
ru: Кампот

[ctx: province]
en: Kamuli
ru: Камули

[ctx: province]
en: Kamwenge
ru: Камвенге

[ctx: province]
en: Kanagawa
ru: Канагава

[ctx: province]
en: Kanal
ru: Канал

[ctx: province]
en: Kanchanaburi
ru: Канчанабури

[ctx: province]
en: Kandaal
ru: Кандаль

[ctx: province]
en: Kandahar
ru: Кандагар

[ctx: province]
en: Kandy
ru: Канди

[ctx: province]
en: Kanem
ru: Канем

[ctx: province]
en: Kangwon-do
ru: Канвондо

[ctx: province]
en: Kankan
ru: Канкан

[ctx: province]
en: Kano
ru: Кано

[ctx: province]
en: Kansas
ru: Канзас

[ctx: province]
en: Kanungu
ru: Канунгу

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
ru: Гаосюн

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
ru: Гаосюн

[ctx: province]
en: Kaolack
ru: Каолак

[ctx: province]
en: Kapchorwa
ru: Капчорва

[ctx: province]
en: Kapisa
ru: Каписа

[ctx: province]
en: Kaposvár
ru: Капошвар

[ctx: province]
en: Kara
ru: Кара

[ctx: province]
en: Karabk
ru: Карабюк

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ru: Карачаево-Черкесская Республика

[ctx: province]
en: Karaman
ru: Караман

[ctx: province]
en: Karas
ru: Карас

[ctx: province]
en: Karbala'
ru: Кербела

[ctx: province]
en: Karditsa
ru: Кардица

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
ru: Республика Карелия

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
ru: Карловацкая жупания

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
ru: Карловарский край

[ctx: province]
en: Karnataka
ru: Карнатака

[ctx: province]
en: Karonga
ru: Каронга

[ctx: province]
en: Kars
ru: Карс

[ctx: province]
en: Karuzi
ru: Карузи

[ctx: province]
en: Kasai
ru: Касаи

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
ru: Восточное Касаи

[ctx: province]
en: Kasese
ru: Касеке

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
ru: Пемба Северная

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
ru: Занзибар Северный

[ctx: province]
en: Kassala
ru: Кассала

[ctx: province]
en: Kastamonu
ru: Кастамону

[ctx: province]
en: Kastoria
ru: Кастория

[ctx: province]
en: Kasungu
ru: Касунгу

[ctx: province]
en: Katakwi
ru: Катакви

[ctx: province]
en: Katsina
ru: Кацина

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
ru: Каунасский уезд

[ctx: province]
en: Kavajë
ru: Кавая

[ctx: province]
en: Kavalla
ru: Кавала

[ctx: province]
en: Kayah
ru: Кая

[ctx: province]
en: Kayanza
ru: Кайанза

[ctx: province]
en: Kayes
ru: Каес

[ctx: province]
en: Kayin
ru: Кайин

[ctx: province]
en: Kayseri
ru: Кайсери

[ctx: province]
en: Kayunga
ru: Кайунга

[ctx: province]
en: Kebbi
ru: Кебби

[ctx: province]
en: Kebili
ru: Кебили

[ctx: province]
en: Kecskemét
ru: Кечкемет

[ctx: province]
en: Kedah
ru: Кедах

[ctx: province]
en: Keelung City
ru: Цзилун

[ctx: province]
en: Kefallinia
ru: Кефалиния

[ctx: province]
en: Kegalla
ru: Кегалле

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
ru: Эль Келат Эс-Срахна

[ctx: province]
en: Kelantan
ru: Келантан

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
ru: Кемеровская область - Кузбасс

[ctx: province]
en: Kemo
ru: Кемо

[ctx: province]
en: Kenedougou
ru: Кенедугу

[ctx: province]
en: Kent
ru: Кент

[ctx: province]
en: Kentucky
ru: Кентукки

[ctx: province]
en: Kepulauan Riau
ru: Архипелаг Риау

[ctx: province]
en: Kerala
ru: Керала

[ctx: province]
en: Kerkyra
ru: Керкира

[ctx: province]
en: Kerman
ru: Керман

[ctx: province]
en: Kermanshah
ru: Керманшах

[ctx: province]
en: Kerouane
ru: Керуане

[ctx: province]
en: Kerry
ru: Керри

[ctx: province]
en: Keryneia
ru: Киренея

[ctx: province]
en: Kgalagadi
ru: Кгалагади

[ctx: province]
en: Kgatleng
ru: Кгатленг

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
ru: Хабаровский край

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
ru: Кхаграчари

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
ru: Республика Хакассия

[ctx: province]
en: Khammouan
ru: Кхаммуан

[ctx: province]
en: Khan Yunis
ru: Хан-Юнис

[ctx: province]
en: Khanh Hoa
ru: Кханьхоа

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
ru: Ханты-Мансийский автономный округ

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
ru: Харьковская область

[ctx: province]
en: Khatlon
ru: Хатлонская область

[ctx: province]
en: Khemisaet
ru: Хемиссет

[ctx: province]
en: Khenchela
ru: Хеншела

[ctx: province]
en: Khenifra
ru: Хенифра

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
ru: Херсонская область

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
ru: Хмельницкая область

[ctx: province]
en: Khomas
ru: Кхомас

[ctx: province]
en: Khon Kaen
ru: Кхонкэн

[ctx: province]
en: Khorasan
ru: Хорасан-Резави

[ctx: province]
en: Khorazm
ru: Хорезмская область

[ctx: province]
en: Khouribga
ru: Хурибга

[ctx: province]
en: Khowst
ru: Хост

[ctx: province]
en: Khulna zila
ru: Кхулна

[ctx: province]
en: Khuzestan
ru: Хузестан

[ctx: province]
en: Khyber Pakhtun Khawa
ru: Хубер

[ctx: province]
en: Kibaale
ru: Кибале

[ctx: province]
en: Kiboga
ru: Кибога

[ctx: province]
en: Kibungo
ru: Кибунго

[ctx: province]
en: Kibuye
ru: Кибуйе

[ctx: province]
en: Kidal
ru: Кидаль

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
ru: Ке-Нтем

[ctx: province]
en: Kien Giang
ru: Кьензянг

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
ru: Кигали, город

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
ru: Кигали, пригороды

[ctx: province]
en: Kildare
ru: Килдэр

[ctx: province]
en: Kili
ru: Кили

[ctx: province]
en: Kilimanjaro
ru: Килиманджаро

[ctx: province]
en: Kilinochchi
ru: Килиноччи

[ctx: province]
en: Kilis
ru: Килис

[ctx: province]
en: Kilkenny
ru: Килкенни

[ctx: province]
en: Kilkis
ru: Килкис

[ctx: province]
en: Kindia
ru: Киндия

[ctx: province]
en: Kingman Reef
ru: Риф Кингмен

[ctx: province]
en: Kingston
ru: Кингстон

[ctx: province]
en: Kinshasa
ru: Киншаса

[ctx: province]
en: Kirikkale
ru: Кырыккале

[ctx: province]
en: Kirklareli
ru: Кыркларели

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
ru: Кировоградская область

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
ru: Кировская область

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
ru: Кыршехир

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
ru: Кишоргандж

[ctx: province]
en: Kisoro
ru: Кисоро

[ctx: province]
en: Kissidougou
ru: Киссидугу

[ctx: province]
en: Kitgum
ru: Китгум

[ctx: province]
en: Kobarid
ru: Кобарид

[ctx: province]
en: Kobilje
ru: Кобилье

[ctx: province]
en: Kocaeli
ru: Коджаэли

[ctx: province]
en: Kochi
ru: Коти

[ctx: province]
en: Kogi
ru: Коги

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
ru: Кохгилуйе и Бойерахмед

[ctx: province]
en: Kolda
ru: Колда

[ctx: province]
en: Kolonjë
ru: Колёня

[ctx: province]
en: Komen
ru: Комен

[ctx: province]
en: Komenda
ru: Коменда

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
ru: Республика Коми

[ctx: province]
en: Komondjari
ru: Комонджари

[ctx: province]
en: Kompienga
ru: Компиенга

[ctx: province]
en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром-Эстергом

[ctx: province]
en: Kon Tum
ru: Контум

[ctx: province]
en: Konar
ru: Кунар

[ctx: province]
en: Kondoz
ru: Кундуз

[ctx: province]
en: Kongo central
ru: Нижнее Конго

[ctx: province]
en: Konya
ru: Конья

[ctx: province]
en: Koper
ru: Копер

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
ru: Копривницко-Крижевацкая жупания

[ctx: province]
en: Kordestan
ru: Курдистан

[ctx: province]
en: Korinthia
ru: Коринфия

[ctx: province]
en: Korçë
ru: Корча

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
ru: Косово-Метохия

[ctx: province]
en: Kosrae
ru: Кусаие

[ctx: province]
en: Kossi
ru: Коси

[ctx: province]
en: Kostel
ru: Костел

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
ru: Костромская область

[ctx: province]
en: Kotayk'
ru: Котайк

[ctx: province]
en: Kotido
ru: Котидо

[ctx: province]
en: Koubia
ru: Кубия

[ctx: province]
en: Kouffo
ru: Куффо

[ctx: province]
en: Kouilou
ru: Куилу

[ctx: province]
en: Koulpulogo
ru: Кульпелого

[ctx: province]
en: Koundara
ru: Кундара

[ctx: province]
en: Kouritenga
ru: Куритенга

[ctx: province]
en: Kouroussa
ru: Курусса

[ctx: province]
en: Kourweogo
ru: Курвеого

[ctx: province]
en: Kowloon City
ru: Коулун Сити

[ctx: province]
en: Kozani
ru: Козани

[ctx: province]
en: Kozje
ru: Козье

[ctx: province]
en: Košický kraj
ru: Кошицкий край

[ctx: province]
en: Krabi
ru: Краби

[ctx: province]
en: Krachoh
ru: Кратьэх

[ctx: province]
en: Kranj
ru: Крань

[ctx: province]
en: Kranjska Gora
ru: Краньска Гора

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
ru: Крапинско-Загорская жупания

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
ru: Краснодарский край

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
ru: Красноярский край

[ctx: province]
en: Krong Kaeb
ru: Каеп

[ctx: province]
en: Krong Pailin
ru: Пайлин

[ctx: province]
en: Krujë
ru: Круя

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
ru: Столичный округ Бангкок

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
ru: Краловеградецкий край

[ctx: province]
en: Ktahya
ru: Кютахья

[ctx: province]
en: Kukës
ru: Кукес

[ctx: province]
en: Kumamoto
ru: Кумамото

[ctx: province]
en: Kumi
ru: Куми

[ctx: province]
en: Kunene
ru: Кунене

[ctx: province]
en: Kungota
ru: Кунгота

[ctx: province]
en: Kurbin
ru: Курбин

[ctx: province]
en: Kurdamir
ru: Кюрдамирский район

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
ru: Курганская область

[ctx: province]
en: Kurigram zila
ru: Куриграм

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
ru: Курская область

[ctx: province]
en: Kurunegala
ru: Курунегала

[ctx: province]
en: Kushtia zila
ru: Куштия

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
ru: Занзибар Центрально-Южный

[ctx: province]
en: Kuzma
ru: Кузма

[ctx: province]
en: Kuçovë
ru: Кучова

[ctx: province]
en: Kwai Tsing
ru: Кхуайчхин

[ctx: province]
en: Kwajalein
ru: Кваджалейн

[ctx: province]
en: Kwango
ru: Кванго

[ctx: province]
en: Kwara
ru: Квара

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
ru: Квазулу-Натал

[ctx: province]
en: Kweneng
ru: Квененг

[ctx: province]
en: Kwilu
ru: Квилу

[ctx: province]
en: Kwun Tong
ru: Куньтон

[ctx: province]
en: Kyenjojo
ru: Кьенжожо

[ctx: province]
en: Kyiv
ru: Киев

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
ru: Киевская область

[ctx: province]
en: Kyklades
ru: Киклады

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
ru: Кюменлааксо

[ctx: province]
en: Kyoto
ru: Киото

[ctx: province]
en: Kärnten
ru: Каринтия

[ctx: province]
en: Kénitra
ru: Кенитра

[ctx: province]
en: L'Aquila
ru: Л’Аквила

[ctx: province]
en: L'Ariana
ru: Арьяна

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
ru: Львовская область

[ctx: province]
en: La Altagracia
ru: Ла-Альтаграсия

[ctx: province]
en: La Coruña
ru: Ла-Корунья

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
ru: Элиас-Пинья

[ctx: province]
en: La Guajira
ru: Гуахира

[ctx: province]
en: La Habana
ru: Гавана

[ctx: province]
en: La Libertad
ru: Ла-Либертад

[ctx: province]
en: La Manouba
ru: Мануба

[ctx: province]
en: La Massana
ru: Ла-Массана

[ctx: province]
en: La Pampa
ru: Ла-Пампа

[ctx: province]
en: La Paz
ru: Ла-Пас

[ctx: province]
en: La Rioja
ru: Ла-Риоха

[ctx: province]
en: La Romana
ru: Ла-Романа

[ctx: province]
en: La Spezia
ru: Специя

[ctx: province]
en: La Union
ru: Ла-Унион

[ctx: province]
en: La Vega
ru: Ла-Вега

[ctx: province]
en: Laamu
ru: Лаамуз

[ctx: province]
en: Labe
ru: Лабе

[ctx: province]
en: Lac
ru: Лак

[ctx: province]
en: Lacin
ru: Лачинский район

[ctx: province]
en: Lacs
ru: Лак

[ctx: province]
en: Lae
ru: Лаэ

[ctx: province]
en: Laghman
ru: Лагман

[ctx: province]
en: Laghouat
ru: Лагуат

[ctx: province]
en: Lagos
ru: Лагос

[ctx: province]
en: Laguna
ru: Лагуна

[ctx: province]
en: Lagunes
ru: Лагюн

[ctx: province]
en: Lahij
ru: Лахдж

[ctx: province]
en: Lai Chau
ru: Лайтяу

[ctx: province]
en: Lakonia
ru: Лакония

[ctx: province]
en: Lakshadweep
ru: Лакшадвип

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
ru: Лакшмипур

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
ru: Лалмонирхат

[ctx: province]
en: Lam Dong
ru: Ламдонг

[ctx: province]
en: Lambayeque
ru: Ламбаеке

[ctx: province]
en: Lampang
ru: Лампанг

[ctx: province]
en: Lamphun
ru: Лампхун

[ctx: province]
en: Lampung
ru: Лампунг

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
ru: Северный Ланао

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
ru: Южный Ланао

[ctx: province]
en: Lancashire
ru: Ланкашир

[ctx: province]
en: Landes
ru: Ланды

[ctx: province]
en: Lang Son
ru: Лангшон

[ctx: province]
en: Lankaran
ru: Ленкорань

[ctx: province]
en: Lao Cai
ru: Лаокай

[ctx: province]
en: Laois
ru: Лиишь

[ctx: province]
en: Lapland
ru: Лапландия

[ctx: province]
en: Lapusna
ru: Уезд Лапушна

[ctx: province]
en: Lara
ru: Лара

[ctx: province]
en: Larache
ru: Лараш

[ctx: province]
en: Larisa
ru: Лариса

[ctx: province]
en: Larnaka
ru: Ларнака

[ctx: province]
en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас

[ctx: province]
en: Las Tunas
ru: Лас-Тунас

[ctx: province]
en: Lasithion
ru: Ласити

[ctx: province]
en: Latina
ru: Латина

[ctx: province]
en: Laulem
ru: Лаутен

[ctx: province]
en: Lavalleja
ru: Лавальеха

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
ru: Эль-Аюн

[ctx: province]
en: Le Ref
ru: Эль-Кеф

[ctx: province]
en: Lebap
ru: Лебапский велаят

[ctx: province]
en: Lecce
ru: Лечче

[ctx: province]
en: Lecco
ru: Лекко

[ctx: province]
en: Lefkas
ru: Лефкас

[ctx: province]
en: Lefkosia
ru: Никосия

[ctx: province]
en: Leicestershire
ru: Лестершир

[ctx: province]
en: Leiria
ru: Лейрия

[ctx: province]
en: Leitrim
ru: Литрим

[ctx: province]
en: Lekoumou
ru: Лекуму

[ctx: province]
en: Lelouma
ru: Лелума

[ctx: province]
en: Lemesos
ru: Лимасол

[ctx: province]
en: Lempira
ru: Лемпира

[ctx: province]
en: Lenart
ru: Ленарт

[ctx: province]
en: Lendava
ru: Лендава

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
ru: Ленинградская область

[ctx: province]
en: Leon
ru: Леон

[ctx: province]
en: Leraba
ru: Лераба

[ctx: province]
en: Leribe
ru: Лерибе

[ctx: province]
en: Lerik
ru: Лерикский район

[ctx: province]
en: Lesvos
ru: Лесбос

[ctx: province]
en: Leyte
ru: Лейте

[ctx: province]
en: Lezhë
ru: Лежа

[ctx: province]
en: León
ru: Леон

[ctx: province]
en: Lhaviyani
ru: Лавийани

[ctx: province]
en: Lhuentse
ru: Лхунце

[ctx: province]
en: Liaoning
ru: Ляонин

[ctx: province]
en: Lib
ru: Либ

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
ru: Либерецкий край

[ctx: province]
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ru: Освободитель Генерал Бернардо О’Хиггинс

[ctx: province]
en: Librazhd
ru: Либражди

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
ru: Лицко-Сеньская жупания

[ctx: province]
en: Liege
ru: Льеж

[ctx: province]
en: Likiep
ru: Ликиеп

[ctx: province]
en: Likoma Island
ru: Ликома

[ctx: province]
en: Likouala
ru: Ликуала

[ctx: province]
en: Lilongwe
ru: Лилонгве

[ctx: province]
en: Lima
ru: Лима

[ctx: province]
en: Limburg
ru: Лимбург

[ctx: province]
en: Limerick
ru: Лимерик

[ctx: province]
en: Limon
ru: Лимон

[ctx: province]
en: Limpopo
ru: Лимпопо

[ctx: province]
en: Lincolnshire
ru: Линкольншир

[ctx: province]
en: Lindi
ru: Линди

[ctx: province]
en: Line Islands
ru: Острова Лайн

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
ru: Липецкая область

[ctx: province]
en: Liquica
ru: Ликиса

[ctx: province]
en: Lira
ru: Лира

[ctx: province]
en: Lisboa
ru: Лиссабон

[ctx: province]
en: Litija
ru: Лития

[ctx: province]
en: Litoral
ru: Литорал

[ctx: province]
en: Littoral
ru: Литорал

[ctx: province]
en: Livorno
ru: Ливорно

[ctx: province]
en: Ljubljana
ru: Любляна

[ctx: province]
en: Ljubno
ru: Любно

[ctx: province]
en: Ljutomer
ru: Лютомер

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
ru: Лерида

[ctx: province]
en: Loa Santoa
ru: Лос-Сантос

[ctx: province]
en: Lobaye
ru: Лобае

[ctx: province]
en: Lodi
ru: Лоди

[ctx: province]
en: Loei
ru: Лей

[ctx: province]
en: Lofa
ru: Лофа

[ctx: province]
en: Logatec
ru: Логатец

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
ru: Западный Логон

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
ru: Восточный Логон

[ctx: province]
en: Loir-et-Cher
ru: Луар и Шер

[ctx: province]
en: Loire
ru: Луара

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
ru: Атлантическая Луара

[ctx: province]
en: Loiret
ru: Луаре

[ctx: province]
en: Loja
ru: Лоха

[ctx: province]
en: Lola
ru: Лола

[ctx: province]
en: Lomami
ru: Ломами

[ctx: province]
en: Long An
ru: Лонган

[ctx: province]
en: Long Island
ru: Лонг-Айленд

[ctx: province]
en: Longford
ru: Лонгфорд

[ctx: province]
en: Lop Buri
ru: Лопбури

[ctx: province]
en: Lorestan
ru: Лурестан

[ctx: province]
en: Loreto
ru: Лорето

[ctx: province]
en: Loroum
ru: Лорум

[ctx: province]
en: Lory
ru: Лори

[ctx: province]
en: Los Lagos
ru: Лос-Лагос

[ctx: province]
en: Los Rios
ru: Лос-Риос

[ctx: province]
en: Lot
ru: Ло

[ctx: province]
en: Lot-et-Garonne
ru: Ло и Гаронна

[ctx: province]
en: Louang Namtha
ru: Луангнамтха

[ctx: province]
en: Louangphabang
ru: Луангпхабанг

[ctx: province]
en: Louga
ru: Луга

[ctx: province]
en: Louisiana
ru: Луизиана

[ctx: province]
en: Louth
ru: Лаут

[ctx: province]
en: Lovrenc na Pohorju
ru: Ловренц на Похорю

[ctx: province]
en: Lower River
ru: Нижняя Река

[ctx: province]
en: Lowgar
ru: Логар

[ctx: province]
en: Lozère
ru: Лозер

[ctx: province]
en: Lualaba
ru: Луалаба

[ctx: province]
en: Luanda
ru: Луанда

[ctx: province]
en: Luapula
ru: Луапула

[ctx: province]
en: Lubombo
ru: Лубомбо

[ctx: province]
en: Lucca
ru: Лукка

[ctx: province]
en: Lugo
ru: Луго

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
ru: Луганская область

[ctx: province]
en: Lukovica
ru: Луковица

[ctx: province]
en: Lulua
ru: Лулуа

[ctx: province]
en: Lunda Norte
ru: Северная Лунда

[ctx: province]
en: Lunda Sul
ru: Южная Лунда

[ctx: province]
en: Lusaka
ru: Лусака

[ctx: province]
en: Lushnjë
ru: Люшня

[ctx: province]
en: Luwero
ru: Луверо

[ctx: province]
en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: province]
en: Luzern
ru: Люцерн

[ctx: province]
en: Ma'an
ru: Маан

[ctx: province]
en: Ma'rib
ru: Мариб

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
ru: Маэкель

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
ru: Остров Маккарти

[ctx: province]
en: Macau
ru: Макао

[ctx: province]
en: Macenta
ru: Масента

[ctx: province]
en: Macerata
ru: Мачерата

[ctx: province]
en: Machinga
ru: Мачинга

[ctx: province]
en: Madaba
ru: Мадаба

[ctx: province]
en: Madang
ru: Маданг

[ctx: province]
en: Madaripur zila
ru: Мадарипур

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
ru: Мадхья-Прадеш

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
ru: Аш-Шамаль

[ctx: province]
en: Madluat Isa
ru: Иса

[ctx: province]
en: Madluat Jamad
ru: Хамад

[ctx: province]
en: Madre de Dios
ru: Мадре-де-Дьос

[ctx: province]
en: Madrid
ru: Мадрид

[ctx: province]
en: Madriz
ru: Мадрис

[ctx: province]
en: Mae Hong Son
ru: Мэхонгсон

[ctx: province]
en: Mafeteng
ru: Мафетенг

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
ru: Магаданская область

[ctx: province]
en: Magallanes
ru: Магальянес

[ctx: province]
en: Magdalena
ru: Магдалена

[ctx: province]
en: Magnisia
ru: Магнисия

[ctx: province]
en: Maguindanao
ru: Магинданао

[ctx: province]
en: Magura zila
ru: Магура

[ctx: province]
en: Magway
ru: Магуэй

[ctx: province]
en: Maha Sarakham
ru: Махасаракхам

[ctx: province]
en: Mahaica-Berbice
ru: Махаиса-Бербайс

[ctx: province]
en: Mahajanga
ru: Махадзанга

[ctx: province]
en: Maharashtra
ru: Махараштра

[ctx: province]
en: Mahdia
ru: Махдия

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
ru: Могилевская область

[ctx: province]
en: Mai-Ndombe
ru: Маи-Ндомбе

[ctx: province]
en: Maine
ru: Мэн

[ctx: province]
en: Maine-et-Loire
ru: Мен и Луара

[ctx: province]
en: Maio
ru: Майу

[ctx: province]
en: Majuro
ru: Маджуро

[ctx: province]
en: Makamba
ru: Макамба

[ctx: province]
en: Makira
ru: Макира

[ctx: province]
en: Makkah
ru: Мекка

[ctx: province]
en: Malaita
ru: Малаита

[ctx: province]
en: Malampa
ru: Малампа

[ctx: province]
en: Malange
ru: Маланже

[ctx: province]
en: Malatya
ru: Малатья

[ctx: province]
en: Maldonado
ru: Мальдонадо

[ctx: province]
en: Male
ru: Мале

[ctx: province]
en: Mali
ru: Мали

[ctx: province]
en: Mallakastër
ru: Малакастра

[ctx: province]
en: Maloelap
ru: Малоэлап

[ctx: province]
en: Maluku
ru: Малуку

[ctx: province]
en: Maluku Utara
ru: Северное Малуку

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
ru: Малесия-э-Мади

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
ru: Мамбере-Кадеи

[ctx: province]
en: Mamou
ru: Маму

[ctx: province]
en: Manabi
ru: Манаби

[ctx: province]
en: Manafahi
ru: Мануфахи

[ctx: province]
en: Managua
ru: Манагуа

[ctx: province]
en: Manatuto
ru: Манатуту

[ctx: province]
en: Manawatu-Wanganui
ru: Манавату-Уангануи

[ctx: province]
en: Manche
ru: Манш

[ctx: province]
en: Manchester
ru: Манчестер

[ctx: province]
en: Mandalay
ru: Мандалай

[ctx: province]
en: Mandiana
ru: Мандиана

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
ru: Мангистауская область

[ctx: province]
en: Mangochi
ru: Мангочи

[ctx: province]
en: Manica
ru: Маника

[ctx: province]
en: Manicaland
ru: Маникаленд

[ctx: province]
en: Maniema
ru: Маниема

[ctx: province]
en: Manikganj zila
ru: Маникгандж

[ctx: province]
en: Manipur
ru: Манипур

[ctx: province]
en: Manisa
ru: Маниса

[ctx: province]
en: Manitoba
ru: Манитоба

[ctx: province]
en: Mannar
ru: Маннар

[ctx: province]
en: Mantova
ru: Мантуя

[ctx: province]
en: Manus
ru: Манус

[ctx: province]
en: Manyara
ru: Маньяра

[ctx: province]
en: Manzini
ru: Манзини

[ctx: province]
en: Maputo
ru: Мапуту

[ctx: province]
en: Mara
ru: Мара

[ctx: province]
en: Maradi
ru: Маради

[ctx: province]
en: Marahoue
ru: Марауэ

[ctx: province]
en: Maranhao
ru: Мараньян

[ctx: province]
en: Mardin
ru: Мардин

[ctx: province]
en: Margibi
ru: Маргиби

[ctx: province]
en: Maribor
ru: Марибор

[ctx: province]
en: Marinduque
ru: Мариндуке

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
ru: Маритим

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
ru: Республика Мари Эл

[ctx: province]
en: Markazi
ru: Меркези

[ctx: province]
en: Markovci
ru: Марковци

[ctx: province]
en: Marlborough
ru: Марлборо

[ctx: province]
en: Marne
ru: Марна

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
ru: Мария-Тринидад-Санчес

[ctx: province]
en: Marowijne
ru: Маровейне

[ctx: province]
en: Marrakech
ru: Марракеш

[ctx: province]
en: Mary
ru: Марыйский велаят

[ctx: province]
en: Maryland
ru: Мэриленд

[ctx: province]
en: Masaka
ru: Масака

[ctx: province]
en: Masalli
ru: Масаллинский район

[ctx: province]
en: Masaya
ru: Масая

[ctx: province]
en: Masbate
ru: Масбате

[ctx: province]
en: Mascara
ru: Маскара

[ctx: province]
en: Maseru
ru: Масеру

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
ru: Центральный Машоналенд

[ctx: province]
en: Mashonaland East
ru: Восточный Машоналенд

[ctx: province]
en: Mashonaland West
ru: Западный Машоналенд

[ctx: province]
en: Masindi
ru: Масинди

[ctx: province]
en: Masqat
ru: Маскат

[ctx: province]
en: Massa-Carrara
ru: Масса-Каррара

[ctx: province]
en: Massachusetts
ru: Массачусетс

[ctx: province]
en: Masvingo
ru: Масвинго

[ctx: province]
en: Mat
ru: Мати

[ctx: province]
en: Matabeleland North
ru: Северный Матабелеленд

[ctx: province]
en: Matabeleland South
ru: Южный Матабелеленд

[ctx: province]
en: Matagalpa
ru: Матагальпа

[ctx: province]
en: Matale
ru: Матале

[ctx: province]
en: Matam
ru: Матам

[ctx: province]
en: Matanzas
ru: Матансас

[ctx: province]
en: Matara
ru: Матара

[ctx: province]
en: Matera
ru: Матера

[ctx: province]
en: Mato Grosso
ru: Мату-Гросу

[ctx: province]
en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату-Гросу-ду-Сул

[ctx: province]
en: Matruh
ru: Матрух

[ctx: province]
en: Maule
ru: Мауле

[ctx: province]
en: Mayaguana
ru: Маягуана

[ctx: province]
en: Mayenne
ru: Майен

[ctx: province]
en: Mayo
ru: Мейо

[ctx: province]
en: Mayo-Kebbi
ru: Майо-Кеби

[ctx: province]
en: Maysan
ru: Майсан

[ctx: province]
en: Mayuge
ru: Майуге

[ctx: province]
en: Mazandaran
ru: Мазендеран

[ctx: province]
en: Mbale
ru: Мбале

[ctx: province]
en: Mbarara
ru: Мбарара

[ctx: province]
en: Mbeya
ru: Мбея

[ctx: province]
en: Mbomou
ru: Мбому

[ctx: province]
en: Mchinji
ru: Мчинджи

[ctx: province]
en: Meath
ru: Мит

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
ru: Мекленбург - Передняя Померания

[ctx: province]
en: Medea
ru: Медеа

[ctx: province]
en: Medenine
ru: Меденин

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
ru: Меджимурская жупания

[ctx: province]
en: Medio Campidano
ru: Медио-Кампидано

[ctx: province]
en: Medvode
ru: Медводе

[ctx: province]
en: Meemu
ru: Мииму

[ctx: province]
en: Meghalaya
ru: Мегхалая

[ctx: province]
en: Meherpur zila
ru: Мехерпур

[ctx: province]
en: Mejit
ru: Меджит

[ctx: province]
en: Meknsès
ru: Мекнес

[ctx: province]
en: Melaka
ru: Малакка

[ctx: province]
en: Melilla
ru: Мелилья

[ctx: province]
en: Mendoza
ru: Мендоса

[ctx: province]
en: Merida
ru: Мерида

[ctx: province]
en: Merseyside
ru: Мерсисайд

[ctx: province]
en: Messina
ru: Мессина

[ctx: province]
en: Messinia
ru: Мессиния

[ctx: province]
en: Meta
ru: Мета

[ctx: province]
en: Metlika
ru: Метлика

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
ru: Манила

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
ru: Мёрт и Мозель

[ctx: province]
en: Meuse
ru: Мёз

[ctx: province]
en: Mexico
ru: Мехико

[ctx: province]
en: Miaiones
ru: Мисьонес

[ctx: province]
en: Miaoli County
ru: Уезд Мяоли

[ctx: province]
en: Michigan
ru: Мичиган

[ctx: province]
en: Michoacin
ru: Мичоакан

[ctx: province]
en: Midlands
ru: Мидлендс

[ctx: province]
en: Midlothian
ru: Мидлотиан

[ctx: province]
en: Midway Islands
ru: Острова Мидуэй

[ctx: province]
en: Mie
ru: Миэ

[ctx: province]
en: Mila
ru: Мила

[ctx: province]
en: Milano
ru: Милан

[ctx: province]
en: Mili
ru: Мили

[ctx: province]
en: Milne Bay
ru: Милн-Бей

[ctx: province]
en: Minas Gerais
ru: Минас-Жерайс

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
ru: Западный Миндоро

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
ru: Восточный Миндоро

[ctx: province]
en: Mingacevir
ru: Мингечаур

[ctx: province]
en: Minnesota
ru: Миннесота

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
ru: Минская область

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
ru: Джузур Хавар

[ctx: province]
en: Miranda
ru: Миранда

[ctx: province]
en: Mirditë
ru: Мирдита

[ctx: province]
en: Miren-Kostanjevica
ru: Мирен-Костаньевица

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
ru: Западный Мисамис

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
ru: Восточный Мисамис

[ctx: province]
en: Misiones
ru: Мисьонес

[ctx: province]
en: Miskolc
ru: Мишкольц

[ctx: province]
en: Mislinja
ru: Мислиня

[ctx: province]
en: Mississippi
ru: Миссисипи

[ctx: province]
en: Missouri
ru: Миссури

[ctx: province]
en: Miyagi
ru: Мияги

[ctx: province]
en: Miyazaki
ru: Миядзаки

[ctx: province]
en: Mizdah
ru: Мизда

[ctx: province]
en: Mizoram
ru: Мизорам

[ctx: province]
en: Mişrātah
ru: Мисурата

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
ru: Занзибар Западный

[ctx: province]
en: Modena
ru: Модена

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
ru: Мохалес-Хук

[ctx: province]
en: Moheli Moili
ru: Мохели Мвали

[ctx: province]
en: Moka
ru: Мока

[ctx: province]
en: Mokhotlong
ru: Мокотлонг

[ctx: province]
en: Mon
ru: Мон

[ctx: province]
en: Monagas
ru: Монагас

[ctx: province]
en: Monaghan
ru: Монахан

[ctx: province]
en: Monaragala
ru: Монерагала

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
ru: Мондолькири

[ctx: province]
en: Moneatir
ru: Монастир

[ctx: province]
en: Mongala
ru: Монгала

[ctx: province]
en: Monggar
ru: Монгар

[ctx: province]
en: Mono
ru: Моно

[ctx: province]
en: Monseñor Nouel
ru: Монсеньор-Нуэль

[ctx: province]
en: Montana
ru: Монтана

[ctx: province]
en: Monte Cristi
ru: Монте-Кристи

[ctx: province]
en: Monte Plata
ru: Монте-Плата

[ctx: province]
en: Montevideo
ru: Монтевидео

[ctx: province]
en: Montserrado
ru: Монтсеррадо

[ctx: province]
en: Monza e Brianza
ru: Монца и Брианца

[ctx: province]
en: Mopti
ru: Мопти

[ctx: province]
en: Moquegua
ru: Мокегуа

[ctx: province]
en: Moravske Toplice
ru: Моравске Топлице

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
ru: Моравскосилезский край

[ctx: province]
en: Moray
ru: Морей

[ctx: province]
en: Morazan
ru: Морасан

[ctx: province]
en: Morbihan
ru: Морбиан

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
ru: Республика Мордовия

[ctx: province]
en: Morelos
ru: Морелос

[ctx: province]
en: Morobe
ru: Моробе

[ctx: province]
en: Morogoro
ru: Морогоро

[ctx: province]
en: Morona-Santiago
ru: Морона-Сантьяго

[ctx: province]
en: Moroto
ru: Морото

[ctx: province]
en: Moselle
ru: Мозель

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
ru: Московская область

[ctx: province]
en: Moskva
ru: Москва

[ctx: province]
en: Mostaganem
ru: Мостаганем

[ctx: province]
en: Mosteiros
ru: Моштериуш

[ctx: province]
en: Mouhoun
ru: Мухун

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
ru: Маулвибазар

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
ru: Горный Ливан

[ctx: province]
en: Mountain Province
ru: Горная провинция

[ctx: province]
en: Moxico
ru: Мошико

[ctx: province]
en: Moyen-Chari
ru: Среднее Шари

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
ru: Муайен-Комоэ

[ctx: province]
en: Moyo
ru: Мойо

[ctx: province]
en: Mozirje
ru: Мозирье

[ctx: province]
en: Mpigi
ru: Мпиги

[ctx: province]
en: Mpumalanga
ru: Мпумаланга

[ctx: province]
en: Msila
ru: Мсила

[ctx: province]
en: Mtwara
ru: Мтвара

[ctx: province]
en: Mubende
ru: Мубенде

[ctx: province]
en: Mudug
ru: Мудуг

[ctx: province]
en: Mugila
ru: Мугла

[ctx: province]
en: Mukdahan
ru: Мукдахан

[ctx: province]
en: Mukono
ru: Муконо

[ctx: province]
en: Mulanje
ru: Муланже

[ctx: province]
en: Mullaittivu
ru: Муллаитиву

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
ru: Специальная муниципия остров Хувентуд

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
ru: Муншигандж

[ctx: province]
en: Muramvya
ru: Мурамвия

[ctx: province]
en: Murcia
ru: Мурсия

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
ru: Мурманская область

[ctx: province]
en: Murska Sobota
ru: Мурска Собота

[ctx: province]
en: Murzuq
ru: Марзук

[ctx: province]
en: Mus
ru: Муш

[ctx: province]
en: Musandam
ru: Мусандам

[ctx: province]
en: Muta
ru: Мута

[ctx: province]
en: Mutara
ru: Мутара

[ctx: province]
en: Mwanza
ru: Мванза

[ctx: province]
en: Mwaro
ru: Мваро

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
ru: Николаевская область

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
ru: Мименсингх

[ctx: province]
en: Mzimba
ru: Мзимба

[ctx: province]
en: Málaga
ru: Малага

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
ru: Внешние Гебриды

[ctx: province]
en: Naama
ru: Наама

[ctx: province]
en: Nabatieh
ru: Набатия

[ctx: province]
en: Nablus
ru: Наблус

[ctx: province]
en: Naboul
ru: Набуль

[ctx: province]
en: Nador
ru: Надор

[ctx: province]
en: Naftalan
ru: Нафталан

[ctx: province]
en: Nagaland
ru: Нагаленд

[ctx: province]
en: Nagano
ru: Нагано

[ctx: province]
en: Nagasaki
ru: Нагасаки

[ctx: province]
en: Nagykanizsa
ru: Надьканижа

[ctx: province]
en: Nahouri
ru: Наури

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
ru: Наджин

[ctx: province]
en: Najran
ru: Наджран

[ctx: province]
en: Nakapiripirit
ru: Накапирипирит

[ctx: province]
en: Nakasongola
ru: Накасонгола

[ctx: province]
en: Nakhon Nayok
ru: Накхоннайок

[ctx: province]
en: Nakhon Pathom
ru: Накхонпатхом

[ctx: province]
en: Nakhon Phanom
ru: Накхонпханом

[ctx: province]
en: Nakhon Ratchasima
ru: Накхонратчасима

[ctx: province]
en: Nakhon Sawan
ru: Накхонсаван

[ctx: province]
en: Nakhon Si Thammarat
ru: Накхонситхаммарат

[ctx: province]
en: Naklo
ru: Накло

[ctx: province]
en: Nam Dinh
ru: Намдинь

[ctx: province]
en: Namangan
ru: Наманганская область

[ctx: province]
en: Namentenga
ru: Наментенга

[ctx: province]
en: Namibe
ru: Намибе

[ctx: province]
en: Namorik
ru: Наморик

[ctx: province]
en: Nampo-si
ru: Нампхо

[ctx: province]
en: Namu
ru: Наму

[ctx: province]
en: Namur
ru: Намюр

[ctx: province]
en: Nan
ru: Нан

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
ru: Нана-Гребизи

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
ru: Нана-Мамбере

[ctx: province]
en: Nangrahar
ru: Нангархар

[ctx: province]
en: Nantou County
ru: Уезд Наньтоу

[ctx: province]
en: Naogaon zila
ru: Наогаон

[ctx: province]
en: Napo
ru: Напо

[ctx: province]
en: Napoli
ru: Неаполь

[ctx: province]
en: Nara
ru: Нара

[ctx: province]
en: Narail zila
ru: Нарайл

[ctx: province]
en: Narathiwat
ru: Наратхиват

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
ru: Нараянгандж

[ctx: province]
en: Nariño
ru: Нариньо

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
ru: Нарсингди

[ctx: province]
en: Naryn
ru: Нарынская область

[ctx: province]
en: Nassarawa
ru: Насарава

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
ru: Национальный столичный округ (Порт-Морсби)

[ctx: province]
en: Natore zila
ru: Натор

[ctx: province]
en: Navarra
ru: Наварра

[ctx: province]
en: Navassa Island
ru: Остров Навасса

[ctx: province]
en: Navoiy
ru: Навоийская область

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
ru: Навабгандж

[ctx: province]
en: Naxcivan
ru: Нахичевань

[ctx: province]
en: Nayala
ru: Наяла

[ctx: province]
en: Nayarit
ru: Наярит

[ctx: province]
en: Nazarje
ru: Назарье

[ctx: province]
en: Nebbi
ru: Небби

[ctx: province]
en: Nebraska
ru: Небраска

[ctx: province]
en: Neembucu
ru: Ньеэмбуку

[ctx: province]
en: Neftcala
ru: Нефтечалинский район

[ctx: province]
en: Negeri Sembilan
ru: Негери-Сембелан

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
ru: Западный Негрос

[ctx: province]
en: Negros Oriental
ru: Восточный Негрос

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
ru: Автономный район Внутренняя Монголия

[ctx: province]
en: Nelson
ru: Нельсон

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
ru: Ненецкий автономный округ

[ctx: province]
en: Netrakona zila
ru: Нетрокона

[ctx: province]
en: Neuchatel
ru: Нёвшатель

[ctx: province]
en: Neuquen
ru: Неукен

[ctx: province]
en: Nevada
ru: Невада

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
ru: Невшехир

[ctx: province]
en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

[ctx: province]
en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

[ctx: province]
en: New Ireland
ru: Новая Ирландия

[ctx: province]
en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

[ctx: province]
en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

[ctx: province]
en: New Providence
ru: Нью-Провиденс

[ctx: province]
en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

[ctx: province]
en: New York
ru: Нью-Йорк

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
ru: Ньюфаундленд и Лабрадор

[ctx: province]
en: Ngamiland
ru: Нгамиланд

[ctx: province]
en: Nghe An
ru: Нгеан

[ctx: province]
en: Ngozi
ru: Нгози

[ctx: province]
en: Niaaea
ru: Ньяса

[ctx: province]
en: Niamey
ru: Ниамей

[ctx: province]
en: Niari
ru: Ниари

[ctx: province]
en: Nickerie
ru: Никкери

[ctx: province]
en: Nidwalden
ru: Нидвальден

[ctx: province]
en: Niedersachsen
ru: Нижняя Саксония

[ctx: province]
en: Niger
ru: Нигер

[ctx: province]
en: Nigide
ru: Нигде

[ctx: province]
en: Niigata
ru: Ниигата

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
ru: Нилпхамари

[ctx: province]
en: Nimba
ru: Нимба

[ctx: province]
en: Nimruz
ru: Нимроз

[ctx: province]
en: Ninawa
ru: Найнава

[ctx: province]
en: Ninh Binh
ru: Ниньбинь

[ctx: province]
en: Ninh Thuan
ru: Ниньтхуан

[ctx: province]
en: Nippes
ru: Нип

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
ru: Нитранский край

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
ru: Нижегородская область

[ctx: province]
en: Nièvre
ru: Ньевр

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
ru: Нкхата Бай

[ctx: province]
en: Nkhotakota
ru: Нхотакота

[ctx: province]
en: Noakhali zila
ru: Ноакхали

[ctx: province]
en: Nográd
ru: Ноград

[ctx: province]
en: Nong Bua Lam Phu
ru: Нонгбуалампху

[ctx: province]
en: Nong Khai
ru: Нонгкай

[ctx: province]
en: Nonthaburi
ru: Нонтхабури

[ctx: province]
en: Noonu
ru: Нуну

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
ru: Северный Брабант

[ctx: province]
en: Noord-Holland
ru: Северная Голландия

[ctx: province]
en: Nord
ru: Нор

[ctx: province]
en: Nord-Est
ru: Северо-Восточный департамент

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
ru: Северное Киву

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
ru: Северо-Западный департамент

[ctx: province]
en: Nord-Trøndelag
ru: Нур-Тренделаг

[ctx: province]
en: Nord-Ubangi
ru: Северное Убанги

[ctx: province]
en: Nordland
ru: Нурланн

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
ru: Северный Рейн - Вестфалия

[ctx: province]
en: Norfolk
ru: Норфолк

[ctx: province]
en: Norourland eystra
ru: Нордюрланд-Эйстра

[ctx: province]
en: Norourland vestra
ru: Нордюрланд-Вестра

[ctx: province]
en: Norte de Santander
ru: Норте-де-Сантандер

[ctx: province]
en: North
ru: Северный регион

[ctx: province]
en: North Ayrshire
ru: Северный Эйршир

[ctx: province]
en: North Bank
ru: Северный Берег

[ctx: province]
en: North Carolina
ru: Северная Каролина

[ctx: province]
en: North Cotabato
ru: Северный Котабато

[ctx: province]
en: North Dakota
ru: Северная Дакота

[ctx: province]
en: North Gaza
ru: Северная Газа

[ctx: province]
en: North Jutland
ru: Северная Ютландия

[ctx: province]
en: North Karelia
ru: Северная Карелия

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
ru: Северный Ланаркшир

[ctx: province]
en: North Lebanon
ru: Северный Ливан

[ctx: province]
en: North Solomons
ru: Автономный регион Бугенвиль

[ctx: province]
en: North West
ru: Северо-Западный округ

[ctx: province]
en: North Yorkshire
ru: Северный Йоркшир

[ctx: province]
en: North-East
ru: Северо-Восточный округ

[ctx: province]
en: North-West
ru: Северо-Западный округ

[ctx: province]
en: North-Western
ru: Северо-Западная провинция

[ctx: province]
en: Northamptonshire
ru: Нортгемптоншир

[ctx: province]
en: Northern
ru: Северный округ

[ctx: province]
en: Northern Cape
ru: Северная Капская провинция

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

[ctx: province]
en: Northern Samar
ru: Северный Самар

[ctx: province]
en: Northern Savo
ru: Северное Саво

[ctx: province]
en: Northern Territory
ru: Северная территория

[ctx: province]
en: Northland
ru: Нортленд

[ctx: province]
en: Northumberland
ru: Нортумберленд

[ctx: province]
en: Northwest Territories
ru: Северо-Запад территорий

[ctx: province]
en: Nottinghamshire
ru: Ноттингемшир

[ctx: province]
en: Nouakchott
ru: Нуакшот

[ctx: province]
en: Noumbiel
ru: Нумбиель

[ctx: province]
en: Nova Gorica
ru: Нова Горица

[ctx: province]
en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

[ctx: province]
en: Novara
ru: Новара

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
ru: Новгородская область

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
ru: Новосибирская область

[ctx: province]
en: Nsanje
ru: Нсанье

[ctx: province]
en: Ntcheu
ru: Нитчеу

[ctx: province]
en: Ntchisi
ru: Нтчиси

[ctx: province]
en: Ntungamo
ru: Нтунгамо

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
ru: Нуева-Эсиха

[ctx: province]
en: Nueva Esparta
ru: Нуэва-Эспарта

[ctx: province]
en: Nueva Segovia
ru: Нуэва-Сеговия

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
ru: Нуэва-Виская

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
ru: Нуэво-Леон

[ctx: province]
en: Nugaal
ru: Нугал

[ctx: province]
en: Numpula
ru: Нампула

[ctx: province]
en: Nunavut
ru: Нунавут

[ctx: province]
en: Nuoro
ru: Нуоро

[ctx: province]
en: Nurestan
ru: Нуристан

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Barat
ru: Западные Малые Зондские острова

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Timur
ru: Восточные Малые Зондские острова

[ctx: province]
en: Nuwara Eliya
ru: Нувара-Элия

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
ru: Ньиредьхаза

[ctx: province]
en: Nzerekore
ru: Нзерекоре

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
ru: Нзи-Комоэ

[ctx: province]
en: Nālūt
ru: Налут

[ctx: province]
en: Oaxaca
ru: Оахака

[ctx: province]
en: Obock
ru: Обок

[ctx: province]
en: Obwalden
ru: Обвальден

[ctx: province]
en: Ocotepeque
ru: Окотепеке

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
ru: Одесская область

[ctx: province]
en: Oecussi
ru: Окуси-Амбено

[ctx: province]
en: Offaly
ru: Оффали

[ctx: province]
en: Ogliastra
ru: Ольястра

[ctx: province]
en: Ogun
ru: Огун

[ctx: province]
en: Oguz
ru: Огузский район

[ctx: province]
en: Ohangwena
ru: Охангвена

[ctx: province]
en: Ohio
ru: Огайо

[ctx: province]
en: Oio
ru: Ойо

[ctx: province]
en: Oise
ru: Уаза

[ctx: province]
en: Oita
ru: Оита

[ctx: province]
en: Okavango
ru: Окаванго

[ctx: province]
en: Okayama
ru: Окаяма

[ctx: province]
en: Okinawa
ru: Окинава

[ctx: province]
en: Oklahoma
ru: Оклахома

[ctx: province]
en: Olancho
ru: Оланчо

[ctx: province]
en: Olbia-Tempio
ru: Ольбия-Темпио

[ctx: province]
en: Oldham
ru: Олдхам

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
ru: Оломоуцкий край

[ctx: province]
en: Olt
ru: Олт

[ctx: province]
en: Omagh
ru: Ома

[ctx: province]
en: Omaheke
ru: Омахеке

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
ru: Омбелла-Мпоко

[ctx: province]
en: Omnogovi
ru: Умнеговь

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
ru: Омская область

[ctx: province]
en: Omusati
ru: Омусати

[ctx: province]
en: Ondo
ru: Ондо

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
ru: Южно-Казахстанская область

[ctx: province]
en: Ontario
ru: Онтарио

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
ru: Восточная Фландрия

[ctx: province]
en: Oppland
ru: Оппланн

[ctx: province]
en: Oran
ru: Оран

[ctx: province]
en: Orange Walk
ru: Ориндж-Уолк

[ctx: province]
en: Ordino
ru: Ордино

[ctx: province]
en: Ordu
ru: Орду

[ctx: province]
en: Ordubad
ru: Ордубадский район

[ctx: province]
en: Oregon
ru: Орегон

[ctx: province]
en: Orellana
ru: Орельяна

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
ru: Оренбургская область

[ctx: province]
en: Orhei
ru: Оргеевский уезд

[ctx: province]
en: Orhon
ru: Орхон

[ctx: province]
en: Orissa
ru: Орисса

[ctx: province]
en: Oristano
ru: Ористано

[ctx: province]
en: Orkney Islands
ru: Оркнейские острова

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
ru: Орловская область

[ctx: province]
en: Orne
ru: Орн

[ctx: province]
en: Oromia
ru: Оромия

[ctx: province]
en: Oruro
ru: Оруро

[ctx: province]
en: Oruzgan
ru: Урузган

[ctx: province]
en: Osaka
ru: Осака

[ctx: province]
en: Osh
ru: Ошская область

[ctx: province]
en: Oshana
ru: Ошана

[ctx: province]
en: Oshikoto
ru: Ошикото

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
ru: Осиецко-Бараньская жупания

[ctx: province]
en: Oslo
ru: Осло

[ctx: province]
en: Osmaniye
ru: Османие

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
ru: Остроботния

[ctx: province]
en: Osun
ru: Осун

[ctx: province]
en: Otago
ru: Отаго

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
ru: Оддармеантьей

[ctx: province]
en: Otjozondjupa
ru: Очосондьюпа

[ctx: province]
en: Ouaddai
ru: Ваддай

[ctx: province]
en: Ouaka
ru: Уака

[ctx: province]
en: Ouargla
ru: Уаргла

[ctx: province]
en: Ouarzazate
ru: Варзазат

[ctx: province]
en: Oubritenga
ru: Убритенга

[ctx: province]
en: Oudalan
ru: Удалан

[ctx: province]
en: Oudomxai
ru: Удомсай

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
ru: Уд Эд-Дахаб

[ctx: province]
en: Oueme
ru: Уэме

[ctx: province]
en: Ouest
ru: Западный департамент

[ctx: province]
en: Ouham
ru: Уам

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
ru: Уам-Пенде

[ctx: province]
en: Oujda
ru: Оужда-Ангад

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
ru: Ум-эль-Буахи

[ctx: province]
en: Ourense
ru: Оренсе

[ctx: province]
en: Overijssel
ru: Оверэйсел

[ctx: province]
en: Ovorhangay
ru: Уверхангай

[ctx: province]
en: Oxfordshire
ru: Оксфордшир

[ctx: province]
en: Oyo
ru: Ойо

[ctx: province]
en: Pabna zila
ru: Пабна

[ctx: province]
en: Pader
ru: Падер

[ctx: province]
en: Padova
ru: Падуя

[ctx: province]
en: Pafos
ru: Пафос

[ctx: province]
en: Pahang
ru: Паханг

[ctx: province]
en: Paktia
ru: Пактия

[ctx: province]
en: Paktika
ru: Пактика

[ctx: province]
en: Palauli
ru: Палаули

[ctx: province]
en: Palawan
ru: Палаван

[ctx: province]
en: Palencia
ru: Паленсия

[ctx: province]
en: Palermo
ru: Палермо

[ctx: province]
en: Pallisa
ru: Паллиса

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
ru: Атолл Пальмира

[ctx: province]
en: Pampanga
ru: Пампанга

[ctx: province]
en: Pamplemousses
ru: Памплемус

[ctx: province]
en: Panama
ru: Панама

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
ru: Панчагарх

[ctx: province]
en: Pando
ru: Пандо

[ctx: province]
en: Pangasinan
ru: Пангасинан

[ctx: province]
en: Papua
ru: Папуа

[ctx: province]
en: Para
ru: Пара

[ctx: province]
en: Paraguari
ru: Парагуари

[ctx: province]
en: Paraiba
ru: Параиба

[ctx: province]
en: Paramaribo
ru: Парамарибо

[ctx: province]
en: Parana
ru: Парана

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
ru: Пардубицкий край

[ctx: province]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: province]
en: Parma
ru: Парма

[ctx: province]
en: Paro
ru: Паро

[ctx: province]
en: Parwan
ru: Парван

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
ru: Па-де-Кале

[ctx: province]
en: Pasco
ru: Паско

[ctx: province]
en: Passore
ru: Пасоре

[ctx: province]
en: Pastaza
ru: Пастаса

[ctx: province]
en: Pathum Thani
ru: Патхумтхани

[ctx: province]
en: Pattani
ru: Паттани

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
ru: Патуакхали

[ctx: province]
en: Paul
ru: Паул

[ctx: province]
en: Pavia
ru: Павия

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
ru: Павлодарская область

[ctx: province]
en: Paysandu
ru: Пайсанду

[ctx: province]
en: Pedernales
ru: Педерналес

[ctx: province]
en: Pella
ru: Пелла

[ctx: province]
en: Pemagatshel
ru: Пемагацел

[ctx: province]
en: Penal-Debe
ru: Пенал-Дебе

[ctx: province]
en: Penama
ru: Пенама

[ctx: province]
en: Penghu County
ru: Уезд Пэнху

[ctx: province]
en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
ru: Пензенская область

[ctx: province]
en: Peqin
ru: Пекини

[ctx: province]
en: Perak
ru: Перак

[ctx: province]
en: Peravia
ru: Перавия

[ctx: province]
en: Perlis
ru: Перлис

[ctx: province]
en: Perm krai'
ru: Пермский край

[ctx: province]
en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

[ctx: province]
en: Pernik
ru: Перникская область

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
ru: Перт и Кинросс

[ctx: province]
en: Perugia
ru: Перуджа

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
ru: Пезаро-э-Урбино

[ctx: province]
en: Pescara
ru: Пескара

[ctx: province]
en: Pest
ru: Пешт

[ctx: province]
en: Peten
ru: Петен

[ctx: province]
en: Phalomba
ru: Фаломбе

[ctx: province]
en: Phangnga
ru: Пхангнга

[ctx: province]
en: Phatthalung
ru: Пхаттхалунг

[ctx: province]
en: Phatthaya
ru: Паттайя

[ctx: province]
en: Phayao
ru: Пхаяу

[ctx: province]
en: Phetchabun
ru: Пхетчабун

[ctx: province]
en: Phetchaburi
ru: Пхетчатбури

[ctx: province]
en: Phichit
ru: Пхичит

[ctx: province]
en: Phitsanulok
ru: Пхитсанулок

[ctx: province]
en: Phnom Penh
ru: Пномпень

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
ru: Острова Феникс

[ctx: province]
en: Phongsali
ru: Пхонгсали

[ctx: province]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ru: Аюттхая

[ctx: province]
en: Phrae
ru: Пхрэ

[ctx: province]
en: Phu Tho
ru: Футхо

[ctx: province]
en: Phu Yen
ru: Фуйен

[ctx: province]
en: Piacenza
ru: Пьяченца

[ctx: province]
en: Piaui
ru: Пиауи

[ctx: province]
en: Pichincha
ru: Пичинча

[ctx: province]
en: Pinar del Rio
ru: Пинар-дель-Рио

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
ru: Пинар-дель-Рио

[ctx: province]
en: Pingtung County
ru: Уезд Пиндун

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
ru: Пироджпур

[ctx: province]
en: Pisa
ru: Пиза

[ctx: province]
en: Pistoia
ru: Пистойя

[ctx: province]
en: Pita
ru: Пита

[ctx: province]
en: Piura
ru: Пьюра

[ctx: province]
en: Plaines Wilhems
ru: Плен-Вилем

[ctx: province]
en: Plateau
ru: Плато

[ctx: province]
en: Plateaux
ru: Плато

[ctx: province]
en: Pleven
ru: Плевенская область

[ctx: province]
en: Plovdiv
ru: Пловдивская область

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
ru: Пльзенский край

[ctx: province]
en: Pogradec
ru: Поградец

[ctx: province]
en: Pohnpei
ru: Понпеи

[ctx: province]
en: Point Fortin
ru: Пойнт-Фортин

[ctx: province]
en: Polonnaruwa
ru: Полоннарува

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
ru: Полтавская область

[ctx: province]
en: Pomeroon-Supenaam
ru: Померун-Супенаам

[ctx: province]
en: Pondicherry
ru: Пондичерри

[ctx: province]
en: Poni
ru: Пони

[ctx: province]
en: Pontevedra
ru: Понтеведра

[ctx: province]
en: Pool
ru: Пул

[ctx: province]
en: Pordenone
ru: Порденоне

[ctx: province]
en: Port Louis
ru: Порт-Луи

[ctx: province]
en: Port of Spain
ru: Порт-оф-Спейн

[ctx: province]
en: Portalegre
ru: Порталегре

[ctx: province]
en: Portland
ru: Портленд

[ctx: province]
en: Porto
ru: Порту

[ctx: province]
en: Porto Novo
ru: Порту Нову

[ctx: province]
en: Portuguesa
ru: Португеса

[ctx: province]
en: Potaro-Siparuni
ru: Потаро-Сипаруни

[ctx: province]
en: Potenza
ru: Потенца

[ctx: province]
en: Potosi
ru: Потоси

[ctx: province]
en: Pousaat
ru: Поусат

[ctx: province]
en: Powys
ru: Поуис

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
ru: Пожежско-Славонская жупания

[ctx: province]
en: Prachin Buri
ru: Прачинбури

[ctx: province]
en: Prachuap Khiri Khan
ru: Прачуапкхирикхан

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
ru: Прага, столица

[ctx: province]
en: Prahova
ru: Прахова

[ctx: province]
en: Praia
ru: Прая

[ctx: province]
en: Prato
ru: Прато

[ctx: province]
en: Preah Vihear
ru: Прэахвихеа

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
ru: Пресиденте-Аес

[ctx: province]
en: Preveza
ru: Превеза

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
ru: Прейвэнг

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
ru: Прешовский край

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
ru: Приморский край

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
ru: Приморско-Горанская жупания

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

[ctx: province]
en: Princes Town
ru: Принсес-Таун

[ctx: province]
en: Principe
ru: Принсипи

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
ru: Псковская область

[ctx: province]
en: Puebla
ru: Пуэбла

[ctx: province]
en: Puerto Plata
ru: Пуэрто-Плата

[ctx: province]
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

[ctx: province]
en: Pukë
ru: Пука

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
ru: Пулау-Пинанг

[ctx: province]
en: Punakha
ru: Пунакха

[ctx: province]
en: Punjab
ru: Пенджаб

[ctx: province]
en: Puno
ru: Пуно

[ctx: province]
en: Puntarenas
ru: Пунтаренас

[ctx: province]
en: Puttalum
ru: Путталам

[ctx: province]
en: Putumayo
ru: Путумайо

[ctx: province]
en: Puy-de-Dôme
ru: Пюи-де-Дом

[ctx: province]
en: Pwani
ru: Пвани

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
ru: Пхёнан-Пукто

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
ru: Пхёнан-Намдо

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
ru: Пхеньян

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
ru: Атлантические Пиренеи

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
ru: Восточные Пиренеи

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
ru: Пяйят-Хяме

[ctx: province]
en: Pécs
ru: Печ

[ctx: province]
en: Përmet
ru: Пермети

[ctx: province]
en: Qabala
ru: Габалинский район

[ctx: province]
en: Qacha's Nek
ru: Цгачас-Нек

[ctx: province]
en: Qalqilya
ru: Калькилия

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
ru: Карагандинская область

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
ru: Кашкадарьинская область

[ctx: province]
en: Qax
ru: Кахский район

[ctx: province]
en: Qazax
ru: Казахский район

[ctx: province]
en: Qazvin
ru: Казвин

[ctx: province]
en: Qina
ru: Кена

[ctx: province]
en: Qinghai
ru: Цинхай

[ctx: province]
en: Qobustan
ru: Гобустанский район

[ctx: province]
en: Qom
ru: Кум

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
ru: Республика Каракалпакстан

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
ru: Костанайская область

[ctx: province]
en: Quang Binh
ru: Куангбинь

[ctx: province]
en: Quang Nam
ru: Куангнам

[ctx: province]
en: Quang Ngai
ru: Куангнгай

[ctx: province]
en: Quang Ninh
ru: Куангнинь

[ctx: province]
en: Quang Tri
ru: Куангчи

[ctx: province]
en: Quatre Bornes
ru: Катр Борн

[ctx: province]
en: Quba
ru: Кубинский район

[ctx: province]
en: Qubadli
ru: Кубатлинский район

[ctx: province]
en: Quebec
ru: Квебек

[ctx: province]
en: Queensland
ru: Квинсленд

[ctx: province]
en: Queretaro
ru: Керетаро

[ctx: province]
en: Quetzaltenango
ru: Кесальтенанго

[ctx: province]
en: Quezon
ru: Кесон

[ctx: province]
en: Quiche
ru: Киче

[ctx: province]
en: Quindio
ru: Киндио

[ctx: province]
en: Quintana Roo
ru: Кинтана-Роо

[ctx: province]
en: Quirino
ru: Кирино

[ctx: province]
en: Quloara
ru: Кинара

[ctx: province]
en: Qusar
ru: Кусарский район

[ctx: province]
en: Quthing
ru: Цгутинг

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
ru: Кызылординская область

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
ru: Рас эль-Хайма

[ctx: province]
en: Raa
ru: Раа

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
ru: Рабат-Сале

[ctx: province]
en: Rafah
ru: Рафах

[ctx: province]
en: Ragged Island
ru: Рэггид-Айленд

[ctx: province]
en: Ragusa
ru: Рагуза

[ctx: province]
en: Rajasthan
ru: Раджастхан

[ctx: province]
en: Rajbari zila
ru: Раджбари

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
ru: Раджшахи

[ctx: province]
en: Rakai
ru: Ракаи

[ctx: province]
en: Rakhine
ru: Ракхайн

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
ru: Рамалла и эль-Бира

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
ru: Кампонгтям

[ctx: province]
en: Rangamati zila
ru: Рангамати

[ctx: province]
en: Rangpur zila
ru: Рангпур

[ctx: province]
en: Ranong
ru: Ранонг

[ctx: province]
en: Rasserine
ru: Касерин

[ctx: province]
en: Ratchaburi
ru: Ратчабури

[ctx: province]
en: Ratnapura
ru: Ратнапура

[ctx: province]
en: Ravenna
ru: Равенна

[ctx: province]
en: Rayong
ru: Районг

[ctx: province]
en: Razgrad
ru: Разградская область

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
ru: Реджо-Эмилия

[ctx: province]
en: Reggio Emilia
ru: Реджо-Калабрия

[ctx: province]
en: Region Continental
ru: Континентальный регион

[ctx: province]
en: Region Insular
ru: Островной регион

[ctx: province]
en: Relizane
ru: Релизан

[ctx: province]
en: Renfrewshire
ru: Ренфрушир

[ctx: province]
en: Republika Srpska
ru: Республика Сербская

[ctx: province]
en: Respublika Krym
ru: Республика Крым

[ctx: province]
en: Rethymnon
ru: Ретимнон

[ctx: province]
en: Reykjavik
ru: Рейкьявик

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
ru: Рейнланд-Пфальц

[ctx: province]
en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

[ctx: province]
en: Rhône
ru: Рона

[ctx: province]
en: Riau
ru: Риау

[ctx: province]
en: Ribe
ru: Рибе

[ctx: province]
en: Ribeira Grande
ru: Рибейра Гранде

[ctx: province]
en: Rieti
ru: Риети

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
ru: Риф Дамаск

[ctx: province]
en: Rimini
ru: Римини

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
ru: Рингкёбинг

[ctx: province]
en: Rio Claro-Mayaro
ru: Майаро-Рио-Кларо

[ctx: province]
en: Rio Grande do Norte
ru: Риу-Гранди-ду-Норти

[ctx: province]
en: Rio Grande do Sul
ru: Риу-Гранди-ду-Сул

[ctx: province]
en: Rio Negro
ru: Рио-Негро

[ctx: province]
en: Rio San Juan
ru: Сан-Хуан

[ctx: province]
en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

[ctx: province]
en: Risaralda
ru: Рисаральда

[ctx: province]
en: Rivas
ru: Ривас

[ctx: province]
en: Rivera
ru: Ривера

[ctx: province]
en: Rivercess
ru: Ривер-Сесс

[ctx: province]
en: Rivers
ru: Риверс

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
ru: Ривьер-дю-Рампар

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
ru: Ровенская область

[ctx: province]
en: Rizal
ru: Рисаль

[ctx: province]
en: Rize
ru: Ризе

[ctx: province]
en: Rocha
ru: Роча

[ctx: province]
en: Rodopi
ru: Родопи

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
ru: Остров Родригес

[ctx: province]
en: Rogaland
ru: Ругаланн

[ctx: province]
en: Roi Et
ru: Ройет

[ctx: province]
en: Roma
ru: Рим

[ctx: province]
en: Romblon
ru: Ромблон

[ctx: province]
en: Rondonia
ru: Рондония

[ctx: province]
en: Rongelap
ru: Ронгелап

[ctx: province]
en: Roraima
ru: Рорайма

[ctx: province]
en: Roscommon
ru: Роскоммон

[ctx: province]
en: Roskilde
ru: Роскилле

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
ru: Ростовская область

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
ru: Ратанакири

[ctx: province]
en: Rotuma
ru: Ротума

[ctx: province]
en: Rovigo
ru: Ровиго

[ctx: province]
en: Ruhengeri
ru: Рухенгери

[ctx: province]
en: Rukungiri
ru: Рукунгири

[ctx: province]
en: Rukwa
ru: Руква

[ctx: province]
en: Rum Cay
ru: Рам-Ки

[ctx: province]
en: Rumphi
ru: Румпхи

[ctx: province]
en: Ruse
ru: Русенская область

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
ru: Пемба Южная

[ctx: province]
en: Rutana
ru: Рутана

[ctx: province]
en: Rutland
ru: Рутланд

[ctx: province]
en: Ruvuma
ru: Рувума

[ctx: province]
en: Ruyigi
ru: Руйиги

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
ru: Рязанская область

[ctx: province]
en: S'anliurfa
ru: Шанлыурфа

[ctx: province]
en: S'rnak
ru: Ширнак

[ctx: province]
en: S69ou
ru: Сегу

[ctx: province]
en: Sa Kaeo
ru: Сакэу

[ctx: province]
en: Sa'dah
ru: Саада

[ctx: province]
en: Saarland
ru: Саар

[ctx: province]
en: Saatli
ru: Саатлинский район

[ctx: province]
en: Sabah
ru: Сабах

[ctx: province]
en: Sabhā
ru: Сабха

[ctx: province]
en: Sabirabad
ru: Сабирабадский район

[ctx: province]
en: Sacatepequez
ru: Сакатепекес

[ctx: province]
en: Sachsen
ru: Саксония

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
ru: Саксония-Анхальт

[ctx: province]
en: Sadarak
ru: Садаракский район

[ctx: province]
en: Safi
ru: Сафи

[ctx: province]
en: Saga
ru: Сага

[ctx: province]
en: Sagaing
ru: Сагайн

[ctx: province]
en: Sahbuz
ru: Шахбузский район

[ctx: province]
en: Sai Kung
ru: Сайкун

[ctx: province]
en: Saida
ru: Саида

[ctx: province]
en: Saint Andrew
ru: Сент-Андру

[ctx: province]
en: Saint Ann
ru: Сент-Анн

[ctx: province]
en: Saint Catherine
ru: Сент-Катерин

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
ru: Сент-Элизабет

[ctx: province]
en: Saint Helena
ru: Остров Св. Елены

[ctx: province]
en: Saint James
ru: Сент-Джеймс

[ctx: province]
en: Saint Mary
ru: Сент-Мэри

[ctx: province]
en: Saint Thomas
ru: Сент-Томас

[ctx: province]
en: Saint-Louis
ru: Сен-Луи

[ctx: province]
en: Saitama
ru: Сайтама

[ctx: province]
en: Sakarya
ru: Сакарья

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
ru: Республика Саха (Якутия)

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
ru: Сахалинская область

[ctx: province]
en: Saki
ru: Шеки

[ctx: province]
en: Sakon Nakhon
ru: Саконнакхон

[ctx: province]
en: Sal
ru: Сал

[ctx: province]
en: Salah ad Din
ru: Салах-эд-Дин

[ctx: province]
en: Salamanca
ru: Саламанка

[ctx: province]
en: Salamat
ru: Саламат

[ctx: province]
en: Salavan
ru: Салаван

[ctx: province]
en: Salcedo
ru: Эрманас-Мирабаль

[ctx: province]
en: Salerno
ru: Салерно

[ctx: province]
en: Salfit
ru: Сальфит

[ctx: province]
en: Salgótarján
ru: Шальготарьян

[ctx: province]
en: Salima
ru: Салима

[ctx: province]
en: Salta
ru: Сальта

[ctx: province]
en: Salto
ru: Сальто

[ctx: province]
en: Salyan
ru: Сальянский район

[ctx: province]
en: Salzburg
ru: Зальцбург

[ctx: province]
en: Samangan
ru: Саманган

[ctx: province]
en: Samaná
ru: Самана

[ctx: province]
en: Samarqand
ru: Самаркандская область

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
ru: Самарская область

[ctx: province]
en: Samaxi
ru: Шемахинский район

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
ru: Самдруп-Джонгхар

[ctx: province]
en: Samkir
ru: Шамкирский район

[ctx: province]
en: Samos
ru: Самос

[ctx: province]
en: Samsun
ru: Самсун

[ctx: province]
en: Samtee
ru: Самце

[ctx: province]
en: Samut Prakan
ru: Самутпракан

[ctx: province]
en: Samut Sakhon
ru: Самутсакхон

[ctx: province]
en: Samut Songkhram
ru: Самутсонгкхрам

[ctx: province]
en: Samux
ru: Самухский район

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ru: Сан-Андрес-и-Провиденсия

[ctx: province]
en: San Cristóbal
ru: Сан-Кристобаль

[ctx: province]
en: San Fernando
ru: Сан-Фернандо

[ctx: province]
en: San Jose
ru: Сан-Хосе

[ctx: province]
en: San Juan
ru: Сан-Хуан

[ctx: province]
en: San Juan-Laventille
ru: Сан-Хуан-Лавентиль

[ctx: province]
en: San Luis
ru: Сан-Луис

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
ru: Сан-Луис-Потоси

[ctx: province]
en: San Marcos
ru: Сан-Маркос

[ctx: province]
en: San Martin
ru: Сан-Мартин

[ctx: province]
en: San Miguel
ru: Сан-Мигель

[ctx: province]
en: San Pedro
ru: Сан-Педро

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
ru: Сан-Педро-де-Макорис

[ctx: province]
en: San Salvador
ru: Сан-Сальвадор

[ctx: province]
en: San Salvador Island
ru: Остров Сан-Сальвадор

[ctx: province]
en: San Vicente
ru: Сан-Висенте

[ctx: province]
en: San'a'
ru: Сана

[ctx: province]
en: Sancti Spiritus
ru: Санкти-Спиритус

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
ru: Санкти-Спиритус

[ctx: province]
en: Saneag
ru: Санааг

[ctx: province]
en: Sangha
ru: Санга

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
ru: Санга-Мбаере

[ctx: province]
en: Sangre Grande
ru: Сангре-Гранде

[ctx: province]
en: Sanguie
ru: Сангие

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
ru: Санкт-Галлен

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
ru: Санкт-Петербург

[ctx: province]
en: Sankuru
ru: Санкуру

[ctx: province]
en: Sanma
ru: Санма

[ctx: province]
en: Sanmatenga
ru: Санматенга

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
ru: Сант-Жулия-де-Лория

[ctx: province]
en: Santa Ana
ru: Санта-Ана

[ctx: province]
en: Santa Barbara
ru: Санта-Барбара

[ctx: province]
en: Santa Catarina
ru: Санта-Катарина

[ctx: province]
en: Santa Cruz
ru: Санта-Крус

[ctx: province]
en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

[ctx: province]
en: Santa Fe
ru: Санта-Фе

[ctx: province]
en: Santa Rosa
ru: Санта-Роса

[ctx: province]
en: Santander
ru: Сантандер

[ctx: province]
en: Santaun
ru: Сандаун

[ctx: province]
en: Santiago
ru: Сантьяго

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
ru: Сантьяго-Родригес

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
ru: Сантьяго-де-Куба

[ctx: province]
en: Santiago del Estero
ru: Сантьяго-дель-Эстеро

[ctx: province]
en: Sao Domingos
ru: Сау Домингуш

[ctx: province]
en: Sao Filipe
ru: Сан Филипе

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
ru: Сау Николау

[ctx: province]
en: Sao Paulo
ru: Сан-Паулу

[ctx: province]
en: Sao Tome
ru: Сан-Томе

[ctx: province]
en: Sao Vicente
ru: Сан Висенте

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
ru: Сари-Пуль

[ctx: province]
en: Saraburi
ru: Сарабури

[ctx: province]
en: Saramacca
ru: Сарамакка

[ctx: province]
en: Sarandë
ru: Саранда

[ctx: province]
en: Sarangani
ru: Сарангани

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
ru: Саратовская область

[ctx: province]
en: Sarawak
ru: Саравак

[ctx: province]
en: Sarpang
ru: Сарпанг

[ctx: province]
en: Sarthe
ru: Сарта

[ctx: province]
en: Sarur
ru: Шарурский район

[ctx: province]
en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

[ctx: province]
en: Sassari
ru: Сассари

[ctx: province]
en: Satakunta
ru: Сатакунта

[ctx: province]
en: Satkhira zila
ru: Саткхира

[ctx: province]
en: Satu Mare
ru: Сату-Маре

[ctx: province]
en: Satun
ru: Сатун

[ctx: province]
en: Satupa'itea
ru: Сатупаитеа

[ctx: province]
en: Savanes
ru: Саван

[ctx: province]
en: Savannakhet
ru: Саваннакхет

[ctx: province]
en: Savanne
ru: Саван

[ctx: province]
en: Savannes
ru: Саванны

[ctx: province]
en: Savoie
ru: Савойя

[ctx: province]
en: Savona
ru: Савона

[ctx: province]
en: Saône-et-Loire
ru: Сона и Луара

[ctx: province]
en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

[ctx: province]
en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

[ctx: province]
en: Schwyz
ru: Швиц

[ctx: province]
en: Scottish Borders
ru: Шотландские границы

[ctx: province]
en: Seenu
ru: Сиину

[ctx: province]
en: Sefrou
ru: Сефру

[ctx: province]
en: Segovia
ru: Сеговия

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
ru: Приморская Сена

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
ru: Сен-Сен-Дени

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
ru: Сена и Марна

[ctx: province]
en: Selangor
ru: Селангор

[ctx: province]
en: Selenge
ru: Сэлэнгэ

[ctx: province]
en: Sembabule
ru: Сембабуле

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
ru: Сэмиэн-Кэй-Бахри

[ctx: province]
en: Semnan
ru: Семнан

[ctx: province]
en: Seno
ru: Сено

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
ru: Сеул

[ctx: province]
en: Sergipe
ru: Сержипи

[ctx: province]
en: Serrai
ru: Серре

[ctx: province]
en: Setif
ru: Сетиф

[ctx: province]
en: Settat
ru: Сеттат

[ctx: province]
en: Sevastopol
ru: Севастополь

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
ru: Республика Северная Осетия-Алания

[ctx: province]
en: Sevilla
ru: Севилья

[ctx: province]
en: Sfax
ru: Сфакс

[ctx: province]
en: Sha Tin
ru: Сатхинь

[ctx: province]
en: Shaanxi
ru: Шаньси

[ctx: province]
en: Shabeellaha Dhexe
ru: Средняя Шабелле

[ctx: province]
en: Shabeellaha Hoose
ru: Нижняя Шабелле

[ctx: province]
en: Shabwah
ru: Шабва

[ctx: province]
en: Sham Shui Po
ru: Самсёйпоу

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
ru: Северный Бахр-эль-Газаль

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
ru: Северный Дарфур

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
ru: Северный Кордофан

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
ru: Шималь Сина

[ctx: province]
en: Shan
ru: Шан

[ctx: province]
en: Shandong
ru: Шаньдун

[ctx: province]
en: Shanghai
ru: Шанхай

[ctx: province]
en: Shanxi
ru: Шэньси

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
ru: Шариатпур

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
ru: Восточная Экватория

[ctx: province]
en: Shaviyani
ru: Шавийани

[ctx: province]
en: Shbaatar
ru: Сухэ-Батор

[ctx: province]
en: Shefa
ru: Шефа

[ctx: province]
en: Sherpur zila
ru: Шерпур

[ctx: province]
en: Shetland Islands
ru: Шетлендские острова

[ctx: province]
en: Shiga
ru: Сига

[ctx: province]
en: Shimane
ru: Симанэ

[ctx: province]
en: Shinyanga
ru: Шиньянга

[ctx: province]
en: Shiselweni
ru: Шиселвени

[ctx: province]
en: Shizuishan
ru: ШенчьЖень

[ctx: province]
en: Shizuoka
ru: Сидзуока

[ctx: province]
en: Shkodër
ru: Шкодер

[ctx: province]
en: Shropshire
ru: Шропшир

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
ru: Восточно-Казахстанская область

[ctx: province]
en: Si Sa Ket
ru: Сисакет

[ctx: province]
en: Siasili
ru: Сисили

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
ru: Шибенско-Книнская жупания

[ctx: province]
en: Sibiu
ru: Сибиу

[ctx: province]
en: Sichuan
ru: Сычуань

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
ru: Сиди-Бель-Аббес

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
ru: Сиди-Бузид

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
ru: Сиди Качем

[ctx: province]
en: Siem Reab
ru: Сиемреап

[ctx: province]
en: Siena
ru: Сиена

[ctx: province]
en: Siguiri
ru: Сигири

[ctx: province]
en: Siirt
ru: Сиирт

[ctx: province]
en: Sikasso
ru: Сикасо

[ctx: province]
en: Sikkim
ru: Сикким

[ctx: province]
en: Siliana
ru: Сильяна

[ctx: province]
en: Silistra
ru: Силистренская область

[ctx: province]
en: Sinaloa
ru: Синалоа

[ctx: province]
en: Sindh
ru: Синдх

[ctx: province]
en: Sing Buri
ru: Сингбури

[ctx: province]
en: Singida
ru: Сингида

[ctx: province]
en: Sinnar
ru: Сеннар

[ctx: province]
en: Sinoe
ru: Синоэ

[ctx: province]
en: Sinop
ru: Синоп

[ctx: province]
en: Sipaliwini
ru: Сипалуини

[ctx: province]
en: Siparia
ru: Сипария

[ctx: province]
en: Siquijor
ru: Сикихор

[ctx: province]
en: Siracusa
ru: Сиракуза

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
ru: Сираджгандж

[ctx: province]
en: Sirak
ru: Ширак

[ctx: province]
en: Sirdaryo
ru: Сырдарьинская область

[ctx: province]
en: Sironko
ru: Сиронко

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
ru: Сисацко-Мославинская жупания

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
ru: Систан и Белуджистан

[ctx: province]
en: Sitrah
ru: Ситра

[ctx: province]
en: Sivas
ru: Сивас

[ctx: province]
en: Siyazan
ru: Сиазаньский район

[ctx: province]
en: Skikda
ru: Скикда

[ctx: province]
en: Skrapar
ru: Скрапари

[ctx: province]
en: Sligo
ru: Слайго

[ctx: province]
en: Sliven
ru: Сливенская область

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
ru: Смоленская область

[ctx: province]
en: Soc Trang
ru: Шокчанг

[ctx: province]
en: Sofala
ru: Софала

[ctx: province]
en: Sofia
ru: Софийская область

[ctx: province]
en: Sogn og Fjordane
ru: Согн-ог-Фьюране

[ctx: province]
en: Sokoto
ru: Сокото

[ctx: province]
en: Solothurn
ru: Золотурн

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
ru: Северо-Казахстанская область

[ctx: province]
en: Somali
ru: Сомали

[ctx: province]
en: Somerset
ru: Сомерсет

[ctx: province]
en: Somme
ru: Сомма

[ctx: province]
en: Somogy
ru: Шомодь

[ctx: province]
en: Son La
ru: Шонла

[ctx: province]
en: Sondrio
ru: Сондрио

[ctx: province]
en: Songkhla
ru: Сонгкхла

[ctx: province]
en: Sonora
ru: Сонора

[ctx: province]
en: Sonsonate
ru: Сонсонате

[ctx: province]
en: Sool
ru: Сул

[ctx: province]
en: Sopron
ru: Шапрон

[ctx: province]
en: Soria
ru: Сория

[ctx: province]
en: Soriano
ru: Сорьяно

[ctx: province]
en: Soroca
ru: Сорокский уезд

[ctx: province]
en: Soroti
ru: Сороти

[ctx: province]
en: Sorsogon
ru: Сорсогон

[ctx: province]
en: Souk Ahras
ru: Сук-Ахрас

[ctx: province]
en: Soum
ru: Сум

[ctx: province]
en: Sourou
ru: Суру

[ctx: province]
en: Sousse
ru: Сус

[ctx: province]
en: South
ru: Южный регион

[ctx: province]
en: South Australia
ru: Южная Австралия

[ctx: province]
en: South Ayrshire
ru: Южный Эйршир

[ctx: province]
en: South Carolina
ru: Южная Каролина

[ctx: province]
en: South Cotabato
ru: Южный Котабато

[ctx: province]
en: South Dakota
ru: Южная Дакота

[ctx: province]
en: South Glamorgan
ru: Саут-Глэморган

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
ru: Южный Глостершир

[ctx: province]
en: South Jutland
ru: Южная Ютландия

[ctx: province]
en: South Karelia
ru: Южная Карелия

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
ru: Южный Ланаркшир

[ctx: province]
en: South Lebanon
ru: Южный Ливан

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
ru: Южная Остроботния

[ctx: province]
en: South Yorkshire
ru: Южный Йоркшир

[ctx: province]
en: South-East
ru: Юго-Восточный округ

[ctx: province]
en: South-West
ru: Юго-Западный регион

[ctx: province]
en: South-West Finland
ru: Юго-Западная Финляндия

[ctx: province]
en: Southern
ru: Южный округ

[ctx: province]
en: Southern Highlands
ru: Саутерн-Хайлендс

[ctx: province]
en: Southern Leyte
ru: Южный Лейте

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ru: Регион народов и народностей юга

[ctx: province]
en: Southland
ru: Саутленд

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
ru: Сплитско-Далматинская жупания

[ctx: province]
en: Srbija
ru: Сербия

[ctx: province]
en: Staffordshire
ru: Стаффордшир

[ctx: province]
en: Stann Creek
ru: Станн-Крик

[ctx: province]
en: Stara Zagora
ru: Старозагорская область

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
ru: Ставропольский край

[ctx: province]
en: Steiermark
ru: Штирия

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
ru: Приднестровье, автономное территориальное образование с особым статусом

[ctx: province]
en: Stirling
ru: Стерлинг

[ctx: province]
en: Storstrøm
ru: Сторстрём

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
ru: Стынгтраенг

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
ru: Среднечешский край

[ctx: province]
en: Suceava
ru: Сучава

[ctx: province]
en: Suchitepequez
ru: Сучитепекес

[ctx: province]
en: Sucre
ru: Сукре

[ctx: province]
en: Sucumbios
ru: Сукумбиос

[ctx: province]
en: Sud
ru: Южный департамент

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
ru: Сюд-Бандама

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
ru: Сюд-Комоэ

[ctx: province]
en: Sud-Est
ru: Юго-Восточный департамент

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
ru: Южное Киву

[ctx: province]
en: Sud-Ubangi
ru: Южное Убанги

[ctx: province]
en: Suffolk
ru: Саффолк

[ctx: province]
en: Sughd
ru: Согдийская область

[ctx: province]
en: Suhaj
ru: Сохаг

[ctx: province]
en: Sukhothai
ru: Сукхотхай

[ctx: province]
en: Sulawesi Selatan
ru: Южный Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Tengah
ru: Центральный Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Tenggara
ru: Юго-Восточный Сулавеси

[ctx: province]
en: Sulawesi Utara
ru: Северный Сулавеси

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
ru: Султан-Кударат

[ctx: province]
en: Sulu
ru: Сулу

[ctx: province]
en: Sumatera Utara
ru: Северная Суматра

[ctx: province]
en: Sumatra Barat
ru: Западная Суматра

[ctx: province]
en: Sumatra Selatan
ru: Южная Суматра

[ctx: province]
en: Sumqayit
ru: Сумгаит

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
ru: Сумская область

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
ru: Сунамгандж

[ctx: province]
en: Suourland
ru: Сюдюрланд

[ctx: province]
en: Suournes
ru: Судурнэс

[ctx: province]
en: Suphan Buri
ru: Супханбури

[ctx: province]
en: Surat Thani
ru: Сураттани

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
ru: Северный Суригао

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
ru: Южный Суригао

[ctx: province]
en: Surin
ru: Сурин

[ctx: province]
en: Surrey
ru: Суррей

[ctx: province]
en: Surt
ru: Сурт

[ctx: province]
en: Surxondaryo
ru: Сурхандарьинская область

[ctx: province]
en: Susa
ru: Шуша

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
ru: Свайриенг

[ctx: province]
en: Svalbard
ru: Шпицберген

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
ru: Свердловская область

[ctx: province]
en: Sveta Ana
ru: Света Ана

[ctx: province]
en: Sveti Jurij
ru: Свети Юрий

[ctx: province]
en: Sylhet zila
ru: Силхет

[ctx: province]
en: Syunik'
ru: Сюник

[ctx: province]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

[ctx: province]
en: Szeged
ru: Сегед

[ctx: province]
en: Szekszárd
ru: Сексард

[ctx: province]
en: Szolnok
ru: Сольнок

[ctx: province]
en: Szombathely
ru: Сомбатхей

[ctx: province]
en: Székesfehérvár
ru: Секешфехервар

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
ru: Санчес-Рамирес

[ctx: province]
en: Sør-Trøndelag
ru: Сер-Тренделаг

[ctx: province]
en: Ta'izz
ru: Таиз

[ctx: province]
en: Taakaev
ru: Такео

[ctx: province]
en: Tabasco
ru: Табаско

[ctx: province]
en: Tabor
ru: Табор

[ctx: province]
en: Tabora
ru: Табора

[ctx: province]
en: Tabuk
ru: Табук

[ctx: province]
en: Tachira
ru: Тачира

[ctx: province]
en: Tacna
ru: Такна

[ctx: province]
en: Tacuarembo
ru: Такуарембо

[ctx: province]
en: Tadjoura
ru: Таджура

[ctx: province]
en: Tafea
ru: Тафеа

[ctx: province]
en: Tagant
ru: Тагант

[ctx: province]
en: Tahoua
ru: Тахуа

[ctx: province]
en: Tai Po
ru: Тайпоу

[ctx: province]
en: Taichung City
ru: Тайчжун

[ctx: province]
en: Taichung County
ru: Уезд Тайдун

[ctx: province]
en: Tainan City
ru: Тайнань

[ctx: province]
en: Tainan County
ru: Тайнань

[ctx: province]
en: Taipei City
ru: Тайбэй

[ctx: province]
en: Taipei County
ru: Тайбэй

[ctx: province]
en: Taitung County
ru: Тайчжун

[ctx: province]
en: Taiwan
ru: Тайвань

[ctx: province]
en: Tak
ru: Так

[ctx: province]
en: Takhar
ru: Тахар

[ctx: province]
en: Talas
ru: Таласская область

[ctx: province]
en: Tamanghasset
ru: Тамангассет

[ctx: province]
en: Tamaulipas
ru: Тамаулипас

[ctx: province]
en: Tambacounda
ru: Тамбакунда

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
ru: Тамбовская область

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
ru: Тамил Наду

[ctx: province]
en: Tampere Region
ru: Область Тампере

[ctx: province]
en: Tan-Tan
ru: Тан-Тан

[ctx: province]
en: Tandjile
ru: Танджиле

[ctx: province]
en: Tanga
ru: Танга

[ctx: province]
en: Tangail zila
ru: Тангайл

[ctx: province]
en: Tanganyika
ru: Танганьика

[ctx: province]
en: Tanger
ru: Танжер-Ассилах

[ctx: province]
en: Tanintharyi
ru: Танинтайи

[ctx: province]
en: Taounate
ru: Таунат

[ctx: province]
en: Taoyuan County
ru: Уезд Таоюань

[ctx: province]
en: Tapoa
ru: Тапоа

[ctx: province]
en: Taraba
ru: Тараба

[ctx: province]
en: Taraclia
ru: Дубоссарский уезд

[ctx: province]
en: Taranaki
ru: Таранаки

[ctx: province]
en: Taranto
ru: Таранто

[ctx: province]
en: Tarapaca
ru: Тарапака

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
ru: Тархуна-ва-Масалата

[ctx: province]
en: Tarija
ru: Тариха

[ctx: province]
en: Tarlac
ru: Тарлак

[ctx: province]
en: Tarn
ru: Тарн

[ctx: province]
en: Tarn-et-Garonne
ru: Тарн и Гаронна

[ctx: province]
en: Taroudannt
ru: Тарудант

[ctx: province]
en: Tarrafal
ru: Таррафал

[ctx: province]
en: Tarragona
ru: Таррагона

[ctx: province]
en: Tartar
ru: Тертерский район

[ctx: province]
en: Tarts
ru: Тартус

[ctx: province]
en: Tasman
ru: Тасман

[ctx: province]
en: Tasmania
ru: Тасмания

[ctx: province]
en: Tata
ru: Тата

[ctx: province]
en: Tatabánya
ru: Татабанья

[ctx: province]
en: Tataouine
ru: Татавин

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
ru: Республика Татарстан

[ctx: province]
en: Tavus
ru: Тавуш

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
ru: Тави-Тави

[ctx: province]
en: Tay Ninh
ru: Тэйнинь

[ctx: province]
en: Taza
ru: Таза

[ctx: province]
en: Tebessa
ru: Тебесса

[ctx: province]
en: Tehran
ru: Тегеран

[ctx: province]
en: Tekirdag
ru: Текирдаг

[ctx: province]
en: Tel-Aviv
ru: Тель-Авивский округ

[ctx: province]
en: Telemark
ru: Телемарк

[ctx: province]
en: Teleorman
ru: Телеорман

[ctx: province]
en: Telimele
ru: Телимеле

[ctx: province]
en: Temburong
ru: Тембуронг

[ctx: province]
en: Temotu
ru: Темоту

[ctx: province]
en: Tennessee
ru: Теннесси

[ctx: province]
en: Tepelenë
ru: Тепелена

[ctx: province]
en: Teramo
ru: Терамо

[ctx: province]
en: Terengganu
ru: Тренгану

[ctx: province]
en: Terni
ru: Терни

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
ru: Тернопольская область

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
ru: Территория Бельфор

[ctx: province]
en: Teruel
ru: Теруэль

[ctx: province]
en: Tete
ru: Тете

[ctx: province]
en: Texas
ru: Техас

[ctx: province]
en: Thaa
ru: Тхаа

[ctx: province]
en: Thaba-Tseka
ru: Таба-Цека

[ctx: province]
en: Thai Binh
ru: Тхайбинь

[ctx: province]
en: Thai Nguyen
ru: Тхайнгуен

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
ru: Тхакургаон

[ctx: province]
en: Thanh Hoa
ru: Тханьхоа

[ctx: province]
en: Thesprotia
ru: Теспротия

[ctx: province]
en: Thessaloniki
ru: Салоники

[ctx: province]
en: Thies
ru: Тиес

[ctx: province]
en: Thimphu
ru: Тхимпху

[ctx: province]
en: Thua Thien-Hue
ru: Тхыатхьен-Хюэ

[ctx: province]
en: Thurgau
ru: Тургау

[ctx: province]
en: Thyolo
ru: Фиоло

[ctx: province]
en: Tianjin
ru: Тяньцзинь

[ctx: province]
en: Tiaret
ru: Тиарет

[ctx: province]
en: Ticino
ru: Тичино

[ctx: province]
en: Tien Giang
ru: Тьензянг

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
ru: Огненная Земля

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
ru: Бендерский уезд

[ctx: province]
en: Tigrai
ru: Тыграй

[ctx: province]
en: Tillaberi
ru: Тиллабери

[ctx: province]
en: Tindouf
ru: Тиндуф

[ctx: province]
en: Tipaza
ru: Типаса

[ctx: province]
en: Tipperary
ru: Типперэри

[ctx: province]
en: Tiranë
ru: Тирана

[ctx: province]
en: Tiris Zemmour
ru: Тирис-Земмур

[ctx: province]
en: Tirol
ru: Тироль

[ctx: province]
en: Tissemsilt
ru: Тиссемсилт

[ctx: province]
en: Tizi Ouzou
ru: Тизи-Узу

[ctx: province]
en: Tiznit
ru: Тизнит

[ctx: province]
en: Tlaxcala
ru: Тласкала

[ctx: province]
en: Tlemcen
ru: Тлемсен

[ctx: province]
en: Toamasina
ru: Туамасина

[ctx: province]
en: Tocantins
ru: Токантинс

[ctx: province]
en: Tochigi
ru: Тотиги

[ctx: province]
en: Togdheer
ru: Тогдер

[ctx: province]
en: Tokat
ru: Токат

[ctx: province]
en: Tokushima
ru: Токусима

[ctx: province]
en: Tokyo
ru: Токио

[ctx: province]
en: Toledo
ru: Толедо

[ctx: province]
en: Toliara
ru: Тулиара

[ctx: province]
en: Tolima
ru: Толима

[ctx: province]
en: Tolmin
ru: Толмин

[ctx: province]
en: Tolna
ru: Тольна

[ctx: province]
en: Tombali S
ru: Томбала

[ctx: province]
en: Tombouctou
ru: Томбукту

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
ru: Томская область

[ctx: province]
en: Torba
ru: Торба

[ctx: province]
en: Torino
ru: Турин

[ctx: province]
en: Tororo
ru: Тороро

[ctx: province]
en: Toshkent
ru: Ташкентская область

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
ru: Ташкент

[ctx: province]
en: Totonicapan
ru: Тотоникапан

[ctx: province]
en: Tottori
ru: Тоттори

[ctx: province]
en: Tougue
ru: Туге

[ctx: province]
en: Tov
ru: Туве

[ctx: province]
en: Tovuz
ru: Товузский район

[ctx: province]
en: Toyama
ru: Тояма

[ctx: province]
en: Tozeur
ru: Таузар

[ctx: province]
en: Tra Vinh
ru: Чавинь

[ctx: province]
en: Trabzon
ru: Трабзон

[ctx: province]
en: Trang
ru: Транг

[ctx: province]
en: Trapani
ru: Трапани

[ctx: province]
en: Trarza
ru: Трарза

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
ru: Трашиянгце

[ctx: province]
en: Trashigang
ru: Трашиганг

[ctx: province]
en: Trat
ru: Трат

[ctx: province]
en: Trebnje
ru: Требне

[ctx: province]
en: Treinta y Tres
ru: Трейнта-и-Трес

[ctx: province]
en: Trelawny
ru: Трелони

[ctx: province]
en: Trento
ru: Тренто

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
ru: Тренчинский край

[ctx: province]
en: Treviso
ru: Тревизо

[ctx: province]
en: Trieste
ru: Триест

[ctx: province]
en: Trikala
ru: Трикала

[ctx: province]
en: Trincomalee
ru: Трикомали

[ctx: province]
en: Tripura
ru: Трипура

[ctx: province]
en: Tristan da Cunha
ru: Тристан-да-Кунья

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
ru: Трнавский край

[ctx: province]
en: Trnovska vas
ru: Трновска вас

[ctx: province]
en: Troms
ru: Тромс

[ctx: province]
en: Trongsa
ru: Тронгса

[ctx: province]
en: Tropojë
ru: Тропоя

[ctx: province]
en: Trujillo
ru: Трухильо

[ctx: province]
en: Trzin
ru: Трзин

[ctx: province]
en: Tshopo
ru: Чопо

[ctx: province]
en: Tshuapa
ru: Чуапа

[ctx: province]
en: Tsirang
ru: Циранг

[ctx: province]
en: Tsuen Wan
ru: Чхюньвань

[ctx: province]
en: Tuamasaga
ru: Туамасага

[ctx: province]
en: Tubas
ru: Тубас

[ctx: province]
en: Tucuman
ru: Тукуман

[ctx: province]
en: Tuen Mun
ru: Тхюньмунь

[ctx: province]
en: Tui
ru: Туй

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
ru: Тульская область

[ctx: province]
en: Tulcea
ru: Тулча

[ctx: province]
en: Tulkarm
ru: Тулькарм

[ctx: province]
en: Tumbes
ru: Тумбес

[ctx: province]
en: Tunapuna-Piarco
ru: Тунапуна-Пиарко

[ctx: province]
en: Tunceli
ru: Тунджели

[ctx: province]
en: Tungurahua
ru: Тунгурауа

[ctx: province]
en: Tunis
ru: Тунис

[ctx: province]
en: Tutong
ru: Тутонг

[ctx: province]
en: Tuyen Quang
ru: Туенкуанг

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
ru: Тверская область

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
ru: Тайн и Уир

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
ru: Тюменская область

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
ru: Республика Тыва

[ctx: province]
en: Tétouan
ru: Тетуан

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
ru: Таджура-ва-Эль-Навахи-Эль-Арба

[ctx: province]
en: Ubon Ratchathani
ru: Убонратчатхани

[ctx: province]
en: Ucar
ru: Уджарский район

[ctx: province]
en: Ucayali
ru: Укаяли

[ctx: province]
en: Udine
ru: Удине

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
ru: Удмуртская Республика

[ctx: province]
en: Udon Thani
ru: Удонтхани

[ctx: province]
en: Uige
ru: Уиже

[ctx: province]
en: Ujae
ru: Уджаэ

[ctx: province]
en: Ujelang
ru: Уджеланг

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
ru: Ульяновская область

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
ru: Улан-Батор

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
ru: Ульсан

[ctx: province]
en: Umm Salal
ru: Умм-Салаль

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
ru: Умм эль-Кайвайн

[ctx: province]
en: Ungheni
ru: Унгенский уезд

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова (США)

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
ru: Верхний Демерара-Бербайс

[ctx: province]
en: Upper East
ru: Верхняя Восточная область

[ctx: province]
en: Upper River
ru: Верхняя Река

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ru: Верхний Такуту-Верхний Эссекуибо

[ctx: province]
en: Upper West
ru: Верхняя Западная область

[ctx: province]
en: Uri
ru: Ури

[ctx: province]
en: Us'ak
ru: Ушак

[ctx: province]
en: Usulutan
ru: Усулутан

[ctx: province]
en: Utah
ru: Юта

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
ru: Утенский уезд

[ctx: province]
en: Uthai Thani
ru: Утхайтхани

[ctx: province]
en: Utirik
ru: Утирик

[ctx: province]
en: Utrecht
ru: Утрехт

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
ru: Уттар-Прадеш

[ctx: province]
en: Uttaradit
ru: Уттарадит

[ctx: province]
en: Uusimaa
ru: Уусимаа

[ctx: province]
en: Uvs
ru: Увс

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
ru: Ваа-о-Фоноти

[ctx: province]
en: Vaavu
ru: Вааву

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
ru: Вакоа-Феникс

[ctx: province]
en: Vaisigano
ru: Ваисигано

[ctx: province]
en: Vakaga
ru: Вакага

[ctx: province]
en: Val d'Oise
ru: Валь-д’Уаз

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
ru: Валь-де-Марн

[ctx: province]
en: Valais
ru: Вале

[ctx: province]
en: Valencia
ru: Валенсия

[ctx: province]
en: Valgamaa
ru: Валгамаа

[ctx: province]
en: Valladolid
ru: Вальядолид

[ctx: province]
en: Valle
ru: Валье

[ctx: province]
en: Valle del Cauca
ru: Валье-дель-Каука

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
ru: Валле-дю-Бандама

[ctx: province]
en: Valparaiso
ru: Вальпараисо

[ctx: province]
en: Valverde
ru: Вальверде

[ctx: province]
en: Van
ru: Ван

[ctx: province]
en: Var
ru: Вар

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
ru: Вараждинская жупания

[ctx: province]
en: Varese
ru: Варезе

[ctx: province]
en: Vargas
ru: Варгас

[ctx: province]
en: Varna
ru: Варненская область

[ctx: province]
en: Vas
ru: Ваш

[ctx: province]
en: Vaslui
ru: Васлуй

[ctx: province]
en: Vaucluse
ru: Воклюз

[ctx: province]
en: Vaud
ru: Во

[ctx: province]
en: Vaupés
ru: Ваупес

[ctx: province]
en: VavunLya
ru: Вавуния

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
ru: Вайоц Дзор

[ctx: province]
en: Vejle
ru: Вайле

[ctx: province]
en: Velenje
ru: Веленье

[ctx: province]
en: Velika Polana
ru: Велика Полана

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
ru: Великотырновская область

[ctx: province]
en: Vendée
ru: Вандея

[ctx: province]
en: Venezia
ru: Венеция

[ctx: province]
en: Ventspils
ru: Вентспилс

[ctx: province]
en: Veracruz
ru: Веракрус

[ctx: province]
en: Veraguas
ru: Верагуас

[ctx: province]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ru: Вербано-Кузьо-Оссола

[ctx: province]
en: Vercelli
ru: Верчелли

[ctx: province]
en: Vermont
ru: Вермонт

[ctx: province]
en: Verona
ru: Верона

[ctx: province]
en: Vest-Agder
ru: Вест-Агдер

[ctx: province]
en: Vestfirolr
ru: Вестфирдир

[ctx: province]
en: Vestfold
ru: Вестфолл

[ctx: province]
en: Vestsjælland
ru: Западная Зеландия

[ctx: province]
en: Vesturland
ru: Вестурланд

[ctx: province]
en: Veszprém
ru: Веспрем

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
ru: Виана-ду-Каштелу

[ctx: province]
en: Vibo Valentia
ru: Вибо-Валентия

[ctx: province]
en: Viborg
ru: Виборг

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
ru: Витебская область

[ctx: province]
en: Vicenza
ru: Виченца

[ctx: province]
en: Vichada
ru: Вичада

[ctx: province]
en: Victoria
ru: Виктория

[ctx: province]
en: Videm
ru: Видем

[ctx: province]
en: Vidin
ru: Видинская область

[ctx: province]
en: Vienne
ru: Вьенна

[ctx: province]
en: Vientiane
ru: Вьентьян

[ctx: province]
en: Vila Real
ru: Вила-Реал

[ctx: province]
en: Villa Clara
ru: Вилья-Клара

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
ru: Вильнюсский уезд

[ctx: province]
en: Vinh Long
ru: Виньлонг

[ctx: province]
en: Vinh Phuc
ru: Виньфук

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
ru: Винницкая область

[ctx: province]
en: Vipava
ru: Випава

[ctx: province]
en: Viqueque
ru: Викеке

[ctx: province]
en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

[ctx: province]
en: Virginia
ru: Вирджиния

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
ru: Вировитицко-Подравская жупания

[ctx: province]
en: Viseu
ru: Визеу

[ctx: province]
en: Vitanje
ru: Витанье

[ctx: province]
en: Viterbo
ru: Витербо

[ctx: province]
en: Vizcaya
ru: Бискайя

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
ru: Фламандский Брабант

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
ru: Владимирская область

[ctx: province]
en: Vlorë
ru: Влёра

[ctx: province]
en: Voiotia
ru: Беотия

[ctx: province]
en: Vojnik
ru: Войник

[ctx: province]
en: Vojvodina
ru: Воеводина

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
ru: Волгоградская область

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
ru: Вологодская область

[ctx: province]
en: Volta
ru: Вольта

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
ru: Волынская область

[ctx: province]
en: Vorarlberg
ru: Форарльберг

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
ru: Воронежская область

[ctx: province]
en: Vosges
ru: Вогезы

[ctx: province]
en: Vrancea
ru: Вранча

[ctx: province]
en: Vransko
ru: Вранско

[ctx: province]
en: Vrhnika
ru: Врхника

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
ru: Вуковарско-Сремская жупания

[ctx: province]
en: Vuzenica
ru: Вузеница

[ctx: province]
en: Vysočina
ru: Высочина

[ctx: province]
en: Wakayama
ru: Вакаяма

[ctx: province]
en: Wakiso
ru: Вакисо

[ctx: province]
en: Wan Chai
ru: Ваньчай

[ctx: province]
en: Wangdue Phodrang
ru: Вангди-Пходранг

[ctx: province]
en: Wanica
ru: Ваника

[ctx: province]
en: Warab
ru: Вараб

[ctx: province]
en: Wardak
ru: Вардак

[ctx: province]
en: Warwickshire
ru: Уорикшир

[ctx: province]
en: Washington
ru: Вашингтон

[ctx: province]
en: Wasit
ru: Васит

[ctx: province]
en: Waterford
ru: Уотерфорд

[ctx: province]
en: Wele-Nzas
ru: Веле-Нзас

[ctx: province]
en: Wellington
ru: Веллингтон

[ctx: province]
en: West
ru: Западный регион

[ctx: province]
en: West Bengal
ru: Западная Бенгалия

[ctx: province]
en: West Coast
ru: Уэст-Кост

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
ru: Западный Дамбартоншир

[ctx: province]
en: West Glamorgan
ru: Уэст-Глэморган

[ctx: province]
en: West Lothian
ru: Западный Лотиан

[ctx: province]
en: West Midlands
ru: Уэст-Мидлендс

[ctx: province]
en: West New Britain
ru: Западная Новая Британия

[ctx: province]
en: West Sussex
ru: Западный Суссекс

[ctx: province]
en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

[ctx: province]
en: West Yorkshire
ru: Западный Йоркшир

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
ru: Западная Фландрия

[ctx: province]
en: Western
ru: Западный округ

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
ru: Западная область (Фритаун)

[ctx: province]
en: Western Australia
ru: Западная Австралия

[ctx: province]
en: Western Cape
ru: Западная Капская провинция

[ctx: province]
en: Western Highlands
ru: Уэстерн-Хайлендс

[ctx: province]
en: Western Samar
ru: Западный Самар

[ctx: province]
en: Western Tobago
ru: Западное Тобаго

[ctx: province]
en: Westmeath
ru: Уэстмит

[ctx: province]
en: Westmoreland
ru: Уэстморленд

[ctx: province]
en: Wexford
ru: Уэксфорд

[ctx: province]
en: Wicklow
ru: Уиклоу

[ctx: province]
en: Wien
ru: Вена

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ru: Федеральная территория Куала-Лумпур

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ru: Федеральная территория Лабуан

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ru: Федеральная территория Путраджая

[ctx: province]
en: Wiltshire
ru: Уилтшир

[ctx: province]
en: Wisconsin
ru: Висконсин

[ctx: province]
en: Wong Tai Sin
ru: Вонтайсинь

[ctx: province]
en: Woqooyi Galbeed
ru: Вокуй-Гальбид

[ctx: province]
en: Worcestershire
ru: Вустершир

[ctx: province]
en: Worodouqou
ru: Вородугу

[ctx: province]
en: Wotho
ru: Вото

[ctx: province]
en: Wotje
ru: Вотье

[ctx: province]
en: Wyoming
ru: Вайоминг

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
ru: Вади-эль-Хаят

[ctx: province]
en: Xacmaz
ru: Хачмасский район

[ctx: province]
en: Xaignabouli
ru: Сайнябули

[ctx: province]
en: Xankandi
ru: Ханкенди

[ctx: province]
en: Xanlar
ru: Гёйгёльский район

[ctx: province]
en: Xanthi
ru: Ксанти

[ctx: province]
en: Xekong
ru: Секонг

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
ru: Сиенгкхуанг

[ctx: province]
en: Xiasomboun
ru: Сиасомбун

[ctx: province]
en: Xigoma
ru: Кигома

[ctx: province]
en: Xinjiang
ru: Синьцзян-Уйгурский автономный район

[ctx: province]
en: Xizang
ru: Тибетский автономный район

[ctx: province]
en: Xizi
ru: Хызынский район

[ctx: province]
en: Xocali
ru: Ходжалинский район

[ctx: province]
en: Xocavand
ru: Ходжавендский район

[ctx: province]
en: Xorazm
ru: Хорезмская область

[ctx: province]
en: Xoulikoro
ru: Куликоро

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
ru: Сиануквиль

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
ru: Яфран-ва-Джаду

[ctx: province]
en: Yagha
ru: Яга

[ctx: province]
en: Yala
ru: Яла

[ctx: province]
en: Yalova
ru: Ялова

[ctx: province]
en: Yamagata
ru: Ямагата

[ctx: province]
en: Yamaguchi
ru: Ямагути

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
ru: Ямало-Ненецкий автономный округ

[ctx: province]
en: Yamanashi
ru: Яманаси

[ctx: province]
en: Yanggang-do
ru: Янгандо

[ctx: province]
en: Yangon
ru: Янгон

[ctx: province]
en: Yap
ru: Яп

[ctx: province]
en: Yaracuy
ru: Яракуй

[ctx: province]
en: Yardimli
ru: Ярдымлинский район

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
ru: Ярославская область

[ctx: province]
en: Yasothon
ru: Ясотхон

[ctx: province]
en: Yatenga
ru: Ятенга

[ctx: province]
en: Yau Tsim Mong
ru: Яучиммон

[ctx: province]
en: Yazd
ru: Йезд

[ctx: province]
en: Yen Bai
ru: Йенбай

[ctx: province]
en: Yevlax
ru: Евлах

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
ru: Еврейская автономная область

[ctx: province]
en: Yinchuan
ru: Юничань

[ctx: province]
en: Yobe
ru: Йобе

[ctx: province]
en: Yomou
ru: Йому

[ctx: province]
en: Yonne
ru: Йонна

[ctx: province]
en: Yoro
ru: Йоро

[ctx: province]
en: Yozgat
ru: Йозгат

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
ru: Иссык-Кульская область

[ctx: province]
en: Yucatan
ru: Юкатан

[ctx: province]
en: Yuen Long
ru: Юньлон

[ctx: province]
en: Yukon Territory
ru: Территория Юкон

[ctx: province]
en: Yumbe
ru: Йумбе

[ctx: province]
en: Yunnan
ru: Юньнань

[ctx: province]
en: Yvelines
ru: Ивелин

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
ru: Забайкальский край

[ctx: province]
en: Zabol
ru: Забуль

[ctx: province]
en: Zacapa
ru: Сакапа

[ctx: province]
en: Zacatecas
ru: Сакатекас

[ctx: province]
en: Zadaraka
ru: Задарская жупания

[ctx: province]
en: Zaghouan
ru: Загван

[ctx: province]
en: Zagorje ob Savi
ru: Загорье об Сави

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
ru: Загребская жупания

[ctx: province]
en: Zaire
ru: Заире

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
ru: Закарпатская область

[ctx: province]
en: Zakynthos
ru: Закинф

[ctx: province]
en: Zala
ru: Зала

[ctx: province]
en: Zalaegerszeg
ru: Залаэгерсег

[ctx: province]
en: Zambales
ru: Самбалес

[ctx: province]
en: Zambezia
ru: Замбезия

[ctx: province]
en: Zamboanga Sibiguey
ru: Замбоанга-Сибугей

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
ru: Северная Замбоанга

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
ru: Южная Замбоанга

[ctx: province]
en: Zamfara
ru: Замфара

[ctx: province]
en: Zamora
ru: Самора

[ctx: province]
en: Zamora-Chinchipe
ru: Самора-Чинчипе

[ctx: province]
en: Zangilan
ru: Зангеланский район

[ctx: province]
en: Zanjan
ru: Зенджан

[ctx: province]
en: Zanzan
ru: Занзан

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
ru: Запорожская область

[ctx: province]
en: Zaqatala
ru: Закатальский район

[ctx: province]
en: Zaragoza
ru: Сарагоса

[ctx: province]
en: Zardab
ru: Зардобский район

[ctx: province]
en: Zeeland
ru: Зеландия

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
ru: Жамбылская область

[ctx: province]
en: Zhejiang
ru: Чжэцзян

[ctx: province]
en: Zhemgang
ru: Жемганг

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
ru: Житомирская область

[ctx: province]
en: Ziguinchor
ru: Зигиншор

[ctx: province]
en: Zinder
ru: Зиндер

[ctx: province]
en: Ziro
ru: Зиро

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
ru: Злинский край

[ctx: province]
en: Zomba
ru: Зомба

[ctx: province]
en: Zondoma
ru: Зондома

[ctx: province]
en: Zonguldak
ru: Зонгулдак

[ctx: province]
en: Zou
ru: Зу

[ctx: province]
en: Zoundweogo
ru: Зундвеого

[ctx: province]
en: Zug
ru: Цуг

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
ru: Южная Голландия

[ctx: province]
en: Zulia
ru: Сулия

[ctx: province]
en: Zurich
ru: Цюрих

[ctx: province]
en: dolnośląskie
ru: Нижнесилезское

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
ru: Куявско-Поморское

[ctx: province]
en: lubelskie
ru: Люблинское

[ctx: province]
en: lubuskie
ru: Любушское

[ctx: province]
en: mazowieckie
ru: Мазовецкое

[ctx: province]
en: małopolskie
ru: Малопольское

[ctx: province]
en: opolskie
ru: Опольское

[ctx: province]
en: podkarpackie
ru: Подкарпатское

[ctx: province]
en: podlaskie
ru: Подляское

[ctx: province]
en: pomorskie
ru: Поморское

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
ru: Варминско-Мазурское

[ctx: province]
en: wielkopolskie
ru: Великопольское

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
ru: Западнопоморское

[ctx: province]
en: Álava
ru: Алава

[ctx: province]
en: Ávila
ru: Авила

[ctx: province]
en: Åland
ru: Аландские острова

[ctx: province]
en: Århus
ru: Орхус

[ctx: province]
en: Østfold
ru: Эстфолд

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
ru: Устецкий край

[ctx: province]
en: łódzkie
ru: Лодзинское

[ctx: province]
en: śląskie
ru: Слёнске

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
ru: Свентокшиское

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
ru: Сабрата-ва-Сурман

[ctx: province]
en: Ţarābulus
ru: Триполи

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
ru: Жилинский край

en: raised
ru: собрано

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
ru: Средства reCAPTCHA также недоступны, когда профиль используется внутри страниц регистрации пользователя и 'Моя учетная запись'.

en: read more
ru: читать далее

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
ru: читайте <a href="%1">Руководство Администратора CiviCRM</a>.

en: receipt
ru: квитанция

en: record response
ru: зарегистрировать ответ

en: register for events
ru: зарегистрироваться на события

en: release
ru: освободить

en: remove discount set
ru: убрать набор скидок

en: remove profile
ru: удалить профиль

en: reserve
ru: резервировать

en: search by group
ru: искать по группе

en: search by group type
ru: искать по типу группы

en: seconds
ru: секунд

en: select
ru: выберите

en: select activity
ru: - выбрать действие -

en: selected contact(s)
ru: выбранный контакт (контакты)

en: self service cancel or transfer
ru: Самостоятельная отмена или передача регистрации другому

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
ru: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 для отправки напоминаний о платежах

en: show child groups
ru: показать дочерние группы

en: show location
ru: показать место на карте

en: site root
ru: корневой каталог сайта

en: skip IDS check
ru: пропустить проверку IDS

en: smart group
ru: Смарт-группа

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
ru: ssl_merchant_id не установлен для этого платёжного оператора

en: start date
ru: дата начала

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
ru: start=YYYYMMDD - Задает другой диапазон дат для начала мероприятий

en: status
ru: статус

en: submit credit card event registration
ru: отправить регистрацию на событие по кредитной карте

en: test
ru: тест

en: test-drive
ru: тестовый прогон

en: text to include above standard event info on confirmation email. emails are text-only, so do not allow html for now
ru: текст, который пойдёт над стандартной информацией о событии в письме о подтверждении. Письма отправляются в режиме только-текст, так что не разрешайте html сразу.

en: the following PHP variables are missing: %1
ru: следующие параметры PHP не заданы: %1

en: the general group of status type this one belongs to
ru: общая группа типа статуса, к которой относится этот

en: this is just an interface and should not be called directly
ru: это просто интерфейс и он не должен вызываться напрямую

en: through
ru: до

en: through %1
ru: через %1

en: translate CiviCRM
ru: перевод CiviCRM

en: try a different spelling or use fewer letters
ru: попробуйте другое написание или используйте меньше букв

en: type
ru: тип

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
ru: type=N - Задает тип события, использующий значение event_type_id. (Эти значения можно найти, просмотрев список на странице Администрирование CiviCRM &raquo; Типы событий.)

en: under the name
ru: под именем

en: unique participant status type id
ru: уникальный id для типа статуса участника

en: until
ru: пока не будет

en: updated
ru: обновлено

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
ru: Верхний регистр до/после полудня ('АМ'/'РМ')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
ru: пользователь '%1' не имеет прав CREATE DATABASE.

en: vCard Location Type
ru: Тип местоположения для визитки

en: vCard Name
ru: Имя vCard

en: vCard record for this contact.
ru: vCard запись для этого контакта.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
ru: значение: %1 не соотносится с верным типом данных: %2

en: view
ru: просмотр

en: view additional participant
ru: просмотреть дополнительного участника

en: view all activities
ru: смотреть все действия

en: view all contacts
ru: просмотреть все контакты

en: view all manual batches
ru: смотреть все пакеты руководства

en: view all notes
ru: просмотреть все примечания

en: view current employer
ru: просмотреть текущего работодателя

en: view debug output
ru: Посмотреть вывод устранения неполадок

en: view details
ru: детальный просмотр

en: view event info
ru: просмотреть информацию события

en: view event participants
ru: посмотреть участников

en: view my contact
ru: Посмотреть мой контакт

en: view own manual batches
ru: смотреть свои пакет руководства

en: view payments
ru: Смотреть платежи

en: view primary participant
ru: просмотреть основного участника

en: view report sql
ru: Просмотреть sql отчетов

en: view result set
ru: смотреть набор результатов

en: whether the event has template
ru: есть ли у события шаблон описания

en: whether this is a status type required by the system
ru: является ли этот тип статуса требуемым системой

en: whether this is the default set of settings for this domain
ru: Это набор настроек по умолчанию для этого домена

en: whether this status type is active
ru: является ли этот тип статуса активным

en: whether this status type is counted against event size limit
ru: учитывается ли этот тип статуса по отношению к ограничению размера события

en: with
ru: с

en: year
ru: год

en: year as a decimal number including the century ('2015')
ru: Год как десятичное значение включая век ( '2015')

en: years after the current date.
ru: лет после сегдняшнего числа.

en: years prior to current date.
ru: лет до сегодняшнего числа.

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
ru: гггг-мм-дд ИЛИ гггг-мм-дд ЧЧ:мм ИЛИ ггггммдд ИЛИ ггггммдд ЧЧ:мм (1998-12-25 ИЛИ 1998-12-25 15:33 ИЛИ 19981225 OR 19981225 10:30 ИЛИ ( 2008-9-1 ИЛИ 2008-9-1 15:33 ИЛИ 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
ru: гггг-мм-дд ИЛИ ггггммдд (1998-12-25 ИЛИ 19981225) ИЛИ (2008-9-1 ИЛИ 20080901)
